Polanger Admin Suite 1.6.1 - en to tr_TR translation catalogue (2248 entries)

en: %1$d files checked · %2$d package notices
tr_TR: %1$d dosya kontrol edildi · %2$d paket bildirimi

en: %1$d of %2$d official packages checked
tr_TR: %2$d resmî paketin %1$d tanesi kontrol edildi

en: %1$d requests within %2$d minutes
tr_TR: %1$d istekleri, %2$d dakika içinde yapılır

en: %1$d review · %2$d notice · %3$d files
tr_TR: %1$d inceleme · %2$d bildirim · %3$d dosya

en: %1$s: %2$s of %3$s files processed.
tr_TR: %1$s: %3$s dosyalarından %2$s işlendi.

en: %d Official Plugin(s) Need Review
tr_TR: %d Resmî Eklenti İncelenmeli

en: %d checksums
tr_TR: %d sağlama toplamları

en: %d component(s) need review
tr_TR: %d bileşeninin/bileşenlerinin incelenmesi gerekiyor

en: %d critical
tr_TR: %d kritik

en: %d excluded (Super Admin bypass)
tr_TR: %d hariç tutuldu (Süper Yönetici atlaması)

en: %d files
tr_TR: %d dosya

en: %d files checked
tr_TR: %d dosyaları kontrol edildi

en: %d files checked · 1 package notice
tr_TR: %d dosya kontrol edildi · 1 paket bildirimi

en: %d frontend items detected
tr_TR: %d ön uç öğesi algılandı

en: %d keys remaining
tr_TR: %d anahtar kaldı

en: %d notice(s)
tr_TR: %d bildirim(ler)i

en: %d recent operations
tr_TR: %d son işlem

en: %d recovery keys remaining
tr_TR: %d kurtarma anahtarı kaldı

en: %s item | %s items
tr_TR[0]: %s öğe
tr_TR[1]: %s öğe

en: &laquo; Previous
tr_TR: 'laquo; Önceki

en: (%d keys available)
tr_TR: (%d anahtarlar mevcut)

en: (Footer text hidden)
tr_TR: (Altbilgi metni gizlendi)

en: (May be subject to GDPR/KVKK)
tr_TR: (GDPR/KVKK'ya tabi olabilir)

en: (No title)
tr_TR: (Başlık yok)

en: 200 OK
tr_TR: 200 tamam

en: 2FA Bypass Active (wp-config)
tr_TR: 2FA Baypas Etkin (wp-config)

en: 2FA Coverage
tr_TR: 2FA Kapsamı

en: 2FA Email Failed - Login Allowed
tr_TR: 2FA E-postası Başarısız Oldu - Giriş Yapılmasına İzin Verildi

en: 2FA Login Successful
tr_TR: 2FA Giriş Başarılı

en: 2FA Security Event: %s
tr_TR: 2FA Güvenlik Etkinliği: %s

en: 2FA Security Events
tr_TR: 2FA Güvenlik Etkinlikleri

en: 30 days
tr_TR: 30 gün

en: 503 Service Unavailable
tr_TR: 503 Hizmet Kullanılamıyor

en: 60 days
tr_TR: 60 gün

en: 7 days
tr_TR: 7 gün

en: 90 days
tr_TR: 90 gün

en: A 6-digit code will be sent to the user's email address.
tr_TR: Kullanıcının e-posta adresine 6 haneli bir kod gönderilecektir.

en: A cryptographically secure recovery token could not be generated.
tr_TR: Kriptografik olarak güvenli bir kurtarma anahtarı oluşturulamadı.

en: A defense-in-depth comment protection layer with honeypot, timing, link/keyword rules, flood control, behavior score, and silent mode.
tr_TR: Honeypot, zamanlama, bağlantı/anahtar kelime kuralları, akış kontrolü, davranış puanı ve sessiz mod ile derinlemesine savunma yorum koruma katmanı.

en: A generated country lookup file failed verification.
tr_TR: Oluşturulan bir ülke arama dosyası doğrulanamadı.

en: A lighter profile for busy membership sites that still want abuse protection without aggressive lockouts.
tr_TR: Agresif kilitlemeler olmadan kötüye kullanıma karşı koruma isteyen yoğun üyelik siteleri için daha hafif bir profil.

en: A lightweight WordPress-aware firewall for auth abuse, XML-RPC exposure, anonymous REST pressure, common bot probes, and temporary IP cooldowns.
tr_TR: Kimlik doğrulama kötüye kullanımı, XML-RPC açıklığı, anonim REST yükü, yaygın bot taramaları ve geçici IP bekleme sürelerine karşı WordPress uyumlu, hafif bir güvenlik duvarı.

en: A new recovery URL was generated. The previous URL is now invalid.
tr_TR: Yeni bir kurtarma URL'si oluşturuldu. Önceki URL artık geçersiz.

en: A new secret is waiting to be verified. Your old authenticator will continue working until you verify the new one.
tr_TR: Yeni bir gizli anahtar doğrulanmayı bekliyor. Yenisini doğrulayana kadar eski authenticator'ınız çalışmaya devam edecek.

en: A new verification code has been sent to your email.
tr_TR: E-postanıza yeni bir doğrulama kodu gönderildi.

en: A persisted plugin manifest was invalid. No incomplete result was published.
tr_TR: Kalıcı bir eklenti bildirimi geçersizdi. Eksik sonuç yayınlanmadı.

en: A persisted scan storage checksum did not match.
tr_TR: Kaydedilmiş tarama verisinin sağlama toplamı eşleşmedi.

en: A persisted scan storage chunk was missing.
tr_TR: Kaydedilmiş tarama verisinin bir depolama parçası eksikti.

en: A persisted scan storage manifest was invalid.
tr_TR: Kaydedilmiş tarama depolama manifesti geçersizdi.

en: A persisted scan storage type was invalid.
tr_TR: Kaydedilmiş tarama verisinin depolama türü geçersizdi.

en: A recovery URL is active. Its plain secret is never stored and cannot be displayed again.
tr_TR: Etkin bir kurtarma URL'si var. Düz metin anahtarı hiçbir zaman saklanmaz ve yeniden gösterilemez.

en: A richer token-based admin design engine with WCAG-aware contrast, scope targeting, semantic colors, typography controls, and a live preview playground.
tr_TR: WCAG uyumlu kontrast, kapsam hedefleme, anlamsal renkler, tipografi kontrolleri ve canlı önizleme oyun alanına sahip, daha zengin bir belirteç tabanlı yönetici tasarım motoru.

en: A scan needs read access; repair additionally reports write failures without weakening permissions.
tr_TR: Bir taramanın okuma erişimine ihtiyacı vardır; onarım ayrıca izinleri zayıflatmadan yazma hatalarını da bildirir.

en: A short secondary note such as “Scheduled maintenance in progress” or “Deployment currently underway”.
tr_TR: "Planlı bakım devam ediyor" veya "Dağıtım şu anda devam ediyor" gibi kısa bir ikincil not.

en: A single post/page (to detect "Edit Post", "Edit with Elementor", etc.)
tr_TR: Tek bir gönderi/sayfa ("Gönderiyi Düzenle", "Elementor ile Düzenle" vb.'yi algılamak için)

en: A small rolling buffer of blocked or monitored events. This is not a full request log.
tr_TR: Engellenen veya izlenen olaylardan oluşan küçük, döngüsel bir kayıt alanı. Tam bir istek günlüğü değildir.

en: A suspicious external destination was blocked for your safety.
tr_TR: Güvenliğiniz için şüpheli bir dış hedef engellendi.

en: A trusted IP should bypass temporary cooldown enforcement.
tr_TR: Güvenilir bir IP, geçici bekleme süresinin uygulanmasını atlamalıdır.

en: A valid target area is required for this rule.
tr_TR: Bu kural için geçerli bir hedef alan gereklidir.

en: AJAX writes blocked
tr_TR: AJAX yazmaları engellendi

en: API Keys
tr_TR: API Anahtarları

en: About WordPress
tr_TR: WordPress hakkında

en: Accent color for errors, destructive notices, and critical UI feedback.
tr_TR: Hatalar, yıkıcı bildirimler ve kritik kullanıcı arayüzü geri bildirimleri için vurgu rengi.

en: Accent color for success notices and positive UI feedback.
tr_TR: Başarı bildirimleri ve olumlu kullanıcı arayüzü geri bildirimi için vurgu rengi.

en: Accent color for warning notices and caution states.
tr_TR: Uyarı bildirimleri ve dikkat durumları için vurgu rengi.

en: Access
tr_TR: Erişim

en: Access Control
tr_TR: Erişim Kontrolü

en: Access Denied
tr_TR: Erişim Reddedildi

en: Access Policy
tr_TR: Erişim Politikası

en: Access Restricted
tr_TR: Erişim Kısıtlandı

en: Access denied by firewall policy.
tr_TR: Erişim güvenlik duvarı politikası tarafından reddedildi.

en: Access rule
tr_TR: Erişim kuralı

en: Access unavailable
tr_TR: Erişim kullanılamıyor

en: Access:
tr_TR: Erişim:

en: Action
tr_TR: Eylem

en: Action failed.
tr_TR: İşlem başarısız oldu.

en: Actions
tr_TR: Eylemler

en: Activate
tr_TR: Etkinleştir

en: Activate WooCommerce first
tr_TR: Önce WooCommerce'i etkinleştirin

en: Activate the modules you need, keep the admin clean, and open each addon from one central workspace.
tr_TR: İhtiyacınız olan modülleri etkinleştirin, yöneticiyi temiz tutun ve her eklentiyi tek bir merkezi çalışma alanından açın.

en: Active
tr_TR: Aktif

en: Active / Focus Color
tr_TR: Aktif / Odak Rengi

en: Active policies check for a newer monthly DB-IP release approximately every 15 days.
tr_TR: Aktif politikalar, yaklaşık olarak her 15 günde bir daha yeni bir aylık DB-IP sürümünü kontrol eder.

en: Active quarantine
tr_TR: Etkin karantina

en: Activity
tr_TR: Etkinlik

en: Activity Log
tr_TR: Etkinlik Günlüğü

en: Activity Log (Lock)
tr_TR: Etkinlik Günlüğü (Kilit)

en: Activity Log Settings
tr_TR: Etkinlik Günlüğü Ayarları

en: Activity Logging
tr_TR: Etkinlik Günlüğü

en: Activity logging is currently disabled.
tr_TR: Etkinlik günlüğü şu anda devre dışı.

en: Activity logs are only visible to Super Admin. Contact your administrator for access.
tr_TR: Etkinlik günlükleri yalnızca Süper Yönetici tarafından görülebilir. Erişim için yöneticinizle iletişime geçin.

en: Acts as a low-level safety net against INSERT, UPDATE, DELETE, CREATE, DROP, and similar write queries.
tr_TR: INSERT, UPDATE, DELETE, CREATE, DROP ve benzeri yazma sorgularına karşı düşük seviyeli bir güvenlik ağı görevi görür.

en: Actual
tr_TR: Gerçek

en: Add Account to Your Authenticator App
tr_TR: Authenticator Uygulamanıza Hesap Ekleyin

en: Add New Admin Menu
tr_TR: Yeni Yönetici Menüsü Ekle

en: Add New Link
tr_TR: Yeni Bağlantı Ekle

en: Add New Menu
tr_TR: Yeni Menü Ekle

en: Add New Widget
tr_TR: Yeni Widget Ekle

en: Add Submenu
tr_TR: Alt Menü Ekle

en: Add Submenu Item
tr_TR: Alt Menü Öğesi Ekle

en: Add a "Quick Links" widget with shortcuts to frequently used pages
tr_TR: Sık kullanılan sayfalara kısayollar içeren bir "Hızlı Bağlantılar" widget'ı ekleyin

en: Add child pages under this main menu. You can add as many as you need.
tr_TR: Bu ana menünün altına alt sayfaları ekleyin. İhtiyacınız kadar ekleyebilirsiniz.

en: Add class/id/plugin slugs to keep specific notices visible even when hide mode is enabled. Enter one value per line (or comma-separated). Example: woocommerce, rank-math, elementor
tr_TR: Gizleme modu etkinleştirildiğinde bile belirli bildirimlerin görünür kalmasını sağlamak için sınıf/kimlik/eklenti bilgileri ekleyin. Her satıra bir değer girin (veya virgülle ayrılmış olarak). Örnek: WooCommerce, Rank-Math, Elementor

en: Add custom links to the admin bar. You can create menu items with submenus.
tr_TR: Yönetici çubuğuna özel bağlantılar ekleyin. Alt menülerle menü öğeleri oluşturabilirsiniz.

en: Add new custom main menus and submenus to the WordPress admin sidebar.
tr_TR: WordPress yönetici kenar çubuğuna yeni özel ana menüler ve alt menüler ekleyin.

en: Add one IP per line if you need a fixed safe list for your team, QA devices or client review machines.
tr_TR: Ekibiniz, QA cihazlarınız veya müşteri inceleme makineleriniz için sabit bir güvenli listeye ihtiyacınız varsa satır başına bir IP ekleyin.

en: Add only proxy or load balancer IPs here, never visitor IPs. Empty means proxy headers are ignored.
tr_TR: Buraya yalnızca proxy veya yük dengeleyici IP'lerini ekleyin, ziyaretçi IP'lerini asla ekleyin. Boş, proxy başlıklarının göz ardı edildiği anlamına gelir.

en: Add reCAPTCHA to WooCommerce customer login forms, including My Account and checkout login prompts.
tr_TR: Hesabım ve ödeme giriş istemleri de dahil olmak üzere WooCommerce müşteri giriş formlarına reCAPTCHA ekleyin.

en: Add reCAPTCHA to WooCommerce password reset request forms.
tr_TR: WooCommerce şifre sıfırlama istek formlarına reCAPTCHA ekleyin.

en: Add reCAPTCHA to public comment forms on posts and pages.
tr_TR: Yazı ve sayfalardaki yorum formlarına reCAPTCHA ekleyin.

en: Add reCAPTCHA to the WooCommerce customer registration form on My Account.
tr_TR: Hesabım'daki WooCommerce müşteri kayıt formuna reCAPTCHA'yı ekleyin.

en: Add reCAPTCHA to the WordPress login form.
tr_TR: WordPress giriş formuna reCAPTCHA ekleyin.

en: Add reCAPTCHA to the lost password / password reset form.
tr_TR: Şifre sıfırlama formuna reCAPTCHA ekleyin.

en: Add reCAPTCHA to the user registration form.
tr_TR: Kullanıcı kayıt formuna reCAPTCHA ekleyin.

en: Add the NEW secret to your authenticator app, then enter the code:
tr_TR: YENİ gizli anahtarı authenticator uygulamanıza ekleyin, ardından kodu girin:

en: Add to Your Authenticator App
tr_TR: Authenticator Uygulamanıza Ekleyin

en: Addon state updated successfully.
tr_TR: Eklenti durumu başarıyla güncellendi.

en: Addons
tr_TR: Eklentiler

en: Adds Google/Microsoft Authenticator (TOTP) as a factor provider for the core 2FA flow. Policy and enforcement remain in the 2FA tab.
tr_TR: Temel 2FA akışı için faktör sağlayıcı olarak Google/Microsoft Authenticator'ı (TOTP) ekler. Politika ve uygulama 2FA sekmesinde kalır.

en: Adds a clear banner, visually disables risky controls, and blocks classic form submissions plus REST writes and non-GET AJAX requests by default. Normal page rendering stays as stable as possible while the session feels safely read-only.
tr_TR: Net bir banner ekler, riskli kontrolleri görsel olarak devre dışı bırakır ve klasik form gönderimlerinin yanı sıra REST yazma ve GET AJAX olmayan istekleri varsayılan olarak engeller. Oturum güvenli bir şekilde salt okunur olarak hissedilirken normal sayfa oluşturma mümkün olduğu kadar sabit kalır.

en: Adds a hidden form field that humans never see. Bots that auto-fill all inputs, strip unknown fields, or post manipulated payloads are caught quickly.
tr_TR: İnsanların asla görmediği gizli bir form alanı ekler. Tüm girdileri otomatik dolduran, bilinmeyen alanları kaldıran veya değiştirilmiş yükler gönderen botlar hızlıca yakalanır.

en: Adds an automatic abuse shield on WooCommerce login failures, account registrations, and lost password requests without adding extra form clutter for customers.
tr_TR: Müşteriler için ekstra form karmaşası yaratmadan WooCommerce oturum açma hataları, hesap kayıtları ve kayıp şifre isteklerine karşı otomatik bir kötüye kullanım kalkanı ekler.

en: Adds bounded Apache/LiteSpeed rules that stop high-confidence dangerous access before WordPress or PHP starts.
tr_TR: WordPress veya PHP başlamadan önce yüksek güvenliğe sahip tehlikeli erişimi durduran sınırlı Apache/LiteSpeed kurallarını ekler.

en: Adds browser-side hardening headers chosen by the selected firewall mode.
tr_TR: Seçilen firewall moduna göre tarayıcı tarafı güvenlik başlıkları ekler.

en: Adds database and side-effect backstops on top of the balanced guardrails.
tr_TR: Dengeli korkulukların üzerine veritabanı ve yan etki geri durdurucuları ekler.

en: Adds extra public locks that are useful while you ship updates or releases.
tr_TR: Güncellemeleri veya sürümleri gönderirken faydalı olan ekstra genel kilitler ekler.

en: Adds last-line backstops for harder demo environments.
tr_TR: Daha zorlu demo ortamları için son hat geri durdurucuları ekler.

en: Adds noindex signals to the maintenance screen so search engines do not treat it like real content.
tr_TR: Arama motorlarının onu gerçek içerikmiş gibi değerlendirmemesi için bakım ekranına noindex sinyalleri ekler.

en: Admin Activity Log
tr_TR: Yönetici Etkinlik Günlüğü

en: Admin Activity Log is active, but its own logging switch is currently off. Turn on logging there first, then you can enable Shield event forwarding here.
tr_TR: Yönetici Etkinlik Günlüğü etkin ancak kendi günlük kaydı anahtarı şu anda kapalı. Önce orada günlüğe kaydetmeyi açın, ardından burada Shield olay iletmeyi etkinleştirebilirsiniz.

en: Admin Bar
tr_TR: Yönetici Çubuğu

en: Admin Bar (Lock)
tr_TR: Yönetici Çubuğu (Kilit)

en: Admin Bar Background
tr_TR: Yönetici Çubuğu Arka Planı

en: Admin Bar Submenu Background
tr_TR: Yönetici Çubuğu Alt Menü Arka Planı

en: Admin Bar Submenu Text Color
tr_TR: Yönetici Çubuğu Alt Menü Metin Rengi

en: Admin Bar Text Color
tr_TR: Yönetici Çubuğu Metin Rengi

en: Admin Email Changed
tr_TR: Yönetici E-postası Değiştirildi

en: Admin Footer
tr_TR: Yönetici Altbilgisi

en: Admin Notice Manager
tr_TR: Yönetici Bildirim Yöneticisi

en: Admin Notices
tr_TR: Yönetici Bildirimleri

en: Administrator
tr_TR: Yönetici

en: Advanced
tr_TR: Gelişmiş

en: Advanced CSS appended after the generated stylesheet. Ideal for agency overrides or project-specific tweaks.
tr_TR: Oluşturulan stil sayfasından sonra eklenen gelişmiş CSS. Ajans geçersiz kılmaları veya projeye özel ince ayarlar için idealdir.

en: Advanced: Provisioning URI for QR Code Tools
tr_TR: Gelişmiş: QR Kod Araçları için Sağlama URI'si

en: Affected admins: %d
tr_TR: Etkilenen yöneticiler: %d

en: Affected users
tr_TR: Etkilenen kullanıcılar

[ctx: country name]
en: Afghanistan
tr_TR: Afganistan

en: After Safe or Strict is saved
tr_TR: Safe veya Sıkı kaydedildikten sonra

en: Agency Pro
tr_TR: Ajans Profesyoneli

en: Aggressive. Lower thresholds, silent drop on high score.
tr_TR: Agresif. Düşük eşikler, yüksek puanda sessiz iptal.

[ctx: country name]
en: Albania
tr_TR: Arnavutluk

en: Alert Email:
tr_TR: Uyarı E-postası:

[ctx: country name]
en: Algeria
tr_TR: Cezayir

en: All Actions
tr_TR: Tüm Eylemler

en: All Allowed Users
tr_TR: İzin Verilen Tüm Kullanıcılar

en: All Types
tr_TR: Tüm Türler

en: All admin content (except menu, admin bar, and buttons)
tr_TR: Tüm yönetici içeriği (menü, yönetici çubuğu ve düğmeler hariç)

en: All admin pages
tr_TR: Tüm yönetici sayfaları

en: All admin pages except plugin-owned screens
tr_TR: Eklentiye ait ekranlar dışındaki tüm yönetici sayfaları

en: All components
tr_TR: Tüm bileşenler

en: All decisions
tr_TR: Tüm kararlar

en: All logs have been cleared.
tr_TR: Tüm günlükler temizlendi.

en: All reCAPTCHA settings are managed from this single location. The addon automatically integrates with the Login Page module and Comment forms. Enable the locations above to activate protection on the corresponding forms.
tr_TR: Tüm reCAPTCHA ayarları bu tek konumdan yönetilir. Eklenti otomatik olarak Giriş Sayfası modülü ve Yorum formlarıyla entegre olur. Korumayı etkinleştirmek için yukarıdaki konumları açın.

en: All settings have been reset to defaults.
tr_TR: Tüm ayarlar varsayılanlara sıfırlandı.

en: All statuses
tr_TR: Tüm durumlar

en: All time
tr_TR: Tüm zamanlar

en: All types
tr_TR: Tüm türler

en: Allow WooCommerce product reviews only
tr_TR: Yalnızca WooCommerce ürün incelemelerine izin ver

en: Allow all logged-in users to bypass
tr_TR: Oturum açmış tüm kullanıcıların atlamasına izin ver

en: Allow logged-in administrators to bypass
tr_TR: Oturum açmış yöneticilerin atlamasına izin ver

en: Allow site-level override
tr_TR: Site düzeyinde geçersiz kılmaya izin ver

en: Allow sitemap endpoints to stay available while the public site is temporarily closed.
tr_TR: Genel site geçici olarak kapalıyken site haritası uç noktalarının kullanılabilir kalmasına izin verin.

en: Allowed
tr_TR: İzin verildi

en: Allowed AJAX actions
tr_TR: İzin verilen AJAX eylemleri

en: Allowed GET actions
tr_TR: İzin verilen GET eylemleri

en: Allowed REST route fragments
tr_TR: İzin verilen REST rota parçaları

en: Allowed REST write route prefix
tr_TR: İzin verilen REST yazma yolu öneki

en: Allowed Users
tr_TR: İzin Verilen Kullanıcılar

en: Allowed anonymous REST write route prefixes
tr_TR: İzin verilen anonim REST yazma yolu önekleri

en: Allowlist IPs / CIDR
tr_TR: İzin verilenler listesi IP'leri / CIDR

en: Allowlist wins over cooldown
tr_TR: İzin verilenler listesi bekleme süresini aştı

en: Also apply to logged-in users
tr_TR: Oturum açmış kullanıcılara da uygula

en: Also log allowed comments
tr_TR: İzin verilen yorumları da günlüğe yaz

en: Also require 2FA for Super Admin
tr_TR: Süper Yönetici için ayrıca 2FA gerekir

en: Always
tr_TR: Her zaman

en: Always allowed IP addresses
tr_TR: Her zaman izin verilen IP adresleri

[ctx: country name]
en: American Samoa
tr_TR: Amerikan Samoası

en: An executable content file disappeared outside a recorded WordPress update window.
tr_TR: Yürütülebilir bir içerik dosyası, kayıtlı bir WordPress güncelleme penceresinin dışında kayboldu.

en: An executable root file is not part of the official WordPress package. Review it manually.
tr_TR: Yürütülebilir bir kök dosyası resmi WordPress paketinin parçası değildir. Manuel olarak inceleyin.

en: An executable-content baseline chunk was missing.
tr_TR: Çalıştırılabilir içerik referansının bir parçası eksikti.

en: An official WordPress core file is missing.
tr_TR: Resmi bir WordPress çekirdek dosyası eksik.

en: Analyze by mode
tr_TR: Moda göre analiz et

en: Anonymous /wp/v2/users route is treated as user enumeration.
tr_TR: Anonim /wp/v2/users rotası kullanıcı numaralandırması olarak değerlendirilir.

en: Anonymous REST API write requests are blocked by the firewall.
tr_TR: Anonim REST API yazma istekleri güvenlik duvarı tarafından engelleniyor.

en: Anonymous REST requests
tr_TR: Anonim REST istekleri

en: Anonymous REST user listing
tr_TR: Anonim REST kullanıcı listesi

en: Anonymous REST write request
tr_TR: Anonim REST yazma isteği

en: Anonymous user listing is blocked by the firewall.
tr_TR: Anonim kullanıcı listesi güvenlik duvarı tarafından engelleniyor.

en: Anonymous write method is blocked unless the route is allowlisted.
tr_TR: Rota izin verilenler listesine alınmadığı sürece anonim yazma yöntemi engellenir.

en: Another .htaccess operation is already in progress.
tr_TR: Başka bir .htaccess işlemi zaten devam ediyor.

en: Another Firewall integrity scan is already running.
tr_TR: Başka bir Güvenlik Duvarı bütünlük taraması zaten çalışıyor.

en: Another Firewall remediation operation is already running.
tr_TR: Başka bir Firewall düzeltme işlemi zaten çalışıyor.

en: Another country database update is already running.
tr_TR: Başka bir ülke veritabanı güncellemesi zaten çalışıyor.

[ctx: country name]
en: Antarctica
tr_TR: Antarktika

[ctx: country name]
en: Antigua & Barbuda
tr_TR: Antigua ve Barbuda

en: Any user with plugin access can view logs
tr_TR: Eklenti erişimi olan herhangi bir kullanıcı günlükleri görüntüleyebilir

en: Apache marker status. Nginx and IIS require an equivalent server-level rule.
tr_TR: Apache işaretleyici durumu. Nginx ve IIS eşdeğer bir sunucu düzeyinde kural gerektirir.

en: Apache/LiteSpeed capability
tr_TR: Apache/LiteSpeed yeteneği

en: Appearance
tr_TR: Dış görünüş

en: Apple/Windows UI
tr_TR: Apple/Windows kullanıcı arayüzü

en: Application Password guard
tr_TR: Uygulama Parolası koruması

en: Applies these rules only while the Firewall master switch and Strict mode are both active.
tr_TR: Bu kuralları yalnızca Güvenlik Duvarı ana anahtarı ve Katı modun her ikisi de etkinken uygular.

en: Apply
tr_TR: Uygula

en: Apply Preset
tr_TR: Ön Ayarı Uygula

en: Apply Scope
tr_TR: Kapsamı Uygula

en: Apply To
tr_TR: Uygula

en: Apply context-free heuristics on comment text and URLs.
tr_TR: Yorum metni ve URL'lere bağlamsız buluşsal yöntemler uygulayın.

en: Apply custom styling to your WordPress login page.
tr_TR: WordPress giriş sayfanıza özel stil uygulayın.

en: Apply this verified, reversible action now?
tr_TR: Bu doğrulanmış ve geri alınabilir işlem şimdi uygulansın mı?

en: Applying the verified action...
tr_TR: Doğrulanmış işlem uygulanıyor...

en: Archive pages (to detect archive-specific items)
tr_TR: Arşiv sayfaları (arşive özgü öğeleri tespit etmek için)

en: Are you sure you want to clear all logs? This cannot be undone.
tr_TR: Tüm günlükleri silmek istediğinizden emin misiniz? Bu işlem geri alınamaz.

en: Are you sure you want to delete all logs?
tr_TR: Tüm günlükleri silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove this link?
tr_TR: Bu bağlantıyı kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove this widget?
tr_TR: Bu widget'ı kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to reset all settings? This action cannot be undone.
tr_TR: Tüm ayarları sıfırlamak istediğinizden emin misiniz? Bu eylem geri alınamaz.

[ctx: country name]
en: Argentina
tr_TR: Arjantin

[ctx: country name]
en: Armenia
tr_TR: Ermenistan

en: At a Glance
tr_TR: Bir Bakışta

en: Attach a contextual note to any admin element so selected users immediately understand what matters there.
tr_TR: Herhangi bir yönetici öğesine bağlamsal bir not ekleyin; böylece seçilen kullanıcılar orada neyin önemli olduğunu hemen anlayabilir.

[ctx: country name]
en: Australia
tr_TR: Avustralya

[ctx: country name]
en: Austria
tr_TR: Avusturya

en: Auth rate limiting
tr_TR: Kimlik doğrulama hız sınırlaması

en: Auth window minutes
tr_TR: Yetkilendirme penceresi dakikaları

en: Authenticator Active
tr_TR: Authenticator Aktif

en: Authenticator Disabled
tr_TR: Authenticator Devre Dışı

en: Authenticator Setup Complete!
tr_TR: Authenticator Kurulumu Tamamlandı!

en: Authenticator Verification
tr_TR: Authenticator Doğrulaması

en: Authenticator has been disabled.
tr_TR: Authenticator devre dışı bırakıldı.

en: Authenticator has been removed from your account. You can set it up again anytime.
tr_TR: Authenticator hesabınızdan kaldırıldı. İstediğiniz zaman tekrar kurabilirsiniz.

en: Authenticator setup complete!
tr_TR: Authenticator kurulumu tamamlandı!

en: Author
tr_TR: Yazar

en: Auto-Hide All Third-Party Widgets
tr_TR: Tüm Üçüncü Taraf Widget'ları Otomatik Gizle

en: Auto-Hide Future Widgets
tr_TR: Gelecek Widget'ları Otomatik Gizle

en: Auto-delete logs after:
tr_TR: Günlükleri şu sürelerden sonra otomatik olarak sil:

en: Auto-disabled after a load failure
tr_TR: Yükleme arızasından sonra otomatik olarak devre dışı bırakılır

en: Automatic
tr_TR: Otomatik

en: Automatic End
tr_TR: Otomatik Son

en: Automatic firewall log cleanup
tr_TR: Otomatik güvenlik duvarı günlüğü temizleme

en: Automatic refresh
tr_TR: Otomatik yenileme

en: Automatic rules are unavailable. Nginx/IIS require manual server configuration; WordPress-level protection remains active.
tr_TR: Otomatik kurallar kullanılamıyor. Nginx/IIS manuel sunucu yapılandırması gerektirir; WordPress-seviye koruması etkin kalır.

en: Automatically hide all third-party widgets added by plugins and themes. Keep your dashboard clean!
tr_TR: Eklentiler ve temalar tarafından eklenen tüm üçüncü taraf widget'ları otomatik olarak gizleyin. Kontrol panelinizi temiz tutun!

en: Available
tr_TR: Mevcut

en: Available addons
tr_TR: Mevcut eklentiler

[ctx: country name]
en: Azerbaijan
tr_TR: Azerbaycan

en: Back to Authenticator
tr_TR: Authenticator'a Dön

en: Back to login
tr_TR: Girişe geri dön

en: Background
tr_TR: Arka plan

en: Background Color
tr_TR: Arka Plan Rengi

en: Background Image
tr_TR: Arka Plan Resmi

en: Background Type
tr_TR: Arka Plan Türü

en: Background image
tr_TR: Arka plan resmi

en: Background type
tr_TR: Arka plan türü

[ctx: country name]
en: Bahamas
tr_TR: Bahamalar

[ctx: country name]
en: Bahrain
tr_TR: Bahreyn

en: Balanced
tr_TR: Dengeli

en: Balanced Mode
tr_TR: Dengeli Mod

en: Balanced mode is the recommended default. Strict mode adds deeper write-side protections for higher-risk demo environments.
tr_TR: Dengeli mod önerilen varsayılandır. Katı mod, daha yüksek riskli demo ortamları için daha derin yazma tarafı korumaları sağlar.

[ctx: country name]
en: Bangladesh
tr_TR: Bangladeş

en: Base radius used by cards, inputs, and other rounded surfaces.
tr_TR: Kartlar, girişler ve diğer yuvarlak yüzeyler tarafından kullanılan taban yarıçapı.

en: Before enabling:
tr_TR: Etkinleştirmeden önce:

en: Behavior Score
tr_TR: Davranış Puanı

en: Behavior signal
tr_TR: Davranış sinyali

[ctx: country name]
en: Belgium
tr_TR: Belçika

en: Best for live product demos and client walkthroughs.
tr_TR: Canlı ürün demoları ve müşteri açıklamaları için en iyisi.

en: Best for sites that are not public yet but still need a polished holding page.
tr_TR: Henüz halka açık olmayan ancak yine de gösterişli bir bekleme sayfasına ihtiyaç duyan siteler için en iyisi.

