Popup Builder - en to it_IT translation catalogue (666 entries)

note: translators: license Section Url.
en: Follow the link
it_IT: Segui il link

note: translators: license Section Url.
en: to finalize the activation.
it_IT: per finalizzare l'attivazione.

en: Thank you for choosing our plugin!
it_IT: Grazie per aver scelto il nostro plugin!

en: You have activated Popup Builder extension(s). Please, don't forget to activate the license key(s) as well.
it_IT: Hai attivato delle estensioni di Popup Builder. Non dimenticare di attivare anche le chiavi di licenza.

en: Dismiss this notice.
it_IT: Ignora questo avviso.

en: Don't show again.
it_IT: Non mostrare di nuovo.

en: There was an error while trying to send your request. Please try again
it_IT: Si è verificato un errore durante l'invio della tua richiesta. Riprova

en: This field is required
it_IT: Questo campo è obbligatorio

en: Please enter a valid email address
it_IT: Inserisci un indirizzo email valido

en: Popup Builder Importer Tool: Import popups from other website.
it_IT: Strumento di importazione di Popup Builder: importa popup da un altro sito web.

en: Once Every Minute
it_IT: Una volta al minuto

en: Once Every Week
it_IT: Una volta a settimana

en: Unsubscribe
it_IT: Annulla iscrizione

note: translators: subscription Form Title, success Total ,total Subscribers, failed Total .
en: Your mail list %1$s delivered successfully!
    						%2$d of the %3$d emails succeeded, %4$d failed.
    						For more details, please download log file inside the plugin.
    						This email was generated via Popup Builder plugin.
it_IT: La tua mailing list %1$s è stata consegnata con successo!
    						%2$d delle %3$d email sono andate a buon fine, %4$d non riuscite.
    						Per maggiori dettagli, scarica il file di log all'interno del plugin.
    						Questa email è stata generata tramite il plugin Popup Builder.

note: translators: %s: subscription list/form title.
en: %s list has been successfully delivered!
it_IT: La lista %s è stata consegnata con successo!

note: translators: Link to edit Popup item, location.
en: Popup Builder plugin has been successfully updated. Please %1$s to go to the new Dashboard of the plugin.
it_IT: Il plugin Popup Builder è stato aggiornato con successo. Per favore %1$s per andare alla nuova Dashboard del plugin.

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Clone
it_IT: Clona

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: You do not have permission to clone the popup!
it_IT: Non hai i permessi per clonare il popup!

en: No post to duplicate has been supplied!
it_IT: Nessun post da duplicare è stato fornito!

note: translators: ID of original.
en: Copy creation failed, could not find original: %d
it_IT: Creazione della copia non riuscita, impossibile trovare l'originale: %d

en: (no title) (clone)
it_IT: (nessun titolo) (clone)

en: Popup updated.
it_IT: Popup aggiornato.

en: Popup published.
it_IT: Popup pubblicato.

en: You do not have permission to do this action!
it_IT: Non hai i permessi per eseguire questa azione!

note: translators: %d is the number of subscribers deleted.
en: You have deleted %d subscribers successfully!
it_IT: Hai eliminato %d iscritti con successo!

note: translators: %s is the title of Popup.
en: You have imported new subscriber to the %s successfully!
it_IT: Hai importato un nuovo iscritto a %s con successo!

note: translators: %s is the title of Popup.
en: You have imported new subscriber to the %s popup(s) successfully!
it_IT: Hai importato un nuovo iscritto ai popup %s con successo!

note: translators: %d the number of imported subscribers, %s is the title of Popup.
en: You have imported %1$d subscribers to the `%2$s` successfully!
it_IT: Hai importato %1$d iscritti a `%2$s` con successo!

note: translators: %d the number of imported subscribers, %s is the title of Popup.
en: You have imported %1$d subscribers to the `%2$s`  popup successfully!
it_IT: Hai importato %1$d iscritti al popup `%2$s` con successo!

note: translators: %d the number of imported subscribers.
en:  There are %d existing subscribers.
it_IT:  Ci sono %d iscritti esistenti.

en: Congrats! You have already 1 subscriber!
it_IT: Congratulazioni! Hai già 1 iscritto!

en: Select a Popup
it_IT: Seleziona un popup

en: Open a popup once this item is clicked.
it_IT: Apri un popup quando si clicca su questo elemento.

en: OR
it_IT: OPPURE

en: No Data
it_IT: Nessun dato

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Save
it_IT: Salva

en: First name
it_IT: Nome

en: Last name
it_IT: Cognome

en: Date
it_IT: Data

en: All
it_IT: Tutti

en: All dates
it_IT: Tutte le date

en: Filter by popup
it_IT: Filtra per popup

en: Filter by date
it_IT: Filtra per data

en: Filter
it_IT: Filtra

en: Delete subscriber(s)
it_IT: Elimina iscritti

en: This block will help you to add Popup Builder’s shortcode inside the page content
it_IT: Questo blocco ti aiuterà ad aggiungere lo shortcode di Popup Builder all'interno del contenuto della pagina

en: Select and display one of your forms.
it_IT: Seleziona e mostra uno dei tuoi moduli.

en: form
it_IT: modulo

en: Select Popup
it_IT: Seleziona popup

en: Form Settings
it_IT: Impostazioni modulo

en: Form
it_IT: Modulo

en: Show Title
it_IT: Mostra titolo

en: Show Description
it_IT: Mostra descrizione

en: Click me
it_IT: Cliccami

en: I no longer need the plugin
it_IT: Non ho più bisogno del plugin

en: I found a better plugin
it_IT: Ho trovato un plugin migliore

en: Please share which plugin
it_IT: Indica quale plugin

en: I couldn't get the plugin to work
it_IT: Non sono riuscito a far funzionare il plugin

en: Having troubles? You can always count on us. Please try to contact us via <a href="https://popup-builder.com/">Live chat</a> or send a message to <a href="mailto:support@popup-builder.com">support@popup-builder.com</a>
it_IT: Hai problemi? Puoi sempre contare su di noi. Contattaci tramite <a href="https://popup-builder.com/">Live chat</a> oppure invia un messaggio a <a href="mailto:support@popup-builder.com">support@popup-builder.com</a>

en: It's a temporary deactivation
it_IT: È una disattivazione temporanea

en: Other
it_IT: Altro

en: Please share the reason
it_IT: Indica il motivo

en: Quick Feedback
it_IT: Feedback rapido

en: If you have a moment, please share why you are deactivating
it_IT: Se hai un momento, indicaci perché stai disattivando

en: Please, select an option.
it_IT: Seleziona un'opzione.

