TranslatePress Multilingual - en to ro_RO translation catalogue (874 entries)

en:  Error:
ro_RO:  Eroare:

en:  Or %1$spurchase one here%2$s
ro_RO:  Sau %1$scumpără una aici%2$s

en:  TranslatePress Settings
ro_RO:  Setări TranslatePress

en:  and uncheck the Checkbox.
ro_RO:  și debifați caseta de selectare.

en:  done.
ro_RO:  finalizat.

en:  or
ro_RO:  sau

en:  words remaining.
ro_RO:  cuvinte rămase.

en: %1$s automatic translation requires an active license. Please %2$srenew%3$s your license or purchase a new one %4$shere%5$s.
ro_RO: Traducerea automată %1$s necesită o licență activă. Vă rugăm să %2$sreînnoiți%3$s licența sau achiziționați una nouă %4$saici%5$s.

en: %1$s% of text on this page is translated into %2$s.
ro_RO: %1$s% din textul de pe această pagină este tradus în %2$s.

en: %d day ago | %d days ago
ro_RO[0]: %d zi în urmă
ro_RO[1]: %d zile în urmă
ro_RO[2]: %d de zile în urmă

en: %d hour ago | %d hours ago
ro_RO[0]: %d oră în urmă
ro_RO[1]: %d ore în urmă
ro_RO[2]: %d de ore în urmă

en: %d original entries and their translations were deleted.
ro_RO: %d intrări originale și traducerile lor au fost șterse.

en: %sJoin our FREE & EXCLUSIVE onboarding course%s and learn how to grow your multilingual traffic, reach international markets, and save time & money while getting the most out of TranslatePress!
ro_RO: %sAlătură-te cursului nostru GRATUIT și EXCLUSIV de integrare%s și află cum să-ți crești traficul multilingv, să ajungi pe piețe internaționale și să economisești timp și bani, profitând la maximum de TranslatePress!

en: (inactive)
ro_RO: (inactiv)

en: 2000 AI words to translate automatically
ro_RO: 2000 de cuvinte AI de tradus automat

en: 5 Days to Better Multilingual Websites
ro_RO: 5 zile pentru site-uri web multilingve mai bune

en: <a href="%s" target="_blank">Here</a> you can observe the last 5 SQL errors relevant to TranslatePress if they exist.
ro_RO: <a href="%s" target="_blank">Aici</a> poți vedea ultimele 5 erori SQL relevante pentru TranslatePress, dacă există.

en: <a href="%s">Click here</a> to access the database optimization tool.
ro_RO: <a href="%s">Clic aici</a> pentru a accesa instrumentul de optimizare a bazei de date.

en: <br/>If you have only the free plugin installed but added a paid license, please install the paid plugin from your TranslatePress account.
ro_RO: <br/>Dacă aveți instalat doar plugin-ul gratuit, dar ați adăugat o licență plătită, vă rugăm să instalați plugin-ul plătit din contul dumneavoastră TranslatePress Account.

en: <p><strong>License key mismatch.</strong> The license you entered doesn't match the TranslatePress version you have installed.</p><p>Please check that you've installed the correct version for your license from your TranslatePress account.</p>
ro_RO: <p><strong>Cheia de licență nu corespunde.</strong> Licența pe care ai introdus-o nu corespunde cu versiunea de TranslatePress instalată.</p><p>Verifică dacă ai instalat versiunea corectă pentru licența ta din contul tău TranslatePress.</p>

en: <p><strong>License key mismatch.</strong> The license you entered doesn’t match the TranslatePress version you have installed.</p><p>Please check that you’ve installed the correct version for your license from your TranslatePress account.</p>
ro_RO: <p><strong>Cheia de licență nu corespunde.</strong> Licența introdusă nu corespunde cu versiunea TranslatePress instalată.</p><p>Te rugăm să verifici că ai instalat versiunea corectă pentru licența ta din contul tău TranslatePress.</p>

en: <strong>DeepL</strong> automatic translation is available as a <a href="%1$s" target="_blank" title="%2$s">%2$s</a>.
ro_RO: Traducerea automată <strong>DeepL</strong> este disponibilă ca <a href="%1$s" target="_blank" title="%2$s">%2$s</a>.

en: <strong>Different Domain per Language add-on</strong> requires TranslatePress version %1$s or higher. You are currently using version %2$s. Please update TranslatePress to enable this feature.
ro_RO: <strong>Suplimentul Different Domain per Language</strong> necesită TranslatePress versiunea %1$s sau mai nouă. În prezent folosești versiunea %2$s. Te rugăm să actualizezi TranslatePress pentru a activa această funcționalitate.

en: <strong>Extra Languages add-on</strong> requires TranslatePress version %1$s or higher. You are currently using version %2$s. Please update TranslatePress to enable this feature.
ro_RO: <strong>Suplimentul Extra Languages</strong> necesită versiunea %1$s sau o versiune mai recentă de TranslatePress. Utilizați în prezent versiunea %2$s. Vă rugăm să actualizați TranslatePress pentru a activa această funcționalitate.

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> Before performing this action it is strongly recommended to first backup the database.
ro_RO: <strong>NOTĂ IMPORTANTĂ:</strong> Înainte de a efectua această acțiune, se recomandă insistent să faceți mai întâi o copie de rezervă a bazei de date.

en: <strong>NEW:</strong> The <strong>Different Domain per Language</strong> add-on is here! Boost your global SEO and create a local experience with country-specific domains like .de or .fr. <a href="https://translatepress.com/docs/addons/different-domain-per-language/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=new-addon-ddpl" target="_blank">Learn more</a>.
ro_RO: <strong>NOU:</strong> A sosit addon-ul <strong>Different Domain per Language</strong>! Îmbunătățiți-vă SEO-ul global și creați o experiență locală cu domenii specifice țărilor, precum .de sau .fr. <a href="https://translatepress.com/docs/addons/different-domain-per-language/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=new-addon-ddpl" target="_blank">Aflați mai multe</a>.

en: <strong>NEW:</strong> The <strong>Different Domain per Language</strong> add-on is here! Boost your global SEO and create a local experience with country-specific domains like .de or .fr. Upgrade to <a href="https://translatepress.com/pricing/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=new-addon-ddpl-upsell" target="_blank">TranslatePress Business or Developer</a> to access it + more premium perks!
ro_RO: <strong>NOU:</strong> A sosit addon-ul <strong>Different Domain per Language</strong>! Îmbunătățiți-vă SEO-ul global și creați o experiență locală cu domenii specifice țărilor, precum .de sau .fr. Faceți upgrade la <a href="https://translatepress.com/pricing/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=new-addon-ddpl-upsell" target="_blank">TranslatePress Business sau Developer</a> pentru a-l accesa + mai multe beneficii premium!

en: <strong>This Black Friday, renew your license at a special price</strong> to continue receiving access to product downloads, automatic updates, and support.
ro_RO: <strong>De Black Friday, reînnoiește-ți licența la un preț special</strong> pentru a continua să ai acces la descărcări de produse, actualizări automate și asistență.

en: <strong>TranslatePress</strong> encountered SQL errors. <a href="%s" title="View TranslatePress SQL Errors">Check out the errors</a>.
ro_RO: <strong>TranslatePress</strong> a întâmpinat erori SQL. <a href="%s" title="View TranslatePress SQL Errors">Consultă erorile</a>.

en: <strong>TranslatePress</strong> requires <strong><a href="http://php.net/manual/en/book.mbstring.php">Multibyte String PHP library</a></strong>. Please contact your server administrator to install it on your server.
ro_RO: <strong>TranslatePress</strong> necesită <strong><a href="http://php.net/manual/en/book.mbstring.php">biblioteca PHP Multibyte String</a></strong>. Te rugăm să contactezi administratorul serverului pentru a o instala pe serverul tău.

en: <strong>TranslatePress</strong> requires at least PHP version 5.6.20+ to run. It is the <a href="%s">minimum requirement of the latest WordPress version</a>. Please contact your server administrator to update your PHP version.
ro_RO: <strong>TranslatePress</strong> necesită cel puțin versiunea PHP 5.6.20+ pentru a funcționa. Aceasta este <a href="%s">cerința minimă a celei mai recente versiuni WordPress</a>. Te rugăm să contactezi administratorul serverului pentru a actualiza versiunea ta de PHP.

en: <strong>Warning:</strong> Some strings have possibly incorrectly encoded characters. This may result in breaking the queries, rendering the page untranslated in live mode. Consider revising the following strings or their method of outputting.
ro_RO: <strong>Avertisment:</strong> Unele șiruri conțin caractere posibil codificate incorect. Acest lucru poate cauza erori în interogări, făcând ca pagina să nu fie tradusă în modul live. Luați în considerare revizuirea următoarelor șiruri sau a modului lor de afișare.

en: A popup appears asking the user if they want to be redirected
ro_RO: Apare o fereastră pop-up care îl întreabă pe utilizator dacă dorește să fie redirecționat

en: A popup appears asking the user if they want to be redirected.
ro_RO: Apare o fereastră pop-up care îl întreabă pe utilizator dacă dorește să fie redirecționat.

en: A short list of plugins you can use to extend your website.
ro_RO: O listă scurtă de pluginuri pe care le poți folosi pentru a-ți extinde site-ul.

en: A valid license is required to enable Automatic Translation.
ro_RO: Este necesară o licență validă pentru a activa traducerea automată.

en: AI Words Low Notification
ro_RO: Notificare număr scăzut de cuvinte AI

en: API key validation failed.
ro_RO: Validarea cheii API a eșuat.

en: API key verification was successful.
ro_RO: Verificarea cheii API a reușit.

en: Accept user payments, create subscription plans and restrict content on your membership site.
ro_RO: Acceptă plăți de la utilizatori, creează planuri de abonament și restricționează conținutul pe site-ul tău pentru membri.

en: Access to TranslatePress AI
ro_RO: Acces la TranslatePress AI

en: Access to TranslatePress AI for instant automatic translations
ro_RO: Acces la TranslatePress AI pentru traduceri automate instantanee

en: Account Page
ro_RO: Pagina contului

en: Activate
ro_RO: Activează

en: Activate License
ro_RO: Activează licența

en: Activate License Key
ro_RO: Activează cheia de licență

en: Activate License »
ro_RO: Activează licența »

en: Activation error:
ro_RO: Eroare la activare:

en: Active
ro_RO: Activ

en: Active, Deactivated, installed version and settings
ro_RO: Activ, dezactivat, versiunea instalată și setările

en: Add
ro_RO: Adaugă

en: Add Extra AI Words
ro_RO: Adaugă cuvinte AI suplimentare

en: Add Language
ro_RO: Adaugă limbă

en: Add Languages
ro_RO: Adăugare limbi

en: Add Media
ro_RO: Adaugă media

en: Add New
ro_RO: Adaugă nou

en: Add a New Language
ro_RO: Adaugă o limbă nouă

en: Add a floating dropdown that follows the user on every page.
ro_RO: Adaugă o listă derulantă plutitoare care însoțește utilizatorul pe fiecare pagină.

en: Add a license key
ro_RO: Adaugă o cheie de licență

en: Add a limit to the number of automatically translated characters so you can better budget your project.
ro_RO: Adaugă o limită la numărul de caractere traduse automat pentru a-ți putea gestiona mai bine bugetul proiectului.

en: Add as many languages as you need for your project to go global. Publish your language only when all your translations are done.
ro_RO: Adaugă atâtea limbi câte ai nevoie pentru ca proiectul tău să devină global. Publică limba numai când toate traducerile sunt finalizate.

en: Add more than two languages with TranslatePress Pro.
ro_RO: Adaugă mai mult de două limbi cu TranslatePress Pro.

en: Add your API Key here...
ro_RO: Adăugați cheia API aici...

en: Add your License Key
ro_RO: Adaugă cheia de licență

en: Add your License Key to unlock all premium features. Find the License Key in your
ro_RO: Adaugă cheia de licență pentru a debloca toate funcționalitățile premium. Găsește cheia de licență în

en: Adding more than two languages is a paid feature. Upgrade TranslatePress and unlock more premium features.
ro_RO: Adăugarea a mai mult de două limbi este o funcționalitate plătită. Fă upgrade la TranslatePress și deblochează mai multe funcționalități premium.

en: Additional Language
ro_RO: Limbă suplimentară

en: Addons
ro_RO: Suplimente

en: Admin Notices
ro_RO: Notificări administrative

en: Ads a slash at the end of the home_url() function
ro_RO: Adaugă un slash la sfârșitul funcției home_url()

en: Advanced
ro_RO: Avansate

en: Advanced Add-ons
ro_RO: Suplimente avansate

en: All Languages
ro_RO: Toate limbile

en: All TranslatePress functionalities are disabled until then.
ro_RO: Toate funcționalitățile TranslatePress sunt dezactivate până atunci.

en: All individual TranslatePress add-on plugins <a href="%1$s" target="_blank">have been discontinued</a> and are now included in the premium Personal, Business and Developer versions of TranslatePress. Please log into your <a href="%2$s" target="_blank">account page</a>, download the new premium version and install it. Your individual addons settings will be ported over.
ro_RO: Toate pluginurile suplimentare individuale TranslatePress <a href="%1$s" target="_blank">au fost retrase</a> și sunt acum incluse în versiunile premium Personal, Business și Developer ale TranslatePress. Vă rugăm să vă autentificați în <a href="%2$s" target="_blank">pagina contului dumneavoastră</a>, să descărcați noua versiune premium și să o instalați. Setările individuale ale suplimentelor dumneavoastră vor fi transferate.

en: Allow & Continue
ro_RO: Permite și continuă

en: Allow this user to translate the website.
ro_RO: Permite acestui utilizator să traducă site-ul.

en: Allow translation to the corresponding language only if the content is written in the default language.
ro_RO: Permite traducerea în limba corespunzătoare doar dacă conținutul este scris în limba implicită.

en: Already a Pro User?
ro_RO: Ești deja utilizator Pro?

en: Already purchased a Premium version?
ro_RO: Ai achiziționat deja o versiune Premium?

en: Alt attribute
ro_RO: Atribut alt

en: Alternative Engines
ro_RO: Motoare alternative

en: Always use this language
ro_RO: Folosește întotdeauna această limbă

en: An error occurred while loading results. Most likely you were logged out. Reload page?
ro_RO: A apărut o eroare la încărcarea rezultatelor. Cel mai probabil ai fost deconectat. Reîncarci pagina?

en: An error occurred, please try again.
ro_RO: A apărut o eroare, te rugăm să încerci din nou.

en: Anchor link
ro_RO: Ancoră

en: Any Post Status
ro_RO: Orice stare articol

en: Applies to all types of language switchers (floating, shortcode, and menu). When enabled, the site will revert to using the original Language Switcher configured in the General Settings tab, replacing the new customizable version. Your existing switcher settings will remain saved, but they will be ignored while this option is active.
ro_RO: Se aplică tuturor tipurilor de selectoare de limbă (flotant, shortcode și meniu). Când este activat, site-ul va reveni la utilizarea selectorului de limbă original configurat în fila Setări generale, înlocuind versiunea nouă personalizabilă. Setările existente ale selectorului vor rămâne salvate, dar vor fi ignorate cât timp această opțiune este activă.

en: Apply
ro_RO: Aplică

en: Apply a Template
ro_RO: Aplică un șablon

en: Are you a TranslatePress PRO user?
ro_RO: Ești utilizator TranslatePress PRO?

en: Are you sure you want to remove this item?
ro_RO: Ești sigur că vrei să elimini acest element?

