MyRewards - en to fr_FR translation catalogue (728 entries)

en:  %s extra points for the first order
fr_FR:  %s points supplémentaires pour la première commande

en:  %s percent discount for %s points
fr_FR:  %s pourcents de remise pour %s points

en:  %s points earned for each %s spent
fr_FR:  %s points gagnés pour chaque %s dépensé

en:  %s points earned for each %s spent by a Referee
fr_FR:  %s points gagnés pour chaque %s dépensés par un filleul

en:  %s points for a product review
fr_FR:  %s points sur notation de produit

en:  %s points for each placed order
fr_FR:  %s points pour chaque commande passée

en:  %s points for each time a Referee places order
fr_FR:  %s points pour chaque commande d’un filleul

en:  %s%s discount for %s points
fr_FR:  %s%s de remise pour %s points

en:  %s%s discount for each point
fr_FR:  %s%s réduction pour chaque point

en:  (Expires on %s)
fr_FR:  (Expire le %s)

en:  (excl. tax)
fr_FR:  (Hors taxes)

en:  (first order only)
fr_FR:  (première commande seulement)

en:  (incl. tax)
fr_FR:  (Taxes incluses)

en:  Here are the different options available :
fr_FR:  Voici les différentes options disponibles :

en: "%s" does not support this kind of reward anymore.
fr_FR: « %s » ne supporte plus ce genre de récompense.

en: %1$s at %2$s
fr_FR: %1$s à %2$s

en: %1$s or %2$s this warning at your own risks.
fr_FR: %1$s ou %2$s cet avertissement à vos propres risques.

en: %2$s Conflict. Reward from %1$s already uses the same points reserve.
fr_FR: %2$s conflit. Récompense de %1$s utilise déjà la même réserve de points.

en: %s discount on an order
fr_FR: %s de remise sur une commande

en: %s is already an active customer.
fr_FR: %s est déjà un client actif.

en: %s is already referred.
fr_FR: %s est déjà parrainé.

en: '%s' Email address is not valid.
fr_FR: L'adresse e-mail '%s' n'est pas valide.

en: (Default Value) Customers will get an url link
fr_FR: (Valeur par défaut) Les clients recevront un lien URL

en: (Don't be too greedy. Depending on your sales volume, cut the period into smaller ones or the procedure may stop in timeout. In any case, the same order will not be processed twice.)
fr_FR: (Ne soyez pas trop gourmand. En fonction de votre volume de ventes, découpez la période en plusieurs petites périodes, sinon la procédure risque de s'arrêter au bout d'un certain temps. Dans tous les cas, la même commande ne sera pas traitée deux fois)

en: (Optional) By default, the shortcode shares the url of the page it’s displayed on. You can override that setting by setting an url in this option.
fr_FR: (Facultatif) Par défaut, le shortcode partage l’URL de la page sur laquelle il est affiché. Vous pouvez remplacer ce paramètre en définissant une URL dans cette option.

en: (Optional) If set to true, apply buttons are added on each element to apply the coupon on the cart. Default is false
fr_FR: (Facultatif) Si la valeur est true, des boutons d’application sont ajoutés sur chaque élément pour appliquer le coupon sur le panier. La valeur par défaut est false

en: (Optional) If set to true, the result will be displayed as a simple text. Otherwise, it will be wrapped in stylable elements
fr_FR: (Facultatif) S’il est défini sur true, le résultat sera affiché sous la forme d’un texte simple. Sinon, il sera enveloppé dans des éléments stylables

en: (Optional) If set, customers will see the referral link or QR-Code above the copy button
fr_FR: (Facultatif) S’il est défini, les clients verront le lien de parrainage ou le code QR au-dessus du bouton de copie

en: (Optional) If set, the amount will be a simple text. Otherwise, it will be presented inside a stylable element
fr_FR: (Facultatif) S’il est défini, le montant sera un texte simple. Sinon, il sera présenté à l’intérieur d’un élément stylable

en: (Optional) If set, the number of points displayed will show the points currency.
fr_FR: (Facultatif) S’il est défini, le nombre de points affichés affichera la devise des points.

en: (Optional) If set, will force the display of the points and rewards system name
fr_FR: (Facultatif) S’il est défini, le nombre de points affichés affichera la devise des points

en: (Optional) Only applies if buttons is set to true. If set to true, clicking an apply button will refresh the page.
fr_FR: (Facultatif) S’applique uniquement si buttons a la valeur true. Si la valeur est true, cliquer sur un bouton Appliquer rafraîchira la page.

en: (Optional) Override the expiration label if any. Use the <b>%s</b> placeholder for the date. You can set an empty string to display nothing.
fr_FR: (Facultatif) Remplacer l'étiquette d'expiration, le cas échéant. Utiliser le <b>%s</b> pour la date. Vous pouvez définir une chaîne vide pour ne rien afficher.

en: (Optional) Select how a coupon element is displayed. 3 possible values :
fr_FR: (Facultatif) Sélectionnez le mode d’affichage d’un élément coupon. 3 valeurs possibles :

en: (Optional) Select how the coupons list is displayed. 4 possible values :
fr_FR: (Facultatif) Sélectionnez le mode d’affichage de la liste des coupons. 4 valeurs possibles :

en: (Optional) Select how the points are displayed. 2 possible values :
fr_FR: (Facultatif) Sélectionnez le mode d’affichage des points. 2 valeurs possibles :

en: (Optional) Select how the points balance element is displayed. 3 possible values :
fr_FR: (Facultatif) Sélectionnez le mode d’affichage de l’élément de solde de points. 3 valeurs possibles :

en: (Optional) Select how the points balance elements are organized . 4 possible values :
fr_FR: (Facultatif) Sélectionnez la façon dont les éléments de solde de points sont organisés. 4 valeurs possibles :

en: (Optional) Select how the tool is displayed. 3 possible values :
fr_FR: (Facultatif) Sélectionnez le mode d’affichage de l’outil. 3 valeurs possibles :

en: (Optional) Set it to true to force a page reload when customers modify the points they want to apply on the order
fr_FR: (Facultatif) Définissez-le sur true pour forcer un rechargement de page lorsque les clients modifient les points qu’ils souhaitent appliquer sur la commande

en: (Optional) Set the text customers will see on the copy button
fr_FR: (Facultatif) Définir le texte que les clients verront sur le bouton de copie

en: (Optional) Set the text customers will see when the code is copied to the clipboard
fr_FR: (Facultatif) Définir le texte que les clients verront lorsque le code sera copié dans le presse-papiers

en: (Optional) Set to 'off' to do not append points currency but show only the number
fr_FR: (Facultatif) Régler sur "off" pour ne pas ajouter la devise des points mais afficher uniquement le nombre

en: (Optional) The Columns to display (comma separated). <b>The order in which you specify the columns will be the grid columns order</b>.
fr_FR: (Facultatif) Les colonnes à afficher (séparés par virgule). <b>L’ordre dans lequel vous spécifiez les colonnes sera l’ordre des colonnes de grille</b>.

en: (Optional) The column headers (comma separated). <b>Must be specified if you specified the columns option</b>. The headers must respect the same order than the ones of the previous option.
fr_FR: (Facultatif) Les en-têtes de colonne (virgule séparée). <b>Doit être spécifié si vous avez spécifié l’option colonnes</b>. Les en-têtes doivent respecter le même ordre que ceux de l’option précédente.

en: (Optional) The number of rows displayed. Default is 15.
fr_FR: (Facultatif) Le nombre de lignes affichées. Par défaut est de 15.

en: (Optional) The points and rewards systems you want to display (comma separated). You can find this value in <strong>MyRewards → points and rewards systems</strong>, in the <b>Shortcode Attribute</b> column.
fr_FR: (Facultatif) Les systèmes de points et récompenses que vous souhaitez afficher (séparés par virgule). Vous pouvez trouver cette valeur dans <strong>MyRewards → Points et Récompenses</strong>, dans la colonne <b>Attribut Shortcode.</b>.

en: (Optional, comma separated) Select the points and rewards systems you want to show. If left empty, all active systems are displayed
fr_FR: (Facultatif, séparé par des virgules) Sélectionnez les systèmes de points et de récompenses que vous souhaitez afficher. S’il est laissé vide, tous les systèmes actifs sont affichés

en: (Optional, comma separated) Select the points and rewards systems you want to show. If left empty, the first available system will be displayed
fr_FR: (Facultatif, séparé par des virgules) Sélectionnez les systèmes de points et de récompenses que vous souhaitez afficher. S’il est laissé vide, tous les systèmes actifs sont affichés

en: (Optional, default is 'true') Show or hide the copy button
fr_FR: (Facultatif, la valeur par défaut est 'true') Afficher ou masquer le bouton de copie

en: (Optional, default is false) Set it to true to show this widget only if the current customer has points to spend.
fr_FR: (Facultatif, faux par défaut) Mettez-le à true pour n'afficher ce widget que si le client actuel a des points à dépenser.

en: <b>%1$s</b> earned <b>%2$s</b> in <b>%3$s</b> for this order
fr_FR: <b>%1$s</b> gagnés <b>%2$s</b> pour <b>%3$s</b> cette commande

en: <b>%d</b> orders verified, including <b>%d</b> processed for a sum of <b>%d</b> points.
fr_FR: <b>%d</b> commandes vérifiées, y compris <b>%d</b> traitées pour un montant de <b>%d</b> points.

en: <b>%s</b> order(s) processed.
fr_FR: <b>%s</b> commande (s) traitées.

en: A <i>More details</i> page URL
fr_FR: Une URL de page pour <i>plus de détails</i>

en: A Points and Rewards System without a <b>Title</b> cannot be turned <b>On</b>.
fr_FR: Un système de points et de récompenses sans <b>titre</b> ne peut pas être <b>activé</b>.

en: A connected user is required.
fr_FR: Un utilisateur connecté est requis.

en: A date is required if the cooldown is not rolling.
fr_FR: Une date est requise si le temps de recharge n’est pas glissant.

en: A reward was generated. | Few rewards generated.
fr_FR[0]: Une récompense a été générée.
fr_FR[1]: Peu de récompenses générées.

en: Achievement
fr_FR: Succès

en: Action :
fr_FR: Action:

en: Action control failed. Try to refresh the page.
fr_FR: Le contrôle d’action a échoué. Essayez de rafraîchir la page.

en: Action to perform
fr_FR: Action à effectuer

en: Action to perform to earn points
fr_FR: Action à effectuer

en: Add a points and rewards system that rewards customers for referring new people on your website. Referees also receive a reward to encourage them to subscribe and buy on your website.
fr_FR: Ajoutez un système de points et de récompenses qui récompense les clients qui parrainent de nouvelles personnes sur votre site Web. Les filleuls reçoivent également une récompense pour les encourager à s’abonner et à acheter sur votre site Web.

