WordApp - Wordpress to Mobile App plugin for WooCommerce & BuddyPress - en to fr_FR translation catalogue (639 entries)

en:  <a href="%s">Create one</a>.
fr_FR:  <a href="%s">Créer une</a>.

en:  by %s
fr_FR: Par %s

en: % Comments
fr_FR: % commentaires

en: %1$s on %2$s <span class="says">said:</span>
fr_FR: %1$s sur%2$s <span class=“says”>dit:</span>

[ctx: %1s - plugin title, %2s - API domain]
en: Your server is blocking the access to Freemius' API, which is crucial for %1s synchronization. Please contact your host to whitelist %2s
fr_FR: Votre serveur bloque l’accès à Freemius de l’API, ce qui est crucial pour la synchronisation% 1s. S’il vous plaît contacter votre hôte à whitelist% 2s

en: %d star | %d stars
fr_FR[0]: %d étoile
fr_FR[1]: %d étoiles

[ctx: %s - numeric version number]
en: Version %s was released.
fr_FR: Version %s a été released.

[ctx: %s - plan name, as the latest professional version here]
en: the latest %s version here
fr_FR: la dernière version %s ici

[ctx: %s - plugin name. As complete "Jetpack" activation now]
en: Complete "%s" Activation Now
fr_FR: Complèté votre activation de “%s” dès maintenant

[ctx: %s - product name, e.g. Facebook add-on was successfully...]
en: %s Add-on was successfully purchased.
fr_FR: %s Add-on a été acheté avec succès.

en: %s ago
fr_FR: %s

en: %s is a premium only add-on. You have to purchase a license first before activating the plugin.
fr_FR: %s est une prime que add-on. Vous devez d’abord acheter une licence avant d’activer le plugin.

en: %s is the new owner of the account.
fr_FR: %s est le nouveau propriétaire du compte.

en: %s or higher
fr_FR: %s ou plus

en: %s time | %s times
fr_FR[0]: %s fois
fr_FR[1]: %s fois

en: %sRenew your license now%s to access version %s features and support.
fr_FR: %sRenouvelez votre licence %s pour continuer à recevoir %s les mises à jour produit et le support en rapport.

en: (based on %s rating) | (based on %s ratings)
fr_FR[0]:  (Basé sur %s avis)
fr_FR[1]:  (Basé sur %s avis)

en: * Changing themes may delete some of your information
fr_FR: * Modification des thèmes peuvent supprimer certaines de vos informations

en: * Right mouse click and save image as to download image
fr_FR: * Cliquez sur une image pour la télécharger.

en: + Advanced colors & fonts
fr_FR: + couleurs avancée et polices

en: , Convert your wordpress site/blog in to a mobile app & mobile site within minutes
fr_FR: , Convertissez votre site wordpress / blog en applimobile et site mobile en quelques minutes

en: -- Select a page --
fr_FR: Sélectionnez une page

en: 1 Comment
fr_FR: 1 commentaire

en: <strong>RSS Error</strong>: %s
fr_FR: <strong>Erreur RSS</strong> : %s

en: A page
fr_FR: Une page

en: A short description of the sidebar.
fr_FR: Une brève description de la barre latérale.

en: API credentials
fr_FR: Les infos d'identification de l'API

en: About App Developers
fr_FR: À propos de app-developers

en: Account
fr_FR: Compte

en: Account Details
fr_FR: Détails du compte

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Activate & choice of icons
fr_FR: Activer et choix des icônes

en: Activate Bars?
fr_FR: Est-ce bar activer?

en: Activate Push Notifcations
fr_FR: Activer les notifications push

en: Activate Push Notifications
fr_FR: Activer les notifications Push

en: Activate mobile site
fr_FR: Activer mon site mobile

en: Activate the slideshow ?
fr_FR: Activer le diaporama ?

en: Activate this add-on
fr_FR: Activez cette add-on

en: Activated Navigation Bars
fr_FR: Barres de navigation activé

en: Activation, deactivation and uninstall
fr_FR: Activation, la désactivation et la désinstallation

en: Active
fr_FR: Activer

en: Add Ons
fr_FR: Extensions

en: Add Ons for %s
fr_FR: Extensions pour %s

en: Add Ons of Plugin %s
fr_FR: Extensions pour %s

en: Add your Google Analytics tracking ID below. Get more information about your app downloads, views & activity.
fr_FR: Ajoutez votre Google Analytics ID ci-dessous. Obtenez plus d'informations sur vos téléchargements de votre applications, vues et activité.

en: Add your own CSS to your app
fr_FR: Ajoutez vos propres CSS personnalisés.

en: Add-on must be deployed to WordPress.org or Freemius.
fr_FR: Add-on doivent être déployés sur WordPress.org ou Freemius.

en: After your free %s, pay as little as %s
fr_FR: Après votre %s gratuit, payer seulement %s

en: Allow
fr_FR: Autoriser

en: An error has occurred; the feed is probably down. Try again later.
fr_FR: Une erreur s’est produite, veuillez réessayer ultérieurement.

en: Android App
fr_FR: Appli Android

en: Android URL
fr_FR: URL Play Store

en: App  Toolbar Color
fr_FR: Couleur de la barre d'outils

en: App Background
fr_FR: Arrière-plan de l'appli

en: App Category
fr_FR: Catégorie de l'appli

en: App Description
fr_FR: Description de l'application

en: App Homepage Background
fr_FR: Arrière-plan de la page d'accueil

en: App Icon
fr_FR: icône de l'application

en: App Keywords
fr_FR: Mots-clés de l'appli

en: App Logo
fr_FR: Logo

en: App Menus
fr_FR: Menu

en: App Menuss
fr_FR: Menus de l’App

en: App Meta
fr_FR: Meta de l'application

en: App Name
fr_FR: Nom de l'appli

en: App Splash
fr_FR: Splash (Image de chargement)

en: App Splash Screen
fr_FR: Splash (Image de chargement)

en: App Structure
fr_FR: Structure de l'appli

en: App Theme
fr_FR: Thème de l'appli

en: App Title & Name2
fr_FR: Titre  de l’appli & Nom

en: App Title & Names2
fr_FR: App titre & Names2

en: App Toolbar Color
fr_FR: Couleur de la barre d’outils

en: App Version
fr_FR: Version de l'application

en: App configuration
fr_FR: Configuration de l'appli

en: App header font
fr_FR: Tête de page : Police

en: App header font & icon color
fr_FR: Tête de page: les couleurs de la police et des icônes

en: Archive for %s
fr_FR: Archive pour% s

en: Archives: %s
fr_FR: Archives : %s

en: Are you sure you want to delete all Freemius data?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer toutes les données ?

en: Are you sure you want to proceed?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir continuer?

