SureCookie 0.0.1 - en to it translation catalogue (808 entries)

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
it: Non hai i permessi sufficienti per accedere a questa pagina.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Grow traffic of your website with SureRank — a lightweight SEO toolkit plugin for WordPress users who want better rankings without the complexity.
it: Aumenta il traffico del tuo sito con SureRank — un plugin leggero di strumenti SEO per utenti WordPress che vogliono migliori posizioni senza complessità.

en: A simple yet powerful way to create modern forms for your website.
it: Un modo semplice ma potente per creare moduli moderni per il tuo sito.

en: The Spectra extends the Gutenberg functionality with several unique and feature-rich blocks that help build websites faster.
it: Spectra estende le funzionalità di Gutenberg con diversi blocchi unici e ricchi di funzionalità che aiutano a costruire siti web più velocemente.

en: Consent logs retrieved successfully.
it: Registrazione del consenso recuperata con successo.

en: Consent processed successfully (logging disabled)
it: Consenso elaborato con successo (registrazione disabilitata)

en: Preferences should not be empty.
it: Le preferenze non devono essere vuote.

en: Consent saved successfully.
it: Consenso salvato con successo.

en: Failed to save consent.
it: Impossibile salvare il consenso.

en: Invalid log ID
it: ID del log non valido

en: Log not found.
it: Log non trovato.

en: Log details retrieved successfully.
it: Dettagli del log recuperati con successo.

en: Invalid log IDs
it: ID del log non validi

note: translators: %d: number of logs deleted
en: %d log(s) deleted successfully.
it: %d log(i) eliminato(i) con successo.

en: Failed to delete logs.
it: Impossibile eliminare i log.

en: Log deleted successfully.
it: Log eliminato con successo.

en: Failed to delete log.
it: Impossibile eliminare il log.

en: All logs deleted successfully.
it: Tutti i log eliminati con successo.

en: Cookie categories retrieved successfully.
it: Categorie di cookie recuperate con successo.

en: Category name is required.
it: Il nome della categoria è obbligatorio.

en: A category with this name already exists.
it: Esiste già una categoria con questo nome.

en: Category created successfully.
it: Categoria creata con successo.

en: Failed to create category:
it: Impossibile creare la categoria:

en: Category ID is required.
it: L'ID della categoria è obbligatorio.

en: Category not found.
it: Categoria non trovata.

en: Category updated successfully.
it: Categoria aggiornata con successo.

en: Failed to update category:
it: Impossibile aggiornare la categoria:

en: Default categories cannot be deleted.
it: Le categorie predefinite non possono essere eliminate.

en: Category deleted successfully.
it: Categoria eliminata con successo.

en: Failed to delete category:
it: Impossibile eliminare la categoria:

en: No scanned cookies found.
it: Nessun cookie scansionato trovato.

en: Scanned cookies retrieved successfully.
it: Cookie scansionati recuperati con successo.

en: Custom cookies retrieved successfully.
it: Cookie personalizzati recuperati con successo.

en: Cookie name is required.
it: Il nome del cookie è obbligatorio.

en: Cookie category is required.
it: La categoria del cookie è obbligatoria.

en: A cookie with this name already exists.
it: Esiste già un cookie con questo nome.

en: Custom cookie created successfully.
it: Cookie personalizzato creato con successo.

en: Failed to create custom cookie:
it: Impossibile creare il cookie personalizzato:

en: Cookie ID is required.
it: L'ID del cookie è obbligatorio.

en: Cookie not found.
it: Cookie non trovato.

en: Custom cookie updated successfully.
it: Cookie personalizzato aggiornato con successo.

en: Failed to update custom cookie:
it: Impossibile aggiornare il cookie personalizzato:

en: Custom cookie deleted successfully.
it: Cookie personalizzato eliminato con successo.

en: Failed to delete custom cookie:
it: Impossibile eliminare il cookie personalizzato:

en: Current category is required.
it: La categoria corrente è obbligatoria

en: New category is required.
it: La nuova categoria è obbligatoria

en: Cookie is already in the selected category.
it: Il cookie è già nella categoria selezionata

en: Current category not found in scanned cookies.
it: Categoria corrente non trovata nei cookie scansionati

en: Cookie not found in the specified category.
it: Cookie non trovato nella categoria specificata

en: Cookie category updated successfully.
it: Categoria del cookie aggiornata con successo

en: Failed to update cookie category:
it: Impossibile aggiornare la categoria del cookie:

en: Onboarding data saved successfully.
it: Dati di onboarding salvati con successo

en: Onboarding is already marked as complete.
it: L'onboarding è già contrassegnato come completato

en: Onboarding marked as complete.
it: Onboarding contrassegnato come completato

en: Plugin not found.
it: Plugin non trovato

en: Plugin is already inactive.
it: Il plugin è già inattivo

en: Plugin deactivated successfully.
it: Plugin disattivato con successo

en: Promotional plugins data retrieved.
it: Dati dei plugin promozionali recuperati

en: Plugin activated successfully.
it: Plugin attivato con successo

en: Conflicting plugins retrieved.
it: Plugin in conflitto recuperati

en: Scanned history retrieved successfully.
it: Storico scansionato recuperato con successo

en: No data found
it: Nessun dato trovato

en: Settings updated
it: Impostazioni aggiornate

en: Essential Cookies
it: Cookie Essenziali

en: Functional Cookies
it: Cookie Funzionali

en: Analytics Cookies
it: Cookie di Analisi

en: Marketing Cookies
it: Cookie di Marketing

en: Uncategorized Cookies
it: Cookie Non Classificati

en: This website uses cookies to enhance your browsing experience, personalize content, provide social media features, and analyze our traffic. You can review and manage your cookie settings at any time, or accept all cookies to proceed.
it: Questo sito utilizza cookie per migliorare la tua esperienza di navigazione, personalizzare i contenuti, offrire funzionalità social e analizzare il traffico. Puoi rivedere e gestire le impostazioni dei cookie in qualsiasi momento, o accettare tutti i cookie per continuare

en: Accept All
it: Accetta Tutto

en: Decline
it: Rifiuta

en: Invalid type provided.
it: Tipo fornito non valido

en: Could not disable the nudge. Please try again.
it: Impossibile disattivare il nudging. Per favore riprova

note: translators: %s: nudge type
en: "%s" has been disabled.
it: "%s" è stato disattivato

note: translators: %s: Service name (e.g., YouTube, Google Maps)
en: This content is blocked because it requires %s cookies.
it: Questo contenuto è bloccato perché richiede cookie %s

en: Accept & Load
it: Accetta e Carica

en: Scan cancelled successfully.
it: Scansione annullata con successo

en: No active scan to cancel.
it: Nessuna scansione attiva da annullare

en: A scan is already in progress. Please wait for it to complete.
it: Una scansione è già in corso. Attendi che venga completata

en: Cookie scan has been initiated.
it: La scansione dei cookie è stata avviata

en: The scan is running. You will be notified when it completes.
it: La scansione è in corso. Verrai notificato al suo completamento

note: translators: %s: Error message
en: Failed to start site scanner: %s
it: Impossibile avviare lo scanner del sito: %s

en: Starting site scan (triggered by user).
it: Avvio della scansione del sito (attivata dall'utente).

en: No pages selected for scanning.
it: Nessuna pagina selezionata per la scansione.

note: translators: %s: Plan name
en: Plan: %s.
it: Piano: %s.

note: translators: %d: Number of pages
en: Pages selected: %d.
it: Pagine selezionate: %d.

en: Sending scan request…
it: Invio richiesta di scansione…

en: Scan already in progress. Skipping.
it: La scansione è già in corso. Si salta.

en: Scan started successfully.
it: Scansione avviata con successo.

note: translators: %s: Group ID
en: Group ID: %s
it: ID Gruppo: %s

en: Checking scan progress…
it: Verifica dello stato della scansione…

en: No active scan.
it: Nessuna scansione attiva.

en: Scan in progress...
it: Scansione in corso...

en: Scan cancelled by user.
it: Scansione annullata dall'utente.

en: Every 1 Minute (SureCookie Polling)
it: Ogni 1 minuto (Polling SureCookie)

en: Cookie scanning is not available for localhost or development sites. Please use a live domain.
it: La scansione dei cookie non è disponibile per localhost o siti di sviluppo. Si prega di usare un dominio live.

en: Failed to encode scan request.
it: Impossibile codificare la richiesta di scansione.

note: translators: %s: Error message
en: Failed to start scan: %s
it: Impossibile avviare la scansione: %s

en: Unknown error occurred.
it: Si è verificato un errore sconosciuto.

en: Scan has been started. You will be notified when it completes.
it: La scansione è stata avviata. Riceverai una notifica al suo completamento.

en: Failed to check scan status.
it: Impossibile verificare lo stato della scansione.

en: Failed to get scan group.
it: Impossibile ottenere il gruppo di scansione.

en: Scan timed out. Please try again.
it: La scansione è scaduta. Si prega di riprovare.

en: Scan failed on server.
it: La scansione è fallita sul server.

en: Failed to fetch results.
it: Impossibile recuperare i risultati.

en: Cookie Settings
it: Impostazioni Cookie

en: Preferences
it: Preferenze

en: Accepted
it: Accettato

en: Partially Accepted
it: Parzialmente Accettato

en: Declined
it: Rifiutato

en: Failed to load consent logs
it: Impossibile caricare i registri del consenso

en: Failed to load cookie categories
it: Impossibile caricare le categorie di cookie

en: Failed to load settings
it: Impossibile caricare le impostazioni

en: Failed to save settings
it: Impossibile salvare le impostazioni

en: Never
it: Mai

en: 30 days
it: 30 giorni

en: 60 days
it: 60 giorni

en: Cookie Manager
it: Gestore Cookie

en: Cookie Scanner
it: Scanner Cookie

en: All Cookies
it: Tutti i Cookie

en: Content
it: Contenuto

en: Custom CSS
it: CSS Personalizzato

en: General Settings
it: Impostazioni Generali

en: Logs
it: Registri

en: Consent Logs
it: Registri del Consenso

en: Cancel
it: Annulla

en: Delete
it: Elimina

en: Save
it: Salva

en: No options available
it: Nessuna opzione disponibile

en: Settings saved!
it: Impostazioni salvate!

