Jigoshop v1.8.1 - en to it translation catalogue (973 entries)

en:  (billing) is a required field.
it:  (Ind. di fatturazione) è un campo obbligatorio.

en:  (billing) is not a valid email address.
it:  (Ind. di fatturazione) non è una e-mail valida.

en:  (billing) is not a valid number.
it:  (Ind. di fatturazione) non è un numero valido.

en:  (billing) is not a valid postcode/ZIP.
it:  (Ind. di fatturazione) non è un CAP valido.

en:  (ex. tax)
it:  (IVA escl.)

en:  (shipping) is a required field.
it:  (Ind. di spedizione) è un campo obbligatorio.

en:  (shipping) is not a valid postcode/ZIP.
it:  (Ind. di spedizione) non è un CAP valido.

en:  <small>(ex. tax)</small>
it: <small>(IVA escl.)</small>

en:  <small>(inc. tax)</small>
it:  <small>(IVA inc.)</small>

en:  available
it:  disponibili

en: %d units of #%d %s (#%s) have been backordered.
it: %d unità di #%d %s (#%s) devono essere riordinate.

en: %s ago
it: %s fa

en: &larr; Continue Shopping
it: &larr; Continua gli acquisti

en: &larr; Return to Shop
it: &larr; Ritorna al Negozio

en: (ex. tax)
it: (IVA escl.)

en: + Add Coupon
it: + Aggiungi Coupon

en: + Add Tax Rule
it: + Aggiungi Regola Fiscale

en: - Emails the customer order details and a payment link.
it: - Invia per e-mail i dettagli dell'ordine e un link per il pagamento.

en: - Reduces stock for each item in the order; useful after manually creating an order or manually marking an order as complete/processing after payment.
it: - Riduce la quantità in magazzino per ogni articolo nell'ordine; utile dopo la creazione manuale di un ordine o dopo la marcatura manuale di un ordine come completo/in elaborazione dopo il pagamento.

en: - Restores stock for each item in the order; useful after refunding or canceling the entire order.
it: - Ripristina quantità per ogni articolo nell'ordine; utile dopo rimborso o annullamento dell'intero ordine.

en: - Save/update the order.
it: - Salva/aggiorna l'ordine.

en: . Their order is as follows:
it: . L'ordine è il seguente:

en: <a href="%s" target="_TOP">Read why</a> we did this for you.
it: <a href="%s" target="_TOP">Leggi perchè</a> abbiamo fatto questo per te.

en: <a href="//support.google.com/analytics/bin/answer.py?hl=en&answer=1009612">Learn how to enable</a> eCommerce tracking for your Google Analytics account.
it: <a href="//support.google.com/analytics/bin/answer.py?hl=en&answer=1009612">Impara come abilitare</a> l'eCommerce tracking dal tuo account Google Analytics.

en: <p>Thank you. Your order has been processed successfully.</p>
it: <p>Grazie. L'ordine è stato processato correttamente.</p>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
it: <span class="meta-nav">&larr;</span> Prec.

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you... please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
it: <strong>ERRORE</strong>: Non riesci a registrarti? Contatta il nostro <a href="mailto:%s">Supporto Tecnico</a> !

en: A list of your customers most recently viewed products
it: Un elenco di prodotti più visualizzati dai vostri clienti

en: A list or dropdown of product categories
it: Un elenco di categorie di prodotti

en: A search form for your products
it: Un modulo di ricerca per i tuoi prodotti

en: Accept Bank Transfers as a method of payment. There is no automated process associated with this, you must manually process an order when you receive payment.
it: Accetto pagamenti tramite bonifico bancario. Non vi è alcun processo automatico associato a questo metodo, per cui è necessario elaborare un ordine manualmente quando si riceve il pagamento.

en: Account Number
it: Numero Conto

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
it: Azione non riuscita. Aggiorna la pagina e riprova.

en: Add Attribute
it: Aggiungi Attributo

en: Add Google Analytics eCommerce tracking code upon successful orders
it: Aggiunge il codice di monitoraggio dell'eCcommerce di Google Analytics sugli ordini

en: Add New
it: Aggiungi Nuovo

en: Add New Attribute
it: Aggiungi Attributo

en: Add New Order status
it: Aggiungi Stato Ordine

en: Add New Product
it: Nuovo Prodotto

en: Add New Product Category
it: Aggiungi Categoria Prodotti

en: Add New Product Tag
it: Aggiungi Etichetta Prodotto

en: Add New Variation
it: Aggiungi Variante

en: Add Review
it: Scrivi recensione

en: Add Variation
it: Aggiungi Variante

en: Add a review
it: Scrivi una recensione

en: Add item
it: Aggiungi articolo

en: Add meta
it: Aggiungi meta

en: Add to cart
it: Aggiungi al carrello

en: Adding Options
it: Aggiungi Opzioni

en: Adding Product Categories
it: Aggiungi Categorie Prodotto

en: Adding Product Tags
it: Aggiungi Etichette Prodotto

en: Additional Info
it: Info aggiuntive

en: Additional Information
it: Informazioni

en: Additional Tax classes
it: Classi addizionali di tassazione

en: Additional information you want to display to your customer.
it: Informazioni aggiuntive che vuoi mostrare ai tuoi clienti.

en: Address
it: Indirizzo

en: Address 1
it: Indirizzo (riga 1)

en: Address 2
it: Indirizzo (riga 2)

en: Advanced
it: Avanzato

en: Advanced Settings
it: Impostazioni Avanzate

en: Afghanistan
it: Afganistan

en: After adding product to cart
it: Dopo aver aggiunto il prodotto al carrello

en: Aland Islands
it: Isole Aland

en: All
it: Tutto

en: All  Order statuses
it: Tutti gli stati degli ordini

en: All Countries
it: Tutti i Paesi

en: All Orders
it: Tutti gli Ordini

en: All Product Categories
it: Tutte le Categorie Prodotti

en: All Product Tags
it: Tutte le Etichette Prodotto

en: All Products
it: Tutti i Prodotti

en: All allowed countries
it: Abilita per tutti i paesi

en: All fields are required.
it: Tutti i campi sono obbligatori.

en: All of
it: Tutto di

en: Allow guest purchases
it: Permetti gli acquisti senza registrazione

en: Allow registration
it: Permetti registrazioni

en: Allowed Countries
it: Paesi Ammessi

en: Allows cash payments. Good for offline stores or having customers pay at the time of receiving the product.
it: Consente pagamenti in contrassegno. Per i negozi offline o clienti che vogliono pagare al momento della ricezione del prodotto.

en: Allows cheque payments. Allows you to make test purchases without having to use the sandbox area of a payment gateway. Quite useful for demonstrating to clients and for testing order emails and the 'success' pages etc.
it: Permettere il pagamento tramite assegno. Consente di effettuare acquisti di prova, senza dover utilizzare l'area sandbox di un gateway di pagamento. Molto utile per dimostrare ai clienti e per testare le email degli ordini e le pagine di successo, ecc.

en: Already registered?
it: Sei già registrato?

en: American Samoa
it: Samoa americane

en: Amount
it: Quantità

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
it: Un account è già stato registrato con questo nome. Scegline un'altro per cortesia.

en: An account is already registered with your email address. Please login.
it: Un account è già stato registrato con questo indirizzo email. Effettua il login.

en: Antarctica
it: Antartide

en: Antigua and Barbuda
it: Antigua e Barbuda

en: Any
it: Qualsiasi

en: Apply Coupon
it: Inserire Coupon

en: Apply to shipping
it: Applica alla spedizione

en: Are you sure you want to delete all variations
it: Sei sicuro di voler eliminare tutte le varianti

en: Are you sure you want to delete this?
it: Voui veramente cancellarlo?

en: Are you sure you want to remove this variation?
it: Se sicuro di voler eeliminare questa variante?

en: Aruba
it: Arabia

en: Ascending
it: Cresente

en: Attach to Product
it: Allega al Prodotto

en: Attach to Variation
it: Allega alla Variante

en: Attribute Label
it: Etichetta Attributo

en: Attribute Slug
it: Slug Attributo

en: Attribute Types
it: Tipi Attributo

en: Attribute taxonomies
it: Tassonomia attributo

en: Attribute taxonomy names cannot be changed; you may only change an attributes type.
it: Il nome dell'attributo non può essere cambiato, si può solo cambiare un tipo di attributo.

en: Attribute type
it: Tipo Attributo

en: Attribute:
it: Attributo:

en: Attributes
it: Attributi

en: Attributes let you define extra product data, such as size or colour. You can use these attributes in the shop sidebar using the "layered nav" widgets. Please note: you cannot rename an attribute later on
it: Gli attributi consentono di definire i dati extra di prodotto, quali la dimensione od il colore. È possibile utilizzare questi attributi nella barra laterale del negozio utilizzando il widget "layered nav". Attenzione: non è possibile rinominare un attributo successivamente.