en: Add fun and achievements for your customers with the <a>Pro Version</a>
fr_FR: Ajoutez du fun et des succès à vos clients avec la <a>version Pro</a>

en: Add points to customers totals
fr_FR: Ajouter des points aux totaux des clients

en: Add points to that points and rewards system
fr_FR: Les points de l’utilisateur dans le système de points et de récompenses

en: Add/Subtract points
fr_FR: Ajouter/Soustraire des points

en: After Discount
fr_FR: Après remise

en: Allow referrals via referral link
fr_FR: Autoriser les recommandation via lien

en: Allow this event to be counted no more than X times per time interval or let it empty for no limit.
fr_FR: Autorisez ce événement à ne pas être compté plus de X fois par intervalle de temps ou laissez-le vider pour pas de limite.

en: Alternative Short Site URL
fr_FR: URL de site courte alternative

en: An error occured during referees emails reading.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la lecture des e-mails des filleuls.

en: And a lot more ...
fr_FR: Et beaucoup plus ...

en: Appearance
fr_FR: Apparence

en: Apply
fr_FR: Valider

en: Aside From Totals
fr_FR: À gauche des totaux du panier

en: Aside from cart totals
fr_FR: À gauche des totaux du panier

en: At least one coupon requires %s. Guest order is not supported.
fr_FR: Au moins un coupon nécessite %s. La commande d’invité n’est pas prise en charge.

en: At least one coupon requires %s. You must log in to continue.
fr_FR: Au moins un coupon nécessite %s. Vous devez vous connecter pour continuer.

en: At the end of your trial, consider purchasing a MyRewards License
fr_FR: À la fin de votre essai, envisagez d’acheter une licence MyRewards

en: Available Coupons
fr_FR: Codes promo disponibles

en: Available Points for display.
fr_FR: MyRewards Afficher les points.

en: Available Points.
fr_FR: Codes promo disponibles.

en: Available for referees
fr_FR: Disponible pour les filleuls

en: Available for referred
fr_FR: Disponible pour les filleuls

en: Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan

en: Before Customer Details
fr_FR: Avant Détails Client

en: Before Order Review
fr_FR: Avant Avis de Commande

en: Before activating your loyalty program, make sure you've read the documentation. You will find links to the documentation on the top right of each group.
fr_FR: Avant d’activer votre programme de fidélisation, assurez-vous d’avoir lu la documentation. Vous trouverez des liens vers la documentation en haut à droite de chaque groupe.

en: Before customer details
fr_FR: Avant Détails Client

en: Before order review
fr_FR: Avant Avis de Commande

en: Between Products and Totals
fr_FR: Entre les produits et les totaux

en: Between products and totals
fr_FR: Entre les produits et les totaux

en: Blocks
fr_FR: Blocs

en: Border Color
fr_FR: Couleur de la bordure

en: Border Radius
fr_FR: Rayon de la bordure

en: Border Style
fr_FR: Style de bordure

en: Border Width
fr_FR: Largeur de la bordure

en: Button Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière plan du bouton

en: Button Border Color
fr_FR: Couleur de bordure

en: Button Border Radius
fr_FR: Rayon de bordure de bouton

en: Button Border Style
fr_FR: Style de bordure du bouton

en: Button Border Width
fr_FR: Largeur de la bordure du bouton

en: Button Font Size
fr_FR: Taille de Police du bouton

en: Button Padding
fr_FR: Rembourrage du Bouton

en: Button Text Color
fr_FR: Couleur du texte du bouton

en: Buttons
fr_FR: Boutons

en: By User Meta Key
fr_FR: Par User Meta Key

en: By default, changing the amount will provoke a javascript (ajax) update. Check this box if the default behavior doesn't work.
fr_FR: Par défaut, la modification du montant provoquera une mise à jour javascript (ajax). Cochez cette case si le comportement par défaut ne fonctionne pas.

en: By setting this option to Yes, customers will receive an email every time they receive a new coupon reward.
fr_FR: En définissant cette option sur Oui, les clients recevront un e-mail chaque fois qu’ils recevront une nouvelle récompense de coupon.

en: CRON action is not registered. To fix it, deactivate then re-activate this plugin.
fr_FR: L’action CRON n’est pas enregistrée. Pour y remédier, désactivez puis réactivez ce plugin.

[ctx: Cannot be bought cause no discount]
en: No discount
fr_FR: Pas de remise

[ctx: Cannot be redeemed]
en: Not redeemable
fr_FR: Non débloquable

en: Cannot load default loyalty system.
fr_FR: Impossible de charger le système de points et récompenses par défaut.

en: Cannot load the Cart. Operation aborted.
fr_FR: Impossible de charger le panier. Opération avortée.

en: Cart Display
fr_FR: Affichage du panier

en: Cart Page Content
fr_FR: Contenu de la page panier

en: Category :
fr_FR: Catégorie :

en: Celebrate your customers birthday or registration anniversary by sending them a discount coupon on that occasion. Really easy to set up and very appreciated by customers.
fr_FR: Célébrez l'anniversaire ou l'anniversaire de l'inscription de vos clients en leur envoyant un coupon de réduction à cette occasion. Vraiment facile à mettre en place et très apprécié par les clients.

en: Change order status if points cannot be paid after all.
fr_FR: Changez le statut de la commande si les points ne peuvent pas être payés après tout.

en: Check the box at left of the orders to process.
fr_FR: Cochez la case à gauche des commandes à traiter.

en: Check the options below according to your needs. If you want to exclude shipping fees from points calculation, it can be done inside your loyalty systems.
fr_FR: Cochez les options ci-dessous en fonction de vos besoins. Si vous souhaitez exclure les frais d’expédition du calcul des points, cela peut se faire à l’intérieur de vos systèmes de points et récompenses.

en: Checkout Display
fr_FR: Affichage à la commande

en: Checkout Page Content
fr_FR: Contenu de la page paiement

en: Choose a Wizard
fr_FR: Choisissez un Wizard

en: Christmas
fr_FR: Noël

en: Click here to resolve the problem immediately
fr_FR: Cliquez ici pour résoudre le problème immédiatement

en: Commercial operation
fr_FR: Opération commerciale

en: Consider making a backup of your database before continue.
fr_FR: Envisagez de faire une sauvegarde de votre base de données avant de continuer.

en: Constraints
fr_FR: Contraintes

en: Cooldown (action count)
fr_FR: Temps de recharge (nombre d’actions)

en: Cooldown (period)
fr_FR: Temps de recharge (période)

en: Cooldown rolling period
fr_FR: Temps de rechargement glissant

en: Cost
fr_FR: Coût

en: Coupon Code
fr_FR: Code Promo

en: Coupon Details
fr_FR: Détails du coupon

[ctx: Coupon Unlockable]
en: Coupon (%s)
fr_FR: Bons d'achat (%s)

[ctx: Coupon Unlockable]
en: Coupon Amount (%s)
fr_FR: Montant du coupon (%s)

[ctx: Coupon Unlockable]
en: Coupon amount
fr_FR: Montant du code

[ctx: Coupon Unlockable]
en: Discount type
fr_FR: Type de remise

[ctx: Coupon Unlockable]
en: Validity period
fr_FR: Période de validité

en: Coupon Value
fr_FR: Valeur du coupon

en: Coupon amount
fr_FR: Montant du code

[ctx: Coupon category]
en: Exclusive categories
fr_FR: Catégories exclusives

en: Coupon code : %s
fr_FR: Code promo: %s

en: Coupon code length
fr_FR: Longueur du code promo

en: Coupon options
fr_FR: Options des codes promo

en: Coupon prefix
fr_FR: Préfixe de coupon

en: Create a special event and allow customers to earn twice the points for a limited period of time. You can also choose to allow users with a special role to earn twice the points. Or both.
fr_FR: Créez un événement spécial et permettez aux clients de gagner deux fois plus de points pour une période limitée. Vous pouvez également choisir d'autoriser les utilisateurs ayant un rôle spécial à gagner deux fois plus de points. Ou les deux.

en: Customer Birthday or Registration Anniversary
fr_FR: Anniversaire du client ou anniversaire d'inscription

en: Customer Email
fr_FR: E-mail du client

en: Customer does not have enough %1$s to purchase the reward %2$s.
fr_FR: Le client n’a pas assez de %1$s pour acheter la récompense %2$s.

en: Customer orders will run by ascending priority value.
fr_FR: Les commandes des clients seront exécutées par une valeur de priorité ascendante.

en: Customers
fr_FR: Clients

en: Customers can use then share this link with their friends.
fr_FR: Les clients peuvent utiliser puis partager ce lien avec leurs amis.

en: Customers earn points when they place an order
fr_FR: Les clients gagnent des points lorsqu’ils passent une commande

en: Customers will get a QR Code link
fr_FR: Les clients recevront un lien QR Code

en: Dashed
fr_FR: Tirets

en: Data Management
fr_FR: Gestion des données

en: Date range
fr_FR: Plage de dates

en: Dates are required
fr_FR: Les dates sont requises

en: Deep customer search
fr_FR: Recherche approfondie de clients

en: Default Value. Horizontal display in stylable elements
fr_FR: Valeur par défaut. Affichage horizontal dans des éléments stylisables

en: Default state to get points is the processing order status.<br/>If you want to use other statuses instead (recommanded), select them here
fr_FR: L'État par défaut de la comment pour obtenir des points est le statut "En Cours". <br/> Si vous souhaitez utiliser le statut de commande "Terminée" à la place (recommandé), cochez la case ci-dessous

en: Default value. Elements are displayed in one line
fr_FR: Valeur par défaut. Les éléments sont affichés sur une seule ligne

en: Default value. Elements are displayed on top of each other
fr_FR: Valeur par défaut. Les éléments sont affichés les uns sur les autres

en: Default value. Simple text without stylable elements
fr_FR: Valeur par défaut. Texte simple sans éléments stylisables

en: Default. Points are formatted with the points currency/name
fr_FR: Par défaut. Les points sont formatés avec la devise/le nom des points

en: Define how many times this reward can be redeemed by customers. Leave empty or set to 0 for no limits
fr_FR: Définissez combien de fois cette récompense peut être échangée par les clients. Laisser vide ou défini sur 0 pour aucune limite

en: Define the blocks background color
fr_FR: Définir la couleur d’arrière-plan des blocs

