TranslatePress Multilingual - en to it_IT translation catalogue (886 entries)

en:  Error:
it_IT:  Errore:

en:  Or %1$spurchase one here%2$s
it_IT:  Oppure %1$sacquistane uno qui%2$s

en:  TranslatePress Settings
it_IT: Impostazioni di TranslatePress

en:  and uncheck the Checkbox.
it_IT:  e deseleziona la casella di controllo.

en:  done.
it_IT: fatto.

en:  or
it_IT:  o

en:  words remaining.
it_IT:  parole rimanenti.

en: %1$s automatic translation requires an active license. Please %2$srenew%3$s your license or purchase a new one %4$shere%5$s.
it_IT: La traduzione automatica %1$s richiede una licenza attiva. Per favore %2$srinnova%3$s la tua licenza o acquistane una nuova %4$squi%5$s.

en: %1$s% of text on this page is translated into %2$s.
it_IT: %1$s% del testo in questa pagina è tradotto in %2$s.

en: %d day ago | %d days ago
it_IT[0]: %d giorno fa
it_IT[1]: %d giorni fa

en: %d hour ago | %d hours ago
it_IT[0]: %d ora fa
it_IT[1]: %d ore fa

en: %d original entries and their translations were deleted.
it_IT: %d voci originali e le relative traduzioni sono state eliminate.

en: %sJoin our FREE & EXCLUSIVE onboarding course%s and learn how to grow your multilingual traffic, reach international markets, and save time & money while getting the most out of TranslatePress!
it_IT: %sPartecipa al nostro corso di onboarding GRATUITO ed ESCLUSIVO%s e impara come aumentare il traffico multilingue, raggiungere mercati internazionali e risparmiare tempo & denaro ottenendo il massimo da TranslatePress!

en: (inactive)
it_IT: (inattivo)

en: 2000 AI words to translate automatically
it_IT: 2000 parole AI da tradurre automaticamente

en: 5 Days to Better Multilingual Websites
it_IT: 5 giorni per siti web multilingue migliori

en: <a href="%s" target="_blank">Here</a> you can observe the last 5 SQL errors relevant to TranslatePress if they exist.
it_IT: <a href="%s" target="_blank">Qui</a> puoi visualizzare gli ultimi 5 errori SQL relativi a TranslatePress, se presenti.

en: <a href="%s">Click here</a> to access the database optimization tool.
it_IT: <a href="%s">Clicca qui</a> per accedere allo strumento di ottimizzazione del database.

en: <br/>If you have only the free plugin installed but added a paid license, please install the paid plugin from your TranslatePress account.
it_IT: <br/>Se hai installato solo il plugin gratuito ma hai aggiunto una licenza a pagamento, installa il plugin a pagamento dal tuo account TranslatePress.

en: <p><strong>License key mismatch.</strong> The license you entered doesn't match the TranslatePress version you have installed.</p><p>Please check that you've installed the correct version for your license from your TranslatePress account.</p>
it_IT: <p><strong>La chiave di licenza non corrisponde.</strong> La licenza inserita non corrisponde alla versione di TranslatePress installata.</p><p>Verifica di aver installato la versione corretta per la tua licenza dal tuo account TranslatePress.</p>

en: <p><strong>License key mismatch.</strong> The license you entered doesn’t match the TranslatePress version you have installed.</p><p>Please check that you’ve installed the correct version for your license from your TranslatePress account.</p>
it_IT: <p><strong>La chiave di licenza non corrisponde.</strong> La licenza inserita non corrisponde alla versione di TranslatePress installata.</p><p>Verifica di aver installato la versione corretta per la tua licenza dal tuo TranslatePress Account.</p>

en: <strong>DeepL</strong> automatic translation is available as a <a href="%1$s" target="_blank" title="%2$s">%2$s</a>.
it_IT: La traduzione automatica di <strong>DeepL</strong> è disponibile come <a href="%1$s" target="_blank" title="%2$s">%2$s</a>.

en: <strong>Different Domain per Language add-on</strong> requires TranslatePress version %1$s or higher. You are currently using version %2$s. Please update TranslatePress to enable this feature.
it_IT: <strong>Different Domain per Language add-on</strong> richiede la versione %1$s o superiore di TranslatePress. Stai utilizzando la versione %2$s. Aggiorna TranslatePress per abilitare questa funzionalità.

en: <strong>Extra Languages add-on</strong> requires TranslatePress version %1$s or higher. You are currently using version %2$s. Please update TranslatePress to enable this feature.
it_IT: <strong>Extra Languages add-on</strong> richiede la versione %1$s o superiore di TranslatePress. Stai utilizzando la versione %2$s. Aggiorna TranslatePress per abilitare questa funzionalità.

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> Before performing this action it is strongly recommended to first backup the database.
it_IT: <strong>NOTA IMPORTANTE:</strong> Prima di eseguire questa azione è fortemente consigliato effettuare prima un backup del database.

en: <strong>NEW:</strong> The <strong>Different Domain per Language</strong> add-on is here! Boost your global SEO and create a local experience with country-specific domains like .de or .fr. <a href="https://translatepress.com/docs/addons/different-domain-per-language/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=new-addon-ddpl" target="_blank">Learn more</a>.
it_IT: <strong>NOVITÀ:</strong> È arrivato il componente aggiuntivo <strong>Different Domain per Language</strong>! Potenzia la tua SEO globale e crea un'esperienza locale con domini specifici per paese come .de o .fr. <a href="https://translatepress.com/docs/addons/different-domain-per-language/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=new-addon-ddpl" target="_blank">Scopri di più</a>.

en: <strong>NEW:</strong> The <strong>Different Domain per Language</strong> add-on is here! Boost your global SEO and create a local experience with country-specific domains like .de or .fr. Upgrade to <a href="https://translatepress.com/pricing/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=new-addon-ddpl-upsell" target="_blank">TranslatePress Business or Developer</a> to access it + more premium perks!
it_IT: <strong>NOVITÀ:</strong> È arrivato il componente aggiuntivo <strong>Different Domain per Language</strong>! Potenzia la tua SEO globale e crea un'esperienza locale con domini specifici per paese come .de o .fr. Esegui l'upgrade a <a href="https://translatepress.com/pricing/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=new-addon-ddpl-upsell" target="_blank">TranslatePress Business o Developer</a> per accedervi e altri vantaggi premium!

en: <strong>This Black Friday, renew your license at a special price</strong> to continue receiving access to product downloads, automatic updates, and support.
it_IT: <strong>Questo Black Friday, rinnova la tua licenza a un prezzo speciale</strong> per continuare ad avere accesso ai download dei prodotti, agli aggiornamenti automatici e al supporto.

en: <strong>TranslatePress</strong> encountered SQL errors. <a href="%s" title="View TranslatePress SQL Errors">Check out the errors</a>.
it_IT: <strong>TranslatePress</strong> ha riscontrato errori SQL. <a href="%s" title="View TranslatePress SQL Errors">Controlla gli errori</a>.

en: <strong>TranslatePress</strong> requires <strong><a href="http://php.net/manual/en/book.mbstring.php">Multibyte String PHP library</a></strong>. Please contact your server administrator to install it on your server.
it_IT: <strong>TranslatePress</strong> necessita la <strong><a href="http://php.net/manual/en/book.mbstring.php">libreria Multibyte String PHP</a></strong>. Chiedi al tuo amministratore del server di installarla sul tuo server.

en: <strong>TranslatePress</strong> requires at least PHP version 5.6.20+ to run. It is the <a href="%s">minimum requirement of the latest WordPress version</a>. Please contact your server administrator to update your PHP version.
it_IT: <strong>TranslatePress</strong> necessita almeno la versione 5.6.20+ di PHP per funzionare. È anche il <a href="%s">requisito minimo dell'ultima versione di WordPress</a>. Contatta l'amministratore del tuo server per aggiornare la tua versione di PHP.

en: <strong>Warning:</strong> Some strings have possibly incorrectly encoded characters. This may result in breaking the queries, rendering the page untranslated in live mode. Consider revising the following strings or their method of outputting.
it_IT: <strong>Attenzione:</strong> Alcune stringhe potrebbero avere dei caratteri codificati in modo errato. Questo potrebbe risultare nel cattivo funzionamento delle query, visualizzando, in modalità live, la pagina non tradotta. Considera la revisione delle seguenti stringhe o del loro metodo di uscita.

en: A popup appears asking the user if they want to be redirected
it_IT: Appare un popup che chiede all'utente se vuole essere reindirizzato

en: A popup appears asking the user if they want to be redirected.
it_IT: Appare un popup che chiede all'utente se vuole essere reindirizzato.

en: A short list of plugins you can use to extend your website.
it_IT: Una breve lista di plugin che puoi utilizzare per estendere il tuo sito web.

en: A valid license is required to enable Automatic Translation.
it_IT: È necessaria una licenza valida per abilitare la traduzione automatica.

en: AI Words Low Notification
it_IT: Notifica esaurimento parole AI

en: API key validation failed.
it_IT: Validazione della chiave API non riuscita.

en: API key verification was successful.
it_IT: Verifica della chiave API riuscita.

en: Accept user payments, create subscription plans and restrict content on your membership site.
it_IT: Accetta pagamenti dagli utenti, crea piani di abbonamento e limita i contenuti sul tuo sito di membership.

en: Access to TranslatePress AI
it_IT: Accesso a TranslatePress AI

en: Access to TranslatePress AI for instant automatic translations
it_IT: Accesso a TranslatePress AI per traduzioni automatiche istantanee

en: Account Page
it_IT: Pagina dell'account

en: Activate
it_IT: Attiva

en: Activate License
it_IT: Attiva la licenza

en: Activate License Key
it_IT: Attiva la chiave di licenza

en: Activate License »
it_IT: Attiva licenza »

en: Activation error:
it_IT: Errore di attivazione:

en: Active
it_IT: Attiva

en: Active, Deactivated, installed version and settings
it_IT: Attivo, Disattivato, versione installata e impostazioni

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Add Extra AI Words
it_IT: Aggiungi parole AI extra

en: Add Language
it_IT: Aggiungi lingua

en: Add Languages
it_IT: Aggiungi lingue

en: Add Media
it_IT: Aggiungi media

en: Add New
it_IT: Aggiungi nuovo

en: Add a New Language
it_IT: Aggiungi una nuova lingua

en: Add a floating dropdown that follows the user on every page.
it_IT: Aggiungi un menu a tendina fluttuante che segua l'utente in ogni pagina.

en: Add a license key
it_IT: Aggiungi una chiave di licenza

en: Add a limit to the number of automatically translated characters so you can better budget your project.
it_IT: Imposta un limite al numero di caratteri tradotti automaticamente per gestire meglio il budget del tuo progetto.

en: Add as many languages as you need for your project to go global. Publish your language only when all your translations are done.
it_IT: Aggiungi tutte le lingue di cui hai bisogno perché il tuo progetto possa essere globale. Pubblica la tua lingua solo quando tutte le tue traduzioni sono pronte.

en: Add more than two languages with TranslatePress Pro.
it_IT: Aggiungi più di due lingue con TranslatePress Pro.

en: Add your API Key here...
it_IT: Aggiungi qui la tua chiave API...

en: Add your License Key
it_IT: Aggiungi la chiave di licenza

en: Add your License Key to unlock all premium features. Find the License Key in your
it_IT: Aggiungi la tua chiave di licenza per sbloccare tutte le funzionalità premium. Trova la chiave di licenza nel tuo

en: Adding more than two languages is a paid feature. Upgrade TranslatePress and unlock more premium features.
it_IT: Aggiungere più di due lingue è una funzionalità a pagamento. Aggiorna TranslatePress e sblocca altre funzionalità premium.

en: Additional Language
it_IT: Lingua aggiuntiva

en: Addons
it_IT: Addon

en: Admin Notices
it_IT: Avvisi amministrativi

en: Ads a slash at the end of the home_url() function
it_IT: Aggiunge uno slash alla fine della funzione home_url()

en: Advanced
it_IT: Avanzate

en: Advanced Add-ons
it_IT: Componenti aggiuntivi avanzati

en: All Languages
it_IT: Tutte le lingue

en: All TranslatePress functionalities are disabled until then.
it_IT: Tutte le funzionalità di TranslatePress sono disabilitate fino ad allora.

en: All individual TranslatePress add-on plugins <a href="%1$s" target="_blank">have been discontinued</a> and are now included in the premium Personal, Business and Developer versions of TranslatePress. Please log into your <a href="%2$s" target="_blank">account page</a>, download the new premium version and install it. Your individual addons settings will be ported over.
it_IT: Tutti i singoli plugin aggiuntivi di TranslatePress <a href="%1$s" target="_blank">sono stati discontinuati</a> e sono ora inclusi nelle versioni premium Personal, Business e Developer di TranslatePress. Accedi alla tua <a href="%2$s" target="_blank">pagina dell'account</a>, scarica la nuova versione premium e installala. Le impostazioni dei tuoi singoli componenti aggiuntivi verranno trasferite.

en: Allow & Continue
it_IT: Consenti e continua

en: Allow this user to translate the website.
it_IT: Permetti a questo utente di tradurre il sito.

en: Allow translation to the corresponding language only if the content is written in the default language.
it_IT: Consenti la traduzione nella lingua corrispondente solo se il contenuto è scritto nella lingua predefinita.

en: Already a Pro User?
it_IT: Sei già un utente Pro?

en: Already purchased a Premium version?
it_IT: Hai già acquistato una versione Premium?

en: Alt attribute
it_IT: Attributo alternative

en: Alternative Engines
it_IT: Motori alternativi

en: Always use this language
it_IT: Usa sempre questa lingua

en: An error occurred while loading results. Most likely you were logged out. Reload page?
it_IT: Si è verificato un errore durante il caricamento dei risultati. Molto probabilmente sei stato disconnesso. Ricaricare la pagina?

en: An error occurred, please try again.
it_IT: Si è verificato un errore. Riprova.

en: Anchor link
it_IT: Link dell'anchor

en: Any Post Status
it_IT: Qualsiasi stato dell'articolo

en: Applies to all types of language switchers (floating, shortcode, and menu). When enabled, the site will revert to using the original Language Switcher configured in the General Settings tab, replacing the new customizable version. Your existing switcher settings will remain saved, but they will be ignored while this option is active.
it_IT: Si applica a tutti i tipi di selettori di lingua (fluttuante, shortcode e menu). Quando attivato, il sito tornerà a utilizzare il selettore di lingua originale configurato nella scheda Impostazioni generali, sostituendo la nuova versione personalizzabile. Le impostazioni esistenti del selettore rimarranno salvate, ma verranno ignorate mentre questa opzione è attiva.

en: Apply
it_IT: Applica

en: Apply a Template
it_IT: Applica un modello

en: Are you a TranslatePress PRO user?
it_IT: Sei un utente TranslatePress PRO?

en: Are you sure you want to remove this item?
it_IT: Sei sicuro di voler rimuovere questo elemento?

en: Are you sure you want to remove this language?
it_IT: Sicuro di voler rimuovere questa lingua?

en: Are you sure you want to split this phrase into smaller parts?
it_IT: Sicuro di voler dividere questa frase in parti più piccole?

