Jigoshop v1.8.1 - en to cs_CZ translation catalogue (1297 entries)

en:  (billing) is a required field.
cs_CZ:  (billing) pole je vyžadováno

en:  (billing) is not a valid VAT Number.  Leave it blank to disable VAT validation.  (VAT may be charged depending on your location)
cs_CZ: (fakturace) není platné DIČ. Ponechte prázdné pro vypnutí ověřování DIČ. (DPH může výt účtována v závislosti na vaší lokalitě)

en:  (billing) is not a valid email address.
cs_CZ:  (billing) neplatný email

en:  (billing) is not a valid number.
cs_CZ:  (billing) v poli musí být platné číslo

en:  (billing) is not a valid postcode/ZIP.
cs_CZ:  (billing) neplatné PSČ/ZIP

en:  (ex. tax)
cs_CZ: (bez daně)

en:  (shipping) is a required field.
cs_CZ: (poštovné) pole je vyžadováno

en:  (shipping) is not a valid postcode/ZIP.
cs_CZ:  (billing) neplatné PSČ/ZIP

en:  <small>(ex. tax)</small>
cs_CZ: <small>(bez daně:)</small>

en:  <small>(inc. tax)</small>
cs_CZ: <small>(s daní)</small>

en:  If the Shipping Calculator is not available here, you will need to advance to the Checkout to do this.
cs_CZ: Pokud zde není k dispozici kalkulátor ceny dopravy, budete muset přejít k objednávce, kde již k dispozici bude.

en:  Personal:
cs_CZ: Osobní:

en:  There may be no methods available for your destination and you should contact us for assistance.
cs_CZ: Nemusí být nastaveny funkce pro vaši lokalitu a proto nás prosím kontaktujte s vaším problémem.

en:  available
cs_CZ: dostupný

en:  download Remaining |  downloads Remaining
cs_CZ[0]: stažení k dispozici
cs_CZ[1]: stažení k dispozici

en:  or %
cs_CZ:  nebo %

en:  reviewed by
cs_CZ: Recenze od

en:  was completed %s ago
cs_CZ: byla dokončena před %s

en: "%s" settings were updated successfully.
cs_CZ: "%s" nastavení bylo úspěšně aktualizováno.

en: #
cs_CZ: ks

en: %d units of #%d %s (#%s) have been backordered.
cs_CZ: %d položek z #%d %s (#%s) bylo objednáno.

en: %s ago
cs_CZ: před %s

en: %s off!
cs_CZ: sleva %s!

en: %s review for %s | %s reviews for %s
cs_CZ[0]: %s komentář k %s
cs_CZ[1]: %s komentáře k %s

en: %s units of #%s %s (#%s) are needed to fill Order %s.
cs_CZ: %s položek z #%s %s (#%s) je třeba pro dokončení objednávky #%s.

en: &larr; Continue Shopping
cs_CZ: &larr; Pokračujte v nákupu

en: &larr; Previous Month
cs_CZ: &larr; Předchozí měsíc

en: &larr; Return to Shop
cs_CZ: &larr; Zpět do obchodu

en: (The next option below will have no effect if this one is disabled)
cs_CZ: (Další nastavení níže nebudou mít žadný vliv pokud je toto zakázáno)

en: (ex. tax)
cs_CZ: (bez daně)

en: (inc. tax)
cs_CZ: (s daní)

en: + Add Coupon
cs_CZ: + Přidat voucher

en: + Add Tax Rule
cs_CZ: + Přdat daňovou sazbu

en: - Emails the customer order details and a payment link.
cs_CZ: - Odešle zákazníkovi email s detaily objednávky a odkazem na platbu.

en: - Reduces stock for each item in the order; useful after manually creating an order or manually marking an order as complete/processing after payment.
cs_CZ: - Sníží sklad pro každou položku v objednávce; užitečné po ručním vytvoření objednávky nebo po ručním označení objednávky jako dokončená/ve zpracování po přijetí platby.

en: - Restores stock for each item in the order; useful after refunding or canceling the entire order.
cs_CZ: - Obnoví stav skladu pro každou položku v objednávce; užitečné po vrácení nebo zrušení celé objednávky.

