User Meta Pro 2.4 - en to it_IT translation catalogue (84 entries)

en: Profile
it_IT: Profilo

en: Email verification url: %s
it_IT: Indirizzo di Verifica Email: %s

en: Activation url: %s
it_IT: Indirizzo di Attivazione: %s

en: New user %s registered on your site.
it_IT: Il Nuovo Utente %s si è registrato al sito.

en: User %s is already activated.
it_IT: L'utente %s è già stato attivato.

en: activated
it_IT: attivato

en: deactivated
it_IT: disattivato

en: %1$s users have been %2$s
it_IT: %1$s utenti sono stati %2$s

en: User has been %s
it_IT: L'utente è stato %s

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
it_IT: Non hai i permessi sufficienti per accedere a questa pagina.

en: Website
it_IT: Sito Web

en: Registration Date
it_IT: Data di Registrazione

en: %s already taken
it_IT: %s già preso

en: User registration is currently not allowed.
it_IT: La registrazione utenti è al momento disabilitata.

en: Please Wait...
it_IT: Attendere prego...

en: Drop files here to upload
it_IT: Trascina i file qui per caricarli

en: %1$s has invalid extension. Only %2$s are allowed.
it_IT: %1$s non ha un estensione valida. Solo %2$s sono permesse.

en: %1$s is too large, maximum file size is %2$s.
it_IT: %1$s è troppo grande, la dimensione massima per i file è %2$s.

en: %s is empty, please select files again without it.
it_IT: %s è vuoto, per favore seleziona di nuovo i files senza quello.

en: Too weak
it_IT: Troppo Debole

en: Weak password
it_IT: Password Debole

en: Normal strength
it_IT: Password Media

en: Strong password
it_IT: password Sicura

en: Very strong password
it_IT: Password Molto Sicura

en: * This field is required
it_IT: * Questo campo è richiesto

en: * Please select an option
it_IT: * Seleziona un opzione

en: * This checkbox is required
it_IT: * Questa scelta è richiesta

en: * Minimum
it_IT: * Minimo

en: * Maximum
it_IT: * Massimo

en:  characters allowed
it_IT: caratteri permessi

en: * Minimum value is
it_IT: * Il valore minimo è

en: * Maximum value is
it_IT: * Il valore massimo è

en: * Date prior to
it_IT: * Data precedente a

en: * Date past
it_IT: * Data successiva

en:  options allowed
it_IT: opzioni permese

en: * Please select
it_IT: * Per favore seleziona

en:  options
it_IT: opzioni

en: * Fields do not match
it_IT: * I campi non corrispondono

en: * Invalid phone number
it_IT: * Numero di telefono non valido

en: * Invalid email address
it_IT: * Email non valida

en: * Not a valid integer
it_IT: * Non è un numero intero valido

en: * Invalid date, must be in YYYY-MM-DD format
it_IT: * Data non corretta, deve avere il seguente formato: YYYY-MM-DD

en: * Invalid time, must be in hh:mm:ss format
it_IT: * Orario non valido, deve avere il seguente formato hh:mm:ss

en: * Invalid datetime, must be in YYYY-MM-DD hh:mm:ss format
it_IT: * Data e orario non validi, devono avere il seguente formato: YYYY-MM-DD hh:mm:ss

en: * Invalid IP address
it_IT: * Indirizzo IP non valido

en: * Invalid URL
it_IT: * URL non valido

en: * Numbers only
it_IT: * Solo numeri

en: * Letters only
it_IT: * Solo lettere

en: * No special characters allowed
it_IT: * I caratteri speciali non sono permessi

en: * This user is already taken
it_IT: * Questo utente esiste già

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid %s.
it_IT: <strong>ERRORE</strong>: %s non valido.

en: Lost your password?
it_IT: Hai dimenticato la password?

en: Username or E-mail
it_IT: Nome Utente o Email

en: Get New Password
it_IT: Ottieni una Nuova Password

en: Reset Password
it_IT: Resetta la Password

en: Enter your new password below.
it_IT: Entra la tua password qua sotto.

en: New password
it_IT: Nuova Password

en: Confirm new password
it_IT: Conferma la nuova password

en: The passwords do not match.
it_IT: Le password non corrispondono.

en: Your password has been reset.
it_IT: La tua password è stata resettata.

en: Profile successfully updated.
it_IT: Profilo correttamente aggiornato.

en: Registration
it_IT: Registrazione

en: We have sent you a verification link to your email. Please complete your registration by clicking the link.
it_IT: Ti abbiamo spedito un link di verifica nella tua email. Per completare la tua registrazione devi cliccare quel link.

en: We have sent you a verification link to your email. Please verify your email by clicking the link and wait for admin approval.
it_IT: Ti abbiamo spedito un link di verifica nella tua email. Per favore verifica la tua email cliccando quel link e attendi per l'approvazione del tuo account da parte di un amministratore.

en: Registration successfully completed.
it_IT: Registrazione completata con successo.

en: User already activated
it_IT: Utente già attivato

en: <strong>ERROR:</strong> your account is not yet activated.
it_IT: <strong>ERRORE:</strong> il tuo account non è ancora stato attivato.

en: Check your e-mail for the confirmation link.
it_IT: Controlla la tua email, dovresti aver ricevuto un link di conferma.

en: Email not found
it_IT: Email non trovata

en: Read More
it_IT: Leggi Tutto

en: Previous
it_IT: &laquo; Indietro

en: Next
it_IT: Avanti &raquo;

en: <strong>ERROR</strong>: Incorrect Password. <a href="%s" title="Password Lost and Found">Lost your password</a>?
it_IT: <strong>ERRORE</strong>: Password incorretta. <a href="%s" title="Recupera Password">Hai dimenticato la tua password</a>?

en: User must be logged in to update profile
it_IT: Devi essere connesso per poter aggiornare il tuo profilo

en: Allowed Extension
it_IT: Estensioni Permesse

en: Retype Email
it_IT: Reinserisci Email

en: Retype Password
it_IT: Reinserisci la Password

en: Required
it_IT: Richiesto

en: %1$s: "%2$s" already taken
it_IT: %1$s: "%2$s" è già stato preso

en: Disable this notification
it_IT: Disabilita questa notifica

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Register
it_IT: Registrati

en: Dashboard
it_IT: Bacheca

en: Login Page
it_IT: Pagina di Login
