post-slider-wd - en to fr_FR translation catalogue (436 entries)

en:  is not a directory.
fr_FR: est pas un répertoire.

en: - Select a Slider -
fr_FR: - Sélectionnez un curseur -

en: -all-
fr_FR: -tous-

en: 0 for play infinte times
fr_FR: 0 pour le jeu infinies fois

en: 3D Random
fr_FR: 3D aléatoire

en: A term with the name provided already exists.
fr_FR: Un terme avec le nom existe déjà fourni.

en: Active Background color:
fr_FR: Actif Couleur de fond:

en: Active border:
fr_FR: Frontière active:

en: Active color:
fr_FR: Couleur active:

en: Add Hotspot Layer
fr_FR: Ajouter Hotspot couche

en: Add Image Layer
fr_FR: Ajouter une couche d'image

en: Add Post
fr_FR: Ajouter Poster

en: Add Posts
fr_FR: Ajouter Messages

en: Add Social Button Layer
fr_FR: Ajouter une couche de Bouton social

en: Add Text Layer
fr_FR: Ajouter une couche de texte

en: Add custom CSS to apply custom changes to the slider.
fr_FR: Ajouter CSS personnalisé pour appliquer des modifications personnalisées au curseur.

en: Add font-family
fr_FR: Ajouter font-family

en: Add font-family:
fr_FR: Ajouter font-family:

en: Add new
fr_FR: Ajouter un nouveau

en: Add to Google fonts
fr_FR: Ajouter aux polices Google

en: Add to slider
fr_FR: Ajouter à slider

en: Add/Edit Post
fr_FR: Ajouter / Modifier le message

en: Adding Layers to Sliders
fr_FR: Ajouter des calques à des curseurs

en: Align:
fr_FR: Aligner:

en: All
fr_FR: Tout

en: Allow adding only posts containing featured image.
fr_FR: Autoriser ajoutant seulement les messages contenant l'image sélectionnée.

en: Always
fr_FR: Toujours

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Are you sure you want to delete this layer ?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette couche?

en: Are you sure you want to reset the slider?
fr_FR: Voulez-vous vraiment réinitialiser le curseur?

en: Ascending
fr_FR: Ascendant

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Author:
fr_FR: Auteur:

en: Autoplay:
fr_FR: Lecture automatique:

en: Background Color:
fr_FR: Couleur de fond:

en: Background color:
fr_FR: Couleur de fond:

en: Background fit:
fr_FR: Ajustement du fond:

en: Background image angle:
fr_FR: Image de fond angle:

en: Background image grayscale:
fr_FR: Fond d'image en niveaux de gris:

en: Background image transparency:
fr_FR: Contexte transparence de l'image:

en: Before uninstalling the plugin, please Contact our %s. We'll do our best to help you out with your issue. We value each and every user and value what's right for our users in everything we do.<br />
              However, if anyway you have made a decision to uninstall the plugin, please take a minute to %s and tell what you didn't like for our plugins further improvement and development. Thank you !!!
fr_FR: Avant de désinstaller le plugin, contactez notre %s. Nous ferons de notre mieux pour vous aider dans votre problème. Nous valorisons chaque utilisateur et apprécions ce qui convient à nos utilisateurs dans tout ce que nous faisons. <br />Toutefois, si vous avez pris la décision de désinstaller le plugin, prenez une minute pour %s Et dites ce que vous n'avez pas aimé pour nos plugins d'amélioration et de développement supplémentaires. Je vous remercie !!!

en: Blind
fr_FR: Aveugle

en: Blind Horizontal
fr_FR: Aveugle Horizontal

en: Blind Vertical
fr_FR: Store vertical

en: Block Scale
fr_FR: Bloquer Échelle

en: Block Scale Random
fr_FR: Bloquer échelle aléatoire

en: Bold
fr_FR: Audacieux

en: Border radius:
fr_FR: Rayon de la frontière:

en: Bottom
fr_FR: Bas

en: Break-word
fr_FR: Pause-mot

en: Break-word:
fr_FR: Pause-mot:

en: Bulk Actions
fr_FR: Actions en vrac

en: Buttons color:
fr_FR: Couleur des boutons:

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Carousel
fr_FR: Carrousel

en: Carousel image ratio:
fr_FR: Rapport de l'image du carrousel:

en: Carousel is disabled in free version.
fr_FR: Carousel est désactivé dans la version gratuite.

en: Center
fr_FR: Centre

en: Changes made in this table should be saved.
fr_FR: Les modifications apportées dans ce tableau doivent être enregistrés.

en: Changes must be saved.
fr_FR: Les changements doivent être sauvegardés.

