Event Booking Manager for WooCommerce 5.3.4 - en to ar translation catalogue (2729 entries)

en:  Date
ar:  التاريخ

en:  Date :
ar:  التاريخ :

en:  Details
ar:  التفاصيل

en:  Events
ar:  الأحداث

en:  Global Settings
ar:  الإعدادات العالمية

en:  If you visit attendee list menu in event section then you will see all attendee list here. You can filter choosing event name and date if event is recurring event.
ar:  إذا قمت بزيارة قائمة قائمة الحضور في قسم الحدث، فسوف ترى قائمة الحضور كلها هنا. يمكنك تصفية اختيار اسم الحدث وتاريخه إذا كان الحدث حدثًا متكررًا.

en:  Location :
ar:  الموقع :

en:  Location Source:
ar:  مصدر الموقع:

en:  Tickets remaining
ar:  التذاكر متبقية

en:  days
ar:  أيام

en:  hours
ar:  ساعات

en:  minutes
ar:  دقائق

en: %1$s can't be enabled for your store currency (%2$s). Choose a gateway that supports %2$s.
ar: لا يمكن تمكين %1$s لعملة متجرك (%2$s). اختر البوابة التي تدعم %2$s.

en: %1$s of %2$s items removed
ar: تمت إزالة %1$s من %2$s عنصر

en: %s Attributes
ar: %s الصفات

en: %s Featured Image
ar: %s صورة مميزة

en: %s Item:
ar: %s السلعة:

en: %s List
ar: %s قائمة

en: %s Settings
ar: %s الإعدادات

en: %s can't be enabled for your store right now.
ar: %s لا يمكن تفعيله لمتجرك الآن.

en: %s list
ar: %s قائمة

en: %s list navigation
ar: %s قائمة التنقل

en: %s not found
ar: %s غير موجود

en: %s not found in Trash
ar: %s غير موجود في سلة المهملات

en: 24-hours
ar: 24 ساعة

en: 4-square-shapes
ar: 4-الأشكال المربعة

en: 500px
ar: 500 بكسل

en: <span class=err>Expired</span>
ar: <span class=err>انتهت الصلاحية</span>

en: A Complete Event Solution for WordPress by MagePeople..
ar: حل حدث كامل لـ WordPress بواسطة MagePeople..

en: A network error occurred. Please try again.
ar: حدث خطأ في الشبكة. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: A seat plan addon is needed for that organizer who wants to display a seat plan for customers to choose seat during event ticket buying. Seat plan needed for movie ticket, concert ticket booking.
ar: هناك حاجة إلى ملحق خطة المقعد لذلك المنظم الذي يريد عرض خطة المقعد للعملاء لاختيار المقعد أثناء شراء تذكرة الحدث. خطة المقعد اللازمة لتذكرة السينما وحجز تذكرة الحفل.

en: A simple guide for the Advanced step sections.
ar: دليل بسيط لأقسام الخطوات المتقدمة.

en: API Credentials
ar: بيانات اعتماد API

en: AVAILABLE QTY
ar: الكمية المتاحة

en: Accept payments via PayPal
ar: قبول المدفوعات عبر باي بال

en: Accept payments via Stripe
ar: قبول المدفوعات عبر Stripe

en: Accept payments without WooCommerce through the native checkout.
ar: اقبل المدفوعات بدون WooCommerce من خلال الخروج الأصلي.

en: Access denied
ar: تم رفض الوصول

en: Action
ar: العمل

en: Action Required:
ar: الإجراء المطلوب:

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Activate WooCommerce
ar: تفعيل ووكومرس

en: Activate WooCommerce Now
ar: قم بتفعيل ووكومرس الآن

en: Activating WooCommerce...
ar: تفعيل الووكوميرس...

en: Activating WooCommerce…
ar: تفعيل الووكوميرس...

en: Activation failed. Please activate WooCommerce manually.
ar: فشل التنشيط. يرجى تفعيل WooCommerce يدويًا.

en: Active
ar: نشط

en: Active Events
ar: الأحداث النشطة

en: Active Now
ar: نشط الآن

en: Active:
ar: نشط:

en: Add
ar: أضف

en: Add Background Rule
ar: إضافة قاعدة الخلفية

en: Add Calendar
ar: إضافة التقويم

en: Add Category
ar: أضف فئة

en: Add Extra Price
ar: إضافة سعر إضافي

en: Add Icon
ar: إضافة أيقونة

en: Add Image
ar: إضافة صورة

en: Add More Date
ar: أضف المزيد من التاريخ

en: Add More Dates
ar: أضف المزيد من التواريخ

en: Add New
ar: أضف جديد

en: Add New %s
ar: إضافة جديد %s

en: Add New Event
ar: إضافة حدث جديد

en: Add New F.A.Q Info
ar: إضافة معلومات الأسئلة الشائعة الجديدة

en: Add New Speaker
ar: إضافة مكبر صوت جديد

en: Add New Special Date
ar: إضافة تاريخ خاص جديد

en: Add New Ticket Type
ar: إضافة نوع تذكرة جديد

en: Add New Time
ar: إضافة وقت جديد

en: Add New Timeline Info
ar: إضافة معلومات الجدول الزمني الجديد

en: Add Off Date
ar: إضافة تاريخ الخروج

en: Add Organizer
ar: إضافة المنظم

en: Add To Calendar
ar: أضف إلى التقويم

en: Add To Cart Form Shortcode
ar: أضف إلى عربة التسوق نموذج الرمز القصير

en: Add a title above the releated events
ar: أضف عنوانا فوق الأحداث ذات الصلة

en: Add background images by weekday or by exact date. Exact date rules will override weekday rules.
ar: أضف صور الخلفية حسب أيام الأسبوع أو حسب التاريخ المحدد. ستتجاوز قواعد التاريخ الدقيق قواعد أيام الأسبوع.

en: Add new %s
ar: إضافة جديد %s

en: Add new Time Slot
ar: إضافة فتحة زمنية جديدة

en: Add or remove %s
ar: إضافة أو إزالة %s

en: Add tags separated by commas
ar: إضافة علامات مفصولة بفواصل

en: Add tags to further describe your event.
ar: أضف علامات لوصف الحدث الخاص بك بشكل أكبر.

en: Additional
ar: إضافية

en: Additional Sections
ar: أقسام إضافية

en: Additional Settings
ar: إعدادات إضافية

en: Additional photos.
ar: صور إضافية.

en: Addons
ar: إضافات

en: Address
ar: العنوان

en: Advanced
ar: متقدم

en: After Adding to Cart, Redirect to
ar: بعد الإضافة إلى سلة التسوق، قم بإعادة التوجيه إلى

en: After Confirming the Order, Redirect To
ar: بعد تأكيد الطلب قم بالتحويل إلى

en: After Repeated Days
ar: بعد أيام متكررة

en: After Text
ar: بعد النص

en: All
ar: الكل

en: All %1$s %2$s
ar: الكل %1$s %2$s

en: All %s
ar: الكل %s

en: All %s Category
ar: جميع الفئات %s

en: All Categories
ar: جميع الفئات

en: All Cities
ar: جميع المدن

en: All Day
ar: طوال اليوم

en: All Events
ar: جميع الأحداث

en: All Events Of
ar: جميع الأحداث

en: All Icon
ar: كل أيقونة

en: All Organizers
ar: جميع المنظمين

en: All Shortcode list
ar: كل قائمة الرموز القصيرة

en: All States
ar: جميع الولايات

en: All Statuses
ar: جميع الحالات

en: Allow customers to pay via direct bank transfer.
ar: السماح للعملاء بالدفع عن طريق التحويل المصرفي المباشر.

en: Allow customers to pay with cash upon delivery or at the event.
ar: السماح للعملاء بالدفع نقدًا عند التسليم أو في الحدث.

en: Allowed User Roles
ar: أدوار المستخدم المسموح بها

en: Already Expired
ar: انتهت صلاحيتها بالفعل

en: Already in Cart!
ar: بالفعل في سلة التسوق!

en: Always backup your theme before making changes
ar: قم دائمًا بعمل نسخة احتياطية لموضوعك قبل إجراء التغييرات

en: Amount Paid
ar: المبلغ المدفوع

en: An error occurred, please try again.
ar: حدث خطأ، يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: An error occurred. Please try again.
ar: حدث خطأ. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: An event ticket is running low on stock and requires your attention.
ar: أوشك مخزون تذكرة الحدث على النفاد ويتطلب اهتمامك.

en: Analytics
ar: التحليلات

en: Any Logged-in User
ar: أي مستخدم مسجل الدخول

en: Apple
ar: أبل

en: Apply
ar: تطبيق

en: Apply Filters
ar: تطبيق المرشحات

en: Ascending
ar: تصاعدي

en: Assending
ar: اسيندينغ

en: Assign categories to help attendees find this event.
ar: قم بتعيين فئات لمساعدة الحضور في العثور على هذا الحدث.

en: At Bottom Position
ar: في الموضع السفلي

en: At Left Position
ar: في الموضع الأيسر

en: At Right Position
ar: في الموضع الصحيح

en: At Top Position
ar: في أعلى منصب

en: Attendee
ar: الحضور

en: Attendee
ar: الحضور

en: Attendee CSV Export
ar: تصدير ملف CSV للحاضرين

en: Attendee Custom Form
ar: نموذج مخصص للحضور

en: Attendee Details
ar: تفاصيل الحضور

en: Attendee Edit Feature
ar: ميزة تحرير الحضور

en: Attendee Form is a PRO feature
ar: نموذج الحضور هو ميزة احترافية

en: Attendee Information
ar: معلومات الحضور

en: Attendee Management
ar: إدارة الحضور

en: Attendee Name
ar: اسم الحضور

en: Attendee Statistics
ar: إحصائيات الحضور

en: Attendee information requires Form Builder addon to be active.
ar: تتطلب معلومات الحضور أن يكون ملحق Form Builder نشطًا.

en: Attendee registration
ar: تسجيل الحضور

en: Auto Play
ar: اللعب التلقائي

en: Available
ar: متاح

en: Available Addons
ar: الإضافات المتاحة

en: Available On:
ar: متاح على:

en: Available Seat
ar: المقعد المتاح

en: Available Seats
ar: المقاعد المتوفرة

en: Available Seats:
ar: المقاعد المتوفرة:

en: Available in Pro version
ar: متوفر في الإصدار المحترف

en: Available parameters:
ar: المعلمات المتاحة:

en: Average
ar: متوسط

en: Avg. Ticket Price
ar: متوسط سعر التذكرة

en: Back
ar: العودة

en: Back to Events
ar: العودة إلى الأحداث

en: Background Color
ar: لون الخلفية

en: Background Image
ar: صورة الخلفية

en: Background Rules
ar: قواعد الخلفية

en: Backgrounds
ar: الخلفيات

en: Bank Transfer
ar: التحويل البنكي

en: Basic Info
ar: معلومات أساسية

en: Basic Information
ar: المعلومات الأساسية

en: Basic Settings
ar: الإعدادات الأساسية

en: Before Text
ar: قبل النص

en: Billing Details
ar: تفاصيل الفواتير

en: Billing Email:
ar: البريد الإلكتروني للفوترة:

en: Billing Phone:
ar: هاتف الفواتير:

en: Block/Gutenberg Editor In Event
ar: محرر الكتلة/جوتنبرج في الحدث

en: Book Now
ar: احجز الآن

en: Book Now
ar: احجز الآن

en: Booking Confirmation Page
ar: صفحة تأكيد الحجز

en: Booking Details - Order
ar: تفاصيل الحجز - اطلب

en: Booking Reference: %s
ar: مرجع الحجز: %s

en: Booking Reset unsuccessful
ar: إعادة ضبط الحجز غير ناجحة

en: Border
ar: الحدود

en: Border Color
ar: لون الحدود

en: Border Radius
ar: نصف قطر الحدود

en: Box Shadow
ar: ظل الصندوق

en: Bulk Actions
ar: الإجراءات السائبة

en: Button Style
ar: نمط الزر

en: Buy Now
ar: اشتري الآن

en: By default Plugin sent the Event Confirmation Email to the Billing Email Address. If you want to turn off this you can disbale this setting.
ar: افتراضيًا، يرسل البرنامج المساعد رسالة تأكيد الحدث بالبريد الإلكتروني إلى عنوان البريد الإلكتروني للفوترة. إذا كنت تريد إيقاف تشغيل هذا، يمكنك تعطيل هذا الإعداد.

en: By default slider is ON but you can keep it off by switching this option
ar: بشكل افتراضي، يكون شريط التمرير في وضع التشغيل ولكن يمكنك إيقاف تشغيله عن طريق تبديل هذا الخيار

en: By default we clear the cart after order placed, But some payment gateway need cart data after order placed. If you get any warning after order placed please disabled this and try again. Unless please do not change this settings.
ar: بشكل افتراضي، نقوم بمسح عربة التسوق بعد تقديم الطلب، ولكن بعض بوابات الدفع تحتاج إلى بيانات سلة التسوق بعد تقديم الطلب. إذا تلقيت أي تحذير بعد تقديم الطلب، فيرجى تعطيل هذا والمحاولة مرة أخرى. ما لم يرجى عدم تغيير هذه الإعدادات.

en: By default, the Gutenberg editor is disabled. To enable the Gutenberg editor, you need to activate this option and also ensure that the REST API is enabled in the settings below.
ar: بشكل افتراضي، يتم تعطيل محرر Gutenberg. لتمكين محرر Gutenberg، تحتاج إلى تنشيط هذا الخيار والتأكد أيضًا من تمكين REST API في الإعدادات أدناه.

en: Calendar Height
ar: ارتفاع التقويم

en: Calendar Locale
ar: لغة التقويم

en: Calendar Settings
ar: إعدادات التقويم

en: Calendar Width
ar: عرض التقويم

en: Calendar height (auto, 600px, 80vh, etc.)
ar: ارتفاع التقويم (تلقائي، 600 بكسل، 80 فولت، إلخ.)

en: Calendar settings sections
ar: أقسام إعدادات التقويم

en: Calendar style: full or lite
ar: نمط التقويم: كامل أو لايت

en: Calendar width (100%, 1200px, 90vw, etc.)
ar: عرض التقويم (100%، 1200 بكسل، 90 فولت، إلخ.)

en: Calender
ar: التقويم

en: Can I hide any section from event list and details page?
ar: هل يمكنني إخفاء أي قسم من قائمة الأحداث وصفحة التفاصيل؟

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Capacity
ar: القدرة

en: Carousal
ar: دائري

en: Carousal Dot
ar: نقطة دائري

en: Carousal Navigation
ar: الملاحة الدائرية

en: Carousal Unique ID
ar: معرف فريد دائري

en: Carousel
ar: دائري

en: Carousel Auto Play Speed
ar: سرعة التشغيل التلقائي للكاروسيل

en: Carousel Dots
ar: النقاط الدائرية

en: Carousel Dots:
ar: النقاط الدائرية:

en: Carousel ID
ar: معرف دائري

en: Carousel Mode
ar: وضع دائري

en: Carousel Navigation
ar: التنقل الدائري

en: Carousel Navigation:
ar: الملاحة الدائرية:

en: Carousel Settings
ar: إعدادات الكاروسيل

en: Carousel Unique ID
ar: معرف فريد للعرض الدائري

en: Cart
ar: عربة

en: Cart Button Background Color
ar: لون خلفية زر سلة التسوق

en: Cart Button Padding
ar: حشوة زر العربة

en: Cart Button Style Settings
ar: إعدادات نمط زر سلة التسوق

en: Cart Button Text Color
ar: لون نص زر سلة التسوق

en: Cart Button Text Typography
ar: عربة التسوق زر الطباعة النصية

en: Cash on Delivery
ar: الدفع عند التسليم

en: Categories
ar: الفئات

en: Category
ar: الفئة

en: Category Filter
ar: مرشح الفئة

en: Category ID
ar: معرف الفئة

en: Category ready. It has been selected for this event.
ar: الفئة جاهزة. لقد تم اختياره لهذا الحدث.

en: Cell Border Color
ar: لون حدود الخلية

en: Change Payment Method
ar: تغيير طريقة الدفع

en: Changing the event organizer slug will have an effect on the entire plugin. Remember, after changing the slug, you will need to flush the permalinks. To do so, simply go to your settings page and select the flush permalinks option. <strong>Settings->Permalinks</strong> hit the Save Settings button.
ar: سيكون لتغيير الارتباط الثابت لمنظم الحدث تأثير على المكون الإضافي بأكمله. تذكر، بعد تغيير الارتباط الثابت، ستحتاج إلى مسح الروابط الدائمة. للقيام بذلك، ما عليك سوى الانتقال إلى صفحة الإعدادات وتحديد خيار تدفق الروابط الدائمة. <strong>الإعدادات->الروابط الدائمة</strong> اضغط على زر حفظ الإعدادات.

en: Changing this will update the Events slug across the plugin. After that, go to Settings → Permalinks and click Save to refresh links.
ar: سيؤدي تغيير هذا إلى تحديث حلقة الأحداث عبر المكون الإضافي. بعد ذلك، انتقل إلى الإعدادات → الروابط الدائمة وانقر فوق حفظ لتحديث الروابط.

en: Character used as the decimal separator (e.g. . or ,).
ar: الحرف المستخدم كفاصل عشري (على سبيل المثال . أو ,).

en: Character used as the thousands separator (e.g. , or .). Leave blank for none.
ar: الحرف المستخدم كفاصل الآلاف (على سبيل المثال، أو .). اتركه فارغا من أجل لا شيء.

en: Check Rich Text Status
ar: التحقق من حالة النص الغني

en: Check for potential schedule conflicts with other events.
ar: التحقق من وجود تعارضات محتملة في الجدول الزمني مع أحداث أخرى.

en: Checked In
ar: تم تسجيل الوصول

en: Checkout
ar: الخروج

en: Choose Background Image
ar: اختر صورة الخلفية

en: Choose Event Date Icon
ar: اختر أيقونة تاريخ الحدث

en: Choose Event Location Icon
ar: اختر أيقونة موقع الحدث

en: Choose Event Organizer Icon
ar: اختر أيقونة منظم الحدث

en: Choose Event Sidebar Location List Icon
ar: اختر أيقونة قائمة موقع الشريط الجانبي للحدث

en: Choose Event Social Share Icon for Email
ar: اختر رمز مشاركة الحدث الاجتماعي للبريد الإلكتروني

en: Choose Event Social Share Icon for Facebook
ar: اختر رمز المشاركة الاجتماعية للحدث على Facebook

en: Choose Event Social Share Icon for Linkedin
ar: اختر رمز مشاركة الحدث الاجتماعي لـ Linkedin

en: Choose Event Social Share Icon for Twitter
ar: اختر أيقونة مشاركة الحدث الاجتماعي لتويتر

en: Choose Event Social Share Icon for Whatsapp
ar: اختر أيقونة مشاركة الحدث الاجتماعي لتطبيق Whatsapp

en: Choose Event Time Icon
ar: اختر أيقونة وقت الحدث

en: Choose File
ar: اختر ملف

en: Choose Icon
ar: اختر أيقونة

en: Choose Multilingual Plugin
ar: اختر البرنامج المساعد متعدد اللغات

en: Choose User
ar: اختر المستخدم

en: Choose a basic color, it will change the icon background color & border color.
ar: اختر لونًا أساسيًا، وسيغير لون خلفية الأيقونة ولون الحدود.

en: Choose a basic text color, it will change the text color.
ar: اختر لون النص الأساسي، وسوف يغير لون النص.

en: Choose from the most used
ar: اختر من الأكثر استخداما

en: Choose some general option.
ar: اختر بعض الخيارات العامة.

en: Choose which editor opens by default when you add or edit an event.
ar: اختر المحرر الذي سيتم فتحه افتراضيًا عند إضافة حدث أو تحريره.

en: Choose which event type the calendar should show by default.
ar: اختر نوع الحدث الذي يجب أن يظهره التقويم افتراضيًا.

en: Choose which logged-in roles can access this member-only event.
ar: اختر الأدوار التي تم تسجيل الدخول إليها والتي يمكنها الوصول إلى هذا الحدث المخصص للأعضاء فقط.

en: City
ar: المدينة

en: City:
ar: المدينة:

en: City:
ar: المدينة:

en: Classic
ar: كلاسيكي

en: Classic Editor
ar: المحرر الكلاسيكي

en: Classic editor
ar: محرر كلاسيكي

en: Cleanup failed. Please try again or choose "Deactivate only".
ar: فشلت عملية التنظيف. يرجى المحاولة مرة أخرى أو اختيار "إلغاء التنشيط فقط".

en: Clear
ar: واضح

en: Clear Cart after Checkout Order Placed?
ar: هل تريد مسح سلة التسوق بعد إتمام الطلب؟

en: Click To View Statistics
ar: انقر لعرض الإحصائيات

en: Close
ar: إغلاق

en: Close confirmation dialog
ar: إغلاق مربع حوار التأكيد

en: Close date editor
ar: إغلاق محرر التاريخ

en: Close extra service editor
ar: أغلق محرر الخدمة الإضافية

en: Close ticket editor
ar: إغلاق محرر التذاكر

en: Collect custom attendee details during checkout by activating Event Booking Manager PRO.
ar: اجمع تفاصيل الحضور المخصصة أثناء الخروج عن طريق تنشيط Event Booking Manager PRO.

en: Color
ar: اللون

en: Color Settings
ar: إعدادات الألوان

en: Color for expired events when shown on calendar.
ar: لون الأحداث منتهية الصلاحية عند ظهورها في التقويم.

en: Colors
ar: الألوان

en: Column
ar: العمود

en: Columns
ar: أعمدة

en: Columns:
ar: الأعمدة:

en: Comma-separated event IDs for specific mode
ar: معرفات الأحداث مفصولة بفواصل لوضع معين

en: Company
ar: الشركة

en: Complete Registration
ar: التسجيل الكامل

en: Completed
ar: مكتمل

en: Configure
ar: تكوين

en: Configure Event Locations and Virtual Venues
ar: تكوين مواقع الأحداث والأماكن الافتراضية

en: Configure Event Tax
ar: تكوين ضريبة الحدث

en: Configure Extra Service Here. Extra Service as Product that you can sell and it is not included on event package
ar: قم بتكوين الخدمة الإضافية هنا. خدمة إضافية كمنتج يمكنك بيعه وهي غير مدرجة في باقة الحدث

en: Configure Payments
ar: تكوين المدفوعات

en: Configure RSVP Registration Field Labels
ar: قم بتكوين تسميات حقول تسجيل RSVP

en: Configure Ticket Type
ar: تكوين نوع التذكرة

en: Configure Tour Off Dates
ar: تكوين مواعيد إيقاف الجولة

en: Configure Your Date and Time Settings Here
ar: قم بتكوين إعدادات التاريخ والوقت هنا

en: Configure Your Particular Date and Time Settings Here
ar: قم بتكوين إعدادات التاريخ والوقت الخاصة بك هنا

en: Configure Your Repeated Date and Time Settings Here
ar: قم بتكوين إعدادات التاريخ والوقت المتكررة هنا

en: Configure Your Settings Here
ar: قم بتكوين إعداداتك هنا

en: Configure Your Settings Here.
ar: قم بتكوين إعداداتك هنا.

en: Configure Your Single Date and Time Settings Here
ar: قم بتكوين إعدادات التاريخ والوقت الفردية هنا

en: Configure Your Ticket & Pricing Settings Here
ar: قم بتكوين إعدادات التذكرة والتسعير هنا

en: Configure email template text
ar: تكوين نص قالب البريد الإلكتروني

en: Configure how users register or purchase tickets for this event.
ar: قم بتكوين كيفية تسجيل المستخدمين أو شراء التذاكر لهذا الحدث.

en: Configure the appearance and behavior of the event calendar.
ar: تكوين مظهر وسلوك تقويم الأحداث.

en: Configuring settings...
ar: تكوين الإعدادات...

