Smart Manager - Advanced WooCommerce Bulk Edit & Inventory Management 8.65.0 - en to tr-TR translation catalogue (877 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Smart Manager - Advanced WooCommerce Bulk Edit & Inventory Management
tr-TR: Smart Manager - Gelişmiş WooCommerce Toplu Düzenleme ve Envanter Yönetimi

note: Description of the plugin
en: <strong>Pro Version Installed</strong>. The #1 tool for WooCommerce inventory management, stock management, bulk edit, export, delete, duplicate...from one place using an Excel-like sheet editor.
tr-TR: <strong>Pro Sürüm Yüklü</strong>. WooCommerce envanter yönetimi, stok yönetimi, toplu düzenleme, dışa aktarma, silme, çoğaltma için 1 numaralı araç... Excel benzeri bir sayfa düzenleyici kullanarak tek bir yerden.

[ctx: product stock log dashboard name]
en: Product Stock Log
tr-TR: Ürün Stok Günlüğü

en: LifterLMS Orders
tr-TR: LifterLMS Siparişleri

en: LifterLMS Coupons
tr-TR: LifterLMS Kuponlar

en: Docs & Support
tr-TR: Dokümanlar ve Destek

en: StoreApps Plugins
tr-TR: StoreApps Eklentileri

note: translators: %1$s: current user display name %2$s: HTML of Pro price discount
en: Hey %1$s, grab your %2$s Halloween discount!
tr-TR: Hey %1$s, %2$s Cadılar Bayramı indiriminizi kapın!

en: 25% off
tr-TR: 25 indirim

note: translators: %1$s: current user display name %2$s: HTML of Pro price discount
en: Hey %1$s, you just unlocked %2$s on Smart Manager Pro!
tr-TR: Hey %1$s, Smart Manager Pro'da %2$s'in kilidini açtınız!

note: translators: %s: pricing page link
en: %s to check Smart Manager Pro features/benefits and claim your discount.
tr-TR: Smart Manager Pro özelliklerini/faydalarını kontrol etmek ve indiriminizi talep etmek için %s.

note: translators: %s: pricing page link
en: Click here
tr-TR: Buraya tıklayın

en: This functionality has been disabled. Please contact store administrator for enabling the same.
tr-TR: Bu işlev devre dışı bırakıldı. Etkinleştirmek için lütfen mağaza yöneticisiyle iletişime geçin.

[ctx: Column edit disable message]
en: This column edit has been disabled. Please contact store administrator for enabling the same.
tr-TR: Bu sütun düzenlemesi devre dışı bırakıldı. Etkinleştirmek için lütfen mağaza yöneticisiyle iletişime geçin.

en: In the meanwhile, you can use Smart Manager. But before using actions like
tr-TR: Bu arada, Smart Manager'ı kullanabilirsiniz. Ancak aşağıdaki gibi eylemleri kullanmadan önce

en: Bulk Edit
tr-TR: Toplu Düzenleme

en: Duplicate Records
tr-TR: Mükerrer Kayıtlar

en: Delete Records
tr-TR: Kayıtları Sil

en: Undo Tasks
tr-TR: Görevleri Geri Al

en: Delete Tasks
tr-TR: Görevleri Sil

en: Export CSV
tr-TR: CSV'yi Dışa Aktar

en: you will have to wait for the current background process to finish.
tr-TR: mevcut arka plan işleminin bitmesini beklemeniz gerekecektir.

en: An upgrade for Smart Manager Pro
tr-TR: Smart Manager Pro için bir yükseltme

en: is available.
tr-TR: mevcut.

en: Click to upgrade.
tr-TR: Yükseltmek için tıklayın.

en: A required Smart Manager file is missing. Can't continue.
tr-TR: Gerekli bir Smart Manager dosyası eksik. Devam edemiyorum.

en: Error:
tr-TR: Hata:

en: Auto-updates are not available for this plugin.
tr-TR: Bu eklenti için otomatik güncellemeler mevcut değildir.

note: translators: %1\$: 5-star link %2s: 5-star link
en: Boost us with %1$s&#11088;&#11088;&#11088;&#11088;&#11088; &#128640;%2$s
tr-TR: Bizi %1$s⭐⭐⭐⭐⭐ 🚀%2$s ile güçlendirin

[ctx: 5-star link title]
en: 5-star review
tr-TR: 5 yıldızlı inceleme

note: translators: %1$s: user name, %2$s: saved man-hours
en: Hey %1$s, you’ve just saved <strong>%2$s productive hours</strong> with Smart Manager! 🎉
tr-TR: Hey %1$s, Smart Manager ile <strong>%2$s üretken saat</strong> kazandınız! 🎉

note: translators: %1$s: discount percentage, %2$s: additional man-hours
en: Upgrade to Smart Manager Pro to save <strong>additional %1$s hours</strong> (minimum) and unlock all features. %2$s
tr-TR: <strong>Ek %1$s saat</strong> (minimum) tasarruf etmek ve tüm özelliklerin kilidini açmak için Smart Manager Pro'ya yükseltin. %2$s

en: Get it at
tr-TR: Adresinden alın

en: 25% off!
tr-TR: %25 indirim!

[ctx: admin notice title for sku generation feature]
en: New Feature Alert:
tr-TR: Yeni Özellik Uyarısı:

[ctx: admin notice description for sku generation feature]
en: Automatically generate SKUs for WooCommerce products with blank SKUs during CSV import.
tr-TR: CSV içe aktarma sırasında boş SKU'lara sahip WooCommerce ürünleri için SKU'ları otomatik olarak oluşturun.

[ctx: admin notice instructions for sku generation feature]
en: Enable this by turning on the <strong>“Automatically generate SKUs for WooCommerce products with blank values during CSV import”</strong> setting in <strong>Settings > General Settings.</strong>
tr-TR: <strong>Ayarlar &gt; Genel Ayarlar</strong>'da <strong>"CSV içe aktarma sırasında boş değerlere sahip WooCommerce ürünleri için SKU'ları otomatik olarak oluştur"</strong> ayarını açarak bunu etkinleştirin.

note: translators: %s: Plugin version number
en: Thank you for installing Smart Manager %s!
tr-TR: Smart Manager %s'yi yüklediğiniz için teşekkür ederiz!

en: Glad to have you onboard. We hope Smart Manager adds to your desired success 🏆
tr-TR: Aramıza katıldığınız için mutluyuz. Umarız Smart Manager arzu ettiğiniz başarıya katkıda bulunur 🏆

en: Get started with Smart Manager
tr-TR: Smart Manager ile çalışmaya başlayın

en: Questions? Need Help?
tr-TR: Sorularınız mı var? Yardıma mı ihtiyacınız var?

en: Settings
tr-TR: Ayarlar

en: Docs
tr-TR: Dokümanlar

en: Know Smart Manager
tr-TR: Akıllı Yöneticiyi Tanıyın

en: FAQ's
tr-TR: SSS

en: Smart Manager is a unique, revolutionary tool that gives you the power to <b>boost your productivity by 10x</b> in managing your <b>WooCommerce</b> store by using a <b>familiar, single page, spreadsheet like interface</b>.
tr-TR: Smart Manager, <b>tanıdık, tek sayfalı, elektronik tablo benzeri</b> bir <b>arayüz</b> kullanarak <b>WooCommerce</b> mağazanızı yönetirken <b>verimliliğinizi 10 kat artırma</b> gücü veren benzersiz, devrim niteliğinde bir araçtır.

note: translators: %s: HTML of Smart Manager about screen
en: Apart from WooCommerce post types like Products, Orders, Coupons, now you can manage %s. Be it Posts, Pages, Media, WordPress Users, etc. you can now manage everything using Smart Manager.
tr-TR: Ürünler, Siparişler, Kuponlar gibi WooCommerce yazı türlerinin yanı sıra artık %s'yi de yönetebilirsiniz. Yazılar, Sayfalar, Medya, WordPress Kullanıcıları vb. artık Smart Manager'ı kullanarak her şeyi yönetebilirsiniz.

note: translators: %s: HTML of Smart Manager about screen
en: any custom post type in WordPress
tr-TR: WordPress'te herhangi bir özel yazı türü

en: Manage your entire store from a single screen
tr-TR: Tüm mağazanızı tek bir ekrandan yönetin

en: Filter / Search Records
tr-TR: Kayıtları Filtrele / Ara

note: translators: %1$s: Simple search doc link %2$s: Advanced search doc link
en: Simply enter the keyword you wish to filter records in the “Simple Search” field at the top of the grid (%1$s). If you need to have a more specific search result, then you can switch to “%2$s“ and then search.
tr-TR: Kayıtları filtrelemek istediğiniz anahtar kelimeyi kılavuzun üst kısmındaki "Basit Arama" alanına girmeniz yeterlidir (%1$s). Daha spesifik bir arama sonucuna ihtiyacınız varsa, "%2$s" seçeneğine geçebilir ve ardından arama yapabilirsiniz.

en: see how
tr-TR: nasıl olduğunu görün

en: Advanced Search
tr-TR: Gelişmiş Arama

en: Inline Editing
tr-TR: Satır İçi Düzenleme

note: translators: %s: Inline Editing doc link
en: You can quickly update your Products, Orders, Coupons and Posts from Smart Manager itself. This facilitates editing of multiple rows at a time instead of editing and saving each row separately, %s.
tr-TR: Ürünlerinizi, Siparişlerinizi, Kuponlarınızı ve Gönderilerinizi Smart Manager'ın kendisinden hızlı bir şekilde güncelleyebilirsiniz. Bu, her satırı ayrı ayrı düzenlemek ve kaydetmek yerine aynı anda birden fazla satırın düzenlenmesini kolaylaştırır, %s.

en: Show/Hide & Sort Data Columns
tr-TR: Veri Sütunlarını Göster/Gizle ve Sırala

en: Show/hide multiple data columns of your WooCommerce store data as per your requirements. Sort them in ascending or descending order. Smart Manager also gives you persistent state management.
tr-TR: WooCommerce mağaza verilerinizin birden fazla veri sütununu gereksinimlerinize göre gösterin/gizleyin. Bunları artan veya azalan sırada sıralayın. Smart Manager ayrıca size kalıcı durum yönetimi sağlar.

note: translators: %s: Delete Records doc link
en: You can simply select records you want to delete (check the header box if you want to delete all records) and click on the “Delete” icon. All the selected records will be deleted. You can even delete records by applying search filters. %s.
tr-TR: Silmek istediğiniz kayıtları seçebilir (tüm kayıtları silmek istiyorsanız başlık kutusunu işaretleyin) ve "Sil" simgesine tıklayabilirsiniz. Seçilen tüm kayıtlar silinecektir. Arama filtreleri uygulayarak bile kayıtları silebilirsiniz. %s.

en: See how
tr-TR: Nasıl olduğunu görün

note: translators: %1$s: HTML for bulk edit %2$s: link to Smart Manager Pro product page
en: Bulk Edit - %1$s (only in %2$s)
tr-TR: Toplu Düzenleme - %1$s (yalnızca %2$s'de)

en: Biggest Time Saver
tr-TR: En Büyük Zaman Tasarrufu

en: Pro
tr-TR: Profesyonel

note: translators: %s: Bulk Edit doc link
en: You can change / update multiple fields of the entire store OR for selected items by selecting multiple records and then click on Bulk Edit. %s.
tr-TR: Birden fazla kayıt seçerek ve ardından Toplu Düzenleme'ye tıklayarak tüm mağaza VEYA seçilen öğeler için birden fazla alanı değiştirebilir / güncelleyebilirsiniz. %s.

note: translators: %s: Export CSV doc link
en: Export CSV (only in %s)
tr-TR: CSV'yi dışa aktar (yalnızca %s'de)

note: translators: %s: HTML of Export CSV
en: You can export all the records OR filtered records (%s) by simply clicking on the Export CSV button at the bottom right of the grid.
tr-TR: Gridin sağ alt tarafındaki CSV'yi Dışa Aktar düğmesine tıklayarak tüm kayıtları VEYA filtrelenmiş kayıtları (%s) dışa aktarabilirsiniz.

en: using Simple Search” or Advanced Search
tr-TR: Basit Arama" veya Gelişmiş Arama kullanarak

en: View our other WooCommerce plugins
tr-TR: Diğer WooCommerce eklentilerimizi görüntüleyin

en: FAQ / Common Problems
tr-TR: SSS / Sık Karşılaşılan Sorunlar

en: Smart Manager is empty?
tr-TR: Smart Manager boş mu?

note: translators: %s: Changelog doc link
en: Make sure you are using %s of Smart Manager. If still the issue persist, temporarily de-activate all plugins except WooCommerce/WPeCommerce & Smart Manager. Re-check the issue, if the issue still persists, contact us. If the issue goes away, re-activate other plugins one-by-one & re-checking the fields, to find out which plugin is conflicting.
tr-TR: Smart Manager'ın %s'sini kullandığınızdan emin olun. Sorun hala devam ediyorsa, WooCommerce/WPeCommerce ve Smart Manager dışındaki tüm eklentileri geçici olarak devre dışı bırakın. Sorunu tekrar kontrol edin, sorun hala devam ediyorsa bizimle iletişime geçin. Sorun ortadan kalkarsa, hangi eklentinin çakıştığını bulmak için diğer eklentileri tek tek yeniden etkinleştirin ve alanları yeniden kontrol edin.

