PublishPress Permissions Free 4.8.2 - en to ru_RU translation catalogue (1124 entries)

en:  %1$sFix Sub-%2$s Permissions%3$s
ru_RU:  %1$sИсправить разрешения Sub-%2$s%3$s

en: "Hide Private" settings only apply to custom privacy (Member, Premium, Staff, etc.)
ru_RU: "Скрыть частное" настройки применяются только к пользовательской конфиденциальности (Член, Премиум, Персонал и т.д.)

en: %1$s Permissions %2$s*%3$s
ru_RU: %1$s Разрешения %2$s*%3$s

en: %1$s access for %2$s is BLOCKED within %3$s, unless enabled by another Permission.
ru_RU: %1$s доступ для %2$s ЗАБЛОКИРОВАН в %3$s, если не включен другим разрешением.

en: %1$s access for %2$s is BLOCKED, unless enabled by another Permission.
ru_RU: %1$s доступ для %2$s БЛОКИРОВАН, если не разрешен другим Разрешением.

en: %1$s access for %2$s is ENABLED within %3$s, regardless of role capabilities.
ru_RU: %1$s доступ для %2$s ВКЛЮЧЕН в %3$s, независимо от возможностей роли.

en: %1$s access for %2$s is ENABLED, regardless of role capabilities.
ru_RU: %1$s доступ для %2$s ВКЛЮЧЕН, независимо от возможностей роли.

en: %1$s queries in %2$s seconds. %3$s MB used.
ru_RU: %1$s запросов за %2$s секунд. Использовано %3$s МБ.

en: %1$s won&#39;t work until you upgrade %2$s to version %3$s or later.
ru_RU: %1$s не будет работать, пока вы не обновите %2$s до версии %3$s или более поздней.

en: %1$s won&#39;t work until you upgrade PHP to version %2$s or later. Current version: %3$s
ru_RU: %1$s не будет работать, пока вы не обновите PHP до версии %2$s или более поздней. Текущая версия: %3$s

en: %1$s won&#39;t work until you upgrade WordPress to version %2$s or later.
ru_RU: %1$s не будет работать, пока вы не обновите WordPress до версии %2$s или более поздней.

en: %1$s&nbsp;%2$s%3$s
ru_RU: %1$s %2$s%3$s

en: %1$s&nbsp;%2$s&nbsp;%3$s-&nbsp;%4$s%5$s%6$s
ru_RU: %1$s %2$s %3$s- %4$s%5$s%6$s

en: %1$sDisable%2$s all filtering for anonymous users
ru_RU: %1$sОтключено%2$s вся фильтрация для анонимных пользователей

en: %1$sDo not apply%2$s metagroup permissions for Administrators
ru_RU: %1$sНе применяйте%2$s разрешения метагруппы для администраторов

en: %1$sGroup Type:%2$s %3$s
ru_RU: %1$sТип группы:%2$s %3$s

en: %1$sUsers who have Extra Roles assigned directly%2$s
ru_RU: %1$sПользователи, которым назначены дополнительные роли напрямую%2$s

en: %1$sUsers who have Extra Roles or Specific Permissions directly%2$s
ru_RU: %1$sПользователи, имеющие дополнительные роли или конкретные разрешения напрямую%2$s

en: %1$sUsers who have Specific Permissions assigned directly%2$s
ru_RU: %1$sПользователи, которым напрямую назначены Особые разрешения%2$s

en: %s (All Types)
ru_RU: %s (Все типы)

en: %s (previous install)
ru_RU: %s (предыдущая установка)

en: %s Manager
ru_RU: %s Менеджер

en: %s Permissions
ru_RU: %s разрешения

en: %s Roles
ru_RU: Роли %s

en: %s Visibility
ru_RU: Видимость %s

en: %s author page added | %s author pages added
ru_RU[0]: добавлена %s страница автора
ru_RU[1]: %s страницы автора добавлено
ru_RU[2]: %s страниц автора добавлено

en: %s group deleted | %s groups deleted
ru_RU[0]: %s группа удалена
ru_RU[1]: %s группы удалены
ru_RU[2]: %s групп удалены

en: %s is a PRO feature
ru_RU: %s является функцией ПРО

en: %s is available in PRO
ru_RU: %s доступен в PRO

en: %s more
ru_RU: %s больше

en: %s&nbsp;details
ru_RU: %s&nbsp;детали

en: %s, more...
ru_RU: %s, больше...

en: %sEdit WordPress Role%s
ru_RU: %sРедактировать роль WordPress%s

en: %sPosts / Pages Listing:%s %s
ru_RU: %sСписок постов / страниц:%s %s

en: (Blocked)
ru_RU: (Заблокировано)

en: (Default access)
ru_RU: (Доступ по умолчанию)

en: (Default access: Blocked)
ru_RU: (Стандартный доступ: Заблокирован)

en: (Default access: Enabled)
ru_RU: (Стандартный доступ: Включен)

en: (No setting)
ru_RU: (без настройки)

en: (Statuses Pro capability)
ru_RU: (Возможность Статусов Pro)

en: (all post types)
ru_RU: (все типы сообщений)

en: (any WP role)
ru_RU: (любая роль WP)

en: (from primary role or group membership)
ru_RU: (из основной роли или членства в группе)

en: (invalid role definition)
ru_RU: (неверное определение роли)

en: (login timed out)
ru_RU: (время ожидания входа истекло)

en: (no parent)
ru_RU: (без родителей)

en: (none)
ru_RU: (нет)

en: (select...)
ru_RU: (выберите...)

en: (unpublished)
ru_RU: (неопубликовано)

en: (user field)
ru_RU: (поле пользователя)

en: (using default capabilities due to invalid %s definition)
ru_RU: (использовать возможности по умолчанию из-за недопустимого определения %s)

en: <strong>This plugin can be deleted.</strong>
ru_RU: <strong>Этот плагин может быть удален.</strong>

en: = %1$s and sub-%1$s
ru_RU: = %1$s и под-%1$s

en: = Blocked
ru_RU: = Заблокировано

en: = Enabled
ru_RU: = Включено

en: = Limitation
ru_RU: = Ограничение

en: = sub-%s only
ru_RU: = только под-%s

en: A presspermit.com key appears to be active. <a href="%s" target="_blank">Contact us</a> for assistance in migrating your account to publishpress.com.
ru_RU: presspermit.com ключ был активирован. <a href="%s" target="_blank">Свяжитесь с нами</a> для получения помощи в переносе вашей учетной записи на publishpress.com.

en: About
ru_RU: О плагине

en: About PublishPress Permissions
ru_RU: О PublishPress разрешениях

en: Access Circles
ru_RU: Круги доступа

en: Access the Teaser settings admin screen.
ru_RU: Доступ к экрану администратора настроек тизеров.

en: Access to the Settings screen.
ru_RU: Доступ к экрану настроек.

en: Access to the Teaser screen.
ru_RU: Доступ к экрану тизеров.

en: Accommodate front end uploading solutions that require page editing capabilities for the async upload request
ru_RU: Учитывайте решения для загрузки на фронт-энде, которые требуют возможностей редактирования страниц для асинхронного запроса загрузки

en: Account
ru_RU: Аккаунт

en: Active
ru_RU: Активный

en: Active Plugin
ru_RU: Активный плагин

en: Active Plugin Integration
ru_RU: Интеграция активного плагина

en: Add
ru_RU: Добавить

en: Add Author Page&hellip;
ru_RU: Добавить Страницу автора&hellip;

en: Add Extra Roles
ru_RU: Добавить дополнительные роли

en: Add New
ru_RU: Добавить новую

en: Add New Group
ru_RU: Добавить новую группу

en: Add New Permission Group
ru_RU: Добавление Новой Группы Разрешений

en: Add Pages
ru_RU: Добить Страницу

en: Add Role
ru_RU: Добавить роль

en: Add Roles
ru_RU: Добавить роль

en: Add Selected Permissions
ru_RU: Добавить выбранные разрешения

en: Add Specific Permissions
ru_RU: Добавить специфические разрешения

en: Add User Permissions
ru_RU: Добавление Разрешения Пользователям

en: Add new pages to a parent page
ru_RU: Добавьте новые страницы к родительской странице

en: Add selected users to Permission Group
ru_RU: Добавление выбранных пользователей в группу разрешений

en: Add taxonomy columns to Edit Posts screen
ru_RU: Добавление столбцов таксономии на экран редактирования записей

en: Adds compatibility or integration with ACF, bbPress, Relevanssi, CMS Tree Page View, Custom Post Type UI, Subscribe2, WPML, various other plugins. Configure any BuddyPress Group as a Permissions Group. For multisite, provides network-wide Permission Groups.
ru_RU: Добавляет совместимость или интеграцию с ACF, bbPress, Relevanssi, CMS Tree Page View, Custom Post Type UI, Subscribe2, WPML и различными другими плагинами. Настройте любую группу BuddyPress как группу разрешений. Для multisite предоставляет группы разрешений на уровне сети.

en: Adjustment
ru_RU: Регулирование

en: Admin
ru_RU: Администратор

en: Administrators
ru_RU: Администраторами

en: Advanced
ru_RU: Расширенный

en: Advanced Configuration
ru_RU: Расширенная конфигурация

en: Advanced Custom Fields
ru_RU: Расширенные пользовательские поля

en: Advanced Integration
ru_RU: Расширенная интеграция

en: Advanced Settings
ru_RU: Расширенные настройки

en: Advanced search controls
ru_RU: Расширенные параметры поиска

en: After %s:
ru_RU: После %s:

en: After the user logs in, they will be redirected back to the original post they were viewing.
ru_RU: После входа в систему пользователь будет перенаправлен обратно на оригинальный пост, который он просматривал.

en: All
ru_RU: Все

en: All Enabled and Blocked Permissions are ignored for this role.
ru_RU: Все включенные и заблокированные разрешения игнорируются для этой роли.

en: All Post Types
ru_RU: Все типы записей

en: All Role Usage settings will be reset to DEFAULTS.  Are you sure?
ru_RU: Все настройки использования ролей будут сброшены до значений по УМОЛЧАНИЮ. Вы уверены?

en: All Sides
ru_RU: Со всех сторон

en: All Statuses
ru_RU: Все статусы

en: All Users
ru_RU: Все пользователи

en: All capabilities defined for this WordPress role will be applied in supplemental assignments:
ru_RU: Все возможности, определенные для этой роли WordPress, будут применены в дополнительных назначениях:

en: All post teaser settings were reset to defaults.
ru_RU: Все настройки тизера постов были сброшены к значениям по умолчанию.

en: All post teaser settings were updated.
ru_RU: Все настройки тизера постов были обновлены.

en: All settings in this form (including those on undisplayed tabs) will be reset to DEFAULTS.  Are you sure?
ru_RU: Все настройки в этой форме (включая настройки на не отображаемых вкладках) будут сброшены до значений по УМОЛЧАНИЮ. Вы уверены?

en: All settings were reset to defaults.
ru_RU: Все настройки были сброшены до значений по умолчанию.

en: All settings were updated.
ru_RU: Все настройки были обновлены.

en: All users (including anonymous)
ru_RU: Все пользователи (включая анонимных)

en: All users who are logged in and have a role on the site
ru_RU: Все пользователи, которые вошли в систему и имеют роль на сайте

en: All users with a WordPress %s role
ru_RU: Все пользователи с ролью WordPress %s

en: All users with the WordPress role of %s
ru_RU: Все пользователи с ролью WordPress %s

en: Allow Administrators to be added to Permission Groups, even though they are not restricted
ru_RU: Позволить администраторам быть добавленными в группы разрешений, даже если они не ограничены

en: Allow Renaming of uneditable Items
ru_RU: Разрешить переименование не редактируемых элементов

en: Allow non-Administrators to Quick Edit or Bulk Edit (possibly allowing them to bypass restrictions).
ru_RU: Позвольте не-администраторам быстро редактировать или массово редактировать (возможно, позволяя им обойти ограничения).

en: Allow non-Administrators to rename menu items they cannot fully edit. Menu items will be locked into current positions.
ru_RU: Разрешите лицам, не являющимся администраторами, переименовывать пункты меню, которые они не могут полностью редактировать. Пункты меню будут заблокированы на текущих позициях.

en: Allow the {All} and {Anonymous} metagroups to be granted specific reading permissions for private content
ru_RU: Разрешить метагруппам {Все} и {Анонимные} предоставлять определенные разрешения на чтение для личного контента

en: Allow users to edit files they have uploaded, regardless of other restrictions.
ru_RU: Разрешить пользователям редактировать файлы, которые они загрузили, независимо от других ограничений.

en: Allow users to edit files uploaded by other users if they are attached to a post the user is allowed to edit.
ru_RU: Разрешить пользователям редактировать файлы, загруженные другими пользователями, если они прикреплены к записи, которую пользователь может редактировать.

en: Allow users to edit their new posts
ru_RU: Позволить пользователям редактировать свои новые посты

en: Allow users to manage selected terms.
ru_RU: Позвольте пользователям управлять выбранными терминами.

en: Allows Permission Group membership to be date-limited (delayed and/or scheduled for expiration). Simple date picker UI alongside group membership selection.
ru_RU: Позволяет ограничивать членство в группе разрешений по дате (отложенное и/или запланированное на истечение). Простой интерфейс выбора даты вместе с выбором членства в группе.

en: Allows creation of a new post (of any type) for each selected user, using an existing post as the pattern.
ru_RU: Позволяет создавать новую запись (любого типа) для каждого выбранного пользователя, используя существующую запись в качестве шаблона.

en: Always auto-assign a category if none are selected and user lacks permission for default category
ru_RU: Всегда авто-присваивать категорию, если ни одна не выбрана и у пользователя нет разрешения на категорию по умолчанию

en: Always auto-assign a post tag if none are selected
ru_RU: Всегда авто-присваивать тег поста, если ни один не выбран.

en: Always auto-assign a term of this taxonomy if none are selected
ru_RU: Всегда автоматически назначать термин этой таксономии, если ничего не выбрано

en: Anonymous users (not logged in)
ru_RU: Анонимные пользователи (не вошедшие в систему)

en: Any role-based %1$s access for %2$s is LIMITED. It applies only within %3$s, along with other specified %4$s.
ru_RU: Любой доступ на основе роли %1$s для %2$s ОГРАНИЧЕН. Он применяется только в %3$s, вместе с другими указанными %4$s.

en: Any role-based %1$s access for %2$s is LIMITED. It applies to only %3$s, along with other specified %4$s.
ru_RU: Любой доступ на основе роли %1$s для %2$s ОГРАНИЧЕН. Он применяется только к %3$s, вместе с другими указанными %4$s.

en: Apply
ru_RU: Применить

en: Apply Teaser to Private Posts
ru_RU: Применить тизер к частным записям

en: Apply permission controls to WooCommerce products and product categories.
ru_RU: Применение контроля разрешений к продуктам WooCommerce и категориям продуктов.

en: Apply permission controls to events and event-related content.
ru_RU: Применить элементы управления разрешениями к событиям и связанному контенту.

en: Approve
ru_RU: Утвердить

en: Arbitrary Capabilities
ru_RU: Произвольные Возможности

en: Are you sure you want to remove the selected user(s) from exceptions?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить выбранного(ых) пользователя(ей) из исключений?

en: Assign (All Types)
ru_RU: Назначить (Все типы)

en: Assign Extra Roles or Permissions on the Edit Permissions screen.
ru_RU: Назначьте дополнительные роли или разрешения на экране редактирования разрешений.

