PublishPress Revisions Free 3.8.0-rc4 - en to ro-RO translation catalogue (623 entries)

en:  (Post Author: %s)
ro-RO:  (Autor postare: %s)

en: %1$s (Autosave)
ro-RO: %1$s (Salvare automată)

en: %1$s (Current)
ro-RO: %1$s (Actual)

en: %1$s <span>(Publish date: %2$s)</span>
ro-RO: %1$s <span>(Data publicării: %2$s)</span>

en: %1$s <span>(Requested publication: %2$s)</span>
ro-RO: %1$s <span>(Publicare solicitată: %2$s)</span>

en: %1$s queries in %2$s seconds. %3$s MB used.
ro-RO: %1$s interogări în %2$s secunde. %3$s MB utilizați.

en: %1$s submitted changes to the %2$s "%3$s". You can review the changes for possible publication:
ro-RO: %1$s a trimis modificări pentru "%3$s" %2$s. Puteți revizui modificările pentru o posibilă publicare:

en: %1$s updated a %2$s of the %3$s "%4$s".
ro-RO: %1$s a actualizat un %2$s din "%3$s" %4$s.

en: %s and %s are both disabled. See Revisions > Settings.
ro-RO: %s și %s sunt ambele dezactivate. Consultați Revizii > Setări.

en: %s capability
ro-RO: %s capacitate

en: %s hour ago
ro-RO: %s oră în urmă

en: %s hours ago
ro-RO: %s ore în urmă

en: %s minute ago
ro-RO: %s minut în urmă

en: %s minutes ago
ro-RO: %s minute în urmă

en: %s revision approved. | %s revisions approved.
ro-RO[0]: %s revizie aprobată.
ro-RO[1]: %s revizii aprobate.

en: %s revision declined. | %s revisions declined.
ro-RO[0]: %s revizie refuzată.
ro-RO[1]: %s revizii refuzate.

en: %s revision published. | %s revisions published.
ro-RO[0]: %s revizie publicată.
ro-RO[1]: %s revizii publicate.

en: %s revision submitted. | %s revisions submitted.
ro-RO[0]: %s revizie trimisă.
ro-RO[1]: %s revizii trimise.

en: %s revision unscheduled. | %s revisions unscheduled.
ro-RO[0]: %s revizie nescheduled.
ro-RO[1]: %s revizii nescheduled.

en: %s%s Revision Edit | %s%s Revision Edits
ro-RO[0]: %s%s Editare Revizie
ro-RO[1]: %s%s Editări Revizie

en: %s%s from now
ro-RO: %s%s de acum

en: %sCompare%s%sView Published Post%s
ro-RO: %sComparare%s%sVezi articolul publicat%s

en: %sManage%s
ro-RO: %sGestionare%s

en: %sMy Copies & Changes%s(%s) | %sMy Copies & Changes%s(%s)
ro-RO[0]: %sCopiile si Schimbarile Mele%s(%s)
ro-RO[1]: %sCopiile si Schimbarile Mele%s(%s)

en: %sMy Revisions%s(%s) | %sMy Revisions%s(%s)
ro-RO[0]: %sReviziile Mele%s(%s)
ro-RO[1]: %sReviziile Mele%s(%s)

en: %sRevisions to My Posts%s(%s)</span> | %sRevisions to My Posts%s(%s)
ro-RO[0]: %sRevizii la Postarile Mele%s(%s)</span>
ro-RO[1]: %sRevizii la Postarile Mele%s(%s)

en: %sView Published Post%s
ro-RO: %sVezi articolul publicat%s

en: (on approval)
ro-RO: (la aprobat)

en: (unlimited)
ro-RO: (nelimitat)

en: <strong>Note:</strong> For visual display of revisions, add the following code to foliopress-wysiwyg.php:<br />&nbsp;&nbsp;if ( strpos( $_SERVER['REQUEST_URI'], 'admin.php?page=rvy-revisions' ) ) return;
ro-RO: <strong>Notă:</strong> Pentru afișarea vizuală a reviziilor, adăugați următorul cod în foliopress-wysiwyg.php:<br />&nbsp;&nbsp;if ( strpos( $_SERVER['REQUEST_URI'], 'admin.php?page=rvy-revisions' ) ) return;

en: <strong>This plugin can be deleted.</strong>
ro-RO: <strong>Acest plugin poate fi șters.</strong>

en: A revision to the %1$s "%2$s" has been approved.
ro-RO: O revizie la %1$s "%2$s" a fost aprobată.

en: A scheduled revision to your %1$s "%2$s" has been published.
ro-RO: O revizie programată a %1$s "%2$s" a fost publicată.

en: About
ro-RO: Despre

en: About PublishPress Revisions
ro-RO: Despre Reviziile PublishPress

en: Action
ro-RO: Acțiune

en: Action: %s
ro-RO: Acțiune: %s

en: Active Plugin
ro-RO: Plugin activ

en: Active Plugin Integration
ro-RO: Integrare plugin activ

en: Add database index to posts table for Revision queries
ro-RO: Adaugă index de bază de date la tabela postărilor pentru interogările de revizie

en: Added
ro-RO: Adăugat

en: Adjust preview links to use "rv_preview" argument instead of "preview". Experiment to see which works best with your theme.
ro-RO: Ajustați linkurile de previzualizare pentru a folosi argumentul "rv_preview" în loc de "preview". Experimentați pentru a vedea care funcționează cel mai bine cu tema dvs.

en: Admin
ro-RO: admin

en: All
ro-RO: Toate

en: All %s
ro-RO: Toate %s

en: All Approvers
ro-RO: Toți aprobatarii

en: All Authors
ro-RO: Toți autorii

en: All Post Types
ro-RO: Toate tipurile de postări

en: All Posts
ro-RO: Toate Postările

en: All Publish Dates
ro-RO: Toate datele publicării

en: All Revision Authors
ro-RO: Toți autorii reviziilor

en: All Revision Dates
ro-RO: Toate datele reviziilor

en: All Revision Statuses
ro-RO: Toate Stările Reviziei

en: All settings in this form (including those on unselected tabs) will be reset to DEFAULTS.  Are you sure?
ro-RO: Toate setările din acest formular (inclusiv cele de pe tab-urile neselectate) vor fi resetate la VALORI IMPUS. Ești sigur?

en: All settings on this tab are assigned network-wide.
ro-RO: Toate setările de pe această filă sunt atribuite la nivel de rețea.

en: Allow Past Revisions to be deleted
ro-RO: Permite ștergerea reviziilor anterioare

en: Allow any number of Revisions per post.
ro-RO: Permite orice număr de Revizii pe post.

en: Allow custom fields (post meta) to be revisioned
ro-RO: Permite câmpurile personalizate (meta post) să fie revizuite

en: Allow the Author field to be modified by Revision
ro-RO: Permite modificarea câmpului Autor prin Revizie

en: Also notify on Revision Update
ro-RO: De asemenea, notifică la actualizarea reviziei

en: Always
ro-RO: Întotdeauna

en: Apply API actions to mimic Post Update
ro-RO: Aplică acțiuni API pentru a imita actualizarea postării

en: Apply Post Permissions to Revisions
ro-RO: Aplică Permisiunile Postului la Revizii

en: Apply this maintenance operation if Has Revision labels on Posts / Pages screens mismatch the New Revisions listing.
ro-RO: Aplică această operațiune de întreținere dacă etichetele Has Revision de pe ecranele Postări / Pagini nu se potrivesc cu lista Reviziilor Noi.

en: Approve
ro-RO: Aprobă

en: Approve Button on Compare screen
ro-RO: Buton Aprobat pe ecranul Comparare

en: Approve Changes
ro-RO: Aprobă Modificările

en: Approve Revision capabilities
ro-RO: Capacități de aprobat revizii

en: Approve and Publish
ro-RO: Aprobă și Publică

en: Approve and Schedule
ro-RO: Aprobă și Programează

en: Approved By
ro-RO: Aprobat de

en: Approved by: %s
ro-RO: Aprobat de: %s

en: Approving
ro-RO: Aprobarea

en: Approving Changes...
ro-RO: Aprobarea Modificărilor...

