Serial Codes Generator and Validator 2.9.0 - en to tr_TR translation catalogue (564 entries)

en: Security check failed
tr_TR: Guvenlik kontrolu basarisiz oldu

en: function not implemented
tr_TR: Fonksiyon uygulanmadi

en: #9001 premium is not active
tr_TR: #9001 Premium aktif degil

en: #9002 premium action is missing
tr_TR: #9002 Premium islemi eksik

en: Tables repair executed at
tr_TR: Tablo onarimi yapildi:

en: #9401 CSV file for list is missing
tr_TR: #9401 Liste icin CSV dosyasi eksik

en: #9403 name column missing
tr_TR: #9403 Ad sutunu eksik

en: #9402 List could not be created or loaded
tr_TR: #9402 Liste olusturulamadi veya yuklenemedi

en: #9101 code is missing
tr_TR: #9101 Kod eksik

en: #9221 code missing
tr_TR: #9221 Kod eksik

en: #9222 code missing
tr_TR: #9222 Kod eksik

en: #9231 code missing
tr_TR: #9231 Kod eksik

en: #9233 code missing
tr_TR: #9233 Kod eksik

en: #104 id is missing
tr_TR: #104 ID eksik

en: #105 not found
tr_TR: #105 bulunamadi

en: #101 name missing
tr_TR: #101 Ad eksik

en: #108 too many codes. Unlimited codes only with premium
tr_TR: #108 Cok fazla kod. Sinirsiz kodlar yalnizca Premium ile

en: Could not create code list. Name exists already.
tr_TR: Kod listesi olusturulamadi. Ad zaten mevcut.

en: #102 name missing
tr_TR: #102 Ad eksik

en: #103 id missing
tr_TR: #103 ID eksik

en: #106 id is missing
tr_TR: #106 ID eksik

en: #202 code missing
tr_TR: #202 Kod eksik

en: Code is empty
tr_TR: Kod bos

en: #205 code exists already
tr_TR: #205 Kod zaten mevcut

en: #602 list id invalid
tr_TR: #602 Liste ID'si gecersiz

en: #601 code could not be generated and stored
tr_TR: #601 Kod olusturulamadi ve kaydedilemedi

en: Set new expiration date: %1$s to %2$s for purchased item %3$dx %4$s.
tr_TR: Yeni son kullanma tarihi belirlendi: %1$s - %2$s, satin alinan urun %3$dx %4$s icin.

en: #9601 code is missing
tr_TR: #9601 Kod eksik

en: #9602 order id is missing
tr_TR: #9602 Siparis ID'si eksik

en: #9611 code is missing
tr_TR: #9611 Kod eksik

en: #9621 code is missing
tr_TR: #9621 Kod eksik

en: #9625 code is missing
tr_TR: #9625 Kod eksik

en: Ticket number: %1$s for order item of product #%2$d removed.
tr_TR: Bilet numarasi: %1$s, urun #%2$d siparis kalemi icin kaldirildi.

en: #9622 code is missing
tr_TR: #9622 Kod eksik

en: #9623 code is missing
tr_TR: #9623 Kod eksik

en: #9624 code is not bound to an order
tr_TR: #9624 Kod bir siparise bagli degil

en: #9625 WooCommerce missing or not active
tr_TR: #9625 WooCommerce eksik veya aktif degil

en: Order item serial changed to ticket with ticket number: %s
tr_TR: Siparis kalemi seri numarasi bilet numarasi ile bilete donusturuldu: %s

en: #201 code missing
tr_TR: #201 Kod eksik

en: #211 codes missing
tr_TR: #211 Kodlar eksik

en: #212 codes must be an array
tr_TR: #212 Kodlar bir dizi olmalidir

en: #206 code missing
tr_TR: #206 Kod eksik

en: nothing to update
tr_TR: Guncellenecek bir sey yok

en: #207 code is missing
tr_TR: #207 Kod eksik

en: #209 ids are missing
tr_TR: #209 ID'ler eksik

en: #210 ids must be an array
tr_TR: #210 ID'ler bir dizi olmalidir

en: no data
tr_TR: Veri yok

en: Serial Codes Registered
tr_TR: Kayitli seri kodlari

en: Serial Codes Numbers
tr_TR: Seri numaralari

en: #9999 DB needed
tr_TR: #9999 Veritabani gerekli

en: #9232 not found
tr_TR: #9232 bulunamadi

en: #9234 not found
tr_TR: #9234 bulunamadi

en: #203 code empty
tr_TR: #203 Kod bos

en: #204 code not found
tr_TR: #204 Kod bulunamadi

en: #208 too many codes. Unlimited codes only with premium
tr_TR: #208 Cok fazla kod. Sinirsiz kodlar yalnizca Premium ile

en: #220 id of code empty
tr_TR: #220 Kod ID'si bos

en: #221 code not found
tr_TR: #221 Kod bulunamadi

en: USERID DOES NOT EXIST
tr_TR: KULLANICI ID'SI MEVCUT DEGIL

en: #9301 ticket id not found
tr_TR: #9301 Bilet ID'si bulunamadi

en: #9302 ticket id not correct
tr_TR: #9302 Bilet ID'si dogru degil

en: #1001 code missing
tr_TR: #1001 Kod eksik

en: #1002a code not in list
tr_TR: #1002a Kod listede degil

en: #9201 code missing
tr_TR: #9201 Kod eksik

en: #9202 value missing
tr_TR: #9202 Deger eksik

en: #9205 code not correct
tr_TR: #9205 Kod dogru degil

en: #9206 code expired
tr_TR: #9206 Kodun suresi doldu

en: #9207 code already taken
tr_TR: #9207 Kod zaten alinmis

en: Access
tr_TR: Erisim

en: Allow only specific roles access to the admin area
tr_TR: Yalnizca belirli rollere yonetim alani erisimi ver

en: If active, then only the administrator and the choosen roles area allowed to access this admin area.
tr_TR: Aktif ise, yalnizca yonetici ve secilen roller bu yonetim alanina erisebilir.

en: No role execept Administrator allowed
tr_TR: Yonetici disinda hicbir role izin verilmedi

en: Allow the specific role to access
tr_TR: Secilen role erisim izni ver

en: If a role is chosen, then the user with this role is allowed to see the admin area. This will not exclude the 'administrator', if the option is activated.
tr_TR: Bir rol secilirse, bu role sahip kullanici yonetim alanini gorebilir. Secenek aktif ise 'yonetici' dislanmaz.

en: Validator Form
tr_TR: Dogrulama formu

en: Your own check button label
tr_TR: Kendi kontrol dugmesi etiketi

en: If left empty, default will be 'Check'
tr_TR: Bos birakilirsa, varsayilan 'Kontrol Et' olacaktir

en: Your own input field placeholder text
tr_TR: Kendi giris alani yer tutucu metni

en: If left empty, default will be 'XXYYYZZ'
tr_TR: Bos birakilirsa, varsayilan 'XXYYYZZ' olacaktir

en: You own background color of the button
tr_TR: Kendi dugme arka plan rengi

en: If left empty, default will be <span style='color:#007bff;'>'#007bff'</span>
tr_TR: Bos birakilirsa, varsayilan <span style='color:#007bff;'>'#007bff'</span> olacaktir

en: You own border color of the button
tr_TR: Kendi dugme kenarlık rengi

en: You own text color of the button
tr_TR: Kendi dugme metin rengi

en: If left empty, default will be 'white'
tr_TR: Bos birakilirsa, varsayilan 'white' olacaktir

en: Enable QR code scanner on the validation form
tr_TR: Dogrulama formunda QR kod tarayiciyi etkinlestir

en: If active, a camera icon will be displayed next to the input field, allowing users to scan QR codes with their device camera. Requires HTTPS.
tr_TR: Aktif ise, giris alaninin yaninda bir kamera simgesi goruntulenir ve kullanicilar cihaz kameralariyla QR kodlarini tarayabilir. HTTPS gerektirir.