en: Assign Publish Permissions separate from Edit Permissions
ru_RU: Назначайте разрешения на публикацию отдельно от разрешений на редактирование

en: Assign Term
ru_RU: Назначить термин

en: Assign Terms
ru_RU: Назначить условия

en: Assign for selected %s only
ru_RU: Назначить только для выбранных %s

en: Assign for selected and sub-%s
ru_RU: Назначить для выбранных и суб %s

en: Assign for selected and sub-terms
ru_RU: Назначить для выбранных и дополнительных терминов

en: Assign for selected term only
ru_RU: Назначить только на выбранный срок

en: Assign for sub-%s only
ru_RU: Назначать только для суб %s

en: Assign for sub-terms only
ru_RU: Назначать только для дополнительных терминов

en: Assign post and term permissions to BuddyPress groups for enhanced content control.
ru_RU: Назначайте разрешения на записи и таксономии для групп BuddyPress для улучшенного контроля контента.

en: Assign post permissions to BuddyPress groups
ru_RU: Назначьте разрешения на записи группам BuddyPress

en: Assign term permissions to BuddyPress groups
ru_RU: Назначить разрешения на термины для групп BuddyPress

en: Assign to %s
ru_RU: Назначить %s

en: Assigned for %s and sub-%s.
ru_RU: Назначено для %s и под-%s.

en: Assigned for sub-%s only.
ru_RU: Назначено только для под-%s.

en: Assignment
ru_RU: Назначение

en: Attached Files Private setting available
ru_RU: Доступна настройка "Прикрепленные файлы - Частный"

en: Attached media do not have any comments, so don't append clauses to comment queries for them
ru_RU: Прикрепленные носители не содержат комментариев, поэтому не добавляйте предложения к запросам комментариев для них

en: Authenticated site users, except for Administrators
ru_RU: Авторизованные пользователи сайта, кроме администраторов

en: Author Search / Select
ru_RU: Поиск / Выбор автора

en: Authors
ru_RU: Авторы

en: Auto-assign available term if default term is unavailable
ru_RU: Автоматически назначать доступный термин, если термин по умолчанию недоступен

en: Auto-create a page for each user of specified roles. Compatible with several Team / Staff plugins.
ru_RU: Автосоздание страницы для каждого пользователя с заданными ролями. Совместимо с несколькими плагинами для команды / персонала.

en: Automatic .htaccess file management
ru_RU: Автоматическое управление файлом .htaccess

en: Automatically detect and avoid duplicate posts
ru_RU: Автоматически обнаруживать и избегать дублирующихся постов

en: Automatically generate a personal page for each user. This feature is available in PublishPress Permissions Pro.
ru_RU: Автоматически создайте персональную страницу для каждого пользователя. Эта функция доступна в приложении PublishPress Permissions Pro.

en: Automatically generate posts for users
ru_RU: Автоматически генерировать записи для пользователей

en: Automatically redirect users to a login page or custom page when they try to access restricted content.
ru_RU: Автоматически перенаправляйте пользователей на страницу входа или пользовательскую страницу, когда они пытаются получить доступ к ограниченному содержимому.

en: Available Constant
ru_RU: Доступная Константа

en: Back to Role Usage List
ru_RU: Вернуться к списку использования ролей

en: Back to permissions list
ru_RU: Вернуться к списку разрешений

en: Background Color:
ru_RU: Цвет фона:

en: Beaver editor integration
ru_RU: Интеграция с редактором Beaver

en: Before %s:
ru_RU: Перед %s:

en: Block
ru_RU: Блок

en: Block URL access
ru_RU: Блокировать доступ по URL-адресу

en: Blocked
ru_RU: Заблокировано

en: Blocked:
ru_RU: Заблокировано:

en: Border Color:
ru_RU: Цвет границы:

en: Border Position:
ru_RU: Положение границы:

en: Border Radius (px):
ru_RU: Радиус границы (px):

en: Border Width (px):
ru_RU: Ширина границы (px):

en: Both
ru_RU: Оба

en: Bottom
ru_RU: Снизу

en: Breakdance
ru_RU: Брейкданс

en: Builder
ru_RU: Конструктор

en: Builder interface compatibility
ru_RU: Совместимость интерфейса конструктора

en: Bulk Actions
ru_RU: Массовые действия

en: Bulk Add / Remove Groups on Users Screen
ru_RU: Массовое добавление / удаление групп на экране пользователей

en: Bulk Add Author Pages on Users screen
ru_RU: Массовое добавление страниц авторов на экране пользователей

en: Bulk Create Author Posts
ru_RU: Массовое создание записей авторов

en: Bulk Page Creation
ru_RU: Массовое создание страниц

en: CMS Tree View
ru_RU: Дерево CMS

en: Cache
ru_RU: Кэш

en: Can bypass restrictive "Set as Parent" Permissions (for all hierarchical post types).
ru_RU: Может обойти ограничительные разрешения "Установить как родитель" (для всех иерархических типов постов).

en: Change Request Notifications
ru_RU: Уведомления о запросе на изменение

en: Chars
ru_RU: Символы

en: Choose how many posts to create per user
ru_RU: Выберите, сколько постов создать на пользователя

en: Choose whether to use the default message style or customize the appearance of teaser messages.
ru_RU: Выберите, использовать ли стиль сообщения по умолчанию или настроить внешний вид тизерных сообщений.

en: Choose which post type you want to configure teaser settings for.
ru_RU: Выберите, для какого типа поста вы хотите настроить параметры тизера.

en: Circle member's capabilities apply only for other member's posts
ru_RU: Возможности участника круга применяются только к записям других участников

en: Circle members will be blocked from accessing Revisions authored by non-members.
ru_RU: Члены круга будут заблокированы от доступа к ревизиям, созданным не членами.

en: Circle membership does not limit page association (page parent setting) ability
ru_RU: Круг членства в  не ограничивает возможности ассоциации страниц (настройки родительской страницы)

en: Clear
ru_RU: Очистить

en: Click to list/edit universal permissions
ru_RU: Нажмите, чтобы перечислить/изменить универсальные разрешения

en: Click to show only users who have Specific Permissions assigned directly
ru_RU: Нажмите, чтобы показать только пользователей, которым назначены конкретные разрешения напрямую

en: Click to show only users who have extra roles
ru_RU: Нажмите, чтобы показать только пользователей с дополнительными ролями

en: Click to show only users who have no group
ru_RU: Нажмите, чтобы показать только пользователей, у которых нет группы

en: Comma-separated list of mime types to exclude from File Access filtering
ru_RU: Список mime-типов, разделенных запятыми, для исключения из фильтрации доступа к файлам

en: Comma-separated list of mime types to include in File Access filtering (bypassing others)
ru_RU: Список mime-типов через запятую для включения в фильтрацию доступа к файлам (с обходом других)

en: Comma-separated list of post types to limit the effect of PP_UNFILTERED_FRONT and apply_filters( 'presspermit_skip_cap_filtering' )
ru_RU: Список типов записей, разделенных запятыми, для ограничения эффекта PP_UNFILTERED_FRONT и apply_filters( "presspermit_skip_cap_filtering" )

en: Commerce
ru_RU: Коммерция

en: Community
ru_RU: Сообщество

en: Compare Features
ru_RU: Сравнить функции

en: Compatibility Mode: Apply extra redirect
ru_RU: Режим совместимости: применять дополнительный редирект

en: Compatibility Pack
ru_RU: Пакет совместимости

en: Compatibility Packs
ru_RU: Пакеты совместимости

en: Compatibility with Edit Permissions in Beaver Builder.
ru_RU: Совместимость с редактированием разрешений в Beaver Builder.

en: Compatibility with Edit Permissions in CMS Tree View.
ru_RU: Совместимость с редактированием разрешений в дереве CMS.

en: Compatibility with Edit Permissions in Elementor.
ru_RU: Совместимость с редактированием разрешений в Elementor.

en: Compatibility with Edit Permissions in Nested Pages.
ru_RU: Совместимость с редактированием разрешений во вложенных страницах.

en: Compatibility with PublishPress Statuses plugin.
ru_RU: Совместимость с плагином статусов PublishPress.

en: Compatibility with SearchWP term filtering for advanced search capabilities.
ru_RU: Совместимость с фильтрацией терминов SearchWP для расширенных возможностей поиска.

en: Compatibility with YooTheme builder and term permissions.
ru_RU: Совместимость с конструктором YooTheme и разрешениями терминов.

en: Configure custom teaser text for this post type.
ru_RU: Настройте пользовательский текст тизера для этого типа поста.

en: Configured Teaser Text
ru_RU: Настроенный текст тизера

en: Constants
ru_RU: константа

en: Contact
ru_RU: Контакт

en: Contact Us
ru_RU: связаться с нами

en: Contact the PublishPress team
ru_RU: Свяжитесь с командой PublishPress

en: Content requires additional permissions.
ru_RU: Контент требует дополнительных разрешений.

en: Contributors
ru_RU: Участники

en: Control access to Field Groups
ru_RU: Управление доступом к группам полей

en: Control access to custom post statuses. This workflow feature is available in PublishPress Permissions Pro.
ru_RU: Контролируйте доступ к пользовательским статусам сообщений. Эта функция рабочего процесса доступна в PublishPress Permissions Pro.

en: Control access to post visibility statuses. This workflow feature is available in PublishPress Permissions Pro.
ru_RU: Контролируйте доступ к статусам видимости постов. Эта функция рабочего процесса доступна в PublishPress Permissions Pro.

en: Control assignment of selected terms to %s.
ru_RU: Управление назначением выбранных терминов к %s.

en: Control deletion of selected %s.
ru_RU: Контролировать удаление выбранного %s.

en: Control deletion of this %s.
ru_RU: Контролируйте удаление этого %s.

en: Control direct access to Media files
ru_RU: Контроль прямого доступа к медиафайлам

en: Control editing of selected %s.
ru_RU: Контролировать редактирование выбранного %s.

en: Control editing of this %s.
ru_RU: Контролируйте редактирование этого %s.

en: Control front-end access to Field Groups with advanced permission management.
ru_RU: Управляйте доступом к группам полей на фронтенде с помощью расширенного управления разрешениями.

en: Control frontend viewing of selected %s.
ru_RU: Контроль просмотра выбранного %s на фронтенде.

en: Control frontend viewing of this %s.
ru_RU: Контролируйте просмотр этого %s на фронтенде.

en: Control if this %s can be selected as a Parent Page.
ru_RU: Контроль того, может ли этот %s быть выбран в качестве родительской страницы.

en: Control management of selected groups.
ru_RU: Управление выбранными группами.

en: Control publishing of selected %s.
ru_RU: Контролировать публикацию выбранного %s.

en: Control publishing of this %s.
ru_RU: Контролируйте публикацию этого %s.

en: Control term management for selected %s.
ru_RU: Контролировать управление терминами для выбранного %s.

en: Control term management for this %s.
ru_RU: Контролируйте управление терминами для этого %s.

en: Control which terms can be set as a Parent of other terms.
ru_RU: Контролируйте, какие термины могут быть установлены в качестве родительских для других терминов.

en: Control who add this %s to %s.
ru_RU: Контролируйте, кто добавляет этот %s к %s.

en: Control who add this %s to all post types.
ru_RU: Контролируйте, кто добавляет этот %s ко всем типам записей.

en: Control who can assign terms to this %s.
ru_RU: Контролируйте, кто может назначать термины для этого %s.

en: Control who can create a revision of %s with this %s.
ru_RU: Контролируйте, кто может создать ревизию %s с этим %s.

en: Control who can create a revision of all post types in this %s.
ru_RU: Контролируйте, кто может создать ревизию всех типов записей в этом %s.

en: Control who can create a revision of this %s.
ru_RU: Контролируйте, кто может создать ревизию этого %s.

en: Control who can edit %s with this %s.
ru_RU: Контролируйте, кто может редактировать %s с этим %s.

en: Control who can edit all post types in this %s.
ru_RU: Контролируйте, кто может редактировать все типы записей в этом %s.

en: Control who can select this %s as a parent %s.
ru_RU: Контролируйте, кто может выбрать этот %s в качестве родительского %s.

en: Control who can select this page as parent %s.
ru_RU: Контроль того, кто может выбрать эту страницу в качестве родителя %s.

en: Control who can submit a revision of %s with this %s.
ru_RU: Контролируйте, кто может отправить ревизию %s с этим %s.

en: Control who can submit a revision of all post types in this %s.
ru_RU: Контролируйте, кто может отправить ревизию всех типов записей в этом %s.

en: Control who can submit a revision of this %s.
ru_RU: Контролируйте, кто может отправить ревизию этого %s.

en: Control who can view %s with this %s.
ru_RU: Контролируйте, кто может просматривать %s с этим %s.

en: Control who can view all post types in this %s.
ru_RU: Контролируйте, кто может просматривать все типы записей в этом %s.

en: Convert to "Blocked"
ru_RU: Преобразовать в «Заблокировано»

en: Convert to "Enabled"
ru_RU: Преобразовать в «Включено»

en: Convert to "Limit to"
ru_RU: Преобразовать в «Ограничить до»

en: Copy
ru_RU: Копировать

en: Copy Roles and Permissions
ru_RU: Копировать роли и разрешения

en: Copy Roles and Permissions from:
ru_RU: Копирование ролей и разрешений с:

en: Coverage
ru_RU: Охват

en: Create Custom Groups.
ru_RU: Создать пользовательские группы.

en: Create Group
ru_RU: Создать группу

en: Create New %s
ru_RU: Создать новую %s

en: Create New Permission Group
ru_RU: Создайте Новую Группу Разрешений

en: Create Posts for Your Users
ru_RU: Создавать записи для ваших пользователей

en: Create Revision
ru_RU: Создать редакцию

en: Create Revision of
ru_RU: Создать редакцию

en: Create new Permission Groups and set the name and description.
ru_RU: Создайте новые группы разрешений и установите имя и описание.

en: Create or synchronize posts to match users. Designed for Team / Staff plugins, but with broad usage potential.
ru_RU: Создавайте или синхронизируйте записи в соответствии с пользователями. Разработан для плагинов команды / персонала, но с широким потенциалом использования.

en: Create time-limited permission group memberships with automatic expiration.
ru_RU: Создавайте членства в группах с ограниченным временем действия с автоматическим истечением срока.

en: Current Selections:
ru_RU: Текущий Выбор:

en: Current Settings:
ru_RU: Текущие настройки:

en: Custom Group
ru_RU: Пользовательская группа

en: Custom Groups
ru_RU: Пользовательские группы

en: Custom status permissions
ru_RU: Разрешения для пользовательских статусов

en: Customer
ru_RU: Клиент

en: Customize
ru_RU: Настроить

en: Customize Permission Groups caption on user profile
ru_RU: Настройте заголовок Групп Разрешений на профиле пользователя

en: Customize Permissions screen title for Groups
ru_RU: Настройте заголовок экрана Разрешений для Групп

en: Customize the appearance of teaser message displayed to blocked users.
ru_RU: Настройте внешний вид сообщения-тизера, отображаемого заблокированным пользователям.

en: Customize the login notice message shown to non-logged-in users when using the "Excerpt" teaser type.
ru_RU: Настройте сообщение уведомления о входе, отображаемое пользователям, не вошедшим в систему, при использовании типа тизера "Выдержка".

en: Customize the login notice message shown to non-logged-in users when using the "First X Characters" teaser type.
ru_RU: Настройте сообщение уведомления о входе, отображаемое пользователям, не вошедшим в систему, при использовании типа тизера "Первые X символов".

en: Customize the message shown to users who are blocked from viewing the full content when using the "Read More" teaser type.
ru_RU: Настройте сообщение, отображаемое пользователям, которым запрещен просмотр полного содержимого при использовании типа тизера "Читать далее".

