Serial Codes Generator and Validator 2.9.0 - en to da_DK translation catalogue (556 entries)

en: Security check failed
da_DK: Sikkerhedskontrol mislykkedes

en: function not implemented
da_DK: Funktion ikke implementeret

en: #9001 premium is not active
da_DK: #9001 Premium er ikke aktivt

en: #9002 premium action is missing
da_DK: #9002 Premium-handling mangler

en: Tables repair executed at
da_DK: Tabelreparation udført den

en: #9401 CSV file for list is missing
da_DK: #9401 CSV-fil for liste mangler

en: #9403 name column missing
da_DK: #9403 Navnekolonne mangler

en: #9402 List could not be created or loaded
da_DK: #9402 Listen kunne ikke oprettes eller indlæses

en: #9101 code is missing
da_DK: #9101 Kode mangler

en: #9221 code missing
da_DK: #9221 Kode mangler

en: #9222 code missing
da_DK: #9222 Kode mangler

en: #9231 code missing
da_DK: #9231 Kode mangler

en: #9233 code missing
da_DK: #9233 Kode mangler

en: #104 id is missing
da_DK: #104 ID mangler

en: #105 not found
da_DK: #105 ikke fundet

en: #101 name missing
da_DK: #101 Navn mangler

en: #108 too many codes. Unlimited codes only with premium
da_DK: #108 For mange koder. Ubegrænset antal koder kun med Premium

en: Could not create code list. Name exists already.
da_DK: Kunne ikke oprette kodeliste. Navnet findes allerede.

en: #102 name missing
da_DK: #102 Navn mangler

en: #103 id missing
da_DK: #103 ID mangler

en: #106 id is missing
da_DK: #106 ID mangler

en: #202 code missing
da_DK: #202 Kode mangler

en: Code is empty
da_DK: Koden er tom

en: #205 code exists already
da_DK: #205 Koden findes allerede

en: #602 list id invalid
da_DK: #602 Liste-ID ugyldigt

en: #601 code could not be generated and stored
da_DK: #601 Koden kunne ikke genereres og gemmes

en: Set new expiration date: %1$s to %2$s for purchased item %3$dx %4$s.
da_DK: Ny udløbsdato sat: %1$s til %2$s for købt vare %3$dx %4$s.

en: #9601 code is missing
da_DK: #9601 Kode mangler

en: #9602 order id is missing
da_DK: #9602 Ordre-ID mangler

en: #9611 code is missing
da_DK: #9611 Kode mangler

en: #9621 code is missing
da_DK: #9621 Kode mangler

en: #9625 code is missing
da_DK: #9625 Kode mangler

en: Ticket number: %1$s for order item of product #%2$d removed.
da_DK: Billetnummer: %1$s for ordreposition af produkt #%2$d fjernet.

en: #9622 code is missing
da_DK: #9622 Kode mangler

en: #9623 code is missing
da_DK: #9623 Kode mangler

en: #9624 code is not bound to an order
da_DK: #9624 Koden er ikke knyttet til en ordre

en: #9625 WooCommerce missing or not active
da_DK: #9625 WooCommerce mangler eller er ikke aktivt

en: Order item serial changed to ticket with ticket number: %s
da_DK: Ordrevarens serienummer ændret til billet med billetnummer: %s

en: #201 code missing
da_DK: #201 Kode mangler

en: #211 codes missing
da_DK: #211 Koder mangler

en: #212 codes must be an array
da_DK: #212 Koder skal være et array

en: #206 code missing
da_DK: #206 Kode mangler

en: nothing to update
da_DK: Intet at opdatere

en: #207 code is missing
da_DK: #207 Kode mangler

en: #209 ids are missing
da_DK: #209 ID'er mangler

en: #210 ids must be an array
da_DK: #210 ID'er skal være et array

en: no data
da_DK: Ingen data

en: Serial Codes Registered
da_DK: Registrerede seriekoder

en: Serial Codes Numbers
da_DK: Seriekodenumre

en: #9999 DB needed
da_DK: #9999 Database kræves

en: #9232 not found
da_DK: #9232 ikke fundet

en: #9234 not found
da_DK: #9234 ikke fundet

en: #203 code empty
da_DK: #203 Kode tom

en: #204 code not found
da_DK: #204 Kode ikke fundet

en: #208 too many codes. Unlimited codes only with premium
da_DK: #208 For mange koder. Ubegrænset antal koder kun med Premium

en: #220 id of code empty
da_DK: #220 Kode-ID tom

en: #221 code not found
da_DK: #221 Kode ikke fundet

en: USERID DOES NOT EXIST
da_DK: BRUGER-ID FINDES IKKE

en: #9301 ticket id not found
da_DK: #9301 Billet-ID ikke fundet

en: #9302 ticket id not correct
da_DK: #9302 Billet-ID ikke korrekt

en: #1001 code missing
da_DK: #1001 Kode mangler

en: #1002a code not in list
da_DK: #1002a Kode ikke på listen

en: #9201 code missing
da_DK: #9201 Kode mangler

en: #9202 value missing
da_DK: #9202 Værdi mangler

en: #9205 code not correct
da_DK: #9205 Kode ikke korrekt

en: #9206 code expired
da_DK: #9206 Kode udløbet

en: #9207 code already taken
da_DK: #9207 Kode allerede taget

en: Access
da_DK: Adgang

en: Allow only specific roles access to the admin area
da_DK: Tillad kun specifikke roller adgang til administrationsområdet

en: If active, then only the administrator and the choosen roles area allowed to access this admin area.
da_DK: Hvis aktivt, er det kun administratoren og de valgte roller, der har adgang til dette administrationsområde.

en: No role execept Administrator allowed
da_DK: Ingen rolle undtagen Administrator tilladt

en: Allow the specific role to access
da_DK: Tillad den specifikke rolle adgang

en: If a role is chosen, then the user with this role is allowed to see the admin area. This will not exclude the 'administrator', if the option is activated.
da_DK: Hvis en rolle er valgt, har brugeren med denne rolle adgang til at se administrationsområdet. Dette udelukker ikke 'administratoren', hvis indstillingen er aktiveret.

en: Validator Form
da_DK: Valideringsformular

en: Your own check button label
da_DK: Egen etiket til kontrolknappen

en: If left empty, default will be 'Check'
da_DK: Hvis tomt, bruges standarden 'Kontrollér'

en: Your own input field placeholder text
da_DK: Egen pladsholdertekst til indtastningsfeltet

en: If left empty, default will be 'XXYYYZZ'
da_DK: Hvis tomt, bruges standarden 'XXYYYZZ'

en: You own background color of the button
da_DK: Egen baggrundsfarve til knappen

en: If left empty, default will be <span style='color:#007bff;'>'#007bff'</span>
da_DK: Hvis tomt, bruges standarden <span style='color:#007bff;'>'#007bff'</span>

en: You own border color of the button
da_DK: Egen kantfarve til knappen

en: You own text color of the button
da_DK: Egen tekstfarve til knappen

en: If left empty, default will be 'white'
da_DK: Hvis tomt, bruges standarden 'white'

en: Enable QR code scanner on the validation form
da_DK: Aktivér QR-kodescanner på valideringsformularen

en: If active, a camera icon will be displayed next to the input field, allowing users to scan QR codes with their device camera. Requires HTTPS.
da_DK: Hvis aktivt, vises et kameraikon ved siden af indtastningsfeltet, så brugere kan scanne QR-koder med deres enhedskamera. Kræver HTTPS.