en: Assign capabilities to roles
ro-RO: Atribuiți capacități rolurilor

en: Assign capability to roles
ro-RO: Atribuiți capacitatea rolurilor

en: Asynchronous Publishing
ro-RO: Publicare asincronă

en: Author
ro-RO: Autor

[ctx: Author Name]
en: by %s
ro-RO: de %s

en: Author: %s
ro-RO: Autor: %s

en: Auto-submit revisions
ro-RO: Trimiterea automată a reviziilor

en: Auto-submit revisions created by a user with publishing capability
ro-RO: Trimiterea automată a reviziilor create de un utilizator cu capacitate de publicare

en: Auto-submit revisions if the user can directly edit the main post.
ro-RO: Trimite reviziile automat dacă utilizatorul poate edita direct postarea principală.

en: Beaver Builder Data
ro-RO: Date Beaver Builder

en: Beaver Builder Settings
ro-RO: Setări Beaver Builder

en: Builder
ro-RO: Constructor

en: By default
ro-RO: Din oficiu

en: Bypass the above restrictions for others' revisions to logged in user's own posts.
ro-RO: Ocolește restricțiile de mai sus pentru reviziile altora la postările proprii ale utilizatorului conectat.

en: Can access New Revisions.
ro-RO: Poate accesa revizii noi.

en: Can edit Revisions from other users.
ro-RO: Poate edita revizii de la alți utilizatori.

en: Can edit draft Posts from other users.
ro-RO: Poate edita postări în draft de la alți utilizatori.

en: Can manage Unsubmitted Revisions.
ro-RO: Poate gestiona revizii nesubmise.

en: Can see New Revisions from other users.
ro-RO: Poate vedea revizii noi de la alți utilizatori.

en: Caption the button as either "Approve and Publish" or "Approve and Schedule."
ro-RO: Etichetează butonul fie ca "Aprobă și Publică", fie ca "Aprobă și Programează."

en: Categories
ro-RO: Categorii

en: Change Request
ro-RO: Solicitare de Modificare

en: Change Request submission require role capability
ro-RO: Trimiterea unei cereri de schimbare necesită capacitatea rolului

en: Change Requests
ro-RO: Cereri de Schimbare

en: Change Requests <span class="count">(%d)</span> | Change Requests <span class="count">(%d)</span>
ro-RO[0]: Cereri de Schimbare <span class=\"count\">(%d)</span>
ro-RO[1]: Cereri de Schimbare <span class=\"count\">(%d)</span>

en: Changes Submitted
ro-RO: Modificări Trimise

en: Changes are Scheduled.
ro-RO: Modificările sunt Programate.

en: Classic compare screen
ro-RO: Ecran de comparare clasic

en: Clear cache on revision creation
ro-RO: Șterge cache-ul la crearea reviziei

en: Comment Status
ro-RO: Stare comentariu

en: Compare %s of "%s"
ro-RO: Comparare %s din "%s"

en: Compare Changes
ro-RO: Comparare Schimbări

en: Compare Changes in %s
ro-RO: Compară Schimbările în %s

en: Compare New Revision
ro-RO: Compară noua revizie

en: Compare Past Revisions
ro-RO: Comparare Revizii Anterioare

en: Compare Past Revisions ordering:
ro-RO: Compară ordonarea reviziilor anterioare:

en: Compare Revisions
ro-RO: Comparați Reviziile

en: Compare Revisions %s
ro-RO: Comparare Revisions %s

en: Compare Scheduled Revisions
ro-RO: Comparare Revizii Programate

en: Compare Submitted Revisions
ro-RO: Compară reviziile trimise

en: Compare Unsubmitted Revisions
ro-RO: Compară Reviziile Nesubmise

en: Compare revisions to Yoast SEO fields
ro-RO: Compară revizuirile cu câmpurile Yoast SEO

en: Compare this revision to published copy, or to other revisions
ro-RO: Compară această revizie cu copia publicată sau cu alte revizii

en: Comparison legend
ro-RO: Legendă comparație

en: Compatibility Mode
ro-RO: Mod de Compatibilitate

en: Compatibility for Yoast SEO + Elementor
ro-RO: Compatibilitate pentru Yoast SEO + Elementor

en: Compatibility with ACF custom fields.
ro-RO: Compatibilitate cu câmpurile personalizate ACF.

en: Compatibility with Nitro Pack cache.
ro-RO: Compatibilitate cu cache-ul Nitro Pack.

en: Compatibility with Pods custom fields.
ro-RO: Compatibilitate cu câmpurile personalizate Pods.

en: Compatibility with Polylang translation.
ro-RO: Compatibilitate cu traducerea Polylang.

en: Compatible with Product Variations
ro-RO: Compatibil cu variațiile de produse

en: Configure for any post type and role to match your editing workflow.
ro-RO: Configurați pentru orice post type și rol pentru a se potrivi cu fluxul dvs. de lucru de editare.

en: Contact the PublishPress team
ro-RO: Contactați echipa PublishPress

en: Content
ro-RO: Conținut

en: Control New Revisions access with the %s.
ro-RO: Controlează accesul la Revizii Noi cu %s.

en: Control New Revisions access with the manage_revision_queue capability.
ro-RO: Controlează accesul la Revizii Noi cu capacitatea manage_revision_queue.

en: Control access to statuses per-role
ro-RO: Controlează accesul la statusuri pe roluri

en: Control access with %s.
ro-RO: Controlați accesul cu %s.

en: Copy
ro-RO: Copiați

en: Copy Fields
ro-RO: Copiază câmpuri

en: Copy Posts
ro-RO: Copiază Postările

en: Copy post directly without using the revision process.
ro-RO: Copiați postarea direct fără a folosi procesul de revizuire.

en: Copy revision comments to published post
ro-RO: Copiază comentariile reviziei în postarea publicată

en: Copy the above content to the clipboard.
ro-RO: Copiați conținutul de mai sus în clipboard.

en: Correct field display on Compare screen
ro-RO: Afișare corectă a câmpurilor pe ecranul Comparare

en: Could not insert post into the database
ro-RO: Nu s-a putut insera postarea în baza de date

en: Could not insert revision into the database
ro-RO: Nu s-a putut insera revizia în baza de date

en: Create Revision
ro-RO: Creează Revizuire

en: Create Revision button in editor opens new tab
ro-RO: Butonul Creare Revizie în editor deschide un tab nou

en: Create Revision capabilities
ro-RO: Creează capacități de revizie

en: Create Working Copy
ro-RO: Creează Copie de Lucru

en: Creating Revision...
ro-RO: Se Creează Revizuirea...

en: Creating Working Copy...
ro-RO: Crearea Copiei de Lucru...

en: Current
ro-RO: Curent

en: Current Time
ro-RO: Timpul Curent

en: Currently, users who can edit the published post can also approve Revisions to it.
ro-RO: În prezent, utilizatorii care pot edita postarea publicată pot, de asemenea, să aprobe revizii ale acesteia.

en: Customize notification content and recipients for each notification type.
ro-RO: Personalizați conținutul notificării și destinatarii pentru fiecare tip de notificare.

en: Customize notification message and subject
ro-RO: Personalizați mesajul și subiectul notificării

en: Date
ro-RO: Dată

en: Decline Revision
ro-RO: Decline Revizia

en: Default labels are "Not Submitted for Approval", "Submitted for Approval", "Scheduled Revision"
ro-RO: Etichetele implicite sunt "Nu a fost trimis pentru aprobat", "Trimis pentru aprobat", "Revizie programată"

en: Define your own statuses before or after Revision Submitted
ro-RO: Definește-ți propriile statusuri înainte sau după Revizuirea Trimisă

en: Delete
ro-RO: Șterge

en: Delete Past Revision
ro-RO: Șterge Revizia Anterioară

en: Delete Revision
ro-RO: Șterge Revizuirea

en: Delete settings and Revisions if plugin is deleted
ro-RO: Șterge setările și reviziile dacă pluginul este șters

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
ro-RO: Documentație detaliată este de asemenea disponibilă pe site-ul pluginului.

