Popup Builder - en to ja translation catalogue (684 entries)

note: translators: license Section Url.
en: Follow the link
ja: リンクをたどってください

note: translators: license Section Url.
en: to finalize the activation.
ja: アクティベーションを完了してください。

en: Thank you for choosing our plugin!
ja: このプラグインをお選びいただきありがとうございます！

en: You have activated Popup Builder extension(s). Please, don't forget to activate the license key(s) as well.
ja: Popup Builder の拡張機能を有効化しました。ライセンスキーの有効化もお忘れなく行ってください。

en: Dismiss this notice.
ja: この通知を閉じる。

en: Don't show again.
ja: 今後表示しない。

en: There was an error while trying to send your request. Please try again
ja: リクエストの送信中にエラーが発生しました。もう一度お試しください

en: This field is required
ja: この項目は必須です

en: Please enter a valid email address
ja: 有効なメールアドレスを入力してください

en: Popup Builder Importer Tool: Import popups from other website.
ja: Popup Builder インポートツール：他のウェブサイトからポップアップをインポートします。

en: Once Every Minute
ja: 毎分1回

en: Once Every Week
ja: 毎週1回

en: Unsubscribe
ja: 配信停止

note: translators: subscription Form Title, success Total ,total Subscribers, failed Total .
en: Your mail list %1$s delivered successfully!
    						%2$d of the %3$d emails succeeded, %4$d failed.
    						For more details, please download log file inside the plugin.
    						This email was generated via Popup Builder plugin.
ja: メールリスト %1$s の配信が正常に完了しました！
    						%3$d 件中 %2$d 件のメールが成功し、%4$d 件が失敗しました。
    						詳細については、プラグイン内のログファイルをダウンロードしてください。
    						このメールは Popup Builder プラグインによって生成されました。

note: translators: %s: subscription list/form title.
en: %s list has been successfully delivered!
ja: %s リストが正常に配信されました！

note: translators: Link to edit Popup item, location.
en: Popup Builder plugin has been successfully updated. Please %1$s to go to the new Dashboard of the plugin.
ja: Popup Builder プラグインが正常に更新されました。%1$s してプラグインの新しいダッシュボードに移動してください。

en: reset
ja: リセット

en: Edit
ja: 編集

en: Clone
ja: 複製

en: Remove
ja: 削除

en: You do not have permission to clone the popup!
ja: このポップアップを複製する権限がありません！

en: No post to duplicate has been supplied!
ja: 複製する投稿が指定されていません！

note: translators: ID of original.
en: Copy creation failed, could not find original: %d
ja: コピーの作成に失敗しました。元のデータが見つかりませんでした：%d

en: (no title) (clone)
ja: (タイトルなし) (複製)

en: (clone)
ja: (複製)

en: Popup updated.
ja: ポップアップを更新しました。

en: Popup published.
ja: ポップアップを公開しました。

en: You do not have permission to do this action!
ja: この操作を行う権限がありません！

note: translators: %d is the number of subscribers deleted.
en: You have deleted %d subscribers successfully!
ja: %d 件の購読者を正常に削除しました！

note: translators: %s is the title of Popup.
en: You have imported new subscriber to the %s successfully!
ja: %s に新しい購読者を正常にインポートしました！

note: translators: %s is the title of Popup.
en: You have imported new subscriber to the %s popup(s) successfully!
ja: %s ポップアップに新しい購読者を正常にインポートしました！

note: translators: %d the number of imported subscribers, %s is the title of Popup.
en: You have imported %1$d subscribers to the `%2$s` successfully!
ja: `%2$s` に %1$d 件の購読者を正常にインポートしました！

note: translators: %d the number of imported subscribers, %s is the title of Popup.
en: You have imported %1$d subscribers to the `%2$s`  popup successfully!
ja: `%2$s` ポップアップに %1$d 件の購読者を正常にインポートしました！

note: translators: %d the number of imported subscribers.
en:  There are %d existing subscribers.
ja:  既存の購読者が %d 件あります。

en: Congrats! You have already 1 subscriber!
ja: おめでとうございます！すでに1人の購読者がいます！

en: Select a Popup
ja: ポップアップを選択

en: Open a popup once this item is clicked.
ja: この項目がクリックされたらポップアップを開きます。

en: OR
ja: または

en: No Data
ja: データなし

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Save
ja: 保存

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: Email
ja: メール

en: Date
ja: 日付

en: Popup
ja: ポップアップ

en: All
ja: すべて

en: All dates
ja: すべての日付

en: Filter by popup
ja: ポップアップで絞り込む

en: Filter by date
ja: 日付で絞り込む

en: Filter
ja: 絞り込み

en: Delete subscriber(s)
ja: 購読者を削除

en: This block will help you to add Popup Builder’s shortcode inside the page content
ja: このブロックを使うと、ページコンテンツ内に Popup Builder のショートコードを追加できます

en: Select and display one of your forms.
ja: フォームの1つを選択して表示します。

en: form
ja: フォーム

en: Select Popup
ja: ポップアップを選択

en: Form Settings
ja: フォーム設定

en: Form
ja: フォーム

en: Show Title
ja: タイトルを表示

en: Show Description
ja: 説明を表示

en: Click me
ja: クリック

en: I no longer need the plugin
ja: このプラグインはもう必要ありません

en: I found a better plugin
ja: より良いプラグインを見つけました

en: Please share which plugin
ja: どのプラグインか教えてください

en: I couldn't get the plugin to work
ja: プラグインを動作させられませんでした

en: Having troubles? You can always count on us. Please try to contact us via <a href="https://popup-builder.com/">Live chat</a> or send a message to <a href="mailto:support@popup-builder.com">support@popup-builder.com</a>
ja: お困りですか？いつでもお力になります。<a href="https://popup-builder.com/">ライブチャット</a>からご連絡いただくか、<a href="mailto:support@popup-builder.com">support@popup-builder.com</a> までメッセージをお送りください

en: It's a temporary deactivation
ja: 一時的な無効化です

en: Other
ja: その他

en: Please share the reason
ja: 理由を教えてください

en: Quick Feedback
ja: クイックフィードバック

en: If you have a moment, please share why you are deactivating
ja: よろしければ、無効化する理由を教えてください