en: latest version
tr-TR: son sürüm

en: Smart Manager search functionality not working
tr-TR: Smart Manager arama işlevi çalışmıyor

en: Request you to kindly de-activate and activate the Smart Manager plugin once and then have a recheck with the search functionality.
tr-TR: Smart Manager eklentisini bir kez devre dışı bırakıp etkinleştirmenizi ve ardından arama işlevini yeniden kontrol etmenizi rica ederiz.

en: Updating variation parent price/sales price not working?
tr-TR: Varyasyon ana fiyatını/satış fiyatını güncelleme çalışmıyor mu?

en: Smart Manager is based on WooCommerce and WPeCommerce and the same e-commerce plugins sets the price/sales price of the variation parents automatically based on the price/sales price of its variations.
tr-TR: Smart Manager, WooCommerce ve WPeCommerce tabanlıdır ve aynı e-ticaret eklentileri, varyasyon ebeveynlerinin fiyatını / satış fiyatını, varyasyonlarının fiyatına / satış fiyatına göre otomatik olarak ayarlar.

en: How to manage any custom field of any custom plugin using Smart Manager?
tr-TR: Smart Manager kullanarak herhangi bir özel eklentinin herhangi bir özel alanı nasıl yönetilir?

en: Smart Manager will allow you to manage custom field of any other plugin.
tr-TR: Smart Manager, başka herhangi bir eklentinin özel alanını yönetmenize izin verecektir.

en: How to add columns to Smart Manager dashboard?
tr-TR: Smart Manager kontrol paneline sütunlar nasıl eklenir?

note: translators: %s: Show and Hide doc link
en: To show / hide columns in the Smart Manager, %s.
tr-TR: Smart Manager'da sütunları göstermek/gizlemek için, %s.

en: click here
tr-TR: buraya tıklayın

en: Can I import using Smart Manager?
tr-TR: Smart Manager kullanarak içe aktarabilir miyim?

en: You cannot import using Smart Manager. Use import functionality of WooCommerce.
tr-TR: Smart Manager kullanarak içe aktaramazsınız. WooCommerce'in içe aktarma işlevini kullanın.

en: I can't find a way to do X...
tr-TR: X'i yapmanın bir yolunu bulamıyorum...

note: translators: %s: contact us link
en: Smart Manager is actively developed. If you can't find your favorite feature (or have a suggestion) %s. We'd love to hear from you.
tr-TR: Smart Manager aktif olarak geliştirilmektedir. Favori özelliğinizi bulamazsanız (veya bir öneriniz varsa) %s. Sizden haber almak isteriz.

en: Submit your query
tr-TR: Sorgunuzu gönderin

en: contact us
tr-TR: Bize ulaşın

en: How do I upgrade a Lite version to a Pro version?
tr-TR: Lite sürümü Pro sürüme nasıl yükseltebilirim?

note: translators: %s: Lite version to a Pro version doc link
en: Follow steps listed here: %s
tr-TR: Burada listelenen adımları izleyin: %s

en: Slug
tr-TR: Sümüklüböcek

en: Trash
tr-TR: Çöp

note: translators: %1$s: time saved in minutes/hours, %2$s: Pro upgrade link, %3$s: additional savings possible
en: You saved <strong>%1$s</strong>! Upgrade to %2$s to save more <strong>%3$s</strong> and unlock undo.
tr-TR: <strong>1$s</strong> tasarruf ettiniz! Daha fazla <strong>%3$s</strong> tasarruf etmek ve geri alma kilidini açmak için %2$s'e yükseltin.

note: translators: %1$d: number of updated record %2$s: record update message
en: %1$d record%2$s updated successfully!
tr-TR: 1$d kayıt%2$s başarıyla güncellendi!

note: translators: %1$d: number of updated record %2$s: record update message
en: %1$d record%2$s updated successfully! %3$s
tr-TR: 1$d kayıt%2$s başarıyla güncellendi! %3$s

note: translators: %1$d: number of updated record %2$s: record update message
en: %1$d record%2$s deleted successfully!
tr-TR: 1$d kayıt%2$s başarıyla silindi!

[ctx: success notification]
note: translators: %1$s: exports schedule success message
en: Export scheduled successfully. Check all your scheduled export actions <a target='_blank' href='%s'>here</a>.
tr-TR: Dışa aktarma başarıyla planlandı. Zamanlanmış tüm dışa aktarma eylemlerinizi <a target='_blank' href='%s'>buradan</a> kontrol edin.

[ctx: export data model]
en: Export CSV: no data found
tr-TR: CSV'yi dışa aktar: veri bulunamadı

[ctx: export file data]
en: Export CSV: no file data found
tr-TR: CSV'yi dışa aktar: dosya verisi bulunamadı

[ctx: task id]
en: Task ID
tr-TR: Görev Kimliği

[ctx: task type]
en: Type
tr-TR: Tip

[ctx: task status]
en: Status
tr-TR: Durum

[ctx: task completed date]
en: Date
tr-TR: Tarih

[ctx: name and email address of the user who created the task]
en: Author
tr-TR: Yazar

[ctx: product id]
en: Product ID
tr-TR: Ürün Kimliği

[ctx: old stock value]
en: Old Value
tr-TR: Eski Değer

[ctx: New stock value]
en: New Value
tr-TR: Yeni Değer

[ctx: parent id]
en: Parent ID
tr-TR: Ebeveyn Kimliği

[ctx: product title]
en: Product Title
tr-TR: Ürün Başlığı

[ctx: product type]
en: Product Type
tr-TR: Ürün Tipi

[ctx: product stock log dashboard]
en: Product Stock Log
tr-TR: Ürün Stok Günlüğü

en: Featured Image updated successfully
tr-TR: Öne Çıkarılan Görsel başarıyla güncellendi

[ctx: Title for task]
en: Edited Stock
tr-TR: Düzenlenmiş Stok

en: Coupon Code
tr-TR: Kupon Kodu

en: Description
tr-TR: Açıklama

en: Allowed Emails
tr-TR: İzin Verilen E-postalar

en: Usage Limit Per Coupon
tr-TR: Kupon Başına Kullanım Limiti

en: Allow Free Shipping
tr-TR: Ücretsiz Kargoya İzin Ver

[ctx: order edit link]
en: Edit
tr-TR: Düzenle

en: Date
tr-TR: Tarih

en: Status
tr-TR: Durum

en: Customer provided note
tr-TR: Müşteri tarafından sağlanan not

en: Qty
tr-TR: Miktar

en: Price
tr-TR: Fiyat

en: Cost of Good
tr-TR: Mal Maliyeti

[ctx: order note]
note: translators: %1$s: order note %2$s: author name %2$s: order note added date
en: Note:  %1$s (Added by  %2$s on  %3$s)
tr-TR: Not: %1$s (%3$s tarihinde %2$s tarafından eklenmiştir)

en: Address Billing Email
tr-TR: Adres Fatura E-posta

en: ID
tr-TR: KIMLIK

[ctx: task update params]
en: No params found for updating task
tr-TR: Güncelleme görevi için parametre bulunamadı

en: In Progress
tr-TR: Devam Ediyor

en: Completed
tr-TR: Tamamlandı

en: Scheduled
tr-TR: Planlanmış

en: Inline
tr-TR: Satır içi

en: Quick Feedback for Smart Manager plugin
tr-TR: Smart Manager eklentisi için Hızlı Geri Bildirim

en: Take a moment to let us know why you are deactivating
tr-TR: Neden devre dışı bıraktığınızı bize bildirmek için bir dakikanızı ayırın

en: Submit & Deactivate
tr-TR: Gönder ve Devre Dışı Bırak

en: Skip & Deactivate
tr-TR: Atla ve Devre Dışı Bırak

en: Yes - Deactivate
tr-TR: Evet - Devre dışı bırak

en: Submit a reason to deactivate
tr-TR: Devre dışı bırakmak için bir neden gönderin

en: Please select an option
tr-TR: Lütfen bir seçenek seçin

en: The plugin is not working / not compatible with another plugin.
tr-TR: Eklenti çalışmıyor / başka bir eklenti ile uyumlu değil.

en: Kindly share what did not work for you / conflicting with which plugin so we can fix it...
tr-TR: Sizin için neyin işe yaramadığını / hangi eklenti ile çakıştığını lütfen paylaşın, böylece düzeltebiliriz...

en: I only needed the plugin for a short period
tr-TR: Eklentiye sadece kısa bir süre için ihtiyacım oldu

en: What did you wanted to do in short period?
tr-TR: Kısa süre içinde ne yapmak istediniz?

en: The plugin is great, but I need specific feature that you don't support
tr-TR: Eklenti harika, ancak desteklemediğiniz belirli bir özelliğe ihtiyacım var

en: What specific feature you need?
tr-TR: Hangi özelliğe ihtiyacınız var?

en: I found another plugin for my needs
tr-TR: İhtiyaçlarım için başka bir eklenti buldum

en: What is that plugin name?
tr-TR: Bu eklentinin adı ne?

en: It is a temporary deactivation. I am just debugging an issue.
tr-TR: Bu geçici bir devre dışı bırakma. Sadece bir sorun üzerinde hata ayıklaması yapıyorum.

en: Other
tr-TR: Diğer

en: Please mention...
tr-TR: Lütfen bahset...

en: Dismiss
tr-TR: Dağılın

en: Hide this
tr-TR: Bunu gizle

[ctx: column name]
en: Featured Image
tr-TR: Öne Çıkan Görsel

[ctx: column name key]
en: Featured Image
tr-TR: Öne Çıkan Görsel

[ctx: edit link]
en: Edit
tr-TR: Düzenle

[ctx: view link]
en: View
tr-TR: Görünüm

[ctx: dashboard display name]
en: Product
tr-TR: Ürün

[ctx: Ajax request handler background progress]
note: translators: 1: Method name, 2: Class name.
en: Method %1$s is not callable in class %2$s
tr-TR: 1$s yöntemi %2$s sınıfında çağrılabilir değil

[ctx: Error message for non-callable method in Ajax request handler]
note: Translators: %1$s is the method name, %2$s is the class name.
en: Method %1$s is not callable in class %2$s.
tr-TR: 1$s yöntemi %2$s sınıfında çağrılabilir değil.

[ctx: shop and search results product visibility option]
en: Shop and search results
tr-TR: Alışveriş ve arama sonuçları

[ctx: shop only product visibility option]
en: Shop only
tr-TR: Sadece alışveriş

[ctx: search results only product visibility option]
en: Search results only
tr-TR: Yalnızca arama sonuçları

[ctx: hidden product visibility option]
en: Hidden
tr-TR: Gizli

[ctx: Product category]
en: Category
tr-TR: Kategori

[ctx: taxable tax status]
en: Taxable
tr-TR: Vergilendirilebilir

[ctx: shipping only tax status]
en: Shipping only
tr-TR: Sadece nakliye

[ctx: none tax status]
en: None
tr-TR: Hiçbiri

[ctx: in stock status]
en: In stock
tr-TR: Stokta var

[ctx: out of stock status]
en: Out of stock
tr-TR: Stokta yok

[ctx: on backorder status]
en: On backorder
tr-TR: Arka siparişte

[ctx: standard tax status]
en: Standard
tr-TR: Standart

[ctx: reduced rate tax status]
en: Reduced Rate
tr-TR: İndirimli Oran

[ctx: zero rate tax status]
en: Zero Rate
tr-TR: Sıfır Oran

[ctx: do not allow backorder status]
en: Do Not Allow
tr-TR: İzin Vermeyin

[ctx: allow but notify customer backorder status]
en: Allow, but notify customer
tr-TR: İzin verin, ancak müşteriyi bilgilendirin

[ctx: allow backorder status]
en: Allow
tr-TR: İzin ver

[ctx: no shipping class]
en: No shipping class
tr-TR: Nakliye sınıfı yok

[ctx: post title column name]
en: Name
tr-TR: İsim

[ctx: title column key]
en: Name
tr-TR: İsim

[ctx: slug column name]
en: Slug
tr-TR: Sümüklüböcek

[ctx: slug column key]
en: Slug
tr-TR: Sümüklüböcek

[ctx: description column name]
en: Description
tr-TR: Açıklama

[ctx: description column key]
en: Description
tr-TR: Açıklama

[ctx: additional description column name]
en: Additional Description
tr-TR: Ek Açıklama

[ctx: additional description column key]
en: Additional Description
tr-TR: Ek Açıklama

[ctx: url column name]
en: External Url
tr-TR: Harici URL

[ctx: url column key]
en: External Url
tr-TR: Harici URL

[ctx: attributes column]
en: Attributes
tr-TR: Nitelikler

[ctx: attributes column name]
en: Attributes
tr-TR: Nitelikler

[ctx: custom attributes column name]
en: Attributes: custom
tr-TR: Özellikler: özel

