SkyLang Auto Translator for Polylang 2.0.1 - en to ja translation catalogue (208 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: SkyLang Auto Translator for Polylang
ja: SkyLang Polylang 自動翻訳ツール

note: Description of the plugin
en: Adds a feature to automatically generate post translations for Polylang. Free version includes Google Translate, and Pro unlocks AI engines.
ja: Polylang のポスト翻訳を自動的に生成する機能を追加します。無料版には Google 翻訳が含まれており、Pro では AI エンジンのロックが解除されます。

note: Author of the plugin
en: Siteskyline
ja: サイトスカイライン

en: Running …
ja: ランニング中…

en: Error
ja: エラー

en: Unexpected error.
ja: 予期しないエラー。

en: Request failed
ja: リクエストが失敗しました

en: Category & Tag Sync
ja: カテゴリとタグの同期

en: Run this tool to copy translated categories & tags to their corresponding translated posts.
ja: このツールを実行して、翻訳済みのカテゴリとタグを、対応する翻訳済みの投稿にコピーします。

en: Sync categories & tags
ja: カテゴリとタグを同期する

en: Permission denied.
ja: 許可が拒否されました。

en: Polylang is not active.
ja: Polylang はアクティブではありません。

en: Default language could not be determined.
ja: デフォルトの言語を決定できませんでした。

en: Sync finished. Updated %d translated posts.
ja: 同期が完了しました。 %d 件の翻訳された投稿を更新しました。

en: Unsupported language for Google Translate. Upgrade to Pro to unlock the AI Engine with Google Gemini, OpenAI, and Claude for better context and broader language support.
ja: Google 翻訳でサポートされていない言語です。 Pro にアップグレードすると、Google Gemini、OpenAI、Claude を使用した AI エンジンのロックが解除され、より適切なコンテキストとより広範な言語サポートが得られます。

en: Settings
ja: 設定

en: Leave a Review
ja: レビューを残す

en: Upgrade to Pro
ja: プロにアップグレード

en: Next →
ja: 次へ →

en: Save & Continue →
ja: 保存して続行 →

en: Copy
ja: コピー

en: Copied!
ja: コピーしました！

en: Detecting your Polylang languages…
ja: Polylang 言語を検出しています…

en: %d languages detected successfully!
ja: %d 言語が正常に検出されました!

en: Could not detect languages. Make sure Polylang is active.
ja: 言語を検出できませんでした。 Polylang がアクティブであることを確認してください。

en: Network error. Please refresh and try again.
ja: ネットワークエラー。更新してもう一度お試しください。

en: Default
ja: デフォルト

en: Please enter your Gemini API key to continue.
ja: 続行するには、Gemini API キーを入力してください。

en: API key saved successfully!
ja: API キーが正常に保存されました。

en: Failed to save API key.
ja: APIキーの保存に失敗しました。

en: Network error. Please try again.
ja: ネットワークエラー。もう一度試してください。

en: Validating your API key with Google…
ja: API キーを Google で検証しています…

en: Validating model…
ja: モデルを検証中…

en: Translating…
ja: 翻訳中…

en: Test Translation
ja: テスト翻訳

en: Translation
ja: 翻訳

en: Translating...
ja: 翻訳中...

en: Translated
ja: 翻訳済み

en: Unsupported language
ja: サポートされていない言語

en: Copying...
ja: コピー中...

en: Done
ja: 終わり

en: Please select at least one item.
ja: 少なくとも 1 つの項目を選択してください。

en: Bulk translation started for %d items. Please do not leave this page until the process is complete.
ja: %d 個のアイテムの一括翻訳が開始されました。プロセスが完了するまでこのページを離れないでください。

en: Bulk translation complete!
ja: 一括翻訳完了！

en: Translating %d selected items...
ja: 選択した %d 個のアイテムを翻訳中...

