jQuery-Colorbox - en to it_IT translation catalogue (117 entries)

en: Theme #1
it_IT: Tema #1

en: Theme #2
it_IT: Tema #2

en: Theme #3
it_IT: Tema #3

en: Theme #4
it_IT: Tema #4

en: Theme #5
it_IT: Tema #5

en: Theme #6
it_IT: Tema #6

en: Theme #7
it_IT: Tema #7

en: Theme #8
it_IT: Tema #8

en: Theme #9
it_IT: Tema #9

en: Theme #10
it_IT: Tema #10

en: Theme #11
it_IT: Tema #11

en: Theme #12
it_IT: Tema #12

en: Theme #13
it_IT: Tema #13

en: Theme #14
it_IT: Tema #14

en: Theme #15
it_IT: Tema #15

en: percent
it_IT: percento

en: pixels
it_IT: pixel

en: elastic
it_IT: elastica

en: fade
it_IT: dissolvenza

en: none
it_IT: nessuna

en: Successfully updated %1$s settings.
it_IT: Impostazioni di %1$s aggiornate correttamente.

en: %1$s settings were successfully deleted.
it_IT: Le impostazioni di %1$s sono state eliminate correttamente.

en: needs attention: the plugin is not activated to work for all images.
it_IT: Attenzione: il plug-in non è configurato per lavorare con tutte le immagini

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Did not update settings, you do not have the necessary rights.
it_IT: Le impostazioni non sono state aggiornate, non hai i permessi necessari.

en: Did not delete %1$s settings. Either you dont have the nececssary rights or you didnt check the checkbox.
it_IT: Non sono state cancellate le impostazioni di %1$s. O non disponi dei permessi necessari o non hai selezionato la casella.

en: Using
it_IT: Questo sito utilizza

en: close
it_IT: chiudi

en: next
it_IT: successiva

en: previous
it_IT: precedente

en: start slideshow
it_IT: Avvia la presentazione

en: stop slideshow
it_IT: Ferma la presentazione

en: {current} of {total} images
it_IT: {current} di {total} immagini

en: %1$s Settings
it_IT: Impostazioni di %1$s

en: Colorbox settings
it_IT: Impostazioni Colorbox

en: Theme
it_IT: Tema

en: Select the theme you want to use on your blog.
it_IT: Seleziona il tema che vuoi utilizzare per il tuo blog.

en: Theme screenshot
it_IT: Anteprima del tema

en: Add Slideshow to groups
it_IT: Aggiungi Presentazione ai gruppi

en: Add Slideshow functionality for %1$s Groups
it_IT: Aggiungi la funzione Presentazione ai gruppi %1$s

en: Start Slideshow automatically
it_IT: Avvia Presentazione automaticamente

en: Start Slideshow automatically if slideshow functionality is added to %1$s Groups
it_IT: Avvia automaticamente la Presentazione se la funzionalità è stata aggiunta ai gruppi di %1$s

en: Speed of the slideshow
it_IT: Velocità della presentazione

en: milliseconds
it_IT: millisecondi

en: Sets the speed of the slideshow, in milliseconds
it_IT: Imposta la velocità della presentazione, in millisecondi

en: Disable loop
it_IT: Disabilita ripetizione

en: Disable looping through image groups
it_IT: Disabilita ripetizione ciclica per i gruppi di immagini

en: Disable keys
it_IT: Disabilita tasti

en: Disable ESC to close Colorbox and arrow keys to go to next and previous images
it_IT: Disabilita il tasto ESC per chiudere la Colorbox e i tasti freccia per andare all'immagine precedente o successiva

en: Maximum width of an image
it_IT: Larghezza massima di un'immagine

en: Do not set width
it_IT: Non impostare la larghezza

en: Set maximum width of an image
it_IT: Imposta la larghezza massima di un'immagine

en: Set the maximum width of the image in the Colorbox in relation to the browser window in percent or pixels. If maximum width is not set, image is as wide as the Colorbox
it_IT: Imposta la larghezza massima delle immagini nella Colorbox in relazione alla finestra del browser con un valore percentuale o pixels. Se la larghezza massima non è impostata, l'immagine sarà larga come la Colorbox

en: Maximum height of an image
it_IT: Altezza massima di un'immagine

en: Do not set height
it_IT: Non impostare altezza

en: Set maximum height of an image
it_IT: Imposta l'altezza massima di un'immagine

