NextGEN Gallery - en to da-DK translation catalogue (722 entries)

en:  [<a href="%s">See image gallery at %s</a>]
da-DK:  [<a href="%s">Se billedgalleri på %s</a>]

en:  sec
da-DK: sek

en: # of columns
da-DK: # af kolonner

en: # of seconds
da-DK: # sekunder

en: %1$sMB (%2$s%%) Used
da-DK: %1$sMB (%2$s%%) Brugt

en: %1$sMB Allowed
da-DK: %1$sMB Tilladt

en: %1s tag(s) deleted.
da-DK: %1s tag(s) er slettet.

en: %s picture successfully added | %s pictures successfully added
da-DK[0]: %s billede med succes tilføjet
da-DK[1]: %s billeder blev tilføjet

en: %s slug(s) edited.
da-DK: %s slug(s) redigeret.

en: &lt; Prev
da-DK: &lt; Forrige

en: (Error : Couldn't not find image)
da-DK: (Fejl: kunne ikke finde billede)

en: (Error : Couldn't not update data base)
da-DK: (Fejl: Kunne ikke opdatere database)

en: (Error : Couldn't not update meta data)
da-DK: (Fejl: Kunne ikke opdatere metadata)

en: (Hide Customization Options)
da-DK: (Skjul tilpasningsindstillinger)

en: (Hide Customization Settings)
da-DK: (Skjul tilpasningsindstillinger)

en: (Show Customization Options)
da-DK: (Vis Tilpasningsindstillinger)

en: (Show Customization Settings)
da-DK: (Vis Tilpasningsindstillinger)

en: (optional)
da-DK: (valgfri)

en: 0 images were uploaded
da-DK: 0 billeder blev uploadet

en: 0 will display all images at once
da-DK: 0 viser alle billederne på en gang

en: 1 image was uploaded successfully.
da-DK: 1 billede blev uploadet.

en: 1 image was uploaded successfully. <a href="%s" target="_blank">Manage gallery</a>
da-DK: 1 billede blev uploadet korrekt.<a href="%s" target="_blank">Administrer galleri</a>

en: 90&deg; clockwise
da-DK: 90&deg; med uret

en: 90&deg; counter-clockwise
da-DK: 90&deg; mod uret

en: <a href="http://wordpress.org/tags/nextgen-gallery?forum_id=10" target="_blank">Support Forums</a>
da-DK: <a href="http://wordpress.org/tags/nextgen-gallery?forum_id=10" target="_blank">Supportfora</a>

en: <a href="https://www.imagely.com/languages/" target="_blank">Languages</a>
da-DK: <a href="https://www.imagely.com/languages/" target="_blank">Sprog</a>

en: <a href="https://www.imagely.com/wordpress-gallery-plugin/nextgen-gallery/" target="_blank">Introduction</a>
da-DK: <a href="https://www.imagely.com/wordpress-gallery-plugin/nextgen-gallery/" target="_blank">Introduktion</a>

en: <strong>Translation by : </strong><a target="_blank" href="https://www.imagely.com/wordpress-gallery-plugin/nextgen-pro/">See here</a>
da-DK: <strong>Translation by : </strong><a target="_blank" href="https://www.imagely.com/wordpress-gallery-plugin/nextgen-pro/">Se her</a>

en: A failure occurred
da-DK: Der opstod en fejl

en: Activate Imagify
da-DK: Aktivér Imagify

en: Add
da-DK: Tilføj

en: Add Gallery
da-DK: Tilføj Galleri

en: Add Gallery / Images
da-DK: Tilføj Galleri / Billeder

en: Add Hidden Images
da-DK: Tilføj Skjulte billeder

en: Add MediaRSS link?
da-DK: Tilføj MediaRSS link?

en: Add gallery / Upload images
da-DK: Tilføj galleri / Upload billeder

en: Add new album
da-DK: Tilføj nyt album

en: Add new gallery | Manage Galleries
da-DK[0]: Tilføj nyt galleri
da-DK[1]: Administrer gallerier

en: Add new tags
da-DK: Tilføj nye tags

en: Add page
da-DK: Tilføj side

en: Add recent or random images from the galleries
da-DK: Tilføj nyere eller tilfældige billeder fra gallerierne

en: Add tags
da-DK: Tilføj tags

en: Adjust Thumbnail Quality?
da-DK: Juster miniaturekvalitet?

en: After images are uploaded, they will be resized to the above dimensions and quality
da-DK: Når billederne er uploadet, vil de blive ændret til ovenstående mål og kvalitet

en: After you create and select a album, you can drag and drop a gallery or another album into your new album below
da-DK: Når du har oprettet og valgt et album, kan du trække og slippe et galleri eller et andet album i dit nye album nedenfor

en: Album creation failed.
da-DK: Albums oprettelse mislykkedes.

en: Album deleted
da-DK: Album slettet

en: Album description:
da-DK: Albumbeskrivelse:

en: Album name:
da-DK: Album navn:

en: Album overview
da-DK: Albumoversigt

en: Albums will link this gallery to the selected page
da-DK: Albums linker dette galleri til den valgte side

en: Alignment
da-DK: Justering

en: All
da-DK: Alle

en: All galleries
da-DK: Alle gallerier

en: All images
da-DK: Alle billeder

en: All stylesheets must contain a <a href='#' onclick='%s'>file header</a>
da-DK: Alle stylesheets skal indeholde en <a href='#' onclick='%s'>filoverskrift</a>

en: Allow %6$s to collect some usage data with %5$s to make the plugin even more awesome. If you skip this, that's okay! %2$s will still work just fine.
da-DK: Tillad %6$s at samle nogle brugsdata med %5$s for at gøre plugin endnu mere fantastisk. Hvis du springer over det, er det okay! %2$s fungerer stadig fint.

en: Allow users to change the roles for other blog authors.
da-DK: Tillad brugere at ændre rollerne til andre blogforfattere.

en: Allow users to choose a style for the gallery.
da-DK: Tillad brugere at vælge en stil til galleriet.

en: Allow users to import images folders from the server.
da-DK: Tillad brugere at importere billedmapper fra serveren.

en: Allow users to upload zip folders.
da-DK: Tillad brugere at uploade zip-mapper.

en: Allowed characters for file and folder names are
da-DK: Tilladte tegn til fil- og mappenavne er

en: Alphabetical
da-DK: Alfabetisk

en: Alt & Title Text / Description
da-DK: Alt & Titel Tekst / Beskrivelse

en: Alt &amp; Title Text
da-DK: Alt &amp; Titel Tekst

en: Alt/Title Text
da-DK: Alt/Titel Tekst

en: Alt/Title text
da-DK: Alt/Titel Tekst

en: An absolute or relative (to the site document root) file system path
da-DK: En absolut eller relativ (til websteds dokument root) filsystem sti

en: An absolute or relative (to the site document root) file system path or an HTTP url
da-DK: En absolut eller relativ (til websteds dokument root) filsystem sti eller en HTTP url

en: An empty or 0 setting will make the gallery full width
da-DK: En tom eller 0 indstilling gør galleriet fuld bredde

en: An unexpected error occured.
da-DK: Der opstod en uventet fejl.

en: An unexpected error occured. This is most likely due to a server misconfiguration. Check your PHP error log or ask your hosting provider for assistance.
da-DK: Der opstod en uventet fejl. Dette skyldes højst sandsynligt en fejlkonfiguration af serveren. Tjek din PHP-fejllog eller spørg din hostingudbyder for at få hjælp.

en: Aperture
da-DK: Blænden

en: Apply
da-DK: Anvend

en: Ascending
da-DK: Stigende

en: Attach NextGEN Gallery to Post
da-DK: Vedhæft NextGEN Gallery til Indlæg

en: Authentication Failed.
da-DK: Godkendelse mislykkedes.

en: Author
da-DK: Forfatter

en: Author Position
da-DK: Forfatter Position

en: Authorization Failed.
da-DK: Tilladelse mislykkedes.

en: Automatic image resizing failed [%1$s].
da-DK: Automatisk billed størrelses ændring mislykkedes [%1$s].

en: Automatically resize images after upload
da-DK: Ændre størrelsen automatisk efter upload

en: Average
da-DK: Gennemsnit

en: Back
da-DK: Tilbage

en: Back to gallery
da-DK: Tilbage til galleriet

en: Backup the original images?
da-DK: Backup de originale billeder?

en: Brian is a professional photographer, author, and educator. He fuses landscape & travel photography with experiential storytelling and practical instructing to help others grow creatively. He is also a Sony Artisan of Imagery, a Zeiss Lens Ambassador, a Formatt-Hitech Featured Photographer, and a member of G-Technology’s G-Team.
da-DK: Brian er en professionel fotograf, forfatter og lærer. Han sikrer landskabs- og rejsefotografering med erfaringshistorie og praktisk instruktion til at hjælpe andre med at vokse kreativt. Han er også en Sony Artisan of Imagery, en Zeiss Lens Ambassador, en Formatt-Hitech Featured Photographer og et medlem af G-Technology's G-Team.

