Print Invoice & Delivery Notes for WooCommerce 7.1.0 - en to fr_FR translation catalogue (284 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Print Invoice & Delivery Notes for WooCommerce
fr_FR: Imprimer la facture et le bon de livraison pour WooCommerce

note: Description of the plugin
en: This plugin lets you generate, customize, print, and email professional order documents directly from your WooCommerce store.
fr_FR: Ce plugin vous permet de générer, de personnaliser, d'imprimer et d'envoyer par e-mail des documents de commande professionnels directement depuis votre boutique WooCommerce.

en: Order Printing
fr_FR: Commande d'impression

en: Invoice number:
fr_FR: Numéro de facture :

en: Invoice date:
fr_FR: Date de la facture :

note: translators: %1$d: number of documents, %2$s: document type label.
en: Print %1$d %2$s
fr_FR: Imprimer %1$d %2$s

en: Are you sure you want to proceed?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir continuer ?

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Print
fr_FR: Imprimer

en: Pop-up blocked. Please allow pop-ups and try again.
fr_FR: Pop-up bloqué. Veuillez autoriser les pop-ups et réessayer.

en: Print now
fr_FR: Imprimer

note: translators: 1: font display name, 2: settings page URL
en: <strong>Print Invoice & Delivery Notes:</strong> Your store language requires the <strong>%1$s</strong> font for correct PDF output. <a href="%2$s">Upload it in Font Settings &rarr;</a>
fr_FR: <strong>Imprimer la facture et les bons de livraison:</strong> La langue de votre magasin nécessite la police <strong>%1$s</strong> pour une sortie PDF correcte. <a href="%2$s">Téléchargez-la dans Font Settings &rarr;</a>

en: Print Invoices & Delivery Notes
fr_FR: Imprimer les factures et les bons de livraison

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
fr_FR: L'action a échoué. Veuillez rafraîchir la page et réessayer.

en: You don't have the permission to hide the selected notice.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de masquer l'avis sélectionné.

en: No valid font file provided.
fr_FR: Aucun fichier de police valide n'a été fourni.

en: Font file is too small. Please upload a complete font file.
fr_FR: Le fichier de police est trop petit. Veuillez télécharger un fichier de police complet.

en: Invalid font file. Please upload a TTF or OTF file.
fr_FR: Fichier de police invalide. Veuillez télécharger un fichier TTF ou OTF.

en: No font is required for the current site language.
fr_FR: Aucune police n'est requise pour la langue du site actuel.

en: Failed to save the font file.
fr_FR: Échec de l'enregistrement du fichier de police.

en: Font uploaded successfully.
fr_FR: Police téléchargée avec succès.

en: No font is configured for the current site language.
fr_FR: Aucune police n'est configurée pour la langue du site actuel.

en: No font file found to delete.
fr_FR: Aucun fichier de police à supprimer n'a été trouvé.

en: Font deleted successfully.
fr_FR: Police supprimée avec succès.

en: Authentication has failed.
fr_FR: L'authentification a échoué.

en: No data received.
fr_FR: Aucune donnée reçue.

en: Tracking data settings reset successfully.
fr_FR: Les paramètres des données de suivi ont été réinitialisés avec succès.

en: Tracking data already reset.
fr_FR: Les données de suivi ont déjà été réinitialisées.

note: translators: %d: minimum allowed invoice number.
en: Next invoice number must be greater than or equal to %d.
fr_FR: Le numéro de la prochaine facture doit être supérieur ou égal à %d.

en: Year starting number must be greater than 0.
fr_FR: Le numéro de départ de l'année doit être supérieur à 0.

en: Settings saved successfully.
fr_FR: Les paramètres ont été enregistrés avec succès.

en: View and print your
fr_FR: Consultez et imprimez votre

en: Print order
fr_FR: Commande d'impression

en: Print Invoice
fr_FR: Imprimer la facture

en: Print Delivery Note
fr_FR: Imprimer le bon de livraison

en: Print Receipt
fr_FR: Imprimer le reçu

en: Print Credit Note
fr_FR: Imprimer la note de crédit

en: Print Packing Slip
fr_FR: Imprimer le bordereau d'expédition

en: invoice
fr_FR: facture

en: Sample Product
fr_FR: Exemple de produit

en: Customer returned item
fr_FR: Article retourné par le client

en: Download
fr_FR: Télécharger

note: translators: %s: number of files
en: %s Files
fr_FR: Fichiers %s

en: Invalid request payload.
fr_FR: La charge utile de la demande n'est pas valide.

