Pressbooks - en to it translation catalogue (336 entries)

en: %1$s at %2$s
it: %1$s su  %2$s

en: %s on
it: %s su

en: 's Catalog Page
it: 's Pagina del Catalogo

en: (Edit)
it: (Modifica)

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
it: <span class="meta-nav">&larr;</span> Commenti più vecchi

en: A short paragraph about your book, for catalogs, reviewers etc. to quote.
it: Un breve paragrafo sul tuo libro, per citazioni in cataloghi, recensori ecc.

en: A very short description of your book. It should fit in a Twitter post, and encapsulate your book in the briefest sentence.
it: Una brevissima descrizione del tuo libro. Dovrebbe

en: A4 (21cm &times; 29.7cm)
it: A4 (21cm &times; 29,7cm)

en: A5 (14.8cm &times; 21cm)
it: A5 (14,8cm &times; 21cm)

en: About The Book
it: Informazioni sul Libro

en: Access Denied
it: Accesso Negato

en: Add
it: Aggiungi

en: Add A New Book
it: Aggiungi un nuovo Libro

en: Add Back Matter
it: Aggiungi Elementi di Chiusura

en: Add By URL
it: Aggiungi da indirizzo URL

en: Add Chapter
it: Aggiungi Capitolo

en: Add Front Matter
it: Aggiungi Elementi Introduttivi

en: Add New Back Matter
it: Aggiungi un Nuovo Elemento di Chiusura

en: Add New Back Matter Type
it: Aggiungere una Nuova Tipologia di Elemento di Chiusura

en: Add New Chapter
it: Aggiungi un Nuovo Capitolo

en: Add New Front Matter
it: Aggiungi un Nuovo Elemento Introduttivo

en: Add New Front Matter Type
it: Aggiungi una Nuova Tipologia di Elementi Introduttivi

en: Add New Part
it: Aggiungi una Nuova Parte

en: Add Part
it: Aggiungi Parte

en: Add or remove back matter type
it: Aggiungere o rimuovere tipologie di elementi di chiusura

en: Add or remove front matter type
it: Aggiungere o rimuovere tipologie di elementi introduttivi

en: Admin
it: Impostazioni

en: All Back Matter Types
it: Tutte le Tipologie di Elementi di Chiusura

en: All Front Matter Types
it: Tutte le Tipologie di Elementi Introduttivi

en: Amazon URL
it: Indirizzo di Amazon

en: Appendix
it: Appendice

en: Are you sure you want to abort the import?
it: Sei sicuro di voler interrompere l'importazione?

en: Are you sure you want to delete this?
it: Sei sicuro di volerlo concellare?

en: Author
it: Autore

en: Author, file as
it: Autore, archivia come

en: Authors
it: Autori

en: Back Matter
it: Elementi di Chiusura

en: Back Matter Types
it: Elementi di Chiusura

en: Barnes and Noble URL
it: Indirizzo di Barnes and Noble

en: Bisac Regional Theme
it: Tema Regionale Bisac

en: Bisac Subject
it: Classificazione Bisac

en: Blank Pages
it: Pagine Bianche

en: Book Description
it: Descrizione libro

en: Book Info
it: Informazioni del Libro

en: Book Information
it: Informazioni sul Libro

en: Book Name
it: Nome del Libro

en: Book Tagline
it: Motto del Libro

en: Buy
it: Acquista

en: Buy the Book
it: Acquista il Libro

en: Cancel
it: Annulla

en: Catalog
it: Catalogo

en: Catalog Logo
it: Logo del Catalogo

en: Catalog Status
it: Stato del Catalogo

en: Catalog sorting
it: Ordina il Catalogo

en: Change Theme
it: Cambia Tema

en: Chapter
it: Capitolo

en: Chapter 1
it: Capitolo 1

en: Chapter Author (appears in Web/ebook/PDF output)
it: Autore del Capitolo (compare negli output WEB/ebook/PDF)

