SkyLang Auto Translator for Polylang 2.0.1 - en to ro translation catalogue (197 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: SkyLang Auto Translator for Polylang
ro: Traducător automat SkyLang pentru Polylang

note: Description of the plugin
en: Adds a feature to automatically generate post translations for Polylang. Free version includes Google Translate, and Pro unlocks AI engines.
ro: Adaugă o funcție pentru a genera automat traduceri postate pentru Polylang. Versiunea gratuită include Google Translate, iar Pro deblochează motoarele AI.

en: Running …
ro: Alergarea…

en: Error
ro: Eroare

en: Unexpected error.
ro: Eroare neașteptată.

en: Request failed
ro: Solicitarea a eșuat

en: Category & Tag Sync
ro: Sincronizare categorii și etichete

en: Run this tool to copy translated categories & tags to their corresponding translated posts.
ro: Rulați acest instrument pentru a copia categoriile și etichetele traduse în postările lor traduse corespunzătoare.

en: Sync categories & tags
ro: Sincronizați categorii și etichete

en: Permission denied.
ro: Acces refuzat.

en: Polylang is not active.
ro: Polylang nu este activ.

en: Default language could not be determined.
ro: Limba implicită nu a putut fi determinată.

en: Sync finished. Updated %d translated posts.
ro: Sincronizarea s-a încheiat. Au fost actualizate %d postări traduse.

en: Unsupported language for Google Translate. Upgrade to Pro to unlock the AI Engine with Google Gemini, OpenAI, and Claude for better context and broader language support.
ro: Limbă neacceptată pentru Google Translate. Faceți upgrade la Pro pentru a debloca motorul AI cu Google Gemini, OpenAI și Claude pentru un context mai bun și un suport lingvistic mai larg.

en: Settings
ro: Setări

en: Leave a Review
ro: Lasă o recenzie

en: Upgrade to Pro
ro: Faceți upgrade la Pro

en: Next →
ro: Următorul →

en: Save & Continue →
ro: Salvați și continuați →

en: Copy
ro: Copie

en: Copied!
ro: Copiat!

en: Detecting your Polylang languages…
ro: Se detectează limbile Polylang...

en: %d languages detected successfully!
ro: %d limbi detectate cu succes!

en: Could not detect languages. Make sure Polylang is active.
ro: Nu s-au putut detecta limbile. Asigurați-vă că Polylang este activ.

en: Network error. Please refresh and try again.
ro: Eroare de rețea. Vă rugăm să actualizați și să încercați din nou.

en: Default
ro: Implicit

en: Please enter your Gemini API key to continue.
ro: Vă rugăm să introduceți cheia dvs. API Gemini pentru a continua.

en: API key saved successfully!
ro: Cheia API a fost salvată cu succes!

en: Failed to save API key.
ro: Nu s-a salvat cheia API.

en: Network error. Please try again.
ro: Eroare de rețea. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Validating your API key with Google…
ro: Se validează cheia API cu Google...

en: Validating model…
ro: Se validează modelul...

en: Translating…
ro: Se traduce…

en: Test Translation
ro: Test de traducere

en: Translation
ro: Traducere

en: Translating...
ro: Se traduc...

en: Translated
ro: Tradus

en: Unsupported language
ro: Limbă neacceptată

en: Copying...
ro: Se copiează...

en: Done
ro: Făcut

en: Please select at least one item.
ro: Vă rugăm să selectați cel puțin un articol.

en: Bulk translation started for %d items. Please do not leave this page until the process is complete.
ro: Traducerea în bloc a început pentru %d articole. Vă rugăm să nu părăsiți această pagină până la finalizarea procesului.

en: Bulk translation complete!
ro: Traducerea în bloc este finalizată!

en: Translating %d selected items...
ro: Se traduc %d articole selectate...

en: Bulk Editor translation complete.
ro: Traducerea editorului în bloc este finalizată.

en: All translations already exist.
ro: Toate traducerile există deja.

