Jigoshop v1.8.1 - en to uk translation catalogue (1771 entries)

en:  (billing) is a required field.
uk: (оплата) — це обов’язкове поле.

en:  (billing) is not a valid VAT Number.  Leave it blank to disable VAT validation.  (VAT may be charged depending on your location)
uk:  (сплата) неправильний номер ПДВ.  Залиште порожнім, щоб вимкнути перевірку ПДВ.  (ПДВ може нараховуватися в залежності від вашого місця перебування)

en:  (billing) is not a valid email address.
uk:  (оплата) — не правильна адреса ел. пошти.

en:  (billing) is not a valid number.
uk:  (оплата) — не правильний номер.

en:  (billing) is not a valid postcode/ZIP.
uk:  (оплата) — не правильний поштовий індекс.

en:  (ex. tax)
uk:  (без податку)

en:  (shipping) is a required field.
uk:  (доставка) — це обов’язкове поле.

en:  (shipping) is not a valid postcode/ZIP.
uk:  (доставка) — не правильний поштовий індекс.

en:  <small>(ex. tax)</small>
uk:  <small>(без податку)</small>

en:  <small>(inc. tax)</small>
uk:  <small>(з податком)</small>

en:  If the Shipping Calculator is not available here, you will need to advance to the Checkout to do this.
uk:  Якщо калькулятор доставки не доступний тут, вам доведеться перейти до сторінки оформлення, щоб це зробити.

en:  Personal:
uk:  Особисте:

en:  There may be no methods available for your destination and you should contact us for assistance.
uk:  Можливо, немає доступних методів для вашого призначення, і вам слід звернутися до нас по допомогу.

en:  available
uk:  доступно

en:  or %
uk:  чи %

en:  reviewed by
uk:  оглянуто

en:  via
uk:  з

en:  was completed %s ago
uk:  виконано %s тому

en: "%s" settings were updated successfully.
uk: «%s» налаштування було оновлено успішно.

en: #
uk: №

en: %d units of #%d %s (#%s) have been backordered.
uk: %d одиниць #%d %s (#%s) було попередньо замовлено.

en: %s activation:
uk: %s активація:

en: %s ago
uk: %s тому

en: %s deactivation:
uk: %s деактивація:

en: %s off!
uk: %s знижка!

en: %s units of #%s %s (#%s) are needed to fill Order %s.
uk: %s одиниць #%s %s (#%s) потрібно, щоб заповнити замовлення %s.

en: &larr; Continue Shopping
uk: &larr; Продовжити купівлю

en: &larr; Previous Month
uk: &larr; Попередній місяць

en: &larr; Return to Shop
uk: &larr; Повернутись у магазин

en: (The next option below will have no effect if this one is disabled)
uk: (Наступна опція нижче не діє, якщо цю вимкнено)

en: (ex. tax)
uk: (без податку)

en: (inc. tax)
uk: (вкл. податок)

en: + Add Coupon
uk: + Додати купон

en: + Add Tax Rule
uk: + Додати ставку податку

en: - Emails the customer order details and a payment link.
uk: - Надсилає лист покупцю з деталями замовлення і посиланням для сплати.

en: - Reduces stock for each item in the order; useful after manually creating an order or manually marking an order as complete/processing after payment.
uk: - Зменшує запас для кожної позиції у замовленні; корисний після ручного створення замовлення або ручного маркування замовлення виконаним/в обробці після сплати.

en: - Restores stock for each item in the order; useful after refunding or canceling the entire order.
uk: - Відновлює запас для кожної позиції у замовленні; корисний після повернення або скасування сплати всього замовлення.

en: - Save/update the order.
uk: - Зберегти/оновити замовлення.

en: . Their order is as follows:
uk: . Замовлення такі:

en: 15% or 19.99
uk: 15% чи 19.99

en: <a href="%s" target="_TOP">Read why</a> we did this for you.
uk: <a href="%s" target="_TOP">Прочитайте</a>, чому ми зробили це для вас.

en: <a href="//support.google.com/analytics/bin/answer.py?hl=en&answer=1009612" target="_TOP">Learn how to enable</a> eCommerce tracking for your Google Analytics account.
uk: <a href="//support.google.com/analytics/bin/answer.py?hl=en&answer=1009612" target="_TOP">Дізнайтеся, як увімкнути</a> відстеження eCommerce до вашого облікового запису Google Analytics.

en: <a href="//support.google.com/analytics/bin/answer.py?hl=en&answer=1009612">Learn how to enable</a> eCommerce tracking for your Google Analytics account.
uk: <a href="//support.google.com/analytics/bin/answer.py?hl=en&answer=1009612">Дізнайтеся, як увімкнути</a> відстеження eCommerce для свого облікового запиту Google Analytics.

en: <b>Key activated.</b> License key for <i>%s</i> has been <b>activated</b>.
uk: <b>Ключ активовано.</b> Ключ ліцензії для <i>%s</i> було <b>активовано</b>.

en: <b>Key deactivated.</b> License key for <i>%s</i> has been <b>deactivated</b>.
uk: <b>Ключ деактивовано.</b> Ключ ліцензії для <i>%s</i> було <b>деактивовано</b>.

en: <br />To <em>de-activate</em> the licence, remove the licence key, but leave the email address.
uk: <br />Щоб <em>деактивувати</em> ліцензію, знищте ключ, але залиште електронну адресу.

en: <div>Coupons allow you to give your customers special offers and discounts. </div>
uk: <div>Купони дозволяють надати вашим покупцям спеціальні пропозиції і знижки. </div>

en: <p>Changing any of these settings will affect the dimensions of images used in your Shop. After changing these settings you may need to <a href="%s">regenerate your thumbnails</a>.</p>
    																										<p>Crop: Leave unchecked to set the image size by resizing the image proportionally (that is, without distorting it). Leave checked to set the image size by hard cropping the image (either from the sides, or from the top and bottom).</p>
    																										<p><strong>Note:</strong> Your images may not display in the size you choose below. This is because they may still be affected by CSS styles, that is, your theme.
uk: <p>Зміна якоїсь із цих налаштувань вплине на розміри зображень, використаних у вашому магазині. Після зміни цих налаштувань, можливо, вам доведеться <a href="%s">ще раз створити мініатюри</a>.</p>
    																										<p>Обрізати: Не вибирайте щоб змінити розмір зображень пропорційно (тобто, без спотворення). Позначте, щоб встановити розмір зображень, обрізуючи вихідні (або з боків, або згори й знизу).</p>
    																										<p><strong>Примітка:</strong> Зображення можуть не влізти цілком у вибраний нижче розмір. Це тому що на них можуть вплинути стилі CSS, тобто, ваша тема.

en: <p>Changing any of these settings will affect the dimensions of images used in your Shop. After changing these settings you may need to <a href="%s">regenerate your thumbnails</a>.</p><p>Crop: Leave unchecked to set the image size by resizing the image proportionally (that is, without distorting it). Leave checked to set the image size by hard cropping the image (either from the sides, or from the top and bottom).</p><p><strong>Note:</strong> Your images may not display in the size you choose below. This is because they may still be affected by CSS styles in your theme.
uk: <p>Зміна будь-якої з цих опцій вплине на розміри зображень, що використовуються у вашому магазині. Після зміни цих опцій, можливо, вам доведеться <a href="%s">створити мініатюри ще раз</a>.</p><p>Обрізати: Залиште вимкненим, щоб встановити розмір зображень пропорційно (тобто, без спотворення його). Увімкніть, щоб встановити розмір зображень жорстким обрізанням (чи з боків, чи згори і знизу).</p><p><strong>Примітка:</strong> ваші зображення, можливо, не покажуться у розмірі, який ви виберете нижче. Це тому що на них все ще впливають стилі CSS вашої теми.

en: <p>Thank you. Your order has been processed successfully.</p>
uk: <p>Дякуємо! Ваше замовлення буде успішно опрацьоване.</p>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
uk: <span class="meta-nav">&larr;</span> Назад

en: <strong>(REQUIRED IF MD5 SIGNATURE IS ENABLED)</strong> Enter here the Secret Word you will use to hash the MD5 signature. The word needs to be up to 16 characters, known only to yourself and to WorldPay.<br/> This secret must also be entered into the <strong>WorldPay Merchant Interface -> Installations -> Integration Setup (TEST or PRODUCTION) -><em>MD5 secret for transactions</em></strong> field.
uk: <strong>(НЕОБХІДНО, ЯКЩО ПІДПИС MD5 УВІМКНЕНО)</strong> Уведіть тут таємне слово, яку використати для створення підпису MD5. Слово має бути не довше, ніж 16 символів, відоме тільки вам і WorldPay.<br/> Цю таємницю потрібно також увести у поле <strong>Інтерфейс купця WorldPay → Встановлення → Налаштування інтеграції (TEST чи РОБОТА) →<em>таємниця MD5 для перекладів</em></strong>.

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you... please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: Не вдалося вас зареєструвати… Будь ласка, зверніться до <a href="mailto:%s">адміністратора</a>!

en: A list of your customers most recently viewed products
uk: Список недавно переглянутих товарів користувачами

en: A list or dropdown of product categories
uk: Список або випадний список категорій товарів

en: A search form for your products
uk: Форма пошуку для товарів

en: Accept Bank Transfers as a method of payment. There is no automated process associated with this, you must manually process an order when you receive payment.
uk: Прийміть банківський переказ як метод сплати. Немає асоційованого з цим автоматизованого процесу, вам доведеться вручну обробити замовлення, коли ви отримаєте рахунок.

en: Account Holder
uk: Утримувач рахунку

en: Account Number
uk: Номер рахунку

en: Account Password
uk: Пароль облікового запису

en: Account Username
uk: Назва облікового запису

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
uk: Невдала дія. Будь ласка оновіть сторінку і спробуйте знову.

en: Activation email
uk: Електронна адреса активації

en: Add Attribute
uk: Додати атрибут

en: Add Coupon
uk: Додати купон

en: Add Google Analytics eCommerce tracking code upon successful orders
uk: Додайте код відстеження Google Analytics eCommerce при успішних замовленнях

en: Add New
uk: Додати новий

en: Add New
uk: Додати новий

en: Add New Attribute
uk: Додати новий атрибут

en: Add New Coupon
uk: Додати новий купон

en: Add New Order status
uk: Додати новий статус замовлення

en: Add New Product
uk: Додати новий товар

en: Add New Product Category
uk: Додати нову категорію товару

en: Add New Product Tag
uk: Додати нову мітку товару

en: Add New Variation
uk: Додати новий варіант

en: Add Review
uk: Додати огляд

en: Add Variation
uk: Додати варіант

en: Add a review
uk: Додати огляд

en: Add item
uk: Додати позицію

en: Add meta
uk: Додати мета

en: Add to Cart
uk: Додати до кошика

en: Add to cart
uk: Додати до кошика

en: Add your tax registration label before the registration number and it will be printed as well. eg. <code>VAT Number: 88888888</code>
uk: Додати мітку вашої податкової реєстрації перед реєстраційним номером, і її також буде надруковано, напр. <code>Номер ПДВ: 88888888</code>

en: Adding Options
uk: Додавання опцій

en: Adding Product Categories
uk: Додавання категорій товарів

en: Adding Product Tags
uk: Додавання міток товарів

en: Additional Info
uk: Додаткова інформація

en: Additional Information
uk: Додаткова інформація

en: Additional Tax classes
uk: Додаткові типи податків

en: Additional information you want to display to your customer.
uk: Додаткова інформація, яку ви хочете показати покупцям.

en: Address
uk: Адреса

en: Address 1
uk: Адреса 1

en: Address 2
uk: Адреса 2

en: Address Line1
uk: Адреса 1

en: Address Line2
uk: Адреса 2

en: Advanced
uk: Додаткові

en: Advanced Settings
uk: Додаткові налаштування

en: Afghanistan
uk: Афганістан

en: Afghanistan Afghani
uk: Афганський афгані

en: After adding product to cart
uk: Після додання товару у кошик

en: Aland Islands
uk: Аландські острови

en: Albania
uk: Албанія

en: Albania Lek
uk: Албанський лек

en: Algeria
uk: Алжир

en: All
uk: Всі

en: All  Order statuses
uk: Всі статуси замовлень

en: All Countries
uk: Всі країни

en: All Orders
uk: Всі замовлення

en: All Product Categories
uk: Всі категорії товарів

en: All Product Tags
uk: Всі мітки товару

en: All Products
uk: Всі товари

en: All allowed countries
uk: Всі дозволені країни

en: All fields are required.
uk: Всі поля обов’язкові.

en: All of
uk: Всі з

en: Allow
uk: Дозволити

en: Allow Backorders
uk: Дозволити попереднє замовлення

en: Allow Backorders?
uk: Доступний для попереднього замовлення?

en: Allow guest purchases
uk: Дозволити придбання гостям

en: Allow registration
uk: Дозволити реєстрацію

en: Allow, but notify customer
uk: Дозволити, але повідомляти замовника

en: Allowed Countries
uk: Дозволені країни

en: Allows cash payments. Good for offline stores or having customers pay at the time of receiving the product.
uk: Дозволяє оплату готівкою. Зручно для магазинів поза мережею, або якщо ваші покупці оплачують товар у момент його отримання.

en: Allows cheque payments. Allows you to make test purchases without having to use the sandbox area of a payment gateway. Quite useful for demonstrating to clients and for testing order emails and the 'success' pages etc.
uk: Дозволити оплату чеком. Дозволить зробити тестову покупку без необхідності переходу у режим пісочниці. Досить корисне для демонстрації клієнтам і для тестування листів замовлень, сторінки «вдало» і т. ін.

en: Already registered?
uk: Вже зареєстровані?

en: American Samoa
uk: Американський Самоа

en: Amount
uk: Кількість

en: Amount this coupon is worth. If it is a percentange, just include the number without the percentage sign.
uk: Скільки вартий цей купон. Якщо це відсоток, просто вкажіть число без знаку відсотків.

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
uk: Така назва вже використовується. Будь ласка, виберіть іншу.

en: An account is already registered with your email address. Please login.
uk: Така адреса ел. пошти вже використовується. Будь ласка, увійдіть.

en: An order has been created for you on &quot;%s&quot;. To pay for this order please use the following link: %s
uk: Замовлення успішно створено для вас на «%s». Для сплати цього замовлення скористайтесь посиланням: %s

en: An unknown error has occured with code =
uk: Сталася невідома помилка з кодом =

en: Andorra
uk: Андорра

en: Angola
uk: Ангола

en: Anguilla
uk: Ангилья

en: Antarctica
uk: Антарктика

en: Antigua and Barbuda
uk: Антигуа і Барбуда

en: Any
uk: Будь-які

en: Any category
uk: Будь-яка категорія

en: Any date
uk: Будь-яка дата

en: Any method
uk: Будь-який метод

en: Any product
uk: Будь-який товар

en: Applied Coupons:
uk: Застосовані купони:

en: Apply
uk: Застосувати

en: Apply Coupon
uk: Застосувати купон

en: Apply Taxes After Coupon
uk: Застосувати податки після купона

en: Apply to shipping
uk: Застосувати до доставки

en: Archived due to order being in pending state for a month or longer.
uk: Збережено, тому що замовлення у стані очікування місяць чи більше.

en: Are you sure you want to delete all variations
uk: Ви впевнені що хочете видалити всі варіанти?

en: Are you sure you want to delete this?
uk: Ви впевнені, що хочете це видалити?

en: Are you sure you want to remove this variation?
uk: Ви впевнені що хочете видалити цей варіант?

en: Argentina
uk: Аргентина

en: Argentina Peso
uk: Аргентинський песо

en: Armenia
uk: Вірменія

en: Aruba
uk: Аруба

en: Aruba Guilder
uk: Арубський гільдер

en: Ascending
uk: Висхідний

en: At location:
uk: Місце:

en: Attach to Product
uk: Приєднати до товару

en: Attach to Variation
uk: Приєднати до варіації

en: Attribute Label
uk: Назва атрибута

en: Attribute Slug
uk: Скорочення атрибута

en: Attribute Types
uk: Тип атрибута

en: Attribute taxonomies
uk: Атрибутів

en: Attribute taxonomy names cannot be changed; you may only change an attributes type.
uk: Назва таксономії атрибута не може бути змінена; ви можете змінити лише тип атрибута

en: Attribute type
uk: Тип атрибута

en: Attribute:
uk: Атрибут:

en: Attributes
uk: Атрибути

en: Attributes can have many types which affect how they are displayed in both the admin &amp; frontend, these include
uk: Атрибути можуть мати багато типів, які впливають на те, як вони показуються на сторінці адміністрування і користувача. Вони включають

en: Attributes define various characteristics of your product, these attributes can then be used to filter & describe your product. They are first configured in the Attributes screen, then added to products in the attributes tab of the product data panel. Attributes can be added by first selecting the attribute to be added and then clicking the Add Attribute button. Attributes can be ordered by dragging & dropping the attributes
uk: Атрибути визначають різні характеристики вашого товару. Їх потім можна використати, щоб відібрати і описати ваш товар. Їх треба спочатку налаштувати на сторінці «Атрибути», потім додати до товарів на вкладці атрибутів панелі даних товару. Атрибути можна додати, спершу вибравши і потім клацнувши на кнопку «Додати атрибут». Атрибути можна впорядкувати перетягуючи їх.

en: Attributes let you define extra product data, such as size or colour. You can use these attributes in the shop sidebar using the "layered nav" widgets. Please note: you cannot rename an attribute later on
uk: Атрибути дозволяють визначити додаткові дані про товар, наприклад колір або розмір. Також атрибути використовуються у віджеті "layered nav" (динамічне сортування). Примітка: ви не зможете перейменувати атрибут пізніше.

en: Australia
uk: Австралія

en: Australia Dollar
uk: Австралійський долар

en: Australian Dollar (&#36;)
uk: Австралійський долар (&#36;)

en: Austria
uk: Австрія

en: Author:
uk: Автор:

en: Available Shipping Methods
uk: Доступні методи доставки

en: Available downloads
uk: Доступні завантаження

en: Available gateways
uk: Доступні шлюзи

en: Available on Backorder
uk: Доступний для попереднього замовлення

en: Average
uk: Нормально

en: Awaiting Bank Transfer
uk: Очікується банківський переказ

en: Awaiting cheque payment
uk: Очікується оплата чеком

en: Azerbaijan
uk: Азербайджан

en: Azerbaijan New Manat
uk: Новий азербайджанський манат

en: BANK PAYMENT DETAILS
uk: Деталі банківської сплати

en: BIC Code
uk: Код BIC

en: BILLING ADDRESS
uk: АДРЕСА РАХУНКУ

en: Bahamas
uk: Багами

en: Bahamas Dollar
uk: Багамський долар

en: Bahrain
uk: Бахрейн

en: Bangladesh
uk: Бангладеш

en: Bank Name
uk: Назва банку

en: Bank Transfer
uk: Банківський переказ

en: Bank Transfer Payment
uk: Оплата банківським переказом

en: Barbados
uk: Барбадос

en: Barbados Dollar
uk: Барбадоський долар

en: Base Country/Region
uk: Базова країна/регіон

en: Be the first to review
uk: Будь першим, хто додав огляд

en: Belarus
uk: Білорусь

en: Belarus Ruble
uk: Білоруський карбованець

en: Belgium
uk: Бельгія

en: Belize
uk: Беліз

en: Belize Dollar
uk: Белізький долар

en: Benin
uk: Бенін

en: Bermuda
uk: Бермуди

en: Bermuda Dollar
uk: Бермудський долар

en: Best Sellers
uk: Бестселери

en: Beta testing
uk: Бета-тестування

en: Bhutan
uk: Бутан

en: Billing & Shipping
uk: Оплата та доставка

en: Billing &amp; Shipping
uk: Оплата і доставка

en: Billing Address
uk: Адреса виставлення рахунку

en: Billing Email
uk: Платіжна ел. пошта

en: Billing Email:
uk: Платіжна ел. пошта:

en: Billing Tel:
uk: Платіжний телефон:

en: Bolivia
uk: Болівія

en: Bolivia Boliviano
uk: Болівійський болів’яно

en: Bosnia and Herzegovina
uk: Боснія і Герцеговина

en: Bosnia and Herzegovina Convertible Marka
uk: Конвертована марка Боснії і Герцеговини

en: Botswana Pula
uk: Ботсванська пула

en: Brazil
uk: Бразилія

en: Brazil Real
uk: Бразильський реал

en: Brazilian Real (&#82;&#36;)
uk: Бразильський реал (&#36;)

en: British Indian Ocean Territory
uk: Британська територія в Індійському океані

en: British Virgin Islands
uk: Британські Віргінські острови

en: Brunei
uk: Бруней

en: Brunei Darussalam Dollar
uk: Брунейський долар дарусалам

en: Bulgaria
uk: Болгарія

en: Bulgaria Lev
uk: Болгарський лев

en: Bulk Actions
uk: Групові дії

en: Burkina Faso
uk: Буркіна Фасо

en: Burundi
uk: Бурунді

en: Buy product
uk: Купити товар

en: CUSTOMER DETAILS
uk: ДЕТАЛІ ПОКУПЦЯ

en: Calc totals based on order items and taxes?
uk: Рахувати підсумок, базуючись на товарах у замовленні і податках?