en: Database Maintenance
ru_RU: Обслуживание базы данных

en: Decide which status to use for new posts
ru_RU: Определите, какой статус использовать для новых постов

en: Default
ru_RU: По умолчанию

en: Default All
ru_RU: Стандартный Все

en: Defined Constant
ru_RU: Определенная Константа

en: Delay membership start date
ru_RU: Отложить дату начала членства

en: Delete
ru_RU: Удалить

en: Delete Custom Groups.
ru_RU: Удалить пользовательские группы.

en: Delete Permission Groups.
ru_RU: Удалите группы разрешений.

en: Delete settings on plugin deletion
ru_RU: Удалить настройки при удалении плагина

en: Description
ru_RU: Описание

en: Description:
ru_RU: Описание:

en: Detailed Feature Grid
ru_RU: Подробная сетка Объектов

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
ru_RU: Подробная документация также доступна на сайте плагина.

en: Detect Dynamically Mapped WP Roles
ru_RU: Обнаружение Динамически Сопоставленных ролей WP

en: Detect user roles which are appended dynamically but not stored to the WP database. May be useful for sites that sync with Active Directory or other external user registration systems.
ru_RU: Определите роли пользователей, которые добавляются динамически, но не сохраняются в базе данных WP. Может быть полезно для сайтов, которые синхронизируются с Active Directory или другими внешними системами регистрации пользователей.

en: Determines the default setting of Permissions > Settings > Editing > Auto-assign default terms
ru_RU: Определяет настройку по умолчанию для Разрешения > Настройки > Редактирование > Авто-присвоение стандартных терминов

en: Determines the default value of Permissions > Settings > Editing > Auto-assign default term
ru_RU: Определяет значение по умолчанию для Разрешения > Настройки > Редактирование > Авто-присвоение термина по умолчанию

en: Development use only (on front end, do not replace 'post_status = 'publish'' clause with filtered equivalent)
ru_RU: Только для разработки (в интерфейсе не заменяйте предложение "post_status = "опубликовать" на отфильтрованный эквивалент)

en: Development use only (suppresses post_status = 'publish' clause for unfiltered post types with anonymous user)
ru_RU: Только для использования в разработке (подавляет предложение post_status = "опубликовать" для нефильтрованных типов сообщений с анонимным пользователем)

en: Direct Assignment
ru_RU: Прямое назначение

en: Direct-Assigned
ru_RU: Прямое назначение

en: Direct-assigned
ru_RU: Прямое назначение

en: Directly control specific files
ru_RU: Прямо контролировать конкретные файлы

en: Disable Permissions filtering for users who are not logged in.
ru_RU: Отключите фильтрацию разрешений для пользователей, которые не вошли в систему.

en: Disable auto-determination of how many levels of page tree to make visble by default. Instead, use specified value.
ru_RU: Отключите автоматическое определение того, сколько уровней дерева страниц нужно сделать видимыми по умолчанию. Вместо этого используйте указанное значение.

en: Disable front end filtering for all users (subject to limitation by PP_UNFILTERED_FRONT_TYPES)
ru_RU: Отключить фильтрацию внешнего интерфейса для всех пользователей (с учетом ограничения PP_UNFILTERED_FRONT_TYPES)

en: Disable front end filtering if logged user is a content administrator (normally filter to force inclusion of readable private posts in get_pages() listing, post counts, etc.
ru_RU: Отключите фильтрацию внешнего интерфейса, если зарегистрированный пользователь является администратором контента (обычно фильтрация для принудительного включения читаемых личных записей в список get_pages (), количество записей и т. д.

en: Disabled Type
ru_RU: Отключенный Тип

en: Dismiss
ru_RU: Отклонить

en: Display Administrative Hints
ru_RU: Отображение Административных Подсказок

en: Display Module Hints
ru_RU: Подсказки по модулю Отображения

en: Display a custom column on Edit Posts screen for all related taxonomies which are enabled for Permissions filtering.
ru_RU: Отобразите пользовательский столбец на экране Редактирования записей для всех связанных таксономий, для которых включена фильтрация разрешений.

en: Display a custom hint on Permissions > User Groups
ru_RU: Отобразите пользовательский подсказку на Разрешения > Группы пользователей

en: Display a role dropdown alongside the user search input box to narrow results.
ru_RU: Отобразите раскрывающийся список ролей рядом с полем ввода поиска пользователя, чтобы сузить результаты.

en: Display all advanced settings
ru_RU: Показать все расширенные настройки

en: Display all permission operations in a single metabox with tabs (modern UI). When disabled, each operation has a separate metabox (legacy UI).
ru_RU: Отображайте все операции разрешений в одном метабоксе с вкладками (современный интерфейс). При отключении каждая операция имеет отдельный метабокс (устаревший интерфейс).

en: Display descriptive captions for features available in missing or deactivated modules.
ru_RU: Отобразить описательные заголовки для функций, доступных в отсутствующих или деактивированных модулях.

en: Display descriptive captions on Permissions screens.
ru_RU: Отобразить описательные заголовки на экранах разрешений.

en: Display for readable non-private posts:
ru_RU: Отображение для читаемых неприемных постов:

en: Display for readable private posts:
ru_RU: Отображение для читаемых приватных постов:

en: Display links if user doesn't have access
ru_RU: Отображать ссылки, если у пользователя нет доступа

en: Display mode for readable non-private posts
ru_RU: Режим отображения для читаемых неприемных постов

en: Display mode for readable private posts
ru_RU: Режим отображения для читаемых частных постов

en: Displayed permissions are those assigned for the "%1$s" type. You can also %2$sdefine universal %3$s permissions which apply to all related post types%4$s.
ru_RU: Отображаемые разрешения-это разрешения, назначенные для типа "%1$s". Вы также можете %2$s определить универсальные разрешения %3$s, которые применяются ко всем связанным типам записей%4$s.

en: Displayed permissions are those assigned for the "%1$s" type.%2$sYou can also %3$sdefine universal %4$s permissions which apply to all related post types%5$s.
ru_RU: Отображаемые разрешения - это те, что назначены для типа "%1$s".%2$sВы также можете %3$sопределить универсальные %4$s разрешения, которые применяются ко всем связанным типам записей%5$s.

en: Do not alter the Media Library listing provided by WordPress.
ru_RU: Не изменяйте список медиатеки, предоставленный WordPress.

en: Do not auto-assign a category (except standard default category if user has permission)
ru_RU: Не авто-присваивать категорию (за исключением стандартной категории по умолчанию, если у пользователя есть разрешение)

en: Do not auto-assign a post tag
ru_RU: Не автоматически назначать метку поста

en: Do not auto-assign a term if the user has permission for more than one term in the taxonomy
ru_RU: Не авто-присваивать термин, если у пользователя есть разрешение на более чем один термин в таксономии

en: Do not auto-assign a term of this taxonomy
ru_RU: Не автоматически назначать термин этой таксономии

en: Documentation
ru_RU: Документация

en: Don't add a Permissions menu. Instead, add menu items to the Users and Settings menus.
ru_RU: Не добавляйте меню разрешений. Вместо этого добавьте пункты меню в меню "Пользователи" и "Настройки".

en: Don't allow non-Administrators to see others' unattached uploads, regardless of Permissions settings.  Their own unattached uploads are still accessible unless option 'own_attachments_always_editable' is set false
ru_RU: Не разрешайте лицам, не являющимся администраторами, просматривать незакрепленные загрузки других пользователей, независимо от настроек разрешений. Их собственные незакрепленные загрузки по-прежнему доступны, если параметр "own_attachments_always_editable" не установлен в значение false

en: Don't apply CSS to hide empty Nav Menus
ru_RU: Не применять CSS для скрытия пустых меню навигации

en: Don't apply content teaser to get_pages() results (leave unreadable posts hidden)
ru_RU: Не применять контентный тизер к результатам get_pages() (оставьте невидимые посты скрытыми)

en: Don't assign or apply specific permissions for the 'media' type
ru_RU: Не назначайте и не применяйте определенные разрешения для типа "медиа"

en: Don't assign or apply specific permissions for the 'page' type
ru_RU: Не назначайте и не применяйте определенные разрешения для типа "страница"

en: Don't assign or apply specific permissions for the 'post' type
ru_RU: Не назначайте и не применяйте определенные разрешения для типа "Записи"

en: Don't assign or apply specific permissions for the specified custom post type
ru_RU: Не назначайте и не применяйте определенные разрешения для указанного пользовательского типа записи

en: Don't credit implicit 'manage_nav_menus' capability to users who have 'edit_theme_options' or 'switch_themes' capability
ru_RU: Не приписывайте неявную возможность "manage_nav_menus" пользователям, у которых есть возможность "edit_theme_options" или "switch_themes"

en: Don't define an 'Approved' status, even if Status Control feature is active
ru_RU: Не определять статус «Утверждено», даже если функция контроля статуса активна

en: Don't filter comment display or moderation within wp-admin
ru_RU: Не фильтруйте отображение комментариев или модерацию в wp-admin

en: Don't filter term post counts in get_terms() call
ru_RU: Не фильтруйте количество терминов записей в вызове get_terms()

en: Don't include readable private pages in the Pages widget or other wp_list_pages() / get_pages() results
ru_RU: Не включайте читаемые личные страницы в виджет Страницы или другие результаты wp_list_pages() / get_pages()

en: Don't require any additional capabilities for management of Nav Menu settings (normally require 'manage_menu_settings', 'edit_others_pages' or 'publish_pages')
ru_RU: Не требуется никаких дополнительных возможностей для управления настройками меню навигации (обычно требуется "manage_menu_settings", "edit_others_pages" или "publish_pages")

en: Don't tweak the admin menu indexes to position Permissions menu under Users
ru_RU: Не настраивайте индексы меню администратора для размещения меню разрешений в разделе Пользователи

en: Duplicate %1$s module activated (%2$s in folder %3$s).
ru_RU: Дубликат %1$s активированного модуля  (%2$s в папке %3$s).

en: E-Commerce
ru_RU: Электронная коммерция

en: ERROR
ru_RU: ОШИБКА

en: Edit
ru_RU: Редактировать

en: Edit %s
ru_RU: Редактировать %s

en: Edit Files
ru_RU: Редактировать файлы

en: Edit Permissions
ru_RU: Права на редактирование

en: Edit Permissions (%s)
ru_RU: Разрешения на редактирование (%s)

en: Edit Role Usage
ru_RU: Изменить Использование Ролей

en: Edit Tag for All Post Types
ru_RU: Редактировать тег для всех типов записей

en: Edit Tag for Posts
ru_RU: Редактировать тег для записей

en: Edit User
ru_RU: Редактировать пользователя

en: Edit User Permissions
ru_RU: Изменение Разрешений пользователей

en: Edit other users' files if attached to an editable post
ru_RU: Редактировать файлы других пользователей, если прикреплен к редактируемой записи

en: Edit own file uploads, even if they become attached to an uneditable post.
ru_RU: Редактируйте собственные загруженные файлы, даже если они прикреплены к нередактируемой записи

en: Edit role capabilities directly
ru_RU: Прямое редактирование возможностей ролей

en: Edit the name and description of existing Permission Groups.
ru_RU: Редактируйте имя и описание существующих групп разрешений.

en: Edit this user's group membership
ru_RU: Изменить членство этого пользователя в группе

en: Editing
ru_RU: Редактирование

en: Editing Permissions
ru_RU: Разрешения на редактирование

en: Editing can't be granted to non-users.
ru_RU: Редактирование не может быть предоставлено не-пользователям.

en: Editor Options
ru_RU: Параметры редактора

en: Editors
ru_RU: Редакторы

en: Elementor editor integration
ru_RU: Интеграция редактора Elementor

en: Eliminate extra filtering queries on Nav Menu update, even for non-Administrators
ru_RU: Устраните дополнительные запросы фильтрации при обновлении меню навигации, даже для не администраторов

en: Email:
ru_RU: Электронная почта:

en: Enable
ru_RU: Включить

en: Enable Circles
ru_RU: Включить круги

en: Enable metabox on %s editing screen
ru_RU: Включить метабокс на экране редактирования %s

en: Enable on Permissions screen
ru_RU: Включить на экране разрешений

en: Enable post contributors or authors with pp_set_edit_permissions capability to set editing Permissions on posts authored by others
ru_RU: Разрешить участникам постов или авторам с возможностью pp_set_edit_permissions устанавливать разрешения на редактирование постов, написанных другими

en: Enabled
ru_RU: Включено

en: Enabled:
ru_RU: Включено:

en: Enforce distinct edit, delete capability requirements for Media
ru_RU: Применение отдельных требований к возможностям редактирования и удаления для Медиа

en: Event post permissions
ru_RU: Разрешения на публикации событий

en: Event taxonomy controls
ru_RU: Элементы управления таксономией событий

en: Events
ru_RU: События

en: Everyone
ru_RU: каждый

en: Excerpt Only
ru_RU: Только выдержка

en: Exclude restricted posts from XML sitemaps to maintain proper SEO indexing.
ru_RU: Исключить ограниченные записи из XML-карт сайта для поддержания правильной индексации SEO.

en: Expand access to allow specified items regardless of role capabilities or restrictions.
ru_RU: Расширьте доступ, чтобы разрешить указанные элементы независимо от возможностей или ограничений ролей.

en: Extra Roles
ru_RU: Дополнительные роли

en: Extra Roles %1$s(for this user)%2$s
ru_RU: Дополнительные роли %1$s(для этого пользователя)%2$s

en: Extra Roles %1$s(from primary role or %2$sgroup membership%3$s)%4$s
ru_RU: Дополнительные роли %1$s(из основной роли или %2$sgroup membership%3$s)%4$s

en: Extra Roles %1$s(from primary role or group membership)%2$s
ru_RU: Дополнительные роли %1$s(из основной роли или членства в группе)%2$s

en: Extra Roles assignment available for {All} and {Anonymous} metagroups
ru_RU: Доступно назначение дополнительных ролей для метагрупп {All} и {Anonymous}

en: Extra Roles cause "_posts" capabilities in the Pattern Role (Author, Editor, etc.) to be assigned for the selected post type. Enable this setting to also include all other capabilities in the Pattern Role.
ru_RU: Дополнительные роли вызывают назначение возможностей "_posts" в шаблонной роли (Автор, Редактор и т.д.) для выбранного типа записи. Включите эту настройку, чтобы также включить все другие возможности в шаблонной роли.

en: Extra Roles on User Profile
ru_RU: Дополнительные роли в профиле пользователя

en: Feature Moved
ru_RU: Функция перемещена

en: Featured Image:
ru_RU: Изображение на главной:

en: Features
ru_RU: Функции

en: Feed Replacement Text (use %permalink% for post URL)
ru_RU: Текст замены ленты (используйте %permalink% для URL поста)

en: Feed Replacement Text:
ru_RU: Текст замены ленты:

en: Fewest Users
ru_RU: Меньше всего пользователей

en: Fields
ru_RU: Поля

en: File Access
ru_RU: Доступ к файлам

en: File Access key with on-demand regeneration
ru_RU: Ключ доступа к файлам с регенерацией по запросу

en: Filter Menu Items
ru_RU: Пункты Меню Фильтра

en: Filter priority for 'get_pages' filter (default: 1)
ru_RU: Приоритет для фильтра "get_pages" (по умолчанию: 1)

en: Filter search results based on View Permissions for secure content discovery.
ru_RU: Фильтруйте результаты поиска на основе разрешений просмотра для безопасного обнаружения контента.

en: Filters direct file access, based on user's access to post(s) which the file is attached to. No additional configuration required. Creates/modifies .htaccess file in uploads folder (and in main folder for multisite).
ru_RU: Фильтрует прямой доступ к файлам на основе доступа пользователя к записям, к которым прикреплен файл. Дополнительная настройка не требуется. Создает/модифицирует файл .htaccess в папке загрузок (и в основной папке для multisite).

