PublishPress Permissions Free 4.8.2 - en to id-ID translation catalogue (1101 entries)

note: Description of the plugin
en: PublishPress Permissions allows you to enable or deny access to posts, pages, categories, tags and more.
id-ID: PublishPress Permissions memungkinkan Anda untuk mengizinkan atau menolak akses ke pos, halaman, kategori, tag, dan lainnya.

en: Edit Tag for All Post Types
id-ID: Edit Tag untuk Semua Jenis Post

en: Edit Tag for Posts
id-ID: Edit Tag untuk Postingan

en: Advanced Custom Fields
id-ID: Bidang Kustom Lanjutan

en: Control front-end access to Field Groups with advanced permission management.
id-ID: Mengontrol akses front-end ke Grup Bidang dengan manajemen izin lanjutan.

en: Control access to Field Groups
id-ID: Mengontrol akses ke Grup Bidang

en: Front-end visibility restrictions
id-ID: Pembatasan visibilitas front-end

en: Integration with permission groups
id-ID: Integrasi dengan grup izin

en: Compatibility with Edit Permissions in Beaver Builder.
id-ID: Kompatibilitas dengan Izin Edit di Beaver Builder.

en: Beaver editor integration
id-ID: Integrasi editor Beaver

en: Widget-level permission controls
id-ID: Kontrol izin tingkat widget

en: Template access restrictions
id-ID: Pembatasan akses template

en: Forum-specific permissions for bbPress with detailed control over forum access and participation.
id-ID: Izin khusus forum untuk bbPress dengan kontrol rinci atas akses dan partisipasi forum.

en: Forum-specific permissions
id-ID: Izin khusus forum

en: Topic creation restrictions
id-ID: Pembatasan pembuatan topik

en: Forum access controls
id-ID: Kontrol akses forum

en: Assign post and term permissions to BuddyPress groups for enhanced content control.
id-ID: Menetapkan izin posting dan istilah ke grup BuddyPress untuk kontrol konten yang lebih baik.

en: Assign post permissions to BuddyPress groups
id-ID: Menetapkan izin posting ke grup BuddyPress

en: Assign term permissions to BuddyPress groups
id-ID: Tetapkan izin istilah untuk grup BuddyPress

en: Group-based content permissions
id-ID: Izin konten berbasis grup

en: Compatibility with Edit Permissions in CMS Tree View.
id-ID: Kompatibilitas dengan Edit Izin di Tampilan Pohon CMS.

en: Permission-aware tree view
id-ID: Tampilan pohon yang menyadari izin

en: Hierarchical content controls
id-ID: Kontrol konten hierarkis

en: Compatibility with Edit Permissions in Elementor.
id-ID: Kompatibilitas dengan Edit Izin di Elementor.

en: Elementor editor integration
id-ID: Integrasi editor Elementor

en: Apply permission controls to events and event-related content.
id-ID: Terapkan kontrol izin pada acara dan konten terkait acara.

en: Event post permissions
id-ID: Izin pos acara

en: Event taxonomy controls
id-ID: Kontrol taksonomi acara

en: Nested Pages
id-ID: Halaman Bertingkat

en: Compatibility with Edit Permissions in Nested Pages.
id-ID: Kompatibilitas dengan Edit Izin di Halaman Bersarang.

en: Permission-aware nested view
id-ID: Tampilan bersarang yang menyadari izin

en: Quick edit integration
id-ID: Integrasi edit cepat

en: PublishPress Statuses
id-ID: Status PublishPress

en: Compatibility with PublishPress Statuses plugin.
id-ID: Kompatibilitas dengan plugin Status PublishPress.

en: Custom status permissions
id-ID: Izin status kustom

en: Workflow-specific access controls
id-ID: Kontrol akses spesifik alur kerja

en: Status-based editing capabilities
id-ID: Kemampuan pengeditan berbasis status

en: Filter search results based on View Permissions for secure content discovery.
id-ID: Saring hasil pencarian berdasarkan Izin Tampilan untuk penemuan konten yang aman.

en: Search result filtering
id-ID: Penyaringan hasil pencarian

en: Permission-aware indexing
id-ID: Pengindeksan yang menyadari izin

en: Secure content discovery
id-ID: Penemuan konten yang aman

en: Compatibility with SearchWP term filtering for advanced search capabilities.
id-ID: Kompatibilitas dengan penyaringan istilah SearchWP untuk kemampuan pencarian lanjutan.

en: Permission-aware search results
id-ID: Hasil pencarian yang menyadari izin

en: Term-based filtering
id-ID: Penyaringan berbasis istilah

en: Advanced search controls
id-ID: Kontrol pencarian lanjutan

en: Apply permission controls to WooCommerce products and product categories.
id-ID: Terapkan kontrol izin pada produk WooCommerce dan kategori produk.

en: Product permissions
id-ID: Izin produk

en: Product category controls
id-ID: Kontrol kategori produk

en: Multilingual support with permission synchronization across content translations.
id-ID: Dukungan multibahasa dengan sinkronisasi izin di seluruh terjemahan konten.

en: Permission synchronization across translations
id-ID: Sinkronisasi izin di seluruh terjemahan

en: Language-specific content access
id-ID: Akses konten spesifik bahasa

en: Multilingual permission management
id-ID: Manajemen izin multibahasa

en: Exclude restricted posts from XML sitemaps to maintain proper SEO indexing.
id-ID: Kecualikan postingan yang dibatasi dari peta situs XML untuk mempertahankan pengindeksan SEO yang tepat.

en: Sitemap filtering for restricted content
id-ID: Penyaringan peta situs untuk konten yang dibatasi

en: Search engine visibility controls
id-ID: Kontrol visibilitas mesin pencari

en: Permission-aware XML sitemaps
id-ID: Peta situs XML yang menyadari izin

en: Compatibility with YooTheme builder and term permissions.
id-ID: Kompatibilitas dengan pembangun YooTheme dan izin istilah.

en: Builder interface compatibility
id-ID: Kompatibilitas antarmuka pembangun

en: Term permission integration
id-ID: Integrasi izin istilah

en: Template access controls
id-ID: Kontrol akses template

en: Viewing
id-ID: Melihat

en: Access Circles
id-ID: Akses Lingkaran

en: Editing Permissions
id-ID: Izin Pengeditan

en: Compatibility Pack
id-ID: Paket Kompatibilitas

en: File Access
id-ID: Akses Berkas

en: Membership
id-ID: Keanggotaan

en: User Posts
id-ID: Postingan Pengguna

en: Visibility Circles and Editorial Circles block access to content not authored by other group members.
id-ID: Lingkaran Visibilitas dan Lingkaran Editorial memblokir akses ke konten yang tidak dibuat oleh anggota grup lain.

en: Post-specific and category-specific permissions for creation and editing.
id-ID: Izin khusus pasca-spesifik dan khusus-kategori untuk pembuatan dan pengeditan.

en: Integration with ACF, bbPress, BuddyPress, Relevanssi, WPML and other plugins; enhanced Multisite support.
id-ID: Integrasi dengan ACF, bbPress, BuddyPress, Relevanssi, WPML dan plugin lainnya; dukungan Multisite yang ditingkatkan.

en: On the site front end, display teaser text for unreadable posts instead of hiding them.
id-ID: Pada tampilan depan situs, tampilkan teks teaser untuk postingan yang tidak dapat dibaca alih-alih menyembunyikannya.

en: Restrict direct file requests based on user's access to the page a file is attached to.
id-ID: Batasi permintaan file langsung berdasarkan akses pengguna ke halaman tempat file dilampirkan.

en: Time-limit access customizations by delaying or expiring Permission Group membership.
id-ID: Kustomisasi akses batas waktu dengan menunda atau mengakhiri keanggotaan Grup Izin.

en: Auto-create a page for each user of specified roles. Compatible with several Team / Staff plugins.
id-ID: Buat halaman secara otomatis untuk setiap pengguna dengan peran tertentu. Kompatibel dengan beberapa plugin Tim/Staf.

en: Visibility Circles and Editorial Circles block access to content not authored by other group members. Any WP Role, BuddyPress Group or custom Group can be marked as a Circle for specified post types.
id-ID: Lingkaran Visibilitas dan Lingkaran Editorial memblokir akses ke konten yang tidak dibuat oleh anggota grup lainnya. Setiap Peran WP, Grup BuddyPress, atau Grup kustom dapat ditandai sebagai Lingkaran untuk jenis posting tertentu.

en: Supports content-specific permissions for editing, term assignment and page parent selection. In combination with other modules, supports workflow statuses, PublishPress and PublishPress Revisions.
id-ID: Mendukung izin khusus konten untuk penyuntingan, penetapan istilah, dan pemilihan induk halaman. Dikombinasikan dengan modul lain, mendukung status alur kerja, PublishPress, dan Revisi PublishPress.

en: Adds compatibility or integration with ACF, bbPress, Relevanssi, CMS Tree Page View, Custom Post Type UI, Subscribe2, WPML, various other plugins. Configure any BuddyPress Group as a Permissions Group. For multisite, provides network-wide Permission Groups.
id-ID: Menambahkan kompatibilitas atau integrasi dengan ACF, bbPress, Relevanssi, CMS Tree Page View, Custom Post Type UI, Subscribe2, WPML, dan berbagai plugin lainnya. Mengonfigurasi Grup BuddyPress apa pun sebagai Grup Izin. Untuk multisitus, menyediakan Grup Izin di seluruh jaringan.

en: On the site front end, replace non-readable content with placeholder text. Can be enabled for any post type. Custom filters are provided but no programming is required for basic usage.
id-ID: Di bagian depan situs, ganti konten yang tidak dapat dibaca dengan teks pengganti. Dapat diaktifkan untuk semua jenis posting. Filter khusus disediakan tetapi tidak memerlukan pemrograman untuk penggunaan dasar.

en: Filters direct file access, based on user's access to post(s) which the file is attached to. No additional configuration required. Creates/modifies .htaccess file in uploads folder (and in main folder for multisite).
id-ID: Memfilter akses file langsung, berdasarkan akses pengguna ke posting yang menyertakan file. Tidak memerlukan konfigurasi tambahan. Membuat/memodifikasi file .htaccess di folder unggahan (dan di folder utama untuk multisitus).

en: Allows Permission Group membership to be date-limited (delayed and/or scheduled for expiration). Simple date picker UI alongside group membership selection.
id-ID: Memungkinkan keanggotaan Grup Izin dibatasi tanggalnya (ditunda dan/atau dijadwalkan untuk kedaluwarsa). UI pemilih tanggal sederhana di samping pemilihan keanggotaan grup.

en: Create or synchronize posts to match users. Designed for Team / Staff plugins, but with broad usage potential.
id-ID: Buat atau sinkronkan posting agar sesuai dengan pengguna. Dirancang untuk plugin Tim/Staf, tetapi dengan potensi penggunaan yang luas.

en: If you like %s, please leave us a %s rating. Thank you!
id-ID: Jika Anda menyukai %s, mohon pertimbangkan meninggalkan %s rating. Terima kasih!

en: About PublishPress Permissions
id-ID: Tentang PublishPress Permissions

en: About
id-ID: Tentang

en: Permissions Documentation
id-ID: Dokumentasi Permissions

en: Documentation
id-ID: Dokumentasi

en: Contact the PublishPress team
id-ID: Hubungi tim PublishPress

en: Contact
id-ID: Hubungi

en: Permission Group
id-ID: Kelompok Izin

en: Specific Permissions: restrictions ('Blocked') take priority over additions ('Enabled')
id-ID: Izin Khusus: pembatasan ('Blok') memiliki prioritas di atas penambahan ('Aktifkan')

en: Specific Permissions: no restrictions ('Blocked') can be applied to custom-defined groups
id-ID: Izin Khusus: tidak ada pembatasan ('Diblokir') dapat diterapkan pada kelompok yang didefinisikan secara kustom

en: Extra Roles assignment available for {All} and {Anonymous} metagroups
id-ID: Penugasan Peran Ekstra tersedia untuk metagroup {All} dan {Anonymous}

en: Allow the {All} and {Anonymous} metagroups to be granted specific reading permissions for private content
id-ID: Izinkan metagrup {Semua} dan {Anonymous} diberikan izin baca khusus untuk konten pribadi

en: Users who have specific editing permissions for a post or attachment can also delete it
id-ID: Pengguna yang memiliki izin pengeditan khusus untuk sebuah postingan atau lampiran juga dapat menghapusnya

en: Users who have custom editing permissions for an attachment can also delete it
id-ID: Pengguna yang memiliki izin pengeditan kustom untuk sebuah lampiran juga dapat menghapusnya

en: Disable front end filtering if logged user is a content administrator (normally filter to force inclusion of readable private posts in get_pages() listing, post counts, etc.
id-ID: Nonaktifkan penyaringan depan jika pengguna yang masuk adalah administrator konten (biasanya menyaring untuk memaksa inklusi kiriman pribadi yang dapat dibaca dalam daftar get_pages(), hitungan kiriman, dll.)

en: Disable front end filtering for all users (subject to limitation by PP_UNFILTERED_FRONT_TYPES)
id-ID: Nonaktifkan penyaringan depan untuk semua pengguna (tergantung pada pembatasan oleh PP_UNFILTERED_FRONT_TYPES)

en: Comma-separated list of post types to limit the effect of PP_UNFILTERED_FRONT and apply_filters( 'presspermit_skip_cap_filtering' )
id-ID: Daftar jenis kiriman yang dipisahkan koma untuk membatasi efek PP_UNFILTERED_FRONT dan apply_filters('presspermit_skip_cap_filtering')

en: Specific Permissions: additions ('Enabled') are not applied, cannot be assigned
id-ID: Izin Khusus: penambahan ('Aktifkan') tidak diterapkan, tidak dapat ditugaskan

en: Don't assign or apply specific permissions for the 'post' type
id-ID: Jangan berikan akses atau menerapkan izin khusus untuk tipe 'artikel'

en: Don't assign or apply specific permissions for the 'page' type
id-ID: Jangan berikan akses atau menerapkan izin khusus untuk tipe 'halaman

en: Don't assign or apply specific permissions for the 'media' type
id-ID: Jangan berikan akses atau menerapkan izin khusus untuk tipe 'media'

en: Don't assign or apply specific permissions for the specified custom post type
id-ID: Jangan menetapkan atau menerapkan izin khusus untuk jenis kiriman kustom yang ditentukan

en: Include scheduled posts in the posts query if user can edit them
id-ID: Sertakan kiriman terjadwal dalam kueri kiriman jika pengguna dapat mengeditnya

en: Don't filter term post counts in get_terms() call
id-ID: Jangan menyaring hitungan kiriman term dalam panggilan get_terms()

en: Leave unreadable posts on WP Navigation Menus
id-ID: Biarkan kiriman yang tidak dapat dibaca pada Menu Navigasi WP

en: Don't apply CSS to hide empty Nav Menus
id-ID: Jangan terapkan CSS untuk menyembunyikan Menu Navigasi kosong

en: For legacy Nav Menus, hide empty nav menu div
id-ID: Untuk Menu Navigasi lama, sembunyikan div menu navigasi kosong

en: Leave terms with no readable posts on WP Navigation Menus
id-ID: Biarkan term tanpa kiriman yang dapat dibaca pada Menu Navigasi WP

en: When Teaser is applied with Redirect enabled, append original url as redirect_to argument
id-ID: Ketika Teaser diterapkan dengan Redirect diaktifkan, tambahkan URL asli sebagai argumen redirect_to

en: For Teaser compatibility, specify a redirect argument to use instead of redirect_to
id-ID: Untuk kompatibilitas Teaser, tentukan argumen redirect untuk digunakan sebagai pengganti redirect_to

en: For Teaser compatibility, specify an additional redirect argument other than redirect_to
id-ID: Untuk kompatibilitas Teaser, tentukan argumen redirect tambahan selain redirect_to

en: For Teaser compatibility, prevent the pp_permissions argument from being appended to redirects
id-ID: Untuk kompatibilitas Teaser, cegah argumen pp_permissions ditambahkan ke pengalihan

en: Filter priority for 'get_pages' filter (default: 1)
id-ID: Prioritas penyaringan untuk filter 'get_pages' (default: 1)

