Register Plus Redux 3.6.21 - en to fr translation catalogue (213 entries)

en:  after
fr:  après

en:  and/or
fr:  et/ou

en:  or
fr:  ou

en: <strong>ERROR</strong>: Please accept the %s
fr: <strong>ERREUR</strong>: Veuillez accepter le/la %s

en: <strong>ERROR</strong>: Please complete %s.
fr: <strong>ERREUR</strong>: Veuillez compléter %s.

en: <strong>ERROR</strong>: Please confirm your e-mail address.
fr: <strong>ERREUR</strong>: Veuillez confirmer votre adresse e-mail.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a password.
fr: <strong>ERREUR</strong>: Veuillez entrer votre mot de passe.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter an invitation code.
fr: <strong>ERREUR</strong>: Veuillez entrer le code d'invitation.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter some information about yourself.
fr: <strong>ERREUR</strong>: Veuillez entrer quelques informations à propos de vous.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter your AIM username.
fr: <strong>ERREUR</strong>: Veuillez entrer votre identifiant AIM.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter your Jabber / Google Talk username.
fr: <strong>ERREUR</strong>: Veuillez entrer votre identifiant Jabber / Google Talk.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter your Yahoo IM username.
fr: <strong>ERREUR</strong>: Veuillez entrer votre identifiant Yahoo IM.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter your first name.
fr: <strong>ERREUR</strong>: Veuillez entrer votre prénom.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter your last name.
fr: <strong>ERREUR</strong>: Veuillez entrer votre nom de famille.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter your website URL.
fr: <strong>ERREUR</strong>: Veuillez entrer l'URL de votre site web.

en: <strong>ERROR</strong>: That invitation code is invalid.
fr: <strong>ERREUR</strong>: Ce code d'invitation n'est pas valide.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered, please choose another one.
fr: <strong>ERREUR</strong>: Cet identifiant est déjà utilisé et inscrit, choisissez en un autre.

en: <strong>ERROR</strong>: Your e-mail address does not match.
fr: <strong>ERREUR</strong>: Les adresses e-mail ne sont pas identiques.

en: <strong>ERROR</strong>: Your password does not match.
fr: <strong>ERREUR</strong>: Les mots de passe ne sont pas identiques.

en: <strong>ERROR</strong>: Your password must be at least %d characters in length.
fr: <strong>ERREUR</strong>: Votre mot de passe doit comporter au moins %d caractères.

en: A verification code will be sent to any new users email address, new users will not be able to login or reset their password until they have completed the verification process. Administrators may authorize new users from the Unverified Users Page at their own discretion.
fr: Un code de vérification sera envoyé à l'adresse email de tout nouvel utilisateur; les nouveaux utilisateurs ne seront pas autorisés à s'identifier ou changer leur mot de passe tant qu'ils n'ont pas terminé le processus de vérification. Un administrateur peut autoriser les nouveaux utilisateurs sur la page des utilisateurs non-vérifiés à leur propre discrétion.

en: About Yourself
fr: A propos de vous

en: Add Code
fr: Ajouter un code

en: Add Field
fr: Ajout de champ

en: Add a new custom field.
fr: Ajout d'un nouveau champ personnalisé.

en: Add a new invitation code
fr: Ajouter un nouveau code d'invitation

en: Add asterisk to left of all required field's name.
fr: Ajout d'un astérisque à gauche des noms de tous les champs requis

en: Additional Fields
fr: Champs supplémentaires

en: Additional Information
fr: Informations complémentaires

en: Admin Message
fr: Message à l'administrateur

en: Admin Notification
fr: Notification à l'administrateur

en: Admin Notification Settings
fr: Paramètres de notification à l'administrateur

en: Admin Verification
fr: Vérification par un administrateur

en: All unverified users will automatically be deleted after the Grace Period specified, to disable this process enter 0 to never automatically delete unverified users.
fr: Tous les utilisateurs non vérifiés  seront supprimés après la période de grâce; pour empêcher ce processus, entrer 0 pour ne jamais supprimer les comptes des utilisateurs non-vérifiés.

