WP All Import - en to ja translation catalogue (953 entries)

en:  required
ja: 必須

en: #%s Cron job triggered.
ja: #%s のCronジョブがトリガーされました。

en: #%s No matching elements found for Root element and XPath expression specified
ja: #%s はルート要素とXPath式が一致する要素が見つかりません

en: #%s source file not found
ja: #%s のソースファイルが見つかりません

en: #<strong>%s</strong> out of <strong>%s</strong>
ja: #<strong>%s</strong> 中の <strong>%s</strong>

en: %d %s created
ja: %d 件の %s を作成しました

en: %d %s created %d updated %d deleted %d skipped
ja: %d 件の %s が作成されました。 %d 個は更新され %d 個は削除され %d 個はスキップされました

en: %d %s deleted
ja: %d %s が削除されました

en: %d Posts deleted from database. IDs (%s)
ja: %d 件の記事はデータベースから削除されます。Id (%s)

en: %d image was successfully downloaded in %s seconds
ja: %d個のイメージが%s秒で正常にダウンロードされました

en: %d image was successfully found in media gallery
ja: %d のイメージはメディア ギャラリーに設立され正常に

en: %d image was successfully retrieved from `%s`
ja: %d個の画像は `%s`から正常に取得されました

en: %d images were successfully downloaded in %s seconds
ja: %d個の画像が%s秒間に正常にダウンロードされました

en: %d images were successfully found in media gallery
ja: メディア ギャラリーに正常に設立された %d 画像

en: %d images were successfully retrieved from `%s`
ja: %d個の画像が `%s`から正常に取得されました

en: %d template deleted | %d templates deleted
ja[0]: %d テンプレートは削除されました

en: %d template imported | %d templates imported
ja[0]: %d テンプレートのインポート

en: %d updated, %d skipped, %d deleted
ja: %d 件は更新され、%d 件はスキップされ、%d 件は削除されました

en: %s - Import History
ja: %s - インポート履歴

en: %s Slug
ja: %s のスラッグ

en: %s field was automatically detected.
ja: %s のフィールドが自動的に検出されました。

en: %s fields were automatically detected.
ja: %s のフィールドが自動的に検出されました。

en: %s template is invalid: %s
ja: %s のテンプレートは無効: %s

en: %ss have hierarchical (parent/child) %s (i.e. Sports > Golf > Clubs > Putters)
ja: %ss がある階層 (親/子) %s (例 スポーツ > ゴルフ > クラブ > パター)

en: %ss previously imported by this import (ID: %s) that aren't present for this run of the import will be deleted.
ja: 以前にこのインポートによってインポート%ss (ID: %s)インポートのこの実行のために存在していない削除されます。

en: %ss previously imported by this import (ID: %s) that aren't present for this run of the import will be set to draft.
ja: 以前にこのインポートによってインポート%ss（ID: %s）インポートのこの実行のために存在していないドラフトに設定されます。

en: %ss previously imported by this import (ID: %s) with the same unique key will be updated.
ja: 以前にこのインポート (ID: %s) によってインポート%ssの同じ一意のキーでは更新されます。

en: (no parent)
ja: (親なし)

en: - %s %s `%s` has been skipped attempted to `Do not update Taxonomies (incl. Categories and Tags)`...
ja: - %sの%sの `%s`は` `タクソノミー（税込カテゴリとタグ）を更新しないと試みスキップされています...

en: - %s %s `%s` has been skipped attempted to `Leave these taxonomies alone, update all others`...
ja: - %sの%sの`%s`は`すべてothers`を更新し、単独でこれらの分類法のままにしようとし、スキップされています...

en: - %s %s `%s` has been skipped attempted to `Update only these taxonomies, leave the rest alone`...
ja: - %sの%sの `%s`は、`更新のみこれらの分類法に試みスキップされた、alone`残りの部分を残して...

en: - <b>ACTION</b>:
ja: -<b>アクション</b>。

en: - <b>ACTION</b>: pmxi_attachment_uploaded
ja: - <b>アクション</b>: pmxi_attachment_uploaded

en: - <b>ACTION</b>: pmxi_custom_field
ja: <b>アクション</b>: pmxi_custom_field

en: - <b>ACTION</b>: pmxi_update_post_meta
ja: - <b>アクション</b>: pmxi_update_post_meta

en: - <b>ERROR</b>: Target directory %s is not writable
ja: - <b>エラー</b>: ターゲットディレクトリ%sは書き込み可能ではありません

en: - <b>WARNING</b>
ja: - <b>警告</b>

en: - <b>WARNING</b>: Attachment file %s cannot be saved locally as %s
ja: - <b>警告</ b>：添付ファイル%sをローカルで%sとして保存することはできません

en: - <b>WARNING</b>: Can't detect attachment file type %s
ja: - <b>警告</b>: 添付ファイルの種類%sを検出できません

en: - <b>WARNING</b>: File %s cannot be saved locally as %s
ja: - <b>警告</b>: ファイル%sをローカルに%sとして保存することはできません

en: - <b>WARNING</b>: File %s is not a valid image and cannot be set as featured one
ja: - <b>警告</b>: ファイル%sは有効な画像ではないため、特典として設定することはできません

en: - <b>WARNING</b>: Image %s not found in media gallery.
ja: -<b>警告</b>: イメージ %s メディア ギャラリー内に見つかりません。

en: - <b>WARNING</b>: `%s`
ja: - <b>警告</b>: `%s`

en: - <b>WP Error</b>: %s
ja: - <b>WP エラー</b>: %s

en: - Attachment has been successfully created for file `%s`
ja: - 投稿 '%s`の添付ファイルが正常に作成されました

en: - Attachment has been successfully created for image `%s`
ja: - 画像`%s`の添付ファイルが正常に作成されました

en: - Attachment has been successfully created for post `%s`
ja: - 投稿 '%s`の添付ファイルが正常に作成されました

en: - Attachment has been successfully updated for file `%s`
ja: -添付ファイル ファイル '%s' を正常に更新しました

en: - Attachment has been successfully updated for image `%s`
ja: -添付ファイル イメージ '%s' を正常に更新しました

en: - Attempted to create child %s %s `%s`, duplicate detected. Importing %s to existing `%s` %s, ID %d, slug `%s` ...
ja: - 子%s、%sの '%s`を作成しようとしましたが重複が検出されました。 %sを既存の `%s`%s、ID %d、スラッグ`%s`にインポートしています...

en: - Attempted to create parent %s %s `%s`, duplicate detected. Importing %s to existing `%s` %s, ID %d, slug `%s` ...
ja: - 親%sの%sの `%s`、検出された複製を作成しようとしました。 %sの `%s`は%sの既存の、ID %d の、スラグ`%s`のインポート...

en: - Auto-nest enabled with separator `%s` ...
ja: - 自動巣は、セパレータ `%s`で有効になって...

en: - Creating an attachment for file `%s`
ja: - ファイル `%s`の添付ファイルを作成する

en: - Creating an attachment for image `%s`
ja: - 画像 `%s`の添付ファイルを作成しています

en: - Creating child %s %s for %s named `%s` ...
ja: - `%s`という名前の%sの子%sの%sを作成しています...

en: - Creating parent %s %s `%s` ...
ja: - 親%sの%sの `%s`を作成しています...

en: - Custom field %s has been deleted for `%s` attempted to `leave these fields alone: %s, update all other Custom Fields` setting ...
ja: - `%s`のカスタムフィールド%sが削除されました。`これらのフィールドだけを残しました：%s は他のすべてのカスタムフィールドの設定を更新しました。

en: - Custom field %s has been deleted for `%s` attempted to `update all custom fields` setting ...
ja: - カスタムフィールド`%s`で%sがすべてのカスタムフィールドの設定'を更新しようとしましたが削除されました...

en: - Custom field %s has been deleted for `%s` attempted to `update only these custom fields: %s, leave rest alone` setting ...
ja:  - カスタムフィールド%sが  `%s`のために削除されました：`これらのカスタムフィールドのみを更新しようとしました：%sの設定残しておくだけです。...

en: - Custom field `%s` has been skipped attempted to record matching options ...
ja: - カスタムフィールド `%s`は、一致するオプションを記録しようとスキップされています...

en: - Custom field `%s` has been updated with value `%s` for post `%s` ...
ja: - カスタムフィールド `%s`は値`ポスト `%s`の%s`で更新されています...

en: - Downloading file from `%s`
ja: - `%s`からファイルをダウンロードしています

en: - Downloading image from `%s`
ja: - `%s`から画像をダウンロードしています

en: - File %s has been successfully downloaded
ja: - ファイル%sが正常にダウンロードされました

en: - File `%s` has been successfully downloaded
ja: - ファイル `%s`が正常にダウンロードされました

en: - File `%s` has been successfully found
ja: - ファイル `%s`が正常に見つかりました

en: - Filename for attachment was generated as %s
ja: - 添付ファイルのファイル名が%sとして生成されました

en: - Image `%s` has been successfully downloaded
ja: - 画像`%s`が正常にダウンロードされました

en: - Image `%s` has been successfully found
ja: - 画像`%s` が正常に見つかりました

en: - Importing attachments for `%s` ...
ja: - `%s`の添付ファイルのインポート中...

en: - Importing image `%s` for `%s` ...
ja: - `%s`の画像 '%s`の読み込み中...

en: - Importing taxonomy `%s` ...
ja: - タクソノミー `%s` をインポートしています...

en: - Keep existing and add newest images ...
ja: - 既存のままにして最新の画像を追加...

en: - Post `%s` saved as Draft, because no images are downloaded successfully
ja: - 正常にダウンロードされたイメージがないため、 `%s`を下書きとして保存しました。

en: - Searching for existing image `%s` in `%s` folder
ja: - 既存のイメージ `%s`を`%s`フォルダ内で検索しています

en: - Using existing file `%s` for post `%s` ...
ja: 投稿 '%s' の既存のファイル '%s' を使用して.

en: - Using existing image `%s` for post `%s` ...
ja: -ポスト '%s' を '%s' の既存のイメージを使用して.

en: - found base64_encoded image
ja: -  Base64エンコードされた画像を発見

en: <a href='%s' target='_blank'>Read more</a> about how to prevent this from happening again.
ja: 再び起きてからこれを防止する方法について<a href='%s' target='_blank'>続きを読む</a>。

en: <b>%s Plugin</b>: Current sql user %s doesn't have ALTER privileges
ja: <b>%sのプラグイン</b> ：現在のSQLユーザー%s はALTER権限を持っていません。

en: <b>%s Plugin</b>: Please update your WP All Import ACF add-on to the latest version
ja: <b>%s Plugin</b>: WP All Import ACFアドオンを最新バージョンに更新してください

en: <b>%s Plugin</b>: Please update your WP All Import Linkcloak add-on to the latest version
ja: <b>%s Plugin</b>: WP All Import Linkcloakアドオンを最新バージョンに更新してください

en: <b>%s Plugin</b>: Please update your WP All Import User add-on to the latest version
ja: <b>%s Plugin</b>: WP All Import Userアドオンを最新バージョンに更新してください

en: <b>%s Plugin</b>: Please update your WP All Import WooCommerce add-on to the latest version
ja: <b>%s Plugin</b>: 最新バージョンへのアドオンWooCommerce WPすべてのインポートのためにを更新してください。

en: <b>%s Plugin</b>: The WPML Add-On Plugin is no longer compatible with this version of WP All Import - please contact support@wpallimport.com and we will supply the latest version of WP All Import that is compatible with the WPML Add-On.
ja: <b>%s Plugin</b>: WPMLアドオンプラグインは、このバージョンのWP All Importとの互換性がなくなりました。support@wpallimport.comまでご連絡ください。WPMLアドオンと互換性のあるWP All Importの最新バージョンが提供されます。

en: <b>ACTION</b>: pmxi_after_post_import
ja: <b>アクション</b>: pmxi_after_post_import

en: <b>ACTION</b>: pmxi_before_post_import ...
ja: <b>アクション</b>: pmxi_before_post_import ...

en: <b>ACTION</b>: pmxi_delete_post
ja: <b>アクション</b>: pmxi_delete_post

en: <b>ACTION</b>: pmxi_saved_post
ja: <b>アクション</b>: pmxi_saved_post

en: <b>ATTACHMENTS:</b>
ja: <b>添付ファイル：</b>

en: <b>CREATED</b> `%s` `%s` (ID: %s)
ja: <b>作成</b> `%s` `%s` (ID: %s)

en: <b>CREATING</b> `%s` `%s`
ja: <b>作成</b> `%s` `%s`

en: <b>CUSTOM FIELDS:</b>
ja: <b>CAMPOS PERSONALIZADOS:</b>

en: <b>ERROR</b>
ja: <b>エラー</b>

en: <b>ERROR</b> Could not insert term relationship into the database
ja: <b>エラー</b> データベースに用語の関係を挿入できませんでした

en: <b>ERROR</b> Sorry, that email address `%s` is already used!
ja: <strong>エラー</strong>:申し訳ありませんがメールアドレス `%s` はすでに使用されています！

en: <b>ERROR</b>: Target directory %s is not writable
ja: <b>エラー</b>: ターゲットディレクトリ %s は書き込み可能ではありません

en: <b>IMAGES:</b>
ja: <b>画像:</b>

en: <b>SKIPPED</b>: By filter wp_all_import_is_post_to_create `%s`
ja: <b>スキップ</b>：フィルタwp_all_import_is_post_to_updateでは`%s`

en: <b>SKIPPED</b>: By filter wp_all_import_is_post_to_update `%s`
ja: <b>スキップ：</b>フィルタwp_all_import_is_post_to_updateでは`%s`

en: <b>SKIPPED</b>: Previously imported record found for `%s`
ja: <b>スキップ</b>： `%s`見つかり以前にインポートされたレコードを

en: <b>SKIPPED</b>: by do not create new posts option.
ja: <b>スキップ</b>：新しい記事オプションを作成しないことで。

en: <b>SKIPPED</b>: by specified records option
ja: <b>スキップ</b>：指定されたレコードオプション

en: <b>TAXONOMIES:</b>
ja: <b>タクソノミー：</b>

en: <b>UPDATED</b> `%s` `%s` (ID: %s)
ja: <b>更新</b> `%s` `%s` (ID: %s)

en: <b>UPDATING</b> `%s` `%s`
ja: <b>更新</b> `%s` `%s`

en: <b>WARNING</b>
ja: <b>警告</b>

en: <b>WARNING</b>: No attachments will be created
ja: <b>警告</b> ：添付ファイルは作成されません

en: <b>WARNING</b>: No featured images will be created. Uploads folder is not found.
ja: <b>警告</b>：注目画像は作成されません。 アップロードフォルダが見つかりません。

en: <b>WARNING</b>: Unable to create cloaked link for %s
ja: <b>警告</b> ：%sのクロークリンクを作成することができません。

en: <b>WARNING</b>: Unable to get current taxonomies for article #%d, updating with those read from XML file
ja: <b>警告</b> ：XMLファイルから読み込まれたもので、更新、記事の＃%dの現在の分類法を取得できません