en: Your settings have been successfully saved.
it: Le tue impostazioni sono state salvate con successo.

en: Save failed!
it: Salvataggio fallito!

en: There was an error saving your settings. Please try again.
it: Si è verificato un errore durante il salvataggio delle impostazioni. Si prega di riprovare.

en: Saving…
it: Salvataggio in corso…

en: WordPress updates API not available.
it: API di aggiornamento WordPress non disponibile.

en: Plugin activation failed.
it: Impossibile attivare il plugin.

en: Plugin installation failed.
it: Impossibile installare il plugin.

en: Plugin installed and activated successfully.
it: Plugin installato e attivato con successo.

en: Failed to install and activate plugin.
it: Impossibile installare e attivare il plugin.

en: Failed to activate plugin.
it: Impossibile attivare il plugin.

en: Install and Activate
it: Installa e Attiva

en: Activate
it: Attiva

en: Activated
it: Attivato

en: Banner Content
it: Contenuto del Banner

en: Enable Cookie Banner Switch
it: Abilita l'interruttore del Banner Cookie

en: Enable Cookie Banner
it: Abilita Banner Cookie

en: Cookie Notice (optional)
it: Avviso Cookie (opzionale)

en: Enable Accept All Button
it: Abilita il pulsante "Accetta Tutto"

en: Button Order
it: Ordine dei Pulsanti

en: Banner Layout
it: Layout del Banner

en: Configure how and where your cookie banner appears on your website
it: Configura come e dove appare il banner dei cookie sul tuo sito web

en: Upload Logo
it: Carica Logo

en: Select Logo
it: Seleziona Logo

en: Use this logo
it: Usa questo logo

en: Banner Type
it: Tipo di Banner

en: Floating Banner
it: Banner Fluttuante

en: Full-width Banner
it: Banner a tutta larghezza

en: Banner Width
it: Larghezza del banner

en: Position
it: Posizione

en: Bottom Left
it: In basso a sinistra

en: Bottom Center
it: Al centro in basso

en: Bottom Right
it: In basso a destra

en: Middle
it: Centro

en: Top
it: In alto

en: Bottom
it: In basso

en: Color Palette: <span></span>
it: Palette di colori: <span></span>

en: Default
it: Predefinito

en: Consent Details
it: Dettagli del consenso

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: No data available.
it: Nessun dato disponibile.

en: Actions
it: Azioni

en: Date & Time
it: Data e Ora

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: Country
it: Paese

en: Status
it: Stato

en: Download PDF
it: Scarica PDF

en: Consent log is empty
it: Il registro del consenso è vuoto

en: Your consent logs will be displayed here once users interact with the banner
it: I tuoi registri di consenso verranno visualizzati qui una volta che gli utenti interagiscono con il banner

en: <span></span> Selected
it: <span></span> Selezionato

en: Deleting…
it: Eliminazione in corso…

en: View All Logs
it: Visualizza tutti i registri

en: Consent Logging Disabled
it: Registrazione del consenso disabilitata

en: Enable consent logging to view analytics data and recent consent logs.
it: Abilita la registrazione del consenso per visualizzare i dati analitici e i registri recenti

en: Enable Consent Logging
it: Abilita registrazione del consenso

en: Consents
it: Consensi

en: No Consents Yet
it: Ancora nessun consenso

en: Data will appear here once visitors interact with the cookie banner.
it: I dati appariranno qui una volta che i visitatori interagiscono con il banner dei cookie

note: translators: %s: log/logs
en: Failed to delete consent %s
it: Impossibile eliminare il consenso %s

en: log | logs
it[0]: registro

note: translators: %s: log/logs
en: Successfully deleted consent %s
it: Consenso %s eliminato con successo

en: Failed to delete consent log
it: Impossibile eliminare il registro del consenso

en: Delete Consent Log
it: Elimina registro del consenso

en: Are you sure you want to delete this consent log? This action cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler eliminare questo registro del consenso? Questa azione non può essere annullata.

en: Delete Selected Consent Logs
it: Elimina i registri del consenso selezionati

note: translators: %s: the log string pluralized.
en: Are you sure you want to delete the selected consent %s? This action cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler eliminare il consenso %s selezionato? Questa azione non può essere annullata.

en: Page
it: Pagina

en: of
it: di

en: Consent Logs Pagination
it: Pagina dei registri del consenso

en: Manage cookie and consent preferences for your website
it: Gestisci le preferenze di cookie e consenso per il tuo sito web

en: Consent Duration (in days)
it: Durata del consenso (in giorni)

en: How long user consent remains valid before requiring renewal (1–365 days).
it: Per quanto tempo il consenso dell'utente rimane valido prima di richiedere il rinnovo (1–365 giorni)

en: Enable Consent Logging Switch
it: Attiva interruttore di registrazione del consenso

en: Store consent records in database for compliance reporting and analytics.
it: Memorizza i record di consenso nel database per report di conformità e analisi

en: Clear Logs After
it: Pulisci i registri dopo

en: Select retention period
it: Seleziona il periodo di conservazione

en: Automatically delete consent logs older than the selected period.
it: Elimina automaticamente i registri di consenso più vecchi del periodo selezionato

en: here
it: qui

en: Admin Menu
it: Menu di amministrazione

en: Toggle to show
it: Attiva per mostrare

en: in the main menu or under Settings →
it: nel menu principale o sotto Impostazioni →

en: Name
it: Nome

en: Category
it: Categoria

en: Domain
it: Dominio

en: Duration (Days)
it: Durata (Giorni)

en: Type
it: Tipo

en: Uncategorized
it: Senza categoria

en: Change Category
it: Cambia categoria

en: Edit
it: Modifica

en: Scanned
it: Scansionato

en: Custom
it: Personalizzato

en: Are you sure you want to delete the cookie "<strong></strong>"? This action cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler eliminare il cookie "<strong></strong>"? Questa azione non può essere annullata.

en: Are you sure you want to delete this cookie? This action cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler eliminare questo cookie? Questa azione non può essere annullata.

en: Delete Custom Cookie
it: Elimina cookie personalizzato

en: Change Cookie Category
it: Cambia categoria del cookie

en: Update Category
it: Aggiorna categoria

en: Edit Cookie
it: Modifica cookie

en: Update Cookie
it: Aggiorna Cookie

en: Add New Cookie
it: Aggiungi Nuovo Cookie

en: Save Cookie
it: Salva Cookie

en: Cookie Name
it: Nome del Cookie

en: e.g., my_custom_cookie
it: ad esempio, my_custom_cookie

en: Select a category
it: Seleziona una categoria

en: No categories available. Please create a category first.
it: Nessuna categoria disponibile. Per favore crea prima una categoria.

en: e.g., 30
it: ad esempio, 30

en: e.g., Your Company Name
it: ad esempio, Il Nome della Tua Azienda

en: e.g., .example.com
it: ad esempio, .esempio.com

en: Description
it: Descrizione

en: Enter a description for this cookie…
it: Inserisci una descrizione per questo cookie…

en: Purpose
it: Scopo

en: Describe the purpose of this cookie…
it: Descrivi lo scopo di questo cookie…

en: No cookie categories found. Click "Add New Category" to create one.
it: Nessuna categoria di cookie trovata. Clicca su "Aggiungi Nuova Categoria" per crearne una.

en: Manage Categories
it: Gestisci le Categorie

en: Manage cookie categories that appear in the privacy preferences modal
it: Gestisci le categorie di cookie che appaiono nel modal delle preferenze sulla privacy

en: Add New Category
it: Aggiungi Nuova Categoria

en: Edit Category
it: Modifica Categoria

en: Add Category
it: Aggiungi Categoria

en: Category Name
it: Nome della Categoria

en: e.g., Performance Cookies
it: ad esempio, Cookie di Prestazione

en: Enter a description for this cookie category…
it: Inserisci una descrizione per questa categoria di cookie…

note: translators: %1$s is the category name, %2$s is the number of cookies
en: Are you sure you want to delete this cookie category? <br/> The category "%1$s" has %2$s assigned to it:
it: Sei sicuro di voler eliminare questa categoria di cookie? <br/> La categoria "%1$s" ha %2$s assegnati:

en: Are you sure you want to delete this cookie category? This action cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler eliminare questa categoria di cookie? Questa azione non può essere annullata.

en: Delete Cookie Category
it: Elimina Categoria di Cookie

en: Keep cookies
it: Mantieni i cookie

en: Assigned cookies will be moved to "Uncategorized".
it: I cookie assegnati saranno spostati in "Non classificati".

en: Please enter a cookie name
it: Per favore inserisci un nome per il cookie

en: Please select a category
it: Per favore seleziona una categoria

en: Please enter a category name
it: Per favore inserisci un nome per la categoria

en: Failed to load custom cookies
it: Impossibile caricare i cookie personalizzati

en: Failed to create custom cookie
it: Impossibile creare il cookie personalizzato

en: Custom cookie created successfully
it: Cookie personalizzato creato con successo

en: Failed to update custom cookie
it: Impossibile aggiornare il cookie personalizzato

en: Custom cookie updated successfully
it: Cookie personalizzato aggiornato con successo

en: Failed to delete custom cookie
it: Impossibile eliminare il cookie personalizzato

en: Custom cookie deleted successfully
it: Cookie personalizzato eliminato con successo

en: Failed to update cookie category
it: Impossibile aggiornare la categoria di cookie

en: Cookie category updated successfully
it: Categoria di cookie aggiornata con successo

en: Failed to create category
it: Impossibile creare la categoria

en: Category created successfully
it: Categoria creata con successo

en: Failed to update category
it: Impossibile aggiornare la categoria

en: Category updated successfully
it: Categoria aggiornata con successo

en: Failed to delete category
it: Impossibile eliminare la categoria

en: Category deleted successfully
it: Categoria eliminata con successo

en: Manage All Cookies
it: Gestisci Tutti i Cookie

en: Create and manage all cookies for your website. These cookies will appear in the selected privacy preference categories.
it: Crea e gestisci tutti i cookie per il tuo sito web. Questi cookie appariranno nelle categorie di preferenze sulla privacy selezionate.

en: Manage Cookies
it: Gestisci Cookie

en: New Cookie
it: Nuovo Cookie

en: Add custom CSS to style your cookie banner. Changes will be reflected in both preview and frontend after saving.
it: Aggiungi CSS personalizzato per stilizzare il banner dei cookie. Le modifiche saranno riflesse in anteprima e nel frontend dopo il salvataggio.