en: - Save/update the order.
cs_CZ: - Uložit / obnovit objednávku

en: . Their order is as follows:
cs_CZ: . Jejich objednávka je následující:

en: <a href="%s" target="_TOP">Read why</a> we did this for you.
cs_CZ: <a href="%s" target="_TOP">Přečtěte si proč</a> jsme pro vás toto udělali.

en: <a href="//support.google.com/analytics/bin/answer.py?hl=en&answer=1009612" target="_TOP">Learn how to enable</a> eCommerce tracking for your Google Analytics account.
cs_CZ: <a href="//support.google.com/analytics/bin/answer.py?hl=en&answer=1009612" target="_TOP">Naučte se jak povolit</a> eCommerce sledování pro váš účet Google Analytics.

en: <a href="//support.google.com/analytics/bin/answer.py?hl=en&answer=1009612">Learn how to enable</a> eCommerce tracking for your Google Analytics account.
cs_CZ: <a href="//support.google.com/analytics/bin/answer.py?hl=en&answer=1009612">Naučte se jak povolit</a> eCommerce sledování pro váš účet Google Analytics.

en: <div>Coupons allow you to give your customers special offers and discounts. </div>
cs_CZ: <div>Vouchery vám umožňují vašim zákazníkům nabídnout specialní nabídky a slevy. </div>

en: <p>Changing any of these settings will affect the dimensions of images used in your Shop. After changing these settings you may need to <a href="%s">regenerate your thumbnails</a>.</p>
    																										<p>Crop: Leave unchecked to set the image size by resizing the image proportionally (that is, without distorting it). Leave checked to set the image size by hard cropping the image (either from the sides, or from the top and bottom).</p>
    																										<p><strong>Note:</strong> Your images may not display in the size you choose below. This is because they may still be affected by CSS styles, that is, your theme.
cs_CZ: <p>Změnou těchto nastavení budou ovlivněny rozměry náhledů obrázků ve vašem obchodě. Po změně těchto nastavení budete muset <a href="%s">znovu vytvořit zmenšeniny</a>.</p>
    																										<p Ořez: Ponechte prázdné aby byl po změně velikosti zachován poměr stran obrázku (tzn., bez jeho zdeformování). Zaškrtněte pro tvrdý ořez bez ohledu na poměr stran obrázku (ať už ze stran nebo zeshora či zespodu).</p>
    																										<p><strong>Poznámka:</strong> Vaše obrázky se nemusí zobrazovat ve vámi zvolené velikosti. To je z důvodu jejich ovlivnění CSS styly, jež jsou nastaveny ve vaší šabloně.

en: <p>Changing any of these settings will affect the dimensions of images used in your Shop. After changing these settings you may need to <a href="%s">regenerate your thumbnails</a>.</p><p>Crop: Leave unchecked to set the image size by resizing the image proportionally (that is, without distorting it). Leave checked to set the image size by hard cropping the image (either from the sides, or from the top and bottom).</p><p><strong>Note:</strong> Your images may not display in the size you choose below. This is because they may still be affected by CSS styles in your theme.
cs_CZ: <p>Změnou těchto nastavení budou ovlivněny rozměry náhledů obrázků ve vašem obchodě. Po změně těchto nastavení budete muset <a href="%s">znovu vytvořit zmenšeniny</a>.</p><p>Ořez: Ponechte prázdné aby byl po změně velikosti zachován poměr stran obrázku (tzn., bez jeho zdeformování). Zaškrtněte pro tvrdý ořez bez ohledu na poměr stran obrázku (ať už ze stran nebo zeshora či zespodu).</p><p><strong>Poznámka:</strong> Vaše obrázky se nemusí zobrazovat ve vámi zvolené velikosti. To je z důvodu jejich ovlivnění CSS styly, jež jsou nastaveny ve vaší šabloně.

en: <p>Thank you. Your order has been processed successfully.</p>
cs_CZ: <p>Děkujeme. Vaše objednávka byla úspěšně přijata.</p>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
cs_CZ: <span class="meta-nav">&larr;</span> Předchozí