en: Please, select an option.
ja: オプションを選択してください。

en: Submit & Deactivate
ja: 送信して無効化

en: Skip & Deactivate
ja: スキップして無効化

en: Rate us
ja: 評価する

en: Support
ja: サポート

en: Settings
ja: 設定

en: Docs
ja: ドキュメント

en: Upgrade
ja: アップグレード

en: UNLOCK OPTION
ja: オプションのロックを解除

en: Main Options
ja: メインオプション

en: main options
ja: メインオプション

en: Display Rules
ja: 表示ルール

en: Select where on the website to trigger the popup
ja: ウェブサイト上のどこでポップアップをトリガーするかを選択します

en: Events
ja: イベント

en: Select the specific actions that will trigger the popup, default event is on load
ja: ポップアップをトリガーする特定のアクションを選択します。デフォルトのイベントは読み込み時です

en: Conditions
ja: 条件

en: Select advanced conditions for more professional targeting
ja: よりプロフェッショナルなターゲティングのための高度な条件を選択します

en: Behavior After Special Events
ja: 特別なイベント後の動作

en: Select special events that will trigger the popup
ja: ポップアップをトリガーする特別なイベントを選択します

en: Design
ja: デザイン

en: Customize design, background and overlay of the popup
ja: ポップアップのデザイン、背景、オーバーレイをカスタマイズします

en: Closing
ja: 閉じる設定

en: Select the desired popup closing method, customize close button
ja: 希望するポップアップの閉じ方を選択し、閉じるボタンをカスタマイズします

en: Dimensions
ja: サイズ

en: Make your popup mobile friendly and responsive for all devices
ja: ポップアップをすべてのデバイスでモバイルフレンドリーかつレスポンシブにします

en: Advanced
ja: 詳細設定

en: Use advanced features for popup animations, opening and closing actions
ja: ポップアップのアニメーション、開閉アクションのための高度な機能を使用します

en: Scheduling
ja: スケジュール

en: Schedule your popup for a particular day or for a selected timeframe
ja: 特定の日または選択した期間にポップアップをスケジュールします

en: Floating Button
ja: フローティングボタン

en: Set the popup to appear on a scrollable call to action button
ja: スクロール可能なコールトゥアクションボタンにポップアップを表示するよう設定します

en: Statistics
ja: 統計

en: Enable or disable the counts of the popup
ja: ポップアップのカウントを有効または無効にします

en: Custom JS or CSS
ja: カスタム JS または CSS

en: Add custom JS and/or CSS code for extra control
ja: より細かい制御のためにカスタム JS や CSS コードを追加します

en: Type
ja: タイプ

en: Views
ja: 表示回数

en: Status
ja: ステータス

en: Shortcode
ja: ショートコード

en: Class
ja: クラス

en: Actions
ja: アクション

en: Clone this item
ja: この項目を複製

en: Popup Builder License
ja: Popup Builder ライセンス

en: Insert custom JS variable
ja: カスタム JS 変数を挿入

en: Insert popup
ja: ポップアップを挿入

en: Twice Daily
ja: 1日2回

en: Facebook Settings
ja: Facebook 設定

en: Select your Facebook page URL for liking and sharing it
ja: 「いいね」と共有のための Facebook ページの URL を選択します

en: Image Settings
ja: 画像設定

en: Upload your feature image for the popup
ja: ポップアップのフィーチャー画像をアップロードします

en: Popup class does not exist
ja: ポップアップクラスが存在しません

en: Subscription Settings
ja: 購読設定

en: Create subscription form, customize the fields and styles
ja: 購読フォームを作成し、フィールドとスタイルをカスタマイズします

en: no title
ja: タイトルなし

en: Description.
ja: 説明。

[ctx: post type singular name]
en: Popup
ja: ポップアップ

[ctx: add new on admin bar]
en: Popup
ja: ポップアップ

[ctx: Popup]
en: Add New
ja: 新規追加

en: Add New Popup
ja: 新しいポップアップを追加

en: New Popup
ja: 新しいポップアップ

en: Edit Popup
ja: ポップアップを編集

en: View Popup
ja: ポップアップを表示

en: All Popups
ja: すべてのポップアップ

en: Search
ja: 検索

en: Parent Popups:
ja: 親ポップアップ：

en: No popups found.
ja: ポップアップが見つかりません。

en: No popups found in Trash.
ja: ゴミ箱にポップアップが見つかりません。

en: News
ja: ニュース

en: Extend
ja: 拡張

en: Add New
ja: 新規追加

en: All Subscribers
ja: すべての購読者

en: Newsletter
ja: ニュースレター

en: Play sound
ja: サウンドを再生

note: translators: 1: SG POPUP MINIMUM PHP VERSION 2: PHP VERSION
en: Popup Builder plugin requires PHP version >= %1$s version required. You server using PHP version = %2$s
ja: Popup Builder プラグインには PHP バージョン %1$s 以上が必要です。お使いのサーバーの PHP バージョンは %2$s です

en: License
ja: ライセンス

en: You do not have permission to access this page!
ja: このページにアクセスする権限がありません！

en: An error occurred, please try again.
ja: エラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: Image
ja: 画像

en: Subscription
ja: 購読

en: Select rule
ja: ルールを選択

en: Everywhere
ja: すべての場所

en: All posts
ja: すべての投稿

en: Selected posts
ja: 選択した投稿

en: Post type
ja: 投稿タイプ

en: Post category
ja: 投稿カテゴリー

en: All pages
ja: すべてのページ

en: Selected pages
ja: 選択したページ

en: Page type
ja: ページタイプ

en: Post/Page template
ja: 投稿/ページテンプレート

en: All tags
ja: すべてのタグ

en: Selected tags
ja: 選択したタグ

en: Add
ja: 追加

en: Delete
ja: 削除

en: Is
ja: である

en: Is not
ja: ではない

en: Display rule
ja: 表示ルール

en: Specify where the popup should be shown on your site.
ja: サイト上のどこにポップアップを表示するかを指定します。

en: Is or is not
ja: である／ではない

en: Allow or Disallow popup showing for the selected rule.
ja: 選択したルールに対してポップアップの表示を許可または禁止します。

en: Select Your Posts
ja: 投稿を選択

en: Select your specific posts where the popup should be shown.
ja: ポップアップを表示する特定の投稿を選択します。

en: Select Your Pages
ja: ページを選択

en: Select the pages on your site where the specific popup will be shown.
ja: サイト上で特定のポップアップを表示するページを選択します。