en: Submit & Deactivate
it_IT: Invia e disattiva

en: Skip & Deactivate
it_IT: Salta e disattiva

en: Rate us
it_IT: Valutaci

en: Support
it_IT: Supporto

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Docs
it_IT: Documentazione

en: Upgrade
it_IT: Aggiorna

en: UNLOCK OPTION
it_IT: SBLOCCA OPZIONE

en: Main Options
it_IT: Opzioni principali

en: main options
it_IT: opzioni principali

en: Display Rules
it_IT: Regole di visualizzazione

en: Select where on the website to trigger the popup
it_IT: Seleziona in quale punto del sito web attivare il popup

en: Events
it_IT: Eventi

en: Select the specific actions that will trigger the popup, default event is on load
it_IT: Seleziona le azioni specifiche che attiveranno il popup, l'evento predefinito è al caricamento

en: Conditions
it_IT: Condizioni

en: Select advanced conditions for more professional targeting
it_IT: Seleziona condizioni avanzate per un targeting più professionale

en: Behavior After Special Events
it_IT: Comportamento dopo eventi speciali

en: Select special events that will trigger the popup
it_IT: Seleziona gli eventi speciali che attiveranno il popup

en: Customize design, background and overlay of the popup
it_IT: Personalizza il design, lo sfondo e l'overlay del popup

en: Closing
it_IT: Chiusura

en: Select the desired popup closing method, customize close button
it_IT: Seleziona il metodo di chiusura del popup desiderato, personalizza il pulsante di chiusura

en: Dimensions
it_IT: Dimensioni

en: Make your popup mobile friendly and responsive for all devices
it_IT: Rendi il tuo popup ottimizzato per i dispositivi mobili e responsive per tutti i dispositivi

en: Advanced
it_IT: Avanzate

en: Use advanced features for popup animations, opening and closing actions
it_IT: Usa funzionalità avanzate per animazioni del popup, azioni di apertura e chiusura

en: Scheduling
it_IT: Pianificazione

en: Schedule your popup for a particular day or for a selected timeframe
it_IT: Pianifica il tuo popup per un giorno specifico o per un intervallo di tempo selezionato

en: Floating Button
it_IT: Pulsante fluttuante

en: Set the popup to appear on a scrollable call to action button
it_IT: Imposta il popup in modo che appaia su un pulsante di call to action scorrevole

en: Statistics
it_IT: Statistiche

en: Enable or disable the counts of the popup
it_IT: Abilita o disabilita i conteggi del popup

en: Custom JS or CSS
it_IT: JS o CSS personalizzato

en: Add custom JS and/or CSS code for extra control
it_IT: Aggiungi codice JS e/o CSS personalizzato per un controllo extra

en: Type
it_IT: Tipo

en: Views
it_IT: Visualizzazioni

en: Status
it_IT: Stato

en: Class
it_IT: Classe

en: Actions
it_IT: Azioni

en: Clone this item
it_IT: Clona questo elemento

en: Popup Builder License
it_IT: Licenza Popup Builder

en: Insert custom JS variable
it_IT: Inserisci variabile JS personalizzata

en: Insert popup
it_IT: Inserisci popup

en: Twice Daily
it_IT: Due volte al giorno

en: Facebook Settings
it_IT: Impostazioni Facebook

en: Select your Facebook page URL for liking and sharing it
it_IT: Seleziona l'URL della tua pagina Facebook per mettere mi piace e condividerla

en: Image Settings
it_IT: Impostazioni immagine

en: Upload your feature image for the popup
it_IT: Carica l'immagine in evidenza per il popup

en: Popup class does not exist
it_IT: La classe del popup non esiste

en: Subscription Settings
it_IT: Impostazioni iscrizione

en: Create subscription form, customize the fields and styles
it_IT: Crea un modulo di iscrizione, personalizza i campi e gli stili

en: no title
it_IT: nessun titolo

en: Description.
it_IT: Descrizione.

[ctx: Popup]
en: Add New
it_IT: Aggiungi nuovo

en: Add New Popup
it_IT: Aggiungi nuovo popup

en: New Popup
it_IT: Nuovo popup

en: Edit Popup
it_IT: Modifica popup

en: View Popup
it_IT: Visualizza popup

en: All Popups
it_IT: Tutti i popup

en: Search
it_IT: Cerca

en: Parent Popups:
it_IT: Popup principali:

en: No popups found.
it_IT: Nessun popup trovato.

en: No popups found in Trash.
it_IT: Nessun popup trovato nel Cestino.

en: News
it_IT: Novità

en: Extend
it_IT: Estendi

en: Add New
it_IT: Aggiungi nuovo

en: All Subscribers
it_IT: Tutti gli iscritti

en: Play sound
it_IT: Riproduci suono

note: translators: 1: SG POPUP MINIMUM PHP VERSION 2: PHP VERSION
en: Popup Builder plugin requires PHP version >= %1$s version required. You server using PHP version = %2$s
it_IT: Il plugin Popup Builder richiede una versione di PHP >= %1$s. Il tuo server utilizza la versione PHP = %2$s

en: License
it_IT: Licenza

en: You do not have permission to access this page!
it_IT: Non hai i permessi per accedere a questa pagina!

en: An error occurred, please try again.
it_IT: Si è verificato un errore, riprova.

en: Image
it_IT: Immagine

en: Subscription
it_IT: Iscrizione

en: Select rule
it_IT: Seleziona regola

en: Everywhere
it_IT: Ovunque

en: All posts
it_IT: Tutti i post

en: Selected posts
it_IT: Post selezionati

en: Post type
it_IT: Tipo di post

en: Post category
it_IT: Categoria post

en: All pages
it_IT: Tutte le pagine

en: Selected pages
it_IT: Pagine selezionate

en: Page type
it_IT: Tipo di pagina

en: Post/Page template
it_IT: Template post/pagina

en: All tags
it_IT: Tutti i tag

en: Selected tags
it_IT: Tag selezionati

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Is
it_IT: È

en: Is not
it_IT: Non è

en: Display rule
it_IT: Regola di visualizzazione

en: Specify where the popup should be shown on your site.
it_IT: Specifica dove il popup dovrebbe essere mostrato sul tuo sito.

en: Is or is not
it_IT: È o non è

en: Allow or Disallow popup showing for the selected rule.
it_IT: Consenti o non consentire la visualizzazione del popup per la regola selezionata.

en: Select Your Posts
it_IT: Seleziona i tuoi post

en: Select your specific posts where the popup should be shown.
it_IT: Seleziona i post specifici in cui il popup dovrebbe essere mostrato.

en: Select Your Pages
it_IT: Seleziona le tue pagine

en: Select the pages on your site where the specific popup will be shown.
it_IT: Seleziona le pagine del tuo sito in cui verrà mostrato il popup specifico.

en: Select Your post types
it_IT: Seleziona i tuoi tipi di post

en: Specify the post types on your site to show the popup.
it_IT: Specifica i tipi di post del tuo sito su cui mostrare il popup.

en: Select post categories
it_IT: Seleziona le categorie di post

en: Select the post categories on which the popup should be shown.
it_IT: Seleziona le categorie di post su cui il popup dovrebbe essere mostrato.

en: Select specific page types
it_IT: Seleziona tipi di pagina specifici

en: Specify the page types where the popup will be shown.
it_IT: Specifica i tipi di pagina in cui verrà mostrato il popup.

en: Select Post/page template
it_IT: Seleziona template post/pagina

en: Select the page or post templates on which the popup will be shown.
it_IT: Seleziona i template di pagina o post su cui verrà mostrato il popup.

en: Select tags
it_IT: Seleziona tag

en: Select the tags on your site for popup showing
it_IT: Seleziona i tag del tuo sito per la visualizzazione del popup

en: On load
it_IT: Al caricamento

en: Set by CSS class
it_IT: Impostato tramite classe CSS

en: On Click
it_IT: Al clic

en: On Hover
it_IT: Al passaggio del mouse

en: Inactivity
it_IT: Inattività

en: On Scroll
it_IT: Allo scorrimento

en: Repetitive popup
it_IT: Popup ripetitivo

en: Event
it_IT: Evento

en: Select when the popup should appear on the page.
it_IT: Seleziona quando il popup dovrebbe apparire nella pagina.