en: Don't include readable private pages in the Pages widget or other wp_list_pages() / get_pages() results
id-ID: Jangan termasuk halaman pribadi yang dapat dibaca dalam widget Halaman atau hasil lainnya dari wp_list_pages() / get_pages()

en: If some pages have been suppressed from get_pages() results, change child pages' corresponding post_parent values to a visible ancestor
id-ID: Jika beberapa halaman telah dibatasi dari hasil get_pages(), ubah nilai post_parent yang sesuai dengan halaman anak ke leluhur yang terlihat

en: Never modify the post_parent value in the get_pages() result set, even if some pages have been suppressed
id-ID: Jangan pernah memodifikasi nilai post_parent dalam set hasil get_pages(), bahkan jika beberapa halaman telah dibatasi

en: For performance, change the get_pages() database query to return only a subset of fields, excluding post_content
id-ID: Untuk kinerja, ubah kueri database get_pages() untuk mengembalikan hanya subset bidang, tidak termasuk post_content

en: Don't apply content teaser to get_pages() results (leave unreadable posts hidden)
id-ID: Jangan terapkan teaser konten pada hasil get_pages() (biarkan pos yang tidak terbaca tetap tersembunyi)

en: If some terms have been suppressed from get_terms() results, change child terms' corresponding parent values to a visible ancestor
id-ID: Jika beberapa istilah telah dibatasi dari hasil get_terms(), ubah nilai induk yang sesuai dengan istilah anak ke leluhur yang terlihat

en: Never modify the parent value in the get_terms() result set, even if some terms have been suppressed
id-ID: Jangan pernah memodifikasi nilai induk dalam set hasil get_terms(), bahkan jika beberapa istilah telah dibatasi

en: Set Author to current user if autoset_post_author / autoset_page_author capability is assigned
id-ID: Tetapkan Penulis ke pengguna saat ini jika kemampuan autoset_post_author / autoset_page_author ditugaskan

en: Leave Media Library with normal access criteria based on user's role capabilities
id-ID: Biarkan Media Library dengan kriteria akses normal berdasarkan kapabilitas peran pengguna

en: Accommodate front end uploading solutions that require page editing capabilities for the async upload request
id-ID: Sesuaikan solusi pengunggahan front end yang memerlukan kemampuan pengeditan halaman untuk permintaan unggahan asinkron

en: Treat media attached to unregistered post types as unattached, to avoid improper and confusing filtering
id-ID: Anggap media yang terlampir pada jenis pos yang tidak terdaftar sebagai tidak terlampir, untuk menghindari penyaringan yang tidak tepat dan membingungkan

en: Attached Files Private setting available
id-ID: Pengaturan File Terlampir Pribadi tersedia

en: Comma-separated list of mime types to exclude from File Access filtering
id-ID: Daftar tipe mime yang dipisahkan dengan koma untuk dikecualikan dari penyaringan Akses File

en: Comma-separated list of mime types to include in File Access filtering (bypassing others)
id-ID: Daftar tipe mime yang dipisahkan dengan koma untuk dimasukkan dalam penyaringan Akses File (melewati yang lain)

en: When file access is blocked, do not set the WP_Query 404 / 403 property
id-ID: Ketika akses file diblokir, jangan atur properti WP_Query 404 / 403

en: HTTP status code to send when file access is blocked
id-ID: Kode status HTTP yang akan dikirim saat akses file diblokir

en: On Users listing, Permission groups in custom column are list filter links instead of group edit links
id-ID: Pada daftar Pengguna, kelompok Izin dalam kolom kustom adalah tautan filter daftar alih-alih tautan edit grup

en: Unlock Permissions > Settings > Core > Admin Back End > 'Hide non-editable posts'
id-ID: Buka kunci Permissions > Pengaturan > Inti > Admin Back End > 'Sembunyikan pos yang tidak dapat diedit'

en: Within the async-upload.php script, filter author's retrieval of the attachment they just uploaded
id-ID: Dalam skrip async-upload.php, saring pengambilan penulis dari lampiran yang baru saja mereka unggah

en: Don't filter comment display or moderation within wp-admin
id-ID: Jangan menyaring tampilan atau moderasi komentar dalam wp-admin

en: Allow Administrators to be added to Permission Groups, even though they are not restricted
id-ID: Izinkan Administrator untuk ditambahkan ke Grup Izin, meskipun mereka tidak dibatasi

en: If propagating permissions are assigned to a page branch, overwrite any explicitly assigned permissions in sub-pages
id-ID: Jika izin penyebaran ditugaskan ke cabang halaman, timpa semua izin yang ditugaskan secara eksplisit di sub-halaman

en: Max number of specific permissions to insert in a single database query (default 1000)
id-ID: Jumlah maksimum izin khusus yang akan dimasukkan dalam satu kueri database (default 1000)

en: Don't tweak the admin menu indexes to position Permissions menu under Users
id-ID: Jangan menyesuaikan indeks menu admin untuk menempatkan menu Izin di bawah Pengguna

en: Don't add a Permissions menu. Instead, add menu items to the Users and Settings menus.
id-ID: Jangan tambahkan menu Izin. Sebaliknya, tambahkan item menu ke menu Pengguna dan Pengaturan.

en: Customize Permissions screen title for Groups
id-ID: Sesuaikan judul layar Izin untuk Grup

en: Customize Permission Groups caption on user profile
id-ID: Sesuaikan keterangan Grup Izin di profil pengguna

en: Only one group is selectable on Add User screen
id-ID: Hanya satu grup yang dapat dipilih pada layar Tambah Pengguna

en: Only one group is selectable on Edit User screen
id-ID: Hanya satu grup yang dapat dipilih pada layar Edit Pengguna.

en: Display a custom hint on Permissions > User Groups
id-ID: Tampilkan petunjuk khusus di Izin > Grup Pengguna

en: Max number of non-hierarchical posts / terms to display at one time (per page)
id-ID: Jumlah maksimum pos/istilah non-hirarkis yang akan ditampilkan sekaligus (per halaman)

en: Max number of hierarchical posts / terms to display at one time (per page)
id-ID: Jumlah maksimum pos/istilah hirarkis yang akan ditampilkan sekaligus (per halaman)

en: Disable auto-determination of how many levels of page tree to make visble by default. Instead, use specified value.
id-ID: Nonaktifkan penentuan otomatis berapa banyak tingkat pohon halaman yang terlihat secara default. Sebaliknya, gunakan nilai yang ditentukan.

en: Target number of visible pages/terms, used for auto-determination of number of visible levels
id-ID: Jumlah target halaman/istilah yang terlihat, digunakan untuk penentuan otomatis jumlah tingkat yang terlihat

en: Make search function on the post selection metabox look at post content
id-ID: Buat fungsi pencarian pada kotak seleksi pos melihat konten pos

en: Make search function on the post selection metabox look at post excerpt
id-ID: Buat fungsi pencarian pada kotak seleksi pos melihat cuplikan pos

en: Search by last name instead of display name
id-ID: Cari berdasarkan nama belakang alih-alih nama tampilan

en: User field to search by default
id-ID: Bidang pengguna untuk dicari secara default

en: User meta fields selectable for search (comma-separated)
id-ID: Bidang meta pengguna yang dapat dipilih untuk pencarian (dipisahkan koma)

en: User meta fields which should be treated as numeric (comma-separated)
id-ID: Bidang meta pengguna yang harus dianggap sebagai numerik (dipisahkan koma)

en: User meta fields which should be treated as boolean (comma-separated)
id-ID: Bidang meta pengguna yang harus dianggap sebagai boolean (dipisahkan koma)

en: Use display name for search results instead of user_login
id-ID: Gunakan nama tampilan untuk hasil pencarian alih-alih user_login

en: When synchronizing role metagroups to currently defined WP roles, don't delete groups for previously defined WP roles.
id-ID: Saat menyinkronkan metagrup peran ke peran WP yang saat ini ditentukan, jangan hapus grup untuk peran WP yang sudah ditentukan sebelumnya.

en: Force detection of WP user roles which are appended dynamically but not stored to the WP database.
id-ID: Paksa deteksi peran pengguna WP yang ditambahkan secara dinamis tetapi tidak disimpan ke database WP.

en: To save memory on front end access, don't register any filters related to content editing
id-ID: Untuk menghemat memori pada akses frontend, jangan mendaftarkan filter terkait pengeditan konten

en: Attached media do not have any comments, so don't append clauses to comment queries for them
id-ID: Media terlampir tidak memiliki komentar, jadi jangan tambahkan klausa ke kueri komentar untuk mereka

en: Reduce overhead of pages query (in get_pages() and wp-admin) by defaulting fields to a set list that does not include post_content
id-ID: Kurangi beban kueri halaman (dalam get_pages() dan wp-admin) dengan memberikan nilai default ke daftar yang tidak termasuk post_content

en: Reduce overhead of wp-admin posts query by defaulting fields to a set list that does not include post_content
id-ID: Kurangi beban kueri wp-admin pos dengan memberikan nilai default ke daftar yang tidak termasuk post_content

en: Reduce overhead of wp-admin Media query by defaulting fields to a set list that does not include post_content
id-ID: Kurangi beban kueri wp-admin Media dengan memberikan nilai default ke daftar yang tidak termasuk post_content

en: Reduce overhead of wp-admin query for specified custom post type by defaulting fields to a set list that does not include post_content
id-ID: Kurangi beban kueri wp-admin untuk jenis pos kustom tertentu dengan memberikan nilai default ke daftar yang tidak termasuk post_content

en: Work around database setup warnings (at plugin activation) on some servers
id-ID: Atasi peringatan pengaturan database (saat aktivasi plugin) di beberapa server

en: Development use only (suppresses post_status = 'publish' clause for unfiltered post types with anonymous user)
id-ID: Hanya untuk penggunaan pengembangan (menekan klausa post_status = 'publish' untuk jenis pos yang tidak difilter dengan pengguna anonim)

en: Development use only (on front end, do not replace 'post_status = 'publish'' clause with filtered equivalent)
id-ID: Hanya untuk penggunaan pengembangan (di frontend, jangan menggantikan klausa 'post_status = 'publish'' dengan setara yang difilter)

en: Logged In
id-ID: Sudah Login

en: Not Logged In
id-ID: Belum Login

en: Everyone
id-ID: Semua

en: Change Request Notifications
id-ID: Notifikasi Permintaan Perubahan

en: Submitted Revision Editors
id-ID: Editor Revisi yang Dikirim

en: Scheduled Change Notifications
id-ID: Jadwalkan Pemberitahuan Perubahan

en: Scheduled Revision Monitors
id-ID: Pemantau Revisi Terjadwal

en: Authenticated site users, except for Administrators
id-ID: Pengguna situs yang terautentikasi, kecuali untuk Administrator

en: Anonymous users (not logged in)
id-ID: Pengguna anonim (tidak masuk)

en: All users (including anonymous)
id-ID: Semua pengguna (termasuk anonim)

en: All users with the WordPress role of %s
id-ID: Semua pengguna dengan peran WordPress %s

en: %1$s won&#39;t work until you upgrade PHP to version %2$s or later. Current version: %3$s
id-ID: %1$s tidak akan berfungsi sampai Anda meningkatkan PHP ke versi %2$s atau yang lebih baru. Versi saat ini: %3$s

en: %1$s won&#39;t work until you upgrade %2$s to version %3$s or later.
id-ID: %1$s tidak akan berfungsi sampai Anda mengupgrade %2$s ke versi %3$s atau yang lebih baru.

en: %1$s won&#39;t work until you upgrade WordPress to version %2$s or later.
id-ID: %1$s tidak akan berfungsi sampai Anda mengupgrade WordPress ke versi %2$s atau yang lebih baru.

en: This version of %1$s cannot work with your current %2$s version. Please upgrade it to %3$s or later.
id-ID: Versi %1$s ini tidak dapat berfungsi dengan versi %2$s Anda saat ini. Harap tingkatkan ke versi %3$s atau yang lebih baru.

en: Duplicate %1$s module activated (%2$s in folder %3$s).
id-ID: Modul %1$s duplikat diaktifkan (%2$s di folder %3$s).

en: Dismiss
id-ID: Tutup

en: Custom Group
id-ID: Grup Khusus

en: Custom Groups
id-ID: Grup Khusus

en: Groups
id-ID: Kelompok

en: (using default capabilities due to invalid %s definition)
id-ID: (menggunakan kemampuan baku karena definisi %s tidak valid)

en: Your license key has expired. For updates to PublishPress Permissions Pro and priority support, %splease renew%s.
id-ID: Kunci lisensi Anda telah kedaluwarsa. Untuk pembaruan untuk PublishPress Permissions Pro dan dukungan prioritas, %ssilakan perbaharui%s.

en: All users with a WordPress %s role
id-ID: Semua pengguna dengan peran WordPress %s

en: All users who are logged in and have a role on the site
id-ID: Semua pengguna yang sudah masuk dan memiliki peran di situs

en: Users to notify when revisions are submitted
id-ID: Pengguna yang diberi tahu saat revisi diajukan

en: Users to notify when scheduled revisions are published
id-ID: Pengguna yang diberi tahu saat revisi terjadwal diterbitkan

en: (login timed out)
id-ID: (login habis waktu)

en: View
id-ID: Lihat

en: Control assignment of selected terms to %s.
id-ID: Kontrol penugasan istilah yang dipilih ke %s.

en: Control if this %s can be selected as a Parent Page.
id-ID: Kontrol apakah %s ini dapat dipilih sebagai Halaman Induk.

en: Control editing of selected %s.
id-ID: Kontrol pengeditan %s yang dipilih.

en: Control publishing of selected %s.
id-ID: Kontrol penerbitan %s yang dipilih.

en: Control deletion of selected %s.
id-ID: Kontrol penghapusan %s yang dipilih.

en: Control term management for selected %s.
id-ID: Kontrol manajemen istilah untuk %s yang dipilih.

en: Control frontend viewing of selected %s.
id-ID: Kontrol tampilan frontend dari %s yang dipilih.

en: Control who can create a revision of this %s.
id-ID: Kontrol siapa yang dapat membuat revisi dari %s.

en: Control who can submit a revision of this %s.
id-ID: Kontrol siapa yang dapat mengajukan revisi dari %s.

en: Control which terms can be set as a Parent of other terms.
id-ID: Mengontrol istilah mana yang dapat ditetapkan sebagai Induk dari istilah lainnya.

en: Allow users to manage selected terms.
id-ID: Izinkan pengguna untuk mengelola istilah yang dipilih.

en: Control management of selected groups.
id-ID: Kontrol pengelolaan grup yang dipilih.

en: Enable
id-ID: Aktifkan

en: Block
id-ID: Blok

en: Limit to
id-ID: Batasi ke

en: Expand access to allow specified items regardless of role capabilities or restrictions.
id-ID: Perluas akses untuk mengizinkan item tertentu terlepas dari kemampuan atau pembatasan peran.

en: Restrict access by blocking specified items unless an "Enabled" exception is also stored.
id-ID: Batasi akses dengan memblokir item tertentu kecuali pengecualian "Diaktifkan" juga disimpan.

en: Restrict access by limiting role capabilities to apply only for specified items. Users still need capabilities in their main role or extra roles.
id-ID: Batasi akses dengan membatasi kemampuan peran hanya untuk item tertentu. Pengguna masih memerlukan kemampuan dalam peran utama mereka atau peran tambahan.

en: Using group membership to block access is not recommended. Consider reducing the user's role capabilities and using group membership to add access.
id-ID: Menggunakan keanggotaan grup untuk memblokir akses tidak disarankan. Pertimbangkan untuk mengurangi kemampuan peran pengguna dan menggunakan keanggotaan grup untuk menambah akses.

en: Selected:
id-ID: Dipilih:

en: Nav Menus (Legacy)
id-ID: Menu Navigasi (Lawas)

en: Legacy
id-ID: Lawas

en: Selected %s:
id-ID: Dipilih %s:

en: All Statuses
id-ID: Semua Status

en: %s Visibility
id-ID: %s Visibilitas

en: No user/group specified.
id-ID: Tidak ada pengguna/grup didefinisikan.

en: You are not permitted to do that.
id-ID: Anda tidak diizinkan untuk melakukannya.

en: Invalid user ID.
id-ID: ID pengguna tidak valid.

en: Invalid group ID.
id-ID: ID grup tidak valid.

en: Roles updated.
id-ID: Peran diperbarui.