en: Select Your post types
ja: 投稿タイプを選択

en: Specify the post types on your site to show the popup.
ja: ポップアップを表示するサイト上の投稿タイプを指定します。

en: Select post categories
ja: 投稿カテゴリーを選択

en: Select the post categories on which the popup should be shown.
ja: ポップアップを表示する投稿カテゴリーを選択します。

en: Select specific page types
ja: 特定のページタイプを選択

en: Specify the page types where the popup will be shown.
ja: ポップアップを表示するページタイプを指定します。

en: Select Post/page template
ja: 投稿/ページテンプレートを選択

en: Select the page or post templates on which the popup will be shown.
ja: ポップアップを表示するページまたは投稿のテンプレートを選択します。

en: Select tags
ja: タグを選択

en: Select the tags on your site for popup showing
ja: ポップアップを表示するサイト上のタグを選択します

en: On load
ja: 読み込み時

en: Set by CSS class
ja: CSS クラスで設定

en: On Click
ja: クリック時

en: On Hover
ja: ホバー時

en: Inactivity
ja: 無操作時

en: On Scroll
ja: スクロール時

en: Repetitive popup
ja: 繰り返しポップアップ

en: Event
ja: イベント

en: Select when the popup should appear on the page.
ja: ポップアップをページのどのタイミングで表示するかを選択します。

en: Options
ja: オプション

en: Select the condition for the current event.
ja: 現在のイベントの条件を選択します。

en: default custom delay will be used
ja: デフォルトのカスタム遅延が使用されます

en: Delay
ja: 遅延

en: Specify how long the popup appearance should be delayed after loading the page (in sec).
ja: ページの読み込み後、ポップアップの表示をどれだけ遅らせるかを指定します（秒単位）。

en: Click Event
ja: クリックイベント

en: Specify the part of the page, in percentages, where the popup should appear after scrolling.
ja: スクロール後にポップアップを表示するページの位置をパーセンテージで指定します。

en: Hover Event
ja: ホバーイベント

en: Custom Class
ja: カスタムクラス

en: Add the CSS class name of your HTML element which will trigger this popup after click.
ja: クリック後にこのポップアップをトリガーする HTML 要素の CSS クラス名を追加します。

en: Please save popup to generate class name.
ja: クラス名を生成するにはポップアップを保存してください。

en: Default Class
ja: デフォルトクラス

en: Add the following CSS class into your HTML element.
ja: 次の CSS クラスを HTML 要素に追加してください。

en: Repetitive open popup
ja: 繰り返しポップアップを開く

en: If this option is enabled the same popup will open up after every X seconds you have defined (after closing it).
ja: このオプションを有効にすると、（閉じた後に）指定した X 秒ごとに同じポップアップが開きます。

en: period
ja: 間隔

en: This is info
ja: これは情報です

en: Select Conditions
ja: 条件を選択

en: Condition
ja: 条件

en: Target visitors to show the popup by different conditions.
ja: さまざまな条件でポップアップを表示する訪問者をターゲットにします。

en: Rule
ja: ルール

en: Allow or Disallow popup showing for the selected conditions.
ja: 選択した条件に対してポップアップの表示を許可または禁止します。

en: Advanced Closing
ja: 高度な閉じる設定

en: Advanced Targeting
ja: 高度なターゲティング

en: Age Restriction
ja: 年齢制限

en: Analytics
ja: アナリティクス

en: Contact Form
ja: お問い合わせフォーム

en: Countdown
ja: カウントダウン

en: Exit Intent
ja: 離脱意図

en: Gamification
ja: ゲーミフィケーション

en: Geo Targeting
ja: ジオターゲティング

en: Log In
ja: ログイン

en: Push Notification
ja: プッシュ通知

en: Random
ja: ランダム

en: Recent Sales
ja: 最近の販売

en: Registration
ja: 登録

en: Restriction
ja: 制限

en: Scroll
ja: スクロール

en: Social
ja: ソーシャル

en: Video
ja: 動画

en: Select event
ja: イベントを選択

en: Special events
ja: 特別なイベント

en: Contact Form 7 submission
ja: Contact Form 7 の送信

en: Select behavior
ja: 動作を選択

en: Behaviors
ja: 動作

en: Redirect to URL
ja: URL へリダイレクト

en: Open another popup
ja: 別のポップアップを開く

en: Close current popup
ja: 現在のポップアップを閉じる

en: Select the special event you want to catch.
ja: 捕捉したい特別なイベントを選択します。

en: Behavior
ja: 動作

en: Select what should happen after the special event.
ja: 特別なイベント後に何が起こるかを選択します。

en: Enter the URL of the page should be redirected to.
ja: リダイレクト先のページの URL を入力します。

en: Select popup
ja: ポップアップを選択

en: Select the popup that should be opened.
ja: 開くポップアップを選択します。

en: After how many seconds the popup should close.
ja: ポップアップを閉じるまでの秒数を指定します。

en: Copied to Clipboard!
ja: クリップボードにコピーしました！

en: Email *
ja: メール *

en: This field is required.
ja: この項目は必須です。

en: Subscribe
ja: 購読する

en: Please wait...
ja: お待ちください...

en: You have successfully subscribed to the newsletter
ja: ニュースレターの購読が完了しました

en: Accept Terms
ja: 規約に同意する

note: translators: Website Blog info
en: %s will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.
ja: %s は、このフォームで提供いただいた情報を、お客様との連絡、最新情報やマーケティングの提供のために使用します。

en: Click it!
ja: クリック！

en: Exit intent
ja: 離脱意図

en: Popup Builder plugin has been successfully updated
ja: Popup Builder プラグインが正常に更新されました

en: The following extensions need to be updated manually
ja: 次の拡張機能は手動で更新する必要があります

en: Don't show again
ja: 今後表示しない

en: Popup Builder plugin has been updated to the new version 3.
ja: Popup Builder プラグインが新しいバージョン 3 に更新されました。

en: A lot of changes and improvements have been made.
ja: 多くの変更と改善が行われました。

note: translators: Ticket URL
en: In case of any issues, please contact us <a href="%s" target="_blank">here</a>.
ja: 問題が発生した場合は、<a href="%s" target="_blank">こちら</a>からお問い合わせください。

