Popup Builder - en to id_ID translation catalogue (665 entries)

note: translators: license Section Url.
en: Follow the link
id_ID: Ikuti tautan

note: translators: license Section Url.
en: to finalize the activation.
id_ID: untuk menyelesaikan aktivasi.

en: Thank you for choosing our plugin!
id_ID: Terima kasih telah memilih plugin kami!

en: You have activated Popup Builder extension(s). Please, don't forget to activate the license key(s) as well.
id_ID: Anda telah mengaktifkan ekstensi Popup Builder. Jangan lupa untuk mengaktifkan kunci lisensi juga.

en: Dismiss this notice.
id_ID: Tutup pemberitahuan ini.

en: Don't show again.
id_ID: Jangan tampilkan lagi.

en: There was an error while trying to send your request. Please try again
id_ID: Terjadi kesalahan saat mencoba mengirim permintaan Anda. Silakan coba lagi

en: This field is required
id_ID: Bidang ini wajib diisi

en: Please enter a valid email address
id_ID: Silakan masukkan alamat email yang valid

en: Popup Builder Importer Tool: Import popups from other website.
id_ID: Alat Importir Popup Builder: Impor popup dari situs web lain.

en: Once Every Minute
id_ID: Sekali Setiap Menit

en: Once Every Week
id_ID: Sekali Setiap Minggu

en: Unsubscribe
id_ID: Berhenti Berlangganan

note: translators: subscription Form Title, success Total ,total Subscribers, failed Total .
en: Your mail list %1$s delivered successfully!
    						%2$d of the %3$d emails succeeded, %4$d failed.
    						For more details, please download log file inside the plugin.
    						This email was generated via Popup Builder plugin.
id_ID: Daftar email Anda %1$s berhasil dikirim!
    						%2$d dari %3$d email berhasil, %4$d gagal.
    						Untuk detail lebih lanjut, silakan unduh file log di dalam plugin.
    						Email ini dibuat melalui plugin Popup Builder.

note: translators: %s: subscription list/form title.
en: %s list has been successfully delivered!
id_ID: Daftar %s telah berhasil dikirim!

note: translators: Link to edit Popup item, location.
en: Popup Builder plugin has been successfully updated. Please %1$s to go to the new Dashboard of the plugin.
id_ID: Plugin Popup Builder telah berhasil diperbarui. Silakan %1$s untuk membuka Dasbor baru plugin.

en: reset
id_ID: atur ulang

en: Clone
id_ID: Kloning

en: Remove
id_ID: Hapus

en: You do not have permission to clone the popup!
id_ID: Anda tidak memiliki izin untuk mengkloning popup!

en: No post to duplicate has been supplied!
id_ID: Tidak ada postingan untuk diduplikasi yang disediakan!

note: translators: ID of original.
en: Copy creation failed, could not find original: %d
id_ID: Pembuatan salinan gagal, tidak dapat menemukan aslinya: %d

en: (no title) (clone)
id_ID: (tanpa judul) (klon)

en: (clone)
id_ID: (klon)

en: Popup updated.
id_ID: Popup diperbarui.

en: Popup published.
id_ID: Popup dipublikasikan.

en: You do not have permission to do this action!
id_ID: Anda tidak memiliki izin untuk melakukan tindakan ini!

note: translators: %d is the number of subscribers deleted.
en: You have deleted %d subscribers successfully!
id_ID: Anda telah berhasil menghapus %d pelanggan!

note: translators: %s is the title of Popup.
en: You have imported new subscriber to the %s successfully!
id_ID: Anda telah berhasil mengimpor pelanggan baru ke %s!

note: translators: %s is the title of Popup.
en: You have imported new subscriber to the %s popup(s) successfully!
id_ID: Anda telah berhasil mengimpor pelanggan baru ke popup %s!

note: translators: %d the number of imported subscribers, %s is the title of Popup.
en: You have imported %1$d subscribers to the `%2$s` successfully!
id_ID: Anda telah berhasil mengimpor %1$d pelanggan ke `%2$s`!

note: translators: %d the number of imported subscribers, %s is the title of Popup.
en: You have imported %1$d subscribers to the `%2$s`  popup successfully!
id_ID: Anda telah berhasil mengimpor %1$d pelanggan ke popup `%2$s`!

note: translators: %d the number of imported subscribers.
en:  There are %d existing subscribers.
id_ID:  Ada %d pelanggan yang sudah ada.

en: Congrats! You have already 1 subscriber!
id_ID: Selamat! Anda sudah memiliki 1 pelanggan!

en: Select a Popup
id_ID: Pilih Popup

en: Open a popup once this item is clicked.
id_ID: Buka popup setelah item ini diklik.

en: OR
id_ID: ATAU

en: No Data
id_ID: Tidak Ada Data

en: Cancel
id_ID: Batal

en: Save
id_ID: Simpan

en: First name
id_ID: Nama depan

en: Last name
id_ID: Nama belakang

en: Date
id_ID: Tanggal

en: All
id_ID: Semua

en: All dates
id_ID: Semua tanggal

en: Filter by popup
id_ID: Filter berdasarkan popup

en: Filter by date
id_ID: Filter berdasarkan tanggal

en: Delete subscriber(s)
id_ID: Hapus pelanggan

en: This block will help you to add Popup Builder’s shortcode inside the page content
id_ID: Blok ini akan membantu Anda menambahkan shortcode Popup Builder di dalam konten halaman

en: Select and display one of your forms.
id_ID: Pilih dan tampilkan salah satu formulir Anda.

en: form
id_ID: formulir

en: Select Popup
id_ID: Pilih Popup

en: Form Settings
id_ID: Pengaturan Formulir

en: Form
id_ID: Formulir

en: Show Title
id_ID: Tampilkan Judul

en: Show Description
id_ID: Tampilkan Deskripsi

en: Click me
id_ID: Klik saya

en: I no longer need the plugin
id_ID: Saya tidak lagi membutuhkan plugin ini

en: I found a better plugin
id_ID: Saya menemukan plugin yang lebih baik

en: Please share which plugin
id_ID: Silakan beri tahu plugin mana

en: I couldn't get the plugin to work
id_ID: Saya tidak bisa membuat plugin ini berfungsi

en: Having troubles? You can always count on us. Please try to contact us via <a href="https://popup-builder.com/">Live chat</a> or send a message to <a href="mailto:support@popup-builder.com">support@popup-builder.com</a>
id_ID: Mengalami masalah? Anda selalu dapat mengandalkan kami. Silakan hubungi kami melalui <a href="https://popup-builder.com/">Live chat</a> atau kirim pesan ke <a href="mailto:support@popup-builder.com">support@popup-builder.com</a>

en: It's a temporary deactivation
id_ID: Ini hanya penonaktifan sementara

en: Other
id_ID: Lainnya

en: Please share the reason
id_ID: Silakan beri tahu alasannya

en: Quick Feedback
id_ID: Umpan Balik Cepat

en: If you have a moment, please share why you are deactivating
id_ID: Jika Anda punya waktu, silakan beri tahu mengapa Anda menonaktifkan

en: Please, select an option.
id_ID: Silakan pilih salah satu opsi.

