Jigoshop v1.8.1 - en to ru translation catalogue (869 entries)

en:  (billing) is a required field.
ru: (mokėtojo) būtinas.

en:  (billing) is not a valid email address.
ru: (billing) elektroninio pašto adresas netinkamas.

en:  (billing) is not a valid number.
ru: (billing) не является допустимым числом.

en:  (billing) is not a valid postcode/ZIP.
ru: (billing) некорректный почтовый индекс.

en:  (ex. tax)
ru: (без налогов)

en:  (shipping) is a required field.
ru: (gavėjo) yra būtinas.

en:  (shipping) is not a valid postcode/ZIP.
ru: (shipping) некорректный почтовый индекс.

en:  <small>(ex. tax)</small>
ru: <small>(be mokesčių)</small>

en:  <small>(inc. tax)</small>
ru: <small>(включая налоги)</small>

en:  download Remaining |  downloads Remaining
ru[0]: likęs atsisiuntimas
ru[1]: likę atsisiuntimai
ru[2]: likusių atsisiuntimų

en: %d units of #%d %s (#%s) have been backordered.
ru: %d едениц товара #%d %s (#%s) были отмечены для отложенной доставки.

en: %s ago
ru: %s назад (?)

en: %s review for %s | %s reviews for %s
ru[0]: %s отзыв на %s
ru[1]: %s отзыва на %s
ru[2]: %s отзывов на %s

en: &larr; Continue Shopping
ru: &larr; Pratęsti apsipirkimą

en: (ex. tax)
ru: (без налогов)

en: + Add Coupon
ru: + Добавить купон

en: + Add Tax Rule
ru: + Добавить Налоговые правила

en: - Emails the customer order details and a payment link.
ru: - Email клиента детали заказа и ссылка на оплату.

en: - Reduces stock for each item in the order; useful after manually creating an order or manually marking an order as complete/processing after payment.
ru: - Снижает запас для каждого элемента в порядке, полезно после создания вручную заказа или вручную маркировки порядке, полный / обработки после оплаты.

en: - Restores stock for each item in the order; useful after refunding or canceling the entire order.
ru: - Восстановление фондовых для каждого элемента в порядке, полезно после возврата или отмены всего заказа.

en: - Save/update the order.
ru: - Сохранить / обновления порядке.

en: . Their order is as follows:
ru: . Jų išdėstymas atrodo taip:

en: <p>Thank you. Your order has been processed successfully.</p>
ru: <p>Ačiū, Jūsų užsakymas sėkmingai priimtas.</p>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
ru: <span class="meta-nav">&larr;</span> Предыдущая

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you... please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
ru: <strong>ОШИБКА:</strong> Регистрация не может быть завершена! Пожалуйста, свяжитесь с <a href="mailto:%s">администратором</a>!

en: A list or dropdown of product categories
ru: Списка или выпадающего категорий товаров

en: Account Number
ru: Номер счета

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
ru: Действие не удалось. Пожалуйста, обновите страницу и повторите попытку.

en: Add Attribute
ru: Добавление атрибута

en: Add New
ru: Pridėti naują

en: Add New Attribute
ru: Добавить новый атрибут

en: Add New Order status
ru: Добавить статус заказа

en: Add New Product
ru: Pridėti naują produktą

en: Add New Product Category
ru: Добавить новую категорию товаров

en: Add New Product Tag
ru: Добавить новую метку товара

en: Add New Variation
ru: Добавить новый Вариант

en: Add Review
ru: Добавить отзыв

en: Add Variation
ru: Добавить Вариант

en: Add a review
ru: Добавить отзыв

en: Add item
ru: Добавить пункт

en: Add meta
ru: Добавить мета

en: Add to cart
ru: Pirkti

en: Additional Info
ru: Дополнительная информация

en: Additional Information
ru: Дополнительная информация

en: Additional Tax classes
ru: Дополнительные налоговые классы

en: Additional information you want to display to your customer.
ru: Дополнительная информация, которую вы хотите показать вашему клиенту.

en: Address
ru: Adresas

en: Address 1
ru: Adresas 1

en: Address 2
ru: Adresas 2

en: Afghanistan
ru: Афганистан

en: Aland Islands
ru: Аландские острова

en: Albania
ru: Албания

en: Algeria
ru: Алжир

en: All
ru: Viskas

en: All  Order statuses
ru: Все статусы заказов

en: All Countries
ru: Visos šalys

en: All Product Categories
ru: Все категории

en: All Product Tags
ru: Все метки товара

en: All Products
ru: Visi produktai

en: All allowed countries
ru: Все обслуживаемые страны

en: All fields are required.
ru: Все поля обязательны для заполнения.

en: Allow
ru: Позволять

en: Allow Backorders?
ru: Разрешить Backorders?

en: Allow, but notify customer
ru: Разрешите, но уведомить клиента

en: Allowed Countries
ru: Обслуживаемые страны

en: Already registered?
ru: Уже зарегистрированы?

en: American Samoa
ru: Американское Самоа

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
ru: Учетная запись с таким именем пользователя уже зарегистрирована. Пожалуйста, выберите другое.

en: An account is already registered with your email address. Please login.
ru: Учетная запись на ваш электронный адрес уже зарегистрирована. Пожалуйста, авторизуйтесь.

en: Andorra
ru: Андорра

en: Angola
ru: Ангола

en: Anguilla
ru: Ангилья

en: Antarctica
ru: Антарктида

en: Antigua and Barbuda
ru: Антигуа и Барбуда

en: Apply Coupon
ru: Применить купон

en: Apply to shipping
ru: Применить для судоходства

en: Are you sure you want to delete this?
ru: Вы уверены, что хотите произвести удаление?

en: Are you sure you want to remove this variation?
ru: Вы действительно хотите удалить этот вариант?

en: Argentina
ru: Аргентина

en: Armenia
ru: Армения

en: Aruba
ru: Аруба

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Attribute taxonomies
ru: Атрибут таксономии

en: Attribute taxonomy names cannot be changed; you may only change an attributes type.
ru: Имена атрибутов таксономии не может быть изменен, и вы можете изменить только атрибуты типа.