en: Australian Dollar (&#36;)
it: Dollaro Australiano (&#36;)

en: Author:
it: Autore:

en: Available downloads
it: Downloads disponibili

en: Available on Backorder
it: Disponibile su ordinazione

en: Average
it: Medio

en: Awaiting Bank Transfer
it: In attesa di Bonifico Bancario

en: Awaiting cheque payment
it: In attesa di Assegno

en: Azerbaijan
it: Azerbaigian

en: BANK PAYMENT DETAILS
it: DETTAGLI BONIFICO BANCARIO

en: BIC Code
it: Codice BIC

en: BILLING ADDRESS
it: INDIRIZZO FATTURAZIONE

en: Bank Name
it: Banca

en: Bank Transfer
it: Bonifico Bancario

en: Base Country/Region
it: Paese Base

en: Be the first to review
it: Scrivi una recensione per primo

en: Belarus
it: Biellorrusia

en: Belgium
it: Belgio

en: Best Sellers
it: I più venduti

en: Bhutan
it: Butan

en: Billing & Shipping
it: Fatturazione e Spedizione

en: Billing &amp; Shipping
it: Fatturazione &amp; Spedizione

en: Billing Address
it: Indirizzo Fatturazione

en: Billing Email
it: E-mail di fatturazione

en: Billing Email:
it: Email fatturazione

en: Billing Tel:
it: Tel. fatturazione

en: Bosnia and Herzegovina
it: Bosnia Herzegovina

en: Brazil
it: Brasile

en: Brazilian Real (&#82;&#36;)
it: Reale Brasiliano (&#82;&#36;)

en: British Indian Ocean Territory
it: Territori Inglesi dell Oceano Indiano

en: British Virgin Islands
it: Isole Vergini Britanniche

en: Bulk Actions
it: Azioni in blocco

en: Buy product
it: Acquista prodotto

en: CUSTOMER DETAILS
it: DATI CLIENTE

en: Calculate Shipping
it: Calcola Spedizione

en: Calculate Taxes
it: Calcolo IVA

en: Calculate totals
it: Calcola totali

en: Cambodia
it: Cambogia

en: Cameroon
it: Camerun

en: Canadian Dollar (&#36;)
it: Dollaro Canadese (&#36;)

en: Cancel
it: Cancella

en: Cancelled
it: Cancellato

en: Cape Verde
it: Capo Verde

en: Cart
it: Carrello

en: Cart % Discount
it: % Sconto Carrello

en: Cart Discount
it: Sconto Carrello

en: Cart Page
it: Pagina Carrello

en: Cart Totals
it: Totale carrello

en: Cart updated.
it: Carrello aggiornato.

en: Cash on Delivery
it: Contrassegno

en: Catalog &amp; Pricing
it: Catalogo &amp; Prezzi

en: Catalog Images
it: Immagini Catalogo

en: Catalog Options
it: Opzioni Catalogo

en: Catalog Prices include tax?
it: I prezzi sono IVA inclusa?

en: Catalog base page
it: Pagina Base Catalogo

en: Catalog products per page
it: Prodotti per pagina

en: Catalog products per row
it: Prodotti per riga

en: Catalog sort direction
it: Ordinamento categorie

en: Cayman Islands
it: Isole Caiman

en: Central African Republic
it: Repubblica Centroafricana

en: Change
it: Cambia

en: Change Password
it: Cambia Passwrod

en: Change Password Page
it: Pagina Cambio Password

en: Check All
it: Seleziona tutto

en: Checkout
it: Cassa

en: Checkout &rarr;
it: Cassa &rarr;

en: Checkout &rarr; Pay
it: Cassa &rarr; Paga

en: Checkout Page
it: Pagina Cassa

en: Cheque Payment
it: Assegni

en: Chile
it: Cile

en: China
it: Cina

en: Chinese yuan (&#165;)
it: Yen Cinese (&#165;)

en: Choose an option
it: Scegli un'opzione

en: Choose an option&hellip;
it: Scegli un'opzione&hellip;

en: Christmas Island
it: Isola di Natale

en: City
it: Città

en: Click here to login
it: Clicca qui

en: Cocos (Keeling) Islands
it: Cocos (Keeling)

en: Code
it: Codice

en: Company
it: Azienda

en: Completed
it: Completato

en: Compound
it: Composto

en: Configure&nbsp;terms
it: Configura termini

en: Cook Islands
it: Isole Cook

en: Copy billing address to shipping address
it: Copia indirizzo di fatturazione in quello di spedizione

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
it: Copia i dati di fatturazione sulle informazioni di spedizione? Questo elimina qualsiasi informazione di spedizione inserita.

en: Cost
it: Costo

en: Cost excluding tax. Enter an amount, e.g. 2.50.
it: Costo al netto di tasse. Immettere un importo, per esempio 2.50.

en: Cost per unit e.g. 2.99
it: Costo unitario. Es. 2.99

en: Cost per unit ex. tax e.g. 2.99
it: Costo unitario. Es. 2.99

en: Country
it: Paese

en: Coupon Amount
it: Importo Coupon

en: Coupon Code
it: Codice Coupon

en: Coupon Information
it: Informazioni Coupon

en: Coupon does not exist or is no longer valid!
it: Il Coupon non esiste o non è più valido!

en: Creation Date
it: Data creazione

en: Croatia
it: Croazia

en: Croatian Kuna (&#107;&#110;)
it: Kuna Croata (&#107;&#110;)

en: Currency
it: Valuta

en: Currency display
it: Visualizza valuta

en: Custom field deleted.
it: Campo personalizzato eliminato.

en: Custom field updated.
it: Campo personalizzato aggiornato.

en: Custom product attribute
it: Attributo prodotto personalizzato

en: Customer
it: Cliente

en: Customer Billing Address
it: Indirizzo Fatturazione Cliente

en: Customer Message
it: Messaggio del Cliente

en: Customer Note:
it: Note Cliente:

en: Customer Shipping Address
it: Indirizzo Spedizione Cliente

en: Customer details
it: Dettagli Cliente

en: Customer's notes about the order
it: Note del Cliente riguardo l'ordine

en: Customer:
it: Cliente:

en: Cyprus
it: Cipro

en: Czech Koruna (&#75;&#269;)
it: Corona Ceca (&#75;&#269;)

en: Czech Republic
it: Repubblica Ceca

en: Danish Krone (kr)
it: Corona Danese (kr)

en: Dashboard
it: Bacheca

en: Date
it: Data

en: Date:
it: Data:

en: Decimal separator
it: Separatore decimale

en: Define what should happen when a user clicks on &#34;Add to Cart&#34; on any product or page.
it: Definire cosa dovrebbe succedere quando un utente fa clic su &#34;Aggiungi al Carrello&#34; su qualsiasi prodotto o pagina.

en: Delete
it: Cancella

en: Delete Permanently
it: Eliminare definitivamente

en: Delete this Coupon
it: Elimina questo Coupon

en: Delete this coupon?
it: Eliminare questo Coupon?

en: Delete this rule?
it: Eliminare questa regola?

en: Demo store
it: Negozio Demo

en: Denmark
it: Danimarca

en: Descending
it: Decrescente

en: Description
it: Descrizione

en: Determines how many products to display on Shop, Category and Tag pages before needing next and previous page navigation.
it: Determina il numero di prodotti da visualizzare sulle pagine Negozio, Categoria e Tags prima che sia necessaria la paginazione (pagina successiva e precedente).

en: Determines how many products to show on one display row for Shop, Category and Tag pages.
it: Determina il numero di prodotti da mostrare per riga di visualizzazione nelle pagine Negozio, Categorie e Tags.

en: Determines the display sort order of products for the Shop, Categories, and Tag pages.
it: Determina l'ordine di visualizzazione dei prodotti per il negozio, categorie, tag e pagine.

en: Determines whether the catalog sort orderby is ascending or descending.
it: Determina se il tipo di ordinamento del catalogo è crescente o decrescente.

en: Dimensions
it: Dimensioni

en: Dimensions Unit
it: Unità di dimensione

en: Disable Jigoshop frontend.css
it: Disabilita Jigoshop frontend.css

en: Disable bundled Fancybox
it: Disabilita Fancybox incorporata

en: Discount
it: Sconto

en: Discount:
it: Sconto:

en: Discount:
it: Sconto:

en: Display a list of products currently onsale
it: Visualizza un elenco di prodotti attualmente in offerta

en: Display a list of your most recent product reviews
it: Visualizza un elenco delle recensioni più recenti

en: Display on product page
it: Mostra nella pagina prodotto

en: Displays a handy login form for users
it: Visualizza un pratico modulo di login per gli utenti

en: Djibouti
it: Gibuti

en: Documentation
it: Documentazione

en: Dominican Republic
it: Repubblica Dominicana

en: Downloadable
it: Scaricabile

en: Draft
it: Bozza

en: Edit
it: Modifica

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Address Page
it: Pagina Modifica Indirizzo

en: Edit Attribute
it: Modifica Attributo

en: Edit My Address
it: Modifica Indirizzi

en: Edit Order
it: Modifica Ordine

en: Edit Order status
it: Modifica Stato Ordine

en: Edit Product
it: Modifica Prodotto

en: Edit Product Category
it: Modifica Categoria Prodotti

en: Edit Product Tag
it: Modifica Etichetta Prodotto

en: Edit Variation
it: Modifica Variante

en: Egypt
it: Egitto

en: Email Address
it: E-mail

en: Email invoice
it: Mail pagamento

en: Email you used during checkout.
it: E-mail usata durante il pagamento.