en: Browse images without reloading the page.
da-DK: Gennemse billeder uden at genindlæse siden.

en: Bulk actions
da-DK: Massehandlinger

en: CLICK TO LEARN MORE:
da-DK: Klik for yderligere info:

en: Camera
da-DK: Kamera

en: Camera / Type
da-DK: Kamera / Type

en: Cancel
da-DK: Annuller

en: Caption
da-DK: Billedtekst

en: Categories
da-DK: Kategorier

en: Category
da-DK: Kategori

en: Caution: If you keep images in the original folder and later delete the gallery, the images in that folder might be deleted depending on your settings.
da-DK: Forsigtig: Hvis du holder billeder i den oprindelige mappe og senere sletter galleriet, kan billederne i den pågældende mappe blive slettet afhængigt af dine indstillinger.

en: Certain themes may allow images to flow over their container if this setting is too large
da-DK: Visse temaer kan tillade billeder at strømme over deres beholder, hvis denne indstilling er for stor

en: Change options
da-DK: Skift indstillinger

en: Change style
da-DK: Skift stil

en: Changes you make to the contents will be saved to
da-DK: Ændringer du foretager til indholdet gemmes til

en: Cheatin&#8217; uh?
da-DK: Snyder du?

en: Check memory limit
da-DK: Kontroller hukommelsesgrænse

en: Check this link, if you didn't know how to set the permission :
da-DK: Tjek dette link, hvis du ikke vidste, hvordan du indstiller tilladelsen:

en: Choose the default style for the galleries.
da-DK: Vælg standardstil for gallerierne.

en: Christine famously coined the term WordPress. She is an author, speaker, business coach, and story strategist who specializes in helping creatives celebrate their story online through blogging and social media. When not offering actionable know-how to businesses, she can be found taking long road trips across North America in her Mini Cooper.
da-DK: Christine skabte det berømt ord WordPress. Hun er en forfatter, højttaler, business coach og historie strateg, der specialiserer sig i at hjælpe reklamer fejre deres historie online gennem blogging og sociale medier. Når hun ikke tilbyder handlingsmæssig knowhow til virksomheder, kan hun blive fundet ved at tage lange vejture i hele Nordamerika i sin Mini Cooper.

en: City
da-DK: By

en: Clear
da-DK: Ryd

en: Clear image cache
da-DK: Ryd billede cache

en: Click "Add New" to create a new page.
da-DK: Klik på "Tilføj ny" for at oprette en ny side.

en: Click on "Pages" to access your WordPress pages.
da-DK: Klik på "Sider" for at få adgang til dine WordPress-sider.

en: Click on the "Add Gallery / Images" menu to create new galleries with images.
da-DK: Klik på menuen "Tilføj galleri / billeder" for at oprette nye gallerier med billeder.

en: Click on the "NextGEN Basic Slideshow" radio button to select the display type for the gallery.
da-DK: Klik på knappen "NextGEN Basic Diasshow" for at vælge displaytypen for galleriet.

en: Click on the Gallery menu to access NextGEN's functionality.
da-DK: Klik på Galleri-menuen for at få adgang til NextGENs funktionalitet.

en: Click to Close
da-DK: Klik for at lukke

en: Click to edit
da-DK: Klik for at redigere

en: Click to remove
da-DK: Klik for at fjerne

en: Close
da-DK: Luk

en: Code
da-DK: Kode

en: Colby is a photographer, photo educator, and author specializing in landscape, travel and humanitarian photography. With an audience reaching millions, Colby partners on social influencer marketing campaigns with some of the biggest companies and destinations in the world, including Sony, Samsung, Toshiba, Iceland Naturally, Jordan Tourism Board, Australia.com, Visit California and more.
da-DK: Colby er fotograf, fotopædagog og forfatter med speciale i landskabs-, rejse- og humanitær fotografering. Med et publikum, der når millioner, samarbejder Colby med sociale indflydende marketingkampagner med nogle af de største virksomheder og destinationer i verden, herunder Sony, Samsung, Toshiba, Island Naturally, Jordan Tourism Board, Australia.com, Visit California og meget mere.

en: Completely clear the NextGEN cache of all image modifications?
    
    Choose [Cancel] to Stop, [OK] to proceed.
da-DK: Ryd NextGEN-cachen fuldstændigt for alle billedændringer?
    
    Vælg [Annuller] for Stop, [OK] for at fortsætte.

en: Congratulations! You just created your first gallery.
da-DK: Tillykke! Du har lige lavet dit første galleri.

en: Congratulations! You just created your first gallery. Now let's insert it into the page. Click the "Display Galleries" tab.
da-DK: Tillykke! Du har lige lavet dit første galleri. Lad os nu indsætte den i siden. Klik på fanen "Vis gallerier".

en: Congratulations! You just created your first gallery. You can now click the "Publish" button on the right to publish your page.
da-DK: Tillykke! Du har lige lavet dit første galleri. Du kan nu klikke på knappen "Publicer" til højre for at offentliggøre din side.

en: Contact
da-DK: Kontakt

en: Contribute
da-DK: Bidrag

en: Contribute development
da-DK: Bidrager til udviklingen

en: Copied %1$s picture(s) to gallery %2$s .
da-DK: Kopierede %1$s billede (r) til galleri %2$s.

en: Copy image to...
da-DK: Kopier billede til ...

en: Copy to...
da-DK: Kopier til...

en: Copyright
da-DK: Ophavsret

en: Copyright Notice
da-DK: Ophavsret Varsel

en: Could not access file system for gallery (%1$s).
da-DK: Kunne ikke få adgang til filsystemet til galleri (%1$s).

en: Could not connect to FTP to determine path.
da-DK: Kunne ikke oprette forbindelse til FTP for at bestemme stien.

en: Could not delete image file(s) from disk (%1$s).
da-DK: Kunne ikke slette billedfilerne fra disken (%1$s).

en: Could not determine FTP path.
da-DK: Kunne ikke bestemme FTP-stien.

en: Could not find album (%1$s).
da-DK: Kunne ikke finde album (%1$s).

en: Could not find gallery (%1$s).
da-DK: Kunne ikke finde galleri (%1$s).

en: Could not find image file for image (%1$s).
da-DK: Kunne ikke finde billedfilen for billede (%1$s).

en: Could not remove image because image was not found (%1$s).
da-DK: Kunne ikke fjerne billedet, fordi billedet ikke blev fundet (%1$s).

en: Could not remove image from gallery (%1$s).
da-DK: Kunne ikke fjerne billede fra galleri (%1$s).

en: Country
da-DK: Land

en: Country code
da-DK: Land kode

en: Create Image failed. %1$s
da-DK: Opret billede mislykkedes. %1$s

en: Create a new , empty gallery below the folder
da-DK: Opret et nyt, tomt galleri under mappen

en: Create a new gallery
da-DK: Opret et nyt galleri

en: Create new page:
da-DK: Opret ny side:

en: Create new thumbnails
da-DK: Opret nye miniaturebilleder

en: Credit
da-DK: Kredit

en: Crop thumbnail
da-DK: Beskær miniaturebillede

en: Current Color
da-DK: Nuværende farve

en: Custom
da-DK: Brugerdefinerede

en: Customize the display settings
da-DK: Tilpas displayindstillingerne

en: Customize thumbnail
da-DK: Tilpas miniaturen

en: Database error. Could not add gallery!
da-DK: Database fejl. Kunne ikke tilføje galleri!

en: Date / Time
da-DK: Dato / tid

en: Date Created
da-DK: Dato oprettet

en: Date/Time
da-DK: Dato/tid

en: Default
da-DK: Standard

en: Default Template
da-DK: Standardskabelon

en: Default style
da-DK: Standard stil

en: Default thumbnail dimensions:
da-DK: Standard miniature dimensioner:

en: Delete
da-DK: Slet

en: Delete Image Files?
da-DK: Slet billedfiler?

en: Delete Tag
da-DK: Slet tag

en: Delete album ?
da-DK: Slet album?

en: Delete image
da-DK: Slet billede

en: Delete images
da-DK: Slet billeder

en: Delete tags
da-DK: Slet tags

en: Descending
da-DK: Aftagende

en: Description
da-DK: Beskrivelse

en: Description:
da-DK: Beskrivelse:

en: Directory
da-DK: Katalog

en: Directory <strong>%s</strong> contains no pictures
da-DK: Kataloget <strong>%s </ strong> indeholder ingen billeder

en: Directory <strong>%s</strong> doesn&#96;t exist!
da-DK: Kataloget <strong>%s </ strong> eksisterer ikke!

en: Directory does not exist.
da-DK: Kataloget eksisterer ikke.

