PublishPress Planner 4.0.2 - en to tr_TR translation catalogue (672 entries)

en:  <a href="%s">Add fields to get started</a>.
tr_TR:  <a href="%s">Başlamak için alan ekleyin</a>.

en:  Encourage your site administrator to configure your editorial workflow by adding editorial fields.
tr_TR: Site yöneticinizi editoryal iş akışınızı yapılandırması için editoryal alanlar eklemeye teşvik edin.

en:  Scheduled
tr_TR:  Planlandı

en:  Scheduled, but late
tr_TR:  Planlandı, ancak gecikti

en: "Notify me"
tr_TR: "Beni bilgilendir"

en: %1$s #%2$s "%3$s" was moved to the trash by %4$s %5$s
tr_TR:  %4$s %5$s tarafından %1$s #%2$s “%3$s” çöp kutusuna taşındı

en: %1$s #%2$s "%3$s" was published by %4$s %5$s
tr_TR:  %4$s %5$s tarafından %1$s #%2$s “%3$s” yayınlandı

en: %1$s #%2$s "%3$s" was restored from trash by %4$s %5$s
tr_TR: %1$s #%2$s "%3$s" çöp kutusundan %4$s %5$s tarafından geri yüklendi

en: %1$s #%2$s "%3$s" was unpublished by %4$s %5$s
tr_TR:  %4$s %5$s tarafından %1$s #%2$s “%3$s” yayınlanmadı

en: %1$s (%2$s ) said on %3$s at %4$s:
tr_TR: %1$s (%2$s ) %4$s te %3$s söyledi:

en: %1$s at %2$s
tr_TR: %2$s de %1$s

en: %1$s last updated on %2$s
tr_TR: %1$s en son %2$s tarihinde güncellendi

en: %1s weeks
tr_TR: %1s hafta

en: %d Group | %d Groups
tr_TR[0]: %d Grup
tr_TR[1]: %d Gruplar

en: %d Role | %d Roles
tr_TR[0]: %d Rol
tr_TR[1]: %d Rolleri

en: %d User | %d Users
tr_TR[0]: %d Kullanıcı
tr_TR[1]: %d Kullanıcılar

en: %d week
tr_TR: %d hafta

en: %d weeks
tr_TR: %d haftalar

en: %s could not be created
tr_TR: %s oluşturulamadı

en: %s created successfully. <a href="%s" target="_blank">Edit %s</a>
tr_TR: %s başarıyla oluşturuldu. <a href="%s" target="_blank">Edit %s</a>

en: %s notification found. | %s notifications found.
tr_TR[0]: %s bildirimi bulundu.
tr_TR[1]: %s bildirimleri bulundu.

en: %s notification workflow moved to the Trash. | %s notification workflows moved to the Trash.
tr_TR[0]: %s bildirim iş akışı Çöp Kutusuna taşındı.
tr_TR[1]: %s bildirim iş akışları Çöp Kutusuna taşındı.

en: %s notification workflow not updated, somebody is editing it. | %s notification workflows not updated, somebody is editing them.
tr_TR[0]: %s bildirim iş akışı güncellenmedi, birisi onu düzenliyor.
tr_TR[1]: %s bildirim iş akışları güncellenmedi, birisi onları düzenliyor.

en: %s notification workflow permanently deleted. | %s notification workflows permanently deleted.
tr_TR[0]: %s bildirim iş akışı kalıcı olarak silindi.
tr_TR[1]: %s bildirim iş akışları kalıcı olarak silindi.

en: %s notification workflow restored from the Trash. | %s notification workflows restored from the Trash.
tr_TR[0]: %s bildirim iş akışı Çöp Kutusundan geri yüklendi.
tr_TR[1]: %s bildirim iş akışları Çöp Kutusundan geri yüklendi.

en: %s notification workflow updated. | %s notification workflows updated.
tr_TR[0]: %s bildirim akışı güncellendi.|%s bildirim akışları güncellendi.
tr_TR[1]: %s bildirim akışı güncellendi.|%s bildirim akışları güncellendi.

en: (Hide all)
tr_TR: (Tümünü Gizle)

en: (no title)
tr_TR: (başlık yok)

en: - any status -
tr_TR: - herhangi bir durum -

en: -- Select %s --
tr_TR: -- %s seçin --

en: -- Select a user --
tr_TR: -- Bir kullanıcı seçin --

en: 1 notification workflow not updated, somebody is editing it.
tr_TR: 1 bildirim akışı güncellenmedi, biri bunu düzenliyor.

en: <p><strong>For more information:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/calendar/">Calendar Documentation</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress on Github</a></p>
tr_TR: <p><strong>Daha fazla bilgi için:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/calendar/">Takvim Belgeleri</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">GitHub'da PublishPress</a></p>

en: <p><strong>For more information:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/editorial-comments/">Editorial Comments Documentation</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress on Github</a></p>
tr_TR: <p><strong>Daha fazla bilgi için:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/editorial-comments/">Editoryal Yorumlar Belgeleri</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">GitHub'da PublishPress</a></p>

en: <p><strong>For more information:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/editorial-metadata/">Editorial Fields Documentation</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress on Github</a></p>
tr_TR: <p><strong>Daha fazla bilgi için:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/editorial-metadata/">Editoryal Alanlar Belgeleri</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">Github'da PublishPress</a></p>

en: <p><strong>For more information:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/notifications/">Notifications Documentation</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress on Github</a></p>
tr_TR: <p><strong>Daha fazla bilgi için:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/notifications/">Bildirimler Belgeleri</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">Github'da PublishPress</a></p>

en: <p>Editorial comments help you cut down on email overload and keep the conversation close to where it matters: your content. Threaded commenting in the admin, similar to what you find at the end of a blog post, allows writers and editors to privately leave feedback and discuss what needs to be changed before publication.</p><p>Anyone with access to view the story in progress will also have the ability to comment on it. If you have notifications enabled, those following the post will receive an email every time a comment is left.</p>
tr_TR: <p>Editoryal yorumlar, e-posta aşırı yüklenmenizi azaltmanıza ve konuşmayı önemli yerlerde tutmanıza yardımcı olur: içeriğiniz. Yönetici panelindeki ipuçları, bir blog yazısının sonunda bulduğunuz gibi, yazarların ve editörlerin yayımlanmadan önce neyin değiştirilmesi gerektiğini özel olarak geri bildirim bırakmalarına ve tartışmalarına olanak tanır.</p><p>İlerleyen hikayeyi görüntüleme erişimi olan herkes de buna yorum yapma yeteneğine sahip olacaktır. Bildirimler etkinse, gönderiyi takip edenler her yorum bırakıldığında bir e-posta alacaktır.</p>

en: <p>Keep track of important details about your content with editorial fields. This feature allows you to create as many date, text, number, etc. fields as you like, and then use them to store information like contact details or the location of an interview.</p><p>Once you’ve set your fields up, editorial fields integrates with both the calendar and the content overview. Make an editorial fields item visible to have it appear to the rest of your team. Keep it hidden to restrict the information between the writer and their editor.</p>
tr_TR: <p>İçeriğinizle ilgili önemli ayrıntıları editoryal alanlarla takip edin. Bu özellik, istediğiniz kadar tarih, metin, sayı vb. alan oluşturmanızı sağlar ve ardından iletişim bilgileri veya bir görüşmenin yeri gibi bilgileri saklamak için kullanabilirsiniz.</p><p>Alanlarınızı ayarladıktan sonra, editoryal alanlar hem takvimle hem de içerik genel görünümüyle entegre olur. Editoryal alan öğesini görünür kılmak, ekibinizin geri kalanına görünmesini sağlar. Yazarı ve editörünüze bilgi kısıtlamak için gizli tutun.</p>