en: Validation Messages
tr_TR: Dogrulama mesajlari

en: Your own 'Code confirmed' message
tr_TR: Kendi 'Kod onaylandi' mesaji

en: If left empty, default will be 'Code confirmed'
tr_TR: Bos birakilirsa, varsayilan 'Kod onaylandi' olacaktir

en: Your own 'Code not found' message
tr_TR: Kendi 'Kod bulunamadi' mesaji

en: If left empty, default will be 'Code not found'
tr_TR: Bos birakilirsa, varsayilan 'Kod bulunamadi' olacaktir

en: Your own 'Code inactive' message
tr_TR: Kendi 'Kod aktif degil' mesaji

en: If left empty, default will be 'Please contact support for further investigation'
tr_TR: Bos birakilirsa, varsayilan 'Daha fazla arastirma icin lutfen destekle iletisime gecin' olacaktir

en: Your own 'Code is already registered to a user' message
tr_TR: Kendi 'Kod zaten bir kullaniciya kayitli' mesaji

en: If left empty, default will be 'Is registered to a user'
tr_TR: Bos birakilirsa, varsayilan 'Bir kullaniciya kayitli' olacaktir

en: Your own 'Code expired' message
tr_TR: Kendi 'Kodun suresi doldu' mesaji

en: If left empty, default will be 'Code expired'
tr_TR: Bos birakilirsa, varsayilan 'Kodun suresi doldu' olacaktir

en: Your own 'Code and CVV is not valid' message
tr_TR: Kendi 'Kod ve CVV gecersiz' mesaji

en: If left empty, default will be 'Code and CVV is not valid'.
tr_TR: Bos birakilirsa, varsayilan 'Kod ve CVV gecersiz' olacaktir.

en: Your own 'Product/Code stolen' message
tr_TR: Kendi 'Urun/Kod calinti' mesaji

en: If left empty, default will be 'Product stolen'. You coud set it to be more precise e.g.: 'The serial number is reported as stolen'
tr_TR: Bos birakilirsa, varsayilan 'Urun calinti' olacaktir. Daha kesin bir mesaj ayarlayabilirsiniz, ornegin: 'Seri numarasi calinti olarak bildirildi'

en: Your own question for 'Please enter your CVV for this serial code' label
tr_TR: Kendi 'Lutfen bu seri kodu icin CVV'nizi girin' etiketi

en: If left empty, default will be 'Please enter your CVV for this serial code'
tr_TR: Bos birakilirsa, varsayilan 'Lutfen bu seri kodu icin CVV'nizi girin' olacaktir

en: Display Additional Information
tr_TR: Ek bilgileri goruntule

en: Your own date format
tr_TR: Kendi tarih formati

en: If left empty, default will be 'Y/m/d'. Using the php date function format. Y=year, m=month, d=day H:hours, i:minutes, s=seconds
tr_TR: Bos birakilirsa, varsayilan 'Y/m/d' olacaktir. PHP tarih fonksiyonu formati kullanilir. Y=yil, m=ay, d=gun H:saat, i:dakika, s=saniye

en: Display a column with the name of the buyer
tr_TR: Alicinin adini iceren bir sutun goruntule

en: If active, then a new column within the admin area for each code will be shown with the billing name. It will also add the billing name to the export. <b>This feature can be very slow.</b>
tr_TR: Aktif ise, yonetim alaninda her kod icin fatura adi ile yeni bir sutun gosterilir. Fatura adi ayrica disa aktarima eklenir. <b>Bu ozellik cok yavas olabilir.</b>

en: Display the assigned code list description if the serial code was confirmed.
tr_TR: Seri kodu onaylandiysa atanmis kod listesi aciklamasini goruntule.

en: If active and a code list is assigned to the code, then the description will be shown to the 'Code confirmed' message
tr_TR: Aktif ise ve koda bir kod listesi atanmissa, aciklama 'Kod onaylandi' mesajinda gosterilir

en: Display the first successful check date.
tr_TR: Ilk basarili kontrol tarihini goruntule.

en: Displays the label and date of the first successful validation, if not empty.
tr_TR: Bos degilse, ilk basarili dogrulamanin etiketini ve tarihini goruntule.

en: Your own 'first successful check' label
tr_TR: Kendi 'Ilk basarili kontrol' etiketi

en: If left empty, default will be 'Successful validation at {VALIDATION-FIRST_SUCCESS}'. The placeholder {VALIDATION-FIRST_SUCCESS} will be replace with the data. If you do not enter the placeholder, then the data will be added at the end of the label.
tr_TR: Bos birakilirsa, varsayilan 'Basarili dogrulama {VALIDATION-FIRST_SUCCESS}' olacaktir. {VALIDATION-FIRST_SUCCESS} yer tutucusu tarih ile degistirilir. Yer tutucuyu girmezseniz, tarih etiketin sonuna eklenir.

en: Display the last successful check date.
tr_TR: Son basarili kontrol tarihini goruntule.

en: Displays the label and date of the last successful validation, if not empty.
tr_TR: Bos degilse, son basarili dogrulamanin etiketini ve tarihini goruntule.

en: Your own 'last successful check' label
tr_TR: Kendi 'Son basarili kontrol' etiketi

en: If left empty, default will be 'Last successful validation at {VALIDATION-LAST_SUCCESS}'
tr_TR: Bos birakilirsa, varsayilan 'Son basarili dogrulama {VALIDATION-LAST_SUCCESS}' olacaktir

en: Display the amount of successful checks.
tr_TR: Basarili kontrol sayisini goruntule.

en: Displays the label and amount of the successful validations
tr_TR: Basarili dogrulamalarin etiketini ve sayisini goruntule

en: Your own 'amount of successful checks' label
tr_TR: Kendi 'Basarili kontrol sayisi' etiketi

en: If left empty, default will be 'This code was already {CONFIRMEDCOUNT} times validated'. The placeholder {CONFIRMEDCOUNT} will be replace with the amount. If you do not enter the placeholder, then the amount will be added at the end of the label.
tr_TR: Bos birakilirsa, varsayilan 'Bu kod zaten {CONFIRMEDCOUNT} kez dogrulandi' olacaktir. {CONFIRMEDCOUNT} yer tutucusu sayi ile degistirilir. Yer tutucuyu girmezseniz, sayi etiketin sonuna eklenir.

en: Logged in user only
tr_TR: Yalnizca oturum acmis kullanicilar

en: Allow only logged in wordpress user to enter a serial code
tr_TR: Yalnizca oturum acmis WordPress kullanicilarina seri kodu girme izni ver

en: If active and the user is not logged in, then the input fields will be disabled.
tr_TR: Aktif ise ve kullanici oturum acmamissa, giris alanlari devre disi birakilir.

en: Your own 'Only for logged in user' message
tr_TR: Kendi 'Yalnizca oturum acmis kullanicilar icin' mesaji

en: If left empty, default will be 'You need to log in to use the serial code validator'
tr_TR: Bos birakilirsa, varsayilan 'Seri kodu dogrulayicisini kullanmak icin oturum acmaniz gerekir' olacaktir

en: One time code check
tr_TR: Tek seferlik kod kontrolu

en: Each 'confirmed' code will be marked as used
tr_TR: Her 'onaylanmis' kod kullanildi olarak isaretlenir

en: If active, a successful checked code will be marked as used and the message for used-code will be displayed instead of the code-confirmed message
tr_TR: Aktif ise, basariyla kontrol edilen kod kullanildi olarak isaretlenir ve kod onaylandi mesaji yerine kullanilmis kod mesaji goruntulenir

en: Your own 'Code is used' message
tr_TR: Kendi 'Kod zaten kullanildi' mesaji

en: If left empty, default will be 'Code is already used'
tr_TR: Bos birakilirsa, varsayilan 'Kod zaten kullanildi' olacaktir

en: After which successful 'confirmed' check, should the code be marked as used?
tr_TR: Kac basarili 'onaylanmis' kontrolden sonra kod kullanildi olarak isaretlenmelidir?

en: If left empty, default will be '1'
tr_TR: Bos birakilirsa, varsayilan '1' olacaktir

en: Record wordpress userid
tr_TR: WordPress kullanici ID'sini kaydet

en: If active, the wordpress userid will be stored if the user is logged in.
tr_TR: Aktif ise, kullanici oturum acmissa WordPress kullanici ID'si kaydedilir.

en: Register user to code
tr_TR: Kullaniciyi koda kaydet

en: Register user to the purchased code.
tr_TR: Kullaniciyi satin alinan koda kaydet.