en: Are you sure you want to remove this language?
ro_RO: Sigur dorești să elimini această limbă?

en: Are you sure you want to split this phrase into smaller parts?
ro_RO: Sigur doriți să împărțiți această frază în părți mai mici?

en: Article Section
ro_RO: Secțiune articol

en: Article Tag
ro_RO: Etichetă articol

en: Ask a Question
ro_RO: Pune o întrebare

en: Ask the community
ro_RO: Întreabă comunitatea

en: Assign different domains or subdomains to each language. When visitors access these domains, TranslatePress loads the appropriate language translation directly without redirecting.
ro_RO: Atribuie domenii sau subdomenii diferite fiecărei limbi. Când vizitatorii accesează aceste domenii, TranslatePress încarcă direct traducerea corespunzătoare fără redirecționare.

en: Audios
ro_RO: Audio

en: Automatic Translation
ro_RO: Traducere automată

en: Automatic Translation Memory
ro_RO: Memorie de traducere automată

en: Automatic Translation Settings
ro_RO: Setări traducere automată

en: Automatic User Language Detection
ro_RO: Detectare automată a limbii utilizatorului

en: Automatic and manual slug translation changes performed when <strong>TranslatePress - Multilingual</strong> 2.8.4 was active had to be removed because of some issues with that version. All slug translations from before that version are now in use. Thank you for understanding!
ro_RO: Modificările automate și manuale de traducere a slug-urilor efectuate când <strong>TranslatePress - Multilingual</strong> 2.8.4 era activă au trebuit eliminate din cauza unor probleme cu acea versiune. Toate traducerile de slug-uri de dinaintea acelei versiuni sunt acum în uz. Îți mulțumim pentru înțelegere!

en: Automatic translation has been disabled.
ro_RO: Traducerea automată a fost dezactivată.

en: Automatically Translate Slugs
ro_RO: Traducere automată a slug-urilor

en: Automatically translate your website through the DeepL API.
ro_RO: Traduce automat site-ul tău prin API-ul DeepL.

en: Automatically translate your website using TranslatePress AI.
ro_RO: Traduce automat site-ul tău folosind TranslatePress AI.

en: Automatically translated
ro_RO: Tradus automat

en: Available in our Pro Versions
ro_RO: Disponibil în versiunile noastre Pro

en: Available languages
ro_RO: Limbi disponibile

en: Back to TranslatePress Settings
ro_RO: Înapoi la setările TranslatePress

en: Bad request. There was an error accessing the DeepL API.
ro_RO: Cerere incorectă. A apărut o eroare la accesarea API-ului DeepL.

en: Before enabling:
ro_RO: Înainte de activare:

en: Block Crawlers
ro_RO: Blocare crawlere

en: Block crawlers from triggering automatic translations on your website.<br>This will not prevent crawlers from accessing this site's pages.
ro_RO: Împiedică crawlerele să declanșeze traduceri automate pe site-ul tău.<br>Aceasta nu va împiedica crawlerele să acceseze paginile site-ului.

en: Border
ro_RO: Chenar

en: Border Template
ro_RO: Șablon cu chenar

en: Bottom Left
ro_RO: Stânga jos

en: Bottom Right
ro_RO: Dreapta jos

en: Brand-new Language Switcher Settings are here!
ro_RO: Setările complet noi pentru selectorul de limbă sunt aici!

en: Browse As User Role
ro_RO: Navighează ca rol de utilizator

en: Bulk Actions
ro_RO: Acțiuni în masă

en: Button Text
ro_RO: Text buton

en: By checking this setting the preferred language will remain the one selected above, without the possibility of being changed in the frontend.<br>This language will be used in different operations such as sending email to the user.
ro_RO: Prin bifarea acestei setări, limba preferată va rămâne cea selectată mai sus, fără posibilitatea de a fi schimbată în frontend.<br>Această limbă va fi utilizată în diferite operațiuni, cum ar fi trimiterea de e-mailuri către utilizator.

en: By upgrading you'll get access to all paid add-ons, premium support and help fund the future development of TranslatePress.
ro_RO: Prin upgrade vei avea acces la toate suplimentele plătite, suport premium și vei ajuta la finanțarea dezvoltării viitoare a TranslatePress.

en: Capture more user information on the registration form with the help of Profile Builder's custom user profile fields and/or add an Email Confirmation process to verify your customers accounts.
ro_RO: Capturează mai multe informații despre utilizatori în formularul de înregistrare cu ajutorul câmpurilor personalizate de profil din Profile Builder și/sau adaugă un proces de confirmare prin e-mail pentru a verifica conturile clienților tăi.

en: Change lang attribute of the html tag to a format that includes country regional or not. <br>In HTML, the lang attribute (<html lang="en-US">)  should be used to  specify the language of text content so that the  browser can correctly display or process  your content (eg. for  hyphenation, styling, spell checking, etc).
ro_RO: Schimbă atributul lang al etichetei HTML la un format care include sau nu țara/regiunea. <br>În HTML, atributul lang (<html lang="en-US">) ar trebui folosit pentru a specifica limba conținutului textului, astfel încât browserul să poată afișa sau procesa corect conținutul (ex. pentru despărțirea în silabe, stilizare, corectarea ortografică etc.).

en: Change language
ro_RO: Schimbă limba

en: Change language to %s
ro_RO: Schimbă limba în %s

en: Check DNS
ro_RO: Verifică DNS

en: Check if the selected translation engine is configured correctly.
ro_RO: Verifică dacă motorul de traducere selectat este configurat corect.

en: Check if you want to add the subdirectory in the URL for the default language.</br>By checking this option, the default language seen by website visitors will become the first one in the "All Languages" list.
ro_RO: Bifează dacă vrei să adaugi subdirectorul în URL pentru limba implicită.<br/>Prin bifarea acestei opțiuni, limba implicită văzută de vizitatorii site-ului va deveni prima din lista „Toate limbile”.

en: Check if you want to display languages in their native names. Otherwise, languages will be displayed in English.
ro_RO: Bifează dacă vrei să afișezi limbile în denumirile lor native. În caz contrar, limbile vor fi afișate în engleză.

en: Checking DNS...
ro_RO: Se verifică DNS...

en: Choose a language...
ro_RO: Alege o limbă...

en: Choose a secondary language...
ro_RO: Alege o limbă secundară...

en: Choose from which languages to exclude this element.
ro_RO: Alege din ce limbi să excluzi acest element.

en: Choose in which language to show this element.
ro_RO: Alege limba în care să se afișeze acest element.

en: Choose what paths can be translated. Supports wildcard at the end of the path.<br>For example, to exclude https://example.com/some/path you can either use the rule /some/path/ or /some/*.<br>Enter each rule on it's own line. To exclude the home page use {{home}}.
ro_RO: Alege ce căi pot fi traduse. Acceptă wildcard la sfârșitul căii.<br>De exemplu, pentru a exclude https://example.com/some/path poți folosi fie regula /some/path/, fie /some/*.<br>Introdu fiecare regulă pe propria sa linie. Pentru a exclude pagina principală, folosește {home}.

en: Choose which engine you want to use in order to %1$s automatically translate your website.
ro_RO: Alege motorul pe care vrei să îl folosești pentru a %1$s traduce automat site-ul tău.

en: Choose which hreflang tags will appear on your website.<br/>We recommend showing both types of hreflang tags as indicated by <a href="https://developers.google.com/search/docs/advanced/crawling/localized-versions" title="Google Crawling" target="_blank">Google documentation</a>.<br/>Removing Country Locale when having multiple Country Locales of the same language (ex. English UK and English US) will result in showing one hreflang tag with link to just one of the region locales for that language.
ro_RO: Alege ce taguri hreflang vor apărea pe site-ul tău.<br/>Recomandăm afișarea ambelor tipuri de taguri hreflang, așa cum indică <a href="https://developers.google.com/search/docs/advanced/crawling/localized-versions" title="Google Crawling" target="_blank">documentația Google</a>.<br/>Eliminarea Localizării de țară atunci când există mai multe Localizări de țară ale aceleiași limbi (ex. English UK și English US) va avea ca rezultat afișarea unui tag hreflang cu legătură doar la una dintre localizările regionale pentru acea limbă.

en: Cleaning gettext original strings table for language %s...
ro_RO: Se curăță tabelul cu șirurile originale Gettext pentru limba %s...

en: Cleaning original meta table for language %s...
ro_RO: Se curăță tabelul meta original pentru limba %s...

en: Cleaning original strings table for language %s...
ro_RO: Se curăță tabelul cu șirurile originale pentru limba %s...

en: Cleans up all trp_dictionary_* tables of duplicate rows. These tables contain translations for user-inputted strings such as post content, post title, menus etc.
ro_RO: Curăță toate tabelele trp_dictionary_* de rândurile duplicate. Aceste tabele conțin traduceri pentru șirurile introduse de utilizator, cum ar fi conținutul articolului, titlul articolului, meniurile etc.

en: Cleans up all trp_gettext_* tables of duplicate rows. These tables contain translations for themes and plugin strings.
ro_RO: Curăță toate tabelele trp_gettext_* de rândurile duplicate. Aceste tabele conțin traduceri pentru șirurile din teme și pluginuri.

en: Cleans up all trp_original_strings table of duplicate rows. This table contains strings in the default language, without any translation.<br>The trp_original_meta table, which contains meta information that refers to the post parent’s ID, is also regenerated.<br>Such duplicates can appear in exceptional situations of unexpected behavior.
ro_RO: Curăță tabelul trp_original_strings de rândurile duplicate. Acest tabel conține șiruri în limba implicită, fără nicio traducere.<br>Tabelul trp_original_meta, care conține informații meta care fac referire la ID-ul articolului părinte, este de asemenea regenerat.<br>Astfel de duplicate pot apărea în situații excepționale de comportament neașteptat.

en: Clear filters
ro_RO: Șterge filtrele

en: Click to Copy
ro_RO: Clic pentru a copia

en: Click to sort strings by this column
ro_RO: Apasă pentru a sorta șirurile după această coloană

en: Close
ro_RO: Închide

en: Close Button Text
ro_RO: Text buton de închidere

en: Close Editor
ro_RO: Închide editorul

en: Code
ro_RO: Cod

en: Configure Site Languages
ro_RO: Configurează limbile site-ului

en: Configure different menu items for different languages.
ro_RO: Configurează elemente de meniu diferite pentru limbi diferite.

en: Connect separate domains or subdomains to each of your translated versions. Strengthen your brand’s local identity and boost SEO performance for every language you support.
ro_RO: Conectează domenii sau subdomenii separate la fiecare dintre versiunile tale traduse. Consolidă identitatea locală a brandului tău și îmbunătățește performanța SEO pentru fiecare limbă pe care o suporti.

en: Continue
ro_RO: Continuă

en: Copy the relevant content from the duplicated tables (trp_dictionary_en_us_es_es_COPY for example) in the newly generated table (trp_dictionary_en_us_es_es) -- perform this step only if you want to keep the current translations
ro_RO: Copiază conținutul relevant din tabelele duplicate (de exemplu, trp_dictionary_en_us_es_es_COPY) în tabela nou generată (trp_dictionary_en_us_es_es) -- efectuează acest pas doar dacă vrei să păstrezi traducerile actuale.

en: Could not install. Try again from <a href="%s" >Plugins Dashboard.</a>
ro_RO: Nu s-a putut instala. Încearcă din nou din <a href="%s" >Panoul Modulelor.</a>

en: Could not reach domain: %s
ro_RO: Nu s-a putut accesa domeniul: %s

en: Create a backup of your database
ro_RO: Creează o copie de rezervă a bazei de date

en: Create a copy of each translation table where you encounter errors. You can copy the table within the same database (trp_dictionary_en_us_es_es_COPY for example) -- perform this step only if you want to keep the current translations
ro_RO: Creează o copie a fiecărei tabele de traducere în care întâmpini erori. Poți copia tabela în cadrul aceleiași baze de date (de exemplu, trp_dictionary_en_us_es_es_COPY) -- efectuează acest pas doar dacă vrei să păstrezi traducerile actuale.

en: Create no-code automations and workflows on your WordPress site. Easily connect your plugins, sites and apps together.
ro_RO: Creează automatizări și fluxuri de lucru fără cod pe site-ul tău WordPress. Conectează cu ușurință pluginurile, site-urile și aplicațiile tale.

en: Create translator accounts for new users or allow existing users that are not administrators to translate your website.
ro_RO: Creează conturi de traducător pentru utilizatori noi sau permite utilizatorilor existenți care nu sunt administratori să traducă site-ul tău.

en: Create your Free Account
ro_RO: Creează-ți contul gratuit

en: Creating a free account includes:
ro_RO: Crearea unui cont gratuit include:

en: Current Language
ro_RO: Limba curentă

en: Current User
ro_RO: Utilizator curent

en: Current status: %s words remaining
ro_RO: Stare actuală: %s cuvinte rămase

en: Custom Language Flag
ro_RO: Steag de limbă personalizat

en: Custom Languages
ro_RO: Limbi personalizate

en: Custom language
ro_RO: Limbă personalizată

en: Custom languages
ro_RO: Limbi personalizate

en: Customize the date formatting per each translated language.<br/>Leave empty for default WP setting or see more information <a href="https://wordpress.org/support/article/formatting-date-and-time/" title="Formatting Date and Time" target="_blank">here</a>
ro_RO: Personalizează formatarea datei pentru fiecare limbă tradusă.<br/>Lăsați gol pentru setarea implicită WP sau consultați mai multe informații <a href="https://wordpress.org/support/article/formatting-date-and-time/" title="Formatting Date and Time" target="_blank">aici</a>

en: DNS check failed. Please verify your domain configuration.
ro_RO: Verificarea DNS a eșuat. Te rugăm să verifici configurația domeniului.

en: DNS is correctly configured!
ro_RO: DNS este configurat corect!

en: Dark
ro_RO: Întunecat

en: Dark Template
ro_RO: Șablon întunecat

en: Database optimization did not complete successfully. We recommend restoring the original database or <a href="%s" >trying again.</a>
ro_RO: Optimizarea bazei de date nu s-a finalizat cu succes. Vă recomandăm să restaurați baza de date originală sau <a href="%s" >să încercați din nou.</a>

en: Date format
ro_RO: Format dată

en: Deactivate
ro_RO: Dezactivează

en: Deactivate License
ro_RO: Dezactivează licența

en: Debug Data for License Activation
ro_RO: Date de depanare pentru activarea licenței

en: Debug Data for License Checking
ro_RO: Date de depanare pentru verificarea licenței

en: Debug Information
ro_RO: Informații de depanare

en: DeepL API Key
ro_RO: Cheie API DeepL

en: DeepL API Type
ro_RO: Tip API DeepL

en: DeepL Automatic Translation
ro_RO: Traducere automată DeepL

en: Default
ro_RO: Implicit

en: Default (example: en-US, fr-CA, etc.)
ro_RO: Implicit (exemplu: en-US, fr-CA, etc.)