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you... please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
cs_CZ: <strong>CHYBA</strong>: Nemohu dokončit vaši registraci... Prosím kontaktujte <a href="mailto:%s">správce webu</a> !

en: A list of your customers most recently viewed products
cs_CZ: Seznam produktů naposledy prohlížených zákazníky

en: A list or dropdown of product categories
cs_CZ: Seznam nebo rozbalovací lišta s kategoriemi výrobků

en: A search form for your products
cs_CZ: Vyhledávací formulář pro vaše produkty

en: Accept Bank Transfers as a method of payment. There is no automated process associated with this, you must manually process an order when you receive payment.
cs_CZ: Povolit bankovní převod jako způsob platby. S tímto způsobem platby není spojen žádný automatizovaný proces. Musíte ručně zpracovat objednávku po obdržení platby na účet.

en: Account Holder
cs_CZ: Majitel účtu

en: Account Number
cs_CZ: Číslo účtu

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
cs_CZ: Akce selhala. Prosím obnovte stránku a zkuste znovu provést akci.

en: Add Attribute
cs_CZ: Pridat vlastnost

en: Add Coupon
cs_CZ: Přidat voucher

en: Add Google Analytics eCommerce tracking code upon successful orders
cs_CZ: Přidat Google Analytics eCommerce sledovací kód k úspěšným objednávkám

en: Add New
cs_CZ: Přidat nový

en: Add New
cs_CZ: Přidat nový

en: Add New Attribute
cs_CZ: Přidat novou vlastnost

en: Add New Coupon
cs_CZ: Přidat nový voucher

en: Add New Order status
cs_CZ: Přidat nový stav objednávky

en: Add New Product
cs_CZ: Přidat nový prodtukt

en: Add New Product Category
cs_CZ: Vložit novou kategorii produktů

en: Add New Product Tag
cs_CZ: Pridat nový tag produktu

en: Add New Variation
cs_CZ: Přidat novou modifikaci

en: Add Review
cs_CZ: Přidejte komentář

en: Add Variation
cs_CZ: Přidat modifikaci

en: Add a review
cs_CZ: Přidejte komentář

en: Add item
cs_CZ: Přidat produkt

en: Add meta
cs_CZ: Přidat meta hodnotu

en: Add to Cart
cs_CZ: Přidat do košíku

en: Add to cart
cs_CZ: Přidat do košíku

en: Add your tax registration label before the registration number and it will be printed as well. eg. <code>VAT Number: 88888888</code>
cs_CZ: Přidejte váš štítek daňové registrace před IČ a bude vytištěn také. např. <code>VAT Number: 88888888</code>

en: Adding Options
cs_CZ: Přidání možnosti

en: Adding Product Categories
cs_CZ: Přidání kategorie produktů

en: Adding Product Tags
cs_CZ: Přidání tagu produktu

en: Additional Info
cs_CZ: Další informace

en: Additional Information
cs_CZ: Další informace

en: Additional Tax classes
cs_CZ: Další daňové třídy.

en: Additional information you want to display to your customer.
cs_CZ: Další informace, které se mají zákazníkovi zobrazit.

en: Address
cs_CZ: Adresa

en: Address 1
cs_CZ: Adresa 1

en: Address 2
cs_CZ: Adresa 2

en: Address Line1
cs_CZ: 1. řádek pro adresu (Adresa 1)

en: Address Line2
cs_CZ: 2. řádek pro adresu (Adresa 2)

en: Advanced
cs_CZ: Rozšířené

en: Advanced Settings
cs_CZ: Pokročilá nastavení

en: After adding product to cart
cs_CZ: Po přidání produktu do košíku

en: All
cs_CZ: Vše

en: All  Order statuses
cs_CZ: Všechny stavy objednávek

en: All Countries
cs_CZ: Všechny země

en: All Orders
cs_CZ: Všechny objednávky

en: All Product Categories
cs_CZ: Všechny kategorie produktů

en: All Product Tags
cs_CZ: Všechny tagy produktu

en: All Products
cs_CZ: Všechny produkty

en: All allowed countries
cs_CZ: Všechny povolené země

en: All fields are required.
cs_CZ: Všechna pole jsou vyžadována

en: All of
cs_CZ: Všechny z

en: Allow
cs_CZ: Povolit

en: Allow Backorders
cs_CZ: Povolit objednání zboží jež není skladem

en: Allow Backorders?
cs_CZ: Povolit objednání zboží jež není skladem?

