rencontre - en to de_DE translation catalogue (209 entries)

en: photo
de_DE: Foto

en: Unit
de_DE: Einheit

en: General
de_DE: Allgemein

en: E-mails
de_DE: EMail

en: Years
de_DE: Jahre

en: Save
de_DE: Speichern

en: Today's birthday
de_DE: Heutige Geburtstage

en: A member contact you
de_DE: Ein Mitglied hat Dich kontaktiert

en: Happy Birthday
de_DE: Herzlichen Glückwunsch

en: Registration
de_DE: Registrierung

en: Error !
de_DE: FEHLER !

en: Members
de_DE: Mitglieder

en: Online now
de_DE: jetzt online

en: Find
de_DE: Suche

en: Account deletion
de_DE: Account löschen

en: Your account has been deleted
de_DE: Dein Account wurde gelöscht

en: Send
de_DE: Senden

en: Photo
de_DE: Foto

en: My name
de_DE: Mein Name

en: Age
de_DE: Alter

en: Height
de_DE: Größe

en: Weight
de_DE: Gewicht

en: Search
de_DE: Suche

en: Registered
de_DE: Registrierung

en: Profile switched off
de_DE: Profil deaktivieren

en: Profile hidden
de_DE: Profil unsichtbar

en: Save profile
de_DE: Profil speichern

en: Click to add a photo
de_DE: Klicke um ein Foto hochzuladen

en: Delete all photos
de_DE: Alle Fotos löschen

en: My attention-catcher
de_DE: Kurzfassung über mich

en: My ad
de_DE: Meine Biografie

en: I am
de_DE: Ich bin

en: Born
de_DE: Geboren

en: My country
de_DE: Mein Land

en: My region
de_DE: Mein Bundesland

en: My city
de_DE: Meine Stadt

en: My height
de_DE: Meine Größe

en: My weight
de_DE: Mein Gewicht

en: I'm looking for
de_DE: Ich suche

en: Age min/max
de_DE: Alter min/max

en: years
de_DE: Jahre

en: For
de_DE: Für

en: Confirmation email
de_DE: E-Mail Bestätigung

en: Confirm
de_DE: Bestätige

en: Profile visibility
de_DE: Sichtbarkeit Profil

en: Profile visible
de_DE: Profil sichtbar

en: Jail
de_DE: Junk

en: User blocking if a required field is missing
de_DE: Benutzersperre, wenn ein erforderliches Feld fehlt

en: Just show a warning
de_DE: Zeigen Sie einfach eine Warnung

en: Required field (hidden)
de_DE: Pflichtfeld (ausgeblendet)

en: Remove
de_DE: Löschen

en: Change
de_DE: Wechseln

en: Step
de_DE: Schritt

en: Translate
de_DE: Übersetzen

en: You will access all the possibilities offered by the site in few minutes.
de_DE: In wenigen Minuten hast Du Zugriff auf alle Möglichkeiten, die die Seite bietet.

en: Before that, you need to provide some information requested below.
de_DE: Passe zuerst bitte Deine Profildaten an.

en: We would like to inform you that we do not use your personal data outside of this site.
de_DE: Wir möchten Dich darauf hinweisen, dass wir Deine persönlichen Daten NICHT außerhalb dieser Webseite verwenden.

en: Deleting your account on your part or ours, causes the deletion of all your data.
de_DE: Die Löschung Deines Konto bewirkt die Löschung aller Deiner Daten.

en: This also applies to messages that you have sent to other members as well as those they have sent to you.
de_DE: Dies gilt auch für Nachrichten, die Du an andere Mitglieder gesendet hast, sowie für solche, die diese an Dich gesendet haben.

en: We wish you nice encounters.
de_DE: Wir wünschen Dir nun viel Spaß bei freeLoveChat.

en: Your profile is empty. To take advantage of the site and being more visible, thank you to complete it.
de_DE: Dein Profil ist noch leer. Vervollständige Dein Profil um gefunden zu werden.

en: Your email address is currently in quarantine. Sorry
de_DE: Deine Mailadresse wurde gesperrt.