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Confirm Ticket Based on Payment Status
ar: قم بتأكيد التذكرة بناءً على حالة الدفع

en: Confirmation Email Text
ar: تأكيد نص البريد الإلكتروني

en: Content
ar: المحتوى

en: Continue
ar: متابعة

en: Control core event identity and access settings.
ar: التحكم في هوية الحدث الأساسي وإعدادات الوصول.

en: Coordinates are valid
ar: الإحداثيات صالحة

en: Coordinates saved successfully
ar: تم حفظ الإحداثيات بنجاح

en: Copy to Theme
ar: نسخ إلى الموضوع

en: Could not copy template file
ar: لا يمكن نسخ ملف القالب

en: Could not create theme directory
ar: لا يمكن إنشاء دليل السمة

en: Could not remove template file
ar: لا يمكن إزالة ملف القالب

en: Could not resolve theme directory
ar: لا يمكن حل دليل الموضوع

en: Country
ar: البلد

en: Country:
ar: البلد:

en: Country:
ar: البلد:

en: Create Event
ar: إنشاء حدث

en: Create New Event
ar: إنشاء حدث جديد

en: Create a new %s here and attach it to this event instantly.
ar: أنشئ %s جديد هنا وأرفقه بهذا الحدث على الفور.

en: Create a new event to start editing.
ar: قم بإنشاء حدث جديد لبدء التحرير.

en: Credit / Debit Card (Stripe)
ar: بطاقة الائتمان/الخصم (شريطية)

en: Currency
ar: العملة

en: Currency Position
ar: موقف العملة

en: Currency Symbol
ar: رمز العملة

en: Currency display is controlled by WooCommerce settings. The settings below are used as a fallback when WooCommerce is deactivated.
ar: يتم التحكم في عرض العملة من خلال إعدادات WooCommerce. يتم استخدام الإعدادات أدناه كإعداد احتياطي عند إلغاء تنشيط WooCommerce.

en: Current Settings:
ar: الإعدادات الحالية:

en: Custom Date Format
ar: تنسيق التاريخ المخصص

en: Custom Date Formats
ar: تنسيقات التاريخ المخصصة

en: Custom Emailing
ar: البريد الإلكتروني المخصص

en: Custom Payment
ar: الدفع المخصص

en: Custom Payment Checkout
ar: الخروج الدفع المخصص

en: Custom Payment Gateways
ar: بوابات الدفع المخصصة

en: Custom Range
ar: نطاق مخصص

en: Custom Style Settings
ar: إعدادات النمط المخصص

en: Custom Time Format
ar: تنسيق الوقت المخصص

en: Custom Time Formats
ar: تنسيقات الوقت المخصصة

en: Danger Zone
ar: منطقة الخطر

en: Dashboard Event List Page Style
ar: نمط صفحة قائمة أحداث لوحة المعلومات

en: Date
ar: التاريخ

en: Date & Time
ar: التاريخ والوقت

en: Date & Time Settings
ar: إعدادات التاريخ والوقت

en: Date Format
ar: تنسيق التاريخ

en: Date Icon Color
ar: لون رمز التاريخ

en: Date Label
ar: تسمية التاريخ

en: Date Picker Format
ar: تنسيق منتقي التاريخ

en: Date Range:
ar: النطاق الزمني:

en: Date Text Color
ar: تاريخ لون النص

en: Date Time format Settings
ar: إعدادات تنسيق التاريخ والوقت

en: DateTime
ar: التاريخ والوقت

en: DateTime Style
ar: نمط التاريخ والوقت

en: Day
ar: يوم

en: Day Background Images
ar: صور خلفية اليوم

en: Day Grid
ar: شبكة اليوم

en: Day Name
ar: اسم اليوم

en: Day Off
ar: يوم عطلة

en: Days Style Settings
ar: إعدادات نمط الأيام

en: Deactivate Event Booking Manager
ar: قم بإلغاء تنشيط مدير حجز الأحداث

en: Deactivate only (recommended)
ar: إلغاء التنشيط فقط (مستحسن)

en: Decimal Separator
ar: الفاصل العشري

en: Default
ar: الافتراضي

en: Default Qty
ar: الكمية الافتراضية

en: Default View
ar: العرض الافتراضي

en: Default frontend height. Examples: auto, 700px, 80vh.
ar: الارتفاع الافتراضي للواجهة الأمامية. أمثلة: تلقائي، 700 بكسل، 80 فولت ساعة.

en: Default frontend width. Examples: 100%, 1200px, 90vw.
ar: عرض الواجهة الأمامية الافتراضية. أمثلة: 100%، 1200 بكسل، 90 فولت.

en: Delete
ar: حذف

en: Delete Permanently
ar: حذف نهائيا

en: Delete all plugin data, then deactivate
ar: احذف جميع بيانات البرنامج المساعد، ثم قم بإلغاء التنشيط

en: Deleting data…
ar: جارٍ حذف البيانات…

en: Deleting plugin data… please keep this tab open.
ar: جارٍ حذف بيانات البرنامج المساعد... يرجى إبقاء علامة التبويب هذه مفتوحة.

en: Depend on order
ar: تعتمد على النظام

en: Depend on time
ar: تعتمد على الوقت

en: Descending
ar: تنازلي

en: Description
ar: الوصف

en: Designation
ar: التعيين

en: Dessending
ar: تنازل

en: Detailed Event Data
ar: بيانات الحدث التفصيلية

en: Details Information
ar: معلومات التفاصيل

en: Disable
ar: تعطيل

en: Disable tooltip completely
ar: قم بتعطيل تلميح الأدوات بشكل كامل

en: Disabled
ar: معطل

en: Disappear Event from list when fully booked?
ar: هل تريد إخفاء الحدث من القائمة عند حجزه بالكامل؟

en: Display End Datetime
ar: عرض تاريخ الانتهاء

en: Display Style
ar: نمط العرض

en: Display Ticket Type Title?
ar: عرض عنوان نوع التذكرة؟

en: Display Time?
ar: وقت العرض؟

en: Display a "Limited Availability" ribbon when tickets are running low but not sold out yet.
ar: قم بعرض شريط "التوفر المحدود" عندما تكون التذاكر منخفضة ولكن لم يتم بيعها بعد.

en: Display a list of events with customizable settings.
ar: عرض قائمة بالأحداث بإعدادات قابلة للتخصيص.

en: Display a list of events with the selected settings.
ar: عرض قائمة الأحداث بالإعدادات المحددة.

en: Display remaining seat availability to visitors.
ar: عرض توفر المقاعد المتبقية للزوار.

en: Display?
ar: عرض؟

en: Do you offer customization?
ar: هل تقدمون التخصيص؟

en: Docs
ar: المستندات

en: Documentation
ar: التوثيق

en: Documentation Links
ar: روابط التوثيق

en: Documentation on date and time formatting.
ar: توثيق تنسيق التاريخ والوقت.

en: Done
ar: تم

en: Download PDF Ticket
ar: تحميل تذكرة PDF

en: Download PDF Tickets
ar: تحميل التذاكر بصيغة PDF

en: Downloading WooCommerce...
ar: تحميل ووكومرس...

en: Draft
ar: مسودة

en: Drag to reorder
ar: اسحب لإعادة الترتيب

en: Dropdown List
ar: القائمة المنسدلة

en: Dummy data imported successfully. Reloading page...
ar: تم استيراد البيانات الوهمية بنجاح. جارٍ إعادة تحميل الصفحة...

en: Duplication addon mainly needed to save time while event creating, if you have an existing event then just you can re-create event with all setting needed.
ar: هناك حاجة إلى ملحق النسخ بشكل أساسي لتوفير الوقت أثناء إنشاء الحدث، إذا كان لديك حدث حالي، فيمكنك فقط إعادة إنشاء الحدث بكل الإعدادات المطلوبة.

en: EARLY BIRD
ar: الطيور المبكرة

en: ENABLE GLOBAL QTY
ar: تمكين الكمية العالمية

en: Early Bird Ticketing Discount Addon
ar: ملحق خصم التذاكر المبكرة

en: Early Birds
ar: الطيور المبكرة

en: Early bird addon is marketing addon, if someone wants to give discount based on date then this addon is very useful.
ar: ملحق Early Bird هو ملحق تسويقي، إذا أراد شخص ما تقديم خصم بناءً على التاريخ، فهذا الملحق مفيد جدًا.

en: Early bird ticket visible option
ar: خيار تذكرة الطيور المبكرة مرئي

en: Edit
ar: تحرير

en: Edit %s
ar: تحرير %s

en: Edit Attendee Info
ar: تحرير معلومات الحضور

en: Edit Event #%d
ar: تعديل الحدث #%d

en: Edit F.A.Q Info :
ar: تحرير معلومات الأسئلة الشائعة:

en: Edit Speaker
ar: تحرير المتحدث

en: Edit Timeline Info :
ar: تحرير معلومات الجدول الزمني:

en: Edit in Theme Editor
ar: تحرير في محرر الموضوع

en: Edit optional add-ons, pricing, stock, and quantity settings without leaving this step.
ar: قم بتحرير إعدادات الوظائف الإضافية والتسعير والمخزون والكمية الاختيارية دون مغادرة هذه الخطوة.

en: Edit pricing, capacities, advanced columns, and ticket settings without leaving this step.
ar: قم بتحرير الأسعار والسعات والأعمدة المتقدمة وإعدادات التذاكر دون مغادرة هذه الخطوة.

en: Edit specific event dates, times, and quantities without leaving this step.
ar: قم بتحرير تواريخ وأوقات وكميات أحداث محددة دون مغادرة هذه الخطوة.

en: Edit with Modern Editor
ar: تحرير باستخدام المحرر الحديث

en: Elapsed Time
ar: الوقت المنقضي

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Email Address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Email Address Label
ar: تسمية عنوان البريد الإلكتروني

en: Email From Name
ar: البريد الإلكتروني من الاسم

en: Email From Name:
ar: البريد الإلكتروني من الاسم:

en: Email Reminder Addon
ar: الملحق للتذكير بالبريد الإلكتروني

en: Email Sent on order status
ar: تم إرسال البريد الإلكتروني عند حالة الطلب

en: Email Settings
ar: إعدادات البريد الإلكتروني

en: Email Subject
ar: موضوع البريد الإلكتروني

en: Email Text
ar: نص البريد الإلكتروني

en: Email Text settings
ar: إعدادات نص البريد الإلكتروني

en: Email:
ar: البريد الإلكتروني:

en: Empty Cart
ar: عربة فارغة

en: Empty Trash
ar: سلة المهملات الفارغة

en: Enable
ar: تمكين

en: Enable / disable
ar: تمكين / تعطيل

en: Enable Extra service  Global Qty?
ar: تفعيل الخدمة الإضافية الكمية العالمية؟

en: Enable Global Qty?
ar: تمكين الكمية العالمية؟

en: Enable Offline Payment
ar: تمكين الدفع دون اتصال بالإنترنت

en: Enable PayPal
ar: تمكين باي بال

en: Enable Rest API?
ar: هل تريد تفعيل Rest API؟

en: Enable Stripe
ar: تمكين الشريط

en: Enable WooCommerce Payment
ar: تمكين الدفع WooCommerce

en: Enable WooCommerce Payment Gateway
ar: تفعيل بوابة الدفع WooCommerce

en: Enable and configure the WooCommerce gateways customers can pay with.
ar: تمكين وتكوين بوابات WooCommerce التي يمكن للعملاء الدفع بها.

en: Enable this to select speakers for this event. When disabled, the speaker section will not appear on the event page.
ar: قم بتمكين هذا لتحديد المتحدثين لهذا الحدث. عند التعطيل، لن يظهر قسم المتحدث في صفحة الحدث.

en: Enable this to send email notifications to admin when event seats are running low.
ar: قم بتمكين هذا لإرسال إشعارات البريد الإلكتروني إلى المسؤول عندما تكون مقاعد الحدث منخفضة.

en: Enable this to show a warning message when event seats are running low.
ar: قم بتمكين هذا لإظهار رسالة تحذير عندما تكون مقاعد الحدث منخفضة.

en: Enabled
ar: ممكّن

en: Enabling this feature will allow you to assign a product category to the event edit page. If you have a product category-based coupon code that you want to use, you have to assign the event to the same product category. In order to enable this feature, please select 'Yes'.
ar: سيسمح لك تمكين هذه الميزة بتعيين فئة منتج لصفحة تعديل الحدث. إذا كان لديك رمز قسيمة يعتمد على فئة المنتج وتريد استخدامه، فيجب عليك تعيين الحدث لنفس فئة المنتج. لتمكين هذه الميزة، يرجى تحديد "نعم".

en: End Date
ar: تاريخ الانتهاء

en: End Date & Time
ar: تاريخ ووقت الانتهاء

en: End Date :
ar: تاريخ الانتهاء :

en: End Datetime
ar: تاريخ الانتهاء

en: End Time
ar: وقت النهاية

en: Ending Soon
ar: تنتهي قريبا

en: Ensure you have at least one ticket type defined to allow registrations.
ar: تأكد من تحديد نوع تذكرة واحد على الأقل للسماح بالتسجيلات.

en: Enter -1 to show all events
ar: أدخل -1 لإظهار كافة الأحداث

en: Enter The Total Extra service Reserve Seat Qty of this event
ar: أدخل إجمالي عدد المقاعد الاحتياطية للخدمة الإضافية لهذا الحدث

en: Enter The Total Extra service Seat of this event
ar: أدخل إجمالي مقعد الخدمة الإضافي لهذا الحدث

en: Enter The Total Reserve Seat Qty of this event
ar: أدخل إجمالي عدد المقاعد الاحتياطية لهذا الحدث

en: Enter The Total Reserve Seat Qty of this event.
ar: أدخل إجمالي عدد المقاعد الاحتياطية لهذا الحدث.

en: Enter The Total Seat of this event.
ar: أدخل المقعد الإجمالي لهذا الحدث.

en: Enter The Total Seat of this event.
ar: أدخل المقعد الإجمالي لهذا الحدث.

en: Enter Your Google Map API key. <a href=https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/get-api-key target=_blank>Get API Key</a>. <br><strong>Note:</strong> You must enter your billing address and information into the Google Maps API account to make it perfectly workable on your website.
ar: أدخل مفتاح Google Map API الخاص بك. <a href=https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/get-api-key target=_blank>احصل على مفتاح API</a>. <br><strong>ملاحظة:</strong> يجب عليك إدخال عنوان إرسال الفواتير والمعلومات الخاصة بك في حساب Google Maps API لجعله قابلاً للتطبيق بشكل مثالي على موقع الويب الخاص بك.

en: Enter a unique ID (integer number only)
ar: أدخل معرفًا فريدًا (رقم صحيح فقط)

en: Enter category ID (integer number only)
ar: أدخل معرف الفئة (رقم صحيح فقط)

en: Enter city name
ar: أدخل اسم المدينة

en: Enter country name
ar: أدخل اسم البلد

en: Enter organizer ID (integer number only)
ar: أدخل معرف المنظم (رقم صحيح فقط)

en: Enter your PayPal Client ID
ar: أدخل معرف عميل PayPal الخاص بك

en: Enter your PayPal Secret Key
ar: أدخل مفتاح PayPal السري الخاص بك

en: Error
ar: خطأ

en: Error loading template override settings.
ar: حدث خطأ أثناء تحميل إعدادات تجاوز القالب.

en: Error saving coordinates
ar: حدث خطأ أثناء حفظ الإحداثيات

en: Error:
ar: خطأ:

en: Event
ar: حدث

en: Event  Description
ar: وصف الحدث

en: Event Add Calender
ar: الحدث إضافة التقويم

en: Event Add Calender Settings
ar: الحدث إضافة إعدادات التقويم

en: Event Add to Cart Section
ar: حدث أضف إلى قسم سلة التسوق

en: Event Add to Cart Section Settings
ar: حدث أضف إلى سلة التسوق إعدادات القسم

en: Event Analytics Dashboard
ar: لوحة تحكم تحليلات الأحداث

en: Event Attendance Mode:
ar: وضع حضور الحدث:

en: Event Availabe Seat
ar: مقعد الحدث المتاح

en: Event Background Color
ar: لون خلفية الحدث

en: Event Badge Background
ar: خلفية شارة الحدث

en: Event Booking Dashboard
ar: لوحة تحكم حجز الأحداث

en: Event Booking Manager
ar: مدير حجز الأحداث

en: Event Booking Manager for WooCommerce
ar: مدير حجز الأحداث لـ WooCommerce

en: Event Booking Manager requires WooCommerce to manage event registrations, tickets, and payments. Please install and activate WooCommerce to continue using this plugin.
ar: يتطلب مدير حجز الأحداث من WooCommerce إدارة تسجيلات الأحداث والتذاكر والمدفوعات. الرجاء تثبيت وتنشيط WooCommerce لمواصلة استخدام هذا البرنامج الإضافي.

en: Event Box Background
ar: خلفية مربع الحدث

en: Event Button Color
ar: لون زر الحدث

en: Event Button Typography
ar: طباعة زر الحدث

en: Event Calendar
ar: تقويم الأحداث

en: Event Calendar Settings
ar: إعدادات تقويم الأحداث

en: Event Calendar addon is nice addon that can list display in calendar view. Customer can easily understand event date.
ar: يعد ملحق تقويم الأحداث ملحقًا رائعًا يمكنه عرض القائمة في عرض التقويم. يمكن للعميل فهم تاريخ الحدث بسهولة.

en: Event Cancelled
ar: تم إلغاء الحدث

en: Event Carousel Nav Color
ar: لون التنقل في مكتبة الأحداث

en: Event Category
ar: فئة الحدث

en: Event Category Label
ar: تسمية فئة الحدث

en: Event Category Slug
ar: فئة الحدث سبيكة

en: Event City Icon Color
ar: لون أيقونة مدينة الحدث

en: Event City List
ar: قائمة مدينة الحدث

en: Event City List Settings
ar: إعدادات قائمة مدينة الحدث

en: Event City Style Settings
ar: إعدادات نمط مدينة الحدث

en: Event City Title Color
ar: لون عنوان مدينة الحدث

en: Event Countdown
ar: العد التنازلي للحدث

en: Event Countdown Settings
ar: إعدادات العد التنازلي للحدث

en: Event Date
ar: تاريخ الحدث

en: Event Date Settings
ar: إعدادات تاريخ الحدث

en: Event Date Text Color
ar: لون نص تاريخ الحدث

en: Event Date Type
ar: نوع تاريخ الحدث

en: Event Date Typography
ar: تاريخ الحدث الطباعة

en: Event Date:
ar: تاريخ الحدث:

en: Event DateTime
ar: تاريخ الحدث

en: Event Day Background Color
ar: لون خلفية يوم الحدث

en: Event Description Color
ar: وصف الحدث اللون

en: Event Description Typography
ar: وصف الحدث الطباعة

en: Event Details
ar: تفاصيل الحدث

en: Event Details Background
ar: خلفية تفاصيل الحدث

en: Event Details Padding
ar: تفاصيل الحدث الحشو

en: Event Details Page Fatal Error Fix?
ar: هل تريد إصلاح خطأ فادح في صفحة تفاصيل الحدث؟

en: Event Details Settings
ar: إعدادات تفاصيل الحدث

en: Event Edit Page
ar: صفحة تحرير الحدث

en: Event Edit Page Mode
ar: وضع تحرير الصفحة للحدث

en: Event End Date
ar: تاريخ انتهاء الحدث

en: Event End Time
ar: وقت انتهاء الحدث

en: Event Expire Time on Cart
ar: وقت انتهاء الحدث في سلة التسوق

en: Event Expired
ar: انتهت صلاحية الحدث

en: Event F.A.Q
ar: الأسئلة الشائعة حول الحدث

en: Event F.A.Q Settings
ar: إعدادات الأسئلة الشائعة للحدث

en: Event Feature Image
ar: صورة ميزة الحدث

en: Event Feature Image Settings
ar: إعدادات صورة ميزة الحدث

en: Event Filter Active Button Background
ar: خلفية الزر النشط لتصفية الأحداث

en: Event Filter Active Button Color
ar: لون الزر النشط لتصفية الأحداث

en: Event Filter Button Background
ar: خلفية زر تصفية الأحداث

en: Event Footer Text Color
ar: لون نص تذييل الحدث

en: Event Footer Text Typography
ar: طباعة نص تذييل الحدث

en: Event Footer Title Color
ar: لون عنوان تذييل الحدث

en: Event Google Map
ar: خريطة جوجل للحدث

en: Event Grid Column
ar: عمود شبكة الأحداث

en: Event Header Border Color
ar: لون حدود رأس الحدث

en: Event Icon
ar: أيقونة الحدث

en: Event Icon Color
ar: لون رمز الحدث

en: Event Information List
ar: قائمة معلومات الحدث

en: Event Label
ar: تسمية الحدث

en: Event List
ar: قائمة الأحداث

en: Event List Order By
ar: ترتيب قائمة الأحداث حسب

en: Event List Recurring
ar: قائمة الأحداث المتكررة

en: Event List Recurring Settings
ar: قائمة الأحداث الإعدادات المتكررة

en: Event List Recurring Style Settings
ar: إعدادات النمط المتكرر لقائمة الأحداث

en: Event List Settings
ar: إعدادات قائمة الأحداث

en: Event List Style
ar: نمط قائمة الأحداث

en: Event List Templates
ar: قوالب قائمة الأحداث

en: Event List Thumbnail
ar: صورة مصغرة لقائمة الأحداث

en: Event Lists
ar: قوائم الأحداث

en: Event Location
ar: موقع الحدث

en: Event Location Settings
ar: إعدادات موقع الحدث

en: Event Location:
ar: موقع الحدث:

en: Event Management Dashboard
ar: لوحة تحكم إدارة الأحداث

en: Event Manager For Woocommerce
ar: مدير الأحداث لـ Woocommerce

en: Event Manager For Woocommerce Sidebar
ar: مدير الأحداث للشريط الجانبي Woocommerce

en: Event Manager and Tickets Selling Plugin
ar: مدير الحدث والبرنامج المساعد لبيع التذاكر

en: Event Map Settings
ar: إعدادات خريطة الحدث

en: Event Max-Min Quantity Limiting Addon
ar: ملحق الحد الأقصى للكمية للحدث

en: Event Mode
ar: وضع الحدث

en: Event Mode Manual
ar: دليل وضع الحدث

en: Event Month Background Color
ar: لون خلفية شهر الحدث

en: Event Moved Online
ar: تم نقل الحدث عبر الإنترنت

en: Event Name
ar: اسم الحدث

en: Event Not Found !
ar: لم يتم العثور على الحدث!

en: Event Org
ar: منظمة الحدث

en: Event Org Settings
ar: إعدادات تنظيم الأحداث

en: Event Organizer
ar: منظم الحدث

en: Event Organizer Label
ar: تسمية منظم الحدث

en: Event Organizer Slug
ar: سبيكة منظم الحدث

en: Event Pagination Active Button Background
ar: خلفية زر نشط لترقيم الصفحات للحدث

en: Event Pagination Active Button Color
ar: لون الزر النشط لترقيم الصفحات للحدث

en: Event Pagination Button Background
ar: خلفية زر ترقيم الصفحات للحدث

en: Event Postponed
ar: تم تأجيل الحدث

en: Event Price Color
ar: لون سعر الحدث

en: Event Price Typography
ar: طباعة سعر الحدث

en: Event Rescheduled
ar: تمت إعادة جدولة الحدث

en: Event Running
ar: تشغيل الحدث

en: Event SKU
ar: رمز التخزين التعريفي للحدث

en: Event SKU No
ar: رقم SKU للحدث

en: Event Schedule
ar: جدول الأحداث

en: Event Schedule Details
ar: تفاصيل جدول الحدث

en: Event Schedule Settings
ar: إعدادات جدول الأحداث

en: Event Seat Plan Addon
ar: ملحق خطة مقعد الحدث

en: Event Seat Settings
ar: إعدادات مقعد الحدث

en: Event Settings
ar: إعدادات الحدث

en: Event Share Button Settings
ar: إعدادات زر مشاركة الحدث

en: Event Share Buttons
ar: أزرار مشاركة الحدث

en: Event Slug
ar: سبيكة الحدث

en: Event Source Filter
ar: عامل تصفية مصدر الحدث

en: Event Speaker List
ar: قائمة المتحدثين الحدث

en: Event Speaker List Settings
ar: إعدادات قائمة المتحدثين للحدث

en: Event Speaker Style Settings
ar: إعدادات نمط مكبر الصوت للحدث

en: Event Start Date
ar: تاريخ بدء الحدث

en: Event Start Time
ar: وقت بدء الحدث

en: Event Start/End Date
ar: تاريخ بدء/انتهاء الحدث

en: Event Starts In
ar: يبدأ الحدث في

en: Event Status
ar: حالة الحدث

en: Event Status:
ar: حالة الحدث:

en: Event Style Settings
ar: إعدادات نمط الحدث

en: Event Tags
ar: علامات الحدث

en: Event Temp Attendee
ar: الحدث درجة الحرارة الحضور

en: Event Text Color
ar: لون نص الحدث

en: Event Themes
ar: سمات الحدث

en: Event Ticket Expire before minutes
ar: تنتهي صلاحية تذكرة الحدث قبل دقائق

en: Event Time:
ar: وقت الحدث:

en: Event Timelines
ar: الجداول الزمنية للحدث

en: Event Title
ar: عنوان الحدث

en: Event Title Color
ar: لون عنوان الحدث

en: Event Title Settings
ar: إعدادات عنوان الحدث

en: Event Title Typography
ar: طباعة عنوان الحدث

en: Event Type
ar: نوع الحدث

en: Event URL Slug
ar: رابط عنوان URL للحدث

en: Event coupon addon that is used for marketing purpose and giving discount to customer for boosting sell.
ar: ملحق قسيمة الحدث الذي يتم استخدامه لأغراض التسويق وإعطاء خصم للعملاء لتعزيز البيع.

en: Event details only. No registration required.
ar: تفاصيل الحدث فقط. لا يتطلب التسجيل.

en: Event status: upcoming, all, expired
ar: حالة الحدث: قادم، الكل، منتهي الصلاحية

en: Event steps
ar: خطوات الحدث

en: Event:
ar: الحدث:

en: Events
ar: الأحداث

en: Events Label:
ar: تسمية الأحداث:

en: Events Slug:
ar: سبيكة الأحداث:

en: Events with available seats below this number will show the low-stock color.
ar: ستظهر الأحداث التي بها مقاعد متاحة أقل من هذا الرقم لون المخزون المنخفض.