en: Default Language
ro_RO: Limba implicită

en: Default Template
ro_RO: Șablon implicit

en: Delete
ro_RO: Șterge

en: Delete entries
ro_RO: Șterge înregistrările

en: Description
ro_RO: Descriere

en: Detected long query limitation on WPEngine hosting. Some large pages may appear untranslated. You can remove limitation by adding the following to your site’s wp-config.php: define( 'WPE_GOVERNOR', false );
ro_RO: S-a detectat o limitare a interogărilor lungi pe găzduirea WPEngine. Unele pagini mari pot apărea netraduse. Puteți elimina limitarea adăugând următorul cod în fișierul wp-config.php al site-ului: define( 'WPE_GOVERNOR', false );

en: Different Domain per Language
ro_RO: Domeniu diferit pentru fiecare limbă

en: Different Domain per Language: A language domain cannot be the same as the main site URL. The toggle has been disabled for the matching domain.
ro_RO: Different Domain per Language: Domeniul unei limbi nu poate fi identic cu URL-ul principal al site-ului. Comutatorul a fost dezactivat pentru domeniul corespunzător.

en: Different Domain per Language: Domain is required when domain mapping is enabled. The toggle has been disabled for languages with empty domains.
ro_RO: Different Domain per Language: Domeniul este obligatoriu când maparea domeniilor este activată. Comutatorul a fost dezactivat pentru limbile cu domenii necompletate.

en: Different Domain per Language: The same domain cannot be assigned to multiple languages. The toggle has been disabled for duplicate domains.
ro_RO: Different Domain per Language: Același domeniu nu poate fi atribuit mai multor limbi. Comutatorul a fost dezactivat pentru domeniile duplicate.

en: Different Menu Items for each Language
ro_RO: Elemente de meniu diferite pentru fiecare limbă

en: Disable dynamic translation
ro_RO: Dezactivează traducerea dinamică

en: Disable post container tags for post content
ro_RO: Dezactivează tagurile container pentru conținutul articolului

en: Disable post container tags for post title
ro_RO: Dezactivează tagurile container pentru titlul articolului

en: Disable translation for gettext strings
ro_RO: Dezactivează traducerea pentru șirurile Gettext

en: Discard All
ro_RO: Renunță la toate

en: Discard all changes. Shortcut: CTRL(⌘) + ALT + Z
ro_RO: Renunță la toate modificările. Scurtătură: CTRL(⌘) + ALT + Z

en: Discard changes
ro_RO: Renunță la modificări

en: Discard changes to this text box. To discard changes to all text boxes use shortcut: CTRL(⌘) + ALT + Z
ro_RO: Renunță la modificările din această casetă text. Pentru a renunța la modificările din toate casetele text, folosește scurtătura: CTRL(⌘) + ALT + Z

en: Dismiss
ro_RO: Respinge

en: Dismiss email course notification
ro_RO: Înlătură notificarea cursului prin email

en: Dismiss this notice.
ro_RO: Închide această notificare.

en: Dismiss tooltip
ro_RO: Închide indicația

en: Displays a small language drop-down across your website, in a corner of your choosing.
ro_RO: Afișează un mic drop-down pentru limbă pe site-ul tău, într-un colț la alegere.

en: Do not automatically translate strings that are found in html nodes matching these selectors.<br>Excludes all the children of HTML nodes matching these selectors from being automatically translated.<br>Manual translation of these strings is still possible.
ro_RO: Nu traduce automat șirurile care se găsesc în nodurile HTML ce corespund acestor selectori.<br>Exclude toți copiii nodurilor HTML ce corespund acestor selectori de la traducerea automată.<br>Traducerea manuală a acestor șiruri este încă posibilă.

en: Do not automatically translate these strings (ex. names, technical words...)<br>Paragraphs containing these strings will still be translated except for the specified part.
ro_RO: Nu traduce automat aceste șiruri (ex. nume, cuvinte tehnice...)<br>Paragrafele care conțin aceste șiruri vor fi în continuare traduse, cu excepția părții specificate.

en: Do not dynamically translate strings that are found in html nodes matching these selectors.<br>Excludes all the children of HTML nodes matching these selectors from being translated using JavaScript.<br/>These strings will still be translated on the server side if possible.
ro_RO: Nu traduce dinamic șirurile care se găsesc în nodurile HTML ce corespund acestor selectori.<br>Exclude toți copiii nodurilor HTML ce corespund acestor selectori de la traducerea prin JavaScript.<br/>Aceste șiruri vor fi traduse în continuare pe partea de server, dacă este posibil.

en: Do not include translated links in sitemaps generated by SEO plugins.<br/>Requires <a href="https://translatepress.com/docs/addons/seo-pack/?utm_source=tp-advanced&utm_medium=client-site&utm_campaign=miscellaneous" title="TranslatePress Add-on SEO Pack documentation" target="_blank"> SEO Pack Add-on</a> to be installed and activated.
ro_RO: Nu include linkurile traduse în sitemaps generate de pluginurile SEO.<br/>Necesită ca <a href="https://translatepress.com/docs/addons/seo-pack/?utm_source=tp-advanced&utm_medium=client-site&utm_campaign=miscellaneous" title="TranslatePress Add-on SEO Pack documentation" target="_blank"> suplimentul SEO Pack</a> să fie instalat și activat.

en: Do not translate certain paths
ro_RO: Nu traduce anumite căi

en: Do not translate strings that are found in html nodes matching these selectors.<br>Excludes all the children of HTML nodes matching these selectors from being translated.<br>These strings cannot be translated manually nor automatically.
ro_RO: Nu traduce șirurile care se găsesc în nodurile HTML ce corespund acestor selectori.<br>Exclude toți copiii nodurilor HTML ce corespund acestor selectori de la traducere.<br>Aceste șiruri nu pot fi traduse manual nici automat.

en: Documentation
ro_RO: Documentație

en: Domain
ro_RO: Domeniu

en: Domain is reachable!
ro_RO: Domeniul este accesibil!

en: Domain returned HTTP status %d.
ro_RO: Domeniul a returnat statusul HTTP %d.

en: Don't forget to Save Translation. Use keyboard shortcut CTRL(⌘) + S
ro_RO: Nu uita să salvezi traducerea. Folosește scurtătura de tastatură CTRL(⌘) + S

en: Done.
ro_RO: Gata.

en: Don’t have a TranslatePress AI License Key?
ro_RO: Nu ai o cheie de licență TranslatePress AI?

en: Download & Install the Pro plugin
ro_RO: Descarcă & instalează modulul Pro

en: Dublin Core Description
ro_RO: Descriere Dublin Core

en: Dublin Core Title
ro_RO: Titlu Dublin Core

en: Duplicate language detected.<br>Each language can only be added once to ensure accurate translation management.<br> Please change the duplicate language entry and try again.
ro_RO: Limbă duplicată detectată.<br>Fiecare limbă poate fi adăugată o singură dată pentru a asigura o gestionare corectă a traducerilor.<br> Te rugăm să modifici intrarea limbii duplicate și să încerci din nou.

en: Dynamically Added Strings
ro_RO: Șiruri adăugate dinamic

en: Edit
ro_RO: Editează

en: Edit translations by visually selecting them on each site page
ro_RO: Editează traducerile selectându-le vizual pe fiecare pagină a site-ului.

en: Edit url slug translations, plugins and theme translation (emails, forms etc.)
ro_RO: Editează traducerile de slug URL, pluginuri și temă (e-mailuri, formulare etc.)

en: Email text
ro_RO: Text e-mail

en: Emails
ro_RO: E-mailuri

en: Emails String Translation
ro_RO: Traducerea șirurilor de e-mail

en: Empty feed response
ro_RO: Răspuns de flux gol

en: Enable Add-on modules to extend TranslatePress and enhance the functionality of your translated site.
ro_RO: Activează modulele suplimentare pentru a extinde TranslatePress și a îmbunătăți funcționalitatea site-ului tău tradus.

en: Enable Addons
ro_RO: Activare suplimente

en: Enable Automatic Translation
ro_RO: Activează traducerea automată

en: Enable Modules
ro_RO: Activează modulele

en: Enable the hreflang x-default tag for language:
ro_RO: Activează eticheta hreflang x-default pentru limba:

en: Enable the new switcher
ro_RO: Activează noul comutator

en: Enable translation
ro_RO: Activează traducerea

en: Enable translation of numbers ( e.g. phone numbers)
ro_RO: Activează traducerea numerelor (ex. numere de telefon)

en: Enables the hreflang="x-default" for an entire language. See documentation for more details.
ro_RO: Activează hreflang="x-default" pentru o întreagă limbă. Consultă documentația pentru mai multe detalii.

en: Ensure your domains are registered, pointed to your server, and have SSL certificates configured.
ro_RO: Asigură-te că domeniile tale sunt înregistrate, indicate către serverul tău și au certificate SSL configurate.

en: Enter a valid license
ro_RO: Introdu o licență validă

en: Enter your license key
ro_RO: Introdu cheia de licență

en: Entire Response From wp_remote_get():
ro_RO: Răspunsul complet de la wp_remote_get():

en: Error
ro_RO: Eroare

en: Error! Duplicate URL slug values.
ro_RO: Eroare! Valori duplicate ale slug-ului URL.

en: Error:
ro_RO: Eroare:

en: Even changing from en_US to en_GB, because they are treated as two different languages.
ro_RO: Chiar și schimbarea de la en_US la en_GB, deoarece sunt tratate ca două limbi diferite.

en: Example: %1$s for English, %2$s for Spanish, %3$s for French.
ro_RO: Exemplu: %1$s pentru engleză, %2$s pentru spaniolă, %3$s pentru franceză.

en: Exclude Gettext Strings
ro_RO: Exclude șirurile Gettext

en: Exclude Gettext strings
ro_RO: Exclude șirurile Gettext

en: Exclude Paths From Translation
ro_RO: Exclude căile din traducere

en: Exclude element from language
ro_RO: Exclude elementul din limbă

en: Exclude from Language
ro_RO: Exclude din limbă

en: Exclude from dynamic translation
ro_RO: Exclude din traducerea dinamică

en: Exclude selectors from translation
ro_RO: Exclude selectorii din traducere

en: Exclude selectors only from automatic translation
ro_RO: Exclude selectorii doar din traducerea automată

en: Exclude strings & pages
ro_RO: Exclude șirurile și paginile

en: Exclude strings from automatic translation
ro_RO: Exclude șirurile de la traducerea automată

en: Exclude these strings from being translated as Gettext strings by TranslatePress. Leave the domain empty to take into account any Gettext string.<br/>Can still be translated through po/mo files.
ro_RO: Exclude aceste șiruri de la traducerea ca șiruri Gettext de către TranslatePress. Lasă domeniul gol pentru a lua în considerare orice șir Gettext.<br/>Pot fi în continuare traduse prin fișiere po/mo.

en: Exclude this element from specific languages.
ro_RO: Exclude acest element din anumite limbi.

en: Exclude translated links from sitemap
ro_RO: Exclude link-urile traduse din sitemap

en: Exit Setup
ro_RO: Ieșire din configurare

en: Explore pre-made templates, switch colors, flag styles, spacing, layouts & more. Use the live preview to perfect your switcher in seconds.
ro_RO: Explorați șabloane predefinite, schimbați culorile, stilurile steagurilor, spațierea, aspectele și multe altele. Folosiți previzualizarea live pentru a perfecționa selectorul în câteva secunde.

en: Extra Translation Features
ro_RO: Funcționalități suplimentare de traducere

en: Filter
ro_RO: Filtrează

en: Filter Gettext wrapping from post content and title
ro_RO: Filtrează încapsularea Gettext din conținutul și titlul articolului

en: Filter Gettext wrapping from post meta
ro_RO: Filtrează încapsularea Gettext din metadatele articolului

en: Filter by Post Type
ro_RO: Filtrează după tip de articol

en: Filter by Taxonomy
ro_RO: Filtrează după taxonomie

en: Filter by Translation Block
ro_RO: Filtrează după bloc de traducere

en: Filter by domain
ro_RO: Filtrează după domeniu

en: Filter by type
ro_RO: Filtrează după tip

en: Filter strings according to selected translation status, filters and keywords and selected filters
ro_RO: Filtrează șirurile în funcție de starea de traducere selectată, filtre și cuvinte cheie și filtrele selectate

en: Filters gettext wrapping such as #!trpst#trp-gettext from all updated post content and post title. Does not affect previous post content. <br/><strong>Database backup is recommended before switching on.</strong>
ro_RO: Filtrează încapsularea Gettext, cum ar fi #!trpst#trp-gettext, din conținutul și titlul tuturor articolelor actualizate. Nu afectează conținutul articolelor anterioare. <br/><strong>Se recomandă efectuarea unei copii de rezervă a bazei de date înainte de activare.</strong>

en: Filters gettext wrapping such as #!trpst#trp-gettext from all updated post meta. Does not affect previous post meta. <br/><strong>Database backup is recommended before switching on.</strong>
ro_RO: Filtrează încapsularea Gettext, cum ar fi #!trpst#trp-gettext, din metadatele tuturor articolelor actualizate. Nu afectează metadatele articolelor anterioare. <br/><strong>Se recomandă efectuarea unei copii de rezervă a bazei de date înainte de activare.</strong>

en: Finalize
ro_RO: Finalizare

en: Find how many translatable words are on your website
ro_RO: Află câte cuvinte traductibile există pe site-ul tău

en: Finishing up...
ro_RO: Se finalizează...

en: First by IP address, then by browser language
ro_RO: Mai întâi după adresa IP, apoi după limba browserului

en: First by browser language, then IP address (recommended)
ro_RO: Mai întâi după limba browserului, apoi după adresa IP (recomandat)

en: First, install and activate TranslatePress Pro
ro_RO: Mai întâi, instalează și activează TranslatePress Pro

en: Fix broken HTML
ro_RO: Repară HTML-ul stricat

en: Fix missing dynamic content
ro_RO: Remediere conținut dinamic lipsă

en: Fixes an edge case issue where some gettext strings have the original ID incorrectly set to NULL, causing problems in the Translation Editor.<br>This operation corrects the original IDs in the trp_gettext_* tables.<br>Only check this option if you encountered an issue in the Translation Editor where clicking the green pencil did not bring up the gettext string for translation in the left sidebar.<br>Otherwise, please leave this option unchecked because it's an intensive operation.
ro_RO: Corectează o problemă de caz particular în care unele șiruri Gettext au ID-ul original setat incorect la NULL, cauzând probleme în Editorul de Traduceri.<br>Această operațiune corectează ID-urile originale din tabelele trp_gettext_*.<br>Bifează această opțiune doar dacă ai întâmpinat o problemă în Editorul de Traduceri unde apăsarea pe creionul verde nu afișa șirul Gettext pentru traducere în bara laterală stângă.<br>În caz contrar, te rugăm să lași această opțiune debifată deoarece este o operațiune intensivă.

en: Flag URL
ro_RO: URL steag

en: Flags with Full Language Names
ro_RO: Steaguri cu denumiri complete ale limbilor

en: Flags with Short Language Names
ro_RO: Steaguri cu denumiri scurte ale limbilor

en: Floating language selection
ro_RO: Selector de limbă plutitor

en: For custom flag, first upload the image in media library then paste the URL.<br>Changing or deleting a custom language will impact translations and site URL's.<br>The Language code and the ISO Code should contain only alphabetical values, numerical values, "-" and "_".<br>The ISO Codes can be found on <a href = "https://cloud.google.com/translate/docs/languages" target = "_blank">Google ISO Codes</a> and <a href = "https://www.deepl.com/docs-api/translating-text/" target = "_blank">DeepL Target Codes</a>.
ro_RO: Pentru steag personalizat, încărcați mai întâi imaginea în biblioteca media, apoi lipiți URL-ul.<br>Modificarea sau ștergerea unei limbi personalizate va afecta traducerile și URL-urile site-ului.<br>Codul limbii și codul ISO trebuie să conțină doar valori alfabetice, valori numerice, "-" și "_".<br>Codurile ISO pot fi găsite pe <a href = "https://cloud.google.com/translate/docs/languages" target = "_blank">Coduri ISO Google</a> și <a href = "https://www.deepl.com/docs-api/translating-text/" target = "_blank">Coduri țintă DeepL</a>.

