TranslatePress Multilingual - en to ja translation catalogue (888 entries)

en:  Error:
ja:  エラー:

en:  Or %1$spurchase one here%2$s
ja:  または %1$sこちらで購入%2$s

en:  TranslatePress Settings
ja:  TranslatePress の設定

en:  and uncheck the Checkbox.
ja:  のチェックボックスを外してください。

en:  done.
ja:  完了。

en:  or
ja:  または

en:  words remaining.
ja:  残りワード。

en: %1$s automatic translation requires an active license. Please %2$srenew%3$s your license or purchase a new one %4$shere%5$s.
ja: %1$s 自動翻訳にはアクティブなライセンスが必要です。ライセンスを%2$s更新%3$sするか、%4$sこちら%5$sから新規購入してください。

en: %1$s% of text on this page is translated into %2$s.
ja: このページのテキストの%1$s%が%2$sに翻訳されています。

en: %d day ago
ja: %d日前

en: %d hour ago
ja: %d時間前

en: %d original entries and their translations were deleted.
ja: %d 件の元のエントリとその翻訳が削除されました。

en: %sJoin our FREE & EXCLUSIVE onboarding course%s and learn how to grow your multilingual traffic, reach international markets, and save time & money while getting the most out of TranslatePress!
ja: %s無料の特別なオンボーディングコースに参加%sして、多言語トラフィックを拡大し、国際市場にリーチし、時間とコストを節約しながら、TranslatePressを最大限に活用する方法を学びましょう！

en: (inactive)
ja: (無効)

en: 2000 AI words to translate automatically
ja: 自動翻訳用 AI ワード 2000 語

en: 5 Days to Better Multilingual Websites
ja: より良い多言語サイトへの5日間

en: <a href="%s" target="_blank">Here</a> you can observe the last 5 SQL errors relevant to TranslatePress if they exist.
ja: <a href="%s" target="_blank">こちら</a>で、TranslatePressに関連する最新5件のSQLエラーが存在する場合に確認できます。

en: <a href="%s">Click here</a> to access the database optimization tool.
ja: <a href="%s">こちらをクリック</a>して、データベース最適化ツールにアクセスします。

en: <br/>If you have only the free plugin installed but added a paid license, please install the paid plugin from your TranslatePress account.
ja: <br/>無料プラグインのみをインストールしているのに有料ライセンスを追加した場合は、TranslatePress アカウントから有料プラグインをインストールしてください。

en: <p><strong>License key mismatch.</strong> The license you entered doesn't match the TranslatePress version you have installed.</p><p>Please check that you've installed the correct version for your license from your TranslatePress account.</p>
ja: <p><strong>ライセンスキーが一致しません。</strong>入力されたライセンスは、インストールされているTranslatePressのバージョンと一致しません。</p><p>TranslatePressアカウントから、ライセンスに対応する正しいバージョンをインストールしているか確認してください。</p>

en: <p><strong>License key mismatch.</strong> The license you entered doesn’t match the TranslatePress version you have installed.</p><p>Please check that you’ve installed the correct version for your license from your TranslatePress account.</p>
ja: <p><strong>ライセンスキーが一致しません。</strong>入力されたライセンスが、インストールされている TranslatePress のバージョンと一致しません。</p><p>TranslatePress Account から、ライセンスに対応する正しいバージョンがインストールされているか確認してください。</p>

en: <strong>DeepL</strong> automatic translation is available as a <a href="%1$s" target="_blank" title="%2$s">%2$s</a>.
ja: <strong>DeepL</strong>による自動翻訳は、<a href="%1$s" target="_blank" title="%2$s">%2$s</a>としてご利用いただけます。

en: <strong>Different Domain per Language add-on</strong> requires TranslatePress version %1$s or higher. You are currently using version %2$s. Please update TranslatePress to enable this feature.
ja: <strong>Different Domain per Language アドオン</strong>には、TranslatePress バージョン %1$s 以降が必要です。現在のバージョンは %2$s です。この機能を有効にするには、TranslatePress をアップデートしてください。

en: <strong>Extra Languages add-on</strong> requires TranslatePress version %1$s or higher. You are currently using version %2$s. Please update TranslatePress to enable this feature.
ja: <strong>Extra Languages アドオン</strong>には、TranslatePress バージョン %1$s 以上が必要です。現在お使いのバージョンは %2$s です。この機能を有効にするには、TranslatePress を更新してください。

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> Before performing this action it is strongly recommended to first backup the database.
ja: <strong>重要な注意:</strong> この操作を実行する前に、必ずデータベースのバックアップを作成することを強く推奨します。

en: <strong>NEW:</strong> The <strong>Different Domain per Language</strong> add-on is here! Boost your global SEO and create a local experience with country-specific domains like .de or .fr. <a href="https://translatepress.com/docs/addons/different-domain-per-language/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=new-addon-ddpl" target="_blank">Learn more</a>.
ja: <strong>NEW:</strong> <strong>Different Domain per Language</strong> アドオンが登場しました。.de や .fr などの国別ドメインでグローバル SEO を強化し、ローカルな体験を作りましょう。<a href="https://translatepress.com/docs/addons/different-domain-per-language/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=new-addon-ddpl" target="_blank">詳細はこちら</a>。

en: <strong>NEW:</strong> The <strong>Different Domain per Language</strong> add-on is here! Boost your global SEO and create a local experience with country-specific domains like .de or .fr. Upgrade to <a href="https://translatepress.com/pricing/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=new-addon-ddpl-upsell" target="_blank">TranslatePress Business or Developer</a> to access it + more premium perks!
ja: <strong>NEW:</strong> <strong>Different Domain per Language</strong> アドオンが登場しました。.de や .fr などの国別ドメインでグローバル SEO を強化し、ローカルな体験を作りましょう。<a href="https://translatepress.com/pricing/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=new-addon-ddpl-upsell" target="_blank">TranslatePress Business または Developer</a> にアップグレードして、本アドオンとその他のプレミアム特典を利用しましょう！

en: <strong>This Black Friday, renew your license at a special price</strong> to continue receiving access to product downloads, automatic updates, and support.
ja: <strong>今回のブラックフライデーに、特別価格でライセンスを更新</strong>して、製品ダウンロード、自動更新、サポートへの継続的なアクセスを維持してください。

en: <strong>TranslatePress</strong> encountered SQL errors. <a href="%s" title="View TranslatePress SQL Errors">Check out the errors</a>.
ja: <strong>TranslatePress</strong> で SQL エラーが発生しました。<a href="%s" title="View TranslatePress SQL Errors">エラーを確認</a>。

en: <strong>TranslatePress</strong> requires <strong><a href="http://php.net/manual/en/book.mbstring.php">Multibyte String PHP library</a></strong>. Please contact your server administrator to install it on your server.
ja: <strong>TranslatePress</strong> は <strong><a href="http://php.net/manual/en/book.mbstring.php">マルチバイト文字列 PHP ライブラリ</a></strong> を必要とします。サーバー管理者に連絡して、サーバーへのインストールを依頼してください。

en: <strong>TranslatePress</strong> requires at least PHP version 5.6.20+ to run. It is the <a href="%s">minimum requirement of the latest WordPress version</a>. Please contact your server administrator to update your PHP version.
ja: <strong>TranslatePress</strong> を実行するには、PHP バージョン 5.6.20 以上が必要です。これは <a href="%s">最新の WordPress バージョンの最低要件</a> です。サーバー管理者に連絡して、PHP バージョンをアップデートしてください。

en: <strong>Warning:</strong> Some strings have possibly incorrectly encoded characters. This may result in breaking the queries, rendering the page untranslated in live mode. Consider revising the following strings or their method of outputting.
ja: <strong>警告:</strong> 一部の文字列に正しくエンコードされていない文字が含まれている可能性があります。これによりクエリが破損し、ライブモードでページが未翻訳のまま表示される可能性があります。以下の文字列またはその出力方法を見直してください。

en: A popup appears asking the user if they want to be redirected
ja: リダイレクトするかどうかユーザーに尋ねるポップアップが表示されます

en: A popup appears asking the user if they want to be redirected.
ja: リダイレクトするかどうかユーザーに尋ねるポップアップが表示されます。

en: A short list of plugins you can use to extend your website.
ja: サイトを拡張するために使用できるプラグインの簡易リストです。

en: A valid license is required to enable Automatic Translation.
ja: 自動翻訳を有効にするには、有効なライセンスが必要です。

en: AI Words Low Notification
ja: AIワード数不足通知

en: API key validation failed.
ja: APIキーの検証に失敗しました。

en: API key verification was successful.
ja: APIキーの検証に成功しました。

en: Accept user payments, create subscription plans and restrict content on your membership site.
ja: ユーザーの支払いを受け付け、サブスクリプションプランを作成し、メンバーシップサイトのコンテンツを制限します。

en: Access to TranslatePress AI
ja: TranslatePress AIへのアクセス

en: Access to TranslatePress AI for instant automatic translations
ja: TranslatePress AI による即時自動翻訳へのアクセス

en: Account Page
ja: アカウントページ

en: Activate
ja: 有効化

en: Activate License
ja: ライセンスを有効化

en: Activate License Key
ja: ライセンスキーを有効化

en: Activate License »
ja: ライセンスを有効化 »

en: Activation error:
ja: 有効化エラー:

en: Active
ja: 有効

en: Active, Deactivated, installed version and settings
ja: 有効、無効、インストール済みバージョン、設定

en: Add
ja: 追加

en: Add Extra AI Words
ja: AIワードを追加

en: Add Language
ja: 言語を追加

en: Add Languages
ja: 言語を追加

en: Add Media
ja: メディアを追加

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add a New Language
ja: 新しい言語を追加

en: Add a floating dropdown that follows the user on every page.
ja: すべてのページでユーザーに追従するフローティングドロップダウンを追加します。

en: Add a license key
ja: ライセンスキーを追加

en: Add a limit to the number of automatically translated characters so you can better budget your project.
ja: 自動翻訳される文字数に上限を設けることで、プロジェクトの予算をより適切に管理できます。

en: Add as many languages as you need for your project to go global. Publish your language only when all your translations are done.
ja: プロジェクトをグローバル展開するために必要な数の言語を追加できます。すべての翻訳が完了してから言語を公開してください。

en: Add more than two languages with TranslatePress Pro.
ja: TranslatePress Pro で2つを超える言語を追加できます。

en: Add your API Key here...
ja: APIキーをここに追加...

en: Add your License Key
ja: ライセンスキーを追加

en: Add your License Key to unlock all premium features. Find the License Key in your
ja: すべてのプレミアム機能を有効化するには、ライセンスキーを追加してください。ライセンスキーは、お客様の

en: Adding more than two languages is a paid feature. Upgrade TranslatePress and unlock more premium features.
ja: 2言語以上の追加は有料機能です。TranslatePress をアップグレードして、より多くのプレミアム機能をアンロックしてください。

en: Additional Language
ja: 追加言語

en: Addons
ja: アドオン

en: Admin Notices
ja: 管理画面通知

en: Ads a slash at the end of the home_url() function
ja: home_url() 関数の末尾にスラッシュを追加します

en: Advanced
ja: 詳細設定

en: Advanced Add-ons
ja: 高度なアドオン

en: All Languages
ja: すべての言語

en: All TranslatePress functionalities are disabled until then.
ja: それまで、TranslatePress のすべての機能は無効化されています。

en: All individual TranslatePress add-on plugins <a href="%1$s" target="_blank">have been discontinued</a> and are now included in the premium Personal, Business and Developer versions of TranslatePress. Please log into your <a href="%2$s" target="_blank">account page</a>, download the new premium version and install it. Your individual addons settings will be ported over.
ja: すべての個別の TranslatePress アドオンプラグインは<a href="%1$s" target="_blank">提供終了</a>となり、現在は TranslatePress のプレミアム Personal、Business、Developer バージョンに含まれています。<a href="%2$s" target="_blank">アカウントページ</a>にログインして、新しいプレミアムバージョンをダウンロードし、インストールしてください。個別アドオンの設定は引き継がれます。

en: Allow & Continue
ja: 許可して続行

en: Allow this user to translate the website.
ja: このユーザーがウェブサイトを翻訳できるようにします。

en: Allow translation to the corresponding language only if the content is written in the default language.
ja: コンテンツがデフォルトの言語で書かれている場合にのみ、対応する言語への翻訳を許可する。

en: Already a Pro User?
ja: すでにProユーザーですか？

en: Already purchased a Premium version?
ja: すでにプレミアム版をお持ちですか？

en: Alt attribute
ja: alt 属性

en: Alternative Engines
ja: 代替エンジン

en: Always use this language
ja: 常にこの言語を使用する

en: An error occurred while loading results. Most likely you were logged out. Reload page?
ja: 結果の読み込み中にエラーが発生しました。おそらくログアウトしました。ページを再読み込みしますか？

en: An error occurred, please try again.
ja: エラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: Anchor link
ja: アンカーリンク

en: Any Post Status
ja: すべての投稿ステータス

en: Applies to all types of language switchers (floating, shortcode, and menu). When enabled, the site will revert to using the original Language Switcher configured in the General Settings tab, replacing the new customizable version. Your existing switcher settings will remain saved, but they will be ignored while this option is active.
ja: フローティング、ショートコード、メニューのすべてのタイプの言語切り替えに適用されます。有効にすると、サイトは「一般設定」タブで設定された元の言語切り替えを使用するよう戻り、新しいカスタマイズ可能なバージョンを置き換えます。既存の言語切り替え設定は保存されたままですが、このオプションが有効な間は無視されます。

en: Apply
ja: 適用

en: Apply a Template
ja: テンプレートを適用

en: Are you a TranslatePress PRO user?
ja: TranslatePress Proのユーザーですか？

en: Are you sure you want to remove this item?
ja: この項目を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to remove this language?
ja: この言語を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to split this phrase into smaller parts?
ja: このフレーズをより小さい部分に分割してもよろしいですか？