en: If active, the user of the order will be to register to the code(s) during the order purchase. It will only work, if the order has a user. Guests cannot be assigned to the code, because no user id available.
tr_TR: Aktif ise, siparis sahibi satis sirasinda kod(lar)a kaydedilir. Bu yalnizca siparisin bir kullanicisi varsa calisir. Misafirler koda atanamaz, cunku kullanici ID'si mevcut degildir.

en: Allow your users to register themself for a code.
tr_TR: Kullanicilarinizin bir koda kendilerini kaydetmelerine izin verin.

en: If active, the user will get the option to register with an 'email address' (or your registration value text) to the code. <b>IMPORTANT</b>: If activate, the redirect option will executed after the registration.
tr_TR: Aktif ise, kullanici 'e-posta adresi' (veya kayit degeri metniniz) ile koda kayit olma secenegi alir. <b>ONEMLI</b>: Etkinlestirilirse, yonlendirme secenegi kayittan sonra calistirilir.

en: Your own button label 'Register for this code'
tr_TR: Kendi 'Bu koda kayit ol' dugme etiketi

en: If left empty, default will be 'Register for this code'
tr_TR: Bos birakilirsa, varsayilan 'Bu koda kayit ol' olacaktir

en: Your own label for the user registration value question
tr_TR: Kendi kayit degeri sorusu icin etiket

en: If left empty, default will be 'Enter your email address'
tr_TR: Bos birakilirsa, varsayilan 'E-posta adresinizi girin' olacaktir

en: Your own message for the 'user registration value is stored' operation
tr_TR: Kendi 'kayit degeri kaydedildi' islemi mesaji

en: If left empty, default will be 'Your code is registered to you'
tr_TR: Bos birakilirsa, varsayilan 'Kodunuz size kayitlidir' olacaktir

en: Track wordpress userid
tr_TR: WordPress kullanici ID'sini izle

en: If active and the user is logged in, then the userid will be stored to the registration information.
tr_TR: Aktif ise ve kullanici oturum acmissa, kullanici ID'si kayit bilgilerine kaydedilir.

en: Skip asking for the registration value, if the user is logged in
tr_TR: Kullanici oturum acmissa kayit degeri sorgusunu atla

en: If active and the user is logged in, then question of 'Register for this code' will be not shown and the 'is stored text' will be displayed immediately.
tr_TR: Aktif ise ve kullanici oturum acmissa, 'Bu koda kayit ol' sorusu gosterilmez ve 'kaydedildi' metni hemen goruntulenir.

en: Display registered information of a code
tr_TR: Bir kodun kayit bilgilerini goruntule

en: Display the collected information of a registration to a code.
tr_TR: Bir koda yapilan kaydin toplanan bilgilerini goruntule.

en: Usefull if your codes are certificatins and you want if somebody type in the code to see who it belongs to.
tr_TR: Kodlariniz sertifikaysa ve biri kodu girdiginde kimin oldugunu gormek istiyorsaniz faydalidir.

en: Your own pre-text for the display of the collected information
tr_TR: Toplanan bilgilerin goruntulenmesi icin kendi on metni

en: If not empty, it will be added one line above the registered information to the code
tr_TR: Bos degilse, kodun kayit bilgilerinin bir satir ustune eklenir

en: Your own after-text for the display of the collected information
tr_TR: Toplanan bilgilerin goruntulenmesi icin kendi son metni

en: If not empty, it will be added one line below the registered information to the code
tr_TR: Bos degilse, kodun kayit bilgilerinin bir satir altina eklenir

en: User redirection
tr_TR: Kullanici yonlendirme

en: Activate redirect the user after a valid code found.
tr_TR: Gecerli bir kod bulunduktan sonra kullanici yonlendirmesini etkinlestir.

en: If active, the user will be redirected to the URL your provide below.
tr_TR: Aktif ise, kullanici asagida belirttiginiz URL'ye yonlendirilir.

en: Redirect already registered codes and the user is the same.
tr_TR: Zaten kayitli kodlari yonlendir ve kullanici ayniysa.

en: If active, the user will be redirected to the URL your provide below, even if the code is registered already and user checking is the same user that is registered to the code. It will not be executed, if the 'one time usage restriction is active'.
tr_TR: Aktif ise, kod zaten kayitli olsa ve kontrol eden kullanici koda kayitli olan ayni kullanici olsa bile kullanici asagida belirttiginiz URL'ye yonlendirilir. 'Tek seferlik kullanim kisitlamasi aktif' ise calistirilmaz.

en: URL to redirect the user, if the code is valid.
tr_TR: Kod gecerliyse kullaniciyi yonlendirecek URL.

en: The URL can be relative like '/page/' or absolute 'https//domain/url/'.<br>You can use these placeholder for your URL:<ul><li><b>{USERID}</b>: Will be replaced with the userid if the user is loggedin or empty</li><li><b>{CODE}</b>: Will be replaced with the code (without the delimiters)</li><li><b>{CODEDISPLAY}</b>: Will be replaced with the code (WITH the delimiters)</li><li><b>{IP}</b>: The IP address of the user</li><li><b>{LIST}</b>: Name of the list if assigned</li><li><b>{LIST_DESC}</b>: Description of the assigned list</li><li><a href='#replacementtags'>More tags here</a></li></ul>
tr_TR: URL, '/sayfa/' gibi goreli veya 'https//alan/url/' gibi mutlak olabilir.<br>URL'niz icin su yer tutuculari kullanabilirsiniz:<ul><li><b>{USERID}</b>: Kullanici oturum acmissa kullanici ID'si ile degistirilir, aksi halde bos</li><li><b>{CODE}</b>: Kod ile degistirilir (ayiricilar olmadan)</li><li><b>{CODEDISPLAY}</b>: Kod ile degistirilir (ayiricilarla BIRLIKTE)</li><li><b>{IP}</b>: Kullanicinin IP adresi</li><li><b>{LIST}</b>: Atanmissa listenin adi</li><li><b>{LIST_DESC}</b>: Atanmis listenin aciklamasi</li><li><a href='#replacementtags'>Daha fazla etiket burada</a></li></ul>

en: Button to click for the user to be forwarded
tr_TR: Kullanicinin yonlendirilmesi icin tiklanacak dugme

en: Only if filled out, the button will be displayed. If you left this field empty, then the user will be redirected immediately if the code is valid, without a button to click.
tr_TR: Yalnizca doldurulursa dugme goruntulenir. Bu alani bos birakirsaniz, kod gecerliyse kullanici tiklanacak bir dugme olmadan hemen yonlendirilir.

en: Webhooks
tr_TR: Webhook'lar

en: Activate webhooks to call a service with the validation check.
tr_TR: Dogrulama kontroluyle bir hizmeti cagirmak icin webhook'lari etkinlestir.

en: If active, each validation request from a user will trigger an URL from the server side to another URL. Be carefull. This could slow down the validation check. It depends how fast your service URLs are responding.<br>The URL can be relative like '/page/' or absolute 'https//domain/url/'.<br><br><b>You can use these placeholder for your URL:</b><ul><li><b>{USERID}</b>: Will be replace with the userid if the user is loggedin or empty</li><li><b>{CODE}</b>: Will be replace with the code (without the delimiters)</li><li><b>{CODEDISPLAY}</b>: Will be replace with the code (WITH the delimiters)</li><li><b>{IP}</b>: The IP address of the user</li><li><b>{LIST}</b>: Name of the list if assigned</li><li><a href='#replacementtags'>More tags here</a></li></ul>
tr_TR: Aktif ise, bir kullanicidan gelen her dogrulama istegi sunucu tarafindan baska bir URL'ye URL cagrisi tetikler. Dikkatli olun. Bu, dogrulama kontrolunu yavaslatabilir. Hizmet URL'lerinizin ne kadar hizli yanit verdigine baglidir.<br>URL, '/sayfa/' gibi goreli veya 'https//alan/url/' gibi mutlak olabilir.<br><br><b>URL'niz icin su yer tutuculari kullanabilirsiniz:</b><ul><li><b>{USERID}</b>: Kullanici oturum acmissa kullanici ID'si ile degistirilir, aksi halde bos</li><li><b>{CODE}</b>: Kod ile degistirilir (ayiricilar olmadan)</li><li><b>{CODEDISPLAY}</b>: Kod ile degistirilir (ayiricilarla BIRLIKTE)</li><li><b>{IP}</b>: Kullanicinin IP adresi</li><li><b>{LIST}</b>: Atanmissa listenin adi</li><li><a href='#replacementtags'>Daha fazla etiket burada</a></li></ul>

en: URL to your service if the checked code <b>is inactive</b>.
tr_TR: Kontrol edilen kod <b>aktif degilse</b> hizmetinizin URL'si.