en: For this option to work, please update the Browse as other role add-on to the latest version.
ro_RO: Pentru ca această opțiune să funcționeze, actualizați suplimentul Browse as other role la cea mai recentă versiune.

en: Force language in custom links
ro_RO: Forțează limba în linkurile personalizate

en: Force slash at end of home url:
ro_RO: Forțează slash la sfârșitul URL-ului principal:

en: Formality
ro_RO: Formalitate

en: Free
ro_RO: Gratuit

en: From
ro_RO: Din

en: Full Language Names
ro_RO: Denumiri complete ale limbilor

en: Full Language Names No HTML
ro_RO: Denumiri complete ale limbilor fără HTML

en: General attempt to fix broken or missing HTML on translated pages.<br/>
ro_RO: Încercare generală de a repara HTML-ul stricat sau lipsă de pe paginile traduse.<br/>

en: Generate License
ro_RO: Generează licența

en: Generate automatic translations of slugs for posts, pages and Custom Post Types.<br/>The slugs will be automatically translated starting with the second refresh of each page.
ro_RO: Generează traduceri automate ale slug-urilor pentru articole, pagini și tipuri personalizate de conținut.<br/>Slug-urile vor fi traduse automat începând cu a doua reîmprospătare a fiecărei pagini.

en: Get Deal
ro_RO: Profită de ofertă

en: Get More AI Words (%d left)
ro_RO: Obține mai multe cuvinte AI (%d rămase)

en: Get Your Free TranslatePress AI License
ro_RO: Obține licența ta gratuită TranslatePress AI

en: Get a Free AI License
ro_RO: Obține o licență AI gratuită

en: Get a free License Today
ro_RO: Obține o licență gratuită astăzi

en: Get a translation volume estimate with a detailed breakdown per page
ro_RO: Obține o estimare a volumului de traducere cu o defalcare detaliată pe pagină

en: Get help directly from the plugin developers, suggest improvements, or share your feedback!
ro_RO: Obține ajutor direct de la dezvoltatorii modulului, sugerează îmbunătățiri sau oferă feedback!

en: Get more AI Words and unlock all AI features with TranslatePress Pro.
ro_RO: Obține mai multe cuvinte AI și deblochează toate funcțiile AI cu TranslatePress Pro.

en: Get more AI words and unlock all features with TranslatePress Pro.
ro_RO: Obține mai multe cuvinte AI și deblochează toate funcționalitățile cu TranslatePress Pro.

en: Gettext String
ro_RO: Șir Gettext

en: Gettext Strings
ro_RO: Șiruri Gettext

en: Gettext Strings are strings outputted by themes and plugins. <br> Translating these types of strings through TranslatePress can be unnecessary if they are already translated using the .po/.mo translation file system.<br>Enabling this option can improve the page load performance of your site in certain cases. The disadvantage is that you can no longer edit gettext translations using TranslatePress, nor benefit from automatic translation on these strings.
ro_RO: Șirurile Gettext sunt șiruri generate de teme și pluginuri. <br> Traducerea acestor tipuri de șiruri prin TranslatePress poate fi inutilă dacă sunt deja traduse folosind sistemul de fișiere de traducere .po/.mo. <br>Activarea acestei opțiuni poate îmbunătăți performanța de încărcare a paginii site-ului tău în anumite cazuri. Dezavantajul este că nu mai poți edita traducerile Gettext folosind TranslatePress și nici nu poți beneficia de traducerea automată pentru aceste șiruri.

en: Gettext Strings translation is disabled
ro_RO: Traducerea șirurilor Gettext este dezactivată

en: Go to  %1$s Appearance -> Menus%2$s to add languages to the Language Switcher in any menu.
ro_RO: Mergi la  %1$s Aspect -> Meniuri%2$s pentru a adăuga limbi în selectorul de limbă din orice meniu.

en: Go to <a href="%s" target="_self">Advanced</a> tab to change this feature's settings
ro_RO: Mergi la fila <a href="%s" target="_self">Avansate</a> pentru a modifica setările acestei funcționalități

en: Go to Addons
ro_RO: Mergi la Suplimente

en: Go to Settings -> TranslatePress -> General tab and Save Settings. This will regenerate the tables using your current SQL server.
ro_RO: Mergi la Setări -> TranslatePress -> fila General și salvează setările. Aceasta va regenera tabelele folosind serverul tău SQL actual.

en: Go to Settings -> TranslatePress -> General tab and Save Settings. This will regenerate the tables using your current SQL settings. Check if no more errors occur while browsing your website in a translated language. Look at the timestamps of the errors to make sure you are not seeing the old errors. Only the most recent 5 errors are displayed.
ro_RO: Mergi la Setări -> TranslatePress -> fila General și salvează setările. Aceasta va regenera tabelele folosind setările SQL actuale. Verifică dacă nu mai apar erori în timp ce navighezi pe site într-o limbă tradusă. Uită-te la data și ora erorilor pentru a te asigura că nu vezi erorile vechi. Se afișează doar cele mai recente 5 erori.

en: Go to your %1$s
ro_RO: Mergi la %1$s

en: Google Translate API Key
ro_RO: Cheie API Google Translate

en: HTML Lang Attribute Format
ro_RO: Formatul atributului HTML lang

en: Have a question?
ro_RO: Ai o întrebare?

en: Hello bar before the content
ro_RO: Bară de notificare înaintea conținutului

en: Hello! Seems like you've been using <strong>TranslatePress</strong> for a while now to translate your website. That's awesome!
ro_RO: Salut! Se pare că folosești <strong>TranslatePress</strong> de ceva vreme pentru a-ți traduce site-ul. Minunat!

en: Hey %s,<br>Never miss an important update - opt in to our security and feature updates notifications, and non-sensitive diagnostic tracking.
ro_RO: Hei %s,<br>Nu rata nicio actualizare importantă – optează pentru notificările despre actualizările de securitate și funcționalități și pentru monitorizarea diagnosticelor non-sensibile.

en: Hover any text on the page, click %s,<br> then modify the translation in the sidebar.
ro_RO: Plasează cursorul peste orice text de pe pagină, fă clic pe %s,<br> apoi modifică traducerea în bara laterală.

en: However, you can still use TranslatePress to <strong style="background: #f5fb9d;">modify gettext strings</strong> available in your page.
ro_RO: Cu toate acestea, poți folosi în continuare TranslatePress pentru a <strong style="background: #f5fb9d;">modifica șirurile gettext</strong> disponibile în pagina ta.

en: Human Translation
ro_RO: Traducere umană

en: IMPORTANT: It is strongly recommended to first backup the database!
    Are you sure you want to continue?
ro_RO: IMPORTANT: Se recomandă insistent să faci mai întâi o copie de rezervă a bazei de date!
    Ești sigur că vrei să continui?

en: IMPORTANT: It is strongly recommended to first backup the database!! Are you sure you want to continue?
ro_RO: IMPORTANT: Se recomandă insistent să faceți mai întâi o copie de rezervă a bazei de date!! Sigur doriți să continuați?

en: ISO Code
ro_RO: Cod ISO

en: If TranslatePress detects something wrong when executing queries on your database, it may disable the Automatic Translation feature in order to avoid any extra charging by Google/DeepL. Automatic Translation needs to be manually turned on, after you solve the issues.
ro_RO: Dacă TranslatePress detectează ceva în neregulă la executarea interogărilor în baza de date, poate dezactiva funcția de traducere automată pentru a evita taxarea suplimentară de către Google/DeepL. Traducerea automată trebuie pornită manual, după ce rezolvi problemele.

en: If you absolutely need them, the removed translations can be found in tables trp_slug_original_obsolete and trp_slug_translation_obsolete.
ro_RO: Dacă aveți neapărată nevoie de ele, traducerile eliminate pot fi găsite în tabelele trp_slug_original_obsolete și trp_slug_translation_obsolete.

en: If you can spare a few moments to rate it on WordPress.org it would help us a lot (and boost my motivation).
ro_RO: Dacă poți aloca câteva momente pentru a-l evalua pe WordPress.org, ne-ai ajuta foarte mult (și mi-ai crește motivația).

en: If you have only the free plugin installed but added a paid license, please install the paid plugin from your TranslatePress account.
ro_RO: Dacă ai instalat doar pluginul gratuit, dar ai adăugat o licență plătită, te rugăm să instalezi pluginul plătit din contul tău TranslatePress.

en: If your problem isn't solved, try the following steps:
ro_RO: Dacă problema ta nu este rezolvată, încearcă pașii următori:

en: If your problem still isn't solved, try asking your hosting about your errors. The most common issue is missing permissions for the SQL user, such as the Create Tables permission.
ro_RO: Dacă problema ta încă nu este rezolvată, încearcă să întrebi furnizorul de găzduire despre erorile tale. Cea mai frecventă problemă este lipsa permisiunilor pentru utilizatorul SQL, cum ar fi permisiunea de a crea tabele.

en: Images
ro_RO: Imagini

en: In case the recent migration to the new slug rewrite is causing trouble, set this to Yes to use the old method <br> Please <a href="https://translatepress.com/support/open-ticket/?utm_source=tp-advanced&utm_medium=client-site&utm_campaign=troubleshooting" target="_blank">open a support ticket</a> letting us know of the issues you are having.
ro_RO: În cazul în care migrația recentă la noua rescriere a slug-ului cauzează probleme, setează această opțiune la Da pentru a folosi metoda veche.<br>Te rugăm să <a href="https://translatepress.com/support/open-ticket/?utm_source=tp-advanced&utm_medium=client-site&utm_campaign=troubleshooting" target="_blank">deschizi un tichet de suport</a> pentru a ne informa despre problemele pe care le întâmpini.

en: In most cases changing the default flag is all it is needed:
ro_RO: În majoritatea cazurilor, schimbarea steagului implicit este tot ce este necesar:

en: In order to enable Automatic Translation using TranslatePress AI, please enter your license key from
ro_RO: Pentru a activa traducerea automată folosind TranslatePress AI, introdu cheia de licență din

en: In order to enable Automatic Translation using TranslatePress AI, you need a license key by creating a free account.
ro_RO: Pentru a activa traducerea automată folosind TranslatePress AI, este necesară o cheie de licență obținută prin crearea unui cont gratuit.

en: Include what you tried, what you expected, and what happened. Screenshots help!
ro_RO: Include ce ai încercat, la ce te așteptai și ce s-a întâmplat. Capturile de ecran ajută!

en: Incorrect page number. Type a page number between 1 and total number of pages
ro_RO: Număr de pagină incorect. Tastează un număr de pagină între 1 și numărul total de pagini.

en: Inserting gettext original strings for language %s...
ro_RO: Se inserează șirurile originale Gettext pentru limba %s...

en: Inserting original strings for language %s...
ro_RO: Se inserează șirurile originale pentru limba %s...

en: Install & Activate
ro_RO: Instalează și activează

en: Install & Activate your pro plugin.
ro_RO: Instalează & activează pluginul tău pro.

en: Install and Activate
ro_RO: Instalează și activează

en: Install failed:
ro_RO: Instalare eșuată:

en: Installed Pro versions
ro_RO: Versiuni Pro instalate

en: Integrate machine translation directly with your WordPress website.
ro_RO: Integrează traducerea automată direct cu site-ul tău WordPress.

en: Invalid action specified.
ro_RO: Acțiunea specificată este invalidă.

en: Invalid domain format.
ro_RO: Format de domeniu nevalid.

en: Invalid email address
ro_RO: Adresă de email invalidă

en: Invalid language code
ro_RO: Cod de limbă invalid

en: Invalid language code. Please try again.
ro_RO: Cod de limbă invalid. Te rugăm să încerci din nou.

en: Invalid nonce.
ro_RO: Nonce invalid.

en: Invalid plugin specified.
ro_RO: Modulul specificat este invalid.

en: It disables detection of strings displayed dynamically using JavaScript. <br/>Strings loaded via a server side AJAX call will still be translated.
ro_RO: Dezactivează detectarea șirurilor afișate dinamic folosind JavaScript. <br/>Șirurile încărcate printr-un apel AJAX la nivel de server vor fi în continuare traduse.

en: It disables search indexing the post content in translated languages.<br/>Useful when the content of the post doesn't allow HTML thus breaking the page.
ro_RO: Dezactivează indexarea în căutare a conținutului articolului în limbile traduse.<br/>Util atunci când conținutul articolului nu acceptă HTML, provocând erori în pagină.

en: It disables search indexing the post title in translated languages.<br/>Useful when the title of the post doesn't allow HTML thus breaking the page.
ro_RO: Dezactivează indexarea în căutare a titlului articolului în limbile traduse.<br/>Util atunci când titlul articolului nu acceptă HTML, provocând erori în pagină.

en: It helps remove possible duplicate translations, clear unnecessary data and repair possible metadata issues.
ro_RO: Ajută la eliminarea posibilelor traduceri duplicate, la ștergerea datelor inutile și la repararea posibilelor probleme de metadate.

en: It takes less than a minute.
ro_RO: Durează mai puțin de un minut.

en: Just now
ro_RO: Chiar acum

en: Language
ro_RO: Limbă

en: Language Settings
ro_RO: Setări limbă

en: Language Switcher
ro_RO: Selector de limbă

en: Language Switcher update notice
ro_RO: Notificare de actualizare a selectorului de limbă

en: Language code
ro_RO: Cod limbă

en: Language codes can contain only A-Z a-z 0-9 - _ characters. Check your language codes in TranslatePress General Settings.
ro_RO: Codurile de limbă pot conține doar caracterele A-Z a-z 0-9 - _. Verifică codurile de limbă în Setări generale TranslatePress.

en: Language in which the translation status filter applies. Leave unselected for the translation status to apply to ANY language
ro_RO: Limba în care se aplică filtrul de stare a traducerii. Lasă neselectat pentru ca starea de traducere să se aplice pentru ORICE limbă.

en: Language name
ro_RO: Nume limbă

en: Learn More
ro_RO: Află mai multe

en: Learn more in our documentation.
ro_RO: Află mai multe în documentația noastră.

en: Legacy disabled.
ro_RO: Legacy dezactivat.

en: Legacy language switcher is currently enabled
ro_RO: Selectorul de limbă vechi este activat în prezent

en: License
ro_RO: Licență

en: License Key
ro_RO: Cheie de licență

en: License key mismatch. The license you entered doesn’t match the <strong>%1$s</strong> version you have installed. <br/>Please check that you’ve installed the correct version for your license from your %2$sTranslatePress account%3$s.
ro_RO: Cheia de licență nu corespunde. Licența introdusă nu corespunde versiunii <strong>%1$s</strong> pe care o aveți instalată. <br/>Vă rugăm să verificați că ați instalat versiunea corectă pentru licența dumneavoastră din %2$sTranslatePress Account%3$s.

en: Light
ro_RO: Luminos

en: Limit machine translation / characters per day
ro_RO: Limitează traducerea automată / caractere pe zi

en: Limit this menu item to the following languages
ro_RO: Limitează acest element de meniu la următoarele limbi

en: Load legacy Language Switcher
ro_RO: Încarcă selectorul de limbă vechi

en: Load legacy SEO Pack Add-On
ro_RO: Încarcă suplimentul SEO Pack vechi

en: Loading Strings...
ro_RO: Se încarcă șirurile...