en: Email:
it: E-mail:

en: Enable Bank Transfer
it: Abilita Bonifico Bancario

en: Enable Cash on Delivery
it: Abilita Pagamento in Contrassegno

en: Enable Cheque Payment
it: Abilita pagamento tramite assegno

en: Enable Flat Rate
it: Abilita Tariffe Flat

en: Enable Free Shipping
it: Abilita spedizione gratuita

en: Enable PayPal Standard
it: Abilita PayPal Standard

en: Enable PayPal sandbox
it: Abilita PayPal Sandbox

en: Enable SKU field
it: Abilita campo CODICE

en: Enable eCommerce Tracking
it: Abilita eCommerce Tracking

en: Enable local pickup
it: Abilita Local pickup

en: Enable product dimensions
it: Abilita dimensioni prodotto

en: Enable shipping calculator on cart
it: Abilita calcolo spese di spedizione nel carrello

en: Enable this option to feature this product
it: Attivare questa opzione per caratterizzare questo prodotto

en: Enable this option to show a banner at the top of every page stating this shop is currently in testing mode.
it: Attivare questa opzione per visualizzare un banner nella parte superiore di ogni pagina che dichiara che il negozio è attualmente in modalità test.

en: Enable weight field
it: Abilita campo peso

en: Enabled
it: Abilitato

en: Enter a height value
it: Inserire un'altezza

en: Enter a length value
it: Inserire una lunghezza

en: Enter a regular price
it: Inserire un prezzo

en: Enter a sale price
it: Inserire un prezzo in offerta

en: Enter a stock value
it: Inserire un valore di scorta

en: Enter a weight value
it: Inserire un peso

en: Enter a width value
it: Inserire una larghezza

en: Enter your <a href='http://sharethis.com/account/'>ShareThis publisher ID</a> to show ShareThis on product pages.
it: Inserisci il tuo <a href='http://sharethis.com/account/'>ShareThis ID</a> per far apparire ShareThis nelle pagine prodotto.

en: Equatorial Guinea
it: Guinea Equatoriale

en: Error 404
it: Errore 404 - Non trovato

en: Ethiopia
it: Etiopa

en: Extend Jigoshop with extra plugins and modules.
it: Espandi Jigoshop con plugins e moduli aggiuntivi.

en: Extend Jigoshop with themes.
it: Espandi Jigoshop con nuovi temi.

en: Extensions
it: Estensioni

en: External / Affiliate
it: Esterno / Affiliato

en: F jS Y
it: F j Y

en: Falkland Islands
it: Isole Falkland

en: Faroe Islands
it: Isole Feroe

en: Featured
it: In primo piano

en: Featured Products
it: Prodotti in evidenza

en: Featured products on your site
it: Prodotti in evidenza sul tuo sito

en: Fee excluding tax. Enter an amount, e.g. 2.50, or a percentage, e.g. 5%. Leave blank to disable.
it: Tasse escluse. Immettere un importo (per esempio 2.50) o una percentuale (per esempio 5%). Lascia in bianco per disabilitare.

en: File Path
it: Percorso File

en: File not found. <a href="%s">Go to homepage &rarr;</a>
it: File non trovato. <a href="%s">Vai alla homepage &rarr;</a>

en: Filter
it: Filtra

en: Filter by Attributes
it: Filtra per attributi

en: Filter by Price
it: Filtra per Prezzo

en: Finland
it: Finlandia

en: First Name
it: Nome

en: Flat Rates
it: Tariffe Flat

en: Flat rates let you define a standard rate per item, or per order.
it: Le Tariffe Flat ti consentono di definire una tariffa standard per articolo o per ordine.

en: Follow us on Twitter.
it: Seguici su Twitter

en: For more information
it: Per ulteriori informazioni

en: Force SSL on checkout
it: Forza SSL alla cassa

en: Forcing SSL is recommended. This will load your checkout page with https://. An SSL certificate is <strong>required</strong> if you choose yes. Contact your hosting provider for more information on SSL Certs.
it: Questa opzione è raccomandata. Questo caricherà la pagina di checkout con https://. Un certificato SSL è <strong>richiesto</strong> se si sceglie sì. Contattare il fornitore di hosting per ulteriori informazioni sui certificati SSL.

en: Forgot it?
it: Password dimenticata?

en: Found in your order confirmation email.
it: Si trova nell'e-mail di conferma dell'ordine.

en: France
it: Francia

en: Free
it: Gratuito

en: Free Shipping
it: Spedizione gratuita

en: Free!
it: Gratuito!

en: French Guiana
it: Guinea Francese

en: French Polynesia
it: Polinesia francese

en: French Southern Territories
it: Territori Francesi del Sud

en: From
it: Da

en: General
it: Generale

en: General Options
it: Optioni Generali

en: General Settings
it: Impostazioni Generali

en: Germany
it: Germania

en: Get help from the community.
it: Fatti aiutare dalla comunità.

en: Gibraltar
it: Gibilterra

en: Go to homepage &rarr;
it: Vai alla homepage &rarr;

en: Good
it: Buono

en: Grand Total
it: Totale

en: Greece
it: Grecia

en: Greenland
it: Groellandia

en: Grenada
it: Granada

en: Group & File
it: Gruppi & File

en: Grouped
it: Raggruppato

en: Grouping
it: Raggruppa

en: Guadeloupe
it: Guadalupe

en: Guest
it: Ospite

en: Handle stock for me
it: Organizza scorte per me

en: Handling Fee
it: Costo di elaborazione

en: Height
it: Altezza

en: Hello, <strong>%s</strong>. From your account dashboard you can view your recent orders, manage your shipping and billing addresses and <a href="%s">change your password</a>.
it: Ciao, <strong>%s</strong>. Dalla bacheca del tuo account è possibile visualizzare i tuoi ordini recenti, gestire gli indirizzi di fatturazione e di spedizione e <a href="%s">cambiare la tua password</a>.

en: Help extend Jigoshop.
it: Contribuisci al progetto Jigoshop

en: Hey %s!
it: Ciao %s!

en: Hide out of stock products
it: Nascondi prodotti esauriti

en: Hong Kong Dollar (&#36;)
it: Dollaro Hong Kong (&#36;)

en: Hungarian Forint (&#70;&#116;)
it: Fiorino Ungherese (&#70;&#116;)

en: Hungary
it: Ungheria

en: I accept the
it: Accetto

en: ID/SKU
it: ID/CODICE

en: IPN payment completed
it: Pagamento IPN completato

en: Iceland
it: Islanda

en: If prices include tax then tax calculations will work backwards.
it: Se i prezzi includono l'IVA il calcolo delle imposte avverrà al contrario.

en: If you are not calculating taxes then you can ignore all other tax options.
it: Se non calcolate le tasse, allora potete ignorare tutte le opzioni fiscali.

en: If you are not managing stock, turn it off here to disable it in admin and on the front-end.
it: Se non si gestisce magazzino, disattivarlo qui per disabilitarlo nel back-end e nel front-end.

en: If you define a &#34;Terms&#34; page the customer will be asked to accept it before allowing them to place their order.
it: Se si definisce una pagina &#34;Termini & Condizioni&#34; verrà chiesto al cliente di accettarle prima di consentire loro di effettuare l'ordine.

en: If your checkout page does not ask for shipping details, or if you do not want to send shipping information to PayPal, set this option to no. If you enable this option PayPal may restrict where things can be sent, and will prevent some orders going through for your protection.
it: Se la pagina di checkout non chiede i dettagli di spedizione, o se non si desidera inviare informazioni di spedizione a PayPal, impostare questa opzione su no. Se si attiva questa opzione PayPal può limitare l'invio di alcuni dati, ed eviterà che alcuni ordini possano passare.

en: Image Options
it: Opzioni Immagini

en: Images
it: Immagini

en: In Stock
it: In Magazzino

en: Indian Rupee (&#8360;)
it: Rupia Indiana (&#8360;)

en: Indonesia Rupiah (&#82;&#112;)
it: Rupia Indonesiana (&#82;&#112;)

en: Integration
it: Integrazione

en: Invalid coupon!
it: Coupon non valido!

en: Invalid email address.
it: E-mail non valida.