en: Exact Date
ar: التاريخ المحدد

en: Example:
ar: مثال:

en: Expired
ar: انتهت صلاحيتها

en: Expired Event Color
ar: لون الحدث منتهي الصلاحية

en: Expired Event List
ar: قائمة الأحداث منتهية الصلاحية

en: Expired Event Opacity
ar: تعتيم الحدث منتهي الصلاحية

en: Expired Event Settings
ar: إعدادات الأحداث منتهية الصلاحية

en: Expired Event Text Color
ar: لون نص الحدث منتهي الصلاحية

en: Expired Events
ar: الأحداث منتهية الصلاحية

en: Expired event opacity: 0.3 to 1
ar: عتامة الحدث منتهي الصلاحية: 0.3 إلى 1

en: Explore Only (No WooCommerce)
ar: استكشاف فقط (لا يوجد WooCommerce)

en: Export to CSV
ar: تصدير إلى CSV

en: Extend your Event Manager with these powerful addons
ar: قم بتوسيع مدير الأحداث الخاص بك باستخدام هذه الإضافات القوية

en: Extra Service
ar: خدمة اضافية

en: Extra Service Area
ar: منطقة الخدمة الإضافية

en: Extra Service:
ar: خدمة اضافية:

en: Extra Services
ar: خدمات إضافية

en: Extra service Global  Qty
ar: خدمة اضافية الكمية العالمية

en: Extra service Global  reserve Qty
ar: الخدمة الإضافية الكمية الاحتياطية العالمية

en: Extra service Global Quantity Type?
ar: نوع الخدمة الإضافية الكمية العالمية؟

en: Extra service Reserve Qty
ar: الكمية الاحتياطية للخدمة الإضافية

en: Extra service Total Qty
ar: الخدمة الإضافية إجمالي الكمية

en: F.A.Q
ar: الأسئلة الشائعة

en: FAQ Description
ar: وصف الأسئلة الشائعة

en: FAQ Off/On
ar: الأسئلة الشائعة إيقاف/تشغيل

en: FAQ Settings
ar: إعدادات الأسئلة الشائعة

en: FAQ Settings will be here.
ar: إعدادات الأسئلة الشائعة ستكون هنا.

en: Failed to import.
ar: فشل الاستيراد.

en: Failed to import. Please try again.
ar: فشل الاستيراد. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Failed to submit RSVP. Please try again.
ar: فشل إرسال الرد على الدعوة. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Featured Image
ar: صورة مميزة

en: Field Labels
ar: تسميات الحقول

en: File copy failed
ar: فشل نسخ الملف

en: Filter
ar: تصفية

en: Filter %s list
ar: تصفية %s القائمة

en: Filter Events by Category
ar: تصفية الأحداث حسب الفئة

en: Filter Events by Organizer
ar: تصفية الأحداث حسب المنظم

en: Filter Settings
ar: إعدادات التصفية

en: Filter Speaker list
ar: تصفية قائمة المتحدثين

en: Filter by category ID/slug (comma-separated)
ar: التصفية حسب معرف الفئة/الارتباط الثابت (مفصولة بفواصل)

en: Filter by city name
ar: تصفية حسب اسم المدينة

en: Filter by country
ar: تصفية حسب البلد

en: Filter by organizer ID/slug
ar: التصفية حسب معرف المنظم/الحلقة الثابتة

en: Filter by tag ID/slug
ar: التصفية حسب معرف العلامة/السبيكة

en: Finalize Setup
ar: إنهاء الإعداد

en: Finalizing setup...
ar: الانتهاء من الإعداد...

en: Finalizing...
ar: جارٍ الانتهاء...

en: Find In Map
ar: البحث في الخريطة

en: Finish & Save
ar: إنهاء وحفظ

en: Finishing up…
ar: الانتهاء…

en: First Day of Week
ar: اليوم الأول من الأسبوع

en: First day: 0=Sun, 1=Mon, 6=Sat
ar: اليوم الأول: 0=الأحد، 1=الاثنين، 6=السبت

en: For Any Logged in user
ar: لأي مستخدم قام بتسجيل الدخول

en: For virtual event we know there should not have any location or physical address so we recommend to use template virtual that we have during event adding time and also you can use location hide settings from list and details page.
ar: بالنسبة للحدث الافتراضي، نعلم أنه لا ينبغي أن يكون هناك أي موقع أو عنوان فعلي، لذا نوصي باستخدام القالب الافتراضي الموجود لدينا أثناء وقت إضافة الحدث، كما يمكنك أيضًا استخدام إعدادات إخفاء الموقع من القائمة وصفحة التفاصيل.

en: Free
ar: مجاني

en: Free RSVP Registration
ar: تسجيل مجاني للرد على الدعوة

en: Free Registration
ar: تسجيل مجاني

en: Free attendee registration. No WooCommerce needed.
ar: تسجيل الحضور مجاني. لا حاجة لـ WooCommerce.

en: Frequently Asked Questions
ar: الأسئلة المتداولة

en: Frequently asked questions
ar: الأسئلة المتداولة

en: Friday
ar: الجمعة

en: Friday Column Color
ar: لون عمود الجمعة

en: From
ar: من

en: From Email
ar: من البريد الإلكتروني

en: From Email Address:
ar: من عنوان البريد الإلكتروني:

en: From:
ar: من:

en: Full DateTime
ar: التاريخ الكامل

en: Full Event Base
ar: قاعدة الحدث الكاملة

en: Full Location Address
ar: عنوان الموقع الكامل

en: Full Name
ar: الاسم الكامل

en: Full Name Label
ar: تسمية الاسم الكامل

en: GLOBAL QUANTITY TYPE?
ar: نوع الكمية العالمية؟

en: Gallery
ar: معرض

en: Gallery
ar: معرض

en: Gallery Images
ar: معرض الصور

en: Gallery Images
ar: معرض الصور

en: Gallery Settings
ar: إعدادات المعرض

en: Gateway not found.
ar: لم يتم العثور على البوابة.

en: Gender
ar: الجنس

en: General
ar: عام

en: General Settings
ar: الإعدادات العامة

en: General settings
ar: الإعدادات العامة

en: Get Documentation
ar: احصل على الوثائق

en: Get Individual Attendee  Information, PDF Ticketing and Email Function with <a href='https://mage-people.com/product/mage-woo-event-booking-manager-pro/' target='_blank'>Event Manager Pro</a>
ar: احصل على معلومات الحضور الفردية وتذاكر PDF ووظيفة البريد الإلكتروني مع <a href='https://mage-people.com/product/mage-woo-event-booking-manager-pro/' target='_blank'>Event Manager Pro</a>

en: Get Pro and Others Available Addon to get all these exciting features
ar: احصل على الملحق Pro وغيره من الإضافات المتاحة للحصول على كل هذه الميزات المثيرة

en: Global  Qty
ar: الكمية العالمية

en: Global  reserve Qty
ar: الكمية الاحتياطية العالمية

en: Global Qty Addon is an excellent solution for managing qty as total available quantity. It's a smart idea that you don't want to manage qty as common qty from this addon useful.
ar: يعد Global Qty Addon حلاً ممتازًا لإدارة الكمية كإجمالي الكمية المتاحة. إنها فكرة ذكية أنك لا ترغب في إدارة الكمية باعتبارها الكمية الشائعة من هذا الملحق المفيد.

en: Global Quantity Type?
ar: نوع الكمية العالمية؟

en: Global/Common Qty Addon
ar: ملحق الكمية العالمية/المشتركة

en: GoTO Next Page
ar: انتقل إلى الصفحة التالية

en: GoTO Previous Page
ar: انتقل إلى الصفحة السابقة

en: Google
ar: جوجل

en: Google Map API Key
ar: مفتاح API لخريطة جوجل

en: Google Map Type
ar: نوع خريطة جوجل

en: Google Maps API error
ar: خطأ في واجهة برمجة تطبيقات خرائط Google

en: Grid
ar: الشبكة

en: Happening Now
ar: يحدث الآن

en: Header Background
ar: خلفية الرأس

en: Header Text Color
ar: لون نص الرأس

en: Height
ar: الارتفاع

en: Here
ar: هنا

en: Here gallery image can be added  to event so that guest can understand about this event.
ar: هنا يمكن إضافة صورة المعرض إلى الحدث حتى يتمكن الضيف من فهم هذا الحدث.

en: Here is list of question that may help.
ar: فيما يلي قائمة بالأسئلة التي قد تساعد.

en: Here you can add images for event.
ar: هنا يمكنك إضافة صور لهذا الحدث.

en: Here you can add thumbnail for event.
ar: هنا يمكنك إضافة صورة مصغرة للحدث.

en: Here you can set special date and time for event.
ar: هنا يمكنك تحديد تاريخ ووقت خاصين للحدث.

en: Hide
ar: إخفاء

en: Hide "Org By" Section from Single Event Details page
ar: إخفاء قسم "Org By" من صفحة تفاصيل الحدث الفردي

en: Hide Add Calendar Button from Single Event Details page
ar: إخفاء زر إضافة التقويم من صفحة تفاصيل الحدث الفردي

en: Hide Calender
ar: إخفاء التقويم

en: Hide Date From Order Details & Email Section
ar: إخفاء التاريخ من تفاصيل الطلب وقسم البريد الإلكتروني

en: Hide Date Lists
ar: إخفاء قوائم التاريخ

en: Hide Description Title
ar: إخفاء عنوان الوصف

en: Hide Display Event Time Below Title
ar: إخفاء وقت عرض الحدث أسفل العنوان

en: Hide Event Address Section from Single Event Details page
ar: إخفاء قسم عنوان الحدث من صفحة تفاصيل الحدث الفردي

en: Hide Event Date Section from Single Event Details page
ar: إخفاء قسم تاريخ الحدث من صفحة تفاصيل الحدث الفردي

en: Hide Event Location Section from Single Event Details page
ar: إخفاء قسم موقع الحدث من صفحة تفاصيل الحدث الفردي

en: Hide Event Schedule Section from Single Event Details page
ar: إخفاء قسم جدول الأحداث من صفحة تفاصيل الحدث الفردي

en: Hide Event Share this Section from Single Event Details page
ar: إخفاء الحدث مشاركة هذا القسم من صفحة تفاصيل الحدث الفردي

en: Hide Event Time Section from Single Event Details page
ar: إخفاء قسم وقت الحدث من صفحة تفاصيل الحدث الفردي

en: Hide Event Total Seats Section from Single Event Details page
ar: إخفاء قسم إجمالي مقاعد الحدث من صفحة تفاصيل الحدث الفردي

en: Hide Expired Event from Calendar
ar: إخفاء الحدث منتهي الصلاحية من التقويم

en: Hide Expired Events
ar: إخفاء الأحداث منتهية الصلاحية

en: Hide Full Time Section from list
ar: إخفاء قسم الدوام الكامل من القائمة

en: Hide Left Sidebar Title
ar: إخفاء عنوان الشريط الجانبي الأيسر

en: Hide Location From Order Details & Email Section
ar: إخفاء الموقع من تفاصيل الطلب وقسم البريد الإلكتروني

en: Hide Location Section from list
ar: إخفاء قسم الموقع من القائمة

en: Hide Only End Time Section from list
ar: إخفاء قسم وقت الانتهاء فقط من القائمة

en: Hide Organizer Section from list
ar: إخفاء قسم المنظم من القائمة

en: Hide event time
ar: إخفاء وقت الحدث

en: Hide expire ticket type
ar: إخفاء نوع التذكرة منتهية الصلاحية

en: Hide old date from date picker
ar: إخفاء التاريخ القديم من منتقي التاريخ

en: Hide/Show Event Hover Book Now Button
ar: إخفاء/إظهار الحدث، قم بالتمرير على زر الحجز الآن

en: Hide/Show Event list Massage
ar: إخفاء/إظهار قائمة الأحداث التدليك

en: Horizontal
ar: أفقي

en: Hours Style Settings
ar: إعدادات نمط الساعات

en: How Can I configure Virtual Event?
ar: كيف يمكنني تكوين الحدث الافتراضي؟

en: How can I Export attendee list as CSV?
ar: كيف يمكنني تصدير قائمة الحضور كملف CSV؟

en: How can I see event wise registered attendee list?
ar: كيف يمكنني رؤية قائمة الحضور المسجلين للحدث؟

en: How many decimal places to show in prices (e.g. 2 → $9.99).
ar: كم عدد المنازل العشرية التي سيتم عرضها في الأسعار (على سبيل المثال، 2 → 9.99 دولار).

en: How would you like to deactivate this plugin?
ar: كيف تريد إلغاء تنشيط هذا البرنامج المساعد؟

en: Hybrid
ar: هجين

en: I have configured correctly but pdf email I am not getting.
ar: لقد قمت بتكوينها بشكل صحيح ولكنني لا أتلقى بريدًا إلكترونيًا بتنسيق pdf.

en: I installed event manager plugin but it does not work?
ar: لقد قمت بتثبيت البرنامج المساعد لمدير الأحداث لكنه لا يعمل؟

en: I understand this permanently deletes all Event Booking Manager data.
ar: أدرك أن هذا يؤدي إلى حذف جميع بيانات مدير حجز الأحداث نهائيًا.

en: Icon
ar: أيقونة

en: Icon Background Color
ar: لون خلفية الرمز

en: Icon Before
ar: أيقونة قبل

en: Icon Before Title
ar: أيقونة قبل العنوان

en: Icon Color
ar: لون الرمز

en: Icon Indicator
ar: مؤشر الرمز

en: Icon Library
ar: مكتبة الأيقونات

en: Icon Margin
ar: هامش الأيقونة

en: Icon Settings
ar: إعدادات الأيقونة

en: Icon Size
ar: حجم الرمز

en: Icon Space
ar: مساحة الأيقونة

en: Icon/class name....
ar: اسم الأيقونة/الفئة ....

en: If enabled, WooCommerce payment gateway will be used for checkout.
ar: إذا تم تمكينها، فسيتم استخدام بوابة الدفع WooCommerce للدفع.

en: If the icons are not working and you want to disable Font Awesome loading from the plugin, select Yes.
ar: إذا كانت الرموز لا تعمل وتريد تعطيل تحميل Font Awesome من المكون الإضافي، فحدد نعم.

en: If the icons are not working, and you want to remove Flat Icon load from the plugin, select "Yes."
ar: إذا كانت الرموز لا تعمل، وتريد إزالة تحميل Flat Icon من المكون الإضافي، فحدد "Yes".

en: If you enable this then a Widget area will be registred and you can add any widgets from the Widget Menu. By default its disabled
ar: إذا قمت بتمكين هذا، فسيتم تسجيل منطقة عناصر واجهة المستخدم ويمكنك إضافة أي عناصر واجهة مستخدم من قائمة عناصر واجهة المستخدم. بشكل افتراضي معطل

en: If you encounter a Fatal Error message on the event details page, you can enable this patch and check if the error persists. However, if there is no error, we recommend keeping the patch disabled
ar: إذا واجهت رسالة خطأ فادح في صفحة تفاصيل الحدث، فيمكنك تمكين هذا التصحيح والتحقق من استمرار الخطأ. ومع ذلك، إذا لم يكن هناك خطأ، نوصي بإبقاء التصحيح معطلاً

en: If you encounter the message "Sorry, There Are No Seats Available" after updating to version 4.3.0 or later, you may enable this setting. Otherwise, please keep it unchanged.
ar: إذا ظهرت لك الرسالة "عذرًا، لا توجد مقاعد متاحة" بعد التحديث إلى الإصدار 4.3.0 أو إصدار أحدث، فيمكنك تمكين هذا الإعداد. خلاف ذلك، يرجى الاحتفاظ بها دون تغيير.

en: If you have saved organizer details, please select the "Organizer" option. Please note that if you select "Organizer" and have not checked the organizer from the Event Organizer list on the right sidebar, the Event Location section will not populate on the front end.
ar: إذا قمت بحفظ تفاصيل المنظم، يرجى تحديد خيار "المنظم". يرجى ملاحظة أنه إذا قمت بتحديد "المنظم" ولم تحدد المنظم من قائمة منظم الحدث على الشريط الجانبي الأيمن، فلن يتم ملء قسم موقع الحدث في الواجهة الأمامية.

en: If you reset this count, all booking information will be removed, including the attendee list. This action is irreversible, so please be sure before you proceed.
ar: إذا قمت بإعادة تعيين هذا العدد، فستتم إزالة جميع معلومات الحجز، بما في ذلك قائمة الحضور. هذا الإجراء لا رجعة فيه، لذا يرجى التأكد قبل المتابعة.

en: If you visit Event settings page then You will see PDF email tab top right, you can configure pdf email here.
ar: إذا قمت بزيارة صفحة إعدادات الحدث، فسترى علامة تبويب البريد الإلكتروني بتنسيق PDF أعلى اليمين، ويمكنك تكوين بريد إلكتروني بتنسيق pdf هنا.

en: If you visit attendee list menu in event section then you will see all attendee list here. You can filter choosing event name and date if event is recurring event. After filtering right section there is 2 button to export attendee and extra service.
ar: إذا قمت بزيارة قائمة قائمة الحضور في قسم الحدث، فسوف ترى قائمة الحضور كلها هنا. يمكنك تصفية اختيار اسم الحدث وتاريخه إذا كان الحدث حدثًا متكررًا. بعد تصفية القسم الأيمن يوجد زرين لتصدير الحضور والخدمة الإضافية.

en: If you want to change Date Picker Format, please select format. Default is yy-mm-dd. <b>Text Based Date format will not works in other language except english. Is your website is not English language please do not use any text based datepicker.</b>
ar: إذا كنت تريد تغيير تنسيق منتقي التاريخ، فيرجى تحديد التنسيق. الافتراضي هو yy-mm-dd. <b> لن يعمل تنسيق التاريخ المستند إلى النص بلغة أخرى باستثناء اللغة الإنجليزية. هل موقع الويب الخاص بك ليس باللغة الإنجليزية، يرجى عدم استخدام أي منتقي بيانات نصي.</b>

en: If you want to display the ticket type list with an add-to-cart button on any post or page of your website, simply copy the shortcode and paste it where desired.
ar: إذا كنت ترغب في عرض قائمة أنواع التذكرة مع زر إضافة إلى عربة التسوق في أي منشور أو صفحة على موقع الويب الخاص بك، فما عليك سوى نسخ الرمز القصير ولصقه في المكان المطلوب.

en: If you want to enable event data available in the Rest API Please enable this.
ar: إذا كنت تريد تمكين بيانات الأحداث المتوفرة في Rest API، فيرجى تمكين ذلك.

en: If you want to hide the expired event from the calendar please select Yes. Its applicable for the Free Calendar
ar: إذا كنت تريد إخفاء الحدث منتهي الصلاحية من التقويم، فيرجى تحديد نعم. ينطبق على التقويم المجاني

en: If you want to show the date and time in your local timezone, please select Yes.
ar: إذا كنت تريد عرض التاريخ والوقت حسب منطقتك الزمنية المحلية، فيرجى تحديد نعم.

en: If you want your event to be removed from the list once it is fully booked, you can select "Yes" here.
ar: إذا كنت تريد إزالة الحدث الخاص بك من القائمة بمجرد حجزه بالكامل، فيمكنك تحديد "نعم" هنا.

en: If you would like to hide the location details from the order details section on the thank you page and confirmation email body, please choose "Yes". If you would like to show the location details, please choose "No". The default setting is "No".
ar: إذا كنت ترغب في إخفاء تفاصيل الموقع من قسم تفاصيل الطلب في صفحة الشكر ونص رسالة التأكيد الإلكترونية، فيرجى اختيار "نعم". إذا كنت ترغب في إظهار تفاصيل الموقع، الرجاء اختيار "لا". الإعداد الافتراضي هو "لا".

en: If your event list page is loading slowly, you can select this option to improve performance. Keep in mind that selecting this option will disable Waitlist and Seat count features.
ar: إذا كان يتم تحميل صفحة قائمة الأحداث الخاصة بك ببطء، فيمكنك تحديد هذا الخيار لتحسين الأداء. ضع في اعتبارك أن تحديد هذا الخيار سيؤدي إلى تعطيل ميزات قائمة الانتظار وعدد المقاعد.

en: Image
ar: صورة

en: Images
ar: الصور

en: Import Dummy Data
ar: استيراد البيانات الوهمية

en: Import Dummy Events?
ar: هل تريد استيراد الأحداث الوهمية؟

en: Import complete! 100%
ar: اكتمل الاستيراد! 100%

en: Important:
ar: هام:

en: Importing events...
ar: جارٍ استيراد الأحداث...

en: In Event Settings area we have slug changing option. You can change it and resave permalink to avoid 404 error.
ar: في منطقة إعدادات الحدث لدينا خيار تغيير الثبات. يمكنك تغييره وإعادة حفظ الرابط الثابت لتجنب خطأ 404.

en: In Person
ar: شخصيا

en: In Person (Physical)
ar: شخصيًا (جسديًا)

en: In order to add a new tax class, please go to WooCommerce -> Settings -> Tax Area
ar: لإضافة فئة ضريبية جديدة، يرجى الانتقال إلى WooCommerce -> الإعدادات -> المنطقة الضريبية

en: Infinite Loop
ar: حلقة لا نهائية

en: Input Box
ar: صندوق الإدخال

en: Insert into %s
ar: أدخل في %s

en: Insert into Speaker
ar: أدخل في مكبر الصوت

en: Install & Activate Now
ar: التثبيت والتنشيط الآن

en: Install & Activate WooCommerce
ar: تثبيت وتفعيل WooCommerce

en: Install & Active Now
ar: التثبيت والتنشيط الآن

en: Install &amp; Activate Now
ar: تثبيت &amp; تفعيل الآن

en: Install Manually
ar: التثبيت يدويًا

en: Installation failed.
ar: فشل التثبيت.

en: Installation failed. Please install WooCommerce manually.
ar: فشل التثبيت. الرجاء تثبيت WooCommerce يدويًا.

en: Installation failed. Please try manually.
ar: فشل التثبيت. يرجى المحاولة يدويا.

en: Installing WooCommerce...
ar: تثبيت ووكومرس...

en: Installing WooCommerce…
ar: جارٍ تثبيت ووكومرس…

en: Insufficient permissions
ar: أذونات غير كافية

en: Invalid coordinates
ar: إحداثيات غير صالحة

en: Invalid destination path
ar: مسار الوجهة غير صالح

en: Invalid destination path - directory traversal detected
ar: مسار الوجهة غير صالح - تم اكتشاف اجتياز الدليل

en: Invalid editor mode.
ar: وضع المحرر غير صالح.

en: Invalid event ID.
ar: معرف الحدث غير صالح.

en: Invalid event.
ar: حدث غير صالح.

en: Invalid file path
ar: مسار الملف غير صالح

en: Invalid gateway.
ar: بوابة غير صالحة.

en: Invalid license.
ar: ترخيص غير صالح.

en: Invalid nonce!
ar: رقم غير صالح!

en: Invalid or unpublished Event.
ar: حدث غير صالح أو غير منشور.

en: Invalid order ID
ar: معرف الطلب غير صالح

en: Invalid product.
ar: منتج غير صالح.

en: Invalid source file path
ar: مسار الملف المصدر غير صالح

en: Invalid taxonomy.
ar: التصنيف غير صالح.

en: Invalid template path
ar: مسار القالب غير صالح

en: It is a feature of adding addon designed to help added offering feedback from customers about their events.
ar: إنها ميزة إضافة ملحق مصمم للمساعدة في تقديم تعليقات إضافية من العملاء حول الأحداث الخاصة بهم.

en: It uses WooCommerce to take payment, which provides freedom for using popular payment getaway via WooCommerce. This plugin supports all WordPress version and can be used to create any types of any types of events.
ar: يستخدم WooCommerce لتلقي الدفع، مما يوفر حرية استخدام وسيلة الدفع الشهيرة عبر WooCommerce. يدعم هذا البرنامج المساعد جميع إصدارات WordPress ويمكن استخدامه لإنشاء أي نوع من أنواع الأحداث.

en: It will change the Events post type label on the entire plugin.
ar: سيؤدي ذلك إلى تغيير تصنيف نوع منشور الأحداث في المكون الإضافي بأكمله.

en: It will change the category slug for the entire plugin. Remember that after you change this slug, you need to flush permalinks. To do this, just go to <strong>Settings->Permalinks</strong> hit the Save Settings button.
ar: سيؤدي ذلك إلى تغيير سبيكة الفئة للمكون الإضافي بأكمله. تذكر أنه بعد تغيير هذا الارتباط الثابت، ستحتاج إلى مسح الروابط الدائمة. للقيام بذلك، ما عليك سوى الانتقال إلى <strong>الإعدادات->الروابط الدائمة</strong> والضغط على زر حفظ الإعدادات.

en: It will change the event post type label for the entire plugin.
ar: سيؤدي ذلك إلى تغيير تصنيف نوع منشور الحدث للمكون الإضافي بأكمله.

en: It will change the event slug throughout the entire plugin. Remember, after changing this slug you need to flush permalinks. Just go to <strong>Settings->Permalinks</strong> hit the Save Settings button
ar: سيؤدي ذلك إلى تغيير سبيكة الحدث عبر البرنامج المساعد بأكمله. تذكر، بعد تغيير هذا الارتباط الثابت، تحتاج إلى مسح الروابط الدائمة. ما عليك سوى الانتقال إلى <strong>الإعدادات->الروابط الدائمة</strong> والضغط على زر حفظ الإعدادات

en: Item Space
ar: مساحة العنصر

en: Jane Doe
ar: جين دو

en: Label
ar: التسمية

en: Label Color
ar: لون التسمية

en: Last 30 Days
ar: آخر 30 يومًا

en: Last 7 Days
ar: آخر 7 أيام

en: Last 90 Days
ar: آخر 90 يومًا

en: Last Year
ar: العام الماضي

en: Layout Templates
ar: قوالب التخطيط

en: Learn what each event mode is designed for:
ar: تعرف على ما تم تصميم كل وضع حدث من أجله:

en: Leave blank to use the default labels.
ar: اتركه فارغًا لاستخدام التسميات الافتراضية.

en: Leave empty for auto-detect. Use ISO codes like: en, it, de, fr, es, pt, ar, etc.
ar: اتركه فارغًا للاكتشاف التلقائي. استخدم رموز ISO مثل: en، it، de، fr، es، pt، ar، إلخ.

