Smart Manager - Advanced WooCommerce Bulk Edit & Inventory Management 8.65.0 - en to ru-RU translation catalogue (868 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Smart Manager - Advanced WooCommerce Bulk Edit & Inventory Management
ru-RU: Smart Manager - расширенный WooCommerce массового редактирования и управления запасами

note: Description of the plugin
en: <strong>Pro Version Installed</strong>. The #1 tool for WooCommerce inventory management, stock management, bulk edit, export, delete, duplicate...from one place using an Excel-like sheet editor.
ru-RU: <strong>Установлена версия Pro</strong>. Инструмент №1 для управления инвентарем WooCommerce, управления запасами, массового редактирования, экспорта, удаления, дублирования... из одного места с помощью Excel-подобного редактора листов.

[ctx: product stock log dashboard name]
en: Product Stock Log
ru-RU: Журнал складских запасов продукции

en: LifterLMS Orders
ru-RU: Заказы LifterLMS

en: LifterLMS Coupons
ru-RU: Купоны LifterLMS

en: Docs & Support
ru-RU: Документы и поддержка

en: StoreApps Plugins
ru-RU: Плагины StoreApps

note: translators: %1$s: current user display name %2$s: HTML of Pro price discount
en: Hey %1$s, grab your %2$s Halloween discount!
ru-RU: Эй, %1$s, получи свою %2$s скидку на Хэллоуин!

en: 25% off
ru-RU: 25% скидка

note: translators: %1$s: current user display name %2$s: HTML of Pro price discount
en: Hey %1$s, you just unlocked %2$s on Smart Manager Pro!
ru-RU: Эй, %1$s, вы только что разблокировали %2$s в Smart Manager Pro!

note: translators: %s: pricing page link
en: %s to check Smart Manager Pro features/benefits and claim your discount.
ru-RU: %s, чтобы проверить возможности/преимущества Smart Manager Pro и получить скидку.

note: translators: %s: pricing page link
en: Click here
ru-RU: Нажмите здесь

en: This functionality has been disabled. Please contact store administrator for enabling the same.
ru-RU: Эта функция была отключена. Пожалуйста, обратитесь к администратору магазина, чтобы включить ее.

[ctx: Column edit disable message]
en: This column edit has been disabled. Please contact store administrator for enabling the same.
ru-RU: Редактирование этой колонки было отключено. Пожалуйста, обратитесь к администратору магазина, чтобы включить эту функцию.

en: In the meanwhile, you can use Smart Manager. But before using actions like
ru-RU: Тем временем вы можете использовать Smart Manager. Но прежде чем использовать такие действия, как

en: Bulk Edit
ru-RU: Массовое редактирование

en: Duplicate Records
ru-RU: Дублирующие записи

en: Delete Records
ru-RU: Удалить записи

en: Undo Tasks
ru-RU: Отмена заданий

en: Delete Tasks
ru-RU: Удаление заданий

en: Export CSV
ru-RU: Экспорт CSV

en: you will have to wait for the current background process to finish.
ru-RU: вам придется подождать, пока завершится текущий фоновый процесс.

en: An upgrade for Smart Manager Pro
ru-RU: Обновление для Smart Manager Pro

en: is available.
ru-RU: доступен.

en: Click to upgrade.
ru-RU: Нажмите, чтобы обновить.

en: A required Smart Manager file is missing. Can't continue.
ru-RU: Отсутствует необходимый файл Smart Manager. Невозможно продолжить.

en: Error:
ru-RU: Ошибка:

en: Auto-updates are not available for this plugin.
ru-RU: Автообновление для этого плагина недоступно.

note: translators: %1\$: 5-star link %2s: 5-star link
en: Boost us with %1$s&#11088;&#11088;&#11088;&#11088;&#11088; &#128640;%2$s
ru-RU: Поднимите нас на %1$s⭐⭐⭐⭐⭐ 🚀%2$s

[ctx: 5-star link title]
en: 5-star review
ru-RU: 5-звездочный обзор

note: translators: %1$s: user name, %2$s: saved man-hours
en: Hey %1$s, you’ve just saved <strong>%2$s productive hours</strong> with Smart Manager! 🎉
ru-RU: Эй, %1$s, вы только что сэкономили <strong>%2$s продуктивных часов</strong> с помощью Smart Manager! 🎉

note: translators: %1$s: discount percentage, %2$s: additional man-hours
en: Upgrade to Smart Manager Pro to save <strong>additional %1$s hours</strong> (minimum) and unlock all features. %2$s
ru-RU: Перейдите на Smart Manager Pro, чтобы сэкономить <strong>еще %1$s часов</strong> (минимум) и получить все возможности. %2$s

en: Get it at
ru-RU: Получите его в

en: 25% off!
ru-RU: Скидка 25%!

[ctx: admin notice title for sku generation feature]
en: New Feature Alert:
ru-RU: Новая функция:

[ctx: admin notice description for sku generation feature]
en: Automatically generate SKUs for WooCommerce products with blank SKUs during CSV import.
ru-RU: Автоматическое генерирование SKU для продуктов WooCommerce с пустыми SKU при импорте CSV.

[ctx: admin notice instructions for sku generation feature]
en: Enable this by turning on the <strong>“Automatically generate SKUs for WooCommerce products with blank values during CSV import”</strong> setting in <strong>Settings > General Settings.</strong>
ru-RU: Включите эту функцию, включив параметр <strong>"Автоматически генерировать SKU для продуктов WooCommerce с пустыми значениями при импорте CSV"</strong> в <strong>Настройки &gt; Общие настройки.</strong>

note: translators: %s: Plugin version number
en: Thank you for installing Smart Manager %s!
ru-RU: Спасибо за установку Smart Manager %s!

en: Glad to have you onboard. We hope Smart Manager adds to your desired success 🏆
ru-RU: Рады видеть вас на борту. Мы надеемся, что Smart Manager поможет вам добиться желаемого успеха 🏆.

en: Get started with Smart Manager
ru-RU: Начните работу с Smart Manager

en: Questions? Need Help?
ru-RU: Вопросы? Нужна помощь?

en: Settings
ru-RU: Настройки

en: Know Smart Manager
ru-RU: Знать умного менеджера

en: FAQ's
ru-RU: Вопросы и ответы

en: Smart Manager is a unique, revolutionary tool that gives you the power to <b>boost your productivity by 10x</b> in managing your <b>WooCommerce</b> store by using a <b>familiar, single page, spreadsheet like interface</b>.
ru-RU: Smart Manager - это уникальный, революционный инструмент, который позволяет <b>в 10 раз повысить производительность труда</b> при управлении магазином <b>WooCommerce</b> с помощью <b>привычного одностраничного интерфейса, напоминающего электронную таблицу</b>.

note: translators: %s: HTML of Smart Manager about screen
en: Apart from WooCommerce post types like Products, Orders, Coupons, now you can manage %s. Be it Posts, Pages, Media, WordPress Users, etc. you can now manage everything using Smart Manager.
ru-RU: Помимо таких типов постов WooCommerce, как товары, заказы, купоны, теперь вы можете управлять %s. Будь то посты, страницы, медиа, пользователи WordPress и т.д., теперь вы можете управлять всем с помощью Smart Manager.

note: translators: %s: HTML of Smart Manager about screen
en: any custom post type in WordPress
ru-RU: любой пользовательский тип поста в WordPress

en: Manage your entire store from a single screen
ru-RU: Управляйте всем магазином с одного экрана

en: Filter / Search Records
ru-RU: Фильтр / Поиск записей

note: translators: %1$s: Simple search doc link %2$s: Advanced search doc link
en: Simply enter the keyword you wish to filter records in the “Simple Search” field at the top of the grid (%1$s). If you need to have a more specific search result, then you can switch to “%2$s“ and then search.
ru-RU: Просто введите ключевое слово, по которому вы хотите отфильтровать записи, в поле "Простой поиск" в верхней части сетки (%1$s). Если вам нужен более конкретный результат поиска, переключитесь на "%2$s", а затем выполните поиск.

en: see how
ru-RU: посмотреть, как

en: Advanced Search
ru-RU: Расширенный поиск

en: Inline Editing
ru-RU: Встраиваемое редактирование

note: translators: %s: Inline Editing doc link
en: You can quickly update your Products, Orders, Coupons and Posts from Smart Manager itself. This facilitates editing of multiple rows at a time instead of editing and saving each row separately, %s.
ru-RU: Вы можете быстро обновлять товары, заказы, купоны и сообщения из самого Smart Manager. Это облегчает редактирование нескольких строк одновременно вместо того, чтобы редактировать и сохранять каждую строку отдельно, %s.

en: Show/Hide & Sort Data Columns
ru-RU: Показать/скрыть и отсортировать столбцы данных

en: Show/hide multiple data columns of your WooCommerce store data as per your requirements. Sort them in ascending or descending order. Smart Manager also gives you persistent state management.
ru-RU: Показать / скрыть несколько столбцов данных вашего WooCommerce магазин данных в соответствии с вашими требованиями. Сортируйте их в порядке возрастания или убывания. Smart Manager также предоставляет вам постоянное управление состоянием.

note: translators: %s: Delete Records doc link
en: You can simply select records you want to delete (check the header box if you want to delete all records) and click on the “Delete” icon. All the selected records will be deleted. You can even delete records by applying search filters. %s.
ru-RU: Вы можете просто выбрать записи, которые хотите удалить (установите флажок в заголовке, если хотите удалить все записи), и нажать на значок "Удалить". Все выбранные записи будут удалены. Можно даже удалять записи, применяя фильтры поиска. %s.

en: See how
ru-RU: Посмотрите, как

note: translators: %1$s: HTML for bulk edit %2$s: link to Smart Manager Pro product page
en: Bulk Edit - %1$s (only in %2$s)
ru-RU: Массовое редактирование - %1$s (только в %2$s)

en: Biggest Time Saver
ru-RU: Самая большая экономия времени

en: Pro
ru-RU: Про

note: translators: %s: Bulk Edit doc link
en: You can change / update multiple fields of the entire store OR for selected items by selecting multiple records and then click on Bulk Edit. %s.
ru-RU: Вы можете изменить / обновить несколько полей во всем магазине или для выбранных товаров, выделив несколько записей и нажав на кнопку Bulk Edit. %s.

note: translators: %s: Export CSV doc link
en: Export CSV (only in %s)
ru-RU: Экспорт CSV (только в %s)

note: translators: %s: HTML of Export CSV
en: You can export all the records OR filtered records (%s) by simply clicking on the Export CSV button at the bottom right of the grid.
ru-RU: Вы можете экспортировать все записи ИЛИ отфильтрованные записи (%s), просто нажав на кнопку Export CSV в правом нижнем углу сетки.

en: using Simple Search” or Advanced Search
ru-RU: Использование простого поиска" или расширенного поиска

en: View our other WooCommerce plugins
ru-RU: Посмотреть другие наши плагины для WooCommerce

en: FAQ / Common Problems
ru-RU: Часто задаваемые вопросы / Общие проблемы

en: Smart Manager is empty?
ru-RU: Smart Manager пуст?

note: translators: %s: Changelog doc link
en: Make sure you are using %s of Smart Manager. If still the issue persist, temporarily de-activate all plugins except WooCommerce/WPeCommerce & Smart Manager. Re-check the issue, if the issue still persists, contact us. If the issue goes away, re-activate other plugins one-by-one & re-checking the fields, to find out which plugin is conflicting.
ru-RU: Убедитесь, что вы используете %s Smart Manager. Если проблема сохраняется, временно отключите все плагины, кроме WooCommerce/WPeCommerce и Smart Manager. Повторно проверьте проблему, если она все еще сохраняется, свяжитесь с нами. Если проблема исчезнет, повторно активируйте другие плагины один за другим и повторно проверьте поля, чтобы выяснить, какой плагин конфликтует.