en: Attribute type
ru: Тип атрибута

en: Attribute:
ru: Атрибут:

en: Attributes
ru: Атрибуты

en: Australia
ru: Австралия

en: Austria
ru: Австрия

en: Author:
ru: Автор:

en: Available downloads
ru: Доступные закачки

en: Average
ru: Средний

en: Awaiting Bank Transfer
ru: Ожидается банковский перевод

en: Awaiting cheque payment
ru: Ожидание проверки оплаты

en: Azerbaijan
ru: Азербайджан

en: BIC Code
ru: BIC код

en: BILLING ADDRESS
ru: MOKĖTOJO ADRESAS

en: Bahamas
ru: Багамские острова

en: Bahrain
ru: Бахрейн

en: Bangladesh
ru: Бангладеш

en: Bank Name
ru: Название банка

en: Bank Transfer
ru: Банковский перевод

en: Barbados
ru: Барбадос

en: Base Country/Region
ru: Pagrindinė šalis/regionas

en: Be the first to review
ru: Напишите отзыв первым

en: Belarus
ru: Беларусь

en: Belgium
ru: Бельгия

en: Belize
ru: Белиз

en: Benin
ru: Бенин

en: Bermuda
ru: Бермудские острова

en: Bhutan
ru: Бутан

en: Billing & Shipping
ru: Apmokėjimas ir pristatymas

en: Billing &amp; Shipping
ru: Apmokėjimas ir pristatymas

en: Billing Address
ru: Mokėtojo rekvizitai

en: Billing Email
ru: Платежный Email

en: Billing Email:
ru: Платежный Email:

en: Billing Tel:
ru: Платежный тел:

en: Bolivia
ru: Bolivija

en: Bosnia and Herzegovina
ru: Босния и Герцеговина

en: Botswana
ru: Ботсвана

en: Brazil
ru: Бразилия

en: British Indian Ocean Territory
ru: Британская территория Индийского океана

en: British Virgin Islands
ru: Британские Виргинские острова

en: Brunei
ru: Бруней

en: Bulgaria
ru: Болгария

en: Burkina Faso
ru: Буркина-Фасо

en: Burundi
ru: Бурунди

en: CUSTOMER DETAILS
ru: KLIENTO REKVIZITAI

en: Calculate Shipping
ru: Расчет стоимости доставки

en: Calculate Taxes
ru: Вычислять налоги

en: Calculate totals
ru: Suskaičiuoti sumą

en: Cambodia
ru: Камбоджа

en: Cameroon
ru: Камерун

en: Canada
ru: Канада

en: Cancel
ru: Atšaukti

en: Cape Verde
ru: Кабо-Верде

en: Cart
ru: Krepšelis

en: Cart % Discount
ru: Krepšelio % nuolaida

en: Cart Discount
ru: Krepšelio nuolaida

en: Cart Page
ru: Страница корзины

en: Cart Totals
ru: Krepšelio visuma

en: Cart updated.
ru: Krepšelis atnaujintas.

en: Catalog Image Height
ru: Высота малых изображений

en: Catalog Image Width
ru: Ширина малых изображений

en: Catalog Options
ru: Параметры каталога

en: Catalog Prices include tax?
ru: Каталожные цены включают налог?

en: Cayman Islands
ru: Каймановы острова

en: Central African Republic
ru: Центрально-Африканская Республика

en: Chad
ru: Чад

en: Change
ru: Изменение

en: Change Password
ru: Изменение пароля

en: Change Password Page
ru: Страница изменение пароля

en: Check All
ru: Отметить все

en: Checkout
ru: Atsiskaitymas

en: Checkout &rarr;
ru: Užpildyti užsakymą &rarr;

en: Checkout &rarr; Pay
ru: Užpildyti užsakymą &rarr; ir apmokėti

en: Checkout Page
ru: Страница оформления заказа

en: Cheque Payment
ru: Оплата чеками

en: Chile
ru: Чили

en: China
ru: Китай

en: Choose an option&hellip;
ru: Выберите вариант&hellip;

en: Christmas Island
ru: Остров Рождества

en: City
ru: Miestas

en: Click here to login
ru: Нажмите здесь, чтобы Войти

en: Cocos (Keeling) Islands
ru: Кокосовые (Килинг) острова

en: Colombia
ru: Колумбия

en: Comoros
ru: Коморские острова

en: Company
ru: Įmonė

en: Completed
ru: Завершенный

en: Congo (Brazzaville)
ru: Конго (Браззавиль)

en: Congo (Kinshasa)
ru: Конго (Киншаса)

en: Cook Islands
ru: Острова Кука

en: Copy billing address to shipping address
ru: Nukopijuokite mokėtojo duomenis į gavėjo sritį

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
ru: Копирование информации биллинга для судоходства информацию? Это позволит удалить какой-либо в настоящее время вступил навигационной информации.

en: Cost
ru: Стоимость

en: Cost excluding tax. Enter an amount, e.g. 2.50.
ru: Сумма без учета налогов (например: 2,50).

en: Cost per unit e.g. 2.99
ru: Стоимость за единицу, например: 2,99

en: Cost per unit ex. tax e.g. 2.99
ru: Сборы с каждого товара (?), например, 2,99

en: Costa Rica
ru: Коста-Рика

en: Country
ru: Šalis

en: Coupon
ru: Kuponas

en: Coupon Amount
ru: Сумма купона

en: Coupon Code
ru: Код купона

en: Coupon Type
ru: Тип купона

en: Coupons
ru: Купоны

en: Creation Date
ru: Sukūrimo data

en: Croatia
ru: Хорватия

en: Cuba
ru: Куба

en: Currency
ru: Валюта

en: Custom product attribute
ru: Пользовательский атрибут товара

en: Customer
ru: Клиент

en: Customer Billing Address
ru: Адрес выставления счетов потребителям

en: Customer Message
ru: Сообщение клиента

en: Customer Note:
ru: Клиент Примечание:

en: Customer Shipping Address
ru: Gavėjo adresas

en: Customer details
ru: Реквизиты клиента

en: Customer's notes about the order
ru: Kliento pastabos apie užsakymą

en: Customer:
ru: Заказчик:

en: Cyprus
ru: Кипр

en: Czech Republic
ru: Чешская республика

en: Dashboard
ru: Консоль магазина

en: Date
ru: Data

en: Date:
ru: Data:

en: Decimal separator
ru: Десятичный разделитель

en: Default = 12
ru: По умолчанию = 12

en: Default = 150px
ru: По умолчанию = 150px

en: Default = 300px
ru: По умолчанию = 300px

en: Default = 36px
ru: По умолчанию = 36px

en: Default = 90px
ru: По умолчанию = 90px

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete Permanently
ru: Удалить Постоянно

en: Delete this coupon?
ru: Удалить этот купон?

en: Delete this rule?
ru: Удалить это правило?

en: Demo store
ru: Демо-режим

en: Denmark
ru: Дания

en: Descending
ru: По убыванию

en: Description
ru: Описание

en: Determines how many products to display on Shop, Category and Tag pages before needing next and previous page navigation.
ru: Количество товаров, выводимых на каждую страницу в разделах категорий и меток, а так же на основной странице магазина.

en: Determines how many products to show on one display row for Shop, Category and Tag pages.
ru: Количество товаров, выводимых в каждой строке в разделах категорий и меток, а так же на основной странице магазина.

en: Determines the display sort order of products for the Shop, Categories, and Tag pages.
ru: Признак, по которому определяется порядок отображения товаров в разделах категорий и меток, а так же на главной странице магазина.

en: Determines whether the catalog sort orderby is ascending or descending.
ru: Переключение между возрастающим и убывающим порядком сортировки в каталоге.

