Webonary - en to es translation catalogue (1528 entries)

en: No entries exist for
es: No hay entradas para

en: No entries exist starting with this letter.
es: No hay entradas que empiecen con esta letra.

en: Sky
es: Cielo, atmósfera, firmamento, esfera celeste, espacio celestial, infinito, inmensidad

en: Sun
es: Sol

en: Moon
es: Luna

en: Star
es: Estrella

en: Planet
es: Planeta

en: Air
es: Aire

en: Blow air
es: Soplar aire

en: Weather
es: Clima

en: Wind
es: Viento

en: Cloud
es: Nube

en: Rain
es: Lluvia

en: Snow, ice
es: Nieve, hielo

en: Storm
es: Tormenta

en: Lightning, thunder
es: Relámpago / rayo, trueno

en: Flood
es: Inundación

en: Drought
es: Sequía

en: World
es: Mundo

en: Land
es: Tierra

en: Mountain
es: Montaña

en: Volcano
es: Volcán

en: Plain, plateau
es: Planicie, (llano, llanura), meseta, (altiplanicie)

en: Valley
es: Valle

en: Underground
es: Subterráneo, Bajo tierra

en: Earthquake
es: Terremoto

en: Soil, dirt
es: Tierra, Polvo

en: Rock
es: Roca

en: Solid, liquid, gas
es: Sólido, líquido, gaseoso

en: Liquid
es: Líquido

en: Oil
es: Aceite

en: Water
es: Agua

en: Bodies of water
es: Cuerpos de agua

en: Ocean, lake
es: Océano, lago

en: Swamp
es: Pantano

en: River
es: Río

en: Spring, well
es: Manantial, pozo

en: Island, shore
es: Isla, orilla/playa

en: Movement of water
es: Movimiento del agua

en: Flow
es: Fluir

en: Pour
es: Echar, verter

en: Drip
es: Gotear

en: Wave
es: Ola

en: Calm, rough
es: Apacible, agitada

en: Tide
es: Marea

en: Wet
es: Mojado

en: Dry
es: Seco

en: Be in water
es: Estar en el agua

en: Solutions of water
es: Soluciones del agua

en: Water quality
es: Calidad del agua

en: Living things
es: Cosas vivas

en: Plant
es: Planta

en: Tree
es: Árbol

en: Bush, shrub
es: Arbusto, maleza, matorral

en: Grass, herb, vine
es: Césped/pasto, hierba, enredadera

en: Moss, fungus, algae
es: Musgo, hongos, alga

en: Parts of a plant
es: Partes de una planta

en: Growth of plants
es: Crecimiento de plantas

en: Plant diseases
es: Enfermedades de plantas

en: Types of animals
es: Clases de animales

en: Mammal
es: Mamífero

en: Carnivore
es: Carnívoro

en: Hoofed animals
es: Animales con pezuña

en: Rodent
es: Roedor

en: Anteater, aardvark
es: Oso hormiguero, aardvark

en: Sea mammal
es: Mamífero de mar

en: Bat
es: Murciélago

en: Bird
es: Ave

en: Reptile
es: Reptil

en: Snake
es: Víbora

en: Lizard
es: Lagartija

en: Turtle
es: Tortuga

en: Crocodile
es: Cocodrilo

en: Amphibian
es: Anfibio

en: Fish
es: Pez

en: Shark, ray
es: Tiburón, ray (pez con esqueleto cartilaginosos, cuerpo aplanado y cola estrecha)

