Pressbooks - en to ja translation catalogue (233 entries)

en: (Edit)
ja: （編集）

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
ja: <span class="meta-nav">&larr;</span> 古いコメント

en: A short paragraph about your book, for catalogs, reviewers etc. to quote.
ja: 目録、書評、引用等につかわれる説明文。短い段落の長さ。

en: A very short description of your book. It should fit in a Twitter post, and encapsulate your book in the briefest sentence.
ja: ツイッターにポストできる長さの簡潔な説明文。

en: About The Book
ja: 書籍に関して

en: Access Denied
ja: アクセスが拒否されました。

en: Add
ja: 追加

en: Add Back Matter
ja: 奥付・裏表紙を追加

en: Add Chapter
ja: 章を追加

en: Add Front Matter
ja: 冒頭部分を追加

en: Add New Back Matter
ja: 新規奥付・裏表紙を追加

en: Add New Back Matter Type
ja: 奥付・裏表紙用字体の新規追加

en: Add New Chapter
ja: 新章を追加

en: Add New Front Matter
ja: 冒頭部分を新規作成

en: Add New Part
ja: 新規段落を追加

en: Add Part
ja: 段落を追加

en: Add or remove back matter type
ja: 奥付・裏表紙用字体を追加・削除

en: Add or remove front matter type
ja: 冒頭部分の字体を追加・削除

en: Admin
ja: 管理者

en: All Back Matter Types
ja: 全ての奥付・裏表紙用字体

en: Appendix
ja: 付録

en: Are you sure you want to delete this?
ja: 削除を実行しますか？

en: Author
ja: 著者

en: Authors
ja: 著者

en: Back Matter
ja: 奥付・裏表紙

en: Back Matter Types
ja: 奥付・裏表紙用字体

en: Barnes and Noble URL
ja: Barnes and Nobel URL

en: Bisac Regional Theme
ja: BISAC地域テーマ

en: Bisac Subject
ja: BISAC題名

en: Blank Pages
ja: 空白ページ

en: Book Info
ja: 書籍情報

en: Book Information
ja: 書籍情報

en: Book Name
ja: 書籍名

en: Book Tagline
ja: キャッチコピー

en: Buy
ja: 購入

en: Buy the Book
ja: 本を買う

en: Change Theme
ja: テーマ変更

en: Chapter 1
ja: １章

en: Chapter Author (appears in Web/ebook/PDF output)
ja: 章担当著者（書きだされたWeb・eBook・PDFに表示されます）

en: Chapter Metadata
ja: 章メタデータ

en: Chapter Numbers
ja: 章番号

en: Chapter Short Title (appears in the PDF running header)
ja: 章副題（PDFのヘッダーに表示されます）

en: Chapter Subtitle (appears in the Web/ebook/PDF output)
ja: 章字幕（書きだされたWeb・eBook・PDFに表示されます）

en: Chapters
ja: 章

en: Choose from the most used back matter type
ja: 頻繁に使われている奥付・裏表紙用字体から選択

en: Choose from the most used front matter type
ja: 頻繁に利用されている冒頭部分用字体から選択

en: Close
ja: 閉じる

en: Comments
ja: コメント

en: Comments are closed.
ja: ただいまコメントは受け付けていません。

en: Contact
ja: 連絡先

en: Contents
ja: コンテンツ

en: Convert MS Word Footnotes
ja: MSワード・フォーマットのフットノートを変換

en: Copyright
ja: 著作権

en: Copyright Holder
ja: 著作権保有者

en: Copyright Notice
ja: 著作権表示

en: Copyright Year
ja: 初版刊行年

en: Cover
ja: 表紙

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Default Data
ja: デフォルトデータ

en: Delete
ja: 削除

en: Digest (5.5&quot; &times; 8.5&quot;)
ja: ダイジェスト (5.5&quot; &times; 8.5&quot;)