en: Left in the current design for now until we place them into the new step flow.
ar: بقينا في التصميم الحالي في الوقت الحالي حتى نضعهم في تدفق الخطوة الجديد.

en: Left with space — $ 99
ar: اليسار مع الفضاء – 99 دولارا

en: Left — $99
ar: اليسار – 99 دولارًا

en: Less More
ar: أقل أكثر

en: Let customers pay offline (bank transfer, cash, pay at venue).
ar: السماح للعملاء بالدفع دون الاتصال بالإنترنت (التحويل المصرفي، نقدًا، الدفع في المكان).

en: License
ar: الترخيص

en: Lifetime
ar: مدى الحياة

en: Limited Availability
ar: توافر محدود

en: Limited Availability Ribbon Text
ar: نص الشريط محدود التوفر

en: Limited Availability Threshold
ar: عتبة التوفر المحدود

en: Limited stock
ar: مخزون محدود

en: List
ar: قائمة

en: List Background Color
ar: قائمة لون الخلفية

en: List Style
ar: نمط القائمة

en: List View
ar: عرض القائمة

en: Listing-Only
ar: القائمة فقط

en: Live Keys
ar: المفاتيح الحية

en: Live Publishable Key
ar: مفتاح مباشر قابل للنشر

en: Live Secret Key
ar: يعيش المفتاح السري

en: Load Flat Icon From Theme?
ar: تحميل أيقونة مسطحة من الموضوع؟

en: Load Font Awesome From Theme?
ar: هل تريد تحميل الخط الرائع من السمة؟

en: Load More
ar: تحميل المزيد

en: Load More Events
ar: تحميل المزيد من الأحداث

en: Load Owl Carousel From Theme
ar: تحميل البومة دائري من الموضوع

en: Loading data...
ar: جارٍ تحميل البيانات...

en: Loading events…
ar: جارٍ تحميل الأحداث…

en: Loading seat details...
ar: جارٍ تحميل تفاصيل المقعد...

en: Loading...
ar: جار التحميل...

en: Location
ar: الموقع

en: Location :
ar: الموقع :

en: Location Filter
ar: مرشح الموقع

en: Location Style
ar: نمط الموقع

en: Location not found
ar: لم يتم العثور على الموقع

en: Location, city, or country
ar: الموقع أو المدينة أو البلد

en: Location/Venue
ar: الموقع / المكان

en: Location/Venue:
ar: الموقع/المكان:

en: Log In to Continue
ar: قم بتسجيل الدخول للمتابعة

en: Low Stock Alert
ar: تنبيه انخفاض المخزون

en: Low Stock Event Color
ar: لون حدث المخزون المنخفض

en: Low Stock Threshold
ar: عتبة المخزون المنخفض

en: Low Stock Threshold:
ar: عتبة المخزون المنخفض:

en: Low Stock Warning Text
ar: نص تحذير انخفاض المخزون

en: Mage WP Login Page Designer
ar: مصمم صفحة تسجيل الدخول Mage WP

en: MagePeople Team
ar: فريق ماج بيبول

en: Main event thumbnail.
ar: الصورة المصغرة للحدث الرئيسي.

en: Manage categories
ar: إدارة الفئات

en: Manage extra services
ar: إدارة الخدمات الإضافية

en: Manage organizers
ar: إدارة المنظمين

en: Manage particular dates
ar: إدارة تواريخ معينة

en: Manage tags
ar: إدارة العلامات

en: Manage terms
ar: إدارة المصطلحات

en: Manage ticket types
ar: إدارة أنواع التذاكر

en: Manual Entry
ar: الإدخال اليدوي

en: Manual Seat Left Fixing?
ar: التثبيت اليدوي للمقعد الأيسر؟

en: Map updates as you type. Or use coordinates: latitude, longitude.
ar: تحديثات الخريطة أثناء الكتابة. أو استخدم الإحداثيات: خط العرض وخط الطول.

en: Map:
ar: الخريطة:

en: Margin
ar: الهامش

en: Mark Checked In
ar: تم تسجيل الدخول

en: Mark Not Checked In
ar: وضع علامة "لم يتم تسجيل الدخول".

en: Marketplace / Event Frontend Submit Addon
ar: السوق / واجهة الحدث إرسال الملحق

en: Max events to load (-1 = all)
ar: الحد الأقصى للأحداث المطلوب تحميلها (-1 = الكل)

en: Maximum
ar: الحد الأقصى

en: Member Only Event
ar: حدث للأعضاء فقط

en: Member Only Event?
ar: حدث للأعضاء فقط؟

en: Membership Price Addon
ar: الملحق سعر العضوية

en: Membership pricing addon for the event is needed for that organizer who wants to offer different pricing based on the role. one of a wordpress website.
ar: هناك حاجة إلى ملحق تسعير العضوية لهذا الحدث للمنظم الذي يريد تقديم أسعار مختلفة بناءً على الدور. أحد مواقع ووردبريس.

en: Minimal
ar: الحد الأدنى

en: Minimum
ar: الحد الأدنى

en: Minutes Style Settings
ar: إعدادات نمط الدقائق

en: Missing license.
ar: الترخيص مفقود.

en: MixedEventAttendanceMode
ar: وضع حضور الأحداث المختلطة

en: Modern
ar: حديث

en: Modern Editor
ar: المحرر الحديث

en: Monday
ar: الاثنين

en: Monday Column Color
ar: لون عمود الاثنين

en: Month
ar: شهر

en: Month Grid
ar: شبكة الشهر

en: Month Name
ar: اسم الشهر

en: More status actions
ar: المزيد من إجراءات الحالة

en: Move Event to Trash?
ar: هل تريد نقل الحدث إلى سلة المهملات؟

en: Move to Trash
ar: الانتقال إلى سلة المهملات

en: Multi Date
ar: تاريخ متعدد

en: Multi-Date Events Only
ar: الأحداث متعددة التواريخ فقط

en: My plugin page shows 404 error?
ar: تظهر صفحة البرنامج المساعد الخاصة بي خطأ 404؟

en: Name
ar: الاسم

en: Name :
ar: الاسم :

en: Native
ar: أصلي

en: Navigation
ar: الملاحة

en: Navigation Settings
ar: إعدادات التنقل

en: New %s
ar: جديد %s

en: New %s Name
ar: جديد %s الاسم

en: New Event
ar: حدث جديد

en: New Speaker
ar: المتحدث الجديد

en: Next
ar: التالي

en: Next Year
ar: العام القادم

en: No
ar: لا

en: No %s
ar: لا %s

en: No (Hide completely)
ar: لا (إخفاء كامل)

en: No (Show All)
ar: لا (إظهار الكل)

en: No - Load from Plugin (Recommended)
ar: لا - تحميل من البرنامج المساعد (مستحسن)

en: No Google MAP API Key Found. Please enter API KEY
ar: لم يتم العثور على مفتاح Google MAP API. الرجاء إدخال مفتاح API

en: No Payment Method Enabled
ar: لم يتم تمكين طريقة الدفع

en: No Registration
ar: لا يوجد تسجيل

en: No event bookings found.
ar: لم يتم العثور على حجوزات للحدث.

en: No events found. Try a different search term.
ar: لم يتم العثور على أي أحداث. حاول استخدام مصطلح بحث مختلف.

en: No events to display
ar: لا توجد أحداث لعرضها

en: No image selected
ar: لم يتم تحديد أي صورة

en: No of Item Show
ar: عدد العناصر المعروضة

en: No related events selected.
ar: لم يتم تحديد أي أحداث ذات صلة.

en: No speakers found.
ar: لم يتم العثور على مكبرات الصوت.

en: No, Skip
ar: لا، تخطي

en: No. of Events Show
ar: عدد الأحداث تظهر

en: None
ar: لا شيء

en: Not Checked In
ar: لم يتم تسجيل الدخول

en: Not Found
ar: لم يتم العثور عليه

en: Not allowed.
ar: غير مسموح.

en: Notice: WooCommerce is Not Activated
ar: ملاحظة: لم يتم تنشيط WooCommerce

en: Number Mode
ar: وضع الأرقام

en: Number of Decimals
ar: عدد الكسور العشرية

en: Number of Events
ar: عدد الأحداث

en: Number of Seats
ar: عدد المقاعد

en: Number of Seats Label
ar: تسمية عدد المقاعد

en: Numbered
ar: مرقمة

en: ON
ar: تشغيل

en: Occupancy Rate
ar: معدل الإشغال

en: Occupancy Rate (%)
ar: معدل الإشغال (%)

en: Off
ar: إيقاف

en: Offline Payment
ar: الدفع دون اتصال بالإنترنت

en: Offline Payment Configuration
ar: تكوين الدفع دون اتصال

en: On
ar: على

en: On hold
ar: في الانتظار

en: On/Off Carousel Dot
ar: تشغيل/إيقاف نقطة دائرية

en: On/Off Carousel Navigation
ar: تشغيل/إيقاف التنقل الدائري

en: On/Off Event Price in List
ar: تشغيل/إيقاف سعر الحدث في القائمة

en: On/Off Multi Date List in Event listing Page
ar: تشغيل/إيقاف قائمة التواريخ المتعددة في صفحة قائمة الأحداث

en: On/Off Product Category in Event
ar: تشغيل/إيقاف فئة المنتج في الحدث

en: On/Off Shipping Method on event
ar: تشغيل/إيقاف طريقة الشحن في الحدث

en: On/Off Slider
ar: تشغيل/إيقاف المنزلق

en: Online
ar: على الانترنت

en: Online Event
ar: حدث على الانترنت

en: Online Event Access Details
ar: تفاصيل الوصول إلى الحدث عبر الإنترنت

en: Online registration for this event is not possible right now. Please contact the event administrator for assistance.
ar: التسجيل عبر الإنترنت لهذا الحدث غير ممكن في الوقت الحالي. يرجى الاتصال بمسؤول الحدث للحصول على المساعدة.

en: Online registration with custom payment (PayPal, Stripe, Offline) — without WooCommerce — is available in the PRO version.
ar: التسجيل عبر الإنترنت مع الدفع المخصص (PayPal، Stripe، Offline) - بدون WooCommerce - متاح في الإصدار PRO.

en: OnlineEventAttendanceMode
ar: وضع حضور الأحداث عبر الإنترنت

en: Only %d seats are remaining.
ar: باقي %d مقاعد فقط.

en: Only you (site administrators) can see this message.
ar: أنت فقط (مسؤولي الموقع) تستطيع رؤية هذه الرسالة.

en: Opacity level for expired events (lower = more faded).
ar: مستوى العتامة للأحداث منتهية الصلاحية (أقل = أكثر تلاشيًا).

en: Open Particular Date Table
ar: افتح جدول تاريخ معين

en: Open in WooCommerce
ar: افتح في ووكومرس

en: Optional add-ons that attendees can purchase with tickets.
ar: إضافات اختيارية يمكن للحاضرين شراؤها بالتذاكر.

en: Optional background color for this weekday column. It will style the full day column in month/week/day views.
ar: لون خلفية اختياري لعمود أيام الأسبوع هذا. سيتم تصميم عمود اليوم الكامل في طرق عرض الشهر/الأسبوع/اليوم.

en: Or enable ticket sales for free: switch the payment method to WooCommerce. In Payment Settings turn on “Enable WooCommerce Payment” (the WooCommerce plugin is free), and customers can register and pay for this event right away.
ar: أو قم بتمكين مبيعات التذاكر مجانًا: قم بتبديل طريقة الدفع إلى WooCommerce. في إعدادات الدفع، قم بتشغيل "تمكين دفع WooCommerce" (المكون الإضافي WooCommerce مجاني)، ويمكن للعملاء التسجيل والدفع مقابل هذا الحدث على الفور.

en: Order
ar: النظام

en: Order Date:
ar: تاريخ الطلب:

en: Order Information
ar: معلومات الطلب

en: Order Summary
ar: ملخص الطلب

en: Order Total:
ar: إجمالي الطلب:

en: Order management
ar: إدارة الطلب

en: Organized By:
ar: نظمت بواسطة:

en: Organizer
ar: منظم

en: Organizer Filter
ar: مرشح المنظم

en: Organizer ID
ar: معرف المنظم

en: Organizer ready. It has been selected for this event.
ar: المنظم جاهز. لقد تم اختياره لهذا الحدث.

en: Outlook
ar: التوقعات

en: Overridden
ar: تم تجاوزه

en: Override event color (#hex)
ar: تجاوز لون الحدث (#hex)

en: Override expired event color (#hex)
ar: تجاوز لون الحدث منتهي الصلاحية (#hex)

en: Override expired event text color (#hex)
ar: تجاوز لون نص الحدث منتهي الصلاحية (#hex)

en: Override text color (#hex)
ar: تجاوز لون النص (#hex)

en: PDF
ar: قوات الدفاع الشعبي

en: PDF Ticketing
ar: التذاكر بصيغة PDF

en: PDF email with pdf send based on some configuration. If order status processing or complete then only pdf email will send as we considered these 2 order status come after order payment done. If order status holds or pending, then email of pdf will not send.
ar: بريد إلكتروني بتنسيق PDF مع إرسال pdf استنادًا إلى بعض التكوينات. إذا كانت حالة الطلب قيد المعالجة أو مكتملة، فسيتم إرسال بريد إلكتروني بتنسيق pdf فقط نظرًا لأننا اعتبرنا أن حالة الطلب هذه تأتي بعد إتمام دفع الطلب. إذا كانت حالة الطلب معلقة أو معلقة، فلن يتم إرسال بريد إلكتروني بتنسيق pdf.

en: PRICE
ar: السعر

en: PRO Feature
ar: ميزة للمحترفين

en: Padding
ar: الحشو

en: Pagination
ar: ترقيم الصفحات

en: Pagination & Carousel
ar: ترقيم الصفحات والعرض الدائري

en: Pagination mode
ar: وضع ترقيم الصفحات

en: Pagination:
ar: ترقيم الصفحات:

en: Paid Registration
ar: التسجيل المدفوع

en: Parameter
ar: المعلمة

en: Parent %s
ar: الوالد %s

en: Parent %s:
ar: الوالد %s:

en: Particular Date & Time Settings
ar: إعدادات التاريخ والوقت الخاصة

en: Particular Date Wise
ar: تاريخ خاص الحكيم

en: Particular Event
ar: حدث خاص

en: Pay Later / Offline
ar: الدفع لاحقًا / غير متصل

en: PayPal
ar: باي بال

en: PayPal Client ID
ar: معرف عميل باي بال

en: PayPal Configuration
ar: تكوين باي بال

en: PayPal Secret Key
ar: مفتاح باي بال السري

en: Payment
ar: الدفع

en: Payment Configuration
ar: تكوين الدفع

en: Payment Label
ar: تسمية الدفع

en: Payment Method
ar: طريقة الدفع

en: Payment Method Enabled
ar: تم تمكين طريقة الدفع

en: Payment Method:
ar: طريقة الدفع:

en: Payment Methods
ar: طرق الدفع

en: Pending
ar: في انتظار

en: Pending payment
ar: في انتظار الدفع

en: Permalink:
ar: الرابط الثابت:

en: Permanently remove every event, attendee, registration form, hidden WooCommerce product and all plugin settings created by Event Booking Manager. WooCommerce orders and other plugins are not touched. This cannot be undone.
ar: قم بإزالة كل حدث وحاضر ونموذج تسجيل ومنتج WooCommerce المخفي وجميع إعدادات المكونات الإضافية التي أنشأها Event Booking Manager نهائيًا. لا يتم التطرق إلى طلبات WooCommerce والمكونات الإضافية الأخرى. لا يمكن التراجع عن هذا.

en: Permission denied.
ar: تم رفض الإذن.

en: Phone
ar: الهاتف

en: Phone Number
ar: رقم الهاتف

en: Phone Number Label
ar: تسمية رقم الهاتف

en: Please Enter Carousel Auto Play Speed. Default is 5000
ar: الرجاء إدخال سرعة التشغيل التلقائي للعرض الدائري. الافتراضي هو 5000

en: Please Select Extra service global quantity type, If you want to apply it globally for all date and ticket type then select, If you have recurring event addon and want to set datewise global quantity then please select Datewise.
ar: يرجى تحديد نوع الكمية العالمية للخدمة الإضافية، إذا كنت تريد تطبيقها عالميًا لجميع التاريخ ونوع التذكرة، فاختر، إذا كان لديك ملحق حدث متكرر وترغب في تعيين الكمية العالمية حسب التاريخ، فيرجى تحديد Datewise.

en: Please Select Slider Height
ar: الرجاء تحديد ارتفاع شريط التمرير

en: Please Select Slider Indicator Type Default Icon
ar: الرجاء تحديد رمز شريط التمرير نوع المؤشر الافتراضي

en: Please Select Slider Indicator Visible or Not? Default ON
ar: الرجاء تحديد مؤشر شريط التمرير مرئي أم لا؟ تشغيل افتراضي

en: Please Select Slider Popup Indicator Icon ON or Off? Default ON
ar: الرجاء تحديد رمز المؤشر المنبثق لشريط التمرير هل هو قيد التشغيل أم الإيقاف؟ تشغيل افتراضي

en: Please Select Slider Popup Indicator Image ON or Off? Default ON
ar: الرجاء تحديد صورة المؤشر المنبثقة لشريط التمرير، هل هي قيد التشغيل أم الإيقاف؟ تشغيل افتراضي

en: Please Select Slider Showcase Position Default Right
ar: الرجاء تحديد موضع عرض شريط التمرير الافتراضي الأيمن

en: Please Select Slider Showcase Visible or Not? Default ON
ar: الرجاء تحديد عرض شريط التمرير مرئي أم لا؟ تشغيل افتراضي

en: Please Select Slider Style Default Style One
ar: الرجاء تحديد نمط شريط التمرير الافتراضي النمط الأول

en: Please Select Slider Type Default Slider
ar: الرجاء تحديد نوع شريط التمرير الافتراضي

en: Please Select Time
ar: الرجاء تحديد الوقت

en: Please Select the global quantity type, If you want to apply it globally for all date and ticket type then select, If you have recurring event addon and want to set datewise global quantity then please select Datewise.
ar: يرجى تحديد نوع الكمية العالمية، إذا كنت تريد تطبيقها عالميًا لجميع التاريخ ونوع التذكرة، فحدد، إذا كان لديك ملحق حدث متكرر وترغب في تعيين الكمية العالمية حسب التاريخ، فيرجى تحديد Datewise.

en: Please Set Correct Event Start & Expire date
ar: يرجى تحديد تاريخ بدء وانتهاء الحدث الصحيح

en: Please choose event date icon.
ar: الرجاء اختيار أيقونة تاريخ الحدث.

en: Please choose event location icon.
ar: الرجاء اختيار أيقونة موقع الحدث.

en: Please choose event organizer icon.
ar: الرجاء اختيار أيقونة منظم الحدث.

en: Please choose event sidebar location list icon.
ar: الرجاء اختيار رمز قائمة موقع الشريط الجانبي للحدث.

en: Please choose event social share icon for email.
ar: الرجاء اختيار رمز المشاركة الاجتماعية للحدث للبريد الإلكتروني.

en: Please choose event social share icon for facebook.
ar: الرجاء اختيار رمز المشاركة الاجتماعية للحدث على الفيسبوك.

en: Please choose event social share icon for linkedin.
ar: الرجاء اختيار رمز المشاركة الاجتماعية للحدث لـ LinkedIn.

en: Please choose event social share icon for twitter.
ar: الرجاء اختيار رمز المشاركة الاجتماعية للحدث على تويتر.

en: Please choose event social share icon for whatsapp.
ar: الرجاء اختيار رمز المشاركة الاجتماعية للحدث لتطبيق whatsapp.

en: Please choose event time icon.
ar: الرجاء اختيار أيقونة وقت الحدث.

en: Please configure at least one Payment gateway to start selling tickets.
ar: يرجى تكوين بوابة دفع واحدة على الأقل لبدء بيع التذاكر.

en: Please enter a category name.
ar: الرجاء إدخال اسم الفئة.

en: Please enter a valid email address.
ar: يرجى إدخال عنوان بريد إلكتروني صالح.

en: Please enter an organizer name.
ar: الرجاء إدخال اسم المنظم.

en: Please enter the email from name
ar: الرجاء إدخال البريد الإلكتروني من الاسم

en: Please enter the icon class name for the event custom post type. You can find icons here: Example: dashicons-calendar-alt. Find Icons: <a href="https://developer.wordpress.org/resource/dashicons/">Dashicons</a>
ar: الرجاء إدخال اسم فئة الرمز لنوع المنشور المخصص للحدث. يمكنك العثور على الرموز هنا: مثال: Dashicons-calendar-alt. البحث عن الأيقونات: <a href="https://developer.wordpress.org/resource/dashicons/">Dashicons</a>

en: Please enter the number of minutes after that the event will removed from the cart
ar: الرجاء إدخال عدد الدقائق بعد إزالة الحدث من سلة التسوق

en: Please enter the number of minutes before the event that an attendee cannot book/register a ticket.
ar: يرجى إدخال عدد الدقائق التي تسبق الحدث والتي لا يمكن للحاضر فيها حجز/تسجيل تذكرة.

en: Please fill out all required fields.
ar: يرجى ملء كافة الحقول المطلوبة.

en: Please install WooCommerce plugin first, before installing any plugin.
ar: الرجاء تثبيت البرنامج الإضافي WooCommerce أولاً، قبل تثبيت أي مكون إضافي.

en: Please re-save the permalink to solve the problem.
ar: يرجى إعادة حفظ الرابط الثابت لحل المشكلة.

en: Please review this event and consider adding more tickets or closing sales if necessary.
ar: يرجى مراجعة هذا الحدث والنظر في إضافة المزيد من التذاكر أو إغلاق المبيعات إذا لزم الأمر.

en: Please select "Yes" to hide or "No" to display.
ar: الرجاء تحديد "نعم" للإخفاء أو "لا" للعرض.

en: Please select ...
ar: الرجاء التحديد...

en: Please select Carousel will Infinite Loop or not.
ar: الرجاء تحديد هل سيكون Carousel حلقة لا نهائية أم لا.

en: Please select Carousel will auto play or not.
ar: الرجاء تحديد هل سيتم تشغيل الرف الدائري تلقائيًا أم لا.

en: Please select Event list order by which value Event Title or Event Date. By Default is: Event Upcoming Date
ar: الرجاء تحديد ترتيب قائمة الأحداث حسب القيمة عنوان الحدث أو تاريخ الحدث. بشكل افتراضي هو: تاريخ الحدث القادم

en: Please select either 'Yes' to hide or 'No' to display.
ar: الرجاء تحديد إما "نعم" للإخفاء أو "لا" للعرض.

en: Please select if you want to enable Extra service  global quantity for this event. when you turn on global qty total ticket type seat will not be count
ar: يرجى تحديد ما إذا كنت تريد تمكين الكمية العالمية للخدمة الإضافية لهذا الحدث. عند تشغيل الكمية العالمية، لن يتم احتساب مقعد نوع التذكرة الإجمالي

en: Please select if you want to enable global quantity for this event. when you turn on global qty total ticket type seat will not be count
ar: يرجى تحديد ما إذا كنت تريد تمكين الكمية العالمية لهذا الحدث. عند تشغيل الكمية العالمية، لن يتم احتساب مقعد نوع التذكرة الإجمالي

en: Please select in which order status seat will mark as reserved/booked. By Default is Processing & Completed.
ar: يرجى تحديد المقعد الذي سيتم وضع علامة على مقعد حالة الطلب فيه على أنه محجوز/محجوز. بشكل افتراضي تتم المعالجة والإكمال.

en: Please select the icon that will be used for the speaker section heading.
ar: الرجاء تحديد الرمز الذي سيتم استخدامه لعنوان قسم المتحدثين.

en: Please select the name of your multilingual plugin from the list below.
ar: الرجاء تحديد اسم البرنامج المساعد متعدد اللغات الخاص بك من القائمة أدناه.

en: Please select the preferred map type you want to be displayed on the front page.<br><strong>Note:</strong> It"s been known that Iframe does not always show the precise location, whereas the API enabled map has a drag and drop feature for more accuracy. So if necessary, you can drag the point to the desired location.
ar: يرجى تحديد نوع الخريطة المفضل الذي تريد عرضه على الصفحة الأولى.<br><strong>ملاحظة:</strong> من المعروف أن Iframe لا يُظهر دائمًا الموقع الدقيق، في حين أن الخريطة الممكّنة بواسطة API تحتوي على ميزة السحب والإفلات لمزيد من الدقة. لذلك، إذا لزم الأمر، يمكنك سحب النقطة إلى الموقع المطلوب.

en: Please select the time format from the list. If you want to use a custom time format, select Custom and write your desired time format. This time format will only apply to events.
ar: الرجاء تحديد تنسيق الوقت من القائمة. إذا كنت تريد استخدام تنسيق وقت مخصص، فحدد مخصص واكتب تنسيق الوقت المطلوب. سيتم تطبيق تنسيق الوقت هذا فقط على الأحداث.

en: Please select when the event will end
ar: الرجاء تحديد متى سينتهي الحدث

en: Please select when the event will expire
ar: الرجاء تحديد متى ستنتهي صلاحية الحدث

en: Please select when you would like the customer to receive an email confirming their order status event.
ar: يرجى تحديد الوقت الذي تريد أن يتلقى فيه العميل رسالة بريد إلكتروني تؤكد حدث حالة الطلب الخاص به.