en: Calculate Shipping
uk: Розрахувати доставку

en: Calculate Taxes
uk: Розраховувати податки

en: Calculate shipping
uk: Розрахувати доставку

en: Calculate totals
uk: Підбити підсумок

en: Cambodia
uk: Камбоджа

en: Cambodia Riel
uk: Камбоджський ріел

en: Cameroon
uk: Камерун

en: Can be personalized
uk: Можна персоналізувати

en: Canada
uk: Канада

en: Canada Dollar
uk: Канадський долар

en: Canadian Dollar (&#36;)
uk: Канадський долар (&#36;)

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Cancelled
uk: Скасовано

en: Cape Verde
uk: Кабо-Верде

en: Cart
uk: Кошик

en: Cart % Discount
uk: Знижка % на кошика

en: Cart - Applies to whole cart<br/>Product - Applies to individual products only. You must specify individual products.
uk: Кошик — Застосовується до всього кошика<br/>Товар — Застосовується тільки до окремих товарів. Вам доведеться вказати конкретні товари.

en: Cart Discount
uk: Знижка на кошик

en: Cart Page
uk: Сторінка кошика

en: Cart Totals
uk: Всього у кошику

en: Cart shows "Return to Shop" button
uk: Кошик показує кнопку «Повернутись у магазин»

en: Cart total displays
uk: Усього в кошику

en: Cart updated.
uk: Кошик оновлено.

en: Cart, Checkout, Orders and Widgets
uk: Кошик, оформлення, замовлення і віджети

en: Cash on Delivery
uk: Готівкою при отриманні

en: Catalog & Search
uk: Каталог і пошук

en: Catalog &amp; Pricing
uk: Каталог і ціни

en: Catalog Image Height
uk: Висота зображення у каталозі

en: Catalog Image Width
uk: Ширина зображення у каталозі

en: Catalog Images
uk: Зображення у каталозі

en: Catalog Only
uk: Тільки каталог

en: Catalog Options
uk: Опції каталогу

en: Catalog Prices include tax?
uk: Ціни у каталозі включають податок?

en: Catalog base page
uk: Базова сторінка каталогу

en: Catalog product buttons show
uk: Показ кнопок каталогу товарів

en: Catalog products display
uk: Показ каталогу товарів

en: Catalog products per page
uk: Товарів каталогу на сторінці

en: Catalog products per row
uk: Товарів каталогу у рядку

en: Catalog sort direction
uk: Напрямок сортування

en: Categories
uk: Категорії

en: Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have children categories for Bebop and Big Band. Totally optional. To create a subcategory, just choose another category from the Parent dropdown
uk: Категорії на відміну від міток можуть мати ієрархію. У вас може бути категорія Джаз, і під ним похідні категорії для Bebop і Big Band. Цілком необов’язково. Щоб створити підкатегорію, просто виберіть іншу категорію з випадного списку «Батько».

en: Cayman Islands
uk: Кайманові острови

en: Cayman Islands Dollar
uk: Кайманський долар

en: Central African Republic
uk: Центральноафриканська республіка

en: Chad
uk: Чад

en: Change
uk: Змінити

en: Change Password
uk: Змінити пароль

en: Change Password Page
uk: Змінити пароль

en: Change all 'Pending' Orders older than one month to 'On Hold'
uk: Змінити всі замовлення «В очікуванні», старші, ніж один місяць, на «Утримуються».

en: Change all 'Processing' Orders older than one month to 'Completed'
uk: Змінити всі замовлення «В обробці», старші, ніж один місяць, на «Закінчені».

en: Check All
uk: Відзначити всі

en: Check for update now
uk: Перевірити поновлення зараз

en: Checkout
uk: Оформлення товару

en: Checkout &rarr;
uk: Оформити &rarr;

en: Checkout &rarr; Pay
uk: Оформити &rarr; сплатити

en: Checkout Page
uk: Сторінка оформлення

en: Checkout always shows Shipping fields?
uk: Оформлення завжди показує поля доставки?

en: Checkout button:
uk: Оформлення товару:

en: Checkout page
uk: Сторінка оформлення

en: Cheque Payment
uk: Оплата чеком

en: Chile
uk: Чилі

en: Chile Peso
uk: Чилійський песо

en: China
uk: Китай

en: China Yuan Renminbi
uk: Чилійський юан ренмінбі

en: Chinese yuan (&#165;)
uk: Китайський юань (&#165;)

en: Choose
uk: Вибрати

en: Choose a Product
uk: Виберіть товар

en: Choose an option
uk: Виберіть опцію

en: Choose an option&hellip;
uk: Виберіть опцію&hellip;

en: Choose between which dates this coupon is enabled.
uk: Виберіть, між якими датами дозволити цей купон.

en: Choose between which dates this coupon is enabled.  Leave empty for any date.
uk: Вибрати, між якими датами дозволено цей купон. Порожнє — будь-коли.

en: Choose what defined tax classes apply to this product. By default Standard rate taxation is selected
uk: Виберіть, що визначає класи податків для цього товару. Типово вибирається стандартна норма податкування.

en: Christmas Island
uk: Острів Різдва

en: City
uk: Місто

en: Click here to login
uk: Клацніть тут, щоб увійти

en: Click to toggle
uk: Клацніть тут, щоб перемкнути

en: Cocos (Keeling) Islands
uk: Кокосові острови

en: Code
uk: Код

en: Colombia
uk: Колумбія

en: Colombia Peso
uk: Колумбійський песо

en: Comoros
uk: Коморські острови

en: Company
uk: Компанія

en: Company Email
uk: Ел. пошта компанії

en: Company Name
uk: Компанія

en: Company Phone
uk: Телефон компанії

en: Complete processing Orders
uk: Закінчити оброблення замовлень

en: Completed
uk: Завершені

en: Completed due to order being in processing state for a month or longer.
uk: Закінчено, тому що замовлення у стані очікування місяць чи більше.

en: Compound
uk: З’єднання

en: Configure&nbsp;terms
uk: Налаштувати&nbsp;умови

en: Congo (Brazzaville)
uk: Конго (Бразавіль)

en: Congo (Kinshasa)
uk: Конго (Кіншаса)

en: Control how many times this coupon may be used.
uk: Скільки разів можна використати цей купон.

en: Control which categories this coupon can apply to.
uk: До яких категорій можна застосувати цей купон.

en: Control which payment methods are allowed for this coupon to be effective.
uk: Які методи сплати дозволені, щоб цей купон був дієвий.

en: Control which product categories this coupon can apply to.
uk: До яких категорій товарів можна застосувати цей купон.

en: Control which product categories this coupon cannot be applied to.
uk: До яких категорій товарів можна застосувати цей купон.

en: Control which products this coupon can apply to.
uk: До яких продуктів можна застосувати цей купон.

en: Control which products this coupon cannot be applied to.
uk: До яких товарів можна застосувати цей купон.

en: Cook Islands
uk: Острови Кука

en: Copy billing address to shipping address
uk: Копіювати платіжну адресу до адреси доставки

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
uk: Скопіювати дані сплати у дані доставки? Це видалить будь-які уведені дотепер дані доставки.

en: Cost
uk: Ціна

en: Cost excluding tax. Enter an amount, e.g. 2.50.
uk: Вартість без податку. Вкажіть суму, напр. 2,50.

en: Cost per unit e.g. 2.99
uk: Ціна за одиницю, напр. 2,99

en: Cost per unit ex. tax e.g. 2.99
uk: Ціна за одиницю без податку, напр. 2,99

en: Costa Rica
uk: Коста-Рика

en: Costa Rica Colon
uk: Костариканський колон

en: Country
uk: Країна

en: Country/State
uk: Країна/Штат

en: Coupon
uk: Купон

en: Coupon Amount
uk: Розмір купона

en: Coupon Code
uk: Код купону

en: Coupon Data
uk: Дані купону

en: Coupon Information
uk: Інформація про купон

en: Coupon Title (converted to lower case for Code, multiple words will end up hyphenated)
uk: Назва купону (малі літери буде використано для коду, слова буде розділено дефісами)

en: Coupon Type
uk: Тип купона

en: Coupon does not exist or is no longer valid!
uk: Цей купон не існує або не вже не дійсний!

en: Coupons
uk: Купони

en: Creating Products
uk: Створення товарів

en: Creation Date
uk: Дата створення

en: Credit Card via WorldPay
uk: Кредитною карткою через WorldPay

en: Croatia
uk: Хорватія

en: Croatia Kuna
uk: Хорватська куна

en: Croatian Kuna (&#107;&#110;)
uk: Хорватська куна (&#107;&#110;)

en: Crop
uk: Вирізати

en: Crop Catalog images
uk: Обрізати зображення каталогу

en: Crop Large images
uk: Обрізати великі зображення

en: Crop Thumbnail images
uk: Обрізати мініатюри

en: Crop Tiny images
uk: Обрізати крихітні зображення

en: Cropping Options
uk: Методи обрізання картинок

en: Cuba
uk: Куба

en: Cuba Peso
uk: Кубинський песо

en: Currency
uk: Валюта

en: Currency display
uk: Показ валюти

en: Custom Attribute
uk: Особливий атрибут

en: Custom field deleted.
uk: Додаткове поле знищено.

en: Custom field updated.
uk: Власне поле оновлено.

en: Custom product attribute
uk: Налагоджений атрибут товару

en: Customer
uk: Покупець

en: Customer Billing Address
uk: Платіжна адреса клієнта

en: Customer Message
uk: Повідомлення покупцеві

en: Customer Note:
uk: Примітка покупця:

en: Customer Shipping Address
uk: Адреса доставки

en: Customer details
uk: Дані про покупця

en: Customer's notes about the order
uk: Примітки покупця про замовлення

en: Customer:
uk: Покупець:

en: Cyprus
uk: Кіпр

en: Czech Koruna (&#75;&#269;)
uk: Чеська крона (&#75;&#269;)

en: Czech Republic
uk: Чехія

en: Czech Republic Koruna
uk: Чеська крона

en: Danish Krone (kr)
uk: Данська крона (kr)

en: Dashboard
uk: Майстерня

en: Date
uk: Дата

en: Date From
uk: Дата з

en: Date To
uk: Дата до

en: Date:
uk: Дата:

en: Date:
uk: Дата:

en: Dates allowed
uk: Дозволені дати

en: Decimal separator
uk: Розділювач десяткових

en: Default = 12
uk: Стандартно = 12

en: Default = 150px
uk: Стандартно = 150px

en: Default = 3
uk: Стандартно = 3

en: Default = 300px
uk: Стандартно = 300px

en: Default = 36px
uk: Стандартно = 36px

en: Default = 90px
uk: Стандартно = 90px

en: Default Gateway
uk: Початковий шлюзи сплати

en: Default selections:
uk: Початковий вибір:

en: Define what should happen when a user clicks on &#34;Add to Cart&#34; on any product or page.
uk: Зазначте, що повинно відбуватись коли користувач клацає на «Додати у кошик» для будь-якого товару на будь-якій сторінці.

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete Permanently
uk: Видалити назавжди

en: Delete this Coupon
uk: Видалити цей купон

en: Delete this coupon?
uk: Видалити цей купон?

en: Delete this rule?
uk: Видалити цю ставку?

en: Demo store
uk: Демо-магазин

en: Demo store banner
uk: Банер демо-магазину

en: Denied
uk: Заборонено

en: Denmark
uk: Данія

en: Denmark Krone
uk: Данська крона

en: Descending
uk: Спадний

en: Description
uk: Опис

en: Determines how many extra product thumbnail images attached to a product to show on one row for the Single Product page.
uk: Визначає, скільки показувати додаткових мініатюр показувати у одному рядку для сторінки Товар.

en: Determines how many products to display on Shop, Category and Tag pages before needing next and previous page navigation.
uk: Визначає, скільки товарів показувати у каталозі, категорії і мітках на одній сторінці без необхідності навігації на попередню і наступну сторінку.

en: Determines how many products to display on Shop, Category and Tag pages before needing next and previous page navigation. Default = 12.
uk: Визначає скільки товарів показувати у Каталозі, Категорії і Мітках на одній сторінці без навігації вперед чи назад. Початково 12.

en: Determines how many products to show on one display row for Shop, Category and Tag pages.
uk: Визначає, скільки товарів показувати у одному рядку для каталогу, категорії або міток.

en: Determines how many products to show on one display row for Shop, Category and Tag pages. Default = 3.
uk: Визначає скільки товарів показувати у одному рядку для Каталогу, Категорії або Міток. Початково 3.

en: Determines the display sort order of products for the Shop, Categories, and Tag pages.
uk: Визначає порядок сортування товарів на сторінках Магазин, Категорії і Теги.

en: Determines where the product is visible. <strong>Catalog only</strong> hides the product from search results, on the other hand <strong>Search only</strong> hides the product from the shops catalog. <strong>Hidden</strong> hides the product completely whereas <strong>Catalog & Search</strong> enables the product in all areas
uk: Визначає, де товар видно. <strong>Тільки каталог</strong> приховує товар з результатів пошуку, з іншого боку <strong>Тільки пошук</strong> приховує товар у каталогу магазину. <strong>Прихований</strong> ховає товар цілком, а <strong>Каталог і пошук</strong> показує товар всюди.

en: Determines whether the catalog sort orderby is ascending or descending.
uk: Визначає сортування товарів у спадному чи висхідному порядку.

en: Dimensions
uk: Розмір

en: Dimensions Unit
uk: Одиниці розмірів

en: Disable Jigoshop frontend.css
uk: Відключити Jigoshop frontend.css

en: Disable bundled Fancybox
uk: Відключити Fancybox

en: Disable bundled Lightbox
uk: Відключити зв’язаний Lightbox

en: Discount
uk: Знижка

en: Discount coupon applied successfully.
uk: Купон знижки успішно застосовано.

en: Discount:
uk: Знижка:

en: Discount:
uk: Знижка:

en: Display a list of products currently onsale
uk: Показати список товарів у розпродажі

en: Display a list of your most recent product reviews
uk: Показати список найновіших оглядів товарів

en: Display on product page
uk: Показувати на сторінці товару

en: Displays a handy login form for users
uk: Показує зручну форму входу для користувачів

en: Djibouti
uk: Джибуті

en: Do not allow
uk: Не дозволяти

en: Do you want to receive emails for the error logs from Jigoshop security/fraud checks.
uk: Чи хочете отримувати електронні листи з журналом перевірок безпеки.

en: Documentation
uk: Документація

en: Documentation on
uk: Документація на

en: Dominica
uk: Домініка

en: Dominican Republic
uk: Домініканська Республіка

en: Dominican Republic Peso
uk: Домініканський песо

en: Download
uk: Завантаження

en: Download Limit
uk: Обмеження завантажень

en: Downloadable
uk: Цифровий

en: Downloads
uk: Завантаження

en: Draft
uk: Чернетка

en: EU States
uk: Країни EU

en: EU VAT Number
uk: Номер ПДВ ЄС

en: EU VAT Number:
uk: Номер ПДВ ЄС:

en: East Caribbean Dollar
uk: Східнокарибський долар

en: Ecuador
uk: Еквадор

en: Edit
uk: Редагувати

en: Edit
uk: Редагувати

en: Edit Address Page
uk: Редагувати адресу

en: Edit Attribute
uk: Редагувати атрибут

en: Edit Coupon
uk: Редагувати купон

en: Edit My Address
uk: Редагувати адресу

en: Edit Order
uk: Редагувати замовлення

en: Edit Order status
uk: Редагувати статус замовлення

en: Edit Product
uk: Редагувати товар

en: Edit Product Category
uk: Редагувати категорію товару

en: Edit Product Tag
uk: Редагувати мітку товару

en: Edit Variation
uk: Редагувати варіант

en: Egypt
uk: Єгипет

en: Egypt Pound
uk: Єгипетський фунт

en: El Salvador
uk: Сальвадор

en: El Salvador Colon
uk: Сальвадорський колон

en: Email
uk: Ел. пошта

en: Email Address
uk: Адреса ел. пошти

en: Email address you want to receive all error logs to. If email field is empty, the Jigoshop email address will be used.
uk: Електронна адреса, на яку ви хочете отримувати журнал помилок. Якщо порожня, буде використано електронну адресу Jigoshop.

en: Email error logs to
uk: Надіслати журнал помилок на

en: Email invoice
uk: Рахунок по ел. пошті

en: Email you used during checkout.
uk: Ел. пошта, використана під час оформлення замовлення.

en: Email:
uk: Ел. пошта:

en: Enable Bank Transfer
uk: Увімкнути банківський переказ

en: Enable Cash on Delivery
uk: Увімкнути оплату готівкою

en: Enable Cheque Payment
uk: Увімкнути оплату чеками

en: Enable Flat Rate
uk: Увімкнути фіксований тариф

en: Enable Free Shipping
uk: Увімкнути безкоштовну доставку

en: Enable FuturePay
uk: Увімкнути FuturePay

en: Enable Google eCommerce
uk: Увімкнути Google eCommerce

en: Enable PayPal Standard
uk: Увімкнути стандартний PayPal

en: Enable PayPal sandbox
uk: Увімкнути пісочницю PayPal

en: Enable SKU
uk: Активувати Артикул

en: Enable SKU field
uk: Увімкнути поле «Артикул»

en: Enable Sandbox
uk: Увімкнути пісочницю

en: Enable Shipping
uk: Увімкнути доставку

en: Enable WorldPay
uk: Увімкнути WorldPay

en: Enable WorldPay Test Mode
uk: Увімкнути тестовий режим WorldPay

en: Enable eCommerce Tracking
uk: Увімкнути відстеження eCommerce

en: Enable local pickup
uk: Увімкнути можливість забирати в офісі

en: Enable product dimensions
uk: Увімкнути розміри товару

en: Enable product stock
uk: Увімкнути запаси товару

en: Enable shipping calculator on cart
uk: Увімкнути калькулятор доставки у кошику

en: Enable tax calculation
uk: Увімкнути податковий калькулятор

en: Enable this option to feature this product
uk: Включіть цю опцію, щоб додати цей товар у вибране

en: Enable this option to show a banner at the top of every page stating this shop is currently in testing mode.
uk: Увімкніть цю опцію, щоб показати банер на початку кожної сторінки, позначаючи, що цей магазин зараз у тестовому режимі.

en: Enable weight
uk: Увімкнути масу

en: Enable weight field
uk: Увімкнути поле «Маса»

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Enabling this setting will allow users to checkout without registering or signing up. Otherwise, users must be signed in or must sign up to checkout.
uk: Увімкнувши це, ви дозволите користувачам купувати товари без реєстрації на сайті. У іншому разі користувач повинен буде увійти або зареєструватись перш ніж замовляти.

