TranslatePress Multilingual - en to cs_CZ translation catalogue (881 entries)

en:  Error:
cs_CZ:  Chyba:

en:  Or %1$spurchase one here%2$s
cs_CZ:  Nebo %1$skupte si ho zde%2$s

en:  TranslatePress Settings
cs_CZ:  Nastavení TranslatePress

en:  and uncheck the Checkbox.
cs_CZ:  a zrušte zaškrtnutí políčka.

en:  done.
cs_CZ:  hotovo.

en:  or
cs_CZ:  nebo

en:  words remaining.
cs_CZ:  zbývajících slov.

en: %1$s automatic translation requires an active license. Please %2$srenew%3$s your license or purchase a new one %4$shere%5$s.
cs_CZ: Automatický překlad %1$s vyžaduje aktivní licenci. Prosím, %2$sobnovte%3$s svou licenci nebo si zakupte novou %4$szde%5$s.

en: %1$s% of text on this page is translated into %2$s.
cs_CZ: %1$s% textu na této stránce je přeloženo do %2$s.

en: %d day ago | %d days ago
cs_CZ[0]: před %d dnem
cs_CZ[1]: před %d dny
cs_CZ[2]: před %d dny

en: %d hour ago | %d hours ago
cs_CZ[0]: před %d hodinou
cs_CZ[1]: před %d hodinami
cs_CZ[2]: před %d hodinami

en: %d original entries and their translations were deleted.
cs_CZ: Bylo smazáno %d původních záznamů a jejich překladů.

en: %sJoin our FREE & EXCLUSIVE onboarding course%s and learn how to grow your multilingual traffic, reach international markets, and save time & money while getting the most out of TranslatePress!
cs_CZ: %sPřipojte se k našemu BEZPLATNÉMU A EXKLUZIVNÍMU úvodnímu kurzu%s a naučte se, jak rozšířit návštěvnost vašeho vícejazyčného webu, proniknout na mezinárodní trhy a šetřit čas i peníze při maximálním využití TranslatePress!

en: (inactive)
cs_CZ: (neaktivní)

en: 2000 AI words to translate automatically
cs_CZ: 2000 AI slov k automatickému překladu

en: 5 Days to Better Multilingual Websites
cs_CZ: 5 dní k lepším vícejazyčným webům

en: <a href="%s" target="_blank">Here</a> you can observe the last 5 SQL errors relevant to TranslatePress if they exist.
cs_CZ: <a href="%s" target="_blank">Zde</a> můžete sledovat posledních 5 chyb SQL souvisejících s TranslatePress, pokud existují.

en: <a href="%s">Click here</a> to access the database optimization tool.
cs_CZ: <a href="%s">Klikněte zde</a> pro přístup k nástroji pro optimalizaci databáze.

en: <br/>If you have only the free plugin installed but added a paid license, please install the paid plugin from your TranslatePress account.
cs_CZ: <br/>Pokud máte nainstalovaný pouze bezplatný plugin, ale zadali jste placenou licenci, nainstalujte si prosím placený plugin z vašeho TranslatePress Account.

en: <p><strong>License key mismatch.</strong> The license you entered doesn't match the TranslatePress version you have installed.</p><p>Please check that you've installed the correct version for your license from your TranslatePress account.</p>
cs_CZ: <p><strong>Neshoda licenčního klíče.</strong> Zadaná licence neodpovídá nainstalované verzi TranslatePress.</p><p>Zkontrolujte prosím, že máte ze svého účtu TranslatePress nainstalovanou správnou verzi pro vaši licenci.</p>

en: <p><strong>License key mismatch.</strong> The license you entered doesn’t match the TranslatePress version you have installed.</p><p>Please check that you’ve installed the correct version for your license from your TranslatePress account.</p>
cs_CZ: <p><strong>Neshoda licenčního klíče.</strong> Zadaná licence neodpovídá verzi TranslatePress, kterou máte nainstalovanou.</p><p>Zkontrolujte prosím, že jste ze svého účtu TranslatePress nainstalovali správnou verzi pro vaši licenci.</p>

en: <strong>DeepL</strong> automatic translation is available as a <a href="%1$s" target="_blank" title="%2$s">%2$s</a>.
cs_CZ: Automatický překlad <strong>DeepL</strong> je dostupný jako <a href="%1$s" target="_blank" title="%2$s">%2$s</a>.

en: <strong>Different Domain per Language add-on</strong> requires TranslatePress version %1$s or higher. You are currently using version %2$s. Please update TranslatePress to enable this feature.
cs_CZ: <strong>Doplněk Different Domain per Language</strong> vyžaduje TranslatePress verze %1$s nebo vyšší. Aktuálně používáte verzi %2$s. Pro aktivaci této funkce prosím aktualizujte TranslatePress.

en: <strong>Extra Languages add-on</strong> requires TranslatePress version %1$s or higher. You are currently using version %2$s. Please update TranslatePress to enable this feature.
cs_CZ: <strong>Doplněk Extra Languages</strong> vyžaduje TranslatePress verzi %1$s nebo vyšší. Aktuálně používáte verzi %2$s. Chcete-li tuto funkci povolit, aktualizujte prosím TranslatePress.

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> Before performing this action it is strongly recommended to first backup the database.
cs_CZ: <strong>DŮLEŽITÁ POZNÁMKA:</strong> Před provedením této akce je důrazně doporučeno nejprve zálohovat databázi.

en: <strong>NEW:</strong> The <strong>Different Domain per Language</strong> add-on is here! Boost your global SEO and create a local experience with country-specific domains like .de or .fr. <a href="https://translatepress.com/docs/addons/different-domain-per-language/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=new-addon-ddpl" target="_blank">Learn more</a>.
cs_CZ: <strong>NOVÉ:</strong> Je tu doplněk <strong>Different Domain per Language</strong>! Podpořte své globální SEO a vytvořte místní zážitek s doménami specifickými pro jednotlivé země, jako jsou .de nebo .fr. <a href="https://translatepress.com/docs/addons/different-domain-per-language/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=new-addon-ddpl" target="_blank">Zjistit více</a>.

en: <strong>NEW:</strong> The <strong>Different Domain per Language</strong> add-on is here! Boost your global SEO and create a local experience with country-specific domains like .de or .fr. Upgrade to <a href="https://translatepress.com/pricing/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=new-addon-ddpl-upsell" target="_blank">TranslatePress Business or Developer</a> to access it + more premium perks!
cs_CZ: <strong>NOVÉ:</strong> Je tu doplněk <strong>Different Domain per Language</strong>! Podpořte své globální SEO a vytvořte místní zážitek s doménami specifickými pro jednotlivé země, jako jsou .de nebo .fr. Upgradujte na <a href="https://translatepress.com/pricing/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=new-addon-ddpl-upsell" target="_blank">TranslatePress Business nebo Developer</a> a získejte k němu přístup i další prémiové výhody!

en: <strong>This Black Friday, renew your license at a special price</strong> to continue receiving access to product downloads, automatic updates, and support.
cs_CZ: <strong>Využijte Black Friday a obnovte svou licenci za zvýhodněnou cenu</strong>, abyste nadále měli přístup ke stažení produktů, automatickým aktualizacím a podpoře.

en: <strong>TranslatePress</strong> encountered SQL errors. <a href="%s" title="View TranslatePress SQL Errors">Check out the errors</a>.
cs_CZ: <strong>TranslatePress</strong> zaznamenal SQL chyby. <a href="%s" title="Zobrazit SQL chyby TranslatePress">Zobrazit chyby</a>.

en: <strong>TranslatePress</strong> requires <strong><a href="http://php.net/manual/en/book.mbstring.php">Multibyte String PHP library</a></strong>. Please contact your server administrator to install it on your server.
cs_CZ: <strong>TranslatePress</strong> vyžaduje <strong><a href="http://php.net/manual/en/book.mbstring.php">knihovnu PHP Multibyte String</a></strong>. Obraťte se na správce serveru, aby vám ji nainstaloval.

en: <strong>TranslatePress</strong> requires at least PHP version 5.6.20+ to run. It is the <a href="%s">minimum requirement of the latest WordPress version</a>. Please contact your server administrator to update your PHP version.
cs_CZ: <strong>TranslatePress</strong> ke spuštění vyžaduje alespoň PHP verzi 5.6.20+. Jedná se o <a href="%s">minimální požadavek nejnovější verze WordPress</a>. Kontaktujte prosím správce serveru, aby aktualizoval vaši verzi PHP.

en: <strong>Warning:</strong> Some strings have possibly incorrectly encoded characters. This may result in breaking the queries, rendering the page untranslated in live mode. Consider revising the following strings or their method of outputting.
cs_CZ: <strong>Varování:</strong> Některé řetězce mohou obsahovat nesprávně zakódované znaky. To může vést k selhání dotazů a k tomu, že se stránka v živém režimu zobrazí nepřeložená. Zvažte úpravu následujících řetězců nebo způsobu jejich výstupu.

en: A popup appears asking the user if they want to be redirected
cs_CZ: Zobrazí se vyskakovací okno s dotazem, zda se uživatel chce přesměrovat

en: A popup appears asking the user if they want to be redirected.
cs_CZ: Zobrazí se vyskakovací okno s dotazem, zda se uživatel chce přesměrovat.

en: A short list of plugins you can use to extend your website.
cs_CZ: Krátký seznam pluginů, které můžete použít k rozšíření svého webu.

en: A valid license is required to enable Automatic Translation.
cs_CZ: K povolení automatického překladu je vyžadována platná licence.

en: AI Words Low Notification
cs_CZ: Upozornění na nízký počet AI slov

en: API key validation failed.
cs_CZ: Ověření API klíče selhalo.

en: API key verification was successful.
cs_CZ: Ověření API klíče bylo úspěšné.

en: Accept user payments, create subscription plans and restrict content on your membership site.
cs_CZ: Přijímejte platby od uživatelů, vytvářejte plány předplatného a omezujte obsah na svém členském webu.

en: Access to TranslatePress AI
cs_CZ: Přístup k TranslatePress AI

en: Access to TranslatePress AI for instant automatic translations
cs_CZ: Přístup k TranslatePress AI pro okamžité automatické překlady

en: Account Page
cs_CZ: Stránka účtu

en: Activate
cs_CZ: Aktivovat

en: Activate License
cs_CZ: Aktivovat licenci

en: Activate License Key
cs_CZ: Aktivovat licenční klíč

en: Activate License »
cs_CZ: Aktivovat licenci »

en: Activation error:
cs_CZ: Chyba aktivace:

en: Active
cs_CZ: Aktivní

en: Active, Deactivated, installed version and settings
cs_CZ: Aktivní, deaktivovaný, nainstalovaná verze a nastavení

en: Add
cs_CZ: Přidat

en: Add Extra AI Words
cs_CZ: Přidat další AI slova

en: Add Language
cs_CZ: Přidat jazyk

en: Add Languages
cs_CZ: Přidat jazyky

en: Add Media
cs_CZ: Přidat média

en: Add New
cs_CZ: Přidat nový

en: Add a New Language
cs_CZ: Přidat nový jazyk

en: Add a floating dropdown that follows the user on every page.
cs_CZ: Přidejte plovoucí rozbalovací nabídku, která uživatele sleduje na každé stránce.

en: Add a license key
cs_CZ: Přidat licenční klíč

en: Add a limit to the number of automatically translated characters so you can better budget your project.
cs_CZ: Nastavte limit počtu automaticky překládaných znaků, abyste mohli lépe plánovat rozpočet svého projektu.

en: Add as many languages as you need for your project to go global. Publish your language only when all your translations are done.
cs_CZ: Přidejte tolik jazyků, kolik váš projekt potřebuje pro globální dosah. Jazyk zveřejněte až tehdy, když budou všechny překlady hotové.

en: Add more than two languages with TranslatePress Pro.
cs_CZ: Přidejte více než dva jazyky s TranslatePress Pro.

en: Add your API Key here...
cs_CZ: Zde zadejte svůj API klíč...

en: Add your License Key
cs_CZ: Přidat licenční klíč

en: Add your License Key to unlock all premium features. Find the License Key in your
cs_CZ: Přidejte svůj licenční klíč a odemkněte všechny prémiové funkce. Licenční klíč najdete ve svém

en: Adding more than two languages is a paid feature. Upgrade TranslatePress and unlock more premium features.
cs_CZ: Přidání více než dvou jazyků je placená funkce. Upgradujte TranslatePress a odemkněte další prémiové funkce.

en: Additional Language
cs_CZ: Další jazyk

en: Addons
cs_CZ: Doplňky

en: Admin Notices
cs_CZ: Správcovská oznámení

en: Ads a slash at the end of the home_url() function
cs_CZ: Přidá lomítko na konec funkce home_url()

en: Advanced
cs_CZ: Pokročilé

en: Advanced Add-ons
cs_CZ: Pokročilé doplňky

en: All Languages
cs_CZ: Všechny jazyky

en: All TranslatePress functionalities are disabled until then.
cs_CZ: Do té doby jsou všechny funkce TranslatePress deaktivovány.

en: All individual TranslatePress add-on plugins <a href="%1$s" target="_blank">have been discontinued</a> and are now included in the premium Personal, Business and Developer versions of TranslatePress. Please log into your <a href="%2$s" target="_blank">account page</a>, download the new premium version and install it. Your individual addons settings will be ported over.
cs_CZ: Všechny jednotlivé doplňky TranslatePress <a href="%1$s" target="_blank">byly ukončeny</a> a jsou nyní zahrnuty v prémiových verzích Personal, Business a Developer pluginu TranslatePress. Přihlaste se prosím do své <a href="%2$s" target="_blank">stránky účtu</a>, stáhněte si novou prémiovou verzi a nainstalujte ji. Vaše nastavení jednotlivých doplňků bude přeneseno.

en: Allow & Continue
cs_CZ: Povolit a pokračovat

en: Allow this user to translate the website.
cs_CZ: Umožnit tomuto uživateli překládat web.

en: Allow translation to the corresponding language only if the content is written in the default language.
cs_CZ: Povolit překlad do příslušného jazyka pouze v případě, že je obsah napsán ve výchozím jazyce.

en: Already a Pro User?
cs_CZ: Už jste uživatelem Pro?

en: Already purchased a Premium version?
cs_CZ: Už jste zakoupili prémiovou verzi?

en: Alt attribute
cs_CZ: Atribut alt

en: Alternative Engines
cs_CZ: Alternativní motory

en: Always use this language
cs_CZ: Vždy používat tento jazyk

en: An error occurred while loading results. Most likely you were logged out. Reload page?
cs_CZ: Při načítání výsledků došlo k chybě. Nejspíše jste byli odhlášeni. Znovu načíst stránku?

en: An error occurred, please try again.
cs_CZ: Došlo k chybě, zkuste to prosím znovu.

en: Anchor link
cs_CZ: Odkaz

en: Any Post Status
cs_CZ: Libovolný stav příspěvku

en: Applies to all types of language switchers (floating, shortcode, and menu). When enabled, the site will revert to using the original Language Switcher configured in the General Settings tab, replacing the new customizable version. Your existing switcher settings will remain saved, but they will be ignored while this option is active.
cs_CZ: Vztahuje se na všechny typy přepínačů jazyků (plovoucí, shortcode a v menu). Po aktivaci se web vrátí k používání původního přepínače jazyků nastaveného na kartě Obecná nastavení, který nahradí novou přizpůsobitelnou verzi. Vaše stávající nastavení přepínače zůstanou uložena, ale budou ignorována, dokud je tato možnost aktivní.

en: Apply
cs_CZ: Použít

en: Apply a Template
cs_CZ: Použít šablonu

en: Are you a TranslatePress PRO user?
cs_CZ: Jste uživatelem TranslatePress Pro?

en: Are you sure you want to remove this item?
cs_CZ: Opravdu chcete odstranit tuto položku?