en: Allow guest purchases
cs_CZ: Povolit objednávky neregistrovaným

en: Allow registration
cs_CZ: Povolit registraci

en: Allow, but notify customer
cs_CZ: Povolit, ale upozirnit zákazníka

en: Allowed Countries
cs_CZ: Povolené země

en: Allows cash payments. Good for offline stores or having customers pay at the time of receiving the product.
cs_CZ: Povoluje platbu v hotovosti. Dobré pro offline obchody a pro zákazníky, kteří chtějí platit až při obdržení produktu.

en: Allows cheque payments. Allows you to make test purchases without having to use the sandbox area of a payment gateway. Quite useful for demonstrating to clients and for testing order emails and the 'success' pages etc.
cs_CZ: Povoluje platbu v hotovosti. Ideální pro využití k testovacím účelům bez nutnosti mít funkční platební bránu. Užitečné především pro demonstrace klientům, pro vyzkoušení objednávkových emailů a zobrazení stránek s úspěšnou objednávkou.

en: Already registered?
cs_CZ: Už zaregistrován?

en: Amount
cs_CZ: Množství

en: Amount this coupon is worth. If it is a percentange, just include the number without the percentage sign.
cs_CZ: Hodnota voucheru. Pokud se jedná o procenta, vložte pouze číslici bez znaménka procent.

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
cs_CZ: Účet s tímto uživatelským jménem již existuje. Zvolte prosím jiné.

en: An account is already registered with your email address. Please login.
cs_CZ: Na tuto emailovou adresu je již registrován účet. Prosím přihlaste se.

en: An order has been created for you on &quot;%s&quot;. To pay for this order please use the following link: %s
cs_CZ: Byla pro vás vytvořena objednávka na &quot;%s&quot;. Pro její zaplacení prosím použijte následující odkaz: %s

en: Any
cs_CZ: Jakýkoliv

en: Any category
cs_CZ: Jakákoliv kategorie

en: Any date
cs_CZ: Jakékoliv datum

en: Any method
cs_CZ: Jakýkoliv způsob

en: Any product
cs_CZ: Jakýkoliv produkt

en: Applied Coupons:
cs_CZ: Aplikované vouchery:

en: Apply
cs_CZ: Použít

en: Apply Coupon
cs_CZ: Použít voucher

en: Apply Taxes After Coupon
cs_CZ: Aplikovat daň až po použití voucheru

en: Apply to shipping
cs_CZ: Aplikovat na poštovné

en: Archived due to order being in pending state for a month or longer.
cs_CZ: Archivováno, jelikož zakázka byla ve stavu zpracování více než měsíc.

en: Are you sure you want to delete all variations
cs_CZ: Jste si jist, že chcete odebrat všechny modifikace

en: Are you sure you want to delete this?
cs_CZ: Jste si jist, že chcete objekt skutečně odstranit?

en: Are you sure you want to remove this variation?
cs_CZ: Jste si jist, že chcete odstranit tuto modifikaci?

en: Ascending
cs_CZ: Vzestupně

en: At location:
cs_CZ: Umístění:

en: Attach to Product
cs_CZ: Připojit k produktu

en: Attach to Variation
cs_CZ: Připojit k modifikaci

en: Attribute Label
cs_CZ: Popis vlastnosti

en: Attribute Slug
cs_CZ: Krátký popis vlastnosti

en: Attribute Types
cs_CZ: Typy vlastností

en: Attribute taxonomies
cs_CZ: Taxonomie vlastností

en: Attribute taxonomy names cannot be changed; you may only change an attributes type.
cs_CZ: Druhy vlastností jmen nemohou být změněny; měnit lze pouze jednotlivé typy (poddruhy) vlastností.