en: Please select your preferred date format from the options below. If you wish to use a custom date format, select the Custom option and enter your desired date format. Please note that this date format will only apply to events.
ar: يرجى تحديد تنسيق التاريخ المفضل لديك من الخيارات أدناه. إذا كنت ترغب في استخدام تنسيق تاريخ مخصص، فحدد الخيار مخصص وأدخل تنسيق التاريخ المطلوب. يرجى ملاحظة أن تنسيق التاريخ هذا سيتم تطبيقه على الأحداث فقط.

en: Please set the Global Qty in Date & Time Steps -> Particular Date Wise table.
ar: يرجى ضبط الكمية العالمية في خطوات التاريخ والوقت -> جدول التاريخ المحدد.

en: Please tick the confirmation box to permanently delete all data.
ar: يرجى وضع علامة في مربع التأكيد لحذف جميع البيانات نهائيًا.

en: Please upload gallary images size in ratio 4:3. Ex: Image size width=1200px and height=900px. gallery and feature image should be in same size.
ar: يرجى تحميل الصور بحجم 4:3. على سبيل المثال: حجم الصورة العرض = 1200 بكسل والارتفاع = 900 بكسل. يجب أن يكون المعرض والصورة المميزة بنفس الحجم.

en: Please upload images for gallery
ar: يرجى تحميل الصور للمعرض

en: Plugin Thank You Page
ar: البرنامج المساعد شكرا لك الصفحة

en: Popular %s
ar: شعبية %s

en: Post Thumbnail
ar: مشاركة الصورة المصغرة

en: Postcode
ar: الرمز البريدي

en: Postcode:
ar: الرمز البريدي:

en: Posts
ar: المشاركات

en: Prev Year
ar: السنة السابقة

en: Previous
ar: السابق

en: Previous Start Date:
ar: تاريخ البدء السابق:

en: Price
ar: السعر

en: Price Starts
ar: يبدأ السعر

en: Price Starts from:
ar: السعر يبدأ من:

en: Price:
ar: السعر:

en: Pricing Help
ar: مساعدة في التسعير

en: Primary Color
ar: اللون الأساسي

en: Private
ar: خاص

en: Pro Features You'll Love
ar: ميزات احترافية ستحبها

en: Process ticket checkout through WooCommerce.
ar: معالجة عملية شراء التذاكر من خلال WooCommerce.

en: Processing
ar: المعالجة

en: Processing…
ar: جارٍ المعالجة…

en: Publish
ar: نشر

en: Published
ar: تم النشر

en: QR code addon is necessary for the ticket. If you have a large event then this addon must need to check ticket validity by scanning by QR scanner or mobile.
ar: ملحق رمز الاستجابة السريعة ضروري للتذكرة. إذا كان لديك حدث كبير، فيجب أن يحتاج هذا الملحق إلى التحقق من صلاحية التذكرة عن طريق المسح الضوئي بواسطة ماسح QR الضوئي أو الهاتف المحمول.

en: QTY BOX
ar: صندوق الكمية

en: Qty
ar: الكمية

en: Qty Box
ar: صندوق الكمية

en: Quick Add %s
ar: إضافة سريعة %s

en: Quick Edit
ar: تحرير سريع

en: Quick Guide
ar: دليل سريع

en: Quick Setup
ar: الإعداد السريع

en: Quick tips for tickets.
ar: نصائح سريعة للتذاكر.

en: RESERVE QTY
ar: الكمية الاحتياطية

en: RSVP
ar: الرد على الدعوة

en: RSVP (Free)
ar: الرد على الدعوة (مجاني)

en: RSVP Response
ar: الرد على الدعوة

en: RSVP Responses
ar: ردود الرد على الدعوة

en: RSVP Settings
ar: إعدادات الرد على الدعوة

en: RSVP submitted successfully!
ar: تم إرسال الرد على الدعوة بنجاح!

en: Read Documentation <a href='https://docs.mage-people.com/woocommerce-event-manager/' target='_blank'>Read Documentation</a>
ar: اقرأ التوثيق <a href='https://docs.mage-people.com/woocommerce-event-manager/' target='_blank'>اقرأ التوثيق</a>

en: Recurring
ar: متكرر

en: Recurring Event (Repeated)
ar: حدث متكرر (متكرر)

en: Recurring Event (Selected Dates)
ar: حدث متكرر (التواريخ المحددة)

en: Redirect Checkout after Booking
ar: إعادة توجيه الخروج بعد الحجز

en: Redirecting...
ar: إعادة التوجيه...

en: Register For This Event
ar: سجل لهذا الحدث

en: Registration & Tickets Settings
ar: إعدادات التسجيل والتذاكر

en: Registration Cancelled
ar: تم إلغاء التسجيل

en: Registration Closed
ar: التسجيل مغلق

en: Registration Off/On
ar: تسجيل إيقاف / تشغيل

en: Registration Received
ar: تم استلام التسجيل

en: Registration Successful
ar: تم التسجيل بنجاح

en: Registration for this event closed
ar: تم إغلاق التسجيل لهذا الحدث

en: Registration for this event is currently closed.
ar: التسجيل لهذا الحدث مغلق حاليا.

en: Registration is currently not available
ar: التسجيل غير متوفر حاليا

en: Related Event
ar: حدث ذو صلة

en: Related Event Settings
ar: إعدادات الأحداث ذات الصلة

en: Related Event setup.
ar: إعداد الأحداث ذات الصلة.

en: Related Events
ar: الأحداث ذات الصلة

en: Related Events Section Label
ar: تسمية قسم الأحداث ذات الصلة

en: Reload Seat Status
ar: إعادة تحميل حالة المقعد

en: Remove
ar: إزالة

en: Remove %s featured image
ar: إزالة %s الصورة المميزة

en: Remove Icon
ar: إزالة الرمز

en: Remove Image
ar: إزالة الصورة

en: Remove Override
ar: إزالة التجاوز

en: Remove Rule
ar: إزالة القاعدة

en: Remove Speaker image
ar: إزالة صورة مكبر الصوت

en: Repeated Date & Time Settings
ar: إعدادات التاريخ والوقت المتكررة

en: Repeated Event
ar: حدث متكرر

en: Repeated Events Only
ar: الأحداث المتكررة فقط

en: Report Overview
ar: نظرة عامة على التقرير

en: Require Account Login
ar: تتطلب تسجيل الدخول إلى الحساب

en: Require Account Login to Purchase
ar: تتطلب تسجيل الدخول إلى الحساب للشراء

en: Require login to purchase event tickets.
ar: يتطلب تسجيل الدخول لشراء تذاكر الحدث.

en: Reserve Qty
ar: الكمية الاحتياطية

en: Reserved
ar: محفوظة

en: Reset
ar: إعادة تعيين

en: Reset Booking
ar: إعادة ضبط الحجز

en: Reset Booking Count
ar: إعادة تعيين عدد الحجوزات

en: Reset Booking Count?
ar: هل تريد إعادة ضبط عدد الحجوزات؟

en: Reset Filters
ar: إعادة تعيين المرشحات

en: Restore Event
ar: استعادة الحدث

en: Restrict event access to logged-in members with specific roles.
ar: تقييد الوصول إلى الحدث على الأعضاء المسجلين بأدوار محددة.

en: Revenue This Month
ar: الإيرادات هذا الشهر

en: Review and Rating Addon
ar: مراجعة وتقييم الملحق

en: Review each section below and enable only the parts this event actually needs.
ar: قم بمراجعة كل قسم أدناه وقم بتمكين الأجزاء التي يحتاجها هذا الحدث فعليًا فقط.

en: Review your event dates.
ar: قم بمراجعة تواريخ الأحداث الخاصة بك.

en: Review your order and confirm your spot.
ar: قم بمراجعة طلبك وتأكيد مكانك.

en: Ribbon Background Color
ar: لون خلفية الشريط

en: Rich Text Status
ar: حالة النص الغني

en: Rich Texts for SEO & Google Schema Text
ar: نصوص غنية لتحسين محركات البحث ونص مخطط Google

en: Right with space — 99 $
ar: الحق مع الفضاء – 99 دولارا

en: Right — 99$
ar: صحيح - 99 دولارًا

en: Rule Type
ar: نوع القاعدة

en: SEO Content
ar: محتوى تحسين محركات البحث

en: SHOW ADVANCED COLUMN
ar: عرض العمود المتقدم

en: Sale Period
ar: فترة البيع

en: Sale Start Date & Time
ar: تاريخ ووقت بدء البيع

en: Sale close On:
ar: إغلاق البيع في:

en: Sales Over Time
ar: المبيعات مع مرور الوقت

en: Sales by Day of Week
ar: المبيعات حسب يوم الأسبوع

en: Same as last week
ar: نفس الأسبوع الماضي

en: Sandbox / Test Mode
ar: وضع الحماية / وضع الاختبار

en: Saturday
ar: السبت

en: Saturday Column Color
ar: لون عمود السبت

en: Save Changes
ar: حفظ التغييرات

en: Save Offline Settings
ar: حفظ الإعدادات دون اتصال

en: Save PayPal Settings
ar: حفظ إعدادات باي بال

en: Save Stripe Settings
ar: حفظ إعدادات الشريط

en: Save as Draft
ar: حفظ كمسودة

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: Saved!
ar: أنقذ!

en: Saving…
ar: جارٍ الحفظ…

en: Schedule Summary
ar: ملخص الجدول الزمني

en: Schedule your event start and end times.
ar: جدولة أوقات بدء وانتهاء الحدث الخاص بك.

en: Search
ar: بحث

en: Search %s
ar: بحث %s

en: Search Filter
ar: مرشح البحث

en: Search Icon...
ar: أيقونة البحث...

en: Search Speaker
ar: بحث المتحدث

en: Search and select related events
ar: بحث واختيار الأحداث ذات الصلة

en: Search by Name or Email
ar: البحث بالاسم أو البريد الإلكتروني

en: Search by Order Number...
ar: البحث حسب رقم الطلب...

en: Search by Title
ar: البحث حسب العنوان

en: Search events, locations, or organizers...
ar: ابحث عن الأحداث أو المواقع أو المنظمين...

en: Search events...
ar: أحداث البحث...

en: Seat Reserved Order Status
ar: حالة طلب المقعد المحجوز

en: Seats
ar: مقاعد

en: Secondary Color
ar: اللون الثانوي

en: Seconds Style Settings
ar: إعدادات نمط الثواني

en: Section Height
ar: ارتفاع القسم

en: Security check failed
ar: فشل فحص الأمان

en: Security check failed.
ar: فشل فحص الأمان.

en: Select
ar: اختر

en: Select "Yes" only if your theme already includes Owl Carousel library. Select "No" (recommended) to let the plugin load its own Owl Carousel library. If carousel is not working, ensure this is set to "No".
ar: حدد "نعم" فقط إذا كان المظهر الخاص بك يتضمن بالفعل مكتبة Owl Carousel. حدد "لا" (مستحسن) للسماح للمكون الإضافي بتحميل مكتبة Owl Carousel الخاصة به. إذا كان الرف الدائري لا يعمل، فتأكد من ضبطه على "لا".

en: Select After Repeated Days
ar: حدد بعد الأيام المتكررة

en: Select Category
ar: حدد الفئة

en: Select City
ar: اختر المدينة

en: Select Date
ar: حدد التاريخ

en: Select End Date & Time
ar: حدد تاريخ ووقت الانتهاء

en: Select Event
ar: حدد الحدث

en: Select Event Date:
ar: حدد تاريخ الحدث:

en: Select Icon
ar: حدد الرمز

en: Select Off days
ar: حدد أيام التوقف

en: Select Organizer
ar: حدد المنظم

en: Select Speakers
ar: حدد مكبرات الصوت

en: Select Start Date & Time
ar: حدد تاريخ ووقت البدء

en: Select State
ar: اختر الدولة

en: Select Template from below. Read documention to override template, click
ar: حدد القالب من الأسفل. اقرأ الوثائق لتجاوز القالب، انقر فوق

en: Select Time
ar: حدد الوقت

en: Select User Role
ar: حدد دور المستخدم

en: Select a page with the [mep_booking_confirmation] shortcode. After booking, customers are redirected here instead of back to the event page.
ar: حدد صفحة بالرمز القصير [mep_booking_confirmation]. بعد الحجز، تتم إعادة توجيه العملاء هنا بدلاً من العودة إلى صفحة الحدث.

en: Select date
ar: اختر التاريخ

en: Select the Google Map zoom level. By default is 17
ar: حدد مستوى التكبير/التصغير في خريطة Google. الافتراضي هو 17

en: Select the organization or person hosting this event.
ar: حدد المنظمة أو الشخص الذي يستضيف هذا الحدث.

en: Select the payment statuses that will trigger ticket confirmation.
ar: حدد حالات الدفع التي ستؤدي إلى تأكيد التذكرة.

en: Select the type of your event.
ar: حدد نوع الحدث الخاص بك.

en: Select where to redirect after adding tickets to cart.
ar: حدد مكان إعادة التوجيه بعد إضافة التذاكر إلى سلة التسوق.

en: Select where to redirect after confirming the order.
ar: حدد مكان إعادة التوجيه بعد تأكيد الطلب.

en: Select your event Date type
ar: حدد نوع تاريخ الحدث الخاص بك

en: Sell tickets and accept payments. Requires WooCommerce or custom payment method.
ar: بيع التذاكر وقبول المدفوعات. يتطلب WooCommerce أو طريقة دفع مخصصة.

en: Send Confirmation Email to Billing Email Address
ar: أرسل رسالة تأكيد بالبريد الإلكتروني إلى عنوان البريد الإلكتروني للفوترة

en: Send Low Stock Email Notifications?
ar: إرسال إخطارات البريد الإلكتروني انخفاض المخزون؟

en: Separate %s with commas
ar: افصل %s بفواصل

en: Set %s featured image
ar: تعيين %s صورة مميزة

en: Set Speaker image
ar: ضبط صورة مكبر الصوت

en: Set Up WooCommerce
ar: قم بإعداد ووكومرس

en: Set maximum/minimum qty buying option with <a href='https://mage-people.com/product/event-max-min-quantity-limiting-addon-for-woocommerce-event-manager' target='_blank'>Max/Min Qty Addon</a>
ar: قم بتعيين خيار شراء الحد الأقصى/الحد الأدنى للكمية باستخدام <a href='https://mage-people.com/product/event-max-min-quantity-limiting-addon-for-woocommerce-event-manager' target='_blank'>ملحق الكمية القصوى/الدقيقة</a>

en: Set the Google Map Zoom Level
ar: ضبط مستوى التكبير/التصغير في خريطة Google

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Settings saved successfully!
ar: تم حفظ الإعدادات بنجاح!

en: Settings saved.
ar: تم حفظ الإعدادات.

en: Share This Event
ar: شارك هذا الحدث

en: Shipping only
ar: الشحن فقط

en: Shortcode
ar: الرمز القصير

en: Shortcode Reference
ar: مرجع الرمز القصير

en: Show
ar: عرض

en: Show "Limited Availability" ribbon when available seats are less than or equal to this number.
ar: أظهر شريط "التوفر المحدود" عندما تكون المقاعد المتاحة أقل من أو تساوي هذا العدد.

en: Show 0 Price as Free
ar: عرض 0 السعر مجانًا

en: Show All
ar: إظهار الكل

en: Show All %s
ar: عرض الكل %s

en: Show All Events
ar: عرض كافة الأحداث

en: Show Available Seat
ar: عرض المقعد المتاح

en: Show Available Seat?
ar: هل تريد عرض المقعد المتاح؟

en: Show Billing Info
ar: عرض معلومات الفواتير

en: Show Billing Info on Checkout
ar: عرض معلومات الفواتير عند الخروج

en: Show Date
ar: تاريخ العرض

en: Show Date?
ar: تاريخ العرض؟

en: Show Event Info
ar: عرض معلومات الحدث

en: Show Event Sidebar Widgets?
ar: هل تريد إظهار أدوات الشريط الجانبي للحدث؟

en: Show Expired Events
ar: عرض الأحداث منتهية الصلاحية

en: Show Google Map
ar: عرض خريطة جوجل

en: Show Hidden Woocommerce Products?
ar: هل تريد إظهار منتجات Woocommerce المخفية؟

en: Show Limited Availability Ribbon?
ar: هل تريد عرض شريط التوفر المحدود؟

en: Show Location?
ar: عرض الموقع؟

en: Show Low Stock Warning?
ar: هل تريد إظهار تحذير انخفاض المخزون؟

en: Show Message Off/On
ar: إظهار إيقاف/تشغيل الرسالة

en: Show Organiztion?
ar: عرض المنظمة؟

en: Show Previous/Next Buttons
ar: إظهار الأزرار السابقة/التالي

en: Show Price
ar: عرض السعر

en: Show Registration Off Message in Event details Page?
ar: هل تريد إظهار رسالة إيقاف التسجيل في صفحة تفاصيل الحدث؟

en: Show Related Events
ar: عرض الأحداث ذات الصلة

en: Show Ribbon
ar: عرض الشريط

en: Show Sold out Ribon?
ar: عرض بيعت ريبون؟

en: Show Thumbnail
ar: إظهار الصورة المصغرة

en: Show Timezone
ar: عرض المنطقة الزمنية

en: Show Title
ar: إظهار العنوان

en: Show Tooltip on Hover
ar: إظهار تلميح الأدوات عند التحويم

en: Show View More Date Button
ar: إظهار زر عرض المزيد من التاريخ

en: Show Waitlist Form
ar: عرض نموذج قائمة الانتظار

en: Show Year Navigation
ar: عرض الملاحة السنة

en: Show an interactive Google Map on your website, letting users easily explore and find locations.
ar: اعرض خريطة Google تفاعلية على موقع الويب الخاص بك، مما يتيح للمستخدمين استكشاف المواقع والعثور عليها بسهولة.

en: Show billing info on WooCommerce checkout page.
ar: عرض معلومات الفوترة على صفحة الخروج من WooCommerce.

en: Show category dropdown filter
ar: عرض مرشح القائمة المنسدلة للفئة

en: Show expired events: yes (with faded style) or no (hide)
ar: إظهار الأحداث منتهية الصلاحية: نعم (بنمط باهت) أو لا (إخفاء)

en: Show location in tooltip
ar: إظهار الموقع في تلميح الأدوات

en: Show location text filter (venue, city, country)
ar: إظهار مرشح نص الموقع (المكان، المدينة، البلد)

en: Show low stock warning when available seats are less than or equal to this number.
ar: إظهار تحذير انخفاض المخزون عندما تكون المقاعد المتاحة أقل من أو تساوي هذا الرقم.

en: Show min price in tooltip
ar: عرض الحد الأدنى للسعر في تلميح الأدوات

en: Show multi-day events as separate day blocks instead of one long spanning bar
ar: إظهار الأحداث المتعددة الأيام كمجموعات يومية منفصلة بدلاً من شريط ممتد طويل واحد

en: Show or hide the event end date and time on the front end.
ar: إظهار أو إخفاء تاريخ ووقت انتهاء الحدث في الواجهة الأمامية.

en: Show or hide the month prev/next navigation arrows.
ar: إظهار أو إخفاء أسهم التنقل للشهر السابق/التالي.

en: Show organizer dropdown filter
ar: إظهار مرشح القائمة المنسدلة للمنظم

en: Show organizer in tooltip
ar: إظهار المنظم في تلميح الأدوات

en: Show prev/next month arrows
ar: إظهار أسهم الشهر السابق/التالي

en: Show prev/next year buttons
ar: إظهار أزرار العام السابق/القادم

en: Show prev/next/today buttons
ar: إظهار الأزرار السابقة/التالي/اليوم

en: Show previous/next year buttons to jump by year.
ar: إظهار أزرار العام السابق/التالي للانتقال حسب العام.

en: Show recurring/multi-date badge
ar: إظهار شارة متكررة/متعددة التواريخ

en: Show reset button for all active filters
ar: إظهار زر إعادة الضبط لجميع المرشحات النشطة

en: Show search box
ar: إظهار مربع البحث

en: Show seat availability in tooltip
ar: إظهار توفر المقعد في تلميح الأدوات

en: Show start/end date range filters
ar: إظهار عوامل تصفية النطاق الزمني للبدء/الانتهاء

en: Show the waitlist signup form for this event when the waitlist addon is active.
ar: أظهر نموذج الاشتراك في قائمة الانتظار لهذا الحدث عندما يكون ملحق قائمة الانتظار نشطًا.

en: Show/hide releated events in frontend template
ar: إظهار/إخفاء الأحداث ذات الصلة في قالب الواجهة الأمامية

en: Show:
ar: عرض:

en: Showing
ar: عرض

en: Single Date & Time Settings
ar: إعدادات التاريخ والوقت الفردية

en: Single Event
ar: حدث واحد

en: Single Event Page Template
ar: قالب صفحة حدث واحد

en: Single Event Settings
ar: إعدادات الحدث الفردي

en: Single-Date Events Only
ar: الأحداث ذات التاريخ الفردي فقط

en: Slider
ar: المنزلق

en: Slider Indicator Type
ar: نوع المؤشر المنزلق

en: Slider Indicator Visible?
ar: مؤشر شريط التمرير مرئي؟

en: Slider Popup Icon Indicator
ar: مؤشر أيقونة النافذة المنبثقة

en: Slider Popup Image Indicator
ar: مؤشر الصورة المنبثقة المنزلق

en: Slider Settings
ar: إعدادات المنزلق

en: Slider Showcase Position
ar: موقف عرض المنزلق

en: Slider Showcase Visible?
ar: عرض شريط التمرير مرئي؟

en: Slider Style
ar: نمط المنزلق

en: Slider Type
ar: نوع المنزلق

en: Slider height
ar: ارتفاع المنزلق

en: Slug
ar: سبيكة

en: Sold
ar: تم البيع

en: Sold Out
ar: بيعت بالكامل

en: Sold Out Event Color
ar: تم بيع لون الحدث

en: Something went wrong. Please try again.
ar: حدث خطأ ما. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Sorry, There Are No Seats Available
ar: عذرا، لا توجد مقاعد متاحة

en: Sorry, You Can not see this page, Because Its not your Attendee Information.
ar: عذرًا، لا يمكنك رؤية هذه الصفحة، لأنها ليست معلومات الحضور الخاصة بك.

en: Sorry, no ticket available
ar: عذرا، لا توجد تذكرة متاحة

en: Sorry, not available
ar: آسف، غير متوفر

en: Sorry, this date has expired and is no longer available for booking.
ar: عذرًا، لقد انتهى هذا التاريخ ولم يعد متاحًا للحجز.

en: Sorry, this event is  no longer available
ar: عذرا، هذا الحدث لم يعد متاحا

en: Sorry, this event is expired and no longer available.
ar: عذرًا، انتهت صلاحية هذا الحدث ولم يعد متاحًا.

en: Sorry, this event is fully booked.
ar: عذرًا، هذا الحدث محجوز بالكامل.