en: Apply
fr: Appliquer

en: Apply default Wordpress 3.0.1 styling to all fields.
fr: Application des styles par défaut de Wordpress 3 à tous les champs

en: Approve
fr: Approbation

en: Approve Selected Users
fr: Approuver les utilisateurs sélectionnés

en: Apr
fr: Avr

en: Aug
fr: Aou

en: Auto-Complete Queries
fr: Requètes d'alimentation automatique

en: Bad
fr: Mauvais

en: Bulk Actions
fr: Actions groupées

en: CSS Rule Example:
fr: Exemple de règle CSS:

en: Checkbox Fields
fr: Champ à choix multiples

en: Confirm E-mail
fr: E-mail de confirmation

en: Confirm Email
fr: E-mail de confirmation

en: Confirm Password
fr: Mot de passe de confirmation

en: Convert new lines to &lt;br /&gt; tags (HTML only)
fr: Convertir les sauts de lignes en tags &lt;br /&gt; tags (HTML seulement)

en: Current Month
fr: Mois courant

en: Custom Admin Notification
fr: Notification personnalisée à l'administrateur

en: Custom CSS for Register & Login Pages
fr: CSS personnalisées pour les pages d'inscription et de connexion

en: Custom Login CSS
fr: CSS personnalisées pour la connexion

en: Custom Logo URL
fr: URL du logo personnalisé

en: Custom Logo will be shown on Registration and Login Forms in place of the default Wordpress logo. For the best results custom logo should not exceed 350px width.
fr: Le logo personnalisé sera affiché sur les formulaires d'inscription et de connexion à la place du logo Wordpress par défaut. Pour obtenir les meilleurs résultats, le logo personnalisé ne devrait pas dépasser 350px de large.

en: Custom New User Message
fr: Message personnalisé pour un nouvel utilisateur

en: Custom Register CSS
fr: CSS personnalisées pour l'inscription

en: Custom Verification Message
fr: Message personnalisé de vérification

en: Custom fields with non-english characters may not work, this hack will stop sanitizing the custom field name which may resolve this issue.
fr: Les champs personnalisés avec des signes diacritiques (non-anglais) peuvent ne pas fonctionner, cette astuce va modifier le nom du champ personnalisé pour solutionner ce problème.

en: Date Field
fr: Champ de type date

en: Date Field Settings
fr: Paramètres de champs de type date

en: Date Format
fr: Format de date

en: Dec
fr: Déc

en: Default Month
fr: Mois par défaut

en: Default Year
fr: Année par défaut

en: Delete
fr: Suppression

en: Delete Selected Users
fr: Supprimer les utilisateurs sélectionnés

en: Disclaimer
fr: Clauses de décharge

en: Disclaimer Content
fr: Contenu des clauses de décharge

en: Disclaimer Title
fr: Titre des clauses de décharge

en: Do NOT send administrator an email whenever a new user is created by an administrator
fr: NE PAS envoyer de message à l'administrateur si un utlisateur est inscrit par un administrateur

en: Do NOT send administrator an email whenever a new user registers
fr: NE PAS envoyer de message à l'administrateur après une nouvelle inscription

en: Do NOT send user an email after they are registered
fr: NE PAS envoyer de message à l'utilisateur après son inscription

en: Do NOT send user an email when created by an administrator
fr: NE PAS envoyer de message lorsque le compte est créé par un administrateur

en: Do not open URL files.
fr: Ne pas ouvrir les fichiers accédés par URL.

en: Do not sanitize keys.
fr: Ne pas corriger les clés.

en: Edit
fr: Modifier

en: Email Verification
fr: Vérification par e-mail

en: Empty
fr: Vide

en: Enable...
fr: Activation...

en: Enforce case-sensitivity of invitation codes.
fr: Forcer le contrôle de casse des codes d'invitation.

en: Enhances the user registration process with complete customization and additional administration options.
fr: Améliore le processus d'inscription des utilisateurs par une personnalisation complète et l'ajout d'options d'administration.

en: Enter additional fields to show on the User Profile and/or Registration Pages. Additional fields will be shown after existing profile fields on User Profile, and after selected profile fields on Registration Page but before Password, Invitation Code, Disclaimer, License Agreement, or Privacy Policy (if any of those fields are enabled). Options must be entered for Select, Checkbox, and Radio fields. Options should be entered with commas seperating each possible value. For example, a Radio field named "Gender" could have the following options, "Male,Female".
fr: Entrer des champs supplémentaires à afficher dans le profil d'utilisateur et/ou page d'inscription. Les champs supplémentaires seront affichés après les champs existants dans le profil de l'utilisateur et après les champs de profil sélectionnés sur la page d'inscription mais avant le mot de passe, le code d'invitation, les clauses de décharge, l'accord de licence ou les clauses de confidentialité (si l'un de ces champs est coché). Les options doivent être entrées pour les choix, les boîtes à cocher et les boutons radio. Les options doivent être entrées avec des virgules séparant les valeurs possibles. Par exemple, un bouton radio intitulé "Sexe" peut avoir les options suivantes "Homme,Femme".