en: Article Section
ja: 記事セクション

en: Article Tag
ja: 記事タグ

en: Ask a Question
ja: 質問する

en: Ask the community
ja: コミュニティに質問する

en: Assign different domains or subdomains to each language. When visitors access these domains, TranslatePress loads the appropriate language translation directly without redirecting.
ja: 各言語に異なるドメインまたはサブドメインを割り当てます。訪問者がこれらのドメインにアクセスすると、TranslatePress はリダイレクトせずに直接適切な言語翻訳を読み込みます。

en: Audios
ja: 音声

en: Automatic Translation
ja: 自動翻訳

en: Automatic Translation Memory
ja: 自動翻訳メモリ

en: Automatic Translation Settings
ja: 自動翻訳設定

en: Automatic User Language Detection
ja: ユーザーの言語を自動検出

en: Automatic and manual slug translation changes performed when <strong>TranslatePress - Multilingual</strong> 2.8.4 was active had to be removed because of some issues with that version. All slug translations from before that version are now in use. Thank you for understanding!
ja: <strong>TranslatePress - Multilingual</strong> 2.8.4 が有効だった間に行われた自動および手動の slug 翻訳の変更は、そのバージョンの問題により削除する必要がありました。そのバージョンより前の slug 翻訳はすべて現在も使用されています。ご理解のほどよろしくお願いいたします！

en: Automatic translation has been disabled.
ja: 自動翻訳が無効化されました。

en: Automatically Translate Slugs
ja: slug の自動翻訳

en: Automatically translate your website through the DeepL API.
ja: DeepL API を使用してウェブサイトを自動翻訳します。

en: Automatically translate your website using TranslatePress AI.
ja: TranslatePress AIを使用して、サイトを自動翻訳します。

en: Automatically translated
ja: 自動翻訳

en: Available in our Pro Versions
ja: Pro版で利用可能

en: Available languages
ja: 利用可能な言語

en: Back to TranslatePress Settings
ja: TranslatePress 設定に戻る

en: Bad request. There was an error accessing the DeepL API.
ja: 不正なリクエストです。DeepL API へのアクセス中にエラーが発生しました。

en: Before enabling:
ja: 有効にする前:

en: Block Crawlers
ja: クローラーのブロック

en: Block crawlers from triggering automatic translations on your website.<br>This will not prevent crawlers from accessing this site's pages.
ja: ウェブサイト上で自動翻訳をトリガーするクローラーをブロックします。<br>これにより、クローラーがこのサイトのページにアクセスすることを妨げるものではありません。

en: Border
ja: ボーダー

en: Border Template
ja: ボーダーテンプレート

en: Bottom Left
ja: 左下

en: Bottom Right
ja: 右下

en: Brand-new Language Switcher Settings are here!
ja: まったく新しい言語スイッチャー設定が登場しました！

en: Browse As User Role
ja: ユーザーロールとして閲覧

en: Bulk Actions
ja: 一括操作

en: Button Text
ja: ボタンのテキスト

en: By checking this setting the preferred language will remain the one selected above, without the possibility of being changed in the frontend.<br>This language will be used in different operations such as sending email to the user.
ja: この設定を有効にすると、優先言語は上記で選択した言語のままとなり、フロントエンドで変更されることはありません。<br>この言語は、ユーザーへのメール送信など、さまざまな操作で使用されます。

en: By upgrading you'll get access to all paid add-ons, premium support and help fund the future development of TranslatePress.
ja: アップグレードすると、すべての有料アドオンやプレミアムサポートにアクセスできるほか、TranslatePress の将来の開発資金にも協力できます。

en: Capture more user information on the registration form with the help of Profile Builder's custom user profile fields and/or add an Email Confirmation process to verify your customers accounts.
ja: Profile Builder のカスタムユーザープロフィールフィールドを使用して、登録フォームでより多くのユーザー情報を取得したり、メール確認プロセスを追加して顧客のアカウントを確認したりできます。

en: Change lang attribute of the html tag to a format that includes country regional or not. <br>In HTML, the lang attribute (<html lang="en-US">)  should be used to  specify the language of text content so that the  browser can correctly display or process  your content (eg. for  hyphenation, styling, spell checking, etc).
ja: HTMLタグのlang属性を、国・地域を含む形式または含まない形式に変更します。<br>HTMLでは、lang属性（<html lang="en-US">）を使用してテキストコンテンツの言語を指定し、ブラウザーがコンテンツを正しく表示または処理できるようにする必要があります（例: ハイフネーション、スタイル設定、スペルチェックなど）。

en: Change language
ja: 言語を変更

en: Change language to %s
ja: 言語を%sに変更

en: Check DNS
ja: DNSを確認

en: Check if the selected translation engine is configured correctly.
ja: 選択した翻訳エンジンが正しく設定されているかどうかを確認します。

en: Check if you want to add the subdirectory in the URL for the default language.</br>By checking this option, the default language seen by website visitors will become the first one in the "All Languages" list.
ja: デフォルト言語の URL にサブディレクトリを追加する場合はチェックしてください。</br>このオプションをチェックすると、サイト訪問者に表示されるデフォルト言語は「すべての言語」リストの最初の言語になります。

en: Check if you want to display languages in their native names. Otherwise, languages will be displayed in English.
ja: 言語名をネイティブ表記で表示する場合はチェックしてください。チェックを外すと、英語で表示されます。

en: Checking DNS...
ja: DNSを確認中…

en: Choose a language...
ja: 言語を選択...

en: Choose a secondary language...
ja: 第2言語を選択...

en: Choose from which languages to exclude this element.
ja: この要素を除外する言語を選択してください。

en: Choose in which language to show this element.
ja: この要素を表示する言語を選択してください。

en: Choose what paths can be translated. Supports wildcard at the end of the path.<br>For example, to exclude https://example.com/some/path you can either use the rule /some/path/ or /some/*.<br>Enter each rule on it's own line. To exclude the home page use {{home}}.
ja: 翻訳可能なパスを選択してください。パスの末尾にワイルドカードを使用できます。<br>例えば、https://example.com/some/path を除外するには、/some/path/ または /some/* のルールを使用できます。<br>各ルールは1行ずつ入力してください。ホームページを除外するには {home} を使用してください。

en: Choose which engine you want to use in order to %1$s automatically translate your website.
ja: Web サイトを自動翻訳するために使用するエンジンを%1$s選択してください。

en: Choose which hreflang tags will appear on your website.<br/>We recommend showing both types of hreflang tags as indicated by <a href="https://developers.google.com/search/docs/advanced/crawling/localized-versions" title="Google Crawling" target="_blank">Google documentation</a>.<br/>Removing Country Locale when having multiple Country Locales of the same language (ex. English UK and English US) will result in showing one hreflang tag with link to just one of the region locales for that language.
ja: ウェブサイトに表示する hreflang タグを選択してください。<br/>Google の<a href="https://developers.google.com/search/docs/advanced/crawling/localized-versions" title="Google Crawling" target="_blank">ドキュメント</a>で示されているように、両方の hreflang タグを表示することをおすすめします。<br/>同じ言語で複数の国ロケールがある場合（例: 英語（英国）と英語（米国））に国ロケールを削除すると、その言語の地域ロケールのうち 1 つへのリンクのみを含む 1 つの hreflang タグが表示されます。

en: Cleaning gettext original strings table for language %s...
ja: 言語 %s の gettext 原文文字列テーブルをクリーンアップ中...

en: Cleaning original meta table for language %s...
ja: 言語 %s の原文メタテーブルをクリーニング中...

en: Cleaning original strings table for language %s...
ja: 言語 %s の原文文字列テーブルをクリーンアップ中...

en: Cleans up all trp_dictionary_* tables of duplicate rows. These tables contain translations for user-inputted strings such as post content, post title, menus etc.
ja: すべての trp_dictionary_* テーブルから重複行を削除します。これらのテーブルには、投稿コンテンツ、投稿タイトル、メニューなどのユーザー入力文字列の翻訳が含まれています。

en: Cleans up all trp_gettext_* tables of duplicate rows. These tables contain translations for themes and plugin strings.
ja: すべての trp_gettext_* テーブルから重複行を削除します。これらのテーブルには、テーマおよびプラグインの文字列の翻訳が含まれています。

en: Cleans up all trp_original_strings table of duplicate rows. This table contains strings in the default language, without any translation.<br>The trp_original_meta table, which contains meta information that refers to the post parent’s ID, is also regenerated.<br>Such duplicates can appear in exceptional situations of unexpected behavior.
ja: trp_original_strings テーブルの重複行を削除します。このテーブルには、デフォルト言語の文字列が翻訳なしで含まれています。<br>trp_original_meta テーブル（投稿の親 ID を参照するメタ情報を含む）も再生成されます。<br>このような重複は、予期しない動作の例外状況で発生することがあります。

en: Clear filters
ja: フィルターをクリア

en: Click to Copy
ja: クリックしてコピー

en: Click to sort strings by this column
ja: この列で文字列を並べ替えるにはクリックしてください

en: Close
ja: 閉じる

en: Close Button Text
ja: 閉じるボタンのテキスト

en: Close Editor
ja: エディターを閉じる

en: Code
ja: コード

en: Configure Site Languages
ja: サイト言語の設定

en: Configure different menu items for different languages.
ja: 言語ごとに異なるメニュー項目を設定できます。

en: Connect separate domains or subdomains to each of your translated versions. Strengthen your brand’s local identity and boost SEO performance for every language you support.
ja: 翻訳された各バージョンに別々のドメインまたはサブドメインを接続します。ブランドのローカルアイデンティティを強化し、サポートするすべての言語のSEOパフォーマンスを向上させます。

en: Context
ja: コンテキスト

en: Continue
ja: 続ける

en: Copy the relevant content from the duplicated tables (trp_dictionary_en_us_es_es_COPY for example) in the newly generated table (trp_dictionary_en_us_es_es) -- perform this step only if you want to keep the current translations
ja: 複製したテーブル（例: trp_dictionary_en_us_es_es_COPY）から、新しく生成されたテーブル（trp_dictionary_en_us_es_es）に該当する内容をコピーしてください -- 現在の翻訳を保持したい場合のみ、この手順を実行してください。

en: Could not install. Try again from <a href="%s" >Plugins Dashboard.</a>
ja: インストールできませんでした。<a href="%s" >プラグインダッシュボード</a>から再試行してください。

en: Could not reach domain: %s
ja: ドメインに到達できません: %s

en: Create a backup of your database
ja: データベースのバックアップを作成する

en: Create a copy of each translation table where you encounter errors. You can copy the table within the same database (trp_dictionary_en_us_es_es_COPY for example) -- perform this step only if you want to keep the current translations
ja: エラーが発生している各翻訳テーブルのコピーを作成してください。同じデータベース内でテーブルをコピーできます（例: trp_dictionary_en_us_es_es_COPY）-- 現在の翻訳を保持したい場合のみ、この手順を実行してください。

en: Create no-code automations and workflows on your WordPress site. Easily connect your plugins, sites and apps together.
ja: WordPress サイトでノーコードの自動化とワークフローを作成します。プラグイン、サイト、アプリを簡単に連携させます。

en: Create translator accounts for new users or allow existing users that are not administrators to translate your website.
ja: 新規ユーザー用に翻訳者アカウントを作成するか、管理者以外の既存ユーザーにウェブサイトの翻訳を許可します。

en: Create your Free Account
ja: 無料アカウントを作成

en: Creating a free account includes:
ja: 無料アカウントの作成には以下が含まれます:

en: Current Language
ja: 現在の言語

en: Current User
ja: 現在のユーザー

en: Current status: %s words remaining
ja: 現在の状況: 残り %s 単語

en: Custom Language Flag
ja: カスタム言語フラグ

en: Custom Languages
ja: カスタム言語

en: Custom language
ja: カスタム言語

en: Custom languages
ja: カスタム言語

en: Customize the date formatting per each translated language.<br/>Leave empty for default WP setting or see more information <a href="https://wordpress.org/support/article/formatting-date-and-time/" title="Formatting Date and Time" target="_blank">here</a>
ja: 翻訳された各言語ごとに日付形式をカスタマイズします。<br/>デフォルトのWP設定を使用するには空のままにするか、詳細情報は<a href="https://wordpress.org/support/article/formatting-date-and-time/" title="Formatting Date and Time" target="_blank">こちら</a>をご覧ください。

en: DNS check failed. Please verify your domain configuration.
ja: DNSの確認に失敗しました。ドメイン設定を確認してください。

en: DNS is correctly configured!
ja: DNSが正しく設定されています！

en: Dark
ja: ダーク

en: Dark Template
ja: ダークテンプレート

en: Database optimization did not complete successfully. We recommend restoring the original database or <a href="%s" >trying again.</a>
ja: データベースの最適化が正常に完了しませんでした。元のデータベースを復元するか、<a href="%s" >もう一度お試しください。</a>

en: Date format
ja: 日付形式

en: Deactivate
ja: 無効化

en: Deactivate License
ja: ライセンスを無効化

en: Debug
ja: デバッグ

en: Debug Data for License Activation
ja: ライセンス有効化用デバッグデータ

en: Debug Data for License Checking
ja: ライセンス確認用デバッグデータ

en: Debug Information
ja: デバッグ情報

en: DeepL API Key
ja: DeepL APIキー

en: DeepL API Type
ja: DeepL API の種類

en: DeepL Automatic Translation
ja: DeepL 自動翻訳

en: Default
ja: デフォルト

en: Default (example: en-US, fr-CA, etc.)
ja: デフォルト（例: en-US、fr-CA など）

en: Default Language
ja: デフォルト言語

en: Default Template
ja: デフォルトテンプレート

en: Delete
ja: 削除

en: Delete entries
ja: エントリーを削除

en: Description
ja: 説明

en: Detected long query limitation on WPEngine hosting. Some large pages may appear untranslated. You can remove limitation by adding the following to your site’s wp-config.php: define( 'WPE_GOVERNOR', false );
ja: WPEngine ホスティングで長いクエリの制限が検出されました。一部の大きなページが翻訳されていないように表示される場合があります。サイトの wp-config.php に以下を追加することで制限を解除できます: define( 'WPE_GOVERNOR', false );