en: Insect
es: Insecto

en: Spider
es: Araña

en: Small animals
es: Animales pequeños

en: Parts of an animal
es: Partes de un animal

en: Parts of a bird
es: Partes de un ave

en: Parts of a reptile
es: Partes de un reptil

en: Parts of a fish
es: Partes de un pez

en: Parts of an insect
es: Partes de un insecto

en: Parts of small animals
es: Partes de animales pequeños

en: Animal life cycle
es: Ciclo de vida animal

en: Egg
es: Huevo

en: Animal actions
es: Acciones de los animales

en: Animal movement
es: Movimiento animal

en: Animal eating
es: Alimentación animal

en: Animal sounds
es: Sonidos de animales

en: Animal group
es: Grupo animal

en: Male and female animals
es: Animales Machos y Hembras

en: Nature, environment
es: Naturaleza, ambiente

en: Person
es: Persona

en: Body
es: Cuerpo

en: Head
es: Cabeza

en: Torso
es: Torso/Tronco del cuerpo

en: Arm
es: Brazo

en: Leg
es: Pierna

en: Finger, toe
es: Dedos de la mano/del pie

en: Skin
es: Piel

en: Hair
es: Pelo

en: Bone, joint
es: Hueso, articulación

en: Flesh
es: Carne

en: Internal organs
es: Órganos internos

en: Male organs
es: Órganos masculinos

en: Female organs
es: Órganos femeninos

en: Body functions
es: Funciones del cuerpo

en: Breathe, breath
es: Respirar, respiración

en: Spit, saliva
es: Escupir, saliva

en: Bleed, blood
es: Sangrar, sangre

en: Sweat
es: Sudor

en: Urinate, urine
es: Orinar, orina

en: Defecate, feces
es: Defecar, heces

en: See
es: Vista

en: Look
es: Mirar

en: Show, let someone see
es: Mostrar, permitir que alguien vea

en: Appear
es: Aparecer

en: Transparent
es: Transparente

en: Appearance
es: Apariencia

en: Something used to see
es: Algo que se usa para ver

en: Hear
es: Escuchar

en: Sound
es: Sonido

en: Types of sounds
es: Clases de sonidos

en: Taste
es: Gusto

en: Sense of touch
es: Sentido del tacto

en: Comfortable
es: Cómodo

en: Body condition
es: Condición física del cuerpo

en: Strong
es: Fuerte

en: Weak
es: Débil

en: Tired
es: Cansado

en: Rest
es: Descanso

en: Healthy
es: Sano

en: Sick
es: Enfermo

en: Recover from sickness
es: Recuperarse de una enfermedad

en: Disease
es: Enfermedad

en: Malnutrition, starvation
es: Desnutrición, hambre/inanición

en: Skin disease
es: Enfermedades de la piel

en: Stomach illness
es: Enfermedad del estómago

en: Tooth decay
es: Caries dental

en: Poison
es: Veneno

en: Disabled
es: Discapacitado/Incapacitado

en: Blind
es: Ciego

en: Poor eyesight
es: Visión mala

en: Deaf
es: Sordo

en: Mute
es: Mudo

en: Birth defect
es: Defecto/Problema de nacimiento

en: Pain
es: Dolor

en: Fever
es: Fiebre

en: Swell
es: Hincharse

en: Lose consciousness
es: Pérdida del conocimiento

en: Vision, hallucination
es: Visión, alucinación

en: Treat disease
es: Tratar/atender la enfermedad

en: Doctor, nurse
es: Doctor, enfermera

en: Medicine
es: Medicina

en: Medicinal plants
es: Plantas medicinales

en: Traditional medicine
es: Medicina tradicional

en: Mental illness
es: Enfermedad mental

en: Life
es: Vida

en: Marriage
es: Matrimonio

en: Wedding
es: Boda

en: Unmarried
es: Soltero

en: Divorce
es: Divorcio

en: Romantic love
es: Amor romántico

en: Sexual relations
es: Relaciones sexuales

en: Virginity
es: Virginidad

en: Attract sexually
es: Atracción sexual

en: Birth
es: Nacimiento

en: Pregnancy
es: Embarazo

en: Fetus
es: Feto

en: Miscarriage
es: Aborto involuntario

en: Labor and birth pains
es: Dolores de parto y de nacimiento

en: Help to give birth
es: Ayudar a dar a luz

en: Unusual birth
es: Nacimiento inusitado

en: Multiple births
es: Partos múltiples

en: Fertile, infertile
es: Fértil, estéril

en: Birth ceremony
es: Ceremonia de nacimiento

en: Stage of life
es: Etapas de la vida

en: Baby
es: Bebé

en: Care for a baby
es: Cuidar a un bebé

en: Child
es: Niño

en: Rear a child
es: Criar a un niño

en: Youth
es: Juventud

en: Adult
es: Adulto

en: Grow, get bigger
es: Crecer, hacerse grande

en: Initiation
es: Iniciación

en: Peer group
es: Compañero de grupo

en: Male, female
es: Masculino, femenino

en: Man
es: Hombre

en: Woman
es: Mujer

en: Die
es: Morir

en: Kill
es: Matar

en: Corpse
es: Cuerpo

en: Funeral
es: Funral

en: Mourn
es: Guardar luto

en: Bury
es: Sepultar

en: Grave
es: Sepultura

en: Mental state
es: Estado Mental

en: Notice
es: Notar

en: Ignore
es: Ignorar

en: Think
es: Pensar

en: Think about
es: Pensar en

en: Stupid
es: Estúpido

en: Logical
es: Lógico

en: Instinct
es: Instinto

en: Learn
es: Aprender

en: Study
es: Estudiar

en: Check
es: Revisar

en: Evaluate, test
es: Evaluar, examinar

en: Guess
es: Suponer

en: Solve
es: Solucionar

en: Realize
es: Darse cuenta

en: Willing to learn
es: Dispuesto a aprender

en: Know
es: Saber

en: Known, unknown
es: Conocido, desconocido

en: Area of knowledge
es: Area del conocimiento

en: Understand
es: Entender

en: Misunderstand
es: Entender mal

en: Understandable
es: Comprensible/Entendible

en: Opinion
es: Opinión

en: Believe
es: Creer

en: Disbelief
es: Incredulidad

en: Doubt
es: Duda

en: Disagree
es: Discrepar, disentir

en: Protest
es: Protestar

en: Philosophy
es: Filosofía

en: Attitude
es: Actitud

en: Extreme belief
es: Creencia extremista

en: Change your mind
es: Cambiar de opinión

en: Approve of something
es: Aprobación de algo

en: Remember
es: Recordar

en: Forget
es: Olvidar

en: Recognize
es: Reconocer

en: Expect
es: Esperar

en: Hope
es: Esperanza

en: Hopeless
es: Desesperado

en: Predict
es: Predecir

en: Tendency
es: Tendencia

en: Want
es: Querer

en: Decide, plan
es: Decidir, planear

en: Purpose, goal
es: Propósito, meta

en: Choose
es: Elegir

en: Cast lots
es: Echar la suerte

en: Intend
es: Proponerse

en: Deliberately
es: Deliberadamente

en: Determined
es: Decidido

en: Stubborn
es: Terco, obstinado

en: Lust
es: Codiciar

en: Request
es: Solicitar

en: Agree to do something
es: Acceder hacer algo

en: Refuse to do something
es: Rehusar hacer algo

en: Intercede
es: Interceder

en: Willing
es: Dispuesto a

en: Influence
es: Influencia

en: Suggest
es: Sugerir

en: Advise
es: Aconsejar

en: Persuade
es: Persuadir

en: Insist
es: Insistir

en: Compel
es: Obligar

en: Control
es: Controlar

en: Warn
es: Prevenir

en: Threaten
es: Amenazar

en: Ask permission
es: Pedir permiso

en: Give permission
es: Dar permiso

en: Refuse permission
es: Negar el permiso

en: Exempt
es: Exento

en: Prevent
es: Impedir

en: Free to do what you want
es: Libre de hacer lo que desea

en: Offer
es: Ofrecer

en: Accept
es: Aceptar

en: Reject
es: Rechazar

en: Emotion
es: Emoción

en: Feel good
es: Sentirse bien

en: Like, love
es: Gustar, amar

en: Enjoy doing something
es: Disfrutar hacer algo

en: Self-esteem
es: Auto-estima

en: Prefer
es: Preferir

en: Fashionable
es: De moda

en: Contentment
es: Satisfacción, contentamiento

en: Happy for
es: Feliz por

en: Pleased with
es: Contento con, satisfecho con

en: Happy
es: Feliz/Alegre/Contento

en: Relaxed
es: Relajado

en: Calm
es: Calma

en: Surprise
es: Sorpresa

en: Interested
es: Interesado

en: Excited
es: Emocionado

en: Enthusiastic
es: Entusiasmado

en: Obsessed
es: Obsesionado

en: Attract
es: Atraer

en: Indifferent
es: Indiferente

en: Uninterested, bored
es: Desinteresado(a), aburrido(a)

en: Confident
es: Confiado, Seguro

en: Feel bad
es: Sentirse mal

en: Sad
es: Triste

en: Dislike
es: Desagradar

en: Hate, detest
es: Odiar, detestar

en: Disgusted
es: Asqueado/hastiado

en: Disappointed
es: Desilusionado/Decepcionado

en: Lonely
es: Solitario

en: Upset
es: Molesto/Contrariado

en: Shock
es: Conmoción

en: Jealous
es: Celoso

en: Discontent
es: Descontento/desagrado

en: Sorry
es: Arrepentir

en: Ashamed
es: Avergonzado

en: Embarrassed
es: Apenado

en: Angry
es: Enojado

en: Annoyed
es: Molesto

en: Afraid
es: Miedo/Temor

en: Worried
es: Preocupado

en: Nervous
es: Nervioso

en: Shy, timid
es: Cohibido, tímido

en: Confused
es: Confuso

en: Communication
es: Comunicación

en: Say
es: Decir

en: Voice
es: Voz

en: Shout
es: Gritar

en: Speak quietly
es: Hablar calladamente

en: Speak a lot
es: Hablar mucho

en: Speak little
es: Hablar poco

en: Speech style
es: Estilo de hablar

en: Speak well
es: Hablar bien

en: Speak poorly
es: Hablar mal

en: Announce
es: Anunciar

en: Describe
es: Describir

en: Introduce
es: Presentar

en: Repeat
es: Repetir

en: Summarize
es: Resumir

en: Emphasize
es: Enfatizar

en: 1
es: Cierto

en: Tell the truth
es: Decir la verdad

en: Tell a lie
es: Decir una mentira

en: Contradict
es: Contradecir

en: Expose falsehood
es: Descubrir el engaño

en: Exaggerate
es: Exagerar

en: Speak with others
es: Conversar

en: Call
es: Llamar

en: Greet
es: Saludar

en: Say farewell
es: Decir adiós.