en: Loading...
ro_RO: Se încarcă...

en: Log machine translation queries.
ro_RO: Înregistrează interogările de traducere automată.

en: Logged Out
ro_RO: Deconectat

en: Logged errors
ro_RO: Erori înregistrate

en: Machine Translation
ro_RO: Traducere automată

en: Manage Notification: %s
ro_RO: Gestionează notificarea: %s

en: Manage your license & quota on the %s
ro_RO: Gestionează-ți licența și cota pe %s

en: Manage your license in your %1$s.
ro_RO: Gestionează-ți licența în %1$s.

en: Manual Translation Only
ro_RO: Doar traducere manuală

en: Manually translated
ro_RO: Tradus manual

en: Map this language to a different domain or sub-domain.
ro_RO: Asociază această limbă cu un alt domeniu sau subdomeniu.

en: Marketing optin
ro_RO: Opt-in pentru marketing

en: May help fix missing content inserted using JavaScript. <br> It shows dynamically inserted content in original language for a moment before the translation request is finished.
ro_RO: Poate ajuta la remedierea conținutului lipsă inserat prin JavaScript. <br> Afișează conținutul inserat dinamic în limba originală pentru o clipă înainte ca cererea de traducere să fie finalizată.

en: Menu item
ro_RO: Element de meniu

en: Meta Information
ro_RO: Informații meta

en: Migrating post slugs to new table structure for language %s...
ro_RO: Se migrează slug-urile de articole către noua structură de tabel pentru limba %s...

en: Migrating taxonomy and post type base slugs to new table structure...
ro_RO: Se migrează slug-urile de taxonomie și slug-urile de bază ale tipurilor de conținut către noua structură de tabel...

en: Migrating term slugs to new table structure for language %s...
ro_RO: Se migrează slug-urile de termeni la noua structură de tabel pentru limba %s...

en: Miscellaneous options
ro_RO: Opțiuni diverse

en: More functionality with TranslatePress Pro.
ro_RO: Mai multă funcționalitate cu TranslatePress Pro.

en: More info
ro_RO: Mai multe informații

en: Multiple Languages
ro_RO: Mai multe limbi

en: Name and email address
ro_RO: Numele și adresa de e-mail

en: Native name
ro_RO: Nume nativ

en: Navigate to first page
ro_RO: Navighează la prima pagină

en: Navigate to last page
ro_RO: Navighează la ultima pagină

en: Navigate to next page
ro_RO: Navighează la pagina următoare

en: Navigate to next string in dropdown list. Shortcut: CTRL(⌘) + ALT + Right Arrow
ro_RO: Navighează la șirul următor din lista derulantă. Comandă rapidă: CTRL(⌘) + ALT + Săgeată la dreapta

en: Navigate to previous page
ro_RO: Navighează la pagina anterioară

en: Navigate to previous string in dropdown list. Shortcut: CTRL(⌘) + ALT + Left Arrow
ro_RO: Navighează la șirul anterior din lista derulantă. Comandă rapidă: CTRL(⌘) + ALT + Săgeată la stânga

en: Navigate your website just like a particular user role would. Really useful for dynamic content or hidden content that appears for particular users.
ro_RO: Navighează pe site-ul tău exact așa cum ar face un anumit rol de utilizator. Foarte util pentru conținut dinamic sau conținut ascuns care apare pentru anumiți utilizatori.

en: Navigation Based on Language
ro_RO: Navigare în funcție de limbă

en: Need Help?
ro_RO: Nevoie de ajutor?

en: No Active License Detected for this website.
ro_RO: Nu a fost detectată nicio licență activă pentru acest site web.

en: No available suggestions
ro_RO: Nicio sugestie disponibilă

en: No strings match your query.
ro_RO: Niciun șir nu corespunde căutării tale.

en: No, thanks.
ro_RO: Nu, mulțumesc.

en: Not TranslatePress onboarding page.
ro_RO: Nu este pagina de inițiere TranslatePress.

en: Not translated
ro_RO: Netradus

en: Note: This option is disabled when Different Domain for Language addon is active.
ro_RO: Notă: Această opțiune este dezactivată când suplimentul Different Domain for Language este activ.

en: Note: You can switch back anytime from <strong>Advanced Settings → <a href="%s">Troubleshooting</a></strong>.
ro_RO: Notă: Poți reveni oricând din <strong>Setări avansate → <a href="%s">Depanare</a></strong>.

en: Nothing here
ro_RO: Nimic aici

en: Notification Email
ro_RO: Email de notificare

en: OG Description
ro_RO: Descriere OG

en: OG Image
ro_RO: Imagine OG

en: OG Image Alt
ro_RO: Text alternativ imagine OG

en: OG Image Secure URL
ro_RO: URL securizat imagine OG

en: OG Site Name
ro_RO: Nume site OG

en: OG Title
ro_RO: Titlu OG

en: Ok, I will gladly help!
ro_RO: Da, ajut cu plăcere!

en: Once the remaining AI words run out, automatic translation through TranslatePress AI will be paused.
ro_RO: Odată ce cuvintele AI rămase se epuizează, traducerea automată prin TranslatePress AI va fi suspendată.

en: Only Flags
ro_RO: Doar steaguri

en: Only by IP address
ro_RO: Doar după adresa IP

en: Only by browser language
ro_RO: Doar după limba browserului

en: Only enable for testing purposes. Can impact performance.<br>All records are stored in the wp_trp_machine_translation_log database table. Use a plugin like <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-data-access/" target="_blank">WP Data Access</a> to browse the logs or directly from your database manager (PHPMyAdmin, etc.)
ro_RO: Activează doar în scopuri de testare. Poate afecta performanța.<br>Toate înregistrările sunt stocate în tabela de baze de date wp_trp_machine_translation_log. Folosește un plugin precum <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-data-access/" target="_blank">WP Data Access</a> pentru a naviga în jurnale sau direct din managerul tău de baze de date (PHPMyAdmin, etc.)

en: Open language switcher only on click
ro_RO: Deschide selectorul de limbă doar la clic

en: Open the language switcher shortcode by clicking on it instead of hovering.<br> Close it by clicking on it, anywhere else on the screen or by pressing the escape key. This will affect only the shortcode language switcher.
ro_RO: Deschide selectorul de limbă shortcode făcând clic pe el în loc să treci cu cursorul peste el.<br>Închide-l făcând clic pe el, oriunde altundeva pe ecran sau apăsând tasta Escape. Aceasta va afecta doar selectorul de limbă shortcode.

en: Opens post in the translation editor. Post must be saved as draft or published beforehand.
ro_RO: Deschide articolul în editorul de traducere. Articolul trebuie salvat ca schiță sau publicat în prealabil.

en: Operations to perform
ro_RO: Operații de efectuat

en: Opposite Language
ro_RO: Limba opusă

en: Opt in to our security and feature updates notifications, and non-sensitive diagnostic tracking.
ro_RO: Abonează-te la notificările noastre despre actualizările de securitate și funcționalități, precum și la urmărirea diagnosticelor non-sensibile.

en: Optimize Database
ro_RO: Optimizează baza de date

en: Optimize TranslatePress database tables
ro_RO: Optimizează tabelele bazei de date TranslatePress

en: Original String
ro_RO: Șir original

en: Other Slugs
ro_RO: Alte slug-uri

en: Other languages
ro_RO: Alte limbi

en: Others
ro_RO: Altele

en: Page Title
ro_RO: Titlu pagină

en: Permission denied.
ro_RO: Permisiune refuzată.

en: Placeholder attribute
ro_RO: Atribut placeholder

en: Plan A.
ro_RO: Planul A.

en: Plan B.
ro_RO: Planul B.

en: Plan C.
ro_RO: Planul C.

en: Please %1$senter your license%2$s key first to add more languages.
ro_RO: Te rugăm să %1$sintrodu cheia%2$s de licență mai întâi pentru a adăuga mai multe limbi.

en: Please %1$senter your license%2$s key first, to activate this addon.
ro_RO: Te rugăm să %1$sintroduci cheia de licență%2$s mai întâi pentru a activa acest supliment.

en: Please %1$senter%2$s your license key to enable %3$s automatic translation.
ro_RO: Vă rugăm să %1$sintroduceți%2$s cheia de licență pentru a activa traducerea automată %3$s.

en: Please activate the SEO Addon from <br/>WordPress -> Settings -> TranslatePress -> Addons section
ro_RO: Te rugăm să activezi suplimentul SEO din <br/>WordPress -> Setări -> TranslatePress -> secțiunea Suplimente

en: Please add an additional language.
ro_RO: Te rugăm să adaugi o limbă suplimentară.

en: Please check your TranslatePress license key.
ro_RO: Vă rugăm să verificați cheia de licență TranslatePress.

en: Please enter a domain.
ro_RO: Te rugăm să introduci un domeniu.

en: Please enter a valid license to get access to TranslatePress AI, premium addons, automatic updates and support. Need a license key? %1$sPurchase one now%2$s
ro_RO: Te rugăm să introduci o licență validă pentru a avea acces la TranslatePress AI, suplimente premium, actualizări automate și asistență. Ai nevoie de o cheie de licență? %1$sCumpără una acum%2$s

en: Please enter your DeepL API key.
ro_RO: Vă rugăm să introduceți cheia API DeepL.

en: Please enter your Google Translate key.
ro_RO: Vă rugăm să introduceți cheia Google Translate.

en: Please install and activate the TranslatePress - Multilingual plugin
ro_RO: Te rugăm să instalezi și să activezi pluginul TranslatePress - Multilingual

en: Please note that DeepL API usage is paid separately. See <a href="https://www.deepl.com/pro.html#developer">DeepL pricing information</a>.
ro_RO: Te rugăm să reții că utilizarea API DeepL se plătește separat. Vezi <a href="https://www.deepl.com/pro.html#developer">informații despre prețuri DeepL</a>.

en: Please purchase a new license to continue receiving access to TranslatePress AI, premium addons, automatic updates and support.
ro_RO: Te rugăm să cumperi o licență nouă pentru a continua să ai acces la TranslatePress AI, suplimente premium, actualizări automate și asistență.

en: Please renew your license to continue receiving access to TranslatePress AI, premium addons, automatic updates and support.
ro_RO: Te rugăm să îți reînnoiești licența pentru a continua să ai acces la TranslatePress AI, suplimente premium, actualizări automate și asistență.

en: Please update TranslatePress - Multilingual to version %2$s or newer. Your currently installed version of TranslatePress - Multilingual is no longer compatible with the current version of %1$s.
ro_RO: Te rugăm să actualizezi TranslatePress - Multilingual la versiunea %2$s sau o versiune mai nouă. Versiunea ta curentă de TranslatePress - Multilingual nu mai este compatibilă cu versiunea actuală de %1$s.

en: Please update the TranslatePress - Multilingual plugin to version %1$s or higher to ensure %2$s functions correctly.
ro_RO: Te rugăm să actualizezi pluginul TranslatePress - Multilingual la versiunea %1$s sau o versiune ulterioară pentru a te asigura că %2$s funcționează corect.

en: Please upload a TranslatePress Pro plugin file.
ro_RO: Te rugăm să încarci un fișier al modulului TranslatePress Pro.

en: Please upload the TranslatePress PRO zip archive from your
ro_RO: Te rugăm să încarci arhiva zip TranslatePress PRO din

en: Plugin activation failed:
ro_RO: Activarea a eșuat:

en: Plugin deactivation failed.
ro_RO: Dezactivarea modulului a eșuat.

en: Plugin installed, but entry file not found.
ro_RO: Modulul a fost instalat, dar fișierul de intrare nu a fost găsit.

en: Plugin status & settings
ro_RO: Starea și setările modulului

en: Plugins and Theme String Translation
ro_RO: Traducere șiruri din pluginuri și temă

en: Plugins and theme scan did not finish due to an error
ro_RO: Scanarea pluginurilor și a temei nu s-a finalizat din cauza unei erori

en: Plugins and theme scan is complete
ro_RO: Scanarea pluginurilor și a temei s-a finalizat

en: Pop-up window over the content
ro_RO: Fereastră pop-up deasupra conținutului

en: Popup Text
ro_RO: Text fereastră pop-up

en: Popup Type
ro_RO: Tip fereastră pop-up

en: Post ID
ro_RO: ID articol

en: Post Slug
ro_RO: Slug articol

en: Post Slugs
ro_RO: Slug-uri de articole

en: Post Type
ro_RO: Tip de articol

en: Post Type Base Slug
ro_RO: Slug de bază tip articol

en: Post Type Base Slugs
ro_RO: Slug-uri de bază tip articol

en: Post slugs (this includes pages and custom post types)
ro_RO: Slug-uri de articole (aceasta include pagini și tipuri personalizate de conținut)

en: Post type base slugs
ro_RO: Slug-uri de bază pentru tipuri de conținut

en: Preferred language to navigate the site
ro_RO: Limba preferată pentru navigarea pe site

en: Prefill with current domain
ro_RO: Precompletează cu domeniul actual

en: Privacy Policy
ro_RO: Politica de confidențialitate

en: Pro Add-ons
ro_RO: Suplimente Pro

en: Pro Features
ro_RO: Funcționalități Pro

en: Processing table for language %s...
ro_RO: Se procesează tabelul pentru limba %s...

en: Prompts visitors to switch to their preferred language based on their browser settings or IP address and remembers the last visited language.
ro_RO: Invită vizitatorii să treacă la limba preferată pe baza setărilor browserului sau a adresei IP și reține ultima limbă vizitată.

en: Publish only when translation is complete
ro_RO: Publicare numai după finalizarea traducerii

en: Published
ro_RO: Publicat

en: Purchase a new license
ro_RO: Cumpără o licență nouă

en: Quick Intro
ro_RO: Introducere rapidă

en: Quick guided setup to configure TranslatePress in no time!
ro_RO: Ghid rapid de configurare pentru a configura TranslatePress în cel mai scurt timp!

en: Rate TranslatePress on WordPress.org plugin page
ro_RO: Evaluează TranslatePress pe pagina pluginului de pe WordPress.org

en: Re-run Setup Wizard
ro_RO: Rulează din nou expertul de configurare

en: Read documentation
ro_RO: Citiți documentația

en: Receive
ro_RO: Primește

en: Receive an email notification when your TranslatePress AI word count drops below the specified threshold.
ro_RO: Primești o notificare prin email când numărul de cuvinte TranslatePress AI scade sub pragul specificat.

en: Recent community discussions
ro_RO: Discuții recente ale comunității

en: Recheck
ro_RO: Reverifică

en: Rechecking...
ro_RO: Se reverifică...

en: Recommended Plugins
ro_RO: Pluginuri recomandate

en: Redirect directly (*not recommended)
ro_RO: Redirecționare directă (*nerecomandat)

en: Regenerating original meta table for language %s...
ro_RO: Se regenerează tabelul meta original pentru limba %s...

en: Regional (example: en, fr, es, etc.)
ro_RO: Regional (exemplu: en, fr, es, etc.)