en: Are you sure you want to remove this language?
cs_CZ: Opravdu chcete odstranit tento jazyk?

en: Are you sure you want to split this phrase into smaller parts?
cs_CZ: Opravdu chcete rozdělit tuto frázi na menší části?

en: Article Section
cs_CZ: Sekce článku

en: Article Tag
cs_CZ: Štítek článku

en: Ask a Question
cs_CZ: Položit otázku

en: Ask the community
cs_CZ: Zeptat se komunity

en: Assign different domains or subdomains to each language. When visitors access these domains, TranslatePress loads the appropriate language translation directly without redirecting.
cs_CZ: Přiřaďte každému jazyku jinou doménu nebo subdoménu. Když návštěvníci přistupují k těmto doménám, TranslatePress přímo načte příslušný jazykový překlad bez přesměrování.

en: Audios
cs_CZ: Audio

en: Automatic Translation
cs_CZ: Automatický překlad

en: Automatic Translation Memory
cs_CZ: Automatická překladová paměť

en: Automatic Translation Settings
cs_CZ: Nastavení automatického překladu

en: Automatic User Language Detection
cs_CZ: Automatická detekce jazyka uživatele

en: Automatic and manual slug translation changes performed when <strong>TranslatePress - Multilingual</strong> 2.8.4 was active had to be removed because of some issues with that version. All slug translations from before that version are now in use. Thank you for understanding!
cs_CZ: Automatické a ruční změny překladu slugů provedené při aktivní verzi <strong>TranslatePress - Multilingual</strong> 2.8.4 byly odstraněny kvůli některým problémům s touto verzí. Všechny překlady slugů z doby před touto verzí jsou nyní v používání. Děkujeme za pochopení!

en: Automatic translation has been disabled.
cs_CZ: Automatický překlad byl zakázán.

en: Automatically Translate Slugs
cs_CZ: Automaticky překládat slugy

en: Automatically translate your website through the DeepL API.
cs_CZ: Automaticky překládejte svůj web prostřednictvím DeepL API.

en: Automatically translate your website using TranslatePress AI.
cs_CZ: Automaticky přeložte svůj web pomocí TranslatePress AI.

en: Automatically translated
cs_CZ: Automaticky přeloženo

en: Available in our Pro Versions
cs_CZ: Dostupné v našich Pro verzích

en: Available languages
cs_CZ: Dostupné jazyky

en: Back to TranslatePress Settings
cs_CZ: Zpět do nastavení TranslatePress

en: Bad request. There was an error accessing the DeepL API.
cs_CZ: Chybný požadavek. Při přístupu k DeepL API došlo k chybě.

en: Before enabling:
cs_CZ: Před povolením:

en: Block Crawlers
cs_CZ: Blokovat crawlery

en: Block crawlers from triggering automatic translations on your website.<br>This will not prevent crawlers from accessing this site's pages.
cs_CZ: Zabránit crawlerům ve spouštění automatických překladů na vašem webu.<br>Toto nezabrání crawlerům v přístupu ke stránkám tohoto webu.

en: Border
cs_CZ: Ohraničení

en: Border Template
cs_CZ: Šablona s ohraničením

en: Bottom Left
cs_CZ: Vlevo dole

en: Bottom Right
cs_CZ: Vpravo dole

en: Brand-new Language Switcher Settings are here!
cs_CZ: Zbrusu nové nastavení přepínače jazyků je tady!

en: Browse As User Role
cs_CZ: Prohlížet v roli uživatele

en: Bulk Actions
cs_CZ: Hromadné akce

en: Button Text
cs_CZ: Text tlačítka

en: By checking this setting the preferred language will remain the one selected above, without the possibility of being changed in the frontend.<br>This language will be used in different operations such as sending email to the user.
cs_CZ: Zaškrtnutím tohoto nastavení zůstane preferovaný jazyk nastaven na výše vybraný jazyk bez možnosti jeho změny na frontendu.<br>Tento jazyk bude použit při různých operacích, například při odesílání e-mailu uživateli.

en: By upgrading you'll get access to all paid add-ons, premium support and help fund the future development of TranslatePress.
cs_CZ: Po upgradu získáte přístup ke všem placeným doplňkům, prémiové podpoře a pomůžete financovat budoucí vývoj TranslatePress.

en: Capture more user information on the registration form with the help of Profile Builder's custom user profile fields and/or add an Email Confirmation process to verify your customers accounts.
cs_CZ: Získejte v registračním formuláři více informací o uživatelích pomocí vlastních polí uživatelského profilu od Profile Builderu a/nebo přidejte proces potvrzení e-mailem pro ověření účtů svých zákazníků.

en: Change lang attribute of the html tag to a format that includes country regional or not. <br>In HTML, the lang attribute (<html lang="en-US">)  should be used to  specify the language of text content so that the  browser can correctly display or process  your content (eg. for  hyphenation, styling, spell checking, etc).
cs_CZ: Změňte atribut lang značky html na formát zahrnující či nezahrnující regionální kód země. <br>V HTML by měl být atribut lang (<html lang="en-US">) používán k určení jazyka textového obsahu, aby prohlížeč mohl správně zobrazit nebo zpracovat váš obsah (např. pro dělení slov, stylování, kontrolu pravopisu atd.).

en: Change language
cs_CZ: Změnit jazyk

en: Change language to %s
cs_CZ: Změnit jazyk na %s

en: Check DNS
cs_CZ: Zkontrolovat DNS

en: Check if the selected translation engine is configured correctly.
cs_CZ: Zkontrolujte, zda je vybraný překladový motor správně nakonfigurován.

en: Check if you want to add the subdirectory in the URL for the default language.</br>By checking this option, the default language seen by website visitors will become the first one in the "All Languages" list.
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud chcete do URL přidat podadresář pro výchozí jazyk.</br>Zaškrtnutím této možnosti se výchozí jazyk, který uvidí návštěvníci webu, stane prvním v seznamu „Všechny jazyky“.

en: Check if you want to display languages in their native names. Otherwise, languages will be displayed in English.
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud chcete zobrazovat jazyky v jejich nativních názvech. V opačném případě budou jazyky zobrazeny v angličtině.

en: Checking DNS...
cs_CZ: Kontrola DNS...

en: Choose a language...
cs_CZ: Vyberte jazyk...

en: Choose a secondary language...
cs_CZ: Vyberte sekundární jazyk...

en: Choose from which languages to exclude this element.
cs_CZ: Vyberte, ze kterých jazyků se má tento prvek vyloučit.

en: Choose in which language to show this element.
cs_CZ: Vyberte, v jakém jazyce se má tento prvek zobrazit.

en: Choose what paths can be translated. Supports wildcard at the end of the path.<br>For example, to exclude https://example.com/some/path you can either use the rule /some/path/ or /some/*.<br>Enter each rule on it's own line. To exclude the home page use {{home}}.
cs_CZ: Vyberte, které cesty mohou být přeloženy. Podporuje zástupný znak na konci cesty.<br>Chcete-li například vyloučit https://example.com/some/path, můžete použít pravidlo /some/path/ nebo /some/*.<br>Zadejte každé pravidlo na samostatný řádek. Pro vyloučení úvodní stránky použijte {home}.

en: Choose which engine you want to use in order to %1$s automatically translate your website.
cs_CZ: Vyberte, který motor chcete použít, abyste %1$s automaticky přeložili svůj web.

en: Choose which hreflang tags will appear on your website.<br/>We recommend showing both types of hreflang tags as indicated by <a href="https://developers.google.com/search/docs/advanced/crawling/localized-versions" title="Google Crawling" target="_blank">Google documentation</a>.<br/>Removing Country Locale when having multiple Country Locales of the same language (ex. English UK and English US) will result in showing one hreflang tag with link to just one of the region locales for that language.
cs_CZ: Vyberte, které značky hreflang se zobrazí na vašem webu.<br/>Doporučujeme zobrazovat oba typy značek hreflang, jak uvádí <a href="https://developers.google.com/search/docs/advanced/crawling/localized-versions" title="Google Crawling" target="_blank">dokumentace Google</a>.<br/>Odstranění zeměpisné lokality při existenci více zeměpisných lokalit stejného jazyka (např. English UK a English US) povede k zobrazení jedné značky hreflang s odkazem pouze na jednu z regionálních lokalit tohoto jazyka.

en: Cleaning gettext original strings table for language %s...
cs_CZ: Čištění tabulky původních řetězců gettext pro jazyk %s...

en: Cleaning original meta table for language %s...
cs_CZ: Čistí se tabulka metadat původních řetězců pro jazyk %s...

en: Cleaning original strings table for language %s...
cs_CZ: Čištění tabulky původních řetězců pro jazyk %s...

en: Cleans up all trp_dictionary_* tables of duplicate rows. These tables contain translations for user-inputted strings such as post content, post title, menus etc.
cs_CZ: Vyčistí všechny tabulky trp_dictionary_* od duplicitních řádků. Tyto tabulky obsahují překlady řetězců zadaných uživatelem, jako je obsah příspěvku, titulek příspěvku, nabídky atd.

en: Cleans up all trp_gettext_* tables of duplicate rows. These tables contain translations for themes and plugin strings.
cs_CZ: Vyčistí všechny tabulky trp_gettext_* od duplicitních řádků. Tyto tabulky obsahují překlady řetězců šablon a pluginů.

en: Cleans up all trp_original_strings table of duplicate rows. This table contains strings in the default language, without any translation.<br>The trp_original_meta table, which contains meta information that refers to the post parent’s ID, is also regenerated.<br>Such duplicates can appear in exceptional situations of unexpected behavior.
cs_CZ: Vyčistí tabulku trp_original_strings od duplicitních řádků. Tato tabulka obsahuje řetězce ve výchozím jazyce bez jakéhokoli překladu.<br>Tabulka trp_original_meta, která obsahuje meta informace odkazující na ID rodičovského příspěvku, je také znovu vygenerována.<br>Tyto duplicity se mohou objevit ve výjimečných situacích neočekávaného chování.

en: Clear filters
cs_CZ: Zrušit filtry

en: Click to Copy
cs_CZ: Klikněte pro kopírování

en: Click to sort strings by this column
cs_CZ: Kliknutím seřadíte řetězce podle tohoto sloupce

en: Close
cs_CZ: Zavřít

en: Close Button Text
cs_CZ: Text tlačítka zavření

en: Close Editor
cs_CZ: Zavřít editor

en: Code
cs_CZ: Kód

en: Configure Site Languages
cs_CZ: Nastavit jazyky webu

en: Configure different menu items for different languages.
cs_CZ: Nastavte různé položky menu pro různé jazyky.

en: Connect separate domains or subdomains to each of your translated versions. Strengthen your brand’s local identity and boost SEO performance for every language you support.
cs_CZ: Připojte k jednotlivým přeloženým verzím samostatné domény nebo subdomény. Posilte místní identitu své značky a podpořte SEO pro každý jazyk, který podporujete.

en: Context
cs_CZ: Kontext

en: Continue
cs_CZ: Pokračovat

en: Copy the relevant content from the duplicated tables (trp_dictionary_en_us_es_es_COPY for example) in the newly generated table (trp_dictionary_en_us_es_es) -- perform this step only if you want to keep the current translations
cs_CZ: Zkopírujte relevantní obsah z duplikovaných tabulek (například trp_dictionary_en_us_es_es_COPY) do nově vygenerované tabulky (trp_dictionary_en_us_es_es) -- tento krok proveďte pouze tehdy, pokud chcete zachovat aktuální překlady.

en: Could not install. Try again from <a href="%s" >Plugins Dashboard.</a>
cs_CZ: Nepodařilo se nainstalovat. Zkuste to znovu na <a href="%s" >stránce pluginů.</a>

en: Could not reach domain: %s
cs_CZ: Doménu se nepodařilo kontaktovat: %s

en: Create a backup of your database
cs_CZ: Vytvořte zálohu své databáze

en: Create a copy of each translation table where you encounter errors. You can copy the table within the same database (trp_dictionary_en_us_es_es_COPY for example) -- perform this step only if you want to keep the current translations
cs_CZ: Vytvořte kopii každé překladové tabulky, u které se vyskytují chyby. Tabulku můžete zkopírovat ve stejné databázi (například trp_dictionary_en_us_es_es_COPY) -- tento krok proveďte pouze tehdy, pokud chcete zachovat aktuální překlady.

en: Create no-code automations and workflows on your WordPress site. Easily connect your plugins, sites and apps together.
cs_CZ: Vytvářejte automatizace a pracovní postupy bez kódu na svém webu WordPress. Snadno propojte své pluginy, weby a aplikace.

en: Create translator accounts for new users or allow existing users that are not administrators to translate your website.
cs_CZ: Vytvořte účty pro překladatele pro nové uživatele nebo umožněte stávajícím uživatelům, kteří nejsou administrátory, překládat váš web.

en: Create your Free Account
cs_CZ: Vytvořte si bezplatný účet

en: Creating a free account includes:
cs_CZ: Vytvoření bezplatného účtu zahrnuje:

en: Current Language
cs_CZ: Aktuální jazyk

en: Current User
cs_CZ: Aktuální uživatel

en: Current status: %s words remaining
cs_CZ: Aktuální stav: %s zbývajících slov

en: Custom Language Flag
cs_CZ: Vlastní jazyková vlajka

en: Custom Languages
cs_CZ: Vlastní jazyky

en: Custom language
cs_CZ: Vlastní jazyk

en: Custom languages
cs_CZ: Vlastní jazyky

en: Customize the date formatting per each translated language.<br/>Leave empty for default WP setting or see more information <a href="https://wordpress.org/support/article/formatting-date-and-time/" title="Formatting Date and Time" target="_blank">here</a>
cs_CZ: Přizpůsobte formát data pro každý přeložený jazyk.<br/>Nechte prázdné pro výchozí nastavení WP nebo další informace naleznete <a href="https://wordpress.org/support/article/formatting-date-and-time/" title="Formatting Date and Time" target="_blank">zde</a>

en: DNS check failed. Please verify your domain configuration.
cs_CZ: Kontrola DNS selhala. Ověřte prosím konfiguraci vaší domény.

en: DNS is correctly configured!
cs_CZ: DNS je správně nakonfigurováno!

en: Dark
cs_CZ: Tmavý

en: Dark Template
cs_CZ: Tmavá šablona

en: Database optimization did not complete successfully. We recommend restoring the original database or <a href="%s" >trying again.</a>
cs_CZ: Optimalizace databáze nebyla úspěšně dokončena. Doporučujeme obnovit původní databázi nebo <a href="%s" >zkusit to znovu.</a>

en: Date format
cs_CZ: Formát data

en: Deactivate
cs_CZ: Deaktivovat

en: Deactivate License
cs_CZ: Deaktivovat licenci

en: Debug
cs_CZ: Ladění

en: Debug Data for License Activation
cs_CZ: Ladící data pro aktivaci licence

en: Debug Data for License Checking
cs_CZ: Ladící data pro kontrolu licence

en: Debug Information
cs_CZ: Ladící informace

en: DeepL API Key
cs_CZ: Klíč API DeepL

en: DeepL API Type
cs_CZ: Typ DeepL API

en: DeepL Automatic Translation
cs_CZ: Automatický překlad DeepL

en: Default
cs_CZ: Výchozí

en: Default (example: en-US, fr-CA, etc.)
cs_CZ: Výchozí (příklad: en-US, fr-CA atd.)