en: latest version
ru-RU: последняя версия

en: Smart Manager search functionality not working
ru-RU: Функция поиска в Smart Manager не работает

en: Request you to kindly de-activate and activate the Smart Manager plugin once and then have a recheck with the search functionality.
ru-RU: Просим вас деактивировать и активировать плагин Smart Manager один раз, а затем перепроверить функциональность поиска.

en: Updating variation parent price/sales price not working?
ru-RU: Обновление родительской цены/продажной цены вариации не работает?

en: Smart Manager is based on WooCommerce and WPeCommerce and the same e-commerce plugins sets the price/sales price of the variation parents automatically based on the price/sales price of its variations.
ru-RU: Smart Manager основан на WooCommerce и WPeCommerce, и эти же плагины электронной коммерции автоматически устанавливают цену/продажную цену вариации родителей на основе цены/продажной цены ее вариаций.

en: How to manage any custom field of any custom plugin using Smart Manager?
ru-RU: Как управлять любым пользовательским полем любого пользовательского плагина с помощью Smart Manager?

en: Smart Manager will allow you to manage custom field of any other plugin.
ru-RU: Smart Manager позволит вам управлять пользовательскими полями любого другого плагина.

en: How to add columns to Smart Manager dashboard?
ru-RU: Как добавить столбцы в панель Smart Manager?

note: translators: %s: Show and Hide doc link
en: To show / hide columns in the Smart Manager, %s.
ru-RU: Чтобы показать / скрыть столбцы в Smart Manager, %s.

en: click here
ru-RU: нажмите здесь

en: Can I import using Smart Manager?
ru-RU: Можно ли импортировать с помощью Smart Manager?

en: You cannot import using Smart Manager. Use import functionality of WooCommerce.
ru-RU: Вы не можете импортировать с помощью Smart Manager. Используйте функцию импорта в WooCommerce.

en: I can't find a way to do X...
ru-RU: Я не могу найти способ сделать X...

note: translators: %s: contact us link
en: Smart Manager is actively developed. If you can't find your favorite feature (or have a suggestion) %s. We'd love to hear from you.
ru-RU: Smart Manager активно развивается. Если вы не можете найти свою любимую функцию (или у вас есть предложение) %s. Мы будем рады услышать вас.

en: Submit your query
ru-RU: Отправьте запрос

en: contact us
ru-RU: связаться с нами

en: How do I upgrade a Lite version to a Pro version?
ru-RU: Как обновить версию Lite до версии Pro?

note: translators: %s: Lite version to a Pro version doc link
en: Follow steps listed here: %s
ru-RU: Выполните указанные здесь действия: %s

en: Slug
ru-RU: Слизняк

en: Trash
ru-RU: Мусор

note: translators: %1$s: time saved in minutes/hours, %2$s: Pro upgrade link, %3$s: additional savings possible
en: You saved <strong>%1$s</strong>! Upgrade to %2$s to save more <strong>%3$s</strong> and unlock undo.
ru-RU: Вы сэкономили <strong>%1$s</strong>! Повысьте уровень до %2$s, чтобы сэкономить еще <strong>%3$s</strong> и разблокировать отмену.

note: translators: %1$d: number of updated record %2$s: record update message
en: %1$d record%2$s updated successfully!
ru-RU: %1$d записей%2$s успешно обновлены!

note: translators: %1$d: number of updated record %2$s: record update message
en: %1$d record%2$s updated successfully! %3$s
ru-RU: %1$d запись %2$s успешно обновлена! %3$s

note: translators: %1$d: number of updated record %2$s: record update message
en: %1$d record%2$s deleted successfully!
ru-RU: %1$d запись %2$s удалена успешно!

[ctx: success notification]
note: translators: %1$s: exports schedule success message
en: Export scheduled successfully. Check all your scheduled export actions <a target='_blank' href='%s'>here</a>.
ru-RU: Экспорт запланирован успешно. Проверьте все запланированные действия по экспорту <a target='_blank' href='%s'>здесь</a>.

[ctx: export data model]
en: Export CSV: no data found
ru-RU: Экспорт CSV: данные не найдены

[ctx: export file data]
en: Export CSV: no file data found
ru-RU: Экспорт CSV: данные файла не найдены

[ctx: task id]
en: Task ID
ru-RU: Идентификатор задачи

[ctx: task type]
en: Type
ru-RU: Тип

[ctx: task status]
en: Status
ru-RU: Статус

[ctx: task completed date]
en: Date
ru-RU: Дата

[ctx: name and email address of the user who created the task]
en: Author
ru-RU: Автор

[ctx: product id]
en: Product ID
ru-RU: ID продукта

[ctx: old stock value]
en: Old Value
ru-RU: Старая ценность

[ctx: New stock value]
en: New Value
ru-RU: Новая ценность

[ctx: parent id]
en: Parent ID
ru-RU: Идентификатор родителя

[ctx: product title]
en: Product Title
ru-RU: Название продукта

[ctx: product type]
en: Product Type
ru-RU: Тип продукта

[ctx: product stock log dashboard]
en: Product Stock Log
ru-RU: Журнал складских запасов продукции

en: Featured Image updated successfully
ru-RU: Featured Image успешно обновлено

[ctx: Title for task]
en: Edited Stock
ru-RU: Отредактированный запас

en: Coupon Code
ru-RU: Код купона

en: Description
ru-RU: Описание

en: Allowed Emails
ru-RU: Разрешенные электронные письма

en: Usage Limit Per Coupon
ru-RU: Лимит использования одного купона

en: Allow Free Shipping
ru-RU: Разрешить бесплатную доставку

[ctx: order edit link]
en: Edit
ru-RU: Редактировать

en: Date
ru-RU: Дата

en: Status
ru-RU: Статус

en: Customer provided note
ru-RU: Примечание, предоставленное клиентом

en: Qty
ru-RU: Количество

en: Price
ru-RU: Цена

en: Cost of Good
ru-RU: Стоимость товара

[ctx: order note]
note: translators: %1$s: order note %2$s: author name %2$s: order note added date
en: Note:  %1$s (Added by  %2$s on  %3$s)
ru-RU: Примечание: %1$s (Добавлено %2$s на %3$s)

en: Address Billing Email
ru-RU: Адрес электронной почты для выставления счетов

[ctx: task update params]
en: No params found for updating task
ru-RU: Не найдено параметров для обновления задачи

en: In Progress
ru-RU: В процессе

en: Completed
ru-RU: Завершено

en: Scheduled
ru-RU: Запланировано

en: Quick Feedback for Smart Manager plugin
ru-RU: Быстрые отзывы о плагине Smart Manager

en: Take a moment to let us know why you are deactivating
ru-RU: Уделите нам немного времени, чтобы сообщить о причинах отключения

en: Submit & Deactivate
ru-RU: Отправить и деактивировать

en: Skip & Deactivate
ru-RU: Пропустить и деактивировать

en: Yes - Deactivate
ru-RU: Да - деактивировать

en: Submit a reason to deactivate
ru-RU: Укажите причину деактивации

en: Please select an option
ru-RU: Пожалуйста, выберите вариант

en: The plugin is not working / not compatible with another plugin.
ru-RU: Плагин не работает / не совместим с другим плагином.

en: Kindly share what did not work for you / conflicting with which plugin so we can fix it...
ru-RU: Пожалуйста, поделитесь, что именно у вас не работает / конфликтует с каким плагином, чтобы мы могли это исправить...

en: I only needed the plugin for a short period
ru-RU: Плагин был нужен мне лишь на короткое время.

en: What did you wanted to do in short period?
ru-RU: Что вы хотели сделать за короткий период?

en: The plugin is great, but I need specific feature that you don't support
ru-RU: Плагин отличный, но мне нужна определенная функция, которую вы не поддерживаете

en: What specific feature you need?
ru-RU: Какая именно функция вам нужна?

en: I found another plugin for my needs
ru-RU: Я нашел другой плагин для своих нужд

en: What is that plugin name?
ru-RU: Как называется этот плагин?

en: It is a temporary deactivation. I am just debugging an issue.
ru-RU: Это временная деактивация. Я просто отлаживаю проблему.

en: Other
ru-RU: Другие

en: Please mention...
ru-RU: Пожалуйста, упомяните...

en: Dismiss
ru-RU: Увольте

en: Hide this
ru-RU: Скрыть это

[ctx: column name]
en: Featured Image
ru-RU: Изображение

[ctx: column name key]
en: Featured Image
ru-RU: Изображение

[ctx: edit link]
en: Edit
ru-RU: Редактировать

[ctx: view link]
en: View
ru-RU: Посмотреть

[ctx: dashboard display name]
en: Product
ru-RU: Продукт

[ctx: Ajax request handler background progress]
note: translators: 1: Method name, 2: Class name.
en: Method %1$s is not callable in class %2$s
ru-RU: Метод %1$s не является вызываемым в классе %2$s

[ctx: Error message for non-callable method in Ajax request handler]
note: Translators: %1$s is the method name, %2$s is the class name.
en: Method %1$s is not callable in class %2$s.
ru-RU: Метод %1$s не является вызываемым в классе %2$s.

[ctx: shop and search results product visibility option]
en: Shop and search results
ru-RU: Магазин и результаты поиска

[ctx: shop only product visibility option]
en: Shop only
ru-RU: Только в магазине

[ctx: search results only product visibility option]
en: Search results only
ru-RU: Только результаты поиска

[ctx: hidden product visibility option]
en: Hidden
ru-RU: Скрытый

[ctx: Product category]
en: Category
ru-RU: Категория

[ctx: taxable tax status]
en: Taxable
ru-RU: Налогооблагаемая

[ctx: shipping only tax status]
en: Shipping only
ru-RU: Только доставка

[ctx: none tax status]
en: None
ru-RU: Нет

[ctx: in stock status]
en: In stock
ru-RU: В наличии

[ctx: out of stock status]
en: Out of stock
ru-RU: Нет в наличии

[ctx: on backorder status]
en: On backorder
ru-RU: В резервном заказе

[ctx: standard tax status]
en: Standard
ru-RU: Стандарт

[ctx: reduced rate tax status]
en: Reduced Rate
ru-RU: Сниженная ставка

[ctx: zero rate tax status]
en: Zero Rate
ru-RU: Нулевая ставка

[ctx: do not allow backorder status]
en: Do Not Allow
ru-RU: Не разрешать

[ctx: allow but notify customer backorder status]
en: Allow, but notify customer
ru-RU: Разрешить, но уведомить клиента

[ctx: allow backorder status]
en: Allow
ru-RU: Разрешить

[ctx: no shipping class]
en: No shipping class
ru-RU: Нет класса доставки

[ctx: post title column name]
en: Name
ru-RU: Имя

[ctx: title column key]
en: Name
ru-RU: Имя

[ctx: slug column name]
en: Slug
ru-RU: Слизняк

[ctx: slug column key]
en: Slug
ru-RU: Слизняк

[ctx: description column name]
en: Description
ru-RU: Описание

[ctx: description column key]
en: Description
ru-RU: Описание

[ctx: additional description column name]
en: Additional Description
ru-RU: Дополнительное описание

[ctx: additional description column key]
en: Additional Description
ru-RU: Дополнительное описание

[ctx: url column name]
en: External Url
ru-RU: Внешний URL

[ctx: url column key]
en: External Url
ru-RU: Внешний URL

[ctx: attributes column]
en: Attributes
ru-RU: Атрибуты

[ctx: attributes column name]
en: Attributes
ru-RU: Атрибуты

[ctx: custom attributes column name]
en: Attributes: custom
ru-RU: Атрибуты: пользовательские

[ctx: catalog visibility column name]
en: Catalog Visibility
ru-RU: Видимость каталога