en: Chapter Metadata
it: Metadata del Capitolo

en: Chapter Numbers
it: Numeri di Capitolo

en: Chapter Short Title (appears in the PDF running header)
it: Titolo Abbreviato di Capitolo (compare nell'intestazione del PDF)

en: Chapter Subtitle (appears in the Web/ebook/PDF output)
it: Sottotitolo del Capitolo (compare negli output WEB/ebook/PDF)

en: Chapters
it: Capitoli

en: Choose from the most used back matter type
it: Scegli tra le tipologie di elementi di chiusura più usate

en: Choose from the most used front matter type
it: Scegli tra i tipologie di elementi introduttivi più usati

en: Close
it: Chiudi

en: Comments
it: Commenti

en: Comments are closed.
it: I commenti sono chiusi.

en: Contact
it: Contatti

en: Contents
it: Contenuti

en: Convert MS Word Footnotes
it: Converti le Note a Piè di Pagina di MS Word

en: Copy CSS from
it: Copia CSS da

en: Copyright Holder
it: Detentore del Copyright

en: Copyright Notice
it: Informazioni di Copyright

en: Copyright Year
it: Anno del Copyright

en: Cover
it: Copertina

en: Cover Image
it: Immagine di Copertina

en: Crop Marks
it: Crocini di Taglio

en: Custom (8.5&quot; &times; 9.25&quot;)
it: Personale (8.5&quot; &times; 9.25&quot;)

en: Custom CSS for Ebook
it: CSS personalizzato per Ebook

en: Custom CSS for PDF
it: CSS personalizzato per PDF

en: Custom CSS for Web
it: CSS personalizzato per Web

en: Dashboard
it: Scrivania

en: Default Data
it: Informazioni di Default

en: Delete
it: Cancella

en: Display chapter numbers
it: Mostra numeri di capitolo

en: Display crop marks
it: Mostra crocini di taglio

en: Display table of contents
it: Mostra il sommario

en: Duodecimo (5&quot; &times; 7.75&quot;)
it: In dodicesimo (5&quot; &times; 7.75&quot;)

en: EPUB (for Nook, iBooks, Kobo etc.)
it: EPUB (per Nook, iBooks, Kobo etc.)

en: EPUB is required for MOBI export. Would you like to reenable it?
it: EPUB è necessario per esportare in MOBI. Vuoi riabilitarlo?

en: Ebook ISBN
it: ISBN Ebook

en: Ebook Options
it: Opzioni ebook

en: Ebook start point
it: Punto di inizio dell'ebook

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Back Matter
it: Modifica Elemento di Chiusura

en: Edit Back Matter Type
it: Modificare la Tipologia di Elemento di Chiusura

en: Edit Book Information
it: Modificare le Informazioni sul Libro

en: Edit CSS
it: Modifica il CSS

en: Edit Chapter
it: Modifica Capitolo

en: Edit Front Matter
it: Modifica Elemento Introduttivo

en: Edit Front Matter Type
it: Modifica le Tipologie di Elementi Introduttivi

en: Edit Part
it: Modifica Parte

en: Edit Profile
it: Modifica il Profilo

en: Edit Tags
it: Modifica i tags

en: Editor
it: Editore

en: Elsewhere
it: Altrove

en: Email to a friend
it: Invia ad un amico per email

en: Emailed to:
it: Inviato per email a:

en: Enable hyphenation
it: Abilita Sillabazione

en: Error: Something went wrong. See logs for more details.
it: Errore: Qualcosa non ha funzionato. Controlla i logs per maggiori dettagli.

en: Error: The export failed. See logs for more details.
it: Errore: L'esportazione è fallita.

en: Error: Unknown export format.
it: Errore: Formato di esportazione sconosciuto.

