WordPress Social Login - en to ru translation catalogue (471 entries)

en: %s's contacts list
ru: Список контактов %s

en: %s's social profiles
ru: Социальный профиль %s

en: &mdash; No role for this site  &mdash;
ru: &mdash; Нет роли  для этого сайта &mdash;

en: &mdash; Wordpress User Default Role &mdash;
ru: &mdash; Роль пользователя по умолчанию &mdash;

en: 1. If <b>User Moderation</b> is set to <code>Admin Approval</code>, then <b>Membership level</b> will be ignored
ru: 1. Если <b>Модерация пользователей</b> выставлена на <code>Утверждение администратором</code>, то <b>Уровень членства</b> будут игнорироваться

en: 2. To assign the same default role as in your website <b>General Settings</b>, set this field to <code>Wordpress User Default Role</code>
ru: 2. Чтобы назначить ту же роль по умолчанию, как и в <b>Общие параметры</b> вашего сайта, значение этого поля будет <code>Роль Пользователя Wordpress по умолчанию</code>

en: 3. If you are not sure, simply leave this field to <code>No role for this site</code>
ru: 3. Если вы не уверены, просто оставьте это поле <code>Никакой роли для этого сайта</code>

en: <a href="%s" target="_blank">Visit component site</a>
ru: <a href="%s" target="_blank">Посетить компоненты сайта</a>

en: <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/theme-my-login/" target="_blank">Theme My Login</a>, is a free and open source plugin and <b>WordPress Social Login User Moderation</b> was purposely made compatible with it because it provides a solid <b>User Moderation</b> module and there is no point to reinvent the wheel
ru: <a href=""http://wordpress.org/extend/plugins/theme-my-login/"" target=""_blank"">Theme My Login Plugin</a>, является бесплатным плагином и <b>WordPress Social Login Модерация пользователей</b> была намеренно сделана совместимой с ним. Именно это обеспечивает прочный модуль <b>Модерации пользователей</b> и нет смысла изобретать велосипед

en: <a href="https://buddypress.org/" target="_blank">BuddyPress</a> was not found on your website. The plugin is be either not installed or disabled
ru: <a href="https://buddypress.org/" target="_blank">BuddyPress</a> не найден на вашем сайте. Плагин отключен или никогда не устанавливался.

en: <b>%s</b> do not provide their user's email address and by default a random email will then be generated for them instead
ru: <b>%s</b> не предоставляет адрес электронной почты своего пользователя и по умолчанию будет создаваться случайное письмо

en: <b>%s</b> do not require an external application, however if the Web API Key is provided, then WSL will be able to get more information about the connected %s users
ru: <b>%s</b> не требуют внешнего приложения, однако если Web API ключ подключен, то будет возможность получить больше информации о пользователях, подключенных %s WSL

en: <b>%s</b> requires that you create an external application linking your website to their API. To know how to create this application, click on &ldquo;Where do I get this info?&rdquo; and follow the steps
ru: <b>%s</b> необходимо создать внешнее приложение связанное с вашим веб-сайтом по их API. Чтобы узнать, как создать приложение, нажмите на «Где получить эту информацию?» и следуйте инструкциям

en: <b>Admin Approval</b>: New users will need to be approved by an administrator before they may log in
ru: <b>Одобрения администратором:</b> Новые пользователи должны быть одобрены администратором, прежде чем они могут войти

en: <b>Authentication display :</b> Determines how the authentication dialog is rendered. You can chose to open the dialog in a <b>popup</b> or to <b>in page</b>. If a user is visiting using a mobile device, WSL will fall back to more <b>in page</b>
ru: <b>Отображение аутентификации:</b> Определяет, как отображается модальное окно аутентификации. Вы можете выбрать, открывать диалоговое окно, в <b>всплывающем окне</b> или на <b>странице</b>.

en: <b>Connect with caption :</b> Change the content of the label to display above WSL widget
ru: <b>Заголовок виджета:</b> Задайте текст заголовка виджета WSL

en: <b>Done.</b> Nothing more required for <b>%s</b>
ru: <b>Сделано.</b> Больше ничего не надо для <b>%s</b>

en: <b>E-mail Confirmation</b>: New users will need to be confirm their e-mail address before they may log in
ru: <b>Подтверждение по электронной почте:</b> Новые пользователи должны будут подтвердить свой  адрес электронной почты, прежде чем смогут войти

en: <b>Force redirection :</b> When set to <b>Yes</b>, users will be <b>always</b> redirected to <code>Redirect URL</code>
ru: <b>Умышленный редирект:</b> Если установлено значение <b>Да</b>, пользователи будут <b>всегда</b> перенаправлен<code>Redirect URL</code>

en: <b>New WSL users default role</b> is currently set to <b>&ldquo;%s&rdquo;</b>, which gives NO capabilities
ru: В настоящее время <b>роли  по умолчанию для пользователей, залогиненых через WSL</b> <b>&ldquo;%s&rdquo;</b>, которая НЕ дает возможности:

en: <b>New WSL users default role</b> is currently set to <b>&ldquo;%s&rdquo;</b>, which gives these capabilities:
ru: В настоящее время <b>роли  по умолчанию для пользователей, залогиненых через WSL</b> <b>&ldquo;%s&rdquo;</b>, которая дает возможности:

en: <b>None</b>: No moderation required.
ru: <b>Нет</b>: Не требуется модерация.

en: <b>Note:</b> WSL has detected that you are using a caching plugin. If the saved changes didn't take effect immediately then you might need to empty the cache
ru: <b>Примечание:</b> WSL  обнаружила, что вы используете плагин кэширования. Если сохраненные изменения не сразу вступают в силу может потребоваться очистить кэш

en: <b>Note</b>: Some providers like Facebook can have multiples profiles URLs per user and WSL won't be able to recognize all them
ru: <b>Примечание:</b> Некоторые провайдеры, такие как Facebook может иметь несколько URL-адресов для каждого пользователя и WSL не будет способен распознавать все их

en: <b>Notification :</b> Determines whether you want to receive a notification by mail when a new user is logged in via WSL
ru: <b>Уведомление:</b> Определяет, хотите ли вы, получать уведомления по почте, когда новый пользователь регистрируется с  помощью WSL

en: <b>Profile mapping</b> will only work for new users. Profile mapping for returning users will implemented in future version of WSL
ru: <b>Наполнение профилей</b> будет работать только для новых пользователей. Наполнение профиля для возвращающихся пользователей будет реализовано в следующих версиях WSL

en: <b>Redirect URL :</b> By default and after they authenticate, users will be automatically redirected to the page where they come from. If WSL wasn't able to identify where they come from (or if they used wp-login page to connect), then they will be redirected to <code>Redirect URL</code> instead
ru: <b>Редирект URL:</b> по умолчанию, и после валидации, пользователи будут автоматически перенаправлены на страницу, откуда они входили на сайт. Если WSL был не в состоянии определить, откуда они переходят (или, если они использовали WP-страницу входа для подключения), то они будут перенаправлены на <code>Redirect URL</code>

en: <b>Social icon set :</b> WSL provides two set of icons to display on the widget
ru: <b>Набор социальных иконок:</b> WSL предоставляет два набора иконок для виджета

en: <b>User Moderation</b> will define how <b>Bouncer</b> should behave with new registered users:
ru: <b>Модерация пользователей</b> будет определять, как <b>Запрет регистрации</b> должен вести себя с новыми зарегистрированными пользователями:

en: <b>Users avatars :</b> Determines whether to show users avatars from social networks or to display the default ones
ru: <b>Аватары пользователей:</b> Определяет, следует ли показывать пользователям аватары из социальных сетей или показывать стандартные

en: <b>Users avatars</b> is currently set to: <b>Display the default WordPress avatars</b>
ru: <b>Аватары пользователей</b> сейчас отображаются как: <b>Аватары WordPress по умолчанию</b>

en: <b>Users avatars</b> is currently set to: <b>Display users avatars from social networks when available</b>
ru: <b>Аватары пользователей</b> сейчас отображаются как: <b>Аватары пользователей из социальных сетей при наличии</b>

en: <b>WSL</b> can not map this field. Supported field types are: <em>Multi-line Text Areax, Text Box, URL, Date Selector and Number</em>
ru: <b>WSL</b> не может сопоставить это поле. Типы поддерживаемых полей являются: <em>Multi-line Text Areax, текстовое поле, URL-адрес, селектор Дата и порядковый номер</em>

en: <b>WSL</b> will try to import as much information about a user contacts as he was able to pull from the social networks APIs.
ru: <b>WSL</b> постарается импортировать как можно больше информации о контактных данных пользователя.

