OSM - en to sv_SE translation catalogue (178 entries)

en:  width =  %s is out of range [pix]!
sv_SE:  bredd = %s är utanför intervallet [pix]!

en: width =  %s is out of range [perc]!
sv_SE: bredd = %s är utanför intervallet [pix]!

en: height =  %s is out of range [pix]!
sv_SE: höjd = %s är utanför intervallet [pix]!

en: height =  %s is out of range [perc]!
sv_SE: höjd = %s är utanför intervallet [pix]!

en: none
sv_SE: ingen

en: blue
sv_SE: blå

en: green
sv_SE: grön

en: red
sv_SE: röd

en: grey
sv_SE: grå

en: black
sv_SE: svart

en: purple
sv_SE: lila

en: yellow
sv_SE: gul

en: gcStats plugin is not activated!
sv_SE: gcStats plugin är inte aktiverad!

en: gcStats plugin has to be updated (If-Version)!
sv_SE: gcStats plugin måste uppdateras (IF-version)!

en: gcStats plugin do not have any entries for this user!
sv_SE: gcStats plugin inte har några poster för den här användaren!

en: Extra Comment Field plugin is not activated!
sv_SE: Extra kommentarfält plugin är inte aktiverad!

en: Not all options updated!
sv_SE: Alla alternativ är inte uppdaterade!

en: Options updated!
sv_SE: Alternativ uppdaterade!

en: Map Zoomlevel out of range or invalid! (using defaultvalue)
sv_SE: Kartans zoomnivå utanför intervallet eller ogiltig! (med standardvärde)

en: Lat or Lon is out of range or invalid (using defaultvalue)!
sv_SE: Lat eller Long är utanför intervallet eller ogiltig (med standardvärde)!

en: Map width or height is out of range or invalid (using defaultsize)!
sv_SE: Kartans bredd eller höjd är utanför intervallet eller ogiltig (med DefaultSize)!

en: Did not get latitude [missing argument @ OSM_getCoordinateLat]
sv_SE: Gick inte att hitta latitud [saknat argument @ OSM_getCoordinateLat]

en: Did not get longitude [missing argument @ OSM_getCoordinateLong]
sv_SE: Gick inte att hitta longitud [saknat argument @ OSM_getCoordinateLong]

en: If you define a marker, the width and height has to be defined as well!
sv_SE: Om du definierar en markör måste bredd och höjd också definieras!

en: Use the argument import instead of marker_all_posts!
sv_SE: Använd argumentet import i stället för marker_all_posts!

en: Import type is unknown!
sv_SE: Importtypen är okänd!

en: Invalid marker_name!
sv_SE: Ogiltig marker_name!

en: Could not load OSM library, check LoadLibraryMode @ wp-content/plugins/osm/osm-config.php!
sv_SE: Kunde inte ladda OSM bibliotek, kontrollera LoadLibraryMode @ WP/plugins/OSM/OSM-config. php!

en: Invalid usage of control tag!
sv_SE: Ogiltig användning av kontroll tag!

en: Num of Gpx files does not match to num of Gpx colours!
sv_SE: Antal GPX-filer stämmer inte överens med antal  GPX-färger!

en: Missing the routingservice at marker_routing argument!
sv_SE: Saknar routingservice på marker_routing argument!

en: Not valid WP OSM Plugin icon!
sv_SE: Inte giltig WP OSM plugin ikon!

en: You have to add a marker to the post at [Add marker] tab!
sv_SE: Du måste lägga till en markör till inlägget på [Lägg till markör] fliken!