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Select the condition for the current event.
it_IT: Seleziona la condizione per l'evento corrente.

en: default custom delay will be used
it_IT: verrà usato il ritardo personalizzato predefinito

en: Delay
it_IT: Ritardo

en: Specify how long the popup appearance should be delayed after loading the page (in sec).
it_IT: Specifica per quanto tempo l'apparizione del popup dovrebbe essere ritardata dopo il caricamento della pagina (in sec).

en: Click Event
it_IT: Evento clic

en: Specify the part of the page, in percentages, where the popup should appear after scrolling.
it_IT: Specifica la parte della pagina, in percentuale, in cui il popup dovrebbe apparire dopo lo scorrimento.

en: Hover Event
it_IT: Evento al passaggio del mouse

en: Custom Class
it_IT: Classe personalizzata

en: Add the CSS class name of your HTML element which will trigger this popup after click.
it_IT: Aggiungi il nome della classe CSS del tuo elemento HTML che attiverà questo popup dopo il clic.

en: Please save popup to generate class name.
it_IT: Salva il popup per generare il nome della classe.

en: Default Class
it_IT: Classe predefinita

en: Add the following CSS class into your HTML element.
it_IT: Aggiungi la seguente classe CSS al tuo elemento HTML.

en: Repetitive open popup
it_IT: Apertura ripetitiva del popup

en: If this option is enabled the same popup will open up after every X seconds you have defined (after closing it).
it_IT: Se questa opzione è abilitata, lo stesso popup si riaprirà ogni X secondi che hai definito (dopo averlo chiuso).

en: period
it_IT: periodo

en: This is info
it_IT: Questa è un'informazione

en: Select Conditions
it_IT: Seleziona condizioni

en: Condition
it_IT: Condizione

en: Target visitors to show the popup by different conditions.
it_IT: Indirizza i visitatori per mostrare il popup in base a diverse condizioni.

en: Rule
it_IT: Regola

en: Allow or Disallow popup showing for the selected conditions.
it_IT: Consenti o non consentire la visualizzazione del popup per le condizioni selezionate.

en: Advanced Closing
it_IT: Chiusura avanzata

en: Advanced Targeting
it_IT: Targeting avanzato

en: Age Restriction
it_IT: Restrizione di età

en: Contact Form
it_IT: Modulo di contatto

en: Countdown
it_IT: Conto alla rovescia

en: Geo Targeting
it_IT: Geotargeting

en: Log In
it_IT: Accedi

en: Push Notification
it_IT: Notifica push

en: Random
it_IT: Casuale

en: Recent Sales
it_IT: Vendite recenti

en: Registration
it_IT: Registrazione

en: Restriction
it_IT: Restrizione

en: Scroll
it_IT: Scorrimento

en: Select event
it_IT: Seleziona evento

en: Special events
it_IT: Eventi speciali

en: Contact Form 7 submission
it_IT: Invio di Contact Form 7

en: Select behavior
it_IT: Seleziona comportamento

en: Behaviors
it_IT: Comportamenti

en: Redirect to URL
it_IT: Reindirizza all'URL

en: Open another popup
it_IT: Apri un altro popup

en: Close current popup
it_IT: Chiudi il popup corrente

en: Select the special event you want to catch.
it_IT: Seleziona l'evento speciale che vuoi catturare.

en: Behavior
it_IT: Comportamento

en: Select what should happen after the special event.
it_IT: Seleziona cosa dovrebbe accadere dopo l'evento speciale.

en: Enter the URL of the page should be redirected to.
it_IT: Inserisci l'URL della pagina verso cui reindirizzare.

en: Select popup
it_IT: Seleziona popup

en: Select the popup that should be opened.
it_IT: Seleziona il popup che dovrebbe essere aperto.

en: After how many seconds the popup should close.
it_IT: Dopo quanti secondi il popup dovrebbe chiudersi.

en: Copied to Clipboard!
it_IT: Copiato negli appunti!

en: This field is required.
it_IT: Questo campo è obbligatorio.

en: Subscribe
it_IT: Iscriviti

en: Please wait...
it_IT: Attendere prego...

en: You have successfully subscribed to the newsletter
it_IT: Ti sei iscritto con successo alla newsletter

en: Accept Terms
it_IT: Accetta i termini

note: translators: Website Blog info
en: %s will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.
it_IT: %s utilizzerà le informazioni che fornisci in questo modulo per restare in contatto con te e per inviarti aggiornamenti e materiale di marketing.

en: Click it!
it_IT: Cliccalo!

en: Popup Builder plugin has been successfully updated
it_IT: Il plugin Popup Builder è stato aggiornato con successo

en: The following extensions need to be updated manually
it_IT: Le seguenti estensioni devono essere aggiornate manualmente

en: Don't show again
it_IT: Non mostrare di nuovo

en: Popup Builder plugin has been updated to the new version 3.
it_IT: Il plugin Popup Builder è stato aggiornato alla nuova versione 3.

en: A lot of changes and improvements have been made.
it_IT: Sono stati apportati molti cambiamenti e miglioramenti.

note: translators: Ticket URL
en: In case of any issues, please contact us <a href="%s" target="_blank">here</a>.
it_IT: In caso di problemi, contattaci <a href="%s" target="_blank">qui</a>.

en: You have successfully unsubscribed.
it_IT: Hai annullato l'iscrizione con successo.

en:  to go to the home page.
it_IT:  per andare alla home page.

en: Unsubscription
it_IT: Annullamento iscrizione

note: translators: user Email, subscription Form Title
en: User with %1$s email has unsubscribed from %2$s mail list
it_IT: L'utente con email %1$s ha annullato l'iscrizione dalla mailing list %2$s

en: This unsubscribe link is no longer valid. Please contact the site administrator to unsubscribe from the mailing list.
it_IT: Questo link di annullamento iscrizione non è più valido. Contatta l'amministratore del sito per annullare l'iscrizione dalla mailing list.