en: Direct Edit
ro-RO: Editare directă

en: Disable Rank Math SEO panel for Revision edit
ro-RO: Dezactivează panoul Rank Math SEO pentru editarea Reviziei

en: Disable this setting if visual comparison shows your changes incorrectly. Some page-builders and themes don't support the new style of WordPress revisions.
ro-RO: Dezactivează această setare dacă comparația vizuală arată că modificările tale sunt incorecte. Unele constructori de pagini și teme nu suportă noul stil de revizii WordPress.

en: Discard Revision
ro-RO: Aruncați Revizia

en: Dismiss notice
ro-RO: Respinge notificarea

en: Display Hints
ro-RO: Afișează sugestii

en: Display custom field changes
ro-RO: Afișează modificările câmpurilor personalizate

en: Documentation
ro-RO: Documentație

en: E-Commerce
ro-RO: Comerț electronic

en: Edit
ro-RO: Editare

en: Edit %s:
ro-RO: Editează %s:

en: Edit Parent
ro-RO: Editează Părintele

en: Edit Revision
ro-RO: Editați Revizia

en: Edit of %s
ro-RO: Editare %s

en: Edit of published Revision
ro-RO: Editare revizie publicată

en: Edit parent post
ro-RO: Editează postarea părinte

en: Edit parent revision
ro-RO: Editează revizia părinte

en: Edit published post
ro-RO: Editează postarea publicată

en: Editing others' Revisions requires role capability
ro-RO: Editarea reviziilor altora necesită capacitatea rolului

en: Editor background color
ro-RO: Culoarea de fundal a editorului

en: Email Editors and Administrators when a %s is approved
ro-RO: Trimite email editorilor și administratorilor când un %s este aprobat

en: Email Editors and Administrators when a %s is published
ro-RO: Trimite email editorilor și administratorilor când un %s este publicat

en: Email Editors and Administrators when a %s is submitted
ro-RO: Trimite email editorilor și administratorilor când un %s este trimis

en: Email designated Publishers when a %s is approved
ro-RO: Trimite email editorilor desemnați când un %s este aprobat

en: Email designated Publishers when a %s is published
ro-RO: Trimite email editorilor desemnați când un %s este publicat

en: Email designated Publishers when a %s is submitted
ro-RO: Trimite email editorilor desemnați când un %s este trimis

en: Email original Author when a %s is submitted
ro-RO: Trimite un email autorului original când un %s este trimis

en: Email the Revisor when a %s is approved
ro-RO: Trimite un email revizorului când un %s este aprobat

en: Email the Revisor when a %s is published
ro-RO: Trimite un email revizorului când un %s este publicat

en: Email the original Author when a %s is approved
ro-RO: Trimite un email autorului original când un %s este aprobat

en: Email the original Author when a %s is published
ro-RO: Trimite un email autorului original când un %s este publicat

en: Enable %s
ro-RO: Activare %s

en: Enable Change Requests
ro-RO: Activează Cererile de Schimbare

en: Enable classic metaboxes in editor
ro-RO: Activează metaboxurile clasice în editor

en: Enable deletion queue
ro-RO: Activează coada de ștergere

en: Enable legacy email notifications
ro-RO: Activează notificările prin email vechi

en: Enable notification buffer
ro-RO: Activează bufferul de notificare

en: Enable published content to be copied, edited, submitted for approval and managed on the %sNew Revisions%s screen.
ro-RO: Activează conținutul publicat să fie copiat, editat, trimis pentru aprobat și gestionat pe ecranul %sRevizii Noi%s.

en: Enhanced Revision access control with PublishPress plugins
ro-RO: Control îmbunătățit al accesului la Revizie cu pluginurile PublishPress

en: Error Creating Revision
ro-RO: Eroare la Crearea Reviziei

en: Every 2 Minutes
ro-RO: Fiecare 2 Minute

en: Excerpt
ro-RO: Extras

en: Featured Image
ro-RO: Imagine prezentată

en: Featured image
ro-RO: Imagine prezentată

en: Features
ro-RO: Funcționalități

en: Fields
ro-RO: Câmpuri

en: Filter
ro-RO: Filtru

en: For Revisions integration on the Content Calendar, Overview and Content Board, please update %sPublishPress Planner Pro%s.
ro-RO: Pentru integrarea Reviziei în Calendarul de Conținut, Prezentare generală și Taboul de Conținut, te rugăm să actualizezi %sPublishPress Planner Pro%s.

en: For custom field changes, edit a scheduled %s.
ro-RO: Pentru modificările câmpului personalizat, editează un %s programat.

en: For enhanced notifications, install %sPublishPress Planner%s.
ro-RO: Pentru notificări îmbunătățite, instalează %sPublishPress Planner%s.

en: For enhanced notifications, update %sPublishPress Planner%s.
ro-RO: Pentru notificări îmbunătățite, actualizați %sPublishPress Planner%s.

en: Front end Revision editing
ro-RO: Editarea revisiilor pe front-end

en: Front end Revision submission
ro-RO: Trimiterea revisiilor pe front-end

en: Get PublishPress Statuses Pro
ro-RO: Obține PublishPress Statuses Pro

en: Get PublishPress Statuses Pro and optimize your revision process with custom revision statuses.
ro-RO: Obține PublishPress Statuses Pro și optimizează procesul tău de revizie cu statusuri personalizate de revizie.

en: Get Statuses Pro
ro-RO: Obțineți Statuses Pro

en: Has Revision
ro-RO: Are Revizie

en: Here you can change the default value for settings which are controlled separately on each site.
ro-RO: Aici poți schimba valoarea implicită pentru setările care sunt controlate separat pe fiecare site.

en: Hide copy buttons on Compare screen
ro-RO: Ascunde butoanele de copiere pe ecranul Comparare

en: Hide html tags on Compare screen
ro-RO: Ascunde etichetele html pe ecranul Comparare

en: History
ro-RO: Istoric

en: If a currently published post or page is edited and a future date set, the change will not be applied until the selected date.
ro-RO: Dacă o postare sau o pagină publicată în prezent este editată și se setează o dată viitoare, modificarea nu va fi aplicată până la data selectată.

en: If post contains custom html, require unfiltered_html capability
ro-RO: Dacă postarea conține html personalizat, necesitați capacitatea unfiltered_html

en: If post-specific permissions restrict or expand access to a post, apply those permissions to its revisions also.
ro-RO: Dacă permisiunile specifice postului restricționează sau extind accesul la un post, aplicați acele permisiuni și reviziunilor sale.

en: If revisions were created for an editable page, include a floating Revisions button in front end views.
ro-RO: Dacă au fost create revizii pentru o pagină editabilă, includeți un buton flotant de Revizii în vizualizările de pe partea frontală.

en: If the user can't edit the published post, require %s.
ro-RO: Dacă utilizatorul nu poate edita postarea publicată, solicitați %s.

en: If the user can't edit the published post, require Create Revision capabilities (copy_posts, copy_others_pages, etc.)
ro-RO: Dacă utilizatorul nu poate edita postarea publicată, necesită capacități de Creare Revizie (copy_posts, copy_others_pages, etc.)

en: If the user can't edit the published post, require Submit Revision capabilities (revise_posts, revise_others_pages, etc.)
ro-RO: Dacă utilizatorul nu poate edita postarea publicată, necesită capacități de Trimitere Revizie (revise_posts, revise_others_pages, etc.)

en: If the user can't edit the published post, require the %s.
ro-RO: Dacă utilizatorul nu poate edita postarea publicată, solicită %s.

en: If the user can't edit the published post, require the edit_others_revisions capability.
ro-RO: Dacă utilizatorul nu poate edita postarea publicată, solicită capacitatea edit_others_revisions.

en: If the user can't edit the published post, require the list_others_revisions capability.
ro-RO: Dacă utilizatorul nu poate edita postarea publicată, solicită capacitatea list_others_revisions.

en: If the user can't publish, require the %s to edit others' unpublished Posts.
ro-RO: Dacă utilizatorul nu poate publica, solicitați %s pentru a edita posturile nepublicate ale altora.

en: If the user can't publish, require the edit_others_drafts capability to edit others' unpublished Posts.
ro-RO: Dacă utilizatorul nu poate publica, solicitați capacitatea edit_others_drafts pentru a edita posturile nepublicate ale altora.

en: If the user does not have a regular Edit link, recaption the %s link as "Edit."
ro-RO: Dacă utilizatorul nu are un link Editare obișnuit, redenumește linkul %s ca "Editare."

en: If you like %1$s, please leave us a %2$s rating. Thank you!
ro-RO: Dacă vă place %1$s, vă rugăm să ne lăsați o evaluare %2$s. Vă mulțumim!

