LWS Admin Panel - en to cs-CZ translation catalogue (192 entries)

en: 
    							Once you've finished the email settings, <b>save your changes</b><br/>
    							You will then see the result in the style editor below<br/>
    							Select the elements you wish to change and have fun!
cs-CZ:                                                         Po dokončení nastavení e-mailu, <b>uložte své změny.</b><br/>
    							Výsledek se poté zobrazí v editoru stylů níže<br/>
    							Vyberte prvky, které chcete změnit, a bavte se!

en:  didn't match any items
cs-CZ: neodpovídá žádným položkám

en: %1$s Admin Panel %2$s
cs-CZ: %1$s Administrátorský panel %2$s

[ctx: %4$s is license key form.]
en: <p>Activate this plugin to enjoy all the pro features of <strong>%1$s</strong><br/>
    If you do not have any license, please visit <a href='%3$s'>%2$s</a></p>
    <p>%4$s</p>
cs-CZ: <p>Aktivujte tento plugin a využijte všechny profesionální funkce <strong>%1$s</strong><br/>
    Pokud nemáte žádnou licenci, navštivte prosím <a href='%3$s'>%2$s</a></p>
    <p>%4$s</p>

en: %d item | %d items
cs-CZ[0]: %d položka
cs-CZ[1]: %d položky
cs-CZ[2]: %d položek

en: %s - Activate your license
cs-CZ: %s - Aktivujte svou licenci

en: %s - Activated
cs-CZ: %s - Aktivováno

en: %s Email Settings
cs-CZ: %s Nastavení e-mailu

en: <p class='lws-adminpanel-activation-error'>The license server cannot validate your request. Please check your values and try again.</p>
cs-CZ: <p class='lws-adminpanel-activation-error'>Licenční server nemůže váš požadavek ověřit. Zkontrolujte své hodnoty a zkuste to znovu.</p>

en: <p><b>%s</b> cannot contact licence server. Plugin update encounters difficulties.</p>
cs-CZ: <p><b>%s</b> nemůže kontaktovat licenční server. Aktualizace pluginu naráží na potíže.</p>

en: <p><strong>%s</strong> is now activated.</p>
cs-CZ: <p><strong>%s</strong> je nyní aktivováno.</p>

en: <p>An error occured during <strong>%s</strong> activation.</p>
cs-CZ: <p>Během aktivace <strong>%s</strong> došlo k chybě.</p>

en: <p>Corrupted data from license server.</p>
cs-CZ: <p>Poškozená data z licenčního serveru.</p>

en: <p>Corrupted data.</p>
cs-CZ: <p>Poškozená data.</p>

en: <p>Data seems corrupted.</p>
cs-CZ: <p>Data se zdají být poškozena.</p>

en: <p>Internal error, please retry later.</p>
cs-CZ: <p>Interní chyba, zkuste to později.</p>

en: <p>It is a known issue on some web host providers working with clusters. Please contact your host provider and ask for <i>%s</i></p>
cs-CZ: <p>Jedná se o známý problém u některých poskytovatelů webhostingu pracujících s klastry. Obraťte se na svého poskytovatele hostingu a požádejte o <i>%s</i></p>

en: <p>License denied.</p>
cs-CZ: <p>Licence byla zamítnuta.</p>

en: <p>Operation abort, detect a man-in-the-middle attack.</p>
cs-CZ: <p>Operace byla přerušena, detekujte útok typu man-in-the-middle.</p>

en: <p>Please fill in the form again to try activation in <b>degraded mode</b></p>
cs-CZ: <p>Vyplňte prosím formulář znovu a zkuste aktivaci v <b>degradovaném režimu</b></p>

en: <p>Please visit %s to renew your maintenance and receive the plugin updates.</p>
cs-CZ: <p>Navštivte prosím %s abyste obnovili svoji údržbu a získali jste aktualizace pluginu.</p>

en: <p>The plugin <strong>%s</strong> from <a href='%s'>%s</a> needs activation</p>
    				<p>Contact your administrator.</p>
cs-CZ: <p>Plugin <strong>%s</strong> z <a href='%s'>%s</a> vyžaduje aktivaci</p>
    				<p>Kontaktujte svého správce.</p>

en: <p>The plugin <strong>%s</strong> from <a href='%s'>%s</a> needs activation</p><p>Contact your administrator.</p>
cs-CZ: <p>Plugin <strong>%s</strong> z <a href='%s'>%s</a> vyžaduje aktivaci.</p><p>Kontaktujte svého administrátora.</p>