[ctx: select group title]
en: Default
ru-RU: По умолчанию

[ctx: select group title]
en: Other
ru-RU: Другие

[ctx: select group title]
en: All Post Types
ru-RU: Все типы сообщений

[ctx: select group title]
en: All Taxonomies
ru-RU: Все таксономии

[ctx: select group title]
en: All saved views
ru-RU: Все сохраненные виды

en: Label
ru-RU: Этикетка

en: Name
ru-RU: Имя

en: Config Options
ru-RU: Параметры конфигурации

en: Key
ru-RU: Ключ

en: Group Id
ru-RU: Идентификатор группы

[ctx: batch handler time exceed status]
note: translators: %s: process name
en: Time is exceeded for %s
ru-RU: Время превышено для %s

[ctx: batch handler memory exceed status]
note: translators: %s: process name
en: Memory is exceeded for %s
ru-RU: Память превышена для %s

[ctx: background process task params]
en: Background process task params
ru-RU: Параметры задачи фонового процесса

en: Site-wide default
ru-RU: По умолчанию на всей территории

en: None
ru-RU: Нет

en: No Image Index
ru-RU: Индекс изображения отсутствует

en: No Archive
ru-RU: Нет архива

en: No Snippet
ru-RU: Нет сниппета

en: Index
ru-RU: Индекс

en: No Index
ru-RU: Нет индекса

en: No Follow
ru-RU: Нет слежки

en: Yoast Readability Score
ru-RU: Показатель читабельности Yoast

en: Rank Math SEO Score
ru-RU: Рейтинг математики SEO Score

note: translators: %1$s: dashboard title
en: Allow search engines to show this %1$s in search results?
ru-RU: Разрешить поисковым системам показывать этот %1$s в результатах поиска?

en: Default
ru-RU: По умолчанию

en: Yes
ru-RU: Да

en: No
ru-RU: Нет

note: translators: %1$s: dashboard title
en: Should search engines follow links on this %1$s?
ru-RU: Должны ли поисковые системы переходить по ссылкам на этот %1$s?

en: Meta robots advanced
ru-RU: Мета-роботы продвинутые

[ctx: process name]
en: Duplicate Records
ru-RU: Дублирующие записи

[ctx: duplicate process]
en: Duplicate process failed
ru-RU: Дублирование процесса не удалось

[ctx: process name]
en: Move to trash
ru-RU: Переместить в мусор

[ctx: process name]
en: Delete All Records
ru-RU: Удалить все записи

[ctx: process name]
en: Delete
ru-RU: Удалить

[ctx: move to trash process]
en: Move to trash failed
ru-RU: Переместить в корзину не удалось

[ctx: delete permanently]
en: Delete records permanently failed
ru-RU: Не удалось удалить записи навсегда

[ctx: delete process]
en: Delete process failed
ru-RU: Процесс удаления завершился неудачей

[ctx: process scheduled export file data]
en: Export CSV: Missing required CSV file data.
ru-RU: Экспорт CSV: отсутствуют необходимые данные файла CSV.

[ctx: export file data]
note: translators: %s: Directory path
en: Export CSV: unable to create directory %s
ru-RU: Экспорт CSV: не удалось создать каталог %s

[ctx: process scheduled export file data]
note: translators: %s: File path
en: Export CSV: unable to write file to %s
ru-RU: Экспорт CSV: невозможно записать файл в %s

[ctx: process scheduled export file data]
en: Export CSV: error in checking file type
ru-RU: Экспорт CSV: ошибка при проверке типа файла

[ctx: process scheduled export file data]
note: translators: %s: File path
en: Export CSV: failed to insert attachment for file %s
ru-RU: Экспорт CSV: не удалось вставить вложение для файла %s

[ctx: process scheduled export file data]
en: Export CSV: error in getting csv url
ru-RU: Экспорт CSV: ошибка при получении url csv

[ctx: Email subject for scheduled export]
note: translators: 1: Site title, 2: Date
en: Your Scheduled Orders Export from %1$s on %2$s Is Ready
ru-RU: Экспорт запланированных заказов из %1$s на %2$s готов

en: Category
ru-RU: Категория

en: Booking duration
ru-RU: Продолжительность бронирования

en: Minimum duration
ru-RU: Минимальная продолжительность

en: Maximum duration
ru-RU: Максимальная продолжительность

en: Booking can be cancelled until
ru-RU: Бронирование может быть отменено до

en: Min persons
ru-RU: Минимум человек

en: Max persons
ru-RU: Максимальное количество человек

en: Max bookings per block
ru-RU: Максимальное количество бронирований в одном блоке

en: Minimum block bookable
ru-RU: Минимальный забронированный блок

en: Maximum block bookable
ru-RU: Максимальный бронируемый блок

en: Require a buffer period of
ru-RU: Требуется буферный период

en: Minimum quantity
ru-RU: Минимальное количество

en: Maximum quantity
ru-RU: Максимальное количество

en: Group of...
ru-RU: Группа...

en: Variation Minimum quantity
ru-RU: Вариация Минимальное количество

en: Variation Maximum quantity
ru-RU: Вариация Максимальное количество

en: Variation Group of...
ru-RU: Вариативная группа из...

en: Minimum Quantity
ru-RU: Минимальное количество

en: Maximum Quantity
ru-RU: Максимальное количество

en: Variation Minimum Quantity
ru-RU: Вариация Минимальное количество

en: Variation Maximum Quantity
ru-RU: Изменение Максимальное количество

en: Min Quantity
ru-RU: Мин. количество

en: Max Quantity
ru-RU: Максимальное количество

en: Subscription Price
ru-RU: Цена подписки

en: Sign-up Fee
ru-RU: Регистрационный взнос

en: Free Trial
ru-RU: Бесплатная пробная версия

en: Product Units
ru-RU: Единицы измерения продукта

en: Unit Price Units
ru-RU: Цена за единицу Единицы

en: Regular Unit Price
ru-RU: Обычная цена за единицу

en: Sale Unit Price
ru-RU: Цена единицы продажи

en: Enable Calendar Range Picker?
ru-RU: Включить выбор диапазона календаря?

en: Requires confirmation?
ru-RU: Требуется подтверждение?

en: Can be cancelled?
ru-RU: Можно ли отменить?

en: Has persons
ru-RU: Имеет людей

en: Has resources
ru-RU: Имеет ресурсы

en: Multiply all costs by person count
ru-RU: Умножьте все расходы на количество человек

en: Count persons as bookings
ru-RU: Учет лиц при бронировании

en: Enable person types
ru-RU: Включить типы людей

en: Restrict start and end days?
ru-RU: Ограничить дни начала и окончания?

en: Adjacent Buffering?
ru-RU: Прилегающие буферы?

en: Enable Min Max Quantity
ru-RU: Включить Мин Макс Количество

en: Min/Max Rules
ru-RU: Правила Min/Max

en: Allow Combination
ru-RU: Разрешить комбинацию

en: Order rules: Do not count
ru-RU: Правила заказа: Не считать

en: Order rules: Exclude
ru-RU: Правила заказа: Исключить

en: Category group-of rules: Exclude
ru-RU: Группа правил категории: Исключить

en: Variation Order rules: Do not count
ru-RU: Правила заказа вариаций: Не считать

en: Variation Order rules: Exclude
ru-RU: Правила заказа вариаций: Исключить

en: Variation Category group-of rules: Exclude
ru-RU: Разновидность Категория группы правил: Исключить

en: Calculate unit prices automatically
ru-RU: Автоматически рассчитывайте цены за единицу продукции

en: Month(s)
ru-RU: Месяц(ы)

en: Day(s)
ru-RU: День (дни)

en: Hour(s)
ru-RU: Час(ы)

en: Minutes(s)
ru-RU: Минуты(ы)

en: Booking Duration (Type)
ru-RU: Продолжительность бронирования (тип)

en: Fixed blocks of
ru-RU: Фиксированные блоки

en: Customer defined blocks of
ru-RU: Определенные клиентом блоки

en: Booking Duration (Unit)
ru-RU: Продолжительность бронирования (единица)

en: Booking can be cancelled until (Unit)
ru-RU: Бронирование может быть отменено до (Единица измерения)

en: Minimum block bookable (Unit)
ru-RU: Минимальный бронируемый блок (единица)

en: Maximum block bookable (Unit)
ru-RU: Максимальный бронируемый блок (единица)

en: Calendar display mode
ru-RU: Режим отображения календаря

en: Display calendar on click
ru-RU: Отображение календаря при нажатии

en: Calendar always visible
ru-RU: Календарь всегда на виду

en: Resources are...
ru-RU: Ресурсы...

en: Customer selected
ru-RU: Выбранный клиент

en: Automatically assigned
ru-RU: Автоматически назначается

en: All dates are...
ru-RU: Все даты...

en: available by default
ru-RU: доступны по умолчанию

en: not-available by default
ru-RU: по умолчанию недоступна

en: Check rules against...
ru-RU: Проверьте правила на...

en: All blocks being booked
ru-RU: Все блоки забронированы

en: The starting block only
ru-RU: Только стартовый блок

en: Subscription Periods
ru-RU: Периоды подписки

en: Billing Period
ru-RU: Расчетный период

en: Expire After
ru-RU: Истекает после

en: Never expire
ru-RU: Срок годности не истек

en: Subscription Trial Period
ru-RU: Пробный период подписки

en: Allowed user roles
ru-RU: Разрешенные роли пользователей

en: Shipping methods
ru-RU: Способы доставки

en: Payment Methods
ru-RU: Способы оплаты

en: Product Attributes
ru-RU: Атрибуты продукта

en: Exclude Attributes
ru-RU: Исключить атрибуты

en: Products
ru-RU: Продукция

en: Exclude products
ru-RU: Исключить продукты

en: Max discount
ru-RU: Максимальная скидка

en: Coupon Validity
ru-RU: Срок действия купона

en: Validity Suffix
ru-RU: Суффикс достоверности

en: Coupon Title Prefix
ru-RU: Префикс названия купона

en: Coupon Title Suffix
ru-RU: Суффикс названия купона

en: Display message
ru-RU: Сообщение на дисплее

en: Disable Email Restriction
ru-RU: Отключить ограничение электронной почты

en: Exclude sale items
ru-RU: Исключить товары из распродажи

en: Individual use only
ru-RU: Только индивидуальное использование

en: Email message?
ru-RU: Сообщение электронной почты?

en: Allow free shipping
ru-RU: Разрешить бесплатную доставку

en: Auto Generate Coupon
ru-RU: Автогенерируемый купон

en: Is Pick Price of Product
ru-RU: Выбираем цену продукта

en: Coupon Is Visible Storewide
ru-RU: Купон можно увидеть во всем магазине

en: For new user only?
ru-RU: Только для новых пользователей?

en: Allowed emails
ru-RU: Разрешенные электронные письма

en: Address to look in
ru-RU: Адрес для поиска

en: Billing
ru-RU: Выставление счетов

en: Shipping
ru-RU: Доставка

en: Coupon expiry date
ru-RU: Дата истечения срока действия купона

en: Coupon expiry time
ru-RU: Срок действия купона

en: Product categories
ru-RU: Категории продуктов

en: Exclude categories
ru-RU: Исключить категории

en: Coupon shareable link
ru-RU: Ссылка для обмена купонами

en: Click to copy
ru-RU: Нажмите, чтобы скопировать

[ctx: order note]
note: translators: %s: list of item names
en: Added line items: %s by Smart Manager
ru-RU: Добавлены элементы строки: %s с помощью Smart Manager

[ctx: order note]
note: translators: 1: item name, 2: stock adjustment from -> to
en: Deleted "%1$s" and adjusted stock (%2$s) by Smart Manager
ru-RU: Удаление "%1$s" и корректировка запасов (%2$s) с помощью Smart Manager

[ctx: order note]
note: translators: %s: item name
en: Deleted "%s" by Smart Manager
ru-RU: Удаление "%s" с помощью Smart Manager

[ctx: order note]
note: translators: %s: Coupon name
en: Coupon applied: "%s", by Smart Manager
ru-RU: Применен купон: "%s", от Smart Manager

[ctx: order note]
note: translators: %s: Coupon name
en: Coupon removed: "%s", by Smart Manager
ru-RU: Купон удален: "%s", с помощью Smart Manager