en: Default Language
cs_CZ: Výchozí jazyk

en: Default Template
cs_CZ: Výchozí šablona

en: Delete
cs_CZ: Smazat

en: Delete entries
cs_CZ: Smazat záznamy

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Detected long query limitation on WPEngine hosting. Some large pages may appear untranslated. You can remove limitation by adding the following to your site’s wp-config.php: define( 'WPE_GOVERNOR', false );
cs_CZ: Zjištěno omezení dlouhých dotazů na hostingu WPEngine. Některé velké stránky se mohou zobrazovat nepřeložené. Toto omezení můžete odstranit přidáním následujícího do souboru wp-config.php vašeho webu: define( 'WPE_GOVERNOR', false );

en: Different Domain per Language
cs_CZ: Odlišná doména pro každý jazyk

en: Different Domain per Language: A language domain cannot be the same as the main site URL. The toggle has been disabled for the matching domain.
cs_CZ: Different Domain per Language: Doména jazyka nemůže být stejná jako hlavní URL webu. Přepínač byl zakázán pro odpovídající doménu.

en: Different Domain per Language: Domain is required when domain mapping is enabled. The toggle has been disabled for languages with empty domains.
cs_CZ: Different Domain per Language: Doména je vyžadována, pokud je povoleno mapování domén. Přepínač byl zakázán pro jazyky s prázdnými doménami.

en: Different Domain per Language: The same domain cannot be assigned to multiple languages. The toggle has been disabled for duplicate domains.
cs_CZ: Different Domain per Language: Stejná doména nemůže být přiřazena více jazykům. Přepínač byl zakázán pro duplicitní domény.

en: Different Menu Items for each Language
cs_CZ: Různé položky menu pro každý jazyk

en: Disable dynamic translation
cs_CZ: Zakázat dynamický překlad

en: Disable post container tags for post content
cs_CZ: Zakázat kontejnerové značky příspěvku pro obsah příspěvku

en: Disable post container tags for post title
cs_CZ: Zakázat kontejnerové značky příspěvku pro nadpis příspěvku

en: Disable translation for gettext strings
cs_CZ: Zakázat překlad gettext řetězců

en: Discard All
cs_CZ: Zahodit vše

en: Discard all changes. Shortcut: CTRL(⌘) + ALT + Z
cs_CZ: Zahodit všechny změny. Zkratka: CTRL(⌘) + ALT + Z

en: Discard changes
cs_CZ: Zahodit změny

en: Discard changes to this text box. To discard changes to all text boxes use shortcut: CTRL(⌘) + ALT + Z
cs_CZ: Zahodit změny v tomto textovém poli. Pro zahození změn ve všech textových polích použijte zkratku: CTRL(⌘) + ALT + Z

en: Dismiss
cs_CZ: Skrýt

en: Dismiss email course notification
cs_CZ: Zavřít upozornění na e-mailový kurz

en: Dismiss this notice.
cs_CZ: Skrýt toto oznámení.

en: Dismiss tooltip
cs_CZ: Zavřít nápovědu

en: Displays a small language drop-down across your website, in a corner of your choosing.
cs_CZ: Zobrazí malou rozbalovací nabídku jazyků na vašem webu v rohu dle vašeho výběru.

en: Do not automatically translate strings that are found in html nodes matching these selectors.<br>Excludes all the children of HTML nodes matching these selectors from being automatically translated.<br>Manual translation of these strings is still possible.
cs_CZ: Automaticky nepřekládat řetězce nalezené v uzlech HTML odpovídajících těmto selektorům.<br>Vylučuje všechny potomky uzlů HTML odpovídajících těmto selektorům z automatického překladu.<br>Ruční překlad těchto řetězců je stále možný.

en: Do not automatically translate these strings (ex. names, technical words...)<br>Paragraphs containing these strings will still be translated except for the specified part.
cs_CZ: Automaticky nepřekládat tyto řetězce (např. názvy, technické termíny...)<br>Odstavce obsahující tyto řetězce budou stále přeloženy kromě určené části.

en: Do not dynamically translate strings that are found in html nodes matching these selectors.<br>Excludes all the children of HTML nodes matching these selectors from being translated using JavaScript.<br/>These strings will still be translated on the server side if possible.
cs_CZ: Dynamicky nepřekládat řetězce, které se nacházejí v uzlech HTML odpovídajících těmto selektorům.<br>Vylučuje všechny potomky uzlů HTML odpovídajících těmto selektorům z překladu pomocí JavaScriptu.<br/>Tyto řetězce budou i nadále překládány na straně serveru, pokud je to možné.

en: Do not include translated links in sitemaps generated by SEO plugins.<br/>Requires <a href="https://translatepress.com/docs/addons/seo-pack/?utm_source=tp-advanced&utm_medium=client-site&utm_campaign=miscellaneous" title="TranslatePress Add-on SEO Pack documentation" target="_blank"> SEO Pack Add-on</a> to be installed and activated.
cs_CZ: Nezahrnujte přeložené odkazy do sitemaps generovaných SEO pluginy.<br/>Vyžaduje nainstalovaný a aktivovaný <a href="https://translatepress.com/docs/addons/seo-pack/?utm_source=tp-advanced&utm_medium=client-site&utm_campaign=miscellaneous" title="TranslatePress Add-on SEO Pack documentation" target="_blank"> Doplněk SEO Pack</a>.

en: Do not translate certain paths
cs_CZ: Nepřekládat určité cesty

en: Do not translate strings that are found in html nodes matching these selectors.<br>Excludes all the children of HTML nodes matching these selectors from being translated.<br>These strings cannot be translated manually nor automatically.
cs_CZ: Nepřekládat řetězce, které se nacházejí v uzlech HTML odpovídajících těmto selektorům.<br>Vylučuje všechny potomky uzlů HTML odpovídajících těmto selektorům z překladu.<br>Tyto řetězce nelze přeložit ručně ani automaticky.

en: Documentation
cs_CZ: Dokumentace

en: Domain
cs_CZ: Doména

en: Domain is reachable!
cs_CZ: Doména je dostupná!

en: Domain returned HTTP status %d.
cs_CZ: Doména vrátila HTTP stavový kód %d.

en: Don't forget to Save Translation. Use keyboard shortcut CTRL(⌘) + S
cs_CZ: Nezapomeňte uložit překlad. Použijte klávesovou zkratku CTRL(⌘) + S

en: Done.
cs_CZ: Hotovo.

en: Don’t have a TranslatePress AI License Key?
cs_CZ: Nemáte licenční klíč pro TranslatePress AI?

en: Download & Install the Pro plugin
cs_CZ: Stáhněte a nainstalujte Pro plugin

en: Dublin Core Description
cs_CZ: Popis Dublin Core

en: Dublin Core Title
cs_CZ: Titulek Dublin Core

en: Duplicate language detected.<br>Each language can only be added once to ensure accurate translation management.<br> Please change the duplicate language entry and try again.
cs_CZ: Byl zjištěn duplicitní jazyk.<br>Každý jazyk lze přidat pouze jednou, aby byla zajištěna přesná správa překladů.<br> Změňte duplicitní záznam jazyka a zkuste to znovu.

en: Dynamically Added Strings
cs_CZ: Dynamicky přidané řetězce

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Edit translations by visually selecting them on each site page
cs_CZ: Upravte překlady vizuálním výběrem na každé stránce webu

en: Edit url slug translations, plugins and theme translation (emails, forms etc.)
cs_CZ: Upravit překlady URL slug, pluginy a překlad motivů (e-mailů, formulářů atd.)

en: Email text
cs_CZ: Text e-mailu

en: Emails
cs_CZ: E-maily

en: Emails String Translation
cs_CZ: Překlad řetězců e-mailů

en: Empty feed response
cs_CZ: Prázdná odpověď kanálu

en: Enable Add-on modules to extend TranslatePress and enhance the functionality of your translated site.
cs_CZ: Povolte doplňkové moduly pro rozšíření TranslatePress a vylepšení funkčnosti vašeho přeloženého webu.

en: Enable Addons
cs_CZ: Povolit doplňky

en: Enable Automatic Translation
cs_CZ: Povolit automatický překlad

en: Enable Modules
cs_CZ: Povolit moduly

en: Enable the hreflang x-default tag for language:
cs_CZ: Povolit značku hreflang x-default pro jazyk:

en: Enable the new switcher
cs_CZ: Povolit nový přepínač

en: Enable translation
cs_CZ: Povolit překlad

en: Enable translation of numbers ( e.g. phone numbers)
cs_CZ: Povolit překlad čísel (např. telefonních čísel)

en: Enables the hreflang="x-default" for an entire language. See documentation for more details.
cs_CZ: Povolí hreflang="x-default" pro celý jazyk. Podrobnosti naleznete v dokumentaci.

en: Ensure your domains are registered, pointed to your server, and have SSL certificates configured.
cs_CZ: Ujistěte se, že jsou vaše domény zaregistrovány, nasměrovány na váš server a mají nakonfigurované SSL certifikáty.

en: Enter a valid license
cs_CZ: Zadejte platnou licenci

en: Enter your license key
cs_CZ: Zadejte svůj licenční klíč

en: Entire Response From wp_remote_get():
cs_CZ: Celá odpověď z wp_remote_get():

en: Error
cs_CZ: Chyba

en: Error! Duplicate URL slug values.
cs_CZ: Chyba! Duplicitní hodnoty URL slug.

en: Error:
cs_CZ: Chyba:

en: Even changing from en_US to en_GB, because they are treated as two different languages.
cs_CZ: Dokonce i změna z en_US na en_GB, protože jsou považovány za dva různé jazyky.

en: Example: %1$s for English, %2$s for Spanish, %3$s for French.
cs_CZ: Příklad: %1$s pro angličtinu, %2$s pro španělštinu, %3$s pro francouzštinu.

en: Exclude Gettext Strings
cs_CZ: Vyloučit Gettext řetězce

en: Exclude Gettext strings
cs_CZ: Vyloučit Gettext řetězce

en: Exclude Paths From Translation
cs_CZ: Vyloučit cesty z překladu

en: Exclude element from language
cs_CZ: Vyloučit prvek z jazyka

en: Exclude from Language
cs_CZ: Vyloučit z jazyka

en: Exclude from dynamic translation
cs_CZ: Vyloučit z dynamického překladu

en: Exclude selectors from translation
cs_CZ: Vyloučit selektory z překladu

en: Exclude selectors only from automatic translation
cs_CZ: Vyloučit selektory pouze z automatického překladu

en: Exclude strings & pages
cs_CZ: Vyloučit řetězce a stránky

en: Exclude strings from automatic translation
cs_CZ: Vyloučit řetězce z automatického překladu

en: Exclude these strings from being translated as Gettext strings by TranslatePress. Leave the domain empty to take into account any Gettext string.<br/>Can still be translated through po/mo files.
cs_CZ: Vyloučí tyto řetězce z překladu jako Gettext řetězce pomocí TranslatePress. Ponechte doménu prázdnou, aby se zohlednily všechny Gettext řetězce.<br/>Lze je stále přeložit prostřednictvím souborů po/mo.

en: Exclude this element from specific languages.
cs_CZ: Vyloučit tento prvek z konkrétních jazyků.

en: Exclude translated links from sitemap
cs_CZ: Vyloučit přeložené odkazy ze sitemap

en: Exit Setup
cs_CZ: Ukončit nastavení

en: Explore pre-made templates, switch colors, flag styles, spacing, layouts & more. Use the live preview to perfect your switcher in seconds.
cs_CZ: Prozkoumejte předpřipravené šablony, barvy přepínače, styly vlajek, mezery, rozvržení & další. Pomocí živého náhledu si během několika sekund upravte přepínač podle svých představ.

en: Extra Translation Features
cs_CZ: Další funkce překladu

en: Filter
cs_CZ: Filtrovat

en: Filter Gettext wrapping from post content and title
cs_CZ: Filtrovat obalení Gettext z obsahu a nadpisu příspěvku

en: Filter Gettext wrapping from post meta
cs_CZ: Filtrovat obalení Gettext z metadat příspěvku

en: Filter by Post Type
cs_CZ: Filtrovat podle typu příspěvku

en: Filter by Taxonomy
cs_CZ: Filtrovat podle taxonomie

en: Filter by Translation Block
cs_CZ: Filtr podle bloku překladu

en: Filter by domain
cs_CZ: Filtr podle domény

en: Filter by type
cs_CZ: Filtr podle typu

en: Filter strings according to selected translation status, filters and keywords and selected filters
cs_CZ: Filtrovat řetězce podle vybraného stavu překladu, filtrů a klíčových slov a vybraných filtrů

en: Filters gettext wrapping such as #!trpst#trp-gettext from all updated post content and post title. Does not affect previous post content. <br/><strong>Database backup is recommended before switching on.</strong>
cs_CZ: Filtruje obalení Gettext, jako je #!trpst#trp-gettext, ze všech aktualizovaných obsahů a nadpisů příspěvků. Neovlivní předchozí obsah příspěvků. <br/><strong>Před zapnutím se doporučuje záloha databáze.</strong>

en: Filters gettext wrapping such as #!trpst#trp-gettext from all updated post meta. Does not affect previous post meta. <br/><strong>Database backup is recommended before switching on.</strong>
cs_CZ: Filtruje obalení Gettext, jako je #!trpst#trp-gettext, ze všech aktualizovaných metadat příspěvků. Neovlivní předchozí metadata příspěvků. <br/><strong>Před zapnutím se doporučuje záloha databáze.</strong>

en: Finalize
cs_CZ: Dokončit

en: Find how many translatable words are on your website
cs_CZ: Zjistěte, kolik přeložitelných slov je na vašem webu

en: Finishing up...
cs_CZ: Dokončování...

en: First by IP address, then by browser language
cs_CZ: Nejprve podle IP adresy, poté podle jazyka prohlížeče

en: First by browser language, then IP address (recommended)
cs_CZ: Nejprve podle jazyka prohlížeče, poté podle IP adresy (doporučeno)

en: First, install and activate TranslatePress Pro
cs_CZ: Nejprve nainstalujte a aktivujte TranslatePress Pro

en: Fix broken HTML
cs_CZ: Opravit poškozené HTML

en: Fix missing dynamic content
cs_CZ: Opravit chybějící dynamický obsah

en: Fixes an edge case issue where some gettext strings have the original ID incorrectly set to NULL, causing problems in the Translation Editor.<br>This operation corrects the original IDs in the trp_gettext_* tables.<br>Only check this option if you encountered an issue in the Translation Editor where clicking the green pencil did not bring up the gettext string for translation in the left sidebar.<br>Otherwise, please leave this option unchecked because it's an intensive operation.
cs_CZ: Opraví okrajový problém, kdy některé gettext řetězce mají nesprávně nastavené původní ID na NULL, což způsobuje problémy v překladovém editoru.<br>Tato operace opraví původní ID v tabulkách trp_gettext_*.<br>Tuto možnost zaškrtněte pouze v případě, že jste narazili na problém v překladovém editoru, kdy kliknutí na zelenou tužku nevyvolalo gettext řetězec pro překlad v levém postranním panelu.<br>V opačném případě prosím tuto možnost nezaškrtávejte, protože se jedná o náročnou operaci.

en: Flag URL
cs_CZ: URL vlajky

en: Flags with Full Language Names
cs_CZ: Vlajky s plnými názvy jazyků

en: Flags with Short Language Names
cs_CZ: Vlajky se zkrácenými názvy jazyků

en: Floating language selection
cs_CZ: Plovoucí výběr jazyka

en: For custom flag, first upload the image in media library then paste the URL.<br>Changing or deleting a custom language will impact translations and site URL's.<br>The Language code and the ISO Code should contain only alphabetical values, numerical values, "-" and "_".<br>The ISO Codes can be found on <a href = "https://cloud.google.com/translate/docs/languages" target = "_blank">Google ISO Codes</a> and <a href = "https://www.deepl.com/docs-api/translating-text/" target = "_blank">DeepL Target Codes</a>.
cs_CZ: Pro vlastní vlajku nejprve nahrajte obrázek do knihovny médií a poté vložte URL.<br>Změna nebo odstranění vlastního jazyka ovlivní překlady a URL webu.<br>Kód jazyka a ISO kód by měly obsahovat pouze písmenné znaky, číselné znaky, „-“ a „_“.<br>ISO kódy naleznete na <a href = "https://cloud.google.com/translate/docs/languages" target = "_blank">Google ISO Codes</a> a <a href = "https://www.deepl.com/docs-api/translating-text/" target = "_blank">DeepL Target Codes</a>.

