Popup Builder - en to fr_FR translation catalogue (661 entries)

note: Description of the plugin
en: The most complete popup plugin. Html, image, iframe, shortcode, video and many other popup types. Manage popup dimensions, effects, themes and more.
fr_FR: Le plugin de popup le plus complet. Popups de type HTML, image, iframe, shortcode, vidéo et bien d'autres. Gérez les dimensions, les effets, les thèmes des popups et plus encore.

note: translators: license Section Url.
en: Follow the link
fr_FR: Suivez le lien

note: translators: license Section Url.
en: to finalize the activation.
fr_FR: pour finaliser l'activation.

en: Thank you for choosing our plugin!
fr_FR: Merci d'avoir choisi notre plugin !

en: You have activated Popup Builder extension(s). Please, don't forget to activate the license key(s) as well.
fr_FR: Vous avez activé une ou plusieurs extensions Popup Builder. N'oubliez pas d'activer également la ou les clés de licence.

en: Dismiss this notice.
fr_FR: Ignorer cet avis.

en: Don't show again.
fr_FR: Ne plus afficher.

en: There was an error while trying to send your request. Please try again
fr_FR: Une erreur est survenue lors de l'envoi de votre requête. Veuillez réessayer

en: This field is required
fr_FR: Ce champ est obligatoire

en: Please enter a valid email address
fr_FR: Veuillez saisir une adresse e-mail valide

en: Popup Builder Importer Tool: Import popups from other website.
fr_FR: Outil d'importation Popup Builder : importez des popups depuis un autre site web.

en: Once Every Minute
fr_FR: Une fois par minute

en: Once Every Week
fr_FR: Une fois par semaine

en: Unsubscribe
fr_FR: Se désabonner

note: translators: subscription Form Title, success Total ,total Subscribers, failed Total .
en: Your mail list %1$s delivered successfully!
    						%2$d of the %3$d emails succeeded, %4$d failed.
    						For more details, please download log file inside the plugin.
    						This email was generated via Popup Builder plugin.
fr_FR: Votre liste de diffusion %1$s a été livrée avec succès !
    						%2$d des %3$d e-mails ont réussi, %4$d ont échoué.
    						Pour plus de détails, veuillez télécharger le fichier journal dans le plugin.
    						Cet e-mail a été généré via le plugin Popup Builder.

note: translators: %s: subscription list/form title.
en: %s list has been successfully delivered!
fr_FR: La liste %s a été livrée avec succès !

note: translators: Link to edit Popup item, location.
en: Popup Builder plugin has been successfully updated. Please %1$s to go to the new Dashboard of the plugin.
fr_FR: Le plugin Popup Builder a été mis à jour avec succès. Veuillez %1$s pour accéder au nouveau tableau de bord du plugin.

en: reset
fr_FR: réinitialiser

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Clone
fr_FR: Dupliquer

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: You do not have permission to clone the popup!
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de dupliquer le popup !

en: No post to duplicate has been supplied!
fr_FR: Aucune publication à dupliquer n'a été fournie !

note: translators: ID of original.
en: Copy creation failed, could not find original: %d
fr_FR: La création de la copie a échoué, impossible de trouver l'original : %d

en: (no title) (clone)
fr_FR: (sans titre) (copie)

en: (clone)
fr_FR: (copie)

en: Popup updated.
fr_FR: Popup mis à jour.

en: Popup published.
fr_FR: Popup publié.

en: You do not have permission to do this action!
fr_FR: Vous n'avez pas la permission d'effectuer cette action !

note: translators: %d is the number of subscribers deleted.
en: You have deleted %d subscribers successfully!
fr_FR: Vous avez supprimé %d abonnés avec succès !

note: translators: %s is the title of Popup.
en: You have imported new subscriber to the %s successfully!
fr_FR: Vous avez importé un nouvel abonné dans %s avec succès !

note: translators: %s is the title of Popup.
en: You have imported new subscriber to the %s popup(s) successfully!
fr_FR: Vous avez importé un nouvel abonné dans le(s) popup(s) %s avec succès !

note: translators: %d the number of imported subscribers, %s is the title of Popup.
en: You have imported %1$d subscribers to the `%2$s` successfully!
fr_FR: Vous avez importé %1$d abonnés dans `%2$s` avec succès !

note: translators: %d the number of imported subscribers, %s is the title of Popup.
en: You have imported %1$d subscribers to the `%2$s`  popup successfully!
fr_FR: Vous avez importé %1$d abonnés dans le popup `%2$s` avec succès !

note: translators: %d the number of imported subscribers.
en:  There are %d existing subscribers.
fr_FR:  Il y a %d abonnés existants.

en: Congrats! You have already 1 subscriber!
fr_FR: Félicitations ! Vous avez déjà 1 abonné !

en: Select a Popup
fr_FR: Sélectionner un popup

en: Open a popup once this item is clicked.
fr_FR: Ouvrir un popup lorsque cet élément est cliqué.

en: OR
fr_FR: OU

en: No Data
fr_FR: Aucune donnée

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: First name
fr_FR: Prénom

en: Last name
fr_FR: Nom

en: Email
fr_FR: E-mail

en: All
fr_FR: Tous

en: All dates
fr_FR: Toutes les dates

en: Filter by popup
fr_FR: Filtrer par popup

en: Filter by date
fr_FR: Filtrer par date

en: Filter
fr_FR: Filtrer

en: Delete subscriber(s)
fr_FR: Supprimer le(s) abonné(s)

en: This block will help you to add Popup Builder’s shortcode inside the page content
fr_FR: Ce bloc vous aidera à ajouter le shortcode de Popup Builder dans le contenu de la page

en: Select and display one of your forms.
fr_FR: Sélectionnez et affichez l'un de vos formulaires.

en: form
fr_FR: formulaire

en: Select Popup
fr_FR: Sélectionner un popup

en: Form Settings
fr_FR: Paramètres du formulaire

en: Form
fr_FR: Formulaire

en: Show Title
fr_FR: Afficher le titre

en: Show Description
fr_FR: Afficher la description

en: Click me
fr_FR: Cliquez-moi

en: I no longer need the plugin
fr_FR: Je n'ai plus besoin du plugin

en: I found a better plugin
fr_FR: J'ai trouvé un meilleur plugin

en: Please share which plugin
fr_FR: Veuillez indiquer quel plugin

en: I couldn't get the plugin to work
fr_FR: Je n'ai pas réussi à faire fonctionner le plugin

en: Having troubles? You can always count on us. Please try to contact us via <a href="https://popup-builder.com/">Live chat</a> or send a message to <a href="mailto:support@popup-builder.com">support@popup-builder.com</a>
fr_FR: Vous rencontrez des difficultés ? Vous pouvez toujours compter sur nous. Veuillez nous contacter via <a href="https://popup-builder.com/">le chat en direct</a> ou envoyer un message à <a href="mailto:support@popup-builder.com">support@popup-builder.com</a>

en: It's a temporary deactivation
fr_FR: C'est une désactivation temporaire

en: Other
fr_FR: Autre

en: Please share the reason
fr_FR: Veuillez indiquer la raison

en: Quick Feedback
fr_FR: Retour rapide

en: If you have a moment, please share why you are deactivating
fr_FR: Si vous avez un instant, veuillez nous indiquer pourquoi vous désactivez

en: Please, select an option.
fr_FR: Veuillez sélectionner une option.