en: Display chapter numbers
ja: 章番号を表示

en: Display table of contents
ja: 目次を表示

en: EPUB (for Nook, iBooks, Kobo etc.)
ja: EPUB（Nook、iBooks、Kobo等）

en: EPUB is required for MOBI export. Would you like to reenable it?
ja: EPUBはMOBIファイルを出力するために必要です。有効化しますか？

en: Ebook Options
ja: eBook設定

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Back Matter
ja: 奥付・裏表紙を編集

en: Edit Back Matter Type
ja: 奥付・裏表紙用字体を編集

en: Edit Book Information
ja: 書籍情報を編集

en: Edit Chapter
ja: 章を編集する

en: Edit Front Matter
ja: 冒頭を編集

en: Edit Part
ja: 段落を編集

en: Editor
ja: 編集者

en: Elsewhere
ja: その他

en: Email to a friend
ja: 友達にメール

en: Emailed to:
ja: メール受信者：

en: Error: The export failed. See logs for more details.
ja: エラー：書き出しに失敗しました。詳細はログを参照してください。

en: Export
ja: 出力

en: Export Settings
ja: 書き出し設定

en: Export Your Book
ja: 本書を書き出す

en: Exported
ja: 書き出し済み

en: File not found
ja: ファイルがありません。

en: Front Matter
ja: 冒頭部分

en: Front Matter Author (appears in Web/ebook/PDF output)
ja: 冒頭部分担当著者（書きだされたWeb・eBook・PDFに表示されます）

en: Front Matter Metadata
ja: 冒頭部分メタデータ

en: Front Matter Short Title (appears in the PDF running header)
ja: 冒頭部分の副題（PDFのヘッダーに表示されます）

en: Front Matter Subtitle (appears in the Web/ebook/PDF output)
ja: 冒頭部分の字幕（書きだされたWeb・eBook・PDFに表示されます）

en: Front Matter Types
ja: 冒頭部分用字体

en: General Book Information
ja: 書籍情報一般

en: Global Options
ja: グローバル設定

en: Hashtag
ja: ハッシュタグ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Home
ja: ホーム

en: I wanted to share this post with you from
ja: このポストをシェアしたのは

en: ICML (for InDesign)
ja: ICML（InDesign用）

en: ISBN is the International Standard Book Number, and you'll need one if you want to sell your book in online and physical book stores.
ja: International Standard Book Number（ISBN）とは国際標準図書番号の略語で紙の本を書店で販売するために必要な情報です。

en: In case of long titles that might be truncated in running heads in the PDF export.
ja: 長すぎる題名が出力PDFのヘッダーで切り詰められた場合に

en: Include blank pages (for print PDF)
ja: 空白ページを含める（印刷用PDF）

en: Include in exports
ja: 書き出しに含める

en: Indent paragraphs
ja: 段落を字下げ

en: Insert Footnote
ja: フットノートを混入

en: Introduction
ja: 序文

en: Invalid permission error
ja: アクセス拒否エラー

en: Invalid permissions.
ja: アクセス拒否

en: It's coming!
ja: 導入予定！

en: Keywords
ja: キーワード

en: Keywords/Tags
ja: キーワード／タグ

en: Language
ja: 言語

en: Latest Export
ja: 最新の書き出し

en: Leave a comment
ja: コメントを残す。

en: List Price (PDF)
ja: 定価（PDF）

en: List Price (Print)
ja: 定価（印刷）

en: List Price (Web)
ja: 定価（Web）

en: List Price (ebook)
ja: 定価（eBook）

en: Long Description
ja: 詳細説明文

en: MOBI (for Kindle)
ja: Mobi（Kindle用）

en: Main Body
ja: 本文

en: Network Admin
ja: ネットワーク管理者

en: New Back Matter
ja: 新規奥付・裏表紙

en: New Back Matter Type Name
ja: 新規奥付・裏表紙用字体の名前

en: New Book Information
ja: 新規書籍情報

en: New Chapter
ja: 新章

en: New Front Matter
ja: 新規冒頭部分

en: New Part
ja: 新規段落

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 新しいコメント <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next
ja: 次