en: Submit & Deactivate
id_ID: Kirim & Nonaktifkan

en: Skip & Deactivate
id_ID: Lewati & Nonaktifkan

en: Rate us
id_ID: Beri nilai

en: Support
id_ID: Dukungan

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Docs
id_ID: Dokumentasi

en: Upgrade
id_ID: Tingkatkan

en: UNLOCK OPTION
id_ID: BUKA OPSI

en: Main Options
id_ID: Opsi Utama

en: main options
id_ID: opsi utama

en: Display Rules
id_ID: Aturan Tampilan

en: Select where on the website to trigger the popup
id_ID: Pilih di mana pada situs web untuk memicu popup

en: Events
id_ID: Peristiwa

en: Select the specific actions that will trigger the popup, default event is on load
id_ID: Pilih tindakan spesifik yang akan memicu popup, peristiwa default adalah saat dimuat

en: Conditions
id_ID: Kondisi

en: Select advanced conditions for more professional targeting
id_ID: Pilih kondisi lanjutan untuk penargetan yang lebih profesional

en: Behavior After Special Events
id_ID: Perilaku Setelah Peristiwa Khusus

en: Select special events that will trigger the popup
id_ID: Pilih peristiwa khusus yang akan memicu popup

en: Design
id_ID: Desain

en: Customize design, background and overlay of the popup
id_ID: Sesuaikan desain, latar belakang, dan overlay popup

en: Closing
id_ID: Penutupan

en: Select the desired popup closing method, customize close button
id_ID: Pilih metode penutupan popup yang diinginkan, sesuaikan tombol tutup

en: Dimensions
id_ID: Dimensi

en: Make your popup mobile friendly and responsive for all devices
id_ID: Buat popup Anda ramah seluler dan responsif untuk semua perangkat

en: Advanced
id_ID: Lanjutan

en: Use advanced features for popup animations, opening and closing actions
id_ID: Gunakan fitur lanjutan untuk animasi popup, tindakan pembukaan dan penutupan

en: Scheduling
id_ID: Penjadwalan

en: Schedule your popup for a particular day or for a selected timeframe
id_ID: Jadwalkan popup Anda untuk hari tertentu atau untuk rentang waktu yang dipilih

en: Floating Button
id_ID: Tombol Mengambang

en: Set the popup to appear on a scrollable call to action button
id_ID: Atur popup agar muncul pada tombol ajakan bertindak yang dapat digulir

en: Statistics
id_ID: Statistik

en: Enable or disable the counts of the popup
id_ID: Aktifkan atau nonaktifkan penghitungan popup

en: Custom JS or CSS
id_ID: JS atau CSS Kustom

en: Add custom JS and/or CSS code for extra control
id_ID: Tambahkan kode JS dan/atau CSS kustom untuk kontrol ekstra

en: Type
id_ID: Tipe

en: Views
id_ID: Tampilan

en: Class
id_ID: Kelas

en: Actions
id_ID: Tindakan

en: Clone this item
id_ID: Kloning item ini

en: Popup Builder License
id_ID: Lisensi Popup Builder

en: Insert custom JS variable
id_ID: Sisipkan variabel JS kustom

en: Insert popup
id_ID: Sisipkan popup

en: Twice Daily
id_ID: Dua Kali Sehari

en: Facebook Settings
id_ID: Pengaturan Facebook

en: Select your Facebook page URL for liking and sharing it
id_ID: Pilih URL halaman Facebook Anda untuk menyukai dan membagikannya

en: Image Settings
id_ID: Pengaturan Gambar

en: Upload your feature image for the popup
id_ID: Unggah gambar fitur Anda untuk popup

en: Popup class does not exist
id_ID: Kelas popup tidak ada

en: Subscription Settings
id_ID: Pengaturan Langganan

en: Create subscription form, customize the fields and styles
id_ID: Buat formulir langganan, sesuaikan bidang dan gayanya

en: no title
id_ID: tanpa judul

en: Description.
id_ID: Deskripsi.

[ctx: Popup]
en: Add New
id_ID: Tambah Baru

en: Add New Popup
id_ID: Tambah Popup Baru

en: New Popup
id_ID: Popup Baru

en: View Popup
id_ID: Lihat Popup

en: All Popups
id_ID: Semua Popup

en: Search
id_ID: Cari

en: Parent Popups:
id_ID: Popup Induk:

en: No popups found.
id_ID: Tidak ada popup ditemukan.

en: No popups found in Trash.
id_ID: Tidak ada popup ditemukan di Sampah.

en: News
id_ID: Berita

en: Extend
id_ID: Perluas

en: Add New
id_ID: Tambah Baru

en: All Subscribers
id_ID: Semua Pelanggan

en: Newsletter
id_ID: Buletin

en: Play sound
id_ID: Putar suara

note: translators: 1: SG POPUP MINIMUM PHP VERSION 2: PHP VERSION
en: Popup Builder plugin requires PHP version >= %1$s version required. You server using PHP version = %2$s
id_ID: Plugin Popup Builder memerlukan PHP versi >= %1$s. Server Anda menggunakan PHP versi = %2$s

en: License
id_ID: Lisensi

en: You do not have permission to access this page!
id_ID: Anda tidak memiliki izin untuk mengakses halaman ini!

en: An error occurred, please try again.
id_ID: Terjadi kesalahan, silakan coba lagi.

en: Image
id_ID: Gambar

en: Subscription
id_ID: Langganan

en: Select rule
id_ID: Pilih aturan

en: Everywhere
id_ID: Di mana saja

en: All posts
id_ID: Semua postingan

en: Selected posts
id_ID: Postingan terpilih

en: Post type
id_ID: Tipe postingan

en: Post category
id_ID: Kategori postingan

en: All pages
id_ID: Semua halaman

en: Selected pages
id_ID: Halaman terpilih

en: Page type
id_ID: Tipe halaman

en: Post/Page template
id_ID: Templat Postingan/Halaman

en: All tags
id_ID: Semua tag

en: Selected tags
id_ID: Tag terpilih

en: Add
id_ID: Tambah

en: Delete
id_ID: Hapus

en: Is
id_ID: Adalah

en: Is not
id_ID: Bukan

en: Display rule
id_ID: Aturan tampilan

en: Specify where the popup should be shown on your site.
id_ID: Tentukan di mana popup harus ditampilkan di situs Anda.

en: Is or is not
id_ID: Adalah atau bukan

en: Allow or Disallow popup showing for the selected rule.
id_ID: Izinkan atau Larang tampilan popup untuk aturan yang dipilih.

en: Select Your Posts
id_ID: Pilih Postingan Anda

en: Select your specific posts where the popup should be shown.
id_ID: Pilih postingan spesifik Anda di mana popup harus ditampilkan.

en: Select Your Pages
id_ID: Pilih Halaman Anda

en: Select the pages on your site where the specific popup will be shown.
id_ID: Pilih halaman di situs Anda di mana popup spesifik akan ditampilkan.

en: Select Your post types
id_ID: Pilih tipe postingan Anda

en: Specify the post types on your site to show the popup.
id_ID: Tentukan tipe postingan di situs Anda untuk menampilkan popup.