en: Author:
fr_FR: Auteur:

en: Author: %s
fr_FR: Auteur :  %s

en: Average Rating
fr_FR: Moyenne des évaluations

en: Awesome
fr_FR: Impressionnant

en: Back
fr_FR: Retour

en: Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan

en: Background Color (Side Bars)
fr_FR: Couleur de fond (barres latérales)

en: Beacon UUID
fr_FR: Bacon UUID

en: Beautiful Slider - Auto Dealerships
fr_FR: Belle Slider - concessionnaires automobiles

en: Beautiful Slider - Bands & DJs
fr_FR: Belle Slider - Groupe & DJs

en: Beautiful Slider - Chiropractors
fr_FR: Belle Slider - chiropraticiens

en: Beautiful Slider - Churches
fr_FR: Belle Slider - églises

en: Beautiful Slider - Fastfood
fr_FR: Belle Slider - Fastfood

en: Beautiful Slider - Golf Courses
fr_FR: Belle Slider - terrains de Golf

en: Beautiful Slider - Gyms & Fitness Clubs
fr_FR: Belle Slider - gymnases & Clubs de remise en forme

en: Beautiful Slider - Hair Salons
fr_FR: Belle Slider - Salons de coiffure

en: Beautiful Slider - Night Club
fr_FR: Belle Slider - boite de nuit

en: Beautiful Slider - Other
fr_FR: Belle Slider - autres

en: Beautiful Slider - Pub or Bar
fr_FR: Belle Slider - Pub ou Bar

en: Beautiful Slider - Spas
fr_FR: Belle Slider - Spas

en: Become a reseller
fr_FR: Devenir un revendeur

en: Become a reseller \(White label plugin\)
fr_FR: Devenir revendeur

en: Become part of a growing mobile marketing community!
fr_FR: Participez dans notre communauté de marketing mobile!

en: Beta testing this part
fr_FR: Cette partie est en beta test

en: Block
fr_FR: Bloque

en: Body
fr_FR: Corps

en: Bottom Menu :
fr_FR: Menu en bas

en: Bottom Menus
fr_FR: Menu en bas

en: Bottom Navigation
fr_FR: Menu principal (Bas)

en: Build your mobile app within minutes. It's as easy as 1-2-3
fr_FR: Construisez votre application mobile en quelques minutes.C'est aussi facile que 1-2-3

en: Built in 2015
fr_FR: Depuis 2015

en: Buy License
fr_FR: Acheter une licence…

en: By
fr_FR: Par

en: Calendar
fr_FR: Calendrier

en: Can't see your app? Try deactivating some plugins
fr_FR: Vous ne voyez pas votre app ? Essayez de désactiver des plugins

en: Cancel Trial
fr_FR: Annuler

en: Cancel back to start
fr_FR: Annuler. Retour au début

en: Cancelled
fr_FR: Annulée

en: Cancelling the trial will immediately block access to all premium features. Are you sure?
fr_FR: Annulation du procès immédiatement bloquer l’accès à toutes les fonctionnalités haut de gamme. Êtes-vous sûr?

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Category: %s
fr_FR: Catégorie : %s

en: Change App Theme
fr_FR: Changer le thème

en: Change Ownership
fr_FR: Modifier le propriétaire

en: Change Plan
fr_FR: Changer de forfait

en: Check List
fr_FR: Liste de contrôle

en: Check everything is correctly filled out and Hit Publish app.
fr_FR: Vérifiez tout est correctement rempli et cliquez sur publier mon application.

en: Checked plugins will be deactivated on mobile only
fr_FR: Les plugins sélectionné sont désactivé.

en: Choose a
fr_FR: Choisis un

en: Choose a theme :
fr_FR: Choisissez un thème

en: Choose an app category
fr_FR: Choisissez une catégorie pour votre application

en: Clear API Cache
fr_FR: Vider le cache

en: Click to see reviews that provided a rating of %d star | Click to see reviews that provided a rating of %d stars
fr_FR[0]: Cliquez pour voir les commentaires et %d d'étoile
fr_FR[1]: Cliquez pour voir les commentaires et %d d'étoiles

en: Click to view full-size screenshot %d
fr_FR: Cliquez pour voir pleine grandeur capture d’écran %d

en: Clicking deactivated in demo
fr_FR: Les clique sont désactivé dans la démo

en: Color Scheme
fr_FR: Couleur Schéma

en: Colors
fr_FR: Couleurs

en: Comment Form
fr_FR: Formulaire de commentaires

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Compatible up to:
fr_FR: Compatible jusqu'à:

en: Contact Us
fr_FR: Contactez-nous

en: Content style
fr_FR: Style de contenu

en: Contributors
fr_FR: Contributeurs

en: Couldn't activate %s.
fr_FR: Impossible d’activer %s.

en: Currently Active
fr_FR: Actuellement actif

en: Currently Inactive
fr_FR: Actuellement inactif

en: Custom menu
fr_FR: Menu personnalisé

en: Day: %s
fr_FR: Jour : %s

en: Deactivate
fr_FR: Désactiver

en: Deactivate License
fr_FR: Désactiver la licence

en: Deactivate Plugins on mobile
fr_FR: Désactiver les Plugins sur mobile

en: Deactivating your license will block all premium features, but will enable you to activate the license on another site. Are you sure you want to proceed?
fr_FR: Désactiver votre licence va bloquer toutes les fonctionnalités haut de gamme, mais vous permettra d’activer la licence sur un autre site. Etes-vous sûr de vouloir continuer?

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Delete Account
fr_FR: Supprimer le compte

en: Delete All Accounts
fr_FR: Supprimer tous les comptes

en: Deleting the account will automatically deactivate your %s plan license so you can use it on other sites. If you want to terminate the recurring payments as well, click the "Cancel" button, and first "Downgrade" your account. Are you sure you would like to continue with the deletion?
fr_FR: Suppression du compte sera automatiquement désactiver votre licence%s du plan de sorte que vous pouvez l’utiliser sur d’autres sites. Si vous voulez mettre fin aux paiements récurrents ainsi, cliquez sur le bouton “Annuler”, et le premier “downgrade” de votre compte. Êtes-vous sûr de vouloir continuer avec la suppression?

en: Deletion is not temporary. Only delete if you no longer want to use this plugin anymore. Are you sure you would like to continue with the deletion?
fr_FR: La suppression est pas temporaire. Seulement supprimer si vous ne souhaitez plus utiliser ce plugin plus. Êtes-vous sûr de vouloir continuer avec la suppression?

en: Design settings
fr_FR: Paramètres du design

en: Details
fr_FR: Détails

en: Did you delete the mobile homepage?
fr_FR: Avez-vous supprimé la page d'accueil mobile?

en: Display Header Text
fr_FR: Afficher le texte d’en-tête

en: Do you want to be informed about latest security updates & news from WordApps ?
fr_FR: Vous voulez être informé des dernières mises à jour, sécurité & nouvelles de WordApps ?

en: Do you want to use this as your mobile website too ?
fr_FR: Vous voulez utiliser WordApp comme site mobile aussi ?

en: Donate to this plugin &#187;
fr_FR: Faire un don à ce plugin &#187;

en: Downgrading your plan will immediately stop all future recurring payments and your %s plan license will expire in %s.
fr_FR: Le déclassement de votre plan cesser immédiatement tous les futurs paiements récurrents et d’un permis de plan de votre%s expire dans%s.

en: Download the latest %s version now
fr_FR: Téléchargez la dernière version %s maintenant

en: Download the latest version now
fr_FR: Téléchargez la dernière version %s maintenant

en: Downloaded:
fr_FR: Téléchargé :

en: Duration
fr_FR: Durée

[ctx: E.g. you have a professional license.]
en: You have a %s license.
fr_FR: Vous avez une licence %s .

