Pressbooks - en to fr translation catalogue (341 entries)

en: (Edit)
fr: (Editer)

en: A short paragraph about your book, for catalogs, reviewers etc. to quote.
fr: Bref paragraphe concernant votre livre, destiné à être cité par les catalogues, les recenseurs, etc.

en: A very short description of your book. It should fit in a Twitter post, and encapsulate your book in the briefest sentence.
fr: Résumez votre livre en peu de mots. Environ la longueur d'un tweet, cela doit résumer l'ouvrage en une phrase.

en: About
fr: A propos

en: About The Book
fr: A Propos du Livre

en: Access Denied
fr: Accès refusé

en: Add
fr: Ajouter

en: Add A New Book
fr: Ajouter un nouveau livre

en: Add Back Matter
fr: Ajouter une Section finale

en: Add By URL
fr: Ajouter par URL

en: Add Chapter
fr: Ajouter un Chapitre

en: Add Front Matter
fr: Ajouter une Section Préliminaire

en: Add New Back Matter
fr: Ajouter une Nouvelle Section Finale

en: Add New Back Matter Type
fr: Ajouter  un Nouveau Type de Section finale

en: Add New Chapter
fr: Ajouter Nouveau Chapitre

en: Add New Front Matter
fr: Ajouter une Nouvelle Section Préliminaire

en: Add New Front Matter Type
fr: Ajouter Nouveau Type de Section Préliminaire

en: Add New Part
fr: Ajouter une Nouvelle Partie

en: Add Part
fr: Ajouter une Partie

en: Add or remove back matter type
fr: Ajouter ou supprimer un type de section finale

en: Add or remove front matter type
fr: Ajouter ou supprimer un type de section préliminaire

en: All Back Matter Types
fr: Tous les Types de Section finale

en: All Front Matter Types
fr: Tous les Types de Section préliminaire

en: All Rights Reserved
fr: Tous Droits Réservés

en: Amazon URL
fr: URL d'Amazon

en: Appendix
fr: Annexes

en: Are you sure you want to abort the import?
fr: Etes-vous certain de vouloir annuler l'import?

en: Are you sure you want to delete this?
fr: Êtes-vous certain que vous voulez détruire cela ?

en: Author
fr: Auteur

en: Author, file as
fr: Auteur, classer comme

en: Authors
fr: Auteurs

en: Back Matter
fr: Section finale

en: Back Matter Types
fr: Types de Section Finale

en: Barnes and Noble URL
fr: URL de Barnes and Noble

en: Bisac Regional Theme
fr: Vedette-Matière par Région

en: Bisac Subject
fr: Vedette-Matière

en: Blank Pages
fr: Pages Vierges

en: Book Description
fr: Description du livre

en: Book Info
fr: Informations sur le livre

en: Book Information
fr: Information Livre

en: Book Name
fr: Nom du Livre

en: Book Tagline
fr: Thèmes du livre

en: Buy
fr: Acheter

en: Buy the Book
fr: Acheter le Livre

en: Cancel
fr: Annuler

en: Catalog
fr: Catalogue

en: Catalog Logo
fr: Logo du catalogue

en: Catalog Status
fr: Statut du catalogue

en: Catalog sorting
fr: Tri du catalogue

en: Change Theme
fr: Changer le Thème

en: Chapter
fr: Chapitre

en: Chapter 1
fr: Chapitre 1

en: Chapter Author (appears in Web/ebook/PDF output)
fr: Auteur du Chapitre (apparaît dans la sortie Web/ebook/PDF

en: Chapter Metadata
fr: Métadonnées de Chapitre

en: Chapter Numbers
fr: Numéros de Chapitre

en: Chapter Short Title (appears in the PDF running header)
fr: Titre Court du Chapitre (apparaît dans l'en-tête courant)

en: Chapter Subtitle (appears in the Web/ebook/PDF output)
fr: Sous-titre du Chapitre (apparaît dans la sortie en Web/ebook/PDF)