en: Validation Messages
da_DK: Valideringsmeddelelser

en: Your own 'Code confirmed' message
da_DK: Egen besked for 'Kode bekræftet'

en: If left empty, default will be 'Code confirmed'
da_DK: Hvis tomt, bruges standarden 'Kode bekræftet'

en: Your own 'Code not found' message
da_DK: Egen besked for 'Kode ikke fundet'

en: If left empty, default will be 'Code not found'
da_DK: Hvis tomt, bruges standarden 'Kode ikke fundet'

en: Your own 'Code inactive' message
da_DK: Egen besked for 'Kode inaktiv'

en: If left empty, default will be 'Please contact support for further investigation'
da_DK: Hvis tomt, bruges standarden 'Kontakt venligst supporten for yderligere undersøgelse'

en: Your own 'Code is already registered to a user' message
da_DK: Egen besked for 'Koden er allerede registreret til en bruger'

en: If left empty, default will be 'Is registered to a user'
da_DK: Hvis tomt, bruges standarden 'Er registreret til en bruger'

en: Your own 'Code expired' message
da_DK: Egen besked for 'Kode udløbet'

en: If left empty, default will be 'Code expired'
da_DK: Hvis tomt, bruges standarden 'Kode udløbet'

en: Your own 'Code and CVV is not valid' message
da_DK: Egen besked for 'Kode og CVV er ugyldige'

en: If left empty, default will be 'Code and CVV is not valid'.
da_DK: Hvis tomt, bruges standarden 'Kode og CVV er ugyldige'.

en: Your own 'Product/Code stolen' message
da_DK: Egen besked for 'Produkt/Kode stjålet'

en: If left empty, default will be 'Product stolen'. You coud set it to be more precise e.g.: 'The serial number is reported as stolen'
da_DK: Hvis tomt, bruges standarden 'Produkt stjålet'. Du kan angive en mere præcis besked f.eks.: 'Serienummeret er rapporteret som stjålet'

en: Your own question for 'Please enter your CVV for this serial code' label
da_DK: Egen etiket for 'Indtast venligst din CVV for denne seriekode'

en: If left empty, default will be 'Please enter your CVV for this serial code'
da_DK: Hvis tomt, bruges standarden 'Indtast venligst din CVV for denne seriekode'

en: Display Additional Information
da_DK: Vis yderligere information

en: Your own date format
da_DK: Eget datoformat

en: If left empty, default will be 'Y/m/d'. Using the php date function format. Y=year, m=month, d=day H:hours, i:minutes, s=seconds
da_DK: Hvis tomt, bruges standarden 'Y/m/d'. Bruger PHP-datofunktionens format. Y=år, m=måned, d=dag H=timer, i=minutter, s=sekunder

en: Display a column with the name of the buyer
da_DK: Vis en kolonne med køberens navn

en: If active, then a new column within the admin area for each code will be shown with the billing name. It will also add the billing name to the export. <b>This feature can be very slow.</b>
da_DK: Hvis aktivt, vises en ny kolonne i administrationsområdet for hver kode med faktureringsnavnet. Faktureringsnavnet tilføjes også til eksporten. <b>Denne funktion kan være meget langsom.</b>

en: Display the assigned code list description if the serial code was confirmed.
da_DK: Vis den tildelte kodelistes beskrivelse, hvis seriekoden blev bekræftet.

en: If active and a code list is assigned to the code, then the description will be shown to the 'Code confirmed' message
da_DK: Hvis aktivt og en kodeliste er tildelt koden, vises beskrivelsen sammen med beskeden 'Kode bekræftet'

en: Display the first successful check date.
da_DK: Vis datoen for den første vellykkede kontrol.

en: Displays the label and date of the first successful validation, if not empty.
da_DK: Viser etiketten og datoen for den første vellykkede validering, hvis den findes.

en: Your own 'first successful check' label
da_DK: Egen etiket for 'Første vellykkede kontrol'

en: If left empty, default will be 'Successful validation at {VALIDATION-FIRST_SUCCESS}'. The placeholder {VALIDATION-FIRST_SUCCESS} will be replace with the data. If you do not enter the placeholder, then the data will be added at the end of the label.
da_DK: Hvis tomt, bruges standarden 'Vellykket validering den {VALIDATION-FIRST_SUCCESS}'. Pladsholderen {VALIDATION-FIRST_SUCCESS} erstattes med datoen. Hvis du ikke indtaster pladsholderen, tilføjes datoen i slutningen af etiketten.

en: Display the last successful check date.
da_DK: Vis datoen for den seneste vellykkede kontrol.

en: Displays the label and date of the last successful validation, if not empty.
da_DK: Viser etiketten og datoen for den seneste vellykkede validering, hvis den findes.

en: Your own 'last successful check' label
da_DK: Egen etiket for 'Seneste vellykkede kontrol'

en: If left empty, default will be 'Last successful validation at {VALIDATION-LAST_SUCCESS}'
da_DK: Hvis tomt, bruges standarden 'Seneste vellykkede validering den {VALIDATION-LAST_SUCCESS}'

en: Display the amount of successful checks.
da_DK: Vis antallet af vellykkede kontroller.

en: Displays the label and amount of the successful validations
da_DK: Viser etiketten og antallet af vellykkede valideringer

en: Your own 'amount of successful checks' label
da_DK: Egen etiket for 'Antal vellykkede kontroller'

en: If left empty, default will be 'This code was already {CONFIRMEDCOUNT} times validated'. The placeholder {CONFIRMEDCOUNT} will be replace with the amount. If you do not enter the placeholder, then the amount will be added at the end of the label.
da_DK: Hvis tomt, bruges standarden 'Denne kode er allerede blevet valideret {CONFIRMEDCOUNT} gange'. Pladsholderen {CONFIRMEDCOUNT} erstattes med antallet. Hvis du ikke indtaster pladsholderen, tilføjes antallet i slutningen af etiketten.

en: Logged in user only
da_DK: Kun for indloggede brugere

en: Allow only logged in wordpress user to enter a serial code
da_DK: Tillad kun indloggede WordPress-brugere at indtaste en seriekode

en: If active and the user is not logged in, then the input fields will be disabled.
da_DK: Hvis aktivt og brugeren ikke er logget ind, deaktiveres indtastningsfelterne.

en: Your own 'Only for logged in user' message
da_DK: Egen besked for 'Kun for indloggede brugere'

en: If left empty, default will be 'You need to log in to use the serial code validator'
da_DK: Hvis tomt, bruges standarden 'Du skal være logget ind for at bruge seriekodevalidatoren'

en: One time code check
da_DK: Engangskodekontrol

en: Each 'confirmed' code will be marked as used
da_DK: Hver 'bekræftet' kode markeres som brugt

en: If active, a successful checked code will be marked as used and the message for used-code will be displayed instead of the code-confirmed message
da_DK: Hvis aktivt, markeres en godkendt kode som brugt, og beskeden for brugt kode vises i stedet for beskeden kode bekræftet

en: Your own 'Code is used' message
da_DK: Egen besked for 'Kode er brugt'

en: If left empty, default will be 'Code is already used'
da_DK: Hvis tomt, bruges standarden 'Koden er allerede brugt'

en: After which successful 'confirmed' check, should the code be marked as used?
da_DK: Efter hvilken vellykket 'bekræftet' kontrol skal koden markeres som brugt?

en: If left empty, default will be '1'
da_DK: Hvis tomt, bruges standarden '1'

en: Record wordpress userid
da_DK: Gem WordPress-bruger-ID

en: If active, the wordpress userid will be stored if the user is logged in.
da_DK: Hvis aktivt, gemmes WordPress-bruger-ID'et, hvis brugeren er logget ind.