en: Define the blocks background color on mouse over
fr_FR: Définir la couleur d’arrière-plan des blocs au survol de la souris

en: Define the blocks border color
fr_FR: Définir la couleur de la bordure des blocs

en: Define the blocks border color on mouse over
fr_FR: Définir la couleur de la bordure des blocs au survol de la souris

en: Define the blocks border radius. Set 0px for no radius. You can set up to 4 values. %s works, %s also works
fr_FR: Définissez le rayon de bordure des blocs. Définissez 0px pour aucun rayon. Vous pouvez définir jusqu’à 4 valeurs. %s fonctionne, %s fonctionne aussi

en: Define the blocks border width. Set 0px for no border. You can set up to 4 values. %s works, %s also works
fr_FR: Définissez la largeur de bordure des blocs. Définissez 0px pour aucune bordure. Vous pouvez définir jusqu’à 4 valeurs. %s fonctionne, %s fonctionne aussi

en: Define the blocks inner padding. Set 0px for no padding. You can set up to 4 values. %s works, %s also works
fr_FR: Définissez le rayon de bordure des blocs. Définissez 0px pour aucun rayon. Vous pouvez définir jusqu’à 4 valeurs. %s fonctionne, %s fonctionne aussi

en: Define the button inner padding. Set 0px for no padding. You can set up to 4 values. %s works, %s also works
fr_FR: Définissez le rayon de bordure des blocs. Définissez 0px pour aucun rayon. Vous pouvez définir jusqu’à 4 valeurs. %s fonctionne, %s fonctionne aussi

en: Define the text color
fr_FR: Définir la couleur du texte

en: Define the text color on mouse over
fr_FR: Définir la couleur du texte au survol de la souris

en: Defines how many times this action can be triggered by each user. Leave empty for unlimited times or set an integer value
fr_FR: Définissez combien de fois cette récompense peut être échangée par les clients. Laisser vide ou défini sur 0 pour aucune limite

en: Delay
fr_FR: Pause (Attente)

en: Delete All Data
fr_FR: Supprimer toutes les données

en: Delete all data
fr_FR: Supprimer toutes les données

en: Demo. System
fr_FR: Démo. Système

en: Disable that feature if you encounter plugin conflicts or redirection problems. Disable that feature makes bigger and less readable QR codes.
fr_FR: Désactivez cette fonctionnalité si vous rencontrez des conflits de plug-in ou des problèmes de redirection. Désactiver cette fonctionnalité rend les codes QR plus gros et moins lisibles.

en: Discount (%)
fr_FR: Remise (%)

en: Discount in percent or fixed price
fr_FR: Remise en pourcentage ou prix fixe

en: Discover the features of the pro version and how it will help your online store grow.
fr_FR: Découvrez les fonctionnalités de la version pro et comment elle aidera votre boutique en ligne à se développer.

en: Display Name
fr_FR: Nom affiché

en: Display Points
fr_FR: Widget Afficher les points

en: Display Points Widget
fr_FR: Widget Afficher les points

en: Display the Points currency
fr_FR: Widget Afficher les points

en: Do not change that value if you are not sure about what you are doing.
fr_FR: Ne modifiez pas cette valeur si vous n’êtes pas sûr de ce que vous faites.

en: Do you want to start your loyalty system at the end of this wizard ? If you select No, you'll have to start it manually later.
fr_FR: Voulez-vous démarrer votre système de points et récompenses à la fin de ce Wizard ? Si vous sélectionnez Non, vous devrez le démarrer manuellement plus tard.

en: Dotted
fr_FR: Pointillés

en: Double Points
fr_FR: Doubles points

en: Each point spent on the cart will decrease the order total of that value
fr_FR: Chaque point dépensé sur le chariot diminuera le total des commandes de cette valeur

en: Earn points related to the WooVIP Plugin
fr_FR: Gagnez des points liés au plugin WooVIP

en: Earn points related to the WooVirtualWallet Plugin
fr_FR: Gagnez des points liés au plugin WooVirtualWallet

en: Earned points
fr_FR: Points acquis

en: Earned points alternative text
fr_FR: Points gagnés texte alternatif

en: Earning Points Method
fr_FR: Méthode de gain de points

en: Earning Points Methods
fr_FR: Méthodes de gain de points

en: Earning Points System Type cannot be changed. Delete this and create a new one instead.
fr_FR: Le type de système de gain de points ne peut pas être modifié. Supprimez-le et créez-en un nouveau à la place.

en: Easter
fr_FR: Pâques

en: Elements are displayed in a responsive grid
fr_FR: Les éléments sont affichés dans une grille responsive

en: Elements are displayed in row
fr_FR: Les éléments sont affichés en ligne

en: Elements are displayed on top of another
fr_FR: Les éléments sont affichés au-dessus d’un autre

en: Elements are not wrapped in a container
fr_FR: Les éléments ne sont pas enveloppés dans un conteneur

en: Email
fr_FR: E-mail

en: Enable Referrals
fr_FR: Activer les Recommandations

en: Enable Reward email
fr_FR: Activez l’e-mail Récompense

en: Enable rewards emails ?
fr_FR: Activer les e-mails de récompenses ?

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: Enter '=42' to set a total of 42 points to selected users instead of adding it to current amounts.
fr_FR: Entrez '=42' pour définir un total de 42 points à des utilisateurs sélectionnés au lieu de les ajouter aux montants actuels.

en: Enter a value
fr_FR: Saisissez une valeur

en: Error during upload of file %s, perhaps the file is too big. You can try to split it up or increase max allowed file size on your server.
fr_FR: Erreur lors du téléchargement du fichier %s, peut-être le fichier est trop grand. Vous pouvez essayer de le diviser ou d’augmenter la taille maximale autorisée du fichier sur votre serveur.

en: Error occured during reward system saving.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de l’enregistrement du système de récompense.

en: Error occured during rewarding event saving.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de l’enregistrement d’événement de récompense.

en: Error occured during unlockable reward saving.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de l’enregistrement de la récompense.

en: Event Priority
fr_FR: Priorité de l’événement

[ctx: Event cooldown]
en: Cooldown
fr_FR: Temps de recharge

[ctx: Event max triggers]
en: Max Triggers
fr_FR: Nombre maximal de déclencheurs

[ctx: Event point multiplier]
en: Alternative points text
fr_FR: Texte de points alternatifs

[ctx: Event point multiplier]
en: Earned points
fr_FR: Points acquis

[ctx: Event points delay]
en: Points delay
fr_FR: Points retardés

[ctx: Event points occurences]
en: Repeated points
fr_FR: Points répétés

en: Event priority
fr_FR: Priorité de l’événement

[ctx: Event title]
en: Action title
fr_FR: Titre de l'action

en: Events
fr_FR: Événements

en: Every %1$s you use is worth %2$s
fr_FR: Chaque %1$s que vous utilisez vaut %2$s

en: Every time customers have enough points, those points will be used to generate a coupon of that amount.
fr_FR: Chaque fois que les clients ont assez de points, ces points seront utilisés pour générer un coupon de ce montant.

en: Every time customers have enough points, those points will be used to generate a discount coupon with that percentage.
fr_FR: Chaque fois que les clients ont assez de points, ces points seront utilisés pour générer un coupon de réduction avec ce pourcentage.

en: Exclusive categories
fr_FR: Catégories exclusives

en: Exclusive categories that the coupon will be applied to. Extends the <i>“Individual use only”</i> rule.
fr_FR: Catégories exclusives auxquelles le coupon sera appliqué. Étend la règle <i>"Usage individuel uniquement"</i>.

en: Expects a JSON file.
fr_FR: S’attend à un fichier JSON.

en: Expects an integer or an expression starting by %s
fr_FR: Attend un entier ou une expression commençant par %s

en: Expiration Date
fr_FR: Date d’expiration

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Export Points from MyRewards
fr_FR: Exporter les points depuis MyRewards

en: Export from other plugins
fr_FR: Export à partir d’autres plugins

en: Export or import your customers points, process past orders in this page
fr_FR: Exportez ou importez vos points clients, traitez les commandes passées sur cette page

en: Extra points on first order
fr_FR: Points extra sur première commande

en: Extra points on first order expects numeric value greater than zero or leave blank.
fr_FR: Les points supplémentaires sur première commande s'attendent à une valeur numérique supérieure à zéro ou laissée vide.

en: Failed to delete the reward system <b>%1$s</b>/%2$s.
fr_FR: Impossible de supprimer le système de récompense <b>%1$s</b>/%2$s.

en: Featured Image
fr_FR: Image à la une

en: Fields below are for legacy [woocommerce_cart] shortcode.
fr_FR: Les champs ci-dessous sont pour l'ancien shortcode [woocommerce_cart].

en: Fields below are for legacy [woocommerce_checkout] shortcode.
fr_FR: Les champs ci-dessous sont pour l'ancien shortcode [woocommerce_checkout].

en: First Step
fr_FR: Première étape

en: First customer order #%s
fr_FR: Première commande client # %s

en: First order only
fr_FR: Première commande seulement

en: Fixed Discount
fr_FR: Remise fixe

en: Fixed cart discount
fr_FR: Remise panier fixe

en: Font Size
fr_FR: Taille de la police

en: For some advanced setups, managing loyalty system loading order and event trigger priority could be meaningful.
fr_FR: Pour certaines configurations avancées, la gestion de l’ordre de chargement du système de fidélité et de la priorité de déclenchement d’événements peut être significative.

en: Force display for all users
fr_FR: Forcer l'affichage pour tous les utilisateurs

en: Formula
fr_FR: Formule

en: Free Product
fr_FR: Produit gratuit

en: Free Shipping
fr_FR: Livraison gratuite

en: Free products rewards
fr_FR: Produits gratuits

en: General Settings
fr_FR: Réglages généraux

en: General settings
fr_FR: Réglages généraux

en: Get your referral QR Code
fr_FR: Obtenez votre code QR de parrainage

en: Get your referral link
fr_FR: Obtenez votre lien de parrainage

en: Give Points for Past orders
fr_FR: Donner des points pour les commandes passées

en: Go to the <a href='%s'>WooCommerce Orders list</a>.
fr_FR: Allez dans la <a href='%s'>liste des commandes de WooCommerce</a>.