en: You registered on our website but you did not complete the procedure. You'll miss a date. That's too bad.
de_DE: Du hast Dich auf unserer Website registriert, aber den Vorgang nicht abgeschlossen. Du wirst einiges verpassen, das ist sehr schade.

en: Thus take two minutes to finish the registration. You should not be disappointed.
de_DE: Nimm Dir zwei Minuten um um die Registrierung abzuschließen. Du wirst begeistert sein.

en: Regards,
de_DE: Gruß,

en: Smile
de_DE: zuzwingern

en: You have received a smile from
de_DE: Du wurdest angezwingert von

en: Look
de_DE: Profil angeschaut von

en: Modal warning background color
de_DE: Hintergrundfarbe für modale Warnungen

en: My homepage
de_DE: Meine Startseite

en: My card
de_DE: Was andere von mir sehen

en: Edit My Profile
de_DE: Profil bearbeiten

en: Messaging
de_DE: Nachrichten

en: My Account
de_DE: Mein Account

en: Contact requests
de_DE: Kontaktanfrage von

en: About This Plugin
de_DE: Über dieses Plugin

en: Rencontre Plugin Donation
de_DE: Rencontre Plugin Spende

en: PayPal - The most secure online payment solution !
de_DE: PayPal - Die sicherste Online-Zahlungslösung !

en: is a recommended plugin to use with Rencontre.
de_DE: ist ein empfohlenes Plugin zur Verwendung mit Rencontre.

en: You want an integrated payment system, an easy moderation panel and a lot of features?
de_DE: Du willst ein integriertes Bezahlsystem, ein einfaches Moderationspanel und eine Menge Features?

en: Add this kit PREMIUM
de_DE: Diesen Bausatz hinzufügen PREMIUM

en: In <a href="edit.php?post_type=page">Pages</a>, edit or create the page of your choice. Add the shortcodes <code>[rencontre][rencontre_libre]</code> in this page content.
de_DE: Bearbeite oder erstelle unter <a href="edit.php?post_type=page">Seiten</a> die Seite Deiner Wahl. Füge den Shortcodes <code>[rencontre][rencontre_libre]</code> in diesen Seiteninhalt ein.

en: In <a href="admin.php?page=rencontre.php">Rencontre / General</a>, set the plugin page and save.
de_DE: Stelle in <a href="admin.php?page=rencontre.php">Rencontre / Allgemein</a> die Plugin-Seite ein und speichern sie.

en: You need the WordPress Login / Logout / Register links. Take a look in <a href="nav-menus.php">Appearance / Menus</a> if your theme has not these links.
de_DE: Du benötigst die WordPress Login / Logout / Register Links. Schaue in <a href="nav-menus.php">Erscheinungsbild / Menüs</a> nach, ob Dein Theme diese Links nicht hat.

en: If the menu tab is missing in appearance (theme full-site editing), install a classic theme (twenty-twenty-one) to create your menu. Then return to your theme and select the menu you've just created
de_DE: Wenn die Menüregisterkarte nicht angezeigt wird (theme full-site editing), installieren Sie ein klassisches Theme (Twenty-Twenty-One), um Ihr Menü zu erstellen. Kehren Sie dann zu Ihrem Thema zurück und wählen Sie das gerade erstellte Menü aus

en: Add a new subscriber member in WP. Login this member and go to the plugin page (1).
de_DE: Fügen Sie ein neues Abonnentenmitglied in WP hinzu. Melden Sie dieses Mitglied an und gehen Sie auf die Plugin-Seite (1).

en: To facilitate the settings after installing, you can download and install via CSV (<a href="admin.php?page=rencontre.php">Rencontre / General</a>) 20 test profiles with photo
de_DE: Um die Einstellungen nach der Installation zu erleichtern, kannst Du über (<a href="admin.php?page=rencontre.php">CSV Rencontre / Allgemein</a>) 20 Testprofile mit Foto herunterladen und installieren.

en: More details in the <a href="https://wordpress.org/plugins/rencontre/#faq" target="_blank">F.A.Q</a>.
de_DE: Mehr Infos gibt es in den <a href="https://wordpress.org/plugins/rencontre/#faq" target="_blank">F.A.Q</a>.