en: Attribute type
cs_CZ: Typ vlastnosti

en: Attribute:
cs_CZ: Vlastnost

en: Attributes
cs_CZ: Vlastnosti

en: Attributes can have many types which affect how they are displayed in both the admin &amp; frontend, these include
cs_CZ: Vlastnosti mohou mít mnoho typů, které ovlivňují způsob jejich zobrazení jak v administraci tak i v frontendu

en: Attributes define various characteristics of your product, these attributes can then be used to filter & describe your product. They are first configured in the Attributes screen, then added to products in the attributes tab of the product data panel. Attributes can be added by first selecting the attribute to be added and then clicking the Add Attribute button. Attributes can be ordered by dragging & dropping the attributes
cs_CZ: Vlastnosti určují rozdilné charakteristiky vašich produktů, tyto vlastnosti mahou být použity pro filtrování & popis vašich produktů. Napřed jsou nastavovány na stránce vlastností, pak přidány k produktu záložce vlastností v panelu nastavení produktu. Vlastnosti mohou být přidány jejich vybráním a kliknutím na tlačítko přidat vlastnost. Vlastnosti mohou být řazeny uchopením & tažením jednotlivých  vlastností.

en: Attributes let you define extra product data, such as size or colour. You can use these attributes in the shop sidebar using the "layered nav" widgets. Please note: you cannot rename an attribute later on
cs_CZ: Vlastnosti vám umožňují definovat specifická data produktu jako velikost nebo barvu. Tyto vlastnosti můžete použít v postraní panelu využitím widgetu "strukturované navigace". Berte na vědomí: později nelze přejmenovávát vlastnosti produktů

en: Author:
cs_CZ: Autor:

en: Available Shipping Methods
cs_CZ: Dostupné způsoby zasílání

en: Available downloads
cs_CZ: Dostupné downloady

en: Available gateways
cs_CZ: Dostupné brány

en: Available on Backorder
cs_CZ: Dostupný na objednávku

en: Average
cs_CZ: Průměrné

en: Awaiting Bank Transfer
cs_CZ: Čekání na bankovní převod

en: Awaiting cheque payment
cs_CZ: Čekání na platbu v hotovosti.

en: BANK PAYMENT DETAILS
cs_CZ: DETAILY BANKOVNÍ PLATBY

en: BIC Code
cs_CZ: Kód BIC

en: BILLING ADDRESS
cs_CZ: Platební adresa

en: Bank Name
cs_CZ: Jméno banky

en: Bank Transfer
cs_CZ: Bankovní převod

en: Bank Transfer Payment
cs_CZ: Platba bankovním převodem

en: Base Country/Region
cs_CZ: Domací stát/region

en: Be the first to review
cs_CZ: Buďte první kdo produkt ohodnotí

en: Best Sellers
cs_CZ: Nejprodávanější

en: Beta testing
cs_CZ: Beta testování

en: Billing & Shipping
cs_CZ: Platební a doručovací

en: Billing &amp; Shipping
cs_CZ: Účtování &amp; Doručování

en: Billing Address
cs_CZ: Platební adresa

en: Billing Email
cs_CZ: Platební email

en: Billing Email:
cs_CZ: Platební email:

en: Billing Tel:
cs_CZ: Platební tel.:

en: Bulk Actions
cs_CZ: Hromadné akce

en: Buy product
cs_CZ: Koupit produkt

en: CUSTOMER DETAILS
cs_CZ: Detaily zákazníka

en: Calc totals based on order items and taxes?
cs_CZ: Vypočítat celkový součet za objednané položky včetně daně?

en: Calculate Shipping
cs_CZ: Výpočítat poštovné

en: Calculate Taxes
cs_CZ: Spočítat daně

en: Calculate shipping
cs_CZ: Počítat poštovné

en: Calculate totals
cs_CZ: Vypočitat součet

en: Can be personalized
cs_CZ: Může být personalizován

en: Cancel
cs_CZ: Zrušit

en: Cancelled
cs_CZ: Zrušena

en: Cart
cs_CZ: Košík

en: Cart % Discount
cs_CZ: Sleva % z nákupu

en: Cart - Applies to whole cart<br/>Product - Applies to individual products only. You must specify individual products.
cs_CZ: Nákup - Uplatňuje se na celý nákup<br/>Produkt - Uplatňuje se na jednotlivé produkty. Musíte upřesnit jednotlivé produkty.