en: Chapters
fr: Chapitres

en: Choose from the most used back matter type
fr: Choisir dans le type de section finale le plus utilisé

en: Choose from the most used front matter type
fr: Choisir dans le type de section préliminaire le plus utilisé

en: Close
fr: Fermer

en: Comments
fr: Commentaires

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont clos

en: Contents
fr: Contenu

en: Convert MS Word Footnotes
fr: Convertir les Notes de bas de page de MS Word

en: Copy CSS from
fr: Copiez les CSS de

en: Copyright
fr: Droit d'auteur

en: Copyright Holder
fr: Détenteur du Droit d'Auteur

en: Copyright Notice
fr: Mention du Droit d'auteur

en: Copyright Year
fr: Année du Droit d'Auteur

en: Cover
fr: Couverture

en: Cover Image
fr: Image de couverture

en: Crop Marks
fr: Marques d'impression

en: Custom (8.5&quot; &times; 9.25&quot;)
fr: Personnalisé (8.5&quot; &times; 9.25&quot;)

en: Custom CSS for Ebook
fr: CSS personnalisé pour l'eBook

en: Custom CSS for PDF
fr: CSS personnalisé pour le PDF

en: Custom CSS for Web
fr: CSS personnalisé pour le web

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Default Data
fr: Données par Défaut

en: Delete
fr: Supprimer

en: Digest (5.5&quot; &times; 8.5&quot;)
fr: Résumé (5.5&quot; &times; 8.5&quot;)

en: Display chapter numbers
fr: Afficher les numéros de chapitre

en: Display crop marks
fr: Afficher les marques d'impression

en: Display table of contents
fr: Afficher la table des matières

en: EPUB (for Nook, iBooks, Kobo etc.)
fr: EPUB (pour Nook, iBooks, Kobo etc.)

en: EPUB is required for MOBI export. Would you like to reenable it?
fr: EPUB est nécessaire pour exporter en format MOBI. Voulez-vous le réactiver ?

en: Ebook ISBN
fr: N° ISBN du Ebook

en: Ebook Options
fr: Options Ebook

en: Ebook start point
fr: Point de départ de l'eBook

en: Edit
fr: Editer

en: Edit Back Matter
fr: Editer une Section Finale

en: Edit Back Matter Type
fr: Editer Type de Section finale

en: Edit Book Information
fr: Editer Information sur le Livre

en: Edit CSS
fr: Editer le CSS

en: Edit Chapter
fr: Editer Chapitre

en: Edit Front Matter
fr: Editer une Section Préliminaire

en: Edit Front Matter Type
fr: Editer Type de Section Préliminaire

en: Edit Part
fr: Editer une Partie

en: Edit Profile
fr: Éditer le profil

en: Edit Tags
fr: Éditer les mots-clés

en: Editor
fr: Rédacteur

en: Elsewhere
fr: Ailleurs

en: Email to a friend
fr: Envoyer un mail à un ami

en: Emailed to:
fr: Envoyé par e-mail à

en: Enable hyphenation
fr: Autoriser les césures

en: Error: Something went wrong. See logs for more details.
fr: Erreur : un problème est survenu. Etudiez les logs pour en savoir davantage.

en: Error: The export failed. See logs for more details.
fr: Erreur : L'exportation a échoué. Voir les logs pour plus de détails

en: Error: Unknown export format.
fr: Erreur : format d'export inconnu.