en: For this option to work, please update the Browse as other role add-on to the latest version.
cs_CZ: Aby tato možnost fungovala, aktualizujte prosím doplněk Browse as other role na nejnovější verzi.

en: Force language in custom links
cs_CZ: Vynutit jazyk ve vlastních odkazech

en: Force slash at end of home url:
cs_CZ: Vynutit lomítko na konci domovské URL:

en: Formal
cs_CZ: Formální

en: Formality
cs_CZ: Formálnost

en: Free
cs_CZ: Zdarma

en: From
cs_CZ: Z

en: Full Language Names
cs_CZ: Plné názvy jazyků

en: Full Language Names No HTML
cs_CZ: Plné názvy jazyků bez HTML

en: General
cs_CZ: Obecné

en: General attempt to fix broken or missing HTML on translated pages.<br/>
cs_CZ: Obecný pokus o opravu poškozeného nebo chybějícího HTML na přeložených stránkách.<br/>

en: Generate License
cs_CZ: Vygenerovat licenci

en: Generate automatic translations of slugs for posts, pages and Custom Post Types.<br/>The slugs will be automatically translated starting with the second refresh of each page.
cs_CZ: Generovat automatické překlady slugů pro příspěvky, stránky a vlastní typy obsahu.<br/>Slugy budou automaticky překládány počínaje druhým obnovením každé stránky.

en: Get Deal
cs_CZ: Získat nabídku

en: Get More AI Words (%d left)
cs_CZ: Získejte více AI slov (zbývá %d)

en: Get Your Free TranslatePress AI License
cs_CZ: Získejte bezplatnou licenci TranslatePress AI

en: Get a Free AI License
cs_CZ: Získejte bezplatnou AI licenci

en: Get a free License Today
cs_CZ: Získejte dnes bezplatnou licenci

en: Get a translation volume estimate with a detailed breakdown per page
cs_CZ: Získejte odhad objemu překladu s podrobným rozpisem na stránku

en: Get help directly from the plugin developers, suggest improvements, or share your feedback!
cs_CZ: Získejte pomoc přímo od vývojářů pluginu, navrhněte vylepšení nebo sdílejte svou zpětnou vazbu!

en: Get more AI Words and unlock all AI features with TranslatePress Pro.
cs_CZ: Získejte více AI slov a odemkněte všechny AI funkce pomocí TranslatePress Pro.

en: Get more AI words and unlock all features with TranslatePress Pro.
cs_CZ: Získejte více AI slov a odemkněte všechny funkce s TranslatePress Pro.

en: Gettext String
cs_CZ: Gettext řetězec

en: Gettext Strings
cs_CZ: Řetězce Gettext

en: Gettext Strings are strings outputted by themes and plugins. <br> Translating these types of strings through TranslatePress can be unnecessary if they are already translated using the .po/.mo translation file system.<br>Enabling this option can improve the page load performance of your site in certain cases. The disadvantage is that you can no longer edit gettext translations using TranslatePress, nor benefit from automatic translation on these strings.
cs_CZ: Gettext řetězce jsou řetězce, které vypisují motivy a pluginy. <br> Překlad těchto typů řetězců pomocí TranslatePress může být zbytečný, pokud jsou již přeloženy pomocí překladového systému souborů .po/.mo.<br>Povolení této možnosti může v některých případech zlepšit výkon načítání vašeho webu. Nevýhodou je, že již nelze upravovat překlady Gettext pomocí TranslatePress ani využívat automatický překlad těchto řetězců.

en: Gettext Strings translation is disabled
cs_CZ: Překlad Gettext řetězců je zakázán

en: Go to  %1$s Appearance -> Menus%2$s to add languages to the Language Switcher in any menu.
cs_CZ: Přejděte do  %1$s Vzhled -> Menu%2$s a přidejte jazyky do přepínače jazyků v libovolném menu.

en: Go to <a href="%s" target="_self">Advanced</a> tab to change this feature's settings
cs_CZ: Přejděte na záložku <a href="%s" target="_self">Pokročilé</a>, kde můžete změnit nastavení této funkce

en: Go to Addons
cs_CZ: Přejít na doplňky

en: Go to Settings -> TranslatePress -> General tab and Save Settings. This will regenerate the tables using your current SQL server.
cs_CZ: Přejděte na Nastavení -> TranslatePress -> kartu Obecné a uložte nastavení. Tím se znovu vygenerují tabulky pomocí vašeho aktuálního SQL serveru.

en: Go to Settings -> TranslatePress -> General tab and Save Settings. This will regenerate the tables using your current SQL settings. Check if no more errors occur while browsing your website in a translated language. Look at the timestamps of the errors to make sure you are not seeing the old errors. Only the most recent 5 errors are displayed.
cs_CZ: Přejděte na Nastavení -> TranslatePress -> kartu Obecné a uložte nastavení. Tím se znovu vygenerují tabulky pomocí vašeho aktuálního nastavení SQL. Zkontrolujte, zda při procházení vašeho webu v přeloženém jazyce nedochází k dalším chybám. Podívejte se na časová razítka chyb, abyste se ujistili, že nevidíte staré chyby. Zobrazuje se pouze 5 nejnovějších chyb.

en: Go to your %1$s
cs_CZ: Přejděte na svůj %1$s

en: Google Translate API Key
cs_CZ: API klíč Google Translate

en: HTML Lang Attribute Format
cs_CZ: Formát atributu lang HTML

en: Have a question?
cs_CZ: Máte otázku?

en: Hello bar before the content
cs_CZ: Uvítací lišta před obsahem

en: Hello! Seems like you've been using <strong>TranslatePress</strong> for a while now to translate your website. That's awesome!
cs_CZ: Dobrý den! Zdá se, že již nějakou dobu používáte <strong>TranslatePress</strong> k překladu svého webu. To je skvělé!

en: Hey %s,<br>Never miss an important update - opt in to our security and feature updates notifications, and non-sensitive diagnostic tracking.
cs_CZ: Ahoj, %s,<br/>nepropásněte důležitou aktualizaci – přihlaste se k odběru upozornění na bezpečnostní a funkční aktualizace a k diagnostickému sledování bez citlivých údajů.

en: Hover any text on the page, click %s,<br> then modify the translation in the sidebar.
cs_CZ: Najeďte myší na libovolný text na stránce, klikněte na %s,<br> a poté upravte překlad v postranním panelu.

en: However, you can still use TranslatePress to <strong style="background: #f5fb9d;">modify gettext strings</strong> available in your page.
cs_CZ: Můžete však stále použít TranslatePress k <strong style="background: #f5fb9d;">úpravě řetězců Gettext</strong> dostupných na vaší stránce.

en: Human Translation
cs_CZ: Lidský překlad

en: IMPORTANT: It is strongly recommended to first backup the database!
    Are you sure you want to continue?
cs_CZ: DŮLEŽITÉ: Důrazně doporučujeme nejprve zálohovat databázi!
    Jste si jisti, že chcete pokračovat?

en: IMPORTANT: It is strongly recommended to first backup the database!! Are you sure you want to continue?
cs_CZ: DŮLEŽITÉ: Před provedením této akce je důrazně doporučeno nejprve zálohovat databázi!! Jste si jisti, že chcete pokračovat?

en: ISO Code
cs_CZ: ISO kód

en: If TranslatePress detects something wrong when executing queries on your database, it may disable the Automatic Translation feature in order to avoid any extra charging by Google/DeepL. Automatic Translation needs to be manually turned on, after you solve the issues.
cs_CZ: Pokud TranslatePress při provádění dotazů ve vaší databázi zjistí nějaký problém, může zakázat funkci automatického překladu, aby se zabránilo dalšímu účtování od Google/DeepL. Po vyřešení problémů je nutné automatický překlad ručně znovu zapnout.

en: If you absolutely need them, the removed translations can be found in tables trp_slug_original_obsolete and trp_slug_translation_obsolete.
cs_CZ: Pokud je absolutně potřebujete, odstraněné překlady naleznete v tabulkách trp_slug_original_obsolete a trp_slug_translation_obsolete.

en: If you can spare a few moments to rate it on WordPress.org it would help us a lot (and boost my motivation).
cs_CZ: Pokud si najdete chvilku na jeho ohodnocení na WordPress.org, velmi nám to pomůže (a zvýší mou motivaci).

en: If you have only the free plugin installed but added a paid license, please install the paid plugin from your TranslatePress account.
cs_CZ: Pokud máte nainstalovaný pouze bezplatný plugin, ale přidali jste si placenou licenci, nainstalujte si prosím placený plugin ze svého účtu TranslatePress.

en: If your problem isn't solved, try the following steps:
cs_CZ: Pokud váš problém není vyřešen, zkuste následující kroky:

en: If your problem still isn't solved, try asking your hosting about your errors. The most common issue is missing permissions for the SQL user, such as the Create Tables permission.
cs_CZ: Pokud váš problém stále není vyřešen, zkuste se zeptat svého poskytovatele hostingu na tyto chyby. Nejčastějším problémem jsou chybějící oprávnění uživatele SQL, například oprávnění k vytváření tabulek.

en: Images
cs_CZ: Obrázky

en: In case the recent migration to the new slug rewrite is causing trouble, set this to Yes to use the old method <br> Please <a href="https://translatepress.com/support/open-ticket/?utm_source=tp-advanced&utm_medium=client-site&utm_campaign=troubleshooting" target="_blank">open a support ticket</a> letting us know of the issues you are having.
cs_CZ: Pokud způsobuje problémy nedávná migrace na nové přepisování slugů, nastavte tuto možnost na Ano, abyste použili starou metodu <br> Prosím, <a href="https://translatepress.com/support/open-ticket/?utm_source=tp-advanced&utm_medium=client-site&utm_campaign=troubleshooting" target="_blank">vytvořte tiket podpory</a> a dejte nám vědět o problémech, které máte.

en: In most cases changing the default flag is all it is needed:
cs_CZ: Ve většině případů stačí změnit výchozí vlajku:

en: In order to enable Automatic Translation using TranslatePress AI, please enter your license key from
cs_CZ: Chcete-li povolit automatický překlad pomocí TranslatePress AI, zadejte svůj licenční klíč z

en: In order to enable Automatic Translation using TranslatePress AI, you need a license key by creating a free account.
cs_CZ: Chcete-li povolit automatický překlad pomocí TranslatePress AI, potřebujete licenční klíč, který získáte vytvořením bezplatného účtu.

en: Include what you tried, what you expected, and what happened. Screenshots help!
cs_CZ: Uveďte, co jste zkusili, co jste očekávali a co se stalo. Snímky obrazovky pomáhají!

en: Incorrect page number. Type a page number between 1 and total number of pages
cs_CZ: Nesprávné číslo stránky. Zadejte číslo stránky mezi 1 a celkovým počtem stránek

en: Informal
cs_CZ: Neformální

en: Inserting gettext original strings for language %s...
cs_CZ: Vkládání původních řetězců gettext pro jazyk %s...

en: Inserting original strings for language %s...
cs_CZ: Vkládání původních řetězců pro jazyk %s...

en: Install & Activate
cs_CZ: Nainstalovat & aktivovat

en: Install & Activate your pro plugin.
cs_CZ: Nainstalujte a aktivujte svůj Pro plugin.

en: Install and Activate
cs_CZ: Nainstalovat a aktivovat

en: Install failed:
cs_CZ: Instalace se nezdařila:

en: Installed Pro versions
cs_CZ: Nainstalované Pro verze

en: Integrate machine translation directly with your WordPress website.
cs_CZ: Integrujte strojový překlad přímo se svým WordPress webem.

en: Invalid action specified.
cs_CZ: Zadána neplatná akce.

en: Invalid domain format.
cs_CZ: Neplatný formát domény.

en: Invalid email address
cs_CZ: Neplatná e-mailová adresa

en: Invalid language code
cs_CZ: Neplatný kód jazyka

en: Invalid language code. Please try again.
cs_CZ: Neplatný kód jazyka. Zkuste to prosím znovu.

en: Invalid nonce.
cs_CZ: Neplatný nonce.

en: Invalid plugin specified.
cs_CZ: Zadán neplatný plugin.

en: It disables detection of strings displayed dynamically using JavaScript. <br/>Strings loaded via a server side AJAX call will still be translated.
cs_CZ: Zakáže detekci řetězců zobrazovaných dynamicky pomocí JavaScriptu. <br/>Řetězce načítané prostřednictvím volání AJAX na straně serveru budou stále přeloženy.

en: It disables search indexing the post content in translated languages.<br/>Useful when the content of the post doesn't allow HTML thus breaking the page.
cs_CZ: Zakáže indexování obsahu příspěvku pro vyhledávání v přeložených jazycích.<br/>Užitečné, pokud obsah příspěvku neumožňuje HTML, což by rozbilo stránku.

en: It disables search indexing the post title in translated languages.<br/>Useful when the title of the post doesn't allow HTML thus breaking the page.
cs_CZ: Zakáže indexování nadpisu příspěvku pro vyhledávání v přeložených jazycích.<br/>Užitečné, pokud nadpis příspěvku neumožňuje HTML, což by rozbilo stránku.

en: It helps remove possible duplicate translations, clear unnecessary data and repair possible metadata issues.
cs_CZ: Pomáhá odstranit možné duplicitní překlady, vyčistit nepotřebná data a opravit možné problémy s metadaty.

en: It takes less than a minute.
cs_CZ: Zabere to méně než minutu.

en: Just now
cs_CZ: Právě teď

en: Language
cs_CZ: Jazyk

en: Language Settings
cs_CZ: Nastavení jazyků

en: Language Switcher
cs_CZ: Přepínač jazyka

en: Language Switcher update notice
cs_CZ: Upozornění na aktualizaci přepínače jazyka

en: Language code
cs_CZ: Kód jazyka

en: Language codes can contain only A-Z a-z 0-9 - _ characters. Check your language codes in TranslatePress General Settings.
cs_CZ: Kódy jazyků mohou obsahovat pouze znaky A-Z a-z 0-9 - _. Zkontrolujte své kódy jazyků v obecném nastavení TranslatePress.

en: Language in which the translation status filter applies. Leave unselected for the translation status to apply to ANY language
cs_CZ: Jazyk, na který se filtr stavu překladu vztahuje. Ponechte nevybrané, aby se stav překladu vztahoval na JAKÝKOLI jazyk

en: Language name
cs_CZ: Název jazyka

en: Learn More
cs_CZ: Zjistit více

en: Learn more in our documentation.
cs_CZ: Další informace najdete v naší dokumentaci.

en: Legacy disabled.
cs_CZ: Zastaralé zakázáno.

en: Legacy language switcher is currently enabled
cs_CZ: Starý přepínač jazyka je aktuálně povolen

en: License
cs_CZ: Licence

en: License Key
cs_CZ: Licenční klíč

en: License key mismatch. The license you entered doesn’t match the <strong>%1$s</strong> version you have installed. <br/>Please check that you’ve installed the correct version for your license from your %2$sTranslatePress account%3$s.
cs_CZ: Neshoda licenčního klíče. Zadaná licence neodpovídá verzi <strong>%1$s</strong>, kterou máte nainstalovanou. <br/>Zkontrolujte prosím, že máte z vašeho %2$sTranslatePress Account%3$s nainstalovanou správnou verzi pro vaši licenci.

en: Light
cs_CZ: Světlý

en: Limit machine translation / characters per day
cs_CZ: Omezit strojový překlad / znaků za den

en: Limit this menu item to the following languages
cs_CZ: Omezit tuto položku menu na následující jazyky

en: Load legacy Language Switcher
cs_CZ: Načíst starší přepínač jazyků

en: Load legacy SEO Pack Add-On
cs_CZ: Načíst starší doplněk SEO Pack

en: Loading Strings...
cs_CZ: Načítání řetězců...

