SpeakOut! Email Petitions - en to ja translation catalogue (401 entries)

en: 0 to display all
ja: 0 を指定すると、すべて表示されます。

en: 3rd Party Integrations
ja: サードパーティ統合

en: API Key
ja: APIキー

en: Above email
ja: 電子メールの上

en: Accepted tags:
ja: 利用できるタグ：

en: Accepted variables:
ja: 利用できる変数：

en: Activate license
ja: ライセンスの有効化

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add New Petition
ja: 新しい請願書を追加

en: Add me to your mailing list
ja: メーリングリストに追加してください

en: Additional CSS
ja: 追加の CSS

en: Address
ja: 住所

en: Admin Display
ja: 管理画面表示

en: Admin Signature List
ja: 管理者署名リスト

en: All Petitions
ja: すべての請願書

en: All signatures
ja: すべての署名

en: Allow message to be edited
ja: メッセージの編集を許可する

en: Allow messages to be edited
ja: メッセージの編集を許可する

en: Allow public anonymous
ja: パブリック匿名を許可する

en: Already Signed Message
ja: 署名済みメッセージ

en: Anedot.com Donation Form Embed
ja: Anedot.com寄付フォームの埋め込み

en: Anedot.com Donation Slug
ja: Anedot.com寄付スラッグ

en: Anedot.com Embed Pref
ja: Anedot.com 埋め込み前

en: Anedot.com iframe Height
ja: Anedot.com iframe の高さ

en: Anedot.com iframe Width
ja: Anedot.comフレーム幅

en: Anedot.com is a 3rd party fund raising site
ja: Anedot.comは第三者の資金調達サイトです

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Apply
ja: 適用

en: Apr
ja: 4月

en: Are you sure you want to do this? A separate confirmation email will be sent for each selected signature.
ja: 本当にこれをしますか?選択した署名ごとに、個別の確認メールが送信されます。

en: Are you sure you want to do this? A separate confirmation email will be sent for each unconfirmed signature.
ja: 本当にこれをしますか?確認されていない署名ごとに、個別の確認メールが送信されます。

en: Are you sure you want to do this? You will delete
ja: 本当にこれをしますか?削除します

en: Are you sure you want to do this? You will manually confirm
ja: 本当にこれをしますか?手動で確認します

en: Are you sure you want to publicly display email addresses?
ja: メールアドレスを公開してもよろしいですか?

en: Aug
ja: 8月

en: Auto increase goal
ja: 自動増加目標

en: Auto increase signature goal
ja: 署名目標の自動増加

en: BCC yourself
ja: 自分で BCC

en: Basic
ja: 基本

en: Bottom
ja: 下

en: CC Email
ja: CCメール

en: CSV file includes
ja: CSVファイルに含む内容

en: Call to Action
ja: コールアクション

en: Changing to "list" will clear column settings below
ja: 「リスト」に変更すると、以下の列設定がクリアされます

en: Check this option to allow signatories to customize the text of their petition email - this should be used with caution.
ja: 署名者が請願メールのテキストをカスタマイズできるようにするには、このオプションをオンにします-これは注意して使用する必要があります。

en: Checkbox 1
ja: チェックボックス 1

en: Checkbox 2
ja: チェックボックス 2

en: Checked
ja: チェック済み

en: Choose signatures action
ja: 署名の選択アクション

en: Choose the signature list styling, click the ? for more information.
ja: 署名リストのスタイルを選択し、?詳細については。

en: Choose whether the opt-in checkbox is checked or unchecked by default.
ja: オプトインチェックボックスのデフォルトの状態（チェックする／しない）を選択してください

en: Choose whether you wish to display the number of signatures that have been collected.
ja: 既に集まっている署名数を表示するかどうかを選択してください