en: Submit & Deactivate
fr_FR: Envoyer et désactiver

en: Skip & Deactivate
fr_FR: Ignorer et désactiver

en: Rate us
fr_FR: Évaluez-nous

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Docs
fr_FR: Documentation

en: Upgrade
fr_FR: Mettre à niveau

en: UNLOCK OPTION
fr_FR: DÉBLOQUER L'OPTION

en: Main Options
fr_FR: Options principales

en: main options
fr_FR: options principales

en: Display Rules
fr_FR: Règles d'affichage

en: Select where on the website to trigger the popup
fr_FR: Sélectionnez l'endroit du site web où déclencher le popup

en: Events
fr_FR: Événements

en: Select the specific actions that will trigger the popup, default event is on load
fr_FR: Sélectionnez les actions spécifiques qui déclencheront le popup, l'événement par défaut est au chargement

en: Select advanced conditions for more professional targeting
fr_FR: Sélectionnez des conditions avancées pour un ciblage plus professionnel

en: Behavior After Special Events
fr_FR: Comportement après des événements spéciaux

en: Select special events that will trigger the popup
fr_FR: Sélectionnez les événements spéciaux qui déclencheront le popup

en: Customize design, background and overlay of the popup
fr_FR: Personnalisez le design, l'arrière-plan et la superposition du popup

en: Closing
fr_FR: Fermeture

en: Select the desired popup closing method, customize close button
fr_FR: Sélectionnez la méthode de fermeture souhaitée du popup, personnalisez le bouton de fermeture

en: Make your popup mobile friendly and responsive for all devices
fr_FR: Rendez votre popup adapté aux mobiles et responsive pour tous les appareils

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: Use advanced features for popup animations, opening and closing actions
fr_FR: Utilisez les fonctionnalités avancées pour les animations, l'ouverture et la fermeture du popup

en: Scheduling
fr_FR: Planification

en: Schedule your popup for a particular day or for a selected timeframe
fr_FR: Planifiez votre popup pour un jour précis ou pour une période sélectionnée

en: Floating Button
fr_FR: Bouton flottant

en: Set the popup to appear on a scrollable call to action button
fr_FR: Configurez le popup pour qu'il apparaisse sur un bouton d'appel à l'action défilable

en: Statistics
fr_FR: Statistiques

en: Enable or disable the counts of the popup
fr_FR: Activez ou désactivez les comptages du popup

en: Custom JS or CSS
fr_FR: JS ou CSS personnalisé

en: Add custom JS and/or CSS code for extra control
fr_FR: Ajoutez du code JS et/ou CSS personnalisé pour un contrôle supplémentaire

en: Views
fr_FR: Vues

en: Status
fr_FR: Statut

en: Class
fr_FR: Classe

en: Clone this item
fr_FR: Dupliquer cet élément

en: Popup Builder License
fr_FR: Licence Popup Builder

en: Insert custom JS variable
fr_FR: Insérer une variable JS personnalisée

en: Insert popup
fr_FR: Insérer un popup

en: Twice Daily
fr_FR: Deux fois par jour

en: Facebook Settings
fr_FR: Paramètres Facebook

en: Select your Facebook page URL for liking and sharing it
fr_FR: Sélectionnez l'URL de votre page Facebook pour la liker et la partager

en: Image Settings
fr_FR: Paramètres de l'image

en: Upload your feature image for the popup
fr_FR: Téléversez votre image à la une pour le popup

en: Popup class does not exist
fr_FR: La classe du popup n'existe pas

en: Subscription Settings
fr_FR: Paramètres d'abonnement

en: Create subscription form, customize the fields and styles
fr_FR: Créez un formulaire d'abonnement, personnalisez les champs et les styles

en: no title
fr_FR: sans titre

[ctx: Popup]
en: Add New
fr_FR: Ajouter

en: Add New Popup
fr_FR: Ajouter un nouveau popup

en: New Popup
fr_FR: Nouveau popup

en: Edit Popup
fr_FR: Modifier le popup

en: View Popup
fr_FR: Voir le popup

en: All Popups
fr_FR: Tous les popups

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Parent Popups:
fr_FR: Popups parents :

en: No popups found.
fr_FR: Aucun popup trouvé.

en: No popups found in Trash.
fr_FR: Aucun popup trouvé dans la corbeille.

en: News
fr_FR: Actualités

en: Extend
fr_FR: Étendre

en: Add New
fr_FR: Ajouter

en: All Subscribers
fr_FR: Tous les abonnés

en: Play sound
fr_FR: Jouer un son

note: translators: 1: SG POPUP MINIMUM PHP VERSION 2: PHP VERSION
en: Popup Builder plugin requires PHP version >= %1$s version required. You server using PHP version = %2$s
fr_FR: Le plugin Popup Builder nécessite une version PHP >= %1$s. Votre serveur utilise la version PHP = %2$s

en: License
fr_FR: Licence

en: You do not have permission to access this page!
fr_FR: Vous n'avez pas la permission d'accéder à cette page !

en: An error occurred, please try again.
fr_FR: Une erreur est survenue, veuillez réessayer.

en: Subscription
fr_FR: Abonnement

en: Select rule
fr_FR: Sélectionner une règle

en: Everywhere
fr_FR: Partout

en: All posts
fr_FR: Toutes les publications

en: Selected posts
fr_FR: Publications sélectionnées

en: Post type
fr_FR: Type de publication

en: Post category
fr_FR: Catégorie de publication

en: All pages
fr_FR: Toutes les pages

en: Selected pages
fr_FR: Pages sélectionnées

en: Page type
fr_FR: Type de page

en: Post/Page template
fr_FR: Modèle de publication/page

en: All tags
fr_FR: Toutes les étiquettes

en: Selected tags
fr_FR: Étiquettes sélectionnées

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Is
fr_FR: Est

en: Is not
fr_FR: N'est pas

en: Display rule
fr_FR: Règle d'affichage

en: Specify where the popup should be shown on your site.
fr_FR: Spécifiez où le popup doit être affiché sur votre site.

en: Is or is not
fr_FR: Est ou n'est pas

en: Allow or Disallow popup showing for the selected rule.
fr_FR: Autoriser ou interdire l'affichage du popup pour la règle sélectionnée.

en: Select Your Posts
fr_FR: Sélectionnez vos publications

en: Select your specific posts where the popup should be shown.
fr_FR: Sélectionnez les publications spécifiques où le popup doit être affiché.

en: Select Your Pages
fr_FR: Sélectionnez vos pages

en: Select the pages on your site where the specific popup will be shown.
fr_FR: Sélectionnez les pages de votre site où le popup spécifique sera affiché.

en: Select Your post types
fr_FR: Sélectionnez vos types de publication

en: Specify the post types on your site to show the popup.
fr_FR: Spécifiez les types de publication de votre site sur lesquels afficher le popup.

en: Select post categories
fr_FR: Sélectionnez les catégories de publication

en: Select the post categories on which the popup should be shown.
fr_FR: Sélectionnez les catégories de publication sur lesquelles le popup doit être affiché.