en: CSS Code Editor
it: Editor del Codice CSS

en: Reset Custom CSS
it: Resetta CSS Personalizzato

en: Are you sure you want to reset custom CSS? This will remove all your custom styles.
it: Sei sicuro di voler resettare il CSS personalizzato? Questo rimuoverà tutti i tuoi stili personalizzati.

en: Custom CSS has been reset. The banner will now use default styles.
it: Il CSS personalizzato è stato resettato. Il banner utilizzerà ora gli stili predefiniti.

en: Write your custom CSS below. Use <strong>!important</strong> to override inline styles.<br />You can target banner elements using classes like <strong>.surecookie-banner</strong>, <strong>.surecookie-accept-btn</strong>, etc.
it: Scrivi il tuo CSS personalizzato qui sotto. Usa <strong>!important</strong> per sovrascrivere gli stili inline.<br />Puoi targettizzare gli elementi del banner usando classi come <strong>.surecookie-banner</strong>, <strong>.surecookie-accept-btn</strong>, ecc.

en: <span></span> Quick Tips:
it: <span></span> Suggerimenti rapidi:

en: Use <b>.surecookie-banner</b> to target the cookie banner (works in both preview and frontend)
it: Usa <b>.surecookie-banner</b> per mirare alla barra dei cookie (funziona sia in anteprima che nel frontend)

en: Use <b>.surecookie-accept-btn</b>, <b>.surecookie-decline-btn</b> for buttons
it: Usa <b>.surecookie-accept-btn</b>, <b>.surecookie-decline-btn</b> per i pulsanti

en: Important: Use <b>!important</b> to override inline styles
it: Importante: usa <b>!important</b> per sovrascrivere gli stili inline

en: Changes take effect after clicking "Save Changes" below
it: Le modifiche hanno effetto dopo aver cliccato su "Salva modifiche" qui sotto

en: Your CSS is saved and will persist after page refresh
it: Il tuo CSS è salvato e persisterà dopo il refresh della pagina

en: Overview
it: Panoramica

en: Active
it: Attivo

en: Inactive
it: Inattivo

en: Cookie Banner
it: Banner dei Cookie

en: Your website is compliant with cookie consent regulations
it: Il tuo sito è conforme alle normative sul consenso dei cookie

en: Your website is not compliant with cookie consent regulations
it: Il tuo sito non è conforme alle normative sul consenso dei cookie

en: Configure
it: Configura

en: Open Support Ticket
it: Apri Ticket di Supporto

en: Help Center
it: Centro Assistenza

en: Join our Community
it: Unisciti alla nostra Community

en: Leave Us a Review
it: Lascia una recensione

en: Quick Access
it: Accesso Rapido

en: Recent Consent Logs
it: Registri di Consenso Recenti

en: Toggle Preview
it: Attiva/Disattiva Anteprima

en: Click this button to show or hide the cookie consent banner preview.
it: Clicca questo pulsante per mostrare o nascondere l'anteprima del banner di consenso dei cookie.

en: Click here to start
it: Clicca qui per iniziare

en: design your banner
it: progetta il tuo banner

en: Here's a preview of the cookie consent banner.
it: Ecco un'anteprima del banner di consenso dei cookie.

en: You can adjust the content and design settings.
it: Puoi regolare i contenuti e le impostazioni di design.

en: All Countries
it: Tutti i Paesi

en: Geographic Targeting
it: Target geografico

en: Privacy Preference
it: Preferenza sulla privacy

en: Always Active
it: Sempre attivo

en: Reject All
it: Rifiuta tutto

en: Confirm My Choices
it: Conferma le mie scelte

en: Scan Completed!
it: Scansione completata!

en: Cookie scan has been completed successfully.
it: La scansione dei cookie è stata completata con successo.

en: Latest Scanning Logs
it: Ultimi log di scansione

en: View logs from the most recent cookie scanning process.
it: Visualizza i log del processo di scansione dei cookie più recente.

en: Could not copy logs automatically.
it: Impossibile copiare automaticamente i log.

en: Logs copied to clipboard!
it: Log copiati negli appunti!

en: Copied
it: Copiato

en: Copy
it: Copia

en: This field contains the scanning status results only.
it: Questo campo contiene solo i risultati dello stato della scansione.

en: contact our support team
it: contatta il nostro team di supporto

en: Failed to initiate scan
it: Impossibile avviare la scansione

en: Scan your website to detect all cookies being used.
it: Scansiona il tuo sito web per rilevare tutti i cookie in uso.

en: (no title)
it: (senza titolo)

en: Select Pages
it: Seleziona pagine

en: Select the pages you want to scan.
it: Seleziona le pagine che desideri scansionare.

en: Scan Started!
it: Scansione avviata!

en: SureCookie is scanning your pages for cookies. This may take a few minutes.
it: SureCookie sta scansionando le tue pagine per i cookie. Potrebbe richiedere alcuni minuti.

en: Start Scan
it: Avvia scansione

en: View Scanning Logs
it: Visualizza log di scansione

en: <p>By scanning you accept our <a>terms conditions & policy</a>.</p>
it: <p>Effettuando la scansione accetti i nostri <a>termini, condizioni e policy</a>.</p>

en: WordPress Cron is Disabled
it: Il sistema Cron di WordPress è disabilitato

en: Failed to load conflicting plugins
it: Impossibile caricare plugin in conflitto

en: Conflicting Plugins Detected.
it: Plugin in conflitto rilevati.

en: It's recommended to deactivate them to avoid issues.
it: Si consiglia di disattivarli per evitare problemi.

en: Deactivate Plugin
it: Disattiva plugin

en: Conflicting Plugins Detected
it: Plugin in conflitto rilevati

en: The following plugins may conflict with SureCookie. It's recommended to deactivate them to avoid issues.
it: I seguenti plugin potrebbero entrare in conflitto con SureCookie. Si consiglia di disattivarli per evitare problemi.

en: Version:
it: Versione:

en: Deactivation successful. Reloading the page in 3 seconds.
it: Disattivazione riuscita. Ricaricamento della pagina tra 3 secondi.

en: Failed to deactivate plugin.
it: Impossibile disattivare il plugin.

en: The plugin could not be deactivated. Please try again.
it: Il plugin non può essere disattivato. Per favore riprova.

en: Deactivating…
it: Disattivazione in corso…

en: Deactivate
it: Disattiva

en: Close
it: Chiudi

en: Preview:
it: Anteprima:

en: ON
it: ATTIVO

en: OFF
it: DISATTIVO

en: What's New?
it: Novità?

en: Knowledge Base
it: Base di Conoscenza

en: First name is required
it: Il nome è obbligatorio

en: Please enter a valid email address
it: Per favore inserisci un indirizzo email valido

en: Welcome to SureCookie
it: Benvenuto su SureCookie

en: Privacy compliance made effortless 🍪
it: Conformità sulla privacy resa semplice 🍪

en: Let's Get Started
it: Iniziamo

en: Run a Quick Privacy Scan
it: Esegui una rapida scansione della privacy

en: SureCookie will scan your website, detect all cookies, and categorize them automatically.<br/> This helps you stay compliant without spending hours identifying scripts manually.
it: SureCookie analizzerà il tuo sito, rileverà tutti i cookie e li categorizzerà automaticamente.<br/> Questo ti aiuta a rimanere conforme senza dover dedicare ore all'identificazione manuale degli script.

en: Back
it: Indietro

en: Okay, just one last step…
it: Ok, manca solo un ultimo passaggio…

en: Help us tailor your SureCookie experience by sharing a bit about yourself:
it: Aiutaci a personalizzare la tua esperienza con SureCookie condividendo qualcosa su di te:

en: First Name
it: Nome

en: Enter your first name
it: Inserisci il tuo nome

en: Last Name
it: Cognome

en: Enter your last name
it: Inserisci il tuo cognome

en: Email Address
it: Indirizzo email

en: Enter your email address
it: Inserisci il tuo indirizzo email

en: Next
it: Avanti

en: Skip
it: Salta

en: Block non-essential cookies and trackers until explicit consent
it: Blocca i cookie e i tracker non essenziali fino al consenso esplicito

en: Auto-discover common services, categorize them, and preconfigure safe rules
it: Scopri automaticamente i servizi comuni, categorizzali e configura regole sicure predefinite

en: Keep all evidence of consent locally on the site, exportable on demand
it: Mantieni tutte le prove del consenso localmente sul sito, esportabili su richiesta

en: Here's what SureCookie will do for you now:
it: Ecco cosa farà SureCookie per te ora:

en: SureCookie Features
it: Caratteristiche di SureCookie

en: Go to Dashboard
it: Vai alla Dashboard

en: Exit Setup
it: Esci dalla configurazione

en: You don't have access to this page.
it: Non hai accesso a questa pagina.

en: You don't have access to do this.
it: Non hai accesso per fare questo.

en: Security check failed. Please refresh the page and try again.
it: Controllo di sicurezza fallito. Per favore aggiorna la pagina e riprova.

en: Your session expired. Please refresh the page and try again.
it: La tua sessione è scaduta. Per favore aggiorna la pagina e riprova.

en: Search by IP address or Session ID
it: Cerca per indirizzo IP o ID sessione

en: Request origin is not allowed.
it: L'origine della richiesta non è consentita.

en: Session ID is required.
it: L'ID sessione è obbligatorio.

en: You don't have permission to activate plugins.
it: Non hai il permesso di attivare i plugin.

en: You don't have permission to deactivate plugins.
it: Non hai il permesso di disattivare i plugin.

en: Scanned resources retrieved successfully.
it: Risorse scansionate recuperate con successo.

en: Required for basic website functionality.
it: Necessario per le funzionalità di base del sito web.

en: Enable features like saved preferences and personalized content.
it: Abilita funzionalità come preferenze salvate e contenuti personalizzati.

en: Help us understand how visitors use our site so we can improve it.
it: Aiutaci a capire come i visitatori usano il nostro sito per poterlo migliorare.

en: Used to show you relevant ads based on your interests.
it: Utilizzato per mostrarti annunci rilevanti basati sui tuoi interessi.

