Pressbooks - en to cs translation catalogue (271 entries)

en: 's Catalog Page
cs: strany soupisu

en: (Edit)
cs: (Upravit)

en: 1 Comment
cs: 1 komentář

en: A short paragraph about your book, for catalogs, reviewers etc. to quote.
cs: Krátký odstavec o vaší knize, určený k tomu, aby byl uveden v soupisech, kritiky atd.

en: A very short description of your book. It should fit in a Twitter post, and encapsulate your book in the briefest sentence.
cs: Velice krátký popis vaší knihy. Měl by se vejít do zprávy šířené prostřednictvím služby Twitter a vaši knihu shrnout stručnou větou.

en: About
cs: O programu

en: About Pressbooks
cs: O Pressbooks

en: Access Denied
cs: Přístup odepřen

en: Add
cs: Přidat

en: Add A New Book
cs: Přidat novou knihu

en: Add Back Matter
cs: Přidat závěrečnou část

en: Add By URL
cs: Přidat podle adresy (URL)

en: Add Chapter
cs: Přidat kapitolu

en: Add Front Matter
cs: Přidat úvodní stránku knihy

en: Add New Back Matter
cs: Přidat novou závěrečnou část

en: Add New Chapter
cs: Přidat novou kapitolu

en: Add New Front Matter
cs: Přidat novou úvodní stránku knihy

en: Add New Part
cs: Přidat novou část

en: Add Part
cs: Přidat část

en: Admin
cs: Správce

en: Amazon URL
cs: Adresa (URL) Amazon

en: Appendix
cs: Dodatek

en: Are you sure you want to abort the import?
cs: Opravdu si zavádění přejete zrušit?

en: Are you sure you want to delete this?
cs: Opravdu toto chcete smazat?

en: Author
cs: Autor

en: Author, file as
cs: Autor, uložit jako

en: Authors
cs: Autoři

en: Back Matter
cs: Závěrečná část

en: Barnes and Noble URL
cs: Adresa (URL) Barnes and Noble

en: Bisac Regional Theme
cs: Oblastní téma BISAC

en: Bisac Subject
cs: Definice BISAC

en: Blank Pages
cs: Prázdné strany

en: Book Description
cs: Popis knihy

en: Book Info
cs: Informace o knize

en: Book Information
cs: Informace o knize

en: Book Name
cs: Název knihy

en: Book Tagline
cs: Obsah knihy

en: Buy
cs: Koupit

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Catalog
cs: Soupis

en: Catalog Status
cs: Stav soupisu

en: Catalog sorting
cs: Třídění soupisu

en: Change Theme
cs: Změnit téma

en: Chapter
cs: Kapitola

en: Chapter 1
cs: Kapitola 1

en: Chapter Author (appears in Web/ebook/PDF output)
cs: Autor kapitoly (objeví se ve výstupu pro internet/elektronické knize/PDF)

en: Chapter Metadata
cs: Popisná data o kapitole

en: Chapter Numbers
cs: Čísla kapitol

en: Chapter Short Title (appears in the PDF running header)
cs: Krátký název kapitoly

en: Chapter Subtitle (appears in the Web/ebook/PDF output)
cs: Podnázev kapitoly (objeví se ve výstupu pro internet/elektronické knize/PDF)

en: Chapters
cs: Kapitoly

en: Close
cs: Zavřít

en: Comments
cs: Poznámky

en: Contact
cs: Spojení

en: Contents
cs: Obsah

en: Copyright
cs: Autorské právo

en: Copyright Holder
cs: Držitel autorského práva

en: Copyright Notice
cs: Oznámení o autorském

en: Copyright Year
cs: Rok autorského práva

en: Cover
cs: Obal

en: Cover Image
cs: Obrázek obalu

en: Dashboard
cs: Nástěnka

en: Delete
cs: Smazat

en: Display chapter numbers
cs: Zobrazit čísla kapitol

en: EPUB (for Nook, iBooks, Kobo etc.)
cs: EPUB (pro Nook, iBooks, Kobo atd.)

en: EPUB is required for MOBI export. Would you like to reenable it?
cs: EPUB je vyžadován pro uložení ve formátu MOBI. Chcete jej znovu povolit?