en: Disable Jigoshop frontend.css
ru: Откл. Jigoshop frontend.css

en: Discount
ru: Скидка

en: Discount:
ru: Nuolaida:

en: Djibouti
ru: Джибути

en: Do not allow
ru: Не допускайте

en: Documentation
ru: Документация

en: Dominica
ru: Доминика

en: Dominican Republic
ru: Доминиканская Республика

en: Download Limit
ru: Лимит закачек

en: Downloadable
ru: Загружаемые

en: Ecuador
ru: Эквадор

en: Edit
ru: Редактировать

en: Edit
ru: Taisyti

en: Edit Address Page
ru: Pakeisti adreso puslapį

en: Edit Attribute
ru: Редактировать атрибут

en: Edit My Address
ru: Pakeisti mano adresą

en: Edit Order
ru: Редактировать заказ

en: Edit Order status
ru: Редактировать статус заказа

en: Edit Product
ru: Redaguoti produktą

en: Edit Product Category
ru: Редактировать категорию товара

en: Edit Product Tag
ru: Редактировать метку товаров

en: Edit Variation
ru: Редактировать Вариант

en: Egypt
ru: Египет

en: El Salvador
ru: Сальвадор

en: Email Address
ru: El.paštas

en: Email invoice
ru: Email счет-фактура

en: Email you used during checkout.
ru: Email, который вы использовали во время оформления заказа.

en: Email:
ru: El.paštas:

en: Enable Bank Transfer
ru: Включить Банковский перевод

en: Enable Cheque Payment
ru: Включить чековый платеж

en: Enable Flat Rate
ru: Включить фиксированные ставки

en: Enable Free Shipping
ru: Включить бесплатную доставку

en: Enable PayPal sandbox
ru: Включить песочницу PayPal

en: Enable SKU field
ru: Включить поле &laquo;Артикул&raquo;

en: Enable shipping calculator on cart
ru: Включить калькулятор стоимости доставки в корзине

en: Enable weight field
ru: Включить поле &laquo;Вес&raquo;

en: Enabled
ru: Включено

en: Enter your <a href='http://sharethis.com/account/'>ShareThis publisher ID</a> to show ShareThis on product pages.
ru: Введите <a href='http://sharethis.com/account/'>Идентификатор издателя ShareThis</a>, чтобы показать ShareThis на страницах товаров.

en: Equatorial Guinea
ru: Экваториальная Гвинея

en: Eritrea
ru: Эритрея

en: Error 404
ru: Ошибка 404

en: Estonia
ru: Эстония

en: Ethiopia
ru: Эфиопия

en: Extend Jigoshop with extra plugins and modules.
ru: Плагины и модули.

en: Extend Jigoshop with themes.
ru: Специальные темы.

en: F jS Y
ru: j F Y

en: Falkland Islands
ru: Фолклендские острова

en: Faroe Islands
ru: Фарерские острова

en: Featured
ru: Рекомендуемые

en: Featured Products
ru: Рекомендуемые товары

en: Featured products on your site
ru: Рекомендуемые товары на вашем сайте

en: Featured?
ru: Рекомендуемые?

en: Fee excluding tax. Enter an amount, e.g. 2.50, or a percentage, e.g. 5%. Leave blank to disable.
ru: Плата без учета налогов. Введите количество, например 2,50, или в процентах, например, 5%. Оставьте пустым, чтобы отключить.

en: Fiji
ru: Фиджи

en: File not found. <a href="%s">Go to homepage &rarr;</a>
ru: Файл не найден. <a href="%s">Перейти на главную страницу &rarr;</a>

en: Finland
ru: Финляндия

en: First Name
ru: Vardas

en: Flat Rates
ru: Фиксированные ставки

en: Flat rates let you define a standard rate per item, or per order.
ru: Фиксированные ставки позволяют определять стандартную ставку за единицу, или за заказ.

en: Follow us on Twitter.
ru: Следуйте за нами на Twitter.

en: Found in your order confirmation email.
ru: Найдено в вашем письме подтверждения заказа(?).

en: France
ru: Франция

en: Free
ru: Nemokamas

en: Free Shipping
ru: Nemokamas pristatymas

en: Free!
ru: Nemokamai!

en: French Guiana
ru: Французская Гвиана

en: French Polynesia
ru: Французская Полинезия

en: French Southern Territories
ru: Французские южные территории

en: Gabon
ru: Габон

en: Gambia
ru: Гамбия

en: General
ru: Основное

en: General Options
ru: Общие параметры

en: General Settings
ru: Общие настройки магазина

en: Georgia
ru: Грузия

en: Germany
ru: Германия

en: Ghana
ru: Гана

en: Gibraltar
ru: Гибралтар

en: Good
ru: Хороший

en: Grand Total
ru: Bendra suma

en: Greece
ru: Греция

en: Greenland
ru: Гренландия

en: Grenada
ru: Гренада

en: Grouped
ru: Сгруппированные

en: Guadeloupe
ru: Гваделупа

en: Guam
ru: Гуам

en: Guatemala
ru: Гватемала

en: Guernsey
ru: Шерстяная фуфайка

en: Guest
ru: Гость

en: Guinea
ru: Гвинея

en: Guinea-Bissau
ru: Гвинея-Бисау

en: Guyana
ru: Гайана

en: Haiti
ru: Гаити

en: Handling Fee
ru: Пошлина за обработку

en: Hello, <strong>%s</strong>. From your account dashboard you can view your recent orders, manage your shipping and billing addresses and <a href="%s">change your password</a>.
ru: Здравствуйте <strong>%s</strong>. В панели управления вашей учетной записи вы можете просмотреть последние заказы, корректировать адреса доставки и оплаты, а также <a href="%s">изменить свой пароль</a>.

en: Help extend Jigoshop.
ru: Поддержка Jigoshop.

en: Hidden
ru: Скрытый

en: Honduras
ru: Гондурас

en: Hong Kong Dollar (&#36;)
ru: Гонконгский доллар (&#36;)

en: Hungary
ru: Венгрия

en: I accept the
ru: Я принимаю

en: ID/SKU
ru: ID/Артикул

en: IPN payment completed
ru: IPN платеж завершен

en: Iceland
ru: Исландия

en: If prices include tax then tax calculations will work backwards.
ru: Если цены указаны с учетом налогов, то налоговые расчеты будут работать в обратном направлении.

en: If you are not calculating taxes then you can ignore all other tax options.
ru: Если вы не вычисляете налоги, можете игнорировать все остальные опции налога.

en: If you are not managing stock, turn it off here to disable it in admin and on the front-end.
ru: Если вы не корректируете запасы товара, отключите его здесь, чтобы отключить его в админ-панели и фронт-энде.

en: If your checkout page does not ask for shipping details, or if you do not want to send shipping information to PayPal, set this option to no. If you enable this option PayPal may restrict where things can be sent, and will prevent some orders going through for your protection.
ru: Если ваша проверка страница не просит за доставку информации, или если вы не хотите отправлять информацию о доставке в PayPal, установите эту опцию, чтобы нет. Если вы включите эту опцию PayPal может ограничить, где вещи могут быть отправлены, и предотвратит какие-то заказы проходит для вашей защиты.

en: Image Options
ru: Параметры изображения

en: Images
ru: Изображения

en: India
ru: Индия

en: Indonesia
ru: Индонезия

en: Invalid email/username.
ru: Blogas email/vartotojo vardas.

en: Invalid order.
ru: Недопустимые порядке.

en: Invalid payment method.
ru: Недопустимый способ оплаты.

en: Invalid shipping method.
ru: Недопустимый способ доставки.