en: Invalid template type.
fr_FR: Type de modèle non valide.

en: Template saved successfully.
fr_FR: Le modèle a été enregistré avec succès.

en: Not allowed.
fr_FR: Non autorisé.

note: translators: 1. Plugin Name, 2. WordPress Version
en: You are using an outdated version of WordPress. %1$s requires WP version %2$s or higher.
fr_FR: Vous utilisez une version obsolète de WordPress. %1$s nécessite la version WP %2$s ou une version plus récente.

note: translators: 1. Plugin Name, 2. PHP Version
en: %1$s requires PHP version %2$s or above. Please update PHP to run this plugin.
fr_FR: %1$s nécessite la version PHP %2$s ou supérieure. Veuillez mettre à jour PHP pour exécuter ce plugin.

note: translators: 1. Plugin Name, 2. WooCommerce Version
en: WooCommerce not found. %1$s requires WooCommerce v%2$s or higher.
fr_FR: WooCommerce introuvable. %1$s nécessite WooCommerce v%2$s ou plus.

note: translators: 1. Plugin Name, 2. WooCommerce Version
en: You are using an outdated version of WooCommerce. %1$s requires WooCommerce v%2$s or higher.
fr_FR: Vous utilisez une version obsolète de WooCommerce. %1$s nécessite WooCommerce v%2$s ou une version plus récente.

en: I only needed the plugin for a short period.
fr_FR: Je n'ai eu besoin du plugin que pendant une courte période.

en: I found a better plugin.
fr_FR: J'ai trouvé un meilleur plugin.

en: Please let us have the plugin's name so that we can make improvements
fr_FR: Veuillez nous communiquer le nom du plugin afin que nous puissions l'améliorer.

en: The plugin is not working.
fr_FR: Le plugin ne fonctionne pas.

en: Please share what was faulty with the plugin so that we may get the issue fixed.
fr_FR: Merci de nous indiquer ce qui n'allait pas avec le plugin afin que nous puissions corriger le problème.

en: The plugin is causing issues on my site
fr_FR: Le plugin cause des problèmes sur mon site

en: We’re sorry! Please tell us about the issues so that we can get them fixed.
fr_FR: Nous sommes désolés ! Veuillez nous faire part des problèmes rencontrés afin que nous puissions les résoudre.

en: Some features I need are not working as per my expectations
fr_FR: Certaines fonctionnalités dont j'ai besoin ne fonctionnent pas comme je l'aurais souhaité.

en: Please tell us about these features.
fr_FR: Parlez-nous de ces caractéristiques.

en: The plugin is not compatible with another plugin/theme
fr_FR: Le plugin n'est pas compatible avec un autre plugin/thème

en: We’re sorry! We would like you to tell us the plugin/theme so that we can work on the compatibility.
fr_FR: Nous sommes désolés ! Nous aimerions que vous nous indiquiez le plugin/thème afin que nous puissions travailler sur la compatibilité.

en: I can't differentiate between Invoice, Delivery Notes & Receipt. The templates are the same.
fr_FR: Je n'arrive pas à faire la différence entre la facture, le bon de livraison et le reçu. Les modèles sont les mêmes.

en: The invoice sent through mail can't be downloaded as PDF directly.
fr_FR: La facture envoyée par courrier ne peut pas être téléchargée directement au format PDF.

en: This plugin is not useful to me.
fr_FR: Ce plugin ne m'est d'aucune utilité.

en: Other
fr_FR: Autres

en: If you have a moment, please let us know why you are deactivating:
fr_FR: Si vous avez un moment, veuillez nous indiquer la raison de votre désactivation :

en: Skip & Deactivate
fr_FR: Sauter et désactiver

en: Submit & Deactivate
fr_FR: Soumettre et désactiver

en: Please select a reason for deactivation!
fr_FR: Veuillez sélectionner un motif de désactivation !