en: Display Galleries
da-DK: Vis gallerier

en: Display descriptions
da-DK: Vis beskrivelser

en: Display galleries as
da-DK: Vis gallerier som

en: Display galleries in feeds
da-DK: Vis gallerier i feeds

en: Display reflection
da-DK: Vis refleksion

en: Display type
da-DK: Vis type

en: Display watermark
da-DK: Vis vandmærke

en: Displayed gallery does not exist
da-DK: Vist galleri findes ikke

en: Do you need help with NextGEN?
da-DK: Har du brug for hjælp til NextGEN?

en: Done! Successfully imported {count} images. <a href="%s" target="_blank">Manage gallery</a>
da-DK: Færdig! {count} billeder er blevet importeret succesfuldt. <a href="%s" target="_blank"> Administrer galleri </a>

en: Download latest version
da-DK: Hent seneste version

en: Draft
da-DK: Udkast

en: Drag image and ZIP files here or click <strong>Add Files</strong>
da-DK: Træk billede og ZIP-filer her, eller klik på <strong> Tilføj filer </strong>

en: EXIF Data
da-DK: EXIF-data

en: Edit
da-DK: Redigere

en: Edit Album
da-DK: Rediger album

en: Edit Status
da-DK: Rediger status

en: Edit Tag Slug
da-DK: Rediger Tag Slug

en: Edit gallery
da-DK: Rediger galleri

en: Edit thumb
da-DK: Rediger thumb

en: Enable AJAX pagination
da-DK: Aktivér AJAX sidenavgation

en: Enable IE8 Web Slices
da-DK: Aktivér IE8 Web Slices

en: Enable breadcrumbs
da-DK: Aktivér brødkrummer

en: Enable custom CSS
da-DK: Aktivér brugerdefineret CSS

en: Enable import function
da-DK: Aktivér importfunktion

en: Enable roles/capabilities
da-DK: Aktivér roller / evner

en: Enable style selection
da-DK: Aktivér stilvalg

en: Enable upload quota check
da-DK: Aktivér upload kvotekontrol

en: Enable zip upload option
da-DK: Aktivér zip upload mulighed

en: Enter the name of the tag to delete.  This tag will be removed from all posts.
da-DK: Indtast navnet på det tag, der skal slettes. Dette tag fjernes fra alle indlæg.

en: Enter the post title
da-DK: Indtast indlægs titel

en: Enter the tag name to edit and its new slug. This will be used in tagcloud links. <a href="http://codex.wordpress.org/Glossary#Slug" target="_blank">Slug definition</a>
da-DK: Indtast tagnavnet for at redigere og dets nye slug. Dette vil blive brugt i tagcloud links. <a href="http://codex.wordpress.org/Glossary#Slug" target="_blank"> Slug definition </a>

en: Enter the tag to rename and its new value.  You can use this feature to merge tags too. Click "Rename" and all posts which use this tag will be updated.
da-DK: Indtast mærket for at omdøbe og dets nye værdi. Du kan også bruge denne funktion til at fusionere tags. Klik på "Omdøb" og alle indlæg, der bruger dette tag, vil blive opdateret.

en: Enter the tags
da-DK: Indtast tags

en: Error rotating thumbnail
da-DK: Fejl ved roterende miniaturebillede

en: Error updating thumbnail
da-DK: Fejl ved opdatering af miniaturebillede

en: Error while applying watermark to image.
da-DK: Fejl under anvendelse af vandmærke til billede.

en: Error while creating thumbnail.
da-DK: Fejl under oprettelse af miniaturebillede.

en: Error while resizing image.
da-DK: Fejl under ændring af billede.

en: Error while rotating image.
da-DK: Fejl under roterende billede.

en: Error. Not enough tags provided to rename or merge.
da-DK: Fejl. Der er ikke nok tags til rådighed for at omdøbe eller slå sammen.

en: Every %d seconds
da-DK: Hver %d sekunder

en: Exclude ?
da-DK: Udeluk?

en: Exclude?
da-DK: Udeluk?

en: Existing Tags
da-DK: Eksisterende tags

en: FAQ
da-DK: Ofte stillede spørgsmål

en: Failed to copy database row for picture %s
da-DK: Kunne ikke kopiere databasen rækker for billede %s

en: Failed to copy image %1$s to %2$s
da-DK: Kunne ikke kopiere billede %1$s til %2$s

en: Failed to extract images from ZIP
da-DK: Kunne ikke hente billeder fra ZIP

en: Failed to get image path for %s
da-DK: Kunne ikke få billedsti til %s

en: Failed to remove album (%1$s).
da-DK: Kunne ikke fjerne album (%1$s).

en: Failed to remove gallery (%1$s).
da-DK: Kunne ikke fjerne galleri (%1$s).

en: Failed to save modified album (%1$s).
da-DK: Kunne ikke gemme ændret album (%1$s).

en: Feature request
da-DK: Funktionsanmodning

en: File Content:
da-DK: Filindhold:

en: Filename
da-DK: Filnavn

en: Fired
da-DK: Fyret

en: First Image
da-DK: Første billede

en: Fit to Screen
da-DK: Tilpas til skærm

en: Flash
da-DK: Blitz

en: Flip horizontally
da-DK: Flip vandret

en: Flip vertically
da-DK: Flip lodret

en: Focal Length
da-DK: brændvidde

en: Focal length
da-DK: brændvidde

en: Font Color:
da-DK: Skrift farve:

en: Font Family:
da-DK: Skrift familie

en: Font Size:
da-DK: Skriftstørrelse:

en: Full Size
da-DK: Fuld størrelse

en: Galleries
da-DK: Gallerier

en: Galleries per page
da-DK: Gallerier pr. Side

en: Gallery
da-DK: Galleri

en: Gallery <strong>%s</strong> successfully created! | Galleries <strong>%s</strong> successfully created!
da-DK[0]: Galleri <strong>%s</strong> blev oprettet!
da-DK[1]: Gallerier <strong>%s</strong> blev oprettet!

en: Gallery ID
da-DK: Galleri-id

en: Gallery IDs, separated by commas.
da-DK: Galleri-id'er, adskilt af kommaer.

en: Gallery Settings
da-DK: Galleriindstillinger

en: Gallery Wizard.
da-DK: Galleri Wizard.

en: Gallery creation failed for "%1$s"%2$s.
da-DK: Gallery oprettelse mislykkedes for "%1$s"%2$s.

en: Gallery deleted successfully
da-DK: Galleriet er slettet korrekt

en: Gallery not found.
da-DK: Galleri blev ikke fundet.

en: Gallery path
da-DK: Galleri sti

en: Gallery path does not exist and could not be created
da-DK: Galleri sti findes ikke og kunne ikke oprettes

en: Gallery path must be located in %s
da-DK: Galleri sti skal være placeret i %s

en: Gallery path:
da-DK: Galleri sti:

en: Gallery settings
da-DK: Galleri indstillinger

en: Gallery successfully created. <a href="%s" target="_blank">Manage gallery</a>
da-DK: Galleri blev oprettet. <a href="%s" target="_blank"> Administrer galleri </a>

en: Gallery title
da-DK: Gallerititel

en: Gallery width
da-DK: Galleri bredde

en: Gallery: %s
da-DK: Galleri: %s

en: Get NextGEN Pro Now
da-DK: Få NextGEN Pro nu

en: Get Premium Extensions
da-DK: Få Premium-udvidelser

en: Get help
da-DK: Få hjælp

en: Get help with NextGEN Gallery
da-DK: Få hjælp til NextGEN Gallery

en: Get your language pack
da-DK: Hent din sprogpakke

en: Go
da-DK: Videre

en: Gorgeous new gallery displays, image protection, full screen lightbox, commenting and social sharing for individual images, proofing, ecommerce, digital downloads, and more.
da-DK: Dejligt nyt galleri viser, billedbeskyttelse, fuld skærm lysboks, kommentering og social deling til individuelle billeder, proofing, e-handel, digitale downloads og meget mere.

en: Graphic Library
da-DK: Grafisk bibliotek

en: Heading for related images
da-DK: Overskrift til relaterede billeder

en: Headline
da-DK: Overskrift

en: Height
da-DK: Højde

en: Height:
da-DK: Højde:

en: Hello, it looks like you don't have any galleries, this wizard will guide you through creating your first gallery.
da-DK: Hej, det ser ud til, at du ikke har nogen gallerier. Denne guide leder dig gennem oprettelse af dit første galleri.

en: Hello, this wizard will guide you through creating a NextGEN gallery and inserting it into a page. Click "Next step" to proceed.
da-DK: Hej, denne guide leder dig gennem oprettelse af et NextGEN-galleri og indsætter det på en side. Klik på "Næste trin" for at fortsætte.