en: Cart Discount
cs_CZ: Sleva z nákupu

en: Cart Page
cs_CZ: Stránka vašeho nákupu

en: Cart Totals
cs_CZ: Souhrn nákupu

en: Cart shows "Return to Shop" button
cs_CZ: V košíku se zobrazí tlačítko  "Zpět do obchodu"

en: Cart total displays
cs_CZ: Zobrazení součtu ceny nákupu

en: Cart updated.
cs_CZ: Košík aktualizován

en: Cart, Checkout, Orders and Widgets
cs_CZ: Nákup, Platba, Objednávka a widgety

en: Cash on Delivery
cs_CZ: Platba při převzetí

en: Catalog & Search
cs_CZ: Katalog & Vyhledávání

en: Catalog &amp; Pricing
cs_CZ: Katalog &amp; Ceny

en: Catalog Image Height
cs_CZ: Výška katalogového obrázku

en: Catalog Image Width
cs_CZ: Délka katalogového obrázku

en: Catalog Images
cs_CZ: Obrázky v katalogu

en: Catalog Only
cs_CZ: Pouze katalog

en: Catalog Options
cs_CZ: Možnosti katalogu

en: Catalog Prices include tax?
cs_CZ: Katalogové ceny jsou s daní?

en: Catalog base page
cs_CZ: Domácí stránka katalogu

en: Catalog product buttons show
cs_CZ: Tlačítko produktu v katalogu ukazuje

en: Catalog products display
cs_CZ: Počet produktů na stránku v katalogu

en: Catalog products per page
cs_CZ: Počet produktů na stránku v katalogu

en: Catalog products per row
cs_CZ: Počet produktů na řádek v katalogu

en: Catalog sort direction
cs_CZ: Směr třídění katalogu

en: Categories
cs_CZ: Kategorie

en: Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have children categories for Bebop and Big Band. Totally optional. To create a subcategory, just choose another category from the Parent dropdown
cs_CZ: Rubriky, narozdíl od tagů, mohu mít hierarchii. Můžete mít rubriku Jazz a pod ní rubriky Bebop a Big Band. Zcela dle libosti. Pro vytvoření podrubriky pouze vyberte jednu rubriku s nabidky nadřazených

en: Change
cs_CZ: Změna

en: Change Password
cs_CZ: Změna hesla

en: Change Password Page
cs_CZ: Stránky změny hesla

en: Change all 'Pending' Orders older than one month to 'On Hold'
cs_CZ: Změnit všechny objednávky 've zpracování' starší než měsíc na 'čeká'

en: Check All
cs_CZ: Označit vše

en: Check for update now
cs_CZ: Nyní zkontrolovat aktualizace

en: Checkout
cs_CZ: Objednávka

en: Checkout &rarr;
cs_CZ: Objednávka  &rarr;

en: Checkout &rarr; Pay
cs_CZ: Objednávka &rarr; Platba

en: Checkout Page
cs_CZ: Stránka objednávky

en: Checkout always shows Shipping fields?
cs_CZ: Zobrazovat vždy pole zasílací adrese na strance platby?

en: Checkout button:
cs_CZ: Tlačítko platba:

en: Checkout page
cs_CZ: Stránka platby

en: Cheque Payment
cs_CZ: Platba v hotovosti

en: Choose
cs_CZ: Vybrat

en: Choose a Product
cs_CZ: Vybrat produkt

en: Choose an option
cs_CZ: Vyberte možnost

en: Choose an option&hellip;
cs_CZ: Vyberte možnosti

en: Choose between which dates this coupon is enabled.
cs_CZ: Stanovte daty omezenou platnost voucheru.

en: Choose between which dates this coupon is enabled.  Leave empty for any date.
cs_CZ: Stanovte daty omezenou platnost voucheru. Ponechte prázdné pro jakékoliv datum.