[ctx: catalog visibility column name]
en: Catalog Visibility
tr-TR: Katalog Görünürlüğü

[ctx: featured column name]
en: Featured
tr-TR: Öne Çıkanlar

[ctx: select group title]
en: Default
tr-TR: Varsayılan

[ctx: select group title]
en: Other
tr-TR: Diğer

[ctx: select group title]
en: All Post Types
tr-TR: Tüm Gönderi Türleri

[ctx: select group title]
en: All Taxonomies
tr-TR: Tüm Taksonomiler

[ctx: select group title]
en: All saved views
tr-TR: Tüm kayıtlı görünümler

en: Label
tr-TR: Etiket

en: Name
tr-TR: İsim

en: Config Options
tr-TR: Yapılandırma Seçenekleri

en: Key
tr-TR: Anahtar

en: Group Id
tr-TR: Grup Kimliği

[ctx: batch handler time exceed status]
note: translators: %s: process name
en: Time is exceeded for %s
tr-TR: Zaman %s için aşıldı

[ctx: batch handler memory exceed status]
note: translators: %s: process name
en: Memory is exceeded for %s
tr-TR: Bellek %s için aşıldı

[ctx: background process task params]
en: Background process task params
tr-TR: Arka plan süreci görev parametreleri

en: Site-wide default
tr-TR: Site genelinde varsayılan

en: None
tr-TR: Hiçbiri

en: No Image Index
tr-TR: Resim Dizini Yok

en: No Archive
tr-TR: Arşiv Yok

en: No Snippet
tr-TR: Snippet Yok

en: Index
tr-TR: Dizin

en: No Index
tr-TR: İndeks Yok

en: No Follow
tr-TR: Takip Yok

en: Yoast SEO Title
tr-TR: Yoast SEO Başlığı

en: Yoast Meta Description
tr-TR: Yoast Meta Açıklama

en: Yoast Meta Keywords
tr-TR: Yoast Meta Anahtar Kelimeler

en: Yoast Focus Keyphrase
tr-TR: Yoast Odak Anahtar İfadesi

en: Yoast Readability Score
tr-TR: Yoast Okunabilirlik Puanı

en: Yoast SEO Score
tr-TR: Yoast SEO Puanı

en: Rank Math SEO Score
tr-TR: Sıralama Matematik SEO Puanı

note: translators: %1$s: dashboard title
en: Allow search engines to show this %1$s in search results?
tr-TR: Arama motorlarının bu %1$s'yi arama sonuçlarında göstermesine izin ver?

en: Default
tr-TR: Varsayılan

en: Yes
tr-TR: Evet

en: No
tr-TR: Hayır

note: translators: %1$s: dashboard title
en: Should search engines follow links on this %1$s?
tr-TR: Arama motorları bu %1$s üzerindeki bağlantıları takip etmeli mi?

en: Meta robots advanced
tr-TR: Meta robotlar gelişmiş

en: Robots Meta
tr-TR: Robotlar Meta

[ctx: process name]
en: Duplicate Records
tr-TR: Mükerrer Kayıtlar

[ctx: duplicate process]
en: Duplicate process failed
tr-TR: Yinelenen işlem başarısız oldu

[ctx: process name]
en: Move to trash
tr-TR: Çöpe taşı

[ctx: process name]
en: Delete All Records
tr-TR: Tüm Kayıtları Sil

[ctx: process name]
en: Delete
tr-TR: Silme

[ctx: move to trash process]
en: Move to trash failed
tr-TR: Çöp kutusuna taşıma başarısız oldu

[ctx: delete permanently]
en: Delete records permanently failed
tr-TR: Kayıtları kalıcı olarak silme başarısız oldu

[ctx: delete process]
en: Delete process failed
tr-TR: Silme işlemi başarısız oldu

[ctx: process scheduled export file data]
en: Export CSV: Missing required CSV file data.
tr-TR: CSV'yi Dışa Aktar: Gerekli CSV dosyası verileri eksik.

[ctx: export file data]
note: translators: %s: Directory path
en: Export CSV: unable to create directory %s
tr-TR: CSV'yi dışa aktar: %s dizini oluşturulamıyor

[ctx: process scheduled export file data]
note: translators: %s: File path
en: Export CSV: unable to write file to %s
tr-TR: CSV'yi dışa aktar: dosya %s'ye yazılamıyor

[ctx: process scheduled export file data]
en: Export CSV: error in checking file type
tr-TR: CSV'yi dışa aktar: dosya türünü kontrol ederken hata oluştu

[ctx: process scheduled export file data]
note: translators: %s: File path
en: Export CSV: failed to insert attachment for file %s
tr-TR: CSV'yi dışa aktar: %s dosyası için ek eklenemedi

[ctx: process scheduled export file data]
en: Export CSV: error in getting csv url
tr-TR: CSV'yi Dışa Aktar: csv url'si alınırken hata

[ctx: Email subject for scheduled export]
note: translators: 1: Site title, 2: Date
en: Your Scheduled Orders Export from %1$s on %2$s Is Ready
tr-TR: 1$s'den %2$s'ye Planlanmış Siparişlerinizin Dışa Aktarımı Hazır

en: Category
tr-TR: Kategori

en: Booking duration
tr-TR: Rezervasyon süresi

en: Minimum duration
tr-TR: Minimum süre

en: Maximum duration
tr-TR: Maksimum süre

en: Booking can be cancelled until
tr-TR: Rezervasyon şu tarihe kadar iptal edilebilir

en: Min persons
tr-TR: En az kişi

en: Max persons
tr-TR: Maksimum kişi

en: Max bookings per block
tr-TR: Blok başına maksimum rezervasyon

en: Minimum block bookable
tr-TR: Rezerve edilebilir minimum blok

en: Maximum block bookable
tr-TR: Rezervasyon yapılabilecek maksimum blok

en: Require a buffer period of
tr-TR: Bir tampon dönemi gerektirir

en: Minimum quantity
tr-TR: Minimum miktar

en: Maximum quantity
tr-TR: Maksimum miktar

en: Group of...
tr-TR: Grup...

en: Variation Minimum quantity
tr-TR: Varyasyon Minimum miktar

en: Variation Maximum quantity
tr-TR: Varyasyon Maksimum miktar

en: Variation Group of...
tr-TR: Varyasyon Grubu...

en: Minimum Quantity
tr-TR: Minimum Miktar

en: Maximum Quantity
tr-TR: Maksimum Miktar

en: Variation Minimum Quantity
tr-TR: Varyasyon Minimum Miktar

en: Variation Maximum Quantity
tr-TR: Varyasyon Maksimum Miktar

en: Min Quantity
tr-TR: Min Miktar

en: Max Quantity
tr-TR: Maksimum Miktar

en: Subscription Price
tr-TR: Abonelik Fiyatı

en: Sign-up Fee
tr-TR: Kayıt Ücreti

en: Free Trial
tr-TR: Ücretsiz Deneme

en: Product Units
tr-TR: Ürün Birimleri

en: Unit Price Units
tr-TR: Birim Fiyat Birimler

en: Regular Unit Price
tr-TR: Normal Birim Fiyatı

en: Sale Unit Price
tr-TR: Satış Birim Fiyatı

en: Enable Calendar Range Picker?
tr-TR: Takvim Aralığı Seçiciyi Etkinleştir?

en: Requires confirmation?
tr-TR: Onay gerekiyor mu?

en: Can be cancelled?
tr-TR: İptal edilebilir mi?

en: Has persons
tr-TR: Kişiler var mı

en: Has resources
tr-TR: Kaynaklara sahiptir

en: Multiply all costs by person count
tr-TR: Tüm maliyetleri kişi sayısıyla çarpın

en: Count persons as bookings
tr-TR: Kişileri rezervasyon olarak sayın

en: Enable person types
tr-TR: Kişi türlerini etkinleştirin

en: Restrict start and end days?
tr-TR: Başlangıç ve bitiş günlerini kısıtlamak mı?

en: Adjacent Buffering?
tr-TR: Bitişik Tamponlama?

en: Enable Min Max Quantity
tr-TR: Etkinleştir Min Maks Miktar

en: Min/Max Rules
tr-TR: Min/Maks Kuralları

en: Allow Combination
tr-TR: Kombinasyona İzin Ver

en: Order rules: Do not count
tr-TR: Sipariş kuralları: Saymayın

en: Order rules: Exclude
tr-TR: Sipariş kuralları: Hariç tut

en: Category group-of rules: Exclude
tr-TR: Kategori grup kuralları: Hariç tut

en: Variation Order rules: Do not count
tr-TR: Varyasyon Sırası kuralları: Saymayın

en: Variation Order rules: Exclude
tr-TR: Varyasyon Emri kuralları: Hariç tut

en: Variation Category group-of rules: Exclude
tr-TR: Varyasyon Kategorisi kural grubu: Hariç tut

en: Calculate unit prices automatically
tr-TR: Birim fiyatları otomatik olarak hesaplayın

en: Month(s)
tr-TR: Ay(lar)

en: Day(s)
tr-TR: Gün(ler)

en: Hour(s)
tr-TR: Saat(ler)

en: Minutes(s)
tr-TR: Dakika(lar)

en: Booking Duration (Type)
tr-TR: Rezervasyon Süresi (Tip)

en: Fixed blocks of
tr-TR: Sabit bloklar

en: Customer defined blocks of
tr-TR: Müşteri tanımlı bloklar

en: Booking Duration (Unit)
tr-TR: Rezervasyon Süresi (Birim)

en: Booking can be cancelled until (Unit)
tr-TR: Rezervasyon (Birim)'e kadar iptal edilebilir

en: Minimum block bookable (Unit)
tr-TR: Rezerve edilebilir minimum blok (Birim)

en: Maximum block bookable (Unit)
tr-TR: Rezerve edilebilir maksimum blok (Birim)

en: Calendar display mode
tr-TR: Takvim görüntüleme modu

en: Display calendar on click
tr-TR: Tıklandığında takvimi görüntüle

en: Calendar always visible
tr-TR: Takvim her zaman görünür

en: Resources are...
tr-TR: Kaynaklar...

en: Customer selected
tr-TR: Müşteri seçti

en: Automatically assigned
tr-TR: Otomatik olarak atanır

en: All dates are...
tr-TR: Tüm tarihler...

en: available by default
tr-TR: varsayılan olarak mevcut

en: not-available by default
tr-TR: varsayılan olarak mevcut değil

en: Check rules against...
tr-TR: Kuralları kontrol edin...

en: All blocks being booked
tr-TR: Tüm bloklar rezerve ediliyor

en: The starting block only
tr-TR: Yalnızca başlangıç bloğu

en: Subscription Periods
tr-TR: Abonelik Dönemleri

en: Billing Period
tr-TR: Fatura Dönemi

en: Expire After
tr-TR: Sona Erme

en: Never expire
tr-TR: Asla süresi dolmaz

en: Subscription Trial Period
tr-TR: Abonelik Deneme Süresi

en: Allowed user roles
tr-TR: İzin verilen kullanıcı rolleri

en: Shipping methods
tr-TR: Nakliye yöntemleri

en: Payment Methods
tr-TR: Ödeme Yöntemleri

en: Product Attributes
tr-TR: Ürün Özellikleri

en: Exclude Attributes
tr-TR: Öznitelikleri Hariç Tut

en: Products
tr-TR: Ürünler

en: Exclude products
tr-TR: Ürünleri hariç tut

en: Max discount
tr-TR: Maksimum indirim

en: Coupon Validity
tr-TR: Kupon Geçerliliği

en: Validity Suffix
tr-TR: Geçerlilik Soneki

en: Coupon Title Prefix
tr-TR: Kupon Başlığı Öneki

en: Coupon Title Suffix
tr-TR: Kupon Başlığı Soneki

en: Display message
tr-TR: Ekran mesajı

en: Disable Email Restriction
tr-TR: E-posta Kısıtlamasını Devre Dışı Bırak

en: Exclude sale items
tr-TR: İndirimli ürünler hariç

en: Individual use only
tr-TR: Sadece bireysel kullanım

en: Email message?
tr-TR: E-posta mesajı mı?

en: Allow free shipping
tr-TR: Ücretsiz gönderime izin verin

en: Auto Generate Coupon
tr-TR: Otomatik Kupon Oluştur

en: Is Pick Price of Product
tr-TR: Ürün Seçim Fiyatı mı

en: Coupon Is Visible Storewide
tr-TR: Kupon Mağaza Genelinde Görünür

en: For new user only?
tr-TR: Sadece yeni kullanıcılar için mi?