en: Select post categories
id_ID: Pilih kategori postingan

en: Select the post categories on which the popup should be shown.
id_ID: Pilih kategori postingan di mana popup harus ditampilkan.

en: Select specific page types
id_ID: Pilih tipe halaman spesifik

en: Specify the page types where the popup will be shown.
id_ID: Tentukan tipe halaman di mana popup akan ditampilkan.

en: Select Post/page template
id_ID: Pilih templat Postingan/halaman

en: Select the page or post templates on which the popup will be shown.
id_ID: Pilih templat halaman atau postingan di mana popup akan ditampilkan.

en: Select tags
id_ID: Pilih tag

en: Select the tags on your site for popup showing
id_ID: Pilih tag di situs Anda untuk menampilkan popup

en: On load
id_ID: Saat dimuat

en: Set by CSS class
id_ID: Diatur oleh kelas CSS

en: On Click
id_ID: Saat Diklik

en: On Hover
id_ID: Saat Diarahkan

en: Inactivity
id_ID: Tidak Aktif

en: On Scroll
id_ID: Saat Menggulir

en: Repetitive popup
id_ID: Popup berulang

en: Event
id_ID: Peristiwa

en: Select when the popup should appear on the page.
id_ID: Pilih kapan popup harus muncul di halaman.

en: Options
id_ID: Opsi

en: Select the condition for the current event.
id_ID: Pilih kondisi untuk peristiwa saat ini.

en: default custom delay will be used
id_ID: penundaan kustom default akan digunakan

en: Delay
id_ID: Penundaan

en: Specify how long the popup appearance should be delayed after loading the page (in sec).
id_ID: Tentukan berapa lama penampilan popup harus ditunda setelah memuat halaman (dalam detik).

en: Click Event
id_ID: Peristiwa Klik

en: Specify the part of the page, in percentages, where the popup should appear after scrolling.
id_ID: Tentukan bagian halaman, dalam persentase, di mana popup harus muncul setelah menggulir.

en: Hover Event
id_ID: Peristiwa Arahkan

en: Custom Class
id_ID: Kelas Kustom

en: Add the CSS class name of your HTML element which will trigger this popup after click.
id_ID: Tambahkan nama kelas CSS dari elemen HTML Anda yang akan memicu popup ini setelah diklik.

en: Please save popup to generate class name.
id_ID: Silakan simpan popup untuk menghasilkan nama kelas.

en: Default Class
id_ID: Kelas Default

en: Add the following CSS class into your HTML element.
id_ID: Tambahkan kelas CSS berikut ke dalam elemen HTML Anda.

en: Repetitive open popup
id_ID: Buka popup berulang

en: If this option is enabled the same popup will open up after every X seconds you have defined (after closing it).
id_ID: Jika opsi ini diaktifkan, popup yang sama akan terbuka setiap X detik yang telah Anda tentukan (setelah menutupnya).

en: period
id_ID: periode

en: This is info
id_ID: Ini adalah info

en: Select Conditions
id_ID: Pilih Kondisi

en: Condition
id_ID: Kondisi

en: Target visitors to show the popup by different conditions.
id_ID: Targetkan pengunjung untuk menampilkan popup berdasarkan kondisi yang berbeda.

en: Rule
id_ID: Aturan

en: Allow or Disallow popup showing for the selected conditions.
id_ID: Izinkan atau Larang tampilan popup untuk kondisi yang dipilih.

en: Advanced Closing
id_ID: Penutupan Lanjutan

en: Advanced Targeting
id_ID: Penargetan Lanjutan

en: Age Restriction
id_ID: Pembatasan Usia

en: Analytics
id_ID: Analitik

en: Contact Form
id_ID: Formulir Kontak

en: Countdown
id_ID: Hitung Mundur

en: Exit Intent
id_ID: Niat Keluar

en: Gamification
id_ID: Gamifikasi

en: Geo Targeting
id_ID: Penargetan Geo

en: Log In
id_ID: Masuk

en: Push Notification
id_ID: Notifikasi Push

en: Random
id_ID: Acak

en: Recent Sales
id_ID: Penjualan Terbaru

en: Registration
id_ID: Pendaftaran

en: Restriction
id_ID: Pembatasan

en: Scroll
id_ID: Gulir

en: Social
id_ID: Sosial

en: Select event
id_ID: Pilih peristiwa

en: Special events
id_ID: Peristiwa khusus

en: Contact Form 7 submission
id_ID: Pengiriman Contact Form 7

en: Select behavior
id_ID: Pilih perilaku

en: Behaviors
id_ID: Perilaku

en: Redirect to URL
id_ID: Alihkan ke URL

en: Open another popup
id_ID: Buka popup lain

en: Close current popup
id_ID: Tutup popup saat ini

en: Select the special event you want to catch.
id_ID: Pilih peristiwa khusus yang ingin Anda tangkap.

en: Behavior
id_ID: Perilaku

en: Select what should happen after the special event.
id_ID: Pilih apa yang harus terjadi setelah peristiwa khusus.

en: Enter the URL of the page should be redirected to.
id_ID: Masukkan URL halaman yang akan dialihkan.

en: Select popup
id_ID: Pilih popup

en: Select the popup that should be opened.
id_ID: Pilih popup yang harus dibuka.

en: After how many seconds the popup should close.
id_ID: Setelah berapa detik popup harus ditutup.

en: Copied to Clipboard!
id_ID: Disalin ke Clipboard!

en: This field is required.
id_ID: Bidang ini wajib diisi.

en: Subscribe
id_ID: Berlangganan

en: Please wait...
id_ID: Mohon tunggu...

en: You have successfully subscribed to the newsletter
id_ID: Anda telah berhasil berlangganan buletin

en: Accept Terms
id_ID: Setujui Ketentuan

note: translators: Website Blog info
en: %s will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.
id_ID: %s akan menggunakan informasi yang Anda berikan pada formulir ini untuk berhubungan dengan Anda dan untuk memberikan pembaruan serta pemasaran.

en: Click it!
id_ID: Klik!

en: Exit intent
id_ID: Niat keluar

en: Popup Builder plugin has been successfully updated
id_ID: Plugin Popup Builder telah berhasil diperbarui

en: The following extensions need to be updated manually
id_ID: Ekstensi berikut perlu diperbarui secara manual

en: Don't show again
id_ID: Jangan tampilkan lagi

en: Popup Builder plugin has been updated to the new version 3.
id_ID: Plugin Popup Builder telah diperbarui ke versi baru 3.

en: A lot of changes and improvements have been made.
id_ID: Banyak perubahan dan peningkatan telah dilakukan.

note: translators: Ticket URL
en: In case of any issues, please contact us <a href="%s" target="_blank">here</a>.
id_ID: Jika ada masalah, silakan hubungi kami <a href="%s" target="_blank">di sini</a>.

en: You have successfully unsubscribed.
id_ID: Anda telah berhasil berhenti berlangganan.

en:  to go to the home page.
id_ID:  untuk membuka halaman beranda.