en: Choose what defined tax classes apply to this product. By default Standard rate taxation is selected
cs_CZ: Vyberte, které předdefinované sazby daně platí pro tento produkt. Jako výchozí je nastavena standartní sazba

en: City
cs_CZ: Město

en: Click here to login
cs_CZ: Klikněte zde pro přihlášení

en: Click to toggle
cs_CZ: Klikněte pro přepnutí

en: Code
cs_CZ: kód

en: Company
cs_CZ: Společnost

en: Company Email
cs_CZ: Firemní email

en: Company Name
cs_CZ: Jméno společnosti

en: Company Phone
cs_CZ: Firemní telefon

en: Completed
cs_CZ: Dokončeno

en: Compound
cs_CZ: Složený

en: Configure&nbsp;terms
cs_CZ: Konfigurace&nbsp;možností

en: Control how many times this coupon may be used.
cs_CZ: Kontrolovat počet použití daného voucheru.

en: Control which categories this coupon can apply to.
cs_CZ: Kontrolovat na které kategorie lze použít tento voucher.

en: Control which payment methods are allowed for this coupon to be effective.
cs_CZ: Zkontrolovat jaké platební metody jsou povoleny z důvodu zachování efektivity pro tento voucher ?

en: Control which product categories this coupon can apply to.
cs_CZ: Stanovte kategorie produktů na které půjde tento voucher použít.

en: Control which product categories this coupon cannot be applied to.
cs_CZ: Stanovte kategorie produktů na které nepůjde tento voucher použít.

en: Control which products this coupon can apply to.
cs_CZ: Kontrolovat na které produkty lze použít tento voucher.

en: Control which products this coupon cannot be applied to.
cs_CZ: Stanovte produkty na které nepůjde tento voucher použít.

en: Copy billing address to shipping address
cs_CZ: Zkopírovat platební adresu do doručovací

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
cs_CZ: Zkopírovat platební informace do doručovacích? Dojde ke ztrátě současných doručovacích informací.

en: Cost
cs_CZ: Cena

en: Cost excluding tax. Enter an amount, e.g. 2.50.
cs_CZ: Cena bez daně. Napište částku např. 100

en: Cost per unit e.g. 2.99
cs_CZ: Cena za položku např. 2.99

en: Cost per unit ex. tax e.g. 2.99
cs_CZ: Cena za položku bez daně např. 2.99

en: Country
cs_CZ: Stát

en: Country/State
cs_CZ: Země/Stát

en: Coupon
cs_CZ: Voucher

en: Coupon Amount
cs_CZ: Množství voucherů

en: Coupon Code
cs_CZ: Kód voucheru

en: Coupon Data
cs_CZ: Data voucheru

en: Coupon Information
cs_CZ: Informace o voucheru

en: Coupon Title (converted to lower case for Code, multiple words will end up hyphenated)
cs_CZ: Název voucheru (převeden na malá písmena kvůli kódu, víceslovná spojení jsou propojena spojovací čárkou)

en: Coupon Type
cs_CZ: Typ voucheru

en: Coupon does not exist or is no longer valid!
cs_CZ: Voucher neexistuje nebo již není platný!

en: Coupons
cs_CZ: Vouchery

en: Creating Products
cs_CZ: Vytváření produktů

en: Creation Date
cs_CZ: Datum vytvoření

en: Crop
cs_CZ: Ořez

en: Crop Catalog images
cs_CZ: Oříznout obrázky v katalogu

en: Crop Large images
cs_CZ: Oříznout velké obrázky

en: Crop Thumbnail images
cs_CZ: Oříznout náhledové obrázky

en: Crop Tiny images
cs_CZ: Oříznou drobné obrázky

en: Cropping Options
cs_CZ: Možnosti ořezu

en: Currency
cs_CZ: Měna

en: Currency display
cs_CZ: Zobrazení měny

en: Custom Attribute
cs_CZ: Volitelná vlastnost produktu

en: Custom field deleted.
cs_CZ: Volitelné pole odstaněno.

en: Custom field updated.
cs_CZ: Volitelné pole aktualizováno.