en: Speak in unison
es: Hablar al unísono

en: Ask
es: Preguntar

en: Answer
es: Contestar/Responder

en: Disclose
es: Revelar

en: Hide your thoughts
es: Ocultar sus pensamientos

en: Debate
es: Debatir

en: Demonstrate
es: Probar

en: Quarrel
es: Discutir

en: Praise
es: Elogiar/alabar

en: Thank
es: Agradecer

en: Flatter
es: Adular

en: Boast
es: Presumir

en: Criticize
es: Criticar

en: Blame
es: Culpar

en: Insult
es: Insultar

en: Mock
es: Ridiculizar

en: Gossip
es: Chismear

en: Complain
es: Quejarse

en: Promise
es: Prometer

en: Make speech
es: Dar un discurso

en: Report
es: informar

en: News, message
es: Noticias, mensaje

en: Figurative
es: Figurado

en: Admit
es: Admitir

en: Language
es: Idioma

en: Word
es: Palabra

en: Information
es: Información

en: Fable, myth
es: Fábula, mito

en: Saying, proverb
es: Dicho, proverbio

en: Riddle
es: Acertijo/Adivinanza

en: Poetry
es: Poesía

en: History
es: Historia

en: Verbal tradition
es: Tradición oral

en: Foolish talk
es: Plática absurda/sin sentido

en: Obscenity
es: Obscenidad

en: Sign, symbol
es: Señal, símbolo

en: Gesture
es: Gesticular

en: Point at
es: Señalar

en: Facial expression
es: Expresiones faciales

en: Laugh
es: Reír

en: Reading and writing
es: Leer y escribir

en: Write
es: Escribir

en: Written material
es: Material escrito

en: Read
es: Leer

en: Publish
es: Publicar

en: Record
es: Registro

en: List
es: Lista

en: Interpreting messages
es: Interpretar mensajes

en: Meaning
es: Significar

en: Meaningless
es: Sin sentido

en: Unintelligible
es: Ininteligible

en: Show, indicate
es: Mostrar, indicar

en: Mass communication
es: Comunicación masiva

en: Radio, television
es: Radio, televisión

en: Telephone
es: Teléfono

en: Newspaper
es: Periódico

en: Movie
es: Película

en: Recorded music
es: Grabar música

en: Communication devices
es: Aparatos de comunicación

en: Teach
es: Enseñar

en: Show, explain
es: Mostrar, explicar

en: School
es: Escuela

en: Subject of teaching
es: Materia de enseñanza

en: Correct
es: Corregir

en: Science
es: Ciencia

en: Test
es: Examen

en: Answer in a test
es: Contestar un examen

en: Social behavior
es: Comportamiento social

en: Relationships
es: Relaciones

en: Girlfriend, boyfriend
es: Novia, novio

en: Types of people
es: Clases de gente

en: Working relationship
es: Relación de trabajo

en: Meet for the first time
es: Conocerse por primera vez

en: Neighbor
es: Vecino

en: Social class
es: Clase social

en: Unity
es: Unidad

en: Disunity
es: Desunión

en: Set self apart
es: Separarse uno mismo

en: Alone
es: Solo

en: Independent person
es: Persona independiente

en: Private, public
es: Privado, público

en: Begin a relationship
es: Inicio de una relación

en: End a relationship
es: Fin de una relación

en: Show affection
es: Mostrar afecto

en: Related by birth
es: Relación por naciminto

en: Grandfather, grandmother
es: Abuelo, Abuela

en: Father, mother
es: Padre, madre

en: Brother, sister
es: Hermano, hermana

en: Son, daughter
es: Hijo, hija

en: Grandson, granddaughter
es: Nieto, nieta

en: Uncle, aunt
es: Tío, tía

en: Cousin
es: Primo

en: Nephew, niece
es: Sobrino, sobrina

en: Birth order
es: Orden de nacimiento

en: Related by marriage
es: Parentesco por medio del casamiento

en: Husband, wife
es: Esposo, esposa

en: In-law
es: Familia política

en: Widow, widower
es: Viudo, viuda

en: Orphan
es: Huérfano

en: Illegitimate child
es: Hijo ilegítimo

en: Adopt
es: Adoptar

en: Non-relative
es: Sin parentesco

en: Family, clan
es: Familia, clan

en: Race
es: Raza

en: Social activity
es: Actividad social

en: Come together, form a group
es: Reunirse, formar un grupo

en: Invite
es: Invitar

en: Encounter
es: Encuentro

en: Meet together
es: Reunirse

en: Visit
es: Visitar

en: Welcome, receive
es: Bienvenida, recibimiento

en: Show hospitality
es: Muestra de hospitalidad

en: Meeting, assembly
es: Reunión, asamblea

en: Participate
es: Participar

en: Crowd, group
es: Multitud, grupo

en: Organization
es: Organización

en: Join an organization
es: Unirse a una organización

en: Leave an organization
es: Abandonar una organización

en: Belong to an organization
es: Pertenecer a una organización

en: Social event
es: Evento social

en: Ceremony
es: Ceremonia

en: Festival, show
es: Festival, espectáculo

en: Celebrate
es: Celebrar

en: Music
es: Música

en: Play music
es: Tocar música

en: Sing
es: Cantar

en: Musician
es: Músico

en: Musical instrument
es: Instrumento musical

en: Dance
es: Baile

en: Drama
es: Obra de Actuación

en: Entertainment, recreation
es: Entretenimiento, recreación

en: Game
es: Juego

en: Sports
es: Deportes

en: Basketball
es: Baloncesto

en: Exercise
es: Ejercicio

en: Gambling
es: Apostar

en: Play, fun
es: Jugar

en: Serious
es: Serio

en: Holiday
es: Día Festivo

en: Free time
es: Tiempo libre

en: Behavior
es: Comportamiento

en: Good, moral
es: Bueno, moral

en: Bad, immoral
es: Malo, inmoral

en: Meet a standard
es: Reunir las cualidades

en: Below standard
es: Comportamiento inaceptable

en: Mature in behavior
es: Comportamiento maduro

en: Immature in behavior
es: Comportamiento inmaduro

en: Sensible
es: Sensato

en: Reputation
es: Reputación

en: Patient
es: Paciente

en: Impatient
es: Impaciente

en: Bad-tempered
es: Mal genio

en: Admire someone
es: Admirar a alguien

en: Despise someone
es: Despreciar a alguien

en: Humble
es: Humilde

en: Proud
es: Orgulloso

en: Show off
es: Exhibirse

en: Love
es: Amar

en: Hate, ill will
es: Odiar, mala voluntad

en: Not care
es: Desinterés

en: Abandon
es: Abandonar

en: Do good to
es: Hacer el bien

en: Do evil to
es: Hacer maldad

en: Help
es: Ayudar

en: Hinder
es: Oponerse

en: Cooperate with
es: Cooperar con

en: Compete with
es: Competir con

en: Altruistic, selfless
es: Altruista, desinteresado

en: Selfish
es: Egoista

en: Use a person
es: Utilizar a una persona

en: Share with
es: Compartir con

en: Provide for, support
es: Proveer para, apoyar

en: Care for
es: Interesarse por

en: Entrust to the care of
es: Asignar el cuidado de

en: Meddle
es: Entremeterse

en: Enter by force
es: Entrar por la fuerza

en: Kidnap
es: Secuestrar

en: Honest
es: Honesto

en: Dishonest
es: Deshonesto

en: Faithful
es: Fiel

en: Reliable
es: Confiable

en: Unreliable
es: Que no es confiable

en: Deceive
es: Defraudar

en: Hypocrite
es: Hipócrita

en: Self-controlled
es: Dominio propio

en: Lack self-control
es: Falta de dominio propio

en: Tidy
es: Ordenado

en: Untidy
es: Desordenado

en: Mistake
es: Equivocar

en: Polite
es: Educado

en: Impolite
es: Mal educado

en: Crazy
es: Loco

en: Change behavior
es: Cambio de comportamiento

en: Conform
es: Adaptarse

en: Culture
es: Cultura

en: Custom
es: Costumbres

en: Habit
es: Hábito

en: Prosperity, trouble