en: Unsubscription
id_ID: Berhenti Berlangganan

note: translators: user Email, subscription Form Title
en: User with %1$s email has unsubscribed from %2$s mail list
id_ID: Pengguna dengan email %1$s telah berhenti berlangganan dari daftar email %2$s

en: This unsubscribe link is no longer valid. Please contact the site administrator to unsubscribe from the mailing list.
id_ID: Tautan berhenti berlangganan ini tidak lagi valid. Silakan hubungi administrator situs untuk berhenti berlangganan dari daftar email.

note: translators: %s: Blog name
en: [%s] New Unsubscribe Link
id_ID: [%s] Tautan Berhenti Berlangganan Baru

note: translators: %s: Subcriber first name
en: Hello %s,
id_ID: Halo %s,

en: You requested a new unsubscribe link. Click the link below to unsubscribe from our mailing list:
id_ID: Anda meminta tautan berhenti berlangganan baru. Klik tautan di bawah untuk berhenti berlangganan dari daftar email kami:

en: Or copy and paste this link into your browser:
id_ID: Atau salin dan tempel tautan ini ke browser Anda:

en: If you did not request this link, please ignore this email.
id_ID: Jika Anda tidak meminta tautan ini, silakan abaikan email ini.

en: Need some help?
id_ID: Butuh bantuan?

en: Let us know what you think.
id_ID: Beri tahu kami pendapat Anda.

en: Rate Us
id_ID: Beri Nilai

en: Support Portal
id_ID: Portal Dukungan

en: Support Forum
id_ID: Forum Dukungan

en: LIVE chat
id_ID: Live chat

en: Bored of this?
id_ID: Bosan dengan ini?

en:  Press here
id_ID:  Tekan di sini

en: and we will not show it again!
id_ID: dan kami tidak akan menampilkannya lagi!

en: This is great!
id_ID: Ini bagus sekali!

en: We have noticed that you are using Popup Builder plugin on your site for
id_ID: Kami melihat bahwa Anda menggunakan plugin Popup Builder di situs Anda selama

en: days, we are thankful for that.
id_ID: hari, kami berterima kasih untuk itu.

en: This is really great for your website score.
id_ID: Ini sangat bagus untuk skor situs web Anda.

en: Have your input in the development of our plugin, and we’ll provide better conversions for your site!
id_ID: Berikan masukan Anda dalam pengembangan plugin kami, dan kami akan memberikan konversi yang lebih baik untuk situs Anda!

en: Leave your 5-star positive review and help us go further to perfection!
id_ID: Tinggalkan ulasan positif bintang 5 Anda dan bantu kami melangkah lebih jauh menuju kesempurnaan!

en: I already did
id_ID: Saya sudah melakukannya

en: You worth it!
id_ID: Anda layak mendapatkannya!

en: Maybe later
id_ID: Mungkin nanti

en: Awesome news!
id_ID: Berita luar biasa!

en: plugin helped you to share your message via
id_ID: plugin membantu Anda menyampaikan pesan melalui

en: popup with your visitors for
id_ID: popup kepada pengunjung Anda selama

en: times!
id_ID: kali!

en: Select Event
id_ID: Pilih Peristiwa

en: Inherit
id_ID: Warisi

en: On click
id_ID: Saat diklik

en: On hover
id_ID: Saat diarahkan

en: No license
id_ID: Tidak ada lisensi

en: Select
id_ID: Pilih

en: Home Page
id_ID: Halaman Beranda

en: Posts Page
id_ID: Halaman Postingan

en: Search Pages
id_ID: Halaman Pencarian

en: 404 Pages
id_ID: Halaman 404

en: Shop Page
id_ID: Halaman Toko

en: Archive Page
id_ID: Halaman Arsip

en: Default Template
id_ID: Templat Default

en: Close Popup
id_ID: Tutup Popup

en: Redirect
id_ID: Alihkan

en: Copy to clipboard
id_ID: Salin ke clipboard

en: If you need the popup id number in the custom code, you may use the following variable to get the ID:
id_ID: Jika Anda memerlukan nomor id popup dalam kode kustom, Anda dapat menggunakan variabel berikut untuk mendapatkan ID:

en: Open popup
id_ID: Buka popup

en: Hide popup
id_ID: Sembunyikan popup

en: Responsive mode
id_ID: Mode responsif

en: The sizes of the popup will be counted automatically, according to the content size of the popup. You can select the size in percentages, with this mode, to specify the size on the screen
id_ID: Ukuran popup akan dihitung secara otomatis, sesuai dengan ukuran konten popup. Anda dapat memilih ukuran dalam persentase, dengan mode ini, untuk menentukan ukuran di layar

en: Custom mode
id_ID: Mode kustom

en: Add your own custom dimensions for the popup to get the exact sizing for your popup
id_ID: Tambahkan dimensi kustom Anda sendiri untuk popup agar mendapatkan ukuran yang tepat untuk popup Anda

en: Auto
id_ID: Otomatis

en: Full screen
id_ID: Layar penuh

en: Devices
id_ID: Perangkat

en: User Status
id_ID: Status Pengguna

en: After x pages visit
id_ID: Setelah x kunjungan halaman

en: User Role
id_ID: Peran Pengguna

en: Referral URL detection
id_ID: Deteksi URL Rujukan

en: Cookie Detection
id_ID: Deteksi Cookie

en: Operating System
id_ID: Sistem Operasi

en: Web Browser
id_ID: Browser Web

en: URL Query String
id_ID: String Kueri URL

en: Countries
id_ID: Negara

en: Cities
id_ID: Kota

en: States
id_ID: Provinsi

en: Visitor IP
id_ID: IP Pengunjung

en: top-left
id_ID: kiri-atas

en: top-right
id_ID: kanan-atas

en: bottom-left
id_ID: kiri-bawah

en: bottom-right
id_ID: kanan-bawah

en: Monday
id_ID: Senin

en: Tuesday
id_ID: Selasa

en: Wednesday
id_ID: Rabu

en: Thursday
id_ID: Kamis

en: Friday
id_ID: Jumat

en: Saturday
id_ID: Sabtu

en: Sunday
id_ID: Minggu

en: Both
id_ID: Keduanya

en: Vertical
id_ID: Vertikal

en: None
id_ID: Tidak Ada

en: Use active URL
id_ID: Gunakan URL aktif

en: Share URL
id_ID: Bagikan URL

en: Due Date
id_ID: Tanggal Jatuh Tempo

en: Timer
id_ID: Pengatur Waktu

en: True
id_ID: Benar

en: False
id_ID: Salah

en: Inside
id_ID: Di dalam

en: Success message
id_ID: Pesan sukses

en: Standard
id_ID: Standar

en: Box with count
id_ID: Kotak dengan hitungan

en: Button with count
id_ID: Tombol dengan hitungan

en: Button
id_ID: Tombol

en: Top left
id_ID: Kiri atas

en: Top right
id_ID: Kanan atas

en: Bottom left
id_ID: Kiri bawah

en: Bottom right
id_ID: Kanan bawah

en: Top center
id_ID: Tengah atas

en: Bottom center
id_ID: Tengah bawah

en: Right center
id_ID: Tengah kanan

en: Left center
id_ID: Tengah kiri

en: Corner
id_ID: Sudut

en: Basic
id_ID: Dasar

en: Custom class
id_ID: Kelas kustom

en: Only image files supported
id_ID: Hanya file gambar yang didukung

en: Only pdf files supported
id_ID: Hanya file pdf yang didukung

en: Are you sure?
id_ID: Apakah Anda yakin?