en: Loading...
cs_CZ: Načítání...

en: Log machine translation queries.
cs_CZ: Zaznamenávat dotazy strojového překladu.

en: Logged Out
cs_CZ: Odhlášený

en: Logged errors
cs_CZ: Zaznamenané chyby

en: Machine Translation
cs_CZ: Strojový překlad

en: Manage Notification: %s
cs_CZ: Spravovat oznámení: %s

en: Manage your license & quota on the %s
cs_CZ: Spravujte svou licenci a kvótu na %s

en: Manage your license in your %1$s.
cs_CZ: Spravujte svou licenci na %1$s.

en: Manual Translation Only
cs_CZ: Pouze ruční překlad

en: Manually translated
cs_CZ: Ručně přeloženo

en: Map this language to a different domain or sub-domain.
cs_CZ: Mapujte tento jazyk na jinou doménu nebo subdoménu.

en: Marketing optin
cs_CZ: Marketingový souhlas

en: May help fix missing content inserted using JavaScript. <br> It shows dynamically inserted content in original language for a moment before the translation request is finished.
cs_CZ: Může pomoci opravit chybějící obsah vložený pomocí JavaScriptu.<br> Na okamžik zobrazí dynamicky vložený obsah v původním jazyce, než je dokončen požadavek na překlad.

en: Menu item
cs_CZ: Položka menu

en: Meta Information
cs_CZ: Meta informace

en: Migrating post slugs to new table structure for language %s...
cs_CZ: Migrace slugů příspěvků do nové struktury tabulky pro jazyk %s...

en: Migrating taxonomy and post type base slugs to new table structure...
cs_CZ: Migrace slugů taxonomií a základních slugů typů obsahu do nové struktury tabulky...

en: Migrating term slugs to new table structure for language %s...
cs_CZ: Migrace slugů termů do nové tabulkové struktury pro jazyk %s...

en: Miscellaneous options
cs_CZ: Různé možnosti

en: More functionality with TranslatePress Pro.
cs_CZ: Více funkcí s TranslatePress Pro.

en: More info
cs_CZ: Více informací

en: Multiple Languages
cs_CZ: Více jazyků

en: Name and email address
cs_CZ: Jméno a e-mailová adresa

en: Native name
cs_CZ: Nativní název

en: Navigate to first page
cs_CZ: Přejít na první stránku

en: Navigate to last page
cs_CZ: Přejít na poslední stránku

en: Navigate to next page
cs_CZ: Přejít na další stránku

en: Navigate to next string in dropdown list. Shortcut: CTRL(⌘) + ALT + Right Arrow
cs_CZ: Přejít na další řetězec v rozbalovacím seznamu. Klávesová zkratka: CTRL(⌘) + ALT + šipka vpravo

en: Navigate to previous page
cs_CZ: Přejít na předchozí stránku

en: Navigate to previous string in dropdown list. Shortcut: CTRL(⌘) + ALT + Left Arrow
cs_CZ: Přejít na předchozí řetězec v rozbalovacím seznamu. Klávesová zkratka: CTRL(⌘) + ALT + šipka vlevo

en: Navigate your website just like a particular user role would. Really useful for dynamic content or hidden content that appears for particular users.
cs_CZ: Procházejte svůj web stejně jako konkrétní uživatelská role. Velmi užitečné pro dynamický nebo skrytý obsah, který se zobrazuje konkrétním uživatelům.

en: Navigation Based on Language
cs_CZ: Navigace podle jazyka

en: Need Help?
cs_CZ: Potřebujete pomoc?

en: No Active License Detected for this website.
cs_CZ: Pro tento web nebyla zjištěna žádná aktivní licence.

en: No available suggestions
cs_CZ: Žádné dostupné návrhy

en: No strings match your query.
cs_CZ: Vašemu dotazu neodpovídají žádné řetězce.

en: No, thanks.
cs_CZ: Ne, děkuji.

en: Not TranslatePress onboarding page.
cs_CZ: Toto není úvodní stránka TranslatePress.

en: Not translated
cs_CZ: Nepřeloženo

en: Note: This option is disabled when Different Domain for Language addon is active.
cs_CZ: Poznámka: Tato možnost je zakázána, když je aktivní doplněk Different Domain for Language.

en: Note: You can switch back anytime from <strong>Advanced Settings → <a href="%s">Troubleshooting</a></strong>.
cs_CZ: Poznámka: Kdykoli se můžete vrátit zpět z <strong>Pokročilého nastavení → <a href="%s">Odstraňování problémů</a></strong>.

en: Nothing here
cs_CZ: Zde nic není

en: Notification Email
cs_CZ: E-mail pro upozornění

en: OG Description
cs_CZ: Popis OG

en: OG Image
cs_CZ: Obrázek OG

en: OG Image Alt
cs_CZ: Alternativní text obrázku OG

en: OG Image Secure URL
cs_CZ: Zabezpečená URL obrázku OG

en: OG Site Name
cs_CZ: Název webu OG

en: OG Title
cs_CZ: Titulek OG

en: Ok, I will gladly help!
cs_CZ: Dobře, rád pomohu!

en: Once the remaining AI words run out, automatic translation through TranslatePress AI will be paused.
cs_CZ: Jakmile dojdou zbývající slova AI, automatický překlad prostřednictvím TranslatePress AI bude pozastaven.

en: Only Flags
cs_CZ: Pouze vlajky

en: Only by IP address
cs_CZ: Pouze podle IP adresy

en: Only by browser language
cs_CZ: Pouze podle jazyka prohlížeče

en: Only enable for testing purposes. Can impact performance.<br>All records are stored in the wp_trp_machine_translation_log database table. Use a plugin like <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-data-access/" target="_blank">WP Data Access</a> to browse the logs or directly from your database manager (PHPMyAdmin, etc.)
cs_CZ: Povolte pouze pro testovací účely. Může ovlivnit výkon.<br>Všechny záznamy jsou uloženy v databázové tabulce wp_trp_machine_translation_log. Pro procházení protokolů použijte plugin jako <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-data-access/" target="_blank">WP Data Access</a>, nebo přímo z vašeho databázového manažeru (PHPMyAdmin, atd.)

en: Open language switcher only on click
cs_CZ: Otevřít přepínač jazyků pouze kliknutím

en: Open the language switcher shortcode by clicking on it instead of hovering.<br> Close it by clicking on it, anywhere else on the screen or by pressing the escape key. This will affect only the shortcode language switcher.
cs_CZ: Otevřete shortcode přepínače jazyků kliknutím místo najetí myší.<br> Zavřete jej kliknutím na něj, kamkoli jinam na obrazovku nebo stisknutím klávesy Escape. Toto ovlivní pouze přepínač jazyků shortcode.

en: Opens post in the translation editor. Post must be saved as draft or published beforehand.
cs_CZ: Otevře příspěvek v překladovém editoru. Příspěvek musí být předem uložen jako koncept nebo publikován.

en: Operations to perform
cs_CZ: Operace k provedení

en: Opposite Language
cs_CZ: Opačný jazyk

en: Opt in to our security and feature updates notifications, and non-sensitive diagnostic tracking.
cs_CZ: Udělte souhlas s odběrem oznámení o bezpečnostních a funkčních aktualizacích a s diagnostickým sledováním bez citlivých údajů.

en: Optimize Database
cs_CZ: Optimalizovat databázi

en: Optimize TranslatePress database tables
cs_CZ: Optimalizovat databázové tabulky TranslatePress

en: Original String
cs_CZ: Původní řetězec

en: Other Slugs
cs_CZ: Ostatní slugy

en: Other languages
cs_CZ: Další jazyky

en: Others
cs_CZ: Ostatní

en: Page Title
cs_CZ: Titulek stránky

en: Permission denied.
cs_CZ: Oprávnění odepřeno.

en: Placeholder attribute
cs_CZ: Atribut placeholder

en: Plan A.
cs_CZ: Plán A.

en: Plan B.
cs_CZ: Plán B.

en: Plan C.
cs_CZ: Plán C.

en: Please %1$senter your license%2$s key first to add more languages.
cs_CZ: Nejprve %1$szadejte svůj licenční klíč%2$s, abyste mohli přidat další jazyky.

en: Please %1$senter your license%2$s key first, to activate this addon.
cs_CZ: Nejprve %1$szadejte svůj licenční%2$s klíč, abyste aktivovali tento doplněk.

en: Please %1$senter%2$s your license key to enable %3$s automatic translation.
cs_CZ: Prosím, %1$szadejte%2$s svůj licenční klíč, abyste povolili automatický překlad %3$s.

en: Please activate the SEO Addon from <br/>WordPress -> Settings -> TranslatePress -> Addons section
cs_CZ: Aktivujte prosím doplněk SEO v sekci<br/>WordPress -> Nastavení -> TranslatePress -> Doplňky

en: Please add an additional language.
cs_CZ: Přidejte prosím další jazyk.

en: Please check your TranslatePress license key.
cs_CZ: Zkontrolujte prosím svůj licenční klíč TranslatePress.

en: Please enter a domain.
cs_CZ: Zadejte prosím doménu.

en: Please enter a valid license to get access to TranslatePress AI, premium addons, automatic updates and support. Need a license key? %1$sPurchase one now%2$s
cs_CZ: Zadejte platnou licenci pro přístup k TranslatePress AI, prémiovým doplňkům, automatickým aktualizacím a podpoře. Potřebujete licenční klíč? %1$sZakoupit nyní%2$s

en: Please enter your DeepL API key.
cs_CZ: Zadejte svůj DeepL API klíč.

en: Please enter your Google Translate key.
cs_CZ: Zadejte svůj klíč Google Translate.

en: Please install and activate the TranslatePress - Multilingual plugin
cs_CZ: Nainstalujte a aktivujte prosím plugin TranslatePress - Multilingual

en: Please note that DeepL API usage is paid separately. See <a href="https://www.deepl.com/pro.html#developer">DeepL pricing information</a>.
cs_CZ: Upozornění: používání DeepL API se platí zvlášť. Podívejte se na <a href="https://www.deepl.com/pro.html#developer">informace o cenách DeepL</a>.

en: Please purchase a new license to continue receiving access to TranslatePress AI, premium addons, automatic updates and support.
cs_CZ: Zakupte si prosím novou licenci, abyste nadále měli přístup k TranslatePress AI, prémiovým doplňkům, automatickým aktualizacím a podpoře.

en: Please renew your license to continue receiving access to TranslatePress AI, premium addons, automatic updates and support.
cs_CZ: Obnovte prosím svou licenci, abyste nadále měli přístup k TranslatePress AI, prémiovým doplňkům, automatickým aktualizacím a podpoře.

en: Please update TranslatePress - Multilingual to version %2$s or newer. Your currently installed version of TranslatePress - Multilingual is no longer compatible with the current version of %1$s.
cs_CZ: Aktualizujte prosím TranslatePress - Multilingual na verzi %2$s nebo novější. Vaše aktuálně nainstalovaná verze TranslatePress - Multilingual již není kompatibilní s aktuální verzí %1$s.

en: Please update the TranslatePress - Multilingual plugin to version %1$s or higher to ensure %2$s functions correctly.
cs_CZ: Aktualizujte prosím plugin TranslatePress - Multilingual na verzi %1$s nebo vyšší, aby %2$s správně fungoval.

en: Please upload a TranslatePress Pro plugin file.
cs_CZ: Nahrajte prosím soubor pluginu TranslatePress Pro.

en: Please upload the TranslatePress PRO zip archive from your
cs_CZ: Nahrajte prosím zip archiv TranslatePress PRO z vašeho

en: Plugin activation failed:
cs_CZ: Aktivace pluginu se nezdařila:

en: Plugin deactivation failed.
cs_CZ: Deaktivace pluginu se nezdařila.

en: Plugin installed, but entry file not found.
cs_CZ: Plugin byl nainstalován, ale vstupní soubor nebyl nalezen.

en: Plugin status & settings
cs_CZ: Stav a nastavení pluginu

en: Plugins and Theme String Translation
cs_CZ: Překlad řetězců pluginů a šablony

en: Plugins and theme scan did not finish due to an error
cs_CZ: Vyhledávání řetězců v pluginech a motivu nebylo dokončeno kvůli chybě

en: Plugins and theme scan is complete
cs_CZ: Vyhledávání řetězců v pluginech a motivu je dokončeno

en: Pop-up window over the content
cs_CZ: Vyskakovací okno nad obsahem

en: Popup Text
cs_CZ: Text vyskakovacího okna

en: Popup Type
cs_CZ: Typ vyskakovacího okna

en: Post ID
cs_CZ: ID příspěvku

en: Post Slug
cs_CZ: Slug příspěvku

en: Post Slugs
cs_CZ: Slugy příspěvků

en: Post Type
cs_CZ: Typ příspěvku

en: Post Type Base Slug
cs_CZ: Slug základu typu příspěvku

en: Post Type Base Slugs
cs_CZ: Slugy základu typu příspěvku

en: Post slugs (this includes pages and custom post types)
cs_CZ: Slugy příspěvků (zahrnuje stránky a vlastní typy obsahu)

en: Post type base slugs
cs_CZ: Základní slugy typů obsahu

en: Preferred language to navigate the site
cs_CZ: Preferovaný jazyk pro procházení webu

en: Prefill with current domain
cs_CZ: Předvyplnit aktuální doménou

en: Privacy Policy
cs_CZ: Zásady ochrany osobních údajů

en: Pro Add-ons
cs_CZ: Profesionální doplňky

en: Pro Features
cs_CZ: Profesionální funkce

en: Processing table for language %s...
cs_CZ: Zpracovávání tabulky pro jazyk %s...

en: Prompts visitors to switch to their preferred language based on their browser settings or IP address and remembers the last visited language.
cs_CZ: Vybízí návštěvníky k přepnutí do jejich preferovaného jazyka na základě nastavení prohlížeče nebo IP adresy a pamatuje si naposledy navštívený jazyk.

en: Publish only when translation is complete
cs_CZ: Publikovat pouze po dokončení překladu

en: Published
cs_CZ: Publikováno

en: Purchase a new license
cs_CZ: Zakoupit novou licenci

en: Quick Intro
cs_CZ: Rychlý úvod

en: Quick guided setup to configure TranslatePress in no time!
cs_CZ: Rychlé naváděné nastavení, díky kterému nakonfigurujete TranslatePress za okamžik!

en: Rate TranslatePress on WordPress.org plugin page
cs_CZ: Ohodnotit TranslatePress na stránce pluginu WordPress.org

en: Re-run Setup Wizard
cs_CZ: Znovu spustit průvodce nastavením

en: Read documentation
cs_CZ: Přečíst dokumentaci

en: Receive
cs_CZ: Získat

en: Receive an email notification when your TranslatePress AI word count drops below the specified threshold.
cs_CZ: Obdržíte e-mailové upozornění, když počet slov TranslatePress AI klesne pod zadanou prahovou hodnotu.

en: Recent community discussions
cs_CZ: Nedávné komunitní diskuze

en: Recheck
cs_CZ: Znovu zkontrolovat

en: Rechecking...
cs_CZ: Opětovná kontrola...

en: Recommended Plugins
cs_CZ: Doporučené pluginy

en: Redirect directly (*not recommended)
cs_CZ: Přímé přesměrování (*nedoporučeno)

en: Regenerating original meta table for language %s...
cs_CZ: Regeneruje se tabulka metadat původních řetězců pro jazyk %s...

en: Regional (example: en, fr, es, etc.)
cs_CZ: Regionální (příklad: en, fr, es atd.)