en: <p>Notifications ensure you keep up to date with progress your most important content. Users can be subscribed to notifications on a post one by one or by selecting roles.</p><p>When enabled, notifications can be sent when a post changes status or an editorial comment is left by a writer or an editor.</p>
tr_TR: <p>Bildirimler, en önemli içeriğinizin ilerlemesiyle güncel kalmanızı sağlar. Kullanıcılar, bir gönderiye tek tek ya da rollerini seçerek bildirimlere abone olabilir.</p><p>Açık olduğunda, bir gönderinin durumu değiştiğinde veya bir yazar ya da editör tarafından editoryal bir yorum bırakıldığında bildirimler gönderilebilir.</p>

en: <p>The calendar is a convenient week-by-week or month-by-month view into your content. Quickly see which stories are on track to being published on time, and which will need extra effort.</p>
tr_TR: <p>Takvim, içeriğinizi haftalık veya aylık olarak görüntülemenizi sağlayan kullanışlı bir araçtır. Hangi hikayelerin zamanında yayımlanmak üzere yolda olduğunu ve hangilerinin ekstra çaba gerektireceğini hızlıca görün.</p>

en: == %s Details ==
tr_TR: == %s Ayrıntılar ==

en: == Actions ==
tr_TR: == Eylemler ==

en: A new %1$s (#%2$s "%3$s" ) was created by %4$s %5$s
tr_TR:  %4$s %5$s tarafından yeni bir %1$s (#%2$s "%3$s" ) oluşturuldu

en: A new editorial comment was added to %3$s #%1$s "%2$s"
tr_TR:  %3$s #%1$s “%2$s” e yeni bir editoryal yorum eklenti

en: About
tr_TR: Hakkında

en: Access denied
tr_TR: Erişim reddedildi

en: Action nonce not found.
tr_TR: Tek seferlik eylem bulunamadı.

en: Active Notifications
tr_TR: Bildirimleri Etkinleştir

en: Add Another Option
tr_TR: Başka Bir Seçenek Ekle

en: Add Column
tr_TR: Sütun Ekle

en: Add Comment
tr_TR: Yorum Ekle

en: Add Filter
tr_TR: Filtre Ekle

en: Add New
tr_TR: Yeni Ekle

en: Add New %s
tr_TR: Yeni %s Ekle

en: Add New Editorial Fields
tr_TR: Yeni Editöryal Alanlar Ekle

en: Add New Editorial fields term
tr_TR: Yeni Editöryel alanlar terimi ekle

en: Add New Notification
tr_TR: Yeni Bildirim Ekle

en: Add a list of taxonomy-slugs separated by comma that should not be loaded by the Taxonomy content filter when adding a new Notification Workflow.
tr_TR: Yeni Bir Bildirim İş Akışı eklerken, Taxonomy içerik filtresi tarafından yüklenmemesi gereken virgülle ayrılmış bir taksonomi slugları listesi ekleyin.

en: Add an editorial comment
tr_TR: Bir editoryal bir yorum ekleyin

en: Add content for %s
tr_TR:  %s için içerik ekleyin

en: Add editorial comment: %s
tr_TR: Editoryal yorum ekle: %s

en: Add to post types
tr_TR: Gönderi türlerine ekle

en: Advanced Notifications
tr_TR: Gelişmiş Bildirimler

en: All
tr_TR: Tümü

en: All %s
tr_TR: Tüm %s

en: All Actions
tr_TR: Tüm Eylemler

en: All Channels
tr_TR: Tüm Kanallar

en: All Editorial Fields
tr_TR: Tüm Editöryal Alanlar

en: All Posts
tr_TR: Tüm Yazılar

en: All Receivers
tr_TR: Tüm Alıcılar

en: All Statuses
tr_TR: Tüm Durumlar

en: All Users
tr_TR: Tüm Kullanıcılar

en: All Workflows
tr_TR: Tüm İş Akışları

en: All authors
tr_TR: Tüm Yazarlar

en: All categories
tr_TR: Tüm kategoriler

en: All channels
tr_TR: Tüm kanallar

en: All events
tr_TR: Bütün etkinlikler

en: All options value and labels are required.
tr_TR: Tüm seçenek değerleri ve etiketler gereklidir.

en: All post types
tr_TR: Tüm gönderi türleri

en: All posts
tr_TR: Tüm gönderiler

en: All status
tr_TR: Tüm durumlar

en: All statuses
tr_TR: Tüm durumlar

en: All tags
tr_TR: Tüm Etiketler

en: All types
tr_TR: Tüm Türler

en: Allow public access to subscriptions in iCal or Google Calendar
tr_TR: ICal veya Google Takvimdeki aboneliklere herkesin erişimine izin ver

en: Always notify the author of the content:
tr_TR: Her zaman içeriğin yazarını bilgilendirin:

en: Always notify users who have edited the content:
tr_TR: İçeriği düzenleyen kullanıcıları her zaman bilgilendirin:

en: Always show complete post titles
tr_TR: Her zaman tamamlanmış gönderi başlıklarını göster

en: An error occured
tr_TR: Bir hata oluştu

en: Apply
tr_TR: Uygula

en: Apply Changes
tr_TR: Değişiklikleri Uygula

en: Apr
tr_TR: Nisan

en: Are you sure you want to delete this comment?
tr_TR: Bu yorumu silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this term? Any metadata for this term will remain but will not be visible unless this term is re-added.
tr_TR: Bu terimi silmek istediğinizden emin misiniz? Bu terimle ilgili tüm meta veriler kalacak ama bu terim tekrar eklenmedikçe görünmeyecek.

en: Assignment
tr_TR: Ödev

en: Async Notifications
tr_TR: Eşzamansız Bildirimler

en: At least one post type must be selected
tr_TR: En az bir gönderi türü seçilmesi gerekir

en: Attach file
tr_TR: Dosya eki

en: Aug
tr_TR: Ağustos

en: Author | Authors
tr_TR[0]: Yazar
tr_TR[1]: Yazarlar

en: Author of the revision
tr_TR: Revizyonun yazarı

en: Author: %1$s (%2$s )
tr_TR: Yazar: %1$s (%2$s )

en: Authors
tr_TR: Yazarlar

en: Authors of the content
tr_TR: İçeriği yazan yazarlar

en: Authors of the parent page
tr_TR: Ana sayfanın yazarları

en: Auto-draft
tr_TR: Otomatik taslak kaydedici

en: Available fields
tr_TR: Seçilebilir Kutular

en: Blacklisted taxonomies for Notifications
tr_TR: Bildirimler için kara listeye alınmış taksonomiler

en: Body
tr_TR: Gövde

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Card Data updated successfully.
tr_TR: Kart Verileri başarıyla güncellendi.

en: Categories
tr_TR: Kategoriler

en: Category | Categories
tr_TR[0]: Kategori
tr_TR[1]: Kategoriler

en: Change
tr_TR: Değiştir

en: Changes saved!
tr_TR: Değişiklikler kaydedildi!

en: Channels
tr_TR: Kanallar

en: Cheatin&#8217; uh?
tr_TR: Hile&#8217; ha?

en: Checkbox
tr_TR: Onay Kutusu

en: Checked
tr_TR: Kontrol edildi

en: Choose Post Types
tr_TR: Gönderi Türlerini Seç

en: Choose the channels where each workflow will send notifications to:
tr_TR: Her bir iş akışının bildirim göndereceği kanalları seç:

en: Click here to read more about shortcode options...
tr_TR: Kısa kod seçenekleri hakkında daha fazla bilgi okumak için buraya tıklayın...

en: Click here to subscribe in iCal or Google Calendar
tr_TR: ICal veya Google Takvim'e abone olmak için buraya tıklayın

en: Click the "Add New" button to create new card data.
tr_TR: Yeni kart verileri oluşturmak için "Yeni Ekle" butonuna tıklayın.

en: Click the "Add New" button to create new columns.
tr_TR: Yeni sütunlar oluşturmak için "Yeni Ekle" butonuna tıklayın.

en: Click the "Add New" button to create new filters.
tr_TR: Yeni filtreler oluşturmak için "Yeni Ekle" butonuna tıklayın.