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
ro-RO: Dacă ai nevoie de ajutor sau ai o solicitare de funcție nouă, anunță-ne.

en: In enhanced mode, a Revision's status is stored by standard WordPress schema. Some plugins are incompatible.
ro-RO: În modul îmbunătățit, statutul unei Revizii este stocat conform schemei standard WordPress. Unele pluginuri sunt incompatibile.

en: Install Statuses Pro to unlock custom revision statuses.
ro-RO: Instalați Statuses Pro pentru a debloca stările personalizate de revizie.

en: Integration Active
ro-RO: Integrare activă

en: Integration with Beaver Builder's front end editor.
ro-RO: Integrare cu editorul front-end al Beaver Builder.

en: Integration with Divi Builder and Divi Theme.
ro-RO: Integrare cu Divi Builder și tema Divi.

en: Integration with Elementor's front end editor.
ro-RO: Integrare cu editorul de front-end Elementor.

en: Integrations
ro-RO: Integrări

en: Invalid revision ID.
ro-RO: ID-ul reviziei este invalid.

en: It will be published on %s
ro-RO: Va fi publicată pe %s

en: Keep an archive of revision edits, even after the revision is published
ro-RO: Păstrează o arhivă a editărilor de revizie, chiar și după ce revizia este publicată

en: Language-specific revisions
ro-RO: Revizuiri specifice pentru limbă

en: Learn More
ro-RO: Află mai multe

en: License
ro-RO: Licență

en: List
ro-RO: Listă

en: List %s for "My Activity" or "Revisions to My Posts" view
ro-RO: Listează %s pentru vizualizarea "Activitatea mea" sau "Revizii la Postările Mele"

en: List Revisions of this Post
ro-RO: Listează Revistele acestei Postări

en: Listing capabilities
ro-RO: Capacități de listare

en: Listing others' Revisions requires role capability
ro-RO: Listarea reviziilor altora necesită capacitatea rolului

en: Loading comparison...
ro-RO: Se încarcă comparația...

en: Maintain published content with teamwork and precision using the Revisions model to submit, approve and schedule changes.
ro-RO: Mențineți conținutul publicat cu muncă în echipă și precizie folosind modelul Revisions pentru a trimite, aproba și programa modificări.

en: Manage
ro-RO: Gestionează

en: Managing %s requires role capability
ro-RO: Gestionarea %s necesită capacitate de rol

en: Maximum Revisions per post
ro-RO: Maxim Revizii pe post

en: Maximum revisions per post:
ro-RO: Reviste maxime per post:

en: Menu Order
ro-RO: Ordine meniu

en: Modification Date
ro-RO: Data modificării

en: Modified
ro-RO: Modificat

en: Modified
ro-RO: Modificat

en: Modified Date
ro-RO: Data modificării

en: Modified:
ro-RO: Modificat:

en: Modify preview link for better theme compatibility
ro-RO: Modifică linkul de previzualizare pentru o mai bună compatibilitate cu tema

en: Multilingual
ro-RO: Multilingv

en: Multilingual revisioning with WPML.
ro-RO: Revizuire multilingvă cu WPML.

en: My Activity
ro-RO: Activitatea mea

en: My Revisions
ro-RO: Revistele Mele

en: Need Revisions Support?
ro-RO: Ai nevoie de suport pentru Revizii?

en: Network Defaults
ro-RO: Setări implicite ale rețelei

en: Network Settings
ro-RO: Setări de Rețea

en: Never
ro-RO: Niciodată

en: New Revisions
ro-RO: Revizii Noi

en: New Revisions %s
ro-RO: Revizii noi %s

en: New Revisions access requires role capability
ro-RO: Accesul la revizii noi necesită capacitate de rol

en: New Revisions are changes which are not yet published.
ro-RO: Reviste noi sunt modificări care nu au fost încă publicate.

en: New Revisions:
ro-RO: Reviste Noi:

en: New predefined statuses: Deferred, Needs Work, Rejected
ro-RO: Statusuri predefinite noi: Amânat, Necesită Lucru, Respins

en: No author
ro-RO: Fără autor

en: No email notifications will be sent.
ro-RO: Nu vor fi trimise notificări prin e-mail.

en: No revision specified.
ro-RO: Nicio revizie specificată.

en: No revisions found.
ro-RO: Nu au fost găsite reviste.

en: Not Submitted
ro-RO: NeTrimis

en: Not Submitted <span class="count">(%s)</span> | Not Submitted <span class="count">(%s)</span>
ro-RO[0]: NeTrimis <span class=\"count\">(%s)</span>
ro-RO[1]: NeTrimis <span class=\"count\">(%s)</span>

en: Note that %1$s network-wide settings%2$s may also be available.
ro-RO: Reține că %1$ssetările la nivel de rețea%2$s pot fi de asemenea disponibile.

en: Note that archiving can also be disabled by %1$sPost Type%2$s.
ro-RO: Rețineți că arhivarea poate fi de asemenea dezactivată de %1$sPost Type%2$s.

en: Note: Third party code may cause some post types to be incompatible with PublishPress Revisions.
ro-RO: Notă: Codul terț poate face ca unele tipuri de postare să fie incompatibile cu PublishPress Revisions.

en: Notification Buffer
ro-RO: Buffer de Notificare

en: Notification Log
ro-RO: Jurnal de Notificare

en: Notifications
ro-RO: Notificări

en: Notify for a specific post type, category or term
ro-RO: Notificare pentru un anumit post type, categorie sau termen

en: Now
ro-RO: Acum

en: On Revision publication, delete Editorial Comments
ro-RO: La publicarea reviziei, șterge Comentariile Editoriale

en: Options
ro-RO: Opțiuni

en: Page Template
ro-RO: Șablon pagină

en: Parent
ro-RO: Părinte

en: Past
ro-RO: Trecut

en: Past Revision
ro-RO: Revizie Anterioară

en: Past Revisions
ro-RO: Revizii anterioare

en: Past Revisions are earlier versions of a post.
ro-RO: Reviste anterioare sunt versiuni anterioare ale unei postări.

en: Permission for Submit Revision also enables Revision creation
ro-RO: Permisiunea de a Trimite Revizia activează de asemenea crearea Reviziei

en: Ping Status
ro-RO: Stare ping

en: Planner Notifications Access-Limited
ro-RO: Acces Limitat la Notificările Planificatorului

en: Planner Notifications for revision actions
ro-RO: Notificări Planner pentru acțiunile reviziei

en: Please save changes to the revision before submitting it.
ro-RO: Te rugăm să salvezi modificările la revizuire înainte de a o trimite.

en: Plugin integration details
ro-RO: Detalii de integrare a pluginului

en: Plugin settings, New Revisions contents and related data will be deleted, but only after the last copy of Revisions / Revisions Pro is deleted.
ro-RO: Setările pluginului, conținutul Reviziilor noi și datele conexe vor fi șterse, dar doar după ce ultima copie a Reviziilor / Reviziilor Pro este ștearsă.

en: Post Author
ro-RO: Autorul Postarii

en: Post Author: %s
ro-RO: Autorul Postului: %s

en: Post Date
ro-RO: Data Postării

en: Post Date:
ro-RO: Data postării:

en: Post Parent
ro-RO: Post părinte

en: Post Type
ro-RO: Tip Post

[ctx: Posts / Pages / etc.]
en: of %s
ro-RO: din %s

en: Posts / Pages list: Use "Edit" caption for %s link
ro-RO: Lista Postări / Pagini: Utilizați legenda "Editați" pentru linkul %s

en: Prevent Revision creation if another was already created.
ro-RO: Prevenirea creării Reviziei dacă o alta a fost deja creată.

