PublishPress Permissions Free 4.8.2 - en to sv-SE translation catalogue (1108 entries)

en:  %1$sFix Sub-%2$s Permissions%3$s
sv-SE:  %1$sFixera Sub-%2$s behörigheter%3$s

en: "Hide Private" settings only apply to custom privacy (Member, Premium, Staff, etc.)
sv-SE: "Dölj privat"-inställningar gäller endast för anpassad sekretess (Medlem, Premium, Personal osv.)

en: %1$s Permissions %2$s*%3$s
sv-SE: %1$s Behörigheter %2$s*%3$s

en: %1$s access for %2$s is BLOCKED within %3$s, unless enabled by another Permission.
sv-SE: %1$s åtkomst för %2$s är BLOCKERAD inom %3$s, om den inte aktiveras av en annan behörighet.

en: %1$s access for %2$s is BLOCKED, unless enabled by another Permission.
sv-SE: %1$s åtkomst för %2$s är BLOCKERAD, om den inte aktiveras av en annan Behörighet.

en: %1$s access for %2$s is ENABLED within %3$s, regardless of role capabilities.
sv-SE: %1$s åtkomst för %2$s är AKTIVERAD inom %3$s, oavsett rollens kapabiliteter.

en: %1$s access for %2$s is ENABLED, regardless of role capabilities.
sv-SE: %1$s åtkomst för %2$s är AKTIVERAD, oavsett rollkapabiliteter.

en: %1$s queries in %2$s seconds. %3$s MB used.
sv-SE: %1$s frågor på %2$s sekunder. %3$s MB används.

en: %1$s won&#39;t work until you upgrade %2$s to version %3$s or later.
sv-SE: %1$s kommer inte att fungera förrän du uppgraderar %2$s till version %3$s eller senare.

en: %1$s won&#39;t work until you upgrade PHP to version %2$s or later. Current version: %3$s
sv-SE: %1$s kommer inte att fungera förrän du uppgraderar PHP till version %2$s eller senare. Aktuell version: %3$s

en: %1$s won&#39;t work until you upgrade WordPress to version %2$s or later.
sv-SE: %1$s kommer inte att fungera förrän du uppgraderar WordPress till version %2$s eller senare.

en: %1$sDisable%2$s all filtering for anonymous users
sv-SE: %1$sInaktivera%2$s all filtrering för anonyma användare

en: %1$sDo not apply%2$s metagroup permissions for Administrators
sv-SE: %1$sTillämpa inte%2$s metagruppens behörigheter för administratörer

en: %1$sGroup Type:%2$s %3$s
sv-SE: %1$sGrupptyp:%2$s %3$s

en: %1$sUsers who have Extra Roles assigned directly%2$s
sv-SE: %1$sAnvändare som har extra roller tilldelade direkt%2$s

en: %1$sUsers who have Extra Roles or Specific Permissions directly%2$s
sv-SE: %1$sAnvändare som har Extra Roller eller Specifika Behörigheter direkt%2$s

en: %1$sUsers who have Specific Permissions assigned directly%2$s
sv-SE: %1$sAnvändare som har specifika behörigheter tilldelade direkt%2$s

en: %s (All Types)
sv-SE: %s (Alla typer)

en: %s (previous install)
sv-SE: %s (tidigare installation)

en: %s Manager
sv-SE: %s Hanterare

en: %s Permissions
sv-SE: %s Behörigheter

en: %s Roles
sv-SE: %s roller

en: %s Visibility
sv-SE: %s Synlighet

en: %s author page added | %s author pages added
sv-SE[0]: %s författarsida tillagd
sv-SE[1]: %s författarsidor tillagda

en: %s group deleted | %s groups deleted
sv-SE[0]: %s grupp raderad
sv-SE[1]: %s grupper raderade

en: %s is a PRO feature
sv-SE: %s är en PRO-funktion

en: %s is available in PRO
sv-SE: %s finns tillgängligt i PRO

en: %s more
sv-SE: %s mer

en: %s&nbsp;details
sv-SE: %s&nbsp;detaljer

en: %s, more...
sv-SE: %s, mer...

en: %sEdit WordPress Role%s
sv-SE: %sRedigera WordPress-roll%s

en: %sPosts / Pages Listing:%s %s
sv-SE: %sInlägg / Sidor Lista:%s %s

en: (Blocked)
sv-SE: (Blockerad)

en: (Default access)
sv-SE: (Standardåtkomst)

en: (Default access: Blocked)
sv-SE: (Standardåtkomst: Blockerad)

en: (Default access: Enabled)
sv-SE: (Standardåtkomst: Aktiverad)

en: (No setting)
sv-SE: (Ingen inställning)

en: (Statuses Pro capability)
sv-SE: (Status Pro kapabilitet)

en: (all post types)
sv-SE: (alla inläggstyper)

en: (any WP role)
sv-SE: (valfri WP-roll)

en: (from primary role or group membership)
sv-SE: (från primär roll eller gruppmedlemskap)

en: (invalid role definition)
sv-SE: (ogiltig rolldefinition)

en: (login timed out)
sv-SE: (inloggningstiden har gått ut)

en: (no parent)
sv-SE: (ingen förälder)

en: (none)
sv-SE: (inga)

en: (select...)
sv-SE: (välj...)

en: (unpublished)
sv-SE: (opublicerad)

en: (user field)
sv-SE: (användarfält)

en: (using default capabilities due to invalid %s definition)
sv-SE: (använder standardfunktioner på grund av ogiltig %s-definition)

en: <strong>This plugin can be deleted.</strong>
sv-SE: <strong>Denna plugin kan raderas.</strong>

en: = %1$s and sub-%1$s
sv-SE: = %1$s och under-%1$s

en: = Blocked
sv-SE: = Blockerad

en: = Enabled
sv-SE: = Aktiverad

en: = Limitation
sv-SE: = Begränsning

en: = sub-%s only
sv-SE: = endast under-%s

en: A presspermit.com key appears to be active. <a href="%s" target="_blank">Contact us</a> for assistance in migrating your account to publishpress.com.
sv-SE: En presspermit.com-nyckel verkar vara aktiv. <a href="%s" target="_blank">Kontakta oss</a> för hjälp med att migrera ditt konto till publishpress.com.

en: About
sv-SE: Om

en: About PublishPress Permissions
sv-SE: Om PublishPress-behörigheter

en: Access Circles
sv-SE: Åtkomstcirklar

en: Access the Teaser settings admin screen.
sv-SE: Åtkomst till inställningar för teaser administratörsskärm.

en: Access to the Settings screen.
sv-SE: Åtkomst till inställningsskärmen.

en: Access to the Teaser screen.
sv-SE: Åtkomst till teaser-skärmen.

en: Accommodate front end uploading solutions that require page editing capabilities for the async upload request
sv-SE: Anpassa uppladdningslösningar för front-end som kräver sidredigeringsbehörigheter för den asynkrona uppladdningsbegäran

en: Account
sv-SE: Konto

en: Active
sv-SE: Aktiv

en: Active Plugin
sv-SE: Aktiv plugin

en: Active Plugin Integration
sv-SE: Aktiv Pluginintegration

en: Add
sv-SE: Lägg till

en: Add Author Page&hellip;
sv-SE: Lägg till författarsida&hellip;

en: Add Extra Roles
sv-SE: Lägg till extra roller

en: Add New
sv-SE: Lägg till ny

en: Add New Group
sv-SE: Lägg till ny grupp

en: Add New Permission Group
sv-SE: Lägg till ny behörighetsgrupp

en: Add Pages
sv-SE: Lägg till sidor

en: Add Role
sv-SE: Lägg till roll

en: Add Roles
sv-SE: Lägg till Roller

en: Add Selected Permissions
sv-SE: Lägg till valda behörigheter

en: Add Specific Permissions
sv-SE: Lägg till Specifika Behörigheter

en: Add User Permissions
sv-SE: Lägg till användarbehörigheter

en: Add new pages to a parent page
sv-SE: Lägg till nya sidor till en överordnad sida

en: Add selected users to Permission Group
sv-SE: Lägg till valda användare till Behörighetsgrupp

en: Add taxonomy columns to Edit Posts screen
sv-SE: Lägg till taksonomikolumner till Redigera Inläggs skärmen

en: Adds compatibility or integration with ACF, bbPress, Relevanssi, CMS Tree Page View, Custom Post Type UI, Subscribe2, WPML, various other plugins. Configure any BuddyPress Group as a Permissions Group. For multisite, provides network-wide Permission Groups.
sv-SE: Lägger till kompatibilitet eller integration med ACF, bbPress, Relevanssi, CMS Tree Page View, Custom Post Type UI, Subscribe2, WPML och olika andra tillägg. Konfigurera valfri BuddyPress-grupp som en behörighetsgrupp. För multisite tillhandahåller det nätverksomfattande behörighetsgrupper.

en: Adjustment
sv-SE: Justering

en: Administrators
sv-SE: Administratörer

en: Advanced
sv-SE: Avancerad

en: Advanced Configuration
sv-SE: Avancerad konfiguration

en: Advanced Custom Fields
sv-SE: Avancerade anpassade fält

en: Advanced Integration
sv-SE: Avancerad integration

en: Advanced Settings
sv-SE: Avancerade inställningar

en: Advanced search controls
sv-SE: Avancerade sökkontroller

en: After %s:
sv-SE: Efter %s:

en: After the user logs in, they will be redirected back to the original post they were viewing.
sv-SE: Efter att användaren har loggat in kommer de att omdirigeras tillbaka till det ursprungliga inlägget som de tittade på.

en: All
sv-SE: Alla

en: All Enabled and Blocked Permissions are ignored for this role.
sv-SE: Alla aktiverade och blockerade behörigheter ignoreras för denna roll.

en: All Post Types
sv-SE: Alla inläggstyper

en: All Role Usage settings will be reset to DEFAULTS.  Are you sure?
sv-SE: Alla inställningar för rollanvändning kommer att återställas till STANDARDINSTÄLLNINGAR. Är du säker?

en: All Sides
sv-SE: Alla sidor

en: All Statuses
sv-SE: Alla statusar

en: All Users
sv-SE: Alla användare

en: All capabilities defined for this WordPress role will be applied in supplemental assignments:
sv-SE: Alla behörigheter som definieras för denna WordPress-roll kommer att tillämpas i kompletterande tilldelningar:

en: All post teaser settings were reset to defaults.
sv-SE: Alla inställningar för förhandsvisning av inlägg har återställts till standard.

en: All post teaser settings were updated.
sv-SE: Alla inställningar för förhandsvisning av inlägg har uppdaterats.

en: All settings in this form (including those on undisplayed tabs) will be reset to DEFAULTS.  Are you sure?
sv-SE: Alla inställningar i denna form (inklusive de på icke-visade flikar) kommer att återställas till STANDARDINSTÄLLNINGAR. Är du säker?

en: All settings were reset to defaults.
sv-SE: Alla inställningar har återställts till standard.

en: All settings were updated.
sv-SE: Alla inställningar har uppdaterats.

en: All users (including anonymous)
sv-SE: Alla användare (inklusive anonyma)

en: All users who are logged in and have a role on the site
sv-SE: Alla användare som är inloggade och har en roll på webbplatsen

en: All users with a WordPress %s role
sv-SE: Alla användare med en WordPress %s roll

en: All users with the WordPress role of %s
sv-SE: Alla användare med WordPress-roll av %s

en: Allow Administrators to be added to Permission Groups, even though they are not restricted
sv-SE: Tillåt administratörer att läggas till i behörighetsgrupper, även om de inte är begränsade

en: Allow Renaming of uneditable Items
sv-SE: Tillåt omdöpning av icke-redigerbara objekt

en: Allow non-Administrators to Quick Edit or Bulk Edit (possibly allowing them to bypass restrictions).
sv-SE: Tillåt icke-administratörer att snabbt redigera eller göra massredigering (möjligtvis så att de kan kringgå restriktioner).

en: Allow non-Administrators to rename menu items they cannot fully edit. Menu items will be locked into current positions.
sv-SE: Tillåt icke-administratörer att döpa om menyobjekt de inte kan redigera helt. Menyobjekt kommer att låsas i nuvarande positioner.

en: Allow the {All} and {Anonymous} metagroups to be granted specific reading permissions for private content
sv-SE: Tillåt {All} och {Anonymous} metagrupper att beviljas specifika läsbehörigheter för privat innehåll

en: Allow users to edit files they have uploaded, regardless of other restrictions.
sv-SE: Tillåt användare att redigera filer de har laddat upp, oavsett andra begränsningar.

en: Allow users to edit files uploaded by other users if they are attached to a post the user is allowed to edit.
sv-SE: Tillåt användare att redigera filer som laddats upp av andra användare om de är kopplade till ett inlägg som användaren har tillåtelse att redigera.

en: Allow users to edit their new posts
sv-SE: Tillåt användare att redigera sina nya inlägg

en: Allow users to manage selected terms.
sv-SE: Tillåt användare att hantera valda termer.

en: Allows Permission Group membership to be date-limited (delayed and/or scheduled for expiration). Simple date picker UI alongside group membership selection.
sv-SE: Tillåter medlemskap i behörighetsgrupper att tidsbegränsas (fördröjd och/eller schemalagd för utgång). Enkel datumväljare UI tillsammans med val av gruppmedlemskap.

en: Allows creation of a new post (of any type) for each selected user, using an existing post as the pattern.
sv-SE: Tillåter skapande av ett nytt inlägg (av vilken typ som helst) för varje vald användare, med ett befintligt inlägg som mönster.

en: Always auto-assign a category if none are selected and user lacks permission for default category
sv-SE: Tilldela alltid automatiskt en kategori om ingen är vald och användaren saknar behörighet för standardkategori

en: Always auto-assign a post tag if none are selected
sv-SE: Tilldela alltid automatiskt en inläggsetikett om ingen är vald

en: Always auto-assign a term of this taxonomy if none are selected
sv-SE: Tilldela alltid automatiskt en term av denna taksonomi om ingen är vald

en: Anonymous users (not logged in)
sv-SE: Anonyma användare (inte inloggade)

en: Any role-based %1$s access for %2$s is LIMITED. It applies only within %3$s, along with other specified %4$s.
sv-SE: All rollbaserad %1$s åtkomst för %2$s är BEGRÄNSAD. Den gäller endast inom %3$s, tillsammans med andra specificerade %4$s.

en: Any role-based %1$s access for %2$s is LIMITED. It applies to only %3$s, along with other specified %4$s.
sv-SE: All rollbaserad %1$s åtkomst för %2$s är BEGRÄNSAD. Den gäller endast %3$s, tillsammans med andra specificerade %4$s.

en: Apply
sv-SE: Tillämpa

en: Apply Teaser to Private Posts
sv-SE: Tillämpa teaser på privata inlägg

en: Apply permission controls to WooCommerce products and product categories.
sv-SE: Tillämpa behörighetskontroller på WooCommerce-produkter och produktkategorier.

en: Apply permission controls to events and event-related content.
sv-SE: Tillämpa behörighetskontroller på evenemang och evenemangsrelaterat innehåll.

en: Approve
sv-SE: Godkänn

en: Arbitrary Capabilities
sv-SE: Belbitade funktioner

en: Are you sure you want to remove the selected user(s) from exceptions?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort den valda användaren/ användarna från undantagen?

en: Assign (All Types)
sv-SE: Tilldela (Alla Typer)

en: Assign Extra Roles or Permissions on the Edit Permissions screen.
sv-SE: Tilldela extra roller eller behörigheter på skärmen för redigering av behörigheter.