en: Click to add
tr_TR: Eklemek için tıklayın

en: Click to delete the log file. Be careful, this operation can not be undone.
tr_TR: Günlük dosyasını silmek için tıklayın. Dikkatli olun, bu işlem geri alınamaz.

en: Click to start being notified on updates for this post
tr_TR: Bu yazıda yapılan güncellemelerden haberdar olmaya başlamak için tıklayın

en: Click to stop being notified on updates for this post
tr_TR: Bu yazıda yapılan güncellemelerden haberdar olmayı durdurmak için tıklayın

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Column Title
tr_TR: Sütun Başlığı

en: Column updated successfully.
tr_TR: Sütun başarıyla güncellendi.

en: Comment
tr_TR: Yorum

en: Comment author name field:
tr_TR: Yorum yazanın ad alanı:

en: Comment deleted successfully.
tr_TR: Yorum başarıyla silindi.

en: Comment: %s (%d)
tr_TR: Yorum yap: %s (%d)

en: Configure
tr_TR: Yapılandır

en: Contact
tr_TR: İletişim

en: Content
tr_TR: İçerik

en: Content Board
tr_TR: İçerik Tahtası

en: Content Calendar
tr_TR: İçerik Takvimi

en: Content Overview
tr_TR: İçeriğe Genel Bakış

en: Content:
tr_TR: İçerik:

en: Copy to the clipboard
tr_TR: Panoya kopyala

en: Create %s
tr_TR: %s Oluştur

en: Created on
tr_TR: Oluşturulma Tarihi

en: Current week
tr_TR: Bu hafta

en: Custom Columns
tr_TR: Özel Sütunlar

en: Custom Items
tr_TR: Özel Öğeler

en: Custom filters
tr_TR: Özel filtreler

en: Customize Card Data
tr_TR: Kart Verilerini Özelleştir

en: Customize Columns
tr_TR: Sütunları Özelleştir

en: Customize Filters
tr_TR: Filtreleri Özelleştir

en: Dashboard Note
tr_TR: Kontrol Paneli Notu

en: Dashboard Widgets
tr_TR: Gösterge Tablosu Widget'ları

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Days
tr_TR: Gün

en: Debug
tr_TR: Hata ayıklama

en: Debug Log
tr_TR: Hata Ayıklama Günlüğü

en: Debug data
tr_TR: Hata ayıklama verileri

en: Dec
tr_TR: Aralık

en: Default Date
tr_TR: Varsayılan Tarih

en: Default notification channels:
tr_TR: Varsayılan bildirim kanalları:

en: Default option
tr_TR: Varsayılan seçenek

en: Default publish time for items created in the calendar
tr_TR: Takvimde oluşturulan öğeler için varsayılan yayınlama zamanı

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete All
tr_TR: Hepsini Sil

en: Delete file
tr_TR: Dosyayı silin

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
tr_TR: Eklentinin web sitesinde ayrıntılı belgeler mevcut.

en: Disabled
tr_TR: Devre dışı

en: Disabled because add_post_type_support('%1$s', '%2$s') is included in a loaded file.
tr_TR: add_post_type_support('%1$s', '%2$s') yüklü bir dosyada yer aldığı için devre dışı bırakıldı.

en: Display Label
tr_TR: Etiketi Göster

en: Display Name
tr_TR: Adı Göster

en: Documentation
tr_TR: Belgeler

en: Does not equal (!=)
tr_TR: Eşit değildir (!=)

en: Download .ics file
tr_TR:   .ics dosyasını indir

en: Draft
tr_TR: Taslak

en: Drag to change enabled card data order.
tr_TR: Etkinleştirilen kart veri sırasını değiştirmek için sürükleyin.

en: Drag to change enabled columns order.
tr_TR: Sıralı sütunları değiştirmek için sürükleyin.

en: Drag to change enabled filters order.
tr_TR: Etkin filtrelerin sırasını değiştirmek için sürükleyin.

en: Dropdown Option
tr_TR: Açılır Menü Seçenekleri

en: Dropdown Select
tr_TR: Açılır Liste Seçimi

en: Duplicated notification threshold:
tr_TR: Bildirim eşiği tekrarı:

en: E-mails
tr_TR: E-postalar

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit Editorial Fields
tr_TR: Editöryal Alanları Düzenle

en: Edit Flow should not be used alongside PublishPress Planner. If you want to use PublishPress Planner, please complete Edit Flow data migration and then deactivate Edit Flow.
tr_TR: Edit Flow, PublishPress Planner ile birlikte kullanılmamalıdır. PublishPress Planner'ı kullanmak istiyorsanız, lütfen Edit Flow veri göçünü tamamlayın ve ardından Edit Flow'u devre dışı bırakın.

en: Edit Notification
tr_TR: Bildirimi Düzenle

en: Edit this post
tr_TR: Bu gönderiyi düzenle

en: Edit: %s
tr_TR: Düzenle: %s

en: Editorial Comment
tr_TR: Editoryal Yorum

en: Editorial Comments
tr_TR: Editoryal Yorumlar

en: Editorial Fields
tr_TR: Editoryal Alanlar

en: Editorial Notifications
tr_TR: Editoryal Bildirimler

en: Editorial fields order updated.
tr_TR: Editöryal alan sırası güncellendi.

en: Editorial fields term added.
tr_TR: Editöryal alan terimi eklendi.

en: Editorial fields term deleted.
tr_TR: Editöryal alan terimi silindi.

en: Editorial fields term doesn't exist.
tr_TR: Editöryal alan terimi mevcut değil.

en: Editorial fields term updated.
tr_TR: Editöryal alan terimi güncellendi.

en: Editorial fields visibility changed.
tr_TR: Editöryal alan görünürlüğü değiştirildi.

en: Eight months
tr_TR: Sekiz ay

en: Eleven months
tr_TR: On bir ay

en: Email
tr_TR: E-posta

en: Email from:
tr_TR: E-postayı gönderen:

en: Enable Columns
tr_TR: Sütunları Etkinleştir

en: Enable Filters
tr_TR: Filtreleri Etkinleştir

en: Enable for these post types:
tr_TR: Bu gönderi türleri için etkinleştir:

en: Enable or Disable
tr_TR: Etkinleştir veya Devre Dışı Bırak

en: Enable or Disable Content Board Card Data.
tr_TR: İçerik Tahtası Kart Verilerini Etkinleştir veya Devre Dışı Bırak.

en: Enable or Disable Content Board filter.
tr_TR: İçerik Tahtası filtresini Etkinleştir veya Devre Dışı Bırak.

en: Enable or Disable Content Overview filter.
tr_TR: İçerik Genel Görünüm filtresini Etkinleştir veya Devre Dışı Bırak.

en: Enable or Disable Content Overview table column.
tr_TR: İçerik Genel Görünüm tablo sütununu Etkinleştir veya Devre Dışı Bırak.

en: Enable or Disable Content calendar filter.
tr_TR: İçerik takvimi filtresini etkinleştir veya devre dışı bırak.

en: Enable subscriptions in iCal or Google Calendar
tr_TR: iCal veya Google Takvim'de abonelikleri etkinleştir

en: Enabled
tr_TR: Etkinleştirildi

en: Enabled features
tr_TR:  Özellikler etkilendirilmiş

en: End date
tr_TR: Bitiş Tarihi

en: Enhance the power of PublishPress Planner with the Pro version:
tr_TR: PublishPress Planlayıcı’nın gücünü Pro sürümü ile artırın:

en: Enter the dropdown option value and label. You can move options to change their order.
tr_TR: Açılır menü seçenek değeri ve etiketini girin. Seçeneklerin sırasını değiştirmek için taşınabilir.

en: Enter users, roles, or email addresses that should receive notifications for this post.
tr_TR: Bu gönderi için bildirim alması gereken kullanıcıları, rolleri veya e-posta adreslerini girin.