en: KML file
sv_SE: KML-fil

en: GPX file
sv_SE: GPX-fil

en: Pin #3
sv_SE: PIN 3

en: Marker
sv_SE: Markör

en: Camera
sv_SE: Kamera

en: Icecream
sv_SE: Glass

en: Toilets disability
sv_SE: Handikaptoaletter

en: Pizzaria
sv_SE: Pizzeria

en: Horseriding
sv_SE: Ridning

en: Cycling
sv_SE: Cykling

en: Horserinding
sv_SE: Ridning

en: Car
sv_SE: Bil

en: brown
sv_SE: brun

en: Caravan
sv_SE: Husbil

en: Train
sv_SE: Tåg

en: Steamtrain
sv_SE: Museiejärnväg

en: Powerplant
sv_SE: Kraftverk

en: Bicycle Parking
sv_SE: Cykelparkering

en: Toilets
sv_SE: Toaletter

en: Scubadiving
sv_SE: Dykning

en: Motorbike
sv_SE: Motorcykel

en: Sailing
sv_SE: Segling

en: Fishing
sv_SE: Fiske

en: Mobilephonetower
sv_SE: Mobilmast

en: Hiking
sv_SE: Vandring

en: Drinkingwater
sv_SE: Driksvatten

en: Archery
sv_SE: Bågskytte

en: Empty Marker
sv_SE: Tom markör

en: Speaker
sv_SE: Högtalare

en: Pirates
sv_SE: Pirater

en: Heart
sv_SE: Hjärta

en: Harbor
sv_SE: Hamn

en: Shower
sv_SE: Dusch

en: Fillingstation
sv_SE: Laddstation

en: Lighthouse
sv_SE: Fyr

en: Parking
sv_SE: Parkering

en: Palm tree
sv_SE: Palmer

en: Skitour
sv_SE: Skidtur

en: Tent
sv_SE: Tält

en: Restaurant
sv_SE: Restaurang

en: Climbing
sv_SE: Klättring

en: Map & Marker
sv_SE: Karta & markör

en: Map & GPX | KML
sv_SE: Karta & GPX | KML

en: Map & geotags
sv_SE: Karta & geotaggar

en: Create Marker
sv_SE: Skapa markör

en: Set Geotag
sv_SE: Ange geotag

en: Icons
sv_SE: Ikoner

en: About
sv_SE: Om

en: Add a map with or without a marker. <br/>Markers have to be created at [Create Marker] tab.
sv_SE: Lägg till en karta med eller utan markör. <br/>-markörer måste skapas på fliken [ Skapa markör ].

en: map type
sv_SE: Karttyp

en: map border
sv_SE: Kantlinje

en: marker id
sv_SE: Markör

en: all
sv_SE: alla

en: map controls
sv_SE: Kartkontroller

en: fullscreen
sv_SE: fullskärm

en: scaleline
sv_SE: skallinje

en: mouse position
sv_SE: musposition

en: Adjust the map and click into the map to generate the shortcode!
sv_SE: Justera kartan och klicka på kartan för att generera shortcode!!

en: Add a map with an GPX or KML file. <br/>Copy file address at Meditathek.
sv_SE: Lägg till en karta med en GPX-eller KML-fil. <br/> Kopiera fil adress på Meditathek.

en: Map type
sv_SE: Karttyp

en: Paste the local URL of file here:
sv_SE: Klistra in den lokala URL-adressen till filen här:

en: Do not save any of your personal data in the plugins/osm folder but in the upload folder!
sv_SE: Spara inte någon av dina personuppgifter i plugins/OSM mappen. Ladda upp dem till mediamappen!

en: ../../../../wp-content/uploads/YOUR-FILE
sv_SE: .. /.. /.. /.. /wp-content/uploads/YOUR-FILE

en: file title
sv_SE: filnamn

en: Show track selection box under the map
sv_SE: Visa markeringsruta för spår under kartan

en: Adjust the map and click into the map to generate the shortcode. Find more features  <a href="%s" target="_blank">here</a> !
sv_SE: Justera kartan och klicka på kartan för att generera shortcode. Hitta fler funktioner <a href="%s" target="_blank">här</a>!

en: Add a map with all geotagged posts / pages of your site. <br/>Set geotag to your post at [Set geotag] tab.
sv_SE: Lägg till en karta med alla geotaggade inlägg/sidor på din webbplats. <br/> Ange geotaggning i ditt inlägg på [Set geotagging]-fliken.

en: marker icon
sv_SE: Markörikon

en: marker style
sv_SE: Markörstil

en: cluster
sv_SE: kluster

en: style color
sv_SE: stil färg

en: post type
sv_SE: Inläggstyp

en: post
sv_SE: inlägg

en: page
sv_SE: sida

en: Category Filter
sv_SE: Kategorifilter

en: None
sv_SE: Ingen

en: You can store up to nine markers here for this post / page
sv_SE: Du kan lagra upp till nio markörer här för det här inlägget/sidan

en: Use the
sv_SE: Använd

en:  at [Map & Marker] tab.
sv_SE:  på fliken [Karta & markör].

en: marker name
sv_SE: Markörnamn

en: marker text
sv_SE: Markörtext

en: optional
sv_SE: valfritt

en: Use &lt;b&gt;&lt;/b&gt; for bold, &lt;i&gt;&lt;/i&gt; for kursiv and&lt;br&gt; for new line.
sv_SE: Använd &lt; b &gt; &lt;/b &gt; för fetstil, &lt; i &gt; &lt;/i &gt; för kursiv och &lt; br &gt; för ny rad.

en: Save
sv_SE: Spara

en: You can set a geotag (lat/lon) and an icon for this post / page.
sv_SE: Du kan ställa in en geotagg (lat/long) och en ikon för det här inlägget/sidan.

en: post icon
sv_SE: post-ikonen

en: Click into the map for geotag!
sv_SE: Klicka på kartan för geotaggning!

en: These icons are integrated into WP OSM Plugin with different colors:
sv_SE: Dessa ikoner är integrerade i WP OSM plugin med olika färger:

en: Find them in the icon dropdown box of the map generators
sv_SE: Du hittar dem i ikon-dropdownrutan på kartgeneratorn

en: Coordination
sv_SE: Samordning

en: Development
sv_SE: Utveckling

en: Thanks for Translation to
sv_SE: Tack för översättning till

en: If you like the OSM plugin rate it on WP <a href="%s">here</a>
sv_SE: Om du gillar OSM plugin ranka den på WP <a href="%s">här</a>

en:  or ike us on facebook <a href="%s">here</a>.
sv_SE:  eller gilla oss på Facebook <a href=" %s">här</a>.