en: Specific Permissions updated.
id-ID: Izin Khusus diperbarui.

en: Roles and Permissions copied.
id-ID: Peran dan Izin disalin.

en: Group updated.
id-ID: Perbarui Grup.

en: Back to permissions list
id-ID: Kembali ke daftar izin

en: Edit User Permissions
id-ID: Edit Izin Pengguna

en: Add User Permissions
id-ID: Tambah Izin Pengguna

en: Edit Permissions
id-ID: Edit izin

en: Edit Permissions (%s)
id-ID: Edit izin (%s)

en: %sEdit WordPress Role%s
id-ID: %sEdit Peran WordPress%s

en: Edit role capabilities directly
id-ID: Edit kemampuan peran secara langsung

en: Add New
id-ID: Tambah Baru

en: Name:
id-ID: Nama:

en: Primary Role:
id-ID: Peran Utama:

en: User ID:
id-ID: ID Pengguna:

en: Member since:
id-ID: Anggota sejak:

en: Description:
id-ID: Keterangan:

en: Update Permissions
id-ID: Perbarui Izin

en: View Full Profile
id-ID: Lihat Profil Lengkap

en: Extra Roles %1$s(from primary role or %2$sgroup membership%3$s)%4$s
id-ID: Peran Tambahan %1$s(dari peran utama atau %2$skepemilikan grup%3$s)%4$s

en: Specific Permissions %1$s(from primary role or %2$sgroup membership%3$s)%4$s
id-ID: Izin Khusus %1$s(dari peran utama atau %2$skepemilikan grup%3$s)%4$s

en: View currently stored user permissions:
id-ID: Lihat izin pengguna yang saat ini disimpan:

en: %1$sUsers who have Extra Roles assigned directly%2$s
id-ID: %1$sPengguna yang memiliki Peran Tambahan yang ditugaskan langsung%2$s

en: %1$sUsers who have Specific Permissions assigned directly%2$s
id-ID: %1$sPengguna yang memiliki Izin Khusus yang ditugaskan secara langsung%2$s

en: %1$sUsers who have Extra Roles or Specific Permissions directly%2$s
id-ID: %1$sPengguna yang memiliki Peran Tambahan atau Izin Khusus yang ditugaskan langsung%2$s

en: Add Roles
id-ID: Tambahkan Peran

en: Clear
id-ID: Bersihkan

en: No statuses selected!
id-ID: Tidak ada status yang dipilih!

en: Review the selection below, and then click <strong>Save Roles</strong>.
id-ID: Tinjau pilihan di bawah ini, lalu klik <strong>Simpan Peran</strong>.

en: Role already selected!
id-ID: Peran sudah dipilih!

en: No Action selected!
id-ID: Tidak ada tindakan yang dipilih!

en: Saving Roles...
id-ID: Menyimpan Peran...

en: Reload form for further changes to this role
id-ID: Muat ulang formulir untuk perubahan lebih lanjut pada peran ini

en: Show Groups
id-ID: Tampilkan Grup

en: Hide Groups
id-ID: Sembunyikan Grup

en: Add Specific Permissions
id-ID: Tambahkan Izin Spesifik

en: Remove
id-ID: Hapus

en: Review the selection below, and then click <strong>Save Permissions</strong>.
id-ID: Tinjau pilihan di bawah ini, lalu klik <strong>Simpan Izin</strong>.

en: Permission already selected!
id-ID: Izin sudah dipilih!

en: Saving Permissions...
id-ID: Menyimpan Izin...

en: Reload form for further changes to this permission
id-ID: Muat ulang formulir untuk perubahan lebih lanjut pada izin ini

en: Permissions mirrored. Reload form to view newly saved permissions.
id-ID: Izin disalin. Muat ulang formulir untuk melihat izin yang baru disimpan.

en: Permissions converted. Reload form to view newly saved permissions.
id-ID: Izin telah diubah. Muat ulang formulir untuk melihat izin yang baru disimpan.

en: No Qualification selected!
id-ID: Tidak ada Kualifikasi yang dipilih!

en: No items selected!
id-ID: Tidak ada item yang dipilih!

en: (no parent)
id-ID: (tanpa induk)

en: (none)
id-ID: (tidak ada)

en: No results found.
id-ID: Tak ditemukan hasil apapun.

en: select...
id-ID: pilih...

en: Nav Menu (Block)
id-ID: Menu Navigasi (Blok)

en: All Post Types
id-ID: Semua Tipe Postingan

en: Post Type
id-ID: Tipe Pos

en: Operation
id-ID: Operasi

en: Adjustment
id-ID: Penyesuaian

en: Qualification
id-ID: Kualifikasi

en: Statuses
id-ID: Status

en: for item
id-ID: untuk item

en: Warning: Content hidden by these Permissions will be displayed if PP is deactivated. Consider setting a private Visibility on Edit Post screen instead.
id-ID: Peringatan: Konten yang disembunyikan oleh Izin ini akan ditampilkan jika PP dinonaktifkan. Pertimbangkan untuk mengatur Visibilitas pribadi pada layar Edit Pos sebagai gantinya.

en: To assign page-specific Permissions for editing, parent selection or term assignment, enable the Editing Permissions feature.
id-ID: Untuk menetapkan Izin spesifik halaman untuk pengeditan, pemilihan induk, atau penugasan istilah, aktifkan fitur Izin Pengeditan.

en: To assign forum-specific Permissions for bbPress, activate the Compatibility Pack feature.
id-ID: Untuk menetapkan Izin spesifik forum untuk bbPress, aktifkan fitur Paket Kompatibilitas.

en: To assign forum-specific Permissions for bbPress, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the Compatibility Pack feature.
id-ID: Untuk menetapkan Izin spesifik forum untuk bbPress, %1$supgrade ke Permissions Pro%2$s dan aktifkan fitur Paket Kompatibilitas.

en: Role
id-ID: Peran

en: For Statuses
id-ID: Untuk Status

en: Standard statuses
id-ID: Status standar

en: Status: Private
id-ID: Status: Privat

en: Add Role
id-ID: Tambahkan Peran

en: To assign roles for bbPress forums, activate the Compatibility Pack feature.
id-ID: Untuk menetapkan peran untuk forum bbPress, aktifkan fitur Paket Kompatibilitas.

en: To assign roles for bbPress forums, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the Compatibility Pack feature.
id-ID: Untuk menetapkan peran untuk forum bbPress, %1$supgrade ke Permissions Pro%2$s dan aktifkan fitur Paket Kompatibilitas.

en: To assign page-specific PublishPress Revision permissions, enable the Editing Permissions feature.
id-ID: Untuk menetapkan izin PublishPress Revisi spesifik halaman, aktifkan fitur Izin Pengeditan.

en: Select %s
id-ID: Pilih %s

en: Save Roles
id-ID: Simpan Peran

en: Save Permissions
id-ID: Simpan Izin

en: Add Extra Roles
id-ID: Tambahkan Peran Tambahan

en: Copy
id-ID: Salin

en: Extra Roles %1$s(for this user)%2$s
id-ID: Peran Tambahan %1$s(untuk pengguna ini)%2$s

en: Extra Roles
id-ID: Peran Tambahan

en: Term Management
id-ID: Manajemen Istilah

en: objects
id-ID: objek

en: Direct-Assigned
id-ID: Ditugaskan Langsung

en: Disabled Type
id-ID: Tipe Dinonaktifkan

en: %s Roles
id-ID: %s Peran

en: item(s)
id-ID: item

en: Apply
id-ID: Terapkan

en: Nav Menu (Legacy)
id-ID: Menu Navigasi (Lawas)

en: (from primary role or group membership)
id-ID: (dari peran utama atau keanggotaan grup)

en: (all post types)
id-ID: (semua jenis artikel)

en: items
id-ID: item

en: Group
id-ID: Grup

en: unpublished
id-ID: belum dipublikasikan

en: this %1$s
id-ID: ini %1$s

en: sub-%1$s of this %2$s
id-ID: sub-%1$s dari %2$s ini

en: this %1$s and its sub-%2$s
id-ID: %1$s ini dan sub-%2$s-nya

en: %1$s access for %2$s is ENABLED within %3$s, regardless of role capabilities.
id-ID: Akses %1$s untuk %2$s di %3$s DIHIDUPKAN, terlepas dari kemampuan peran.

en: %1$s access for %2$s is BLOCKED within %3$s, unless enabled by another Permission.
id-ID: Akses %1$s untuk %2$s di %3$s DIBLOKIR, kecuali diaktifkan oleh Izin lain.

en: Any role-based %1$s access for %2$s is LIMITED. It applies only within %3$s, along with other specified %4$s.
id-ID: Akses %1$s berbasis peran untuk %2$s adalah TERBATAS. Ini hanya berlaku di %3$s, bersama dengan %4$s lain yang ditentukan.

en: %1$s access for %2$s is ENABLED, regardless of role capabilities.
id-ID: Akses %1$s untuk %2$s DIHIDUPKAN, terlepas dari kemampuan peran.

en: %1$s access for %2$s is BLOCKED, unless enabled by another Permission.
id-ID: Akses %1$s untuk %2$s DIBLOKIR, kecuali diaktifkan oleh Izin lain.

en: Any role-based %1$s access for %2$s is LIMITED. It applies to only %3$s, along with other specified %4$s.
id-ID: Akses %1$s berbasis peran untuk %2$s adalah TERBATAS. Ini hanya berlaku untuk %3$s, bersama dengan %4$s lain yang ditentukan.

en: Assigned for sub-%s only.
id-ID: Diberikan hanya untuk sub-%s.

en: Assigned for %s and sub-%s.
id-ID: Diberikan untuk %s dan sub-%s.

en: This Permission is redundant due to a corresponding Limitation.
id-ID: Izin ini redundan karena adanya Pembatasan yang sesuai.

en: Edit %s
id-ID: Sunting %s

en: Assign for selected and sub-%s
id-ID: Tetapkan untuk yang dipilih dan sub-%s

en: Assign for selected %s only
id-ID: Tetapkan hanya untuk %s yang dipilih

en: Assign for sub-%s only
id-ID: Tetapkan hanya untuk sub-%s

en: Assign for selected and sub-terms
id-ID: Tetapkan untuk yang dipilih dan sub-istilah

en: Assign for selected term only
id-ID: Tetapkan hanya untuk istilah yang dipilih

en: Assign for sub-terms only
id-ID: Tetapkan hanya untuk sub-istilah

en: Convert to "Enabled"
id-ID: Ubah ke "Diaktifkan"

en: Convert to "Blocked"
id-ID: Ubah ke "Diblokir"

en: Convert to "Limit to"
id-ID: Ubah ke "Batasi ke"

en: Mirror to %s
id-ID: Salin ke %s

en: Mirror to %s %s
id-ID: Salin ke %s %s

en: = Enabled
id-ID: = Diaktifkan

en: = Blocked
id-ID: = Diblokir

en: = Limitation
id-ID: = Pembatasan

en: = %1$s and sub-%1$s
id-ID: = %1$s dan sub-%1$s

en: = sub-%s only
id-ID: = hanya sub-%s

en: Note:
id-ID: Catatan:

en: Sub-%1$s Permissions are not separately listed.
id-ID: Izin Sub-%1$s tidak dicantumkan secara terpisah.

en: Show All
id-ID: Tampilkan Semua

en: Hide auto-assigned Sub-%s Permissions
id-ID: Sembunyikan Izin Sub-%s yang ditetapkan secara otomatis

en: Other plugins (or deactivation of PublishPress Permissions) can prevent sub-page permissions from being properly applied when a new sub-page is created.
id-ID: Plugin lain (atau penonaktifan Izin PublishPress) dapat mencegah izin sub-halaman diterapkan dengan benar ketika sub-halaman baru dibuat.

en:  %1$sFix Sub-%2$s Permissions%3$s
id-ID:  %1$sPerbaiki Izin Sub-%2$s%3$s

en: %s Permissions
id-ID: %s Izin

en: Group Restrictions are not available because of a constant definition
id-ID: Pembatasan Grup tidak tersedia karena definisi konstanta

en: Permissions to enable access are not available because of a constant definition
id-ID: Izin untuk mengaktifkan akses tidak tersedia karena definisi konstanta

en: Group Members
id-ID: Anggota Kelompok

en: Copy Roles and Permissions from:
id-ID: Salin Peran dan Izin dari:

en: Copy Roles and Permissions
id-ID: Salin Peran dan Izin

en: Limit to:
id-ID: Batasi:

en: Blocked:
id-ID: Diblok:

en: Enabled:
id-ID: Diaktifkan:

en: Direct-assigned
id-ID: Ditugaskan langsung

en: Standard Statuses
id-ID: Status Standar

en: (invalid role definition)
id-ID: (definisi peran tidak valid)

en: eligible (%d):
id-ID: layak (%d):

en: current (%d):
id-ID: saat ini (%d):

en: view / edit group
id-ID: lihat / edit grup

en: edit
id-ID: sunting

en: Find Users by %s
id-ID: Temukan Pengguna oleh %s

en: Search Users
id-ID: Cari Pengguna

en: Search Custom Groups
id-ID: Cari Grup Khusus

en: For additional fields, define constant PP_USER_SEARCH_META_FIELDS
id-ID: Untuk bidang tambahan, tentukan konstanta PP_USER_SEARCH_META_FIELDS

en: First Name
id-ID: Nama Depan

en: Last Name
id-ID: Nama Belakang

en: Nickname
id-ID: Nama panggilan

en: (user field)
id-ID: (pengguna ruas)

en: (any WP role)
id-ID: (semua peran WP)

en: Search Results:
id-ID: Hasil Pencarian:

en: Current Selections:
id-ID: Pilihan Saat Ini:

en: Search for a group
id-ID: Cari grup

en: Search for a user
id-ID: Cari pengguna

en: Search for an author
id-ID: Cari penulis

en: Permissions
id-ID: Izin

en: Add New Permission Group
id-ID: Tambah Grup Izin Baru

en: Edit
id-ID: Sunting

en: Role Usage
id-ID: Penggunaaan Peran

en: Edit Role Usage
id-ID: Edit Penggunaan Peran

en: Settings
id-ID: Pengaturan

en: (Default access)
id-ID: (Akses default)

en: (Default access: Enabled)
id-ID: (Akses default: Diaktifkan)

en: (Default access: Blocked)
id-ID: (Akses default: Diblokir)

en: (No setting)
id-ID: (Tidak ada pengaturan)

en: Enabled
id-ID: Diaktifkan

en: Blocked
id-ID: Diblokir

en: (Blocked)
id-ID: (Diblokir)

en: Unblocked
id-ID: Tidak di blokir

en: Roles
id-ID: Peran

en: User
id-ID: Pengguna

en: This %s
id-ID: Ini %s

en: Default All
id-ID: Default Semua

en: Group restrictions are not recommended.
id-ID: Pembatasan grup tidak disarankan.

en: Control who can assign terms to this %s.
id-ID: Kontrol siapa yang dapat menetapkan istilah ke %s.

en: Control who can select this page as parent %s.
id-ID: Kontrol siapa yang dapat memilih halaman ini sebagai induk %s.

en: Control editing of this %s.
id-ID: Kontrol pengeditan %s.

en: Control publishing of this %s.
id-ID: Kontrol penerbitan %s.

en: Control deletion of this %s.
id-ID: Kontrol penghapusan %s.

en: Control term management for this %s.
id-ID: Kontrol pengelolaan istilah untuk %s.

en: Control frontend viewing of this %s.
id-ID: Kontrol tampilan frontend dari %s.

en: Control who add this %s to %s.
id-ID: Kontrol siapa yang menambahkan %s ke %s.

en: Control who can edit %s with this %s.
id-ID: Kontrol siapa yang dapat mengedit %s dengan %s.

en: Control who can view %s with this %s.
id-ID: Kontrol siapa yang dapat melihat %s dengan %s.

en: Control who can create a revision of %s with this %s.
id-ID: Kontrol siapa yang dapat membuat revisi dari %s dengan %s.

en: Control who can submit a revision of %s with this %s.
id-ID: Kontrol siapa yang dapat mengajukan revisi dari %s dengan %s.

en: Control who can select this %s as a parent %s.
id-ID: Kontrol siapa yang dapat memilih %s ini sebagai %s induk.

en: Control who add this %s to all post types.
id-ID: Kontrol siapa yang menambahkan %s ke semua jenis pos.