en: Article Section
it_IT: Sezione articolo

en: Article Tag
it_IT: Tag articolo

en: Ask a Question
it_IT: Fai una domanda

en: Ask the community
it_IT: Chiedi alla community

en: Assign different domains or subdomains to each language. When visitors access these domains, TranslatePress loads the appropriate language translation directly without redirecting.
it_IT: Assegna domini o sottodomini diversi a ciascuna lingua. Quando i visitatori accedono a questi domini, TranslatePress carica direttamente la traduzione nella lingua appropriata senza reindirizzamenti.

en: Audios
it_IT: Audio

en: Automatic Translation
it_IT: Traduzione automatica

en: Automatic Translation Memory
it_IT: Memoria di traduzione automatica

en: Automatic Translation Settings
it_IT: Impostazioni traduzione automatica

en: Automatic User Language Detection
it_IT: Rilevamento automatico della lingua dell'utente

en: Automatic and manual slug translation changes performed when <strong>TranslatePress - Multilingual</strong> 2.8.4 was active had to be removed because of some issues with that version. All slug translations from before that version are now in use. Thank you for understanding!
it_IT: Le modifiche automatiche e manuali alla traduzione degli slug eseguite quando <strong>TranslatePress - Multilingual</strong> 2.8.4 era attivo sono state rimosse a causa di alcuni problemi con quella versione. Tutte le traduzioni degli slug precedenti a quella versione sono ora in uso. Grazie per la comprensione!

en: Automatic translation has been disabled.
it_IT: La traduzione automatica è stata disabilitata.

en: Automatically Translate Slugs
it_IT: Traduci automaticamente gli slug

en: Automatically translate your website through the DeepL API.
it_IT: Traduci automaticamente il tuo sito web tramite l'API di DeepL.

en: Automatically translate your website using TranslatePress AI.
it_IT: Traduci automaticamente il tuo sito web usando TranslatePress AI.

en: Automatically translated
it_IT: Tradotto automaticamente

en: Available in our Pro Versions
it_IT: Disponibile nelle nostre versioni Pro

en: Available languages
it_IT: Lingue disponibili

en: Back to TranslatePress Settings
it_IT: Torna alle Impostazioni di TranslatePress

en: Bad request. There was an error accessing the DeepL API.
it_IT: Richiesta non valida. Si è verificato un errore durante l'accesso all'API DeepL.

en: Before enabling:
it_IT: Prima di abilitare:

en: Block Crawlers
it_IT: Blocca i crawler

en: Block crawlers from triggering automatic translations on your website.<br>This will not prevent crawlers from accessing this site's pages.
it_IT: Blocca i crawler impedendo loro di attivare traduzioni automatiche sul tuo sito web.<br>Questo non impedirà ai crawler di accedere alle pagine di questo sito.

en: Border
it_IT: Bordo

en: Border Template
it_IT: Modello con bordo

en: Bottom Left
it_IT: In basso a sinistra

en: Bottom Right
it_IT: In basso a destra

en: Brand-new Language Switcher Settings are here!
it_IT: Le nuovissime impostazioni del selettore di lingua sono arrivate!

en: Browse As User Role
it_IT: Naviga come ruolo utente

en: Bulk Actions
it_IT: Azioni di gruppo

en: Button Text
it_IT: Testo del pulsante

en: By checking this setting the preferred language will remain the one selected above, without the possibility of being changed in the frontend.<br>This language will be used in different operations such as sending email to the user.
it_IT: Selezionando questa impostazione, la lingua preferita rimarrà quella selezionata sopra, senza la possibilità di essere modificata nel frontend.<br>Questa lingua verrà utilizzata in diverse operazioni come l'invio di email all'utente.

en: By upgrading you'll get access to all paid add-ons, premium support and help fund the future development of TranslatePress.
it_IT: Effettuando l'upgrade avrai accesso a tutti i componenti aggiuntivi a pagamento, al supporto premium e aiuterai a finanziare il futuro sviluppo di TranslatePress.

en: Capture more user information on the registration form with the help of Profile Builder's custom user profile fields and/or add an Email Confirmation process to verify your customers accounts.
it_IT: Raccogli più informazioni sugli utenti nel modulo di registrazione con l'aiuto dei campi personalizzati del profilo utente di Profile Builder e/o aggiungi un processo di conferma email per verificare gli account dei tuoi clienti.

en: Change lang attribute of the html tag to a format that includes country regional or not. <br>In HTML, the lang attribute (<html lang="en-US">)  should be used to  specify the language of text content so that the  browser can correctly display or process  your content (eg. for  hyphenation, styling, spell checking, etc).
it_IT: Modifica l'attributo lang del tag html in un formato che includa o meno la nazione. <br>In HTML, l'attributo lang (<html lang="en-US">) dovrebbe essere utilizzato per specificare la lingua del contenuto testuale in modo che il browser possa visualizzare o elaborare correttamente il tuo contenuto (es. per sillabazione, stile, controllo ortografico, ecc.).

en: Change language
it_IT: Cambia lingua

en: Change language to %s
it_IT: Cambia lingua in %s

en: Check DNS
it_IT: Verifica DNS

en: Check if the selected translation engine is configured correctly.
it_IT: Verifica che il motore di traduzione selezionato sia configurato correttamente.

en: Check if you want to add the subdirectory in the URL for the default language.</br>By checking this option, the default language seen by website visitors will become the first one in the "All Languages" list.
it_IT: Seleziona se vuoi aggiungere la sottocartella nell'URL per la lingua predefinita.</br>Selezionando questa opzione, la lingua predefinita che gli utenti vedranno diventerà la prima nella lista "Tutte le lingue".

en: Check if you want to display languages in their native names. Otherwise, languages will be displayed in English.
it_IT: Seleziona se vuoi che le lingue siano visualizzate con il nome nella lingua originale. In caso contrario, i nomi delle lingue saranno visualizzati in inglese.

en: Checking DNS...
it_IT: Verifica DNS in corso...

en: Choose a language...
it_IT: Scegli una lingua...

en: Choose a secondary language...
it_IT: Scegli una lingua secondaria...

en: Choose from which languages to exclude this element.
it_IT: Scegli da quali lingue escludere questo elemento.

en: Choose in which language to show this element.
it_IT: Scegli in quale lingua mostrare questo elemento.

en: Choose what paths can be translated. Supports wildcard at the end of the path.<br>For example, to exclude https://example.com/some/path you can either use the rule /some/path/ or /some/*.<br>Enter each rule on it's own line. To exclude the home page use {{home}}.
it_IT: Scegli quali percorsi possono essere tradotti. Supporta il carattere jolly alla fine del percorso.<br>Ad esempio, per escludere https://example.com/some/path puoi utilizzare la regola /some/path/ oppure /some/*.<br>Inserisci ogni regola su una riga separata. Per escludere la home page usa {home}.

en: Choose which engine you want to use in order to %1$s automatically translate your website.
it_IT: Scegli quale motore vuoi utilizzare per %1$s tradurre automaticamente il tuo sito web.

en: Choose which hreflang tags will appear on your website.<br/>We recommend showing both types of hreflang tags as indicated by <a href="https://developers.google.com/search/docs/advanced/crawling/localized-versions" title="Google Crawling" target="_blank">Google documentation</a>.<br/>Removing Country Locale when having multiple Country Locales of the same language (ex. English UK and English US) will result in showing one hreflang tag with link to just one of the region locales for that language.
it_IT: Scegli quali tag hreflang verranno visualizzati sul tuo sito web.<br/>Consigliamo di mostrare entrambi i tipi di tag hreflang come indicato nella <a href="https://developers.google.com/search/docs/advanced/crawling/localized-versions" title="Crawling di Google" target="_blank">documentazione di Google</a>.<br/>La rimozione della localizzazione del paese in presenza di più localizzazioni del paese della stessa lingua (es. Inglese UK e Inglese US) comporterà la visualizzazione di un solo tag hreflang con link a una sola delle localizzazioni regionali per quella lingua.

en: Cleaning gettext original strings table for language %s...
it_IT: Pulizia della tabella delle stringhe originali gettext per la lingua %s...

en: Cleaning original meta table for language %s...
it_IT: Pulizia della tabella meta originale per la lingua %s...

en: Cleaning original strings table for language %s...
it_IT: Pulizia della tabella delle stringhe originali per la lingua %s...

en: Cleans up all trp_dictionary_* tables of duplicate rows. These tables contain translations for user-inputted strings such as post content, post title, menus etc.
it_IT: Pulisce tutte le tabelle trp_dictionary_* dalle righe duplicate. Queste tabelle contengono traduzioni per stringhe inserite dall'utente come contenuto degli articoli, titolo degli articoli, menu ecc.

en: Cleans up all trp_gettext_* tables of duplicate rows. These tables contain translations for themes and plugin strings.
it_IT: Pulisce tutte le tabelle trp_gettext_* dalle righe duplicate. Queste tabelle contengono traduzioni per le stringhe di temi e plugin.

en: Cleans up all trp_original_strings table of duplicate rows. This table contains strings in the default language, without any translation.<br>The trp_original_meta table, which contains meta information that refers to the post parent’s ID, is also regenerated.<br>Such duplicates can appear in exceptional situations of unexpected behavior.
it_IT: Pulisce la tabella trp_original_strings dalle righe duplicate. Questa tabella contiene stringhe nella lingua predefinita, senza alcuna traduzione.<br>Viene rigenerata anche la tabella trp_original_meta, che contiene meta informazioni che fanno riferimento all'ID dell'articolo genitore.<br>Tali duplicati possono comparire in situazioni eccezionali di comportamento imprevisto.

en: Clear filters
it_IT: Azzera filtri

en: Click to Copy
it_IT: Clicca per copiare

en: Click to sort strings by this column
it_IT: Fai clic per ordinare le stringhe in base a questa colonna

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Close Button Text
it_IT: Testo del pulsante di chiusura

en: Close Editor
it_IT: Chiudi l'editor

en: Code
it_IT: Codice

en: Configure Site Languages
it_IT: Configura le lingue del sito

en: Configure different menu items for different languages.
it_IT: Configura menu differenti per le diverse lingue.

en: Connect separate domains or subdomains to each of your translated versions. Strengthen your brand’s local identity and boost SEO performance for every language you support.
it_IT: Collega domini separati o sottodomini a ciascuna delle tue versioni tradotte. Rafforza l'identità locale del tuo marchio e migliora le prestazioni SEO per ogni lingua supportata.

en: Context
it_IT: Contesto

en: Continue
it_IT: Continua

en: Copy the relevant content from the duplicated tables (trp_dictionary_en_us_es_es_COPY for example) in the newly generated table (trp_dictionary_en_us_es_es) -- perform this step only if you want to keep the current translations
it_IT: Copia il contenuto pertinente dalle tabelle duplicate (ad esempio trp_dictionary_en_us_es_es_COPY) nella tabella appena generata (trp_dictionary_en_us_es_es) — esegui questo passaggio solo se vuoi conservare le traduzioni attuali.

en: Could not install. Try again from <a href="%s" >Plugins Dashboard.</a>
it_IT: Impossibile installare. Riprova dalla <a href="%s" >Dashboard dei plugin.</a>

en: Could not reach domain: %s
it_IT: Impossibile raggiungere il dominio: %s

en: Create a backup of your database
it_IT: Crea un backup del tuo database

en: Create a copy of each translation table where you encounter errors. You can copy the table within the same database (trp_dictionary_en_us_es_es_COPY for example) -- perform this step only if you want to keep the current translations
it_IT: Crea una copia di ogni tabella di traduzione in cui riscontri errori. Puoi copiare la tabella all'interno dello stesso database (ad esempio trp_dictionary_en_us_es_es_COPY) — esegui questo passaggio solo se vuoi conservare le traduzioni attuali.

en: Create no-code automations and workflows on your WordPress site. Easily connect your plugins, sites and apps together.
it_IT: Crea automazioni e flussi di lavoro no-code sul tuo sito WordPress. Collega facilmente i tuoi plugin, siti e app tra loro.

en: Create translator accounts for new users or allow existing users that are not administrators to translate your website.
it_IT: Crea account come traduttori per nuovi utenti o consenti a quelli esistenti che non hanno il ruolo di amministratore di tradurre il tuo sito.

en: Create your Free Account
it_IT: Crea il tuo account gratuito

en: Creating a free account includes:
it_IT: La creazione di un account gratuito include:

en: Current Language
it_IT: Lingua attuale

en: Current User
it_IT: Utente attuale

en: Current status: %s words remaining
it_IT: Stato attuale: %s parole rimanenti

en: Custom Language Flag
it_IT: Bandiera della lingua personalizzata

en: Custom Languages
it_IT: Lingue personalizzate

en: Custom language
it_IT: Lingua personalizzata

en: Custom languages
it_IT: Lingue personalizzate

en: Customize the date formatting per each translated language.<br/>Leave empty for default WP setting or see more information <a href="https://wordpress.org/support/article/formatting-date-and-time/" title="Formatting Date and Time" target="_blank">here</a>
it_IT: Personalizza la formattazione della data per ogni lingua tradotta.<br/>Lascia vuoto per usare l'impostazione predefinita di WP o consulta maggiori informazioni <a href="https://wordpress.org/support/article/formatting-date-and-time/" title="Formatting Date and Time" target="_blank">qui</a>

en: DNS check failed. Please verify your domain configuration.
it_IT: Verifica DNS non riuscita. Verifica la configurazione del dominio.

en: DNS is correctly configured!
it_IT: DNS configurato correttamente!

en: Dark
it_IT: Scuro

en: Dark Template
it_IT: Modello scuro

en: Database optimization did not complete successfully. We recommend restoring the original database or <a href="%s" >trying again.</a>
it_IT: L'ottimizzazione del database non è stata completata con successo. Consigliamo di ripristinare il database originale o <a href="%s">riprovare.</a>

en: Date format
it_IT: Formato data

en: Deactivate
it_IT: Disattiva

en: Deactivate License
it_IT: Disattiva la licenza

en: Debug Data for License Activation
it_IT: Dati di debug per l'attivazione della licenza

en: Debug Data for License Checking
it_IT: Dati di debug per il controllo della licenza

en: Debug Information
it_IT: Informazioni di debug

en: DeepL API Key
it_IT: Chiave API DeepL

en: DeepL API Type
it_IT: Tipo di API DeepL

en: DeepL Automatic Translation
it_IT: Traduzione automatica DeepL

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Default (example: en-US, fr-CA, etc.)
it_IT: Predefinito (esempio: en-US, fr-CA, ecc.)

en: Default Language
it_IT: Lingua predefinita

en: Default Template
it_IT: Modello predefinito

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Delete entries
it_IT: Elimina voci

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Detected long query limitation on WPEngine hosting. Some large pages may appear untranslated. You can remove limitation by adding the following to your site’s wp-config.php: define( 'WPE_GOVERNOR', false );
it_IT: Rilevata limitazione delle query lunghe sull'hosting WPEngine. Alcune pagine di grandi dimensioni potrebbero apparire non tradotte. Puoi rimuovere la limitazione aggiungendo quanto segue al file wp-config.php del tuo sito: define( 'WPE_GOVERNOR', false );

en: Different Domain per Language
it_IT: Dominio diverso per lingua

en: Different Domain per Language: A language domain cannot be the same as the main site URL. The toggle has been disabled for the matching domain.
it_IT: Dominio diverso per lingua: il dominio di una lingua non può corrispondere all'URL del sito principale. L'interruttore è stato disabilitato per il dominio corrispondente.