[ctx: country name]
en: Bhutan
tr_TR: Butan

en: Blend two colors for a more branded and modern presentation.
tr_TR: Daha markalı ve modern bir sunum için iki rengi karıştırın.

en: Block AJAX write actions
tr_TR: AJAX yazma eylemlerini engelle

en: Block AJAX write requests from this page
tr_TR: Bu sayfadan AJAX yazma isteklerini engelleyin

en: Block REST write requests
tr_TR: REST yazma isteklerini engelle

en: Block REST write requests from this page
tr_TR: Bu sayfadan REST yazma isteklerini engelleyin

en: Block URL access
tr_TR: URL erişimini engelle

en: Block URL access for this user
tr_TR: Bu kullanıcı için URL erişimini engelle

en: Block admin pages, lock demo screens, hide selected UI elements, and attach contextual notes for selected users.
tr_TR: Yönetici sayfalarını engelleyin, demo ekranlarını kilitleyin, seçilen kullanıcı arayüzü öğelerini gizleyin ve seçilen kullanıcılar için bağlamsal notlar ekleyin.

en: Block and record
tr_TR: Engelle ve kaydet

en: Block anonymous REST user listing
tr_TR: Anonim REST kullanıcı listesini engelle

en: Block anonymous REST write requests
tr_TR: Anonim REST yazma isteklerini engelle

en: Block classic form submissions
tr_TR: Klasik form gönderimlerini engelle

en: Block database writes
tr_TR: Veritabanı yazma işlemlerini engelle

en: Block direct URL access
tr_TR: Doğrudan URL erişimini engelle

en: Block executable uploads and PHP execution
tr_TR: Çalıştırılabilir yüklemeleri ve PHP çalıştırmayı engelle

en: Block exposed development files
tr_TR: Açığa çıkan geliştirme dosyalarını engelle

en: Block external HTTP requests
tr_TR: Harici HTTP isteklerini engelle

en: Block numeric author ID probes
tr_TR: Sayısal yazar ID taramalarını engelle

en: Block outgoing emails
tr_TR: Giden e-postaları engelle

en: Block pages, lock demo screens, hide sensitive UI, or pin clear internal notes for selected administrators.
tr_TR: Seçilen yöneticiler için sayfaları engelleyin, demo ekranlarını kilitleyin, hassas kullanıcı arayüzünü gizleyin veya dahili notları sabitleyin.

en: Block requests resolved to selected countries using a local IP-country database. Explicit country rules are enforced in Monitor Only, Safe Protection, and Strict while Firewall is enabled.
tr_TR: Yerel IP-ülke veritabanını kullanarak seçilen ülkelerden gelen istekleri engeller. Firewall etkin olduğu sürece açık ülke kuralları Yalnızca İzle, Güvenli Koruma ve Sıkı modlarında uygulanır.

en: Block standard form submissions
tr_TR: Standart form gönderimlerini engelle

en: Block unsafe HTTP methods
tr_TR: Güvenli olmayan HTTP yöntemlerini engelle

en: Block uploads
tr_TR: Yüklemeleri engelle

en: Blocked URL host match
tr_TR: Engellenen URL ana bilgisayar eşleşmesi

en: Blocked Visitor Page
tr_TR: Engellenen Ziyaretçi Sayfası

en: Blocked countries
tr_TR: Engellenen ülkeler

en: Blocked keyword match
tr_TR: Engellenen anahtar kelime eşleşmesi

en: Blocks common database dumps, backup suffixes, debug.log, and error_log without blocking normal ZIP downloads.
tr_TR: Normal ZIP indirmelerini engellemeden ortak veritabanı dökümlerini, yedekleme soneklerini, debug.log ve error_log'yi engeller.

en: Blocks common scans for .env, wp-config, backup archives, shells, phpMyAdmin, and traversal attempts.
tr_TR: .env, wp-config, yedekleme arşivleri, kabuklar, phpMyAdmin ve geçiş girişimlerine yönelik yaygın taramaları engeller.

en: Blocks non-GET admin-ajax requests by default and only allows explicitly approved actions such as heartbeat.
tr_TR: GET admin-ajax olmayan istekleri varsayılan olarak engeller ve yalnızca kalp atışı gibi açıkça onaylanan eylemlere izin verir.

en: Blocks non-GET admin-ajax requests from this screen while still allowing normal GET-based background reads.
tr_TR: Bu ekrandan GET olmayan admin-ajax isteklerini engellerken normal GET tabanlı arka plan okumalarına izin vermeye devam eder.

en: Blocks requests such as ?author=1 that try to discover usernames.
tr_TR: Kullanıcı adlarını keşfetmeye çalışan ?author=1 gibi istekleri engeller.

en: Blocks unauthenticated POST, PUT, PATCH, and DELETE REST requests.
tr_TR: Kimliği doğrulanmamış POST, PUT, PATCH ve DELETE REST isteklerini engeller.

en: Blocks version-control metadata, dependency manifests, lock files, and PHPUnit configuration.
tr_TR: Sürüm kontrolü meta verilerini, bağımlılık bildirimlerini, kilit dosyalarını ve PHPUnit yapılandırmasını engeller.

en: Bold (700)
tr_TR: Kalın (700)

[ctx: country name]
en: Bolivia
tr_TR: Bolivya

[ctx: country name]
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
tr_TR: Karayip Hollandası

en: Border
tr_TR: Sınır

[ctx: country name]
en: Bosnia and Herzegovina
tr_TR: Bosna-Hersek

en: Bot Protection
tr_TR: Bot Koruması

en: Bot and probe blocking
tr_TR: Bot ve tarama engelleme

[ctx: country name]
en: Botswana
tr_TR: Botsvana

[ctx: country name]
en: Bouvet Island
tr_TR: Bouvet Adası

[ctx: country name]
en: Brazil
tr_TR: Brezilya

[ctx: country name]
en: British Indian Ocean Territory
tr_TR: Britanya Hint Okyanusu Toprakları

[ctx: country name]
en: British Virgin Islands
tr_TR: Britanya Virjin Adaları

en: Browser Containment
tr_TR: Tarayıcı Koruması

en: Browser Upgrade Notice
tr_TR: Tarayıcı Yükseltme Bildirimi

en: Build the public-facing message visitors will see, from the logo and headline to the editor content, countdown and footer area.
tr_TR: Logo ve başlıktan editör içeriğine, geri sayım ve altbilgi alanına kadar ziyaretçilerin göreceği herkese açık mesajı oluşturun.

en: Built into core
tr_TR: Çekirdeğe yerleşik

en: Built-in Safety Features
tr_TR: Yerleşik Güvenlik Özellikleri

en: Built-in module
tr_TR: Dahili modül

[ctx: country name]
en: Bulgaria
tr_TR: Bulgaristan

en: Bulk action:
tr_TR: Toplu işlem:

en: Button Radius Preset
tr_TR: Düğme Yarıçapı Ön Ayarı

en: By default comment reCAPTCHA applies only to guests. Enable this to also enforce it for authenticated users.
tr_TR: Varsayılan olarak yorum reCAPTCHA yalnızca misafirlere uygulanır. Giriş yapmış kullanıcılar için de uygulamak istiyorsanız etkinleştirin.

en: By default, Super Admin is exempt to prevent lockout. Enable this if you also want Super Admin accounts to pass 2FA.
tr_TR: Varsayılan olarak Süper Yönetici, kilitlemeyi önlemekten muaftır. Süper Yönetici hesaplarının da 2FA'yı geçmesini istiyorsanız bunu etkinleştirin.

en: By default, missing our hidden marker field is treated as a hard bot signal to prevent marker-stripping bypasses. If your custom comment form cannot include pdt_cs_present, you can opt out with the pdt_comment_security_require_form_marker filter. The other layers — rate limiting, content rules, scoring — keep working in all cases.
tr_TR: Varsayılan olarak, gizli işaretleyici alanımızın eksik olması, işaretleyici sıyırma bypass'larını önlemek için bir donanım bot sinyali olarak değerlendirilir. Özel yorum formunuz pdt_cs_current'i içeremiyorsa pdt_comment_security_require_form_marker filtresini kullanarak kapsam dışında kalmayı seçebilirsiniz. Diğer katmanlar (hız sınırlama, içerik kuralları, puanlama) her durumda çalışmaya devam eder.

en: By default, only anonymous visitors are inspected. Enable this to also screen logged-in user comments.
tr_TR: Varsayılan olarak yalnızca anonim ziyaretçiler denetlenir. Oturum açmış kullanıcı yorumlarını da taramak için bunu etkinleştirin.

en: Bypass roles
tr_TR: Rolleri atla

en: Cache
tr_TR: Önbellek

[ctx: country name]
en: Cambodia
tr_TR: Kamboçya

[ctx: country name]
en: Cameroon
tr_TR: Kamerun

[ctx: country name]
en: Canada
tr_TR: Kanada

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Cancel Rotation
tr_TR: Döndürmeyi İptal Et

en: Cancel action
tr_TR: İşlemi iptal et

en: Cap how many comments a single IP can submit in a given time window.
tr_TR: Tek bir IP'nin belirli bir zaman aralığında gönderebileceği yorum sayısını sınırlandırın.

en: Card text, borders, and table headers should all remain readable under light or dark themes.
tr_TR: Kart metni, kenarlıklar ve tablo başlıklarının tümü açık veya koyu temalar altında okunabilir kalmalıdır.

[ctx: country name]
en: Cayman Islands
tr_TR: Cayman Adaları

en: Center
tr_TR: Merkez

[ctx: country name]
en: Central African Republic
tr_TR: Orta Afrika Cumhuriyeti

en: Centralized Management
tr_TR: Merkezi Yönetim

en: Centrally manage Google reCAPTCHA v2/v3 keys and enable protection on login, registration, lost-password, and comment forms.
tr_TR: Google reCAPTCHA v2/v3 anahtarlarını merkezi olarak yönetin ve giriş, kayıt, şifre sıfırlama ve yorum formlarında korumayı etkinleştirin.

[ctx: country name]
en: Chad
tr_TR: Çad

en: Change Icon
tr_TR: Simgeyi Değiştir

en: Change image
tr_TR: Resmi değiştir

en: Changes how compact or roomy common controls and surfaces feel.
tr_TR: Ortak kontrollerin ve yüzeylerin kompakt veya ferah hissini değiştirir.

en: Changes the background color of the left admin sidebar.
tr_TR: Sol yönetici kenar çubuğunun arka plan rengini değiştirir.

en: Check the items to hide.
tr_TR: Gizlenecek öğeleri işaretleyin.

en: Checks the method list internally instead of calling xmlrpc.php.
tr_TR: xmlrpc.php öğesini çağırmak yerine yöntem listesini dahili olarak kontrol eder.

[ctx: country name]
en: Chile
tr_TR: Şili

[ctx: country name]
en: China
tr_TR: Çin

en: Choose a maintenance mode, decide who can still enter the site, shape the public message, and keep advanced controls tucked away until you need them. The goal is a clean workflow, not a wall of settings.
tr_TR: Bir bakım modu seçin, siteye kimin girebileceğine karar verin, genel mesajı şekillendirin ve ihtiyacınız olana kadar gelişmiş kontrolleri gizli tutun. Amaç, bir ayarlar duvarı değil, temiz bir iş akışıdır.

en: Choose action
tr_TR: Eylem seçin

en: Choose an image
tr_TR: Bir resim seçin

en: Choose how long login is blocked after reaching the failed attempt limit.
tr_TR: Başarısız deneme sınırına ulaşıldıktan sonra oturum açmanın ne kadar süreyle engelleneceğini seçin.

en: Choose how long recent firewall events should be kept. Older entries are cleaned automatically when events are recorded or this screen is opened.
tr_TR: En son güvenlik duvarı olaylarının ne kadar süre saklanacağını seçin. Olaylar kaydedildiğinde veya bu ekran açıldığında eski girişler otomatik olarak temizlenir.

en: Choose how strict this demo protection should be for the current admin screen.
tr_TR: Bu demo korumasının mevcut yönetici ekranı için ne kadar sıkı olması gerektiğini seçin.

en: Choose how users will verify their identity after entering their password.
tr_TR: Kullanıcıların şifrelerini girdikten sonra kimliklerini nasıl doğrulayacaklarını seçin.

en: Choose icon
tr_TR: Simge seç

en: Choose image
tr_TR: Resim seç

en: Choose site language
tr_TR: Site dilini seçin

en: Choose the brand mark that should appear at the top of the maintenance card, then set its position beside it.
tr_TR: Bakım kartının üst kısmında görünmesi gereken marka işaretini seçin ve ardından yanındaki konumunu ayarlayın.

en: Choose the brand mark that should appear at the top of the maintenance card.
tr_TR: Bakım kartının üst kısmında görünmesi gereken marka işaretini seçin.

en: Choose the exact date and time the countdown should count toward on the frontend.
tr_TR: Ön uçta geri sayımın sayılması gereken kesin tarihi ve saati seçin.

en: Choose the main action text and where visitors should go when they click it.
tr_TR: Ana eylem metnini ve ziyaretçilerin tıkladıklarında nereye gitmeleri gerektiğini seçin.

en: Choose the public experience you want visitors to see while the site is not fully open.
tr_TR: Site tam olarak açık değilken ziyaretçilerin görmesini istediğiniz genel deneyimi seçin.

en: Choose the roles that should continue seeing the real website even while visitors get the maintenance page.
tr_TR: Ziyaretçiler bakım sayfasını alırken bile gerçek web sitesini görmeye devam etmesi gereken rolleri seçin.

en: Choose what happens when a visitor reaches protected content and no per-content override is set.
tr_TR: Bir ziyaretçi korunan içeriğe ulaştığında ve içeriğe özel bir geçersiz kılma ayarlanmadığında ne olacağını seçin.

en: Choose where new comments are allowed
tr_TR: Yeni yorumlara nerede izin verileceğini seçin

en: Choose whether the design system should affect only Polanger screens, all of wp-admin, selected sections such as Dashboard or Posts, or all admin screens except plugin-owned pages.
tr_TR: Tasarım sisteminin yalnızca Polanger ekranlarını mı, wp-admin'in tamamını mı, Kontrol Paneli veya Gönderiler gibi seçilen bölümleri mi yoksa eklentiye ait sayfalar hariç tüm yönetici ekranlarını mı etkileyeceğini seçin.

en: Choose whether this content stays public, is limited to signed-in users, or is hidden from specific roles on the public site.
tr_TR: Bu içeriğin genel olarak mı kalacağını, oturum açmış kullanıcılarla mı sınırlı kalacağını yoksa genel sitedeki belirli rollerden mi gizleneceğini seçin.

en: Choose which events trigger email notifications.
tr_TR: Hangi olayların e-posta bildirimlerini tetikleyeceğini seçin.

en: Choose who can bypass the maintenance screen, which IP addresses are always allowed in, and how temporary preview links should behave.
tr_TR: Bakım ekranını kimlerin atlayabileceğini, hangi IP adreslerine her zaman izin verileceğini ve geçici önizleme bağlantılarının nasıl davranması gerektiğini seçin.

en: Choose who can still see admin notices.
tr_TR: Yönetici bildirimlerini hâlâ kimlerin görebileceğini seçin.

[ctx: country name]
en: Christmas Island
tr_TR: Christmas Adası

en: Classic Blue
tr_TR: Klasik Mavi

en: Clean (allowed)
tr_TR: Temiz (izin verilir)

en: Clean Dashboard Guarantee
tr_TR: Temiz Kontrol Paneli Garantisi

en: Clear All
tr_TR: Tümünü Temizle

en: Clear Events
tr_TR: Etkinlikleri Temizle

en: Clear Test Data
tr_TR: Test Verilerini Temizle

en: Clear all
tr_TR: Tümünü temizle

en: Clear filters
tr_TR: Filtreleri temizle

en: Clear logs
tr_TR: Günlükleri temizle

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Close Shield panel
tr_TR: Shield panelini kapatın

en: Close findings viewer
tr_TR: Bulgular görüntüleyiciyi kapat

en: Close quarantine manager
tr_TR: Karantina yöneticisini kapat

en: Closed: WooCommerce inactive
tr_TR: Kapalı: WooCommerce etkin değil

[ctx: country name]
en: Cocos (Keeling) Islands
tr_TR: Cocos (Keeling) Adaları

en: Code Expiry Time (minutes)
tr_TR: Kodun Geçerlilik Süresi (dakika)

[ctx: country name]
en: Colombia
tr_TR: Kolombiya

en: Color Legend
tr_TR: Renk Efsanesi

en: Color used for visited links so repeat navigation can feel more intentional.
tr_TR: Ziyaret edilen bağlantılar için kullanılan renk, tekrarlanan gezinmenin daha bilinçli hissedilmesini sağlar.

en: Color used when a content link is hovered.
tr_TR: Bir içerik bağlantısının üzerine gelindiğinde kullanılan renk.

en: Color used while a link is focused or being clicked.
tr_TR: Bir bağlantıya odaklanıldığında veya tıklandığında kullanılan renk.

en: Combines suspicious signals such as bad user agents, injection patterns, long URLs, and sensitive paths before deciding.
tr_TR: Karar vermeden önce kötü user agent, enjeksiyon desenleri, uzun URL'ler ve hassas yollar gibi şüpheli sinyalleri birlikte değerlendirir.

en: Comfortable
tr_TR: Rahat

en: Comfortable (105%)
tr_TR: Rahat (%105)

en: Coming Soon
tr_TR: Yakında gelecek

en: Comment Error
tr_TR: Yorum Hatası

en: Comment Guard
tr_TR: Yorum Güvenliği

en: Comment Security Layer
tr_TR: Yorum Güvenlik Katmanı

en: Comment Security logs cleared.
tr_TR: Yorum Güvenliği günlükleri temizlendi.

en: Comment Security settings saved.
tr_TR: Yorum Güvenliği ayarları kaydedildi.

en: Comment intake closed
tr_TR: Yorum Kabulü Kapalı

en: Comment is never written. Visitor is redirected back to the post.
tr_TR: Yorum hiçbir zaman yazılmaz. Ziyaretçi yazıya yeniden yönlendirilir.

en: Comment rejected
tr_TR: Yorum reddedildi

en: Comments
tr_TR: Yorumlar

en: Comments Closed
tr_TR: Yorumlar Kapalı

en: Comments submitted faster than humans can read are likely automated. Missing, tampered, or replayed timing tokens are treated as hard bot signals.
tr_TR: İnsanların okuyabileceğinden hızlı gönderilen yorumlar büyük olasılıkla otomatiktir. Eksik, kurcalanmış veya yeniden oynatılmış zamanlama jetonları sert bot sinyali sayılır.

[ctx: country name]
en: Comoros
tr_TR: Komorlar

en: Compact
tr_TR: Kompakt

en: Compact (95%)
tr_TR: Kompakt (%95)

en: Compares core files with WordPress.org checksums for the exact installed version and locale.
tr_TR: Tam yüklü sürüm ve yerel ayar için çekirdek dosyaları WordPress.org sağlama toplamlarıyla karşılaştırır.

en: Complete the setup below to enable authenticator-based verification for your account.
tr_TR: Hesabınız için authenticator tabanlı doğrulamayı etkinleştirmek için aşağıdaki kurulumu tamamlayın.

en: Completed
tr_TR: Tamamlanmış

en: Completely Hide
tr_TR: Tamamen Gizle

en: Completely Hide Mode
tr_TR: Tamamen Gizleme Modu

en: Completely hide the WordPress logo from admin bar
tr_TR: WordPress logosunu yönetici çubuğundan tamamen gizleyin

en: Completely hide the language selector on the login screen for both desktop and mobile.
tr_TR: Hem masaüstü hem de mobil cihazlar için giriş ekranındaki dil seçiciyi tamamen gizleyin.

en: Component
tr_TR: Bileşen

en: Components Need Review · %d file findings
tr_TR: Bileşenler İncelenmeli · %d dosya bulgusu

en: Configure how aggressively Shield blocks write operations when Global Demo Mode automatically applies to administrator accounts that are not selected above as Shield managers.
tr_TR: Genel Demo Modu yukarıda Shield yöneticileri olarak seçilmeyen yönetici hesaplarına otomatik olarak uygulandığında Shield'nin yazma işlemlerini ne kadar agresif bir şekilde engellediğini yapılandırın.

en: Configure plugin settings and security options.
tr_TR: Eklenti ayarlarını ve güvenlik seçeneklerini yapılandırın.

en: Configure reCAPTCHA
tr_TR: reCAPTCHA'yı Yapılandır

en: Configure who can view logs and which events should trigger email notifications.
tr_TR: Günlükleri kimlerin görüntüleyebileceğini ve hangi olayların e-posta bildirimlerini tetikleyeceğini yapılandırın.

en: Confirm Firewall action
tr_TR: Firewall işlemini onaylayın

[ctx: country name]
en: Congo
tr_TR: Kongo - Brazavil

[ctx: country name]
en: Congo (DRC)
tr_TR: Kongo - Kinşasa

en: Consolas Mono
tr_TR: Konsolos Mono

en: Contains hidden submenu items
tr_TR: Gizli alt menü öğelerini içerir

en: Contains renamed submenu items
tr_TR: Yeniden adlandırılan alt menü öğelerini içerir

en: Content
tr_TR: İçerik

en: Content Rules
tr_TR: İçerik Kuralları

en: Continue
tr_TR: Devam et

en: Control the background treatment behind the maintenance screen. Keep it simple with one color, add depth with a gradient, or upload an image.
tr_TR: Bakım ekranının arkasındaki arka plan işlemini kontrol edin. Tek renkle basit tutun, degradeyle derinlik katın veya bir görsel yükleyin.

en: Control the visibility of admin notices and alerts from plugins and themes.
tr_TR: Eklentilerden ve temalardan gelen yönetici bildirimlerinin ve uyarılarının görünürlüğünü kontrol edin.

en: Control whether this site uses network defaults or local overrides for each module.
tr_TR: Bu sitenin her modül için ağ varsayılanlarını mı yoksa yerel geçersiz kılmaları mı kullanacağını kontrol edin.

en: Control which administrators can access this plugin.
tr_TR: Bu eklentiye hangi yöneticilerin erişebileceğini kontrol edin.

en: Control who can view the activity logs.
tr_TR: Etkinlik günlüklerini kimlerin görüntüleyebileceğini kontrol edin.

en: Controls WordPress Application Password API access without interfering with normal browser login or 2FA.
tr_TR: Normal tarayıcı girişi veya 2FA ile çakışmadan WordPress Application Password API erişimini kontrol eder.

en: Controls icon and text color inside the top admin bar.
tr_TR: Üst yönetici çubuğunun içindeki simgeyi ve metin rengini kontrol eder.

en: Controls the background tone for text fields, selects, and textareas.
tr_TR: Metin alanları, seçimler ve metin alanları için arka plan tonunu kontrol eder.

en: Controls the background tone of table headers and structured list headings.
tr_TR: Tablo başlıklarının ve yapılandırılmış liste başlıklarının arka plan tonunu kontrol eder.

en: Controls the broad page background behind admin cards and content layouts.
tr_TR: Yönetici kartlarının ve içerik düzenlerinin arkasındaki geniş sayfa arka planını kontrol eder.

en: Controls the icon and text color used inside the left admin sidebar.
tr_TR: Sol yönetici kenar çubuğunda kullanılan simgeyi ve metin rengini kontrol eder.

en: Controls whether content links are underlined never, on hover, or all the time.
tr_TR: İçerik bağlantılarının altının hiçbir zaman mı, fareyle üzerine gelindiğinde mi yoksa her zaman mı çizileceğini kontrol eder.

[ctx: country name]
en: Cook Islands
tr_TR: Cook Adaları

en: Copied to clipboard!
tr_TR: Panoya kopyalandı!

en: Copied!
tr_TR: Kopyalandı!

en: Copy
tr_TR: Kopyala

en: Copy All
tr_TR: Tümünü Kopyala

en: Copy to clipboard
tr_TR: Panoya kopyala

en: Core
tr_TR: Çekirdek

en: Core Guards
tr_TR: Temel Korumalar

en: Core Needs Review
tr_TR: Çekirdek İncelenmeli

en: Core Verification Unavailable
tr_TR: Çekirdek Doğrulaması Kullanılamıyor

en: Core Verified
tr_TR: Çekirdek Doğrulandı

en: Core modules stay available out of the box. Optional addons can be turned on individually so each admin panel stays lighter, clearer, and easier to maintain.
tr_TR: Çekirdek modüller kutudan çıktığı haliyle kullanılabilir durumda kalır. İsteğe bağlı eklentiler ayrı ayrı etkinleştirilebilir, böylece her yönetici paneli daha hafif, daha net ve bakımı daha kolay kalır.

en: Core recommendation to update PHP version
tr_TR: PHP sürümünü güncellemek için temel öneri

en: Core repair finished: %1$d restored, %2$d quarantined, %3$d failed.
tr_TR: Çekirdek onarımı tamamlandı: %1$d restored, %2$d karantinaya alındı, %3$d başarısız oldu.

en: Core repair is unavailable while a WordPress update is in progress.
tr_TR: WordPress güncellemesi devam ederken çekirdek onarımı kullanılamaz.

[ctx: country name]
en: Costa Rica
tr_TR: Kosta Rika

en: Countdown label
tr_TR: Geri sayım etiketi

en: Counters use WordPress transients per IP. If you sit behind a CDN/proxy, configure trusted proxies via the pdt_comment_security_trusted_proxies filter.
tr_TR: Sayaçlar IP başına WordPress transient'larını kullanır. Bir CDN/proxy arkasındaysanız, güvenilir proxy'leri pdt_comment_security_trusted_proxies filtresiyle yapılandırın.

en: Countries to block
tr_TR: Engellenecek ülkeler

en: Country Access Control
tr_TR: Ülke Erişim Kontrolü

en: Country Access Tests
tr_TR: Ülke Erişim Testleri

en: Country access policy is active
tr_TR: Ülke erişim politikası etkin

en: Country database could not be prepared
tr_TR: Ülke veri tabanı hazırlanamadı

en: Country database is being prepared
tr_TR: Ülke veri tabanı hazırlanıyor

en: Country database is waiting to be prepared
tr_TR: Ülke veri tabanı hazırlanmayı bekliyor

en: Country database update failed.
tr_TR: Ülke veritabanı güncellemesi başarısız oldu.

en: Country database update schedule
tr_TR: Ülke veritabanı güncelleme planı

en: Country database version was invalid.
tr_TR: Ülke veritabanı sürümü geçersizdi.

en: Country policy is paused while Firewall is disabled
tr_TR: Güvenlik Duvarı devre dışıyken ülke politikası duraklatıldı

en: Country policy lifecycle
tr_TR: Ülke politikası yaşam döngüsü

en: Counts anonymous REST traffic inside a fixed window and monitors or blocks requests after the selected threshold.
tr_TR: Sabit bir pencere içindeki anonim REST trafiğini sayar ve seçilen eşikten sonra istekleri izler veya engeller.

en: Counts http/https URLs found in the comment body, plus the author website if filled. Set 0 to disable.
tr_TR: Yorum gövdesindeki http/https URL'lerini ve doldurulmuşsa yazar web sitesini sayar. Devre dışı bırakmak için 0 yapın.

en: Cozy
tr_TR: Samimi

en: Create a "Welcome" widget with your agency branding and support info
tr_TR: Ajans markanızı ve destek bilgilerinizi içeren bir "Hoş Geldiniz" widget'ı oluşturun

en: Create custom dashboard widgets with your own content. Perfect for welcome messages, quick links, or important information.
tr_TR: Kendi içeriğinizle özel kontrol paneli widget'ları oluşturun. Hoş geldiniz mesajları, hızlı bağlantılar veya önemli bilgiler için mükemmeldir.

en: Create page blocks, demo locks, hidden areas, and contextual notes from any admin screen via the floating shield icon. This page helps you review and disable rules safely.
tr_TR: Yüzen Shield simgesi aracılığıyla herhangi bir yönetici ekranından sayfa blokları, demo kilitleri, gizli alanlar ve bağlamsal notlar oluşturun. Bu sayfa, kuralları güvenli bir şekilde incelemenize ve devre dışı bırakmanıza yardımcı olur.

en: Created
tr_TR: Oluşturuldu

en: Creates a new secret key. Use if you lost access to your app.
tr_TR: Yeni bir gizli anahtar oluşturur. Uygulamaya erişiminizi kaybettiyseniz kullanın.

en: Critical
tr_TR: Kritik

en: Critical + Warning
tr_TR: Kritik + Uyarı

en: Critical Only
tr_TR: Yalnızca Kritik

[ctx: country name]
en: Croatia
tr_TR: Hırvatistan

[ctx: country name]
en: Cuba
tr_TR: Küba

en: Current State
tr_TR: Mevcut Durum

en: Current behavior
tr_TR: Geçerli davranış

en: Current mode
tr_TR: Geçerli mod

en: Current mode: %s
tr_TR: Geçerli mod: %s

en: Current preview URL
tr_TR: Geçerli önizleme URL'si

en: Currently enabled on this site.
tr_TR: Şu anda bu sitede etkin.

en: Custom
tr_TR: Özel

en: Custom Admin Menu Builder
tr_TR: Özel Yönetici Menüsü Oluşturucu

en: Custom CSS
tr_TR: Özel CSS

en: Custom CSS (appended last)
tr_TR: Özel CSS (en son eklendi)

en: Custom Footer Text
tr_TR: Özel Alt Bilgi Metni

en: Custom JavaScript
tr_TR: Özel JavaScript

en: Custom Links
tr_TR: Özel Bağlantılar

en: Custom Login URL
tr_TR: Özel Giriş URL'si

en: Custom Logo
tr_TR: Özel Logo

en: Custom Menus
tr_TR: Özel Menüler

en: Custom Name
tr_TR: Özel Ad

en: Custom Widgets
tr_TR: Özel Widget'lar

en: Custom admin menu deleted.
tr_TR: Özel yönetici menüsü silindi.

en: Custom admin menu saved.
tr_TR: Özel yönetici menüsü kaydedildi.

en: Custom comment forms
tr_TR: Özel yorum formları

en: Custom name or icon applied
tr_TR: Özel ad veya simge uygulandı

en: Customer account registration requests.
tr_TR: Müşteri hesabı kayıt talepleri.

en: Customer login attempts on My Account and WooCommerce login prompts.
tr_TR: Hesabım ve WooCommerce oturum açma istemlerinde müşteri oturum açma girişimleri.

en: Customize and secure your WordPress login page.
tr_TR: WordPress giriş sayfanızı özelleştirin ve güvence altına alın.

en: Customize link colors, hover behavior, underline style and weight. The admin menu, admin bar, and WordPress buttons are never affected.
tr_TR: Bağlantı renklerini, fareyle üzerine gelme davranışını, alt çizgi stilini ve ağırlığını özelleştirin. Yönetici menüsü, yönetici çubuğu ve WordPress düğmeleri hiçbir zaman etkilenmez.

en: Customize or hide the default WordPress footer text in the admin area.
tr_TR: Yönetici alanında varsayılan WordPress altbilgi metnini özelleştirin veya gizleyin.

en: Customize the WordPress admin bar.
tr_TR: WordPress yönetici çubuğunu özelleştirin.

en: Customize the appearance of your login page with custom logo, colors, and background.
tr_TR: Giriş sayfanızın görünümünü özel logo, renkler ve arka planla özelleştirin.

en: Customize the text shown when a country rule denies access. Leave a field empty to use its localized default.
tr_TR: Bir ülke kuralı erişimi reddettiğinde gösterilecek metni özelleştirin. Yerelleştirilmiş varsayılanı kullanmak için ilgili alanı boş bırakın.

en: Customizer Saved
tr_TR: Özelleştirici Kaydedildi

[ctx: country name]
en: Cyprus
tr_TR: Kıbrıs

[ctx: country name]
en: Czechia
tr_TR: Çekya

en: DB-IP returned HTTP %d while the country database was downloaded.
tr_TR: DB-IP, ülke veritabanı indirilirken HTTP %d değerini döndürdü.

en: Daily
tr_TR: Günlük

en: Dashboard Center
tr_TR: Kontrol Paneli Merkezi

en: Dashboard Center (Lock)
tr_TR: Kontrol Paneli Merkezi (Kilit)

en: Dashboard Widgets
tr_TR: Kontrol Paneli Widget'ları

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Date Range:
tr_TR: Tarih Aralığı:

en: Days
tr_TR: Günler

en: Deactivate
tr_TR: Devre dışı bırak

en: Decision
tr_TR: Karar

en: Default (100%)
tr_TR: Varsayılan (%100)

en: Default (inherit)
tr_TR: Varsayılan (devral)

en: Default access denied message
tr_TR: Varsayılan erişim reddi mesajı

en: Default color used for content links.
tr_TR: İçerik bağlantıları için kullanılan varsayılan renk.

en: Default compatibility mode
tr_TR: Varsayılan uyumluluk modu

en: Default denied behavior
tr_TR: Varsayılan erişim reddi davranışı

en: Default option
tr_TR: Varsayılan seçenek

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete Permanently
tr_TR: Kalıcı Olarak Sil

en: Delete custom menu
tr_TR: Özel menüyü sil

en: Delete selected
tr_TR: Seçileni sil

en: Deleting securely...
tr_TR: Güvenli şekilde siliniyor...

en: Demo Lock
tr_TR: Demo Kilidi

en: Demo Lock Active
tr_TR: Demo Kilidi Aktif

en: Demo Lock blocked this action. This admin screen is currently view-only for your account.
tr_TR: Demo Kilidi bu işlemi engelledi. Bu yönetici ekranı şu anda hesabınız için salt görüntülenebilir durumdadır.

en: Demo Lock rule could not be saved.
tr_TR: Demo Kilidi kuralı kaydedilemedi.

en: Demo Lock rule saved successfully.
tr_TR: Demo Kilidi kuralı başarıyla kaydedildi.

en: Demo Locked
tr_TR: Demo Kilitli

en: Demo lock keeps this screen view-only for selected users.
tr_TR: Demo kilidi, bu ekranın seçilen kullanıcılar için yalnızca görüntülenebilir olmasını sağlar.

en: Demo lock keeps this screen view-only with %s.
tr_TR: Demo kilidi, %s ile bu ekranın yalnızca görüntülenebilir olmasını sağlar.

en: Denies direct access to wp-config.php, .env, .user.ini, php.ini, and web.config.
tr_TR: wp-config.php, .env, .user.ini, php.ini ve web.config'e doğrudan erişimi reddeder.

