tantan-flickr - en to it translation catalogue (152 entries)

en: %1$d - %2$d of %3$d Photos
it: %1$d - %2$d di %3$d Foto

en: %d Photos
it: %d Foto

en: %d comments
it: %d commenti

en: %d photos
it: %d foto

en: &laquo; Previous
it: &laquo; Precedente

en: &lt; Reset API Key
it: &lt; Reimposta la chiave API

en: <strong>Error</strong>: Please create at least one Flickr photo set, and then click the "Refresh" button above to see your photos.
it: <strong>Errore</strong>: Crea almeno un set di foto di  Flickr, e allora clicca sul bottone  "Aggiorna" sotto per vedere le tue foto.

en: <strong>No</strong>, don't display my Flickr Albums on this blog
it: <strong>No</strong>, non visualizzare il mio foto album Flickr su questo blog

en: <strong>Note:</strong> You can revoke the permissions granted here in <a href="http://flickr.com/services/auth/list.gne">your Flickr access control panel</a>.
it: <strong>Nota:</strong> Puoi revocare i permessi concessi qui nel <a href="http://flickr.com/services/auth/list.gne">tuo pannello di controllo accessi su Flickr</a>.

en: <strong>Note:</strong> Your theme does not look it's properly configured for WordPress Widgets. Here are instructions on <a href="http://automattic.com/code/widgets/themes/">how to add WordPress Widgets</a> to your existing theme.
it: <strong>Nota:</strong> Il tuo tema non sembra essere configurato correttamente per visualizzare i Widgets di  WordPress. Qui ci sono istruzioni su <a href="http://automattic.com/code/widgets/themes/">come aggiungere Widgets di WordPress</a> al tuo tema esistente.

en: <strong>Yes</strong>, display my Flickr Albums on this blog
it: <strong>Si</strong>, visualizza i miei foto album su questo blogdisplay my Flickr Albums on this blog

en: Add Flickr to the <a href="post-new.php">write post</a> screen.
it: Aggiungi Flickr nella pagina <a href="post-new.php">scrivi post</a>.

en: Add Lightbox style popup overlays to displays to your photos.
it: Aggiungi lo stile Lightbox al popup per visualizzare le tue foto.

en: Add a comment &gt;
it: Aggiungi un commento &gt;

en: After you have your key, click the configuration link to view the details for your new key
it: Dopo che hai la tua chiave, clicca il link di configurazione per vedere i dettagli della tua nuova chiave

en: Album cover
it: Copertina Album

en: Albums
it: Album

en: Alignment
it: Allineamento

en: All Albums
it: Tuttu gli Album

en: Allow visitors to comment on the photos displayed on your blog (without having to register with Flickr).
it: Permette ai visitatori di commentare le foto visualizzate sul tuo blog (senza doversi registrare a flickr).

en: Amount:
it: Quantit&agrave;:

en: Apply Permissions &gt;
it: Applica i permessi &gt;

en: Apply for your own <a href="http://www.flickr.com/services/api/key.gne" target="_blank">Flickr API key</a>. If you already have an API key setup, <a href="http://www.flickr.com/services/api/keys/" target="_blank">you can use that instead</a>.
it: Richiedi una tua <a href="http://www.flickr.com/services/api/key.gne" target="_blank">chiave API Flickr</a>. Se tu hai gi&agrave; una chiave API, <a href="http://www.flickr.com/services/api/keys/" target="_blank">puoi usare quella, in alternativa</a>.

en: Apply the permissions granted in Step 1 to this photo album. This step may take a couple minutes to complete (depending on how many albums you have), since it's also going to pull down your Flickr information.
it: Applica i permessi concessi al Passo 1 a questo foto album. Questo passo potrebbe richiedere qualche minuto per essere completato (dipendentemente da quanti album hai) per scaricare le tue informazioni da Flickr.

en: Back to Photo Album
it: Indietro al Foto Album

en: Before you can setup your blog to pull in your Flickr photos, you need to get your own Flickr API key.
it: Prima del setup del tuo blog per prendere le tue foto in Flickr, hai bisogno di prendere una tua chiave per l'API di Flickr.