en: Cookies that haven't been categorized yet.
it: Cookie che non sono ancora stati categorizzati.

en: Authentication is already completed.
it: L'autenticazione è già completata.

en: Failed to encode the token data.
it: Impossibile codificare i dati del token.

en: Failed to decode the access key.
it: Impossibile decodificare la chiave di accesso.

en: Invalid data format.
it: Formato dati non valido.

en: Failed to decrypt the access key.
it: Impossibile decriptare la chiave di accesso.

en: Failed to json decode the decrypted data.
it: Impossibile decodificare in json i dati decriptati.

en: No user email found in the decrypted data.
it: Nessuna email utente trovata nei dati decriptati.

en: Cookie Policy page already exists.
it: La pagina della Cookie Policy esiste già.

en: Cookie Policy page created successfully.
it: Pagina della Cookie Policy creata con successo.

note: translators: %s: site name.
en: This Cookie Policy explains how %s uses cookies and similar tracking technologies when you visit our website. It describes what these technologies are, why we use them, and your rights to control our use of them.
it: Questa Cookie Policy spiega come %s utilizza i cookie e tecnologie di tracciamento simili quando visiti il nostro sito web. Descrive cosa sono queste tecnologie, perché le usiamo e i tuoi diritti di controllare il nostro utilizzo delle stesse.

en: What Are Cookies
it: Cosa sono i cookie

en: Cookies are small text files that are stored on your computer or mobile device when you visit a website. They are widely used to make websites work more efficiently, provide a better browsing experience, and supply information to the owners of the site. Cookies can be "persistent" or "session" cookies. Persistent cookies remain on your device for a set period or until you delete them, while session cookies are deleted as soon as you close your web browser.
it: I cookie sono piccoli file di testo che vengono memorizzati sul tuo computer o dispositivo mobile quando visiti un sito web. Sono ampiamente utilizzati per far funzionare i siti web in modo più efficiente, fornire una migliore esperienza di navigazione e fornire informazioni ai proprietari del sito. I cookie possono essere "persistenti" o "di sessione". I cookie persistenti rimangono sul tuo dispositivo per un periodo stabilito o fino a quando li elimini, mentre i cookie di sessione vengono eliminati non appena chiudi il browser web.

en: In addition to cookies, we may also use similar technologies such as pixel tags, web beacons, and local storage to collect and store information. These technologies work in a similar way to cookies and allow us to monitor and improve our website and your experience of it.
it: Oltre ai cookie, potremmo anche utilizzare tecnologie simili come pixel tag, web beacon e archiviazione locale per raccogliere e memorizzare informazioni. Queste tecnologie funzionano in modo simile ai cookie e ci permettono di monitorare e migliorare il nostro sito web e la tua esperienza su di esso.

en: Types of Cookies We Use
it: Tipi di cookie che utilizziamo

en: We use different types of cookies for various reasons. The table below provides detailed information about the cookies we use, organized by category, including the name of each cookie, its purpose, duration, and the domain it belongs to. Some cookies are essential for the website to function properly, while others help us understand how visitors interact with our site, remember your preferences, or deliver relevant advertising.
it: Utilizziamo diversi tipi di cookie per vari motivi. La tabella sottostante fornisce informazioni dettagliate sui cookie che utilizziamo, organizzati per categoria, inclusi il nome di ciascun cookie, il suo scopo, la durata e il dominio a cui appartiene. Alcuni cookie sono essenziali per il corretto funzionamento del sito web, mentre altri ci aiutano a capire come i visitatori interagiscono con il nostro sito, a ricordare le tue preferenze o a fornire pubblicità rilevante.

en: How to Manage Your Cookie Preferences
it: Come gestire le tue preferenze sui cookie

en: When you first visit our website, you will be shown a cookie consent banner that allows you to accept or decline non-essential cookies. You can change your preferences at any time by clicking the cookie preferences option available on our website. Essential cookies cannot be disabled as they are necessary for the basic functioning of the website.
it: Quando visiti il nostro sito web per la prima volta, ti verrà mostrato un banner per il consenso ai cookie che ti permette di accettare o rifiutare i cookie non essenziali. Puoi modificare le tue preferenze in qualsiasi momento cliccando sull'opzione delle preferenze sui cookie disponibile sul nostro sito. I cookie essenziali non possono essere disabilitati in quanto necessari per il funzionamento di base del sito web.

en: Please note that restricting cookies may impact your experience of the website, as some features and services may not function properly without certain cookies enabled.
it: Si prega di notare che limitare i cookie può influire sulla tua esperienza del sito web, poiché alcune funzionalità e servizi potrebbero non funzionare correttamente senza l'attivazione di determinati cookie.

en: How to Control Cookies in Your Browser
it: Come controllare i cookie nel tuo browser

en: Most web browsers allow you to manage your cookie preferences through their settings. You can set your browser to refuse cookies, delete existing cookies, or alert you when a cookie is being set. The steps to manage cookies vary by browser. Below are general instructions for the most common browsers.
it: La maggior parte dei browser web consente di gestire le preferenze sui cookie tramite le impostazioni. Puoi impostare il browser per rifiutare i cookie, eliminare i cookie esistenti o avvisarti quando un cookie viene impostato. I passaggi per gestire i cookie variano a seconda del browser. Di seguito sono riportate istruzioni generali per i browser più comuni.

en: Google Chrome: Open Settings, go to Privacy and Security, then click on Cookies and other site data. From there, you can block third-party cookies, clear cookies when you close the browser, or block all cookies.
it: Google Chrome: Apri Impostazioni, vai su Privacy e sicurezza, quindi clicca su Cookie e altri dati dei siti. Da lì, puoi bloccare i cookie di terze parti, cancellare i cookie alla chiusura del browser o bloccare tutti i cookie.

en: Mozilla Firefox: Open Settings, go to Privacy and Security, and under Cookies and Site Data you can manage how Firefox handles cookies including clearing data and managing exceptions.
it: Mozilla Firefox: Apri Impostazioni, vai su Privacy e sicurezza e sotto Cookie e dati dei siti puoi gestire come Firefox gestisce i cookie, inclusa la cancellazione dei dati e la gestione delle eccezioni.

en: Safari: Open Preferences, go to the Privacy tab, and configure your cookie blocking preferences. Safari also offers an option to prevent cross-site tracking.
it: Safari: Apri Preferenze, vai alla scheda Privacy e configura le tue preferenze di blocco dei cookie. Safari offre anche un'opzione per prevenire il tracciamento cross-site.

en: Microsoft Edge: Open Settings, go to Privacy, Search, and Services. Under the Cookies section, you can choose to block third-party cookies or all cookies and manage cookie exceptions.
it: Microsoft Edge: Apri Impostazioni, vai su Privacy, ricerca e servizi. Nella sezione Cookie, puoi scegliere di bloccare i cookie di terze parti o tutti i cookie e gestire le eccezioni dei cookie.

en: Consequences of Disabling Cookies
it: Conseguenze della disabilitazione dei cookie

en: If you choose to disable or decline cookies, some parts of this website may not function as intended. For example, you may not be able to log in, your preferences may not be saved between visits, and certain interactive features may be limited. Disabling essential cookies may make it impossible to use some or all of the services provided through this website.
it: Se scegli di disabilitare o rifiutare i cookie, alcune parti di questo sito web potrebbero non funzionare come previsto. Ad esempio, potresti non essere in grado di effettuare il login, le tue preferenze potrebbero non essere salvate tra una visita e l'altra e alcune funzionalità interattive potrebbero essere limitate. Disabilitare i cookie essenziali potrebbe rendere impossibile utilizzare alcuni o tutti i servizi forniti tramite questo sito web.

en: Disabling analytics or marketing cookies will not affect the core functionality of the website, but it may limit our ability to improve the website based on user behavior or to provide you with personalized content and advertisements.
it: Disabilitare i cookie di analisi o marketing non influirà sulla funzionalità principale del sito web, ma potrebbe limitare la nostra capacità di migliorare il sito in base al comportamento degli utenti o di fornirti contenuti e pubblicità personalizzati.

en: Changes to This Cookie Policy
it: Modifiche a questa politica sui cookie

en: We may update this Cookie Policy from time to time to reflect changes in technology, legislation, our business operations, or any other reason we determine is necessary or appropriate. Any changes will be posted on this page with an updated revision date. We encourage you to review this Cookie Policy periodically to stay informed about how we are using cookies.
it: Potremmo aggiornare questa politica sui cookie di tanto in tanto per riflettere cambiamenti nella tecnologia, nella legislazione, nelle nostre operazioni commerciali o per qualsiasi altro motivo che riteniamo necessario o appropriato. Qualsiasi modifica sarà pubblicata su questa pagina con una data di revisione aggiornata. Ti invitiamo a consultare periodicamente questa politica sui cookie per rimanere informato su come utilizziamo i cookie.

en: Contact Us
it: Contattaci

en: If you have any questions or concerns about this Cookie Policy or our use of cookies, please contact us at:
it: Se hai domande o dubbi su questa politica sui cookie o sul nostro uso dei cookie, ti preghiamo di contattarci a:

en: [Your Company Name], [Your Address], [your-email@example.com]
it: [Nome della tua azienda], [Il tuo indirizzo], [your-email@example.com]

en: Table of Contents
it: Indice

en: Duration
it: Durata

note: translators: %s: formatted date string.
en: Last updated: %s
it: Ultimo aggiornamento: %s

en: This website
it: Questo sito web

en: Google Site Kit's Consent Mode is active. Please disable it in Site Kit settings to use SureCookie's implementation.
it: La modalità di consenso di Google Site Kit è attiva. Disabilitala nelle impostazioni di Site Kit per utilizzare l'implementazione di SureCookie.

en: Failed to start scan.
it: Impossibile avviare la scansione.

note: translators: 1: completed pages count, 2: total pages count
en: Progress: %1$d of %2$d pages scanned.
it: Progresso: %1$d di %2$d pagine scansionate.

note: translators: %d: number of failed pages
en: %d page(s) failed to scan.
it: %d pagina(e) non sono state scansionate.

en: Scan completed!
it: Scansione completata!

