jQuery-Colorbox - en to bs translation catalogue (81 entries)

en: Theme #1
bs: Tema #1

en: Theme #2
bs: Tema #2

en: Theme #3
bs: Tema #3

en: Theme #4
bs: Tema #4

en: Theme #5
bs: Tema #5

en: Theme #6
bs: Tema #6

en: Theme #7
bs: Tema #7

en: Theme #8
bs: Tema #8

en: Theme #9
bs: Tema #9

en: Theme #10
bs: Tema #10

en: Theme #11
bs: Tema #11

en: Theme #12
bs: Tema #12

en: Theme #13
bs: Tema #13

en: Theme #14
bs: Tema #14

en: Theme #15
bs: Tema #15

en: percent
bs: procenat

en: pixels
bs: piksel

en: elastic
bs: elastično

en: fade
bs: izblijediti

en: none
bs: bez efekta

en: Successfully updated %1$s settings.
bs: Uspješno ažurirano %1$s promjena.

en: %1$s settings were successfully deleted.
bs: %1$s opcije su uspiješno izbrisane.

en: needs attention: the plugin is not activated to work for all images.
bs: Pažnja

en: Settings
bs: Opcije

en: Did not update settings, you do not have the necessary rights.
bs: Opcije nisu ažurirane, nemaš potrebna ovlaštenja.

en: Did not delete %1$s settings. Either you dont have the nececssary rights or you didnt check the checkbox.
bs:  %1$s opcije nisu mogle biti izbrisane. Ili nemaš potrebna ovlaštenja ili si zaboravio da aktiviraš Checkbox.

en: close
bs: Zatvoriti

en: next
bs: Naprijed

en: previous
bs: Nazad

en: start slideshow
bs: Pokreni slideshow

en: stop slideshow
bs: Zaustavi slideshow

en: {current} of {total} images
bs: {current} od {total} slika

en: %1$s Settings
bs: %1$s opcija

en: Theme
bs: Tema

en: Select the theme you want to use on your blog.
bs: Izaberi temu za svoj blog

en: Theme screenshot
bs: Screenshot teme

en: Add Slideshow to groups
bs: Dodaj slideshow grupama

en: Add Slideshow functionality for %1$s Groups
bs: Dodaj slideshow funkcionalnost za %1$s grupe

en: Start Slideshow automatically
bs: Pokreni slideshow automatski

en: Start Slideshow automatically if slideshow functionality is added to %1$s Groups
bs: Pokreni slideshow automatski ako je slideshow funkcionalnost dodana %1$s grupama

en: Speed of the slideshow
bs: Brzina slideshowa

en: milliseconds
bs: milisekundama

en: Sets the speed of the slideshow, in milliseconds
bs: Postavi brzinu slideshowa u milisekundama

en: Maximum width of an image
bs: Maksimalna širina slike

en: Do not set width
bs: Ne postavljaj širinu

en: Set maximum width of an image
bs: Postavi maksimalnu širinu slike

en: Set the maximum width of the image in the Colorbox in relation to the browser window in percent or pixels. If maximum width is not set, image is as wide as the Colorbox
bs: Postavi maksimalnu širinu slike u Colorboxu u relaciji prema web pretraživaču u postotcima ili pikselima. Ako maksimalna širina nije postavljenja, slika je iste širine kao Colorbox

en: Maximum height of an image
bs: Maksimalma visina slike

en: Do not set height
bs: Ne postavljaj visinu

en: Set maximum height of an image
bs: Postavi visinu slike

en: Set the maximum height of the image in the Colorbox in relation to the browser window to a value in percent or pixels. If maximum height is not set, the image is as high as the Colorbox
bs: Postavi maksimalnu visinu slike u Colorboxu u relaciji prema web pretraživaču u postotcima ili pikselima. Ako maksimalna visina nije postavljenja, slika je iste visine kao Colorbox

en: Maximum width of the Colorbox
bs: Maksimalna širina Colorboxa

en: Set width of the Colorbox
bs: Postavi širinu Colorboxa

en: Set the maximum width of the Colorbox itself in relation to the browser window to a value between in percent or pixels. If the image is bigger than the colorbox, scrollbars are displayed. If width is not set, the Colorbox will be as wide as the picture in it
bs: Postavi maksimalnu širinu Colorboxa u relaciji prema web pretraživaču u postotcima ili pikselima. Ako je slika veća od Colorboxa bit će prikazan scrollbar. Ako širina nije postavljena, Colorbox će biti iste širine kao i sama slika