en: City
ja: 市区町村

en: Click here
ja: ここをクリック

en: Columns
ja: カラム

en: Columns to display
ja: 表示する列

en: Confirm Email
ja: メールアドレスの確認 *

en: Confirm signatures
ja: 署名を確認

en: Confirmation Emails
ja: 確認メール

en: Confirmation emails sent.
ja: 確認メールが送信されました

en: Confirmed
ja: 確認済み

en: Confirmed status
ja: 確認済みステータス

en: Count
ja: カウント

en: Country
ja: 国

en: Create Petition
ja: 請願書を作成

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Checkbox 1
ja: カスタムチェックボックス1

en: Custom Checkbox 2
ja: カスタムチェックボックス2

en: Custom Field
ja: カスタムフィールド

en: Custom Field 1
ja: ユーザー設定フィールド 1

en: Custom Field 2
ja: ユーザー設定フィールド 2

en: Custom Field 3
ja: ユーザー設定フィールド 3

en: Custom Field 4
ja: ユーザー設定フィールド 4

en: Custom Message
ja: 任意のメッセージ

en: Custom drop-down field
ja: カスタムドロップダウンフィールド

en: Custom field 1
ja: ユーザー設定フィールド 1

en: Custom field 2
ja: ユーザー設定フィールド 2

en: Custom field 3
ja: ユーザー設定フィールド 3

en: Custom field 4
ja: ユーザー設定フィールド 4

en: Custom field 5
ja: ユーザー設定フィールド 5

en: Date
ja: 日付

en: Date Signed
ja: 署名された日付

en: Date signed
ja: 署名された日付

en: Dec
ja: 12月

en: Decimal separator
ja: 小数点区切り記号

en: Default
ja: デフォルト

en: Delay?
ja: 遅延。

en: Delete
ja: 削除

en: Delete selected
ja: 選択したアイテムを削除

en: Delete selected: choose signatures
ja: 選択した削除: 署名を選択

en: Delete this petition permanently? All of the petition's signatures will be deleted as well.
ja: この請願書を永久に削除しますか?請願書の署名もすべて削除されます。

en: Display
ja: 表示

en: Display BCC field
ja: [BCC] フィールドを表示する

en: Display Options
ja: 表示オプション

en: Display Privacy Policy accept?
ja: 表示プライバシーポリシーは受け入れますか?

en: Display a petition form.
ja: 請願書書を表示します。

en: Display address fields
ja: 住所欄を表示

en: Display all signatures
ja: すべての署名を表示する

en: Display country flags?
ja: 国旗を表示しますか?

en: Display custom checkbox 1
ja: カスタムチェックボックスを表示 1

en: Display custom checkbox 2
ja: カスタムチェックボックスを表示 2

en: Display custom drop-down
ja: カスタムドロップダウンの表示

en: Display custom field 1
ja: ユーザー設定フィールド 1 を表示する

en: Display custom field 2
ja: ユーザー設定フィールド 2 を表示する

en: Display custom field 3
ja: ユーザー設定フィールドの表示 3

en: Display custom field 4
ja: ユーザー設定フィールドの表示 4

en: Display custom fields
ja: カスタムフィールドの表示

en: Display custom message
ja: カスタム メッセージを表示する

en: Display honorific field
ja: 敬称フィールドの表示

en: Display only unconfirmed
ja: 未確認のみ表示

en: Display opt-in checkbox
ja: オプトインのチェックボックスを表示

en: Display petition message
ja: 請願書のメッセージを表示する

en: Display sharing icons?
ja: 共有アイコンを表示しますか?

en: Display signature count
ja: 署名数を表示

en: Display time signed?
ja: 署名された時間を表示しますか?

en: Displayed beneath `Thank you` after petition is signed
ja: 請願書に署名した後、「ありがとう」の下に表示されます

en: Do not send email (only collect signatures)
ja: 請願対象にメールを送らない（署名機能のみ）

en: Don't collect email address
ja: メールアドレスを収集しない

en: Don't have a license
ja: ライセンスを持っていない

en: Download CSV - see settings/admin sig list
ja: CSVをダウンロード - 設定/管理者シグリストを参照してください

en: Duplicate
ja: 複製

en: Duplicate Petition
ja: 請願書の重複

en: EU postal code position?
ja: EU 郵便番号の位置?