en: Inventory
ru: Запасы

en: Inventory Options
ru: Параметры инвентаризации

en: Iran
ru: Иран

en: Iraq
ru: Ирак

en: Ireland
ru: Ирландия

en: Isle of Man
ru: Остров Мэн

en: Israel
ru: Израиль

en: Italy
ru: Италия

en: Item #%s stock increased from %s to %s.
ru: Запас товара #%s увеличился с %s до %s.

en: Item #%s stock reduced from %s to %s.
ru: Запас товара #%s уменьшен с %s to %s.

en: Item %s %s not found, skipping.
ru: Пункт %s %s не найден, пропущено.

en: Item Name
ru: Наименование

en: Ivory Coast
ru: Берег Слоновой Кости

en: Jamaica
ru: Ямайка

en: Japan
ru: Япония

en: Japanese Yen (&yen;)
ru: Японская иена (&yen;)

en: Jersey
ru: Джерси

en: Jigoshop Dashboard
ru: Консоль магазина

en: Jigoshop Project
ru: Проект Jigoshop

en: Jigoshop Social
ru: Jigoshop

en: Jigoshop on Github
ru: Jigoshop на Github

en: Jigoshop on WordPress.org
ru: Jigoshop на WordPress.org

en: Jigoshop: Featured Products
ru: Рекомендуемые товары

en: Jigoshop: Layered Nav
ru: Многоуровневая навигация

en: Jigoshop: New Products
ru: Проект Jigoshop

en: Jigoshop: Price Filter
ru: Фильтр цен

en: Jigoshop: Product Categories
ru: Категории товаров

en: Jigoshop: Product Search
ru: Поиск товара

en: Jigoshop: Product Tag Cloud
ru: Облако меток товара

en: Join our growing developer community today, contribute to the jigoshop project via GitHub.
ru: Присоединяйтесь к нашему растущему сообществу разработчиков сегодня, вносите свою лепту в проект Jigoshop на GitHub.

en: Jordan
ru: Иордания

en: Kazakhstan
ru: Казахстан

en: Kenya
ru: Кения

en: Kiribati
ru: Кирибати

en: Kuwait
ru: Кувейт

en: Kyrgyzstan
ru: Киргизия

en: Laos
ru: Лаос

en: Large Image Height
ru: Высота больших изображений

en: Large Image Width
ru: Ширина больших изображений

en: Last Name
ru: Pavardė

en: Latest News
ru: Последние новости

en: Latvia
ru: Latvija

en: Learn more about the Jigoshop plugin
ru: Узнайте больше о Jigoshop.

en: Leave us a rating!
ru: Оцените нас!

en: Lebanon
ru: Ливан

en: Lesotho
ru: Лесото

en: Let the customer know that their order won't be shipping until you receive payment.
ru: Дайте знать клиенту, что его заказ не будет отгружен до получения оплаты.

en: Liberia
ru: Либерия

en: Libya
ru: Ливия

en: Liechtenstein
ru: Лихтенштейн

en: List 1 per line. This is in addition to the default <em>Standard Rate</em>.
ru: Список по одному в каждой строке. Это в дополнение к <em>Стандартной ставке</em>.

en: List product and shipping tax classes here, e.g. Zero Tax, Reduced Rate.
ru: Список налоговых классов товаров и доставки, например, &laquo;Нулевой налог&raquo;, &laquo;Сниженная ставка&raquo;.

en: Lithuania
ru: Lietuva

en: Login
ru: Авторизоваться

en: Lost Password?
ru: Забыли пароль?

en: Low Stock
ru: Заканчивающиеся товары

en: Low stock threshold
ru: Порог минимального запаса

en: Luxembourg
ru: Люксембург

en: Macao S.A.R., China
ru: ОАР Макао, Китай

en: Macedonia
ru: Македонии

en: Madagascar
ru: Мадагаскар

en: Malawi
ru: Малави

en: Malaysia
ru: Малайзия

en: Maldives
ru: Мальдивы

en: Mali
ru: Мали

en: Malta
ru: Мальта

en: Manual stock reduction complete.
ru: Ручное сокращение запаса завершено.

en: Manual stock restore complete.
ru: Ручное восстановление запасов завершено.

en: Manually reducing stock.
ru: Вручную сокращении запасов.

en: Manually restoring stock.
ru: Ручное восстановление запасов.

en: Marshall Islands
ru: Маршалловы острова

en: Martinique
ru: Мартиника

en: Mauritania
ru: Мавритания

en: Mauritius
ru: Маврикий

en: Mayotte
ru: Майотта

en: Meta Name
ru: Meta pavadinimas

en: Meta Value
ru: Мета значение

en: Method Title
ru: Название метода

en: Method available for
ru: Метод применим для

en: Mexican Peso (&#36;)
ru: Мексиканское песо (&#36;)

en: Mexico
ru: Мексика

en: Micronesia
ru: Микронезия

en: Minimum Order Amount
ru: Минимальная сумма заказа

en: Moldova
ru: Молдова

en: Monaco
ru: Монако

en: Mongolia
ru: Монголия

en: Montenegro
ru: Черногория

en: Montserrat
ru: Монтсеррат

en: Morocco
ru: Марокко

en: Move to Trash
ru: Переместить в корзину

en: Mozambique
ru: Мозамбик

en: My Account
ru: Учетная запись

en: My Account Page
ru: Страница учетной записи

en: My Addresses
ru: Mano adresas

en: Myanmar
ru: Мьянма

en: Name
ru: Vardas

en: Namibia
ru: Намибия

en: Nauru
ru: Науру

en: Nepal
ru: Непал

en: Netherlands
ru: Нидерланды

en: Netherlands Antilles
ru: Нидерландские Антильские острова

en: New
ru: Sukurti

en: New Caledonia
ru: Новая Каледония

en: New Order
ru: Новый заказ

en: New Order status Name
ru: Новое имя статуса заказа

en: New Product
ru: Naujas produktas

en: New Product Category Name
ru: Новое имя категории товаров

en: New Product Tag Name
ru: Новое имя метки товара

en: New Products
ru: Nauji produktai

en: New Variation
ru: Новый Вариант

en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

en: New Zealand Dollar (&#36;)
ru: Новозеландский доллар (&#36;)

en: New password
ru: Новый пароль

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ru: Следующая <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Nicaragua
ru: Никарагуа

en: Niger
ru: Нигер

en: Nigeria
ru: Нигерия

en: Niue
ru: Ниуэ

en: No
ru: Нет

en: No Orders found
ru: Нет заказов в данной категории

en: No Orders found in trash
ru: Ни один заказ не найден в мусорке

en: No Products found
ru: Ни один товар не обнаружен

en: No Products found in trash
ru: Ни один товар не обнаружен в мусорке

en: No Variations found
ru: Варианты не найдены

en: No Variations found in trash
ru: Варианты не найдены в мусорке

en: No attributes currently exist.
ru: В данный момент атрибутов нет.

en: No items found.
ru: Товаров не обнаружено.

en: No products are low in stock.
ru: Нет заканчивающихся товаров.

en: No products are out of stock.
ru: Нет отсутствующих товаров.

en: No products found which match your selection.
ru: Не найдено товаров, соответствующих введенным критериям.