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
ar: عذرا، غير مسموح لك بالوصول إلى هذه الصفحة.

en: Sorry, you are not allowed to change this event status.
ar: عذرًا، غير مسموح لك بتغيير حالة هذا الحدث.

en: Sorry, you are not allowed to create terms here.
ar: عذرًا، غير مسموح لك بإنشاء مصطلحات هنا.

en: Sorry, you are not allowed to do that.
ar: آسف، لا يسمح لك أن تفعل ذلك.

en: Sorry, you are not allowed to edit this event.
ar: عذرًا، غير مسموح لك بتعديل هذا الحدث.

en: Sorry, you are not allowed to move this event to the trash.
ar: عذرًا، غير مسموح لك بنقل هذا الحدث إلى سلة المهملات.

en: Sorry, you are not allowed to switch the event editor.
ar: عذرًا، غير مسموح لك بتبديل محرر الأحداث.

en: Sort
ar: فرز

en: Sort Events
ar: فرز الأحداث

en: Sort Order
ar: ترتيب الفرز

en: Source template file not found
ar: لم يتم العثور على ملف القالب المصدر

en: Speaker
ar: المتحدث

en: Speaker Icon
ar: أيقونة مكبر الصوت

en: Speaker Image
ar: صورة المتحدث

en: Speaker Information
ar: معلومات المتحدث

en: Speaker Not found
ar: لم يتم العثور على المتحدث

en: Speaker Not found in Trash
ar: مكبر الصوت غير موجود في سلة المهملات

en: Speaker Section's Label
ar: تسمية قسم المتحدثين

en: Speaker Settings
ar: إعدادات مكبر الصوت

en: Speaker Settings will be here.
ar: إعدادات مكبر الصوت ستكون هنا.

en: Speaker list
ar: قائمة المتحدثين

en: Speaker list navigation
ar: التنقل في قائمة المتحدثين

en: Speakers
ar: مكبرات الصوت

en: Speakers Item:
ar: عنصر المتحدثين:

en: Speakers List
ar: قائمة المتحدثين

en: Special  Dates Time Settings
ar: إعدادات وقت التواريخ الخاصة

en: Special Price Option for each user type or membership get <a href='https://mage-people.com/product/membership-pricing-for-event-manager-plugin' target='_blank'>Membership Pricing Addon</a>
ar: خيار سعر خاص لكل نوع مستخدم أو عضوية احصل على <a href='https://mage-people.com/product/membership-pricing-for-event-manager-plugin' target='_blank'>ملحق تسعير العضوية</a>

en: Specific Event IDs
ar: معرفات الأحداث المحددة

en: Specific Events Only
ar: أحداث محددة فقط

en: Speed up the Event List Page Loading?
ar: تسريع تحميل صفحة قائمة الأحداث؟

en: Spring
ar: الربيع

en: Standard
ar: قياسي

en: Start Date
ar: تاريخ البدء

en: Start Date & Time
ar: تاريخ ووقت البدء

en: Start Date :
ar: تاريخ البدء :

en: Start Datetime
ar: بدء التاريخ والوقت

en: Start Time
ar: وقت البدء

en: Start typing...
ar: ابدأ بالكتابة...

en: Starting import...
ar: جارٍ بدء الاستيراد...

en: State
ar: الدولة

en: State:
ar: الدولة:

en: Status
ar: الحالة

en: Status:
ar: الحالة:

en: Status:
ar: الحالة:

en: Stock
ar: المخزون

en: Stock Indicator Colors
ar: ألوان مؤشر الأسهم

en: Street
ar: شارع

en: Street:
ar: الشارع:

en: Stripe
ar: شريط

en: Stripe Configuration
ar: تكوين الشريط

en: Style One
ar: النمط الأول

en: Style Settings
ar: إعدادات النمط

en: Style Two
ar: النمط الثاني

en: Style:
ar: النمط:

en: Submit RSVP
ar: إرسال الرد على الدعوة

en: Subtotal
ar: المجموع الفرعي

en: Success
ar: النجاح

en: Success, License Key is valid for the plugin
ar: تم بنجاح، مفتاح الترخيص صالح للمكون الإضافي

en: Successfully Activated! 100%
ar: تم التنشيط بنجاح! 100%

en: Successfully Booking Reset
ar: تمت إعادة ضبط الحجز بنجاح

en: Sunday
ar: الأحد

en: Sunday Column Color
ar: لون عمود الأحد

en: Support
ar: الدعم

en: Support & Knowledge Base
ar: الدعم وقاعدة المعرفة

en: Switch to Draft
ar: قم بالتبديل إلى المسودة

en: T-Shirt Size
ar: حجم القميص

en: TOTAL QTY
ar: الكمية الإجمالية

en: Tag
ar: علامة

en: Tags
ar: العلامات

en: Tax
ar: ضريبة

en: Tax Settings
ar: إعدادات الضرائب

en: Tax class
ar: فئة الضرائب

en: Tax status
ar: الوضع الضريبي

en: Taxable
ar: خاضع للضريبة

en: Template
ar: القالب

en: Template Override
ar: تجاوز القالب

en: Template Override Settings class not found. Please ensure the plugin is properly installed.
ar: لم يتم العثور على فئة إعدادات تجاوز القالب. يرجى التأكد من تثبيت البرنامج المساعد بشكل صحيح.

en: Template Override System
ar: نظام تجاوز القالب

en: Template Settings
ar: إعدادات القالب

en: Template Settings is a display template designed to showcase activity details on the event details page.
ar: إعدادات القالب عبارة عن قالب عرض مصمم لعرض تفاصيل النشاط في صفحة تفاصيل الحدث.

en: Template copied successfully
ar: تم نسخ القالب بنجاح

en: Template file not found
ar: لم يتم العثور على ملف القالب

en: Template override removed successfully
ar: تمت إزالة تجاوز القالب بنجاح

en: Template overrides will persist through plugin updates
ar: ستستمر تجاوزات القالب من خلال تحديثات البرنامج المساعد

en: Template path is required
ar: مسار القالب مطلوب

en: Templates will be copied to:
ar: سيتم نسخ النماذج إلى:

en: Templates, messaging, timeline, related events, and search visibility.
ar: القوالب والرسائل والجدول الزمني والأحداث ذات الصلة وإمكانية رؤية البحث.

en: Test / Sandbox Keys
ar: مفاتيح الاختبار / وضع الحماية

en: Test Publishable Key
ar: اختبار المفتاح القابل للنشر

en: Test Secret Key
ar: اختبار المفتاح السري

en: Text Color
ar: لون النص

en: Text color for expired events when shown on calendar.
ar: لون النص للأحداث منتهية الصلاحية عند ظهورها في التقويم.

en: Thank you! Your registration has been confirmed and a confirmation email has been sent to you.
ar: شكرا لك! لقد تم تأكيد تسجيلك وتم إرسال رسالة تأكيد بالبريد الإلكتروني إليك.

en: Thanks for choosing the Event Manager & Tickets Plugin for WooCommerce! Follow the steps below to get started.
ar: نشكرك على اختيار البرنامج الإضافي لإدارة الأحداث والتذاكر لـ WooCommerce! اتبع الخطوات أدناه للبدء.

en: The category could not be created.
ar: لا يمكن إنشاء الفئة.

en: The core details of your event.
ar: التفاصيل الأساسية للحدث الخاص بك.

en: The event could not be moved to the trash.
ar: تعذر نقل الحدث إلى سلة المهملات.

en: The event product type in WooCommerce is set to virtual by default. If you change this type, you will need to save all of your events again.
ar: يتم تعيين نوع منتج الحدث في WooCommerce على الوضع الافتراضي افتراضيًا. إذا قمت بتغيير هذا النوع، فسوف تحتاج إلى حفظ كافة الأحداث الخاصة بك مرة أخرى.

en: The symbol to display next to prices (e.g. $, €, £, ৳).
ar: الرمز الذي سيتم عرضه بجوار الأسعار (على سبيل المثال، $، €، £، ৳).

en: The text to display on the limited availability ribbon.
ar: النص الذي سيتم عرضه على شريط التوفر المحدود.

en: The text to display when seats are running low.
ar: النص الذي سيتم عرضه عند انخفاض عدد المقاعد.

en: The unique identifier used in the event URL.
ar: المعرف الفريد المستخدم في عنوان URL للحدث.

en: There are currently no events scheduled.
ar: لا يوجد حاليا أي أحداث مجدولة.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
ar: هناك نسخة جديدة من %1$s متاحة. %2$sعرض الإصدار %3$s التفاصيل%4$s أو %5$sالتحديث الآن%6$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
ar: هناك نسخة جديدة من %1$s متاحة. %2$sعرض النسخة %3$s التفاصيل%4$s.

en: These currency settings are used for price display and the native checkout flow.
ar: تُستخدم إعدادات العملة هذه لعرض الأسعار وتدفق عملية الدفع الأصلية.

en: These options apply to every event. Configure how customers pay for tickets.
ar: تنطبق هذه الخيارات على كل حدث. تكوين كيفية قيام العملاء بدفع ثمن التذاكر.

en: This Addon is mainly used for addon, if anyone want to get order offline like phone order then after taking order admin can add attendee from dashboard.
ar: يتم استخدام هذا الملحق بشكل أساسي للملحق الإضافي، إذا كان أي شخص يريد الحصول على الطلب دون اتصال بالإنترنت مثل الطلب عبر الهاتف، فيمكن لمسؤول الطلب بعد أخذ الطلب إضافة الحضور من لوحة المعلومات.

en: This Addon is mainly used for admin, if anyone want to get order offline like phone order then after taking order admin can add attendee from dashboard.
ar: يتم استخدام هذا الملحق بشكل أساسي للمسؤول، إذا كان أي شخص يريد الحصول على الطلب دون اتصال بالإنترنت مثل الطلب عبر الهاتف، فبعد تلقي الطلب، يمكن للمسؤول إضافة الحضور من لوحة المعلومات.

en: This Month
ar: هذا الشهر

en: This Week
ar: هذا الأسبوع

en: This appears to be an invalid license key for %1$s.
ar: يبدو أن هذا مفتاح ترخيص غير صالح لـ %1$s.

en: This appears to be an invalid license key for .
ar: يبدو أن هذا مفتاح ترخيص غير صالح لـ .

en: This change will apply the event category label to the whole plugin.
ar: سيؤدي هذا التغيير إلى تطبيق تصنيف فئة الحدث على المكون الإضافي بأكمله.

en: This change will impact the template for the single event details page.
ar: سيؤثر هذا التغيير على قالب صفحة تفاصيل الحدث الفردي.

en: This email was sent automatically by Mage EventPress plugin.
ar: تم إرسال هذا البريد الإلكتروني تلقائيًا بواسطة البرنامج المساعد Mage EventPress.

en: This enables or disables the event price in the list. By default, it is enabled.
ar: يؤدي هذا إلى تمكين أو تعطيل سعر الحدث في القائمة. بشكل افتراضي، يتم تمكينه.

en: This event expired on
ar: انتهت صلاحية هذا الحدث في

en: This event is available for our members. Please log in to continue. Not a member yet? You can easily join and enjoy full access.
ar: هذا الحدث متاح لأعضائنا. الرجاء تسجيل الدخول للمتابعة. لست عضوا بعد؟ يمكنك الانضمام بسهولة والاستمتاع بالوصول الكامل.

en: This event max-min addon is necessary for limiting the amount of tickets sold. Organizers can set a minimum buying quantity or minimum purchase quantity.
ar: يُعد ملحق الحد الأقصى للحدث هذا ضروريًا للحد من كمية التذاكر المباعة. يمكن للمنظمين تحديد الحد الأدنى لكمية الشراء أو الحد الأدنى لكمية الشراء.

en: This event will be moved to the trash. You can restore it later from the Events trash list if needed.
ar: سيتم نقل هذا الحدث إلى سلة المهملات. يمكنك استعادته لاحقًا من قائمة مهملات الأحداث إذا لزم الأمر.

en: This feature enables or disables the full date list for multi-date events in the event listing page. By default, this feature is enabled.
ar: تعمل هذه الميزة على تمكين أو تعطيل قائمة التاريخ الكاملة للأحداث متعددة التواريخ في صفحة قائمة الأحداث. بشكل افتراضي، يتم تمكين هذه الميزة.

en: This information will be sent to the buyer along with a confirmation email.
ar: سيتم إرسال هذه المعلومات إلى المشتري مع رسالة تأكيد بالبريد الإلكتروني.

en: This is a marketplace addon that is needed to allow event submit from frontend, multiple organizer can see ticket. Together in a same website.
ar: هذا هو ملحق السوق المطلوب للسماح بإرسال الحدث من الواجهة الأمامية، ويمكن لمنظمين متعددين رؤية التذكرة. معا في نفس الموقع.

en: This is the Default sidebar of the Event manager for Woocommerce  template.
ar: هذا هو الشريط الجانبي الافتراضي لمدير الأحداث لقالب Woocommerce.

en: This is the heading for the Speaker List that will be displayed on the frontend. The default heading is "Speakers."
ar: هذا هو عنوان قائمة المتحدثين التي سيتم عرضها على الواجهة الأمامية. العنوان الافتراضي هو "مكبرات الصوت".

en: This label is shown to customers on the frontend payment page.
ar: يتم عرض هذه التسمية للعملاء على صفحة الدفع الأمامية.

en: This plugin that will design a nice and login panel. It will look more professional than the wordpress default login panel.
ar: هذا البرنامج المساعد من شأنه تصميم لوحة لطيفة وتسجيل الدخول. ستبدو أكثر احترافية من لوحة تسجيل الدخول الافتراضية في WordPress.

en: This setting controls whether or not the checkout page is redirected after booking an event.
ar: يتحكم هذا الإعداد فيما إذا كان سيتم إعادة توجيه صفحة الخروج بعد حجز حدث ما أم لا.

en: This setting enables you to a "Free" at a price of 0. By default, this setting is enabled.
ar: يمكّنك هذا الإعداد من الحصول على "مجاني" بسعر 0. بشكل افتراضي، يتم تمكين هذا الإعداد.

en: This system allows you to automatically copy plugin templates to your active theme for customization. Templates copied to your theme will override the plugin defaults.
ar: يتيح لك هذا النظام نسخ قوالب المكونات الإضافية تلقائيًا إلى السمة النشطة الخاصة بك للتخصيص. ستتجاوز النماذج المنسوخة إلى قالبك الإعدادات الافتراضية للمكونات الإضافية.

en: This taxonomy is not available.
ar: هذا التصنيف غير متوفر.

en: This toggle determines whether or not the date is shown in the order details section of the thank you page and confirmation email body. Choose "Yes" to hide the date or "No" to show it. The default is "No".
ar: يحدد هذا التبديل ما إذا كان التاريخ سيظهر في قسم تفاصيل الطلب في صفحة الشكر ونص رسالة التأكيد الإلكترونية أم لا. اختر "نعم" لإخفاء التاريخ أو "لا" لإظهاره. الافتراضي هو "لا".

en: This will change the event organizer label throughout the plugin.
ar: سيؤدي هذا إلى تغيير تسمية منظم الحدث في جميع أنحاء البرنامج المساعد.

en: This will remove all booking information for this event, including the attendee list. This action cannot be undone.
ar: سيؤدي هذا إلى إزالة جميع معلومات الحجز لهذا الحدث، بما في ذلك قائمة الحضور. لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء.

en: Thousands Separator
ar: فاصل الآلاف

en: Thumbnail Border Color
ar: لون حدود الصورة المصغرة

en: Thumbnail used in event listing layouts.
ar: الصورة المصغرة المستخدمة في تخطيطات قائمة الأحداث.

en: Thursday
ar: الخميس

en: Thursday Column Color
ar: لون عمود الخميس

en: Tick a speaker to select/deselect. Add new speakers from
ar: ضع علامة اختيار على مكبر الصوت لتحديد/إلغاء التحديد. إضافة مكبرات صوت جديدة من

en: Ticket | Tickets
ar[0]: تذكرة
ar[1]: التذاكر
ar[2]: التذاكر
ar[3]: التذاكر
ar[4]: التذاكر
ar[5]: التذاكر

en: Ticket & Pricing
ar: التذاكر والتسعير

en: Ticket & Pricing Settings
ar: إعدادات التذاكر والتسعير

en: Ticket Information
ar: معلومات التذكرة

en: Ticket Mode
ar: وضع التذكرة

en: Ticket Off Dates Setting
ar: تحديد مواعيد إيقاف التذاكر

en: Ticket Off days Setting
ar: تحديد أيام إيقاف التذاكر

en: Ticket Options
ar: خيارات التذاكر

en: Ticket Selection --
ar: اختيار التذاكر --

en: Ticket Sold
ar: تم بيع التذكرة

en: Ticket Type
ar: نوع التذكرة

en: Ticket Type Name
ar: اسم نوع التذكرة

en: Ticket Type Settings
ar: إعدادات نوع التذكرة

en: Ticket Type Style Settings
ar: إعدادات نمط نوع التذكرة

en: Ticket Type:
ar: نوع التذكرة:

en: Ticket Types
ar: أنواع التذاكر

en: Ticket Types Distribution
ar: توزيع أنواع التذاكر

en: Ticket sales close X minutes before the event starts.
ar: تنتهي مبيعات التذاكر قبل X دقيقة من بدء الحدث.

en: Ticket selling & payments
ar: بيع التذاكر والمدفوعات

en: Ticket-Selling
ar: بيع التذاكر

en: Tickets
ar: التذاكر

en: Tickets Sold
ar: التذاكر المباعة

en: Tickets Sold by Event
ar: التذاكر المباعة حسب الحدث

en: Time
ar: الوقت

en: Time Color
ar: لون الوقت

en: Time Format
ar: تنسيق الوقت

en: Time Icon Color
ar: لون رمز الوقت

en: Time Label
ar: تسمية الوقت

en: Time Settings
ar: إعدادات الوقت

en: Time Slot Label
ar: تسمية فتحة الوقت

en: Time Slot:
ar: فتحة الوقت:

en: Time Text Color
ar: لون نص الوقت

en: Timeline
ar: الجدول الزمني

en: Timeline Details
ar: تفاصيل الجدول الزمني

en: Timeline Events Style
ar: نمط أحداث الجدول الزمني

en: Timeline Mode
ar: وضع الجدول الزمني

en: Timeline Off/On
ar: إيقاف/تشغيل المخطط الزمني

en: Timeline Settings
ar: إعدادات الجدول الزمني

en: Timeline Settings is an activity display system, designed to showcase event activities in a structured timeline format in event details page.
ar: إعدادات المخطط الزمني عبارة عن نظام عرض للأنشطة، مصمم لعرض أنشطة الأحداث بتنسيق مخطط زمني منظم في صفحة تفاصيل الحدث.

en: Timeline Style
ar: نمط الجدول الزمني

en: Times
ar: مرات

en: Title
ar: العنوان

en: Title Background
ar: خلفية العنوان

en: Title Color
ar: لون العنوان

en: Title Only
ar: العنوان فقط

en: Title Padding
ar: حشوة العنوان

en: Title Text Color
ar: لون نص العنوان

en: Title Text Typography
ar: طباعة نص العنوان

en: To
ar: ل

en: To actually use the "Ticket-Selling" event type and allow ticket sales, you must install and activate WooCommerce.
ar: لاستخدام نوع الحدث "بيع التذاكر" فعليًا والسماح ببيع التذاكر، يجب عليك تثبيت WooCommerce وتنشيطه.

en: To enable attendee form you must first install a premium addon name “Form Builder”. Once you are done with installing – Click on “Events” -> Click on “All Events” -> Click on Edit of any existing event -> Scroll down below to find "Attendee Registration Form"
ar: لتمكين نموذج الحضور، يجب عليك أولاً تثبيت اسم إضافي مميز "Form Builder". بمجرد الانتهاء من التثبيت - انقر فوق "الأحداث" -> انقر فوق "جميع الأحداث" -> انقر فوق "تحرير أي حدث موجود" -> قم بالتمرير لأسفل للعثور على "نموذج تسجيل الحضور"

en: To:
ar: إلى:

en: Today
ar: اليوم

en: Today Highlight Color
ar: اليوم تسليط الضوء على اللون

en: Total
ar: المجموع

en: Total - Sold - Reserve = Available
ar: الإجمالي - المباع - الاحتياطي = متاح

en: Total Bookings
ar: إجمالي الحجوزات

en: Total Events
ar: إجمالي الأحداث

en: Total Price :
ar: السعر الإجمالي :

en: Total Qty
ar: إجمالي الكمية

en: Total RSVPs
ar: إجمالي الردود على الدعوات

en: Total Registrations
ar: إجمالي التسجيلات

en: Total Reserved
ar: إجمالي المحجوزة

en: Total Sales
ar: إجمالي المبيعات

en: Total Seat
ar: إجمالي المقعد

en: Total Seats
ar: إجمالي المقاعد

en: Total tickets sold
ar: إجمالي التذاكر المباعة

en: Translation Settings
ar: إعدادات الترجمة

en: Trash
ar: سلة المهملات

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Tuesday Column Color
ar: لون عمود الثلاثاء

en: Turn the plugin off but keep all events, attendees and settings so everything is back when you reactivate.
ar: قم بإيقاف تشغيل المكون الإضافي ولكن احتفظ بجميع الأحداث والحاضرين والإعدادات حتى يعود كل شيء عند إعادة التنشيط.

en: Turn this on to allow attendees to join the waitlist for this event.
ar: قم بتشغيل هذا للسماح للحاضرين بالانضمام إلى قائمة الانتظار لهذا الحدث.

en: Type :
ar: النوع :

en: Type a full address or place name…
ar: اكتب العنوان الكامل أو اسم المكان...

en: Type existing tags or add new ones. Separate each tag with a comma.
ar: اكتب العلامات الموجودة أو قم بإضافة علامات جديدة. افصل بين كل علامة بفاصلة.

en: Upcoming
ar: القادمة

en: Upcoming Datetime
ar: التاريخ القادم

en: Update
ar: تحديث

en: Update %s
ar: تحديث %s

en: Update Speaker
ar: تحديث المتحدث

en: Upgrade to PRO
ar: الترقية إلى PRO

en: Upgrade to PRO Version
ar: الترقية إلى الإصدار PRO

en: Upload
ar: تحميل

en: Upload / Choose
ar: تحميل / اختيار

en: Uploaded to this %s
ar: تم الرفع على هذا %s

en: Uploaded to this Speaker
ar: تم الرفع إلى هذا المتحدث

en: Usable Dynamic tags
ar: العلامات الديناميكية القابلة للاستخدام

en: Use This Image
ar: استخدم هذه الصورة

en: Use WooCommerce (Free)
ar: استخدم WooCommerce (مجاني)

en: Use a simple internal code to identify this event in your workflow.
ar: استخدم رمزًا داخليًا بسيطًا لتحديد هذا الحدث في سير عملك.

en: Use as %s featured image
ar: استخدم كصورة مميزة %s

en: Use as Speaker image
ar: استخدم كصورة مكبر الصوت

en: Use sandbox credentials for testing
ar: استخدم بيانات اعتماد وضع الحماية للاختبار

en: Use test keys instead of live keys
ar: استخدم مفاتيح الاختبار بدلاً من المفاتيح المباشرة

en: Use with care.
ar: استخدمه بعناية.

en: Used when "Specific Events Only" is selected. Add event IDs separated by commas.
ar: يُستخدم عند تحديد "أحداث محددة فقط". أضف معرفات الأحداث مفصولة بفواصل.

en: User cannot edit this post
ar: لا يمكن للمستخدم تحرير هذه المشاركة

en: Validity of this licenses is
ar: صلاحية هذه التراخيص

en: Vegetarian
ar: نباتي

en: Venue
ar: المكان

en: Venue location can use organizer details when the venue source is set to Organizer.
ar: يمكن لموقع المكان استخدام تفاصيل المنظم عند تعيين مصدر المكان على المنظم.

en: Venue/Location
ar: المكان/الموقع

en: Version: %s
ar: الإصدار: %s

en: Vertical
ar: عمودي

en: View
ar: عرض

en: View %s
ar: عرض %s

en: View All
ar: عرض الكل

en: View Button Background Color
ar: عرض لون خلفية الزر

en: View Button Text Color
ar: عرض لون نص الزر

en: View Demo
ar: عرض تجريبي

en: View Details
ar: عرض التفاصيل

en: View Event
ar: عرض الحدث

en: View Full Order Details
ar: عرض تفاصيل الطلب الكاملة

en: View More Button Display?
ar: عرض المزيد من عرض الزر؟

en: View More Date
ar: عرض المزيد من التاريخ

en: View Speaker
ar: عرض المتحدث

en: View Statistics
ar: عرض الإحصائيات

en: View Ticket
ar: عرض التذكرة

en: View Virtual Info
ar: عرض المعلومات الافتراضية

en: View and manage all your event bookings in one place
ar: عرض وإدارة جميع حجوزات الأحداث الخاصة بك في مكان واحد

en: Virtual
ar: افتراضية

en: Virtual Event Information:
ar: معلومات الحدث الافتراضي:

en: Virtual event details
ar: تفاصيل الحدث الافتراضي

en: Waitlist Form
ar: نموذج قائمة الانتظار

en: Waitlist addon is very useful, if any ticket become sold out organizer can get subscription for next available ticket.
ar: يعد ملحق قائمة الانتظار مفيدًا جدًا، إذا تم بيع أي تذكرة، فيمكن للمنظم الحصول على اشتراك في التذكرة التالية المتاحة.

en: Warning Message:
ar: رسالة تحذير:

en: Website
ar: موقع الكتروني

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Wednesday Column Color
ar: لون عمود الأربعاء

en: Week
ar: الأسبوع

en: Week Grid
ar: شبكة الأسبوع

en: Weekday
ar: أيام الأسبوع

en: Weekday Column Styles
ar: أنماط أعمدة أيام الأسبوع

en: Weekdays
ar: أيام الأسبوع

en: Welcome
ar: مرحبًا

en: When and where
ar: متى وأين

en: When will the event expire
ar: متى سينتهي الحدث

en: Where Can I change Event Slug Url?
ar: أين يمكنني تغيير عنوان URL للحدث؟

en: Where Can I configure Pdf Email?
ar: أين يمكنني تكوين البريد الإلكتروني لملف Pdf؟

en: Where can I find the Attendee registration Form?
ar: أين يمكنني العثور على استمارة تسجيل الحضور؟

en: Where the symbol appears relative to the price.
ar: حيث يظهر الرمز نسبة إلى السعر.

en: Where will this event take place?
ar: أين سيقام هذا الحدث؟

en: Width
ar: العرض

en: Winter
ar: الشتاء

en: With every creation of an event there is a Woocommerce product is also created. By default its hidden in the Product list. If you want to show them in the list select Yes
ar: مع كل إنشاء لحدث، يتم أيضًا إنشاء منتج Woocommerce. افتراضيًا، يكون مخفيًا في قائمة المنتجات. إذا كنت تريد إظهارها في القائمة، فاختر نعم

en: WooCommerce
ar: ووكومرس

en: WooCommerce Event Calendar Addon
ar: ملحق تقويم أحداث WooCommerce

en: WooCommerce Event Coupon Code Addon
ar: الملحق لرمز قسيمة حدث WooCommerce

en: WooCommerce Event Manager
ar: مدير الأحداث ووكومرس

en: WooCommerce Event Manager Plugin for WordPress is the complete event solution. All major functions are available in this plugin which is needed in an Event booking website.
ar: يعد WooCommerce Event Manager Plugin for WordPress هو الحل الكامل للحدث. تتوفر جميع الوظائف الرئيسية في هذا البرنامج الإضافي المطلوب في موقع حجز الأحداث.

en: WooCommerce Event QR Code Addon
ar: ملحق رمز الاستجابة السريعة لحدث WooCommerce

en: WooCommerce Event Waitlist Addon
ar: ملحق قائمة انتظار حدث WooCommerce

en: WooCommerce Event: Book an Event From Dashboard
ar: حدث WooCommerce: احجز حدثًا من لوحة التحكم

en: WooCommerce Events: Duplicator Addon
ar: أحداث WooCommerce: ملحق Duplicator

en: WooCommerce Payment
ar: الدفع ووكومرس

en: WooCommerce Payment Methods
ar: طرق الدفع ووكومرس

en: WooCommerce Required
ar: مطلوب ووكومرس

en: WooCommerce Thank You Page
ar: صفحة شكر ووكومرس

en: WooCommerce activated successfully!
ar: تم تفعيل WooCommerce بنجاح!