en: Edit
ja: 編集

en: Edit New Petition
ja: 新しい請願書の編集

en: Edit Petition
ja: 請願書の編集

en: Email
ja: メールアドレス

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Email Confirmation
ja: メール認証

en: Email From
ja: 送信元メールアドレス

en: Email Message
ja: メールメッセージ

en: Email Opt-in
ja: メールのオプトイン

en: Email Subject
ja: メールの件名

en: Email address - unless disabled
ja: 電子メール アドレス - 無効でない場合

en: Enable ActiveCampaign
ja: ActiveCampaignを有効にする

en: Enable Anedot.com?
ja: Anedot.comを有効にしますか?

en: Enable Google recaptcha?
ja: Googleのリキャプチャを有効にしますか?

en: Enable MailChimp
ja: MailChimp を有効化

en: Enable Mailerlite
ja: メーラーライトを有効にする

en: Enable Sendy
ja: センディを有効にする

en: Enable hCaptcha?
ja: hCaptchaを有効にしますか?

en: End date
ja: 終了日

en: Enter "true" (without quotes) to show account name header on embedded campaigns.
ja: 埋め込みキャンペーンでアカウント名ヘッダーを表示するには、「true」(引用符なしで) と入力します。

en: Enter a prepared tweet that will be presented to users when the Twitter button is clicked.
ja: ツイートボタンをクリックした際に表示されるツイート文を入力してください

en: Enter the content of the confirmation email.
ja: 確認メールの内容を入力します。

en: Enter the content of your petition email.
ja: 請願書メールの本文を入力してください

en: Enter the email address associated with your website. Confirmation emails will be sent from this address.
ja: Web サイトに関連付けられている電子メール アドレスを入力します。このアドレスから確認メールが送信されます。

en: Enter the email address to which the petition will be sent. You may enter multiple email addresses, separated by commas.
ja: 請願書の送付先のメールアドレスを入力してくだい（コンマ区切りで複数アドレスの入力が可能です）

en: Enter the license key your received in an email after purchase.  If it is invalid, a message will be displayed with the reason.
ja: 購入後にメールで受け取ったライセンスキーを入力します。 無効な場合は、理由を示すメッセージが表示されます。

en: Enter the number of rows to display in the "Email Petitions" table (default=20)
ja: 「メール請願書」テーブルに表示する行数を入力します(デフォルト=20)

en: Enter the number of rows to display in the "Signatures" table (default=50)
ja: 「署名」テーブルに表示する行数を入力します (デフォルト=50)。

en: Enter the number of signatures that will be displayed in the signature list.
ja: 署名リストに表示する署名数を入力してください

en: Enter the number of signatures you hope to collect. This number is used to calculate the progress bar display.
ja: 希望する署名数を入力してください（プログレスバーによる達成割合の表示のために使用されます）

en: Enter the subject of the confirmation email.
ja: 確認メールの件名を入力します。

en: Enter the subject of your petition email.
ja: 請願書メールの件名を入力してください

en: Enter the text that appears above the Twitter and Facebook buttons after the petition form has been submitted.
ja: 請願書フォームの送信後に表示されるSNSのシェアボタンの上に表示するテキストを入力してください

en: Enter the text that appears above the signature list.
ja: 署名リストの上に表示するテキストを入力してください

en: Enter the text that appears when a user successfully signs your petition with a unique email address.
ja: 請願書に署名成功した際に表示するテキストを入力してください

en: Enter the text that displays in the orange submit button on petition forms.
ja: 請願書フォームの送信ボタンに表示するテキストを入力してください

en: Enter the text to display in place of the petition form when a petition is past its expiration date.
ja: 請願書が期限切れの際に表示するテキストを入力してください