[ctx: country name]
en: Denmark
tr_TR: Danimarka

en: Density
tr_TR: Yoğunluk

en: Denylist IPs / CIDR
tr_TR: Reddedilen IP'ler / CIDR

en: Deployment
tr_TR: Dağıtım

en: Description
tr_TR: Tanım

en: Description alignment
tr_TR: Açıklama hizalaması

en: Design Playground
tr_TR: Tasarım Bahçesi

en: Design System
tr_TR: Tasarım Sistemi

en: Design settings saved.
tr_TR: Tasarım ayarları kaydedildi.

en: Details
tr_TR: Ayrıntılar

en: Developer
tr_TR: Geliştirici

en: Developer Docs
tr_TR: Geliştirici Dokümanları

en: Diagnostics could not be completed. Please try again.
tr_TR: Teşhis tamamlanamadı. Lütfen tekrar deneyin.

en: Diagnostics use reserved documentation identities and do not submit wp-login.php credentials.
tr_TR: Tanılama, ayrılmış belge kimliklerini kullanır ve wp-login.php kimlik bilgilerini göndermez.

en: Didn't receive the code?
tr_TR: Kodu almadınız mı?

en: Dim or disable common save controls visually
tr_TR: Yaygın kaydetme kontrollerini görsel olarak karartın veya devre dışı bırakın

en: Direct URL access is not blocked by Shield for this item.
tr_TR: Bu öğe için doğrudan URL erişimi Shield tarafından engellenmiyor.

en: Disable
tr_TR: Devre dışı bırak

en: Disable Authenticator
tr_TR: Authenticator'ı Devre Dışı Bırak

en: Disable Rule
tr_TR: Kuralı Devre Dışı Bırak

en: Disable XML-RPC authenticated methods
tr_TR: XML-RPC kimliği doğrulanmış yöntemleri devre dışı bırakın

en: Disable XML-RPC multicall
tr_TR: XML-RPC çoklu çağrıyı devre dışı bırak

en: Disable XML-RPC pingbacks
tr_TR: XML-RPC geri pinglerini devre dışı bırak

en: Disable account registration
tr_TR: Hesap kaydını devre dışı bırak

en: Disable all comments completely
tr_TR: Tüm yorumları tamamen kapat

en: Disable comments
tr_TR: Yorumları devre dışı bırak

en: Disable directory browsing
tr_TR: Dizin listelemeyi devre dışı bırak

en: Disable override to force this site to use network defaults for a module.
tr_TR: Bu siteyi bir modül için ağ varsayılanlarını kullanmaya zorlamak için geçersiz kılmayı devre dışı bırakın.

en: Disable product purchasing
tr_TR: Ürün satın almayı devre dışı bırak

en: Disable selected
tr_TR: Seçileni devre dışı bırak

en: Disabled
tr_TR: Devre dışı

en: Disables unused browser features such as camera, microphone, and geolocation by default.
tr_TR: Kamera, mikrofon ve konum gibi kullanılmayan tarayıcı özelliklerini varsayılan olarak devre dışı bırakır.

en: Discourage indexing
tr_TR: Dizine eklemeyi caydırın

en: Display the WordPress version number in the admin footer (e.g., "Version 6.9").
tr_TR: Yönetici altbilgisinde WordPress sürüm numarasını görüntüleyin (ör. "Sürüm 6.9").

[ctx: country name]
en: Djibouti
tr_TR: Cibuti

en: Do not trust proxy headers
tr_TR: Proxy başlıklarına güvenme

en: Docs
tr_TR: Dokümanlar

en: Documentation
tr_TR: Dokümantasyon

[ctx: country name]
en: Dominica
tr_TR: Dominika

[ctx: country name]
en: Dominican Republic
tr_TR: Dominik Cumhuriyeti

en: Download activity logs for compliance and auditing purposes. Only metadata is exported (no sensitive content).
tr_TR: Uyumluluk ve denetim amacıyla etkinlik günlüklerini indirin. Yalnızca meta veriler dışa aktarılır (hassas içerik yoktur).

en: Downloading and verifying DB-IP Country Lite...
tr_TR: DB-IP Country Lite indiriliyor ve doğrulanıyor...

en: Drag to reorder
tr_TR: Yeniden sıralamak için sürükleyin

en: Drop threshold (0-100)
tr_TR: İptal eşiği (0-100)

en: Drop threshold has no extra effect
tr_TR: Düşme eşiğinin ekstra bir etkisi yoktur

en: Dropped
tr_TR: İptal edildi

en: Each violation contributes a weighted score. Two thresholds decide what happens to the comment.
tr_TR: Her ihlal ağırlıklı bir puana katkıda bulunur. Yoruma ne olacağını iki eşik belirler.

[ctx: country name]
en: Ecuador
tr_TR: Ekvador

en: Edit
tr_TR: Düzenlemek

en: Edit Admin Menu
tr_TR: Yönetici Menüsünü Düzenle

en: Editors choose role-based visibility per content item. These settings define the default denied behavior, compatibility mode, and whether restricted content should also disappear from archives, search results, REST responses, and WordPress sitemaps.
tr_TR: Editörler her içerik için rol tabanlı görünürlük seçer. Bu ayarlar, varsayılan erişim reddi davranışını, uyumluluk modunu ve kısıtlı içeriğin arşivlerden, arama sonuçlarından, REST yanıtlarından ve WordPress site haritalarından da gizlenip gizlenmeyeceğini belirler.

[ctx: country name]
en: Egypt
tr_TR: Mısır

en: Element Hide
tr_TR: Öğe Gizleme

en: Email Address
tr_TR: E-posta Adresi

en: Email Alert Threshold
tr_TR: E-posta Uyarı Eşiği

en: Email Alerts
tr_TR: E-posta Uyarıları

en: Email Delivery Test
tr_TR: E-posta Teslim Testi

en: Email delivery check failed during 2FA enable. Please confirm SMTP/email configuration and try again.
tr_TR: 2FA etkinleştirme sırasında e-posta teslim kontrolü başarısız oldu. Lütfen SMTP/e-posta yapılandırmasını onaylayın ve tekrar deneyin.

en: Email delivery not verified
tr_TR: E-posta teslimatı doğrulanmadı

en: Email delivery verified
tr_TR: E-posta teslimatı doğrulandı

en: Email fallback is not enabled.
tr_TR: E-posta yedekleme etkin değil.

en: Emergency Recovery URL
tr_TR: Acil Durum Kurtarma URL'si

en: Enable Access Restriction
tr_TR: Erişim Kısıtlamasını Etkinleştir

en: Enable Activity Logging
tr_TR: Etkinlik Günlüğünü Etkinleştir

en: Enable Comment Security Layer
tr_TR: Yorum Güvenlik Katmanını Etkinleştir

en: Enable Custom Login URL
tr_TR: Özel Giriş URL'sini Etkinleştir

en: Enable Design System
tr_TR: Tasarım Sistemini Etkinleştir

en: Enable Extended Server Hardening — Recommended
tr_TR: Genişletilmiş Sunucu Güçlendirmeyi Etkinleştirin — Önerilen

en: Enable Frontend Content Visibility
tr_TR: Ön Uç İçerik Görünürlüğünü Etkinleştir

en: Enable Global Demo Mode
tr_TR: Global Demo Modunu Etkinleştir

en: Enable Login Page Customization
tr_TR: Giriş Sayfası Özelleştirmesini Etkinleştir

en: Enable Login Protection
tr_TR: Giriş Korumasını Etkinleştir

en: Enable Maintenance Center
tr_TR: Bakım Merkezini Etkinleştir

en: Enable Polanger Firewall
tr_TR: Polanger Firewall'u etkinleştir

en: Enable Smart Contrast Correction
tr_TR: Akıllı Kontrast Düzeltmeyi Etkinleştir

en: Enable Two-Factor Authentication
tr_TR: İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Etkinleştir

en: Enable WooCommerce Rate Limiting
tr_TR: WooCommerce Hız Sınırlamasını Etkinleştir

en: Enable activity logging by default
tr_TR: Etkinlik günlüğünü varsayılan olarak etkinleştir

en: Enable behavior scoring
tr_TR: Davranış puanlamasını etkinleştir

en: Enable file integrity protection
tr_TR: Dosya bütünlüğü korumasını etkinleştir

en: Enable flood control
tr_TR: Akış kontrolünü etkinleştir

en: Enable it in settings
tr_TR: Ayarlarda etkinleştirin

en: Enable malicious outbound redirect protection
tr_TR: Kötü amaçlı dış yönlendirme korumasını etkinleştir

en: Enable network-wide control
tr_TR: Ağ çapında kontrolü etkinleştir

en: Enable protection logs
tr_TR: Koruma günlüklerini etkinleştir

en: Enable reCAPTCHA by default
tr_TR: reCAPTCHA'yı varsayılan olarak etkinleştir

en: Enable the Admin Activity Log addon first. Shield can forward events only after that addon is active.
tr_TR: Önce Yönetici Etkinlik Günlüğü eklentisini etkinleştirin. Shield, olayları yalnızca bu eklenti etkin olduktan sonra iletebilir.

en: Enable/Disable
tr_TR: Etkinleştir/Devre Dışı Bırak

en: Enabled
tr_TR: Etkin

en: Enabled by default for Safe and Strict. You can turn it off for site-specific compatibility; when disabled, no browser guard or reputation update runs.
tr_TR: Safe ve Sıkı modlarda varsayılan olarak etkindir. Siteye özel uyumluluk için kapatabilirsiniz; devre dışıyken tarayıcı koruması ve itibar güncellemesi çalışmaz.

en: End Time Invalid
tr_TR: Bitiş Zamanı Geçersiz

en: End date and time
tr_TR: Bitiş tarihi ve saati

en: Enhance your account security by setting up authenticator.
tr_TR: Authenticator kurarak hesap güvenliğinizi artırın.

en: Enjoying Polanger Admin Suite? Leave a review on WordPress.org and help us grow.
tr_TR: Polanger Admin Suite'ten memnun musunuz? WordPress.org'a bir inceleme bırakın ve büyümemize yardımcı olun.

en: Ensure at least one administrator can receive emails
tr_TR: En az bir yöneticinin e-posta alabildiğinden emin olun

en: Enter 6-digit code from your app
tr_TR: Uygulamanızdan 6 haneli kodu girin

en: Enter a WordPress admin target or a full external URL.
tr_TR: Bir WordPress yönetici hedefi veya tam bir harici URL girin.

en: Enter one of your 10-character recovery keys.
tr_TR: 10 karakterlik kurtarma anahtarlarınızdan birini girin.

en: Enter one of your recovery keys to access your account.
tr_TR: Hesabınıza erişmek için kurtarma anahtarlarınızdan birini girin.

en: Enter the 6-digit code from your authenticator app:
tr_TR: Authenticator uygulamanızdan 6 haneli kodu girin:

en: Enter the 6-digit code shown in your authenticator app to confirm the connection.
tr_TR: Bağlantıyı onaylamak için authenticator uygulamanızda gösterilen 6 haneli kodu girin.

en: Enter the new login URL slug. This will be your new login page address.
tr_TR: Yeni giriş URL'si bilgisini girin. Bu yeni giriş sayfası adresiniz olacaktır.

en: Enter this key manually in your authenticator app when adding a new account.
tr_TR: Yeni hesap eklerken bu anahtarı authenticator uygulamanıza manuel olarak girin.

en: Enter this key manually when adding a new account in your authenticator app.
tr_TR: Authenticator uygulamanızda yeni hesap eklerken bu anahtarı manuel olarak girin.

en: Enter your Site Key and Secret Key to enable reCAPTCHA. Get free keys from %s.
tr_TR: reCAPTCHA'yı etkinleştirmek için Site Anahtarı ve Gizli Anahtarınızı girin. Ücretsiz anahtarları %s adresinden alın.

en: Enter your widget content here. HTML is supported.
tr_TR: Widget içeriğinizi buraya girin. HTML desteklenmektedir.

[ctx: country name]
en: Equatorial Guinea
tr_TR: Ekvator Ginesi

[ctx: country name]
en: Eritrea
tr_TR: Eritre

en: Error Accent
tr_TR: Hata Aksanı

en: Error notice
tr_TR: Hata bildirimi

en: Estimated return
tr_TR: Tahmini getiri

[ctx: country name]
en: Estonia
tr_TR: Estonya

[ctx: country name]
en: Eswatini
tr_TR: Esvatini

[ctx: country name]
en: Ethiopia
tr_TR: Etiyopya

en: Event
tr_TR: Etkinlik

en: Event Cleanup
tr_TR: Etkinlik Temizleme

en: Event cleanup settings
tr_TR: Etkinlik temizleme ayarları

en: Events to Log
tr_TR: Günlüğe Kaydedilecek Etkinlikler

en: Every contribution helps us continue improving the plugin and releasing new features.
tr_TR: Her katkı, eklentiyi geliştirmeye ve yeni özellikler yayınlamaya devam etmemize yardımcı olur.

en: Every still-reversible file change in this signed operation will be rolled back and verified.
tr_TR: Bu imzalı işlemde hâlâ geri alınabilen tüm dosya değişiklikleri geri alınacak ve doğrulanacaktır.

en: Exact IPv4 allowlist match
tr_TR: Tam IPv4 izin verilenler listesi eşleşmesi

en: Exception Rule
tr_TR: İstisna Kuralı

en: Executable code was found in the cache directory.
tr_TR: Önbellek dizininde yürütülebilir kod bulundu.

en: Executable code was found in the uploads directory.
tr_TR: Yüklenenler dizininde yürütülebilir kod bulundu.

en: Executable content
tr_TR: Yürütülebilir içerik

en: Executable content change monitor
tr_TR: Çalıştırılabilir içerik değişikliği izleyicisi

en: Executable content changed outside a recorded WordPress update window.
tr_TR: Yürütülebilir içerik kayıtlı bir WordPress güncelleme penceresinin dışında değiştirildi.

en: Executable file is not listed in the official plugin package (%s).
tr_TR: Yürütülebilir dosya resmi eklenti paketinde (%s) listelenmiyor.

en: Exit Safe Mode
tr_TR: Güvenli Moddan Çık

en: Expand/Collapse
tr_TR: Genişlet/Daralt

en: Expected
tr_TR: Beklenen

en: Explain clearly that the account is browsing a protected read-only session.
tr_TR: Hesabın korumalı salt okunur bir oturuma göz attığını açıkça açıklayın.

en: Explore hooks, filters, extension API, and addon development guides.
tr_TR: Kancaları, filtreleri, uzantı API'sini ve eklenti geliştirme kılavuzlarını keşfedin.

en: Export Activity Logs
tr_TR: Etkinlik Günlüklerini Dışa Aktar

en: Export CSV
tr_TR: CSV'yi dışa aktar

en: Export JSON
tr_TR: JSON'u dışa aktar

en: Exports may contain IP addresses if IP logging is enabled in Privacy settings.
tr_TR: Gizlilik ayarlarında IP günlüğünün etkinleştirilmesi durumunda dışa aktarma işlemleri IP adresleri içerebilir.

en: Extended Server Hardening
tr_TR: Genişletilmiş Sunucu Güçlendirmesi

en: Extended Server Hardening could not update the site .htaccess file. WordPress-level Firewall protection remains active.
tr_TR: Genişletilmiş Sunucu Sertleştirme sitenin .htaccess dosyasını güncelleyemedi. WordPress-seviye Güvenlik Duvarı koruması etkin kalır.

en: Extended Server Hardening is waiting before retrying its last failed write.
tr_TR: Genişletilmiş Sunucu Sertleştirme, son başarısız yazma işlemini yeniden denemeden önce bekliyor.

en: Extended Server Hardening requires Apache or LiteSpeed. WordPress-level Firewall protection remains active.
tr_TR: Genişletilmiş Sunucu Sertleştirme Apache veya LiteSpeed gerektirir. WordPress-seviye Güvenlik Duvarı koruması etkin kalır.

en: Extended Server Hardening was rolled back safely because the post-write health check failed: %s
tr_TR: Genişletilmiş Sunucu Sertleştirme, yazma sonrası durum denetimi başarısız olduğundan güvenli bir şekilde geri alındı: %s

en: Failed
tr_TR: Başarısız

en: Failed Attempt Limit
tr_TR: Başarısız Deneme Sınırı

en: Failed Login
tr_TR: Giriş başarısız oldu

en: Failed to send test email. Please check your email settings (SMTP).
tr_TR: Test e-postası gönderilemedi. Lütfen e-posta ayarlarınızı (SMTP) kontrol edin.

en: Failed to send verification code. Please try again.
tr_TR: Doğrulama kodu gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.

en: Failed to send verification email. Please try again.
tr_TR: Doğrulama e-postası gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.

[ctx: country name]
en: Falkland Islands
tr_TR: Falkland Adaları

[ctx: country name]
en: Faroe Islands
tr_TR: Faroe Adaları

en: Feedback
tr_TR: Geri bildirim

en: Fetches the manifest for the exact installed WordPress version and locale over HTTPS.
tr_TR: Tam yüklü WordPress sürümüne ve yerel ayara ilişkin bildirimi HTTPS üzerinden getirir.

en: Field description
tr_TR: Alan açıklaması

en: File Integrity and Malware Signals
tr_TR: Dosya Bütünlüğü ve Kötü Amaçlı Yazılım Sinyalleri

en: File differs from the WordPress.org package (%s).
tr_TR: Dosya, WordPress.org paketinden (%s) farklı.

en: Files
tr_TR: Dosyalar

en: Filter
tr_TR: Filtre

en: Filter:
tr_TR: Filtre:

en: Finalizing findings and saving the report...
tr_TR: Bulgular sonlandırılıyor ve rapor kaydediliyor...

en: Finding
tr_TR: Bulma

en: Findings Preview (%d total)
tr_TR: Bulgu Önizlemesi (toplam %d)

en: Findings Preview (%d+ detected)
tr_TR: Bulgu Önizlemesi (%d+ tespit edildi)

en: Findings could not be loaded.
tr_TR: Bulgular yüklenemedi.

en: Fine-tunes borders for cards, tables, inputs, and other boxed UI surfaces.
tr_TR: Kartlar, tablolar, girişler ve diğer kutulu kullanıcı arayüzü yüzeyleri için kenarlıklara ince ayar yapar.

[ctx: country name]
en: Finland
tr_TR: Finlandiya

en: Firewall
tr_TR: Güvenlik duvarı

en: Firewall Diagnostics
tr_TR: Firewall Tanılama

en: Firewall blocked an executable or PHP-bearing media upload.
tr_TR: Güvenlik duvarı yürütülebilir veya PHP içeren bir medyanın yüklenmesini engelledi.

en: Firewall could not atomically publish the country database.
tr_TR: Güvenlik duvarı ülke veritabanını atomik olarak yayınlayamadı.

en: Firewall could not atomically replace the site .htaccess file.
tr_TR: Güvenlik duvarı sitenin .htaccess dosyasını atomik olarak değiştiremedi.

en: Firewall could not complete a local country lookup file write.
tr_TR: Güvenlik duvarı yerel ülke arama dosyası yazma işlemini tamamlayamadı.

en: Firewall could not complete the temporary .htaccess write.
tr_TR: Güvenlik duvarı geçici .htaccess yazma işlemini tamamlayamadı.

en: Firewall could not create a temporary file beside .htaccess.
tr_TR: Güvenlik duvarı .htaccess yanında geçici bir dosya oluşturamadı.

en: Firewall could not create a temporary repair directory.
tr_TR: Güvenlik duvarı geçici bir onarım dizini oluşturamadı.

en: Firewall could not create its country database working directory.
tr_TR: Güvenlik duvarı ülke veritabanı çalışma dizinini oluşturamadı.

en: Firewall could not create its local country database directory.
tr_TR: Güvenlik duvarı yerel ülke veritabanı dizinini oluşturamadı.

en: Firewall could not create its local country lookup files.
tr_TR: Firewall yerel ülke arama dosyalarını oluşturamadı.

en: Firewall could not create its temporary file on the same filesystem as .htaccess.
tr_TR: Güvenlik duvarı geçici dosyasını .htaccess ile aynı dosya sisteminde oluşturamadı.

en: Firewall could not read the compressed country database.
tr_TR: Güvenlik duvarı sıkıştırılmış ülke veritabanını okuyamadı.

en: Firewall could not read the site .htaccess file.
tr_TR: Güvenlik duvarı sitenin .htaccess dosyasını okuyamadı.

en: Firewall could not save the country database manifest.
tr_TR: Güvenlik duvarı ülke veritabanı bildirimini kaydedemedi.

en: Firewall could not secure its quarantine storage.
tr_TR: Firewall karantina depolama alanını güvenli hâle getiremedi.

en: Firewall could not verify the saved recovery token.
tr_TR: Firewall kaydedilen kurtarma anahtarını doğrulayamadı.

en: Firewall diagnostics test data cleared.
tr_TR: Güvenlik duvarı tanılama test verileri temizlendi.

en: Firewall event cleanup schedule saved.
tr_TR: Güvenlik duvarı etkinliği temizleme planı kaydedildi.

en: Firewall event history cleared.
tr_TR: Güvenlik duvarı olay geçmişi temizlendi.

en: Firewall settings saved.
tr_TR: Güvenlik duvarı ayarları kaydedildi.

en: Firewall will not modify a symlinked .htaccess file.
tr_TR: Güvenlik duvarı sembolik bağlantılı bir .htaccess dosyasını değiştirmez.

en: Fix addon first
tr_TR: Önce eklentiyi düzeltin

en: Flags combined behaviors such as encoded eval chains and request-driven command execution.
tr_TR: Kodlanmış değerlendirme zincirleri ve istek odaklı komut yürütme gibi birleşik davranışları işaretler.

en: Focus Ring
tr_TR: Odak Halkası

en: Font Family
tr_TR: Yazı Tipi Ailesi

en: Font Weight
tr_TR: Yazı Tipi Ağırlığı

en: Footer Content
tr_TR: Alt Bilgi İçeriği

en: Footer content
tr_TR: Altbilgi içeriği

en: For most sites, selecting a mode is enough. Advanced tabs are only needed for custom tuning.
tr_TR: Çoğu site için bir mod seçmek yeterlidir. Gelişmiş sekmeler yalnızca özel ince ayar için gereklidir.

en: Force full access denied page
tr_TR: Tam erişim reddi sayfasını zorla

en: Forest Calm
tr_TR: Orman Sakinliği

en: Form Background Color
tr_TR: Form Arka Plan Rengi

en: Form marker missing
tr_TR: Form işaretçisi eksik

en: Form submission blocked by Demo Lock.
tr_TR: Form gönderimi Demo Kilidi tarafından engellendi.

en: Form submission blocked by Global Demo Mode.
tr_TR: Form gönderimi Global Demo Modu tarafından engellendi.

[ctx: country name]
en: France
tr_TR: Fransa

[ctx: country name]
en: French Guiana
tr_TR: Fransız Guyanası

[ctx: country name]
en: French Polynesia
tr_TR: Fransız Polinezyası

[ctx: country name]
en: French Southern Territories
tr_TR: Fransız Güney Toprakları

en: From
tr_TR: İtibaren

en: Frontend Admin Bar Items
tr_TR: Ön Uç Yönetici Çubuğu Öğeleri

en: Full Access
tr_TR: Tam Erişim

[ctx: country name]
en: Gambia
tr_TR: Gambiya

en: General
tr_TR: Genel

en: General Protection
tr_TR: Genel Koruma

en: General Settings
tr_TR: Genel Ayarlar

en: General Settings (Lock)
tr_TR: Genel Ayarlar (Kilit)

en: Generate New Keys
tr_TR: Yeni Anahtarlar Oluştur

en: Generate New Secret
tr_TR: Yeni Gizli Anahtar Oluştur

en: Generate Recovery URL
tr_TR: Kurtarma URL'si Oluştur

en: Generate a replacement recovery URL? Any previous URL will stop working immediately.
tr_TR: Yeni bir kurtarma URL'si oluşturulsun mu? Önceki URL hemen çalışmayı durduracaktır.

en: Generate and securely store recovery keys
tr_TR: Kurtarma anahtarlarını oluşturun ve güvenli bir şekilde saklayın

en: Generated: %s
tr_TR: Oluşturuldu: %s

[ctx: country name]
en: Georgia
tr_TR: Gürcistan

en: Georgia Serif
tr_TR: Gürcistan Serif

[ctx: country name]
en: Germany
tr_TR: Almanya

en: Get Involved
tr_TR: Katılın

[ctx: country name]
en: Ghana
tr_TR: Gana

[ctx: country name]
en: Gibraltar
tr_TR: Cebelitarık

en: Global Border Radius (px)
tr_TR: Küresel Sınır Yarıçapı (px)

en: Global Control
tr_TR: Küresel Kontrol

en: Global Demo Mode
tr_TR: Global Demo Modu

en: Global Demo Mode Active
tr_TR: Global Demo Modu Etkin

en: Global Demo Mode blocked this screen because opening it would create or change content automatically for your account.
tr_TR: Global Demo Modu bu ekranı engelledi çünkü bu ekranın açılması hesabınız için otomatik olarak içerik oluşturulacak veya değiştirilecektir.

en: Global Demo Mode is active. AJAX changes are disabled for your account.
tr_TR: Global Demo Modu etkin. AJAX değişiklikleri hesabınız için devre dışı bırakıldı.

en: Global Demo Mode is active. Changes are disabled for your account.
tr_TR: Global Demo Modu etkin. Hesabınız için değişiklikler devre dışı bırakıldı.

en: Global Demo Mode is active. External HTTP requests are blocked for this admin session.
tr_TR: Global Demo Modu etkin. Bu yönetici oturumu için harici HTTP istekleri engellendi.

en: Global Demo Mode is active. Media uploads are disabled for your account.
tr_TR: Global Demo Modu etkin. Hesabınız için medya yüklemeleri devre dışı bırakıldı.

en: Global Demo Mode is active. REST changes are disabled for your account.
tr_TR: Global Demo Modu etkin. REST değişiklikleri hesabınız için devre dışı bırakıldı.

en: Global Demo Mode now follows the Shield managers list above. Any administrator who is not selected there is treated as a demo user automatically.
tr_TR: Global Demo Modu artık yukarıdaki Shield yönetici listesini takip ediyor. Burada seçilmeyen herhangi bir yönetici, otomatik olarak demo kullanıcısı olarak kabul edilir.

en: Global Demo Mode prevented this change. You can explore the admin area, but write actions are disabled for your account.
tr_TR: Global Demo Modu bu değişikliği engelledi. Yönetici alanını keşfedebilirsiniz ancak hesabınız için yazma eylemleri devre dışıdır.

en: Go to Addons
tr_TR: Eklentilere Git

en: Go to Dashboard to Detect Widgets
tr_TR: Widget'ları Algılamak için Kontrol Paneline Git

en: Go to homepage
tr_TR: Ana sayfaya git

en: Google reCAPTCHA Admin
tr_TR: Google reCAPTCHA Yöneticisi

en: Got your email code?
tr_TR: E-posta kodunuzu aldınız mı?

en: Gradient
tr_TR: Gradyan

en: Gradient End
tr_TR: Degrade Sonu

en: Gradient Start
tr_TR: Gradyan Başlangıç

[ctx: country name]
en: Greece
tr_TR: Yunanistan

[ctx: country name]
en: Greenland
tr_TR: Grönland

[ctx: country name]
en: Guinea
tr_TR: Gine

[ctx: country name]
en: Guinea-Bissau
tr_TR: Gine-Bissau

en: HTTP response
tr_TR: HTTP yanıtı

en: HTTP response code
tr_TR: HTTP yanıt kodu

en: Hard signals bypass scoring
tr_TR: Sert sinyaller puanlamayı atlar

en: Having trouble?
tr_TR: Sorun mu yaşıyorsunuz?

en: Header Tests
tr_TR: Başlık Testleri

en: Header: %s
tr_TR: Başlık: %s

en: Headline
tr_TR: Başlık

en: Headline alignment
tr_TR: Başlık hizalaması

en: Headline text
tr_TR: Başlık metni

[ctx: country name]
en: Heard Island & McDonald Islands
tr_TR: Heard Adası ve McDonald Adaları

en: Hello %1$s,
    
    Your verification code is: %2$s
    
    This code will expire in %3$d minutes.
    
    If you did not attempt to log in, please ignore this email or contact the site administrator.
    
    — %4$s
tr_TR: Merhaba %1$s,
    
    Doğrulama kodunuz: %2$s
    
    Bu kodun süresi %3$d dakika içinde dolacak.
    
    Giriş yapmayı denemediyseniz lütfen bu e-postayı dikkate almayın veya site yöneticisiyle iletişime geçin.
    
    — %4$s

en: Hello %1$s,
    
    Your verification code is: %2$s
    
    This code will expire in %3$d minutes.
    
    If you did not request this code, please ignore this email.
    
    Regards,
    %4$s
tr_TR: Merhaba %1$s,
    
    Doğrulama kodunuz: %2$s
    
    Bu kod %3$d dakika içinde geçerliliğini yitirecektir.
    
    Bu kodu talep etmediyseniz, lütfen bu e-postayı dikkate almayın.
    
    Saygılarımızla,
    %4$s

en: Help
tr_TR: Yardım

en: Help Center
tr_TR: Yardım Merkezi

en: Helps browsers avoid MIME-type confusion.
tr_TR: Tarayıcıların MIME türü karışıklığından kaçınmasına yardımcı olur.

en: Hidden
tr_TR: Gizlenmiş

en: Hidden admin notices
tr_TR: Gizli yönetici bildirimleri

en: Hidden by Shield
tr_TR: Shield tarafından gizlenmiştir

en: Hidden menu item
tr_TR: Gizli menü öğesi

en: Hide All Admin Notices
tr_TR: Tüm Yönetici Bildirimlerini Gizle

en: Hide Default Widgets
tr_TR: Varsayılan Widget'ları Gizle

en: Hide Help Tab
tr_TR: Yardım Sekmesini Gizle

en: Hide Language Switcher
tr_TR: Dil Değiştiriciyi Gizle

en: Hide Screen Options
tr_TR: Ekran Seçeneklerini Gizle

en: Hide This Page
tr_TR: Bu Sayfayı Gizle

en: Hide WordPress Logo
tr_TR: WordPress Logosunu Gizle

en: Hide all plugin and theme notices, warnings, and update nags from the admin area.
tr_TR: Tüm eklenti ve tema bildirimlerini, uyarıları ve güncelleme sorunlarını yönetici alanından gizleyin.

en: Hide from everyone
tr_TR: Herkesten gizle

en: Hide from specific users:
tr_TR: Belirli kullanıcılardan gizle:

en: Hide or rename admin menu items easily.
tr_TR: Yönetici menüsü öğelerini kolayca gizleyin veya yeniden adlandırın.

en: Hide or rename existing admin bar items added by WordPress, themes, or plugins.
tr_TR: WordPress, temalar veya eklentiler tarafından eklenen mevcut yönetici çubuğu öğelerini gizleyin veya yeniden adlandırın.

en: Hide restricted content from WordPress XML sitemaps
tr_TR: Kısıtlı içeriği WordPress XML site haritalarından gizle

en: Hide restricted content from archives, search results, feeds, and standard frontend loops
tr_TR: Kısıtlı içeriği arşivlerden, arama sonuçlarından, beslemelerden ve standart frontend döngülerinden gizle

en: Hide restricted content from the public REST API
tr_TR: Kısıtlı içeriği herkese açık REST API'den gizle

en: Hide specific items from the WordPress logo dropdown menu.
tr_TR: WordPress logosu açılır menüsünden belirli öğeleri gizleyin.

en: Hide the Screen Options and Help tabs from the admin pages.
tr_TR: Yönetici sayfalarından Ekran Seçenekleri ve Yardım sekmelerini gizleyin.

en: Hide this item
tr_TR: Bu öğeyi gizle

en: Hide this page for selected users
tr_TR: Bu sayfayı seçilen kullanıcılar için gizle

en: High-confidence blocking
tr_TR: Yüksek güvenli engelleme

en: High-confidence malware heuristics
tr_TR: Yüksek güvenilirlikli kötü amaçlı yazılım sezgileri

en: Home URL Changed
tr_TR: Ana Sayfa URL'si Değiştirildi

en: Honeypot field
tr_TR: Honeypot alanı

en: Honeypot field missing
tr_TR: Honeypot alan adı

en: Honeypot field name
tr_TR: Honeypot alan adı

en: Honeypot filled
tr_TR: Honeypot alanı

[ctx: country name]
en: Hong Kong SAR
tr_TR: Çin Hong Kong ÖİB

en: Hostnames only (e.g. "spamdomain.com"). Full URLs are normalized to host. www. is stripped.
tr_TR: Yalnızca ana bilgisayar adları (ör. "spamdomain.com"). Tam URL'ler ana bilgisayara normalleştirilir. www. kaldırılır.

en: Hourly rate exceeded
tr_TR: Saatlik ücret aşıldı

en: Hours
tr_TR: Saat

en: Hover Surface
tr_TR: Vurgulu Yüzey

en: Hover state
tr_TR: Fareyle üzerine gelme durumu

en: How It Works
tr_TR: Nasıl Çalışır

en: Howdy, Admin
tr_TR: Merhaba Yönetici

[ctx: country name]
en: Hungary
tr_TR: Macaristan

en: I have saved my keys
tr_TR: Anahtarlarımı kaydettim

en: I have saved my keys - Continue
tr_TR: Anahtarlarımı kaydettim - Devam Et

en: ID
tr_TR: Kimlik

en: IP Address
tr_TR: IP Adresi

en: IP attempts
tr_TR: IP girişimleri

en: IP geolocation is approximate and can be affected by VPNs, proxies, mobile networks, and allocation changes.
tr_TR: IP coğrafi konumu yaklaşık bir bilgidir; VPN’ler, proxy’ler, mobil ağlar ve adres tahsis değişikliklerinden etkilenebilir.

en: IP/Cooldown Tests
tr_TR: IP/Soğuma Testleri

en: IPv4 CIDR denylist match
tr_TR: IPv4 CIDR red listesi eşleşmesi

en: IPv6 CIDR allowlist match
tr_TR: IPv6 CIDR izin verilenler listesi eşleşmesi

[ctx: country name]
en: Iceland
tr_TR: İzlanda

en: Icon
tr_TR: Simge

en: If it saves you time or helps your business, you can support future development with an optional donation.
tr_TR: Size zaman kazandırıyorsa veya işinize yardımcı oluyorsa isteğe bağlı bir bağışla gelecekteki gelişimi destekleyebilirsiniz.

en: If you are not sure what this setting does, do not enable it.
tr_TR: Bu ayarın ne işe yaradığından emin değilseniz etkinleştirmeyin.

en: If you are not sure which settings to use, choose one of the preset modes and let the system configure protection automatically.
tr_TR: Hangi ayarları kullanacağınızdan emin değilseniz, hazır modlardan birini seçin ve sistemin korumayı otomatik yapılandırmasına izin verin.

en: If you select Deployment mode and save, a dedicated Deployment section will appear in the sidebar.
tr_TR: Dağıtım modunu seçip kaydederseniz kenar çubuğunda özel bir Dağıtım bölümü görünecektir.

en: If your site uses a full-page cache (WP Super Cache, W3 Total Cache, LiteSpeed Cache, etc.), the timing token baked into the cached HTML is shared between every visitor who loads that page. The first visitor's submission consumes the server-side state; all subsequent visitors from the same cached page receive a timing_invalid error.
tr_TR: Siteniz tam sayfa önbellek kullanıyorsa (WP Super Cache, W3 Total Cache, LiteSpeed ​​Cache, vb.), önbelleğe alınan HTML'ye eklenen zamanlama belirteci, o sayfayı yükleyen her ziyaretçi arasında paylaşılır. İlk ziyaretçinin gönderimi sunucu tarafı durumunu tüketir; Önbelleğe alınan aynı sayfanın sonraki tüm ziyaretçileri bir Timing_invalid hatası alıyor.

en: Image
tr_TR: Resim

en: Important Security Note
tr_TR: Önemli Güvenlik Notu

en: Important!
tr_TR: Önemli!

en: Inactive
tr_TR: Etkin değil

en: Inactive - no countries selected
tr_TR: Etkin değil - hiçbir ülke seçilmedi

en: Included with the suite and ready to use.
tr_TR: Pakete dahildir ve kullanıma hazırdır.

en: Includes recovery key usage, resend attempts
tr_TR: Kurtarma anahtarı kullanımını ve yeniden gönderme girişimlerini içerir

en: Incoming Links (Legacy)
tr_TR: Gelen Bağlantılar (Eski)

[ctx: country name]
en: India
tr_TR: Hindistan

[ctx: country name]
en: Indonesia
tr_TR: Endonezya

en: Inputs
tr_TR: Girişler

en: Install WooCommerce first
tr_TR: Önce WooCommerce'i yükleyin

en: Integrity Report
tr_TR: Dürüstlük Raporu

en: Integrity Tests
tr_TR: Bütünlük Testleri

en: Integrity scan completed.
tr_TR: Bütünlük taraması tamamlandı.

en: Integrity scan summary
tr_TR: Bütünlük taraması özeti

en: Intentional clean navigation
tr_TR: Bilinçli temiz yönlendirme

en: Internal Note
tr_TR: Dahili Not

en: Invalid authenticator code. %d attempts remaining.
tr_TR: Geçersiz authenticator kodu. %d deneme hakkı kaldı.

en: Invalid code for new secret. Please check your authenticator app and try again.
tr_TR: Yeni gizli anahtar için geçersiz kod. Lütfen authenticator uygulamanızı kontrol edip tekrar deneyin.

en: Invalid code. %d attempts remaining.
tr_TR: Geçersiz kod. %d deneme hakkı kaldı.

en: Invalid recovery key format. Recovery keys are 10 characters.
tr_TR: Geçersiz kurtarma anahtarı formatı. Kurtarma anahtarları 10 karakterdir.

en: Invalid recovery key. Please check and try again.
tr_TR: Geçersiz kurtarma anahtarı. Lütfen kontrol edip tekrar deneyin.

en: Invalid rule ID.
tr_TR: Geçersiz kural kimliği.

en: Invalid rule type.
tr_TR: Geçersiz kural türü.

en: Invalid verification code or recovery key. %d attempts remaining.
tr_TR: Geçersiz doğrulama kodu veya kurtarma anahtarı. %d deneme kaldı.

en: Invalid verification code. Please try again.
tr_TR: Geçersiz doğrulama kodu. Lütfen tekrar deneyin.