es: Prosperidad, crisis

en: Prosperity
es: Prosperidad

en: Trouble
es: Problema

en: Problem
es: Problema

en: Danger
es: Peligro

en: Accident
es: Accidente

en: Disaster
es: Desastre

en: Separate, alone
es: Separado, solo

en: Suffer
es: Sufrir

en: Respond to trouble
es: Enfrentar el problema

en: Brave
es: Valentía

en: Cowardice
es: Cobardía

en: Caution
es: Precaución

en: Solve a problem
es: Solucionar un problema

en: Endure
es: Resistir

en: Survive
es: Sobrevivir

en: Respond to someone in trouble
es: Ayudar a alguien que está en problemas

en: Show sympathy, support
es: Mostrar simpatía, apoyo

en: Gentle
es: Amable

en: Save from trouble
es: Salvar de un problema

en: Free from bondage
es: Libre de esclavitud

en: Relief
es: Alivio

en: Risk
es: Riesgo

en: Chance
es: Casualidad

en: Lucky
es: Suerte

en: Unlucky
es: Desafortunado

en: Authority
es: Autoridad

en: Person in authority
es: Persona con autoridad

en: Have authority
es: Tener autoridad

en: Exercise authority
es: Ejercer autoridad

en: Lead
es: Dirigir

en: Command
es: Ordenar

en: Discipline, train
es: Disciplinar

en: Appoint, delegate
es: Designar, delegar

en: Submit to authority
es: Someterse a la autoridad

en: Obey
es: Obedecer

en: Disobey
es: Desobedecer

en: Serve
es: Servir

en: Slave
es: Esclavo

en: Follow, be a disciple
es: Seguir, ser discípulo

en: Rebel against authority
es: Rebelarse contra la autoridad

en: Independent
es: Independiente

en: Title, name of honor
es: Título, nombre de honor

en: Lack respect
es: Falta de respeto

en: Status
es: Posición Social

en: High status
es: Posición elevada

en: Low status
es: Posición baja

en: Government
es: Gobierno

en: Ruler
es: Gobernante

en: King's family
es: Familia del rey

en: Government official
es: Funcionario del gobierno

en: Citizen
es: Ciudadano

en: Foreigner
es: Extranjero

en: Government organization
es: Organización gubernamental

en: Governing body
es: Cuerpo gubernamental

en: Rule
es: Gobernar

en: Subjugate
es: Subyugar

en: Government functions
es: Funciones gubernamentales

en: Police
es: Policía

en: Arrest
es: Arrestar

en: Informal justice
es: Linchamiento

en: Diplomacy
es: Diplomacia

en: Represent
es: Representante

en: Election
es: Elección

en: Region
es: Región

en: Country
es: País

en: City
es: Ciudad

en: Countryside
es: Campo

en: Community
es: Comunidad

en: Law
es: Ley

en: Laws
es: Leyes

en: Pass laws
es: Aprobar leyes

en: Break the law
es: Violar la ley

en: Court of law
es: Corte de Justicia

en: Legal personnel
es: Personal legal

en: Investigate a crime
es: Investigar un delito

en: Suspect
es: Sospechar

en: Accuse, confront
es: Acusar, confrontar

en: Witness, testify
es: Testigo, testificar

en: Drop charges
es: Retirar la denuncia

en: Take oath
es: Prestar juramento

en: Vindicate
es: Reivindicar

en: Judge, render a verdict
es: Juzgar, dar un veredicto

en: Acquit
es: Absolver

en: Condemn, find guilty
es: Condenar, encontrar culpable

en: Fault
es: Culpa

en: Punish
es: Castigar

en: Reward
es: Recompensa

en: Fine
es: Multar

en: Imprison
es: Encarcelar

en: Execute
es: Ejecutar

en: Ostracize
es: Desterrar

en: Pardon, release
es: Perdón, indulto

en: Legal contract
es: Contrato legal

en: Covenant
es: Convenio

en: Break a contract
es: Romper un contrato

en: Justice
es: Justicia

en: Impartial
es: Imparcial

en: Unfair
es: Injusto

en: Deserve
es: Merecer

en: Discriminate, be unfair
es: Discriminar, ser injusto

en: Act harshly
es: Actuar severamente

en: Oppress
es: Oprimir

en: Fight for something good
es: Luchar por algo bueno

en: Fight against something bad
es: Luchar contra algo malo

en: Attack
es: atacar

en: Ambush
es: Emboscada

en: Defend
es: Repeler

en: Revenge
es: Venganza

en: Riot
es: Disturbio

en: Betray
es: Traicionar

en: Enemy
es: Enemigo

en: War
es: Víctima

en: Defeat
es: Derrotar

en: Win
es: Ganar

en: Lose a fight
es: Perder un combate

en: Surrender
es: Rendirse

en: Prisoner of war
es: Prisionero de guerra

en: Military organization
es: Organizaciones militares

en: Soldier
es: Soldado

en: Spy
es: Espía

en: Fort
es: Fuerte

en: Weapon, shoot
es: Arma, disparo

en: Plunder
es: Saquear

en: Peace
es: Paz

en: Rebuke
es: Reprender

en: Make an appeal
es: Hacer una apelación

en: Appease
es: Acallar

en: Negotiate
es: Negociar

en: Renounce claim, concede
es: Renuncia a una demanda, conceder

en: Repent
es: Arrepentir

en: Request forgiveness
es: Pedir perdón

en: Forgive
es: Perdonar

en: Make peace
es: Hacer la paz

en: Stop fighting
es: Dejar de pelear

en: Reconcile
es: Reconciliar

en: Religion
es: Religión

en: God
es: Dios

en: Supernatural being
es: Ser sobrenatural

en: Theology
es: Teología

en: Sacred writings
es: Escritos sagrados

en: Demon possession
es: Posesión demoniaca

en: Bless
es: Bendecir

en: Curse
es: Maldecir

en: Destiny
es: Destino

en: Prophecy
es: Profecía

en: Practice religion
es: Práctica de una religión

en: Devout
es: Deboto

en: Pray
es: Orar

en: Worship
es: Adoración

en: Offering, sacrifice
es: Ofrenda, sacrificio

en: Religious purification
es: Purificación religiosa

en: Taboo
es: Tabú

en: Salvation
es: Salvación

en: Dedicate to religious use
es: Dedicar al uso religioso

en: Fasting
es: Ayunar

en: Heaven, hell
es: Cielo, infierno

en: Resurrection
es: Resurrección

en: Religious organization
es: organización religiosa

en: Religious person
es: Persona religiosa

en: Christianity
es: Cristianismo

en: Islam
es: Islamismo

en: Hinduism
es: Hinduismo

en: Buddhism
es: Budismo

en: Judaism
es: Judaísmo

en: Religious things
es: Objetos religiosos

en: Idol
es: Idolo

en: Place of worship
es: Lugar de adoración

en: Irreligion
es: Sin religión

en: Furniture
es: Mobiliario

en: Table
es: Mesa

en: Chair
es: Silla

en: Bed
es: Cama

en: Cabinet
es: Gabinete

en: Food
es: Comida

en: Food preparation
es: Preparación de comida/alimentos

en: Cooking methods
es: Métodos para cocinar

en: Steps in food preparation
es: Pasos en la preparación de alimentos

en: Remove shell, skin
es: Quitar la cáscara, la piel

en: Pound in mortar and pestle
es: Moler en molcajete

en: Grind flour
es: Pulverizar harina

en: Food storage
es: Almacenamiento de alimentos

en: Serve food
es: Servir los alimentos

en: Eat
es: Comer

en: Meal
es: Comida

en: Feast
es: Banquete

en: Manner of eating
es: Forma de comer

en: Hungry, thirsty
es: Hambriento, sediento

en: Satiated, full
es: Saciado, lleno

en: Drink
es: Beber

en: Eating utensil
es: Utensilios para comer

en: Fast, not eat
es: Ayunar, no comer

en: Types of food
es: Tipos de alimentos

en: Food from plants
es: Alimentos procedentes de plantas

en: Food from seeds
es: Alimentos procedentes de semillas

en: Food from fruit
es: Alimentos procedentes de frutas