en: Register user to code
da_DK: Registrer bruger til kode

en: Register user to the purchased code.
da_DK: Registrer bruger til den købte kode.

en: If active, the user of the order will be to register to the code(s) during the order purchase. It will only work, if the order has a user. Guests cannot be assigned to the code, because no user id available.
da_DK: Hvis aktivt, registreres ordrens bruger til koden/koderne under købet. Dette virker kun, hvis ordren har en bruger. Gæster kan ikke tildeles koden, da der ikke er et bruger-ID tilgængeligt.

en: Allow your users to register themself for a code.
da_DK: Tillad dine brugere at registrere sig selv til en kode.

en: If active, the user will get the option to register with an 'email address' (or your registration value text) to the code. <b>IMPORTANT</b>: If activate, the redirect option will executed after the registration.
da_DK: Hvis aktivt, får brugeren mulighed for at registrere sig med en 'e-mailadresse' (eller din registreringsværditekst) til koden. <b>VIGTIGT</b>: Hvis aktiveret, udføres omdirigeringsmuligheden efter registreringen.

en: Your own button label 'Register for this code'
da_DK: Egen knapetiket 'Registrer for denne kode'

en: If left empty, default will be 'Register for this code'
da_DK: Hvis tomt, bruges standarden 'Registrer for denne kode'

en: Your own label for the user registration value question
da_DK: Egen etiket for spørgsmålet om registreringsværdi

en: If left empty, default will be 'Enter your email address'
da_DK: Hvis tomt, bruges standarden 'Indtast din e-mailadresse'

en: Your own message for the 'user registration value is stored' operation
da_DK: Egen besked for handlingen 'registreringsværdi er gemt'

en: If left empty, default will be 'Your code is registered to you'
da_DK: Hvis tomt, bruges standarden 'Din kode er registreret til dig'

en: Track wordpress userid
da_DK: Spor WordPress-bruger-ID

en: If active and the user is logged in, then the userid will be stored to the registration information.
da_DK: Hvis aktivt og brugeren er logget ind, gemmes bruger-ID'et i registreringsinformationen.

en: Skip asking for the registration value, if the user is logged in
da_DK: Spring over spørgsmålet om registreringsværdi, hvis brugeren er logget ind

en: If active and the user is logged in, then question of 'Register for this code' will be not shown and the 'is stored text' will be displayed immediately.
da_DK: Hvis aktivt og brugeren er logget ind, vises spørgsmålet 'Registrer for denne kode' ikke, og teksten 'er gemt' vises med det samme.

en: Display registered information of a code
da_DK: Vis registreret information for en kode

en: Display the collected information of a registration to a code.
da_DK: Vis den indsamlede information fra en registrering til en kode.

en: Usefull if your codes are certificatins and you want if somebody type in the code to see who it belongs to.
da_DK: Nyttigt, hvis dine koder er certificeringer, og du ønsker, at den der indtaster koden kan se, hvem den tilhører.

en: Your own pre-text for the display of the collected information
da_DK: Egen fortekst til visning af den indsamlede information

en: If not empty, it will be added one line above the registered information to the code
da_DK: Hvis ikke tomt, tilføjes den en linje over den registrerede information til koden

en: Your own after-text for the display of the collected information
da_DK: Egen eftertekst til visning af den indsamlede information

en: If not empty, it will be added one line below the registered information to the code
da_DK: Hvis ikke tomt, tilføjes den en linje under den registrerede information til koden

en: User redirection
da_DK: Brugeromdirigering

en: Activate redirect the user after a valid code found.
da_DK: Aktivér omdirigering af brugeren efter en gyldig kode er fundet.

en: If active, the user will be redirected to the URL your provide below.
da_DK: Hvis aktivt, omdirigeres brugeren til den URL, du angiver nedenfor.

en: Redirect already registered codes and the user is the same.
da_DK: Omdiriger allerede registrerede koder, når brugeren er den samme.

en: If active, the user will be redirected to the URL your provide below, even if the code is registered already and user checking is the same user that is registered to the code. It will not be executed, if the 'one time usage restriction is active'.
da_DK: Hvis aktivt, omdirigeres brugeren til den URL, du angiver nedenfor, selv hvis koden allerede er registreret, og den kontrollerende bruger er den samme bruger, som er registreret til koden. Dette udføres ikke, hvis 'engangsbrug-begrænsningen er aktiv'.

en: URL to redirect the user, if the code is valid.
da_DK: URL til omdirigering af brugeren, hvis koden er gyldig.

en: The URL can be relative like '/page/' or absolute 'https//domain/url/'.<br>You can use these placeholder for your URL:<ul><li><b>{USERID}</b>: Will be replaced with the userid if the user is loggedin or empty</li><li><b>{CODE}</b>: Will be replaced with the code (without the delimiters)</li><li><b>{CODEDISPLAY}</b>: Will be replaced with the code (WITH the delimiters)</li><li><b>{IP}</b>: The IP address of the user</li><li><b>{LIST}</b>: Name of the list if assigned</li><li><b>{LIST_DESC}</b>: Description of the assigned list</li><li><a href='#replacementtags'>More tags here</a></li></ul>
da_DK: URL'en kan være relativ som '/side/' eller absolut 'https//domæne/url/'.<br>Du kan bruge disse pladsholdere i din URL:<ul><li><b>{USERID}</b>: Erstattes med bruger-ID'et, hvis brugeren er logget ind, ellers tomt</li><li><b>{CODE}</b>: Erstattes med koden (uden skilletegn)</li><li><b>{CODEDISPLAY}</b>: Erstattes med koden (MED skilletegn)</li><li><b>{IP}</b>: Brugerens IP-adresse</li><li><b>{LIST}</b>: Listens navn, hvis tildelt</li><li><b>{LIST_DESC}</b>: Beskrivelse af den tildelte liste</li><li><a href='#replacementtags'>Flere tags her</a></li></ul>

en: Button to click for the user to be forwarded
da_DK: Knap at klikke på for at videresendes brugeren

en: Only if filled out, the button will be displayed. If you left this field empty, then the user will be redirected immediately if the code is valid, without a button to click.
da_DK: Knappen vises kun, hvis feltet er udfyldt. Hvis du lader feltet være tomt, omdirigeres brugeren med det samme, hvis koden er gyldig, uden en knap at klikke på.

en: Activate webhooks to call a service with the validation check.
da_DK: Aktivér webhooks for at kalde en tjeneste med valideringskontrollen.

en: If active, each validation request from a user will trigger an URL from the server side to another URL. Be carefull. This could slow down the validation check. It depends how fast your service URLs are responding.<br>The URL can be relative like '/page/' or absolute 'https//domain/url/'.<br><br><b>You can use these placeholder for your URL:</b><ul><li><b>{USERID}</b>: Will be replace with the userid if the user is loggedin or empty</li><li><b>{CODE}</b>: Will be replace with the code (without the delimiters)</li><li><b>{CODEDISPLAY}</b>: Will be replace with the code (WITH the delimiters)</li><li><b>{IP}</b>: The IP address of the user</li><li><b>{LIST}</b>: Name of the list if assigned</li><li><a href='#replacementtags'>More tags here</a></li></ul>
da_DK: Hvis aktivt, vil hver valideringsanmodning fra en bruger udløse et URL-kald fra serversiden til en anden URL. Vær forsigtig. Dette kan gøre valideringskontrollen langsommere. Det afhænger af, hvor hurtigt dine tjeneste-URL'er svarer.<br>URL'en kan være relativ som '/side/' eller absolut 'https//domæne/url/'.<br><br><b>Du kan bruge disse pladsholdere i din URL:</b><ul><li><b>{USERID}</b>: Erstattes med bruger-ID'et, hvis brugeren er logget ind, ellers tomt</li><li><b>{CODE}</b>: Erstattes med koden (uden skilletegn)</li><li><b>{CODEDISPLAY}</b>: Erstattes med koden (MED skilletegn)</li><li><b>{IP}</b>: Brugerens IP-adresse</li><li><b>{LIST}</b>: Listens navn, hvis tildelt</li><li><a href='#replacementtags'>Flere tags her</a></li></ul>

en: URL to your service if the checked code <b>is inactive</b>.
da_DK: URL til din tjeneste, hvis den kontrollerede kode <b>er inaktiv</b>.