[ctx: country name]
en: Iran
tr_TR: İran

[ctx: country name]
en: Iraq
tr_TR: Irak

[ctx: country name]
en: Ireland
tr_TR: İrlanda

[ctx: country name]
en: Isle of Man
tr_TR: Man Adası

en: Isolated
tr_TR: Yalıtıldı

[ctx: country name]
en: Israel
tr_TR: İsrail

[ctx: country name]
en: Italy
tr_TR: İtalya

en: Items are accumulated from all visited pages.
tr_TR: Öğeler ziyaret edilen tüm sayfalardan toplanır.

en: Items are detected automatically. If you don't see an item, refresh the page.
tr_TR: Öğeler otomatik olarak algılanır. Bir öğeyi göremiyorsanız sayfayı yenileyin.

[ctx: country name]
en: Jamaica
tr_TR: Jamaika

[ctx: country name]
en: Japan
tr_TR: Japonya

[ctx: country name]
en: Jordan
tr_TR: Ürdün

[ctx: country name]
en: Kazakhstan
tr_TR: Kazakistan

en: Keep Multisite Control active network-wide
tr_TR: Çoklu Saha Kontrolünü ağ genelinde aktif tutun

en: Keep XML sitemaps reachable
tr_TR: XML site haritalarını ulaşılabilir tutun

en: Keep a record of hidden notices in the Activity Log for review.
tr_TR: İncelenmek üzere Etkinlik Günlüğünde gizli bildirimlerin kaydını tutun.

en: Keep comments open
tr_TR: Yorumları açık tut

en: Keep firewall events from the last 30 days.
tr_TR: Son 30 güne ait güvenlik duvarı olaylarını saklayın.

en: Keep firewall events from the last 365 days.
tr_TR: Son 365 güne ait güvenlik duvarı olaylarını saklayın.

en: Keep firewall events from the last 7 days.
tr_TR: Son 7 güne ait güvenlik duvarı olaylarını saklayın.

en: Keep only the last 24 hours of firewall events.
tr_TR: Yalnızca son 24 saatlik güvenlik duvarı olaylarını saklayın.

en: Keep using your existing authenticator
tr_TR: Mevcut authenticator'ınızı kullanmaya devam edin

en: Keeps REST enabled while reducing anonymous write attempts, user listing, and request floods.
tr_TR: Anonim yazma girişimlerini, kullanıcı listelemelerini ve istek taşkınlarını azaltırken REST'yi etkin tutar.

en: Keeps XML-RPC safer without promising to remove every pingback-related method.
tr_TR: Geri pingle ilgili her yöntemi kaldırma sözü vermeden XML-RPC'yi daha güvenli tutar.

en: Keeps the balanced protections and can also stop database writes, outgoing emails, external requests, and uploads during mutation-like requests. Use this when demos must stay exceptionally clean even if a plugin tries something unexpected.
tr_TR: Dengeli korumaları korur ve ayrıca mutasyon benzeri istekler sırasında veritabanı yazma işlemlerini, giden e-postaları, harici istekleri ve yüklemeleri durdurabilir. Bir eklenti beklenmedik bir şey denese bile demoların son derece temiz kalması gerektiğinde bunu kullanın.

en: Keys are shared across all integrations (login, comments, etc.). Get yours at %s.
tr_TR: Anahtarlar tüm entegrasyonlarda (giriş, yorumlar vb.) paylaşılır. Kendinizinkini %s adresinden alın.

en: Keys migrated
tr_TR: Anahtarlar taşındı

en: Keyword blocklist
tr_TR: Anahtar kelime engelleme listesi

en: Keyword match mode
tr_TR: Anahtar kelime eşleştirme modu

en: Known bad destination
tr_TR: Bilinen kötü hedef

en: Known suite
tr_TR: Bilinen süit

[ctx: country name]
en: Korea
tr_TR: Güney Kore

[ctx: country name]
en: Kosovo
tr_TR: Kosova

[ctx: country name]
en: Kuwait
tr_TR: Kuveyt

[ctx: country name]
en: Kyrgyzstan
tr_TR: Kırgızistan

en: Label
tr_TR: Etiket

en: Label shown in sidebar under the main menu.
tr_TR: Ana menünün altındaki kenar çubuğunda gösterilen etiket.

en: Large (110%)
tr_TR: Büyük (%110)

en: Last 30 days
tr_TR: Son 30 gün

en: Last 90 days
tr_TR: Son 90 gün

en: Last scan: %1$s | WordPress %2$s | %3$s
tr_TR: Son tarama: %1$s | WordPress %2$s | %3$s

en: Last updated:
tr_TR: Son güncelleme:

en: Last updated: %1$s - Next check: %2$s
tr_TR: Son güncelleme: %1$s - Sonraki kontrol: %2$s

en: Latest comments moderation and quick actions
tr_TR: En son yorumların denetlenmesi ve hızlı eylemler

[ctx: country name]
en: Latvia
tr_TR: Letonya

en: Layered comment protection: honeypot, timing, link/keyword rules, flood control, behavior score, and silent mode.
tr_TR: Katmanlı yorum koruması: honeypot, zamanlama, bağlantı/anahtar kelime kuralları, akış kontrolü, davranış puanı ve sessiz mod.

en: Learn WordPress
tr_TR: WordPress'i öğrenin

en: Leave Note
tr_TR: Not Bırakın

en: Leave a Review
tr_TR: Yorum bırakın

en: Leave empty to use original title
tr_TR: Orijinal başlığı kullanmak için boş bırakın

en: Leave note for selected users
tr_TR: Seçilen kullanıcılar için not bırakın

en: Leave this empty if you do not want a countdown heading on the frontend.
tr_TR: Ön uçta geri sayım başlığını istemiyorsanız bunu boş bırakın.

en: Leave this field empty
tr_TR: Bu alanı boş bırakın

[ctx: country name]
en: Lebanon
tr_TR: Lübnan

en: Left
tr_TR: Sol

en: Left Column (Normal)
tr_TR: Sol Sütun (Normal)

en: Legacy free version has been deactivated. Your settings have been preserved.
tr_TR: Eski ücretsiz sürüm devre dışı bırakıldı. Ayarlarınız korundu.

en: Legacy incoming links widget used by older setups
tr_TR: Eski kurulumlar tarafından kullanılan eski gelen bağlantılar widget'ı

en: Legacy rule: only the selected roles can view this content. Guests and all other roles are blocked.
tr_TR: Eski kural: Bu içeriği yalnızca seçilen roller görüntüleyebilir. Misafirler ve diğer tüm roller engellendi.

en: Legacy: Show only selected roles
tr_TR: Eski: Yalnızca seçilen rolleri göster

en: Let selected administrators browse this screen while Shield blocks saving, publishing, and live write requests.
tr_TR: Shield kaydetme, yayınlama ve canlı yazma isteklerini engellerken seçilen yöneticilerin bu ekrana göz atmasına izin verin.

en: Lets buttons follow the global radius, feel softly rounded, become more rounded, or switch to pill styling.
tr_TR: Düğmelerin küresel yarıçapı izlemesine, yumuşak bir şekilde yuvarlanmasına, daha yuvarlak hale gelmesine veya hap stiline geçmesine olanak tanır.

en: Lets the user know they are browsing a protected demo screen and that changes are intentionally disabled.
tr_TR: Kullanıcının korumalı bir demo ekranına göz attığını ve değişikliklerin kasıtlı olarak devre dışı bırakıldığını bilmesini sağlar.

en: Lets you make links lighter or bolder without changing the rest of the typography.
tr_TR: Tipografinin geri kalanını değiştirmeden bağlantıları daha açık veya daha kalın hale getirmenizi sağlar.

[ctx: country name]
en: Liberia
tr_TR: Liberya

en: Light
tr_TR: Hafif

en: Lightweight, no-JavaScript-required defenses against automated submissions.
tr_TR: Otomatik gönderimlere karşı hafif, JavaScript gerektirmeyen savunmalar.

en: Limit Application Passwords to administrators
tr_TR: Application Password kullanımını yöneticilerle sınırla

en: Limit custom links to content areas only, or expand them to all admin content except menu, admin bar, and button controls.
tr_TR: Özel bağlantıları yalnızca içerik alanlarıyla sınırlandırın veya bunları menü, yönetici çubuğu ve düğme kontrolleri dışında tüm yönetici içeriğini kapsayacak şekilde genişletin.

en: Limits how much URL information is shared through referrers.
tr_TR: Referrer üzerinden ne kadar URL bilgisinin paylaşılacağını sınırlar.

en: Limits legacy XML-RPC attack surface such as authenticated methods and multicall abuse.
tr_TR: Kimliği doğrulanmış yöntemler ve çoklu aramanın kötüye kullanılması gibi eski XML-RPC saldırı yüzeyini sınırlar.

en: Link Title
tr_TR: Bağlantı Başlığı

[ctx: country name]
en: Lithuania
tr_TR: Litvanya

en: Live Manually
tr_TR: Manuel Canlı

en: Live Playground
tr_TR: Canlı Oyun Alanı

en: Live Until End Time
tr_TR: Bitiş Zamanına Kadar Yaşa

en: Load More
tr_TR: Daha Fazla Yükle

en: Load More Findings
tr_TR: Daha Fazla Bulgu Yükle

en: Loading findings...
tr_TR: Bulgular yükleniyor...

en: Local binary lookup
tr_TR: Yerel ikili arama

en: Local database
tr_TR: Yerel veritabanı

en: Local lookup
tr_TR: Yerel sorgulama

en: Local threat index
tr_TR: Yerel tehdit indeksi

en: Lock System
tr_TR: Kilit Sistemi

en: Lock This Page for Demo
tr_TR: Demo İçin Bu Sayfayı Kilitle

en: Lock checkout access
tr_TR: Ödeme erişimini kilitle

en: Locked
tr_TR: Kilitli

en: Lockout Duration
tr_TR: Kilitleme Süresi

en: Lockout Safety
tr_TR: Erişim Güvenliği

en: Log Application Password usage
tr_TR: Application Password kullanımını kaydet

en: Log Hidden Notices
tr_TR: Gizli Bildirimleri Günlüğe Kaydet

en: Log IP Addresses
tr_TR: IP Adreslerini Günlüğe Kaydet

en: Log Visibility
tr_TR: Günlük Görünürlüğü

en: Log important firewall events
tr_TR: Önemli Firewall olaylarını kaydet

en: Log retention (days)
tr_TR: Günlük saklama süresi (gün)

en: Logged-in bypass
tr_TR: Oturum açılmış bypass

en: Logged-in users only
tr_TR: Yalnızca oturum açmış kullanıcılar

en: Login / Logout
tr_TR: Giriş / Çıkış

en: Login Form
tr_TR: Giriş Formu

en: Login Page
tr_TR: Giriş Sayfası

en: Login Page Design
tr_TR: Giriş Sayfası Tasarımı

en: Login Protection Not Enabled
tr_TR: Giriş Koruması Etkin Değil

en: Login Security (Lock)
tr_TR: Giriş Güvenliği (Kilit)

en: Login URL
tr_TR: Giriş URL'si

en: Login attempts
tr_TR: Giriş denemeleri

en: Login failures
tr_TR: Giriş hataları

en: Login identity threshold
tr_TR: Oturum açma kimliği eşiği

en: Login with a recovery key
tr_TR: Kurtarma anahtarıyla giriş yapın

en: Logo Link URL
tr_TR: Logo Bağlantı URL'si

en: Logo Submenu Items
tr_TR: Logo Alt Menü Öğeleri

en: Logo alignment
tr_TR: Logo hizalaması

en: Logo image
tr_TR: Logo resmi

en: Logs & Statistics
tr_TR: Günlükler ve İstatistikler

en: Logs suspicious requests without blocking them. Explicit IP and country access policies are still enforced.
tr_TR: Şüpheli istekleri engellemeden günlüğe kaydeder. Açık IP ve ülke erişim politikaları hâlâ uygulanmaktadır.

en: Looks like we wandered off the map.
tr_TR: Görünüşe göre haritanın dışına çıktık.

en: Lost Password Form
tr_TR: Kayıp Şifre Formu

en: Lost Route
tr_TR: Kayıp Rota

en: Lost access to email?
tr_TR: E-postaya erişiminizi mi kaybettiniz?

en: Lost password and reset-link request abuse.
tr_TR: Şifre kaybı ve bağlantı sıfırlama isteğinin kötüye kullanılması.

[ctx: country name]
en: Luxembourg
tr_TR: Lüksemburg

[ctx: country name]
en: Macao SAR
tr_TR: Çin Makao ÖİB

[ctx: country name]
en: Madagascar
tr_TR: Madagaskar

en: Mailer runtime error: %s
tr_TR: Posta gönderimi çalışma zamanı hatası: %s

en: Maintenance
tr_TR: Bakım

en: Maintenance Center
tr_TR: Bakım Merkezi

en: Maintenance Center is active and will reopen the site automatically at %s.
tr_TR: Bakım Merkezi aktif ve siteyi %s tarihinde otomatik olarak yeniden açacak.

en: Maintenance Center is active now and will stay up until you manually disable it.
tr_TR: Bakım Merkezi şu anda etkindir ve siz manuel olarak devre dışı bırakana kadar açık kalacaktır.

en: Maintenance Center settings saved.
tr_TR: Bakım Merkezi ayarları kaydedildi.

en: Maintenance sections
tr_TR: Bakım bölümleri

en: Make sure to bookmark your new login URL before saving. If you forget your custom login URL, you will need to disable this plugin via FTP or phpMyAdmin.
tr_TR: Kaydetmeden önce yeni giriş URL'nizi yer imlerinize eklediğinizden emin olun. Özel giriş URL'nizi unutursanız, bu eklentiyi FTP veya phpMyAdmin aracılığıyla devre dışı bırakmanız gerekecektir.

[ctx: country name]
en: Malawi
tr_TR: Malavi

[ctx: country name]
en: Malaysia
tr_TR: Malezya

[ctx: country name]
en: Maldives
tr_TR: Maldivler

en: Malicious Outbound Redirect Protection
tr_TR: Kötü Amaçlı Dış Yönlendirme Koruması

en: Manage Admin Bar Items
tr_TR: Yönetici Çubuğu Öğelerini Yönet

en: Manage Authenticator
tr_TR: Authenticator'ı Yönet

en: Manage Quarantine
tr_TR: Karantinayı Yönet

en: Manage Rules
tr_TR: Kuralları Yönet

en: Manage all admin bar items that appear on the frontend (public-facing pages). Hide or rename items like "Edit Post", "Edit with Elementor", "Customize", and any items added by themes or plugins.
tr_TR: Ön uçta (herkese açık sayfalar) görünen tüm yönetici çubuğu öğelerini yönetin. "Gönderiyi Düzenle", "Elementor ile Düzenle", "Özelleştir" gibi öğeleri ve temalar veya eklentiler tarafından eklenen tüm öğeleri gizleyin veya yeniden adlandırın.

en: Manage dashboard widgets and admin notices.
tr_TR: Kontrol paneli widget'larını ve yönetici bildirimlerini yönetin.

en: Manage dashboard widgets and customize what users see on WordPress Dashboard.
tr_TR: Kontrol paneli widget'larını yönetin ve kullanıcıların WordPress Kontrol Panelinde gördüklerini özelleştirin.

en: Manage how restricted posts, pages, and custom post types behave on the public site. Individual rules are set from the Content Visibility panel on each content edit screen.
tr_TR: Kısıtlı yazıların, sayfaların ve özel içerik türlerinin herkese açık sitede nasıl davranacağını yönetin. Her içerik için kurallar, ilgili düzenleme ekranındaki Content Visibility panelinden belirlenir.

en: Manage maintenance windows, bypass access, branded holding pages, and deployment-focused frontend locks from one workflow.
tr_TR: Bakım pencerelerini, bypass erişimini, markalı bekletme sayfalarını ve dağıtım odaklı ön uç kilitlerini tek bir iş akışından yönetin.

en: Manage reCAPTCHA Settings
tr_TR: reCAPTCHA Ayarlarını Yönet

en: Manage the menus you added to the WordPress sidebar.
tr_TR: WordPress kenar çubuğuna eklediğiniz menüleri yönetin.

en: Manage who can operate Shield itself. When Global Demo Mode is enabled below, every other administrator account automatically becomes a read-only demo user.
tr_TR: Shield'ı kimin çalıştırabileceğini yönetin. Aşağıda Global Demo Modu etkinleştirildiğinde, diğer tüm yönetici hesapları otomatik olarak salt okunur demo kullanıcısı haline gelir.

en: Manual
tr_TR: Manuel

en: Mark as spam
tr_TR: Spam olarak işaretle

en: Marks WooCommerce products as not purchasable for visitors while deployment mode is active.
tr_TR: Dağıtım modu etkinken WooCommerce ürünlerini ziyaretçiler için satın alınamaz olarak işaretler.

en: Marks primary save and publish controls as unavailable before the user even clicks them.
tr_TR: Birincil kaydetme ve yayınlama kontrollerini, kullanıcı bunları tıklamadan önce kullanılamaz olarak işaretler.

en: Marks save, publish, delete, import, reset, and similar actions as unavailable before they are clicked.
tr_TR: Kaydetme, yayınlama, silme, içe aktarma, sıfırlama ve benzeri işlemleri, tıklatılmadan önce kullanılamaz olarak işaretler.

[ctx: country name]
en: Marshall Islands
tr_TR: Marshall Adaları

[ctx: country name]
en: Martinique
tr_TR: Martinik

en: Master switches for the Comment Security Layer.
tr_TR: Yorum Güvenlik Katmanı için ana anahtarlar.

en: Match global radius
tr_TR: Küresel yarıçapı eşleştir

[ctx: country name]
en: Mauritania
tr_TR: Moritanya

en: Max comments per hour
tr_TR: Saatte maksimum yorum

en: Max comments per minute
tr_TR: Dakikada maksimum yorum

en: Maximum URL length
tr_TR: Maksimum URL uzunluğu

en: Maximum links per comment
tr_TR: Yorum başına maksimum bağlantı

en: Maximum query length
tr_TR: Maksimum sorgu uzunluğu

en: Maximum seconds (token expiry)
tr_TR: Maksimum saniye (jeton son kullanma)

en: Media
tr_TR: Medya

en: Medium (500)
tr_TR: Orta (500)

en: Menu Changes
tr_TR: Menü Değişiklikleri

en: Menu Editor
tr_TR: Menü Düzenleyici

en: Menu Icon
tr_TR: Menü Simgesi

en: Menu Items Updated
tr_TR: Menü Öğeleri Güncellendi

en: Menu Manager
tr_TR: Menü Yöneticisi

en: Menu Manager (Lock)
tr_TR: Menü Yöneticisi (Kilit)

en: Menu Position
tr_TR: Menü Konumu

en: Menu Target (Slug or URL)
tr_TR: Menü Hedefi (Slug veya URL)

en: Menu Title
tr_TR: Menü Başlığı

en: Message
tr_TR: Mesaj

[ctx: country name]
en: Mexico
tr_TR: Meksika

[ctx: country name]
en: Micronesia
tr_TR: Mikronezya

en: Minimal protection. Honeypot only.
tr_TR: Minimum koruma. Sadece honeypot.

en: Minimum seconds before submit
tr_TR: Gönderim öncesi minimum saniye

en: Minute rate exceeded
tr_TR: Dakika hızı aşıldı

en: Minutes
tr_TR: Dakika

en: Miscellaneous
tr_TR: Çeşitli

en: Missing or removed
tr_TR: Eksik veya kaldırıldı

en: Mode
tr_TR: Mod

en: Mode presets already choose safe limits. Open this only when a site needs custom thresholds.
tr_TR: Mod ön ayarları zaten güvenli limitleri seçer. Bunu yalnızca sitenin özel eşiklere ihtiyacı varsa açın.

en: Mode: %s
tr_TR: Mod: %s

en: Modified
tr_TR: Değiştirildi

en: Module Library
tr_TR: Modül Kitaplığı

[ctx: country name]
en: Monaco
tr_TR: Monako

[ctx: country name]
en: Mongolia
tr_TR: Moğolistan

en: Monitor Only
tr_TR: Yalnızca İzle

en: Monitor Only records high-confidence unexpected outbound behavior without blocking it. Safe and Strict enable blocking and keep the local reputation index updated in the background.
tr_TR: Yalnızca İzle, yüksek güvenli beklenmedik dış yönlendirme davranışlarını engellemeden kaydeder. Safe ve Sıkı engellemeyi etkinleştirir ve yerel itibar indeksini arka planda güncel tutar.

en: Monitor administrative actions on your site.
tr_TR: Sitenizdeki yönetim işlemlerini izleyin.

[ctx: country name]
en: Montenegro
tr_TR: Karadağ

en: Monthly
tr_TR: Aylık

en: More aggressive protection for sites under attack. Review allowlists before enabling on production sites.
tr_TR: Saldırı altındaki siteler için daha agresif koruma sağlar. Canlı sitelerde etkinleştirmeden önce izin listelerini kontrol edin.

[ctx: country name]
en: Morocco
tr_TR: Fas

en: Most sites can ignore this section. Monitor Only, Safe Protection, and Strict set these automatically; change them only when a site needs special handling.
tr_TR: Çoğu site bu bölümü göz ardı edebilir. Yalnızca Monitör, Güvenli Koruma ve Katı bunları otomatik olarak ayarlar; bunları yalnızca sitenin özel bir işleme ihtiyacı olduğunda değiştirin.

en: Most sites can ignore this section. These controls are here for special compatibility and hardening needs.
tr_TR: Çoğu site bu bölümü yok sayabilir. Bu kontroller özel uyumluluk ve güçlendirme ihtiyaçları için buradadır.

en: Move to trash
tr_TR: Çöpe taşı

[ctx: country name]
en: Mozambique
tr_TR: Mozambik

en: Multisite Control
tr_TR: Çoklu Saha Kontrolü

en: Multisite Network Control
tr_TR: Çok Bölgeli Ağ Kontrolü

en: Multisite Site Control
tr_TR: Çok Bölgeli Saha Kontrolü

en: Muted Text
tr_TR: Sessiz Metin

en: My Account
tr_TR: Hesabım

en: My Custom Widget
tr_TR: Özel Widget'ım

[ctx: country name]
en: Myanmar
tr_TR: Myanmar (Burma)

[ctx: country name]
en: Namibia
tr_TR: Namibya

en: Need help? Reach out to our support team with your setup details.
tr_TR: Yardıma mı ihtiyacınız var? Kurulum ayrıntılarınızla birlikte destek ekibimize ulaşın.

en: Need to preview content links too? Open this %s to inspect your current link styling.
tr_TR: İçerik bağlantılarını da önizlemeniz mi gerekiyor? Mevcut bağlantı stilinizi incelemek için bunu %s açın.

en: Needs attention
tr_TR: Dikkat edilmesi gerekiyor

en: Needs refresh
tr_TR: Yenilenmesi gerekiyor

[ctx: country name]
en: Netherlands
tr_TR: Hollanda

en: Network
tr_TR: Ağ

en: Network Defaults
tr_TR: Ağ Varsayılanları

en: Network Locked:
tr_TR: Ağ Kilitli:

en: Network settings saved.
tr_TR: Ağ ayarları kaydedildi.

en: Network-wide control is currently disabled. Site settings run in local mode.
tr_TR: Ağ çapında kontrol şu anda devre dışı. Site ayarları yerel modda çalışır.

en: New
tr_TR: Yeni

[ctx: country name]
en: New Caledonia
tr_TR: Yeni Kaledonya

en: New Link
tr_TR: Yeni Bağlantı

en: New Secret Activated!
tr_TR: Yeni Gizli Anahtar Etkinleştirildi!

en: New Secret Generated
tr_TR: Yeni Gizli Anahtar Oluşturuldu

en: New Secret Key
tr_TR: Yeni Gizli Anahtar

en: New Tab
tr_TR: Yeni Sekme

en: New Widget
tr_TR: Yeni Widget

[ctx: country name]
en: New Zealand
tr_TR: Yeni Zelanda

en: New addon modules will appear here automatically.
tr_TR: Yeni eklenti modülleri burada otomatik olarak görünecektir.

en: New comments are completely disabled
tr_TR: Yeni yorumlar tamamen kapalı

en: New comments are not accepted on this site.
tr_TR: Bu sitede yeni yorum kabul edilmiyor.

en: New secret activated successfully! New recovery keys have been generated.
tr_TR: Yeni gizli anahtar başarıyla etkinleştirildi! Yeni kurtarma anahtarları oluşturuldu.

en: New secret generated. Verify it below to activate. Your old authenticator will continue working until you verify the new one.
tr_TR: Yeni gizli anahtar oluşturuldu. Etkinleştirmek için aşağıdan doğrulayın. Yenisini doğrulayana kadar eski authenticator'ınız çalışmaya devam edecek.

en: Next &raquo;
tr_TR: Sonraki &raquo;

en: Next check:
tr_TR: Sonraki kontrol:

en: Nginx and IIS are never modified automatically; their server rules must be configured manually.
tr_TR: Nginx ve IIS hiçbir zaman otomatik olarak değiştirilmez; sunucu kurallarının manuel olarak yapılandırılması gerekir.

[ctx: country name]
en: Nicaragua
tr_TR: Nikaragua

[ctx: country name]
en: Niger
tr_TR: Nijer

[ctx: country name]
en: Nigeria
tr_TR: Nijerya

en: No Official Plugins to Verify
tr_TR: Doğrulanacak Resmî Eklenti Yok

en: No action required
tr_TR: İşlem gerekmiyor

en: No additional administrator accounts are currently eligible. Add another admin or remove a manager assignment first if you want to target a demo user.
tr_TR: Şu anda hiçbir ek yönetici hesabı uygun değildir. Bir demo kullanıcısını hedeflemek istiyorsanız önce başka bir yönetici ekleyin veya bir yönetici atamasını kaldırın.

en: No addons registered yet
tr_TR: Henüz kayıtlı eklenti yok

en: No admin bar items detected. Please refresh the page.
tr_TR: Yönetici çubuğu öğesi algılanmadı. Lütfen sayfayı yenileyin.

en: No changes (default)
tr_TR: Değişiklik yok (varsayılan)

en: No code editing required
tr_TR: Kod düzenlemeye gerek yok

en: No content added yet.
tr_TR: Henüz içerik eklenmedi.

en: No countries match your search.
tr_TR: Aramanızla eşleşen ülke bulunamadı.

en: No countries selected
tr_TR: Hiçbir ülke seçilmedi

en: No custom menu added yet.
tr_TR: Henüz özel menü eklenmedi.

en: No email notifications will be sent
tr_TR: Hiçbir e-posta bildirimi gönderilmeyecek

en: No exact same-version, same-locale WordPress package was found. Repair was stopped.
tr_TR: Tam olarak aynı sürüm, aynı yerel ayara sahip WordPress paketi bulunamadı. Onarım durduruldu.

en: No files are currently quarantined.
tr_TR: Şu anda karantinada dosya yok.

en: No findings match these filters.
tr_TR: Bu filtrelerle eşleşen bulgu yok.

en: No firewall events recorded yet.
tr_TR: Henüz Firewall olayı kaydedilmedi.

en: No frontend-only admin bar items detected yet.
tr_TR: Henüz yalnızca ön uç yönetici çubuğu öğesi algılanmadı.

en: No image selected yet.
tr_TR: Henüz resim seçilmedi.

en: No integrity scan has been run yet. The first scan establishes executable-content change tracking while still checking core files against WordPress.org immediately.
tr_TR: Henüz bir bütünlük taraması çalıştırılmadı. İlk tarama, çekirdek dosyaları anında WordPress.org ile kontrol etmeye devam ederken yürütülebilir içerik değişikliği tracking'i oluşturur.

en: No log entries yet.
tr_TR: Henüz günlük kaydı yok.

en: No logs found.
tr_TR: Günlük bulunamadı.

en: No matching Shield rule was changed. It may already have been removed or disabled.
tr_TR: Eşleşen hiçbir Shield kuralı değiştirilmedi. Kural daha önce kaldırılmış veya devre dışı bırakılmış olabilir.

en: No menu items found. Please refresh the page.
tr_TR: Menü öğesi bulunamadı. Lütfen sayfayı yenileyin.

en: No more events
tr_TR: Başka etkinlik yok

en: No new public comment or product review can be submitted from any supported WordPress entry point.
tr_TR: Desteklenen hiçbir WordPress giriş yolundan yeni herkese açık yorum veya ürün incelemesi gönderilemez.

en: No one will see admin notices
tr_TR: Yönetici bildirimlerini kimse görmeyecek

en: No real login attempts
tr_TR: Gerçek giriş denemesi yok

en: No recovery URL has been generated yet.
tr_TR: Henüz bir kurtarma URL'si oluşturulmadı.

en: No recovery keys available
tr_TR: Kurtarma anahtarı yok

en: No recovery keys found. Please contact administrator.
tr_TR: Kurtarma anahtarı bulunamadı. Lütfen yöneticiyle iletişime geçin.

en: No reported issues
tr_TR: Bildirilen sorun yok

en: No roles selected
tr_TR: Hiçbir rol seçilmedi

en: No rules yet.
tr_TR: Henüz kural yok.

en: No security events recorded yet.
tr_TR: Henüz hiçbir güvenlik olayı kaydedilmedi.

en: No third-party widgets detected yet. Visit your Dashboard first to detect widgets added by plugins and themes, then return here to manage them.
tr_TR: Henüz hiçbir üçüncü taraf widget'ı algılanmadı. Eklentiler ve temalar tarafından eklenen widget'ları tespit etmek için önce Kontrol Panelinizi ziyaret edin, ardından bunları yönetmek için buraya dönün.

en: No third-party widgets detected yet. Visit your Dashboard first, then return here to configure the whitelist.
tr_TR: Henüz hiçbir üçüncü taraf widget'ı algılanmadı. Önce Kontrol Panelinizi ziyaret edin, ardından beyaz listeyi yapılandırmak için buraya dönün.

en: No users selected
tr_TR: Hiçbir kullanıcı seçilmedi

en: No valid core checksums were received.
tr_TR: Geçerli bir çekirdek sağlama toplamı alınmadı.

en: No visitor IP is sent to DB-IP
tr_TR: DB-IP'ye ziyaretçi IP'si gönderilmez

en: Non-Latin dominant text
tr_TR: Latince olmayan baskın metin

[ctx: country name]
en: Norfolk Island
tr_TR: Norfolk Adası

[ctx: country name]
en: North Korea
tr_TR: Kuzey Kore

[ctx: country name]
en: North Macedonia
tr_TR: Kuzey Makedonya

[ctx: country name]
en: Northern Mariana Islands
tr_TR: Kuzey Mariana Adaları

[ctx: country name]
en: Norway
tr_TR: Norveç

en: Not Configured
tr_TR: Yapılandırılmamış

en: Not applied
tr_TR: Uygulanmadı

en: Not prepared yet
tr_TR: Henüz hazırlanmadı

en: Not scanned
tr_TR: Taranmadı

en: Note
tr_TR: Not

en: Nothing is downloaded until at least one country is selected and these settings are saved.
tr_TR: En az bir ülke seçilip bu ayarlar kaydedilene kadar hiçbir veri indirilmez.

en: Notice
tr_TR: Uyarı

en: Notice Whitelist (Optional)
tr_TR: Beyaz Liste Bildirimi (İsteğe bağlı)

en: Notices
tr_TR: Bildirimler

en: Notices visible only on the main dashboard page
tr_TR: Yalnızca ana kontrol paneli sayfasında görünen bildirimler

en: Number of items :
tr_TR: Öğe sayısı :

en: Numeric author ID enumeration guard
tr_TR: Sayısal yazar kimliği numaralandırma koruması

en: Object
tr_TR: Nesne

en: Object Name
tr_TR: Nesne Adı

en: Object Type
tr_TR: Nesne türü

en: Observe only
tr_TR: Yalnızca izle

en: Observing
tr_TR: İzleniyor

en: Off by default. Enable to log clean (allowed) comments too — useful for tuning thresholds, but may significantly increase log volume on busy sites.
tr_TR: Varsayılan olarak kapalıdır. Temiz (izin verilen) yorumları da günlüğe kaydetmeyi etkinleştirin; eşiklerin ayarlanması için kullanışlıdır ancak yoğun sitelerde günlük hacmini önemli ölçüde artırabilir.

en: Official Plugins Partially Checked
tr_TR: Resmî Eklentiler Kısmen Kontrol Edildi

en: Official Plugins Verified
tr_TR: Resmî Eklentiler Doğrulandı

en: Official WordPress core checksums
tr_TR: Resmî WordPress çekirdek sağlama toplamları

en: Official core checksum manifest
tr_TR: Resmi çekirdek sağlama toplamı bildirimi

en: Official plugin file is missing (%s).
tr_TR: Resmi eklenti dosyası eksik (%s).

en: Official plugin package integrity
tr_TR: Resmî eklenti paketi bütünlüğü

en: Official plugins
tr_TR: Resmi eklentiler

en: Older log rows are purged daily. Set to 0 to keep forever.
tr_TR: Eski günlük satırları her gün temizlenir. Süresiz tutmak için 0 yapın.