en: Hey <strong>%s</strong>, you've created %d NextGEN galleries! Awesome! Could I ask you to give us a 5-star rating really quickly on <a %s>WordPress.org</a>? It helps other WordPress users and motivates us to keep improving. You can also just send us feedback <a %s>here</a>. Thanks! ~ Erick Danzer (founder of Imagely/NextGEN Gallery
da-DK: Hej <strong>%s </ strong>, du har oprettet %d NextGEN gallerier! Fantastisk! Kan jeg bede dig om at give os en 5-stjernet vurdering meget hurtigt på <a %s> WordPress.org </a>? Det hjælper andre WordPress-brugere og motiverer os til fortsat at forbedre. Du kan også bare sende os feedback <a %s> her </a>. Tak! ~ Erick Danzer (grundlægger af Imagely / NextGEN Gallery

en: Hide
da-DK: Skjul

en: How should related images be match?
da-DK: Hvordan skal relaterede billeder være match?

en: How will you generate a watermark?
da-DK: Hvordan vil du generere et vandmærke?

en: How would you like galleries to be displayed?
da-DK: Hvordan vil du have gallerierne til at blive vist?

en: If pagination is used this option will show all images in the modal window (Thickbox, Lightbox etc.) This increases page load.
da-DK: Hvis der anvendes sideinddeling, vil denne mulighed vise alle billeder i modalvinduet (Thickbox, Lightbox osv.) Dette øger sidebelastningen.

en: If you close this message, you can also launch the Gallery Wizard at any time from the
da-DK: Hvis du lukker denne besked, kan du også starte Galleri Wizard  til enhver tid fra

en: If you have problems, please create directory
da-DK: Hvis du har problemer, skal du oprette mappe

en: Ignore the aspect ratio, no portrait thumbnails
da-DK: Ignorer billedformatet, ingen portræt miniaturer

en: Ignore the aspect ratio, no portrait thumbnails?
da-DK: Ignorer billedformatet, ingen portræt miniaturebilleder?

en: Image
da-DK: Billede

en: Image Height
da-DK: Billedhøjde

en: Image ID
da-DK: Billede ID

en: Image ID:
da-DK: Billede ID:

en: Image Optimization
da-DK: Billedoptimering

en: Image Options
da-DK: Billedindstillinger

en: Image URL:
da-DK: Billedwebadresse:

en: Image Width
da-DK: Billedbredde

en: Image crop
da-DK: Beskær billede

en: Image generation failed
da-DK: Billedgenerering mislykkedes

en: Image quality
da-DK: Billede kvalitet

en: Image rotated
da-DK: Billede roteret

en: Image watermark
da-DK: Billede vandmærke

en: Images per page
da-DK: Billeder pr. Side

en: Images per page:
da-DK: Billeder pr. Side:

en: Images tagged &quot;%s&quot;
da-DK: Billeder tagget &quot;%s&quot;

en: Imagify Plugin Page
da-DK: Imagify Plugin Side

en: Imagify Website
da-DK: Imagify Hjemmeside

en: Imagify has been successfully activated
da-DK: Imagify er blevet aktiveret

en: Imagify is already activated
da-DK: Imagify er allerede aktiveret

en: Import %d image(s)
da-DK: Importer %d billede(r)

en: Import %s images
da-DK: Importer %s billeder

en: Import 1 image
da-DK: Importer 1 billede

en: Import Folder
da-DK: Importer mappe

en: Import Images into NextGen Gallery
da-DK: Import billeder til NextGen Gallery

en: Import from WordPress Media Library
da-DK: Import fra WordPress Media Library

en: Import metadata
da-DK: Importer metadata

en: Importing gallery
da-DK: Importerer galleri

en: In Progress...
da-DK: I gang...

en: Inadequate system permissions to write image (%1$s).
da-DK: Utilstrækkelige systemtilladelser til at skrive billede (%1$s).

en: Insert Displayed Gallery
da-DK: Indsæt Vist Galleri

en: Install and activate Imagify
da-DK: Installer og aktiver Imagify

en: Introducing the most powerful gallery system ever made for WordPress. Watch our 30 second video, or click below to learn more about NextGEN premium extensions and support.
da-DK: Introduktion til det mest kraftfulde gallerisystem, der nogensinde er lavet til WordPress. Se vores 30 sekunders video, eller klik nedenfor for at lære mere om NextGEN premium-udvidelser og support.

en: Invalid MediaRSS command
da-DK: Ugyldig MediaRSS-kommando

en: Invalid image file. Acceptable formats: JPG, GIF, and PNG.
da-DK: Ugyldig billedfil. Acceptable formater: JPG, GIF og PNG.

en: Invalid request
da-DK: Ugyldig forespørgsel

en: It is recommended that your images be resized to be web friendly
da-DK: Det anbefales, at dine billeder skal ændres for at være webvenlige

en: Items per page
da-DK: Elementer pr. Side

en: Jared is a professional wedding and lifestyle photographer. He also travels the world giving lectures and workshops on photography, lighting, and post-production efficiency and workflow. His interactive style, and attention to detail and craft make him an entertaining and demanding photography instructor.
da-DK: Jared er en professionel bryllups- og livsstilsfotograf. Han rejser også verden og giver foredrag og workshops om fotografering, belysning og efterproduktion effektivitet og arbejdsgang. Hans interaktive stil og opmærksomhed på detaljer og håndværk gør ham til en underholdende og krævende fotografinstruktør.

en: Jeff and Erin are a luxury husband and wife photography team who deeply love each other and their photography clients. They shoot weddings and engagements all over the U.S. and beyond. With three photography businesses that serve different clientele, they have unique insights into business strategies and are passionate about improving the day to day lives of other photographers.
da-DK: Jeff og Erin er en luksus mand og kone fotograferings team, der dybt elsker hinanden og deres fotografering klienter. De skyder bryllupper og engagementer overalt i USA og hinsides. Med tre fotograferingsvirksomheder, der tjener forskellige kunder, har de enestående indsigt i forretningsstrategier og er lidenskabelige med at forbedre de daglige liv hos andre fotografer.

en: Job could not be added.
da-DK: Job kunne ikke tilføjes.

en: Job execution is locked.
da-DK: Jobudførelse er låst.

en: Job list is empty.
da-DK: Jobliste er tom.

en: Job list is finished.
da-DK: Jobliste er færdig.

en: Job list is unfinished.
da-DK: Joblisten er ufærdig.

en: Keep images in original location.
da-DK: Gem billeder på originalpladsen.

en: Keywords
da-DK: Nøgleord

en: L O A D I N G
da-DK: INDLÆSER

en: Last modified
da-DK: Sidst ændret

en: Launch the Gallery Wizard
da-DK: Start Galleri Wizard

en: Learn More
da-DK: Lær mere

en: Least used
da-DK: Mindst anvendte

en: Leave blank for folder name
da-DK: Efterlad blank for mappenavn

en: Left
da-DK: Venstre

en: Lightbox Effects
da-DK: Lightbox effekter

en: Limit
da-DK: Begrænsning

en: Link target
da-DK: Link mål

en: Link to page:
da-DK: Link til side:

en: Link to the main image feed
da-DK: Link til hovedbilledet feed

en: List of default sizes used for thumbnails and images
da-DK: Liste over standardstørrelser, der bruges til miniaturebilleder og billeder

en: Loading...
da-DK: Indlæser...

en: Location
da-DK: Placering

en: Main NextGEN Gallery overview
da-DK: Hovedoversigt over NextGEN Gallery

en: Main Page (no parent)
da-DK: Hovedside (ingen forælder)

en: Make
da-DK: Lav

en: Manage Albums
da-DK: Administrer album

en: Manage Galleries
da-DK: Administrer gallerier

en: Manage Tags
da-DK: Administrer Tags

en: Manage gallery
da-DK: Administrer galleri

en: Manage gallery {name}
da-DK: Administrer galleri {name}

en: Manage image tags
da-DK: Administrer billede tags

en: Manage others gallery
da-DK: Administrer andre galleri

en: Manage tags
da-DK: Administrer tags

en: Maximize the widget content
da-DK: Maksimér widgetindholdet

en: Maximum # of related images to display
da-DK: Maksimal antal relaterede billeder, der skal vises

en: Maximum dimensions
da-DK: Maksimale dimensioner

en: Maximum image count
da-DK: Maksimal billedantal

en: Maximum number of galleries or sub-albums to appear on a single page
da-DK: Maksimalt antal gallerier eller underalbummer vises på en enkelt side

en: Maximum number of tags
da-DK: Maksimalt antal tags

en: Meet the Imagely Product Ambassadors
da-DK: Mød Imagely`s Produkt ambassadører

en: Meet the new series of Genesis child themes by Imagely: gorgeous, responsive image-centric themes for photographers or anyone with visually rich websites.
da-DK: Mød den nye serie af Genesis børne temaer af Imagely: smukke, responsive billede-centreret temaer for fotografer eller nogen med visuelt rige hjemmesider.