en: Estonian
it: Estone

en: Export
it: Esporta

en: Export Settings
it: Esporta Impostazioni

en: Export Your Book
it: Esporta il tuo Libro

en: Exported
it: Esportato

en: Extra Profile Information
it: Informazioni Extra del Profilo

en: Featured
it: In Primo Piano

en: File not found
it: File non trovato

en: Front Matter
it: Elementi Introduttivi

en: Front Matter Author (appears in Web/ebook/PDF output)
it: Autore degli Elementi Introduttivi (compare nell'output Web/ebook/PDF)

en: Front Matter Metadata
it: Metadata degli Elementi Introduttivi

en: Front Matter Short Title (appears in the PDF running header)
it: Titolo Breve degli Elementi Introduttivi (compare nelle intestazioni del PDF)

en: Front Matter Subtitle (appears in the Web/ebook/PDF output)
it: Sottotitolo degli Elementi Introduttivi (compare nell'output Web/ebook/PDF)

en: Front Matter Types
it: Tipologie di Elementi Introduttivi

en: General Book Information
it: Informazioni Generali sul Libro

en: German
it: Tedesco

en: Global Options
it: Opzioni Globali

en: Help
it: Aiuto

en: Hide in Catalog
it: Nascondi nel Catalogo

en: Hyphens
it: Trattini di sillabazione

en: I wanted to share this post with you from
it: Desidero condividere con te questo post da

en: ICML (for InDesign)
it: ICML (per InDesign)

en: ISBN is the International Standard Book Number, and you'll need one if you want to sell your book in online and physical book stores.
it: L'ISBN è l'International Standard Book Number (Numero Standard Internazionale di Libro) e te ne servirà uno se intendi vendere il tuo libro nei negozi online e normali.

en: Import
it: Importa

en: Import in progress: %s
it: Avanzamento dell'importazione: %s

en: Imported %s chapters.
it: Importati %s capitoli.

en: In case of long titles that might be truncated in running heads in the PDF export.
it: Nel caso di titoli lunghi che potrebbero risultare troncati nelle intestazioni dell'esportazione in PDF.

en: Include blank pages (for print PDF)
it: Inserisci le pagine bianche (per il PDF stampato)

en: Include in exports
it: Includi nell'esportazione

en: Indent paragraphs
it: Indenta Paragrafi

en: Insert Footnote
it: Inserisci nota a piè di pagina

en: Introduction
it: Introduzione

en: Invalid permission error
it: Errore di permessi non validi

en: Invalid permissions.
it: Permessi non validi.

en: It's coming!
it: Sta arrivando!

en: Japanese
it: Giapponese

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Keywords/Tags
it: Parole Chiave/Tags

en: Kobo URL
it: Indirizzo di Kobo

en: Language
it: Lingua

en: Last 10 CSS Revisions
it: Ultime 10 revisioni del CSS

en: Latest Export
it: Ultima Esportazione

en: Leave a comment
it: Lascia un commento

en: List Price (PDF)
it: Prezzo di listino (PDF)

en: List Price (Print)
it: Prezzo di listino (Stampato)

en: List Price (Web)
it: Prezzo di listino (Web)

en: List Price (ebook)
it: Prezzo di listino (ebook)

en: Logo Or Image
it: Logo o Immagine

en: Long Description
it: Descrizione Lunga

en: MOBI (for Kindle)
it: MOBI (per Kindle)

en: Main Body
it: Corpo Principale

en: Maximum file size:
it: Dimensioni massime del file:

en: My Book
it: Il Mio Libro

en: My Catalog
it: Il Mio Catalogo

en: My Catalog Profile
it: Il Profilo del Mio Catalogo

en: Network Admin
it: Amministrazione della Rete

en: New Back Matter
it: Nuovo Elemento di Chiusura

en: New Back Matter Type Name
it: Novo Nome di Tipologia di Elemento di Chiusura

en: New Book Information
it: Nuova Informazione sul Libro

en: New Chapter
it: Nuovo Capitolo

en: New Front Matter
it: Nuovo Elemento Introduttivo

en: New Front Matter Type Name
it: Nuova Tipologia di Elementi Introduttivi

en: New Part
it: Nuova Parte

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it: Commenti più recenti <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next
it: Successivo