note: translators: 1: page URL, 2: error message
en: Page failed: %1$s — %2$s
it: Pagina non riuscita: %1$s — %2$s

en: Scan is in progress. Checking again…
it: La scansione è in corso. Verifica di nuovo…

en: We use cookies to improve your experience and understand how you use our site. You can review your choices at any time.
it: Utilizziamo i cookie per migliorare la tua esperienza e capire come usi il nostro sito. Puoi rivedere le tue scelte in qualsiasi momento.

en: Only Essential
it: Solo essenziali

en: Cookie Preferences
it: Preferenze cookie

en: Scan cancelled.
it: Scansione annullata.

en: Failed to cancel scan.
it: Impossibile annullare la scansione.

en: 90 days
it: 90 giorni

en: 365 days
it: 365 giorni

en: Re-Consent
it: Riconferma del consenso

en: Resource Blocking
it: Blocco delle risorse

en: Google Consent Mode
it: Modalità di consenso Google

en: Authentication timeout. Please try again.
it: Timeout di autenticazione. Riprova.

en: Authentication successful!
it: Autenticazione riuscita!

en: An error occurred during authentication
it: Si è verificato un errore durante l'autenticazione

en: Authentication cancelled. Please try again.
it: Autenticazione annullata. Riprova.

en: Authentication successful
it: Autenticazione riuscita

en: Authentication completed successfully. Closing tab in 3 seconds…
it: Autenticazione completata con successo. Chiusura della scheda in 3 secondi…

en: Authentication failed
it: Autenticazione fallita

en: Automatic Cookie Detection
it: Rilevamento automatico dei cookie

en: Smart Categorization
it: Categorizzazione intelligente

en: Compliance Recommendations
it: Raccomandazioni per la conformità

en: Connect to scan your website
it: Connettiti per scansionare il tuo sito web

en: Connect your SureCookie account to automatically detect cookies on your website, categorize them, and get compliance recommendations.
it: Collega il tuo account SureCookie per rilevare automaticamente i cookie sul tuo sito web, classificarli e ricevere raccomandazioni per la conformità.

en: Learn more
it: Scopri di più

en: Free Plan Limit Reached
it: Limite del piano gratuito raggiunto

en: You've used all available AI requests in your Free Plan. Upgrade to SureCookie Pro to keep using AI features.
it: Hai utilizzato tutte le richieste AI disponibili nel tuo piano gratuito. Passa a SureCookie Pro per continuare a usare le funzionalità AI.

en: Upgrade Now
it: Aggiorna ora

en: Unlock this feature
it: Sblocca questa funzione

en: Upgrade to SureCookie Pro to access this feature.
it: Passa a SureCookie Pro per accedere a questa funzione.

en: Upgrade to Pro
it: Passa a Pro

en: An error occurred while loading settings. Please refresh the page to try again.
it: Si è verificato un errore durante il caricamento delle impostazioni. Ricarica la pagina per riprovare.

en: Show cookie consent banner to comply with privacy regulations.
it: Mostra il banner di consenso ai cookie per rispettare le normative sulla privacy.

en: Banner Heading
it: Intestazione del banner

en: Banner Message
it: Messaggio del banner

en: A default message is provided. You can customize it as needed.
it: È fornito un messaggio predefinito. Puoi personalizzarlo secondo necessità.

en: Banner message cannot be empty.
it: Il messaggio del banner non può essere vuoto.

en: Drag and drop to reorder buttons. This order can be overridden per Geographic Targeting Rule.
it: Trascina e rilascia per riordinare i pulsanti. Questo ordine può essere sovrascritto per ogni Regola di Targeting Geografico.

en: Drag and drop to reorder buttons.
it: Trascina e rilascia per riordinare i pulsanti.

en: Banner Animation
it: Animazione del banner

en: Fade
it: Dissolvenza

en: Slide
it: Scorrimento

en: Consent logs
it: Registri del consenso

note: translators: %s: consent log timestamp
en: Download PDF for consent log from %s
it: Scarica PDF del registro del consenso da %s

en: PROOF OF CONSENT
it: PROVA DEL CONSENSO

en: This document serves as legal proof of consent given by the user in accordance with GDPR and other applicable privacy regulations.
it: Questo documento serve come prova legale del consenso fornito dall'utente in conformità con il GDPR e altre normative sulla privacy applicabili.

en: Session Summary
it: Riepilogo della sessione

en: Field
it: Campo

en: Value
it: Valore

en: Session ID
it: ID sessione

en: Total Records
it: Record totali

en: Date Range
it: Intervallo di date

en: Consent Record
it: Record del consenso

en: Log ID
it: ID registro

en: Consent Status
it: Stato del consenso

en: Consent Preset
it: Preset del consenso

en: Legal Information
it: Informazioni legali

en: Date of Generation
it: Data di generazione

en: Website
it: Sito web

note: translators: %s: consent log timestamp
en: Delete consent log from %s
it: Elimina registro del consenso da %s

en: All Actions
it: Tutte le azioni

en: IP address or Session ID…
it: Indirizzo IP o ID sessione…

en: Clear Filters
it: Cancella filtri

en: Failed to load countries
it: Impossibile caricare i paesi

en: Please enter a value between 1 and 365 days.
it: Inserisci un valore tra 1 e 365 giorni.

en: SureCookie admin menu location toggle
it: Interruttore posizione menu amministratore SureCookie

en: Delete data on uninstall toggle
it: Interruttore elimina dati alla disinstallazione

en: Delete Data on Uninstall
it: Elimina dati alla disinstallazione

en: When enabled, all plugin data including consent logs, settings, and scan results will be permanently deleted when you uninstall SureCookie. Leave disabled to preserve data for compliance records or future reinstallation.
it: Se abilitato, tutti i dati del plugin inclusi i registri del consenso, le impostazioni e i risultati della scansione saranno eliminati definitivamente quando disinstallerai SureCookie. Lascia disabilitato per conservare i dati per i record di conformità o per una futura reinstallazione.

en: Compliance Notice
it: Avviso di conformità

en: Consent logs may be required to demonstrate proof of consent under GDPR Article 7(1). Consider exporting consent records before uninstalling.
it: I registri del consenso potrebbero essere necessari per dimostrare la prova del consenso ai sensi dell'articolo 7(1) del GDPR. Considera di esportare i record del consenso prima di disinstallare.

en: Hide SureCookie branding toggle
it: Interruttore nascondi branding SureCookie

en: Hide SureCookie Branding
it: Nascondi branding SureCookie

en: Remove the "Powered by SureCookie" text from the consent banner and preferences modal.
it: Rimuovi il testo "Powered by SureCookie" dal banner del consenso e dalla finestra delle preferenze.

en: to remove the "Powered by SureCookie" text from the consent banner and preferences modal.
it: per rimuovere il testo "Powered by SureCookie" dal banner del consenso e dalla finestra delle preferenze.

en: Keep cookies when deleting category
it: Mantieni i cookie durante l'eliminazione della categoria

en: All your cookies will be displayed here
it: Tutti i tuoi cookie saranno visualizzati qui

en: Click the button below to create your first custom cookie
it: Clicca il pulsante qui sotto per creare il tuo primo cookie personalizzato

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Consent Logging
it: Registrazione del consenso

en: Enable consent logging to view consent analytics
it: Abilita la registrazione del consenso per visualizzare le analisi del consenso

en: Enable
it: Abilita

en: All cookies accepted.
it: Tutti i cookie accettati.

en: Non-essential cookies rejected.
it: Cookie non essenziali rifiutati.

en: Preferences saved successfully.
it: Preferenze salvate con successo.

en: Close privacy preferences dialog
it: Chiudi la finestra delle preferenze sulla privacy

note: translators: %s: cookie category name
en: %s: always active, cannot be disabled
it: %s: sempre attivo, non può essere disabilitato

en: View Cookies
it: Visualizza cookie

note: translators: %s: cookie category name
en: %s cookies details
it: Dettagli cookie %s

en: Expiry
it: Scadenza

en: Powered by SureCookie (opens in new tab)
it: Powered by SureCookie (si apre in una nuova scheda)

en: Buttons are for reference only in preview.
it: I pulsanti sono solo di riferimento in anteprima.

en: This is a preview
it: Questa è un'anteprima

en: Close preview
it: Chiudi anteprima

en: Complete
it: Completato

en: Queued…
it: In coda…

en: Scanning pages…
it: Scansione delle pagine…

en: Starting scan…
it: Avvio scansione…

en: In progress…
it: In corso…

note: translators: 1: completed pages, 2: total pages
en: %1$d of %2$d pages scanned
it: %1$d di %2$d pagine scansionate

note: translators: %s: estimated time remaining
en: · ~%s left
it: · ~%s rimanenti

en: Scan Completed with Errors
it: Scansione completata con errori

note: translators: %d: number of failed pages
en: %d page(s) could not be scanned. Check the logs for details.
it: %d pagina(e) non è/sono stata(e) scansionata(e). Controlla i log per i dettagli.

en: Scan appears stuck
it: La scansione sembra bloccata

note: translators: 1: completed pages, 2: total pages, 3: elapsed time
en: %1$d of %2$d pages scanned after %3$s with no recent progress.
it: %1$d di %2$d pagine scansionate dopo %3$s senza progressi recenti.

note: translators: %s: elapsed time
en: No progress detected after %s.
it: Nessun progresso rilevato dopo %s.

en: Possible causes: scan server under heavy load, your site is unreachable from our scanner, or a page caused a browser timeout.
it: Cause possibili: server di scansione sotto carico elevato, il tuo sito non è raggiungibile dal nostro scanner o una pagina ha causato un timeout del browser.

en: Cancelling…
it: Annullamento…

en: Cancel Scan
it: Annulla scansione

en: Copy Logs for Support
it: Copia i log per il supporto

en: The scan runs in the background - you can safely navigate away.
it: La scansione viene eseguita in background - puoi navigare altrove in sicurezza.

en: Make sure your site is publicly accessible (not behind basic auth or maintenance mode).
it: Assicurati che il tuo sito sia accessibile pubblicamente (non dietro autenticazione base o modalità manutenzione).

en: Check if a firewall or security plugin is blocking external requests to your site.
it: Verifica se un firewall o un plugin di sicurezza blocca le richieste esterne al tuo sito.

en: Pages with heavy JavaScript may take longer to scan. If scanning fails repeatedly, try fewer pages.
it: Le pagine con JavaScript pesante possono richiedere più tempo per la scansione. Se la scansione fallisce ripetutamente, prova con meno pagine.