en: No products in the cart.
ru: Produktų krepšelyje nėra.

en: None
ru: Нет

en: Norfolk Island
ru: Остров Норфолк

en: North Korea
ru: Северная Корея

en: Northern Mariana Islands
ru: Северные Марианские острова

en: Norway
ru: Норвегия

en: Not that bad
ru: Так себе

en: Note:
ru: Pastaba:

en: Notes/Comments
ru: Примечания/Комментарии

en: Number of decimals
ru: Количество десятичных знаков

en: Number of products to show:
ru: Количество товаров, чтобы показать:

en: Off
ru: Выкл.

en: Oman
ru: Оман

en: On
ru: Вкл.

en: On-Hold
ru: Придержанный

en: Only ship to billing address?
ru: Доставлять только по расчетному адресу?

en: Order
ru: Порядок

en: Order Actions
ru: Заказ Действия

en: Order Complete
ru: Užsakymas priimtas

en: Order Cost
ru: Стоимость заказа

en: Order Data
ru: Данные о заказе

en: Order Details
ru: Сведения о заказе

en: Order ID
ru: Номер заказа

en: Order Item Meta
ru: Мета позиции заказа

en: Order Items <small>&ndash; Note: if you edit quantities or remove items from the order you will need to manually change the item's stock levels.</small>
ru: Заказ позиции <small>&ndash; Примечание: если вы измените количество или удалить элементы с целью вам необходимо вручную изменить фондовых элемента уровнях.</small>

en: Order Notes
ru: Užsakymo pastabos

en: Order Received
ru: Užsakymas priimtas

en: Order Totals
ru: Užsakymo suma

en: Order cancelled by customer.
ru: Заказ отменен клиентом.

en: Order draft updated.
ru: Черновик заказа обновлен.

en: Order item stock reduced successfully.
ru: Запас товара уменьшен успешно (?).

en: Order published.
ru: Заказ опубликован.

en: Order status
ru: Статус заказа

en: Order status changed from %s to %s.
ru: Статус заказа изменен с %s на %s.

en: Order status:
ru: Статус заказа:

en: Order statuses
ru: Статусы заказов

en: Order submitted.
ru: Заказ подтверждет.

en: Order updated.
ru: Заказ обновлен.

en: Order:
ru: Užsakymas:

en: Orders
ru: Заказы

en: Out of Stock/Backorders
ru: Отсутств. товары/Задержанные заказы

en: Out of stock threshold
ru: Порог окончания товара

en: Page
ru: Страница

en: Pages
ru: Puslapiai

en: Pakistan
ru: Пакистан

en: Palau
ru: Палау

en: Palestinian Territory
ru: Палестинской территории

en: Panama
ru: Панама

en: Papua New Guinea
ru: Папуа-Новая Гвинея

en: Paraguay
ru: Парагвай

en: Parent
ru: Tėvinė

en: Parent Order status
ru: Родительский статус заказа

en: Parent Order status:
ru: Родительский статус заказа:

en: Parent Orders
ru: Родительские Заказы

en: Parent Product
ru: Aukštesnis produktas

en: Parent Product Category
ru: Родительская категория товаров

en: Parent Product Category:
ru: Родительская категория товаров:

en: Parent Product Tag
ru: Родительская метка товара

en: Parent Product Tag:
ru: Родительская метка товара:

en: Parent Variation
ru: Родительский Вариант

en: Password
ru: Пароль

en: Password is required.
ru: Пароль не требуется.

en: Passwords do not match.
ru: Пароли не совпадают.

en: Pay
ru: Оплатить

en: Pay Page
ru: Страница оплаты

en: Pay for order
ru: Оплатить заказ

en: Pay via PayPal
ru: Atsiskaityti per PayPal

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account
ru: Оплата через PayPal, вы можете оплатить с помощью кредитной карты, если у вас нет PayPal счета

en: PayPal email address
ru: PayPal elektroninis adresas

en: Payment %s via IPN.
ru: Оплата %s через IPN.

en: Payment Gateways
ru: Расчет

en: Payment method:
ru: Mokėjimo būdas:

en: Payment:
ru: Оплата:

en: Pending
ru: В ожидании оплаты

en: Per Item
ru: За единицу

en: Per Order
ru: За заказ

en: Perfect
ru: Прекрасный

en: Peru
ru: Перу

en: Philippines
ru: Филиппины

en: Phone
ru: Telefonas

en: Phone number
ru: Telefono numeris

en: Pitcairn
ru: Питкэрн

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
ru: Įrašykite tinkamą pašto kodą.

en: Please enter an account password.
ru: Пожалуйста, введите пароль учетной записи.

en: Please enter an account username.
ru: Prašau įvesti paskyros vartotojo vardą.

en: Please enter your PayPal email address; this is needed in order to take payment!
ru: Пожалуйста, введите ваш адрес электронной почты PayPal, это необходимо для проведения платежа!

en: Please enter your password.
ru: Пожалуйста, введите ваш пароль.

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
ru: Пожалуйста, заполните анкету, чтобы увидеть доступные методы оплаты.

en: Please rate the product.
ru: Prašau, įvertinkite prekę.

en: Please send your cheque to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
ru: Prašau, persiųskite čekį: Parduotuvės pavadinimas, parduotuvės adresas, parduotuvės miestas, parduotuvės šalis ir parduotuvės pašto kodas.

en: Please use the details below to transfer the payment for your order, once payment is received your order will be processed.
ru: Пожалуйста, используйте указанные ниже реквизиты для оплаты заказа, после получения оплаты ваш заказ будет обработан.

en: Poland
ru: Польша

en: Portugal
ru: Португалия

en: Postcode
ru: Pašto kodas

en: Postcode/Zip
ru: Индекс

en: Posts tagged &ldquo;
ru: Сообщения с меткой &quot;

en: Pounds Sterling (&pound;)
ru: Фунт стерлингов (&pound;)

en: Price
ru: Kaina

en: Price Not Announced
ru: Kaina nėra skelbiama

en: Price:
ru: Kaina:

en: Pricing Options
ru: Параметры ценообразования

en: Proceed to Checkout &rarr;
ru: Pratęsti atsiskaitymą &rarr;

en: Processing
ru: Обработка

en: Product
ru: Produktas

en: Product Categories
ru: Категории товаров

en: Product Category
ru: Категория товаров

en: Product Data
ru: Данные о товаре

en: Product Name
ru: Pavadinimas

en: Product Post Order
ru: Порядковый номер товара

en: Product Search
ru: Поиск товара

en: Product Tag
ru: Метки товара

en: Product Tags
ru: Метки товара

en: Product Title
ru: Наименование товара

en: Product Type
ru: Тип товара

en: Product low in stock
ru: Produktų sandėlyje mažėja

en: Product out of stock
ru: Produktai sandėlyje pasibaigė

en: Products
ru: Produktai

en: Products tagged &ldquo;
ru: Товары с меткой &ldquo;

en: Puerto Rico
ru: Пуэрто-Рико

en: Qatar
ru: Катар

en: Qty
ru: Kiekis

en: Quantity
ru: Kiekis

en: Quantity e.g. 2
ru: Kiekis,pvz.: 2

en: Rate
ru: Скорость

en: Rate...
ru: Оценить&hellip;

en: Rated %s out of 5
ru: Оценка: %s из 5

en: Rating
ru: Рейтинг

en: Rating by
ru: Reitingas (?)