en: <b>WARNING</b>: Unable to remove %s
ja: <b>警告</b> ：%sは削除できません。

en: <b>WARNING</b>: title is empty.
ja: <b>警告</b> ：タイトルは空です。

en: <b>WARNING</b>: unrecognized date format `%s`, assigning current date
ja: <b>警告</b> ：認識できない日付フォーマット`%s`、現在の日付を割り当てます

en: <p class="wpallimport-bundle-notice">The import bundle you are using requires WooCommerce.</p><a class="upgrade_link" href="https://wordpress.org/plugins/woocommerce/" target="_blank">Get WooCommerce</a>.
ja: <p class="wpallimport-bundle-notice">使用しているインポート バンドルには、WooCommerce が必要です。</p><a class="upgrade_link" href="https://wordpress.org/plugins/woocommerce/" target="_blank">WooCommerce を取得します。</a>

en: <p class="wpallimport-bundle-notice">The import bundle you are using requires the Pro version of the WooCommerce Add-On, but you have the free version installed.</p><a href="https://www.wpallimport.com/checkout/?edd_action=add_to_cart&download_id=5839961&edd_options%5Bprice_id%5D=1&discount=welcome-upgrade-169" target="_blank" class="upgrade_link">Purchase the WooCommerce Add-On</a>.
ja: <p class="wpallimport-bundle-notice">使用しているインポート バンドル WooCommerce アドオンの Pro バージョンが必要ですが無料版をインストールします。</p><a href="&edd_options%5Bprice_id%5D=1&discount=welcome-upgrade-169" target="_blank" class="upgrade_link">WooCommerce アドオンの購入</a>。

en: <p class="wpallimport-bundle-notice">The import bundle you are using requires the Pro version of the WooCommerce Add-On.</p><a href="https://www.wpallimport.com/checkout/?edd_action=add_to_cart&download_id=5839961&edd_options%5Bprice_id%5D=1&discount=welcome-upgrade-169" class="upgrade_link" target="_blank">Purchase the WooCommerce Add-On</a>.
ja: <p class="wpallimport-bundle-notice">使用しているインポート バンドル WooCommerce アドオンの Pro バージョンが必要です。</p><a href="https://www.wpallimport.com/checkout/?edd_action=add_to_cart&download_id=5839961&edd_options%5Bprice_id%5D=1&discount=welcome-upgrade-169" class="upgrade_link" target="_blank">WooCommerce アドオンの購入</a>。

en: <p class="wpallimport-bundle-notice">The import bundle you are using requires the User Add-On.</p><a href="https://www.wpallimport.com/checkout/?edd_action=add_to_cart&download_id=5839963&edd_options%5Bprice_id%5D=1&discount=welcome-upgrade-169" target="_blank" class="upgrade_link">Purchase the User Add-On</a>.
ja: <p class="wpallimport-bundle-notice">使用しているインポート バンドル ユーザー インポート アドオンが必要です。</p><a href="https://www.wpallimport.com/checkout/?edd_action=add_to_cart&download_id=5839963&edd_options%5Bprice_id%5D=1&discount=welcome-upgrade-169" target="_blank" class="upgrade_link">ユーザー インポートのアドオンを購入します。</a>

en: <p class="wpallimport-delete-posts-warning"><strong>Important</strong>: this import was created automatically by WP All Export. All posts exported by the "%s" export job have been automatically associated with this import.</p>
ja: <p class="wpallimport-delete-posts-warning"><strong>重要</strong>: このインポートは WP をすべてエクスポートによって自動的に作成されました。"%s"のエクスポート ジョブによってエクスポートされるすべての記事は、自動的にこのインポートに関連付けられています。</p>

en: <span class="matches_count">%s</span> <strong>%s</strong> %s will be imported
ja: <span class="matches_count">%s</span>の<strong>%s</strong> %sがインポートされます

en: <span class="matches_count">%s</span> <strong>%s</strong> will be imported
ja: <span class="matches_count">%s</span> <strong>%s</strong> インポートされます

en: <span id="skipped_count">%s</span> orders were skipped during this import
ja: <span id="skipped_count">%s</span>注文がこのインポート中にスキップされました

en: <span>Upload Complete</span> -
ja: <span>アップロードが完了</span>-

en: <strong>%s</strong> %s more
ja: <strong>%s</strong> %s さらに

en: <strong><input type="text" value="%s" name="tagno" class="tagno"/></strong><span class="out_of"> of <strong class="pmxi_count">%s</strong></span>
ja: <strong><input type="text" value="%s" name="tagno" class="tagno"/></strong><span class="out_of"> の <strong class="pmxi_count">%s</strong></span>

en: <strong>Hint:</strong> After you create this import, you can schedule it to run automatically, on a pre-defined schedule, with cron jobs. If anything in your file has changed, WP All Import can update your site with the changed data automatically.
ja: <strong>ヒント：</strong>このインポートを作成した後、あなたはcronジョブで、事前に定義されたスケジュールに基づいて、自動的に実行するようにスケジュールすることができます。あなたのファイルで何かが変更されている場合は、WPのすべてのインポートが自動的に変更されたデータを使用してサイトを更新することができます。

en: <strong>Note</strong>: Highlighting is turned off since can be very slow on large sets of elements.
ja: <strong>注</strong> ：要素の大規模なセットに非常に遅くなることがありますので、強調表示がオフになっています。

en: <strong>Warning:</strong>
ja: <strong>警告：</strong>

en: <strong>Warning:</strong> this file does not have the same structure as the last file associated with this import. WP All Import won't be able to import this file with your current settings. Probably you'll need to adjust your XPath in the "Configure Advanced Settings" box below, and reconfigure your import by clicking "Edit" on the Manage Imports page.
ja: <strong>警告：</strong>このファイルは、このインポートに関連付けられた最後のファイルと同じ構造を持っていません。 WPすべてのインポートは、あなたの現在の設定でこのファイルをインポートすることはできません。おそらくあなたは、以下の「設定詳細設定」ボックスにXPathを調整し、管理インポートページの「編集」をクリックして、インポートを再設定する必要があります。

en: <strong>Warning:</strong> your content is blank.
ja: <strong>警告: </strong> あなたのコンテンツは空白です。

en: <strong>Warning:</strong> your title is blank.
ja: <strong>警告:</strong> あなたのタイトルは空白です。

en: <strong>Warning</strong>: resulting post content is empty
ja: <strong>警告</strong>: 結果の投稿コンテンツは空です

en: <strong>Warning</strong>: resulting post title is empty
ja: <strong>警告</strong>: 結果の投稿タイトルは空です

en: <strong>Warning</strong>: your content is blank.
ja: <strong>警告</strong>: あなたのコンテンツは空白です。

en: <strong>Warning</strong>: your title is blank.
ja: <strong>警告:</strong> あなたのタイトルは空白です。

en: A license key is required to access plugin updates. You can use your license key on an unlimited number of websites. Do not distribute your license key to 3rd parties. You can get your license key in the <a target="_blank" href="http://www.wpallimport.com/portal">customer portal</a>.
ja: プラグインのアップデートにアクセスするには、ライセンスキーが必要です。無制限にWebサイトでライセンスキーを使用することができます。ライセンスキーを第三者に配布しないでください。ライセンスキーは<a target="_blank" href="http://www.wpallimport.com/portal">カスタマーポータル</a>で入手できます。

en: ACF Addon
ja: ACFアドオン

en: AUTOMATIC RECORD MATCHING
ja: レコードの自動マッチング

en: Activate License
ja: ライセンスをアクティブ化

en: Active
ja: 有効

en: Add
ja: 追加

en: Add Another
ja: 情報を追加

en: Add Another Hierarchy Group
ja: 別の階層グループを追加

en: Add Another Row
ja: 情報を追加

en: Add Another Rule
ja: 他のルールを追加

en: Add Custom Field
ja: カスタムフィールド追加

en: Add Filtering Options
ja: フィルタリングオプションを追加する

en: Add Port To URL
ja: URLにポートを追加

en: Add Rule
ja: ルールを追加

en: Add Term Meta
ja: タームメタ追加

en: Add functions here for use during your import. You can access this file at %s
ja: あなたのインポート時に使用するためにここに機能を追加します。あなたは%sでこのファイルにアクセスすることができます

en: Advanced Options
ja: 高度な設定

en: Advanced Settings
ja: 高度な設定

en: Affiliate link cloaking
ja: アフィリエイトリンククローキング

en: All Import
ja: すべてインポート

en: All associated posts deleted.
ja: 関連記事を全て削除します。

en: An element in my file contains the entire hierarchy (i.e. you have an element with a value = Sports > Golf > Clubs > Putters)
ja: 私のファイルの要素は、階層全体が含まれています（例 あなたが値を持つ要素を持っている=スポーツ>ゴルフ>クラブ>パター）

en: Apply
ja: 適用

en: Apply Filters To XPath
ja: XPathのにフィルタを適用

en: Apply mapping rules before splitting via separator symbol
ja: 区切り記号で分割する前に、マッピング ルールを適用します。

en: Applying filter `pmxi_article_data` for `%s`
ja: `%s`のフィルタ` pmxi_article_data`を適用します

en: Are you sure you want to delete
ja: あなたはこのスキャンを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete <strong>%s</strong> selected %s?
ja: あなたは<strong>%s</strong>選択の%sを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to update <strong>%s</strong> import?
ja: <strong>%s</strong>のインポートを更新してもよろしいですか？

en: As specified
ja: 指定通り

en: Ask your host to check your server's error log. They will be able to determine why your server is terminating the import process.
ja: あなたのホスト サーバーのエラー ログを確認してくださいにお問い合わせください。あなたのサーバーはインポート プロセスを終了する理由を判断することができるようになります。

en: Assign post to the taxonomy.
ja: 投稿をタクソノミーに割り当てます。

en: Assign the post to an existing user account by specifying the user ID, username, or e-mail address.
ja: ユーザーID、ユーザー名、またはメールアドレスを指定して既存のユーザーアカウントに投稿を割り当てます。

en: Associate post `%s` with current import ...
ja: 現在のインポートに関連付けポスト `%s` ...

en: Associate post `%s` with post format %s ...
ja: 投稿 `%s`を投稿形式 %s に関連付ける

en: Attachments
ja: 添付

en: Attachments import skipped for post `%s` according to 'pmxi_is_attachments_to_update' filter...
ja: 'pmxi_is_attachments_to_update'フィルタに従って添付ファイルのインポートが `%s`の投稿にスキップされました...

en: Attempt to remove temp files left over by imports that were improperly terminated.
ja: 適切にターミネートされた輸入によって一時ファイルを削除しようとします。

en: Attribute Field Name
ja: 属性フィールド名

en: Attribute Field Value
ja: 属性フィールドの値

en: Author
ja: 販売者

en: Auto-Cloak Links
ja: 自動クロック リンク

en: Auto-Detect
ja: 自動検知

en: Auto-detect
ja: 自動検知

en: Automatic Record Matching allows WP All Import to update records that were imported or updated during the last run of this same import.
ja: 自動レコードマッチングでは、WP All Importを使用して、この同じインポートの前回の実行時にインポートまたは更新されたレコードを更新できます。

en: Automatically process all links present in body of created post or page with <b>%s</b> plugin
ja: 自動的に<b>%s</b>プラグインで作成したポストやページの体内に存在するすべてのリンクを処理

en: Back to Manage Imports
ja: インポートの管理に戻る

en: Back to Step 1
ja: ステップ1に戻る

en: Back to Step 2
ja: ステップ2へ戻る

en: Back to Step 3
ja: ステップ3に戻る

en: Both name and value must be set for all woocommerce attributes
ja: 名前と値の両方がすべてのwoocommerce属性に設定する必要があります

en: Bulk Actions
ja: 一括操作

en: Bulk Delete Imports
ja: 一括削除インポート

en: By default all categories above the matched category will also be assigned to the post. If enabled, only the imported category will be assigned to the post.
ja: 既定では、投稿に一致するカテゴリの上のすべてのカテゴリが割り当てされます。有効な場合は、投稿にインポートされたカテゴリのみが割り当てられます。

en: Calculate specified records to import...
ja: インポートする指定されたレコードを計算し...

en: Can not import this file. JSON to XML convertation failed.
ja: このファイルをインポートすることはできません。 XMLのconvertationにJSONに失敗しました。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Cron
ja: 複製をキャンセル

en: Canceled
ja: キャンセル済み

en: Certain columns are required to be present in your file to enable it to be re-imported with WP All Import. These columns are missing. Re-export your file using WP All Export, and don't delete any of the columns when editing it. Then, re-import will work correctly.
ja: 特定の列は、WPすべてのインポートで再インポートすることを可能にするために、あなたのファイルに存在することが必要とされています。これらの列は表示されません。 WPすべてのエクスポートを使用してファイルを再エクスポートし、それを編集するときに任意の列を削除しないでください。その後、再インポートが正常に動作します。

en: Change image file extensions
ja: 画像ファイルの拡張子を変更

en: Change image file names to
ja: 画像ファイル名を次のように変更する

en: Changelog
ja: 変更履歴

en: Changing this will require you to re-create your existing cron jobs.
ja: この変更は既存の cron ジョブを再作成する上で必要になります。

en: Check out our guide on increasing import speed.
ja: インポート速度の増加に私たちのガイドをチェックしてください。

en: Check the settings below, then click the green button to run the import.
ja: 下の設定を確認し、緑のボタンをクリックしてインポートを実行します。

en: Choose how exported data will be re-imported.
ja: エクスポートされたデータをどのように再インポートするかを選択します。

en: Choose which data to update
ja: 更新するデータを選択します

en: Chunk Size
ja: チャンクサイズ

en: Clean Up
ja: クリーンアップ

en: Clean Up Temp Files
ja: 一時ファイルのクリーンアップ

en: Clean Up has been successfully completed.
ja: クリーンアップが正常に完了しました。

en: Cleaning temporary data...
ja: 一時的なデータのクリーニング...

en: Cleanup completed.
ja: クリーンアップが完了しました。

en: Clear All Fields
ja: すべてのフィールドをクリア

en: Click an element to select it, or scroll down to add filtering options.
ja: それを選択するか、フィルタリングオプションを追加するには、スクロールダウンする要素をクリックします。

en: Click here to select file from your computer...
ja: お使いのコンピュータからファイルを選択するには、ここをクリックしてください...

en: Click to specify
ja: クリックすると指定

en: Click to test that your images are able to be accessed by WP All Import.
ja: あなたのイメージが WP すべてインポートにアクセスすることをテストするをクリックします。

en: Closed
ja: 閉じる

en: Code
ja: コード

en: Column
ja: カラム

en: Combine all data for post `%s`...
ja: 投稿 `%s`のすべてのデータを結合します...

en: Combine all data for term %s...
ja: ユーザー%sのすべてのデータを結合する...

en: Combine all data for user %s...
ja: ユーザー%sのすべてのデータを結合する...

en: Comment status
ja: コメント ステータス

en: Comments
ja: コメント

en: Complete
ja: 完了

en: Composing
ja: 構成

en: Composing URLs for
ja: URLを構成します。

en: Composing URLs for attachments files...
ja: 添付ファイルのURLを構成します...

en: Composing authors...
ja: 著者を構成します...

en: Composing comment statuses...
ja: コメントのステータスを構成します...