en: Prevent Revision creation if another was already submitted.
ro-RO: Prevenirea creării Reviziei dacă o alta a fost deja trimisă.

en: Prevent Revisors from editing others' unpublished Posts
ro-RO: Previne revisori să editeze postările nepublicate ale altora

en: Prevent indexing of revisions
ro-RO: Prevenirea indexării revizuirilor

en: Prevent non-Administrators from restoring a revision without the %s.
ro-RO: Preveniți ne-Administratorii să restabilească o revizie fără %s.

en: Prevent non-Administrators from restoring a revision without the restore_revisions capability
ro-RO: Preveniți ne-Administratorii să restabilească o revizie fără capacitatea restore_revisions

en: Preview
ro-RO: Previzualizare

en: Preview / Approve
ro-RO: Previzualizare / Aprobă

en: Preview / Restore
ro-RO: Previzualizare / Restaurează

en: Preview Link Type
ro-RO: Tip link de previzualizare

en: Preview Revision
ro-RO: Previzualizează Revizia

en: Preview and Approval:
ro-RO: Previzualizare și Aprobat:

en: Preview it here:
ro-RO: Previzualizați-o aici:

en: Preview other user's Revisions (without needing editing access).
ro-RO: Previzualizați reviziile altui utilizator (fără a necesita acces de editare).

en: Preview revision in progress
ro-RO: Previzualizare revizie în curs

en: Preview this Revision
ro-RO: Previzualizează această Revizie

en: Priority on ongoing compatibility
ro-RO: Prioritate pentru compatibilitatea în curs

en: Pro Feature
ro-RO: Funcție Pro

en: Product revisions
ro-RO: Revizii de produse

en: Publication
ro-RO: Publicare

en: Publication Date: %s
ro-RO: Data Publicării: %s

en: Publish
ro-RO: Publicare

en: Publish %son approval%s
ro-RO: Publicare %son aprobată%s

en: Publish <b>on approval</b>
ro-RO: Publicați <b>la aprobat</b>

en: Publish Changes
ro-RO: Publică Modificările

en: Publish Now
ro-RO: Publică acum

en: Publish Revision
ro-RO: Publică Revizuirea

en: Publish scheduled revisions asynchronously, via a secondary http request from the server.  This is usually best since it eliminates delay, but some servers may not support it.
ro-RO: Publică reviziile programate asincron, printr-o cerere http secundară de la server. Acesta este de obicei cel mai bine, deoarece elimină întârzierile, dar unele servere s-ar putea să nu-l suporte.

en: Publish scheduled revisions using the WP-Cron mechanism. On some sites, publication will fail if this setting is disabled.
ro-RO: Publică reviziile programate folosind mecanismul WP-Cron. Pe unele site-uri, publicația va eșua dacă această setare este dezactivată.

en: PublishPress Planner Integration.
ro-RO: Integrarea PublishPress Planner.

en: PublishPress Planner: Custom Notifications
ro-RO: PublishPress Planner: Notificări Personalizate

en: PublishPress Revisions Documentation
ro-RO: Documentația Reviziilor PublishPress

en: PublishPress Revisions Network Defaults
ro-RO: Definiri Implicite pentru Rețea PublishPress Revisions

en: PublishPress Revisions Network Settings
ro-RO: Setări de Rețea PublishPress Revisions

en: PublishPress Revisions Settings
ro-RO: Setări Revizii PublishPress

en: PublishPress Revisions Site Settings
ro-RO: Setările Site-ului PublishPress Revisions

en: Published Author
ro-RO: Autor publicat

en: Published Date
ro-RO: Data publicării

en: Published Post
ro-RO: Postare Publicata

en: Published Post Slug
ro-RO: Slug Post Publicat

en: Publishers will be notified (but cannot be selected here).
ro-RO: Editorii vor fi informați (dar nu pot fi selectați aici).

en: Publishing
ro-RO: Publicare în curs

en: Purge Notification Buffer
ro-RO: Curățați Bufferul de Notificare

en: Query Loop Block: Adjust Revisor and Contributor capabilities to allow previewing in Revision editor
ro-RO: Bloc Ciclul Interogării: Ajustează capacitățile Revisorului și Contribuitorului pentru a permite previzualizarea în editorul de Revizie

en: Rank Math SEO may prevent Revision update on some sites.
ro-RO: Rank Math SEO poate preveni actualizarea Reviziei pe unele site-uri.

en: Ready to enhance your revision notifications?
ro-RO: Ești gata să îmbunătățești notificările tale de revizuire?

en: Ready to enhance your revision workflow?
ro-RO: Ești pregătit să îmbunătățești fluxul tău de lucru pentru revizii?

en: Refresh "Has Revision" flag before suppressing Create Revision
ro-RO: Reîmprospătați steagul "Are revizie" înainte de a suprima Crearea reviziei

en: Regenerate "post has revision" flags
ro-RO: Regenerare a etichetelor "postarea are revizie"

en: Removed
ro-RO: Eliminat

en: Request Support
ro-RO: Solicită Suport

en: Requested for
ro-RO: Solicitat pentru

en: Requested publication: %s
ro-RO: Publicare solicitată: %s

en: Require Approve Revision capabilities (approve_posts, approve_others_pages, etc.)
ro-RO: Necesar capacități de aprobat revizii (approve_posts, approve_others_pages, etc.)

en: Reset Filters
ro-RO: Resetează filtrele

en: Restore
ro-RO: Restaurare

en: Restore an archived Revision as the current revision.
ro-RO: Restaurare o revizie arhivat ca revizie curentă.

en: Restoring
ro-RO: Restaurare

en: Restoring a Revision requires role capability
ro-RO: Restaurarea unei revizii necesită capacitatea de rol

en: Revert to Defaults
ro-RO: Revenire la setările implicite

en: Revised By
ro-RO: Revizuit de

en: Revision
ro-RO: Revizie

en: Revision Approval requires role capability
ro-RO: Aprobatul reviziei necesită capacitatea de rol

en: Revision Author: %s
ro-RO: Autorul Revizuirii: %s

en: Revision Creation
ro-RO: Crearea reviziei

en: Revision Date
ro-RO: Data Revizuirii

en: Revision Date: %s
ro-RO: Data Revizuirii: %s

en: Revision Fields
ro-RO: Câmpuri de revizuire

en: Revision ID only
ro-RO: ID Revizuire doar

en: Revision Limit
ro-RO: Limită Revizie

en: Revision Publication
ro-RO: Publicarea reviziei

en: Revision Scheduled
ro-RO: Revizie Programata

en: Revision Slug
ro-RO: Slug Revizuire

en: Revision Status
ro-RO: Starea revizuirii

en: Revision Submission
ro-RO: Trimiterea reviziei

en: Revision Submission Error
ro-RO: Eroare la Trimiterea Reviziei

en: Revision Submitted
ro-RO: Revizie Trimisa

en: Revision Workflow
ro-RO: Flux de lucru pentru revizuiri

en: Revision by a user who does not have the %s will cause all custom html tags to be stripped out.
ro-RO: Revizia de către un utilizator care nu are %s va cauza eliminarea tuturor etichetelor HTML personalizate.

en: Revision by a user who does not have the unfiltered_html capability will cause all custom html tags to be stripped out.
ro-RO: Revizia de către un utilizator care nu are capacitatea unfiltered_html va cauza eliminarea tuturor etichetelor HTML personalizate.

en: Revision creation requires role capability
ro-RO: Crearea reviziei necesită capacitate de rol

en: Revision for:
ro-RO: Revizia pentru:

en: Revision of this post is not allowed.
ro-RO: Revizia acestui post nu este permisă.

en: Revision preview and redirects
ro-RO: Previzualizarea revisiilor și redirecționările

en: Revision ready to edit.
ro-RO: Revizuirea gata de editat.