en: Memory usage
da-DK: Hukommelsesforbrug

en: Merge tag(s) &laquo;%1$s&raquo; to &laquo;%2$s&raquo;. %3$s objects edited.
da-DK: Flet tag(s) & laquo;&laquo;%1$s&raquo; to &laquo;%2$s&raquo;. %3$s objekter redigeret.

en: Minimize the widget content
da-DK: Minimér widgetindholdet

en: Miscellaneous
da-DK: Diverse

en: Missing parameters
da-DK: Manglende parametre

en: More Help & Info
da-DK: Mere hjælp og info

en: More on Imagify:
da-DK: Mere om Imagify:

en: More on why we recommend Imagify:
da-DK: Mere om hvorfor vi anbefaler Imagify:

en: Most popular
da-DK: Mest populære

en: Move image to...
da-DK: Flyt billede til ...

en: Move to...
da-DK: Flyt til ...

en: Name
da-DK: Navn

en: Named one of the Top 10 Wedding Photographers in the World by American Photo magazine, David is a celebrated photographer and educator. He is also a mountain man with a enviable lifestyle: from his base in rural Washington, he travels all over the world teaching workshops, while sharing lessons with 16,000 photographers in the Abstract Canvas Facebook group.
da-DK: David er en berømt fotograf og pædagog, der blev navngivet som en af de 10 bedste bryllupsfotografer i verden af det amerikanske fotomagasin. Han er også en bjergmand med en misundelsesværdig livsstil: Fra sin base i landdistrikterne Washington rejser han over hele verden undervisningsmøder, mens han deler lektioner med 16.000 fotografer i gruppen Abstract Canvas Facebook.

en: Need help setting up a gallery? Launch the
da-DK: Har du brug for hjælp til at oprette et galleri? Start

en: Network Options
da-DK: Netværksindstillinger

en: Network settings
da-DK: Netværks indstillinger

en: New Gallery
da-DK: Nyt Galleri

en: New gallery page ID
da-DK: Nyt galleri side id

en: New tag name(s):
da-DK: Nyt tag navn (e):

en: Next
da-DK: Næste

en: Next &gt;
da-DK: Næste &gt;

en: Next tags
da-DK: Næste tags

en: NextGEN Attach Interface
da-DK: NextGEN Vedhæft interface

en: NextGEN Basic Compact Album
da-DK: NextGEN Basic Kompakt album

en: NextGEN Basic Extended Album
da-DK: NextGEN Basic Udvidet album

en: NextGEN Basic ImageBrowser
da-DK: NextGEN Basic Billede Browser

en: NextGEN Basic SinglePic
da-DK: NextGEN Basic Enklet Billede

en: NextGEN Basic Slideshow
da-DK: NextGEN Basic Diasshow

en: NextGEN Basic TagCloud
da-DK: NextGEN Basic TagSky

en: NextGEN Basic Thumbnails
da-DK: NextGEN Basic Miniaturer

en: NextGEN Gallery %s is incompatible with this version of NextGEN Pro. Please update NextGEN Pro to version %s or higher to restore NextGEN Pro functionality.
da-DK: NextGEN Gallery  %s er uforenelig med denne version af NextGEN Pro. Opdater NextGEN Pro til version %s eller højere for at gendanne NextGEN Pro-funktionaliteten.

en: NextGEN Gallery & Album Settings
da-DK: NextGEN Galleri og albumindstillinger

en: NextGEN Gallery - Attach To Post
da-DK: NextGEN Gallery - Vedhæft til post

en: NextGEN Gallery : Tables could not created, please check your database settings
da-DK: NextGEN Gallery: Tabeller kunne ikke oprettes. Kontroller venligst dine databaseindstillinger

en: NextGEN Gallery and other Imagely products are used by some of the best photographers in the world. Meet some of the Imagely Ambassadors who are putting Imagely and NextGEN Gallery to work professionally.
da-DK: NextGEN Gallery og andre Imagely produkter bruges af nogle af de bedste fotografer i verden. Mød nogle af de Imagely Ambassadører, der sætter Imagely og NextGEN Gallery i gang med at arbejde professionelt.

en: NextGEN Gallery partners with Imagify for best-in-class image optimization. Compress images to make galleries faster, all while maintaining image quality.
da-DK: NextGEN Gallery partners med Imagify for optimal billedoptimering. Komprimer billeder for at gøre gallerier hurtigere, samtidig med at billedkvaliteten opretholdes.

en: NextGEN Overview page
da-DK: NextGEN Oversigt side

en: NextGEN Slideshow
da-DK: NextGEN Diasshow

en: NextGEN hides its gallery displays in feeds other than MediaRSS. This enables image galleries in feeds.
da-DK: NextGEN gemmer sine gallerivisninger i andre feeds end MediaRSS. Dette muliggør billedgallerier i feeds.

en: No
da-DK: Nej

en: No GD support
da-DK: Ingen GD support

en: No album ID has been provided as parameter
da-DK: Intet album-id er blevet leveret som parameter

en: No album selected
da-DK: Intet album valgt

en: No album selected!
da-DK: Intet album valgt!

en: No album was specified to edit.
da-DK: Intet album blev specificeret for at redigere.

en: No directory specified.
da-DK: Ingen mappe angivet.

en: No display type selected
da-DK: Ingen skærmtype valgt

en: No entities to display for this source
da-DK: Ingen enheder at vise for denne kilde

en: No entries found
da-DK: Ingen indlæg fundet

en: No exif data
da-DK: Ingen exif data

en: No folder specified
da-DK: Ingen mappe angivet

en: No galleries have been yet created.
da-DK: Der er endnu ikke oprettet gallerier.

en: No gallery
da-DK: Intet galleri

en: No gallery name specified
da-DK: Intet galleri navn angivet

en: No gallery was specified to edit.
da-DK: Intet galleri blev specificeret for at redigere.

en: No handler defined for this notice
da-DK: Ingen handler defineret for denne meddelelse

en: No image library present, image uploads will fail (%1$s).
da-DK: Intet billede bibliotek til stede, billede uploads vil mislykkes (%1$s).

en: No images selected
da-DK: Ingen billeder valgt

en: No images were uploaded successfully.
da-DK: Ingen billeder blev uploadet korrekt.

en: No meta data saved
da-DK: Ingen metadata gemt

en: No new slug(s) specified!
da-DK: Ingen nye slug(er) specificeret!

en: No new tag specified!
da-DK: Intet nyt tag er angivet!

en: No new/old valid tag specified!
da-DK: Intet nyt/gammelt gyldigt tag er angivet!

en: No objects (post/page) found for specified old tags.
da-DK: Ingen objekter (indlæg / side) fundet for angivne gamle tags.

en: No permissions to browse folders. Try refreshing the page or ensuring that your user account has sufficient roles/privileges.
da-DK: Ingen tilladelser til at gennemse mapper. Prøv at opdatere siden eller sikre, at din brugerkonto har tilstrækkelige roller/privilegier.

en: No permissions to import folders. Try refreshing the page or ensuring that your user account has sufficient roles/privileges.
da-DK: Ingen tilladelser til at importere mapper. Prøv at opdatere siden eller sikre, at din brugerkonto har tilstrækkelige roller/privilegier.

en: No permissions to upload images. Try refreshing the page or ensuring that your user account has sufficient roles/privileges.
da-DK: Ingen tilladelser til at uploade billeder. Prøv at opdatere siden eller sikre, at din brugerkonto har tilstrækkelige roller/privilegier.

en: No picture
da-DK: Intet billede

en: No slug edited.
da-DK: Ingen slug redigeret.

en: No space available for image (%1$s).
da-DK: Ingen plads til billede (%1$s).

en: No tag deleted.
da-DK: Ingen tag slettet.

en: No tag merged.
da-DK: Ingen tag fusioneret.

en: No tag renamed.
da-DK: Ingen tag omdøbt.

en: No tag specified!
da-DK: Ingen tag angivet!

en: No task list was specified.
da-DK: Ingen opgaveliste var angivet.

en: No valid gallery name!
da-DK: Intet gyldigt galleri navn!

en: No valid new tag.
da-DK: Intet gyldigt nyt mærke.

en: None
da-DK: Ingen

en: Not a valid notice name
da-DK: Ikke et gyldigt varselsnavn

en: Not linked
da-DK: Ikke forbundet

en: Not set
da-DK: Ikke indstillet

en: Note : Based on your server memory limit you should not upload larger images then <strong>%d x %d</strong> pixel
da-DK: Bemærk: Baseret på din serverhukommelsesgrænse skal du ikke uploade større billeder end <strong>%d x %d</strong> pixel

en: Note: Imagify is a third party plugin. It is not built or supported by NextGEN Gallery.
da-DK: Bemærk: Imagify er et tredjeparts plugin. Det er ikke bygget eller understøttet af NextGEN Gallery.