en: Cancel
it: Annulla

en: Center
it: Centro

en: Change the authentication type to <b>Desktop Application</b>
it: Cambia il tipo di autenticazione in <b>Desktop Application</b>

en: Comments
it: Commenti

en: Configure your sidebar &gt;
it: Configura la tua sidebar &gt;

en: Custom Comments:
it: Commenti dell'utente:

en: Customizations
it: Customizzazioni:

en: Enable the Flickr Widget for your sidebar.
it: Abilita il Flickr Widget per la tua sidebar.

en: Enter a link URL or click above for presets.
it: Inserisci il link URL o clicca ssu per i presets.

en: Enter the path where you want your photo album to be shown.
it: Inserisci il percorso dove vuoi che il tuo foto album venga mostrato.

en: Enter your blog's title and a short description.
it: Inserisci il titolo del tuo blog e una descrizione breve.

en: Error: Flickr plugin is not setup!
it: Errore: il plugin di Flickr non è installato!

en: Everyone
it: Tutti

en: F j, Y
it: j F Y

en: Flickr API Key
it: Chiave API Flickr

en: Flickr API Key:
it: Chiave API Flick:

en: Flickr Account:
it: Account Flickr:

en: Flickr Settings
it: Impostazioni Flickr

en: Group Photos
it: Gruppi foto

en: Hide photos that have been marked <em>Private</em>
it: Nascondi le foto che sono contrassegnate come <em>Private</em>

en: If you find this plugin helpful, please consider donating a few dollars to support this plugin. Thanks!
it: Se trovi utile questo plugin, pensa di donare alcuni dollari per supportarlo. Grazie!

en: Insert Highlight Photo
it: Inserisci le foto Highlight

en: Insert into Post
it: Inserisci nel Post

en: Install the <a href="http://www.wordpress.org/">latest version of WordPress</a> if you want to show your recent Flickr photos in your WordPress sidebar.
it: Installa la <a href="http://www.wordpress.org/">versione pi&ugrave; recente di WordPress</a> se vuoi mostrare le tue foto recenti di Flickr nella sidebar di WordPress.

en: Instructions
it: Instruzioni

en: Interesting
it: Interessanti

en: Large
it: Grande

en: Leave a comment
it: Lascia un commento

en: Left
it: Sinistra

en: Link to the Flickr page for this photo
it: Link alla pagina Flickr di questa foto

en: Link to this blog's page
it: Link alla pagina di questo blog

en: Login to Flickr and grant <em>read only</em> permissions to this photo album. Once you are done, close the popup window and click the button in Step 2.
it: Accedi a Flickr e concedi i permessi di <em>sola lettura</em> a questo foto album. Dopo averlo fatto, chiudi il popup e clicca sul bottone al Passo 2.

en: Make sure you have proper permissions before using any photos.
it: Assicurati che hai tutti gli adeguati permessi prima di usare qualunque foto.

en: Media Bar:
it: Barra Media:

en: Medium
it: Media

en: My Photos
it: Le mie foto

en: Next &raquo;
it: Successivo &raquo;

en: Next Page &raquo;
it: Pagina successiva &raquo;

en: Next Photo
it: Foto Successiva

en: No comments for this photo.
it: Non ci sono commenti per questa foto.

en: No tags found.
it: Nessun tag trovato.

en: None
it: Nessuno

en: Not all WordPress themes are created equal, and you may need to tweak a couple templates to match the look and feel of our own blog. Look inside the <code>wp-content/plugins/tantan-flickr/templates</code> directory for the template files.
it: Non tutti i temi di WordPress sono creati allo stesso modo, e tu potresti aver bisogno di modificare un paio di templete per adattare il  look and feel al tuo blog. Guarda nella cartella  <code>wp-content/plugins/tantan-flickr/templates</code> per i file del template.