en: Chooes buttons:
fr_FR: Chooes boutons:

en: Choose buttons:
fr_FR: Choisissez boutons:

en: Choose color
fr_FR: Choisir la couleur

en: Choose file.
fr_FR: Choisir le fichier.

en: Choose group
fr_FR: Choisissez un groupe

en: Choose post type:
fr_FR: Choisissez le type de post:

en: Choose the style for the bullets.
fr_FR: Choisissez le style pour les balles.

en: Choose the style of the button you prefer to have as navigation buttons.
fr_FR: Choisissez le style du bouton vous préférez avoir la forme de boutons de navigation.

en: Choose the type and color for navigation button images. The option is designed for limited preview (colors not included) purposes and can't be saved.
fr_FR: Choisissez le type et la couleur pour le bouton de navigation images. L'option est conçue pour la prévisualisation limitée (couleurs non comprises) fins et ne peuvent pas être sauvés.

en: Choose the type and color for the bullets. The option is designed for limited preview (colors not included) purposes and can't be saved.
fr_FR: Choisissez le type et la couleur pour les balles. L'option est conçue pour la prévisualisation limitée (couleurs non comprises) fins et ne peuvent pas être sauvés.

en: Choose the type of the timer bar to be used within the slider.
fr_FR: Choisissez le type de la barre de minuterie pour être utilisée dans le curseur.

en: Choose to have faster load for the first few images and process the rest meanwhile.
fr_FR: Choisissez d'avoir une charge plus rapide pour les premières images et de traiter le reste pendant ce temps.

en: Choose whether to autoplay the sliders or not.
fr_FR: Choisissez si les curseurs automatiquement la lecture ou non.

en: Choose whether to display Play and Pause buttons or not.
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez afficher les boutons lecture et de pause ou non.

en: Choose whether to display Previous and Next buttons or not.
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez afficher boutons Précédent et Suivant ou non.

en: Choose whether to have music/audio track playback with the slider or not.
fr_FR: Choisissez si vous voulez avoir la lecture de musique / de la piste audio avec le curseur ou non.

en: Choose whether to have navigation bullets or not.
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez avoir des balles de navigation ou non.

en: Choose whether to have the layer effect out regardless of the timing between the hit to the next slider or skip the effect out and get to the next image.
fr_FR: Choisissez d'activer ou non l'effet de calque, quel que soit le moment choisi entre la frappe du curseur suivant ou sautez l'effet et passez à l'image suivante.

en: Choose whether to have the slides change in a random manner or to keep the original sequence.
fr_FR: Choisissez si vous voulez avoir les diapositives changent de manière aléatoire ou de garder la séquence originale.

en: Choose whether to have thumbnails of the slides displayed as a filmstrip or not.
fr_FR: Choisissez si vous voulez avoir les vignettes des diapositives affichées comme une bande de film ou non.

en: Choose whether to publish the mentioned slider or not.
fr_FR: Choisir de publier le curseur mentionné ou non.

en: Choose whether to use default navigation buttons or to upload custom ones.
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez utiliser les boutons de navigation par défaut ou pour télécharger des boutons personnalisés.

en: Choose whether to use default or styled bullets.
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez utiliser par défaut ou balles de style.

en: Choose whether to use default play/pause buttons or to upload custom ones.
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez utiliser le jeu par défaut des touches / mettre en pause ou de télécharger ceux personnalisés.

en: Circle
fr_FR: Cercle

en: Circle O
fr_FR: Cercle O

en: Circle bottom left
fr_FR: Fond de cercle à gauche

en: Circle bottom right
fr_FR: Cercle bas à droite

en: Circle top left
fr_FR: Cercle haut à gauche

en: Circle top right
fr_FR: Cercle en haut à droite

en: Click Here
fr_FR: Cliquez içi

en: Color:
fr_FR: Couleur:

en: Contact us
fr_FR: Contactez nou

en: Contain
fr_FR: Contenir

en: Container fit:
fr_FR: Ajustement des conteneurs:

en: Cover
fr_FR: Couverture

en: Create new post slider
fr_FR: Créer un nouveau poste curseur

en: Creating Dynamic Posts Slider
fr_FR: Création de curseur de messages dynamiques

en: Creating Posts Sliders
fr_FR: Création de diapositives de messages

en: Creating Static Posts Slider
fr_FR: Création de curseur de postes statiques

en: Crop Image Position:
fr_FR: Crop Position de l'image:

en: Cube Random
fr_FR: Cube Aléatoire

en: Custom
fr_FR: Coutume

en: Dashed
fr_FR: Pointillée

en: Database Tables
fr_FR: Tables de la base

en: Date created
fr_FR: Date créée

en: Date modified
fr_FR: Date modifiée

en: Day
fr_FR: Jour

en: Deactivating Post Slider WD plugin does not remove any data that may have been created. To completely remove this plugin, you can uninstall it here.
fr_FR: Désactivation Poster curseur WD plugin ne supprime pas les données qui peuvent avoir été créés. Pour supprimer complètement ce plugin, vous pouvez le désinstaller ici.