en: Select specific page types
fr_FR: Sélectionnez des types de page spécifiques

en: Specify the page types where the popup will be shown.
fr_FR: Spécifiez les types de page où le popup sera affiché.

en: Select Post/page template
fr_FR: Sélectionnez un modèle de publication/page

en: Select the page or post templates on which the popup will be shown.
fr_FR: Sélectionnez les modèles de page ou de publication sur lesquels le popup sera affiché.

en: Select tags
fr_FR: Sélectionnez les étiquettes

en: Select the tags on your site for popup showing
fr_FR: Sélectionnez les étiquettes de votre site pour l'affichage du popup

en: On load
fr_FR: Au chargement

en: Set by CSS class
fr_FR: Défini par classe CSS

en: On Click
fr_FR: Au clic

en: On Hover
fr_FR: Au survol

en: Inactivity
fr_FR: Inactivité

en: On Scroll
fr_FR: Au défilement

en: Repetitive popup
fr_FR: Popup répétitif

en: Event
fr_FR: Événement

en: Select when the popup should appear on the page.
fr_FR: Sélectionnez quand le popup doit apparaître sur la page.

en: Select the condition for the current event.
fr_FR: Sélectionnez la condition pour l'événement actuel.

en: default custom delay will be used
fr_FR: le délai personnalisé par défaut sera utilisé

en: Delay
fr_FR: Délai

en: Specify how long the popup appearance should be delayed after loading the page (in sec).
fr_FR: Spécifiez le délai d'apparition du popup après le chargement de la page (en secondes).

en: Click Event
fr_FR: Événement de clic

en: Specify the part of the page, in percentages, where the popup should appear after scrolling.
fr_FR: Spécifiez la partie de la page, en pourcentage, où le popup doit apparaître après défilement.

en: Hover Event
fr_FR: Événement de survol

en: Custom Class
fr_FR: Classe personnalisée

en: Add the CSS class name of your HTML element which will trigger this popup after click.
fr_FR: Ajoutez le nom de la classe CSS de votre élément HTML qui déclenchera ce popup après un clic.

en: Please save popup to generate class name.
fr_FR: Veuillez enregistrer le popup pour générer le nom de la classe.

en: Default Class
fr_FR: Classe par défaut

en: Add the following CSS class into your HTML element.
fr_FR: Ajoutez la classe CSS suivante dans votre élément HTML.

en: Repetitive open popup
fr_FR: Ouverture répétitive du popup

en: If this option is enabled the same popup will open up after every X seconds you have defined (after closing it).
fr_FR: Si cette option est activée, le même popup s'ouvrira toutes les X secondes que vous avez définies (après l'avoir fermé).

en: period
fr_FR: période

en: This is info
fr_FR: Ceci est une information

en: Select Conditions
fr_FR: Sélectionner les conditions

en: Target visitors to show the popup by different conditions.
fr_FR: Ciblez les visiteurs pour afficher le popup selon différentes conditions.

en: Rule
fr_FR: Règle

en: Allow or Disallow popup showing for the selected conditions.
fr_FR: Autoriser ou interdire l'affichage du popup pour les conditions sélectionnées.

en: Advanced Closing
fr_FR: Fermeture avancée

en: Advanced Targeting
fr_FR: Ciblage avancé

en: Age Restriction
fr_FR: Restriction d'âge

en: Analytics
fr_FR: Analytique

en: Contact Form
fr_FR: Formulaire de contact

en: Countdown
fr_FR: Compte à rebours

en: Exit Intent
fr_FR: Intention de sortie

en: Geo Targeting
fr_FR: Ciblage géographique

en: Log In
fr_FR: Connexion

en: Push Notification
fr_FR: Notification push

en: Random
fr_FR: Aléatoire

en: Recent Sales
fr_FR: Ventes récentes

en: Registration
fr_FR: Inscription

en: Scroll
fr_FR: Défilement

en: Social
fr_FR: Réseaux sociaux

en: Video
fr_FR: Vidéo

en: Select event
fr_FR: Sélectionner un événement

en: Special events
fr_FR: Événements spéciaux

en: Contact Form 7 submission
fr_FR: Soumission de Contact Form 7

en: Select behavior
fr_FR: Sélectionner un comportement

en: Behaviors
fr_FR: Comportements

en: Redirect to URL
fr_FR: Rediriger vers une URL

en: Open another popup
fr_FR: Ouvrir un autre popup

en: Close current popup
fr_FR: Fermer le popup actuel

en: Select the special event you want to catch.
fr_FR: Sélectionnez l'événement spécial que vous souhaitez capturer.

en: Behavior
fr_FR: Comportement

en: Select what should happen after the special event.
fr_FR: Sélectionnez ce qui doit se produire après l'événement spécial.

en: Enter the URL of the page should be redirected to.
fr_FR: Saisissez l'URL de la page vers laquelle rediriger.

en: Select popup
fr_FR: Sélectionner un popup

en: Select the popup that should be opened.
fr_FR: Sélectionnez le popup qui doit être ouvert.

en: After how many seconds the popup should close.
fr_FR: Après combien de secondes le popup doit se fermer.

en: Copied to Clipboard!
fr_FR: Copié dans le presse-papiers !

en: Email *
fr_FR: E-mail *

en: This field is required.
fr_FR: Ce champ est obligatoire.

en: Subscribe
fr_FR: S'abonner

en: Please wait...
fr_FR: Veuillez patienter...

en: You have successfully subscribed to the newsletter
fr_FR: Vous vous êtes abonné à la newsletter avec succès

en: Accept Terms
fr_FR: Accepter les conditions

note: translators: Website Blog info
en: %s will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.
fr_FR: %s utilisera les informations que vous fournissez sur ce formulaire pour rester en contact avec vous et vous proposer des mises à jour et du marketing.

en: Click it!
fr_FR: Cliquez dessus !

en: Exit intent
fr_FR: Intention de sortie

en: Popup Builder plugin has been successfully updated
fr_FR: Le plugin Popup Builder a été mis à jour avec succès

en: The following extensions need to be updated manually
fr_FR: Les extensions suivantes doivent être mises à jour manuellement

en: Don't show again
fr_FR: Ne plus afficher

en: Popup Builder plugin has been updated to the new version 3.
fr_FR: Le plugin Popup Builder a été mis à jour vers la nouvelle version 3.

en: A lot of changes and improvements have been made.
fr_FR: De nombreux changements et améliorations ont été apportés.

note: translators: Ticket URL
en: In case of any issues, please contact us <a href="%s" target="_blank">here</a>.
fr_FR: En cas de problème, veuillez nous contacter <a href="%s" target="_blank">ici</a>.

en: You have successfully unsubscribed.
fr_FR: Vous vous êtes désabonné avec succès.

en:  to go to the home page.
fr_FR:  pour accéder à la page d'accueil.

en: Unsubscription
fr_FR: Désabonnement

note: translators: user Email, subscription Form Title
en: User with %1$s email has unsubscribed from %2$s mail list
fr_FR: L'utilisateur avec l'e-mail %1$s s'est désabonné de la liste de diffusion %2$s

en: This unsubscribe link is no longer valid. Please contact the site administrator to unsubscribe from the mailing list.
fr_FR: Ce lien de désabonnement n'est plus valide. Veuillez contacter l'administrateur du site pour vous désabonner de la liste de diffusion.