en: Now click "edit configuration" again to view the details for newly configured API key and copy and paste the <b>key</b> and <b>shared secret</b> fields into the form below.<br><br>Note that it may take a minute or two to get your key fully activated.
it: Ora clicca ancora su "edit configuration" per vedere i dettagli della chiave API appena configurata e incolla i campi <b>chiave</b> e <b>segreto condiviso</b> nella form sotto.<br><br>Nota che potrebbe essere necessario qualche minuto per rendere la tua chiave completamente attivata.

en: Number of Photos:
it: Numero di foto

en: Organize Albums
it: Organizza gli Album

en: Organize Groups
it: Organizza i Gruppi

en: Original
it: Originale

en: Other Albums
it: Altri Album

en: Photo Album Configuration
it: Configurazione del Foto Album

en: Photo Album Syndication:
it: Syndication del foto album:

en: Photo Albums
it: Album delle foto

en: Photo Stream
it: Tutte le foto

en: Photos
it: Foto

en: Photos %1$d - %2$d tagged with <strong>%3$s</strong>
it: Foto %1$d - %2$d taggate con <strong>%3$s</strong>

en: Photos should link to:
it: Le foto dovrebbero linkare a:

en: Photos tagged with <strong>%s</strong>
it: Foto taggate con <strong>%s</strong>

en: Please wait. Now loading your albums...
it: Attendere prego... Si stanno leggendo i tuoi album....

en: Please wait. Now loading your groups...
it: Attendere, Si stanno leggendo i tuoi gruppi...

en: Popular Tags
it: Tag Popolari

en: Popup Overlays:
it: Popup Overlay:

en: Previous Photo
it: Foto precedente

en: Private Photos:
it: Foto Private:

en: RSS Updates:
it: Aggiornamenti RSS:

en: Randomize:
it: Random:

en: Refresh All Albums
it: Aggiorna tutti gli album

en: Refresh All Groups
it: Aggiorna tutti i Gruppi

en: Releases:
it: Rilasci:

en: Remove Link &gt;
it: Rimuovi Link &gt;

en: Retrieve Flickr Permissions &gt;
it: Recupera i permessi Flickr &gt;

en: Right
it: Destra

en: Save
it: Salva

en: Shared Secret:
it: Segreto Condiviso:

en: Size
it: Dimensione

en: Small
it: Piccola

en: Sorry, no albums found!
it: Spiacente, nessun album trovato!

en: Sorry, no photos found!
it: Spiacente, non &egrave; stata trovata nessuna foto!

en: Sorry, this feature is not enabled.
it: Spiacente, questa funzione non &egrave; abilitata.

en: Sorry, this feature is not supported
it: Spiacente, questa caratteristica non &egrave; supportata

en: Square
it: Quadrata

en: Step 1:
it: Passo 1:

en: Step 2:
it: Passo 2:

en: Subscribe to the <a href="http://feeds.feedburner.com/TanTanToolkit">TanTanToolkit feed</a> and get notified when there's an update to this plugin.
it: Sottoscrivi il  <a href="http://feeds.feedburner.com/TanTanToolkit">TanTanToolkit feed</a> e sarai informato quando c'&egrave; un aggiornamento di questo plugin.

en: Support Group:
it: Gruppo di supporto

en: Support for groups are not enabled. <a href="http://code.google.com/p/photo-album/wiki/GroupsSupport">Please see this page for instructions on how to configure the plugin to display photos from groups.</a>
it: il supporto dei gruppi non &egrave; abilitato. <a href="http://code.google.com/p/photo-album/wiki/GroupsSupport">Fai riferimento a questa pagina per le istruzioni su come configurare il plugin per visualizzare le foto dai gruppi.</a>

en: Tags:
it: Tag:

en: The URL specified above
it: La URL specificata sopra

en: The photo album has not been configured.
it: Il foto album non &egrave; stato configurato.

en: This album is not available.
it: Questo album non &egrave; disponibile.

en: This is the configuration screen for the <a href="http://tantannoodles.com/toolkit/photo-album/">Flickr Photo Album plugin for WordPress</a>.
it: Questa &egrave; la schermata di configurazione per <a href="http://tantannoodles.com/toolkit/photo-album/">Flickr Photo Album plugin per WordPress</a>.