en: Different Domain per Language
ja: 言語ごとに異なるドメイン

en: Different Domain per Language: A language domain cannot be the same as the main site URL. The toggle has been disabled for the matching domain.
ja: Different Domain per Language: 言語ドメインをメインサイトの URL と同じにすることはできません。一致するドメインのトグルは無効化されました。

en: Different Domain per Language: Domain is required when domain mapping is enabled. The toggle has been disabled for languages with empty domains.
ja: Different Domain per Language: ドメインマッピングが有効な場合、ドメインは必須です。空のドメインが設定されている言語のトグルは無効化されました。

en: Different Domain per Language: The same domain cannot be assigned to multiple languages. The toggle has been disabled for duplicate domains.
ja: Different Domain per Language: 同じドメインを複数の言語に割り当てることはできません。重複するドメインのトグルは無効化されました。

en: Different Menu Items for each Language
ja: 言語ごとに異なるメニュー項目

en: Disable dynamic translation
ja: 動的翻訳を無効化

en: Disable post container tags for post content
ja: 投稿コンテンツのコンテナタグを無効化

en: Disable post container tags for post title
ja: 投稿タイトルのコンテナタグを無効化

en: Disable translation for gettext strings
ja: gettext 文字列の翻訳を無効化

en: Discard All
ja: すべて破棄

en: Discard all changes. Shortcut: CTRL(⌘) + ALT + Z
ja: すべての変更を破棄する。ショートカット: CTRL(⌘) + ALT + Z

en: Discard changes
ja: 変更を破棄

en: Discard changes to this text box. To discard changes to all text boxes use shortcut: CTRL(⌘) + ALT + Z
ja: このテキストボックスの変更を破棄する。すべてのテキストボックスの変更を破棄するには、ショートカット CTRL(⌘) + ALT + Z を使用する。

en: Dismiss
ja: 閉じる

en: Dismiss email course notification
ja: メールコースの通知を閉じる

en: Dismiss this notice.
ja: この通知を閉じる。

en: Dismiss tooltip
ja: ツールチップを閉じる

en: Displays a small language drop-down across your website, in a corner of your choosing.
ja: サイト内の選択した隅に、小さな言語ドロップダウンを表示します。

en: Do not automatically translate strings that are found in html nodes matching these selectors.<br>Excludes all the children of HTML nodes matching these selectors from being automatically translated.<br>Manual translation of these strings is still possible.
ja: これらのセレクターに一致する HTML ノード内にある文字列を自動翻訳しないようにします。<br>これらのセレクターに一致する HTML ノードのすべての子要素を、自動翻訳から除外します。<br>これらの文字列の手動翻訳は引き続き可能です。

en: Do not automatically translate these strings (ex. names, technical words...)<br>Paragraphs containing these strings will still be translated except for the specified part.
ja: これらの文字列（例: 名前、技術用語など）を自動翻訳しないようにします。<br>これらの文字列を含む段落は、指定した部分を除いて引き続き翻訳されます。

en: Do not dynamically translate strings that are found in html nodes matching these selectors.<br>Excludes all the children of HTML nodes matching these selectors from being translated using JavaScript.<br/>These strings will still be translated on the server side if possible.
ja: これらのセレクターに一致する HTML ノード内にある文字列を動的に翻訳しないようにします。<br>これらのセレクターに一致する HTML ノードのすべての子要素を、JavaScript を使用した翻訳から除外します。<br/>これらの文字列は、可能な場合はサーバー側で引き続き翻訳されます。

en: Do not include translated links in sitemaps generated by SEO plugins.<br/>Requires <a href="https://translatepress.com/docs/addons/seo-pack/?utm_source=tp-advanced&utm_medium=client-site&utm_campaign=miscellaneous" title="TranslatePress Add-on SEO Pack documentation" target="_blank"> SEO Pack Add-on</a> to be installed and activated.
ja: SEO プラグインが生成する sitemaps に翻訳されたリンクを含めないでください。<br/><a href="https://translatepress.com/docs/addons/seo-pack/?utm_source=tp-advanced&utm_medium=client-site&utm_campaign=miscellaneous" title="TranslatePress Add-on SEO Pack documentation" target="_blank"> SEO Pack アドオン</a> のインストールと有効化が必要です。

en: Do not translate certain paths
ja: 特定のパスを翻訳しない

en: Do not translate strings that are found in html nodes matching these selectors.<br>Excludes all the children of HTML nodes matching these selectors from being translated.<br>These strings cannot be translated manually nor automatically.
ja: これらのセレクターに一致する HTML ノード内にある文字列を翻訳しないようにします。<br>これらのセレクターに一致する HTML ノードのすべての子要素を、翻訳から除外します。<br>これらの文字列は手動および自動のいずれでも翻訳できません。

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Domain
ja: ドメイン

en: Domain is reachable!
ja: ドメインに到達できます！

en: Domain returned HTTP status %d.
ja: ドメインが HTTP ステータス %d を返しました。

en: Don't forget to Save Translation. Use keyboard shortcut CTRL(⌘) + S
ja: 翻訳の保存を忘れないでください。キーボードショートカット CTRL(⌘) + S を使用してください。

en: Done.
ja: 完了。

en: Don’t have a TranslatePress AI License Key?
ja: TranslatePress AI のライセンスキーをお持ちではありませんか？

en: Download & Install the Pro plugin
ja: Pro プラグインをダウンロードしてインストール

en: Dublin Core Description
ja: Dublin Core 説明

en: Dublin Core Title
ja: Dublin Core タイトル

en: Duplicate language detected.<br>Each language can only be added once to ensure accurate translation management.<br> Please change the duplicate language entry and try again.
ja: 重複した言語が検出されました。<br>正確な翻訳管理のため、各言語は一度だけ追加できます。<br> 重複している言語の設定を変更して、もう一度お試しください。

en: Dynamically Added Strings
ja: 動的に追加された文字列

en: Edit
ja: 編集

en: Edit translations by visually selecting them on each site page
ja: 各サイトページで翻訳を視覚的に選択して編集する

en: Edit url slug translations, plugins and theme translation (emails, forms etc.)
ja: URL slug、プラグイン、テーマの翻訳（メール、フォームなど）を編集

en: Email text
ja: メールテキスト

en: Emails
ja: メール

en: Emails String Translation
ja: メール文字列の翻訳

en: Empty feed response
ja: フィードのレスポンスが空です

en: Enable Add-on modules to extend TranslatePress and enhance the functionality of your translated site.
ja: アドオンモジュールを有効化して、TranslatePressを拡張し、翻訳サイトの機能を強化します。

en: Enable Addons
ja: アドオンを有効化

en: Enable Automatic Translation
ja: 自動翻訳を有効にする

en: Enable Modules
ja: モジュールを有効化

en: Enable the hreflang x-default tag for language:
ja: hreflang x-default タグを有効にする言語:

en: Enable the new switcher
ja: 新しいスイッチャーを有効にする

en: Enable translation
ja: 翻訳を有効化

en: Enable translation of numbers ( e.g. phone numbers)
ja: 数字の翻訳を有効にする（例: 電話番号）

en: Enables the hreflang="x-default" for an entire language. See documentation for more details.
ja: 言語全体に対して hreflang="x-default" を有効にします。詳細はドキュメントを参照してください。

en: Ensure your domains are registered, pointed to your server, and have SSL certificates configured.
ja: ドメインが登録済みで、サーバーに向けられており、SSL証明書が設定されていることを確認してください。

en: Enter a valid license
ja: 有効なライセンスを入力

en: Enter your license key
ja: ライセンスキーを入力

en: Entire Response From wp_remote_get():
ja: wp_remote_get() からの完全なレスポンス:

en: Error
ja: エラー

en: Error! Duplicate URL slug values.
ja: エラー！URL slug の値が重複しています。

en: Error:
ja: エラー:

en: Even changing from en_US to en_GB, because they are treated as two different languages.
ja: en_US から en_GB に変更する場合も同様です。これらは2つの異なる言語として扱われるためです。

en: Example: %1$s for English, %2$s for Spanish, %3$s for French.
ja: 例: 英語は %1$s、スペイン語は %2$s、フランス語は %3$s。

en: Exclude Gettext Strings
ja: Gettext 文字列を除外

en: Exclude Gettext strings
ja: Gettext 文字列を除外

en: Exclude Paths From Translation
ja: 翻訳からパスを除外

en: Exclude element from language
ja: 要素を言語から除外

en: Exclude from Language
ja: 言語から除外

en: Exclude from dynamic translation
ja: 動的翻訳から除外

en: Exclude selectors from translation
ja: セレクターを翻訳から除外する

en: Exclude selectors only from automatic translation
ja: セレクターを自動翻訳からのみ除外する

en: Exclude strings & pages
ja: 文字列とページを除外

en: Exclude strings from automatic translation
ja: 文字列を自動翻訳から除外

en: Exclude these strings from being translated as Gettext strings by TranslatePress. Leave the domain empty to take into account any Gettext string.<br/>Can still be translated through po/mo files.
ja: これらの文字列が TranslatePress によって Gettext 文字列として翻訳されないように除外します。ドメインを空のままにすると、すべての Gettext 文字列が対象となります。<br/>po/mo ファイルを通じて引き続き翻訳できます。

en: Exclude this element from specific languages.
ja: この要素を特定の言語から除外する。

en: Exclude translated links from sitemap
ja: 翻訳されたリンクをサイトマップから除外する

en: Exit Setup
ja: セットアップを終了

en: Explore pre-made templates, switch colors, flag styles, spacing, layouts & more. Use the live preview to perfect your switcher in seconds.
ja: あらかじめ用意されたテンプレートを確認したり、色、フラグスタイル、間隔、レイアウトなどを切り替えたりできます。ライブプレビューを使用して、数秒でスイッチャーを完璧に仕上げましょう。

en: Extra Translation Features
ja: 追加の翻訳機能

en: Filter
ja: 絞り込み

en: Filter Gettext wrapping from post content and title
ja: 投稿コンテンツとタイトルからGettextラッピングを除去

en: Filter Gettext wrapping from post meta
ja: 投稿メタからGettextラッピングを除去

en: Filter by Post Type
ja: 投稿タイプで絞り込む

en: Filter by Taxonomy
ja: タクソノミーで絞り込む

en: Filter by Translation Block
ja: 翻訳ブロックで絞り込む

en: Filter by domain
ja: ドメインで絞り込む

en: Filter by type
ja: タイプで絞り込む

en: Filter strings according to selected translation status, filters and keywords and selected filters
ja: 選択された翻訳ステータス、フィルター、キーワード、および選択されたフィルターに基づいて文字列をフィルタリングします。

en: Filters gettext wrapping such as #!trpst#trp-gettext from all updated post content and post title. Does not affect previous post content. <br/><strong>Database backup is recommended before switching on.</strong>
ja: すべての更新済み投稿コンテンツと投稿タイトルから、#!trpst#trp-gettextなどのGettextラッピングを除去します。以前の投稿コンテンツには影響しません。<br/><strong>有効化する前にデータベースのバックアップを推奨します。</strong>

en: Filters gettext wrapping such as #!trpst#trp-gettext from all updated post meta. Does not affect previous post meta. <br/><strong>Database backup is recommended before switching on.</strong>
ja: すべての更新済み投稿メタから、#!trpst#trp-gettextなどのGettextラッピングを除去します。以前の投稿メタには影響しません。<br/><strong>有効化する前にデータベースのバックアップを推奨します。</strong>

en: Finalize
ja: 完了

en: Find how many translatable words are on your website
ja: サイト内の翻訳可能な単語数を確認する

en: Finishing up...
ja: 完了処理中...

en: First by IP address, then by browser language
ja: まずIPアドレス、次にブラウザーの言語

en: First by browser language, then IP address (recommended)
ja: まずブラウザーの言語、次にIPアドレス（推奨）

en: First, install and activate TranslatePress Pro
ja: まず、TranslatePress Pro をインストールして有効化してください

en: Fix broken HTML
ja: 壊れた HTML を修正する

en: Fix missing dynamic content
ja: 動的コンテンツの欠落を修正

en: Fixes an edge case issue where some gettext strings have the original ID incorrectly set to NULL, causing problems in the Translation Editor.<br>This operation corrects the original IDs in the trp_gettext_* tables.<br>Only check this option if you encountered an issue in the Translation Editor where clicking the green pencil did not bring up the gettext string for translation in the left sidebar.<br>Otherwise, please leave this option unchecked because it's an intensive operation.
ja: 一部の gettext 文字列のオリジナル ID が誤って NULL に設定され、翻訳エディターで問題が発生するエッジケースを修正します。<br>この操作は、trp_gettext_* テーブル内のオリジナル ID を修正します。<br>翻訳エディターで緑の鉛筆アイコンをクリックしても左サイドバーに gettext 文字列が表示されない問題が発生した場合のみ、このオプションをチェックしてください。<br>それ以外の場合は、負荷が高いためこのオプションのチェックは外したままにしてください。

en: Flag URL
ja: フラグURL

en: Flags with Full Language Names
ja: 国旗付き完全な言語名

en: Flags with Short Language Names
ja: 国旗付き短縮言語名

en: Floating language selection
ja: フローティング言語選択

en: For custom flag, first upload the image in media library then paste the URL.<br>Changing or deleting a custom language will impact translations and site URL's.<br>The Language code and the ISO Code should contain only alphabetical values, numerical values, "-" and "_".<br>The ISO Codes can be found on <a href = "https://cloud.google.com/translate/docs/languages" target = "_blank">Google ISO Codes</a> and <a href = "https://www.deepl.com/docs-api/translating-text/" target = "_blank">DeepL Target Codes</a>.
ja: カスタムフラグの場合は、まずメディアライブラリに画像をアップロードしてから、URLを貼り付けてください。<br>カスタム言語の変更または削除は、翻訳とサイトのURLに影響を与えます。<br>言語コードとISOコードには、英字、数字、「-」と「_」のみを含める必要があります。<br>ISOコードは<a href = "https://cloud.google.com/translate/docs/languages" target = "_blank">Google ISO Codes</a>および<a href = "https://www.deepl.com/docs-api/translating-text/" target = "_blank">DeepL Target Codes</a>で確認できます。