en: Different Domain per Language: Domain is required when domain mapping is enabled. The toggle has been disabled for languages with empty domains.
it_IT: Different Domain per Language: il dominio è obbligatorio quando la mappatura dei domini è abilitata. L'interruttore è stato disabilitato per le lingue con domini vuoti.

en: Different Domain per Language: The same domain cannot be assigned to multiple languages. The toggle has been disabled for duplicate domains.
it_IT: Dominio diverso per lingua: lo stesso dominio non può essere assegnato a più lingue. L'interruttore è stato disabilitato per i domini duplicati.

en: Different Menu Items for each Language
it_IT: Menu diversi per ogni lingua

en: Disable dynamic translation
it_IT: Disabilita traduzione dinamica

en: Disable post container tags for post content
it_IT: Disabilita i tag contenitore per il contenuto dell'articolo

en: Disable post container tags for post title
it_IT: Disabilita i tag contenitore per il titolo dell'articolo

en: Disable translation for gettext strings
it_IT: Disabilita la traduzione per le stringhe gettext

en: Discard All
it_IT: Elimina tutto

en: Discard all changes. Shortcut: CTRL(⌘) + ALT + Z
it_IT: Annulla tutte le modifiche. Scorciatoia da tastiera: CTRL(⌘) + ALT + Z

en: Discard changes
it_IT: Annulla le modifiche

en: Discard changes to this text box. To discard changes to all text boxes use shortcut: CTRL(⌘) + ALT + Z
it_IT: Annulla le modifiche a questo box di testo. Per annullare le modifiche di tutti i box usa la scorciatoia da tastiera: CTRL(⌘) + ALT + Z

en: Dismiss
it_IT: Ignora

en: Dismiss email course notification
it_IT: Ignora notifica corso email

en: Dismiss this notice.
it_IT: Ignora questa notifica.

en: Dismiss tooltip
it_IT: Chiudi suggerimento

en: Displays a small language drop-down across your website, in a corner of your choosing.
it_IT: Mostra un piccolo menu a discesa della lingua in tutto il sito web, in un angolo a tua scelta.

en: Do not automatically translate strings that are found in html nodes matching these selectors.<br>Excludes all the children of HTML nodes matching these selectors from being automatically translated.<br>Manual translation of these strings is still possible.
it_IT: Non tradurre automaticamente le stringhe presenti nei nodi HTML corrispondenti a questi selettori.<br>Esclude tutti i figli dei nodi HTML corrispondenti a questi selettori dalla traduzione automatica.<br>La traduzione manuale di queste stringhe è ancora possibile.

en: Do not automatically translate these strings (ex. names, technical words...)<br>Paragraphs containing these strings will still be translated except for the specified part.
it_IT: Non tradurre automaticamente queste stringhe (es. nomi, termini tecnici...)<br>I paragrafi che le contengono verranno comunque tradotti, ad eccezione della parte specificata.

en: Do not dynamically translate strings that are found in html nodes matching these selectors.<br>Excludes all the children of HTML nodes matching these selectors from being translated using JavaScript.<br/>These strings will still be translated on the server side if possible.
it_IT: Non tradurre dinamicamente le stringhe presenti nei nodi HTML corrispondenti a questi selettori.<br>Esclude tutti i figli dei nodi HTML corrispondenti a questi selettori dalla traduzione tramite JavaScript.<br/>Queste stringhe verranno comunque tradotte lato server, se possibile.

en: Do not include translated links in sitemaps generated by SEO plugins.<br/>Requires <a href="https://translatepress.com/docs/addons/seo-pack/?utm_source=tp-advanced&utm_medium=client-site&utm_campaign=miscellaneous" title="TranslatePress Add-on SEO Pack documentation" target="_blank"> SEO Pack Add-on</a> to be installed and activated.
it_IT: Non includere i link tradotti nei sitemaps generati dai plugin SEO.<br/>Richiede l'installazione e l'attivazione di <a href="https://translatepress.com/docs/addons/seo-pack/?utm_source=tp-advanced&utm_medium=client-site&utm_campaign=miscellaneous" title="Documentazione dell'Add-on SEO Pack di TranslatePress" target="_blank"> SEO Pack Add-on</a>.

en: Do not translate certain paths
it_IT: Non tradurre determinati percorsi

en: Do not translate strings that are found in html nodes matching these selectors.<br>Excludes all the children of HTML nodes matching these selectors from being translated.<br>These strings cannot be translated manually nor automatically.
it_IT: Non tradurre le stringhe presenti nei nodi HTML corrispondenti a questi selettori.<br>Esclude tutti i figli dei nodi HTML corrispondenti a questi selettori dalla traduzione.<br>Queste stringhe non possono essere tradotte né manualmente né automaticamente.

en: Documentation
it_IT: Documentazione

en: Domain
it_IT: Dominio

en: Domain is reachable!
it_IT: Il dominio è raggiungibile!

en: Domain returned HTTP status %d.
it_IT: Il dominio ha restituito lo stato HTTP %d.

en: Don't forget to Save Translation. Use keyboard shortcut CTRL(⌘) + S
it_IT: Non dimenticare di salvare la traduzione. Usa la scorciatoia da tastiera CTRL(⌘) + S

en: Done.
it_IT: Fatto.

en: Don’t have a TranslatePress AI License Key?
it_IT: Non hai una chiave di licenza di TranslatePress AI?

en: Download & Install the Pro plugin
it_IT: Scarica e installa il plugin Pro

en: Dublin Core Description
it_IT: Descrizione Dublin Core

en: Dublin Core Title
it_IT: Titolo Dublin Core

en: Duplicate language detected.<br>Each language can only be added once to ensure accurate translation management.<br> Please change the duplicate language entry and try again.
it_IT: Lingua duplicata rilevata.<br>Ogni lingua può essere aggiunta una sola volta per garantire una gestione accurata delle traduzioni.<br> Modifica la voce della lingua duplicata e riprova.

en: Dynamically Added Strings
it_IT: Lingue aggiunte dinamicamente

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit translations by visually selecting them on each site page
it_IT: Modifica le traduzioni selezionandole visivamente su ogni pagina del sito

en: Edit url slug translations, plugins and theme translation (emails, forms etc.)
it_IT: Modifica le traduzioni degli slug URL, dei plugin e del tema (email, moduli ecc.)

en: Email text
it_IT: Testo email

en: Emails
it_IT: Email

en: Emails String Translation
it_IT: Traduzione stringhe email

en: Empty feed response
it_IT: Risposta del feed vuota

en: Enable Add-on modules to extend TranslatePress and enhance the functionality of your translated site.
it_IT: Abilita i moduli aggiuntivi per estendere TranslatePress e migliorare la funzionalità del tuo sito tradotto.

en: Enable Addons
it_IT: Abilita componenti aggiuntivi

en: Enable Automatic Translation
it_IT: Abilita la traduzione automatica

en: Enable Modules
it_IT: Abilita moduli

en: Enable the hreflang x-default tag for language:
it_IT: Abilita il tag hreflang x-default per la lingua:

en: Enable the new switcher
it_IT: Abilita il nuovo selettore

en: Enable translation
it_IT: Abilita la traduzione

en: Enable translation of numbers ( e.g. phone numbers)
it_IT: Abilita la traduzione dei numeri ( ad es. numeri di telefono)

en: Enables the hreflang="x-default" for an entire language. See documentation for more details.
it_IT: Abilita l'hreflang="x-default" per un'intera lingua. Consulta la documentazione per maggiori dettagli.

en: Ensure your domains are registered, pointed to your server, and have SSL certificates configured.
it_IT: Assicurati che i tuoi domini siano registrati, puntati al tuo server e abbiano i certificati SSL configurati.

en: Enter a valid license
it_IT: Inserisci una licenza valida

en: Enter your license key
it_IT: Inserisci la tua chiave di licenza

en: Entire Response From wp_remote_get():
it_IT: Risposta intera da wp_remote_get():

en: Error
it_IT: Errore

en: Error! Duplicate URL slug values.
it_IT: Errore! I valori degli slug della URL sono duplicati.

en: Error:
it_IT: Errore:

en: Even changing from en_US to en_GB, because they are treated as two different languages.
it_IT: Anche il cambiamento da en_US a en_GB, poichè sono trattate come due lingue diverse.

en: Example: %1$s for English, %2$s for Spanish, %3$s for French.
it_IT: Esempio: %1$s per l'inglese, %2$s per lo spagnolo, %3$s per il francese.

en: Exclude Gettext Strings
it_IT: Escludi stringhe Gettext

en: Exclude Gettext strings
it_IT: Escludi stringhe Gettext

en: Exclude Paths From Translation
it_IT: Escludi percorsi dalla traduzione

en: Exclude element from language
it_IT: Escludi elemento dalla lingua

en: Exclude from Language
it_IT: Escludi dalla lingua

en: Exclude from dynamic translation
it_IT: Escludi dalla traduzione dinamica

en: Exclude selectors from translation
it_IT: Escludi selettori dalla traduzione

en: Exclude selectors only from automatic translation
it_IT: Escludi selettori solo dalla traduzione automatica

en: Exclude strings & pages
it_IT: Escludi stringhe e pagine

en: Exclude strings from automatic translation
it_IT: Escludi stringhe dalla traduzione automatica

en: Exclude these strings from being translated as Gettext strings by TranslatePress. Leave the domain empty to take into account any Gettext string.<br/>Can still be translated through po/mo files.
it_IT: Escludi queste stringhe dalla traduzione come stringhe Gettext da parte di TranslatePress. Lascia vuoto il dominio per prendere in considerazione qualsiasi stringa Gettext.<br/>Possono comunque essere tradotte tramite file po/mo.

en: Exclude this element from specific languages.
it_IT: Escludi questo elemento da lingue specifiche.

en: Exclude translated links from sitemap
it_IT: Escludi i link tradotti dalla sitemap

en: Exit Setup
it_IT: Esci dalla configurazione

en: Explore pre-made templates, switch colors, flag styles, spacing, layouts & more. Use the live preview to perfect your switcher in seconds.
it_IT: Esplora modelli predefiniti, cambia colori, stili di bandiere, spaziature, layout e altro. Usa l'anteprima in tempo reale per perfezionare il tuo selettore in pochi secondi.

en: Extra Translation Features
it_IT: Altre funzionalità di traduzione

en: Filter
it_IT: Filtra

en: Filter Gettext wrapping from post content and title
it_IT: Filtra il wrapping Gettext dal contenuto e dal titolo degli articoli

en: Filter Gettext wrapping from post meta
it_IT: Filtra il wrapping Gettext dal post meta degli articoli

en: Filter by Post Type
it_IT: Filtra per tipo di articolo

en: Filter by Taxonomy
it_IT: Filtra per tassonomia

en: Filter by Translation Block
it_IT: Filtra per blocco di traduzione

en: Filter by domain
it_IT: Filtra per dominio

en: Filter by type
it_IT: Filtra per tipo

en: Filter strings according to selected translation status, filters and keywords and selected filters
it_IT: Filtra le stringhe in base allo stato di traduzione selezionato, ai filtri e alle parole chiave.

en: Filters gettext wrapping such as #!trpst#trp-gettext from all updated post content and post title. Does not affect previous post content. <br/><strong>Database backup is recommended before switching on.</strong>
it_IT: Filtra il wrapping gettext come #!trpst#trp-gettext da tutti i contenuti e i titoli degli articoli aggiornati. Non influisce sui contenuti degli articoli precedenti. <br/><strong>È consigliato eseguire un backup del database prima di attivarla.</strong>

en: Filters gettext wrapping such as #!trpst#trp-gettext from all updated post meta. Does not affect previous post meta. <br/><strong>Database backup is recommended before switching on.</strong>
it_IT: Filtra il wrapping gettext come #!trpst#trp-gettext da tutti i post meta degli articoli aggiornati. Non influisce sui post meta degli articoli precedenti. <br/><strong>È consigliato eseguire un backup del database prima di attivarla.</strong>

en: Finalize
it_IT: Finalizza

en: Find how many translatable words are on your website
it_IT: Scopri quante parole traducibili sono presenti sul tuo sito web

en: Finishing up...
it_IT: Completamento in corso...

en: First by IP address, then by browser language
it_IT: Prima dall'indirizzo IP, poi dalla lingua del browser

en: First by browser language, then IP address (recommended)
it_IT: Prima da lingua del browser, poi indirizzo IP (consigliato)

en: First, install and activate TranslatePress Pro
it_IT: Prima, installa e attiva TranslatePress Pro

en: Fix broken HTML
it_IT: Correggi HTML non valido

en: Fix missing dynamic content
it_IT: Correggi contenuto dinamico mancante

en: Fixes an edge case issue where some gettext strings have the original ID incorrectly set to NULL, causing problems in the Translation Editor.<br>This operation corrects the original IDs in the trp_gettext_* tables.<br>Only check this option if you encountered an issue in the Translation Editor where clicking the green pencil did not bring up the gettext string for translation in the left sidebar.<br>Otherwise, please leave this option unchecked because it's an intensive operation.
it_IT: Corregge un problema che si verifica in un caso limite in cui alcune stringhe gettext hanno l'ID originale impostato in modo errato su NULL, causando problemi nell'Editor di traduzione.<br>Questa operazione corregge gli ID originali nelle tabelle trp_gettext_*.<br>Seleziona questa opzione solo se hai riscontrato un problema nell'Editor di traduzione in cui facendo clic sulla matita verde non veniva mostrata la stringa gettext per la traduzione nella barra laterale sinistra.<br>In caso contrario, lascia questa opzione deselezionata poiché è un'operazione intensiva.

en: Flag URL
it_IT: URL bandiera

en: Flags with Full Language Names
it_IT: Bandiere con nome intero della lingua

en: Flags with Short Language Names
it_IT: Bandiere con nome breve della lingua

en: Floating language selection
it_IT: Selezione della lingua fluttuante

en: For custom flag, first upload the image in media library then paste the URL.<br>Changing or deleting a custom language will impact translations and site URL's.<br>The Language code and the ISO Code should contain only alphabetical values, numerical values, "-" and "_".<br>The ISO Codes can be found on <a href = "https://cloud.google.com/translate/docs/languages" target = "_blank">Google ISO Codes</a> and <a href = "https://www.deepl.com/docs-api/translating-text/" target = "_blank">DeepL Target Codes</a>.
it_IT: Per la bandiera personalizzata, carica prima l'immagine nella libreria multimediale e poi incolla l'URL.<br>La modifica o l'eliminazione di una lingua personalizzata avrà effetto sulle traduzioni e sugli URL del sito.<br>Il codice della lingua e il codice ISO devono contenere solo valori alfabetici, valori numerici, "-" e "_".<br>I codici ISO sono disponibili su <a href = "https://cloud.google.com/translate/docs/languages" target = "_blank">Google ISO Codes</a> e <a href = "https://www.deepl.com/docs-api/translating-text/" target = "_blank">DeepL Target Codes</a>.

en: For this option to work, please update the Browse as other role add-on to the latest version.
it_IT: Perché questa opzione funzioni, devi aggiornare l'addon "Browse as other role" (Naviga come un altro ruolo) alla sua ultima versione.