en: Only audio files supported (e.g.: mp3, wav, m4a, ogg)
id_ID: Hanya file audio yang didukung (mis.: mp3, wav, m4a, ogg)

en: Please, publish the popup before starting to use Elementor with it!
id_ID: Silakan publikasikan popup sebelum mulai menggunakan Elementor dengannya!

en: Please, publish the popup before starting to use Divi Builder with it!
id_ID: Silakan publikasikan popup sebelum mulai menggunakan Divi Builder dengannya!

en: Close
id_ID: Tutup

en: List View
id_ID: Tampilan Daftar

en: Excerpt View
id_ID: Tampilan Ringkasan

en: No items found.
id_ID: Tidak ada item ditemukan.

en: Select bulk action
id_ID: Pilih tindakan massal

en: Bulk Actions
id_ID: Tindakan Massal

en: Apply
id_ID: Terapkan

en: Show more details
id_ID: Tampilkan detail lebih lanjut

note: translators: numner comments, numner approved comments
en: %s comment | %s comments
id_ID[0]: %s komentar

note: translators: numner comments, numner approved comments
en: %s approved comment | %s approved comments
id_ID[0]: %s komentar yang disetujui

note: translators: numner comments, numner pending comments
en: %s pending comment | %s pending comments
id_ID[0]: %s komentar yang tertunda

en: No comments
id_ID: Tidak ada komentar

en: No approved comments
id_ID: Tidak ada komentar yang disetujui

en: First page
id_ID: Halaman pertama

en: Previous page
id_ID: Halaman sebelumnya

en: Current Page
id_ID: Halaman Saat Ini

[ctx: paging]
note: translators: current page,  total pages
en: %1$s of %2$s
id_ID: %1$s dari %2$s

en: Next page
id_ID: Halaman berikutnya

en: Last page
id_ID: Halaman terakhir

en: Select All
id_ID: Pilih Semua

en: There was an error when reading this WXR file
id_ID: Terjadi kesalahan saat membaca file WXR ini

en: Details are shown above. The importer will now try again with a different parser...
id_ID: Detail ditampilkan di atas. Importir akan mencoba lagi dengan parser yang berbeda...

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
id_ID: Ini sepertinya bukan file WXR, nomor versi WXR hilang/tidak valid

en: Sorry, there has been an error.
id_ID: Maaf, terjadi kesalahan.

en: The file does not exist, please try again.
id_ID: File tidak ada, silakan coba lagi.

en: Invalid file type.
id_ID: Tipe file tidak valid.

en: All done.
id_ID: Selesai.

en: Have fun!
id_ID: Selamat bersenang-senang!

en: Remember to update the passwords and roles of imported users.
id_ID: Ingat untuk memperbarui kata sandi dan peran pengguna yang diimpor.

note: translators: export file path
en: The export file could not be found at <code>%s</code>. It is likely that this was caused by a permissions problem.
id_ID: File ekspor tidak dapat ditemukan di <code>%s</code>. Kemungkinan ini disebabkan oleh masalah izin.

note: translators: import data version
en: This WXR file (version %s) may not be supported by this version of the importer. Please consider updating.
id_ID: File WXR ini (versi %s) mungkin tidak didukung oleh versi importir ini. Pertimbangkan untuk memperbarui.

note: translators: post author
en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current user.
id_ID: Gagal mengimpor penulis %s. Postingan mereka akan diatribusikan kepada pengguna saat ini.

en: Assign Authors
id_ID: Tetapkan Penulis

en: To make it easier for you to edit and save the imported content, you may want to reassign the author of the imported item to an existing user of this site. For example, you may want to import all the entries as <code>admin</code>s entries.
id_ID: Untuk memudahkan Anda mengedit dan menyimpan konten yang diimpor, Anda mungkin ingin menetapkan ulang penulis item yang diimpor ke pengguna yang sudah ada di situs ini. Misalnya, Anda mungkin ingin mengimpor semua entri sebagai entri <code>admin</code>.

note: translators: default role
en: If a new user is created by WordPress, a new password will be randomly generated and the new user&#8217;s role will be set as %s. Manually changing the new user&#8217;s details will be necessary.
id_ID: Jika pengguna baru dibuat oleh WordPress, kata sandi baru akan dibuat secara acak dan peran pengguna baru akan diatur sebagai %s. Mengubah detail pengguna baru secara manual akan diperlukan.

en: Submit
id_ID: Kirim

en: Import author:
id_ID: Impor penulis:

en: or create new user with login name:
id_ID: atau buat pengguna baru dengan nama login:

en: as a new user:
id_ID: sebagai pengguna baru:

en: assign posts to an existing user:
id_ID: tetapkan postingan ke pengguna yang sudah ada:

en: or assign posts to an existing user:
id_ID: atau tetapkan postingan ke pengguna yang sudah ada:

en: - Select -
id_ID: - Pilih -

note: translators: author display name
en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the current user.
id_ID: Gagal membuat pengguna baru untuk %s. Postingan mereka akan diatribusikan kepada pengguna saat ini.

note: translators: category nicename
en: Failed to import category %s
id_ID: Gagal mengimpor kategori %s

note: translators: tag name
en: Failed to import post tag %s
id_ID: Gagal mengimpor tag postingan %s

note: translators: term taxonomy, term name translators: taxonomy type , taxonomy name
en: Failed to import %1$s %2$s
id_ID: Gagal mengimpor %1$s %2$s

note: translators: post title, post type
en: Failed to import &#8220;%1$s&#8221;: Invalid post type %2$s
id_ID: Gagal mengimpor &#8220;%1$s&#8221;: Tipe postingan tidak valid %2$s

note: translators: singular name ,post title
en: %1$s &#8220;%2$s&#8221; already exists.
id_ID: %1$s &#8220;%2$s&#8221; sudah ada.

note: translators: singular name ,post title
en: Failed to import %1$s &#8220;%2$s&#8221;
id_ID: Gagal mengimpor %1$s &#8220;%2$s&#8221;

en: Menu item skipped due to missing menu slug
id_ID: Item menu dilewati karena slug menu hilang

note: translators: menu slug
en: Menu item skipped due to invalid menu slug: %s
id_ID: Item menu dilewati karena slug menu tidak valid: %s

en: Fetching attachments is not enabled
id_ID: Pengambilan lampiran tidak diaktifkan

en: Invalid file type
id_ID: Tipe file tidak valid

en: Could not create temporary file.
id_ID: Tidak dapat membuat file sementara.

note: translators: 1: The WordPress error message. 2: The WordPress error code.
en: Request failed due to an error: %1$s (%2$s)
id_ID: Permintaan gagal karena kesalahan: %1$s (%2$s)

note: translators: 1: The HTTP error message. 2: The HTTP error code.
en: Remote server returned the following unexpected result: %1$s (%2$s)
id_ID: Server jarak jauh mengembalikan hasil tak terduga berikut: %1$s (%2$s)

en: Remote server did not respond
id_ID: Server jarak jauh tidak merespons

en: Zero size file downloaded
id_ID: File berukuran nol diunduh

en: Downloaded file has incorrect size
id_ID: File yang diunduh memiliki ukuran yang salah

note: translators: %s is the maximum file size allowed.
en: Remote file is too large, limit is %s
id_ID: File jarak jauh terlalu besar, batasnya adalah %s