en: Allowed emails
tr-TR: İzin verilen e-postalar

en: Address to look in
tr-TR: Bakılacak adres

en: Billing
tr-TR: Faturalandırma

en: Shipping
tr-TR: Nakliye

en: Coupon expiry date
tr-TR: Kupon son kullanma tarihi

en: Coupon expiry time
tr-TR: Kupon geçerlilik süresi

en: Product categories
tr-TR: Ürün kategorileri

en: Exclude categories
tr-TR: Kategorileri hariç tut

en: Coupon shareable link
tr-TR: Kupon paylaşılabilir bağlantı

en: Click to copy
tr-TR: Kopyalamak için tıklayın

[ctx: order note]
note: translators: %s: list of item names
en: Added line items: %s by Smart Manager
tr-TR: Satır öğeleri eklendi: Smart Manager tarafından %s

[ctx: order note]
note: translators: 1: item name, 2: stock adjustment from -> to
en: Deleted "%1$s" and adjusted stock (%2$s) by Smart Manager
tr-TR: Smart Manager tarafından "%1$s" silinmiş ve stok (%2$s) ayarlanmıştır

[ctx: order note]
note: translators: %s: item name
en: Deleted "%s" by Smart Manager
tr-TR: Smart Manager tarafından "%s" silindi

[ctx: order note]
note: translators: %s: Coupon name
en: Coupon applied: "%s", by Smart Manager
tr-TR: Kupon uygulandı: "%s", Smart Manager tarafından

[ctx: order note]
note: translators: %s: Coupon name
en: Coupon removed: "%s", by Smart Manager
tr-TR: Kupon kaldırıldı: "%s", Smart Manager tarafından

[ctx: order note]
note: translators: %s: shipping method
en: Shipping method: %s
tr-TR: Gönderi yöntemi: %s

[ctx: order note]
note: translators: %s: fee name
en: Fee: %s
tr-TR: Ücret: %s

[ctx: order note]
note: translators: %1$s: list of item names %2$d: from order id
en: Copied items: %s from order #%d, by Smart Manager
tr-TR: Kopyalanan öğeler: #%s siparişinden %d, Smart Manager tarafından

[ctx: order note]
note: translators: 1: product name, 2: quantity
en: %1$s (×%2$d)
tr-TR: 1$s (×%2$d)

[ctx: process name]
en: Undo Tasks
tr-TR: Görevleri Geri Al

[ctx: undo process args]
en: Undo process args
tr-TR: İşlem argümanlarını geri al

[ctx: process name]
en: Delete Tasks
tr-TR: Görevleri Sil

[ctx: delete tasks]
en: No task ids found for deleting tasks
tr-TR: Görevleri silmek için görev kimliği bulunamadı

[ctx: delete task details]
en: No task detail ids found for deleting task details
tr-TR: Görev ayrıntılarını silmek için görev ayrıntı kimliği bulunamadı

[ctx: AFWC Affiliate Tags field name]
en: AFWC Affiliate Tags
tr-TR: AFWC Ortaklık Etiketleri

en: Nickname
tr-TR: Takma ad

[ctx: AFWC Is Affiliate field name]
en: AFWC Is Affiliate
tr-TR: AFWC İştiraktir

[ctx: AFWC Referral URL ID field name]
en: AFWC Referral URL ID
tr-TR: AFWC Yönlendirme URL Kimliği

[ctx: AFWC PayPal Email field name]
en: AFWC PayPal Email
tr-TR: AFWC PayPal E-posta

[ctx: AFWC Parent Chain field name]
en: AFWC Parent Chain
tr-TR: AFWC Ebeveyn Zinciri

[ctx: AFWC Lifetime Customers field name]
en: AFWC Lifetime Customers
tr-TR: AFWC Ömür Boyu Müşterileri

[ctx: AFWC Affiliate Form Description field name]
en: AFWC Affiliate Form Description
tr-TR: AFWC Ortaklık Formu Açıklaması

[ctx: AFWC Affiliate Form Contact field name]
en: AFWC Affiliate Form Contact
tr-TR: AFWC Ortaklık Formu İletişim

[ctx: AFWC Affiliate Skype Handle field name]
en: AFWC Affiliate Skype Handle
tr-TR: AFWC Ortaklık Skype Tanıtıcısı

[ctx: AFWC Additional Form Fields field name]
en: AFWC Additional Form Fields
tr-TR: AFWC Ek Form Alanları

en: Email cannot be empty
tr-TR: E-posta boş olamaz

en: Email already exists. Please enter another email.
tr-TR: E-posta zaten mevcut. Lütfen başka bir e-posta girin.

[ctx: create view response message]
en: Required params missing.
tr-TR: Gerekli parametreler eksik.

[ctx: create view response message]
en: Saved action with this name already exists
tr-TR: Bu adla kaydedilmiş eylem zaten var

[ctx: create view response message]
en: View already exists. Please try another name
tr-TR: Görünüm zaten mevcut. Lütfen başka bir isim deneyin

[ctx: update view response message]
en: Required params missing.
tr-TR: Gerekli parametreler eksik.

[ctx: delete view response message]
en: Required params missing.
tr-TR: Gerekli parametreler eksik.

[ctx: get saved bulk edit response message]
en: Required params missing.
tr-TR: Gerekli parametreler eksik.

en: Booked Product
tr-TR: Rezervasyonlu Ürün

en: Member since
tr-TR: O zamandan beri üye

en: Expires
tr-TR: Sona erdi

[ctx: background process notice]
en: Every 5 Seconds
tr-TR: Her 5 Saniyede Bir

[ctx: batch handler params]
en: Batch handler params
tr-TR: Toplu işleyici parametreleri

[ctx: batch handler update ids]
en: Batch handler update ids
tr-TR: Toplu işleyici güncelleme kimlikleri

[ctx: entire store]
en: All
tr-TR: Tümü

note: translators: 1. Error title 2. The bulk process
en: %1$s: The %2$s process has stopped. Please review the dashboard to check the status.
tr-TR: %1$s: %2$s işlemi durduruldu. Durumu kontrol etmek için lütfen kontrol panelini inceleyin.

note: translators: 1. Error title 2. The bulk process
en: Error
tr-TR: Hata

en: Important
tr-TR: Önemli

en: request is running
tr-TR: istek çalışıyor

en: in the background. You will be notified on
tr-TR: arka planda. Şu tarihte bilgilendirileceksiniz

en: when it is completed.
tr-TR: tamamlandığında.

en: Progress
tr-TR: İlerleme

en: Stop
tr-TR: Dur

en: NOTE
tr-TR: NOT

en: for
tr-TR: için

en: completed successfully
tr-TR: başarıyla tamamlandı

note: translators: %s: process name
en: Are you sure you want to stop the %s process? Click OK to stop.
tr-TR: %s işlemini durdurmak istediğinizden emin misiniz? Durdurmak için Tamam'a tıklayın.

[ctx: fatal error for callback]
en: Transactional email triggered fatal error for callback
tr-TR: İşlemsel e-posta geri arama için ölümcül hatayı tetikledi

[ctx: percentage progress]
en: % completed
tr-TR: % tamamlandı

en: % Completed
tr-TR: % Tamamlandı

[ctx: process name]
en: Bulk edit / Batch update
tr-TR: Toplu düzenleme / Toplu güncelleme

[ctx: process name]
en: Bulk Edit
tr-TR: Toplu Düzenleme

[ctx: update status]
note: translators: %s process name
en: %s failed
tr-TR: %s başarısız oldu

[ctx: batch process]
en: No batch process params found
tr-TR: Toplu işlem parametreleri bulunamadı

[ctx: background process notification]
en: records
tr-TR: Kayıtlar

[ctx: background process notification]
en: record
tr-TR: kayıt

[ctx: background process notification]
en: entire store
tr-TR: tüm mağaza

[ctx: background process title]
note: translators: %1$1s: site title %2$2s: background process parameter name
en: [%1$1s] %2$2s process completed!
tr-TR: [%1$1s] %2$2s işlemi tamamlandı!

[ctx: bulk update process]
en: Bulk update posts batch failed
tr-TR: Gönderileri toplu güncelleme başarısız oldu

en: Duplicated
tr-TR: Çoğaltıldı

en: Updated
tr-TR: Güncellenmiş

[ctx: scheduled export email user display name]
en: there
tr-TR: Orada

[ctx: user name in bulk edit email content]
note: translators: %s: user display name
en: Hi %s,
tr-TR: Merhaba %s,

en: Smart Manager has successfully completed
tr-TR: Smart Manager başarıyla tamamladı

en: Below are the lists of updates done:
tr-TR: Yapılan güncellemelerin listesi aşağıdadır:

en: Field
tr-TR: Saha

en: Action
tr-TR: Eylem

en: Value
tr-TR: Değer

en: Records Updated
tr-TR: Kayıtlar Güncellendi

en: If you like
tr-TR: Eğer isterseniz

en: Smart Manager
tr-TR: Akıllı Yönetici

en: , please leave us a
tr-TR: lütfen bize bir

en: rating. A huge thank you from StoreApps in advance!
tr-TR: değerlendirme. StoreApps'ten şimdiden kocaman bir teşekkür!

[ctx: Email heading for scheduled export]
note: translators: %s: date
en: Orders Export for %s
tr-TR: Siparişler %s için İhracat

[ctx: scheduled export email content]
note: translators: %s: user display name
en: Hi %s,
tr-TR: Merhaba %s,

[ctx: scheduled export email message]
note: translators: 1: Site title, 2: Date
en: Smart Manager has successfully completed your scheduled orders export for <strong>%1$s</strong>  on <strong>%2$s</strong>.
tr-TR: Smart Manager, <strong>%2$s</strong> tarihinde <strong>%1$s</strong> için planlanmış siparişlerinizi dışa aktarma işlemini başarıyla tamamladı.

[ctx: scheduled export email content]
en: You can download your CSV file using the link below:
tr-TR: CSV dosyanızı aşağıdaki bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz:

[ctx: scheduled export email content]
en: Download CSV File
tr-TR: CSV Dosyasını İndir

[ctx: scheduled export email content]
note: translators: %s: contact us link
en: If you have any questions or need help, feel free to reach out to our <a href="%s">support team</a>.
tr-TR: Herhangi bir sorunuz varsa veya yardıma ihtiyacınız varsa, <a href="%s">destek ekibimizle</a> iletişime geçmekten çekinmeyin.

[ctx: scheduled export email content]
en: Best regards,
tr-TR: Saygılarımla,

[ctx: scheduled export email content]
en: The Smart Manager Team
tr-TR: Smart Manager Ekibi

[ctx: scheduled export email content]
en: If you like
tr-TR: Eğer isterseniz

[ctx: scheduled export email content]
en: Smart Manager
tr-TR: Akıllı Yönetici

[ctx: scheduled export email content]
en: , please leave us a
tr-TR: lütfen bize bir

[ctx: scheduled export email content]
en: rating. A huge thank you from StoreApps in advance!
tr-TR: değerlendirme. StoreApps'ten şimdiden kocaman bir teşekkür!

en: Billing Address
tr-TR: Fatura Adresi

en: Shipping Address
tr-TR: Gönderi Adresi

en: Email id
tr-TR: E-posta kimliği

en: Product
tr-TR: Ürün

en: Quantity
tr-TR: Miktar

en: Order Notes
tr-TR: Sipariş Notları

en: Order Discount
tr-TR: Sipariş İndirimi

en: Tax
tr-TR: Vergi

en: Total
tr-TR: Toplam

[ctx: advanced search notice for custom views]
en: Conditions cannot be edited when using Custom Views
tr-TR: Özel Görünümler kullanılırken koşullar düzenlenemez

[ctx: advanced search conditions]
note: translators: %1$d: Advanced search rule count %2$s: search conditions
en: %1$d condition%2$s
tr-TR: 1$d koşul%2$s

[ctx: side pannel - modal title]
en: Advanced Search
tr-TR: Gelişmiş Arama

[ctx: advanced search button title]
en: Search [ENTER]
tr-TR: Arama [ENTER]

[ctx: advanced search button]
en: Search
tr-TR: Arama

[ctx: notification]
note: translators: %s: pricing page link
en: Saved Searches available (Only in %s)
tr-TR: Kayıtlı Aramalar mevcut (Yalnızca %s içinde)

[ctx: notification]
en: Pro
tr-TR: Profesyonel

[ctx: advanced search save button title]
en: Save
tr-TR: Kaydet

[ctx: advanced search save button]
en: Save
tr-TR: Kaydet

[ctx: advanced search button]
en: Clear
tr-TR: Temiz

[ctx: advanced search close button title]
en: Close [ESC]
tr-TR: Kapat [ESC]

[ctx: advanced search content]
en: When
tr-TR: Ne zaman

[ctx: advanced search option]
en: at least one
tr-TR: en az bir

[ctx: advanced search content]
en: condition groups pass
tr-TR: koşul grupları geçer

[ctx: side panel - modal title]
en: Column Manager - Show/Hide Columns
tr-TR: Sütun Yöneticisi - Sütunları Göster/Gizle

[ctx: column manager button title]
en: Update [ENTER]
tr-TR: Güncelle [ENTER]

[ctx: column manager button]
en: Update
tr-TR: Güncelleme

[ctx: column manager close button title]
en: Close [ESC]
tr-TR: Kapat [ESC]

[ctx: setting label]
en: Automatically generate SKUs for WooCommerce products with blank values during CSV import
tr-TR: CSV içe aktarma sırasında boş değerlere sahip WooCommerce ürünleri için SKU'ları otomatik olarak oluşturun

[ctx: delete button for image type settings]
en: Remove image
tr-TR: Resmi kaldır

[ctx: side pannel - modal title]
en: Settings
tr-TR: Ayarlar

[ctx: settings button title]
en: Save [ENTER]
tr-TR: Kaydet [ENTER]

[ctx: settings button]
en: Save
tr-TR: Kaydet

[ctx: settings close button title]
en: Close [ESC]
tr-TR: Kapat [ESC]

[ctx: banner heading]
en: Limited Period Offer
tr-TR: Sınırlı Süreli Teklif

[ctx: banner content]
en: Get 50% off on Smart Manager Pro
tr-TR: Smart Manager Pro'da %50 indirim kazanın

[ctx: banner content]
en: Get 60% off on 3-year and 25% off on annual plans on Smart Manager Pro
tr-TR: Smart Manager Pro'da 3 yıllık planlarda %60, yıllık planlarda %25 indirim kazanın

[ctx: banner content]
en: Upgrade now and take your productivity to the next level!
tr-TR: Şimdi yükseltin ve üretkenliğinizi bir üst seviyeye taşıyın!