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Email
fr_FR: Mail

en: Email address
fr_FR: Votre adresse email

en: Emails & Newsletter
fr_FR: Abonnez-vous à notre newsletter

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Error received from the server:
fr_FR: Erreur reçu du serveur:

en: Expired
fr_FR: Expiré

en: External link
fr_FR: Lien externe

en: Facebook Page
fr_FR: Page Facebook

en: Fast & Reliable
fr_FR: Rapide et fiable

en: Feed for all posts filed under %s
fr_FR: Flux pour tous les articles classés par %s

en: Footer
fr_FR: Pied de page

en: Free
fr_FR: Gratuitement

en: Free Trial
fr_FR: Essai gratuit

en: Free version
fr_FR: Version gratuite

en: Freemius SDK couldn't find the plugin's main file. Please contact sdk@freemius.com with the current error.
fr_FR: Impossible d’activer le plugin. Veuillez contacter l’équipe du support par e-mail. Erreur :

en: Freemius State
fr_FR: Freemius État

en: From unknown reason, CloudFlare, the firewall we use, blocks the connection.
fr_FR: De raison inconnue, CloudFlare, le pare-feu que nous utilisons, bloque la connexion.

en: From unknown reason, the API connectivity test failed.
fr_FR: Pour des raisons inconnue, le test de connectivité d’API a échoué.

en: GET MORE THEMES
fr_FR: Obtenir de nouveaux thèmes

en: Get app for free!
fr_FR: Obtenez votre application gratuitement!

en: Get your android app for free !
fr_FR: Votre appli android est gratos!

en: Get your app for free by donating or inviting 8 friends
fr_FR: Obtenez votre application gratuitement en faisant un don ou en invitant vos amis

en: Getting Started
fr_FR: Commencer

en: Give your app a name
fr_FR: Donnez  un nom à votre application

en: Give your app a voice thanks to push notifications
fr_FR: Donnez une voix à votre application, grâce à des notifications push

en: Go Premium
fr_FR: Passer en Premium

en: H1 H2 H3 font
fr_FR: Police des h1 h2 h3

en: H1 H2 H3 font color
fr_FR: Couleurs des h1 h2 h3

en: Header
fr_FR: En-tête

en: Header logo
fr_FR: Logo de l’en-tête

en: Help us grow
fr_FR: Aidez-nous à grandir

en: Help us keep WordApp Free!
fr_FR: Aidez-nous à garder WordApp gratuit!

en: Helper plugin for WordApp
fr_FR: Aide pour l’extension WordApp

en: Here are a few free resources :
fr_FR: Voici quelques ressources gratuites:

en: Here to help but I don't what to get in your way..
fr_FR: Nous sommes là pour vous aider, mais vous pouvez cacher le chat.

en: Hide
fr_FR: Cacher

en: Hide Chat
fr_FR: Masquer le chat

en: Hide Chat?
fr_FR: Masquer le chat ?

en: Hit Upgrade to Publish below
fr_FR: Cliquez ci-dessous pour passer en premium.

en: Hit publish below!
fr_FR: Cliquez publier ci-dessous!

en: Home Builder
fr_FR: Page d'accueil

en: How the content is displayed on the homepage
fr_FR: Comment le contenu est affiché sur la page d'accueil

en: I can't pay for it anymore
fr_FR: Je ne peux plus payer pour cela

en: I couldn't understand how to make it work
fr_FR: Je n’arrive pas à comprendre comment le faire fonctionner

en: I don't know what is Squid or ACL, help me!
fr_FR: Je ne sais pas ce qui est Squid ou ACL, aide-moi!

en: I don't like to share my information with you
fr_FR: Je ne veux pas partager mes informations avec vous

en: I found a better plugin
fr_FR: Je trouve une meilleure Plugin

en: I have upgraded my account but when I try to Sync the License, the plan remains %s.
fr_FR: Je l’ai mis à jour mon compte, mais lorsque je tente de synchroniser la licence, le plan reste %s.

en: I no longer need the plugin
fr_FR: J’ai plus besoin de ce plugin

en: I only needed the plugin for a short period
fr_FR: J’ai plus besoin de ce plugin

en: I'm a system administrator
fr_FR: Je suis un administrateur système

en: ID
fr_FR: Identifiant&nbsp;:

en: Icon size must be 512px x 512px
fr_FR: Taille de l'icône doit être 512px x 512px

en: If using your own theme you can add mobile navigation bars
fr_FR: Si vous utilisez votre propre thème, vous pouvez ajouter des barres de navigation mobile

en: If you believe in WordApp the are many ways you can get involved :
fr_FR: Si vous croyez en WordApp il y’a plusieurs façons vous pouvez participer :

en: If you continue using
fr_FR: Si vous continuez à utiliser

en: If you have a moment, please let us know why you are deactivating
fr_FR: Si vous avez un moment, laissez-nous savoir pourquoi vous avez désactiver.

en: If you have subscribed for push notifications you will be sent API credentials via email.
fr_FR: Si vous avez souscrit pour les notifications push vous recevrez les informations d'identification de l'API par courriel.

en: If you would like to give up the ownership of the plugin's account to %s click the Change Ownership button.
fr_FR: Si vous souhaitez renoncer à la propriété du compte le plugin %s cliquez sur le bouton changement de propriété.

en: Image Upload Test
fr_FR: Image Télécharger

en: In order to enjoy all our features and functionality, %s needs to connect your user, %s at %s, to %s
fr_FR: Afin de profiter de toutes nos fonctions et fonctionnalités,%s doit se connecter votre utilisateur,%s à%s,%s

en: Increase customer engagement thanks to push notifications !
fr_FR: Accroître l'engagement des clients grâce à des notifications push!

en: Info used in the app store listings
fr_FR: Infos utilisé dans les listes App Store

en: Install
fr_FR: Installé

en: Install Now
fr_FR: Installer maintenant

en: Install Update Now
fr_FR: Installer la mise à jour maintenant

en: Install successful
fr_FR: Installer réussie

en: Invite your friends and get your android app for FREE!
fr_FR: Obtenez votre application gratuitement en invitant vos amis

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
fr_FR: Il semble que rien n’a été trouvé à cet endroit. Peut-être devriez-vous essayer un des liens ci-dessous ou une recherche?

en: It looks like the license could not be activated.
fr_FR: Il semble que la licence n’a pas pu être activé.

en: It looks like the license deactivation failed.
fr_FR: Il semble que la désactivation de licence a échoué.

en: It looks like you are not in trial mode anymore so there's nothing to cancel :)
fr_FR: Il semble que vous n’êtes pas en période d’essai :)

en: It looks like your server is using Squid ACL (access control lists), which blocks the connection.
fr_FR: Il semble que votre serveur utilise Squid ACL (listes de contrôle d’accès), qui bloque la connexion.

en: It looks like your site currently doesn't have an active license.
fr_FR: Loops, il semble que votre clé de licence ne soit pas valide.