en: Find Users by %s
ru_RU: Поиск пользователей по %s

en: First Name
ru_RU: Имя

en: Font Size (px):
ru_RU: Размер шрифта (px):

en: For Statuses
ru_RU: Для Статусов

en: For Teaser compatibility, prevent the pp_permissions argument from being appended to redirects
ru_RU: Для совместимости с тизером предотвратите добавление аргумента pp_permissions к перенаправлениям

en: For Teaser compatibility, specify a redirect argument to use instead of redirect_to
ru_RU: Для совместимости с тизером укажите аргумент перенаправления, который использовать вместо redirect_to

en: For Teaser compatibility, specify an additional redirect argument other than redirect_to
ru_RU: Для совместимости с тизером укажите дополнительный аргумент перенаправления, отличный от redirect_to

en: For additional fields, define constant PP_USER_SEARCH_META_FIELDS
ru_RU: Для дополнительных полей определите постоянные PP_USER_SEARCH_META_FIELDS

en: For legacy Nav Menus, hide empty nav menu div
ru_RU: Для устаревших меню навигации скрыть пустой div меню навигации

en: For non-Administrators, new Nav Menu items default to being a child of first editable item
ru_RU: Для лиц, не являющихся администраторами, новые пункты меню навигации по умолчанию являются дочерними по отношению к первому редактируемому элементу

en: For performance, change the get_pages() database query to return only a subset of fields, excluding post_content
ru_RU: Для повышения производительности измените запрос базы данных get_pages(), чтобы возвращать только подмножество полей, исключая post_content

en: For specialized Media Library permissions, enable the Editing Permissions feature.
ru_RU: Для специализированных разрешений библиотеки медиа активируйте функцию разрешений на редактирование.

en: Force detection of WP user roles which are appended dynamically but not stored to the WP database.
ru_RU: Принудительное обнаружение ролей пользователей WP, которые добавляются динамически, но не сохраняются в базе данных WP.

en: Forum access controls
ru_RU: Контроль доступа к форуму

en: Forum-specific permissions
ru_RU: Специфические разрешения для форумов

en: Forum-specific permissions for bbPress with detailed control over forum access and participation.
ru_RU: Специфические разрешения для форума bbPress с детальным контролем доступа к форуму и участию.

en: Front End
ru_RU: внешний интерфейс

en: Front-end visibility restrictions
ru_RU: Ограничения видимости на фронтенде

en: Full Content
ru_RU: Полное содержание

en: Full editing access for all post types. Also gives the ability to edit Permissions for user roles.
ru_RU: Полный доступ к редактированию для всех типов записей. Также предоставляет возможность редактировать разрешения для пользовательских ролей.

en: Further details for your installation:
ru_RU: Более подробная информация о вашей установке:

en: General
ru_RU: Общие

en: Generate posts for user roles that you select
ru_RU: Генерировать посты для выбранных вами ролей пользователей

en: Get advanced integration features with Nginx, FTP, and more
ru_RU: Получите расширенные функции интеграции с Nginx, FTP и другими

en: Go Pro for time-limited group membership
ru_RU: Перейдите на Pro для членства в группе с ограниченным временем действия

en: Go to %s
ru_RU: Перейдите к %s

en: Group
ru_RU: Группа

en: Group Members
ru_RU: Члены Группы

en: Group Restrictions are not available because of a constant definition
ru_RU: Ограничения группы недоступны из-за определения константы

en: Group created.
ru_RU: Создана группа.

en: Group membership grants access to content of your choice
ru_RU: Членство в группе предоставляет доступ к контенту на ваш выбор

en: Group restrictions are not recommended.
ru_RU: Ограничения группы не рекомендуется.

en: Group updated.
ru_RU: Группа обновлена.

en: Group-based content permissions
ru_RU: Разрешения на контент на основе групп

en: Groups
ru_RU: Группы

en: HTML Element IDs:
ru_RU: Идентификаторы HTML-элементов:

en: HTTP status code to send when file access is blocked
ru_RU: HTTP статус-код, который отправить, когда доступ к файлу заблокирован

en: Has Extra Roles
ru_RU: Имеет дополнительные роли

en: Has Permissions
ru_RU: Имеет разрешения

en: Has Permissions Set Directly
ru_RU: Имеет разрешения, установленные напрямую

en: Has Specific Permissions
ru_RU: Имеет конкретные разрешения

en: Hidden Content Teaser
ru_RU: Тизер Скрытого Контента

en: Hide
ru_RU: Скрыть

en: Hide Featured Image when Teaser is applied
ru_RU: Скрыть изображение в заголовке, когда применяется тизер

en: Hide Groups
ru_RU: Скрыть группы

en: Hide Private Posts if user doesn't have access
ru_RU: Скрыть приватные посты, если у пользователя нет доступа

en: Hide auto-assigned Sub-%s Permissions
ru_RU: Скрыть автоматически назначенные разрешения Sub-%s

en: Hide featured image when teaser is applied
ru_RU: Скрыть изображение на главной, когда применяется тизер

en: Hide for Custom Visibility
ru_RU: Скрыть для пользовательской видимости

en: Hide links if user doesn't have access
ru_RU: Скрывать ссылки, если у пользователя нет доступа

en: Hierarchical content controls
ru_RU: Иерархические элементы управления контентом

en: If auto-assign term setting is enabled, apply it even if user does not have term assignment limitations
ru_RU: Если настройка авто-присвоения термина включена, применять ее даже если у пользователя нет ограничений на присвоение термина

en: If checked, pages blocked from the "All" or "Logged In" groups will still be listed to Administrators.
ru_RU: Если флажок установлен, страницы, заблокированные в группах "Все" или "Зарегистрированные", по-прежнему будут отображаться администраторам.

en: If disabled, manually "blocked" posts can be unblocked by specific Category / Term Permissions.
ru_RU: Если этот параметр отключен, "заблокированные" вручную записи могут быть разблокированы с помощью определенных разрешений категории / термина.

en: If enabled, corresponding Media edit and delete capabilities must be added to existing roles.
ru_RU: Если включено, соответствующие возможности редактирования и удаления медиа должны быть добавлены к существующим ролям.

en: If enabled, users cannot create new tags for a post unless they have the edit_tags capability. You can manage this with Capabilities > Capabilities > Taxonomies for any role.
ru_RU: Если включено, пользователи не могут создавать новые теги для поста, если у них нет возможности edit_tags. Вы можете управлять этим через Возможности > Возможности > Таксономии для любой роли.

en: If enabled, users cannot create new tags for a post unless they have the edit_tags capability. You can manage this with a WordPress role editor like PublishPress Capabilities.
ru_RU: Если включено, пользователи не могут создавать новые теги для поста, если у них нет возможности edit_tags. Вы можете управлять этим с помощью редактора ролей WordPress, например, PublishPress Capabilities.

en: If group editing is allowed, can also modify group membership.
ru_RU: Если разрешено редактирование группы, также можно изменить состав группы.

en: If one of the default roles is deleted from the WP database, it will remain available as a pattern role with default WP capabilities (but can be disabled here).
ru_RU: Если одна из ролей по умолчанию удалена из базы данных WP, она останется доступной в качестве роли шаблона с возможностями WP по умолчанию (но может быть отключена здесь).

en: If propagating permissions are assigned to a page branch, overwrite any explicitly assigned permissions in sub-pages
ru_RU: Если ветви страницы назначены разрешения на распространение, замените все явно назначенные разрешения на подстраницах

en: If some pages have been suppressed from get_pages() results, change child pages' corresponding post_parent values to a visible ancestor
ru_RU: Если некоторые страницы были удалены из результатов get_pages(), измените соответствующие значения post_parent дочерних страниц на видимый предок

en: If some terms have been suppressed from get_terms() results, change child terms' corresponding parent values to a visible ancestor
ru_RU: Если некоторые термины были удалены из результатов get_terms(), измените соответствующие родительские значения дочерних терминов на видимого предка

en: If the user is blocked from reading posts in a category, also block access to category archive page.
ru_RU: Если пользователю запрещен доступ к чтению записей в категории, также заблокируйте доступ к архиву категории.

en: If this setting is disabled, you can enable a role by giving it capabilities: list_others_posts, list_others_published_pages, etc.
ru_RU: Если эта настройка отключена, вы можете включить роль, предоставив ей возможности: list_others_posts, list_others_published_pages и т.д.

en: If user cannot generally save pages to top level but a page they are editing is already there, allow it to stay at top level even if not yet published
ru_RU: Если пользователь обычно не может сохранять страницы на верхнем уровне, но страница, которую он редактирует, уже там, позвольте ей оставаться на верхнем уровне, даже если она еще не опубликована

en: If user has Nav Menu management capabilities but can't 'edit_theme_options', strip link out of wp-admin Appearance Menu instead of linking it to nav-menus
ru_RU: Если у пользователя есть возможности управления навигационным меню, но он нет возможности "edit_theme_options", удалите ссылку из меню внешнего вида wp-администратора вместо того, чтобы связывать ее с навигационными меню

en: If you like %s, please leave us a %s rating. Thank you!
ru_RU: Если вам нравится %s, пожалуйста, оставьте нам оценку %s. Спасибо!

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
ru_RU: Если вам нужна помощь или у вас есть запрос на новую функцию, сообщите нам.

en: Inactive
ru_RU: Неактивный

en: Include scheduled posts in the posts query if user can edit them
ru_RU: Включите запланированные записи в запрос "Публикации", если пользователь может их редактировать

en: Insert a login form by using %s[login_form]%s shortcode.
ru_RU: Вставьте форму входа, используя шорткод %s[login_form]%s.

en: Installation History
ru_RU: История установки

en: Integration Active
ru_RU: Интеграция активна

en: Integration with ACF, bbPress, BuddyPress, Relevanssi, WPML and other plugins; enhanced Multisite support.
ru_RU: Интеграция с ACF, bbPress, BuddyPress, Relevanssi, WPML и другими плагинами; улучшенная поддержка Multisite.

en: Integration with permission groups
ru_RU: Интеграция с группами разрешений

en: Integrations
ru_RU: Интеграции

en: Invalid group ID.
ru_RU: Неверный идентификатор группы.

en: Invalid user ID.
ru_RU: Неверный идентификатор пользователя.

en: Knowledge Base
ru_RU: База знаний

en: Language-specific content access
ru_RU: Доступ к контенту на основе языка

en: Last Name
ru_RU: фамилия

en: Learn More
ru_RU: Узнать больше

en: Leave Media Library with normal access criteria based on user's role capabilities
ru_RU: Оставьте медиатеку с обычными критериями доступа, основанными на возможностях роли пользователя

en: Leave terms with no readable posts on WP Navigation Menus
ru_RU: Оставьте термины без читаемых записей в меню навигации WP

en: Leave unreadable posts on WP Navigation Menus
ru_RU: Оставляйте нечитаемые записи в меню навигации WP

en: Left
ru_RU: Слева

en: Legacy
ru_RU: Наследие

en: Legacy compatibility: front end term filters are not applied on some sites.
ru_RU: Совместимость с устаревшими версиями: фильтры терминов на фронтенде не применяются на некоторых сайтах.

en: License
ru_RU: Лицензия

en: Limit access based on post authorship and group membership for more granular permissions control.
ru_RU: Ограничьте доступ на основе авторства постов и членства в группах для более детального контроля разрешений.

en: Limit attachment access by post permissions
ru_RU: Ограничить доступ к вложениям по разрешениям на публикацию

en: Limit front-end category / term filtering
ru_RU: Ограничить фильтрацию по категориям/терминам на интерфейсе

en: Limit to
ru_RU: Ограничить до

en: Limit to:
ru_RU: Ограничить:

en: Limited Editing Elements
ru_RU: Ограниченное Редактирование Элементов

en: Limited Editing Elements feature has moved to <a href="%s">Capabilities > Editor Features</a>.
ru_RU: Функция Ограниченные элементы редактирования была перемещена в <a href="%s">Возможности > Функции редактора</a>.

en: Limited Editing Elements feature requires <a href="%s" target="_blank">PublishPress Capabilities</a> plugin.
ru_RU: Функция Ограниченные элементы редактирования требует плагин <a href="%s" target="_blank">PublishPress Capabilities</a>.

en: Limited User Editors can assign their own role
ru_RU: Редакторы с ограниченным доступом могут назначать свои собственные роли

en: List Files
ru_RU: Список файлов

en: List and Single view
ru_RU: Список и одиночный вид

en: List other user's uneditable posts
ru_RU: Список нередактируемых сообщений других пользователей

en: List other users' files if attached to a editable post
ru_RU: Список файлов других пользователей, если прикреплен к редактируемой записи

en: List other users' files if attached to a viewable post
ru_RU: Список файлов других пользователей, если прикреплен к просматриваемой записи

en: List other users' unattached files by default
ru_RU: По умолчанию список файлов других пользователей без прикрепления

en: Listed permissions are those assigned for the "%1$s" type. You can also %2$sdefine universal %3$s permissions which apply to all related post types%4$s.
ru_RU: Перечисленные разрешения являются разрешениями, назначенными для типа "%1$s". Вы также можете %2$s определить универсальные разрешения %3$s, которые применяются ко всем связанным типам записей%4$s.

en: Live Preview
ru_RU: Живой предварительный просмотр

en: Lock custom menu items
ru_RU: Блокировка пользовательских пунктов меню

en: Logged In
ru_RU: Вошел В Систему

en: Logged In Users
ru_RU: Вошедшие в систему пользователи

en: Logged in Users:
ru_RU: Вошедшие пользователи:

en: Login Notice Message
ru_RU: Сообщение уведомления о входе

en: Login State
ru_RU: Состояние входа в систему

en: Make Unattached Files Private
ru_RU: Сделать несопоставленные файлы приватными

en: Make search function on the post selection metabox look at post content
ru_RU: Сделайте функцию поиска в метабоксе выбора записей, чтобы просмотреть содержимое записи

en: Make search function on the post selection metabox look at post excerpt
ru_RU: Сделайте функцию поиска в метабоксе выбора поста посмотрите выдержку из поста

en: Make unattached files private
ru_RU: Сделать не прикрепленные файлы приватными

en: Manage PublishPress Permissions plugin settings.
ru_RU: Управлять настройками плагина PublishPress Permissions.

en: Manage members in Custom Groups.
ru_RU: Управлять участниками в пользовательских группах.

en: Manage other user's Permissions. Also grants capabilities for all post types and statuses.
ru_RU: Управляйте разрешениями других пользователей. Также предоставляет возможности для всех типов и статусов постов.

en: Management
ru_RU: Управление

en: Max
ru_RU: Макс

en: Max number of hierarchical posts / terms to display at one time (per page)
ru_RU: Максимальное количество иерархических записей / терминов для одновременного отображения (на странице)

en: Max number of non-hierarchical posts / terms to display at one time (per page)
ru_RU: Максимальное количество неиерархических записей / терминов для одновременного отображения (на странице)

en: Max number of specific permissions to insert in a single database query (default 1000)
ru_RU: Максимальное количество определенных разрешений для вставки в один запрос базы данных (по умолчанию 1000)

en: Media File Protection
ru_RU: Защита файлов медиа

en: Media Library
ru_RU: Медиафайлы

en: Member since:
ru_RU: Участник с:

en: Membership
ru_RU: Членство

en: Membership Notifications
ru_RU: Уведомления о членстве

en: Message for Blocked Users
ru_RU: Сообщение для заблокированных пользователей

en: Metabox disabled
ru_RU: Метабокс отключен

en: Metabox enabled
ru_RU: Метабокс включен

en: Mirror to %s
ru_RU: Зеркальное отображение в %s

en: Mirror to %s %s
ru_RU: Зеркальное отображение в %s %s

en: Miscellaneous
ru_RU: Смешанный

en: Modify permissions for these Post Types:
ru_RU: Измените разрешения для этих типов записей:

en: Modify permissions for these Taxonomies:
ru_RU: Измените разрешения для этих таксономий:

en: Modify viewing or editing access
ru_RU: Изменить доступ к просмотру или редактированию

en: Most Users
ru_RU: Больше всего пользователей

en: Multilang
ru_RU: Мультиязычный

en: Multilingual
ru_RU: Многоязычный

en: Multilingual permission management
ru_RU: Многоязычное управление разрешениями

en: Multilingual support with permission synchronization across content translations.
ru_RU: Поддержка многоязычности с синхронизацией разрешений по переводу контента.