en: Estonian
fr: Estonien

en: Export
fr: Exporter

en: Export Settings
fr: Paramètres d'Exportation

en: Export Your Book
fr: Exportez votre livre

en: Exported
fr: Exporté

en: Extra Profile Information
fr: Informations complémentaires sur le profil

en: Featured
fr: Affiché

en: File
fr: Fichier

en: File not found
fr: Fichier non trouvé

en: Front Matter
fr: Section Préliminaire

en: Front Matter Author (appears in Web/ebook/PDF output)
fr: Auteur de la Section Préliminaire

en: Front Matter Metadata
fr: Métadonnées de la Section Préliminaire

en: Front Matter Short Title (appears in the PDF running header)
fr: Titre court de la Section Préliminaire(apparaît dans l'en-tête courant du PDF)

en: Front Matter Subtitle (appears in the Web/ebook/PDF output)
fr: Sous-titre de la Section Préliminaire

en: Front Matter Types
fr: Types de Section Préliminaire

en: General Book Information
fr: Information générale sur le livre

en: German
fr: Allemand

en: Global Options
fr: Options Générales

en: Hashtag
fr: Information de Métadonnée

en: Help
fr: Aide

en: Hide in Catalog
fr: Ne pas afficher dans le catalogue

en: Home
fr: Accueil

en: Hyphens
fr: Traits d'union

en: I wanted to share this post with you from
fr: J'ai voulu vous  faire part de ce message de

en: ICML (for InDesign)
fr: ICML (pour InDesign)

en: ISBN is the International Standard Book Number, and you'll need one if you want to sell your book in online and physical book stores.
fr: L'ISBN est le Numéro International Normalisé du Livre, il est nécessaire si vous voulez vendre votre livre dans les magasins de vente en ligne de livres imprimés.

en: Import
fr: Importer

en: Import in progress: %s
fr: Importation en cours : %s

en: Imported %s chapters.
fr: %s chapitres importés.

en: In case of long titles that might be truncated in running heads in the PDF export.
fr: Dans les cas de longs titres qui peuvent être tronqués quand ils s'affichent lors de l'exportation en PDF

en: Include blank pages (for print PDF)
fr: Inclure des pages vierges (pour l'impression de PDF)

en: Include in exports
fr: Inclure dans les exportations

en: Indent paragraphs
fr: Paragraphes en retrait

en: Insert Footnote
fr: Insérer une Note de bas de page

en: Invalid permission error
fr: Erreur permission invalide

en: Invalid permissions.
fr: permissions invalides.

en: It's coming!
fr: C'est en cours !

en: Italian
fr: Italien

en: Japanese
fr: Japonais

en: Keywords
fr: Mots-clé

en: Keywords/Tags
fr: Mots-clé/labels

en: Kobo URL
fr: URL de Kobo

en: Language
fr: Langue

en: Last 10 CSS Revisions
fr: 10 dernières révisions CSS

en: Latest Export
fr: Dernière exportation

en: Leave a comment
fr: Laisser un commentaire

en: List Price (PDF)
fr: Liste de Prix (PDF)

en: List Price (Print)
fr: Liste de Prix (Livres Imprimés)

en: List Price (Web)
fr: Liste de Prix (Web)

en: List Price (ebook)
fr: Liste de Prix (ebook)

en: Logo Or Image
fr: Logo ou image

en: Long Description
fr: Description étendue

en: MOBI (for Kindle)
fr: MOBI (pour Kindle)

en: Main Body
fr: Partie Principale

en: Maximum file size:
fr: Taille maximum de fichier :

en: My Book
fr: Mon livre

en: My Catalog
fr: Mon Catalogue

en: My Catalog Profile
fr: Mon profil de catalogue

en: Network Admin
fr: Administrateur de réseau

en: New Back Matter
fr: Nouvelle Section Finale

en: New Back Matter Type Name
fr: Nouveau nom de Type de Section finale

en: New Book Information
fr: Information Nouveau Livre

en: New Chapter
fr: Nouveau Chapitre

en: New Front Matter
fr: Nouvelle Section Préliminaire

en: New Front Matter Type Name
fr: Nouveau Nom de Type de Section Préliminaire

en: New Part
fr: Nouvelle Partie

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Commentaires plus récents <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next
fr: Suivant

en: No back matter found
fr: Pas de section finale trouvée

en: No back matter found in Trash
fr: Pas de section finale trouvée dans la Poubelle