en: Composing contents...
ja: コンテンツを構成します...

en: Composing custom parameters...
ja: カスタムパラメータの作成...

en: Composing dates...
ja: 日付の作成...

en: Composing duplicate indicators...
ja: 重複するインジケーターを構成するには.

en: Composing excerpts...
ja: 抜粋の作成...

en: Composing menu order...
ja: メニューの順序を構成します...

en: Composing page parent...
ja: ページの親を構成します...

en: Composing page templates...
ja: ページテンプレートの作成...

en: Composing parent terms...
ja: 親の条件を作成する.

en: Composing ping statuses...
ja: pingのステータスを構成します...

en: Composing post formats...
ja: 投稿フォーマットを作る...

en: Composing post types...
ja: ポストタイプを構成します...

en: Composing slugs...
ja: スラッグを構成します...

en: Composing statuses...
ja: ステータスを構成します...

en: Composing terms for `%s` taxonomy...
ja: `%s`分類のための条項を構成します...

en: Composing terms slug...
ja: 用語スラグを構成する.

en: Composing titles...
ja: タイトルを構成します...

en: Composing unique keys...
ja: 一意キーを構成します...

en: Condition
ja: 状態

en: Configuration updated
ja: 設定が更新されました

en: Configure Advanced Settings
ja: 詳細設定を構成します

en: Confirm & Run Import
ja: インポートの確認 & 実行

en: Contact your host and have them check your server's error log.
ja: あなたのホストに連絡し、サーバーのエラー ログを確認してもらいます。

en: Content
ja: コンテンツ

en: Continue
ja: 続行

en: Continue Import
ja: インポートを続行

en: Continue from the last run
ja: 最後の実行から続行

en: Continue to Step 2
ja: ステップ2に進みます

en: Continue to Step 3
ja: ステップ3に進みます

en: Continue to Step 4
ja: ステップ4に進みます

en: Create new
ja: 新規作成

en: Create new %s from records newly present in your file
ja: あなたのファイルに新しく存在するレコードから新しい%sを作成する

en: Create new posts from records newly present in your file
ja: あなたのファイルに新しく存在レコードから、新しい投稿を作成します。

en: Created
ja: 作成済み

en: Created by
ja: 作成者

en: Cron Imports
ja: Cron インポート

en: Cron Processing Time Limit
ja: cronの処理時間の制限

en: Cron Scheduling
ja: Cron のスケジューリング

en: Cron Sleep
ja: cronのスリープ

en: Current selection matches <span class="matches_count">%s</span> %s.
ja: 現在の選択は<span class="matches_count">%s</span>の%s.の一致します。

en: Custom Field Name
ja: カスタムフィールド名

en: Custom Field Value
ja: カスタムフィールド値

en: Custom Fields
ja: カスタム フィールド

en: Custom field
ja: カスタムフィールド

en: Custom field name must be specified.
ja: カスタムフィールド名を指定する必要があります。

en: Custom field value must be specified.
ja: カスタムフィールド値を指定する必要があります。

en: Custom fields can be used to add extra metadata to a post that you can <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Custom_Fields" target="_blank">use in your theme</a>.
ja: カスタムフィールドを使用して、<a href="http://codex.wordpress.org/Using_Custom_Fields" target="_blank">あなたのテーマで使用できる</a>投稿に特別なメタデータを追加することができます。

en: Data in <span>&lt;<span class="root_element">%s</span>&gt;</span> elements will be imported to <span>%s</span>
ja: <span>&lt;<span class="root_element">%s</span>&gt;</span>のデータ、要素は<span>%s</span>にインポートされます

en: Data parsing via add-ons...
ja: アドオンを経由しての解析データ...

en: Date
ja: 日付

en: Dates
ja: 日付

en: Deactivate License
ja: ライセンスを無効化

en: Decode HTML entities with <b>html_entity_decode</b>
ja: <b>html_entity_decode</b>を使用してHTMLエンティティをデコードする

en: Default
ja: デフォルト

en: Delete
ja: 削除

en: Delete %s created by %s
ja: %s によって作成された %s を削除します。

en: Delete %s that are no longer present in your file
ja: ファイルに存在しない%sを削除する

en: Delete & Edit
ja: 削除 & 編集

en: Delete Import
ja: インポートの削除

en: Delete Permanently
ja: 完全削除

en: Delete Selected
ja: 選択したものを削除

en: Delete associated files from media gallery
ja: メディア ギャラリーから関連するファイルを削除します。

en: Delete associated images from media gallery
ja: メディア ギャラリーから関連付けられている画像を削除します。

en: Delete associated posts as well
ja: 同様に、関連する記事を削除

en: Delete import
ja: インポートを削除

en: Delete posts that are no longer present in your file
ja: ファイルに存在しなくなった投稿を削除する

en: Delete source XML file after importing
ja: インポート後にソースXMLファイルを削除します。

en: Deleted missing records %s for import #%s
ja: インポート #%s の %s を記録削除された行方不明

en: Deleting attachments for `%s`
ja: `%s`のための添付ファイルを削除

en: Deleting chunks files...
ja: チャンクファイルを削除しています...

en: Deleting images for `%s`
ja: `%s`のための削除画像

en: Deleting posts from database
ja: データベースから投稿を削除する

en: Deleting source XML file...
ja: ソースXMLファイルを削除しています...

en: Description
ja: 詳細

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
ja: %s&#8211;%s の %sを表示しています

en: Do not remove attachments
ja: 添付ファイルを削除しない

en: Do not remove images
ja: 画像を削除しない

en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

en: Don't touch existing images, append new images
ja: 新しい画像を追加し、既存の画像をそのままにする。

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download & Import Attachments
ja: ダウンロード＆インポートファイル

en: Download Log
ja: ダウンロード履歴

en: Download file hosted elsewhere
ja: 他の場所でホストされているファイルをダウンロードする

en: Download from URL
ja: URLからダウンロード

en: Download image hosted elsewhere
ja: 他の場所でホストされている画像をダウンロードする

en: Download images hosted elsewhere
ja: 他の場所でホストされている画像をダウンロードします。

en: Download in progress...
ja: プログレスバーの表示

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: Draft
ja: 下書き

en: Drag & drop any element on the right to set the title.
ja: ドラッグ & タイトルを設定する右上の任意の要素を削除します。

en: Drag an element, or combo of elements, to the box above. The Unique Identifier should be unique for each record in your file, and should stay the same even if your file is updated. Things like product IDs, titles, and SKUs are good Unique Identifiers because they probably won't change. Don't use a description or price, since that might be changed.
ja: 上のボックスに、要素、または要素のコンボをドラッグします。一意識別子は、ファイル内のレコードごとに一意である必要があり、あなたのファイルが更新されていても同じままである必要があります。彼らはおそらく変更されませんので、製品ID、タイトル、およびSKUのようなものが良いユニークな識別子です。それは変更される場合がありますので、説明や価格を使用しないでください。

en: Drag the <img src="%s" class="wpallimport-drag-icon"/> to the right to create a child, drag up and down to re-order.
ja: <img src="%s" class="wpallimport-drag-icon"/>を右にドラッグして子を作成し、上下にドラッグして並べ替えます。

en: Duplicate post was found for post %s with unique key `%s`...
ja: 重複投稿は、投稿%sの一意のキー `%s`持つために発見されました...

en: Duplicate post was found for post `%s`...
ja: 重複投稿は、投稿 '%s' で見つかりませんでした.

en: Duplicate post wasn't found for post `%s`...
ja: 重複投稿は、ポスト '%s' に見つかりませんでした.

en: Duplicate post wasn't found with unique key `%s`...
ja: 重複した後は、一意のキー、 `%s`で見つかりませんでした...

en: Duplicate records detected during import
ja: 重複レコードのインポート中に検出

en: Dynamic Post Type
ja: ダイナミック投稿タイプ

en: Each %s has just one %s
ja: それぞれの%sには1つの%sしかありません

en: Each %s has multiple %s
ja: 各 %s は複数の %s

en: Each <span>&lt;<span class="root_element">%s</span>&gt;</span> element will be imported into a <span>New %s</span>
ja: 各 <span>&lt;<span class="root_element">%s</span>&gt;</span> 要素は<span>新しい%s </span>要素にインポートされます。

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Import
ja: インポート編集

en: Editing the unique identifier will dissociate all existing %s linked to this import. Future runs of the import will result in duplicates, as WP All Import will no longer be able to update these %s.
ja: 一意の識別子を編集すると、このインポートにリンクされているすべての既存の%sが分離されます。 WP All Importはこれらの%sを更新することができなくなるので、インポートの将来の実行は重複を招きます。

en: Editing this can break your entire import. You will have to re-create it from scratch.
ja: これを編集すると、あなたの全体のインポートを破ることができます。あなたは最初からそれを再作成する必要があります。

en: Editing this will change the post type of the posts processed by this import. Re-run the import for the changes to take effect.
ja: これを編集すると、このインポートによって処理されたポストのポストタイプを変更します。変更を有効にするには、インポートを再実行します。

en: Editing this will change the taxonomy type of the taxonomies processed by this import. Re-run the import for the changes to take effect.
ja: これを編集は、このインポートによって処理された分類の分類型を変更します。変更を反映のためインポートを再実行します。

en: Element
ja: 要素

en: Elements
ja: 要素

en: Elements found
ja: 要素が見つかりました

en: Elements not found
ja: 要素が見つかりません

en: Enable Mapping for %s
ja: %sのマッピングを有効にします

en: Enable Stream Reader
ja: 有効にするストリーム リーダー

en: Enable WP_IMPORTING
ja: WP_IMPORTINGを有効化

en: Enter image URL one per line, or separate them with a
ja: 画像URLを1行に1つずつ入力するか、または

en: Enter image filenames one per line, or separate them with a
ja: 画像ファイル名を1行に1つずつ入力するか、または

en: Enter one per line, or separate them with a
ja: 画像URLを1行に1つずつ入力するか、または

en: Enter records or record ranges separated by commas, e.g. <b>1,5,7-10</b> would import the first, the fifth, and the seventh to tenth.
ja: カンマで区切られたレコードまたはレコードの範囲を入力し、例えば<b>1,5,7-10</b> 、第1〜第5、及び第十に七インポートされます。

en: Enter the ID, title, or slug of the desired page parent. If adding the child and parent pages in the same import, set 'Records per Iteration' to 1, run the import twice, or run separate imports for child and parent pages.
ja: 目的のページの親のスラッグを入力します。 同じインポートで子ページと親ページを追加する場合は、「1レコード/ 1反復」を1に設定し、インポートを2回実行するか、子ページと親ページのインポートを別々に実行します。

en: Enter the ID, title, or slug of the desired post parent. If adding the child and parent posts in the same import, set 'Records per Iteration' to 1, run the import twice, or run separate imports for child and parent posts.
ja: 目的のページの親のスラッグを入力します。 同じインポートで子ページと親ページを追加する場合は、「1レコード/ 1反復」を1に設定し、インポートを2回実行するか、子ページと親ページのインポートを別々に実行します。

en: Enter them one per line
ja: 1 行につき 1 つ入力します。

en: Error
ja: エラー

en: Error parsing content: %s
ja: コンテンツの解析中にエラーが発生しました: %s

en: Error parsing title: %s
ja: タイトルの解析中にエラーが発生しました: %s

en: Error parsing: %s
ja: エラー解析: %s

en: Error parsing: String could not be parsed as XML
ja: エラー解析：文字列をXMLとして解析できませんでした

en: Every time you want to schedule the import, run the trigger script.
ja: インポートをスケジュールするたびにトリガー スクリプトを実行します。

en: Example:
ja: 例:

en: Excerpt
ja: 抜粋

en: Excerpt/Short Description
ja: 抜粋/簡単な説明

en: Execution Script
ja: 実行スクリプト

en: Existing Items
ja: 既存のアイテム

en: Existing data will be updated with the data specified in this import.
ja: 既存のデータは、このインポートで指定されたデータで更新されます。

en: Export Selected
ja: エクスポート選択

en: Export anything in WordPress to CSV, XML, or Excel.
ja: ワードプレスで何かを CSV、XML、または Excel にエクスポートします。

en: Expression for `Post Unique Key` must be set, use the same expression as specified for post title if you are not sure what to put there
ja: `投稿ユニーク Key`の表示を設定する必要があります。何を置くべきか分からない場合は、ポストタイトルに指定されているのと同じ式を使用しなければなりません

en: Failed to move uploaded file.
ja: アップロードされたファイルの移動に失敗しました。

en: Failed to open input stream.
ja: 入力ストリームを開くことができませんでした。

en: Failed to open output stream.
ja: 出力ストリームを開くことができませんでした。

en: Failed to open temp directory.
ja: 一時ディレクトリを開くことができませんでした。

en: Failed upload ZIP archive
ja: ZIPアーカイブアップロードが失敗した

en: Field Options...
ja: フィールドのオプション

en: File
ja: ファイル

en: File `%s` cannot be saved locally
ja: ファイル '%s'はローカルには保存できません

en: File `%s` doesn't exist
ja: ファイル '%s'は存在しません

en: File `%s` is not a valid image.
ja: ファイル '%s'は有効な画像ではありません。

en: File `%s` isn't readable
ja: ファイル `%s`は読み込みできません

en: File does not exists.
ja: ファイルが存在しません。

en: File has been successfully updated.
ja: ファイルは正常に更新されました。

en: File is empty or doesn't exests
ja: ファイルが空または存在しません

en: File is no longer in the correct format
ja: ファイルは正しい形式になっていません

en: File upload rejected by server
ja: ファイルのアップロード サーバーによって拒否されました

en: Files
ja: ファイル

en: Files not found
ja: ファイルが見つかりません

en: Find corresponding article among database for post `%s`...
ja: ポスト `%s`のためのデータベースの間で対応する記事を検索...

en: Find corresponding article among previously imported for post `%s`...
ja: 以前にインポートされた記事のうち、投稿 `%s`に対応する記事を検索します...

en: First, specify how you want to import your data
ja: まず、あなたがあなたのデータをインポートする方法を指定します

en: First, specify previously exported file
ja: まず、以前にエクスポートしたファイルを指定します

en: For more information check out our <a href="%s" target="_blank">comprehensive documentation</a>
ja: 詳細については、<a href="%s" target="_blank">包括的なドキュメント</a>をご覧ください

en: Force Stream Reader
ja: 力ストリーム リーダー

en: Force WP All Import to use StreamReader instead of XMLReader to parse all import files
ja: すべての解析に XMLReader の代わりに StreamReader を使用する WP 力すべてインポート ファイルをインポートします。

en: Free Add-ons
ja: 無料アドオン

en: Free Version Installed
ja: 無料版がインストールされている

en: Friendly Name
ja: フレンドリ名

en: Function Editor
ja: 関数エディター

en: Go to Import Settings now...
ja: 今すぐインポート設定に移動...

