SpeakOut! Email Petitions - en to fr_FR translation catalogue (384 entries)

en: Edit Petition
fr_FR: Modifier la pétition

en: Update Petition
fr_FR: Mise à Jour Pétition

en: Petition created. Use %1$s %2$s %3$s to display in a page or post. Use %1$s %4$s %3$s to display the signatures list or %1$s %5$s %3$s to show just the signature count.
fr_FR: Pétition créé. Utilisez %1$s %2$s %3$s pour afficher dans une page ou un message. Utilisez %1$s %4$s %3$s pour afficher la liste des signatures ou %1$s %5$s %3$s pour n'afficher que le nombre de signatures.

en: Duplicate Petition
fr_FR: Pétition en double

en: Save Duplicate Petition
fr_FR: Enregistrer la pétition en double

en: Petition created - you can edit it here. Use %1$s %2$s %3$s to display in a page or post.
fr_FR: Pétition créée - vous pouvez la modifier ici. Utilisez %1$s %2$s %3$s pour afficher dans une page ou une publication.

en: Edit New Petition
fr_FR: Modifier la nouvelle pétition

en: Petition
fr_FR: Droit de petition

en: Add New Petition
fr_FR: Ajouter une nouvelle pétition

en: Create Petition
fr_FR: Créer Pétition

en: Add me to your mailing list
fr_FR: Ajoutez-moi à votre liste de diffusion

en: Error: Please correct the highlighted fields.  It may be behind a closed tab
fr_FR: Erreur : Veuillez corriger les champs en surbrillance.  Il peut se trouver derrière un onglet fermé

en: Petition Content
fr_FR: Contenu de la pétition

en: Petition Options
fr_FR: Options de Pétition

en: Display Options
fr_FR: Options d'affichage

en: 3rd Party Integrations
fr_FR: Intégrations 3rd Party

en: Title
fr_FR: Titre

en: Enter title here
fr_FR: Saisissez le titre ici

en: Do not send email (only collect signatures)
fr_FR: Ne pas envoyer l'email (seulement recueillir des signatures)

en: Target Email
fr_FR: Email Cible

en: you may enter multiple addresses separated by commas
fr_FR: vous pouvez mettre plusieurs adresses séparées par des virgules

en: CC Email
fr_FR: Cc Courriel

en: Email Subject
fr_FR: Objet du email

en: Greeting
fr_FR: Salutation

en: Petition Message
fr_FR: Pétition Message

en: You can personalise the message by inserting tags
fr_FR: Vous pouvez personnaliser le message en insérant des balises

en: You or the signer can format the message using Markdown syntax - see
fr_FR: Vous ou le signataire pouvez formater le message à l’aide de la syntaxe Markdown - voir

en: Petition Footer (below signature)
fr_FR: Pied de page de la pétition (en dessous de la signature)

en: Twitter Message
fr_FR: Message Twitter

en: Don't collect email address
fr_FR: Ne collectez pas d’adresse e-mail

en: This cannot be reversed
fr_FR: Cela ne peut pas être inversé

en: Allow public anonymous
fr_FR: Autoriser l’anonymat public

en: Confirm signatures
fr_FR: Confirmer signatures

en: Return URL
fr_FR: Retour URL

en: Allow message to be edited
fr_FR: Laissez message à éditer

en: Set signature goal
fr_FR: Définir l'objectif de signatures

en: Goal
fr_FR: Objectif

en: Auto increase goal
fr_FR: Objectif d’augmentation automatique

en: by
fr_FR: par

en: when count
fr_FR: lors du dénombrement

en: of goal
fr_FR: de l’objectif

en: Set expiration date
fr_FR: Définir la date d'expiration

en: Jan
fr_FR: Janv

en: Feb
fr_FR: Févr

en: Mar
fr_FR: Mars

en: Apr
fr_FR: Avril

en: May
fr_FR: Mai

en: Jun
fr_FR: Juin

en: Jul
fr_FR: Juil

en: Aug
fr_FR: Août

en: Sep
fr_FR: Sept

en: Dec
fr_FR: Déc

en: Redirect after successful sign
fr_FR: Rediriger après le signe réussi

en: Full URL
fr_FR: URL complète

en: Delay?
fr_FR: Retard?