en: Name
ru_RU: Имя

en: Name (A-Z)
ru_RU: Имя (А-Я)

en: Name (Z-A)
ru_RU: Имя (Я-А)

en: Name:
ru_RU: Имя:

en: Nav Menu (Block)
ru_RU: Меню навигации (Блок)

en: Nav Menu (Legacy)
ru_RU: Меню навигации (устаревшее)

en: Nav Menu Editing
ru_RU: Редактирование меню навигации

en: Nav Menus (Block)
ru_RU: Меню навигации (Блок)

en: Nav Menus (Legacy)
ru_RU: Меню навигации (устаревшие)

en: Navigation Menus:
ru_RU: Навигационные меню:

en: Need Permissions Support?
ru_RU: Нужна поддержка разрешений?

en: Nested Pages
ru_RU: Вложенные страницы

en: Network-Wide Settings
ru_RU: Настройки в Масштабах Всей Сети

en: Never modify the parent value in the get_terms() result set, even if some terms have been suppressed
ru_RU: Никогда не изменяйте родительское значение в результирующем наборе get_terms(), даже если некоторые термины были подавлены

en: Never modify the post_parent value in the get_pages() result set, even if some pages have been suppressed
ru_RU: Никогда не изменяйте значение post_parent в результирующем наборе get_pages(), даже если некоторые страницы были заблокированы

en: New Revision
ru_RU: Новая редакция

en: New group created.
ru_RU: Создана новая группа.

en: Nginx integration support
ru_RU: Поддержка интеграции с Nginx

en: Nickname
ru_RU: Ник

en: No Action selected!
ru_RU: Действие не выбрано!

en: No Custom Group
ru_RU: Нет пользовательской группы

en: No Qualification selected!
ru_RU: Уточнение не выбрано!

en: No Teaser
ru_RU: Нет тизера

en: No items selected!
ru_RU: Не выбраны элементы!

en: No matching groups were found.
ru_RU: Подходящих групп не было найдено.

en: No matching roles were found.
ru_RU: Подходящих ролей найдено не было.

en: No redirect
ru_RU: Нет перенаправления

en: No results found.
ru_RU: Результатов не найдено.

en: No role exceptions set
ru_RU: Нет исключений для ролей

en: No specific user permissions. Use the search box to add users.
ru_RU: Нет конкретных разрешений для пользователя. Используйте поле поиска для добавления пользователей.

en: No statuses selected!
ru_RU: Статусы не выбраны!

en: No teaser will be applied
ru_RU: Тизер не будет применен

en: No user/group specified.
ru_RU: Пользователь/группа не указаны.

en: No users selected
ru_RU: Пользователи не выбраны

en: Non-Administrators can set Editing Permissions for their editable posts
ru_RU: Пользователи, не являющиеся администраторами, могут устанавливать разрешения на редактирование для своих редактируемых записей

en: Non-Administrators can set Reading Permissions for their editable posts
ru_RU: Пользователи, не являющиеся администраторами, могут устанавливать разрешения на чтение для своих редактируемых записей

en: None. All %ss will be hidden by default.
ru_RU: Нет. Все %ss будут скрыты по умолчанию.

en: Not Logged In
ru_RU: Не Вошедшие В Систему

en: Not Logged In Users
ru_RU: Пользователи, не вошедшие в систему

en: Not Logged In:
ru_RU: Не вошел в систему:

en: Note:
ru_RU: Примечание:

en: Note: BuddyPress Groups and other externally defined groups are not listed here, even if they modify permissions
ru_RU: Примечание: группы BuddyPress и другие группы, определенные внешне, здесь не перечислены, даже если они изменяют разрешения

en: Note: Groups and Roles are always displayed on the Edit User screen.
ru_RU: Примечание: Группы и Роли всегда отображаются на экране редактирования пользователя.

en: Note: Groups are a more flexible alternative to user roles. You can create groups of users and give or deny them access to areas of your site.
ru_RU: Примечание: Группы - это более гибкая альтернатива ролям пользователей. Вы можете создавать группы пользователей и предоставлять или отказывать им в доступе к областям вашего сайта.

en: Notes
ru_RU: Примечания

en: Notes regarding Pattern Roles
ru_RU: Примечания, касающиеся ролей шаблонов

en: On Users listing, Permission groups in custom column are list filter links instead of group edit links
ru_RU: В списке пользователей группы разрешений в настраиваемом столбце представляют собой ссылки фильтра списка, а не ссылки редактирования группы.

en: On the Pages screen, satisfy a missing edit_private_pages capability by listing uneditable private pages.
ru_RU: На экране Страницы удовлетворите отсутствующую возможность edit_private_pages, перечислив недоступные для редактирования приватные страницы.

en: On the Posts screen, satisfy a missing edit_others_posts capability by listing other user's uneditable posts.
ru_RU: На экране "Записи" удовлетворите отсутствующую возможность edit_others_posts, перечислив не редактируемые записи других пользователей

en: On the Posts screen, satisfy a missing edit_posts capability by listing uneditable drafts.
ru_RU: На экране "Записи" удовлетворите отсутствующую возможность edit_posts, указав нередактируемые черновики

en: On the site front end, display teaser text for unreadable posts instead of hiding them.
ru_RU: На фронтенде сайта отображайте текст-тизер для нечитаемых записей вместо того, чтобы скрывать их.

en: On the site front end, replace non-readable content with placeholder text. Can be enabled for any post type. Custom filters are provided but no programming is required for basic usage.
ru_RU: На фронтенде сайта заменяйте нечитаемый контент текстом-заглушкой. Может быть включен для любого типа записи. Предоставляются пользовательские фильтры, но программирование не требуется для базового использования.

en: Only one group is selectable on Add User screen
ru_RU: На экране Добавить пользователя можно выбрать только одну группу

en: Only one group is selectable on Edit User screen
ru_RU: На экране Редактировать пользователя можно выбрать только одну группу

en: Operation
ru_RU: Операция

en: Optimize your site with advanced privacy and performance controls
ru_RU: Оптимизируйте свой сайт с помощью расширенных средств контроля конфиденциальности и производительности

en: Options
ru_RU: Опции

en: Order Page Parent dropdown by Title
ru_RU: Раскрывающийся список Родительской страницы заказа по названию

en: Other plugins (or deactivation of PublishPress Permissions) can prevent sub-page permissions from being properly applied when a new sub-page is created.
ru_RU: Другие плагины (или деактивация разрешений PublishPress) могут помешать правильному применению разрешений для подпунктов при создании новой подпункта.

en: Other users will be unable to publish new top-level pages (Parent = "Main Page"), or move a published page from "Main Page" to a different Parent.
ru_RU: Другие пользователи не смогут публиковать новые страницы верхнего уровня (Родитель = "Главная страница"), или перемещать опубликованную страницу с "Главной страницы" на другого Родителя.

en: PHP Version: %s
ru_RU: Версия PHP: %s

en: Padding (px):
ru_RU: Отступ (px):

en: Page Approved
ru_RU: Страница Утверждена

en: Page Authors, Editors and Administrators
ru_RU: Авторами страниц, Редакторами и Администраторами

en: Page Editors and Administrators
ru_RU: Редакторами и администраторами страниц

en: Page Parent selection for editable pages only
ru_RU: Выбор родительской страницы только для редактируемых страниц

en: Page Structure
ru_RU: Структура страницы

en: Pages and custom post types are available in %sPRO%s
ru_RU: Страницы и пользовательские типы постов доступны в %sPRO%s

en: Pages can be set or removed from Top Level by:
ru_RU: Страницы могут быть установлены или удалены из верхнего уровня следующими способами:

en: Pattern ID:
ru_RU: Идентификатор шаблона:

en: Pattern Role
ru_RU: Шаблон роли

en: Pattern Roles convert 'post' capabilities to the corresponding type-specific capability.  In a normal WP installation, this is the easiest solution.
ru_RU: Шаблон ролей преобразуют возможности "записи" в соответствующие возможности для конкретного типа. При обычной установке WP это самое простое решение.

en: Performance: Don't filter category / tag counts
ru_RU: Производительность: Не фильтруйте количество категорий / тегов

en: Permission Group
ru_RU: Группа разрешений

en: Permission Groups
ru_RU: Группы разрешений

en: Permission Groups on User Profile
ru_RU: Группы разрешений в Профиле пользователя

en: Permission already selected!
ru_RU: Разрешение уже выбрано!

en: Permission synchronization across translations
ru_RU: Синхронизация разрешений между переводами

en: Permission-aware XML sitemaps
ru_RU: XML-карты сайта с учетом разрешений

en: Permission-aware indexing
ru_RU: Индексация с учетом разрешений

en: Permission-aware nested view
ru_RU: Вид с учетом разрешений во вложенных страницах

en: Permission-aware search results
ru_RU: Результаты поиска с учетом разрешений

en: Permission-aware tree view
ru_RU: Дерево с учетом разрешений

en: Permissions
ru_RU: Разрешения

en: Permissions & Access
ru_RU: Разрешения & Доступ

en: Permissions Capabilities
ru_RU: Возможности разрешений

en: Permissions Documentation
ru_RU: Документация по разрешениям

en: Permissions Pro was previously active. You are now running the free version, with fewer features.
ru_RU: Разрешения Pro ранее были активны. Теперь вы используете бесплатную версию с меньшим количеством функций.

en: Permissions Settings
ru_RU: Настройки разрешений

en: Permissions converted. Reload form to view newly saved permissions.
ru_RU: Разрешения преобразованы. Перезагрузите форму, чтобы просмотреть вновь сохраненные разрешения.

en: Permissions mirrored. Reload form to view newly saved permissions.
ru_RU: Разрешения зеркально отражены. Перезагрузите форму, чтобы просмотреть вновь сохраненные разрешения.

en: Permissions screen disabled
ru_RU: Экран разрешений отключен

en: Permissions screen enabled
ru_RU: Экран разрешений включен

en: Permissions setting 'Pages can be set or removed from Top Level by' applies to 'page' type only
ru_RU: Настройка разрешений "Страницы могут быть установлены или удалены с верхнего уровня" применяется только к типу "страница"

en: Permissions to enable access are not available because of a constant definition
ru_RU: Разрешения для включения доступа недоступны из-за определения константы

en: Permissions&hellip;
ru_RU: Разрешения&hellip;

en: Permissions: %1$s %2$s in this %3$s
ru_RU: Разрешения: %1$s %2$s в этом %3$s

en: Permissions: %1$s all content in this %2$s for All Post Types
ru_RU: Разрешения: %1$s весь контент в этом %2$s для всех типов записей

en: Permissions: %1$s in %2$s
ru_RU: Разрешения: %1$s в %2$s

en: Permissions: %1$s this %2$s
ru_RU: Разрешения: %1$s это %2$s

en: Permissions: %1$s this %2$s for All Post Types
ru_RU: Разрешения: %1$s этот %2$s для всех типов записей

en: Permissions: %s
ru_RU: Разрешения: %s

en: Permissions: %s this %s
ru_RU: Разрешения: %s это %s

en: Permissions: Assign Terms to this %s
ru_RU: Разрешения: Назначить термины этому %s

en: Permissions: Assign this %2$s for All Post Types
ru_RU: Разрешения: Назначьте это %2$s для всех типов записей

en: Permissions: Assign this %2$s to %3$s
ru_RU: Разрешения: Назначьте этот %2$s %3$s

en: Permissions: Select this %1$s as Parent for All Post Types
ru_RU: Разрешения: выберите этот %1$s как родительский для всех типов записей

en: Permissions: Select this %s as Parent
ru_RU: Разрешения: Выберите этот %s в качестве родителя

en: Please enter a group name.
ru_RU: Пожалуйста, введите имя группы.

en: Please select a bulk action first.
ru_RU: Пожалуйста, сначала выберите массовое действие.

en: Please select at least one item.
ru_RU: Пожалуйста, выберите хотя бы один элемент.

en: Please upgrade PublishPress Authors to version 3.8.0 or later for Permissions integration.
ru_RU: Пожалуйста, обновите PublishPress Authors до версии 3.8.0 или более поздней для интеграции разрешений.

en: Post Approved
ru_RU: Запись согласована

en: Post Capabilities
ru_RU: Возможности записей

en: Post Meta fields to copy when using 'Add Author Page' dropdown on Users screen
ru_RU: Опубликуйте мета-поля для копирования при использовании раскрывающегося списка "Добавить страницу автора" на экране пользователей

en: Post Statuses for Editorial Workflow
ru_RU: Статусы сообщений для редакционного рабочего процесса

en: Post Type
ru_RU: Тип записи

en: Post Types
ru_RU: Типы постов

en: Post Visibility Statuses
ru_RU: Статусы видимости сообщений

en: Post-specific Permissions take priority
ru_RU: Разрешения, определенные после публикации, имеют приоритет

en: Post-specific and category-specific permissions for creation and editing.
ru_RU: Разрешения на создание и редактирование для конкретных записей и категорий.

en: Posts / Pages Listing
ru_RU: Список сообщений/страниц

en: Posts Teaser
ru_RU: Тизер сообщений

en: Prevent creation or editing of custom items for non-Administrators who lack edit_theme_options capability.
ru_RU: Запретить создание или редактирование пользовательских элементов для лиц, не являющихся администраторами, у которых нет возможности edit_theme_options.

en: Prevent editing files if attached to a non-editable post
ru_RU: Запретить редактирование файлов, если они прикреплены к не редактируемому посту

en: Prevent non-Administrators from adding new Nav Menu items to top level (add below existing editable items instead)
ru_RU: Запретить пользователям, не являющимся администраторами, добавлять новые пункты меню навигации на верхний уровень (вместо этого добавьте ниже существующие редактируемые элементы)

en: Prevent non-Administrators with user editing permissions from editing a higher-level user or assigning a role higher than their own.
ru_RU: Не разрешайте лицам, не являющимся администраторами, с разрешениями на редактирование пользователей, редактировать пользователей более высокого уровня или назначать роли, превышающие их собственные.

en: Primary Role:
ru_RU: Основная роль:

en: Privacy & Performance
ru_RU: Конфиденциальность и производительность

en: Private Posts:
ru_RU: Частные записи:

en: Pro
ru_RU: Профессиональный

en: Pro Feature
ru_RU: Профессиональная функция

en: Process externally uploaded files
ru_RU: Обрабатывать внешне загруженные файлы

en: Produce posts for users when they register
ru_RU: Создавайте посты для пользователей при их регистрации

en: Product category controls
ru_RU: Контроль категорий продуктов

en: Product permissions
ru_RU: Разрешения на продукты

en: Promo file not found.
ru_RU: Файл промо не найден.

en: PublishPress Permissions Version: %1$s %2$s
ru_RU: Версия разрешений на публикацию: %1$s %2$s

en: PublishPress Permissions allows you to enable or deny access to posts, pages, categories, tags and more.
ru_RU: PublishPress Permissions позволяет вам включать или отключать доступ к записям, страницам, категориям, тегам и многому другому.