en: Example Query URL
fr: Exemple d'URL de requète

en: Feb
fr: Fév

en: First Day of the Week
fr: Premier jour de la semaine

en: First Name
fr: Prénom

en: First Selectable Date
fr: Première date possible

en: For any custom fields, use your custom field label with the text all lowercase, using underscores instead of spaces. For example if your custom field was "Middle Name" your query key would be %middle_name%
fr: Pour tout champ personnalisé, utiliser le libellé du champ en caractères minuscules, en utilisant le blanc souligné à la place de l'espace. Par exemple, si votre champ personnalisé est "Deuxième prénom" votre clé de requète sera %deuxieme_prenom%

en: Friday
fr: Vendredi

en: From Email
fr: E-mail de l'expéditeur

en: From Name
fr: Nom de l'expéditeur

en: From:
fr: De:

en: Good
fr: Bon

en: Grace Period
fr: Période de grâce

en: Hacks & Fixes
fr: Astuces et corrections

en: Have an invitation code? Enter it here. (This is not required)
fr: Vous avez un code d'invitation? Entrez le ici? (Ceci n'est pas requis)

en: Hidden Field
fr: Champ caché

en: Invitation Code
fr: Code d'invitation

en: Last Name
fr: Nom

en: License Agreement
fr: Accord de licence

en: License Agreement Content
fr: Contenu de l'accord de licence

en: License Agreement Title
fr: Titre de l'accord de licence

en: Login URL
fr: URL de connexion

en: May
fr: Mai

en: Minimum password length:
fr: Longueur minimale du mot de passe:

en: Mismatch
fr: Différents

en: Moderate all new user registrations...
fr: Modération de toutes les nouvelles inscriptions...

en: Monday
fr: Lundi

en: Move this Field Down
fr: Déplacer ce champ vers le bas

en: Move this Field Up
fr: Déplacer ce champ vers le haut

en: Name
fr: Nom

en: New User Message
fr: Message pour un nouvel utilisateur

en: New User Message Settings
fr: Paramètres des messages pour un nouvel utilisateur

en: New User Registered
fr: Nouvel utilisateur inscrit

en: New users will not be able to login or reset their password until they have been authorized by an administrator from the Unverified Users Page. If both verification options are enabled, users will not be able to login until an administrator authorizes them, regardless of whether they complete the email verification process.
fr: Un nouvel utilisateur ne peut se connecter ou changer son mot de passe qu'après avoir été autorisé par un administrateur sur la page des utilisateurs non-vérifiés. Si les deux options de vérifications sont cochées, un utilisateur ne pourra pas se connecter avant une autorisation d'un administrateur, même si le processus de vérification par email est terminé.

en: No message will be sent to administrator whether a user is registered or created.
fr: Aucun message n'est envoyé vers l'administrateur lors de l'inscription ou de la création d'un utilisateur.

en: No message will be sent to user whether they are registered or created by an administrator.
fr: Aucun message n'est envoyé vers l'utilisateur s'il est inscrit ou créé par un administrateur.

en: Non-English Custom Fields
fr: Champs supplémentaires avec signes diacritiques (non-anglais)

en: Password
fr: Mot de passe

en: Please verify your account using the verification link sent to your email address.
fr: Veuillez vérifier votre compte en utilisant le lien de vérification envoyé à votre adresse e-mail.

en: Preview Registraton Page
fr: Prévisualiser la page d'inscription

en: Privacy Policy
fr: Clauses de confidentialité

en: Privacy Policy Content
fr: Contenu des clauses de confidentialité

en: Privacy Policy Title
fr: Titre des clauses de confidentialité

en: Profile
fr: Profil

en: Profile Fields
fr: Champs du profil

en: Radio Fields
fr: Boutons radio

en: Register Plus Redux Settings
fr: Paramètres de Register Plus Redux

en: Register Plus Redux requires WordPress 3.0 or greater. You are currently using WordPress %s, please upgrade or deactivate Register Plus Redux.
fr: Register Plus Redux exige WordPress version 3.0 ou ultérieure. Vous utilisez actuellement WordPress %s, veuillez changer de version ou désactiver Register Plus Redux.