en: Deactive transparency:
fr_FR: Désactiver la transparence:

en: Default
fr_FR: Défaut

en: Define the height of the timer bar.
fr_FR: Définir la hauteur de la barre de temps.

en: Define the maximum width and heigth of the filmstrip thumbnails.
fr_FR: Définir la largeur maximale et hauteur des vignettes de pellicule.

en: Define the size of the navigation bullets.
fr_FR: Définissez la taille de balles de navigation.

en: Define the time for the effect.
fr_FR: Définissez le temps de l'effet.

en: Delete
fr_FR: Effacer

en: Delete layer
fr_FR: Supprimer couche

en: Delete slide
fr_FR: Supprimer diapo

en: Descending
fr_FR: Décroissant

en: Disable image right click possibility.
fr_FR: Désactivez l'option de clic droit de l'image.

en: Do you really want to uninstall Post Slider WD plugin?
fr_FR: Voulez-vous vraiment désinstaller Poster curseur WD plugin?

en: Do you want to delete selected items?
fr_FR: Voulez-vous supprimer les éléments sélectionnés?

en: Do you want to delete slide?
fr_FR: Voulez-vous supprimer diapositive?

en: Do you want to duplicate selected items?
fr_FR: Voulez-vous pour dupliquer des éléments sélectionnés?

en: Drag to re-order
fr_FR: Drag de commander à nouveau

en: Duplicate
fr_FR: Dupliquer

en: Duplicate layer
fr_FR: Dupliquer le calque

en: Duplicate slide
fr_FR: Répliquer la diapositive

en: Duration
fr_FR: Durée

en: Dynamic posts slides
fr_FR: Diapositives de messages dynamiques

en: Edit
fr_FR: modifier

en: Edit Image
fr_FR: Modifier l'image

en: Edit Post
fr_FR: Modifier le message

en: Edit Slide
fr_FR: Modifier la diapositive

en: Edit Slides
fr_FR: Modifier les diapositives

en: Edit post slider
fr_FR: Modifier après curseur

en: Effect
fr_FR: Effet

en: Effect In:
fr_FR: Effet Dans:

en: Effect Out:
fr_FR: Effet Out:

en: Effect duration:
fr_FR: Durée de l'effet:

en: Effect in:
fr_FR: Effet à:

en: Effect out:
fr_FR: Effet sur:

en: Effect:
fr_FR: Effet:

en: Enable bullets:
fr_FR: Activer balles:

en: Enable filmstrip:
fr_FR: Activer pellicule:

en: Enable loop:
fr_FR: Activer la boucle:

en: Enable timer bar:
fr_FR: Activer barre de temps:

en: Enter absolute url of the image.
fr_FR: Entrez l'URL absolue de l'image.

en: Error. Please install plugin again.
fr_FR: Erreur. Veuillez réinstaller le plugin.

en: FadeIn
fr_FR: Se fondre dans

en: FadeOut
fr_FR: Disparaître

en: Fan
fr_FR: Ventilateur

en: Featured image
fr_FR: L'image sélectionnée

en: Fill
fr_FR: Remplir

en: Filmstrip is disabled in free version.
fr_FR: Filmstrip est désactivé dans la version gratuite.

en: Fixed step (left, center, right)
fr_FR: étape fixe (gauche, centre, droite)

en: Fixed width:
fr_FR: Largeur fixe:

en: Flip
fr_FR: Retourner

en: Font family:
fr_FR: Famille de polices:

en: Font weight:
fr_FR: Poids de la police:

en: Full width on small screens:
fr_FR: Largeur totale sur petits écrans:

en: Full width slider when resolution is smaller than.
fr_FR: Curseur pleine largeur lorsque la résolution est inférieure à.

en: Full width:
fr_FR: Pleine largeur:

en: Get Pro
fr_FR: Devenir pro

en: Global
fr_FR: Mondial

en: Global Options
fr_FR: Opciones Globales

en: Global Settings
fr_FR: Paramètres globaux
    Похожие

en: Google fonts
fr_FR: polices Google

en: Groove
fr_FR: Rainure

en: Helps to decrease page load time. Might not function with some custom themes.
fr_FR: Ayuda a disminuir el tiempo de carga de la página. Puede que no funcione con algunos temas personalizados.