en: Equals (=)
tr_TR: Eşittir (=)

en: Error
tr_TR: Hata

en: Error adding term.
tr_TR: Terim eklenirken hata oluştu.

en: Error deleting term.
tr_TR: Terim silinirken hata oluştu.

en: Error fetching post data.
tr_TR: Gönderi verileri alınırken hata oluştu.

en: Error updating term.
tr_TR: Terim güncellenirken hata oluştu.

en: Error validating nonce. Please reload this page and try again.
tr_TR: Nonce doğrulama hatası. Lütfen bu sayfayı yeniden yükleyin ve tekrar deneyin.

en: Event: %s, Workflow ID: %s, Post ID: %s, User ID: %s
tr_TR: Etkinlik: %s, İş Akışı Kimliği: %s, Gönderi IDsi: %s, Kullanıcı Kimliği: %s

en: Excerpt View
tr_TR: Alıntı Görünümü

en: Existing Post is updated
tr_TR: Mevcut Gönderi güncellendi

en: Failed
tr_TR: Başarısız Oldu.

en: Fast, professional support
tr_TR: Hızlı, profesyonel destek

en: Features
tr_TR: Özellikler

en: Feb
tr_TR: Şubat

en: Feel free to select only the features you need.
tr_TR: Yalnızca ihtiyacınız olan özellikleri seçmekten çekinmeyin, rahat olun.

en: Field Type
tr_TR: Alan Türü

en: Field used for sorting the calendar items in a day cell
tr_TR:  Alan, gün hücresindeki takvim öğelerini sıralamak için kullanılır

en: File info
tr_TR: Dosya bilgisi

en: Filter
tr_TR: Filtre

en: Filter Title
tr_TR: Filtre Başlığı

en: Filter reset successfully.
tr_TR: Filtre başarıyla sıfırlandı.

en: Filter the content?
tr_TR: İçeriği filtrelemek mi istiyorsunuz?

en: Filter the list of users in the editorial meta to users in the selected roles.
tr_TR: Editoryal meta listesindeki kullanıcıları seçilen rollerdeki kullanıcılarla filtreleyin.

en: Filter updated successfully.
tr_TR: Filtre başarıyla güncellendi.

en: First Draft Date
tr_TR: İlk Taslak Tarihi

en: First Name
tr_TR: İlk İsim

en: Five months
tr_TR: Beş ay

en: Five months ago
tr_TR: Beş ay önce

en: For Revisions integration on the Content Calendar, Overview and Content Board, please update %sPublishPress Revisions Pro%s.
tr_TR: İçerik Takvimi, Genel Bakış ve İçerik Tahtası için Revizyon entegrasyonu için lütfen %sPublishPress Revizyonları Pro%s güncelleyin.

en: For Revisions integration on the Content Calendar, Overview and Content Board, please update %sPublishPress Revisions%s.
tr_TR: İçerik Takvimi, Genel Bakış ve İçerik Tahtası için Revizyon entegrasyonu için lütfen %sPublishPress Revizyonları%s güncelleyin.

en: For custom Revision Statuses, upgrade to %sPublishPress Statuses Pro%s.
tr_TR: Özel Revizyon Durumları için %sPublishPress Statuses Pro%s'ya yükseltin.

en: For which content?
tr_TR: Hangi içerik için düşünüyorsunuz?

en: Format
tr_TR: Biçim

en: Four months
tr_TR: Dört ay sonra

en: Four months ago
tr_TR: Dört ay önce

en: Four weeks
tr_TR: Dört hafta

en: Fri
tr_TR: Cuma

en: From date
tr_TR: Tarihden itibaren

en: Greater than (>)
tr_TR: Büyüktür (>)

en: Greater than or equals (>=)
tr_TR: Büyük veya eşittir (>=)

en: Group
tr_TR: Grup

en: Groups
tr_TR: Gruplar

en: Help
tr_TR: Yardım

en: Hide the %s last items
tr_TR:  %s son öğelerini gizle

en: If enabled, this field will be available when adding new posts on the Content Calendar and Overview screen.
tr_TR: Etkinleştirilirse, bu alan İçerik Takvimi ve Genel Görünüm ekranında yeni gönderi eklerken kullanılabilir olacaktır.

en: If you like %s please leave us a %s rating. Thank you!
tr_TR: Eğer %s beğendiyseniz lütfen bize %s puan bırakın. Teşekkür ederiz!

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
tr_TR: Yardıma ihtiyacınız varsa veya yeni bir özellik talebiniz varsa, bize bildirin.

en: If you see any error or look for information regarding PublishPress, please don't hesitate to contact the support team. E-mail us:
tr_TR: Herhangi bir hata görürseniz veya PublishPress ile ilgili bilgi arıyorsanız, lütfen destek ekibiyle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bize e-posta gönderin:

en: Inbuilt Card Data
tr_TR: Dahili Kart Verileri

en: Inbuilt Columns
tr_TR: Yerleşik Sütunlar

en: Inbuilt filters
tr_TR: Dahili filtreler

en: Indicate the select type.
tr_TR: Seçim türünü belirtin.

en: Indicate the type of editorial fields.
tr_TR: Editöryel alanların türünü belirtin.

en: Initializing the calendar. Please wait...
tr_TR: Takvim başlatılıyor. Lütfen bekleyin...

en: Integrate with the The Events Calendar plugin
tr_TR: Events Calendar eklentisi ile entegre edin

en: Integration with SEO plugins
tr_TR: SEO eklentileri ile entegrasyon

en: Invalid Publish Date supplied.
tr_TR: Geçersiz Yayın Tarihi girildi.

en: Invalid Status supplied.
tr_TR: Geçersiz Durum sağlandı.

en: Invalid action nonce.
tr_TR: Tek seferlik eylem geçersiz

en: Invalid channel for the notification
tr_TR: Bildirim için geçersiz kanal

en: Invalid comment data
tr_TR: Geçersiz yorum verileri

en: Invalid date
tr_TR: Geçersiz tarih

en: Invalid form request.
tr_TR: Geçersiz form isteği.

en: Invalid input
tr_TR: Giriş Geçersiz

en: Invalid nonce
tr_TR: Geçersiz doğrulama

en: Invalid receiver for the notification
tr_TR: Bildirim için geçersiz alıcı

en: It seems like it is taking too long. Please, try reloading the page again and check the browser console looking for errors.
tr_TR: Görünüşe göre çok uzun sürüyor. Lütfen sayfayı yeniden yüklemeyi deneyin ve tarayıcı konsolunda hataları kontrol edin.

en: Item moved to the trash. | %d items moved to the trash.
tr_TR[0]: Öğe çöp kutusuna taşındı.
tr_TR[1]: %d öğe çöp kutusuna taşındı.

en: Item restored from the Trash. | %d items restored from the Trash.
tr_TR[0]: Öğe çöp kutusundan geri yüklendi.
tr_TR[1]: %d öğe çöp kutusundan geri yüklendi.

en: Jan
tr_TR: Ocak

en: Jul
tr_TR: Temmuz

en: Jun
tr_TR: Haziran

en: Last Modified
tr_TR: Son Düzenleme

en: Last Name
tr_TR: Soyadı

en: Less than (<)
tr_TR: Küçüktür (<)

en: Less than or equals (<=)
tr_TR: Küçük veya eşittir (<=)

en: Like/Contains
tr_TR: Gibi/İçerir

en: Loading item...
tr_TR: Öğe yükleniyor...

en: Loading...
tr_TR: Yükleniyor...

en: Location
tr_TR: Konum

en: Log File
tr_TR: Günlük Dosyası

en: Log content
tr_TR: Günlük İçerik

en: Log file not found.
tr_TR: Günlük dosyası bulunamadı.