en: Regular
cs_CZ: Běžné

en: Remove
cs_CZ: Odstranit

en: Remove CDATA for original and dictionary strings
cs_CZ: Odstranit CDATA pro původní a slovníkové řetězce

en: Remove Country Locale
cs_CZ: Odstranit národní lokalizaci

en: Remove Region Independent Locale
cs_CZ: Odstranit obecnou lokalizaci

en: Remove duplicate hreflang
cs_CZ: Odstranit duplicitní hreflang

en: Remove duplicate rows for dictionary strings
cs_CZ: Odstranit duplicitní řádky pro slovníkové řetězce

en: Remove duplicate rows for gettext strings
cs_CZ: Odstranit duplicitní řádky pro řetězce gettext

en: Remove duplicate rows for original dictionary strings
cs_CZ: Odstranit duplicitní řádky pro původní slovníkové řetězce

en: Remove the trouble tables by executing the DROP function on them
cs_CZ: Odstraňte problematické tabulky provedením funkce DROP na nich

en: Remove untranslated links from dictionary tables
cs_CZ: Odstranit nepřeložené odkazy ze slovníkových tabulek

en: Removes CDATA from trp_original_strings and trp_dictionary_* tables.<br>This type of content should not be detected by TranslatePress. It might have been introduced in the database in older versions of the plugin.
cs_CZ: Odstraní CDATA z tabulek trp_original_strings a trp_dictionary_*.<br>Tento typ obsahu by TranslatePress neměl detekovat. Mohl být zaveden do databáze ve starších verzích pluginu.

en: Removes selected filters
cs_CZ: Odstraní vybrané filtry

en: Removes untranslated links and images from all trp_dictionary_* tables. These tables contain translations for user-inputted strings such as post content, post title, menus etc.
cs_CZ: Odstraní nepřeložené odkazy a obrázky ze všech tabulek trp_dictionary_*. Tyto tabulky obsahují překlady řetězců zadaných uživatelem, jako je obsah příspěvku, titulek příspěvku, nabídky atd.

en: Removing cdata dictionary strings for language %s...
cs_CZ: Odstraňování řetězců slovníku cdata pro jazyk %s...

en: Removing duplicated dictionary strings for language %s...
cs_CZ: Odstraňování duplicitních řetězců slovníku pro jazyk %s...

en: Removing duplicated gettext strings for language %s...
cs_CZ: Odstraňování duplicitních řetězců gettext pro jazyk %s...

en: Removing untranslated dictionary links for language %s...
cs_CZ: Odstraňování nepřeložených odkazů slovníku pro jazyk %s...

en: Removing untranslated dictionary strings where translation is available for language %s...
cs_CZ: Odstraňování nepřeložených řetězců slovníku, pro které je dostupný překlad pro jazyk %s...

en: Renew Now
cs_CZ: Obnovit nyní

en: Replace gettext strings that have original ID NULL with the correct original IDs
cs_CZ: Nahradit gettext řetězce, které mají původní ID NULL, správnými původními ID

en: Replacing original id NULL with value for language %s...
cs_CZ: Nahrazuje se NULL v ID původního řetězce hodnotou pro jazyk %s...

en: Requires <a href="%s" title="TranslatePress Add-on SEO Pack documentation" target="_blank">SEO Pack Add-on</a> to be installed and activated.
cs_CZ: Vyžaduje nainstalovaný a aktivovaný <a href="%s" title="TranslatePress Add-on SEO Pack documentation" target="_blank">doplněk SEO Pack</a>.

en: Rescan plugins and theme for strings
cs_CZ: Znovu prohledat pluginy a šablonu na řetězce

en: Response
cs_CZ: Odpověď

en: Response Body
cs_CZ: Tělo odpovědi

en: Restrict by Language
cs_CZ: Omezit podle jazyka

en: Restrict element to language
cs_CZ: Omezit prvek na jazyk

en: Run the updater
cs_CZ: Spustit aktualizaci

en: SEO support for page slug, page title, description and Facebook and Twitter social graph information. The HTML lang attribute is properly set.
cs_CZ: Podpora SEO pro slug stránky, název stránky, popis a informace sociálního grafu Facebooku a Twitteru. Atribut HTML lang je správně nastaven.

en: SEO support for page slug, page title, description and facebook and twitter social graph information. The HTML lang attribute is properly set.
cs_CZ: Podpora SEO pro slug stránky, titulek stránky, popis a informace sociálního grafu pro Facebook a Twitter. Atribut HTML lang je správně nastaven.

en: Save
cs_CZ: Uložit

en: Save Changes
cs_CZ: Uložit změny

en: Save changes to translation. Shortcut: CTRL(⌘) + S
cs_CZ: Uložit změny překladu. Zkratka: CTRL(⌘) + S

en: Saved
cs_CZ: Uloženo

en: Saving translation...
cs_CZ: Ukládání překladu...

en: Scanning item %1$d of %2$d...
cs_CZ: Skenování položky %1$d z %2$d...

en: Scanning plugins and theme for strings...
cs_CZ: Prohledávání pluginů a šablony na řetězce...

en: Search
cs_CZ: Hledat

en: Search Email Strings
cs_CZ: Hledat řetězce e-mailů

en: Search Gettext Strings
cs_CZ: Hledat řetězce Gettext

en: Search Other Slugs
cs_CZ: Hledat ostatní slugy

en: Search Post Slugs
cs_CZ: Hledat slugy příspěvků

en: Search Post Type Base Slugs
cs_CZ: Hledat slugy základu typu příspěvku

en: Search Regular Strings
cs_CZ: Hledat běžné řetězce

en: Search Taxonomy Slugs
cs_CZ: Hledat slugy taxonomií

en: Search Term Slugs
cs_CZ: Hledat slugy termínů

en: Search WooCommerce Slugs
cs_CZ: Hledat slugy WooCommerce

en: Search for any text in this page in the dropdown.
cs_CZ: Vyhledejte libovolný text na této stránce v rozbalovací nabídce.

en: Search original and translated strings containing typed keywords while also matching selected filters. Place string in quotes for exact match: "string"
cs_CZ: Hledat původní a přeložené řetězce obsahující zadaná klíčová slova a zároveň odpovídající vybraným filtrům. Pro přesnou shodu vložte řetězec do uvozovek: "řetězec"

en: Security check
cs_CZ: Bezpečnostní kontrola

en: See Less
cs_CZ: Zobrazit méně

en: See More
cs_CZ: Zobrazit více

en: See options for selecting all strings
cs_CZ: Zobrazit možnosti pro výběr všech řetězců

en: Select All
cs_CZ: Vybrat vše

en: Select Visible
cs_CZ: Vybrat viditelné

en: Select Yes if you want to force custom links without language encoding to keep the currently selected language.
cs_CZ: Vyberte Ano, pokud chcete vynutit, aby vlastní odkazy bez jazykového kódu zachovávaly aktuálně vybraný jazyk.

en: Select how the language should be detected for first time visitors.<br>The visitor's last displayed language will be remembered through cookies.
cs_CZ: Vyberte, jak má být jazyk detekován pro návštěvníky poprvé.<br>Posledně zobrazený jazyk návštěvníka bude zapamatován pomocí cookies.

en: Select language
cs_CZ: Vybrat jazyk

en: Select languages
cs_CZ: Vybrat jazyky

en: Select or Upload Media
cs_CZ: Vybrat nebo nahrát média

en: Select string to translate...
cs_CZ: Vyberte řetězec k překladu...

en: Select the default and additional languages for your website.
cs_CZ: Vyberte výchozí a další jazyky pro váš web.

en: Select the language your content is written in.
cs_CZ: Vyberte jazyk, ve kterém je psán váš obsah.

en: Select the languages you wish to make your website available in.
cs_CZ: Vyberte jazyky, ve kterých chcete zpřístupnit svůj web.

en: Select the style of the language switcher. You will find more ways to display it, in plugin settings.
cs_CZ: Vyberte styl přepínače jazyků. Další způsoby zobrazení najdete v nastavení pluginu.

en: Select the type of DeepL API you want to use.
cs_CZ: Vyberte typ DeepL API, který chcete použít.

en: Select...
cs_CZ: Vybrat...

en: Selector
cs_CZ: Selektor

en: Serve same translation for similar text. The strings need to have a percentage of 95% similarity.<br>Helps prevent losing existing translation when correcting typos or making minor adjustments to the original text. <br>If a translation already exists for a very similar original string, it will automatically be used for the current original string.<br>Does not work when making changes to a text that is part of a translation block unless the new text is manually merged again in a translation block.<br>Each string needs to have a minimum of 50 characters.
cs_CZ: Pro podobné texty používat stejný překlad. Řetězce musí mít podobnost 95%.<br>Pomáhá zabránit ztrátě existujícího překladu při opravách překlepů nebo drobných úpravách původního textu. <br>Pokud již existuje překlad pro velmi podobný původní řetězec, bude automaticky použit pro aktuální původní řetězec.<br>Neplatí při úpravách textu, který je součástí překladového bloku, pokud není nový text znovu ručně sloučen do překladového bloku.<br>Každý řetězec musí mít minimálně 50 znaků.

en: Set up Language Switcher
cs_CZ: Nastavit přepínač jazyků

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Settings saved.
cs_CZ: Nastavení bylo uloženo.

en: Settings scope unknown.
cs_CZ: Neznámý rozsah nastavení.

en: Setup Complete
cs_CZ: Nastavení dokončeno

en: Short Language Names
cs_CZ: Zkrácené názvy jazyků

en: Show "Powered by TranslatePress"
cs_CZ: Zobrazit "Powered by TranslatePress"

en: Show Both (recommended)
cs_CZ: Zobrazit obě (doporučeno)

en: Show opposite language in the language switcher
cs_CZ: Zobrazit opačný jazyk v přepínači jazyků

en: Show the small "Powered by TranslatePress" label in the floater language switcher.
cs_CZ: Zobrazit malý štítek "Powered by TranslatePress" v plovoucím přepínači jazyků.

en: Show this element only in one language.
cs_CZ: Zobrazit tento prvek pouze v jednom jazyce.

en: Sign Up and Start translating
cs_CZ: Zaregistrujte se a začněte překládat

en: Sign me up!
cs_CZ: Přihlásit se!

en: Sign up with your email address and receive a 5-part email guide to help you maximize the power of TranslatePress.
cs_CZ: Přihlaste se pomocí své e-mailové adresy a získejte 5dílný e-mailový průvodce, který vám pomůže maximálně využít možnosti TranslatePress.

en: Skip
cs_CZ: Přeskočit

en: Skip and continue with manual translation »
cs_CZ: Přeskočit a pokračovat v manuálním překladu »

en: Skip this step
cs_CZ: Přeskočit tento krok

en: Slugs that are not found in either one of the other categories.
cs_CZ: Slugs, které se nenacházejí v žádné z ostatních kategorií.

en: Something went wrong, please try again.
cs_CZ: Něco se pokazilo, zkuste to prosím znovu.

en: Source
cs_CZ: Zdroj

en: Split block to translate strings individually
cs_CZ: Rozdělit blok a překládat řetězce jednotlivě

en: Start customizing
cs_CZ: Začít přizpůsobovat

en: Start translating
cs_CZ: Začít překládat

en: Step %s does not exist
cs_CZ: Krok %s neexistuje

en: String
cs_CZ: Řetězec

en: String List
cs_CZ: Seznam řetězců

en: String Translation
cs_CZ: Překlad řetězců

en: String Translation Editor
cs_CZ: Editor překladu řetězců

en: Strings that are user-created cannot be modified, only those from themes and plugins.
cs_CZ: Uživatelem vytvořené řetězce nelze upravit, pouze ty z motivů a pluginů.

en: Submit attribute
cs_CZ: Atribut submit

en: Successfully updated database!
cs_CZ: Databáze byla úspěšně aktualizována!

en: Suggestions from translation memory
cs_CZ: Návrhy z překladové paměti

en: Support
cs_CZ: Podpora

en: Support for 130+ Extra Languages
cs_CZ: Podpora 130+ dalších jazyků

en: Switch language to see the translation changes directly on the page.
cs_CZ: Přepněte jazyk, abyste viděli změny překladu přímo na stránce.

en: Switch to TranslatePress AI
cs_CZ: Přepnout na TranslatePress AI

en: Switcher Location
cs_CZ: Umístění přepínače

en: Taxonomy
cs_CZ: Taxonomie

en: Taxonomy Slug
cs_CZ: Slug taxonomie

en: Taxonomy Slugs
cs_CZ: Slugy taxonomií

en: Taxonomy slugs
cs_CZ: Slugy taxonomií

en: Term Slug
cs_CZ: Slug termínu

en: Term Slugs
cs_CZ: Slugy termínů

en: Term slugs
cs_CZ: Slugy termínů

en: Terms of Service
cs_CZ: Podmínky služby

en: Test API Credentials
cs_CZ: Otestovat přihlašovací údaje API

en: Test API credentials
cs_CZ: Otestovat přihlašovací údaje API

en: Test it to see if everything is working. If something went wrong, you can restore the backup that you've made at the first step. Check if no more errors occur while browsing your website in a translated language. Look at the timestamps of the errors to make sure you are not seeing the old errors. Only the most recent 5 errors are displayed.
cs_CZ: Otestujte, zda vše funguje. Pokud se něco pokazilo, můžete obnovit zálohu, kterou jste vytvořili v prvním kroku. Zkontrolujte, zda při procházení vašeho webu v přeloženém jazyce nedochází k dalším chybám. Podívejte se na časová razítka chyb, abyste se ujistili, že nevidíte staré chyby. Zobrazuje se pouze 5 nejnovějších chyb.

en: Text on this page is %s% translated into all languages.
cs_CZ: Text na této stránce je z %s% přeložen do všech jazyků.

en: The API key entered is invalid.
cs_CZ: Zadaný API klíč je neplatný.

en: The API resource could not be found.
cs_CZ: Zdroj API nebyl nalezen.

en: The Automatic Translation Code of the added custom language is invalid.
cs_CZ: Kód automatického překladu přidaného vlastního jazyka je neplatný.

en: The Language code of the added custom language cannot be empty.
cs_CZ: Kód jazyka přidaného vlastního jazyka nemůže být prázdný.

en: The Language code of the added custom language is invalid.
cs_CZ: Kód jazyka přidaného vlastního jazyka je neplatný.

en: The SEO Pack add-on allows translation of all the URL slugs:
cs_CZ: Doplněk SEO Pack umožňuje překlad všech URL slugů:

en: The SEO Pack add-on is available with ALL premium versions of the plugin.
cs_CZ: Doplněk SEO Pack je dostupný ve VŠECH prémiových verzích pluginu.

en: The SQL errors detected can occur for various reasons including missing tables, missing permissions for the SQL user to create tables or perform other operations, problems after site migration or changes to SQL server configuration.
cs_CZ: Zjištěné chyby SQL mohou nastat z různých důvodů, včetně chybějících tabulek, chybějících oprávnění uživatele SQL k vytváření tabulek nebo provádění jiných operací, problémů po migraci webu nebo změn v konfiguraci SQL serveru.

en: The Setup wizard allows you to quickly setup TranslatePress. You can initiate it at any time.
cs_CZ: Průvodce nastavením vám umožní rychle nastavit TranslatePress. Můžete jej spustit kdykoli.

en: The content of this element should be written in the default language.
cs_CZ: Obsah tohoto prvku by měl být napsán ve výchozím jazyce.

en: The daily quota for machine translation characters exceeded. Please check the <strong>TranslatePress -> <a href="%s">Automatic Translation</a></strong> page for more information.
cs_CZ: Byla překročena denní kvóta znaků pro strojový překlad. Další informace naleznete na stránce <strong>TranslatePress -> <a href="%s">Automatický překlad</a></strong>.

en: The email address where the low AI words notification will be sent.
cs_CZ: E-mailová adresa, na kterou bude zasláno upozornění na nízký počet AI slov.

en: The email address you added is incorrect.
cs_CZ: Zadaná e-mailová adresa je nesprávná.