en: Enabling this setting will display a "Return to Shop" button on the Cart page along with the "Continue to Checkout" button.
uk: Увімкнення цього налаштування покаже кнопку «Повернутися до магазину» на сторінці кошика разом із кнопкою «Продовжити замовлення».

en: Enabling this setting will display a message at the bottom of the Checkout asking customers to verify all their informatioin is correctly entered before placing their Order.  This is useful in particular for Countries that have states to ensure the correct shipping state is selected.
uk: Увімкнення цього налаштування показуватиме повідомлення знизу оформлення перед надсиланням замовлення з проханням перевірити, що вся введена інформація правильна. Це корисно у певних країнах із штатами щоб упевнитися, що вибрана правильна адреса доставки.

en: Enabling this setting will display a message at the bottom of the Checkout informing the customer that EU VAT will not be removed until the Order is placed and only if they have provided a valid EU VAT Number.
uk: Увімкнення цієї опції показуватиме повідомлення знизу оформлення, яку інформуватиме покупців, що ПДВ ЄС не буде прибрано до тих пір, доки замовлення не надіслано, і тільки якщо вони надали дійсний номер ПДВ ЄС.

en: Enabling this setting will force proper postcodes to be entered by a customer for a country.
uk: Увімкнення змусить замовника вводити правильні поштові коди країни.

en: Enabling this will allow Jigoshop to automatically decrease stock & warn you when supplies are low on the dashboard page
uk: Увімкнення цього дозволить Jigoshop автоматично зменшувати запаси і попереджувати вас на сторінці майстерні, коли ресурси низькі.

en: End Date
uk: Дата кінця

en: Enforce login for downloads
uk: Вимагати реєстрації для завантажень

en: Enter a height value
uk: Вкажіть висоту

en: Enter a length value
uk: Вкажіть довжину

en: Enter a regular price
uk: Вкажіть звичайну ціну

en: Enter a sale price
uk: Вкажіть ціну розпродажу

en: Enter a stock value
uk: Вкажіть розмір запасів

en: Enter a weight value
uk: Вкажіть вагу товару

en: Enter a width value
uk: Вкажіть ширину

en: Enter an amount e.g. 9.99.
uk: Кількість, напр. 2,99

en: Enter your <a href='http://sharethis.com/account/'>ShareThis publisher ID</a> to show ShareThis on product pages.
uk: Вкажіть свій <a href='http://sharethis.com/account/'>ShareThis ID видавця</a>, щоб показувати ShareThis на сторінках товарів.

en: Enter your personal information as you want it to appear on the product.<br />
uk: Уведіть ваші персональні дані так, як хочете, щоб вони з’явилися на товарі.<br />

en: Entering a price or percentage here will place your product on sale unless it is scheduled by clicking the schedule link
uk: Введення тут ціни чи відсотку виставить ваш товар на розпродаж, доки його не заплановано натисненням на відповідне посилання.

en: Equatorial Guinea
uk: Екваторіальна Гвінея

en: Eritrea
uk: Еритрея

en: Error 404
uk: Помилка 404

en: Errors logged during the Jigoshop WorldPay payment response validation:
uk: Помилки, записані під час перевірки відповіді про платіж WorldPay:

en: Estonia
uk: Естонія

en: Estonia Kroon
uk: Естонська крона

en: Ethiopia
uk: Ефіопія

en: Euro (&euro;)
uk: Євро (&euro;)

en: Euro Member Countries
uk: Країни-члени Євро

en: Exclude
uk: Виключити

en: Exclude Categories
uk: Виключити категорії

en: Exclude Products
uk: Виключити товари

en: Expired
uk: Сплив час

en: Extend Jigoshop with extra plugins and modules.
uk: Розширте можливості Jigoshop додатками і темами.

en: Extend Jigoshop with themes.
uk: Розширте можливості Jigoshop темами.

en: Extensions
uk: Додатки

en: External / Affiliate
uk: Зовнішній / Пов’язаний

en: F j, Y, g:i a
uk: M j, Y @ G:i

en: FUTUREPAY: %s.  Please try again or select another gateway for your Order.
uk: FUTUREPAY: %s.  Будь ласка, спробуйте ще або виберіть інший платіжний шлюз для вашого замовлення.

en: Failed
uk: Невдало

en: Falkland Islands
uk: Фолклендські острови

en: Faroe Islands
uk: Фарерські острови

en: Featured
uk: Вибране

en: Featured Products
uk: Вибрані товари

en: Featured products on your site
uk: Вибрані товари на вашому сайті

en: Featured?
uk: Вибране?

en: Featuring a product enables its display on the featured products shortcode & widget
uk: Виділення товару дозволяє його показ серед вибраного.

en: Fee excluding tax. Enter an amount, e.g. 2.50, or a percentage, e.g. 5%. Leave blank to disable.
uk: Мито без податку. Вкажіть суму, напр. 2,50, або відсоток, напр. 5%. Або залиште порожнім, щоб відключити цю опцію.

en: Fiji
uk: Фуджі

en: Fiji Dollar
uk: Фуджійський долар

en: File Location
uk: Місце файлу

en: File Path
uk: Шлях до файлу

en: File URL
uk: URL файлу

en: File not found. <a href="%s">Go to homepage &rarr;</a>
uk: Файл не знайдено. <a href="%s">Повернутись на головну &rarr;</a>

en: Filter
uk: Відібрати

en: Filter by Attributes
uk: Фільтр по атрибутах

en: Filter by Price
uk: Вибрати по ціні

en: Finland
uk: Фінляндія

en: First Name
uk: Ім’я

en: Fixed Payment Currency
uk: Фіксована грошова одиниця для сплати

en: Flat Rate
uk: Фіксований тариф

en: Flat Rates
uk: Фіксовані тарифи

en: Flat rates let you define a standard rate per item, or per order.
uk: Фіксовані тарифи дозволяють вам вказати стандартний тариф для одного товару чи замовлення.

en: Follow us on Twitter.
uk: Слідкуйте у Twitter.

en: For Yes: When the Out of Stock Threshold (above) is reached, the product visibility will be set to hidden so that it will not appear on the Catalog or Shop product lists.
uk: Для «Так»: коли досягнуто порогу низьких запасів (згори), товар буде приховано, так що його не буде видно у списках товарів каталогу чи магазину.

en: For customers that have not completed the Checkout process or haven't paid for an Order after a period of time, this will reset the Order to On Hold allowing the Shop owner to take action.  WARNING: For the first use on an existing Shop this setting <em>can</em> generate a <strong>lot</strong> of email!
uk: Для покупців, які не закінчили процес оформлення або не сплатили рахунок за певний період часу, це встановить замовлення у «утримується», дозволивши власникові магазину вжити заходів. ПОПЕРЕДЖЕННЯ: при першому вживанні у магазині, що існує, ця опція <em>може</em> згенерувати <strong>багато</strong> пошти!

en: For more information
uk: Більше інформації

en: For orders that have been completed but the status is still set to 'processing'.  This will move them to a 'completed' status without sending an email out to all the customers.
uk: Для замовлень, які було закінчено але статус все ще встановлено у «В обробці».  Це перенесе їх у статус «Закінчені» без надсилання електронного повідомлення до всіх покупців.

en: Force SSL on checkout
uk: Обов’язково SSL при оформленні товару

en: Force payment on free
uk: Вимагати сплати для «безкоштовних»

en: Force payment when free
uk: Проводити оплату, якщо «безкоштовно»

en: Forcing SSL is recommended. This will load your checkout page with https://. An SSL certificate is <strong>required</strong> if you choose yes. Contact your hosting provider for more information on SSL Certs.
uk: Примусове використання SSL є рекомендованим. Це дозволить завантажувати вашу сторінку оформлення замовлення з https://. SSL сертифікат <strong>обов'язковий</strong>, якщо ви виберете так. Зверніться до вашого провайдера, щоб дізнатися про сертифікати SSL більше.

en: Forgot it?
uk: Забули?

en: Forum
uk: Форум

en: Found in your order confirmation email.
uk: Знаходиться у листі підтвердження замовлення.

en: France
uk: Франція

en: Free
uk: Безкоштовно

en: Free Shipping
uk: Безкоштовна доставка

en: Free shipping
uk: Безкоштовна доставка

en: Free!
uk: Безкоштовно!

en: French Guiana
uk: Французька Гвіана

en: French Polynesia
uk: Французька Полінезія

en: French Southern Territories
uk: Французькі Південні території

en: From
uk: Від

en: From design to deployment Jigowatt delivers expert solutions to enterprise customers using Magento & WordPress open source platforms.
uk: Від дизайну до розгортання Jigowatt надає для підприємств-замовників експертні рішення, використовуючи платформи з відкритим початковим кодом Magento і Wordpress.

en: From:
uk: Від:

en: Gabon
uk: Габон

en: Gambia
uk: Гамбія

en: Gateway Options
uk: Налаштування шлюзу

en: General
uk: Загальне

en: General Options
uk: Загальні налаштування

en: General Settings
uk: Головні налаштування

en: General inventory options
uk: Загальні опції опису

en: General shipping settings
uk: Загальні налаштування доставки

en: General tax options
uk: Загальні налаштування податкування

en: Georgia
uk: Грузія

en: Georgian Lari
uk: Грузинський ларі

en: Germany
uk: Німеччина

en: Get help from the community.
uk: Отримати допомогу спільноти.

en: Ghana
uk: Гана

en: Ghana Cedis
uk: Ганський цедіс

en: Gibraltar
uk: Гібралтар

en: Gibraltar Pound
uk: Гібралтарський фунт

en: Go to homepage &rarr;
uk: Повернутись на головну &rarr;

en: Good
uk: Добре

en: Grand Total
uk: Всього

en: Greece
uk: Греція

en: Greenland
uk: Гренландія

en: Grenada
uk: Гренада

en: Group & File
uk: Група і файл

en: Grouped
uk: Товар-група

en: Grouped parent has no price
uk: Згрупований батько без ціни

en: Grouping
uk: Групування

en: Guadeloupe
uk: Гваделупа

en: Guam
uk: Гуам

en: Guatemala
uk: Гватемала

en: Guatemala Quetzal
uk: Гватемальський кетзал

en: Guernsey
uk: Гернсі

en: Guernsey Pound
uk: Фунт Гернсі

en: Guest
uk: Гість

en: Guinea
uk: Гвінея

en: Guinea-Bissau
uk: Гвінея-Бісау

en: Guyana
uk: Гаяна

en: Guyana Dollar
uk: Гаянський долар

en: Haiti
uk: Гаїті

en: Handle stock for me
uk: Керувати запасами замість мене

en: Handling Fee
uk: Мито за обробку

en: Height
uk: Висота

en: Hello, <strong>%s</strong>. From your account dashboard you can view your recent orders, manage your shipping and billing addresses and <a href="%s">change your password</a>.
uk: Привіт, <strong>%s</strong>. Увійшовши у майстерню свого облікового запису, ви зможете переглянути свої останні замовлення, змінити адреси доставки і рахунку, а також <a href="%s">змінити пароль</a>.

en: Help extend Jigoshop.
uk: Допоможіть розширити Jigoshop.

en: Hey %s!
uk: Агов, %s!

en: Hi! It looks like you're in need of some help, this help section has been categorized by tabs & runs through quickly what each one does. If you need an extra hand please check out the links to the right
uk: Привіт! Здається, вам потрібна допомога. Цей розділ допомоги категоризовано вкладками, і швидко пояснює, що робить кожна з них. Якщо вам потрібна додаткова допомога, будь ласка, відвідайте посилання праворуч.

en: Hidden
uk: Приховано

en: Hide
uk: Сховати

en: Hide out of stock products
uk: Приховати товари, що закінчились

en: Honduras
uk: Гондурас

en: Honduras Lempira
uk: Гондураська лемпіра

en: Hong Kong
uk: Гонконг

en: Hong Kong Dollar
uk: Гонконгський долар

en: Hong Kong Dollar (&#36;)
uk: Гонконгський долар (&#36;)

en: Hungarian Forint (&#70;&#116;)
uk: Угорський форинт (&#70;&#116;)

en: Hungary
uk: Угорщина

en: Hungary Forint
uk: Угорський форинт

en: I accept the
uk: Я приймаю

en: ID/SKU
uk: ID/Артикул

en: IPN payment completed
uk: IPN-оплата завершена

en: Iceland
uk: Ісландія

en: Iceland Krona
uk: Ісландська крона

en: If a guest purchases a download, the guest can still download a link without logging in. We recommend disabling guest purchases if you enable this option.
uk: Якщо гість купує завантаження, він може завантажити посилання без реєстрації. Ми радимо заборонити анонімну купівлю, якщо ви дозволите цю опцію.

en: If address line1 is not set, address line2 will not display even if you put a value in it. Setting your address will enable us to print it out on your invoice emails. Leave blank to disable.
uk: Якщо ви нічого не вкажете у полі Адреса 1, то значення поля Адреса 2 все одно не буде показано, навіть якщо ви щось вказали у ньому. Вказавши свою адресу ви дасте нам можливість друкувати його у рахунку. Залиште поле порожнім, щоб відключити цю опцію.

en: If prices include tax then tax calculations will work backwards.
uk: Якщо ціни включають податки, тоді податок буде вираховуватись з ціни.

en: If product totals are free and shipping is also free (excluding taxes), this will force 0.01 to allow paypal to process payment. Shop owner is responsible for refunding customer.
uk: Якщо товар безкоштовний, і доставка теж безкоштовна (без податків), у формі писатиме 0,01, щоб сервіс зміг опрацювати цю оплату. Власник магазину є відповідальним за повернення коштів покупцеві.

en: If turned off, this will also remove shipping address fields on the Checkout.
uk: Якщо вимкнено, це також видалить поля адреси доставки при оформленні.

en: If yes, taxes get applied after coupons. When no, taxes get applied before coupons.
uk: Якщо так, податки обраховуються після купонів. Якщо ні, податки застосовуються перед купонами.

en: If you are not calculating taxes then you can ignore all other tax options.
uk: Якщо ви не розраховуєте податки, тоді сміливо ігноруйте решту налаштувань.

en: If you are not managing stock, turn it off here to disable it in admin and on the front-end.
uk: Якщо ви не хочете керувати запасами, вимкніть цю опцію, щоб заборонити це на сторінці адміністратора і лицевій сторінці.

en: If you are not managing stock, turn it off here to disable it in admin and on the front-end. You can manage stock on a per-item basis if you leave this option on.
uk: Якщо ви не хочете керувати запасами, вимкніть тут. Інакше ви зможете керувати запасами кожного товару.

en: If you define a &#34;Terms&#34; page the customer will be asked to accept it before allowing them to place their order.
uk: Якщо ви вкажете сторінку «Умови використання», покупцям буде запропоновано погодитись з ними, щоб зробити замовлення.

en: If you have entered an EU VAT Number, it will be looked up when you <strong>Place</strong> your Order and verified.  At that time <strong><em>Only</em></strong>, will VAT then be removed from the final Order and totals adjusted.  You may enter your EU VAT Number either with, or without, the 2 character EU country code in front.
uk: Якщо ви задали номер ПДВ ЄС, його буде знайдено, коли ви <strong>надсилаєте</strong> ваше замовлення, і перевірено. <strong><em>тільки</em></strong> тоді ПДВ буде прибрано з остаточного Замовлення, і підсумки поновлено.  Можете ввести ваш номер ПДВ ЄС з або без дволітерного коду країни ЄС на початку.

en: If your checkout page does not ask for shipping details, or if you do not want to send shipping information to PayPal, set this option to no. If you enable this option PayPal may restrict where things can be sent, and will prevent some orders going through for your protection.
uk: Якщо сторінка оформлення замовлення не запитує деталі доставки, чи якщо ви не хочете надсилати інформацію про доставки до PayPal, встановіть цю опцію у «Ні». Якщо ви увімкнете цю опцію, PayPal може обмежити, куди можна надсилати, і запобігатиме деяким замовленням для вашого захисту.

en: Image Options
uk: Опції зображень

en: Image Sizes
uk: Розміри зображення

en: Images
uk: Зображення

en: In Stock
uk: В наявності

en: In addition to all these types there are also custom attributes which are created in the product creation screen, these attributes are mainly only used for one-off attributes
uk: Додатково до цих всіх типів ще є довільні атрибути, які створюються на сторінці створення товару, ці атрибути в основному використовуються тільки для одного разу.

en: Include
uk: Включити

en: Include Categories
uk: Включити категорії

en: Include Products
uk: Включити товари

en: Include extra theme styles with Jigoshop frontend.css
uk: Включити розширені стилі тем у Jigoshop frontend.css

en: India
uk: Індія

en: India Rupee
uk: Індійська рупія

en: Indian Rupee (&#8360;)
uk: Індійська рупія (&#8360;)

en: Individual Use
uk: Індивідуально

en: Indonesia
uk: Індонезія

en: Indonesia Rupiah
uk: Індонезійська рупія

en: Indonesia Rupiah (&#82;&#112;)
uk: Індонезійська рупія (&#82;&#112;)

en: Installation ID
uk: Ідентифікатор

en: Integration
uk: Інтеграція

en: Invalid coupon!
uk: Неправильний купон!

en: Invalid downloads.
uk: Невдалі завантаження.

en: Invalid email address.
uk: Неправильна адреса електронної пошти.

en: Invalid email/username.
uk: Неправильні ел. пошта/назва

en: Invalid order.
uk: Неправильне замовлення.

en: Invalid payment method.
uk: Неправильний метод сплати.

en: Invalid shipping method.
uk: Неправильний метод доставки.

en: Inventory
uk: Інвентар

en: Inventory Management
uk: Управління інвентарем

en: Inventory Options
uk: Опції опису

en: Invoice for Order %s
uk: Рахунок для замовлення %s

en: Invoicing
uk: Виставляння рахунку

en: Iran
uk: Іран

en: Iran Rial
uk: Іранський ріал

en: Iraq
uk: Ірак

en: Ireland
uk: Ірландія

en: Is for variations
uk: Для варіантів

en: Isle of Man
uk: Мен

en: Isle of Man Pound
uk: Менський фунт

en: Israel
uk: Ізраїль

en: Israel Shekel
uk: Ізраїльський шекель

en: Israeli Shekel (&#8362;)
uk: Ізраїльський шекель (&#8362;)

en: Italy
uk: Італія

en: Item #%s stock increased from %s to %s.
uk: Запас товару #%s збільшено з %s до %s.

en: Item #%s stock reduced from %s to %s.
uk: Запас товару #%s зменшено з %s до %s.

en: Item %s %s not found, skipping.
uk: Товар %s %s не знайдено, пропускається.

en: Item Name
uk: Назва

en: Ivory Coast
uk: Кот-д’Івуар

en: Jamaica
uk: Ямайка

en: Jamaica Dollar
uk: Ямайський долар

en: Japan
uk: Японія

en: Japan Yen
uk: Японська єна

en: Japanese Yen (&yen;)
uk: Японська єна (&yen;)

en: Jersey
uk: Джерсі

en: Jersey Pound
uk: Джерський фунт

en: Jigoshop Dashboard
uk: Керування Jigoshop

en: Jigoshop Project
uk: Проект Jigoshop

en: Jigoshop Reports
uk: Звіти Jigoshop

en: Jigoshop Social
uk: Jigoshop громадський

en: Jigoshop email address
uk: Електронна адреса Jigoshop

en: Jigoshop is brought to you by&hellip;
uk: Jigoshop підготовлено для вас&hellip;

en: Jigoshop on Github
uk: Jigoshop на Github

en: Jigoshop on WordPress.org
uk: Jigoshop на WordPress.org

en: Jigoshop: Best Sellers
uk: Jigoshop: Бестселери

en: Jigoshop: Cart
uk: Jigoshop: Кошик

en: Jigoshop: Featured Products
uk: Jigoshop: Вибрані товари

en: Jigoshop: Layered Nav
uk: Jigoshop: Пошарова навігація

en: Jigoshop: Login
uk: Jigoshop: Вхід

en: Jigoshop: New Products
uk: Jigoshop: Нові товари

en: Jigoshop: Price Filter
uk: Jigoshop: Вибір по ціні

en: Jigoshop: Product Categories
uk: Jigoshop: Категорії товарів

en: Jigoshop: Product Search
uk: Jigoshop: Пошук товарів

en: Jigoshop: Product Tag Cloud
uk: Jigoshop: Хмарка міток товарів

en: Jigoshop: Products On-Sale
uk: Jigoshop: Розпродаж

en: Jigoshop: Random Products
uk: Jigoshop: Випадкові товари

en: Jigoshop: Recent Reviews
uk: Jigoshop: Нові огляди

en: Jigoshop: Recently Viewed
uk: Jigoshop: Недавно переглянуті

en: Jigoshop: Top Rated Products
uk: Jigoshop: Найкращі товари

en: Join our growing developer community today, contribute to the jigoshop project via GitHub.
uk: Приєднайтеся сьогодні до нашої спільноти, що зростає, вкладайте у проект jigoshop на GitHub.