en: <p>The plugin <strong>%s</strong> needs activation %s</p>
cs-CZ: <p>Plugin <strong>%s</strong> vyžaduje aktivaci %s</p>

en: <p>Your maintenance expired on %s.</p>
cs-CZ: <p>Vaše údržba vypršela %s.</p>

en: <p>Your web host cannot contact the licence server. Update and activation could be affected.</p>
cs-CZ: <p>Váš webový hostitel nemůže kontaktovat licenční server. Aktualizace a aktivace mohou být ovlivněny.</p>

en: A value in %s
cs-CZ: Hodnota v %s

en: Action rejected for current user. Insufficient capacities.
cs-CZ: Akce byla pro aktuálního uživatele odmítnuta. Nedostatečné kapacity.

en: Activate your license
cs-CZ: Aktivujte svoji licenci

en: Add
cs-CZ: Přidat

en: Advanced Settings
cs-CZ: Pokročilé nastavení

en: An error occured during form validation.
cs-CZ: Během ověřování formuláře došlo k chybě.

en: An error occured, please try later.
cs-CZ: Došlo k chybě, zkuste to prosím později.

en: An integer value greater than zero.
cs-CZ: Celočíselná hodnota větší než nula.

en: Apply
cs-CZ: Aplikovat

en: At least one value is unknown.
cs-CZ: Alespoň jedna hodnota není známa.

en: Available Elements
cs-CZ: Dostupné prvky

[ctx: CSS border size edition]
en: Margin
cs-CZ: Okraj

[ctx: CSS border size editoin]
en: Border
cs-CZ: Okraj

[ctx: CSS border size editoin]
en: Padding
cs-CZ: Odsazení

[ctx: CSS border size editoin]
en: Radius
cs-CZ: Poloměr

[ctx: CSS border tooltip]
en: 1 to 4 values accepted<br/>
    <p class='lwss-tooltip-exemple'>5px | Sets a global border size of 5 pixels</p>
    <p class='lwss-tooltip-exemple'>1px 2px 3px 4px | Sets top, right, bottom, left borders</p>
cs-CZ: 1 až 4 přijatelné hodnoty<br/>
    <p class='lwss-tooltip-exemple'>5px | Nastaví velikost globálního ohraničení na 5 pixelů</p>
    <p class='lwss-tooltip-exemple'>1px 2px 3px 4px | Nastaví horní, pravý, dolní, levý okraj</p>

[ctx: CSS color edition]
en: Background
cs-CZ: Pozadí

[ctx: CSS color edition]
en: Border Color
cs-CZ: Barva ohraničení

[ctx: CSS color edition]
en: Normal Background
cs-CZ: Normální pozadí

[ctx: CSS color edition]
en: Normal Text
cs-CZ: Normální text

[ctx: CSS color edition]
en: On Click Background
cs-CZ: Po kliknutí na pozadí

[ctx: CSS color edition]
en: On Click Text
cs-CZ: Po kliknutí na text

[ctx: CSS color edition]
en: On Hover Background
cs-CZ: Na pozadí přechodu

[ctx: CSS color edition]
en: On Hover Text
cs-CZ: Na text při najetí myší

[ctx: CSS margin tooltip]
en: 1 to 4 values accepted<br/>
    <p class='lwss-tooltip-exemple'>5px | Sets a global margin of 5 pixels</p>
    <p class='lwss-tooltip-exemple'>1px 2px 3px 4px | Sets top, right, bottom, left margins</p>
cs-CZ: 1 až 4 přijatelné hodnoty<br/>
    <p class='lwss-tooltip-exemple'>5px | Nastaví globální okraj 5 pixelů</p>
    <p class='lwss-tooltip-exemple'>1px 2px 3px 4px | Nastavuje horní, pravý, dolní, levý okraj</p>

[ctx: CSS padding tooltip]
en: 1 to 4 values accepted<br/>
    <p class='lwss-tooltip-exemple'>5px | Sets a global padding of 5 pixels</p>
    <p class='lwss-tooltip-exemple'>1px 2px 3px 4px | Sets top, right, bottom, left padding</p>
cs-CZ:  1 až 4 přijatelné hodnoty<br/>
    <p class='lwss-tooltip-exemple'>5px | Nastaví globální odsazení na 5 pixelů</p>
    <p class='lwss-tooltip-exemple'>1px 2px 3px 4px | Nastavuje horní, pravé, spodní, levé odsazení</p>