en: Re-enter new password
ru: Повторно введите новый пароль

en: Recent Orders
ru: Последние заказы

en: Reduce stock
ru: Уменьшить запас

en: Regular Price
ru: Įprasta kaina

en: Related Products
ru: Сопутствующие товары

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove this item.
ru: Išimti šitą produktą.

en: Remove this item? If you have previously reduced this item's stock, or this order was submitted by a customer, will need to manually restore the item's stock.
ru: Удалить эту позицию? Если вы ранее снижение фондовых этого элемента, или этот заказ был представлен заказчику, придется вручную восстанавливать запас элемента.

en: Restore stock
ru: Восстановление фондовых

en: Return to homepage &rarr;
ru: Вернуться на главную страницу &rarr;

en: Reunion
ru: Воссоединение

en: Reviews
ru: Отзывы

en: Right Now
ru: Текущее состояние

en: Romania
ru: Румыния

en: Russia
ru: Россия

en: Rwanda
ru: Руанда

en: SHIPPING ADDRESS
ru: GAVĖJO ADRESAS

en: SKU
ru: Артикул

en: Saint Barthélemy
ru: Сен-Бартельми

en: Saint Helena
ru: Остров Святой Елены

en: Saint Kitts and Nevis
ru: Сент-Китс и Невис

en: Saint Lucia
ru: Сент-Люсия

en: Saint Martin (French part)
ru: Сен-Мартен (Французская часть)

en: Saint Pierre and Miquelon
ru: Сен-Пьер и Микелон

en: Saint Vincent and the Grenadines
ru: Сент-Винсент и Гренадины

en: Sale Price
ru: Išpardavimo kaina

en: Sale!
ru: Скидка!

en: Samoa
ru: Самоа

en: San Marino
ru: Сан &ndash; Марино

en: Sao Tome and Principe
ru: Сан-Томе и Принсипи

en: Saudi Arabia
ru: Саудовская Аравия

en: Save
ru: Экономить

en: Save Address
ru: Išsaugoti adresą

en: Save Attribute
ru: Сохранить атрибутов

en: Save Order
ru: Сохранить заказ

en: Save changes
ru: Применить

en: Search
ru: Поиск

en: Search
ru: Paieška

en: Search Order statuses
ru: Поиск по статусам заказов

en: Search Orders
ru: Поиск заказов

en: Search Product Categories
ru: Поиск категории товаров

en: Search Product Tags
ru: Искать метки товара

en: Search Products
ru: Produktų paieška

en: Search Results:
ru: Результаты поиска:

en: Search Variations
ru: Поиск Вариантов

en: Search for products
ru: Поиск продукции

en: Search for:
ru: Поиск:

en: Search results for &ldquo;
ru: Результаты поиска &ldquo;

en: Select
ru: Выбирать

en: Select a state&hellip;
ru: Išsirinkti regioną&hellip;

en: Send shipping details to PayPal
ru: Отправить детали доставки в PayPal

en: Senegal
ru: Сенегал

en: Serbia
ru: Сербии

en: Set the height of the Single Product page large or Featured image.
ru: Установите высоту больших и расширенных изображений, используемых на индивидуальных страницах товаров.

en: Set the height of the catalog image for Shop, Categories, Tags, and Related Products.
ru: Установите высоту малых изображений, используемых в разделах категорий и меток, а так же на главной странице магазина и в списках сопутствующих товаров.

en: Set the height of the small image used in the Cart, Checkout, Orders and Widgets.
ru: Установите высоту крошечных изображений, используемых на страницах корзины, оформления заказа и виджетах.

en: Set the height of the thumbnail image for Single Product page extra images.
ru: Установите высоту миниатюрных изображений, используемых на индивидуальных страницах товаров, в виде дополнительных иллюстраций.

en: Set the width of the Single Product page large or Featured image.
ru: Установите ширину больших и расширенных изображений, используемых на индивидуальных страницах товаров.

en: Set the width of the catalog image for Shop, Categories, Tags, and Related Products.
ru: Установите ширину малых изображений, используемых в разделах категорий и меток, а так же на главной странице магазина и в списках сопутствующих товаров.

en: Set the width of the small image used in the Cart, Checkout, Orders and Widgets.
ru: Установите ширину крошечных изображений, используемых на страницах корзины, оформления заказа и виджетах.

en: Set the width of the thumbnail image for Single Product page extra images.
ru: Установите ширину миниатюрных изображений, используемых на индивидуальных страницах товаров, в виде дополнительных иллюстраций.

en: Settings
ru: Настройки

en: Seychelles
ru: Сейшельские острова

en: ShareThis Publisher ID
ru: ID издателя ShareThis

en: ShareThis is a small social sharing widget for posting links on popular sites such as Twitter and Facebook.
ru: ShareThis &ndash; это небольшой социальной виджет для публикаций ссылок на популярных сайтах, таких как Twitter и Facebook.

en: Ship to
ru: Pristatymas į

en: Shipping
ru: Pristatymas

en: Shipping Address
ru: Gavėjo rekvizitai

en: Shipping Options
ru: Способы доставки

en: Shipping cost
ru: Стоимость доставки

en: Shipping costs updated.
ru: Стоимость доставки обновлена.

en: Shipping:
ru: Pristatymas:

en: Shop
ru: Магазин

en: Shop Content
ru: Содержимое магазина

en: Shop page configuration
ru: Страница конфигурации магазина

en: Should the subtotal be shown including or excluding tax on the frontend?
ru: Tarpinė suma bus parodyta įtraukiant arba išimant mokesčius priekinėje sąsajoje?

en: Show as dropdown
ru: Показать как выпадающий

en: Show hidden product variations
ru: Показывать скрытые изменения товара

en: Show hierarchy
ru: Показать иерархии

en: Show product counts
ru: Показать сообщение считается (?)

en: Shows a custom attribute in a widget which lets you narrow down the list of shown products in categories.
ru: Показывает пользовательский атрибут в виджет, который позволяет вам сузить список товаров показано в категориях.

en: Sierra Leone
ru: Сьерра-Леоне

en: Simple
ru: Простой

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the <em>Update Totals</em> button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
ru: Так как ваш браузер не поддерживает JavaScript, или он отключен, пожалуйста, убедитесь, что вы нажмите кнопку <em>Обновление итога</em> перед оформлением заказа. В заказе может быть указана большая сумма, чем та, что указана выше.

en: Singapore
ru: Сингапур

en: Singapore Dollar (&#36;)
ru: Сингапурский доллар (&#36;)

en: Slovakia
ru: Словакия

en: Slovenia
ru: Словения

en: Solomon Islands
ru: Соломоновы острова

en: Somalia
ru: Сомали

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
ru: К сожалению, в нашем магазине не предусмотрены способы оплаты для вашего местоположения. Пожалуйста, свяжитесь с нами, если вам нужна помощь или вы хотите использовать альтернативные варианты.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
ru: К сожалению, в нашем магазине не предусмотрены способы оплаты для вашего региона. Пожалуйста, свяжитесь с нами, если вам нужна помощь или вы хотите использовать альтернативные варианты.

en: Sorry, we could not find that order id in our database. <a href="
ru: Извините, но в нашей базе данных ничего подобного не найдено(?). <a href="

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order. We only have %d available at this time. Please edit your cart and try again. We apologize for any inconvenience caused.
ru: К сожалению, у нас недостаточно товара "%s" на складе, чтобы выполнить ваш заказ. В данный момент мы имеем лишь %d. Пожалуйста скорректируйте ваш заказ и попробуйте еще раз. Приносим свои извинения за доставленные неудобства.

en: Sorry, you have reached your download limit for this file. <a href="%s">Go to homepage &rarr;</a>
ru: К сожалению, вы достигли предела загрузки для этого файла. <a href="%s">Перейти на главную страницу &rarr;</a>

en: Sorry, your session has expired.
ru: К сожалению, ваша сессия истекла.