en: Here are the above URLs, in &lt;img&gt; tags.
ja: ここでの&lt;img&gt; タグ内の上記のURLは、あります。

en: Hide Notice
ja: このお知らせを隠す

en: Hide this notice.
ja: このお知らせを隠す

en: High Speed Small File Processing
ja: 高速小ファイル処理

en: High-Speed, Small File Processing enabled. Your import will fail if it takes longer than your server's max_execution_time.
ja: 高速、小型ファイル処理が有効になっています。それはあなたのサーバーのmax_execution_timeはより長い時間がかかる場合は、あなたのインポートは失敗します。

en: Hint: uncheck this box to keep trashed posts in the trash.
ja: ヒント: ゴミ箱にゴミ箱の注文を残すには、このボックスをオフします。

en: History
ja: 履歴

en: History Age must be a non-negative integer
ja: 履歴経年は非負整数でなければなりません

en: History File Count must be a non-negative integer
ja: 履歴ファイル数は、負でない整数でなければなりません

en: History Logs
ja: 履歴ログ

en: History deleted
ja: 履歴が削除されました

en: History file not found. Probably you are using wrong encoding.
ja: 履歴ファイルが見つかりません。おそらく間違ったエンコーディングを使用しています。

en: ID
ja: ＩＤ

en: If Keep Custom Fields box is checked, it will keep all Custom Fields, and add any new Custom Fields specified in Custom Fields section, as long as they do not overwrite existing fields. If 'Only keep this Custom Fields' is specified, it will only keep the specified fields.
ja: キープカスタムフィールドのチェックボックスをオンにすると、それはすべてのカスタムフィールドを維持し、限り、彼らは既存のフィールドを上書きしないように、カスタムフィールド]セクションで指定された新しいカスタムフィールドを追加します。 'のみ続けるこのカスタムフィールド」が指定されている場合、それだけで指定したフィールドを保持します。

en: If Keep Term Meta box is checked, it will keep all Term Meta, and add any new Term Meta specified in Term Meta section, as long as they do not overwrite existing fields. If 'Only keep this Term Meta' is specified, it will only keep the specified fields.
ja: タームメタを保持するチェックボックスがオンの場合、既存のフィールドを上書きしないかぎり、すべてのタームメタを保持し、タームメタセクションで指定された新しいTerm Metaを追加します。 「この期間をメタのみ保持する」が指定されている場合、指定されたフィールドのみが保持されます。

en: If an image with the same file name is found in the Media Library then that image will be attached to this record instead of importing a new image. Disable this setting if your import has different images with the same file name.
ja: 同じファイル名の画像はメディア ライブラリで見つかった、新しいイメージをインポートする代わりにこのレコードにそのイメージがアタッチされます。インポートは同じファイル名を持つ画像を持っている場合は、この設定を無効にします。

en: If disabled, images attached to imported posts will be deleted and then all images will be imported.
ja: 無効にすると、インポートされた投稿に添付した画像が削除され、すべての画像を取り込みます。

en: If no images are downloaded successfully, create entry as Draft.
ja: 画像を正常にダウンロードしてない場合は、下書きとしてエントリを作成します。

en: If not all fields were detected, manually create a %s, and fill out each field you want to import data to. Then create a new import, and WP All Import will display these fields as available for import below.
ja: すべてのフィールドが検出されていない場合は、手動で%sを作成し、データをインポートする各フィールドに入力します。 次に、新しいインポートを作成し、WP All Importはこれらのフィールドを下にインポートできるように表示します。

en: If records in this import have different post types specify the slug of the desired post type here.
ja: このインポートのレコードは、異なるポストタイプを持っている場合は、ここで希望のポストタイプのスラッグを指定します。

en: If the import takes longer than your server's timeout settings (max_execution_time, mod_fcgid read data timeout, etc.) it will fail.
ja: インポートがサーバーのタイムアウト設定（max_execution_time、mod_fcgid読み取りデータタイムアウトなど）よりも時間がかかる場合は、失敗します。

en: If this import is run again and WP All Import finds new or changed data...
ja: このインポートを再度実行するかどうか、新しい検索 WP をすべてインポートまたは変更されたデータ.

en: If you run this import again with an updated file, the Unique Identifier allows WP All Import to correctly link the records in your updated file with the %s it will create right now. If multiple records in this file have the same Unique Identifier, only the first will be created. The others will be detected as duplicates.
ja: あなたが更新されたファイルで再びこのインポートを実行する場合は、一意の識別子がWPすべてのインポートが正しく%sのあなたの更新されたファイル内のレコードをリンクすることができ、それは今作成されます。このファイルに複数のレコードが同じ一意の識別子を使用している場合は、最初に作成されます。他の人が重複として検出されます。

en: Image Options
ja: 画像オプション

en: Image `%s` not found in media library.
ja: イメージ '%s' がメディア ・ ライブラリ内に見つかりません。

en: Images
ja: 画像

en: Images import skipped for post `%s` according to 'pmxi_is_images_to_update' filter...
ja: 'pmxi_is_images_to_update'フィルタに基づいて画像のインポートが `%s`の投稿でスキップされました...

en: Images meta
ja: 画像メタ

en: Images not found for current record.
ja: 現在のレコードで画像が見つかりません。

en: Import #%d - %d records deleted
ja: インポート＃%d - %dのレコードが削除されました

en: Import #%s already processing. Request skipped.
ja: Importación #%s actualmente procesando. Solicitud omitida.

en: Import #%s already triggered. Request skipped.
ja: #%s を既にインポートしました。 リクエストはスキップされました。

en: Import #%s canceled
ja: インポート#%s キャンセル

en: Import #%s complete
ja: #%sのインポートを完了しました

en: Import #%s currently in process. Request skipped.
ja: 現在処理中の#%sをインポートしてください。 リクエストはスキップされました。

en: Import #%s is currently in manually process. Request skipped.
ja: インポート#%sは現在手動で処理されています。 リクエストはスキップされました。

en: Import #%s is not triggered. Request skipped.
ja: インポート #%s はトリガーされません。 リクエストはスキップされました。

en: Import <span id="status">in Progress</span>
ja: <span id="status">進行中</span>インポート

en: Import Attempt at %s
ja: %sのインポートテスト

en: Import Bundle
ja: インポートのバンドル

en: Import Complete!
ja: インポート完了！

en: Import File
ja: ファイルのインポート

en: Import Products from any XML or CSV to WooCommerce
ja: 製品のインポートWooCommerceに任意のXMLまたはCSVから

en: Import Settings
ja: インポート設定

en: Import Speed Optimization
ja: インポート速度の最適化

en: Import Summary
ja: インポートの概要

en: Import Template
ja: テンプレートをインポート

en: Import Templates
ja: テンプレートのインポート

en: Import Users
ja: ユーザーのインポート

en: Import XML / CSV
ja: XML/ CSVインポーター

en: Import and all associated posts deleted.
ja: インポートと削除されたすべての関連記事。

en: Import canceled
ja: インポートがキャンセル

en: Import created
ja: インポートを作成

en: Import currently in progress
ja: 現在進行中のインポート

en: Import data from this file into...
ja: このファイルからデータをインポート...

en: Import data to WooCommerce tabs
ja: WooCommerceのタブにデータをインポートする

en: Import deleted
ja: インポート削除

en: Import failed, please check logs
ja: インポートに失敗しました、ログを確認してください。

en: Import is not specified.
ja: インポートは指定されていません。

en: Import only specified records
ja: 指定されたレコードのみをインポートする

en: Import to WPML
ja: WPMLインポート

en: Import to advanced custom fields
ja: 高度なカスタムフィールドへのインポート

en: Import to existing
ja: 既存のインポート

en: Import updated
ja: インポートを更新

en: Import/Export Templates
ja: インポート/エクスポートのテンプレート

en: Imported files, chunks, logs and temporary files will be placed in a folder with a randomized name inside of %s.
ja: インポートされたファイル、チャンク、ログ、および一時ファイルは、%sの中にランダムに名前が付けられたフォルダに置かれます。

en: Importing a variable number of images can be done using a <a href="%s" target="_blank">FOREACH LOOP</a>
ja: 可変数の画像をインポートするには、<a href="%s" target="_blank"> FOREACHループ</a>を使用します

en: Importing may take some time. Please do not close your browser or refresh the page until the process is complete.
ja: インポートには多少時間がかかる場合があります。ブラウザを閉じるか、プロセスが完了するまで、ページを更新しないでください。

en: In Step 4, you will map the records in your file to the existing items on your site and specify which data points will be updated and which will be left alone.
ja: ステップ4では、あなたのサイト上の既存のアイテムにファイル内のレコードをマップし、データ点が更新され、放置されるかを指定します。

en: In Your File
ja: ファイル内

en: In each iteration, process
ja: 各反復において、プロセス

en: Increase speed by disabling do_action calls in wp_insert_post during import.
ja: インポート中にwp_insert_postでdo_action呼び出しを無効にすることで高速化を図ります。

en: Info & Options
ja: 情報＆オプション

en: Installed
ja: インストール済み

en: Instead of deletion post with ID `%s`, set Custom Field `%s` to value `%s`
ja: 代わりにID `%s`と削除後の、`%s`を大切にカスタムフィールド `%s`を設定

en: Instead of deletion taxonomy term with ID `%s`, set Custom Field `%s` to value `%s`
ja: ID '%s' の分類用語を削除、代わりにカスタム フィールド '%s' を '%s' の値に設定します。

en: Instead of deletion user with ID `%s`, set Custom Field `%s` to value `%s`
ja: ID '%s' の削除ユーザーの代わりにカスタム フィールド '%s' を '%s' の値に設定します。

en: Instead of deletion, change post status to Draft
ja: 削除の代わりに、ステータスを下書きに変更します

en: Instead of deletion, change post with ID `%s` status to Draft
ja: 削除する代わりに、ID `%s`ステータスの投稿をDraftに変更してください

en: Instead of deletion, set Custom Field
ja: 削除の代わりにカスタムフィールドを設定する

en: Instead of deletion, set Term Meta
ja: 削除ではなく用語 Meta を設定します。

en: Invalid XML
ja: 無効なXML

en: It also operates this way in case of unexpected crashes by your web host. If it crashes before the import is finished, the next run of the cron job two minutes later will continue it where it left off, ensuring reliability.
ja: また、あなたのWebホストによって予期せぬクラッシュの場合にはこのように動作します。インポートが完了する前に、それがクラッシュした場合、cronジョブの次の実行は、2分後には信頼性を確保し、オフに左にそれを継続します。

en: It has changed and is not compatible with this import template.
ja: それが変更され、このテンプレートのインポートと互換性がありません。

en: It is recommended you delete all %s associated with this import before editing the unique identifier.
ja: あなたが一意の識別子を編集する前に、このインポートに関連付けられているすべての%sを削除することをお勧めします。

en: It processes in iteration (only importing a few records each time it runs) to optimize server load. It is recommended you run the execution script every 2 minutes.
ja: それプロセスの反復 (だけでいくつかのレコードをインポートする実行時間) サーバーの負荷を最適化するために。2 分ごとの実行スクリプトを実行することをお勧めします。

en: Iterative, Piece-by-Piece Processing
ja: 反復的なピース・バイ・ピース処理

en: Keep images currently in Media Library
ja: 画像は現在のメディアライブラリで使用してください。

en: Keep line breaks from file
ja: ファイルから改行を維持します。

en: Key
ja: キー

en: Last run: %s
ja: 前回の実行：%s

en: Leave blank to use your server's limit on script run times.
ja: スクリプトの実行時間にサーバーの制限を使用する場合は、空白のままにします。

en: Leave these fields alone, update all other Custom Fields
ja: 他のすべてのカスタムフィールドを更新し、単独でこれらのフィールドを残します

en: Leave these fields alone, update all other Term Meta
ja: 単独でこれらのフィールドを残して、他のすべての用語のメタを更新

en: Leave these taxonomies alone, update all others
ja: これらのタクソノミーだけを残し、他のすべてを更新する

en: License Key
ja: ライセンスキー

en: Licenses
ja: ライセンス

en: Licenses saved
ja: ライセンス保存

en: Line
ja: 線

en: Link cloaking Addon
ja: リンククローキングアドオン

en: Load Template...
ja: テンプレートを読み込みます...

en: Log
ja: ログ

en: Log Storage
ja: ログストレージ

en: Log Unavailable
ja: ログを使用できません

en: Log file does not exists.
ja: ログファイルは存在しません。

en: MANUAL RECORD MATCHING
ja: 手動レコードマッチング

en: Make imports easier with the <strong>Advanced Custom Fields Add-On</strong> for WP All Import: <a href="%s" target="_blank">Read More</a>
ja: WP All Importの<strong>高度なカスタムフィールドアドオン</ strong>でインポートを簡単にする：<a href="%s" target="_blank">続きを読む</a>

en: Make imports easier with the <strong>free %s Add-On</strong> for WP All Import: <a href="%s" target="_blank">Get Add-On</a>
ja: WP all Importの<strong>無料%sアドオン</ strong>を使用してインポートを簡単にする：<a href="%s" target="_blank">アドオンを取得する</a>

en: Malformed UTF-8 characters, possibly incorrectly encoded
ja: 誤ってエンコードされた可能性のある不正なUTF-8文字列

en: Manage Imports
ja: インポートを管理

en: Manual record matching allows WP All Import to update any records, even records that were not imported with WP All Import, or are part of a different import.
ja: マニュアルレコードマッチングは、WPすべてのインポートがすべてのレコードを更新することを可能にするWPすべてのインポートでインポートされなかったとしても、レコード、または異なる輸入の一部です。

en: Manually create a %s, and fill out each field you want to import data to. WP All Import will then display these fields as available for import below.
ja: 手動で %s を作成し、データのインポートしたい各フィールドに記入します。WP をすべてインポートしても、これらのフィールドは以下のインポートに利用できるよう表示します。

en: Manually design the hierarchy with drag & drop
ja: 手動でドラッグ & ドロップと階層を設計

en: Mapping
ja: マッピング

en: Maximum stack depth exceeded
ja: 最大スタック深度を超えました

en: Menu Order
ja: メニュー順

en: Menu order
ja: 表示順番

en: Meta Data
ja: メタデータ

en: Missing import ID.
ja: インポートIDがありません。

en: Multiple image will have numbers appended, i.e. image-name-1.jpg, image-name-2.jpg
ja: 複数の画像に数字が追加されます。例. image-name-1.jpg, image-name-2.jpg

en: Name
ja: 名前

en: Name & Description
ja: 名前と説明

en: Nested XML/CSV files
ja: ネストされたXML / CSVファイル

en: New %s will only be created when ID column is present and value in ID column is unique.
ja: 新しい %s は、ID 列があり、ID 列の値が一意場合にのみ作成されます。

en: New %ss will be created from records that don't match the above criteria.
ja: 新しい%ssは上記の基準に一致しないレコードから作成されます。

en: New Import
ja: 新規インポート

en: New Items
ja: 新しいアイテム

en: New posts will only be created when ID column is present and value in ID column is unique.
ja: ID列が存在し、ID列の値が一意である場合に、新しいポストにのみ作成されます。

en: Next %s data will be updated, <strong>all other data will be left alone</strong>
ja: 次に%sのデータが更新され、 <strong>他のすべてのデータがそのまま残されます</strong>

en: No Custom Fields are present in your database for %s
ja: %sのデータベースにカスタムフィールドがありません

en: No Custom Fields are present in your database for %s.
ja: %s のデータベースにカスタムフィールドはありません。

