Plugins - CMB2 - Development (trunk) - en to ru translation catalogue (98 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: CMB2 will create metaboxes and forms with custom fields that will blow your mind.
ru: CMB2 позволяет создавать блоки и формы с собственными полями

en: Save
ru: Сохранить

en: Add or Upload File
ru: Добавить или загрузить файл

en: Add or Upload Files
ru: Добавить или загрузить файлы

en: No terms
ru: Нет категорий

en: Add Row
ru: Добавить строку

en: Select / Deselect All
ru: Выбрать/сбросить все

en: Download
ru: Скачать

en: File:
ru: Файл:

en: Remove
ru: Убрать

en: Remove Image
ru: Удалить изображение

en: Use these files
ru: Использовать эти файлы

en: Use this file
ru: Использовать этот файл

en: Now
ru: Сейчас

en: Second
ru: Секунда

en: Minute
ru: Минута

en: Hour
ru: Час

en: Time
ru: Время

en: Choose Time
ru: Выберите время

en: Done
ru: Готово

en: Today
ru: Сегодня

en: Prev
ru: Назад

en: Next
ru: Далее

en: Jan, Feb, Mar, Apr, May, Jun, Jul, Aug, Sep, Oct, Nov, Dec
ru: Янв, Фев, Мар, Апр, Май, Июн, Июл, Авг, Сен, Окт, Ноя, Дек

en: January, February, March, April, May, June, July, August, September, October, November, December
ru: Январь, Февраль, Март, Апрель, Май, Июнь, Июль, Август, Сентябрь, Октябрь, Ноябрь, Декабрь

en: Sun, Mon, Tue, Wed, Thu, Fri, Sat
ru: Вск, Пон, Втр,  Срд, Чтв, Птн, Сбт

en: Su, Mo, Tu, We, Th, Fr, Sa
ru: Вс, Пн, Вт, Ср, Чт, Пт, Сб

en: Sunday, Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday
ru: Воскресенье, Понедельник, Вторник, Среда, Четверг, Пятница, Суббота

[ctx: Valid formatDate string for jquery-ui datepicker]
en: mm/dd/yy
ru: dd.mm.yy

en: Current Color
ru: Текущий цвет

en: Select Color
ru: Выбрать цвет

en: Default
ru: По умолчанию

en: Clear
ru: Очистить

en: None
ru: Нет

en: Remove Group
ru: Убрать группу

en: Add Group
ru: Добавить группу

en: Remove Embed
ru: Убрать встроенный объект

en: Please Try Again
ru: Пожалуйста, попробуйте еще раз

en: Click to toggle
ru: Нажмите, чтобы переключить

en: Site Background Color
ru: Цвет фона сайта

en: User Field
ru: Пользовательское поле

en: Linkedin URL
ru: Адрес LinkedIn

en: Google+ URL
ru: URL-адрес Google+

en: Twitter URL
ru: Адрес Twitter

en: Facebook URL
ru: URL-адрес Facebook

en: Avatar
ru: Аватар

en: Extra Info
ru: Дополнительная информация

en: User Profile Metabox
ru: Блок профайла пользователя

en: Image Caption
ru: Подпись

en: Entry Image
ru: Изображение записи

en: Write a short description for this entry
ru: Введите короткое описание для этой записи

en: Description
ru: Описание

en: Entry Title
ru: Заголовок записи

en: Remove Entry
ru: Удалить Запись

en: Add Another Entry
ru: Добавить еще одну Запись

en: Entry {#}
ru: Запись {#}

en: Generates reusable form entries
ru: Генерирует повторно используемые формы

en: Repeating Field Group
ru: Повторяемая группа полей

en: About Page Metabox
ru: Блок страницы "О нас"

en: oEmbed
ru: Вставка объектов

en: Upload or add multiple images/attachments.
ru: Загрузите или добавьте несколько изображений/вложений

en: Multiple Files
ru: Несколько файлов

en: Upload an image or enter a URL.
ru: Загрузите изображение или введите URL

en: Test Image
ru: Тестовое изображение

en: Test wysiwyg
ru: Визуальный редактор

en: Check Three
ru: Третье значение

en: Check Two
ru: Второе значение

en: Check One
ru: Первое значение

en: Test Multi Checkbox
ru: Множество флажков

en: Test Checkbox
ru: Флажок

en: Test Taxonomy Multi Checkbox
ru: Мультивыбор таксономии

en: Test Taxonomy Select
ru: Выпадающий список с таксономиями

en: Test Taxonomy Radio
ru: Переключатели таксономии

en: Test Radio
ru: Переключатели

en: Test Radio inline
ru: Переключатели в ряд

en: Option Three
ru: Третья опция

en: Option Two
ru: Вторая опция

en: Option One
ru: Первая опция

en: Test Select
ru: Пример выпадающего списка

en: This is a title description
ru: Это описание заголовка

en: Test Title Weeeee
ru: Пример заголовка

en: Test Text Area for Code
ru: Текстовая область для кода

en: Test Text Area Small
ru: Маленькая текстовая область

en: Test Text Area
ru: Текстовая область

en: Test Color Picker
ru: Поле выбора цвета

en: Test Money
ru: Поле для денежных значений

en: Test Date/Time Picker Combo (UNIX timestamp)
ru: Поле выбора даты/времени (в формате UNIX)

en: Test Date Picker (UNIX timestamp)
ru: Поле выбора даты (в формате UNIX)

en: Test Date Picker
ru: Поле выбора даты

en: Time zone
ru: Часовой пояс

en: Test Time
ru: Поле с временем

en: Test Text Email
ru: Поле с Email

en: Website URL
ru: URL Сайта

en: Test Text Medium
ru: Среднее текстовое поле

en: Test Text Small
ru: Маленькое текстовое поле

en: field description (optional)
ru: описание поля (необязательно)

en: Test Text
ru: Текстовое поле

en: Test Metabox
ru: Блок