en: Rencontre - Members
de_DE: Rencontre - Mitglieder

en: No matter
de_DE: keine Auswahl

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid password (6 characters min).
de_DE: <strong>FEHLER</strong>: ungültiges Passwort (mindestens 6 Zeichen).

en: Confirmation email already sent
de_DE: Bestätigungs-E-Mail bereits gesendet

en: Confirmation email sent
de_DE: Bestätigungs-E-Mail gesendet

en: profile
de_DE: Profile

en: email
de_DE: EMail

en: Inadequate image
de_DE: ungültiges Bild

en: Inappropriate presentation
de_DE: ungeeignete Darstellung

en: Many reports
de_DE: viele Berichte

en: Behavior on the site
de_DE: Verhalten auf der Seite

en: You must first complete your registration.
de_DE: Sie müssen zunächst Ihre Registrierung abschließen.

en: You have been blocked by the moderator.
de_DE: Sie wurden vom Moderator gesperrt.

en: for
de_DE: für

en: between
de_DE: zwischen

en: and
de_DE: und

en: Change the value
de_DE: Ändere den Wert

en: Del
de_DE: Löschen

en: Category
de_DE: Kategorie

en: Value
de_DE: Wert

en: New Item
de_DE: neuer Artikel

en: Add
de_DE: Hinzufügen

en: Country
de_DE: Land

en: Region
de_DE: Bundesland

en: Image file
de_DE: Bilddatei

en: Add this photo
de_DE: Füge das Foto hinzu

en: Delete photo
de_DE: Foto löschen

en: Delete this photo
de_DE: Dieses Foto löschen

en: Release this mail?
de_DE: Diese Mail freigeben?

en: Number of daily registrations
de_DE: Anzahl tägliche Registrierung

en: Entries already exist
de_DE: Einträge sind bereits vorhanden

en: Entries active (<3 month)
de_DE: Einträge aktiv (<3 Monat)

en: Hourly traffic (local time)
de_DE: Stündlicher Verkehr (Ortszeit)

en: Traffic on the week
de_DE: Aktivitäten in der aktuellen Woche

en: sun
de_DE: Sonntag

en: mon
de_DE: Montag

en: tue
de_DE: Dienstag

en: wed
de_DE: Mittwoch

en: thu
de_DE: Donnerstag

en: fri
de_DE: Freitag

en: sat
de_DE: Samstag

en: Main photo
de_DE: Hauptfoto

en: incomplete fields or error
de_DE: unvollständige Felder oder Fehler

en: Nickname unavailable
de_DE: Nickname ist nicht verfügbar

en: New Passwords are differents
de_DE: Das neue Passwort ist unterschiedlich

en: The original password is wrong
de_DE: Das Originalpasswort ist falsch

en: Write and press <Enter>
de_DE: Schreibe und drücke <Enter>

en: Chat request sent. Wait ...
de_DE: Chatanfrage gesendet. bitte warten ...

en: Chat request accepted. You can start...
de_DE: Chatanfrage wurde aktzeptiert. Du kannst nun starten ...

en: This chat is not currently available
de_DE: Dieser Chat ist derzeit nicht verfügbar

en: You have a chat request
de_DE: Du hast eine Chatanfrage

en: Your contact closed his window.
de_DE: Dein Kontakt hat das Fenster geschlossen.

en: A free powerful and exhaustive dating plugin with private messaging, webcam chat, search by profile and automatic sending of email. No third party.
de_DE: Ein kostenloses, leistungsstarkes und umfassendes Dating-Plugin mit privatem Messaging, Webcam-Chat, Suche nach Profil und automatischem Versand von E-Mails. Keine dritte Partei.