en: Jordan
uk: Йорданія

en: Kazakhstan
uk: Казахстан

en: Kazakhstan Tenge
uk: Казахстанський тенге

en: Kenya
uk: Кенія

en: Kilograms
uk: Кілограми

en: Kiribati
uk: Кірибаті

en: Kuwait
uk: Кувейт

en: Kyrgyzstan
uk: Киргизстан

en: Kyrgyzstan Som
uk: Киргизстанський сом

en: Label
uk: Позначка

en: Laos
uk: Лаос

en: Laos Kip
uk: Лаоський кіп

en: Large Image Height
uk: Висота великого зображення

en: Large Image Width
uk: Ширина великого зображення

en: Large Images
uk: Великі зображення

en: Last Name
uk: Прізвище

en: Latest News
uk: Останні новини

en: Latvia
uk: Латвія

en: Latvia Lat
uk: Латвійський лат

en: Learn more about the Jigoshop plugin
uk: Дізнайтесь більше про додаток Jigoshop

en: Leave blank for unlimited
uk: Залиште порожнім для безмеж.

en: Leave blank for unlimited re-downloads
uk: Залиште порожнім для безмежних завантажень

en: Leave us a rating!
uk: Оцініть нас!

en: Lebanon
uk: Ліван

en: Lebanon Pound
uk: Ліванський фунт

en: Length
uk: Довжина

en: Lesotho
uk: Лесото

en: Let the customer know that their order won't be shipping until you receive payment.
uk: Дайте покупцеві знати, що ви не відправите товар, доки не отримаєте оплату.

en: Liberia
uk: Ліберія

en: Liberia Dollar
uk: Ліберійський долар

en: Libya
uk: Лівія

en: Licence is inactive!
uk: Ліцензія не активна!

en: Liechtenstein
uk: Ліхтенштейн

en: List 1 per line. This is in addition to the default <em>Standard Rate</em>.
uk: Один у рядку. Містить додаткові до <em>Стандартного тарифу</em>

en: List product and shipping tax classes here, e.g. Zero Tax, Reduced Rate.
uk: Вкажіть типи податків, наприклад Нульовий податок, Знижена ставка.

en: Lists a random selection of products on your site.
uk: Показує список випадкових товарів

en: Lists the best selling products
uk: Список найпопулярніших товарів

en: Lithuania
uk: Литва

en: Lithuania Litas
uk: Литовський літ

en: Local pickup
uk: Забрати в офісі

en: Log into your Google Analytics account to find your ID. e.g. <code>UA-XXXXXXX-X</code>
uk: Увійдіть у свій обліковий запис Google Analytics, щоб знайти там ID виду <code>UA-XXXXXXX-X</code>

en: Login
uk: Увійти

en: Login &rarr;
uk: Увійти &rarr;

en: Logout
uk: Вийти

en: Lost Password?
uk: Забули пароль?

en: Low Stock
uk: Малий запас

en: Low stock threshold
uk: Малий запас

en: Luxembourg
uk: Люксембург

en: Macao S.A.R., China
uk: Макао (Аомен), Китай

en: Macedonia
uk: Македонія

en: Macedonia Denar
uk: Македонський денар

en: Madagascar
uk: Мадагаскар

en: Malawi
uk: Малаві

en: Malaysia
uk: Малайзія

en: Malaysia Ringgit
uk: Малазійський ринггіт

en: Malaysian Ringgits (RM)
uk: Малазійський ринггіт (RM)

en: Maldives
uk: Мальдіви

en: Mali
uk: Малі

en: Malta
uk: Мальта

en: Manage Jigoshop Digital Plugin Licences
uk: Керувати ліцензіями на цифрові додатки Jigoshop

en: Manage Licences
uk: Керування ліцензіями

en: Manage Stock
uk: Керувати запасами

en: Manage Stock?
uk: Керувати запасами?

en: Manage stock
uk: Керувати запасами

en: Managing Products
uk: Керування товарами

en: Manual stock reduction complete.
uk: Ручне зменшення запасів завершене.

en: Manual stock restore complete.
uk: Ручне відновлення запасів завершене.

en: Manually check if a beta update is available.
uk: Перевірити, чи доступний бета-додаток.

en: Manually reducing stock.
uk: Ручне зменшення запасів.

en: Manually restoring stock.
uk: Ручне відновлення запасів.

en: Manually switch the stock status of the product between In Stock & Out of Stock
uk: Вручну перемикати статус запасів товару між «Є» і «Немає».

en: Marks the attribute for variation. You must first mark your attributes for variation before adding any variations
uk: Позначає атрибут як варіацію. Спочатку потрібно позначити ваші атрибути перед додаванням будь-якої варіації.

en: Marshall Islands
uk: Маршаллові острови

en: Martinique
uk: Мартиніка

en: Mauritania
uk: Мавританія

en: Mauritius
uk: Маврикій

en: Mauritius Rupee
uk: Маврикійська рупія

en: Max
uk: Макс.

en: Mayotte
uk: Майотта

en: Merchant API Key
uk: Ключ API купця

en: Meta Name
uk: Назва мета

en: Meta Value
uk: Значення мета

en: Method Title
uk: Заголовок методу

en: Method available for
uk: Метод доступний для

en: Mexican Peso (&#36;)
uk: Мексиканський песо (&#36;)

en: Mexico
uk: Мексика

en: Mexico Peso
uk: Мексиканський песо

en: Micronesia
uk: Мікронезія

en: Min
uk: Мін.

en: Minimum Order Amount
uk: Мінімальна сума замовлення

en: Misc. settings
uk: Різне

en: Missed schedule
uk: Пропущений графік

en: Moldova
uk: Молдова

en: Monaco
uk: Монако

en: Mongolia
uk: Монголія

en: Mongolia Tughrik
uk: Монгольський тугрик

en: Montenegro
uk: Чорногорія

en: Monthly Report
uk: Щомісячний звіт

en: Montserrat
uk: Монтсеррат

en: Moroccan Dirham
uk: Мароканський дирхам

en: Morocco
uk: Марокко

en: Most Sold
uk: Найбільше продано

en: Move to Trash
uk: Перемістити у смітник

en: Mozambique
uk: Мозамбік

en: Mozambique Metical
uk: Мозамбікський метикал

en: Multiple Select
uk: Вибір множини

en: Multiselect
uk: Вибір множини

en: My Account
uk: Обліковий запис

en: My Account Page
uk: Мій обліковий запис

en: My Addresses
uk: Мої адреси

en: Myanmar
uk: М’янма

en: N/A
uk: Немає

en: Name
uk: Назва

en: Namibia
uk: Намібія

en: Namibia Dollar
uk: Намібійський долар

en: Nauru
uk: Науру

en: Nepal
uk: Непал

en: Nepal Rupee
uk: Непальська рупія

en: Netherlands
uk: Нідерланди

en: Netherlands Antilles
uk: Нідерландські Антильські острови

en: Netherlands Antilles Guilder
uk: Гільдер Нідерландських Антильських островів

en: New
uk: Новий

en: New Caledonia
uk: Нова Каледонія

en: New Coupon
uk: Новий купон

en: New Order
uk: Нове замовлення

en: New Order status Name
uk: Назва нового статусу замовлення

en: New Product
uk: Новий товар

en: New Product Category Name
uk: Назва нової категорії товару

en: New Product Tag Name
uk: Назва нової мітки товару

en: New Products
uk: Нові товари

en: New Variation
uk: Новий варіант

en: New Zealand
uk: Нова Зеландія

en: New Zealand Dollar
uk: Новозеландський долар

en: New Zealand Dollar (&#36;)
uk: Новозеландський долар (&#36;)

en: New password
uk: Новий пароль

en: New user?
uk: Новий користувач?

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
uk: Вперед <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next Month &rarr;
uk: Наступний місяць &rarr;

en: Nicaragua
uk: Нікарагуа

en: Nicaragua Cordoba
uk: Нікарагуанська кордоба

en: Niger
uk: Нігер

en: Nigeria
uk: Нігерія

en: Nigeria Naira
uk: Нігерійська найра

en: Nigerian Naira (&#8358;)
uk: Нігерійська найра (&#8358;)

en: Niue
uk: Ніуе

en: No
uk: Ні

en: No Button
uk: Без кнопки

en: No Coupons found
uk: Купонів не знайдено

en: No Coupons found in trash
uk: Купонів у смітнику не знайдено

en: No Orders found
uk: Жодних замовлень не знайдено

en: No Orders found in trash
uk: Жодних замовлень у кошику

en: No Products found
uk: Жодних товарів не знайдено

en: No Products found in trash
uk: Жодних товарів у кошику

en: No Variations found
uk: Жодного варіанту не знайдено.

en: No Variations found in trash
uk: Жодного варіанту у кошику.

en: No attributes currently exist.
uk: Не існує жодного атрибута.

en: No attributes for this item.
uk: Жодного атрибута для цього товару.

en: No default
uk: Немає

en: No exclusions
uk: Без винятків

en: No items found.
uk: Жодних позицій не знайдено.

en: No limit
uk: Без меж

en: No max
uk: Без макс.

en: No min
uk: Без мін.

en: No products are low in stock.
uk: Жодного товару з малим запасом залишків.

en: No products are out of stock.
uk: Жодного товару без залишків.

en: No products found which match your selection.
uk: Жодного товару не знайдено за вашим критерієм.

en: No products in the cart.
uk: Жодного товару у кошику.

en: No products in your cart match that coupon!
uk: Жодного товару у кошику, що відповідає вказаному купону!

en: No update information available.
uk: Немає відомостей про поновлення.

en: None
uk: Жоден

en: Norfolk Island
uk: Острів Норфолк

en: North Korea
uk: Північна Корея

en: North Korea Won
uk: Північнокорейський вон

en: Northern Mariana Islands
uk: Північні Маріанські острови

en: Norway
uk: Норвегія

en: Norway Krone
uk: Норвезька крона

en: Norwegian Krone (kr)
uk: Норвезька крона (kr)

en: Not managed
uk: Не регульовано

en: Not that bad
uk: Не погано

en: Note:
uk: Примітка:

en: Notes about your order.
uk: Примітки до вашого замовлення.

en: Notes/Comments
uk: Нотатки/коментарі

en: Notifications
uk: Повідомлення

en: Notify on low stock
uk: Повідомити про малі запаси

en: Notify on out of stock
uk: Повідомити при закінченні товару

en: Number of decimals
uk: Кількість десяткових

en: Number of products to show:
uk: Кількість товарів для показу:

en: Number of sales
uk: Кількість продажу

en: ORDER
uk: ЗАМОВЛЕННЯ

en: Off
uk: Вимк.

en: Oman
uk: Оман

en: Oman Rial
uk: Оманський ріал

en: On
uk: Увімк.

en: On Sale Between
uk: У розпродажі між

en: On-Hold
uk: Утримуються

en: Once youve set up your attribute with a name &amp; a type the final task is to create some options
uk: Як тільки ви встановили атрибут з назвою і типом, залишається тільки створити якісь опції.

en: Online Label
uk: Мітка Online

en: Only beta plugin updates will be shown for Jigoshop. Beta updates will display normally in the Wordpress plugin manager.
uk: Будуть показані тільки бета-поновлення додатка Jigoshop. Бета-поновлення показуватимуться зазвичай у керуванні додатками Wordpress.

en: Only disable this if you are exclusively selling non-taxable items. If you are not calculating taxes then you can ignore all other tax options.
uk: Вимкніть це, тільки якщо ви продаєте товар, який не податкується. Якщо ви не розраховуєте податки, сміливо ігноруйте решту налаштувань.

en: Only enabled gateways will appear in this list.
uk: У цьому списку будуть тільки увімкнені шлюзи.

en: Only set this to no if you are not shipping items, or items have shipping costs included. If you are not calculating shipping then you can ignore all other tax options.
uk: Встановіть, тільки якщо ви не постачаєте товар, або ціна постачання включена. Якщо ви не рахуєте постачання, можна проігнорувати всі інші опції податкування.

en: Only ship to billing address?
uk: Доставка лише на платіжну адресу?

en: Only turn this off if you are <strong>not</strong> shipping items, or items have shipping costs included.
uk: Вимкніть, лише якщо товар <strong>не</strong> потребує доставки або його вартість вже включає доставку.

en: Only turn this off if you are exclusively selling non-taxable items.
uk: Вимкніть, лише якщо ви продаєте неоподатковуваний товар.

en: Order
uk: Замовлення

en: Order #%s
uk: Замовлення №%s

en: Order %s
uk: Замовлення %s

en: Order %s which was made %s ago and has the status "%s"
uk: Замовлення %s, яке було зроблене %s тому, має статус «%s»

en: Order <mark>%s</mark> made on <mark>%s</mark>.
uk: Замовлення <mark>%s</mark> зроблено <mark>%s</mark>

en: Order Actions
uk: Дії із замовленням

en: Order Complete
uk: Замовлення виконано

en: Order Cost
uk: Вартість замовлення

en: Order Data
uk: Дані замовлення

en: Order Details
uk: Деталі замовлення

en: Order ID
uk: ID замовлення

en: Order Item Meta
uk: Мета позиції замовлення

en: Order Items <small>&ndash; Note: if you edit quantities or remove items from the order you will need to manually change the item's stock levels.</small>
uk: Позиції замовлення <small>&ndash; Примітка: якщо ви редагуєте кількість або видаляєте позиції із замовлення, вам потрібно вручну змінити рівень запасів товарів.</small>

en: Order Notes
uk: Примітки до замовлення

en: Order Received
uk: Замовлення отримано

en: Order Refunded
uk: Оплату замовлення повернуто

en: Order Totals
uk: Замовлення всього

en: Order Variation Attributes / Addons
uk: Атрибути / додатки варіацій замовлення

en: Order cancelled by customer.
uk: Замовлення скасоване покупцем.

en: Order draft updated.
uk: Чернетка замовлення оновлена.

en: Order item stock reduced successfully.
uk: Запас товару успішно зменшено.

en: Order published.
uk: Замовлення опубліковано.

en: Order status
uk: Статус замовлення

en: Order status changed from %s to %s.
uk: Статус замовлення змінено з %s до %s.

en: Order status:
uk: Статус замовлення:

en: Order status: <mark class="%s">%s</mark>
uk: Статус замовлення: <mark class="%s">%s</mark>

en: Order statuses
uk: Статуси замовлень

en: Order submitted.
uk: Замовлення додано.

en: Order subtotal
uk: Проміжний підсумок замовлення.

en: Order total max
uk: Замовлення усього найбільше

en: Order total min
uk: Замовлення усього найменше

en: Order updated.
uk: Замовлення оновлено.

en: Order was canceled by customer at WorldPay.
uk: Замовлення скасоване покупцем на WorldPay.

en: Order was paid to installation ID: %s, which is different than the Installation ID set in your shop: %s. You should investigate further.
uk: Замовлення було сплачене ідентифікаторові: %s, який відрізняється від ідентифікатора, встановленого у вашому магазині: %s. Вам слід розібратися ретельніше.

en: Order:
uk: Замовлення:

en: Orders
uk: Замовлення

en: Out of Stock
uk: Закінчився.

en: Out of Stock/Backorders
uk: Без залишків/Попереднє замовлення

en: Out of stock threshold
uk: Товар закінчується

en: Outputs a price filter slider
uk: Виводить повзунок вибору цін

en: Overview
uk: Огляд

en: Page
uk: Сторінка

en: Page configurations
uk: Налаштування сторінки

en: Pages
uk: Сторінки

en: Pakistan
uk: Пакистан

en: Pakistan Rupee
uk: Пакистанська рупія

en: Palau
uk: Палау

en: Palestinian Territory
uk: Палестинська територія

en: Panama
uk: Панама

en: Panama Balboa
uk: Панамська бальбоа

en: Papua New Guinea
uk: Папуа Нова Гвінея

en: Paraguay
uk: Парагвай

en: Paraguay Guarani
uk: Парагвайський гарані

en: Parent
uk: Батько

en: Parent
uk: Батьківські

en: Parent (no stock)
uk: Батьківський (немає)

en: Parent Coupon
uk: Батьківський купон

en: Parent Order status
uk: Статус батьківського замовлення

en: Parent Order status:
uk: Статус батьківського замовлення:

en: Parent Orders
uk: Батьківські замовлення

en: Parent Product
uk: Батьківський товар

en: Parent Product Category
uk: Категорія батьківського товару

en: Parent Product Category:
uk: Категорія батьківського товару:

en: Parent Product Tag
uk: Мітка батьківського товару

en: Parent Product Tag:
uk: Мітка батьківського товару:

en: Parent Variation
uk: Батьківський варіант

en: Password
uk: Пароль

en: Password again
uk: Пароль знову

en: Password is required.
uk: Пароль є обов’язковим

en: Passwords do not match.
uk: Паролі не збігаються.

en: Pay
uk: Заплатити

en: Pay Page
uk: Сторінка сплати

en: Pay for order
uk: Сплатити замовлення

en: Pay via PayPal
uk: Сплатити через PayPal

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account
uk: Сплатити через PayPal; ви можете сплатити своєю банківською карткою, якщо не маєте рахунок у PayPal.

en: Pay via WorldPay
uk: Сплатити через WorldPay

en: Pay with FuturePay. Buy now and pay later. No credit card needed.  You will be asked to enter your FuturePay username and password, or create an account when you Place your Order.
uk: Заплатіть з допомогою FuturePay. Купіть зараз і розрахуйтеся пізніше. Ніяких кредитних карток. Вас попросять зазначити назву користувача і пароль FuturePay або створити рахунок, коли ви надсилаєте замовлення.

en: PayPal Standard %s
uk: Стандартний PayPal %s

en: PayPal Standard works by sending the user to <a href="https://www.paypal.com/">PayPal</a> to enter their payment information.
uk: Стандартний PayPal працює, надсилаючи користувача на <a href="https://www.paypal.com/">PayPal</a>, щоб увести дані для сплати.

en: PayPal Validation Error: Order Invoice Number does NOT match PayPal posted invoice (%s) for Order ID: .
uk: Помилка перевірки PayPal: номер рахунку-фактури не збігається з надісланим на PayPal рахунком фактурою (%s) для замовлення: .

en: PayPal Validation Error: Payment Merchant email received does not match PayPal Gateway settings. (%s)
uk: Помилка перевірки PayPal: отримана електронна адреса купця Payment не збігається з налаштуваннями шлюзу PayPal. (%s)

en: PayPal Validation Error: Payment amounts do not match initial order (gross %s).
uk: Помилка перевірки PayPal: розмір сплати не відповідає початковому замовленню (всього %s).

en: PayPal Validation Error: Payment currency received (%s) does not match Shop currency.
uk: Помилка перевірки PayPal: отримана грошова одиниця (%s) не відповідає валюті магазину.

en: PayPal Validation Error: Unknown "txn_type" of "%s" for Order ID: %s.
uk: Помилка перевірки PayPal: Невідомий «txn_type» з «%s» для замовлення: %s.

en: PayPal email address
uk: Ел. адреса PayPal

en: Payment %s via FuturePay.
uk: Сплата %s через FuturePay.

en: Payment %s via IPN.
uk: Оплата %s через IPN.

en: Payment Authorized
uk: Сплату дозволено

en: Payment Gateways
uk: Шлюзи сплати

en: Payment Methods
uk: Методи сплати

en: Payment Response Password
uk: Пароль на відповідь про сплату

en: Payment method:
uk: Метод сплати:

en: Payment methods
uk: Методи сплати

en: Payment with the same transaction ID (%s) was already processed for this order. You should investigate further.
uk: Платіж з таким самим ідентифікатором транзакції (%s) вже було опрацьовано для цього замовлення. Вам слід розібратися ретельніше.

en: Payment:
uk: Спосіб сплати:

en: Pending
uk: Очікують

en: Per Item
uk: На товар

en: Per Order
uk: На замовлення

en: Per page
uk: На сторінку

en: Per row
uk: На рядок

en: Perfect
uk: Чудово

en: Permalinks
uk: Постійні посилання

en: Personal:
uk: Особисте:

en: Personalize
uk: Персоналізувати

en: Personalized Characters
uk: Персоналізовані фігури

en: Peru
uk: Перу

en: Peru Nuevo Sol
uk: Перуанський новий соль

en: Philippine Pesos (&#8369;)
uk: Філіппінський песо (&#8369;)

en: Philippines
uk: Філіппіни

en: Philippines Peso
uk: Філіппінський песо

en: Phone
uk: Телефон

en: Phone number
uk: Номер телефону

en: Pitcairn
uk: Піткерн

en: Place Order
uk: Замовити

en: Please enable all of the Payment Gateways you wish to make available to your customers.
uk: Будь ласка, увімкніть усі платіжні шлюзи, які ви хочете дозволити для ваших покупців.

en: Please enable all of the Shipping Methods you wish to make available to your customers.
uk: Будь ласка, увімкніть усі методи доставки, які ви хочете дозволити вашим покупцям.