en: Revision schedule shown in Calendar
ro-RO: Programul reviziilor afișat în Calendar

en: Revision status: %s %s %s %s
ro-RO: Starea revizuirii: %s %s %s %s

en: Revision status: %s (requested publish date: %s) %s %s %s
ro-RO: Starea revizuirii: %s (data publicării solicitate: %s) %s %s %s

en: Revision submission and approval for products.
ro-RO: Trimiterea și aprobarea reviziilor pentru produse.

en: Revision submission requires role capability
ro-RO: Trimiterea reviziei necesită capacitatea rolului

en: Revision updated.
ro-RO: Revizia actualizată.

en: Revision updated. %sView Preview%s
ro-RO: Revizia actualizată. %sVizualizați Previzualizarea%s

en: Revisions
ro-RO: Revizii

en: Revisions carry over Polylang data
ro-RO: Reviziile păstrează datele Polylang

[ctx: Revisions of "Post Title"]
en: of "%s"
ro-RO: din "%s"

en: Revisions of %s
ro-RO: Reviziile lui %s

[ctx: Revisions of Post "Post Title"]
en: of %s "%s"
ro-RO: din %s "%s"

en: Revisors can create a new revision for any custom post type
ro-RO: Revisori pot crea o nouă revizie pentru orice post type personalizat

en: Save Changes
ro-RO: Salvează modificările

en: Save Revision
ro-RO: Salvează Revizia

en: Save changes to continue.
ro-RO: Salvează modificările pentru a continua.

en: Schedule
ro-RO: Programeaza

en: Schedule Changes
ro-RO: Programează Modificări

en: Schedule Revision
ro-RO: Programeaza Revizia

en: Scheduled
ro-RO: Programat

en: Scheduled <span class="count">(%d)</span> | Scheduled <span class="count">(%d)</span>
ro-RO[0]: Programate <span class=\"count\">(%d)</span>
ro-RO[1]: Programate <span class=\"count\">(%d)</span>

en: Scheduled <span class="count">(%s)</span> | Scheduled <span class="count">(%s)</span>
ro-RO[0]: Programat <span class=\"count\">(%s)</span>
ro-RO[1]: Programat <span class=\"count\">(%s)</span>

en: Scheduled Change
ro-RO: Schimbare Programată

en: Scheduled Changes
ro-RO: Modificări Programate

en: Scheduled Rev.
ro-RO: Rev. Programată

en: Scheduled Revision
ro-RO: Revizie Programata

en: Scheduled Revision Publication
ro-RO: Publicarea reviziei programate

en: Scheduled Revisions
ro-RO: Revizii Programate

en: Scheduled Revisions are unavailable because WP-Cron is disabled. If you are triggering WP-Cron externally, see %sRevisions > Settings > New Revisions > Scheduling%s.
ro-RO: Reviziile programate nu sunt disponibile deoarece WP-Cron este dezactivat. Dacă declanșați WP-Cron extern, consultați %sRevizii > Setări > Revizii noi > Programare%s.

en: Scheduled for
ro-RO: Programat pentru

en: Scheduled publication: %s
ro-RO: Publicare programată: %s

en: Scheduled:
ro-RO: Programat:

en: Scheduling
ro-RO: Programare

en: Search Revisions
ro-RO: Căutare Revizii

en: Search results for "%s"
ro-RO: Rezultatele căutării pentru "%s"

en: Seconds until next buffer processing time: %d
ro-RO: Secunde până la următoarea procesare a bufferului: %d

en: Select a custom background color to show that a Revision is being edited.
ro-RO: Selectați o culoare de fundal personalizată pentru a arăta că o Revizie este în curs de editare.

en: Send revision action notifications using the customizable %1$sPublishPress Planner Notifications system%2$s.
ro-RO: Trimiteți notificări de acțiune de revizuire folosind sistemul personalizabil %1$sPublishPress Planner Notifications%2$s.

en: Sent in last day: %d / %d
ro-RO: Trimise în ultima zi: %d / %d

en: Sent in last hour: %d / %d
ro-RO: Trimise în ultima oră: %d / %d

en: Sent in last minute: %d / %d
ro-RO: Trimise în ultima minută: %d / %d

en: Set "Needs Update" for any post with translations which was updated (possibly by revision approval) more recently than its translations.
ro-RO: Setează "Necesită actualizare" pentru orice postare cu traduceri care a fost actualizată (posibil prin aprobarea reviziei) mai recent decât traducerile sale.

en: Setting Scope
ro-RO: Domeniul de aplicare al setărilor

en: Settings
ro-RO: Setări

en: Show Current Revision top bar after revision publication
ro-RO: Arată bara de sus a Reviziei Curente după publicarea reviziei

en: Show Notification Log / Buffer
ro-RO: Arată Jurnalul / Bufferul de Notificare

en: Show Preview Links
ro-RO: Arată linkuri de previzualizare

en: Show Submitted Revisions count in Admin menu
ro-RO: Afișează numărul de Revizii Trimise în meniul Admin

en: Show descriptive captions for PublishPress Revisions settings.
ro-RO: Afișează descrieri pentru setările Reviziilor PublishPress.

en: Show indicator on front end if page has Revisions
ro-RO: Afișați indicatorul pe partea frontală dacă pagina are Revizii

en: Show with message content
ro-RO: Arată cu conținutul mesajului

en: Site uses a custom trigger for WP-Cron tasks
ro-RO: Site-ul folosește un declanșator personalizat pentru sarcinile WP-Cron

en: Some themes may block revision preview.
ro-RO: Unele teme pot bloca previzualizarea revizuirii.

en: Some themes may require this setting for correct revision preview display.
ro-RO: Unele teme pot necesita această setare pentru a afișa corect previzualizarea revizuirii.

en: Some themes or plugins may require Revision Slug or Revision ID link type for proper template loading and field display.
ro-RO: Unele teme sau pluginuri pot necesita tipul de link Slug Revizuire sau ID Revizuire pentru o încărcare corectă a șablonului și afișarea câmpurilor.

en: Sorry, you are not allowed to approve this revision.
ro-RO: Ne pare rău, nu aveți permisiunea de a aproba această revizie.

en: Sorry, you are not allowed to decline this revision.
ro-RO: Ne pare rău, nu aveți permisiunea de a refuza această revizie.

en: Sorry, you are not allowed to delete this revision.
ro-RO: Ne pare rău, nu aveți permisiunea de a șterge această revizie.

en: Sorry, you are not allowed to submit this revision.
ro-RO: Ne pare rău, nu aveți permisiunea de a trimite această revizie.

en: Specify fields to include when Posts are copied.
ro-RO: Specificați câmpurile de inclus atunci când Postările sunt copiate.

en: Specify fields which can be modified by New Revisions.
ro-RO: Specificați câmpurile care pot fi modificate de Reviziile Noi.

en: Specify which PublishPress Revisions Settings to control network-wide. Unselected settings are controlled separately on each site.
ro-RO: Specificați ce setări ale Reviziilor PublishPress să controleze la nivel de rețea. Setările neslectate sunt controlate separat pe fiecare site.

en: Standard storage schema for broadest 3rd party compat
ro-RO: Schema de stocare standard pentru cea mai extinsă compatibilitate cu terți

en: Status
ro-RO: Stare

en: Status & visibility
ro-RO: Stare & vizibilitate

en: Status workflow can be nested with sub-statuses
ro-RO: Fluxul de lucru al statusurilor poate fi imbricat cu sub-statusuri

en: Status: %s
ro-RO: Stare: %s

en: Statuses
ro-RO: Stări

en: Statuses can be specific to a post type
ro-RO: Statusurile pot fi specifice unui tip de postare

en: Store custom fields of submitted and scheduled revisions for archive
ro-RO: Stochează câmpurile personalizate ale reviziilor trimise și programate pentru arhivă

en: Store custom fields with revisions
ro-RO: Stochează câmpuri personalizate cu revisii

en: Submission
ro-RO: Trimite

en: Submit
ro-RO: Trimite

en: Submit Change Request
ro-RO: Trimite Cererea de Schimbare

en: Submit Changes
ro-RO: Trimite modificările

en: Submit Revision
ro-RO: Trimite Revizia

en: Submit Revision capabilities
ro-RO: Capacități de trimitere Revizie

en: Submitted
ro-RO: Trimis

en: Submitted <span class="count">(%s)</span> | Submitted <span class="count">(%s)</span>
ro-RO[0]: Trimis <span class=\"count\">(%s)</span>
ro-RO[1]: Trimis <span class=\"count\">(%s)</span>

en: Submitted Rev.
ro-RO: Rev. Trimisă

en: Submitted Revision
ro-RO: Revizie Trimisa

en: Submitted Revisions
ro-RO: Revizii Trimise

en: Support ACFE data model.
ro-RO: Sprijină modelul de date ACFE.