en: You have successfully unsubscribed.
ja: 正常に配信停止されました。

en:  to go to the home page.
ja:  ホームページに移動します。

en: Unsubscription
ja: 配信停止

note: translators: user Email, subscription Form Title
en: User with %1$s email has unsubscribed from %2$s mail list
ja: %1$s のメールアドレスを持つユーザーが %2$s メールリストから配信停止しました

en: This unsubscribe link is no longer valid. Please contact the site administrator to unsubscribe from the mailing list.
ja: この配信停止リンクは無効になっています。メーリングリストからの配信停止については、サイト管理者にお問い合わせください。

note: translators: %s: Blog name
en: [%s] New Unsubscribe Link
ja: [%s] 新しい配信停止リンク

note: translators: %s: Subcriber first name
en: Hello %s,
ja: %s 様、

en: You requested a new unsubscribe link. Click the link below to unsubscribe from our mailing list:
ja: 新しい配信停止リンクをリクエストされました。以下のリンクをクリックして、メーリングリストから配信停止してください：

en: Or copy and paste this link into your browser:
ja: または、このリンクをコピーしてブラウザに貼り付けてください：

en: If you did not request this link, please ignore this email.
ja: このリンクをリクエストしていない場合は、このメールを無視してください。

en: Need some help?
ja: お困りですか？

en: Let us know what you think.
ja: ご感想をお聞かせください。

en: Rate Us
ja: 評価する

en: Support Portal
ja: サポートポータル

en: Support Forum
ja: サポートフォーラム

en: LIVE chat
ja: ライブチャット

en: Bored of this?
ja: これにうんざりしていますか？

en:  Press here
ja:  ここを押すと

en: and we will not show it again!
ja: 二度と表示しません！

en: This is great!
ja: これは素晴らしい！

en: We have noticed that you are using Popup Builder plugin on your site for
ja: あなたがサイトで Popup Builder プラグインを使用していることに気づきました。期間：

en: days, we are thankful for that.
ja: 日間、感謝しています。

en: This is really great for your website score.
ja: これはあなたのウェブサイトのスコアにとって本当に素晴らしいことです。

en: Have your input in the development of our plugin, and we’ll provide better conversions for your site!
ja: 私たちのプラグインの開発にご意見をお寄せください。あなたのサイトにより良いコンバージョンを提供します！

en: Leave your 5-star positive review and help us go further to perfection!
ja: 5つ星の好意的なレビューを残して、私たちが完璧に近づくのを助けてください！

en: I already did
ja: すでに評価しました

en: You worth it!
ja: あなたは価値があります！

en: Maybe later
ja: 後で

en: Awesome news!
ja: 素晴らしいニュース！

en: plugin helped you to share your message via
ja: プラグインがあなたのメッセージを共有するのに役立ちました。経由：

en: popup with your visitors for
ja: ポップアップで訪問者に。期間：

en: times!
ja: 回！

en: Select Event
ja: イベントを選択

en: Inherit
ja: 継承

en: On click
ja: クリック時

en: On hover
ja: ホバー時

en: No license
ja: ライセンスなし

en: Select
ja: 選択

en: Home Page
ja: ホームページ

en: Posts Page
ja: 投稿ページ

en: Search Pages
ja: 検索ページ

en: 404 Pages
ja: 404 ページ

en: Shop Page
ja: ショップページ

en: Archive Page
ja: アーカイブページ

en: Default Template
ja: デフォルトテンプレート

en: Close Popup
ja: ポップアップを閉じる

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: Copy to clipboard
ja: クリップボードにコピー

en: If you need the popup id number in the custom code, you may use the following variable to get the ID:
ja: カスタムコード内でポップアップの ID 番号が必要な場合は、次の変数を使用して ID を取得できます：

en: Open popup
ja: ポップアップを開く

en: Hide popup
ja: ポップアップを非表示

en: Responsive mode
ja: レスポンシブモード

en: The sizes of the popup will be counted automatically, according to the content size of the popup. You can select the size in percentages, with this mode, to specify the size on the screen
ja: ポップアップのサイズは、ポップアップのコンテンツサイズに応じて自動的に計算されます。このモードでは、画面上のサイズを指定するためにパーセンテージでサイズを選択できます

en: Custom mode
ja: カスタムモード

en: Add your own custom dimensions for the popup to get the exact sizing for your popup
ja: ポップアップに正確なサイズを設定するために、独自のカスタム寸法を追加します

en: Auto
ja: 自動

en: Full screen
ja: 全画面

en: Devices
ja: デバイス

en: User Status
ja: ユーザーステータス

en: After x pages visit
ja: X ページ訪問後

en: User Role
ja: ユーザー権限

en: Referral URL detection
ja: リファラル URL の検出

en: Cookie Detection
ja: Cookie の検出

en: Operating System
ja: オペレーティングシステム

en: Web Browser
ja: ウェブブラウザ

en: URL Query String
ja: URL クエリ文字列

en: Countries
ja: 国

en: Cities
ja: 都市

en: States
ja: 州

en: Visitor IP
ja: 訪問者の IP

en: top-left
ja: 左上

en: top-right
ja: 右上

en: bottom-left
ja: 左下

en: bottom-right
ja: 右下

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Both
ja: 両方

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: None
ja: なし

en: Use active URL
ja: アクティブな URL を使用

en: Share URL
ja: 共有 URL

en: Due Date
ja: 期限日

en: Timer
ja: タイマー

en: Inside
ja: 内側

en: Success message
ja: 成功メッセージ

en: Standard
ja: 標準

en: Box with count
ja: カウント付きボックス

en: Button with count
ja: カウント付きボタン

en: Button
ja: ボタン

en: Cover
ja: カバー

en: Contain
ja: 含む

en: Repeat
ja: 繰り返し

en: Top left
ja: 左上

en: Top right
ja: 右上

en: Bottom left
ja: 左下

en: Bottom right
ja: 右下

en: Top center
ja: 上中央

en: Bottom center
ja: 下中央

en: Right center
ja: 右中央

en: Left center
ja: 左中央

en: Corner
ja: コーナー

en: Basic
ja: ベーシック

en: Default
ja: デフォルト

en: Custom class
ja: カスタムクラス

en: Only image files supported
ja: 画像ファイルのみ対応しています

en: Only pdf files supported
ja: PDF ファイルのみ対応しています

en: Are you sure?
ja: よろしいですか？

en: Only audio files supported (e.g.: mp3, wav, m4a, ogg)
ja: 音声ファイルのみ対応しています（例：mp3、wav、m4a、ogg）