[ctx: country name]
en: Oman
tr_TR: Umman

en: One IP or CIDR per line. Allowlisted IPs bypass firewall enforcement.
tr_TR: Satır başına bir IP veya CIDR. İzin verilenler listesindeki IP'ler güvenlik duvarı yaptırımını atlar.

en: One action per line. Leave empty to block risky GET-based actions such as activate, deactivate, delete, trash, or reset whenever Shield detects them.
tr_TR: Satır başına bir eylem. Shield bunları algıladığında etkinleştirme, devre dışı bırakma, silme, çöpe atma veya sıfırlama gibi riskli GET tabanlı eylemleri engellemek için boş bırakın.

en: One admin-ajax action per line. Heartbeat is allowed by default so routine admin pings do not feel broken.
tr_TR: Satır başına bir admin-ajax işlemi. Kalp atışına varsayılan olarak izin verilir, böylece rutin yönetici ping'leri kesintiye uğramaz.

en: One entry per line (or comma-separated). Matched against author name, comment body, and author URL. Whole word mode also catches repeated forms such as the same blocked word typed back-to-back.
tr_TR: Satır başına bir giriş (veya virgülle ayrılmış). Yazar adı, yorum metni ve yazar URL'si ile eşleştirilir. Tüm kelime modu, aynı engellenmiş kelimenin art arda yazıldığı tekrarlanan biçimleri de yakalar.

en: One route fragment per line if a specific REST endpoint must keep working during a demo. Use sparingly and only when you understand the write behavior it enables.
tr_TR: Belirli bir REST uç noktasının demo sırasında çalışmaya devam etmesi gerekiyorsa satır başına bir rota parçası. Dikkatli bir şekilde ve yalnızca sağladığı yazma davranışını anladığınızda kullanın.

en: One route prefix per line. Useful for safe public endpoints such as WooCommerce cart APIs or contact form submissions.
tr_TR: Her satıra bir rota öneki. WooCommerce alışveriş sepeti API'leri veya iletişim formu gönderimleri gibi güvenli genel uç noktalar için kullanışlıdır.

en: One-click workflow
tr_TR: Tek tıkla iş akışı

en: Only Super Admin can view sensitive logs
tr_TR: Yalnızca Süper Yönetici hassas günlükleri görüntüleyebilir

en: Only Super Admin sees notices (recommended)
tr_TR: Bildirimleri yalnızca Süper Yönetici görür (önerilir)

en: Only enable on Latin-script-only sites. Adds a low score signal, not a hard block.
tr_TR: Yalnızca Latin alfabesi kullanan sitelerde etkinleştirin. Düşük bir puan sinyali ekler, sert bir engel değil.

en: Only enable this when your site is behind Cloudflare, a load balancer, or a known reverse proxy.
tr_TR: Bunu yalnızca siteniz Cloudflare, yük dengeleyici veya bilinen bir ters proxy arkasında olduğunda etkinleştirin.

en: Only on hover
tr_TR: Yalnızca fareyle üzerine gelindiğinde

en: Only selected admin screens
tr_TR: Yalnızca seçilen yönetici ekranları

en: Only selected administrators can open the Shield panel, create rules, and manage Shield-wide settings.
tr_TR: Yalnızca seçilen yöneticiler Shield panelini açabilir, kurallar oluşturabilir ve Shield genelindeki ayarları yönetebilir.

en: Only selected users will see this note on the selected area.
tr_TR: Bu notu seçilen alanda yalnızca seçilen kullanıcılar görecektir.

en: Only used when the scope is set to selected screens. This is the safest mode when you want fine-grained control and fewer third-party conflicts.
tr_TR: Yalnızca kapsam seçilen ekranlara ayarlandığında kullanılır. Bu, ayrıntılı kontrol ve daha az üçüncü taraf çatışması istediğinizde en güvenli moddur.

en: Only used when v3 is selected. Requests scoring below this value are rejected. Google recommends 0.5.
tr_TR: Yalnızca v3 seçildiğinde kullanılır. Bu değerin altında puan alan istekler reddedilir. Google 0.5 öneriyor.

en: Open 2FA Settings
tr_TR: 2FA Ayarlarını açın

en: Open Addon
tr_TR: Eklentiyi Aç

en: Open Demo Settings
tr_TR: Demo Ayarlarını Aç

en: Open Developer Docs
tr_TR: Geliştirici Dokümanlarını Aç

en: Open Global Demo Mode settings
tr_TR: Global Demo Modu ayarlarını aç

en: Open Google Authenticator or Microsoft Authenticator and add a new account using this secret key:
tr_TR: Google Authenticator veya Microsoft Authenticator'ı açın ve bu gizli anahtarı kullanarak yeni bir hesap ekleyin:

en: Open Google Authenticator or Microsoft Authenticator and enter the 6-digit code.
tr_TR: Google Authenticator veya Microsoft Authenticator'ı açın ve 6 haneli kodu girin.

en: Open Google Authenticator or Microsoft Authenticator on your phone and add a new account.
tr_TR: Telefonunuzda Google Authenticator veya Microsoft Authenticator'ı açın ve yeni bir hesap ekleyin.

en: Open Rule
tr_TR: Kuralı Aç

en: Open Safe Mode (temporary)
tr_TR: Güvenli Modu Aç (geçici)

en: Open Shield Dashboard
tr_TR: Shield Kontrol Panelini açın

en: Open Shield Settings
tr_TR: Shield Ayarlarını Aç

en: Open Shield tools
tr_TR: Shield araçlarını açın

en: Open in
tr_TR: Şurada aç

en: Open in new tab
tr_TR: Yeni sekmede aç

en: Open in new tab (for external links)
tr_TR: Yeni sekmede aç (harici bağlantılar için)

en: Open in same tab
tr_TR: Aynı sekmede aç

en: Open note
tr_TR: Notu aç

en: Open or share this signed URL when someone needs to preview the maintenance screen exactly as visitors will see it.
tr_TR: Birinin bakım ekranını ziyaretçilerin göreceği şekilde önizlemesi gerektiğinde bu imzalı URL'yi açın veya paylaşın.

en: Open preview
tr_TR: Önizlemeyi aç

en: Open preview link
tr_TR: Önizleme bağlantısını aç

en: Open reCAPTCHA Settings
tr_TR: reCAPTCHA Ayarlarını açın

en: Open the global Frontend Content Visibility defaults in a new tab.
tr_TR: Genel Frontend Content Visibility varsayılanlarını yeni bir sekmede açın.

en: Operations Addon
tr_TR: Operasyon Eklentisi

en: Optional Advanced Mode Details
tr_TR: Opsiyonel Gelişmiş Mod Ayrıntıları

en: Optional IP Rules
tr_TR: İsteğe Bağlı IP Kuralları

en: Optional Probe Detection Tuning
tr_TR: Opsiyonel Tarama Algılama Ayarı

en: Optional REST and XML-RPC Details
tr_TR: İsteğe Bağlı REST ve XML-RPC Ayrıntıları

en: Optional Rate Limit Tuning
tr_TR: Opsiyonel Hız Limiti Ayarı

en: Optional module you can enable when needed.
tr_TR: Gerektiğinde etkinleştirebileceğiniz isteğe bağlı modül.

en: Optional order number in sidebar. Leave empty for automatic placement.
tr_TR: Kenar çubuğunda isteğe bağlı sipariş numarası. Otomatik yerleştirme için boş bırakın.

en: Optional per-content override. HTML and shortcodes are supported. Leave empty to use the default message from settings.
tr_TR: İçeriğe özel isteğe bağlı geçersiz kılma. HTML ve kısa kodlar desteklenir. Ayarlardaki varsayılan mesajı kullanmak için boş bırakın.

en: Optional. Enable only if your site does not rely on pingbacks.
tr_TR: İsteğe bağlı. Yalnızca siteniz geri pinglere dayanmıyorsa etkinleştirin.

en: Original Name
tr_TR: Orijinal Ad

en: Outbound protection decision flow
tr_TR: Dış yönlendirme koruması karar akışı

en: Outbound redirect protection is disabled. Strict and Safe continue their other Firewall protections, but no browser containment script or reputation update will run.
tr_TR: Dış yönlendirme koruması devre dışı. Sıkı ve Safe diğer Firewall korumalarını sürdürür; ancak tarayıcı koruma betiği ve itibar güncellemesi çalışmaz.

en: Override
tr_TR: Geçersiz kıl

en: Override Controls
tr_TR: Denetimleri Geçersiz Kıl

en: Overview of posts, pages, comments, and WordPress version
tr_TR: Gönderilere, sayfalara, yorumlara ve WordPress sürümüne genel bakış

en: PG Suite
tr_TR: PG Süiti

en: PHP Update Recommended
tr_TR: PHP Güncellemesi Önerilir

en: Page %1$d of %2$d
tr_TR: Sayfa %1$d / %2$d

en: Page Block
tr_TR: Sayfa Bloğu

en: Page caching compatibility
tr_TR: Sayfa önbelleğe alma uyumluluğu

en: Page not found
tr_TR: Sayfa bulunamadı

en: Page not found - %s
tr_TR: Sayfa bulunamadı - %s

en: Page title
tr_TR: Sayfa başlığı

en: Page unavailable
tr_TR: Sayfa kullanılamıyor

en: Pages
tr_TR: Sayfalar

[ctx: country name]
en: Palestinian Authority
tr_TR: Filistin Bölgeleri

[ctx: country name]
en: Papua New Guinea
tr_TR: Papua Yeni Gine

en: Passed
tr_TR: Geçti

en: Password
tr_TR: Şifre

en: Password Changed
tr_TR: Şifre Değiştirildi

en: Password Reset Requested
tr_TR: Şifre Sıfırlama İstendi

en: Password reset attempts
tr_TR: Şifre sıfırlama girişimleri

en: Password reset requests
tr_TR: Şifre sıfırlama talepleri

en: Path
tr_TR: Yol

en: Path or finding...
tr_TR: Yol ya da bulma...

en: Paused
tr_TR: Duraklatıldı

en: Paused - enable Firewall to enforce this policy
tr_TR: Duraklatıldı - Güvenlik Duvarı'nın bu politikayı zorunlu kılmasını etkinleştirin

en: Penalize comments dominated by non-Latin characters
tr_TR: Latin olmayan karakterlerin baskın olduğu yorumları cezalandır

en: Pending Secret Rotation
tr_TR: Bekleyen Gizli Anahtar Döndürme

en: Permalink Changed
tr_TR: Kalıcı Bağlantı Değiştirildi

en: Permanently delete quarantine copy?
tr_TR: Karantina kopyası kalıcı olarak silinsin mi?

en: Permission denied.
tr_TR: İzin reddedildi.

[ctx: country name]
en: Philippines
tr_TR: Filipinler

en: Pick a visible section on the page and hide only that area for selected administrators.
tr_TR: Sayfada görünür bir bölüm seçin ve seçilen yöneticiler için yalnızca o alanı gizleyin.

en: Pill buttons
tr_TR: Hap düğmeleri

[ctx: country name]
en: Pitcairn Islands
tr_TR: Pitcairn Adaları

en: Place a background image behind the maintenance card with a color overlay.
tr_TR: Bakım kartının arkasına renkli kaplamalı bir arka plan resmi yerleştirin.

en: Plain text only. The secure page design and HTTP 403 response remain unchanged.
tr_TR: Yalnızca düz metin. Güvenli sayfa tasarımı ve HTTP 403 yanıtı değişmeden kalır.

en: Please select at least one affected user.
tr_TR: Lütfen etkilenen en az bir kullanıcı seçin.

en: Please select at least one user who can see the note.
tr_TR: Lütfen notu görebilecek en az bir kullanıcı seçin.

en: Please select at least one user.
tr_TR: Lütfen en az bir kullanıcı seçin.

en: Please wait %d seconds before requesting a new code.
tr_TR: Lütfen yeni bir kod istemeden önce %d saniye bekleyin.

en: Please write a note before saving.
tr_TR: Kaydetmeden önce lütfen not yazınız.

en: Plugin Activated
tr_TR: Eklenti Etkinleştirildi

en: Plugin Changes
tr_TR: Eklenti Değişiklikleri

en: Plugin Deactivated
tr_TR: Eklenti Devre Dışı Bırakıldı

en: Plugin Deleted
tr_TR: Eklenti Silindi

en: Plugin Settings
tr_TR: Eklenti Ayarları

en: Plugin Settings Changed
tr_TR: Eklenti Ayarları Değiştirildi

en: Plugin Updated
tr_TR: Eklenti Güncellendi

en: Plugin: %s
tr_TR: Eklenti: %s

en: Plugins
tr_TR: Eklentiler

[ctx: country name]
en: Poland
tr_TR: Polonya

en: Polanger Control
tr_TR: Polanger Kontrolü

en: Polanger Firewall found %1$d critical file integrity issue(s). <a href="%2$s">Review the integrity report</a>.
tr_TR: Polanger Firewall, %1$d kritik dosya bütünlüğü sorunları buldu. <a href="%2$s">Bütünlük raporunu inceleyin</a>.

en: Polanger Multisite Control
tr_TR: Polanger Çoklu Saha Kontrolü

en: Polanger Shield is active. Please configure who can use Shield tools from Settings > Shield.
tr_TR: Polanger Shield aktif. Lütfen Shield araçlarını kimlerin kullanabileceğini Ayarlar > Shield bölümünden yapılandırın.

en: Polanger pages only
tr_TR: Yalnızca Polanger sayfaları

en: Polanger uses a same-directory temporary file, an operation lock, exact-content verification, and rollback.
tr_TR: Polanger aynı dizinde geçici bir dosya, işlem kilidi, tam içerik doğrulama ve geri alma kullanır.

[ctx: country name]
en: Portugal
tr_TR: Portekiz

en: Position
tr_TR: Konum

en: Post
tr_TR: Yazı

en: Post / Page Changes
tr_TR: Gönderi / Sayfa Değişiklikleri

en: Post Created
tr_TR: Gönderi Oluşturuldu

en: Post Deleted
tr_TR: Gönderi Silindi

en: Post Trashed
tr_TR: Gönderi Çöpe Atıldı

en: Post Updated
tr_TR: Gönderi Güncellendi

en: Preparing
tr_TR: Hazırlanıyor

en: Preparing the background scan...
tr_TR: Arka plan taraması hazırlanıyor...

en: Preparing the scan queue...
tr_TR: Tarama kuyruğu hazırlanıyor...

en: Preset
tr_TR: Ön ayar

en: Preset applied.
tr_TR: Hazır ayar uygulandı.

en: Prevent selected admins from opening this screen or reaching it directly by URL.
tr_TR: Seçilen yöneticilerin bu ekranı açmasını veya bu ekrana doğrudan URL ile ulaşmasını engelleyin.

en: Prevents anonymous requests from listing /wp/v2/users.
tr_TR: Anonim isteklerin /wp/v2/users'ı listelemesini engeller.

en: Prevents public visitors from entering the checkout flow during deployment mode.
tr_TR: Dağıtım modu sırasında genel ziyaretçilerin ödeme akışına girmesini engeller.

en: Prevents save flows from pushing data to webhooks, remote APIs, or third-party services during a protected session.
tr_TR: Korumalı bir oturum sırasında kaydetme akışlarının web kancalarına, uzak API'lere veya üçüncü taraf hizmetlerine veri göndermesini önler.

en: Prevents settings forms, classic editor saves, and other direct POST-based writes from finishing.
tr_TR: Ayar formlarının, klasik düzenleyici kayıtlarının ve diğer doğrudan POST tabanlı yazma işlemlerinin tamamlanmasını önler.

en: Prevents settings forms, classic editor saves, and similar POST requests from completing.
tr_TR: Ayar formlarının, klasik düzenleyici kayıtlarının ve benzer POST isteklerinin tamamlanmasını engeller.

en: Preview
tr_TR: Önizleme

en: Preview URL
tr_TR: URL'yi önizle

en: Preview how sidebar, admin bar, notices, tables, forms, buttons, and content links will look before saving.
tr_TR: Kaydetmeden önce kenar çubuğunun, yönetici çubuğunun, bildirimlerin, tabloların, formların, düğmelerin ve içerik bağlantılarının nasıl görüneceğini önizleyin.

en: Preview lifetime (hours)
tr_TR: Önizlemenin ömrü (saat)

en: Preview link
tr_TR: Bağlantıyı önizleyin

en: Primary
tr_TR: Öncelik

en: Primary Button
tr_TR: Birincil Düğme

en: Primary Color (Buttons)
tr_TR: Ana Renk (Düğmeler)

en: Primary button URL
tr_TR: Birincil düğme URL'si

en: Primary button label
tr_TR: Birincil düğme etiketi

en: Primary color
tr_TR: Ana renk

en: Privacy & Retention
tr_TR: Gizlilik ve Saklama

en: Privacy Notice
tr_TR: Gizlilik Bildirimi

en: Private address fail-open
tr_TR: Özel adres arızası nedeniyle açılmadı

en: Private, loopback, reserved, unknown, or corrupt-data lookups never trigger a country block.
tr_TR: Özel, geridöngü, ayrılmış, bilinmeyen veya bozuk veri aramaları hiçbir zaman ülke engellemesini tetiklemez.

en: Pro Tips
tr_TR: Profesyonel İpuçları

en: Probe strikes before cooldown
tr_TR: Sonda bekleme süresinden önce saldırıyor

en: Probe window minutes
tr_TR: İnceleme aralığı dakikaları

en: Product reviews only
tr_TR: Yalnızca Ürün İncelemeleri

en: Product reviews stay open and protected. Comments on posts, pages, media attachments, and other content are closed.
tr_TR: Ürün incelemeleri açık ve korumalı kalır. Yazı, sayfa, medya eki ve diğer içeriklerdeki yorumlar kapanır.

en: Protect WooCommerce customer authentication flows with the existing Polanger reCAPTCHA and 2FA systems, plus a built-in rate limiting layer for login, registration, and password reset abuse.
tr_TR: WooCommerce müşteri kimlik doğrulama akışlarını mevcut Polanger reCAPTCHA ve 2FA sistemlerinin yanı sıra oturum açma, kayıt ve parola sıfırlamanın kötüye kullanılması için yerleşik bir hız sınırlama katmanıyla koruyun.

en: Protect backup and log artifacts
tr_TR: Yedek ve günlük kalıntılarını koru

en: Protect sensitive files
tr_TR: Hassas dosyaları koru

en: Protect this content on the public site by keeping it public, limiting it to signed-in users, or hiding it from specific roles.
tr_TR: Bu içeriği genel sitede herkese açık tutarak, oturum açmış kullanıcılarla sınırlandırarak veya belirli rollerden gizleyerek koruyun.

en: Protect your login, registration, and password reset forms with Google reCAPTCHA. Activate the reCAPTCHA addon to enable this feature.
tr_TR: Giriş, kayıt ve şifre sıfırlama formlarınızı Google reCAPTCHA ile koruyun. Bu özelliği etkinleştirmek için reCAPTCHA eklentisini aktif edin.

en: Protect your website by changing the login URL and preventing access to wp-login.php and wp-admin directory while not logged in.
tr_TR: Oturum açma URL'sini değiştirerek ve oturum açmamışken wp-login.php ve wp-admin dizinine erişimi engelleyerek web sitenizi koruyun.

en: Protected Content
tr_TR: Korunan İçerik

en: Protected admin (required)
tr_TR: Korumalı yönetici (gerekli)

en: Protected core directories readable
tr_TR: Korumalı çekirdek dizinler okunabilir

en: Protected quarantine
tr_TR: Korumalı karantina

en: Protection Mode
tr_TR: Koruma Modu

en: Protection level
tr_TR: Koruma seviyesi

en: Protection: %s
tr_TR: Koruma: %s

en: Protects block editor, modern settings screens, and other interfaces that save through the WordPress REST API.
tr_TR: Blok düzenleyiciyi, modern ayar ekranlarını ve WordPress REST API aracılığıyla kayıt yapan diğer arayüzleri korur.

en: Protects modern interfaces that submit changes through the WordPress REST API.
tr_TR: Değişiklikleri WordPress REST API aracılığıyla gönderen modern arayüzleri korur.

en: Protects native WordPress login, registration, and lost-password requests.
tr_TR: Yerel WordPress oturum açma, kayıt ve kayıp parola isteklerini korur.

en: Public
tr_TR: Herkese açık

en: Public Content
tr_TR: Herkese Açık İçerik

[ctx: country name]
en: Puerto Rico
tr_TR: Porto Riko

[ctx: country name]
en: Qatar
tr_TR: Katar

en: Quarantine
tr_TR: Karantinaya Al

en: Quarantine & Recovery History
tr_TR: Karantina ve Kurtarma Geçmişi

en: Quarantine Manager
tr_TR: Karantina Yöneticisi

en: Quarantine: %s
tr_TR: Karantina: %s

en: Quarantined Files
tr_TR: Karantinadaki Dosyalar

en: Quick Draft
tr_TR: Hızlı Taslak

en: Quick Protection Modes
tr_TR: Hızlı koruma modları

en: Quick Summary
tr_TR: Hızlı Özet

en: Quick access to documentation, developer resources, support, and WordPress reviews.
tr_TR: Belgelere, geliştirici kaynaklarına, desteğe ve WordPress incelemelerine hızlı erişim.

en: Quick post drafting widget
tr_TR: Hızlı yazı taslağı oluşturma widget'ı

en: Quick-start design profiles. Presets now also include semantic colors and typography tuning so the whole interface stays more consistent.
tr_TR: Hızlı başlangıç ​​tasarım profilleri. Ön ayarlar artık anlamsal renkleri ve tipografi ayarlamasını da içeriyor, böylece tüm arayüz daha tutarlı kalıyor.

en: REST API hardening
tr_TR: REST API güçlendirmesi

en: REST API hardening is currently disabled.
tr_TR: REST API sağlamlaştırma şu anda devre dışı.

en: REST window minutes
tr_TR: REST pencere dakikaları

en: REST writes blocked
tr_TR: REST yazmaları engellendi

en: REST/XML-RPC Tests
tr_TR: REST/XML-RPC Testleri

en: Rate Limit Tests
tr_TR: Hız Sınırı Testleri

en: Rate Limiting
tr_TR: Hız Sınırlama

en: Rate This Plugin
tr_TR: Bu Eklentiyi Değerlendirin

en: Rate limit test data isolation
tr_TR: Hız sınırı testi veri izolasyonu

en: Rate-limit anonymous REST requests
tr_TR: Hız sınırı anonim REST istekleri

en: Read Only
tr_TR: Salt Okunur

en: Read full plugin setup guides and feature documentation.
tr_TR: Eklenti kurulum kılavuzlarının ve özellik belgelerinin tamamını okuyun.

en: Read-Only Mode
tr_TR: Salt Okunur Mod

en: Read-only
tr_TR: Salt okunur

en: Read-only Mode
tr_TR: Salt Okunur Mod

en: Read-only mode is active. You can view these settings but cannot save changes.
tr_TR: Read-only mode is active. Bu ayarları görüntüleyebilirsiniz ancak değişiklikleri kaydedemezsiniz.

en: Readable
tr_TR: Okunabilir

en: Readable input background
tr_TR: Okunabilir giriş arka planı

en: Reason
tr_TR: Neden

en: Recent Comments
tr_TR: Son Yorumlar

en: Recent Drafts
tr_TR: Son Taslaklar

en: Recent Events
tr_TR: Son Etkinlikler

en: Recent Firewall Events
tr_TR: Son Firewall Olayları

en: Recent comments and published posts
tr_TR: Son yorumlar ve yayınlanan gönderiler

en: Recently active plugins and plugin-related updates
tr_TR: Son zamanlarda aktif olan eklentiler ve eklenti ile ilgili güncellemeler

en: Recently saved draft posts
tr_TR: Son kaydedilen taslak gönderiler

en: Recommended action
tr_TR: Önerilen işlem

en: Recommended default. Combines low-risk request protection with official core integrity, executable monitoring, and scheduled scans.
tr_TR: Önerilen varsayılan. Düşük riskli istek korumasını resmi çekirdek bütünlüğü, yürütülebilir izleme ve zamanlanmış taramalarla birleştirir.

en: Recommended for a better experience. Keeps text readable by automatically choosing light text on dark surfaces and dark text on light surfaces across common admin screens.
tr_TR: Daha iyi bir deneyim için bunu etkinleştirmeniz önerilir. Koyu yüzeylerde açık, açık yüzeylerde koyu metin seçerek yaygın yönetici ekranlarında okunabilirliği korur.

en: Recommended for external URLs.
tr_TR: Harici URL'ler için önerilir.

en: Recommended for most stores. It limits automated abuse while keeping normal customer login and recovery flows comfortable.
tr_TR: Çoğu mağaza için önerilir. Normal müşteri girişi ve kurtarma akışlarını rahat tutarken otomatik kötüye kullanımı da sınırlar.

en: Recommended setup
tr_TR: Önerilen kurulum

en: Recommended to keep enabled. This protection runs automatically across My Account and checkout login prompts.
tr_TR: Etkin tutulması önerilir. Bu koruma, Hesabım ve ödeme oturum açma istemlerinde otomatik olarak çalışır.

en: Recommended. Honeypot + timing + flood + score.
tr_TR: Önerilen. Honeypot + zamanlama + akış + puan.

en: Recommended. Prevents accidental admin lockout while you tune the firewall.
tr_TR: Tavsiye edilir. Güvenlik duvarını ayarlarken yanlışlıkla yönetici kilitlemesini önler.

en: Records every blocked or screened decision (spam / trash / drop) for the Logs & Statistics screen.
tr_TR: Engellenmiş veya taranmış her kararı (spam / çöp / iptal) Günlükler ve İstatistikler ekranı için kaydeder.

en: Records successful and failed Application Password API authentication events.
tr_TR: Başarılı ve başarısız Application Password API kimlik doğrulama olaylarını kaydeder.

en: Recovery & History
tr_TR: Kurtarma ve Geçmiş

en: Recovery Key Used
tr_TR: Kullanılan Kurtarma Anahtarı

en: Recovery Keys
tr_TR: Kurtarma Anahtarları

en: Recovery Keys Generated
tr_TR: Oluşturulan Kurtarma Anahtarları

en: Recovery Keys:
tr_TR: Kurtarma Anahtarları:

en: Recovery URL could not be generated.
tr_TR: Kurtarma URL'si oluşturulamadı.

en: Recovery URL generated. Copy it now and store it securely.
tr_TR: Kurtarma URL'si oluşturuldu. Şimdi kopyalayın ve güvenli bir yerde saklayın.

en: Recovery keys allow you to access your account if you lose access to your email.
tr_TR: Kurtarma anahtarları, e-postanıza erişiminizi kaybederseniz hesabınıza erişmenizi sağlar.

en: Recovery keys copied to clipboard!
tr_TR: Kurtarma anahtarları panoya kopyalandı!

en: Redirect URL
tr_TR: Yönlendirme URL'si

en: Reduces author ID and REST user listing probes without touching normal logins.
tr_TR: Normal girişlere dokunmadan yazar ID'si ve REST kullanıcı listeleme denemelerini azaltır.

en: Reduces clickjacking risk by allowing same-origin framing only.
tr_TR: Yalnızca aynı kaynaklı frame kullanımına izin vererek clickjacking riskini azaltır.

en: Reduces password guessing and request amplification through system.multicall.
tr_TR: System.multicall aracılığıyla parola tahmin etme ve istek güçlendirmeyi azaltır.

en: Regenerate link token
tr_TR: Bağlantı jetonunu yeniden oluştur

en: Registration Form
tr_TR: Kayıt Formu

en: Registration attempts
tr_TR: Kayıt girişimleri

en: Registration requests
tr_TR: Kayıt talepleri

en: Regular (400)
tr_TR: Normal (400)

en: Rejects TRACK before WordPress starts. Apache does not permit .htaccess to disable TRACE; hosting must set TraceEnable Off at server/vhost level.
tr_TR: WordPress başlamadan önce TRACK'yi reddeder. Apache, .htaccess'ün TRACE'ü devre dışı bırakmasına izin vermez; barındırma, sunucu/sankon düzeyinde TraceEtkinleştirmeyi Kapalı olarak ayarlamalıdır.

en: Rejects executable or PHP-bearing media uploads and maintains a bounded Apache execution-deny rule; Nginx/IIS still require an equivalent server rule.
tr_TR: Yürütülebilir veya PHP taşıyan medya yüklemelerini reddeder ve sınırlı bir Apache yürütme-reddetme kuralını sürdürür; Nginx/IIS hala eşdeğer bir sunucu kuralı gerektiriyor.

en: Relaxed
tr_TR: Rahat

en: Relaxed (115%)
tr_TR: Rahat (%115)

en: Remove
tr_TR: Kaldırmak

en: Remove %s
tr_TR: %s ülkesini kaldır

en: Remove Widget
tr_TR: Widget'ı Kaldır

en: Remove image
tr_TR: Resmi kaldır

en: Removes authenticator from your account completely.
tr_TR: Authenticator'ı hesabınızdan tamamen kaldırır.

en: Rename this item
tr_TR: Bu öğeyi yeniden adlandırın

en: Repair WordPress Core
tr_TR: WordPress Çekirdeğini Onarın

en: Repeated probe hits can temporarily block the IP without permanently denying access.
tr_TR: Tekrarlanan yoklama isabetleri, erişimi kalıcı olarak reddetmeden IP'yi geçici olarak engelleyebilir.

en: Replace WordPress logo with your own (recommended: 20x20px or 40x40px)
tr_TR: WordPress logosunu kendi logonuzla değiştirin (önerilen: 20x20 piksel veya 40x40 piksel)

en: Replace the default "Thank you for creating with WordPress" text. Leave empty to hide it completely.
tr_TR: Varsayılan "WordPress ile oluşturduğunuz için teşekkür ederiz" metnini değiştirin. Tamamen gizlemek için boş bırakın.

en: Request
tr_TR: Talep

en: Request Firewall
tr_TR: İstek Güvenlik Duvarı

en: Request blocked
tr_TR: İstek engellendi

en: Request score threshold
tr_TR: İstek skoru eşiği

en: Request scoring allows normal request
tr_TR: İstek puanlaması normal isteğe izin verir

en: Request scoring catches SQL-style probe
tr_TR: İstek puanlaması SQL tarzı probu yakalar

en: Request scoring engine
tr_TR: İstek puanlama motoru

en: Requested diagnostics suite
tr_TR: Talep edilen teşhis paketi

en: Required for Roles
tr_TR: Roller için gerekli

en: Requires Polanger Authenticator addon to be active.
tr_TR: Polanger Authenticator eklentisinin aktif olmasını gerektirir.

en: Requires WooCommerce
tr_TR: WooCommerce gerektirir

en: Resend
tr_TR: Yeniden gönder

en: Reset
tr_TR: Sıfırla

en: Reset & Re-detect
tr_TR: Sıfırla ve Yeniden Algıla

en: Reset All Settings
tr_TR: Tüm Ayarları Sıfırla

en: Reset all Comment Security settings to default?
tr_TR: Tüm Yorum Güvenliği ayarlarını varsayılana sıfırlamak istiyor musunuz?

en: Restore
tr_TR: Geri Yükle

en: Restore File
tr_TR: Dosyayı Geri Yükle

en: Restore an authenticated file to its original path or permanently delete its protected recovery copy.
tr_TR: Kimliği doğrulanmış dosyayı özgün yoluna geri yükleyin veya korumalı kurtarma kopyasını kalıcı olarak silin.

en: Restore modified or missing official core files and quarantine unauthorized files? The package and every replacement file will be verified first.
tr_TR: Restresmi çekirdek dosyaları değiştirmiş veya eksik mi tutuyorsunuz ve yetkisiz dosyaları mı karantinaya alıyorsunuz? Paket ve her yedek dosya öncelikle doğrulanacaktır.

en: Restore official file
tr_TR: Resmî dosyayı geri yükle

en: Restore quarantined file?
tr_TR: Karantinadaki dosya geri yüklensin mi?

en: Restoring and verifying...
tr_TR: Geri yükleniyor ve doğrulanıyor...

en: Retention days
tr_TR: Saklama günleri

en: Return to homepage
tr_TR: Ana sayfaya dön

en: Review
tr_TR: İncele

en: Review Shield Rules
tr_TR: Shield Kurallarını İnceleyin

en: Review active rules, test targets, or disable anything safely from one place.
tr_TR: Tek bir yerden etkin kuralları inceleyin, hedefleri test edin veya her şeyi güvenli bir şekilde devre dışı bırakın.

en: Review stored package drift and behavior signals by status, type, or component. Notice does not mean malware.
tr_TR: Kaydedilmiş paket farklarını ve davranış sinyallerini durum, tür veya bileşene göre inceleyin. Bildirim, kötü amaçlı yazılım anlamına gelmez.

en: Right
tr_TR: Sağ

en: Right Column (Side)
tr_TR: Sağ Sütun (Yan)

en: Roles
tr_TR: Roller

en: Roll Back Operation
tr_TR: İşlemi Geri Al

en: Roll back
tr_TR: Geri al

en: Roll back every file in this journaled Firewall operation?
tr_TR: Bu kayıtlı Firewall işlemindeki tüm dosyalar geri alınsın mı?

en: Roll back this Firewall operation?
tr_TR: Bu Firewall işlemi geri alınsın mı?