en: For this option to work, please update the Browse as other role add-on to the latest version.
ja: このオプションを使用するには、「Browse as other role」アドオンを最新バージョンに更新してください。

en: Force language in custom links
ja: カスタムリンクで言語を強制する

en: Force slash at end of home url:
ja: ホーム URL の末尾にスラッシュを強制する:

en: Formal
ja: フォーマル

en: Formality
ja: フォーマリティ

en: From
ja: 原文

en: Full Language Names
ja: 完全な言語名

en: Full Language Names No HTML
ja: 完全な言語名（HTML なし）

en: General
ja: 一般

en: General attempt to fix broken or missing HTML on translated pages.<br/>
ja: 翻訳されたページ上の壊れたまたは欠落している HTML を修正するための一般的な試みです。<br/>

en: Generate License
ja: ライセンスを生成

en: Generate automatic translations of slugs for posts, pages and Custom Post Types.<br/>The slugs will be automatically translated starting with the second refresh of each page.
ja: 投稿、固定ページ、カスタム投稿タイプの slug の自動翻訳を生成します。<br/>slug は各ページの2回目の更新から自動翻訳されます。

en: Get Deal
ja: 特典を受ける

en: Get More AI Words (%d left)
ja: AIワードを追加取得（残り%d語）

en: Get Your Free TranslatePress AI License
ja: 無料のTranslatePress AIライセンスを取得

en: Get a Free AI License
ja: 無料のAIライセンスを取得

en: Get a free License Today
ja: 今すぐ無料ライセンスを取得

en: Get a translation volume estimate with a detailed breakdown per page
ja: ページごとの詳細な内訳付きで翻訳量の見積もりを取得する

en: Get help directly from the plugin developers, suggest improvements, or share your feedback!
ja: プラグイン開発者から直接サポートを受けたり、改善を提案したり、フィードバックを共有したりできます！

en: Get more AI Words and unlock all AI features with TranslatePress Pro.
ja: TranslatePress Proでより多くのAIワードを取得し、すべてのAI機能をアンロックします。

en: Get more AI words and unlock all features with TranslatePress Pro.
ja: TranslatePress Pro でより多くの AI ワードを取得し、すべての機能をアンロックしましょう。

en: Gettext String
ja: Gettext 文字列

en: Gettext Strings
ja: Gettext 文字列

en: Gettext Strings are strings outputted by themes and plugins. <br> Translating these types of strings through TranslatePress can be unnecessary if they are already translated using the .po/.mo translation file system.<br>Enabling this option can improve the page load performance of your site in certain cases. The disadvantage is that you can no longer edit gettext translations using TranslatePress, nor benefit from automatic translation on these strings.
ja: Gettext 文字列は、テーマとプラグインによって出力される文字列です。<br>これらの文字列がすでに .po/.mo 翻訳ファイルシステムを使用して翻訳されている場合、TranslatePress を通じて翻訳する必要がない場合があります。<br>このオプションを有効にすると、特定のケースでサイトのページ読み込みパフォーマンスが向上する可能性があります。欠点は、これらの文字列の gettext 翻訳を TranslatePress を使用して編集できなくなり、自動翻訳のメリットも受けられなくなることです。

en: Gettext Strings translation is disabled
ja: Gettext 文字列の翻訳が無効化されています

en: Go to  %1$s Appearance -> Menus%2$s to add languages to the Language Switcher in any menu.
ja: %1$s外観 -> メニュー%2$sに移動して、任意のメニューの言語切り替えに言語を追加してください。

en: Go to <a href="%s" target="_self">Advanced</a> tab to change this feature's settings
ja: この機能の設定を変更するには、<a href="%s" target="_self">詳細設定</a>タブに移動してください。

en: Go to Addons
ja: アドオンへ移動

en: Go to Settings -> TranslatePress -> General tab and Save Settings. This will regenerate the tables using your current SQL server.
ja: 設定 -> TranslatePress -> 一般タブ に移動し、設定を保存してください。これにより、現在の SQL サーバーを使用してテーブルが再生成されます。

en: Go to Settings -> TranslatePress -> General tab and Save Settings. This will regenerate the tables using your current SQL settings. Check if no more errors occur while browsing your website in a translated language. Look at the timestamps of the errors to make sure you are not seeing the old errors. Only the most recent 5 errors are displayed.
ja: 設定 -> TranslatePress -> 一般タブ に移動し、設定を保存してください。これにより、現在の SQL 設定を使用してテーブルが再生成されます。翻訳された言語でサイトを閲覧している間にエラーが発生しないか確認してください。古いエラーを表示していないことを確認するため、エラーのタイムスタンプを確認してください。最新のエラー 5 件のみが表示されます。

en: Go to your %1$s
ja: %1$sに移動

en: Google Translate API Key
ja: Google Translate APIキー

en: HTML Lang Attribute Format
ja: HTML Lang 属性の形式

en: HTTP Referrer:
ja: HTTP リファラー:

en: Have a question?
ja: 質問はありますか？

en: Hello bar before the content
ja: コンテンツ前の Hello bar

en: Hello! Seems like you've been using <strong>TranslatePress</strong> for a while now to translate your website. That's awesome!
ja: こんにちは！<strong>TranslatePress</strong> を使用してサイトを翻訳しておられるようですね。素晴らしいです！

en: Hey %s,<br>Never miss an important update - opt in to our security and feature updates notifications, and non-sensitive diagnostic tracking.
ja: %sさん、<br>重要なアップデートを見逃さないよう、セキュリティおよび機能アップデートの通知と非機密性の診断トラッキングをオプトインしてください。

en: Hover any text on the page, click %s,<br> then modify the translation in the sidebar.
ja: ページ上のテキストにマウスを合わせ、%sをクリックし、<br>サイドバーで翻訳を修正してください。

en: However, you can still use TranslatePress to <strong style="background: #f5fb9d;">modify gettext strings</strong> available in your page.
ja: ただし、TranslatePress を使用してページ内の <strong style="background: #f5fb9d;">gettext 文字列を変更</strong>することは引き続き可能です。

en: Human Translation
ja: 人工翻訳

en: IMPORTANT: It is strongly recommended to first backup the database!
    Are you sure you want to continue?
ja: 重要: まずデータベースのバックアップを取ることを強く推奨します！\n続行してもよろしいですか？

en: IMPORTANT: It is strongly recommended to first backup the database!! Are you sure you want to continue?
ja: 重要: 必ずデータベースのバックアップを作成してから実行することを強く推奨します！！続行してもよろしいですか？

en: ISO Code
ja: ISOコード

en: If TranslatePress detects something wrong when executing queries on your database, it may disable the Automatic Translation feature in order to avoid any extra charging by Google/DeepL. Automatic Translation needs to be manually turned on, after you solve the issues.
ja: TranslatePress がデータベースへのクエリ実行時に異常を検出した場合、Google/DeepL による追加料金を防ぐため、自動翻訳機能を無効化することがあります。問題を解決した後、自動翻訳を手動で再度有効化する必要があります。

en: If you absolutely need them, the removed translations can be found in tables trp_slug_original_obsolete and trp_slug_translation_obsolete.
ja: どうしても必要な場合、削除された翻訳は trp_slug_original_obsolete および trp_slug_translation_obsolete テーブルにあります。

en: If you can spare a few moments to rate it on WordPress.org it would help us a lot (and boost my motivation).
ja: 少しお時間をいただければ、WordPress.org での評価をお願いできれば幸いです（私のやる気も上がります）。

en: If you have only the free plugin installed but added a paid license, please install the paid plugin from your TranslatePress account.
ja: 無料版プラグインのみがインストールされている状態で有料版のライセンスを追加した場合は、TranslatePress Account から有料版プラグインをインストールしてください。

en: If your problem isn't solved, try the following steps:
ja: 問題が解決しない場合は、以下の手順を試してください:

en: If your problem still isn't solved, try asking your hosting about your errors. The most common issue is missing permissions for the SQL user, such as the Create Tables permission.
ja: 問題がまだ解決しない場合は、ホスティング会社にエラーについて問い合わせてみてください。最も一般的な問題は、SQL ユーザーに Create Tables などの権限がないことです。

en: Images
ja: 画像

en: Import / Export
ja: インポート / エクスポート

en: In case the recent migration to the new slug rewrite is causing trouble, set this to Yes to use the old method <br> Please <a href="https://translatepress.com/support/open-ticket/?utm_source=tp-advanced&utm_medium=client-site&utm_campaign=troubleshooting" target="_blank">open a support ticket</a> letting us know of the issues you are having.
ja: 新しい slug 書き換えへの移行で問題が発生している場合は、これを「はい」に設定して従来の方法を使用してください。<br>発生している問題について、<a href="https://translatepress.com/support/open-ticket/?utm_source=tp-advanced&utm_medium=client-site&utm_campaign=troubleshooting" target="_blank">サポートチケットを作成</a>してお知らせください。

en: In most cases changing the default flag is all it is needed:
ja: ほとんどの場合、デフォルトのフラグを変更するだけで十分です:

en: In order to enable Automatic Translation using TranslatePress AI, please enter your license key from
ja: TranslatePress AIを使用した自動翻訳を有効にするには、ライセンスキーを

en: In order to enable Automatic Translation using TranslatePress AI, you need a license key by creating a free account.
ja: TranslatePress AIを使用した自動翻訳を有効にするには、無料アカウントを作成してライセンスキーを取得する必要があります。

en: Include what you tried, what you expected, and what happened. Screenshots help!
ja: 試したこと、期待したこと、実際に起きたことを含めてください。スクリーンショットがあると助かります！

en: Incorrect page number. Type a page number between 1 and total number of pages
ja: ページ番号が正しくありません。1 から総ページ数までのページ番号を入力してください。

en: Informal
ja: インフォーマル

en: Inserting gettext original strings for language %s...
ja: 言語 %s の gettext 原文文字列を挿入中...

en: Inserting original strings for language %s...
ja: 言語 %s の原文文字列を挿入中...

en: Install & Activate
ja: インストールして有効化

en: Install & Activate your pro plugin.
ja: Proプラグインをインストール&有効化してください。

en: Install and Activate
ja: インストールして有効化

en: Install failed:
ja: インストールに失敗しました:

en: Installed Pro versions
ja: インストール済みの Pro バージョン

en: Integrate machine translation directly with your WordPress website.
ja: 機械翻訳を WordPress サイトに直接統合します。

en: Invalid action specified.
ja: 無効なアクションが指定されました。

en: Invalid domain format.
ja: 無効なドメイン形式です。

en: Invalid email address
ja: メールアドレスが無効です

en: Invalid language code
ja: 無効な言語コード

en: Invalid language code. Please try again.
ja: 言語コードが無効です。もう一度お試しください。

en: Invalid nonce.
ja: 無効なnonceです。

en: Invalid plugin specified.
ja: 無効なプラグインが指定されました。

en: It disables detection of strings displayed dynamically using JavaScript. <br/>Strings loaded via a server side AJAX call will still be translated.
ja: JavaScript を使用して動的に表示される文字列の検出を無効にします。<br/>サーバーサイドの AJAX 呼び出しで読み込まれた文字列は引き続き翻訳されます。

en: It disables search indexing the post content in translated languages.<br/>Useful when the content of the post doesn't allow HTML thus breaking the page.
ja: 翻訳言語での投稿コンテンツの検索インデックス登録を無効化します。<br/>投稿のコンテンツが HTML を許可せず、ページが崩れる場合に便利です。

en: It disables search indexing the post title in translated languages.<br/>Useful when the title of the post doesn't allow HTML thus breaking the page.
ja: 翻訳言語での投稿タイトルの検索インデックス登録を無効化します。<br/>投稿のタイトルが HTML を許可せず、ページが崩れる場合に便利です。

en: It helps remove possible duplicate translations, clear unnecessary data and repair possible metadata issues.
ja: 重複した翻訳の削除、不要なデータの消去、およびメタデータの問題の修復に役立ちます。

en: It takes less than a minute.
ja: 1分もかかりません。

en: Just now
ja: たった今

en: Language
ja: 言語

en: Language Settings
ja: 言語設定

en: Language Switcher
ja: 言語スイッチャー

en: Language Switcher update notice
ja: 言語切り替えの更新通知

en: Language code
ja: 言語コード

en: Language codes can contain only A-Z a-z 0-9 - _ characters. Check your language codes in TranslatePress General Settings.
ja: 言語コードには A-Z a-z 0-9 - _ の文字のみ使用できます。TranslatePress の一般設定で言語コードを確認してください。

en: Language in which the translation status filter applies. Leave unselected for the translation status to apply to ANY language
ja: 翻訳ステータスフィルタが適用される言語。翻訳ステータスをすべての言語に適用するには未選択のままにしてください。

en: Language name
ja: 言語名

en: Learn More
ja: 詳細

en: Learn more in our documentation.
ja: 詳細はドキュメントをご覧ください。

en: Legacy disabled.
ja: レガシーは無効です。

en: Legacy language switcher is currently enabled
ja: 従来の言語切り替えが現在有効になっています

en: License
ja: ライセンス

en: License Key
ja: ライセンスキー

en: License key mismatch. The license you entered doesn’t match the <strong>%1$s</strong> version you have installed. <br/>Please check that you’ve installed the correct version for your license from your %2$sTranslatePress account%3$s.
ja: ライセンスキーが一致しません。入力されたライセンスキーは、インストールされている <strong>%1$s</strong> バージョンと一致しません。<br/>%2$sTranslatePress アカウント%3$sから、ライセンスに適した正しいバージョンがインストールされているかご確認ください。

en: Light
ja: ライト

en: Limit machine translation / characters per day
ja: 機械翻訳の1日あたり文字数制限

en: Limit this menu item to the following languages
ja: このメニュー項目を以下の言語に限定する

en: Load legacy Language Switcher
ja: 従来の言語切り替えを読み込む

en: Load legacy SEO Pack Add-On
ja: 従来のSEO Packアドオンを読み込む

en: Loading Strings...
ja: 文字列を読み込んでいます…

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Log machine translation queries.
ja: 機械翻訳クエリをログに記録する。

en: Logged Out
ja: ログアウト済み

en: Logged errors
ja: 記録されたエラー

en: Machine Translation
ja: 機械翻訳

en: Manage Notification: %s
ja: 通知の管理: %s

en: Manage your license & quota on the %s
ja: %sでライセンスとクォータを管理

en: Manage your license in your %1$s.
ja: %1$sでライセンスを管理してください。

en: Manual Translation Only
ja: 手動翻訳のみ

en: Manually translated
ja: 手動翻訳

en: Map this language to a different domain or sub-domain.
ja: この言語を別のドメインまたはサブドメインにマッピングします。

en: Marketing optin
ja: マーケティングオプトイン

en: May help fix missing content inserted using JavaScript. <br> It shows dynamically inserted content in original language for a moment before the translation request is finished.
ja: JavaScriptを使用して挿入されたコンテンツの欠落を修正するのに役立つ場合があります。 <br> 翻訳リクエストが完了する前に、動的に挿入されたコンテンツをオリジナル言語で一瞬表示します。

en: Menu item
ja: メニュー項目

en: Meta Information
ja: メタ情報

en: Migrating post slugs to new table structure for language %s...
ja: 言語 %s の投稿スラッグを新しいテーブル構造に移行中...