en: Header
fr_FR: En-tête

en: Help
fr_FR: Aide

en: Here you can customize the look and displayed text of the shortcode/widget
fr_FR: Ici vous pouvez personnaliser l’apparence et le texte affiché du shortcode/widget

en: Here you can manage how your customers earn loyalty points
fr_FR: Ici, vous pouvez gérer la façon dont vos clients gagnent des points de fidélité

en: Here you can manage the rewards for your customers. Rewards can either be automatically generated WooCommerce Coupons or points usable on cart for immediate discounts
fr_FR: Ici, vous pouvez gérer les récompenses pour vos clients. Les récompenses peuvent être générées automatiquement coupons WooCommerce ou des points utilisables sur le panier pour des rabais immédiats

en: Here you can see and manage your customers reward points
fr_FR: Ici vous pouvez voir et modifier les points de vos clients

en: Here, you'll find the different tools customers can use to refer their friends and the reward given to referred users.
fr_FR: Vous trouverez ici les différents outils que les clients peuvent utiliser pour parrainer leurs amis et la récompense donnée aux utilisateurs parrainés.

en: Hidden
fr_FR: Masqué

en: History Reason
fr_FR: Histoire Raison

[ctx: History line]
en: Import
fr_FR: Importer

en: Horizontal display in stylable elements
fr_FR: Affichage horizontal dans des éléments stylisables

en: HostPlugin
fr_FR: HostPlugin (HostPlugin)

en: Hour
fr_FR: Heure

en: If checked, only the first order placed by each referee will give points.
fr_FR: Si cochée, seule la première commande placée par chaque filleul donnera des points.

en: If checked, points are earned only if the customer already purchased the product and order status is 'Complete'.
fr_FR: Si elle est cochée, les points sont gagnés uniquement si le client a déjà acheté le produit et le statut de la commande est ’Terminée'.

en: If checked, taxes will be included in the points earned when spending money
fr_FR: Si cochée, les taxes seront incluses dans les points gagnés en dépensant de l’argent

en: If not specified, the history will display the points and rewards system name, date, reason and points movement columns
fr_FR: S’il n’est pas spécifié, l’historique affichera les colonnes nom, date, raison et mouvement des points du système de points et de récompenses

en: If set, points will only be given after the delay you set here
fr_FR: Si défini, les points ne seront donnés qu’après le délai que vous avez défini ici

en: If you already purchased the pro version, follow the instructions below to install and activate it
fr_FR: Si vous préférez n’utiliser que la version gratuite, veuillez suivre les instructions ci-dessous

en: If you buy a Premium Version License and activate it, it will restore all the Premium Version data (points and rewards systems, user points, settings).
fr_FR: Si vous achetez une licence de version Premium et que vous l’activez, elle restaurera toutes les données de la version Premium (systèmes de points et de récompenses, points utilisateur, paramètres).

en: If you have troubles with searching in WooRewards Customers administration screen, disable this option. This will speed up the search but it will take less data into account.
fr_FR: Si vous rencontrez des problèmes lors de la recherche dans l’écran d’administration des clients WooRewards, désactivez cette option. Cela accélérera la recherche mais cela prendra moins de données en compte.

en: If you prefer to only use the free version, please follow the instructions below :
fr_FR: Si vous préférez n’utiliser que la version gratuite, veuillez suivre les instructions ci-dessous :

en: If you present this tool next to the cart totals block, use this option to display the tool vertically with some spacing
fr_FR: Si vous présentez cet outil à côté du bloc totaux du panier, utilisez cette option pour afficher l’outil verticalement avec un certain espacement

en: If you really want to process pre-existing orders, check this box and click on <i>'%s'</i> again.
fr_FR: Si vous souhaitez vraiment traiter des commandes préexistantes, cochez cette case et cliquez à nouveau sur <i>'%s'</i> .

en: If you really want to reset all MyRewards data, check this box and click on <i>'%s'</i> again.
fr_FR: Si vous voulez vraiment réinitialiser toutes les données MyRewards, cochez cette case et cliquez à nouveau sur <i>' %s '</i>.

en: If you want to give points for orders that pre-existed your loyalty system, you can do it here
fr_FR: Si vous voulez donner des points pour les commandes qui pré-existaient votre système de points et récompenses, vous pouvez le faire ici

en: If you want to have access to all methods and rewards, please consider trying MyRewards Pro.
fr_FR: Si vous voulez avoir accès à toutes les méthodes et récompenses, s'il vous plaît envisagez d'essayer MyRewards Pro.

en: If you want to keep using all Pro Features, please purchase a %s License
fr_FR: Si vous souhaitez continuer à utiliser toutes les fonctionnalités Pro, veuillez acheter une licence %s

en: If you're migrating from another loyalty plugin, you can export the users points from the other plugin and import them into MyRewards.
fr_FR: Si vous migrez depuis un autre plugin de fidélité, vous pouvez exporter les points utilisateurs de l’autre plugin et les importer dans MyRewards.

en: If your loyalty program is live, this could lead to lots of rewards being generated and lots of emails being sent
fr_FR: Si votre programme de fidélité est en ligne, cela pourrait entraîner la génération de nombreuses récompenses et l’envoi de nombreux e-mails

en: IgniteWoo
fr_FR: IgniteWoo IgniteWoo IgniteWoo IgniteWo

en: Import
fr_FR: Importer

en: Import Error
fr_FR: Erreur d'importation

en: Import Mode
fr_FR: Mode d’importation

en: Import Points
fr_FR: Importer des points

en: Import done. %d items affected.
fr_FR: Importation faite. %d objets modifiés.

en: Improve your customers experience with Rewards, Levels and Achievements. Use it with WooCommerce to set up a loyalty program.
fr_FR: Améliorez l’expérience de vos clients avec des récompenses, niveaux et succès. Utilisez-le avec WooCommerce pour mettre en place un programme de fidélité.

en: In the <b>Bulk Actions</b> drop-list, pick <b>%s</b>.
fr_FR: Dans la liste déroulante <b>Actions en bloc</b>, sélectionnez <b>%s</b>.

en: In this section, you will find various shortcodes you can use on your website.
fr_FR: Dans cette section, vous trouverez divers shortcodes que vous pouvez utiliser sur votre site Web.

en: Includes taxes
fr_FR: Inclure la TVA

en: Inherit
fr_FR: Hériter

en: Inset
fr_FR: Intérieure

en: Inside Order Review
fr_FR: À l'intérieur de Avis de Commande

en: Invalid data:
fr_FR: Données non valides:

en: It seems your Cart page is setup with Woocommerce blocks.
fr_FR: Il semble que votre page Panier soit configurée avec des blocs Woocommerce.

en: It seems your Checkout page is setup with Woocommerce blocks.
fr_FR: Il semble que votre page de paiement soit configurée avec des blocs Woocommerce.

en: Last CRON action ran at %1$s (UTC%2$s).
fr_FR: La dernière action CRON s’est déroulée à %1$s (UTC%2$s).

en: Launch the procedure
fr_FR: Lancement de la procédure

en: Legacy
fr_FR: Héritage

en: Legacy : This widget is no longer maintained or updated. Use the points balance shortcode instead.
fr_FR: Legacy : Ce widget n’est plus maintenu ou mis à jour. Utilisez plutôt le shortcode du solde de points.

en: Let your customers see their points.
fr_FR: Laissez vos clients voir leurs points.

en: Level
fr_FR: Niveau

en: Level Title
fr_FR: Titre du Niveau

en: Leveling
fr_FR: Niveaux

en: Leveling System
fr_FR: Système par niveaux

en: Leveling systems works differently than standard systems. Users earn points by performing various actions. But they don't spend their points. Instead, they reach different levels and unlock all rewards set at a level when they have enough points.
fr_FR: Les systèmes par niveaux fonctionnent différemment des systèmes standard. Les utilisateurs gagnent des points en effectuant diverses actions. Mais ils ne dépensent pas leurs points. Au lieu de cela, ils atteignent différents niveaux et débloquent toutes les récompenses associées quand ils ont assez de points.

en: Levelling
fr_FR: Par niveaux

en: List of Loyalty systems.
fr_FR: Systèmes de fidélité.

en: Loading failure
fr_FR: Défaillance de chargement

en: Lost due to inactivity
fr_FR: Perdu en raison de l’inactivité

en: Lots of widgets and shortcodes
fr_FR: Beaucoup de widgets et codes courts

en: Loyalty Plugin or Meta Key
fr_FR: Plugin de fidélité ou clé Meta

en: Loyalty Program by Rymera
fr_FR: Programme de fidélité par Rymera

en: Loyalty System
fr_FR: Système de fidélité

en: Loyalty System Name
fr_FR: Nom du système de points et récompenses

en: Loyalty System Setup
fr_FR: Réglages du système de points et récompenses

en: Loyalty Systems
fr_FR: Systèmes de fidélité

en: Loyalty points discount
fr_FR: Réduction sur les points de fidélité

en: Loyalty system name
fr_FR: Nom du système de points et récompenses

en: Loyalty system not found.
fr_FR: Système de fidélité non trouvé.

en: Loyalty system notes
fr_FR: Notes sur le système de fidélisation

en: Loyalty system.
fr_FR: Système de fidélisation.

en: Main purpose is for plugins that support several point pools. If the plugin is not listed here, it does not need an extra argument.
fr_FR: L’objectif principal est pour les plugins qui supportent plusieurs pools de points. Si le plugin n’est pas répertorié ici, il n’a pas besoin d’un argument supplémentaire.

en: Max Redeems
fr_FR: Max Échanges

en: Max Triggers
fr_FR: Nombre maximal de déclencheurs

en: Max referrals per customer
fr_FR: Nombre maximal de recommandations par client

en: Max. discount: %s%%
fr_FR: Remise maximale : %s%%

en: Maximum Point Amount on Cart
fr_FR: Montant maximum de point sur panier

en: Maximum Points to use in Cart for display.
fr_FR: Maximum de points à utiliser dans le panier pour l'affichage.

en: Maximum Points to use in Cart.
fr_FR: Montant maximum de point sur panier.

en: Maximum referrals reached.
fr_FR: Nombre maximal de recommandations atteint.

en: Maximum: %s
fr_FR: Maximum : %s

en: Memberships rewards
fr_FR: Récompenses d’adhésion

en: Methods to earn points
fr_FR: Méthodes pour gagner des points

en: Min. total: %s
fr_FR: Total minimum : %s

en: Minimum Points to use in Cart.
fr_FR: Nombre minimum de points à utiliser dans le panier.

en: Minimum length is %s.
fr_FR: La longueur minimale est %s.

en: Minimum: %s
fr_FR: Minimum : %s

en: Missing destination loyalty system.
fr_FR: Système de fidélité de destination manquant.

en: Missing destination or bad format.
fr_FR: Destination manquante ou mauvais format.