[ctx: User message introduction for saved production hours]
en: production hours
tr-TR: üreti̇m saatleri̇

[ctx: User message conclusion for saved production hours]
en: with Smart Manager! 🎉
tr-TR: Smart Manager ile! 🎉

[ctx: Discount message introduction]
en: Claim your
tr-TR: Talep edin

[ctx: Discount message introduction]
en: 60% off on 3-year and 25% off on annual plans
tr-TR: 3 yıllık planlarda %60, yıllık planlarda %25 indirim

[ctx: Discount message middle part]
en: to save additional
tr-TR: ek tasarruf için

[ctx: Discount message middle part]
en: hours
tr-TR: saatler

[ctx: Discount message conclusion]
en: and unlock even more features!
tr-TR: ve daha da fazla özelliğin kilidini açın!

[ctx: pricing table badge]
en: Popular
tr-TR: Popüler

[ctx: pricing license type]
en: 1 site (1 year)
tr-TR: 1 site (1 yıl)

[ctx: pricing table cta text]
en: Buy Now →
tr-TR: Şimdi Satın Al →

[ctx: pricing table badge]
en: Best Seller
tr-TR: En Çok Satanlar

[ctx: pricing license type]
en: 5 sites (Annual)
tr-TR: 5 saha (Yıllık)

[ctx: pricing table badge]
en: Trending
tr-TR: Trend

[ctx: pricing license type]
en: 1 site (3 years)
tr-TR: 1 saha (3 yıl)

[ctx: testimonial heading]
en: I would happily pay five times for this product!
tr-TR: Bu ürün için memnuniyetle beş kez ödeme yapardım!

[ctx: testimonial content alt text]
en: Premium Top Rated WooCommerce Plugin
tr-TR: Premium En Çok Oy Alan WooCommerce Eklentisi

[ctx: testimonial content]
en: What really sold me on Smart Manager Pro was Bulk Edit. My assistant does not have to do any complex math now (earlier, I always feared she would make mistakes)! With Smart Manager, she has more free time at hand, so I asked her to set up auto responder emails. The response was phenomenal. Repeat sales were up by 19.5%.
tr-TR: Smart Manager Pro'da beni asıl ikna eden şey Toplu Düzenleme oldu. Asistanım artık karmaşık matematik işlemleri yapmak zorunda değil (daha önce hep hata yapacağından korkuyordum)! Smart Manager ile daha fazla boş zamanı var, bu yüzden ondan otomatik yanıtlayıcı e-postalar ayarlamasını istedim. Aldığım yanıt olağanüstüydü. Tekrarlanan satışlar %19,5 oranında arttı.

[ctx: pro features heading]
en: Smart Manager Pro: Packed with Tons of Powerful Features
tr-TR: Smart Manager Pro: Tonlarca Güçlü Özellik ile Dolu

[ctx: pro features content]
en: Upgrade now to enjoy advanced capabilities, enhanced features, improved performance, and premium support on demand.
tr-TR: Gelişmiş yeteneklerin, geliştirilmiş özelliklerin, iyileştirilmiş performansın ve talep üzerine premium desteğin keyfini çıkarmak için şimdi yükseltin.

[ctx: comparison table heading]
en: FEATURES
tr-TR: ÖZELLİKLER

[ctx: comparison table heading]
en: LITE (FREE)
tr-TR: LITE (ÜCRETSİZ)

[ctx: comparison table features data]
en: Supported Post Types
tr-TR: Desteklenen Gönderi Türleri

[ctx: comparison table features data]
en: WordPress Posts, WooCommerce Products, Product Variations, Orders, Coupons
tr-TR: WordPress Yazıları, WooCommerce Ürünleri, Ürün Varyasyonları, Siparişler, Kuponlar

[ctx: comparison table features data]
en: Everything in Lite + WordPress Pages, Media, Users, SEO plugins, WooCommerce Subscriptions, Bookings, Memberships, Product Add-ons, Brands...
tr-TR: Lite + WordPress Sayfalar, Medya, Kullanıcılar, SEO eklentileri, WooCommerce Abonelikleri, Rezervasyonlar, Üyelikler, Ürün Eklentileri, Markalar...

[ctx: comparison table features data]
en: all custom post types and their custom fields
tr-TR: tüm özel gönderi türleri ve bunların özel alanları

[ctx: comparison table features data]
en: Inline (Direct) editing
tr-TR: Satır içi (Doğrudan) düzenleme

[ctx: comparison table features data]
en: Upto three records without saving
tr-TR: Kaydetmeden en fazla üç kayıt

[ctx: comparison table features data]
en: Unlimited
tr-TR: Sınırsız

[ctx: comparison table features data]
en: Add or Delete Records
tr-TR: Kayıt Ekleme veya Silme

[ctx: comparison table features data]
en: Import products CSV
tr-TR: Ürünleri içe aktar CSV

[ctx: comparison table features data]
en: Columns (Show / Hide / Sort)
tr-TR: Sütunlar (Göster / Gizle / Sırala)

[ctx: comparison table features data]
en: WooCommerce Product Stock Log (Product History)
tr-TR: WooCommerce Ürün Stok Günlüğü (Ürün Geçmişi)

[ctx: comparison table features data]
en: Simple Search
tr-TR: Basit Arama

[ctx: comparison table features data]
en: Advanced Search Using “AND” Filter
tr-TR: "AND" Filtresi Kullanarak Gelişmiş Arama

[ctx: comparison table features data]
en: Advanced Search Using “OR” Filter
tr-TR: "OR" Filtresini Kullanarak Gelişmiş Arama

[ctx: comparison table features data]
en: Saved Searches
tr-TR: Kayıtlı Aramalar

[ctx: comparison table features data]
en: Bulk Edit / Batch Update
tr-TR: Toplu Düzenleme / Toplu Güncelleme

[ctx: comparison table features data]
en: Set to, Append, Prepend, Increase / Decrease by %, Increase / Decrease by number, Set datetime to, Set date to, Set time to, Upload images and many more...
tr-TR: Ayarla, Ekle, Ön ekle, % olarak artır / azalt, Sayı olarak artır / azalt, Tarih saatini ayarla, Tarihi ayarla, Saati ayarla, Görüntüleri yükle ve daha fazlası...

[ctx: comparison table features data]
en: Undo Inline & Bulk Edits
tr-TR: Satır İçi ve Toplu Düzenlemeleri Geri Al

[ctx: comparison table features data]
en: Schedule Bulk Edits
tr-TR: Toplu Düzenlemeleri Planla

[ctx: comparison table features data]
en: Saved Bulk Edits
tr-TR: Kaydedilen Toplu Düzenlemeler

[ctx: comparison table features data]
en: Export All / Selected / Filtered Records As CSV
tr-TR: Tüm / Seçili / Filtrelenmiş Kayıtları CSV Olarak Dışa Aktar

[ctx: comparison table features data]
en: Only WooCommerce Products Stock Columns
tr-TR: Yalnızca WooCommerce Ürünleri Stok Sütunları

[ctx: comparison table features data]
en: All Columns
tr-TR: Tüm Sütunlar

[ctx: comparison table features data]
en: Scheduled CSV Exports for WooCommerce Orders
tr-TR: WooCommerce Siparişleri için Zamanlanmış CSV Dışa Aktarımları

[ctx: comparison table features data]
en: Duplicate Single / Multiple Records
tr-TR: Yinelenen Tekli / Çoklu Kayıtlar

[ctx: comparison table features data]
en: Duplicate All Records In A Single Click
tr-TR: Tek Bir Tıklamayla Tüm Kayıtları Çoğaltın

[ctx: comparison table features data]
en: Create Column Sets / Custom Views
tr-TR: Sütun Setleri / Özel Görünümler Oluşturma

[ctx: comparison table features data]
en: Print PDF Invoices
tr-TR: PDF Fatura Yazdırma

[ctx: comparison table features data]
en: Print Packing Slips For WooCommerce Orders In Bulk
tr-TR: WooCommerce Siparişleri İçin Paketleme Fişlerini Toplu Olarak Yazdırın

[ctx: comparison table features data]
en: Manage WordPress User Roles
tr-TR: WordPress Kullanıcı Rollerini Yönetme

[ctx: comparison table features data]
en: User-role / user based dashboard restrictions
tr-TR: Kullanıcı rolü / kullanıcı tabanlı gösterge tablosu kısıtlamaları

[ctx: comparison table features data]
en: View Customer Lifetime Value (LTV)
tr-TR: Müşteri Yaşam Boyu Değerini (LTV) Görüntüleyin

[ctx: comparison table features data]
en: Manage Custom Taxonomies
tr-TR: Özel Taksonomileri Yönetme

[ctx: comparison table features data]
en: Rename Column Headers
tr-TR: Sütun Başlıklarını Yeniden Adlandırma

[ctx: comparison table features data]
en: Support
tr-TR: Destek

[ctx: comparison table features data]
en: Email, Phone, Video Calls
tr-TR: E-posta, Telefon, Görüntülü Görüşmeler

[ctx: comparison table features data]
en: Pricing
tr-TR: Fiyatlandırma

[ctx: comparison table features data]
en: Buy Smart Manager Pro →
tr-TR: Smart Manager Pro Satın Alın →

[ctx: testimonial heading]
en: "This is a life-saver!"
tr-TR: "Bu bir hayat kurtarıcı!"

[ctx: testimonial content]
en: The plugin has saved me HOURS (maybe even days) of work! It
tr-TR: Bu eklenti beni SAATLERCE (hatta belki de günlerce) çalışmaktan kurtardı! Bu

[ctx: testimonial content]
en: makes tedious tasks really simple and quick
tr-TR: sıkıcı görevleri gerçekten basit ve hızlı hale getirir

[ctx: testimonial content]
en: The support team is fantastic too. Totally worth purchasing the premium version.
tr-TR: Destek ekibi de harika. Premium sürümü satın almaya kesinlikle değer.

[ctx: testimonial customer name alt text]
en: The BBCream Girl
tr-TR: BBCream Kızı

[ctx: testimonial customer name]
en: The BBCream Girl
tr-TR: BBCream Kızı

[ctx: testimonial heading]
en: "A whole afternoon’s work in seconds"
tr-TR: "Saniyeler içinde bütün bir öğleden sonra işi"

[ctx: testimonial content]
en: We recommend Smart Manager Pro to everyone who is looking for an
tr-TR: Smart Manager Pro'yu bir akıllı telefon arayan herkese tavsiye ediyoruz.

[ctx: testimonial content]
en: extremely multi-functional store manager
tr-TR: son derece çok fonksiyonlu mağaza müdürü

[ctx: testimonial content]
en: The plugin is absolutely worth it. Never again without Smart Manager.
tr-TR: Eklenti kesinlikle buna değer. Smart Manager olmadan bir daha asla.

[ctx: testimonial heading]
en: "20 or 30 times quicker store management"
tr-TR: "20 veya 30 kat daha hızlı mağaza yönetimi"

[ctx: testimonial content]
en: I've got over 200 products and dreaded managing them one by one. Smart Manager Pro plugin lets me do this so much quicker, probably 20 or 30 times quicker. It is an absolutely invaluable tool.
tr-TR: 200'den fazla ürünüm var ve bunları tek tek yönetmekten korkuyordum. Smart Manager Pro eklentisi bunu çok daha hızlı yapmamı sağlıyor, muhtemelen 20 veya 30 kat daha hızlı. Kesinlikle paha biçilemez bir araç.

[ctx: section content]
en: Get your precious time back
tr-TR: Değerli zamanınızı geri kazanın

[ctx: section heading]
en: 60 hours of work = 6 minutes with Smart Manager Pro
tr-TR: Smart Manager Pro ile 60 saatlik çalışma = 6 dakika

[ctx: section content]
en: Stop opening each product to edit price, stock, category, description, and other data.
tr-TR: Fiyat, stok, kategori, açıklama ve diğer verileri düzenlemek için her ürünü açmayı bırakın.