en: SkyLang Settings
ro: Setări SkyLang

en: SkyLang Setup Wizard
ro: Expertul de configurare SkyLang

en: SkyLang Setup
ro: Configurare SkyLang

en: Open your plugin tools from this shared menu.
ro: Deschideți instrumentele de plugin din acest meniu comun.

en: SkyLang Auto Translator
ro: Traducător automat SkyLang

en: Manage your API translations and models in one place.
ro: Gestionați-vă traducerile și modelele API într-un singur loc.

en: Bulk Editor
ro: Editor în vrac

en: Tools
ro: Instrumente

en: API Configuration
ro: Configurare API

en: SkyLang uses AI to translate your content. For best results, select a provider and model that matches your needs.
ro: SkyLang folosește AI pentru a vă traduce conținutul. Pentru cele mai bune rezultate, selectați un furnizor și un model care se potrivesc nevoilor dvs.

en: AI Provider
ro: Furnizor AI

en: Select the AI provider you want to use for translations.
ro: Selectați furnizorul AI pe care doriți să îl utilizați pentru traduceri.

en: API Timeout
ro: Timeout API

en: Request timeout in seconds. Default is 60. Increase if you get timeout errors on large posts. Recommended between 30 and 300.
ro: Solicitați timeout în secunde. Implicit este 60. Creșteți dacă primiți erori de timeout pe postări mari. Recomandat intre 30 si 300.

en: Enable for Post Types
ro: Activați pentru tipurile de postări

en: Select the post types where the "Auto-translate" button should appear. Post types must also be enabled for translation in Polylang settings.
ro: Selectați tipurile de postări în care ar trebui să apară butonul „Traducere automată”. Tipurile de postări trebuie să fie, de asemenea, activate pentru traducere în setările Polylang.

en: Love SkyLang? We'd appreciate a
ro: Îți place SkyLang? Am aprecia un

en: review on WordPress.org
ro: recenzie pe WordPress.org

en: AI Engine Upgrade
ro: Upgrade motor AI

en: Upgrade from literal translation to context-aware AI
ro: Faceți upgrade de la traducerea literală la IA care ține cont de context

en: Google Translate is fast for plain text, but it does not understand the string before or after your text. SkyLang Pro adds Google Gemini, OpenAI, and Claude so menus, buttons, short labels, and unsupported languages translate more naturally.
ro: Google Translate este rapid pentru text simplu, dar nu înțelege șirul înainte sau după text. SkyLang Pro adaugă Google Gemini, OpenAI și Claude, astfel încât meniurile, butoanele, etichetele scurte și limbile neacceptate se traduc mai natural.

en: Free: Google Translate
ro: Gratuit: Google Translate

en: Pro: Gemini + OpenAI + Claude
ro: Pro: Gemeni + OpenAI + Claude

en: View Pro Plans & Pricing
ro: Vedeți planurile și prețurile Pro

en: Context-aware output
ro: Ieșire conștientă de context

en: AI reads surrounding UI and nearby strings before translating.
ro: AI citește interfața de utilizare din jur și șirurile din apropiere înainte de a traduce.

en: Unsupported language coverage
ro: Acoperire de limbă neacceptată

en: Upgrade when Google Translate stops on unsupported language pairs or formats.
ro: Faceți upgrade când Google Traducere se oprește pe perechi de limbi sau formate neacceptate.

en: Premium translation stack
ro: Stivă de traducere premium

en: Switch between Google Gemini, OpenAI, and Claude for the best fit.
ro: Comutați între Google Gemini, OpenAI și Claude pentru cea mai bună potrivire.

en: SkyLang Free
ro: SkyLang gratuit

en: Good for quick text-only translation when the meaning is obvious.
ro: Bun pentru traducerea rapidă numai cu text, atunci când sensul este evident.

en: Fast translation for plain post content
ro: Traducere rapidă pentru conținut simplu de postare

en: Does not understand surrounding context from nearby strings
ro: Nu înțelege contextul înconjurător din șirurile din apropiere

en: Can stop on unsupported language formats
ro: Se poate opri pe formate de limbi neacceptate

en: AI Engine
ro: Motor AI

en: Unlock Google Gemini, OpenAI, and Claude for higher-quality translations.
ro: Deblocați Google Gemini, OpenAI și Claude pentru traduceri de calitate superioară.