en: Please, publish the popup before starting to use Elementor with it!
ja: Elementor を使用する前に、ポップアップを公開してください！

en: Please, publish the popup before starting to use Divi Builder with it!
ja: Divi Builder を使用する前に、ポップアップを公開してください！

en: Close
ja: 閉じる

en: List View
ja: リスト表示

en: Excerpt View
ja: 抜粋表示

en: No items found.
ja: 項目が見つかりません。

en: Select bulk action
ja: 一括操作を選択

en: Bulk Actions
ja: 一括操作

en: Apply
ja: 適用

en: Show more details
ja: 詳細を表示

note: translators: numner comments, numner approved comments
en: %s comment | %s comments
ja[0]: %s 件のコメント

note: translators: numner comments, numner approved comments
en: %s approved comment | %s approved comments
ja[0]: %s 件の承認済みコメント

note: translators: numner comments, numner pending comments
en: %s pending comment | %s pending comments
ja[0]: %s 件の保留中コメント

en: No comments
ja: コメントなし

en: No approved comments
ja: 承認済みコメントなし

note: translators: total items translators: total item, total items
en: %s item | %s items
ja[0]: %s 件の項目

en: First page
ja: 最初のページ

en: Previous page
ja: 前のページ

en: Current Page
ja: 現在のページ

[ctx: paging]
note: translators: current page,  total pages
en: %1$s of %2$s
ja: %2$s 中 %1$s

en: Next page
ja: 次のページ

en: Last page
ja: 最後のページ

en: Select All
ja: すべて選択

en: There was an error when reading this WXR file
ja: この WXR ファイルの読み込み中にエラーが発生しました

en: Details are shown above. The importer will now try again with a different parser...
ja: 詳細は上記に表示されています。インポーターは別のパーサーで再試行します...

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
ja: これは WXR ファイルではないようです。WXR バージョン番号が欠落しているか無効です

en: Sorry, there has been an error.
ja: 申し訳ございません。エラーが発生しました。

en: The file does not exist, please try again.
ja: ファイルが存在しません。もう一度お試しください。

en: Invalid file type.
ja: 無効なファイルタイプです。

en: All done.
ja: すべて完了しました。

en: Have fun!
ja: お楽しみください！

en: Remember to update the passwords and roles of imported users.
ja: インポートしたユーザーのパスワードと権限を更新することを忘れないでください。

note: translators: export file path
en: The export file could not be found at <code>%s</code>. It is likely that this was caused by a permissions problem.
ja: エクスポートファイルが <code>%s</code> に見つかりませんでした。これは権限の問題が原因である可能性が高いです。

note: translators: import data version
en: This WXR file (version %s) may not be supported by this version of the importer. Please consider updating.
ja: この WXR ファイル（バージョン %s）は、このバージョンのインポーターでサポートされていない可能性があります。更新をご検討ください。

note: translators: post author
en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current user.
ja: 作成者 %s のインポートに失敗しました。その投稿は現在のユーザーに帰属されます。

en: Assign Authors
ja: 作成者を割り当てる

en: To make it easier for you to edit and save the imported content, you may want to reassign the author of the imported item to an existing user of this site. For example, you may want to import all the entries as <code>admin</code>s entries.
ja: インポートしたコンテンツの編集と保存を容易にするため、インポートした項目の作成者をこのサイトの既存のユーザーに再割り当てすることができます。たとえば、すべてのエントリーを <code>admin</code> のエントリーとしてインポートすることができます。

note: translators: default role
en: If a new user is created by WordPress, a new password will be randomly generated and the new user&#8217;s role will be set as %s. Manually changing the new user&#8217;s details will be necessary.
ja: WordPress によって新しいユーザーが作成された場合、新しいパスワードがランダムに生成され、新しいユーザーの権限は %s に設定されます。新しいユーザーの詳細を手動で変更する必要があります。

en: Submit
ja: 送信

en: Import author:
ja: 作成者をインポート：

en: or create new user with login name:
ja: または次のログイン名で新しいユーザーを作成：

en: as a new user:
ja: 新しいユーザーとして：

en: assign posts to an existing user:
ja: 既存のユーザーに投稿を割り当てる：

en: or assign posts to an existing user:
ja: または既存のユーザーに投稿を割り当てる：

en: - Select -
ja: - 選択 -

note: translators: author display name
en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the current user.
ja: %s の新しいユーザーの作成に失敗しました。その投稿は現在のユーザーに帰属されます。

note: translators: category nicename
en: Failed to import category %s
ja: カテゴリー %s のインポートに失敗しました

note: translators: tag name
en: Failed to import post tag %s
ja: 投稿タグ %s のインポートに失敗しました

note: translators: term taxonomy, term name translators: taxonomy type , taxonomy name
en: Failed to import %1$s %2$s
ja: %1$s %2$s のインポートに失敗しました

note: translators: post title, post type
en: Failed to import &#8220;%1$s&#8221;: Invalid post type %2$s
ja: &#8220;%1$s&#8221; のインポートに失敗しました：無効な投稿タイプ %2$s

note: translators: singular name ,post title
en: %1$s &#8220;%2$s&#8221; already exists.
ja: %1$s &#8220;%2$s&#8221; はすでに存在します。

note: translators: singular name ,post title
en: Failed to import %1$s &#8220;%2$s&#8221;
ja: %1$s &#8220;%2$s&#8221; のインポートに失敗しました

en: Menu item skipped due to missing menu slug
ja: メニュースラッグが欠落しているため、メニュー項目をスキップしました

note: translators: menu slug
en: Menu item skipped due to invalid menu slug: %s
ja: 無効なメニュースラッグのため、メニュー項目をスキップしました：%s

en: Fetching attachments is not enabled
ja: 添付ファイルの取得が有効になっていません

en: Invalid file type
ja: 無効なファイルタイプ

en: Could not create temporary file.
ja: 一時ファイルを作成できませんでした。

note: translators: 1: The WordPress error message. 2: The WordPress error code.
en: Request failed due to an error: %1$s (%2$s)
ja: エラーによりリクエストが失敗しました：%1$s (%2$s)

note: translators: 1: The HTTP error message. 2: The HTTP error code.
en: Remote server returned the following unexpected result: %1$s (%2$s)
ja: リモートサーバーが次の予期しない結果を返しました：%1$s (%2$s)

en: Remote server did not respond
ja: リモートサーバーが応答しませんでした

en: Zero size file downloaded
ja: サイズがゼロのファイルがダウンロードされました

en: Downloaded file has incorrect size
ja: ダウンロードしたファイルのサイズが正しくありません

note: translators: %s is the maximum file size allowed.
en: Remote file is too large, limit is %s
ja: リモートファイルが大きすぎます。上限は %s です