note: translators: %s: Blog name
en: [%s] New Unsubscribe Link
fr_FR: [%s] Nouveau lien de désabonnement

note: translators: %s: Subcriber first name
en: Hello %s,
fr_FR: Bonjour %s,

en: You requested a new unsubscribe link. Click the link below to unsubscribe from our mailing list:
fr_FR: Vous avez demandé un nouveau lien de désabonnement. Cliquez sur le lien ci-dessous pour vous désabonner de notre liste de diffusion :

en: Or copy and paste this link into your browser:
fr_FR: Ou copiez et collez ce lien dans votre navigateur :

en: If you did not request this link, please ignore this email.
fr_FR: Si vous n'avez pas demandé ce lien, veuillez ignorer cet e-mail.

en: Need some help?
fr_FR: Besoin d'aide ?

en: Let us know what you think.
fr_FR: Dites-nous ce que vous en pensez.

en: Rate Us
fr_FR: Évaluez-nous

en: Support Portal
fr_FR: Portail de support

en: Support Forum
fr_FR: Forum de support

en: LIVE chat
fr_FR: Chat EN DIRECT

en: Bored of this?
fr_FR: Lassé de ceci ?

en:  Press here
fr_FR:  Appuyez ici

en: and we will not show it again!
fr_FR: et nous ne l'afficherons plus !

en: This is great!
fr_FR: C'est génial !

en: We have noticed that you are using Popup Builder plugin on your site for
fr_FR: Nous avons remarqué que vous utilisez le plugin Popup Builder sur votre site depuis

en: days, we are thankful for that.
fr_FR: jours, nous vous en remercions.

en: This is really great for your website score.
fr_FR: C'est vraiment excellent pour le score de votre site web.

en: Have your input in the development of our plugin, and we’ll provide better conversions for your site!
fr_FR: Donnez votre avis sur le développement de notre plugin, et nous offrirons de meilleures conversions pour votre site !

en: Leave your 5-star positive review and help us go further to perfection!
fr_FR: Laissez votre avis positif de 5 étoiles et aidez-nous à aller plus loin vers la perfection !

en: I already did
fr_FR: Je l'ai déjà fait

en: You worth it!
fr_FR: Vous le méritez !

en: Maybe later
fr_FR: Peut-être plus tard

en: Awesome news!
fr_FR: Excellente nouvelle !

en: plugin helped you to share your message via
fr_FR: le plugin vous a aidé à partager votre message via

en: popup with your visitors for
fr_FR: popup avec vos visiteurs pendant

en: times!
fr_FR: fois !

en: Select Event
fr_FR: Sélectionner un événement

en: Inherit
fr_FR: Hériter

en: On click
fr_FR: Au clic

en: On hover
fr_FR: Au survol

en: No license
fr_FR: Aucune licence

en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: Home Page
fr_FR: Page d'accueil

en: Posts Page
fr_FR: Page des publications

en: Search Pages
fr_FR: Pages de recherche

en: 404 Pages
fr_FR: Pages 404

en: Shop Page
fr_FR: Page de la boutique

en: Archive Page
fr_FR: Page d'archive

en: Default Template
fr_FR: Modèle par défaut

en: Close Popup
fr_FR: Fermer le popup

en: Redirect
fr_FR: Rediriger

en: Copy to clipboard
fr_FR: Copier dans le presse-papiers

en: If you need the popup id number in the custom code, you may use the following variable to get the ID:
fr_FR: Si vous avez besoin du numéro d'identifiant du popup dans le code personnalisé, vous pouvez utiliser la variable suivante pour obtenir l'ID :

en: Open popup
fr_FR: Ouvrir le popup

en: Hide popup
fr_FR: Masquer le popup

en: Responsive mode
fr_FR: Mode responsive

en: The sizes of the popup will be counted automatically, according to the content size of the popup. You can select the size in percentages, with this mode, to specify the size on the screen
fr_FR: Les tailles du popup seront calculées automatiquement, selon la taille du contenu du popup. Vous pouvez sélectionner la taille en pourcentage, avec ce mode, pour spécifier la taille à l'écran

en: Custom mode
fr_FR: Mode personnalisé

en: Add your own custom dimensions for the popup to get the exact sizing for your popup
fr_FR: Ajoutez vos propres dimensions personnalisées pour le popup afin d'obtenir un dimensionnement exact de votre popup

en: Full screen
fr_FR: Plein écran

en: Devices
fr_FR: Appareils

en: User Status
fr_FR: Statut de l'utilisateur

en: After x pages visit
fr_FR: Après x pages visitées

en: User Role
fr_FR: Rôle de l'utilisateur

en: Referral URL detection
fr_FR: Détection de l'URL de référence

en: Cookie Detection
fr_FR: Détection des cookies

en: Operating System
fr_FR: Système d'exploitation

en: Web Browser
fr_FR: Navigateur web

en: URL Query String
fr_FR: Chaîne de requête de l'URL

en: Countries
fr_FR: Pays

en: Cities
fr_FR: Villes

en: States
fr_FR: États/Régions

en: Visitor IP
fr_FR: IP du visiteur

en: top-left
fr_FR: haut-gauche

en: top-right
fr_FR: haut-droite

en: bottom-left
fr_FR: bas-gauche

en: bottom-right
fr_FR: bas-droite

en: Monday
fr_FR: Lundi

en: Tuesday
fr_FR: Mardi

en: Wednesday
fr_FR: Mercredi

en: Thursday
fr_FR: Jeudi

en: Friday
fr_FR: Vendredi

en: Saturday
fr_FR: Samedi

en: Sunday
fr_FR: Dimanche

en: Both
fr_FR: Les deux

en: None
fr_FR: Aucun

en: Use active URL
fr_FR: Utiliser l'URL active

en: Share URL
fr_FR: Partager l'URL

en: Due Date
fr_FR: Date d'échéance

en: Timer
fr_FR: Minuteur

en: True
fr_FR: Vrai

en: False
fr_FR: Faux

en: Inside
fr_FR: À l'intérieur

en: Success message
fr_FR: Message de réussite

en: Box with count
fr_FR: Boîte avec compteur

en: Button with count
fr_FR: Bouton avec compteur

en: Button
fr_FR: Bouton

en: Cover
fr_FR: Couvrir

en: Contain
fr_FR: Contenir

en: Repeat
fr_FR: Répéter

en: Top left
fr_FR: En haut à gauche

en: Top right
fr_FR: En haut à droite

en: Bottom left
fr_FR: En bas à gauche

en: Bottom right
fr_FR: En bas à droite

en: Top center
fr_FR: En haut au centre

en: Bottom center
fr_FR: En bas au centre

en: Right center
fr_FR: Au centre à droite

en: Left center
fr_FR: Au centre à gauche

en: Corner
fr_FR: Coin

en: Basic
fr_FR: Basique

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Custom class
fr_FR: Classe personnalisée

en: Only image files supported
fr_FR: Seuls les fichiers image sont pris en charge

en: Only pdf files supported
fr_FR: Seuls les fichiers PDF sont pris en charge

en: Are you sure?
fr_FR: Êtes-vous sûr ?