en: Invalid email/username.
it: E-mail/Nome Utente non valido

en: Invalid order.
it: Ordine non valido.

en: Invalid payment method.
it: Metodo di pagamento non valido.

en: Invalid shipping method.
it: Metodo di spedizione non valido.

en: Inventory
it: Inventario

en: Inventory Management
it: Gestione Inventario

en: Inventory Options
it: Opzioni Inventario

en: Iraq
it: Irak

en: Ireland
it: Irlanda

en: Is for variations
it: è per variante

en: Isle of Man
it: Isola di Man

en: Israel
it: Israele

en: Israeli Shekel (&#8362;)
it: Shekel Israeliano (&#8362;)

en: Italy
it: Italia

en: Item #%s stock increased from %s to %s.
it: Articolo #%s: aumento in magazzino da %s a %s.

en: Item #%s stock reduced from %s to %s.
it: Articolo #%s: riduzione dal magazzino da %s a %s.

en: Item %s %s not found, skipping.
it: Articolo %s %s non trovato, continuare.

en: Item Name
it: Nome Articolo

en: Ivory Coast
it: Costa dAvorio

en: Japan
it: Giappone

en: Japanese Yen (&yen;)
it: Yen Giapponese (&yen;)

en: Jigoshop Dashboard
it: Bacheca Jigoshop

en: Jigoshop Project
it: Progetto Jigoshop

en: Jigoshop is brought to you by&hellip;
it: Jigoshop è sviluppato da

en: Jigoshop on Github
it: Jigoshop su Github

en: Jigoshop on WordPress.org
it: Jigoshop su WordPress.org

en: Jigoshop: Best Sellers
it: Jigoshop: I più venduti

en: Jigoshop: Cart
it: Jigoshop: Carrello

en: Jigoshop: Featured Products
it: Jigoshop: Prodotti in evidenza

en: Jigoshop: New Products
it: Jigoshop: Nuovi Prodotti

en: Jigoshop: Price Filter
it: Jigoshop: Filtra Prezzo

en: Jigoshop: Product Categories
it: Jigoshop: Categorie Prodotti

en: Jigoshop: Product Search
it: Jigoshop: Ricerca Prodotto

en: Jigoshop: Product Tag Cloud
it: Jigoshop: Tag Cloud Prodotti

en: Jigoshop: Products On-Sale
it: Jigoshop: Prodotti in offerta

en: Jigoshop: Random Products
it: Jigoshop: Prodotti Casuali

en: Jigoshop: Recent Reviews
it: Jigoshop: Recensioni Recenti

en: Jigoshop: Recently Viewed
it: Jigoshop: Visti di recente

en: Jigoshop: Top Rated Products
it: Jigoshop: Prodotti più votati

en: Join our growing developer community today, contribute to the jigoshop project via GitHub.
it: Unisciti alla nostra community di sviluppatori oggi per contribuire al progetto Jigoshop via GitHub.

en: Jordan
it: Giordania

en: Kazakhstan
it: Kazakistan

en: Kenya
it: Kenia

en: Kilograms
it: Chilogrammi

en: Label
it: Etichetta

en: Large Images
it: Immagine grande

en: Last Name
it: Cognome

en: Latest News
it: Ultime Notizie

en: Latvia
it: Lettonia

en: Learn more about the Jigoshop plugin
it: Per saperne di più sui plugins Jigoshop

en: Leave us a rating!
it: Lascia un giudizio!

en: Lebanon
it: Libano

en: Length
it: Lunghezza

en: Let the customer know that their order won't be shipping until you receive payment.
it: Lascia che i clienti capiscano che i loro ordini non saranno processati fino a quando non riceverete il pagamento.

en: Libya
it: Libia

en: List 1 per line. This is in addition to the default <em>Standard Rate</em>.
it: Inserirne una per linea. Saranno aggiunta al tasso <em>Standard Rate</em> di default.

en: List product and shipping tax classes here, e.g. Zero Tax, Reduced Rate.
it: Elenco delle classi fiscali per prodotto e spedizione, per es: Tasso Zero, Tasso Ridotto.

en: Lists a random selection of products on your site.
it: Elenco di prodotti casuali sul tuo sito.

en: Lists the best selling products
it: Elenco dei prodotti più venduti

en: Lithuania
it: Lituania

en: Log into your Google Analytics account to find your ID. e.g. <code>UA-XXXXXXX-X</code>
it: Accedi al tuo account Google Analytics per trovare il tuo ID. Esempio <code> UA-XXXXXXX-X </code>

en: Logout
it: Esci

en: Lost Password?
it: Password dimenticata?

en: Low Stock
it: Quantità scarsa

en: Low stock threshold
it: Soglia scarsa quantità

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: Macao S.A.R., China
it: Macao

en: Malaysia
it: Malesia

en: Malaysian Ringgits (RM)
it: Ringgits Malese (RM)

en: Maldives
it: Maldive

en: Manage stock
it: Gestione magazzino

en: Manual stock reduction complete.
it: Riduzione manuale dal magazzino completata.

en: Manual stock restore complete.
it: Ripristino manuale del magazzino completato.

en: Manually reducing stock.
it: Riduzione manuale del magazzino.

en: Manually restoring stock.
it: Ripristino manuale del magazzino.

en: Marshall Islands
it: Isle Marshall

en: Martinique
it: Martinica

en: Meta Name
it: Nome Meta

en: Meta Value
it: Valore Meta

en: Method Title
it: Titolo del Metodo

en: Method available for
it: Metodo utilizzabile per

en: Mexican Peso (&#36;)
it: Pesos Messicano (&#36;)

en: Mexico
it: Messico

en: Minimum Order Amount
it: Ordine minimo di

en: Missed schedule
it: Programmazione mancante

en: Moldova
it: Moldavia

en: Move to Trash
it: Spostare nel cestino

en: Mozambique
it: Mozambico

en: Multiselect
it: Selezione multipla

en: My Account
it: Il mio account

en: My Account Page
it: Pagina Mio Account

en: My Addresses
it: I miei indirizzi

en: Name
it: Nome

en: Netherlands
it: Paesi Bassi

en: Netherlands Antilles
it: Antille Olandesi

en: New
it: Nuovo

en: New Caledonia
it: Nuova Caledonia

en: New Order
it: Nuovo Ordine

en: New Order status Name
it: Nuovo Stato Ordine

en: New Product
it: Nuovo Prodotto

en: New Product Category Name
it: Nuova Categoria Prodotti

en: New Product Tag Name
it: Nuova Etichetta Prodotto

en: New Products
it: Nuovi Prodotti

en: New Variation
it: Nuova Variante

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: New Zealand Dollar (&#36;)
it: Dollaro Neo Zelandese (&#36;)

en: New password
it: Nuova password

en: New user?
it: Nuovo utente?

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it: Succ. <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Niger
it: Nigeria

en: Nigerian Naira (&#8358;)
it: Naira Nigeriana (&#8358;)

en: No Orders found
it: Nessun ordine trovato

en: No Orders found in trash
it: Nessun ordine trovato nel cestino

en: No Products found
it: Nessun prodotto trovato

en: No Products found in trash
it: Nessun prodotto trovato nel cestino

en: No Variations found
it: Nessuna variante trovata

en: No Variations found in trash
it: Nessuna variante trovata nel cestino

en: No attributes currently exist.
it: Non esistono attributi.

en: No items found.
it: Nessun elemento trovato

en: No products are low in stock.
it: Nessun prodotto con scarso quantitativo in magazzino.

en: No products are out of stock.
it: Nessun prodotto esaurito in magazzino.

en: No products found which match your selection.
it: Non sono stati trovati prodotti corrispondenti alla ricerca.

en: No products in the cart.
it: Nessun prodotto nel carrello.

en: No products in your cart match that coupon!
it: Nessun prodotto nel tuo carrello corrisponde a questo Coupon!

en: None
it: Nessuna

en: Norfolk Island
it: Isola Norfolk

en: North Korea
it: Corea del nord

en: Northern Mariana Islands
it: Isole Marianne Settentrionali

en: Norway
it: Norvegia

en: Norwegian Krone (kr)
it: Corona Norvegese (kr)

en: Not that bad
it: Non male

en: Note:
it: Nota:

en: Notes about your order.
it: Note circa il tuo ordine.

en: Notes/Comments
it: Note/Commenti

en: Notify on low stock
it: Notifica scarsa quantità

en: Notify on out of stock
it: Notifica esaurimento

en: Number of decimals
it: Numero di decimali

en: Number of products to show:
it: Numero di prodotti da mostrare:

en: Off
it: Disabilitato

en: On
it: Attivo

en: On Sale Between
it: In Offerta tra

en: On-Hold
it: In attesa

en: Online Label
it: Etichetta online

en: Only ship to billing address?
it: Spedire solo all'indirizzo di fatturazione?