en: milliseconds
fr_FR: millisecondes

en: Open in new window (target='_blank')
fr_FR: Ouvrez dans une nouvelle fenêtre (cible'_blank')

en: Text to open/close petition message
fr_FR: Texte pour ouvrir/fermer le message de pétition

en: Text to open/close editable petition message
fr_FR: Texte pour ouvrir/fermer le message de pétition modifiable

en: Display opt-in checkbox
fr_FR: Affichage d'abonnement case

en: Label
fr_FR: Étiquette

en: Display petition message
fr_FR: Afficher le message de pétition

en: Display address fields
fr_FR: Afficher les champs d'adresse

en: Display
fr_FR: Affichage

en: Required
fr_FR: Requis

en: Street
fr_FR: Rue

en: City
fr_FR: Ville

en: State / Province
fr_FR: État / Province

en: Postal Code - see settings for EU style
fr_FR: Code postal - voir les paramètres pour le style de l’UE

en: Country
fr_FR: Pays

en: Display custom field 1
fr_FR: Afficher le champ personnalisé 1

en: Location
fr_FR: Emplacement

en: Top
fr_FR: Haut

en: Above email
fr_FR: Ci-dessus e-mail

en: Bottom
fr_FR: Bas

en: Include with petition
fr_FR: Inclure avec la pétition

en: Trim when displaying
fr_FR: Découper lors de l’affichage

en: Display custom field 2
fr_FR: Affichage des champs personnalisés 1

en: Display custom field 3
fr_FR: Affichage des champs personnalisés 2

en: Display custom field 4
fr_FR: Affichage des champs personnalisés 3

en: Display custom drop-down
fr_FR: Afficher le champ déroulant personnalisé 5

en: Values
fr_FR: Valeurs

en: Display custom checkbox 1
fr_FR: Afficher la case à cocher personnalisée 1

en: Display custom checkbox 2
fr_FR: Afficher la case à cocher personnalisée 2

en: Display custom message
fr_FR: Afficher un message personnalisé

en: Displayed beneath `Thank you` after petition is signed
fr_FR: Affiché sous «Merci» après la signature de la pétition

en: You must also enable 'Display opt-in checkbox' under the Display Options tab
fr_FR: Vous devez également activer la case à cocher « Afficher l’option d’inscription » sous l’onglet Options d’affichage

en: Enable ActiveCampaign
fr_FR: Activer la campagne active

en: API Key
fr_FR: Clé API

en: Server URL
fr_FR: URL serveur

en: Select list
fr_FR: Liste de Sélection

en: Map the SpeakOut! fields to your Active Campaign fields. Leave those you don't use blank.
fr_FR: Cartographiez le SpeakOut! dans vos champs Campagne active. Laissez ceux que vous n’utilisez pas vides.

en: Honorific
fr_FR: Honorifique

en: First Name
fr_FR: Prénom

en: Last Name
fr_FR: Nom

en: Suburb
fr_FR: Banlieue

en: State
fr_FR: État

en: Postal Code
fr_FR: Code Postal

en: Enable MailChimp
fr_FR: Activer MailChimp

en: Server ID
fr_FR: ID de serveur

en: List ID
fr_FR: ID de la liste

en: Enable Mailerlite
fr_FR: Activer Mailerlite

en: Group ID
fr_FR: Identifiant (ID) du groupe

en: Enable Sendy
fr_FR: Activer Sendy.com?

en: Installation URL
fr_FR: URL d'installation

en: SpeakOut! Email Petitions
fr_FR: SpeakOut ! Envoyer des pétitions

en: Petitions
fr_FR: Pétitions

en: Activate license
fr_FR: Activer la licence

en: Add New
fr_FR: Ajouter

en: SpeakOut! Petitions Settings
fr_FR: SpeakOut ! Paramètres de pétitions

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: No Title
fr_FR: Pas de titre

en: Anonymous
fr_FR: Anonyme

en: items
fr_FR: articles

en: of
fr_FR: de

en: Thank you. Your signature has been added to the petition.
fr_FR: Merci. Votre signature a été ajoutée à la pétition.

en: Your signature has already been confirmed.
fr_FR: Votre signature a déjà été confirmée.

en: The confirmation code you provided is invalid.
fr_FR: Le code de confirmation que vous avez fourni n'est pas valide.