en: Only audio files supported (e.g.: mp3, wav, m4a, ogg)
fr_FR: Seuls les fichiers audio sont pris en charge (ex. : mp3, wav, m4a, ogg)

en: Please, publish the popup before starting to use Elementor with it!
fr_FR: Veuillez publier le popup avant de commencer à utiliser Elementor avec celui-ci !

en: Please, publish the popup before starting to use Divi Builder with it!
fr_FR: Veuillez publier le popup avant de commencer à utiliser Divi Builder avec celui-ci !

en: Close
fr_FR: Fermer

en: List View
fr_FR: Vue en liste

en: Excerpt View
fr_FR: Vue en extrait

en: No items found.
fr_FR: Aucun élément trouvé.

en: Select bulk action
fr_FR: Sélectionner une action groupée

en: Bulk Actions
fr_FR: Actions groupées

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Show more details
fr_FR: Afficher plus de détails

note: translators: numner comments, numner approved comments
en: %s comment | %s comments
fr_FR[0]: %s commentaire
fr_FR[1]: %s commentaires

note: translators: numner comments, numner approved comments
en: %s approved comment | %s approved comments
fr_FR[0]: %s commentaire approuvé
fr_FR[1]: %s commentaires approuvés

note: translators: numner comments, numner pending comments
en: %s pending comment | %s pending comments
fr_FR[0]: %s commentaire en attente
fr_FR[1]: %s commentaires en attente

en: No comments
fr_FR: Aucun commentaire

en: No approved comments
fr_FR: Aucun commentaire approuvé

note: translators: total items translators: total item, total items
en: %s item | %s items
fr_FR[0]: %s élément
fr_FR[1]: %s éléments

en: First page
fr_FR: Première page

en: Previous page
fr_FR: Page précédente

en: Current Page
fr_FR: Page actuelle

[ctx: paging]
note: translators: current page,  total pages
en: %1$s of %2$s
fr_FR: %1$s sur %2$s

en: Next page
fr_FR: Page suivante

en: Last page
fr_FR: Dernière page

en: Select All
fr_FR: Tout sélectionner

en: There was an error when reading this WXR file
fr_FR: Une erreur est survenue lors de la lecture de ce fichier WXR

en: Details are shown above. The importer will now try again with a different parser...
fr_FR: Les détails sont affichés ci-dessus. L'importateur va maintenant réessayer avec un autre analyseur...

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
fr_FR: Ceci ne semble pas être un fichier WXR, numéro de version WXR manquant/invalide

en: Sorry, there has been an error.
fr_FR: Désolé, une erreur est survenue.

en: The file does not exist, please try again.
fr_FR: Le fichier n'existe pas, veuillez réessayer.

en: Invalid file type.
fr_FR: Type de fichier invalide.

en: All done.
fr_FR: Terminé.

en: Have fun!
fr_FR: Amusez-vous bien !

en: Remember to update the passwords and roles of imported users.
fr_FR: N'oubliez pas de mettre à jour les mots de passe et les rôles des utilisateurs importés.

note: translators: export file path
en: The export file could not be found at <code>%s</code>. It is likely that this was caused by a permissions problem.
fr_FR: Le fichier d'exportation est introuvable à l'emplacement <code>%s</code>. Cela est probablement dû à un problème de permissions.

note: translators: import data version
en: This WXR file (version %s) may not be supported by this version of the importer. Please consider updating.
fr_FR: Ce fichier WXR (version %s) n'est peut-être pas pris en charge par cette version de l'importateur. Veuillez envisager une mise à jour.

note: translators: post author
en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current user.
fr_FR: Échec de l'importation de l'auteur %s. Ses publications seront attribuées à l'utilisateur actuel.

en: Assign Authors
fr_FR: Attribuer les auteurs

en: To make it easier for you to edit and save the imported content, you may want to reassign the author of the imported item to an existing user of this site. For example, you may want to import all the entries as <code>admin</code>s entries.
fr_FR: Pour vous faciliter la modification et l'enregistrement du contenu importé, vous pouvez réattribuer l'auteur de l'élément importé à un utilisateur existant de ce site. Par exemple, vous pouvez importer toutes les entrées en tant qu'entrées de l'<code>admin</code>.

note: translators: default role
en: If a new user is created by WordPress, a new password will be randomly generated and the new user&#8217;s role will be set as %s. Manually changing the new user&#8217;s details will be necessary.
fr_FR: Si un nouvel utilisateur est créé par WordPress, un nouveau mot de passe sera généré aléatoirement et le rôle du nouvel utilisateur sera défini comme %s. Une modification manuelle des détails du nouvel utilisateur sera nécessaire.

en: Submit
fr_FR: Envoyer

en: Import author:
fr_FR: Auteur à importer :

en: or create new user with login name:
fr_FR: ou créer un nouvel utilisateur avec le nom de connexion :

en: as a new user:
fr_FR: en tant que nouvel utilisateur :

en: assign posts to an existing user:
fr_FR: attribuer les publications à un utilisateur existant :

en: or assign posts to an existing user:
fr_FR: ou attribuer les publications à un utilisateur existant :

en: - Select -
fr_FR: - Sélectionner -

note: translators: author display name
en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the current user.
fr_FR: Échec de la création d'un nouvel utilisateur pour %s. Ses publications seront attribuées à l'utilisateur actuel.

note: translators: category nicename
en: Failed to import category %s
fr_FR: Échec de l'importation de la catégorie %s

note: translators: tag name
en: Failed to import post tag %s
fr_FR: Échec de l'importation de l'étiquette %s

note: translators: term taxonomy, term name translators: taxonomy type , taxonomy name
en: Failed to import %1$s %2$s
fr_FR: Échec de l'importation de %1$s %2$s

note: translators: post title, post type
en: Failed to import &#8220;%1$s&#8221;: Invalid post type %2$s
fr_FR: Échec de l'importation de &#8220;%1$s&#8221; : type de publication invalide %2$s

note: translators: singular name ,post title
en: %1$s &#8220;%2$s&#8221; already exists.
fr_FR: %1$s &#8220;%2$s&#8221; existe déjà.

note: translators: singular name ,post title
en: Failed to import %1$s &#8220;%2$s&#8221;
fr_FR: Échec de l'importation de %1$s &#8220;%2$s&#8221;

en: Menu item skipped due to missing menu slug
fr_FR: Élément de menu ignoré en raison d'un slug de menu manquant

note: translators: menu slug
en: Menu item skipped due to invalid menu slug: %s
fr_FR: Élément de menu ignoré en raison d'un slug de menu invalide : %s

en: Fetching attachments is not enabled
fr_FR: La récupération des pièces jointes n'est pas activée

en: Invalid file type
fr_FR: Type de fichier invalide

en: Could not create temporary file.
fr_FR: Impossible de créer un fichier temporaire.