en: Note: This limit will not apply to slideshow widgets or random galleries if/when those galleries specify their own image limits
da-DK: Bemærk: Denne grænse gælder ikke for diasshow widgets eller tilfældige gallerier, hvis/når disse gallerier angiver deres egne billedgrænser

en: Notice is not dismissible
da-DK: Meddelelsen kan ikke afvises

en: Now click inside the "Galleries" field and select your gallery.
da-DK: Klik nu inde i "Gallerier" feltet og vælg dit galleri.

en: Now click on the "Insert Displayed Gallery" button to insert the gallery in your page.
da-DK: Klik nu på knappen "Indsæt visning af galleri" for at indsætte galleriet på din side.

en: Now click on the "What would you like to display?" section's header to expand it.
da-DK: Klik nu på "Hvad vil du gerne vise?" sektionens overskrift for at udvide den.

en: Now click the "Add Files" button and select some images to add to the gallery.
da-DK: Klik nu på knappen "Tilføj filer" og vælg nogle billeder, der skal tilføjes til galleriet.

en: Now click the "Add Gallery / Images" tab to add a new gallery.
da-DK: Klik nu på fanen "Tilføj galleri / billeder" for at tilføje et nyt galleri.

en: Now click the "Add Gallery" button to open NextGEN's Insert Gallery Window (IGW).
da-DK: Klik nu på knappen "Tilføj galleri" for at åbne NextGEN's Indsæt Galleri Vindue (IGW).

en: Now click the "Start Upload" button to begin the upload process.
da-DK: Klik nu på knappen "Start upload" for at starte uploadprocessen.

en: Now let's specify which gallery to display. Start by clicking on the "Select a display type" section header to collapse it.
da-DK: Lad os nu angive hvilket galleri der skal vises. Start med at klikke på afsnittet "Vælg en skærmtype" sektion for at kollapse den.

en: Number of columns to display
da-DK: Antal kolonner, der skal vises

en: Off
da-DK: Slukket

en: On
da-DK: Tændt

en: One or more "../" in Gallery paths could be unsafe and NextGen Gallery will not delete gallery %s automatically
da-DK: En eller flere "../" i Galleri-stier kan være usikre, og NextGen Gallery vil ikke slette galleri %s

en: Only apply to NextGEN and WordPress images
da-DK: Anvend kun på NextGEN og WordPress-billeder

en: Only apply to NextGEN images
da-DK: Anvend kun på NextGEN-billeder

en: Only which are listed
da-DK: Kun som er angivet

en: Only which are not listed
da-DK: Kun som ikke er angivet

en: Opacity:
da-DK: Gennemsigtighed:

en: Operating System
da-DK: Operativ system

en: Operation successful. Please clear your browser cache.
da-DK: Operation succesfuld. Ryd venligst din browsers cache.

en: Original images
da-DK: Originale billeder

en: Other Options
da-DK: Andre muligheder

en: Our Review of Image Compression Plugins
da-DK: Vores gennemgang af Image Compression Plugins

en: Override image settings
da-DK: Overstyr billedindstillingerne

en: Override thumbnail settings
da-DK: Overstyr miniatureindstillingerne

en: Overriding the image settings will create an additional set of images
da-DK: Hvis du overstyrer billedindstillingerne, oprettes et ekstra sæt billeder

en: Overview | Manage Albums
da-DK[0]: Oversigt
da-DK[1]: Administrer album

en: Overwrite
da-DK: Overskriv

en: Overwrite tags
da-DK: Overskriv tags

en: PCRE Backtracking Limit
da-DK: PCRE Backtracking Begrænsning

en: PHP 5.2 will be deprecated in a future version of NextGEN. Please upgrade your PHP installation to 5.3 or above.
da-DK: PHP 5.2 bliver udskrevet i en fremtidig version af NextGEN. Opgrader venligst din PHP-installation til 5.3 eller derover.

en: PHP Max Post Size
da-DK: PHP Max indlægs størrelse

en: PHP Max Upload Size
da-DK: PHP Max Upload Størrelse

en: PHP Memory Limit
da-DK: PHP Hukommelsesgrænse

en: Page
da-DK: Side

en: Page ID | Images
da-DK[0]: Side ID
da-DK[1]: Billeder

en: Page Link to
da-DK: Side Link til

en: Parent
da-DK: Forældre

en: Percent
da-DK: Procent

en: Photos
da-DK: Billeder

en: Picture
da-DK: Billede

en: Picture tag
da-DK: Billede tag

en: Picture tag: %2$l.
da-DK: Billede tag: %2$l.

en: Pictures deleted successfully
da-DK: Billeder slettet korrekt

en: Place any custom stylesheets in <strong>wp-content/ngg_styles</strong>
da-DK: Placer eventuelle brugerdefinerede stylesheets i <strong>wp-content/ngg_styles</strong>

en: Please make a selection to continue
da-DK: Foretag et valg for at fortsætte

en: Please note: You can only activate the watermark under Manage Gallery. This action cannot be undone.
da-DK: Bemærk: Du kan kun aktivere vandmærket under Administrer Galleri. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Post title
da-DK: Indlæg titel

en: Presort
da-DK: Forsorter

en: Preview image:
da-DK: Forhåndsvis billede:

en: Preview of saved settings:
da-DK: Forhåndsvisning af gemte indstillinger:

en: Previous
da-DK: Forrige

en: Previous tags
da-DK: Tidligere tags

en: Program tool
da-DK: Programværktøj

en: Province/State
da-DK: Provins/Stat

en: Psst...watch the video ->
da-DK: Psst ... se videoen ->

en: Publish
da-DK: Udgiv

en: Publish this image
da-DK: Udgiv dette billede

en: Published a new post
da-DK: Udgivet et nyt indlæg

en: Quality:
da-DK: Kvalitet:

en: Random Images
da-DK: Tilfældige billeder

en: Recent Images
da-DK: Seneste billeder

en: Recover
da-DK: Gendan

en: Recover from backup
da-DK: Gendan fra backup

en: Recover image from backup
da-DK: Gendan billede fra backup

en: Refresh preview image
da-DK: Opdater preview billede

en: Related Images
da-DK: Relaterede billeder

en: Rename
da-DK: Omdøb

en: Rename Tag
da-DK: Omdøb Tag

en: Renamed tag(s) &laquo;%1$s&raquo; to &laquo;%2$s&raquo;
da-DK: Omdøbt tag(s) &laquo;%1$s&raquo; to &laquo;%2$s&raquo;

en: Replace all existing options and gallery options with their default settings
da-DK: Erstat alle eksisterende indstillinger og galleri muligheder med deres standardindstillinger

en: Requested image with id (%2$s) doesn't exist (%1$s).
da-DK: Det ønskede billede med id (%2$s) eksisterer ikke (%1$s).

en: Reset Options
da-DK: Nulstil indstillinger

en: Reset all options to default settings
da-DK: Nulstil alle indstillinger til standardindstillinger

en: Reset all options to default settings?
    
    Choose [Cancel] to Stop, [OK] to proceed.
da-DK: Nulstil alle indstillinger til standardindstillinger?
    
    Vælg [Annuller] for Stop, [OK] for at fortsætte.

en: Reset settings
da-DK: Nulstil indstillingerne

en: Resize Images to
da-DK: Ændre størrelsen på billeder til

en: Resize images
da-DK: Ændre størrelse på billeder

en: Right
da-DK: Højre

en: Roles & Capabilities
da-DK: Roller og evner

en: Rotate
da-DK: Rotere

en: Rotate images
da-DK: Roter billeder

en: Rotate images clockwise
da-DK: Rotér billeder med uret

en: Rotate images counter-clockwise
da-DK: Rotér billeder mod uret

en: SQL Mode
da-DK: SQL-tilstand

en: Save
da-DK: Gem

en: Save Changes
da-DK: Gem ændringer

en: Save all changes
da-DK: Gem alle ændringer

en: Saved successfully
da-DK: Gemt med succes

en: Scan Folder for new images
da-DK: Scan mappe for nye billeder

en: Search Images | Galleries
da-DK[0]: Søg billeder
da-DK[1]: Gallerier

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
da-DK: Søgeresultater for &#8220;%s&#8221;

en: Search tags
da-DK: Søg tags

en: Select
da-DK: Vælg

en: Select &#187;
da-DK: Vælg &#187;

en: Select Color
da-DK: Vælg Farve

en: Select Gallery
da-DK: Vælg Galleri

en: Select Template
da-DK: Vælg skabelon

en: Select a display type
da-DK: Vælg en skærmtype

en: Select a folder to import.
da-DK: Vælg en mappe, der skal importeres.

en: Select a gallery
da-DK: Vælg et galleri

en: Select a name for your gallery.
da-DK: Vælg et navn til dit galleri.

en: Select a preview image:
da-DK: Vælg et eksempelbillede:

en: Select album
da-DK: Vælg album

en: Select gallery
da-DK: Vælg galleri

en: Select images
da-DK: Vælg billeder

en: Select the area for the thumbnail from the picture on the left.
da-DK: Vælg området for miniaturebilledet fra billedet til venstre.