en: PublishPress Permissions needs directions. Please go to %1$sPermissions > Settings%2$s and indicate which Post Types and Taxonomies should be filtered.
ru_RU: Разрешения на публикацию требуют указаний. Пожалуйста, перейдите в раздел %1$s Разрешения > Настройки %2$s и укажите, какие типы записей и таксономии следует фильтровать.

en: PublishPress Permissions will not apply any Extra Roles or Permissions to limit or expand viewing or editing access.
ru_RU: Разрешения PublishPress не будут применять дополнительные роли или разрешения для ограничения или расширения доступа к просмотру или редактированию.

en: PublishPress Statuses
ru_RU: Статусы PublishPress

en: Publishing
ru_RU: Публикация

en: Purchase
ru_RU: Купить

en: Qualification
ru_RU: Уточнение

en: Quick edit integration
ru_RU: Интеграция быстрого редактирования

en: Read More
ru_RU: Читать далее

en: Read More Notice
ru_RU: Уведомление о чтении далее

en: Read More links, excerpts, and redirects are available in %sPRO%s
ru_RU: Ссылки «Читать далее», отрывки и перенаправления доступны в %sPRO%s

en: Ready to automatically generate posts for your users?
ru_RU: Готовы автоматически генерировать посты для ваших пользователей?

en: Ready to enhance your membership features?
ru_RU: Готовы улучшить функции вашего членства?

en: Ready to secure your files?
ru_RU: Готовы обезопасить свои файлы?

en: Redirect
ru_RU: Перенаправление

en: Redirect Settings
ru_RU: Настройки перенаправления

en: Redirect functionality is available in PRO
ru_RU: Функциональность перенаправления доступна в PRO

en: Redirect to WordPress login
ru_RU: Перенаправить на страницу входа WordPress

en: Redirect to a custom post
ru_RU: Перенаправить на пользовательский пост

en: Redirect to another post
ru_RU: Перенаправить на другой пост

en: Redirect users to another page when they try to access restricted content
ru_RU: Перенаправить пользователей на другую страницу, когда они пытаются получить доступ к ограниченному содержимому

en: Redirection
ru_RU: Перенаправление

en: Reduce overhead of pages query (in get_pages() and wp-admin) by defaulting fields to a set list that does not include post_content
ru_RU: Уменьшите нагрузку на запросы страниц (в get_pages() и wp-admin), указав поля по умолчанию в списке наборов, который не включает post_content

en: Reduce overhead of wp-admin Media query by defaulting fields to a set list that does not include post_content
ru_RU: Уменьшите нагрузку на медиа-запрос wp-admin, указав поля по умолчанию в списке наборов, который не включает post_content

en: Reduce overhead of wp-admin posts query by defaulting fields to a set list that does not include post_content
ru_RU: Уменьшите нагрузку на запрос записей wp-admin, указав поля по умолчанию в списке наборов, который не включает post_content

en: Reduce overhead of wp-admin query for specified custom post type by defaulting fields to a set list that does not include post_content
ru_RU: Уменьшите нагрузку на запрос wp-admin для указанного пользовательского типа записи, указав поля по умолчанию в списке наборов, который не включает post_content

en: Regardless of this setting, the pp_set_edit_permissions capability is also required.
ru_RU: Несмотря на эту настройку, также требуется возможность pp_set_edit_permissions.

en: Regardless of this setting, the pp_set_view_permissions capability is also required.
ru_RU: Несмотря на эту настройку, также требуется возможность pp_set_view_permissions.

en: Regulate access to Category archive pages
ru_RU: Регулировать доступ к страницам архивов категорий

en: Reload form for further changes to this permission
ru_RU: Перезагрузите форму для дальнейших изменений в этом разрешении

en: Reload form for further changes to this role
ru_RU: Перезагрузите форму для дальнейших изменений этой роли

en: Remove
ru_RU: Удалить

en: Remove Selected
ru_RU: Удалить выбранные

en: Remove custom permissions for user
ru_RU: Удалить пользовательские разрешения для пользователя

en: Remove selected users from Permission Group
ru_RU: Удаление выбранных пользователей из группы разрешений

en: Remove the "Private:" and "Protected" prefix from Post, Page titles.
ru_RU: Удалите префиксы "Частный:" и "Защищенный" из заголовков постов и страниц.

en: Remove the custom permisisons for "%s"?
ru_RU: Удалить пользовательские разрешения для "%s"?

en: Remove unreadable Menu Items. If menu rendering problems occur with a third party plugin, disable this setting.
ru_RU: Удалите нечитаемые пункты Меню. Если проблемы с отображением меню возникают при использовании плагина стороннего производителя, отключите этот параметр.

en: Replace Post Content With:
ru_RU: Заменить содержимое поста на:

en: Replace the post content entirely with custom content for users who don't have access.
ru_RU: Полностью замените содержимое поста на пользовательское содержимое для пользователей, у которых нет доступа.

en: Request
ru_RU: Запрос

en: Request Support
ru_RU: Запросить поддержку

en: Restrict access by blocking specified items unless an "Enabled" exception is also stored.
ru_RU: Ограничьте доступ, блокируя указанные элементы, если также не хранится исключение "Включено".

en: Restrict access by limiting role capabilities to apply only for specified items. Users still need capabilities in their main role or extra roles.
ru_RU: Ограничьте доступ, ограничив возможности ролей так, чтобы они применялись только к указанным элементам. Пользователи все равно должны иметь возможности в своей главной роли или дополнительных ролях.

en: Restrict direct file requests based on user's access to the page a file is attached to.
ru_RU: Ограничьте прямые запросы к файлам в зависимости от доступа пользователя к странице, к которой прикреплен файл.

en: Return to Menu Editor
ru_RU: Вернуться в редактор меню

en: Revert to Defaults
ru_RU: Возврат к значениям по умолчанию

en: Review the selection below, and then click <strong>Save Permissions</strong>.
ru_RU: Просмотрите выбор ниже, а затем нажмите <strong>Сохранить разрешения</strong>.

en: Review the selection below, and then click <strong>Save Roles</strong>.
ru_RU: Проверьте выбор ниже, а затем нажмите <strong>Сохранить роли</strong>.

en: Revise
ru_RU: Проверить

en: Revision
ru_RU: Редактирование

en: Revisor
ru_RU: Редактор

en: Revisors
ru_RU: Редакторы

en: Right
ru_RU: Справа

en: Role
ru_RU: Роль

en: Role Capabilities
ru_RU: Возможности ролей

en: Role Integration
ru_RU: Интеграция ролей

en: Role Usage
ru_RU: Использование ролей

en: Role Usage edited.
ru_RU: Изменено использование ролей.

en: Role Usage updated.
ru_RU: Обновлено использование ролей.

en: Role Usage: %s
ru_RU: Использование роли: %s

en: Role already selected!
ru_RU: Роль уже выбрана!

en: Role capabilities defined for other post types (i.e. 'edit_others_pages', 'edit_things') are ignored unless Role Usage is set to Direct Assignment.
ru_RU: Возможности ролей, определенные для других типов постов (т.е. 'edit_others_pages', 'edit_things'), игнорируются, если Использование ролей установлено на Прямое назначение.

en: Role-Based Synchronization
ru_RU: Синхронизация на основе ролей

en: Roles
ru_RU: Роли

en: Roles %1$s
ru_RU: Роли %1$s

en: Roles & Groups
ru_RU: Роли & Группы

en: Roles and Permissions copied.
ru_RU: Роли и разрешения скопированы.

en: Roles assigned directly to the user
ru_RU: Роли, назначенные непосредственно пользователю

en: Roles assigned to the user or one of their groups
ru_RU: Роли, назначенные пользователю или одной из его групп

en: Roles updated.
ru_RU: Роли обновлены.

en: Save Changes
ru_RU: сохранить изменения

en: Save Permissions
ru_RU: Сохранение разрешений

en: Save Roles
ru_RU: Сохранение ролей

en: Saving Permissions...
ru_RU: Сохранение разрешений...

en: Saving Roles...
ru_RU: Сохранение ролей...

en: Scheduled Change Notifications
ru_RU: Уведомления о запланированных изменениях

en: Scheduled Revision Monitors
ru_RU: Запланированный мониторинг ревизий

en: Search Custom Groups
ru_RU: Поиск Пользовательских Групп

en: Search Groups
ru_RU: Поиск групп

en: Search Results for &#8220;%s&#8221;
ru_RU: Результаты поиска для &#8220;%s&#8221;

en: Search Results include Media
ru_RU: Результаты поиска включают медиа

en: Search Results:
ru_RU: Результаты поиска:

en: Search Users
ru_RU: Поиск Пользователей

en: Search and add users...
ru_RU: Поиск и добавление пользователей...

en: Search by last name instead of display name
ru_RU: Поиск по фамилии вместо отображаемого имени

en: Search engine visibility controls
ru_RU: Управление видимостью в поисковых системах

en: Search for a group
ru_RU: Поиск группы

en: Search for a user
ru_RU: Поиск пользователя

en: Search for an author
ru_RU: Поиск автора

en: Search result filtering
ru_RU: Фильтрация результатов поиска

en: Search roles and groups...
ru_RU: Поиск ролей и групп...

en: Search roles...
ru_RU: Поиск ролей...

en: Secure content discovery
ru_RU: Безопасное обнаружение контента

en: See other user's unattached file uploads in Media Library.
ru_RU: Смотрите незакрепленные загрузки файлов других пользователей в медиатеке.

en: Select %s
ru_RU: Выбрать %s

en: Select All
ru_RU: Выбрать все

en: Select Permission Groups at User creation
ru_RU: Выберите группы разрешений при создании пользователя

en: Select Post
ru_RU: Выбрать пост

en: Select Post Type to Configure
ru_RU: Выберите тип поста для настройки

en: Select a page
ru_RU: Выберите страницу

en: Select as Parent
ru_RU: Выбрать как родительский

en: Select terms
ru_RU: Выберите условия

en: Selected %s:
ru_RU: Выбрано %s:

en: Selected users already have specified author page
ru_RU: Выбранные пользователи уже указали страницу автора

en: Selected:
ru_RU: Выбрано:

en: Set "Manage This Term" permissions for specific terms.
ru_RU: Установите разрешения "Управлять этим термином" для конкретных терминов.

en: Set "Set as Parent" Permissions for specific Categories or Terms.
ru_RU: Установите разрешения "Установить как родитель" для конкретных категорий или терминов.

en: Set "Set as Parent" Permissions for specific Posts.
ru_RU: Установите разрешения "Установить как родитель" для конкретных записей.

en: Set "Set as Parent" permissions for specific Categories or Terms.
ru_RU: Установите разрешения "Установить как родитель" для конкретных категорий или терминов.

en: Set "Set as Parent" permissions for specific Pages.
ru_RU: Установите разрешения "Установить как родитель" для конкретных страниц.

en: Set Assign Term permissions.
ru_RU: Установите разрешения на назначение терминов.

en: Set Author to current user if autoset_post_author / autoset_page_author capability is assigned
ru_RU: Установите автора на текущего пользователя, если назначены возможности autoset_post_author / autoset_page_author

en: Set Copy Permissions for specific Posts.
ru_RU: Установить разрешения копирования для конкретных постов.

en: Set Editing Permissions for specific Posts, Categories or Terms.
ru_RU: Установите разрешения на редактирование для конкретных записей, категорий или терминов.

en: Set Editing permissions for specific Posts, Categories or Terms.
ru_RU: Установите разрешения на редактирование для конкретных записей, категорий или терминов.

en: Set Permissions in Post or Term Editing Screen
ru_RU: Установите разрешения на экране редактирования поста или термина

en: Set Revision Permissions for specific Posts, Categories or Terms.
ru_RU: Установите разрешения на ревизию для конкретных записей, категорий или терминов.

en: Set Term Assignment Permissions.
ru_RU: Установите разрешения на назначение терминов.

en: Set Term Management Permissions.
ru_RU: Установите разрешения на управление терминами.

en: Set Viewing Permissions for specific Posts, Categories or Terms.
ru_RU: Установите разрешения на просмотр для конкретных записей, категорий или терминов.

en: Set Viewing permissions for specific Posts, Categories or Terms.
ru_RU: Установите разрешения на просмотр для конкретных записей, категорий или терминов.

en: Set membership expiration date
ru_RU: Установить дату истечения членства

en: Set to Blocked
ru_RU: Установить на Заблокирован

en: Set to Default
ru_RU: Установить на По умолчанию

en: Set to Enabled
ru_RU: Установить на Включен

en: Set up posts for existing users
ru_RU: Настройте посты для существующих пользователей

en: Setting
ru_RU: Настройка

en: Settings
ru_RU: Настройки

en: Settings related to content editing permissions, provided by the %s module.
ru_RU: Настройки, связанные с разрешениями на редактирование содержимого, предоставляемые модулем %s.

en: Shop manager
ru_RU: Менеджер магазина

en: Show All
ru_RU: Показать всё

en: Show Groups
ru_RU: Показать группы

en: Show a "Read More" link that requires login
ru_RU: Показать ссылку "Читать далее", которая требует входа в систему

en: Show a teaser message or login prompt for protected content. Available in PublishPress Permissions Pro.
ru_RU: Покажите тизерное сообщение или приглашение для входа в систему для защищенного контента. Доступно в разделе Разрешения на публикацию Pro.

en: Show featured image
ru_RU: Показать изображение на главной

en: Show files uploaded by other users if they are attached to a post the user is allowed to edit.
ru_RU: Показать файлы, загруженные другими пользователями, если они прикреплены к записи, которую пользователь может редактировать.

en: Show files uploaded by others users if they are attached to a post the user is allowed to view.
ru_RU: Показать файлы, загруженные другими пользователями, если они прикреплены к записи, которую пользователь может просматривать.

en: Show list of Permissions Pro features and screencasts
ru_RU: Показать список разрешений Pro функций и скринкастов

en: Show only the first
ru_RU: Показать только первые

en: Show the first X characters of the post content
ru_RU: Показать первые X символов содержимого поста

en: Show users all the files in the Media Library. Unchecking this box will hide media files that are uploaded by other users.
ru_RU: Показать пользователям все файлы в медиабиблиотеке. Снятие этого флажка скроет медиафайлы, загруженные другими пользователями.

en: Single view only
ru_RU: Только одиночный вид

en: Sitemap filtering for restricted content
ru_RU: Фильтрация карты сайта для ограниченного контента

en: Small Thumbnails Unfiltered
ru_RU: Маленькие миниатюры без фильтрации

en: Smart User Matching
ru_RU: Умное сопоставление пользователей

en: Some term-limited editing configurations require this.
ru_RU: Некоторые конфигурации редактирования с ограничением по терминам требуют этого.

en: Sort by:
ru_RU: Сортировать по:

en: Specific Permissions
ru_RU: Особые разрешения

en: Specific Permissions %1$s
ru_RU: Особые разрешения %1$s

en: Specific Permissions %1$s(for this user)%2$s
ru_RU: Конкретные разрешения %1$s(для этого пользователя)%2$s

en: Specific Permissions %1$s(from primary role or %2$sgroup membership%3$s)%4$s
ru_RU: Конкретные разрешения %1$s(из основной роли или %2$sgroup membership%3$s)%4$s

en: Specific Permissions (from primary role or group membership)
ru_RU: Особые разрешения (от основной роли или членства в группе)

en: Specific Permissions assigned directly to the user
ru_RU: Специфические разрешения, назначенные непосредственно пользователю

en: Specific Permissions assigned to the user or one of their groups
ru_RU: Специфические разрешения, назначенные пользователю или одной из их групп

en: Specific Permissions updated.
ru_RU: Обновлены Особые разрешения.