en: Only triggered, if not empty.
tr_TR: Yalnizca bos degilse tetiklenir.

en: URL to your service if the checked code <b>is valid</b>.
tr_TR: Kontrol edilen kod <b>gecerliyse</b> hizmetinizin URL'si.

en: URL to your service if the checked code <b>is invalid</b> (not found).
tr_TR: Kontrol edilen kod <b>gecersizse</b> (bulunamadi) hizmetinizin URL'si.

en: URL to your service if <b>someone register to this code</b>.
tr_TR: Birisi <b>bu koda kayit olursa</b> hizmetinizin URL'si.

en: URL to your service if the checked code is already <b>registered to someone</b>.
tr_TR: Kontrol edilen kod zaten <b>birine kayitliysa</b> hizmetinizin URL'si.

en: URL to your service if the checked code is valid and is <b>marked to be used the first time</b>.
tr_TR: Kontrol edilen kod gecerli ve <b>ilk kez kullanildi olarak isaretleniyorsa</b> hizmetinizin URL'si.

en: URL to your service if the checked code is already <b>marked as used and checked again</b>.
tr_TR: Kontrol edilen kod zaten <b>kullanildi olarak isaretli ve tekrar kontrol ediliyorsa</b> hizmetinizin URL'si.

en: URL to your service if an order item is bought using a restriction code.
tr_TR: Bir siparis kalemi kisitlama kodu kullanilarak satin alindiginda hizmetinizin URL'si.

en: URL to your service if a code received WooCommerce data, if a 'code was purchased'.
tr_TR: Bir kod WooCommerce verisi aldiysa, yani bir 'kod satin alindiysa' hizmetinizin URL'si.

en: URL to your service if the WooCommerce data is removed from the code.
tr_TR: WooCommerce verileri koddan kaldirildiginda hizmetinizin URL'si.

en: Woocommerce product serial assignment
tr_TR: WooCommerce urun seri atamasi

en: Text that will be used, if you do not have <b>premium</b> and run out of free code amount. This text will be added to the WooCoomerce purchase information instead of the code
tr_TR: <b>Premium</b> surumunuz yoksa ve ucretsiz kod kotaniz bittiyse kullanilacak metin. Bu metin, kod yerine WooCommerce satin alma bilgisine eklenir

en: If left empty, default will be 'Please contact our support for the serial code'
tr_TR: Bos birakilirsa, varsayilan 'Seri kodu icin lutfen destegimizle iletisime gecin' olacaktir

en: Reuse codes from the code list assigned to the woocommerce product, that are not already used by a woocommerce purchase.
tr_TR: WooCommerce urunune atanmis kod listesinden, henuz bir WooCommerce satin aliminda kullanilmamis kodlari yeniden kullan.

en: If active, the system will try to use an existing code from the code list that is free. If no free code could be found, a new code will be created and assigned to the purchase.
tr_TR: Aktif ise, sistem kod listesinden mevcut bir serbest kodu kullanmaya calisir. Serbest kod bulunamazsa, yeni bir kod olusturulur ve satin alima atanir.

en: Text that will be added before the code on the PDF invoice.
tr_TR: PDF faturada kodun onune eklenecek metin.

en: If left empty, default will be 'Code:'
tr_TR: Bos birakilirsa, varsayilan 'Code:' olacaktir

en: Do not print the serial code CVV on the email 'customer completed order'.
tr_TR: 'Musteri siparisi tamamladi' e-postasinda seri kodu CVV'sini yazdirma.

en: If active, the assigned CVV will not be printed on the email
tr_TR: Aktif ise, atanan CVV e-postada yazdirilmaz

en: Do not print the serial code CVV on the PDF invoice woocommerce purchase.
tr_TR: WooCommerce satin alma PDF faturasinda seri kodu CVV'sini yazdirma.

en: If active, the assigned CVV will not be printed on the PDF
tr_TR: Aktif ise, atanan CVV PDF'de yazdirilmaz

en: Do not put the serial code in the email 'customer completed order'.
tr_TR: 'Musteri siparisi tamamladi' e-postasina seri kodunu koyma.

en: If active, the assigned serial code will not be put in the email
tr_TR: Aktif ise, atanan seri kodu e-postaya konmaz

en: Do not print the serial code on the PDF invoice woocommerce purchase.
tr_TR: WooCommerce satin alma PDF faturasinda seri kodunu yazdirma.

en: If active, the assigned serial code will not be printed on the PDF
tr_TR: Aktif ise, atanan seri kodu PDF'de yazdirilmaz

en: On Email: Text or letter to be used to be used as a seperator for codes of the user.
tr_TR: E-postada: Kullanicinin kodlari icin ayirici olarak kullanilacak metin veya karakter.

en: If the user has more than one code assigned to her, then this text will be used to seperate them for display the codes. If left empty, then it will be ', ' as a default.
tr_TR: Kullaniciya birden fazla kod atanmissa, bu metin kodlari goruntuleme icin ayirmak icin kullanilir. Bos birakilirsa, varsayilan olarak ', ' kullanilir.

en: On PDF invoice: Text or letter to be used to be used as a seperator for codes of the user.
tr_TR: PDF faturada: Kullanicinin kodlari icin ayirici olarak kullanilacak metin veya karakter.

en: Set the serial code formatter pattern for new sales.
tr_TR: Yeni satislar icin seri kodu bicimlendirme kalibini ayarla.

en: If active, the a new serial code will generated using the following settings
tr_TR: Aktif ise, yeni bir seri kodu asagidaki ayarlar kullanilarak olusturulur

en: Woocommerce restrict product sale without serial code
tr_TR: WooCommerce seri kodsuz urun satis kisitlamasi

en: You can restrict the sale of products to be allowed only if your customer enters a valid and unused serial code. You can assign the serial code list for the restriction, within the product details.
tr_TR: Urun satisini yalnizca musteriniz gecerli ve kullanilmamis bir seri kodu girdiginde izin verecek sekilde kisitlayabilirsiniz. Kisitlama icin seri kodu listesini urun ayrintilari icerisinde atayabilirsiniz.

en: Activate the purchase restrictions of product sales without a valid and unused serial code.
tr_TR: Gecerli ve kullanilmamis bir seri kodu olmadan urun satis kisitlamalarini etkinlestir.

en: If active and a product in the cart has an active restriction set, then your customer will see an input field for the purchase allowance code<br>If not activated, then the restrictions set on the products are ignored - allows you to pause the purchase restriction feature.
tr_TR: Aktif ise ve sepetteki bir urunde aktif bir kisitlama varsa, musteriniz satin alma izin kodu icin bir giris alani gorecektir.<br>Etkinlestirilmezse, urunlerde ayarlanan kisitlamalar goz ardi edilir - satin alma kisitlama ozelligini duraklatmaniza olanak tanir.

en: Do not print the used restriction serial code on the PDF invoice woocommerce purchase.
tr_TR: WooCommerce satin alma PDF faturasinda kullanilan kisitlama seri kodunu yazdirma.

en: If active, the used serial code will not be printed on the PDF
tr_TR: Aktif ise, kullanilan seri kodu PDF'de yazdirilmaz

en: Text that will be added before the used purchase code on the PDF invoice, order table and order details.
tr_TR: PDF faturada, siparis tablosunda ve siparis ayrintilrinda kullanilan satin alma kodunun onune eklenecek metin.

en: If left empty, default will be 'Purchase Code:'
tr_TR: Bos birakilirsa, varsayilan 'Satin Alma Kodu:' olacaktir

en: Text that will be displayed below the product title within the WooCommerce cart.
tr_TR: WooCommerce sepetinde urun basliginin altinda goruntulenen metin.