en: Registered
fr: Inscrit

en: Registration
fr: Inscription

en: Registration Page
fr: Page d'inscription

en: Remove Code
fr: Supprimer le code

en: Remove Field
fr: Supprimer un champ

en: Remove Logo
fr: Supprimer le logo

en: Replacement Keywords
fr: Mots clés à utiliser

en: Require
fr: Requis

en: Require Agreement
fr: Exiger l'approbation de l'accord de licence

en: Require new user enter one of the following invitation codes to register.
fr: Exiger que tout nouvel utilisateur entre un des codes d'invitation suivants pour s'inscrire.

en: Require new users enter a password during registration...
fr: Exiger que tout nouvel utilisateur entre un mot de passe durant l'inscription...

en: Require new users to enter e-mail address twice during registration.
fr: Exiger que l'utilisateur entre deux fois son adresse e-mail lors l'inscription.

en: Required Fields Asterisk
fr: Astérisque pour les champs requis

en: Required Fields Style Rules
fr: Règles de styles pour les champs requis

en: Restore Default
fr: Restaurer les valeurs par défaut

en: Saturday
fr: Samedi

en: Save Changes
fr: Sauvegarder les changements

en: Select Field
fr: Sélectionner un type de champ

en: Select which fields to show on the Registration Page. Users will not be able to register without completing any fields marked required.
fr: Choisir les champs à afficher sur la page d'inscription. Les utilisateurs ne seront pas autorisés à s'inscrire sans remplir les champs requis marqués d'un astérisque.

en: Send E-mail Verification
fr: Envoi de message de vérification

en: Send E-mail Verification to Selected Users
fr: Envoyer un message de vérification aux utilisateurs sélectionnés

en: Send as HTML
fr: Envoyer comme document HTML

en: Settings
fr: Paramètres

en: Settings Saved
fr: Paramètres sauvegardés

en: Share a little biographical information to fill out your profile. This may be shown publicly.
fr: Partagez un peu d'information biographique pour compléter votre profil. Ceci peut être montré publiquement.

en: Short
fr: Court

en: Show
fr: Affichés

en: Show Disclaimer during registration...
fr: Afficher les clauses de décharge lors de l'inscription...

en: Show Invitation Code Tracking widget on Dashboard.
fr: Afficher le suivi des codes d'invitation dans le Tableau de bord.

en: Show License Agreement during registration...
fr: Afficher l'accord de licence durant l'inscription...

en: Show Privacy Policy during registration...
fr: Afficher les clauses de confidentialité

en: Show password strength meter...
fr: Indication de l'efficacité du mot de passe...

en: Some PHP configurations do not allow accessing URL objects like files (allow_url_fopen=disabled in php.ini), this hack will stop trying to open URL files as if they were local files. Custom logo must be exactly 326x67 with this hack enabled, otherwise it will be cropped.
fr: Certaines configurations PHP n'autorisent pas l'accès par URL à des objets comme les fichiers (allow_url_fopen=disabled dans php.ini), cette astuce arretera les tentatives d'ouvertures de fichiers par URL comme s'ils étaient des fichiers locaux. Les logos personnalisés doivent avoir exactement les dimensions 326x67 avec cette astuce activée, sinon le logo sera recadré.

en: Starting Tabindex
fr: Début de Tabindex

en: Strong
fr: Fort

en: Subject
fr: Sujet

en: Subject:
fr: Sujet:

en: Summary
fr: Résumé

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Temp Username
fr: Identifiant temporaire

en: Text Area
fr: Champ de type texte (area)

en: Text Field
fr: Champ de type texte

en: Thank you %s, your account has been verified, please login.
fr: Merci %s, votre compte a été vérifié. Veuillez vous connecter.

en: The first field added will have this tabindex, the tabindex will incriment by 1 for each additional field. Enter 0 to remove all tabindex's.
fr: Le premier champ ajouté aura le tabindex ci-dessus; le tabindex sera incrémenté de 1 à chaque ajout de champ. Entrer 0 pour supprimer tous les tabindex.