en: Ebook ISBN
cs: ISBN elektronické knihy

en: Ebook start point
cs: Začátek elektronické knihy

en: Edit
cs: Upravit

en: Edit Back Matter
cs: Upravit závěrečnou část

en: Edit Book Information
cs: Upravit informace o knize

en: Edit CSS
cs: Upravit CSS

en: Edit Chapter
cs: Upravit kapitolu

en: Edit Front Matter
cs: Upravit úvodní stránku knihy

en: Edit Part
cs: Upravit část

en: Edit Profile
cs: Upravit profil

en: Edit Tags
cs: Upravit značky

en: Editor
cs: Vydavatel

en: Email me validation error reports on export.
cs: Při ukládání zasílat elektronickou poštou zprávy o chybách zjištěných při schvalování dokumentu.

en: Estonian
cs: Estonský

en: Export
cs: Vyvést

en: Export Settings
cs: Nastavení ukládání

en: Export Your Book
cs: Vyvést knihu

en: Exported
cs: Uloženo

en: Extra Profile Information
cs: Dodatečný profil - informace

en: Featured
cs: Vystaveno

en: File
cs: Soubor

en: File not found
cs: Soubor nebyl nalezen

en: Front Matter
cs: Úvodní stránka knihy

en: Front Matter Author (appears in Web/ebook/PDF output)
cs: Autor na úvodní stránce knihy (objeví se ve výstupu pro internet/elektronické knize/PDF)

en: Front Matter Metadata
cs: Popisná data na úvodní stránce knihy

en: Front Matter Short Title (appears in the PDF running header)
cs: Krátký název na úvodní stránce knihy (objeví se v hlavičce PDF)

en: Front Matter Subtitle (appears in the Web/ebook/PDF output)
cs: Podnázev na úvodní stránce knihy (objeví se ve výstupu pro internet/elektronické knize/PDF)

en: General Book Information
cs: Obecné informace o knize

en: German
cs: Německý

en: Global Options
cs: Celkové volby

en: Hashtag
cs: Informace popisných dat

en: Help
cs: Nápověda

en: Hide in Catalog
cs: Skrýt v soupisu

en: Home
cs: Začátek

en: Hyphens
cs: Spojovníky

en: ICML (for InDesign)
cs: ICML (pro InDesign)

en: Import
cs: Zavést

en: Import in progress: %s
cs: Probíhá zavádění... %s

en: In case of long titles that might be truncated in running heads in the PDF export.
cs: V případě, že je použit příliš dlouhého názvu, může být tento v hlavičce souboru při ukládání ve formátu PDF zkrácen.

en: Include blank pages (for print PDF)
cs: Zahrnout prázdné strany (pro tisk PDF)

en: Include in exports
cs: Zahrnout v ukládaných souborech

en: Increase Font Size
cs: Zvětšit písmo

en: Insert Footnote
cs: Vložit poznámku pod čarou

en: Introduction
cs: Úvod

en: Invalid URL.
cs: Neplatná adresa (URL)

en: Japanese
cs: Japonský

en: Keywords
cs: Klíčová slova

en: Kobo URL
cs: Adresa (URL) Kobo

en: Language
cs: Jazyk

en: Last 10 CSS Revisions
cs: Posledních 10 změn CSS

en: Latest Export
cs: Poslední uložení

en: Leave a comment
cs: Zanechat Poznámku

en: List Price (PDF)
cs: Ceníková cena (PDF)

en: List Price (Print)
cs: Ceníková cena (Tisk)

en: List Price (Web)
cs: Ceníková cena (internet)

en: List Price (ebook)
cs: Ceníková cena (elektronická kniha)

en: Logo Or Image
cs: Logo nebo obrázek

en: Long Description
cs: Dlouhý popis

en: MOBI (for Kindle)
cs: MOBI (pro Kindle)

en: Main Body
cs: Hlavní část

en: Make your own books on Pressbooks
cs: Vytvořte si svou vlastní knihu na Pressbooks

en: Maximum file size:
cs: Největší velikost souboru:

en: My Book
cs: Moje kniha

en: My Books
cs: Moje Knihy

en: My Catalog
cs: Můj soupis

en: Name of the copyright holder.
cs: Jméno držitele autorských práv.