en: Assign Publish Permissions separate from Edit Permissions
sv-SE: Tilldela Publiceringsbehörigheter separat från Redigeringsbehörigheter

en: Assign Term
sv-SE: Tilldela term

en: Assign Terms
sv-SE: Tilldela Villkor

en: Assign for selected %s only
sv-SE: Tilldela för endast vald %s

en: Assign for selected and sub-%s
sv-SE: Tilldela för vald och under-%s

en: Assign for selected and sub-terms
sv-SE: Tilldela för vald och under-termer

en: Assign for selected term only
sv-SE: Tilldela för endast vald term

en: Assign for sub-%s only
sv-SE: Tilldela för endast under-%s

en: Assign for sub-terms only
sv-SE: Tilldela för endast under-termer

en: Assign post and term permissions to BuddyPress groups for enhanced content control.
sv-SE: Tilldela inläggs- och termbehörigheter till BuddyPress-grupper för förbättrad innehållskontroll.

en: Assign post permissions to BuddyPress groups
sv-SE: Tilldela inläggsbehörigheter till BuddyPress-grupper

en: Assign term permissions to BuddyPress groups
sv-SE: Tilldela termbehörigheter till BuddyPress-grupper

en: Assign to %s
sv-SE: Tilldela till %s

en: Assigned for %s and sub-%s.
sv-SE: Tilldelad för %s och under-%s.

en: Assigned for sub-%s only.
sv-SE: Tilldelad för under-%s endast.

en: Assignment
sv-SE: Tilldelning

en: Attached Files Private setting available
sv-SE: Privat inställning för bifogade filer tillgänglig

en: Attached media do not have any comments, so don't append clauses to comment queries for them
sv-SE: Bifogad media har inga kommentarer, så lägg inte till klausuler till kommentarfrågor för dem

en: Authenticated site users, except for Administrators
sv-SE: Autentiserade webbplatsanvändare, förutom administratörer

en: Author Search / Select
sv-SE: Författarsökning / Välj

en: Authors
sv-SE: Författare

en: Auto-assign available term if default term is unavailable
sv-SE: Auto-tilldela tillgänglig term om standardterm är otillgänglig

en: Auto-create a page for each user of specified roles. Compatible with several Team / Staff plugins.
sv-SE: Skapa automatiskt en sida för varje användare med angivna roller. Kompatibel med flera Team / Staff-tillägg.

en: Automatic .htaccess file management
sv-SE: Automatisk hantering av .htaccess-filer

en: Automatically detect and avoid duplicate posts
sv-SE: Automatiskt upptäcka och undvika dubblettinlägg

en: Automatically generate a personal page for each user. This feature is available in PublishPress Permissions Pro.
sv-SE: Generera automatiskt en personlig sida för varje användare. Denna funktion finns i PublishPress Permissions Pro.

en: Automatically generate posts for users
sv-SE: Automatiskt generera inlägg för användare

en: Automatically redirect users to a login page or custom page when they try to access restricted content.
sv-SE: Omdirigera automatiskt användare till en inloggningssida eller anpassad sida när de försöker få tillgång till begränsat innehåll.

en: Available Constant
sv-SE: Tillgänglig konstant

en: Back to Role Usage List
sv-SE: Tillbaka till rollanvändningslista

en: Back to permissions list
sv-SE: Tillbaka till behörighetslistan

en: Background Color:
sv-SE: Bakgrundsfärg:

en: Beaver editor integration
sv-SE: Beaver-redigeringsintegration

en: Before %s:
sv-SE: Före %s:

en: Block
sv-SE: Blockera

en: Block URL access
sv-SE: Blockera URL-åtkomst

en: Blocked
sv-SE: Blockerad

en: Blocked:
sv-SE: Blockerad:

en: Border Color:
sv-SE: Bredd på kantlinje:

en: Border Position:
sv-SE: Kantlinjeposition:

en: Border Radius (px):
sv-SE: Radie (px):

en: Border Width (px):
sv-SE: Kantlinjebredd (px):

en: Both
sv-SE: Båda

en: Bottom
sv-SE: Botten

en: Builder
sv-SE: Byggare

en: Builder interface compatibility
sv-SE: Kompatibilitet för byggargränssnitt

en: Bulk Actions
sv-SE: Massåtgärder

en: Bulk Add / Remove Groups on Users Screen
sv-SE: Masslägg / Ta bort Grupper på Användare Skärmen

en: Bulk Add Author Pages on Users screen
sv-SE: Masslägg till författarsidor på Användare skärmen

en: Bulk Create Author Posts
sv-SE: Masskapacitet av författarposter

en: Bulk Page Creation
sv-SE: Masskapacitet av sidor

en: CMS Tree View
sv-SE: CMS Trädvy

en: Can bypass restrictive "Set as Parent" Permissions (for all hierarchical post types).
sv-SE: Kan kringgå restriktiva "Sätt som förälder"-behörigheter (för alla hierarkiska inläggstyper).

en: Change Request Notifications
sv-SE: Ändringsbegäran Meddelanden

en: Chars
sv-SE: Tecknen

en: Choose how many posts to create per user
sv-SE: Välj hur många inlägg som ska skapas per användare

en: Choose whether to use the default message style or customize the appearance of teaser messages.
sv-SE: Välj om du vill använda standardmeddelandeformatet eller anpassa utseendet på teaser-meddelanden.

en: Choose which post type you want to configure teaser settings for.
sv-SE: Välj vilken inläggstyp du vill konfigurera inställningar för förhandsvisning.

en: Circle member's capabilities apply only for other member's posts
sv-SE: Cirkelsmedlemmars möjligheter gäller endast för andra medlemmars inlägg

en: Circle members will be blocked from accessing Revisions authored by non-members.
sv-SE: Cirkels medlemmar kommer att blockeras från att få åtkomst till revisioner skrivna av icke-medlemmar.

en: Circle membership does not limit page association (page parent setting) ability
sv-SE: Cirkels medlemskap begränsar inte möjligheten att associera sidor (inställning för sidans förälder)

en: Clear
sv-SE: Rensa

en: Click to list/edit universal permissions
sv-SE: Klicka för att lista/redigera universella behörigheter

en: Click to show only users who have Specific Permissions assigned directly
sv-SE: Klicka för att visa endast användare som har specifika behörigheter tilldelade direkt

en: Click to show only users who have extra roles
sv-SE: Klicka för att visa endast användare som har extra roller

en: Click to show only users who have no group
sv-SE: Klicka för att visa endast användare som inte har någon grupp

en: Comma-separated list of mime types to exclude from File Access filtering
sv-SE: Komma-separerad lista av mime-typer att utesluta från filåtkomstfiltrering

en: Comma-separated list of mime types to include in File Access filtering (bypassing others)
sv-SE: Kommaseparerad lista över mime-typer att inkludera i filåtkomstfiltrering (bypassa andra)

en: Comma-separated list of post types to limit the effect of PP_UNFILTERED_FRONT and apply_filters( 'presspermit_skip_cap_filtering' )
sv-SE: Komma-separerad lista över inläggstyper för att begränsa effekten av PP_UNFILTERED_FRONT och apply_filters( 'presspermit_skip_cap_filtering' )

en: Commerce
sv-SE: Handel

en: Community
sv-SE: Gemenskap

en: Compare Features
sv-SE: Jämför funktioner

en: Compatibility Mode: Apply extra redirect
sv-SE: Kompatibilitetsläge: Tillämpa extra omdirigering

en: Compatibility Pack
sv-SE: Kompatibilitetspaket

en: Compatibility Packs
sv-SE: Kompatibilitetspaket

en: Compatibility with Edit Permissions in Beaver Builder.
sv-SE: Kompatibilitet med redigera behörigheter i Beaver Builder.

en: Compatibility with Edit Permissions in CMS Tree View.
sv-SE: Kompatibilitet med redigera behörigheter i CMS Trädvy.

en: Compatibility with Edit Permissions in Elementor.
sv-SE: Kompatibilitet med redigera behörigheter i Elementor.

en: Compatibility with Edit Permissions in Nested Pages.
sv-SE: Kompatibilitet med redigera behörigheter i nästlade sidor.

en: Compatibility with PublishPress Statuses plugin.
sv-SE: Kompatibilitet med PublishPress Statusar-plugin.

en: Compatibility with SearchWP term filtering for advanced search capabilities.
sv-SE: Kompatibilitet med SearchWP-termbaserad filtrering för avancerade sökfunktioner.

en: Compatibility with YooTheme builder and term permissions.
sv-SE: Kompatibilitet med YooTheme-byggare och termbehörigheter.

en: Configure custom teaser text for this post type.
sv-SE: Konfigurera anpassad teasertext för denna inläggstyp.

en: Configured Teaser Text
sv-SE: Konfigurerad teaser-text

en: Constants
sv-SE: Konstanter

en: Contact
sv-SE: Kontakta

en: Contact Us
sv-SE: Kontakta oss

en: Contact the PublishPress team
sv-SE: Kontakta PublishPress-teamet

en: Content requires additional permissions.
sv-SE: Innehållet kräver ytterligare behörigheter.

en: Contributors
sv-SE: Bidragsgivare

en: Control access to Field Groups
sv-SE: Kontrollera åtkomst till fältgrupper

en: Control access to custom post statuses. This workflow feature is available in PublishPress Permissions Pro.
sv-SE: Kontrollera åtkomst till anpassade inläggsstatusar. Denna arbetsflödesfunktion finns i PublishPress Permissions Pro.

en: Control access to post visibility statuses. This workflow feature is available in PublishPress Permissions Pro.
sv-SE: Kontrollera åtkomst till inläggs synlighetsstatusar. Denna arbetsflödesfunktion finns i PublishPress Permissions Pro.

en: Control assignment of selected terms to %s.
sv-SE: Kontrollera tilldelningen av valda termer till %s.

en: Control deletion of selected %s.
sv-SE: Kontrollera borttagning av vald %s.

en: Control deletion of this %s.
sv-SE: Kontrollera raderingen av detta %s.

en: Control direct access to Media files
sv-SE: Kontrollera direktåtkomst till mediefiler

en: Control editing of selected %s.
sv-SE: Kontrollera redigering av vald %s.

en: Control editing of this %s.
sv-SE: Kontrollera redigeringen av detta %s.

en: Control front-end access to Field Groups with advanced permission management.
sv-SE: Kontrollera åtkomst till Field Groups på front-end med avancerad behörighetsförvaltning.

en: Control frontend viewing of selected %s.
sv-SE: Kontrollera visning på frontend av vald %s.

en: Control frontend viewing of this %s.
sv-SE: Kontrollera frontend-visning av detta %s.

en: Control if this %s can be selected as a Parent Page.
sv-SE: Kontrollera om denna %s kan väljas som en föräldrasida.

en: Control management of selected groups.
sv-SE: Kontrollera hanteringen av valda grupper.

en: Control publishing of selected %s.
sv-SE: Kontrollera publicering av vald %s.

en: Control publishing of this %s.
sv-SE: Kontrollera publiceringen av detta %s.

en: Control term management for selected %s.
sv-SE: Kontrollera termhantering för vald %s.

en: Control term management for this %s.
sv-SE: Kontrollera termhantering för detta %s.

en: Control which terms can be set as a Parent of other terms.
sv-SE: Kontrollera vilka termer som kan ställas in som en förälder till andra termer.

en: Control who add this %s to %s.
sv-SE: Kontrollera vem som lägger till detta %s till %s.

en: Control who add this %s to all post types.
sv-SE: Kontrollera vem som lägger till detta %s till alla inläggstyper.

en: Control who can assign terms to this %s.
sv-SE: Kontrollera vem som kan tilldela termer till detta %s.

en: Control who can create a revision of %s with this %s.
sv-SE: Kontrollera vem som kan skapa en revision av %s med detta %s.

en: Control who can create a revision of all post types in this %s.
sv-SE: Kontrollera vem som kan skapa en version av alla inläggstyper i detta %s.

en: Control who can create a revision of this %s.
sv-SE: Kontrollera vem som kan skapa en revision av detta %s.

en: Control who can edit %s with this %s.
sv-SE: Kontrollera vem som kan redigera %s med detta %s.

en: Control who can edit all post types in this %s.
sv-SE: Kontrollera vem som kan redigera alla inläggstyper i detta %s.

en: Control who can select this %s as a parent %s.
sv-SE: Kontrollera vem som kan välja detta %s som en förälder %s.

en: Control who can select this page as parent %s.
sv-SE: Kontrollera vem som kan välja denna sida som förälder %s.

en: Control who can submit a revision of %s with this %s.
sv-SE: Kontrollera vem som kan skicka in en revision av %s med detta %s.

en: Control who can submit a revision of all post types in this %s.
sv-SE: Kontrollera vem som kan skicka in en version av alla inläggstyper i detta %s.

en: Control who can submit a revision of this %s.
sv-SE: Kontrollera vem som kan skicka in en revision av detta %s.

en: Control who can view %s with this %s.
sv-SE: Kontrollera vem som kan se %s med detta %s.

en: Control who can view all post types in this %s.
sv-SE: Kontrollera vem som kan se alla inläggstyper i detta %s.

en: Convert to "Blocked"
sv-SE: Konvertera till "Blockerad"

en: Convert to "Enabled"
sv-SE: Konvertera till "Aktiverad"

en: Convert to "Limit to"
sv-SE: Konvertera till "Begränsa till"

en: Copy
sv-SE: Kopiera

en: Copy Roles and Permissions
sv-SE: Kopiera roller och behörigheter

en: Copy Roles and Permissions from:
sv-SE: Kopiera roller och behörigheter från:

en: Coverage
sv-SE: Täckning

en: Create Custom Groups.
sv-SE: Skapa anpassade grupper.

en: Create Group
sv-SE: Skapa grupp

en: Create New %s
sv-SE: Skapa Ny %s

en: Create New Permission Group
sv-SE: Skapa Ny Behörighetsgrupp

en: Create Posts for Your Users
sv-SE: Skapa inlägg för dina användare

en: Create Revision
sv-SE: Skapa revision

en: Create Revision of
sv-SE: Skapa revision av

en: Create new Permission Groups and set the name and description.
sv-SE: Skapa nya behörighetsgrupper och ange namn och beskrivning.

en: Create or synchronize posts to match users. Designed for Team / Staff plugins, but with broad usage potential.
sv-SE: Skapa eller synkronisera inlägg för att matcha användare. Utformad för Team / Staff-tillägg, men med bred användningspotential.

en: Create time-limited permission group memberships with automatic expiration.
sv-SE: Skapa tidsbegränsade behörighetsgruppmedlemskap med automatisk utgång.

en: Current Selections:
sv-SE: Aktuella val:

en: Current Settings:
sv-SE: Aktuella inställningar:

en: Custom Group
sv-SE: Anpassad Grupp

en: Custom Groups
sv-SE: Anpassade Grupper

en: Custom status permissions
sv-SE: Anpassade statusbehörigheter

en: Customer
sv-SE: Kund

en: Customize
sv-SE: Anpassa

en: Customize Permission Groups caption on user profile
sv-SE: Anpassa rubriken för behörighetsgrupper på användarprofilen

en: Customize Permissions screen title for Groups
sv-SE: Anpassa behörighetsskärmens titel för grupper

en: Customize the appearance of teaser message displayed to blocked users.
sv-SE: Anpassa utseendet på teaser-meddelandet som visas för blockerade användare.

en: Customize the login notice message shown to non-logged-in users when using the "Excerpt" teaser type.
sv-SE: Anpassa inloggningsmeddelandet som visas för icke-inloggade användare när de använder teaser-typen "Utdrag".

en: Customize the login notice message shown to non-logged-in users when using the "First X Characters" teaser type.
sv-SE: Anpassa inloggningsmeddelandet som visas för icke-inloggade användare när de använder teaser-typen "Första X tecken".

en: Customize the message shown to users who are blocked from viewing the full content when using the "Read More" teaser type.
sv-SE: Anpassa meddelandet som visas för användare som är blockerade från att se hela innehållet när de använder teaser-typen "Läs mer".