en: Select the destination gallery:
da-DK: Vælg destinationsgalleri:

en: Select the lowest role which should be able to access the following capabilities. NextGEN Gallery supports the standard roles from WordPress.
da-DK: Vælg den laveste rolle, som skal kunne få adgang til følgende funktioner. NextGEN Gallery understøtter standardroller fra WordPress.

en: Select with the mouse the area for the new thumbnail
da-DK: Vælg med musen området for den nye miniature

en: Self
da-DK: Selv

en: Sell Photos + Adobe Lightroom
da-DK: Sælg fotos + Adobe Lightroom

en: Separate picture tags with commas.
da-DK: Separat billede tags med kommaer.

en: Server Settings
da-DK: Serverindstillinger

en: Set NextGEN featured image
da-DK: Indstil NextGEN Udvalgte billede

en: Set featured image
da-DK: Indstil udvalgt billede

en: Set fix dimension
da-DK: Indstil fikseringsdimension

en: Set fix dimension?
da-DK: Indstil fikseringsdimension?

en: Set watermark
da-DK: Indstil vandmærke

en: Sets an SEO-friendly name to this gallery for URLs. Currently only in use by the Pro Lightbox
da-DK: Sætter et SEO-venligt navn for dette galleri i webadresser. I øjeblikket kun i brug af Pro Lightbox

en: Setting a New Standard for WordPress Galleries
da-DK: Indstilling af en ny standard til WordPress Gallerier

en: Should work if the gallery is bellow the blog.dir
da-DK: Skal fungere, hvis galleriet er under blog.dir

en: Show
da-DK: Vis

en: Show / hide used galleries
da-DK: Vis/skjul brugte gallerier

en: Show Media RSS icon
da-DK: Vis Media RSS-ikon

en: Show Related Images on Posts?
da-DK: Vis relaterede billeder på indlæg?

en: Show a NextGEN Gallery Slideshow
da-DK: Vis en NextGEN Gallery Diasshow

en: Show meta data
da-DK: Vis metadata

en: Show slideshow link
da-DK: Vis diasshow link

en: Show the Media RSS link
da-DK: Vis Media RSS linket

en: Show thumbnail link
da-DK: Vis miniature link

en: Shutter speed
da-DK: Shutter tid

en: Singlepic
da-DK: Enkelt billede

en: Size
da-DK: Størrelse

en: Size List
da-DK: Størrelsesliste

en: Size of the image
da-DK: Størrelsen af billedet

en: Slideshow
da-DK: Diasshow

en: Slideshow link text
da-DK: Diasshow-linktekst

en: Slug(s) to set:
da-DK: Slug(s) at indstille:

en: Sorry, NextGEN Gallery works only under WordPress %s or higher.
da-DK: Beklager, NextGEN Gallery fungerer kun under WordPress %s eller højere.

en: Sorry, NextGEN Gallery works only with a role called administrator
da-DK: Beklager, NextGEN Gallery fungerer kun med en rolle som administrator

en: Sorry, you have no access here
da-DK: Beklager, du har ikke adgang her

en: Sorry, you have used your space allocation. Please delete some files to upload more files.
da-DK: Beklager, du har brugt din pladsfordeling. Slet venligst nogle filer for at uploade flere filer.

en: Sort Gallery
da-DK: Sorter Galleri

en: Sort Order:
da-DK: Sorterings rækkefølge:

en: Sort gallery
da-DK: Sorter galleri

en: Sort in what direction?
da-DK: Sorter i hvilken retning?

en: Sort or Exclude Images
da-DK: Sorter eller ekskluder billeder

en: Sort order changed
da-DK: Sorterings rækkefølge ændret

en: Source
da-DK: Kilde

en: Source not compatible with selected display type
da-DK: Kilde er ikke kompatibel med den valgte skærmtype

en: Sources
da-DK: Kilder

en: Styles
da-DK: Stilarter

en: Subject
da-DK: Emne

en: Support for GIF format is missing.
da-DK: Understøttelse af GIF-format mangler.

en: Support for JPEG format is missing.
da-DK: Understøttelse af JPEG-format mangler.

en: Support for PNG format is missing.
da-DK: Understøttelse af PNG-format mangler.

en: Tag(s) to delete:
da-DK: Tag(s), der skal slettes:

en: Tag(s) to match:
da-DK: Tag(s) der matcher:

en: Tag(s) to rename:
da-DK: Tag(s) der omdøbes:

en: Tags (comma separated list)
da-DK: Tags (kommasepareret liste)

en: Tags changed
da-DK: Tags ændret

en: Tags number and slugs number isn't the same!
da-DK: Tags nummer og slugs nummer er ikke det samme!

en: Tamara Lackey is a renowned professional photographer, speaker, and author. Her authentic lifestyle photography, from children’s portraits to celebrity portraits, is praised within her industry and published internationally. She is a Nikon USA Ambassador, the host of The reDefine Show web series, and the co-founder of the non-profit charitable organization, Beautiful Together, in support of children waiting for families.
da-DK: Tamara Lackey er en berømt professionel fotograf, højttaler og forfatter. Hendes autentiske livsstilsfotografering, fra børns portrætter til berømthedsportrætter, er rost inden for sin branche og udgivet internationalt. Hun er en Nikon USA-ambassadør, vært for The ReDefine Show-webserien og medstifteren af den non-profit velgørende organisation, Beautiful Together, til støtte for børn, der venter på familier.

en: Template
da-DK: Skabelon

en: Text for Media RSS link
da-DK: Tekst til Media RSS link

en: Text:
da-DK: Tekst:

en: Thanks for installing NextGEN Gallery! Want help creating your first gallery?
da-DK: Tak for at installere NextGEN Gallery! Vil du have hjælp til at oprette dit første galleri?

en: The album ID=%s does not exist.
da-DK: Albumet ID= %s findes ikke.

en: The default setting should be %s
da-DK: Standardindstillingen skal være %s

en: The display type that the tagcloud will point its results to
da-DK: Displayet type, den tagcloud vil pege sine resultater til

en: The following errors occured:
da-DK: Følgende fejl opstod:

en: The gallery ID=%s does not exist.
da-DK: Galleriet ID =%s findes ikke.

en: The most popular gallery plugin for WordPress and one of the most popular plugins of all time with over 20 million downloads.
da-DK: Den mest populære galleri plugin til WordPress og et af de mest populære plugins igennem tiden med over 20 millioner downloads.

en: The most powerful gallery system ever built for WordPress.
da-DK: Den mest kraftfulde galleri-system nogensinde der er bygget til WordPress.

en: The server setting Safe-Mode is on !
da-DK: Serveren indstilling Safe-Mode er tændt!

en: There are no pages to link to
da-DK: Der er ingen sider at linke til

en: These are maximum values
da-DK: Disse er maksimumsværdier

en: This does not affect existing thumbnails; overriding the thumbnail settings will create an additional set of thumbnails. To change the size of existing thumbnails please visit 'Manage Galleries' and choose 'Create new thumbnails' for all images in the gallery.
da-DK: Dette påvirker ikke eksisterende miniaturebilleder; Hvis du overstyrer miniatureindstillingerne, oprettes et ekstra sæt miniaturer. For at ændre størrelsen på eksisterende miniaturebilleder, besøg venligst 'Administrer gallerier' og vælg 'Opret nye miniaturebilleder' for alle billeder i galleriet.

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
da-DK: Denne funktion kræver inline-rammer. Du har iframes deaktiveret, eller din browser understøtter dem ikke.

en: This is the default path for all blogs. With the placeholder %BLOG_ID% you can organize the folder structure better.
da-DK: Dette er standard stien for alle blogs. Med pladsholderen %BLOG_ID% kan du organisere mappestrukturen bedre.

en: This is the maximum limit of images that NextGEN will restrict itself to querying
da-DK: Dette er den maksimale grænse for billeder, som NextGEN vil begrænse sig til at forespørge

en: Thumbnail
da-DK: Miniature

en: Thumbnail Options
da-DK: Miniature instillinger

en: Thumbnail crop
da-DK: Miniature crop

en: Thumbnail dimensions
da-DK: Miniature dimension

en: Thumbnail generation failed.
da-DK: Miniaturgenerering mislykkedes.

en: Thumbnail link text
da-DK: Miniature-linktekst

en: Thumbnail updated
da-DK: Miniature opdateret

en: Thumbnails
da-DK: Miniaturer

en: Time Created
da-DK: Tid Oprettet

en: Title
da-DK: Titel

en: Title:
da-DK: Titel:

en: Tooltip text for Media RSS link
da-DK: Værktøjstip tekst til Media RSS link

en: Try to apply to all images
da-DK: Prøv at anvende på alle billeder

en: Try to apply to all images that link to image files
da-DK: Prøv at anvende på alle billeder, der linker til billedfiler

en: Type in a title for your page.
da-DK: Indtast en titel til din side.