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s">Return to homepage &rarr;</a>
ru: К сожалению, ваша сессия истекла. <a href="%s">Вернуться на главную страницу &rarr;</a>

en: Sort Code
ru: Сортировочный код

en: South Africa
ru: ЮАР

en: South Korea
ru: Южная Корея

en: Spain
ru: Испания

en: Specific Countries
ru: Обслуживаемые страны

en: Sri Lanka
ru: Шри Ланка

en: Standard
ru: Стандарт

en: Standard Rate
ru: Стандартный тариф

en: State/County
ru: Regionas

en: Status
ru: Статус

en: Stock Qty
ru: Сток Кол

en: Stock Report
ru: Складской отчет (?)

en: Stuck? Read the plugin's documentation.
ru: Онлайн руководство плагина.

en: Submit Review
ru: Добавить отзыв

en: Subtotal
ru: Tarpinė suma

en: Subtotal:
ru: Tarpinė suma:

en: Sudan
ru: Судан

en: Suriname
ru: Суринам

en: Svalbard and Jan Mayen
ru: Шпицберген и Ян-Майен

en: Swaziland
ru: Свазиленд

en: Sweden
ru: Швеция

en: Switzerland
ru: Швейцария

en: Syria
ru: Сирия

en: System Info
ru: О системе

en: System Information
ru: Информационная система

en: Tags
ru: Теги

en: Taiwan
ru: Тайвань

en: Tajikistan
ru: Таджикистан

en: Take a tour of the plugin
ru: Совершите экскурсию по Jigoshop.

en: Tanzania
ru: Танзания

en: Tax
ru: Налоги

en: Tax Options
ru: Параметры налогов

en: Tax Rate
ru: Налоговая ставка

en: Tax Rate e.g. 20.0000
ru: Ставка налога, например: 20,0000

en: Tax Status
ru: Налоговый статус

en: Tax rates
ru: Налоговые ставки

en: Taxable
ru: Облагаемый налогом

en: Tel
ru: Тел

en: Telephone:
ru: Telefonas:

en: Text
ru: Текст

en: Thailand
ru: Таиланд

en: Thank you
ru: Ačiū

en: Thank you for your order, please click the button below to pay with PayPal.
ru: Спасибо за ваш заказ, пожалуйста, нажмите кнопку ниже, чтобы произвести платеж через PayPal.

en: Thank you for your order. We are now redirecting you to PayPal to make payment.
ru: Спасибо за ваш заказ. Сейчас вы будете перенаправлены на PayPal, для проведения платежа.

en: Thank you, we are now processing your order. Your order's details are below:
ru: Dėkui, mes apdorojame užsakymą. Jūsų užsakymo kriterijai žemiau:

en: Thanks Page
ru: Страница благодарности

en: That attribute already exists, no additions were made.
ru: Такой атрибут уже существует, действие не было выполнено.

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
ru: Следующие адреса будут использоваться на странице оформления заказа по умолчанию.

en: The most recent products on your site
ru: Последние товары на вашем сайте

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the Place Order button at the bottom of the page.
ru: Итог заказа был обновлен. Пожалуйста, подтвердите свой заказ, нажав на кнопку &laquo;Разместить заказ&raquo; в нижней части страницы.

en: There are no product reviews yet.
ru: Отзывов пока не поступало.

en: There are no reviews yet, would you like to <a href="#review_form" class="inline show_review_form">submit yours</a>?
ru: Отзывов пока не было, хотите <a href="#review_form" class="inline show_review_form">оставить свой</a> ?

en: These are countries that you are willing to ship to.
ru: Это страны, по которым вы будете производить доставку.

en: This controls the description which the user sees during checkout.
ru: Сообщение, которое выводится пользователю во время оформления заказа.

en: This controls the title which the user sees during checkout.
ru: Этот параметр меняет заголовок, который пользователь видит во время оформления заказа.

en: This controls what currency prices are listed at in the catalog, and which currency PayPal, and other gateways, will take payments in. See the list of supported <a target='_new' href='%s'>PayPal currencies</a>.
ru: Это позволяет контролировать, в какой валюте указаны цены в каталоге, и какая будет использоваться валюта в PayPal и других шлюзах. Смотрите список поддерживаемых <a target='_new' href='%s'>Валют PayPal</a>.

en: This controls what unit you will define weights in.
ru: Параметр определяет в каких единицах измеряется вес товара.

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
ru: Parduotuvė testavimui &ndash; Užsakymai nebus įgyvendinti.

en: This is the base country for your business. Tax rates will be based on this country.
ru: Это базовая страна для вашего бизнеса. Налоговые ставки будут основываться на этой стране.

en: This is where store orders are stored.
ru: Здесь хранятся заказы магазина.

en: This is where you can add new products to your store.
ru: Здесь вы можете добавлять новые товары в ваш магазин.

en: This sets the base page of your shop. You should not change this value once you have launched your site otherwise you risk breaking urls of other sites pointing to yours, etc.
ru: Это задает базовую страницу вашего магазина. Вы не должны изменять это значение, с момента запуска вашего сайта, в противном случае вы рискуете сломать ссылки на свой магазин с других сайтов!

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
ru: Этот параметр устанавливает десятичный разделитель отображается ценам.

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
ru: Этот параметр устанавливает количество десятичных знаков показаны в указанные цены.