en: <b>Widget display :</b> Determines where you want to show the authentication widget
ru: <b>Отображение виджета:</b> Определяет, где вы хотите показать виджет аутентификации

en: <b>WordPress Social Login</b> allows your website visitors and customers to register on using their existing social account ID, eliminating the need to fill out registration forms and remember usernames and passwords
ru: <b>WordPress Social Login</b> предоставляет гостям сайта регистрироваться с использованием их текущих аккаунтов социальных сетей, освобождая от необходимости заполнять регистрационные формы и запоминать логины и пароли

en: <b>WordPress Social Login</b> come with a number of useful <b><a href="options-general.php?page=wordpress-social-login&wslp=components">Components</a></b> or add-ons that can be essential for your needs
ru: <b>WordPress Social Login</b> , включает в себя набор полезных <b><a href="options-general.php?page=wordpress-social-login&wslp=components">компонентов</a></b> или дополнения, которые могут очень помочь вам

en: <b>WordPress Social Login</b> will attempt to display the authentication widget in the default WordPress comments, login and register forms
ru: <b>WordPress Social Login</b> будет отображать виджет аутентификации в комментариях WordPress по умолчанию, форме входа и регистрации

en: <em>By <a href="%s">%s</a></em>
ru: <em>По <a href="%s">%s</a></em>

en: <p>Debug mode is disabled.</p>
ru: <p>Режим отладки отключен.</p>

en: <p>No log found!</p>
ru: <p>Лог не найден!</p>

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or incorrect password. <a href="%s">Lost your password</a>?
ru: <strong>Ошибка</strong>: Неверное имя пользователя или неверный пароль. <a href=""%s">Забыли ваш пароль</a>?

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a valid email address.
ru: <strong>Ошибка</strong>: пожалуйста введите правильный email адрес.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
ru: <strong>Ошибка </strong>: пожалуйста, уточните Ваш e-mail.

en: <strong>ERROR</strong>: Sorry, that email address is already used!
ru: <strong>Ошибка</strong>: Извините,  адрес электронной почты уже используется!

en: <strong>ERROR</strong>: Sorry, that username already exists!
ru: <strong>Ошибка</strong>: Извините, но имя пользователя уже существует!

en: <strong>ERROR</strong>: Sorry, usernames must have letters too!
ru: <strong>Ошибка</strong>: Извините, имена пользователей должны состоять из букв тоже!

en: <strong>ERROR</strong>: That username is not allowed.
ru: <strong>Ошибка</strong>: Это имя пользователя не допускается.

en: <strong>ERROR</strong>: Username must be at least 4 characters.
ru: <strong>Ошибка</strong>: Имя пользователя должно состоять не менее чем из 4-х символов.

en: <strong>Note:</strong> This debugging area can be disabled from the plugin settings by setting <b>Development mode</b> to <b>Disabled</b>
ru: <strong>Примечание:</strong> Эту область отладки можно отключить из настроек плагина, выключив <b>Режим разработчика</b>.

en: <strong>This website is restricted to invited readers only.</strong><p>It doesn't look like you have been invited to access this site. If you think this is a mistake, you might want to contact the website owner and request an invitation.<p>
ru: <strong>Этот сайт доступен читателям только по приглашениям.</strong><p>Похоже, вас не приглашали... Если, по-вашему, это ошибка, свяжитесь с владельцем сайта и запросите приглашение<p>

en: <strong>WordPress Social Login is not configured yet</strong>.<br />Please navigate to <strong>Settings &gt; WP Social Login</strong> to configure this plugin.<br />For more information, refer to the <a rel="nofollow" href="http://miled.github.io/wordpress-social-login">online user guide</a>.
ru: <strong>WordPress Social Login  еще не настроен</strong>.<br>Пожалуйста, перейдите к <strong>настройки &gt; WP социальные логин</strong> настроить этот плагин.<br>Для получения дополнительной информации обратитесь к <a rel=""nofollow"" href=""http://miled.github.io/wordpress-social-login"">Руководство пользователя онлайн</a>.

en: A list of <b>Frequently asked questions</b> can be found at
    		<a href="http://miled.github.io/wordpress-social-login/faq.html" target="_blank">miled.github.io/wordpress-social-login/faq.html</a>
ru: Список <b> Часто задавемых вопросов </b>, может быть найден в
    		<a href="http://miled.github.io/wordpress-social-login/faq.html" target="_blank">miled.github.io/wordpress-social-login/faq.html</a>

en: A short about me
ru: Коротко обо мне

en: API Response
ru: Ответ API

en: About WordPress Social Login
ru: О плагине

en: Accept new registration
ru: Разрешить новые регистрации

en: Access token
ru: Токен доступа

en: Access token expires at
ru: Токен доступа истекает в

en: Access token expires in
ru: Токен доступа истекает в течение

en: Access token secret
ru: Секрет токена доступа

en: Accounts linking
ru: Список связанных учётных записей

en: Adblock Plus users with &ldquo;<a href="https://adblockplus.org/en/features#socialmedia" target="_blank">antisocial filter</a>&rdquo; enabled may not see the providers icons
ru: Пользователи Adblock Plus с &ldquo;<a href="https://adblockplus.org/ru/features#socialmedia" target="_blank">антисоциальным фильтром</a>&rdquo; могут не увидеть иконок соцсетей

en: Add more providers
ru: Добавить больше социальных сетей

en: Address
ru: Адрес

en: Advanced Settings
ru: Расширенные настройки

en: After that you will need to create an new application: <b>APIs & auth</b> &gt; <b>Credentials</b> and then click <em style="color:#0147bb;">&ldquo;Create new Client ID&rdquo;</em>
ru: После этого вам будет нужно создать новое приложение: <b>APIs & auth</b> &gt; <b>Учетные данные</b> и нажмите кнопку <em style="color:#0147bb;">«Создать новый идентификатор клиента»</em>

en: Age
ru: Возраст

en: All Wordpress Social Login tables and fields <em>should</em> be now restored
ru: Все WordPress Social Login таблицы и поля <em>должны</em> быть восстановлен

en: All Wordpress Social Login tables and stored options are permanently deleted from your WordPress database
ru: Все WordPress Social Login таблицы и сохраненные параметры окончательно удалены из вашей базы данных WordPress

en: All contacts data are sotred into your database on the table: <code>`wsluserscontacts`</code>
ru: Все контакты данные сохранены в базе данных в таблице: <code>`wsluserscontacts`</code>

en: All the settings on this page without exception are only valid for users authenticating through <b>WordPress Social Login Widget
ru: Все настройки на данной странице без исключений являются действительными только для пользователей, авторизованных через <b>WordPress Social Login Widget

en: Allow Username change
ru: Разрешить изменение имени пользователя

en: Allow authentication
ru: Разрешить проверку подлинности

en: Already have an account
ru: Уже есть аккаунт

en: An error occurred while creating a new user!
ru: Произошла ошибка при создании нового пользователя!

en: An error occurred while creating a new user:
ru: Произошла ошибка при создании пользователя. Попробуйте еще раз позже.

en: And that's it!
ru: Вот и все!

en: Application ID
ru: ID приложения

en: Application Key
ru: Ключ приложения

en: Application Secret
ru: Секрет приложения

en: Application keys
ru: Ключи приложения

en: Are you sure you want to delete the user's social profiles and contacts?
    
    Note: The associated WordPress user won't be deleted.
ru: Вы уверены, что вы хотите удалить социальные профили и контакты пользователя? 
    