en: This photo is not available.
it: Questa foto non &egrave; disponibile.

en: This plugin is provided by <a href="http://www.tantannoodles.com">TanTanNoodles</a> and licensed free of charge for you to use under the GPL license. This plugin is <em>unsupported</em> and comes with no official technical support. However, you can check the following pages for the latest updates to this plugin, along with any unofficial technical support:
it: Questo plugin &egrave; fornito da <a href="http://www.tantannoodles.com">TanTanNoodles</a> e licenziato gratuitamente per essere usato sotto licenza GPL. Per questo plugin <em>non &egrave; previsto un supporto tecnico ufficiale</em>. Tuttavia, puoi verificare le seguenti pagine con gli ultimi aggiornamenti di questo plugin, insieme con un supporto tecnico non ufficiale:

en: This widget displays your recent photos. Photos refresh automatically every hour. Don't forget to save your settings.
it: Questo widget mostra le tue recenti foto. Le foto si aggiornano automaticamente ogni ora. Non dimenticare di salvare le tue impostazioni.

en: This will show your recent photos in your site's sidebar.
it: Questo mostrer&agrave; le tue foto recenti nella sidebar del tuo sito.

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Title
it: Titolo

en: Title:
it: Titolo:

en: Uploaded By:
it: Caricata da:

en: Uploaded:
it: Caricata:

en: View all %d albums &gt;
it: Guarda tutti i %d album &gt;

en: View more photos &gt;
it: Guarda altre foto &gt;

en: View slideshow &gt;
it: Guarda slideshow &gt;

en: View this album on Flickr
it: Guarda questa album in Flickr

en: View this group on Flickr
it: Guarda questo gruppo su Flickr

en: View this photo at Flickr
it: Guarda questa foto in Flickr

en: View this photo on Flickr
it: Guarda questa foto su Flickr

en: View this tag on Flickr
it: Guarda questo tag su Flickr

en: View this video on Flickr
it: Guarda questo video in Flickr

en: View your album:
it: Guarda il tuo album:

en: Where you want your photos to link to, when inserted into a blog post or from the sidebar
it: Dove vuoi che le tue foto siano linkate, quando saranno inserite in un post (nel blog) o nella sidebar

en: Your Flickr albums will be cached locally to help speed things up. Click <strong>refresh</strong> to synchronize and refresh all your albums, or after you've created a new set.
it: I tuoi album di Flickr saranno memorizzati temporaneamente in locale per velocizzare le cose. Clicca <strong>Aggiorna</strong> per sincronizzare e aggiornare tutti i tuoi album, o quando hai creato un nuovo SET.

en: Your Flickr groups will be cached locally to help speed things up. Click <strong>refresh</strong> to synchronize and refresh all your groups.
it: I tuoi gruppi di Flickr saranno memorizzati temporaneamente in locale per velocizzare le cose. Clicca <strong>Aggiorna</strong> per sincronizzare e aggiornare tutti i tuoi gruppi.

en: Your Photo Album has been granted <em>read only</em> permissions to this Flickr account
it: Al tuo foto album &egrave; stato concesso un permesso <em>sola lettura</em> sull'account Flickr

en: Your Photo Album is not currently linked to a Flickr account.
it: Il tuo foto album non &egrave; attualmente associato ad un account Flickr

en: clear cache
it: pulisci la cache

en: close after inserting photo
it: Chiudi dopo l'inserimento delle foto

en: hide album
it: nascondi album

en: hide group
it: nascondi gruppo

en: more tags &raquo;
it: ulteriori tag &raquo;

en: order:
it: ordinamento:

en: refresh albums
it: aggiorna album

en: save settings &gt;
it: salva impostazioni &gt;

en: search
it: ricerca

en: toggle group hiding
it: cambia visibilit&agrave; del gruppo

en: you are on the first photo
it: Sei nella prima foto

en: you are on the last photo
it: sei nella ultima foto