en: Database Maintenance
sv-SE: Databasunderhåll

en: Decide which status to use for new posts
sv-SE: Bestäm vilken status som ska användas för nya inlägg

en: Default
sv-SE: Standard

en: Default All
sv-SE: Standard Alla

en: Defined Constant
sv-SE: Definierad konstant

en: Delay membership start date
sv-SE: Fördröj medlemskapsstartdatum

en: Delete
sv-SE: Ta bort

en: Delete Custom Groups.
sv-SE: Ta bort anpassade grupper.

en: Delete Permission Groups.
sv-SE: Ta bort behörighetsgrupper.

en: Delete settings on plugin deletion
sv-SE: Ta bort inställningar vid plugin-borttagning

en: Description
sv-SE: Beskrivning

en: Description:
sv-SE: Beskrivning:

en: Detailed Feature Grid
sv-SE: Detaljerad funktionsöversikt

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
sv-SE: Detaljerad dokumentation finns också tillgänglig på plugin-webbplatsen.

en: Detect Dynamically Mapped WP Roles
sv-SE: Detektera Dynamiskt Kartlagda WP Roller

en: Detect user roles which are appended dynamically but not stored to the WP database. May be useful for sites that sync with Active Directory or other external user registration systems.
sv-SE: Upptäck användarroller som läggs till dynamiskt men inte lagras i WP-databasen. Kan vara användbart för webbplatser som synkroniserar med Active Directory eller andra externa användarregistreringssystem.

en: Determines the default setting of Permissions > Settings > Editing > Auto-assign default terms
sv-SE: Bestämmer standardinställningen för Behörigheter > Inställningar > Redigering > Automatisk tilldelning av standardtermer

en: Determines the default value of Permissions > Settings > Editing > Auto-assign default term
sv-SE: Bestämmer standardvärdet för Behörigheter > Inställningar > Redigering > Automatisk tilldelning av standardterm

en: Development use only (on front end, do not replace 'post_status = 'publish'' clause with filtered equivalent)
sv-SE: Endast för utveckling (på frontend, ersätt inte 'post_status = 'publicera'' klausul med filtrerat motsvarande)

en: Development use only (suppresses post_status = 'publish' clause for unfiltered post types with anonymous user)
sv-SE: Endast för utveckling (undertrycker post_status = 'publicera' klausul för ofiltrerade inläggstyper med anonym användare)

en: Direct Assignment
sv-SE: Direkt tilldelning

en: Direct-Assigned
sv-SE: Direkt tilldelad

en: Direct-assigned
sv-SE: Direkt-tilldelad

en: Directly control specific files
sv-SE: Kontrollera specifika filer direkt

en: Disable Permissions filtering for users who are not logged in.
sv-SE: Inaktivera filtrering av behörigheter för användare som inte är inloggade.

en: Disable auto-determination of how many levels of page tree to make visble by default. Instead, use specified value.
sv-SE: Inaktivera automatisk bestämning av hur många nivåer av sidträdet som ska göras synliga som standard. Använd istället angivet värde.

en: Disable front end filtering for all users (subject to limitation by PP_UNFILTERED_FRONT_TYPES)
sv-SE: Inaktivera filtrering på front-end för alla användare (underkastad begränsning av PP_UNFILTERED_FRONT_TYPES)

en: Disable front end filtering if logged user is a content administrator (normally filter to force inclusion of readable private posts in get_pages() listing, post counts, etc.
sv-SE: Inaktivera filtrering på front-end om inloggad användare är en innehållsadministratör (normal filtrering för att tvinga inkludering av läsbara privata inlägg i get_pages() lista, inläggsantal, etc.

en: Disabled Type
sv-SE: Avaktiverad typ

en: Dismiss
sv-SE: Avvisa

en: Display Administrative Hints
sv-SE: Visa Administrativa Tips

en: Display Module Hints
sv-SE: Visa Modultips

en: Display a custom column on Edit Posts screen for all related taxonomies which are enabled for Permissions filtering.
sv-SE: Visa en anpassad kolumn på redigera inläggsskärmen för alla relaterade taksonomier som är aktiverade för filtrering av rättigheter.

en: Display a custom hint on Permissions > User Groups
sv-SE: Visa en anpassad hint på Behörigheter > Användargrupper

en: Display a role dropdown alongside the user search input box to narrow results.
sv-SE: Visa en rollrullgardinsmeny bredvid användarsökningsfältet för att begränsa resultaten.

en: Display all advanced settings
sv-SE: Visa alla avancerade inställningar

en: Display all permission operations in a single metabox with tabs (modern UI). When disabled, each operation has a separate metabox (legacy UI).
sv-SE: Visa alla behörighetsoperationer i en enda metabox med flikar (modern UI). När det är inaktiverat har varje operation en separat metabox (legacy UI).

en: Display descriptive captions for features available in missing or deactivated modules.
sv-SE: Visa beskrivande rubriker för funktioner som finns i saknade eller inaktiverade moduler.

en: Display descriptive captions on Permissions screens.
sv-SE: Visa beskrivande rubriker på behörighetsskärmar.

en: Display for readable non-private posts:
sv-SE: Visa för läsbara icke-privata inlägg:

en: Display for readable private posts:
sv-SE: Visa för läsbara privata inlägg:

en: Display links if user doesn't have access
sv-SE: Visa länkar om användaren inte har åtkomst

en: Display mode for readable non-private posts
sv-SE: Visningsläge för läsbara icke-privata inlägg

en: Display mode for readable private posts
sv-SE: Visningsläge för läsbara privata inlägg

en: Displayed permissions are those assigned for the "%1$s" type. You can also %2$sdefine universal %3$s permissions which apply to all related post types%4$s.
sv-SE: Visade behörigheter är de som tilldelats för typen "%1$s". Du kan också %2$sdefiniera universella %3$s behörigheter som gäller för alla relaterade inläggstyper%4$s.

en: Displayed permissions are those assigned for the "%1$s" type.%2$sYou can also %3$sdefine universal %4$s permissions which apply to all related post types%5$s.
sv-SE: Visade behörigheter är de som tilldelats för typen "%1$s".%2$sDu kan också %3$sdefiniera universella %4$s behörigheter som gäller för alla relaterade inläggstyper%5$s.

en: Do not alter the Media Library listing provided by WordPress.
sv-SE: Ändra inte Mediebibliotekets listning som tillhandahålls av WordPress.

en: Do not auto-assign a category (except standard default category if user has permission)
sv-SE: Tilldela inte automatiskt en kategori (förutom standardkategori om användaren har behörighet)

en: Do not auto-assign a post tag
sv-SE: Tilldela inte automatiskt en inläggsetikett

en: Do not auto-assign a term if the user has permission for more than one term in the taxonomy
sv-SE: Tilldela inte automatiskt en term om användaren har behörighet för mer än en term i taxonomin

en: Do not auto-assign a term of this taxonomy
sv-SE: Tilldela inte automatiskt en term av denna taksonomi

en: Documentation
sv-SE: Dokumentation

en: Don't add a Permissions menu. Instead, add menu items to the Users and Settings menus.
sv-SE: Lägg inte till en Behörigheter-meny. Istället, lägg till menyobjekt till Användare och Inställningar menyerna.

en: Don't allow non-Administrators to see others' unattached uploads, regardless of Permissions settings.  Their own unattached uploads are still accessible unless option 'own_attachments_always_editable' is set false
sv-SE: Tillåt inte icke-administratörer att se andras oanknutna uppladdningar, oavsett inställningarna för behörigheter. Deras egna oanknutna uppladdningar är fortfarande tillgängliga om inte alternativet 'own_attachments_always_editable' är inställt på falskt

en: Don't apply CSS to hide empty Nav Menus
sv-SE: Tillämpa inte CSS för att dölja tomma Navigationsmenyer

en: Don't apply content teaser to get_pages() results (leave unreadable posts hidden)
sv-SE: Tillämpa inte innehållsteaser på get_pages() resultat (lämna oläsliga inlägg dolda)

en: Don't assign or apply specific permissions for the 'media' type
sv-SE: Tilldela eller tillämpa inte specifika behörigheter för 'media' typen

en: Don't assign or apply specific permissions for the 'page' type
sv-SE: Tilldela eller tillämpa inte specifika behörigheter för 'sida' typen

en: Don't assign or apply specific permissions for the 'post' type
sv-SE: Tilldela eller tillämpa inte specifika behörigheter för 'inlägg' typen

en: Don't assign or apply specific permissions for the specified custom post type
sv-SE: Tilldela eller tillämpa inte specifika behörigheter för den angivna anpassade inläggstypen

en: Don't credit implicit 'manage_nav_menus' capability to users who have 'edit_theme_options' or 'switch_themes' capability
sv-SE: Kreditera inte implicit 'manage_nav_menus' kapacitet till användare som har 'edit_theme_options' eller 'switch_themes' kapacitet

en: Don't define an 'Approved' status, even if Status Control feature is active
sv-SE: Definiera inte en 'Godkänd' status, även om funktionen Statuskontroll är aktiv

en: Don't filter comment display or moderation within wp-admin
sv-SE: Filtrera inte kommentarvisning eller moderering inom wp-admin

en: Don't filter term post counts in get_terms() call
sv-SE: Filtrera inte termens inläggsräkningar i get_terms() anrop

en: Don't include readable private pages in the Pages widget or other wp_list_pages() / get_pages() results
sv-SE: Inkludera inte läsbara privata sidor i Pages-widgeten eller andra wp_list_pages() / get_pages() resultat

en: Don't require any additional capabilities for management of Nav Menu settings (normally require 'manage_menu_settings', 'edit_others_pages' or 'publish_pages')
sv-SE: Kräv inga ytterligare kapaciteter för hantering av inställningar för Navigationsmeny (normalt krävs 'manage_menu_settings', 'edit_others_pages' eller 'publish_pages')

en: Don't tweak the admin menu indexes to position Permissions menu under Users
sv-SE: Ändra inte adminmenyindexen för att placera behörighetsmenyn under Användare

en: Duplicate %1$s module activated (%2$s in folder %3$s).
sv-SE: Modulen %1$s dupliceras aktiverad (%2$s i mappen %3$s).

en: E-Commerce
sv-SE: E-handel

en: ERROR
sv-SE: FEL

en: Edit
sv-SE: Redigera

en: Edit %s
sv-SE: Redigera %s

en: Edit Files
sv-SE: Redigera filer

en: Edit Permissions
sv-SE: Redigera behörigheter

en: Edit Permissions (%s)
sv-SE: Redigera behörigheter (%s)

en: Edit Role Usage
sv-SE: Redigera rollanvändning

en: Edit Tag for All Post Types
sv-SE: Redigera tagg för alla inläggstyper

en: Edit Tag for Posts
sv-SE: Redigera tagg för inlägg

en: Edit User
sv-SE: Redigera användare

en: Edit User Permissions
sv-SE: Redigera användarbehörigheter

en: Edit other users' files if attached to an editable post
sv-SE: Redigera andra användares filer om de är kopplade till ett redigerbart inlägg

en: Edit own file uploads, even if they become attached to an uneditable post.
sv-SE: Redigera egna filuppladdningar, även om de blir kopplade till ett oredigerbart inlägg.

en: Edit role capabilities directly
sv-SE: Redigera rollens kapabiliteter direkt

en: Edit the name and description of existing Permission Groups.
sv-SE: Redigera namnet och beskrivningen av befintliga behörighetsgrupper.

en: Edit this user's group membership
sv-SE: Redigera denna användares gruppmedlemskap

en: Editing
sv-SE: Redigera

en: Editing Permissions
sv-SE: Redigeringsbehörigheter

en: Editing can't be granted to non-users.
sv-SE: Redigering kan inte beviljas till icke-användare.

en: Editor Options
sv-SE: Redigeraralternativ

en: Editors
sv-SE: Redaktörer

en: Elementor editor integration
sv-SE: Integration av Elementor-redigeraren

en: Eliminate extra filtering queries on Nav Menu update, even for non-Administrators
sv-SE: Eliminera extra filtreringsfrågor vid uppdatering av Navigationsmeny, även för icke-administratörer

en: Email
sv-SE: E-post

en: Email:
sv-SE: E-post:

en: Enable
sv-SE: Aktivera

en: Enable Circles
sv-SE: Aktivera Cirklar

en: Enable metabox on %s editing screen
sv-SE: Aktivera metabox på %s redigeringsskärm

en: Enable on Permissions screen
sv-SE: Aktivera på behörighetsskärmen

en: Enable post contributors or authors with pp_set_edit_permissions capability to set editing Permissions on posts authored by others
sv-SE: Aktivera inläggsbidragsgivare eller författare med kapaciteten pp_set_edit_permissions att ställa in redigeringsbehörigheter för inlägg skrivna av andra

en: Enabled
sv-SE: Aktiverad

en: Enabled:
sv-SE: Aktiverad:

en: Enforce distinct edit, delete capability requirements for Media
sv-SE: Tvinga distinkta redigerings-, raderingskrav för Media

en: Event post permissions
sv-SE: Behörigheter för evenemangsinlägg

en: Event taxonomy controls
sv-SE: Kontroller för evenemangstaxonomi

en: Events
sv-SE: Evenemang

en: Everyone
sv-SE: Alla

en: Excerpt Only
sv-SE: Endast utdrag

en: Exclude restricted posts from XML sitemaps to maintain proper SEO indexing.
sv-SE: Exkludera begränsade inlägg från XML-webbplatser för att upprätthålla korrekt SEO-indexering.

en: Expand access to allow specified items regardless of role capabilities or restrictions.
sv-SE: Utöka åtkomsten för att tillåta angivna objekt oavsett rollkapabiliteter eller begränsningar.

en: Extra Roles
sv-SE: Extra roller

en: Extra Roles %1$s(for this user)%2$s
sv-SE: Extra roller %1$s(för denna användare)%2$s

en: Extra Roles %1$s(from primary role or %2$sgroup membership%3$s)%4$s
sv-SE: Extra roller %1$s(från primär roll eller %2$sgruppmedlemskap%3$s)%4$s

en: Extra Roles %1$s(from primary role or group membership)%2$s
sv-SE: Extra Roller %1$s(från primär roll eller gruppmedlemskap)%2$s

en: Extra Roles assignment available for {All} and {Anonymous} metagroups
sv-SE: Extra rolltilldelning tillgänglig för {All} och {Anonymous} metagrupper

en: Extra Roles cause "_posts" capabilities in the Pattern Role (Author, Editor, etc.) to be assigned for the selected post type. Enable this setting to also include all other capabilities in the Pattern Role.
sv-SE: Extra roller orsakar "_posts" kapabiliteter i mönsterrollen (Författare, Redaktör, etc.) att tilldelas för den valda posttypen. Aktivera denna inställning för att även inkludera alla andra kapabiliteter i mönsterrollen.

en: Extra Roles on User Profile
sv-SE: Extra roller på användarprofil

en: Feature Moved
sv-SE: Funktion flyttad

en: Featured Image:
sv-SE: Utvald bild:

en: Features
sv-SE: Funktioner

en: Feed Replacement Text (use %permalink% for post URL)
sv-SE: Ersättningstext för flöde (använd %permalink% för inlägg URL)

en: Feed Replacement Text:
sv-SE: Ersättningstext för flöde:

en: Fewest Users
sv-SE: Färst användare

en: Fields
sv-SE: Fält

en: File Access
sv-SE: Filåtkomst

en: File Access key with on-demand regeneration
sv-SE: Filåtkomstnyckel med begärd regenerering

en: Filter Menu Items
sv-SE: Filtrera menyobjekt

en: Filter priority for 'get_pages' filter (default: 1)
sv-SE: Filtreringsprioritet för 'get_pages' filter (standard: 1)

en: Filter search results based on View Permissions for secure content discovery.
sv-SE: Filtrera sökresultat baserat på Visningsbehörigheter för säker innehållsupptäckte.

en: Filters direct file access, based on user's access to post(s) which the file is attached to. No additional configuration required. Creates/modifies .htaccess file in uploads folder (and in main folder for multisite).
sv-SE: Filtrerar direkt filåtkomst, baserat på användarens åtkomst till inlägg som filen är kopplad till. Ingen ytterligare konfiguration krävs. Skapar/ändrar .htaccess-fil i uploads-mappen (och i huvudmappen för multisite).