en: No book information found
fr: Pas trouvé information livre

en: No book information found in Trash
fr: Pas trouvé information livre dans la Poubelle

en: No catalog was found for user
fr: Aucun catalogue trouvé pour l'utilisateur

en: No chapters found
fr: Aucun chapitre trouvé

en: No chapters found in Trash
fr: Pas de chapitre trouvé dans la Poubelle

en: No front matter found
fr: Pas de section réliminaire trouvée

en: No front matter found in Trash
fr: Pas de section réliminaire trouvée dans la Poubelle

en: No parts found
fr: Aucune partie trouvée

en: No parts found in Trash
fr: Aucune partie trouvée dans la Poubelle

en: No. Ignore validation errors.
fr: Non. Ignorer les erreurs de validation.

en: ODT (word processing file format of OpenDocument)
fr: ODT (format de traitement de texte d'OpenDocument)

en: On-Sale Date
fr: Date de mise en vente

en: Only users you invite can see your book, regardless of individual chapter privacy settings below.
fr: Seuls les utilisateurs que vous avez invités peuvent afficher le livre, quels que soient les paramètres individuels d'affichage des chapitres.

en: Organize
fr: Organiser

en: Organize your public Catalog page.
fr: Organisez votre catalogue

en: Orphans
fr: Orphelins

en: Other Service URL
fr: URL d'un Autre Service

en: PDF (for printing)
fr: PDF (pour l'impression)

en: PDF Options
fr: Options PDF

en: Page Size
fr: Taille de Page

en: Pages:
fr: Pages

en: Paragraph Separation
fr: Séparateur de Paragraphes

en: Part
fr: Partie

en: Parts
fr: Parties

en: Pingback:
fr: Ping

en: Popular Back Matter Types
fr: Types populaires de Section finale

en: Popular Front Matter Types
fr: Types populaires de Section Préliminaire

en: Powered by
fr: Réalisé par

en: Previous
fr: Précédent

en: Print ISBN
fr: ISBN pour l'Impression

en: Privacy Status
fr: Statut de confidentialité

en: Private
fr: Privé

en: Private Content
fr: Contenu Privé

en: Private. I would like this book to be accessible only to people I invite.
fr: Je veux que ce site ne soit accessible qu'aux personnes que j'invite.

en: Promote your book, set individual chapters privacy below.
fr: Faites la promotion de votre livre, fixez le niveau de confidentialité de chaque chapitre ci-dessous.

en: Pub Date
fr: Date de publication

en: Public. I would like this book to be visible to everyone.
fr: Je veux que ce site soit visible pour tout le monde.

en: Publication Date
fr: Date de publication

en: Published
fr: Publié

en: Publisher
fr: Éditeur

en: Publisher City
fr: Ville de l'éditeur

en: Purchase here:
fr: Acheter ici.

en: Purchase on  <a href="%1$s">amazon.com</a>
fr: Acheter par <a href="%1$s">amazon.com</a>

en: Purchase on  <a href="%1$s">apple.com</a>
fr: Acheter par <a href="%1$s">apple.com</a>

en: Purchase on  <a href="%1$s">barnesandnoble.com</a>
fr: Acheter par <a href="%1$s">barnesandnoble.com</a>

en: Purchase on  <a href="%1$s">kobobooks.com</a>
fr: Acheter par <a href="%1$s">kobobooks.com</a>

en: Purchase on  <a href="%1$s">oreilly.com</a>
fr: Acheter par <a href="%1$s">oreilly.com</a>

en: Read
fr: Lire

en: Regular footnotes
fr: Notes ordinaires de bas de page

en: Remove all blank pages (for web PDF)
fr: Supprimer toutes les pages vierges (pour PDF sur le web

en: Restrict Access
fr: Restreindre l'accès

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Save Book Information
fr: Sauver l'Information sur le Livre