en: Migrating taxonomy and post type base slugs to new table structure...
ja: タクソノミーおよび投稿タイプベーススラッグを新しいテーブル構造に移行中...

en: Migrating term slugs to new table structure for language %s...
ja: 言語 %s のターム slug を新しいテーブル構造に移行しています...

en: Miscellaneous options
ja: その他のオプション

en: More functionality with TranslatePress Pro.
ja: TranslatePress Proでさらに多くの機能を利用できます。

en: More info
ja: 詳細情報

en: Multiple Languages
ja: 複数言語

en: Name and email address
ja: 名前とメールアドレス

en: Native name
ja: ネイティブ名

en: Navigate to first page
ja: 最初のページへ移動

en: Navigate to last page
ja: 最後のページへ移動

en: Navigate to next page
ja: 次のページへ移動

en: Navigate to next string in dropdown list. Shortcut: CTRL(⌘) + ALT + Right Arrow
ja: ドロップダウンリストの次の文字列に移動します。ショートカット: CTRL(⌘) + ALT + 右矢印

en: Navigate to previous page
ja: 前のページへ移動

en: Navigate to previous string in dropdown list. Shortcut: CTRL(⌘) + ALT + Left Arrow
ja: ドロップダウンリストの前の文字列に移動します。ショートカット: CTRL(⌘) + ALT + 左矢印

en: Navigate your website just like a particular user role would. Really useful for dynamic content or hidden content that appears for particular users.
ja: 特定のユーザーロールと同じようにウェブサイトを閲覧できます。特定のユーザーに表示される動的コンテンツや非表示コンテンツの確認に非常に便利です。

en: Navigation Based on Language
ja: 言語に基づくナビゲーション

en: Need Help?
ja: ヘルプが必要ですか？

en: No Active License Detected for this website.
ja: このウェブサイトで有効なライセンスが検出されませんでした。

en: No available suggestions
ja: 利用可能な候補はありません

en: No strings match your query.
ja: クエリに一致する文字列はありません。

en: No, thanks.
ja: いいえ、結構です。

en: Not TranslatePress onboarding page.
ja: TranslatePressのオンボーディングページではありません。

en: Not translated
ja: 未翻訳

en: Note: This option is disabled when Different Domain for Language addon is active.
ja: 注: Different Domain for Language アドオンが有効な場合、このオプションは無効になります。

en: Note: You can switch back anytime from <strong>Advanced Settings → <a href="%s">Troubleshooting</a></strong>.
ja: 注: <strong>詳細設定 → <a href="%s">トラブルシューティング</a></strong> からいつでも元に戻すことができます。

en: Nothing here
ja: ここには何もありません

en: Notification Email
ja: 通知メールアドレス

en: OG Description
ja: OG 説明

en: OG Image
ja: OG 画像

en: OG Image Alt
ja: OG 画像の代替テキスト

en: OG Image Secure URL
ja: OG 画像の Secure URL

en: OG Site Name
ja: OG サイト名

en: OG Title
ja: OG タイトル

en: Ok, I will gladly help!
ja: はい、喜んで協力します！

en: Once the remaining AI words run out, automatic translation through TranslatePress AI will be paused.
ja: 残りの AI 単語がなくなると、TranslatePress AI による自動翻訳は一時停止されます。

en: Only Flags
ja: 国旗のみ

en: Only by IP address
ja: IPアドレスのみで判定

en: Only by browser language
ja: ブラウザの言語のみで判定

en: Only enable for testing purposes. Can impact performance.<br>All records are stored in the wp_trp_machine_translation_log database table. Use a plugin like <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-data-access/" target="_blank">WP Data Access</a> to browse the logs or directly from your database manager (PHPMyAdmin, etc.)
ja: テスト目的でのみ有効にしてください。パフォーマンスに影響を与える可能性があります。<br>すべての記録は wp_trp_machine_translation_log データベーステーブルに保存されます。<a href="https://wordpress.org/plugins/wp-data-access/" target="_blank">WP Data Access</a> のようなプラグインを使用してログを参照するか、データベース管理ツール（PHPMyAdmin など）から直接アクセスしてください。

en: Open language switcher only on click
ja: クリック時のみ言語切り替えを開く

en: Open the language switcher shortcode by clicking on it instead of hovering.<br> Close it by clicking on it, anywhere else on the screen or by pressing the escape key. This will affect only the shortcode language switcher.
ja: ホバーではなくクリックして言語切り替えショートコードを開きます。<br>クリック、画面の他の場所をクリック、またはEscキーを押すことで閉じます。これはショートコードの言語切り替えにのみ影響します。

en: Opens post in the translation editor. Post must be saved as draft or published beforehand.
ja: 翻訳エディターで投稿を開きます。事前に下書きとして保存するか、公開しておく必要があります。

en: Operations to perform
ja: 実行する操作

en: Opposite Language
ja: 反対の言語

en: Opt in to our security and feature updates notifications, and non-sensitive diagnostic tracking.
ja: セキュリティおよび機能アップデートの通知、ならびに機密性の低い診断トラッキングにオプトインします。

en: Optimize Database
ja: データベースを最適化

en: Optimize TranslatePress database tables
ja: TranslatePressのデータベーステーブルを最適化

en: Original String
ja: 原文

en: Other Slugs
ja: その他のslug

en: Other languages
ja: 他の言語

en: Others
ja: その他

en: Page Title
ja: ページタイトル

en: Permission denied.
ja: 権限がありません。

en: Placeholder attribute
ja: placeholder 属性

en: Plan A.
ja: プランA.

en: Plan B.
ja: プランB.

en: Plan C.
ja: プランC.

en: Please %1$senter your license%2$s key first to add more languages.
ja: さらに言語を追加するには、まず %1$sライセンスキーを入力%2$sしてください。

en: Please %1$senter your license%2$s key first, to activate this addon.
ja: このアドオンを有効化するには、まず%1$sライセンスキーを入力%2$sしてください。

en: Please %1$senter%2$s your license key to enable %3$s automatic translation.
ja: %3$s 自動翻訳を有効にするには、ライセンスキーを%1$s入力%2$sしてください。

en: Please activate the SEO Addon from <br/>WordPress -> Settings -> TranslatePress -> Addons section
ja: SEOアドオンを<br/>WordPress -> 設定 -> TranslatePress -> アドオンセクションから有効化してください

en: Please add an additional language.
ja: 追加言語を追加してください。

en: Please check your TranslatePress license key.
ja: TranslatePressライセンスキーをご確認ください。

en: Please enter a domain.
ja: ドメインを入力してください。

en: Please enter a valid license to get access to TranslatePress AI, premium addons, automatic updates and support. Need a license key? %1$sPurchase one now%2$s
ja: 有効なライセンスを入力して、TranslatePress AI、プレミアムアドオン、自動更新、サポートにアクセスしてください。ライセンスキーが必要ですか？%1$s今すぐ購入%2$s

en: Please enter your DeepL API key.
ja: DeepL APIキーを入力してください。

en: Please enter your Google Translate key.
ja: Google Translateのキーを入力してください。

en: Please install and activate the TranslatePress - Multilingual plugin
ja: TranslatePress - Multilingual プラグインをインストールして有効化してください。

en: Please note that DeepL API usage is paid separately. See <a href="https://www.deepl.com/pro.html#developer">DeepL pricing information</a>.
ja: DeepL API の使用料は別途必要です。<a href="https://www.deepl.com/pro.html#developer">DeepL の料金情報</a>をご確認ください。

en: Please purchase a new license to continue receiving access to TranslatePress AI, premium addons, automatic updates and support.
ja: 新しいライセンスを購入して、TranslatePress AI、プレミアムアドオン、自動更新、サポートへの継続的なアクセスを維持してください。

en: Please renew your license to continue receiving access to TranslatePress AI, premium addons, automatic updates and support.
ja: ライセンスを更新して、TranslatePress AI、プレミアムアドオン、自動更新、サポートへの継続的なアクセスを維持してください。

en: Please update TranslatePress - Multilingual to version %2$s or newer. Your currently installed version of TranslatePress - Multilingual is no longer compatible with the current version of %1$s.
ja: TranslatePress - Multilingual をバージョン %2$s 以上にアップデートしてください。現在インストールされている TranslatePress - Multilingual のバージョンは、現在の %1$s のバージョンと互換性がなくなりました。

en: Please update the TranslatePress - Multilingual plugin to version %1$s or higher to ensure %2$s functions correctly.
ja: TranslatePress - Multilingual プラグインをバージョン %1$s 以上にアップデートしてください。%2$s が正しく機能するためです。

en: Please upload a TranslatePress Pro plugin file.
ja: TranslatePress Pro のプラグインファイルをアップロードしてください。

en: Please upload the TranslatePress PRO zip archive from your
ja: TranslatePress PRO の zip アーカイブをアップロードしてください。

en: Plugin activation failed:
ja: プラグインの有効化に失敗しました:

en: Plugin deactivation failed.
ja: プラグインの無効化に失敗しました。

en: Plugin installed, but entry file not found.
ja: プラグインはインストールされましたが、エントリーファイルが見つかりませんでした。

en: Plugin status & settings
ja: プラグインの状態と設定

en: Plugins and Theme String Translation
ja: プラグインとテーマの文字列翻訳

en: Plugins and theme scan did not finish due to an error
ja: プラグインとテーマのスキャンがエラーで完了しませんでした

en: Plugins and theme scan is complete
ja: プラグインとテーマのスキャンが完了しました

en: Pop-up window over the content
ja: コンテンツ上のポップアップウィンドウ

en: Popup Text
ja: ポップアップのテキスト

en: Popup Type
ja: ポップアップの種類

en: Post ID
ja: 投稿ID

en: Post Slug
ja: 投稿slug

en: Post Slugs
ja: 投稿slug

en: Post Type
ja: 投稿タイプ

en: Post Type Base Slug
ja: 投稿タイプベースのslug

en: Post Type Base Slugs
ja: 投稿タイプベースのslug

en: Post slugs (this includes pages and custom post types)
ja: 投稿スラッグ（ページやカスタム投稿タイプも含む）

en: Post type base slugs
ja: 投稿タイプベーススラッグ

en: Preferred language to navigate the site
ja: サイトナビゲーションの優先言語

en: Prefill with current domain
ja: 現在のドメインで事前入力

en: Privacy Policy
ja: プライバシーポリシー

en: Pro Add-ons
ja: Pro アドオン

en: Pro Features
ja: Pro機能

en: Processing table for language %s...
ja: 言語 %s のテーブルを処理中...

en: Prompts visitors to switch to their preferred language based on their browser settings or IP address and remembers the last visited language.
ja: ブラウザ設定または IP アドレスに基づいて訪問者に優先言語への切り替えを促し、最後に訪問した言語を記憶します。

en: Publish only when translation is complete
ja: 翻訳が完了した場合のみ公開する

en: Published
ja: 公開済み

en: Purchase a new license
ja: 新規ライセンスを購入

en: Quick Intro
ja: クイック紹介

en: Quick guided setup to configure TranslatePress in no time!
ja: TranslatePress をすぐに設定できるガイド付きクイックセットアップです！

en: Rate TranslatePress on WordPress.org plugin page
ja: WordPress.org のプラグインページで TranslatePress を評価する

en: Re-run Setup Wizard
ja: セットアップウィザードを再実行

en: Read documentation
ja: ドキュメントを参照

en: Receive
ja: 受け取る

en: Receive an email notification when your TranslatePress AI word count drops below the specified threshold.
ja: TranslatePress AIのワード数が指定したしきい値を下回った場合にメールで通知します。

en: Recent community discussions
ja: 最近のコミュニティディスカッション

en: Recheck
ja: 再チェック

en: Rechecking...
ja: 再チェック中...

en: Recommended Plugins
ja: おすすめのプラグイン

en: Redirect directly (*not recommended)
ja: 直接リダイレクト (*非推奨)

en: Regenerating original meta table for language %s...
ja: 言語 %s の原文メタテーブルを再生成中...