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
uk: Будь ласка, вкажіть правильний поштовий індекс.

en: Please enter an account password.
uk: Будь ласка, вкажіть пароль облікового запису.

en: Please enter an account username.
uk: Будь ласка, вкажіть назву облікового запису.

en: Please enter an attribute label.
uk: Будь ласка, вкажіть назву атрибута.

en: Please enter your PayPal email address; this is needed in order to take payment!
uk: Будь ласка, введіть вашу електронну адресу в PayPal; це необхідно для прийняття сплати!

en: Please enter your Sandbox Merchant email address for use as your sandbox storefront if you have enabled the PayPal sandbox.
uk: Будь ласка, введіть вашу електронну адресу продавця, щоб використати її як лицеву пісочницю, якщо ви увімкнули пісочницю PayPal.

en: Please enter your WorldPay Installation ID.
uk: Будь ласка, вкажіть ваш ідентифікатор WorldPay.

en: Please enter your password.
uk: Будь ласка, вкажіть пароль.

en: Please enter your shipping destination and postal code to view shipping options and rates.
uk: Будь ласка, введіть призначення і поштовий код, щоб побачити опції і ціну доставки.

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
uk: Будь ласка, вкажіть ваші дані вище, щоб побачити доступні методи сплати.

en: Please pay to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
uk: Будь ласка, заплатіть у магазині (назва, адреса, місто, штат/країна, поштовий код).

en: Please rate the product.
uk: Будь ласка, оцініть товар.

en: Please send your cheque to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
uk: Будь ласка, надішліть ваш чек у магазин (назва, адреса, місто, штат/країна, поштовий код).

en: Please use the details below to transfer the payment for your order, once payment is received your order will be processed.
uk: Будь ласка, використайте такі деталі для переказу по вашому замовленню, як тільки оплату отримано, ваше замовлення буде оброблено.

en: Please verify that all your information is correctly entered before placing your Order.
uk: Будь ласка, перевірте, що всі відомості введені правильно перед надсиланням замовлення.

en: Poland
uk: Польща

en: Poland Zloty &#122;&#322;)
uk: Польський злотий

en: Polish Zloty (&#122;&#322;)
uk: Польський злотий (&#122;&#322;)

en: Portugal
uk: Португалія

en: Postcode
uk: Поштовий індекс

en: Postcode/Zip
uk: Поштовий індекс

en: Posted in
uk: Опубліковано у

en: Posts tagged &ldquo;
uk: Дописи з міткою &ldquo;

en: Pounds
uk: Фунти

en: Pounds Sterling (&pound;)
uk: Фунт стерлінгів (&pound;)

en: Prepend options
uk: Додати опції

en: Prepend product permalinks with product category
uk: Додати до постійних посилань товарів категорію продукту

en: Prepend product permalinks with shop base page
uk: Додати до постійних посилань товарів базову сторінку магазина

en: Prepend shop categories / tags with base page
uk: Додавати категорії магазину / теги до базової сторінки

en: Prepend shop categories and tags with base page
uk: Додавати категорії магазину і мітки до базової сторінки

en: Prevent other coupons
uk: Не допустити інші купони

en: Prevent other coupons from being used while this one is applied to a cart.
uk: Завадити використати інші купони, поки до кошика застосовано цей.

en: Prevent other coupons from being used while this one is applied to the Cart.
uk: Запобігти використанню інших купонів, коли цей застосовано до кошика.

en: Price
uk: Ціна

en: Price Not Announced
uk: Ціну не оголошено

en: Price Separators
uk: Розділювач ціни

en: Price:
uk: Ціна:

en: Pricing Options
uk: Налаштування ціни

en: Proceed to Checkout &rarr;
uk: Перейти до оформлення &rarr;

en: Processing
uk: Обробляються

en: Product
uk: Товар

en: Product % Discount
uk: Знижка % на товар

en: Product - %s - is now out of stock -- Canceling Order
uk: Товару - %s - зараз немає на складі -- Замовлення скасовується

en: Product Attributes
uk: Атрибути товару

en: Product Backorder on Order %s
uk: Попереднє замовлення товару на %s

en: Product Categories
uk: Категорії товарів

en: Product Category
uk: Категорія товару

en: Product Data
uk: Дані товару

en: Product Discount
uk: Знижка на товар

en: Product Group
uk: Група товару

en: Product Name
uk: Назва товару

en: Product Options
uk: Опції товару

en: Product SKU must be unique
uk: Артикул товару має бути унікальним

en: Product Search
uk: Пошук товару

en: Product Tag
uk: Мітка товару

en: Product Tags
uk: Мітки товарів

en: Product Title
uk: Назва товару

en: Product Type
uk: Тип товару

en: Product URL
uk: URL товару

en: Product category slug
uk: Скорочення категорії товару

en: Product draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
uk: Чернетка товару оновлена. <a target="_blank" href="%s">Попередній перегляд</a>

en: Product fields
uk: Поля товару

en: Product galleries and images as well as the Add Review form will open in a lightbox.
uk: Галереї і зображення товарів, форма «Додати Огляд» відкриватимуться у світлому прямокутнику.

en: Product low in stock
uk: Товар закінчується

en: Product no longer exists
uk: Продукти, яких більше немає

en: Product out of stock
uk: Товар закінчився

en: Product published. <a href="%s">View Product</a>
uk: Товар опубліковано. <a href="%s">Переглянути товар</a>

en: Product restored to revision from %s
uk: Товар відновлено до ревізії від %s

en: Product saved.
uk: Товар збережено.

en: Product scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview Product</a>
uk: Товар заплановано на: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Попередній перегляд</a>

en: Product submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
uk: Товар додано. <a target="_blank" href="%s">Попередній перегляд</a>

en: Product successfully added to your cart.
uk: Товар успішно додано у кошик.

en: Product tag slug
uk: Скорочення мітки товару

en: Product thumbnail images per row
uk: Кількість мініатюр товарів у рядку

en: Product updated.
uk: Товар оновлено.

en: Product updated. <a href="%s">View Product</a>
uk: Товар оновлено. <a href="%s">Переглянути товар</a>

en: Products
uk: Товари

en: Products & Inventory
uk: Товари й інвентар

en: Products &amp; Inventory
uk: Товари й інвентар

en: Products are categorized into types which determine what kind of shopping experience your customers will have. Simple products are the most common type & offer the standard view. For more info on product types please consult the documentation
uk: Товари розбито на типи, які визначають спосіб купівлі для ваших замовників. Прості товари найбільш типові і пропонують стандартний перегляд. Щоб дізнатися більше про типи товарів, будь ласка, зверніться до документації.

en: Products tagged &ldquo;
uk: Товари з міткою &ldquo;

en: Published
uk: Опубліковано

en: Puerto Rico
uk: Пуерто-Рико

en: Qatar
uk: Катар

en: Qatar Riyal
uk: Катарський ріял

en: Qty
uk: Кількість

en: Quantity
uk: Кількість

en: Quantity Sold
uk: Кількість проданого

en: Quantity e.g. 2
uk: Кількість, напр. 2

en: Random Products
uk: Випадкові товари

en: Rate
uk: Тариф

en: Rate (%)
uk: Рейтинг (%)

en: Rate...
uk: Оцінити…

en: Rated %s out of 5
uk: Оцінений на %s з 5

en: Rating
uk: Оцінка

en: Rating by
uk: Оцінено

en: Re-downloads Limit
uk: Ліміт повторних завантажень

en: Re-enter new password
uk: Пароль знову

en: Receive Error Logs
uk: Отримувати журнал помилок

en: Receive priority, technical help from our dedicated support team.
uk: Отримати пріоритет, технічну підтримку від нашої команди.

en: Recent Orders
uk: Найновіші замовлення

en: Recent Reviews
uk: Нові огляди

en: Recently Viewed Products
uk: Недавно переглянуті товари

en: Redirect to Cart
uk: Перенаправити до кошика

en: Redirect to Checkout
uk: Перейти до оформлення

en: Reduce stock
uk: Зменшити запас

en: Reduced Rate%sZero Rate
uk: Знижена ставка%sНульова

en: Refunded
uk: Повернуто

en: Regular Price
uk: Звичайна ціна

en: Regular Prices
uk: Звичайні ціни

en: Related Products
uk: Подібні товари

en: Remove
uk: Видалити

en: Remove All Variations
uk: Видалити всі варіанти

en: Remove image
uk: Видалити зображення

en: Remove this attribute?
uk: Знищити цей атрибут?

en: Remove this item.
uk: Видалити цю позицію.

en: Remove this item? If you have previously reduced this item's stock, or this order was submitted by a customer, will need to manually restore the item's stock.
uk: Видалити цю позицію? Якщо раніше ви зменшували запас цього товару або замовлення було підтверджене покупцем, тоді вам необхідно вручну відновити запас цього товару.

en: Reports
uk: Звіти

en: Reset pending Orders
uk: Скинути замовлення в очікуванні

en: Restore stock
uk: Відновити запас

en: Restricts the number of redownloads a customer can use on that product. Once the limit is up they must re purchase the file
uk: Обмежує кількість повторних завантажень, які замовник може здійснити. Як тільки обмеження встановлене, вони мають замовити файл повторно.

en: Retail Price
uk: Роздрібна ціна

en: Retail Price:
uk: Роздрібна ціна:

en: Return to homepage &rarr;
uk: Повернутись на головну &rarr;

en: Reunion
uk: Реюньйон

en: Reviews
uk: Огляди

en: Right Now
uk: Просто зараз

en: Romania
uk: Румунія

en: Romania New Leu
uk: Румунська нова лея

en: Romanian New Leu (&#108;&#101;&#105;)
uk: Румунська нова лея (&#108;&#101;&#105;)

en: Russia
uk: Росія

en: Russia Ruble
uk: Російський карбованець

en: Russian Ruble (&#1088;&#1091;&#1073;)
uk: Російський карбованець (&#1088;&#1091;&#1073;)

en: Rwanda
uk: Руанда

en: SHIPPING ADDRESS
uk: АДРЕСА ДОСТАВКИ

en: SKU
uk: Артикул

en: Saint Barthélemy
uk: Святий Бартоломей

en: Saint Helena
uk: Острів Святої Єлени

en: Saint Helena Pound
uk: Фунт Острова Святої Єлени

en: Saint Kitts and Nevis
uk: Сент-Кіттс і Невіс

en: Saint Lucia
uk: Сент-Люсія

en: Saint Martin (French part)
uk: Сан-Мартен (французька частина)

en: Saint Pierre and Miquelon
uk: Сен-П’єр і Мікелон

en: Saint Vincent and the Grenadines
uk: Сент-Вінсент і Гренадини

en: Sale Price
uk: Ціна розпродажу

en: Sale Prices
uk: Ціни розпродажу

en: Sale!
uk: Розпродаж!

en: Sales
uk: Продаж

en: Sales amount
uk: Розмір продажу

en: Samoa
uk: Самоа

en: San Marino
uk: Сан-Марино

en: Sandbox email address
uk: Електронна адреса пісочниці

en: Sao Tome and Principe
uk: Сан-Томе і Принсіпі

en: Saudi Arabia
uk: Саудівська Аравія

en: Saudi Arabia Riyal
uk: Ріял Саудівської Аравії

en: Save
uk: Зберегти

en: Save %s Changes
uk: Зберегти %s змін(и)

en: Save Address
uk: Зберегти адресу

en: Save Attribute
uk: Зберегти атрибут

en: Save Order
uk: Зберегти замовлення

en: Save Personalization
uk: Зберегти персоналізацію

en: Save changes
uk: Зберегти зміни

en: Save time in the future and check the status of your orders by creating an account.
uk: Заощадьте час у майбутньому і перевіряйте статус ваших замовлень, створивши обліковий запис.

en: Schedule
uk: Заплановано

en: Scheduled
uk: Заплановані

en: Screen Content
uk: Вміст екрану

en: Search
uk: Пошук

en: Search
uk: Шукати

en: Search Coupons
uk: Шукати купони

en: Search Only
uk: Шукати тільки

en: Search Order statuses
uk: Пошук статусів замовлень

en: Search Orders
uk: Пошук замовлень

en: Search Product Categories
uk: Пошук категорій товару

en: Search Product Tags
uk: Пошук міток товару

en: Search Products
uk: Пошук товарів

en: Search Results:
uk: Результати пошуку:

en: Search Variations
uk: Пошук варіантів

en: Search for products
uk: Пошук товарів

en: Search for:
uk: Шукати:

en: Search results for &ldquo;
uk: Результати пошуку для &ldquo;

en: Searching for Products
uk: Пошук товарів

en: Secret Word
uk: Таємне слово

en: Select
uk: Вибрати

en: Select a state&hellip;
uk: Виберіть штат&hellip;

en: Send Jigoshop emails from
uk: Надсилати електронні листи Jigoshop з

en: Send shipping details to PayPal
uk: Надіслати деталі доставки до PayPal

en: Senegal
uk: Сенегал

en: Serbia
uk: Сербія

en: Serbia Dinar
uk: Сербський динар

en: Set All
uk: Встановити всі

en: Set the height of the Single Product page large or Featured image.
uk: Встановити висоту великих зображень чи для вибраного на сторінці «один товар».

en: Set the height of the catalog image for Shop, Categories, Tags, and Related Products.
uk: Встановити висоту зображення в магазині, категоріях, мітках і подібних товарах.

en: Set the height of the small image used in the Cart, Checkout, Orders and Widgets.
uk: Встановіть висоту маленьких зображень у кошику, оформленні, замовленнях і у віджетах.

en: Set the height of the thumbnail image for Single Product page extra images.
uk: Встановити висоту мініатюри додаткових зображень на сторінці «один товар».

en: Set the initial stock quantity for Jigoshop stock management. This can be adjusted when new shipments arrive & stock levels increase
uk: Встановити початковий обсяг запасів для керування запасами. Його можна підганяти, як з’являються надходження і обсяги запасів зростають.

en: Set the required maximum subtotal for this coupon to be valid on an order.
uk: Встановити найбільший потрібний проміжний рахунок, щоб цей купон був дійсний у замовленні.

en: Set the required minimum subtotal for this coupon to be valid on an order.
uk: Встановити найменший потрібний проміжний рахунок, щоб цей купон був дійсний у замовленні.

en: Set the required subtotal for this coupon to be valid on an order.
uk: Встановити потрібний проміжний підсумок, щоб цей купон був дійсним у замовленні.

en: Set the width of the Single Product page large or Featured image.
uk: Встановити ширину великих зображень чи для вибраного на сторінці «один товар».

en: Set the width of the catalog image for Shop, Categories, Tags, and Related Products.
uk: Встановити ширину зображення в магазині, категоріях, мітках і подібних товарах.

en: Set the width of the small image used in the Cart, Checkout, Orders and Widgets.
uk: Встановіть ширину маленьких зображень у кошику, оформленні, замовленнях і у віджетах.

en: Set the width of the thumbnail image for Single Product page extra images.
uk: Встановити ширину мініатюри додаткових зображень на сторінці «один товар».

en: Set to yes to allow customers to view the amount of stock available for a product.
uk: Виберіть так, щоб дозволити покупцям бачити обсяг запасу товару.

en: Setting this to Yes will allow users to checkout without registering or signing up. Otherwise, users must be signed in or must sign up to checkout.
uk: Вказавши «Так», ви дозволите користувачам купувати товари без реєстрації на сайті. У іншому разі користувач повинен буде увійти або зареєструватись перш ніж замовляти.

en: Setting your address will enable us to print it out on your invoice emails. Leave blank to disable.
uk: Вказавши свою адресу, ви дасте нам можливість друкувати її у рахунку. Залиште поле порожнім, щоб відключити цю опцію.

en: Setting your company email will enable us to print it out on your invoice emails. Leave blank to disable.
uk: Вказавши адресу ел. пошти компанії, ви дасте нам можливість друкувати її у рахунку. Залиште поле порожнім, щоб відключити цю опцію.

en: Setting your company name will enable us to print it out on your invoice emails. Leave blank to disable.
uk: Вказавши назву компанії, ви дасте нам можливість друкувати її у рахунку. Залиште поле порожнім, щоб відключити цю опцію.

en: Setting your company phone number will enable us to print it out on your invoice emails. Leave blank to disable.
uk: Вказавши телефон компанії, ви дасте нам можливість друкувати його у рахунку. Залиште поле порожнім, щоб відключити цю опцію.

en: Setting your tax number will enable us to print it out on your invoice emails. Leave blank to disable.
uk: Вказавши свій ІПН, ви дасте нам можливість друкувати його у рахунку. Залиште поле порожнім, щоб відключити цю опцію.

en: Settings
uk: Налаштування

en: Seychelles
uk: Сейшели

en: Seychelles Rupee
uk: Сейшельська рупія

en: ShareThis Publisher ID
uk: ShareThis ID видавця

en: ShareThis is a small social sharing widget for posting links on popular sites such as Twitter and Facebook.
uk: ShareThis — це маленький віджет соціального поширювання, щоб публікувати посилання на товар, наприклад, у Твіттері або Фейсбуку.

en: Ship to
uk: Доставити до

en: Ship to billing address?
uk: Доставка на адресу сплати?

en: Shipping
uk: Доставка

en: Shipping Address
uk: Адреса доставки

en: Shipping Options
uk: Методи доставки

en: Shipping Tax:
uk: Вартість доставки:

en: Shipping cost
uk: Вартість доставки

en: Shipping costs updated.
uk: Вартість доставки оновлено.

en: Shipping:
uk: Доставка:

en: Shipping:
uk: Доставка:

en: Shop
uk: Магазин

en: Shop Content
uk: Вміст магазину

en: Shop Manager
uk: Менеджер магазину

en: Shop Options
uk: Опції магазину

en: Shop page configuration
uk: Налаштування сторінки магазину

en: Shop redirection page
uk: Сторінка перенаправлення магазину

en: Shop, Categories, Tags, and Related Products.
uk: Магазин, категорії, мітки і подібні товари.