en: Money
fr_FR: Argent

en: More Details
fr_FR: Plus de détails

en: Most used method on MyRewards. Lots of options
fr_FR: Méthode la plus utilisée dans MyRewards. Beaucoup d’options

en: Mouseover Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan au survol

en: Mouseover Border Color
fr_FR: Couleur de bordure du survol

en: Mouseover Text Color
fr_FR: Couleur du texte survolé

en: Multiple points and rewards systems
fr_FR: Points et récompenses

en: Multiply imported points by
fr_FR: Multiplier les points importés par

en: MyRewards Points Displayer
fr_FR: MyRewards Afficher les points

en: MyRewards Standard uses WooCommerce <i>orders</i> and <i>coupons</i>.
    							<br/>You should install <a href='https://wordpress.org/plugins/woocommerce/' target='_blank'>WooCommerce</a> to have them active.
    							<br/>Or <a href='https://plugins.longwatchstudio.com/product/woorewards/' target='_blank'>upgrade <b>MyRewards</b> to the <b>Pro</b> version</a>
    							and enjoy new ways to earn points (social media, sponsoring... with or without WooCommerce) and a lot of new reward types !
fr_FR: MyRewards standard utilise les <i> commandes </i> et <i> bons d’achat </i> WooCommerce.
    <br/> Vous devez installer < a href = 'https://wordpress.org/plugins/woocommerce/'target = ' _ blank' > WooCommerce </a> pour les rendre actives. <br/> ou < a href = 'https://plugins.longwatchstudio.com/product/woorewards/'target = ' _ blank' > mettre à niveau <b> MyRewards </b> à la version <b> Pro </b></a> et profiter de nouvelles façons de gagner des points (médias sociaux, sponsoring... avec ou sans WooCommerce) et beaucoup de nouveaux types de récompenses!

en: MyRewards Thumbnail
fr_FR: Vignette MyRewards

en: MyRewards Thumbnail Small
fr_FR: Miniature MyRewards petit

en: MyRewards only support integer points
fr_FR: MyRewards ne supporte que les points entiers

en: Name your loyalty system. If you leave it empty, it will be named automatically
fr_FR: Nommez votre système de points et récompenses. Si vous le laissez vide, il sera nommé automatiquement

en: New Reward
fr_FR: Nouvelle récompense

en: Next CRON action planned at %1$s (UTC%2$s).
fr_FR: Prochaine action CRON prévue à %1$s (UTC%2$s).

en: No
fr_FR: Non

en: No %1$s earned in <b>%2$s</b> for this order
fr_FR: Pas de %1$s gagnés <b>%2$s</b> pour cette commande

en: No coupon
fr_FR: Pas de code promo

en: None
fr_FR: Aucun

en: Not available here. Please take a look at our PRO version and its free Referral addon %s!
fr_FR: Non disponible ici. S’il vous plaît jeter un oeil à notre version PRO et son addon gratuit Referral %s!

en: Not displayed at all
fr_FR: Ne s'affiche pas du tout

en: Number | Empty to ignore
fr_FR: Nombre | Vide pour ignorer

en: Occurences (period)
fr_FR: Occurrences (période)

en: Only the points balance numeric value is displayed
fr_FR: Seule la valeur numérique du solde de points est affichée

[ctx: Option Group]
en: Miscellaneous
fr_FR: Divers

[ctx: Option Group]
en: Orders
fr_FR: Commandes

[ctx: Option Group]
en: Referral
fr_FR: Parrain

[ctx: Option Group]
en: Social Media
fr_FR: Réseaux sociaux

[ctx: Option Group]
en: User's status
fr_FR: Statut de l’utilisateur

[ctx: Option Group]
en: Website
fr_FR: Site web

en: Or use our date range selector
fr_FR: Ou utilisez notre sélecteur de dates

en: Order
fr_FR: Commande

en: Order #%s completed
fr_FR: Commande #%s validée

[ctx: Order Amount Event]
en: Use amount after discount
fr_FR: Utiliser le montant après remise

[ctx: Order Amount Event money diviser]
en: Money spent
fr_FR: Argent dépensé

en: Order status on payment failure
fr_FR: État des commandes pour les points

en: Order statuses for points
fr_FR: État des commandes pour les points

en: Order statuses to consume used points
fr_FR: Statuts de commande pour consommer des points utilisés

en: Order statuses to pay discount
fr_FR: État des commandes pour les points

en: Origin restrictions
fr_FR: Restrictions d'origine

en: Other Settings
fr_FR: Autres paramètres

en: Other types of rewards
fr_FR: Autres types de récompenses

[ctx: Out of valid date range]
en: %d [Delayed]
fr_FR: %d [retardé]

en: Outset
fr_FR: Extérieure

en: Padding
fr_FR: Marges intérieures

[ctx: Part of Points to use as reward]
en: Used Amount :
fr_FR: Montant utilisé :

en: Percentage Discount
fr_FR: Remise en pourcentage

en: Percentage discount
fr_FR: Remise en pourcentage

en: Period reference date
fr_FR: Date de référence de la période

en: Period reference hour
fr_FR: Heure de référence de la période

en: Period reference minute
fr_FR: Minute de référence de la période

en: Place a first order
fr_FR: Passer une première commande

en: Place an order
fr_FR: Passer une commande

en: Please edit the WooCommerce Cart page and insert our shortcodes directly in it.
fr_FR: Veuillez éditer la page WooCommerce Cart et y insérer nos shortcodes directement.

en: Please edit the WooCommerce Checkout page and insert our shortcodes directly in it.
fr_FR: Veuillez éditer la page WooCommerce Checkout et y insérer nos shortcodes directement.

en: Please ensure you agree to send emails to your customers about there activities in loyalty systems or deactivate relevant emails first.
fr_FR: Veuillez vous assurer que vous acceptez d'envoyer des courriels à vos clients concernant leurs activités dans les systèmes de fidélisation ou désactivez d'abord les courriels concernés.

en: Please log in if you want to see your loyalty points
fr_FR: Veuillez vous connecter si vous souhaitez voir vos points de fidélité

en: Please make sure you reviewed all the settings before launching this procedure.
fr_FR: Assurez-vous d’avoir examiné tous les paramètres avant de lancer cette procédure.

en: Please, select a file to import.
fr_FR: S’il vous plaît, sélectionnez un fichier à importer.

en: Please, select a reward type.
fr_FR: S'il vous plaît, sélectionnez un type de récompense.

en: Please, set a <b>Title</b> for this Points and Rewards System.
fr_FR: S’il vous plaît, définissez un <b>titre</b> pour ce système de points et de récompenses.

en: Please, set a positive point value.
fr_FR: S’il vous plaît, définir une valeur de point positive.

en: Please, set a positive reward amount.
fr_FR: S'il vous plaît, fixez un montant de récompense positif.

en: Please, set a reward percentage greater than 0% up to 100%.
fr_FR: S'il vous plaît, définissez un pourcentage de récompense entre 0% et 100%.

en: Point Value in %s
fr_FR: Valeur de point dans %s

en: Point system or user not found.
fr_FR: Système de points ou utilisateur introuvable.

en: Points Balance
fr_FR: Balance des points

en: Points History
fr_FR: Historique des points

en: Points Management
fr_FR: Gestion des points

en: Points Needed
fr_FR: Points nécessaires

en: Points Needed expects numeric value greater than zero.
fr_FR: Points nécessaires s'attend à une valeur numérique supérieure à zéro.

en: Points On Cart
fr_FR: Points sur Panier

en: Points Value
fr_FR: Valeur en Points

en: Points added to user. | Points added to users.
fr_FR[0]: Points ajoutés à l’utilisateur.
fr_FR[1]: Points ajoutés aux utilisateurs.

en: Points and Rewards
fr_FR: Points et récompenses

en: Points and Rewards System does not accept this kind of reward.
fr_FR: Le système de points et de récompenses n’accepte pas ce genre de récompense.

en: Points and Rewards System missing or access not granted.
fr_FR: Système de points et récompenses manquant ou accès non accordé.

en: Points and Rewards for WooCommerce (by WP Swings)
fr_FR: Points et récompenses pour WooCommerce (par WP Swings)

en: Points are still given once per product. The cooldown simply limits the number of times a user can earn points for his reviews during a set period.
fr_FR: Les points sont toujours donnés une fois par produit. Le temps de recharge limite simplement le nombre de fois qu’un utilisateur peut gagner des points pour ses avis pendant une période définie.

en: Points cost
fr_FR: Coût en points

en: Points for each %s spent
fr_FR: Points pour chaque %s dépensé

en: Points for each %s spent by Referee
fr_FR: Points pour chaque %s dépensés par le filleul

en: Points for each %s spent by Referee expects numeric value greater than zero or leave blank.
fr_FR: Les points pour chaque %s dépensé par un filleul attend une valeur numérique supérieure à zéro ou vide.

en: Points for each %s spent expects numeric value greater than zero or leave blank.
fr_FR: Les points pour chaque %s dépensé s'attendent à une valeur numérique supérieure à zéro ou laissée vide.

en: Points for product review expects numeric value greater than zero or leave blank.
fr_FR: Points pour notation produit nécessite une valeur numérique ou vide.

en: Points merged from %s
fr_FR: Points fusionnés à partir de %s

en: Points on Cart
fr_FR: Points sur Panier

[ctx: Points on Cart Reward]
en: Point value in %s
fr_FR: Valeur de point dans %s

en: Points on Cart Tool
fr_FR: Outil de points sur panier

en: Points on Referee orders
fr_FR: Points sur les commandes des filleuls

en: Points on order placed
fr_FR: Points sur commande passée

en: Points on order placed by Referee expects numeric value greater than zero or leave blank.
fr_FR: Points sur commande placé par un filleul attend à une valeur numérique supérieure à zéro ou vide.

en: Points on order placed expects numeric value greater than zero or leave blank.
fr_FR: Les points sur commande passée s'attendent à une valeur numérique supérieure à zéro ou laissée vide.

en: Points on product review
fr_FR: Points sur notation de produit

en: Points reserve.
fr_FR: Réserve de points.

en: Points settings
fr_FR: Paramètres de points

en: Points used in Cart for display.
fr_FR: Outil de points sur panier.

en: Points used in Cart.
fr_FR: Points sur Panier.

en: Points used to get a discount are consumed when order status changes.
fr_FR: Les points utilisés pour obtenir une remise sont consommés lorsque le statut de la commande change.

en: Points value and options
fr_FR: Valeur des points et option

[ctx: Pool title]
en: Title
fr_FR: Titre

en: Powered by MyRewards
fr_FR: Propulsé par MyRewards

en: Premium Version features include :
fr_FR: Les fonctionnalités de la version Premium incluent :

en: Preview
fr_FR: Aperçu

en: Priority
fr_FR: Priorité

en: Pro Version
fr_FR: Version Pro

en: Pro Version - How to Install
fr_FR: Version Pro - Comment installer

en: Pro Version - Test if for free for 1 month !
fr_FR: Version Pro - Testez si gratuitement pendant 1 mois !