en: Unable to create directory
da-DK: Kan ikke oprette mappe

en: Unable to create directory %s.
da-DK: Kan ikke oprette mappe %s.

en: Unable to write to directory %s. Is this directory writable by the server?
da-DK: Kan ikke skrive til mappen %s. Er denne mappe skrivbare på serveren?

en: Unexpected Error
da-DK: Uforventet fejl

en: Unsorted
da-DK: Usorteret

en: Update
da-DK: Opdater

en: Update Sort Order
da-DK: Opdater sorteringsordre

en: Updated Successfully
da-DK: Opdateret med succes

en: Updated successfully
da-DK: Opdateret med succes

en: Upgrade to Pro
da-DK: Opgrader til Pro

en: Upload Images
da-DK: Upload billeder

en: Upload complete
da-DK: Upload fuldført

en: Use TinyMCE Button / Upload tab
da-DK: Brug TinyMCE Button/Upload-fanen

en: Use a legacy template when rendering (not recommended).
da-DK: Brug en arv skabelon, når du gengiver (anbefales ikke).

en: Use imagebrowser effect
da-DK: Brug billed browser effekt

en: Using Text
da-DK: Brug af tekst

en: Using an Image
da-DK: Brug af et billede

en: Value
da-DK: Værdi

en: View
da-DK: Vis

en: Want more? Head over to <a href="%s" target="_blank">NextGEN Gallery University on YouTube</a>.
da-DK: Ønsker du mere? Gå videre til <a href="%s" target="_blank"> NextGEN Gallery University på YouTube </a>.

en: Watermarks
da-DK: Vandmærker

en: We cannot display this gallery
da-DK: Vi kan ikke vise dette galleri

en: We have a growing list of video tutorials to get you started. Watch some below or head over to <a href="%s" target="_blank">NextGEN Gallery University on YouTube</a> to see all available vidoes.
da-DK: Vi har en voksende liste over video tutorials for at komme i gang. Se nogle nedenfor eller gå til <a href="%s" target="_blank"> NextGEN Gallery University på YouTube </a> for at se alle tilgængelige videoer.

en: Welcome
da-DK: Velkommen

en: Welcome to NextGEN Gallery
da-DK: Velkommen til NextGEN Gallery

en: We’ve detected you are running PHP versions 7.0.26 or 7.1.12. These versions of PHP have a bug that breaks NextGEN Gallery and causes server crashes in certain conditions. To protect your site, NextGEN Gallery will not load. We recommend asking your host to roll back to an earlier version of PHP. For details on the PHP bug, see: <a target="_blank" href="https://bugs.php.net/bug.php?id=75573">bugs.php.net/bug.php?id=75573</a>
da-DK: Vi har registreret, at du kører PHP-versioner 7.0.26 eller 7.1.12. Disse versioner af PHP har en fejl, der bryder NextGEN Gallery og forårsager, at serveren går i stykker under visse forhold. For at beskytte dit websted, vil NextGEN Gallery ikke blive indlæst. Vi anbefaler at bede din vært om at vende tilbage til en tidligere version af PHP. For detaljer om PHP-fejlen, se: <a target="_blank" href="https://bugs.php.net/bug.php?id=75573"> bugs.php.net/bug.php?id= 75573 </a>

en: What effect would you like to use?
da-DK: Hvilken effekt vil du gerne bruge?

en: What must the lightbox be applied to?
da-DK: Hvad skal lightbox anvendes på?

en: What should images be resized to?
da-DK: Hvad skal billeder ændres til?

en: What stylesheet would you like to use?
da-DK: Hvilket stylesheet vil du gerne bruge?

en: What would you like to display?
da-DK: Hvad vil du gerne vise?

en: What's the default sorting method?
da-DK: Hvad er standard sorteringsmetode?

en: When active each image in the gallery will link to an imagebrowser display and lightbox effects will not be applied.
da-DK: Når det er aktivt, vil hvert billede i galleriet linke til et billed browser-display, og lightbox vil ikke blive anvendt.

en: When contacting support, consider copying and pasting this information in your support request. It helps us troubleshoot more quickly.
da-DK: Når du kontakter support, skal du overveje at kopiere og indsætte disse oplysninger i din supportanmodning. Det hjælper os med at fejle hurtigere.

en: When enabled, adds a MediaRSS link to your header. Third-party web services can use this to publish your galleries
da-DK: Når aktiveret, tilføjes et MediaRSS-link til dit overskrift. Tredjeparts webtjenester kan bruge dette til at offentliggøre dine gallerier

en: When enabled, image files will be removed after a Gallery has been deleted
da-DK: Når aktiveret, vil billedfiler blive fjernet, når et Galleri er blevet slettet

en: When enabled, related images will be appended to each post by matching the posts tags/categories to image tags
da-DK: Når aktiveret, vil relaterede billeder blive tilføjet til hvert indlæg ved at matche indlægets tags / kategorier til billedkoder

en: When generating thumbnails, what image dimensions do you desire?
da-DK: Når du producerer miniaturebilleder, hvilke billedmål ønsker du?

en: When generating thumbnails, what image quality do you desire?
da-DK: Når der genereres miniaturer, hvad billedkvalitet ønsker du?

en: Where galleries and their images are stored
da-DK: Hvor gallerier og deres billeder gemmes

en: Where would you like galleries stored?
da-DK: Hvor vil du gerne gallerier opbevares?

en: Widget that displays Media RSS links for NextGEN Gallery.
da-DK: Widget, der viser Media RSS links til NextGEN Gallery.

en: Width
da-DK: Bredde

en: Width x Height
da-DK: Bredde x Højde

en: Width x height (in pixel)
da-DK: Bredde x højde (i pixel)

en: Width x height (in pixel). NextGEN Gallery will keep ratio size
da-DK: Bredde x højde (i pixel). NextGEN Gallery vil beholde størrelsesstørrelsen

en: Width:
da-DK: Bredde:

en: Yes
da-DK: Ja

en: You are about to start the bulk edit for %s galleries 
     
     'Cancel' to stop, 'OK' to proceed.
da-DK: Du er ved at starte bulkredigeringen for %s gallerier
     
      'Annuller' for at stoppe, 'OK' for at fortsætte.

en: You are about to start the bulk edit for %s images 
     
     'Cancel' to stop, 'OK' to proceed.
da-DK: Du er ved at starte bulkredigeringen for %s billeder
     
      'Annuller' for at stoppe, 'OK' for at fortsætte.

en: You can specify multiple tags to delete by separating them with commas
da-DK: Du kan angive flere tags, der skal slettes, ved at adskille dem med kommaer

en: You can specify multiple tags to rename by separating them with commas.
da-DK: Du kan angive flere tags til at omdøbe ved at adskille dem med kommaer.

en: You could edit this file if it were writable
da-DK: Du kan redigere denne fil, hvis den var skrivbar

en: You do not have the correct permission
da-DK: Du har ikke den rigtige tilladelse

en: You're awesome! You've already got NextGEN Plus. But why not go all the way? With NextGEN Pro, you can sell print and digital downloads, provide proofing galleries for clients, manage galleries directly from Adobe Lightroom, and more.
da-DK: Du er fantastisk! Du har allerede fået NextGEN Plus. Men hvorfor ikke gå hele vejen? Med NextGEN Pro kan du sælge trykte og digitale downloads, give proofing gallerier til kunder, administrere gallerier direkte fra Adobe Lightroom og meget mere.

en: Your browser doesn't have Silverlight, HTML5, or HTML4 support.
da-DK: Din browser har ikke Silverlight, HTML5 eller HTML4 support.

en: [Maximize]
da-DK: [Maksimer]

en: [Minimize]
da-DK: [Minimer]

en: [Show all]
da-DK: [Vis alle]

en: [Show slideshow]
da-DK: [Vis diasshow]

en: [Show thumbnails]
da-DK: [Vis miniaturer]

en: and the thumbnails directory
da-DK: og miniaturer biblioteket

en: created
da-DK: oprettede den

en: deleted successfully
da-DK: slettet korrekt

en: didn't exist. Please create first the main gallery folder
da-DK: eksisterede ikke. Opret venligst først hovedgalleriets mappe

en: is not writeable !
da-DK: er ikke skrivbar!

en: of
da-DK: af

en: random
da-DK: tilfældig

en: recently added
da-DK: nylig tilføjet

en: with permission 777 manually !
da-DK: med tilladelse 777 manuelt!

en: {count} images were uploaded successfully.
da-DK: {count} billeder blev uploadet korrekt.

en: {count} images were uploaded successfully. <a href="%s" target="_blank">Manage gallery</a>
da-DK: {count} billeder blev uploadet korrekt. <a href="%s" target="_blank">Administrer galleri</a>