en: If left empty, default will be 'This product can only be purchased with a code'
tr_TR: Bos birakilirsa, varsayilan 'Bu urun yalnizca bir kodla satin alinabilir' olacaktir

en: Text that will be displayed as the placeholder text on the code input field.
tr_TR: Kod giris alaninda yer tutucu metin olarak goruntulenen metin.

en: If left empty, default will be 'Enter purchase allowance code'
tr_TR: Bos birakilirsa, varsayilan 'Satin alma izin kodunu girin' olacaktir

en: Clear the code if the order was deleted or a refund triggered
tr_TR: Siparis silindiyse veya iade tetiklendiyse kodu temizle

en: If the order is deleted or the status is set to 'refund', then the WooCommerce order information is removed from the code. If the option 'one time usage' is active, then the code will be unmarked as used.
tr_TR: Siparis silinir veya durum 'iade' olarak ayarlanirsa, WooCommerce siparis bilgisi koddan kaldirilir. 'Tek seferlik kullanim' secenegi aktifse, kodun kullanildi isareti kaldirilir.

en: Mark the used restriction serial as used
tr_TR: Kullanilan kisitlama seri kodunu kullanildi olarak isaretle

en: If someone used the restriction key, it will be marked as used and cannot be used anymore.
tr_TR: Biri kisitlama anahtarini kullandiysa, kullanildi olarak isaretlenir ve artik kullanilamaz.

en: Use the One-Time-Usage settings for serials
tr_TR: Seri numaralari icin tek seferlik kullanim ayarlarini kullan

en: Mark immediately as used - one time usage
tr_TR: Hemen kullanildi olarak isaretle - tek seferlik kullanim

en: Unlimited usage allowed
tr_TR: Sinirsiz kullanima izin verilir

en: Woocommerce ticket sale
tr_TR: WooCommerce bilet satisi

en: You can assign a code list to a product and this will generate or re-use a code from this code list as a ticket serial code It will be printed on the purchase information to the customer.
tr_TR: Bir urune kod listesi atayabilirsiniz ve bu, kod listesinden bir kodu bilet seri kodu olarak olusturur veya yeniden kullanir. Musteriye satin alma bilgisinde yazdirilir.

en: Display code to your loggedin user
tr_TR: Oturum acmis kullaniciya kodu goruntule

en: You can display the serial codes assigned to an user with this shortcode <b>[sngmbhSerialcodesValidator_code]</b>.
tr_TR: Bu kisa kod ile bir kullaniciya atanan seri kodlarini gorunteleyebilirsiniz <b>[sngmbhSerialcodesValidator_code]</b>.

en: Text that will be added before the serial code(s) for the user are displayed.
tr_TR: Kullanicinin seri kodu/kodlari goruntulenmeden once eklenecek metin.

en: Display the prefix text always.
tr_TR: On ek metnini her zaman goruntule.

en: If active, your prefix text will be rendered always. Even if the user is not logged in or do not have any serial codes assigned to her yet.
tr_TR: Aktif ise, on ek metniniz her zaman goruntulenir. Kullanici oturum acmamis olsa veya henuz seri kodu atanmamis olsa bile.

en: Text or letter to be used to be used as a seperator for codes of the user.
tr_TR: Kullanicinin kodlari icin ayirici olarak kullanilacak metin veya karakter.

en: User profile
tr_TR: Kullanici profili

en: Display registered serial numbers within the user profile
tr_TR: Kullanici profilinde kayitli seri numaralarini goruntule

en: Display bought serial numbers within the user profile
tr_TR: Kullanici profilinde satin alinan seri numaralarini goruntule

en: QR code
tr_TR: QR kodu

en: You can generate QR code images for your serial codes.
tr_TR: Seri kodlariniz icin QR kod goruntuleri olusturabilirsiniz.

en: URL for the QR image.
tr_TR: QR goruntusunun URL'si.

en: The URL should be absolute, if you like to provide the generated QR image to your customers. The image can be retrieved within the serial code area. The code detail contains a button for it.<br>You can use these placeholder for your URL:<ul><li><b>{CODE}</b>: Will be replaced with the code (without the delimiters)</li><li><b>{CODEDISPLAY}</b>: Will be replaced with the code (WITH the delimiters)</li><b>{LIST}</b>: Name of the list if assigned</li><li><b>{LIST_DESC}</b>: Description of the assigned list</li><li><a href='#replacementtags'>You could use more tags.</a> But it is not recommend, since the QR code is generated within the admin area.</li></ul>
tr_TR: Olusturulan QR goruntusu musterilerinize sunmak istiyorsaniz URL mutlak olmalidir. Goruntu, seri kodu alanindan alinabilir. Kod ayrintilari bunun icin bir dugme icerir.<br>URL'niz icin su yer tutuculari kullanabilirsiniz:<ul><li><b>{CODE}</b>: Kod ile degistirilir (ayiricilar olmadan)</li><li><b>{CODEDISPLAY}</b>: Kod ile degistirilir (ayiricilarla BIRLIKTE)</li><b>{LIST}</b>: Atanmissa listenin adi</li><li><b>{LIST_DESC}</b>: Atanmis listenin aciklamasi</li><li><a href='#replacementtags'>Daha fazla etiket kullanabilirsiniz.</a> Ancak QR kodu yonetim alaninda olusturuldugu icin onerilen degildir.</li></ul>

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
tr_TR: Bu sayfaya erismek icin yeterli izniniz yok.

en: Ticket Info
tr_TR: Bilet bilgisi

en: For the Code List for sale restriction the plugin requires WooCommerce %1$s or greater to be installed and active. WooCommerce %2$s is not supported.
tr_TR: Satis kisitlamasi icin kod listesi icin eklenti, WooCommerce %1$s veya daha yuksek surumun kurulu ve aktif olmasini gerektirir. WooCommerce %2$s desteklenmemektedir.

en: Ticket Number
tr_TR: Bilet numarasi

en: Serial Code
tr_TR: Seri kodu

en: Serial Code List ID
tr_TR: Seri kodu listesi ID'si

en: Is Ticket
tr_TR: Bilet mi

en: function "%s" in wc backend not implemented
tr_TR: "%s" fonksiyonu WC arka ucunda uygulanmadi

en: 1 or 0 to deactivate or activate the redirect option for this list
tr_TR: Bu liste icin yonlendirme secenegini devre disi birakmak veya etkinlestirmek icin 1 veya 0

en: 1 or 0 to hide or display the redirect button
tr_TR: Yonlendirme dugmesini gizlemek veya goruntlemek icin 1 veya 0

en: active
tr_TR: aktif

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Add Code
tr_TR: Kod ekle

en: Add List
tr_TR: Liste ekle

en: After how many letters?
tr_TR: Kac harften sonra?

en: Aktiv:
tr_TR: Aktif:

en: All
tr_TR: Tumu

en: Amount:
tr_TR: Miktar:

en: Amount of letter needed
tr_TR: Gereken harf sayisi

en: Amount of letters has to be higher
tr_TR: Harf sayisi daha yuksek olmalidir

en: Are you sure, you want to delete all selected codes?
tr_TR: Secilen tum kodlari silmek istediginizden emin misiniz?

en: Are you sure, you want to delete this code?
tr_TR: Bu kodu silmek istediginizden emin misiniz?

en: Are you sure, you want to delete this list?
tr_TR: Bu listeyi silmek istediginizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to reset all options to their default values? This cannot be undone.
tr_TR: Tum secenekleri varsayilan degerlerine sifirlamak istediginizden emin misiniz? Bu islem geri alinamaz.

en: Ascending
tr_TR: Artan

en: Assign to this code list
tr_TR: Bu kod listesine ata

en: Back to overview
tr_TR: Genel bakisa don

en: Basic DB Version
tr_TR: Temel veritabani surumu

en: Basic Plugin Version
tr_TR: Temel eklenti surumu

en: Billing Email:
tr_TR: Fatura e-postasi:

en: Both
tr_TR: Her ikisi

en: Bulk Action
tr_TR: Toplu islem

en: button label for the redirect button
tr_TR: Yonlendirme dugmesi etiketi

en: Cancel
tr_TR: Iptal

en: Changed By
tr_TR: Degistiren

en: Change History
tr_TR: Degisiklik gecmisi

en: Changes will trigger the webhook, if activated.
tr_TR: Degisiklikler, etkinlestirildiyse webhook'u tetikler.