en: Find Users by %s
sv-SE: Hitta användare efter %s

en: First Name
sv-SE: Förnamn

en: Font Size (px):
sv-SE: Teckenstorlek (px):

en: For Statuses
sv-SE: För statuser

en: For Teaser compatibility, prevent the pp_permissions argument from being appended to redirects
sv-SE: För Teaser-kompatibilitet, förhindra att pp_permissions-argumentet läggs till i omdirigeringar

en: For Teaser compatibility, specify a redirect argument to use instead of redirect_to
sv-SE: För Teaser-kompatibilitet, ange ett omdirigeringsargument att använda istället för redirect_to

en: For Teaser compatibility, specify an additional redirect argument other than redirect_to
sv-SE: För Teaser-kompatibilitet, ange ett ytterligare omdirigeringsargument än redirect_to

en: For additional fields, define constant PP_USER_SEARCH_META_FIELDS
sv-SE: För ytterligare fält, definiera konstanten PP_USER_SEARCH_META_FIELDS

en: For legacy Nav Menus, hide empty nav menu div
sv-SE: För äldre Navigationsmenyer, dölja tom div för navigationsmeny

en: For non-Administrators, new Nav Menu items default to being a child of first editable item
sv-SE: För icke-administratörer standardiseras nya Navigationsmenyobjekt att vara ett barn till det första redigerbara objektet

en: For performance, change the get_pages() database query to return only a subset of fields, excluding post_content
sv-SE: För prestanda, ändra get_pages() databasfrågan för att returnera endast en delmängd av fälten, exklusive post_content

en: For specialized Media Library permissions, enable the Editing Permissions feature.
sv-SE: För specialiserade behörigheter för Mediebiblioteket, aktivera funktionen för redigeringsbehörigheter.

en: Force detection of WP user roles which are appended dynamically but not stored to the WP database.
sv-SE: Tvinga detektion av WP-användarroller som läggs till dynamiskt men inte lagras i WP-databasen.

en: Forum access controls
sv-SE: Åtkomstkontroller för forum

en: Forum-specific permissions
sv-SE: Forum-specifika behörigheter

en: Forum-specific permissions for bbPress with detailed control over forum access and participation.
sv-SE: Forum-specifika behörigheter för bbPress med detaljerad kontroll över forumåtkomst och deltagande.

en: Front End
sv-SE: Frontend

en: Front-end visibility restrictions
sv-SE: Begränsningar för synlighet på front-end

en: Full Content
sv-SE: Fullt innehåll

en: Full editing access for all post types. Also gives the ability to edit Permissions for user roles.
sv-SE: Fullständig redigeringsåtkomst för alla inläggstyper. Ger också möjlighet att redigera behörigheter för användarroller.

en: Further details for your installation:
sv-SE: Ytterligare detaljer för din installation:

en: General
sv-SE: Allmänt

en: Generate posts for user roles that you select
sv-SE: Generera inlägg för användarroller som du väljer

en: Get advanced integration features with Nginx, FTP, and more
sv-SE: Få avancerade integrationsfunktioner med Nginx, FTP och mer

en: Go Pro for time-limited group membership
sv-SE: Gå Pro för tidsbegränsat gruppmedlemskap

en: Go to %s
sv-SE: Gå till %s

en: Group
sv-SE: Grupp

en: Group Members
sv-SE: Gruppmedlemmar

en: Group Restrictions are not available because of a constant definition
sv-SE: Gruppbegränsningar är inte tillgängliga på grund av en konstantdefinition

en: Group created.
sv-SE: Grupp skapad.

en: Group membership grants access to content of your choice
sv-SE: Gruppmedlemskap ger åtkomst till innehåll du väljer

en: Group restrictions are not recommended.
sv-SE: Gruppbegränsningar rekommenderas inte.

en: Group updated.
sv-SE: Grupp uppdaterad.

en: Group-based content permissions
sv-SE: Gruppbaserade innehållsbehörigheter

en: Groups
sv-SE: Grupper

en: HTML Element IDs:
sv-SE: HTML-element-ID:n:

en: HTTP status code to send when file access is blocked
sv-SE: HTTP statuskod att skicka när filåtkomst blockeras

en: Has Extra Roles
sv-SE: Har extra roller

en: Has Permissions
sv-SE: Har rättigheter

en: Has Permissions Set Directly
sv-SE: Har behörigheter inställda direkt

en: Has Specific Permissions
sv-SE: Har specifika rättigheter

en: Hidden Content Teaser
sv-SE: Dolt innehåll Teaser

en: Hide
sv-SE: Dölj

en: Hide Featured Image when Teaser is applied
sv-SE: Dölj utvald bild när Teaser är tillämpad

en: Hide Groups
sv-SE: Dölj grupper

en: Hide Private Posts if user doesn't have access
sv-SE: Dölj privata inlägg om användaren inte har åtkomst

en: Hide auto-assigned Sub-%s Permissions
sv-SE: Dölj auto-tilldelade Sub-%s behörigheter

en: Hide featured image when teaser is applied
sv-SE: Dölj utvald bild när teaser tillämpas

en: Hide for Custom Visibility
sv-SE: Dölj för anpassad synlighet

en: Hide links if user doesn't have access
sv-SE: Dölj länkar om användaren inte har åtkomst

en: Hierarchical content controls
sv-SE: Hierarkiska innehållskontroller

en: If auto-assign term setting is enabled, apply it even if user does not have term assignment limitations
sv-SE: Om inställningen för automatisk tilldelning av termer är aktiverad, tillämpa den även om användaren inte har begränsningar för termtilldelning

en: If checked, pages blocked from the "All" or "Logged In" groups will still be listed to Administrators.
sv-SE: Om markerad kommer sidor blockerade från grupperna "Alla" eller "Inloggade" fortfarande att listas för administratörer.

en: If disabled, manually "blocked" posts can be unblocked by specific Category / Term Permissions.
sv-SE: Om inaktiverad kan manuellt "blockerade" inlägg avblockeras av specifika Kategori / Term Behörigheter.

en: If enabled, corresponding Media edit and delete capabilities must be added to existing roles.
sv-SE: Om aktiverad måste motsvarande redigerings- och raderingsmöjligheter för Media läggas till befintliga roller.

en: If enabled, users cannot create new tags for a post unless they have the edit_tags capability. You can manage this with Capabilities > Capabilities > Taxonomies for any role.
sv-SE: Om aktiverat kan användare inte skapa nya taggar för ett inlägg om de inte har edit_tags-kapaciteten. Du kan hantera detta med Kapaciteter > Kapaciteter > Taxonomier för vilken roll som helst.

en: If enabled, users cannot create new tags for a post unless they have the edit_tags capability. You can manage this with a WordPress role editor like PublishPress Capabilities.
sv-SE: Om aktiverat kan användare inte skapa nya taggar för ett inlägg om de inte har edit_tags-kapaciteten. Du kan hantera detta med en WordPress rollredigerare som PublishPress Capabilities.

en: If group editing is allowed, can also modify group membership.
sv-SE: Om gruppredigering är tillåten kan även gruppmedlemskapet modifieras.

en: If one of the default roles is deleted from the WP database, it will remain available as a pattern role with default WP capabilities (but can be disabled here).
sv-SE: Om en av de förinställda rollerna tas bort från WP-databasen, kommer den att förbli tillgänglig som en mönsterroll med standard WP-funktioner (men kan inaktiveras här).

en: If propagating permissions are assigned to a page branch, overwrite any explicitly assigned permissions in sub-pages
sv-SE: Om propagationsbehörigheter är tilldelade till en sidgren, skriv över eventuella uttryckligen tilldelade behörigheter i under-sidor

en: If some pages have been suppressed from get_pages() results, change child pages' corresponding post_parent values to a visible ancestor
sv-SE: Om vissa sidor har döljs från get_pages() resultat, ändra motsvarande post_parent-värden för barnsidor till en synlig förfader

en: If some terms have been suppressed from get_terms() results, change child terms' corresponding parent values to a visible ancestor
sv-SE: Om vissa termer har döljs från get_terms() resultat, ändra motsvarande förälder värden för barntermer till en synlig förfader

en: If the user is blocked from reading posts in a category, also block access to category archive page.
sv-SE: Om användaren är blockerad från att läsa inlägg i en kategori, blockera också åtkomst till kategoriarkivsidan.

en: If this setting is disabled, you can enable a role by giving it capabilities: list_others_posts, list_others_published_pages, etc.
sv-SE: Om denna inställning är inaktiverad kan du aktivera en roll genom att ge den kapabiliteter: list_others_posts, list_others_published_pages, etc.

en: If user cannot generally save pages to top level but a page they are editing is already there, allow it to stay at top level even if not yet published
sv-SE: Om användaren inte generellt kan spara sidor till toppnivå men en sida de redigerar redan är där, tillåt den att stanna på toppnivå även om den inte publicerats än

en: If user has Nav Menu management capabilities but can't 'edit_theme_options', strip link out of wp-admin Appearance Menu instead of linking it to nav-menus
sv-SE: Om användaren har kapacitet för hantering av Navigationsmeny men inte kan 'edit_theme_options', ta bort länken från wp-admin Utseende Meny istället för att länka den till nav-menus

en: If you like %s, please leave us a %s rating. Thank you!
sv-SE: Om du gillar %s, vänligen ge oss en %s-betyg. Tack!

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
sv-SE: Om du behöver hjälp eller har en ny funktionsförfrågan, låt oss veta.

en: Inactive
sv-SE: Inaktiv

en: Include scheduled posts in the posts query if user can edit them
sv-SE: Inkludera schemalagda inlägg i inläggsfrågan om användaren kan redigera dem

en: Insert a login form by using %s[login_form]%s shortcode.
sv-SE: Infoga ett inloggningsformulär genom att använda %s[login_form]%s kortkod.

en: Installation History
sv-SE: Installationshistorik

en: Integration Active
sv-SE: Integration aktiv

en: Integration with ACF, bbPress, BuddyPress, Relevanssi, WPML and other plugins; enhanced Multisite support.
sv-SE: Integration med ACF, bbPress, BuddyPress, Relevanssi, WPML och andra tillägg; förbättrat Multisite-stöd.

en: Integration with permission groups
sv-SE: Integration med behörighetsgrupper

en: Integrations
sv-SE: Integrationer

en: Invalid group ID.
sv-SE: Ogiltigt grupp-ID.

en: Invalid user ID.
sv-SE: Ogiltigt användar-ID.

en: Knowledge Base
sv-SE: Kunskapsbas

en: Language-specific content access
sv-SE: Språkspecifik åtkomst till innehåll

en: Last Name
sv-SE: Efternamn

en: Learn More
sv-SE: Lär dig mer

en: Leave Media Library with normal access criteria based on user's role capabilities
sv-SE: Lämna Mediebiblioteket med normala åtkomstkriterier baserat på användarens rollbehörigheter

en: Leave terms with no readable posts on WP Navigation Menus
sv-SE: Lämna termer utan läsbara inlägg på WP Navigationsmenyer

en: Leave unreadable posts on WP Navigation Menus
sv-SE: Lämna oläsliga inlägg på WP Navigationsmenyer

en: Left
sv-SE: Vänster

en: Legacy compatibility: front end term filters are not applied on some sites.
sv-SE: Legacy-kompatibilitet: framsidan termfilter tillämpas inte på vissa webbplatser.

en: License
sv-SE: Licens

en: Limit access based on post authorship and group membership for more granular permissions control.
sv-SE: Begränsa åtkomst baserat på inläggsförfattarskap och gruppmedlemskap för mer detaljerad kontroll över behörigheter.

en: Limit attachment access by post permissions
sv-SE: Begränsa åtkomst till bilagor med inläggstillstånd

en: Limit front-end category / term filtering
sv-SE: Begränsa front-end kategori / term filtrering

en: Limit to
sv-SE: Begränsa till

en: Limit to:
sv-SE: Begränsa till:

en: Limited Editing Elements
sv-SE: Begränsade redigeringselement

en: Limited Editing Elements feature has moved to <a href="%s">Capabilities > Editor Features</a>.
sv-SE: Funktionen för Begränsade Redigerings Element har flyttats till <a href="%s">Behörigheter > Redigerarfunktioner</a>.

en: Limited Editing Elements feature requires <a href="%s" target="_blank">PublishPress Capabilities</a> plugin.
sv-SE: Funktionen för Begränsade Redigerings Element kräver <a href="%s" target="_blank">PublishPress Capabilities</a> plugin.

en: Limited User Editors can assign their own role
sv-SE: Begränsade användarredigerare kan tilldela sin egen roll

en: List Files
sv-SE: Lista filer

en: List and Single view
sv-SE: Lista och enstaka vy

en: List other user's uneditable posts
sv-SE: Lista andra användares oredigerbara inlägg

en: List other users' files if attached to a editable post
sv-SE: Lista andra användares filer om de är kopplade till ett redigerbart inlägg

en: List other users' files if attached to a viewable post
sv-SE: Lista andra användares filer om de är kopplade till ett visningsbart inlägg

en: List other users' unattached files by default
sv-SE: Lista andra användares okopplade filer som standard

en: Listed permissions are those assigned for the "%1$s" type. You can also %2$sdefine universal %3$s permissions which apply to all related post types%4$s.
sv-SE: Listade behörigheter är de som tilldelats för typen "%1$s". Du kan också %2$sdefiniera universella %3$s behörigheter som gäller för alla relaterade inläggstyper%4$s.

en: Live Preview
sv-SE: Liveförhandsgranskning

en: Lock custom menu items
sv-SE: Lås anpassade menyobjekt

en: Logged In
sv-SE: Inloggad

en: Logged In Users
sv-SE: Inloggade användare

en: Logged in Users:
sv-SE: Inloggade användare:

en: Login Notice Message
sv-SE: Inloggningsmeddelande

en: Login State
sv-SE: Inloggningsstatus

en: Make Unattached Files Private
sv-SE: Gör oanslutna filer privata

en: Make search function on the post selection metabox look at post content
sv-SE: Gör sökfunktionen i inläggsvalmetaboxen leta i inläggsinnehåll

en: Make search function on the post selection metabox look at post excerpt
sv-SE: Gör sökfunktionen i inläggsvalmetaboxen leta i inläggsutdrag

en: Make unattached files private
sv-SE: Gör oanslutna filer privata

en: Manage PublishPress Permissions plugin settings.
sv-SE: Hantera inställningar för PublishPress Permissions-pluginet.

en: Manage members in Custom Groups.
sv-SE: Hantera medlemmar i anpassade grupper.

en: Manage other user's Permissions. Also grants capabilities for all post types and statuses.
sv-SE: Hantera andra användares behörigheter. Ger också kapaciteter för alla inläggstyper och statusar.

en: Management
sv-SE: Hantera

en: Max number of hierarchical posts / terms to display at one time (per page)
sv-SE: Max antal hierarkiska inlägg / termer att visa på en gång (per sida)

en: Max number of non-hierarchical posts / terms to display at one time (per page)
sv-SE: Maximalt antal icke-hierarkiska inlägg / termer att visa på en gång (per sida)

en: Max number of specific permissions to insert in a single database query (default 1000)
sv-SE: Maximalt antal specifika behörigheter att infoga i en enda databasfråga (standard 1000)

en: Media File Protection
sv-SE: Skydd av mediefiler

en: Media Library
sv-SE: Mediebibliotek

en: Member since:
sv-SE: Medlem sedan:

en: Membership
sv-SE: Medlemskap

en: Membership Notifications
sv-SE: Medlemskapsmeddelanden

en: Message for Blocked Users
sv-SE: Meddelande för blockerade användare

en: Metabox disabled
sv-SE: Metabox inaktiverad

en: Metabox enabled
sv-SE: Metabox aktiverad

en: Mirror to %s
sv-SE: Spegel till %s

en: Mirror to %s %s
sv-SE: Spegel till %s %s

en: Miscellaneous
sv-SE: Diverse

en: Modify permissions for these Post Types:
sv-SE: Ändra behörigheter för dessa inläggstyper:

en: Modify permissions for these Taxonomies:
sv-SE: Ändra behörigheter för dessa taxonomier:

en: Modify viewing or editing access
sv-SE: Ändra visnings- eller redigeringsåtkomst

en: Most Users
sv-SE: Flest användare

en: Multilang
sv-SE: Flerspråk

en: Multilingual
sv-SE: Flerspråkig

en: Multilingual permission management
sv-SE: Flerspråkig behörighetsadministration

en: Multilingual support with permission synchronization across content translations.
sv-SE: Flerspråkigt stöd med behörighetssynkronisering över innehållsöversättningar.