en: Control who can edit all post types in this %s.
id-ID: Kontrol siapa yang dapat mengedit semua jenis pos di %s.

en: Control who can view all post types in this %s.
id-ID: Kontrol siapa yang dapat melihat semua jenis pos di %s.

en: Control who can create a revision of all post types in this %s.
id-ID: Kontrol siapa yang dapat membuat revisi dari semua jenis pos di %s.

en: Control who can submit a revision of all post types in this %s.
id-ID: Kontrol siapa yang dapat mengajukan revisi dari semua jenis pos di %s.

en: Roles & Groups
id-ID: Peran & Grup

en: Search roles and groups...
id-ID: Cari peran dan grup...

en: Search roles...
id-ID: Cari peran...

en: Users
id-ID: Pengguna

en: Sort by:
id-ID: Urutkan berdasarkan:

en: Name (A-Z)
id-ID: Nama (A-Z)

en: Name (Z-A)
id-ID: Nama (Z-A)

en: Most Users
id-ID: Pengguna Terbanyak

en: Fewest Users
id-ID: Pengguna Paling Sedikit

en: Select All
id-ID: Pilih Semua

en: Bulk Actions
id-ID: Tindakan Massal

en: Set to Enabled
id-ID: Atur ke Diaktifkan

en: Set to Blocked
id-ID: Atur ke Diblokir

en: Set to Default
id-ID: Atur ke Default

en: selected
id-ID: terpilih

en: Search and add users...
id-ID: Cari dan tambahkan pengguna...

en: No role exceptions set
id-ID: Tidak ada pengecualian peran yang ditetapkan

en: No specific user permissions. Use the search box to add users.
id-ID: Tidak ada izin pengguna khusus. Gunakan kotak pencarian untuk menambahkan pengguna.

en: Remove Selected
id-ID: Hapus yang Dipilih

en: Login State
id-ID: Status Login

en: Sub-Sections
id-ID: Sub-Bagian

en: This Section
id-ID: Bagian Ini

en: Remove custom permissions for user
id-ID: Hapus izin kustom untuk pengguna

en: PublishPress Permissions needs directions. Please go to %1$sPermissions > Settings%2$s and indicate which Post Types and Taxonomies should be filtered.
id-ID: PublishPress Permissions membutuhkan petunjuk. Silakan pergi ke %1$sPermissions > Settings%2$s dan tunjukkan jenis Pos dan Taksonomi mana yang harus difilter.

en: Please upgrade PublishPress Authors to version 3.8.0 or later for Permissions integration.
id-ID: Silakan upgrade PublishPress Authors ke versi 3.8.0 atau yang lebih baru untuk integrasi dengan Permissions.

en: Editing can't be granted to non-users.
id-ID: Pengeditan tidak dapat diberikan kepada pengguna non.

en: You can now set individual permissions for
id-ID: Anda sekarang dapat mengatur izin individu untuk

en: All
id-ID: Semua

en: Please select a bulk action first.
id-ID: Silakan pilih tindakan massal terlebih dahulu.

en: Please select at least one item.
id-ID: Silakan pilih setidaknya satu item.

en: Are you sure you want to remove the selected user(s) from exceptions?
id-ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus pengguna yang dipilih dari pengecualian?

en: Remove the custom permisisons for "%s"?
id-ID: Hapus izin kustom untuk "%s"?

en: Permissions Settings
id-ID: Pengaturan Permissions

en: Permissions: %s
id-ID: Izin: %s

en: Permissions: Select this %s as Parent
id-ID: Izin: Pilih ini %s sebagai Induk

en: Permissions: Assign Terms to this %s
id-ID: Permissions: Berikan akses Term ke %s

en: Permissions: %s this %s
id-ID: Izin: %s ini %s

en: enable custom permissions for %s
id-ID: aktifkan izin kustom untuk %s

en: Select as Parent
id-ID: Pilih sebagai Induk

en: Assign Terms
id-ID: Tetapkan Syarat

en: Specific Permissions %1$s(for this user)%2$s
id-ID: Izin Khusus %1$s(untuk pengguna ini)%2$s

en: Extra Roles %1$s(from primary role or group membership)%2$s
id-ID: Peran Tambahan %1$s(dari peran utama atau keanggotaan grup)%2$s

en: Specific Permissions (from primary role or group membership)
id-ID: Izin Spesifik (dari peran utama atau keanggotaan grup)

en: Permission Groups
id-ID: Grup Izin

en: This user is not a member of any custom Permission Groups.
id-ID: Pengguna ini bukan anggota dari kelompok Izin Kustom apa pun.

en: Edit this user's group membership
id-ID: Ubah keanggotaan grup pengguna ini

en: Note: BuddyPress Groups and other externally defined groups are not listed here, even if they modify permissions
id-ID: Catatan: Grup BuddyPress dan grup lain yang didefinisikan eksternal tidak terdaftar di sini, bahkan jika memodifikasi izin

en: %s, more...
id-ID: %s, lebih...

en: edit user permissions
id-ID: edit izin pengguna

en: Assign to %s
id-ID: Tugaskan ke %s

en: Assign (All Types)
id-ID: Tugaskan (Semua Tipe)

en: %s (All Types)
id-ID: %s (Semua Tipe)

en: Permissions: %1$s in %2$s
id-ID: Izin: %1$s di %2$s

en: Displayed permissions are those assigned for the "%1$s" type. You can also %2$sdefine universal %3$s permissions which apply to all related post types%4$s.
id-ID: Izin yang ditampilkan adalah yang ditetapkan untuk tipe "%1$s". Anda juga dapat %2$smenentukan izin universal %3$s yang berlaku untuk semua jenis kiriman terkait%4$s.

en: Permissions: Assign this %2$s to %3$s
id-ID: Izin: Tentukan %2$s ini ke %3$s

en: Permissions: Assign this %2$s for All Post Types
id-ID: Izin: Tugaskan %2$s ini untuk Semua Tipe Postingan

en: Permissions: %1$s %2$s in this %3$s
id-ID: Izin: %1$s %2$s dalam %3$s ini

en: Permissions: %1$s all content in this %2$s for All Post Types
id-ID: Izin: %1$s semua konten di %2$s ini untuk Semua Tipe Postingan

en: Permissions: %1$s this %2$s
id-ID: Izin: %1$s ini %2$s

en: Displayed permissions are those assigned for the "%1$s" type.%2$sYou can also %3$sdefine universal %4$s permissions which apply to all related post types%5$s.
id-ID: Izin yang ditampilkan adalah yang ditugaskan untuk jenis "%1$s".%2$sAnda juga dapat %3$smenentukan izin %4$s universal yang berlaku untuk semua tipe postingan terkait%5$s.

en: Listed permissions are those assigned for the "%1$s" type. You can also %2$sdefine universal %3$s permissions which apply to all related post types%4$s.
id-ID: Izin yang terdaftar adalah yang ditetapkan untuk jenis "%1$s". Anda juga dapat %2$smenentukan izin universal %3$s yang berlaku untuk semua jenis pos terkait%4$s.

en: Click to list/edit universal permissions
id-ID: Klik untuk menampilkan/mengedit izin universal

en: %1$s Permissions %2$s*%3$s
id-ID: %1$s Izin %2$s*%3$s

en: Universal Permissions
id-ID: Izin Universal

en: Permissions&hellip;
id-ID: Izin&hellip;

en: Add
id-ID: Tambahkan

en: Add selected users to Permission Group
id-ID: Tambahkan pengguna terpilih ke Grup Izin

en: Remove selected users from Permission Group
id-ID: Hapus pengguna terpilih dari Grup Izin

en: Click to show only users who have no group
id-ID: Klik untuk hanya menampilkan pengguna yang tidak memiliki grup

en: Click to show only users who have extra roles
id-ID: Klik untuk hanya menampilkan pengguna yang memiliki peran tambahan

en: Click to show only users who have Specific Permissions assigned directly
id-ID: Klik untuk hanya menampilkan pengguna yang memiliki Izin Khusus yang ditugaskan secara langsung

en: Specific Permissions
id-ID: Izin Khusus

en: edit group
id-ID: edit grup

en: %s more
id-ID: %s lebih

en: Group created.
id-ID: Grup dibuat.

en: Create New Permission Group
id-ID: Buat Grup Izin Baru

en: Create New %s
id-ID: Buat %s Baru

en: Name
id-ID: Nama

en: Description
id-ID: Deskripsi

en: Note: Groups are a more flexible alternative to user roles. You can create groups of users and give or deny them access to areas of your site.
id-ID: Catatan: Grup merupakan alternatif yang lebih fleksibel untuk peran pengguna. Anda dapat membuat grup pengguna dan memberi atau menolak akses mereka ke area situs Anda.

en: Create Group
id-ID: Buat Grup

en: Shop manager
id-ID: Manajer toko

en: Translator
id-ID: Penterjemah

en: Customer
id-ID: Pelanggan

en: You have specified this group for deletion: | You have specified these groups for deletion:
id-ID[0]: Anda telah menentukan grup ini untuk dihapus:

en: There are no valid groups selected for deletion.
id-ID: Tidak ada grup yang valid yang dipilih untuk dihapus

en: %s group deleted | %s groups deleted
id-ID[0]: Grup "%s" dihapus

en: New group created.
id-ID: Grup baru telah dibuat.

en: Add New Group
id-ID: Tambahkan Grup Baru

en: User Groups
id-ID: Grup Pengguna

en: WordPress Role
id-ID: Peran WordPress

en: WordPress Roles
id-ID: Peran WordPress

en: %1$sGroup Type:%2$s %3$s
id-ID: %1$sTipe Grup:%2$s %3$s

en: Has Permissions
id-ID: Memiliki Izin

en: Has Specific Permissions
id-ID: Memiliki Izin Khusus

en: Has Extra Roles
id-ID: Memiliki Peran Tambahan

en: Search Results for &#8220;%s&#8221;
id-ID: Hasil Pencarian untuk &#8220;%s&#8221;

en: Search Groups
id-ID: Cari Grup

en: All Users
id-ID: Semua Pengguna

en: Has Permissions Set Directly
id-ID: Memiliki Izin yang Ditentukan Secara Langsung

en: No Custom Group
id-ID: Tidak Ada Grup Khusus

en: No matching groups were found.
id-ID: Tidak ada grup yang cocok ditemukan.

en: Delete
id-ID: Hapus

en: Type
id-ID: Tipe

en: Workflow
id-ID: Alur Kerja

en: edit group permissions
id-ID: edit izin grup

en: ERROR
id-ID: EROR

en: Please enter a group name.
id-ID: Silakan masukkan nama grup.

en: This group name is already registered. Please choose another one.
id-ID: Nama grup ini sudah terdaftar. Silakan pilih yang lain.

en: You can&#8217;t delete that group.
id-ID: Anda tidak dapat menghapus grup itu.

en: To block direct access to unreadable files, activate the File Access feature.
id-ID: Untuk memblokir akses langsung ke file yang tidak dapat dibaca, aktifkan fitur Akses File.

en: To block direct access to unreadable files, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the File Access feature.
id-ID: Untuk memblokir akses langsung ke file yang tidak dapat dibaca, %1$stingkatkan ke Permissions Pro%2$s dan aktifkan fitur Akses File.

en: To customize editing permissions, enable the Editing Permissions feature.
id-ID: Untuk menyesuaikan izin pengeditan, aktifkan fitur Izin Pengeditan.

en: Block URL access
id-ID: Blok Akses URL

en: To block direct URL access to attachments of unreadable posts, activate the File Access feature.
id-ID: Untuk memblokir akses URL langsung ke lampiran dari pos yang tidak dapat dibaca, aktifkan fitur Akses File.

en: To block direct URL access to attachments of unreadable posts, %1$supgrade to Permissions Pro%2$s and enable the File Access feature.
id-ID: Untuk memblokir akses URL langsung ke lampiran dari pos yang tidak dapat dibaca, %1$stingkatkan ke Permissions Pro%2$s dan aktifkan fitur Akses File.

en: Customize
id-ID: Sesuaikan

en: To customize publication workflow, %1$sinstall PublishPress Statuses%2$s.
id-ID: Untuk menyesuaikan alur kerja publikasi, %1$sinstal PublishPress Statuses%2$s.

en: Show list of Permissions Pro features and screencasts
id-ID: Tampilkan daftar fitur Permissions Pro dan screencasts

en: Knowledge Base
id-ID: Pengetahuan Dasar

en: Detailed Feature Grid
id-ID: Fitur Grid Terperinci

en: Contact Us
id-ID: Hubungi Kami

en: Purchase
id-ID: Beli

en: Hide
id-ID: Sembunyikan

en: None. All %ss will be hidden by default.
id-ID: Tidak ada. Semua %ss akan disembunyikan secara default.

en: Add Selected Permissions
id-ID: Tambahkan Izin Terpilih

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
id-ID: Jika Anda memerlukan bantuan atau memiliki permintaan fitur baru, beri tahu kami.

en: Upgrade to Pro
id-ID: Upgrade ke Pro

en: Request Support
id-ID: Minta Dukungan

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
id-ID: Dokumentasi terperinci juga tersedia di situs web plugin.

en: View Knowledge Base
id-ID: Lihat Basis Pengetahuan

en: All settings were updated.
id-ID: Semua pengaturan telah diperbarui.

en: All settings were reset to defaults.
id-ID: Semua pengaturan telah diatur ulang ke default.

en: Save Changes
id-ID: Simpan Perubahan

en: Upgrade to Permissions Pro
id-ID: Tingkatkan ke Permissions Pro

en: Need Permissions Support?
id-ID: Butuh Dukungan Izin?

en: If disabled, manually "blocked" posts can be unblocked by specific Category / Term Permissions.
id-ID: Jika dinonaktifkan, secara manual, artikel yang 'diblokir' dapat dibuka kembali berdasarkan Izin Kategori / Term tertentu.

en: If enabled, corresponding Media edit and delete capabilities must be added to existing roles.
id-ID: Jika diaktifkan, kemampuan pengeditan dan penghapusan Media yang sesuai harus ditambahkan ke peran yang ada.

en: For specialized Media Library permissions, enable the Editing Permissions feature.
id-ID: Untuk izin Perpustakaan Media yang khusus, aktifkan fitur Izin Pengeditan.

en: To customize bbPress forum permissions, activate the Compatibility Pack feature.
id-ID: Untuk menyesuaikan izin forum bbPress, aktifkan fitur Paket Kompatibilitas.

en: To customize bbPress forum permissions, activate your Permissions Pro license key.
id-ID: Untuk menyesuaikan izin forum bbPress, aktifkan kunci lisensi Permissions Pro Anda.

en: Remove the "Private:" and "Protected" prefix from Post, Page titles.
id-ID: Hapus awalan "Pribadi:" dan "Dilindungi" dari judul Post, Halaman.

en: If the user is blocked from reading posts in a category, also block access to category archive page.
id-ID: Jika pengguna diblokir dari membaca pos dalam kategori, juga blokir akses ke halaman arsip kategori.

en: Remove unreadable Menu Items. If menu rendering problems occur with a third party plugin, disable this setting.
id-ID: Hapus Item Menu yang tidak dapat dibaca. Jika terjadi masalah rendering menu dengan plugin pihak ketiga, nonaktifkan pengaturan ini.

en: Unmodified from WordPress default behavior. To enable filtering, remove constant definition PP_ADMIN_READONLY_LISTABLE.
id-ID: Tidak diubah dari perilaku default WordPress. Untuk mengaktifkan penyaringan, hapus definisi konstan PP_ADMIN_READONLY_LISTABLE.

en: Note: Groups and Roles are always displayed on the Edit User screen.
id-ID: Catatan: Grup dan Peran selalu ditampilkan di layar Edit Pengguna.

en: Disable Permissions filtering for users who are not logged in.
id-ID: Nonaktifkan Penyaringan Izin untuk pengguna yang tidak masuk.

en: Legacy compatibility: front end term filters are not applied on some sites.
id-ID: Kompatibilitas warisan: penyaring istilah di front end tidak diterapkan di beberapa situs.

en: If checked, pages blocked from the "All" or "Logged In" groups will still be listed to Administrators.
id-ID: Jika dicentang, halaman yang diblokir dari grup "Semua" atau "Masuk" masih akan terdaftar untuk Administrator.