[ctx: section content]
en: Switch to Smart Manager Pro and spend your time wisely.
tr-TR: Smart Manager Pro'ya geçin ve zamanınızı akıllıca harcayın.

[ctx: section content]
en: Say goodbye to frustration, stress, and calculation errors that keep piling up.
tr-TR: Hayal kırıklığına, strese ve sürekli biriken hesaplama hatalarına elveda deyin.

[ctx: time spent using traditional way section heading]
en: Mundane store tasks without using Smart Manager
tr-TR: Smart Manager kullanmadan sıradan mağaza görevleri

[ctx: time spent using traditional way section content]
en: Add one new product or edit details → 3 mins
tr-TR: Yeni bir ürün ekleyin veya ayrıntıları düzenleyin → 3 dakika

[ctx: time spent using traditional way section content]
en: Open and edit 1000s of products one-by-one → 3 hours – 30 hours
tr-TR: 1000'lerce ürünü tek tek açın ve düzenleyin → 3 saat - 30 saat

[ctx: time spent using traditional way section content]
en: Search any record to make edits → 3 mins
tr-TR: Düzenleme yapmak için herhangi bir kaydı arayın → 3 dakika

[ctx: time spent using traditional way section content]
en: Create 1000s of duplicates → 3 hours – 30 hours
tr-TR: 1000'lerce kopya oluşturun → 3 saat - 30 saat

[ctx: time spent using traditional way section content]
en: Search and delete products → 3 mins
tr-TR: Ürünleri arama ve silme → 3 dakika

[ctx: time spent using traditional way section content]
en: Total ≈ 6 hours – 60 hours
tr-TR: Toplam ≈ 6 saat - 60 saat

[ctx: time spent using smart manager section heading]
en: Using Smart Manager
tr-TR: Smart Manager'ı Kullanma

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: 30 seconds (Inline edit)
tr-TR: 30 saniye (Satır içi düzenleme)

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: 2 mins (Bulk edit)
tr-TR: 2 dakika (Toplu düzenleme)

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: 1 min (Search & Edit)
tr-TR: 1 dakika (Ara ve Düzenle)

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: 2 mins (Duplicate)
tr-TR: 2 dakika (Çoğalt)

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: 1 min (Search & Delete)
tr-TR: 1 dakika (Ara ve Sil)

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: ≈ 6 minutes
tr-TR: ≈ 6 dakika

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: And it's not just products –
tr-TR: Ve bu sadece ürünler değil -

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: save time in editing orders, coupons, blog posts, users, WordPress post types, WordPress taxonomies and more.
tr-TR: siparişleri, kuponları, blog yazılarını, kullanıcıları, WordPress yazı türlerini, WordPress taksonomilerini ve daha fazlasını düzenlerken zaman kazanın.

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: Experience a 10x productivity boost and massive time-savings with Smart Manager Pro!
tr-TR: Smart Manager Pro ile 10 kat verimlilik artışı ve büyük zaman tasarrufu yaşayın!

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: Reclaim precious time.
tr-TR: Değerli zamanınızı geri kazanın.

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: to nurture your business and cherish moments with loved ones. If you're ready for a life with
tr-TR: işinizi beslemek ve sevdiklerinizle geçirdiğiniz anlara değer vermek için. Eğer bir hayat için hazırsanız

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: more freedom and fulfillment
tr-TR: daha fazla özgürlük ve tatmin

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: , Smart Manager is your solution.
tr-TR: Smart Manager sizin çözümünüzdür.

[ctx: pricing page cta]
en: Select a Plan Now →
tr-TR: Şimdi Bir Plan Seçin →

[ctx: footer heading]
en: Still hesitant? Buy with confidence – you’re in good hands
tr-TR: Hala tereddüt mü ediyorsunuz? Güvenle satın alın - emin ellerdesiniz

[ctx: footer content]
en: You’re buying from the best!
tr-TR: En iyisinden satın alıyorsunuz!

[ctx: footer content]
en: Rest assured that you will be well taken care of when you buy from StoreApps.
tr-TR: StoreApps'ten satın aldığınızda iyi bakılacağınızdan emin olabilirsiniz.

[ctx: footer content - storeapps benefits list]
en: Top selling plugins for marketing and store management
tr-TR: Pazarlama ve mağaza yönetimi için en çok satan eklentiler

[ctx: footer content - storeapps benefits list]
en: Official WooCommerce
tr-TR: Resmi WooCommerce

[ctx: footer content - storeapps benefits list]
en: and GoDaddy partner
tr-TR: ve GoDaddy iş ortağı

[ctx: footer content - storeapps benefits list]
en: Founded in 2011, one of the early Woo third party developers
tr-TR: 2011 yılında kurulan ilk Woo üçüncü taraf geliştiricilerinden biri

[ctx: footer content - storeapps benefits list]
en: 40k+ customers
tr-TR: 40 binden fazla müşteri

[ctx: footer content - storeapps benefits list]
en: 300k+ users, millions of downloads
tr-TR: 300 binden fazla kullanıcı, milyonlarca indirme

[ctx: footer content - storeapps benefits list]
en: Consistent 5 star review ratings
tr-TR: Tutarlı 5 yıldızlı inceleme puanları

[ctx: footer content - storeapps benefits list]
en: community contributor
tr-TR: topluluk katılımcısı

[ctx: footer content - storeapps benefits list]
en: sponsor, speaker.
tr-TR: sponsor, konuşmacı.

[ctx: footer content - trust badge alt text]
en: Guaranteed Safe Checkout
tr-TR: Garantili Güvenli Ödeme

[ctx: footer content - trust badge alt text]
en: Friendly support from top quality developers
tr-TR: En kaliteli geliştiricilerden dostça destek

[ctx: footer content]
en: Our plugins are easy to use. We also have ample documentation. But whenever you need further assistance, you will get support from the same people who develop these plugins! We make sure you succeed!
tr-TR: Eklentilerimizin kullanımı kolaydır. Ayrıca geniş bir dokümantasyona sahibiz. Ancak daha fazla yardıma ihtiyaç duyduğunuzda, bu eklentileri geliştiren aynı kişilerden destek alacaksınız! Başarılı olmanızı sağlıyoruz!

[ctx: footer content - storeapps team image alt text]
en: StoreApps team is on your side
tr-TR: StoreApps ekibi sizin yanınızda

[ctx: access privilege settings side pannel - modal title]
en: Privilege Settings
tr-TR: Ayrıcalık Ayarları

[ctx: access privilege settings description]
en: Manage dashboards access for user roles and users
tr-TR: Kullanıcı rolleri ve kullanıcılar için gösterge tablolarına erişimi yönetme

[ctx: access privilege settings description]
en: Note: The privilege setting for a user email will always take precedence over a user role
tr-TR: Not: Bir kullanıcı e-postası için ayrıcalık ayarı her zaman bir kullanıcı rolünden öncelikli olacaktır

[ctx: tooltip]
en: Import CSV
tr-TR: CSV'yi içe aktar

[ctx: button]
en: Import CSV
tr-TR: CSV'yi içe aktar

[ctx: checkbox for displaying WooCommerce product variations]
en: Show Variations
tr-TR: Varyasyonları Göster

[ctx: export button]
en: Selected Records - Stock Columns
tr-TR: Seçilen Kayıtlar - Stok Sütunları

[ctx: export button]
en: Selected Records - Visible Columns
tr-TR: Seçilen Kayıtlar - Görünür Sütunlar

[ctx: export button]
en: Entire Store - Stock Columns
tr-TR: Tüm Mağaza - Stok Sütunları

[ctx: export button]
en: Entire Store - Visible Columns
tr-TR: Tüm Mağaza - Görünür Sütunlar

[ctx: export button]
en: All Items In Search Results - Stock Columns
tr-TR: Arama Sonuçlarındaki Tüm Öğeler - Stok Sütunları

[ctx: export button]
en: All Items In Search Results - Visible Columns
tr-TR: Arama Sonuçlarındaki Tüm Öğeler - Görünür Sütunlar

[ctx: product import csv modal content]
en: <strong>Note:</strong> Auto-generation of SKUs is enabled. Products with blank SKUs in your CSV will have SKUs automatically assigned during import.<br><br> To disable this, uncheck the <strong>“Automatically generate SKUs for WooCommerce products with blank values during CSV import”</strong>, setting under <strong>Settings > General Settings</strong>, then re-try the import.
tr-TR: <strong>Not:</strong> SKU'ların otomatik oluşturulması etkinleştirilmiştir. CSV'nizde boş SKU'ları olan ürünlere içe aktarma sırasında otomatik olarak SKU'lar atanacaktır.<br><br> Bunu devre dışı bırakmak için, <strong>Ayarlar &gt; Genel Ayarlar</strong> altındaki <strong>"CSV içe aktarma sırasında boş değerlere sahip WooCommerce ürünleri için otomatik olarak SKU oluştur"</strong> ayarının işaretini kaldırın, ardından içe aktarmayı yeniden deneyin.

[ctx: modal title]
en: Attention!
tr-TR: Dikkat!

[ctx: WooCommerce product attributes list]
en: Custom product attribute
tr-TR: Özel ürün niteliği

[ctx: visibility option for WooCommerce product attributes]
en: Visible on the product page
tr-TR: Ürün sayfasında görülebilir

[ctx: use for variations option for WooCommerce product attributes]
en: Used for variations
tr-TR: Varyasyonlar için kullanılır

[ctx: position checkbox for WooCommerce product attributes]
en: Position:
tr-TR: Pozisyon:

[ctx: placeholder]
en: Pipe (|) separate terms
tr-TR: Boru (|) terimleri ayırır

[ctx: placeholder]
en: Select terms
tr-TR: Terimleri seçin

[ctx: button for selecting WooCommerce product attribute]
en: Select all
tr-TR: Tümünü seçin

[ctx: button for selecting WooCommerce product attribute]
en: Select none
tr-TR: Hiçbirini seçmeyin

[ctx: placeholder]
en: Name
tr-TR: İsim

[ctx: add attribute button for WooCommerce products]
en: Add
tr-TR: Ekle

[ctx: modal title]
en: Attribute
tr-TR: Öznitelik

[ctx: button]
en: Ok
tr-TR: Tamam.

[ctx: select options - operator for 'text' data type fields]
en: starts with
tr-TR: ile başlar

[ctx: select options - operator for 'text' data type fields]
en: ends with
tr-TR: ile biter

[ctx: select options - operator for 'text' data type fields]
en: any of
tr-TR: herhangi biri

[ctx: select options - operator for 'text' data type fields]
en: not starts with
tr-TR: ile başlamaz

[ctx: select options - operator for 'text' data type fields]
en: not ends with
tr-TR: ile bitmiyor

[ctx: select options - operator for 'text' data type fields]
en: not any of
tr-TR: hiçbiri değil

[ctx: bottom bar button]
note: translators: %s: dashboard display name
en: Load More %s
tr-TR: Daha Fazla %s Yükle

[ctx: modal content]
note: translators: %1$s: dashboard display name %2$s: success message %3$s: pricing page link
en: For managing %1$s, %2$s %3$s version
tr-TR: 1$s, %2$s %3$s sürümünü yönetmek için

[ctx: modal content]
en: Pro
tr-TR: Profesyonel

[ctx: search type]
en: Advanced
tr-TR: Gelişmiş

[ctx: search type]
en: Simple
tr-TR: Basit

[ctx: placeholder]
en: Type to search...
tr-TR: Aramak için yazın...