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
ja: 申し訳ございません。このファイルタイプはセキュリティ上の理由で許可されていません。

en: The uploaded file could not be moved
ja: アップロードしたファイルを移動できませんでした

en: Import Popups
ja: ポップアップをインポート

note: translators: new version
en: A new version of this importer is available. Please update to version %s to ensure compatibility with newer export files.
ja: このインポーターの新しいバージョンが利用可能です。新しいエクスポートファイルとの互換性を確保するため、バージョン %s に更新してください。

en: Howdy!Upload your WordPress eXtended RSS (WXR) file and we&#8217;ll import the posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags into this site.
ja: こんにちは！WordPress eXtended RSS (WXR) ファイルをアップロードすると、投稿、ページ、コメント、カスタムフィールド、カテゴリー、タグをこのサイトにインポートします。

en: Choose a WXR (.xml) file to upload, then click Upload file and import.
ja: アップロードする WXR (.xml) ファイルを選択し、「ファイルをアップロードしてインポート」をクリックしてください。

en: An error occour when try to identify the plugin.
ja: プラグインを識別しようとした際にエラーが発生しました。

en: Try again
ja: 再試行

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.
ja: API リクエスト中に予期しない HTTP エラーが発生しました。

en: Please, deactivate the FREE version of Popup Builder plugin before upgrading to PRO.
ja: PRO にアップグレードする前に、Popup Builder プラグインの無料版を無効化してください。

note: translators: %s: Edit Popup Link for administrator
en: One or more popups with the Subscription Plus Type were deactivated because you deactivated the Popup Builder Subscription Plus add-on. Click <a href="%s">here</a> to view your Popups.
ja: Popup Builder Subscription Plus アドオンを無効化したため、Subscription Plus タイプの1つ以上のポップアップが無効化されました。<a href="%s">こちら</a>をクリックしてポップアップを表示してください。

en: Dismiss on "esc" key
ja: "Esc" キーで閉じる

en: The popup will close if the "Esc" key of your keyboard is clicked.
ja: キーボードの "Esc" キーをクリックするとポップアップが閉じます。

en: Show "close" button
ja: "閉じる" ボタンを表示

en: Uncheck this option if you don't want to show a "close" button on your popup.
ja: ポップアップに "閉じる" ボタンを表示したくない場合は、このオプションのチェックを外してください。

en: Button delay
ja: ボタンの遅延

en: Specify the time (in seconds) after which the close button will appear. The close button will be shown by default without any delay if no time is specified.
ja: 閉じるボタンが表示されるまでの時間（秒単位）を指定します。時間を指定しない場合、閉じるボタンはデフォルトで遅延なく表示されます。

en: Button position
ja: ボタンの位置

en: Top
ja: 上

en: Right
ja: 右

en: Bottom
ja: 下

en: Left
ja: 左

en: Button image
ja: ボタン画像

en: Change image
ja: 画像を変更

en: Width&nbsp;
ja: 幅&nbsp;

en: Height
ja: 高さ

en: Popup border color
ja: ポップアップの枠線の色

en: Popup border radius
ja: ポップアップの枠線の角丸

en: Button text
ja: ボタンテキスト

en: Dismiss on overlay click
ja: オーバーレイクリックで閉じる

en: The popup will close when clicked on the overlay of the popup.
ja: ポップアップのオーバーレイをクリックするとポップアップが閉じます。

en: Disable popup closing
ja: ポップアップの閉じる機能を無効化

en: The users will not be able to close the popup, if this option is checked.
ja: このオプションをチェックすると、ユーザーはポップアップを閉じることができなくなります。

en: Time icon
ja: 時間アイコン

en: Unlock Option
ja: オプションのロックを解除

en: Auto close popup
ja: ポップアップを自動的に閉じる

en: Close popup after the page scroll
ja: ページスクロール後にポップアップを閉じる

en: If you want to unlock Geo Targeting you need to activate this extension
ja: ジオターゲティングのロックを解除するには、この拡張機能を有効化する必要があります

en: Buy Now
ja: 今すぐ購入

en: More Details
ja: 詳細

en: See Less
ja: 閉じる

en: If you want to unlock Advanced Targeting you need to activate this extension
ja: 高度なターゲティングのロックを解除するには、この拡張機能を有効化する必要があります

en: This section is for adding custom codes (CSS or JS) for the popup, it requires some coding knowledge
ja: このセクションはポップアップ用のカスタムコード（CSS または JS）を追加するためのもので、コーディングの知識が必要です

en: You may use your custom codes for extra actions connected to the popup opening (before, after, etc.) in the fields below
ja: 以下のフィールドで、ポップアップの開く動作（前、後など）に関連する追加アクションにカスタムコードを使用できます

en: Size
ja: サイズ

en: Width
ja: 幅

en: Ex: 100, 100px or 100%
ja: 例：100、100px または 100%

en: It must be number  + px or %
ja: 数値 + px または % である必要があります

en: Max width
ja: 最大幅

en: Max height
ja: 最大高さ

en: Min width
ja: 最小幅

en: Min height
ja: 最小高さ

en: Enable
ja: 有効化

en: Style
ja: スタイル

en: Position
ja: 位置

en: Top Left
ja: 左上

en: Top Center
ja: 上中央

en: Top Right
ja: 右上

en: Right Center
ja: 右中央

en: Bottom Left
ja: 左下

en: Bottom Center
ja: 下中央

en: Bottom Right
ja: 右下

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Position top
ja: 位置（上）

en: Position right
ja: 位置（右）

en: Border size
ja: 枠線のサイズ

en: Border radius
ja: 枠線の角丸

en: Border color
ja: 枠線の色

en: Background color
ja: 背景色

en: Text color
ja: テキストの色

en: Text
ja: テキスト

en: Title
ja: タイトル

en: Custom Button Styles
ja: カスタムボタンスタイル

en: Border width
ja: 枠線の幅

en: Hover background color
ja: ホバー時の背景色

en: Button events
ja: ボタンイベント

en: Close popup
ja: ポップアップを閉じる

en: Show alert
ja: アラートを表示

en: Message
ja: メッセージ

en: Copied to clipboard!
ja: クリップボードにコピーしました！

en: Redirect URL
ja: リダイレクト URL

en: Redirect to new tab
ja: 新しいタブにリダイレクト

en: Insert
ja: 挿入

en: File URL is missing.
ja: ファイル URL がありません。

en: Failed to retrieve valid file content from the URL.
ja: URL から有効なファイルコンテンツを取得できませんでした。