en: Enter the text to display when a petition is signed using an email address that has already been submitted.
ja: 既に同じメールアドレスで署名済みの場合に表示するテキストを入力してください

en: Enter the title of your petition, which will appear at the top of the petition form.
ja: 請願書のタイトルを入力してください（請願書フォームの上に表示されます）

en: Enter title here
ja: ここにタイトルを入力

en: Enter your license key
ja: ライセンスキーを入力してください

en: Error: Please correct the highlighted fields.  It may be behind a closed tab
ja: エラー: 強調表示されたフィールドを修正してください。 閉じたタブの後ろにある可能性があります

en: Error: The site administrator must include a valid petition id  in the shortcode.
ja: エラー: サイト管理者は、ショートコードに有効な請願 ID を含める必要があります。

en: Expiration Message
ja: 期限切れメッセージ

en: Feb
ja: 2月

en: First Name
ja: 名

en: Flags
ja: フラグ

en: Force confirm selected
ja: [強制確認] が選択されました

en: Force confirm selected - choose signatures
ja: [強制確認] が選択されました - 署名を選択します

en: Force confirm selected: choose petition first
ja: 選択した強制確認:最初に請願書を選択

en: Force confirm selected: choose signatures
ja: [強制確認] が選択されました: 署名を選択します

en: Full URL
ja: 相対パスまたは完全な URL でページをパージします。

en: GDPR
ja: チェックボックスを確認してください。

en: Gives option for person to be displayed as "Anonymous" if they choose it when signing
ja: 署名時に選択した場合に「匿名」として表示されるオプションを提供します

en: Goal
ja: 目標

en: Greeting
ja: メールの序文

en: Group ID
ja: グループID

en: Height for donation page iframe, either as pixels, e.g. "1570" (without quotes), or percent, e.g. "100%" (without quotes). Iframe is to be displayed in Success Message area, after signing of a petition.
ja: 寄付ページのiframeの高さ(ピクセルとして、例えば「1570」(引用符なし)、またはパーセント、例えば「100%」(引用符なし)。Iframeは、請願書の署名後に、成功メッセージ領域に表示される予定です。

en: Hello
ja: こんにちは

en: Hide all but the first letter of the last name..
ja: 姓の最初の文字を除くすべてを非表示にします。

en: Hide name from public
ja: パブリックに名前を隠す

en: Honorific
ja: 敬語

en: IP Address
ja: IPアドレス

en: IP address
ja: IPアドレス

en: If set goal is enabled, this is a further option - click the ? for more information.
ja: 目標設定が有効になっている場合、これはさらなるオプションです - ?詳細については。

en: If you aren't redirected
ja: リダイレクトされない場合

en: If you use any of these 3rd party email services, you can allow users to subscribe as long as you have  "opt in" enabled.
ja: これらの第三者の電子メールサービスのいずれかを使用する場合、「オプトイン」が有効になっている限り、ユーザーに購読を許可できます。

en: In EU postal code comes before city
ja: EUでは、郵便番号は都市の前に来る

en: Include a checkbox that allows users to consent to receiving further email.
ja: ユーザーがこれから先もメールを受信することを同意するためのチェックボックスを追加します

en: Include a greeting to the recipient of your petition, such as "Dear Mayor," which will appear as the first line of the email.
ja: 請願書の受信者への挨拶を含めます(「親愛なる市長」など)、メールの最初の行として表示されます。

en: Include with petition
ja: 請願書に含める

en: Input your Anedot.com "Account Slug" (from Settings > Brand), a slash, and then your Campaign Slug (from Campaigns > Edit > Basic).
ja: Anedot.com「アカウントスラッグ」(設定→ブランド)、スラッシュ、キャンペーンスラッグ(キャンペーン>編集>基本)を入力します。

en: Installation URL
ja: インストール URL

en: Insufficient privileges: You need to be an editor to do that.
ja: 権限がありません: 編集者である必要があります。