en: Name
sv-SE: Namn

en: Name (A-Z)
sv-SE: Namn (A-Ö)

en: Name (Z-A)
sv-SE: Namn (Ö-A)

en: Name:
sv-SE: Namn:

en: Nav Menu (Block)
sv-SE: Navigeringsmeny (Block)

en: Nav Menu (Legacy)
sv-SE: Navigeringsmeny (Legacy)

en: Nav Menu Editing
sv-SE: Redigering av navigationsmeny

en: Nav Menus (Block)
sv-SE: Navigeringsmenyer (Block)

en: Nav Menus (Legacy)
sv-SE: Navi-menyer (Legacy)

en: Navigation Menus:
sv-SE: Navigeringsmenyer:

en: Need Permissions Support?
sv-SE: Behöver du Permissions-support?

en: Nested Pages
sv-SE: Nästlade sidor

en: Network-Wide Settings
sv-SE: Nätverksomfattande inställningar

en: Never modify the parent value in the get_terms() result set, even if some terms have been suppressed
sv-SE: Ändra aldrig förälder värdet i get_terms() resultatuppsättningen, även om vissa termer har döljs

en: Never modify the post_parent value in the get_pages() result set, even if some pages have been suppressed
sv-SE: Ändra aldrig post_parent-värdet i get_pages() resultatuppsättningen, även om vissa sidor har döljs

en: New Revision
sv-SE: Ny revision

en: New group created.
sv-SE: Ny grupp skapad.

en: Nginx integration support
sv-SE: Stöd för Nginx-integration

en: Nickname
sv-SE: Smeknamn

en: No Action selected!
sv-SE: Ingen Åtgärd vald!

en: No Custom Group
sv-SE: Ingen anpassad grupp

en: No Qualification selected!
sv-SE: Ingen Kvalifikation vald!

en: No Teaser
sv-SE: Ingen teaser

en: No items selected!
sv-SE: Inga objekt valda!

en: No matching groups were found.
sv-SE: Inga matchande grupper hittades.

en: No matching roles were found.
sv-SE: Inga matchande roller hittades.

en: No redirect
sv-SE: Ingen omdirigering

en: No results found.
sv-SE: Inga resultat funna.

en: No role exceptions set
sv-SE: Inga rollundantag inställda

en: No specific user permissions. Use the search box to add users.
sv-SE: Inga specifika användarbehörigheter. Använd sökrutan för att lägga till användare.

en: No statuses selected!
sv-SE: Inga statusar valda!

en: No teaser will be applied
sv-SE: Ingen teaser kommer att tillämpas

en: No user/group specified.
sv-SE: Ingen användare/grupp angiven.

en: No users selected
sv-SE: Inga användare valda

en: Non-Administrators can set Editing Permissions for their editable posts
sv-SE: Icke-administratörer kan ställa in Redigeringsbehörigheter för sina redigerbara inlägg

en: Non-Administrators can set Reading Permissions for their editable posts
sv-SE: Icke-administratörer kan ställa in Läsbehörigheter för sina redigerbara inlägg

en: None. All %ss will be hidden by default.
sv-SE: Inga. Alla %ss kommer att döljas som standard.

en: Not Logged In
sv-SE: Inte inloggad

en: Not Logged In Users
sv-SE: Ej inloggade användare

en: Not Logged In:
sv-SE: Inte inloggad:

en: Note:
sv-SE: Notera:

en: Note: BuddyPress Groups and other externally defined groups are not listed here, even if they modify permissions
sv-SE: Observera: BuddyPress-grupper och andra externt definierade grupper listas inte här, även om de modifierar behörigheter

en: Note: Groups and Roles are always displayed on the Edit User screen.
sv-SE: Obs: Grupper och roller visas alltid på skärmen för att redigera användare.

en: Note: Groups are a more flexible alternative to user roles. You can create groups of users and give or deny them access to areas of your site.
sv-SE: Obs: Grupper är ett mer flexibelt alternativ till användarroller. Du kan skapa grupper av användare och ge eller neka dem åtkomst till områden av din webbplats.

en: Notes
sv-SE: Noter

en: Notes regarding Pattern Roles
sv-SE: Noter angående Mönsterroller

en: On Users listing, Permission groups in custom column are list filter links instead of group edit links
sv-SE: I användarlistan är behörighetsgrupper i anpassad kolumn länkfilter istället för gruppredigeringslänkar

en: On the Pages screen, satisfy a missing edit_private_pages capability by listing uneditable private pages.
sv-SE: På sidor-skärmen, tillfredsställ en saknad edit_private_pages-kapacitet genom att lista icke-redigerbara privata sidor.

en: On the Posts screen, satisfy a missing edit_others_posts capability by listing other user's uneditable posts.
sv-SE: På inläggsskärmen, tillfredsställ en saknad edit_others_posts-kapacitet genom att lista andra användares icke-redigerbara inlägg.

en: On the Posts screen, satisfy a missing edit_posts capability by listing uneditable drafts.
sv-SE: På inläggsskärmen, tillfredsställ en saknad edit_posts-kapacitet genom att lista icke-redigerbara utkast.

en: On the site front end, display teaser text for unreadable posts instead of hiding them.
sv-SE: På webbplatsens front-end, visa teasertext för oläsliga inlägg istället för att dölja dem.

en: On the site front end, replace non-readable content with placeholder text. Can be enabled for any post type. Custom filters are provided but no programming is required for basic usage.
sv-SE: På webbplatsens front-end, ersätt oläsligt innehåll med platshållartext. Kan aktiveras för valfri inläggstyp. Anpassade filter tillhandahålls men ingen programmering krävs för grundläggande användning.

en: Only one group is selectable on Add User screen
sv-SE: Endast en grupp är valbar på Lägg till användare skärmen

en: Only one group is selectable on Edit User screen
sv-SE: Endast en grupp är valbar på Redigera användare skärmen

en: Operation
sv-SE: Åtgärd

en: Optimize your site with advanced privacy and performance controls
sv-SE: Optimera din webbplats med avancerade kontroller för integritet och prestanda

en: Options
sv-SE: Alternativ

en: Order Page Parent dropdown by Title
sv-SE: Order Page Förälder rullgardinsmeny efter Titel

en: Other plugins (or deactivation of PublishPress Permissions) can prevent sub-page permissions from being properly applied when a new sub-page is created.
sv-SE: Andra plugins (eller deaktivering av PublishPress Permissions) kan förhindra att under-sidans behörigheter tillämpas korrekt när en ny under-sida skapas.

en: Other users will be unable to publish new top-level pages (Parent = "Main Page"), or move a published page from "Main Page" to a different Parent.
sv-SE: Andra användare kommer inte att kunna publicera nya toppnivå sidor (Förälder = "Huvudsida"), eller flytta en publicerad sida från "Huvudsida" till en annan förälder.

en: PHP Version: %s
sv-SE: PHP-version: %s

en: Padding (px):
sv-SE: Avstånd (px):

en: Page Approved
sv-SE: Sida Godkänd

en: Page Authors, Editors and Administrators
sv-SE: Sidas författare, redaktörer och administratörer

en: Page Editors and Administrators
sv-SE: Sidas redaktörer och administratörer

en: Page Parent selection for editable pages only
sv-SE: Välj sidans förälder för redigerbara sidor endast

en: Page Structure
sv-SE: Sidastruktur

en: Pages and custom post types are available in %sPRO%s
sv-SE: Sidor och anpassade inläggstyper är tillgängliga i %sPRO%s

en: Pages can be set or removed from Top Level by:
sv-SE: Sidor kan ställas in eller tas bort från översta nivån av:

en: Pattern ID:
sv-SE: Mönster-ID:

en: Pattern Role
sv-SE: Mönsterroll

en: Pattern Roles convert 'post' capabilities to the corresponding type-specific capability.  In a normal WP installation, this is the easiest solution.
sv-SE: Mönsterroller konverterar 'inlägg' behörigheter till motsvarande typ-specifika behörighet. I en normal WP-installation är detta den enklaste lösningen.

en: Performance: Don't filter category / tag counts
sv-SE: Prestanda: Filtrera inte kategorier / taggar räknas

en: Permission Group
sv-SE: Behörighetsgrupp

en: Permission Groups
sv-SE: Behörighetsgrupper

en: Permission Groups on User Profile
sv-SE: Behörighetsgrupper på användarprofil

en: Permission already selected!
sv-SE: Behörighet redan vald!

en: Permission synchronization across translations
sv-SE: Behörighetssynkronisering över översättningar

en: Permission-aware XML sitemaps
sv-SE: Behörighetsmedvetna XML-webbplatser

en: Permission-aware indexing
sv-SE: Behörighetsmedveten indexering

en: Permission-aware nested view
sv-SE: Behörighetsmedveten inbäddad vy

en: Permission-aware search results
sv-SE: Behörighetsmedvetna sökresultat

en: Permission-aware tree view
sv-SE: Behörighetsmedveten trädvy

en: Permissions
sv-SE: Behörigheter

en: Permissions & Access
sv-SE: Behörigheter & Åtkomst

en: Permissions Capabilities
sv-SE: Behörighetskapabiliteter

en: Permissions Documentation
sv-SE: Behörighetsdokumentation

en: Permissions Pro was previously active. You are now running the free version, with fewer features.
sv-SE: Permissions Pro var tidigare aktiv. Du kör nu den gratis versionen, med färre funktioner.

en: Permissions Settings
sv-SE: Behörighetsinställningar

en: Permissions converted. Reload form to view newly saved permissions.
sv-SE: Behörigheter konverterade. Ladda om formuläret för att se nyligen sparade behörigheter.

en: Permissions mirrored. Reload form to view newly saved permissions.
sv-SE: Behörigheter speglade. Ladda om formuläret för att se nyligen sparade behörigheter.

en: Permissions screen disabled
sv-SE: Behörighetsskärm inaktiverad

en: Permissions screen enabled
sv-SE: Behörighetsskärm aktiverad

en: Permissions setting 'Pages can be set or removed from Top Level by' applies to 'page' type only
sv-SE: Inställningen för behörigheter 'Sidor kan ställas in eller tas bort från Toppnivå av' gäller endast för 'sida'-typ

en: Permissions to enable access are not available because of a constant definition
sv-SE: Behörigheter för att aktivera åtkomst är inte tillgängliga på grund av en konstantdefinition

en: Permissions&hellip;
sv-SE: Behörigheter&hellip;

en: Permissions: %1$s %2$s in this %3$s
sv-SE: Behörigheter: %1$s %2$s i denna %3$s

en: Permissions: %1$s all content in this %2$s for All Post Types
sv-SE: Behörigheter: %1$s allt innehåll i denna %2$s för Alla Inläggstyper

en: Permissions: %1$s in %2$s
sv-SE: Behörigheter: %1$s i %2$s

en: Permissions: %1$s this %2$s
sv-SE: Behörigheter: %1$s denna %2$s

en: Permissions: %1$s this %2$s for All Post Types
sv-SE: Behörigheter: %1$s denna %2$s för alla inläggstyper

en: Permissions: %s
sv-SE: Behörigheter: %s

en: Permissions: %s this %s
sv-SE: Behörigheter: %s denna %s

en: Permissions: Assign Terms to this %s
sv-SE: Behörigheter: Tilldela Termer till denna %s

en: Permissions: Assign this %2$s for All Post Types
sv-SE: Behörigheter: Tilldela denna %2$s för Alla Inläggstyper

en: Permissions: Assign this %2$s to %3$s
sv-SE: Behörigheter: Tilldela denna %2$s till %3$s

en: Permissions: Select this %1$s as Parent for All Post Types
sv-SE: Behörigheter: Välj denna %1$s som förälder för alla inläggstyper

en: Permissions: Select this %s as Parent
sv-SE: Behörigheter: Välj denna %s som Förälder

en: Please enter a group name.
sv-SE: Vänligen ange ett gruppnamn.

en: Please select a bulk action first.
sv-SE: Vänligen välj en massåtgärd först.

en: Please select at least one item.
sv-SE: Vänligen välj minst ett objekt.

en: Please upgrade PublishPress Authors to version 3.8.0 or later for Permissions integration.
sv-SE: Vänligen uppgradera PublishPress Authors till version 3.8.0 eller senare för behörighetsintegration.

en: Post Approved
sv-SE: Inlägg Godkänt

en: Post Capabilities
sv-SE: Inläggsfunktioner

en: Post Meta fields to copy when using 'Add Author Page' dropdown on Users screen
sv-SE: Postmeta-fält att kopiera när man använder rullgardinsmenyn 'Lägg till författarsida' på användarskärmen

en: Post Statuses for Editorial Workflow
sv-SE: Inläggsstatusar för redaktionellt arbetsflöde

en: Post Type
sv-SE: Inläggstyp

en: Post Types
sv-SE: Inläggstyper

en: Post Visibility Statuses
sv-SE: Inläggssynlighetsstatusar

en: Post-specific Permissions take priority
sv-SE: Inläggsspecifika behörigheter har företräde

en: Post-specific and category-specific permissions for creation and editing.
sv-SE: Inläggsspecifika och kategorispecifika behörigheter för skapande och redigering.

en: Posts / Pages Listing
sv-SE: Inlägg / Sidor Lista

en: Posts Teaser
sv-SE: Inlägg Teaser

en: Prevent creation or editing of custom items for non-Administrators who lack edit_theme_options capability.
sv-SE: Förhindra skapande eller redigering av anpassade objekt för icke-administratörer som saknar edit_theme_options-åtkomst.

en: Prevent editing files if attached to a non-editable post
sv-SE: Förhindra redigering av filer om de är kopplade till ett icke-redigerbart inlägg

en: Prevent non-Administrators from adding new Nav Menu items to top level (add below existing editable items instead)
sv-SE: Förhindra icke-administratörer från att lägga till nya Navigationsmenyobjekt till toppnivå (lägg till under befintliga redigerbara objekt istället)

en: Prevent non-Administrators with user editing permissions from editing a higher-level user or assigning a role higher than their own.
sv-SE: Förhindra icke-administratörer med användartillstånd för redigering från att redigera en högre nivå-användare eller tilldela en roll högre än sin egen.

en: Primary Role:
sv-SE: Primär roll:

en: Privacy & Performance
sv-SE: Integritet & Prestanda

en: Private Posts:
sv-SE: Privata inlägg:

en: Pro Feature
sv-SE: Pro-funktion

en: Process externally uploaded files
sv-SE: Bearbeta externt uppladdade filer

en: Produce posts for users when they register
sv-SE: Produktion av inlägg för användare när de registrerar sig

en: Product category controls
sv-SE: Produktkategori kontroller

en: Product permissions
sv-SE: Produktbehörigheter

en: Promo file not found.
sv-SE: Promo-fil hittades inte.

en: PublishPress Permissions allows you to enable or deny access to posts, pages, categories, tags and more.
sv-SE: PublishPress Behörigheter gör att du kan aktivera eller neka åtkomst till inlägg, sidor, kategorier, taggar och mer.