[ctx: CSS radius tooltip]
en: 1 to 4 values accepted<br/>
    <p class='lwss-tooltip-exemple'>5px | Sets a global border radius of 5 pixels</p>
    <p class='lwss-tooltip-exemple'>1px 2px 3px 4px | Sets top, right, bottom, left border radius</p>
cs-CZ: 1 až 4 přijatelné hodnoty<br/>
    <p class='lwss-tooltip-exemple'>5px | Nastaví poloměr globálního ohraničení na 5 pixelů</p>
    <p class='lwss-tooltip-exemple'>1px 2px 3px 4px | Nastaví poloměr ohraničení nahoře, vpravo, dole, vlevo</p>

en: Cancel
cs-CZ: Zrušení

en: Cancel this wizard
cs-CZ: Zrušit tohoto průvodce

en: Changes not commited.
cs-CZ: Změny nebyly potvrzeny.

en: Copy
cs-CZ: Kopírovat

en: Could not create Temporary file.
cs-CZ: Nelze vytvořit dočasný soubor.

en: Day | Days
cs-CZ[0]: Den
cs-CZ[1]: Dny
cs-CZ[2]: Dnů

en: Days
cs-CZ: Dnů

en: Default CSS values
cs-CZ: Výchozí hodnoty CSS

[ctx: Default css values]
en: Reset
cs-CZ: Resetovat

en: Delete
cs-CZ: Vymazat

en: Dismiss this notice
cs-CZ: Zamítnout toto upozornění

en: Do you really want to delete the line?
cs-CZ: Opravdu chcete smazat řádek?

en: Documentation
cs-CZ: Dokumentace

en: Download falls back to an older version.
cs-CZ: Stahování se vrátí ke starší verzi.

en: Edit...
cs-CZ: Upravit...

en: Element permanently removed.
cs-CZ: Prvek byl trvale odstraněn.

en: Email Settings
cs-CZ: Nastavení e-mailu

en: Email details
cs-CZ: E-mailové podrobnosti

en: Filter the results
cs-CZ: Filtrujte výsledky

[ctx: Font weight]
en: Black
cs-CZ: Černá

[ctx: Font weight]
en: Bold
cs-CZ: Tučně

[ctx: Font weight]
en: Extra Bold
cs-CZ: Extra tučné

[ctx: Font weight]
en: Extra Light
cs-CZ: Extra hubené

[ctx: Font weight]
en: Light
cs-CZ: Světlo

[ctx: Font weight]
en: Medium
cs-CZ: Střední

[ctx: Font weight]
en: Normal
cs-CZ: Normální

[ctx: Font weight]
en: Thin
cs-CZ: Tenký

en: Footer text
cs-CZ: Text zápatí

en: Generate API Key
cs-CZ: Generovat klíč API

en: Google account
cs-CZ: Účet Google

en: Header picture
cs-CZ: Obrázek záhlaví

en: Hour | Hours
cs-CZ[0]: Hodina
cs-CZ[1]: Hodiny
cs-CZ[2]: Hodin

en: If you can see this, an error occured. Click %s here %s to resolve. Then restart the wizard.
cs-CZ: Pokud to vidíte, došlo k chybě. Kliknutím %s sem %s to vyřešíte. Poté restartujte průvodce.

[ctx: Input array validation]
en: %s is empty
cs-CZ: %s je prázdné

[ctx: Input array validation]
en: %s is not a decimal number
cs-CZ: %s není desetinné číslo

[ctx: Input array validation]
en: %s is not a number
cs-CZ: %s není číslo

[ctx: Input array validation]
en: %s is not a string
cs-CZ: %s není řetězec

[ctx: Input array validation]
en: %s is not an array
cs-CZ: %s není pole

[ctx: Input array validation]
en: %s is not valid
cs-CZ: %s není platný

[ctx: Input array validation]
en: %s must be equal or greater than zero
cs-CZ: %s musí být rovno nebo větší než nula

[ctx: Input array validation]
en: %s must be greater than zero
cs-CZ: %s musí být větší než nula

[ctx: Input array validation]
en: %s value rejected
cs-CZ: %s hodnota odmítnuta

[ctx: Input array validation]
en: Missing entry %s
cs-CZ: Chybí vstup %s

[ctx: Input array validation]
en: Missing required value for %s
cs-CZ: Chybí požadovaná hodnota pro %s

[ctx: Input array validation]
en: Missing value for %s
cs-CZ: Chybí hodnota pro %s