en: Regular
ro_RO: Regulare

en: Remove
ro_RO: Elimină

en: Remove CDATA for original and dictionary strings
ro_RO: Elimină CDATA pentru șirurile originale și cele din dicționar

en: Remove Country Locale
ro_RO: Elimină localizarea țării

en: Remove Region Independent Locale
ro_RO: Elimină localizarea independentă de regiune

en: Remove duplicate hreflang
ro_RO: Elimină hreflang-ul duplicat

en: Remove duplicate rows for dictionary strings
ro_RO: Elimină rândurile duplicate pentru șirurile din dicționar

en: Remove duplicate rows for gettext strings
ro_RO: Elimină rândurile duplicate pentru șirurile Gettext

en: Remove duplicate rows for original dictionary strings
ro_RO: Elimină rândurile duplicate pentru șirurile originale din dicționar

en: Remove the trouble tables by executing the DROP function on them
ro_RO: Elimină tabelele cu probleme executând funcția DROP asupra lor

en: Remove untranslated links from dictionary tables
ro_RO: Elimină linkurile netraduse din tabelele dicționarului

en: Removes CDATA from trp_original_strings and trp_dictionary_* tables.<br>This type of content should not be detected by TranslatePress. It might have been introduced in the database in older versions of the plugin.
ro_RO: Elimină CDATA din tabelele trp_original_strings și trp_dictionary_*.<br>Acest tip de conținut nu ar trebui detectat de TranslatePress. Ar fi putut fi introdus în baza de date în versiuni mai vechi ale modulului.

en: Removes selected filters
ro_RO: Elimină filtrele selectate

en: Removes untranslated links and images from all trp_dictionary_* tables. These tables contain translations for user-inputted strings such as post content, post title, menus etc.
ro_RO: Elimină linkurile și imaginile netraduse din toate tabelele trp_dictionary_*. Aceste tabele conțin traduceri pentru șirurile introduse de utilizator, cum ar fi conținutul articolului, titlul articolului, meniurile etc.

en: Removing cdata dictionary strings for language %s...
ro_RO: Se elimină șirurile din dicționarul CDATA pentru limba %s...

en: Removing duplicated dictionary strings for language %s...
ro_RO: Se elimină șirurile duplicate din dicționar pentru limba %s...

en: Removing duplicated gettext strings for language %s...
ro_RO: Se elimină șirurile Gettext duplicate pentru limba %s...

en: Removing untranslated dictionary links for language %s...
ro_RO: Se elimină legăturile de dicționar netraduse pentru limba %s...

en: Removing untranslated dictionary strings where translation is available for language %s...
ro_RO: Se elimină șirurile netraduse din dicționar pentru care există traducere disponibilă pentru limba %s...

en: Renew Now
ro_RO: Reînnoiește acum

en: Replace gettext strings that have original ID NULL with the correct original IDs
ro_RO: Înlocuiește șirurile Gettext care au ID-ul original NULL cu ID-urile originale corecte

en: Replacing original id NULL with value for language %s...
ro_RO: Se înlocuiește ID-ul original NULL cu o valoare pentru limba %s...

en: Requires <a href="%s" title="TranslatePress Add-on SEO Pack documentation" target="_blank">SEO Pack Add-on</a> to be installed and activated.
ro_RO: Necesită ca <a href="%s" title="TranslatePress Add-on SEO Pack documentation" target="_blank">suplimentul SEO Pack</a> să fie instalat și activat.

en: Rescan plugins and theme for strings
ro_RO: Scanează din nou pluginurile și tema pentru șiruri

en: Response
ro_RO: Răspuns

en: Response Body
ro_RO: Corpul răspunsului

en: Restrict by Language
ro_RO: Restricționează după limbă

en: Restrict element to language
ro_RO: Restricționează elementul la limbă

en: Run the updater
ro_RO: Rulează actualizatorul

en: SEO support for page slug, page title, description and Facebook and Twitter social graph information. The HTML lang attribute is properly set.
ro_RO: Suport SEO pentru slug-ul paginii, titlul paginii, descrierea și informațiile de social graph pentru Facebook și Twitter. Atributul HTML lang este setat corect.

en: SEO support for page slug, page title, description and facebook and twitter social graph information. The HTML lang attribute is properly set.
ro_RO: Suport SEO pentru slug-ul paginii, titlul paginii, descrierea și informațiile de social graph pentru Facebook și Twitter. Atributul HTML lang este setat corect.

en: Save
ro_RO: Salvează

en: Save Changes
ro_RO: Salvează modificările

en: Save changes to translation. Shortcut: CTRL(⌘) + S
ro_RO: Salvează modificările traducerii. Scurtătură: CTRL(⌘) + S

en: Saved
ro_RO: Salvat

en: Saving translation...
ro_RO: Se salvează traducerea...

en: Scanning item %1$d of %2$d...
ro_RO: Se scanează elementul %1$d din %2$d...

en: Scanning plugins and theme for strings...
ro_RO: Se scanează pluginurile și tema pentru șiruri...

en: Search
ro_RO: Caută

en: Search Email Strings
ro_RO: Caută șiruri de e-mail

en: Search Gettext Strings
ro_RO: Caută șiruri Gettext

en: Search Other Slugs
ro_RO: Caută alte slug-uri

en: Search Post Slugs
ro_RO: Caută slug-uri de articole

en: Search Post Type Base Slugs
ro_RO: Caută slug-uri de bază tip articol

en: Search Regular Strings
ro_RO: Caută șiruri regulate

en: Search Taxonomy Slugs
ro_RO: Caută slug-uri de taxonomie

en: Search Term Slugs
ro_RO: Caută slug-uri de termeni

en: Search WooCommerce Slugs
ro_RO: Caută slug-uri WooCommerce

en: Search for any text in this page in the dropdown.
ro_RO: Caută orice text de pe această pagină în lista derulantă.

en: Search original and translated strings containing typed keywords while also matching selected filters. Place string in quotes for exact match: "string"
ro_RO: Caută șirurile originale și traduse care conțin cuvintele cheie introduse, corespunzând în același timp filtrelor selectate. Pune șirul între ghilimele pentru potrivire exactă: "șir"

en: Security check
ro_RO: Verificare de securitate

en: See Less
ro_RO: Vezi mai puține

en: See More
ro_RO: Vezi mai multe

en: See options for selecting all strings
ro_RO: Vezi opțiunile pentru selectarea tuturor șirurilor

en: Select All
ro_RO: Selectează tot

en: Select Visible
ro_RO: Selectează vizibile

en: Select Yes if you want to force custom links without language encoding to keep the currently selected language.
ro_RO: Selectează Da dacă vrei să forțezi linkurile personalizate fără codificare de limbă să păstreze limba selectată momentan.

en: Select how the language should be detected for first time visitors.<br>The visitor's last displayed language will be remembered through cookies.
ro_RO: Selectează modul în care limba va fi detectată pentru vizitatorii aflați la prima vizită.<br>Ultima limbă afișată vizitatorului va fi reținută prin cookie-uri.

en: Select language
ro_RO: Selectează limba

en: Select languages
ro_RO: Selectează limbile

en: Select or Upload Media
ro_RO: Selectează sau încarcă media

en: Select string to translate...
ro_RO: Selectează șirul de tradus...

en: Select the default and additional languages for your website.
ro_RO: Selectează limbile implicite și suplimentare pentru site-ul tău.

en: Select the language your content is written in.
ro_RO: Selectează limba în care este scris conținutul.

en: Select the languages you wish to make your website available in.
ro_RO: Selectează limbile în care dorești să faci site-ul tău disponibil.

en: Select the style of the language switcher. You will find more ways to display it, in plugin settings.
ro_RO: Selectează stilul selectorului de limbă. Vei găsi mai multe modalități de afișare în setările pluginului.

en: Select the type of DeepL API you want to use.
ro_RO: Selectează tipul de API DeepL pe care vrei să îl folosești.

en: Select...
ro_RO: Selectează...

en: Serve same translation for similar text. The strings need to have a percentage of 95% similarity.<br>Helps prevent losing existing translation when correcting typos or making minor adjustments to the original text. <br>If a translation already exists for a very similar original string, it will automatically be used for the current original string.<br>Does not work when making changes to a text that is part of a translation block unless the new text is manually merged again in a translation block.<br>Each string needs to have a minimum of 50 characters.
ro_RO: Folosește aceeași traducere pentru text similar. Șirurile trebuie să aibă un procent de similaritate de 95%.<br>Previne pierderea traducerii existente la corectarea greșelilor de tastare sau la efectuarea unor ajustări minore ale textului original. <br>Dacă există deja o traducere pentru un șir original foarte similar, aceasta va fi utilizată automat pentru șirul original curent.<br>Nu funcționează atunci când se fac modificări într-un text care face parte dintr-un bloc de traducere, decât dacă noul text este îmbinat manual din nou într-un bloc de traducere.<br>Fiecare șir trebuie să aibă minimum 50 de caractere.

en: Set up Language Switcher
ro_RO: Configurează selectorul de limbă

en: Settings
ro_RO: Setări

en: Settings saved.
ro_RO: Setările au fost salvate.

en: Settings scope unknown.
ro_RO: Domeniul setărilor necunoscut.

en: Setup Complete
ro_RO: Configurare finalizată

en: Short Language Names
ro_RO: Denumiri scurte ale limbilor

en: Show "Powered by TranslatePress"
ro_RO: Afișează "Propulsat de TranslatePress"

en: Show Both (recommended)
ro_RO: Afișează ambele (recomandat)

en: Show opposite language in the language switcher
ro_RO: Afișează limba opusă în selectorul de limbă

en: Show the small "Powered by TranslatePress" label in the floater language switcher.
ro_RO: Afișează eticheta mică "Propulsat de TranslatePress" în selectorul de limbă plutitor.

en: Show this element only in one language.
ro_RO: Afișează acest element doar într-o limbă.

en: Sign Up and Start translating
ro_RO: Înregistrează-te și începe să traduci

en: Sign me up!
ro_RO: Înscrie-mă!

en: Sign up with your email address and receive a 5-part email guide to help you maximize the power of TranslatePress.
ro_RO: Înscrie-te cu adresa ta de email și primește un ghid în 5 părți prin email care te ajută să profiți la maximum de TranslatePress.

en: Skip
ro_RO: Sari peste

en: Skip and continue with manual translation »
ro_RO: Sari peste și continuă cu traducerea manuală »

en: Skip this step
ro_RO: Sari peste acest pas

en: Slugs
ro_RO: Slug-uri

en: Slugs that are not found in either one of the other categories.
ro_RO: Slug-uri care nu se regăsesc în nicio altă categorie.

en: Something went wrong, please try again.
ro_RO: Ceva nu a funcționat corect, vă rugăm să încercați din nou.

en: Source
ro_RO: Sursă

en: Split block to translate strings individually
ro_RO: Împarte blocul pentru a traduce șirurile individual

en: Start customizing
ro_RO: Începeți personalizarea

en: Start translating
ro_RO: Începe să traduci

en: Step %s does not exist
ro_RO: Pasul %s nu există

en: String
ro_RO: Șir

en: String List
ro_RO: Listă de șiruri

en: String Translation
ro_RO: Traducere șiruri

en: String Translation Editor
ro_RO: Editor de traducere a șirurilor

en: Strings that are user-created cannot be modified, only those from themes and plugins.
ro_RO: Șirurile create de utilizator nu pot fi modificate, doar cele din teme și pluginuri.

en: Submit attribute
ro_RO: Atribut submit

en: Successfully updated database!
ro_RO: Baza de date a fost actualizată cu succes!

en: Suggestions from translation memory
ro_RO: Sugestii din memoria de traducere

en: Support
ro_RO: Asistență

en: Support for 130+ Extra Languages
ro_RO: Suport pentru peste 130 de limbi suplimentare

en: Switch language to see the translation changes directly on the page.
ro_RO: Schimbă limba pentru a vedea modificările de traducere direct pe pagină.

en: Switch to TranslatePress AI
ro_RO: Comută la TranslatePress AI

en: Switcher Location
ro_RO: Locația selectorului

en: Taxonomy
ro_RO: Taxonomie

en: Taxonomy Slug
ro_RO: Slug de taxonomie

en: Taxonomy Slugs
ro_RO: Slug-uri de taxonomie

en: Taxonomy slugs
ro_RO: Slug-uri de taxonomie

en: Term Slug
ro_RO: Slug de termen

en: Term Slugs
ro_RO: Slug-uri de termeni

en: Term slugs
ro_RO: Slug-uri de termeni

en: Terms of Service
ro_RO: Termeni și condiții

en: Test API Credentials
ro_RO: Testează credențialele API

en: Test API credentials
ro_RO: Testează datele de autentificare API

en: Test it to see if everything is working. If something went wrong, you can restore the backup that you've made at the first step. Check if no more errors occur while browsing your website in a translated language. Look at the timestamps of the errors to make sure you are not seeing the old errors. Only the most recent 5 errors are displayed.
ro_RO: Testează pentru a vedea dacă totul funcționează. Dacă ceva nu a mers bine, poți restaura copia de rezervă pe care ai făcut-o la primul pas. Verifică dacă nu mai apar erori în timp ce navighezi pe site într-o limbă tradusă. Uită-te la data și ora erorilor pentru a te asigura că nu vezi erorile vechi. Se afișează doar cele mai recente 5 erori.

en: Text on this page is %s% translated into all languages.
ro_RO: Textul de pe această pagină este tradus în proporție de %s% în toate limbile.

en: The API key entered is invalid.
ro_RO: Cheia API introdusă nu este validă.

en: The API resource could not be found.
ro_RO: Resursa API nu a putut fi găsită.

en: The Automatic Translation Code of the added custom language is invalid.
ro_RO: Codul de traducere automată al limbii personalizate adăugate este invalid.

en: The Language code of the added custom language cannot be empty.
ro_RO: Codul de limbă al limbii personalizate adăugate nu poate fi gol.

en: The Language code of the added custom language is invalid.
ro_RO: Codul de limbă al limbii personalizate adăugate este invalid.

en: The SEO Pack add-on allows translation of all the URL slugs:
ro_RO: Suplimentul SEO Pack permite traducerea tuturor slug-urilor de URL:

en: The SEO Pack add-on is available with ALL premium versions of the plugin.
ro_RO: Suplimentul SEO Pack este disponibil cu TOATE versiunile premium ale pluginului.

en: The SQL errors detected can occur for various reasons including missing tables, missing permissions for the SQL user to create tables or perform other operations, problems after site migration or changes to SQL server configuration.
ro_RO: Erorile SQL detectate pot apărea din diverse motive, inclusiv lipsa tabelelor, lipsa permisiunilor pentru utilizatorul SQL de a crea tabele sau de a efectua alte operațiuni, probleme după migrarea site-ului sau modificări ale configurației serverului SQL.

en: The Setup wizard allows you to quickly setup TranslatePress. You can initiate it at any time.
ro_RO: Expertul de configurare îți permite să configurezi rapid TranslatePress. Îl poți iniția în orice moment.

en: The content of this element should be written in the default language.
ro_RO: Conținutul acestui element trebuie scris în limba implicită.

en: The daily quota for machine translation characters exceeded. Please check the <strong>TranslatePress -> <a href="%s">Automatic Translation</a></strong> page for more information.
ro_RO: Cota zilnică de caractere pentru traducerea automată a fost depășită. Vă rugăm să verificați pagina <strong>TranslatePress -> <a href="%s">Traducere automată</a></strong> pentru mai multe informații.

en: The email address where the low AI words notification will be sent.
ro_RO: Adresa de email la care va fi trimisă notificarea privind numărul scăzut de cuvinte AI.

en: The email address you added is incorrect.
ro_RO: Adresa de email pe care ai introdus-o este incorectă.

en: The inactive languages will still be visible and active for the admin. For other users they won't be visible in the language switchers and won't be accessible either.
ro_RO: Limbile inactive vor fi în continuare vizibile și active pentru administrator. Pentru ceilalți utilizatori, nu vor fi vizibile în selectoarele de limbă și nici nu vor fi accesibile.