en: Shopping Cart for the sidebar
uk: Кошик для бічної панелі.

en: Shortcode to place on page: <code>[jigoshop_cart]</code>
uk: Код для цієї сторінки: <code>[jigoshop_cart]</code>

en: Shortcode to place on page: <code>[jigoshop_change_password]</code><br/>Default parent page: My Account
uk: Код для цієї сторінки: <code>[jigoshop_change_password]</code><br/>Батьківська сторінка: Мій обліковий запис

en: Shortcode to place on page: <code>[jigoshop_checkout]</code>
uk: Код для цієї сторінки: <code>[jigoshop_checkout]</code>

en: Shortcode to place on page: <code>[jigoshop_edit_address]</code><br/>Default parent page: My Account
uk: Код для цієї сторінки: <code>[jigoshop_edit_address]</code><br/>Батьківська сторінка: Мій обліковий запис

en: Shortcode to place on page: <code>[jigoshop_my_account]</code>
uk: Код для цієї сторінки: <code>[jigoshop_my_account]</code>

en: Shortcode to place on page: <code>[jigoshop_order_tracking]</code>
uk: Код для цієї сторінки: <code>[jigoshop_order_tracking]</code>

en: Shortcode to place on page: <code>[jigoshop_pay]</code><br/>Default parent page: Checkout
uk: Код для цієї сторінки: <code>[jigoshop_pay]</code><br/>Батьківська сторінка: Оформлення

en: Shortcode to place on page: <code>[jigoshop_thankyou]</code><br/>Default parent page: Checkout
uk: Код для цієї сторінки: <code>[jigoshop_thankyou]</code><br/>Батьківська сторінка: Оформлення

en: Shortcode to place on page: <code>[jigoshop_view_order]</code><br/>Default parent page: My Account
uk: Код для сторінки: <code>[jigoshop_view_order]</code><br/>Початкова батьківська сторінка: Мій обліковий запис

en: Should the subtotal be shown including or excluding tax on the frontend?
uk: Проміжний підсумок повинен бути з чи без податків?

en: Show
uk: Показати

en: Show All
uk: Показати всі

en: Show EU VAT reduction message
uk: Показати повідомлення про зменшення ПДВ ЄС

en: Show all types
uk: Показати всі типи

en: Show as dropdown
uk: Показати як випадний список

en: Show hidden product variations
uk: Показати приховані варіанти товару

en: Show hierarchy
uk: Показати ієрархію

en: Show login form
uk: Показати форму входу

en: Show product counts
uk: Показувати кількість товарів

en: Show related products
uk: Показати подібні товари

en: Show stock amounts
uk: Показати обсяги запасів

en: Show the Free Shipping method on checkout with this enabled.
uk: Показати метод безкоштовної доставки при оформленні, коли це увімкнуто.

en: Show the Free Shipping method on the Checkout with this enabled.
uk: Показати метод безкоштовної доставки в оформленні з цим застосованим.

en: Show verify information message
uk: Показувати повідомлення про перевірку інформації

en: Shows a custom attribute in a widget which lets you narrow down the list of shown products in categories.
uk: Показує вибраний атрибут у віджеті, що дозволяє вам звузити список товарів у категоріях.

en: Sierra Leone
uk: Сьєрра-Леоне

en: Signup for a Merchant Account
uk: Зареєструватися для рахунку купця

en: Simple
uk: Простий

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the <em>Update Totals</em> button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
uk: Оскільки ваш браузер не підтримує JavaScript, або його підтримка виключена, будь ласка, впевніться, що ви натиснули кнопку <em>Оновити підсумок</em> перед надсиланням замовлення. Якщо ви цього не зробите, можливо, рахунок вийде на більшу суму.

en: Singapore
uk: Сингапур

en: Singapore Dollar
uk: Сингапурський долар

en: Singapore Dollar (&#36;)
uk: Сингапурський долар (&#36;)

en: Single Product page extra images.
uk: Додаткові зображення на сторінці товару.

en: Single Product pages
uk: Сторінки товару

en: Slovakia
uk: Словаччина

en: Slovenia
uk: Словенія

en: Slug
uk: Скорочення

en: Slug displayed in product category URLs. Leave blank to use default "product-category"
uk: Скорочення, показане в URL категорії товарів. Залиште порожнім, щоб використати «product-category»

en: Slug displayed in product tag URLs. Leave blank to use default "product-tag"
uk: Скорочення, показане в URL мітки товару. Залиште порожнім, щоб використати «product-tag»

en: Slug for your attribute (optional).
uk: Скорочення для атрибута (необов’язково).

en: Slug variables
uk: Змінні скорочення

en: Solomon Islands
uk: Соломонові острови

en: Solomon Islands Dollar
uk: Долар Соломонових островів

en: Somalia
uk: Сомалія

en: Somalia Shilling
uk: Сомалійський шилінг

en: Sometimes you may want to sell past your stock levels, allowing backorders enables this. Notification to the customer can also be set which displays a message on the catalog screen when stocks are low
uk: Іноді вам може знадобитися продавати нижче рівнів обсягів запасів. Увімкнення попередніх замовлень дозволяє це. Також можна встановити оголошення замовникові, яке покаже повідомлення на сторінці каталогу, коли when запаси малі.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
uk: Вибачте, схоже немає доступних методів сплати для вашої країни. Будь ласка, напишіть нам, якщо вам потрібна допомога, або хочете змінити домовленості.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
uk: Вибачте, схоже немає доступних методів сплати для вашої країни. Будь ласка, напишіть нам якщо вам потрібна допомога, або хочете змінити домовленості.

en: Sorry, the shop owner has disabled guest purchases.
uk: Вибачте, власник магазину вимкнув можливість купувати для анонімних гостей.

en: Sorry, we could not find that order id in our database. <a href="
uk: Вибачте, ми не можемо знайти номер цього замовлення у нашій базі даних. <a href="

en: Sorry, we could not find that order id in our database. <a href="%s">Want to retry?</a></p>
uk: Вибачте, ми не змогли знайти номер цього замовлення у нашій базі даних. <a href="%s">Спробуєте знову?</a></p>

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order.  We have %d available at this time. Please edit your cart and try again. We apologize for any inconvenience caused.
uk: Вибачте, у нас недостатньо запасів товару «%s» для вашого замовлення. Зараз доступно %d. Будь ласка, відредагуйте вміст кошика і спробуйте ще раз. Вибачте за незручності.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order. Please edit your cart and try again. We apologize for any inconvenience caused.
uk: Вибачте, у нас не досить запасів товару «%s» для вашого замовлення. Будь ласка, відредагуйте вміст кошика і спробуйте ще раз. Вибачте за незручності.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order. We only have %d available at this time. Please edit your cart and try again. We apologize for any inconvenience caused.
uk: Вибачте, у нас не досить запасів товару «%s» для вашого замовлення. Зараз доступно лише %d. Будь ласка, відредагуйте вміст кошика і спробуйте ще раз. Вибачте за незручності.

en: Sorry, you have reached your download limit for this file. <a href="%s">Go to homepage &rarr;</a>
uk: Вибачте, ви досягли межі завантажень для цього файлу. <a href="%s">Повернутись на головну &rarr;</a>

en: Sorry, you must agree to creating an account
uk: Вибачте, ви повинні погодитись, щоб створити обліковий запис

en: Sorry, your session has expired.
uk: Вибачте, ваш сеанс вичерпано.

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s">Return to homepage &rarr;</a>
uk: Вибачте, ваш сеанс вичерпано. <a href="%s">Повернутись на головну &rarr;</a>

en: Sort Code
uk: Сортувальний код

en: Sort Order
uk: Впорядкування

en: Sort products in catalog by
uk: Сортувати товари у каталозі по

en: South Africa
uk: Південно-Африканська Республіка

en: South Africa Rand
uk: Південноафриканський ранд

en: South African rand (R)
uk: ПАР ранд (R)

en: South Georgia/Sandwich Islands
uk: Південна Джорджія/Сандвічеві острови

en: South Korea
uk: Південна Корея

en: South Korea Won
uk: Південнокорейський вон

en: Spain
uk: Іспанія

en: Special Offers
uk: Спеціальні пропозиції

en: Specific Countries
uk: Певні країни

en: Specify the Grouped product to attach this product to. Before you can attach a product you must first create the grouped product
uk: Зазначте груповий товар, до якого додати цей товар. Передусім ви маєте створити груповий товар.

en: Specify the location of your downloadable asset. The file can be either stored locally & accessed using the Media Uploader or externally
uk: Зазначте місце ваших завантажувальних активів. Або файл зберігається локально і доступний через «Вивантажувач медіа», або зовні.

en: Specify the order in which these products appear in the grouping. Similar to post order for WordPress Posts
uk: Зазначте порядок показ цих товарів у групуванні. Схоже на порядок публікацій у WordPress.

en: Sri Lanka
uk: Шрі-Ланка

en: Sri Lanka Rupee
uk: Рупія Шрі-Ланки

en: Standard
uk: Стандартний

en: Standard Rate
uk: Стандартний тариф

en: Start Date
uk: Дата початку

en: State/County
uk: Штат/провінція

en: State/Province
uk: Штат/провінція

en: Status
uk: Статус

en: Stay on the same page
uk: Залишатись на ті самій сторінці

en: Stock
uk: Запас

en: Stock Qty
uk: Обсяг запасів

en: Stock Quantity
uk: Обсяг запасів

en: Stock Report
uk: Звіт про залишки

en: Stock Status
uk: Статус запасів

en: Stuck? Read the plugin's documentation.
uk: Застрягли? Прочитайте документацію до додатка.

en: Styles and scripts
uk: Стилі і скрипти

en: Submit Review
uk: Додати огляд

en: Subtotal
uk: Проміжний підсумок

en: Subtotal:
uk: Проміжний підсумок:

en: Sudan
uk: Судан

en: Support
uk: Підтримка

en: Support Forum
uk: Форум підтримки

en: Suriname
uk: Суринам

en: Suriname Dollar
uk: Суринамський долар

en: Svalbard and Jan Mayen
uk: Шпіцберген і Ян-Майєн

en: Swaziland
uk: Свазіленд

en: Sweden
uk: Швеція

en: Sweden Krona
uk: Шведська крона

en: Swedish Krona (kr)
uk: Шведська крона (kr)

en: Swiss Franc (SFr.)
uk: Швейцарський франк (SFr.)

en: Switches where taxation rules are applied to the product. Selecting Shipping will only apply tax to the shipping cost of the product
uk: Перемикає, як застосовуються правила нарахування податків до товару. Вибір «Доставка» застосує податок тільки на ціну доставки товару.

en: Switzerland
uk: Швейцарія

en: Switzerland Franc
uk: Швейцарський франк

en: Syria
uk: Сирія

en: Syria Pound
uk: Сирійський фунт

en: System Info
uk: Системна інформація

en: System Information
uk: Системна інформація

en: TESTMODE: Order was canceled by customer at WorldPay.
uk: ТЕСТУВАННЯ: Замовлення скасоване покупцем на WorldPay.

en: TESTMODE: WorldPay payment completed. Transaction ID:
uk: ТЕСТУВАННЯ: платіж WorldPay здійснено. Транзакція:

en: Tagged as
uk: Мітка(и)

en: Tags
uk: Мітки

en: Taiwan
uk: Тайвань

en: Taiwan New Dollar
uk: Тайванський новий долар

en: Taiwan New Dollar (&#36;)
uk: Тайванський новий долар (&#36;)

en: Tajikistan
uk: Таджикистан

en: Take a tour of the plugin
uk: Ознайомтесь з додатком

en: Tanzania
uk: Танзанія

en: Tax
uk: Податок

en: Tax Classes
uk: Класи податків

en: Tax Options
uk: Налаштування податків

en: Tax Rate
uk: Податок

en: Tax Rate e.g. 20.0000
uk: Тариф податку, напр. 20,0000

en: Tax Registration Number
uk: ІПН (Індивідуальний податковий номер)

en: Tax Status
uk: Статус податків

en: Tax rates
uk: Податкові ставки

en: Taxable
uk: Оподатковується

en: Tel
uk: Тел.

en: Tel:
uk: Тел.:

en: Telephone:
uk: Телефон:

en: Terms Page
uk: Умови використання

en: Text
uk: Текст

en: Thai Baht (&#3647;)
uk: Тайський бат (&#3647;)

en: Thailand
uk: Тайланд

en: Thailand Baht
uk: Тайландський бат

en: Thank you
uk: Дякуємо!

en: Thank you for your Order %s. Unfortunately, the following item was found to be on backorder.
uk: Дякуємо за замовлення %s. На жаль, цей товар зараз доступний тільки для попереднього замовлення.

en: Thank you for your order, please click the button below to pay with PayPal.
uk: Дякуємо за ваше замовлення, будь ласка, натисніть кнопку нижче, щоб сплатити з допомогою PayPal.

en: Thank you for your order, please click the button below to pay with WorldPay.
uk: Дякуємо за ваше замовлення, будь ласка, натисніть кнопку нижче, щоб сплатити з допомогою WorldPay.

en: Thank you for your order, please fill out the form below to pay with FuturePay.
uk: Дякуємо за ваше замовлення, будь ласка, натисніть кнопку нижче, щоб сплатити з допомогою FuturePay.

en: Thank you for your order. We are now redirecting you to PayPal to make payment.
uk: Дякуємо за ваше замовлення. Зараз ми перенаправляємо вас до PayPal для здійснення сплати.

en: Thank you for your order. We are now redirecting you to WorldPay to make a payment.
uk: Дякуємо за ваше замовлення. Зараз ми перенаправляємо вас до WorldPay для здійснення сплати.

en: Thank you, we are now processing your order. Your order's details are below:
uk: Дякуємо, тепер ми обробляємо ваше замовлення. Ось його деталі:

en: Thanks Page
uk: Сторінка подяки

en: That attribute already exists, no additions were made.
uk: Цей атрибут вже існує, жодних змін не відбулось.

en: Thats really all there is to it, enjoy
uk: Це геть все на цю тему, насолоджуйтеся!

en: The FuturePay gateway accepts payments in currencies of %s.  Your current currency is %s.  FuturePay won't work until you change the Jigoshop currency to an accepted one.  FuturePay is currently disabled on the Payment Gateways settings tab.
uk: Шлюз FuturePay приймає платежі у грошових одиницях %s.  Ваша теперішня є %s.  FuturePay не працюватиме, доки ви не зміните грошову одиницю Jigoshop до прийнятної.  Зараз FuturePay вимкнено на сторінці налаштувань шлюзів сплати.

en: The FuturePay gateway is available to merchants from: %s.  Your country is: %s.  FuturePay won't work until you change the Jigoshop Shop Base country to an accepted one.  FuturePay is currently disabled on the Payment Gateways settings tab.
uk: Шлюз FuturePay доступний для купців з: %s.  Ваша країна: %s.  FuturePay не працюватиме, доки ви не зміните базову країну до дозволеної.  Зараз FuturePay вимкнено на сторінці налаштувань шлюзів сплати.

en: The License key for <i><b>%s</b></i> is not valid . Please enter your <b>Licence Key</b> on the Jigoshop->Manage Licences Menu with your <b>Order email address</b>.  Until then, the plugin will not be enabled for use.
uk: Ключ ліцензії для <i><b>%s</b></i> не дійсний. Будь ласка, введіть ваш <b>ключ ліцензії</b> у Jigoshop → меню керування ліцензіями з вашою <b>електронною адресою замовлення</b>.  До тих пір додаток не буде увімкнено для використання.

en: The Payment response came from IP: %s and Domain: %s -- and this does not appear to be a WorldPay domain.
uk: Відповідь про сплату прийшла з IP: %s і домену: %s — це не схоже на домен WorldPay.

en: The Product could not be added to the cart.  Please try again.
uk: Товар не можна додати до кошика. Будь ласка, спробуйте ще.

en: The URL of the external product (eg. http://www.google.com)
uk: URL зовнішнього товару (напр. http://www.google.com)

en: The WorldPay gateway <strong>Use MD5 Signature</strong> setting is enabled, but you have not entered a <strong>Secret Word</strong>.  The WorldPay gateway will not be available on the Checkout until you resolve this.
uk: Налаштування шлюзу WorldPay <strong>Використовувати підпис MD5</strong> увімкнено, але ви не ввели <strong>Таємне слово</strong>.  Шлюз WorldPay не буде доступний при оформленні, доки ви з цим не розберетеся.

en: The WorldPay gateway accepts payments in currencies of %s.  Your current currency is %s.  WorldPay won't work until you change the Jigoshop currency to an accepted one.  WorldPay is <strong>currently disabled</strong> on the Payment Gateways settings tab.
uk: Шлюз WorldPay приймає платежі у грошових одиницях %s.  Ваша теперішня одиниця %s.  WorldPay не буде працювати, доки ви не зміните валюту Jigoshop на прийнятну.  WorldPay <strong>зараз вимкнено</strong> на сторінці налаштувань платіжних шлюзів.

en: The WorldPay gateway does not have values entered for <strong>Installation ID</strong> and the gateway is set to enabled.  Please enter your credentials for this or the gateway <strong>will not</strong> be available on the Checkout.  Disable the gateway to remove this warning.
uk: Шлюз WorldPay не має значень для <strong>ідентифікатор встановлення</strong>, і шлюз увімкнено.  Будь ласка, введіть ваші ідентифікаційні дані для цього, або цей шлюз <strong>не буде</strong> доступний під час оформлення.  Вимкніть шлюз щоб прибрати це попередження.

en: The account name your account is registered to.
uk: Ім’я, на яке зареєстровано ваш рахунок.

en: The best of the best on your site
uk: Краще з найкращого на сайті

en: The coupon '%s' is invalid with that payment method!
uk: Купон «%s» не дійсний для такого методу сплати!

en: The coupon code a customer enters on the cart or checkout page.
uk: Код купона, який покупець уводить на сторінці кошика чи оформлення.

en: The currency paid in was different than the one requested. Order #: %s. Currency paid in: %s, the amount paid: %s. You should investigate further.
uk: Грошова одиниця сплати відмінна від запитаної. Замовлення №: %s. Грошова одиниця сплати: %s, розмір сплати: %s. Вам слід розібратися ретельніше.

en: The currency submitted to WorldPay (%s) is different than the main currency of your shop (%s). You should investigate further.
uk: Грошова одиниця, надіслана до WorldPay, (%s) відрізняється від головної одиниці вашого магазину (%s). Вам слід розібратися ретельніше.

en: The description is not prominent by default; however, some themes may display it
uk: Опис зазвичай не видно; проте, деякі теми можуть його показувати.

en: The email address used to send all Jigoshop related emails, such as order confirmations and notices.  This may be different than your Company email address on "Shop Tab -> Invoicing".
uk: Вкажіть адресу електронної пошти з якої надсилатимуться листи, зв’язані з додатком (наприклад, підтвердження замовлення чи сповіщення). Може відрізнятися від адреси вашої компанії.

en: The email used to send all Jigoshop related emails, such as order confirmations and notices.
uk: Вкажіть адресу електронної пошти, з якої надсилатимуться листи, пов’язані з додатком (наприклад, підтвердження замовлення чи сповіщення).

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
uk: Такі адреси будуть використані на сторінці оформлення замовлення.

en: The following items, from one or more extensions, have tried to add Jigoshop Settings in a manner that is no longer supported as of Jigoshop 1.3. (%s)
uk: Наступні, з якогось (якихсь) розширень, спробували додати налаштування Jigoshop у спосіб, який більш не підтримується з версії 1.3. (%s)

en: The label is how it appears on your site.
uk: Назва, як вона буде показана на сайті.

en: The most recent products on your site
uk: Найновіші товари на вашому сайті

en: The name is how it appears on your site
uk: Назва, як її буде показано на сторінці.

en: The order total (%s) is different than the amount submitted to WorldPay (%s). You should investigate further.
uk: Всього замовлення (%s) відрізняється від обсягу, надісланого до WorldPay (%s). Вам слід розібратися ретельніше.