en: Email Confirmation
fr_FR: Confirmation Email

en: If you aren't redirected
fr_FR: Si vous n'êtes pas redirigé

en: Click here
fr_FR: Cliquer ici

en: to return to site
fr_FR: pour revenir au site

en: Insufficient privileges: You need to be an editor to do that.
fr_FR: Privilèges insuffisants: Vous devez être un éditeur de le faire.

en: No signatures found.
fr_FR: Aucune signature trouvé.

en: Email Address
fr_FR: Adresse Email

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Date Signed
fr_FR: Date de la Signature

en: Confirmed
fr_FR: Confirmée

en: Petition Title
fr_FR: Titre pétition

en: Petition ID
fr_FR: ID Pétition

en: Custom Message
fr_FR: Message personnalisé

en: Language
fr_FR: Langue

en: IP Address
fr_FR: Adresse IP

en: Custom Field
fr_FR: Champ personnalisé

en: confirmed
fr_FR: confirmée

en: unconfirmed
fr_FR: non confirmées

en: You can add formatting using markdown syntax
fr_FR: Vous pouvez ajouter le formatage à l’aide de la syntaxe markdown

en: read more
fr_FR: lire la suite

en: your signature
fr_FR: votre signature

en: BCC yourself
fr_FR: BCC vous-même

en: Hide name from public
fr_FR: Masquer le nom du public

en: Yes, I accept your
fr_FR: Oui, j’accepte

en: privacy policy
fr_FR: politique de confidentialité

en: Signature goal
fr_FR: Signature objectif

en: End date
fr_FR: Date de fin

en: Signatures collected
fr_FR: Signatures recueillies

en: Petition
fr_FR: Pétition

en: Error: The site administrator must include a valid petition id  in the shortcode.
fr_FR: Erreur : L’administrateur du site doit inclure une pièce d’identité valide dans le code court.

en: Enter the title of your petition, which will appear at the top of the petition form.
fr_FR: Entrez le titre de votre pétition, qui apparaîtra en haut de la forme pétition.

en: Use this option if do not wish to send petition emails to a target address.
fr_FR: Utilisez cette option si ne voulez pas envoyer des emails vers une adresse pétition cible.

en: Enter the email address to which the petition will be sent. You may enter multiple email addresses, separated by commas.
fr_FR: Saisissez l'adresse électronique à laquelle la pétition sera envoyée. Vous pouvez entrer des adresses de courriel multiples, séparés par des virgules.

en: Enter the subject of your petition email.
fr_FR: Entrez l'objet de votre e-mail pétition.

en: Include a greeting to the recipient of your petition, such as "Dear Mayor," which will appear as the first line of the email.
fr_FR: Incluez une salutation au destinataire de votre pétition, telle que « Cher maire », qui apparaîtra comme première ligne du courriel.

en: Enter the content of your petition email.
fr_FR: Entrez le contenu de votre e-mail pétition.

en: Petition Footer
fr_FR: Pied de page de la pétition

en: This is included at the bottom of each petition that is sent.
fr_FR: Ceci est inclus au bas de chaque pétition envoyée.

en: Enter a prepared tweet that will be presented to users when the Twitter button is clicked.
fr_FR: Entrez un tweet préparée qui sera présentée aux utilisateurs lorsque le bouton Twitter est cliqué.

en: Gives option for person to be displayed as "Anonymous" if they choose it when signing
fr_FR: Donne la possibilité à la personne d’être affichée comme « Anonyme » si elle le choisit lors de la signature

en: Use this option to cause an email to be sent to the signers of your petition. This email contains a special link must be clicked to confirm the signer's email address. Petition emails will not be sent until the signature is confirmed.
fr_FR: Utilisez cette option pour provoquer une adresse email pour être envoyée aux signataires de la pétition. Cet email contient un lien spécial doit être cliqué pour confirmer l'adresse e-mail du signataire. Pétition e-mails ne seront pas envoyés jusqu'à ce que la signature soit confirmée.

en: Allow messages to be edited
fr_FR: Autoriser les messages à modifier

en: Check this option to allow signatories to customize the text of their petition email - this should be used with caution.
fr_FR: Cochez cette option pour permettre aux signataires de personnaliser le texte de leur courriel de pétition - cela doit être utilisé avec prudence.

en: Enter the number of signatures you hope to collect. This number is used to calculate the progress bar display.
fr_FR: Entrez le nombre de signatures que vous espérez recueillir. Ce numéro est utilisé pour calculer l'affichage barre de progression.