en: Regional (example: en, fr, es, etc.)
ja: 地域（例: en、fr、es など）

en: Regular
ja: 通常

en: Remove
ja: 削除

en: Remove CDATA for original and dictionary strings
ja: オリジナル文字列と辞書文字列の CDATA を削除

en: Remove Country Locale
ja: 国ロケールを削除する

en: Remove Region Independent Locale
ja: 地域に依存しないロケールを削除する

en: Remove duplicate hreflang
ja: 重複した hreflang を削除する

en: Remove duplicate rows for dictionary strings
ja: 辞書文字列の重複行を削除

en: Remove duplicate rows for gettext strings
ja: gettext 文字列の重複行を削除

en: Remove duplicate rows for original dictionary strings
ja: オリジナル辞書文字列の重複行を削除

en: Remove the trouble tables by executing the DROP function on them
ja: DROP 関数を実行して問題のあるテーブルを削除する

en: Remove untranslated links from dictionary tables
ja: 辞書テーブルから未翻訳のリンクを削除

en: Removes CDATA from trp_original_strings and trp_dictionary_* tables.<br>This type of content should not be detected by TranslatePress. It might have been introduced in the database in older versions of the plugin.
ja: trp_original_stringsテーブルおよびtrp_dictionary_*テーブルからCDATAを削除します。<br>この種のコンテンツはTranslatePressによって検出されるべきではありません。プラグインの旧バージョンによりデータベースに混入した可能性があります。

en: Removes selected filters
ja: 選択したフィルタを削除

en: Removes untranslated links and images from all trp_dictionary_* tables. These tables contain translations for user-inputted strings such as post content, post title, menus etc.
ja: すべての trp_dictionary_* テーブルから未翻訳のリンクと画像を削除します。これらのテーブルには、投稿コンテンツ、投稿タイトル、メニューなどのユーザー入力文字列の翻訳が含まれています。

en: Removing cdata dictionary strings for language %s...
ja: 言語 %s の CDATA 辞書文字列を削除中...

en: Removing duplicated dictionary strings for language %s...
ja: 言語 %s の重複した辞書文字列を削除中...

en: Removing duplicated gettext strings for language %s...
ja: 言語 %s の重複した gettext 文字列を削除中...

en: Removing untranslated dictionary links for language %s...
ja: 言語 %s の未翻訳辞書リンクを削除中...

en: Removing untranslated dictionary strings where translation is available for language %s...
ja: 言語 %s で翻訳が利用可能な未翻訳の辞書文字列を削除中...

en: Renew Now
ja: 今すぐ更新

en: Replace gettext strings that have original ID NULL with the correct original IDs
ja: オリジナル ID が NULL の gettext 文字列を正しいオリジナル ID に置き換える

en: Replacing original id NULL with value for language %s...
ja: 言語 %s の原文 ID の NULL を値に置換中...

en: Requires <a href="%s" title="TranslatePress Add-on SEO Pack documentation" target="_blank">SEO Pack Add-on</a> to be installed and activated.
ja: <a href="%s" title="TranslatePress Add-on SEO Pack documentation" target="_blank">SEO Packアドオン</a>のインストールと有効化が必要です。

en: Rescan plugins and theme for strings
ja: プラグインとテーマの文字列を再スキャン

en: Response
ja: レスポンス

en: Response Body
ja: レスポンス本文

en: Restrict by Language
ja: 言語で制限

en: Restrict element to language
ja: 要素を言語に制限

en: Run the updater
ja: アップデーターを実行

en: SEO Pack (Legacy)
ja: SEO Pack（レガシー）

en: SEO support for page slug, page title, description and Facebook and Twitter social graph information. The HTML lang attribute is properly set.
ja: ページslug、ページタイトル、説明、およびFacebookとTwitterのソーシャルグラフ情報のSEOサポート。HTMLのlang属性が適切に設定されます。

en: SEO support for page slug, page title, description and facebook and twitter social graph information. The HTML lang attribute is properly set.
ja: ページ slug、ページタイトル、ディスクリプション、および Facebook と Twitter のソーシャルグラフ情報の SEO 対応。HTML の lang 属性が適切に設定されます。

en: Save
ja: 保存

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Save changes to translation. Shortcut: CTRL(⌘) + S
ja: 翻訳の変更を保存する。ショートカット: CTRL(⌘) + S

en: Saved
ja: 保存しました

en: Saving translation...
ja: 翻訳を保存中...

en: Scanning item %1$d of %2$d...
ja: %2$d 件中 %1$d 件目をスキャン中...

en: Scanning plugins and theme for strings...
ja: プラグインとテーマの文字列をスキャン中...

en: Search
ja: 検索

en: Search Email Strings
ja: メール文字列を検索

en: Search Gettext Strings
ja: Gettext文字列の検索

en: Search Other Slugs
ja: その他のslugを検索

en: Search Post Slugs
ja: 投稿slugを検索

en: Search Post Type Base Slugs
ja: 投稿タイプベースのslugを検索

en: Search Regular Strings
ja: 通常の文字列を検索

en: Search Taxonomy Slugs
ja: タクソノミーslugを検索

en: Search Term Slugs
ja: タームslugを検索

en: Search WooCommerce Slugs
ja: WooCommerceのslugを検索

en: Search for any text in this page in the dropdown.
ja: ドロップダウンでこのページ内のテキストを検索してください。

en: Search original and translated strings containing typed keywords while also matching selected filters. Place string in quotes for exact match: "string"
ja: 選択されたフィルターを適用しながら、入力したキーワードを含む元の文字列と翻訳済み文字列を検索します。完全一致で検索するには文字列を引用符で囲んでください: 「文字列」

en: Security check
ja: セキュリティチェック

en: See Less
ja: 表示を減らす

en: See More
ja: もっと見る

en: See options for selecting all strings
ja: すべての文字列を選択するオプションを表示

en: Select All
ja: すべて選択

en: Select Visible
ja: 表示されている項目を選択

en: Select Yes if you want to force custom links without language encoding to keep the currently selected language.
ja: 言語エンコーディングなしのカスタムリンクでも現在選択されている言語を維持するよう強制する場合は「はい」を選択してください。

en: Select how the language should be detected for first time visitors.<br>The visitor's last displayed language will be remembered through cookies.
ja: 初回訪問者の言語判定方法を選択してください。<br>訪問者に最後に表示された言語は Cookie で記憶されます。

en: Select language
ja: 言語を選択

en: Select languages
ja: 言語を選択

en: Select or Upload Media
ja: メディアを選択またはアップロード

en: Select string to translate...
ja: 翻訳する文字列を選択…

en: Select the default and additional languages for your website.
ja: サイトのデフォルト言語と追加言語を選択してください。

en: Select the language your content is written in.
ja: コンテンツが書かれている言語を選択してください。

en: Select the languages you wish to make your website available in.
ja: ウェブサイトで利用可能にする言語を選択してください。

en: Select the style of the language switcher. You will find more ways to display it, in plugin settings.
ja: 言語スイッチャーのスタイルを選択してください。プラグイン設定でさらに表示方法を見つけることができます。

en: Select the type of DeepL API you want to use.
ja: 使用するDeepL APIの種類を選択してください。

en: Select...
ja: 選択...

en: Selector
ja: セレクタ

en: Serve same translation for similar text. The strings need to have a percentage of 95% similarity.<br>Helps prevent losing existing translation when correcting typos or making minor adjustments to the original text. <br>If a translation already exists for a very similar original string, it will automatically be used for the current original string.<br>Does not work when making changes to a text that is part of a translation block unless the new text is manually merged again in a translation block.<br>Each string needs to have a minimum of 50 characters.
ja: 類似したテキストには同じ翻訳を適用します。文字列は95%の類似度が必要です。<br>タイプミスの修正や元のテキストの微調整時に、既存の翻訳が失われるのを防ぎます。 <br>非常に類似した元の文字列の翻訳が既に存在する場合、現在の元の文字列に自動的に適用されます。<br>翻訳ブロックの一部であるテキストを変更した場合、新しいテキストが翻訳ブロックに再度手動でマージされない限り機能しません。<br>各文字列は最低50文字必要です。

en: Set up Language Switcher
ja: 言語スイッチャーの設定

en: Settings
ja: 設定

en: Settings saved.
ja: 設定を保存しました。

en: Settings scope unknown.
ja: 設定スコープが不明です。

en: Setup Complete
ja: セットアップ完了

en: Short Language Names
ja: 短縮言語名

en: Show "Powered by TranslatePress"
ja: 「Powered by TranslatePress」を表示

en: Show Both (recommended)
ja: 両方を表示する（推奨）

en: Show opposite language in the language switcher
ja: 言語切り替えに現在の言語ではなく他の言語を表示する

en: Show the small "Powered by TranslatePress" label in the floater language switcher.
ja: フローティング言語切り替えに「Powered by TranslatePress」の小さなラベルを表示します。

en: Show this element only in one language.
ja: この要素を1つの言語でのみ表示する。

en: Sign Up and Start translating
ja: サインアップして翻訳を開始

en: Sign me up!
ja: 登録する！

en: Sign up with your email address and receive a 5-part email guide to help you maximize the power of TranslatePress.
ja: メールアドレスで登録して、5部構成のメールガイドを受け取り、TranslatePressの機能を最大限に活用しましょう。

en: Skip
ja: スキップ

en: Skip and continue with manual translation »
ja: スキップして手動翻訳で続ける »

en: Skip this step
ja: このステップをスキップ

en: Slug
ja: slug

en: Slugs
ja: slug

en: Slugs that are not found in either one of the other categories.
ja: 他のいずれのカテゴリにも見つからないslug。

en: Something went wrong, please try again.
ja: 問題が発生しました。もう一度お試しください。

en: Source
ja: ソース

en: Split block to translate strings individually
ja: ブロックを分割して文字列を個別に翻訳

en: Srcset
ja: srcset

en: Start customizing
ja: カスタマイズを開始

en: Start translating
ja: 翻訳を開始

en: Step %s does not exist
ja: ステップ%sは存在しません。

en: String
ja: 文字列

en: String List
ja: 文字列リスト

en: String Translation
ja: 文字列の翻訳

en: String Translation Editor
ja: 文字列翻訳エディター

en: Strings that are user-created cannot be modified, only those from themes and plugins.
ja: ユーザーが作成した文字列は変更できません。テーマとプラグインの文字列のみ変更可能です。

en: Submit attribute
ja: submit 属性

en: Successfully updated database!
ja: データベースの更新が完了しました。

en: Suggestions from translation memory
ja: 翻訳メモリからの候補

en: Support
ja: サポート

en: Support for 130+ Extra Languages
ja: 130以上の追加言語に対応

en: Switch language to see the translation changes directly on the page.
ja: 言語を切り替えると、ページ上で翻訳の変更を直接確認できます。

en: Switch to TranslatePress AI
ja: TranslatePress AI に切り替える

en: Switcher Location
ja: スイッチャーの位置

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Taxonomy Slug
ja: タクソノミーslug

en: Taxonomy Slugs
ja: タクソノミーslug

en: Taxonomy slugs
ja: タクソノミースラッグ

en: Term Slug
ja: タームslug

en: Term Slugs
ja: タームslug

en: Term slugs
ja: タームスラッグ

en: Terms of Service
ja: 利用規約

en: Test API Credentials
ja: API認証情報をテスト

en: Test API credentials
ja: API 認証情報をテスト

en: Test it to see if everything is working. If something went wrong, you can restore the backup that you've made at the first step. Check if no more errors occur while browsing your website in a translated language. Look at the timestamps of the errors to make sure you are not seeing the old errors. Only the most recent 5 errors are displayed.
ja: すべて正常に動作しているかテストしてください。問題が発生した場合は、最初の手順で作成したバックアップを復元できます。翻訳された言語でサイトを閲覧している間にエラーが発生しないか確認してください。古いエラーを表示していないことを確認するため、エラーのタイムスタンプを確認してください。最新のエラー 5 件のみが表示されます。

en: Text
ja: テキスト

en: Text RTL
ja: RTLテキスト

en: Text on this page is %s% translated into all languages.
ja: このページのテキストはすべての言語に%s%翻訳されています。

en: The API key entered is invalid.
ja: 入力されたAPIキーは無効です。

en: The API resource could not be found.
ja: APIリソースが見つかりませんでした。

en: The Automatic Translation Code of the added custom language is invalid.
ja: 追加されたカスタム言語の自動翻訳コードが無効です。

en: The Language code of the added custom language cannot be empty.
ja: 追加されたカスタム言語の言語コードは空にできません。

en: The Language code of the added custom language is invalid.
ja: 追加されたカスタム言語の言語コードが無効です。

en: The SEO Pack add-on allows translation of all the URL slugs:
ja: SEO Pack アドオンでは、すべての URL スラッグを翻訳できます:

en: The SEO Pack add-on is available with ALL premium versions of the plugin.
ja: SEO Pack アドオンは、このプラグインのすべてのプレミアム版で利用できます。

en: The SQL errors detected can occur for various reasons including missing tables, missing permissions for the SQL user to create tables or perform other operations, problems after site migration or changes to SQL server configuration.
ja: 検出された SQL エラーは、テーブルが存在しない、SQL ユーザーにテーブル作成やその他の操作を行う権限がない、サイト移行後の問題、SQL サーバー設定の変更など、さまざまな理由で発生する可能性があります。

en: The Setup wizard allows you to quickly setup TranslatePress. You can initiate it at any time.
ja: セットアップウィザードを使用すると、TranslatePress をすばやくセットアップできます。いつでも開始できます。

en: The content of this element should be written in the default language.
ja: この要素のコンテンツはデフォルトの言語で記述する必要があります。

en: The daily quota for machine translation characters exceeded. Please check the <strong>TranslatePress -> <a href="%s">Automatic Translation</a></strong> page for more information.
ja: 1日の機械翻訳文字数上限を超過しました。詳細については、<strong>TranslatePress -> <a href="%s">自動翻訳</a></strong>ページをご確認ください。

en: The email address where the low AI words notification will be sent.
ja: AIワード数不足通知を送信するメールアドレスです。

en: The email address you added is incorrect.
ja: 入力されたメールアドレスが正しくありません。

en: The inactive languages will still be visible and active for the admin. For other users they won't be visible in the language switchers and won't be accessible either.
ja: 非アクティブな言語は管理者に対しては引き続き表示され、アクティブな状態になります。他のユーザーに対しては、言語スイッチャーに表示されず、アクセスすることもできません。

en: The language is automatically set based by the last visited language by the user.
ja: 言語は、ユーザーが最後に訪問した言語に基づいて自動的に設定されます。

en: The link you followed has expired. Please reload the page and try again.
ja: フォローしたリンクは期限切れです。ページを再読み込みして、もう一度お試しください。

en: The request is too long.
ja: リクエストが長すぎます。

en: The request size is too large.
ja: リクエストサイズが大きすぎます。

en: The same text is displayed in all languages. <br>A selecting language switcher will be appended to the pop-up. The detected language is pre-selected.
ja: すべての言語で同じテキストが表示されます。<br>ポップアップには言語切り替えセレクターが追加され、検出された言語が事前に選択されています。

en: The selected automatic translation engine does not provide support for these languages.<br>You can still manually translate pages in these languages using the Translation Editor.
ja: 選択した自動翻訳エンジンはこれらの言語に対応していません。<br>翻訳エディターを使用して、これらの言語のページを手動で翻訳することもできます。

en: The slug that you are trying to edit is present in other slug types:%s%. Editing it will replace each occurrence, regardless of the current type.
ja: 編集しようとしている slug は他の slug タイプにも存在します: %s. 現在のタイプに関わらず、編集すると各出現箇所が置き換えられます。

en: The word typed was incorrect. Action was cancelled.
ja: 入力された単語が正しくありませんでした。アクションはキャンセルされました。

en: There are no logged errors.
ja: ログに記録されたエラーはありません。

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
ja: %1$s の新しいバージョンが利用可能です。%2$sバージョン %3$s の詳細を表示%4$s、または %5$s今すぐ更新%6$s。