en: Process MyRewards Points
fr_FR: Traitement des points MyRewards

en: Product Review
fr_FR: Avis produit

en: Public title
fr_FR: Titre public

en: Purchase Required
fr_FR: Achat requis

en: Purchase WooRewads Premium today to keep the most powerful and customizable loyalty program
fr_FR: Achetez WooRewads Premium dès aujourd’hui pour conserver le programme de fidélité le plus puissant et personnalisable

en: Referee
fr_FR: Arbitre

en: Referee Spends Money
fr_FR: Filleul dépense de l'argent

en: Referee email is empty.
fr_FR: L'adresse email du filleul est vide.

en: Referee places an order
fr_FR: Un filleul passe une commande

en: Referral Features
fr_FR: Fonctionnalités de Recommandation

en: Referral Link
fr_FR: Lien de parrainage

[ctx: Referral Order Event]
en: First order only
fr_FR: Première commande seulement

en: Referral Origin
fr_FR: Origine de la recommandation

en: Referral has been temporary disabled.
fr_FR: Les recommandations ont été temporairement désactivées.

en: Referral link
fr_FR: Lien de référence

en: Referrals
fr_FR: Recommandations

en: Referrals Information
fr_FR: Informations sur les Recommandations

en: Referred friend %1$s order #%2$s completed
fr_FR: Ami parrainé %1$s a passé la commande #%2$s

en: Referred friend %3$s spent %1$s from order #%2$s
fr_FR: Le filleul %3$s a dépensé %1$s dans la commande #%2$s

en: Referrer
fr_FR: Reférant

en: Referrers earn points when they refer someone
fr_FR: Les parrains gagnent des points lorsqu’ils parrainent quelqu’un

en: Reload cart page after amount modification
fr_FR: Rechargez la page du panier après modification du montant

en: Reload checkout page after amount modification
fr_FR: Recharger la page de paiement après modification du montant

en: Remove all loyalty systems, user points and all MyRewards related data.
fr_FR: Supprimez tous les systèmes de fidélité, points utilisateur et toutes les données liées à MyRewards.

en: Replace customers points
fr_FR: Remplacer les points clients

en: Requested loyalty system cannot be loaded or created.
fr_FR: Le système de points et récompenses demandé ne peut pas être chargé ou créé.

en: Requires at least a %s subtotal
fr_FR: Nécessite au moins un sous-total de %s

en: Restore
fr_FR: Restaurer

en: Review about a product (%s)
fr_FR: Avis sur un produit ( %s)

en: Reward
fr_FR: Récompense

en: Reward :
fr_FR: Récompense:

en: Reward Category :
fr_FR: Catégorie de récompense :

en: Reward Information
fr_FR: Informations sur la récompense

en: Reward Settings
fr_FR: Réglages de récompense

en: Reward Type
fr_FR: Type de récompense

en: Reward description
fr_FR: Description de récompense

en: Reward from %1$s on Order #%2$s
fr_FR: Récompense de %1$s sur commande #%2$s

[ctx: Reward label]
en: Reward from %s
fr_FR: Récompense de %s

en: Reward type
fr_FR: Type de récompense

en: Rewards
fr_FR: Récompenses

en: Rewards that will change the user's status
fr_FR: Récompenses qui modifieront le statut de l’utilisateur

en: Rewards that will generate WooCommerce Coupons
fr_FR: Récompenses qui généreront des coupons WooCommerce

en: Round fractions down
fr_FR: Fractions arrondies vers le bas

en: Round fractions up
fr_FR: Fractions arrondies vers le haut

en: Round imported points
fr_FR: Arrondir les points importés

en: Round to nearest integer, half way round down
fr_FR: Arrondit à l’entier le plus proche, à mi-chemin arrondit vers le bas

en: Round to nearest integer, half way round up
fr_FR: Arrondit à l’entier le plus proche, à mi-chemin arrondir au supérieur

en: Search Users...
fr_FR: Rechercher des utilisateurs ...

en: Search...
fr_FR: Rechercher...

en: Second Step
fr_FR: Deuxième étape

en: See %s to let your customer share a referral link and get referees.
fr_FR: Consultez %s pour permettre à votre client de partager un lien de recommandation et d’obtenir des filleuls.

en: See WooRewards emails settings
fr_FR: Voir les paramètres des emails WooRewards

en: See coupons
fr_FR: Voir les codes promo

en: Select a Loyalty System
fr_FR: Sélectionnez un système de points et récompenses

en: Select a Reward
fr_FR: Sélectionnez une récompense

en: Select a category
fr_FR: Sélectionner une catégorie

en: Select a points and rewards system to export the users points from that system.
fr_FR: Sélectionnez un système de points et de récompenses pour exporter les points utilisateurs à partir de ce système.

en: Select a reward
fr_FR: Sélectionnez une récompense

en: Select a reward category
fr_FR: Sélectionnez une catégorie de récompense

en: Select an action
fr_FR: Sélectionnez une action

en: Select the exported file, then click on «Import».
fr_FR: Sélectionnez le fichier exporté, puis cliquez sur « Importation ».

en: Select the reward for your customers. The rewards types are limited in the standard version. You can change these settings later.
fr_FR: Sélectionnez la récompense pour vos clients. Les types de récompenses sont limités dans la version standard. Vous pouvez modifier ces paramètres plus tard.

en: Select the type of referral link your customers will get :
fr_FR: Sélectionnez le type de lien de parrainage que vos clients obtiendront :

en: Select what and where you want to display content on the WooCommerce Cart Page. You can even display other plugins shortcodes
fr_FR: Sélectionnez ce que vous souhaitez afficher et où vous souhaitez afficher le contenu sur la page panier WooCommerce. Vous pouvez même afficher des shortcodes d'autres plugins

en: Select what and where you want to display content on the WooCommerce Checkout Page. You can even display other plugins shortcodes
fr_FR: Sélectionnez le contenu que vous souhaitez afficher et l’endroit où vous souhaitez afficher sur la page de paiement WooCommerce. Vous pouvez même afficher des shortcodes d'autres plugins

en: Select where the Points on Cart tool will be displayed and how it will look
fr_FR: Sélectionnez où l’outil Points sur Panier sera affiché et à quoi il ressemblera

en: Sent to customers when they receive a new reward
fr_FR: Envoyé aux clients lorsqu’ils reçoivent une nouvelle récompense

en: Set a prefix code that will be added on all coupon codes generated by MyRewards
fr_FR: Définir un code de préfixe qui sera ajouté sur tous les codes promo générés par MyRewards

en: Set how many times points will be given and at what periodicity
fr_FR: Définir le nombre de fois où les points seront donnés et avec quelle périodicité

en: Set points for all the methods you want and ignore the ones you don't want. You can change all these settings later.
fr_FR: Fixez des points pour toutes les méthodes que vous voulez et ignorez celles que vous ne voulez pas. Vous pouvez modifier tous ces paramètres plus tard.

en: Set the length of the generated coupon code. The length comes in addition to the code prefix.
fr_FR: Définissez la longueur du code promo généré. La longueur vient en plus du préfixe de code.

en: Set the maximum referrals allowed for users. No restriction on empty value or zero (0).
fr_FR: Définissez le nombre maximal de recommandations autorisées pour les utilisateurs. Aucune restriction sur la valeur vide ou zéro (0).

en: Set the monetary value of a point. Each point used on a cart will discount the total by that value.
fr_FR: Définissez la valeur monétaire d’un point. Chaque point utilisé sur un panier permettra d’actualiser le total par cette valeur.

en: Set the option to true (um-public='true') to make the information public on Ultimate Members profile pages
fr_FR: Définissez l’option sur true (um-public='true') pour rendre les informations publiques sur les pages de profil des membres ultimates

en: Set the styling of buttons used on front-end elements and shortcodes
fr_FR: Définir le style des boutons utilisés sur les éléments frontaux et les shortcodes

en: Set the styling of wrapping elements used on front-end elements and shortcodes
fr_FR: Définir le style des éléments d’habillage utilisés sur les éléments frontaux et les shortcodes

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: Settings Summary
fr_FR: Résumé des réglages

en: Settings…
fr_FR: Réglages…

en: Show loading orders
fr_FR: Afficher les ordres de chargement

en: Simple Points Display
fr_FR: MyRewards Afficher les points

en: Simple text without stylable elements
fr_FR: Texte simple sans éléments stylisables

en: Solid
fr_FR: Solide

en: Some Plugin need extra arguments
fr_FR: Certains Plugin ont besoin d’arguments supplémentaires

en: Some categories are not accessible in the free version of MyRewards.
fr_FR: Certaines catégories ne sont pas accessibles dans la version gratuite de MyRewards.

en: Some emails was omitted, maximum referrals reached.
fr_FR: Certains courriels ont été omis, le nombre maximal de recommandations a été atteint.

en: Special Events
fr_FR: Événements spéciaux

en: Spend Money
fr_FR: Dépenser de l’argent

en: Spent %1$s from order #%2$s
fr_FR: Dépensé %1$s dans la commande #%2$s

en: Standard System
fr_FR: Système standard

en: Start the program ?
fr_FR: Démarrer le programme ?

en: Step :
fr_FR: Pas:

en: Stylable tile with a background color
fr_FR: Tuile stylisable avec une couleur d’arrière-plan

en: Styling
fr_FR: Style

en: Summary
fr_FR: Résumé

en: System
fr_FR: Système

en: System description.
fr_FR: Description de récompense.

en: Text Color
fr_FR: Couleur du texte

en: Text displayed if user not connected
fr_FR: Texte affiché si l’utilisateur n’est pas connecté

en: Thank you for trying MyRewards Premium. The trial period will end on <b>%s</b>
fr_FR: Merci d’avoir essayé MyRewards Premium. La période d’essai se terminera le <b>%s</b>

en: That feature requires WooCommerce.
fr_FR: Cette fonctionnalité nécessite WooCommerce.

en: The <a>Pro Version</a> adds Events and Levelling systems. Try <a>it</a>
fr_FR: La <a>version Pro</a> ajoute des systèmes d’événements et de nivellement. <a>Essayez la </a>

en: The Import process does <b>not</b> generate any reward.
fr_FR: Le processus d’importation <b>ne</b> génère aucune récompense.