en: Food from vegetables
es: Alimentos procedentes de vegetales

en: Food from leaves
es: Alimentos procedentes de hojas

en: Food from roots
es: Alimento procedentes de raíces

en: Food from animals
es: Alimentos procedentes de animales

en: Meat
es: Carne

en: Milk products
es: Productos lácteos

en: Cooking ingredients
es: Ingredientes para cocinar

en: Sugar
es: Azúcar

en: Salt
es: Sal

en: Spice
es: Especia/Condimiento

en: Leaven
es: Levadura

en: Prepared food
es: Alimentos Preparados

en: Prohibited food
es: Alimentos prohibidos

en: Alcohol preparation
es: Preparación de bebidas alcohólicas

en: Tobacco
es: Tabaco

en: Narcotic
es: Nartcóticos

en: Clothing
es: Ropa

en: Men's clothing
es: Ropa para Caballeros

en: Women's clothing
es: Ropa para Damas

en: Traditional clothing
es: Ropa tradicional/convencional

en: Clothes for special occasions
es: Ropa para ocasiones especiales

en: Clothes for special people
es: Ropa para personas especiales

en: Parts of clothing
es: Partes del vestido

en: Wear clothing
es: Usar prendas de vestir

en: Naked
es: Desnudo

en: Style of clothing
es: Estilo de ropa

en: Adornment
es: Adorno

en: Jewelry
es: Joyería

en: Cosmetics
es: Cosméticos

en: Shave
es: Rasurar

en: Circumcision
es: Circuncisión

en: Fire
es: Fuego

en: Light a fire
es: Prender fuego

en: Tend a fire
es: Mantener un fuego

en: Extinguish a fire
es: Apagar un fuego

en: What fires produce
es: Lo que produce el fuego

en: Fuel
es: Combustible

en: Fireplace
es: Chimenea

en: Cleaning
es: Limpiar

en: Clean, dirty
es: Limpio, sucio

en: Bathe
es: Bañar

en: Wash dishes
es: Lavar las vasijas

en: Wash clothes
es: Lavar la ropa

en: Sweep, rake
es: Barrer, rastrillar

en: Wipe, erase
es: Limpiar/sacudir, remover

en: Sleep
es: Dormir

en: Go to sleep
es: Irse a dormir

en: Dream
es: Soñar

en: Wake up
es: Depertarse

en: Manage a house
es: Encargarse de una casa

en: Live, stay
es: Vivir, habitar

en: Work and occupation
es: Trabajar y Ocupación

en: Work
es: Trabajo

en: Worker
es: Trabajador

en: Expert
es: Experto

en: Method
es: Método

en: Use
es: Usar

en: Useful
es: Útil

en: Useless
es: Inservible

en: Available
es: Disponible

en: Use up
es: Consumir

en: Take care of something
es: Cuidar algo

en: Waste
es: Desperdiciar

en: Work well
es: Trabajar bien

en: Careful
es: Cuidadoso

en: Work hard
es: Trabajar duro

en: Busy
es: Ocupado

en: Power, force
es: Poder, fuerza

en: Complete, finish
es: Completar, finalizar

en: Ambitious
es: Ambicioso

en: Work poorly
es: Trabajar pobremente

en: Careless, irresponsible
es: Descuidado, irresponsable

en: Lazy
es: Haragán

en: Give up
es: Renunciar

en: Arrange an event
es: Organizar un evento

en: Cancel an event
es: Cancelar un evento

en: Prepare
es: Preparar

en: Effective
es: Efectivo

en: Efficient
es: Eficiente

en: Opportunity
es: Oportunidad

en: Difficult, impossible
es: Difícil, imposible

en: Easy, possible
es: Fácil, posible

en: Succeed
es: Tener éxito

en: Fail
es: Fracasar

en: Job satisfaction
es: Satisfacción profesional

en: Unemployed, not working
es: Desempleado, sin trabajo

en: Made by hand
es: Hecho a mano

en: Experienced
es: Experimentado

en: Accustomed to
es: Acostumbrado a

en: Agriculture
es: Agricultura

en: Growing crops
es: Cultivo de cosechas

en: Growing grain
es: Cultivo de granos

en: Growing rice
es: Cultivo de arroz

en: Growing wheat
es: Cultivo de trigo

en: Growing maize
es: Cultivo maíz

en: Growing roots
es: Cultivo de raíces

en: Growing potatoes
es: Cultivo de papas

en: Growing cassava
es: Cultivo de yuca/casabe/mandioca

en: Growing vegetables
es: Cultivo de vegetales

en: Growing fruit
es: Cultivo de frutas

en: Growing grapes
es: Cultivo de uvas

en: Growing bananas
es: Cultivo de plátanos

en: Growing grass
es: Cultivo de herbaje

en: Growing sugarcane
es: Cultivo de la caña de azúcar

en: Growing tobacco
es: Cultivo de tabaco

en: Growing flowers
es: Cultivo de flores

en: Growing trees
es: Cultivo de árboles

en: Growing coconuts
es: Cultivo de cocoteros

en: Growing coffee
es: Cultivo de cafetales

en: Land preparation
es: Preparación del terreno

en: Clear a field
es: Limpiar un terreno

en: Plow a field
es: Arar un terreno

en: Fertilize a field
es: Fertilizar un campo

en: Plant a field
es: Sembrar un terreno

en: Tend a field
es: Cuidar un terreno

en: Cut grass
es: Cortar el pasto/césped/pastizal

en: Irrigate
es: Irrigar

en: Trim plants
es: Podar plantas

en: Neglect plants
es: Descuidar plantas

en: Harvest
es: Cosechar

en: First fruits
es: Primeros frutos

en: Crop failure
es: Pérdida de una cosecha

en: Gather wild plants
es: Recoger plantas silvestres

en: Plant product
es: Producto vegetal

en: Process harvest
es: Procesar la cosecha

en: Winnow grain
es: Aventar el grano

en: Mill grain
es: Moler granos

en: Thresh
es: Trillar

en: Store the harvest
es: Almacenar la cosecha

en: Farmland
es: Granja

en: Animal husbandry
es: Cría de animales

en: Domesticated animal
es: Animales domésticos

en: Cattle
es: Ganado

en: Sheep
es: Ovejas

en: Goat
es: Cabra

en: Pig
es: Cerdo

en: Dog
es: Perro

en: Cat
es: Gato

en: Beast of burden
es: Bestias de carga

en: Tend herds in fields
es: Apacentar rebaños en el campo

en: Milk
es: Ordeñar

en: Butcher, slaughter
es: Carnicero, matador

en: Wool production
es: Producción de lana

en: Poultry raising
es: Avicultura

en: Chicken
es: Pollo

en: Animal products
es: Productos procedentes de animales

en: Veterinary science
es: Ciencia Veterinaria

en: Animal diseases
es: Enfermedades de animales

en: Castrate animal
es: Castrar animales

en: Hunt and fish
es: Cacería y pesca

en: Hunt
es: Cacería

en: Track an animal
es: Rastrear un animal

en: Trap
es: Atrapar

en: Hunting birds
es: Cazar aves

en: Beekeeping
es: Apicultura

en: Fishing
es: Pesca

en: Fish with net
es: Pescar con redes

en: Fish with hooks
es: Pescar con anzuelo

en: Fishing equipment
es: Equipo de pesca

en: Things done to animals
es: Cosas que se hacen a los animales

en: Working with buildings
es: Trabajar con edificios

en: Building
es: Edificio/Construcción

en: Types of houses
es: Tipos de casas

en: Parts of a building
es: Partes de un edificio

en: Wall
es: Muro

en: Roof
es: Techo

en: Floor
es: Piso

en: Door
es: Puerta

en: Window
es: Ventana

en: Foundation
es: Cimientos

en: Room
es: Cuarto

en: Floor, story
es: Pisos, niveles

en: Building materials
es: Materiales de construcción

en: Building equipment and maintenance
es: Equipo de construcción y de mantenimiento

en: Infrastructure
es: Infraestructura

en: Road
es: Camino

en: Boundary
es: Límite

en: Working with cloth
es: Trabajar con tela

en: Cloth
es: Tela

en: Spinning thread
es: Devanar hilo

en: Knitting
es: Tejer (trabajo de punto)