en: Jan
ja: 1月

en: Jul
ja: 7月

en: Jun
ja: 6月

en: Label
ja: ラベル

en: Language
ja: 言語

en: Last Name
ja: 姓

en: Latest Signatures
ja: 最新の署名

en: License
ja: ライセンス

en: License key
ja: ライセンスキー

en: List ID
ja: リストID

en: Location
ja: 場所

en: Map the SpeakOut! fields to your Active Campaign fields. Leave those you don't use blank.
ja: スピークアウトをマップ!フィールドをアクティブなキャンペーンフィールドに追加します。使用しないものは空白のままにします。

en: Mar
ja: 3月

en: May
ja: 5月

en: Message
ja: メッセージ

en: Name
ja: 名前

en: No Title
ja: タイトルなし

en: No petitions found.
ja: 請願書が見つかりません

en: No signatures found.
ja: 署名が見つかりません。

en: Nov
ja: 11月

en: Oct
ja: 10月

en: Only confirmed signatures
ja: 確認済みの署名のみ

en: Only double opt-in signatures
ja: ダブルオプトインの署名のみ

en: Only opt-in signatures
ja: オプトインの署名のみ

en: Open in new window (target='_blank')
ja: 新しいウィンドウで開く (ターゲット='_blank')

en: Opt-in
ja: オプトイン

en: Opt-in Default
ja: オプトインのデフォルト設定

en: Perhaps you are moving to a new site or from development to production.  Revoke the key, this allows it to be used elsewhere.  The current site will lose all access to any settings.
ja: おそらく、新しいサイトに移動するか、開発から運用に移動します。 キーを取り消すと、他の場所で使用できるようになります。 現在のサイトは、すべての設定へのアクセスを失います。

en: Petition
ja: 請願書

en: Petition
ja: 請願書

en: Petition Content
ja: 請願内容

en: Petition Footer
ja: 請願書フッター

en: Petition Footer (below signature)
ja: 請願フッター(署名の下)

en: Petition Form
ja: 請願書フォーム

en: Petition ID
ja: 請願書のID

en: Petition Message
ja: 請願書メッセージ

en: Petition Options
ja: 請願書オプション

en: Petition Theme
ja: 請願書のテーマ

en: Petition Title
ja: 請願書のタイトル

en: Petition created - you can edit it here. Use %1$s %2$s %3$s to display in a page or post.
ja: 請願書が作成されました - あなたはここでそれを編集することができます。%1$s %2$s %3$sを使用して、ページまたは投稿に表示します。

en: Petition created. Use %1$s %2$s %3$s to display in a page or post. Use %1$s %4$s %3$s to display the signatures list or %1$s %5$s %3$s to show just the signature count.
ja: 請願書が作成されました。%1$s %2$s %3$s を使用して、ページまたは投稿に表示します。署名リストを表示するには %1$s %4$s %3$s を使用するか、%1$s %5$s %3$s を使用して署名数のみを表示します。

en: Petition deleted.
ja: 請願書が削除されました

en: Petition fade out after signing?
ja: 署名後に請願書がフェードアウト?

en: Petition info
ja: 請願書情報

en: Petition name
ja: 請願書の名前

en: Petitions
ja: 嘆願書

en: Petitions table shows
ja: 請願書の一覧表示

en: Please confirm your email address
ja: メールアドレスを確認してください

en: Please confirm your email address by clicking or copying and pasting the link below:
ja: 下記のリンクをクリックまたはコピーして貼り付けて、メールアドレスを確認してください。

en: Postal Code
ja: 郵便番号

en: Postal Code - see settings for EU style
ja: 郵便番号 - EU スタイルの設定を参照してください。

en: Postal code
ja: 郵便番号

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Public Signature List
ja: パブリック署名リスト