en: Auto increase signature goal
fr_FR: Augmentation automatique de l’objectif de signature

en: If set goal is enabled, this is a further option - click the ? for more information.
fr_FR: Si l'objectif défini est activé, il s'agit d'une option supplémentaire - cliquez sur le ? pour plus d'informations.

en: Use this option to stop collecting signatures on a specific date.
fr_FR: Utilisez cette option pour arrêter la collecte des signatures sur une date précise.

en: Redirect after signing
fr_FR: Rediriger après la signature

en: Take your users to a different page or site after they sign.  Make sure you use the full URL including "https://" or whatever. You can specify the delay in milliseconds.  One second = 1000 milliseconds.
fr_FR: Redirigez vos utilisateurs vers une autre page ou un autre site après leur signature.  Assurez-vous d’utiliser l’URL complète, y compris « https:// » ou autre. Vous pouvez spécifier le délai en millisecondes.  Une seconde = 1000 millisecondes.

en: These are pretty obvious.
fr_FR: Celles-ci sont assez évidentes.

en: Include a checkbox that allows users to consent to receiving further email.
fr_FR: Inclure une case à cocher qui permet aux utilisateurs de donner son consentement à recevoir des courriels de votre part.

en: Select the address fields to display in the petition form. Note that you can make them required or not.
fr_FR: Sélectionnez les champs d’adresse à afficher dans le formulaire de pétition. Notez que vous pouvez les rendre obligatoires ou non.

en: Display custom fields
fr_FR: Afficher les champs personnalisés

en: There is a variety of custom fields that can be added to the petition form for collecting additional data.  You can position each field at the top, above the email address or at the bottom of the petition form
fr_FR: Il existe une variété de champs personnalisés qui peuvent être ajoutés au formulaire de pétition pour recueillir des données supplémentaires.  Vous pouvez placer chaque champ en haut, au-dessus de l’adresse courriel ou au bas du formulaire de pétition

en: This is displayed after the petition is signed.
fr_FR: Ceci est affiché après la signature de la pétition.

en: If you use any of these 3rd party email services, you can allow users to subscribe as long as you have  "opt in" enabled.
fr_FR: Si vous utilisez l’un de ces services de messagerie tiers 3rd, vous pouvez autoriser les utilisateurs à s’abonner tant que vous avez activé « opt-in ».

en: These settings control the display of the [emailpetition] shortcode and sidebar widget.
fr_FR: Ces paramètres permettent de contrôler l'affichage de la [emailpetition] shortcode et la barre latérale widget.

en: Petition Theme
fr_FR: Thème pétition

en: Select a CSS theme that will control the appearance of petition forms.
fr_FR: Sélectionnez un thème CSS qui permettra de contrôler l'apparence des formules de pétition.

en: Widget Theme
fr_FR: Thème widget

en: Select a CSS theme that will control the appearance of petition widgets.
fr_FR: Sélectionnez un thème CSS qui permettra de contrôler l'apparition de widgets pétition.

en: Submit Button Text
fr_FR: Le Texte de bouton soumettre

en: Enter the text that displays in the orange submit button on petition forms.
fr_FR: Entrez le texte qui s'affiche à l'orange bouton de soumission des formulaires de pétition.

en: Success Message
fr_FR: Message de succès

en: Enter the text that appears when a user successfully signs your petition with a unique email address.
fr_FR: Entrez le texte qui apparaît lorsque l'utilisateur signe votre pétition avec succès avec une adresse e-mail unique.

en: Share Message
fr_FR: Partager message

en: Enter the text that appears above the Twitter and Facebook buttons after the petition form has been submitted.
fr_FR: Entrez le texte qui apparaît au-dessus du Twitter et Facebook boutons après le formulaire de pétition a été soumise.

en: Expiration Message
fr_FR: Message d'expiration

en: Enter the text to display in place of the petition form when a petition is past its expiration date.
fr_FR: Entrez le texte à afficher à la place du formulaire de pétition quand une pétition a dépassé sa date d'expiration.

en: Already Signed Message
fr_FR: Message déjà signé

en: Enter the text to display when a petition is signed using an email address that has already been submitted.
fr_FR: Entrez le texte à afficher quand une pétition est signée en utilisant une adresse e-mail qui a déjà été soumis.