en: Understands context from menus, buttons, and surrounding copy
ro: Înțelege contextul din meniuri, butoane și copia din jur

en: Handles unsupported-language cases better with AI models
ro: Gestionează mai bine cazurile în limbile neacceptate cu modelele AI

en: Produces more natural phrasing on short UI strings
ro: Produce o frază mai naturală pe șiruri scurte de interfață

en: Example UI
ro: Exemplu de interfață de utilizare

en: Why context matters for short strings
ro: De ce contează contextul pentru șiruri scurte

en: In a navigation menu, the word “Home” should usually mean the homepage, not a physical house. Google Translate only sees the single word. The AI Engine sees the surrounding menu context and translates it correctly.
ro: Într-un meniu de navigare, cuvântul „Acasă” ar trebui să însemne de obicei pagina de pornire, nu o casă fizică. Google Translate vede doar un singur cuvânt. Motorul AI vede contextul meniului din jur și îl traduce corect.

en: About
ro: Despre

en: Home
ro: Acasă

en: Pricing
ro: Prețuri

en: Literal translation of the single word “Home”.
ro: Traducere literală a cuvântului „Acasă”.

en: Inicio
ro: Acasă

en: Understands it is a website menu item and translates the meaning, not just the text.
ro: Înțelege că este un element de meniu al site-ului web și traduce sensul, nu doar textul.

en: Free vs Pro at a glance
ro: Free vs Pro dintr-o privire

en: Keep Google Translate for the basics, or upgrade when you need higher accuracy and better language coverage.
ro: Păstrați Google Translate pentru elementele de bază sau faceți upgrade atunci când aveți nevoie de o precizie mai mare și o acoperire mai bună a limbii.

en: Feature
ro: Caracteristică

en: Translation engine
ro: Motor de traducere

en: Context-aware translation
ro: Traducere conștientă de context

en: Limited
ro: Limitat

en: Yes
ro: Da

en: Unsupported language fallback
ro: Limbă alternativă neacceptată

en: No
ro: Nu

en: Elementor compatibility
ro: Compatibilitate Elementor

en: Post & Page Translation
ro: Traducere postare și pagini

en: Taxonomy Translations (Categories & Tags)
ro: Traduceri taxonomie (categorii și etichete)

en: Custom Post Type Translation
ro: Traducere personalizată a tipului de postare

en: Pro Only
ro: Numai Pro

en: Supported
ro: Sprijinit

en: String Translations
ro: Traduceri șiruri

en: Basic Support
ro: Suport de bază

en: Native UI Integration
ro: Integrarea UI nativă

en: Priority Support
ro: Suport prioritar

en: Community Forum
ro: Forumul comunității

en: Premium 24/7 Support
ro: Asistență Premium 24/7

en: Polylang is required to show translation status.
ro: Polylang este necesar pentru a afișa starea traducerii.

en: No translatable post types or Polylang languages were found.
ro: Nu au fost găsite tipuri de postări traduse sau limbi Polylang.

en: Review missing Polylang translations and run Auto-translate from one place.
ro: Examinați traducerile Polylang lipsă și rulați Auto-traducere dintr-un singur loc.

en: Bulk translate selected
ro: Traducere în bloc selectată

en: Force translate selected
ro: Forțați selectarea traducerii

en: Translate all missing
ro: Traduceți toate lipsesc

en: Free includes posts and pages. Pro adds enabled custom post types.
ro: Gratuit include postări și pagini. Pro adaugă tipuri de postări personalizate activate.

en: Content
ro: Conţinut

en: Type
ro: Tip

en: Languages
ro: Limbi

en: Status
ro: Stare

en: View
ro: Vedere

en: %d missing | %d missing
ro[0]: %d lipsesc
ro[1]: %d lipsesc

en: Complete
ro: Complet

en: No source posts were found for the configured post types.
ro: Nu au fost găsite postări sursă pentru tipurile de postări configurate.

en: SkyLang Auto Translator requires Polylang to be installed and active.
ro: SkyLang Auto Translator necesită ca Polylang să fie instalat și activ.