en: Force language in custom links
it_IT: Forza la lingua nei link personalizzati

en: Force slash at end of home url:
it_IT: Forza lo slash alla fine dell'URL home:

en: Formal
it_IT: Formale

en: Formality
it_IT: Formalità

en: Free
it_IT: Gratuita

en: From
it_IT: Da

en: Full Language Names
it_IT: Nome intero della lingua

en: Full Language Names No HTML
it_IT: Nomi completi delle lingue senza HTML

en: General
it_IT: Generale

en: General attempt to fix broken or missing HTML on translated pages.<br/>
it_IT: Tentativo generale di correggere HTML non valido o mancante nelle pagine tradotte.<br/>

en: Generate License
it_IT: Genera licenza

en: Generate automatic translations of slugs for posts, pages and Custom Post Types.<br/>The slugs will be automatically translated starting with the second refresh of each page.
it_IT: Genera traduzioni automatiche degli slug per articoli, pagine e Custom Post Types.<br/>Gli slug verranno tradotti automaticamente a partire dal secondo aggiornamento di ogni pagina.

en: Get Deal
it_IT: Ottieni l'offerta

en: Get More AI Words (%d left)
it_IT: Ottieni più parole AI (%d rimaste)

en: Get Your Free TranslatePress AI License
it_IT: Ottieni la tua licenza gratuita di TranslatePress AI

en: Get a Free AI License
it_IT: Ottieni una licenza AI gratuita

en: Get a free License Today
it_IT: Ottieni una licenza gratuita oggi

en: Get a translation volume estimate with a detailed breakdown per page
it_IT: Ottieni una stima del volume di traduzione con un'analisi dettagliata per pagina

en: Get help directly from the plugin developers, suggest improvements, or share your feedback!
it_IT: Ottieni aiuto direttamente dagli sviluppatori del plugin, suggerisci miglioramenti o condividi il tuo feedback!

en: Get more AI Words and unlock all AI features with TranslatePress Pro.
it_IT: Ottieni più parole AI e sblocca tutte le funzionalità AI con TranslatePress Pro.

en: Get more AI words and unlock all features with TranslatePress Pro.
it_IT: Ottieni più parole AI e sblocca tutte le funzionalità con TranslatePress Pro.

en: Gettext String
it_IT: Stringa Gettext

en: Gettext Strings
it_IT: Stringhe di Gettext

en: Gettext Strings are strings outputted by themes and plugins. <br> Translating these types of strings through TranslatePress can be unnecessary if they are already translated using the .po/.mo translation file system.<br>Enabling this option can improve the page load performance of your site in certain cases. The disadvantage is that you can no longer edit gettext translations using TranslatePress, nor benefit from automatic translation on these strings.
it_IT: Le stringhe Gettext sono stringhe generate da temi e plugin. <br> Tradurre questi tipi di stringhe con TranslatePress può essere superfluo se sono già state tradotte tramite il sistema di file di traduzione .po/.mo.<br>L'attivazione di questa opzione può migliorare le prestazioni di caricamento delle pagine del tuo sito in determinati casi. Lo svantaggio è che non potrai più modificare le traduzioni Gettext usando TranslatePress, né usufruire della traduzione automatica per queste stringhe.

en: Gettext Strings translation is disabled
it_IT: La traduzione delle stringhe Gettext è disabilitata

en: Go to  %1$s Appearance -> Menus%2$s to add languages to the Language Switcher in any menu.
it_IT: Vai a  %1$s Aspetto -> Menu%2$s per aggiungere lingue al Selettore di lingua in qualsiasi menu.

en: Go to <a href="%s" target="_self">Advanced</a> tab to change this feature's settings
it_IT: Vai alla scheda <a href="%s" target="_self">Avanzate</a> per modificare le impostazioni di questa funzionalità

en: Go to Addons
it_IT: Vai agli Addons

en: Go to Settings -> TranslatePress -> General tab and Save Settings. This will regenerate the tables using your current SQL server.
it_IT: Vai su Impostazioni -> TranslatePress -> scheda Generale e salva le impostazioni. Questo rigenererà le tabelle utilizzando il tuo attuale server SQL.

en: Go to Settings -> TranslatePress -> General tab and Save Settings. This will regenerate the tables using your current SQL settings. Check if no more errors occur while browsing your website in a translated language. Look at the timestamps of the errors to make sure you are not seeing the old errors. Only the most recent 5 errors are displayed.
it_IT: Vai su Impostazioni -> TranslatePress -> scheda Generale e salva le impostazioni. Questo rigenererà le tabelle utilizzando le tue attuali impostazioni SQL. Verifica che non si verifichino più errori durante la navigazione del tuo sito in una lingua tradotta. Controlla i timestamp degli errori per assicurarti di non vedere quelli vecchi. Vengono visualizzati solo gli ultimi 5 errori.

en: Go to your %1$s
it_IT: Vai al tuo %1$s

en: Google Translate API Key
it_IT: Chiave API di Google Translate

en: HTML Lang Attribute Format
it_IT: Formato attributo lang HTML

en: HTTP Referrer:
it_IT: Referrer HTTP:

en: Have a question?
it_IT: Hai una domanda?

en: Hello bar before the content
it_IT: Hello bar prima del contenuto

en: Hello! Seems like you've been using <strong>TranslatePress</strong> for a while now to translate your website. That's awesome!
it_IT: Ciao! Sembra che tu stia usando <strong>TranslatePress</strong> da un po' di tempo per tradurre il tuo sito web. È fantastico!

en: Hey %s,<br>Never miss an important update - opt in to our security and feature updates notifications, and non-sensitive diagnostic tracking.
it_IT: Ciao %s,<br>Non perdere mai un aggiornamento importante: attiva le notifiche per gli aggiornamenti di sicurezza e funzionalità, e il tracciamento diagnostico non sensibile.

en: Hover any text on the page, click %s,<br> then modify the translation in the sidebar.
it_IT: Passa il mouse su qualsiasi testo nella pagina, clicca %s,<br> poi modifica la traduzione nella barra laterale.

en: However, you can still use TranslatePress to <strong style="background: #f5fb9d;">modify gettext strings</strong> available in your page.
it_IT: Tuttavia, puoi ancora usare TranslatePress per <strong style="background: #f5fb9d;">modificare le stringhe gettext</strong> disponibili nella tua pagina.

en: Human Translation
it_IT: Traduzione umana

en: IMPORTANT: It is strongly recommended to first backup the database!
    Are you sure you want to continue?
it_IT: IMPORTANTE: si consiglia vivamente di effettuare prima un backup del database!\nSei sicuro di voler continuare?

en: IMPORTANT: It is strongly recommended to first backup the database!! Are you sure you want to continue?
it_IT: IMPORTANTE: è fortemente consigliato effettuare prima un backup del database!! Sei sicuro di voler continuare?

en: ISO Code
it_IT: Codice ISO

en: If TranslatePress detects something wrong when executing queries on your database, it may disable the Automatic Translation feature in order to avoid any extra charging by Google/DeepL. Automatic Translation needs to be manually turned on, after you solve the issues.
it_IT: Se TranslatePress rileva qualcosa di errato durante l'esecuzione delle query sul tuo database, potrebbe disabilitare la funzione di traduzione automatica per evitare addebiti extra da parte di Google/DeepL. La funzione di traduzione automatica deve essere riattivata manualmente dopo aver risolto i problemi.

en: If you absolutely need them, the removed translations can be found in tables trp_slug_original_obsolete and trp_slug_translation_obsolete.
it_IT: Se ne hai assolutamente bisogno, le traduzioni rimosse si trovano nelle tabelle trp_slug_original_obsolete e trp_slug_translation_obsolete.

en: If you can spare a few moments to rate it on WordPress.org it would help us a lot (and boost my motivation).
it_IT: Se puoi dedicare qualche momento a valutarlo su WordPress.org ci aiuterebbe molto (e aumenterebbe la mia motivazione).

en: If you have only the free plugin installed but added a paid license, please install the paid plugin from your TranslatePress account.
it_IT: Se hai installato solo il plugin gratuito ma hai aggiunto una licenza a pagamento, installa il plugin a pagamento dal tuo TranslatePress Account.

en: If your problem isn't solved, try the following steps:
it_IT: Se il problema non è risolto, prova i seguenti passaggi:

en: If your problem still isn't solved, try asking your hosting about your errors. The most common issue is missing permissions for the SQL user, such as the Create Tables permission.
it_IT: Se il problema non è ancora risolto, prova a chiedere al tuo hosting informazioni sugli errori. Il problema più comune è l'assenza di permessi per l'utente SQL, come il permesso Create Tables.

en: Images
it_IT: Immagini

en: Import / Export
it_IT: Importa / Esporta

en: In case the recent migration to the new slug rewrite is causing trouble, set this to Yes to use the old method <br> Please <a href="https://translatepress.com/support/open-ticket/?utm_source=tp-advanced&utm_medium=client-site&utm_campaign=troubleshooting" target="_blank">open a support ticket</a> letting us know of the issues you are having.
it_IT: Se la recente migrazione alla nuova riscrittura degli slug sta causando problemi, imposta su Sì per usare il vecchio metodo <br> Ti preghiamo di <a href="https://translatepress.com/support/open-ticket/?utm_source=tp-advanced&utm_medium=client-site&utm_campaign=troubleshooting" target="_blank">aprire un ticket di supporto</a> per segnalarci i problemi che stai riscontrando.

en: In most cases changing the default flag is all it is needed:
it_IT: Nella maggior parte dei casi è sufficiente la sostituzione della bandiera predefinita:

en: In order to enable Automatic Translation using TranslatePress AI, please enter your license key from
it_IT: Per abilitare la traduzione automatica usando TranslatePress AI, inserisci la chiave di licenza da

en: In order to enable Automatic Translation using TranslatePress AI, you need a license key by creating a free account.
it_IT: Per abilitare la traduzione automatica con TranslatePress AI, devi creare un account gratuito per ottenere una chiave di licenza.

en: Include what you tried, what you expected, and what happened. Screenshots help!
it_IT: Includi cosa hai provato, cosa ti aspettavi e cosa è successo. Gli screenshot aiutano!

en: Incorrect page number. Type a page number between 1 and total number of pages
it_IT: Numero di pagina non valido. Inserisci un numero compreso tra 1 e il numero totale di pagine.

en: Informal
it_IT: Informale

en: Inserting gettext original strings for language %s...
it_IT: Inserimento delle stringhe originali gettext per la lingua %s...

en: Inserting original strings for language %s...
it_IT: Inserimento delle stringhe originali per la lingua %s...

en: Install & Activate
it_IT: Installa e attiva

en: Install & Activate your pro plugin.
it_IT: Installa & attiva il tuo plugin pro.

en: Install and Activate
it_IT: Installa e attiva

en: Install failed:
it_IT: Installazione non riuscita:

en: Installed Pro versions
it_IT: Versioni Pro installate

en: Integrate machine translation directly with your WordPress website.
it_IT: Integra la traduzione automatica direttamente con il tuo sito WordPress.

en: Invalid action specified.
it_IT: Azione specificata non valida.

en: Invalid domain format.
it_IT: Formato del dominio non valido.

en: Invalid email address
it_IT: Indirizzo email non valido

en: Invalid language code
it_IT: Codice lingua non valido

en: Invalid language code. Please try again.
it_IT: Codice lingua non valido. Riprova.

en: Invalid nonce.
it_IT: Nonce non valido.

en: Invalid plugin specified.
it_IT: Plugin specificato non valido.

en: It disables detection of strings displayed dynamically using JavaScript. <br/>Strings loaded via a server side AJAX call will still be translated.
it_IT: Disabilita il rilevamento delle stringhe visualizzate dinamicamente tramite JavaScript. <br/>Le stringhe caricate tramite una chiamata AJAX lato server verranno comunque tradotte.

en: It disables search indexing the post content in translated languages.<br/>Useful when the content of the post doesn't allow HTML thus breaking the page.
it_IT: Disabilita l'indicizzazione per ricerca del contenuto dell'articolo nelle lingue tradotte.<br/>Utile quando il contenuto dell'articolo non consente HTML, causando il malfunzionamento della pagina.

en: It disables search indexing the post title in translated languages.<br/>Useful when the title of the post doesn't allow HTML thus breaking the page.
it_IT: Disabilita l'indicizzazione per ricerca del titolo dell'articolo nelle lingue tradotte.<br/>Utile quando il titolo dell'articolo non consente HTML, causando il malfunzionamento della pagina.

en: It helps remove possible duplicate translations, clear unnecessary data and repair possible metadata issues.
it_IT: Aiuta a rimuovere possibili traduzioni duplicate, cancellare dati non necessari e risolvere possibili problemi dei metadati.

en: It takes less than a minute.
it_IT: Richiede meno di un minuto.

en: Just now
it_IT: Proprio ora

en: Language
it_IT: Lingua

en: Language Settings
it_IT: Impostazioni lingua

en: Language Switcher
it_IT: Selettore di lingua

en: Language Switcher update notice
it_IT: Avviso di aggiornamento del selettore lingua

en: Language code
it_IT: Codice lingua

en: Language codes can contain only A-Z a-z 0-9 - _ characters. Check your language codes in TranslatePress General Settings.
it_IT: I codici lingua possono contenere solo caratteri A-Z a-z 0-9 - _. Verifica i tuoi codici lingua nelle Impostazioni generali di TranslatePress.

en: Language in which the translation status filter applies. Leave unselected for the translation status to apply to ANY language
it_IT: Lingua a cui si applica il filtro dello stato di traduzione. Lascia deselezionato per applicare lo stato di traduzione a QUALSIASI lingua

en: Language name
it_IT: Nome lingua

en: Learn More
it_IT: Scopri di più

en: Learn more in our documentation.
it_IT: Scopri di più nella nostra documentazione.

en: Legacy disabled.
it_IT: Legacy disabilitato.

en: Legacy language switcher is currently enabled
it_IT: Il selettore lingua legacy è attualmente abilitato

en: License
it_IT: Licenza

en: License Key
it_IT: Codice della licenza

en: License key mismatch. The license you entered doesn’t match the <strong>%1$s</strong> version you have installed. <br/>Please check that you’ve installed the correct version for your license from your %2$sTranslatePress account%3$s.
it_IT: La chiave di licenza non corrisponde. La licenza inserita non corrisponde alla versione <strong>%1$s</strong> installata. <br/>Verifica di aver installato la versione corretta per la tua licenza dal tuo %2$saccount TranslatePress%3$s.

en: Light
it_IT: Chiaro

en: Limit machine translation / characters per day
it_IT: Limita traduzione automatica / caratteri al giorno

en: Limit this menu item to the following languages
it_IT: Limita questo menu alle seguenti lingue

en: Load legacy Language Switcher
it_IT: Carica il selettore di lingua legacy

en: Load legacy SEO Pack Add-On
it_IT: Carica il componente aggiuntivo SEO Pack legacy

en: Loading Strings...
it_IT: Stringhe in caricamento...

en: Loading...
it_IT: Caricamento in corso...

en: Log machine translation queries.
it_IT: Registra le query di traduzione automatica.