en: HERE
ja: ここ

note: translators: %s: link (with the text "HERE") to the plugin settings page.
en: Failed to parse CSV file content. Please make sure that you put exactly the same token for both old and new sites at %s.
ja: CSV ファイルのコンテンツの解析に失敗しました。%s で新旧両方のサイトにまったく同じトークンを入力していることを確認してください。

en: Failed to parse CSV file content.
ja: CSV ファイルのコンテンツの解析に失敗しました。

en: Select Field
ja: フィールドを選択

en: Match Your Fields
ja: フィールドをマッチング

en: Available fields
ja: 利用可能なフィールド

en: Our list fields
ja: リストのフィールド

en: Import popups
ja: ポップアップをインポート

en: Insert JS variable inside the popup
ja: ポップアップ内に JS 変数を挿入

en: Selector
ja: セレクター

en: Ex. #myselector or .myselector
ja: 例：#myselector または .myselector

en: Attribute
ja: 属性

en: Ex. value or data-name
ja: 例：value または data-name

en: License Key
ja: ライセンスキー

en: Deactivate
ja: 無効化

en: Activate
ja: 有効化

en: Please choose your picture
ja: 画像を選択してください

en: Popups
ja: ポップアップ

en: Export
ja: エクスポート

en: Import
ja: インポート

en: Search Popup
ja: ポップアップを検索

en: GO
ja: 実行

en: Insert the [shortcode]
ja: [shortcode] を挿入

en: You will receive an email notification after all emails are sent
ja: すべてのメールが送信された後、メール通知を受け取ります

en: Test email was successfully sent
ja: テストメールが正常に送信されました

en: Newsletter settings
ja: ニュースレター設定

en: Choose the popup
ja: ポップアップを選択

en: Emails to send in one flow per 1 minute
ja: 1分間に1回の処理で送信するメール数

en: From email
ja: 送信元メール

en: Email's subject
ja: メールの件名

en: Your subject here
ja: 件名をここに入力

en: Edit newsletter email template below
ja: 以下のニュースレターメールテンプレートを編集

en: Send a Test
ja: テストを送信

en: Send newsletter
ja: ニュースレターを送信

en: Newsletter Shortcodes
ja: ニュースレターショートコード

en: Default shortcodes
ja: デフォルトショートコード

en: Subscriber First name
ja: 購読者の名

en: Subscriber Last name
ja: 購読者の姓

en: Your blog name
ja: ブログ名

en: Your user name
ja: ユーザー名

en: Custom fields' shortcodes
ja: カスタムフィールドのショートコード

en: Layout
ja: レイアウト

en: Don't show share button
ja: 共有ボタンを表示しない

en: Form background options
ja: フォーム背景オプション

en: Form background color
ja: フォーム背景色

en: Form background opacity
ja: フォーム背景の不透明度

en: Form padding
ja: フォームの余白

en: Email placeholder
ja: メールのプレースホルダー

en: Enable GDPR
ja: GDPR を有効化

en: Label
ja: ラベル

en: Confirmation text
ja: 確認テキスト

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Required field
ja: 必須項目

en: Required field message
ja: 必須項目メッセージ

en: Inputs' style
ja: 入力欄のスタイル

en: Placeholder color
ja: プレースホルダーの色

en: Submit button styles
ja: 送信ボタンのスタイル

en: Title (in progress)
ja: タイトル（作業中）

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Invalid email message
ja: 無効なメールメッセージ

en: Show form on the Top
ja: フォームを上部に表示

en: Hide for already subscribed users
ja: すでに購読済みのユーザーには非表示

en: After successful subscription
ja: 購読成功後

en: Eye icon
ja: 目アイコン

en: Live Preview
ja: ライブプレビュー

note: translators: POPUP SUBSCRIPTION URL
en: Get the <a href="%s">Subscription Plus</a> extension to add or customize the form fields.
ja: フォームフィールドを追加またはカスタマイズするには、<a href="%s">Subscription Plus</a> 拡張機能を入手してください。

en: Action on popup content click
ja: ポップアップコンテンツクリック時のアクション

en: Popup showing limitation
ja: ポップアップ表示の制限

en: Estimate the popup showing frequency to the same user.
ja: 同じユーザーへのポップアップ表示頻度を見積もります。

en: Popup showing count
ja: ポップアップ表示回数

en: Select how many times the popup will be shown for the same user.
ja: 同じユーザーにポップアップを何回表示するかを選択します。

en: Popup showing expiry
ja: ポップアップ表示の有効期限

en: Select the count of the days after which the popup will be shown to the same user, or set the value "0" if you want to save cookies by session.
ja: 同じユーザーにポップアップを再表示するまでの日数を選択します。または、セッション単位で Cookie を保存したい場合は値を "0" に設定します。

en: Apply option on each page
ja: 各ページにオプションを適用

en: If this option is checked the popup showing limitation will be saved for the current page. Otherwise, the limitation will refer site wide, and the popup will be shown for specific times on each page selected.The previously specified count of days will be reset every time you check/uncheck this option.
ja: このオプションをチェックすると、ポップアップ表示の制限が現在のページに対して保存されます。チェックしない場合、制限はサイト全体に適用され、選択した各ページで指定された回数だけポップアップが表示されます。このオプションのチェック／チェック解除を行うたびに、以前に指定した日数はリセットされます。

en: Popup opening sound
ja: ポップアップを開く音

en: If this option is enabled the popup will appear with a sound. The sound option is not available on mobile devices, as there are restrictions on sound auto-play options for mobile devices.
ja: このオプションを有効にすると、ポップアップが音とともに表示されます。モバイルデバイスでは音声の自動再生に制限があるため、サウンドオプションはモバイルデバイスでは利用できません。