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
ru: Это устанавливает разделитель тысяч отображаемых цен.

en: Thousand separator
ru: Разделитель тысяч

en: Thumbnail Image Height
ru: Высота миниатюрных изображений

en: Thumbnail Image Width
ru: Ширина миниатюрных изображений

en: Timor-Leste
ru: Тимор-Лешти

en: Tiny Image Height
ru: Высота крошечных изображений

en: Tiny Image Width
ru: Ширина крошечных изображений

en: Title
ru: Pavadinimas

en: Title:
ru: Название:

en: To avoid rounding errors, insert tax rates with 4 decimal places.
ru: Чтобы избежать ошибок округления, указывайте налоговые ставки с 4 знаками после запятой.

en: Toggle
ru: Переключать

en: Togo
ru: Того

en: Tokelau
ru: Токелау

en: Tonga
ru: Тонга

en: Total
ru: Viso

en: Total:
ru: Viso:

en: Total:
ru: Viso:

en: Totals
ru: Viso

en: Tour
ru: Turas

en: Track your order
ru: Отслеживание заказа

en: Track"
ru: Отслеживание"

en: Trinidad and Tobago
ru: Тринидад и Тобаго

en: Tunisia
ru: Тунис

en: Turkey
ru: Турция

en: Turkmenistan
ru: Туркменистан

en: Turks and Caicos Islands
ru: Острова Теркс и Кайкос

en: Turning off the SKU field will give products an SKU of their post id.
ru: Отключение поля &laquo;Артикул&raquo; передаст артикул товаров их идентификаторам записи (?).

en: Tuvalu
ru: Тувалу

en: Type
ru: Тип

en: U.S. Virgin Islands
ru: Американские Виргинские острова

en: Uganda
ru: Уганда

en: Ukraine
ru: Украина

en: Uncheck All
ru: Снять все отметки

en: Unit Price
ru: Kaina už vnt.

en: United Arab Emirates
ru: Объединенные Арабские Эмираты

en: United Kingdom
ru: Великобритания

en: United States
ru: Соединенные Штаты

en: Update
ru: Papildyti

en: Update Order status
ru: Обновление статуса заказа

en: Update Product Category
ru: Обновление категории товаров

en: Update Product Tag
ru: Обновление метки товара

en: Update Shopping Cart
ru: Atnaujinti krepšelį

en: Update Totals
ru: Atnaujinti sumą

en: Update totals
ru: Atnaujinti sumą

en: Uruguay
ru: Уругвай

en: Useful Links
ru: Полезные ссылки

en: Useful if you want to disable Jigoshop styles and theme it yourself via your theme.
ru: Полезно, если вы хотите отключить стандартные стили Jigoshop и задействовать стили используемой на сайте темы.

en: User:
ru: Пользователь:

en: Username
ru: Vartotojo vardas

en: Username is required.
ru: Vartotojo vardas būtinas.

en: Users will need to spend this amount to get free shipping. Leave blank to disable.
ru: Пользователи должны сделать заказ на эту сумму, чтобы получить бесплатную доставку. Оставьте пустым, чтобы отключить.

en: Uzbekistan
ru: Узбекистан

en: Vanuatu
ru: Вануату

en: Variable
ru: Вариабельный

en: Variation
ru: Вариант

en: Variation ID
ru: ID варианта

en: Variations
ru: Варианты

en: Vatican
ru: Ватикан

en: Venezuela
ru: Венесуэла

en: Very Poor
ru: Очень плохо

en: View
ru: Вид

en: View Cart &rarr;
ru: Peržiūrėti krepšelį &rarr;

en: View Order
ru: Просмотреть заказ

en: View Order Page
ru: Страница просмотра заказа

en: View Product
ru: Produkto peržiūra

en: View Variation
ru: Посмотреть Вариант

en: Virtual
ru: Виртуальный

en: Visibility
ru: Видимость

en: Wallis and Futuna
ru: Уоллис и Футуна

en: We are sorry.  We do not have enough "%s" to fill your request.  You have %d of them in your Cart and we have %d available at this time.
ru: Приносим свои извинения. У нас недостаточно товара "%s" , чтобы заполнить ваш запрос. Вы положили в свою корзину %d, а у нас в наличии %d.

en: We are sorry.  We do not have enough "%s" to fill your request. There are only %d left in stock.
ru: Приносим свои извинения. У нас недостаточно товара "%s" , чтобы заполнить ваш запрос. У нас на складе осталось %d.

en: Weight
ru: Вес

en: Weight Unit
ru: Единица веса

en: Western Sahara
ru: Западная Сахара

en: Yemen
ru: Йемен

en: Yes
ru: Да

en: You are using
ru: Вы используете

en: You can manage stock on a per-item basis if you leave this option on.
ru: Вы можете следить за запасом каждого товара, если включите эту опцию.

en: You cannot add this product to your cart because its price is not yet announced
ru: Вы не можете добавить этот товар в корзину, так как его цена пока не объявлена!

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ru: У вас недостаточно прав для доступа к этой странице.

en: You have not set up a billing address yet.
ru: Jūs dar neįvedėte mokėtojo rekvizitų.

en: You have not set up a shipping address yet.
ru: Jūs nenurodėte gavėjo rekvizitų.

en: You have received an order from
ru: Jūs gavote užsakymą nuo

en: You have taken too long. Please go back and refresh the page.
ru: Per ilgai užtruko procesas. Prašau atnaujinti puslapį.

en: You have taken too long. Please refresh the page and retry.
ru: Процесс слишком затянулся. Пожалуйста, обновите страницу и повторите действие.

en: You must accept our Terms &amp; Conditions.
ru: Вы должны принять наши условия обслуживания.

en: Your Bank Account number.
ru: Номер вашего банковского счета.

en: Your Branch Identification Code. (BIC Number)
ru: Ваш идентификационный код ветки (BIC Номер).

en: Your IBAN number. (for International transfers)
ru: Ваш номер IBAN (для международных переводов).

en: Your bank name for reference. e.g. HSBC
ru: Наименование вашего банка (например, HSBC).

en: Your branch Sort Code.
ru: Сортировочный код вашей ветки.

en: Your cart is empty.
ru: Jūsų pirkinių krepšelis tuščias.

en: Your comment is awaiting approval
ru: Jūsų komentaras laukia patvirtinimo.

en: Your most used product tags in cloud format
ru: Ваши наиболее часто используемые метки товаров в формате облака меток

en: Your order has already been paid for. Please contact us if you need assistance.
ru: Ваш заказ уже был оплачен. Пожалуйста, свяжитесь с нами, если вам нужна помощь.

en: Your order is complete. Your order's details are below:
ru: Jūsų užsakymas įvykdytas. Jūsų užsakymo kriterijai žemiau:

en: Your order is no longer pending and could not be cancelled. Please contact us if you need assistance.
ru: Ваш заказ уже не до и не могло быть отменено. Пожалуйста, свяжитесь с нами, если вам нужна помощь.

en: Your order was cancelled.
ru: Jūsų užsakymas nutrauktas.

en: Your server does not support fsockopen.
ru: Ваш сервер не поддерживает fsockopen.

en: Your server supports fsockopen.
ru: Ваш сервер поддерживает fsockopen.

en: Your settings have been saved.
ru: Ваши настройки были сохранены.

en: Zambia
ru: Замбия

en: Zimbabwe
ru: Зимбабве

[ctx: breadcrumb]
en: Home
ru: Pirmas

en: is low in stock.
ru: sandėlyje mažėja.

en: is out of stock.
ru: pasibaigė sandėlyje.

[ctx: noun]
en: Your Review
ru: Ваш отзыв

en: on
ru: ant

en: out of 5
ru: iš 5

en: price excluding tax
ru: kaina be mokesčių

en: price including tax
ru: kaina su mokesčiais

en: state
ru: Regionas

en: terms &amp; conditions
ru: условия обслуживания

en: you@yourdomain.com
ru: vardas@domenas.lt