en: Bulk Editor translation complete.
ja: Bulk Editor の翻訳が完了しました。

en: All translations already exist.
ja: すべての翻訳はすでに存在します。

en: SkyPlugins
ja: スカイプラグイン

en: SkyLang Settings
ja: SkyLang 設定

en: SkyLang
ja: スカイラング

en: SkyLang Setup Wizard
ja: SkyLang セットアップ ウィザード

en: SkyLang Setup
ja: SkyLang のセットアップ

en: Open your plugin tools from this shared menu.
ja: この共有メニューからプラグイン ツールを開きます。

en: SkyLang Auto Translator
ja: SkyLang自動翻訳機

en: Manage your API translations and models in one place.
ja: API 翻訳とモデルを 1 か所で管理します。

en: Bulk Editor
ja: 一括エディター

en: Tools
ja: ツール

en: API Configuration
ja: API設定

en: SkyLang uses AI to translate your content. For best results, select a provider and model that matches your needs.
ja: SkyLang は AI を使用してコンテンツを翻訳します。最良の結果を得るには、ニーズに合ったプロバイダーとモデルを選択してください。

en: AI Provider
ja: AIプロバイダー

en: Google Translator
ja: Google翻訳者

en: Select the AI provider you want to use for translations.
ja: 翻訳に使用する AI プロバイダーを選択します。

en: API Timeout
ja: APIタイムアウト

en: Request timeout in seconds. Default is 60. Increase if you get timeout errors on large posts. Recommended between 30 and 300.
ja: リクエストのタイムアウトを秒単位で指定します。デフォルトは 60 です。大きな投稿でタイムアウト エラーが発生した場合は、値を増やします。 30 ～ 300 の間が推奨されます。

en: Enable for Post Types
ja: 投稿タイプに対して有効にする

en: Select the post types where the "Auto-translate" button should appear. Post types must also be enabled for translation in Polylang settings.
ja: 「自動翻訳」ボタンを表示する投稿タイプを選択します。 Polylang 設定で投稿タイプの翻訳も有効にする必要があります。

en: Love SkyLang? We'd appreciate a
ja: スカイラングは好きですか？よろしくお願いいたします

en: review on WordPress.org
ja: WordPress.org でレビューする

en: AI Engine Upgrade
ja: AIエンジンのアップグレード

en: Upgrade from literal translation to context-aware AI
ja: 直訳からコンテキスト認識型 AI へのアップグレード

en: Google Translate is fast for plain text, but it does not understand the string before or after your text. SkyLang Pro adds Google Gemini, OpenAI, and Claude so menus, buttons, short labels, and unsupported languages translate more naturally.
ja: Google 翻訳はプレーンテキストの場合は高速ですが、テキストの前後の文字列を理解できません。 SkyLang Pro には Google Gemini、OpenAI、Claude が追加されているため、メニュー、ボタン、短いラベル、サポートされていない言語がより自然に翻訳されます。

en: Free: Google Translate
ja: 無料：Google翻訳

en: Pro: Gemini + OpenAI + Claude
ja: プロ: ジェミニ + OpenAI + クロード

en: View Pro Plans & Pricing
ja: プロのプランと価格を見る

en: Context-aware output
ja: コンテキストを意識した出力

en: AI reads surrounding UI and nearby strings before translating.
ja: AI は周囲の UI と近くの文字列を読み取ってから翻訳します。

en: Unsupported language coverage
ja: サポートされていない言語の範囲

en: Upgrade when Google Translate stops on unsupported language pairs or formats.
ja: サポートされていない言語ペアまたは形式で Google 翻訳が停止した場合は、アップグレードしてください。

en: Premium translation stack
ja: プレミアム翻訳スタック

en: Switch between Google Gemini, OpenAI, and Claude for the best fit.
ja: 最適な方法を選択するには、Google Gemini、OpenAI、Claude を切り替えます。

en: SkyLang Free
ja: スカイラング無料

en: Google Translate
ja: Google翻訳

en: Good for quick text-only translation when the meaning is obvious.
ja: 意味が明らかな場合にテキストのみをすばやく翻訳するのに適しています。

en: Fast translation for plain post content
ja: 単純な投稿コンテンツの高速翻訳

en: Does not understand surrounding context from nearby strings
ja: 近くの文字列から周囲のコンテキストを理解できない