en: Display a role dropdown alongside the user search input box to narrow results.
id-ID: Tampilkan dropdown peran di sebelah kotak input pencarian pengguna untuk mempersempit hasil.

en: Display descriptive captions on Permissions screens.
id-ID: Tampilkan keterangan deskriptif di layar Izin.

en: Display descriptive captions for features available in missing or deactivated modules.
id-ID: Tampilkan keterangan deskriptif untuk fitur yang tersedia di modul yang hilang atau dinonaktifkan.

en: Extra Roles cause "_posts" capabilities in the Pattern Role (Author, Editor, etc.) to be assigned for the selected post type. Enable this setting to also include all other capabilities in the Pattern Role.
id-ID: Peran tambahan menyebabkan kemampuan "_posts" dalam Peran Pola (Penulis, Editor, dll.) diberikan untuk jenis pos yang dipilih. Aktifkan pengaturan ini untuk juga menyertakan semua kemampuan lainnya dalam Peran Pola.

en: Detect user roles which are appended dynamically but not stored to the WP database. May be useful for sites that sync with Active Directory or other external user registration systems.
id-ID: Deteksi peran pengguna yang ditambahkan secara dinamis tetapi tidak disimpan dalam database WP. Mungkin berguna untuk situs yang disinkronkan dengan Active Directory atau sistem registrasi pengguna eksternal lainnya.

en: You can adjust some Permissions behavior by %1$s adding capabilities to a WordPress role%2$s.
id-ID: Anda dapat menyesuaikan beberapa perilaku Izin dengan %1$s menambahkan kemampuan ke peran WordPress%2$s.

en: You can add Permissions capabilities to a role using the %1$s plugin.
id-ID: Anda dapat menambahkan kemampuan Izin ke sebuah peran menggunakan %1$s plugin.

en: Regardless of this setting, the pp_set_view_permissions capability is also required.
id-ID: Terlepas dari pengaturan ini, kemampuan pp_set_view_permissions juga dibutuhkan.

en: Regardless of this setting, the pp_set_edit_permissions capability is also required.
id-ID: Terlepas dari pengaturan ini, kemampuan pp_set_edit_permissions juga dibutuhkan.

en: Settings related to content editing permissions, provided by the %s module.
id-ID: Pengaturan terkait izin pengeditan konten, disediakan oleh modul %s.

en: If this setting is disabled, you can enable a role by giving it capabilities: list_others_posts, list_others_published_pages, etc.
id-ID: Jika pengaturan ini dinonaktifkan, Anda dapat mengaktifkan sebuah peran dengan memberikannya kemampuan: list_others_posts, list_others_published_pages, dll.

en: Display a custom column on Edit Posts screen for all related taxonomies which are enabled for Permissions filtering.
id-ID: Tampilkan kolom kustom pada layar Edit Pos untuk semua taksonomi terkait yang diaktifkan untuk penyaringan Izin

en: Allows creation of a new post (of any type) for each selected user, using an existing post as the pattern.
id-ID: Mengizinkan pembuatan pos baru (dari jenis apa pun) untuk setiap pengguna yang dipilih, menggunakan pos yang sudah ada sebagai pola.

en: Other users will be unable to publish new top-level pages (Parent = "Main Page"), or move a published page from "Main Page" to a different Parent.
id-ID: Pengguna lain tidak akan dapat menerbitkan halaman tingkat atas baru (Induk = "Halaman Utama"), atau memindahkan halaman yang diterbitkan dari "Halaman Utama" ke Induk yang berbeda.

en: This feature has been moved to PublishPress Capabilities > Editor Features > Element IDs. Please use the Capabilities plugin for better organization and enhanced functionality.
id-ID: Fitur ini telah dipindahkan ke PublishPress Kemampuan > Fitur Editor > ID Elemen. Silakan gunakan plugin Kemampuan untuk organisasi yang lebih baik dan fungsionalitas yang lebih ditingkatkan.

en: The following settings are currently overridden by the constant PP_MEDIA_LIB_UNFILTERED (defined in wp-config.php or some other file you maintain). Media Library access will not be altered by Permissions.
id-ID: Pengaturan berikut saat ini diabaikan oleh konstanta PP_MEDIA_LIB_UNFILTERED (didefinisikan di wp-config.php atau beberapa file lain yang Anda atur). Akses Pustaka Media tidak akan diubah oleh Izin.

en: Show files uploaded by others users if they are attached to a post the user is allowed to view.
id-ID: Tampilkan berkas yang diunggah oleh pengguna lain jika mereka dilampirkan ke pos yang dapat dilihat oleh pengguna.

en: Show files uploaded by other users if they are attached to a post the user is allowed to edit.
id-ID: Tampilkan berkas yang diunggah oleh pengguna lain jika mereka dilampirkan ke pos yang dapat diedit oleh pengguna.

en: Allow users to edit files uploaded by other users if they are attached to a post the user is allowed to edit.
id-ID: Izinkan pengguna untuk mengedit berkas yang diunggah oleh pengguna lain jika mereka dilampirkan ke pos yang dapat diedit oleh pengguna.

en: Show users all the files in the Media Library. Unchecking this box will hide media files that are uploaded by other users.
id-ID: Tampilkan kepada pengguna semua berkas di Media Library. Menghapus centang pada kotak ini akan menyembunyikan berkas media yang diunggah oleh pengguna lain.

en: Stop users from editing files uploaded by other users unless they are attached to a post the user is allowed to edit.
id-ID: Hentikan pengguna dari mengedit berkas yang diunggah oleh pengguna lain kecuali mereka dilampirkan ke pos yang dapat diedit oleh pengguna.

en: Allow users to edit files they have uploaded, regardless of other restrictions.
id-ID: Izinkan pengguna untuk mengedit berkas yang telah mereka unggah, terlepas dari pembatasan lainnya.

en: Allow non-Administrators to rename menu items they cannot fully edit. Menu items will be locked into current positions.
id-ID: Izinkan non-Administrator untuk mengganti nama item menu yang tidak dapat mereka edit sepenuhnya. Item menu akan terkunci pada posisi saat ini.

en: Prevent creation or editing of custom items for non-Administrators who lack edit_theme_options capability.
id-ID: Cegah pembuatan atau pengeditan item kustom untuk non-Administrator yang tidak memiliki kemampuan edit_theme_options.

en: Prevent non-Administrators with user editing permissions from editing a higher-level user or assigning a role higher than their own.
id-ID: Cegah non-Administrator dengan izin pengeditan pengguna dari mengedit pengguna tingkat lebih tinggi atau menugaskan peran yang lebih tinggi dari peran mereka sendiri.

en: Circle members will be blocked from accessing Revisions authored by non-members.
id-ID: Anggota lingkaran akan diblokir dari mengakses Revisi yang ditulis oleh non-anggota.

en: Enable post contributors or authors with pp_set_edit_permissions capability to set editing Permissions on posts authored by others
id-ID: Aktifkan kontributor atau penulis pos dengan kemampuan pp_set_edit_permissions untuk mengatur izin pengeditan pada pos yang ditulis oleh orang lain

en: Permissions setting 'Pages can be set or removed from Top Level by' applies to 'page' type only
id-ID: Pengaturan Izin 'Halaman dapat ditetapkan atau dihapus dari Tingkat Atas oleh' berlaku hanya untuk jenis 'halaman'

en: If user cannot generally save pages to top level but a page they are editing is already there, allow it to stay at top level even if not yet published
id-ID: Jika pengguna secara umum tidak dapat menyimpan halaman ke tingkat atas tetapi halaman yang sedang mereka edit sudah ada di sana, izinkan agar tetap berada di tingkat atas meskipun belum dipublikasikan

en: Circle membership does not limit page association (page parent setting) ability
id-ID: Keanggotaan dalam lingkaran tidak membatasi kemampuan asosiasi halaman (pengaturan halaman induk)

en: Determines the default value of Permissions > Settings > Editing > Auto-assign default term
id-ID: Menentukan nilai default dari Izin > Pengaturan > Pengeditan > Otomatis menetapkan istilah default

en: Always auto-assign a category if none are selected and user lacks permission for default category
id-ID: Selalu otomatis menetapkan kategori jika tidak ada yang dipilih dan pengguna tidak memiliki izin untuk kategori default

en: Always auto-assign a post tag if none are selected
id-ID: Selalu otomatis menetapkan tag pos jika tidak ada yang dipilih

en: Always auto-assign a term of this taxonomy if none are selected
id-ID: Selalu otomatis menetapkan istilah dari taksonomi ini jika tidak ada yang dipilih

en: Determines the default setting of Permissions > Settings > Editing > Auto-assign default terms
id-ID: Menentukan pengaturan default untuk Izin > Pengaturan > Pengeditan > Otomatis menetapkan istilah default

en: Do not auto-assign a category (except standard default category if user has permission)
id-ID: Jangan otomatis menetapkan kategori (kecuali kategori default standar jika pengguna memiliki izin)

en: Do not auto-assign a post tag
id-ID: Jangan otomatis menetapkan tag pos

en: Do not auto-assign a term of this taxonomy
id-ID: Jangan otomatis menetapkan istilah dari taksonomi ini

en: Do not auto-assign a term if the user has permission for more than one term in the taxonomy
id-ID: Jangan otomatis menetapkan istilah jika pengguna memiliki izin untuk lebih dari satu istilah dalam taksonomi

en: If auto-assign term setting is enabled, apply it even if user does not have term assignment limitations
id-ID: Jika pengaturan otomatis menetapkan istilah diaktifkan, terapkan bahkan jika pengguna tidak memiliki batasan penetapan istilah

en: Don't define an 'Approved' status, even if Status Control feature is active
id-ID: Jangan tetapkan status 'Disetujui', bahkan jika fitur Kontrol Status aktif

en: If user has Nav Menu management capabilities but can't 'edit_theme_options', strip link out of wp-admin Appearance Menu instead of linking it to nav-menus
id-ID: Jika pengguna memiliki kemampuan manajemen Menu Navigasi tetapi tidak dapat 'edit_theme_options', hilangkan tautan dari Menu Tampilan wp-admin daripada menghubungkannya ke nav-menus

en: Don't credit implicit 'manage_nav_menus' capability to users who have 'edit_theme_options' or 'switch_themes' capability
id-ID: Jangan berikan kredit kemampuan 'manage_nav_menus' secara implisit kepada pengguna yang memiliki kemampuan 'edit_theme_options' atau 'switch_themes'

en: Prevent non-Administrators from adding new Nav Menu items to top level (add below existing editable items instead)
id-ID: Mencegah non-Administrator menambahkan item Menu Navigasi baru ke tingkat atas (tambahkan di bawah item yang dapat diedit yang sudah ada)

en: For non-Administrators, new Nav Menu items default to being a child of first editable item
id-ID: Untuk non-Administrator, item Menu Navigasi baru secara default menjadi anak dari item yang dapat diedit pertama

en: Don't require any additional capabilities for management of Nav Menu settings (normally require 'manage_menu_settings', 'edit_others_pages' or 'publish_pages')
id-ID: Tidak memerlukan kemampuan tambahan untuk pengelolaan pengaturan Menu Navigasi (biasanya memerlukan 'manage_menu_settings', 'edit_others_pages', atau 'publish_pages')

en: Eliminate extra filtering queries on Nav Menu update, even for non-Administrators
id-ID: Hapus kueri penyaringan tambahan pada pembaruan Menu Navigasi, bahkan untuk non-Administrator

en: Don't allow non-Administrators to see others' unattached uploads, regardless of Permissions settings.  Their own unattached uploads are still accessible unless option 'own_attachments_always_editable' is set false
id-ID: Jangan izinkan non-Administrator melihat unggahan yang tidak terlampir milik orang lain, terlepas dari pengaturan Izin. Unggahan yang tidak terlampir milik mereka sendiri tetap dapat diakses kecuali opsi 'own_attachments_always_editable' diatur sebagai false

en: Limited User Editors can assign their own role
id-ID: Editor Pengguna Terbatas dapat menugaskan peran mereka sendiri

en: Post Meta fields to copy when using 'Add Author Page' dropdown on Users screen
id-ID: Field Meta Pos untuk disalin saat menggunakan dropdown 'Tambahkan Halaman Penulis' pada layar Pengguna

en: Manage PublishPress Permissions plugin settings.
id-ID: Kelola pengaturan plugin PublishPress Permissions.

en: Access the Teaser settings admin screen.
id-ID: Akses layar admin Pengaturan Teaser.

en: PublishPress Permissions will not apply any Extra Roles or Permissions to limit or expand viewing or editing access.
id-ID: PublishPress Permissions tidak akan menerapkan Peran atau Izin Tambahan untuk membatasi atau memperluas akses tampilan atau pengeditan.

en: Manage other user's Permissions. Also grants capabilities for all post types and statuses.
id-ID: Kelola Izin pengguna lain. Juga memberikan kemampuan untuk semua jenis pos dan status.

en: Create new Permission Groups and set the name and description.
id-ID: Buat Grup Izin baru dan atur nama serta deskripsi.

en: Edit the name and description of existing Permission Groups.
id-ID: Edit nama dan deskripsi Grup Izin yang ada.

en: Delete Permission Groups.
id-ID: Hapus Grup Izin.

en: If group editing is allowed, can also modify group membership.
id-ID: Jika pengeditan grup diizinkan, juga dapat memodifikasi keanggotaan grup.

en: Assign Extra Roles or Permissions on the Edit Permissions screen.
id-ID: Tetapkan Peran atau Izin Tambahan pada layar Edit Izin.

en: Set Viewing Permissions for specific Posts, Categories or Terms.
id-ID: Atur Izin Melihat untuk Pos, Kategori, atau Istilah tertentu.

en: Set Editing Permissions for specific Posts, Categories or Terms.
id-ID: Atur Izin Mengedit untuk Pos, Kategori, atau Istilah tertentu.

en: Set Revision Permissions for specific Posts, Categories or Terms.
id-ID: Atur Izin Revisi untuk Pos, Kategori, atau Istilah tertentu.

en: Set "Set as Parent" Permissions for specific Posts.
id-ID: Atur Izin "Tetapkan sebagai Induk" untuk Pos tertentu.

en: Set Term Assignment Permissions.
id-ID: Atur Izin Penugasan Istilah.

en: Set Term Management Permissions.
id-ID: Atur Izin Manajemen Istilah.

en: Set "Set as Parent" Permissions for specific Categories or Terms.
id-ID: Atur Izin "Tetapkan sebagai Induk" untuk Kategori atau Istilah tertentu.

en: Edit own file uploads, even if they become attached to an uneditable post.
id-ID: Edit unggahan file sendiri, bahkan jika mereka terlampir pada pos yang tidak dapat diedit.

en: See other user's unattached file uploads in Media Library.
id-ID: Lihat unggahan file tidak terlampir pengguna lain di Media Library.

en: Can bypass restrictive "Set as Parent" Permissions (for all hierarchical post types).
id-ID: Dapat melewati izin "Tetapkan sebagai Induk" yang membatasi (untuk semua jenis pos hierarkis).

en: Do not alter the Media Library listing provided by WordPress.
id-ID: Jangan mengubah daftar Media Library yang disediakan oleh WordPress.

en: On the Posts screen, satisfy a missing edit_posts capability by listing uneditable drafts.
id-ID: Di layar Pos, penuhi kemampuan edit_posts yang hilang dengan mencantumkan draf yang tidak dapat diedit.

en: On the Posts screen, satisfy a missing edit_others_posts capability by listing other user's uneditable posts.
id-ID: Di layar Pos, penuhi kemampuan edit_others_posts yang hilang dengan mencantumkan pos tidak dapat diedit pengguna lain.

en: On the Pages screen, satisfy a missing edit_private_pages capability by listing uneditable private pages.
id-ID: Di layar Halaman, penuhi kemampuan edit_private_pages yang hilang dengan mencantumkan halaman pribadi yang tidak dapat diedit.

en: Allow non-Administrators to Quick Edit or Bulk Edit (possibly allowing them to bypass restrictions).
id-ID: Izinkan non-Administrator untuk Mengedit Cepat atau Mengedit Massal (mungkin memungkinkan mereka untuk melewati batasan).