en: Hide on small screens:
fr_FR: Masquer sur les petits écrans:

en: Hide slider when resolution is smaller than
fr_FR: Masquer le curseur lorsque la résolution est inférieure à

en: Hinge
fr_FR: Charnière

en: Hotspot Background Color:
fr_FR: Contexte Hotspot Couleur:

en: Hotspot Border:
fr_FR: Border Hotspot:

en: Hotspot Radius:
fr_FR: Hotspot Rayon:

en: Hotspot Width:
fr_FR: Hotspot Largeur:

en: Hotspot text position:
fr_FR: Hotspot position du texte:

en: Hour
fr_FR: Heure

en: Hover Color:
fr_FR: Hover Couleur:

en: Hover color:
fr_FR: Bougez la couleur:

en: I've already left a review
fr_FR: Olen jo lähtenyt arvostelu

en: If you activate this feature the effects you had chosen in Global settings for your slider will not play.
fr_FR: Si vous activez cette fonction les effets que vous aviez choisi dans les paramètres globaux pour votre curseur ne jouera pas.

en: Image
fr_FR: image

en: Image Layer
fr_FR: Couche d'image

en: Image for Next / Previous buttons:
fr_FR: Image pour les boutons Suivant / Précédent:

en: Image for Play / Pause buttons:
fr_FR: Image pour les boutons Lecture / Pause:

en: Image for bullets:
fr_FR: Photo pour balles:

en: In addition you can drag and drop the layer to a desired position.
fr_FR: En outre, vous pouvez glisser et déposer la couche à une position désirée.

en: Include scripts/styles only on necessary pages
fr_FR: Incluir scripts / estilos sólo en las páginas necesarias

en: Inserting Post Slider
fr_FR: Insertion de curseur de poste

en: Installing the Post Slider WD
fr_FR: Installation du Post Slider WD

en: Item Succesfully Deleted.
fr_FR: Point Avec succès supprimés.

en: Item Succesfully Published.
fr_FR: Avec succès Publié Point.

en: Item Succesfully Saved.
fr_FR: Point correctement enregistré.

en: Item Succesfully Unpublished.
fr_FR: Point Avec succès inédit.

en: Items Succesfully Deleted.
fr_FR: Articles Avec succès supprimé.

en: Items Succesfully Duplicated.
fr_FR: Articles Avec succès dupliqué.

en: Items Succesfully Published.
fr_FR: Avec succès Articles publiés.

en: Items Succesfully Saved.
fr_FR: Articles correctement enregistré.

en: Items Succesfully Unpublished.
fr_FR: Articles Avec succès inédit.

en: Iteration
fr_FR: Itération

en: Kaleidoscope
fr_FR: Kaléidoscope

en: Keyboard navigation:
fr_FR: Navigation par clavier:

en: Layer out on next:
fr_FR: Couche sur suivante:

en: Layer title
fr_FR: Titre de la couche

en: Layers
fr_FR: Couches

en: Leave A Review?
fr_FR: Jätä Review?

en: Leave blank to keep the initial width and height.
fr_FR: Laissez vide pour garder la largeur et la hauteur initiale.

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Lighter
fr_FR: Briquet

en: Line Bottom
fr_FR: Bottom Line

en: Line top
fr_FR: Dessus de la ligne

en: Link the slide to post:
fr_FR: Associez la diapositive à la publication:

en: Link the slide to:
fr_FR: Lier la diapositive à:

en: Link:
fr_FR: Lien:

en: Margin:
fr_FR: La marge:

en: Maximum width and height for slider.
fr_FR: Largeur maximale et la hauteur de curseur.

en: Maybe Later
fr_FR: Ehkä myöhemmin

en: Menu Order
fr_FR: Ordre du menu

en: Minimal size must be less than the actual size.
fr_FR: La taille minimale doit être inférieure à la taille réelle.

en: Minus
fr_FR: Moins

en: Modification Date
fr_FR: Date de modification

en: Month
fr_FR: Mois

en: Mouse swipe navigation:
fr_FR: Navigation par glissement de souris:

en: Mouse wheel navigation:
fr_FR: Navigation par roulette de souris:

en: Music url:
fr_FR: Musique url:

en: Music:
fr_FR: La musique:

en: Name
fr_FR: Nom

en: Name field is required.
fr_FR: Champ Nom est nécessaire.