en: Opt-in Default
fr_FR: Abonnement par défaut

en: Choose whether the opt-in checkbox is checked or unchecked by default.
fr_FR: Choisissez si l'opt-in case est cochée ou décochée par défaut.

en: Display signature count
fr_FR: Afficher le nombre de signatures

en: Choose whether you wish to display the number of signatures that have been collected.
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez afficher le nombre de signatures qui ont été recueillies.

en: These settings control the content of the confirmation emails.
fr_FR: Ces paramètres permettent de contrôler le contenu des e-mails de confirmation.

en: Email From
fr_FR: Email De

en: Enter the email address associated with your website. Confirmation emails will be sent from this address.
fr_FR: Entrez l'adresse e-mail associée à votre site web. E-mails de confirmation sera envoyé à cette adresse.

en: Enter the subject of the confirmation email.
fr_FR: Entrez l'objet de l'email de confirmation.

en: Email Message
fr_FR: E-mail Message

en: Enter the content of the confirmation email.
fr_FR: Entrez le contenu de l'email de confirmation.

en: These settings control the display of the [signaturelist] shortcode.
fr_FR: Ces paramètres permettent de contrôler l'affichage de la shortcode [signaturelist].

en: Enter the text that appears above the signature list.
fr_FR: Entrez le texte qui apparaît ci-dessus la liste des signatures.

en: Theme
fr_FR: Thème

en: Select a CSS theme that will control the appearance of signature lists.
fr_FR: Sélectionnez un thème CSS qui permettra de contrôler l'apparence des listes de signatures.

en: Rows
fr_FR: Lignes

en: Enter the number of signatures that will be displayed in the signature list.
fr_FR: Entrez le nombre de signatures qui seront affichées dans la liste des signatures.

en: Choose the signature list styling, click the ? for more information.
fr_FR: Choisissez le style de liste de signatures, cliquez sur le bouton ? pour plus d’informations.

en: Columns
fr_FR: Colonnes

en: Select the columns that will appear in the public signature list.
fr_FR: Sélectionnez les colonnes qui apparaîtront dans la liste des signatures publiques.

en: Flags
fr_FR: Drapeaux

en: You can display the flag of the country the signer has chosen, if you have Country enabled.
fr_FR: Vous pouvez afficher l’indicateur du pays choisi par le signataire, si vous avez activé le pays.

en: Privacy
fr_FR: Confidentialité

en: Hide all but the first letter of the last name..
fr_FR: Cachez tout sauf la première lettre du nom de famille.

en: These settings control the display of the signatures in the dashboard.
fr_FR: Ces paramètres contrôlent l’affichage des signatures dans le tableau de bord.

en: Select the columns that will appear in the admin signature list.
fr_FR: Sélectionnez les colonnes qui apparaîtront dans la liste des signatures de l’administrateur.

en: When outputting the CSV file, what should be included?
fr_FR: Lors de la sortie du fichier CSV, que faut-il inclure ?

en: These settings control the look of the plugin's options pages within the WordPress administrator.
fr_FR: Ces paramètres permettent de contrôler l'apparence des pages d'options du plugin au sein de l'administrateur WordPress.

en: Petitions table shows
fr_FR: Table pétitions montre

en: Enter the number of rows to display in the "Email Petitions" table (default=20)
fr_FR: Entrez le nombre de lignes à afficher dans la table « Email de pétitions » (par défaut = 20)

en: Signatures table shows
fr_FR: Tableau des signatures montre

en: Enter the number of rows to display in the "Signatures" table (default=50)
fr_FR: Entrez le nombre de lignes à afficher dans le dossier "Signatures" table

en: These settings refer to the license key
fr_FR: Ces paramètres font référence à la clé de licence

en: License key
fr_FR: Clé de licence

en: Enter the license key your received in an email after purchase.  If it is invalid, a message will be displayed with the reason.
fr_FR: Entrez la clé de licence que vous avez reçue dans un e-mail après l’achat.  S’il n’est pas valide, un message sera affiché avec la raison.

en: Revoke key
fr_FR: Révoquer la clé

en: Perhaps you are moving to a new site or from development to production.  Revoke the key, this allows it to be used elsewhere.  The current site will lose all access to any settings.
fr_FR: Peut-être déménagez-vous sur un nouveau site ou passez-vous du développement à la production.  Révoquer la clé, cela permet de l’utiliser ailleurs.  Le site actuel perdra tout accès aux paramètres.