en: Can stop on unsupported language formats
ja: サポートされていない言語形式では停止する可能性があります

en: SkyLang Pro
ja: スカイラング プロ

en: AI Engine
ja: AIエンジン

en: Unlock Google Gemini, OpenAI, and Claude for higher-quality translations.
ja: Google Gemini、OpenAI、Claude のロックを解除して、より高品質な翻訳を実現します。

en: Understands context from menus, buttons, and surrounding copy
ja: メニュー、ボタン、周囲のコピーからコンテキストを理解します

en: Handles unsupported-language cases better with AI models
ja: AI モデルを使用すると、サポートされていない言語のケースをより適切に処理できます

en: Produces more natural phrasing on short UI strings
ja: 短い UI 文字列でより自然な表現を生成します

en: Example UI
ja: UIの例

en: Why context matters for short strings
ja: 短い文字列ではコンテキストが重要な理由

en: In a navigation menu, the word “Home” should usually mean the homepage, not a physical house. Google Translate only sees the single word. The AI Engine sees the surrounding menu context and translates it correctly.
ja: ナビゲーション メニューでは、「ホーム」という単語は通常、物理的な家ではなくホームページを意味します。 Google 翻訳は単一の単語のみを認識します。 AI エンジンは周囲のメニュー コンテキストを認識し、それを正しく翻訳します。

en: About
ja: について

en: Home
ja: 家

en: Pricing
ja: 価格設定

en: Contact
ja: 接触

en: Casa
ja: カーサ

en: Literal translation of the single word “Home”.
ja: 「ホーム」という単一単語の直訳。

en: Inicio
ja: イニシオ

en: Understands it is a website menu item and translates the meaning, not just the text.
ja: それが Web サイトのメニュー項目であることを理解し、テキストだけでなく意味を翻訳します。

en: Free vs Pro at a glance
ja: 無料とプロの概要

en: Keep Google Translate for the basics, or upgrade when you need higher accuracy and better language coverage.
ja: 基本的には Google 翻訳を使用し続けるか、より高い精度とより適切な言語範囲が必要な場合にアップグレードしてください。

en: Feature
ja: 特徴

en: Translation engine
ja: 翻訳エンジン

en: Google Gemini + OpenAI + Claude
ja: Google Gemini + OpenAI + クロード

en: Context-aware translation
ja: コンテキストを意識した翻訳

en: Limited
ja: 限定

en: Yes
ja: はい

en: Unsupported language fallback
ja: サポートされていない言語のフォールバック

en: No
ja: いいえ

en: Elementor compatibility
ja: エレメンターの互換性

en: Post & Page Translation
ja: ポストとページの翻訳

en: Taxonomy Translations (Categories & Tags)
ja: 分類学の翻訳 (カテゴリとタグ)

en: Custom Post Type Translation
ja: カスタム投稿タイプの変換

en: Pro Only
ja: プロのみ

en: Supported
ja: サポートされています

en: String Translations
ja: 文字列の翻訳

en: Basic Support
ja: 基本サポート

en: Native UI Integration
ja: ネイティブUIの統合

en: Priority Support
ja: 優先サポート

en: Community Forum
ja: コミュニティフォーラム

en: Premium 24/7 Support
ja: 年中無休のプレミアムサポート

en: Polylang is required to show translation status.
ja: 翻訳ステータスを表示するには Polylang が必要です。

en: No translatable post types or Polylang languages were found.
ja: 翻訳可能な投稿タイプまたは Polylang 言語が見つかりませんでした。

en: Review missing Polylang translations and run Auto-translate from one place.
ja: 不足している Polylang 翻訳を確認し、1 か所から自動翻訳を実行します。

en: Bulk translate selected
ja: 一括翻訳が選択されました

en: Force translate selected
ja: 強制変換が選択されました

en: Translate all missing
ja: 不足しているものをすべて翻訳する

en: Free includes posts and pages. Pro adds enabled custom post types.
ja: 無料には投稿とページが含まれます。 Pro では、有効なカスタム投稿タイプが追加されます。