note: translators: 1. Plugin name, 2. URL to find out more about usage tracking
en: Want to help make %1$s even more awesome? Allow %1$s to collect non-sensitive diagnostic data and usage information and get 20%% off on your next purchase. <a href="%2$s" target="_blank">Find out more</a>.
fr_FR: Vous voulez contribuer à rendre %1$s encore plus génial ? Autorisez %1$s à collecter des données de diagnostic non sensibles et des informations d'utilisation et obtenez 20 % de réduction sur votre prochain achat. <a href="%2$s" target="_blank">En savoir plus</a>.

en: Go to the settings page
fr_FR: Accéder à la page de configuration

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: No orders provided.
fr_FR: Aucun ordre n'a été donné.

en: Invalid order.
fr_FR: Ordre non valide.

en: Access denied.
fr_FR: Accès refusé.

en: Access to this document is denied.
fr_FR: L'accès à ce document est refusé.

en: No valid documents found.
fr_FR: Aucun document valide n'a été trouvé.

en: You need to be logged into your account to access this document. Please login first.
fr_FR: Vous devez être connecté à votre compte pour accéder à ce document. Veuillez d'abord vous connecter.

en: Proceed to Login
fr_FR: Procéder à la connexion

en: Preparing document…
fr_FR: Préparer les documents...

en: Print All
fr_FR: Imprimer tout

en: Download PDF
fr_FR: Télécharger le PDF

en: Generating PDF…
fr_FR: Générer des PDF...

en: PDF generation failed.
fr_FR: La génération du PDF a échoué.

en: Authentication failed.
fr_FR: L'authentification a échoué.

en: Invalid template.
fr_FR: Modèle non valide.

en: No valid orders found.
fr_FR: Aucune commande valide n'a été trouvée.

en: PDF generation failed. Please try with fewer orders or check your server memory limit.
fr_FR: La génération du PDF a échoué. Veuillez essayer avec moins de commandes ou vérifiez la limite de mémoire de votre serveur.

en: Refund
fr_FR: Remboursement

en: Order Subtotal
fr_FR: Sous-total de la commande

en: Invoice
fr_FR: Facture

en: Invoices
fr_FR: Factures

en: Print Invoices
fr_FR: Imprimer les factures

en: Invoice created.
fr_FR: Facture créée.

en: Invoices created.
fr_FR: Factures créées.

en: Show "Print Invoice" button
fr_FR: Afficher le bouton "Imprimer la facture

en: Delivery Note
fr_FR: Bon de livraison

en: Delivery Notes
fr_FR: Notes de livraison

en: Print Delivery Notes
fr_FR: Imprimer les notes de livraison

en: Delivery Note created.
fr_FR: Bon de livraison créé.

en: Delivery Notes created.
fr_FR: Notes de livraison créées.

en: Show "Print Delivery Note" button
fr_FR: Afficher le bouton "Imprimer le bon de livraison

en: Receipt
fr_FR: Accusé de réception

en: Receipts
fr_FR: Recettes

en: Print Receipts
fr_FR: Imprimer les reçus

en: Receipt created.
fr_FR: Reçu créé.

en: Receipts created.
fr_FR: Recettes créées.

en: Show "Print Receipt" button
fr_FR: Afficher le bouton "Imprimer le reçu

en: Credit Note
fr_FR: Note de crédit

en: Credit Notes
fr_FR: Notes de crédit

en: Print Credit Notes
fr_FR: Imprimer les notes de crédit

en: Credit Note created.
fr_FR: Note de crédit créée.

en: Credit Notes created.
fr_FR: Création de notes de crédit.

en: Show "Credit Note" button
fr_FR: Afficher le bouton "Note de crédit

en: Packing Slip
fr_FR: Bordereau d'emballage

en: Packing Slips
fr_FR: Fiches d'emballage

en: Print Packing Slips
fr_FR: Imprimer les bordereaux d'expédition

en: Packing Slip created.
fr_FR: Le bordereau d'emballage a été créé.

en: Packing Slips created.
fr_FR: Création de fiches d'emballage.