[ctx: order note]
note: translators: %s: shipping method
en: Shipping method: %s
ru-RU: Способ доставки: %s

[ctx: order note]
note: translators: %s: fee name
en: Fee: %s
ru-RU: Плата: %s

[ctx: order note]
note: translators: %1$s: list of item names %2$d: from order id
en: Copied items: %s from order #%d, by Smart Manager
ru-RU: Скопировано товаров: %s из заказа #%d, с помощью Smart Manager

[ctx: process name]
en: Undo Tasks
ru-RU: Отмена заданий

[ctx: undo process args]
en: Undo process args
ru-RU: Отмена ошибок процесса

[ctx: process name]
en: Delete Tasks
ru-RU: Удаление заданий

[ctx: delete tasks]
en: No task ids found for deleting tasks
ru-RU: Идентификаторы задач для удаления не найдены

[ctx: delete task details]
en: No task detail ids found for deleting task details
ru-RU: Не найдены идентификаторы деталей задачи для удаления деталей задачи

[ctx: AFWC Affiliate Tags field name]
en: AFWC Affiliate Tags
ru-RU: Теги AFWC Affiliate

en: Nickname
ru-RU: Прозвище

[ctx: AFWC Is Affiliate field name]
en: AFWC Is Affiliate
ru-RU: AFWC является филиалом

[ctx: AFWC Referral URL ID field name]
en: AFWC Referral URL ID
ru-RU: Идентификатор URL реферала AFWC

[ctx: AFWC PayPal Email field name]
en: AFWC PayPal Email
ru-RU: Электронная почта AFWC PayPal

[ctx: AFWC Parent Chain field name]
en: AFWC Parent Chain
ru-RU: Родительская цепочка AFWC

[ctx: AFWC Lifetime Customers field name]
en: AFWC Lifetime Customers
ru-RU: Пожизненные клиенты AFWC

[ctx: AFWC Affiliate Form Description field name]
en: AFWC Affiliate Form Description
ru-RU: Описание формы партнерства AFWC

[ctx: AFWC Affiliate Form Contact field name]
en: AFWC Affiliate Form Contact
ru-RU: Контактная форма для партнеров AFWC

[ctx: AFWC Affiliate Skype Handle field name]
en: AFWC Affiliate Skype Handle
ru-RU: Skype-ручка партнера AFWC

[ctx: AFWC Additional Form Fields field name]
en: AFWC Additional Form Fields
ru-RU: Дополнительные поля формы AFWC

en: Email cannot be empty
ru-RU: Электронная почта не может быть пустой

en: Email already exists. Please enter another email.
ru-RU: Электронная почта уже существует. Пожалуйста, введите другой адрес электронной почты.

[ctx: create view response message]
en: Required params missing.
ru-RU: Отсутствуют необходимые параметры.

[ctx: create view response message]
en: Saved action with this name already exists
ru-RU: Сохраненное действие с таким именем уже существует

[ctx: create view response message]
en: View already exists. Please try another name
ru-RU: Вид уже существует. Пожалуйста, попробуйте другое имя

[ctx: update view response message]
en: Required params missing.
ru-RU: Отсутствуют необходимые параметры.

[ctx: delete view response message]
en: Required params missing.
ru-RU: Отсутствуют необходимые параметры.

[ctx: get saved bulk edit response message]
en: Required params missing.
ru-RU: Отсутствуют необходимые параметры.

en: Booked Product
ru-RU: Забронированный продукт

en: Member since
ru-RU: Участник с

en: Expires
ru-RU: Срок действия:

[ctx: background process notice]
en: Every 5 Seconds
ru-RU: Каждые 5 секунд

[ctx: batch handler params]
en: Batch handler params
ru-RU: Параметры пакетного обработчика

[ctx: batch handler update ids]
en: Batch handler update ids
ru-RU: Идентификаторы обновления пакетных обработчиков

[ctx: entire store]
en: All
ru-RU: Все

note: translators: 1. Error title 2. The bulk process
en: %1$s: The %2$s process has stopped. Please review the dashboard to check the status.
ru-RU: %1$s: Процесс %2$s остановлен. Пожалуйста, просмотрите приборную панель, чтобы проверить состояние.

note: translators: 1. Error title 2. The bulk process
en: Error
ru-RU: Ошибка

en: Important
ru-RU: Важно

en: request is running
ru-RU: запрос выполняется

en: in the background. You will be notified on
ru-RU: на заднем плане. Вы получите уведомление о

en: when it is completed.
ru-RU: когда она будет завершена.

en: Progress
ru-RU: Прогресс

en: Stop
ru-RU: Остановить

en: NOTE
ru-RU: ПРИМЕЧАНИЕ

en: for
ru-RU: для

en: completed successfully
ru-RU: успешно завершён

note: translators: %s: process name
en: Are you sure you want to stop the %s process? Click OK to stop.
ru-RU: Вы уверены, что хотите остановить процесс %s? Нажмите OK, чтобы остановить процесс.

[ctx: fatal error for callback]
en: Transactional email triggered fatal error for callback
ru-RU: Транзакционное письмо вызвало фатальную ошибку для обратного вызова

[ctx: percentage progress]
en: % completed
ru-RU: % выполненных

en: % Completed
ru-RU: % Выполнено

[ctx: process name]
en: Bulk edit / Batch update
ru-RU: Массовое редактирование / пакетное обновление

[ctx: process name]
en: Bulk Edit
ru-RU: Массовое редактирование

[ctx: update status]
note: translators: %s process name
en: %s failed
ru-RU: %s не удалось

[ctx: batch process]
en: No batch process params found
ru-RU: Не найдены параметры пакетного процесса

[ctx: background process notification]
en: records
ru-RU: записи

[ctx: background process notification]
en: record
ru-RU: запись

[ctx: background process notification]
en: entire store
ru-RU: весь магазин

[ctx: background process title]
note: translators: %1$1s: site title %2$2s: background process parameter name
en: [%1$1s] %2$2s process completed!
ru-RU: [%1$1s] %2$2s процесс завершен!

[ctx: bulk update process]
en: Bulk update posts batch failed
ru-RU: Пакетное обновление сообщений не удалось

en: Duplicated
ru-RU: Дублированный

en: Updated
ru-RU: Обновленный

[ctx: scheduled export email user display name]
en: there
ru-RU: там

[ctx: user name in bulk edit email content]
note: translators: %s: user display name
en: Hi %s,
ru-RU: Привет %s,

en: Smart Manager has successfully completed
ru-RU: Smart Manager успешно завершил

en: Below are the lists of updates done:
ru-RU: Ниже приведены списки выполненных обновлений:

en: Field
ru-RU: Поле

en: Action
ru-RU: Действие

en: Value
ru-RU: Значение

en: Records Updated
ru-RU: Обновление записей

en: If you like
ru-RU: Если вам нравится

en: Smart Manager
ru-RU: Умный менеджер

en: , please leave us a
ru-RU: Пожалуйста, оставьте нам сообщение

en: rating. A huge thank you from StoreApps in advance!
ru-RU: рейтинг. Заранее огромное спасибо от StoreApps!

[ctx: Email heading for scheduled export]
note: translators: %s: date
en: Orders Export for %s
ru-RU: Экспорт заказов для %s

[ctx: scheduled export email content]
note: translators: %s: user display name
en: Hi %s,
ru-RU: Привет %s,

[ctx: scheduled export email message]
note: translators: 1: Site title, 2: Date
en: Smart Manager has successfully completed your scheduled orders export for <strong>%1$s</strong>  on <strong>%2$s</strong>.
ru-RU: Smart Manager успешно завершил запланированный экспорт заказов для <strong>%1$s</strong> на <strong>%2$s</strong>.

[ctx: scheduled export email content]
en: You can download your CSV file using the link below:
ru-RU: Вы можете загрузить свой CSV-файл по ссылке ниже:

[ctx: scheduled export email content]
en: Download CSV File
ru-RU: Загрузить файл CSV

[ctx: scheduled export email content]
note: translators: %s: contact us link
en: If you have any questions or need help, feel free to reach out to our <a href="%s">support team</a>.
ru-RU: Если у вас возникли вопросы или вам нужна помощь, обращайтесь в нашу <a href="%s">службу поддержки</a>.

[ctx: scheduled export email content]
en: Best regards,
ru-RU: С наилучшими пожеланиями,

[ctx: scheduled export email content]
en: The Smart Manager Team
ru-RU: Команда Smart Manager

[ctx: scheduled export email content]
en: If you like
ru-RU: Если вам нравится

[ctx: scheduled export email content]
en: Smart Manager
ru-RU: Умный менеджер

[ctx: scheduled export email content]
en: , please leave us a
ru-RU: Пожалуйста, оставьте нам сообщение

[ctx: scheduled export email content]
en: rating. A huge thank you from StoreApps in advance!
ru-RU: рейтинг. Заранее огромное спасибо от StoreApps!

en: Billing Address
ru-RU: Адрес для выставления счетов

en: Shipping Address
ru-RU: Адрес доставки

en: Tel
ru-RU: Тел.

en: Product
ru-RU: Продукт

en: Quantity
ru-RU: Количество

en: Order Notes
ru-RU: Примечания к заказу

en: Order Discount
ru-RU: Заказать Скидка

en: Tax
ru-RU: Налог

en: Total
ru-RU: Всего

[ctx: advanced search notice for custom views]
en: Conditions cannot be edited when using Custom Views
ru-RU: Условия не могут быть отредактированы при использовании пользовательских представлений

[ctx: advanced search conditions]
note: translators: %1$d: Advanced search rule count %2$s: search conditions
en: %1$d condition%2$s
ru-RU: %1$d состояние%2$s

[ctx: side pannel - modal title]
en: Advanced Search
ru-RU: Расширенный поиск

[ctx: advanced search button title]
en: Search [ENTER]
ru-RU: Поиск [ENTER]

[ctx: advanced search button]
en: Search
ru-RU: Поиск

[ctx: notification]
note: translators: %s: pricing page link
en: Saved Searches available (Only in %s)
ru-RU: Доступны сохраненные поиски (только в %s)

[ctx: notification]
en: Pro
ru-RU: Про

[ctx: advanced search save button title]
en: Save
ru-RU: Сохранить

[ctx: advanced search save button]
en: Save
ru-RU: Сохранить

[ctx: advanced search button]
en: Clear
ru-RU: Очистить

[ctx: advanced search close button title]
en: Close [ESC]
ru-RU: Закрыть [ESC]

[ctx: advanced search content]
en: When
ru-RU: Когда

[ctx: advanced search option]
en: at least one
ru-RU: по крайней мере один

[ctx: advanced search content]
en: condition groups pass
ru-RU: группы условий проходят

[ctx: side panel - modal title]
en: Column Manager - Show/Hide Columns
ru-RU: Менеджер столбцов - показать/скрыть столбцы

[ctx: column manager button title]
en: Update [ENTER]
ru-RU: Обновление [ENTER]

[ctx: column manager button]
en: Update
ru-RU: Обновление

[ctx: column manager close button title]
en: Close [ESC]
ru-RU: Закрыть [ESC]

[ctx: setting label]
en: Automatically generate SKUs for WooCommerce products with blank values during CSV import
ru-RU: Автоматическое создание SKU для продуктов WooCommerce с пустыми значениями при импорте CSV

[ctx: delete button for image type settings]
en: Remove image
ru-RU: Удалить изображение

[ctx: side pannel - modal title]
en: Settings
ru-RU: Настройки

[ctx: settings button title]
en: Save [ENTER]
ru-RU: Сохранить [ENTER]

[ctx: settings button]
en: Save
ru-RU: Сохранить

[ctx: settings close button title]
en: Close [ESC]
ru-RU: Закрыть [ESC]

[ctx: banner heading]
en: Limited Period Offer
ru-RU: Ограниченное предложение

[ctx: banner content]
en: Get 50% off on Smart Manager Pro
ru-RU: Получите скидку 50% на Smart Manager Pro

[ctx: banner content]
en: Get 60% off on 3-year and 25% off on annual plans on Smart Manager Pro
ru-RU: Получите скидку 60% на 3-летние и 25% на годовые планы Smart Manager Pro

[ctx: banner content]
en: Upgrade now and take your productivity to the next level!
ru-RU: Обновитесь прямо сейчас и поднимите свою производительность на новый уровень!