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
ja: %1$s の新しいバージョンが利用可能です。%2$sバージョン %3$s の詳細を表示%4$s。

en: There is an error on the DeepL service and your request could not be processed.
ja: DeepLサービスでエラーが発生し、リクエストを処理できませんでした。

en: There was an error on the server processing your Google Translate key.
ja: Google Translateキーのサーバー処理中にエラーが発生しました。

en: There was an error with your Google Translate key.
ja: Google Translateキーでエラーが発生しました。

en: These addons extend your translation plugin and are available in the Business and Developer plans.
ja: これらのアドオンは翻訳プラグインの機能を拡張し、Business、Developer プランで利用できます。

en: These addons extend your translation plugin and are available in the Developer, Business and Personal plans.
ja: これらのアドオンは翻訳プラグインの機能を拡張し、Developer、Business、Personal プランで利用できます。

en: These are the most recent 5 errors logged by TranslatePress:
ja: TranslatePress が記録した最新の5件のエラー:

en: This Black Friday, get access to these features and more at a fraction of the costs:
ja: 今回のブラックフライデーには、これらの機能などを通常よりお得な価格でご利用いただけます:

en: This TranslatePress add-on has been migrated to the main plugin and is no longer used. You can delete it.
ja: この TranslatePress アドオンはメインプラグインに統合されたため、使用されていません。削除できます。

en: This add-on is not available on your current plan.
ja: このアドオンは現在のプランでは利用できません。

en: This domain is already assigned to another language.
ja: このドメインはすでに別の言語に割り当てられています。

en: This element will still be visible when you are translating your website through the Translation Editor.
ja: 翻訳エディターを使用してウェブサイトを翻訳しているときも、この要素は引き続き表示されます。

en: This feature is only available in the paid version. Upgrade TranslatePress and unlock more premium features.
ja: この機能は有料版でのみ利用できます。TranslatePressをアップグレードして、さらに多くのプレミアム機能をアンロックしましょう。

en: This feature is only available when using the TranslatePress AI translation engine.
ja: この機能は、TranslatePress AI翻訳エンジンを使用している場合にのみ利用できます。

en: This language does not support formality.
ja: この言語はフォーマリティをサポートしていません。

en: This page is %1$s% translated into %2$s.
ja: このページは%2$sに%1$s%翻訳されています。

en: This string is not ready for translation yet. <br>Try again in a moment...
ja: この文字列はまだ翻訳の準備ができていません。<br>しばらくしてから再試行してください…

en: This website is already activated under a free license. Each website can only use one free license.
ja: このサイトはすでに無料ライセンスでアクティベートされています。各サイトで使用できる無料ライセンスは1つだけです。

en: This website is already activated under a free license. Each website can only use one free license. Please upgrade to a premium plan for more TranslatePress AI words from %1$s your account %2$s.
ja: このウェブサイトはすでに無料ライセンスでアクティベート済みです。各ウェブサイトで使用できる無料ライセンスは 1 つだけです。より多くの TranslatePress AI 単語を取得するには、%1$sアカウント%2$sからプレミアムプランにアップグレードしてください。

en: This will allow TranslatePress to:
ja: TranslatePressに以下の許可を与えます:

en: Tip for faster help:
ja: 迅速なサポートのためのヒント:

en: Title attribute
ja: title 属性

en: To
ja: 訳文

en: To Add more languages activate the Multiple Languages Addon
ja: さらに言語を追加するには、Multiple Languages アドオンを有効化してください。

en: To continue please type the word:
ja: 続行するには、次の単語を入力してください:

en: To continue translating your content, please %1$s over at %2$s
ja: コンテンツの翻訳を続けるには、%2$s で %1$s してください。

en: To edit an existing TranslatePress language, input the language code and fill in only the columns you want to overwrite (e.g. Language name, Flag).<br>You can also add new custom languages. They will be available under General settings, All Languages list, where the URL slug can be edited.
ja: 既存の TranslatePress 言語を編集するには、言語コードを入力し、上書きしたい列（例: 言語名、フラグ）のみを入力してください。<br>新しいカスタム言語も追加できます。これらは一般設定のすべての言語リストで利用可能になり、そこで URL slug を編集できます。

en: To enable it go to
ja: 有効化するには

en: To enable updates, please %1$senter your license key%2$s. Need a license key? %3$sPurchase one now%4$s.
ja: 更新を有効にするには、%1$sライセンスキーを入力%2$sしてください。ライセンスキーが必要ですか？%3$s今すぐ購入%4$s。

en: To enable updates, please go to the %1$slicense page%2$s and check that you have a valid license.
ja: 更新を有効にするには、%1$sライセンスページ%2$sに移動して、有効なライセンスがあるか確認してください。

en: To enable updates, your licence needs to be renewed. Please go to the %1$sTranslatePress Account%2$s page and login to renew.
ja: 更新を有効にするには、ライセンスの更新が必要です。%1$sTranslatePress Account%2$sページに移動してログインし、更新してください。

en: To translate slugs, please update the SEO Pack add-on to the latest version.
ja: slug を翻訳するには、SEO Pack アドオンを最新バージョンにアップデートしてください。

en: To use <strong>DeepL</strong> for automatic translation, activate this Pro add-on from the <a href="%1$s" target="_self" title="%2$s">%2$s</a>.
ja: 自動翻訳に<strong>DeepL</strong>を使用するには、<a href="%1$s" target="_self" title="%2$s">%2$s</a>からこの Pro アドオンを有効化してください。

en: Today's Character Count:
ja: 本日の文字数:

en: Toggle support chat
ja: サポートチャットの表示切替

en: Too many requests. Please try again later.
ja: リクエストが多すぎます。しばらくしてからもう一度お試しください。

en: Top Left
ja: 左上

en: Top Right
ja: 右上

en: Transforms the language switcher into a button showing the other available language, not the current one.<br> Only works when there are exactly two languages, the default one and a translation one.<br>This will affect the shortcode language switcher and floating language switcher as well.<br> To achieve this in menu language switcher go to Appearance->Menus->Language Switcher and select Opposite Language.
ja: 言語切り替えを、現在の言語ではなく他の利用可能な言語を表示するボタンに変換します。<br>デフォルトの言語と翻訳言語のちょうど2つがある場合にのみ動作します。<br>これはショートコードの言語切り替えとフローティング言語切り替えにも影響します。<br>メニューの言語切り替えでこれを実現するには、外観->メニュー->言語切り替えに移動し、「他の言語」を選択してください。

en: Translate
ja: 翻訳

en: Translate Only Certain Paths
ja: 特定のパスのみ翻訳

en: Translate Page
ja: ページを翻訳

en: Translate SEO Title, Description, Slug
ja: SEO タイトル、説明、slug の翻訳

en: Translate Site
ja: サイトを翻訳

en: Translate by Browsing as User Role
ja: ユーザーロールとして閲覧して翻訳

en: Translate entire block element
ja: ブロック全体を翻訳

en: Translate numbers and numerals
ja: 数字と数詞の翻訳

en: TranslatePress AI words are running low on your site.
ja: サイトの TranslatePress AI 単語残数が少なくなっています。

en: TranslatePress Add-ons
ja: TranslatePress アドオン

en: TranslatePress Errors
ja: TranslatePress のエラー

en: TranslatePress Preferred User Language
ja: TranslatePress 優先ユーザー言語

en: TranslatePress Pro Add-ons
ja: TranslatePress Pro アドオン

en: TranslatePress data update
ja: TranslatePressデータの更新

en: TranslatePress has detected and cleaned up some failed translation entries in your database following %1$san isolated incident%2$s. No further action is required.
ja: TranslatePress は、%1$s単発的なインシデント%2$sの後、データベース内のいくつかの失敗した翻訳エントリを検出してクリーンアップしました。これ以上の操作は必要ありません。

en: TranslatePress pro-actively scans and saves strings in the database when users access translated pages. <br>This setting disables this functionality and only allows translation and string saving when inside the Translation Editor. <br>Also disables machine translation outside the Translation Editor, giving you better control over character spending, by translating only the pages you visit in the Translation Editor.
ja: TranslatePress は、ユーザーが翻訳ページにアクセスしたときに、積極的に文字列をスキャンしてデータベースに保存します。<br>この設定はこの機能を無効化し、翻訳エディター内でのみ翻訳と文字列の保存を許可します。<br>また、翻訳エディター外での機械翻訳も無効化し、翻訳エディターで閲覧したページのみを翻訳することで、文字数の消費をより適切に管理できます。

en: TranslatePress->Advanced Settings->Debug->Disable translation for gettext strings
ja: TranslatePress->詳細設定->デバッグ->Gettext 文字列の翻訳を無効化

en: TranslatePress.com Account
ja: TranslatePress.com アカウント

en: TranslatePress.com Account Page
ja: TranslatePress.com アカウントページ

en: Translation
ja: 翻訳

en: Translation Editor
ja: 翻訳エディター

en: Translator
ja: 翻訳者

en: Translator Accounts
ja: 翻訳者アカウント

en: Transparent
ja: 透明

en: Transparent Template
ja: 透明テンプレート

en: Troubleshooting
ja: トラブルシューティング

en: Try to rescan plugins and theme for strings.
ja: プラグインとテーマの文字列を再スキャンしてみてください。

en: Twitter Description
ja: Twitter 説明

en: Twitter Image
ja: Twitter 画像

en: Twitter Image Alt
ja: Twitter 画像の代替テキスト

en: Twitter Title
ja: Twitter タイトル

en: Type a page number to navigate to
ja: 移動先のページ番号を入力

en: URL Slugs Translation
ja: URL slugの翻訳

en: Unable to load forum posts
ja: フォーラムの投稿を読み込めません。

en: Unable to parse feed
ja: フィードを解析できませんでした

en: Unsupported languages
ja: 未対応の言語

[ctx: Untranslated in this language]
en: in
ja: で

en: Update Now
ja: 今すぐアップデート

en: Update aborted! Incorrect action.
ja: 更新を中止しました。不正なアクションです。

en: Update aborted! Incorrect language code.
ja: 更新を中止しました。言語コードが正しくありません。

en: Update aborted! Invalid nonce.
ja: 更新を中止しました。無効な nonce です。

en: Update aborted! Your user account doesn't have the capability to perform database updates.
ja: 更新を中止しました。お使いのユーザーアカウントにはデータベースの更新を実行する権限がありません。

en: Updates, announcements, marketing, no spam
ja: アップデート、アナウンス、マーケティング、スパムなし

en: Updating TranslatePress tables. Please leave this window open.
ja: TranslatePress のテーブルを更新しています。このウィンドウを開いたままにしてください。

en: Updating database to version %s+
ja: データベースをバージョン %s+ に更新中

en: Updating gettext original string ids for language %s...
ja: 言語 %s の gettext 原文文字列 ID を更新中...

en: Updating original string ids for language %s...
ja: 言語 %s の原文文字列 ID を更新中...