en: Save Part
fr: Sauver la Partie

en: Search
fr: Chercher

en: Search Back Matter
fr: Chercher Section Finale

en: Search Back Matter Types
fr: Chercher Types de Section finale

en: Search Book Information
fr: Chercher Information Livre

en: Search Chapters
fr: Chercher Chapitres

en: Search Front Matter
fr: Chercher une Section Préliminaire

en: Search Front Matter Types
fr: Chercher Types de Section Préliminaire

en: Search Parts
fr: Chercher Parties

en: Select which formats you want to export
fr: Sélectionnez les formats que vous voulez exporter

en: Separate back matter types with commas
fr: Séparer les types de section finale par des virgules

en: Separate front matter types with commas
fr: Séparer les types de section préliminaire par des virgules

en: Series Number
fr: Numéro dans la Collection

en: Series Title
fr: Titre de la Collection

en: Set as ebook start-point
fr: Définir comme point de départ de l'eBook

en: Settings saved.
fr: Paramètres sauvegardés

en: Share via Email
fr: Partager par mail

en: Share your catalog
fr: Partagez votre catalogue

en: Short Description
fr: Courte Description

en: Short Title
fr: Titre abrégé

en: Show in Catalog
fr: Afficher dans le catalogue

en: Show title in exports
fr: Afficher les titres à l'export

en: Show/Hide books
fr: Afficher/Cacher les livres

en: Simple Book Production
fr: Production Simple Book

en: Skip lines between paragraphs
fr: Sauter les lignes entre les paragraphes

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Standard book formats
fr: Formats standard de livre

en: Start
fr: Démarrer

en: Status
fr: Statut

en: Submit
fr: Soumettre

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Supported file extensions:
fr: Extensions de fichiers acceptées :

en: Swedish
fr: Suédois

en: Table Of Contents
fr: Table Des Matières

en: Table of Contents
fr: Table des Matières

en: Tag
fr: Mot-clé

en: Tags
fr: Mots-Clés

en: Tags For
fr: Mots-clés pour

en: Tags Name
fr: Noms des mots-clés

en: Text
fr: Texte

en: The full description of your book.
fr: Description complète de votre livre.

en: The public link to your catalog page
fr: Lien public vers votre catalogue

en: The requested user does not exist.
fr: L'utilisateur n'existe pas

en: Theme Options
fr: Choix de Thème

en: These options apply universally to webbook, PDF and ebook exports.
fr: Ces options s'appliquent globalement à l'export de webbooks, PDF et eBooks.

en: This book's global privacy is set to
fr: Le niveau de confidentialité du livre est fixé à

en: This ensures that your ebook will sort properly in ebook stores, by the author's last name.
fr: Ceci garantit que votre ebook sera correctement classé dans les boutiques de ebooks, sous le nom de famille de l'auteur.

en: This is the first chapter in the main body of the text. You can change the text, rename the chapter, add new chapters, and add new parts.
fr: Ceci est le premier chapitre de la partie principale du texte. Vous pouvez changer le texte, renommer le chapitre, ajouter de nouveaux chapitres et ajouter de nouvelles parties.

en: This is where you can add appendices or other back matter.
fr: Vous pouvez ajouter ici des annexes ou une autre section finale

en: This is where you can write your introduction.
fr: Vous pouvez placer votre introduction ici

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
fr: Ce message est protégé par un mot de passe. Entrez le mot de passe pour voir les commentaires.

en: This will overwrite existing custom CSS. Are you sure?
fr: Ceci écrasera le fichier CSS personnalisé actuel. Souhaitez-vous continuer?

en: Title
fr: Titre

en: Title Page
fr: Page de Titre

en: Translator
fr: Traducteur

en: Type of file
fr: Type de fichier

en: US Letter (8.5&quot; &times; 11&quot;)
fr: Lettre au format américain (8.5&quot; &times; 11&quot;)

en: US Trade (6&quot; &times; 9&quot;)
fr: Commerce américain (6&quot; &times; 9&quot;)

en: Unexpected Error: There was a problem trying to query slug: %s - Please contact technical support.
fr: Erreur inattendue : un problème est apparu pendant la tentative de requête : %s - Veuillez contacter le support technique.