en: Rollback could not be completed safely.
tr_TR: Geri alma işlemi güvenli biçimde tamamlanamadı.

en: Rollback could not safely restore: %s
tr_TR: Geri alma şu öğeyi güvenli biçimde geri yükleyemedi: %s

en: Rollback needs attention
tr_TR: Geri alma işlemi incelenmeli

en: Rolled back
tr_TR: Geri alındı

[ctx: country name]
en: Romania
tr_TR: Romanya

en: Root .htaccess write access
tr_TR: Kök .htaccess yazma erişimi

en: Rotate Recovery URL
tr_TR: Kurtarma URL'sini Yenile

en: Rotation Cancelled
tr_TR: Döndürme İptal Edildi

en: Rounded buttons
tr_TR: Yuvarlak düğmeler

en: Route matches the anonymous REST write allowlist.
tr_TR: Rota, anonim REST yazma izin verilenler listesiyle eşleşiyor.

en: Routed to the WordPress Spam queue. Visible to admins.
tr_TR: WordPress Spam kuyruğuna yönlendirilir. Yöneticiler tarafından görülebilir.

en: Rule could not be disabled.
tr_TR: Kural devre dışı bırakılamadı.

en: Rule could not be saved.
tr_TR: Kural kaydedilemedi.

en: Rule disabled.
tr_TR: Kural devre dışı bırakıldı.

en: Rule saved successfully.
tr_TR: Kural başarıyla kaydedildi.

en: Rule saved.
tr_TR: Kural kaydedildi.

en: Rule test mode: selected area is highlighted.
tr_TR: Kural test modu: seçilen alan vurgulanır.

en: Rules: %d
tr_TR: Kurallar: %d

en: Run All Tests
tr_TR: Tüm Testleri Çalıştır

en: Run Country Tests
tr_TR: Ülke Testlerini Çalıştır

en: Run Header Tests
tr_TR: Başlık Testlerini Çalıştır

en: Run IP/Cooldown Tests
tr_TR: IP/Bekleme Süresi Testlerini Çalıştır

en: Run Integrity Tests
tr_TR: Bütünlük Testlerini Çalıştır

en: Run REST/XML-RPC Tests
tr_TR: REST/XML-RPC Testlerini Çalıştır

en: Run Rate Limit Tests
tr_TR: Hız Sınırı Testlerini Çalıştır

en: Run Safe Tests
tr_TR: Güvenli Testleri Çalıştır

en: Run Server Rule Tests
tr_TR: Sunucu Kuralı Testlerini Çalıştır

en: Run safe internal self-tests for the Firewall decision engine without sending malicious traffic to your site.
tr_TR: Sitenize kötü amaçlı trafik göndermeden Firewall karar motorunun güvenli dâhilî testlerini çalıştırın.

en: Running diagnostics...
tr_TR: Tanılama çalıştırılıyor...

en: Runs once daily in conservative chunks and also schedules a post-update verification pass.
tr_TR: Muhafazakar parçalar halinde günde bir kez çalışır ve ayrıca güncelleme sonrası doğrulama geçişini de planlar.

en: Runtime
tr_TR: Çalışma zamanı

en: Runtime Core Verified
tr_TR: Çalışma Zamanı Çekirdeği Doğrulandı

[ctx: country name]
en: Russia
tr_TR: Rusya

[ctx: country name]
en: Rwanda
tr_TR: Ruanda

[ctx: country name]
en: Réunion
tr_TR: Reunion

en: Safe Protection
tr_TR: Güvenli Koruma

en: Safe Protection keeps compatibility high; Strict enables stronger anonymous REST restrictions.
tr_TR: Güvenli Koruma uyumluluğu yüksek tutar; Katı, daha güçlü anonim REST restbağlantılara olanak tanır.

en: Safe Request Tests
tr_TR: Güvenli İstek Testleri

en: Safety first: Monitor Only does not block suspicion-based detections. Explicit IP and country deny rules are still enforced; allowlisted IPs and the optional administrator bypass take precedence.
tr_TR: Önce güvenlik: Yalnızca İzle modu şüpheye dayalı tespitleri engellemez. Açık IP ve ülke engelleme kuralları uygulanmaya devam eder; izin verilen IP’ler ve isteğe bağlı yönetici atlaması önceliklidir.

en: Same
tr_TR: Aynı

en: Same Window
tr_TR: Aynı Pencere

en: Sample input
tr_TR: Örnek giriş

[ctx: country name]
en: Saudi Arabia
tr_TR: Suudi Arabistan

en: Save Changes
tr_TR: Değişiklikleri Kaydet

en: Save Cleanup Schedule
tr_TR: Temizleme Planını Kaydet

en: Save Demo Lock
tr_TR: Demo Kilidini Kaydet

en: Save Design Settings
tr_TR: Tasarım Ayarlarını Kaydet

en: Save Firewall Settings
tr_TR: Firewall Ayarlarını Kaydet

en: Save Maintenance Settings
tr_TR: Bakım Ayarlarını Kaydet

en: Save Menu
tr_TR: Menüyü Kaydet

en: Save Network Settings
tr_TR: Ağ Ayarlarını Kaydet

en: Save Rule
tr_TR: Kuralı Kaydet

en: Save Settings
tr_TR: Ayarları Kaydet

en: Save Shield Settings
tr_TR: Shield Ayarlarını Kaydet

en: Save Site Overrides
tr_TR: Site Geçersiz Kılmalarını Kaydet

en: Save WooCommerce Settings
tr_TR: WooCommerce Ayarlarını Kaydet

en: Save Your Recovery Keys
tr_TR: Kurtarma Anahtarlarınızı Kaydedin

en: Save the General section with Deployment mode selected to unlock these controls.
tr_TR: Bu kontrollerin kilidini açmak için Genel bölümünü Dağıtım modu seçili olarak kaydedin.

en: Save these keys now. They will not be shown again!
tr_TR: Bu anahtarları şimdi kaydedin. Bir daha gösterilmeyecekler!

en: Save these recovery keys now. They can be used to access your account if you lose your phone.
tr_TR: Bu kurtarma anahtarlarını şimdi kaydedin. Telefonunuzu kaybederseniz hesabınıza erişmek için kullanılabilirler.

en: Save to enable the visual editor with full formatting options.
tr_TR: Tam biçimlendirme seçenekleriyle görsel düzenleyiciyi etkinleştirmek için kaydedin.

en: Scales padding and gap values to create tighter or more relaxed layouts.
tr_TR: Daha sıkı veya daha rahat düzenler oluşturmak için dolgu ve boşluk değerlerini ölçeklendirir.

en: Scales the overall size rhythm of the interface for better readability or denser layouts.
tr_TR: Daha iyi okunabilirlik veya daha yoğun düzenler için arayüzün genel boyut ritmini ölçeklendirir.

en: Scan Now
tr_TR: Şimdi Tara

en: Scan Now took over the active background queue and switched it to the full detailed profile.
tr_TR: Şimdi Tara, aktif arka plan kuyruğunu devraldı ve onu tam ayrıntılı profile geçirdi.

en: Scan complete. %s files processed.
tr_TR: Tarama tamamlandı. %s dosyaları işlendi.

en: Schedule
tr_TR: Takvim

en: Scheduled integrity scan
tr_TR: Zamanlanmış bütünlük taraması

en: Scheduled maintenance in progress
tr_TR: Planlı bakım devam ediyor

en: Score
tr_TR: Puan

en: Score: %1$d. Threshold: %2$d. Reasons: %3$s.
tr_TR: Puan: %1$d. Eşik: %2$d. Nedenleri: %3$s.

en: Score: %d. A normal request should stay below the threshold.
tr_TR: Puan: %d. Normal bir istek eşiğin altında kalmalıdır.

en: Screen Options & Help Tabs
tr_TR: Ekran Seçenekleri ve Yardım Sekmeleri

en: Search
tr_TR: Ara

en: Search countries
tr_TR: Ülkeleri ara

en: Search countries...
tr_TR: Ülke ara...

en: Search icons...
tr_TR: Simgeleri ara...

en: Search...
tr_TR: Aramak...

en: Secondary
tr_TR: İkincil

en: Secondary color
tr_TR: İkincil renk

en: Seconds
tr_TR: Saniye

en: Secret Key
tr_TR: Gizli Anahtar

en: Secret key copied!
tr_TR: Gizli anahtar kopyalandı!

en: Secret rotation cancelled. Your existing authenticator remains active.
tr_TR: Gizli anahtar döndürme iptal edildi. Mevcut authenticator'ınız aktif kalmaya devam ediyor.

en: Secure isolation
tr_TR: Güvenli yalıtım

en: Security Events
tr_TR: Güvenlik Etkinlikleri

en: Security Warning:
tr_TR: Güvenlik Uyarısı:

en: Security breaches, failed logins, bypass events
tr_TR: Güvenlik ihlalleri, başarısız girişler, olayları atlama

en: Security check failed. Please try again.
tr_TR: Güvenlik kontrolü başarısız oldu. Lütfen tekrar deneyin.

en: Security response headers
tr_TR: Güvenlik yanıt başlıkları

en: Segoe UI
tr_TR: Segoe kullanıcı arayüzü

en: Select & Hide Area
tr_TR: Alanı Seç ve Gizle

en: Select Background Image
tr_TR: Arka Plan Resmini Seçin

en: Select Icon
tr_TR: Simge Seç

en: Select Logo
tr_TR: Logoyu Seçin

en: Select Menu Icon
tr_TR: Menü Simgesini Seçin

en: Select all rules on this page
tr_TR: Bu sayfadaki tüm kuralları seç

en: Select an icon for this menu item.
tr_TR: Bu menü öğesi için bir simge seçin.

en: Select countries to activate this policy
tr_TR: Bu politikayı etkinleştirmek için ülke seçin

en: Select users
tr_TR: Kullanıcıları seçin

en: Select which administrators can access this plugin.
tr_TR: Bu eklentiye hangi yöneticilerin erişebileceğini seçin.

en: Select which default dashboard widgets to hide from all users.
tr_TR: Tüm kullanıcılardan hangi varsayılan kontrol paneli widget'larının gizleneceğini seçin.

en: Select which forms should be protected. WordPress login-area forms require the Login Page module. WooCommerce options appear automatically when the WooCommerce Security addon is active.
tr_TR: Hangi formların korunması gerektiğini seçin. WordPress giriş alanı formları Giriş Sayfası modülünü gerektirir. WooCommerce Güvenliği eklentisi etkin olduğunda WooCommerce seçenekleri otomatik olarak görünür.

en: Select which third-party widgets should remain visible even with auto-hide enabled. Perfect for important widgets like WooCommerce status.
tr_TR: Otomatik gizleme etkinleştirildiğinde bile hangi üçüncü taraf widget'ların görünür kalacağını seçin. WooCommerce durumu gibi önemli widget'lar için mükemmeldir.

en: Select which user roles must use 2FA when logging in.
tr_TR: Oturum açarken hangi kullanıcı rollerinin 2FA kullanması gerektiğini seçin.

en: Selected administrators can explore admin pages and workflows while Shield blocks saving, publishing, destructive actions, and optional strict side effects such as database writes, emails, uploads, and external requests.
tr_TR: Seçilen yöneticiler yönetici sayfalarını ve iş akışlarını keşfedebilir; Shield ise kaydetmeyi, yayınlamayı, yıkıcı eylemleri ve veritabanı yazmaları, e-postalar, yüklemeler ve harici istekler gibi isteğe bağlı katı yan etkileri engeller.

en: Selected administrators can explore this page, but Shield will turn it into a view-only demo screen and block save attempts.
tr_TR: Seçilen yöneticiler bu sayfayı keşfedebilir, ancak Shield bunu salt görüntülenebilir bir demo ekranına dönüştürecek ve kaydetme girişimlerini engelleyecektir.

en: Selected area
tr_TR: Seçilen alan

en: Selected countries
tr_TR: Seçilen ülkeler

en: Selected roles will be blocked from viewing this content on the frontend.
tr_TR: Seçilen rollerin bu içeriği ön uçta görüntülemesi engellenecek.

en: Selected users will not be able to open this page. If URL blocking is enabled, direct URL access is also denied.
tr_TR: Seçilen kullanıcılar bu sayfayı açamayacak. URL engelleme etkinleştirilirse doğrudan URL erişimi de reddedilir.

en: Selected users will not see this area on this admin page.
tr_TR: Seçilen kullanıcılar bu alanı bu yönetici sayfasında görmeyecektir.

en: Selecting countries queues preparation; no network request is made merely by opening this settings page.
tr_TR: Ülke kuyruklarının hazırlanmasının seçilmesi; yalnızca bu ayarlar sayfasını açarak herhangi bir ağ isteği yapılmaz.

en: Selector reliability
tr_TR: Seçici güvenilirliği

en: Semi-Bold (600)
tr_TR: Yarı Kalın (600)

en: Send CSP frame-ancestors header
tr_TR: CSP frame-ancestors başlığını gönder

en: Send Code via Email
tr_TR: E-posta ile Kod Gönder

en: Send Test Email
tr_TR: Test E-postası Gönder

en: Send email alerts for critical actions
tr_TR: Kritik eylemler için e-posta uyarıları gönderin

en: Send frame protection header
tr_TR: Frame koruma başlığını gönder

en: Send key Shield events to Activity Log
tr_TR: Önemli Shield olaylarını Etkinlik Günlüğüne gönder

en: Send nosniff header
tr_TR: nosniff başlığını gönder

en: Send permissions policy header
tr_TR: Permissions policy başlığını gönder

en: Send referrer policy header
tr_TR: Referrer policy başlığını gönder

[ctx: country name]
en: Serbia
tr_TR: Sırbistan

en: Server: %s
tr_TR: Sunucu: %s

en: Set Up Authenticator
tr_TR: Authenticator'ı Kur

en: Set an end date and time above so the countdown has a target to count toward on the frontend.
tr_TR: Geri sayımın ön uçta sayılacağı bir hedefe sahip olması için yukarıda bir bitiş tarihi ve saati ayarlayın.

en: Set global defaults, lock policies, and site override behavior for all network sites.
tr_TR: Tüm ağ siteleri için genel varsayılanları, kilit politikalarını ve site geçersiz kılma davranışını ayarlayın.

en: Set how many invalid verification or recovery key attempts are allowed before temporary lockout.
tr_TR: Geçici kilitlemeden önce kaç tane geçersiz doğrulama veya kurtarma anahtarı denemesine izin verileceğini ayarlayın.

en: Set the logo, message, button, countdown and footer content that visitors should see while maintenance mode is active.
tr_TR: Bakım modu etkinken ziyaretçilerin görmesi gereken logo, mesaj, düğme, geri sayım ve alt bilgi içeriğini ayarlayın.

en: Set the main title visitors should notice first, then choose how that heading should sit on the page.
tr_TR: Ziyaretçilerin ilk önce fark etmesi gereken ana başlığı belirleyin, ardından bu başlığın sayfada nasıl durması gerektiğini seçin.

en: Sets text and icon colors inside admin bar submenu panels.
tr_TR: Yönetici çubuğu alt menü panellerindeki metin ve simge renklerini ayarlar.

en: Sets the background color for dropdown panels opened from the admin bar.
tr_TR: Yönetici çubuğundan açılan açılır panellerin arka plan rengini ayarlar.

en: Sets the default text color for body copy and headings across the admin interface.
tr_TR: Yönetici arayüzündeki gövde metni ve başlıklar için varsayılan metin rengini ayarlar.

en: Sets the main typeface used by the design system.
tr_TR: Tasarım sistemi tarafından kullanılan ana yazı tipini ayarlar.

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Settings saved.
tr_TR: Ayarlar kaydedildi.

en: Setup Complete!
tr_TR: Kurulum Tamamlandı!

en: Setup Required
tr_TR: Kurulum Gerekli

en: Severity
tr_TR: Şiddet

[ctx: country name]
en: Seychelles
tr_TR: Seyşeller

en: Shield Access & Demo Control
tr_TR: Shield Erişim ve Demo Kontrolü

en: Shield Demo Mode
tr_TR: Shield Demo Modu

en: Shield Safe Mode is active for your account until %s. All Shield page blocks, menu hiding, element hiding, notes, and floating tools are temporarily disabled while you review the admin area safely.
tr_TR: Shield Güvenli Mod, %s tarihine kadar hesabınız için etkindir. Yönetici alanını güvenli bir şekilde incelerken tüm Shield sayfa blokları, menü gizleme, öğe gizleme, notlar ve kayan araçlar geçici olarak devre dışı bırakılır.

en: Shield Safe Mode is forced globally by the POLANGER_SHIELD_DISABLE constant. All Shield page blocks, menu hiding, element hiding, notes, and floating tools are currently disabled.
tr_TR: Shield Güvenli Mod, genel olarak POLANGER_SHIELD_DISABLE sabiti tarafından zorlanır. Tüm Shield sayfa blokları, menü gizleme, öğe gizleme, notlar ve kayan araçlar şu anda devre dışıdır.

en: Shield Tools
tr_TR: Shield Araçlar

en: Shield can forward key events because Admin Activity Log is active and logging is enabled there.
tr_TR: Admin Activity Log etkin ve günlükleme açık olduğu için Shield önemli olayları iletebilir.

en: Shield managers
tr_TR: Shield yöneticileri

en: Shield protection details: %s
tr_TR: Shield koruma ayrıntıları: %s

en: Shield rules
tr_TR: Shield kuralları

en: Shield rules updated.
tr_TR: Shield kuralları güncellendi.

en: Shield settings saved.
tr_TR: Shield ayarları kaydedildi.

en: Show 404
tr_TR: 404 göster

en: Show WordPress Version
tr_TR: WordPress Sürümünü Göster

en: Show a clear demo-mode notice on the page
tr_TR: Sayfada net bir demo modu bildirimi gösterin

en: Show a human-readable rejection page on hard drops
tr_TR: Sert iptallerde insanların okuyabileceği bir reddetme sayfası göster

en: Show a live countdown if visitors should know when to expect the site back.
tr_TR: Ziyaretçilerin sitenin ne zaman geri gelmesini bekleyeceklerini bilmeleri gerekiyorsa canlı bir geri sayım gösterin.

en: Show access denied message
tr_TR: Erişim reddi mesajını göster

en: Show countdown
tr_TR: Geri sayımı göster

en: Show demo banner
tr_TR: Demo banner'ını göster

en: Show on Dashboard only
tr_TR: Yalnızca Kontrol Panelinde göster

en: Show this time unit in the live countdown.
tr_TR: Bu zaman birimini canlı geri sayımda gösterin.

en: Shown when the denied behavior resolves to "Show access denied message". HTML and shortcodes are supported. Leave empty to use the built-in default message.
tr_TR: Erişim reddi davranışı "Erişim reddi mesajını göster" olarak çözümlendiğinde gösterilir. HTML ve kısa kodlar desteklenir. Yerleşik varsayılan mesajı kullanmak için boş bırakın.

en: Shows the first 10 items only. Open the stored-findings viewer for filters and details.
tr_TR: Yalnızca ilk 10 öğeyi gösterir. Filtreler ve ayrıntılar için kaydedilmiş bulgular görüntüleyicisini açın.

en: Sidebar Background
tr_TR: Kenar Çubuğu Arka Planı

en: Sidebar Text Color
tr_TR: Kenar Çubuğu Metin Rengi

en: Sidebar menu label shown to users.
tr_TR: Kullanıcılara gösterilen kenar çubuğu menü etiketi.

en: Sign In
tr_TR: Oturum aç

en: Silent Mode
tr_TR: Sessiz Mod

en: Silent mode is set to "Mark as spam", so both the spam threshold and the drop threshold route comments to the spam queue. To make the drop threshold meaningful, switch silent mode to "Move to trash" or "Silently drop".
tr_TR: Sessiz mod "Spam olarak işaretle" olarak ayarlandığından, hem spam eşiği hem de bırakma eşiği, yorumları spam kuyruğuna yönlendirir. Bırakma eşiğini anlamlı kılmak için sessiz modu "Çöp kutusuna taşı" veya "Sessizce bırak" olarak değiştirin.

en: Silently drop
tr_TR: Sessizce iptal et

en: Simulated %1$d attempts for a documentation IP. Limit: %2$d.
tr_TR: Bir dokümantasyon IP'si için simüle edilmiş %1$d denemeleri. Sınır: %2$d.

en: Simulated query: ?author=1. This validates the configured decision without sending a frontend request.
tr_TR: Simüle edilmiş sorgu: ?author=1. Bu, bir ön uç isteği göndermeden yapılandırılmış kararı doğrular.

en: Simulated repeated probe strikes. Current threshold: %d.
tr_TR: Tekrarlanan sonda saldırılarının simüle edilmesi. Mevcut eşik: %d.

en: Simulation only
tr_TR: Yalnızca simülasyon

[ctx: country name]
en: Singapore
tr_TR: Singapur

en: Site Health Status
tr_TR: Site Sağlık Durumu

en: Site Key
tr_TR: Site Anahtarı

en: Site Override Policy
tr_TR: Siteyi Geçersiz Kılma Politikası

en: Site URL Changed
tr_TR: Site URL'si Değiştirildi

en: Site health and performance information
tr_TR: Site sağlığı ve performans bilgileri

en: Site override settings saved.
tr_TR: Site geçersiz kılma ayarları kaydedildi.

en: Site-wide comment policy
tr_TR: Site geneli yorum politikası

en: Site-wide policy
tr_TR: Site geneli politikası

en: Sites can override unlocked modules when this option is enabled.
tr_TR: Bu seçenek etkinleştirildiğinde siteler kilidi açılmış modülleri geçersiz kılabilir.

[ctx: country name]
en: Slovakia
tr_TR: Slovakya

[ctx: country name]
en: Slovenia
tr_TR: Slovenya

en: Soft corners
tr_TR: Yumuşak köşeler

en: Solid Color
tr_TR: Düz Renk

en: Solid color
tr_TR: Düz renk

[ctx: country name]
en: Solomon Islands
tr_TR: Solomon Adaları

[ctx: country name]
en: Somalia
tr_TR: Somali

en: Some notices contain critical security or update information. We recommend keeping "Super Admin can see all" enabled to ensure important alerts are not missed.
tr_TR: Bazı bildirimler kritik güvenlik veya güncelleme bilgileri içerir. Önemli uyarıların kaçırılmaması için "Süper Yönetici tümünü görebilir" seçeneğini etkin tutmanızı öneririz.

en: Sorry, access from your current location is not available. If you believe this is a mistake, please contact the site administrator.
tr_TR: Üzgünüz, bulunduğunuz konumdan erişim kullanılamıyor. Bunun bir hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen site yöneticisiyle iletişime geçin.

en: Sorry, you are not allowed to view this content.
tr_TR: Üzgünüz, bu içeriği görüntüleme izniniz yok.

[ctx: country name]
en: South Africa
tr_TR: Güney Afrika

[ctx: country name]
en: South Georgia & South Sandwich Islands
tr_TR: Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları

[ctx: country name]
en: South Sudan
tr_TR: Güney Sudan

en: Spacing Scale
tr_TR: Aralık Ölçeği

[ctx: country name]
en: Spain
tr_TR: İspanya

en: Spam threshold (0-100)
tr_TR: Spam eşiği (0-100)

[ctx: country name]
en: St Helena, Ascension, Tristan da Cunha
tr_TR: Saint Helena

[ctx: country name]
en: St. Barthélemy
tr_TR: Saint Barthelemy

[ctx: country name]
en: St. Kitts & Nevis
tr_TR: Saint Kitts ve Nevis

[ctx: country name]
en: St. Lucia
tr_TR: Saint Lucia

[ctx: country name]
en: St. Martin
tr_TR: Saint Martin

[ctx: country name]
en: St. Pierre & Miquelon
tr_TR: Saint Pierre ve Miquelon

[ctx: country name]
en: St. Vincent & Grenadines
tr_TR: Saint Vincent ve Grenadinler

en: Stable browsing, blocked saves, and minimal demo friction.
tr_TR: Kararlı tarama, engellenen kayıtlar ve minimum demo sürtünmesi.

en: Start here. Turn the module on, choose the public mode, and shape the public content visitors will see while the site is temporarily unavailable.
tr_TR: Buradan başlayın. Modülü açın, herkese açık modu seçin ve site geçici olarak kullanılamadığında ziyaretçilerin göreceği genel içeriği şekillendirin.

en: Stateless mode verifies tokens by HMAC and age only — authenticity is preserved, one-time-use enforcement is relaxed. Honeypot, flood control, and content rules are unaffected.
tr_TR: Durum bilgisi olmayan mod, belirteçleri yalnızca HMAC ve yaşa göre doğrular; orijinallik korunur, tek kullanımlık uygulama gevşetilir. Balküpü, taşma kontrolü ve içerik kuralları etkilenmez.

en: Statistics (last 30 days)
tr_TR: İstatistikler (son 30 gün)

en: Status
tr_TR: Durum

en: Status and Countdown
tr_TR: Durum ve Geri Sayım

en: Status note
tr_TR: Durum notu

en: Step 1: Add to Your Authenticator App
tr_TR: Adım 1: Authenticator Uygulamanıza Ekleyin

en: Step 2: Verify Setup
tr_TR: Adım 2: Kurulumu Doğrulayın

en: Stops known malicious destinations and unexpected cross-origin popup or redirect behavior before the visitor is sent away. Normal intentional links remain available.
tr_TR: Ziyaretçi başka bir yere gönderilmeden önce bilinen kötü amaçlı hedefleri ve beklenmedik farklı kaynaklı açılır pencere veya yönlendirme davranışlarını durdurur. Normal ve bilinçli bağlantılar kullanılmaya devam eder.

en: Stops new files from landing in uploads while the demo account is trying to change content.
tr_TR: Demo hesabı içeriği değiştirmeye çalışırken yeni dosyaların yüklemelere gelmesini durdurur.

en: Stored Scan Findings
tr_TR: Kaydedilmiş Tarama Bulguları

en: Stored as trash for short-term review then auto-purged by WordPress.
tr_TR: Kısa süreli inceleme için çöp olarak saklanır, ardından WordPress tarafından otomatik temizlenir.

en: Stores a small rolling event buffer only when something important happens.
tr_TR: Yalnızca önemli bir şey olduğunda küçük bir sürekli olay arabelleğini saklar.

en: Strict
tr_TR: Katı

en: Strict Mode
tr_TR: Katı Mod

en: Strict Server Rule Tests
tr_TR: Sıkı Sunucu Kuralı Testleri

en: Strict blocking
tr_TR: Sıkı engelleme

en: Strict guards active
tr_TR: Sıkı korumalar aktif

en: Strict marker lifecycle
tr_TR: Katı işaretleyici yaşam döngüsü

en: Strict mode backstops
tr_TR: Katı mod geri döndürmez durdurmaları

en: Strict mode can add frame-ancestors self for stronger clickjacking protection.
tr_TR: Strict modu daha güçlü clickjacking koruması için frame-ancestors self kuralı ekleyebilir.

en: Strict mode enables this to reduce API credential exposure for lower-privilege accounts.
tr_TR: Strict modu, düşük yetkili hesaplarda API kimlik bilgilerinin açığa çıkmasını azaltmak için bunu etkinleştirir.

en: Strict mode removes pingbacks when the setting is enabled.
tr_TR: Katı mod, ayar etkinleştirildiğinde geri pingleri kaldırır.

en: Strict → Safe/Monitor, Firewall Off, addon deactivation, and plugin deactivation remove only # BEGIN/END Polanger Firewall Strict. WordPress and third-party rules are never edited.
tr_TR: Katı → Güvenli/Monitör, Güvenlik Duvarı Kapalı, eklentilerin devre dışı bırakılması ve eklentilerin devre dışı bırakılması yalnızca # BEGIN/END Polanger Firewall Strict'yi kaldırır. WordPress ve üçüncü taraf kuralları hiçbir zaman düzenlenmez.

en: Submenu Items
tr_TR: Alt Menü Öğeleri

en: Submenu Link Behavior
tr_TR: Alt Menü Bağlantı Davranışı

en: Submenu Slug
tr_TR: Alt Menü Sümüklüböcek

en: Submenu Target (Slug or URL)
tr_TR: Alt Menü Hedefi (Slug veya URL)

en: Submenu Title
tr_TR: Alt Menü Başlığı

en: Submenus
tr_TR: Alt menüler

en: Submission timing check
tr_TR: Gönderim zamanlama kontrolü

en: Submitted too quickly
tr_TR: Çok hızlı gönderildi

en: Substring (looser)
tr_TR: Alt dize (daha esnek)

en: Success Accent
tr_TR: Başarı Vurgusu

en: Super Admin
tr_TR: Süper Yönetici

en: Super Admin Only
tr_TR: Yalnızca Süper Yönetici

en: Super Admin Protection
tr_TR: Süper Yönetici Koruması

en: Super Admin can see all
tr_TR: Süper Yönetici tümünü görebilir

en: Support
tr_TR: Destek

en: Support Development
tr_TR: Geliştirmeyi Destekleyin

en: Supported. Polanger owns only its bounded Strict marker and automatically removes it when Strict is no longer active.
tr_TR: Desteklendi. Polanger yalnızca sınırlı Strict işaretçisine sahiptir ve Strict artık etkin olmadığında onu otomatik olarak kaldırır.

en: Supports safe HTML (links and basic formatting).
tr_TR: Güvenli HTML'yi (bağlantılar ve temel biçimlendirme) destekler.

en: Surface
tr_TR: Yüzey

[ctx: country name]
en: Suriname
tr_TR: Surinam

[ctx: country name]
en: Svalbard & Jan Mayen
tr_TR: Svalbard ve Jan Mayen

[ctx: country name]
en: Sweden
tr_TR: İsveç

[ctx: country name]
en: Switzerland
tr_TR: İsviçre

[ctx: country name]
en: Syria
tr_TR: Suriye

en: System Sans Stack
tr_TR: Sistem Sans Yığını

en: System Settings
tr_TR: Sistem Ayarları

en: System UI
tr_TR: Sistem kullanıcı arayüzü

[ctx: country name]
en: São Tomé & Príncipe
tr_TR: Sao Tome ve Principe

en: Table & Card Surface
tr_TR: Masa & Kart Yüzeyi

en: Table Header
tr_TR: Tablo Başlığı

en: Tahoma UI
tr_TR: Tahoma kullanıcı arayüzü

[ctx: country name]
en: Taiwan
tr_TR: Tayvan

[ctx: country name]
en: Tajikistan
tr_TR: Tacikistan

[ctx: country name]
en: Tanzania
tr_TR: Tanzanya

en: Target
tr_TR: Hedef

en: Technical selector
tr_TR: Teknik seçici

en: Temporarily Locked
tr_TR: Geçici Olarak Kilitlendi

en: Temporarily prevents public account sign-ups while the deployment window is active.
tr_TR: Dağıtım penceresi etkinken genel hesap kayıtlarını geçici olarak engeller.

en: Temporary IP cooldowns
tr_TR: Geçici IP bekleme süreleri

en: Temporary block minutes
tr_TR: Geçici blok dakikaları

en: Temporary block score
tr_TR: Geçici engelleme skoru

en: Temporary cooldown threshold
tr_TR: Geçici bekleme eşiği

en: Terms
tr_TR: Koşullar

en: Test
tr_TR: testi

en: Test email sent successfully! Check your inbox.
tr_TR: Test e-postası başarıyla gönderildi! Gelen kutunuzu kontrol edin.

en: Text
tr_TR: Metin

[ctx: country name]
en: Thailand
tr_TR: Tayland

en: The "Welcome to WordPress" panel shown to new users
tr_TR: Yeni kullanıcılara gösterilen "WordPress'e Hoş Geldiniz" paneli

en: The Polanger Strict marker is incomplete. No unrelated .htaccess content was changed.
tr_TR: Polanger Katı işaretleyici eksik. Hiçbir ilgisiz .htaccess içeriği değiştirilmedi.

en: The Super Admin must always have access to prevent lockout. To remove Super Admin access, first assign at least one other administrator as an allowed user.
tr_TR: Kilitlenmeyi önlemek için Süper Yöneticinin her zaman erişime sahip olması gerekir. Süper Yönetici erişimini kaldırmak için öncelikle en az bir yöneticiyi izin verilen kullanıcı olarak atayın.

en: The WordPress HTTP client is unavailable for the post-write health check.
tr_TR: WordPress HTTP istemcisi, yazma sonrası durum denetimi için kullanılamıyor.

en: The WordPress.org checksum response was invalid.
tr_TR: WordPress.org sağlama toplamı yanıtı geçersizdi.

en: The action could not be completed safely.
tr_TR: İşlem güvenli biçimde tamamlanamadı.

en: The authenticated archive will be restored to its original path. This may reintroduce the file that triggered the security finding.
tr_TR: Kimliği doğrulanmış arşiv özgün yoluna geri yüklenecektir. Bu işlem, güvenlik bulgusunu tetikleyen dosyayı yeniden devreye sokabilir.

en: The automatic end time could not be parsed, so timed maintenance cannot run correctly.
tr_TR: Otomatik bitiş zamanı ayrıştırılamadığı için zamanlanmış bakım doğru şekilde yürütülemiyor.

en: The background integrity scan could not be identified. Try Scan Now again in a moment.
tr_TR: Arka plan bütünlük taraması tanımlanamadı. Birazdan Şimdi Tara'yı tekrar deneyin.

en: The background integrity scan has just finished. Start Scan Now again.
tr_TR: Arka plan bütünlüğü taraması yeni tamamlandı. Şimdi Tara'yı yeniden başlatın.

en: The background integrity scan is finishing a batch. Try Scan Now again in a moment.
tr_TR: Arka plan bütünlük taraması bir toplu işi bitiriyor. Birazdan Şimdi Tara'yı tekrar deneyin.

en: The background scan could not be promoted to a manual scan.
tr_TR: Arka plan taraması manuel taramaya yükseltilemedi.

en: The code for the new secret is incorrect. Make sure you added the NEW secret to your authenticator app.
tr_TR: Yeni gizli anahtar için kod yanlış. YENİ gizli anahtarı authenticator uygulamanıza eklediğinizden emin olun.

en: The code refreshes every 30 seconds. Make sure to enter the current code.
tr_TR: Kod her 30 saniyede bir yenilenir. Güncel kodu girdiğinizden emin olun.

en: The code you entered is incorrect. Make sure you're using the correct secret key and your device time is synchronized.
tr_TR: Girdiğiniz kod yanlış. Doğru gizli anahtarı kullandığınızdan ve cihaz saatinizin senkronize olduğundan emin olun.