en: Navigation
fr_FR: La navigation

en: Never show again
fr_FR: Älä näytä uudelleen

en: Next / Previous buttons size:
fr_FR: Suivant / Précédent touches de taille:

en: Next / Previous buttons style:
fr_FR: Suivant / Précédent boutons style:

en: Next / Previous buttons:
fr_FR: Boutons suivant / précédent:

en: No
fr_FR: Non

en: No %s found.
fr_FR: Non %s trouvé.

en: None
fr_FR: Aucun

en: Normal
fr_FR: Ordinaire

en: Number of Comments
fr_FR: Nombre de Commentaires

en: Number of images for carousel:
fr_FR: Nombre d'images pour carrousel:

en: Number of posts:
fr_FR: Nombre de postes:

en: On hover
fr_FR: Le vol stationnaire

en: Once uninstalled, this can't be undone. You should use a Database Backup plugin of WordPress to back up all the data first.
fr_FR: Une fois désinstallé, cela ne peut pas être annulée. Vous devez utiliser un plugin de base de données de sauvegarde de WordPress pour sauvegarder toutes les données en premier.

en: Only .aac,.m4a,.f4a,.mp3,.ogg,.oga formats are supported.
fr_FR: Seulement .aac, .m4a, .f4a, .mp3, .ogg formats oga sont pris en charge.

en: Open in a new window
fr_FR: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Options Succesfully Saved.
fr_FR: Options de correctement enregistré.

en: Order posts by:
fr_FR: Commandez messages par:

en: Ordering Succesfully Saved.
fr_FR: Commande correctement enregistré.

en: Outset
fr_FR: Début

en: PHP function
fr_FR: Fonction PHP

en: Parallax Effect:
fr_FR: Parallax Effet:

en: Parallel Slide Horizontal
fr_FR: Glisser horizontales parallèles

en: Parallel Slide Vertical
fr_FR: Glisser verticales parallèles

en: Period of posts to display:
fr_FR: Période de messages à afficher:

en: Play
fr_FR: Joue

en: Play / Pause button size:
fr_FR: Lecture / taille du bouton Pause:

en: Play / Pause button:
fr_FR: Lecture / Pause:

en: Play / Pause buttons style:
fr_FR: Lecture / Pause boutons style:

en: Post Slider Settings
fr_FR: Paramètres du curseur de message

en: Post Sliders
fr_FR: Déposer Sliders

en: Post Title
fr_FR: Titre de l'article

en: Post slider type:
fr_FR: Post Type de curseur:

en: Post taxonomies:
fr_FR: Déposer taxonomies:

en: Posts
fr_FR: Des postes

en: Publish
fr_FR: Publier

en: Published
fr_FR: Publié

en: Published:
fr_FR: Publié:

en: Pulse
fr_FR: Impulsion

en: Radius:
fr_FR: Rayon:

en: Random
fr_FR: Aléatoire

en: Ratio
fr_FR: Rapport

en: Read More in User Manual
fr_FR: Lire plus dans le manuel de l'utilisateur

en: Remove Slide
fr_FR: Retirer le diaporama

en: Remove shortcode:
fr_FR: Retirer shortcode:

en: Remove shortcode:
fr_FR: Retirer shortcode:

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Reset settings
fr_FR: Réinitialiser les options

en: Reverse
fr_FR: Inverser

en: Ridge
fr_FR: Arête

en: Right
fr_FR: Droit

en: Right click protection:
fr_FR: Faites un clic droit de protection:

en: RollIn
fr_FR: Rollin

en: RollOut
fr_FR: Sortir

en: RubberBand
fr_FR: Bande adhésive

en: Sample text
fr_FR: Exemple de texte

en: Save
fr_FR: sauvegarder

en: Save as Copy
fr_FR: Enregistrer en tant que copie

en: Scale In
fr_FR: Échelle

en: Scale Out
fr_FR: Scale-out

en: Scale:
fr_FR: Échelle:

en: Search
fr_FR: Recherche

en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: Select All
fr_FR: Sélectionner tout

en: Select Slider
fr_FR: Sélectionnez Curseur

en: Select a Slider
fr_FR: Sélectionnez un curseur

en: Select a color for the navigation buttons.
fr_FR: Sélectionnez une couleur pour les boutons de navigation.

en: Select a hover color for the navigation buttons.
fr_FR: Choisissez une couleur de survol pour les boutons de navigation.

en: Select between the option of always displaying the bullets or only when hovered.
fr_FR: Sélectionnez entre l'option d'afficher toujours les balles ou seulement lors de son survol.

en: Select between the option of always displaying the navigation buttons or only when hovered.
fr_FR: Sélectionnez entre l'option d'afficher toujours les boutons de navigation ou seulement lorsque vous avez survolé.

en: Select the author whose posts will be displayed within the slider.
fr_FR: Sélectionnez l'auteur dont les messages seront affichés dans le curseur.