en: Petition Form
fr_FR: Pétition Formulaire

en: Confirmation Emails
fr_FR: Les Emails de Confirmation

en: Public Signature List
fr_FR: Liste des signatures publiques

en: Admin Signature List
fr_FR: Liste des signatures admin

en: Admin Display
fr_FR: Afficher Admin

en: License
fr_FR: Licence

en: Sign Now
fr_FR: Signer

en: This petition is now closed.
fr_FR: Cette pétition est fermé.

en: Thank you
fr_FR: Merci

en: Your signature has been added.
fr_FR: Votre signature a été ajouté.

en: This petition has already been signed using your email address.
fr_FR: Cette pétition a déjà été signé en utilisant votre adresse email.

en: Share this with your friends:
fr_FR: Partager avec vos amis:

en: Please confirm your email address
fr_FR: S'il vous plaît confirmer votre adresse email

en: Hello
fr_FR: Bonjour

en: Thank you for signing our petition %petition_title%
fr_FR: Merci de signer notre petition

en: Please confirm your email address by clicking or copying and pasting the link below:
fr_FR: Veuillez confirmer votre adresse e-mail en cliquant ou en copiant et en collant le lien ci-dessous :

en: Latest Signatures
fr_FR: Dernières Signatures

en: Thank you for signing our petition
fr_FR: Merci de signer notre pétition

en: Enter your license key
fr_FR: Entrez votre code

en: Verified
fr_FR: Vérifié

en: Revoke license key
fr_FR: Révoquer la clé de licence

en: Thanks for upgrading
fr_FR: Merci pour la mise à niveau

en: There appears to be a problem with your license key.  Either verify it again or contact
fr_FR: Il semble y avoir un problème avec votre clé de licence.  Vérifiez-le à nouveau ou contactez

en: Your license key
fr_FR: Votre clé de license

en: Verify
fr_FR: Vérifier

en: Petition deleted.
fr_FR: Pétition supprimé.

en: All Petitions
fr_FR: Toutes les pétitions

en: Petition name
fr_FR: Nom de la pétition

en: No petitions found.
fr_FR: Pas de pétitions trouvé.

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Duplicate
fr_FR: Dupliquer

en: display petition
fr_FR: afficher la pétition

en: display signature list
fr_FR: afficher la liste des signatures

en: display signature count
fr_FR: afficher le nombre de signatures

en: display signature goal
fr_FR: afficher le but de la signature d'affichage

en: display petition title
fr_FR: afficher le titre de la pétition

en: display petition message
fr_FR: afficher le message de la pétition

en: View Signatures
fr_FR: Voir les signatures

en: Delete this petition permanently? All of the petition's signatures will be deleted as well.
fr_FR: Supprimer définitivement cette pétition? Toutes les signatures de la pétition sera également supprimé.

en: Settings updated.
fr_FR: Paramètres mis à jour.

en: Security
fr_FR: Sécurité

en: Anedot.com Donation Form Embed
fr_FR: Formulaire de don Anedot.com Intégré

en: These settings apply to all petitions
fr_FR: Ces paramètres s’appliquent à toutes les pétitions

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Basic
fr_FR: De base

en: Custom
fr_FR: Personnalisé

en: use
fr_FR: utiliser

en: Accepted variables:
fr_FR: Des variables acceptés:

en: Accepted tags:
fr_FR: Balises acceptés:

en: Petition fade out after signing?
fr_FR: Pétition s’estompent après la signature?

en: Checked
fr_FR: Activé

en: Unchecked
fr_FR: Désactivé

en: Yes
fr_FR: Oui

en: at the bottom of the petition form
fr_FR: au bas du formulaire de pétition

en: Display honorific field
fr_FR: Champ d’affichage honorifique

en: Display BCC field
fr_FR: Champ de CCI d’affichage

en: EU postal code position?
fr_FR: Position du code postal de l’UE ?

en: In EU postal code comes before city
fr_FR: Dans l’UE, le code postal passe avant la ville

en: Signature count format
fr_FR: Format du nombre de signatures

en: Thousands separator
fr_FR: Séparateur des milliers

en: Decimal separator
fr_FR: Séparateur décimal

en: currently
fr_FR: actuellement

en: Display Privacy Policy accept?
fr_FR: Afficher la politique de confidentialité accepter ?

en: Enable Google recaptcha?
fr_FR: Activer Google recaptcha?