en: Working with minerals
es: Trabajar con minerales

en: Mining
es: Minería

en: Smelting
es: Fundir

en: Working with metal
es: Trabajar con metales

en: Working with clay
es: Trabajar con barro

en: Working with glass
es: Trabajar con vidrio

en: Working with oil and gas
es: Trabajar con gas y petróleo

en: Working with stone
es: Trabajar con piedra

en: Working with bricks
es: Trabajar con ladrillos

en: Working with chemicals
es: Trabajar con productos químicos

en: Explode
es: Explotar

en: Working with wood
es: Trabajar con madera

en: Lumbering
es: Industria maderera

en: Wood
es: Madera

en: Working with paper
es: Trabajar con papel

en: Crafts
es: Artesanías

en: Cordage
es: Cordaje

en: Working with leather
es: Trabajar con cuero

en: Working with bone
es: Trabajar con hueso

en: Art
es: Arte

en: Draw, paint
es: Dibujar, pintar

en: Photography
es: Fotografía

en: Sculpture
es: Escultura

en: Working with land
es: Trabajar con terrenos

en: Working with water
es: Trabajar con agua

en: Plumber
es: Plomero

en: Conveying water
es: Transportar agua

en: Controlling water
es: Controlar el agua

en: Working in the sea
es: Trabajar en el mar

en: Working with machines
es: Trabajar con máquinas

en: Working with electricity
es: Trabajar con electricidad

en: Tool
es: Herramienta

en: Cutting tool
es: Instrumento para cortar

en: Poking tool
es: Herramientas para perforar

en: Digging tool
es: Herramienta para cavar

en: Pounding tool
es: Herramientas para martillar

en: Carrying tool
es: Herramienta para transportar

en: Lifting tool
es: Herramienta para levantar

en: Holding tool
es: Herramienta para sostener

en: Container
es: Recipiente

en: Bag
es: Bolsa

en: Sheath
es: Funda

en: Parts of tools
es: Partes de las herramientas

en: Machine
es: Máquina

en: Finance
es: Finanzas

en: Have wealth
es: Tener riqueza

en: Own, possess
es: Ser dueño de, poseer

en: Poor
es: Pobre

en: Store wealth
es: Acumular riqueza

en: Possession, property
es: Posesión, propiedad

en: Accumulate wealth
es: Acumular riqueza

en: Produce wealth
es: Producir riqueza

en: Make profit
es: Obtener ganancias

en: Lose wealth
es: Perder riqueza

en: Frugal
es: Ahorrativo

en: Greedy
es: Avaricioso

en: Collect
es: Coleccionar

en: Share wealth
es: Compartir riqueza

en: Give, donate
es: Dar, donar

en: Generous
es: Generoso

en: Stingy
es: Tacaño

en: Beg
es: Mendigar

en: Buy
es: Comprar

en: Sell
es: Vender

en: Expensive
es: Caro

en: Cheap
es: Barato

en: Free of charge
es: Libre de costo

en: Bargain
es: Regatear

en: Pay
es: Pagar

en: Hire, rent
es: Alquilar, rentar

en: Spend
es: Gastar

en: Store, marketplace
es: Tienda, mercado

en: Exchange, trade
es: Intercambio, negocio

en: Borrow
es: Pedir/tomar prestado

en: Lend
es: Prestar

en: Give pledge, bond
es: Comprometerse, depositar

en: Owe
es: Deber, adeudar

en: Repay debt
es: Pagar una deuda

en: Credit
es: Crédito

en: Money
es: Dinero

en: Monetary units
es: Unidades monetarias

en: Accounting
es: Contabilidad

en: Tax
es: Impuesto

en: Dishonest financial practices
es: Prácticas financieras deshonestas

en: Steal
es: Robar

en: Cheat
es: Engañar

en: Extort money
es: Extorsionar por dinero

en: Take by force
es: Tomar a la fuerza

en: Bribe
es: Soborno

en: Smuggle
es: Contrabandear

en: Business organization
es: Organización administrativa

en: Management
es: Administración

en: Work for someone
es: Trabajar para alguien

en: Marketing
es: Mercadeo

en: Commerce
es: Comercio

en: Economics
es: Economía

en: Insurance
es: Aseguranza

en: Physical actions
es: Actividades Físicas

en: Posture
es: Postura

en: Stand
es: Estar de pie

en: Sit
es: Sentarse

en: Lie down
es: Acostarse

en: Kneel
es: Arrodillarse

en: Bow
es: Hacer Reverencia

en: Lean
es: Reclinarse

en: Straight posture
es: Postura erguida

en: Relaxed posture
es: Postura relajada

en: Bend down
es: Agacharse

en: Move a part of the body
es: Mover una parte del cuerpo

en: Move
es: Moverse

en: Manner of movement
es: Manera de moverse

en: Walk
es: Caminar

en: Run
es: Correr

en: Crawl
es: Arrastrarse

en: Jump
es: Saltar

en: Move quickly
es: Moverse apresuradamente

en: Move slowly
es: Moverse lentamente

en: Wander
es: Vagar

en: Graceful
es: Con gracia

en: Clumsy
es: Torpe

en: Walk with difficulty
es: Caminar con dificultad

en: Slip, slide
es: Resbalarse

en: Steady, unsteady
es: Firme, inestable

en: Balance
es: Equilibrio

en: Move noisily
es: Moverse ruidosamente

en: Move in a direction
es: Moverse en una dirección

en: Move forward
es: Avanzar

en: Move back
es: Retroceder

en: Move sideways
es: Moverse hacia los lados

en: Move up
es: Ascender

en: Move down
es: Descender

en: Turn
es: Dar vuelta

en: Move in a circle
es: Moverse en círculos

en: Move back and forth
es: Moverse hacia atrás y hacia adelante

en: Move straight without turning
es: Moverse en línea recta sin dar vuelta

en: Move toward something
es: Moverse hacia algo

en: Move away
es: Alejarse

en: Go
es: Ir

en: Come
es: Venir

en: Leave
es: Partir

en: Arrive
es: Llegar

en: Move in
es: Mudarse a

en: Move out
es: Mudarse de

en: Move past, over, through
es: Pasar sobre, a través de

en: Return
es: Regresar

en: Travel
es: Viajar

en: Travel by land
es: Viajar por tierra

en: Vehicle
es: Vehículo

en: Railroad
es: Ferrocarril

en: Travel by water
es: Viajar por agua

en: Boat
es: Embarcación

en: Swim
es: Nadar

en: Dive
es: Bucear

en: Fly
es: Viajar por aire

en: Travel in space
es: Viajar en el espacio

en: Move to a new house
es: Mudarse a una casa nueva

en: Lose your way
es: Perderse

en: Map
es: Mapa

en: Accompany
es: Acompañar

en: Go first
es: Ir primero

en: Follow
es: Seguir

en: Guide
es: Guiar

en: Move together
es: Moverse juntos

en: Pursue
es: Huir, perseguir

en: Escape
es: Escapar

en: Set free
es: Ser liberado

en: Not moving
es: Sin moverse

en: Stop moving
es: Dejar de moverse

en: Stay, remain
es: Quedarse, permanecer

en: Wait
es: Esperar

en: Send someone
es: Enviar a alguien

en: Move something
es: Mover algo

en: Carry
es: Acarrear

en: Throw
es: Lanzar

en: Catch
es: Atrapar

en: Shake
es: Sacudir

en: Knock over
es: Sacar a golpes

en: Set upright
es: Enderezar

en: Move something in a direction
es: Mover algo en una dirección

en: Put in front
es: Poner en frente

en: Put in back