en: Content
ja: コンテンツ

en: Type
ja: タイプ

en: Languages
ja: 言語

en: Status
ja: 状態

en: View
ja: ビュー

en: %d missing | %d missing
ja[0]: %d が見つかりません

en: Complete
ja: 完了

en: No source posts were found for the configured post types.
ja: 設定された投稿タイプのソース投稿が見つかりませんでした。

en: SkyLang Auto Translator requires Polylang to be installed and active.
ja: SkyLang Auto Translator を使用するには、Polylang がインストールされ、アクティブになっている必要があります。

en: Auto-translate
ja: 自動翻訳

en: Polylang default language is not configured.
ja: Polylang のデフォルト言語が設定されていません。

note: translators: %s: default language slug
en: No %s version exists for this post. Please create or restore it before running Auto-translate.
ja: この投稿には %s バージョンが存在しません。自動翻訳を実行する前に、作成または復元してください。

en: Translation already exists and is not in trash.
ja: 翻訳はすでに存在しており、ゴミ箱にはありません。

en: Invalid nonce.
ja: 無効なナンスです。

note: translators: %d: number of translations created
en: %d new translation created. | %d new translations created.
ja[0]: %d 個の新しい翻訳が作成されました。

note: translators: %d: number of posts selected for translation
en: Bulk translation started for %d post. | Bulk translation started for %d posts.
ja[0]: %d 個の投稿の一括翻訳が開始されました。

en: 🎉 SkyLang Auto Translator is working hard!
ja: 🎉 SkyLang 自動翻訳は頑張っています!

en: SkyLang has successfully translated 5+ posts! If we're saving you time, would you mind leaving a 5-star review? It helps us keep the free version alive and improving!
ja: SkyLang は 5 以上の投稿を正常に翻訳しました。時間を節約したい場合は、5 つ星のレビューを残していただけませんか?これは、無料版を存続させ、改善し続けるのに役立ちます。

en: Sure, I'd love to leave a review
ja: もちろん、レビューを残したいと思います

en: Maybe Later
ja: たぶん後で

en: Polylang is not active. Please install and activate Polylang first.
ja: Polylang はアクティブではありません。まず Polylang をインストールしてアクティブ化してください。

en: API key cannot be empty.
ja: API キーを空にすることはできません。

en: Network error connecting to Google API. Please check your connection.
ja: Google API への接続時にネットワーク エラーが発生しました。接続を確認してください。

en: API key verified successfully!
ja: API キーが正常に検証されました。

en: Invalid API key.
ja: API キーが無効です。

en: Could not verify API key. Please try again.
ja: API キーを確認できませんでした。もう一度試してください。

en: No API key found. Please go back to step 2.
ja: API キーが見つかりません。手順2に戻ってください。

en: Network error fetching models.
ja: モデルの取得中にネットワーク エラーが発生しました。

en: Failed to fetch models.
ja: モデルの取得に失敗しました。

en: Model validation failed: %s
ja: モデルの検証に失敗しました: %s

en: Missing text or target language.
ja: テキストまたはターゲット言語がありません。

en: No API key configured. Please go back and enter your Gemini API key.
ja: API キーが設定されていません。戻って Gemini API キーを入力してください。

en: Gemini 3.1 Pro Preview – Enhanced thinking and reasoning
ja: Gemini 3.1 Pro プレビュー – 思考と推論の強化

en: Gemini Flash Latest – Always the fastest stable release
ja: Gemini Flash 最新 – 常に最速の安定リリース

en: Gemini 3.1 Flash-Lite Preview – Lightest fast model
ja: Gemini 3.1 Flash-Lite プレビュー – 最軽量の高速モデル

en: Gemini 2.5 Pro – Advanced reasoning, multimodal
ja: Gemini 2.5 Pro – 高度な推論、マルチモーダル

en: Gemini 2.5 Flash – Adaptive thinking, cost efficiency
ja: Gemini 2.5 Flash – 適応的思考、コスト効率

en: Gemini 2.5 Flash-Lite Preview
ja: Gemini 2.5 Flash-Lite プレビュー

en: Custom Model
ja: カスタムモデル

en: Test
ja: テスト

en: Pro
ja: プロ

en: Finish
ja: 仕上げる

en: Welcome to SkyLang!
ja: スカイラングへようこそ!