en: It seems like one of the authentication parameters is wrong. Update your Public Key, Secret Key & User ID, and try again.
fr_FR: Il semble que l’un des paramètres d’authentification est faux. Mettez à jour votre clé publique, clé secrète & ID, et essayez à nouveau.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr_FR: Il semble que nous ne pouvons trouver ce que vous cherchez. Essayez plutôt le moteur de recherche

en: It's not what I was looking for
fr_FR: Je n’ai pas pu trouver ce que je cherchais

en: It's probably a temporary issue on our end. Just to be sure, with your permission, would it be o.k to run another connectivity test?
fr_FR: C’est probablement un problème temporaire. Juste pour être sûr, avec votre permission, il serait OK pour exécuter un autre test de connectivité ?

en: Join the free community !
fr_FR: Rejoignez la communauté gratuite!

en: Just letting you know that the add-ons information of %s is being pulled from an external server.
fr_FR: Juste vous faire savoir que l’information de modules de %s est tirée d’un serveur externe.

en: Kindly share what didn't work so we can fix it for future users...
fr_FR: Veuillez partager ce que n’a pas fonctionné afin que nous puissions résoudre ce problème pour les futurs utilisateurs …

en: Landscape photos work the best
fr_FR: Des photos en paysage fonctionnent le mieux

en: Large Tiles
fr_FR: Grand format

en: Last Updated:
fr_FR: Dernière mise à jour:

en: Latest News
fr_FR: Dernières actualités

en: Latest Version Installed
fr_FR: Dernière Version installée

en: Leave a comment
fr_FR: Laissez un commentaire

en: Let's try your previous version
fr_FR: Essayons votre version précédente

en: Link Color
fr_FR: Couleur des liens

en: List of posts
fr_FR: Liste d'articles

en: Live editor
fr_FR: Editeur en direct

en: Localhost
fr_FR: Machine locale

en: Made with &#10084; by geeks who love wordpress & mobile
fr_FR: Fabriqué avec  &#10084; par les geeks qui aiment wordpress et mobiles

en: Major
fr_FR: Majeur

en: Make a donation
fr_FR: Faire un don

en: Marketing Gear
fr_FR: Marketing

en: May not be acceptable for all themes
fr_FR: Peut ne pas être acceptable pour tous les thèmes

en: Menus
fr_FR: Menu

en: Minor
fr_FR: Mineur

en: Mobile Marketing Community
fr_FR: Communauté de Marketing mobile

en: Mobile Marketing Facebook Group
fr_FR: Notre Group Facebook

en: Mobile Marketing Videos
fr_FR: Vidéos - Marketing Mobile

en: Mobile Pages
fr_FR: Pages Mobile

en: Mobile Site ?
fr_FR: Site Mobile ?

en: Mobile Website
fr_FR: Site Mobile

en: Mobile app plugin Convert your wordpress site/blog to mobile app works  WooCommerce  & BuddyPress
fr_FR: Créer votre application mobile grâce à votre blog/site internet -  WooCommerce  & BuddyPress

en: Month: %s
fr_FR: Mois: %s

en: More Links
fr_FR: Liens utiles

en: More information
fr_FR: Plus d'infos

en: More information about %s
fr_FR: Des informations supplémentaires sur les %s

en: Most Used Categories
fr_FR: Catégories les plus utilisées

en: Name
fr_FR: Nom

en: Name and email address
fr_FR: Nom et adresse e-mail

en: Nav
fr_FR: Navi

en: Need a new version of your app?
fr_FR: Besoin d'une nouvelle version de votre application?

en: New
fr_FR: Nouveau

en: Newer Version (%s) Installed
fr_FR: Version plus récente (%s) installée

en: Newer posts
fr_FR: Articles plus récents

en: Newsletter
fr_FR: ‪ Newsletter

en: Newsletter ?
fr_FR: Bulletin ?

en: Next Step
fr_FR: L’étape suivante

en: Next step
fr_FR: L'étape suivante

en: No - just deactivate
fr_FR: Non - il suffit de désactiver

en: No ID
fr_FR: Aucun ID

en: No Thanks
fr_FR: Non, Merci.

en: No commitment for %s - cancel anytime
fr_FR: Aucun engagement pour%s - annuler en tout moment

en: No commitment for %s days - cancel anytime!
fr_FR: Aucun engagement %s- annuler en tout moment

en: No credit card required
fr_FR: * Pas de carte de crédit nécessaire

en: No expiration
fr_FR: Pas d’expiration

en: No programming skills needed. You don’t need to be a computer wiz-kid to use
fr_FR: Aucune connaissance en programmation nécessaire. Vous n’avez pas besoin d’être un win-kid sur ordinateur pour utiliser WordApp

en: No programming skills.
fr_FR: Aucune connaissance en programmation n’est nécessaire

en: Note: This may overwrite any previous WordApp configurations. If you are upgrading you can click "No thanks" below.
fr_FR: Note: Ceci peut remplacer toutes les configurations WordApp précédentes. Si vous mettez à jour vous pouvez cliquer sur «Non merci» ci-dessous.

en: Nothing Found
fr_FR: Rien n’a été trouvé

en: O.K
fr_FR: OK

en: Older posts
fr_FR: Articles plus anciens

en: Once your license expire you can still use the Free version but you will NOT have access to the %s features.
fr_FR: Une fois votre licence expire, vous pouvez toujours utiliser la version gratuite, mais vous ne serez pas avoir accès aux fonctionnalités de l’%s.

en: Only A-Z charecters.
fr_FR: Seuls les caractères A-Z.

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
fr_FR: Désolé, cette page n’a pas pu être trouvée.

en: Opening page :
fr_FR: Page d'ouverture.

en: Opt-in to make "%s" Better!
fr_FR: Opt-in pour faire “%s” Mieux!

en: Optional
fr_FR: Optionnel

en: Our Community
fr_FR: Notre communauté

en: Our famous 3 step install
fr_FR: Notre super cool 3 étapes d'installation

en: Page Test
fr_FR: Page de test

en: Pages:
fr_FR: Pages :

en: Paid add-on must be deployed to Freemius.
fr_FR: Payé add-on doit être déployé sur Freemius.

en: Paragraph font
fr_FR: Police des paragraphs

en: Paragraph font color
fr_FR: Couleurs des paragraphs

en: Permalink to %s
fr_FR: Percaline vers %s

en: Play Store Link
fr_FR: Lien Play Store

en: Please check your mailbox, you should receive an email via %s to confirm the ownership change. From security reasons, you must confirm the change within the next 15 min. If you cannot find the email, please check your spam folder.
fr_FR: Vérifier votre boîte aux lettres, vous devriez recevoir un email via%s pour confirmer le changement de propriétaire. De raisons de sécurité, vous devez confirmer le changement dans les 15 prochaines minutes. Si vous ne trouvez pas l’e-mail,  vérifier votre dossier spam. s’il vous plaît.

en: Please contact us here
fr_FR: Veuillez nous contacter.

en: Please contact us with the following message:
fr_FR: Veuillez contactez-nous avec le message suivant:

en: Please download %s.
fr_FR: Veuillez télécharger %s.

en: Please help us improve WordApp! Help us understand how our plugin is working on your site. <br /> If you skip this, that's okay! WordApp will still work just fine.
fr_FR: Aidez-nous à améliorer WordApp! Aidez-nous à comprendre comment notre plugin fonctionne sur votre site. <br /> Si vous ignorez, ça va! WordApp fonctionnera toujours très bien.

en: Please note by pressing submit you will be sending some information to the WordApp so that we can generate your app.
fr_FR: Veuillez prendre note en appuyant sur soumettez vous allez envoyer des informations à les saveurs de WordApp afin que nous puissions générer votre application.

en: Please provide your full name.
fr_FR: Indiquez votre nom complet

en: Plugin Events
fr_FR: Événements Plugin

en: Plugin Homepage &#187;
fr_FR: Site Web du plugin &#187;

en: Plugin Install
fr_FR: Plugin Installer

en: Plugin Installs
fr_FR: Installe Plugin

[ctx: Plugin installer section title]
en: FAQ
fr_FR: F.A.Q.