en: WooCommerce installed successfully.
ar: تم تثبيت WooCommerce بنجاح.

en: WooCommerce is active
ar: WooCommerce نشط

en: WooCommerce is already installed but not active. Click the button below to activate it right now.
ar: تم تثبيت WooCommerce بالفعل ولكنه غير نشط. انقر فوق الزر أدناه لتنشيطه الآن.

en: WooCommerce is free, open-source, and trusted by millions of stores worldwide.
ar: WooCommerce مجاني ومفتوح المصدر وموثوق به من قبل ملايين المتاجر حول العالم.

en: WooCommerce is not active
ar: WooCommerce غير نشط

en: WooCommerce is not active.
ar: WooCommerce غير نشط.

en: WooCommerce is required to process payments. We will securely download, install, and activate it for you right now.
ar: مطلوب WooCommerce لمعالجة المدفوعات. سنقوم بتنزيله وتثبيته وتنشيطه بشكل آمن لك الآن.

en: Woocommerce already install , please activate it
ar: Woocommerce مثبت بالفعل، يرجى تفعيله

en: Woocommerce already installed and activated
ar: تم بالفعل تثبيت وتنشيط Woocommerce

en: Woocommerce need to install and active
ar: تحتاج Woocommerce إلى التثبيت والتنشيط

en: Would you like to import dummy events, categories, and settings to see how Event Booking Manager works?
ar: هل ترغب في استيراد أحداث وفئات وإعدادات وهمية لمعرفة كيفية عمل مدير حجز الأحداث؟

en: WpEvently - By Magepeople
ar: WpEvently - بواسطة Magepeople

en: Yahoo
ar: ياهو

en: Year
ar: سنة

en: Year Full
ar: سنة كاملة

en: Yes
ar: نعم

en: Yes (Show with faded style)
ar: نعم (إظهار بأسلوب باهت)

en: Yes - Load from Theme
ar: نعم - تحميل من الموضوع

en: Yes You can hide any section from event list and details page. If you go event settings area in general section, you will find lots of settings regarding all section.
ar: نعم يمكنك إخفاء أي قسم من قائمة الأحداث وصفحة التفاصيل. إذا ذهبت إلى منطقة إعدادات الحدث في القسم العام، فستجد الكثير من الإعدادات المتعلقة بكل القسم.

en: Yes! we offer customization service for our client. If you want any new features don’t hesitate to contact us. Email: magepeopleteam@gmail.com.
ar: نعم! نحن نقدم خدمة التخصيص لعملائنا. إذا كنت تريد أي ميزات جديدة فلا تتردد في الاتصال بنا. البريد الإلكتروني: magepeopleteam@gmail.com.

en: Yes, Import Data
ar: نعم، استيراد البيانات

en: Yes, Reset Booking
ar: نعم، إعادة ضبط الحجز

en: You are about to Finish & Save Events Booking Manager For Woocommerce Plugin setup process
ar: أنت على وشك إنهاء وحفظ عملية إعداد Events Booking Manager For Woocommerce Plugin

en: You are not allowed to perform this action.
ar: غير مسموح لك بتنفيذ هذا الإجراء.

en: You can ON/OFF End date  time display by going to the settings
ar: يمكنك تشغيل/إيقاف عرض وقت تاريخ الانتهاء بالانتقال إلى الإعدادات

en: You can ON/OFF available seat display by going to the settings
ar: يمكنك تشغيل/إيقاف عرض المقعد المتوفر من خلال الذهاب إلى الإعدادات

en: You can change event ticket role by going to the settings
ar: يمكنك تغيير دور تذكرة الحدث بالانتقال إلى الإعدادات

en: You can change the date and time format by going to the settings
ar: يمكنك تغيير تنسيق التاريخ والوقت من خلال الذهاب إلى الإعدادات

en: You can choose the Event List Page Design in Dasboard
ar: يمكنك اختيار تصميم صفحة قائمة الأحداث في Dasboard

en: You can explore and manage ticket types, prices, and related settings here. To actually use the "Ticket-Selling" event type and allow ticket sales, you must install and activate WooCommerce.
ar: يمكنك استكشاف وإدارة أنواع التذاكر والأسعار والإعدادات ذات الصلة هنا. لاستخدام نوع الحدث "بيع التذاكر" فعليًا والسماح ببيع التذاكر، يجب عليك تثبيت WooCommerce وتنشيطه.

en: You can select event ticket role by going to the settings
ar: يمكنك تحديد دور تذكرة الحدث بالانتقال إلى الإعدادات

en: You can show a "Sold Out" Ribbon on the event list when it is fully booked by selecting "Yes" here.
ar: يمكنك إظهار شريط "تم بيعه بالكامل" في قائمة الأحداث عندما يتم حجزه بالكامل عن طريق تحديد "نعم" هنا.

en: You do not have permission to activate plugins.
ar: ليس لديك إذن لتفعيل المكونات الإضافية.

en: You do not have permission to install plugin updates
ar: ليس لديك إذن لتثبيت تحديثات البرنامج المساعد

en: You do not have permission to install plugins.
ar: ليس لديك إذن لتثبيت المكونات الإضافية.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ar: ليس لديك الأذونات الكافية للوصول إلى هذه الصفحة.

en: You have already submitted an RSVP for this event.
ar: لقد قمت بالفعل بإرسال الرد على الدعوة لهذا الحدث.

en: You need to be logged in to complete your registration for this event.
ar: يجب عليك تسجيل الدخول لإكمال تسجيلك لهذا الحدث.

en: Your Order id is
ar: معرف الطلب الخاص بك هو

en: Your license is not active for this URL.
ar: ترخيصك غير نشط لعنوان URL هذا.

en: Your license key expired on
ar: انتهت صلاحية مفتاح الترخيص الخاص بك في

en: Your license key expired on %1$s.
ar: انتهت صلاحية مفتاح الترخيص الخاص بك في %1$s.

en: Your license key has been disabled.
ar: لقد تم تعطيل مفتاح الترخيص الخاص بك.

en: Your license key has reached its activation limit.
ar: لقد وصل مفتاح الترخيص الخاص بك إلى حد التنشيط الخاص به.

en: Your registration has been received and is pending payment confirmation. The organizer will be in touch with payment details.
ar: لقد تم استلام تسجيلك وهو في انتظار تأكيد الدفع. سيقوم المنظم بالتواصل معك لإبلاغك بتفاصيل الدفع.

en: Your registration was cancelled and no payment was taken. Feel free to try again below.
ar: تم إلغاء تسجيلك ولم يتم أخذ أي دفعة. لا تتردد في المحاولة مرة أخرى أدناه.

en: Your registration will be submitted for review. The organizer will contact you regarding payment.
ar: سيتم تقديم تسجيلك للمراجعة. سوف يتصل بك المنظم بخصوص الدفع.

en: abc-block
ar: كتلة اي بي سي

en: accessible-icon
ar: رمز الوصول

en: accusoft
ar: com.accussoft

en: add
ar: إضافة

en: add-1
ar: إضافة 1

en: address-book
ar: دفتر العناوين

en: address-card
ar: بطاقة العنوان

en: adjust
ar: ضبط

en: adn
ar: إعلان

en: adversal
ar: معاكس

en: affiliatetheme
ar: Affiliatetheme

en: alarm-clock
ar: المنبه

en: align-center
ar: محاذاة المركز

en: align-justify
ar: محاذاة وتبرير

en: align-left
ar: محاذاة لليسار

en: align-right
ar: محاذاة لليمين

en: all, single, multi_date, repeated, specific
ar: الكل، فردي، متعدد التاريخ، متكرر، محدد

en: allergies
ar: الحساسية

en: amazon
ar: أمازون

en: amazon-pay
ar: أمازون الدفع

en: ambulance
ar: سيارة إسعاف

en: american-sign-language-interpreting
ar: ترجمة لغة الإشارة الأمريكية

en: amilia
ar: أميليا

en: anchor
ar: مرساة

en: angellist
ar: قائمة الملائكة

en: angle-double-down
ar: زاوية مزدوجة لأسفل

en: angle-double-left
ar: زاوية مزدوجة اليسار

en: angle-double-right
ar: زاوية مزدوجة لليمين

en: angle-double-up
ar: زاوية مزدوجة المتابعة

en: angle-down
ar: زاوية للأسفل

en: angle-left
ar: زاوية اليسار

en: angle-right
ar: الزاوية اليمنى

en: angle-up
ar: زاوية لأعلى

en: angrycreative
ar: com.angrycreative

en: angular
ar: الزاوي

en: app-store
ar: متجر التطبيقات

en: app-store-ios
ar: متجر التطبيقات-ios

en: apper
ar: app

en: apple
ar: تفاحة

en: arrow-alt-circle-down
ar: سهم-بديل-دائرة-لأسفل

en: arrow-alt-circle-left
ar: سهم-بديل-دائرة-يسار

en: arrow-alt-circle-right
ar: سهم-بديل-دائرة-يمين

en: arrow-alt-circle-up
ar: سهم-بديل-دائرة-أعلى

en: arrow-circle-down
ar: سهم-دائرة-لأسفل

en: arrow-circle-left
ar: سهم-دائرة-يسار

en: arrow-circle-right
ar: سهم-دائرة-يمين

en: arrow-circle-up
ar: دائرة السهم لأعلى

en: arrow-down
ar: سهم لأسفل

en: arrow-left
ar: سهم لليسار

en: arrow-pointing-to-right
ar: سهم يشير إلى اليمين

en: arrow-right
ar: سهم لليمين

en: arrow-up
ar: سهم لأعلى

en: arrows
ar: السهام

en: arrows-1
ar: السهام -1

en: arrows-2
ar: السهام-2

en: arrows-3
ar: السهام-3

en: arrows-4
ar: السهام-4

en: arrows-alt
ar: بديل السهام

en: arrows-alt-h
ar: الأسهم-بديل-ح

en: arrows-alt-v
ar: الأسهم-alt-v

en: assistive-listening-systems
ar: أنظمة الاستماع المساعدة

en: asterisk
ar: النجمة

en: asymmetrik
ar: غير متماثل

en: at
ar: في

en: attachment
ar: مرفق

en: attachment-1
ar: المرفق-1

en: audible
ar: مسموع

en: audio-description
ar: وصف الصوت

en: autoprefixer
ar: com.autoprefixer

en: aviato
ar: طيار

en: aws
ar: أوس

en: back
ar: العودة

en: back-1
ar: العودة-1

en: backward
ar: إلى الوراء

en: balance-scale
ar: مقياس التوازن

en: ban
ar: حظر

en: band-aid
ar: إسعافات أولية

en: bandcamp
ar: com.bandcamp

en: bank
ar: البنك

en: bar-chart
ar: مخطط شريطي

en: bar-chart-1
ar: الرسم البياني الشريطي -1

en: barcode
ar: الباركود

en: bars
ar: الحانات

en: baseball-ball
ar: كرة البيسبول

en: basketball-ball
ar: كرة السلة

en: bath
ar: حمام

en: battery
ar: البطارية

en: battery-empty
ar: البطارية فارغة

en: battery-full
ar: البطارية ممتلئة

en: battery-half
ar: نصف البطارية

en: battery-quarter
ar: ربع البطارية

en: battery-three-quarters
ar: بطارية ثلاثة أرباع

en: bed
ar: سرير

en: beer
ar: بيرة

en: behance
ar: com.behance

en: behance-square
ar: behance-مربع

en: bell
ar: جرس

en: bell-slash
ar: شرطة مائلة

en: bicycle
ar: دراجة

en: bimobject
ar: com.biobject

en: binoculars
ar: مناظير

en: birthday-cake
ar: كعكة عيد ميلاد

en: bitcoin
ar: بيتكوين

en: bity
ar: بيتي

en: black-tie
ar: ربطة عنق سوداء

en: blackberry
ar: بلاك بيري

en: blind
ar: أعمى

en: blogger
ar: مدون

en: blogger-b
ar: المدون ب

en: bluetooth
ar: بلوتوث

en: bluetooth-b
ar: بلوتوث ب

en: board
ar: مجلس

en: bold
ar: جريئة

en: bolt
ar: الترباس

en: bomb
ar: قنبلة

en: book
ar: كتاب

en: bookmark
ar: إشارة مرجعية

en: bowling-ball
ar: كرة البولينج

en: box
ar: مربع

en: box-open
ar: صندوق مفتوح

en: boxes
ar: صناديق

en: braille
ar: طريقة برايل

en: briefcase
ar: حقيبة

en: briefcase-medical
ar: حقيبة الطبية

en: btc
ar: بي تي سي

en: bug
ar: خطأ

en: building
ar: بناء

en: bullhorn
ar: بوق

en: bullseye
ar: نقطة الهدف

en: burn
ar: حرق

en: buromobelexperte
ar: com.buromobelexperte

en: bus
ar: حافلة

en: business
ar: عمل

en: buysellads
ar: com.buysellads

en: calculator
ar: آلة حاسبة

en: calendar
ar: التقويم

en: calendar-alt
ar: تقويم بديل

en: calendar-check
ar: التحقق من التقويم

en: calendar-minus
ar: التقويم ناقص

en: calendar-plus
ar: تقويم زائد

en: calendar-times
ar: أوقات التقويم

en: camera
ar: كاميرا

en: camera-retro
ar: الكاميرا الرجعية

en: cancel
ar: إلغاء

en: cancel-music
ar: إلغاء الموسيقى

en: capsules
ar: كبسولات

en: car
ar: سيارة

en: caret-down
ar: علامة الإقحام لأسفل

en: caret-left
ar: علامة الإقحام لليسار

en: caret-right
ar: علامة الإقحام اليمنى

en: caret-square-down
ar: علامة الإقحام المربعة للأسفل

en: caret-square-left
ar: علامة الإقحام-مربع-يسار

en: caret-square-right
ar: علامة الإقحام-مربع-يمين

en: caret-square-up
ar: علامة الإقحام مربع المتابعة

en: caret-up
ar: علامة الإقحام لأعلى

en: cart-arrow-down
ar: سلة التسوق - السهم لأسفل

en: cart-plus
ar: عربة زائد

en: cc-amazon-pay
ar: سم مكعب الأمازون الدفع

en: cc-apple-pay
ar: سم مكعب-أبل الدفع

en: cc-diners-club
ar: سي سي-داينرز كلوب

en: cc-discover
ar: اكتشف سم مكعب

en: cc-mastercard
ar: سم مكعب ماستركارد

en: cc-paypal
ar: سم مكعب باي بال

en: cc-stripe
ar: شريط سم مكعب

en: cc-visa
ar: تأشيرة سم مكعب

en: centercode
ar: com.centercode

en: certificate
ar: شهادة

en: chart-area
ar: منطقة الرسم البياني

en: chart-bar
ar: شريط الرسم البياني

en: chart-line
ar: خط الرسم البياني

en: chart-pie
ar: فطيرة الرسم البياني

en: chat
ar: دردشة

en: check
ar: تحقق

en: check-circle
ar: دائرة الاختيار

en: check-square
ar: مربع الاختيار

en: chess
ar: شطرنج

en: chess-bishop
ar: أسقف الشطرنج

en: chess-board
ar: رقعة الشطرنج

en: chess-king
ar: ملك الشطرنج

en: chess-knight
ar: فارس الشطرنج

en: chess-pawn
ar: بيدق الشطرنج

en: chess-queen
ar: ملكة الشطرنج

en: chess-rook
ar: رخ الشطرنج

en: chevron-circle-down
ar: شيفرون-دائرة-أسفل

en: chevron-circle-left
ar: شيفرون دائرة اليسار

en: chevron-circle-right
ar: شيفرون-دائرة-يمين

en: chevron-circle-up
ar: دائرة شيفرون

en: chevron-down
ar: شيفرون لأسفل

en: chevron-left
ar: شيفرون اليسار

en: chevron-right
ar: شيفرون-يمين

en: chevron-up
ar: شيفرون متابعة

en: child
ar: طفل

en: christmas-tree
ar: شجرة عيد الميلاد

en: chrome
ar: كروم

en: circle
ar: دائرة

en: circle-notch
ar: درجة الدائرة

en: circular-down-arrow-button
ar: زر سهم دائري لأسفل

en: classroom
ar: الفصول الدراسية

en: clipboard
ar: الحافظة

en: clipboard-check
ar: فحص الحافظة

en: clipboard-list
ar: قائمة الحافظة

en: clock
ar: ساعة

en: clock-1
ar: الساعة-1

en: clock-2
ar: الساعة-2

en: clone
ar: استنساخ

en: close
ar: قريب

en: close-1
ar: قريب-1

en: closed-captioning
ar: التسمية التوضيحية المغلقة

en: cloud
ar: سحابة

en: cloud-download-alt
ar: سحابة التحميل البديل

en: cloud-upload-alt
ar: سحابة تحميل البديل

en: cloudscale
ar: com.cloudscale

en: cloudsmith
ar: صانع السحابات

en: cloudversify
ar: com.cloudversify

en: code
ar: كود

en: code-branch
ar: فرع التعليمات البرمجية

en: codepen
ar: com.codepen

en: codiepie
ar: com.codiepie

en: coffee
ar: قهوة

en: cog
ar: ترس

en: cogs
ar: التروس

en: columns
ar: أعمدة

en: comment
ar: تعليق

en: comment-alt
ar: تعليق بديل

en: comment-dots
ar: نقاط التعليق

en: comment-slash
ar: تعليق مائل

en: comments
ar: تعليقات

en: compass
ar: بوصلة

en: compress
ar: ضغط

en: confirm
ar: تأكيد

en: confirm-schedule
ar: تأكيد الجدول الزمني

en: connectdevelop
ar: com.connectdevelop

en: connection
ar: اتصال

en: contao
ar: com.contao

en: copy
ar: نسخة

en: copyright
ar: حقوق الطبع والنشر

en: couch
ar: أريكة

en: cpanel
ar: لوحة التحكم

en: creative-commons
ar: المشاع الإبداعي

en: credit-card
ar: بطاقة الائتمان

en: crop
ar: المحاصيل

en: crosshairs
ar: هدف

en: css3-alt
ar: CSS3-بديل

en: cube
ar: مكعب

en: cubes
ar: مكعبات

en: cut
ar: قطع

en: cuttlefish
ar: الحبار

en: d-and-d
ar: د و د

en: dashcube
ar: com.dashcube

en: database
ar: قاعدة البيانات

en: dayGridMonth, timeGridWeek, timeGridDay, listMonth
ar: dayGridMonth، timeGridWeek، timeGridDay، listMonth

en: deaf
ar: أصم

en: decreasing
ar: متناقص

en: delicious
ar: لذيذ

en: deploydog
ar: com.deploydog

en: deskpro
ar: com.deskpro

en: desktop
ar: سطح المكتب

en: desktop-computer-with-magnifying-lens-focusing-on-data
ar: كمبيوتر مكتبي مع عدسة مكبرة تركز على البيانات

en: diagnoses
ar: التشخيص

en: diamond
ar: الماس

en: diamond-1
ar: الماس-1

en: digg
ar: يحفر

en: digital-ocean
ar: المحيط الرقمي

en: discord
ar: الفتنة

en: discourse
ar: الخطاب

en: dna
ar: الحمض النووي

en: dochub
ar: com.dochub

en: docker
ar: عامل ميناء

en: dollar-sign
ar: علامة الدولار

en: dolly
ar: دوللي

en: dolly-flatbed
ar: دوللي مسطحة

en: donate
ar: تبرع

en: dot-circle
ar: دائرة نقطة

en: dove
ar: حمامة

en: down-arrow
ar: سهم لأسفل

en: down-chevron
ar: أسفل شيفرون

en: download
ar: تحميل

en: draft2digital
ar: Draft2digital

en: dribbble
ar: مراوغة

en: dribbble-square
ar: مربع المراوغة

en: drop
ar: قطرة

en: dropbox
ar: صندوق الإسقاط

en: drupal
ar: دروبال

en: dustbin
ar: سلة المهملات

en: e.g. Pay at Venue / Bank Transfer
ar: على سبيل المثال الدفع في المكان / التحويل البنكي