en: Order
it: Ordine

en: Order Actions
it: Azioni Ordine

en: Order Complete
it: Ordine Completato

en: Order Cost
it: Costo dell'ordine

en: Order Data
it: Dati Ordine

en: Order Details
it: Dettagli Ordine

en: Order ID
it: ID Ordine

en: Order Item Meta
it: Meta Articolo

en: Order Items <small>&ndash; Note: if you edit quantities or remove items from the order you will need to manually change the item's stock levels.</small>
it: Ordinamento articoli <small>&ndash; Nota: se si modificano le quantità o si rimuovono gli elementi dall'ordine sarà necessario modificare manualmente i livelli delle scorte dell'elemento.</small>

en: Order Notes
it: Note Ordine

en: Order Received
it: Ordine Ricevuto

en: Order Refunded
it: Ordine Rimborsato

en: Order Totals
it: Totali Ordine

en: Order cancelled by customer.
it: Ordine cancellato dall'utente.

en: Order draft updated.
it: Progetto di ordine aggiornato.

en: Order item stock reduced successfully.
it: Quantità articolo ridotta correttamente.

en: Order published.
it: Ordine pubblicato.

en: Order status
it: Stato dell'ordine

en: Order status changed from %s to %s.
it: Sato dell'ordine cambiato da %s a %s.

en: Order status:
it: Stato Ordine:

en: Order status: <mark class="%s">%s</mark>
it: Stato ordine: <mark class="%s">%s</mark>

en: Order statuses
it: Stato degli ordini

en: Order submitted.
it: Ordine inviato.

en: Order updated.
it: Ordine aggiornato.

en: Order:
it: Ordine:

en: Orders
it: Ordini

en: Out of Stock
it: Esaurito

en: Out of Stock/Backorders
it: Esaurito

en: Out of stock threshold
it: Soglia easurimento

en: Outputs a price filter slider
it: Visualizza un cursore Filtra per Prezzo

en: Overview
it: Panoramica

en: Page
it: Pagina

en: Pages
it: Pagine

en: Palestinian Territory
it: Territori della Palestina

en: Papua New Guinea
it: Papua Nuova Guinea

en: Paraguay
it: Paraguai

en: Parent
it: Superiore

en: Parent Order status
it: Stati degli Ordini collegati

en: Parent Order status:
it: Stati degli Ordini collegati:

en: Parent Orders
it: Ordini collegati

en: Parent Product
it: Prodotto Superiore

en: Parent Product Category
it: Categoria Prodotti Superiore

en: Parent Product Category:
it: Categoria Prodotti Superiore:

en: Parent Product Tag
it: Etichetta Prodotto Superiore

en: Parent Product Tag:
it: Etichetta Prodotto Superiore:

en: Parent Variation
it: Variante Superiore

en: Password again
it: Ripeti Password

en: Password is required.
it: Password richiesta.

en: Passwords do not match.
it: Le passwords non coincidono.

en: Pay
it: Paga

en: Pay Page
it: Pagina Pagamento

en: Pay for order
it: Pagamento ordine

en: Pay via PayPal
it: Paga Ccon PayPal

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account
it: Paga in sicurezza con PayPal. Nel caso tu non possieda un conto Paypal puoi comunque pagare con Carta di Credito.

en: PayPal email address
it: Indirizzo e-mail PayPal

en: Payment %s via IPN.
it: Pagamento %s via IPN.

en: Payment Gateways
it: Gateways di Pagamento

en: Payment method:
it: Metodo di pagamento:

en: Payment:
it: Pagamento:

en: Pending
it: In attesa

en: Per Item
it: Per Articolo

en: Per Order
it: Per Ordine

en: Perfect
it: Perfetto

en: Peru
it: Per&ugrave;

en: Philippine Pesos (&#8369;)
it: Pesos Filippino (&#8369;)

en: Philippines
it: Filipine

en: Phone
it: Telefono

en: Phone number
it: Numero telefonico

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
it: Inserisci un CAP valido.

en: Please enter an account password.
it: Inserisci una password.

en: Please enter an account username.
it: Inserisci un nome utente.

en: Please enter your PayPal email address; this is needed in order to take payment!
it: Inserisci il tuo indirizzo e-mail PayPal. Necessario per il pagamento!

en: Please enter your password.
it: Inserisci la tua password.

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
it: Ti preghiamo di aggiungere i tuoi dati qui sopra per visualizzare i metodi di pagamento disponibili.

en: Please pay to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
it: Pagare a Nome Negozio, via Negozio, città Negozio, stato/regione Negozio, CAP Negozio.

en: Please rate the product.
it: Lascia una valutazione sul prodotto.

en: Please send your cheque to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
it: Si prega di inviare l'assegno a Nome Negozio, via Negozio, città Negozio, stato/regione Negozio, CAP Negozio.

en: Please use the details below to transfer the payment for your order, once payment is received your order will be processed.
it: Si prega di utilizzare i dati sotto riportati per eseguire il pagamento del vostro ordine. Una volta ricevuto il pagamento l'ordine verrà evaso.

en: Poland
it: Polonia

en: Polish Zloty (&#122;&#322;)
it: Zloty Polacco (&#122;&#322;)

en: Portugal
it: Portogallo

en: Postcode
it: Codice Postale

en: Postcode/Zip
it: CAP

en: Posted in
it: Inserito in

en: Posts tagged &ldquo;
it: Articoli etichettati &ldquo;

en: Pounds Sterling (&pound;)
it: Sterlina Inglese (&pound;)

en: Price
it: Prezzo

en: Price Not Announced
it: Prezzo non disponibile

en: Price:
it: Prezzo:

en: Pricing Options
it: Opzioni di Prezzo

en: Proceed to Checkout &rarr;
it: Procedere al pagamento &rarr;

en: Processing
it: Processato

en: Product
it: Prodotto

en: Product % Discount
it: % Sconto Prodotto

en: Product Categories
it: Categorie Prodotti

en: Product Category
it: Categoria Prodotti

en: Product Data
it: Dati Prodotto

en: Product Discount
it: Sconto Prodotto

en: Product Name
it: Nome Prodotto

en: Product Options
it: Opzioni Prodotti

en: Product Post Order
it: Ordinamento prodotti

en: Product SKU must be unique
it: Il codice Prodotto deve essere univoco

en: Product Search
it: Ricerca Prodotto

en: Product Tag
it: Etichetta Prodotto

en: Product Tags
it: Etichette Prodotto

en: Product Title
it: Titolo Prodotto

en: Product Type
it: Tipo Prodotto

en: Product draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
it: Progetto Prodotto aggiornato. <a target="_blank" href="%s">Anteprima Prodotto</a>

en: Product low in stock
it: Scorte ridotte in magazzino

en: Product out of stock
it: Prodotto esaurito

en: Product published. <a href="%s">View Product</a>
it: Prodotto pubblicato. <a href="%s">Visualizza Prodotto</a>

en: Product restored to revision from %s
it: Prodotto riportato alla revisione %s

en: Product saved.
it: Prodotto salvato

en: Product scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview Product</a>
it: Pubblicazione Prodotto  impostata per: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Anteprima Prodotto</a>

en: Product submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
it: Product inviato. <a target="_blank" href="%s">Anteprima Prodotto</a>

en: Product successfully added to your cart.
it: Prodotto aggiunto al carrello.

en: Product updated.
it: Prodotto aggiornato

en: Product updated. <a href="%s">View Product</a>
it: Prodotto aggiornato. <a href="%s">Visualizza Produtto</a>

en: Products
it: Prodotti

en: Products &amp; Inventory
it: Prodotti &amp; Inventario

en: Products tagged &ldquo;
it: Produtti etichettati &ldquo;

en: Published
it: Pubblicato

en: Puerto Rico
it: Porto Rico

en: Qty
it: Q.tà

en: Quantity
it: Quantità

en: Quantity e.g. 2
it: Quantità. Es. 2

en: Random Products
it: Prodotti Casuali

en: Rate
it: Tasso

en: Rate...
it: Valuta...

en: Rated %s out of 5
it: Valutazione: %s su 5

en: Rating
it: Valutazione

en: Rating by
it: Valutato da

en: Re-downloads Limit
it: Limite Re-downloads

en: Re-enter new password
it: Reinserire la nuova password

en: Receive priority, technical help from our dedicated support team.
it: Ricevere l'aiuto tecnico del nostro team di supporto dedicato.

en: Recent Orders
it: Ordini recenti

en: Recent Reviews
it: Recensioni Recenti

en: Recently Viewed Products
it: Prodotti visti di recente

en: Redirect to Cart
it: Invia al Carrello

en: Redirect to Checkout
it: Invia alla Cassa

en: Reduce stock
it: Riduci scorte

en: Refunded
it: Rimborsato

en: Regular Prices
it: Prezzi

en: Related Products
it: Prodotti Collegati

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove All Variations
it: Rimuovi tutte le Varianti

en: Remove this item.
it: Rimuovi questo articolo.