en: Mar
tr_TR: Mart

en: Max visible posts per date
tr_TR: Tarih başına maksimum görülebilir gönderi

en: Maximum number of posts to display
tr_TR: Görüntülenecek maksimum gönderi sayısı

en: May
tr_TR: Mayıs

en: Me Mode
tr_TR: Ben Modu

en: Message
tr_TR: Mesaj

en: Meta Value
tr_TR: Meta Değeri

en: Meta fields
tr_TR: Meta alanlar

en: Metadata name conflicts with existing term. Please choose another.
tr_TR: Meta veri adı mevcut terimle çakışıyor. Lütfen başka bir terim seçin.

en: Modals so you can edit posts without changing screen
tr_TR: Ekranı değiştirmeden gönderileri düzenlemenizi sağlayan modal pencereler

en: Modified on
tr_TR: Değişiklik zamanı

en: Mon
tr_TR: Pazartesi

en: Months
tr_TR: Aylar

en: Move posts here to change their status
tr_TR: Gönderileri buraya taşıyarak durumlarını değiştirin

en: Move this item to the Trash
tr_TR: Bu öğeyi Çöp Kutusuna taşı

en: Moving the item...
tr_TR: Öğe taşıyor...

en: Multiple Select
tr_TR: Çoklu Seçim

en: Muted
tr_TR: Sessiz

en: My Content Notifications
tr_TR: İçerik Bildirimlerim

en: Name
tr_TR: İsim

en: Name already in use. Please choose another.
tr_TR: İsim zaten kullanılmış. Lütfen başka bir isim seçiniz.

en: Name cannot exceed 200 characters. Please try a shorter name.
tr_TR: İsim 200 karakteri geçemez. Lütfen daha kısa bir isim deneyin.

en: Name conflicts with existing term. Please choose another.
tr_TR: İsim mevcut şartla çakışıyor. Lütfen başka bir isim seçin.

en: Name conflicts with slug for another term. Please choose something else.
tr_TR: İsim başka bir şartın slugı ile çakışıyor. Lütfen başka bir şey seçin.

en: Need PublishPress Planner Support?
tr_TR: PublishPress Planlayıcı Desteğine mi İhtiyacınız Var?

en: New
tr_TR: Yeni

en: New Editorial Fields
tr_TR: Yeni Editöryal Alanlar

en: New Post
tr_TR: Yeni Gönderi

en: New Post is Published
tr_TR: Yeni Gönderi Yayınlandı

en: New Post is created in Draft status
tr_TR: Yeni Gönderi Taslak durumunda oluşturuldu

en: New post status: %s
tr_TR: Yeni gönderi durumu: %s

en: New status
tr_TR: Yeni durum

en: Next Post
tr_TR: Sonraki Yazı

en: Nickname
tr_TR: Takma Adı

en: Nine months
tr_TR: Dokuz ay

en: No
tr_TR: Hayır

en: No active notifications found for this %s.
tr_TR: Bu %s için hiçbir aktif bildirim bulunamadı.

en: No date supplied.
tr_TR: Hiçbir tarih belirtilmemiş.

en: No editorial comments.
tr_TR: Hiçbir editoryal yorum yok.

en: No editorial fields available.
tr_TR: Hiçbir editoryal alan mevcut değil.

en: No editorial fields found.
tr_TR: Hiçbir editoryal alan bulunamadı.

en: No enough permissions
tr_TR: Yeterli izinler yok

en: No notification found
tr_TR: Bildirim bulunamadı

en: No notifications found.
tr_TR: Bildirimler bulunamadı.

en: No results found
tr_TR: Sonuç bulunamadı

en: No terms
tr_TR: Şart yok

en: No workflows found.
tr_TR: Hiçbir İş akışı bulunamadı.

en: Nonce check failed. Please ensure you're supposed to be adding editorial comments.
tr_TR: Nonce kontrolü başarısız oldu. Lütfen editoryal yorumlar eklemeniz gerektiğinden emin olun.

en: Nonce check failed. Please ensure you're supposed to be editing editorial comments.
tr_TR: Nonce kontrolü başarısız oldu. Lütfen editoryal yorumları düzenlemeniz gerektiğinden emin olun.

en: None
tr_TR: Hiçbiri

en: Not Exists/Empty
tr_TR: Yoktur/Boş

en: Not Like
tr_TR: Ayarlanmadı

en: Not filtered
tr_TR: Filtrelenmemiş

en: Not set
tr_TR: Ayarlanmadı

en: Notepad
tr_TR: Not Defteri

en: Notification
tr_TR: Bildirim

en: Notification Group
tr_TR: Bildirim Grubu

en: Notification Groups
tr_TR: Bildirim Grupları

en: Notification log not found
tr_TR: Bildirim günlüğü bulunamadı

en: Notification workflow draft updated.
tr_TR: Bildirim akışı taslağı güncellendi.

en: Notification workflow published.
tr_TR: Bildirim akışı yayımlandı.

en: Notification workflow saved.
tr_TR: Bildirim akışı kaydedildi.

en: Notification workflow scheduled for: %s.
tr_TR: Bildirim akışı için planlandı: %s.

en: Notification workflow submitted.
tr_TR: Bildirim akışı gönderildi.

en: Notification workflow updated.
tr_TR: Bildirim akışı güncellendi.

en: Notifications
tr_TR: Bildirimler

en: Notifications Log
tr_TR: Bildirim Günlüğü

en: Notify Email
tr_TR: E-postaya Bildir

en: Notify Emails
tr_TR: E-postalara bildir

en: Notify Role
tr_TR: Rolü Bilgilendir

en: Notify Roles
tr_TR: Rolleri Bilgilendir

en: Notify User
tr_TR: Kullanıcıyı Bilgilendir

en: Notify Users
tr_TR: Kullanıcıları Bilgilendir

en: Notify me
tr_TR: Beni bilgilendir

en: Notify on editorial comments
tr_TR: Editoryal yorumları üzerinden bildir

en: Nov
tr_TR: Kas

en: Number
tr_TR: Numara

en: Oct
tr_TR: Ekim

en: Old post status: %s
tr_TR: Eski yazı durumu: %s

en: On each shortcode, you can select one or more fields. If more than one, they will be displayed separated by ", ".
tr_TR: Her kısa kodda bir veya daha fazla alan seçebilirsiniz. Birden fazla ise, “, ” ile ayrılmış olarak görüntülenecektir.

en: One month
tr_TR: Bir ay

en: One month ago
tr_TR: Bir ay önce

en: One week
tr_TR: Bir hafta

en: Only editable posts will be moveable.
tr_TR: Sadece düzenlenebilir gönderiler taşınabilir.

en: Options
tr_TR: Seçenekler

en: Overview
tr_TR: Genel Bakış

en: Paragraph
tr_TR: Paragraf

en: Parent Page Authors
tr_TR: Ana Sayfa Yazarları

en: Passed
tr_TR: Geçti

en: Path
tr_TR: Yol

en: Pending Review
tr_TR: Bekleyen yorum

en: Period
tr_TR: Dönem

en: Permission Groups
tr_TR: İzin Grupları

en: Planner
tr_TR: Planlayıcı

en: Please correct your form errors below and try again.
tr_TR: Lütfen form hatalarınızı aşağıda düzeltin ve tekrar deneyin.

en: Please enter a comment
tr_TR: Lütfen bir yorum girin

en: Please enter a comment.
tr_TR: Lütfen bir yorum ekleyin.

en: Please enter a name for the editorial fields
tr_TR: Lütfen editoryal alanlar için bir ad girin

en: Please enter a name for the editorial fields.
tr_TR: Lütfen editoryal alanlar için bir ad girin.

en: Please enter a slug for the editorial fields.
tr_TR: Lütfen editoryal alanlar için bir slug girin.

en: Please enter a valid, non-numeric name for the editorial fields.
tr_TR: Lütfen editoryal alanlar için geçerli, sayısal olmayan bir ad girin.

en: Please select a valid metadata type.
tr_TR: Lütfen geçerli bir meta veri türü seçin.