en: Logged Out
it_IT: Disconnesso

en: Logged errors
it_IT: Errori registrati

en: Machine Translation
it_IT: Traduzione automatica

en: Manage Notification: %s
it_IT: Gestisci la notifica: %s

en: Manage your license & quota on the %s
it_IT: Gestisci la tua licenza e la quota nella %s

en: Manage your license in your %1$s.
it_IT: Gestisci la tua licenza nella tua %1$s.

en: Manual Translation Only
it_IT: Solo traduzione manuale

en: Manually translated
it_IT: Tradotto manualmente

en: Map this language to a different domain or sub-domain.
it_IT: Associa questa lingua a un dominio o sottodominio diverso.

en: Marketing optin
it_IT: Opt-in marketing

en: May help fix missing content inserted using JavaScript. <br> It shows dynamically inserted content in original language for a moment before the translation request is finished.
it_IT: Può aiutare a correggere il contenuto mancante inserito tramite JavaScript. <br> Mostra il contenuto inserito dinamicamente nella lingua originale per un momento prima che la richiesta di traduzione venga completata.

en: Menu item
it_IT: Voci del menu

en: Meta Information
it_IT: Informazioni dei meta

en: Migrating post slugs to new table structure for language %s...
it_IT: Migrazione degli slug dei post verso la nuova struttura della tabella per la lingua %s...

en: Migrating taxonomy and post type base slugs to new table structure...
it_IT: Migrazione degli slug base delle tassonomie e dei tipi di post verso la nuova struttura della tabella...

en: Migrating term slugs to new table structure for language %s...
it_IT: Migrazione degli slug dei termini alla nuova struttura della tabella per la lingua %s...

en: Miscellaneous options
it_IT: Opzioni varie

en: More functionality with TranslatePress Pro.
it_IT: Più funzionalità con TranslatePress Pro.

en: More info
it_IT: Maggiori informazioni

en: Multiple Languages
it_IT: Lingue multiple

en: Name and email address
it_IT: Nome e indirizzo email

en: Native name
it_IT: Nome nativo

en: Navigate to first page
it_IT: Vai alla prima pagina

en: Navigate to last page
it_IT: Vai all'ultima pagina

en: Navigate to next page
it_IT: Vai alla pagina successiva

en: Navigate to next string in dropdown list. Shortcut: CTRL(⌘) + ALT + Right Arrow
it_IT: Naviga alla stringa successiva nella lista a tendina. Scorciatoia da tastiera: CTRL(⌘) + ALT + Right Arrow

en: Navigate to previous page
it_IT: Vai alla pagina precedente

en: Navigate to previous string in dropdown list. Shortcut: CTRL(⌘) + ALT + Left Arrow
it_IT: Naviga alla stringa precedente nella lista a tendina. Scorciatoia da tastiera: CTRL(⌘) + ALT + Left Arrow

en: Navigate your website just like a particular user role would. Really useful for dynamic content or hidden content that appears for particular users.
it_IT: Naviga il tuo sito web nello stesso modo in cui lo farebbe un utente con uno specifico ruolo. Questo è molto utile per il contenuto dinamico o per il contenuto nascosto che appare solo per determinati utenti.

en: Navigation Based on Language
it_IT: Navigazione basata sulla lingua

en: Need Help?
it_IT: Hai bisogno di aiuto?

en: No Active License Detected for this website.
it_IT: Nessuna licenza attiva rilevata per questo sito web.

en: No available suggestions
it_IT: Nessun suggerimento disponibile

en: No strings match your query.
it_IT: Nessuna stringa corrisponde alla tua ricerca.

en: No, thanks.
it_IT: No, grazie.

en: Not TranslatePress onboarding page.
it_IT: Non è la pagina di onboarding di TranslatePress.

en: Not translated
it_IT: Non tradotto

en: Note: This option is disabled when Different Domain for Language addon is active.
it_IT: Nota: questa opzione è disabilitata quando l'addon Different Domain for Language è attivo.

en: Note: You can switch back anytime from <strong>Advanced Settings → <a href="%s">Troubleshooting</a></strong>.
it_IT: Nota: puoi tornare indietro in qualsiasi momento da <strong>Impostazioni avanzate → <a href="%s">Risoluzione dei problemi</a></strong>.

en: Nothing here
it_IT: Non c'è nulla qui

en: Notification Email
it_IT: Email di notifica

en: OG Description
it_IT: Descrizione di OG

en: OG Image
it_IT: Immagine OG

en: OG Image Alt
it_IT: Alt immagine OG

en: OG Image Secure URL
it_IT: URL sicuro dell'immagine OG

en: OG Site Name
it_IT: Nome del sito di OG

en: OG Title
it_IT: Titolo di OG

en: Ok, I will gladly help!
it_IT: Ok, aiuterò volentieri!

en: Once the remaining AI words run out, automatic translation through TranslatePress AI will be paused.
it_IT: Una volta esaurite le parole AI rimanenti, la traduzione automatica tramite TranslatePress AI verrà sospesa.

en: Only Flags
it_IT: Solo bandiere

en: Only by IP address
it_IT: Solo da indirizzo IP

en: Only by browser language
it_IT: Solo dalla lingua del browser

en: Only enable for testing purposes. Can impact performance.<br>All records are stored in the wp_trp_machine_translation_log database table. Use a plugin like <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-data-access/" target="_blank">WP Data Access</a> to browse the logs or directly from your database manager (PHPMyAdmin, etc.)
it_IT: Abilita solo a scopo di test. Può influire sulle prestazioni.<br>Tutti i record sono memorizzati nella tabella del database wp_trp_machine_translation_log. Utilizza un plugin come <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-data-access/" target="_blank">WP Data Access</a> per visualizzare i log oppure accedi direttamente dal gestore del database (PHPMyAdmin, ecc.).

en: Open language switcher only on click
it_IT: Apri il selettore di lingua solo al clic

en: Open the language switcher shortcode by clicking on it instead of hovering.<br> Close it by clicking on it, anywhere else on the screen or by pressing the escape key. This will affect only the shortcode language switcher.
it_IT: Apri il selettore di lingua shortcode facendo clic su di esso anziché al passaggio del mouse.<br/> Chiudilo facendo clic su di esso, in qualsiasi altro punto dello schermo o premendo il tasto Esc. Questo influenzerà solo il selettore di lingua shortcode.

en: Opens post in the translation editor. Post must be saved as draft or published beforehand.
it_IT: Apre l'articolo nell'editor di traduzione. L'articolo deve essere salvato come bozza o pubblicato in precedenza.

en: Operations to perform
it_IT: Operazioni da eseguire

en: Opposite Language
it_IT: Lingua opposta

en: Opt in to our security and feature updates notifications, and non-sensitive diagnostic tracking.
it_IT: Accetta di ricevere le notifiche relative agli aggiornamenti di sicurezza e funzionalità, e il tracciamento diagnostico non sensibile.

en: Optimize Database
it_IT: Ottimizza database

en: Optimize TranslatePress database tables
it_IT: Ottimizza le tabelle del database di TranslatePress

en: Original String
it_IT: Stringa originale

en: Other Slugs
it_IT: Altri slug

en: Other languages
it_IT: Altre lingue

en: Others
it_IT: Altri

en: Page Title
it_IT: Titolo della pagina

en: Permission denied.
it_IT: Permesso negato.

en: Placeholder attribute
it_IT: Attributo del segnaposto

en: Plan A.
it_IT: Piano A.

en: Plan B.
it_IT: Piano B.

en: Plan C.
it_IT: Piano C.

en: Please %1$senter your license%2$s key first to add more languages.
it_IT: Inserisci prima la %1$schiave di licenza%2$s per aggiungere altre lingue.

en: Please %1$senter your license%2$s key first, to activate this addon.
it_IT: Per favore, %1$sinserisci la tua chiave di licenza%2$s prima, per attivare questo componente aggiuntivo.

en: Please %1$senter%2$s your license key to enable %3$s automatic translation.
it_IT: Per favore %1$sinserisci%2$s la tua chiave di licenza per abilitare la traduzione automatica %3$s.

en: Please activate the SEO Addon from <br/>WordPress -> Settings -> TranslatePress -> Addons section
it_IT: Attiva l'addon SEO da <br/>WordPress -> Impostazioni -> TranslatePress -> sezione Addons

en: Please add an additional language.
it_IT: Aggiungi una lingua aggiuntiva.

en: Please check your TranslatePress license key.
it_IT: Controlla la tua chiave di licenza TranslatePress.

en: Please enter a domain.
it_IT: Inserisci un dominio.

en: Please enter a valid license to get access to TranslatePress AI, premium addons, automatic updates and support. Need a license key? %1$sPurchase one now%2$s
it_IT: Inserisci una licenza valida per accedere a TranslatePress AI, agli addon premium, agli aggiornamenti automatici e al supporto. Ti serve una chiave di licenza? %1$sAcquistane una ora%2$s

en: Please enter your DeepL API key.
it_IT: Inserisci la chiave API DeepL.

en: Please enter your Google Translate key.
it_IT: Inserisci la chiave Google Translate.

en: Please install and activate the TranslatePress - Multilingual plugin
it_IT: Installa e attiva il plugin TranslatePress - Multilingual

en: Please note that DeepL API usage is paid separately. See <a href="https://www.deepl.com/pro.html#developer">DeepL pricing information</a>.
it_IT: Nota che l'utilizzo dell'API DeepL è a pagamento separato. Consulta le <a href="https://www.deepl.com/pro.html#developer">informazioni sui prezzi di DeepL</a>.

en: Please purchase a new license to continue receiving access to TranslatePress AI, premium addons, automatic updates and support.
it_IT: Acquista una nuova licenza per continuare ad avere accesso a TranslatePress AI, componenti aggiuntivi premium, aggiornamenti automatici e supporto.

en: Please renew your license to continue receiving access to TranslatePress AI, premium addons, automatic updates and support.
it_IT: Rinnova la tua licenza per continuare ad avere accesso a TranslatePress AI, componenti aggiuntivi premium, aggiornamenti automatici e supporto.

en: Please update TranslatePress - Multilingual to version %2$s or newer. Your currently installed version of TranslatePress - Multilingual is no longer compatible with the current version of %1$s.
it_IT: Aggiorna TranslatePress - Multilingual alla versione %2$s o successiva. La versione attualmente installata di TranslatePress - Multilingual non è più compatibile con la versione attuale di %1$s.

en: Please update the TranslatePress - Multilingual plugin to version %1$s or higher to ensure %2$s functions correctly.
it_IT: Aggiorna il plugin TranslatePress - Multilingual alla versione %1$s o successiva per garantire il corretto funzionamento di %2$s.

en: Please upload a TranslatePress Pro plugin file.
it_IT: Carica un file del plugin TranslatePress Pro.

en: Please upload the TranslatePress PRO zip archive from your
it_IT: Carica l'archivio zip di TranslatePress Pro dal tuo

en: Plugin activation failed:
it_IT: Attivazione del plugin non riuscita:

en: Plugin deactivation failed.
it_IT: Disattivazione del plugin non riuscita.

en: Plugin installed, but entry file not found.
it_IT: Plugin installato, ma file di ingresso non trovato.

en: Plugin status & settings
it_IT: Stato e impostazioni del plugin

en: Plugins and Theme String Translation
it_IT: Traduzione stringhe di plugin e tema

en: Plugins and theme scan did not finish due to an error
it_IT: La scansione dei plugin e del tema non è stata completata a causa di un errore

en: Plugins and theme scan is complete
it_IT: Scansione dei plugin e del tema completata

en: Pop-up window over the content
it_IT: Finestra popup sopra il contenuto

en: Popup Text
it_IT: Testo del popup

en: Popup Type
it_IT: Tipo di popup

en: Post ID
it_IT: ID articolo

en: Post Slug
it_IT: Slug dell'articolo

en: Post Slugs
it_IT: Slug articoli

en: Post Type
it_IT: Tipo di articolo

en: Post Type Base Slug
it_IT: Slug base del tipo di contenuto

en: Post Type Base Slugs
it_IT: Slug base dei tipi di contenuto

en: Post slugs (this includes pages and custom post types)
it_IT: Slug dei post (incluse le pagine e i tipi di post personalizzati)

en: Post type base slugs
it_IT: Slug base dei tipi di post

en: Preferred language to navigate the site
it_IT: Lingua preferita per navigare il sito

en: Prefill with current domain
it_IT: Precompila con il dominio attuale

en: Privacy Policy
it_IT: Informativa sulla privacy

en: Pro Add-ons
it_IT: Add-on Pro

en: Pro Features
it_IT: Funzionalità Pro

en: Processing table for language %s...
it_IT: Tabella per la lingua %s in elaborazione...

en: Prompts visitors to switch to their preferred language based on their browser settings or IP address and remembers the last visited language.
it_IT: Invita i visitatori a passare alla loro lingua preferita in base alle impostazioni del browser o all'indirizzo IP e ricorda l'ultima lingua visitata.

en: Publish only when translation is complete
it_IT: Pubblica solo quando la traduzione è completa

en: Published
it_IT: Pubblicato

en: Purchase a new license
it_IT: Acquista una nuova licenza

en: Quick Intro
it_IT: Introduzione rapida

en: Quick guided setup to configure TranslatePress in no time!
it_IT: Configurazione guidata rapida per configurare TranslatePress in un attimo!

en: Rate TranslatePress on WordPress.org plugin page
it_IT: Valuta TranslatePress sulla pagina del plugin su WordPress.org

en: Re-run Setup Wizard
it_IT: Riesegui la configurazione guidata

en: Read documentation
it_IT: Leggi la documentazione

en: Receive
it_IT: Ricevi

en: Receive an email notification when your TranslatePress AI word count drops below the specified threshold.
it_IT: Ricevi una notifica email quando il conteggio delle parole di TranslatePress AI scende al di sotto della soglia specificata.

en: Recent community discussions
it_IT: Discussioni recenti della community

en: Recheck
it_IT: Ricontrolla

en: Rechecking...
it_IT: Ricontrollo in corso...

en: Recommended Plugins
it_IT: Plugin consigliati

en: Redirect directly (*not recommended)
it_IT: Reindirizza direttamente (*non consigliato)

en: Regenerating original meta table for language %s...
it_IT: Rigenerazione della tabella meta originale per la lingua %s...

en: Regional (example: en, fr, es, etc.)
it_IT: Regionale (esempio: en, fr, es, ecc.)

en: Regular
it_IT: Normale

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Remove CDATA for original and dictionary strings
it_IT: Rimuovi CDATA per le stringhe originali e del dizionario

en: Remove Country Locale
it_IT: Rimuovi locale del paese

en: Remove Region Independent Locale
it_IT: Rimuovi locale indipendente dalla regione

en: Remove duplicate hreflang
it_IT: Rimuovi hreflang duplicati

en: Remove duplicate rows for dictionary strings
it_IT: Rimuovi le righe duplicate per le stringhe del dizionario

en: Remove duplicate rows for gettext strings
it_IT: Rimuovi le righe duplicate per le stringhe gettext

en: Remove duplicate rows for original dictionary strings
it_IT: Rimuovi le righe duplicate per le stringhe originali del dizionario

en: Remove the trouble tables by executing the DROP function on them
it_IT: Rimuovi le tabelle problematiche eseguendo la funzione DROP su di esse.