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
id_ID: Maaf, tipe file ini tidak diizinkan karena alasan keamanan.

en: The uploaded file could not be moved
id_ID: File yang diunggah tidak dapat dipindahkan

en: Import Popups
id_ID: Impor Popup

note: translators: new version
en: A new version of this importer is available. Please update to version %s to ensure compatibility with newer export files.
id_ID: Versi baru importir ini tersedia. Silakan perbarui ke versi %s untuk memastikan kompatibilitas dengan file ekspor yang lebih baru.

en: Howdy!Upload your WordPress eXtended RSS (WXR) file and we&#8217;ll import the posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags into this site.
id_ID: Halo!Unggah file WordPress eXtended RSS (WXR) Anda dan kami akan mengimpor postingan, halaman, komentar, bidang kustom, kategori, dan tag ke situs ini.

en: Choose a WXR (.xml) file to upload, then click Upload file and import.
id_ID: Pilih file WXR (.xml) untuk diunggah, lalu klik Unggah file dan impor.

en: An error occour when try to identify the plugin.
id_ID: Terjadi kesalahan saat mencoba mengidentifikasi plugin.

en: Try again
id_ID: Coba lagi

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.
id_ID: Terjadi Kesalahan HTTP Tak Terduga selama permintaan API.

en: Please, deactivate the FREE version of Popup Builder plugin before upgrading to PRO.
id_ID: Silakan nonaktifkan versi GRATIS plugin Popup Builder sebelum meningkatkan ke PRO.

note: translators: %s: Edit Popup Link for administrator
en: One or more popups with the Subscription Plus Type were deactivated because you deactivated the Popup Builder Subscription Plus add-on. Click <a href="%s">here</a> to view your Popups.
id_ID: Satu atau lebih popup dengan Tipe Subscription Plus dinonaktifkan karena Anda menonaktifkan add-on Popup Builder Subscription Plus. Klik <a href="%s">di sini</a> untuk melihat Popup Anda.

en: Dismiss on "esc" key
id_ID: Tutup dengan tombol "esc"

en: The popup will close if the "Esc" key of your keyboard is clicked.
id_ID: Popup akan tertutup jika tombol "Esc" pada keyboard Anda ditekan.

en: Show "close" button
id_ID: Tampilkan tombol "tutup"

en: Uncheck this option if you don't want to show a "close" button on your popup.
id_ID: Hapus centang opsi ini jika Anda tidak ingin menampilkan tombol "tutup" pada popup Anda.

en: Button delay
id_ID: Penundaan tombol

en: Specify the time (in seconds) after which the close button will appear. The close button will be shown by default without any delay if no time is specified.
id_ID: Tentukan waktu (dalam detik) setelah itu tombol tutup akan muncul. Tombol tutup akan ditampilkan secara default tanpa penundaan jika tidak ada waktu yang ditentukan.

en: Button position
id_ID: Posisi tombol

en: Top
id_ID: Atas

en: Right
id_ID: Kanan

en: Bottom
id_ID: Bawah

en: Left
id_ID: Kiri

en: Button image
id_ID: Gambar tombol

en: Change image
id_ID: Ubah gambar

en: Width&nbsp;
id_ID: Lebar&nbsp;

en: Height
id_ID: Tinggi

en: Popup border color
id_ID: Warna batas popup

en: Popup border radius
id_ID: Radius batas popup

en: Button text
id_ID: Teks tombol

en: Dismiss on overlay click
id_ID: Tutup saat overlay diklik

en: The popup will close when clicked on the overlay of the popup.
id_ID: Popup akan tertutup saat diklik pada overlay popup.

en: Disable popup closing
id_ID: Nonaktifkan penutupan popup

en: The users will not be able to close the popup, if this option is checked.
id_ID: Pengguna tidak akan dapat menutup popup, jika opsi ini dicentang.

en: Time icon
id_ID: Ikon waktu

en: Unlock Option
id_ID: Buka Opsi

en: Auto close popup
id_ID: Tutup popup otomatis

en: Close popup after the page scroll
id_ID: Tutup popup setelah halaman digulir

en: If you want to unlock Geo Targeting you need to activate this extension
id_ID: Jika Anda ingin membuka Penargetan Geo, Anda perlu mengaktifkan ekstensi ini

en: Buy Now
id_ID: Beli Sekarang

en: More Details
id_ID: Detail Lebih Lanjut

en: See Less
id_ID: Lihat Lebih Sedikit

en: If you want to unlock Advanced Targeting you need to activate this extension
id_ID: Jika Anda ingin membuka Penargetan Lanjutan, Anda perlu mengaktifkan ekstensi ini

en: This section is for adding custom codes (CSS or JS) for the popup, it requires some coding knowledge
id_ID: Bagian ini untuk menambahkan kode kustom (CSS atau JS) untuk popup, ini memerlukan beberapa pengetahuan pengkodean

en: You may use your custom codes for extra actions connected to the popup opening (before, after, etc.) in the fields below
id_ID: Anda dapat menggunakan kode kustom Anda untuk tindakan ekstra yang terhubung dengan pembukaan popup (sebelum, sesudah, dll.) di bidang di bawah

en: Size
id_ID: Ukuran

en: Width
id_ID: Lebar

en: Ex: 100, 100px or 100%
id_ID: Mis: 100, 100px atau 100%

en: It must be number  + px or %
id_ID: Harus berupa angka + px atau %

en: Max width
id_ID: Lebar maks

en: Max height
id_ID: Tinggi maks

en: Min width
id_ID: Lebar min

en: Min height
id_ID: Tinggi min

en: Enable
id_ID: Aktifkan

en: Style
id_ID: Gaya

en: Position
id_ID: Posisi

en: Top Left
id_ID: Kiri Atas

en: Top Center
id_ID: Tengah Atas

en: Top Right
id_ID: Kanan Atas

en: Right Center
id_ID: Tengah Kanan

en: Bottom Left
id_ID: Kiri Bawah

en: Bottom Center
id_ID: Tengah Bawah

en: Bottom Right
id_ID: Kanan Bawah

en: Font size
id_ID: Ukuran font

en: Position top
id_ID: Posisi atas

en: Position right
id_ID: Posisi kanan

en: Border size
id_ID: Ukuran batas

en: Border radius
id_ID: Radius batas

en: Border color
id_ID: Warna batas

en: Background color
id_ID: Warna latar belakang

en: Text color
id_ID: Warna teks

en: Text
id_ID: Teks

en: Title
id_ID: Judul

en: Custom Button Styles
id_ID: Gaya Tombol Kustom

en: Border width
id_ID: Lebar batas

en: Hover background color
id_ID: Warna latar belakang saat diarahkan

en: Button events
id_ID: Peristiwa tombol

en: Close popup
id_ID: Tutup popup

en: Show alert
id_ID: Tampilkan peringatan

en: Message
id_ID: Pesan

en: Copied to clipboard!
id_ID: Disalin ke clipboard!