en: Only triggered, if not empty.
da_DK: Udløses kun, hvis ikke tomt.

en: URL to your service if the checked code <b>is valid</b>.
da_DK: URL til din tjeneste, hvis den kontrollerede kode <b>er gyldig</b>.

en: URL to your service if the checked code <b>is invalid</b> (not found).
da_DK: URL til din tjeneste, hvis den kontrollerede kode <b>er ugyldig</b> (ikke fundet).

en: URL to your service if <b>someone register to this code</b>.
da_DK: URL til din tjeneste, hvis <b>nogen registrerer sig til denne kode</b>.

en: URL to your service if the checked code is already <b>registered to someone</b>.
da_DK: URL til din tjeneste, hvis den kontrollerede kode allerede er <b>registreret til nogen</b>.

en: URL to your service if the checked code is valid and is <b>marked to be used the first time</b>.
da_DK: URL til din tjeneste, hvis den kontrollerede kode er gyldig og <b>markeres som brugt for første gang</b>.

en: URL to your service if the checked code is already <b>marked as used and checked again</b>.
da_DK: URL til din tjeneste, hvis den kontrollerede kode allerede er <b>markeret som brugt og kontrolleres igen</b>.

en: URL to your service if an order item is bought using a restriction code.
da_DK: URL til din tjeneste, hvis en ordrevare købes med en begrænsningskode.

en: URL to your service if a code received WooCommerce data, if a 'code was purchased'.
da_DK: URL til din tjeneste, hvis en kode modtog WooCommerce-data, dvs. hvis en 'kode blev købt'.

en: URL to your service if the WooCommerce data is removed from the code.
da_DK: URL til din tjeneste, hvis WooCommerce-data fjernes fra koden.

en: Woocommerce product serial assignment
da_DK: WooCommerce produkt-serietildeling

en: Text that will be used, if you do not have <b>premium</b> and run out of free code amount. This text will be added to the WooCoomerce purchase information instead of the code
da_DK: Tekst der bruges, hvis du ikke har <b>Premium</b> og det gratis kodeantal er opbrugt. Denne tekst tilføjes til WooCommerce-købsinformationen i stedet for koden

en: If left empty, default will be 'Please contact our support for the serial code'
da_DK: Hvis tomt, bruges standarden 'Kontakt venligst vores support for seriekoden'

en: Reuse codes from the code list assigned to the woocommerce product, that are not already used by a woocommerce purchase.
da_DK: Genbrug koder fra kodelisten, der er tildelt WooCommerce-produktet, som ikke allerede er brugt af et WooCommerce-køb.

en: If active, the system will try to use an existing code from the code list that is free. If no free code could be found, a new code will be created and assigned to the purchase.
da_DK: Hvis aktivt, forsøger systemet at bruge en eksisterende ledig kode fra kodelisten. Hvis ingen ledig kode kan findes, oprettes en ny kode og tildeles købet.

en: Text that will be added before the code on the PDF invoice.
da_DK: Tekst der tilføjes før koden på PDF-fakturaen.

en: If left empty, default will be 'Code:'
da_DK: Hvis tomt, bruges standarden 'Kode:'

en: Do not print the serial code CVV on the email 'customer completed order'.
da_DK: Udskriv ikke seriekodens CVV i e-mailen 'kunde fuldført ordre'.

en: If active, the assigned CVV will not be printed on the email
da_DK: Hvis aktivt, udskrives det tildelte CVV ikke i e-mailen

en: Do not print the serial code CVV on the PDF invoice woocommerce purchase.
da_DK: Udskriv ikke seriekodens CVV på PDF-fakturaen for WooCommerce-køb.

en: If active, the assigned CVV will not be printed on the PDF
da_DK: Hvis aktivt, udskrives det tildelte CVV ikke på PDF'en

en: Do not put the serial code in the email 'customer completed order'.
da_DK: Sæt ikke seriekoden i e-mailen 'kunde fuldført ordre'.

en: If active, the assigned serial code will not be put in the email
da_DK: Hvis aktivt, sættes den tildelte seriekode ikke i e-mailen

en: Do not print the serial code on the PDF invoice woocommerce purchase.
da_DK: Udskriv ikke seriekoden på PDF-fakturaen for WooCommerce-køb.

en: If active, the assigned serial code will not be printed on the PDF
da_DK: Hvis aktivt, udskrives den tildelte seriekode ikke på PDF'en

en: On Email: Text or letter to be used to be used as a seperator for codes of the user.
da_DK: I e-mail: Tekst eller tegn, der bruges som skilletegn for brugerens koder.

en: If the user has more than one code assigned to her, then this text will be used to seperate them for display the codes. If left empty, then it will be ', ' as a default.
da_DK: Hvis brugeren har mere end én kode tildelt, bruges denne tekst som skilletegn til at vise koderne. Hvis tomt, bruges ', ' som standard.

en: On PDF invoice: Text or letter to be used to be used as a seperator for codes of the user.
da_DK: På PDF-faktura: Tekst eller tegn, der bruges som skilletegn for brugerens koder.

en: Set the serial code formatter pattern for new sales.
da_DK: Indstil formateringsmønsteret for seriekoder ved nye salg.

en: If active, the a new serial code will generated using the following settings
da_DK: Hvis aktivt, genereres en ny seriekode med følgende indstillinger

en: Woocommerce restrict product sale without serial code
da_DK: WooCommerce begræns produktsalg uden seriekode

en: You can restrict the sale of products to be allowed only if your customer enters a valid and unused serial code. You can assign the serial code list for the restriction, within the product details.
da_DK: Du kan begrænse salget af produkter, så det kun tillades, hvis din kunde indtaster en gyldig og ubrugt seriekode. Du kan tildele seriekodelisten for begrænsningen i produktdetaljerne.

en: Activate the purchase restrictions of product sales without a valid and unused serial code.
da_DK: Aktivér købsbegrænsninger for produktsalg uden en gyldig og ubrugt seriekode.

en: If active and a product in the cart has an active restriction set, then your customer will see an input field for the purchase allowance code<br>If not activated, then the restrictions set on the products are ignored - allows you to pause the purchase restriction feature.
da_DK: Hvis aktivt og et produkt i kurven har en aktiv begrænsning sat, vil din kunde se et indtastningsfelt til købstilladelseskoden.<br>Hvis ikke aktiveret, ignoreres begrænsningerne sat på produkterne - dette giver dig mulighed for at sætte købsbegrænsningsfunktionen på pause.

en: Do not print the used restriction serial code on the PDF invoice woocommerce purchase.
da_DK: Udskriv ikke den brugte begrænsningsseriekode på PDF-fakturaen for WooCommerce-køb.