en: (Statuses Pro capability)
id-ID: (Kemampuan Status Pro)

en: Advanced
id-ID: Lanjutan

en: Advanced Settings
id-ID: Pengaturan Tingkat Lanjut

en: Network-Wide Settings
id-ID: Pengaturan Jaringan

en: Editor Options
id-ID: Opsi Editor

en: Page Structure
id-ID: Struktur Halaman

en: Permissions Capabilities
id-ID: Kemampuan Permissions

en: User Management
id-ID: Manajemen Pengguna

en: Constants
id-ID: Konstan

en: Role Integration
id-ID: Integrasi Peran

en: Nav Menu Editing
id-ID: Edit Navigasi Menu

en: Miscellaneous
id-ID: Lainnya

en: Display all advanced settings
id-ID: Tampilkan semua pengaturan lanjutan

en: Use modern tabbed metabox interface
id-ID: Gunakan antarmuka metabox tab modern

en: Delete settings on plugin deletion
id-ID: Hapus semua pengaturan dalam penghapusan plugin

en: Post-specific Permissions take priority
id-ID: Izin Artikel khusus memiliki prioritas

en: Search Results include Media
id-ID: Masukkan Media dalam Hasil Pencarian

en: Regulate access to Category archive pages
id-ID: Atur akses ke halaman arsip Kategori

en: Performance: Don't filter category / tag counts
id-ID: Kinerja: Jangan menyaring hitungan kategori / tag

en: Filter Menu Items
id-ID: Penyaring Item Menu

en: Page Parent selection for editable pages only
id-ID: Pemilihan induk halaman hanya untuk halaman yang dapat diedit

en: Auto-assign available term if default term is unavailable
id-ID: Tetapkan istilah yang tersedia secara otomatis jika istilah default tidak tersedia

en: List other user's uneditable posts
id-ID: Daftar posting yang tidak dapat diedit oleh pengguna lain

en: Pages can be set or removed from Top Level by:
id-ID: Halaman dapat ditetapkan atau dihapus dari Top Level oleh:

en: Tag creation requires Tag edit capability
id-ID: Pembuatan tag memerlukan kemampuan edit tag

en: Type-specific Extra Roles grant all capabilities in Pattern Role
id-ID: Tipe Peran Khusus Tambahan juga memberikan semua kemampuan umum dalam Peran Pola.

en: Suppress "Private: " Caption
id-ID: Sembunyikan Caption "Pribadi: "

en: Select Permission Groups at User creation
id-ID: Pilih Grup Izin saat membuat Pengguna

en: Permission Groups on User Profile
id-ID: Grup Izin pada Profil Pengguna

en: Extra Roles on User Profile
id-ID: Peran Ekstra di Profil Pengguna

en: Order Page Parent dropdown by Title
id-ID: Urutkan dropdown Induk Halaman berdasarkan Judul

en: Add taxonomy columns to Edit Posts screen
id-ID: Tambahkan kolom taksonomi ke layar Edit Pos

en: Allow Renaming of uneditable Items
id-ID: Izinkan Pengubahan Nama Item yang tidak dapat diedit

en: Lock custom menu items
id-ID: Kunci item menu kustom

en: Bulk Add Author Pages on Users screen
id-ID: Tambahkan Halaman Penulis Secara Massal di layar Pengguna

en: %1$sDisable%2$s all filtering for anonymous users
id-ID: %1$sNonaktifkan%2$s semua penyaringan untuk pengguna anonim

en: %1$sDo not apply%2$s metagroup permissions for Administrators
id-ID: %1$sJangan terapkan%2$s izin metagrup untuk Administrator

en: Limit front-end category / term filtering
id-ID: Batasi penyaringan kategori/istilah front-end

en: User Search: Filter by WP role
id-ID: Pencarian Pengguna: Saring berdasarkan peran WP

en: Display Administrative Hints
id-ID: Tampilkan Petunjuk Administratif

en: Display Module Hints
id-ID: Tampilkan petunjuk modul

en: Detect Dynamically Mapped WP Roles
id-ID: Deteksi Peran WP yang Dipetakan Secara Dinamis

en: Non-Administrators can set Reading Permissions for their editable posts
id-ID: Non-Administrator dapat menetapkan Izin Membaca untuk posting yang dapat diedit mereka

en: Bulk Add / Remove Groups on Users Screen
id-ID: Tambahkan / Hapus Grup Massal pada Layar Pengguna

en: Non-Administrators can set Editing Permissions for their editable posts
id-ID: Non-Administrator dapat mengatur Izin Pengeditan untuk pos yang dapat mereka edit

en: Assign Publish Permissions separate from Edit Permissions
id-ID: Tetapkan Izin Publikasi terpisah dari Izin Edit

en: note: Plugin settings and configuration data will be deleted, but only after the last copy of Permissions / Permissions Pro is deleted.
id-ID: catatan: Pengaturan plugin dan data konfigurasi akan dihapus, tetapi hanya setelah salinan terakhir Permissions / Permissions Pro dihapus.

en: The following would revert to default settings:
id-ID: Yang berikut akan kembali ke pengaturan default:

en: The following would change from defaults to previously stored settings:
id-ID: Yang berikut akan berubah dari default ke pengaturan yang disimpan sebelumnya:

en: no Page Parent filter
id-ID: tidak ada penyaring untuk Induk Halaman

en: Page Authors, Editors and Administrators
id-ID: Penulis Halaman, Editor dan Administrator

en: Page Editors and Administrators
id-ID: Editor Halaman dan Administrator

en: Administrators
id-ID: Administrator

en: When saving a post, if the default term is not selectable, substitute first available.
id-ID: Saat menyimpan pos, jika istilah default tidak dapat dipilih, ganti dengan yang pertama tersedia.

en: Some term-limited editing configurations require this.
id-ID: Beberapa konfigurasi pengeditan terbatas istilah memerlukan ini.

en: If enabled, users cannot create new tags for a post unless they have the edit_tags capability. You can manage this with a WordPress role editor like PublishPress Capabilities.
id-ID: Jika diaktifkan, pengguna tidak dapat membuat tag baru untuk sebuah pos kecuali mereka memiliki kemampuan edit_tags. Anda dapat mengelola ini dengan editor peran WordPress seperti PublishPress Capabilities.

en: If enabled, users cannot create new tags for a post unless they have the edit_tags capability. You can manage this with Capabilities > Capabilities > Taxonomies for any role.
id-ID: Jika diaktifkan, pengguna tidak dapat membuat tag baru untuk sebuah pos kecuali mereka memiliki kemampuan edit_tags. Anda dapat mengelola ini dengan Kemampuan > Kemampuan > Taksonomi untuk peran apapun.

en: Display all permission operations in a single metabox with tabs (modern UI). When disabled, each operation has a separate metabox (legacy UI).
id-ID: Tampilkan semua operasi izin dalam satu metabox dengan tab (antarmuka modern). Ketika dinonaktifkan, setiap operasi memiliki metabox terpisah (antarmuka warisan).

en: %sPosts / Pages Listing:%s %s
id-ID: %sDaftar Artikel / Halaman:%s %s

en: User editing capabilities apply for
id-ID: Kemampuan edit pengguna diterapkan untuk

en: any user
id-ID: semua pengguna

en: equal or lower role levels
id-ID: level peran yang sama atau lebih rendah

en: lower role levels
id-ID: level peran lebih rendah

en: To control how Extra Roles are applied, see %1$sRole Usage%2$s.
id-ID: Untuk mengontrol bagaimana Peran Ekstra diterapkan, lihat %1$sPenggunaan Peran%2$s.

en: Defined Constant
id-ID: Konstan Didefinisikan

en: Setting
id-ID: Pengaturan

en: Available Constant
id-ID: Konstan Tersedia

en: To modify one or more default settings network-wide, <strong>copy</strong> the following code into your theme's <strong>functions.php</strong> file (or some other file which is always executed and not auto-updated) and modify as desired:
id-ID: Untuk memodifikasi satu atau lebih pengaturan default di seluruh jaringan, <strong>salin</strong> kode berikut ke file <strong>functions.php</strong> tema Anda (atau file lain yang selalu dieksekusi dan tidak diperbarui otomatis) dan modifikasi sesuai keinginan:

en: To force the value of one or more settings network-wide, <strong>copy</strong> the following code into your theme's <strong>functions.php</strong> file (or some other file which is always executed and not auto-updated) and modify as desired:
id-ID: Untuk memaksa nilai satu atau lebih pengaturan di seluruh jaringan, <strong>salin</strong> kode berikut ke file <strong>functions.php</strong> tema Anda (atau file lain yang selalu dieksekusi dan tidak diperbarui otomatis) dan modifikasi sesuai keinginan:

en: All settings in this form (including those on undisplayed tabs) will be reset to DEFAULTS.  Are you sure?
id-ID: Semua pengaturan dalam formulir ini (termasuk yang ada di tab yang tidak ditampilkan) akan diatur ulang ke DEFAULT. Apakah Anda yakin?

en: Revert to Defaults
id-ID: Kembalikan ke Default

en: General
id-ID: Umum

en: Taxonomies
id-ID: Taksonomi

en: Post Types
id-ID: Jenis Pos

en: Database Maintenance
id-ID: Pemeliharaan Database

en: Enforce distinct edit, delete capability requirements for Media
id-ID: Berlakukan persyaratan kemampuan edit dan hapus yang berbeda untuk Media

en: Modify permissions for these Taxonomies:
id-ID: Modifikasi izin untuk Taksonomi ini:

en: Modify permissions for these Post Types:
id-ID: Modifikasi izin untuk Jenis Pos ini:

en: This causes unique capabilities to be required for editing each post type.
id-ID: Ini menyebabkan kemampuan unik diperlukan untuk mengedit setiap jenis pos.

en: Nav Menus (Block)
id-ID: Menu Navigasi (Blok)

en: Metabox enabled
id-ID: Metabox diaktifkan

en: Metabox disabled
id-ID: Metabox dinonaktifkan

en: Permissions screen enabled
id-ID: Layar izin diaktifkan

en: Permissions screen disabled
id-ID: Layar izin dinonaktifkan

en: This feature allows you to restrict access to Media Library files when they are accessed via WordPress. To restrict viewing of files when they are visited directly via the URL, use the "File Access" feature.
id-ID: Fitur ini memungkinkan Anda membatasi akses ke file Media Library saat diakses melalui WordPress. Untuk membatasi tampilan file saat mereka dikunjungi langsung melalui URL, gunakan fitur "Akses File".

en: Enable metabox on %s editing screen
id-ID: Aktifkan metabox di layar pengeditan %s

en: Enable on Permissions screen
id-ID: Aktifkan di layar izin

en: Make Unattached Files Private
id-ID: Jadikan File Tidak Terlampir Privat

en: Small Thumbnails Unfiltered
id-ID: Thumbnail Kecil Tidak Difilter

en: Compatibility Mode: Apply extra redirect
id-ID: Mode Kompatibilitas: Terapkan pengalihan tambahan

en: Media File Protection
id-ID: Perlindungan File Media

en: Control direct access to Media files
id-ID: Kontrol akses langsung ke file Media

en: Automatic .htaccess file management
id-ID: Manajemen file .htaccess otomatis

en: File Access key with on-demand regeneration
id-ID: Kunci Akses File dengan regenerasi sesuai permintaan

en: Pro Feature
id-ID: Fitur Pro

en: Upgrade to Pro to unlock advanced file protection capabilities
id-ID: Upgrade ke Pro untuk membuka kunci kemampuan perlindungan file lanjutan

en: Learn More
id-ID: Pelajari Lebih Lanjut

en: Privacy & Performance
id-ID: Privasi & Kinerja

en: Limit attachment access by post permissions
id-ID: Batasi akses lampiran berdasarkan izin pos

en: Make unattached files private
id-ID: Jadikan berkas yang tidak terlampir bersifat pribadi

en: Directly control specific files
id-ID: Kendalikan berkas tertentu secara langsung

en: Optimize your site with advanced privacy and performance controls
id-ID: Optimalkan situs Anda dengan kontrol privasi dan kinerja yang canggih

en: Advanced Integration
id-ID: Integrasi Lanjutan

en: Nginx integration support
id-ID: Dukungan integrasi Nginx

en: Process externally uploaded files
id-ID: Proses berkas yang diunggah secara eksternal

en: Supports network (multisite) installs
id-ID: Mendukung instalasi jaringan (multisite)

en: Get advanced integration features with Nginx, FTP, and more
id-ID: Dapatkan fitur integrasi canggih dengan Nginx, FTP, dan lainnya

en: Ready to secure your files?
id-ID: Siap untuk mengamankan berkas Anda?

en: Upgrade to Pro and get advanced file access control with all these features and more.
id-ID: Upgrade ke Pro dan dapatkan kontrol akses berkas canggih dengan semua fitur ini dan lebih banyak lagi.

en: Integrations
id-ID: Integrasi

en: Compatibility Packs
id-ID: Paket Kompatibilitas

en: Unlock Pro Integrations
id-ID: Buka Integrasi Pro

en: Upgrade to the Pro version for optimal compatibility and prompt, professional support.
id-ID: Upgrade ke versi Pro untuk kompatibilitas optimal dan dukungan profesional yang cepat.

en: Builder
id-ID: Pembuat

en: Community
id-ID: Komunitas

en: Events
id-ID: Acara

en: Multilingual
id-ID: Multibahasa

en: Fields
id-ID: Bidang

en: Commerce
id-ID: Perdagangan

en: Active Plugin
id-ID: Plugin Aktif

en: Integration Active
id-ID: Integrasi Aktif

en: Upgrade to Pro to enable this integration
id-ID: Upgrade ke Pro untuk mengaktifkan integrasi ini

en: Unlock %s integration to enhance your revisions solution.
id-ID: Buka integrasi %s untuk meningkatkan solusi revisi Anda.

en: Active Plugin Integration
id-ID: Integrasi Plugin Aktif

en: Supported Plugin Integration
id-ID: Integrasi Plugin yang Didukung

en: Enable Circles
id-ID: Aktifkan Lingkaran

en: Time-limited Membership
id-ID: Keanggotaan Terbatas Waktu

en: Membership Notifications
id-ID: Pemberitahuan Keanggotaan

en: Limit access based on post authorship and group membership for more granular permissions control.
id-ID: Batasi akses berdasarkan kepemilikan pos dan keanggotaan grup untuk kontrol izin yang lebih terperinci.

en: Modify viewing or editing access
id-ID: Modifikasi akses tampilan atau pengeditan

en: Use any Role or Permission Group
id-ID: Gunakan peran atau grup izin apa pun

en: Circle member's capabilities apply only for other member's posts
id-ID: Kemampuan anggota lingkaran hanya berlaku untuk kiriman anggota lain

en: Upgrade to Pro to limit access based on post author relationships
id-ID: Tingkatkan ke Pro untuk membatasi akses berdasarkan hubungan penulis kiriman

en: Create time-limited permission group memberships with automatic expiration.
id-ID: Buat keanggotaan grup izin terbatas waktu dengan kedaluwarsa otomatis.

en: Delay membership start date
id-ID: Tunda tanggal mulai keanggotaan

en: Set membership expiration date
id-ID: Tentukan tanggal kedaluwarsa keanggotaan

en: Group membership grants access to content of your choice
id-ID: Keanggotaan grup memberikan akses ke konten pilihan Anda

en: Go Pro for time-limited group membership
id-ID: Jadilah Pro untuk keanggotaan grup terbatas waktu

en: Ready to enhance your membership features?
id-ID: Siap untuk meningkatkan fitur keanggotaan Anda?

en: Upgrade to Pro and get advanced membership management with circles, time-limited memberships, and more.
id-ID: Tingkatkan ke Pro dan dapatkan manajemen keanggotaan yang lebih canggih dengan lingkaran, keanggotaan terbatas waktu, dan lainnya.