[ctx: tooltip]
en: Click to add/edit condition
tr-TR: Koşul eklemek/düzenlemek için tıklayın

[ctx: search conditions]
note: translators: %1$d: Advanced search rule count %2$s: search conditions
en: %1$d condition%2$s
tr-TR: 1$d koşul%2$s

[ctx: dashboard option groups]
en: Common post types
tr-TR: Yaygın gönderi türleri

[ctx: dashboard option groups]
en: Common taxonomies
tr-TR: Yaygın taksonomiler

[ctx: dashboard option groups]
en: Recently used views
tr-TR: Son kullanılan görünümler

[ctx: dashboard option groups]
en: Other post types
tr-TR: Diğer gönderi türleri

[ctx: dashboard option groups]
en: Other taxonomies
tr-TR: Diğer taksonomiler

[ctx: dashboard option groups]
en: Other saved views
tr-TR: Diğer kayıtlı görünümler

[ctx: saved searches option groups]
en: Saved searches
tr-TR: Kaydedilmiş aramalar

[ctx: button for creating new bulk edit]
en: New
tr-TR: Yeni

[ctx: manage button for scheduled bulk edit actions]
en: Manage Scheduled edits
tr-TR: Zamanlanmış düzenlemeleri yönetme

[ctx: dashboard option groups]
en: All post types
tr-TR: Tüm gönderi türleri

[ctx: dashboard option groups]
en: All taxonomies
tr-TR: Tüm taksonomiler

[ctx: tooltip]
note: translators: %s: search type
en: Switch to %s
tr-TR: %s'ye geç

[ctx: search type]
note: translators: %s: search type
en: %s Search
tr-TR: %s Arama

[ctx: tooltip]
en: Docs
tr-TR: Dokümanlar

[ctx: tooltip]
en: General settings
tr-TR: Genel ayarlar

[ctx: settings button]
en: General settings
tr-TR: Genel ayarlar

[ctx: tooltip]
en: Access Privilege settings
tr-TR: Erişim Ayrıcalığı ayarları

[ctx: access privilege settings button]
en: Access Privilege Settings
tr-TR: Erişim Ayrıcalık Ayarları

[ctx: tooltip]
en: Bulk Edit
tr-TR: Toplu Düzenleme

[ctx: button]
en: Bulk Edit
tr-TR: Toplu Düzenleme

[ctx: tooltip]
en: Save
tr-TR: Kaydet

[ctx: button]
en: Save
tr-TR: Kaydet

[ctx: tooltip]
en: Add Row
tr-TR: Satır Ekle

[ctx: button]
en: Add Row
tr-TR: Satır Ekle

[ctx: tooltip]
en: Duplicate
tr-TR: Yinelenen

[ctx: button]
en: Duplicate
tr-TR: Yinelenen

[ctx: duplicate button]
en: Selected Records
tr-TR: Seçilmiş Kayıtlar

[ctx: duplicate button]
en: Entire Store
tr-TR: Tüm Mağaza

[ctx: tooltip]
en: Delete
tr-TR: Silme

[ctx: button]
en: Delete
tr-TR: Silme

[ctx: delete button]
en: Move to Trash
tr-TR: Çöp Kutusuna Taşı

[ctx: delete button]
en: Delete Permanently
tr-TR: Kalıcı Olarak Sil

[ctx: tooltip]
en: Custom Views
tr-TR: Özel Görünümler

[ctx: button]
en: Custom Views
tr-TR: Özel Görünümler

[ctx: custom view button]
en: Create
tr-TR: Oluştur

[ctx: custom view button]
en: Update
tr-TR: Güncelleme

[ctx: custom view button]
en: Delete
tr-TR: Silme

[ctx: button]
en: Export CSV
tr-TR: CSV'yi Dışa Aktar

[ctx: tooltip]
en: Print Invoice
tr-TR: Fatura Yazdır

[ctx: button]
en: Print Invoice
tr-TR: Fatura Yazdır

[ctx: tooltip]
en: Show / Hide Columns
tr-TR: Sütunları Göster / Gizle

[ctx: button]
en: Columns
tr-TR: Sütunlar

[ctx: checkbox for displaying current dashboard tasks]
en: Show Tasks
tr-TR: Görevleri Göster

[ctx: tooltip]
en: Load more records
tr-TR: Daha fazla kayıt yükle

[ctx: export button]
en: All Items In Search Results
tr-TR: Arama Sonuçlarındaki Tüm Öğeler

[ctx: export button]
en: Entire Store
tr-TR: Tüm Mağaza

[ctx: duplicate button]
en: All Items In Search Results
tr-TR: Arama Sonuçlarındaki Tüm Öğeler

[ctx: bottom bar status]
note: translators: %s: dashboard display name
en: No %s Found
tr-TR: Hayır %s Bulundu

[ctx: bottom bar status]
note: translators: %1$d: number of display records %2$s: dashboard display name
en: %1$d %2$s loaded
tr-TR: 1$d %2$s yüklendi

[ctx: bottom bar status]
note: translators: %1$d: number of total records %2$d: number of display records %3$s: dashboard display name
en: %1$d of %2$d %3$s loaded
tr-TR: 2$d %3$s'nin %1$d'si yüklendi

[ctx: button]
en: OK
tr-TR: TAMAM.

[ctx: tooltip]
en: Remove gallery image
tr-TR: Galeri resmini kaldır

[ctx: process name]
en: Inline Edit
tr-TR: Satır İçi Düzenleme

[ctx: search switch notice for custom views]
en: Cannot switch search when using Custom Views
tr-TR: Özel Görünümler kullanılırken arama değiştirilemiyor

[ctx: simple search notice for custom views]
en: Search string cannot be edited when using Custom Views
tr-TR: Özel Görünümler kullanılırken arama dizesi düzenlenemiyor

[ctx: notification]
en: Please edit a record
tr-TR: Lütfen bir kaydı düzenleyin

[ctx: notification]
en: Please enter user email
tr-TR: Lütfen kullanıcı e-postasını girin

[ctx: notification]
en: Enable
tr-TR: Etkinleştir

[ctx: notification]
en: User Email
tr-TR: Kullanıcı E-postası

[ctx: notification]
en: column if not enabled using
tr-TR: kullanılarak etkinleştirilmemişse sütun

[ctx: notification]
en: column show/hide functionality
tr-TR: sütun gösterme/gizleme işlevi

[ctx: notification]
en: To permanently delete records
tr-TR: Kayıtları kalıcı olarak silmek için

[ctx: notification]
en: upgrade to Pro
tr-TR: Pro'ya yükseltme

[ctx: notification]
en: Please select a record
tr-TR: Lütfen bir kayıt seçin

[ctx: notification]
en: To delete more than
tr-TR: Daha fazla silmek için

[ctx: notification]
en: records at a time
tr-TR: bir seferde kayıtlar

[ctx: modal content]
en: permanently delete
tr-TR: kalıcı olarak sil

[ctx: modal content]
en: trash
tr-TR: Çöp

[ctx: modal content]
note: translators: %s: action name
en: Are you sure you want to %s
tr-TR: İstediğinize emin misiniz %s

[ctx: modal content]
en: the selected
tr-TR: seçilen

[ctx: modal content]
en: records
tr-TR: Kayıtlar

[ctx: modal content]
en: record
tr-TR: kayıt

[ctx: modal content]
note: translators: %1$s: action name %2$s: dashboard display name
en: Are you sure you want to %1$s the %2$s?
tr-TR: 1$s'i %2$s yapmak istediğinizden emin misiniz?

[ctx: modal content]
en: all
tr-TR: hepsi

[ctx: modal content]
note: translators: %s: action name
en: Are you sure you want to %s?
tr-TR: %s İstediğinize emin misiniz?

[ctx: modal content]
en: all items in search results
tr-TR: arama sonuçlarındaki tüm öğeler

[ctx: modal content]
en: Note: Looking to
tr-TR: Not: Aradığınız

[ctx: modal content]
en: delete all
tr-TR: tümünü sil

[ctx: modal content]
en: the records?
tr-TR: Kayıtlar mı?

[ctx: modal content]
en: Upgrade to Pro
tr-TR: Pro'ya Yükseltme

[ctx: modal content]
note: translators: %s: pricing page link
en: This feature is available only in the %s version
tr-TR: Bu özellik yalnızca %s sürümünde mevcuttur

[ctx: notification]
en: For editing more records upgrade to Pro
tr-TR: Daha fazla kayıt düzenlemek için Pro'ya yükseltin

[ctx: modal title]
note: translators: %s: dashboard display name
en: Add %s(s)
tr-TR: Ekleme %s(ler)

[ctx: modal content]
note: translators: %s: dashboard display name
en: Enter how many new %s(s) to create!
tr-TR: Kaç yeni %s(ler) oluşturulacağını girin!

[ctx: button]
en: Create
tr-TR: Oluştur

[ctx: button]
en: Cancel
tr-TR: İptal

[ctx: notification]
note: translators: %s: pricing page link
en: Custom Views available (Only in %s)
tr-TR: Özel Görünümler mevcut (Yalnızca %s'de)

[ctx: modal content]
en: This will
tr-TR: Bu olacak

[ctx: modal content]
en: delete
tr-TR: silme

[ctx: modal content]
en: the current view. Are you sure you want to continue?
tr-TR: mevcut görünüm. Devam etmek istediğinizden emin misiniz?

[ctx: notification]
en: View deleted successfully!
tr-TR: Görünüm başarıyla silindi!

[ctx: notification]
en: Comming soon
tr-TR: Yakında geliyor

[ctx: modal content]
en: This will duplicate only the records in posts, postmeta and related taxonomies.
tr-TR: Bu, yalnızca gönderiler, postmeta ve ilgili taksonomilerdeki kayıtları çoğaltacaktır.

[ctx: modal content]
en: Are you sure you want to duplicate the
tr-TR: Çoğaltmak istediğinizden emin misiniz?

[ctx: modal description]
note: translators: %s: Bulk Edit doc link
en: You can change/update multiple fields of the entire store OR for selected items using the Bulk Edit feature. Refer to this doc on %s or watch the video below.
tr-TR: Toplu Düzenleme özelliğini kullanarak tüm mağazanın birden fazla alanını VEYA seçilen öğeleri değiştirebilir/güncelleyebilirsiniz. %s ile ilgili bu dokümana bakın veya aşağıdaki videoyu izleyin.

[ctx: modal description]
en: how to do bulk edit
tr-TR: toplu düzenleme nasıl yapılır

[ctx: modal title]
en: Biggest Time Saver
tr-TR: En Büyük Zaman Tasarrufu

[ctx: modal title]
note: translators: %s: pricing page link
en: (Only in %s)
tr-TR: (Sadece %s içinde)

[ctx: modal title]
en: Pro
tr-TR: Profesyonel

[ctx: modal title]
en: Export CSV of
tr-TR: CSV'sini dışa aktar

[ctx: modal description]
en: You can export selected/all records OR filtered records (using Simple Search or Advanced Search) by simply clicking on the Export CSV button at the bottom right of the grid.
tr-TR: Seçili/tüm kayıtları VEYA filtrelenmiş kayıtları (Basit Arama veya Gelişmiş Arama kullanarak), ızgaranın sağ alt tarafındaki CSV'yi Dışa Aktar düğmesine tıklayarak dışa aktarabilirsiniz.

[ctx: button]
en: Upgrade Now
tr-TR: Şimdi Yükselt

[ctx: notification]
note: translators: %s: pricing page link
en: Duplicate Records (Only in %s)
tr-TR: Mükerrer Kayıtlar (Sadece %s'de)

[ctx: columns settings description]
en: Drag the enabled columns to the right to disable them and vise-versa. Drag the columns top or bottom to rearrange their position in the grid.
tr-TR: Devre dışı bırakmak için etkin sütunları sağa sürükleyin veya tam tersini yapın. Kılavuzdaki konumlarını yeniden düzenlemek için sütunları yukarı veya aşağı sürükleyin.

[ctx: columns settings description]
note: translators: %s: reset columns link
en: Click %s to reset the Columns order to default.
tr-TR: Sütun sırasını varsayılana sıfırlamak için %s'ye tıklayın.

[ctx: columns settings description]
en: here
tr-TR: Burada

[ctx: columns settings searchbox heading]
en: Enabled
tr-TR: Etkin

[ctx: placeholder]
en: Search For Enabled Columns...
tr-TR: Etkin Sütunları Arayın...

[ctx: columns settings searchbox heading]
en: Disabled
tr-TR: Engelli

[ctx: placeholder]
en: Search For Disabled Columns...
tr-TR: Engelli Sütunlarını Arayın...

[ctx: notification]
en: You have entered incorrect data in the highlighted cells.
tr-TR: Vurgulanan hücrelere yanlış veri girdiniz.

[ctx: modal title]
en: Note
tr-TR: Not

[ctx: modal title]
en: Warning
tr-TR: Uyarı

[ctx: modal content]
en: Are you sure?
tr-TR: Emin misin?

[ctx: button]
en: Yes
tr-TR: Evet

[ctx: button]
en: No
tr-TR: Hayır

[ctx: notification]
en: Settings saved successfully!
tr-TR: Ayarlar başarıyla kaydedildi!

[ctx: export button]
en: Selected Records
tr-TR: Seçilmiş Kayıtlar

[ctx: schedule export button]
en: Schedule Export
tr-TR: Program Dışa Aktarma

[ctx: manage scheduled exports button]
en: Manage Scheduled Exports
tr-TR: Zamanlanmış İhracatları Yönetme

[ctx: bottom bar display name for tasks]
en: Tasks
tr-TR: Görevler

[ctx: gallery modal title]
en: Gallery Images
tr-TR: Galeri Görüntüleri

[ctx: button]
en: Add
tr-TR: Ekle

[ctx: button]
en: Add images to product gallery
tr-TR: Ürün galerisine resim ekleme

[ctx: button]
en: Add to gallery
tr-TR: Galeriye ekle

[ctx: tooltip]
en: (Click to sort)
tr-TR: (Sıralamak için tıklayın)

[ctx: modal content]
en: Are you sure you want to export the
tr-TR: Dışa aktarmak istediğinizden emin misiniz?

[ctx: modal content]
en: You have unsaved changes. Are you sure you want to continue?
tr-TR: Kaydedilmemiş değişiklikleriniz var. Devam etmek istediğinizden emin misiniz?