es: Echar atrás

en: Put aside
es: Poner a un lado

en: Lift
es: Levantar

en: Hang
es: Colgar

en: Lower something
es: Bajar algo

en: Put in
es: Meter

en: Take something out of something
es: Sacar algo de cualquier otra cosa

en: Pull
es: Halar/jalar

en: Push
es: Empujar

en: Take somewhere
es: Llevar a un lugar

en: Take something from somewhere
es: Tomar algo de un lugar

en: Return something
es: Devolver algo

en: Send
es: Enviar

en: Chase away
es: Ahuyentar

en: Handle something
es: Manipular algo

en: Touch
es: Tocar

en: Pick up
es: Recoger

en: Put down
es: Asentar

en: Hold
es: Sostener

en: Actions of the hand
es: Actividades de la mano

en: Support
es: Sostener

en: Extend
es: Extender

en: Turn something
es: Girar algo

en: Open
es: Abrir

en: Shut, close
es: Cerrar

en: Block, dam up
es: Atajar, obstruir

en: Limit
es: Límite

en: Cover
es: Cubrir

en: Uncover
es: Descubrir

en: Wrap
es: Envolver

en: Spread, smear
es: Untar, embarrar

en: Give, hand to
es: Dar

en: Receive
es: Recibir

en: Get
es: Obtener

en: Distribute
es: Distribuir

en: Keep something
es: Quedarse con algo

en: Leave something
es: Dejar algo

en: Throw away
es: Tirar

en: Arrange
es: Arreglar

en: Gather
es: Juntar

en: Separate, scatter
es: Separar, esparcir

en: Include
es: Incluir

en: Special
es: Especial

en: Join, attach
es: Unir, adjuntar

en: Link, connect
es: Enlazar, conectar

en: Stick together
es: Adherirse el uno al otro

en: Remove, take apart
es: Remover, desprender

en: Mix
es: Mezclar

en: Pure, unmixed
es: Puro, no mezclado

en: Tie
es: Atar

en: Rope, string
es: Lazo, cuerda

en: Tangle
es: Enredo

en: Organize
es: Organizar

en: Disorganized
es: Desorganizado

en: Substitute
es: Substituir

en: Multiple things moving
es: Movimiento de múltiples cosas

en: Simple, complicated
es: Sencillo, complicado

en: Hide
es: Esconder

en: Search
es: Buscar

en: Find
es: Encontrar

en: Lose, misplace
es: Perder, extraviar

en: Physical impact
es: Impacto físico

en: Hit
es: Rebotar

en: Aim at a target
es: Apuntar al blanco

en: Kick
es: Patear

en: Press
es: Presionar

en: Rub
es: Frotar

en: Grind
es: Moler

en: Mark
es: Marcar

en: Divide into pieces
es: Dividir en pedazos

en: Break
es: Quebrar

en: Crack
es: Agrietar

en: Cut
es: Cortar

en: Tear, rip
es: Rasgar, desgarrar

en: Make hole, opening
es: Hacer un hoyo, abertura

en: Dig
es: Cavar

en: Break, wear out
es: Descomponer, desgastar

en: Damage
es: Dañar

en: Tear down
es: Derrumbar

en: Destroy
es: Destruir

en: Repair
es: Reparar

en: States
es: Estados

en: Quantity
es: Monto

en: Number
es: Número

en: Cardinal numbers
es: Números cardinales

en: Ordinal numbers
es: Números ordinales

en: Number of times
es: Números de veces

en: Multiples
es: Múltiplos, Múltiples

en: Fraction
es: Fracción

en: Count
es: Conteo

en: Group of things
es: Grupo de cosas

en: More
es: Más cantidad

en: Less
es: Menos cantidad

en: Increase
es: Aumentar

en: Decrease
es: Disminuir

en: All
es: Todo

en: Some
es: Unos, algunos

en: Only
es: Solo, únicamente

en: Average
es: Promedio

en: Part
es: Parte

en: Full
es: Lleno, completo

en: Empty
es: Vacío

en: Big
es: Grande

en: Small
es: Pequeño

en: Long
es: Largo

en: Short, not long
es: Corto, no tan largo

en: Tall
es: Alto

en: Short, not tall
es: Pequeño, no tan alto

en: Wide
es: Ancho

en: Narrow
es: Angosto

en: Distance
es: Distancia

en: Far
es: Lejos

en: Near
es: Cerca

en: High
es: Alto

en: Low
es: Bajo

en: Deep, shallow
es: Profundo, superficial

en: Fit, size
es: Tamaño

en: Wedged in, stuck
es: Encajar, atorar

en: Measure
es: Medida

en: Heavy
es: Pesado

en: Light in weight
es: Ligero en peso

en: Quality
es: Calidad

en: Shape
es: Forma

en: Point, dot
es: Punto

en: Line
es: Línea

en: Straight
es: Rectilíneo

en: Flat
es: Plano

en: Leaning, sloping
es: Inclinado, recostado, en declive

en: Bend
es: Doblar

en: Roll up
es: Enrollar

en: Twist, wring
es: Torcer, retorcer

en: Fold
es: Doblar

en: Round
es: Redondo

en: Concave
es: Convexo

en: Hollow
es: Hueco

en: Square
es: Cuadrado

en: Symmetrical
es: Simétrico

en: Stretch
es: Estirar

en: Texture
es: Textura

en: Smooth
es: Suave

en: Rough
es: Aspero

en: Sharp
es: Afilado

en: Pointed
es: Picudo/puntiagudo

en: Blunt
es: Despuntado, desafilado

en: Furrow
es: Hendidura

en: Light
es: Luz

en: Shine
es: Brillo

en: Light source
es: Fuente de luz

en: Bright
es: Brillante

en: Dark
es: Oscuro

en: Shadow
es: Sombra

en: White
es: Blanco

en: Black
es: Negro

en: Gray
es: Gris

en: Colors of the spectrum
es: Espectro de colores

en: Animal color, marking
es: Colores de animales, marcas

en: Cold
es: Frío

en: Type, kind
es: Tipo, clase

en: Nature, character
es: Naturaleza, carácter

en: Compare
es: Comparar

en: Same
es: Lo mismo

en: Like, similar
es: Parecido, similar

en: Different
es: Diferente

en: Other
es: Otro, otros

en: Common
es: Común

en: Unusual
es: Inusual

en: Unique
es: Unico

en: Strange
es: Extraño

en: Pattern, model
es: Patrón, modelo

en: Imitate
es: Imitar

en: Made of, material
es: Hecho de, material

en: Strong, brittle
es: Fuerte, frágil

en: Hard, firm
es: Duro, firme

en: Stiff, flexible
es: Rígido, flexible

en: Dense
es: Denso

en: Soft, flimsy
es: Suave, débil

en: Good
es: Bueno

en: Bad
es: Malo

en: Perfect
es: Perfecto

en: Important
es: Importante

en: Basic
es: Básico

en: Improve
es: Mejorar

en: Right, proper
es: Correcto, adecuado

en: Wrong, unsuitable
es: Equivocado, no apropiado

en: Convenient
es: Conveniente

en: Decay
es: Descomponerse

en: Blemish
es: Defecto

en: Garbage
es: Basura

en: Preserve
es: Preservar

en: Value
es: Valor

en: Decorated
es: Decorado

en: Simple, plain
es: Simple, sencillo

en: Glory
es: Gloria

en: Time
es: Tiempo

en: Period of time
es: Período de tiempo

en: Calendar
es: Calendario

en: Day
es: Día

en: Night
es: Noche

en: Time of the day
es: Hora del día

en: Week
es: Semana

en: Days of the week
es: Días de la semana

en: Month
es: Mes

en: Months of the year
es: Meses del año

en: Season
es: Estación del año

en: Year
es: Año

en: Special days
es: Días especiales

en: Take time
es: Llevarse tiempo

en: A short time
es: Un corto tiempo

en: A long time
es: Mucho tiempo ARE WE MISSING QUESTION #2 IN THIS DOMAIN? FALTA LA PREGUNTA #2 EN ESTE CAMPO.