en: Reconfirm selected
ja: 選択した再確認

en: Reconfirm selected: choose petition first
ja: 選択した再確認: 最初に請願書を選択

en: Reconfirm selected: choose signatures
ja: 選択した再確認: 署名を選択

en: Redirect after signing
ja: 署名後にリダイレクトする

en: Redirect after successful sign
ja: 署名が成功した後にリダイレクトする

en: Required
ja: 必須

en: Resend all unconfirmed
ja: 未確認の再送信

en: Resend selected confirmations
ja: 選択した確認を再送信

en: Return URL
ja: 戻ってくるURL

en: Revoke key
ja: キーを取り消す

en: Revoke license key
ja: ライセンスキーの取り消し

en: Rows
ja: 行

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Save Duplicate Petition
ja: 変更を保存

en: Search signatures
ja: 署名の検索

en: Security
ja: セキュリティ

en: Select a CSS theme that will control the appearance of petition forms.
ja: 請願書フォームの表示スタイル（CSSテーマ）を選択してください

en: Select a CSS theme that will control the appearance of petition widgets.
ja: 請願書ウィジェットの表示スタイル（CSSテーマ）を選択してください

en: Select a CSS theme that will control the appearance of signature lists.
ja: 署名リストの表示スタイル（CSSテーマ）を選択してください

en: Select list
ja: リストを選択

en: Select petition
ja: 請願書を選択

en: Select the address fields to display in the petition form. Note that you can make them required or not.
ja: 請願書に表示する住所フィールドを選択します。それらを必須にすることも、必須にしないこともできます。

en: Select the columns that will appear in the admin signature list.
ja: 管理者署名リストに表示される列を選択します。

en: Select the columns that will appear in the public signature list.
ja: 公開署名リストに表示される列を選択します。

en: Sep
ja: 9月

en: Server ID
ja: サーバー ID

en: Server URL
ja: サーバー URL

en: Set expiration date
ja: 有効期日を設定

en: Set signature goal
ja: 署名目標を設定

en: Settings
ja: 設定

en: Settings for the dashboard signature list
ja: ダッシュボード署名リストの設定

en: Settings updated.
ja: 設定を更新しました。

en: Share Message
ja: シェアメッセージ

en: Share this with your friends:
ja: 友達にシェアする：

en: Sharing URL
ja: 共有 URL

en: Shortcodes
ja: ショートコード

en: Sign Now
ja: 今すぐ署名する

en: Sign the Petition
ja: 請願書に署名する

en: Signature count format
ja: 署名カウント形式

en: Signature goal
ja: 署名目標

en: Signatures
ja: 署名

en: Signatures collected
ja: 収集された署名

en: Signatures table shows
ja: 署名の一覧表示

en: SpeakOut! Email Petitions
ja: スピークアウト!電子メール請願書

en: SpeakOut! Email Petitions Pro
ja: スピークアウト!請願書プロにメールを送る

en: SpeakOut! Petitions Settings
ja: スピークアウト!請願設定

en: State
ja: 都道府県

en: State / Province
ja: 州 / 都道府県

en: Steve D - 123host.au
ja: スティーブD - 123host.au

en: Street
ja: 町名番地

en: Submit Button Text
ja: 送信ボタンのテキスト

en: Suburb
ja: 郊外

en: Success Message
ja: 成功メッセージ

en: Support
ja: サポート

en: Take your users to a different page or site after they sign.  Make sure you use the full URL including "https://" or whatever. You can specify the delay in milliseconds.  One second = 1000 milliseconds.
ja: 署名後にユーザーを別のページまたはサイトに誘導します。 「https://」などを含む完全なURLを使用していることを確認してください。遅延はミリ秒単位で指定できます。 1 秒 = 1000 ミリ秒。

en: Target Email
ja: 請願対象のメールアドレス

en: Text to open/close editable petition message
ja: 編集可能な請願書メッセージを開いたり閉じたりするテキスト

en: Text to open/close petition message
ja: 請願書メッセージを開く/閉じるテキスト

en: Thank you
ja: ありがとうございます

en: Thank you for signing our petition
ja: 私たちの請願書に署名していただきありがとうございます

en: Thank you for signing our petition %petition_title%
ja: 請願書に署名していただきありがとうございます %petition_title%