en: The countdown automatically uses the end date and time set above.
tr_TR: Geri sayım otomatik olarak yukarıda ayarlanan bitiş tarihi ve saatini kullanır.

en: The countdown uses the WordPress timezone from Settings > General: %s.
tr_TR: Geri sayım, Ayarlar > Genel'deki WordPress saat dilimini kullanır: %s.

en: The country access service is unavailable.
tr_TR: Ülke erişim hizmeti kullanılamıyor.

en: The country database address ranges were not contiguous and ordered.
tr_TR: Ülke veritabanı adres aralıkları bitişik ve sıralı değildi.

en: The country database contained a malformed CSV row.
tr_TR: Ülke veritabanı hatalı biçimlendirilmiş bir CSV satırı içeriyordu.

en: The country database contained an invalid address range.
tr_TR: Ülke veritabanı geçersiz bir adres aralığı içeriyordu.

en: The country database contained an unsupported address range.
tr_TR: Ülke veritabanı desteklenmeyen bir adres aralığı içeriyordu.

en: The country database did not cover the complete IPv4 and IPv6 address space.
tr_TR: Ülke veritabanı IPv4 ve IPv6 adres alanının tamamını kapsamıyordu.

en: The country database exceeded its safety record limit.
tr_TR: Ülke veritabanı güvenlik kaydı sınırını aştı.

en: The current mode/settings allow this simulated route.
tr_TR: Mevcut mod/ayarlar bu simüle edilmiş rotaya izin veriyor.

en: The downloaded country database had an unexpected size.
tr_TR: İndirilen ülke veritabanı beklenmedik bir boyuta sahipti.

en: The downloaded country database was not a valid gzip stream.
tr_TR: İndirilen ülke veritabanı geçerli bir gzip akışı değildi.

en: The emergency recovery service is unavailable.
tr_TR: Acil durum kurtarma hizmeti kullanılamıyor.

en: The executable-content baseline checksum did not match.
tr_TR: Çalıştırılabilir içerik referansının sağlama toplamı eşleşmedi.

en: The executable-content baseline chunk list was invalid.
tr_TR: Çalıştırılabilir içerik referansının parça listesi geçersizdi.

en: The executable-content baseline could not be saved. The previous verified baseline was preserved.
tr_TR: Çalıştırılabilir içerik referansı kaydedilemedi. Önceki doğrulanmış referans korundu.

en: The executable-content baseline manifest was invalid.
tr_TR: Çalıştırılabilir içerik referans manifesti geçersizdi.

en: The existing Polanger Strict marker is malformed, so Firewall refused to modify unrelated .htaccess content.
tr_TR: Mevcut Polanger Katı işaretleyici hatalı biçimlendirilmiş olduğundan Güvenlik Duvarı ilgisiz .htaccess içeriğini değiştirmeyi reddetti.

en: The file changed after the scan. Run Scan Now before quarantining it.
tr_TR: Dosya taramadan sonra değişti. Karantinaya almadan önce Şimdi Tara'yı çalıştırın.

en: The file does not match the official checksum for this WordPress version and locale.
tr_TR: Dosya, bu WordPress sürümü ve yerel ayar için resmi sağlama toplamıyla eşleşmiyor.

en: The file is too large for safe automatic quarantine.
tr_TR: Dosya güvenli otomatik karantina için çok büyük.

en: The file was quarantined and the site health check passed.
tr_TR: Dosya karantinaya alındı ve site sağlık kontrolü başarılı oldu.

en: The file was restored and verified, but the follow-up integrity report could not be refreshed.
tr_TR: Dosya geri yüklendi ve doğrulandı ancak takip bütünlük raporu yenilenemedi.

en: The fixture is resolved against the local compact database. No visitor IP is sent to DB-IP.
tr_TR: Fikstür yerel kompakt veritabanına göre çözümlenir. DB-IP'ye ziyaretçi IP'si gönderilmez.

en: The following violations always trigger the silent mode action above, regardless of the spam / drop thresholds: honeypot trip or missing field, timing token tampering, timing too fast, blocked keyword match, and blocked URL host match.
tr_TR: Aşağıdaki ihlaller, spam / iptal eşiklerinden bağımsız olarak yukarıdaki sessiz mod eylemini her zaman tetikler: honeypot tetiklenmesi veya eksik alan, zamanlama jetonunun kurcalanması, zamanlamanın çok hızlı olması, engellenmiş anahtar kelime eşleşmesi ve engellenmiş URL ana bilgisayarı eşleşmesi.

en: The header is trusted only when the direct REMOTE_ADDR matches a trusted proxy IP below.
tr_TR: Başlığa yalnızca doğrudan REMOTE_ADDR aşağıdaki güvenilir proxy IP'siyle eşleştiğinde güvenilir.

en: The homepage (to detect theme-specific items)
tr_TR: Ana sayfa (temaya özgü öğeleri tespit etmek için)

en: The integrity action could not be completed.
tr_TR: Bütünlük eylemi tamamlanamadı.

en: The integrity scan could not continue. Please try again.
tr_TR: Bütünlük taraması devam edemedi. Lütfen tekrar deneyin.

en: The integrity scan job could not be found.
tr_TR: Bütünlük taraması işi bulunamadı.

en: The integrity service is unavailable.
tr_TR: Bütünlük hizmeti kullanılamıyor.

en: The local country database directory is not writable.
tr_TR: Yerel ülke veritabanı dizini yazılabilir değil.

en: The local reputation index is refreshed at most once per day in the background. Visitors are never checked against a remote API and a failed refresh keeps the last verified index.
tr_TR: Yerel itibar indeksi arka planda günde en fazla bir kez yenilenir. Ziyaretçiler hiçbir zaman uzak bir API üzerinden kontrol edilmez ve başarısız bir yenilemede son doğrulanmış indeks korunur.

en: The maintenance layer is turned off, so the public site remains fully open.
tr_TR: Bakım katmanı kapatılır, böylece genel site tamamen açık kalır.

en: The newest monthly DB-IP Country Lite release is not available yet.
tr_TR: En yeni aylık DB-IP Country Lite sürümü henüz mevcut değil.

en: The official WordPress package could not be resolved.
tr_TR: Resmi WordPress paketi çözülemedi.

en: The official file was restored and the site health check passed.
tr_TR: Resmî dosya geri yüklendi ve site sağlık kontrolü başarılı oldu.

en: The operation was rolled back.
tr_TR: İşlem geri alındı.

en: The persisted core manifest was invalid. No incomplete result was published.
tr_TR: Kalıcı çekirdek bildirimi geçersizdi. Eksik sonuç yayınlanmadı.

en: The persisted scan manifest was corrupted. No incomplete result was published.
tr_TR: Kaydedilmiş tarama manifesti bozulmuştu. Eksik sonuç yayımlanmadı.

en: The persisted scan payload contained invalid JSON.
tr_TR: Kaydedilmiş tarama verisi geçersiz JSON içeriyordu.

en: The persisted scan payload could not be decoded.
tr_TR: Kaydedilmiş tarama verisinin kodu çözülemedi.

en: The persisted scan payload had an invalid encoding.
tr_TR: Kaydedilmiş tarama verisinin kodlaması geçersizdi.

en: The persisted scan payload had an invalid type.
tr_TR: Kalıcı tarama yükünün türü geçersizdi.

en: The persisted scan payload was corrupted.
tr_TR: Kaydedilmiş tarama verisi bozulmuştu.

en: The persisted scan queue was invalid. No incomplete result was published.
tr_TR: Kaydedilmiş tarama kuyruğu geçersizdi. Eksik sonuç yayımlanmadı.

en: The persisted scan state was corrupted. No baseline changes were saved.
tr_TR: Kaydedilmiş tarama durumu bozulmuştu. Referans verisinde değişiklik kaydedilmedi.

en: The previous executable-content baseline was corrupted and will be rebuilt by this scan.
tr_TR: Önceki çalıştırılabilir içerik referansı bozulmuştu ve bu taramayla yeniden oluşturulacak.

en: The quarantine copy was permanently deleted.
tr_TR: Karantina kopyası kalıcı olarak silindi.

en: The quarantined file was restored and verified.
tr_TR: Karantinadaki dosya geri yüklendi ve doğrulandı.

en: The reCAPTCHA addon is active but API keys are not configured. Add your Google reCAPTCHA site key and secret key to enable protection.
tr_TR: reCAPTCHA eklentisi aktif ancak API anahtarları yapılandırılmamış. Korumayı etkinleştirmek için Google reCAPTCHA site anahtarınızı ve gizli anahtarınızı ekleyin.

en: The reCAPTCHA addon provides centralized key management for all forms including login, registration, lost password, and comments.
tr_TR: reCAPTCHA eklentisi giriş, kayıt, şifre sıfırlama ve yorumlar dahil tüm formlar için merkezi anahtar yönetimi sağlar.

en: The report reached its safety limit. The %d highest-priority findings are shown; additional lower-priority findings were omitted.
tr_TR: Rapor güvenlik sınırına ulaştı. En yüksek öncelikli %d bulgu gösteriliyor; diğer düşük öncelikli bulgular atlandı.

en: The requested diagnostics suite is not registered.
tr_TR: İstenen tanılama paketi kayıtlı değil.

en: The root marker must exist only while Firewall, Strict mode, and Extended Server Hardening are all enabled.
tr_TR: Kök işaretleyici yalnızca Güvenlik Duvarı, Katı mod ve Genişletilmiş Sunucu Güçlendirmenin tümü etkinken mevcut olmalıdır.

en: The saved .htaccess content could not be verified.
tr_TR: Kaydedilen .htaccess içeriği doğrulanamadı.

en: The scan could not save its background state. No incomplete result was published.
tr_TR: Tarama arka plan durumunu kaydedemedi. Eksik sonuç yayımlanmadı.

en: The scan job could not be saved to the database.
tr_TR: Tarama işi veritabanına kaydedilemedi.

en: The scan progress could not be saved to the database.
tr_TR: Tarama ilerlemesi veritabanına kaydedilemedi.

en: The scan queue is ready. Discovering files in short batches...
tr_TR: Tarama kuyruğu hazır. Kısa gruplar halinde dosyalar keşfediliyor...

en: The scan runs in short AJAX batches and can continue through WP-Cron if this page is closed.
tr_TR: Tarama kısa AJAX gruplar halinde çalışır ve bu sayfa kapatılırsa WP-Cron boyunca devam edebilir.

en: The scheduled window has already ended, so the public site is open again.
tr_TR: Planlanan zaman aralığı zaten sona erdiğinden genel site yeniden açıldı.

en: The selected Firewall operation was rolled back and verified.
tr_TR: Seçilen Firewall işlemi geri alındı ve doğrulandı.

en: The selected mode already sets these values. Open this only to tune unusual traffic patterns.
tr_TR: Seçilen mod bu değerleri zaten ayarlar. Bunu yalnızca alışılmadık trafik desenlerini ayarlamak için açın.

en: The server check failed (%1$s), and automatic rollback also failed (%2$s). Restore the site .htaccess immediately.
tr_TR: Sunucu kontrolü başarısız oldu (%1$s) ve otomatik geri alma da başarısız oldu (%2$s). Restsiteyi hemen .htaccess açın.

en: The site .htaccess changed during the operation. Firewall stopped without overwriting it.
tr_TR: İşlem sırasında .htaccess sitesi değişti. Güvenlik duvarı üzerine yazılmadan durduruldu.

en: The site .htaccess file is too large for safe automatic management.
tr_TR: .htaccess sitesinin dosyası güvenli otomatik yönetim için çok büyük.

en: The site .htaccess path is not safe or writable.
tr_TR: .htaccess sitesinin yolu güvenli veya yazılabilir değil.

en: The site returned HTTP %d after remediation.
tr_TR: Site düzeltme işleminden sonra HTTP %d yanıtını döndürdü.

en: The site returned HTTP %d after the .htaccess update.
tr_TR: Site, .htaccess güncellemesinden sonra HTTP %d değerini döndürdü.

en: The verified remediation source changed before it could be used.
tr_TR: Doğrulanmış düzeltme kaynağı kullanılmadan önce değişti.

en: The website is temporarily unavailable while planned maintenance or deployment work is completed.
tr_TR: Planlanan bakım veya dağıtım çalışmaları tamamlandığında web sitesi geçici olarak kullanılamıyor.

en: Theme Changed
tr_TR: Tema Değiştirildi

en: Theme Changes
tr_TR: Tema Değişiklikleri

en: Theme-friendly replacement
tr_TR: Tema dostu değiştirme

en: Theme-friendly replacement keeps the active layout. Full access denied page is safer when a builder or template bypasses the standard content flow.
tr_TR: Tema dostu değiştirme, etkin düzeni korur. Tam erişim reddi sayfası, bir oluşturucu veya şablon standart içerik akışını atlattığında daha güvenlidir.

en: Theme-friendly replacement keeps the active theme layout and swaps only the main content area. Full access denied page is stricter and prevents builders or theme wrappers from showing protected output.
tr_TR: Tema dostu değiştirme, etkin tema düzenini korur ve yalnızca ana içerik alanını değiştirir. Tam erişim reddi sayfası daha katıdır ve oluşturucuların veya tema sarmalayıcılarının korunan çıktıyı göstermesini engeller.

en: Theme-friendly replacement keeps the current theme layout. Full access denied page is safer for builders or templates that bypass the standard content flow.
tr_TR: Tema dostu değiştirme, mevcut tema düzenini korur. Tam erişim reddi sayfası, standart içerik akışını atlayan oluşturucular veya şablonlar için daha güvenlidir.

en: Theme: %s
tr_TR: Tema: %s

en: There may be a typo, or the page may have been updated. We will guide you back to a safe path right away. Use the link below to return to the homepage.
tr_TR: Yazım hatası olabilir veya sayfa güncellenmiş olabilir. Sizi hemen güvenli bir yola yönlendireceğiz. Ana sayfaya dönmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanın.

en: These actions help you troubleshoot or reset your authenticator setup if needed.
tr_TR: Bu işlemler gerektiğinde authenticator kurulumunuzu sorun gidermenize veya sıfırlamanıza yardımcı olur.

en: These advanced tokens let you fine-tune specific UI surfaces instead of relying on broad overrides only.
tr_TR: Bu gelişmiş belirteçler, yalnızca geniş kapsamlı geçersiz kılmalara güvenmek yerine belirli kullanıcı arayüzü yüzeylerinde ince ayar yapmanıza olanak tanır.

en: These controls are for SEO behavior, HTTP handling and small custom front-end tweaks. Most sites can leave them as-is.
tr_TR: Bu kontroller SEO davranışı, HTTP kullanımı ve küçük özel ön uç ayarlamaları içindir. Çoğu site bunları olduğu gibi bırakabilir.

en: These defaults are applied to all sites when network-wide control is enabled.
tr_TR: Bu varsayılanlar, ağ çapında kontrol etkinleştirildiğinde tüm sitelere uygulanır.

en: These files cannot execute from quarantine. Review them before restoring or permanently deleting the protected copy.
tr_TR: Bu dosyalar karantinadayken çalıştırılamaz. Geri yüklemeden veya korumalı kopyayı kalıcı olarak silmeden önce dosyaları inceleyin.

en: These guards run only when Strict mode is selected and Shield detects a mutation-like request. They are designed as a last line of defense rather than a replacement for the balanced guards above.
tr_TR: Bu korumalar yalnızca Katı mod seçildiğinde ve Shield mutasyon benzeri bir istek algıladığında çalışır. Yukarıdaki dengeli korumaların yerini almaktan ziyade son savunma hattı olarak tasarlandılar.

en: These keys will not be shown again!
tr_TR: Bu anahtarlar bir daha gösterilmeyecek!

en: These limits are intentionally simple. Login identity limits are tied to the current IP to reduce account lockout abuse.
tr_TR: Bu sınırlar kasıtlı olarak basittir. Hesap kilitlemenin kötüye kullanımını azaltmak için oturum açma kimliği sınırları mevcut IP'ye bağlıdır.

en: These limits catch unusually long URLs and query strings before they reach expensive WordPress screens.
tr_TR: Bu sınırlar, alışılmadık derecede uzun URL'leri ve sorgu dizelerini pahalı WordPress ekranlarına ulaşmadan önce yakalar.

en: These locks apply only when Deployment mode is selected and active. They help you temporarily reduce public write activity during a release window.
tr_TR: Bu kilitler yalnızca Dağıtım modu seçildiğinde ve etkin olduğunda geçerlidir. Yayın penceresi sırasında genel yazma etkinliğini geçici olarak azaltmanıza yardımcı olurlar.

en: These recovery keys can be used to access your account if you lose access to your email. Each key can only be used once.
tr_TR: Bu kurtarma anahtarları, e-postanıza erişiminizi kaybederseniz hesabınıza erişmek için kullanılabilir. Her anahtar yalnızca bir kez kullanılabilir.

en: These settings are locked while new comments are completely disabled.
tr_TR: Yeni yorumlar tamamen kapalıyken bu ayarlar kilitlidir.

en: These tests simulate requests internally. They do not attack your website, do not send malicious URLs, and do not test your hosting provider firewall or CDN WAF.
tr_TR: Bu testler istekleri dâhilî olarak simüle eder. Web sitenize saldırmaz, kötü amaçlı URL göndermez ve barındırma sağlayıcınızın güvenlik duvarını veya CDN WAF’ını test etmez.

en: Third-Party Widgets
tr_TR: Üçüncü Taraf Widget'lar

en: This CSS is appended after the generated stylesheet, so it can be used for final overrides or agency-specific tweaks.
tr_TR: Bu CSS, oluşturulan stil sayfasından sonra eklenir, böylece son geçersiz kılmalar veya ajansa özgü ince ayarlar için kullanılabilir.

en: This URL skipped the map and walked straight into a 404.
tr_TR: Bu URL haritayı atladı ve doğrudan 404'e girdi.

en: This addon cannot be activated until its required dependency is available.
tr_TR: Bu eklenti, gerekli bağımlılığı mevcut olana kadar etkinleştirilemez.

en: This addon is enabled, but its required dependency is currently unavailable.
tr_TR: Bu eklenti etkinleştirildi ancak gerekli bağımlılığı şu anda kullanılamıyor.

en: This addon is locked until its required dependency is available.
tr_TR: Bu eklenti, gerekli bağımlılığı mevcut olana kadar kilitlidir.

en: This addon reuses your main security stack
tr_TR: Bu eklenti ana güvenlik yığınınızı yeniden kullanır

en: This addon was automatically disabled because it crashed during startup. Review the addon files, fix the issue, and activate it again when ready.
tr_TR: Bu eklenti, başlatma sırasında çöktüğü için otomatik olarak devre dışı bırakıldı. Eklenti dosyalarını inceleyin, sorunu düzeltin ve hazır olduğunuzda tekrar etkinleştirin.

en: This addon was automatically disabled because its bootstrap file is missing: %s. Restore the addon files and then activate it again.
tr_TR: Bu eklenti, önyükleme dosyası eksik olduğundan otomatik olarak devre dışı bırakıldı: %s. Eklenti dosyalarını geri yükleyin ve ardından tekrar etkinleştirin.

en: This addon was automatically disabled because its bootstrap file is not readable: %s. Check file permissions and try again.
tr_TR: Bu eklenti, önyükleme dosyası okunamadığı için otomatik olarak devre dışı bırakıldı: %s. Dosya izinlerini kontrol edip tekrar deneyin.

en: This addon was automatically disabled because its files could not be loaded safely. Fix the addon code and then activate it again.
tr_TR: Bu eklenti, dosyaları güvenli bir şekilde yüklenemediği için otomatik olarak devre dışı bırakıldı. Eklenti kodunu düzeltip tekrar etkinleştirin.

en: This addon was automatically disabled because its main runtime class could not be found after loading the addon files. Reinstall or repair the addon and try again.
tr_TR: Bu eklenti, eklenti dosyaları yüklendikten sonra ana çalışma zamanı sınıfı bulunamadığı için otomatik olarak devre dışı bırakıldı. Eklentiyi yeniden yükleyin veya onarın ve tekrar deneyin.

en: This admin screen is in demo mode. AJAX changes are disabled for your account.
tr_TR: Bu yönetici ekranı demo modundadır. AJAX değişiklikleri hesabınız için devre dışı bırakıldı.

en: This admin screen is in demo mode. REST changes are disabled for your account.
tr_TR: Bu yönetici ekranı demo modundadır. REST değişiklikleri hesabınız için devre dışı bırakıldı.

en: This admin screen is running in demo mode. Changes are disabled for your account.
tr_TR: Bu yönetici ekranı demo modunda çalışıyor. Hesabınız için değişiklikler devre dışı bırakıldı.

en: This content is using a legacy allowlist rule from an older version. New rules now focus on hiding content from selected roles to keep the workflow clearer.
tr_TR: Bu içerik, eski bir sürüme ait eski bir izin verilenler listesi kuralı kullanıyor. Yeni kurallar artık iş akışını daha net tutmak için seçilen rollerdeki içeriği gizlemeye odaklanıyor.

en: This content is using a legacy allowlist rule from an older version. Only the selected roles can view it until you replace this rule.
tr_TR: Bu içerik, eski bir sürüme ait eski bir izin verilenler listesi kuralı kullanıyor. Siz bu kuralı değiştirene kadar yalnızca seçilen roller bunu görüntüleyebilir.

en: This endpoint is temporarily unavailable while maintenance mode is active.
tr_TR: Bakım modu etkinken bu uç nokta geçici olarak kullanılamıyor.

en: This feature logs administrative actions for security and auditing purposes. Only administrative actions and technical metadata are logged. Sensitive fields such as passwords, emails, form inputs, and content data are never logged. Enabling this feature may be subject to GDPR/KVKK regulations.
tr_TR: Bu özellik, güvenlik ve denetim amacıyla yönetim eylemlerini günlüğe kaydeder. Yalnızca idari eylemler ve teknik meta veriler günlüğe kaydedilir. Parolalar, e-postalar, form girişleri ve içerik verileri gibi hassas alanlar hiçbir zaman günlüğe kaydedilmez. Bu özelliğin etkinleştirilmesi GDPR/KVKK düzenlemelerine tabi olabilir.

en: This file is not part of the official WordPress core package.
tr_TR: Bu dosya resmi WordPress çekirdek paketinin parçası değil.

en: This finding needs review and has no safe automatic file action.
tr_TR: Bu bulgunun incelenmesi gerekiyor ve güvenli bir otomatik dosya işlemi bulunmuyor.

en: This hash-protected URL can roll back only journaled Firewall operations. Generate a replacement after sharing or suspected exposure; every successful emergency recovery rotates it automatically.
tr_TR: Bu hash korumalı URL yalnızca kayda alınmış Firewall işlemlerini geri alabilir. Paylaştıktan veya açığa çıktığından şüphelendikten sonra yenisini oluşturun; her başarılı acil durum kurtarması URL'yi otomatik olarak yeniler.

en: This header is not enabled by the current mode or custom settings.
tr_TR: Bu başlık mevcut mod veya özel ayarlar tarafından etkinleştirilmiyor.

en: This image sits behind the card. The selected colors are still used as an overlay to keep text readable.
tr_TR: Bu resim kartın arkasında yer alır. Seçilen renkler, metni okunabilir tutmak için kaplama olarak kullanılmaya devam ediyor.

en: This is a test email to verify your email delivery is working correctly.
    
    If you received this email, your site can send 2FA verification codes.
tr_TR: Bu, e-posta dağıtımınızın düzgün çalıştığını doğrulamaya yönelik bir test e-postasıdır.
    
    Bu e-postayı aldıysanız siteniz 2FA doğrulama kodları gönderebilir.

en: This may affect custom functionality. Quarantine it with rollback protection?
tr_TR: Bu işlem özel işlevleri etkileyebilir. Geri alma korumasıyla karantinaya alınsın mı?

en: This menu item is already controlled by one or more active Shield page rules. You do not need to create the same restriction again in Menu Manager.
tr_TR: Bu menü öğesi zaten bir veya daha fazla etkin Shield sayfa kuralı tarafından kontrol ediliyor. Menü Yöneticisi'nde aynı kısıtlamayı tekrar oluşturmanıza gerek yoktur.

en: This module is controlled by network settings. Local changes are disabled for this site.
tr_TR: Bu modül ağ ayarları tarafından kontrol edilir. Bu site için yerel değişiklikler devre dışı bırakıldı.

en: This panel is read-only because the site-wide comment policy is closed. Change the policy from the General tab to use these settings again.
tr_TR: Site genelindeki yorum politikası kapalı olduğu için bu panel salt okunurdur. Bu ayarları yeniden kullanmak için Genel sekmesinden politikayı değiştirin.

en: This permanently removes the protected recovery copy. The action cannot be undone.
tr_TR: Bu işlem korumalı kurtarma kopyasını kalıcı olarak kaldırır ve geri alınamaz.

en: This remediation operation cannot be rolled back.
tr_TR: Bu düzeltme işlemi geri alınamaz.

en: This request is temporarily unavailable while maintenance mode is active.
tr_TR: Bakım modu etkinken bu istek geçici olarak kullanılamıyor.

en: This request was blocked by the firewall.
tr_TR: Bu istek güvenlik duvarı tarafından engellendi.

en: This rule applies across the entire site before spam filters or other comment checks run.
tr_TR: Bu kural, spam filtreleri veya diğer yorum kontrolleri çalışmadan önce sitenin tamamında uygulanır.

en: This screen is currently read-only for your account.
tr_TR: Bu ekran şu anda hesabınız için salt okunur durumdadır.

en: This simulates a real admin screen with cards, tables, forms, and notices.
tr_TR: Bu, kartlar, tablolar, formlar ve bildirimlerle gerçek bir yönetici ekranını simüle eder.

en: This user has not configured authenticator.
tr_TR: Bu kullanıcı authenticator'ı yapılandırmamış.

en: This user has set up their authenticator app.
tr_TR: Bu kullanıcı authenticator uygulamasını kurmuş.

en: This user needs to set up their authenticator on next login.
tr_TR: Bu kullanıcının bir sonraki girişte authenticator'ını kurması gerekiyor.

en: This will delete the custom menu and all related submenus. Continue?
tr_TR: Bu, özel menüyü ve ilgili tüm alt menüleri silecektir. Devam etmek?

en: Threat reputation data:
tr_TR: Tehdit itibarı verisi:

en: Tight (90%)
tr_TR: Sıkı (%90)

en: Tighter limits for stores facing repeated attacks or low-volume sites where stricter protection is acceptable.
tr_TR: Tekrarlanan saldırılara maruz kalan mağazalar veya daha sıkı korumanın kabul edilebilir olduğu düşük hacimli siteler için daha sıkı sınırlar.

en: Time
tr_TR: Zaman

en: Timestamp
tr_TR: Zaman damgası

en: Timing token expired
tr_TR: Maksimum saniye (jeton son kullanma)

en: Timing token invalid
tr_TR: Zamanlama jetonu geçersiz

en: Title
tr_TR: Başlık

en: To
tr_TR: İle

en: To detect all frontend items, visit different page types on your site while logged in:
tr_TR: Tüm ön uç öğelerini algılamak için oturum açmışken sitenizdeki farklı sayfa türlerini ziyaret edin:

en: To fix this, add the following line to your theme's functions.php or a site-specific plugin:
tr_TR: Bunu düzeltmek için temanızın function.php dosyasına veya siteye özel bir eklentiye aşağıdaki satırı ekleyin:

en: Tokens are signed with the WordPress salt, bound to the current post, tied to the browser fingerprint, and consumed after a single successful check.
tr_TR: Jetonlar WordPress tuzu ile imzalanır, geçerli yazıya bağlanır, tarayıcı parmak izine bağlıdır ve tek başarılı kontrolden sonra tüketilir.

en: Too many REST API requests were received. Please try again later.
tr_TR: Çok fazla REST API isteği alındı. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Too many account registration requests were received. Please try again in %d minutes.
tr_TR: Çok fazla hesap kayıt isteği alındı. Lütfen %d dakika sonra tekrar deneyin.

en: Too many failed attempts. Login is temporarily locked. Please try again in %d minutes.
tr_TR: Çok fazla başarısız deneme. Giriş geçici olarak kilitlendi. Lütfen %d dakika sonra tekrar deneyin.

en: Too many failed login attempts were detected. Please try again in %d minutes.
tr_TR: Çok fazla başarısız oturum açma girişimi algılandı. Lütfen %d dakika sonra tekrar deneyin.

en: Too many failed verification attempts. Please try again in %d minutes.
tr_TR: Çok fazla başarısız doğrulama denemesi yapıldı. Lütfen %d dakika sonra tekrar deneyin.

en: Too many links
tr_TR: Çok fazla bağlantı

en: Too many password reset requests were received. Please try again in %d minutes.
tr_TR: Çok fazla şifre sıfırlama isteği alındı. Lütfen %d dakika sonra tekrar deneyin.

en: Too many suspicious requests were detected. Please try again later.
tr_TR: Çok fazla şüpheli istek tespit edildi. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Tools
tr_TR: Aletler

en: Total
tr_TR: Toplam

en: Total: %d logs
tr_TR: Toplam: %d günlük

en: Track administrative actions for auditing and security monitoring.
tr_TR: Denetim ve güvenlik izleme için idari eylemleri izleyin.

en: Tracks added, changed, and removed executable files in plugins, themes, uploads, cache, and other wp-content areas.
tr_TR: Tracks eklentiler, temalar, yüklemeler, önbellek ve diğer wp-content alanlarındaki yürütülebilir dosyaları ekledi, değiştirdi ve kaldırdı.

en: Trash
tr_TR: Çöp

en: Trebuchet Sans
tr_TR: Mancınık Sans

[ctx: country name]
en: Trinidad & Tobago
tr_TR: Trinidad ve Tobago

en: Trust this device for 30 days
tr_TR: Bu cihaza 30 gün boyunca güvenin

en: Trusted proxy IPs / CIDR
tr_TR: Güvenilir proxy IP'leri / CIDR

en: Trusted proxy header
tr_TR: Güvenilir proxy başlığı

[ctx: country name]
en: Tunisia
tr_TR: Tunus

[ctx: country name]
en: Turkmenistan
tr_TR: Türkmenistan

[ctx: country name]
en: Turks & Caicos Islands
tr_TR: Turks ve Caicos Adaları

en: Turn the firewall on and choose how aggressively it should behave.
tr_TR: Firewall’u açın ve ne kadar sıkı çalışacağını seçin.

en: Turn this on when any authenticated account should still reach the live frontend during maintenance.
tr_TR: Kimliği doğrulanmış herhangi bir hesabın bakım sırasında hala canlı ön uca ulaşması gerektiğinde bunu açın.

en: Turn this on when visitors should see the maintenance end time as a live countdown.
tr_TR: Ziyaretçilerin bakım bitiş saatini canlı bir geri sayım olarak görmesi gerektiğinde bunu açın.

en: Turn wp-admin into a controlled read-only demo environment.
tr_TR: wp-admin'yi kontrollü salt okunur bir demo ortamına dönüştürün.

en: Turns on integrity scans and update-aware monitoring.
tr_TR: Bütünlük taramalarını ve güncellemeye duyarlı izlemeyi açar.

en: Two-Factor Authentication (2FA)
tr_TR: İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA)

en: Two-Factor Authentication (Authenticator App)
tr_TR: İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (Authenticator Uygulaması)

en: Two-Factor Authentication is currently disabled via wp-config.php (PDT_DISABLE_2FA). Remove this constant to re-enable 2FA protection.
tr_TR: İki Faktörlü Kimlik Doğrulama şu anda wp-config.php (PDT_DISABLE_2FA) aracılığıyla devre dışı bırakılmıştır. 2FA korumasını yeniden etkinleştirmek için bu sabiti kaldırın.

en: Two-factor authentication is required but your Authenticator app is not configured. Please log in to the admin panel from a device where you have access, or contact your administrator. If you are an admin, add %s to wp-config.php temporarily to disable 2FA.
tr_TR: İki faktörlü kimlik doğrulama gerekli ancak Authenticator uygulamanız yapılandırılmamış. Lütfen erişiminiz olan bir cihazdan yönetim paneline giriş yapın veya yöneticinizle iletişime geçin. Yöneticiyseniz, 2FA'yı geçici olarak devre dışı bırakmak için wp-config.php dosyasına %s ekleyin.

en: Type
tr_TR: Tür

en: Type Scale
tr_TR: Tip Ölçeği

en: Type a user name to search and select...
tr_TR: Aramak ve seçmek için bir kullanıcı adı yazın...

en: Type to find users. Selected users stay visible.
tr_TR: Kullanıcıları bulmak için yazın. Seçilen kullanıcılar görünür kalır.

en: Typography & Shape
tr_TR: Tipografi ve Şekil

[ctx: country name]
en: U.S. Outlying Islands
tr_TR: ABD Küçük Harici Adaları

[ctx: country name]
en: U.S. Virgin Islands
tr_TR: ABD Virjin Adaları

en: UI Sans
tr_TR: Kullanıcı Arayüzü Sans

en: URL
tr_TR: URL'si

en: URL access blocked
tr_TR: URL erişimi engellendi

en: URL host blocklist
tr_TR: URL ana bilgisayar engelleme listesi

[ctx: country name]
en: Ukraine
tr_TR: Ukrayna

en: Unavailable
tr_TR: Kullanılamıyor

en: Underline
tr_TR: Altı çizili

en: Understood
tr_TR: Anlaşıldı

en: Unexpected
tr_TR: Beklenmedik

en: Unique submenu URL key. Leave empty to auto-generate.
tr_TR: Benzersiz alt menü URL anahtarı. Otomatik oluşturmak için boş bırakın.