en: Choose a file suffix
tr_TR: Dosya uzantisi secin

en: Choose a sorting direction
tr_TR: Siralama yonu secin

en: Choose a sorting field
tr_TR: Siralama alani secin

en: Choose CSV file
tr_TR: CSV dosyasi secin

en: Choose delimiter of your columns:
tr_TR: Sutunlarinizin ayiricisini secin:

en: Choose the delimiter for the column values
tr_TR: Sutun degerleri icin ayirici secin

en: Choose type of codes
tr_TR: Kod turunu secin

en: Choose your export settings
tr_TR: Disa aktarim ayarlarinizi secin

en: Clear the code list textarea field below to add only the new generated codes
tr_TR: Yalnizca yeni olusturulan kodlari eklemek icin asagidaki kod listesi metin alanini temizleyin

en: click to hide
tr_TR: Gizlemek icin tiklayin

en: click to show
tr_TR: Gostermek icin tiklayin

en: Code
tr_TR: Kod

en: Code:
tr_TR: Kod:

en: Code and CVV is not valid
tr_TR: Kod ve CVV gecersiz

en: Code confirmed
tr_TR: Kod onaylandi

en: Code Display
tr_TR: Kod gorunumu

en: Code Display:
tr_TR: Kod gorunumu:

en: Code expired
tr_TR: Kodun suresi doldu

en: Code Generator
tr_TR: Kod olusturucu

en: Code is already used
tr_TR: Kod zaten kullanildi

en: Code marked as used
tr_TR: Kod kullanildi olarak isaretlendi

en: Code not found
tr_TR: Kod bulunamadi

en: codes
tr_TR: kodlar

en: Codes
tr_TR: Kodlar

en: codes. In
tr_TR: kod. Toplam

en: codes is reached. Use the premium version to have unlimited codes.
tr_TR: koda ulasildi. Sinirsiz kod icin Premium surumu kullanin.

en: codes stored.
tr_TR: kod kaydedildi.

en: codes. Unlimited with
tr_TR: kod. Sinirsi ile

en: codes will be deleted.
tr_TR: kod silinecek.

en: Code Verification Value (CVV):
tr_TR: Kod dogrulama degeri (CVV):

en: Comma
tr_TR: Virgul

en: Confirmed count:
tr_TR: Onay sayisi:

en: contains
tr_TR: icerir

en: Copied!
tr_TR: Kopyalandi!

en: Copy the support information below and include it in your email. Remove any critical information if needed.
tr_TR: Asagidaki destek bilgilerini kopyalayin ve e-postaniza ekleyin. Gerekirse kritik bilgileri kaldirin.

en: Copy to Clipboard
tr_TR: Panoya kopyala

en: Created
tr_TR: Olusturuldu

en: Created:
tr_TR: Olusturuldu:

en: Creation date
tr_TR: Olusturma tarihi

en: Current Options
tr_TR: Mevcut secenekler

en: Customer
tr_TR: Musteri

en: CVV - use 4 digits for best results
tr_TR: CVV - en iyi sonuclar icin 4 rakam kullanin

en: Date
tr_TR: Tarih

en: day
tr_TR: gun

en: Default search filter
tr_TR: Varsayilan arama filtresi

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete all selected codes?
tr_TR: Secilen tum kodlar silinsin mi?

en: Delete code used information
tr_TR: Kod kullanim bilgilerini sil

en: Delete registered user information
tr_TR: Kayitli kullanici bilgilerini sil

en: Delete WooCommerce order info for this code
tr_TR: Bu kod icin WooCommerce siparis bilgisini sil

en: Delete WooCommerce purchase code info from order
tr_TR: Siparisten WooCommerce satin alma kodu bilgisini sil

en: Delimiter?
tr_TR: Ayirici?

en: Descending
tr_TR: Azalan

en: Description
tr_TR: Aciklama

en: Display QR with code
tr_TR: QR'yi kodla goruntule

en: Display QR with URL
tr_TR: QR'yi URL ile goruntule

en: Do not redirect the user.
tr_TR: Kullaniciyi yonlendirme.

en: Do not show the button and redirect immediately. Overrules the global settings.
tr_TR: Dugmeyi gosterme ve hemen yonlendir. Genel ayarlari gecersiz kilar.

en: Do you really want to remove the image information from this option?
tr_TR: Bu secenekteki goruntu bilgisini gercekten kaldirmak istiyor musunuz?

en: Do you really want to try to repair your database table definitions? It should be safe, but only needed in very rare cases.
tr_TR: Veritabani tablo tanimlarinizi onarmayidenemeye gercekten istiyor musunuz? Guvenli olmalidir, ancak yalnizca cok nadir durumlarda gereklidir.

en: Do you want to delete?
tr_TR: Silmek istiyor musunuz?

en: Each entry will turn green (successfull stored) or red (NOT OK - duplicat entry on the server).
tr_TR: Her girdi yesil (basariyla kaydedildi) veya kirmizi (OK DEGIL - sunucuda yinelenen girdi) olacaktir.

en: Edit
tr_TR: Duzenle

en: Edit Code
tr_TR: Kodu duzenle

en: Edit List
tr_TR: Listeyi duzenle

en: Edit registered user
tr_TR: Kayitli kullaniciyi duzenle

en: Edit registered user information
tr_TR: Kayitli kullanici bilgilerini duzenle

en: Edit requested wordpress user
tr_TR: Istenen WordPress kullanicisini duzenle

en: Edit wordpress user information
tr_TR: WordPress kullanici bilgilerini duzenle

en: Email
tr_TR: E-posta

en: Empty table
tr_TR: Bos tablo

en: Enter amount of codes
tr_TR: Kod miktarini girin

en: Enter amount of codes needed
tr_TR: Gereken kod miktarini girin

en: Enter an amount of how many codes you need
tr_TR: Kac kod gerektigini girin

en: Enter a prefix (optional)
tr_TR: On ek girin (istege bagli)

en: Enter your row start (0 = from the first)
tr_TR: Satir baslangicinizi girin (0 = ilkten)

en: Error
tr_TR: Hata

en: ERROR:
tr_TR: HATA:

en: Error 505
tr_TR: Hata 505

en: Export
tr_TR: Disa aktar

en: Export codes
tr_TR: Kodlari disa aktar

en: False
tr_TR: Yanlis

en: Filter for cvv value
tr_TR: CVV degerine gore filtrele

en: Filter for list id
tr_TR: Liste ID'sine gore filtrele

en: Filter for order id
tr_TR: Siparis ID'sine gore filtrele

en: Filter for product id
tr_TR: Urun ID'sine gore filtrele

en: Filter for registered user id
tr_TR: Kayitli kullanici ID'sine gore filtrele

en: Filter for status (1:active, 0:inactive, 2:stolen)
tr_TR: Duruma gore filtrele (1:aktif, 0:aktif degil, 2:calinti)

en: First successful validation at:
tr_TR: Ilk basarili dogrulama:

en: First successful validation IP:
tr_TR: Ilk basarili dogrulama IP'si:

en: for the list name
tr_TR: liste adi icin

en: For the validator form. This will contain the user input - code.
tr_TR: Dogrulayici formu icin. Kullanici girisini icerir - kod.

en: for this field will be taken.
tr_TR: bu alan icin kullanilacaktir.

en: function
tr_TR: fonksiyon

en: Generate codes
tr_TR: Kodlari olustur

en: Generate Code Verification Value (CVV) for each code
tr_TR: Her kod icin kod dogrulama degeri (CVV) olustur

en: Hi Support,
tr_TR: Merhaba Destek,

en: Home
tr_TR: Ana sayfa

en: hour
tr_TR: saat

en: If CVV is set, then your user will be asked to enter also the CVV to check the serial code.
tr_TR: CVV ayarlanmissa, kullanici seri kodunu kontrol etmek icin CVV'yi de girmesi istenecektir.

en: If the list already exists then it will be updated.
tr_TR: Liste zaten mevcutsa guncellenecektir.