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the Place Order button at the bottom of the page.
uk: Підсумок замовлення було оновлено. Будь ласка, підтвердьте ваше замовлення, натиснувши кнопку «Замовити» знизу сторінки.

en: The “slug” is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens
uk: «Скорочення» це версія назви для URL. Зазвичай це малі літери і містить тільки букви, цифри і дефіс.

en: Themes
uk: Теми

en: There are no product reviews yet.
uk: Поки що жодного огляду.

en: There are no reviews yet, would you like to <a href="#review_form" class="inline show_review_form">submit yours</a>?
uk: Поки що немає оглядів, хочете <a href="#review_form" class="inline show_review_form">додати ваш</a>?

en: There is already an 'individual use' coupon on the Cart.  No other coupons can be added until it is removed.
uk: У кошику вже є купон «виняткового використання». Не можна додати до кошика жоден інший, доки не вилучено цей.

en: There were differences in the amounts received. Order #: %s. Submitted: %s, Paid: %s, Order Total: %s. You should investigate further.
uk: Є відмінності у розмірах отриманого. Замовлення №: %s. Надіслано: %s, заплачено: %s, всього замовлення: %s. Вам слід розібратися ретельніше.

en: These are countries that you are willing to ship to.
uk: Це країни, до яких ви хочете робити доставки.

en: This controls the description which the user sees during checkout.
uk: Керувати описом, який користувач бачить під час оформлення.

en: This controls the display of the currency symbol and currency code.
uk: Ця опція контролює символ валюти та код валюти.

en: This controls the title which the user sees during checkout and also appears as the Payment Method on final Orders.
uk: Контролює заголовок, який бачить покупець під час сплати, а також показується як метод сплати у кінцевому замовленні.

en: This controls the title which the user sees during checkout.
uk: Контролює заголовок, який бачить покупець під час сплати.

en: This controls what currency prices are listed at in the catalog, and which currency PayPal, and other gateways, will take payments in. See the list of supported <a target='_new' href='%s'>PayPal currencies</a>.
uk: Ця опція контролює у якій валюті вказані ціни у каталозі та у якій валюті приймати оплату з допомогою PayPal або інших платіжних шлюзів. Будь ласка, ознайомтесь з переліком доступних <a target='_new' href='%s'>валют PayPal</a>.

en: This controls what currency the prices are listed with in the Catalog, and which currency PayPal, and other gateways, will take payments in.
uk: Контролює, у якій валюті вказані ціни у каталозі, та у якій валюті приймати оплату з допомогою PayPal або інших платіжних шлюзів.

en: This controls what unit you will define dimensions in.
uk: Це керує одиницею виміру розміру товару.

en: This controls what unit you will define weights in.
uk: Це керує одиницею виміру маси товарів.

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
uk: Це демо магазин для тестування &mdash; жодних замовлень не буде виконано.

en: This is an 'individual use' coupon.  All other discount coupons have been removed.
uk: Це купон «виняткового використання». Всі інші купони знижок було вилучено.

en: This is not your download link.
uk: Це не ваше посилання для стягування.

en: This is the base country for your business. Tax rates will be based on this country.
uk: Це країна знаходження вашої справи. Ставки податків будуть прив’язані до цієї країни.

en: This is the baseline price for your product & is what Jigoshop will always default to
uk: Це базова ціна вашого товару, і Jigoshop починатиме завжди з неї.

en: This is where store orders are stored.
uk: Тут зберігаються замовлення.

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
uk: Тут можна додати нові купони, які клієнти зможуть використати у вашому магазині.

en: This is where you can add new products to your store.
uk: Тут можна додати новий товар у свій магазин.

en: This module allows you to accept online payments via %s allowing customers to buy now and pay later without a credit card.  FuturePay is a safe, convenient and secure way for US customers to buy online in one-step.  %s
uk: Цей модуль дозволяє приймати онлайн-платежі через %s, що дозволяє покупцям купувати тепер і сплачувати пізніше без кредитної картки.  FuturePay — надійний, зручний і безпечний спосіб для покупців із США, щоб купувати у мережі за один крок. %s

en: This option adds an additional security check to the Payment Response sent from WorldPay to Jigoshop, to help validate that the Payment has been sent from WorldPay<br/>1. Add a <strong>'Payment Response Password'</strong> here <br/>2. Add the password in <strong>Merchant Interface->Installations->Integration Setup (TEST or PRODUCTION)-><em>Payment Response Password</em></strong> field.<br/>Leave both empty to skip this check.
uk: Ця опція додає перевірку безпеки до відповіді про платіж, яка надсилається з WorldPay до Jigoshop, щоб переконатися, що платіж було надіслано з WorldPay<br/>1. Додайте <strong>'Пароль на відповідь про платіж'</strong> тут <br/>2. Додайте пароль у поле <strong>Інтерфейс купця→Встановлення→Налаштування інтеграції (ТЕСТ чи РОБОТА)→<em>Пароль на відповідь про платіж</em></strong>.<br/>Залиште обидва порожніми, щоб пропустити цю перевірку.

en: This option enables you to use a 'MD5 + secret word' encrypted signature before sending order details to WorldPay as a measure against unauthorized tampering.<br/>The signature will encrypt the mandatory parameters (Installation Id, Order Id, amount, currency).<br/>To enable:<br/>1) Copy the exact phrase (case sensitive, in bold) shown under the setting checkbox.<br>2) Paste into your <strong>WorldPay Merchant Interface -> Installations -> Integration Setup (TEST or PRODUCTION) -><em>SignatureFields</em></strong> input box and also enable this setting checkbox.<br>2) You must also enter a <strong>Secret Word</strong> in the next setting and save the settings.
uk: Ця опція дозволяє вам використовувати зашифрований підпис 'MD5 + таємне слово' перед надсиланням деталей замовлення до WorldPay як захід проти не санкціонованого втручання.<br/>Підпис зашифрує обов’язкові параметри (ідентифікатор, номер замовлення, обсяг, грошова одиниця).<br/>Щоб увімкнути:<br/>1) Скопіюйте точну фразу (зважаючи на регістр, жирним), яку показано під налаштуваннями.<br>2) Вставте у поле введення <strong>Інтерфейс купця WorldPay → Встановлення → Налаштування інтеграції (TEST чи РОБОТА) →<em>SignatureFields</em></strong>  і також увімкніть ці налаштування.<br>2) Ви також маєте ввести <strong>таємне слово</strong> у наступне поле, і зберегти налаштування.

en: This option hides the currency menu on the WorldPay page, which will fix the currency that the shopper must purchase in.<br/><b>The currency submitted is the main currency of your Shop.</b>  With this option disabled, customers will be able to select their currency and see the corrected price for the Order.
uk: Ця опція ховає меню грошової одиниці на сторінці WorldPay, що фіксує грошову одиницю, за яку можна купувати.<br/><b>Надіслана одиниця — це основна валюта вашого магазину.</b>  Коли це вимкнено, покупці зможуть вибирати їхню грошову одиницю і бачити виправлену ціну замовлення.

en: This screen provides access to all of your products. You can customize the display of this screen to suit your workflow
uk: На цій сторінці можна доступитися до всіх ваших товарів. Ви можете пристосувати показ цієї сторінки до вашого робочого циклу.

en: This sets the base page of your shop. You should not change this value once you have launched your site otherwise you risk breaking urls of other sites pointing to yours, etc.
uk: Ця опція встановлює базову сторінку вашого магазину, так званий Каталог. Не змінюйте це значення після запуску магазину інакше ризикуєте поламати посилання з інших сайтів, що адресовані вам і т. ін.

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
uk: Встановіть розділювач десяткових

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
uk: Встановіть кількість десяткових, що показуватимуться у ціні.

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
uk: Встановіть розділювач тисяч для цін

en: This will determine the type of button and the action it will use when clicked on the Shop and Category product listings.  You can also set it to use no button.
uk: Це визначить тип кнопки і дію, яку вона спричинить при клацанні на списках товарів у магазині і категоріях.  Також можна встановити вживання без кнопки.

en: This will determine which gateway appears first in the Payment Methods list on the Checkout.
uk: Це визначить, який шлюз буде показано спочатку у списку методів сплати під час оформлення.

en: This will have no effect if "Only ship to billing address" is activated.
uk: Це не вплине ні на що, якщо увімкнено «Доставляти тільки на адресу сплати».

en: This will have no effect if Calculate Taxes is turned off.
uk: Це не матиме жодного впливу, якщо «Обраховувати податки» вимкнено.

en: This will have no effect on the Cart, Checkout, Emails, or final Orders; prices are always shown with tax out.
uk: Це не вплине на кошик, оформлення, ел. листи чи остаточні замовлення; ціни завжди показано без податків.

en: This will load your checkout page with https://. An SSL certificate is <strong>required</strong> if you choose yes. Contact your hosting provider for more information on SSL Certs.
uk: Це завантажить вашу сторінку оформлення з https://. Сертифікат SSL <strong>необхідний</strong>, якщо ви це увімкнете. Зверніться до вашого провайдера, щоб дізнатися більше про сертифікати SSL.

en: This will only apply to EU Union based Shops.
uk: Це застосовне тільки до магазинів у Європейському Союзі.

en: This will only apply to tags &amp; categories.<br/>Enabled: http://yoursite.com / product_category / YourCategory<br/>Disabled: http://yoursite.com / base_page / product_category / YourCategory
uk: Це застосується тільки до міток і категорій.<br/>Увімкнено: http://сторінка.com / категорія_товару / ВашаКатегорія<br/>Вимкнено: http://сторінка.com / базова_сторінка / категорія_товару / ВашаКатегорія

en: This will only apply to the Shop, Category and Product pages.
uk: Це застосовне тільки до сторінок магазину, категорії і товару.

en: This will point users to the page you set for buttons like `Return to shop` or `Continue Shopping`.
uk: Перенаправлятиме користувачів на сторінки, призначені кнопкам на кшталт «Повернутись у магазин» або «Продовжити купувати».

en: Thousand separator
uk: Розділювач тисяч

en: Thumbnail
uk: Мініатюри

en: Thumbnail Image Height
uk: Висота мініатюри

en: Thumbnail Image Width
uk: Ширина мініатюри

en: Thumbnail Images
uk: Мініатюри

en: Times used: %s
uk: Використано разів: %s

en: Timor-Leste
uk: Східний Тимор

en: Tiny Image Height
uk: Висота крихітного зображення

en: Tiny Image Width
uk: Ширина крихітного зображення

en: Tiny Images
uk: Крихітні зображення

en: Title
uk: Назва

en: Title (Logged In):
uk: Заголовок (увійшов):

en: Title (Logged Out):
uk: Заголовок (вийшов):

en: Title:
uk: Назва:

en: To
uk: До

en: To <em>activate</em> the licence, enter your licence keys and email addresses you used when you ordered the plugins.
uk: Щоб <em>активувати</em> ліцензію, введіть ваші ключі і електронні адреси, які ви використовували, щоб придбати додатки.

en: To avoid rounding errors, insert tax rates with 4 decimal places.
uk: Щоб уникнути помилок із заокругленням, вказуйте ставки податків з 4 десятковими знаками.

en: To be picked up by:
uk: Взяти:

en: To create an option click on the attribute name to the right of the screen, this should take you to a new screen. Once there simply add options the same as you would a category/tag
uk: Щоб створити опцію, клацніть на назві атрибута праворуч на сторінці, це має привести до нової сторінки. На ній просто додайте опції так само, як категорію чи мітку.

en: To create variations you must first add & save your attributes for variation. Once this has been done you can then add & configure as many variations as there are combinations
uk: Щоб створити варіації, спершу ви маєте додати і зберегти атрибути для варіацій. Як тільки це зроблено, ви можете додати і налаштувати стільки варіацій, скільки є комбінацій.

en: To ensure your <strong>Preferential Jigoshop Partner Rates</strong>, please complete your %s.  Merchants who fail to register here will be put on WorldPay standard new business accounts which carry higher rates.<br/><br/>The WorldPay gateway uses a Dynamic Response URL. You <strong>must activate</strong> this in your %s with the following:<br/>1) Go to <strong>WorldPay Merchant Interface -> Installations -> Integration Setup (TEST / PRODUCTION)</strong><br/>2) Check the <strong>Payment Response enabled?</strong> checkbox. <br/>3) Copy and Paste the full tag in bold <strong>&lt;wpdisplay item=MC_callback&gt;</strong> to the <strong>Payment Response URL</strong> input field.<br/>4) Check the <strong>Enable the Shopper Response</strong> checkbox. <br/>5) Save Changes.
uk: Щоб забезпечити ваші <strong>тарифи з перевагами для партнера Jigoshop</strong>, будь ласка, заповніть ваш %s.  Для купців, які тут не зареєструються, буде вибрано стандартний обліковий запис WorldPay для нових записів, який встановлює вищі ціни.<br/><br/>Шлюз WorldPay використовує URL динамічної відповіді. Вам <strong>слід активувати</strong> це у вашому %s таким чином:<br/>1) Перейдіть до <strong>Інтерфейс купця WorldPay → Встановлення → Налаштування інтеграції (ТЕСТ / РОБОТА)</strong><br/>2) Встановіть галочку <strong>Відповідь про платіж увімкнена?</strong>. <br/>3) Скопіюйте і вставте повний тег, виділений жирним шрифтом, <strong>&lt;wpdisplay item=MC_callback&gt;</strong> у поле введення <strong>Payment Response URL</strong>.<br/>4) Поставте галочку <strong>Увімкнути Enable the Shopper Response</strong>. <br/>5) Збережіть зміни.

en: To show or hide the related products section on a single product page.
uk: Показувати чи приховувати блок подібних товарів на сторінці товару.

en: To track your order please enter your Order ID and email address in the boxes below and press return. This was given to you on your receipt and in the confirmation email you should have received.
uk: Щоб відстежити ваше замовлення, будь ласка, введіть номер вашого замовлення й ел. адресу у поля нижче.Їх було вам дано в чеку й електронному листі з підтвердженням, який ви мали отримати.

en: To:
uk: До:

en: Toggle
uk: Перемкнути

en: Togo
uk: Того

en: Tokelau
uk: Токелау

en: Tonga
uk: Тонга

en: Top Earners
uk: Найбільші годувальники

en: Top Rated Products
uk: Найкращі товари

en: Total
uk: Підсумок

en: Total New Customers
uk: Всього нових покупців

en: Total Orders
uk: Всього замовлень

en: Total Quantity
uk: Підсумкова кількість

en: Total Sales
uk: Всього продажу

en: Total Tax:
uk: Усього податку:

en: Total:
uk: Підсумок:

en: Total:
uk: Підсумок:

en: Totals
uk: Підсумки

en: Tour
uk: Тур

en: Track Order Page
uk: Відстежити замовлення

en: Track your order
uk: Відстежити замовлення

en: Track"
uk: Відстежити"

en: Trinidad and Tobago
uk: Тринідад і Тобаго

en: Trinidad and Tobago Dollar
uk: Долар Тринідаду і Тобаго

en: Tunisia
uk: Туніс

en: Turkey
uk: Туреччина

en: Turkey Lira
uk: Турецька ліра

en: Turkish Lira (&#8356;)
uk: Турецька ліра (&#8356;)

en: Turkmenistan
uk: Туркменістан

en: Turks and Caicos Islands
uk: Острови Теркс і Кайкос

en: Turn on to enable the FuturePay sandbox for testing.
uk: Увімкнути пісочницю FuturePay для тестування.

en: Turn on to enable the PayPal sandbox for testing.  Visit <a href="http://developer.paypal.com/">http://developer.paypal.com/</a> for more information and to register a merchant and customer testing account.
uk: Увімкнути пісочницю PalPal для випробування. Відвідайте <a href="http://developer.paypal.com/">http://developer.paypal.com/</a>, щоб дізнатися більше і зареєструвати тестовий рахунок продався і покупця.

en: Turning off the SKU field will give products an SKU of their post id.
uk: Вимкнення поля Артикул надасть товарам в якості артикула номер публікації.

en: Tuvalu
uk: Тувалу

en: Tuvalu Dollar
uk: Тувальський долар

en: Type
uk: Тип

en: U.S. Virgin Islands
uk: Американські Віргінські острови

en: US Armed Forces
uk: Збройні сили США

en: US Dollar (&#36;)
uk: Долар США (&#36;)

en: US Minor Outlying Islands
uk: Зовнішні малі острови США

en: US States
uk: Штати US

en: Uganda
uk: Уганда

en: Ukraine
uk: Україна

en: Ukraine Hryvna
uk: Українська гривня

en: Unavailable
uk: Недоступно

en: Uncheck All
uk: Зняти всі

en: Unit Price
uk: Ціна за одиницю

en: United Arab Emirates
uk: Об’єднані Арабські Емірати

en: United Arab Emirates dirham
uk: Дирхам Об’єднаних Арабських Еміратів

en: United Arab Emirates dirham (&#1583;&#46;&#1573;)
uk: Дирхам ОАЕ (&#1583;&#46;&#1573;)

en: United Kingdom
uk: Велика Британія

en: United Kingdom Pound
uk: Англійський фунт

en: United States
uk: Сполучені Штати

en: United States Dollar
uk: Долар США

en: Unpublished
uk: Неопубліковане

en: Update
uk: Оновити

en: Update Order status
uk: Оновити статус замовлення

en: Update Product Category
uk: Оновити категорію товару

en: Update Product Tag
uk: Оновити мітку товару

en: Update Shopping Cart
uk: Оновити кошик

en: Update Totals
uk: Оновити підсумок

en: Update totals
uk: Оновити підсумок

en: Upload a file
uk: Завантажити файл

en: Upload/Add image
uk: Завантажити/додати зображення

en: Uruguay
uk: Уругвай

en: Uruguay Peso
uk: Уругвайський песо

en: Usage Limit
uk: Межа використання

en: Usage limit
uk: Межа використання

en: Use MD5 SignatureFields
uk: Використовувати підпис MD5

en: Use No to set the image size by resizing the image proportionally (that is, without distorting it).<br />Use Yes to set the image size by hard cropping the image (either from the sides, or from the top and bottom).
uk: Вкажіть «ні», щоб змінювати розмір зображень пропорційно.<br />Вкажіть «так», щоб обрізати зображення до потрібного розміру (одночасно з обох боків, а також згори і знизу).

en: Use beta versions
uk: Використовувати бета-версії

en: Used
uk: Використано

en: Used Limit
uk: Межа використано

en: Useful Links
uk: Корисні посилання

en: Useful if or one of your plugin already loads the Fancybox script and css. But be careful, Jigoshop will still try to open product images using Fancybox.
uk: Корисно, якщо один з ваших додатків вже завантажує скрипт Fancybox. Але будьте уважні, Jigoshop все одно намагатиметься відкрити зображення товару використовуючи Fancybox.

en: Useful if you want to disable Jigoshop styles and theme it yourself via your theme.
uk: Зручно, якщо ви хочете відключити стилі Jigoshop і оформити все самотужки через тему.

en: Useful if your theme or other plugin already loads our Lightbox script and css (prettyPhoto), or you want to use a different one.
uk: Корисно, якщо ваша тема чи інший додаток вже завантажує наш скрипт Lightbox і css (prettyPhoto), або ви хочете використовувати інший.

en: User:
uk: Користувач:

en: Username
uk: Користувач

en: Username is required.
uk: Назва користувача є обов’язковою

en: Users will need to spend this amount to get free shipping. Leave blank to disable.
uk: Покупець повинен витрати цю суму, щоб отримати безкоштовну доставку. Залиште поле порожнім, щоб відключити цю опцію.