en: The language is automatically set based by the last visited language by the user.
ro_RO: Limba este setată automat în funcție de ultima limbă vizitată de utilizator.

en: The link you followed has expired. Please reload the page and try again.
ro_RO: Linkul pe care l-ai accesat a expirat. Reîncarcă pagina și încearcă din nou.

en: The request is too long.
ro_RO: Cererea este prea lungă.

en: The request size is too large.
ro_RO: Dimensiunea cererii este prea mare.

en: The same text is displayed in all languages. <br>A selecting language switcher will be appended to the pop-up. The detected language is pre-selected.
ro_RO: Același text este afișat în toate limbile. <br>Un selector de limbă va fi adăugat la fereastra pop-up. Limba detectată este preselectată.

en: The selected automatic translation engine does not provide support for these languages.<br>You can still manually translate pages in these languages using the Translation Editor.
ro_RO: Motorul de traducere automată selectat nu oferă suport pentru aceste limbi.<br>Puteți traduce în continuare manual paginile în aceste limbi folosind Editorul de traducere.

en: The slug that you are trying to edit is present in other slug types:%s%. Editing it will replace each occurrence, regardless of the current type.
ro_RO: Slug-ul pe care încerci să-l editezi este prezent în alte tipuri de slug: %s. Editarea lui va înlocui fiecare apariție, indiferent de tipul actual.

en: The word typed was incorrect. Action was cancelled.
ro_RO: Cuvântul tastat a fost incorect. Acțiunea a fost anulată.

en: There are no logged errors.
ro_RO: Nu există erori înregistrate.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
ro_RO: Este disponibilă o nouă versiune de %1$s. %2$sVezi detaliile versiunii %3$s%4$s sau %5$sactualizează acum%6$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
ro_RO: Este disponibilă o nouă versiune de %1$s. %2$sVezi detaliile versiunii %3$s%4$s.

en: There is an error on the DeepL service and your request could not be processed.
ro_RO: A apărut o eroare la serviciul DeepL și cererea ta nu a putut fi procesată.

en: There was an error on the server processing your Google Translate key.
ro_RO: A apărut o eroare pe server la procesarea cheii Google Translate.

en: There was an error with your Google Translate key.
ro_RO: A apărut o eroare cu cheia Google Translate.

en: These addons extend your translation plugin and are available in the Business and Developer plans.
ro_RO: Aceste suplimente extind pluginul tău de traducere și sunt disponibile în planurile Business și Developer.

en: These addons extend your translation plugin and are available in the Developer, Business and Personal plans.
ro_RO: Aceste suplimente extind pluginul tău de traducere și sunt disponibile în planurile Developer, Business și Personal.

en: These are the most recent 5 errors logged by TranslatePress:
ro_RO: Acestea sunt cele mai recente 5 erori înregistrate de TranslatePress:

en: This Black Friday, get access to these features and more at a fraction of the costs:
ro_RO: De Black Friday, obțineți acces la aceste funcționalități și multe altele la o fracțiune din costuri:

en: This TranslatePress add-on has been migrated to the main plugin and is no longer used. You can delete it.
ro_RO: Această extensie TranslatePress a fost migrată în pluginul principal și nu mai este utilizată. O poți șterge.

en: This add-on is not available on your current plan.
ro_RO: Această extensie nu este disponibilă în planul tău actual.

en: This domain is already assigned to another language.
ro_RO: Acest domeniu este deja atribuit altei limbi.

en: This element will still be visible when you are translating your website through the Translation Editor.
ro_RO: Acest element va rămâne vizibil atunci când traduci site-ul prin Editorul de traduceri.

en: This feature is only available in the paid version. Upgrade TranslatePress and unlock more premium features.
ro_RO: Această funcționalitate este disponibilă doar în versiunea plătită. Fă upgrade la TranslatePress și deblochează mai multe funcționalități premium.

en: This feature is only available when using the TranslatePress AI translation engine.
ro_RO: Această funcționalitate este disponibilă doar la utilizarea motorului de traducere TranslatePress AI.

en: This language does not support formality.
ro_RO: Această limbă nu suportă formalitatea.

en: This page is %1$s% translated into %2$s.
ro_RO: Această pagină este tradusă în proporție de %1$s% în %2$s.

en: This string is not ready for translation yet. <br>Try again in a moment...
ro_RO: Acest șir nu este încă pregătit pentru traducere. <br>Încearcă din nou peste un moment...

en: This website is already activated under a free license. Each website can only use one free license.
ro_RO: Acest site web este deja activat sub o licență gratuită. Fiecare site web poate folosi doar o singură licență gratuită.

en: This website is already activated under a free license. Each website can only use one free license. Please upgrade to a premium plan for more TranslatePress AI words from %1$s your account %2$s.
ro_RO: Acest site web este deja activat sub o licență gratuită. Fiecare site web poate folosi doar o singură licență gratuită. Vă rugăm să faceți upgrade la un plan premium pentru mai multe cuvinte TranslatePress AI din %1$s contul dumneavoastră %2$s.

en: This will allow TranslatePress to:
ro_RO: Acest lucru îi va permite TranslatePress să:

en: Tip for faster help:
ro_RO: Sfat pentru ajutor mai rapid:

en: Title attribute
ro_RO: Atribut title

en: To
ro_RO: În

en: To Add more languages activate the Multiple Languages Addon
ro_RO: Pentru a adăuga mai multe limbi, activează Multiple Languages Addon

en: To continue please type the word:
ro_RO: Pentru a continua, introdu cuvântul:

en: To continue translating your content, please %1$s over at %2$s
ro_RO: Pentru a continua traducerea conținutului, te rugăm să %1$s la %2$s

en: To edit an existing TranslatePress language, input the language code and fill in only the columns you want to overwrite (e.g. Language name, Flag).<br>You can also add new custom languages. They will be available under General settings, All Languages list, where the URL slug can be edited.
ro_RO: Pentru a edita o limbă TranslatePress existentă, introdu codul limbii și completează doar coloanele pe care vrei să le suprascrii (de ex. Numele limbii, Steagul).<br>Poți adăuga, de asemenea, limbi personalizate noi. Acestea vor fi disponibile în Setări generale, lista tuturor limbilor, unde poate fi editat slug-ul URL.

en: To enable it go to
ro_RO: Pentru a o activa, mergeți la

en: To enable updates, please %1$senter your license key%2$s. Need a license key? %3$sPurchase one now%4$s.
ro_RO: Pentru a activa actualizările, te rugăm să %1$sintroduci cheia ta de licență%2$s. Ai nevoie de o cheie de licență? %3$sCumpără una acum%4$s.

en: To enable updates, please go to the %1$slicense page%2$s and check that you have a valid license.
ro_RO: Pentru a activa actualizările, te rugăm să mergi la %1$spagina de licență%2$s și să verifici că ai o licență validă.

en: To enable updates, your licence needs to be renewed. Please go to the %1$sTranslatePress Account%2$s page and login to renew.
ro_RO: Pentru a activa actualizările, licența ta trebuie reînnoită. Te rugăm să mergi la pagina %1$sTranslatePress Account%2$s și să te autentifici pentru a reînnoi.

en: To translate slugs, please update the SEO Pack add-on to the latest version.
ro_RO: Pentru a traduce slug-urile, te rugăm să actualizezi suplimentul SEO Pack la cea mai recentă versiune.

en: To use <strong>DeepL</strong> for automatic translation, activate this Pro add-on from the <a href="%1$s" target="_self" title="%2$s">%2$s</a>.
ro_RO: Pentru a folosi <strong>DeepL</strong> pentru traducerea automată, activează acest supliment Pro din <a href="%1$s" target="_self" title="%2$s">%2$s</a>.

en: Today's Character Count:
ro_RO: Numărul de caractere de astăzi:

en: Toggle support chat
ro_RO: Comută chatul de suport

en: Too many requests. Please try again later.
ro_RO: Prea multe cereri. Te rugăm să încerci din nou mai târziu.

en: Top Left
ro_RO: Stânga sus

en: Top Right
ro_RO: Dreapta sus

en: Transforms the language switcher into a button showing the other available language, not the current one.<br> Only works when there are exactly two languages, the default one and a translation one.<br>This will affect the shortcode language switcher and floating language switcher as well.<br> To achieve this in menu language switcher go to Appearance->Menus->Language Switcher and select Opposite Language.
ro_RO: Transformă selectorul de limbă într-un buton care afișează cealaltă limbă disponibilă, nu pe cea curentă.<br>Funcționează doar când există exact două limbi, cea implicită și una de traducere.<br>Aceasta va afecta și selectorul de limbă shortcode și selectorul de limbă flotant.<br>Pentru a realiza acest lucru în selectorul de limbă din meniu, mergi la Aspect->Meniuri->Selector de limbă și selectează Limba opusă.

en: Translate
ro_RO: Tradu

en: Translate Only Certain Paths
ro_RO: Traduce doar anumite căi

en: Translate Page
ro_RO: Traduce pagina

en: Translate SEO Title, Description, Slug
ro_RO: Tradu titlul SEO, descrierea și slug-ul

en: Translate Site
ro_RO: Tradu site-ul

en: Translate by Browsing as User Role
ro_RO: Traducere prin navigare ca rol de utilizator

en: Translate entire block element
ro_RO: Tradu întregul element bloc

en: Translate numbers and numerals
ro_RO: Traduce numere și cifre

en: TranslatePress AI words are running low on your site.
ro_RO: Cuvintele TranslatePress AI de pe site-ul tău sunt pe terminate.

en: TranslatePress Add-ons
ro_RO: Suplimente TranslatePress

en: TranslatePress Errors
ro_RO: Erori TranslatePress

en: TranslatePress Preferred User Language
ro_RO: Limba preferată a utilizatorului în TranslatePress

en: TranslatePress Pro Add-ons
ro_RO: Suplimente TranslatePress Pro

en: TranslatePress data update
ro_RO: Actualizare date TranslatePress

en: TranslatePress has detected and cleaned up some failed translation entries in your database following %1$san isolated incident%2$s. No further action is required.
ro_RO: TranslatePress a detectat și curățat unele intrări de traducere eșuate din baza ta de date în urma %1$sunui incident izolat%2$s. Nu este necesară nicio altă acțiune.

en: TranslatePress pro-actively scans and saves strings in the database when users access translated pages. <br>This setting disables this functionality and only allows translation and string saving when inside the Translation Editor. <br>Also disables machine translation outside the Translation Editor, giving you better control over character spending, by translating only the pages you visit in the Translation Editor.
ro_RO: TranslatePress scanează proactiv și salvează șirurile în baza de date atunci când utilizatorii accesează paginile traduse. <br>Această setare dezactivează această funcționalitate și permite traducerea și salvarea șirurilor doar în Editorul de traduceri. <br>Dezactivează, de asemenea, traducerea automată în afara Editorului de traduceri, oferindu-ți un control mai bun asupra consumului de caractere, prin traducerea doar a paginilor pe care le vizitezi în Editorul de traduceri.

en: TranslatePress->Advanced Settings->Debug->Disable translation for gettext strings
ro_RO: TranslatePress->Setări avansate->Depanare->Dezactivează traducerea pentru șiruri gettext

en: TranslatePress.com Account
ro_RO: Cont TranslatePress.com

en: TranslatePress.com Account Page
ro_RO: Pagina de cont TranslatePress.com

en: Translation
ro_RO: Traducere

en: Translation Editor
ro_RO: Editor de traduceri

en: Translator
ro_RO: Traducător

en: Translator Accounts
ro_RO: Conturi de traducător

en: Transparent Template
ro_RO: Șablon transparent

en: Troubleshooting
ro_RO: Depanare

en: Try to rescan plugins and theme for strings.
ro_RO: Încearcă să scanezi din nou pluginurile și tema pentru șiruri.

en: Twitter Description
ro_RO: Descriere Twitter

en: Twitter Image
ro_RO: Imagine Twitter

en: Twitter Image Alt
ro_RO: Text alternativ imagine Twitter

en: Twitter Title
ro_RO: Titlu Twitter

en: Type a page number to navigate to
ro_RO: Tastează un număr de pagină la care să navighezi

en: URL Slugs Translation
ro_RO: Traducerea slug-urilor URL

en: Unable to load forum posts
ro_RO: Nu s-au putut încărca postările din forum.

en: Unable to parse feed
ro_RO: Nu s-a putut analiza fluxul

en: Unsupported languages
ro_RO: Limbi nesuportate

[ctx: Untranslated in this language]
en: in
ro_RO: în

en: Update Now
ro_RO: Actualizează acum

en: Update aborted! Incorrect action.
ro_RO: Actualizare întreruptă! Acțiune incorectă.

en: Update aborted! Incorrect language code.
ro_RO: Actualizare abandonată! Cod de limbă incorect.

en: Update aborted! Invalid nonce.
ro_RO: Actualizare întreruptă! Nonce invalid.

en: Update aborted! Your user account doesn't have the capability to perform database updates.
ro_RO: Actualizare întreruptă! Contul de utilizator nu are capacitatea de a efectua actualizări ale bazei de date.

en: Updates, announcements, marketing, no spam
ro_RO: Actualizări, anunțuri, marketing, fără spam

en: Updating TranslatePress tables. Please leave this window open.
ro_RO: Se actualizează tabelele TranslatePress. Vă rugăm să lăsați această fereastră deschisă.

en: Updating database to version %s+
ro_RO: Se actualizează baza de date la versiunea %s+

en: Updating gettext original string ids for language %s...
ro_RO: Se actualizează ID-urile șirurilor originale Gettext pentru limba %s...

en: Updating original string ids for language %s...
ro_RO: Se actualizează ID-urile șirurilor originale pentru limba %s...

en: Updating will allow editing translations of localized text from plugins and theme. Existing translation will still work as expected.
ro_RO: Actualizarea va permite editarea traducerilor de text localizat din module și temă. Traducerea existentă va funcționa în continuare conform așteptărilor.

en: Updating will allow editing translations of slugs. Existing translation will still work as expected.
ro_RO: Actualizarea va permite editarea traducerilor de slug-uri. Traducerea existentă va funcționa în continuare conform așteptărilor.

en: Upgrade now
ro_RO: Fă upgrade acum

en: Upgrade now ↗
ro_RO: Actualizează acum ↗

en: Upgrade to PRO
ro_RO: Upgrade la PRO

en: Upgrade to PRO with our biggest discount of the year!
ro_RO: Upgrade la PRO cu cea mai mare reducere a anului!

en: Upgrade to Pro
ro_RO: Upgradează la Pro

en: Upgrade your plan to add more sites. %1$sUpgrade now%2$s
ro_RO: Upgradează-ți planul pentru a adăuga mai multe site-uri. %1$sUpgradează acum%2$s

en: Upload error:
ro_RO: Eroare la încărcare:

en: Use Native language name
ro_RO: Folosește denumirea nativă a limbii

en: Use a subdirectory for the default language
ro_RO: Folosește un subdirector pentru limba implicită

en: Use shortcode on any page or widget.
ro_RO: Folosește shortcode pe orice pagină sau widget.

en: Use this HTTP Referrer if the API lets you restrict key usage from its Dashboard.
ro_RO: Folosește acest HTTP Referrer dacă API-ul îți permite să restricționezi utilizarea cheii din Panoul său de control.