en: Thank you. Your signature has been added to the petition.
ja: ありがとうございます！あなたの署名が請願書に追加されました。

en: Thanks for upgrading
ja: アップグレードしてくれてありがとう

en: The confirmation code you provided is invalid.
ja: 指定した確認コードが無効です。

en: Theme
ja: テーマ

en: There appears to be a problem with your license key.  Either verify it again or contact
ja: ライセンスキーに問題があるようです。 もう一度確認するか、お問い合わせください

en: There is a variety of custom fields that can be added to the petition form for collecting additional data.  You can position each field at the top, above the email address or at the bottom of the petition form
ja: 追加データを収集するために請願書フォームに追加できるさまざまなカスタムフィールドがあります。 各フィールドは、請願書の上部、電子メールアドレスの上、または下部に配置できます

en: These are pretty obvious.
ja: これらはかなり明白です。

en: These settings apply to all petitions
ja: これらの設定はすべての請願に適用されます

en: These settings apply to signatures displayed on your site using the shortcode
ja: これらの設定は、ショートコードを使用してサイトに表示される署名に適用されます。

en: These settings control the content of the confirmation emails.
ja: これらの設定は、確認メールの内容を制御します。

en: These settings control the display of the [emailpetition] shortcode and sidebar widget.
ja: これらの設定は[emailpetition]ショートコードとサイドバーウィジェットの表示をコントロールします

en: These settings control the display of the [signaturelist] shortcode.
ja: これらの設定は[signaturelist]ショートコードの表示をコントロールします

en: These settings control the display of the signatures in the dashboard.
ja: これらの設定は、ダッシュボードでの署名の表示を制御します。

en: These settings control the look of the plugin's options pages within the WordPress administrator.
ja: これらの設定は、WordPress 管理者内のプラグインのオプションページの外観を制御します。

en: These settings refer to the license key
ja: これらの設定はライセンスキーを参照します

en: This cannot be reversed
ja: これは元に戻すことはできません

en: This is displayed after the petition is signed.
ja: これは、請願書が署名された後に表示されます。

en: This is included at the bottom of each petition that is sent.
ja: これは、送信される各請願書の下部に含まれています。

en: This is the fully featured Pro version of SpeakOut! Create custom email petition forms and include them on your site via shortcode or a widget. When signed, the petition is emailed to your target and signatures are saved in the database.  There are many customisable options to make this plugin very flexible.
ja: これはスピークアウトのフル機能のProバージョンです!カスタムの電子メール請願フォームを作成し、ショートコードまたはウィジェットを介してサイトに含めます。署名されると、請願書はターゲットに電子メールで送信され、署名はデータベースに保存されます。 このプラグインを非常に柔軟にするためのカスタマイズ可能なオプションはたくさんあります。

en: This petition has already been signed using your email address.
ja: この請願書は、あなたのメールアドレスを使用して既に署名されています。

en: This petition is now closed.
ja: この請願書は現在締め出されています。

en: Thousands separator
ja: 千単位の区切り記号

en: Title
ja: タイトル

en: To style the signature list you are best using your theme's
ja: 署名リストのスタイルを設定するには、テーマを使用するのが最適です。

en: Top
ja: 上

en: Total
ja: 合計

en: Total Signatures
ja: 署名の合計

en: Trim when displaying
ja: 表示時のトリミング

en: Twitter Message
ja: ツイッターメッセージ

en: Unchecked
ja: チェックなし

en: Update Petition
ja: 請願書を更新

en: Use this option if do not wish to send petition emails to a target address.
ja: 請願対象にメールを送らない場合にこのオプションを使用してください

en: Use this option to cause an email to be sent to the signers of your petition. This email contains a special link must be clicked to confirm the signer's email address. Petition emails will not be sent until the signature is confirmed.
ja: 請願書の署名者にメールを送信する場合に使用してください。このメールには署名者のメールアドレスを確認するためのリンクが含まれます。請願書メールは署名が確認されるまで送信されません。

en: Use this option to stop collecting signatures on a specific date.
ja: 署名活動の終了日を設定するためのオプションです

en: Values
ja: 値

en: Verified
ja: 承認済み

en: Verify
ja: 確認する

en: View Signatures
ja: 署名を見る

en: Webhooks enabled
ja: ウェブフックが有効

en: When outputting the CSV file, what should be included?
ja: CSVファイルを出力する場合、何を含めるべきですか?