[ctx: User message introduction for saved production hours]
en: production hours
ru-RU: часы работы

[ctx: User message conclusion for saved production hours]
en: with Smart Manager! 🎉
ru-RU: с помощью Smart Manager! 🎉

[ctx: Discount message introduction]
en: Claim your
ru-RU: Заявите о своем

[ctx: Discount message introduction]
en: 60% off on 3-year and 25% off on annual plans
ru-RU: Скидка 60% на 3-летние и 25% на годовые планы

[ctx: Discount message middle part]
en: to save additional
ru-RU: чтобы сэкономить дополнительные

[ctx: Discount message middle part]
en: hours
ru-RU: часы

[ctx: Discount message conclusion]
en: and unlock even more features!
ru-RU: и откройте еще больше возможностей!

[ctx: pricing table badge]
en: Popular
ru-RU: Популярные

[ctx: pricing license type]
en: 1 site (1 year)
ru-RU: 1 сайт (1 год)

[ctx: pricing table cta text]
en: Buy Now →
ru-RU: Купить сейчас →

[ctx: pricing table badge]
en: Best Seller
ru-RU: Лучший продавец

[ctx: pricing license type]
en: 5 sites (Annual)
ru-RU: 5 участков (ежегодно)

[ctx: pricing license type]
en: 1 site (3 years)
ru-RU: 1 сайт (3 года)

[ctx: testimonial heading]
en: I would happily pay five times for this product!
ru-RU: Я бы с радостью заплатил за этот продукт пять раз!

[ctx: testimonial content alt text]
en: Premium Top Rated WooCommerce Plugin
ru-RU: Премиум Top Rated WooCommerce Plugin

[ctx: testimonial content]
en: What really sold me on Smart Manager Pro was Bulk Edit. My assistant does not have to do any complex math now (earlier, I always feared she would make mistakes)! With Smart Manager, she has more free time at hand, so I asked her to set up auto responder emails. The response was phenomenal. Repeat sales were up by 19.5%.
ru-RU: Что действительно помогло мне приобрести Smart Manager Pro, так это функция Bulk Edit. Теперь моей помощнице не нужно делать сложные математические вычисления (раньше я всегда боялся, что она будет делать ошибки)! Благодаря Smart Manager у нее появилось больше свободного времени, и я попросил ее настроить автоматическую рассылку писем. Отклик был феноменальным. Повторные продажи выросли на 19,5 %.

[ctx: testimonial customer name alt text]
en: Jeff
ru-RU: Джефф

[ctx: testimonial customer name]
en: Jeff Smith
ru-RU: Джефф Смит

[ctx: pro features heading]
en: Smart Manager Pro: Packed with Tons of Powerful Features
ru-RU: Smart Manager Pro: Тонны мощных функций

[ctx: pro features content]
en: Upgrade now to enjoy advanced capabilities, enhanced features, improved performance, and premium support on demand.
ru-RU: Обновитесь сейчас, чтобы насладиться расширенными возможностями, улучшенными функциями, повышенной производительностью и первоклассной поддержкой по требованию.

[ctx: comparison table heading]
en: FEATURES
ru-RU: ОСОБЕННОСТИ

[ctx: comparison table heading]
en: LITE (FREE)
ru-RU: ЛАЙТ (БЕСПЛАТНО)

[ctx: comparison table features data]
en: Supported Post Types
ru-RU: Поддерживаемые типы постов

[ctx: comparison table features data]
en: Everything in Lite + WordPress Pages, Media, Users, SEO plugins, WooCommerce Subscriptions, Bookings, Memberships, Product Add-ons, Brands...
ru-RU: Все в Lite + WordPress Pages, Media, Users, SEO плагины, WooCommerce Subscriptions, Bookings, Memberships, Product Add-ons, Brands...

[ctx: comparison table features data]
en: all custom post types and their custom fields
ru-RU: все пользовательские типы постов и их пользовательские поля

[ctx: comparison table features data]
en: Inline (Direct) editing
ru-RU: Встроенное (прямое) редактирование

[ctx: comparison table features data]
en: Upto three records without saving
ru-RU: До трех записей без сохранения

[ctx: comparison table features data]
en: Unlimited
ru-RU: Неограниченное количество

[ctx: comparison table features data]
en: Add or Delete Records
ru-RU: Добавление или удаление записей

[ctx: comparison table features data]
en: Import products CSV
ru-RU: Импорт продуктов CSV

[ctx: comparison table features data]
en: Columns (Show / Hide / Sort)
ru-RU: Столбцы (показать / скрыть / отсортировать)

[ctx: comparison table features data]
en: WooCommerce Product Stock Log (Product History)
ru-RU: WooCommerce журнал запасов продукта (история продукта)

[ctx: comparison table features data]
en: Simple Search
ru-RU: Простой поиск

[ctx: comparison table features data]
en: Advanced Search Using “AND” Filter
ru-RU: Расширенный поиск с использованием фильтра "И"

[ctx: comparison table features data]
en: Advanced Search Using “OR” Filter
ru-RU: Расширенный поиск с использованием фильтра "ИЛИ"

[ctx: comparison table features data]
en: Saved Searches
ru-RU: Сохраненные поиски

[ctx: comparison table features data]
en: Bulk Edit / Batch Update
ru-RU: Массовое редактирование / пакетное обновление

[ctx: comparison table features data]
en: Set to, Append, Prepend, Increase / Decrease by %, Increase / Decrease by number, Set datetime to, Set date to, Set time to, Upload images and many more...
ru-RU: Установить в, Добавить, Предоставить, Увеличить / Уменьшить на %, Увеличить / Уменьшить на число, Установить дату в, Установить дату в, Установить время в, Загружать изображения и многое другое...

[ctx: comparison table features data]
en: Undo Inline & Bulk Edits
ru-RU: Отмена последовательного и массового редактирования

[ctx: comparison table features data]
en: Schedule Bulk Edits
ru-RU: Планирование массового редактирования

[ctx: comparison table features data]
en: Saved Bulk Edits
ru-RU: Сохраненные массовые правки

[ctx: comparison table features data]
en: Export All / Selected / Filtered Records As CSV
ru-RU: Экспорт всех / выбранных / отфильтрованных записей в формате CSV

[ctx: comparison table features data]
en: Only WooCommerce Products Stock Columns
ru-RU: Только WooCommerce продукты колонки акций

[ctx: comparison table features data]
en: All Columns
ru-RU: Все колонки

[ctx: comparison table features data]
en: Scheduled CSV Exports for WooCommerce Orders
ru-RU: Запланированный экспорт CSV для заказов WooCommerce

[ctx: comparison table features data]
en: Duplicate Single / Multiple Records
ru-RU: Дублирование одной / нескольких записей

[ctx: comparison table features data]
en: Duplicate All Records In A Single Click
ru-RU: Дублирование всех записей одним щелчком мыши

[ctx: comparison table features data]
en: Create Column Sets / Custom Views
ru-RU: Создание наборов столбцов / пользовательских представлений

[ctx: comparison table features data]
en: Print PDF Invoices
ru-RU: Печать счетов-фактур в формате PDF

[ctx: comparison table features data]
en: Print Packing Slips For WooCommerce Orders In Bulk
ru-RU: Печать упаковочных листов для массовых заказов WooCommerce

[ctx: comparison table features data]
en: Manage WordPress User Roles
ru-RU: Управление ролями пользователей WordPress

[ctx: comparison table features data]
en: User-role / user based dashboard restrictions
ru-RU: Ограничения приборной панели на основе ролей и пользователей

[ctx: comparison table features data]
en: View Customer Lifetime Value (LTV)
ru-RU: Просмотр пожизненной стоимости клиента (LTV)

[ctx: comparison table features data]
en: Manage Custom Taxonomies
ru-RU: Управление пользовательскими таксономиями

[ctx: comparison table features data]
en: Rename Column Headers
ru-RU: Переименование заголовков столбцов

[ctx: comparison table features data]
en: Support
ru-RU: Поддержка

[ctx: comparison table features data]
en: WordPress Forum
ru-RU: Форум WordPress

[ctx: comparison table features data]
en: Email, Phone, Video Calls
ru-RU: Электронная почта, телефон, видеозвонки

[ctx: comparison table features data]
en: Pricing
ru-RU: Ценообразование

[ctx: comparison table features data]
en: Buy Smart Manager Pro →
ru-RU: Купить Smart Manager Pro →

[ctx: testimonial heading]
en: "This is a life-saver!"
ru-RU: "Это спасение жизни!"

[ctx: testimonial content]
en: The plugin has saved me HOURS (maybe even days) of work! It
ru-RU: Этот плагин сэкономил мне часы (а может, и дни) работы! Это

[ctx: testimonial content]
en: makes tedious tasks really simple and quick
ru-RU: делает утомительные задачи очень простыми и быстрыми

[ctx: testimonial content]
en: The support team is fantastic too. Totally worth purchasing the premium version.
ru-RU: Служба поддержки тоже фантастическая. Стоит приобрести премиум-версию.

[ctx: testimonial customer name alt text]
en: The BBCream Girl
ru-RU: Девушка из BBCream

[ctx: testimonial customer name]
en: The BBCream Girl
ru-RU: Девушка из BBCream

[ctx: testimonial heading]
en: "A whole afternoon’s work in seconds"
ru-RU: "Целый день работы за несколько секунд".

[ctx: testimonial content]
en: We recommend Smart Manager Pro to everyone who is looking for an
ru-RU: Мы рекомендуем Smart Manager Pro всем, кто ищет

[ctx: testimonial content]
en: extremely multi-functional store manager
ru-RU: чрезвычайно многофункциональный управляющий магазином

[ctx: testimonial content]
en: The plugin is absolutely worth it. Never again without Smart Manager.
ru-RU: Плагин абсолютно того стоит. Никогда больше без Smart Manager.

[ctx: testimonial heading]
en: "20 or 30 times quicker store management"
ru-RU: "Управление магазином в 20 или 30 раз быстрее".

[ctx: testimonial content]
en: I've got over 200 products and dreaded managing them one by one. Smart Manager Pro plugin lets me do this so much quicker, probably 20 or 30 times quicker. It is an absolutely invaluable tool.
ru-RU: У меня более 200 товаров, и мне ужасно надоело управлять ими по одному. Плагин Smart Manager Pro позволяет мне делать это намного быстрее, возможно, в 20 или 30 раз быстрее. Это абсолютно бесценный инструмент.

[ctx: testimonial customer name alt text]
en: Brian Batcher
ru-RU: Брайан Батчер

[ctx: testimonial customer name]
en: Brian Batcher
ru-RU: Брайан Батчер

[ctx: section content]
en: Get your precious time back
ru-RU: Верните себе драгоценное время

[ctx: section heading]
en: 60 hours of work = 6 minutes with Smart Manager Pro
ru-RU: 60 часов работы = 6 минут с Smart Manager Pro

[ctx: section content]
en: Stop opening each product to edit price, stock, category, description, and other data.
ru-RU: Откройте каждый товар, чтобы отредактировать цену, запас, категорию, описание и другие данные.

[ctx: section content]
en: Switch to Smart Manager Pro and spend your time wisely.
ru-RU: Перейдите на Smart Manager Pro и тратьте свое время с умом.

[ctx: section content]
en: Say goodbye to frustration, stress, and calculation errors that keep piling up.
ru-RU: Попрощайтесь с разочарованием, стрессом и ошибками в расчетах, которые постоянно накапливаются.