en: Redirect URL
id_ID: URL Pengalihan

en: Redirect to new tab
id_ID: Alihkan ke tab baru

en: Insert
id_ID: Sisipkan

en: File URL is missing.
id_ID: URL file hilang.

en: Failed to retrieve valid file content from the URL.
id_ID: Gagal mengambil konten file yang valid dari URL.

en: HERE
id_ID: DI SINI

note: translators: %s: link (with the text "HERE") to the plugin settings page.
en: Failed to parse CSV file content. Please make sure that you put exactly the same token for both old and new sites at %s.
id_ID: Gagal mengurai konten file CSV. Pastikan Anda memasukkan token yang persis sama untuk situs lama dan baru di %s.

en: Failed to parse CSV file content.
id_ID: Gagal mengurai konten file CSV.

en: Select Field
id_ID: Pilih Bidang

en: Match Your Fields
id_ID: Cocokkan Bidang Anda

en: Available fields
id_ID: Bidang yang tersedia

en: Our list fields
id_ID: Bidang daftar kami

en: Import popups
id_ID: Impor popup

en: Insert JS variable inside the popup
id_ID: Sisipkan variabel JS di dalam popup

en: Selector
id_ID: Pemilih

en: Ex. #myselector or .myselector
id_ID: Mis. #myselector atau .myselector

en: Attribute
id_ID: Atribut

en: Ex. value or data-name
id_ID: Mis. value atau data-name

en: License Key
id_ID: Kunci Lisensi

en: Deactivate
id_ID: Nonaktifkan

en: Activate
id_ID: Aktifkan

en: Please choose your picture
id_ID: Silakan pilih gambar Anda

en: Popups
id_ID: Popup

en: Export
id_ID: Ekspor

en: Import
id_ID: Impor

en: Search Popup
id_ID: Cari Popup

en: GO
id_ID: MULAI

en: Insert the [shortcode]
id_ID: Sisipkan [shortcode]

en: You will receive an email notification after all emails are sent
id_ID: Anda akan menerima notifikasi email setelah semua email dikirim

en: Test email was successfully sent
id_ID: Email uji berhasil dikirim

en: Newsletter settings
id_ID: Pengaturan buletin

en: Choose the popup
id_ID: Pilih popup

en: Emails to send in one flow per 1 minute
id_ID: Email yang dikirim dalam satu alur per 1 menit

en: From email
id_ID: Dari email

en: Email's subject
id_ID: Subjek email

en: Your subject here
id_ID: Subjek Anda di sini

en: Edit newsletter email template below
id_ID: Edit templat email buletin di bawah

en: Send a Test
id_ID: Kirim Uji

en: Send newsletter
id_ID: Kirim buletin

en: Newsletter Shortcodes
id_ID: Shortcode Buletin

en: Default shortcodes
id_ID: Shortcode default

en: Subscriber First name
id_ID: Nama depan pelanggan

en: Subscriber Last name
id_ID: Nama belakang pelanggan

en: Your blog name
id_ID: Nama blog Anda

en: Your user name
id_ID: Nama pengguna Anda

en: Custom fields' shortcodes
id_ID: Shortcode bidang kustom

en: Layout
id_ID: Tata Letak

en: Don't show share button
id_ID: Jangan tampilkan tombol bagikan

en: Form background options
id_ID: Opsi latar belakang formulir

en: Form background color
id_ID: Warna latar belakang formulir

en: Form background opacity
id_ID: Opasitas latar belakang formulir

en: Form padding
id_ID: Padding formulir

en: Email placeholder
id_ID: Placeholder email

en: Enable GDPR
id_ID: Aktifkan GDPR

en: Confirmation text
id_ID: Teks konfirmasi

en: Required field
id_ID: Bidang wajib

en: Required field message
id_ID: Pesan bidang wajib

en: Inputs' style
id_ID: Gaya input

en: Placeholder color
id_ID: Warna placeholder

en: Submit button styles
id_ID: Gaya tombol kirim

en: Title (in progress)
id_ID: Judul (sedang dikerjakan)

en: Error message
id_ID: Pesan kesalahan

en: Invalid email message
id_ID: Pesan email tidak valid

en: Show form on the Top
id_ID: Tampilkan formulir di Atas

en: Hide for already subscribed users
id_ID: Sembunyikan untuk pengguna yang sudah berlangganan

en: After successful subscription
id_ID: Setelah berlangganan berhasil

en: Eye icon
id_ID: Ikon mata

en: Live Preview
id_ID: Pratinjau Langsung

note: translators: POPUP SUBSCRIPTION URL
en: Get the <a href="%s">Subscription Plus</a> extension to add or customize the form fields.
id_ID: Dapatkan ekstensi <a href="%s">Subscription Plus</a> untuk menambah atau menyesuaikan bidang formulir.

en: Action on popup content click
id_ID: Tindakan saat konten popup diklik

en: Popup showing limitation
id_ID: Pembatasan tampilan popup

en: Estimate the popup showing frequency to the same user.
id_ID: Perkirakan frekuensi tampilan popup kepada pengguna yang sama.

en: Popup showing count
id_ID: Hitungan tampilan popup

en: Select how many times the popup will be shown for the same user.
id_ID: Pilih berapa kali popup akan ditampilkan untuk pengguna yang sama.

en: Popup showing expiry
id_ID: Masa berlaku tampilan popup

en: Select the count of the days after which the popup will be shown to the same user, or set the value "0" if you want to save cookies by session.
id_ID: Pilih jumlah hari setelah itu popup akan ditampilkan kepada pengguna yang sama, atau atur nilai "0" jika Anda ingin menyimpan cookie berdasarkan sesi.

en: Apply option on each page
id_ID: Terapkan opsi pada setiap halaman

en: If this option is checked the popup showing limitation will be saved for the current page. Otherwise, the limitation will refer site wide, and the popup will be shown for specific times on each page selected.The previously specified count of days will be reset every time you check/uncheck this option.
id_ID: Jika opsi ini dicentang, pembatasan tampilan popup akan disimpan untuk halaman saat ini. Jika tidak, pembatasan akan berlaku di seluruh situs, dan popup akan ditampilkan untuk waktu tertentu pada setiap halaman yang dipilih. Jumlah hari yang ditentukan sebelumnya akan diatur ulang setiap kali Anda mencentang/menghapus centang opsi ini.

en: Popup opening sound
id_ID: Suara pembukaan popup

en: If this option is enabled the popup will appear with a sound. The sound option is not available on mobile devices, as there are restrictions on sound auto-play options for mobile devices.
id_ID: Jika opsi ini diaktifkan, popup akan muncul dengan suara. Opsi suara tidak tersedia pada perangkat seluler, karena ada pembatasan pada opsi pemutaran suara otomatis untuk perangkat seluler.