en: The following message will be sent when a user is
fr: Le message suivant sera envoyé si un utilisateur est

en: The following message will be sent when a user is registered:
fr: Ce message sera envoyé lorqu'un utilisateur s'est inscrit :

en: The following message will be shown to users after registering (or verifying their email if both verification options are enabled). You may include HTML in this message.
fr: Le message suivant sera montré à l'utilisateur après inscription (ou vérification par email si les deux options de vérification sont cochées). Vous pouvez inclure du code HTML dans le message.

en: The following message will be shown to users after registering. You may include HTML in this message.
fr: Le message suivant sera montré à l'utilisateur après inscription. Vous pouvez inclure du code HTML dans le message.

en: There is another active plugin that is conflicting with Register Plus Redux. The conflicting plugin is creating its own wp_new_user_notification function, this function is used to alter the messages sent out following the creation of a new user. Please refer to <a href='http://radiok.info/blog/wp_new_user_notification-conflicts/'>http://radiok.info/blog/wp_new_user_notification-conflicts/</a> for help resolving this issue.
fr: Un autre plugin actif est en conflit avec Register Plus Redux. Le plugin litigieux crée sa propre fonction wp_new_user_notification, cette fonction est utilisée pour modifier les messages envoyés après la création d'un nouveau compte d'utilisateur. Veuillez vous référer à <a href='http://radiok.info/blog/wp_new_user_notification-conflicts/'>http://radiok.info/blog/wp_new_user_notification-conflicts/</a> pour de l'aide à la résolution de ce problème.

en: This website is currently closed to public registrations. You will need an invitation code to register.
fr: Ce site web est actuellement fermé aux inscriptions publiques. Vous devez avoir un code d'invitation pour pouvoir vous inscrire.

en: This will redirect the users login after registration.
fr: Ceci redirigera la connexion de l'utilisateur après l'inscription.

en: Thursday
fr: Jeudi

en: To:
fr: A:

en: Tuesday
fr: Mardi

en: URL Field
fr: Champ de type URL

en: URL File Access is Disabled
fr: Accès aux fichiers par URL

en: Unverified Users
fr: Utilisateurs non-vérifiés

en: Upload a new logo:
fr: Télécharger un nouveau logo:

en: Use Default Style Rules
fr: Utilisation des règles de styles par defaut

en: Use invitation codes to track or authorize new user registration...
fr: Utilisation de codes d'invitation pour suivre et autoriser de nouvelles inscriptions...

en: User Message
fr: Message à l'utilisateur

en: User Set Password
fr: Mot de passe de l'utilisateur

en: Username
fr: Identifiant

en: Users approved.
fr: Utilisateurs approuvés.

en: Users deleted.
fr: Utilisateurs supprimés.

en: Verification Sent
fr: Vérification envoyée

en: Verification emails sent.
fr: Messages de vérification envoyés.

en: Verified
fr: Vérifié

en: Verify Your Account
fr: Vérifier votre compte

en: Verify all new users email address...
fr: Vérification des adresses e-mail de tous les nouveaux utilisateurs...

en: Website
fr: Site web

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: You can now link to the registration page with queries to autocomplete specific fields for the user. I have included the query keys below and an example of a query URL.
fr: Vous pouvez maintenant lier à la page d'inscription des requètes pour alimenter automatiquement des champs spécifiques pour l'utilisateur. J'ai inclus ci-dessous les mots-clés de requète et un exemple de requète sous forme d'URL.

en: You cannot edit that user.
fr: Vous ne pourvez pas modifier cet utilisateur.

en: You must Save Changes to remove logo.
fr: Vous devez sauvegarder les modifications pour supprimer le logo.

en: You must Save Changes to upload logo.
fr: Vous devez sauvegarder les changements pour télécharger le logo.

en: Your Login Information
fr: Vos informations de connexion

en: Your account will be reviewed by an administrator and you will be notified when it is activated.
fr: Votre compte va être vérifié par un administrateur et vous serez averti lorsqu'il sera activé.

en: Your password must be at least %d characters long. To make your password stronger, use upper and lower case letters, numbers, and the following symbols !@#$%%^&amp;*()
fr: Votre mot de passe doit comporter au moins %d caracteres. Pour rendre votre mot de passe plus efficace, utilisez des catactères majuscules et minuscules, des chiffres et les symbôles suivants !@#$%%^&amp;*()

en: an administrator has approved the new user
fr: un administrateur a approuvé l'inscription du nouvel utilisateur

en: created
fr: créé

en: days
fr: jours

en: registered
fr: inscrit