en: No Term Meta are present in your database for %s.
ja: 用語メタが %s のデータベースに存在しません。

en: No elements selected
ja: 要素が選択されていません

en: No filtering options. Add filtering options to only import records matching some specified criteria.
ja: いいえフィルタリングオプションはありません。いくつかの指定された条件に一致するのみインポートレコードをフィルタリングオプションを追加します。

en: No matching elements found for Root element and XPath expression specified
ja: ルート要素とXPath式が一致する要素が見つかりません

en: No matching variations found for XPath specified
ja: XPathのが見つかりませマッチングバリエーションが指定されていません

en: No previous history found.
ja: 以前の履歴が見つかりませんでした。

en: No previous imports found. <a href="%s">Start a new import...</a>
ja: 前回のインポートは見つかりませんでした。<a href="%s">新しいインポートを開始していません...</a>

en: Notes
ja: 注記

en: Nothing to delete.
ja: 何も削除します。

en: Number of logs to store for each import. Enter 0 to never store logs.
ja: 各インポートに保存するログの数。決してログを保存する場合は 0 を入力します。

en: One of the numbers in `Import only specified records` value exceeds record quantity in XML file
ja: `インポートのみ指定レコード`の値の数字の一つは、XMLファイル内のレコード数を超えます

en: Only add new
ja: 新規追加のみ

en: Only assign %s to the bottom level term in the hierarchy
ja: 階層の下のレベル用語に %s のみを割り当てる

en: Only assign %s to the imported %s, not the entire hierarchy
ja: 階層全体ではなく、インポートされた%sにのみ%sを割り当てます

en: Open
ja: 開く

en: Other
ja: その他

en: Other %s Options
ja: その他 %s のオプション

en: PHP code must be wrapped in "&lt;?php" and "?&gt;"
ja: PHP コードを囲む必要があります"<? php「と」? >"

en: Page Parent
ja: 親ページ

en: Page Template
ja: ページ テンプレート

en: Paid Version Installed
ja: 有料版インストール

en: Parent Term
ja: 親ターム

en: Parent post
ja: 親投稿

en: Parent term
ja: 親ターム

en: Piece By Piece Processing enabled. %s records will be processed each iteration. If it takes longer than your server's max_execution_time to process %s records, your import will fail.
ja: 少しずつでは有効になって処理します。 %sのレコードは、各反復が処理されます。それは%sのレコードを処理するために、サーバーのmax_execution_timeはより長い時間がかかる場合は、インポートは失敗します。

en: Please check the URLs to ensure they point to valid images
ja: URLを確認して、有効な画像を指していることを確認してください

en: Please confirm you are importing a valid feed.<br/> Often, feed providers distribute feeds with invalid data, improperly wrapped HTML, line breaks where they should not be, faulty character encodings, syntax errors in the XML, and other issues.<br/><br/>WP All Import has checks in place to automatically fix some of the most common problems, but we can’t catch every single one.<br/><br/>It is also possible that there is a bug in WP All Import, and the problem is not with the feed.<br/><br/>If you need assistance, please contact support – <a href="mailto:support@wpallimport.com">support@wpallimport.com</a> – with your XML/CSV file. We will identify the problem and release a bug fix if necessary.
ja: 多くの場合、フィードプロバイダは、無効なデータ、不適切にラップされたHTML、不適切な行の改行、誤った文字エンコード、XMLの構文エラーなどのフィードを配布します。< br /> <br/> WPすべてのインポートでは、最も一般的な問題のいくつかを自動的に修正するためのチェックが行われていますが、すべての問題を自動的に検出することはできません。 あなたが援助を必要とする場合は、サポートに連絡してください - <a href="mailto:support@wpallimport.com"> @ wpallimportをサポートしてください。 com </a> - あなたのXML / CSVファイルで。 問題を特定し、必要に応じてバグ修正をリリースします。

en: Please de-activate and remove the free version of WP All Import before activating the paid version.
ja: 有料版を有効にする前に、WP All Importの無料版を無効にして削除してください。

en: Please ensure the images exists at media library
ja: 画像はメディア ライブラリに存在するか確認してください。

en: Please ensure the images exists at these file paths
ja: これらのファイルパスにイメージが存在することを確認してください

en: Please re-run your export by clicking Run Export on the All Export -> Manage Exports page. Then try your import again.
ja: [すべてのエクスポート] - > [エクスポートの管理]ページで[エクスポートの実行]をクリックして、エクスポートを再実行してください。 次に、インポートを再試行してください。

en: Please select file.
ja: ファイルを選択してください。

en: Please specify a file to import.
ja: インポートするファイルを指定してください。

en: Please specify a file to import.<br/><br/>If you are uploading the file from your computer, please wait for it to finish uploading (progress bar at 100%), before trying to continue.
ja: インポートするファイルを指定してください。 <br/><br/>お使いのコンピュータからファイルをアップロードする場合、それは（100％でプログレスバーを）アップロードを完了するために、継続しようとする前に、お待ちください。

en: Please verify that the URL returns a valid import file.
ja: URL が有効なインポート ファイルを返すことを確認してください。

en: Please verify that the file you using is a valid %s file.
ja: ファイルを使用してあなたが確認してください有効な %s ファイルです。

en: Post Author
ja: 投稿者

en: Post Dates
ja: 投稿日付

en: Post Format
ja: 投稿フォーマット

en: Post ID
ja: 投稿ID

en: Post ID must be specified.
ja: 投稿 ID を指定する必要があります。

en: Post Parent
ja: 親投稿

en: Post Slug
ja: 投稿スラッグ

en: Post Status
ja: 投稿ステータス

en: Post Type
ja: 投稿タイプ

en: Post Unique Key
ja: 投稿ユニーク Key

en: Post `%s` saved as Draft, because no images are downloaded successfully
ja: 画像が正常にダウンロードされなかったため、投稿 `%s`を下書きとして保存しました。

en: Post status
ja: 投稿ステータス

en: Post type
ja: 編集する投稿タイプを選択

en: Posts will be randomly assigned dates in this range. WordPress ensures posts with dates in the future will not appear until their date has been reached.
ja: 投稿はこの範囲内でランダムに割り当てられます。 WordPressは、将来の日付の投稿が日付に達するまで表示されないようにします。

en: Premium Add-ons
ja: プレミアムアドオン

en: Preserve comment status of already existing article for `%s`
ja: 既存の注釈のステータスを保持する '%s' の記事

en: Preserve content of already existing article for `%s`
ja: `%s`のための既存の記事の内容を保存します

en: Preserve date of already existing article for `%s`
ja: `%s`のために既存の記事の日付を保持

en: Preserve description of already existing taxonomy term for `%s`
ja: 既存の説明を保持する '%s' の分類用語

en: Preserve excerpt of already existing article for `%s`
ja: `%s`のために既存の記事の抜粋を保ちます

en: Preserve menu order of already existing article for `%s`
ja: `%s`のために既存の記事のメニューの順序を保持

en: Preserve name of already existing taxonomy term for `%s`
ja: 既存の名前を維持 '%s' の分類用語

en: Preserve parent of already existing taxonomy term for `%s`
ja: 既存の親を保持 '%s' の分類用語

en: Preserve post author of already existing article for `%s`
ja: `%s`のために既存の記事の投稿者を保持

en: Preserve post parent of already existing article for `%s`
ja: `%s`のために既存の記事のポストの親を保持

en: Preserve post type of already existing article for `%s`
ja: 既存のポストの種類を保持 '%s' の記事

en: Preserve slug of already existing article for `%s`
ja: `%s`のために既存の物品のスラグを保持

en: Preserve slug of already existing taxonomy term for `%s`
ja: 既存のスラグを保持 '%s' の分類用語

en: Preserve status of already existing article for `%s`
ja: `%s`のために既存の記事の状態を保持

en: Preserve taxonomies of already existing article for `%s`
ja: `%s`のための既存の記事の分類法を維持

en: Preserve title of already existing article for `%s`
ja: `%s`のために既存の記事のタイトルを保持

en: Preview
ja: プリビュー

en: Preview & Test
ja: プレビュー＆テスト

en: Preview Prices
ja: プレビュー価格

en: Previous import for update must be selected to proceed with a new one
ja: 更新の前のインポートは、新しいものを続行するように選択する必要があります

en: Processing posts...
ja: 処理の記事...

en: Published
ja: 公開済み

en: Purchase & Install
ja: 購入 & インストール

en: Purchase the User Add-On
ja: ユーザーインポートアドオンの購入

en: Purchase the WooCommerce Add-On Pro
ja: WooCommerceアドオンプロを購入する

en: Random dates
ja: ランダム日付

en: Randomize folder names
ja: フォルダ名をランダム

en: Read More
ja: 詳細表示

en: Record #%s
ja: レコード #%s

en: Record Matching
ja: レコードマッチング

en: Record Matching is how WP All Import matches records in your file with posts that already exist WordPress.
ja: レコードマッチングはWPすべてのインポートがすでにWordPressの存在ポストにあなたのファイル内のレコードを照合する方法です。

en: Record Matching is most commonly used to tell WP All Import how to match up records in your file with posts WP All Import has already created on your site, so that if your file is updated with new data, WP All Import can update your posts accordingly.
ja: レコードマッチングは、最も一般的にあなたのファイルが新しいデータで更新される場合、WPのすべてのインポートがそれに応じてあなたの記事を更新できるように、WPのすべてのインポートがすでにあなたのサイト上で作成された記事で、ファイル内のレコードを一致させるためにどのようにWPすべてのインポートを指示するために使用され。

en: Records Processed %s. Records Count %s.
ja: レコード%sが処理されました。 %sをカウントします。

en: Records Processed %s. Records imported %s of %s.
ja: 処理済みのレコード %s は %s のインポートされた %s を記録。

en: Records in your file will be matched with %s on your site based on...
ja: あなたのファイルのレコードは、あなたのサイトの%ssと一致します...

en: Records in your file will be matched with %ss on your site based on...
ja: あなたのファイルのレコードは、あなたのサイトの%ssと一致します...

en: Records removed from the import file can only be deleted when importing into New Items. This feature cannot be enabled when importing into Existing Items.
ja: インポート ファイルから削除されたレコードは、新しいアイテムにインポートする場合にのみ削除できます。既存のアイテムにインポートする場合、この機能を有効にできません。

en: Records to import must be specified or uncheck `Import only specified records` option to process all records
ja: すべてのレコードを処理するには、インポートするレコードを指定するか、「特定のレコードのみをインポートする」オプションをオフにする必要があります

en: Records with unique keys that don't match any unique keys from %ss created by previous runs of this import (ID: %s) will be created.
ja: このインポートの以前の実行によって作成された%ssから任意の一意のキーと一致しない一意キーを持つレコード（ID: %s）が作成されます。

en: Regular Price
ja: 通常価格

en: Remove existing taxonomies, add new taxonomies
ja: 既存のタクソノミーを削除し、新しいタクソノミーを追加する

en: Removing previously imported posts which are no longer actual...
ja: 以前はインポートされた投稿は削除されました...

en: Required PHP components are missing.
ja: 必要なPHPコンポーネントが欠落しています。

en: Required PHP components are missing.<br/><br/>WP All Import requires DOMDocument, XMLReader, and XMLWriter PHP modules to be installed.<br/>These are standard features of PHP, and are necessary for WP All Import to read the files you are trying to import.<br/>Please contact your web hosting provider and ask them to install and activate the DOMDocument, XMLReader, and XMLWriter PHP modules.
ja: 必要なPHPコンポーネントが欠落しています。 <br/><br/> WPすべてのインポートのDOMDocument、XMLReaderのを必要とし、するXMLWriter PHPモジュールがインストールされています。 <br/>これらは、PHPの標準機能であり、WPすべてのインポートは、インポートしようとしているファイルを読み取るために必要です。 <br/>あなたのWebホスティングプロバイダに連絡したDOMDocument、XMLReaderを、とするXMLWriter PHPモジュールをインストールし、アクティブにするように依頼してください。

en: Restore
ja: 復元

en: Retrieving images...
ja: 画像の取得中...

en: Root element not found for uploaded feed.
ja: ルート要素は、アップロードされたフィードが見つかりません。

en: Rule
ja: ルール

en: Run Import
ja: インポート実行

en: Run Test
ja: テスト実行

en: Run Time
ja: 実使用時間

en: Run entire import from the beginning
ja: 最初から全体のインポートを実行します。

en: Run from the beginning
ja: 最初から実行します

en: SEO & Advanced Options
ja: SEO & 高度なオプション

en: Sale Price
ja: セール価格

en: Save
ja: 保存

en: Save Functions
ja: 関数を保存

en: Save Import Configuration
ja: インポート設定を保存

en: Save Only
ja: 保存のみ

en: Save Rules
ja: ルールを保存

en: Save settings as a template
ja: 設定をテンプレートとして保存します。

en: Scheduling Status
ja: スケジューリングステータス

en: Scheduling update is not working with "upload" import type. Import #%s.
ja: 更新のスケジュール設定が「アップロード」インポートタイプで機能していません。 インポート #%s.

en: Search Imports
ja: インポートの検索

en: Search for existing attachments to prevent duplicates in media library
ja: メディア ライブラリ内の重複を防ぐために既存の添付ファイルの検索

en: Search through the Media Library for existing images before importing new images
ja: 新しい画像をインポートする前に、既存の画像をメディアライブラリから検索する

en: Searching images...
ja: 画像を検索しています.

en: Secret Key
ja: シークレットキー

en: Secure Mode
ja: セキュアモード

en: Security check
ja: セキュリティーチェック

en: See Detected Fields
ja: 検出されたフィールドを参照

en: Select All
ja: 全選択

en: Select Element
ja: 要素を選択

en: Select Rule
ja: ルールを選択

en: Select Taxonomy
ja: 分類選択

en: Select a previously uploaded file
ja: 以前にアップロードしたファイルを選択します

en: Select a taxonomy to import the data
ja: データをインポートする分類を選択します。

en: Select a template
ja: テンプレートを選択

en: Select an item type to import the data
ja: データをインポートするアイテムの種類を選択します

en: Select page parent
ja: 親ページを選択します

en: Select taxonomy to import into...
ja: インポートする分類を選択してください.