en: Remove this item? If you have previously reduced this item's stock, or this order was submitted by a customer, will need to manually restore the item's stock.
it: Rimuovi questo articolo? Se in precedenza è stata  ridotta la quantità in magazzino di questo articolo, o è stata effettuato un ordine da un cliente, sarà necessario ripristinare manualmente l'elemento in magazzino.

en: Restore stock
it: Ripristina scorte

en: Retail Price
it: Prezzo al dettaglio

en: Retail Price:
it: Prezzo al dettaglio:

en: Return to homepage &rarr;
it: Ritorna alla homepage &rarr;

en: Reviews
it: Recensioni

en: Right Now
it: Proprio ora

en: Romanian New Leu (&#108;&#101;&#105;)
it: New Leu Rumeno (&#108;&#101;&#105;)

en: Russian Ruble (&#1088;&#1091;&#1073;)
it: Rubleo Russo (&#1088;&#1091;&#1073;)

en: Rwanda
it: Ruanda

en: SHIPPING ADDRESS
it: INDIRIZZO SPEDIZIONE

en: SKU
it: Codice

en: Saint Barthélemy
it: San Bartolomeo

en: Saint Helena
it: Sant Elena

en: Saint Kitts and Nevis
it: San Kitts e Nevis

en: Saint Lucia
it: Santa Lucia

en: Saint Martin (French part)
it: San Martin (parte francese)

en: Saint Vincent and the Grenadines
it: Saint Vincent e Grenadines

en: Sale Price
it: Prezzo di vendita

en: Sale Prices
it: Prezzi di vendita

en: Sale!
it: Offerta!

en: Sao Tome and Principe
it: Sao Tome e Principe

en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

en: Save
it: Salva

en: Save Address
it: Salva Indirizzo

en: Save Order
it: Salva Ordine

en: Save changes
it: Salva cambiamenti

en: Scheduled
it: Programmato

en: Screen Content
it: Contenuto Schermo

en: Search
it: Cerca

en: Search
it: Cerca

en: Search Order statuses
it: Ricerca Stati degli Ordine

en: Search Orders
it: Ricerca Ordini

en: Search Product Categories
it: Ricerca Categorie Prodotti

en: Search Product Tags
it: Cerca Etichette Prodotto

en: Search Products
it: Ricerca Prodotti

en: Search Results:
it: Risultati di ricerca:

en: Search Variations
it: Cerca Varianti

en: Search for products
it: Ricerca prodotti

en: Search for:
it: Ricerca:

en: Search results for &ldquo;
it: Risultati ricerca per &ldquo;

en: Searching for Products
it: Ricerca Prodotti

en: Select
it: Seleziona

en: Select a state&hellip;
it: Seleziona uno stato&hellip;

en: Send Jigoshop emails from
it: Indirizzo email di invio

en: Send shipping details to PayPal
it: Invia dettagli di spedizione a PayPal

en: Set All
it: Imposta tutto

en: Set to yes to allow customers to view the amount of stock available for a product.
it: Impostare a si per consentire ai clienti di visualizzare la quantità di magazzino disponibile per prodotto.

en: Setting this to Yes will allow users to checkout without registering or signing up. Otherwise, users must be signed in or must sign up to checkout.
it: Impostando su Sì, si permetterà agli utenti di arrivare alla cassa senza registrazione o iscrizione. In caso contrario, gli utenti devono essere registrati o deve iscriversi alla cassa.

en: Settings
it: Impostazioni

en: ShareThis is a small social sharing widget for posting links on popular sites such as Twitter and Facebook.
it: ShareThis è un piccolo widget di condivisione sociale per la pubblicazione di link su siti popolari come Twitter e Facebook.

en: Ship to
it: Spedire a

en: Shipping
it: Spedizione

en: Shipping Address
it: Indirizzo Spedizione

en: Shipping Options
it: Opzioni di Spedizione

en: Shipping Tax:
it: IVA Spedizione

en: Shipping cost
it: Costi di Spedizione

en: Shipping costs updated.
it: Costi di spedizione aggiornati.

en: Shipping:
it: Spedizione:

en: Shop
it: Negozio

en: Shop Content
it: Contenuto Negozio

en: Shop page configuration
it: Configurazione pagine negozio

en: Shopping Cart for the sidebar
it: Carrello per la sidebar

en: Shortcode to place on page: <code>[jigoshop_cart]</code>
it: Shortcode da inserire nella pagina: <code>[jigoshop_cart]</code>

en: Shortcode to place on page: <code>[jigoshop_change_password]</code><br/>Default parent page: My Account
it: Shortcode da inserire nella pagina: <code>[jigoshop_change_password]</code><br/>Pagina superiore di default: Mio Account

en: Shortcode to place on page: <code>[jigoshop_checkout]</code>
it: Shortcode da inserire nella pagina: <code>[jigoshop_checkout]</code>

en: Shortcode to place on page: <code>[jigoshop_edit_address]</code><br/>Default parent page: My Account
it: Shortcode da inserire nella pagina: <code>[jigoshop_edit_address]</code><br/>Pagina superiore di default: Mio Account

en: Shortcode to place on page: <code>[jigoshop_my_account]</code>
it: Shortcode da inserire nella pagina: <code>[jigoshop_my_account]</code>

en: Shortcode to place on page: <code>[jigoshop_order_tracking]</code>
it: Shortcode da inserire nella pagina: <code>[jigoshop_order_tracking]</code>

en: Shortcode to place on page: <code>[jigoshop_pay]</code><br/>Default parent page: Checkout
it: Shortcode da inserire nella pagina: <code>[jigoshop_pay]</code><br/>Pagina superiore di default: Cassa

en: Shortcode to place on page: <code>[jigoshop_thankyou]</code><br/>Default parent page: Checkout
it: Shortcode da inserire nella pagina: <code>[jigoshop_thankyou]</code><br/>Pagina superiore di default: Cassa

en: Should the subtotal be shown including or excluding tax on the frontend?
it: Il subtotale deve includere o escludere l'IVA nel frontend

en: Show all types
it: Mostra tutti i tipi

en: Show as dropdown
it: Mostra come elenco

en: Show hidden product variations
it: Mostra varianti di prodotto nascoste

en: Show hierarchy
it: Mostra gerarchia

en: Show login form
it: Mostra form di accesso

en: Show product counts
it: Mostra numero prodotti

en: Show stock amounts
it: Mostra quantità magazzino

en: Shows a custom attribute in a widget which lets you narrow down the list of shown products in categories.
it: Mostra un attributo personalizzato in un widget che permette di restringere l'elenco dei prodotti mostrati nelle categorie.

en: Simple
it: Semplice

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the <em>Update Totals</em> button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
it: Il tuo browser non supporta JavaScript oppure ha disabilitata questa funzionalità: assicurati di cliccare il pulsante <em>Aggiorna totale</em> prima di effettuare l'ordine. Potrebbe esserci un ulteriore addebito rispetto all'importo visualizzato se non si riesce ad eseguire un aggiornamento.

en: Singapore Dollar (&#36;)
it: Dollaro Singapore (&#36;)

en: Slovakia
it: Slovacchia

en: Slug for your attribute (optional).
it: Slug per l'attributo (opzionale).

en: Solomon Islands
it: Isole di Salomone

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
it: Ci dispiace, ma sembra che non ci sono metodi di pagamento disponibili per la tua località. Ti preghiamo di contattarci se hai bisogno di aiuto o vuoi informazioni.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
it: Ci dispiace, ma sembra che non ci sono metodi di pagamento disponibili per la tua nazione. Ti preghiamo di contattarci se hai bisogno di aiuto o vuoi informazioni.

en: Sorry, the shop owner has disabled guest purchases.
it: Gli acquisti per gli utenti non registrati non sono possibili. Registrati adesso!

en: Sorry, we could not find that order id in our database. <a href="
it: Spiacente, ma non troviamo l'ordine richiesto nel nostro database. <a href="

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order.  We have %d available at this time. Please edit your cart and try again. We apologize for any inconvenience caused.
it: Siamo spiacenti, ma non abbiamo abbastanza "%s" in magazzino per completare il tuo ordine. Ne abbiamo solo %d disponibili attualmente. Modifica il tuo carrello e riprova. Siamo spiacenti per l'inconveniente causato.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order. Please edit your cart and try again. We apologize for any inconvenience caused.
it: Siamo spiacenti, ma non abbiamo abbastanza "%s" per completare il tuo ordine. Modifica il tuo carrello e riprova. Siamo spiacenti per l'inconveniente causato.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order. We only have %d available at this time. Please edit your cart and try again. We apologize for any inconvenience caused.
it: Siamo spiacenti, ma non abbiamo abbastanza "%s" per completare il tuo ordine. Ne abbiamo solo %d disponibili attualmente. Modifica il tuo carrello e riprova. Siamo spiacenti per l'inconveniente causato.

en: Sorry, you have reached your download limit for this file. <a href="%s">Go to homepage &rarr;</a>
it: Hai raggiunto il limite di download per questo file. <a href="%s">Vai alla homepage &rarr;</a>

en: Sorry, your session has expired.
it: Sessione scaduta.