en: Show "Print Packing Slip" button
fr_FR: Afficher le bouton "Imprimer le bordereau d'expédition

note: translators: 1. Order number, 2. Document type (e.g. Invoice)
en: New Order #%1$s — %2$s Attached
fr_FR: Nouvelle commande #%1$s - %2$s attachée

note: translators: 1. Document type (e.g. Invoice), 2. Order number
en: A new order has been placed. Please find the %1$s for Order #%2$s attached to this email.
fr_FR: Une nouvelle commande a été passée. Veuillez trouver le %1$s pour la commande #%2$s joint à cet e-mail.

en: Invoice Settings
fr_FR: Paramètres de la facture

en: Template Settings
fr_FR: Paramètres du modèle

en: Receipt Settings
fr_FR: Réglages du reçu

en: Delivery Note Settings
fr_FR: Paramètres du bon de livraison

en: Packing Slip Settings
fr_FR: Réglages du bordereau d'emballage

en: Credit Note Settings
fr_FR: Paramètres des notes de crédit

en: Enable Invoice
fr_FR: Activer la facture

en: Enable Receipt
fr_FR: Activer la réception

en: Enable Delivery Note
fr_FR: Activer le bon de livraison

en: Enable Packing Slip
fr_FR: Activer le bordereau d'emballage

en: Enable Credit Note
fr_FR: Activer la note de crédit

en: An invoice ia a detailed bill showing items purchased, taxes, shipping charges, and the total amount due.
fr_FR: Une facture est une facture détaillée indiquant les articles achetés, les taxes, les frais d'expédition et le montant total dû.

en: A receipt is used to issue a payment confirmation document showing items purchased and the amount paid.
fr_FR: Un reçu est utilisé pour délivrer un document de confirmation de paiement indiquant les articles achetés et le montant payé.

en: The delivery note template generates a document listing delivered items.
fr_FR: Le modèle de bon de livraison génère un document répertoriant les articles livrés.

en: The packing slip includes a document inside the package detailing the shipment contents for verification.
fr_FR: Le bordereau d'expédition comprend un document à l'intérieur du colis détaillant le contenu de l'envoi pour vérification.

en: The credit note is a document created to refund or adjust a previously issued invoice.
fr_FR: La note de crédit est un document créé pour rembourser ou ajuster une facture émise précédemment.

en: Date Format
fr_FR: Format de la date

en: PDF Filename
fr_FR: Nom du fichier PDF

en: Available placeholders: {order_number}, {order_date}, {customer_name}
fr_FR: Caractères génériques disponibles : {numéro de commande}, {date de commande}, {nom du client}

en: Attach PDF to customer emails
fr_FR: Joindre un fichier PDF aux courriels des clients

en: Send the PDF as an attachment to all administrator email addresses.
fr_FR: Envoyez le PDF en pièce jointe à toutes les adresses électroniques des administrateurs.

en: Attach PDF to custom email addresses
fr_FR: Joindre un PDF à des adresses électroniques personnalisées

en: Enter multiple email addresses separated by commas.
fr_FR: Saisissez plusieurs adresses électroniques séparées par des virgules.

en: Attach PDF to selected order status(es)
fr_FR: Joindre un PDF au(x) statut(s) de commande sélectionné(s)

en: Start typing to select order statuses.
fr_FR: Commencez à taper pour sélectionner les statuts de la commande.

en: Attach PDF to selected WooCommerce Email(s)
fr_FR: Joindre un PDF à l'email WooCommerce sélectionné

en: Start typing to select WooCommerce email types.
fr_FR: Commencez à taper pour sélectionner les types d'emails de WooCommerce.