[ctx: Plugin installer section title]
en: Features & Pricing
fr_FR: Caractéristiques et prix

[ctx: Plugin installer section title]
en: Other Notes
fr_FR: ==== Divers ====

[ctx: Plugin installer section title]
en: Reviews
fr_FR: Avis

[ctx: Plugin installer section title]
en: Screenshots
fr_FR: Captures d’écran

en: Plugins
fr_FR: Extensions

en: Post Teaser
fr_FR: Reaser de la poste

en: Post list style
fr_FR: Articles dans un style de liste

en: Post navigation
fr_FR: Navigation entre les articles

en: Posted in %1$s
fr_FR: Publié dans %1$s

en: Posted on %s
fr_FR: Publié le %s

en: Posts navigation
fr_FR: Navigation des articles

en: Premium plugin version was successfully activated.
fr_FR: Extension activée avec succès.

en: Premium users app publisher.
fr_FR: Premium - Publier mon application.

en: Premium version
fr_FR: Version premium

en: Preview Icons
fr_FR: Aperçu Icônes

en: Preview my app
fr_FR: Aperçu de mon application

en: Preview your app in full
fr_FR: Aperçu de mon application

en: Primary
fr_FR: Principal

en: Primary Menu
fr_FR: Menu principal

en: Privacy Policy
fr_FR: Politique de confidentialité

en: Public Key
fr_FR: Clé publique

en: Publish Android App!
fr_FR: Envoyer l'appli android

en: Publish App
fr_FR: Publier l'application

en: Publish App!
fr_FR: Publier votre application!

en: Purchase License
fr_FR: Acheter une licence…

en: Push Notifications
fr_FR: Notifications push

en: Push notifications
fr_FR: Notifications Push

en: Push notifications connect directly to your app's users. Keep them happy and engaged with app updates, promotions, and more sent directly to their device.
fr_FR: Connecter directement avec vos utilisateurs grâce aux Notifications Push.

en: QRCODE setup
fr_FR: Créer votre code flash

en: Quick Install
fr_FR: Installation rapide

en: Quick Links
fr_FR: Liens utiles

en: Quick install
fr_FR: Installation rapide

en: Re-send activation email
fr_FR: Renvoyer l’email d’activation

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fr_FR: Prêt à publier votre premier article? <a href=« %1$s »>Commencez ici</a>.

en: Receive updates via email.
fr_FR: Oui, je souhaite recevoir les mises à jour par e-mail.

en: Recent Comments
fr_FR: Commentaires récents

en: Recent posts
fr_FR: Articles récents

en: Recommended
fr_FR: Recommandé

en: Remove powered by & ads (PRO only)
fr_FR: Supprimer le lien Powered by WordApp (Premium seulement)

en: Remove powered by link ?
fr_FR: Supprimer le lien Powered by WordApp?

en: Reply <span>&darr;</span>
fr_FR: Répondre <span>&darr;</span>

en: Requires WordPress Version:
fr_FR: Exige le version de WordPress:

en: Reset mobile home page
fr_FR: Réinitialiser votre page mobile

en: SUBMIT
fr_FR: Envoyer

en: Save to update icons
fr_FR: Enregistrer pour mettre à jour les icônes

en: Schedule push notes (Oct 2016)
fr_FR: planifier vos notifications push (oct 2016).

en: Scheduled Crons
fr_FR: crois planifiées

en: Screenshots
fr_FR: Captures d’écran

en: Search
fr_FR: Recherche

en: Secret Key
fr_FR: Clé secrète

en: Seems like we are having some temporary issue with your plan downgrade. Please try again in few minutes.
fr_FR: On dirait que nous ayons une certaine problème temporaire avec votre plan de rétrogradation. S’il vous plaît essayer de nouveau dans quelques minutes.

en: Seems like we are having some temporary issue with your trial cancellation. Please try again in few minutes.
fr_FR: On dirait que nous ayons une certaine problème temporaire avec votre annulation du procès. S’il vous plaît essayer de nouveau dans quelques minutes.

en: Seems like you got the latest release.
fr_FR: On dirait que vous avez la dernière version.

en: Select a category
fr_FR: Choisir une catégorie

en: Select a menu
fr_FR: Sélectionnez un menu

en: Send
fr_FR: Envoyer

en: Send a push notifcation
fr_FR: Envoyer un push notification

en: Send you push notifications
fr_FR: Envoyer vous un notifications push

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Setup a google tracking ID here
fr_FR: Créez un ID google ici

en: Share the love on Facebook & Twitter
fr_FR: Partager sur Facebook ou Twitter

en: Side Menu
fr_FR: menu latéral

en: Side Menu :
fr_FR: Menu latéral

en: Side Menus
fr_FR: menu latéral

en: Sidebar
fr_FR: Barre latérale

en: Simply send out a message to all your app users in one go! Fill-out the form below and press send, our servers will take care of the rest.
fr_FR: Pour envoyer un message à tous les utilisateurs de votre application ! Remplissez le formulaire ci-dessous et appuyez sur envoyer, nos serveurs se chargeront du reste.

en: Single Site License
fr_FR: Licence de site

en: Site ID
fr_FR: Nᵒ d’identification de site :

en: Site address, WordPress version, PHP Version
fr_FR: Adresse du site, version de WordPress, Version de PHP

en: Slide
fr_FR: Diapositive

en: Slide Image #1
fr_FR: Image #1

en: Slide Image #2
fr_FR: Image #2

en: Slide Image #3
fr_FR: Image #3

en: Slide Image #4
fr_FR: Image #4

en: Slide Image #5
fr_FR: Image #5

en: Slideshow
fr_FR: Diaporama

en: Some marketing gear to help you get app downloads -
fr_FR: Voici des images pour vous aider avec le marketing de votre appli.

en: Some plugins might not look great on mobile but work fine on desktop. Here you can deactivate plugins on the mobile version & app.
fr_FR: Certains plugins ne fonctionne pas sur mobile mais fonctionne bien sur le ordinateur. Vous pouvez désactiver les plugins sur la version mobile & app.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr_FR: Désolé, mais rien ne correspond à vos critères de recherche. Veuillez réessayer avec d’autres mots-clés.

en: Sorry, no posts matched your criteria.
fr_FR: Désolé, aucun article ne correspond à votre recherche…

en: Sorry, we could not complete the email update. Another user with the same email is already registered.
fr_FR: Désolé, nous ne pouvions pas terminer la mise à jour de courriel. Un autre utilisateur avec le même email est déjà enregistrée.