en: Specific Permissions: additions ('Enabled') are not applied, cannot be assigned
ru_RU: Особые разрешения: дополнения ("Включено") не применяются, не могут быть назначены

en: Specific Permissions: no restrictions ('Blocked') can be applied to custom-defined groups
ru_RU: Особые разрешения: никакие ограничения ("Запрещено") не могут быть применены к определенным пользователем группам

en: Specific Permissions: restrictions ('Blocked') take priority over additions ('Enabled')
ru_RU: Особые разрешения: ограничения ("Заблокировано") имеют приоритет над дополнениями ("Включено")

en: Standard Statuses
ru_RU: Стандартные статусы

en: Standard statuses
ru_RU: Стандартные статусы

en: Status
ru_RU: Статус

en: Status-based editing capabilities
ru_RU: Редактирование на основе статуса

en: Status: Private
ru_RU: Статус: личный

en: Statuses
ru_RU: Статусы

en: Stop users from editing files uploaded by other users unless they are attached to a post the user is allowed to edit.
ru_RU: Запретить пользователям редактировать файлы, загруженные другими пользователями, если они не прикреплены к записи, которую пользователь может редактировать.

en: Sub-%1$s Permissions are not separately listed.
ru_RU: Разрешения на под-%1$s не перечислены отдельно.

en: Sub-%s
ru_RU: Суб- %s

en: Sub-%s:
ru_RU: Под-%s:

en: Sub-Sections
ru_RU: Подразделы

en: Submit Changes
ru_RU: Подтвердить изменения

en: Submit Changes to
ru_RU: Подтвердить изменения

en: Submit Revision
ru_RU: Подтвердить редакции

en: Submit Revision of
ru_RU: Подтвердить редакции

en: Submitted Revision
ru_RU: Представленные изменения

en: Submitted Revision Editors
ru_RU: Представленные изменения

en: Subscribers
ru_RU: Подписчики

en: Supported Plugin Integration
ru_RU: Поддерживаемая интеграция плагина

en: Supports content-specific permissions for editing, term assignment and page parent selection. In combination with other modules, supports workflow statuses, PublishPress and PublishPress Revisions.
ru_RU: Поддерживает специфические разрешения для редактирования, назначения терминов и выбора родительской страницы. В сочетании с другими модулями поддерживает статусы рабочего процесса, PublishPress и PublishPress Revisions.

en: Supports network (multisite) installs
ru_RU: Поддерживает сетевые (мультисайтовые) установки

en: Suppress "Private: " Caption
ru_RU: Подавить заголовок "Частный: "

en: Synchronize User Posts
ru_RU: Синхронизировать записи пользователей

en: Tag creation requires Tag edit capability
ru_RU: Создание тега требует возможности редактирования тега

en: Target Post Type
ru_RU: Тип целевого поста

en: Target number of visible pages/terms, used for auto-determination of number of visible levels
ru_RU: Целевое количество видимых страниц/terms, используемых для автоматического определения количества видимых уровней

en: Taxonomies
ru_RU: Таксономии

en: Teaser
ru_RU: Тизер

en: Teaser Application:
ru_RU: Применение тизера:

en: Teaser Message
ru_RU: Сообщение тизера

en: Teaser Message Style Customization
ru_RU: Настройка стиля сообщения-тизера

en: Teaser Message Style:
ru_RU: Стиль сообщения тизера:

en: Teaser Settings
ru_RU: Настройки тизера

en: Teaser Settings for %s
ru_RU: Настройки тизеров для %s

en: Teaser Text
ru_RU: Текст тизера

en: Teaser Text Configuration
ru_RU: Конфигурация текста тизера

en: Teaser Type
ru_RU: Тип тизера

en: Teaser Type:
ru_RU: Тип тизера:

en: Teaser text
ru_RU: Текст тизера

en: Template access controls
ru_RU: Управление доступом к шаблонам

en: Template access restrictions
ru_RU: Ограничения доступа к шаблонам

en: Term
ru_RU: Срок

en: Term Management
ru_RU: Управление терминами

en: Term permission integration
ru_RU: Интеграция разрешений терминов

en: Term-based filtering
ru_RU: Фильтрация на основе терминов

en: Terms
ru_RU: Условия

en: Text Color:
ru_RU: Цвет текста:

en: The %s was saved, but you can no longer edit it.
ru_RU: %s был сохранен, но вы больше не можете его редактировать.

en: The 'posts' capabilities in a WP role determine its function as a Pattern Role for supplemental assignment to Permission Groups. When you assign the 'Author' pattern role for Pages, edit_posts and edit_published_posts become edit_pages and edit_published_pages.
ru_RU: Возможности "Записей" в роли WP определяют ее функцию в качестве роли шаблона для дополнительного назначения группам разрешений. Когда вы назначаете роль шаблона "Автор" для Страниц, edit_posts и edit_published_posts становятся edit_pages и edit_published_pages.

en: The Events Calendar
ru_RU: Календарь событий

en: The Limited Editing Elements feature has been moved to %1$sCapabilities > Editor Features > Element IDs%2$s for better organization and enhanced functionality.
ru_RU: Функция Ограниченные элементы редактирования была перемещена в %1$sВозможности > Функции редактора > Идентификаторы элементов%2$s для лучшей организации и улучшенной функциональности.

en: The Limited Editing Elements feature has been moved to the PublishPress Capabilities plugin. Please install %1$sPublishPress Capabilities%2$s to access this functionality.
ru_RU: Функция Ограниченные элементы редактирования была перемещена в плагин PublishPress Capabilities. Пожалуйста, установите %1$sPublishPress Capabilities%2$s, чтобы получить доступ к этой функциональности.

en: The following capabilities are included in supplemental %s roles:
ru_RU: В дополнительные роли %s включены следующие возможности:

en: The following settings apply to users who are able to access the Media Library. Normally this requires the upload_files or edit_files capability.
ru_RU: Следующие настройки применяются к пользователям, которые могут получить доступ к медиатеке. Обычно это требует возможности upload_files или edit_files.

en: The following settings are currently overridden by the constant PP_MEDIA_LIB_UNFILTERED (defined in wp-config.php or some other file you maintain). Media Library access will not be altered by Permissions.
ru_RU: Следующие настройки в настоящее время переопределяются константой PP_MEDIA_LIB_UNFILTERED (определенной в wp-config.php или какой-либо другой файл, который вы ведете). Доступ к медиафайлам не будет изменен разрешениями.

en: The following would change from defaults to previously stored settings:
ru_RU: Следующее изменит настройки с умолчания на ранее сохранённые:

en: The following would revert to default settings:
ru_RU: Следующее вернёт к настройкам по умолчанию:

en: The requested modification was processed, but you can no longer edit the post.
ru_RU: Запрошенное изменение было обработано, но вы больше не можете редактировать запись.

en: There are no valid groups selected for deletion.
ru_RU: Для удаления не выбраны допустимые группы.

en: These optional settings customize how PublishPress Permissions applies extra roles. Your existing WP Role Definitions can be applied in two different ways:
ru_RU: Эти дополнительные настройки настраивают то, как PublishPress Permissions применяет дополнительные роли. Ваши существующие определения ролей WP могут быть применены двумя различными способами:

en: This %s
ru_RU: Этот %s

en: This Permission is redundant due to a corresponding Limitation.
ru_RU: Это Разрешение избыточно из-за соответствующего Ограничения.

en: This Section
ru_RU: Этот раздел

en: This causes unique capabilities to be required for editing each post type.
ru_RU: Это требует уникальных возможностей для редактирования каждого типа поста.

en: This feature allows you to restrict access to Media Library files when they are accessed via WordPress. To restrict viewing of files when they are visited directly via the URL, use the "File Access" feature.
ru_RU: Эта функция позволяет ограничить доступ к файлам медиатеки, когда они открываются через WordPress. Чтобы ограничить просмотр файлов при их прямом доступе через URL, используйте функцию "Доступ к файлам".

en: This feature has been moved to PublishPress Capabilities > Editor Features > Element IDs. Please use the Capabilities plugin for better organization and enhanced functionality.
ru_RU: Эта функция была перенесена в PublishPress Capabilities > Функции редактора > Идентификаторы элементов. Пожалуйста, используйте плагин Capabilities для лучшей организации и улучшенной функциональности.

en: This feature is available in PublishPress Permissions PRO
ru_RU: Эта функция доступна в PublishPress Permissions PRO

en: This field is required.
ru_RU: Это поле обязательно для заполнения.

en: This group name is already registered. Please choose another one.
ru_RU: Это имя группы уже зарегистрировано. Пожалуйста, выберите другое.

en: This is a PRO feature
ru_RU: Это функция PRO

en: This is a custom login page
ru_RU: Это пользовательская страница входа

en: This is how the teaser message will appear on your site. Changes update in real-time.
ru_RU: Вот как будет выглядеть тизерное сообщение на вашем сайте. Изменения обновляются в реальном времени.

en: This message will be displayed in a styled notice box above the teaser content for users who are not logged in.
ru_RU: Это сообщение будет отображаться в оформленном уведомлении над содержимым тизера для пользователей, не вошедших в систему.

en: This message will be displayed in a styled notice box below the excerpt teaser content for users who are not logged in.
ru_RU: Это сообщение будет отображаться в оформленном уведомлении под содержимым тизера с выдержкой для пользователей, не вошедших в систему.

en: This message will be displayed in a styled notice box below the truncated content teaser for users who are not logged in.
ru_RU: Это сообщение будет отображаться в оформленном уведомлении под содержимым тизера с обрезанным текстом для пользователей, не вошедших в систему.

en: This user is not a member of any custom Permission Groups.
ru_RU: Этот пользователь не является членом каких-либо пользовательских групп разрешений.

en: This version of %1$s cannot work with your current %2$s version. Please upgrade it to %3$s or later.
ru_RU: Эта версия %1$s не может работать с вашей текущей версией %2$s. Пожалуйста, обновите его до %3$s или более поздней версии.

en: Time-limit access customizations by delaying or expiring Permission Group membership.
ru_RU: Настройка ограничения доступа по времени путем задержки или истечения срока действия членства в группе разрешений.

en: Time-limited Membership
ru_RU: Членство с ограниченным сроком действия

en: Title Only
ru_RU: Только заголовок

en: Title:
ru_RU: Заголовок:

en: To assign forum-specific Permissions for bbPress, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the Compatibility Pack feature.
ru_RU: Чтобы назначить разрешения, специфичные для форума для bbPress, %1$sобновите до Permissions Pro%2$s и включите функцию пакета совместимости.

en: To assign forum-specific Permissions for bbPress, activate the Compatibility Pack feature.
ru_RU: Чтобы назначить разрешения, специфичные для форума для bbPress, активируйте функцию пакета совместимости.

en: To assign page-specific Permissions for editing, parent selection or term assignment, enable the Editing Permissions feature.
ru_RU: Чтобы назначить разрешения, специфичные для страницы, для редактирования, выбора родителя или назначения термина, включите функцию разрешений на редактирование.

en: To assign page-specific PublishPress Revision permissions, enable the Editing Permissions feature.
ru_RU: Чтобы назначить разрешения на публикацию, специфичные для страницы, включите функцию разрешений на редактирование.

en: To assign roles for bbPress forums, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the Compatibility Pack feature.
ru_RU: Чтобы назначить роли для форумов bbPress, %1$sобновите до Permissions Pro%2$s и включите функцию пакета совместимости.

en: To assign roles for bbPress forums, activate the Compatibility Pack feature.
ru_RU: Чтобы назначить роли для форумов bbPress, активируйте функцию пакета совместимости.

en: To block direct URL access to attachments of unreadable posts, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the File Access feature.
ru_RU: Чтобы заблокировать прямой URL-доступ к вложениям нечитаемых записей, %1$sобновите до Permissions Pro%2$s и включите функцию доступа к файлам.

en: To block direct URL access to attachments of unreadable posts, activate the File Access feature.
ru_RU: Чтобы заблокировать прямой URL-доступ к вложениям нечитаемых записей, активируйте функцию доступа к файлам.

en: To block direct access to unreadable files, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the File Access feature.
ru_RU: Чтобы заблокировать прямой доступ к нечитаемым файлам, %1$sобновите до Permissions Pro%2$s и включите функцию доступа к файлам.

en: To block direct access to unreadable files, activate the File Access feature.
ru_RU: Чтобы заблокировать прямой доступ к нечитаемым файлам, активируйте функцию доступа к файлам.

en: To control how Extra Roles are applied, see %1$sRole Usage%2$s.
ru_RU: Чтобы контролировать, как применяются дополнительные роли, смотрите %1$sИспользование Ролей%2$s.

en: To customize bbPress forum permissions, activate the Compatibility Pack feature.
ru_RU: Чтобы настроить разрешения форума bbPress, активируйте функцию совместимости.

en: To customize bbPress forum permissions, activate your Permissions Pro license key.
ru_RU: Чтобы настроить разрешения для форума bbPress, активируйте лицензионный ключ Permissions Pro.

en: To customize editing permissions, enable the Editing Permissions feature.
ru_RU: Чтобы настроить разрешения на редактирование, включите функцию разрешений на редактирование.

en: To customize publication workflow, %1$sinstall PublishPress Statuses%2$s.
ru_RU: Чтобы настроить рабочий процесс публикации, %1$sустановите PublishPress Statuses%2$s.

en: To force the value of one or more settings network-wide, <strong>copy</strong> the following code into your theme's <strong>functions.php</strong> file (or some other file which is always executed and not auto-updated) and modify as desired:
ru_RU: Чтобы принудительно установить значение одной или нескольких настроек по всей сети, <strong>скопируйте</strong> следующий код в файл <strong>functions.php</strong> вашей темы (или в какой-либо другой файл, который всегда выполняется и не обновляется автоматически) и измените по желанию:

en: To modify one or more default settings network-wide, <strong>copy</strong> the following code into your theme's <strong>functions.php</strong> file (or some other file which is always executed and not auto-updated) and modify as desired:
ru_RU: Чтобы изменить одну или несколько стандартных настроек по всей сети, <strong>скопируйте</strong> следующий код в файл <strong>functions.php</strong> вашей темы (или в какой-либо другой файл, который всегда выполняется и не обновляется автоматически) и измените по желанию:

en: To read the full content, please log in to this site.
ru_RU: Чтобы прочитать полный контент, пожалуйста, войдите на этот сайт.

en: To save memory on front end access, don't register any filters related to content editing
ru_RU: Чтобы сэкономить память при интерфейсном доступе, не регистрируйте никаких фильтров, связанных с редактированием контента

en: Top
ru_RU: Сверху

en: Topic creation restrictions
ru_RU: Ограничения на создание тем

en: Translator
ru_RU: Переводчик

en: Treat media attached to unregistered post types as unattached, to avoid improper and confusing filtering
ru_RU: Обрабатывайте медиа, прикрепленные к незарегистрированным типам записей, как неприкрепленные, чтобы избежать неправильной и запутанной фильтрации

en: Type
ru_RU: Тип

en: Type-specific Extra Roles grant all capabilities in Pattern Role
ru_RU: Специфические для типа дополнительные роли предоставляют все возможности в Роли Шаблона

en: Type-specific and/or status-specific equivalents of the following capabilities are included in supplemental %s roles:
ru_RU: В дополнительные роли %s включены соответствующие типу и/или статусу эквиваленты следующих возможностей:

en: Unblocked
ru_RU: Разблокированный

en: Universal Permissions
ru_RU: Универсальные Разрешения

en: Unlock %s integration to enhance your revisions solution.
ru_RU: Разблокируйте интеграцию %s, чтобы улучшить ваше решение поrevision.