en: Separate hierarchy groups via symbol
ja: シンボルを介して別の階層グループ

en: Separate them with a
ja: それらを

en: Separated by
ja: 区切る

en: Serialized
ja: シリアル化された

en: Set Alt Text(s)
ja: 代替テキスト設定

en: Set Caption(s)
ja: 設定キャプション（S）

en: Set Description(s)
ja: 詳細を設定

en: Set Title(s)
ja: タイトル設定

en: Set delimiter for CSV fields:
ja: CSVフィールドの区切り文字を設定：

en: Set post parent
ja: 親投稿の設定

en: Set slug automatically
ja: スラッグを自動的に設定します。

en: Set slug manually
ja: スラグを手動で設定します。

en: Set the first image to the Featured Image (_thumbnail_id)
ja: 最初の画像をおすすめ画像に設定する (_thumbnail_id)

en: Set with XPath
ja: XPathで設定

en: Setting this constant avoids triggering pingback.
ja: ピングバックのトリガーを回避この定数を設定します。

en: Settings
ja: 設定

en: Settings saved
ja: 設定保存

en: Show "private" taxonomies
ja: 「プライベート」タクソノミーを表示

en: Show Hints
ja: ヒントの表示

en: Show hints
ja: ヒントの表示

en: Skip to Step 4
ja: ステップ4をスキップ

en: Sleep the specified number of seconds between each post created, updated, or deleted with cron. Leave blank to not sleep. Only necessary on servers  that are slowed down by the cron job because they have very minimal processing power and resources.
ja: 作成、更新、または cron を削除各ポスト間の秒指定された数をスリープ状態します。眠ることを空白のまま。彼らは非常に最小限の処理能力とリソースを持っているので、cron ジョブによって減速されますサーバーでのみ必要です。

en: Source path is <strong>%s</strong>
ja: ソースパスは<strong>%s</strong>です

en: Specify the URL of the nested file to use.
ja: 使用するネストされたファイルのURLを指定します。

en: Specify the location of the file to use for future runs of this import.
ja: このインポートの将来の実行に使用するファイルの場所を指定します。

en: Specify the port number to add if you're having problems continuing to Step 2 and are running things on a custom port. Default is blank.
ja: カスタムポートでの運用で、ステップ2へ進む際に問題が発生する場合、追加するポート番号を指定してください。デフォルトは空白です。

en: Split file into chunks containing the specified number of records.
ja: 指定された数のレコードを含むチャンクにファイルを分割します。

en: Split file up into <strong>
ja: ファイルを分割する<strong>

en: Standard
ja: 標準

en: Start Date
ja: 開始日

en: Summary
ja: 要約

en: Support
ja: サポート

en: Syntax error, malformed JSON
ja: 構文エラー、不正な形式のJSON

en: Tags
ja: タグ

en: Taxonomies
ja: 分類

en: Taxonomies (incl. Categories and Tags)
ja: タクソノミー(incl. カテゴリとタグ）

en: Taxonomies that don't already exist on your site will be created.
ja: あなたのサイトに存在していないタクソノミーが作成されます。

en: Taxonomies, Categories, Tags
ja: タクソノミー、カテゴリ、タグ

en: Taxonomy Term
ja: タクソノミータームをセット

en: Taxonomy Terms
ja: 分類規則

en: Taxonomy Type
ja: 分類体系

en: Template name...
ja: テンプレート名...

en: Template updated
ja: テンプレートアップデート

en: Templates must be selected
ja: テンプレートを選択する必要があります

en: Term ID
ja: ターム ID

en: Term Meta
ja: タームメタ

en: Term Slug
ja: タームスラッグ

en: Term name must be specified.
ja: 用語の名前を指定する必要があります。

en: Term slug must be specified.
ja: 用語スラグを指定する必要があります。

en: Test Images
ja: テスト画像

en: Test Taxonomies Hierarchy
ja: タクソノミーの階層テスト

en: The Execution script actually executes the import, once it has been triggered with the Trigger script.
ja: それがトリガー スクリプトを起動実行スクリプトは実際にインポートを実行します。

en: The Existing Items option is commonly used to update existing products with new stock quantities while leaving all their other data alone, update properties on your site with new pricing, etc.
ja: 一人ですべての他のデータを残したまま、既存のアイテムのオプションは、一般的になど、新価格であなたのサイトのプロパティを更新し、新たな在庫数量を持つ既存の製品を更新するために使用されます

en: The Pro version of the WooCommerce Add-On is required to Import Coupons, but you have the free version installed
ja: WooCommerce アドオンの Pro バージョンがインポート クーポンに必要が無料版をインストールします。

en: The Pro version of the WooCommerce Add-On is required to Import Orders, but you have the free version installed
ja: WooCommerce アドオンの Pro バージョンがインポートの順序、する必要が無料版をインストールします。

en: The URL to your file is not valid.<br/><br/>Please make sure the URL starts with http:// or https://. To import from https://, your server must have OpenSSL installed.
ja: ファイルへのURLが無効です。<br/><br/>URLがhttp：//またはhttps：//で始まっていることを確認してください。 https：//からインポートするには、サーバーにOpenSSLがインストールされている必要があります。

en: The User Add-On is Required to Import Users
ja: ユーザー インポートのアドオンはユーザーのインポートに必要です

en: The WooCommerce Add-On Pro is Required to Import Coupons
ja: WooCommerce アドオン Pro はインポート クーポンに必要です

en: The WooCommerce Add-On Pro is Required to Import Orders
ja: WooCommerce アドオン Pro は、インポートの順序に必要です

en: The WooCommerce Add-On is Required to Import Products
ja: WooCommerce アドオンはインポートに必要です

en: The data in this file can be modified, but the structure of the file (column/element names) should not change.
ja: このファイル内のデータを変更することができますが、ファイル（列/要素名）の構造は変更しないでください。

en: The file you are importing has %s records, but WP All Import only created <span class="inserted_count"></span> %s. It detected the other records in your file as duplicates. This could be because they actually are duplicates or it could be because your Unique Identifier is not unique for each record.<br><br>If your import file has no duplicates and you want to import all %s records, you should delete everything that was just imported and then edit your Unique Identifier so it's unique for each item.
ja: インポートするファイルには%s個のレコードがありますが、WP All Importは<span class = "inserted_count"> </ span>%sのみを作成しました。 ファイル内の他のレコードが重複として検出されました。 これは、実際に重複しているか、一意の識別子がレコードごとに一意でないために発生する可能性があります。インポートファイルに重複がなく、すべてのレコード%sをインポートする場合は、一意のIDを編集して各アイテムに固有のものにします

en: The first alt text will be linked to the first image, the second alt text will be linked to the second image, ...
ja: 最初の alt テキストは、最初の画像にリンクされます、2 番目の alt テキストは、2 番目の画像にリンクされます.

en: The first caption will be linked to the first image, the second caption will be linked to the second image, ...
ja: 最初のキャプションは、最初の画像にリンクされます、2 番目のキャプションは、2 番目の画像にリンクされます.

en: The first description will be linked to the first image, the second description will be linked to the second image, ...
ja: 最初の説明は、最初の画像にリンクされます、2 番目の説明は、2 番目の画像にリンクされます.

en: The first title will be linked to the first image, the second title will be linked to the second image, ...
ja: 最初のタイトルは、最初の画像にリンクされます、2 番目のタイトルは、2 番目の画像にリンクされます.

en: The import associated with this export has been deleted.
ja: このエクスポートに関連したインポートは削除されました。

en: The import template you are using requires an Add-On for WP All Import. If you continue without using this Add-On your data may import incorrectly.
ja: あなたが使用しているインポートテンプレートは、アドオンWPすべてのインポートのためにする必要があります。あなたはこのアドオンあなたのデータ使用せずに続行した場合、誤ってインポートすることができます。

en: The import template you are using requires the %s. If you continue without it your data may import incorrectly.<br/><br/><a href="%s" target="_blank">
ja: 使用しているテンプレートのインポートには、%s が必要です。それせずに続行した場合、データが正しくインポート可能性があります。<br><br><a href="%s" target="_blank"></a>

en: The import template you are using requires the Jobify Add-On. If you continue without it your data may import incorrectly.<br/><br/><a href="https://wordpress.org/plugins/jobify-xml-csv-listings-import/" target="_blank">Download the Jobify Add-On</a>.
ja: あなたが使用しているインポートテンプレートはJobifyアドオンが必要です。あなたはそれなしで続行した場合、あなたのデータが間違ってインポートすることがあります。 <br/><br/> <a href="https://wordpress.org/plugins/jobify-xml-csv-listings-import/" target="_blank">Jobifyは、アドオンのダウンロード</a> 。

en: The import template you are using requires the Listable Add-On. If you continue without it your data may import incorrectly.<br/><br/><a href="https://wordpress.org/plugins/import-xml-csv-listings-to-listable-theme/" target="_blank">Download the Listable Add-On</a>.
ja: あなたが使用しているインポートテンプレートは、リスト可能アドオンが必要です。あなたはそれなしで続行した場合、あなたのデータが間違ってインポートすることがあります。 <br/><br/> <a href="https://wordpress.org/plugins/import-xml-csv-listings-to-listable-theme/" target="_blank">リスト可能なアドオンのダウンロード</a> 。

en: The import template you are using requires the Listify Add-On. If you continue without it your data may import incorrectly.<br/><br/><a href="https://wordpress.org/plugins/listify-xml-csv-listings-import/" target="_blank">Download the Listify Add-On</a>.
ja: あなたが使用しているインポートテンプレートはListifyアドオンが必要です。あなたはそれなしで続行した場合、あなたのデータが間違ってインポートすることがあります。 <br/><br/> <a href="https://wordpress.org/plugins/listify-xml-csv-listings-import/" target="_blank">Listifyは、アドオンのダウンロード</a> 。

en: The import template you are using requires the RealHomes Add-On. If you continue without it your data may import incorrectly.<br/><br/><a href="https://wordpress.org/plugins/realhomes-xml-csv-property-listings-import/" target="_blank">Download the RealHomes Add-On</a>.
ja: あなたが使用しているインポートテンプレートはRealHomesアドオンが必要です。あなたはそれなしで続行した場合、あなたのデータが間違ってインポートすることがあります。 <br/><br/> <a href="https://wordpress.org/plugins/realhomes-xml-csv-property-listings-import/" target="_blank">RealHomesは、アドオンのダウンロード</a> 。

en: The import template you are using requires the Reales WP Add-On. If you continue without it your data may import incorrectly.<br/><br/><a href="https://wordpress.org/plugins/reales-wp-xml-csv-property-listings-import/" target="_blank">Download the Reales WP Add-On</a>.
ja: あなたが使用しているインポートテンプレートはレアレスWPアドオンが必要です。あなたはそれなしで続行した場合、あなたのデータが間違ってインポートすることがあります。 <br/><br/> <a href="https://wordpress.org/plugins/reales-wp-xml-csv-property-listings-import/" target="_blank">ダウンロードレアレスWPアドオン</a> 。

en: The import template you are using requires the Realia Add-On. If you continue without it your data may import incorrectly.<br/><br/><a href="https://wordpress.org/plugins/realia-xml-csv-property-listings-import/" target="_blank">Download the Realia Add-On</a>.
ja: あなたが使用しているインポートテンプレートは、実物教材アドオンが必要です。あなたはそれなしで続行した場合、あなたのデータが間違ってインポートすることがあります。 <br/><br/> <a href="https://wordpress.org/plugins/realia-xml-csv-property-listings-import/" target="_blank">実物教材は、アドオンのダウンロード</a> 。

en: The import template you are using requires the User Add-On. If you continue without it your data may import incorrectly.<br/><br/><a href="http://www.wpallimport.com/add-ons/user-import/?utm_source=wordpress.org&utm_medium=wpai-import-template&utm_campaign=free+wp+all+export+plugin" target="_blank">Purchase the User Add-On</a>.
ja: 使用しているインポートテンプレートには、ユーザーインポートアドオンが必要です。あなたがそれなしで続けると、あなたのデータは間違ってインポートされる可能性があります。<br/> <br/><a href="http://www.wpallimport.com/add-ons/user-import/?utm_source=wordpress.org&utm_medium=wpai-import-template&utm_campaign=free+wp+all+export+plugin" target="_blank">ユーザーインポートアドオンを購入してください</a>。

en: The import template you are using requires the User Add-On.<br/><a href="http://www.wpallimport.com/add-ons/user-import/?utm_source=wordpress.org&utm_medium=wpai-import-template&utm_campaign=free+wp+all+export+plugin" target="_blank">Purchase the User Add-On</a>
ja: あなたが使用しているインポートテンプレートは、ユーザーのインポートアドオンが必要です。 <br/> <a href="http://www.wpallimport.com/add-ons/user-import/?utm_source=wordpress.org&utm_medium=wpai-import-template&utm_campaign=free wp all export plugin" target="_blank">ユーザーのインポートアドオンを購入</a>

en: The import template you are using requires the WP Job Manager Add-On. If you continue without it your data may import incorrectly.<br/><br/><a href="https://wordpress.org/plugins/wp-job-manager-xml-csv-listings-import/" target="_blank">Download the WP Job Manager Add-On</a>.
ja: あなたが使用しているインポートテンプレートは、WPジョブマネージャアドオンが必要です。あなたはそれなしで続行した場合、あなたのデータが間違ってインポートすることがあります。 <br/><br/> <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-job-manager-xml-csv-listings-import/" target="_blank">WPジョブマネージャは、アドオンのダウンロード</a> 。

en: The import template you are using requires the WP Residence Add-On. If you continue without it your data may import incorrectly.<br/><br/><a href="https://wordpress.org/plugins/wp-residence-add-on-for-wp-all-import/" target="_blank">Download the WP Residence Add-On</a>.
ja: あなたが使用しているインポートテンプレートは、WPレジデンスアドオンが必要です。あなたはそれなしで続行した場合、あなたのデータが間違ってインポートすることがあります。 <br/><br/> <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-residence-add-on-for-wp-all-import/" target="_blank">ダウンロードWPレジデンスアドオン</a> 。

en: The import template you are using requires the WooCommerce Import Add-On. If you continue without it your data may import incorrectly.<br/><br/><a href="http://www.wpallimport.com/woocommerce-product-import/" target="_blank">Purchase the WooCommerce Import Add-On</a>.
ja: 使用しているインポートテンプレートには、WooCommerceインポートアドオンが必要です。それがなくてもデータが間違ってインポートされる可能性があります。<br/> <br/> <a href="http://www.wpallimport.com/woocommerce-product-import/" target="_blank"> WooCommerceインポートアドオンを購入する</a>をします。

en: The import template you are using requires the Yoast SEO Add-On. If you continue without it your data may import incorrectly.<br/><br/><a href="https://wordpress.org/plugins/yoast-seo-settings-xml-csv-import/" target="_blank">Download the Yoast SEO Add-On</a>.
ja: あなたが使用しているインポートテンプレートはYoast SEOアドオンが必要です。あなたはそれなしで続行した場合、あなたのデータが間違ってインポートすることがあります。 <br/><br/> <a href="https://wordpress.org/plugins/yoast-seo-settings-xml-csv-import/" target="_blank">Yoast SEOアドオンのダウンロード</a> 。

en: The most powerful solution for importing XML and CSV files to WordPress. Import to Posts, Pages, and Custom Post Types. Support for imports that run on a schedule, ability to update existing imports, and much more.
ja: ワードプレスに XML および CSV ファイルをインポートするための最も強力なソリューションです。インポートの投稿、ページ、およびカスタム ポスト タイプ。スケジュールで実行する既存の更新機能をインポートすると、インポートおよび大いに多くをサポートします。

en: The other two files in this zip are the export file containing all of your data and the import template for WP All Import. 
    