en: Network Admin
cs: Správce sítě

en: New Back Matter
cs: Nová závěrečná část

en: New Book Information
cs: Nová informace o knize

en: New Chapter
cs: Nová kapitola

en: New Front Matter
cs: Upravit úvodní stránku knihy

en: New Part
cs: Nová část

en: Newer Comments
cs: Novější komentáře

en: Next
cs: Další

en: No back matter found
cs: Nenalezena žádná závěrečná část

en: No back matter found in Trash
cs: V koši nebyla nalezena žádná závěrečná část

en: No book information found
cs: Nenalezeny žádné informace o knize

en: No book information found in Trash
cs: V koši nebyly nalezeny žádné informace o knize

en: No chapters found
cs: Nenalezeny žádné kapitoly

en: No chapters found in Trash
cs: V koši nebyly nalezeny žádné kapitoly

en: No front matter found
cs: Nenalezena žádná úvodní stránka knihy

en: No front matter found in Trash
cs: V koši nebyla nalezena žádná úvodní stránka knihy

en: No parts found
cs: Nenalezeny žádné části

en: No parts found in Trash
cs: V koši nebyly nalezeny žádné části

en: No. Ignore validation errors.
cs: Ne. Nevšímat si chyb zjištěných při schvalování

en: Notes
cs: Poznámky

en: Older Comments
cs: Starší komentáře

en: On-Sale Date
cs: Prodejní datum

en: Options
cs: Možnosti

en: Organize
cs: Uspořádat

en: Organize your public Catalog page.
cs: Uspořádat vaši veřejnou stranu se soupisem.

en: Orphans
cs: Sirotci

en: Other Service URL
cs: Adresy (URL) jiných služeb

en: Other books
cs: Ostatní knihy

en: PDF (for printing)
cs: PDF (pro tisk)

en: PDF Options
cs: Volby pro PDF

en: Page Size
cs: Velikost strany

en: Pages:
cs: Strany:

en: Part
cs: Část

en: Parts
cs: Části

en: Powered by
cs: Poháněno

en: Previous
cs: Předchozí

en: Print ISBN
cs: Tisk ISBN

en: Privacy
cs: Soukromí

en: Privacy Settings
cs: Nastavení soukromí

en: Privacy Status
cs: Stav soukromí

en: Privacy settings
cs: Nastavení soukromí

en: Private
cs: Soukromý

en: Pub Date
cs: Datum vydání

en: Public
cs: Veřejný

en: Public. I would like this book to be visible to everyone.
cs: Veřejné. Rád bych, aby byla tato kniha každému viditelná.

en: Publication Date
cs: Datum vydání

en: Published
cs: Vydáno

en: Publisher
cs: Nakladatel

en: Publisher City
cs: Místo vydání

en: Read
cs: Čtení

en: Results
cs: Výsledky

en: Save
cs: Uložit

en: Save Book Information
cs: Uložit informace o knize

en: Save Part
cs: Uložit část

en: Search
cs: Hledat

en: Search Back Matter
cs: Hledat závěrečnou část

en: Search Book Information
cs: Hledat informace o knize

en: Search Chapters
cs: Hledat kapitoly

en: Search Front Matter
cs: Hledat úvodní stránku knihy

en: Search Parts
cs: Hledat části

en: Series Number
cs: Číslo řady

en: Series Title
cs: Název řady

en: Set as ebook start-point
cs: Nastavit jako začátek elektronické knihy

en: Share via Email
cs: Sdílet přes email

en: Share your catalog
cs: Sdílet soupis

en: Short Description
cs: Krátký popis

en: Short Title
cs: Krátký název

en: Show in Catalog
cs: Ukázat v soupisu

en: Show title in exports
cs: Ukázat v ukládaných souborech název

en: Show/Hide books
cs: Ukázat/Skrýt knihy

en: Sign in
cs: Příhlásit se

en: Sign out
cs: Odhlásit se

en: Sites
cs: Stránky

en: Spanish
cs: Španělský

en: Start
cs: Začít

en: Status
cs: Stav

en: Submit
cs: Odeslat

en: Subtitle
cs: Podnázev

en: Support Forums
cs: Fóra pro podporu

en: Table Of Contents
cs: Obsah

en: Table of Contents
cs: Obsah

en: Tag
cs: Značka

en: Tags
cs: Značky

en: Tags For
cs: Značky pro

en: Tags Name
cs: Označení značek

en: The public link to your catalog page
cs: Veřejný odkaz na stránku se soupisem

en: The requested user does not exist.
cs: Požadovaný uživatel neexistuje.