note: translators: %s: Blog name
en: [%s] New Unsubscribe Link
it_IT: [%s] Nuovo link di annullamento iscrizione

note: translators: %s: Subcriber first name
en: Hello %s,
it_IT: Ciao %s,

en: You requested a new unsubscribe link. Click the link below to unsubscribe from our mailing list:
it_IT: Hai richiesto un nuovo link di annullamento iscrizione. Clicca sul link qui sotto per annullare l'iscrizione dalla nostra mailing list:

en: Or copy and paste this link into your browser:
it_IT: Oppure copia e incolla questo link nel tuo browser:

en: If you did not request this link, please ignore this email.
it_IT: Se non hai richiesto questo link, ignora questa email.

en: Need some help?
it_IT: Hai bisogno di aiuto?

en: Let us know what you think.
it_IT: Facci sapere cosa ne pensi.

en: Rate Us
it_IT: Valutaci

en: Support Portal
it_IT: Portale di supporto

en: Support Forum
it_IT: Forum di supporto

en: LIVE chat
it_IT: Chat LIVE

en: Bored of this?
it_IT: Stanco di questo?

en:  Press here
it_IT:  Premi qui

en: and we will not show it again!
it_IT: e non te lo mostreremo più!

en: This is great!
it_IT: Fantastico!

en: We have noticed that you are using Popup Builder plugin on your site for
it_IT: Abbiamo notato che stai usando il plugin Popup Builder sul tuo sito da

en: days, we are thankful for that.
it_IT: giorni, te ne siamo grati.

en: This is really great for your website score.
it_IT: Questo è davvero ottimo per il punteggio del tuo sito web.

en: Have your input in the development of our plugin, and we’ll provide better conversions for your site!
it_IT: Dai il tuo contributo allo sviluppo del nostro plugin e ti offriremo conversioni migliori per il tuo sito!

en: Leave your 5-star positive review and help us go further to perfection!
it_IT: Lascia la tua recensione positiva a 5 stelle e aiutaci a migliorare verso la perfezione!

en: I already did
it_IT: L'ho già fatto

en: You worth it!
it_IT: Te lo meriti!

en: Maybe later
it_IT: Forse più tardi

en: Awesome news!
it_IT: Ottime notizie!

en: plugin helped you to share your message via
it_IT: il plugin ti ha aiutato a condividere il tuo messaggio tramite

en: popup with your visitors for
it_IT: popup con i tuoi visitatori per

en: times!
it_IT: volte!

en: Select Event
it_IT: Seleziona evento

en: Inherit
it_IT: Eredita

en: On click
it_IT: Al clic

en: On hover
it_IT: Al passaggio del mouse

en: No license
it_IT: Nessuna licenza

en: Select
it_IT: Seleziona

en: Home Page
it_IT: Home page

en: Posts Page
it_IT: Pagina dei post

en: Search Pages
it_IT: Pagine di ricerca

en: 404 Pages
it_IT: Pagine 404

en: Shop Page
it_IT: Pagina del negozio

en: Archive Page
it_IT: Pagina archivio

en: Default Template
it_IT: Template predefinito

en: Close Popup
it_IT: Chiudi popup

en: Redirect
it_IT: Reindirizza

en: Copy to clipboard
it_IT: Copia negli appunti

en: If you need the popup id number in the custom code, you may use the following variable to get the ID:
it_IT: Se hai bisogno del numero ID del popup nel codice personalizzato, puoi usare la seguente variabile per ottenere l'ID:

en: Open popup
it_IT: Apri popup

en: Hide popup
it_IT: Nascondi popup

en: Responsive mode
it_IT: Modalità responsive

en: The sizes of the popup will be counted automatically, according to the content size of the popup. You can select the size in percentages, with this mode, to specify the size on the screen
it_IT: Le dimensioni del popup verranno calcolate automaticamente, in base alla dimensione del contenuto del popup. Con questa modalità puoi selezionare la dimensione in percentuale, per specificare la dimensione sullo schermo

en: Custom mode
it_IT: Modalità personalizzata

en: Add your own custom dimensions for the popup to get the exact sizing for your popup
it_IT: Aggiungi le tue dimensioni personalizzate per il popup per ottenere il dimensionamento esatto del tuo popup

en: Full screen
it_IT: Schermo intero

en: Devices
it_IT: Dispositivi

en: User Status
it_IT: Stato utente

en: After x pages visit
it_IT: Dopo x pagine visitate

en: User Role
it_IT: Ruolo utente

en: Referral URL detection
it_IT: Rilevamento URL di riferimento

en: Cookie Detection
it_IT: Rilevamento cookie

en: Operating System
it_IT: Sistema operativo

en: Web Browser
it_IT: Browser web

en: URL Query String
it_IT: Stringa di query URL

en: Countries
it_IT: Paesi

en: Cities
it_IT: Città

en: States
it_IT: Stati

en: Visitor IP
it_IT: IP del visitatore

en: top-left
it_IT: in alto a sinistra

en: top-right
it_IT: in alto a destra

en: bottom-left
it_IT: in basso a sinistra

en: bottom-right
it_IT: in basso a destra

en: Monday
it_IT: Lunedì

en: Tuesday
it_IT: Martedì

en: Wednesday
it_IT: Mercoledì

en: Thursday
it_IT: Giovedì

en: Friday
it_IT: Venerdì

en: Saturday
it_IT: Sabato

en: Sunday
it_IT: Domenica

en: Both
it_IT: Entrambi

en: Horizontal
it_IT: Orizzontale

en: Vertical
it_IT: Verticale

en: None
it_IT: Nessuno

en: Use active URL
it_IT: Usa URL attivo

en: Share URL
it_IT: Condividi URL

en: Due Date
it_IT: Data di scadenza

en: True
it_IT: Vero

en: False
it_IT: Falso

en: Inside
it_IT: Interno

en: Success message
it_IT: Messaggio di successo

en: Box with count
it_IT: Box con conteggio

en: Button with count
it_IT: Pulsante con conteggio

en: Button
it_IT: Pulsante

en: Cover
it_IT: Riempi (Cover)

en: Contain
it_IT: Adatta (Contain)

en: Repeat
it_IT: Ripeti

en: Top left
it_IT: In alto a sinistra

en: Top right
it_IT: In alto a destra

en: Bottom left
it_IT: In basso a sinistra

en: Bottom right
it_IT: In basso a destra

en: Top center
it_IT: In alto al centro

en: Bottom center
it_IT: In basso al centro

en: Right center
it_IT: Centro destra

en: Left center
it_IT: Centro sinistra

en: Corner
it_IT: Angolo

en: Basic
it_IT: Base

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Custom class
it_IT: Classe personalizzata

en: Only image files supported
it_IT: Sono supportati solo file immagine

en: Only pdf files supported
it_IT: Sono supportati solo file pdf

en: Are you sure?
it_IT: Sei sicuro?

en: Only audio files supported (e.g.: mp3, wav, m4a, ogg)
it_IT: Sono supportati solo file audio (es.: mp3, wav, m4a, ogg)

en: Please, publish the popup before starting to use Elementor with it!
it_IT: Pubblica il popup prima di iniziare a usare Elementor con esso!