en: Set the maximum height of the image in the Colorbox in relation to the browser window to a value in percent or pixels. If maximum height is not set, the image is as high as the Colorbox
it_IT: Imposta l'altezza massima delle immagini nella Colorbox in relazione alla finestra del browser con un valore percentuale o pixels. Se l'altezza massima non è impostata, l'immagine sarà alta come la Colorbox

en: Maximum width of the Colorbox
it_IT: Larghezza massima della Colorbox

en: Set width of the Colorbox
it_IT: Imposta la larghezza della Colorbox

en: Set the maximum width of the Colorbox itself in relation to the browser window to a value between in percent or pixels. If the image is bigger than the colorbox, scrollbars are displayed. If width is not set, the Colorbox will be as wide as the picture in it
it_IT: Imposta la larghezza massima della Colorbox stessa in relazione alla finestra del browser con un valore percentuale o in pixels.  Se l'immagine è più grande della colorbox, verranno visualizzate delle barre di scorrimento. Se la larghezza non è impostata, la colorbox sarà larga come l'immagine che contiene

en: Maximum height of the Colorbox
it_IT: Altezza massima della Colorbox

en: Set height of the Colorbox
it_IT: Imposta l'altezza della Colorbox

en: Set the maximum height of the Colorbox itself in relation to the browser window to a value between in percent or pixels. If the image is bigger than the colorbox, scrollbars are displayed. If height is not set, the Colorbox will be as high as the picture in it
it_IT: Imposta l'altezza massima della Colorbox stessa in relazione alla finestra del browser con un valore percentuale o in pixels.  Se l'immagine è più grande della colorbox, verranno visualizzate delle barre di scorrimento. Se l'altezza non è impostata, la Colorbox sarà alta come l'immagine che contiene

en: Maximum width of the Colorbox used for links
it_IT: Larghezza massima della Colorbox per i link

en: Maximum height of the Colorbox used for links
it_IT: Altezza massima della Colorbox per i link

en: Initial width of the Colorbox
it_IT: Larghezza iniziale della Colorbox

en: Set the maximum width of the Colorbox before the content is loaded
it_IT: Imposta la larghezza massima della Colobox prima del caricamento del contenuto

en: Initial height of the Colorbox
it_IT: Altezza iniziale della Colorbox

en: Set the maximum height of the Colorbox before the content is loaded
it_IT: Imposta l'altezza massima della Colobox prima del caricamento del contenuto

en: Resize images
it_IT: Ridimensiona immagini

en: If enabled and if maximum width of images, maximum height of images, width of the Colorbox, or height of the Colorbox have been defined, ColorBox will scale photos to fit within the those values
it_IT: Se abilitata, se sono state definite la larghezza o l'altezza massima delle immagini o della Colorbox, le immagini verranno ridimensionate per farle rientrare nei limiti

en: Close Colorbox on overlay click
it_IT: Chiudi la Colorbox con un click

en: If checked, enables closing ColorBox by clicking on the background overlay
it_IT: Se selezionata, abilita la chiusura della Colorbox mediante un click sullo sfondo

en: Preload images
it_IT: Precarica le immagini

en: Allows for preloading of "next" and "previous" content in a group, after the current content has finished loading. Uncheck box to disable.
it_IT: Permette il precarimento delle immagini "successiva" e "precedente" di un gruppo, dopo che l'immagine attuale è stata completamente caricata. Deselezionare per disabilitare.

en: Transition type
it_IT: Tipo di transizione

en: The transition type of the Colorbox. Can be set to "elastic", "fade", or "none"
it_IT: Il tipo di transizione tra le immagini della Colorbox. Può essere "elastica", "dissolvenza", o "nessuna"

en: Transition speed
it_IT: Velocità della transizione

en: Sets the speed of the "fade" and "elastic" transitions, in milliseconds
it_IT: Imposta la velocità delle transizioni "dissolvenza" ed "elastica", in millisecondi

en: Opacity
it_IT: Opacità

en: The overlay opacity level. Range: 0 to 1
it_IT: Livello di opacità. Valori compresi tra 0 e 1

en: Save Changes
it_IT: Salva modifiche

en: Delete Settings
it_IT: Cancella impostazioni

en: Check the box and click this button to delete settings of this plugin.
it_IT: Seleziona la casella e clicca questo bottone per cancellare le impostazioni di questo plugin.