    Примечание: Пользователь WordPress не будет удален.

en: Auth test
ru: Тест аутентификации

en: Authentication Playground
ru: Проложение для аутентификации

en: Authentication Playground will let you authenticate with the enabled social networks without creating any new user account
ru: Приложение для аутентификации позволит вам пройти аутентификацию с помощью социальных сетей без создания каких-либо новых учетных записей пользователя

en: Authentication Playground will let you authenticate with the enabled social networks without creating any new user account. This tool will also give you a direct access to social networks apis via a lightweight console
ru: Площадка аутентификации позволит вам проверять подлинность с помощью социальных сетей без создания каких-либо новых учетных записей пользователей. Этот инструмент также даст вам прямой доступ к интерфейсам API социальных сетей через простую консоль

en: Authentication display
ru: Вывод авторизации

en: Authentication log files viewer
ru: Просмотр логов авторизации

en: Authentication log viewer - latest activity
ru: Просмотр логов авторизации - последняя активность

en: Authentication through social networks is currently disabled.
ru: Авторизация через соцсети в настоящее время отключена.

en: Authentication widget customization.
ru: Кастомизация виджета входа.

en: Authors
ru: Авторы

en: Avatars display should work right out of the box with most WordPress themes, BuddyPress and bbPress
ru: Отображение аватаров должно работать из-под коробки на большинстве тем WordPress, BuddyPress и bbPress

en: Back to %s
ru: Вернуться на %s

en: Back to Tools
ru: Вернуться к инструментам

en: Back to home
ru: Вернуться на Главную

en: Basic Settings
ru: Базовые настройки

en: Basically, WordPress Social Login allow your website visitors and customers to register and login via social networks such as twitter, facebook and google but it has much more to offer
ru: В принципе, WordPress Social Login, разрешает посетителям сайта и клиентам зарегистрироваться и войти на сайт через социальные сети, такие как Twitter, Facebook и Google. Но имеет еще много других возможностей

en: Be careful with these
ru: Будьте осторожны с этим

en: Big thanks to everyone who have contributed to WordPress Social Login by submitting Patches, Ideas, Reviews and by Helping in the support forum
ru: Большое спасибо всем, кто внесли свой вклад в WordPress Social Login представив патчи, идеи, обзоры и помогая в форуме поддержки

en: Birth date
ru: День рождения

en: Birth day
ru: День рождения

en: Birth month
ru: Месяц рождения

en: Birth year
ru: Год рождения

en: Both <b>Admin Approval</b> and <b>E-mail Confirmation</b> requires <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/theme-my-login/" target="_blank">Theme My Login Plugin</a> to be installed
ru: <b>Утвеждение администратором</b> и <b>Подтверждение по электронной почте</b> требует установку<a href="http://wordpress.org/extend/plugins/theme-my-login/" target="_blank">Theme My Login Plugin</a>

en: Bounce text
ru: Текст отказа

en: Bouncer
ru: Вышибала

en: Bouncer says no.
ru: Вышибала говорит, что в этом нет смысла.

en: Bouncer says this makes no sense.
ru: Вышибала говорит, что в этом нет смысла.

en: BuddyPress integration
ru: BuddyPress интеграция

en: BuddyPress plugin not found!
ru: BuddyPress плагин не найден!

en: Build yours
ru: Создать свой

en: By %s
ru: По %s

en: By <a href="%s" target="_blank">%s</a>
ru: По <a href="%s" target="_blank">%s</a>

en: By age
ru: По возрасту

en: By default, only the three WSL core components are enabled. You can selectively enable or disable any of the non-core components by using the form below. Your WSL installation will continue to function. However, the features of the disabled components will no longer be accessible
ru: По умолчанию включены только три основные компонента WSL. Можно выборочно включить или отключить любой из компонентов, используя форму ниже. WSL будет продолжать функционировать. Однако функции отключенных компонентов будут недоступны

en: By gender
ru: По полу

en: By provider
ru: По провайдеру

en: Change this mode
ru: Изменить режим

en: Check enabled components
ru: Проверить включенные компоненты

en: Choose <b>Live</b> on <b>Live Status</b>.
ru: Выберите <b> Live </b> в <b>Live Status</b>.

en: City
ru: Город

en: Code PHP
ru: Код PHP

en: Complete birthday in which the person was born. Format: YYYY-MM-DD
ru: День рождения. Формат ввода: ГГГГ-ММ-ДД

en: Component
ru: Компонент

en: Components
ru: Компоненты

en: Connect with
ru: Соединиться с:

en: Connect with %s
ru: С помощью %s

en: Connect with a provider to get started
ru: Подключите социальные сети для авторизации

en: Connect with caption
ru: Заголовок виджета

en: Connect with:
ru: Подключиться с помощью

en: Connected adapter console
ru: Консоль подключения

en: Connected adapter debug
ru: Подключенный адаптер отладки

en: Connected adapter specs
ru: Спецификация подключенной соц. сети

en: Connected user social profile
ru: Подключенный профиль пользователя социальной сети

en: Contact Email
ru: Контактный e-mail

en: Contact Name
ru: Контактное лицо

en: Contact Profile Url
ru: URL профиля

en: Contacting <b>%s</b>, please wait...
ru: Связываемся с <b>%s</b>, пожалуйста, подождите...

en: Contacts
ru: Контакты

en: Continue
ru: Продолжить

en: Conversions
ru: Конверсия

en: Country
ru: Страна

en: Create a new account
ru: Создать новый аккаунт

en: Create a new account and it will be associated with your %s ID.
ru: Создайте новую учетную запись, и она будет связана с вашим идентификатором %s.

en: Create a new application
ru: Создать новое приложение

en: Custom CSS
ru: Пользовательский CSS

en: Custom integration
ru: Пользовательская интеграция

en: Customize WSL Widgets
ru: Настройте виджеты WSL

en: Debug mode
ru: Режим отладки

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete WSL Log
ru: Удалить WSL лог

en: Delete all Wordpress Social Login tables and options
ru: Удалить все базы и настройки плагина WSL

en: Description
ru: Описание

en: Development mode
ru: Режим разработчика

en: Disable
ru: Выключить

en: Disabled
ru: Выключено

en: Dismiss
ru: Закрыть

en: Display name
ru: Отображать имя

en: Display the default WordPress avatars
ru: Показывать стандартные WP аватары

en: Display users avatars from social networks when available
ru: Показывать аватары пользователей из социальных сетей

en: Display your system information
ru: Информация о вашей системе

en: Do no hold the plugin authors liable. This software is provided AS IS, WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND
ru: Это программное обеспечение предоставляется как есть, БЕЗ КАКИХ-ЛИБО ГАРАНТИЙ

en: Docs
ru: Документы

en: Documentation
ru: Документация

en: Domains list
ru: Список доменов

en: E-mails list
ru: Список E-mail

en: Edit user details
ru: Редактировать информацию пользователя

en: Email
ru: Эл. почта

en: Enable
ru: Включить

en: Enable profile mapping
ru: Включить наполнение профилей

en: Enabled
ru: Включено

en: Enabled &mdash; Log actions in a file
ru: Включить &mdash; логгирование действия в файл

en: Enabled &mdash; Log actions to database
ru: Включить &mdash; логгирование действия в базу данных

en: Ever been in trouble with one of <a href="http://www.flickr.com/search/?q=bouncer+doorman&z=e" target="_blank">these guys</a>? Well, this module have more or less the same role, and he will try his best to piss your users off until they meet your requirements.
ru: Когда-нибудь были проблемы с одним из <a href=""http://www.flickr.com/search/?q=bouncer+doorman&z=e"" target=""_blank"">этих ребят</a>? У этого модуль примерно та же роль, и он попытается отфутболивать пользователей до тех пор, пока они ответят вашим требованиям.

en: Except where otherwise noted, <b>WordPress Social Login</b> is distributed under the terms of the MIT license reproduced here
ru: Хотим обратить Ваше внимание, что <b>WordPress Social Login</b> распространяется в соответствии с условиями лицензии MIT.