en: Widget Theme
ja: ウィジェットのテーマ

en: Width for donation form iframe, either as percent, e.g. "100%" (without quotes), or pixels, e.g. "375" (without quotes). Iframe is to be displayed in Success Message area, after signing of a petition.
ja: 寄付フォーム iframe の幅は、パーセント(例えば「100%」(引用符なし)、ピクセル、例えば「375」(引用符なし)です。Iframeは、請願書の署名後に、成功メッセージ領域に表示される予定です。

en: Yes
ja: はい

en: Yes, I accept your
ja: はい、私はあなたのを受け入れます

en: You can add formatting using markdown syntax
ja: マークダウン構文を使用して書式を追加できます。

en: You can display the flag of the country the signer has chosen, if you have Country enabled.
ja: [国] が有効になっている場合は、署名者が選択した国の国旗を表示できます。

en: You can personalise the message by inserting tags
ja: タグを挿入してメッセージをパーソナライズできます。

en: You must also enable 'Display opt-in checkbox' under the Display Options tab
ja: [表示オプション] タブで [オプトイン チェックボックスを表示] を有効にする必要もあります。

en: You or the signer can format the message using Markdown syntax - see
ja: あなたまたは署名者は、マークダウン構文を使用してメッセージをフォーマットすることができます - 参照してください

en: Your license key
ja: ライセンスキー

en: Your signature has already been confirmed.
ja: 署名は既に確認されています。

en: Your signature has been added.
ja: 署名が追加されました。

en: at the bottom of the petition form
ja: 請願書の下部

en: by
ja: 投稿者

en: confirmed
ja: 確認済

en: currently
ja: 現在は

en: disabled
ja: 無効

en: display petition
ja: 請願書を表示する

en: display petition message
ja: 請願書のメッセージを表示する

en: display petition title
ja: 請願書のタイトルを表示する

en: display signature count
ja: 署名数を表示

en: display signature goal
ja: 署名の目標を表示する

en: display signature list
ja: 署名リストを表示する

en: enabled - only show first letter of surname
ja: 有効：姓の一文字目のみ表示

en: https://123Host.au
ja: https://123host.au

en: inline blocks - very styleable
ja: インラインブロック - 非常にスタイル可能

en: items
ja: アイテム

en: long list (comma separated)
ja: 長いリスト (コンマ区切り)

en: milliseconds
ja: ミリ秒

en: of
ja: /

en: of goal
ja: ゴールの

en: opt-in + confirmed
ja: オプトイン＋確認

en: page
ja: ページ

en: privacy policy
ja: プライバシー・ポリシーをご覧ください。

en: read more
ja: 続きを読む

en: requires Country column to be enabled above
ja: [国] 列を上で有効にする必要があります

en: rows - default = 20
ja: 行 - デフォルト = 20

en: rows - default = 50
ja: 行 - デフォルト = 50

en: selected signature
ja: 選択された署名

en: setting
ja: 設定

en: signature | signatures
ja[0]: 署名目標を設定

en: signatures
ja: 署名

en: table
ja: テーブル

en: to return to site
ja: サイトに戻るには

en: unconfirmed
ja: 未確認

en: use
ja: 使用

en: when count
ja: カウント時

en: you may enter multiple addresses separated by commas
ja: 複数のアドレスをカンマで区切って入力できます

en: your signature
ja: 署名は既に確認されています。