en: Serious relationship
de_DE: ernsthafte Beziehung

en: Open relationship
de_DE: offene Beziehung

en: Friendship
de_DE: Freundschaft

en: a man
de_DE: ein Mann

en: a woman
de_DE: eine Frau

en: Rencontre - General
de_DE: Rencontre - Allgemein

en: Rencontre - Jail
de_DE: Rencontre - Junk

en: Rencontre - Countries
de_DE: Rencontre - Städte

en: Rencontre - Custom
de_DE: Rencontre - Benutzerdefiniert

en: Custom
de_DE: benutzerdefiniert

en: Change password
de_DE: Passwort ändern

en: Former
de_DE: Ehemalige

en: New
de_DE: Neu

en: Retype the new
de_DE: Gib die neue

en: No beep on the chat
de_DE: Töne im Chat ausschalten

en: No email from this site
de_DE: Keine EMail für diese Seite

en: home page and search
de_DE: Startseite und Suche

en: home page, search and message
de_DE: Startseite, Suche und Nachrichten

en: This action will result in the complete deletion of your account and everything about you from our server. We do not keep historical accounts.
de_DE: Diese Aktion führt zur vollständigen Löschung Deines Kontos und aller Daten über Dich auf unserem Server. Wir führen keine historischen Aufzeichnungen.

en: Delete Account
de_DE: Account löschen

en: Email
de_DE: EMail

en: Hello
de_DE: Hallo

en: You should confirm your email with this link
de_DE: Bestätige Deine EMail mit diesem Link

en: You have received a contact request from
de_DE: Du hast eine Kontaktanfrage erhalten von

en: You have
de_DE: Du hast

en: messages
de_DE: Nachrichten

en: message
de_DE: Nachricht

en: in your inbox.
de_DE: In Deiner Inbox

en: Ask for a contact
de_DE: Frage nach Kontakt

en: Send a message
de_DE: Nachricht schreiben

en: Your profile has been visited
de_DE: Jemand hat sich Dein Profil angeschaut

en: time
de_DE: Zeit

en: Here's a selection of members that may interest you
de_DE: Diese Mitglieder könnten dich interessieren

en: Do not hesitate to send us your comments.
de_DE: Zögere nicht uns Deinen Kommentar zu schicken.

en: Inbox
de_DE: Postfach

en: Answer
de_DE: Antwort

en: Delete the conversation
de_DE: Nachrichten löschen

en: Send a message to
de_DE: Nachricht schreiben an

en: Accept
de_DE: Akzeptieren

en: Ignore
de_DE: Ignorieren

en: Your email is validated
de_DE: Deine Mailadresse wurde bestätigt

en: Welcome to %s. You will stay hidden without interaction to other members as long as your account is not completed.
de_DE: Willkommen bei %s. Dein Profil bleibt versteckt für andere Mitglieder, bis Du alle Einstellungen in Deinem Profil abgeschlossen hast.

en: You have 24 hours to confirm your email.
de_DE: Du hast 24 Stunden Zeit Deine Registrierung zu bestätigen. Prüfe Dein Mailpostfach!

en: Some required fields in your profile are incomplete. Thank you to fill them in.
de_DE: Einige Pflichtfelder in Ihrem Profil sind unvollständig. Vielen Dank, dass Sie sie ausfüllen.

en: Featured profiles
de_DE: bevorzugtes Profil

en: New entrants
de_DE: neue Mitglieder

en: My favourites
de_DE: Meine Favoriten

en: Block
de_DE: Glock

en: Unblock
de_DE: entsperren

en: Report a fake profile or inappropriate content
de_DE: Ein gefälschtes Profil oder unangemessenen Inhalt melden

en: Report
de_DE: Bericht

en: Add to my favorites
de_DE: Zu meinen Favoriten hinzufügen

en: Favorite
de_DE: Favorit

en: Delete from my favorites
de_DE: Aus meiner Favoritenliste entfernen

en: Click the photo
de_DE: Klick auf das Foto

en: You are limited
de_DE: Dein Profil ist eingeschränkt

en: welcome to the site
de_DE: willkommen auf der Seite

en: Gender
de_DE: Geschlecht

en: City
de_DE: Stadt

en: Relation
de_DE: Beziehung

en: Word in the ad
de_DE: Wort in der Biografie

en: Only with picture
de_DE: Nur mit Foto

en: The
de_DE: Die

en: Quick Search
de_DE: Schnellsuche

en: From
de_DE: von

en: To
de_DE: Bis

en: After
de_DE: Danach

en: Before
de_DE: Bevor