en: Select the background color for the bullet, which is currently displaying a corresponding image.
fr_FR: Sélectionnez la couleur de fond de la balle, qui affiche actuellement une image correspondante.

en: Select the background color for the bullet.
fr_FR: Sélectionnez la couleur de fond pour la balle.

en: Select the background color for the filmstrip.
fr_FR: Sélectionnez la couleur de fond pour la pellicule.

en: Select the color for the bullet, which is currently displaying a corresponding image.
fr_FR: Sélectionnez la couleur de la balle, qui affiche actuellement une image correspondante.

en: Select the color for the navigation bullets.
fr_FR: Sélectionnez la couleur des balles de navigation.

en: Select the option which will be used as a sorting basis while displaying posts.
fr_FR: Sélectionnez l'option qui servira de base de tri lors de l'affichage des messages.

en: Select the position for the navigation bullets.
fr_FR: Sélectionnez la position pour les balles de navigation.

en: Select the type for the dynamic posts, e.g. standard or custom post types.
fr_FR: Sélectionnez le type des messages dynamiques, par exemple types standard, ou les poster personnalisé.

en: Select the type, size and the color of border for the navigation buttons.
fr_FR: Sélectionnez le type, la taille et la couleur des bordures pour les boutons de navigation.

en: Set a margin for the slider.
fr_FR: Définir une marge pour le curseur.

en: Set the HTML attribute specified in the IMG tag.
fr_FR: Définissez l'attribut HTML spécifié dans la balise IMG.

en: Set the alignment of the slider.
fr_FR: Réglez l'alignement du curseur.

en: Set the border width, type and the color.
fr_FR: Définir la frontière largeur, le type et la couleur.

en: Set the margin for the navigation bullets in pixels.
fr_FR: Définir la marge pour les balles de navigation en pixels.

en: Set the number of posts which will be displayed as slides. If set to 0 or left empty it will display all posts.
fr_FR: Définissez le nombre de messages qui seront affichés sous forme de diapositives. Si la valeur 0 ou laissé vide, il affiche tous les messages.

en: Set the ordering sequence for the posts- ascending or descending.
fr_FR: Définissez la séquence de commande pour les poteaux - ascendant ou descendant.

en: Set the position of the filmstrip.
fr_FR: Réglez la position de la bande de film.

en: Set the separator for the thumbnails.
fr_FR: Réglez le séparateur pour les vignettes.

en: Set the size for the next / previous buttons.
fr_FR: Définissez la taille des boutons suivant / précédent.

en: Set the size for the play / pause buttons.
fr_FR: Définissez la taille des boutons lecture / pause.

en: Set the time for the posts, e.g. if set it to 24 hours it will display the posts added within the last 24 hours.
fr_FR: Réglez l'heure des poteaux, p. Ex. De la mettre à 24 heures, il affichera les messages ajoutés au cours des dernières 24 heures.

en: Set the time interval for the change of the sliders when autoplay is on.
fr_FR: Réglez l'intervalle de temps pour le changement des curseurs lorsque la lecture automatique est activée.

en: Set width and height of the image.
fr_FR: Définir la largeur et la hauteur de l'image.

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Settings Succesfully Reset.
fr_FR: Réinitialiser réglages Avec succès.

en: Shake
fr_FR: Agiter

en: Shortcode
fr_FR: Code court

en: Show Navigation buttons:
fr_FR: Afficher les boutons de navigation:

en: Show bullets:
fr_FR: Afficher les balles:

en: Show order column
fr_FR: Afficher la colonne de commande

en: Show thumbnail on bullet hover:
fr_FR: Afficher la vignette sur puce hover:

en: Size:
fr_FR: Taille:

en: Slice 3D Horizontal Random
fr_FR: Slice 3D Horizontal aléatoire

en: Slice 3D Vertical Random
fr_FR: Slice 3D verticale aléatoire

en: Slice Horizontal
fr_FR: Tranche horizontale

en: Slice Vertical
fr_FR: Tranche verticale

en: Slide
fr_FR: Diapositive

en: Slide Horizontal
fr_FR: Glissière horizontale

en: Slide Vertical
fr_FR: Glissière verticale

en: Slider
fr_FR: Curseur

en: Slider Title:
fr_FR: Curseur Titre:

en: Slider title
fr_FR: Título del control deslizante

en: Slides
fr_FR: Diapositives

en: Slideshow can go backwards if someone switch to a previous slide.
fr_FR: Le diaporama peut reculer si quelqu'un passe à une diapositive précédente.