[ctx: select options - operator for 'dropdown' data type fields]
en: is
tr-TR: o

[ctx: select options - operator for 'dropdown' data type fields]
en: is not
tr-TR: değil

[ctx: select options - operator for 'text' data type fields]
en: is
tr-TR: o

[ctx: select options - operator for 'text' data type fields]
en: contains
tr-TR: içerir

[ctx: select options - operator for 'text' data type fields]
en: is not
tr-TR: değil

[ctx: select options - operator for 'text' data type fields]
en: not contains
tr-TR: içermez

[ctx: progressbar modal title]
en: Please Wait
tr-TR: Lütfen Bekleyin

[ctx: progressbar modal content]
en: Initializing...
tr-TR: Başlatılıyor...

[ctx: progressbar modal content]
en: Continue in background
tr-TR: Arka planda devam et

[ctx: bulk edit default action for WooCommerce product attribute]
en: Select Attribute
tr-TR: Öznitelik Seçin

[ctx: bulk edit default action for WooCommerce product category]
en: Select Action
tr-TR: Eylem Seçin

[ctx: bulk edit option for WooCommerce product category]
en: set to
tr-TR: olarak ayarlanmıştır

[ctx: bulk edit option for WooCommerce product category]
en: add to
tr-TR: eklemek için

[ctx: bulk edit option for WooCommerce product category]
en: remove from
tr-TR: kaldırmak

[ctx: radio - bulk edit]
en: All
tr-TR: Tümü

[ctx: placeholder]
en: Enter Attribute name...
tr-TR: Öznitelik adını girin...

[ctx: placeholder]
en: Enter values...
tr-TR: Değerleri girin...

[ctx: tooltip]
en: For more than one values, use pipe (|) as delimiter
tr-TR: Birden fazla değer için sınırlayıcı olarak boru (|) kullanın

[ctx: Bulk Edit option for WooCommerce order line items]
en: Line items
tr-TR: Satır öğeleri

[ctx: Bulk Edit option for WooCommerce order line items]
en: add coupon
tr-TR: kupon ekle

[ctx: Bulk Edit option for WooCommerce order line items]
en: remove coupon
tr-TR: kuponu kaldır

[ctx: Bulk Edit option for WooCommerce order line items]
en: copy coupon from
tr-TR: kuponu şuradan kopyala

[ctx: Bulk Edit option for WooCommerce order line items]
en: add product
tr-TR: ürün ekle

[ctx: Bulk Edit option for WooCommerce order line items]
en: remove product
tr-TR: ürünü kaldırın

[ctx: Bulk Edit option for WooCommerce order line items]
en: copy product from
tr-TR: ürünü şuradan kopyalayın

[ctx: Bulk Edit option for WooCommerce order line items]
en: copy from
tr-TR: dan kopyalayın

[ctx: Bulk Edit option for WooCommerce shop order - order notes]
en: add to
tr-TR: eklemek için

[ctx: Bulk Edit option for WooCommerce shop order - order notes]
en: remove from
tr-TR: kaldırmak

[ctx: progressbar modal title]
en: Duplicate Records
tr-TR: Mükerrer Kayıtlar

[ctx: modal title]
en: Custom Views
tr-TR: Özel Görünümler

[ctx: modal content]
en: Create a custom view to save selected columns from a dashboard. Use it for saved searches, giving specific columns access to other users, etc.
tr-TR: Gösterge tablosundan seçilen sütunları kaydetmek için özel bir görünüm oluşturun. Bunu kayıtlı aramalar, diğer kullanıcılara belirli sütunlara erişim izni vermek vb. için kullanın.

[ctx: placeholder]
en: Give a name to this view
tr-TR: Bu görünüme bir ad verin

[ctx: checkbox for custom view access]
en: Public
tr-TR: Kamu

[ctx: description]
en: Marking this view public will make it available to all users with access to Smart Manager.
tr-TR: Bu görünümün herkese açık olarak işaretlenmesi, Smart Manager'a erişimi olan tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilmesini sağlayacaktır.

[ctx: checkbox to save dashboard along with save columns]
en: Save dashboard along with save columns
tr-TR: Sütunları kaydetme ile birlikte gösterge tablosunu kaydetme

[ctx: checkbox to save advanced search conditions]
en: Save Advanced Search conditions
tr-TR: Gelişmiş Arama koşullarını kaydet

[ctx: notifiacation]
en: You must select at least one option before saving
tr-TR: Kaydetmeden önce en az bir seçenek seçmelisiniz

[ctx: placeholder]
en: Enter a value...
tr-TR: Bir değer girin...

[ctx: bulk edit option]
en: All Items In Search Results
tr-TR: Arama Sonuçlarındaki Tüm Öğeler

[ctx: bulk edit option]
en: All Items In Store
tr-TR: Mağazadaki Tüm Ürünler

[ctx: bulk edit option]
en: Selected Items
tr-TR: Seçilmiş Öğeler

[ctx: bulk edit field]
en: Select Field
tr-TR: Alan Seçiniz

[ctx: bulk edit default action]
en: Select Action
tr-TR: Eylem Seçin

[ctx: bulk edit action]
en: set to
tr-TR: olarak ayarlanmıştır

[ctx: button]
en: Update
tr-TR: Güncelleme

[ctx: button]
en: Reset
tr-TR: Sıfırla

[ctx: modal title]
en: Bulk Edit
tr-TR: Toplu Düzenleme

[ctx: placeholder]
note: translators: %s: dashboard display name
en: Select %s
tr-TR: Seçiniz %s

[ctx: placeholder]
en: Search for...
tr-TR: Arayın...

[ctx: placeholder]
en: Replace with...
tr-TR: Şununla değiştir...

[ctx: tooltip]
en: Undo
tr-TR: Geri al

[ctx: button]
en: Undo
tr-TR: Geri al

[ctx: undo button]
en: Selected Tasks
tr-TR: Seçilen Görevler

[ctx: undo button]
en: All Tasks
tr-TR: Tüm Görevler

[ctx: delete tasks button]
en: Selected Tasks
tr-TR: Seçilen Görevler

[ctx: delete tasks button]
en: All Tasks
tr-TR: Tüm Görevler

[ctx: process title]
note: translators: %s: Task process content
en: Edited %s
tr-TR: Düzenlenmiş %s

[ctx: modal title]
en: Task Title
tr-TR: Görev Başlığı

[ctx: title placeholder]
en: Enter desired title here...
tr-TR: İstediğiniz başlığı buraya girin...

[ctx: modal description]
note: translators: %s: Undo modal description
en: Name the task for easier reference and future actions, especially for %s option. A pre-filled title has been suggested based on your changes.
tr-TR: Özellikle %s seçeneği için daha kolay referans ve gelecekteki eylemler için görevi adlandırın. Yaptığınız değişikliklere göre önceden doldurulmuş bir başlık önerilmiştir.

[ctx: modal description]
en: Undo
tr-TR: Geri al

[ctx: modal title]
en: Schedule Bulk Edit
tr-TR: Program Toplu Düzenleme

[ctx: modal title]
en: Title
tr-TR: Başlık

[ctx: notification]
en: Please select your desired date & time for scheduling an action.
tr-TR: Lütfen bir eylem planlamak için istediğiniz tarih ve saati seçin.

[ctx: progressbar modal title]
en: Delete Records
tr-TR: Kayıtları Sil

[ctx: progressbar modal title]
en: Undo Tasks
tr-TR: Görevleri Geri Al

[ctx: progressbar modal title]
en: Delete Tasks
tr-TR: Görevleri Sil

[ctx: notification]
en: Please select a task
tr-TR: Lütfen bir görev seçin

[ctx: access privilege settings notification]
en: Privilege settings saved successfully!
tr-TR: Ayrıcalık ayarları başarıyla kaydedildi!

[ctx: saved search dashboards list modal title]
en: Select Dashboard
tr-TR: Gösterge Tablosunu Seçin

[ctx: dashboard display test]
en: Choose a dashboard where you want to apply this saved search.
tr-TR: Bu kayıtlı aramayı uygulamak istediğiniz bir gösterge tablosu seçin.

[ctx: label]
en: Start Time
tr-TR: Başlangıç Zamanı

[ctx: placeholder]
en: Select future date
tr-TR: İleri tarih seçiniz

[ctx: label]
en: Export Interval
tr-TR: İhracat Aralığı

[ctx: placeholder]
en: Interval
tr-TR: Aralık

[ctx: interval unit]
en: Days
tr-TR: Günler

[ctx: label]
en: Email
tr-TR: E-posta

[ctx: placeholder]
en: Enter email for CSV link
tr-TR: CSV bağlantısı için e-posta girin

[ctx: label]
en: Order Statuses
tr-TR: Sipariş Durumları

[ctx: modal description]
en: Notes:
tr-TR: Notlar:

[ctx: modal description]
en: Scheduled actions follow timezone of your site. Avoid overlaps to prevent delays.
tr-TR: Zamanlanmış eylemler sitenizin saat dilimini takip eder. Gecikmeleri önlemek için çakışmalardan kaçının.

[ctx: modal description]
en: If the CSV export link is unavailable, the file can be accessed directly from the
tr-TR: CSV dışa aktarma bağlantısı kullanılamıyorsa, dosyaya doğrudan

[ctx: placeholder]
en: Leave blank to include all order statuses.
tr-TR: Tüm sipariş durumlarını dahil etmek için boş bırakın.

[ctx: validation message]
en: Please enter a valid email address.
tr-TR: Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

[ctx: validation message]
en: Please select a start time.
tr-TR: Lütfen bir başlangıç saati seçin.

[ctx: validation message]
en: Start time must be at least 2 hours from now.
tr-TR: Başlangıç saati şu andan itibaren en az 2 saat olmalıdır.

[ctx: validation message]
en: Please select an export interval.
tr-TR: Lütfen bir dışa aktarma aralığı seçin.

[ctx: error message]
en: Error in scheduling export, please try again later
tr-TR: Dışa aktarma zamanlamasında hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyin

[ctx: bulk edit action - 'date' fields]
en: increase by
tr-TR: kadar artış

[ctx: bulk edit action - 'date' fields]
en: decrease by
tr-TR: tarafından azaltılması

[ctx: bulk edit action - 'number' fields]
en: increase by %
tr-TR: % oranında artış

[ctx: bulk edit action - 'number' fields]
en: decrease by %
tr-TR: % oranında azalma

[ctx: bulk edit action - 'number' fields]
en: increase by number
tr-TR: sayıya göre artış

[ctx: bulk edit action - 'number' fields]
en: decrease by number
tr-TR: sayıya göre azalma

[ctx: bulk edit action - 'datetime' fields]
en: set datetime to
tr-TR: datetime olarak ayarla

[ctx: bulk edit action - 'datetime' fields]
en: set date to
tr-TR: tarih ayarla

[ctx: bulk edit action - 'datetime' fields]
en: set time to
tr-TR: zamanı ayarla

[ctx: bulk edit action - 'date' fields]
en: set date to
tr-TR: tarih ayarla

[ctx: bulk edit action - 'time' fields]
en: set time to
tr-TR: zamanı ayarla

[ctx: bulk edit action - 'multiselect list' fields]
en: add to
tr-TR: eklemek için

[ctx: bulk edit action - 'multiselect list' fields]
en: remove from
tr-TR: kaldırmak

[ctx: bulk edit action - 'text' fields]
en: append
tr-TR: ekle

[ctx: bulk edit action - 'text' fields]
en: search & replace
tr-TR: arama ve değiştirme

[ctx: bulk edit action]
en: copy from
tr-TR: dan kopyalayın

[ctx: bulk edit action]
en: copy from field
tr-TR: alandan kopyala

[ctx: modal content]
en: Do you really want to
tr-TR: Gerçekten istiyor musun

[ctx: saved bulk edit error msg]
en: Name cannot be empty.
tr-TR: İsim boş olamaz.

[ctx: modal description]
note: translators: %s: schedule actions modal description
en: Schedule actions at your convenient date and time.
tr-TR: İşlemleri uygun tarih ve saatte planlayın.

[ctx: modal description]
en: Schedule Actions
tr-TR: Eylemleri Planlayın

[ctx: modal title]
en: Schedule For
tr-TR: İçin Program

[ctx: modal description]
en: Note:
tr-TR: Not:

[ctx: progressbar modal title]
en: Bulk Edit
tr-TR: Toplu Düzenleme

[ctx: Bulk Edit option for WooCommerce product attribute]
en: copy from
tr-TR: dan kopyalayın

[ctx: bulk edit option for WooCommerce product regular price]
en: set to sale price
tr-TR: satış fiyatına ayarla

[ctx: bulk edit option for WooCommerce product sale price]
en: set to regular price
tr-TR: normal fiyata ayarla

[ctx: bulk edit option for WooCommerce product sale price]
en: set to regular price and decrease by %
tr-TR: normal fiyata ayarlayın ve % oranında azaltın

[ctx: bulk edit option for WooCommerce product sale price]
en: set to regular price and decrease by number
tr-TR: normal fiyata ayarlayın ve sayı ile azaltın