en: Remove untranslated links from dictionary tables
it_IT: Rimuovi i link non tradotti dalle tabelle del dizionario

en: Removes CDATA from trp_original_strings and trp_dictionary_* tables.<br>This type of content should not be detected by TranslatePress. It might have been introduced in the database in older versions of the plugin.
it_IT: Rimuove CDATA dalle tabelle trp_original_strings e trp_dictionary_*.<br>Questo tipo di contenuto non dovrebbe essere rilevato da TranslatePress. Potrebbe essere stato introdotto nel database in versioni precedenti del plugin.

en: Removes selected filters
it_IT: Rimuove i filtri selezionati

en: Removes untranslated links and images from all trp_dictionary_* tables. These tables contain translations for user-inputted strings such as post content, post title, menus etc.
it_IT: Rimuove link e immagini non tradotti da tutte le tabelle trp_dictionary_*. Queste tabelle contengono traduzioni per stringhe inserite dall'utente come contenuto degli articoli, titolo degli articoli, menu ecc.

en: Removing cdata dictionary strings for language %s...
it_IT: Rimozione delle stringhe del dizionario cdata per la lingua %s...

en: Removing duplicated dictionary strings for language %s...
it_IT: Rimozione delle stringhe del dizionario duplicate per la lingua %s...

en: Removing duplicated gettext strings for language %s...
it_IT: Rimozione delle stringhe gettext duplicate per la lingua %s...

en: Removing untranslated dictionary links for language %s...
it_IT: Rimozione dei link del dizionario non tradotti per la lingua %s...

en: Removing untranslated dictionary strings where translation is available for language %s...
it_IT: Rimozione delle stringhe del dizionario non tradotte per cui è disponibile una traduzione per la lingua %s...

en: Renew Now
it_IT: Rinnova ora

en: Replace gettext strings that have original ID NULL with the correct original IDs
it_IT: Sostituisci le stringhe gettext che hanno l'ID originale NULL con gli ID originali corretti

en: Replacing original id NULL with value for language %s...
it_IT: Sostituzione dell'ID originale NULL con il valore per la lingua %s...

en: Requires <a href="%s" title="TranslatePress Add-on SEO Pack documentation" target="_blank">SEO Pack Add-on</a> to be installed and activated.
it_IT: Richiede che il <a href="%s" title="Documentazione del componente aggiuntivo SEO Pack di TranslatePress" target="_blank">componente aggiuntivo SEO Pack</a> sia installato e attivato.

en: Rescan plugins and theme for strings
it_IT: Riesegui la scansione di plugin e tema per le stringhe

en: Response
it_IT: Risposta

en: Response Body
it_IT: Corpo della risposta

en: Restrict by Language
it_IT: Restringi per lingua

en: Restrict element to language
it_IT: Restringi elemento alla lingua

en: Run the updater
it_IT: Avvia l'aggiornamento

en: SEO Pack (Legacy)
it_IT: SEO Pack (Precedente)

en: SEO support for page slug, page title, description and Facebook and Twitter social graph information. The HTML lang attribute is properly set.
it_IT: Supporto SEO per lo slug della pagina, il titolo della pagina, la descrizione e le informazioni del social graph di Facebook e Twitter. L'attributo HTML lang è impostato correttamente.

en: SEO support for page slug, page title, description and facebook and twitter social graph information. The HTML lang attribute is properly set.
it_IT: Supporto SEO per lo slug, il titolo e la descrizione delle pagine e per le informazioni social di Facebook e Twitter. L'attributo HTML lang è impostato correttamente.

en: Save
it_IT: Salva

en: Save Changes
it_IT: Salvale modifiche

en: Save changes to translation. Shortcut: CTRL(⌘) + S
it_IT: Salva le modifiche alla traduzione. Scorciatoia da tastiera: CTRL(⌘) + S

en: Saved
it_IT: Salvato

en: Saving translation...
it_IT: Sto salvando la traduzione...

en: Scanning item %1$d of %2$d...
it_IT: Scansione dell'elemento %1$d di %2$d in corso...

en: Scanning plugins and theme for strings...
it_IT: Scansione di plugin e tema alla ricerca di stringhe in corso...

en: Search
it_IT: Cerca

en: Search Email Strings
it_IT: Cerca stringhe email

en: Search Gettext Strings
it_IT: Cerca stringhe Gettext

en: Search Other Slugs
it_IT: Cerca altri slug

en: Search Post Slugs
it_IT: Cerca slug articoli

en: Search Post Type Base Slugs
it_IT: Cerca slug base dei tipi di contenuto

en: Search Regular Strings
it_IT: Cerca stringhe normali

en: Search Taxonomy Slugs
it_IT: Cerca slug tassonomie

en: Search Term Slugs
it_IT: Cerca slug termini

en: Search WooCommerce Slugs
it_IT: Cerca slug WooCommerce

en: Search for any text in this page in the dropdown.
it_IT: Cerca qualsiasi testo in questa pagina nel menu a discesa.

en: Search original and translated strings containing typed keywords while also matching selected filters. Place string in quotes for exact match: "string"
it_IT: Cerca stringhe originali e tradotte contenenti le parole chiave digitate, applicando anche i filtri selezionati. Racchiudi la stringa tra virgolette per una corrispondenza esatta: "stringa"

en: Security check
it_IT: Controllo di sicurezza

en: See Less
it_IT: Mostra meno

en: See More
it_IT: Mostra di più

en: See options for selecting all strings
it_IT: Visualizza le opzioni per selezionare tutte le stringhe

en: Select All
it_IT: Seleziona tutto

en: Select Visible
it_IT: Seleziona visibili

en: Select Yes if you want to force custom links without language encoding to keep the currently selected language.
it_IT: Seleziona Si se vuoi forzare i link personalizzati che non hanno una codifica in lingua a mantenere la lingua attualmente selezionata.

en: Select how the language should be detected for first time visitors.<br>The visitor's last displayed language will be remembered through cookies.
it_IT: Seleziona come le lingue debbano essere individuate dai nuovi visitatori del sito.<br>L'ultima lingua visualizzata verrà ricordata tramite utilizzo di cookie.

en: Select language
it_IT: Seleziona la lingua

en: Select languages
it_IT: Seleziona le lingue

en: Select or Upload Media
it_IT: Seleziona o carica media

en: Select string to translate...
it_IT: Seleziona le stringhe da tradurre...

en: Select the default and additional languages for your website.
it_IT: Seleziona la lingua predefinita e le lingue aggiuntive per il tuo sito web.

en: Select the language your content is written in.
it_IT: Seleziona la lingua in cui è scritto il contenuto.

en: Select the languages you wish to make your website available in.
it_IT: Seleziona le lingue in cui vuoi rendere disponibile il tuo sito.

en: Select the style of the language switcher. You will find more ways to display it, in plugin settings.
it_IT: Seleziona lo stile del selettore di lingua. Troverai altri modi per visualizzarlo nelle impostazioni del plugin.

en: Select the type of DeepL API you want to use.
it_IT: Seleziona il tipo di API DeepL che desideri utilizzare.

en: Select...
it_IT: Seleziona...

en: Selector
it_IT: Selettore

en: Serve same translation for similar text. The strings need to have a percentage of 95% similarity.<br>Helps prevent losing existing translation when correcting typos or making minor adjustments to the original text. <br>If a translation already exists for a very similar original string, it will automatically be used for the current original string.<br>Does not work when making changes to a text that is part of a translation block unless the new text is manually merged again in a translation block.<br>Each string needs to have a minimum of 50 characters.
it_IT: Usa la stessa traduzione per testi simili. Le stringhe devono avere una percentuale di similarità del 95%.<br>Evita di perdere traduzioni esistenti quando si correggono errori di battitura o si apportano lievi modifiche al testo originale. <br>Se esiste già una traduzione per una stringa originale molto simile, verrà utilizzata automaticamente per la stringa originale corrente.<br>Non funziona quando si apportano modifiche a un testo che fa parte di un blocco di traduzione, a meno che il nuovo testo non venga unito nuovamente manualmente in un blocco di traduzione.<br>Ogni stringa deve avere un minimo di 50 caratteri.

en: Set up Language Switcher
it_IT: Configura il selettore di lingua

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Settings saved.
it_IT: Impostazioni salvate.

en: Settings scope unknown.
it_IT: Ambito delle impostazioni sconosciuto.

en: Setup Complete
it_IT: Configurazione completata

en: Short Language Names
it_IT: Nome breve della lingua

en: Show "Powered by TranslatePress"
it_IT: Mostra "Powered by TranslatePress"

en: Show Both (recommended)
it_IT: Mostra entrambi (consigliato)

en: Show opposite language in the language switcher
it_IT: Mostra la lingua opposta nel selettore di lingua

en: Show the small "Powered by TranslatePress" label in the floater language switcher.
it_IT: Mostra la piccola etichetta "Powered by TranslatePress" nel selettore di lingua fluttuante.

en: Show this element only in one language.
it_IT: Mostra questo elemento solo in una lingua.

en: Sign Up and Start translating
it_IT: Registrati e inizia a tradurre

en: Sign me up!
it_IT: Iscrivimi!

en: Sign up with your email address and receive a 5-part email guide to help you maximize the power of TranslatePress.
it_IT: Iscriviti con il tuo indirizzo email e ricevi una guida in 5 parti per sfruttare al meglio TranslatePress.

en: Skip
it_IT: Salta

en: Skip and continue with manual translation »
it_IT: Salta e continua con la traduzione manuale »

en: Skip this step
it_IT: Salta questo passaggio

en: Slugs
it_IT: Slug

en: Slugs that are not found in either one of the other categories.
it_IT: Slug che non si trovano in nessuna delle altre categorie.

en: Something went wrong, please try again.
it_IT: Si è verificato un errore, riprova.

en: Source
it_IT: Sorgente

en: Split block to translate strings individually
it_IT: Dividi il blocco per tradurre le stringhe separatamente.

en: Start customizing
it_IT: Inizia a personalizzare

en: Start translating
it_IT: Inizia a tradurre

en: Step %s does not exist
it_IT: Il passaggio %s non esiste

en: String
it_IT: Stringa

en: String List
it_IT: Lista delle stringhe

en: String Translation
it_IT: Traduzione stringhe

en: String Translation Editor
it_IT: Editor traduzione stringhe

en: Strings that are user-created cannot be modified, only those from themes and plugins.
it_IT: Le stringhe che sono state create dall'utente non possono essere modificate. Puoi modificare solo quelle di temi e plugin.

en: Submit attribute
it_IT: Invia attributo

en: Successfully updated database!
it_IT: Il database è stato aggiornato con successo!

en: Suggestions from translation memory
it_IT: Suggerimenti dalla memoria di traduzione

en: Support
it_IT: Supporto

en: Support for 130+ Extra Languages
it_IT: Supporto per più di 130 lingue aggiuntive

en: Switch language to see the translation changes directly on the page.
it_IT: Cambia lingua per vedere le modifiche alla traduzione direttamente nella pagina.

en: Switch to TranslatePress AI
it_IT: Passa a TranslatePress AI

en: Switcher Location
it_IT: Posizione del selettore

en: Taxonomy
it_IT: Tassonomia

en: Taxonomy Slug
it_IT: Slug tassonomia

en: Taxonomy Slugs
it_IT: Slug tassonomie

en: Taxonomy slugs
it_IT: Slug delle tassonomie

en: Term Slug
it_IT: Slug termine

en: Term Slugs
it_IT: Slug termini

en: Term slugs
it_IT: Slug dei termini

en: Terms of Service
it_IT: Termini di servizio

en: Test API Credentials
it_IT: Verifica credenziali API

en: Test API credentials
it_IT: Verifica le credenziali API

en: Test it to see if everything is working. If something went wrong, you can restore the backup that you've made at the first step. Check if no more errors occur while browsing your website in a translated language. Look at the timestamps of the errors to make sure you are not seeing the old errors. Only the most recent 5 errors are displayed.
it_IT: Verifica che tutto funzioni. Se qualcosa è andato storto, puoi ripristinare il backup creato al primo passaggio. Verifica che non si verifichino più errori durante la navigazione del tuo sito in una lingua tradotta. Controlla i timestamp degli errori per assicurarti di non vedere quelli vecchi. Vengono visualizzati solo gli ultimi 5 errori.

en: Text
it_IT: Testo

en: Text RTL
it_IT: Testo RTL

en: Text on this page is %s% translated into all languages.
it_IT: Il testo in questa pagina è tradotto al %s% in tutte le lingue.

en: The API key entered is invalid.
it_IT: La chiave API inserita non è valida.

en: The API resource could not be found.
it_IT: La risorsa API non è stata trovata.

en: The Automatic Translation Code of the added custom language is invalid.
it_IT: Il codice di traduzione automatica della lingua personalizzata aggiunta non è valido.

en: The Language code of the added custom language cannot be empty.
it_IT: Il codice lingua della lingua personalizzata aggiunta non può essere vuoto.

en: The Language code of the added custom language is invalid.
it_IT: Il codice lingua della lingua personalizzata aggiunta non è valido.

en: The SEO Pack add-on allows translation of all the URL slugs:
it_IT: Il componente aggiuntivo SEO Pack consente la traduzione di tutti gli slug URL:

en: The SEO Pack add-on is available with ALL premium versions of the plugin.
it_IT: Il componente aggiuntivo SEO Pack è disponibile con TUTTE le versioni premium del plugin.

en: The SQL errors detected can occur for various reasons including missing tables, missing permissions for the SQL user to create tables or perform other operations, problems after site migration or changes to SQL server configuration.
it_IT: Gli errori SQL rilevati possono verificarsi per vari motivi, tra cui tabelle mancanti, permessi insufficienti per l'utente SQL per creare tabelle o eseguire altre operazioni, problemi dopo la migrazione del sito o modifiche alla configurazione del server SQL.

en: The Setup wizard allows you to quickly setup TranslatePress. You can initiate it at any time.
it_IT: La configurazione guidata ti consente di configurare rapidamente TranslatePress. Puoi avviarla in qualsiasi momento.

en: The content of this element should be written in the default language.
it_IT: Il contenuto di questo elemento dovrebbe essere scritto nella lingua predefinita.

en: The daily quota for machine translation characters exceeded. Please check the <strong>TranslatePress -> <a href="%s">Automatic Translation</a></strong> page for more information.
it_IT: È stata superata la quota giornaliera di caratteri per la traduzione automatica. Controlla la pagina <strong>TranslatePress -> <a href="%s">Traduzione automatica</a></strong> per maggiori informazioni.

en: The email address where the low AI words notification will be sent.
it_IT: L'indirizzo email a cui verrà inviata la notifica di parole AI in esaurimento.

en: The email address you added is incorrect.
it_IT: L'indirizzo email inserito non è corretto.

en: The inactive languages will still be visible and active for the admin. For other users they won't be visible in the language switchers and won't be accessible either.
it_IT: Le lingue inattive saranno comunque visibili e attive per l'amministratore. Per gli altri utenti non saranno visibili nei selettori di lingua e non saranno nemmeno accessibili.

en: The language is automatically set based by the last visited language by the user.
it_IT: La lingua viene impostata automaticamente in base all'ultima lingua visitata dall'utente.