en: Smart Crop:
fr_FR: Intelligente des cultures:

en: Smart Load:
fr_FR: Smart charge:

en: Social Button Layer
fr_FR: Couche Bouton social

en: Social button:
fr_FR: Bouton sociale:

en: Solid
fr_FR: Solide

en: Some effects are disabled in free version.
fr_FR: Certains effets sont désactivés dans la version gratuite.

en: Some options are disabled in free version.
fr_FR: Certaines options sont désactivées dans la version gratuite.

en: Sorry, you are not allowed to upload this type of file.
fr_FR: Désolé, vous n'êtes pas autorisé à télécharger ce type de fichier.

en: Sort posts by:
fr_FR: Trier les messages par:

en: Square
fr_FR: Carré

en: Square O
fr_FR: Place O

en: Start
fr_FR: Démarrer

en: Start with slide:
fr_FR: Commencez avec toboggan:

en: Static posts slides
fr_FR: Diapositives de messages statiques

en: Static slides order direction:
fr_FR: Diapositives statiques order order:

en: Stop on hover:
fr_FR: Arrêt sur hover:

en: Support Forum
fr_FR: Forum d'entraide

en: Sure! I'd love to!
fr_FR: Kaikin mokomin! Mielelläni!

en: Swing
fr_FR: Balançoire

en: Taxonomies
fr_FR: taxonomies

en: Text
fr_FR: Texte

en: Text Layer
fr_FR: Couche de texte

en: Text alignment:
fr_FR: Alignement du texte:

en: Text layer character limit:
fr_FR: Texte limite de caractères de la couche:

en: Text:
fr_FR: Envoyer des textos:

en: The added font family will appear in the drop-down list of fonts.
fr_FR: La famille de polices ajouté apparaîtra dans la liste déroulante des polices.

en: The direction of the movement, as well as the layer moving pace depend on the z-index value.
fr_FR: La direction du mouvement, ainsi que le rythme couche mobile dépendent de la valeur de z-index.

en: The following Database Tables successfully deleted:
fr_FR: Les tables de la base suivantes supprimés avec succès:

en: The following Database Tables will be deleted:
fr_FR: Les tables de la base suivantes seront supprimées:

en: The image will stretch to the page width, taking the height based on dimensions ratio.
fr_FR: L'image sera étirée à la largeur de la page, en prenant la hauteur en fonction du rapport dimensions.

en: The item is successfully set as default.
fr_FR: L'élément est correctement défini par défaut.

en: The option works when autoplay is on.
fr_FR: Cette option fonctionne lorsque la lecture automatique est activée.

en: The post content will not be displayed on back end. You will see a sample background, where you can add standard and dynamic-post layers, which will be displayed over the posts on front end.
fr_FR: Le contenu du message ne sera pas affichée sur le back-end. Vous verrez un échantillon fond, où vous pouvez ajouter des couches standards et dynamique de la poste, qui seront affichées sur les messages sur extrémité avant.

en: The slider will start with the specified slide. You can use the value 0 for random.
fr_FR: Le curseur va commencer avec la diapositive indiquée. Vous pouvez utiliser la valeur 0 pour aléatoire.

en: The slug must be unique.
fr_FR: La limace doit être unique.

en: The thumbnail for the currently displayed image will have a border. You can set its size, type and color.
fr_FR: La vignette de l'image actuellement affichée aura une bordure. Vous pouvez définir sa taille, son type et sa couleur.

en: The thumbnail size must be between 0 to 1.
fr_FR: La taille des vignettes doit être comprise entre 0 et 1.

en: The value must be between 0 and 1.
fr_FR: La valeur doit être comprise entre 0 et 1.

en: There are no posts in this slider.
fr_FR: Ei ole viestejäsi tässä liukusäädintä.

en: There is no slider selected or the slider was deleted.
fr_FR: Il n'y a pas de curseur sélectionné ou le curseur a été supprimé.

en: This functionality is disabled in free version.
fr_FR: Cette fonctionnalité est désactivée dans la version gratuite.

en: This option is disabled in free version.
fr_FR: Cette option est désactivée dans la version gratuite.

en: This section allows you to %s.
fr_FR: Cette section vous permet de %s.

en: This will limit the number of characters for post content displayed as a text layer.
fr_FR: Cela permettra de limiter le nombre de caractères pour le contenu de poste affichés comme un calque de texte.

en: Thumbnail Size:
fr_FR: Taille des vignettes:

en: Thumbnail dimensions:
fr_FR: Dimensions miniatures:

en: Thumbnail separator:
fr_FR: Séparateur Miniature:

en: Tiles
fr_FR: Carrelage

en: Time Interval:
fr_FR: Intervalle de temps:

en: Timer Bar
fr_FR: Barre de minuterie

en: Timer bar
fr_FR: Barre de minuterie

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title:
fr_FR: Titre:

en: To Finish the Uninstallation and Post Slider WD will be Deactivated Automatically.
fr_FR: Pour terminer la désinstallation et Post curseur WD sera automatiquement désactivée.