en: No back matter found
ja: 奥付・裏表紙が見つかりませんでした。

en: No back matter found in Trash
ja: 奥付・裏表紙はゴミ箱に入っていません。

en: No book information found
ja: 書籍情報が見つかりませんでした。

en: No book information found in Trash
ja: 書籍情報はゴミ箱に入っていません。

en: No chapters found
ja: 章が見つかりませんでした。

en: No chapters found in Trash
ja: 章はゴミ箱に入っていません。

en: No front matter found
ja: 冒頭部分が見つかりませんでした。

en: No front matter found in Trash
ja: 冒頭部分はゴミ箱に入っていません。

en: No parts found
ja: 段落が見つかりませんでした。

en: No parts found in Trash
ja: 段落はゴミ箱に入っていません。

en: No. Ignore validation errors.
ja: いいえ、バリデーション・エラーや無視する

en: Notes
ja: ノート

en: On-Sale Date
ja: 販売日

en: Organize
ja: 整理

en: Other Service URL
ja: その他のサービスURL

en: PDF (for printing)
ja: PDF（印刷用）

en: PDF Options
ja: PDF設定

en: Page %s
ja: ページ %s

en: Page Size
ja: ページサイズ

en: Pages:
ja: ページ：

en: Part
ja: 段落

en: Parts
ja: 段落

en: Pingback:
ja: ピンバック：

en: Popular Back Matter Types
ja: 人気のある奥付・裏表紙用字体

en: Previous
ja: 戻る

en: Print ISBN
ja: 印刷版ISBN

en: Private. I would like this book to be accessible only to people I invite.
ja: プライベート。この本は以下のユーザーしか開くことができません。

en: Public. I would like this book to be visible to everyone.
ja: 公開。この本は誰でも読めるようにする。

en: Publication Date
ja: 刊行日付

en: Publisher
ja: 出版社

en: Publisher City
ja: 出版社所在地

en: Purchase here:
ja: ここで購入する：

en: Purchase on  <a href="%1$s">amazon.com</a>
ja: <a href="%1$s">Amazon</a>から購入。

en: Purchase on  <a href="%1$s">apple.com</a>
ja: <a href="%1$s">Apple</a>から購入。

en: Purchase on  <a href="%1$s">barnesandnoble.com</a>
ja: <a href="%1$s">B&N</a>から購入。

en: Purchase on  <a href="%1$s">kobobooks.com</a>
ja: <a href="%1$s">Kobo</a>から購入。

en: Purchase on  <a href="%1$s">oreilly.com</a>
ja: <a href="%1$s">オライリー社</a>から購入。