en: Unrestrict Access
fr: Permettre l'accès

en: Unsupported post type.
fr: Type d'article non supporté

en: Update Back Matter Type
fr: Mettre à jour Type de Section finale

en: Update Front Matter Type
fr: Mettre à jour Type de Section Préliminaire

en: Upload file
fr: Téléverser un fichier

en: Users
fr: Utilisateurs

en: View Back Matter
fr: Voir Section Finale

en: View Book Information
fr: Voir Information Nouveau Livre

en: View Chapter
fr: Voir Chapitre

en: View Front Matter
fr: Voir Section Préliminaire

en: View Part
fr: Voir une Partie

en: Visit Admin
fr: Accéder à l'administration

en: Visit Book
fr: Consultez le livre

en: Visit Catalog
fr: Consulter le catalogue

en: Visit Network
fr: Exploration du Réseau

en: Visit Site
fr: Explorer le Site

en: Warning: The export has validation errors. See logs for more details.
fr: Attention : L'exportation contient des erreurs de validation. Voir les logs pour plus de détails

en: Widows
fr: Veuves

en: You are currently editing CSS for
fr: Vous éditez actuellement les CSS pour

en: You can buy <a href="%1$s">%2$s</a> by following any of the links below:
fr: Vous pouvez acheter <a href="%1$s">%2$s</a> en suivant les liens ci-dessous.

en: You do not have permission to do that.
fr: Cette action ne vous est pas autorisée

en: You do not have sufficient permissions to access that URL.
fr: Vos droits d'accès sont insuffisants pour consulter cette URL.

en: Your Export Format Options
fr: Vos Options de Format d'Exportation

en: Your comment is awaiting moderation.
fr: Votre commentaire est en attente de modération.

en: Your cover image (%s x %s) is too small. It should be 625px on the shortest side.
fr: Votre image de couverture (%s x %s) est trop petite. Son plus petit côté doit mesurer 625 px minimum.

en: Your file does not appear to be a valid %s.
fr: Votre fichier semble ne pas être un %s valide.

[ctx: book]
en: Add New Back Matter
fr: Ajouter une Nouvelle Section Finale

[ctx: book]
en: Add New Book Information
fr: Ajouter une Nouvelle Information sur le Livre

[ctx: book]
en: Add New Chapter
fr: Ajouter Nouveau Chapitre

[ctx: book]
en: Add New Front Matter
fr: Ajouter une Nouvelle Section Préliminaire

[ctx: book]
en: Add Part
fr: Ajouter une Partie

en: by
fr: par

en: filtering by
fr: filtrer par

en: iBooks URL
fr: URL des iBooks

en: login
fr: Connexion

en: logout
fr: Déconnexion

en: part
fr: Partie

[ctx: post type general name]
en: Back Matter
fr: Section Finale

[ctx: post type general name]
en: Book Information
fr: Information sur le Livre

[ctx: post type general name]
en: Chapters
fr: Chapitres

[ctx: post type general name]
en: Front Matter
fr: Section Préliminaire

[ctx: post type general name]
en: Parts
fr: Parties

[ctx: post type singular name]
en: Back Matter
fr: Section Finale

[ctx: post type singular name]
en: Book Information
fr: Information sur le Livre

[ctx: post type singular name]
en: Chapter
fr: Chapitre

[ctx: post type singular name]
en: Front Matter
fr: Section Préliminaire

[ctx: post type singular name]
en: Part
fr: Partie

[ctx: taxonomy general name]
en: Back Matter Types
fr: Types de Section finale

[ctx: taxonomy general name]
en: Front Matter Types
fr: Types de Section Préliminaire

[ctx: taxonomy singular name]
en: Back Matter Type
fr: Type de Section finale

[ctx: taxonomy singular name]
en: Front Matter Type
fr: Type de Section Préliminaire