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s">Return to homepage &rarr;</a>
it: La tua sessione è scaduta. <a href="%s">Ritorna all'homepage &rarr;</a>

en: Sort Code
it: Ordina Codice

en: Sort products in catalog by
it: Ordina i prodotti in catalogo per

en: South Africa
it: Sud Africa

en: South African rand (R)
it: Rand Sudafricano(R)

en: South Korea
it: Corea del sud

en: Spain
it: Spagna

en: Special Offers
it: Offerte Speciali

en: Specific Countries
it: Paesi Specifici

en: Standard Rate
it: Tariffa standard

en: State/County
it: Stato/Paese

en: Status
it: Stato

en: Stay on the same page
it: Rimani nella stessa pagina

en: Stock
it: Magazzino

en: Stock Qty
it: Q.tà Magazzino

en: Stock Report
it: Report Magazzino

en: Stuck? Read the plugin's documentation.
it: Bloccato? Leggi la documentazione del plugin.

en: Submit Review
it: Invia Recensione

en: Subtotal
it: Subtotale

en: Subtotal:
it: Subtotale:

en: Support
it: Supporto

en: Svalbard and Jan Mayen
it: Svalbard e Jan Mayen

en: Sweden
it: Svezia

en: Swedish Krona (kr)
it: Corona Svedese (kr)

en: Swiss Franc (SFr.)
it: Franco Svizzero (SFr.)

en: Switzerland
it: Svizzera

en: Syria
it: Siria

en: System Info
it: Info Sistema

en: System Information
it: Informazioni di Sistema

en: Tagged as
it: Etichettato come

en: Taiwan New Dollar (&#36;)
it: Nuovo Dollaro Taiwan (&#36;)

en: Tajikistan
it: Pakistan

en: Take a tour of the plugin
it: Esplora il plugin

en: Tax
it: IVA

en: Tax Classes
it: Classi Fiscali

en: Tax Options
it: Opzioni IVA

en: Tax Rate
it: Aliquota d'imposta

en: Tax Rate e.g. 20.0000
it: IVA. Es. 20.0000

en: Tax Status
it: Stato fiscale

en: Tax rates
it: Aliquote fiscali

en: Taxable
it: Tassabile

en: Tel:
it: Tel.:

en: Telephone:
it: Telefono:

en: Terms Page
it: Pagina Condizioni

en: Text
it: Testo

en: Thailand
it: Tailandia

en: Thank you
it: Grazie

en: Thank you for your order, please click the button below to pay with PayPal.
it: Grazie per il vostro ordine, fare clic sul pulsante sottostante per pagare con PayPal.

en: Thank you for your order. We are now redirecting you to PayPal to make payment.
it: Grazie per il vostro ordine. Vi stiamo reindirizzando a Paypal per il pagamento.

en: Thank you, we are now processing your order. Your order's details are below:
it: Grazie, stiamo elaborando l'ordine. I dettagli del tuo ordine sono qui sotto:

en: Thanks Page
it: Pagina Ringraziamento

en: That attribute already exists, no additions were made.
it: Questo attributo esiste già: non sarà aggiunto.

en: The best of the best on your site
it: Il meglio del meglio del tuo sito

en: The email used to send all Jigoshop related emails, such as order confirmations and notices.
it: La mail utilizzata per inviare tutte le email correlate, quali conferme d'ordine e comunicazioni.

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
it: I seguenti indirizzi possono essere utilizzati nella pagina di pagamento.

en: The label is how it appears on your site.
it: L'etichetta è come apparirà sul tuo sito.

en: The most recent products on your site
it: I prodotti più recenti sul tuo sito

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the Place Order button at the bottom of the page.
it: Il totale del tuo ordine è stata aggiornato. Si prega di confermare l'ordine cliccando il bottone Effettuare l'ordine in fondo alla pagina.

en: Themes
it: Temi

en: There are no product reviews yet.
it: Non ci sono recensioni ancora

en: There are no reviews yet, would you like to <a href="#review_form" class="inline show_review_form">submit yours</a>?
it: Non ci sono recensioni, vuoi scrivere una <a href="#review_form" class="inline show_review_form">tua recensione</a>?

en: These are countries that you are willing to ship to.
it: I paesi dove il tuo negozio può spedire.

en: This controls the description which the user sees during checkout.
it: Controlla la descrizione che l'utente vede durante il checkout.

en: This controls the display of the currency symbol and currency code.
it: Questo controlla la visualizzazione del simbolo e del codice di valuta.

en: This controls the title which the user sees during checkout.
it: Controlla il titolo che l'utente vede durante il checkout.

en: This controls what currency prices are listed at in the catalog, and which currency PayPal, and other gateways, will take payments in. See the list of supported <a target='_new' href='%s'>PayPal currencies</a>.
it: Controlla quali valute sono elencate nel catalogo, e quale valuta per PayPal e per gli altri gateway sarà selezionata per i pagamenti. Fare riferimento all'elenco delle <a target='_new' href='%s'>valute PayPal</a>.

en: This controls what unit you will define dimensions in.
it: Definizione dell'unità di misura della dimensione

en: This controls what unit you will define weights in.
it: Definizione dell'unità di misura del peso

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
it: Questo &egrave; un negozio demo a scopo di test &mdash; Gli ordini non possono essere completati.

en: This is the base country for your business. Tax rates will be based on this country.
it: Questo è il paese base del vostro business. Le aliquote fiscali si baseranno su questo paese.

en: This is where store orders are stored.
it: Qui è dove vengono memorizzati gli ordini

en: This is where you can add new products to your store.
it: Qui puoi aggiungere nuovi prodotti nel tuo negozio

en: This sets the base page of your shop. You should not change this value once you have launched your site otherwise you risk breaking urls of other sites pointing to yours, etc.
it: Imposta la pagina di base del tuo negozio. Si consiglia di non modificare questo valore dopo aver lanciato il sito altrimenti si rischia di rompere gli URL di altri siti che puntano al vostro, ecc.

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
it: Imposta il separatore decimale dei prezzi visualizzati

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
it: Imposta il numero di decimali dei prezzi visualizzati

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
it: Imposta il separatore delle migliaia dei prezzi visualizzati

en: Thousand separator
it: Separatore delle migliaia

en: Thumbnail Images
it: Immagine miniatura

en: Tiny Images
it: Immagine piccola

en: Title
it: Titolo

en: Title (Logged In):
it: Title (Ingresso):

en: Title (Logged Out):
it: Title (Uscita):

en: Title:
it: Titolo:

en: To
it: A

en: To avoid rounding errors, insert tax rates with 4 decimal places.
it: Per evitare errori di arrotondamento, inserire le aliquote fiscali con 4 cifre decimali.

en: Toggle
it: Passa

en: Top Rated Products
it: Prodotti più votati

en: Total
it: Totale

en: Total:
it: Totale:

en: Total:
it: Totale:

en: Totals
it: Totale

en: Tour
it: Esplora

en: Track Order Page
it: Pagina Track Ordine

en: Track your order
it: Traccia il tuo ordine

en: Track"
it: Traccia

en: Trinidad and Tobago
it: Trinitad e Tobago

en: Turkey
it: Turchia

en: Turkish Lira (&#8356;)
it: Lira Turca (&#8356;)

en: Turks and Caicos Islands
it: Isole Turks e Caicos

en: Turning off the SKU field will give products an SKU of their post id.
it: Disattivando questo campo verrà dato al prodotto un codice uguale al suo ID

en: Tuvalu
it: Tavalu

en: Type
it: Tipo

en: U.S. Virgin Islands
it: Isole Vergini (Stati Uniti)

en: US Dollar (&#36;)
it: Dolaro Americano (&#36;)

en: Ukraine
it: Ucrania

en: Unavailable
it: Non disponibile

en: Uncheck All
it: Deseleziona tutto

en: Unit Price
it: Prezzo Unitario

en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi

en: United Arab Emirates dirham (&#1583;&#46;&#1573;)
it: Dirham Emirati Arabi Uniti (&#1583;&#46;&#1573;)

en: United Kingdom
it: Regno Unito

en: United States
it: Stati Uniti d America

en: Unpublished
it: Inedito

en: Update
it: Aggiorna

en: Update Order status
it: Aggiorna Stato Ordine

en: Update Product Category
it: Aggiorna Categoria Prodotti

en: Update Product Tag
it: Aggiorna Etichetta Prodotto

en: Update Shopping Cart
it: Aggiorna carrello

en: Update Totals
it: Aggiorna Totale

en: Update totals
it: Aggiorna totali

en: Upload a file
it: Carica un file

en: Useful Links
it: Links Utili

en: Useful if or one of your plugin already loads the Fancybox script and css. But be careful, Jigoshop will still try to open product images using Fancybox.
it: Utile se o uno dei plugin caricati usa già lo script Fancybox. Attenzione: Jigoshop tenterà di aprire le immagini dei prodotti sempre con Fancybox.