en: Donate
it_IT: Dona

en: If you would like to make a small (or large) contribution towards future development please consider making a donation.
it_IT: Se volete contribuire allo sviluppo futuro di questo plugin potete fare una piccola (o grande) donazione.

en: Donate using Paypal
it_IT: Dona con Paypal

en: Please enter the URL you'd like me to link to in the donors lists
it_IT: Inserire l'indirizzo URL con cui si vuole comparire nella lista dei donatori

en: Return to Your Dashboard
it_IT: Torna alla tua Bacheca

en: Select Preset Amount
it_IT: Seleziona importo preimpostato

en: Or
it_IT: Oppure

en: Enter Custom Amount
it_IT: Inserisci importo personalizzato

en: Submit
it_IT: Invia

en: Top donations
it_IT: Donazioni più generose

en: Thank you for your donation.
it_IT: Grazie per la tua donazione.

en: Latest donations
it_IT: Ultime donazioni

en: Plugin settings
it_IT: Impostazioni

en: Automate %1$s for all images in pages, posts and galleries
it_IT: Usa automaticamente %1$s per le immagini in pagine, articoli e gallerie

en: Automatically add colorbox-class to images in posts and pages. Also adds colorbox-class to galleries. Images in one page or post are grouped automatically.
it_IT: Applica automaticamente Colorbox alle immagini negli articoli e nelle pagine. Applica Colorbox anche alle gallerie. Le immagini in una pagina o in un articolo vengono raggruppate automaticamente.

en: Automate %1$s for images in WordPress galleries only
it_IT: Applica automaticamente %1$s solo alle gallerie di immagini di WordPress

en: Automatically add colorbox-class to images in WordPress galleries, but nowhere else. Images in one page or post are grouped automatically.
it_IT: Applica automaticamente Colorbox alle gallerie di WordPress, ma non ad altro. Le immagini in una pagina o in un articolo vengono raggruppate automaticamente.

en: Automate %1$s for all other images
it_IT: Applica automaticamente %1$s per tutte le altre immagini

en: Automatically add colorbox-class to all images that are not in posts and pages (e.g. the sidebar).
it_IT: Applica automaticamente Colorbox a tutte le immagini che non sono in pagine o articoli (es. sidebar).

en: Automate %1$s for all text links to images
it_IT: Applica automaticamente %1$s per tutti i link testuali a immagini

en: Automatically add colorbox-link-class to all links that point to images.
it_IT: Applica automaticamente %1$s a tutti i link che puntano ad immagini.

en: Automate hiding of flash objects
it_IT: Nascondi automaticamente gli oggetti flash

en: Automatically hide embeded flash objects behind the Colorbox layer.
it_IT: Nascondi automaticamente gli oggetti flash dietro al layer di Colorbox.

en: Add JavaScript to footer
it_IT: Aggiungi JavaScript nel footer.

en: Add JavaScript to footer instead of the header.
it_IT: Aggiungi JavaScript nel footer anziché nell'header.

en: Remove link from Meta-box
it_IT: Rimuovi link dalla meta-box

en: Remove the link to the developers site from the WordPress meta-box.
it_IT: Rimuovi il link al sito dello sviluppatore dalla meta-box di WordPress.

en: Activate debug mode
it_IT: Attiva modalità debug

en: Adds debug information and non-minified JavaScript to the page. Useful for troubleshooting.
it_IT: Aggiunge alla pagina informazioni di debug e codice JavaScript non compresso. Utile per la risoluzione di problemi.

en: Disable warning
it_IT: Disabilita avviso

en: Disables the warning that is displayed if the plugin is activated but the auto-colorbox feature for all images is turned off.
it_IT: Disabilita l'avviso che viene visualizzato se il plugin è abilitato ma l'opzione di applicazione automatica a tutte le immagini non è attivata.

en: Translation
it_IT: Traduzione

en: The english translation was done by <a href="http://www.techotronic.de">Arne Franken</a>.
it_IT: La traduzione in italiano è stata realizzata inizialmente da <a href="http://erkinson.altervista.org">erkinson</a> e successivamente completata e corretta da <a href="http://www.blackstudio.it">Black Studio</a>.