en: If active, the used serial code will not be printed on the PDF
da_DK: Hvis aktivt, udskrives den brugte seriekode ikke på PDF'en

en: Text that will be added before the used purchase code on the PDF invoice, order table and order details.
da_DK: Tekst der tilføjes før den brugte købskode på PDF-fakturaen, ordretabellen og ordredetaljerne.

en: If left empty, default will be 'Purchase Code:'
da_DK: Hvis tomt, bruges standarden 'Købskode:'

en: Text that will be displayed below the product title within the WooCommerce cart.
da_DK: Tekst der vises under produkttitlen i WooCommerce-kurven.

en: If left empty, default will be 'This product can only be purchased with a code'
da_DK: Hvis tomt, bruges standarden 'Dette produkt kan kun købes med en kode'

en: Text that will be displayed as the placeholder text on the code input field.
da_DK: Tekst der vises som pladsholdertekst i kodeindtastningsfeltet.

en: If left empty, default will be 'Enter purchase allowance code'
da_DK: Hvis tomt, bruges standarden 'Indtast købstilladelseskode'

en: Clear the code if the order was deleted or a refund triggered
da_DK: Nulstil koden, hvis ordren blev slettet eller en refusion blev udløst

en: If the order is deleted or the status is set to 'refund', then the WooCommerce order information is removed from the code. If the option 'one time usage' is active, then the code will be unmarked as used.
da_DK: Hvis ordren slettes eller status sættes til 'refusion', fjernes WooCommerce-ordreinformationen fra koden. Hvis indstillingen 'engangsbrug' er aktiv, fjernes brugtmarkeringen fra koden.

en: Mark the used restriction serial as used
da_DK: Markér det brugte begrænsningsserienummer som brugt

en: If someone used the restriction key, it will be marked as used and cannot be used anymore.
da_DK: Hvis nogen brugte begrænsningsnøglen, markeres den som brugt og kan ikke bruges mere.

en: Use the One-Time-Usage settings for serials
da_DK: Brug engangsbrug-indstillingerne for serienumre

en: Mark immediately as used - one time usage
da_DK: Markér straks som brugt - engangsbrug

en: Unlimited usage allowed
da_DK: Ubegrænset brug tilladt

en: Woocommerce ticket sale
da_DK: WooCommerce billetsalg

en: You can assign a code list to a product and this will generate or re-use a code from this code list as a ticket serial code It will be printed on the purchase information to the customer.
da_DK: Du kan tildele en kodeliste til et produkt, og dette genererer eller genbruger en kode fra denne kodeliste som en billetseriekode. Den udskrives på købsinformationen til kunden.

en: Display code to your loggedin user
da_DK: Vis kode for indloggede brugere

en: You can display the serial codes assigned to an user with this shortcode <b>[sngmbhSerialcodesValidator_code]</b>.
da_DK: Du kan vise de seriekoder, der er tildelt en bruger, med denne kortkode <b>[sngmbhSerialcodesValidator_code]</b>.

en: Text that will be added before the serial code(s) for the user are displayed.
da_DK: Tekst der tilføjes, før brugerens seriekode(r) vises.

en: Display the prefix text always.
da_DK: Vis forteksten altid.

en: If active, your prefix text will be rendered always. Even if the user is not logged in or do not have any serial codes assigned to her yet.
da_DK: Hvis aktivt, vises din fortekst altid. Selv hvis brugeren ikke er logget ind eller endnu ikke har nogen seriekoder tildelt.

en: Text or letter to be used to be used as a seperator for codes of the user.
da_DK: Tekst eller tegn, der bruges som skilletegn for brugerens koder.

en: User profile
da_DK: Brugerprofil

en: Display registered serial numbers within the user profile
da_DK: Vis registrerede serienumre i brugerprofilen

en: Display bought serial numbers within the user profile
da_DK: Vis købte serienumre i brugerprofilen

en: QR code
da_DK: QR-kode

en: You can generate QR code images for your serial codes.
da_DK: Du kan generere QR-kodebilleder for dine seriekoder.

en: URL for the QR image.
da_DK: URL for QR-billedet.

en: The URL should be absolute, if you like to provide the generated QR image to your customers. The image can be retrieved within the serial code area. The code detail contains a button for it.<br>You can use these placeholder for your URL:<ul><li><b>{CODE}</b>: Will be replaced with the code (without the delimiters)</li><li><b>{CODEDISPLAY}</b>: Will be replaced with the code (WITH the delimiters)</li><b>{LIST}</b>: Name of the list if assigned</li><li><b>{LIST_DESC}</b>: Description of the assigned list</li><li><a href='#replacementtags'>You could use more tags.</a> But it is not recommend, since the QR code is generated within the admin area.</li></ul>
da_DK: URL'en bør være absolut, hvis du ønsker at tilbyde det genererede QR-billede til dine kunder. Billedet kan hentes i seriekodeområdet. Kodedetaljerne indeholder en knap til dette.<br>Du kan bruge disse pladsholdere i din URL:<ul><li><b>{CODE}</b>: Erstattes med koden (uden skilletegn)</li><li><b>{CODEDISPLAY}</b>: Erstattes med koden (MED skilletegn)</li><b>{LIST}</b>: Listens navn, hvis tildelt</li><li><b>{LIST_DESC}</b>: Beskrivelse af den tildelte liste</li><li><a href='#replacementtags'>Flere tags er tilgængelige.</a> Det anbefales dog ikke, da QR-koden genereres i administrationsområdet.</li></ul>

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
da_DK: Du har ikke tilstrækkelige rettigheder til at tilgå denne side.

en: Ticket Info
da_DK: Billetinfo

en: For the Code List for sale restriction the plugin requires WooCommerce %1$s or greater to be installed and active. WooCommerce %2$s is not supported.
da_DK: For kodelisten til salgsbegrænsning kræver pluginet WooCommerce %1$s eller nyere installeret og aktivt. WooCommerce %2$s understøttes ikke.

en: Ticket Number
da_DK: Billetnummer

en: Serial Code
da_DK: Seriekode

en: Serial Code List ID
da_DK: Seriekodeliste-ID

en: Is Ticket
da_DK: Er billet

en: function "%s" in wc backend not implemented
da_DK: Funktion "%s" i WC-backend ikke implementeret

en: 1 or 0 to deactivate or activate the redirect option for this list
da_DK: 1 eller 0 for at deaktivere eller aktivere omdirigeringsmuligheden for denne liste

en: 1 or 0 to hide or display the redirect button
da_DK: 1 eller 0 for at skjule eller vise omdirigeringsknappen

en: active
da_DK: aktiv

en: Add
da_DK: Tilføj

en: Add Code
da_DK: Tilføj kode

en: Add List
da_DK: Tilføj liste

en: After how many letters?
da_DK: Efter hvor mange bogstaver?

en: All
da_DK: Alle

en: Amount:
da_DK: Antal:

en: Amount of letter needed
da_DK: Antal bogstaver påkrævet

en: Amount of letters has to be higher
da_DK: Antallet af bogstaver skal være højere

en: Are you sure, you want to delete all selected codes?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette alle valgte koder?

en: Are you sure, you want to delete this code?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette denne kode?

en: Are you sure, you want to delete this list?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette denne liste?

en: Are you sure you want to reset all options to their default values? This cannot be undone.
da_DK: Er du sikker på, at du vil nulstille alle indstillinger til deres standardværdier? Dette kan ikke fortrydes.