en: Popup opening animation
id_ID: Animasi pembukaan popup

en: Speed
id_ID: Kecepatan

en: Second(s)
id_ID: Detik

en: Popup closing animation
id_ID: Animasi penutupan popup

en: Popup location
id_ID: Lokasi popup

en: Disable page scrolling
id_ID: Nonaktifkan pengguliran halaman

en: If this option is checked, the page won't scroll until the popup is open.
id_ID: Jika opsi ini dicentang, halaman tidak akan bergulir sampai popup terbuka.

en: Enable content scrolling
id_ID: Aktifkan pengguliran konten

en: If the content is larger than the specified dimensions, then the content will be scrollable.
id_ID: Jika konten lebih besar dari dimensi yang ditentukan, maka konten akan dapat digulir.

en: Reopen after form submission
id_ID: Buka kembali setelah pengiriman formulir

en: If this option is enabled, the popup will reopen after the form submission.
id_ID: Jika opsi ini diaktifkan, popup akan terbuka kembali setelah pengiriman formulir.

en: Popup order
id_ID: Urutan popup

en: Select the priority number for your popup to appear on the page, along with other popups. The popup with a higher-order number will be behind the others with a lower-order number.
id_ID: Pilih nomor prioritas untuk popup Anda agar muncul di halaman, bersama dengan popup lainnya. Popup dengan nomor urutan lebih tinggi akan berada di belakang yang lain dengan nomor urutan lebih rendah.

en: Custom event delay
id_ID: Penundaan peristiwa kustom

en: You can add an opening delay for the popup, in seconds. This will refer to custom events, like:
    										Shortcodes, custom CSS classes, HTML attributes, or JS called custom events.
id_ID: Anda dapat menambahkan penundaan pembukaan untuk popup, dalam detik. Ini akan mengacu pada peristiwa kustom, seperti:
    										Shortcode, kelas CSS kustom, atribut HTML, atau peristiwa kustom yang dipanggil JS.

en: Schedule
id_ID: Jadwal

en: Show popup in date range
id_ID: Tampilkan popup dalam rentang tanggal

en: Force RTL
id_ID: Paksa RTL

en: Add some space, in pixels, around your popup content.
id_ID: Tambahkan beberapa ruang, dalam piksel, di sekitar konten popup Anda.

en: Popup z-index
id_ID: z-index popup

en: Increase or dicrease the value to set the priority of displaying the popup content in comparison of other elements on the page. The highest value of z-index is 2147483647.
id_ID: Tingkatkan atau turunkan nilai untuk mengatur prioritas tampilan konten popup dibandingkan dengan elemen lain pada halaman. Nilai tertinggi z-index adalah 2147483647.

en: Themes
id_ID: Tema

en: Disable popup border
id_ID: Nonaktifkan batas popup

en: Enable popup overlay
id_ID: Aktifkan overlay popup

en: If this option is checked, the popup will appear with an overlay.
id_ID: Jika opsi ini dicentang, popup akan muncul dengan overlay.

en: Overlay custom css class
id_ID: Kelas css kustom overlay

en: Add a custom class to the overlay for additional customization.
id_ID: Tambahkan kelas kustom ke overlay untuk penyesuaian tambahan.

en: Change color
id_ID: Ubah warna

en: Opacity
id_ID: Opasitas

en: Content custom css class
id_ID: Kelas css kustom konten

en: Add a custom class to the content for additional customization
id_ID: Tambahkan kelas kustom ke konten untuk penyesuaian tambahan

en: Background settings
id_ID: Pengaturan latar belakang

en: Color
id_ID: Warna

en: Cloud icon
id_ID: Ikon awan

en: Recycle Bin
id_ID: Tempat Sampah

en: No Image
id_ID: Tidak Ada Gambar

en: Choose how the background image will be displayed with your content
id_ID: Pilih bagaimana gambar latar belakang akan ditampilkan dengan konten Anda

en: Disable popup counting
id_ID: Nonaktifkan penghitungan popup

en: Reset
id_ID: Atur Ulang

en: Get More Extensions
id_ID: Dapatkan Lebih Banyak Ekstensi

en: More Ideas?
id_ID: Ide Lainnya?

en: Pro Extensions
id_ID: Ekstensi Pro

en: General Settings
id_ID: Pengaturan Umum

en: Enable DEBUG MODE
id_ID: Aktifkan MODE DEBUG

en: Disable CUSTOM JS feature
id_ID: Nonaktifkan fitur JS KUSTOM

en: Delete popup data
id_ID: Hapus data popup

en: All the popup data will be deleted after removing the plugin if this option is checked.
id_ID: Semua data popup akan dihapus setelah menghapus plugin jika opsi ini dicentang.

en: Disable popup analytics
id_ID: Nonaktifkan analitik popup

en: User role to access the plugin
id_ID: Peran pengguna untuk mengakses plugin

en: In spite of user roles the administrator always has access to the plugin.
id_ID: Terlepas dari peran pengguna, administrator selalu memiliki akses ke plugin.

en: Disable The Enctyption Data For Import/Export of Subscribers
id_ID: Nonaktifkan Data Enkripsi untuk Impor/Ekspor Pelanggan

en: Token to Import/Export
id_ID: Token untuk Impor/Ekspor

en: Use this token in both your old and new site to move your data.
id_ID: Gunakan token ini di situs lama dan baru Anda untuk memindahkan data Anda.

en: Save Changes
id_ID: Simpan Perubahan

en: Debug tools
id_ID: Alat debug

en: System information
id_ID: Informasi sistem

en: Download
id_ID: Unduh

en: Select subscription(s):
id_ID: Pilih langganan:

en: Subscribers
id_ID: Pelanggan

en: Add new
id_ID: Tambah baru

en: Search Subscriber
id_ID: Cari Pelanggan

en: GO!
id_ID: MULAI!

en: Add New Subscribers
id_ID: Tambah Pelanggan Baru

en: Error occurred: could not add subscriber.
id_ID: Terjadi kesalahan: tidak dapat menambahkan pelanggan.

en: Subscription is not selected
id_ID: Langganan tidak dipilih

en: Invalid email address
id_ID: Alamat email tidak valid

en: Add to list
id_ID: Tambahkan ke daftar

en: Import Subscribers
id_ID: Impor Pelanggan

en: Import Subscribers from csv file:
id_ID: Impor Pelanggan dari file csv:

en: Select file
id_ID: Pilih file

en: Request New Unsubscribe Link
id_ID: Minta Tautan Berhenti Berlangganan Baru

en: Your link has expired
id_ID: Tautan Anda telah kedaluwarsa

en: Enter your email to receive a new unsubscribe link.
id_ID: Masukkan email Anda untuk menerima tautan berhenti berlangganan baru.

en: A new unsubscribe link has been sent to your email address.
id_ID: Tautan berhenti berlangganan baru telah dikirim ke alamat email Anda.

en: An error occurred. Please try again or contact the administrator.
id_ID: Terjadi kesalahan. Silakan coba lagi atau hubungi administrator.

en: Email address not found in our subscription list.
id_ID: Alamat email tidak ditemukan dalam daftar langganan kami.

en: Email Address
id_ID: Alamat Email

en: Send New Unsubscribe Link
id_ID: Kirim Tautan Berhenti Berlangganan Baru

en: Return to homepage
id_ID: Kembali ke beranda