en: The MyRewards default points and rewards system does not exist. Try to re-activate this plugin. If the problem persists, contact your administrator.
fr_FR: Il semble que la réserve préfabriquée n’existe pas. Essayez de réactiver ce plugin. Si ce problème persiste, contactez votre administrateur.

en: The Reward "%s" in your cart is unknown.
fr_FR: La récompense « %s » dans votre panier est inconnue.

en: The Reward "%s" is unknown.
fr_FR: La récompense « %s » dans votre panier est inconnue.

en: The WooRewards default points and rewards system does not exist. Please run the <a%s>wizard</a> tool to create one.
fr_FR: Il semble que la réserve préfabriquée n’existe pas. Relancez le <a%s>wizard</a> pour en créer une.

en: The amount of points earned or lost during the operation.
fr_FR: Le nombre de points gagnés ou perdus pendant l’opération.

en: The cart subtotal needs to be over %1$s if you want to use %2$s
fr_FR: Le sous total du panier doit être supérieur à %1$s si vous voulez utiliser vos %2$s

en: The customer will earn points for writing a review on a product.
fr_FR: Le client gagnera des points pour la rédaction d’un avis sur un produit.

en: The customer will earn points when a person he referred placed an order. You can restrict this to the first referee order.
fr_FR: Le client gagnera des points lorsqu’une personne qu’il a recommandé a passé une commande. Vous pouvez limiter cela à la première commande du filleul.

en: The customer will earn points when a person he referred spends money on your shop.
fr_FR: Le client gagnera des points lorsqu’une personne qu’il a recommandé dépense de l’argent sur votre boutique.

en: The customer will receive a WooCommerce Coupon, either for a fix discount or a percentage one.
fr_FR: Le client recevra un coupon WooCommerce, soit pour un rabais fixe, soit pour un pourcentage.

en: The customer will receive points depending on the amount spent on the order
fr_FR: Le client recevra des points en fonction du montant dépensé sur la commande

en: The customer will receive points upon completing an order
fr_FR: Le client recevra des points à la fin d’une commande

en: The customer will receive points when placing his first order.
fr_FR: Le client recevra des points lors de sa première commande.

en: The date at which the points movement happened.
fr_FR: Date à laquelle le mouvement des points s’est produit.

en: The default layout displays a block
fr_FR: La mise en page par défaut affiche un bloc

en: The default rolling period starts on the first trigger of a customer and so can be different for each customer.
fr_FR: La période glissante par défaut commence au premier déclencheur d’un client et peut donc être différente pour chaque client.

en: The file cannot be read or format is invalid. Expects JSON content.
fr_FR: Le fichier ne peut pas être lu ou le format est invalide. Attend un contenu JSON.

en: The following options are used to decide where and how the Points on Cart tool will be displayed in the cart page
fr_FR: Les options suivantes sont utilisées pour décider où et comment l’outil Points sur Panier sera affiché dans la page panier

en: The following options are used to decide where and how the Points on Cart tool will be displayed in the checkout page
fr_FR: Les options suivantes sont utilisées pour décider où et comment l’outil Points sur Panier sera affiché dans la page de commande

en: The following point pools cannot be found. Points ignored.
fr_FR: Les pools de points suivants ne peuvent pas être trouvés. Points ignorés.

en: The following users cannot be found. Points ignored.
fr_FR: Les utilisateurs suivants n'ont pas pu être trouvés. Points ignorés.

en: The generated coupon can be used like any other WooCommerce coupon.
fr_FR: Le coupon généré peut être utilisé comme n’importe quel autre coupon WooCommerce.

en: The new total of points in the user's reserve at the end of the operation.
fr_FR: Nouveau total de points dans la réserve de l’utilisateur à la fin de l’opération.

en: The operation's description.
fr_FR: Description de l’opération.

en: The other plugin needs to be installed and active for this procedure to work.
fr_FR: L’autre plugin doit être installé et actif pour que cette procédure fonctionne.

en: The points and rewards system you want to display. You can find this value in <strong>MyRewards → Points and Rewards</strong>, in the <b>Shortcode Attribute</b> column. If you don’t set this value, nothing will be displayed.
fr_FR: Le système de points et récompenses que vous souhaitez afficher. Vous pouvez trouver cette valeur dans <strong>MyRewards → Points et Récompenses</strong>, dans la colonne <b>Attribut Shortcode.</b> Si vous ne définissez pas cette valeur, rien ne sera affiché.

en: The points and rewards system's name.
fr_FR: Nom du système de points et de récompenses.

en: The reward system <b>%1$s</b>/%2$s successfully deleted.
fr_FR: Le système de récompense <b>%1$s</b>/%2$s a été supprimé avec succès.

en: The reward type cannot be changed. Delete this and create a new one instead.
fr_FR: Le type de récompense ne peut pas être modifié. Supprimez-le et créez-en un nouveau à la place.

en: The selected Earning Point System cannot be found.
fr_FR: Le système de gain de points sélectionné est introuvable.

en: The selected Earning Points System cannot be found.
fr_FR: Le système de gain de points sélectionné est introuvable.

en: The selected Earning Points System type cannot be found.
fr_FR: Le type de système de gain de points sélectionné est introuvable.

en: The selected reward cannot be found.
fr_FR: La récompense sélectionnée est introuvable.

en: The selected reward type cannot be found.
fr_FR: Le type de récompense sélectionné est introuvable.

en: The standard system is the most common loyalty system available. Users earn points by performing various actions. When they have enough points, they can unlock rewards such as discount coupons.
fr_FR: Le système standard est le système de points et récompenses le plus courant disponible. Les utilisateurs gagnent des points en effectuant diverses actions. Quand ils ont assez de points, ils peuvent débloquer des récompenses telles que des coupons de réduction.

en: The text displayed before the points value.
fr_FR: Texte affiché avant la valeur des points.

en: The text displayed before the points.
fr_FR: Texte affiché si l’utilisateur n’est pas connecté.

en: The wizard page lets you setup your points and rewards program in a few minutes
fr_FR: La page de l’assistant vous permet de configurer votre programme de points et de récompenses en quelques minutes

en: Then, press the <b>Apply</b> button.
fr_FR: Appuyez ensuite sur le bouton <b>Appliquer</b>.

en: There are no notes yet.
fr_FR: Il n'y a pas encore de note.

en: These shortcodes are deprecated and are kept here for compatibility. Try to replace them with other shortcodes
fr_FR: Ces shortcodes sont déconseillés et sont conservés ici pour des raisons de compatibilité. Essayez de les remplacer par d’autres shortcodes

en: This is very convenient if you want to display points within a phrase for example.
fr_FR: C’est très pratique si vous souhaitez afficher des points dans une phrase par exemple.

en: This method can also be used to give extra points on a first order
fr_FR: Cette méthode peut également être utilisée pour donner des points supplémentaires sur une première commande

en: This method will only reward the Referrer, not the Referee
fr_FR: Cette méthode ne récompensera que le parrain, pas le filleul

en: This only works if your points and rewards system is set to points on cart.
fr_FR: Cela ne fonctionne que si votre système de points et de récompenses est défini sur des points sur le panier.

en: This operation can take several minutes. Depending on your server configuration, you should run this operation several times on small subsets of orders.
fr_FR: Cette opération peut prendre plusieurs minutes. Selon la configuration du serveur et la plage de dates, vous devez exécuter cette opération plusieurs fois sur des plages de dates courtes.

en: This operation is irreversible!
fr_FR: Cette opéra tion est irréversible !

en: This shortcode displays a user's points history.
fr_FR: Ce shortcode affiche l’historique des points d’un utilisateur.

en: This shortcode is better used on the cart or checkout page.
fr_FR: Ce shortcode est particuloèrement utile la page du panier ou du paiement.

en: This shortcode is used to display the Points on Cart tool.
fr_FR: Ce shortcode est utilisé pour afficher l’outil Points on Cart.

en: This shortcode shows to customers the points they have on a loyalty system.
fr_FR: Ce shortcode montre aux clients les points qu’ils ont sur un système de fidélisation.

en: This shortcode will show the maximum quantity of Point that could be used on this cart.
fr_FR: Ce shortcode affichera la quantité maximale de point qui pourrait être utilisée sur ce panier.

en: This simple shortcode is used to display how much his points are worth.
fr_FR: Ce shortcode simple est utilisé pour afficher combien valent ses points.

en: This simple shortcode is used to display the user's points with no decoration.
fr_FR: Ce code court simple est utilisé pour afficher les points de l’utilisateur sans décoration.

en: This wizard is limited for MyRewards Standard.
fr_FR: Cet assistant est limité pour MyRewards Standard.

en: Title
fr_FR: Titre

en: To make the QR-Code as simple as possible, you can specify a shorter version of your site URL here that will be used as base for the image generation.
fr_FR: Pour rendre le QR-Code aussi simple que possible, vous pouvez spécifier une version plus courte de l’URL de votre site ici qui sera utilisée comme base pour la génération d’images.

en: To reward the referrers, either use the dedicated wizard or select an appropriate earning method inside a points and rewards system.
fr_FR: Pour récompenser les parrains, utilisez l’assistant dédié ou sélectionnez une méthode de gain appropriée dans un système de points et de récompenses.

en: Tool Header
fr_FR: En-tête d’outil

en: Top of the page
fr_FR: Haut de la page

en: Triggered only for registered customers
fr_FR: Déclenché uniquement pour les clients inscrits

en: Try all these premium features and create the perfect loyalty program for your website
fr_FR: Essayez toutes ces fonctionnalités premium et créez le programme de fidélité parfait pour votre site Web

en: Try the <a>Pro Version</a> for free for 30 days
fr_FR: Essayez la <a>version Pro</a> gratuitement pendant 30 jours

en: Try to follow the text flow
fr_FR: Essayez de suivre le flux du texte

en: Try to shorten the referral URL
fr_FR: Essayez de raccourcir l’URL de référence

en: Uncheck that box and define a reference date, such as first day of a month. The reference date will be periodically shift by the cooldown and the release date will be the same for each customers.
fr_FR: Décochez cette case et définissez une date de référence, telle que le premier jour d’un mois. La date de référence sera périodiquement décalée par le temps de recharge et la date de sortie sera la même pour chaque client.

en: Unknown user.
fr_FR: Utilisateur inconnu.

en: Unlock this plugin's full potential by switching to the pro version. Check all the features and discover how to install it
fr_FR: Libérez tout le potentiel de ce plugin en passant à la version pro. Vérifiez toutes les fonctionnalités et découvrez comment l’installer