[ctx: time spent using traditional way section heading]
en: Mundane store tasks without using Smart Manager
ru-RU: Рутинные задачи магазина без использования Smart Manager

[ctx: time spent using traditional way section content]
en: Add one new product or edit details → 3 mins
ru-RU: Добавьте один новый продукт или отредактируйте детали → 3 минуты

[ctx: time spent using traditional way section content]
en: Open and edit 1000s of products one-by-one → 3 hours – 30 hours
ru-RU: Открывайте и редактируйте 1000 продуктов по одному → 3 часа - 30 часов

[ctx: time spent using traditional way section content]
en: Search any record to make edits → 3 mins
ru-RU: Поиск любой записи для внесения правок → 3 мин.

[ctx: time spent using traditional way section content]
en: Create 1000s of duplicates → 3 hours – 30 hours
ru-RU: Создание 1000 дубликатов → 3 часа - 30 часов

[ctx: time spent using traditional way section content]
en: Search and delete products → 3 mins
ru-RU: Поиск и удаление продуктов → 3 минуты

[ctx: time spent using traditional way section content]
en: Total ≈ 6 hours – 60 hours
ru-RU: Всего ≈ 6 часов - 60 часов

[ctx: time spent using smart manager section heading]
en: Using Smart Manager
ru-RU: Использование Smart Manager

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: 30 seconds (Inline edit)
ru-RU: 30 секунд (последовательное редактирование)

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: 2 mins (Bulk edit)
ru-RU: 2 минуты (объемное редактирование)

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: 1 min (Search & Edit)
ru-RU: 1 мин (поиск и редактирование)

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: 2 mins (Duplicate)
ru-RU: 2 минуты (дубликат)

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: 1 min (Search & Delete)
ru-RU: 1 мин (поиск и удаление)

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: ≈ 6 minutes
ru-RU: ≈ 6 минут

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: And it's not just products –
ru-RU: И речь идет не только о продуктах.

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: save time in editing orders, coupons, blog posts, users, WordPress post types, WordPress taxonomies and more.
ru-RU: экономить время на редактировании заказов, купонов, записей в блогах, пользователей, типов записей WordPress, таксономий WordPress и многого другого.

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: Experience a 10x productivity boost and massive time-savings with Smart Manager Pro!
ru-RU: Повысьте производительность в 10 раз и сэкономьте массу времени с помощью Smart Manager Pro!

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: Reclaim precious time.
ru-RU: Верните себе драгоценное время.

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: to nurture your business and cherish moments with loved ones. If you're ready for a life with
ru-RU: чтобы развивать свой бизнес и лелеять моменты общения с близкими. Если вы готовы к жизни с

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: more freedom and fulfillment
ru-RU: больше свободы и самореализации

[ctx: time spent using smart manager section content]
en: , Smart Manager is your solution.
ru-RU: Smart Manager - это ваше решение.

[ctx: pricing page cta]
en: Select a Plan Now →
ru-RU: Выберите план сейчас →

[ctx: footer heading]
en: Still hesitant? Buy with confidence – you’re in good hands
ru-RU: Все еще сомневаетесь? Покупайте с уверенностью - вы в надежных руках

[ctx: footer content]
en: You’re buying from the best!
ru-RU: Вы покупаете у лучших!

[ctx: footer content]
en: Rest assured that you will be well taken care of when you buy from StoreApps.
ru-RU: Будьте уверены, что о вас хорошо позаботятся, когда вы покупаете в StoreApps.

[ctx: footer content - storeapps benefits list]
en: Top selling plugins for marketing and store management
ru-RU: Самые продаваемые плагины для маркетинга и управления магазином

[ctx: footer content - storeapps benefits list]
en: Official WooCommerce
ru-RU: Официальная WooCommerce

[ctx: footer content - storeapps benefits list]
en: and GoDaddy partner
ru-RU: и партнер GoDaddy

[ctx: footer content - storeapps benefits list]
en: Founded in 2011, one of the early Woo third party developers
ru-RU: Основанная в 2011 году, одна из первых сторонних разработчиков Woo.

[ctx: footer content - storeapps benefits list]
en: 40k+ customers
ru-RU: 40k+ клиентов

[ctx: footer content - storeapps benefits list]
en: 300k+ users, millions of downloads
ru-RU: 300 тысяч пользователей, миллионы загрузок

[ctx: footer content - storeapps benefits list]
en: Consistent 5 star review ratings
ru-RU: Постоянные 5-звездочные рейтинги отзывов

[ctx: footer content - storeapps benefits list]
en: community contributor
ru-RU: участник сообщества

[ctx: footer content - storeapps benefits list]
en: sponsor, speaker.
ru-RU: спонсор, спикер.

[ctx: footer content - trust badge alt text]
en: Guaranteed Safe Checkout
ru-RU: Гарантированная безопасная проверка

[ctx: footer content - trust badge alt text]
en: Friendly support from top quality developers
ru-RU: Дружеская поддержка от высококлассных разработчиков

[ctx: footer content]
en: Our plugins are easy to use. We also have ample documentation. But whenever you need further assistance, you will get support from the same people who develop these plugins! We make sure you succeed!
ru-RU: Наши плагины просты в использовании. У нас также есть обширная документация. Но если вам понадобится дополнительная помощь, вы получите поддержку от тех же людей, которые разрабатывают эти плагины! Мы заботимся о том, чтобы вы добились успеха!

[ctx: footer content - storeapps team image alt text]
en: StoreApps team is on your side
ru-RU: Команда StoreApps на вашей стороне

[ctx: access privilege settings side pannel - modal title]
en: Privilege Settings
ru-RU: Настройки привилегий

[ctx: access privilege settings description]
en: Manage dashboards access for user roles and users
ru-RU: Управление доступом к приборным панелям для пользовательских ролей и пользователей

[ctx: access privilege settings description]
en: Note: The privilege setting for a user email will always take precedence over a user role
ru-RU: Примечание: Настройка привилегий для электронной почты пользователя всегда будет иметь приоритет над ролью пользователя.

[ctx: tooltip]
en: Import CSV
ru-RU: Импорт CSV

[ctx: button]
en: Import CSV
ru-RU: Импорт CSV

[ctx: checkbox for displaying WooCommerce product variations]
en: Show Variations
ru-RU: Показать варианты

[ctx: export button]
en: Selected Records - Stock Columns
ru-RU: Выбранные записи - Колонки запасов

[ctx: export button]
en: Selected Records - Visible Columns
ru-RU: Выбранные записи - видимые столбцы

[ctx: export button]
en: Entire Store - Stock Columns
ru-RU: Весь магазин - колонки запасов

[ctx: export button]
en: Entire Store - Visible Columns
ru-RU: Весь магазин - видимые столбцы

[ctx: export button]
en: All Items In Search Results - Stock Columns
ru-RU: Все элементы в результатах поиска - колонки акций

[ctx: export button]
en: All Items In Search Results - Visible Columns
ru-RU: Все элементы в результатах поиска - видимые столбцы

[ctx: product import csv modal content]
en: <strong>Note:</strong> Auto-generation of SKUs is enabled. Products with blank SKUs in your CSV will have SKUs automatically assigned during import.<br><br> To disable this, uncheck the <strong>“Automatically generate SKUs for WooCommerce products with blank values during CSV import”</strong>, setting under <strong>Settings > General Settings</strong>, then re-try the import.
ru-RU: <strong>Примечание:</strong> Автоматическая генерация SKU включена. Продуктам с пустыми значениями SKU в CSV будут автоматически присвоены SKU во время импорта.<br><br> Чтобы отключить эту функцию, снимите флажок <strong>"Автоматически генерировать SKU для продуктов WooCommerce с пустыми значениями во время импорта CSV"</strong> в разделе <strong>Настройки &gt; Общие настройки</strong>, а затем повторите попытку импорта.

[ctx: modal title]
en: Attention!
ru-RU: Внимание!

[ctx: WooCommerce product attributes list]
en: Custom product attribute
ru-RU: Пользовательский атрибут продукта

[ctx: visibility option for WooCommerce product attributes]
en: Visible on the product page
ru-RU: Видно на странице товара

[ctx: use for variations option for WooCommerce product attributes]
en: Used for variations
ru-RU: Используется для вариаций

[ctx: position checkbox for WooCommerce product attributes]
en: Position:
ru-RU: Должность:

[ctx: placeholder]
en: Pipe (|) separate terms
ru-RU: Трубка (|) разделяет термины

[ctx: placeholder]
en: Select terms
ru-RU: Выберите термины

[ctx: button for selecting WooCommerce product attribute]
en: Select all
ru-RU: Выбрать все

[ctx: button for selecting WooCommerce product attribute]
en: Select none
ru-RU: Выберите нет

[ctx: placeholder]
en: Name
ru-RU: Имя

[ctx: add attribute button for WooCommerce products]
en: Add
ru-RU: Добавить

[ctx: modal title]
en: Attribute
ru-RU: Атрибут

[ctx: button]
en: Ok
ru-RU: Хорошо

[ctx: select options - operator for 'text' data type fields]
en: starts with
ru-RU: начинается с

[ctx: select options - operator for 'text' data type fields]
en: ends with
ru-RU: заканчивается

[ctx: select options - operator for 'text' data type fields]
en: any of
ru-RU: любой из

[ctx: select options - operator for 'text' data type fields]
en: not starts with
ru-RU: не начинается с

[ctx: select options - operator for 'text' data type fields]
en: not ends with
ru-RU: не заканчивается

[ctx: select options - operator for 'text' data type fields]
en: not any of
ru-RU: ни один из

[ctx: bottom bar button]
note: translators: %s: dashboard display name
en: Load More %s
ru-RU: Загрузить больше %s

[ctx: modal content]
note: translators: %1$s: dashboard display name %2$s: success message %3$s: pricing page link
en: For managing %1$s, %2$s %3$s version
ru-RU: Для управления %1$s, %2$s %3$s версия

[ctx: modal content]
en: Pro
ru-RU: Про

[ctx: search type]
en: Advanced
ru-RU: Расширенный

[ctx: search type]
en: Simple
ru-RU: Простой

[ctx: placeholder]
en: Type to search...
ru-RU: Введите для поиска...