en: Splash size must be 640px x 1136px
fr_FR: Taille du splash doit être 640px x 1136px

en: Start Fresh
fr_FR: Non, recommencer du début…

en: Start my free %s
fr_FR: Commencer votre essai gratuit %s

en: Submit & Deactivate
fr_FR: Soumettre et Désactiver

en: Subscribe to our newsletter
fr_FR: Abonnez-vous à notre newsletter

en: Subscribe!
fr_FR: Souscrire!

en: Support Forum
fr_FR: Forum d’aide (en Anglais)

en: Sync Data From Server
fr_FR: Synchronisation de données à partir du serveur

en: Tag cloud
fr_FR: Nuage de mots-clés

en: Tag: %s
fr_FR: Mot-clé : %s

en: Tagged %1$s
fr_FR: balises: %1$s

en: Tell a friend
fr_FR: Envoyer à un ami

en: Tell your friends & family
fr_FR: Envoyé à vos amis et famille

en: Terms of Service
fr_FR: Conditions générales de ventes

en: Text
fr_FR: Texte

en: Thank for giving us the chance to fix it! A message was just sent to our technical staff. We will get back to you as soon as we have an update to %s. Appreciate your patience.
fr_FR: Merci de nous donner la chance de le réparer! Un message a été envoyé juste à notre personnel technique. Nous reviendrons vers vous dès que nous avons une mise à jour%s. Appréciez votre patience.

en: Thank you for supporting our plugin.
fr_FR: Merci de supporter notre plugin.

en: Thank you for using
fr_FR: Merci d'utiliser

en: Thanks for all your help
fr_FR: Merci pour votre aide

en: Thanks for confirming the ownership change. An email was just sent to %s for final approval.
fr_FR: Merci, votre email a été envoyé avec succès. %s

en: Thanks to the amazing support of our friends, family & followers we are really proud of WordApp.
fr_FR: Merci à l'incroyable soutien de nos amis, la famille et les followers, nous sommes vraiment fiers de WordApp.

en: That's exhausting, please deactivate
fr_FR: C’est épuisant,  désactiver

en: The Community
fr_FR: Notre communauté

en: The Crowd
fr_FR: Nos fans

en: The bottom menu comes with icons which can be added or changed on the WordApp plugin <a href="https://fortawesome.github.io/Font-Awesome/cheatsheet/" target="_blank">Preview Icons</a>
fr_FR: Le menu du bas est livré avec des icônes qui peuvent être ajoutés ou modifiés sur le plugin WordApp <a href=“https://fortawesome.github.io/Font-Awesome/cheatsheet/“ target=“_blank”>Aperçu des Icônes</a>

en: The plugin broke my site
fr_FR: Le plugin a cassé mon site

en: The plugin didn't work
fr_FR: Le plugin ne fonctionne pas

en: The plugin didn't work as expected
fr_FR: Le plugin ne fonctionne pas comme prévu

en: The plugin is great, but I need specific feature that you don't support
fr_FR: Le plugin est bien, mais c’est pas pour moi.

en: The plugin is not working
fr_FR: Le plugin ne fonctionne pas

en: The plugin must be installed to wp-content/plugins/wordapp-mobile-app - to help this, please ensure that the zip file you are installing is called wordapp-mobile-app.zip, or rename the folder via FTP
fr_FR: Le plugin doit être installé pour wp-content / plugins / WordApp-mobile-app - pour aider à cela,  assurez-vous que le fichier zip que vous installez est appelé wordapp-mobile-app.zip, ou renommer le dossier via FTP

en: The plugin suddenly stopped working
fr_FR: Le plugin soudainement cessé de fonctionner

en: The upgrade of %s was successfully completed.
fr_FR: La mise à jour de%s a été complété avec succès.

en: Theme
fr_FR: Thème

en: Theme Chosen
fr_FR: Thème choisi

en: Themes
fr_FR: Thèmes

en: There are no menus.
fr_FR: aucun menu.

en: This is where it gets complicated!
fr_FR: C'est là que ça se complique!

en: This plugin has not been marked as compatible with your version of WordPress.
fr_FR: Ce plugin n'a pas été marquée comme compatible avec votre version de WordPress.

en: This plugin has not been tested with your current version of WordPress.
fr_FR: Ce plugin n'a pas été marquée comme compatible avec votre version de WordPress.

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title:
fr_FR: Titre :

en: To which email address would you like us to send your app ?
fr_FR: Où aimeriez-vous qu'on envoi votre application?

en: Top & bottom bar colors
fr_FR: ouleurs de la barre supérieure et inférieure

en: Top Menu
fr_FR: Menu principal

en: Top Menu :
fr_FR: Menu du haut

en: Top Menus
fr_FR: Menu principal (Haut)

en: Try looking in the monthly archives. %1$s
fr_FR: Vous pouvez tenter une recherche parmi les archives mensuelles. %1$s

en: USE ONE OF YOUR WORDPRESS THEMES
fr_FR: UTILISEZ UN DE VOS THÈMES WORDPRESS

en: Uninstall this version and install the previous one.
fr_FR: Désinstallez cette version et installer la précédente.

en: Unknown Feed
fr_FR: Inconnue RSS

en: Unlimited Apps $99 (White label plugin)
fr_FR: Applis en Illimités $99 (Marque blanche)

en: Unlimited Licenses
fr_FR: Nombre illimité de licences

en: Unlimited Updates
fr_FR: Mises à jour à vie

en: Unlimited push notifications
fr_FR: Notifications push illimités

en: Untitled
fr_FR: Sans titre

en: Up to %s Sites
fr_FR: Jusqu’à les %s Sites

en: Updates, announcements, marketing, no spam
fr_FR: Mises à jour, annonces, marketing, pas de spam

en: Upgrade
fr_FR: Premium

en: Upgrade Today only $2.99/mo
fr_FR: Premium seulement $2,99 / mois

en: Upgrade to change version
fr_FR: Changer de version - Premium seulement.

en: Upgrage to Pro only $2.99
fr_FR: Premium seulement $2.99

en: Upload Background
fr_FR: télécharger un arrière-plan

en: Upload Icon
fr_FR: Télécharger l'icône

en: Upload Image
fr_FR: Télécharger un image

en: Upload Logo
fr_FR: Télécharger un logo

en: Upload PEM certificates for apple
fr_FR: Ajouter fichier PEM pour votre application (apple)

en: Upload Splash
fr_FR: Télécharger votre splash

en: Upload Test
fr_FR: Télécharger

en: Upload app icon
fr_FR: Ajouter une icône pour votre application

en: Upload app splash screen
fr_FR: Ajouter une splash pour votre application

en: Use Wordpress default settings
fr_FR: Utilisez les paramètres par défaut de Wordpress

en: Use my theme (Not recommended)
fr_FR: Utilisez mon thème (non recommandé)

en: User ID
fr_FR: Identifiant utilisateur

en: Users
fr_FR: Utilisateurs

en: Verification mail was just sent to %s. If you can't find it after 5 min, please check your spam box.
fr_FR: Mail de vérification a été simplement envoyé à%s. Si vous ne pouvez pas le trouver après 5 minutes, s’il vous plaît vérifier votre boîte de spam.