en: Auto-translate
ro: Traducere automată

en: Polylang default language is not configured.
ro: Limba implicită Polylang nu este configurată.

note: translators: %s: default language slug
en: No %s version exists for this post. Please create or restore it before running Auto-translate.
ro: Nu există nicio versiune %s pentru această postare. Creați-l sau restaurați-l înainte de a rula Auto-translate.

en: Translation already exists and is not in trash.
ro: Traducerea există deja și nu este la gunoi.

en: Invalid nonce.
ro: Nonce nevalid.

note: translators: %d: number of translations created
en: %d new translation created. | %d new translations created.
ro[0]: Au fost create %d traduceri noi.
ro[1]: Au fost create %d traduceri noi.

note: translators: %d: number of posts selected for translation
en: Bulk translation started for %d post. | Bulk translation started for %d posts.
ro[0]: Traducerea în bloc a început pentru %d postări.
ro[1]: Traducerea în bloc a început pentru %d postări.

en: 🎉 SkyLang Auto Translator is working hard!
ro: 🎉 SkyLang Auto Translator lucrează din greu!

en: SkyLang has successfully translated 5+ posts! If we're saving you time, would you mind leaving a 5-star review? It helps us keep the free version alive and improving!
ro: SkyLang a tradus cu succes peste 5 postări! Dacă vă economisim timp, v-ați deranja să lăsați o recenzie de 5 stele? Ne ajută să menținem versiunea gratuită vie și să se îmbunătățească!

en: Sure, I'd love to leave a review
ro: Sigur, mi-ar plăcea să las o recenzie

en: Maybe Later
ro: Poate Mai târziu

en: Polylang is not active. Please install and activate Polylang first.
ro: Polylang nu este activ. Vă rugăm să instalați și să activați mai întâi Polylang.

en: API key cannot be empty.
ro: Cheia API nu poate fi goală.

en: Network error connecting to Google API. Please check your connection.
ro: Eroare de rețea la conectarea la API-ul Google. Vă rugăm să vă verificați conexiunea.

en: API key verified successfully!
ro: Cheia API a fost verificată cu succes!

en: Invalid API key.
ro: Cheie API nevalidă.

en: Could not verify API key. Please try again.
ro: Cheia API nu a putut fi verificată. Vă rugăm să încercați din nou.

en: No API key found. Please go back to step 2.
ro: Nu a fost găsită nicio cheie API. Vă rugăm să reveniți la pasul 2.

en: Network error fetching models.
ro: Eroare de rețea la preluarea modelelor.

en: Failed to fetch models.
ro: Nu s-au putut prelua modelele.

en: Model validation failed: %s
ro: Validarea modelului a eșuat: %s

en: Missing text or target language.
ro: Lipsește text sau limba țintă.

en: No API key configured. Please go back and enter your Gemini API key.
ro: Nicio cheie API configurată. Vă rugăm să reveniți și să introduceți cheia dvs. API Gemini.

en: Gemini 3.1 Pro Preview – Enhanced thinking and reasoning
ro: Previzualizare Gemini 3.1 Pro – Gândire și raționament îmbunătățite

en: Gemini Flash Latest – Always the fastest stable release
ro: Gemini Flash Latest – Întotdeauna cea mai rapidă lansare stabilă

en: Gemini 3.1 Flash-Lite Preview – Lightest fast model
ro: Gemini 3.1 Flash-Lite Preview – Cel mai ușor model rapid

en: Gemini 2.5 Pro – Advanced reasoning, multimodal
ro: Gemini 2.5 Pro – Raționament avansat, multimodal

en: Gemini 2.5 Flash – Adaptive thinking, cost efficiency
ro: Gemini 2.5 Flash – Gândire adaptivă, eficiență a costurilor

en: Gemini 2.5 Flash-Lite Preview
ro: Previzualizare Gemini 2.5 Flash-Lite

en: Custom Model
ro: Model personalizat

en: Finish
ro: Termina

en: Welcome to SkyLang!
ro: Bun venit la SkyLang!