en: Please, publish the popup before starting to use Divi Builder with it!
it_IT: Pubblica il popup prima di iniziare a usare Divi Builder con esso!

en: Close
it_IT: Chiudi

en: List View
it_IT: Vista elenco

en: Excerpt View
it_IT: Vista estratto

en: No items found.
it_IT: Nessun elemento trovato.

en: Select bulk action
it_IT: Seleziona azione di gruppo

en: Bulk Actions
it_IT: Azioni di gruppo

en: Apply
it_IT: Applica

en: Show more details
it_IT: Mostra più dettagli

note: translators: numner comments, numner approved comments
en: %s comment | %s comments
it_IT[0]: %s commento
it_IT[1]: %s commenti

note: translators: numner comments, numner approved comments
en: %s approved comment | %s approved comments
it_IT[0]: %s commento approvato
it_IT[1]: %s commenti approvati

note: translators: numner comments, numner pending comments
en: %s pending comment | %s pending comments
it_IT[0]: %s commento in attesa
it_IT[1]: %s commenti in attesa

en: No comments
it_IT: Nessun commento

en: No approved comments
it_IT: Nessun commento approvato

note: translators: total items translators: total item, total items
en: %s item | %s items
it_IT[0]: %s elemento
it_IT[1]: %s elementi

en: First page
it_IT: Prima pagina

en: Previous page
it_IT: Pagina precedente

en: Current Page
it_IT: Pagina corrente

[ctx: paging]
note: translators: current page,  total pages
en: %1$s of %2$s
it_IT: %1$s di %2$s

en: Next page
it_IT: Pagina successiva

en: Last page
it_IT: Ultima pagina

en: Select All
it_IT: Seleziona tutto

en: There was an error when reading this WXR file
it_IT: Si è verificato un errore durante la lettura di questo file WXR

en: Details are shown above. The importer will now try again with a different parser...
it_IT: I dettagli sono mostrati sopra. Lo strumento di importazione riproverà ora con un parser diverso...

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
it_IT: Questo non sembra essere un file WXR, numero di versione WXR mancante/non valido

en: Sorry, there has been an error.
it_IT: Spiacenti, si è verificato un errore.

en: The file does not exist, please try again.
it_IT: Il file non esiste, riprova.

en: Invalid file type.
it_IT: Tipo di file non valido.

en: All done.
it_IT: Operazione completata.

en: Have fun!
it_IT: Buon divertimento!

en: Remember to update the passwords and roles of imported users.
it_IT: Ricorda di aggiornare le password e i ruoli degli utenti importati.

note: translators: export file path
en: The export file could not be found at <code>%s</code>. It is likely that this was caused by a permissions problem.
it_IT: Il file di esportazione non è stato trovato in <code>%s</code>. È probabile che ciò sia stato causato da un problema di permessi.

note: translators: import data version
en: This WXR file (version %s) may not be supported by this version of the importer. Please consider updating.
it_IT: Questo file WXR (versione %s) potrebbe non essere supportato da questa versione dello strumento di importazione. Considera di aggiornarlo.

note: translators: post author
en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current user.
it_IT: Importazione dell'autore %s non riuscita. I suoi post saranno attribuiti all'utente corrente.

en: Assign Authors
it_IT: Assegna autori

en: To make it easier for you to edit and save the imported content, you may want to reassign the author of the imported item to an existing user of this site. For example, you may want to import all the entries as <code>admin</code>s entries.
it_IT: Per facilitarti la modifica e il salvataggio del contenuto importato, potresti voler riassegnare l'autore dell'elemento importato a un utente esistente di questo sito. Ad esempio, potresti voler importare tutte le voci come voci di <code>admin</code>.

note: translators: default role
en: If a new user is created by WordPress, a new password will be randomly generated and the new user&#8217;s role will be set as %s. Manually changing the new user&#8217;s details will be necessary.
it_IT: Se WordPress crea un nuovo utente, verrà generata casualmente una nuova password e il ruolo del nuovo utente sarà impostato come %s. Sarà necessario modificare manualmente i dettagli del nuovo utente.

en: Submit
it_IT: Invia

en: Import author:
it_IT: Importa autore:

en: or create new user with login name:
it_IT: oppure crea un nuovo utente con nome di accesso:

en: as a new user:
it_IT: come nuovo utente:

en: assign posts to an existing user:
it_IT: assegna i post a un utente esistente:

en: or assign posts to an existing user:
it_IT: oppure assegna i post a un utente esistente:

en: - Select -
it_IT: - Seleziona -

note: translators: author display name
en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the current user.
it_IT: Creazione del nuovo utente per %s non riuscita. I suoi post saranno attribuiti all'utente corrente.

note: translators: category nicename
en: Failed to import category %s
it_IT: Importazione della categoria %s non riuscita

note: translators: tag name
en: Failed to import post tag %s
it_IT: Importazione del tag post %s non riuscita

note: translators: term taxonomy, term name translators: taxonomy type , taxonomy name
en: Failed to import %1$s %2$s
it_IT: Importazione di %1$s %2$s non riuscita

note: translators: post title, post type
en: Failed to import &#8220;%1$s&#8221;: Invalid post type %2$s
it_IT: Importazione di &#8220;%1$s&#8221; non riuscita: tipo di post non valido %2$s

note: translators: singular name ,post title
en: %1$s &#8220;%2$s&#8221; already exists.
it_IT: %1$s &#8220;%2$s&#8221; esiste già.

note: translators: singular name ,post title
en: Failed to import %1$s &#8220;%2$s&#8221;
it_IT: Importazione di %1$s &#8220;%2$s&#8221; non riuscita

en: Menu item skipped due to missing menu slug
it_IT: Voce di menu saltata a causa dello slug del menu mancante

note: translators: menu slug
en: Menu item skipped due to invalid menu slug: %s
it_IT: Voce di menu saltata a causa dello slug del menu non valido: %s

en: Fetching attachments is not enabled
it_IT: Il recupero degli allegati non è abilitato

en: Invalid file type
it_IT: Tipo di file non valido

en: Could not create temporary file.
it_IT: Impossibile creare il file temporaneo.

note: translators: 1: The WordPress error message. 2: The WordPress error code.
en: Request failed due to an error: %1$s (%2$s)
it_IT: Richiesta non riuscita a causa di un errore: %1$s (%2$s)

note: translators: 1: The HTTP error message. 2: The HTTP error code.
en: Remote server returned the following unexpected result: %1$s (%2$s)
it_IT: Il server remoto ha restituito il seguente risultato inatteso: %1$s (%2$s)

en: Remote server did not respond
it_IT: Il server remoto non ha risposto

en: Zero size file downloaded
it_IT: Scaricato un file di dimensione zero

en: Downloaded file has incorrect size
it_IT: Il file scaricato ha una dimensione errata

note: translators: %s is the maximum file size allowed.
en: Remote file is too large, limit is %s
it_IT: Il file remoto è troppo grande, il limite è %s