en: Popup opening animation
ja: ポップアップを開くアニメーション

en: Speed
ja: 速度

en: Second(s)
ja: 秒

en: Popup closing animation
ja: ポップアップを閉じるアニメーション

en: Popup location
ja: ポップアップの位置

en: Disable page scrolling
ja: ページのスクロールを無効化

en: If this option is checked, the page won't scroll until the popup is open.
ja: このオプションをチェックすると、ポップアップが開いている間はページがスクロールしません。

en: Enable content scrolling
ja: コンテンツのスクロールを有効化

en: If the content is larger than the specified dimensions, then the content will be scrollable.
ja: コンテンツが指定された寸法より大きい場合、コンテンツがスクロール可能になります。

en: Reopen after form submission
ja: フォーム送信後に再度開く

en: If this option is enabled, the popup will reopen after the form submission.
ja: このオプションを有効にすると、フォーム送信後にポップアップが再度開きます。

en: Popup order
ja: ポップアップの順序

en: Select the priority number for your popup to appear on the page, along with other popups. The popup with a higher-order number will be behind the others with a lower-order number.
ja: 他のポップアップとともにページに表示する際の、ポップアップの優先順位番号を選択します。順序番号が大きいポップアップは、順序番号が小さい他のポップアップの後ろに表示されます。

en: Custom event delay
ja: カスタムイベントの遅延

en: You can add an opening delay for the popup, in seconds. This will refer to custom events, like:
    										Shortcodes, custom CSS classes, HTML attributes, or JS called custom events.
ja: ポップアップに開く際の遅延を秒単位で追加できます。これは次のようなカスタムイベントに適用されます：
    										ショートコード、カスタム CSS クラス、HTML 属性、または JS で呼び出されるカスタムイベント。

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Show popup in date range
ja: 日付範囲内でポップアップを表示

en: Force RTL
ja: RTL を強制

en: Padding
ja: 余白

en: Add some space, in pixels, around your popup content.
ja: ポップアップコンテンツの周囲にピクセル単位でスペースを追加します。

en: Popup z-index
ja: ポップアップの z-index

en: Increase or dicrease the value to set the priority of displaying the popup content in comparison of other elements on the page. The highest value of z-index is 2147483647.
ja: ページ上の他の要素と比較したポップアップコンテンツの表示優先度を設定するために、値を増減します。z-index の最大値は 2147483647 です。

en: Themes
ja: テーマ

en: Disable popup border
ja: ポップアップの枠線を無効化

en: Enable popup overlay
ja: ポップアップオーバーレイを有効化

en: If this option is checked, the popup will appear with an overlay.
ja: このオプションをチェックすると、ポップアップがオーバーレイとともに表示されます。

en: Overlay custom css class
ja: オーバーレイのカスタム CSS クラス

en: Add a custom class to the overlay for additional customization.
ja: 追加のカスタマイズのために、オーバーレイにカスタムクラスを追加します。

en: Change color
ja: 色を変更

en: Opacity
ja: 不透明度

en: Content custom css class
ja: コンテンツのカスタム CSS クラス

en: Add a custom class to the content for additional customization
ja: 追加のカスタマイズのために、コンテンツにカスタムクラスを追加します

en: Background settings
ja: 背景設定

en: Color
ja: 色

en: Cloud icon
ja: クラウドアイコン

en: Recycle Bin
ja: ゴミ箱

en: No Image
ja: 画像なし

en: Mode
ja: モード

en: Choose how the background image will be displayed with your content
ja: 背景画像をコンテンツとともにどのように表示するかを選択します

en: Disable popup counting
ja: ポップアップのカウントを無効化

en: Reset
ja: リセット

en: Get More Extensions
ja: 拡張機能をもっと入手

en: More Ideas?
ja: 他にアイデアは？

en: Pro Extensions
ja: Pro 拡張機能

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Enable DEBUG MODE
ja: デバッグモードを有効化

en: Disable CUSTOM JS feature
ja: カスタム JS 機能を無効化

en: Delete popup data
ja: ポップアップデータを削除

en: All the popup data will be deleted after removing the plugin if this option is checked.
ja: このオプションをチェックすると、プラグインを削除した後にすべてのポップアップデータが削除されます。

en: Disable popup analytics
ja: ポップアップアナリティクスを無効化

en: User role to access the plugin
ja: プラグインにアクセスできるユーザー権限

en: In spite of user roles the administrator always has access to the plugin.
ja: ユーザー権限にかかわらず、管理者は常にプラグインにアクセスできます。

en: Disable The Enctyption Data For Import/Export of Subscribers
ja: 購読者のインポート/エクスポートの暗号化データを無効化

en: Token to Import/Export
ja: インポート/エクスポート用トークン

en: Use this token in both your old and new site to move your data.
ja: このトークンを新旧両方のサイトで使用してデータを移行します。

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Debug tools
ja: デバッグツール

en: System information
ja: システム情報

en: Download
ja: ダウンロード

en: Select subscription(s):
ja: 購読を選択：

en: Subscribers
ja: 購読者

en: Add new
ja: 新規追加

en: Search Subscriber
ja: 購読者を検索

en: GO!
ja: 実行！

en: Add New Subscribers
ja: 新しい購読者を追加

en: Error occurred: could not add subscriber.
ja: エラーが発生しました：購読者を追加できませんでした。

en: Subscription is not selected
ja: 購読が選択されていません

en: Invalid email address
ja: 無効なメールアドレス

en: Add to list
ja: リストに追加

en: Import Subscribers
ja: 購読者をインポート

en: Import Subscribers from csv file:
ja: CSV ファイルから購読者をインポート：

en: Select file
ja: ファイルを選択

en: Request New Unsubscribe Link
ja: 新しい配信停止リンクをリクエスト

en: Your link has expired
ja: リンクの有効期限が切れています

en: Enter your email to receive a new unsubscribe link.
ja: 新しい配信停止リンクを受け取るには、メールアドレスを入力してください。

en: A new unsubscribe link has been sent to your email address.
ja: 新しい配信停止リンクがメールアドレスに送信されました。

en: An error occurred. Please try again or contact the administrator.
ja: エラーが発生しました。もう一度お試しいただくか、管理者にお問い合わせください。

en: Email address not found in our subscription list.
ja: メールアドレスが購読リストに見つかりませんでした。

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Send New Unsubscribe Link
ja: 新しい配信停止リンクを送信

en: Return to homepage
ja: ホームページに戻る