en: Please select at least one event
tr_TR: Lütfen en az bir etkinlik seçin

en: Please, wait! Loading the form fields...
tr_TR: Lütfen, bekleyin! Form alanları yükleniyor...

en: Popular Editorial Fields
tr_TR: Popüler Editöryal Alanlar

en: Position
tr_TR: Pozisyon

en: Post
tr_TR: Yazı

en: Post Date
tr_TR: Yazı Tarihi

en: Post ID: %d
tr_TR: Gönderi ID: %d

en: Post Status
tr_TR: Gönderi Durumu

en: Post Status Widget
tr_TR: Gönderi Durumu Widgeti

en: Post Type
tr_TR: Yazı Tipi

en: Post Types
tr_TR: İçerik Türleri

en: Post could not be created
tr_TR: Yazı oluşturulamadı

en: Post created successfully
tr_TR: Yazı başarıyla oluşturuldu

en: Post date updated.
tr_TR: Yazı tarihi güncellendi.

en: Post does not exist
tr_TR: Yazı mevcut değil

en: Post moved to the trash. | %d posts moved to the trash.
tr_TR[0]: Gönderi çöp kutusuna taşındı.
tr_TR[1]: %d gönderi çöp kutusuna taşındı.

en: Post not found
tr_TR: Gönderi bulunamadı

en: Post restored from the Trash. | %d posts restored from the Trash.
tr_TR[0]: Gönderi Çöp Kutusundan kurtarıldı.
tr_TR[1]: %d gönderi Çöp Kutusundan kurtarıldı.

en: Post status updated.
tr_TR: Gönderi durumu güncellendi.

en: Post type
tr_TR: Gönderi Türü

en: Post type not found
tr_TR: Gönderi türü bulunamadı

en: Post type:
tr_TR: Gönderi tipi:

en: Post type: %s
tr_TR: Gönderi türü: %s

en: Post types to show
tr_TR: Gösterilecek gönderi türleri

en: Post types to show:
tr_TR: Gösterilecek gönderi türleri:

en: Posts at a Glance
tr_TR: Gönderilere Hızlı Bakış

en: Posts publish time format
tr_TR: Gönderilerin yayınlanma zamanı formatı

en: Preview
tr_TR: Önizleme

en: Preview &#8220;%s&#8221;
tr_TR: Önizleme &#8220;%s&#8221;

en: Previous Post
tr_TR: Önceki Yazı

en: Previous status
tr_TR: Önceki durum

en: Print
tr_TR: Yazdır

en: Private
tr_TR: Gizli

en: Publish Date
tr_TR: Yayın Tarihi

en: Publish Time
tr_TR: Yayınlanma Zamanı

en: Publish on
tr_TR: Yayınla

en: PublishPress Debug Log
tr_TR: PublishPress Hata Ayıklama Günlüğü

en: PublishPress Planner
tr_TR: PublishPress Planlayıcı Pro

en: PublishPress Planner helps you plan and publish content inside WordPress. Features include a content calendar, kanban board, and notifications.
tr_TR: PublishPress Planner, WordPress içinde içerik planlamanıza ve yayınlamanıza yardımcı olur. Özellikler arasında bir içerik takvimi, kanban tahtası ve bildirimler bulunmaktadır.

en: PublishPress Planner tried to load multiple times. Please, deactivate and remove other instances of PublishPress, specially if you are using PublishPress Pro.
tr_TR: PublishPress Planner, birden fazla kez yüklemeye çalıştı. Lütfen diğer PublishPress örneklerini devre dışı bırakın ve kaldırın, özellikle PublishPress Pro kullanıyorsanız.

en: PublishPress Revisions integration
tr_TR: PublishPress Revizyonları entegrasyonu

en: PublishPress Settings
tr_TR: PublishPress Ayarları

en: Published
tr_TR: Yayınlandı

en: Publishing Time
tr_TR: Yayınlanma Zamanı

en: Receiver
tr_TR: Alıcı

en: Regenerate calendar feed secret
tr_TR: Takvim özet akışı parolasını yeniden oluştur

en: Register editorial fields for these post types:
tr_TR: Bu gönderi türleri için editoryal alanları kaydedin:

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Remove PublishPress ads and branding
tr_TR: PublishPress reklamlarını ve markasını kaldır

en: Reorder
tr_TR: Sıralamayı Değiştir

en: Reorder Columns
tr_TR: Sütunları Yeniden Sırala

en: Reorder Filters
tr_TR: Filtreleri Yeniden Sırala

en: Reply
tr_TR: Yanıtla

en: Reply to this comment
tr_TR: Bu yoruma yanıt yaz

en: Reply: %s
tr_TR: Yanıt: %s

en: Request Support
tr_TR: İstek Destek

en: Reschedule
tr_TR: Yeniden zamanlamak

en: Reset
tr_TR: Sıfırla

en: Reset Filters
tr_TR: Filtreleri Sıfırla

en: Reviews
tr_TR: Değerlendirmeler

en: Revision Author
tr_TR: Revizyon Yazarı

en: Revision Status
tr_TR: Revizyon Durumu

en: Role
tr_TR: Rol

en: Roles
tr_TR: Roller

en: Sat
tr_TR: Cumartesi

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Save Changes
tr_TR: Değişiklikleri Kaydet

en: Save and edit
tr_TR: Kaydet ve eüzenle

en: Saving...
tr_TR: Kaydediliyor...

en: Scheduled
tr_TR: Planlandı

en: Scheduled for %d receivers. Click here to display them.
tr_TR:  %d alıcısı için planlandı. Onları görüntülemek için buraya tıklayın.

en: Search
tr_TR: Ara

en: Search Comments
tr_TR: Yorumlarda Ara

en: Search Editorial Fields
tr_TR: Editöryal Alanları Ara

en: Search Metakey
tr_TR: Metakey Ara

en: Search Notifications
tr_TR: Bildirimlerde Ara

en: Search box
tr_TR: Arama kutusu

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
tr_TR: &#8220;%s&#8221; için arama sonuçları

en: Select %s
tr_TR: Seçin %s

en: Select Metakey
tr_TR: Metakey Seç

en: Select Type
tr_TR: Tür Seç

en: Select at least one option for each section.
tr_TR: Her bölüm için en az bir seçenek seçiniz.

en: Select option...
tr_TR: Seçenek seçin...

en: Select roles...
tr_TR: Rolleri seçin...

en: Send reminder notifications
tr_TR: Hatırlatma bildirimleri gönder

en: Sending content...
tr_TR: İçerik gönderiliyor...

en: Sent
tr_TR: Gönderildi

en: Sep
tr_TR: Eylül

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Settings updated successfully.
tr_TR: Ayarlar başarıyla güncellendi.

en: Seven months
tr_TR: Yedi ay

en: Show %s more
tr_TR:  %s daha fazla göster

en: Show Revision
tr_TR: Revizyonu Göster

en: Show active notifications
tr_TR: Aktif bildirimleri göster

en: Show content from
tr_TR: Buradaki içerikleri göster

en: Show on Content Calendar and Overview form
tr_TR: İçerik Takvimi ve Genel Bakış formunda göster

en: Show on Post Types screen
tr_TR: Gönderi Türleri ekranında göster

en: Show the "Notify me" and "Stop notifying me" links for these post types:
tr_TR: Bu gönderi türleri için "Bana bildir" ve "Bana bildirmeyi durdur" bağlantılarını gösterin:

en: Show today's date in the first row
tr_TR: Bugünün tarihini ilk satırda göster

en: Single Select
tr_TR: Tekli Seçim

en: Site Administrator
tr_TR: Site Yöneticisi

en: Six months
tr_TR: Altı ay

en: Six months ago
tr_TR: Altı ay önce

en: Size
tr_TR: Boyut

en: Skip current user
tr_TR: Geçerli kullanıcıyı atla

en: Skip notifications for the user who triggered the action
tr_TR: Eylemi tetikleyen kullanıcı için bildirimleri atla

en: Skipped
tr_TR: Atlandı

en: Slack integration for notifications
tr_TR: Bildirimler için Slack entegrasyonu

en: Slug already in use. Please choose another.
tr_TR: Slug zaten kullanılıyor. Lütfen başka bir tane seçin.