en: Forever
es: Para siempre

en: Temporary
es: Temporal

en: Indefinite time
es: Tiempo no definido

en: Telling time
es: Decir la hora

en: Plan a time
es: Planear un tiempo

en: Relative time
es: Tiempo relativo

en: Order, sequence
es: Orden, secuencia

en: Alternate
es: Alternar

en: Before
es: Ocurrir antes

en: Right time
es: Momento oportuno

en: Early
es: Temprano

en: On time
es: A tiempo

en: Late
es: Tarde

en: Delay
es: Atrasar

en: Postpone
es: Posponer

en: Until
es: Hasta que

en: Past
es: Pasado

en: Present
es: Presente

en: Now
es: Ahora

en: Future
es: Futuro

en: Soon
es: Pronto

en: Not yet
es: Todavía no

en: Eventually
es: Eventualmente

en: Age
es: Edad

en: New
es: Nuevo

en: Old fashioned
es: Anticuado

en: Once
es: Una vez

en: Again
es: Otra vez

en: Sometimes
es: De vez en cuando

en: All the time
es: Todo el tiempo

en: Every time
es: Cada vez

en: Never
es: Nunca

en: Continue, persevere
es: Continuar, perseverar

en: Interrupt
es: Interrumpir

en: Start again
es: Empezar de nuevo

en: Interval
es: Intervalo

en: Speed
es: Velocidad

en: Slow
es: Lento

en: Sudden
es: De repente

en: Location
es: Ubicación

en: Here, there
es: Aquí, allá

en: In front of
es: En frente de

en: Behind
es: Atrás

en: Beside
es: Al lado de

en: Around
es: Alrededor de

en: Between
es: Entre

en: On
es: Sobre de

en: Above
es: Por encima de

en: Under, below
es: Abajo de, debajo de

en: Inside
es: Adentro

en: Touching, contact
es: Tocar, contacto

en: Next to
es: Enseguida de

en: Across
es: Al otro lado de

en: Indefinite location
es: Punto indefinido

en: Direction
es: Dirección

en: Forward
es: Hacia adelante

en: Backward
es: Hacia atrás

en: Right, left
es: Derecha, izquierda

en: Up
es: Arriba

en: Down
es: Abajo

en: Away from
es: Lejos de

en: Towards
es: Hacia

en: North, south, east, west
es: Norte, sur, este, oeste

en: Be at a place
es: Estar en un lugar

en: Absent
es: Ausente

en: Vicinity
es: Vecindad

en: Occupy an area
es: Ocupar un área

en: Space, room
es: Espacio, lugar

en: Interval, space
es: Intervalo, espacio

en: Spatial relations
es: Relaciones espaciales

en: Parts of things
es: Partes de cosas

en: Grammar
es: Gramática

en: General words
es: Palabras generales

en: Be
es: Ser/Estar

en: Exist
es: Existencial

en: Become, change state
es: Convertirse en, cambiar de estado

en: Have, of
es: Tener, de

en: Attribution
es: Atribución

en: Do
es: Hacer

en: Happen
es: Ocurrir

en: React, respond
es: Reaccionar, responder

en: Create
es: Crear

en: Change something
es: Cambiar algo

en: Event propositions
es: proposiciones de eventos

en: Thing
es: Cosa

en: Physical, non-physical
es: Físico,  no físico

en: Situation
es: Situación

en: General adjectives
es: Adjetivos generales

en: General adverbs
es: Adverbios generales

en: Part of speech
es: Componentes del discurso

en: Adjectives
es: Adjetivos

en: Adverbs
es: Adverbios

en: Pronouns
es: Pronombres

en: Reflexive pronouns
es: Pronombres reflexivos

en: Indefinite pronouns
es: Pronombres impersonales

en: Relative pronouns
es: Pronombres relativos

en: Question words
es: Palabras interrogantes

en: Demonstrative pronouns
es: Pronombres demostrativos

en: Personally
es: Personalmente

en: Prepositions, postpositions
es: Preposiciones, postposiciones

en: Conjunctions
es: Conjunciones

en: Phrase conjunctions
es: Conjunciones de frases

en: Clause conjunctions
es: Conjunciones de cláusulas

en: Sentence conjunctions
es: Conjunciones de oraciones

en: Particles
es: Partículas

en: Classifiers
es: Clasificadores

en: Interjections
es: Interjecciones/Exclamaciones

en: Idiophones
es: Idiófonos

en: Affixes
es: Afijos

en: Verb affixes
es: Afijos de verbos

en: Noun affixes
es: Afijos de sustantivos

en: Derivational affixes
es: Afijos derivativos

en: Very
es: Muy

en: Degree
es: Grado

en: Completely
es: Completamente

en: Do intensely
es: Hacer intensamente

en: Attribution of an attribute
es: Designación de un atributo

en: Semantic constituents related to verbs
es: Constituyentes semánticos que tienen que ver con los verbos

en: Tense and aspect
es: Tiempo y aspecto

en: Tense
es: Tiempo

en: Aspect--dynamic verbs
es: Aspecto--verbos dinámicos

en: Aspect--stative verbs
es: Aspecto--verbos stativos

en: Relational tenses
es: Tiempos relacionales

en: Agent-oriented modalities
es: Modalidades Agente-orientado

en: Can
es: Poder

en: Can't
es: No poder

en: Necessary
es: Necesario

en: Moods
es: Humores

en: Imperative
es: Imperativo

en: Hortative
es: Exhortativo

en: Interrogative
es: Interrogativa

en: Epistemic moods
es: Humores epistemológico

en: Certainly, definitely
es: Ciertamente, definitivamente

en: Sure
es: Seguro

en: Probably
es: Probablemente

en: Possible
es: Posible

en: Uncertain
es: Incierto

en: Unsure
es: Inseguro

en: Think so
es: Creo que sí

en: Maybe
es: Quizás

en: Seem
es: Parecer

en: Just, almost not
es: Apenas, casi no

en: Don't think so, doubt it
es: No lo creo así, lo dudo

en: Impossible
es: Imposible

en: Evidentials
es: Probatorios

en: Evaluator
es: Evaluador

en: Yes
es: Afirmación

en: No, not
es: Negativa

en: Markers expecting an affirmative answer
es: Indicadores que esperan una respuesta afirmativa

en: Markers expecting a negative answer
es: Indicadores que esperan una respuesta negativa

en: Adverbial clauses
es: Cláusulas adverbiales

en: Case
es: Caso

en: Primary cases
es: Casos primarios

en: Beneficiary of an event
es: Beneficiario de un suceso

en: Source (of movement)
es: Procedencia (del movimiento)

en: Path (of movement)
es: curso (del movimiento)

en: Goal (of movement)
es: El blanco (del movimiento)

en: Origin (of a person)
es: Origen (de una persona)

en: Semantically similar events
es: Eventos semánticamente similares

en: With, be with
es: con, estar con

en: With, do with someone
es: Con, hacer con alguien

en: Each other
es: El uno al otro

en: In groups
es: En grupos

en: Patient-related cases
es: Pasivo-casos relacionados

en: With (a patient)
es: Con (un pasivo)

en: Connected with, related
es: relacionarse con, relacionado

en: Coordinate relations
es: Relaciones coordinadas

en: And, also
es: Y, también

en: Or, either
es: O, cualquiera,

en: Association
es: Sociedad

en: Combinative relation
es: Relación combinatoria

en: But
es: Pero

en: Instead
es: En lugar de

en: Dissociation
es: Disociación

en: Distribution
es: Distribución

en: Equivalence
es: Equivalencia

en: Dependency relations
es: Relaciones de dependencia

en: Derivation
es: Derivación

en: Limitation of topic
es: Limitante del tema

en: In general
es: En general

en: Relations involving correspondences
es: Relaciones que implica correspondencias

en: Basis
es: Base

en: Without cause
es: Sin justificación

en: Result
es: Resultado

en: Without result
es: Sin resultado

en: Purpose
es: Propósito

en: Without purpose
es: Sin objetivo

en: Condition
es: Condición

en: Concession
es: Concesión

en: Discourse markers
es: Indicadores del discurso

en: Markers of transition
es: Indicadores de transición

en: Markers of emphasis
es: Indicadores de énfasis

en: Prompters of attention
es: Impulsores de atención

en: Markers of direct address
es: Indicadores de ubicación directa

en: Markers of identificational and explanatory clauses
es: Indicadores de cláusulas identificadoras y explicativas

en: Markers of focus
es: Indicadores del foco de atención

en: Hesitation fillers
es: Titubeos de relleno

en: Honorifics
es: Títulos honoríficos

en: Name
es: Nombre

en: Name of a person
es: Nombre de una persona

en: Personal names
es: Nombres personales

en: Family names
es: Nombres de la familia

en: Clan names
es: Nombres del clan

en: Tribal names
es: Nombres de tribus

en: Names of languages
es: Nombres de idiomas

en: Nickname
es: Apodo, sobrenombre

en: Terms of endearment
es: Términos cariñosos

en: Name of a place
es: Nombre de un lugar

en: Names of countries
es: Nombres de países

en: Names of regions
es: Nombres de regiones

en: Names of cities
es: Nombres de ciudades

en: Names of streets
es: Nombres de calles

en: Names of heavenly bodies
es: Nombres de Cuerpos Celestes

en: Names of continents
es: Nombres de continentes

en: Names of mountains
es: Nombres de montañas

en: Names of oceans and lakes
es: Nombres de Océanos y lagos

en: Names of rivers
es: Nombres de ríos

en: Name of a thing
es: Nombre de una cosa

en: Names of animals
es: Nombres de animales

en: Names of buildings
es: Nombres de edificios

en: Because of the brevity of your search term, partial search was omitted.
es: Debido a la brevedad de su término de búsqueda, se omitió búsqueda parcial

en: Click here to include searching through partial words.
es: Haga clic aquí para incluir búsqueda de palabras parciales

en: All Parts of Speech
es: Toda parte del discurso

en: All Languages
es: Todo idioma