en: If issues persist, copy the logs and <a>contact our support team.</a>
it: Se i problemi persistono, copia i log e <a>contatta il nostro team di supporto.</a>

en: Daily Limit Reached
it: Limite giornaliero raggiunto

note: translators: 1: scans used, 2: scan limit
en: You've used %1$d of %2$d daily scans. Your credits will refresh automatically tomorrow.
it: Hai utilizzato %1$d di %2$d scansioni giornaliere. I tuoi crediti si aggiorneranno automaticamente domani.

en: You've used all your scan credits for today. Your credits will refresh automatically tomorrow.
it: Hai utilizzato tutti i tuoi crediti di scansione per oggi. I tuoi crediti si aggiorneranno automaticamente domani.

en: Scanning your pages for cookies. This may take a few minutes.
it: Scansione delle tue pagine per i cookie. Questo potrebbe richiedere qualche minuto.

en: Network error occurred
it: Si è verificato un errore di rete

en: Cancel Stuck Scan
it: Annulla scansione bloccata

en: <p>By scanning you accept our <a>terms, conditions, and policy</a>.</p>
it: <p>Scansionando accetti i nostri <a>termini, condizioni e politica</a>.</p>

en: The WordPress cron system is not working on your site. Cookie scanning may not work as expected. Please enable WP-Cron or set up a server cron job to ensure proper functionality.
it: Il sistema cron di WordPress non funziona sul tuo sito. La scansione dei cookie potrebbe non funzionare come previsto. Abilita WP-Cron o configura un lavoro cron del server per garantire il corretto funzionamento.

en: Select
it: Seleziona

en: Configure how the "Cookie Preferences" button appears on your site, allowing users to update their consent at any time.
it: Configura come appare il pulsante "Preferenze Cookie" sul tuo sito, permettendo agli utenti di aggiornare il loro consenso in qualsiasi momento.

en: No re-consent method active
it: Nessun metodo di nuovo consenso attivo

en: Visitors won't be able to update their cookie preferences unless you add a menu item or place the shortcode on a page. You can safely ignore this if the shortcode is already added.
it: I visitatori non potranno aggiornare le loro preferenze sui cookie a meno che tu non aggiunga una voce di menu o posizioni lo shortcode in una pagina. Puoi ignorare questo avviso se lo shortcode è già stato aggiunto.

en: Button Label
it: Etichetta del pulsante

en: The label shown on the Cookie Preferences link.
it: L'etichetta mostrata nel link Preferenze Cookie.

en: Menu Level
it: Livello del menu

en: Floating Widget
it: Widget flottante

en: Select a WordPress menu to automatically add the Cookie Preferences link to it. When clicked, it opens the consent preferences modal directly.
it: Seleziona un menu di WordPress per aggiungere automaticamente il link Preferenze Cookie. Quando cliccato, apre direttamente la finestra delle preferenze di consenso.

en: No WordPress menus found.
it: Nessun menu di WordPress trovato.

en: Create a menu in Appearance > Menus.
it: Crea un menu in Aspetto > Menu.

en: Select Menu
it: Seleziona menu

en: Use this shortcode to display the Cookie Preferences link anywhere on your site. When clicked, it opens the consent preferences modal directly.
it: Usa questo shortcode per mostrare il link Preferenze Cookie ovunque sul tuo sito. Quando cliccato, apre direttamente la finestra delle preferenze di consenso.

en: Shortcode Copied!
it: Shortcode copiato!

en: Could not copy to clipboard. Please copy the shortcode manually.
it: Impossibile copiare negli appunti. Per favore copia manualmente lo shortcode.

en: Copied!
it: Copiato!

en: Copy shortcode
it: Copia shortcode

en: Enable Floating Widget
it: Abilita widget flottante

en: to show a floating cookie preferences button on every page.
it: per mostrare un pulsante flottante delle preferenze cookie in ogni pagina.

en: Upgrade to Pro to unlock advanced features like Geo Rules, Advanced Scanning, and more.
it: Passa a Pro per sbloccare funzionalità avanzate come Regole Geo, Scansione Avanzata e altro.

en: Free version
it: Versione gratuita

en: Pro version
it: Versione Pro

en: Analytics
it: Analitica

en: Functional
it: Funzionale

en: Essential
it: Essenziale

en: Detected Resources
it: Risorse rilevate

en: No scan data available. Run a scan to detect third-party resources.
it: Nessun dato di scansione disponibile. Esegui una scansione per rilevare risorse di terze parti.

en: detected by scanner
it: rilevato dallo scanner

en: Replace data on next scan
it: Sostituisci dati alla prossima scansione

en: Resource
it: Risorsa

en: Block
it: Blocca

en: Block non-essential resources until user consent is given
it: Blocca risorse non essenziali fino al consenso dell'utente

en: Enable Script and Content Blocking Switch
it: Abilita interruttore di blocco script e contenuti

en: Enable Script and Content Blocking
it: Abilita blocco script e contenuti

en: Prevent non-essential scripts and embedded content from loading until user consent is given. Supported services are listed <a>here</a>.
it: Impedisci il caricamento di script e contenuti incorporati non essenziali fino al consenso dell'utente. I servizi supportati sono elencati <a>qui</a>.

en: The selected page is not published and will not appear to visitors.
it: La pagina selezionata non è pubblicata e non sarà visibile ai visitatori.

en: The previously selected page no longer exists or could not be loaded.
it: La pagina precedentemente selezionata non esiste più o non può essere caricata.

en: Generate a cookie policy page or use a shortcode to display your cookie policy anywhere on your site.
it: Genera una pagina della politica sui cookie o usa uno shortcode per mostrare la tua politica sui cookie ovunque sul sito.

en: Cookie Policy Page
it: Pagina della politica sui cookie

en: A link to this page will appear in the consent preferences modal footer.
it: Un link a questa pagina apparirà nel footer della finestra delle preferenze di consenso.

en: Auto Generate
it: Genera automaticamente

en: Automatically create a published Cookie Policy page containing a dynamically generated cookie table that always stays up to date.
it: Crea automaticamente una pagina pubblicata della politica sui cookie contenente una tabella dinamica sempre aggiornata.

en: Cookie Policy page created successfully!
it: Pagina della politica sui cookie creata con successo!

en: Failed to generate page. Please try again.
it: Impossibile generare la pagina. Per favore riprova.

en: An error occurred while generating the page. Please try again.
it: Si è verificato un errore durante la generazione della pagina. Per favore riprova.

en: Page Already Linked
it: Pagina già collegata

en: Generate Cookie Policy Page
it: Genera pagina della politica sui cookie

en: Edit Page
it: Modifica pagina

en: View Page
it: Visualizza pagina

en: Use this shortcode to display the cookie policy with a dynamically generated cookie table on any page or post. The table always reflects the latest scanned and custom cookies.
it: Usa questo shortcode per visualizzare la politica sui cookie con una tabella dei cookie generata dinamicamente su qualsiasi pagina o post. La tabella riflette sempre gli ultimi cookie scansionati e personalizzati.

en: Mandatory for EU/EEA as of March 2024
it: Obbligatorio per UE/SEE da marzo 2024

en: Google now requires Consent Mode v2 for all websites using Google services in the European Economic Area.
it: Google ora richiede il Consent Mode v2 per tutti i siti web che utilizzano i servizi Google nell'Area Economica Europea.

en: Learn more about Google Consent Mode v2 →
it: Scopri di più su Google Consent Mode v2 →

en: Enable Google Consent Mode Switch
it: Abilita interruttore Google Consent Mode

en: Enable Google Consent Mode
it: Abilita Google Consent Mode

en: Wait Time (milliseconds)
it: Tempo di attesa (millisecondi)

en: How long Google services wait for consent before making requests. Default: 500ms. Range: 0–2000ms.
it: Quanto tempo i servizi Google attendono il consenso prima di effettuare richieste. Predefinito: 500ms. Intervallo: 0–2000ms.

en: Show the cookie banner only where you want, based on visitor location.
it: Mostra il banner dei cookie solo dove desideri, in base alla posizione del visitatore.

en: Where should the banner appear?
it: Dove dovrebbe apparire il banner?

en: Choose where the banner is shown. Visitors outside selected regions will not see it.
it: Scegli dove mostrare il banner. I visitatori fuori dalle regioni selezionate non lo vedranno.

en: Show to all visitors worldwide
it: Mostra a tutti i visitatori nel mondo

en: Use the same experience for everyone, regardless of location.
it: Usa la stessa esperienza per tutti, indipendentemente dalla posizione.

en: Show only where required by law
it: Mostra solo dove richiesto dalla legge

en: Target specific regions with tailored consent experiences.
it: Targetizza regioni specifiche con esperienze di consenso personalizzate.

en: Mode: Show to all visitors worldwide
it: Modalità: mostra a tutti i visitatori nel mondo

en: Your existing banner settings apply to all visitors. No geographic targeting is active.
it: Le impostazioni esistenti del banner si applicano a tutti i visitatori. Nessun targeting geografico è attivo.

en: Unlock Regional Targeting
it: Sblocca il targeting regionale

en: Show banner only in selected regions, create custom regional rules, and control fallback behavior.
it: Mostra il banner solo nelle regioni selezionate, crea regole regionali personalizzate e controlla il comportamento di fallback.

en: Location detection uses GeoLite2 data by MaxMind, available from <link>https://www.maxmind.com</link>.
it: Il rilevamento della posizione utilizza i dati GeoLite2 di MaxMind, disponibili su <link>https://www.maxmind.com</link>.

en: An error occurred while connecting
it: Si è verificato un errore durante la connessione

en: Email address is required
it: L'indirizzo email è obbligatorio

en: Classify cookies automatically
it: Classifica automaticamente i cookie

en: Get smart compliance recommendations
it: Ottieni raccomandazioni intelligenti per la conformità

en: Generate privacy-compliant descriptions
it: Genera descrizioni conformi alla privacy

en: Connect Your Account
it: Collega il tuo account

en: Connect your SureCookie account to automatically classify cookies, generate compliant descriptions, and get smart recommendations for your privacy needs.
it: Collega il tuo account SureCookie per classificare automaticamente i cookie, generare descrizioni conformi e ottenere raccomandazioni intelligenti per le tue esigenze di privacy.