en: Sorry! You're not subscribed to any posts!
tr_TR: Üzgünüz! Hiçbir gönderiye abone değilsiniz!

en: Sorry, you can't delete this editorial comment because it has some replies.
tr_TR: Üzgünüz, bu editoryal yorumu silemezsiniz çünkü bu yoruma verilmiş bazı yanıtlar var.

en: Sorry, you don't have the privileges to add editorial comments. Please talk to your Administrator.
tr_TR: Üzgünüm, editoryal yorumlar eklemek için yetkiniz yok. Lütfen Yöneticinizle konuşun.

en: Sorry, you don't have the privileges to delete this editorial comment. Please talk to your Administrator.
tr_TR: Üzgünüm, bu editoryal yorumu silmek için yetkiniz yok. Lütfen Yöneticinizle konuşun.

en: Sorry, you don't have the privileges to edit editorial comments. Please talk to your Administrator.
tr_TR: Üzgünüm, editoryal yorumları düzenlemek için yetkiniz yok. Lütfen Yöneticinizle konuşun.

en: Sorry, you don't have the privileges to edit this editorial comment. Please talk to your Administrator.
tr_TR: Üzgünüm, bu editoryal yorumu düzenlemek için yetkiniz yok. Lütfen Yöneticinizle konuşun.

en: Start Date
tr_TR: Başlangıç Tarihi

en: Start date
tr_TR: Başlangıç tarihi

en: Status
tr_TR: Durum

en: Status was changed for %1$s #%2$s "%3$s" by %4$s %5$s
tr_TR: Durum %1$s #%2$s "%3$s" için %4$s %5$s tarafından değiştirildi

en: Statuses to display publish time
tr_TR: Yayınlanma zamanı görüntülenecek durumlar

en: Stop notifying me
tr_TR: Beni bilgilendirmeyi durdur

en: Subject
tr_TR: Konu

en: Subject:
tr_TR: Konu:

en: Submit
tr_TR: Gönder

en: Submitted on
tr_TR: Gönderme tarihi

en: Subscribe in iCal or Google Calendar
tr_TR: ICal veya Google Takvime abone olun

en: Success
tr_TR: Başarılı

en: Sun
tr_TR: Pazar

en: Tag | Tags
tr_TR[0]: Etiket
tr_TR[1]: Etiketler

en: Tags
tr_TR: Etiketler

en: Taxonomies
tr_TR: Taksonomiler

en: Taxonomy
tr_TR: Taksonomi

en: Taxonomy not set.
tr_TR: Taksonomi ayarlanmamış.

en: Ten months
tr_TR: On ay

en: Terms
tr_TR: Şartlar

en: Terms not set.
tr_TR: Şartlar ayarlanmamış.

en: Text
tr_TR: Metin

en: The "slug" is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
tr_TR: “slug”, adın URL dostu versiyonudur. Genellikle tamamen küçük harflerle yazılır ve yalnızca harfler, sayılar ve tireler içerir.

en: The Events Calendar Integration
tr_TR: Etkinlik Takvimi Entegrasyonu

en: The description can be used to communicate with your team about what the field is for.
tr_TR: Açıklama, alanın ne amaçla kullanıldığı hakkında ekibinizle iletişim kurmak için kullanılabilir.

en: The description can be used to communicate with your team about what the metadata is for.
tr_TR: Açıklama, meta verinin ne amaçla kullanıldığı hakkında ekibinizle iletişim kurmak için kullanılabilir.

en: The field type cannot be changed once created.
tr_TR: Oluşturulduktan sonra alan türü değiştirilemez.

en: The name is for labeling the editorial fields.
tr_TR: Ad, editoryal alanları etiketlemek için kullanılır.

en: The notification was set as "Scheduled" but the cron task is not found
tr_TR: Bildirim "Zamanlandı" olarak ayarlandı ancak ileri dönük çalışmasını sağlayacak görev, komut bulunamadı

en: The notifications module will need to be enabled for this widget to display.
tr_TR: Bu widgetin görüntülenmesi için bildirimler modülünün etkinleştirilmesi gerekir.

en: The parent log was deleted or probably rescheduled
tr_TR: Ana günlük silindi veya muhtemelen yeniden planlandı

en: The selected post type is not enabled for the calendar.
tr_TR: Seçilen gönderi türü takvim için etkinleştirilmemiş.

en: The selected user doesn't have enough permissions to be set as the post author.
tr_TR: Seçilen kullanıcının gönderi yazarı olarak ayarlanacak yeterli izni yoktur.

en: The slug cannot be changed once the term has been created.
tr_TR: Koşul oluşturulduktan sonra slug değiştirilemez.

en: There are no PublishPress modules registered
tr_TR: Kayıtlı PublishPress modülü yok

en: There are no posts in the range or filter specified.
tr_TR: Belirtilen aralıkta veya filtrede hiç gönderi yok.

en: There was a problem of some sort. Try again or contact your administrator.
tr_TR: Bir tür sorun oluştu. Tekrar deneyin veya yöneticinizle iletişime geçin.

en: There was an error updating the post. Please try again.
tr_TR: Gönderi güncellenirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.

en: This action was taken on %1$s at %2$s %3$s
tr_TR: Bu işlem %2$s %3$s de %1$s adresinde gerçekleştirilmiştir

en: This comment can't be deleted because it has one or more replies. Before deleting it make sure to delete all the replies first.
tr_TR: Bu yorum, bir veya daha fazla yanıtı olduğu için silinemez. Silmeden önce tüm yanıtları silmeyi unutmayın.

en: This editorial fields type is not yet supported.
tr_TR: Bu editoryal alan türü henüz desteklenmiyor.

en: This email was sent %s.
tr_TR: Bu e-posta %s gönderildi.

en: This field will be available for these post types.
tr_TR: Bu alan bu gönderi türleri için mevcut olacak.

en: This field will be viewable on the overview screens for these post types.
tr_TR: Bu alan, bu gönderi türleri için genel bakış ekranlarında görüntülenebilir.

en: This is a preview of the scheduled message. The content can still change until the notification is sent.
tr_TR: Bu, planlanan mesajın önizlemesidir. İçerik, bildirim gönderilene kadar değişebilir.

en: This is the default publish date from today for posts moving to the Scheduled status.
tr_TR: Bu, Planlı duruma geçecek gönderiler için bugünkü varsayılan yayın tarihidir.

en: This notification is very similar to another one sent less than %d minutes ago for the same receiver
tr_TR: Bu bildirim, aynı alıcı için %d dakika önce gönderilen başka birine çok benziyor

en: This post was last updated on
tr_TR: Bu gönderi en son şu tarihte güncellenmiştir

en: This will prevent too many notifications being sent for the same or similar events. Set this to a higher number if you are receiving duplicate emails.
tr_TR: Bu, aynı veya benzer olaylar için çok fazla bildirim gönderilmesini engelleyecektir. Tekrar eden e-postalar alıyorsanız, bunu daha yüksek bir sayıya ayarlayın.

en: This won't have any effect unless you have at least one workflow targeting the "Users who selected "Notify me" for the content" option.
tr_TR: Bu, yalnızca "İçerik için "Beni bildir" seçeneğini seçen kullanıcılar" hedefleyen en az bir iş akışınız yoksa etkili olmayacaktır.

en: Three months
tr_TR: Üç ay

en: Three months ago
tr_TR: Üç ay önce

en: Three weeks
tr_TR: Üç hafta

en: Thu
tr_TR: Per

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Title: %s
tr_TR: Başlık: %s

en: To date
tr_TR: Tarihine kadar

en: To refine your workflow with custom Post Statuses, install the %sPublishPress Statuses%s plugin.
tr_TR: Özel Gönderi Durumları ile iş akışınızı geliştirmek için %sPublishPress Durumları%s eklentisini yükleyin.