en: The inactive languages will still be visible and active for the admin. For other users they won't be visible in the language switchers and won't be accessible either.
cs_CZ: Neaktivní jazyky budou stále viditelné a aktivní pro správce. Pro ostatní uživatele nebudou viditelné ve přepínačích jazyků a nebudou ani přístupné.

en: The language is automatically set based by the last visited language by the user.
cs_CZ: Jazyk se automaticky nastavuje podle posledního jazyka, který uživatel navštívil.

en: The link you followed has expired. Please reload the page and try again.
cs_CZ: Odkaz, který jste sledovali, vypršel. Načtěte prosím stránku znovu a zkuste to znovu.

en: The request is too long.
cs_CZ: Požadavek je příliš dlouhý.

en: The request size is too large.
cs_CZ: Velikost požadavku je příliš velká.

en: The same text is displayed in all languages. <br>A selecting language switcher will be appended to the pop-up. The detected language is pre-selected.
cs_CZ: Stejný text se zobrazuje ve všech jazycích. <br>Ke vyskakovacímu oknu bude připojen přepínač jazyka. Detekovaný jazyk je předvybrán.

en: The selected automatic translation engine does not provide support for these languages.<br>You can still manually translate pages in these languages using the Translation Editor.
cs_CZ: Vybraný automatický překladový stroj nepodporuje tyto jazyky.<br>Stránky v těchto jazycích můžete stále překládat ručně pomocí editoru překladů.

en: The slug that you are trying to edit is present in other slug types:%s%. Editing it will replace each occurrence, regardless of the current type.
cs_CZ: Slug, který se pokoušíte upravit, se nachází i v jiných typech slug:%s. Jeho úprava nahradí každý výskyt bez ohledu na aktuální typ.

en: The word typed was incorrect. Action was cancelled.
cs_CZ: Zadané slovo bylo nesprávné. Akce byla zrušena.

en: There are no logged errors.
cs_CZ: Nebyly zaznamenány žádné chyby.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
cs_CZ: Je dostupná nová verze %1$s. %2$sZobrazit podrobnosti verze %3$s%4$s nebo %5$saktualizovat nyní%6$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
cs_CZ: Je dostupná nová verze %1$s. %2$sZobrazit podrobnosti verze %3$s%4$s.

en: There is an error on the DeepL service and your request could not be processed.
cs_CZ: Ve službě DeepL došlo k chybě a váš požadavek nemohl být zpracován.

en: There was an error on the server processing your Google Translate key.
cs_CZ: Na serveru došlo k chybě při zpracování vašeho klíče Google Translate.

en: There was an error with your Google Translate key.
cs_CZ: Došlo k chybě s vaším klíčem Google Translate.

en: These addons extend your translation plugin and are available in the Business and Developer plans.
cs_CZ: Tyto doplňky rozšiřují váš překladový plugin a jsou dostupné v plánech Business a Developer.

en: These addons extend your translation plugin and are available in the Developer, Business and Personal plans.
cs_CZ: Tyto doplňky rozšiřují váš překladový plugin a jsou dostupné v plánech Developer, Business a Personal.

en: These are the most recent 5 errors logged by TranslatePress:
cs_CZ: Toto je 5 nejnovějších chyb zaznamenaných TranslatePress:

en: This Black Friday, get access to these features and more at a fraction of the costs:
cs_CZ: Tento Black Friday získejte přístup k těmto funkcím a dalším za zlomek ceny:

en: This TranslatePress add-on has been migrated to the main plugin and is no longer used. You can delete it.
cs_CZ: Tento doplněk TranslatePress byl přesunut do hlavního pluginu a již se nepoužívá. Můžete jej smazat.

en: This add-on is not available on your current plan.
cs_CZ: Tento doplněk není dostupný ve vašem aktuálním plánu.

en: This domain is already assigned to another language.
cs_CZ: Tato doména je již přiřazena jinému jazyku.

en: This element will still be visible when you are translating your website through the Translation Editor.
cs_CZ: Tento prvek bude stále viditelný při překladu vašeho webu prostřednictvím překladového editoru.

en: This feature is only available in the paid version. Upgrade TranslatePress and unlock more premium features.
cs_CZ: Tato funkce je dostupná pouze v placené verzi. Upgradujte TranslatePress a odemkněte další prémiové funkce.

en: This feature is only available when using the TranslatePress AI translation engine.
cs_CZ: Tato funkce je dostupná pouze při použití překladového modulu TranslatePress AI.

en: This language does not support formality.
cs_CZ: Tento jazyk nepodporuje formálnost.

en: This page is %1$s% translated into %2$s.
cs_CZ: Tato stránka je přeložena z %1$s% do %2$s.

en: This string is not ready for translation yet. <br>Try again in a moment...
cs_CZ: Tento řetězec ještě není připraven k překladu. <br>Zkuste to znovu za chvíli...

en: This website is already activated under a free license. Each website can only use one free license.
cs_CZ: Tento web je již aktivován pod bezplatnou licencí. Každý web může používat pouze jednu bezplatnou licenci.

en: This website is already activated under a free license. Each website can only use one free license. Please upgrade to a premium plan for more TranslatePress AI words from %1$s your account %2$s.
cs_CZ: Tento web je již aktivován pod bezplatnou licencí. Každý web může používat pouze jednu bezplatnou licenci. Chcete-li získat více slov TranslatePress AI, upgradujte na prémiový plán z %1$s vašeho účtu %2$s.

en: This will allow TranslatePress to:
cs_CZ: To umožní TranslatePress:

en: Tip for faster help:
cs_CZ: Tip pro rychlejší pomoc:

en: Title attribute
cs_CZ: Atribut title

en: To
cs_CZ: Do

en: To Add more languages activate the Multiple Languages Addon
cs_CZ: Pro přidání dalších jazyků aktivujte doplněk Multiple Languages

en: To continue please type the word:
cs_CZ: Pro pokračování napište slovo:

en: To continue translating your content, please %1$s over at %2$s
cs_CZ: Chcete-li pokračovat v překladu svého obsahu, proveďte prosím %1$s na stránce %2$s

en: To edit an existing TranslatePress language, input the language code and fill in only the columns you want to overwrite (e.g. Language name, Flag).<br>You can also add new custom languages. They will be available under General settings, All Languages list, where the URL slug can be edited.
cs_CZ: Chcete-li upravit existující jazyk TranslatePress, zadejte kód jazyka a vyplňte pouze sloupce, které chcete přepsat (např. název jazyka, vlajka).<br>Můžete také přidat nové vlastní jazyky. Budou dostupné v části Obecná nastavení, seznam Všechny jazyky, kde lze upravit URL slug.

en: To enable it go to
cs_CZ: Chcete-li jej povolit, přejděte na

en: To enable updates, please %1$senter your license key%2$s. Need a license key? %3$sPurchase one now%4$s.
cs_CZ: Chcete-li povolit aktualizace, %1$szadejte prosím svůj licenční klíč%2$s. Potřebujete licenční klíč? %3$sKupte si jej nyní%4$s.

en: To enable updates, please go to the %1$slicense page%2$s and check that you have a valid license.
cs_CZ: Chcete-li povolit aktualizace, přejděte prosím na %1$sstránku licence%2$s a zkontrolujte, že máte platnou licenci.

en: To enable updates, your licence needs to be renewed. Please go to the %1$sTranslatePress Account%2$s page and login to renew.
cs_CZ: Chcete-li povolit aktualizace, je třeba obnovit vaši licenci. Přejděte prosím na stránku %1$sTranslatePress Account%2$s a přihlaste se k obnovení.

en: To translate slugs, please update the SEO Pack add-on to the latest version.
cs_CZ: Chcete-li překládat slugs, aktualizujte doplněk SEO Pack na nejnovější verzi.

en: To use <strong>DeepL</strong> for automatic translation, activate this Pro add-on from the <a href="%1$s" target="_self" title="%2$s">%2$s</a>.
cs_CZ: Chcete-li používat <strong>DeepL</strong> pro automatický překlad, aktivujte tento Pro doplněk v <a href="%1$s" target="_self" title="%2$s">%2$s</a>.

en: Today's Character Count:
cs_CZ: Dnešní počet znaků:

en: Toggle support chat
cs_CZ: Přepnout chat podpory

en: Too many requests. Please try again later.
cs_CZ: Příliš mnoho požadavků. Zkuste to prosím znovu později.

en: Top Left
cs_CZ: Vlevo nahoře

en: Top Right
cs_CZ: Vpravo nahoře

en: Transforms the language switcher into a button showing the other available language, not the current one.<br> Only works when there are exactly two languages, the default one and a translation one.<br>This will affect the shortcode language switcher and floating language switcher as well.<br> To achieve this in menu language switcher go to Appearance->Menus->Language Switcher and select Opposite Language.
cs_CZ: Změní přepínač jazyků na tlačítko zobrazující druhý dostupný jazyk, nikoli aktuální.<br> Funguje pouze tehdy, jsou-li nastaveny přesně dva jazyky, výchozí a překladový.<br>Toto ovlivní také přepínač jazyků shortcode a plovoucí přepínač jazyků.<br> Chcete-li toho dosáhnout v přepínači jazyků v menu, přejděte na Vzhled->Menu->Přepínač jazyků a vyberte Opačný jazyk.

en: Translate
cs_CZ: Přeložit

en: Translate Only Certain Paths
cs_CZ: Překládat pouze určité cesty

en: Translate Page
cs_CZ: Přeložit stránku

en: Translate SEO Title, Description, Slug
cs_CZ: Přeložit SEO titulek, popis a slug

en: Translate Site
cs_CZ: Přeložit web

en: Translate by Browsing as User Role
cs_CZ: Překládat při prohlížení v roli uživatele

en: Translate entire block element
cs_CZ: Přeložit celý blokový prvek

en: Translate numbers and numerals
cs_CZ: Překládat čísla a číslice

en: TranslatePress AI words are running low on your site.
cs_CZ: Na vašem webu docházejí slova TranslatePress AI.

en: TranslatePress Add-ons
cs_CZ: Doplňky TranslatePress

en: TranslatePress Errors
cs_CZ: Chyby TranslatePress

en: TranslatePress Preferred User Language
cs_CZ: Preferovaný jazyk uživatele TranslatePress

en: TranslatePress Pro Add-ons
cs_CZ: Doplňky TranslatePress Pro

en: TranslatePress data update
cs_CZ: Aktualizace dat TranslatePress

en: TranslatePress has detected and cleaned up some failed translation entries in your database following %1$san isolated incident%2$s. No further action is required.
cs_CZ: TranslatePress zjistil a vyčistil některé chybné záznamy překladů ve vaší databázi po %1$sisolovaném incidentu%2$s. Není vyžadována žádná další akce.

en: TranslatePress pro-actively scans and saves strings in the database when users access translated pages. <br>This setting disables this functionality and only allows translation and string saving when inside the Translation Editor. <br>Also disables machine translation outside the Translation Editor, giving you better control over character spending, by translating only the pages you visit in the Translation Editor.
cs_CZ: TranslatePress proaktivně skenuje a ukládá řetězce do databáze, když uživatelé přistupují k přeloženým stránkám. <br>Toto nastavení tuto funkci zakáže a umožní překlad a ukládání řetězců pouze v překladovém editoru. <br>Zakazuje také strojový překlad mimo překladový editor, což vám dává lepší kontrolu nad spotřebou znaků, protože překládá pouze stránky, které navštívíte v překladovém editoru.

en: TranslatePress->Advanced Settings->Debug->Disable translation for gettext strings
cs_CZ: TranslatePress->Pokročilé nastavení->Ladění->Zakázat překlad pro řetězce Gettext

en: TranslatePress.com Account
cs_CZ: Účet TranslatePress.com

en: TranslatePress.com Account Page
cs_CZ: Stránce účtu TranslatePress.com

en: Translation
cs_CZ: Překlad

en: Translation Editor
cs_CZ: Editor překladů

en: Translator
cs_CZ: Překladatel

en: Translator Accounts
cs_CZ: Účty pro překladatele

en: Transparent
cs_CZ: Průhledná

en: Transparent Template
cs_CZ: Průhledná šablona

en: Troubleshooting
cs_CZ: Řešení potíží

en: Try to rescan plugins and theme for strings.
cs_CZ: Zkuste znovu prohledat pluginy a šablonu na řetězce.

en: Twitter Description
cs_CZ: Popis pro Twitter

en: Twitter Image
cs_CZ: Obrázek pro Twitter

en: Twitter Image Alt
cs_CZ: Alternativní text obrázku pro Twitter

en: Twitter Title
cs_CZ: Titulek pro Twitter

en: Type a page number to navigate to
cs_CZ: Zadejte číslo stránky, na kterou chcete přejít

en: URL Slugs Translation
cs_CZ: Překlad URL slugů

en: Unable to load forum posts
cs_CZ: Nelze načíst příspěvky fóra

en: Unable to parse feed
cs_CZ: Nelze zpracovat kanál

en: Unsupported languages
cs_CZ: Nepodporované jazyky

[ctx: Untranslated in this language]
en: in
cs_CZ: v

en: Update Now
cs_CZ: Aktualizovat nyní

en: Update aborted! Incorrect action.
cs_CZ: Aktualizace přerušena! Nesprávná akce.

en: Update aborted! Incorrect language code.
cs_CZ: Aktualizace přerušena! Nesprávný kód jazyka.

en: Update aborted! Invalid nonce.
cs_CZ: Aktualizace přerušena! Neplatný nonce.

en: Update aborted! Your user account doesn't have the capability to perform database updates.
cs_CZ: Aktualizace přerušena! Váš uživatelský účet nemá oprávnění provádět aktualizace databáze.

en: Updates, announcements, marketing, no spam
cs_CZ: Aktualizace, oznámení, marketing, žádný spam

en: Updating TranslatePress tables. Please leave this window open.
cs_CZ: Aktualizace tabulek TranslatePress. Prosím, nechte toto okno otevřené.

en: Updating database to version %s+
cs_CZ: Aktualizace databáze na verzi %s+

en: Updating gettext original string ids for language %s...
cs_CZ: Aktualizace ID původních řetězců gettext pro jazyk %s...

en: Updating original string ids for language %s...
cs_CZ: Aktualizace ID původních řetězců pro jazyk %s...

en: Updating will allow editing translations of localized text from plugins and theme. Existing translation will still work as expected.
cs_CZ: Aktualizace umožní úpravu překladů lokalizovaného textu z pluginů a šablony. Stávající překlad bude i nadále fungovat podle očekávání.

en: Updating will allow editing translations of slugs. Existing translation will still work as expected.
cs_CZ: Aktualizace umožní úpravu překladů slugů. Stávající překlad bude nadále fungovat podle očekávání.

en: Upgrade
cs_CZ: Upgradovat

en: Upgrade now
cs_CZ: Upgradovat nyní

en: Upgrade now ↗
cs_CZ: Upgradovat nyní ↗

en: Upgrade to PRO
cs_CZ: Upgradovat na PRO

en: Upgrade to PRO with our biggest discount of the year!
cs_CZ: Upgradujte na PRO s naší největší slevou roku!

en: Upgrade to Pro
cs_CZ: Upgradovat na Pro

en: Upgrade your plan to add more sites. %1$sUpgrade now%2$s
cs_CZ: Upgradujte svůj plán pro přidání dalších webů. %1$sUpgradovat nyní%2$s

en: Upload error:
cs_CZ: Chyba nahrávání:

en: Use Native language name
cs_CZ: Použít nativní názvy jazyků

en: Use a subdirectory for the default language
cs_CZ: Použít podadresář pro výchozí jazyk

en: Use shortcode on any page or widget.
cs_CZ: Použijte shortcode na libovolné stránce nebo ve widgetu.

en: Use this HTTP Referrer if the API lets you restrict key usage from its Dashboard.
cs_CZ: Použijte tento HTTP Referrer, pokud vám API umožňuje omezit používání klíče z jeho řídicího panelu.