[ctx: Input array validation]
en: Unknown entry %s
cs-CZ: Neznámý záznam %s

en: Install PRO version now
cs-CZ: Nainstalujte si verzi PRO nyní

en: Install pro version after license validation
cs-CZ: Nainstalujte si profesionální verzi po ověření licence

en: Invalid URL Provided.
cs-CZ: Zadána neplatná adresa URL.

en: Items per page
cs-CZ: Položek na stránce

en: Join Us on Discord
cs-CZ: Připojte se k nám na Discord

en: LWS Admin Panel
cs-CZ: Panel správy LWS

[ctx: LWSS border text demo]
en: This is a sample text
cs-CZ: Toto je ukázkový text

[ctx: LWSS button colors]
en: Background
cs-CZ: Pozadí

[ctx: LWSS button colors]
en: Focused
cs-CZ: Zaostřeno

[ctx: LWSS button colors]
en: Normal
cs-CZ: Normální

[ctx: LWSS button colors]
en: Over
cs-CZ: Přes

[ctx: LWSS font text demo]
en: This is a sample text
cs-CZ: Toto je ukázkový text

en: Leave the wizard
cs-CZ: Opusťte průvodce

en: Leave this wizard
cs-CZ: Opusťte tohoto průvodce

en: Long Watch Studio
cs-CZ: Studio Long Watch

en: Minute | Minutes
cs-CZ[0]: Minuta
cs-CZ[1]: Minuty
cs-CZ[2]: Minut

en: Month | Months
cs-CZ[0]: Měsíc
cs-CZ[1]: Měsíce
cs-CZ[2]: Měsíců

en: Months
cs-CZ: Měsíců

en: More...
cs-CZ: Více...

en: Narrow your search
cs-CZ: Zúžit vyhledávání

en: No maintenance available for <b>%s</b>.
cs-CZ: Není k dispozici žádná údržba pro <b>%s</b>.

en: Now, you can check available plugin updates.
cs-CZ: Nyní můžete zkontrolovat dostupné aktualizace pluginů.

en: Other Plugins
cs-CZ: Ostatní doplňky

en: Please confirm or cancel the active form before submit that page.
cs-CZ: Před odesláním této stránky prosím potvrďte nebo zrušte aktivní formulář.

en: Please, select an item.
cs-CZ: Vyberte prosím položku.

en: Preheader
cs-CZ: Předzáhlaví

en: Pro Version
cs-CZ: Pro verze

en: Provide an easy way to manage other plugin's settings.
cs-CZ: Poskytuje snadný způsob správy nastavení jiných pluginů.

en: Publish
cs-CZ: Publikovat

en: Quick Edit
cs-CZ: Rychlé úpravy

en: Receiver Email
cs-CZ: E-mail příjemce

en: Remove
cs-CZ: Vyjmout

en: Save
cs-CZ: Uložit

en: Search
cs-CZ: Vyhledávání

en: Second | Seconds
cs-CZ[0]: Druhý
cs-CZ[1]: Druhého
cs-CZ[2]: Druhých

en: Select a font
cs-CZ: Vyberte písmo

en: Select a media
cs-CZ: Vyberte médium

en: Select an element to start modifying its style
cs-CZ: Vyberte prvek a začněte upravovat jeho styl

en: Select...
cs-CZ: Vybrat...

en: Send test email
cs-CZ: Odeslat zkušební e-mail

en: Set another license key
cs-CZ: Nastavte další licenční klíč

en: Show All Items
cs-CZ: Zobrazit všechny položky

en: Show less
cs-CZ: Ukaž méně

en: Show more
cs-CZ: Zobrazit více

[ctx: Singular object creation screen]
en: Create
cs-CZ: Vytvořit

[ctx: Singular object edition screen]
en: Cancel
cs-CZ: Zrušení

[ctx: Singular object edition screen]
en: Delete element
cs-CZ: Odstranit prvek

[ctx: Singular object edition screen]
en: I really want to delete it
cs-CZ: Opravdu to chci smazat

[ctx: Singular object edition screen]
en: Permanent deletion
cs-CZ: Trvalé mazání

[ctx: Singular object edition screen]
en: This element will be permanently removed. Are you sure?
cs-CZ: Tento prvek bude trvale odstraněn. Jsi si jistá?