en: Today
tr_TR: Bugün

en: Trash
tr_TR: Çöpe At

en: Tue
tr_TR: Sal

en: Twelve months
tr_TR: On iki ay

en: Two months
tr_TR: İki ay

en: Two months ago
tr_TR: İki ay önce

en: Two weeks
tr_TR: İki hafta

en: Type
tr_TR: Tip

en: Undefined error found
tr_TR: Tanımlanmamış hata bulundu

en: Undo
tr_TR: Geri al

en: Unpublished Content
tr_TR: Yayınlanmamış İçerik

en: Untitled
tr_TR: Başlıksız

en: Update Editorial Fields
tr_TR: Editöryal Alanları Güncelle

en: Update Editorial fields term
tr_TR: Editöryel alanları terimini güncelle

en: Update Note
tr_TR: Güncelleme Notu

en: Updating the post date dynamically doesn't work for published content. Please <a href='%s'>edit the post</a>.
tr_TR: Yayınlanmış içerikler için gönderi tarihini dinamik olarak güncellemek çalışmaz. Lütfen <a href='%s'>gönderiyi düzenleyin</a>.

en: Upgrade to Pro
tr_TR: Pro ya yükselt

en: Upgrade to PublishPress Planner Pro
tr_TR: PublishPress Planner Proya Yükselt

en: Use post meta in notifications
tr_TR: Bildirimlerde posta metasını kullan

en: User
tr_TR: Kullanıcı

en: User Url
tr_TR: Kullanıcı URL

en: User making changes or comments
tr_TR: Değişiklikler veya yorumlar yapan kullanıcı

en: User role
tr_TR: Kullanıcı Rolü

en: User: %s (%d)
tr_TR: Kullanıcı: %s (%d)

en: Username
tr_TR: Kullanıcı Adı

en: Users
tr_TR: Kullanıcılar

en: Users who selected "Notify me" for the content
tr_TR: İçerik için "Bana bildir" seçeneğini işaretleyen kullanıcılar

en: View
tr_TR: Göster

en: View &#8220;%s&#8221;
tr_TR:  &#8220;%s&#8221; Göster

en: View &#8220;%s&#8221; on Google Maps
tr_TR: Google Haritalarda &#8220;%s&#8221; göster

en: View Knowledge Base
tr_TR: Bilgi Tabanını Göster

en: View: %s
tr_TR: Görünüm: %s

en: Warning
tr_TR: Uyarı

en: Wed
tr_TR: Çar

en: Weeks
tr_TR: Haftalar

en: What the post needs to cover.
tr_TR: Gönderinin kapsaması gerekenler.

en: What to say?
tr_TR: Ne demeli?

en: When an editorial comment is added
tr_TR: Editoryal bir yorum eklendiğinde

en: When taxonomy is updated
tr_TR: Taksonomi güncellendiğinde

en: When the content is moved to a new status
tr_TR: İçerik yeni bir duruma taşındığında

en: When the content is updated
tr_TR: İçerik güncellendiğinde

en: When the first draft needs to be ready.
tr_TR: İlk taslağın hazır olması gerektiği zaman

en: When the status is changed
tr_TR: Durum değiştirildiği zaman

en: When to notify?
tr_TR: Ne zaman bildirilecek?

en: Who to notify?
tr_TR: Kime bildirilecek?

en: Widget Options
tr_TR: Widget Seçenekleri

en: WordPress Scheduler
tr_TR: WordPress Zamanlayıcısı

en: Workflow
tr_TR: İş Akışı

en: Workflow Settings
tr_TR: İş Akışı Ayarları

en: Workflow has users enrolled
tr_TR: İş akışında kullanıcılar kayıtlı

en: Workflow: %s
tr_TR: İş akışı: %s

en: Workflows
tr_TR: İş Akışları

en: Years
tr_TR: Yıl

en: Yes
tr_TR: Evet

en: You are receiving this email because you are subscribed to "%s".
tr_TR:  "%s" e abone olduğunuz için bu e-postayı alıyorsunuz.

en: You can add dynamic information to the Subject or Body text using the following shortcodes:
tr_TR: Aşağıdaki kısa kodları kullanarak Konu veya Metin gövdesine dinamik bilgiler ekleyebilirsiniz:

en: You can add editorial comments to a post once you've saved it for the first time.
tr_TR: Gönderiyi ilk kez kaydettikten sonra editoryal yorumlar ekleyebilirsiniz.

en: You can see all editorial comments on this %s here:
tr_TR: Bu konudaki tüm editoryal yorumları %s burada görebilirsiniz:

en: You do not have any editorial fields enabled
tr_TR: Etkinleştirilmiş editoryal alanınız yok

en: You do not have any public taxonomies
tr_TR: Herhangi bir kamu taksonomisi yok

en: You do not have necessary permissions to complete this action.
tr_TR: Bu eylemi tamamlamak için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

en: You do not have permission to add new %s
tr_TR: Yeni %s eklemek için izniniz yok

en: You do not have permission to edit selected post.
tr_TR: Seçilen gönderiyi düzenlemek için izniniz yok.

en: You do not have permission to move post to selected post status.
tr_TR: Seçilen gönderi durumuna gönderi taşımak için izniniz yok.

en: You do not have permission to move post to this status
tr_TR: Bu duruma gönderi taşımak için izniniz yok

en: You don't have any notifications
tr_TR: Herhangi bir bildiriminiz yok

en: You're using PublishPress Planner Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
tr_TR: PublishPress Planner Ücretsiz sürümünü kullanıyorsunuz. Pro versiyonu daha fazla özellik ve destek sunar. %sPro'ya yükselt%s

en: [%1$s] %2$s Published: "%3$s"
tr_TR: [%1$s] %2$s Yayınlandı: "%3$s"

en: [%1$s] %2$s Restored (from Trash ): "%3$s"
tr_TR: [%1$s] %2$s Geri yüklendi (Çöp Kutusundan): "%3$s"

en: [%1$s] %2$s Status Changed for "%3$s"
tr_TR: [%1$s] %2$s "%3$s" için Durum Değiştirildi

en: [%1$s] %2$s Trashed: "%3$s"
tr_TR: [%1$s] %2$s Çöpe atıldı: "%3$s"

en: [%1$s] %2$s Unpublished: "%3$s"
tr_TR: [%1$s] %2$s Yayınlanmadı: "%3$s"

en: [%1$s] New %2$s Created: "%3$s"
tr_TR: [%1$s] Yeni %2$s Oluşturuldu: "%3$s"

en: [%1$s] New Editorial Comment: "%2$s"
tr_TR: [%1$s] Yeni Editoryal Yorum: "%2$s"

en: asynchronous
tr_TR: eşzamansız

en: by
tr_TR: tarafından

en: edit
tr_TR: düzenle

en: email
tr_TR: eposta

en: field
tr_TR: alan

en: for
tr_TR: için

en: group %d: %s
tr_TR: grup %d: %s

en: iCal secret key regenerated. Please inform all users they will need to resubscribe.
tr_TR: iCal gizli anahtarı yeniden oluşturuldu. Lütfen tüm kullanıcılara yeniden abone olmaları gerektiğini bildirin.

en: minutes
tr_TR: dakika

en: role:%s
tr_TR: rol:%s

en: said on %1$s at %2$s
tr_TR: %1$s tarihinde %2$s'da söylendi

en: settings
tr_TR: ayarlar

en: shortcode
tr_TR: kısakod

en: synchronous
tr_TR:  eşzamanlı

[ctx: taxonomy general name]
en: Editorial Field
tr_TR: Editoryal Alan

[ctx: taxonomy singular name]
en: Editorial Field
tr_TR: Editoryal Alan

en: to
tr_TR: için

en: user
tr_TR: kullanıcı