[ctx: Unlockable Thumbnail]
en: Featured Image
fr_FR: Image à la une

[ctx: Unlockable cost]
en: Points needed
fr_FR: Points nécessaires

[ctx: Unlockable cost]
en: Send Reward email
fr_FR: Envoyer un e-mail Récompense

[ctx: Unlockable max redeems]
en: Max Redeems
fr_FR: Max Débloquage

[ctx: Unlockable title]
en: Title
fr_FR: Titre

en: Use %1$s from %2$s
fr_FR: Utilisez %1$s de %2$s

en: Use Max Amount
fr_FR: Utiliser le montant maximum

en: Use the following options to change how the balance is displayed.
fr_FR: Utilisez les options suivantes pour modifier l’affichage du solde.

en: Use the special events wizard to create temporary loyalty programs for various occasions. This wizard proposes scenarios for the following events :
fr_FR: Utilisez le wizard d'événements spéciaux pour créer des programmes de fidélité temporaires pour diverses occasions. Ce wizard propose des scénarios pour les événements suivants :

en: Use the styling tool to change the tool's frontend appearance
fr_FR: Utilisez l’outil de style pour modifier l’apparence de l’outil

en: Use this feature with care since this action is <b>irreversible</b>.
fr_FR: Utilisez cette fonctionnalité avec soin car cette action <b>est irréversible</b>.

en: Use this page to display loyalty content to your customers on your website
fr_FR: Utilisez cette page pour afficher du contenu de fidélité à vos clients sur votre site Web

en: Use this page to manage your customers, see and edit their points and rewards
fr_FR: Utilisez cette page pour gérer vos clients, voir et modifier leurs points et récompenses

en: Use this page to manage your loyalty program, see and edit actions and rewards
fr_FR: Utilisez cette page pour gérer votre programme de fidélité, voir et modifier les actions et les récompenses

en: Use this shortcode to display a list of their available coupons to your customers.
fr_FR: Utilisez ce shortcode pour afficher une liste de leurs coupons disponibles à vos clients.

en: Use this shortcode to display their points balance to your customers.
fr_FR: Utilisez ce shortcode pour afficher leur solde de points à vos clients.

en: Use this shortcode to show a referral link button.
fr_FR: Utilisez ce shortcode pour afficher un bouton de lien de parrainage.

en: Use your %s
fr_FR: Utilisez vos %s

en: User Login
fr_FR: Identifiant

en: User Role
fr_FR: Rôle utilisateur

en: Users
fr_FR: Utilisateurs

en: Users earn points by registering or posting content
fr_FR: Les utilisateurs gagnent des points en s’inscrivant ou en publiant du contenu

en: Users earn points for sharing on social media
fr_FR: Les utilisateurs gagnent des points en partageant sur les réseaux sociaux

en: Users earn points for various reasons
fr_FR: Les utilisateurs gagnent des points pour diverses raisons

en: VIP Membership
fr_FR: Adhésion VIP

en: Validity Ending Date
fr_FR: Date de fin de validité

en: Validity Starting Date
fr_FR: Date de début de validité

en: Validity period
fr_FR: Période de validité

en: Variable Discount
fr_FR: Code promo variable

en: Wallet Credit rewards
fr_FR: Récompenses de crédit de portefeuille

en: We detect a MyRewards licence downgrade: Click here to restore missing configuration.
fr_FR: Nous détectons un déclassement de licence MyRewards: cliquez ici pour restaurer la configuration manquante.

en: Website
fr_FR: Site web

en: Welcome to this Wizard. This tool will help you configure your first loyalty system in less than 5 minutes.
fr_FR: Bienvenue dans ce Wizard. Cet outil vous aidera à configurer votre premier système de points et récompenses en moins de 5 minutes.

en: Welcome to your MyRewards Premium trial
fr_FR: Bienvenue dans votre version d’évaluation de MyRewards Premium

en: What Earned points value is shown to your customer instead of the formula above when the expression cannot be resolved on the fly
fr_FR: Quelle valeur de points gagnés est montrée à votre client au lieu de la formule ci-dessus lorsque l’expression ne peut pas être résolue à la volée

en: When a visitor comes from a referral link and registers, he will be referred by the user that posted the link.
fr_FR: Lorsqu’un visiteur provient d’un lien de recommandation et s’inscrit, il sera parrainé par l’utilisateur qui a posté le lien.

en: WooCommerce Coupon
fr_FR: WooCommerce

en: WooCommerce Coupons are disabled. Several MyRewards features will be broken without Coupons.
fr_FR: Les coupons WooCommerce sont désactivés. Plusieurs fonctionnalités de MyRewards seront inopérantes sans coupons.

en: WooCommerce Points And Rewards (by WooCommerce)
fr_FR: Points et récompenses WooCommerce (par WooCommerce)

en: WooCommerce integration tools
fr_FR: Opération commerciale

en: WooRewards Blocks
fr_FR: Blocs WooRewards

en: Yes
fr_FR: Oui

en: You are not allowed to do that
fr_FR: Vous n’êtes pas autorisé à effectuer cela

en: You are now using the Free Version of WooRewards. However, we detect that you still have Premium Version settings that are not compatible with the Free Version.
fr_FR: Vous utilisez maintenant la version gratuite de WooRewards. Cependant, nous détectons que vous avez toujours des paramètres de version Premium qui ne sont pas compatibles avec la version gratuite.

en: You can check your WooCommerce General Settings and look for : <b>Enable coupons</b>.
fr_FR: Vous pouvez vérifier vos Paramètres généraux WooCommerce et rechercher : Activer les <b>coupons</b>.

en: You can customize its appearance in the Widgets Tab.
fr_FR: Vous pouvez personnaliser son apparence dans l’onglet Widgets.

en: You can find the points and rewards systems names in WooRewards → Points and Rewards
fr_FR: Vous pouvez trouver les noms des systèmes de points et de récompenses dans WooRewards → Points et Récompenses

en: You can now create new Points and Rewards System for your customers or uninstall MyRewards.
fr_FR: Vous pouvez désormais créer un nouveau système de points et de récompenses pour vos clients ou désinstaller MyRewards.

en: You can only use your %1$s to reduce the cart total by %2$s%%
fr_FR: Vous ne pouvez utiliser vos %1$s que pour réduire le total du panier de %2$s%%

en: You can only use your %1$s to reduce the cart total to %2$s
fr_FR: Vous ne pouvez utiliser vos %1$s que pour réduire le total du panier jusqu'à %2$s

en: You can restrict this method to products already purchased by the customer
fr_FR: Vous pouvez limiter cette méthode aux produits déjà achetés par le client

en: You can use a maximum of %s on a single cart.
fr_FR: Vous ne pouvez pas utiliser plus de %s sur un même panier.

en: You can use a minimum of %s on a single cart.
fr_FR: Vous pouvez utiliser un minimum de %s sur un seul panier.

en: You can view the points <b>history</b> by clicking the points total in the table
fr_FR: Vous pouvez voir <b>l historique</b> des points en cliquant sur le total des points d’un client dans la table

en: You cannot refer yourself.
fr_FR: Vous ne pouvez pas vous parrainer vous-même.

en: You do not have enough %1$s to purchase the reward %2$s.
fr_FR: Vous n’avez pas assez %1$s pour acheter la récompense %2$s.

en: You do not have permission to see other history.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de voir d'autres historiques.

en: You just got a new reward !
fr_FR: Tu viens de recevoir une nouvelle récompense!

en: You must be logged in.
fr_FR: Vous devez être connecté.

en: You own
fr_FR: Vous possédez

en: You will find here a list of all customers who referred other people.
fr_FR: Vous trouverez ici une liste de tous les clients qui ont parrainé d’autres personnes.

en: You're almost done. Check your settings below and submit if you're satisfied with the settings.
fr_FR: Vous avez presque fini. Vérifiez vos paramètres ci-dessous et enregistrez si vous en êtes satisfait.

en: You've received a new reward
fr_FR: Vous avez reçu une nouvelle récompense

en: Your %s :
fr_FR: Vos %s :

en: Your MyRewards Premium trial period is about to expire
fr_FR: Votre période d’essai MyRewards Premium est sur le point d’expirer

en: Your code has been copied !
fr_FR: Votre code a été copié !

en: Your customers will earn points every time they perform the actions defined here.
fr_FR: Vos clients gagneront des points chaque fois qu'ils effectueront les actions définies ici.

en: Your settings have been migrated during MyRewards update.
    We tried our best to conserve the same behavior as before but we advise you to check them anyway.
fr_FR: Vos réglages ont été migrés au cours de cette mise à jour MyRewards.
    Nous avons essayé de notre mieux de conserver le même comportement, mais nous vous conseillons de les vérifier.

en: Your settings have been saved.
fr_FR: Vos réglages ont été enregistrés.

en: [do nothing]
fr_FR: [ne rien faire]

[ctx: cooldown display]
en: Max. %2$s times per %1$s
fr_FR: Max. %2$s fois par %1$s

[ctx: cooldown display]
en: Max. once every %1$s
fr_FR: Max. une fois par %1$s

[ctx: cooldown edition]
en: Max %1$s times / %2$s
fr_FR: Max %1$s fois / %2$s

[ctx: frontend]
en: Current Points
fr_FR: Points

[ctx: getDisplayType]
en: Fixed/Percentage discount
fr_FR: Remise fixe/en pourcentage

[ctx: getDisplayType]
en: Place a first order
fr_FR: Passer une première commande

[ctx: getDisplayType]
en: Place an order
fr_FR: Passer une commande

[ctx: getDisplayType]
en: Product review
fr_FR: Noter un produit

[ctx: getDisplayType]
en: Referee orders
fr_FR: Filleul passe une commande

[ctx: getDisplayType]
en: Referee spends money
fr_FR: Filleul dépense de l'argent

[ctx: getDisplayType]
en: Spend money
fr_FR: Dépenser de l’argent

en: here
fr_FR: ici

en: ignore
fr_FR: ignorer

[ctx: occurences edition]
en: %1$s occurence(s) | one every %2$s
fr_FR: %1$s occurrences | une par %2$s

[ctx: order note]
en: Use <i>%1$s</i> from <i>%2$s</i> to get a discount on this order
fr_FR: Utilisez <i>%1$s</i> depuis <i>%2$s</i> pour obtenir une remise sur cette commande

[ctx: permanent coupon]
en: (reusable)
fr_FR: (réutilisable)

en: points and rewards system
fr_FR: système de points et de récompenses

[ctx: unlockable category]
en: Referred
fr_FR: Référé

en: valid for %1$d %2$s
fr_FR: valable pour %1$d %2$s

en: valid up to %s
fr_FR: valide jusqu’au %s