en: If the same list name will be used in the same file, then the description will be updated with the last line and the serials are added. No serials are removed from the list.
tr_TR: Ayni dosyada ayni liste adi kullanilirsa, aciklama son satirla guncellenir ve seri numaralari eklenir. Listeden hicbir seri numarasi kaldirilmaz.

en: If you want to add the CVV number then separate your serial code with (;) and append your CVV number.
tr_TR: CVV numarasini eklemek istiyorsaniz, seri kodunuzu (;) ile ayirin ve CVV numaranizi ekleyin.

en: Import
tr_TR: Ice aktar

en: Import Complete
tr_TR: Ice aktarim tamamlandi

en: Imported:
tr_TR: Ice aktarildi:

en: Import Error
tr_TR: Ice aktarim hatasi

en: Importing
tr_TR: Ice aktariliyor

en: Import List
tr_TR: Listeyi ice aktar

en: Import Options
tr_TR: Secenekleri ice aktar

en: Import process finished
tr_TR: Ice aktarim islemi tamamlandi

en: inactive
tr_TR: aktif degil

en: In the textarea below you will find all the successful stored codes.
tr_TR: Asagidaki metin alaninda basariyla kaydedilen tum kodlari bulacaksiniz.

en: Invalid JSON file.
tr_TR: Gecersiz JSON dosyasi.

en: Invalid options file: missing options data.
tr_TR: Gecersiz secenek dosyasi: secenek verileri eksik.

en: IP list checked for this code
tr_TR: Bu kod icin IP listesi kontrol edildi

en: is activ
tr_TR: aktif

en: is inactiv
tr_TR: aktif degil

en: Is registered to a user
tr_TR: Bir kullaniciya kayitli

en: is stolen
tr_TR: calinti

en: It will work, but no updates are possible for the premium plugin after the expiration date.
tr_TR: Calisacaktir, ancak son kullanma tarihinden sonra Premium eklenti icin guncelleme yapilamaz.

en: Last successful validation at:
tr_TR: Son basarili dogrulama:

en: Last successful validation IP:
tr_TR: Son basarili dogrulama IP'si:

en: Letter exclusion
tr_TR: Harf haric tutma

en: Letter style
tr_TR: Harf stili

en: Limit export to code list
tr_TR: Disa aktarimi kod listesiyle sinirla

en: List
tr_TR: Liste

en: List name
tr_TR: Liste adi

en: Lists
tr_TR: Listeler

en: Lists of codes
tr_TR: Kod listeleri

en: list. Unlimited with
tr_TR: liste. Sinirsiz ile

en: loading...
tr_TR: Yukleniyor...

en: Lowercase
tr_TR: Kucuk harfler

en: Max.
tr_TR: Maks.

en: minutes
tr_TR: dakika

en: month
tr_TR: ay

en: Name
tr_TR: Ad

en: Network Home
tr_TR: Ag ana sayfasi

en: NEW
tr_TR: YENI

en: New Value
tr_TR: Yeni deger

en: No
tr_TR: Hayir

en: No code will be deleted. Just the list.
tr_TR: Hicbir kod silinmeyecek. Yalnizca liste.

en: None
tr_TR: Yok

en: No registration to this code done
tr_TR: Bu koda kayit yapilmamis

en: Note:
tr_TR: Not:

en: NOTE:
tr_TR: NOT:

en: not found. Please check your shortcode parameters
tr_TR: bulunamadi. Lutfen kisa kod parametrelerinizi kontrol edin

en: Not OK:
tr_TR: OK degil:

en: Not used - still available
tr_TR: Kullanilmadi - hala mevcut

en: Numbers
tr_TR: Rakamlar

en: Numbers needed?
tr_TR: Rakamlar gerekli mi?

en: Numbers options
tr_TR: Rakam secenekleri

en: Offset for each number
tr_TR: Her sayi icin ofset

en: Ok
tr_TR: Tamam

en: Ok:
tr_TR: Tamam:

en: Old value:
tr_TR: Eski deger:

en: Old Value
tr_TR: Eski deger

en: One code per line and/or comma-separated (,).
tr_TR: Satir basina bir kod ve/veya virgul ile ayrilmis (,).

en: one or more serials that will be added if not exists and assigned to the list.
tr_TR: Mevcut degilse eklenecek ve listeye atanacak bir veya daha fazla seri numarasi.

en: Only numbers
tr_TR: Yalnizca rakamlar

en: Open Email
tr_TR: E-postayi ac

en: Option
tr_TR: Secenek

en: optional
tr_TR: istege bagli

en: Options
tr_TR: Secenekler

en: options. Skipped:
tr_TR: secenek. Atlanan:

en: options? This will overwrite current settings.
tr_TR: secenek? Bu, mevcut ayarlarin uzerine yazacaktir.

en: Order from:
tr_TR: Siparisi veren:

en: Order Id
tr_TR: Siparis ID'si

en: OrderId
tr_TR: Siparis ID'si

en: Order ID:
tr_TR: Siparis ID'si:

en: Order Status:
tr_TR: Siparis durumu:

en: Organize your codes in lists. You can assign codes to a list.
tr_TR: Kodlarinizi listelerde duzenleyin. Kodlari bir listeye atayabilirsiniz.

en: Or the value of the global setting
tr_TR: Veya genel ayarin degeri

en: Output
tr_TR: Cikti

en: Overrule
tr_TR: Gecersiz kil

en: Overrule the serial code format settings.
tr_TR: Seri kodu bicem ayarlarini gecersiz kil.

en: per Code list
tr_TR: kod listesi basina

en: Please contact support for further investigation
tr_TR: Daha fazla arastirma icin lutfen destekle iletisime gecin

en: Please find my system information below:
tr_TR: Asagida sistem bilgilerimi bulabilirsiniz:

en: Please select at least one code first.
tr_TR: Lutfen once en az bir kod secin.

en: Plugin
tr_TR: Eklenti

en: Premium DB Version
tr_TR: Premium veritabani surumu

en: [PREMIUM ONLY]
tr_TR: [YALNIZCA PREMIUM]

en: Premium Plugin Version
tr_TR: Premium eklenti surumu

en: Premium Serial
tr_TR: Premium seri numarasi

en: Product:
tr_TR: Urun:

en: Product Id:
tr_TR: Urun ID'si:

en: Product is stolen
tr_TR: Urun calinti

en: QR with code
tr_TR: Kodlu QR

en: QR with URL and code
tr_TR: URL ve kodlu QR

en: Redirect user is deactivated in the option.
tr_TR: Kullanici yonlendirme seceneklerde devre disi.

en: Register by wordpress user:
tr_TR: WordPress kullanicisi tarafindan kayitli:

en: Register by wordpress userid:
tr_TR: WordPress kullanici ID'si ile kayitli:

en: Registered user
tr_TR: Kayitli kullanici

en: Registered value
tr_TR: Kayitli deger

en: Registered wordpress userid
tr_TR: Kayitli WordPress kullanici ID'si

en: Register value:
tr_TR: Kayit degeri:

en: renew your license here
tr_TR: Lisansinizi buradan yenileyin

en: Repair database tables?
tr_TR: Veritabani tablolari onarilsin mi?

en: Repaired
tr_TR: Onarildi

en: Repair Tables
tr_TR: Tablolari onar

en: Replacement Tags
tr_TR: Degistirme etiketleri

en: Request by wordpress user:
tr_TR: WordPress kullanicisi tarafindan istek:

en: Requested wordpress userid
tr_TR: Istenen WordPress kullanici ID'si

en: Request from:
tr_TR: Istek:

en: Request from IP:
tr_TR: IP'den istek:

en: Reset All Options
tr_TR: Tum secenekleri sifirla

en: Reset to Default
tr_TR: Varsayilana sifirla

en: Revert
tr_TR: Geri al

en: Revert option
tr_TR: Secenegi geri al

en: Revert Option
tr_TR: Secenegi geri al

en: runs to find unique codes
tr_TR: benzersiz kodlari bulmak icin denemeler

en: Scan QR Code
tr_TR: QR kodu tara

en: Scroll down and wait for all to finish.
tr_TR: Asagi kayidirin ve tumu tamamlanana kadar bekleyin.