en: Read
ja: 読む

en: Regular footnotes
ja: 通常のフットノート

en: Remove all blank pages (for web PDF)
ja: 空白ページを全て削除（WebPDF用）

en: Save Book Information
ja: 書籍情報を

en: Save Part
ja: 段落を保存

en: Search
ja: 検索

en: Search Back Matter
ja: 奥付・裏表紙を検索

en: Search Back Matter Types
ja: 奥付・裏表紙用字体を検索

en: Search Book Information
ja: 書籍情報を検索

en: Search Chapters
ja: 章を検索

en: Search Front Matter
ja: 冒頭部分を検索

en: Search Parts
ja: 段落を検索

en: Select which formats you want to export
ja: 書き出しフォーマットを選択してください。

en: Separate back matter types with commas
ja: 奥付・裏表紙用字体をカンマで分ける

en: Separate front matter types with commas
ja: 冒頭部分の字体をコンマで分ける

en: Series Number
ja: シリーズ番号

en: Series Title
ja: シリーズ題名

en: Share via Email
ja: メールでシェア

en: Short Description
ja: 簡潔な説明文

en: Short Title
ja: 副題

en: Simple Book Production
ja: Simple Book Productionプラグイン

en: Sites
ja: サイト

en: Skip lines between paragraphs
ja: 段落間の行をスキップする。

en: Standard book formats
ja: 標準書籍フォーマット

en: Status
ja: ステータス

en: Submit
ja: 送信

en: Subtitle
ja: 字幕スーパー

en: Table Of Contents
ja: 目次

en: Table of Contents
ja: 目次

en: Text
ja: 文章

en: The full description of your book.
ja: 本書に関する詳細を説明する文章。

en: Theme Options
ja: テーマオプション

en: This ensures that your ebook will sort properly in ebook stores, by the author's last name.
ja: これはeBook書店がeBookを著者の姓名順にソートできるようにするためです。

en: This is the first chapter in the main body of the text. You can change the text, rename the chapter, add new chapters, and add new parts.
ja: この章は本文内の最初の章です。テキストの変更、章・段落の題名変更、及び章・段落を追加することができます。

en: This is where you can add appendices or other back matter.
ja: ここに付録および奥付・裏表紙を追加してください。

en: This is where you can write your introduction.
ja: ここに序文を書いてください。

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
ja: このポストはパスワードにより保護されています。コメントを読むにはパスワードを入力してください。

en: Title Page
ja: 題扉

en: Translator
ja: 翻訳者

en: US Letter (8.5&quot; &times; 11&quot;)
ja: USレター (8.5&quot; &times; 11&quot;)

en: US Trade (6&quot; &times; 9&quot;)
ja: USトレード (6&quot; &times; 9&quot;)

en: Update Back Matter Type
ja: 奥付・裏表紙用字体をアップデート

en: Users
ja: ユーザー

en: View Back Matter
ja: 奥付・裏表紙を見る

en: View Book Information
ja: 書籍情報を見る

en: View Chapter
ja: 章を読む

en: View Front Matter
ja: 冒頭部分を読む

en: View Part
ja: 段落を読む

en: Visit Network
ja: 訪問ネットワーク

en: Visit Site
ja: 訪問サイト

en: Warning: The export has validation errors. See logs for more details.
ja: 警告：書きだされたファイルにバリデーション・エラーがあります。詳細はログを参照してください。

en: You can buy <a href="%1$s">%2$s</a> by following any of the links below:
ja: 下記のリンク先より<a href="%1$s">%2$s</a>を購入することができます。

en: Your Export Format Options
ja: 書き出しフォーマット設定

en: Your comment is awaiting moderation.
ja: あなたのコメントは認証待ちです。

[ctx: book]
en: Add New Back Matter
ja: 新規奥付・裏表紙を追加

[ctx: book]
en: Add New Book Information
ja: 新規書籍情報を追加

[ctx: book]
en: Add New Chapter
ja: 章を追加

[ctx: book]
en: Add New Front Matter
ja: 冒頭部分を新規追加

[ctx: book]
en: Add Part
ja: 段落を追加

[ctx: post type general name]
en: Back Matter
ja: 奥付・裏表紙（一般名別）

[ctx: post type general name]
en: Book Information
ja: 書籍情報（一般名別）

[ctx: post type general name]
en: Chapters
ja: 章（一般名別）

[ctx: post type singular name]
en: Back Matter
ja: 奥付・裏表紙（題名別）

[ctx: post type singular name]
en: Book Information
ja: 書籍情報（題名別）

[ctx: post type singular name]
en: Chapter
ja: 章（題名別）

[ctx: post type singular name]
en: Front Matter
ja: 冒頭部分（題名別）

[ctx: post type singular name]
en: Part
ja: 段落（題名別）

[ctx: taxonomy general name]
en: Back Matter Types
ja: 奥付・裏表紙用字体

[ctx: taxonomy singular name]
en: Back Matter Type
ja: 奥付・裏表紙用字体