[ctx: Singular object edition screen]
en: Update
cs-CZ: Aktualizace

en: Snippet unknown
cs-CZ: Fragment neznámý

[ctx: Stygen button]
en: Reset Style
cs-CZ: Obnovit styl

en: Subject
cs-CZ: Předmět

en: Support
cs-CZ: Podpora

en: Test email is not valid.
cs-CZ: Zkušební e-mail není platný.

en: Test email sent.
cs-CZ: Testovací e-mail byl odeslán.

en: Test your email to see how it looks
cs-CZ: Vyzkoušejte svůj e-mail a podívejte se, jak vypadá

en: The trial period of plugin <b>%s</b> expired the <i>%s</i>. We hope you enjoyed it and expect you soon on <a href='%s' target='_blank'>%s</a>.
cs-CZ: Zkušební doba pluginu <b>%s</b> vypršela <i>%s</i>. Doufáme, že se vám to líbilo a brzy vás očekáváme na <a href='%s' target='_blank'>%s</a>.

en: This activation actually uses the license key <b>%s</b>
cs-CZ: Tato aktivace ve skutečnosti používá licenční klíč <b>%s</b>

en: This is a test.
cs-CZ: Tohle je zkouška.

en: Try the Pro Version for free
cs-CZ: Vyzkoušejte bezplatně verzi Pro

en: Update error, please check the values.
cs-CZ: Chyba aktualizace, zkontrolujte hodnoty.

en: Update request rejected.
cs-CZ: Žádost o aktualizaci zamítnuta.

en: Use the selected item
cs-CZ: Použijte vybranou položku

en: Used to get google fonts.
cs-CZ: Používá se k získání písem Google.

en: Visit <a href='%s'>%s</a> to discover other offers.
cs-CZ: Navštivte <a href='%s'>%s</a> a objevte další nabídky.

en: Watch our Youtube tutorials
cs-CZ: Podívejte se na naše Youtube výukové programy

en: Year | Years
cs-CZ[0]: Rok
cs-CZ[1]: Roky
cs-CZ[2]: Let

en: Years
cs-CZ: Let

en: You MUST be logged in to your Google account to generate a key.
cs-CZ: K vygenerování klíče MUSÍTE být přihlášeni ke svému účtu Google.

en: You actually use a <b>hacked</b> version.
cs-CZ: Ve skutečnosti používáte <b>hacknutou</b> verzi.

en: You are using the free version of %1$s. You can use it <a href="%2$s">here</a> or upgrade to the Trial/Pro version down below.
cs-CZ: Používáte bezplatnou verzi %1$s. Můžete ji použít<a href="%2$s">zde</a> nebo upgradovat na verzi Trial / Pro níže.

en: You can come back later and continue from that point.
cs-CZ: Můžete se vrátit později a pokračovat od tohoto bodu.

en: You should define a Google API key in this settings.
cs-CZ: V tomto nastavení byste měli definovat klíč Google API.

en: You will lose all prepared settings.
cs-CZ: Ztratíte všechna připravená nastavení.

en: Your Google API key
cs-CZ: Váš klíč Google API

en: Your license expires the %s.
cs-CZ: Platnost vaší licence vyprší %s.

[ctx: editlist groupby]
en: Add a group
cs-CZ: Přidat skupinu

[ctx: final wizard submit]
en: Submit
cs-CZ: Odeslat

[ctx: next wizard step]
en: Next
cs-CZ: Další

en: or <a target='_blank' href='%s'>click here to Get a Google API KEY</a>
cs-CZ: nebo <a target='_blank' href='%s'>klikni zde pro získání Google API KEY</a>

en: or using your connection settings to <a href='%2$s'>%1$s</a>
cs-CZ: nebo pomocí nastavení připojení k <a href='%2$s'>%1$s</a>

en: our site
cs-CZ: naše stránky

[ctx: plugin activation form]
en: License key
cs-CZ: Licenční klíč

[ctx: plugin activation form]
en: Login
cs-CZ: Přihlásit se

[ctx: plugin activation form]
en: Password
cs-CZ: Heslo

[ctx: plugin activation form button]
en: Activate
cs-CZ: Aktivovat

[ctx: plugin activation link]
en: Activate
cs-CZ: Aktivovat

[ctx: post deletion]
en: Security check failed.
cs-CZ: Kontrola zabezpečení se nezdařila.

[ctx: post deletion]
en: Unavailable action.
cs-CZ: Nedostupná akce.

[ctx: previous wizard step]
en: Previous
cs-CZ: Předchozí

[ctx: repeat a wizard portion]
en: Add
cs-CZ: Přidat