en: Unlock Permissions > Settings > Core > Admin Back End > 'Hide non-editable posts'
ru_RU: Разблокировать разрешения > Настройки > Ядро > Серверная часть администратора > "Скрыть не редактируемые записи"

en: Unlock Pro Integrations
ru_RU: Разблокировать Pro интеграции

en: Unlock advanced user synchronization features
ru_RU: Разблокируйте расширенные функции синхронизации пользователей

en: Unmodified from WordPress default behavior. To enable filtering, remove constant definition PP_ADMIN_READONLY_LISTABLE.
ru_RU: Не изменено поведение WordPress по умолчанию. Чтобы включить фильтрацию, удалите определение константы PP_ADMIN_READONLY_LISTABLE.

en: Update Permissions
ru_RU: Обновить разрешения

en: Upgrade to PRO
ru_RU: Перейти на ПРО

en: Upgrade to Permissions Pro
ru_RU: Обновить до Permissions Pro

en: Upgrade to Pro
ru_RU: Обновить до Pro

en: Upgrade to Pro and get advanced file access control with all these features and more.
ru_RU: Обновите до Pro и получите расширенный контроль доступа к файлам со всеми этими функциями и многими другими.

en: Upgrade to Pro and get advanced membership management with circles, time-limited memberships, and more.
ru_RU: Перейдите на Pro и получите расширенное управление членством с кругами, ограниченными по времени членствами и другим.

en: Upgrade to Pro and get advanced user post generation with all these features and more.
ru_RU: Перейдите на Pro и получите расширенную генерацию пользовательских постов со всеми этими функциями и не только.

en: Upgrade to Pro to automatically generate posts for users
ru_RU: Обновите до Pro, чтобы автоматически генерировать посты для пользователей

en: Upgrade to Pro to enable this integration
ru_RU: Обновите до Профессионального, чтобы активировать эту интеграцию

en: Upgrade to Pro to limit access based on post author relationships
ru_RU: Перейдите на Pro, чтобы ограничить доступ в зависимости от отношений с авторами постов

en: Upgrade to Pro to unlock advanced file protection capabilities
ru_RU: Обновите до Pro, чтобы разблокировать расширенные возможности защиты файлов

en: Upgrade to Pro to unlock bulk page creation features
ru_RU: Обновите до Pro, чтобы разблокировать функции массового создания страниц

en: Upgrade to Pro to unlock seamless integration.
ru_RU: Обновите до Pro, чтобы разблокировать бесшовную интеграцию.

en: Upgrade to the Pro version for optimal compatibility and prompt, professional support.
ru_RU: Обновите до Pro версии для оптимальной совместимости и быстрой, профессиональной поддержки.

en: Usage
ru_RU: Использование

en: Use %s for post URL
ru_RU: Используйте %s для URL поста

en: Use Custom Teaser Message Style
ru_RU: Использовать пользовательский стиль сообщения тизера

en: Use Default Teaser Message Style
ru_RU: Использовать стиль сообщения тизера по умолчанию

en: Use Excerpt as teaser text
ru_RU: Использовать отрывок в качестве текста тизера

en: Use Excerpt or pre-More as teaser text
ru_RU: Использовать отрывок или текст перед "Больше" в качестве текста тизера

en: Use Excerpt, pre-More or First X Characters as teaser text
ru_RU: Использовать отрывок, текст перед "Больше" или первые X символов в качестве текста тизера

en: Use any Role or Permission Group
ru_RU: Использовать любую роль или группу разрешений

en: Use configured teaser text to replace or supplement content
ru_RU: Использовать настроенный текст тизера для замены или дополнения содержимого

en: Use content before Read More link as teaser text
ru_RU: Использовать содержимое перед ссылкой "Читать далее" в качестве текста тизера

en: Use display name for search results instead of user_login
ru_RU: Используйте отображаемое имя для результатов поиска вместо user_login

en: Use excerpt or content before More tag
ru_RU: Использовать отрывок или содержимое перед тегом "Больше"

en: Use excerpt or first X characters of content
ru_RU: Использовать отрывок или первые X символов содержимого

en: Use first X characters of content as teaser text
ru_RU: Использовать первые X символов содержимого в качестве текста тизера

en: Use modern tabbed metabox interface
ru_RU: Использовать современный интерфейс с вкладками метабокса

en: Use the post excerpt as teaser content
ru_RU: Использовать отрывок поста в качестве содержимого тизера

en: User
ru_RU: Пользователь

en: User Application:
ru_RU: Применение пользователя:

en: User Groups
ru_RU: Группы пользователей

en: User ID:
ru_RU: ID пользователя:

en: User Management
ru_RU: Управление пользователями

en: User Posts
ru_RU: Публикации пользователей

en: User Posts Synchronization
ru_RU: Синхронизация записей пользователей

en: User Roles %1$s
ru_RU: Роли пользователей %1$s

en: User Search: Filter by WP role
ru_RU: Поиск пользователей: Фильтр по роли WP

en: User editing capabilities apply for
ru_RU: Возможности редактирования пользователями применяются для

en: User field to search by default
ru_RU: Поле пользователя для поиска по умолчанию

en: User meta fields selectable for search (comma-separated)
ru_RU: Пользовательские мета-поля, выбираемые для поиска (через запятую)

en: User meta fields which should be treated as boolean (comma-separated)
ru_RU: Пользовательские мета-поля, которые следует рассматривать как логические (через запятую)

en: User meta fields which should be treated as numeric (comma-separated)
ru_RU: Пользовательские мета-поля, которые должны обрабатываться как числовые (через запятую)

en: Username
ru_RU: Имя пользователя

en: Users
ru_RU: Пользователи

en: Users can always edit their own files
ru_RU: Пользователи всегда могут редактировать свои собственные файлы

en: Users to notify when revisions are submitted
ru_RU: Пользователи, которым нужно уведомить, когда отправляются изменения

en: Users to notify when scheduled revisions are published
ru_RU: Пользователи, которым нужно уведомить, когда запланированные изменения публикуются

en: Users who have custom editing permissions for an attachment can also delete it
ru_RU: Пользователи, имеющие пользовательские разрешения на редактирование вложения, также могут удалить его

en: Users who have specific editing permissions for a post or attachment can also delete it
ru_RU: Пользователи, имеющие специфические разрешения на редактирование поста или вложения, также могут удалить его

en: Using group membership to block access is not recommended. Consider reducing the user's role capabilities and using group membership to add access.
ru_RU: Использование членства в группе для блокировки доступа не рекомендуется. Рассмотрите возможность уменьшения возможностей роли пользователя и использования членства в группе для добавления доступа.

en: Version
ru_RU: версия

en: Version info was refreshed.
ru_RU: Информация о версии была обновлена.

en: View
ru_RU: Посмотреть

en: View Custom Groups on the Permissions screen. Also allows access to the editing screen for Custom Groups.
ru_RU: Просмотр настраиваемых групп на экране разрешений. Также позволяет получить доступ к экрану редактирования для настраиваемых групп.

en: View Full Profile
ru_RU: Просмотреть полный профиль

en: View Knowledge Base
ru_RU: Просмотреть базу знаний

en: View currently stored user permissions:
ru_RU: Просмотр сохраненных в настоящее время разрешений пользователя:

en: Viewing
ru_RU: Просмотр

en: Visibility Circles and Editorial Circles block access to content not authored by other group members.
ru_RU: Круги видимости и редакционные круги блокируют доступ к контенту, не созданному другими членами группы.

en: Visibility Circles and Editorial Circles block access to content not authored by other group members. Any WP Role, BuddyPress Group or custom Group can be marked as a Circle for specified post types.
ru_RU: Круги видимости и редакционные круги блокируют доступ к контенту, не созданному другими членами группы. Любая роль WP, группа BuddyPress или пользовательская группа могут быть отмечены как круг для заданных типов записей.

en: Warning: Content hidden by these Permissions will be displayed if PP is deactivated. Consider setting a private Visibility on Edit Post screen instead.
ru_RU: Предупреждение: Содержимое, скрытое этими разрешениями, будет отображаться, если PP отключен. Вместо этого рассмотрите возможность установки личной видимости на экране редактирования записи.

en: When Teaser is applied with Redirect enabled, append original url as redirect_to argument
ru_RU: Когда тизер применяется с включенным перенаправлением, добавьте оригинальный URL как аргумент redirect_to

en: When file access is blocked, do not set the WP_Query 404 / 403 property
ru_RU: Когда доступ к файлу заблокирован, не устанавливайте свойство WP_Query 404 / 403

en: When saving a post, if the default term is not selectable, substitute first available.
ru_RU: При сохранении поста, если стандартный термин не может быть выбран, замените на первый доступный.

en: When synchronizing role metagroups to currently defined WP roles, don't delete groups for previously defined WP roles.
ru_RU: При синхронизации метагрупп ролей с текущими ролями WP не удаляйте группы для ранее определенных ролей WP.

en: Widget-level permission controls
ru_RU: Управление разрешениями на уровне виджетов

en: With Direct Assignment, capabilities are applied without modification.
ru_RU: При прямом назначении возможности применяются без модификации.

en: Within the async-upload.php script, filter author's retrieval of the attachment they just uploaded
ru_RU: Внутри скрипта async-upload.php отфильтруйте получение автора вложения, которое они только что загрузили

en: WordPress Role
ru_RU: Роль WordPress

en: WordPress Roles
ru_RU: Роли WordPress

en: WordPress Version: %s
ru_RU: Версия WordPress: %s

en: WordPress default. Show "Page not found" screen
ru_RU: По умолчанию WordPress. Показать экран "Страница не найдена"

en: Work around database setup warnings (at plugin activation) on some servers
ru_RU: Обойти предупреждения настройки базы данных (при активации плагина) на некоторых серверах

en: Workflow
ru_RU: рабочий

en: Workflow-specific access controls
ru_RU: Специфические для рабочего процесса контроль доступа

en: Working Copy
ru_RU: Рабочая копия

en: Working Copy of
ru_RU: Рабочая копия

en: You are not allowed to create new %s
ru_RU: Вам не разрешено создавать новые %s

en: You are not permitted to do that.
ru_RU: Вам не разрешается этого делать.

en: You are not permitted to manage menu locations
ru_RU: Вам не разрешается управлять местоположениями меню

en: You can add Permissions capabilities to a role using the %1$s plugin.
ru_RU: Вы можете добавить возможности разрешений к роли с помощью %1$s плагина.

en: You can adjust some Permissions behavior by %1$s adding capabilities to a WordPress role%2$s.
ru_RU: Вы можете настроить поведение некоторых разрешений, %1$s добавляя возможности к роли WordPress %2$s.

en: You can now set individual permissions for
ru_RU: Теперь вы можете установить индивидуальные разрешения для

en: You can&#8217;t delete that group.
ru_RU: Вы не можете удалить эту группу.

en: You do not have permission to create new Navigation Menus
ru_RU: У вас нет разрешения на создание новых навигационных меню

en: You do not have permission to delete that Navigation Menu.
ru_RU: У вас нет разрешения на удаление этого навигационного меню.

en: You do not have permission to delete the menu item "%1$s"
ru_RU: У вас нет прав на удаление пункта меню «%1$s»

en: You do not have permission to edit the menu item "%1$s"
ru_RU: У вас нет прав на редактирование пункта меню «%1$s»

en: You do not have permission to move the menu item "%1$s"
ru_RU: У вас нет прав на перемещение пункта меню «%1$s»

en: You do not have permission to select that Parent
ru_RU: У вас нет разрешения на выбор этого родителя

en: You do not have permission to update that Navigation Menu
ru_RU: У вас нет разрешения на обновление этого меню навигации

en: You have specified this group for deletion: | You have specified these groups for deletion:
ru_RU[0]: Вы указали эту группу для удаления:
ru_RU[1]: Вы указали эти группы для удаления:
ru_RU[2]: Вы указали эти группы для удаления:

en: You're using PublishPress Permissions Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
ru_RU: Вы используете PublishPress Permissions Free. Pro версия имеет больше функций и поддержки. %sПерейдите на Pro%s

en: Your license key has expired. For updates to PublishPress Permissions Pro and priority support, %splease renew%s.
ru_RU: Ваш ключ лицензии истек. Для обновлений PublishPress Permissions Pro и приоритетной поддержки, %sпожалуйста, продлите%s.

en: Your presspermit.com key has expired, but a <a href="%s">PublishPress renewal</a> discount may be available.
ru_RU: Ваш presspermit.com срок действия ключа истек, но <a href="%s">продление срока действия</a> может быть доступно со скидкой.

en: access denied
ru_RU: доступ запрещен

en: any user
ru_RU: любой пользователь

en: bbPress Forums
ru_RU: Форумы bbPress

en: characters
ru_RU: символов

en: characters (leave empty for full excerpt)
ru_RU: символов (оставьте пустым для полного отрывка)

en: close
ru_RU: Закрыть

[ctx: count]
en: Extra Roles
ru_RU: Дополнительные роли

[ctx: count]
en: Specific Permissions
ru_RU: Особые разрешения

[ctx: count]
en: Users
ru_RU: Пользователи

en: current (%d):
ru_RU: текущий (%d):

en: edit
ru_RU: изменить

en: edit group
ru_RU: редактировать группу

en: edit group permissions
ru_RU: редактировать разрешения группы

en: edit user permissions
ru_RU: редактировать разрешения пользователя

en: eligible (%d):
ru_RU: приемлемо (%d):

en: enable custom permissions for %s
ru_RU: включите пользовательские разрешения для %s

en: enter post ID/slug
ru_RU: введите идентификатор записи

en: equal or lower role levels
ru_RU: равные или более низкие уровни ролей

en: for item
ru_RU: для элемента

[ctx: groups per page (screen options)]
en: Groups
ru_RU: Группы

en: item
ru_RU: элемент

en: item(s)
ru_RU: элемент(ы)

en: items
ru_RU: элементы

en: lower role levels
ru_RU: более низкие уровни ролей

en: make each selected user the author of a new page
ru_RU: сделайте каждого выбранного пользователя автором новой страницы

en: n/a
ru_RU: н/д

en: no Page Parent filter
ru_RU: нет родительского фильтра страницы

en: no supplemental assignment
ru_RU: нет дополнительных назначений

en: note: Plugin settings and configuration data will be deleted, but only after the last copy of Permissions / Permissions Pro is deleted.
ru_RU: примечание: Настройки плагина и данные конфигурации будут удалены, но только после удаления последней копии Permissions / Permissions Pro.

en: objects
ru_RU: объект

en: pattern page sets parent and default content for author page
ru_RU: страница шаблона задает родительское содержимое и содержимое по умолчанию для страницы автора

en: pattern post sets default content and categories for author post
ru_RU: публикация с шаблоном задает контент и категории по умолчанию для публикации автора

en: pattern post sets parent, default content and template for author page
ru_RU: шаблон публикации устанавливает родительский, стандартный контент и шаблон для страницы автора

en: patterned on&hellip;
ru_RU: шаблон на&hellip;

en: patterned on...
ru_RU: с рисунком на...

en: post content
ru_RU: содержимое поста

en: post title
ru_RU: название поста

en: select other
ru_RU: выберите другое

en: select...
ru_RU: выбрать...

en: selected
ru_RU: выбрано

en: settings
ru_RU: Настройки

en: sub-%1$s of this %2$s
ru_RU: под-%1$s этого %2$s

en: supported tags are [username] and [userid]
ru_RU: поддерживаемые теги: [имя пользователя] и [идентификатор пользователя]

en: this %1$s
ru_RU: это %1$s

en: this %1$s and its sub-%2$s
ru_RU: этот %1$s и его под-%2$s

en: unpublished
ru_RU: неопубликованный

[ctx: user]
en: &lt; Unselect
ru_RU: &lt; Отменить выбор

[ctx: user]
en: Select &gt;
ru_RU: Выбрать &gt;

en: view / edit group
ru_RU: просмотр / редактирование группы

en: 🔓 Unlock %s
ru_RU: 🔓 Разблокировать %s