en: Thanks!
sv_SE: Tack!

en: Some usefull sites for this plugin:
sv_SE: Några användbara webbplatser för denna plugin:

en: for advanced samples visit the
sv_SE: För avancerade exempel, besök

en: for questions, bugs and other feedback visit the
sv_SE: För frågor, buggar och annan feedback besök

en: Follow us on twitter:
sv_SE: Följ oss på Twitter:

en: download the last version at WordPress.org
sv_SE: Ladda ner den senaste versionen på WordPress.org

en: Copy the generated shortcode/customfield/argument:
sv_SE: Kopiera genererade shordkod/customfield/argument:

en: If you click into the map this text is replaced
sv_SE: Om du klickar på kartan ersätts den här texten

en: Add Marker
sv_SE: Lägg till Markör

en: Add a map with or without a marker. <br>Markers have to be created at [Add Marker] tab.
sv_SE: Lägg till en karta med eller utan markör. <br>-markörer måste skapas på fliken [Lägg till markör].

en: Add a map with an GPX or KML file. <br>Copy file address at Meditathek.
sv_SE: Lägg till en karta med en GPX-eller KML-fil. <br> Kopiera filadress på Meditathek.

en: Add a map with all geotagged posts / pages of your site. <br />Set geotag to your post at [Set geotag] tab.
sv_SE: Lägg till en karta med alla geotaggade inlägg/sidor på din webbplats. < br/> anger geotaggning till ditt inlägg på fliken [Ange geotag].

en: NOTE: There is a WP OSM Plugin shortcode generator when you create a post / page
sv_SE: Obs: det finns en WP OSM plugin hortcode Generator när du skapar ett inlägg/sida

en: If you want to express thanks for this plugin ...
sv_SE: Om du vill  tacka för denna plugin...

en: give this plugin a good ranking at
sv_SE: ge denna plugin en bra ranking på

en: post an article about
sv_SE: posta en artikel om

en:  on your blog.
sv_SE:  på din blogg.

en: Map Zoomlevel for the PHP Link (1-17)
sv_SE: Kartans zoomnivå för PHP-länken (1-17)

en: Update Options
sv_SE: Uppdateringsval

en: dark
sv_SE: mörk

en: New title
sv_SE: Ny rubrik

en: Title:
sv_SE: Rubrik:

en: Height of map:
sv_SE: Höjd på kartan:

en: Zoom
sv_SE: Zooma

en: Control Theme
sv_SE: Kontrolltema

en: marker
sv_SE: markör

en: CycleMap
sv_SE: Cyclekarta

en: BaseMap
sv_SE: Grundkarta

en: Geotag saved, you can use it at [Map & geotags]!
sv_SE: Geotaggen sparas, kan du använda den på [Karta & Geotag]!

en: Marker saved, you can use it at [Map & Marker]!
sv_SE: Markör sparas, kan du använda den på [Karta & Markör]!

en: OSM plugin added: GPX / KML
sv_SE: OSM plugin Tillagd: GPX/KML

en: OpenStreetMap Manager
sv_SE: OpenStreetMap

en:  zoom =  %s is out of range!
sv_SE:  zoom = %s är utanför intervallet!

en:  width =  %s is out of range [perc]!
sv_SE:  bredd = %s är utanför intervallet [PERC]!

en:  height =  %s is out of range [pix]!
sv_SE:  höjd = %s är utanför intervallet [pix]!

en:  height =  %s is out of range [perc]!
sv_SE:  höjd = %s är utanför intervallet [PERC]!

en: gpx_colour_list does not match to gpx_file_list!
sv_SE: gpx_colour_list stämmer inte med gpx_file_list!

en: Missing routing service!
sv_SE: Routing service saknas!

en: Route from your location to this place
sv_SE: Rutt från din plats till den här platsen

en: Klick auf diesen Text um die Karte zu beeinflussen
sv_SE: Klicka på texten på kartan för att

en: open layer
sv_SE: öppet lager

en: open layer at startup
sv_SE: öppna lager vid start

en: link to this map with opened layers
sv_SE: länk till denna karta med öppna lager

en: short description
sv_SE: kort beskrivning

en: to get a text control link paste this code in your wordpress editor
sv_SE: för att få en textkontroll länk klistra in denna kod i din WordPress Editor

en: close layer
sv_SE: stäng lager

en: put this string in the existing map short code to control this map
sv_SE: placera strängen i den befintliga kartans shortcode för att styra denna karta

en: click title to show layer
sv_SE: clicka på rubrik om du vill visa lager

en: get link to map with choosen layers
sv_SE: få länk till karta med valt lager

en: file_color_list does not match to file_list!
sv_SE: file_color_list stämmer inte med file_list!

en: %s hast got wrong file extension (gpx, kml)!
sv_SE: %s har fått fel filändelse (GPX, KML)!