en: FAQs
ru: FAQ

en: Fields Group '%s'
ru: Поля группы '%s'

en: Fields Map
ru: Карта полей

en: Fill out Display Name, Namespace, choose a category and click <b>Create App</b>
ru: Введите отображаемое им, выберите категорию и нажмите кнопку <b>Создать Приложение</b>

en: Fill out any required fields such as the application name and description
ru: Заполните любые необходимые поля, такие как имя и описание приложения

en: Filters by e-mails addresses
ru: Фильтры по адресам электронной почты

en: Filters by emails domains name
ru: Фильтры по имени доменов электронных писем

en: Filters by profile urls
ru: Фильтры по URL-адресам профилей

en: First go to: <a href="%s" target ="_blank">%s</a>
ru: Во-первых, <a href="%s" target ="_blank">прочитайте:% s</a>

en: First name
ru: Имя

en: For more information about WordPress Social Login, refer to our online user guide
ru: Для получения более подробной информации о WordPress Social Login, обратитесь к нашему онлайн руководству пользователя

en: For more information about WordPress users roles and capabilities refer to <a href="http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities#Capability_vs._Role_Table" target="_blank">http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities</a>
ru: Дополнительные сведения о пользователей ролей и возможностей в WordPress читайте: <a href="http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities#Capability_vs._Role_Table" target="_blank">http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities</a>

en: For more information about the WSL Widget, refer to the online userguide <b><a href="http://miled.github.io/wordpress-social-login/widget.html" target="_blank">Widget Customization</a></b> and <b><a href="http://miled.github.io/wordpress-social-login/themes.html" target="_blank">Widget Themes</a></b>
ru: За дополнительной информацией о виджете WSL обратитесь к онлайн руководству <b><a href="http://miled.github.io/wordpress-social-login/widget.html" target="_blank">Настройки виджета</a></b> и <b><a href="http://miled.github.io/wordpress-social-login/themes.html" target=""_blank">Виджетов темы</a></b>

en: For more information, refer to WSL documentation under Advanced Troubleshooting &gt; <a href="http://miled.github.io/wordpress-social-login/troubleshooting-advanced.html" target="_blank">Debug Mode</a>
ru: Для получения дополнительной информации, обратитесь к документации WSL про дополнительные методы устранения неполадок &gt; <a href="http://miled.github.io/wordpress-social-login/troubleshooting-advanced.html" target="_blank">Режим отладки</a>

en: For more information, refer to WSL documentation under Advanced Troubleshooting &gt; <a href="http://miled.github.io/wordpress-social-login/troubleshooting-advanced.html" target="_blank">Development Mode</a>
ru: Для получения дополнительной информации, обратитесь к документации WSL про дополнительные методы устранения неполадок &gt; <a href="http://miled.github.io/wordpress-social-login/troubleshooting-advanced.html" target="_blank">Режим отладки</a>

en: For posts and pages, you may use this shortcode
ru: Для постов и страниц вы можете также использовать этот шорткод

en: For security reasons, <b>Development Mode</b> will auto switch to <b>Disabled</b> each time the plugin is <b>reactivated</b>
ru: По соображениям безопасности <b>Режим разработки</b> будет автоматически переключен на <b>Неактивный</b> после каждой <b>переустановки и выключения</b> плагина.

en: Force redirection
ru: Принудительный редирект

en: Full Name
ru: Полное имя

en: Gender
ru: Пол

en: Get Started
ru: Начать сейчас

en: Get this Component
ru: Активировать этот компонент

en: Go back to the <b>Dashboard</b> page and past the created application credentials (APP ID and Secret) into the boxes above
ru: Вернуться на страницу <b> Dashboard </b> и введите данные созданного приложения (APP ID и секрет) в полях выше

en: Go to Settings page and click on <b>Add Platform</b>. Choose website and enter in the new screen your website url in <b>App Domains</b> and <b>Site URL</b> fields
ru: Перейдите на страницу настройки и нажмите на <b>Добавить платформу</b>. Выберите веб-сайт и введите в окне url вашего сайта в поля <b>Домены приложения</b> и <b>URL-адрес сайта</b>

en: Go to the authentication playground
ru: Перейдите к Площадке аутентификации

en: Good bye
ru: До свидания

en: Help
ru: Помощь

en: Help us translate WordPress Social Login into your language
ru: Помогите нам перевести WordPress Social Login на ваш язык

en: Here you can create a new map by placing WSL users profiles fields to the appropriate destination fields
ru: Здесь вы можете выбрать опции заполнения профилей, указав поля назначения профилей WSL и соц. сетей

en: Here you can define the default role for new users authenticating through WSL
ru: Здесь вы можете определить роль по умолчанию для новых пользователей, которые прошли аутентификации через WSL

en: Here you can found a set of tools to help you find and hopefully fix any issue you may encounter
ru: Здесь вы можете найти набор инструментов, которые могут помочь вам найти и решить любой вопрос

en: Here you can tell Bouncer if you are accepting new users registration and authentication into your website or not any more. Note that Bouncer only works for WSL and will not interfere with users authenticating through the regulars wordpress Login and Register pages with their usernames and passwords (to to achieve that kind of restrictions, you may need to use another plugin(s) in combination with WSL).
ru: Здесь вы можете заблокировать дальнейшую аутентификацию через соц. сети. Обратите внимание, что запрет работает только для WSL и не мешает аутентификации пользователей через встроенный WordPress Вход.

en: Hey, meet our friend, the Bouncer
ru: Эй, встречайте, Вышибалу!

en: Hi %s
ru: Привет, %s

en: Hook extra registration fields
ru: Дополнительные поля регистрации

en: IMPORTANT!
ru: ВНИМАНИЕ!

en: If for some reason you still can't manage to create an application for %s, first try to <a href="https://www.google.com/search?q=%s API create application" target="_blank">Google it</a>, then check it on <a href="http://www.youtube.com/results?search_query=%s API create application " target="_blank">Youtube</a>, and if nothing works <a href="options-general.php?page=wordpress-social-login&wslp=help">ask for support</a>
ru: Если по некоторым причинам вам до сих пор не удалось создать приложение для %s, сначала попробуйте <a href="https://www.google.com/search?q=%s API create application" target="_blank">Погуглить</a>, затем посмотреть на <a href="http://www.youtube.com/results?search_query=%s API create application " target="_blank">Youtube</a>, и если ничего не работает, <a href="options-general.php?page=wordpress-social-login&wslp=help">обращайтесь за поддержкой</a>

en: If this still didn't work, please report this as a issue
ru: Если это не работает сообщите нам об ошибке

en: If you are still new to WordPress Social Login, we have provided a few walkthroughs to get you started
ru: Специально для новичков мы предусмотрели пошаговое руководство

en: If you are still new to things, we recommend that you read the <b><a href="http://miled.github.io/wordpress-social-login/documentation.html" target="_blank">WSL Documentation</a></b> and to make sure your server meet the minimum system requirements by running <b><a href="http://hybridauth.com/hawp4/wp-admin/options-general.php?page=wordpress-social-login&wslp=tools">WSL Diagnostics</a></b>
ru: Если вы еще новичок в этом, мы рекомендуем прочитать <b><a href="http://miled.github.io/wordpress-social-login/documentation.html" target="_blank">WSL документацию</a></b> и чтобы убедиться, ваш сервер отвечает минимальным системным требованиям, запустить <b><a href="http://hybridauth.com/hawp4/wp-admin/options-general.php?page=wordpress-social-login&wslp=tools">WSL диагностику</a></b>

en: If you believe you've found a problem with <b>WordPress Social Login</b>, be sure to let us know so we can fix it
ru: Если вы уверены, что возникшая проблема связана с <b>WordPress Social Login</b>, сообщите нам, чтобы мы могли это исправить

en: If you don't want to map a particular Buddypress field, then leave the source for that field blank
ru: Если вы не хотите сопоставить опреденное поле Buddypress, не отмечайте его в чек-боксе

en: If you run into any issue, then refer to <b><a href="http://miled.github.io/wordpress-social-login/support.html" target="_blank">Help &amp; Support</a></b>
ru: Если у вас возникли проблемы, то обратитесь к <b> <a href="http://miled.github.io/wordpress-social-login/support.html" target="_blank">помощи и поддержке</a></b>

en: If you want to add the widget to another location in your website, you can insert the following code in that location
ru: Если вы хотите добавить виджет в другом месте на веб-сайте, вставьте этот код туда

en: In Page
ru: На странице

en: In case you are using a caching plugin on your website, you might need to empty the cache for any change to take effect
ru: В случае, если вы используете кэширование на вашем сайте, может потребоваться очистить кэш для того, чтобы изменения вступили в силу

en: In case you're not familiar with The MIT License, it can be summed in three basic things
ru: В случае, если вы не знакомы с лицензией MIT, можно резюмировать в три основных момента,

en: In order for this to work correctly, you will need to go to <b>Theme My Login</b> settings, then enable <b>User Moderation</b> and set <b>Moderation Type</b> to the same thing as the box bellow
ru: Для того, чтобы это работало правильно, вам нужно будет перейти к настройкам <b>Theme My Login</b> и включить <b>Модерация пользователей</b> а затем выбрать <b>Тип модерации</b>.