[ctx: tooltip]
en: Click to add/edit condition
ru-RU: Нажмите, чтобы добавить/изменить условие

[ctx: search conditions]
note: translators: %1$d: Advanced search rule count %2$s: search conditions
en: %1$d condition%2$s
ru-RU: %1$d состояние%2$s

[ctx: dashboard option groups]
en: Common post types
ru-RU: Распространенные типы постов

[ctx: dashboard option groups]
en: Common taxonomies
ru-RU: Общие таксономии

[ctx: dashboard option groups]
en: Recently used views
ru-RU: Недавно использованные виды

[ctx: dashboard option groups]
en: Other post types
ru-RU: Другие типы постов

[ctx: dashboard option groups]
en: Other taxonomies
ru-RU: Другие таксономии

[ctx: dashboard option groups]
en: Other saved views
ru-RU: Другие сохраненные виды

[ctx: saved searches option groups]
en: Saved searches
ru-RU: Сохраненные поиски

[ctx: button for creating new bulk edit]
en: New
ru-RU: Новый

[ctx: manage button for scheduled bulk edit actions]
en: Manage Scheduled edits
ru-RU: Управление запланированными правками

[ctx: dashboard option groups]
en: All post types
ru-RU: Все типы сообщений

[ctx: dashboard option groups]
en: All taxonomies
ru-RU: Все таксономии

[ctx: tooltip]
note: translators: %s: search type
en: Switch to %s
ru-RU: Переключитесь на %s

[ctx: search type]
note: translators: %s: search type
en: %s Search
ru-RU: %s Поиск

[ctx: tooltip]
en: General settings
ru-RU: Общие настройки

[ctx: settings button]
en: General settings
ru-RU: Общие настройки

[ctx: tooltip]
en: Access Privilege settings
ru-RU: Настройки привилегий доступа

[ctx: access privilege settings button]
en: Access Privilege Settings
ru-RU: Настройки привилегий доступа

[ctx: tooltip]
en: Bulk Edit
ru-RU: Массовое редактирование

[ctx: button]
en: Bulk Edit
ru-RU: Массовое редактирование

[ctx: tooltip]
en: Save
ru-RU: Сохранить

[ctx: button]
en: Save
ru-RU: Сохранить

[ctx: tooltip]
en: Add Row
ru-RU: Добавить строку

[ctx: button]
en: Add Row
ru-RU: Добавить строку

[ctx: tooltip]
en: Duplicate
ru-RU: Дубликат

[ctx: button]
en: Duplicate
ru-RU: Дубликат

[ctx: duplicate button]
en: Selected Records
ru-RU: Избранные записи

[ctx: duplicate button]
en: Entire Store
ru-RU: Весь магазин

[ctx: tooltip]
en: Delete
ru-RU: Удалить

[ctx: button]
en: Delete
ru-RU: Удалить

[ctx: delete button]
en: Move to Trash
ru-RU: Переместить в корзину

[ctx: delete button]
en: Delete Permanently
ru-RU: Удалить навсегда

[ctx: tooltip]
en: Custom Views
ru-RU: Пользовательские виды

[ctx: button]
en: Custom Views
ru-RU: Пользовательские виды

[ctx: custom view button]
en: Create
ru-RU: Создать

[ctx: custom view button]
en: Update
ru-RU: Обновление

[ctx: custom view button]
en: Delete
ru-RU: Удалить

[ctx: button]
en: Export CSV
ru-RU: Экспорт CSV

[ctx: tooltip]
en: Print Invoice
ru-RU: Печать счета-фактуры

[ctx: button]
en: Print Invoice
ru-RU: Печать счета-фактуры

[ctx: tooltip]
en: Show / Hide Columns
ru-RU: Показать / скрыть столбцы

[ctx: button]
en: Columns
ru-RU: Колонны

[ctx: checkbox for displaying current dashboard tasks]
en: Show Tasks
ru-RU: Показать задачи

[ctx: tooltip]
en: Load more records
ru-RU: Загрузить больше записей

[ctx: export button]
en: All Items In Search Results
ru-RU: Все элементы в результатах поиска

[ctx: export button]
en: Entire Store
ru-RU: Весь магазин

[ctx: duplicate button]
en: All Items In Search Results
ru-RU: Все элементы в результатах поиска

[ctx: bottom bar status]
note: translators: %s: dashboard display name
en: No %s Found
ru-RU: Не найдено %s

[ctx: bottom bar status]
note: translators: %1$d: number of display records %2$s: dashboard display name
en: %1$d %2$s loaded
ru-RU: %1$d %2$s загружено

[ctx: bottom bar status]
note: translators: %1$d: number of total records %2$d: number of display records %3$s: dashboard display name
en: %1$d of %2$d %3$s loaded
ru-RU: %1$d из %2$d %3$s загружены

[ctx: tooltip]
en: Remove gallery image
ru-RU: Удалить изображение из галереи

[ctx: process name]
en: Inline Edit
ru-RU: Редактирование в линию

[ctx: search switch notice for custom views]
en: Cannot switch search when using Custom Views
ru-RU: Невозможно переключить поиск при использовании пользовательских представлений

[ctx: simple search notice for custom views]
en: Search string cannot be edited when using Custom Views
ru-RU: Строка поиска не может быть отредактирована при использовании пользовательских представлений

[ctx: notification]
en: Please edit a record
ru-RU: Пожалуйста, отредактируйте запись

[ctx: notification]
en: Please enter user email
ru-RU: Введите адрес электронной почты пользователя

[ctx: notification]
en: Enable
ru-RU: Включить

[ctx: notification]
en: User Email
ru-RU: Электронная почта пользователя

[ctx: notification]
en: column if not enabled using
ru-RU: столбец, если он не включен с помощью

[ctx: notification]
en: column show/hide functionality
ru-RU: Функции отображения/скрытия колонок

[ctx: notification]
en: To permanently delete records
ru-RU: Чтобы навсегда удалить записи

[ctx: notification]
en: upgrade to Pro
ru-RU: обновление до Pro

[ctx: notification]
en: Please select a record
ru-RU: Пожалуйста, выберите запись

[ctx: notification]
en: To delete more than
ru-RU: Чтобы удалить более

[ctx: notification]
en: records at a time
ru-RU: записи за один раз

[ctx: modal content]
en: permanently delete
ru-RU: окончательно удалить

[ctx: modal content]
en: trash
ru-RU: мусор

[ctx: modal content]
note: translators: %s: action name
en: Are you sure you want to %s
ru-RU: Вы уверены, что хотите %s

[ctx: modal content]
en: the selected
ru-RU: выбранный

[ctx: modal content]
en: records
ru-RU: записи

[ctx: modal content]
en: record
ru-RU: запись

[ctx: modal content]
note: translators: %1$s: action name %2$s: dashboard display name
en: Are you sure you want to %1$s the %2$s?
ru-RU: Вы уверены, что хотите %1$s %2$s?

[ctx: modal content]
en: all
ru-RU: все

[ctx: modal content]
note: translators: %s: action name
en: Are you sure you want to %s?
ru-RU: Вы уверены, что хотите %s?

[ctx: modal content]
en: all items in search results
ru-RU: все элементы в результатах поиска

[ctx: modal content]
en: Note: Looking to
ru-RU: Примечание: Ищем

[ctx: modal content]
en: delete all
ru-RU: удалить всё

[ctx: modal content]
en: the records?
ru-RU: записи?

[ctx: modal content]
en: Upgrade to Pro
ru-RU: Обновление до Pro

[ctx: modal content]
note: translators: %s: pricing page link
en: This feature is available only in the %s version
ru-RU: Эта функция доступна только в версии %s

[ctx: notification]
en: For editing more records upgrade to Pro
ru-RU: Для редактирования большего количества записей перейдите на версию Pro

[ctx: modal title]
note: translators: %s: dashboard display name
en: Add %s(s)
ru-RU: Добавить %s(s)

[ctx: modal content]
note: translators: %s: dashboard display name
en: Enter how many new %s(s) to create!
ru-RU: Введите, сколько новых %s(ов) нужно создать!

[ctx: button]
en: Create
ru-RU: Создать

[ctx: button]
en: Cancel
ru-RU: Отмена

[ctx: notification]
note: translators: %s: pricing page link
en: Custom Views available (Only in %s)
ru-RU: Доступны пользовательские виды (только в %s)

[ctx: modal content]
en: This will
ru-RU: Это позволит

[ctx: modal content]
en: delete
ru-RU: удалить

[ctx: modal content]
en: the current view. Are you sure you want to continue?
ru-RU: текущий вид. Вы уверены, что хотите продолжить?

[ctx: notification]
en: View deleted successfully!
ru-RU: Просмотр успешно удален!

[ctx: notification]
en: Comming soon
ru-RU: Скоро будет

[ctx: modal content]
en: This will duplicate only the records in posts, postmeta and related taxonomies.
ru-RU: При этом будут продублированы только записи в постах, постметах и связанных с ними таксономиях.

[ctx: modal content]
en: Are you sure you want to duplicate the
ru-RU: Вы уверены, что хотите продублировать

[ctx: modal description]
note: translators: %s: Bulk Edit doc link
en: You can change/update multiple fields of the entire store OR for selected items using the Bulk Edit feature. Refer to this doc on %s or watch the video below.
ru-RU: Вы можете изменить/обновить несколько полей во всем магазине или для выбранных товаров с помощью функции массового редактирования. Обратитесь к этому документу по %s или посмотрите видео ниже.

[ctx: modal description]
en: how to do bulk edit
ru-RU: как сделать массовое редактирование

[ctx: modal title]
en: Biggest Time Saver
ru-RU: Самая большая экономия времени

[ctx: modal title]
note: translators: %s: pricing page link
en: (Only in %s)
ru-RU: (Только в %s)

[ctx: modal title]
en: Pro
ru-RU: Про

[ctx: modal title]
en: Export CSV of
ru-RU: Экспорт CSV из

[ctx: modal description]
en: You can export selected/all records OR filtered records (using Simple Search or Advanced Search) by simply clicking on the Export CSV button at the bottom right of the grid.
ru-RU: Вы можете экспортировать выбранные/все записи ИЛИ отфильтрованные записи (с помощью простого или расширенного поиска), просто нажав на кнопку Export CSV в правом нижнем углу сетки.

[ctx: button]
en: Upgrade Now
ru-RU: Обновить сейчас

[ctx: notification]
note: translators: %s: pricing page link
en: Duplicate Records (Only in %s)
ru-RU: Дублирование записей (только в %s)

[ctx: columns settings description]
en: Drag the enabled columns to the right to disable them and vise-versa. Drag the columns top or bottom to rearrange their position in the grid.
ru-RU: Перетащите включенные столбцы вправо, чтобы отключить их, и наоборот. Перетащите столбцы вверх или вниз, чтобы изменить их положение в сетке.

[ctx: columns settings description]
note: translators: %s: reset columns link
en: Click %s to reset the Columns order to default.
ru-RU: Нажмите %s, чтобы вернуть порядок столбцов к стандартному.

[ctx: columns settings description]
en: here
ru-RU: здесь

[ctx: columns settings searchbox heading]
en: Enabled
ru-RU: Включено

[ctx: placeholder]
en: Search For Enabled Columns...
ru-RU: Поиск включенных столбцов...

[ctx: columns settings searchbox heading]
en: Disabled
ru-RU: Инвалид

[ctx: placeholder]
en: Search For Disabled Columns...
ru-RU: Поиск отключенных колонн...

[ctx: notification]
en: You have entered incorrect data in the highlighted cells.
ru-RU: Вы ввели неверные данные в выделенные ячейки.

[ctx: modal title]
en: Note
ru-RU: Примечание

[ctx: modal title]
en: Warning
ru-RU: Внимание

[ctx: modal content]
en: Are you sure?
ru-RU: Вы уверены?

[ctx: button]
en: Yes
ru-RU: Да

[ctx: button]
en: No
ru-RU: Нет

[ctx: notification]
en: Settings saved successfully!
ru-RU: Настройки успешно сохранены!

[ctx: export button]
en: Selected Records
ru-RU: Избранные записи

[ctx: schedule export button]
en: Schedule Export
ru-RU: Экспорт расписания

[ctx: manage scheduled exports button]
en: Manage Scheduled Exports
ru-RU: Управление запланированным экспортом

[ctx: bottom bar display name for tasks]
en: Tasks
ru-RU: Задачи

[ctx: gallery modal title]
en: Gallery Images
ru-RU: Галерея изображений

[ctx: button]
en: Add
ru-RU: Добавить

[ctx: button]
en: Add images to product gallery
ru-RU: Добавьте изображения в галерею товаров

[ctx: button]
en: Add to gallery
ru-RU: Добавить в галерею

[ctx: tooltip]
en: (Click to sort)
ru-RU: (Нажмите, чтобы отсортировать)

[ctx: modal content]
en: Are you sure you want to export the
ru-RU: Вы уверены, что хотите экспортировать

[ctx: modal content]
en: You have unsaved changes. Are you sure you want to continue?
ru-RU: У вас есть несохраненные изменения. Вы уверены, что хотите продолжить?

[ctx: select options - operator for 'dropdown' data type fields]
en: is
ru-RU: это

[ctx: select options - operator for 'dropdown' data type fields]
en: is not
ru-RU: не

[ctx: select options - operator for 'text' data type fields]
en: is
ru-RU: это

[ctx: select options - operator for 'text' data type fields]
en: contains
ru-RU: содержит

[ctx: select options - operator for 'text' data type fields]
en: is not
ru-RU: не

[ctx: select options - operator for 'text' data type fields]
en: not contains
ru-RU: не содержит

[ctx: progressbar modal title]
en: Please Wait
ru-RU: Пожалуйста, подождите

[ctx: progressbar modal content]
en: Initializing...
ru-RU: Инициализация...