en: Ascending
da_DK: Stigende

en: Assign to this code list
da_DK: Tildel til denne kodeliste

en: Back to overview
da_DK: Tilbage til oversigten

en: Basic DB Version
da_DK: Grundlæggende DB-version

en: Basic Plugin Version
da_DK: Grundlæggende plugin-version

en: Billing Email:
da_DK: Fakturerings-e-mail:

en: Both
da_DK: Begge

en: Bulk Action
da_DK: Massehandling

en: button label for the redirect button
da_DK: Knapetiket for omdirigeringsknappen

en: Cancel
da_DK: Annullér

en: Changed By
da_DK: Ændret af

en: Change History
da_DK: Ændringshistorik

en: Changes will trigger the webhook, if activated.
da_DK: Ændringer udløser webhooken, hvis den er aktiveret.

en: Choose a file suffix
da_DK: Vælg filendelse

en: Choose a sorting direction
da_DK: Vælg sorteringsretning

en: Choose a sorting field
da_DK: Vælg sorteringsfelt

en: Choose CSV file
da_DK: Vælg CSV-fil

en: Choose delimiter of your columns:
da_DK: Vælg skilletegn for dine kolonner:

en: Choose the delimiter for the column values
da_DK: Vælg skilletegn for kolonneværdierne

en: Choose type of codes
da_DK: Vælg kodetype

en: Choose your export settings
da_DK: Vælg dine eksportindstillinger

en: Clear the code list textarea field below to add only the new generated codes
da_DK: Ryd kodelistens tekstfelt nedenfor for kun at tilføje de nyligt genererede koder

en: click to hide
da_DK: Klik for at skjule

en: click to show
da_DK: Klik for at vise

en: Code
da_DK: Kode

en: Code:
da_DK: Kode:

en: Code and CVV is not valid
da_DK: Kode og CVV er ugyldige

en: Code confirmed
da_DK: Kode bekræftet

en: Code Display
da_DK: Kodevisning

en: Code Display:
da_DK: Kodevisning:

en: Code expired
da_DK: Kode udløbet

en: Code Generator
da_DK: Kodegenerator

en: Code is already used
da_DK: Koden er allerede brugt

en: Code marked as used
da_DK: Kode markeret som brugt

en: Code not found
da_DK: Kode ikke fundet

en: codes
da_DK: Koder

en: Codes
da_DK: Koder

en: codes. In
da_DK: Koder. I

en: codes is reached. Use the premium version to have unlimited codes.
da_DK: koder er nået. Brug Premium-versionen for ubegrænset antal koder.

en: codes stored.
da_DK: koder gemt.

en: codes. Unlimited with
da_DK: koder. Ubegrænset med

en: codes will be deleted.
da_DK: koder vil blive slettet.

en: Code Verification Value (CVV):
da_DK: Kodeverifikationsværdi (CVV):

en: Comma
da_DK: Komma

en: Confirmed count:
da_DK: Bekræftelsesantal:

en: contains
da_DK: indeholder

en: Copied!
da_DK: Kopieret!

en: Copy the support information below and include it in your email. Remove any critical information if needed.
da_DK: Kopiér supportinformationen nedenfor og inkludér den i din e-mail. Fjern eventuel kritisk information, hvis nødvendigt.

en: Copy to Clipboard
da_DK: Kopiér til udklipsholder

en: Created
da_DK: Oprettet

en: Created:
da_DK: Oprettet:

en: Creation date
da_DK: Oprettelsesdato

en: Current Options
da_DK: Aktuelle indstillinger

en: Customer
da_DK: Kunde

en: CVV - use 4 digits for best results
da_DK: CVV - brug 4 cifre for bedste resultat

en: Date
da_DK: Dato

en: day
da_DK: dag

en: Default search filter
da_DK: Standardsøgefilter

en: Delete
da_DK: Slet

en: Delete all selected codes?
da_DK: Slet alle valgte koder?

en: Delete code used information
da_DK: Slet kodens brugsinformation

en: Delete registered user information
da_DK: Slet registreret brugerinformation

en: Delete WooCommerce order info for this code
da_DK: Slet WooCommerce-ordreinfo for denne kode

en: Delete WooCommerce purchase code info from order
da_DK: Slet WooCommerce-købskodeinfo fra ordre

en: Delimiter?
da_DK: Skilletegn?

en: Descending
da_DK: Faldende

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Display QR with code
da_DK: Vis QR med kode

en: Display QR with URL
da_DK: Vis QR med URL

en: Do not redirect the user.
da_DK: Omdiriger ikke brugeren.

en: Do not show the button and redirect immediately. Overrules the global settings.
da_DK: Vis ikke knappen og omdiriger med det samme. Tilsidesætter de globale indstillinger.

en: Do you really want to remove the image information from this option?
da_DK: Vil du virkelig fjerne billedinformationen fra denne indstilling?

en: Do you really want to try to repair your database table definitions? It should be safe, but only needed in very rare cases.
da_DK: Vil du virkelig forsøge at reparere dine databasetabeldefinitioner? Det bør være sikkert, men er kun nødvendigt i meget sjældne tilfælde.

en: Do you want to delete?
da_DK: Vil du slette?

en: Each entry will turn green (successfull stored) or red (NOT OK - duplicat entry on the server).
da_DK: Hver post bliver grøn (succesfuldt gemt) eller rød (IKKE OK - dubletpost på serveren).

en: Edit
da_DK: Redigér

en: Edit Code
da_DK: Redigér kode

en: Edit List
da_DK: Redigér liste

en: Edit registered user
da_DK: Redigér registreret bruger

en: Edit registered user information
da_DK: Redigér registreret brugerinformation

en: Edit requested wordpress user
da_DK: Redigér den anmodede WordPress-bruger

en: Edit wordpress user information
da_DK: Redigér WordPress-brugerinformation

en: Email
da_DK: E-mail

en: Empty table
da_DK: Tom tabel

en: Enter amount of codes
da_DK: Indtast antal koder

en: Enter amount of codes needed
da_DK: Indtast antal koder påkrævet

en: Enter an amount of how many codes you need
da_DK: Indtast hvor mange koder du har brug for

en: Enter a prefix (optional)
da_DK: Indtast et præfiks (valgfrit)

en: Enter your row start (0 = from the first)
da_DK: Indtast din startrække (0 = fra den første)

en: Error
da_DK: Fejl

en: ERROR:
da_DK: FEJL:

en: Error 505
da_DK: Fejl 505

en: Export
da_DK: Eksportér

en: Export codes
da_DK: Eksportér koder

en: False
da_DK: Falsk

en: Filter for cvv value
da_DK: Filtrer efter CVV-værdi

en: Filter for list id
da_DK: Filtrer efter liste-ID

en: Filter for order id
da_DK: Filtrer efter ordre-ID

en: Filter for product id
da_DK: Filtrer efter produkt-ID

en: Filter for registered user id
da_DK: Filtrer efter registreret bruger-ID

en: Filter for status (1:active, 0:inactive, 2:stolen)
da_DK: Filtrer efter status (1:aktiv, 0:inaktiv, 2:stjålet)

en: First successful validation at:
da_DK: Første vellykkede validering den:

en: First successful validation IP:
da_DK: IP for første vellykkede validering:

en: for the list name
da_DK: for listenavnet

en: For the validator form. This will contain the user input - code.
da_DK: For valideringsformularen. Dette indeholder brugerens indtastning - kode.

en: for this field will be taken.
da_DK: for dette felt vil blive brugt.