en: Scroll to top
tr_TR: En uste kaydir

en: seconds
tr_TR: saniye

en: seconds, with
tr_TR: saniye, ile

en: Semicolon
tr_TR: Noktali virgul

en: Serial Code Generator: Input element cannot be found. Please check your inputid-value on the shortcode
tr_TR: Seri kodu olusturucu: Giris ogesi bulunamadi. Lutfen kisa kodunuzdaki inputid degerini kontrol edin

en: Serial Code Generator: Output element cannot be found. Please check your outputid-value on the shortcode
tr_TR: Seri kodu olusturucu: Cikis ogesi bulunamadi. Lutfen kisa kodunuzdaki outputid degerini kontrol edin

en: Serial Code Generator: Trigger not found. Please check your triggerid-value on the shortcode
tr_TR: Seri kodu olusturucu: Tetikleyici bulunamadi. Lutfen kisa kodunuzdaki triggerid degerini kontrol edin

en: Serial Infos for Product
tr_TR: Urun icin seri bilgileri

en: Serials
tr_TR: Seri numaralari

en: Serials options
tr_TR: Seri numarasi secenekleri

en: Set a range
tr_TR: Aralik belirle

en: short description
tr_TR: Kisa aciklama

en: Show in WooCommerce Orders
tr_TR: WooCommerce siparislerinde goster

en: Show Product
tr_TR: Urunu goster

en: Site URL
tr_TR: Site URL'si

en: Some systems are slow and the connection timeout interupts the export, if you have too many codes. In that case, you can export your codes in several steps. e.g. 0 and 20000 amount and then 20001 and 20000 amount.
tr_TR: Bazi sistemler yavas oldugundan, cok fazla kodunuz varsa baglanti zaman asimi disa aktarimi kesebilir. Bu durumda kodlarinizi birden fazla adimda disa aktarabilirsiniz, ornegin 0 ve 20000 miktar, ardindan 20001 ve 20000 miktar.

en: Space
tr_TR: Bosluk

en: Start number
tr_TR: Baslangic numarasi

en: Status
tr_TR: Durum

en: stolen
tr_TR: calinti

en: Store codes
tr_TR: Kodlari kaydet

en: Store Codes on Server
tr_TR: Kodlari sunucuda kaydet

en: Successfull stored codes
tr_TR: Basariyla kaydedilen kodlar

en: Support Contact
tr_TR: Destek iletisim

en: Support Info
tr_TR: Destek bilgisi

en: Support: Serial Codes Generator
tr_TR: Destek: Seri kodu olusturucu

en: The IP will be updated too. The requested date will only be changed, if it was not set already.
tr_TR: IP de guncellenecektir. Istek tarihi yalnizca henuz ayarlanmamissa degistirilecektir.

en: The IP will updated too. The registered date will only be changed, if it was not set already.
tr_TR: IP de guncellenecektir. Kayit tarihi yalnizca henuz ayarlanmamissa degistirilecektir.

en: This QR image contains:
tr_TR: Bu QR goruntusunun icerigi:

en: to its previous value?
tr_TR: onceki degerine?

en: Tools
tr_TR: Araclar

en: Total codes created:
tr_TR: Olusturulan toplam kod:

en: Total codes found:
tr_TR: Bulunan toplam kod:

en: Total codes updated:
tr_TR: Guncellenen toplam kod:

en: Total lines read:
tr_TR: Okunan toplam satir:

en: Total lines with lists:
tr_TR: Listeli toplam satir:

en: Total lists created:
tr_TR: Olusturulan toplam liste:

en: Total lists imported:
tr_TR: Ice aktarilan toplam liste:

en: Total lists updated:
tr_TR: Guncellenen toplam liste:

en: True
tr_TR: Dogru

en: unix timestamp
tr_TR: Unix zaman damgasi

en: unlimited
tr_TR: sinirsiz

en: Up 100.000 codes generation per run. The limit is to prevent performance issues.
tr_TR: Calistirma basina 100.000'e kadar kod olusturma. Sinir, performans sorunlarini onlemek icindir.

en: Uppercase
tr_TR: Buyuk harfler

en: up to 100.000 for each run
tr_TR: her calistirma icin 100.000'e kadar

en: URL for a redirect
tr_TR: Yonlendirme icin URL

en: used
tr_TR: kullanildi

en: Used
tr_TR: Kullanildi

en: Used for Order ID:
tr_TR: Siparis ID'si icin kullanildi:

en: use the add option
tr_TR: Ekleme secenegini kullanin

en: Variation:
tr_TR: Varyasyon:

en: While storing the codes to the server, it will check if the code is unique and mark the codes, that are not.
tr_TR: Kodlar sunucuya kaydedilirken kodun benzersiz olup olmadigi kontrol edilecek ve benzersiz olmayanlar isaretlenecektir.

en: Will be overriden if you set the serial code format settings on the product!
tr_TR: Urunde seri kodu bicem ayarlarini yaparsaniz gecersiz kilinacaktir!

en: With your QR code value
tr_TR: QR kod degeriniz ile

en: WooCommerce not found
tr_TR: WooCommerce bulunamadi

en: WooCommerce Order
tr_TR: WooCommerce siparisi

en: WooCommerce Purchase Restriction
tr_TR: WooCommerce satin alma kisitlamasi

en: WooCommerce Subscription Orders
tr_TR: WooCommerce abonelik siparisleri

en: year
tr_TR: yil

en: Yes
tr_TR: Evet

en: You are using the premium version. Many thanks, please enter your serial key within the options
tr_TR: Premium surumu kullaniyorsunuz. Cok tesekkurler, lutfen seri anahtarinizi seceneklere girin

en: You can
tr_TR: Yapabilirsiniz

en: You can export your current settings first.
tr_TR: Once mevcut ayarlarinizi disa aktarabilirsiniz.

en: You can repeat the "store codes" operations as often as needed.
tr_TR: "Kodlari kaydet" islemini gerektiginiz kadar tekrarlayabilirsiniz.

en: You can store up to
tr_TR: En fazla kaydedebilirsiniz

en: You can upload a CSV file (, delimiter). You have to provide a header line with column names.
tr_TR: Bir CSV dosyasi (, ayirici) yukleyebilirsiniz. Sutun adlari iceren bir baslik satiri saglaymaniz gerekir.

en: You can use:
tr_TR: Kullanabilirsiniz:

en: You can use date placeholder to have the prefix filled with the date of the confirmed purchase.
tr_TR: On eki onaylanan satin alma tarihiyle doldurmak icin tarih yer tutucusunu kullanabilirsiniz.

en: You can use these replacement tags in your text messages and URLs for the meta code values
tr_TR: Meta kod degerleri icin metin mesajlarinizda ve URL'lerinizde bu degistirme etiketlerini kullanabilirsiniz

en: You can use ";" to add more than one code. e.g. 1234-abc;2345-abc. Missing codes will be created and set active.
tr_TR: Birden fazla kod eklemek icin ";" kullanabilirsiniz. Ornegin 1234-abc;2345-abc. Eksik kodlar olusturulacak ve aktif olarak ayarlanacaktir.

en: You have
tr_TR: Sahipsiniz

en: You have to create a list first before you can add codes.
tr_TR: Kod ekleyebilmek icin once bir liste olusturmaniz gerekir.

en: You reached maximum amount of codes. You need to delete codes before you can add more new codes or buy the premium version to have unlimited codes.
tr_TR: Maksimum kod sayisina ulastiniz. Yeni kodlar ekleyebilmek icin kodlari silmeniz veya sinirsiz kodlar icin Premium surumu satin almaniz gerekir.

en: Your Limit of
tr_TR: Limitiniz

en: Your premium serial expires soon, at the
tr_TR: Premium seri numaraniz yakinda sona eriyor, tarih:

en: Your start number is not correct. It has to be an integer and start from 1
tr_TR: Baslangic numaraniz dogru degil. Bir tam sayi olmali ve 1'den baslamalidir

en: Your premium serial will expire in %1$d days (on %2$s).
tr_TR: Premium lisansınız %1$d gün içinde sona erecek (%2$s).

en: Your premium serial has expired. Updates are no longer available.
tr_TR: Premium lisansınız sona erdi. Güncellemeler artık kullanılamaz.

en: Renew now
tr_TR: Şimdi yenile