en: Show Shop Logo
fr_FR: Afficher le logo de la boutique

en: Scale
fr_FR: Échelle

en: Alignment
fr_FR: Alignement

en: Document Title
fr_FR: Titre du document

en: Title
fr_FR: Titre

en: INVOICE
fr_FR: FACTURE

en: RECEIPT
fr_FR: RECEPTION

en: DELIVERY NOTE
fr_FR: NOTE DE LIVRAISON

en: PACKING SLIP
fr_FR: SLIP D'EMBALLAGE

en: CREDIT NOTE
fr_FR: NOTE DE CRÉDIT

en: Font Size
fr_FR: Taille de la police

en: Font Style
fr_FR: Style de police

en: Text Align
fr_FR: Alignement du texte

en: Text Color
fr_FR: Couleur du texte

en: Show Shop Name
fr_FR: Afficher le nom du magasin

en: Show Shop Address
fr_FR: Adresse du magasin d'exposition

en: Show Shop Phone Number
fr_FR: Numéro de téléphone du magasin d'exposition

en: Text
fr_FR: Texte

en: Phone
fr_FR: Téléphone

en: Margin Top
fr_FR: Marge supérieure

en: Margin Bottom
fr_FR: Marge inférieure

en: Show Shop Email Address
fr_FR: Adresse électronique du Show Shop

en: Email
fr_FR: Courriel

en: Show Billing Address
fr_FR: Afficher l'adresse de facturation

en: Billing Address
fr_FR: Adresse de facturation

en: Show Billing Phone
fr_FR: Afficher le téléphone de facturation

en: Show Billing Email
fr_FR: Afficher l'e-mail de facturation

en: Show Shipping Address
fr_FR: Afficher l'adresse de livraison

en: Shipping Address
fr_FR: Adresse de livraison

en: Show Order Data Header
fr_FR: Afficher l'en-tête des données de commande

en: Order
fr_FR: Commande

en: Spacing Top
fr_FR: Espacement Haut

en: Spacing Bottom
fr_FR: Espacement Fond

en: Show Border
fr_FR: Afficher la frontière

en: Template Order Data Position
fr_FR: Modèle de données de commande Position

en: Show Invoice Number
fr_FR: Afficher le numéro de la facture

en: Invoice No
fr_FR: Numéro de facture

en: Show Invoice Date
fr_FR: Afficher la date de la facture

en: Show Receipt Date
fr_FR: Afficher la date de réception

en: Show Delivery Note Date
fr_FR: Afficher la date du bon de livraison

en: Show Packing Slip Date
fr_FR: Afficher le bordereau d'expédition Date

en: Show Credit Note Date
fr_FR: Afficher la date de la note de crédit

en: Invoice Date
fr_FR: Date de la facture

en: Receipt Date
fr_FR: Date de réception

en: Delivery Note Date
fr_FR: Date du bon de livraison

en: Packing Slip Date
fr_FR: Bordereau d'expédition Date

en: Credit Note Date
fr_FR: Date de la note de crédit

en: Show Order Number
fr_FR: Afficher le numéro de commande

en: Order No
fr_FR: Numéro de commande

en: Show Order Date
fr_FR: Date de la commande de spectacles

en: Show Payment Method
fr_FR: Afficher le mode de paiement

en: Payment Method
fr_FR: Mode de paiement

en: Show Payment Date
fr_FR: Afficher la date de paiement

en: Payment Date
fr_FR: Date de paiement

en: Show Shipping Method
fr_FR: Afficher la méthode d'expédition

en: Shipping Method
fr_FR: Mode d'expédition

en: Show Refund Date
fr_FR: Date de remboursement du spectacle

en: Refund Date
fr_FR: Date de remboursement

en: Show Refund Reason
fr_FR: Afficher le motif du remboursement

en: Refund Reason
fr_FR: Motif du remboursement

en: Show Pay Now Button
fr_FR: Afficher le bouton Payer maintenant

en: Button Label
fr_FR: Étiquette du bouton

en: Pay Now
fr_FR: Payer maintenant

en: Button Color
fr_FR: Couleur du bouton

en: Show Customer Note
fr_FR: Afficher la note du client

en: Customer Note
fr_FR: Note à l'attention des clients

en: Show Complimentary Close
fr_FR: Afficher la fermeture gratuite

en: Show Policies
fr_FR: Afficher les politiques

en: Show Footer
fr_FR: Afficher le pied de page

en: Show Watermark
fr_FR: Afficher le filigrane

en: PAID
fr_FR: PAYÉ

en: REFUNDED
fr_FR: REMBOURSÉ

en: Opacity
fr_FR: Opacité

en: Layout
fr_FR: Mise en page

en: Single
fr_FR: Unique

en: Repeat
fr_FR: Répéter

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Display Price in Product Details Table
fr_FR: Afficher le prix dans le tableau des détails du produit

en: Show Product Table Charges
fr_FR: Afficher les frais du tableau des produits

en: Show Subtotal
fr_FR: Afficher le sous-total

en: Show Tax
fr_FR: Afficher la taxe

en: Show Shipping
fr_FR: Afficher l'expédition

en: Show Product Images
fr_FR: Montrer les images du produit

en: Image Size
fr_FR: Taille de l'image

en: Product Name
fr_FR: Nom du produit

en: Padding
fr_FR: Rembourrage

en: Display Refund Items in Product Table
fr_FR: Afficher les articles remboursés dans le tableau des produits