en: Maximum height of the Colorbox
bs: Maksimalna visina Colorboxa

en: Set height of the Colorbox
bs: Postavi visinu Colorboxa

en: Set the maximum height of the Colorbox itself in relation to the browser window to a value between in percent or pixels. If the image is bigger than the colorbox, scrollbars are displayed. If height is not set, the Colorbox will be as high as the picture in it
bs: Postavi maksimalnu visinu Colorboxa u relaciji prema web pretraživaču u postotcima ili pikselima. Ako je slika veća od Colorboxa bit će prikazan scrollbar. Ako visina nije postavljena, Colorbox će biti iste visine kao i sama slika

en: Resize images
bs: Promijeni veličinu slike

en: If enabled and if maximum width of images, maximum height of images, width of the Colorbox, or height of the Colorbox have been defined, ColorBox will scale photos to fit within the those values
bs: Ako su omogučeni i definirani maksimalna širina slike, maksimalna visina slike, širina Colorboxa ili visina Colorboxa, Clorobox će prilagoditi veličinu slike ovim vrijednostima

en: Close Colorbox on overlay click
bs: Zatvori Colorbox ako se klikne na overlay.

en: If checked, enables closing ColorBox by clicking on the background overlay
bs: Ako označeno, omogućava zatvaranje Colorboxa klikom na overlay u pozadini

en: Preload images
bs: Preučitaj slike

en: Allows for preloading of "next" and "previous" content in a group, after the current content has finished loading. Uncheck box to disable.
bs: Dozvoljava preučitavanje "next" i "previous" slika unutar jedne grupe nakon učitavanja aktuelnog sadržaja. Da bi deaktivirao ovaj elemenat ukloni kvačicu iz odjeljka.

en: Transition type
bs: Tip izmjene

en: The transition type of the Colorbox. Can be set to "elastic", "fade", or "none"
bs: Vrsta prijelaza.Može biti postavljena na "elastic", "fade", ili "none"

en: Transition speed
bs: Brzina izjmene

en: Sets the speed of the "fade" and "elastic" transitions, in milliseconds
bs: Određuje brzinu "fade" i "elastic" prijelaza, u milisekundama

en: Opacity
bs: Prozirnost

en: The overlay opacity level. Range: 0 to 1
bs: Nivo Neprozirnosti overlaya. Raspon od 0 do 1

en: Save Changes
bs: Sačuvaj promjene

en: Delete Settings
bs: Izbriši postavke

en: Check the box and click this button to delete settings of this plugin.
bs: Aktiviraj Checkbox i klikni na odgovarajuće dugme da bi izbrisao opcije ovog plugin-a.

en: Donate
bs: Doniraj

en: If you would like to make a small (or large) contribution towards future development please consider making a donation.
bs: Ako bi želio da daš doprinos daljnjem usavršavanju, molim te razmisli o davanju donacije.

en: Automatically add colorbox-class to images in posts and pages. Also adds colorbox-class to galleries. Images in one page or post are grouped automatically.
bs: Dodaj automatski colorbox-klasu slikama u člancima i na stranicama. Takođe dodaje colobox-klasu galerijama. Sve slike unutar jednog članka ili jedne stranice če automatski biti grupirane.

en: Automatically add colorbox-class to images in WordPress galleries, but nowhere else. Images in one page or post are grouped automatically.
bs: Dodaj automatksi colorbox-klasu za slike samo u galerijama, nigdje drugdje. SSe slike unutar jednog članka ili jedne stranice če automatski biti grupirane.

en: Automate hiding of flash objects
bs: Automatsko sakrivanje flash objekata

en: Disable warning
bs: Deaktiviraj upozorenje

en: Disables the warning that is displayed if the plugin is activated but the auto-colorbox feature for all images is turned off.
bs: Onemogućuje opomenu, prikazanu ako je plugin aktiviran ali element "auto-colorbox" za sve slike nije.

en: Translation
bs: Prijevod

en: The english translation was done by <a href="http://www.techotronic.de">Arne Franken</a>.
bs: Na bosanski je preveo <a href="http://www.vjucon.com">Vedran Jurinčić</a>.