en: The link you followed has expired. Please reload the page and try again.
it_IT: Il link che hai seguito è scaduto. Ricarica la pagina e riprova.

en: The request is too long.
it_IT: La richiesta è troppo lunga.

en: The request size is too large.
it_IT: La dimensione della richiesta è troppo grande.

en: The same text is displayed in all languages. <br>A selecting language switcher will be appended to the pop-up. The detected language is pre-selected.
it_IT: Lo stesso testo viene visualizzato in tutte le lingue. <br>Un selettore di lingua verrà aggiunto al popup. La lingua rilevata è preselezionata.

en: The selected automatic translation engine does not provide support for these languages.<br>You can still manually translate pages in these languages using the Translation Editor.
it_IT: Il motore di traduzione automatica selezionato non supporta queste lingue.<br>Puoi comunque tradurre manualmente le pagine in queste lingue utilizzando l'editor di traduzione.

en: The slug that you are trying to edit is present in other slug types:%s%. Editing it will replace each occurrence, regardless of the current type.
it_IT: Lo slug che stai cercando di modificare è presente in altri tipi di slug:%s. Modificarlo sostituirà ogni occorrenza, indipendentemente dal tipo attuale.

en: The word typed was incorrect. Action was cancelled.
it_IT: La parola digitata non è corretta. L'azione è stata annullata.

en: There are no logged errors.
it_IT: Non sono presenti errori registrati.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
it_IT: È disponibile una nuova versione di %1$s. %2$sVedi i dettagli della versione %3$s%4$s o %5$saggiorna ora%6$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
it_IT: È disponibile una nuova versione di %1$s. %2$sVedi i dettagli della versione %3$s%4$s.

en: There is an error on the DeepL service and your request could not be processed.
it_IT: Si è verificato un errore nel servizio DeepL e non è stato possibile elaborare la richiesta.

en: There was an error on the server processing your Google Translate key.
it_IT: Si è verificato un errore sul server durante l'elaborazione della tua chiave Google Translate.

en: There was an error with your Google Translate key.
it_IT: Si è verificato un errore con la tua chiave Google Translate.

en: These addons extend your translation plugin and are available in the Business and Developer plans.
it_IT: Questi addon estendono le funzionalità del tuo plugin di traduzione e sono disponibili con i piani Business e Developer.

en: These addons extend your translation plugin and are available in the Developer, Business and Personal plans.
it_IT: Questi addon estendono le funzionalità del tuo plugin di traduzione e sono disponibili con i piani Business, Developer e Personal.

en: These are the most recent 5 errors logged by TranslatePress:
it_IT: Questi sono gli ultimi 5 errori registrati da TranslatePress:

en: This Black Friday, get access to these features and more at a fraction of the costs:
it_IT: Questo Black Friday, accedi a queste funzionalità e altro ancora a una frazione del costo:

en: This TranslatePress add-on has been migrated to the main plugin and is no longer used. You can delete it.
it_IT: Questo componente aggiuntivo di TranslatePress è stato migrato al plugin principale e non è più utilizzato. Puoi eliminarlo.

en: This add-on is not available on your current plan.
it_IT: Questo componente aggiuntivo non è disponibile nel tuo piano attuale.

en: This domain is already assigned to another language.
it_IT: Questo dominio è già assegnato a un'altra lingua.

en: This element will still be visible when you are translating your website through the Translation Editor.
it_IT: Questo elemento rimarrà visibile durante la traduzione del sito web tramite l'editor di traduzione.

en: This feature is only available in the paid version. Upgrade TranslatePress and unlock more premium features.
it_IT: Questa funzionalità è disponibile solo nella versione a pagamento. Aggiorna TranslatePress e sblocca altre funzionalità premium.

en: This feature is only available when using the TranslatePress AI translation engine.
it_IT: Questa funzionalità è disponibile solo quando si utilizza il motore di traduzione TranslatePress AI.

en: This language does not support formality.
it_IT: Questa lingua non supporta la formalità.

en: This page is %1$s% translated into %2$s.
it_IT: Questa pagina è tradotta al %1$s% in %2$s.

en: This string is not ready for translation yet. <br>Try again in a moment...
it_IT: Questa stringa non è ancora pronta per la traduzione. <br>Riprova ancora tra un po'...

en: This website is already activated under a free license. Each website can only use one free license.
it_IT: Questo sito web è già attivato con una licenza gratuita. Ogni sito web può utilizzare una sola licenza gratuita.

en: This website is already activated under a free license. Each website can only use one free license. Please upgrade to a premium plan for more TranslatePress AI words from %1$s your account %2$s.
it_IT: Questo sito web è già attivato con una licenza gratuita. Ogni sito web può utilizzare una sola licenza gratuita. Per favore, aggiorna a un piano premium per ottenere più parole di TranslatePress AI tramite %1$s il tuo account %2$s.

en: This will allow TranslatePress to:
it_IT: Questo consentirà a TranslatePress di:

en: Tip for faster help:
it_IT: Consiglio per ricevere aiuto più velocemente:

en: Title attribute
it_IT: Attributo del titolo

en: To
it_IT: A

en: To Add more languages activate the Multiple Languages Addon
it_IT: Per aggiungere altre lingue, attiva l'add-on Multiple Languages.

en: To continue please type the word:
it_IT: Per continuare, digita la parola:

en: To continue translating your content, please %1$s over at %2$s
it_IT: Per continuare a tradurre i tuoi contenuti, %1$s su %2$s

en: To edit an existing TranslatePress language, input the language code and fill in only the columns you want to overwrite (e.g. Language name, Flag).<br>You can also add new custom languages. They will be available under General settings, All Languages list, where the URL slug can be edited.
it_IT: Per modificare una lingua esistente di TranslatePress, inserisci il codice della lingua e compila solo le colonne che vuoi sovrascrivere (ad es. Nome lingua, Bandiera).<br>Puoi anche aggiungere nuove lingue personalizzate. Saranno disponibili in Impostazioni generali, Elenco di tutte le lingue, dove è possibile modificare lo slug dell'URL.

en: To enable it go to
it_IT: Per abilitarla, vai su

en: To enable updates, please %1$senter your license key%2$s. Need a license key? %3$sPurchase one now%4$s.
it_IT: Per abilitare gli aggiornamenti, %1$sinserisci la tua chiave di licenza%2$s. Ti serve una chiave di licenza? %3$sAcquista una ora%4$s.

en: To enable updates, please go to the %1$slicense page%2$s and check that you have a valid license.
it_IT: Per abilitare gli aggiornamenti, vai alla %1$spagina della licenza%2$s e verifica di avere una licenza valida.

en: To enable updates, your licence needs to be renewed. Please go to the %1$sTranslatePress Account%2$s page and login to renew.
it_IT: Per abilitare gli aggiornamenti, la tua licenza deve essere rinnovata. Vai alla pagina %1$sAccount TranslatePress%2$s e accedi per rinnovarla.

en: To translate slugs, please update the SEO Pack add-on to the latest version.
it_IT: Per tradurre gli slug, aggiorna l'addon SEO Pack alla sue versione più recente.

en: To use <strong>DeepL</strong> for automatic translation, activate this Pro add-on from the <a href="%1$s" target="_self" title="%2$s">%2$s</a>.
it_IT: Per utilizzare <strong>DeepL</strong> per la traduzione automatica, attiva questo componente aggiuntivo Pro da <a href="%1$s" target="_self" title="%2$s">%2$s</a>.

en: Today's Character Count:
it_IT: Conteggio caratteri di oggi:

en: Toggle support chat
it_IT: Attiva/disattiva la chat di supporto

en: Too many requests. Please try again later.
it_IT: Troppe richieste. Riprova più tardi.

en: Top Left
it_IT: In alto a sinistra

en: Top Right
it_IT: In alto a destra

en: Transforms the language switcher into a button showing the other available language, not the current one.<br> Only works when there are exactly two languages, the default one and a translation one.<br>This will affect the shortcode language switcher and floating language switcher as well.<br> To achieve this in menu language switcher go to Appearance->Menus->Language Switcher and select Opposite Language.
it_IT: Trasforma il selettore di lingua in un pulsante che mostra l'altra lingua disponibile, non quella corrente.<br/> Funziona solo quando sono presenti esattamente due lingue, quella predefinita e una lingua di traduzione.<br/>Questo influenzerà anche il selettore di lingua shortcode e quello fluttuante.<br/> Per ottenere questo nel selettore di lingua del menu, vai su Aspetto->Menu->Selettore di lingua e seleziona Lingua opposta.

en: Translate
it_IT: Traduci

en: Translate Only Certain Paths
it_IT: Traduci solo determinati percorsi

en: Translate Page
it_IT: Traduci la pagina

en: Translate SEO Title, Description, Slug
it_IT: Traduci il titolo SEO, la descrizione e lo slug

en: Translate Site
it_IT: Traduci il sito

en: Translate by Browsing as User Role
it_IT: Traduci attraverso "Browsing as User Role" ((Navigare come un altro ruolo)

en: Translate entire block element
it_IT: Traduci l'intero blocco

en: Translate numbers and numerals
it_IT: Traduci numeri e numerali

en: TranslatePress AI words are running low on your site.
it_IT: Le parole TranslatePress AI sul tuo sito stanno per esaurirsi.

en: TranslatePress Add-ons
it_IT: Componenti aggiuntivi di TranslatePress

en: TranslatePress Database Updater
it_IT: Strumento di aggiornamento del database di TranslatePress

en: TranslatePress Errors
it_IT: Errori di TranslatePress

en: TranslatePress Preferred User Language
it_IT: Lingua preferita dell'utente TranslatePress

en: TranslatePress Pro Add-ons
it_IT: Componenti aggiuntivi TranslatePress Pro

en: TranslatePress data update
it_IT: Aggiornamento dei dati di TranslatePress

en: TranslatePress has detected and cleaned up some failed translation entries in your database following %1$san isolated incident%2$s. No further action is required.
it_IT: TranslatePress ha rilevato e ripulito alcune voci di traduzione non riuscite nel database in seguito a %1$sun incidente isolato%2$s. Non è richiesta alcuna azione aggiuntiva.

en: TranslatePress pro-actively scans and saves strings in the database when users access translated pages. <br>This setting disables this functionality and only allows translation and string saving when inside the Translation Editor. <br>Also disables machine translation outside the Translation Editor, giving you better control over character spending, by translating only the pages you visit in the Translation Editor.
it_IT: TranslatePress scansiona e salva proattivamente le stringhe nel database quando gli utenti accedono alle pagine tradotte. <br>Questa impostazione disabilita questa funzionalità e consente la traduzione e il salvataggio delle stringhe solo all'interno del Translation Editor. <br>Disabilita inoltre la traduzione automatica al di fuori del Translation Editor, offrendoti un maggiore controllo sul consumo dei caratteri, traducendo solo le pagine che visiti nel Translation Editor.

en: TranslatePress->Advanced Settings->Debug->Disable translation for gettext strings
it_IT: TranslatePress->Impostazioni avanzate->Debug->Disabilita la traduzione per le stringhe Gettext

en: TranslatePress.com Account
it_IT: Account TranslatePress.com

en: TranslatePress.com Account Page
it_IT: Pagina account di TranslatePress.com

en: Translation
it_IT: Traduzione

en: Translation Editor
it_IT: Editor di traduzione

en: Translator
it_IT: Traduttore

en: Translator Accounts
it_IT: Account traduttori

en: Transparent
it_IT: Trasparente

en: Transparent Template
it_IT: Modello trasparente

en: Troubleshooting
it_IT: Risoluzione dei problemi

en: Try to rescan plugins and theme for strings.
it_IT: Prova a rieseguire la scansione di plugin e tema per le stringhe.

en: Twitter Description
it_IT: Descrizione di Twitter

en: Twitter Image
it_IT: Immagine Twitter

en: Twitter Image Alt
it_IT: Alt immagine Twitter

en: Twitter Title
it_IT: Titolo di Twitter

en: Type a page number to navigate to
it_IT: Digita un numero di pagina a cui accedere

en: URL Slugs Translation
it_IT: Traduzione slug URL

en: Unable to load forum posts
it_IT: Impossibile caricare gli articoli del forum

en: Unable to parse feed
it_IT: Impossibile analizzare il feed

en: Unsupported languages
it_IT: Lingue non supportate

en: Update Now
it_IT: Aggiorna ora

en: Update aborted! Incorrect action.
it_IT: Aggiornamento interrotto! Azione non corretta.

en: Update aborted! Incorrect language code.
it_IT: Aggiornamento interrotto! Codice di lingua errato.

en: Update aborted! Invalid nonce.
it_IT: Aggiornamento interrotto! Nonce non valido.

en: Update aborted! Your user account doesn't have the capability to perform database updates.
it_IT: Aggiornamento interrotto! Il tuo account utente non ha la capacità di attuare aggiornamenti del database.

en: Updates, announcements, marketing, no spam
it_IT: Aggiornamenti, annunci, marketing, nessuno spam

en: Updating TranslatePress tables. Please leave this window open.
it_IT: Aggiornamento delle tabelle di TranslatePress. Lascia questa finestra aperta.

en: Updating database to version %s+
it_IT: Aggiornamento del database alla versione %s+

en: Updating gettext original string ids for language %s...
it_IT: Aggiornamento degli ID delle stringhe originali gettext per la lingua %s...

en: Updating original string ids for language %s...
it_IT: Aggiornamento degli ID delle stringhe originali per la lingua %s...

en: Updating will allow editing translations of localized text from plugins and theme. Existing translation will still work as expected.
it_IT: L'aggiornamento consentirà di modificare le traduzioni del testo localizzato di plugin e tema. La traduzione esistente continuerà a funzionare come previsto.

en: Updating will allow editing translations of slugs. Existing translation will still work as expected.
it_IT: L'aggiornamento consentirà di modificare le traduzioni degli slug. Le traduzioni esistenti continueranno a funzionare come previsto.

en: Upgrade
it_IT: Aggiorna

en: Upgrade now
it_IT: Aggiorna ora

en: Upgrade now ↗
it_IT: Aggiorna ora ↗

en: Upgrade to PRO
it_IT: Aggiorna a PRO

en: Upgrade to PRO with our biggest discount of the year!
it_IT: Aggiorna a PRO con il nostro sconto più grande dell'anno!

en: Upgrade to Pro
it_IT: Passa a Pro

en: Upgrade your plan to add more sites. %1$sUpgrade now%2$s
it_IT: Aggiorna il tuo piano per aggiungere altri siti. %1$sAggiorna ora%2$s

en: Upload error:
it_IT: Errore di caricamento:

en: Use Native language name
it_IT: Nome il nome originale della lingua

en: Use a subdirectory for the default language
it_IT: Usa una sottocartella per la lingua predefinita

en: Use shortcode on any page or widget.
it_IT: Usa lo shortcode in qualsiasi pagina o widget.

en: Use this HTTP Referrer if the API lets you restrict key usage from its Dashboard.
it_IT: Utilizza questo HTTP Referrer se l'API ti consente di limitare l'utilizzo della chiave dalla sua Dashboard.