en: Let's get your site ready for automatic translations. First, we'll detect the languages configured in Polylang.
ja: サイトを自動翻訳できるように準備しましょう。まず、Polylang で設定されている言語を検出します。

en: Test Your Setup
ja: セットアップをテストする

en: Try a quick translation to make sure everything is working. This step is optional — you can skip it.
ja: 簡単な翻訳を試して、すべてが機能していることを確認してください。このステップはオプションであり、省略できます。

en: Text to translate
ja: 翻訳するテキスト

en: Hello, welcome to my website!
ja: こんにちは、私のウェブサイトへようこそ!

en: Translate to
ja: に翻訳する

en: Unlock context-aware translation with SkyLang Pro
ja: SkyLang Pro でコンテキスト認識型翻訳を利用可能にする

en: Google Translate is great for simple text, but it only sees the current string. It does not understand the string before or after it. SkyLang Pro adds Google Gemini, OpenAI, and Claude so translations stay natural in menus, buttons, and unsupported languages.
ja: Google 翻訳は単純なテキストには最適ですが、認識できるのは現在の文字列だけです。前後の文字列は認識されません。 SkyLang Pro には Google Gemini、OpenAI、Claude が追加されているため、メニュー、ボタン、サポートされていない言語でも自然な翻訳が可能です。

en: Fast for simple text, but limited when the meaning depends on nearby UI.
ja: 単純なテキストの場合は高速ですが、意味が近くの UI に依存する場合は制限されます。

en: Translates the current text only
ja: 現在のテキストのみを翻訳します

en: Does not understand before or after strings
ja: 文字列の前後がわかりません

en: May fail on unsupported language formats
ja: サポートされていない言語形式では失敗する可能性があります

en: Uses Google Gemini, OpenAI, and Claude for better translation quality.
ja: Google Gemini、OpenAI、Claude を使用して翻訳品質を向上させます。

en: Understands menus, labels, and surrounding context
ja: メニュー、ラベル、周囲のコンテキストを理解する

en: Translates unsupported-language cases more reliably
ja: サポートされていない言語の場合をより確実に翻訳します

en: Delivers more natural results for short UI text
ja: 短い UI テキストに対してより自然な結果を提供します

en: Menu translation with context
ja: コンテキストを含むメニューの翻訳

en: For a website menu, “Home” should mean the homepage. Google Translate can read it literally, while the AI Engine understands the surrounding navigation and translates the intended meaning.
ja: Web サイトのメニューの場合、「ホーム」はホームページを意味します。 Google 翻訳は文字通りに読むことができますが、AI エンジンは周囲のナビゲーションを理解して意図された意味を翻訳します。

en: Literal text-only translation.
ja: 文字通りのテキストのみの翻訳。

en: Context-aware translation for a homepage menu item.
ja: ホームページのメニュー項目のコンテキスト認識型翻訳。

en: Google Gemini, OpenAI, and Claude access
ja: Google Gemini、OpenAI、Claude へのアクセス

en: Custom Post Type translations
ja: カスタム投稿タイプの翻訳

en: Native String Translation UI
ja: ネイティブ文字列変換 UI

en: Premium 24/7 Priority Support
ja: プレミアム 24 時間年中無休の優先サポート

en: Pro is Active!
ja: プロが活躍中！

en: You're running SkyLang Pro. All premium features are unlocked and ready to use.
ja: SkyLang Pro を実行しています。すべてのプレミアム機能のロックが解除され、すぐに使用できるようになります。

en: You're All Set!
ja: 準備は完了です!

en: SkyLang is ready to translate your content. If you enjoy the plugin, we'd love a quick rating — it really helps!
ja: SkyLang はコンテンツを翻訳する準備ができています。このプラグインを気に入っていただけましたら、簡単な評価をしていただけると大変助かります。

en: Leave a Review on WordPress.org
ja: WordPress.org にレビューを残す

en: Go to Dashboard
ja: ダッシュボードに移動

en: Visit Our Website
ja: 当社のウェブサイトにアクセスしてください

en: Back
ja: 戻る

en: Skip
ja: スキップ