[ctx: progressbar modal content]
en: Continue in background
ru-RU: Продолжение на заднем плане

[ctx: bulk edit default action for WooCommerce product attribute]
en: Select Attribute
ru-RU: Выберите атрибут

[ctx: bulk edit default action for WooCommerce product category]
en: Select Action
ru-RU: Выберите действие

[ctx: bulk edit option for WooCommerce product category]
en: set to
ru-RU: установленный на

[ctx: bulk edit option for WooCommerce product category]
en: add to
ru-RU: добавить к

[ctx: bulk edit option for WooCommerce product category]
en: remove from
ru-RU: удалять из

[ctx: radio - bulk edit]
en: All
ru-RU: Все

[ctx: placeholder]
en: Enter Attribute name...
ru-RU: Введите имя атрибута...

[ctx: placeholder]
en: Enter values...
ru-RU: Введите значения...

[ctx: tooltip]
en: For more than one values, use pipe (|) as delimiter
ru-RU: Для нескольких значений используйте разделитель в виде трубы (|).

[ctx: Bulk Edit option for WooCommerce order line items]
en: Line items
ru-RU: Линейные позиции

[ctx: Bulk Edit option for WooCommerce order line items]
en: add coupon
ru-RU: добавить купон

[ctx: Bulk Edit option for WooCommerce order line items]
en: remove coupon
ru-RU: удалить купон

[ctx: Bulk Edit option for WooCommerce order line items]
en: copy coupon from
ru-RU: скопируйте купон из

[ctx: Bulk Edit option for WooCommerce order line items]
en: add product
ru-RU: добавить продукт

[ctx: Bulk Edit option for WooCommerce order line items]
en: remove product
ru-RU: удалить продукт

[ctx: Bulk Edit option for WooCommerce order line items]
en: copy product from
ru-RU: копировать продукт из

[ctx: Bulk Edit option for WooCommerce order line items]
en: copy from
ru-RU: копия из

[ctx: Bulk Edit option for WooCommerce shop order - order notes]
en: add to
ru-RU: добавить к

[ctx: Bulk Edit option for WooCommerce shop order - order notes]
en: remove from
ru-RU: удалять из

[ctx: progressbar modal title]
en: Duplicate Records
ru-RU: Дублирующие записи

[ctx: modal title]
en: Custom Views
ru-RU: Пользовательские виды

[ctx: modal content]
en: Create a custom view to save selected columns from a dashboard. Use it for saved searches, giving specific columns access to other users, etc.
ru-RU: Создайте пользовательское представление для сохранения выбранных столбцов из приборной панели. Используйте его для сохраненных поисков, предоставления доступа к определенным столбцам другим пользователям и т. д.

[ctx: placeholder]
en: Give a name to this view
ru-RU: Дайте имя этому виду

[ctx: checkbox for custom view access]
en: Public
ru-RU: Общественность

[ctx: description]
en: Marking this view public will make it available to all users with access to Smart Manager.
ru-RU: Если отметить это представление как общедоступное, оно станет доступно всем пользователям, имеющим доступ к Smart Manager.

[ctx: checkbox to save dashboard along with save columns]
en: Save dashboard along with save columns
ru-RU: Сохранение приборной панели вместе с сохранением колонок

[ctx: checkbox to save advanced search conditions]
en: Save Advanced Search conditions
ru-RU: Сохранить условия расширенного поиска

[ctx: notifiacation]
en: You must select at least one option before saving
ru-RU: Перед сохранением необходимо выбрать хотя бы один вариант

[ctx: placeholder]
en: Enter a value...
ru-RU: Введите значение...

[ctx: bulk edit option]
en: All Items In Search Results
ru-RU: Все элементы в результатах поиска

[ctx: bulk edit option]
en: All Items In Store
ru-RU: Все товары в магазине

[ctx: bulk edit option]
en: Selected Items
ru-RU: Избранные предметы

[ctx: bulk edit field]
en: Select Field
ru-RU: Выберите поле

[ctx: bulk edit default action]
en: Select Action
ru-RU: Выберите действие

[ctx: bulk edit action]
en: set to
ru-RU: установленный на

[ctx: button]
en: Update
ru-RU: Обновление

[ctx: button]
en: Reset
ru-RU: Сброс

[ctx: modal title]
en: Bulk Edit
ru-RU: Массовое редактирование

[ctx: placeholder]
note: translators: %s: dashboard display name
en: Select %s
ru-RU: Выберите %s

[ctx: placeholder]
en: Search for...
ru-RU: Поиск...

[ctx: placeholder]
en: Replace with...
ru-RU: Замените на...

[ctx: tooltip]
en: Undo
ru-RU: Отменить

[ctx: button]
en: Undo
ru-RU: Отменить

[ctx: undo button]
en: Selected Tasks
ru-RU: Выбранные задачи

[ctx: undo button]
en: All Tasks
ru-RU: Все задания

[ctx: delete tasks button]
en: Selected Tasks
ru-RU: Выбранные задачи

[ctx: delete tasks button]
en: All Tasks
ru-RU: Все задания

[ctx: process title]
note: translators: %s: Task process content
en: Edited %s
ru-RU: Отредактировано %s

[ctx: modal title]
en: Task Title
ru-RU: Название задачи

[ctx: title placeholder]
en: Enter desired title here...
ru-RU: Введите желаемое название...

[ctx: modal description]
note: translators: %s: Undo modal description
en: Name the task for easier reference and future actions, especially for %s option. A pre-filled title has been suggested based on your changes.
ru-RU: Назовите задачу, чтобы было удобнее обращаться к ней и выполнять будущие действия, особенно для варианта %s. Предварительно заполненное название было предложено на основе ваших изменений.

[ctx: modal description]
en: Undo
ru-RU: Отменить

[ctx: modal title]
en: Schedule Bulk Edit
ru-RU: Массовое редактирование расписания

[ctx: modal title]
en: Title
ru-RU: Название

[ctx: notification]
en: Please select your desired date & time for scheduling an action.
ru-RU: Пожалуйста, выберите желаемую дату и время для планирования акции.

[ctx: progressbar modal title]
en: Delete Records
ru-RU: Удалить записи

[ctx: progressbar modal title]
en: Undo Tasks
ru-RU: Отмена заданий

[ctx: progressbar modal title]
en: Delete Tasks
ru-RU: Удаление заданий

[ctx: notification]
en: Please select a task
ru-RU: Пожалуйста, выберите задание

[ctx: access privilege settings notification]
en: Privilege settings saved successfully!
ru-RU: Настройки привилегий успешно сохранены!

[ctx: saved search dashboards list modal title]
en: Select Dashboard
ru-RU: Выберите приборную панель

[ctx: dashboard display test]
en: Choose a dashboard where you want to apply this saved search.
ru-RU: Выберите приборную панель, к которой вы хотите применить сохраненный поиск.

[ctx: label]
en: Start Time
ru-RU: Время начала

[ctx: placeholder]
en: Select future date
ru-RU: Выберите будущую дату

[ctx: label]
en: Export Interval
ru-RU: Интервал экспорта

[ctx: placeholder]
en: Interval
ru-RU: Интервал

[ctx: interval unit]
en: Days
ru-RU: Дни

[ctx: label]
en: Email
ru-RU: Электронная почта

[ctx: placeholder]
en: Enter email for CSV link
ru-RU: Введите адрес электронной почты для получения ссылки на CSV

[ctx: label]
en: Order Statuses
ru-RU: Статусы заказов

[ctx: modal description]
en: Notes:
ru-RU: Примечания:

[ctx: modal description]
en: Scheduled actions follow timezone of your site. Avoid overlaps to prevent delays.
ru-RU: Запланированные действия соответствуют часовому поясу вашего сайта. Избегайте накладок, чтобы избежать задержек.

[ctx: modal description]
en: If the CSV export link is unavailable, the file can be accessed directly from the
ru-RU: Если ссылка на экспорт в формате CSV недоступна, файл можно получить непосредственно из раздела

[ctx: placeholder]
en: Leave blank to include all order statuses.
ru-RU: Оставьте пустым, чтобы включить все статусы заказов.

[ctx: validation message]
en: Please enter a valid email address.
ru-RU: Пожалуйста, введите действительный адрес электронной почты.

[ctx: validation message]
en: Please select a start time.
ru-RU: Пожалуйста, выберите время начала.

[ctx: validation message]
en: Start time must be at least 2 hours from now.
ru-RU: Время начала должно быть не менее чем через 2 часа.

[ctx: validation message]
en: Please select an export interval.
ru-RU: Пожалуйста, выберите интервал экспорта.

[ctx: error message]
en: Error in scheduling export, please try again later
ru-RU: Ошибка при планировании экспорта, повторите попытку позже

[ctx: bulk edit action - 'date' fields]
en: increase by
ru-RU: увеличиваться на

[ctx: bulk edit action - 'date' fields]
en: decrease by
ru-RU: уменьшиться на

[ctx: bulk edit action - 'number' fields]
en: increase by %
ru-RU: увеличение на %

[ctx: bulk edit action - 'number' fields]
en: decrease by %
ru-RU: снижение на %

[ctx: bulk edit action - 'number' fields]
en: increase by number
ru-RU: увеличиваться по количеству

[ctx: bulk edit action - 'number' fields]
en: decrease by number
ru-RU: уменьшаться по количеству

[ctx: bulk edit action - 'datetime' fields]
en: set datetime to
ru-RU: установите время даты на

[ctx: bulk edit action - 'datetime' fields]
en: set date to
ru-RU: установить дату

[ctx: bulk edit action - 'datetime' fields]
en: set time to
ru-RU: установить время

[ctx: bulk edit action - 'date' fields]
en: set date to
ru-RU: установить дату

[ctx: bulk edit action - 'time' fields]
en: set time to
ru-RU: установить время

[ctx: bulk edit action - 'multiselect list' fields]
en: add to
ru-RU: добавить к

[ctx: bulk edit action - 'multiselect list' fields]
en: remove from
ru-RU: удалять из

[ctx: bulk edit action - 'text' fields]
en: prepend
ru-RU: добавить

[ctx: bulk edit action - 'text' fields]
en: append
ru-RU: добавить

[ctx: bulk edit action - 'text' fields]
en: search & replace
ru-RU: поиск и замена

[ctx: bulk edit action]
en: copy from
ru-RU: копия из

[ctx: bulk edit action]
en: copy from field
ru-RU: копия с поля

[ctx: modal content]
en: Do you really want to
ru-RU: Вы действительно хотите

[ctx: saved bulk edit error msg]
en: Name cannot be empty.
ru-RU: Имя не может быть пустым.

[ctx: modal description]
note: translators: %s: schedule actions modal description
en: Schedule actions at your convenient date and time.
ru-RU: Планируйте действия на удобную для вас дату и время.

[ctx: modal description]
en: Schedule Actions
ru-RU: Действия по расписанию

[ctx: modal title]
en: Schedule For
ru-RU: Расписание для

[ctx: modal description]
en: Note:
ru-RU: Примечание:

[ctx: progressbar modal title]
en: Bulk Edit
ru-RU: Массовое редактирование

[ctx: Bulk Edit option for WooCommerce product attribute]
en: copy from
ru-RU: копия из

[ctx: bulk edit option for WooCommerce product regular price]
en: set to sale price
ru-RU: установить цену продажи

[ctx: bulk edit option for WooCommerce product sale price]
en: set to regular price
ru-RU: установить обычную цену

[ctx: bulk edit option for WooCommerce product sale price]
en: set to regular price and decrease by %
ru-RU: установите обычную цену и уменьшите ее на %

[ctx: bulk edit option for WooCommerce product sale price]
en: set to regular price and decrease by number
ru-RU: установите обычную цену и уменьшите ее на количество