en: Verified
fr_FR: Vérifié

en: Verify Email
fr_FR: Vérifier l’email

en: Video Tutorials
fr_FR: Tutoriels vidéos

en: View all posts filed under %s
fr_FR: Voir tous les articles classés par %s

en: Warning:
fr_FR: Attention:

en: Watch Now
fr_FR: Regardez maintenant

en: Watch the video before using customizer
fr_FR: Regardez la vidéo avant d'utiliser customizer

en: Watch this short video to see how it works.
fr_FR: Regardez cette courte vidéo pour voir comment ça fonctionne.

en: We are sure it's an issue on our side and more than happy to resolve it for you ASAP if you give us a chance.
fr_FR: Nous sommes sûrs qu’il est une question de notre côté et plus qu’heureux de le résoudre pour vous dès que possible si vous nous donnez une chance.

en: We could'nt load the add-ons list. It's probably an issue on our side, please try to come back in few minutes.
fr_FR: Nous pouvons pas charger la liste des extensions, Il y’à probablement un problème de notre côté, réessayer de revenir en quelques minutes.

en: We feel your frustration and sincerely apologize for the inconvenience. Hope to see you again in the future.
fr_FR: Nous nous sentons votre frustration et sincèrement désolés pour la gêne occasionnée. Au plaisir de vous revoir à l’avenir.

en: We made a few tweaks to the plugin, %s
fr_FR: Nous avons fait quelques changements pour le plugin,%s

en: We need your help!
fr_FR: Nous avons besoin de votre aide!

en: We promise to invest every cent in to improving the plugin.
fr_FR:  
    Nous nous engageons à investir chaque centime pour améliorer le plugin.

en: We started as a bunch of geek and now we have an amazing app-developers.biz community.
fr_FR: Nous avons commencé comme quelques geeks, et nous avons maintenant une étonnante communauté chez app-developers.biz.

en: We use PHP cURL library for the API calls, which is a very common library and usually installed out of the box. Unfortunately, cURL is not installed on your server.
fr_FR: Nous utilisons  cURL de PHP pour les appels d’API, ce qui est une bibliothèque très courante et généralement installés. Malheureusement, cURL est pas installé sur votre serveur.

en: We will do our best to whitelist your server and resolve this issue ASAP. You will get a follow-up email to %s once we have an update.
fr_FR: Nous allons nous assurer de contacter votre compagnie d’hébergement et de résoudre le problème. Vous recevrez un email de suivi%s une fois que nous avons une mise à jour.

en: We'll make sure to contact your hosting company and resolve the issue. You will get a follow-up email to %s once we have an update.
fr_FR: Nous allons nous assurer de contacter votre compagnie d’hébergement et de résoudre le problème. Vous recevrez un email de suivi%s une fois que nous avons une mise à jour.

en: Welcome to
fr_FR: Bienvenue à

en: What did you expect?
fr_FR: Qu’en attendez-vous ?

en: What feature?
fr_FR: Quelle fonction?

en: What information is sent? Your Blog URL & the email address above.
fr_FR: Quelles informations sont envoyées? L’URL de votre Blog et l’adresse e-mail ci-dessus.

en: What is your %s?
fr_FR: Quel est votre %s ?

en: What permissions are being granted?
fr_FR: Quelles sont les autorisations sont accordées?

en: What price would you feel comfortable paying?
fr_FR: Quel prix seriez-vous à l’aise de payer?

en: What you've been looking for?
fr_FR: Qu’est-ce que vous avez été cherchez?

en: What's the plugin's name?
fr_FR: Quel est le nom du plug-in?

en: White Label App
fr_FR: Appli en Marque blanche

en: Widget Content
fr_FR: Contenu du Widget

en: Woocommerce Category
fr_FR: Catégorie pour WooCommerce

en: Woocommerce Theme
fr_FR: Thème pour Woocommerce

en: WordApp - Wordpress to Mobile App plugin for WooCommerce & BuddyPress
fr_FR: WordApp - Plugin Wordpress Créer votre application mobile

en: WordApp wants to:
fr_FR: WordApp veut:

en: WordPress.org Plugin Page &#187;
fr_FR: WordPress.org Page d'extention  &#187;

en: Write a description about your app
fr_FR: Ecrire une description de votre appli

en: Write a plugin or theme for the marketplace
fr_FR: Créer un thème pour le marketplace

en: Year: %s
fr_FR: Année : %s

en: Yes - Deactivate
fr_FR: Oui - Désactiver

en: Yes - I'm giving you a chance to fix it
fr_FR: Oui - je vous donne une chance de le repairé

en: Yes - do your thing
fr_FR: Oui - faire votre truc

en: Yes ?
fr_FR: Oui ?

en: You are all good!
fr_FR: Vous êtes tout bon !

en: You are just one step away - %s
fr_FR: Vous êtes juste à une étape - %s

en: You can still enjoy all %s features but you will not have access to plugin updates and support.
fr_FR: Vous pouvez encore profiter de toutes les fonctionnalités d’%s, mais vous ne serez pas avoir accès aux mises à jour des plugins et de soutien.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
fr_FR: Vous ne disposez pas des autorisations suffisantes pour accéder à cette page.

en: You have successfully updated your %s.
fr_FR: Vous avez mis à jour votre %s.

en: You must fill out all the info above to re-publish your app.
fr_FR: Vous devez remplir toutes les informations ci-dessus pour publier votre application.

en: You must fill out all the information above to publish your app!
fr_FR: Vous devez remplir toutes les informations ci-dessus pour publier votre application !

en: Your %s Add-on plan was successfully upgraded.
fr_FR: Le plan Add-on de votre %s a été mise-à-jour avec succès.

en: Your %s free trial was successfully cancelled.
fr_FR: Votre essai %s  gratuite a été annulé avec succès.

en: Your Email Address
fr_FR: Votre adresse email

en: Your Name
fr_FR: Votre nom

en: Your Profile Overview
fr_FR: Aperçu  de Votre Profil

en: Your Site Overview
fr_FR: Aperçu du site

en: Your account was successfully activated with the %s plan.
fr_FR: Votre compte a été activé avec succès le plan de %s.

en: Your android app is now free
fr_FR: Votre application Android est maintenant gratuite

en: Your app name
fr_FR: Le nom de votre application

en: Your comment is awaiting moderation.
fr_FR: Votre commentaire est en attente de modération

en: Your email address
fr_FR: Votre adresse mail.

en: Your email has been successfully verified - you are AWESOME!
fr_FR: Votre email a été vérifiée avec succès - vous êtes génial!

en: Your email was successfully updated. You should receive an email with confirmation instructions in few moments.
fr_FR: Votre email a été mis à jour avec succès. Vous devriez recevoir un email avec les instructions de confirmation dans quelques instants.

en: Your information
fr_FR: Vos informations

en: Your license has expired. You can still continue using all the %s features, but you'll need to renew your license to continue getting updates and support.
fr_FR: Votre licence a expiré. Vous pouvez toujours continuer à utiliser toutes les fonctions de %s, mais vous aurez besoin de renouveler votre licence pour continuer à obtenir des mises à jour et support.