    To import this data, create a new import with WP All Import and upload this zip file.
ja: この zip ファイルに他の 2 つのファイルは、WP をすべてインポートのすべてのあなたのデータとテンプレートのインポートを含むエクスポート ファイルです。
    
    このデータをインポートするには、WP をすべてインポートと新しいインポートを作成し、この zip ファイルをアップロードします。

en: The term slug must be unique. If the slug is already in use by another term, WP All Import will add a number to the end of the slug.
ja: タームスラグは一意である必要があります。スラッグが既に別の用語が使用されている場合、 WP All Importはスラッグの末尾に番号を追加します。

en: The unique identifier is how WP All Import tells two items in your import file apart. If it is the same for two items, then the first item will be overwritten when the second is imported.
ja: 一意の識別子は、離れてあなたのインポート ファイルの 2 つの項目が指示 WP をすべてインポートされます。2 つの項目と同じ場合、最初の項目は 2 番目がインポートされると上書きされます。

en: The value of presented XPath should be one of the following: ('open', 'closed').
ja: 表示されるXPathの値は、次のいずれかである必要があります: ('open', 'closed').

en: The value of presented XPath should be one of the following: ('publish', 'draft', 'trash').
ja: 提示された XPath の値は、次のいずれかをする必要があります: ('公開'、'下書き'、'ゴミ箱')。

en: There are no elements to import based on your XPath.<br/><br/>If you are in Step 2, you probably specified filtering options that don’t match any elements present in your file.<br/>If you are seeing this error elsewhere, it means that while the XPath expression for your initial import matched some elements in your file previously, there are now zero elements in the file that match this expression.<br/>You can edit the XPath for your import by going to the Manage Imports -> Import Settings page.
ja: あなたのXPathに基づいてインポートする要素はありません。<br/>ステップ2の場合は、ファイルに存在する要素と一致しないフィルタリングオプションが指定されている可能性があります。 このエラーを他の場所で見ると、最初のインポートのXPath式がファイル内のいくつかの要素と一致していましたが、この式に一致する要素がファイル内にゼロになりました。 [インポートの管理] - > [設定のインポート]ページに移動します。

en: There are no templates saved
ja: テンプレートは保存されてません

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s">update now</a>.
ja: %1$s の利用可能な新しいバージョンがあります。<a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">%3$s バージョンの詳細を表示</a> か <a href="%4$s">今すぐ更新</a>

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a>.
ja: %1$s の利用可能な新しいバージョンがあります。<a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s"> %3$s バージョンの詳細を表示</a>

en: There is no data to preview
ja: プレビューするデータはありません

en: There were <span class="wpallimport-errors-count">%s</span> errors and <span class="wpallimport-warnings-count">%s</span> warnings in this import. You can see these in the import log.
ja: エラー <span class="wpallimport-errors-count">%s</span>と<span class="wpallimport-warnings-count">%s</span>警告このインポートであった。インポート ログでこれらを見ることができます。

en: There's a problem with your import file
ja: インポート ファイルに問題があります。

en: These options only available if Download images hosted elsewhere is selected above.
ja: ダウンロード画像は、他の場所でホストされている場合のみ利用できるこれらのオプションは上記選択されます。

en: These options will only be used if you run this import again later. All data is imported the first time you run an import.
ja: 後で再びこのインポートを実行する場合、これらのオプションは使用されます。すべてのデータは、インポートを最初に実行したときにインポートされます。

en: This %s file has errors and is not valid.
ja: ファイル %s にエラーと有効ではありません。

en: This URL no longer returns an import file
ja: この URL は、もはやインポート ファイルを返します

en: This doesn't look right, try manually selecting a different root element on the left.
ja: これは正しく表示されません。左側の別のルート要素を手動で選択してみてください。

en: This import appears to be using FTP. Unfortunately WP All Import no longer supports the FTP protocol. Please contact <a href="mailto:support@wpallimport.com">%s</a> if you have any questions.
ja: このインポートはFTPを使用しているようです。残念なことにWP All ImportはFTPプロトコルをサポートしなくなりました。ご不明な点がございましたら、<a href="mailto:support@wpallimport.com">%s </a>にお問い合わせください。

en: This import appears to be using FTP. Unfortunately WP All Import no longer supports the FTP protocol. Please contact <a href="mailto:support@wpallimport.com">support@wpallimport.com</a> if you have any questions.
ja: このインポートはFTPを使用しているようです。残念なことにWP All ImportはFTPプロトコルをサポートしなくなりました。ご不明な点がございましたら、<a href="mailto:support@wpallimport.com"> support@wpallimport.com </a>までご連絡ください。

en: This import did not finish successfuly last time it was run.
ja: このインポートは、前回の実行時に正常に終了しませんでした。

en: This import has been deleted.
ja: このインポートは削除されました。

en: This option is for advanced users with knowledge of WordPress development. Your theme or plugins may require these calls when posts are created. Next action will be disabled: 'transition_post_status', 'save_post', 'pre_post_update', 'add_attachment', 'edit_attachment', 'edit_post', 'post_updated', 'wp_insert_post'. Verify your created posts work properly if you check this box.
ja: このオプションは、WordPressの開発の知識を持つ上級者向けの機能です。ポストが作成されたときにあなたのテーマやプラグインは、これらの呼び出しが必要な場合があります。次のアクションは無効になります： 'transition_post_status'、 'save_post'、 'pre_post_update'、 'ADD_ATTACHMENT'、 'edit_attachment'、 'edit_post'、 'post_updated'、 'wp_insert_post」。このチェックボックスをオンにした場合、あなたの作成したポストが正しく動作を確認してください。

en: This option will decrease the amount of slowdown experienced at the end of large imports. The slowdown is partially caused by the need for WP All Import to read deeper and deeper into the file on each successive iteration. Splitting the file into pieces means that, for example, instead of having to read 19000 records into a 20000 record file when importing the last 1000 records, WP All Import will just split it into 20 chunks, and then read the last chunk from the beginning.
ja: 減速の量を減少させます。このオプションは、大規模な輸入の最後に経験しました。景気減速は、部分的に連続する各繰り返しでファイルに深く深く読むためにWPすべてのインポートの必要性によって引き起こされます。粉々にファイルを分割すると、たとえば、代わりに最後の1000個のレコードをインポートするときに20000レコードファイルに19000レコードを読み取るするので、WPすべてのインポートがちょうど20チャンクに分割し、その後、最初から最後のチャンクを読んで、ということを意味します。

en: This setting takes effect only when script has access rights to perform the action, e.g. file is not deleted when pulled via HTTP or delete permission is not granted to the user that script is executed under.
ja: この設定は、スクリプトのアクションを実行するためのアクセス権を持っているHTTP経由で引っ張られたり、権限を削除すると、例えばファイルが削除されていませんが、スクリプトの下で実行されているユーザーに付与されていない場合にのみ有効になります。

en: This will keep the featured image if it exists, so you could modify the post image manually, and then do a reimport, and it would not overwrite the manually modified post image.
ja: 手動でポスト画像を変更し、再インポートを行うと、それは手動で変更後のイメージを上書きしませんでしたので、これは、それが存在する場合、機能のイメージを維持します。

en: Time Elapsed
ja: 経過時間

en: Title
ja: タイトル

en: Title & Content
ja: タイトル & 内容

en: To enable updates, please enter your license key on the <a href="%s">Licenses</a> page. If you don't have a licence key, please see <a href="%s">details & pricing</a>
ja: 更新を有効にするには、ページで<a href="%s">ライセンス</a>上のライセンスキーを入力してください。ライセンスキーをお持ちでない場合は、<a href="%s">詳細と価格</a>をご覧ください。

en: To import to existing hierarchical taxonomies, create the entire hierarchy using the taxonomy names or slugs.
ja: 既存の階層的な分類にインポートするには、タクソノミー名やスラッグを使用して階層全体を作成します。

en: To import to existing parent taxonomies, use the existing taxonomy name or slug.
ja: 既存の親分類にインポートするには、またはスラグの既存のタクソノミーの名前を使用します。

en: To run the import, click Run Import on the Manage Imports page.
ja: インポートを実行するには、輸入を管理]ページの[実行インポート]をクリックします。

en: To schedule an import, you must create two cron jobs in your web hosting control panel. One cron job will be used to run the Trigger script, the other to run the Execution script.
ja: インポートをスケジュールするには、あなたのウェブホスティングコントロールパネル内の2つのcronジョブを作成する必要があります。一つのcronジョブが実行スクリプトを実行するために、他の、トリガースクリプトを実行するために使用されます。

en: To schedule the import to run once every 24 hours, run the trigger script every 24 hours. Most hosts require you to use “wget” to access a URL. Ask your host for details.
ja: 24時間ごとに実行するためのインポートをスケジュールするには、24時間ごとにトリガー・スクリプトを実行します。ほとんどのホストは、URLにアクセスするには、「wgetの "を使用する必要があります。詳細については、お使いのホストを確認して下さい。

en: To schedule this import with a cron job, you must use the "Download from URL" option on the Import Settings screen of WP All Import.
ja: この cron ジョブのインポートをスケジュールするには、WP をすべてインポートのインポート設定画面で「URL からダウンロード」オプションを使用する必要が。

en: Trackbacks and Pingbacks
ja: トラックバックとピンバック

en: Translated To
ja: 翻訳先

en: Trigger Script
ja: トリガー・スクリプト

en: Try to match terms to existing child %s
ja: 既存の子 %s に条件を合わせてみてください。

en: Type
ja: 種類

en: URL `%s` is not valid.
ja: URL '%s'は無効です。

en: Unable to download feed resource.
ja: フィードリソースをダウンロードできません。

en: Undefined entry!
ja: 未定義のエントリ！

en: Underflow or the modes mismatch
ja: アンダーフローまたはモードの不一致

en: Unexpected control character found
ja: 予期しない制御文字が見つかりました

en: Unique Identifier
ja: 一意の識別子

en: Unknown File extension. Only txt files are permitted
ja: 不明なファイルの拡張子。唯一のTXTファイルが許可されています

en: Unknown json error
ja: 不明なJSONエラー

en: Unselect All
ja: すべての選択を解除

en: Update Import
ja: アップデートのインポート

en: Update all Custom Fields
ja: カスタムフィールドを更新

en: Update all Term Meta
ja: すべてのタームメタ を更新します。

en: Update all data
ja: すべてのデータ更新

en: Update all images
ja: すべての画像を更新

en: Update existing %s with changed data in your file
ja: 既存の%sをファイル内の変更されたデータで更新する

en: Update existing posts with changed data in your file
ja: 既存の投稿をファイル内の変更されたデータで更新する

en: Update feature is not available for this import since it has no external path linked.
ja: リンクされている外部のパスがあるないので、更新機能はこのインポートに使用できません。

en: Update only these Custom Fields, leave the rest alone
ja: これらのカスタムフィールドのみを更新し、残りはそのままにします

en: Update only these Term Meta, leave the rest alone
ja: これらのタクソノミーのみを更新し、残りは単独で残す

en: Update only these taxonomies, leave the rest alone
ja: これらのタクソノミーのみを更新し、残りは単独で残す

en: Update stock status previously imported posts which are no longer actual...
ja: 以前にインポートされた在庫ステータスを更新しました。これはもはや実際のものではありません...

en: Updated
ja: 更新済み

en: Updating stock status for missing records %s for import #%s
ja: インポート #%s の %s を記録が見つからないため在庫状況の更新

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload Complete
ja: アップロード完了

en: Upload a file
ja: ファイルをアップロード

en: Upload files to <strong>%s</strong> and they will appear in this list
ja: Cargar archivos a <strong>%s</strong> y ellos aparecerán en esta lista

en: Uploaded file is empty
ja: アップロードされたファイルは空です

en: Uploaded file must be XML, CSV, ZIP, GZIP, GZ, JSON, SQL, TXT, DAT or PSV
ja: アップロードされたファイルは、XML、CSV、ZIP、GZIP、GZ、JSON、SQL、TXT、DATやPSVでなければなりません

en: Uploads folder
ja: アップロードフォルダ%sは書き込み可能でなければなりません

en: Uploads folder %s must be writable
ja: アップロードフォルダ %s は書き込み可能でなければなりません

en: Uploads folder `%s` is not writable.
ja: アップロードフォルダ `%s`は書き込み可能ではありません。

en: Uploads folder is not writable.
ja: アップロードフォルダは書き込み可能ではありません。

en: Use StreamReader instead of XMLReader to parse import file
ja: インポート ファイルの解析に XMLReader の代わりに StreamReader を使用します。

en: Use any format supported by the PHP <b>strtotime</b> function. That means pretty much any human-readable date will work.
ja: PHP<b>strtotime</ b>の関数でサポートされている任意のフォーマットを使用してください。それはほとんどすべての人間が読める日が動作することを意味します。

en: Use existing file
ja: 既存のファイルを使用します

en: Use file(s) currently uploaded in %s
ja: 現在%sにアップロードされているファイルを使用する

en: Use image name instead of URL `%s`.
ja: URL `%s`の代わりにイメージ名を使用してください。

en: Use image(s) currently uploaded in %s
ja: 現在%sにアップロードされている画像を使用する

en: Use images currently in Media Library
ja: 画像は現在のメディアライブラリで使用してください。

en: Use images currently uploaded in %s
ja: 現在 %s にアップロードされたイメージを使用します。

en: User Addon
ja: ユーザーアドオン

en: Users
ja: ユーザー

en: Value
ja: 値

en: View Logs
ja: ログの表示

en: View WP All Import Pro Changelog
ja: WP All Import Proの変更履歴を表示します。

en: WP All Export
ja: WP すべてエクスポート

en: WP All Import
ja: WP オールインポート

en: WP All Import Add-ons
ja: WP All Import アドオン

en: WP All Import Help
ja: WP All Import ヘルプ

en: WP All Import Licenses
ja: WP All Import ライセンス

en: WP All Import can't access your WordPress uploads folder.
ja: WPすべてのインポートは、WordPressのアップロードフォルダにアクセスすることはできません。

en: WP All Import couldn't find a file to import inside your ZIP.<br/><br/>Either the .ZIP file is broken, or doesn't contain a file with an extension of  XML, CSV, PSV, DAT, or TXT. <br/>Please attempt to unzip your .ZIP file on your computer to ensure it is a valid .ZIP file which can actually be unzipped, and that it contains a file which WP All Import can import.
ja: WPすべてのインポートは、あなたのZIPの内側にインポートするファイルを見つけることができませんでした。 <br/><br/>いずれかの.ZIPファイルが壊れている、またはXML、CSV、PSV、DAT、またはTXTの拡張子を持つファイルが含まれていません。 <br/>それは実際に解凍することができ、有効な.ZIPファイルであり、それはWPすべてのインポートがインポートできるファイルが含まれていることを確認するために、コンピュータ上の.ZIPファイルを解凍しようとしてください。

en: WP All Import doesn't support this import type.
ja: WP All Import はこのインポートタイプをサポートしていません。

en: WP All Import is being forced to use Stream Reader for all imports. Go to WP All Import ▸ Settings to modify this setting.
ja: WP すべてインポートは強制的にすべてのインポートのストリーム リーダーを使用します。WP すべてインポート ▸ 設定この設定を変更するに移動します。

en: WP All Import is unable import an order when it cannot match the products or customer specified. <a href="%s" style="margin: 0;">See the import log</a> for a list of which orders were skipped and why.
ja: WP をすべてインポート製品または顧客の指定された一致できません輸入注文であります。<a href="%s" style="margin: 0;">インポートのログを参照してください</a>の注文がスキップされたリストを、なぜ。