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
it_IT: Spiacenti, questo tipo di file non è consentito per motivi di sicurezza.

en: The uploaded file could not be moved
it_IT: Impossibile spostare il file caricato

en: Import Popups
it_IT: Importa popup

note: translators: new version
en: A new version of this importer is available. Please update to version %s to ensure compatibility with newer export files.
it_IT: È disponibile una nuova versione di questo strumento di importazione. Aggiorna alla versione %s per garantire la compatibilità con i file di esportazione più recenti.

en: Howdy!Upload your WordPress eXtended RSS (WXR) file and we&#8217;ll import the posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags into this site.
it_IT: Salve! Carica il tuo file WordPress eXtended RSS (WXR) e importeremo i post, le pagine, i commenti, i campi personalizzati, le categorie e i tag in questo sito.

en: Choose a WXR (.xml) file to upload, then click Upload file and import.
it_IT: Scegli un file WXR (.xml) da caricare, quindi clicca su Carica file e importa.

en: An error occour when try to identify the plugin.
it_IT: Si è verificato un errore durante il tentativo di identificare il plugin.

en: Try again
it_IT: Riprova

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.
it_IT: Si è verificato un errore HTTP inatteso durante la richiesta API.

en: Please, deactivate the FREE version of Popup Builder plugin before upgrading to PRO.
it_IT: Disattiva la versione GRATUITA del plugin Popup Builder prima di passare alla versione PRO.

note: translators: %s: Edit Popup Link for administrator
en: One or more popups with the Subscription Plus Type were deactivated because you deactivated the Popup Builder Subscription Plus add-on. Click <a href="%s">here</a> to view your Popups.
it_IT: Uno o più popup con il tipo Subscription Plus sono stati disattivati perché hai disattivato l'add-on Popup Builder Subscription Plus. Clicca <a href="%s">qui</a> per visualizzare i tuoi popup.

en: Dismiss on "esc" key
it_IT: Chiudi con il tasto "esc"

en: The popup will close if the "Esc" key of your keyboard is clicked.
it_IT: Il popup si chiuderà se viene premuto il tasto "Esc" della tua tastiera.

en: Show "close" button
it_IT: Mostra il pulsante "chiudi"

en: Uncheck this option if you don't want to show a "close" button on your popup.
it_IT: Deseleziona questa opzione se non vuoi mostrare un pulsante "chiudi" sul tuo popup.

en: Button delay
it_IT: Ritardo del pulsante

en: Specify the time (in seconds) after which the close button will appear. The close button will be shown by default without any delay if no time is specified.
it_IT: Specifica il tempo (in secondi) dopo il quale apparirà il pulsante di chiusura. Il pulsante di chiusura verrà mostrato per impostazione predefinita senza alcun ritardo se non viene specificato alcun tempo.

en: Button position
it_IT: Posizione del pulsante

en: Top
it_IT: In alto

en: Right
it_IT: Destra

en: Bottom
it_IT: In basso

en: Left
it_IT: Sinistra

en: Button image
it_IT: Immagine del pulsante

en: Change image
it_IT: Cambia immagine

en: Width&nbsp;
it_IT: Larghezza&nbsp;

en: Height
it_IT: Altezza

en: Popup border color
it_IT: Colore del bordo del popup

en: Popup border radius
it_IT: Raggio del bordo del popup

en: Button text
it_IT: Testo del pulsante

en: Dismiss on overlay click
it_IT: Chiudi al clic sull'overlay

en: The popup will close when clicked on the overlay of the popup.
it_IT: Il popup si chiuderà quando si clicca sull'overlay del popup.

en: Disable popup closing
it_IT: Disabilita la chiusura del popup

en: The users will not be able to close the popup, if this option is checked.
it_IT: Gli utenti non potranno chiudere il popup, se questa opzione è selezionata.

en: Time icon
it_IT: Icona orario

en: Unlock Option
it_IT: Sblocca opzione

en: Auto close popup
it_IT: Chiudi automaticamente il popup

en: Close popup after the page scroll
it_IT: Chiudi il popup dopo lo scorrimento della pagina

en: If you want to unlock Geo Targeting you need to activate this extension
it_IT: Se vuoi sbloccare il Geotargeting devi attivare questa estensione

en: Buy Now
it_IT: Acquista ora

en: More Details
it_IT: Maggiori dettagli

en: See Less
it_IT: Mostra meno

en: If you want to unlock Advanced Targeting you need to activate this extension
it_IT: Se vuoi sbloccare il Targeting avanzato devi attivare questa estensione

en: This section is for adding custom codes (CSS or JS) for the popup, it requires some coding knowledge
it_IT: Questa sezione serve per aggiungere codici personalizzati (CSS o JS) per il popup, richiede alcune conoscenze di programmazione

en: You may use your custom codes for extra actions connected to the popup opening (before, after, etc.) in the fields below
it_IT: Puoi usare i tuoi codici personalizzati per azioni extra collegate all'apertura del popup (prima, dopo, ecc.) nei campi sottostanti

en: Size
it_IT: Dimensione

en: Width
it_IT: Larghezza

en: Ex: 100, 100px or 100%
it_IT: Es: 100, 100px o 100%

en: It must be number  + px or %
it_IT: Deve essere un numero + px o %

en: Max width
it_IT: Larghezza massima

en: Max height
it_IT: Altezza massima

en: Min width
it_IT: Larghezza minima

en: Min height
it_IT: Altezza minima

en: Enable
it_IT: Abilita

en: Style
it_IT: Stile

en: Position
it_IT: Posizione

en: Top Left
it_IT: In alto a sinistra

en: Top Center
it_IT: In alto al centro

en: Top Right
it_IT: In alto a destra

en: Right Center
it_IT: Centro destra

en: Bottom Left
it_IT: In basso a sinistra

en: Bottom Center
it_IT: In basso al centro

en: Bottom Right
it_IT: In basso a destra

en: Font size
it_IT: Dimensione del carattere

en: Position top
it_IT: Posizione dall'alto

en: Position right
it_IT: Posizione da destra

en: Border size
it_IT: Spessore del bordo

en: Border radius
it_IT: Raggio del bordo

en: Border color
it_IT: Colore del bordo

en: Background color
it_IT: Colore di sfondo

en: Text color
it_IT: Colore del testo

en: Text
it_IT: Testo

en: Title
it_IT: Titolo

en: Custom Button Styles
it_IT: Stili personalizzati del pulsante

en: Border width
it_IT: Larghezza del bordo

en: Hover background color
it_IT: Colore di sfondo al passaggio del mouse

en: Button events
it_IT: Eventi del pulsante

en: Close popup
it_IT: Chiudi popup

en: Show alert
it_IT: Mostra avviso

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Copied to clipboard!
it_IT: Copiato negli appunti!

en: Redirect URL
it_IT: URL di reindirizzamento

en: Redirect to new tab
it_IT: Reindirizza in una nuova scheda

en: Insert
it_IT: Inserisci

en: File URL is missing.
it_IT: L'URL del file è mancante.