en: Top
fr_FR: Haut

en: Touch Swipe Navigation
fr_FR: Navigation par effraction tactile

en: Touch swipe navigation:
fr_FR: Navigation tactile tactile:

en: Transparency value must be between 0 to 100.
fr_FR: Valeur de la transparence doit être comprise entre 0 à 100.

en: Twitter
fr_FR: Gazouillement

en: Two way slideshow:
fr_FR: Diaporama bidirectionnel:

en: Uninstall
fr_FR: Désinstaller

en: Uninstall Post Slider WD
fr_FR: Désinstaller Poster curseur WD

en: Unpublish
fr_FR: Dépublier

en: Upgrade to paid version
fr_FR: Mettre à niveau vers une version payante

en: Upload buttons images:
fr_FR: Téléchargez des images des boutons:

en: Use CSS type values (e.g. 10px 10px 5px #888888).
fr_FR: Les valeurs de type utilisation de CSS (par exemple 10px 10px 5px N ° 888888).

en: Use CSS type values.
fr_FR: Utilisez les valeurs de type CSS.

en: Use http:// and https:// for external links.
fr_FR: Utilisez http: // et https: // pour les liens externes.

en: Value must be between 0 to 1.
fr_FR: La valeur doit être comprise entre 0 et 1.

en: Value must be between 0 to 100.
fr_FR: La valeur doit être comprise entre 0 et 100.

en: WARNING:
fr_FR: ATTENTION:

en: We hope you've enjoyed using WordPress %s! Would you consider leaving us a review on WordPress.org?
fr_FR: Toivottavasti olet nauttinut käyttäen WordPress% s! Voisitko harkita jättää meidät Arvioi WordPress.org?

en: Week
fr_FR: Semaine

en: Yes
fr_FR: Oui

en: You are About to Uninstall Post Slider WD plugin from WordPress.This Action Is Not Reversible.
fr_FR: Vous êtes propos de désinstaller Poster curseur WD plugin à partir WordPress.This action est irréversible.

en: You can add a bar displaying the timing left to switching to the next slide on autoplay.
fr_FR: Vous pouvez ajouter une barre affichant le calendrier à gauche pour passer à la diapositive suivante sur la lecture automatique.

en: You can change the color scheme for background images to grayscale. Values must be between 0 to 100.
fr_FR: Voit vaihtaa värimaailman taustakuvien harmaasävyiksi. Arvot on oltava välillä 0-100.

en: You can include only published posts with featured image. If you want to include posts without featured image into the list, disable Featured image option in Settings->Global Options.
fr_FR: Vous pouvez inclure les messages publiés seulement avec l'image sélectionnée. Si vous souhaitez inclure les messages sans l'image sélectionnée dans la liste, désactivez l'option d'image en vedette dans les options Paramètres-> mondiales.

en: You can set a redirection link, so that the user will get to the mentioned location upon hitting the slide. Use http:// and https:// for external links.
fr_FR: Vous pouvez définir un lien de redirection, de sorte que l'utilisateur obtiendra l'emplacement mentionné après avoir frappé la diapositive.Utilisez http: // et https: // pour les liens externes.

en: You can set a transparency level for the inactive filmstrip items which must be between 0 to 100..
fr_FR: Vous pouvez définir un niveau de transparence pour les éléments de films fixes inactifs doit être comprise entre 0 à 100 ..

en: You can set transparency level for background images. Values should be between 0 to 100.
fr_FR: Vous pouvez définir le niveau de transparence pour les images d'arrière-plan. Les valeurs doivent être compris entre 0 et 100.

en: You can't delete default theme
fr_FR: Vous ne pouvez pas supprimer thème par défaut

en: You can't edit the layer in free version.
fr_FR: Vous ne pouvez pas modifier le calque en version gratuite.

en: You must select an audio file.
fr_FR: Vous devez sélectionner un fichier audio.

en: You must select an image file.
fr_FR: Vous devez sélectionner un fichier image.

en: You must select at least one item.
fr_FR: Vous devez sélectionner au moins un article.

en: You must set watermark type.
fr_FR: Vous devez définir le type de filigrane.

en: ZoomIn
fr_FR: Agrandir

en: ZoomOut
fr_FR: Dézoomer

en: item
fr_FR: article

en: support team
fr_FR: équipe de soutien