en: WP All Import lost track of where you are.<br/><br/>Maybe you cleared your cookies or maybe it is just a temporary issue on your or your web host's end.<br/>If you can't do an import without seeing this error, change your session settings on the All Import -> Settings page.
ja: WP All Importはあなたの現在の場所を失ってしまいました。<br/> <br/>あなたのクッキーをクリアしたのかもしれないし、あなたのウェブホストの終わりに一時的な問題かもしれません。 このエラーが表示されずにインポートするには、[すべてのインポート - >設定]ページでセッション設定を変更します。

en: WP All Import lost track of where you are.<br/><br/>Maybe you cleared your cookies or maybe it is just a temporary issue on your web host's end.<br/>If you can't do an import without seeing this error, change your session settings on the All Import -> Settings page.
ja: WP All Importはあなたの現在の場所を失ってしまいました。<br/> <br/>あなたのクッキーをクリアしたのかもしれないし、あなたのウェブホストの終わりに一時的な問題かもしれません。 このエラーが表示されずにインポートするには、[すべてのインポート - >設定]ページでセッション設定を変更します。

en: WP All Import must be able to process this many records in less than your server's timeout settings. If your import fails before completion, to troubleshoot you should lower this number. If you are importing images, especially high resolution images, high numbers here are probably a bad idea, since downloading the images can take lots of time - for example, 20 posts with 5 images each = 100 images. At 500Kb per image that's 50Mb that needs to be downloaded. Can your server download that before timing out? If not, the import will fail.
ja: WP All Importは、サーバーのタイムアウト設定よりも少なくても、この多くのレコードを処理できる必要があります。 完了前にインポートに失敗した場合は、トラブルシューティングのためにこの数を減らす必要があります。 イメージ、特に高解像度のイメージをインポートする場合は、イメージのダウンロードに時間がかかりすぎる可能性が高いため、ここでの数字は多分悪い考えです。 画像あたり500Kbでダウンロードする必要がある50MBです。 タイムアウトする前にサーバからダウンロードできますか？ そうでない場合、インポートは失敗します。

en: WP All Import must download the images to your server. You can't have images in a Gallery that are referenced by external URL. That's just how WordPress works.
ja: WP All Import はあなたのサーバーに画像をダウンロードする必要があります。あなたは、外部のURLで参照されているギャラリーにイメージを持つことはできません。それはWordpressの動作方法です。

en: WP All Import requires the SimpleXML PHP module to be installed. This is a standard feature of PHP, and is necessary for WP All Import to read the files you are trying to import.<br/>Please contact your web hosting provider and ask them to install and activate the SimpleXML PHP module.
ja: WP All ImportがインストールされているのSimpleXML PHPモジュールが必要です。これは、PHPの標準機能であり、WPすべてのインポートは、インポートしようとしているファイルを読み取るために必要です。 <br/>あなたのWebホスティングプロバイダに連絡し、SimpleXMLをPHPモジュールをインストールしてアクティブにするように依頼してください。

en: WP All Import successfully imported your file <span>%s</span> into your WordPress installation!
ja: WP All Importは、あなたのワードプレスのインストールにファイル<span>%s</span>を正常にインポートしました!

en: WP All Import unable to detect file type.<br/><br/>WP All Import not able to determine what type of file you are importing. Make sure your file extension is correct for the file type you are importing.<br/> Please choose the correct file type from the dropdown below, or try adding &type=xml or &type=csv to the end of the URL, for example http://example.com/export-products.php?&type=xml
ja: WP All Importでファイルタイプを検出できません。<br/> <br/> WP All Importは、インポートするファイルのタイプを特定できません。 ファイルの拡張子が、インポートするファイルの種類に合っていることを確認してください。<br/>下のドロップダウンから正しいファイルの種類を選択するか、http://example.com/export-products.php?&type=xml のように &type=xml または &type=csv をURLの末尾に追加してみてください

en: WP All Import was not able to download your file.<br/><br/>Please make sure the URL to your file is valid.<br/>You can test this by pasting it into your browser.<br/>Other reasons for this error can include some server setting on your host restricting access to this particular URL or external URLs in general, or some setting on the server hosting the file you are trying to access preventing your server from accessing it.
ja: WP All Importでファイルをダウンロードできませんでした。<br/> <br/>ファイルへのURLが有効であることを確認してください。<br/>これをブラウザに貼り付けることでテストできます。このエラーの原因には、ホスト上のこの特定のURLまたは外部URLへのアクセスを制限するサーバー設定や、アクセスしようとしているファイルをホストしているサーバーの設定などがあります。

en: WP All Import will associate records in your file with %s it has already created from previous runs of this import based on the Unique Identifier.
ja: WP All Importは、%sのそれは既に一意識別子に基づいて、このインポートの以前の実行から作成していると、ファイル内のレコードを関連付けます。

en: WP All Import will attempt to import images from the following URLs:
ja: WP All Import には、次のURLからイメージをインポートしようとします：

en: WP All Import will automatically ignore elements with blank image URLs/filenames.
ja: WP All Import は、空のイメージURL /ファイル名を持つ要素を自動的に無視します。

en: WP All Import will create new %s for each unique record in your file.
ja: WP All Importは、新しい%sのあなたのファイル内の各一意のレコードのために作成されます。

en: WP All Import will import images from the following file paths:
ja: WP All Importには、次のファイルパスから画像をインポートします：

en: WP All Import will import images from the media library
ja: WP をすべてインポート メディア ライブラリからイメージをインポートします。

en: WP All Import will import the file <span style="color:#40acad;">%s</span>, which is <span style="color:#000; font-weight:bold;">%s</span>
ja: WP All Importがファイルをインポートします <span style="color:#40acad;">%s</span>, である <span style="color:#000; font-weight:bold;">%s</span>

en: WP All Import will merge data into existing %s.
ja: WP All Import は、既存の %sにデータをマージします。

en: WP All Import will merge data into existing %ss, matching the following criteria: %s
ja: WP All Importには、次の条件に一致する、既存 %ss,にデータをマージします：%s

en: WP All Import will process <span style="color:#46ba69; font-weight:bold;">%s</span> rows in your file
ja: WP All Importは、ファイル内の<span style="color:#46ba69; font-weight:bold;">%s</span>行を処理します

en: WP All Import will process all %s <span style="color:#46ba69; font-weight:bold;">&lt;%s&gt;</span> records in your file
ja: WP All Import は、ファイル内のすべての%s <span style="color:#46ba69; font-weight:bold;">&lt;%s&gt;</span>レコードを処理します

en: WP All Import will process only specified records: %s
ja: WP All Importは、指定されたレコードを処理します：%s

en: WP All Import will process the records matching the XPath expression: <span style="color:#46ba69; font-weight:bold;">%s</span>
ja: WP All Importは、XPath式に一致するレコードを処理します:<span style="color:#46ba69; font-weight:bold;">%s</span>

en: WPML Addon
ja: WPMLアドオン

en: Want to speed up your import?
ja: あなたのインポートを高速化したいですか。

en: Warning: Are you sure you want to edit the Unique Identifier?
ja: 警告：あなたは一意の識別子を編集してもよろしいですか？

en: Warning: No matching elements found for XPath expression from the import being updated. It probably means that new XML file has different format. Though you can update XPath, procceed only if you sure about update operation being valid.
ja: 警告：インポートが更新されてから、XPath式が見つかりません整合素子。これはおそらく、新しいXMLファイルは、異なるフォーマットを有することを意味します。あなたはXPathを更新することができますが、唯一の更新操作が有効であることについてよくわから場合procceed。

en: What element are you looking for?
ja: あなたはどんな要素を探していますか？

en: When WP All Import finds new or changed data...
ja: WP All Importは、新規または変更されたデータを見つけます...

en: WooCommerce Addon
ja: WooCommerceアドオン

en: WooCommerce Addon - free edition
ja: WooCommerceアドオン - 無料版

en: WooCommerce Coupons
ja: WooCommerce クーポン

en: WooCommerce Orders
ja: WooCommerceの注文

en: WooCommerce Products
ja: WooCommerce 商品リスト

en: WooCommerce Short Description
ja: WooCommerceの簡単な説明

en: WooCommerce Tabs Addon
ja: WooCommerceタブのアドオン

en: Wrong format of `Import only specified records` value
ja: `指定されたレコードだけをインポートする 'ための値の形式が間違っています

en: Wrong imported data format
ja: 間違ってインポートされたデータ形式

en: XMLReader is much faster, but has a bug that sometimes prevents certain records from being imported with import files that contain special cases.
ja: XMLReaderははるかに高速ですが、特殊なケースを含むインポートファイルで特定のレコードがインポートされないことがあるバグがあります。

en: XPath is required
ja: XPathが必須

en: XPath must match only elements
ja: XPathは要素のみと一致する必要があります

en: You can attempt to continue where it left off.
ja: 中断したところから続けることができます。

en: You do not have permission to install plugin updates
ja: あなたはプラグインの更新プログラムをインストールする権限がありません

en: You must provide a URL that returns a valid import file.
ja: 有効なインポート ファイルを返す URL を指定する必要があります。

en: You really should just re-create your import, and pick the right unique identifier to start with.
ja: あなたは本当に自分のインポートを再作成し、で開始する権利一意の識別子を選択する必要があります。

en: You've reached your max_input_vars limit of %d. Please increase this.
ja: max_input_varsの上限（%d）に達しました。 これを増やしてください。

en: Your XPath is empty.<br/><br/>Please enter an XPath expression, or click "get default XPath" to get the default XPath.
ja: あなたのXPathは空です。 <br/><br/> XPath式を入力するか、デフォルトのXPathを取得するには、「取得デフォルトのXPath」をクリックしてください。

en: Your XPath is not valid.<br/><br/>Click "get default XPath" to get the default XPath.
ja: あなたのXPathは無効です。<br/> <br/>デフォルトのXPathを取得するには、「デフォルトのXPathを取得」をクリックします。

en: Your file is all set up!
ja: あなたのファイルはすべてセットアップされています！

en: Your file will be split into %s records chunks before processing.
ja: あなたのファイルが処理する前に、%sのレコードのチャンクに分割されます。

en: Your max_execution_time is %s seconds
ja: あなたのmax_execution_timeには、%s秒です

en: Your server terminated the import process
ja: サーバーでは、インポート プロセスを終了しました。

en: Your unique key is <span style="color:#000; font-weight:bold;">%s</span>
ja: あなたのユニークなキーが<span style="color:#000; font-weight:bold;">%s</span>であります

en: Your unique key must be UNIQUE for each record in your feed. Make sure you get it right - you can't change it later. You'll have to re-create your import.
ja: あなたのユニークなキーは、フィード内の各レコードの一意である必要があります。あなたは右のそれを得ることを確認してください - あなたは後でそれを変更することはできません。あなたのインポートを再作成する必要があります。

en: Your web host may require you to use a command other than wget, although wget is most common. In this case, you must asking your web hosting provider for help.
ja: あなたの web ホストは、wget は最も一般的な wget コマンド以外のコマンドを使用する必要があります。このケースでは、助けをあなたの web ホスティングプロバイダーを求めてする必要があります。

en: Your website is using Custom Fields to store data for %s.
ja: あなたのウェブサイトは、%s のデータを格納するカスタム フィールドを使用しています。

en: Your website is using Term Meta to store data for %s.
ja: あなたのウェブサイトは、%s のデータを格納するメタ用語を使用しています。

en: all ACF except these: %s
ja: これらを除くすべてのACF: %s

en: all advanced custom fields
ja: すべてのアドバンスカスタムフィールド

en: all cusom fields except these: %s
ja: これらを除くすべてのカスタムフィールド: %s

en: all custom fields
ja: すべてのカスタムフィールド

en: and
ja: と

en: and processing
ja: 処理中…

en: and update some or all of their data.
ja: そのデータの一部または全部を更新します。

en: attachments
ja: 添付ファイル

en: contains
ja: 含む

en: content
ja: コンテンツ

en: continue run
ja: 実行を継続

en: cron processing
ja: cron処理

en: currently processing with cron
ja: 現在のcronで処理します

en: dates
ja: 日付

en: do_action calls will be disabled in wp_insert_post and wp_insert_attachment during the import.
ja: do_actionコールは、インポート時にwp_insert_postとwp_insert_attachmentに無効になります。

en: element | elements
ja[0]: 要素

en: equals
ja: 等しい

en: equals or greater than
ja: 等しいかより大きい

en: equals or less than
ja: 等しいまたは未満

en: excerpt
ja: 抜粋

en: for each record in my data file.
ja: のデータファイルの各レコードとして作成。

en: greater than
ja: 大なり

en: history | histories
ja[0]: 履歴

en: import | imports
ja[0]: インポート

en: import finished & cron un-triggered<br>%s %s created %s updated %s deleted %s skipped
ja: インポートが完了し、cronがトリガされました<br>%s の %s を作成した %s を更新 %s を削除 %s をスキップ

en: is empty
ja: 空である

en: is not empty
ja: 空ではない

en: last activity %s ago
ja: %s以前の最後のアクティビティ

en: leave these taxonomies: %s alone, update all others
ja: これらの分類法を残す：%sの一人で、他のすべてを更新

en: less than
ja: 最小化

en: manual run
ja: 手動実行

en: menu order
ja: メニュー順

en: more
ja: さらに

en: never
ja: 永遠

en: not contains
ja: 含まれていません

en: not equals
ja: 等しくありません

en: of
ja: の

en: of <span class="wpallimport-elements-count-info">%s</span>
ja: の <span class="wpallimport-elements-count-info">%s</span>

en: old images will be updated with new
ja: 古い画像は新しい画像に更新されます

en: only ACF presented in import options
ja: 唯一のACFインポートオプションで提供

en: only add new
ja: 新しく追加する

en: only new images will be added
ja: 新しい画像のみが追加されます

en: only these ACF : %s
ja: これらのACF : %s

en: only these custom fields : %s
ja: これらのカスタムフィールドのみ : %s

en: opens in new tab
ja: 新しいタブで開きます

en: or go back to Manage Imports
ja: インポートの管理に戻る

en: or go back to Step 4
ja: またはステップ4に戻ります

en: parent post
ja: 親投稿

en: post type
ja: 編集する投稿タイプを選択

en: records
ja: レコード

en: remove
ja: 削除

en: remove existing taxonomies, add new taxonomies
ja: 既存のタクソノミーを削除し、新しいタクソノミーを追加する

en: row | rows
ja[0]: 行

en: settings edited since last run
ja: 前回の実行以降編集の設定

en: status
ja: ステータス

en: the <strong>%s</strong> import
ja: <strong>%s</strong>インポート

en: title
ja: タイトル

en: triggered
ja: トリガー

en: triggered by cron
ja: cronによって引き起こされる

en: triggered with cron
ja: cronでトリガ

en: undefined
ja: 未定義

en: update only these taxonomies: %s , leave the rest alone
ja: これらの分類だけを更新する： %s ,残りを一人で残す

en: with <span id='wpallimport-new-records-per-iteration'>%s</span> records per iteration
ja: イテレーションごとに<span id='wpallimport-new-records-per-iteration'>%s</span>のレコードを