en: PublishPress Permissions needs directions. Please go to %1$sPermissions > Settings%2$s and indicate which Post Types and Taxonomies should be filtered.
sv-SE: PublishPress Permissions behöver anvisningar. Gå till %1$sBehörigheter > Inställningar%2$s och ange vilka inläggstyper och taxonomier som ska filtreras.

en: PublishPress Permissions will not apply any Extra Roles or Permissions to limit or expand viewing or editing access.
sv-SE: PublishPress-behörigheter kommer inte att tillämpa några extra roller eller behörigheter för att begränsa eller utöka visnings- eller redigeringsåtkomst.

en: PublishPress Statuses
sv-SE: PublishPress Statusar

en: Publishing
sv-SE: Publicera

en: Purchase
sv-SE: Köp

en: Qualification
sv-SE: Kvalifikation

en: Quick edit integration
sv-SE: Snabbredigeringsintegration

en: Read More
sv-SE: Läs mer

en: Read More Notice
sv-SE: Läs mer-meddelande

en: Read More links, excerpts, and redirects are available in %sPRO%s
sv-SE: Länkar för Läs mer, utdrag och omdirigeringar är tillgängliga i %sPRO%s

en: Ready to automatically generate posts for your users?
sv-SE: Redo att automatiskt generera inlägg för dina användare?

en: Ready to enhance your membership features?
sv-SE: Redo att förbättra dina medlemskapsfunktioner?

en: Ready to secure your files?
sv-SE: Redo att säkra dina filer?

en: Redirect
sv-SE: Omdirigera

en: Redirect Settings
sv-SE: Omdirigeringsinställningar

en: Redirect functionality is available in PRO
sv-SE: Omdirigeringsfunktionalitet är tillgänglig i PRO

en: Redirect to WordPress login
sv-SE: Omdirigera till WordPress-inloggning

en: Redirect to a custom post
sv-SE: Omdirigera till ett anpassat inlägg

en: Redirect to another post
sv-SE: Omdirigera till ett annat inlägg

en: Redirect users to another page when they try to access restricted content
sv-SE: Omdirigera användare till en annan sida när de försöker komma åt begränsat innehåll

en: Redirection
sv-SE: Omdirigering

en: Reduce overhead of pages query (in get_pages() and wp-admin) by defaulting fields to a set list that does not include post_content
sv-SE: Minska overheaden för sidfrågan (i get_pages() och wp-admin) genom att som standard ställa in fälten till en angiven lista som inte inkluderar post_content

en: Reduce overhead of wp-admin Media query by defaulting fields to a set list that does not include post_content
sv-SE: Minska overhead av wp-admin Medieförfrågan genom att ställa in fälten till en fast lista som inte inkluderar post_content

en: Reduce overhead of wp-admin posts query by defaulting fields to a set list that does not include post_content
sv-SE: Minska overhead av wp-admin inläggsfråga genom att ställa in fälten till en fast lista som inte inkluderar post_content

en: Reduce overhead of wp-admin query for specified custom post type by defaulting fields to a set list that does not include post_content
sv-SE: Minska overhead av wp-admin fråga för angiven anpassad inläggstyp genom att ställa in fälten till en fast lista som inte inkluderar post_content

en: Regardless of this setting, the pp_set_edit_permissions capability is also required.
sv-SE: Oavsett denna inställning krävs även kapaciteten pp_set_edit_permissions.

en: Regardless of this setting, the pp_set_view_permissions capability is also required.
sv-SE: Oavsett denna inställning krävs även kapaciteten pp_set_view_permissions.

en: Regulate access to Category archive pages
sv-SE: Reglera åtkomst till kategorikatalogsidor

en: Reload form for further changes to this permission
sv-SE: Ladda om formuläret för ytterligare ändringar av denna behörighet

en: Reload form for further changes to this role
sv-SE: Ladda om formuläret för ytterligare ändringar av denna roll

en: Remove
sv-SE: Ta bort

en: Remove Selected
sv-SE: Ta bort Valda

en: Remove custom permissions for user
sv-SE: Ta bort anpassade behörigheter för användare

en: Remove selected users from Permission Group
sv-SE: Ta bort valda användare från Behörighetsgrupp

en: Remove the "Private:" and "Protected" prefix from Post, Page titles.
sv-SE: Ta bort prefixet "Privat:" och "Skyddad" från inlägg, sidtitlar.

en: Remove the custom permisisons for "%s"?
sv-SE: Ta bort de anpassade behörigheterna för "%s"?

en: Remove unreadable Menu Items. If menu rendering problems occur with a third party plugin, disable this setting.
sv-SE: Ta bort oläsliga menyobjekt. Om problem med menyrendering uppstår med en tredjepartsplugin, inaktivera denna inställning.

en: Replace Post Content With:
sv-SE: Ersätt inläggsinnehåll med:

en: Replace the post content entirely with custom content for users who don't have access.
sv-SE: Ersätt inläggets innehåll helt med anpassat innehåll för användare som inte har tillgång.

en: Request
sv-SE: Begäran

en: Request Support
sv-SE: Begär support

en: Restrict access by blocking specified items unless an "Enabled" exception is also stored.
sv-SE: Begränsa åtkomst genom att blockera angivna objekt om en "Aktiverad" undantag inte också lagras.

en: Restrict access by limiting role capabilities to apply only for specified items. Users still need capabilities in their main role or extra roles.
sv-SE: Begränsa åtkomst genom att begränsa rollkapabiliteter att endast gälla för angivna objekt. Användare behöver fortfarande kapabiliteter i sin huvudroll eller extra roller.

en: Restrict direct file requests based on user's access to the page a file is attached to.
sv-SE: Begränsa direkta filförfrågningar baserat på användarens åtkomst till sidan som en fil är kopplad till.

en: Return to Menu Editor
sv-SE: Återställ till Menyredigeraren

en: Revert to Defaults
sv-SE: Återställ till standardinställningar

en: Review the selection below, and then click <strong>Save Permissions</strong>.
sv-SE: Granska urvalet nedan och klicka sedan på <strong>Spara Behörigheter</strong>.

en: Review the selection below, and then click <strong>Save Roles</strong>.
sv-SE: Granska urvalet nedan och klicka sedan på <strong>Spara Roller</strong>.

en: Revise
sv-SE: Revidera

en: Right
sv-SE: Höger

en: Role
sv-SE: Roll

en: Role Capabilities
sv-SE: Rollfunktioner

en: Role Integration
sv-SE: Rollintegration

en: Role Usage
sv-SE: Rollanvändning

en: Role Usage edited.
sv-SE: Rollanvändning redigerad.

en: Role Usage updated.
sv-SE: Rollanvändning uppdaterad.

en: Role Usage: %s
sv-SE: Rollanvändning: %s

en: Role already selected!
sv-SE: Roll redan vald!

en: Role capabilities defined for other post types (i.e. 'edit_others_pages', 'edit_things') are ignored unless Role Usage is set to Direct Assignment.
sv-SE: Rollbehörigheter som definieras för andra inläggstyper (d.v.s. 'edit_others_pages', 'edit_things') ignoreras om inte Rollanvändning är inställt på Direkt Tilldelning.

en: Role-Based Synchronization
sv-SE: Rollbaserad synkronisering

en: Roles
sv-SE: Roller

en: Roles %1$s
sv-SE: Roller %1$s

en: Roles & Groups
sv-SE: Roller & Grupper

en: Roles and Permissions copied.
sv-SE: Roller och behörigheter kopierade.

en: Roles assigned directly to the user
sv-SE: Roller tilldelade direkt till användaren

en: Roles assigned to the user or one of their groups
sv-SE: Roller tilldelade till användaren eller en av deras grupper

en: Roles updated.
sv-SE: Roller uppdaterade.

en: Save Changes
sv-SE: Spara ändringar

en: Save Permissions
sv-SE: Spara behörigheter

en: Save Roles
sv-SE: Spara roller

en: Saving Permissions...
sv-SE: Sparar Behörigheter...

en: Saving Roles...
sv-SE: Sparar Roller...

en: Scheduled Change Notifications
sv-SE: Schemalagda Ändringsmeddelanden

en: Scheduled Revision Monitors
sv-SE: Schemalagda Revisionsövervakare

en: Search Custom Groups
sv-SE: Sök anpassade grupper

en: Search Groups
sv-SE: Sökgrupper

en: Search Results for &#8220;%s&#8221;
sv-SE: Sökresultat för &#8220;%s&#8221;

en: Search Results include Media
sv-SE: Sökresultat inkluderar media

en: Search Results:
sv-SE: Sökresultat:

en: Search Users
sv-SE: Sök användare

en: Search and add users...
sv-SE: Sök och lägg till användare...

en: Search by last name instead of display name
sv-SE: Sök efter efternamn istället för visningsnamn

en: Search engine visibility controls
sv-SE: Kontroller för synlighet i sökmotorer

en: Search for a group
sv-SE: Sök efter en grupp

en: Search for a user
sv-SE: Sök efter en användare

en: Search for an author
sv-SE: Sök efter en författare

en: Search result filtering
sv-SE: Filtrering av sökresultat

en: Search roles and groups...
sv-SE: Sök roller och grupper...

en: Search roles...
sv-SE: Sök roller...

en: Secure content discovery
sv-SE: Säker innehållsutforskning

en: See other user's unattached file uploads in Media Library.
sv-SE: Se andra användares oanknutna filuppladdningar i Mediebiblioteket.

en: Select %s
sv-SE: Välj %s

en: Select All
sv-SE: Välj Alla

en: Select Permission Groups at User creation
sv-SE: Välj behörighetsgrupper vid användarskapande

en: Select Post
sv-SE: Välj inlägg

en: Select Post Type to Configure
sv-SE: Välj inläggstyp att konfigurera

en: Select a page
sv-SE: Välj en sida

en: Select as Parent
sv-SE: Välj som Förälder

en: Select terms
sv-SE: Välj villkor

en: Selected %s:
sv-SE: Valt %s:

en: Selected users already have specified author page
sv-SE: Valda användare har redan angiven författarsida

en: Selected:
sv-SE: Valt:

en: Set "Manage This Term" permissions for specific terms.
sv-SE: Ställ in "Hantera den här termen" behörigheter för specifika termer.

en: Set "Set as Parent" Permissions for specific Categories or Terms.
sv-SE: Ställ in "Ställ som Förälder" behörigheter för specifika kategorier eller termer.

en: Set "Set as Parent" Permissions for specific Posts.
sv-SE: Ställ in "Ställ som förälder" behörigheter för specifika inlägg.

en: Set "Set as Parent" permissions for specific Categories or Terms.
sv-SE: Ställ in "Ställ in som förälder" behörigheter för specifika kategorier eller termer.

en: Set "Set as Parent" permissions for specific Pages.
sv-SE: Ställ in "Ställ in som förälder" behörigheter för specifika sidor.

en: Set Assign Term permissions.
sv-SE: Ställ in behörigheter för att tilldela termer.

en: Set Author to current user if autoset_post_author / autoset_page_author capability is assigned
sv-SE: Ställ in författare till nuvarande användare om autoset_post_author / autoset_page_author behörighet är tilldelad

en: Set Copy Permissions for specific Posts.
sv-SE: Ställ in kopieringsbehörigheter för specifika inlägg.

en: Set Editing Permissions for specific Posts, Categories or Terms.
sv-SE: Ställ in redigeringsbehörigheter för specifika inlägg, kategorier eller termer.

en: Set Editing permissions for specific Posts, Categories or Terms.
sv-SE: Ställ in redigeringsbehörigheter för specifika inlägg, kategorier eller termer.

en: Set Permissions in Post or Term Editing Screen
sv-SE: Ställ in behörigheter i inläggs- eller termredigeringsskärmen

en: Set Revision Permissions for specific Posts, Categories or Terms.
sv-SE: Ställ in revisionsbehörigheter för specifika inlägg, kategorier eller termer.

en: Set Term Assignment Permissions.
sv-SE: Ställ in behörigheter för termtilldelning.

en: Set Term Management Permissions.
sv-SE: Ställ in behörigheter för termhantering.

en: Set Viewing Permissions for specific Posts, Categories or Terms.
sv-SE: Ställ in visningsbehörigheter för specifika inlägg, kategorier eller termer.

en: Set Viewing permissions for specific Posts, Categories or Terms.
sv-SE: Ställ in visningsbehörigheter för specifika inlägg, kategorier eller termer.

en: Set membership expiration date
sv-SE: Ställ in medlemskapsutgångsdatum

en: Set to Blocked
sv-SE: Sätt till Blockerad

en: Set to Default
sv-SE: Sätt till Standard

en: Set to Enabled
sv-SE: Sätt till Aktiverad

en: Set up posts for existing users
sv-SE: Ställ in inlägg för befintliga användare

en: Setting
sv-SE: Inställning

en: Settings
sv-SE: Inställningar

en: Settings related to content editing permissions, provided by the %s module.
sv-SE: Inställningar relaterade till behörigheter för redigering av innehåll, tillhandahållna av %s-modulen.

en: Shop manager
sv-SE: Butikschef

en: Show All
sv-SE: Visa alla

en: Show Groups
sv-SE: Visa grupper

en: Show a "Read More" link that requires login
sv-SE: Visa en "Läs mer"-länk som kräver inloggning

en: Show a teaser message or login prompt for protected content. Available in PublishPress Permissions Pro.
sv-SE: Visa ett teaser-meddelande eller inloggningsprompt för skyddat innehåll. Finns i PublishPress Permissions Pro.

en: Show featured image
sv-SE: Visa utvald bild

en: Show files uploaded by other users if they are attached to a post the user is allowed to edit.
sv-SE: Visa filer som laddats upp av andra användare om de är kopplade till ett inlägg som användaren har tillåtelse att redigera.

en: Show files uploaded by others users if they are attached to a post the user is allowed to view.
sv-SE: Visa filer som laddats upp av andra användare om de är kopplade till ett inlägg som användaren har tillåtelse att visa.

en: Show list of Permissions Pro features and screencasts
sv-SE: Visa lista över Funktioner för Permissions Pro och skärminspelningar

en: Show only the first
sv-SE: Visa endast de första

en: Show the first X characters of the post content
sv-SE: Visa de första X tecknen av inläggsinnehållet

en: Show users all the files in the Media Library. Unchecking this box will hide media files that are uploaded by other users.
sv-SE: Visa användare alla filer i mediebiblioteket. Att avmarkera denna ruta kommer att dölja mediefiler som laddats upp av andra användare.

en: Single view only
sv-SE: Endast enskild vy

en: Sitemap filtering for restricted content
sv-SE: Webbplatsfiltrering för begränsat innehåll

en: Small Thumbnails Unfiltered
sv-SE: Små miniatyrbilder utan filter

en: Smart User Matching
sv-SE: Smart användarmatchning

en: Some term-limited editing configurations require this.
sv-SE: Vissa redigeringskonfigurationer med begränsad term kräver detta.

en: Sort by:
sv-SE: Sortera efter:

en: Specific Permissions
sv-SE: Specifika Behörigheter

en: Specific Permissions %1$s
sv-SE: Specifika behörigheter %1$s

en: Specific Permissions %1$s(for this user)%2$s
sv-SE: Specifika Behörigheter %1$s(för denna användare)%2$s

en: Specific Permissions %1$s(from primary role or %2$sgroup membership%3$s)%4$s
sv-SE: Specifika behörigheter %1$s(från primär roll eller %2$sgruppmedlemskap%3$s)%4$s

en: Specific Permissions (from primary role or group membership)
sv-SE: Specifika Behörigheter (från primär roll eller gruppmedlemskap)

en: Specific Permissions assigned directly to the user
sv-SE: Specifika behörigheter tilldelade direkt till användaren

en: Specific Permissions assigned to the user or one of their groups
sv-SE: Specifika behörigheter tilldelade till användaren eller en av deras grupper

en: Specific Permissions updated.
sv-SE: Specifika behörigheter uppdaterade.