en: Your license has expired. You can still continue using the free plugin forever.
fr_FR: Votre licence a expiré. Vous pouvez toujours continuer à utiliser le plugin gratuit pour toujours.

en: Your license was successfully activated.
fr_FR: Votre licence a été activé avec succès.

en: Your license was successfully deactivated, you are back to the %s plan.
fr_FR: Votre licence pour %s plugin désactivée avec succès.

en: Your name was successfully updated.
fr_FR: Votre nom a été mis à jour avec succès.

en: Your plan was successfully changed to %s.
fr_FR: Votre plan a été modifié avec succès à %s.

en: Your plan was successfully downgraded. Your %s plan license will expire in %s.
fr_FR: Votre plan a été rétrogradé succès. Votre%s plan de licence expirera dans%s.

en: Your plan was successfully upgraded.
fr_FR: Votre plan a été mis à jour avec succès.

en: Your trial has been successfully started.
fr_FR: Votre essai a été lancé avec succès.

en: Your trial has expired. You can still continue using all our free features.
fr_FR: Votre essai a expiré. Vous pouvez toujours continuer à utiliser tous nos services gratuits.

[ctx: a greeting. E.g. Thanks John!]
en: Thanks %s!
fr_FR: Merci %s!

[ctx: a positive response]
en: Right on
fr_FR: Bon timing!

[ctx: active mode]
en: Active
fr_FR: Activer

[ctx: addonX cannot run without pluginY]
en: %s cannot run without %s.
fr_FR: %s ne peut pas fonctionner sans%s.

[ctx: addonX cannot run...]
en: %s cannot run without the plugin.
fr_FR: %s ne peut pas fonctionner sans le plugin.

[ctx: advance notice of something that will need attention.]
en: Heads up
fr_FR: Attention

[ctx: as WP plugin slug]
en: Slug
fr_FR: Label court

[ctx: as activate Professional plan]
en: Activate %s Plan
fr_FR: Activer le forfait %s

[ctx: as activating plugin]
en: Activating
fr_FR: Activation

[ctx: as close a window]
en: Dismiss
fr_FR: Rejeter

[ctx: as code debugging]
en: Debugging
fr_FR: Débogage

[ctx: as congratulations]
en: Congrats
fr_FR: Félicitations

[ctx: as connection blocked]
en: Blocked
fr_FR: Bloqué

[ctx: as connection was successful]
en: Connected
fr_FR: Connecter

[ctx: as download latest version]
en: Download Latest
fr_FR: Téléchargez dernière version

[ctx: as download professional version]
en: Download %s Version
fr_FR: Télécharger la version %s pro

[ctx: as download professional version now]
en: Download %s version now
fr_FR: Télécharger la version %s pro

[ctx: as file/folder path]
en: Path
fr_FR: Chemin

[ctx: as in the process of sending an email]
en: Sending email
fr_FR: Email en cours d’envoi

[ctx: as plugin folder path]
en: Plugin Path
fr_FR: Chemin Plugin

[ctx: as pluginX requires an access to our API]
en: %s requires an access to our API.
fr_FR: %s nécessite un accès à notre API.

[ctx: as product pricing plan]
en: Plan
fr_FR: Forfait

[ctx: as sdk path]
en: SDK Path
fr_FR: SDK Chemin

[ctx: as secret encryption key missing]
en: No Secret
fr_FR: Aucun secret

[ctx: as software development kit versions]
en: SDK Versions
fr_FR: SDK versions

[ctx: as software license]
en: License
fr_FR: Licence

[ctx: as synchronize]
en: Sync
fr_FR: Synchronisation

[ctx: as synchronize license]
en: Sync License
fr_FR: Sync Licence

[ctx: as trial plan]
en: Trial
fr_FR: Essai

[ctx: as turned on]
en: On
fr_FR: on

en: but that is why we are here, right?
fr_FR: mais ç'est pour ça que nous sommes là, non?

[ctx: button label]
en: Allow & Continue
fr_FR: Autoriser & Continuer

[ctx: call to action]
en: Start free trial
fr_FR: Commencer votre essai gratuit

en: characters left
fr_FR: caractères restants

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
fr_FR: j F Y

[ctx: e.g. 2 min ago]
en: %s ago
fr_FR: Il y a %s

[ctx: e.g. In 2 hours]
en: In %s
fr_FR: Dans %s

[ctx: e.g. Professional Plan]
en: %s Plan
fr_FR: %s (plan)

[ctx: e.g. auto renews in 2 months]
en: Auto renews in %s
fr_FR: Auto renouvelle en %s

[ctx: e.g. expires in 2 months]
en: Expires in %s
fr_FR: expire dans %s

[ctx: exclamation]
en: Oops
fr_FR: Oups !

[ctx: greeting]
en: Hey %s,
fr_FR: Bonjour %s,

en: http://App-developers.biz
fr_FR: http://app-developers.biz

en: iOS App
fr_FR: Appli iOS

en: iOS URL
fr_FR: URL de l'App Store

en: iTunes Link
fr_FR: Lien iTunes

[ctx: is active mode?]
en: Is Active
fr_FR: Est actif

en: mins
fr_FR: minute

en: not verified
fr_FR: non vérifié

[ctx: noun]
en: Price
fr_FR: Prix

[ctx: noun]
en: Pricing
fr_FR: Tarification

en: off
fr_FR: non

en: on
fr_FR: oui

[ctx: pluginX activation was successfully...]
en: %s activation was successfully completed.
fr_FR: l’activation de %s a été achevée avec succès.

[ctx: post author]
en: by %s
fr_FR: Par %s

[ctx: post date]
en: Posted on %s
fr_FR: Publié le %s

[ctx: post format archive title]
en: Asides
fr_FR: De côté

[ctx: post format archive title]
en: Chats
fr_FR: Conversations

[ctx: post format archive title]
en: Links
fr_FR: Liens

[ctx: post format archive title]
en: Quotes
fr_FR: Citations

[ctx: post format archive title]
en: Statuses
fr_FR: Statuts

[ctx: post format archive title]
en: Videos
fr_FR: Vidéos

[ctx: something somebody says when they are thinking about what you have just said.]
en: Hmm
fr_FR: Hum…

en: terms of service.
fr_FR: termes et conditions

en: that are non-mobile friendly.
fr_FR: non-mobile friendly.

[ctx: the text of the "other" reason for deactivating the plugin that is shown in the modal box.]
en: Other
fr_FR: Autres

[ctx: the text of the cancel button of the plugin deactivation dialog box.]
en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: to attach to this navigation bar
fr_FR: à joindre à cette barre de navigation

[ctx: verb]
en: Buy
fr_FR: Acheter

[ctx: verb]
en: Delete
fr_FR: Supprimer

[ctx: verb]
en: Downgrade
fr_FR: Déclasser

[ctx: verb]
en: Edit
fr_FR: Modifier

[ctx: verb]
en: Purchase
fr_FR: Acheter

[ctx: verb]
en: Skip
fr_FR: Passer

[ctx: verb]
en: Upgrade
fr_FR: Premium

en: we hope you enjoy using our plugin.
fr_FR: nous espérons que vous apprécierez notre plugin.

en: website
fr_FR: site

en: you agree to our
fr_FR: vous acceptez nos