en: Useful if you want to disable Jigoshop styles and theme it yourself via your theme.
it: Utile se si desidera disattivare gli stili Jigoshop per creare uno stile adatto al proprio tema.

en: User:
it: Cliente:

en: Username
it: Nome Utente

en: Username is required.
it: Nome utente richiesto.

en: Users will need to spend this amount to get free shipping. Leave blank to disable.
it: Gli utenti devono spendere una somma maggiore od uguale a questa per ottenere la spedizione gratuita. Lascia in bianco per disabilitare.

en: Variable
it: Variabile

en: Variation
it: Variante

en: Variation ID
it: ID Variazione

en: Variations
it: Varianti

en: Vatican
it: Vaticano

en: Very Poor
it: Molto scarso

en: View
it: Mostra

en: View Cart &rarr;
it: Visualizza Carrello &rarr;

en: View Order
it: Visualizza Ordine

en: View Order Page
it: Pagina Riepilogo Ordini

en: View Product
it: Visualizza Prodotto

en: View Variation
it: Visualizza Variante

en: Virtual
it: Virtuale

en: Visibility
it: Visibilità

en: Waiting for cash delivery
it: In attesa per contrassegno

en: Wallis and Futuna
it: Wallis e Futuna

en: We are sorry.  We do not have enough "%s" to fill your request.
it: Siamo spiacenti, ma non abbiamo abbastanza "%s" per soddisfare la tua richiesta.

en: We are sorry.  We do not have enough "%s" to fill your request.  You have %d of them in your Cart and we have %d available at this time.
it: Siamo spiacenti, ma non abbiamo abbastanza "%s" per soddisfare la tua richiesta. Ne hai %d nel tuo Carrello e ne abbiamo solo %d disponibili attualmente.

en: We are sorry.  We do not have enough "%s" to fill your request. There are only %d left in stock.
it: Siamo spiacenti, ma non abbiamo abbastanza "%s" per soddisfare la tua richiesta. Ne sono rimasti solo %d in magazzino.

en: Weight
it: Peso

en: Weight Unit
it: Unità di peso

en: Western Sahara
it: Sahara Occidentale

en: When using Bulk Edit, you can change the metadata (categories, author, etc.) for all selected products at once. To remove a product from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears
it: Quando si utilizza Modifica in blocco, è possibile modificare i metadati (categorie, autore, ecc.) per tutti i prodotti selezionati in una sola volta. Per rimuovere un prodotto dal gruppo, è sufficiente fare clic sulla x accanto al nome

en: Width
it: Larghezza

en: Y/m/d g:i:s A
it: Y/m/d g:i:s

en: Yes
it: Si

en: You are using
it: Stai usando

en: You can also edit or move multiple products to the trash at once. Select the products you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk Actions menu and click Apply
it: È inoltre possibile modificare o spostare più prodotti nel cestino in una volta. Selezionare i prodotti che si desidera eliminare utilizzando le caselle di controllo, quindi selezionare l'azione che si desidera dal menu Azioni in blocco e fare clic su Applica

en: You can customize the display of this screen’s contents in a number of ways
it: Puoi personalizzare la visualizzazione dei contenuti di questa schermata in vari modi

en: You can filter the list of products by status using the text links in the upper left to show All, Published, Draft, or Trashed products. The default view is to show all products
it: Puoi filtrare l'elenco dei prodotti in base allo stato utilizzando i collegamenti di testo in alto a sinistra per mostrare tutto, solo pubblicati, solo bozze, o prodotti cestinati. La visualizzazione predefinita è quella di mostrare tutti i prodotti

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many products to list per screen using the Screen Options tab
it: Puoi nascondere/visualizzare le colonne in base alle tue esigenze e decidere quanti prodotti visualizare utilizzando la linguetta Impostazioni Schermo

en: You can manage stock on a per-item basis if you leave this option on.
it: È possibile gestire il magazzino per ogni singolo elemento lasciando questa opzione attiva.

en: You can refine the list to show only products in a specific category, from a specific month, or by a specific type by using the dropdown menus above the products list. Click the Filter button after making your selection
it: Puoi delimitare la lista per visualizzare solo i prodotti in una categoria specifica, da un mese specifico, o da un tipo specifico utilizzando i menu a discesa sopra l'elenco dei prodotti. Fare clic sul pulsante Filtro dopo aver effettuato la selezione

en: You can search for products in a number of ways
it: Puoi cercare prodotti in vari modi

en: You cannot add this product to your cart because its price is not yet announced
it: Non puoi aggiungere questo prodotto al carrello perché il suo prezzo non è stato ancora stabilito

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
it: Non hai sufficienti permessi per accedere a questa pagina.

en: You have not set up a billing address yet.
it: Non hai ancora configurato l'indirizzo di fatturazione.

en: You have not set up a shipping address yet.
it: Non hai ancora configurato l'indirizzo di spedizione.

en: You have received an order from
it: Hai ricevuto un ordine da

en: You have taken too long. Please go back and refresh the page.
it: Sessione scaduta. Aggiorna la pagina.

en: You have taken too long. Please refresh the page and retry.
it: Sessione scaduta. Ricarica la pagina e riprova.

en: You must accept our Terms &amp; Conditions.
it: Devi accettare Termini &amp; Condizioni.

en: You need to add some variations first
it: Devi aggiungere prima delle varianti

en: You will receive a notification as soon this threshold is hit (if notifications are turned on).
it: Riceverai una notifica non appena questa soglia verrà raggiunta (se le notifiche sono attivate).

en: Your <strong>Base Country / Region</strong> setting has been changed to the last state in the country. Please update accordingly
it: Le impostazioni del tuo <strong>Paese / Regione di Base</strong> sono state modificate. Esegui un aggiornamento

en: Your Bank Account number.
it: Il tuo numero di conto bancario.

en: Your Branch Identification Code. (BIC Number)
it: Il tuo Branch Identification Code. (Codice BIC)

en: Your IBAN number. (for International transfers)
it: Codice IBAN (per trasferimenti internazionali)

en: Your bank name for reference. e.g. HSBC
it: Il nome della tua banca per riferimento. Ad esempio ANTONVENETA

en: Your branch Sort Code.
it: Il tuo Branch Sort Code (BSC)

en: Your cart is empty.
it: Il carrello è vuoto.

en: Your comment is awaiting approval
it: Il tuo commento è in attesa di approvazione

en: Your most used product tags in cloud format
it: Mostra tag prodotti in formato cloud

en: Your order has already been paid for. Please contact us if you need assistance.
it: Il tuo ordine è già stato pagato. Ti preghiamo di contattarci se hai bisogno di assistenza.

en: Your order has been refunded. Your order's details are below:
it: L'ordine è stato rimborsato. I dettagli del tuo ordine sono qui sotto:

en: Your order is complete. Your order's details are below:
it: L'ordine è stato completato. I dettagli del tuo ordine sono qui sotto:

en: Your order is no longer pending and could not be cancelled. Please contact us if you need assistance.
it: Il tuo ordine non è più sospeso e non pu&ograve; essere annullato. Ti preghiamo di contattarci se hai bisogno di assistenza.

en: Your order was cancelled.
it: Il tuo ordine è stato cancellato.

en: Your server does not support fsockopen.
it: Il tuo server NON supporta fsockopen.

en: Your server supports fsockopen.
it: Il tuo server supporta fsockopen.

en: Your settings have been saved.
it: Le tue impostazioni sono state salvate.

en: Zimbabwe
it: Zimbawe

en: [%s with ID of %d]
it: [%s con ID di %d]

en: [%s with SKU of %s]
it: [%s con COD. di %s]

en: [%s with product ID of %d]
it: [%s con ID prodotto di %d]

en: backorders allowed
it: riordino permesso

en: cancelled
it: cancellato

en: centimeters
it: Centimetri

en: completed
it: completato

en: failed
it: fallito

en: inches
it: Pollici

en: is low in stock.
it: ha scorte ridotte in magazzino.

en: is out of stock.
it: è esaurito.

en: l jS \of F Y h:i:s A
it: l j F Y h:i:s

en: on
it: su

en: on-hold
it: In attesa

en: out of 5
it: su 5

en: pending
it: in attesa pagamento

en: price excluding tax
it: prezzi IVA esclusa

en: price including tax
it: prezzi IVA inclusa

en: processing
it: in elaborazione

en: refunded
it: rimborsato

en: state
it: Stato

en: terms &amp; conditions
it: i Termini e le Condizioni

en: via
it: per

en: you@yourdomain.com
it: tu@tuodominio.com