en: Support ACFE single_meta data type
ro-RO: Sprijină tipul de date single_meta ACFE

en: Supported Plugin
ro-RO: Plugin suportat

en: Supported Plugin Integration
ro-RO: Integrare plugin suportat

en: Supported by PublishPress Revisions
ro-RO: Suportat de PublishPress Revisions

en: Supported by Revisions Pro
ro-RO: Suportat de Revisions Pro

en: Sync "Needs Update" flags
ro-RO: Sincronizează steagurile "Necesită actualizare"

en: Tags
ro-RO: Etichete

en: Target specific roles, users, or user groups
ro-RO: Vizați roluri, utilizatori sau grupuri de utilizatori specifice

en: Template
ro-RO: Șablon

en: The Revision is Scheduled
ro-RO: Revizia este Programata

en: The Revision is Submitted
ro-RO: Revizia este Trimisa

en: The Revision is ready to edit.
ro-RO: Revizuirea este gata de editat.

en: The WP-Cron trigger is disabled, but scheduled tasks are still excecuted using a custom trigger.
ro-RO: Declanșatorul WP-Cron este dezactivat, dar sarcinile programate sunt încă executate folosind un declanșator personalizat.

en: The post already has a revision in process.
ro-RO: Postul are deja o revizie în curs de desfășurare.

en: The requested revision does not exist.
ro-RO: Revizia solicitată nu există.

en: The revision preview argument is configured by constant definition: %s
ro-RO: Argumentul de previzualizare a revizuirii este configurat prin definiția constantelor: %s

en: The revision was approved and is now live on the site. %s
ro-RO: Revizia a fost aprobată și este acum activă pe site. %s

en: The revision was published.
ro-RO: Revizia a fost publicată.

en: The revision was restored.
ro-RO: Revizia a fost restaurată.

en: The revision was scheduled for publication.
ro-RO: Revizia a fost programată pentru publicare.

en: The revision will be deleted. Are you sure?
ro-RO: Revizia va fi ștearsă. Ești sigur?

en: The revision you submitted for the %1$s "%2$s" has been approved.
ro-RO: Revizia pe care ați trimis-o pentru %1$s "%2$s" a fost aprobată.

en: The scheduled revision you submitted for the %1$s "%2$s" has been published.
ro-RO: Revizia programată pe care ați trimis-o pentru %1$s "%2$s" a fost publicată.

en: The submitter was %1$s.
ro-RO: Persoana care a trimis a fost %1$s.

en: The target post content has been replaced with the approved content.
ro-RO: Conținutul postului țintă a fost înlocuit cu conținutul aprobat.

en: The unfiltered_html capability is required to create a revision of this post.
ro-RO: Capacitatea unfiltered_html este necesară pentru a crea o revizuire a acestui post.

en: The unfiltered_html capability is required to create a revision of this post. See %sdocumentation%s.
ro-RO: Capacitatea unfiltered_html este necesară pentru a crea o revizie a acestui post. Consultați %sdocumentația%s.

en: Theme Compat: For front page revision preview, set home flag
ro-RO: Compatibilitate Temă: Pentru previzualizarea reviziei paginii de start, setează steagul home

en: These are the default settings for options which can be adjusted per-site.
ro-RO: Acestea sunt setările implicite pentru opțiuni care pot fi ajustate pe fiecare site.

en: This %s has new revisions. Click the button below to review them.
ro-RO: Acest %s are revizuiri noi. Faceți clic pe butonul de mai jos pentru a le revizui.

en: This allows immediate approval within the Compare screen. If disabled, a Preview link is provided instead.
ro-RO: Aceasta permite aprobarea imediată în ecranul Comparare. Dacă este dezactivat, se oferă un link pentru Previziune în schimb.

en: This feature is incompatible with page builder plugins.
ro-RO: Această funcție este incompatibilă cu pluginurile de construire a paginilor.

en: This is a %s (for publication on %s). %s %s %s
ro-RO: Aceasta este un %s (pentru publicare pe %s). %s %s %s

en: This is a %s (requested publish date: %s). %s %s %s
ro-RO: Aceasta este un %s (data publicării solicitate: %s). %s %s %s

en: This is a %s. %s %s %s
ro-RO: Aceasta este un %s. %s %s %s

en: This is a Past Revision (from %s). %s %s
ro-RO: Aceasta este o Revizie Anterioară (din %s). %s %s

en: This is the Current Revision. %s
ro-RO: Aceasta este Revizia Curentă. %s

en: This may improve compatibility with some plugins.
ro-RO: Acest lucru poate îmbunătăți compatibilitatea cu unele pluginuri.

en: This plugin introduces a new user role, "Revisor."
ro-RO: Acest plugin introduce un nou rol de utilizator, "Revisor."

en: This post type does not support Past Revisions.
ro-RO: Acest tip de postare nu suportă Reviste anterioare.

en: This revision is not scheduled yet. It must be approved.
ro-RO: Această revizie nu este încă programată. Trebuie aprobată.

en: This should usually be enabled, except to work around conflicts with other another plugin's postmeta data.
ro-RO: Aceasta ar trebui de obicei să fie activată, cu excepția cazului în care trebuie să evitați conflictele cu datele postmeta ale altui plugin.

en: This was an update to a revision which is still in the workflow process.
ro-RO: Aceasta a fost o actualizare a unei revizuiri care este încă în procesul de lucru.

en: This was an update to a revision which was published after further editing.
ro-RO: Aceasta a fost o actualizare a unei revizuiri care a fost publicată după editări suplimentare.

en: Thumbnail
ro-RO: Miniatură

en: Thumnbnail
ro-RO: Miniatură

en: Title
ro-RO: Titlu

en: To avoid notification failures, buffer emails for delayed sending once minute, hour or day limits are exceeded
ro-RO: Pentru a evita eșecurile notificărilor, bufferizați e-mailurile pentru trimitere întârziată odată ce limitele de minut, oră sau zi sunt depășite

en: To expand the Pages list, assign %s.
ro-RO: Pentru a extinde lista de Pagini, aloca %s.

en: To expand the Pages list, assign Listing capabilities (list_others_pages, list_published_posts, etc.)
ro-RO: Pentru a extinde lista de Pagini, aloca capacitățile de Listare (list_others_pages, list_published_posts, etc.)

en: Translation Management integration
ro-RO: Integrare cu gestionarea traducerilor

en: Translation retained on Revision approval
ro-RO: Traducerea păstrată la aprobarea reviziei

en: Trigger update on revision approval
ro-RO: Declanșează actualizarea la aprobarea reviziei

en: Truncate Notification Log
ro-RO: Trunchiați Jurnalul de Notificare

en: Unlock %s integration to enhance your revisions solution.
ro-RO: Deblochează integrarea %s pentru a îmbunătăți soluția ta de revizuire.

en: Unlock Pro Integrations
ro-RO: Deblochează Integrările Pro

en: Unschedule
ro-RO: Anulați programarea

en: Unsubmitted Revision
ro-RO: Revizuire Netrimisă

en: Unsubmitted Revisions
ro-RO: Revizii Netrimise

en: Update Modified Date
ro-RO: Actualizează data modificării

en: Update Publish Date
ro-RO: Actualizează data publicării

en: Update Revision
ro-RO: Actualizează Revizia

en: Update custom fields on revision publication
ro-RO: Actualizează câmpurile personalizate la publicarea revisiilor

en: Update in progress...
ro-RO: Actualizare în curs...