[ctx: country name]
en: United Arab Emirates
tr_TR: Birleşik Arap Emirlikleri

[ctx: country name]
en: United Kingdom
tr_TR: Birleşik Krallık

[ctx: country name]
en: United States
tr_TR: Amerika Birleşik Devletleri

en: Unknown
tr_TR: Bilinmiyor

en: Unknown + unexpected behavior
tr_TR: Bilinmeyen + beklenmedik davranış

en: Unknown Test Suite
tr_TR: Bilinmeyen Test Paketi

en: Unknown mode
tr_TR: Bilinmeyen mod

en: Unknown server
tr_TR: Bilinmeyen sunucu

en: Unknown users
tr_TR: Bilinmeyen kullanıcılar

en: Unnamed Addon
tr_TR: Adsız Eklenti

en: Untitled Widget
tr_TR: Başlıksız Widget

en: Update Menu
tr_TR: Güncelleme Menüsü

en: Updating
tr_TR: Güncelleniyor

en: Upload Image
tr_TR: Resim Yükle

en: Upload Logo
tr_TR: Logoyu Yükle

en: Upload Protection Active
tr_TR: Yükleme Koruması Etkin

en: Upload Protection Check
tr_TR: Koruma Kontrolü Yükle

en: Upload a custom logo to replace the WordPress logo on the login page.
tr_TR: Giriş sayfasındaki WordPress logosunu değiştirmek için özel bir logo yükleyin.

en: Uploads
tr_TR: Yüklemeler

en: Uploads execution protection
tr_TR: Yürütme korumasını yükler

en: Use "Hide from selected roles" when you want to block this content for specific user roles only.
tr_TR: Bu içeriği yalnızca belirli kullanıcı rolleri için engellemek istiyorsanız "Seçili rollerden gizle" seçeneğini kullanın.

en: Use HTML to add images, buttons, or formatted content
tr_TR: Resimler, düğmeler veya biçimlendirilmiş içerik eklemek için HTML kullanın

en: Use Recovery Key
tr_TR: Kurtarma Anahtarı Kullan

en: Use a compact logo that stays clear on desktop and mobile.
tr_TR: Masaüstünde ve mobilde net görünen kompakt bir logo kullanın.

en: Use a plausible-looking name (e.g. "url2", "homepage_alt"). Avoid names like "honeypot". Legacy default names are automatically hardened with a site-specific fallback.
tr_TR: Makul görünen bir ad kullanın (ör. "url2", "homepage_alt"). "honeypot" gibi adlardan kaçının. Eski varsayılan adlar, siteye özel bir yedekle otomatik olarak güçlendirilir.

en: Use a single background color for the cleanest possible look.
tr_TR: Mümkün olan en temiz görünüm için tek bir arka plan rengi kullanın.

en: Use allowlists, denylists, and trusted proxy headers only when the site needs explicit IP handling.
tr_TR: İzin listelerini, engel listelerini ve güvenilir proxy başlıklarını yalnızca sitenin açık IP yönetimine ihtiyacı olduğunda kullanın.

en: Use carefully. Denylisted IPs are blocked unless the firewall is in Monitor Only mode.
tr_TR: Dikkatli kullanın. Reddedilen IP'ler, güvenlik duvarı Yalnızca Monitör modunda olmadığı sürece engellenir.

en: Use email verification instead
tr_TR: Bunun yerine e-posta doğrulamasını kullanın

en: Use only what the site actually needs
tr_TR: Yalnızca sitenin gerçekten ihtiyaç duyduğu şeyleri kullanın

en: Use the WordPress editor for paragraphs, links, shortcodes and allowed HTML. The editor already lets you align the content itself.
tr_TR: Paragraflar, bağlantılar, kısa kodlar ve izin verilen HTML için WordPress düzenleyiciyi kullanın. Düzenleyici zaten içeriğin kendisini hizalamanıza izin veriyor.

en: Use the WordPress editor for paragraphs, links, shortcodes and allowed HTML. This is the main message visitors will read.
tr_TR: Paragraflar, bağlantılar, kısa kodlar ve izin verilen HTML için WordPress düzenleyiciyi kullanın. Ziyaretçilerin okuyacağı ana mesaj budur.

en: Use the visual editor to add formatted content, images, links, and more.
tr_TR: Biçimlendirilmiş içerik, görseller, bağlantılar ve daha fazlasını eklemek için görsel düzenleyiciyi kullanın.

en: Use these capture options when you want the full current module configuration to become the network default without duplicating every module UI here.
tr_TR: Buradaki her modül kullanıcı arayüzünü çoğaltmadan mevcut modül yapılandırmasının tamamının ağ varsayılanı olmasını istediğinizde bu yakalama seçeneklerini kullanın.

en: Use this URI with a QR code generator if you prefer scanning. Most users can simply enter the secret key manually.
tr_TR: Taramayı tercih ediyorsanız bu URI'yi bir QR kod oluşturucuyla kullanın. Çoğu kullanıcı gizli anahtarı manuel olarak girebilir.

en: Use this area for support details, business hours, contact notes or any extra reassurance for visitors.
tr_TR: Destek ayrıntıları, çalışma saatleri, iletişim notları veya ziyaretçilere yönelik ekstra güvence için bu alanı kullanın.

en: Use this for normal planned maintenance when the site is temporarily unavailable.
tr_TR: Site geçici olarak kullanılamadığında normal planlı bakım için bunu kullanın.

en: Use this image
tr_TR: Bu resmi kullan

en: Use this logo
tr_TR: Bu logoyu kullan

en: Use this mode
tr_TR: Bu modu kullan

en: Use this mode to target only the parts of wp-admin you actually want to style, such as Dashboard, Posts, Settings, or only Polanger screens.
tr_TR: Bu modu yalnızca wp-admin'in Kontrol Paneli, Gönderiler, Ayarlar veya yalnızca Polanger ekranları gibi gerçekten stil vermek istediğiniz bölümlerini hedeflemek için kullanın.

en: Use this site's current %s settings as network defaults
tr_TR: Bu sitenin mevcut %s ayarlarını ağ varsayılanları olarak kullan

en: Use trusted proxy client IP headers
tr_TR: Güvenilir proxy istemci IP üstbilgilerini kullanın

en: Used for cards, tables, settings panels, and most boxed content areas.
tr_TR: Kartlar, tablolar, ayar panelleri ve çoğu kutulu içerik alanı için kullanılır.

en: Used for descriptions, helper copy, and less prominent labels.
tr_TR: Açıklamalar, yardımcı metinler ve daha az belirgin etiketler için kullanılır.

en: Used for focus outlines and focus rings on form fields and keyboard navigation states.
tr_TR: Form alanlarındaki ve klavye gezinme durumlarındaki odak anahatları ve odak halkaları için kullanılır.

en: Used for hover states on tables, secondary buttons, and soft interactive surfaces.
tr_TR: Tablolarda, ikincil düğmelerde ve yumuşak etkileşimli yüzeylerde fareyle üzerine gelme durumları için kullanılır.

en: Used for primary buttons, active states, selected menu items, and the strongest accent points.
tr_TR: Birincil düğmeler, etkin durumlar, seçilen menü öğeleri ve en güçlü vurgu noktaları için kullanılır.

en: Used when the default or per-content denied behavior is set to custom redirect. Leave empty to fall back to the homepage.
tr_TR: Varsayılan veya içeriğe özel erişim reddi davranışı özel yönlendirme olarak ayarlandığında kullanılır. Ana sayfaya dönmek için boş bırakın.

en: Useful for debugging false positives. Disable on production for true silent mode.
tr_TR: Yanlış pozitifleri ayıklamak için kullanışlıdır. Gerçek sessiz mod için canlı sitede devre dışı bırakın.

en: Useful for help docs, support pages, or external dashboards.
tr_TR: Yardım belgeleri, destek sayfaları veya harici kontrol panelleri için kullanışlıdır.

en: Useful when demo actions should never send transactional or notification emails to real recipients.
tr_TR: Demo eylemlerinin gerçek alıcılara hiçbir zaman işlem veya bildirim e-postaları göndermemesi gerektiğinde kullanışlıdır.

en: Useful when you want to avoid new public interaction while deploying updates.
tr_TR: Güncelleştirmeleri dağıtırken yeni genel etkileşimlerden kaçınmak istediğinizde kullanışlıdır.

en: User
tr_TR: Kullanıcı

en: User Changes
tr_TR: Kullanıcı Değişiklikleri

en: User Created
tr_TR: Kullanıcı Oluşturuldu

en: User Deleted
tr_TR: Kullanıcı Silindi

en: User ID
tr_TR: Kullanıcı kimliği

en: User Login
tr_TR: Kullanıcı Girişi

en: User Logout
tr_TR: Kullanıcı Çıkışı

en: User Role Changed
tr_TR: Kullanıcı Rolü Değiştirildi

en: User enumeration guard
tr_TR: Kullanıcı keşfi koruması

en: Username or Email Address
tr_TR: Kullanıcı Adı veya E-posta Adresi

en: Users
tr_TR: Kullanıcılar

en: Users who can see this note
tr_TR: Bu notu görebilen kullanıcılar

en: Users with this level will not see the plugin menu and cannot access plugin pages via direct URL.
tr_TR: Bu seviyeye sahip kullanıcılar eklenti menüsünü göremez ve eklenti sayfalarına doğrudan URL üzerinden erişemez.

en: Users with this role can bypass the maintenance screen.
tr_TR: Bu role sahip kullanıcılar bakım ekranını atlayabilir.

en: Uses Options -Indexes. A post-write health check automatically rolls back if the hosting configuration rejects it.
tr_TR: Options -Indexes kullanır. Barındırma yapılandırması bu kuralı reddederse yazma sonrası sağlık kontrolü değişikliği otomatik olarak geri alır.

en: Uses WordPress.org SHA-256 manifests when a plugin release provides them.
tr_TR: Bir eklenti sürümü bunları sağladığında WordPress.org SHA-256 bildirimlerini kullanır.

en: Uses documentation IP 192.0.2.10.
tr_TR: IP 192.0.2.10 belgelerini kullanır.

en: Uses documentation IPv6 range 2001:db8::/32.
tr_TR: IPv6 range 2001:db8::/32 belgelerini kullanır.

en: Uses documentation range 198.51.100.0/24.
tr_TR: 198.51.100.0/24 belge aralığını kullanır.

[ctx: country name]
en: Uzbekistan
tr_TR: Özbekistan

[ctx: country name]
en: Vatican City
tr_TR: Vatikan

en: Verification Code
tr_TR: Doğrulama Kodu

en: Verification Code Resent
tr_TR: Doğrulama Kodu Yeniden Gönderildi

en: Verification Failed
tr_TR: Doğrulama Başarısız

en: Verification Required
tr_TR: Doğrulama Gerekli

en: Verification code expired. Please try logging in again.
tr_TR: Doğrulama kodunun süresi doldu. Lütfen tekrar giriş yapmayı deneyin.

en: Verification session expired. Please try logging in again.
tr_TR: Doğrulama oturumunun süresi doldu. Lütfen tekrar giriş yapmayı deneyin.

en: Verified WordPress core repair
tr_TR: Doğrulanmış WordPress çekirdek onarımı

en: Verified official files can be restored transactionally. High-confidence executable threats can be quarantined with rollback protection; ambiguous custom or premium content remains review-only. Firewall never edits wp-config.php or the site root .htaccess during remediation.
tr_TR: Doğrulanmış resmî dosyalar işlemsel olarak geri yüklenebilir. Yüksek güvenli yürütülebilir tehditler geri alma korumasıyla karantinaya alınabilir; belirsiz özel veya premium içerikler yalnızca incelemede kalır. Firewall düzeltme sırasında wp-config.php dosyasını veya site kökündeki .htaccess dosyasını asla düzenlemez.

en: Verified plugin repair: %s
tr_TR: Doğrulanmış eklenti onarımı: %s

en: Verify & Activate
tr_TR: Doğrula ve Etkinleştir

en: Verify & Complete Setup
tr_TR: Doğrula ve Kurulumu Tamamla

en: Verify & Login
tr_TR: Doğrula ve Giriş Yap

en: Verify Recovery Key
tr_TR: Kurtarma Anahtarını Doğrula

en: Verify Recovery Key & Login
tr_TR: Kurtarma Anahtarını ve Oturum Açmayı Doğrulayın

en: Verify Setup
tr_TR: Kurulumu Doğrula

en: Verify Your Setup
tr_TR: Kurulumunuzu Doğrulayın

en: Verify email delivery using the test email feature
tr_TR: Test e-postası özelliğini kullanarak e-posta teslimini doğrulayın

en: Verify trusted packages, watch executable file drift, and prevent PHP execution in uploads. Suspicious custom code is reported but never deleted automatically.
tr_TR: Güvenilir paketleri doğrulayın, yürütülebilir dosya kaymasını izleyin ve yüklemelerde PHP yürütülmesini önleyin. Şüpheli özel kod bildirilir ancak hiçbir zaman otomatik olarak silinmez.

en: Version %s
tr_TR: Sürüm %s

en: View All Findings
tr_TR: Tüm Bulguları Görüntüle

en: View Shield protection details
tr_TR: Shield koruma ayrıntılarını görüntüleyin

en: Visibility
tr_TR: Görünürlük

en: Visibility & Access
tr_TR: Görünürlük ve Erişim

en: Visible
tr_TR: Görünür

en: Visible countdown units
tr_TR: Görünür geri sayım birimleri

en: Visible only to selected administrators.
tr_TR: Yalnızca seçilen yöneticiler tarafından görülebilir.

en: Visit your site's frontend while logged in to detect items like "Edit Post", "Customize", etc.
tr_TR: "Gönderiyi Düzenle", "Özelleştir" vb. öğeleri tespit etmek için oturum açtığınızda sitenizin ön yüzünü ziyaret edin.

en: Visually dim risky controls
tr_TR: Riskli kontrolleri görsel olarak karartın

[ctx: country name]
en: Wallis & Futuna
tr_TR: Wallis ve Futuna

en: Warm Studio
tr_TR: Sıcak Stüdyo

en: Warning Accent
tr_TR: Uyarı Aksanı

en: Warning notice
tr_TR: Uyarı bildirimi

en: Warning: If 2FA is misconfigured or email delivery fails, you may lose access to your site.
tr_TR: Uyarı: 2FA yanlış yapılandırılmışsa veya e-posta teslimi başarısız olursa sitenize erişiminizi kaybedebilirsiniz.

en: We could not find the address you were looking for, but that does not mean the road ends here.
tr_TR: Aradığınız adresi bulamadık ama bu yolun burada bittiği anlamına gelmiyor.

en: We sent a 6-digit verification code to
tr_TR: 6 haneli doğrulama kodunu şu adrese gönderdik

en: We will be back shortly.
tr_TR: Kısa süre sonra geri döneceğiz.

en: Weekly
tr_TR: Haftalık

en: Welcome %s! Your account requires two-factor authentication.
tr_TR: Hoş geldiniz %s! Hesabınız iki faktörlü kimlik doğrulama gerektiriyor.

en: Welcome Panel
tr_TR: Karşılama Paneli

[ctx: country name]
en: Western Sahara
tr_TR: Batı Sahra

en: What Gets Protected Automatically
tr_TR: Neler Otomatik Olarak Korunur

en: What does complete shutdown mean?
tr_TR: Tamamen kapatma ne anlama gelir?

en: What to do with a comment that crosses the threshold or trips a hard signal (honeypot / timing).
tr_TR: Eşiği aşan veya sert bir sinyali (honeypot / zamanlama) tetikleyen bir yorumla ne yapılacağı.

en: When
tr_TR: Ne zaman

en: When Firewall is enabled and you save with one or more countries selected, DB-IP Country Lite data will be downloaded, verified, converted, and stored locally. While this policy remains active, Polanger checks for a newer monthly release approximately every 15 days.
tr_TR: Firewall etkinken bir veya daha fazla ülke seçip kaydettiğinizde DB-IP Country Lite verileri indirilir, doğrulanır, dönüştürülür ve yerel olarak saklanır. Politika etkin kaldığı sürece Polanger yaklaşık 15 günde bir daha yeni aylık sürüm olup olmadığını kontrol eder.

en: When complete shutdown is selected, visitors, members, administrators, bots, and connected applications cannot add a new public comment through the supported WordPress submission paths. This includes posts, pages, custom post types, media attachments, WooCommerce product reviews, pingbacks, trackbacks, the REST API, XML-RPC, and supported review integrations.
tr_TR: Tamamen kapatma seçildiğinde ziyaretçiler, üyeler, yöneticiler, botlar ve bağlı uygulamalar desteklenen WordPress gönderim yollarından yeni herkese açık yorum ekleyemez. Buna yazılar, sayfalar, özel yazı türleri, medya ekleri, WooCommerce ürün incelemeleri, pingback, trackback, REST API, XML-RPC ve desteklenen inceleme entegrasyonları dahildir.

en: When disabled, all protection modes and advanced rules are effectively inactive.
tr_TR: Devre dışı bırakıldığında, tüm koruma modları ve gelişmiş kurallar fiilen etkisizdir.

en: When disabled, any single violation goes to the silent mode action.
tr_TR: Devre dışıyken, herhangi bir ihlal sessiz mod eylemine yönlendirilir.

en: When disabled, no frontend visibility guards, query filters, REST masking, sitemap filtering, or editor visibility controls are loaded.
tr_TR: Devre dışı bırakıldığında hiçbir ön uç görünürlük koruması, sorgu filtresi, REST maskeleme, site haritası filtreleme veya düzenleyici görünürlük kontrolleri yüklenmez.

en: When disabled, the frontend behaves normally and none of the runtime restrictions load.
tr_TR: Devre dışı bırakıldığında ön uç normal şekilde davranır ve çalışma zamanı kısıtlamalarının hiçbiri yüklenmez.

en: When enabled, any widget added by plugins or themes will be automatically hidden. Use the whitelist below to allow specific widgets.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, eklentiler veya temalar tarafından eklenen tüm widget'lar otomatik olarak gizlenecektir. Belirli widget'lara izin vermek için aşağıdaki beyaz listeyi kullanın.

en: When enabled, every administrator account that is not selected above as a Shield manager enters a read-only admin session automatically. Shield managers and the protected recovery administrator always bypass this mode so the site is never stranded.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, yukarıda Shield yöneticisi olarak seçilmeyen her yönetici hesabı, otomatik olarak salt okunur bir yönetici oturumuna girer. Shield yöneticileri ve korumalı kurtarma yöneticisi her zaman bu modu atlar, böylece site hiçbir zaman zor durumda kalmaz.

en: When enabled, network defaults are used across all sites unless a site override is allowed and enabled.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, site geçersiz kılmaya izin verilmediği ve etkinleştirilmediği sürece tüm sitelerde ağ varsayılanları kullanılır.

en: When enabled, only selected users can access this plugin. Others will not see the menu or be able to access pages directly.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, yalnızca seçilen kullanıcılar bu eklentiye erişebilir. Diğerleri menüyü göremez veya sayfalara doğrudan erişemez.

en: When enabled, wp-login.php and wp-admin will redirect to 404 for non-logged-in users.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, wp-login.php ve wp-admin, oturum açmamış kullanıcılar için 404'e yönlendirilecektir.

en: Where should the logo link to? Leave empty for dashboard.
tr_TR: Logo nereye bağlanmalıdır? Kontrol paneli için boş bırakın.

en: Where to Enable
tr_TR: Nerede Etkinleştirilsin

en: Where to redirect users who try to access wp-login.php or wp-admin directly. Use "404" to show a 404 page.
tr_TR: Doğrudan wp-login.php veya wp-admin'e erişmeye çalışan kullanıcıların nereye yönlendirileceği. 404 sayfasını göstermek için "404"ü kullanın.

en: Whole word / repeated word (recommended)
tr_TR: Tüm kelime / tekrarlanan kelime (önerilen)

en: Widget ID: %s
tr_TR: Widget kimliği: %s

en: Widget Title
tr_TR: Widget Başlığı

en: Widget Visibility
tr_TR: Widget Görünürlüğü

en: Widget Whitelist
tr_TR: Widget Beyaz Listesi

en: Widgets added by plugins and themes. These are automatically detected from your dashboard.
tr_TR: Eklentiler ve temalar tarafından eklenen widget'lar. Bunlar kontrol panelinizden otomatik olarak algılanır.

en: Widgets are automatically detected when you visit the Dashboard. Any new widgets added by plugins will appear here after you visit the Dashboard page.
tr_TR: Kontrol Panelini ziyaret ettiğinizde widget'lar otomatik olarak algılanır. Eklentiler tarafından eklenen yeni widget'lar, Kontrol Paneli sayfasını ziyaret ettikten sonra burada görünecektir.

en: With auto-hide enabled, your dashboard stays clean even when you install new plugins. Only whitelisted widgets (like WooCommerce) will appear.
tr_TR: Otomatik gizleme etkinleştirildiğinde, yeni eklentiler yükleseniz bile kontrol paneliniz temiz kalır. Yalnızca beyaz listeye alınmış widget'lar (WooCommerce gibi) görünecektir.

en: WooCommerce Login Forms
tr_TR: WooCommerce Giriş Formları

en: WooCommerce Lost Password Form
tr_TR: WooCommerce Kayıp Şifre Formu

en: WooCommerce Registration Form
tr_TR: WooCommerce Kayıt Formu

en: WooCommerce Security Layer
tr_TR: WooCommerce Güvenlik Katmanı

en: WooCommerce Security is active, but WooCommerce is not available.
tr_TR: WooCommerce Güvenliği etkin ancak WooCommerce kullanılamıyor.

en: WooCommerce Security settings saved.
tr_TR: WooCommerce Güvenlik ayarları kaydedildi.

en: WooCommerce inactive
tr_TR: WooCommerce etkin değil

en: WooCommerce installed
tr_TR: WooCommerce yüklü

en: WooCommerce is inactive, so this saved mode currently closes all new comments.
tr_TR: WooCommerce etkin olmadığı için kayıtlı bu mod şu anda tüm yeni yorumları kapatır.

en: WooCommerce is installed but currently inactive. Activate WooCommerce before enabling this addon.
tr_TR: WooCommerce yüklü ancak şu anda etkin değil. Bu eklentiyi etkinleştirmeden önce WooCommerce'i etkinleştirin.

en: WooCommerce is not installed. Install WooCommerce before enabling this addon.
tr_TR: WooCommerce yüklü değil. Bu eklentiyi etkinleştirmeden önce WooCommerce'i yükleyin.

en: WooCommerce not installed
tr_TR: WooCommerce yüklü değil

en: WooCommerce reCAPTCHA locations are managed from the reCAPTCHA tab, and all 2FA challenge timing, retry, and lockout rules continue to come from the 2FA tab.
tr_TR: WooCommerce reCAPTCHA konumları reCAPTCHA sekmesinden yönetilir ve tüm 2FA sınama zamanlaması, yeniden deneme ve kilitleme kuralları 2FA sekmesinden gelmeye devam eder.

en: WooCommerce required
tr_TR: WooCommerce gerekli

en: WordPress Content
tr_TR: WordPress İçerik

en: WordPress Core
tr_TR: WordPress Çekirdek

en: WordPress Events and News
tr_TR: WordPress Etkinlikleri ve Haberleri

en: WordPress Integrity Monitor
tr_TR: WordPress Bütünlük İzleyicisi

en: WordPress Logo
tr_TR: WordPress Logosu

en: WordPress admin target or full external URL.
tr_TR: WordPress yönetici hedefi veya tam harici URL.

en: WordPress browser compatibility recommendation
tr_TR: WordPress tarayıcı uyumluluğu önerisi

en: WordPress comments stay available and the protection settings below work normally.
tr_TR: WordPress yorumları açık kalır ve aşağıdaki koruma ayarları normal şekilde çalışır.

en: WordPress community events and news feed
tr_TR: WordPress topluluk etkinlikleri ve haber akışı

en: WordPress core
tr_TR: WordPress çekirdeği

en: WordPress integrity scan completed.
tr_TR: WordPress bütünlük taraması tamamlandı.

en: WordPress uploads storage is unavailable for the local country database.
tr_TR: WordPress yükleme depolama alanı yerel ülke veritabanı için kullanılamıyor.

en: WordPress.org did not return checksums for the installed version and locale.
tr_TR: WordPress.org yüklü sürüm ve yerel ayar için sağlama toplamları döndürmedi.

en: Write your note...
tr_TR: Notunuzu yazın...

en: Wrong turn detected.
tr_TR: Yanlış dönüş algılandı.

en: XML-RPC multicall filter
tr_TR: XML-RPC çoklu çağrı filtresi

en: XML-RPC pingback filter
tr_TR: XML-RPC geri ping filtresi

en: XML-RPC protection
tr_TR: XML-RPC koruması

en: Yearly
tr_TR: Yıllık

en: Years
tr_TR: Yıllar

en: You are not allowed to access Shield.
tr_TR: Shield'ye erişmenize izin verilmiyor.

en: You are not allowed to configure Global Demo Mode.
tr_TR: Global Demo Modunu yapılandırmanıza izin verilmiyor.

en: You are not allowed to configure Maintenance Center.
tr_TR: Bakım Merkezini yapılandırmanıza izin verilmiyor.

en: You are not allowed to configure Shield settings.
tr_TR: Shield ayarlarını yapılandırmanıza izin verilmiyor.

en: You can customize this list with the pdt_comment_security_hard_block_reasons filter.
tr_TR: Bu listeyi pdt_comment_security_hard_block_reasons filtresiyle özelleştirebilirsiniz.

en: You can inspect this admin area, but Shield is blocking save actions and destructive changes for your account.
tr_TR: Bu yönetici alanını inceleyebilirsiniz ancak Shield, hesabınız için kaydetme işlemlerini ve yıkıcı değişiklikleri engelliyor.

en: You can review this admin screen, but save buttons, form submissions, and write requests are disabled for your account.
tr_TR: Bu yönetici ekranını inceleyebilirsiniz ancak hesabınız için kaydetme düğmeleri, form gönderimleri ve yazma istekleri devre dışıdır.

en: You can view Comment Security settings but cannot save changes.
tr_TR: Yorum Güvenliği ayarlarını görüntüleyebilirsiniz ancak değişiklikleri kaydedemezsiniz.

en: You can view settings but cannot make changes. Contact your administrator for full access.
tr_TR: Ayarları görüntüleyebilirsiniz ancak değişiklik yapamazsınız. Tam erişim için yöneticinizle iletişime geçin.

en: You cannot access this integrity scan job.
tr_TR: Bu bütünlük taraması işine erişemezsiniz.

en: You do not have permission to access that page. This restriction has been set by your administrator.
tr_TR: Bu sayfaya erişim izniniz yok. Bu kısıtlama yöneticiniz tarafından ayarlandı.

en: You do not have permission to access this admin page. <br /><br /><a class="button button-primary" href="%s">Go to Dashboard</a>
tr_TR: Bu yönetici sayfasına erişim izniniz yok. <br /><br /><a class="button button-primary" href="%s">Kontrol Paneline Git</a>

en: You do not have permission to access this page.
tr_TR: Bu sayfaya erişim izniniz yok.

en: You do not have permission to generate a recovery URL.
tr_TR: Kurtarma URL'si oluşturma izniniz yok.

en: You do not have permission to manage Activity Log settings.
tr_TR: Etkinlik Günlüğü ayarlarını yönetme izniniz yok.

en: You do not have permission to permanently delete quarantined files.
tr_TR: Karantinadaki dosyaları kalıcı olarak silme izniniz yok.

en: You do not have permission to remediate protected files.
tr_TR: Korunan dosyalarda düzeltme yapma izniniz yok.

en: You do not have permission to repair WordPress core files.
tr_TR: WordPress çekirdek dosyalarını onarma izniniz yok.

en: You do not have permission to restore quarantined files.
tr_TR: Karantinadaki dosyaları geri yükleme izniniz yok.

en: You do not have permission to run Firewall diagnostics.
tr_TR: Güvenlik Duvarı teşhisini çalıştırma izniniz yok.

en: You do not have permission to run Firewall integrity scans.
tr_TR: Güvenlik Duvarı bütünlük taramalarını çalıştırma izniniz yok.

en: You do not have permission to view activity logs.
tr_TR: Etkinlik günlüklerini görüntüleme izniniz yok.

en: You have read-only access. Contact your administrator to modify authenticator settings.
tr_TR: Salt okunur erişiminiz var. Authenticator ayarlarını değiştirmek için yöneticinizle iletişime geçin.

en: You have unsaved changes. Are you sure you want to leave?
tr_TR: Kaydedilmemiş değişiklikleriniz var. Ayrılmak istediğinden emin misin?

en: You must complete this setup before you can access the site. This only needs to be done once.
tr_TR: Siteye erişebilmek için bu kurulumu tamamlamanız gerekiyor. Bu işlem yalnızca bir kez yapılır.

en: You must sign in with an authorized account to view this content.
tr_TR: Bu içeriği görüntülemek için yetkili bir hesapla oturum açmanız gerekir.

en: Your Secret Key
tr_TR: Gizli Anahtarınız

en: Your authenticator app is configured and ready.
tr_TR: Authenticator uygulamanız yapılandırıldı ve hazır.

en: Your authenticator app is configured and ready. You'll be asked for a code when logging in.
tr_TR: Authenticator uygulamanız yapılandırıldı ve hazır. Giriş yaparken kod istenecek.

en: Your authenticator app is now linked to your account. You will use it to verify your identity when logging in.
tr_TR: Authenticator uygulamanız artık hesabınıza bağlı. Giriş yaparken kimliğinizi doğrulamak için bunu kullanacaksınız.

en: Your authenticator has been updated successfully. New recovery keys have been generated.
tr_TR: Authenticator'ınız başarıyla güncellendi. Yeni kurtarma anahtarları oluşturuldu.

en: Your comment could not be posted.
tr_TR: Yorumunuz gönderilemedi.

en: Your comment could not be processed. Please try again later.
tr_TR: Yorumunuz işlenemedi. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Your current login URL:
tr_TR: Mevcut giriş URL'niz:

en: Your existing comments and reviews are not deleted. Your protection settings below are not erased; they are only locked and will continue with the same values if you reopen comments. Private operational records such as WooCommerce order notes continue to work.
tr_TR: Mevcut yorumlarınız ve incelemeleriniz silinmez. Aşağıdaki koruma ayarlarınız temizlenmez; yalnızca kilitlenir ve yorumları yeniden açarsanız aynı değerlerle çalışmaya devam eder. WooCommerce sipariş notları gibi özel operasyon kayıtları çalışmayı sürdürür.

en: Your new secret is ready. Add it to your authenticator app and verify it below. Your old authenticator will continue working until you verify the new one.
tr_TR: Yeni gizli anahtarınız hazır. Authenticator uygulamanıza ekleyin ve aşağıdan doğrulayın. Yenisini doğrulayana kadar eski authenticator'ınız çalışmaya devam edecek.

en: Your reCAPTCHA keys were automatically imported from the Login Page settings. The Login Page module now reads keys from here.
tr_TR: reCAPTCHA anahtarlarınız Giriş Sayfası ayarlarından otomatik olarak içe aktarıldı. Giriş Sayfası modülü artık anahtarları buradan okuyor.

en: Your role requires 2FA. Complete the setup below.
tr_TR: Rolünüz 2FA gerektiriyor. Aşağıdaki kurulumu tamamlayın.

[ctx: country name]
en: Zambia
tr_TR: Zambiya

[ctx: country name]
en: Zimbabwe
tr_TR: Zimbabve

en: [%s] 2FA Email Test
tr_TR: [%s] 2FA E-posta Testi

en: [%s] Critical Admin Action Alert
tr_TR: [%s] Kritik Yönetici İşlemi Uyarısı

en: [%s] Your Verification Code
tr_TR: [%s] Doğrulama Kodunuz

en: [%s] Your verification code
tr_TR: [%s] Doğrulama kodunuz

en: admin.php?page=my-page or https://example.com/help
tr_TR: admin.php?page=sayfam veya https://example.com/help

en: admin.php?page=my-plugin or https://example.com/help
tr_TR: admin.php?page=eklentim veya https://example.com/help

en: attempts
tr_TR: girişimler

en: configurable screens
tr_TR: yapılandırılabilir ekranlar

en: countries selected
tr_TR: seçilen ülkeler

en: destinations
tr_TR: hedef

en: e.g., Powered by Your Agency Name
tr_TR: ör. Ajansınızın Adı Tarafından Desteklenmektedir

en: files processed
tr_TR: işlenen dosyalar

en: findings shown
tr_TR: gösterilen bulgular

en: form submits blocked
tr_TR: form gönderimleri engellendi

en: hours
tr_TR: saat

en: minutes
tr_TR: dakika

en: my-login
tr_TR: benim-girişim

en: my-submenu
tr_TR: alt menüm

en: reCAPTCHA Active
tr_TR: reCAPTCHA Aktif

en: reCAPTCHA Addon Available
tr_TR: reCAPTCHA Eklentisi Mevcut

en: reCAPTCHA Error
tr_TR: reCAPTCHA Hatası

en: reCAPTCHA Not Configured
tr_TR: reCAPTCHA Yapılandırılmadı

en: reCAPTCHA Protection
tr_TR: reCAPTCHA Koruması

en: reCAPTCHA Version
tr_TR: reCAPTCHA Sürümü

en: reCAPTCHA addon is configured but login form protection is not enabled. Enable "Login Form" in the reCAPTCHA settings to protect your login page.
tr_TR: reCAPTCHA eklentisi yapılandırıldı ancak giriş formu koruması etkin değil. Giriş sayfanızı korumak için reCAPTCHA ayarlarında "Giriş Formu" seçeneğini etkinleştirin.

en: reCAPTCHA protection is enabled and working on your login form. All reCAPTCHA settings are now managed from the dedicated reCAPTCHA addon.
tr_TR: reCAPTCHA koruması giriş formunuzda etkin ve çalışıyor. Tüm reCAPTCHA ayarları artık özel reCAPTCHA eklentisinden yönetiliyor.

en: reCAPTCHA settings saved.
tr_TR: reCAPTCHA ayarları kaydedildi.

en: reCAPTCHA verification failed. Please go back and try again.
tr_TR: reCAPTCHA doğrulaması başarısız oldu. Lütfen geri dönüp tekrar deneyin.

en: reCAPTCHA verification failed. Please try again.
tr_TR: reCAPTCHA doğrulaması başarısız oldu. Lütfen tekrar deneyin.

en: reCAPTCHA version
tr_TR: reCAPTCHA sürümü

en: sample link
tr_TR: örnek bağlantı

en: the addon bootstrap file
tr_TR: eklenti önyükleme dosyası

en: v3 Score Threshold
tr_TR: v3 Puan Eşiği

en: visual save lock
tr_TR: görsel kaydetme kilidi

en: woocommerce
    rank-math
    elementor
tr_TR: wooCommerce
    sıralama-matematik
    elementör

en: · %d custom/premium monitored
tr_TR: · %d özel/premium ürün izleniyor

[ctx: country name]
en: Åland Islands
tr_TR: Åland Adaları

en: ← Bookmark this!
tr_TR: ← Bunu yer imlerine ekleyin!