en: function
da_DK: Funktion

en: Generate codes
da_DK: Generér koder

en: Generate Code Verification Value (CVV) for each code
da_DK: Generér kodeverifikationsværdi (CVV) for hver kode

en: Hi Support,
da_DK: Hej Support,

en: Home
da_DK: Startside

en: hour
da_DK: time

en: If CVV is set, then your user will be asked to enter also the CVV to check the serial code.
da_DK: Hvis CVV er sat, bliver brugeren også bedt om at indtaste CVV for at kontrollere seriekoden.

en: If the list already exists then it will be updated.
da_DK: Hvis listen allerede findes, vil den blive opdateret.

en: If the same list name will be used in the same file, then the description will be updated with the last line and the serials are added. No serials are removed from the list.
da_DK: Hvis det samme listenavn bruges i den samme fil, opdateres beskrivelsen med den sidste linje, og serienumrene tilføjes. Ingen serienumre fjernes fra listen.

en: If you want to add the CVV number then separate your serial code with (;) and append your CVV number.
da_DK: Hvis du vil tilføje CVV-nummeret, skal du adskille din seriekode med (;) og tilføje dit CVV-nummer.

en: Import
da_DK: Importér

en: Import Complete
da_DK: Import fuldført

en: Imported:
da_DK: Importeret:

en: Import Error
da_DK: Importfejl

en: Importing
da_DK: Importerer

en: Import List
da_DK: Importér liste

en: Import Options
da_DK: Importindstillinger

en: Import process finished
da_DK: Importproces afsluttet

en: inactive
da_DK: inaktiv

en: In the textarea below you will find all the successful stored codes.
da_DK: I tekstfeltet nedenfor finder du alle succesfuldt gemte koder.

en: Invalid JSON file.
da_DK: Ugyldig JSON-fil.

en: Invalid options file: missing options data.
da_DK: Ugyldig indstillingsfil: indstillingsdata mangler.

en: IP list checked for this code
da_DK: IP-liste kontrolleret for denne kode

en: is activ
da_DK: er aktiv

en: is inactiv
da_DK: er inaktiv

en: Is registered to a user
da_DK: Er registreret til en bruger

en: is stolen
da_DK: er stjålet

en: It will work, but no updates are possible for the premium plugin after the expiration date.
da_DK: Det vil fungere, men ingen opdateringer er mulige for Premium-pluginet efter udløbsdatoen.

en: Last successful validation at:
da_DK: Seneste vellykkede validering den:

en: Last successful validation IP:
da_DK: IP for seneste vellykkede validering:

en: Letter exclusion
da_DK: Bogstavsudelukkelse

en: Letter style
da_DK: Bogstavsstil

en: Limit export to code list
da_DK: Begræns eksport til kodeliste

en: List
da_DK: Liste

en: List name
da_DK: Listenavn

en: Lists
da_DK: Lister

en: Lists of codes
da_DK: Kodelister

en: list. Unlimited with
da_DK: liste. Ubegrænset med

en: loading...
da_DK: Indlæser...

en: Lowercase
da_DK: Små bogstaver

en: Max.
da_DK: Maks.

en: minutes
da_DK: minutter

en: month
da_DK: måned

en: Name
da_DK: Navn

en: Network Home
da_DK: Netværksstart

en: NEW
da_DK: NY

en: New Value
da_DK: Ny værdi

en: No
da_DK: Nej

en: No code will be deleted. Just the list.
da_DK: Ingen kode vil blive slettet. Kun listen.

en: None
da_DK: Ingen

en: No registration to this code done
da_DK: Ingen registrering for denne kode foretaget

en: Note:
da_DK: Bemærk:

en: NOTE:
da_DK: BEMÆRK:

en: not found. Please check your shortcode parameters
da_DK: ikke fundet. Kontrollér venligst dine kortkodeparametre

en: Not OK:
da_DK: Ikke OK:

en: Not used - still available
da_DK: Ikke brugt - stadig tilgængelig

en: Numbers
da_DK: Tal

en: Numbers needed?
da_DK: Tal påkrævet?

en: Numbers options
da_DK: Talindstillinger

en: Offset for each number
da_DK: Forskydning for hvert nummer

en: Old value:
da_DK: Gammel værdi:

en: Old Value
da_DK: Gammel værdi

en: One code per line and/or comma-separated (,).
da_DK: Én kode per linje og/eller kommasepareret (,).

en: one or more serials that will be added if not exists and assigned to the list.
da_DK: et eller flere serienumre, der tilføjes, hvis de ikke findes, og tildeles listen.

en: Only numbers
da_DK: Kun tal

en: Open Email
da_DK: Åbn e-mail

en: Option
da_DK: Indstilling

en: optional
da_DK: valgfrit

en: Options
da_DK: Indstillinger

en: options. Skipped:
da_DK: indstillinger. Sprunget over:

en: options? This will overwrite current settings.
da_DK: indstillinger? Dette overskriver de nuværende indstillinger.

en: Order from:
da_DK: Ordre fra:

en: Order Id
da_DK: Ordre-ID

en: OrderId
da_DK: Ordre-ID

en: Order ID:
da_DK: Ordre-ID:

en: Order Status:
da_DK: Ordrestatus:

en: Organize your codes in lists. You can assign codes to a list.
da_DK: Organisér dine koder i lister. Du kan tildele koder til en liste.

en: Or the value of the global setting
da_DK: Eller værdien fra den globale indstilling

en: Overrule
da_DK: Tilsidesæt

en: Overrule the serial code format settings.
da_DK: Tilsidesæt seriekodeformatindstillingerne.

en: per Code list
da_DK: per kodeliste

en: Please contact support for further investigation
da_DK: Kontakt venligst supporten for yderligere undersøgelse

en: Please find my system information below:
da_DK: Nedenfor finder du mine systemoplysninger:

en: Please select at least one code first.
da_DK: Vælg venligst mindst én kode først.

en: Premium DB Version
da_DK: Premium DB-version

en: [PREMIUM ONLY]
da_DK: [KUN PREMIUM]

en: Premium Plugin Version
da_DK: Premium plugin-version

en: Premium Serial
da_DK: Premium-serienummer

en: Product:
da_DK: Produkt:

en: Product Id:
da_DK: Produkt-ID:

en: Product is stolen
da_DK: Produktet er stjålet

en: QR with code
da_DK: QR med kode

en: QR with URL and code
da_DK: QR med URL og kode

en: Redirect user is deactivated in the option.
da_DK: Brugeromdirigering er deaktiveret i indstillingen.

en: Register by wordpress user:
da_DK: Registreret af WordPress-bruger:

en: Register by wordpress userid:
da_DK: Registreret af WordPress-bruger-ID:

en: Registered user
da_DK: Registreret bruger

en: Registered value
da_DK: Registreret værdi

en: Registered wordpress userid
da_DK: Registreret WordPress-bruger-ID

en: Register value:
da_DK: Registreringsværdi:

en: renew your license here
da_DK: Forny din licens her

en: Repair database tables?
da_DK: Reparér databasetabeller?

en: Repaired
da_DK: Repareret

en: Repair Tables
da_DK: Reparér tabeller

en: Replacement Tags
da_DK: Erstatningstags

en: Request by wordpress user:
da_DK: Anmodet af WordPress-bruger:

en: Requested wordpress userid
da_DK: Anmodet WordPress-bruger-ID

en: Request from:
da_DK: Anmodning fra:

en: Request from IP:
da_DK: Anmodning fra IP:

en: Reset All Options
da_DK: Nulstil alle indstillinger

en: Reset to Default
da_DK: Nulstil til standard

en: Revert
da_DK: Fortryd

en: Revert option
da_DK: Fortryd indstilling

en: Revert Option
da_DK: Fortryd indstilling

en: runs to find unique codes
da_DK: kørsler for at finde unikke koder

en: Scan QR Code
da_DK: Scan QR-kode

en: Scroll down and wait for all to finish.
da_DK: Rul ned og vent til alt er færdigt.