en: Enable hCaptcha?
fr_FR: Activer hCaptcha?

en: Display sharing icons?
fr_FR: Afficher des icônes de partage ?

en: Enable Anedot.com?
fr_FR: Activer Anedot.com?

en: Anedot.com is a 3rd party fund raising site
fr_FR: Anedot.com est un site de collecte de fonds tiers

en: These settings apply to signatures displayed on your site using the shortcode
fr_FR: Ces paramètres s’appliquent aux signatures affichées sur votre site à l’aide du shortcode

en: To style the signature list you are best using your theme's
fr_FR: Pour styliser la liste de signatures, il est préférable d’utiliser le

en: Additional CSS
fr_FR: CSS additionnel

en: setting
fr_FR: réglage

en: 0 to display all
fr_FR: 0 pour afficher tous les

en: Changing to "list" will clear column settings below
fr_FR: Le passage à « liste » effacera les paramètres de colonne ci-dessous

en: table
fr_FR: tableau

en: inline blocks - very styleable
fr_FR: blocs inline - très stylisé

en: long list (comma separated)
fr_FR: longue liste (séparés par des virgules)

en: Count
fr_FR: Nombre

en: Name
fr_FR: Nom

en: Email address - unless disabled
fr_FR: Adresse e-mail - sauf désactivé

en: Custom Field 1
fr_FR: Champ personnalisé 1

en: Custom Field 2
fr_FR: Champ personnalisé 2

en: Custom Field 3
fr_FR: Champ personnalisé 3

en: Custom Field 4
fr_FR: Champ personnalisé 4

en: Custom drop-down field
fr_FR: Champ déroulant personnalisé

en: Custom Checkbox 1
fr_FR: Case à cocher personnalisée 1

en: Custom Checkbox 2
fr_FR: Case à cocher personnalisée 2

en: Display country flags?
fr_FR: Afficher des drapeaux de pays ?

en: requires Country column to be enabled above
fr_FR: nécessite que la colonne Pays soit activée ci-dessus

en: enabled - only show first letter of surname
fr_FR: activé - afficher uniquement la première lettre du nom de famille

en: disabled
fr_FR: désactivé

en: Settings for the dashboard signature list
fr_FR: Paramètres de la liste des signatures du tableau de bord

en: Columns to display
fr_FR: Colonnes à afficher

en: Petition info
fr_FR: Informations sur les pétitions

en: Postal code
fr_FR: Code postal

en: Custom field 1
fr_FR: Champ personnalisé 1

en: Custom field 2
fr_FR: Champ personnalisé 2

en: Custom field 3
fr_FR: Champ personnalisé 3

en: Custom field 4
fr_FR: Champ personnalisé 4

en: Custom field 5
fr_FR: Champ personnalisé 5

en: Confirmed status
fr_FR: Statut confirmé

en: Date signed
fr_FR: Date de la Signature

en: Display time signed?
fr_FR: Temps d’affichage signé?

en: IP address
fr_FR: Adresse IP

en: CSV file includes
fr_FR: Le fichier CSV comprend

en: All signatures
fr_FR: Toutes les signatures

en: Only opt-in signatures
fr_FR: Seul l'opt-in signatures

en: Only double opt-in signatures
fr_FR: Seuls double opt-in signatures

en: opt-in + confirmed
fr_FR: opt-in + confirmé

en: Only confirmed signatures
fr_FR: Seules les signatures confirmées

en: rows - default = 20
fr_FR: lignes - valeur par défaut = 20

en: rows - default = 50
fr_FR: lignes - valeur par défaut = 50

en: Webhooks enabled
fr_FR: Webhooks activés

en: Don't have a license
fr_FR: Vous n’avez pas de licence

en: Anedot.com Donation Slug
fr_FR: Anedot.com don Slug

en: Input your Anedot.com "Account Slug" (from Settings > Brand), a slash, and then your Campaign Slug (from Campaigns > Edit > Basic).
fr_FR: Entrez votre Anedot.com "Account Slug" (à partir de Paramètres et Marque), une barre oblique, puis votre Limace de Campagne (à partir de campagnes et d'édition et de base).

en: Anedot.com Embed Pref
fr_FR: Anedot.com'embrouiller Pref

en: Enter "true" (without quotes) to show account name header on embedded campaigns.
fr_FR: Entrez "true" (sans guillemets) pour afficher l'en-tête de nom de compte sur les campagnes intégrées.