en: Insert one URL per line and try to keep this list short (ex: <code>https://twitter.com/HybridAuth</code>, <code>https://plus.google.com/u/0/108839241301472312344</code>). On <b>Bounce text</b> insert the text you want to display for rejected users
ru: Введите один URL-адрес в каждой строке и постарайтесь сократить список (например: <code>https://twitter.com/HybridAuth</code> , <code>https://plus.google.com/u/0/108839241301472312344</code> ). В <b>Тексте запрета</b> введите текст, который увидят пользователи, которым ограничен доступ.

en: Insert one domain address per line and try to keep this list short (ex: <code>gmail.com</code>, without '@'). On <b>Bounce text</b> insert the text you want to display for rejected users
ru: Введите по одному доменному адресу в строчке и постарайтесь сократить список (например: <code>gmail.com</code>, без '@'). В <b>Тексте запрета</b> введите текст, который увидят пользователи, которым ограничен доступ в связи с доменным именем

en: Insert one email address per line and try to keep this list short (ex: <code>hybridauth@gmail.com</code>). On <b>Bounce text</b> insert the text you want to display for rejected users
ru: Введите по одному адрес электронной почты в строке и попытайтесь сократить список (например: <code> hybridauth@gmail.com </code>). В <b>Тексте запрета</b> введите текст, который увидят пользователи, которым ограничен доступ в связи с почтовым адресом.

en: Insights
ru: Инсайты

en: It's highly recommended to keep the <b>Development Mode</b> <b style="color:#da4f49">Disabled</b> on production as it would be a security risk otherwise
ru: Настоятельно рекомендуется оставлять <b>Режим разработки</b> <b style="color:#da4f49">Выключеным</b> на продакшене, чтобы не создавать угрозу безопасности

en: Language
ru: Язык

en: Last name
ru: Фамилия

en: License
ru: Лицензия

en: Link my account
ru: Связать с моим аккаунтом

en: Link to the user profile on the provider web site
ru: Ссылка на профиль пользователя на веб-сайте сети

en: Link to user picture or avatar on the provider web site
ru: Ссылка на картинку пользователя или аватара на веб-сайте сети

en: Link user account
ru: Ссылка на учетную запись пользователя

en: Link your existing account on our website to your %s ID.
ru: Свяжите свой существующий аккаунт на нашем сайте и ваш идентификатор %s.

en: Log viewer
ru: Просмотр логов

en: Makes WordPress Social Login compatible with BuddyPress: Widget integration, Users avatars and xProfiles mapping.
ru: Сделать WordPress Social Login совместимым с BuddyPress: интеграция виджетов, аватаров пользователей и заполнение профилей.

en: Manage users and contacts
ru: Управление пользователями и контактами

en: Membership level
ru: Уровень подписчика

en: Method
ru: Метод

en: Networks
ru: Сети

en: New WSL users default role
ru: Роль по умолчанию для новых WSL пользователей

en: New to our website
ru: Новичок на сайте

en: No
ru: Нет

en: No contacts found
ru: Контактов не найдено

en: No notification
ru: Не уведомлять

en: No users found
ru: Пользователи не найдены

en: None
ru: Нет

en: None, display providers names instead of icons
ru: Без иконок, показывать только названия соцсетей

en: Not all the mapped fields will be filled. Some providers and social networks do not give away many information about their users
ru: Не все сопоставленные поля будут заполнены. Некоторые социальные сети не отдают информацию о своих пользователях

en: Not tonight.
ru: Не сегодня.

en: Note
ru: Примечание

en: Note that filtration domains name takes priority over filtration by e-mails addresses and profile urls
ru: Обратите внимание, что фильтрация доменных имен имеет приоритет над фильтрации по e-mail-адресам и URL профилей

en: Note that filtration e-mails addresses takes priority over filtration by profile urls
ru: Обратите внимание, что фильтрация электронных адреса имеет приоритет над фильтрацией по URL профилей

en: Notes
ru: Примечания

en: Notification
ru: Уведомление

en: On the <b>&ldquo;Create Client ID&rdquo;</b> popup
ru: В всплывающем окне <b>«Создать ID клиента»</b>

en: On the <b>Dashboard sidebar</b> click on <b>Project</b> then click <em style="color:#0147bb;">&ldquo;Create Project&rdquo;</em>
ru: В <b>боковой панели</b> нажмите на <b>Проект</b> , затем нажмите <em style="color:#0147bb;">«Создать проект»</em>

en: On this section you can fully customize <b>WordPress Social Login Widget</b> and define the way you want it to look and behave
ru: На этом разделе вы можете полностью настроить <b>Виджет WordPress Social Login</b> и определить, как он будет выглядеть и вести себя

en: Once the project is created. Select that project, then <b>APIs & auth</b> &gt; <b>Consent screen</b> and fill the required information
ru: После того, как проект создан. Выберите этот проект, затем <b>APIs & auth</b> &gt; <b>Consent screen</b> и заполните необходимую информацию

en: Once you delete WSL database tables and stored options, there is NO going back. Please be certain
ru: После удаления баз и настроек пути назад НЕ будет. Будьте внимательны!

en: Once you have registered past the created application credentials (Client ID and Secret) into the boxes above
ru: После того, как вы зарегистрировались, введите данные приложения (ID клиента и секрет) в поля выше

en: Once you have registered, past the created application credentials (Consumer Key and Secret) into the boxes above
ru: После того, как вы зарегистрировались, введите данные приложения (ID клиента и секрет) в поля выше

en: Once you have registered, past the created application credentials into the boxes above
ru: После того, как вы зарегистрировались, введите данные приложения (ID клиента и секрет) в поля выше

en: Oops! We ran into an issue
ru: УПС! Столкнулись с проблемой

en: Oops! We ran into an issue.
ru: Ой! Мы столкнулись с проблемой

en: OpenID Identifier
ru: OpenID идентификатор

en: Other Components available
ru: Другие доступные компоненты

en: PHP >= 5.2.0 installed
ru: PHP >= 5.2.0 установлен

en: PHP Session
ru: PHP сессии

en: PHP's default SESSION handling
ru: Стандартная обработка PHP SESSION

en: PHP/CURL/SSL Extension enabled
ru: PHP/CURL/SSL Расширение включено

en: PHP/JSON Extension enabled
ru: PHP/JSON Расширение включено

en: PHP/REGISTER_GLOBALS Off
ru: PHP/REGISTER_GLOBALS выключены

en: Password
ru: Пароль

en: Path
ru: Путь

en: Phone
ru: Телефон

en: Photo URL
ru: URL фото

en: Please check if your web server time is correct: <code>%s</code>
ru: Пожалуйста, проверьте правильность настройки времени на вашем веб сервере:<code>%s</code>

en: Please fill in your information in the form below. Once completed, you will be able to automatically sign into our website through your %s ID
ru: Пожалуйста, заполните ваши данные в форме ниже. После завершения, вы сможете автоматически войти в наш веб-сайт с Вашим ID %s

en: Please, be extra carefull with this option, you may be automatically giving someone elevated roles and capabilities
ru: Пожалуйста, будьте очень осторожны с этой опцией, вы можете автоматически дать кому-то повышенную роль и возможности

en: Please, do not enable <b>Development Mode</b>, unless you are a developer or you have basic PHP knowledge
ru: Пожалуйста не включайте <b>Режим разработки</b>, если вы не являетесь разработчиком или у вас нет базовых знаний PHP

en: Plugin Overview
ru: Обзор Плагина

en: Popup
ru: В отдельном окне

en: Processing, please wait...
ru: Обработка, пожалуйста, подождите...

en: Profile Completion
ru: Заполненность профиля

en: Profile URL
ru: URL профиля

en: Profile mappings
ru: Профиль отображения

en: Profile urls
ru: URL-адреса профилей

en: Profiles
ru: Профили

en: Provide this URL as the <b>Authorized redirect URI</b> for your application
ru: Введите этот URL-адрес как <b>URI для редиректа залогиненых пользователей</b> для вашего приложения

en: Provide this URL as the <b>Callback URL</b> for your application
ru: Используйте этот URL-адрес в качестве <b>URL колбэк</b> для вашего приложения

en: Provider
ru: Провайдер

en: Provider name
ru: Имя провайдера

en: Provider user ID
ru: ID пользователя в соц. сети

en: Provider user Identifier
ru: ID пользователя в соц. сети

en: Providers
ru: Провайдеры

en: Put your website domain in the <b>Authorized JavaScript origins</b> field. This should match with the current hostname
ru: Введите адрес вашего веб-сайта в поле <b>Authorized JavaScript origins</b> . Это значение должно совпадать с именем сайта, который вы подключаете

en: Put your website domain in the <b>Redirect Domain</b> field. This should match with the current hostname
ru: Введите ваш адрес сайта в поле <b>Домен редирек.</b> Должно совпадать с хостом

en: Query
ru: Запрос

en: Read about the debug mode
ru: Прочитать о режиме отладки

en: Read about the development mode
ru: Прочитать о режиме разработчика

en: Redirect URL
ru: Адрес перенаправления

en: Redirecting...
ru: Перенаправление...