en: Specific Permissions: additions ('Enabled') are not applied, cannot be assigned
sv-SE: Specifika behörigheter: tillägg ('Aktiverad') tillämpas inte, kan inte tilldelas

en: Specific Permissions: no restrictions ('Blocked') can be applied to custom-defined groups
sv-SE: Specifika behörigheter: inga begränsningar ('Blockerad') kan tillämpas på anpassade grupper

en: Specific Permissions: restrictions ('Blocked') take priority over additions ('Enabled')
sv-SE: Specifika behörigheter: begränsningar ('Blockerad') har företräde framför tillägg ('Aktiverad')

en: Standard Statuses
sv-SE: Standardstatusar

en: Standard statuses
sv-SE: Standardstatuser

en: Status-based editing capabilities
sv-SE: Statusbaserade redigeringsmöjligheter

en: Status: Private
sv-SE: Status: Privat

en: Statuses
sv-SE: Statuser

en: Stop users from editing files uploaded by other users unless they are attached to a post the user is allowed to edit.
sv-SE: Stoppa användare från att redigera filer som laddats upp av andra användare om de inte är kopplade till ett inlägg som användaren har tillåtelse att redigera.

en: Sub-%1$s Permissions are not separately listed.
sv-SE: Under-%1$s behörigheter listas inte separat.

en: Sub-%s
sv-SE: Under-%s

en: Sub-%s:
sv-SE: Under-%s:

en: Sub-Sections
sv-SE: Underavsnitt

en: Submit Changes
sv-SE: Skicka in ändringar

en: Submit Changes to
sv-SE: Skicka in ändringar till

en: Submit Revision
sv-SE: Skicka in revision

en: Submit Revision of
sv-SE: Skicka in revision av

en: Submitted Revision
sv-SE: Inlämnad revision

en: Submitted Revision Editors
sv-SE: Inlämnad revision

en: Subscribers
sv-SE: Prenumeranter

en: Supported Plugin Integration
sv-SE: Stödd Pluginintegration

en: Supports content-specific permissions for editing, term assignment and page parent selection. In combination with other modules, supports workflow statuses, PublishPress and PublishPress Revisions.
sv-SE: Stöder innehållsspecifika behörigheter för redigering, termtilldelning och val av sidförälder. I kombination med andra moduler stöder det arbetsflödesstatusar, PublishPress och PublishPress Revisions.

en: Supports network (multisite) installs
sv-SE: Stöder nätverksinstallationer (multisite)

en: Suppress "Private: " Caption
sv-SE: Dölj "Privat: " rubrik

en: Synchronize User Posts
sv-SE: Synkronisera användarposter

en: Tag creation requires Tag edit capability
sv-SE: Taggskapande kräver redigeringskapabilitet för taggar

en: Target Post Type
sv-SE: Mål för inläggstyp

en: Target number of visible pages/terms, used for auto-determination of number of visible levels
sv-SE: Målnummer av synliga sidor/termer, används för automatisk bestämning av antal synliga nivåer

en: Taxonomies
sv-SE: Taxonomier

en: Teaser
sv-SE: Förhandsvisning

en: Teaser Application:
sv-SE: Teaseranvändning:

en: Teaser Message
sv-SE: Teaser meddelande

en: Teaser Message Style Customization
sv-SE: Anpassning av teaser-meddelandestil

en: Teaser Message Style:
sv-SE: Teaser meddelandestil:

en: Teaser Settings
sv-SE: Inställningar för förhandsvisning

en: Teaser Settings for %s
sv-SE: Teaserinställningar för %s

en: Teaser Text
sv-SE: Teaser-text

en: Teaser Text Configuration
sv-SE: Konfiguration av teasertext

en: Teaser Type
sv-SE: Teaser typ

en: Teaser Type:
sv-SE: Teasertyp:

en: Teaser text
sv-SE: Förhandsvisningstext

en: Template access controls
sv-SE: Åtkomstkontroller för mallar

en: Template access restrictions
sv-SE: Begränsningar för åtkomst till mallar

en: Term Management
sv-SE: Termhantering

en: Term permission integration
sv-SE: Integrering av termbehörigheter

en: Term-based filtering
sv-SE: Termbaserad filtrering

en: Terms
sv-SE: Villkor

en: Text Color:
sv-SE: Textfärg:

en: The %s was saved, but you can no longer edit it.
sv-SE: %s sparades, men du kan inte längre redigera den.

en: The 'posts' capabilities in a WP role determine its function as a Pattern Role for supplemental assignment to Permission Groups. When you assign the 'Author' pattern role for Pages, edit_posts and edit_published_posts become edit_pages and edit_published_pages.
sv-SE: 'inlägg' behörigheterna i en WP-roll bestämmer dess funktion som en Mönsterroll för kompletterande tilldelning till Behörighetsgrupper. När du tilldelar 'Författare' mönsterroll för Sidor, blir edit_posts och edit_published_posts edit_pages och edit_published_pages.

en: The Events Calendar
sv-SE: Evenemangskalendern

en: The Limited Editing Elements feature has been moved to %1$sCapabilities > Editor Features > Element IDs%2$s for better organization and enhanced functionality.
sv-SE: Funktionen för begränsade redigeringselement har flyttats till %1$sBehörigheter > Redigerarfunktioner > Element-ID:n%2$s för bättre organisering och förbättrad funktionalitet.

en: The Limited Editing Elements feature has been moved to the PublishPress Capabilities plugin. Please install %1$sPublishPress Capabilities%2$s to access this functionality.
sv-SE: Funktionen för begränsade redigeringselement har flyttats till PublishPress Capabilities-pluginet. Vänligen installera %1$sPublishPress Capabilities%2$s för att få tillgång till denna funktionalitet.

en: The following capabilities are included in supplemental %s roles:
sv-SE: Följande funktioner ingår i tilläggs %s roller:

en: The following settings apply to users who are able to access the Media Library. Normally this requires the upload_files or edit_files capability.
sv-SE: Följande inställningar gäller för användare som kan få tillgång till mediebiblioteket. Normalt kräver detta upload_files eller edit_files-behörighet.

en: The following settings are currently overridden by the constant PP_MEDIA_LIB_UNFILTERED (defined in wp-config.php or some other file you maintain). Media Library access will not be altered by Permissions.
sv-SE: Följande inställningar åsidosätts för närvarande av konstanten PP_MEDIA_LIB_UNFILTERED (definierad i wp-config.php eller någon annan fil som du upprätthåller). Åtkomst till mediebiblioteket kommer inte att ändras av rättigheter.

en: The following would change from defaults to previously stored settings:
sv-SE: Följande skulle ändras från standard till tidigare sparade inställningar:

en: The following would revert to default settings:
sv-SE: Följande skulle återgå till standardinställningar:

en: The requested modification was processed, but you can no longer edit the post.
sv-SE: Den begärda ändringen har behandlats, men du kan inte längre redigera inlägget.

en: There are no valid groups selected for deletion.
sv-SE: Det finns inga giltiga grupper valda för radering.

en: These optional settings customize how PublishPress Permissions applies extra roles. Your existing WP Role Definitions can be applied in two different ways:
sv-SE: Dessa valfria inställningar anpassar hur PublishPress Permissions tillämpar extra roller. Dina befintliga WP Rolldefinitioner kan tillämpas på två olika sätt:

en: This %s
sv-SE: Denna %s

en: This Permission is redundant due to a corresponding Limitation.
sv-SE: Denna behörighet är redundant på grund av en motsvarande begränsning.

en: This Section
sv-SE: Detta avsnitt

en: This causes unique capabilities to be required for editing each post type.
sv-SE: Detta gör att unika rättigheter krävs för att redigera varje inläggstyp.

en: This feature allows you to restrict access to Media Library files when they are accessed via WordPress. To restrict viewing of files when they are visited directly via the URL, use the "File Access" feature.
sv-SE: Denna funktion gör att du kan begränsa åtkomst till filer i mediebiblioteket när de nås via WordPress. För att begränsa visning av filer när de besöks direkt via URL:en, använd funktionen "Filåtkomst".

en: This feature has been moved to PublishPress Capabilities > Editor Features > Element IDs. Please use the Capabilities plugin for better organization and enhanced functionality.
sv-SE: Denna funktion har flyttats till PublishPress Capabilities > Redaktörsfunktioner > Element-ID. Vänligen använd Capabilities-pluginet för bättre organisation och förbättrad funktionalitet.

en: This feature is available in PublishPress Permissions PRO
sv-SE: Denna funktion är tillgänglig i PublishPress Permissions PRO

en: This field is required.
sv-SE: Detta fält är obligatoriskt.

en: This group name is already registered. Please choose another one.
sv-SE: Detta gruppnamn är redan registrerat. Vänligen välj ett annat.

en: This is a PRO feature
sv-SE: Detta är en PRO-funktion

en: This is a custom login page
sv-SE: Detta är en anpassad inloggningssida

en: This is how the teaser message will appear on your site. Changes update in real-time.
sv-SE: Så här kommer teaser-meddelandet att se ut på din webbplats. Ändringar uppdateras i realtid.

en: This message will be displayed in a styled notice box above the teaser content for users who are not logged in.
sv-SE: Detta meddelande kommer att visas i en stiliserad meddelanderuta ovanför teaser-innehållet för användare som inte är inloggade.

en: This message will be displayed in a styled notice box below the excerpt teaser content for users who are not logged in.
sv-SE: Detta meddelande kommer att visas i en stiliserad meddelanderuta under utdrags-teaserinnehållet för användare som inte är inloggade.

en: This message will be displayed in a styled notice box below the truncated content teaser for users who are not logged in.
sv-SE: Detta meddelande kommer att visas i en stiliserad meddelanderuta under det avkortade innehållsteaser för användare som inte är inloggade.

en: This user is not a member of any custom Permission Groups.
sv-SE: Denna användare är inte medlem i några anpassade Behörighetsgrupper.

en: This version of %1$s cannot work with your current %2$s version. Please upgrade it to %3$s or later.
sv-SE: Denna version av %1$s kan inte fungera med din aktuella %2$s version. Vänligen uppgradera den till %3$s eller senare.

en: Time-limit access customizations by delaying or expiring Permission Group membership.
sv-SE: Tidsbegränsa anpassningar av åtkomst genom att fördröja eller utlöpa medlemskap i behörighetsgrupper.

en: Time-limited Membership
sv-SE: Tidsbegränsat Medlemskap

en: Title Only
sv-SE: Endast titel

en: Title:
sv-SE: Titel:

en: To assign forum-specific Permissions for bbPress, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the Compatibility Pack feature.
sv-SE: För att tilldela forum-specifika Behörigheter för bbPress, %1$suppgradera till Permissions Pro%2$s och aktivera funktionen Kompatibilitetspaket.

en: To assign forum-specific Permissions for bbPress, activate the Compatibility Pack feature.
sv-SE: För att tilldela forum-specifika Behörigheter för bbPress, aktivera funktionen Kompatibilitetspaket.

en: To assign page-specific Permissions for editing, parent selection or term assignment, enable the Editing Permissions feature.
sv-SE: För att tilldela sid-specifika Behörigheter för redigering, förälderval eller termtilldelning, aktivera funktionen Redigeringsbehörigheter.

en: To assign page-specific PublishPress Revision permissions, enable the Editing Permissions feature.
sv-SE: För att tilldela sid-specifika PublishPress Revision behörigheter, aktivera funktionen Redigeringsbehörigheter.

en: To assign roles for bbPress forums, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the Compatibility Pack feature.
sv-SE: För att tilldela roller för bbPress forum, %1$suppgradera till Permissions Pro%2$s och aktivera funktionen Kompatibilitetspaket.

en: To assign roles for bbPress forums, activate the Compatibility Pack feature.
sv-SE: För att tilldela roller för bbPress-forum, aktivera funktionen Kompatibilitetspaket.

en: To block direct URL access to attachments of unreadable posts, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the File Access feature.
sv-SE: För att blockera direkt URL-åtkomst till bilagor av oläsliga inlägg, %1$suppgradera till Permissions Pro%2$s och aktivera funktionen för filåtkomst.

en: To block direct URL access to attachments of unreadable posts, activate the File Access feature.
sv-SE: För att blockera direkt URL-åtkomst till bilagor av oläsliga inlägg, aktivera funktionen för filåtkomst.

en: To block direct access to unreadable files, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the File Access feature.
sv-SE: För att blockera direkt åtkomst till oläsliga filer, %1$suppgradera till Permissions Pro%2$s och aktivera funktionen för filåtkomst.

en: To block direct access to unreadable files, activate the File Access feature.
sv-SE: För att blockera direkt åtkomst till oläsliga filer, aktivera funktionen för filåtkomst.

en: To control how Extra Roles are applied, see %1$sRole Usage%2$s.
sv-SE: För att kontrollera hur Extra Roller tillämpas, se %1$sRollanvändning%2$s.

en: To customize bbPress forum permissions, activate the Compatibility Pack feature.
sv-SE: För att anpassa bbPress forumbehörigheter, aktivera funktionen för kompatibilitetspaket.

en: To customize bbPress forum permissions, activate your Permissions Pro license key.
sv-SE: För att anpassa bbPress forumbehörigheter, aktivera din Permissions Pro-licensnyckel.

en: To customize editing permissions, enable the Editing Permissions feature.
sv-SE: För att anpassa redigeringsbehörigheter, aktivera funktionen Redigeringsbehörigheter.

en: To customize publication workflow, %1$sinstall PublishPress Statuses%2$s.
sv-SE: För att anpassa publiceringsarbetsflödet, %1$sinstallera PublishPress Statuses%2$s.

en: To force the value of one or more settings network-wide, <strong>copy</strong> the following code into your theme's <strong>functions.php</strong> file (or some other file which is always executed and not auto-updated) and modify as desired:
sv-SE: För att tvinga värdet av en eller flera inställningar nätverksvid, <strong>kopiera</strong> följande kod till din temas <strong>functions.php</strong>-fil (eller någon annan fil som alltid körs och inte automatiskt uppdateras) och modifiera som önskat:

en: To modify one or more default settings network-wide, <strong>copy</strong> the following code into your theme's <strong>functions.php</strong> file (or some other file which is always executed and not auto-updated) and modify as desired:
sv-SE: För att ändra en eller flera standardinställningar nätverksvid, <strong>kopiera</strong> följande kod till din temas <strong>functions.php</strong>-fil (eller någon annan fil som alltid körs och inte automatiskt uppdateras) och modifiera som önskat:

en: To read the full content, please log in to this site.
sv-SE: För att läsa hela innehållet, vänligen logga in på denna sida.

en: To save memory on front end access, don't register any filters related to content editing
sv-SE: För att spara minne på front-end-åtkomst, registrera inga filter relaterade till innehållsredigering

en: Top
sv-SE: Topp

en: Topic creation restrictions
sv-SE: Begränsningar för skapande av ämnen

en: Translator
sv-SE: Översättare

en: Treat media attached to unregistered post types as unattached, to avoid improper and confusing filtering
sv-SE: Behandla media kopplade till oregistrerade inläggstyper som icke-kopplade, för att undvika felaktig och förvirrande filtrering

en: Type
sv-SE: Typ

en: Type-specific Extra Roles grant all capabilities in Pattern Role
sv-SE: Typ-specifika extra roller ger alla kapabiliteter i mönsterrollen

en: Type-specific and/or status-specific equivalents of the following capabilities are included in supplemental %s roles:
sv-SE: Typ-specifika och/eller status-specifika motsvarigheter till följande behörigheter ingår i kompletterande %s roller:

en: Unblocked
sv-SE: Avblockerad

en: Universal Permissions
sv-SE: Universella Behörigheter

en: Unlock %s integration to enhance your revisions solution.
sv-SE: Lås upp %s integration för att förbättra din revisionslösning.