en: Theme Options
cs: Volby pro motivy

en: There are no results.
cs: Žádné výsledky.

en: This book's global privacy is set to
cs: Celkové soukromí této knihy je nastaveno na

en: This ensures that your ebook will sort properly in ebook stores, by the author's last name.
cs: Tímto se zajistí, že bude vaše kniha řádně v obchodech s elektronickými knihami zařazena podle příjmení autora.

en: This will overwrite existing custom CSS. Are you sure?
cs: Tímto se přepíše stávající vlastní CSS. Jste si jistý?

en: Title
cs: Název

en: Title Page
cs: Titulní strana

en: Translator
cs: Překladatel

en: Type of file
cs: Typ souboru

en: URL
cs: Adresa (URL)

en: Unexpected Error: There was a problem trying to query slug: %s - Please contact technical support.
cs: Neočekávaná chyba: Při pokusu o dotaz na strojovou řádku se vyskytly potíže: %s - Spojte se, prosím, s technickou podporou.

en: Unsupported post type.
cs: Nepodporováný typ příspěvku.

en: Upload file
cs: Nahrát soubor

en: Users
cs: Uživatelé

en: View Back Matter
cs: Zobrazit závěrečnou část

en: View Book Information
cs: Zobrazit informace o knize

en: View Chapter
cs: Zobrazit kapitolu

en: View Front Matter
cs: Zobrazit úvodní stránku knihy

en: View Part
cs: Zobrazit část

en: Visit Admin
cs: Navštívit správce

en: Visit Book
cs: Navštívit knihu

en: Visit Catalog
cs: Navštívit soupis

en: Visit Network
cs: Navštívit síť

en: Visit Site
cs: Navštívit stránku

en: Widows
cs: Vdovy

en: WordPress XML
cs: XML pro WordPress

en: Yes. Send the logs.
cs: Ano. Poslat záznamy.

en: You do not have permission to do that.
cs: Nemáte oprávnění k tomu, abyste to mohl udělat.

en: You do not have sufficient permissions to access that URL.
cs: Nemáte dostatečná oprávnění pro přistupování k této adrese (URL).

en: Your cover image (%s x %s) is too small. It should be 625px on the shortest side.
cs: Obrázek s obalem je příliš malý (%s x %s). Měl by mít na nejkratší straně 625 obrazových bodů.

en: and
cs: a

[ctx: book]
en: Add New Back Matter
cs: Přidat novou závěrečnou část

[ctx: book]
en: Add New Book Information
cs: Přidat nové informace o knize

[ctx: book]
en: Add New Chapter
cs: Přidat novou kapitolu

[ctx: book]
en: Add New Front Matter
cs: Přidat novou úvodní stránku knihy

[ctx: book]
en: Add Part
cs: Přidat část

en: by
cs: od

en: filtering by
cs: Filtrování podle

en: iBooks URL
cs: Adresa (URL) iBooks

en: login
cs: Přihlášení

en: logout
cs: Odhlášení

en: part
cs: Část

[ctx: post type general name]
en: Back Matter
cs: Závěrečná část

[ctx: post type general name]
en: Book Information
cs: Informace o knize

[ctx: post type general name]
en: Chapters
cs: Kapitoly

[ctx: post type general name]
en: Front Matter
cs: Úvodní stránka knihy

[ctx: post type general name]
en: Parts
cs: Části

[ctx: post type singular name]
en: Back Matter
cs: Závěrečná část

[ctx: post type singular name]
en: Book Information
cs: Informace o knize

[ctx: post type singular name]
en: Chapter
cs: Kapitola

[ctx: post type singular name]
en: Front Matter
cs: Úvodní stránka knihy

[ctx: post type singular name]
en: Part
cs: Část