en: Use this media
it_IT: Usa questo file media

en: User Inputted String Translation
it_IT: Traduzione stringhe inserite dall'utente

en: User Language Detection Method
it_IT: Metodo di rilevamento lingua utente

en: User Notification Popup
it_IT: Popup di notifica utente

[ctx: Verbiage for the DeepL Pro Add-on]
en: Addons tab
it_IT: Add-on

en: Video Poster
it_IT: Poster video

en: Videos
it_IT: Video

en: View All Topics
it_IT: Visualizza tutti gli argomenti

en: View Docs
it_IT: Visualizza documentazione

en: View Website As
it_IT: Visualizza sito come

en: Visit <a href="%s" target="_blank">this link</a> to see how you can set up an API key and control API costs.
it_IT: Visita <a href="%s" target="_blank">questo link</a> per scoprire come configurare una chiave API e controllare i costi delle API.

en: Visit <a href="https://cloud.google.com/docs/authentication/api-keys" target="_blank">this link</a> to see how you can set up an API key, <strong>control API costs</strong> and set HTTP referrer restrictions.
it_IT: Visita <a href="https://cloud.google.com/docs/authentication/api-keys" target="_blank">questo link</a> per vedere come impostare una chiave API, <strong>controllare i costi dell'API</strong> e impostare eventuali restrizioni per il referrer HTTP.

en: WARNING. Cannot determine your language preference based on your current IP.<br>This is most likely because the website is on a local environment.
it_IT: ATTENZIONE. Non è stato possibile determinare le tue preferenze di lingua in base al tuo IP attuale.<br>Questo è probabilmente dovuto al fatto che il sito web si trovi in un ambiente locale.

en: WARNING. Changing the default language will invalidate existing translations.
it_IT: ATTENZIONE. Il cambiamento della lingua predefinita invaliderà le traduzioni già in essere.

en: WARNING: This feature can negatively impact page loading times in secondary languages, particularly with large databases (for example websites with a lot of pages or products). If you experience slow loading times, disable this and try again.
it_IT: ATTENZIONE: questa funzione può influire negativamente sui tempi di caricamento delle pagine nelle lingue secondarie, in particolare con database di grandi dimensioni (ad esempio siti web con molte pagine o prodotti). Se riscontri tempi di caricamento lenti, disabilitala e riprova.

en: Warning: This action cannot be undone. Deleting a string will remove its current translation. The original string will appear again in this interface after TranslatePress detects it. This action is NOT equivalent to excluding the string from being translated again.
it_IT: Attenzione: questa azione non può essere annullata. Eliminare una stringa rimuoverà la sua traduzione corrente. La stringa originale ricomparirà in questa interfaccia dopo che TranslatePress la rileverà. Questa azione NON equivale a impedire che la stringa venga tradotta nuovamente.

en: We could not process your request. Please try again later.
it_IT: Non è stato possibile elaborare la richiesta. Riprova più tardi.

en: We need to update your translations database to the latest version.
it_IT: Dobbiamo aggiornare il database delle tue traduzioni all'ultima versione disponibile.

en: Website Languages
it_IT: Lingue del sito web

en: Website language selector
it_IT: Selettore lingua del sito web

en: Welcome
it_IT: Benvenuto

en: Welcome to TranslatePress
it_IT: Benvenuto in TranslatePress

en: We’ve upgraded the switcher for richer customization and a better user experience.<br>In order to use the new configurator, turn off <strong>Load legacy language switcher</strong>.
it_IT: Abbiamo aggiornato il selettore per offrire maggiori opzioni di personalizzazione e una migliore esperienza utente.<br>Per utilizzare il nuovo configuratore, disattiva <strong>Carica il selettore lingua legacy</strong>.

en: What you can do in this situation
it_IT: Cosa puoi fare in questa situazione

en: Why are these errors occuring
it_IT: Perché si verificano questi errori

en: WooCommerce Slug
it_IT: Slug WooCommerce

en: WooCommerce Slugs
it_IT: Slug WooCommerce

en: WooCommerce slugs
it_IT: Slug di WooCommerce

en: Word Threshold
it_IT: Soglia di parole

en: WordPress Translation Plugin
it_IT: Plugin di traduzione per WordPress

en: Write the text you wish to appear on the button..
it_IT: Scrivi il testo che desideri visualizzare sul pulsante..

en: Write the text you wish to appear on the close button. Leave empty for just the close button.
it_IT: Scrivi il testo che desideri visualizzare sul pulsante di chiusura. Lascia vuoto per mostrare solo il pulsante di chiusura.

en: Yes
it_IT: Sì

en: Yes, send me multilingual growth tips.
it_IT: Sì, inviami consigli sulla crescita multilingue.

en: You are about to perform this action on all the strings matching your filter, not just the visibly checked. To perform the action only to the visible strings click "Select Visible" from the table header dropdown.
it_IT: Stai per eseguire questa azione su tutte le stringhe che corrispondono al filtro, non solo su quelle visibili selezionate. Per eseguire l'azione solo sulle stringhe visibili, fai clic su "Seleziona visibili" nel menu a discesa dell'intestazione della tabella.

en: You are about to perform this action only on the visible strings. To perform the action on all the strings matching the filter click "Select All" from the table header dropdown.
it_IT: Stai per eseguire questa azione solo sulle stringhe visibili. Per eseguire l'azione su tutte le stringhe corrispondenti al filtro, fai clic su "Seleziona tutti" nel menu a discesa dell'intestazione della tabella.

en: You are trying to add an invalid additional language. Please select a valid option.
it_IT: Stai tentando di aggiungere una lingua aggiuntiva non valida. Seleziona un'opzione valida.

en: You are trying to add an invalid default language. Please select a valid option.
it_IT: Stai tentando di aggiungere una lingua predefinita non valida. Seleziona un'opzione valida.

en: You can add a new language from <a href="%s">Settings->TranslatePress</a>
it_IT: Puoi aggiungere una nuova lingua da <a href="%s">Impostazioni->TranslatePress</a>

en: You can also add the <a href="%s" title="Language Switcher Block Documentation">Language Switcher Block</a> in the WP Gutenberg Editor.
it_IT: Puoi anche aggiungere il <a href="%s" title="Language Switcher Block Documentation">blocco Selettore della lingua</a> nell'editor Gutenberg di WP.

en: You can customize the design later
it_IT: Puoi personalizzare il design in seguito

en: You can edit your site languages at any point.
it_IT: Puoi modificare le lingue del sito in qualsiasi momento.

en: You can get one for %1$sfree%2$s, by creating a free account. It includes:
it_IT: Puoi ottenerne una %1$sgratis%2$s, creando un account gratuito. Include:

en: You cannot select two languages that have the same <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes" target="_blank">iso code</a> but different formalities because doing so will lead to duplicate <a href="https://developers.google.com/search/docs/specialty/international/localized-versions" target="_blank">hreflang tags</a>.
it_IT: Non puoi selezionare due lingue con lo stesso <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes" target="_blank">codice ISO</a> ma formalità diverse, perché ciò comporterebbe <a href="https://developers.google.com/search/docs/specialty/international/localized-versions" target="_blank">tag hreflang</a> duplicati.

en: You do not have a valid license for <strong>TranslatePress</strong>. %1$sGet one for free%2$s to get access to TranslatePress AI.
it_IT: Non hai una licenza valida per <strong>TranslatePress</strong>. %1$sOttienine una gratuitamente%2$s per accedere a TranslatePress AI.

en: You do not have permission to install plugin updates
it_IT: Non sei autorizzato ad installare gli aggiornamenti del plugin

en: You have a valid %s <strong>license</strong>.
it_IT: Hai una %s <strong>licenza</strong> valida.

en: You have less than 5,000 TranslatePress AI words remaining. To continue automatically translating your website, please %spurchase additional AI words at a discount from your account%s.
it_IT: Ti rimangono meno di 5.000 parole di TranslatePress AI. Per continuare a tradurre automaticamente il tuo sito web, per favore %sacquista parole AI aggiuntive con sconto dal tuo account%s.

en: You have reached the activation limit for your <strong>%1$s</strong> license. <br/>Manage your active sites from %2$s your account %3$s.
it_IT: Hai raggiunto il limite di attivazione per la tua licenza <strong>%1$s</strong>. <br/>Gestisci i tuoi siti attivi tramite %2$s il tuo account %3$s.

en: You have successfully activated your license
it_IT: Hai attivato la tua licenza con successo

en: You have successfully set up TranslatePress for your website.
it_IT: Hai configurato TranslatePress per il tuo sito web con successo.

en: You have unsaved changes!
it_IT: Hai modifiche che non sono ancora state salvate!

en: You must first purchase this version to have access to the addon %1$shere%2$s
it_IT: Devi prima acquistare questa versione per avere accesso al componente aggiuntivo %1$squi%2$s

en: You need an active license to add more languages. Verify in your %1$saccount%2$s that your license is valid
it_IT: È necessaria una licenza attiva per aggiungere altre lingue. Verifica nel tuo %1$saccount%2$s che la licenza sia valida.

en: You need an active license to have access to the addon. Renew or purchase a new one %1$shere%2$s.
it_IT: È necessaria una licenza attiva per accedere al componente aggiuntivo. Rinnova o acquistane una nuova %1$squi%2$s.

en: You need to select a default language.
it_IT: Devi selezionare una lingua predefinita.

en: You will be notified when remaining AI words drop below this number.
it_IT: Verrai notificato quando le parole AI rimanenti scenderanno al di sotto di questo numero.

en: You're ready to start translating!
it_IT: Sei pronto per iniziare a tradurre!

en: Your %s license has <span class="trp-license-status-emphasized">expired</span>.
it_IT: La tua licenza %s è <span class="trp-license-status-emphasized">scaduta</span>.

en: Your %s license is <span class="trp-license-status-emphasized">missing or invalid</span>.
it_IT: La tua licenza %s è <span class="trp-license-status-emphasized">mancante o non valida</span>.

en: Your %s license was <span class="trp-license-status-emphasized">refunded</span>.
it_IT: La tua licenza %s è stata <span class="trp-license-status-emphasized">rimborsata</span>.

en: Your <strong>TranslatePress</strong> license has expired. <br/>Please %1$sRenew Your Licence%2$s to continue receiving access to automatic translations via TranslatePress AI, premium addons, product downloads, and automatic updates. %3$sRenew now %4$s
it_IT: La licenza di <strong>TranslatePress</strong> è scaduta. <br/>Per favore %1$sRinnova la tua licenza%2$s per continuare ad avere accesso alle traduzioni automatiche tramite TranslatePress AI, i componenti aggiuntivi premium, i download dei prodotti e gli aggiornamenti automatici. %3$sRinnova ora %4$s

en: Your <strong>TranslatePress</strong> license is missing or invalid. <br/>Please %1$sregister your copy%2$s to enable automatic website translation via TranslatePress AI, premium addons, automatic updates and support. Need a license key? %3$sPurchase one now%4$s
it_IT: La licenza di <strong>TranslatePress</strong> è mancante o non valida. <br/>Per favore %1$sregistra la tua copia%2$s per abilitare la traduzione automatica del sito web tramite TranslatePress AI, i componenti aggiuntivi premium, gli aggiornamenti automatici e l'assistenza. Ti serve una chiave di licenza? %3$sAcquistane una ora%4$s

en: Your <strong>TranslatePress</strong> license will expire on %1$s. Please %2$sRenew Your Licence%3$s to continue receiving access to automatic translations via TP AI, premium addons, product downloads and automatic updates. %4$sRenew Now%5$s
it_IT: La licenza di <strong>TranslatePress</strong> scadrà il %1$s. Per favore %2$sRinnova la tua licenza%3$s per continuare ad avere accesso alle traduzioni automatiche tramite TP AI, i componenti aggiuntivi premium, i download dei prodotti e gli aggiornamenti automatici. %4$sRinnova ora%5$s

en: Your HTTP referrer is: %s
it_IT: Il tuo referrer HTTP è: %s

en: Your License Key is invalid.
it_IT: La tua chiave di licenza non è valida.

en: Your License Key is valid.
it_IT: La tua chiave di licenza è valida.

en: Your License has expired.
it_IT: La tua licenza è scaduta.

en: Your License is Invalid
it_IT: La tua licenza non è valida

en: Your TranslatePress license key is invalid or missing.
it_IT: La chiave di licenza TranslatePress non è valida o mancante.

en: Your email
it_IT: La tua email

en: Your free account includes:
it_IT: Il tuo account gratuito include:

en: Your license is disabled for this URL. Re-enable it from <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=license-deactivated">https://translatepress.com/account</a> -> Manage Sites.
it_IT: La tua licenza è disabilitata per questo URL. Riattivala da <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=license-deactivated">https://translatepress.com/account</a> -> Gestisci siti.

en: Your license is valid and active.
it_IT: La tua licenza è valida e attiva.

en: Your license key expired on %s.
it_IT: La tua chiave di licenza è scaduta il %s.

en: Your license key has been disabled.
it_IT: La tua licenza è stata disattivata.

en: Your license key has reached its activation limit.
it_IT: La tua licenza ha raggiunto il limite di attivazioni.

en: Your license key is disabled for this URL. Re-enable it from <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=tp-onboarding&utm_medium=client-site&utm_campaign=activate-license">https://translatepress.com/account</a> -> Manage Sites.
it_IT: La chiave di licenza è disabilitata per questo URL. Riattivala da <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=tp-onboarding&utm_medium=client-site&utm_campaign=activate-license">https://translatepress.com/account</a> -> Gestisci siti.

en: Your license key is disabled for this URL. Re-enable it from <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=tp-onboarding&utm_medium=client-site&utm_campaign=tp-ai">https://translatepress.com/account</a> -> Manage Sites.
it_IT: La chiave di licenza è disabilitata per questo URL. Riabilitala da <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=tp-onboarding&utm_medium=client-site&utm_campaign=tp-ai">https://translatepress.com/account</a> -> Gestisci siti.

en: Your license key is disabled for this URL. Re-enable it from <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=license-deactivated">https://translatepress.com/account</a> -> Manage Sites.
it_IT: La chiave di licenza è disabilitata per questo URL. Riattivala da <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=license-deactivated">https://translatepress.com/account</a> -> Gestisci siti.

en: Your profile overview
it_IT: Panoramica del tuo profilo

en: Your translation quota has been reached.
it_IT: La quota di traduzione è stata raggiunta.

en: [%s] Low TranslatePress AI Words
it_IT: [%s] Parole TranslatePress AI in esaurimento

en: by
it_IT: di

en: characters per day
it_IT: caratteri al giorno

en: few
it_IT: pochi

en: found in translation
it_IT: trovato nella traduzione

en: items
it_IT: elementi

en: many
it_IT: molti

en: one
it_IT: uno

en: other
it_IT: altro

[ctx: page 1 of 3]
en: of
it_IT: /

en: plural form
it_IT: forma plurale

en: replace the default flag
it_IT: sostituisci la bandiera predefinita

en: unknown
it_IT: sconosciuto

en: upgrade your plan
it_IT: passa a un piano superiore

en: upgrade your plan or get extra AI Words
it_IT: passa a un piano superiore o ottieni parole AI aggiuntive

en: words
it_IT: parole

en: your account.
it_IT: il tuo account.

en: ~ Razvan, developer of TranslatePress
it_IT: ~ Razvan, sviluppatore di TranslatePress

en: « Go Back
it_IT: « Torna indietro

en: « Go back
it_IT: « Torna indietro