en: No back matter found
it: Nessun elemento di chiusura trovato

en: No back matter found in Trash
it: Nessun elemento di chiusura trovato nel cestino

en: No book information found
it: Nessuna informazione sul libro trovata

en: No book information found in Trash
it: Nessuna informazione sul libro trovata nel cestino

en: No catalog was found for user
it: Nessun catalogo trovato per l'utente

en: No chapters found
it: Capitoli non trovati

en: No chapters found in Trash
it: Nessun Capitolo presente nel Cestino

en: No front matter found
it: Nessun Elemento Introduttivo trovato

en: No front matter found in Trash
it: Nessun Elemento Introduttivo trovato nel cestino

en: No parts found
it: Parti non trovate

en: No parts found in Trash
it: Nessuna Parte presente nel cestino

en: No. Ignore validation errors.
it: No. Ignora gli errori di validazione.

en: Notes
it: Note

en: ODT (word processing file format of OpenDocument)
it: ODT (formato di elaborazione testi OpenDocument)

en: On-Sale Date
it: Data di vendita

en: Only users you invite can see your book, regardless of individual chapter privacy settings below.
it: Solo gli utenti che inviti potranno vedere il tuo libro, indipendentemente dalle impostazioni di riservatezza di ciascun capitolo qui sotto.

en: Organize
it: Organizza

en: Organize your public Catalog page.
it: Organizza la pagina del tuo Catalogo pubblico

en: Orphans
it: Orfane

en: Other Service URL
it: Indirizzo di Altri Servizi

en: PDF Options
it: Opzioni PDF

en: Page %s
it: Pagina %s

en: Page Size
it: Dimensioni di Pagina

en: Pages:
it: Pagine:

en: Paragraph Separation
it: Separazione Paragrafo

en: Part
it: Parte

en: Parts
it: Parti

en: Popular Back Matter Types
it: Tipologie Comuni di Elemento di Chiusura

en: Popular Front Matter Types
it: Tipologie di Elementi Introduttivi Popolari

en: Previous
it: Precedente

en: Print ISBN
it: ISBN libro a stampa

en: Privacy Status
it: Condizioni di Riservatezza

en: Private
it: Privato

en: Private. I would like this book to be accessible only to people I invite.
it: Privato. Voglio che questo libro sia visibile solo alla persone che invito.

en: Promote your book, set individual chapters privacy below.
it: Promuovi il tuo libro, imposta la riservatezza di ciascun capitolo qui sotto.

en: Pub Date
it: Data di Pubblicazione

en: Public
it: Pubblico

en: Public. I would like this book to be visible to everyone.
it: Pubblico. Voglio che questo libro sia visibile a chiunque.

en: Publication Date
it: Data di Pubblicazione

en: Published
it: Pubblicato

en: Publisher
it: Editore

en: Publisher City
it: Città dell'Editore

en: Purchase here:
it: Acquista qui:

en: Purchase on  <a href="%1$s">amazon.com</a>
it: Acquista su <a href="%1$s">amazon.com</a>

en: Purchase on  <a href="%1$s">apple.com</a>
it: Acquista su <a href="%1$s">apple.com</a>

en: Purchase on  <a href="%1$s">barnesandnoble.com</a>
it: Acquista su <a href="%1$s">barnesandnoble.com</a>

en: Purchase on  <a href="%1$s">kobobooks.com</a>
it: Acquista su <a href="%1$s">kobobooks.com</a>

en: Purchase on  <a href="%1$s">oreilly.com</a>
it: Acquista su <a href="%1$s">oreilly.com</a>

en: Read
it: Leggi

en: Regular footnotes
it: Note a piè di pagina normali

en: Remove all blank pages (for web PDF)
it: Rimuovi tutte le pagine bianche (per il PDF online)