en: Region
ru: Обл

en: Registered
ru: Зарегистрировать

en: Registration is now closed.
ru: Регистрация закрыта!

en: Repair WSL tables
ru: Ремонт таблицы WsL

en: Repair WordPress Social Login databases tables
ru: Ремонт таблиц WordPress Social Login

en: Repair Wordpress Social Login tables
ru: Ремонт таблиц WordPress Social Login

en: Report as bug
ru: Сообщить о ошибке

en: Require E-mail
ru: Спрашивать E-mail

en: Restrict registration to a limited number of domains name.
ru: Ограничение регистрации для определенных доменных имен.

en: Restrict registration to a limited number of emails addresses.
ru: Ограничить регистрации для определенных e-mail адресов.

en: Restrict registration to a limited number of profile urls
ru: Ограничьте регистрацию для определенных профилей (по URL)

en: Run WordPress Social Login Diagnostics
ru: Запустить диагностику плагина

en: Safe
ru: Безопасный

en: Save Settings
ru: Сохранить настройки

en: Scope
ru: Цель

en: Select <b>Add a New App</b> from the <b>Apps</b> menu at the top
ru: Выберите <b>Добавить новое приложение</b> из меню <b>приложений</b> в верхнем меню

en: Select <em style="color:#0147bb;">&ldquo;Web application&rdquo;</em> as your application type
ru: Выберите <em style="color:#0147bb;">«Веб-приложения»</em> в качестве типа приложения

en: Select a log file to display
ru: Выберите лог для отображения

en: Select required fields. If a social network doesn't return them, Bouncer will then ask your visitors to fill additional form to provide them when registering.
ru: Выберите обязательные поля. Если соцсеть не заполнит их, Вышибала запросит их у ваших пользователей при регистрации.

en: Setup and Configuration
ru: Настройки и Конфигурация

en: Show user contacts list
ru: Показать контакты пользователя

en: Show user social profiles
ru: Показывать социальные профили пользователей

en: Social icon set
ru: Набор социальных иконок

en: Social networks setup.
ru: Настройка социальных сетей.

en: Sorry, we couldn't connect you with <b>%s</b>. <a href="%s">Please try again</a>.
ru: К сожалению, мы не могли соединить вас с <b>%s</b>. <a href="%s">Пожалуйста, попробуйте еще раз</a>.

en: Sorry, we couldn't connect you. <a href="%s">Please try again</a>.
ru: Извините, мы не можем соединить вас. <a href="%s">Повторите снова</a>.

en: Sorry, we couldn't link your account.
ru: К сожалению, мы не смогли привязать вашу учётную запись.

en: Submit
ru: Отправить

en: Submit your WSL Component
ru: Загрузить ваш компонент WSL

en: Support
ru: Поддержка

en: System information
ru: Информация о системе

en: Thank you for using Wordpress Social Login
ru: Спасибо за использование плагина

en: Thanks
ru: Спасибо

en: The <b>Debug mode</b> is an internal development tool built to track every action made by WSL during the authentication proces, which can be useful when debugging this plugin but note that it is highly technical and not documented
ru: <b>Режим отладки</b> является инструментом внутреннего развития. Построен, чтобы отслеживать все действия, сделанные WSL во время процесса аутентификации.

en: The MIT License (MIT) is compatible with The GNU Public License (GPL) but it is more liberal
ru: MIT License (MIT) основана на GNU Public License (GPL), но является более либеральной

en: The URL nonce is not valid
ru: Неверный проверочный код в URL

en: The Unique user's ID on the connected provider. Depending on the provider, this field can be an number, Email, URL, etc
ru: Уникальный пользовательский идентификатор сети подключения. В зависимости от сети, это поле может быть номер, адрес электронной почты, URL, и т.д.

en: The basic widget markup is the following
ru: Основная разметка виджета такая:

en: The complete <b>User Guide</b> can be found at
    		<a href="http://miled.github.io/wordpress-social-login/index.html" target="_blank">miled.github.io/wordpress-social-login/index.html</a>
ru: Полное руководство<b>Пользовательской эксплуатации</b> можно найти на
    		<a href="http://miled.github.io/wordpress-social-login/index.html" target="_blank">miled.github.io/wordpress-social-login/index.html</a>

en: The day in the month in which the person was born. Not to confuse it with 'Birth date'
ru: День месяца рождения. Не путать с "День рождения"

en: The left column shows the available <b>WSL users profiles fields</b>: These select boxes are called <b>source</b> fields
ru: В левом столбце отображаются доступные <b>поля профилей пользователей WSL</b>: Эти чек-коробки, называются <b>исходные</b> поля

en: The minimum server requirements are
ru: Минимальные требования к серверу

en: The month in which the person was born
ru: Месяц рождения

en: The right column shows the list of <b>Buddypress profiles fields</b>: Those are the <b>destination</b> fields
ru: В правом столбце отображаются список <b>полей Buddypress профили</b>: Это поля <b>назначения</b>

en: The session identifier is missing.<br />For more information refer to WSL <a href="http://miled.github.io/wordpress-social-login/troubleshooting.html#session-error" target="_blank">Troubleshooting</a>.
ru: Отсутствует идентификатор сеанса.<br>Для получения дополнительной информации обратитесь к WSL <a href="http://miled.github.io/wordpress-social-login/troubleshooting.html#session-error"" target=""_blank">Устранение неполадок</a>.

en: The the provider or social network name the user used to connected
ru: Социальная сеть пользователь использованная для подключения

en: The year in which the person was born
ru: Год рождения

en: Then <b>APIs & auth</b> &gt; <b>APIs</b> and enable <em style="color:#0147bb;">&ldquo;Google+ API&rdquo;</em>. If you want to import the user contatcs enable <em style="color:#0147bb;">&ldquo;Contacts API&rdquo;</em> as well
ru: Затем <b>APIs & auth</b> &gt; <b>API</b> и включить <em style="color:#0147bb;">«API Google +»</em>. Если вы хотите включить импорт данных пользователя нажмите <em style="color:#0147bb;">«API контактов»</em> а также

en: There's no data yet
ru: Пока нет данных

en: These components and add-ons can extend the functionality of WordPress Social Login
ru: Этими компонентами и дополнениями можно расширить функциональность WordPress Social Login

en: This feature is most suited for small businesses and folks running a closed-door blog between friends or coworkers.
ru: Эта функция наиболее подходит для малого бизнеса и людей, которые запускают блога "за закрытыми дверями", для друзей или коллег.

en: This is a preview of what should be on the comments area
ru: Это предварительный просмотр того, что должно быть в блоке комментариев

en: This screen only list the users who have connected through WordPress Social Login
ru: На этой странице только пользователи, подключенные через WordPress Social Login

en: This tool will also give you a direct access to social networks apis via a lightweight console
ru: Этот инструмент также даст вам прямой доступ к API социальных сетей из простой консоли

en: This tool will check for the common issues and for the minimum system requirements
ru: Этот инструмент будет проверять минимальные системные требования

en: This tool will gather and display your website and server info. Please include these information when posting support requests, it will help me immensely to better understand any issues
ru: Этот инструмент будет собирать и отображать информацию веб-сайта и сервера. Пожалуйста, укажите эти данные при отправке запросов поддержки, это поможет нам быстрее ответить на Ваши вопросы.

en: This will attempt recreate WSL databases tables if they do not exist and will also add any missing field
ru: Мы попытаемся воссоздать таблицы баз данных WSL, если они не существуют или в них отсутствует какое-то поле

en: This will only import the Twitter's users followed by the connected user on your website
ru: Это будет только импортировать пользователей Twitter, которые подписаны на пользователя залогиненого на вашем сайте

en: This will permanently delete all Wordpress Social Login tables and stored options from your WordPress database
ru: Все WordPress Social Login таблицы и сохраненные параметры окончательно удалены из вашей базы данных WordPress

en: This's not a WSL user!
ru: Это не WSL пользователь!