en: Use this media
ro_RO: Folosește acest media

en: User Inputted String Translation
ro_RO: Traducerea șirurilor introduse de utilizator

en: User Language Detection Method
ro_RO: Metodă de detectare a limbii utilizatorului

en: User Notification Popup
ro_RO: Fereastră pop-up de notificare a utilizatorului

[ctx: Verbiage for the DeepL Pro Add-on]
en: Addons tab
ro_RO: Suplimente

en: Video Poster
ro_RO: Poster video

en: Videos
ro_RO: Videoclipuri

en: View All Topics
ro_RO: Vezi toate subiectele

en: View Docs
ro_RO: Vizualizează documentația

en: View Website As
ro_RO: Vezi site-ul ca

en: Visit <a href="%s" target="_blank">this link</a> to see how you can set up an API key and control API costs.
ro_RO: Vizitează <a href="%s" target="_blank">acest link</a> pentru a vedea cum poți seta o cheie API și controla costurile API.

en: Visit <a href="https://cloud.google.com/docs/authentication/api-keys" target="_blank">this link</a> to see how you can set up an API key, <strong>control API costs</strong> and set HTTP referrer restrictions.
ro_RO: Vizitați <a href="https://cloud.google.com/docs/authentication/api-keys" target="_blank">acest link</a> pentru a vedea cum puteți configura o cheie API, <strong>controla costurile API</strong> și seta restricții de referrer HTTP.

en: WARNING. Cannot determine your language preference based on your current IP.<br>This is most likely because the website is on a local environment.
ro_RO: AVERTISMENT. Nu se poate determina preferința de limbă pe baza adresei IP actuale.<br>Acest lucru se datorează cel mai probabil faptului că site-ul web se află într-un mediu local.

en: WARNING. Changing the default language will invalidate existing translations.
ro_RO: AVERTISMENT. Schimbarea limbii implicite va invalida traducerile existente.

en: WARNING: This feature can negatively impact page loading times in secondary languages, particularly with large databases (for example websites with a lot of pages or products). If you experience slow loading times, disable this and try again.
ro_RO: AVERTISMENT: Această funcționalitate poate afecta negativ timpii de încărcare a paginilor în limbile secundare, în special cu baze de date mari (de exemplu, site-uri cu multe pagini sau produse). În caz de timpi de încărcare lenți, dezactivați această opțiune și încercați din nou.

en: Warning: This action cannot be undone. Deleting a string will remove its current translation. The original string will appear again in this interface after TranslatePress detects it. This action is NOT equivalent to excluding the string from being translated again.
ro_RO: Avertisment: Această acțiune nu poate fi anulată. Ștergerea unui șir va elimina traducerea sa actuală. Șirul original va apărea din nou în această interfață după ce TranslatePress îl detectează. Această acțiune NU este echivalentă cu excluderea șirului de a fi tradus din nou.

en: We could not process your request. Please try again later.
ro_RO: Nu am putut procesa cererea. Te rugăm să încerci din nou mai târziu.

en: We need to update your translations database to the latest version.
ro_RO: Trebuie să actualizăm baza de date a traducerilor la cea mai recentă versiune.

en: Website Languages
ro_RO: Limbile site-ului

en: Website language selector
ro_RO: Selector de limbă al site-ului

en: Welcome
ro_RO: Bun venit

en: Welcome to TranslatePress
ro_RO: Bun venit la TranslatePress

en: We’ve upgraded the switcher for richer customization and a better user experience.<br>In order to use the new configurator, turn off <strong>Load legacy language switcher</strong>.
ro_RO: Am actualizat selectorul pentru o personalizare mai bogată și o experiență mai bună a utilizatorului.<br>Pentru a folosi noul configurator, dezactivează <strong>Încarcă selectorul de limbă vechi</strong>.

en: What you can do in this situation
ro_RO: Ce poți face în această situație

en: Why are these errors occuring
ro_RO: De ce apar aceste erori

en: WooCommerce Slug
ro_RO: Slug WooCommerce

en: WooCommerce Slugs
ro_RO: Slug-uri WooCommerce

en: WooCommerce slugs
ro_RO: Slug-uri WooCommerce

en: Word Threshold
ro_RO: Prag de cuvinte

en: WordPress Translation Plugin
ro_RO: Plugin de traducere WordPress

en: Write the text you wish to appear on the button..
ro_RO: Scrie textul pe care dorești să apară pe buton..

en: Write the text you wish to appear on the close button. Leave empty for just the close button.
ro_RO: Scrie textul pe care dorești să apară pe butonul de închidere. Lasă gol pentru a afișa doar butonul de închidere.

en: Yes
ro_RO: Da

en: Yes, send me multilingual growth tips.
ro_RO: Da, trimite-mi sfaturi de creștere multilingvă.

en: You are about to perform this action on all the strings matching your filter, not just the visibly checked. To perform the action only to the visible strings click "Select Visible" from the table header dropdown.
ro_RO: Ești pe cale să efectuezi această acțiune asupra tuturor șirurilor care corespund filtrului tău, nu doar celor vizibil bifate. Pentru a efectua acțiunea doar asupra șirurilor vizibile, apasă „Selectează vizibile” din meniul derulant al antetului tabelului.

en: You are about to perform this action only on the visible strings. To perform the action on all the strings matching the filter click "Select All" from the table header dropdown.
ro_RO: Ești pe cale să efectuezi această acțiune doar asupra șirurilor vizibile. Pentru a efectua acțiunea asupra tuturor șirurilor care corespund filtrului, apasă „Selectează tot” din meniul derulant al antetului tabelului.

en: You are trying to add an invalid additional language. Please select a valid option.
ro_RO: Încerci să adaugi o limbă suplimentară invalidă. Te rugăm să selectezi o opțiune validă.

en: You are trying to add an invalid default language. Please select a valid option.
ro_RO: Încerci să adaugi o limbă implicită nevalidă. Selectează o opțiune validă.

en: You can add a new language from <a href="%s">Settings->TranslatePress</a>
ro_RO: Puteți adăuga o limbă nouă din <a href="%s">Setări->TranslatePress</a>

en: You can also add the <a href="%s" title="Language Switcher Block Documentation">Language Switcher Block</a> in the WP Gutenberg Editor.
ro_RO: Poți adăuga și <a href="%s" title="Language Switcher Block Documentation">Blocul de comutare a limbii</a> în editorul WP Gutenberg.

en: You can customize the design later
ro_RO: Poți personaliza designul mai târziu

en: You can edit your site languages at any point.
ro_RO: Poți edita limbile site-ului în orice moment.

en: You can get one for %1$sfree%2$s, by creating a free account. It includes:
ro_RO: Poți obține una %1$sgratis%2$s, creând un cont gratuit. Include:

en: You cannot select two languages that have the same <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes" target="_blank">iso code</a> but different formalities because doing so will lead to duplicate <a href="https://developers.google.com/search/docs/specialty/international/localized-versions" target="_blank">hreflang tags</a>.
ro_RO: Nu poți selecta două limbi care au același <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes" target="_blank">cod ISO</a>, dar formalități diferite, deoarece acest lucru va duce la <a href="https://developers.google.com/search/docs/specialty/international/localized-versions" target="_blank">etichete hreflang</a> duplicate.

en: You do not have a valid license for <strong>TranslatePress</strong>. %1$sGet one for free%2$s to get access to TranslatePress AI.
ro_RO: Nu aveți o licență validă pentru <strong>TranslatePress</strong>. %1$sObțineți una gratuit%2$s pentru a avea acces la TranslatePress AI.

en: You do not have permission to install plugin updates
ro_RO: Nu ai permisiunea de a instala actualizări de pluginuri

en: You have a valid %s <strong>license</strong>.
ro_RO: Ai o <strong>licență</strong> %s validă.

en: You have less than 5,000 TranslatePress AI words remaining. To continue automatically translating your website, please %spurchase additional AI words at a discount from your account%s.
ro_RO: Mai aveți mai puțin de 5.000 de cuvinte TranslatePress AI rămase. Pentru a continua să traduceți automat site-ul, vă rugăm să %sachiziționați cuvinte AI suplimentare cu reducere din contul dumneavoastră%s.

en: You have reached the activation limit for your <strong>%1$s</strong> license. <br/>Manage your active sites from %2$s your account %3$s.
ro_RO: Ați atins limita de activare pentru licența <strong>%1$s</strong>. <br/>Gestionați-vă site-urile active din %2$s contul dumneavoastră %3$s.

en: You have successfully activated your license
ro_RO: Ai activat cu succes licența

en: You have successfully set up TranslatePress for your website.
ro_RO: Ai configurat cu succes TranslatePress pentru site-ul tău.

en: You have unsaved changes!
ro_RO: Ai modificări nesalvate!

en: You must first purchase this version to have access to the addon %1$shere%2$s
ro_RO: Trebuie mai întâi să achiziționați această versiune pentru a avea acces la supliment %1$saici%2$s

en: You need an active license to add more languages. Verify in your %1$saccount%2$s that your license is valid
ro_RO: Ai nevoie de o licență activă pentru a adăuga mai multe limbi. Verifică în %1$scontul tău%2$s că licența este validă

en: You need an active license to have access to the addon. Renew or purchase a new one %1$shere%2$s.
ro_RO: Ai nevoie de o licență activă pentru a avea acces la supliment. Reînnoiește sau cumpără una nouă %1$saici%2$s.

en: You need to select a default language.
ro_RO: Trebuie să selectezi o limbă implicită.

en: You will be notified when remaining AI words drop below this number.
ro_RO: Vei fi notificat când numărul de cuvinte AI rămase scade sub acest număr.

en: You're ready to start translating!
ro_RO: Ești gata să începi traducerea!

en: Your %s license has <span class="trp-license-status-emphasized">expired</span>.
ro_RO: Licența ta %s a <span class="trp-license-status-emphasized">expirat</span>.

en: Your %s license is <span class="trp-license-status-emphasized">missing or invalid</span>.
ro_RO: Licența ta %s este <span class="trp-license-status-emphasized">lipsă sau invalidă</span>.

en: Your %s license was <span class="trp-license-status-emphasized">refunded</span>.
ro_RO: Licența ta %s a fost <span class="trp-license-status-emphasized">rambursată</span>.

en: Your <strong>TranslatePress</strong> license has expired. <br/>Please %1$sRenew Your Licence%2$s to continue receiving access to automatic translations via TranslatePress AI, premium addons, product downloads, and automatic updates. %3$sRenew now %4$s
ro_RO: Licența <strong>TranslatePress</strong> a expirat. <br/>Vă rugăm să %1$sreînnoiți licența%2$s pentru a continua să primiți acces la traducerile automate prin TranslatePress AI, addon-urile premium, descărcările de produse și actualizările automate. %3$sReînnoiți acum %4$s

en: Your <strong>TranslatePress</strong> license is missing or invalid. <br/>Please %1$sregister your copy%2$s to enable automatic website translation via TranslatePress AI, premium addons, automatic updates and support. Need a license key? %3$sPurchase one now%4$s
ro_RO: Licența <strong>TranslatePress</strong> lipsește sau este invalidă. <br/>Vă rugăm să %1$sînregistrați copia%2$s pentru a activa traducerea automată a site-ului web prin TranslatePress AI, addon-urile premium, actualizările automate și asistența. Aveți nevoie de o cheie de licență? %3$sCumpărați una acum%4$s

en: Your <strong>TranslatePress</strong> license will expire on %1$s. Please %2$sRenew Your Licence%3$s to continue receiving access to automatic translations via TP AI, premium addons, product downloads and automatic updates. %4$sRenew Now%5$s
ro_RO: Licența <strong>TranslatePress</strong> va expira pe %1$s. Vă rugăm să %2$sreînnoiți licența%3$s pentru a continua să primiți acces la traducerile automate prin TP AI, addon-urile premium, descărcările de produse și actualizările automate. %4$sReînnoiți acum%5$s

en: Your HTTP referrer is: %s
ro_RO: Referrer-ul HTTP este: %s

en: Your License Key is invalid.
ro_RO: Cheia ta de licență este invalidă.

en: Your License Key is valid.
ro_RO: Cheia ta de licență este validă.

en: Your License has expired.
ro_RO: Licența ta a expirat.

en: Your License is Invalid
ro_RO: Licența nu este validă

en: Your TranslatePress license key is invalid or missing.
ro_RO: Cheia ta de licență TranslatePress este invalidă sau lipsește.

en: Your email
ro_RO: Emailul tău

en: Your free account includes:
ro_RO: Contul tău gratuit include:

en: Your license is disabled for this URL. Re-enable it from <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=license-deactivated">https://translatepress.com/account</a> -> Manage Sites.
ro_RO: Licența dumneavoastră este dezactivată pentru acest URL. Reactivați-o din <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=license-deactivated">https://translatepress.com/account</a> -> Gestionare site-uri.

en: Your license is valid and active.
ro_RO: Licența ta este validă și activă.

en: Your license key expired on %s.
ro_RO: Cheia ta de licență a expirat pe %s.

en: Your license key has been disabled.
ro_RO: Cheia ta de licență a fost dezactivată.

en: Your license key has reached its activation limit.
ro_RO: Cheia ta de licență a atins limita de activare.

en: Your license key is disabled for this URL. Re-enable it from <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=tp-onboarding&utm_medium=client-site&utm_campaign=activate-license">https://translatepress.com/account</a> -> Manage Sites.
ro_RO: Cheia ta de licență este dezactivată pentru acest URL. Reactiveaz-o de la <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=tp-onboarding&utm_medium=client-site&utm_campaign=activate-license">https://translatepress.com/account</a> -> Gestionează site-uri.

en: Your license key is disabled for this URL. Re-enable it from <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=tp-onboarding&utm_medium=client-site&utm_campaign=tp-ai">https://translatepress.com/account</a> -> Manage Sites.
ro_RO: Cheia ta de licență este dezactivată pentru acest URL. Reactiveaz-o din <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=tp-onboarding&utm_medium=client-site&utm_campaign=tp-ai">https://translatepress.com/account</a> -> Gestionare site-uri.

en: Your license key is disabled for this URL. Re-enable it from <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=license-deactivated">https://translatepress.com/account</a> -> Manage Sites.
ro_RO: Cheia ta de licență este dezactivată pentru acest URL. Reactiveaz-o din <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=license-deactivated">https://translatepress.com/account</a> -> Gestionează site-urile.

en: Your profile overview
ro_RO: Prezentarea generală a profilului

en: Your translation quota has been reached.
ro_RO: Cota de traducere a fost atinsă.

en: [%s] Low TranslatePress AI Words
ro_RO: [%s] Cuvinte TranslatePress AI pe terminate

en: by
ro_RO: de

en: characters per day
ro_RO: caractere pe zi

en: few
ro_RO: câteva

en: found in translation
ro_RO: găsit în traducere

en: items
ro_RO: elemente

en: many
ro_RO: multe

en: one
ro_RO: unu

en: other
ro_RO: altele

[ctx: page 1 of 3]
en: of
ro_RO: /

en: plural form
ro_RO: formă de plural

en: replace the default flag
ro_RO: înlocuiește steagul implicit

en: unknown
ro_RO: necunoscut

en: upgrade your plan
ro_RO: actualizează-ți planul

en: upgrade your plan or get extra AI Words
ro_RO: actualizează-ți planul sau obține cuvinte AI suplimentare

en: words
ro_RO: cuvinte

en: your account.
ro_RO: contul tău.

en: ~ Razvan, developer of TranslatePress
ro_RO: ~ Răzvan, dezvoltatorul TranslatePress

en: « Go Back
ro_RO: « Înapoi

en: « Go back
ro_RO: « Înapoi