en: Here's what you can do:
it: Ecco cosa puoi fare:

en: List of capabilities
it: Elenco delle funzionalità

en: Connected to SureCookie
it: Connesso a SureCookie

en: Connecting…
it: Connessione in corso…

en: Connect
it: Connetti

en: Account not connected
it: Account non connesso

en: Connect Required
it: Connessione richiesta

en: Please connect your account to get free scanning credits.
it: Per favore collega il tuo account per ottenere crediti di scansione gratuiti.

en: Finish
it: Fine

en: Banner logo
it: Logo banner

en: Decline all non-essential cookies
it: Rifiuta tutti i cookie non essenziali

en: Manage cookie preferences
it: Gestisci le preferenze sui cookie

en: Accept only essential cookies
it: Accetta solo i cookie essenziali

en: Accept all cookies
it: Accetta tutti i cookie

note: Description of the plugin
en: Real cookie consent for WordPress. Browser-based scanning, smart categorization, strict script blocking, and consent logs stored in your database.
it: Consenso reale ai cookie per WordPress. Scansione basata sul browser, categorizzazione intelligente, blocco rigoroso degli script e registri del consenso memorizzati nel tuo database.

en: Upgrade
it: Aggiorna

en: WordPress emails often go missing or land in spam because web hosts aren’t built for reliable delivery. SureMail fixes this by connecting to trusted SMTP services, so your emails reach inboxes, no more lost messages or frustrated customers.
it: Le email di WordPress spesso scompaiono o finiscono nello spam perché gli host web non sono progettati per una consegna affidabile. SureMail risolve questo collegandosi a servizi SMTP affidabili, così le tue email raggiungono le caselle di posta, niente più messaggi persi o clienti frustrati.

en: Amazing! SureCookie discovered cookies on your site — let's keep growing together!
it: Fantastico! SureCookie ha scoperto cookie sul tuo sito — continuiamo a crescere insieme!

en: If SureCookie has been helpful, would you mind taking a moment to leave a 5-star review on WordPress.org?
it: Se SureCookie ti è stato utile, ti dispiacerebbe dedicare un momento per lasciare una recensione a 5 stelle su WordPress.org?

en: Rate SureCookie
it: Valuta SureCookie

en: Maybe later
it: Forse più tardi

en: I already did
it: L'ho già fatto

en: days
it: giorni

en: Stores the user's cookie consent preferences.
it: Memorizza le preferenze di consenso ai cookie dell'utente.

en: 1 year
it: 1 anno

en: Tracks consent log sessions for audit purposes.
it: Traccia le sessioni del registro del consenso per scopi di audit.

en: Contribute to SureCookie toggle
it: Contribuisci all'interruttore SureCookie

en: Contribute to SureCookie
it: Contribuisci a SureCookie

en: Learn More
it: Per saperne di più

en: Launch Setup Wizard
it: Avvia la procedura guidata di configurazione

note: translators: %d: maximum pages
en: Select up to %d pages to scan…
it: Seleziona fino a %d pagine da scansionare…

note: translators: %d: maximum pages
en: You have selected more than %d pages
it: Hai selezionato più di %d pagine

note: translators: %d: maximum pages
en: Your plan supports scanning up to %d pages. Please remove extra pages to continue.
it: Il tuo piano supporta la scansione di un massimo di %d pagine. Rimuovi le pagine extra per continuare.

note: translators: %d: maximum pages
en: The free plan supports scanning up to %d pages. To scan additional pages and keep your cookie list updated automatically, join the waitlist.
it: Il piano gratuito supporta la scansione di un massimo di %d pagine. Per scansionare pagine aggiuntive e mantenere aggiornata automaticamente la tua lista di cookie, iscriviti alla lista d'attesa.

note: translators: %d: maximum pages
en: We'll visit these pages to detect all cookies in use. Allowed %d pages per scan due to resource constraints.
it: Visiteremo queste pagine per rilevare tutti i cookie in uso. Consentite %d pagine per scansione a causa di limitazioni di risorse.

en: Please enter at least one region code
it: Inserisci almeno un codice regione

en: Invalid region code format. Use ISO 3166 codes like EU, US, US-CA, or GB.
it: Formato del codice regione non valido. Usa codici ISO 3166 come EU, US, US-CA o GB.

en: EU/EEA (GDPR)
it: UE/SEE (GDPR)

en: United Kingdom
it: Regno Unito

en: Brazil (LGPD)
it: Brasile (LGPD)

en: Edit Regional Rule
it: Modifica regola regionale

en: Add Regional Rule
it: Aggiungi regola regionale

en: Set default consent state for visitors from this region. Google uses the most specific match.
it: Imposta lo stato di consenso predefinito per i visitatori di questa regione. Google usa la corrispondenza più specifica.

en: Add Rule
it: Aggiungi regola

en: Quick Presets
it: Preimpostazioni rapide

en: Apply preset:
it: Applica preimpostazione:

en: Region Codes
it: Codici regione

en: Comma-separated ISO 3166 codes: EU, US, US-CA, GB, BR, etc.
it: Codici ISO 3166 separati da virgola: EU, US, US-CA, GB, BR, ecc.

en: Default Consent State
it: Stato di consenso predefinito

en: Choose which categories are granted by default for visitors from this region before they interact with the banner.
it: Scegli quali categorie sono concesse di default ai visitatori di questa regione prima che interagiscano con il banner.

en: Functional Storage
it: Archiviazione funzionale

en: Enables storage for site functionality like preferences and language.
it: Abilita l'archiviazione per funzionalità del sito come preferenze e lingua.

en: Functional storage default
it: Archiviazione funzionale predefinita

en: Analytics Storage
it: Archiviazione per analisi

en: Enables storage for analytics purposes like visit duration and page views.
it: Abilita l'archiviazione per scopi analitici come durata della visita e visualizzazioni di pagina.

en: Analytics storage default
it: Impostazione predefinita di archiviazione analitica

en: Marketing / Ads Storage
it: Archiviazione Marketing / Pubblicità

en: Enables storage for advertising purposes including ad personalization and user data.
it: Abilita l'archiviazione per scopi pubblicitari, inclusa la personalizzazione degli annunci e i dati degli utenti.

en: Marketing storage default
it: Impostazione predefinita di archiviazione marketing

en: Essential cookies (security_storage) are always granted. These defaults apply before the visitor interacts with the consent banner.
it: I cookie essenziali (security_storage) sono sempre concessi. Queste impostazioni predefinite si applicano prima che il visitatore interagisca con il banner del consenso.

en: Granted
it: Concesso

en: Denied
it: Negato

en: Active Regional Rules
it: Regole regionali attive

en: Set different default consent states per region. Google uses the most specific match (e.g., US-CA overrides US).
it: Imposta stati di consenso predefiniti diversi per regione. Google utilizza la corrispondenza più specifica (ad esempio, US-CA sovrascrive US).

en: Edit rule for
it: Modifica regola per

en: Delete rule for
it: Elimina regola per

en: No regional rules configured. The global default (deny all except essential) applies to all visitors.
it: Nessuna regola regionale configurata. Il valore predefinito globale (nega tutto tranne l'essenziale) si applica a tutti i visitatori.

note: translators: %s: comma-separated duplicate region codes
en: These region codes already exist in another rule: %s
it: Questi codici regionali esistono già in un'altra regola: %s

en: Delete Regional Rule
it: Elimina regola regionale

en: Are you sure you want to delete this regional consent rule? Visitors from this region will use the global default.
it: Sei sicuro di voler eliminare questa regola di consenso regionale? I visitatori di questa regione utilizzeranno il valore predefinito globale.

en: Automatically communicate user consent preferences to Google services.
it: Comunica automaticamente le preferenze di consenso degli utenti ai servizi Google.

en: Supported services: Analytics 4, Google Ads, Tag Manager, Campaign Manager 360, Ad Manager, Floodlight, and DV360
it: Servizi supportati: Analytics 4, Google Ads, Tag Manager, Campaign Manager 360, Ad Manager, Floodlight e DV360

note: translators: %d: maximum pages
en: SureCookie platform will visit them like real users to detect all cookies in use. Allowed %d pages per scan due to resource constraints.
it: La piattaforma SureCookie li visiterà come utenti reali per rilevare tutti i cookie in uso. Consentite %d pagine per scansione a causa di limitazioni di risorse.

en: Stay in the loop and help shape SureCookie! Get feature updates, and help us build a better SureCookie by sharing how you use the plugin. <a>Privacy Policy</a>
it: Rimani aggiornato e contribuisci a migliorare SureCookie! Ricevi aggiornamenti sulle funzionalità e aiutaci a costruire un SureCookie migliore condividendo come usi il plugin. <a>Informativa sulla privacy</a>

en: Cookie Consent
it: Consenso cookie

en: Request origin could not be verified.
it: L'origine della richiesta non può essere verificata.

en: Accept All is not enabled for this site.
it: Accetta tutto non è abilitato per questo sito.

en: Post not found.
it: Post non trovato.

en: Quota is not available on localhost or development sites.
it: La quota non è disponibile su localhost o siti di sviluppo.

en: Unexpected response from server.
it: Risposta imprevista dal server.

en: Authentication required.
it: Autenticazione richiesta.

en: Failed to fetch quota.
it: Impossibile recuperare la quota.

en: We use cookies and similar technologies to help personalize content, tailor and measure ads, and provide a better experience.
it: Utilizziamo cookie e tecnologie simili per aiutare a personalizzare i contenuti, adattare e misurare gli annunci e fornire un'esperienza migliore.