note: translators: 1: The WordPress error message. 2: The WordPress error code.
en: Request failed due to an error: %1$s (%2$s)
fr_FR: La requête a échoué en raison d'une erreur : %1$s (%2$s)

note: translators: 1: The HTTP error message. 2: The HTTP error code.
en: Remote server returned the following unexpected result: %1$s (%2$s)
fr_FR: Le serveur distant a renvoyé le résultat inattendu suivant : %1$s (%2$s)

en: Remote server did not respond
fr_FR: Le serveur distant n'a pas répondu

en: Zero size file downloaded
fr_FR: Fichier de taille nulle téléchargé

en: Downloaded file has incorrect size
fr_FR: Le fichier téléchargé a une taille incorrecte

note: translators: %s is the maximum file size allowed.
en: Remote file is too large, limit is %s
fr_FR: Le fichier distant est trop volumineux, la limite est de %s

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
fr_FR: Désolé, ce type de fichier n'est pas autorisé pour des raisons de sécurité.

en: The uploaded file could not be moved
fr_FR: Le fichier téléversé n'a pas pu être déplacé

en: Import Popups
fr_FR: Importer des popups

note: translators: new version
en: A new version of this importer is available. Please update to version %s to ensure compatibility with newer export files.
fr_FR: Une nouvelle version de cet importateur est disponible. Veuillez mettre à jour vers la version %s pour garantir la compatibilité avec les fichiers d'exportation plus récents.

en: Howdy!Upload your WordPress eXtended RSS (WXR) file and we&#8217;ll import the posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags into this site.
fr_FR: Bonjour ! Téléversez votre fichier WordPress eXtended RSS (WXR) et nous importerons les publications, pages, commentaires, champs personnalisés, catégories et étiquettes dans ce site.

en: Choose a WXR (.xml) file to upload, then click Upload file and import.
fr_FR: Choisissez un fichier WXR (.xml) à téléverser, puis cliquez sur Téléverser le fichier et importer.

en: An error occour when try to identify the plugin.
fr_FR: Une erreur est survenue lors de la tentative d'identification du plugin.

en: Try again
fr_FR: Réessayer

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.
fr_FR: Une erreur HTTP inattendue est survenue lors de la requête API.

en: Please, deactivate the FREE version of Popup Builder plugin before upgrading to PRO.
fr_FR: Veuillez désactiver la version GRATUITE du plugin Popup Builder avant de passer à la version PRO.

note: translators: %s: Edit Popup Link for administrator
en: One or more popups with the Subscription Plus Type were deactivated because you deactivated the Popup Builder Subscription Plus add-on. Click <a href="%s">here</a> to view your Popups.
fr_FR: Un ou plusieurs popups de type Subscription Plus ont été désactivés car vous avez désactivé l'extension Popup Builder Subscription Plus. Cliquez <a href="%s">ici</a> pour voir vos popups.

en: Dismiss on "esc" key
fr_FR: Fermer avec la touche « Échap »

en: The popup will close if the "Esc" key of your keyboard is clicked.
fr_FR: Le popup se fermera si la touche « Échap » de votre clavier est pressée.

en: Show "close" button
fr_FR: Afficher le bouton « fermer »

en: Uncheck this option if you don't want to show a "close" button on your popup.
fr_FR: Décochez cette option si vous ne souhaitez pas afficher de bouton « fermer » sur votre popup.

en: Button delay
fr_FR: Délai du bouton

en: Specify the time (in seconds) after which the close button will appear. The close button will be shown by default without any delay if no time is specified.
fr_FR: Spécifiez le délai (en secondes) après lequel le bouton de fermeture apparaîtra. Le bouton de fermeture sera affiché par défaut sans délai si aucun délai n'est spécifié.

en: Button position
fr_FR: Position du bouton

en: Top
fr_FR: Haut

en: Right
fr_FR: Droite

en: Bottom
fr_FR: Bas

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Button image
fr_FR: Image du bouton

en: Change image
fr_FR: Changer l'image

en: Width&nbsp;
fr_FR: Largeur&nbsp;

en: Height
fr_FR: Hauteur

en: Popup border color
fr_FR: Couleur de la bordure du popup

en: Popup border radius
fr_FR: Rayon de la bordure du popup

en: Button text
fr_FR: Texte du bouton

en: Dismiss on overlay click
fr_FR: Fermer au clic sur la superposition

en: The popup will close when clicked on the overlay of the popup.
fr_FR: Le popup se fermera lorsque l'on cliquera sur la superposition du popup.

en: Disable popup closing
fr_FR: Désactiver la fermeture du popup

en: The users will not be able to close the popup, if this option is checked.
fr_FR: Les utilisateurs ne pourront pas fermer le popup si cette option est cochée.

en: Time icon
fr_FR: Icône de temps

en: Unlock Option
fr_FR: Débloquer l'option

en: Auto close popup
fr_FR: Fermeture automatique du popup

en: Close popup after the page scroll
fr_FR: Fermer le popup après le défilement de la page

en: If you want to unlock Geo Targeting you need to activate this extension
fr_FR: Si vous souhaitez débloquer le ciblage géographique, vous devez activer cette extension

en: Buy Now
fr_FR: Acheter maintenant

en: More Details
fr_FR: Plus de détails

en: See Less
fr_FR: Voir moins

en: If you want to unlock Advanced Targeting you need to activate this extension
fr_FR: Si vous souhaitez débloquer le ciblage avancé, vous devez activer cette extension

en: This section is for adding custom codes (CSS or JS) for the popup, it requires some coding knowledge
fr_FR: Cette section permet d'ajouter des codes personnalisés (CSS ou JS) pour le popup, elle nécessite certaines connaissances en programmation

en: You may use your custom codes for extra actions connected to the popup opening (before, after, etc.) in the fields below
fr_FR: Vous pouvez utiliser vos codes personnalisés pour des actions supplémentaires liées à l'ouverture du popup (avant, après, etc.) dans les champs ci-dessous

en: Size
fr_FR: Taille

en: Width
fr_FR: Largeur

en: Ex: 100, 100px or 100%
fr_FR: Ex : 100, 100px ou 100%

en: It must be number  + px or %
fr_FR: Ce doit être un nombre + px ou %

en: Max width
fr_FR: Largeur max

en: Max height
fr_FR: Hauteur max

en: Min width
fr_FR: Largeur min

en: Min height
fr_FR: Hauteur min

en: Enable
fr_FR: Activer

en: Top Left
fr_FR: En haut à gauche

en: Top Center
fr_FR: En haut au centre

en: Top Right
fr_FR: En haut à droite

en: Right Center
fr_FR: Au centre à droite

en: Bottom Left
fr_FR: En bas à gauche

en: Bottom Center
fr_FR: En bas au centre

en: Bottom Right
fr_FR: En bas à droite

en: Font size
fr_FR: Taille de la police

en: Position top
fr_FR: Position haut

en: Position right
fr_FR: Position droite

en: Border size
fr_FR: Taille de la bordure

en: Border radius
fr_FR: Rayon de la bordure

en: Border color
fr_FR: Couleur de la bordure

en: Background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan

en: Text color
fr_FR: Couleur du texte

en: Text
fr_FR: Texte

en: Title
fr_FR: Titre

en: Custom Button Styles
fr_FR: Styles de bouton personnalisés

en: Border width
fr_FR: Largeur de la bordure

en: Hover background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan au survol

en: Button events
fr_FR: Événements du bouton

en: Close popup
fr_FR: Fermer le popup

en: Show alert
fr_FR: Afficher une alerte

en: Copied to clipboard!
fr_FR: Copié dans le presse-papiers !