en: Tip
ru: Подсказка

en: To change this behaviour and to force new registered users to provide their emails before they get in, goto <b><a href="options-general.php?page=wordpress-social-login&wslp=bouncer">Bouncer</a></b> and enable <b>Profile Completion</b>
ru: Чтобы изменить это поведение и заставить новых зарегистрированных пользователей указать email, перейдите в <b><a href="options-general.php?page=wordpress-social-login&wslp=bouncer"> Вышибалу</a></b> и включите <b>Заполнение профиля</b>

en: To change this setting, go to <b>Widget</b> &gt; <b>Basic Settings</b> &gt <b>Users avatars</b>, then select the type of avatars that you want to display for your users
ru: Чтобы изменить эти настройки, перейдите в <b>Виджеты</b> &gt; <b>Базовые настройки</b> &gt <b>Аватары пользователей</b>, затем выберите тип аватара для отображения

en: To customize the default widget styles you can either: change the css in the <b>text area</b> bellow or add it to your website <b>theme</b> files
ru: Чтобы настроить стили виджета по умолчанию вы можете: изменить css в <b>текстовой области</b> ниже или добавить его в файлы <b>темы</b> вашего веб-сайта

en: To delete Wordpress Social Login files from your WordPress website, you may deactivate and uninstall it through the 'Plugins' menu in WordPress
ru: Чтобы удалить файлы WordPress Social Login с вашего сайта WordPress, вы можете деактивировать и удалить его через меню «Плагины» в админ. панели

en: To enable authentication with this provider and to register a new <b>%s API Application</b>, follow the steps
ru: Чтобы включить аутентификацию для этой соц. сети и зарегистрировать новый <b>%s API приложения</b>, выполните следующие шаги

en: To enable contacts import from these social network, you need first to enabled them on the <a href="options-general.php?page=wordpress-social-login&wslp=networks"><b>Networks</b></a> tab and register the required application
ru: Чтобы включить импорт контактов из этих социальной сетей, вы должны сначала включить их в вкладке <b><a href="options-general.php?page=wordpress-social-login&wslp=networks">Cети</a></b> и зарегистрировать требуемое приложение

en: To get help and support, here is how you can reach me <a href="http://miled.github.io/wordpress-social-login/support.html" target="_blank">miled.github.io/wordpress-social-login/support.html</a>
ru: Чтобы получить помощь и поддержку, вы можете связаться со мной <a href="http://miled.github.io/wordpress-social-login/support.html" target="_blank">miled.github.io/wordpress-social-login/support.html</a>

en: To import Google's users contacts list you will have to go to <a href="https://console.developers.google.com" target="_blank">https://console.developers.google.com</a>, then <b>APIs &amp; auth</b> &gt; <b>APIs</b> and enable <b>Contacts API</b>
ru: Для импорта списка контактов пользователя из Google, вам придется воспользоваться <a href="https://console.developers.google.com" target="_blank">https://console.developers.google.com</a>, затем <b>API и auth</b> &gt; <b>API</b> и включить <b>API контактов</b>

en: To import LinkedIn's users contacts list you will have to go to <a href="https://www.linkedin.com/secure/developer" target="_blank">https://www.linkedin.com/secure/developer</a>, then <b>Default scope</b> and check <b>r_network</b>
ru: Для импорта контакты списка пользователея из LinkedIn, вам нужно будет перейти <a href="https://www.linkedin.com/secure/developer" target="_blank">https://www.linkedin.com/secure/developer</a>, затем <b>Default scope</b> и проверить <b>r_network</b>

en: Tools
ru: Инструменты

en: Uninstall
ru: Деинсталяция

en: Unknown or Disabled <b>Component</b>! Check the list of enabled components or the typed URL
ru: Неизвестный или Выключенный <b>компонент!</b> Проверьте список включенных компонентов или набранный URL

en: Unknown or disabled provider.
ru: Неизвестный или отключенный провайдер.

en: User Display name. If not provided by social network, WSL will return a concatenation of the user first and last name
ru: Отображаемое имя пользователя. Если поле не предусмотрено в социальной сети, WSL покажет на сайте объединение имени и фамилии пользователя.

en: User ID
ru: ID пользователя

en: User Moderation
ru: Модерация пользователей

en: User contacts import
ru: Импорт контактов пользователей

en: User profile
ru: Профиль участника

en: User website, blog or web page
ru: Сайт, блог или веб-страница пользователя

en: User' age. Note that WSL do not calculate this field. We return it as it was provided
ru: Возраст пользователь. Обратите внимание, что WSL не вычисляет это поле. Точное значение забирается из соц. сети.

en: User's address
ru: Адрес

en: User's city
ru: Город

en: User's country
ru: Страна

en: User's email address. Not all of provider grant access to the user email
ru: Адрес электронной почты пользователя. Не все из социальные сети предоставляют доступ к электронной почте пользователя

en: User's email address. Note: some providers like Facebook and Google can provide verified emails. Users with the same verified email will be automatically linked
ru: E-mail пользователя. Доп.: некоторые сайты как Facebook и Google могут сами верифицировать E-mail. Такие пользователи будут верифицироваться автоматически

en: User's first name
ru: Имя пользователя

en: User's gender. Values are 'female', 'male' or blank
ru: Пол. Варианты: 'женский', 'мужской' или оставьте пустым

en: User's language
ru: Ваш язык

en: User's last name
ru: Фамилия пользователя

en: User's phone number
ru: Номер телефона

en: User's state or region
ru: Область

en: User's zipcode
ru: Почтовый индекс

en: Username
ru: Логин

en: Users
ru: Пользователи

en: Users authenticating through the regulars Wordpress Login and Register pages with their usernames and passwords WILL NOT be affected.
ru: Пользователи прошедшие аутентификацию через стандартные  формы авторизации и регистрации с помощью их логинов и паролей НЕ БУДУТ затронуты.

en: Users avatars
ru: Аватары пользователей

en: Version %s
ru: Версия %s

en: View
ru: Просмотр

en: View WSL logs
ru: Посмотреть WSL логи

en: View all your website users
ru: Просмотр всех пользователей сайта

en: Vkontakte
ru: Вконтакте

en: WP users
ru: WP пользователи

en: WSL <b>%s</b> is mapped to Buddypress <b>%s</b> field
ru: WSL <b>%s</b> сопоставлены с Buddypress  <b>%s</b> полями

en: WSL Core
ru: WSL Ядро

en: WSL Developer API
ru: WSL API для Разработчиков

en: WSL Endpoint URLs reachable
ru: Конечные URL WSL доступны

en: WSL Widget
ru: Виджет WSL

en: WSL Widget will only show up for non connected users
ru: WSL виджет отображается только для не подключенных пользователей

en: WSL also comes with BuddyPress xProfiles mappings. When this feature is enabled, WSL will try to automatically fill in Buddypress users profiles from their social networks profiles
ru: WSL также поддерживает BuddyPress xProfiles заполнение. Когда эта функция включена, WSL попытается автоматически заполнить профили пользователей Buddypress данными из социальной сети.

en: WSL can be now fully integrated with your <a href="https://buddypress.org" target="_blank">BuddyPress</a> installation. When enabled, user avatars display should work right out of the box with most WordPress themes and your BuddyPress installation
ru: WSL может быть полностью интегрирован с <a href=""https://buddypress.org"" target=""_blank"">BuddyPress</a>. При включении отображения аватаров пользователей он будет работать с большинством WordPress тем и BuddyPress модулями.

en: WSL can only map <b>Single Fields</b>. Supported fields types are: Multi-line Text Areax, Text Box, URL, Date Selector and Number
ru: WSL может наполнить только <b> Единичные поля </b>. Поддерживаемые типы полей: Multi-line Text Areax, Текстовое поле, URL, Селектор Даты

en: WSL profiles
ru: Профили WSL

en: WSL user ID #%d: <b>%s</b>  profiles and contacts has been deleted. Note that the associated WordPress user wasn't deleted
ru: Профили и контакты WSL пользователь ID #% d: <b>%s</b> были удалены . Обратите внимание, что связанный WordPress пользователь не был удален

en: WSL users
ru: WSL пользователи

en: Want to build your own custom <b>WordPress Social Login</b> component? It's pretty easy. Just refer to the online developer documentation.
ru: Хотите построить свой собственный пользовательский компонент <b>WordPress Social Login</b> ? Это довольно легко. Просто обратитесь к документации для разработчиков.