en: earlybirds
ar: طيور مبكرة

en: edge
ar: حافة

en: edit
ar: تحرير

en: edit-1
ar: تحرير-1

en: eject
ar: إخراج

en: elementor
ar: Elementor

en: ellipsis-h
ar: القطع الناقص-ح

en: ellipsis-v
ar: القطع الناقص-v

en: ember
ar: جمرة

en: empire
ar: الإمبراطورية

en: employee
ar: موظف

en: employee-1
ar: موظف-1

en: envelope
ar: المغلف

en: envelope-open
ar: مظروف مفتوح

en: envelope-square
ar: مربع المغلف

en: envira
ar: إنفيرا

en: eraser
ar: ممحاة

en: erlang
ar: إرلانج

en: ethereum
ar: الايثيريوم

en: euro-sign
ar: علامة اليورو

en: event
ar: حدث

en: event-slug
ar: سبيكة الحدث

en: events
ar: الأحداث

en: exchange-alt
ar: تبادل بديل

en: exclamation
ar: علامة تعجب

en: exclamation-circle
ar: دائرة التعجب

en: exclamation-triangle
ar: مثلث التعجب

en: exercise
ar: تمرين

en: expand
ar: توسيع

en: expand-arrows-alt
ar: توسيع الأسهم البديل

en: expeditedssl
ar: com.expeditedsl

en: external-link-alt
ar: بديل الارتباط الخارجي

en: external-link-square-alt
ar: رابط خارجي مربع بديل

en: eye
ar: عين

en: eye-dropper
ar: قطارة العين

en: eye-slash
ar: قطع العين

en: facebook
ar: الفيسبوك

en: facebook-f
ar: الفيسبوك-و

en: facebook-messenger
ar: الفيسبوك رسول

en: facebook-square
ar: الفيسبوك مربع

en: fast-backward
ar: سريع إلى الوراء

en: fast-forward
ar: سريع إلى الأمام

en: fax
ar: فاكس

en: female
ar: أنثى

en: fighter-jet
ar: طائرة مقاتلة

en: file-alt
ar: ملف بديل

en: file-archive
ar: أرشيف الملف

en: file-audio
ar: ملف صوتي

en: file-code
ar: كود الملف

en: file-excel
ar: ملف التفوق

en: file-image
ar: صورة ملف

en: file-medical
ar: ملف طبي

en: file-medical-alt
ar: ملف طبي بديل

en: file-pdf
ar: ملف pdf

en: file-powerpoint
ar: ملف باور بوينت

en: file-video
ar: ملف فيديو

en: file-word
ar: كلمة ملف

en: film
ar: فيلم

en: filter
ar: مرشح

en: find-in-folder
ar: البحث في المجلد

en: fire
ar: نار

en: fire-extinguisher
ar: طفاية حريق

en: firefox
ar: فايرفوكس

en: first-aid
ar: الإسعافات الأولية

en: first-aid-kit
ar: مجموعة الإسعافات الأولية

en: first-order
ar: من الدرجة الأولى

en: firstdraft
ar: com.firstdraft

en: fish
ar: سمكة

en: fish-1
ar: الأسماك-1

en: flag
ar: علم

en: flag-checkered
ar: العلم متقلب

en: flask
ar: قارورة

en: flickr
ar: فليكر

en: floor
ar: الكلمة

en: fly
ar: يطير

en: folder
ar: المجلد

en: folder-open
ar: مجلد مفتوح

en: folder-outline
ar: مخطط المجلد

en: font
ar: الخط

en: font-awesome
ar: الخط رائع

en: font-awesome-alt
ar: الخط رائع البديل

en: font-awesome-flag
ar: الخط رائع العلم

en: fonticons
ar: com.fonticons

en: fonticons-fi
ar: Fonticons-fi

en: football-ball
ar: كرة القدم

en: fort-awesome
ar: حصن رائع

en: fort-awesome-alt
ar: حصن رائع بديل

en: forumbee
ar: com.forumbee

en: forward
ar: إلى الأمام

en: foursquare
ar: شخصيات قصص الابطال الخارقين

en: free-code-camp
ar: معسكر الكود المجاني

en: frown
ar: عبوس

en: futbol
ar: كرة القدم

en: gamepad
ar: لوحة اللعبة

en: gas-pump
ar: مضخة غاز

en: gavel
ar: المطرقة

en: gem
ar: جوهرة

en: genderless
ar: بلا جنس

en: get-pocket
ar: الحصول على الجيب

en: gg
ar: زز

en: gg-circle
ar: gg-دائرة

en: gift
ar: هدية

en: git
ar: بوابة

en: github
ar: جيثب

en: github-alt
ar: جيثب البديل

en: github-square
ar: جيثب سكوير

en: gitkraken
ar: com.gitkraken

en: gitter
ar: ثرثرة

en: glass-martini
ar: مارتيني زجاجي

en: glide
ar: أنسل

en: glide-g
ar: الإنزلاق ز

en: globe
ar: الكرة الأرضية

en: golf-ball
ar: كرة الجولف

en: goodreads
ar: com.goodreads

en: goodreads-g
ar: Goodreads-g

en: google
ar: جوجل

en: google-drive
ar: جوجل محرك

en: google-play
ar: جوجل اللعب

en: google-plus
ar: جوجل بلس

en: google-plus-g
ar: جوجل بلس ز

en: google-plus-square
ar: جوجل بلس مربع

en: google-wallet
ar: محفظة جوجل

en: graduation-cap
ar: قبعة التخرج

en: graph
ar: رسم بياني

en: graph-1
ar: الرسم البياني-1

en: graph-2
ar: الرسم البياني-2

en: gratipay
ar: com.gratipay

en: grav
ar: الجاذبية

en: gripfire
ar: com.gripfire

en: group
ar: مجموعة

en: group-1
ar: المجموعة 1

en: group-2
ar: المجموعة 2

en: grunt
ar: الناخر

en: gulp
ar: بلع

en: h-square
ar: ح مربع

en: hacker-news
ar: أخبار القراصنة

en: hacker-news-square
ar: هاكر-نيوز سكوير

en: hand-holding
ar: عقد اليد

en: hand-holding-heart
ar: اليد القابضة القلب

en: hand-holding-usd
ar: يد-عقد-USD

en: hand-lizard
ar: سحلية اليد

en: hand-paper
ar: ورق يدوي

en: hand-peace
ar: سلام اليد

en: hand-point-down
ar: نقطة اليد إلى الأسفل

en: hand-point-left
ar: نقطة اليد لليسار

en: hand-point-right
ar: نقطة اليد اليمنى

en: hand-point-up
ar: نقطة اليد لأعلى

en: hand-pointer
ar: مؤشر اليد

en: hand-rock
ar: صخرة يدوية

en: hand-scissors
ar: مقص اليد

en: hand-spock
ar: هاند سبوك

en: hands
ar: الأيدي

en: hands-helping
ar: مساعدة اليدين

en: handshake
ar: مصافحة

en: hashtag
ar: الهاشتاج

en: hdd
ar: الأقراص الصلبة

en: heading
ar: عنوان

en: headphones
ar: سماعات الرأس

en: heart
ar: قلب

en: heartbeat
ar: نبضات القلب

en: here
ar: هنا

en: hips
ar: الوركين

en: hire-a-helper
ar: استئجار مساعد

en: history
ar: التاريخ

en: hockey-puck
ar: الهوكي عفريت

en: home
ar: المنزل

en: home-1
ar: المنزل-1

en: hooli
ar: هولي

en: hospital
ar: المستشفى

en: hospital-alt
ar: مستشفى بديل

en: hospital-symbol
ar: رمز المستشفى

en: hotjar
ar: com.hotjar

en: hourglass
ar: الساعة الرملية

en: hourglass-end
ar: نهاية الساعة الرملية

en: hourglass-half
ar: الساعة الرملية نصف

en: hourglass-start
ar: بداية الساعة الرملية

en: house-silhouette
ar: صورة ظلية للمنزل

en: id-badge
ar: شارة الهوية

en: id-card
ar: بطاقة الهوية

en: id-card-alt
ar: بطاقة الهوية-بديل

en: image
ar: صورة

en: image Indicator
ar: مؤشر الصورة

en: images
ar: الصور

en: imdb
ar: موقع imdb

en: inbox
ar: البريد الوارد

en: indent
ar: مسافة بادئة

en: industry
ar: الصناعة

en: info
ar: معلومات

en: info-circle
ar: دائرة المعلومات

en: instagram
ar: انستغرام

en: internet-explorer
ar: إنترنت إكسبلورر

en: ioxhost
ar: com.ioxhost

en: italic
ar: مائل

en: itunes
ar: اي تيونز

en: itunes-note
ar: اي تيونز-ملاحظة

en: jenkins
ar: جنكينز

en: joget
ar: com.joget

en: joomla
ar: جملة

en: jsfiddle
ar: com.jsfiddle

en: karaoke
ar: كاريوكي

en: key
ar: مفتاح

en: key-1
ar: مفتاح-1

en: keyboard
ar: لوحة المفاتيح

en: kickstarter
ar: كيك ستارتر

en: kickstarter-k
ar: كيك ستارتر-ك

en: language
ar: لغة

en: laptop
ar: كمبيوتر محمول

en: laravel
ar: لارافيل

en: layers
ar: طبقات

en: leaf
ar: ورقة

en: leanpub
ar: com.leanpub

en: lecture
ar: محاضرة

en: left-arrow-inside-a-circle
ar: سهم لليسار داخل دائرة

en: lemon
ar: ليمون

en: less
ar: أقل

en: level-down-alt
ar: المستوى السفلي البديل

en: level-up-alt
ar: المستوى الأعلى البديل

en: life-ring
ar: حلقة الحياة

en: lightbulb
ar: المصباح الكهربائي

en: line
ar: خط

en: link
ar: رابط

en: linkedin
ar: ينكدين

en: linkedin-in
ar: ينكدين في

en: linode
ar: لينود

en: linux
ar: لينكس

en: lira-sign
ar: علامة الليرة

en: list
ar: قائمة

en: list-alt
ar: قائمة بديلة

en: list-ol
ar: قائمة رأ

en: list-ul
ar: قائمة المجاهدين

en: location Name
ar: اسم الموقع

en: location-arrow
ar: موقع السهم

en: lock
ar: قفل

en: lock-open
ar: قفل مفتوح

en: long-arrow-alt-down
ar: سهم طويل، بديل للأسفل

en: long-arrow-alt-left
ar: سهم طويل، بديل لليسار

en: long-arrow-alt-right
ar: سهم طويل، بديل لليمين

en: long-arrow-alt-up
ar: سهم طويل بديل لأعلى

en: long-arrow-pointing-to-the-right
ar: سهم طويل يشير إلى اليمين

en: love-planet
ar: كوكب الحب

en: low-vision
ar: ضعف الرؤية

en: lyft
ar: com.lyft

en: magento
ar: ماجنتو

en: magic
ar: سحر

en: magnet
ar: مغناطيس

en: mail
ar: بريد

en: male
ar: ذكر

en: man
ar: رجل

en: map
ar: خريطة

en: map-marker
ar: علامة الخريطة

en: map-marker-alt
ar: خريطة علامة البديل

en: map-pin
ar: دبوس الخريطة

en: map-signs
ar: علامات الخريطة

en: maps-and-flags
ar: الخرائط والأعلام

en: mars
ar: المريخ

en: mars-double
ar: المريخ مزدوج

en: mars-stroke
ar: ضربة المريخ

en: mars-stroke-h
ar: المريخ-السكتة الدماغية-ح

en: mars-stroke-v
ar: السكتة الدماغية-v

en: maxcdn
ar: com.maxcdn

en: medapps
ar: com.medapps

en: medical
ar: طبي

en: medium
ar: متوسطة

en: medium-m
ar: متوسطة م

en: meetup
ar: لقاء

en: meh
ar: مه

en: menu
ar: القائمة

en: menu-1
ar: القائمة-1

en: menu-button
ar: زر القائمة

en: mercury
ar: الزئبق

en: microchip
ar: رقاقة

en: microphone
ar: ميكروفون

en: microphone-slash
ar: قطع الميكروفون

en: microsoft
ar: مايكروسوفت

en: minus
ar: ناقص

en: minus-circle
ar: دائرة ناقص

en: minus-square
ar: مربع ناقص

en: mix
ar: مزيج

en: mixcloud
ar: com.mixcloud

en: mizuni
ar: ميزوني

en: mm/dd/yyyy
ar: مم/ي ي/س س س س

en: mobile
ar: المحمول

en: mobile-alt
ar: بديل المحمول

en: monero
ar: مونيرو

en: money-bag
ar: حقيبة المال

en: money-bill-alt
ar: المال فاتورة البديل

en: monitor
ar: مراقب

en: moon
ar: القمر

en: motorcycle
ar: دراجة نارية

en: mouse-pointer
ar: مؤشر الماوس

en: movie-tickets
ar: تذاكر السينما

en: multi-tab
ar: علامة تبويب متعددة

en: music
ar: موسيقى

en: music-player
ar: مشغل موسيقى

en: napster
ar: نابستر

en: neuter
ar: محايد

en: newspaper
ar: صحيفة

en: next
ar: التالي

en: next-1
ar: التالي-1

en: nintendo-switch
ar: نينتندو سويتش

en: node
ar: عقدة

en: node-js
ar: Node-js

en: notebook
ar: دفتر

en: notes-medical
ar: ملاحظات طبية

en: notification
ar: إشعار

en: nutritionix
ar: com.nutritix

en: object-group
ar: مجموعة الكائنات

en: object-ungroup
ar: كائن فك التجميع

en: odnoklassniki-square
ar: ساحة odnoklassniki

en: of
ar: من

en: open-magazine
ar: مجلة مفتوحة

en: open-mail-interface-symbol
ar: رمز واجهة البريد المفتوح

en: opencart
ar: عربة مفتوحة

en: openid
ar: معرف مفتوح

en: opera
ar: أوبرا

en: optin-monster
ar: optin-الوحش

en: order
ar: النظام

en: osi
ar: com.osi

en: outdent
ar: يتفوق

en: page4
ar: الصفحة4

en: pagelines
ar: خطوط الصفحات

en: paint-brush
ar: فرشاة الطلاء

en: palfed
ar: بالفيد

en: pallet
ar: البليت

en: paper-plane
ar: طائرة ورقية

en: paperclip
ar: مشبك ورق

en: parachute-box
ar: صندوق المظلة

en: paragraph
ar: الفقرة

en: partnership
ar: الشراكة

en: paste
ar: لصق

en: patreon
ar: باتريون

en: pause
ar: وقفة

en: pause-circle
ar: دائرة الإيقاف المؤقت

en: paw
ar: مخلب

en: paypal
ar: باي بال

en: pen-square
ar: مربع القلم

en: pencil-alt
ar: قلم رصاص بديل

en: people-carry
ar: الناس تحمل

en: percent
ar: بالمائة

en: periscope
ar: المنظار

en: phabricator
ar: فابركاتور

en: phoenix-framework
ar: إطار عمل طائر الفينيق

en: phone
ar: هاتف

en: phone-call
ar: مكالمة هاتفية

en: phone-call-1
ar: مكالمة هاتفية-1

en: phone-receiver
ar: جهاز استقبال الهاتف

en: phone-slash
ar: شرطة مائلة للهاتف

en: phone-square
ar: مربع الهاتف

en: phone-volume
ar: حجم الهاتف

en: php
ar: PHP

en: pied-piper
ar: بييد بايبر

en: pied-piper-alt
ar: بييد بايبر بديل

en: pied-piper-hat
ar: قبعة بيد بايبر

en: pied-piper-pp
ar: بيد بايبر ص

en: piggy-bank
ar: البنك أصبع

en: pills
ar: حبوب

en: pin
ar: دبوس

en: pinterest
ar: com.pinterest

en: pinterest-p
ar: بينتريست-ص

en: pinterest-square
ar: بينتريست سكوير

en: placeholder
ar: العنصر النائب

en: plane
ar: طائرة

en: play
ar: لعب

en: play-button
ar: زر التشغيل

en: play-button-1
ar: زر التشغيل-1

en: play-button-2
ar: زر التشغيل-2

en: play-button-3
ar: زر التشغيل-3

en: play-button-4
ar: زر التشغيل-4

en: play-circle
ar: دائرة اللعب

en: playstation
ar: بلاي ستيشن

en: plug
ar: المكونات

en: plus
ar: زائد

en: plus-circle
ar: دائرة زائد

en: plus-square
ar: زائد مربع

en: podcast
ar: بودكاست

en: poo
ar: براز

en: pound-sign
ar: علامة الجنيه

en: power-off
ar: انقطاع التيار الكهربائي

en: prescription-bottle
ar: زجاجة وصفة طبية

en: prescription-bottle-alt
ar: وصفة طبية زجاجة بديل

en: print
ar: طباعة

en: procedures
ar: الإجراءات

en: product-hunt
ar: البحث عن المنتج

en: profit
ar: الربح

en: pushed
ar: دفعت

en: puzzle-piece
ar: قطعة اللغز

en: python
ar: بيثون

en: qq
ar: ف ف

en: qrcode
ar: com.qrcode

en: question
ar: سؤال

en: question-circle
ar: دائرة الأسئلة

en: quidditch
ar: كويدتش

en: quora
ar: Quora

en: quote
ar: اقتباس

en: quote-left
ar: اقتباس اليسار

en: quote-right
ar: حق الاقتباس

en: random
ar: عشوائي

en: ravelry
ar: رافيلري

en: react
ar: رد فعل

en: readme
ar: الملف التمهيدي

en: rebel
ar: المتمردين

en: recycle
ar: إعادة التدوير

en: recycle-triangle-of-three-arrows-outlines
ar: سلة المهملات-مثلث-من-ثلاثة-سهام-الخطوط العريضة

en: red-river
ar: النهر الأحمر

en: reddit
ar: رديت

en: reddit-alien
ar: رديت الغريبة

en: reddit-square
ar: رديت مربع

en: redo
ar: إعادة

en: redo-alt
ar: إعادة البديل

en: registered
ar: مسجل

en: reload
ar: إعادة تحميل

en: renewable
ar: المتجددة

en: renren
ar: رينرين

en: reply
ar: الرد

en: reply-all
ar: الرد على الكل

en: replyd
ar: رد

en: resolving
ar: حل

en: retweet
ar: إعادة تغريد

en: ribbon
ar: الشريط

en: right-arrow-inside-a-circle
ar: سهم لليمين داخل دائرة

en: right-quotation-sign
ar: علامة الاقتباس الصحيحة

en: road
ar: الطريق

en: rocket
ar: صاروخ

en: rocket-ship
ar: سفينة صاروخية

en: rocketchat
ar: com.rocketchat

en: rockrms
ar: com.rockrms

en: royal-crown-of-elegant-vintage-design
ar: التاج الملكي الأنيق خمر التصميم

en: rss
ar: آر إس إس

en: rss-square
ar: آر إس إس مربع

en: ruble-sign
ar: علامة الروبل

en: rupee-sign
ar: علامة الروبية

en: safari
ar: سفاري

en: sass
ar: ساس

en: save
ar: حفظ

en: schlix
ar: Schlix

en: search
ar: بحث

en: search-1
ar: بحث-1

en: search-2
ar: بحث-2

en: search-minus
ar: بحث ناقص

en: search-plus
ar: بحث زائد

en: searchengin
ar: com.searchengin

en: seedling
ar: الشتلات

en: select Early bird ticket visible option
ar: حدد الخيار المرئي لتذكرة الطيور المبكرة

en: sellcast
ar: com.sellcast

en: sellsy
ar: com.sellsy

en: server
ar: الخادم

en: servicestack
ar: com.servicestack

en: setting
ar: الإعداد

en: settings
ar: الإعدادات

en: settings-1
ar: الإعدادات-1

en: settings-2
ar: الإعدادات-2

en: share
ar: شارك

en: share-1
ar: حصة-1

en: share-alt
ar: مشاركة بديلة

en: share-alt-square
ar: حصة البديل مربع

en: share-square
ar: حصة مربع

en: shekel-sign
ar: علامة الشيكل

en: shield-alt
ar: درع بديل

en: ship
ar: سفينة

en: shipping-fast
ar: شحن سريع

en: shirtsinbulk
ar: قمصانsinbulk

en: shopping-bag
ar: حقيبة التسوق

en: shopping-basket
ar: سلة التسوق

en: shopping-cart
ar: عربة التسوق

en: shopping-cart-1
ar: سلة التسوق-1

en: shopping-cart-2
ar: سلة التسوق-2

en: shower
ar: دش

en: sign
ar: علامة

en: sign-in-alt
ar: بديل تسجيل الدخول

en: sign-language
ar: لغة الإشارة

en: sign-out-alt
ar: تسجيل الخروج-بديل

en: signal
ar: إشارة

en: signs
ar: علامات

en: simplybuilt
ar: com.simplybuilt

en: sistrix
ar: سيستريكس

en: sitemap
ar: خريطة الموقع

en: skyatlas
ar: com.skyatlas

en: skype
ar: سكايب

en: slack
ar: الركود

en: slack-hash
ar: تجزئة الركود

en: sliders-h
ar: المتزلجون-ح

en: slideshare
ar: com.slideshare

en: small-calendar
ar: تقويم صغير

en: smartphone
ar: الهاتف الذكي

en: smartphone-1
ar: الهاتف الذكي-1

en: smartphone-2
ar: الهاتف الذكي-2

en: smartphone-3
ar: الهاتف الذكي-3

en: smile
ar: ابتسم

en: smoking
ar: التدخين

en: snapchat
ar: سناب شات

en: snapchat-ghost
ar: سناب شات شبح

en: snapchat-square
ar: سناب شات سكوير

en: snowflake
ar: ندفة الثلج

en: solution
ar: الحل

en: sort
ar: فرز

en: sort-alpha-down
ar: فرز ألفا لأسفل

en: sort-alpha-up
ar: فرز ألفا المتابعة

en: sort-amount-down
ar: فرز المبلغ لأسفل

en: sort-amount-up
ar: فرز المبلغ

en: sort-down
ar: الترتيب

en: sort-numeric-down
ar: فرز رقمي للأسفل

en: sort-numeric-up
ar: فرز رقمي

en: sort-up
ar: الترتيب

en: soundcloud
ar: com.soundcloud

en: space-shuttle
ar: مكوك الفضاء

en: speakap
ar: com.speakap

en: speaker
ar: المتكلم

en: speech-bubble-and-three-dots
ar: فقاعة الكلام وثلاث نقاط

en: spinner
ar: سبينر

en: spotify
ar: سبوتيفي

en: square
ar: مربع

en: square-full
ar: مربع كامل

en: stack-exchange
ar: تبادل المكدس

en: stack-overflow
ar: تجاوز سعة المكدس

en: stairs
ar: الدرج

en: star
ar: نجمة

en: star-1
ar: نجمة-1

en: star-2
ar: نجمة-2

en: star-half
ar: نصف نجمة

en: stars
ar: النجوم

en: staylinked
ar: com.staylinked

en: steam
ar: بخار

en: steam-square
ar: ساحة البخار

en: steam-symbol
ar: رمز البخار

en: step-backward
ar: خطوة إلى الوراء

en: step-forward
ar: خطوة إلى الأمام

en: stethoscope
ar: سماعة الطبيب

en: sticker-mule
ar: ملصق بغل

en: sticky-note
ar: ملاحظة لاصقة

en: stocks-graphic-on-laptop-monitor
ar: الأسهم الرسم على شاشة الكمبيوتر المحمول

en: stop
ar: توقف

en: stop-circle
ar: دائرة التوقف

en: stopwatch
ar: ساعة توقيت

en: strava
ar: سترافا

en: street-view
ar: عرض الشارع

en: strikethrough
ar: يتوسطه خط

en: stripe
ar: شريط

en: stripe-s
ar: شريط-S

en: studiovinari
ar: com.studiovinari

en: stumbleupon-circle
ar: دائرة التعثر

en: subscript
ar: منخفض

en: substract
ar: اطرح

en: subway
ar: مترو الانفاق

en: suitcase
ar: حقيبة

en: sun
ar: الشمس

en: superpowers
ar: القوى العظمى

en: superscript
ar: مرتفع

en: supple
ar: مرنة

en: support
ar: الدعم

en: sync
ar: مزامنة

en: sync-alt
ar: بديل المزامنة

en: syringe
ar: حقنة

en: t-shirt-outline
ar: مخطط تي شيرت

en: table
ar: الجدول

en: table-tennis
ar: تنس الطاولة

en: tablet
ar: قرص

en: tablet-alt
ar: قرص بديل

en: tablets
ar: أقراص

en: tachometer-alt
ar: مقياس سرعة الدوران-بديل

en: tag
ar: علامة

en: tags
ar: العلامات

en: tape
ar: الشريط

en: target
ar: الهدف

en: tasks
ar: المهام

en: taxi
ar: سيارة أجرة

en: team
ar: فريق

en: team-1
ar: فريق-1

en: team-2
ar: فريق-2

en: team-3
ar: فريق-3

en: telegram
ar: برقية

en: telegram-logo
ar: شعار برقية

en: telegram-plane
ar: طائرة برقية

en: telephone
ar: هاتف

en: tencent-weibo
ar: Tencent-Weibo

en: terminal
ar: محطة

en: test-tube-flask-and-drop-of-blood
ar: قارورة أنبوب اختبار وقطرة من الدم

en: text-height
ar: ارتفاع النص

en: text-width
ar: عرض النص

en: th
ar: ال

en: th-large
ar: كبير

en: th-list
ar: القائمة

en: thermometer
ar: ميزان الحرارة

en: thermometer-empty
ar: ميزان الحرارة فارغ

en: thermometer-full
ar: ميزان الحرارة ممتلئ

en: thermometer-half
ar: ميزان الحرارة نصف

en: thermometer-quarter
ar: ربع ميزان الحرارة

en: thermometer-three-quarters
ar: ميزان الحرارة-ثلاثة أرباع

en: thumbs-down
ar: إبهام للأسفل

en: thumbs-up
ar: ممتاز

en: thumbtack
ar: طبعة الطبعة

en: tick
ar: علامة

en: tick-inside-a-circle
ar: ضع علامة داخل دائرة

en: ticket-alt
ar: تذكرة بديلة

en: time
ar: الوقت

en: times
ar: مرات

en: times-circle
ar: دائرة الأوقات

en: tint
ar: لون

en: toggle-off
ar: تبديل

en: toggle-on
ar: تبديل على

en: trademark
ar: علامة تجارية

en: train
ar: قطار

en: transgender
ar: المتحولين جنسيا

en: transgender-alt
ar: بديل المتحولين جنسيا

en: transport
ar: النقل

en: trash
ar: سلة المهملات

en: trash-alt
ar: بديل القمامة

en: tree
ar: شجرة

en: tree-of-love
ar: شجرة الحب

en: trello
ar: تريلو

en: tripadvisor
ar: com.tripadvisor

en: trophy
ar: الكأس

en: truck
ar: شاحنة

en: truck-loading
ar: تحميل الشاحنات

en: truck-moving
ar: نقل الشاحنات

en: tumblr
ar: نعرفكم

en: tumblr-square
ar: نعرفكم مربع

en: tv
ar: تلفزيون

en: twitch
ar: نشل

en: twitter
ar: تويتر

en: twitter-square
ar: تويتر سكوير

en: typo3
ar: خطأ مطبعي3

en: uber
ar: اوبر

en: umbrella
ar: مظلة

en: underline
ar: تسطير

en: undo
ar: تراجع

en: undo-alt
ar: التراجع عن بديل

en: uniregistry
ar: com.uniregistry

en: universal-access
ar: الوصول الشامل

en: university
ar: الجامعة

en: unlink
ar: إلغاء الارتباط

en: unlock
ar: فتح

en: unlock-alt
ar: فتح البديل

en: untappd
ar: com.untappd

en: up-arrow
ar: سهم لأعلى

en: up-arrow-inside-circle
ar: سهم لأعلى داخل الدائرة

en: up-chevron
ar: يصل شيفرون

en: upload
ar: تحميل

en: user-circle
ar: دائرة المستخدم

en: user-md
ar: مستخدم MD

en: user-plus
ar: مستخدم زائد

en: user-secret
ar: سر المستخدم

en: user-times
ar: أوقات المستخدم

en: users
ar: المستخدمين

en: utensil-spoon
ar: إناء ملعقة

en: utensils
ar: أواني

en: vaadin
ar: فادين

en: venus
ar: فينوس

en: venus-double
ar: فينوس مزدوج

en: venus-mars
ar: فينوس المريخ

en: viacoin
ar: com.viacoin

en: viadeo
ar: video

en: viadeo-square
ar: ساحة فيديو

en: vial
ar: قارورة

en: vials
ar: قوارير

en: viber
ar: فايبر

en: video
ar: فيديو

en: video-slash
ar: فيديو مائل

en: vimeo
ar: com.vimeo

en: vimeo-v
ar: فيميو-v

en: vine
ar: كرمة

en: volleyball-ball
ar: الكرة الطائرة

en: volume-down
ar: خفض مستوى الصوت

en: volume-off
ar: خفض مستوى الصوت

en: volume-up
ar: رفع مستوى الصوت

en: vuejs
ar: com.vuejs

en: warehouse
ar: مستودع

en: weight
ar: الوزن

en: whatsapp
ar: واتس اب

en: whatsapp-square
ar: واتس اب مربع

en: wheelchair
ar: كرسي متحرك

en: wife
ar: زوجة

en: wikipedia-w
ar: ويكيبيديا-ث

en: window-close
ar: إغلاق النافذة

en: window-maximize
ar: تكبير النافذة

en: window-minimize
ar: تصغير النافذة

en: window-restore
ar: استعادة النافذة

en: windows
ar: ويندوز

en: wine-glass
ar: كأس النبيذ

en: won-sign
ar: علامة الفوز

en: wordpress
ar: ووردبريس

en: wordpress-simple
ar: ووردبريس بسيط

en: workers
ar: العمال

en: worldwide
ar: في جميع أنحاء العالم

en: wpbeginner
ar: com.wpbeginner

en: wpevently
ar: في بعض الأحيان

en: wpexplorer
ar: com.wpexplorer

en: wrench
ar: وجع

en: x-ray
ar: الأشعة السينية

en: xbox
ar: اكس بوكس

en: xing
ar: شينغ

en: xing-square
ar: ساحة شينغ

en: yahoo
ar: ياهو

en: yandex
ar: ياندكس

en: yandex-international
ar: ياندكس الدولية

en: yelp
ar: الصرخة

en: yen-sign
ar: علامة الين

en: yoast
ar: خميرة

en: youtube
ar: يوتيوب

en: youtube-square
ar: يوتيوب مربع

en: — Default —
ar: — الافتراضي —

en: 🌐 Global Quantity (All Ticket Types)
ar: 🌐 الكمية العالمية (جميع أنواع التذاكر)