en: Failed to retrieve valid file content from the URL.
it_IT: Impossibile recuperare contenuto valido del file dall'URL.

en: HERE
it_IT: QUI

note: translators: %s: link (with the text "HERE") to the plugin settings page.
en: Failed to parse CSV file content. Please make sure that you put exactly the same token for both old and new sites at %s.
it_IT: Impossibile analizzare il contenuto del file CSV. Assicurati di inserire esattamente lo stesso token sia per il vecchio che per il nuovo sito su %s.

en: Failed to parse CSV file content.
it_IT: Impossibile analizzare il contenuto del file CSV.

en: Select Field
it_IT: Seleziona campo

en: Match Your Fields
it_IT: Abbina i tuoi campi

en: Available fields
it_IT: Campi disponibili

en: Our list fields
it_IT: I campi della nostra lista

en: Import popups
it_IT: Importa popup

en: Insert JS variable inside the popup
it_IT: Inserisci variabile JS all'interno del popup

en: Selector
it_IT: Selettore

en: Ex. #myselector or .myselector
it_IT: Es. #ilmioselettore o .ilmioselettore

en: Attribute
it_IT: Attributo

en: Ex. value or data-name
it_IT: Es. value o data-name

en: License Key
it_IT: Chiave di licenza

en: Deactivate
it_IT: Disattiva

en: Activate
it_IT: Attiva

en: Please choose your picture
it_IT: Scegli la tua immagine

en: Popups
it_IT: Popup

en: Export
it_IT: Esporta

en: Import
it_IT: Importa

en: Search Popup
it_IT: Cerca popup

en: GO
it_IT: VAI

en: Insert the [shortcode]
it_IT: Inserisci lo [shortcode]

en: You will receive an email notification after all emails are sent
it_IT: Riceverai una notifica via email dopo l'invio di tutte le email

en: Test email was successfully sent
it_IT: L'email di prova è stata inviata con successo

en: Newsletter settings
it_IT: Impostazioni newsletter

en: Choose the popup
it_IT: Scegli il popup

en: Emails to send in one flow per 1 minute
it_IT: Email da inviare in un flusso al minuto

en: From email
it_IT: Email mittente

en: Email's subject
it_IT: Oggetto dell'email

en: Your subject here
it_IT: Il tuo oggetto qui

en: Edit newsletter email template below
it_IT: Modifica il template dell'email della newsletter qui sotto

en: Send a Test
it_IT: Invia una prova

en: Send newsletter
it_IT: Invia newsletter

en: Newsletter Shortcodes
it_IT: Shortcode della newsletter

en: Default shortcodes
it_IT: Shortcode predefiniti

en: Subscriber First name
it_IT: Nome dell'iscritto

en: Subscriber Last name
it_IT: Cognome dell'iscritto

en: Your blog name
it_IT: Il nome del tuo blog

en: Your user name
it_IT: Il tuo nome utente

en: Custom fields' shortcodes
it_IT: Shortcode dei campi personalizzati

en: Don't show share button
it_IT: Non mostrare il pulsante di condivisione

en: Form background options
it_IT: Opzioni di sfondo del modulo

en: Form background color
it_IT: Colore di sfondo del modulo

en: Form background opacity
it_IT: Opacità di sfondo del modulo

en: Form padding
it_IT: Padding del modulo

en: Email placeholder
it_IT: Segnaposto email

en: Enable GDPR
it_IT: Abilita GDPR

en: Label
it_IT: Etichetta

en: Confirmation text
it_IT: Testo di conferma

en: Placeholder
it_IT: Segnaposto

en: Required field
it_IT: Campo obbligatorio

en: Required field message
it_IT: Messaggio campo obbligatorio

en: Inputs' style
it_IT: Stile dei campi di input

en: Placeholder color
it_IT: Colore del segnaposto

en: Submit button styles
it_IT: Stili del pulsante di invio

en: Title (in progress)
it_IT: Titolo (in corso)

en: Error message
it_IT: Messaggio di errore

en: Invalid email message
it_IT: Messaggio email non valida

en: Show form on the Top
it_IT: Mostra il modulo in alto

en: Hide for already subscribed users
it_IT: Nascondi per gli utenti già iscritti

en: After successful subscription
it_IT: Dopo l'iscrizione avvenuta con successo

en: Eye icon
it_IT: Icona occhio

en: Live Preview
it_IT: Anteprima dal vivo

note: translators: POPUP SUBSCRIPTION URL
en: Get the <a href="%s">Subscription Plus</a> extension to add or customize the form fields.
it_IT: Ottieni l'estensione <a href="%s">Subscription Plus</a> per aggiungere o personalizzare i campi del modulo.

en: Action on popup content click
it_IT: Azione al clic sul contenuto del popup

en: Popup showing limitation
it_IT: Limitazione di visualizzazione del popup

en: Estimate the popup showing frequency to the same user.
it_IT: Stima la frequenza di visualizzazione del popup allo stesso utente.

en: Popup showing count
it_IT: Conteggio di visualizzazione del popup

en: Select how many times the popup will be shown for the same user.
it_IT: Seleziona quante volte il popup verrà mostrato allo stesso utente.

en: Popup showing expiry
it_IT: Scadenza di visualizzazione del popup

en: Select the count of the days after which the popup will be shown to the same user, or set the value "0" if you want to save cookies by session.
it_IT: Seleziona il numero di giorni dopo i quali il popup verrà mostrato allo stesso utente, oppure imposta il valore "0" se vuoi salvare i cookie per sessione.

en: Apply option on each page
it_IT: Applica l'opzione su ogni pagina

en: If this option is checked the popup showing limitation will be saved for the current page. Otherwise, the limitation will refer site wide, and the popup will be shown for specific times on each page selected.The previously specified count of days will be reset every time you check/uncheck this option.
it_IT: Se questa opzione è selezionata, la limitazione di visualizzazione del popup verrà salvata per la pagina corrente. Altrimenti, la limitazione si riferirà all'intero sito e il popup verrà mostrato per un numero specifico di volte su ogni pagina selezionata. Il numero di giorni specificato in precedenza verrà reimpostato ogni volta che selezioni/deselezioni questa opzione.

en: Popup opening sound
it_IT: Suono di apertura del popup

en: If this option is enabled the popup will appear with a sound. The sound option is not available on mobile devices, as there are restrictions on sound auto-play options for mobile devices.
it_IT: Se questa opzione è abilitata, il popup apparirà con un suono. L'opzione audio non è disponibile sui dispositivi mobili, poiché esistono restrizioni sulle opzioni di riproduzione automatica del suono per i dispositivi mobili.

en: Popup opening animation
it_IT: Animazione di apertura del popup

en: Speed
it_IT: Velocità

en: Second(s)
it_IT: Secondo/i

en: Popup closing animation
it_IT: Animazione di chiusura del popup

en: Popup location
it_IT: Posizione del popup

en: Disable page scrolling
it_IT: Disabilita lo scorrimento della pagina

en: If this option is checked, the page won't scroll until the popup is open.
it_IT: Se questa opzione è selezionata, la pagina non scorrerà finché il popup è aperto.