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: Configure the text content that appears in your cookie consent banner and preference modal
it: Configura il contenuto testuale che appare nel banner di consenso cookie e nella finestra delle preferenze

en: Consent Banner
it: Banner di consenso

en: Preference Modal
it: Finestra delle preferenze

en: Show the "Accept All" button on the consent banner. When off, the button is removed from the banner and from the Button Order list.
it: Mostra il pulsante "Accetta tutto" nel banner di consenso. Se disattivato, il pulsante viene rimosso dal banner e dall'elenco dell'ordine dei pulsanti.

en: Preference Modal Title
it: Titolo della finestra delle preferenze

en: Preference Modal Description
it: Descrizione della finestra delle preferenze

en: Shown at the top of the preference modal. Use {cookie_policy_link} anywhere in the text to position the Cookie Policy link inline.
it: Visualizzato in cima alla finestra delle preferenze. Usa {cookie_policy_link} in qualsiasi punto del testo per posizionare il link alla Politica sui cookie in linea.

en: Preference modal description cannot be empty.
it: La descrizione della finestra delle preferenze non può essere vuota.

en: This document is automatically generated by the SureCookie plugin and serves as proof of user consent for cookie usage and data processing in accordance with GDPR and other applicable privacy regulations. The information contained in this document is accurate and complete to the best of our knowledge at the time of generation.
it: Questo documento è generato automaticamente dal plugin SureCookie e serve come prova del consenso dell'utente all'uso dei cookie e al trattamento dei dati in conformità con il GDPR e altre normative sulla privacy applicabili. Le informazioni contenute in questo documento sono accurate e complete secondo la nostra migliore conoscenza al momento della generazione.

en: Help shape the future of SureCookie. Share how you use the plugin so we can build features that matter, fix issues faster, and make smarter decisions.
it: Aiuta a plasmare il futuro di SureCookie. Condividi come usi il plugin così possiamo sviluppare funzionalità importanti, risolvere i problemi più velocemente e prendere decisioni più intelligenti.

note: translators: 1: current page index, 2: total pages
en: Scanning page %1$d of %2$d…
it: Scansione pagina %1$d di %2$d…

en: Analyzing cookies…
it: Analisi dei cookie…

en: Finalizing…
it: Finalizzazione…

en: Scan failed
it: Scansione fallita

en: Scan progress
it: Progresso della scansione

en: Preparing scan…
it: Preparazione della scansione…

en: Once the scan is complete, your cookies will appear under <a>All Cookies</a>.
it: Una volta completata la scansione, i tuoi cookie appariranno sotto <a>Tutti i cookie</a>.

en: Your scan limit will reset tomorrow.
it: Il tuo limite di scansioni si resetterà domani.

note: translators: 1: remaining scans, 2: total daily scans
en: You have %1$d of %2$d daily scans remaining
it: Hai %1$d di %2$d scansioni giornaliere rimanenti

note: translators: %s: time until reset (e.g. "4h 22m")
en: Resets in %s
it: Si resetta in %s

en: Limits refreshed.
it: Limiti aggiornati.

en: Failed to refresh limits.
it: Aggiornamento dei limiti fallito.

en: Your session expired. Please reload to reconnect.
it: La tua sessione è scaduta. Ricarica per riconnetterti.

en: We couldn't fetch your limits right now. Please try again in a moment.
it: Non siamo riusciti a recuperare i tuoi limiti in questo momento. Riprova tra un attimo.

en: Refreshing…
it: Aggiornamento in corso…

en: Refresh limits
it: Aggiorna limiti

en: Get the Scan Booster add-on
it: Ottieni il componente aggiuntivo Scan Booster

en: Clear selected page
it: Pulisci la pagina selezionata

en: Select a Page
it: Seleziona una pagina

en: Let's make your website transparent, trustworthy, and fully compliant in minutes. SureCookie automatically detects, categorizes, and configures cookies so you can focus on growing your business.
it: Rendiamo il tuo sito web trasparente, affidabile e pienamente conforme in pochi minuti. SureCookie rileva, categorizza e configura automaticamente i cookie così puoi concentrarti sulla crescita del tuo business.

en: Please <a>go back</a> and connect your SureCookie account to enable cookie scanning.
it: Per favore <a>torna indietro</a> e collega il tuo account SureCookie per abilitare la scansione dei cookie.

en: Your session expired. Please reconnect to continue.
it: La tua sessione è scaduta. Riconnettiti per continuare.

en: You're all set. Let's go live 🚀
it: Sei pronto. Andiamo in diretta 🚀

en: From consent logs to region-based preferences, SureCookie helps you stay compliant while building visitor trust.
it: Dai registri del consenso alle preferenze basate sulla regione, SureCookie ti aiuta a rimanere conforme mentre costruisci la fiducia dei visitatori.

en: SureCookie scanner credentials reset
it: Reimpostazione delle credenziali dello scanner SureCookie

en: For improved security, your SureCookie scanner credentials have been reset. The next time you run a cookie scan, the plugin will automatically re-register with the SureCookie service — no action is required from you.
it: Per una maggiore sicurezza, le credenziali del tuo scanner SureCookie sono state reimpostate. La prossima volta che eseguirai una scansione dei cookie, il plugin si registrerà automaticamente al servizio SureCookie — non è richiesta alcuna azione da parte tua.

en: Got it
it: Ricevuto

en: Learn
it: Impara

en: Too many requests. Please try again later.
it: Troppe richieste. Riprova più tardi.

en: Preferences data is too large.
it: I dati delle preferenze sono troppo grandi.

en: Invalid preferences format.
it: Formato delle preferenze non valido.

en: Could not generate secure auth key.
it: Impossibile generare una chiave di autenticazione sicura.

en: Invalid flow identifier.
it: Identificatore del flusso non valido.

en: Scan failed.
it: Scansione fallita.

en: Could not generate a secure scan token. Please retry.
it: Impossibile generare un token di scansione sicuro. Riprova.

en: Scanner credentials are not yet issued. Run your first scan to register.
it: Le credenziali dello scanner non sono ancora state emesse. Esegui la tua prima scansione per registrarti.

en: Another registration is already in progress. Please try again in a moment.
it: Un'altra registrazione è già in corso. Riprova tra un momento.

en: Could not determine site domain.
it: Impossibile determinare il dominio del sito.

en: Could not generate a secure registration nonce. Please retry.
it: Impossibile generare un nonce di registrazione sicuro. Riprova.

en: Failed to encode registration request.
it: Codifica della richiesta di registrazione fallita.

note: translators: %s: error message from the network call
en: Could not reach the SureCookie service: %s
it: Impossibile raggiungere il servizio SureCookie: %s

en: Registration could not be initiated.
it: Impossibile avviare la registrazione.

en: Received an invalid verification token. Please retry.
it: Ricevuto un token di verifica non valido. Riprova.

en: Failed to encode verification completion.
it: Codifica del completamento della verifica fallita.

en: Domain verification failed — please retry the scan.
it: Verifica del dominio fallita — riprova la scansione.

en: Visibility
it: Visibilità

en: Additional Consent
it: Consenso aggiuntivo

en: IAB-TCF Compliance
it: Conformità IAB-TCF

en: Please return to the SureCookie dashboard and try again.
it: Torna alla dashboard di SureCookie e riprova.

note: translators: 1: number of completed steps, 2: total number of steps
en: %1$d of %2$d steps complete
it: %1$d di %2$d passaggi completati

en: You're all set! SureCookie is ready to protect your site.
it: Tutto pronto! SureCookie è pronto a proteggere il tuo sito.

en: Scan Your Site for Cookies
it: Scansiona il tuo sito per i cookie

en: Run the cookie scanner to discover and categorize cookies your site uses.
it: Esegui lo scanner dei cookie per scoprire e categorizzare i cookie utilizzati dal tuo sito.

en: Scan Now
it: Scansiona ora

en: Set up the Consent Banner
it: Configura il banner del consenso

en: Customize your cookie consent banner - content, layout, and visibility.
it: Personalizza il banner di consenso ai cookie - contenuto, layout e visibilità.

en: Review Consent Logs
it: Rivedi i registri del consenso

en: See who has consented and when - useful for compliance audits.
it: Vedi chi ha dato il consenso e quando - utile per le verifiche di conformità.

en: View Logs
it: Visualizza registri

en: Publish Your Cookie Policy
it: Pubblica la tua politica sui cookie

en: Review and publish the cookie policy page on your site.
it: Rivedi e pubblica la pagina della politica sui cookie sul tuo sito.

en: Review Page
it: Rivedi pagina

en: Generate a cookie policy page so visitors know how you handle their data.
it: Genera una pagina della politica sui cookie in modo che i visitatori sappiano come gestisci i loro dati.

en: Create Page
it: Crea pagina

en: Get Started with SureCookie
it: Inizia con SureCookie

en: Follow these steps to set up cookie consent on your site in minutes.
it: Segui questi passaggi per configurare il consenso ai cookie sul tuo sito in pochi minuti.

en: See full documentation →
it: Vedi la documentazione completa →

en: Continue Learning
it: Continua a imparare

note: translators: 1: number of completed steps, 2: total number of steps
en: %1$d of %2$d setup steps complete.
it: %1$d di %2$d passaggi di configurazione completati.

en: Open Learn
it: Apri Impara

en: Control where your cookie banner appears on your site.
it: Controlla dove appare il banner dei cookie sul tuo sito.

en: Want More Control over Your Cookie Banner?
it: Vuoi più controllo sul tuo banner dei cookie?

en: Upgrade to hide it on selected pages, posts, archives, or on specific user roles.
it: Aggiorna per nasconderlo in pagine, post, archivi selezionati o per ruoli utente specifici.

en: IAB Transparency & Consent Framework
it: Quadro di Trasparenza e Consenso IAB

en: Unlock IAB TCF 2.3 Compliance - Coming Soon
it: Sblocca la conformità IAB TCF 2.3 - Prossimamente

en: Enable full TCF mode, generate TC strings, and display the IAB vendor list to your visitors.
it: Abilita la modalità TCF completa, genera le stringhe TC e mostra la lista dei fornitori IAB ai tuoi visitatori.

en: Google Additional Consent (AC)
it: Consenso aggiuntivo Google (AC)

en: Add Google Additional Consent alongside IAB TCF to handle ad-tech vendors not on the IAB Global Vendor List.
it: Aggiungi il consenso aggiuntivo Google insieme a IAB TCF per gestire i fornitori ad-tech non presenti nella lista globale dei fornitori IAB.

en: Unlock Google Additional Consent - Coming Soon
it: Sblocca il consenso aggiuntivo Google - Prossimamente

en: Generate the AC string, mirror the addtl_consent cookie, and display Google's Additional Consent provider list to your visitors - required for full Google Ads / GAM monetization.
it: Genera la stringa AC, rispecchia il cookie addtl_consent e mostra ai tuoi visitatori la lista dei fornitori di consenso aggiuntivo di Google - necessario per la monetizzazione completa di Google Ads / GAM.

en: Failed to get authentication payload
it: Impossibile ottenere il payload di autenticazione