en: Features
id-ID: Fitur

en: settings
id-ID: pengaturan

en: Active
id-ID: Aktif

en: Inactive
id-ID: Tidak Aktif

en: User Posts Synchronization
id-ID: Sinkronisasi Kiriman Pengguna

en: Synchronize User Posts
id-ID: Sinkronkan Kiriman Pengguna

en: Bulk Create Author Posts
id-ID: Buat Kiriman Penulis secara Massal

en: Smart User Matching
id-ID: Pencocokan Pengguna Cerdas

en: Role-Based Synchronization
id-ID: Sinkronisasi Berdasarkan Peran

en: Create Posts for Your Users
id-ID: Buat Kiriman untuk Pengguna Anda

en: Automatically generate posts for users
id-ID: Secara otomatis menghasilkan kiriman untuk pengguna

en: Set up posts for existing users
id-ID: Atur pos untuk pengguna yang sudah ada

en: Produce posts for users when they register
id-ID: Hasilkan pos untuk pengguna saat mereka mendaftar

en: Upgrade to Pro to automatically generate posts for users
id-ID: Tingkatkan ke Pro untuk secara otomatis menghasilkan pos untuk pengguna

en: Bulk Page Creation
id-ID: Pembuatan Halaman Massal

en: Generate posts for user roles that you select
id-ID: Hasilkan pos untuk peran pengguna yang Anda pilih

en: Choose how many posts to create per user
id-ID: Pilih berapa banyak pos yang akan dibuat per pengguna

en: Decide which status to use for new posts
id-ID: Tentukan status mana yang akan digunakan untuk pos baru

en: Upgrade to Pro to unlock bulk page creation features
id-ID: Tingkatkan ke Pro untuk membuka fitur pembuatan halaman massal

en: Advanced Configuration
id-ID: Konfigurasi Lanjutan

en: Automatically detect and avoid duplicate posts
id-ID: Secara otomatis mendeteksi dan menghindari pos duplikat

en: Add new pages to a parent page
id-ID: Tambahkan halaman baru ke halaman induk

en: Allow users to edit their new posts
id-ID: Izinkan pengguna untuk mengedit pos baru mereka

en: Unlock advanced user synchronization features
id-ID: Buka fitur sinkronisasi pengguna lanjutan

en: Ready to automatically generate posts for your users?
id-ID: Siap untuk secara otomatis menghasilkan pos untuk pengguna Anda?

en: Upgrade to Pro and get advanced user post generation with all these features and more.
id-ID: Tingkatkan ke Pro dan dapatkan pembuatan pos pengguna lanjutan dengan semua fitur ini dan lebih banyak lagi.

en: Username
id-ID: Nama Pengguna

en: Specific Permissions %1$s
id-ID: Izin Khusus %1$s

en: Specific Permissions assigned directly to the user
id-ID: Izin Khusus yang ditugaskan langsung kepada pengguna

en: Specific Permissions assigned to the user or one of their groups
id-ID: Izin Khusus yang ditugaskan kepada pengguna atau salah satu grup mereka

en: User Roles %1$s
id-ID: Peran Pengguna %1$s

en: Roles %1$s
id-ID: Peran %1$s

en: Roles assigned directly to the user
id-ID: Peran yang ditugaskan langsung kepada pengguna

en: Roles assigned to the user or one of their groups
id-ID: Peran yang ditugaskan kepada pengguna atau salah satu grup mereka

en: Edit User
id-ID: Edit Pengguna

en: Set Viewing permissions for specific Posts, Categories or Terms.
id-ID: Atur izin tampilan untuk Postingan, Kategori, atau Istilah tertentu.

en: Set Editing permissions for specific Posts, Categories or Terms.
id-ID: Atur izin pengeditan untuk Postingan, Kategori, atau Istilah tertentu.

en: Set "Set as Parent" permissions for specific Pages.
id-ID: Atur izin "Atur sebagai Induk" untuk Halaman tertentu.

en: Set Assign Term permissions.
id-ID: Atur izin Penetapan Istilah.

en: Set "Manage This Term" permissions for specific terms.
id-ID: Atur izin "Kelola Istilah Ini" untuk istilah tertentu.

en: Set "Set as Parent" permissions for specific Categories or Terms.
id-ID: Atur izin "Atur sebagai Induk" untuk Kategori atau Istilah tertentu.

en: Set Copy Permissions for specific Posts.
id-ID: Atur Izin Salin untuk Pos tertentu.

en: Permissions & Access
id-ID: Izin & Akses

en: Full editing access for all post types. Also gives the ability to edit Permissions for user roles.
id-ID: Akses pengeditan penuh untuk semua jenis pos. Juga memberikan kemampuan untuk mengedit Izin untuk peran pengguna.

en: Access to the Settings screen.
id-ID: Akses ke layar Pengaturan.

en: Access to the Teaser screen.
id-ID: Akses ke layar Teaser.

en: All Enabled and Blocked Permissions are ignored for this role.
id-ID: Semua Izin yang Diaktifkan dan Diblokir diabaikan untuk peran ini.

en: Create Custom Groups.
id-ID: Buat Grup Kustom.

en: View Custom Groups on the Permissions screen. Also allows access to the editing screen for Custom Groups.
id-ID: Lihat Grup Kustom di layar Izin. Juga memungkinkan akses ke layar pengeditan untuk Grup Kustom.

en: Delete Custom Groups.
id-ID: Hapus Grup Kustom.

en: Manage members in Custom Groups.
id-ID: Kelola anggota dalam Grup Kustom.

en: Set Permissions in Post or Term Editing Screen
id-ID: Atur Izin di Layar Pengeditan Postingan atau Istilah

en: Subscribers
id-ID: Pelanggan

en: Contributors
id-ID: Kontributor

en: Authors
id-ID: Penulis

en: Editors
id-ID: Editor

en: You're using PublishPress Permissions Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
id-ID: Anda menggunakan PublishPress Permissions Free. Versi Pro memiliki lebih banyak fitur dan dukungan. %sTingkatkan ke Pro%s

en: Promo file not found.
id-ID: File promo tidak ditemukan.

en: Upgrade to Pro to unlock seamless integration.
id-ID: Tingkatkan ke Pro untuk membuka integrasi yang mulus.

en: Posts Teaser
id-ID: Cuplikan Artikel

en: Show a teaser message or login prompt for protected content. Available in PublishPress Permissions Pro.
id-ID: Tampilkan pesan teaser atau prompt login untuk konten yang dilindungi. Tersedia di PublishPress Permissions Pro.

en: Post Statuses for Editorial Workflow
id-ID: Status Artikel untuk Alur Kerja Editorial

en: Control access to custom post statuses. This workflow feature is available in PublishPress Permissions Pro.
id-ID: Kontrol akses ke status artikel kustom. Fitur alur kerja ini tersedia di PublishPress Permissions Pro.

en: Automatically generate a personal page for each user. This feature is available in PublishPress Permissions Pro.
id-ID: Secara otomatis menghasilkan halaman pribadi untuk setiap pengguna. Fitur ini tersedia di PublishPress Permissions Pro

en: Post Visibility Statuses
id-ID: Status Visibilitas Artikel

en: Control access to post visibility statuses. This workflow feature is available in PublishPress Permissions Pro.
id-ID: Kontrol akses ke status keterlihatan posting. Fitur alur kerja ini tersedia di PublishPress Permissions Pro.

en: License
id-ID: Lisensi

en: Account
id-ID: Akun

en: Version
id-ID: Versi

en: Version info was refreshed.
id-ID: Informasi versi telah diperbarui.

en: Further details for your installation:
id-ID: Detail lebih lanjut untuk instalasi Anda:

en: Your presspermit.com key has expired, but a <a href="%s">PublishPress renewal</a> discount may be available.
id-ID: Kunci presspermit.com Anda telah kedaluwarsa, tetapi diskon <a href="%s">perpanjangan PublishPress</a> mungkin tersedia.

en: Permissions Pro was previously active. You are now running the free version, with fewer features.
id-ID: Permissions Pro sebelumnya aktif. Sekarang Anda menggunakan versi gratis, dengan fitur yang lebih sedikit.

en: A presspermit.com key appears to be active. <a href="%s" target="_blank">Contact us</a> for assistance in migrating your account to publishpress.com.
id-ID: Sebuah kunci presspermit.com tampaknya aktif. <a href="%s" target="_blank">Hubungi kami</a> untuk bantuan dalam memindahkan akun Anda ke publishpress.com

en: PublishPress Permissions Version: %1$s %2$s
id-ID: Versi PublishPress Permissions: %1$s %2$s

en: %s&nbsp;details
id-ID: %s&nbsp;detail

en: Installation History
id-ID: Riwayat penginstalan

en: %s (previous install)
id-ID: %s (instalasi sebelumnya)

en: WordPress Version: %s
id-ID: Versi WordPress: %s

en: PHP Version: %s
id-ID: Versi PHP: %s

en: %1$s queries in %2$s seconds. %3$s MB used.
id-ID: %1$s kueri dalam %2$s detik. %3$s MB digunakan.

en: Terms
id-ID: Taksonomi

en: %s Manager
id-ID: Manajer %s

en: You do not have permission to update that Navigation Menu
id-ID: Anda tidak memiliki izin untuk perbarui Menu Navigasi.

en: You do not have permission to create new Navigation Menus
id-ID: Anda tidak memiliki izin untuk membuat Menu Navigasi baru.

en: You do not have permission to delete that Navigation Menu.
id-ID: Anda tidak memiliki izin untuk menghapus Menu Navigasi.

en: The %s was saved, but you can no longer edit it.
id-ID: %s telah disimpan, tetapi Anda tidak dapat lagi mengeditnya.

en: Go to %s
id-ID: Buka %s

en: The requested modification was processed, but you can no longer edit the post.
id-ID: Modifikasi yang diminta telah diproses, tetapi Anda tidak dapat lagi mengedit pos tersebut.

en: You do not have permission to move the menu item "%1$s"
id-ID: Anda tidak memiliki izin untuk memindahkan isi menu "%1$s"

en: Return to Menu Editor
id-ID: Kembali ke menu editor

en: You do not have permission to delete the menu item "%1$s"
id-ID: Anda tidak memiliki izin untuk menghapus isi menu "%1$s"

en: You do not have permission to edit the menu item "%1$s"
id-ID: Anda tidak memiliki izin untuk mengedit isi menu "%1$s"

en: Publishing
id-ID: Publikasi

en: Working Copy of
id-ID: Salinan Pekerjaan dari

en: Working Copy
id-ID: Salinan Pekerjaan

en: Submit Changes to
id-ID: Kirim Perubahan ke

en: Submit Changes
id-ID: Kirim Perubahan

en: Request
id-ID: Permintaan

en: Create Revision of
id-ID: Membuat Revisi dari

en: Create Revision
id-ID: Buat Revisi

en: New Revision
id-ID: Revisi Baru

en: Submit Revision of
id-ID: Kirim Revisi dari

en: Submit Revision
id-ID: Kirim Revisi

en: Submitted Revision
id-ID: Revisi yang telah dikirim

en: Revise
id-ID: Revisi

en: Revision
id-ID: Revisi

en: Assign Term
id-ID: Memberikan akses term

en: Assignment
id-ID: Penugasan

en: Management
id-ID: Manajemen

en: (unpublished)
id-ID: (Belum diterbitkan)

en: You are not permitted to manage menu locations
id-ID: Anda tidak diizinkan untuk mengelola lokasi menu

en: Post Approved
id-ID: Artikel Disetujui

en: Page Approved
id-ID: Halaman Disetujui

en: Limited Editing Elements feature has moved to <a href="%s">Capabilities > Editor Features</a>.
id-ID: Fitur Elemen Pengeditan Terbatas telah dipindahkan ke <a href="%s">Kemampuan > Fitur Editor</a>.

en: Limited Editing Elements feature requires <a href="%s" target="_blank">PublishPress Capabilities</a> plugin.
id-ID: Fitur Elemen Pengeditan Terbatas memerlukan plugin <a href="%s" target="_blank">PublishPress Capabilities</a>.

en: Author Search / Select
id-ID: Cari / Pilih Penulis

en: select other
id-ID: pilih yang lain

en: close
id-ID: tutup

en: Permissions: Select this %1$s as Parent for All Post Types
id-ID: Izin: Pilih %1$s ini sebagai Induk untuk Semua Jenis Pos

en: Permissions: %1$s this %2$s for All Post Types
id-ID: Izin: %1$s ini %2$s untuk Semua Jenis Pos

en: You do not have permission to select that Parent
id-ID: Anda tidak punya izin untuk memilih induk ini

en: %s author page added | %s author pages added
id-ID[0]: %s halaman penulis ditambahkan

en: No users selected
id-ID: Tidak ada pengguna yang dipilih

en: Selected users already have specified author page
id-ID: Pengguna yang dipilih sudah memiliki halaman penulis yang ditentukan

en: Add Author Page&hellip;
id-ID: Tambahkan Halaman Penulis&hellip;

en: make each selected user the author of a new page
id-ID: jadikan setiap pengguna yang dipilih sebagai penulis halaman baru

en: pattern post sets default content and categories for author post
id-ID: pola artikel menetapkan konten default dan kategori untuk pos penulis

en: pattern post sets parent, default content and template for author page
id-ID: pola artikel menetapkan induk, konten default, dan template untuk halaman penulis

en: pattern page sets parent and default content for author page
id-ID: halaman pola menetapkan induk dan konten default untuk halaman penulis

en: patterned on&hellip;
id-ID: berpola pada&hellip;

en: patterned on...
id-ID: berdasarkan pada...

en: Pattern ID:
id-ID: Pola ID:

en: enter post ID/slug
id-ID: masukkan ID/slug artikel

en: Title:
id-ID: Judul:

en: supported tags are [username] and [userid]
id-ID: tag yang didukung adalah [username] dan [userid]

en: Add Pages
id-ID: Tambah Halaman

en: (select...)
id-ID: (pilih...)

en: Role Usage edited.
id-ID: Penggunaan Peran di ubah.

en: These optional settings customize how PublishPress Permissions applies extra roles. Your existing WP Role Definitions can be applied in two different ways:
id-ID: Pengaturan opsional ini menyesuaikan bagaimana PublishPress Permissions menerapkan peran tambahan. Definisi Peran WP yang ada dapat diterapkan dengan dua cara yang berbeda:

en: Pattern Roles convert 'post' capabilities to the corresponding type-specific capability.  In a normal WP installation, this is the easiest solution.
id-ID: Peran Pola mengonversi kemampuan 'post' ke kemampuan khusus jenis yang sesuai. Dalam instalasi WP normal, ini adalah solusi yang paling mudah.

en: With Direct Assignment, capabilities are applied without modification.
id-ID: Dengan Penugasan Langsung, kemampuan diterapkan tanpa modifikasi.

en: All Role Usage settings will be reset to DEFAULTS.  Are you sure?
id-ID: Semua pengaturan Penggunaan Peran akan diatur ulang ke DEFAULT. Apakah Anda yakin?

en: Role Usage updated.
id-ID: Penggunaan Peran diperbarui

en: Role Usage: %s
id-ID: Penggunaan Peran: %s

en: Usage
id-ID: Penggunaan

en: no supplemental assignment
id-ID: tidak ada penugasan tambahan

en: Pattern Role
id-ID: Pola Peran

en: Direct Assignment
id-ID: Penugasan Langsung

en: Post Capabilities
id-ID: Kemampuan Pos

en: Type-specific and/or status-specific equivalents of the following capabilities are included in supplemental %s roles:
id-ID: Setara kemampuan yang spesifik untuk jenis dan/atau status termasuk dalam peran tambahan %s

en: Arbitrary Capabilities
id-ID: Kemampuan Bebas

en: The following capabilities are included in supplemental %s roles:
id-ID: Kemampuan berikut termasuk dalam peran tambahan %s:

en: Role Capabilities
id-ID: Kemampuan Peran

en: All capabilities defined for this WordPress role will be applied in supplemental assignments:
id-ID: Semua kemampuan yang ditentukan untuk peran WordPress ini akan diterapkan dalam penugasan tambahan:

en: Notes regarding Pattern Roles
id-ID: Catatan terkait Pola Peran

en: Back to Role Usage List
id-ID: Kembali ke Daftar Penggunaan Peran

en: Notes
id-ID: Catatan

en: The 'posts' capabilities in a WP role determine its function as a Pattern Role for supplemental assignment to Permission Groups. When you assign the 'Author' pattern role for Pages, edit_posts and edit_published_posts become edit_pages and edit_published_pages.
id-ID: Kemampuan 'posts' dalam peran WP menentukan fungsinya sebagai Peran Pola untuk penugasan tambahan ke Kelompok Izin. Ketika Anda menugaskan peran pola 'Penulis' untuk Halaman, edit_posts dan edit_published_posts menjadi edit_pages dan edit_published_pages.