en: Enable content scrolling
it_IT: Abilita lo scorrimento del contenuto

en: If the content is larger than the specified dimensions, then the content will be scrollable.
it_IT: Se il contenuto è più grande delle dimensioni specificate, il contenuto sarà scorrevole.

en: Reopen after form submission
it_IT: Riapri dopo l'invio del modulo

en: If this option is enabled, the popup will reopen after the form submission.
it_IT: Se questa opzione è abilitata, il popup si riaprirà dopo l'invio del modulo.

en: Popup order
it_IT: Ordine del popup

en: Select the priority number for your popup to appear on the page, along with other popups. The popup with a higher-order number will be behind the others with a lower-order number.
it_IT: Seleziona il numero di priorità per la comparsa del tuo popup nella pagina, insieme ad altri popup. Il popup con un numero d'ordine più alto sarà dietro agli altri con un numero d'ordine più basso.

en: Custom event delay
it_IT: Ritardo evento personalizzato

en: You can add an opening delay for the popup, in seconds. This will refer to custom events, like:
    										Shortcodes, custom CSS classes, HTML attributes, or JS called custom events.
it_IT: Puoi aggiungere un ritardo di apertura per il popup, in secondi. Questo si riferirà a eventi personalizzati, come:
    										Shortcode, classi CSS personalizzate, attributi HTML o eventi personalizzati chiamati via JS.

en: Schedule
it_IT: Pianificazione

en: Show popup in date range
it_IT: Mostra il popup in un intervallo di date

en: Force RTL
it_IT: Forza RTL

en: Add some space, in pixels, around your popup content.
it_IT: Aggiungi un po' di spazio, in pixel, intorno al contenuto del tuo popup.

en: Popup z-index
it_IT: z-index del popup

en: Increase or dicrease the value to set the priority of displaying the popup content in comparison of other elements on the page. The highest value of z-index is 2147483647.
it_IT: Aumenta o diminuisci il valore per impostare la priorità di visualizzazione del contenuto del popup rispetto agli altri elementi della pagina. Il valore massimo di z-index è 2147483647.

en: Themes
it_IT: Temi

en: Disable popup border
it_IT: Disabilita il bordo del popup

en: Enable popup overlay
it_IT: Abilita l'overlay del popup

en: If this option is checked, the popup will appear with an overlay.
it_IT: Se questa opzione è selezionata, il popup apparirà con un overlay.

en: Overlay custom css class
it_IT: Classe css personalizzata dell'overlay

en: Add a custom class to the overlay for additional customization.
it_IT: Aggiungi una classe personalizzata all'overlay per una personalizzazione aggiuntiva.

en: Change color
it_IT: Cambia colore

en: Opacity
it_IT: Opacità

en: Content custom css class
it_IT: Classe css personalizzata del contenuto

en: Add a custom class to the content for additional customization
it_IT: Aggiungi una classe personalizzata al contenuto per una personalizzazione aggiuntiva

en: Background settings
it_IT: Impostazioni di sfondo

en: Color
it_IT: Colore

en: Cloud icon
it_IT: Icona nuvola

en: Recycle Bin
it_IT: Cestino

en: No Image
it_IT: Nessuna immagine

en: Mode
it_IT: Modalità

en: Choose how the background image will be displayed with your content
it_IT: Scegli come l'immagine di sfondo verrà visualizzata con il tuo contenuto

en: Disable popup counting
it_IT: Disabilita il conteggio del popup

en: Reset
it_IT: Reimposta

en: Get More Extensions
it_IT: Ottieni altre estensioni

en: More Ideas?
it_IT: Altre idee?

en: Pro Extensions
it_IT: Estensioni Pro

en: General Settings
it_IT: Impostazioni generali

en: Enable DEBUG MODE
it_IT: Abilita MODALITÀ DEBUG

en: Disable CUSTOM JS feature
it_IT: Disabilita la funzione JS PERSONALIZZATO

en: Delete popup data
it_IT: Elimina i dati dei popup

en: All the popup data will be deleted after removing the plugin if this option is checked.
it_IT: Tutti i dati dei popup verranno eliminati dopo la rimozione del plugin se questa opzione è selezionata.

en: Disable popup analytics
it_IT: Disabilita le analitiche del popup

en: User role to access the plugin
it_IT: Ruolo utente per accedere al plugin

en: In spite of user roles the administrator always has access to the plugin.
it_IT: Indipendentemente dai ruoli utente, l'amministratore ha sempre accesso al plugin.

en: Disable The Enctyption Data For Import/Export of Subscribers
it_IT: Disabilita la crittografia dei dati per l'importazione/esportazione degli iscritti

en: Token to Import/Export
it_IT: Token per importazione/esportazione

en: Use this token in both your old and new site to move your data.
it_IT: Usa questo token sia sul tuo vecchio sito che sul nuovo per spostare i tuoi dati.

en: Save Changes
it_IT: Salva modifiche

en: Debug tools
it_IT: Strumenti di debug

en: System information
it_IT: Informazioni di sistema

en: Download
it_IT: Scarica

en: Select subscription(s):
it_IT: Seleziona iscrizioni:

en: Subscribers
it_IT: Iscritti

en: Add new
it_IT: Aggiungi nuovo

en: Search Subscriber
it_IT: Cerca iscritto

en: GO!
it_IT: VAI!

en: Add New Subscribers
it_IT: Aggiungi nuovi iscritti

en: Error occurred: could not add subscriber.
it_IT: Si è verificato un errore: impossibile aggiungere l'iscritto.

en: Subscription is not selected
it_IT: Iscrizione non selezionata

en: Invalid email address
it_IT: Indirizzo email non valido

en: Add to list
it_IT: Aggiungi alla lista

en: Import Subscribers
it_IT: Importa iscritti

en: Import Subscribers from csv file:
it_IT: Importa iscritti da file csv:

en: Select file
it_IT: Seleziona file

en: Request New Unsubscribe Link
it_IT: Richiedi un nuovo link di annullamento iscrizione

en: Your link has expired
it_IT: Il tuo link è scaduto

en: Enter your email to receive a new unsubscribe link.
it_IT: Inserisci la tua email per ricevere un nuovo link di annullamento iscrizione.

en: A new unsubscribe link has been sent to your email address.
it_IT: Un nuovo link di annullamento iscrizione è stato inviato al tuo indirizzo email.

en: An error occurred. Please try again or contact the administrator.
it_IT: Si è verificato un errore. Riprova o contatta l'amministratore.

en: Email address not found in our subscription list.
it_IT: Indirizzo email non trovato nella nostra lista di iscrizione.

en: Email Address
it_IT: Indirizzo email

en: your@email.com
it_IT: tua@email.com

en: Send New Unsubscribe Link
it_IT: Invia nuovo link di annullamento iscrizione

en: Return to homepage
it_IT: Torna alla homepage