en: Save
it: Salva

en: Save Book Information
it: Salva le Informazioni sul Libro

en: Save Part
it: Salva la Parte

en: Search
it: Cerca

en: Search Back Matter
it: Cerca Elemento di Chiusura

en: Search Back Matter Types
it: Cerca nelle Tipologie di Elementi di Chiusura

en: Search Book Information
it: Cerca le Informazioni sul Libro

en: Search Chapters
it: Cerca Capitoli

en: Search Front Matter
it: Cerca Elementi Introduttivi

en: Search Front Matter Types
it: Cerca Tipologie di Elementi Introduttivi

en: Search Parts
it: Cerca Parti

en: Select which formats you want to export
it: Seleziona in quali formati vuoi esportare

en: Separate back matter types with commas
it: Separare le tipologie di elementi di chiusura con virgole

en: Separate front matter types with commas
it: Separare i tipologie di elementi introduttivi con virgole

en: Series Number
it: Numero della Serie

en: Series Title
it: Titolo della Serie

en: Set as ebook start-point
it: Imposta come punto di inizio dell'ebook

en: Settings saved.
it: Impostazioni salvate.

en: Share via Email
it: Condividi con email

en: Share your catalog
it: Condividi il tuo Catalogo

en: Short Description
it: Descrizione Abbreviata

en: Short Title
it: Titolo Abbreviato

en: Show in Catalog
it: Mostra nel Catalogo

en: Show title in exports
it: Mostra il titolo nelle esportazioni

en: Show/Hide books
it: Mostra/Nascondi Libri

en: Sites
it: Siti

en: Skip lines between paragraphs
it: Salta le linee tra i paragrafi

en: Sorry, but no books matched your filtering criteria. Please <a class="clear-filters" href="#">clear your current filters</a> and try again.
it: Spiacenti, ma nessun libro corrisponde ai criteri impostati. Per favore <a class="clear-filters" href="#">togli i filtri</a> e prova di nuovo.

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Standard book formats
it: Formati di libro standard

en: Start
it: Inizia

en: Status
it: Stato

en: Submit
it: Invia

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: Supported file extensions:
it: Estensioni di file supportate:

en: Table Of Contents
it: Sommario

en: Table of Contents
it: Sommario

en: Tags For
it: Tags per

en: Tags Name
it: Nome Tags

en: Text
it: Testo

en: The full description of your book.
it: La descrizione completa del tuo libro

en: The public link to your catalog page
it: Indirizzo pubblico del tuo Catalogo

en: The requested user does not exist.
it: L'utente richiesto non esiste

en: Theme Options
it: Opzioni del Tema

en: These options apply universally to webbook, PDF and ebook exports.
it: Queste opzioni si applicano in modo universale a libri web, PDF ed esportazioni in ebook.

en: This book's global privacy is set to
it: L'impostazione globale di riservatezza di questo libro è impostata come

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
it: Questo non sembra essere un file WXR valido, numero di versione WXR mancante/non valido

en: This ensures that your ebook will sort properly in ebook stores, by the author's last name.
it: Per assicurare che il tuo ebook sia in ordine corretto nei negozi di ebook, col cognome dell'autore.

en: This is the first chapter in the main body of the text. You can change the text, rename the chapter, add new chapters, and add new parts.
it: Questo è il primo capitolo nel corpo principale del testo. Puoi cambiare il testo, rinominare il capitolo, aggiungere nuovi capitoli e nuove parti.

en: This is where you can add appendices or other back matter.
it: Qui è dove puoi inserire appendici o altri elementi di chiusura.

en: This is where you can write your introduction.
it: Qui è dove puoi scrivere la tua introduzione.