en: Updating will allow editing translations of localized text from plugins and theme. Existing translation will still work as expected.
ja: 更新すると、プラグインとテーマのローカライズされたテキストの翻訳を編集できるようになります。既存の翻訳はこれまで通り動作します。

en: Updating will allow editing translations of slugs. Existing translation will still work as expected.
ja: 更新すると、スラッグの翻訳を編集できるようになります。既存の翻訳は引き続き正常に動作します。

en: Upgrade
ja: アップグレード

en: Upgrade now
ja: 今すぐアップグレード

en: Upgrade now ↗
ja: 今すぐアップグレード ↗

en: Upgrade to PRO
ja: PROにアップグレード

en: Upgrade to PRO with our biggest discount of the year!
ja: 今年最大の割引でPROにアップグレードしましょう！

en: Upgrade to Pro
ja: Pro 版にアップグレード

en: Upgrade your plan to add more sites. %1$sUpgrade now%2$s
ja: より多くのサイトを追加するにはプランをアップグレードしてください。%1$s今すぐアップグレード%2$s

en: Upload error:
ja: アップロードエラー:

en: Use Native language name
ja: ネイティブの言語名を使用する

en: Use a subdirectory for the default language
ja: デフォルト言語にサブディレクトリを使用する

en: Use shortcode on any page or widget.
ja: 任意のページやウィジェットでshortcodeを使用してください。

en: Use this HTTP Referrer if the API lets you restrict key usage from its Dashboard.
ja: APIのダッシュボードでキーの使用を制限できる場合、このHTTPリファラーを使用してください。

en: Use this media
ja: このメディアを使用

en: User Inputted String Translation
ja: ユーザー入力文字列の翻訳

en: User Language Detection Method
ja: ユーザーの言語判定方法

en: User Notification Popup
ja: ユーザー通知ポップアップ

[ctx: Verbiage for the DeepL Pro Add-on]
en: Addons tab
ja: アドオンタブ

en: Video Poster
ja: 動画ポスター

en: Videos
ja: 動画

en: View All Topics
ja: すべてのトピックを表示

en: View Docs
ja: ドキュメントを表示

en: View Website As
ja: 表示言語

en: Visit <a href="%s" target="_blank">this link</a> to see how you can set up an API key and control API costs.
ja: APIキーの設定方法とAPIコストの管理については、<a href="%s" target="_blank">このリンク</a>をご覧ください。

en: Visit <a href="https://cloud.google.com/docs/authentication/api-keys" target="_blank">this link</a> to see how you can set up an API key, <strong>control API costs</strong> and set HTTP referrer restrictions.
ja: <a href="https://cloud.google.com/docs/authentication/api-keys" target="_blank">このリンク</a>から、APIキーの設定方法、<strong>APIコストの管理</strong>、およびHTTPリファラ制限の設定方法をご確認ください。

en: WARNING. Cannot determine your language preference based on your current IP.<br>This is most likely because the website is on a local environment.
ja: WARNING. 現在の IP アドレスから言語設定を判定できません。<br>おそらく、Web サイトがローカル環境にあるためです。

en: WARNING. Changing the default language will invalidate existing translations.
ja: 警告。デフォルト言語を変更すると、既存の翻訳が無効になります。

en: WARNING: This feature can negatively impact page loading times in secondary languages, particularly with large databases (for example websites with a lot of pages or products). If you experience slow loading times, disable this and try again.
ja: 警告: この機能は、第2言語でのページ読み込み時間に悪影響を及ぼす可能性があります。データベースが大きい場合（例えば、ページや商品が多数あるウェブサイトなど）には特に顕著です。読み込みが遅くなる場合は、この機能を無効にして再度お試しください。

en: Warning: This action cannot be undone. Deleting a string will remove its current translation. The original string will appear again in this interface after TranslatePress detects it. This action is NOT equivalent to excluding the string from being translated again.
ja: 警告: このアクションは元に戻せません。文字列を削除すると、現在の翻訳が削除されます。元の文字列は、TranslatePressが検出した後にこのインターフェースに再度表示されます。このアクションは、文字列を翻訳対象から除外することと同等ではありません。

en: We could not process your request. Please try again later.
ja: リクエストを処理できませんでした。しばらくしてからもう一度お試しください。

en: We need to update your translations database to the latest version.
ja: 翻訳データベースを最新バージョンに更新する必要があります。

en: Website Languages
ja: サイトの言語

en: Website language selector
ja: サイトの言語セレクター

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Welcome to TranslatePress
ja: TranslatePress へようこそ

en: We’ve upgraded the switcher for richer customization and a better user experience.<br>In order to use the new configurator, turn off <strong>Load legacy language switcher</strong>.
ja: スイッチャーをアップグレードし、より豊かなカスタマイズと優れたユーザーエクスペリエンスを実現しました。<br>新しい設定ツールを使用するには、<strong>従来の言語切り替えを読み込む</strong>をオフにしてください。

en: What you can do in this situation
ja: この状況でできること

en: Why are these errors occuring
ja: これらのエラーが発生する理由

en: WooCommerce Slug
ja: WooCommerceのslug

en: WooCommerce Slugs
ja: WooCommerceのslug

en: WooCommerce slugs
ja: WooCommerce スラッグ

en: Word Threshold
ja: ワード数しきい値

en: WordPress Translation Plugin
ja: WordPress 翻訳プラグイン

en: Write the text you wish to appear on the button..
ja: ボタンに表示するテキストを入力してください。

en: Write the text you wish to appear on the close button. Leave empty for just the close button.
ja: 閉じるボタンに表示するテキストを入力してください。空欄にすると、閉じるボタンのみが表示されます。

en: Yes
ja: はい

en: Yes, send me multilingual growth tips.
ja: はい、多言語成長のヒントを受け取ります。

en: You are about to perform this action on all the strings matching your filter, not just the visibly checked. To perform the action only to the visible strings click "Select Visible" from the table header dropdown.
ja: フィルターに一致するすべての文字列に対してこのアクションを実行しようとしています。表示されているチェック済みの文字列だけではありません。表示されている文字列のみに対してアクションを実行するには、テーブルヘッダーのドロップダウンから「表示されている項目を選択」をクリックしてください。

en: You are about to perform this action only on the visible strings. To perform the action on all the strings matching the filter click "Select All" from the table header dropdown.
ja: 表示されている文字列のみに対してこのアクションを実行しようとしています。フィルターに一致するすべての文字列に対してアクションを実行するには、テーブルヘッダーのドロップダウンから「すべて選択」をクリックしてください。

en: You are trying to add an invalid additional language. Please select a valid option.
ja: 無効な追加言語を追加しようとしています。有効なオプションを選択してください。

en: You are trying to add an invalid default language. Please select a valid option.
ja: 無効なデフォルト言語を追加しようとしています。有効なオプションを選択してください。

en: You can add a new language from <a href="%s">Settings->TranslatePress</a>
ja: <a href="%s">設定→TranslatePress</a>から新しい言語を追加できます。

en: You can also add the <a href="%s" title="Language Switcher Block Documentation">Language Switcher Block</a> in the WP Gutenberg Editor.
ja: WP Gutenbergエディターで<a href="%s" title="Language Switcher Block Documentation">言語切り替えブロック</a>を追加することもできます。

en: You can customize the design later
ja: 後でデザインをカスタマイズできます

en: You can edit your site languages at any point.
ja: サイト言語はいつでも編集できます。

en: You can get one for %1$sfree%2$s, by creating a free account. It includes:
ja: 無料アカウントを作成すれば、%1$s無料%2$sで取得できます。含まれるもの:

en: You cannot select two languages that have the same <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes" target="_blank">iso code</a> but different formalities because doing so will lead to duplicate <a href="https://developers.google.com/search/docs/specialty/international/localized-versions" target="_blank">hreflang tags</a>.
ja: 同じ <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes" target="_blank">ISO コード</a> で異なるフォーマリティの言語を2つ選択することはできません。そうすると、重複した <a href="https://developers.google.com/search/docs/specialty/international/localized-versions" target="_blank">hreflang タグ</a> が生成されるためです。

en: You do not have a valid license for <strong>TranslatePress</strong>. %1$sGet one for free%2$s to get access to TranslatePress AI.
ja: <strong>TranslatePress</strong> の有効なライセンスがありません。TranslatePress AI にアクセスするには、%1$s無料で取得%2$sしてください。

en: You do not have permission to install plugin updates
ja: プラグインの更新をインストールする権限がありません

en: You have a valid %s <strong>license</strong>.
ja: 有効な%s <strong>ライセンス</strong>が登録されています。

en: You have less than 5,000 TranslatePress AI words remaining. To continue automatically translating your website, please %spurchase additional AI words at a discount from your account%s.
ja: TranslatePress AI の残り単語数が 5,000 語を下回っています。ウェブサイトの自動翻訳を継続するには、%sアカウントから追加の AI 単語を割引価格で購入%sしてください。

en: You have reached the activation limit for your <strong>%1$s</strong> license. <br/>Manage your active sites from %2$s your account %3$s.
ja: <strong>%1$s</strong> ライセンスのアクティベーション上限に達しました。<br/>%2$sアカウント%3$sからアクティブなサイトを管理してください。

en: You have successfully activated your license
ja: ライセンスのアクティベーションが完了しました。

en: You have successfully set up TranslatePress for your website.
ja: TranslatePressのセットアップが正常に完了しました。

en: You have unsaved changes!
ja: 保存されていない変更があります!

en: You must first purchase this version to have access to the addon %1$shere%2$s
ja: アドオンにアクセスするには、まずこのバージョンを%1$sこちら%2$sで購入する必要があります。

en: You need an active license to add more languages. Verify in your %1$saccount%2$s that your license is valid
ja: さらに言語を追加するには有効なライセンスが必要です。%1$sアカウント%2$sでライセンスが有効であることを確認してください。

en: You need an active license to have access to the addon. Renew or purchase a new one %1$shere%2$s.
ja: このアドオンにアクセスするには有効なライセンスが必要です。新規購入または更新は%1$sこちら%2$sから行えます。

en: You need to select a default language.
ja: デフォルト言語を選択する必要があります。

en: You will be notified when remaining AI words drop below this number.
ja: 残りのAIワード数がこの数値を下回ったときに通知されます。

en: You're ready to start translating!
ja: 翻訳を開始する準備ができました！

en: Your %s license has <span class="trp-license-status-emphasized">expired</span>.
ja: %sライセンスは<span class="trp-license-status-emphasized">期限切れ</span>です。

en: Your %s license is <span class="trp-license-status-emphasized">missing or invalid</span>.
ja: お使いの%sライセンスは<span class="trp-license-status-emphasized">未登録または無効</span>です。

en: Your %s license was <span class="trp-license-status-emphasized">refunded</span>.
ja: %sライセンスは<span class="trp-license-status-emphasized">返金されました</span>。

en: Your <strong>TranslatePress</strong> license has expired. <br/>Please %1$sRenew Your Licence%2$s to continue receiving access to automatic translations via TranslatePress AI, premium addons, product downloads, and automatic updates. %3$sRenew now %4$s
ja: <strong>TranslatePress</strong> のライセンスは期限切れです。<br/>TranslatePress AI による自動翻訳、プレミアムアドオン、製品ダウンロード、自動更新へのアクセスを継続するには、%1$sライセンスを更新%2$sしてください。%3$s今すぐ更新 %4$s

en: Your <strong>TranslatePress</strong> license is missing or invalid. <br/>Please %1$sregister your copy%2$s to enable automatic website translation via TranslatePress AI, premium addons, automatic updates and support. Need a license key? %3$sPurchase one now%4$s
ja: <strong>TranslatePress</strong> のライセンスが見つからないか、無効です。<br/>TranslatePress AI による自動ウェブサイト翻訳、プレミアムアドオン、自動更新、サポートを有効にするには、%1$sコピーを登録%2$sしてください。ライセンスキーが必要ですか？%3$s今すぐ購入%4$s

en: Your <strong>TranslatePress</strong> license will expire on %1$s. Please %2$sRenew Your Licence%3$s to continue receiving access to automatic translations via TP AI, premium addons, product downloads and automatic updates. %4$sRenew Now%5$s
ja: <strong>TranslatePress</strong> のライセンスは %1$s に期限切れとなります。TranslatePress AI による自動翻訳、プレミアムアドオン、製品ダウンロード、自動更新へのアクセスを継続するには、%2$sライセンスを更新%3$sしてください。%4$s今すぐ更新%5$s

en: Your HTTP referrer is: %s
ja: HTTPリファラ: %s

en: Your License Key is invalid.
ja: ライセンスキーは無効です。

en: Your License Key is valid.
ja: ライセンスキーは有効です。

en: Your License has expired.
ja: ライセンスの有効期限が切れました。

en: Your License is Invalid
ja: ライセンスが無効です

en: Your TranslatePress license key is invalid or missing.
ja: TranslatePress のライセンスキーが無効であるか、入力されていません。

en: Your email
ja: メールアドレス

en: Your free account includes:
ja: 無料アカウントの特典:

en: Your license is disabled for this URL. Re-enable it from <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=license-deactivated">https://translatepress.com/account</a> -> Manage Sites.
ja: この URL でライセンスが無効化されています。<a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=license-deactivated">https://translatepress.com/account</a> -> サイトの管理 から再度有効化してください。

en: Your license is valid and active.
ja: ライセンスは有効でアクティブです。

en: Your license key expired on %s.
ja: ライセンスキーは %s に期限切れとなりました。

en: Your license key has been disabled.
ja: ライセンスキーは無効化されています。

en: Your license key has reached its activation limit.
ja: ライセンスキーのアクティベーション上限に達しました。

en: Your license key is disabled for this URL. Re-enable it from <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=tp-onboarding&utm_medium=client-site&utm_campaign=activate-license">https://translatepress.com/account</a> -> Manage Sites.
ja: この URL でライセンスキーが無効になっています。<a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=tp-onboarding&utm_medium=client-site&utm_campaign=activate-license">https://translatepress.com/account</a> -> サイト管理 から再有効化してください。

en: Your license key is disabled for this URL. Re-enable it from <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=tp-onboarding&utm_medium=client-site&utm_campaign=tp-ai">https://translatepress.com/account</a> -> Manage Sites.
ja: このURLではライセンスキーが無効になっています。<a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=tp-onboarding&utm_medium=client-site&utm_campaign=tp-ai">https://translatepress.com/account</a> -> サイトの管理 から再度有効化してください。

en: Your license key is disabled for this URL. Re-enable it from <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=license-deactivated">https://translatepress.com/account</a> -> Manage Sites.
ja: この URL のライセンスキーは無効化されています。<a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=license-deactivated">https://translatepress.com/account</a> -> Manage Sites から再有効化してください。

en: Your profile overview
ja: プロフィールの概要

en: Your translation quota has been reached.
ja: 翻訳クォータに達しました。

en: [%s] Low TranslatePress AI Words
ja: [%s] TranslatePress AI の残り単語数が少なくなっています

en: by
ja: 作成者

en: characters per day
ja: 1日あたりの文字数

en: few
ja: 少数

en: found in translation
ja: 翻訳で見つかりました

en: items
ja: 項目

en: many
ja: 多数

en: one
ja: 単数

en: other
ja: その他

[ctx: page 1 of 3]
en: of
ja: /

en: plural form
ja: 複数形

en: replace the default flag
ja: デフォルトのフラグを置き換える

en: unknown
ja: 不明

en: upgrade your plan
ja: プランをアップグレードする

en: upgrade your plan or get extra AI Words
ja: プランをアップグレードするか、追加の AI 単語を取得してください

en: words
ja: ワード

en: your account.
ja: アカウントから入力してください。

en: ~ Razvan, developer of TranslatePress
ja: ~ Razvan, TranslatePress の開発者

en: « Go Back
ja: « 戻る

en: « Go back
ja: « 戻る