en: Redirect URL
fr_FR: URL de redirection

en: Redirect to new tab
fr_FR: Rediriger vers un nouvel onglet

en: Insert
fr_FR: Insérer

en: File URL is missing.
fr_FR: L'URL du fichier est manquante.

en: Failed to retrieve valid file content from the URL.
fr_FR: Impossible de récupérer un contenu de fichier valide depuis l'URL.

en: HERE
fr_FR: ICI

note: translators: %s: link (with the text "HERE") to the plugin settings page.
en: Failed to parse CSV file content. Please make sure that you put exactly the same token for both old and new sites at %s.
fr_FR: Impossible d'analyser le contenu du fichier CSV. Veuillez vous assurer d'avoir saisi exactement le même jeton pour l'ancien et le nouveau site à %s.

en: Failed to parse CSV file content.
fr_FR: Impossible d'analyser le contenu du fichier CSV.

en: Select Field
fr_FR: Sélectionner un champ

en: Match Your Fields
fr_FR: Faites correspondre vos champs

en: Available fields
fr_FR: Champs disponibles

en: Our list fields
fr_FR: Les champs de notre liste

en: Import popups
fr_FR: Importer des popups

en: Insert JS variable inside the popup
fr_FR: Insérer une variable JS dans le popup

en: Selector
fr_FR: Sélecteur

en: Ex. #myselector or .myselector
fr_FR: Ex. #monselecteur ou .monselecteur

en: Attribute
fr_FR: Attribut

en: Ex. value or data-name
fr_FR: Ex. value ou data-name

en: License Key
fr_FR: Clé de licence

en: Deactivate
fr_FR: Désactiver

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Please choose your picture
fr_FR: Veuillez choisir votre image

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Import
fr_FR: Importer

en: Search Popup
fr_FR: Rechercher un popup

en: GO
fr_FR: OK

en: Insert the [shortcode]
fr_FR: Insérer le [shortcode]

en: You will receive an email notification after all emails are sent
fr_FR: Vous recevrez une notification par e-mail une fois tous les e-mails envoyés

en: Test email was successfully sent
fr_FR: L'e-mail de test a été envoyé avec succès

en: Newsletter settings
fr_FR: Paramètres de la newsletter

en: Choose the popup
fr_FR: Choisir le popup

en: Emails to send in one flow per 1 minute
fr_FR: E-mails à envoyer en un flux par minute

en: From email
fr_FR: E-mail d'expéditeur

en: Email's subject
fr_FR: Objet de l'e-mail

en: Your subject here
fr_FR: Votre objet ici

en: Edit newsletter email template below
fr_FR: Modifiez le modèle d'e-mail de la newsletter ci-dessous

en: Send a Test
fr_FR: Envoyer un test

en: Send newsletter
fr_FR: Envoyer la newsletter

en: Newsletter Shortcodes
fr_FR: Shortcodes de la newsletter

en: Default shortcodes
fr_FR: Shortcodes par défaut

en: Subscriber First name
fr_FR: Prénom de l'abonné

en: Subscriber Last name
fr_FR: Nom de l'abonné

en: Your blog name
fr_FR: Le nom de votre blog

en: Your user name
fr_FR: Votre nom d'utilisateur

en: Custom fields' shortcodes
fr_FR: Shortcodes des champs personnalisés

en: Layout
fr_FR: Disposition

en: Don't show share button
fr_FR: Ne pas afficher le bouton de partage

en: Form background options
fr_FR: Options d'arrière-plan du formulaire

en: Form background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan du formulaire

en: Form background opacity
fr_FR: Opacité de l'arrière-plan du formulaire

en: Form padding
fr_FR: Marge intérieure du formulaire

en: Email placeholder
fr_FR: Texte indicatif de l'e-mail

en: Enable GDPR
fr_FR: Activer le RGPD

en: Label
fr_FR: Libellé

en: Confirmation text
fr_FR: Texte de confirmation

en: Placeholder
fr_FR: Texte indicatif

en: Required field
fr_FR: Champ obligatoire

en: Required field message
fr_FR: Message de champ obligatoire

en: Inputs' style
fr_FR: Style des champs de saisie

en: Placeholder color
fr_FR: Couleur du texte indicatif

en: Submit button styles
fr_FR: Styles du bouton d'envoi

en: Title (in progress)
fr_FR: Titre (en cours)

en: Error message
fr_FR: Message d'erreur

en: Invalid email message
fr_FR: Message d'e-mail invalide

en: Show form on the Top
fr_FR: Afficher le formulaire en haut

en: Hide for already subscribed users
fr_FR: Masquer pour les utilisateurs déjà abonnés

en: After successful subscription
fr_FR: Après une inscription réussie

en: Eye icon
fr_FR: Icône en forme d'œil

en: Live Preview
fr_FR: Aperçu en direct

note: translators: POPUP SUBSCRIPTION URL
en: Get the <a href="%s">Subscription Plus</a> extension to add or customize the form fields.
fr_FR: Obtenez l'extension <a href="%s">Subscription Plus</a> pour ajouter ou personnaliser les champs du formulaire.

en: Action on popup content click
fr_FR: Action au clic sur le contenu du popup

en: Popup showing limitation
fr_FR: Limitation d'affichage du popup

en: Estimate the popup showing frequency to the same user.
fr_FR: Estimez la fréquence d'affichage du popup pour le même utilisateur.

en: Popup showing count
fr_FR: Nombre d'affichages du popup

en: Select how many times the popup will be shown for the same user.
fr_FR: Sélectionnez combien de fois le popup sera affiché pour le même utilisateur.

en: Popup showing expiry
fr_FR: Expiration de l'affichage du popup

en: Select the count of the days after which the popup will be shown to the same user, or set the value "0" if you want to save cookies by session.
fr_FR: Sélectionnez le nombre de jours après lesquels le popup sera affiché au même utilisateur, ou définissez la valeur « 0 » si vous souhaitez enregistrer les cookies par session.

en: Apply option on each page
fr_FR: Appliquer l'option sur chaque page

en: If this option is checked the popup showing limitation will be saved for the current page. Otherwise, the limitation will refer site wide, and the popup will be shown for specific times on each page selected.The previously specified count of days will be reset every time you check/uncheck this option.
fr_FR: Si cette option est cochée, la limitation d'affichage du popup sera enregistrée pour la page actuelle. Sinon, la limitation s'appliquera à tout le site, et le popup sera affiché un nombre de fois spécifique sur chaque page sélectionnée. Le nombre de jours précédemment spécifié sera réinitialisé chaque fois que vous cochez/décochez cette option.

en: Popup opening sound
fr_FR: Son d'ouverture du popup

en: If this option is enabled the popup will appear with a sound. The sound option is not available on mobile devices, as there are restrictions on sound auto-play options for mobile devices.
fr_FR: Si cette option est activée, le popup apparaîtra avec un son. L'option de son n'est pas disponible sur les appareils mobiles, car il existe des restrictions sur les options de lecture automatique du son pour les appareils mobiles.