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
it: Questo post è protetto da password. Inserire la password per vedere i commenti.

en: This will overwrite existing custom CSS. Are you sure?
it: Questo sovrascriverà il CSS personalizzato esistente. Sei sicuro?

en: Title
it: Titolo

en: Title Page
it: Pagina del Titolo

en: Translator
it: Traduttore

en: Type of file
it: Tipo di file

en: URL
it: Indirizzo URL

en: Unexpected Error: There was a problem trying to query slug: %s - Please contact technical support.
it: Errore inatteso: S'è stato un problema cercando di richiedere le abbreviazioni: %s - Per favore contattate il supporto tecnico.

en: Unsupported post type.
it: Tipo di post non supportato.

en: Update Back Matter Type
it: Aggiornare la Tipologia di Elemento di Chiusura

en: Update Front Matter Type
it: Aggiorna le Tipologie di Elementi Introduttivi

en: Upload file
it: Carica File

en: Users
it: Utenti

en: View Back Matter
it: Vedi Elementi di Chiusura

en: View Book Information
it: Vedi Informazioni sul Libro

en: View Chapter
it: Vedi Capitolo

en: View Front Matter
it: Vedi Elementi Introduttivi

en: View Part
it: Vedi Parti

en: Visit Admin
it: Vai alle Impostazioni

en: Visit Book
it: Vedi libro

en: Visit Catalog
it: Visita il Catalogo

en: Visit Network
it: Visita la Rete

en: Visit Site
it: Visita il Sito

en: Warning: The export has validation errors. See logs for more details.
it: Attenzione: L'esportazione contiene errori di validazione. Controlla i logs per maggiori dettagli.

en: Widows
it: Vedove

en: You are currently editing CSS for
it: Stai attualmente modificando il CSS per

en: You can buy <a href="%1$s">%2$s</a> by following any of the links below:
it: Puoi acquistare <a href="%1$s">%2$s</a> seguendo uno dei link sottostanti:

en: You do not have permission to do that.
it: Non hai il permesso di fare questo.

en: You do not have sufficient permissions to access that URL.
it: Non hai sufficienti permessi per accedere a questo indirizzo.

en: Your Export Format Options
it: Le Tue Opzioni di Formati di Esportazione

en: Your comment is awaiting moderation.
it: Il tuo commento è in attesa di moderazione.

en: Your cover image (%s x %s) is too small. It should be 625px on the shortest side.
it: La tua immagine di copertina (%s x %s)  è troppo piccola. Dovrebbe essere 625px nel lato corto.

en: Your file does not appear to be a valid %s.
it: Il tuo file non sembra essere un %s valido.

[ctx: book]
en: Add New Back Matter
it: Aggiungere Nuovi Elementi di Chiusura

[ctx: book]
en: Add New Book Information
it: Aggiungere Nuove Informazioni sul Libro

[ctx: book]
en: Add New Chapter
it: Aggiungi un Nuovo Capitolo

[ctx: book]
en: Add New Front Matter
it: Aggiungi un Nuovo Elemento Introduttivo

[ctx: book]
en: Add Part
it: Aggiungi Parte

en: by
it: da

en: filtering by
it: filtrato per

en: iBooks URL
it: Indirizzo di iBooks

en: part
it: parte

[ctx: post type general name]
en: Back Matter
it: Elementi di Chiusura

[ctx: post type general name]
en: Book Information
it: Informazioni sul Libro

[ctx: post type general name]
en: Chapters
it: Capitoli

[ctx: post type general name]
en: Front Matter
it: Elementi Introduttivi

[ctx: post type general name]
en: Parts
it: Parti

[ctx: post type singular name]
en: Back Matter
it: Elemento di Chiusura

[ctx: post type singular name]
en: Book Information
it: Informazione sul Libro

[ctx: post type singular name]
en: Chapter
it: Capitolo

[ctx: post type singular name]
en: Front Matter
it: Elemento Introduttivo

[ctx: post type singular name]
en: Part
it: Parte

[ctx: taxonomy general name]
en: Back Matter Types
it: Tipologie di Elementi di Chiusura

[ctx: taxonomy general name]
en: Front Matter Types
it: Tipologie di Elementi Introduttivi

[ctx: taxonomy singular name]
en: Back Matter Type
it: Tipologia di Elemento di Chiusura

[ctx: taxonomy singular name]
en: Front Matter Type
it: Tipologia di Elemento Introduttivo