en: Unlock Permissions > Settings > Core > Admin Back End > 'Hide non-editable posts'
sv-SE: Lås upp Behörigheter > Inställningar > Kärna > Admin Back End > 'Dölj icke-redigerbara inlägg'

en: Unlock Pro Integrations
sv-SE: Lås upp Pro-integrationer

en: Unlock advanced user synchronization features
sv-SE: Lås upp avancerade användarsynkroniseringsfunktioner

en: Unmodified from WordPress default behavior. To enable filtering, remove constant definition PP_ADMIN_READONLY_LISTABLE.
sv-SE: Oförändrad från WordPress standardbeteende. För att aktivera filtrering, ta bort konstantdefinitionen PP_ADMIN_READONLY_LISTABLE.

en: Update Permissions
sv-SE: Uppdatera behörigheter

en: Upgrade to PRO
sv-SE: Uppgradera till PRO

en: Upgrade to Permissions Pro
sv-SE: Uppgradera till Permissions Pro

en: Upgrade to Pro
sv-SE: Uppgradera till Pro

en: Upgrade to Pro and get advanced file access control with all these features and more.
sv-SE: Uppgradera till Pro och få avancerad filåtkomstkontroll med alla dessa funktioner och mer.

en: Upgrade to Pro and get advanced membership management with circles, time-limited memberships, and more.
sv-SE: Uppgradera till Pro och få avancerad medlemskapsadministration med cirklar, tidsbegränsade medlemskap och mer.

en: Upgrade to Pro and get advanced user post generation with all these features and more.
sv-SE: Uppgradera till Pro och få avancerad användargenerering av inlägg med alla dessa funktioner och mer.

en: Upgrade to Pro to automatically generate posts for users
sv-SE: Uppgradera till Pro för att automatiskt generera inlägg för användare

en: Upgrade to Pro to enable this integration
sv-SE: Uppgradera till Pro för att aktivera denna integration

en: Upgrade to Pro to limit access based on post author relationships
sv-SE: Uppgradera till Pro för att begränsa åtkomst baserat på inläggsförfattarrelationer

en: Upgrade to Pro to unlock advanced file protection capabilities
sv-SE: Uppgradera till Pro för att låsa upp avancerade filskyddsfunktioner

en: Upgrade to Pro to unlock bulk page creation features
sv-SE: Uppgradera till Pro för att låsa upp funktioner för masskapacitet av sidor

en: Upgrade to Pro to unlock seamless integration.
sv-SE: Uppgradera till Pro för att låsa upp sömlös integration.

en: Upgrade to the Pro version for optimal compatibility and prompt, professional support.
sv-SE: Uppgradera till Pro-versionen för optimal kompatibilitet och snabb, professionell support.

en: Usage
sv-SE: Användning

en: Use %s for post URL
sv-SE: Använd %s för inläggs-URL

en: Use Custom Teaser Message Style
sv-SE: Använd anpassad teaser meddelandestil

en: Use Default Teaser Message Style
sv-SE: Använd standard teaser meddelandestil

en: Use Excerpt as teaser text
sv-SE: Använd utdrag som förhandsvisningstext

en: Use Excerpt or pre-More as teaser text
sv-SE: Använd utdrag eller före-Mer som förhandsvisningstext

en: Use Excerpt, pre-More or First X Characters as teaser text
sv-SE: Använd utdrag, före-Mer eller Första X tecken som förhandsvisningstext

en: Use any Role or Permission Group
sv-SE: Använd vilken Roll eller Behörighetsgrupp som helst

en: Use configured teaser text to replace or supplement content
sv-SE: Använd konfigurerad teasertext för att ersätta eller komplettera innehåll

en: Use content before Read More link as teaser text
sv-SE: Använd innehåll före Läs mer-länk som förhandsvisningstext

en: Use display name for search results instead of user_login
sv-SE: Använd visningsnamn för sökresultat istället för användar_logg

en: Use excerpt or content before More tag
sv-SE: Använd utdrag eller innehåll före "Mer"-taggen

en: Use excerpt or first X characters of content
sv-SE: Använd utdrag eller de första X tecknen av innehållet

en: Use first X characters of content as teaser text
sv-SE: Använd de första X tecknen av innehållet som teasertext

en: Use modern tabbed metabox interface
sv-SE: Använd modernt flikbaserat metabox-gränssnitt

en: Use the post excerpt as teaser content
sv-SE: Använd inläggsutdraget som teaserinnehåll

en: User
sv-SE: Användare

en: User Application:
sv-SE: Användarapplikation:

en: User Groups
sv-SE: Användargrupper

en: User ID:
sv-SE: Användar-ID:

en: User Management
sv-SE: Användarhantering

en: User Posts
sv-SE: Användarinlägg

en: User Posts Synchronization
sv-SE: Användarposters synkronisering

en: User Roles %1$s
sv-SE: Användarroller %1$s

en: User Search: Filter by WP role
sv-SE: Användarsökning: Filtrera efter WP roll

en: User editing capabilities apply for
sv-SE: Användarens redigeringskapabiliteter gäller för

en: User field to search by default
sv-SE: Användarfält att söka efter som standard

en: User meta fields selectable for search (comma-separated)
sv-SE: Användarmetafält som kan väljas för sökning (komma-separerade)

en: User meta fields which should be treated as boolean (comma-separated)
sv-SE: Användarmetafält som bör behandlas som booleska (komma-separerade)

en: User meta fields which should be treated as numeric (comma-separated)
sv-SE: Användarmetafält som bör behandlas som numeriska (komma-separerade)

en: Username
sv-SE: Användarnamn

en: Users
sv-SE: Användare

en: Users can always edit their own files
sv-SE: Användare kan alltid redigera sina egna filer

en: Users to notify when revisions are submitted
sv-SE: Användare att meddela när revisioner skickas in

en: Users to notify when scheduled revisions are published
sv-SE: Användare att meddela när schemalagda revisioner publiceras

en: Users who have custom editing permissions for an attachment can also delete it
sv-SE: Användare som har anpassade redigeringsbehörigheter för en bilaga kan också ta bort den

en: Users who have specific editing permissions for a post or attachment can also delete it
sv-SE: Användare som har specifika redigeringsbehörigheter för ett inlägg eller bilaga kan också ta bort det

en: Using group membership to block access is not recommended. Consider reducing the user's role capabilities and using group membership to add access.
sv-SE: Att använda medlemskap i grupper för att blockera åtkomst rekommenderas inte. Överväg att minska användarens rollkapabiliteter och använda medlemskap i grupper för att lägga till åtkomst.

en: Version info was refreshed.
sv-SE: Versionsinformationen har uppdaterats.

en: View
sv-SE: Visa

en: View Custom Groups on the Permissions screen. Also allows access to the editing screen for Custom Groups.
sv-SE: Visa anpassade grupper på behörighetsskärmen. Ger också åtkomst till redigeringsskärmen för anpassade grupper.

en: View Full Profile
sv-SE: Visa fullständig profil

en: View Knowledge Base
sv-SE: Visa kunskapsbas

en: View currently stored user permissions:
sv-SE: Visa aktuellt lagrade användarbehörigheter:

en: Viewing
sv-SE: Visning

en: Visibility Circles and Editorial Circles block access to content not authored by other group members.
sv-SE: Synlighetscirklar och redaktionella cirklar blockerar åtkomst till innehåll som inte är skrivet av andra gruppmedlemmar.

en: Visibility Circles and Editorial Circles block access to content not authored by other group members. Any WP Role, BuddyPress Group or custom Group can be marked as a Circle for specified post types.
sv-SE: Synlighetscirklar och redaktionella cirklar blockerar åtkomst till innehåll som inte är skrivet av andra gruppmedlemmar. Valfri WP-roll, BuddyPress-grupp eller anpassad grupp kan märkas som en cirkel för angivna inläggstyper.

en: Warning: Content hidden by these Permissions will be displayed if PP is deactivated. Consider setting a private Visibility on Edit Post screen instead.
sv-SE: Varning: Innehåll som döljs av dessa Behörigheter kommer att visas om PP avaktiveras. Överväg att ställa in en privat Synlighet på Redigera Inlägg skärmen istället.

en: When Teaser is applied with Redirect enabled, append original url as redirect_to argument
sv-SE: När Teaser tillämpas med omdirigering aktiverad, lägg till den ursprungliga URL:en som redirect_to-argument

en: When file access is blocked, do not set the WP_Query 404 / 403 property
sv-SE: När filåtkomst blockeras, sätt inte WP_Query 404 / 403 egenskapen

en: When saving a post, if the default term is not selectable, substitute first available.
sv-SE: När du sparar ett inlägg, om den standardterm inte är valbar, ersätt med första tillgängliga.

en: When synchronizing role metagroups to currently defined WP roles, don't delete groups for previously defined WP roles.
sv-SE: När metagrupper för roller synkroniseras med för närvarande definierade WP-roller, ta inte bort grupper för tidigare definierade WP-roller.

en: Widget-level permission controls
sv-SE: Behörighetskontroller på widget-nivå

en: With Direct Assignment, capabilities are applied without modification.
sv-SE: Med direkt tilldelning tillämpas kapabiliteter utan modifiering.

en: Within the async-upload.php script, filter author's retrieval of the attachment they just uploaded
sv-SE: Inom async-upload.php-skriptet, filtrera författarens hämtning av bilagan de just har laddat upp

en: WordPress Role
sv-SE: WordPress-roll

en: WordPress Roles
sv-SE: WordPress-roller

en: WordPress default. Show "Page not found" screen
sv-SE: WordPress standard. Visa "Sidan hittades inte"-skärm

en: Work around database setup warnings (at plugin activation) on some servers
sv-SE: Arbeta runt databasinställningsvarningar (vid pluginaktivering) på vissa servrar

en: Workflow
sv-SE: Arbetsflöde

en: Workflow-specific access controls
sv-SE: Arbetsflödes-specifika åtkomstkontroller

en: Working Copy
sv-SE: Arbetskopian

en: Working Copy of
sv-SE: Arbetskopian av

en: You are not allowed to create new %s
sv-SE: Du har inte tillåtelse att skapa nya %s

en: You are not permitted to do that.
sv-SE: Du har inte tillåtelse att göra det.

en: You are not permitted to manage menu locations
sv-SE: Du har inte tillåtelse att hantera menylokaliseringar

en: You can add Permissions capabilities to a role using the %1$s plugin.
sv-SE: Du kan lägga till behörighetsfunktioner till en roll med hjälp av %1$s-pluginet.

en: You can adjust some Permissions behavior by %1$s adding capabilities to a WordPress role%2$s.
sv-SE: Du kan justera vissa beteenden för rättigheter genom %1$s att lägga till kapabiliteter till en WordPress-roll%2$s.

en: You can now set individual permissions for
sv-SE: Du kan nu ställa in individuella behörigheter för

en: You can&#8217;t delete that group.
sv-SE: Du kan&#8217;t ta bort den gruppen.

en: You do not have permission to create new Navigation Menus
sv-SE: Du har inte behörighet att skapa nya Navigeringsmenyer

en: You do not have permission to delete that Navigation Menu.
sv-SE: Du har inte behörighet att ta bort den Navigeringsmenyn.

en: You do not have permission to delete the menu item "%1$s"
sv-SE: Du har inte behörighet att ta bort menyobjektet "%1$s"

en: You do not have permission to edit the menu item "%1$s"
sv-SE: Du har inte behörighet att redigera menyobjektet "%1$s"

en: You do not have permission to move the menu item "%1$s"
sv-SE: Du har inte behörighet att flytta menyobjektet "%1$s"

en: You do not have permission to select that Parent
sv-SE: Du har inte tillåtelse att välja den föräldern

en: You do not have permission to update that Navigation Menu
sv-SE: Du har inte behörighet att uppdatera den Navigeringsmenyn

en: You have specified this group for deletion: | You have specified these groups for deletion:
sv-SE[0]: Du har angett denna grupp för radering:
sv-SE[1]: Du har angett dessa grupper för radering:

en: You're using PublishPress Permissions Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
sv-SE: Du använder PublishPress Permissions Free. Pro-versionen har fler funktioner och support. %sUppgradera till Pro%s

en: Your license key has expired. For updates to PublishPress Permissions Pro and priority support, %splease renew%s.
sv-SE: Din licensnyckel har gått ut. För uppdateringar av PublishPress Permissions Pro och prioriterad support, %svar god förnya%s.

en: Your presspermit.com key has expired, but a <a href="%s">PublishPress renewal</a> discount may be available.
sv-SE: Din presspermit.com-nyckel har löpt ut, men en <a href="%s">PublishPress-förnyelse</a> rabatt kan vara tillgänglig.

en: access denied
sv-SE: åtkomst nekad

en: any user
sv-SE: alla användare

en: bbPress Forums
sv-SE: bbPress Forum

en: characters
sv-SE: tecknen

en: characters (leave empty for full excerpt)
sv-SE: tecken (lämna tomt för fullständigt utdrag)

en: close
sv-SE: stäng

[ctx: count]
en: Extra Roles
sv-SE: Extra roller

[ctx: count]
en: Specific Permissions
sv-SE: Specifika behörigheter

[ctx: count]
en: Users
sv-SE: Användare

en: current (%d):
sv-SE: nuvarande (%d):

en: edit
sv-SE: redigera

en: edit group
sv-SE: redigera grupp

en: edit group permissions
sv-SE: redigera gruppbehörigheter

en: edit user permissions
sv-SE: redigera användarbehörigheter

en: eligible (%d):
sv-SE: berättigad (%d):

en: enable custom permissions for %s
sv-SE: aktivera anpassade behörigheter för %s

en: enter post ID/slug
sv-SE: ange inläggs-ID/slug

en: equal or lower role levels
sv-SE: lika eller lägre rollnivåer

en: for item
sv-SE: för objekt

[ctx: groups per page (screen options)]
en: Groups
sv-SE: Grupper

en: item
sv-SE: artikel

en: item(s)
sv-SE: objekt

en: items
sv-SE: artiklar

en: lower role levels
sv-SE: lägre rollnivåer

en: make each selected user the author of a new page
sv-SE: gör varje vald användare till författare av en ny sida

en: no Page Parent filter
sv-SE: ingen Sida Förälder filter

en: no supplemental assignment
sv-SE: ingen tilläggsassignment

en: note: Plugin settings and configuration data will be deleted, but only after the last copy of Permissions / Permissions Pro is deleted.
sv-SE: notera: Inställningar för plugin och konfigurationsdata kommer att raderas, men endast efter den sista kopian av behörigheter / Permissions Pro har raderats.

en: objects
sv-SE: objekt

en: pattern page sets parent and default content for author page
sv-SE: mönstersida sätter förälder och standardinnehåll för författarsida

en: pattern post sets default content and categories for author post
sv-SE: mönsterinlägg sätter standardinnehåll och kategorier för författarinlägg

en: pattern post sets parent, default content and template for author page
sv-SE: mönsterinlägg sätter förälder, standardinnehåll och mall för författarsida

en: patterned on&hellip;
sv-SE: mönstrad på&hellip;

en: patterned on...
sv-SE: mönstrad på...

en: post content
sv-SE: innehåll i inlägg

en: post title
sv-SE: inläggstitel

en: select other
sv-SE: välj annan

en: select...
sv-SE: välj...

en: selected
sv-SE: vald

en: settings
sv-SE: inställningar

en: sub-%1$s of this %2$s
sv-SE: under-%1$s av denna %2$s

en: supported tags are [username] and [userid]
sv-SE: stödda taggar är [användarnamn] och [användarid]

en: this %1$s
sv-SE: denna %1$s

en: this %1$s and its sub-%2$s
sv-SE: denna %1$s och dess under-%2$s

en: unpublished
sv-SE: opublicerad

[ctx: user]
en: &lt; Unselect
sv-SE: &lt; Avmarkera

[ctx: user]
en: Select &gt;
sv-SE: Välj &gt;

en: view / edit group
sv-SE: visa / redigera grupp

en: 🔓 Unlock %s
sv-SE: 🔓 Lås upp %s