en: Use this media
cs_CZ: Použít tato média

en: User Inputted String Translation
cs_CZ: Překlad řetězců zadaných uživatelem

en: User Language Detection Method
cs_CZ: Metoda detekce jazyka uživatele

en: User Notification Popup
cs_CZ: Vyskakovací okno s upozorněním pro uživatele

[ctx: Verbiage for the DeepL Pro Add-on]
en: Addons tab
cs_CZ: Záložka Doplňky

en: Video Poster
cs_CZ: Náhled videa

en: Videos
cs_CZ: Videa

en: View All Topics
cs_CZ: Zobrazit všechna témata

en: View Docs
cs_CZ: Zobrazit dokumentaci

en: View Website As
cs_CZ: Zobrazit web jako

en: Visit <a href="%s" target="_blank">this link</a> to see how you can set up an API key and control API costs.
cs_CZ: Navštivte <a href="%s" target="_blank">tento odkaz</a>, kde se dozvíte, jak nastavit API klíč a spravovat náklady na API.

en: Visit <a href="https://cloud.google.com/docs/authentication/api-keys" target="_blank">this link</a> to see how you can set up an API key, <strong>control API costs</strong> and set HTTP referrer restrictions.
cs_CZ: Navštivte <a href="https://cloud.google.com/docs/authentication/api-keys" target="_blank">tento odkaz</a>, kde se dozvíte, jak nastavit API klíč, <strong>řídit náklady na API</strong> a nastavit omezení HTTP referrera.

en: WARNING. Cannot determine your language preference based on your current IP.<br>This is most likely because the website is on a local environment.
cs_CZ: VAROVÁNÍ. Nelze určit vaši jazykovou preferenci na základě aktuální IP adresy.<br>Je to nejspíše proto, že webová stránka běží v lokálním prostředí.

en: WARNING. Changing the default language will invalidate existing translations.
cs_CZ: VAROVÁNÍ. Změna výchozího jazyka zneplatní existující překlady.

en: WARNING: This feature can negatively impact page loading times in secondary languages, particularly with large databases (for example websites with a lot of pages or products). If you experience slow loading times, disable this and try again.
cs_CZ: VAROVÁNÍ: Tato funkce může negativně ovlivnit dobu načítání stránek v dalších jazycích, zejména u velkých databází (například webů s mnoha stránkami nebo produkty). Pokud zaznamenáte pomalé načítání, tuto funkci vypněte a zkuste to znovu.

en: Warning: This action cannot be undone. Deleting a string will remove its current translation. The original string will appear again in this interface after TranslatePress detects it. This action is NOT equivalent to excluding the string from being translated again.
cs_CZ: Varování: Tuto akci nelze vrátit zpět. Smazání řetězce odstraní jeho aktuální překlad. Původní řetězec se v tomto rozhraní znovu objeví poté, co jej TranslatePress detekuje. Tato akce NENÍ ekvivalentní vyloučení řetězce z dalšího překladu.

en: We could not process your request. Please try again later.
cs_CZ: Váš požadavek jsme nemohli zpracovat. Zkuste to prosím znovu později.

en: We need to update your translations database to the latest version.
cs_CZ: Musíme aktualizovat vaši databázi překladů na nejnovější verzi.

en: Website Languages
cs_CZ: Jazyky webu

en: Website language selector
cs_CZ: Výběr jazyka webu

en: Welcome
cs_CZ: Vítejte

en: Welcome to TranslatePress
cs_CZ: Vítejte v TranslatePress

en: We’ve upgraded the switcher for richer customization and a better user experience.<br>In order to use the new configurator, turn off <strong>Load legacy language switcher</strong>.
cs_CZ: Přepínač jsme vylepšili, aby nabízel bohatší přizpůsobení a lepší uživatelský zážitek.<br>Pro použití nového konfigurátoru vypněte <strong>Načíst starý přepínač jazyka</strong>.

en: What you can do in this situation
cs_CZ: Co můžete v této situaci udělat

en: Why are these errors occuring
cs_CZ: Proč dochází k těmto chybám

en: WooCommerce Slug
cs_CZ: Slug WooCommerce

en: WooCommerce Slugs
cs_CZ: Slugy WooCommerce

en: WooCommerce slugs
cs_CZ: Slugy WooCommerce

en: Word Threshold
cs_CZ: Prahová hodnota slov

en: WordPress Translation Plugin
cs_CZ: Překladový plugin pro WordPress

en: Write the text you wish to appear on the button..
cs_CZ: Napište text, který chcete zobrazit na tlačítku..

en: Write the text you wish to appear on the close button. Leave empty for just the close button.
cs_CZ: Napište text, který chcete zobrazit na tlačítku zavření. Ponechte prázdné, pokud má být zobrazeno pouze tlačítko zavření.

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: Yes, send me multilingual growth tips.
cs_CZ: Ano, posílejte mi tipy pro multijazyčný růst.

en: You are about to perform this action on all the strings matching your filter, not just the visibly checked. To perform the action only to the visible strings click "Select Visible" from the table header dropdown.
cs_CZ: Chystáte se provést tuto akci na všech řetězcích odpovídajících vašemu filtru, nejen na viditelně zaškrtnutých. Chcete-li provést akci pouze na viditelných řetězcích, klikněte v rozbalovací nabídce záhlaví tabulky na "Vybrat viditelné".

en: You are about to perform this action only on the visible strings. To perform the action on all the strings matching the filter click "Select All" from the table header dropdown.
cs_CZ: Chystáte se provést tuto akci pouze na viditelných řetězcích. Chcete-li provést akci na všech řetězcích odpovídajících filtru, klikněte v rozbalovací nabídce záhlaví tabulky na "Vybrat vše".

en: You are trying to add an invalid additional language. Please select a valid option.
cs_CZ: Pokoušíte se přidat neplatný další jazyk. Vyberte prosím platnou možnost.

en: You are trying to add an invalid default language. Please select a valid option.
cs_CZ: Snažíte se přidat neplatný výchozí jazyk. Vyberte prosím platnou možnost.

en: You can add a new language from <a href="%s">Settings->TranslatePress</a>
cs_CZ: Nový jazyk můžete přidat v <a href="%s">Nastavení->TranslatePress</a>

en: You can also add the <a href="%s" title="Language Switcher Block Documentation">Language Switcher Block</a> in the WP Gutenberg Editor.
cs_CZ: Můžete také přidat <a href="%s" title="Language Switcher Block Documentation">blok přepínače jazyků</a> v editoru Gutenberg ve WordPressu.

en: You can customize the design later
cs_CZ: Design si můžete přizpůsobit později

en: You can edit your site languages at any point.
cs_CZ: Jazyky webu můžete kdykoli upravit.

en: You can get one for %1$sfree%2$s, by creating a free account. It includes:
cs_CZ: Můžete ho získat %1$szdarma%2$s, vytvořením bezplatného účtu. Obsahuje:

en: You cannot select two languages that have the same <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes" target="_blank">iso code</a> but different formalities because doing so will lead to duplicate <a href="https://developers.google.com/search/docs/specialty/international/localized-versions" target="_blank">hreflang tags</a>.
cs_CZ: Nemůžete vybrat dva jazyky, které mají stejný <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes" target="_blank">iso kód</a>, ale různou formálnost, protože by to vedlo k duplicitním <a href="https://developers.google.com/search/docs/specialty/international/localized-versions" target="_blank">hreflang tagům</a>.

en: You do not have a valid license for <strong>TranslatePress</strong>. %1$sGet one for free%2$s to get access to TranslatePress AI.
cs_CZ: Nemáte platnou licenci pro <strong>TranslatePress</strong>. %1$sZískejte ji zdarma%2$s a získejte přístup k TranslatePress AI.

en: You do not have permission to install plugin updates
cs_CZ: Nemáte oprávnění k instalaci aktualizací pluginů

en: You have a valid %s <strong>license</strong>.
cs_CZ: Máte platnou %s <strong>licenci</strong>.

en: You have less than 5,000 TranslatePress AI words remaining. To continue automatically translating your website, please %spurchase additional AI words at a discount from your account%s.
cs_CZ: Zbývá vám méně než 5 000 slov TranslatePress AI. Chcete-li pokračovat v automatickém překladu svého webu, %szakupte si dodatečná AI slova se slevou na svém účtu%s.

en: You have reached the activation limit for your <strong>%1$s</strong> license. <br/>Manage your active sites from %2$s your account %3$s.
cs_CZ: Dosáhli jste limitu aktivací pro vaši licenci <strong>%1$s</strong>. <br/>Spravujte své aktivní weby ve %2$s vašem účtu %3$s.

en: You have successfully activated your license
cs_CZ: Úspěšně jste aktivovali svou licenci

en: You have successfully set up TranslatePress for your website.
cs_CZ: Úspěšně jste nastavili TranslatePress pro svůj web.

en: You have unsaved changes!
cs_CZ: Máte neuložené změny!

en: You must first purchase this version to have access to the addon %1$shere%2$s
cs_CZ: Nejprve si musíte zakoupit tuto verzi, abyste získali přístup k doplňku %1$szde%2$s

en: You need an active license to add more languages. Verify in your %1$saccount%2$s that your license is valid
cs_CZ: Ověřte ve svém %1$súčtu%2$s, že je vaše licence platná.

en: You need an active license to have access to the addon. Renew or purchase a new one %1$shere%2$s.
cs_CZ: Pro přístup k doplňku potřebujete aktivní licenci. Obnovte ji nebo si kupte novou %1$szde%2$s.

en: You need to select a default language.
cs_CZ: Musíte vybrat výchozí jazyk.

en: You will be notified when remaining AI words drop below this number.
cs_CZ: Budete upozorněni, když zbývající AI slova klesnou pod toto číslo.

en: You're ready to start translating!
cs_CZ: Jste připraveni začít překládat!

en: Your %s license has <span class="trp-license-status-emphasized">expired</span>.
cs_CZ: Vaše licence %s <span class="trp-license-status-emphasized">vypršela</span>.

en: Your %s license is <span class="trp-license-status-emphasized">missing or invalid</span>.
cs_CZ: Vaše licence %s <span class="trp-license-status-emphasized">chybí nebo je neplatná</span>.

en: Your %s license was <span class="trp-license-status-emphasized">refunded</span>.
cs_CZ: Vaše licence %s byla <span class="trp-license-status-emphasized">vrácena</span>.

en: Your <strong>TranslatePress</strong> license has expired. <br/>Please %1$sRenew Your Licence%2$s to continue receiving access to automatic translations via TranslatePress AI, premium addons, product downloads, and automatic updates. %3$sRenew now %4$s
cs_CZ: Vaše licence <strong>TranslatePress</strong> vypršela. <br/>Prosím, %1$sObnovte svou licenci%2$s pro zachování přístupu k automatickým překladům pomocí TranslatePress AI, prémiovým rozšířením, stahování produktů a automatickým aktualizacím. %3$sObnovit nyní %4$s

en: Your <strong>TranslatePress</strong> license is missing or invalid. <br/>Please %1$sregister your copy%2$s to enable automatic website translation via TranslatePress AI, premium addons, automatic updates and support. Need a license key? %3$sPurchase one now%4$s
cs_CZ: Vaše licence <strong>TranslatePress</strong> chybí nebo je neplatná. <br/>Prosím, %1$szaregistrujte svou kopii%2$s, abyste mohli používat automatický překlad webu pomocí TranslatePress AI, prémiová rozšíření, automatické aktualizace a podporu. Potřebujete licenční klíč? %3$sZakupte si jej nyní%4$s

en: Your <strong>TranslatePress</strong> license will expire on %1$s. Please %2$sRenew Your Licence%3$s to continue receiving access to automatic translations via TP AI, premium addons, product downloads and automatic updates. %4$sRenew Now%5$s
cs_CZ: Vaše licence <strong>TranslatePress</strong> vyprší dne %1$s. Prosím, %2$sObnovte svou licenci%3$s pro zachování přístupu k automatickým překladům pomocí TP AI, prémiovým rozšířením, stahování produktů a automatickým aktualizacím. %4$sObnovit nyní%5$s

en: Your HTTP referrer is: %s
cs_CZ: Váš HTTP referrer je: %s

en: Your License Key is invalid.
cs_CZ: Váš licenční klíč je neplatný.

en: Your License Key is valid.
cs_CZ: Váš licenční klíč je platný.

en: Your License has expired.
cs_CZ: Vaše licence vypršela.

en: Your License is Invalid
cs_CZ: Vaše licence je neplatná

en: Your TranslatePress license key is invalid or missing.
cs_CZ: Váš licenční klíč TranslatePress je neplatný nebo chybí.

en: Your email
cs_CZ: Váš e-mail

en: Your free account includes:
cs_CZ: Váš bezplatný účet zahrnuje:

en: Your license is disabled for this URL. Re-enable it from <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=license-deactivated">https://translatepress.com/account</a> -> Manage Sites.
cs_CZ: Vaše licence je pro tuto URL deaktivována. Znovu ji aktivujte na stránce <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=license-deactivated">https://translatepress.com/account</a> -> Správa webů.

en: Your license is valid and active.
cs_CZ: Vaše licence je platná a aktivní.

en: Your license key expired on %s.
cs_CZ: Platnost vašeho licenčního klíče vypršela %s.

en: Your license key has been disabled.
cs_CZ: Váš licenční klíč byl deaktivován.

en: Your license key has reached its activation limit.
cs_CZ: Váš licenční klíč dosáhl limitu aktivací.

en: Your license key is disabled for this URL. Re-enable it from <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=tp-onboarding&utm_medium=client-site&utm_campaign=activate-license">https://translatepress.com/account</a> -> Manage Sites.
cs_CZ: Váš licenční klíč je pro tuto URL deaktivován. Znovu jej aktivujte na <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=tp-onboarding&utm_medium=client-site&utm_campaign=activate-license">https://translatepress.com/account</a> -> Správa webů.

en: Your license key is disabled for this URL. Re-enable it from <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=tp-onboarding&utm_medium=client-site&utm_campaign=tp-ai">https://translatepress.com/account</a> -> Manage Sites.
cs_CZ: Váš licenční klíč je pro tuto URL deaktivován. Znovu jej aktivujte na adrese <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=tp-onboarding&utm_medium=client-site&utm_campaign=tp-ai">https://translatepress.com/account</a> -> Správa webů.

en: Your license key is disabled for this URL. Re-enable it from <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=license-deactivated">https://translatepress.com/account</a> -> Manage Sites.
cs_CZ: Váš licenční klíč je pro tuto URL deaktivován. Znovu jej aktivujte na <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=license-deactivated">https://translatepress.com/account</a> -> Správa webů.

en: Your profile overview
cs_CZ: Přehled vašeho profilu

en: Your translation quota has been reached.
cs_CZ: Vaše kvóta překladů byla vyčerpána.

en: [%s] Low TranslatePress AI Words
cs_CZ: [%s] Docházejí slova TranslatePress AI

en: by
cs_CZ: od

en: characters per day
cs_CZ: znaků za den

en: few
cs_CZ: několik

en: found in translation
cs_CZ: nalezeno v překladu

en: items
cs_CZ: položky

en: many
cs_CZ: mnoho

en: one
cs_CZ: jednotné číslo

en: other
cs_CZ: ostatní

[ctx: page 1 of 3]
en: of
cs_CZ: /

en: plural form
cs_CZ: množné číslo

en: replace the default flag
cs_CZ: nahradit výchozí vlajku

en: unknown
cs_CZ: neznámý

en: upgrade your plan
cs_CZ: upgradujte svůj tarif

en: upgrade your plan or get extra AI Words
cs_CZ: upgradujte svůj tarif nebo získejte další slova AI

en: words
cs_CZ: slov

en: your account.
cs_CZ: vašeho účtu.

en: ~ Razvan, developer of TranslatePress
cs_CZ: ~ Razvan, vývojář TranslatePress

en: « Go Back
cs_CZ: « Zpět

en: « Go back
cs_CZ: « Zpět