en: Role capabilities defined for other post types (i.e. 'edit_others_pages', 'edit_things') are ignored unless Role Usage is set to Direct Assignment.
id-ID: Kemampuan peran yang didefinisikan untuk jenis pos lain (mis. 'edit_others_pages', 'edit_things') diabaikan kecuali Penggunaan Peran disetel ke Penugasan Langsung.

en: If one of the default roles is deleted from the WP database, it will remain available as a pattern role with default WP capabilities (but can be disabled here).
id-ID: Jika salah satu peran default dihapus dari database WP, itu akan tetap tersedia sebagai peran pola dengan kemampuan default WP (tetapi dapat dinonaktifkan di sini).

en: No matching roles were found.
id-ID: Tidak ada peran yang cocok ditemukan.

en: Media Library
id-ID: Pustaka Media

en: Posts / Pages Listing
id-ID: Daftar Artikel / Halaman

en: List other users' files if attached to a editable post
id-ID: Daftar file pengguna lain jika dilampirkan pada pos yang dapat diedit

en: List other users' files if attached to a viewable post
id-ID: Daftar file pengguna lain jika dilampirkan pada pos yang dapat dilihat

en: List other users' unattached files by default
id-ID: Daftar file yang tidak dilampirkan dari pengguna lain secara default

en: Edit other users' files if attached to an editable post
id-ID: Edit file pengguna lain jika dilampirkan pada pos yang dapat diedit

en: Prevent editing files if attached to a non-editable post
id-ID: Cegah pengeditan file jika terlampir pada pos yang tidak dapat diedit

en: Users can always edit their own files
id-ID: Pengguna selalu dapat mengedit file mereka sendiri

en: Limited Editing Elements
id-ID: Elemen Pengeditan Terbatas

en: Feature Moved
id-ID: Fitur Dipindahkan

en: The Limited Editing Elements feature has been moved to %1$sCapabilities > Editor Features > Element IDs%2$s for better organization and enhanced functionality.
id-ID: Fitur Elemen Pengeditan Terbatas telah dipindahkan ke %1$sKemampuan > Fitur Editor > ID Elemen%2$s untuk organisasi yang lebih baik dan fungsionalitas yang ditingkatkan.

en: The Limited Editing Elements feature has been moved to the PublishPress Capabilities plugin. Please install %1$sPublishPress Capabilities%2$s to access this functionality.
id-ID: Fitur Elemen Pengeditan Terbatas telah dipindahkan ke plugin Kemampuan PublishPress. Silakan instal %1$sKemampuan PublishPress%2$s untuk mengakses fungsionalitas ini.

en: Current Settings:
id-ID: Pengaturan Saat Ini:

en: HTML Element IDs:
id-ID: ID Elemen HTML:

en: List Files
id-ID: Daftar File

en: The following settings apply to users who are able to access the Media Library. Normally this requires the upload_files or edit_files capability.
id-ID: Pengaturan berikut berlaku untuk pengguna yang dapat mengakses Perpustakaan Media. Biasanya ini memerlukan kemampuan upload_files atau edit_files.

en: Edit Files
id-ID: Edit File

en: You are not allowed to create new %s
id-ID: Anda tidak diizinkan membuat %s baru

en: access denied
id-ID: akses ditolak

en: Approve
id-ID: Setujui

en: Revisors
id-ID: Pembuat Revisi

en: Revisor
id-ID: Pembuat Revisi

en: To read the full content, please log in to this site.
id-ID: Untuk membaca konten lengkap, silakan masuk ke situs ini.

en: Content requires additional permissions.
id-ID: Konten memerlukan izin tambahan.

en: Read More
id-ID: Baca Selengkapnya

en: Teaser Type
id-ID: Jenis Teaser

en: Coverage
id-ID: Cakupan

en: Teaser Text
id-ID: Teks Teaser

en: Read More Notice
id-ID: Pemberitahuan Baca Selengkapnya

en: Redirect
id-ID: Alihkan

en: Options
id-ID: Pilihan

en: Hidden Content Teaser
id-ID: Pemantik Konten Tersembunyi

en: Display mode for readable private posts
id-ID: Mode tampilan untuk pos pribadi yang dapat dibaca

en: Display mode for readable non-private posts
id-ID: Mode tampilan untuk postingan non-pribadi yang dapat dibaca

en: Feed Replacement Text (use %permalink% for post URL)
id-ID: Teks Pengganti Feed (gunakan %permalink% untuk URL postingan)

en: Login Notice Message
id-ID: Pesan Pemberitahuan Login

en: Hide Featured Image when Teaser is applied
id-ID: Sembunyikan Gambar Unggulan saat Teaser diterapkan

en: "Hide Private" settings only apply to custom privacy (Member, Premium, Staff, etc.)
id-ID: "Sembunyikan Pribadi" hanya berlaku untuk privasi kustom (Anggota, Premium, Staf, dll.)

en: %s is a PRO feature
id-ID: %s adalah fitur PRO

en: 🔓 Unlock %s
id-ID: 🔓 Buka kunci %s

en: This feature is available in PublishPress Permissions PRO
id-ID: Fitur ini tersedia di PublishPress Permissions PRO

en: Upgrade to PRO
id-ID: Tingkatkan ke PRO

en: Compare Features
id-ID: Bandingkan Fitur

en: All post teaser settings were updated.
id-ID: Semua pengaturan teaser postingan telah diperbarui.

en: All post teaser settings were reset to defaults.
id-ID: Semua pengaturan teaser postingan telah diatur ulang ke default.

en: Teaser Settings
id-ID: Pengaturan Teaser

en: Display for readable private posts:
id-ID: Tampilkan untuk postingan pribadi yang dapat dibaca:

en: Full Content
id-ID: Konten Lengkap

en: Excerpt Only
id-ID: Hanya Cuplikan

en: Title Only
id-ID: Hanya Judul

en: Display for readable non-private posts:
id-ID: Tampilkan untuk postingan non-pribadi yang dapat dibaca:

en: Feed Replacement Text:
id-ID: Teks Pengganti Feed:

en: Use %s for post URL
id-ID: Gunakan %s untuk URL pos

en: Select Post Type to Configure
id-ID: Pilih Tipe Pos untuk Dikonfigurasi

en: Choose which post type you want to configure teaser settings for.
id-ID: Pilih tipe pos yang ingin Anda konfigurasi pengaturan teaser-nya.

en: Pages and custom post types are available in %sPRO%s
id-ID: Halaman dan jenis pos kustom tersedia di %sPRO%s

en: WordPress default. Show "Page not found" screen
id-ID: Default WordPress. Tampilkan layar "Halaman tidak ditemukan"

en: Teaser text
id-ID: Teks teaser

en: Use content before Read More link as teaser text
id-ID: Gunakan konten sebelum tautan Baca Selengkapnya sebagai teks teaser

en: Use Excerpt as teaser text
id-ID: Gunakan kutipan sebagai teks teaser

en: Use Excerpt or pre-More as teaser text
id-ID: Gunakan Ekstrak atau sebelum Lebih sebagai teks teaser

en: Use Excerpt, pre-More or First X Characters as teaser text
id-ID: Gunakan Ekstrak, sebelum Lebih atau Karakter Pertama X sebagai teks teaser

en: Redirect to another post
id-ID: Alihkan ke pos lain

en: No teaser will be applied
id-ID: Tidak ada teaser yang akan diterapkan

en: Use configured teaser text to replace or supplement content
id-ID: Gunakan teks teaser yang telah dikonfigurasi untuk mengganti atau melengkapi konten

en: Show a "Read More" link that requires login
id-ID: Tampilkan tautan "Baca Selengkapnya" yang memerlukan login

en: Use the post excerpt as teaser content
id-ID: Gunakan ekstrak pos sebagai konten teaser

en: Use excerpt or content before More tag
id-ID: Gunakan ekstrak atau konten sebelum tag Lebih

en: Show the first X characters of the post content
id-ID: Tampilkan karakter pertama X dari konten pos

en: Redirect users to another page when they try to access restricted content
id-ID: Alihkan pengguna ke halaman lain saat mereka mencoba mengakses konten yang dibatasi

en: Use first X characters of content as teaser text
id-ID: Gunakan karakter pertama X dari konten sebagai teks teaser

en: Use excerpt or first X characters of content
id-ID: Gunakan ekstrak atau karakter pertama X dari konten

en: Teaser Settings for %s
id-ID: Pengaturan Teaser untuk %s

en: Teaser Type:
id-ID: Jenis Teaser:

en: Read More links, excerpts, and redirects are available in %sPRO%s
id-ID: Tautan Baca Selengkapnya, cuplikan, dan pengalihan tersedia di %sPRO%s

en: Show only the first
id-ID: Tampilkan hanya yang pertama

en: Chars
id-ID: Karakter

en: characters
id-ID: karakter

en: Max
id-ID: Maks

en: characters (leave empty for full excerpt)
id-ID: karakter (biarkan kosong untuk cuplikan penuh)

en: Teaser Application:
id-ID: Aplikasi Teaser:

en: List and Single view
id-ID: Tampilan Daftar dan Tunggal

en: Single view only
id-ID: Tampilan tunggal saja

en: User Application:
id-ID: Aplikasi Pengguna:

en: Both
id-ID: Keduanya

en: Not Logged In Users
id-ID: Pengguna yang Belum Masuk

en: Logged In Users
id-ID: Pengguna yang Sudah Masuk

en: Navigation Menus:
id-ID: Menu Navigasi:

en: Display links if user doesn't have access
id-ID: Tampilkan tautan jika pengguna tidak memiliki akses

en: Hide links if user doesn't have access
id-ID: Sembunyikan tautan jika pengguna tidak memiliki akses

en: Private Posts:
id-ID: Postingan Pribadi:

en: Apply Teaser to Private Posts
id-ID: Terapkan Teaser ke Postingan Pribadi

en: Hide Private Posts if user doesn't have access
id-ID: Sembunyikan Pos Pribadi jika pengguna tidak memiliki akses

en: Hide for Custom Visibility
id-ID: Sembunyikan untuk Visibilitas Kustom

en: Featured Image:
id-ID: Gambar Unggulan:

en: Show featured image
id-ID: Tampilkan gambar unggulan

en: Hide featured image when teaser is applied
id-ID: Sembunyikan gambar unggulan ketika teaser diterapkan

en: Teaser Message Style:
id-ID: Gaya Pesan Teaser:

en: Use Default Teaser Message Style
id-ID: Gunakan Gaya Pesan Teaser Default

en: Use Custom Teaser Message Style
id-ID: Gunakan Gaya Pesan Teaser Kustom

en: Choose whether to use the default message style or customize the appearance of teaser messages.
id-ID: Pilih apakah akan menggunakan gaya pesan default atau menyesuaikan penampilan pesan teaser.

en: Teaser Message
id-ID: Pesan Teaser

en: Replace the post content entirely with custom content for users who don't have access.
id-ID: Ganti konten pos sepenuhnya dengan konten kustom untuk pengguna yang tidak memiliki akses.

en: This field is required.
id-ID: Kolom ini diperlukan.

en: Replace Post Content With:
id-ID: Ganti Konten Pos Dengan:

en: Insert a login form by using %s[login_form]%s shortcode.
id-ID: Sisipkan formulir login dengan menggunakan %s[login_form]%s shortcode.

en: Teaser Text Configuration
id-ID: Konfigurasi Teks Teaser

en: Configure custom teaser text for this post type.
id-ID: Konfigurasikan teks teaser kustom untuk jenis pos ini.

en: post title
id-ID: judul pos

en: post content
id-ID: konten pos

en: Before %s:
id-ID: Sebelum %s:

en: After %s:
id-ID: Setelah %s:

en: Redirect Settings
id-ID: Pengaturan Pengalihan

en: Redirect functionality is available in PRO
id-ID: Fungsi pengalihan tersedia di PRO

en: Automatically redirect users to a login page or custom page when they try to access restricted content.
id-ID: Secara otomatis mengalihkan pengguna ke halaman login atau halaman kustom saat mereka mencoba mengakses konten yang dibatasi.

en: Redirection
id-ID: Pengalihan

en: Target Post Type
id-ID: Tipe Post Target

en: Select Post
id-ID: Pilih Post

en: Not Logged In:
id-ID: Tidak Masuk:

en: No redirect
id-ID: Tidak ada pengalihan

en: Redirect to WordPress login
id-ID: Alihkan ke login WordPress

en: Redirect to a custom post
id-ID: Alihkan ke post kustom

en: This is a custom login page
id-ID: Ini adalah halaman login kustom

en: After the user logs in, they will be redirected back to the original post they were viewing.
id-ID: Setelah pengguna masuk, mereka akan dialihkan kembali ke post asli yang sedang mereka lihat.

en: Logged in Users:
id-ID: Pengguna yang Masuk:

en: Message for Blocked Users
id-ID: Pesan untuk Pengguna yang Diblokir

en: Customize the message shown to users who are blocked from viewing the full content when using the "Read More" teaser type.
id-ID: Sesuaikan pesan yang ditampilkan kepada pengguna yang diblokir dari melihat konten penuh saat menggunakan tipe teaser "Baca Selengkapnya".

en: This message will be displayed in a styled notice box above the teaser content for users who are not logged in.
id-ID: Pesan ini akan ditampilkan dalam kotak pemberitahuan bergaya di atas konten teaser untuk pengguna yang tidak masuk.

en: Customize the login notice message shown to non-logged-in users when using the "Excerpt" teaser type.
id-ID: Sesuaikan pesan pemberitahuan login yang ditampilkan kepada pengguna yang tidak masuk saat menggunakan tipe teaser "Petikan".

en: This message will be displayed in a styled notice box below the excerpt teaser content for users who are not logged in.
id-ID: Pesan ini akan ditampilkan dalam kotak pemberitahuan bergaya di bawah konten teaser petikan untuk pengguna yang tidak masuk.

en: Customize the login notice message shown to non-logged-in users when using the "First X Characters" teaser type.
id-ID: Sesuaikan pesan pemberitahuan login yang ditampilkan kepada pengguna yang tidak masuk saat menggunakan tipe teaser "X Karakter Pertama".

en: This message will be displayed in a styled notice box below the truncated content teaser for users who are not logged in.
id-ID: Pesan ini akan ditampilkan dalam kotak pemberitahuan bergaya di bawah konten teaser yang dipotong untuk pengguna yang tidak masuk.

en: Teaser Message Style Customization
id-ID: Kustomisasi Gaya Pesan Teaser

en: Customize the appearance of teaser message displayed to blocked users.
id-ID: Sesuaikan penampilan pesan teaser yang ditampilkan kepada pengguna yang diblokir.

en: Background Color:
id-ID: Warna Latar Belakang:

en: Text Color:
id-ID: Warna Teks:

en: Border Color:
id-ID: Warna Border:

en: Border Width (px):
id-ID: Lebar Border (px):

en: Border Position:
id-ID: Posisi Border:

en: Left
id-ID: Kiri

en: Right
id-ID: Kanan

en: Top
id-ID: Atas

en: Bottom
id-ID: Bawah

en: All Sides
id-ID: Semua Sisi

en: Border Radius (px):
id-ID: Jari-jari Border (px):

en: Font Size (px):
id-ID: Ukuran Font (px):

en: Live Preview
id-ID: Pratampil Langsung

en: This is how the teaser message will appear on your site. Changes update in real-time.
id-ID: Ini adalah cara pesan teaser akan muncul di situs Anda. Perubahan diperbarui secara real-time.

en: No Teaser
id-ID: Tidak Ada Teaser

en: Configured Teaser Text
id-ID: Teks Teaser yang Dikonfigurasi

en: This is a PRO feature
id-ID: Ini adalah fitur PRO

en: %s is available in PRO
id-ID: %s tersedia di PRO

en: Select a page
id-ID: Pilih halaman

en: Select terms
id-ID: Pilih istilah

en: <strong>This plugin can be deleted.</strong>
id-ID: <strong>Plugin ini dapat dihapus.</strong>

[ctx: user]
en: Select &gt;
id-ID: Pilih &gt;

[ctx: user]
en: &lt; Unselect
id-ID: &lt; Tidak dipilih

[ctx: count]
en: Users
id-ID: Pengguna

[ctx: count]
en: Specific Permissions
id-ID: Izin Khusus

[ctx: count]
en: Extra Roles
id-ID: Peran Tambahan

[ctx: groups per page (screen options)]
en: Groups
id-ID: Kelompok