en: Popup opening animation
fr_FR: Animation d'ouverture du popup

en: Speed
fr_FR: Vitesse

en: Second(s)
fr_FR: Seconde(s)

en: Popup closing animation
fr_FR: Animation de fermeture du popup

en: Popup location
fr_FR: Emplacement du popup

en: Disable page scrolling
fr_FR: Désactiver le défilement de la page

en: If this option is checked, the page won't scroll until the popup is open.
fr_FR: Si cette option est cochée, la page ne défilera pas tant que le popup est ouvert.

en: Enable content scrolling
fr_FR: Activer le défilement du contenu

en: If the content is larger than the specified dimensions, then the content will be scrollable.
fr_FR: Si le contenu est plus grand que les dimensions spécifiées, alors le contenu pourra être défilé.

en: Reopen after form submission
fr_FR: Rouvrir après la soumission du formulaire

en: If this option is enabled, the popup will reopen after the form submission.
fr_FR: Si cette option est activée, le popup se rouvrira après la soumission du formulaire.

en: Popup order
fr_FR: Ordre du popup

en: Select the priority number for your popup to appear on the page, along with other popups. The popup with a higher-order number will be behind the others with a lower-order number.
fr_FR: Sélectionnez le numéro de priorité pour que votre popup apparaisse sur la page, avec les autres popups. Le popup ayant un numéro d'ordre plus élevé sera derrière les autres ayant un numéro d'ordre plus bas.

en: Custom event delay
fr_FR: Délai d'événement personnalisé

en: You can add an opening delay for the popup, in seconds. This will refer to custom events, like:
    										Shortcodes, custom CSS classes, HTML attributes, or JS called custom events.
fr_FR: Vous pouvez ajouter un délai d'ouverture pour le popup, en secondes. Cela concernera les événements personnalisés, tels que :
    										les shortcodes, les classes CSS personnalisées, les attributs HTML, ou les événements personnalisés appelés en JS.

en: Schedule
fr_FR: Planification

en: Show popup in date range
fr_FR: Afficher le popup dans une plage de dates

en: Force RTL
fr_FR: Forcer le RTL

en: Padding
fr_FR: Marge intérieure

en: Add some space, in pixels, around your popup content.
fr_FR: Ajoutez de l'espace, en pixels, autour du contenu de votre popup.

en: Popup z-index
fr_FR: z-index du popup

en: Increase or dicrease the value to set the priority of displaying the popup content in comparison of other elements on the page. The highest value of z-index is 2147483647.
fr_FR: Augmentez ou diminuez la valeur pour définir la priorité d'affichage du contenu du popup par rapport aux autres éléments de la page. La valeur la plus élevée de z-index est 2147483647.

en: Themes
fr_FR: Thèmes

en: Disable popup border
fr_FR: Désactiver la bordure du popup

en: Enable popup overlay
fr_FR: Activer la superposition du popup

en: If this option is checked, the popup will appear with an overlay.
fr_FR: Si cette option est cochée, le popup apparaîtra avec une superposition.

en: Overlay custom css class
fr_FR: Classe CSS personnalisée de la superposition

en: Add a custom class to the overlay for additional customization.
fr_FR: Ajoutez une classe personnalisée à la superposition pour une personnalisation supplémentaire.

en: Change color
fr_FR: Changer la couleur

en: Opacity
fr_FR: Opacité

en: Content custom css class
fr_FR: Classe CSS personnalisée du contenu

en: Add a custom class to the content for additional customization
fr_FR: Ajoutez une classe personnalisée au contenu pour une personnalisation supplémentaire

en: Background settings
fr_FR: Paramètres d'arrière-plan

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Cloud icon
fr_FR: Icône de nuage

en: Recycle Bin
fr_FR: Corbeille

en: No Image
fr_FR: Aucune image

en: Choose how the background image will be displayed with your content
fr_FR: Choisissez comment l'image d'arrière-plan sera affichée avec votre contenu

en: Disable popup counting
fr_FR: Désactiver le comptage du popup

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Get More Extensions
fr_FR: Obtenir plus d'extensions

en: More Ideas?
fr_FR: Plus d'idées ?

en: Pro Extensions
fr_FR: Extensions Pro

en: General Settings
fr_FR: Paramètres généraux

en: Enable DEBUG MODE
fr_FR: Activer le MODE DÉBOGAGE

en: Disable CUSTOM JS feature
fr_FR: Désactiver la fonctionnalité JS PERSONNALISÉ

en: Delete popup data
fr_FR: Supprimer les données du popup

en: All the popup data will be deleted after removing the plugin if this option is checked.
fr_FR: Toutes les données du popup seront supprimées après la suppression du plugin si cette option est cochée.

en: Disable popup analytics
fr_FR: Désactiver l'analytique du popup

en: User role to access the plugin
fr_FR: Rôle de l'utilisateur pour accéder au plugin

en: In spite of user roles the administrator always has access to the plugin.
fr_FR: Malgré les rôles des utilisateurs, l'administrateur a toujours accès au plugin.

en: Disable The Enctyption Data For Import/Export of Subscribers
fr_FR: Désactiver le chiffrement des données pour l'import/export des abonnés

en: Token to Import/Export
fr_FR: Jeton pour l'import/export

en: Use this token in both your old and new site to move your data.
fr_FR: Utilisez ce jeton sur votre ancien et votre nouveau site pour déplacer vos données.

en: Save Changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: Debug tools
fr_FR: Outils de débogage

en: System information
fr_FR: Informations système

en: Download
fr_FR: Télécharger

en: Select subscription(s):
fr_FR: Sélectionner le(s) abonnement(s) :

en: Subscribers
fr_FR: Abonnés

en: Add new
fr_FR: Ajouter

en: Search Subscriber
fr_FR: Rechercher un abonné

en: GO!
fr_FR: OK !

en: Add New Subscribers
fr_FR: Ajouter de nouveaux abonnés

en: Error occurred: could not add subscriber.
fr_FR: Une erreur est survenue : impossible d'ajouter l'abonné.

en: Subscription is not selected
fr_FR: Aucun abonnement n'est sélectionné

en: Invalid email address
fr_FR: Adresse e-mail invalide

en: Add to list
fr_FR: Ajouter à la liste

en: Import Subscribers
fr_FR: Importer des abonnés

en: Import Subscribers from csv file:
fr_FR: Importer des abonnés depuis un fichier CSV :

en: Select file
fr_FR: Sélectionner un fichier

en: Request New Unsubscribe Link
fr_FR: Demander un nouveau lien de désabonnement

en: Your link has expired
fr_FR: Votre lien a expiré

en: Enter your email to receive a new unsubscribe link.
fr_FR: Saisissez votre e-mail pour recevoir un nouveau lien de désabonnement.

en: A new unsubscribe link has been sent to your email address.
fr_FR: Un nouveau lien de désabonnement a été envoyé à votre adresse e-mail.

en: An error occurred. Please try again or contact the administrator.
fr_FR: Une erreur est survenue. Veuillez réessayer ou contacter l'administrateur.

en: Email address not found in our subscription list.
fr_FR: Adresse e-mail introuvable dans notre liste d'abonnement.

en: Email Address
fr_FR: Adresse e-mail

en: your@email.com
fr_FR: votre@email.com

en: Send New Unsubscribe Link
fr_FR: Envoyer un nouveau lien de désabonnement

en: Return to homepage
fr_FR: Retour à la page d'accueil