en: Scroll to top
da_DK: Rul til toppen

en: seconds
da_DK: sekunder

en: seconds, with
da_DK: sekunder, med

en: Semicolon
da_DK: Semikolon

en: Serial Code Generator: Input element cannot be found. Please check your inputid-value on the shortcode
da_DK: Seriekodegenerator: Indtastningselement kan ikke findes. Kontrollér venligst din inputid-værdi i kortkoden

en: Serial Code Generator: Output element cannot be found. Please check your outputid-value on the shortcode
da_DK: Seriekodegenerator: Outputelement kan ikke findes. Kontrollér venligst din outputid-værdi i kortkoden

en: Serial Code Generator: Trigger not found. Please check your triggerid-value on the shortcode
da_DK: Seriekodegenerator: Udløser ikke fundet. Kontrollér venligst din triggerid-værdi i kortkoden

en: Serial Infos for Product
da_DK: Seriekodeinfo for produkt

en: Serials
da_DK: Serienumre

en: Serials options
da_DK: Serienummerindstillinger

en: Set a range
da_DK: Angiv et interval

en: short description
da_DK: kort beskrivelse

en: Show in WooCommerce Orders
da_DK: Vis i WooCommerce-ordrer

en: Show Product
da_DK: Vis produkt

en: Site URL
da_DK: Websteds-URL

en: Some systems are slow and the connection timeout interupts the export, if you have too many codes. In that case, you can export your codes in several steps. e.g. 0 and 20000 amount and then 20001 and 20000 amount.
da_DK: Nogle systemer er langsomme, og forbindelsestimeout afbryder eksporten, hvis du har for mange koder. I så fald kan du eksportere dine koder i flere trin, f.eks. 0 og 20000 antal og derefter 20001 og 20000 antal.

en: Space
da_DK: Mellemrum

en: Start number
da_DK: Startnummer

en: stolen
da_DK: stjålet

en: Store codes
da_DK: Gem koder

en: Store Codes on Server
da_DK: Gem koder på serveren

en: Successfull stored codes
da_DK: Succesfuldt gemte koder

en: Support Contact
da_DK: Supportkontakt

en: Support Info
da_DK: Supportinfo

en: Support: Serial Codes Generator
da_DK: Support: Seriekodegenerator

en: The IP will be updated too. The requested date will only be changed, if it was not set already.
da_DK: IP-adressen opdateres også. Den anmodede dato ændres kun, hvis den ikke allerede var sat.

en: The IP will updated too. The registered date will only be changed, if it was not set already.
da_DK: IP-adressen opdateres også. Registreringsdatoen ændres kun, hvis den ikke allerede var sat.

en: This QR image contains:
da_DK: Dette QR-billede indeholder:

en: to its previous value?
da_DK: til dens tidligere værdi?

en: Tools
da_DK: Værktøjer

en: Total codes created:
da_DK: Koder oprettet i alt:

en: Total codes found:
da_DK: Koder fundet i alt:

en: Total codes updated:
da_DK: Koder opdateret i alt:

en: Total lines read:
da_DK: Linjer læst i alt:

en: Total lines with lists:
da_DK: Linjer med lister i alt:

en: Total lists created:
da_DK: Lister oprettet i alt:

en: Total lists imported:
da_DK: Lister importeret i alt:

en: Total lists updated:
da_DK: Lister opdateret i alt:

en: True
da_DK: Sand

en: unix timestamp
da_DK: Unix-tidsstempel

en: unlimited
da_DK: ubegrænset

en: Up 100.000 codes generation per run. The limit is to prevent performance issues.
da_DK: Op til 100.000 kodegeneringer per kørsel. Grænsen er for at forhindre ydelsesproblemer.

en: Uppercase
da_DK: Store bogstaver

en: up to 100.000 for each run
da_DK: op til 100.000 per kørsel

en: URL for a redirect
da_DK: URL for omdirigering

en: used
da_DK: brugt

en: Used
da_DK: Brugt

en: Used for Order ID:
da_DK: Brugt til ordre-ID:

en: use the add option
da_DK: Brug tilføj-muligheden

en: While storing the codes to the server, it will check if the code is unique and mark the codes, that are not.
da_DK: Ved lagring af koderne på serveren kontrolleres det, om koden er unik, og koder, der ikke er det, markeres.

en: Will be overriden if you set the serial code format settings on the product!
da_DK: Vil blive tilsidesat, hvis du angiver seriekodeformatindstillingerne på produktet!

en: With your QR code value
da_DK: Med din QR-kodeværdi

en: WooCommerce not found
da_DK: WooCommerce ikke fundet

en: WooCommerce Order
da_DK: WooCommerce-ordre

en: WooCommerce Purchase Restriction
da_DK: WooCommerce-købsbegrænsning

en: WooCommerce Subscription Orders
da_DK: WooCommerce-abonnementsordrer

en: year
da_DK: år

en: Yes
da_DK: Ja

en: You are using the premium version. Many thanks, please enter your serial key within the options
da_DK: Du bruger Premium-versionen. Mange tak, indtast venligst din serienøgle i indstillingerne

en: You can
da_DK: Du kan

en: You can export your current settings first.
da_DK: Du kan eksportere dine nuværende indstillinger først.

en: You can repeat the "store codes" operations as often as needed.
da_DK: Du kan gentage handlingen "gem koder" så ofte som nødvendigt.

en: You can store up to
da_DK: Du kan gemme op til

en: You can upload a CSV file (, delimiter). You have to provide a header line with column names.
da_DK: Du kan uploade en CSV-fil (, skilletegn). Du skal angive en headerlinje med kolonnenavne.

en: You can use:
da_DK: Du kan bruge:

en: You can use date placeholder to have the prefix filled with the date of the confirmed purchase.
da_DK: Du kan bruge datopladsholdere for at fylde præfikset med datoen for det bekræftede køb.

en: You can use these replacement tags in your text messages and URLs for the meta code values
da_DK: Du kan bruge disse erstatningstags i dine tekstbeskeder og URL'er for metakodeværdierne

en: You can use ";" to add more than one code. e.g. 1234-abc;2345-abc. Missing codes will be created and set active.
da_DK: Du kan bruge ";" til at tilføje mere end én kode. F.eks. 1234-abc;2345-abc. Manglende koder oprettes og sættes som aktive.

en: You have
da_DK: Du har

en: You have to create a list first before you can add codes.
da_DK: Du skal oprette en liste først, før du kan tilføje koder.

en: You reached maximum amount of codes. You need to delete codes before you can add more new codes or buy the premium version to have unlimited codes.
da_DK: Du har nået det maksimale antal koder. Du skal slette koder, før du kan tilføje flere nye koder, eller købe Premium-versionen for ubegrænset antal koder.

en: Your Limit of
da_DK: Din grænse på

en: Your premium serial expires soon, at the
da_DK: Dit Premium-serienummer udløber snart, den

en: Your start number is not correct. It has to be an integer and start from 1
da_DK: Dit startnummer er ikke korrekt. Det skal være et heltal og starte fra 1

en: Your premium serial will expire in %1$d days (on %2$s).
da_DK: Din premium-licens udløber om %1$d dage (den %2$s).

en: Your premium serial has expired. Updates are no longer available.
da_DK: Din premium-licens er udløbet. Opdateringer er ikke længere tilgængelige.

en: Renew now
da_DK: Forny nu