en: Let's get your site ready for automatic translations. First, we'll detect the languages configured in Polylang.
ro: Să vă pregătim site-ul pentru traduceri automate. Mai întâi, vom detecta limbile configurate în Polylang.

en: Test Your Setup
ro: Testați-vă configurația

en: Try a quick translation to make sure everything is working. This step is optional — you can skip it.
ro: Încercați o traducere rapidă pentru a vă asigura că totul funcționează. Acest pas este opțional - îl puteți sări peste el.

en: Text to translate
ro: Text de tradus

en: Hello, welcome to my website!
ro: Salut, bine ai venit pe site-ul meu!

en: Translate to
ro: Traduceți în

en: Unlock context-aware translation with SkyLang Pro
ro: Deblocați traducerea în funcție de context cu SkyLang Pro

en: Google Translate is great for simple text, but it only sees the current string. It does not understand the string before or after it. SkyLang Pro adds Google Gemini, OpenAI, and Claude so translations stay natural in menus, buttons, and unsupported languages.
ro: Google Translate este excelent pentru text simplu, dar vede doar șirul curent. Nu înțelege șirul înainte sau după el. SkyLang Pro adaugă Google Gemini, OpenAI și Claude, astfel încât traducerile să rămână naturale în meniuri, butoane și limbi neacceptate.

en: Fast for simple text, but limited when the meaning depends on nearby UI.
ro: Rapid pentru text simplu, dar limitat atunci când sensul depinde de interfața de utilizare din apropiere.

en: Translates the current text only
ro: Traduce doar textul curent

en: Does not understand before or after strings
ro: Nu înțelege înainte sau după șiruri

en: May fail on unsupported language formats
ro: Poate eșua în formatele de limbi neacceptate

en: Uses Google Gemini, OpenAI, and Claude for better translation quality.
ro: Utilizează Google Gemini, OpenAI și Claude pentru o calitate mai bună a traducerii.

en: Understands menus, labels, and surrounding context
ro: Înțelege meniurile, etichetele și contextul înconjurător

en: Translates unsupported-language cases more reliably
ro: Traduce mai fiabil cazurile în limbile neacceptate

en: Delivers more natural results for short UI text
ro: Oferă rezultate mai naturale pentru text scurt cu interfața de utilizare

en: Menu translation with context
ro: Traducerea meniului cu context

en: For a website menu, “Home” should mean the homepage. Google Translate can read it literally, while the AI Engine understands the surrounding navigation and translates the intended meaning.
ro: Pentru meniul unui site web, „Acasă” ar trebui să însemne pagina de pornire. Google Translate îl poate citi literal, în timp ce AI Engine înțelege navigația din jur și traduce sensul dorit.

en: Literal text-only translation.
ro: Traducere literală doar text.

en: Context-aware translation for a homepage menu item.
ro: Traducere în funcție de context pentru un element de meniu din pagina de pornire.

en: Google Gemini, OpenAI, and Claude access
ro: Acces Google Gemini, OpenAI și Claude

en: Custom Post Type translations
ro: Traduceri personalizate tip postare

en: Native String Translation UI
ro: Interfața de utilizare nativă pentru traducerea șirurilor

en: Premium 24/7 Priority Support
ro: Asistență prioritară Premium 24/7

en: Pro is Active!
ro: Pro este activ!

en: You're running SkyLang Pro. All premium features are unlocked and ready to use.
ro: Utilizați SkyLang Pro. Toate funcțiile premium sunt deblocate și gata de utilizare.

en: You're All Set!
ro: Ești gata!

en: SkyLang is ready to translate your content. If you enjoy the plugin, we'd love a quick rating — it really helps!
ro: SkyLang este gata să vă traducă conținutul. Dacă vă place pluginul, ne-ar plăcea o evaluare rapidă - chiar ajută!

en: Leave a Review on WordPress.org
ro: Lăsați o recenzie pe WordPress.org

en: Go to Dashboard
ro: Accesați tabloul de bord

en: Visit Our Website
ro: Vizitați site-ul nostru

en: Back
ro: Spate

en: Skip
ro: Sari peste