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Center
fr_FR: Centre

en: Right
fr_FR: Droit

en: Bold
fr_FR: Gras

en: Alongside Addresses
fr_FR: A côté des adresses

en: Below Addresses
fr_FR: Adresses ci-dessous

en: Refunded Item
fr_FR: Poste remboursé

en: Product
fr_FR: Produit

en: Price
fr_FR: Prix

en: Quantity
fr_FR: Quantité

en: Total Refunded
fr_FR: Total remboursé

en: The wcdn_order_item_before hook argument order changed in v7.0. Update your callback to accept ( $item, $order, $template ) instead of ( $product, $order, $item ).
fr_FR: L'argument du crochet wcdn_order_item_before order a changé dans la v7.0. Mettez à jour votre callback pour accepter ( $item, $order, $template ) au lieu de ( $product, $order, $item ).

en: The wcdn_order_item_after hook argument order changed in v7.0. Update your callback to accept ( $item, $order, $template ) instead of ( $product, $order, $item ).
fr_FR: L'argument du crochet wcdn_order_item_after order a changé dans la v7.0. Mettez à jour votre callback pour accepter ( $item, $order, $template ) au lieu de ( $product, $order, $item ).

en: Subtotal:
fr_FR: Sous-total :

en: Discount:
fr_FR: Remise :

en: Tax:
fr_FR: L'impôt :

en: Shipping:
fr_FR: Expédition :

en: Order Total:
fr_FR: Total de la commande :

en: Refund:
fr_FR: Remboursement :

en: Total:
fr_FR: Total :

en: Deposit:
fr_FR: Dépôt :

en: Future Payments:
fr_FR: Paiements futurs :

en: Future Payment:
fr_FR: Paiement futur :

en: Delivery Date
fr_FR: Date de livraison

en: Delivery Time
fr_FR: Délai de livraison

en: Pickup Date
fr_FR: Date d'enlèvement

en: Pickup Time
fr_FR: Heure d'enlèvement

en: Total Qty:
fr_FR: Qté totale :

en: Total Cart Amount:
fr_FR: Montant total du panier :

en: Dismiss
fr_FR: Rejeter

en: Get our
fr_FR: Obtenir notre

en: Order Delivery Date Pro
fr_FR: Date de livraison de la commande Pro

en: plugin to schedule and manage your local deliveries and pickups in WooCommerce.
fr_FR: plugin pour planifier et gérer vos livraisons et enlèvements locaux dans WooCommerce.

en: Open the support forum for this plugin on WordPress.org
fr_FR: Ouvrez le forum de support pour ce plugin sur WordPress.org

en: Need Support?
fr_FR: Besoin d'aide ?

en: We're always happy to help you.
fr_FR: Nous sommes toujours heureux de vous aider.

en: If this plugin helped you,
fr_FR: Si ce plugin vous a aidé,

en: Leave a review for this plugin on WordPress.org
fr_FR: Laisser un avis sur ce plugin sur WordPress.org

en: please rate it
fr_FR: évaluez-le s'il vous plaît

en: Check out more plugins by
fr_FR: Découvrez d'autres plugins de

en: Visit Tyche Softwares to explore more WooCommerce plugins
fr_FR: Visitez Tyche Softwares pour découvrir d'autres plugins WooCommerce

en: Generate, customize, print, and email order documents.
fr_FR: Générer, personnaliser, imprimer et envoyer par courrier électronique des documents de commande.

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Templates
fr_FR: Modèles

en: FAQs
fr_FR: FAQ

note: translators: 1: completed steps, 2: total steps
en: Save Settings
fr_FR: Sauvegarder les paramètres

note: translators: %s: font family name
en: Customize
fr_FR: Personnaliser