en: Update post before creating %s.
ro-RO: Actualizează postarea înainte de a crea %s.

en: Upgrade to Pro
ro-RO: Upgrade la Pro

en: Upgrade to Pro to enable this integration
ro-RO: Upgrade la Pro pentru a activa această integrare

en: Upgrade to PublishPress Revisions Pro for integration with key features of these plugins:
ro-RO: Upgradează la PublishPress Revisions Pro pentru integrarea cu caracteristici cheie ale acestor pluginuri:

en: Upgrade to Revisions Pro
ro-RO: Upgradează la Revisions Pro

en: Upgrade to Revisions Pro for integration with our PublishPress Planner Notifications framework.
ro-RO: Actualizați la Revisions Pro pentru integrarea cu cadrul nostru PublishPress Planner Notifications.

en: Upgrade to Revisions Pro to send revision action notifications using the customizable %1$sPublishPress Planner Notifications system%2$s.
ro-RO: Faciți upgrade la Revisions Pro pentru a trimite notificări de acțiune de revizuire folosind sistemul personalizabil %1$sPublishPress Planner Notifications%2$s.

en: Upgrade to Revisions Pro to unlock Planner Notifications integration.
ro-RO: Actualizați la Revisions Pro pentru a debloca integrarea notificărilor Planner.

en: Upgrade to the Pro version for optimal compatibility and prompt, professional support.
ro-RO: Upgradează la versiunea Pro pentru compatibilitate optimă și suport prompt, profesionist.

en: Use %1$sPlanner Notifications%2$s
ro-RO: Folosește %1$sNotificările Planner%2$s

en: Use WP-Cron scheduling
ro-RO: Folosește programarea WP-Cron

en: Use alternate labeling: "Working Copy" > "Change Request" > "Scheduled Change"
ro-RO: Utilizați etichetarea alternativă: "Copie de lucru" > "Cerere de modificare" > "Modificare programată"

en: Use extended captions for Approve button in Post Editor
ro-RO: Folosește subtitluri extinse pentru butonul Aprobat în Editorul de Posturi

en: Use this tab to make NETWORK-WIDE changes to PublishPress Revisions settings. %s
ro-RO: Folosește acest tab pentru a face modificări la nivel de REȚEA pentru setările PublishPress Revisions. %s

en: Use visual comparison for New Revisions
ro-RO: Utilizați comparația vizuală pentru Revizii Noi

en: Users can always administer revisions to their own editable posts
ro-RO: Utilizatorii pot administra întotdeauna reviziile postărilor lor editabile

en: Users matching Planner > Notifications configuration get revision notifications only if they can edit the published post.
ro-RO: Utilizatorii care corespund configurației Planner > Notifications primesc notificări de revizuire doar dacă pot edita postarea publicată.

en: Users will need the %s to edit others' Unsubmitted Revisions.
ro-RO: Utilizatorii vor avea nevoie de %s pentru a edita Reviziile Netrimise ale altora.

en: Users will need the manage_unsubmitted_revisions capability to edit others' Unsubmitted Revisions.
ro-RO: Utilizatorii vor avea nevoie de capacitatea manage_unsubmitted_revisions pentru a edita Reviziile Netrimise ale altora.

en: View / Approve
ro-RO: Vizualizare / Aprobat

en: View / Moderate saved revision
ro-RO: Vizualizare / Moderare revizie salvată

en: View / Publish
ro-RO: Vizualizare / Publicare

en: View / Submit saved revision
ro-RO: Vizualizare / Trimite revizie salvată

en: View / moderate saved revision
ro-RO: Vizualizați / moderați revizia salvată

en: View Knowledge Base
ro-RO: Vezi Baza de Cunoștințe

en: View Past Revisions.
ro-RO: Vizualizați reviziile anterioare.

en: View Saved Revision
ro-RO: Vizualizați Revizia Salvată

en: View it online:
ro-RO: Vizualizați-o online:

en: View only revisions of %s
ro-RO: Vizualizați doar revizuirile lui %s

en: View preview
ro-RO: Vezi previzualizarea

en: View published post
ro-RO: Vizualizați postarea publicată

en: View revision in progress
ro-RO: Vizualizează revizia în curs

en: View saved revision
ro-RO: Vizualizați revizia salvată

en: View unsaved changes
ro-RO: Vizualizare modificări nesalvate

en: Visual compare is not enabled.
ro-RO: Compararea vizuală nu este activată.

en: Visual comparison settings
ro-RO: Setările de comparație vizuală

en: WPML Translation Management
ro-RO: WPML Managementul traducerilor

en: When a %s is published, update post modified date to current time.
ro-RO: Când un %s este publicat, actualizează data modificării postării la ora curentă.

en: When a %s is published, update post publish date to current time.
ro-RO: Când un %s este publicat, actualizează data publicării postării la ora curentă.

en: When a new revision is created by any user who is allowed to submit revisions, automatically submit it.
ro-RO: Când o nouă revizie este creată de orice utilizator care are permisiunea de a trimite revizii, trimite-o automat.

en: With PublishPress Planner Pro, send notifications to a Slack channel
ro-RO: Cu PublishPress Planner Pro, trimiteți notificări către un canal Slack

en: Work around cache plugin conflicts by requerying for revisions before suppressing the New Revision link.
ro-RO: Soluționează conflictele pluginului de cache prin reinterogarea reviziilor înainte de a suprima linkul Nouă Revizie.

en: Workflow
ro-RO: Flux de lucru

en: Working Copies
ro-RO: Copie de Lucru

en: Working Copies <span class="count">(%d)</span> | Working Copies <span class="count">(%d)</span>
ro-RO[0]: Copripii de Lucru <span class=\"count\">(%d)</span>
ro-RO[1]: Copripii de Lucru <span class=\"count\">(%d)</span>

en: Working Copy
ro-RO: Copie de Lucru

en: Working Copy creation requires role capability
ro-RO: Crearea unei copii de lucru necesită capacitate de rol

en: Working Copy ready
ro-RO: Copie de Lucru gata

en: You are not allowed to approve the revision.
ro-RO: Nu ai voie să aprobi revizuirea.

en: You are not allowed to manage revisions.
ro-RO: Nu aveți permisiunea de a gestiona reviziile.

en: You are not allowed to view the revision.
ro-RO: Nu ai permisiunea de a vizualiza revizia.

en: You are not allowed to view this comparison.
ro-RO: Nu ai permisiunea de a vizualiza această comparație.

en: You can also specify %1$sdefaults for site-specific settings%2$s.
ro-RO: Poți specifica de asemenea %1$ssetări implicite specifice site-ului%2$s.

en: You're using PublishPress Revisions Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
ro-RO: Folosești PublishPress Revisions Free. Versiunea Pro are mai multe funcții și suport. %sUpgradează la Pro%s

en: [%s] %s Publication Notice
ro-RO: [%s] Notificare de Publicare %s

en: [%s] %s Updated
ro-RO: [%s] %s Actualizat

en: [%s] Revision Approval Notice
ro-RO: [%s] Notificare de Aprobat Revizie

en: by: %s
ro-RO: de: %s

en: filter:
ro-RO: filtru:

[ctx: groups per page (screen options)]
en: Revisions
ro-RO: Revizuiri

en: just now
ro-RO: chiar acum

en: network-wide control of "%s"
ro-RO: control la nivel de rețea al "%s"

en: no %s revisions available.
ro-RO: nu sunt disponibile %s revisii.

[ctx: revision date]
en: on %s
ro-RO: pe %s

[ctx: revisions]
en: Approve
ro-RO: Aprobat

[ctx: revisions]
en: Compare
ro-RO: Compară

[ctx: revisions]
en: Publish
ro-RO: Publicați

en: select
ro-RO: selectați

en: select recipients
ro-RO: selectați destinatarii

en: show current users (%d)
ro-RO: afișați utilizatorii actuali (%d)

en: show eligible users (%d)
ro-RO: afișați utilizatorii eligibili (%d)

en: unselect
ro-RO: deselectați