en: Uzbekistan
uk: Узбекистан

en: Uzbekistan Som
uk: Узбекистанський сом

en: Validate postal/zip codes
uk: Перевіряти поштові коди

en: Vanuatu
uk: Вануату

en: Variable
uk: Варіативний

en: Variation
uk: Варіант

en: Variation ID
uk: ID варіанту

en: Variations
uk: Варіанти

en: Variations are a very powerful aspect of Jigoshop, they allow customers to pick a specific variant of the product. For example a Shirt could come in sizes Small, Medium & Large each with varying stocks & pricing
uk: Варіації — це дуже потужний аспект Jigoshop, вони дозволяють замовникам вибрати певний варіант товару. Наприклад, розмір сорочки може бути малий, середній і великий, кожний з різним запасом і ціною.

en: Variations currently come in 3 different types, Simple, Downloadable & Virtual. These types behave much the same as their main product counter parts which enables you to create powerful combinations. For example when selling a book what format it arrives in (Printed or e-Book)
uk: Наразі варіації можуть мати три різні типи: прості, завантажувальні і віртуальні. Ці типи поводяться майже так само, як їхні аналоги головного товару, що дозволяє вам створювати потужні комбінації. Наприклад, в якому форматі продається книжка (друкованому чи електронному).

en: Vatican
uk: Ватикан

en: Venezuela
uk: Венесуела

en: Venezuela Bolivar Fuerte
uk: Венесуельський міцний болівар

en: Very Poor
uk: Дуже погано

en: Viet Nam Dong
uk: В’єтнамський донг

en: Viet nam
uk: В’єтнам

en: View
uk: Переглянути

en: View Cart &rarr;
uk: У кошик &rarr;

en: View Coupon
uk: Оглянути купон

en: View Coupons
uk: Оглянути купони

en: View Order
uk: Переглянути замовлення

en: View Order Page
uk: Переглянути сторінку замовлення

en: View Product
uk: Переглянути товар

en: View Variation
uk: Переглянути варіант

en: View all categories
uk: Оглянути всі категорії

en: View cart button:
uk: Переглянути кошик:

en: Virtual
uk: Віртуальний

en: Visibility
uk: Видимість

en: Voided
uk: Недійсне

en: Waiting for cash delivery
uk: Очікування сплати готівкою

en: Wallis and Futuna
uk: Волліс і Футуна

en: Warning- This options panel may not work properly without javascript!
uk: Увага- Ця панель опцій може не працювати коректно без javascript!

en: We are sorry.  We do not have enough "%s" to fill your request.
uk: Вибачте. У нас не досить товару «%s», щоб задовольнити ваш запит.

en: We are sorry.  We do not have enough "%s" to fill your request.  You have %d of them in your Cart and we have %d available at this time.
uk: Вибачте. У нас не досить «%s», щоб задовольнити ваш запит. У вас %d у кошику, і ми маємо тільки %d зараз.

en: We are sorry.  We do not have enough "%s" to fill your request. There are only %d left in stock.
uk: Вибачте. У нас не досить товару «%s», щоб задовольнити ваш запит. Залишилось лише %d у запасах.

en: We were not able to create a Jigoshop database table during installation! (jigoshop_attribute_taxonomies)
uk: Не вдалося створити таблицю бази даних Jigoshop під час встановлення! (jigoshop_attribute_taxonomies)

en: We were not able to create a Jigoshop database table during installation! (jigoshop_downloadable_product_permissions)
uk: Не вдалося створити таблицю бази даних Jigoshop під час встановлення! (jigoshop_downloadable_product_permissions)

en: We were not able to create a Jigoshop database table during installation! (jigoshop_termmeta)
uk: Не вдалося створити таблицю бази даних Jigoshop під час встановлення! (jigoshop_termmeta)

en: Weight
uk: Вага

en: Weight Unit
uk: Одиниця маси

en: Western Sahara
uk: Західна Сахара

en: What’s the difference between categories and tags? Normally, tags are ad-hoc keywords that identify important information in your post (names, subjects, etc) that may or may not recur in other products, while categories are pre-determined sections. If you think of your site like a book, the categories are like the Table of Contents and the tags are like the terms in the index
uk: Яка різниця між категоріями і мітками? Зазвичай, мітки — це ключові слова для цього випадку, які ідентифікують важливу інформацію у вашій публікації (назви, теми тощо), що можливо повториться у інших товарах. А категорії — це наперед визначені розділи. Якщо уявити ваш сайт як книжку, категорії схожі на зміст, а мітки на терміни в показнику.

en: When activated, Shipping address fields will appear by default on the Checkout.
uk: Коли увімкнено, поля адреси доставки початково з’являтимуться при оформленні.

en: When activated, Shipping address fields will not appear on the Checkout.
uk: Коли увімкнено, поля адреси доставки не з’являтимуться при оформленні.

en: When adding a new category on this screen, you’ll fill in the following fields
uk: Додаючи нову категорію на цій сторінці, ви заповните такі поля

en: When adding a new tag on this screen, you’ll fill in the following fields
uk: Додаючи нову мітку на цій сторінці, ви заповните такі поля

en: When using Bulk Edit, you can change the metadata (categories, author, etc.) for all selected products at once. To remove a product from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears
uk: З допомогою «Групового редагування» ви можете змінити дані (категорію, автора і т.д.) для всіх вибраних товарів за раз. Щоб прибрати товар з групування, просто натисніть Х поруч з його назвою у області Групового редагування

en: When you Place your Order, you will be directed to the secured WorldPay servers to enter your credit card information.  (Your Billing Address above must match that used on your Credit Card)
uk: Коли ви надсилаєте замовлення, ваш оглядач надішлють на захищені сервери WorldPay, щоб ввести інформацію про кредитну картку.  (Ваша адреса надсилання рахунку вище має збігатися з адресою вашої кредитної картки)

en: Which payment methods are allowed for this coupon to be effective?
uk: Які методи сплати дозволені, щоб цей купон був дійсним?

en: Width
uk: Ширина

en: Will not appear until coupon is saved.  This is the front end code for use on the Cart.
uk: Не з’явиться доки не зберегти купон. Це лицевий код для використання у кошику.

en: With this option <em>on</em>, Jigoshop's default frontend.css will still load, and any extra bits found in 'theme/jigoshop/style.css' for over-rides will also be loaded.
uk: Коли цю опцію <em>увімкнено</em>, Jigoshop все одно завантажуватиме початковий frontend.css, і будь-які додаткові частини у 'theme/jigoshop/style.css' для перевизначення будуть завантажені також.

en: WorldPay payment completed. Transaction ID:
uk: Платіж WorldPay здійснено. Транзакція:

en: Would you like to create an account?
uk: Чи хотіли б ви створити обліковий запис?

en: Y/m/d
uk: Y-m-d

en: Y/m/d g:i:s A
uk: Y-m-d g:i:s A

en: Yemen
uk: Ємен

en: Yemen Rial
uk: Єменський ріал

en: Yes
uk: Так

en: You are using
uk: Ви використовуєте

en: You can also edit or move multiple products to the trash at once. Select the products you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk Actions menu and click Apply
uk: Ви також можете редагувати або видаляти у кошик кілька товарів за раз. Для цього відзначте потрібні товари галочкою, потім виберіть дію у випадному списку з меню «Групові дії» і натисніть «Застосувати».

en: You can assign keywords to your products using <strong>tags</strong>. Unlike categories, tags have no hierarchy, meaning there’s no relationship from one tag to another
uk: Ви можете призначити ключові слова до ваших товарів, використовуючи <strong>мітки</strong>. На відміну від категорій, мітки не мають ієрархії, тобто немає зв’язку однієї мітки з іншою.

en: You can change the display of this screen using the Screen Options tab to set how many items are displayed per screen and to display/hide columns in the table
uk: Ви можете змінити показ цієї сторінки, скориставшись вкладкою «Опції екрану» щоб встановити, скільки елементів показувати на екрані і щоб показати/сховати стовпці в таблиці.

en: You can customize the display of this screen’s contents in a number of ways
uk: Можна наладнати показ цього екрану різними способами

en: You can filter the list of products by status using the text links in the upper left to show All, Published, Draft, or Trashed products. The default view is to show all products
uk: Можна фільтрувати список товарів по статусу, використовуючи текстові посилання вгорі ліворуч, щоб показати усі, опубліковані, редаговані чи видалені товари. Початково показуються усі.

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many products to list per screen using the Screen Options tab
uk: Можна приховати/показати колонки від ваших потреб і вирішити, скільки товарів перерахувати на екрані, скориставшись вкладкою Налаштування Екрану

en: You can manage stock on a per-item basis if you leave this option on.
uk: Ви можете керувати запасами кожної речі, якщо залишите цю опцію включеною.

en: You can refine the list to show only products in a specific category, from a specific month, or by a specific type by using the dropdown menus above the products list. Click the Filter button after making your selection
uk: Можна вдосконалити список, щоб показувати тільки товари певної категорії, певного місяця чи типу, використовуючи випадні меню над списком товарів. Клацніть на кнопку «Фільтрувати» після вибору.

en: You can search for products by ID simply type ID: followed by the ID you want to search by into the search box
uk: Ви можете шукати товари по ідентифікатору. Просто введіть ID:, за ним той ідентифікатор, який треба знайти, у поле пошуку.

en: You can search for products by SKU simply type SKU: followed by the SKU you want to search by into the search box
uk: Ви можете шукати товари по артикулу. Просто введіть SKU:, за ним той артикул, який треба знайти, у поле пошуку.

en: You can search for products in a number of ways
uk: Можна шукати товари кількома способами

en: You can use categories to define sections of your site and group related products
uk: Можна скористатися категоріями, щоб визначити розділи сайту і згрупувати пов’язані товари.

en: You cannot add this item to your Cart as it does not appear to be a valid Product.
uk: Ви не можете додати цю річ у кошик, оскільки вона не є нормальним товаром.

en: You cannot add this product to your cart because its price is not yet announced
uk: Ви не можете додати цей товар у кошик, тому що його ціна не була оголошена.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
uk: У вас недостатньо повноважень, щоб отримати доступ до цієї сторінки.

en: You entered "%s" as the value for "%s" and it was not a valid email address.  It was not saved and the original is still in use.
uk: Ви ввели «%s» як значення для «%s» і це неправильна електронна адреса. Збережено не було, все ще використовується початкова.

en: You entered "%s" as the value for "%s" in "%s" and it was not a valid decimal number (may have leading negative sign, with optional decimal point, numbers 0-9).  It was not saved and the original is still in use.
uk: Ви ввели «%s» як значення для «%s» у «%s» і це не правильне десяткове число (може мати від’ємний знак на початку, можливо, десяткову кому, цифри 0–9). Не збережено, все ще використовується початкове.

en: You entered "%s" as the value for "%s" in "%s" and it was not a valid integer number (may have leading negative sign, numbers 0-9).  It was not saved and the original is still in use.
uk: Ви ввели «%s» як значення для «%s» у «%s», і це не правильне ціле число (може мати від’ємний знак на початку, цифри 0–9). Не збережено, все ще використовується початкове.

en: You entered "%s" as the value for "%s" in "%s" and it was not a valid natural number (numbers 0-9).  It was not saved and the original is still in use.
uk: Ви ввели «%s» як значення для «%s» у «%s» і це не правильне натуральне число (цифри 0–9). Не збережено, все ще використовується початкове.

en: You have not set up a billing address yet.
uk: Ви ще не вказали адресу виставлення рахунку.

en: You have not set up a shipping address yet.
uk: Ви ще не вказали адресу доставки.

en: You have received an order from
uk: Ви отримали замовлення від

en: You have taken too long. Please go back and refresh the page.
uk: Попередня дія тривала надто довго. Будь ласка, поверніться і оновіть сторінку.

en: You have taken too long. Please refresh the page and retry.
uk: Дія тривала надто довго. Будь ласка, оновіть сторінку.

en: You may enter a maximum of %s characters.
uk: Можна ввести щонайбільше %s символів.

en: You may have already established your Billing and Shipping state, but please verify it is correctly set for your location as well as all the rest of your information before placing your Order.
uk: Напевне, ви вже зазначили область (штат) для виставлення рахунку і доставки, але, будь ласка, перевірте перед надсиланням замовлення, що ваше місце перебування і решта відомостей правильно встановлені.

en: You may only want to use attributes for filtering or variations. Enabling this will display the attribute & its values in the Additional Information tab of the product view
uk: Ви можете використовувати атрибути для фільтрування чи варіацій. Увімкнення цього покаже атрибут і його значення у вкладці «Додаткова інформація» при перегляді товару.

en: You must accept our Terms &amp; Conditions.
uk: Ви повинні погодитись з Умовами і Правилами використання.

en: You must be logged in to download files.
uk: Вам слід увійти, щоб стягувати файли.

en: You must check this to agree to creating an account
uk: Ви маєте поставити галочку, щоб погодитися створити обліковий запис

en: You need to add some variations first
uk: Спершу ви повинні додати кілька варіантів

en: You will receive a notification as soon this threshold is hit (if notifications are turned on).
uk: Ви отримаєте повідомлення, як тільки цей поріг пройдено (якщо увімкнено повідомлення).

en: Your <strong>Base Country / Region</strong> setting has been changed to the last state in the country. Please update accordingly
uk: Ваше налаштування <strong>Базової країни / Регіону</strong> змінено на останню область у країні. Будь ласка, оновіть відповідно

en: Your Bank Account number.
uk: Номер вашого рахунку в банку.

en: Your Branch Identification Code. (BIC Number)
uk: Код ідентифікації відділення. (Номер BIC)

en: Your IBAN number. (for International transfers)
uk: Номер IBAN. (для міжнародних переказів)

en: Your Order
uk: Ваше замовлення

en: Your bank name for reference. e.g. HSBC
uk: Назва вашого банку для звернення. Напр. HSBC

en: Your branch Sort Code.
uk: Сортувальний код вашого відділення.

en: Your cart is empty.
uk: Ваш кошик порожній.

en: Your comment is awaiting approval
uk: Ваш коментар очікує на узгодження

en: Your database needs an update for Jigoshop. Please <strong>backup</strong> &amp; %s.
uk: Ваша база даних потребує поновлення для Jigoshop. Будь ласка, <strong>зробіть резервну копію</strong> і %s.

en: Your download link for this file is:
uk: Посилання, за яким можна стягнути цей файл:

en: Your most used product tags in cloud format
uk: Ваші найуживаніші мітки товарів у вигляді хмарки

en: Your order has already been paid for. Please contact us if you need assistance.
uk: Ваше замовлення вже оплачене. Будь ласка, напишіть нам якщо вам потрібна допомога.

en: Your order has been refunded. Your order's details are below:
uk: Ваше замовлення було повернуто. Ось його деталі:

en: Your order is complete. Your order's details are below:
uk: Ваше замовлення виконано. Ось його деталі:

en: Your order is no longer pending and could not be cancelled. Please contact us if you need assistance.
uk: Ваше замовлення більше не очікує і не може бути скасоване. Будь ласка, напишіть у разі потреби.

en: Your order was cancelled.
uk: Ваше замовлення було скасоване.

en: Your server does not support fsockopen.
uk: Ваш сервер не підтримує fsockopen.

en: Your server supports fsockopen.
uk: Ваш сервер підтримує fsockopen.

en: Your settings have been saved.
uk: Ваші налаштування збережено.

en: Your shop is in Live mode, but you received a Test mode transaction. You should investigate further.
uk: Ваш магазин у ефірі, але ви отримали транзакцію тестового режиму. Вам слід розібратися ретельніше.

en: Your shop payment response password: '%s', WorldPay payment response password: '%s'.  If you are using a Payment Response Password, make sure it is entered in BOTH the WorldPay Gateway settings in Jigoshop AND in your WorldPay Merchant Account.
uk: Пароль на відповідь про сплату у вашому магазині: '%s', пароль на відповідь про сплату WorldPay: '%s'.  Якщо ви використовуєте Payment Response Password, переконайтеся, що він уведений у налаштування шлюзу WorldPay у Jigoshop І у вашому обліковому записі купця WorldPay.

en: Your shop payment response password: '%s', WorldPay payment response password: '%s'.  The passwords for Payment Response Password from your Jigoshop WorldPay gateway settings and your WorldPay Merchant account do NOT match.
uk: Пароль на відповідь про сплату у вашому магазині: '%s', пароль на відповідь про сплату WorldPay: '%s'.  Паролі на відповідь про сплату з налаштувань вашого шлюзу Jigoshop WorldPay і вашого облікового запису купця WorldPay не збігаються.

en: Your subtotal does not match the <strong>maximum</strong> order total requirements of %.2f for coupon "%s" and it has been removed.
uk: Ваш проміжний підсумок не відповідає вимогам <strong>найбільшого</strong> підсумку замовлення %.2f для купону «%s», його було вилучено.

en: Your subtotal does not match the <strong>minimum</strong> order total requirements of %.2f for coupon "%s" and it has been removed.
uk: Ваш проміжний підсумок не відповідає вимогам <strong>найменшого</strong> підсумку замовлення %.2f для купону «%s», його було вилучено.

en: Your unique FuturePay Merchant Identifier is provided to you when you create a Merchant Account with FuturePay.
uk: Ваш унікальний ідентифікатор купця FuturePay надається вам під час створення облікового запису купця у FuturePay.

en: Zambia
uk: Замбія

en: Zimbabwe
uk: Зімбабве

en: Zimbabwe Dollar
uk: Зімбабвійський долар

en: [%s with ID of %d]
uk: [%s з ID %d]

en: [%s with SKU of %s]
uk: [%s з артикулом %s]

en: [%s with product ID of %d]
uk: [%s з ID товару %d]

en: [%s] Jigoshop WorldPay Error Log for %s
uk: [%s] Журнал помилок Jigoshop WorldPay для %s

en: [%s] New Customer Order (%s)
uk: [%s] Нове замовлення покупця (%s)

[ctx: author]
en: by %1$s
uk: від %1$s

en: backorders allowed
uk: дозволено попереднє замовлення

[ctx: breadcrumb]
en: Home
uk: Головна

en: cancelled
uk: скасовано

en: centimeters
uk: сантиметри

en: click here to learn more about variable products
uk: клацніть тут, щоб дізнатися більше про варіаційні товари

en: completed
uk: завершені

en: countries/states selected
uk: вибрані країни/штати

en: estimated for: %s
uk: оцінено для: %s

en: failed
uk: не вдалося

[ctx: hash before order number]
en: #
uk: №

en: inches
uk: дюйми

en: is low in stock.
uk: закінчується.

en: is out of stock.
uk: закінчився.

en: is used for attributes which can only have <strong>one</strong> value. Note: this type can not be used for variations
uk: використовується для атрибутів, які можуть мати <strong>одне</strong> значення. Примітка: цей тип не можна використати для варіацій.

en: is used in situations where a product can belong to many but not all possible attributes, for example available colours. This attribute type can be used for variations
uk: використовується у ситуаціях, коли товар може належати до багатьох, але не всіх можливих атрибутів, наприклад, доступні кольори. Цей атрибут можна використовувати для варіацій.

en: is used when you do not know what options there are until it comes to creating a product
uk: використовується, коли невідомо, які є опції доки товар не створено.

[ctx: noun]
en: Your Review
uk: Ваш огляд

en: on
uk: ,

en: on-hold
uk: утримуються

en: out of 5
uk: з 5

en: pending
uk: очікують

[ctx: price]
en: From:
uk: Від:

en: price excluding tax
uk: ціна без податку

en: price including tax
uk: ціна з податком

en: processing
uk: обробляються

en: refunded
uk: повернено

[ctx: shipping destination]
en: To:
uk: До:

en: state
uk: область

en: terms &amp; conditions
uk: Умови використання

en: update now
uk: оновіть зараз

[ctx: verb]
en: Select
uk: Вибрати

en: via
uk: з

en: via %s
uk: через %s

en: you@yourdomain.com
uk: ви@вашдомен.com

en: yyyy-mm-dd
uk: рррр-мм-дд