en: We have enabled <b>Facebook</b>, <b>Google</b> and <b>Twitter</b> by default, however you may add even more. <b>Just Click</b> on the icons and we will guide you through
ru: По умолчанию мы активировали <b>Facebook</b>, <b>Google</b> и <b>Twitter</b>, но вы можете добавить больше соцсетей.  <b>Просто кликните</b> на иконки необходимых соцсетей и мы поможем с подключением

en: Website
ru: Вебсайт

en: Website URL
ru: Адрес веб-сайта

en: Welcome to WordPress Social Login
ru: Добро пожаловать в WordPress Social Login

en: Welcome!
ru: Привет!

en: Well! none left.
ru: Отлично! Полностью заполнено.

en: What's This?
ru: Что это?

en: What's new on WSL %s
ru: Что нового на %s

en: When <b>Development Mode</b> is enabled, this plugin will display a debugging area on the footer of admin interfaces. <b>Development Mode</b> will also try generate and display a technical reports when something goes wrong. This report can help you figure out the root of the issues you may runs into
ru: Когда включен <b>Режим разработки</b> , этот плагин отобразит область отладки в нижнем колонтитуле интерфейса администратора. <b>Режим разработки</b> также попытается создать и отобразить технических отчеты, когда что-то пойдет не так. Этот отчет может помочь вам выяснить корень проблем.

en: When <b>Hook extra registration fields</b> is set to Yes, Bounce will also add any extra registration fields from other plugins (eg: Newsletter, Register Plus Redux) .
ru: Когда <b>Дополнительные поля регистрации</b> включены, механизм запрета регистрации также добавит дополнительные пол к другим плагинам (например: Newsletter, Register Plus Redux) .

en: When <b>Profile mapping</b> is enabled, WSL will try to automatically fill in Buddypress users profiles from their social networks profiles
ru: Когда <b>наполнение профилей</b> включено, WSL попытается автоматически заполнить профили пользователей в Buddypress данными из социальной сети

en: When Debug mode is enabled and set to <code>Log actions in a file</code>, WSL will attempt to generate its log files under <em>/wp-content/uploads/wordpress-social-login</em>
ru: Когда включен режим отладки и логгирование файлов<code>Log actions in a file</code> , WSL будет пытаться создавать свои логи <em>/wp-content/uploads/wordpress-social-login</em>

en: When Debug mode is enabled and set to <code>Log actions to database</code>, will create a new database table <code>wslwatchdog</code> and insert all actions names and arguments
ru: Когда включен режим отладки и логгирования <code>Log actions to database</code> , в базе данных будет создана новая таблица <code>wslwatchdog</code>

en: When enabled, Bouncer will popup a new screen for unrecognised user where they will be given the choice to either associate any existing account in your website with the provider ID they have connected with or to create a new user account
ru: Когда запрет на регистрацию включен, не распознанным пользоветлям будет показываться новый экран, где им дадут выбор связать любую существующую учетную запись для авторизации, или создать новую учетную запись.

en: When enabled, Facebook's users will be asked for an extra permission to get access for their friends lists
ru: Когда включено, у пользователей Facebook будут затребованы дополнительные разрешения, для получения доступа к их списку друзей

en: When enabled, users authenticating through WordPress Social Login will be asked for the authorisation to import their contact list. Note that some social networks do not provide certain of their users information like contacts emails, photos and or profile urls
ru: Когда включено, у пользователей входящих с помощью WordPress Social Login будет запрошено разрешения на импорт их списока контактов. Обратите внимание, что некоторые социальные сети не отдают следующую информацию: контакты электронной почты, фотографи и/или URL профиля.

en: Where do I get this info?
ru: Где я могу получить эту информацию?

en: Widget
ru: Виджет

en: Widget display
ru: Отображение виджета

en: Widget preview
ru: Предпросмотр

en: WordPress Social Login
ru: Wordpress Social Login

en: WordPress Social Login Diagnostics
ru: Диагностика плагина

en: WordPress Social Login Tools
ru: WordPress Social Login инструменты

en: WordPress Social Login advanced configuration.
ru: WordPress Social Login расширенная конфигурации.

en: WordPress Social Login also allow you to import users contact list from Google Gmail, Facebook, Windows Live, LinkedIn  and Vkontakte
ru: WordPress Social Login также позволит вам импортировать список контактов из Google Gmail, Facebook, Windows Live, LinkedIn и Вконтакте

en: WordPress Social Login core.
ru: Ядро WordPress Social Login.

en: WordPress Social Login is a free and open source plugin made by the community, for the community
ru: WordPress Social Login является свободным и открытым плагином, сделанных сообществом, для сообщества

en: WordPress Social Login users contacts manager
ru: Управление контактами пользователей WordPress Social Login

en: WordPress Social Login users manager.
ru: управление пользователями WordPress Social Login

en: WordPress Social Login was created by <a href="http://profiles.wordpress.org/miled/" target="_blank">Mohamed Mrassi</a> (a.k.a Miled) and <a href="https://miled.github.io/wordpress-social-login/graphs/contributors" target="_blank">contributors</a>
ru: WordPress Social Login был создан <a href="http://profiles.wordpress.org/miled/" target="_blank">Mohamed Mrassi</a> (a.k.a Miled) и <a href="https://miled.github.io/wordpress-social-login/graphs/contributors" target="_blank">участниками</a>

en: WordPress user not found!
ru: Пользователь WordPress не найден!

en: Wordpress User ID
ru: ID пользователя Wordpress

en: Yes
ru: Да

en: You are allowed to use this plugin for whatever purpose, including in commercial projects, as long as the copyright header inside the code is left intact
ru: Вы имеете право использовать этот плагин для любых целей, в том числе в коммерческих проектах, не изменяя заголовок авторских прав в коде.

en: You are already logged in as %s. Do you want to <a href='%s'>log out</a>?
ru: Вы уже вошли в систему как %s. Вы хотите <a href='%s'>выйти</a> ?

en: You can also delete all Wordpress Social Login tables and stored options from the <b>Uninstall</b> section down below
ru: Вы также можете удалить все WordPress Social Login таблицы и сохраненные параметры из раздела <b>Удаление</b> ниже

en: You can also display the providers names instead of icons. This allow the customization of the widget to a great extent
ru: Вы можете также выбрать отображение названий соцсетей вместо иконок. Это позволит настроить виджет более гибко

en: You can use <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/html-javascript-adder/" target="_blank">HTML Javascript Adder</a> plugin in combination with WSL to display the Widget in your website sidebar by using the shortcode [wordpress_social_login]
ru: Вы можете использовать плагин <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/html-javascript-adder/" target=""_blank">HTML Javascript Adder </a> в сочетании с WSL для отображения виджетов в боковой панели сайта, используя шорткод [wordpress_social_login]

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ru: У вас нет прав для доступа к этой странице.

en: You have to be logged in to be able to link your existing account. Do you want to <a href='%s'>login</a>?
ru: Вы должны быть авторизованы, чтобы связать свой существующий аккаунт. Вы хотите <a href='%s'>войти в систему</a> ?

en: You may activate <b>Profile Completion</b> for both <b>E-mail</b> and <b>Username</b>, but keep in mind, the idea behind <b>social login</b> is to avoid forms and to remove the hassle of registration
ru: Вы можете активировать <b>Заполненность профиля</b> для обоих полей <b>E-mail</b> и <b>Имя пользователя</b>, но стоит помнить, что сама идея <b>социального логина</b> избежать тяжелых форм и уймы полей при регистрации.

en: You're now signed in with your %s account but you are still one step away of getting into our website
ru: Вы теперь зарегистрированы с Вашей учетной записью %s, остался всего шаг до входа на сайт.

en: Your <b>%s ID</b> is already linked to another account on this website.
ru: Ваш <b>%s ID</b> уже связан с другой учетной записью на этом сайте.

en: Your web server date is set incorrectly. This may prevent Twitter and LinkedIn and few other providers from working
ru: Дата вашего веб сервера установлена неправильно. Это может помешать Twitter, LinkedIn и нескольким другим соц. сетям

en: Zip
ru: Почтовый индекс

en: as provided by %s
ru: как предоставлено %s

en: jQuery installed on WordPress backoffice
ru: jQuery, установленных на WordPress backoffice

en: second(s)
ru: секунд(ы)