en: Anedot.com iframe Width
fr_FR: Anedot.com largeur d'iframe

en: Width for donation form iframe, either as percent, e.g. "100%" (without quotes), or pixels, e.g. "375" (without quotes). Iframe is to be displayed in Success Message area, after signing of a petition.
fr_FR: Largeur pour le formulaire de don iframe, soit comme pour cent, par exemple "100%" (sans devis), ou pixels, par exemple "375" (sans devis). Iframe doit être affiché dans la zone Message de réussite, après la signature d'une pétition.

en: Anedot.com iframe Height
fr_FR: Anedot.com hauteur iframe

en: Height for donation page iframe, either as pixels, e.g. "1570" (without quotes), or percent, e.g. "100%" (without quotes). Iframe is to be displayed in Success Message area, after signing of a petition.
fr_FR: Hauteur pour la page de don iframe, soit sous forme de pixels, par exemple "1570" (sans devis), ou pour cent, par exemple "100%" (sans devis). Iframe doit être affiché dans la zone Message de réussite, après la signature d'une pétition.

en: Save Changes
fr_FR: Enregistrer les Modifications

en: Are you sure you want to publicly display email addresses?
fr_FR: Voulez-vous vraiment afficher publiquement les adresses e-mail ?

en: Total Signatures
fr_FR: Total des signatures

en: Confirmation emails sent.
fr_FR: Emails de confirmation envoyé.

en: Display all signatures
fr_FR: Afficher toutes les signatures

en: Select petition
fr_FR: Sélectionnez une pétition

en: Are you sure you want to do this? A separate confirmation email will be sent for each unconfirmed signature.
fr_FR: Etes-vous sûr de vouloir faire cela? Un email de confirmation distinct sera envoyé pour chaque signature non confirmée.

en: Are you sure you want to do this? A separate confirmation email will be sent for each selected signature.
fr_FR: Tu es sûr e de vouloir faire ça ? Un e-mail de confirmation distinct sera envoyé pour chaque signature sélectionnée.

en: Are you sure you want to do this? You will manually confirm
fr_FR: Tu es sûr e de vouloir faire ça ? Vous confirmerez manuellement

en: Are you sure you want to do this? You will delete
fr_FR: Tu es sûr e de vouloir faire ça ? Vous supprimerez

en: selected signature
fr_FR: signature sélectionnée

en: Reconfirm selected
fr_FR: Reconfirme sélectionnée

en: Reconfirm selected: choose petition first
fr_FR: Reconfirme sélectionnée : choisissez d’abord la pétition

en: Reconfirm selected: choose signatures
fr_FR: Reconfirme sélectionnée : choisissez des signatures

en: Force confirm selected
fr_FR: Confirmation de la Force sélectionnée

en: Force confirm selected - choose signatures
fr_FR: Force confirmer sélectionné - choisir les signatures

en: Force confirm selected: choose petition first
fr_FR: Confirmation de la Force sélectionnée : choisissez d’abord la pétition

en: Force confirm selected: choose signatures
fr_FR: Confirmation de la force sélectionnée : choisissez des signatures

en: Delete selected
fr_FR: Supprimer la sélection

en: Delete selected: choose signatures
fr_FR: Supprimer sélectionné : choisissez des signatures

en: Resend selected confirmations
fr_FR: Réendez les confirmations sélectionnées

en: Choose signatures action
fr_FR: Choisissez l’action signatures

en: Download CSV - see settings/admin sig list
fr_FR: Télécharger CSV - voir les paramètres/admin sig list

en: Display only unconfirmed
fr_FR: Afficher uniquement non confirmé

en: Resend all unconfirmed
fr_FR: Renvoyer tous non confirmés

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Search signatures
fr_FR: Rechercher des signatures

en: Checkbox 1
fr_FR: Case à cocher 1

en: Checkbox 2
fr_FR: Case à cocher 2

en: Opt-in
fr_FR: Abonnement

en: Display a petition form.
fr_FR: Afficher un formulaire de pétition.

en: Sign the Petition
fr_FR: Signez la pétition

en: Sharing URL
fr_FR: Partage URL

en: Call to Action
fr_FR: Appel à l'action

en: Confirm Email
fr_FR: Confirmer l'email

en: Support
fr_FR: Soutenir