en: Custom product attribute
cs_CZ: Volitelná vlastnost produktu

en: Customer
cs_CZ: Zákazník

en: Customer Billing Address
cs_CZ: Zákazníkova platební adresa

en: Customer Message
cs_CZ: Vzkaz zákazníka

en: Customer Note:
cs_CZ: Poznámka zákazníka:

en: Customer Shipping Address
cs_CZ: Zákazníkova doručovací adresa

en: Customer details
cs_CZ: Detaily zákazníka

en: Customer's notes about the order
cs_CZ: Zákazníkovi poznámky k objednávce

en: Customer:
cs_CZ: Zákazník:

en: Czech Koruna (&#75;&#269;)
cs_CZ: Česká koruna (&#75;&#269;)

en: Czech Republic
cs_CZ: Česká republika

en: Czech Republic Koruna
cs_CZ: Česká koruna

en: Dashboard
cs_CZ: Nástěnka

en: Date
cs_CZ: Datum

en: Date From
cs_CZ: Datum začátku

en: Date To
cs_CZ: Datum konce

en: Date:
cs_CZ: Datum:

en: Date:
cs_CZ: Datum:

en: Dates allowed
cs_CZ: Povolená data

en: Decimal separator
cs_CZ: Oddělovač desetiných míst

en: Default = 12
cs_CZ: Výchozí = 12

en: Default = 150px
cs_CZ: Výchozí = 150px

en: Default = 3
cs_CZ: Výchozí = 3

en: Default = 300px
cs_CZ: Výchozí = 300px

en: Default = 36px
cs_CZ: Výchozí = 36px

en: Default = 90px
cs_CZ: Výchozí = 90px

en: Default Gateway
cs_CZ: Výchozí brána

en: Default selections:
cs_CZ: Výchozí výběr:

en: Define what should happen when a user clicks on &#34;Add to Cart&#34; on any product or page.
cs_CZ: Definujte akci, kterou provede systém poté co uživatel klikne na &#34;Přidat do košíku&#34; na ktérekoliv stránce produktu.

en: Delete
cs_CZ: Odstranit

en: Delete Permanently
cs_CZ: Odstranit trvale

en: Delete this Coupon
cs_CZ: Odstranit tento voucher

en: Delete this coupon?
cs_CZ: Odstranit tento voucher:

en: Delete this rule?
cs_CZ: Smazat toto pravidlo?

en: Demo store
cs_CZ: Demo obchodu

en: Demo store banner
cs_CZ: Banner dema obchodu

en: Denied
cs_CZ: Nepovoleno

en: Descending
cs_CZ: Sestupně

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Determines how many extra product thumbnail images attached to a product to show on one row for the Single Product page.
cs_CZ: Určuje kolik extra náhledů obázků produktu ( k produktu připojených)  bude zobrazeno v jednom řádku na stránce jednotlivých produktů.

en: Determines how many products to display on Shop, Category and Tag pages before needing next and previous page navigation.
cs_CZ: Určuje kolik produktů bude zobrazeno v obchodě, kategoriích a na stránkách tagů před tím než bude zobrazena navigace na následující a předchozí stránky.

en: Determines how many products to display on Shop, Category and Tag pages before needing next and previous page navigation. Default = 12.
cs_CZ: Určuje kolik produktů bude zobrazeno v obchodě, kategoriích a na stránkách tagů před tím než bude zobrazena navigace na následující a předchozí stránku. Výchozí = 12.

en: Determines how many products to show on one display row for Shop, Category and Tag pages.
cs_CZ: Určuje kolik produktů bude zobrazeno v jednom řádku pro obchod, kategorie a stránky tagů.

en: Determines how many products to show on one display row for Shop, Category and Tag pages. Default = 3.
cs_CZ: Určuje kolik produktů bude zobrazeno v jednom řádku pro obchod, kategorie a stránky tagů. Výchozí = 3.

en: Determines the display sort order of products for the Shop, Categories, and Tag pages.
cs_CZ: Určuje pořadí zobrazení produktů pro obchod, kategorie a stránky tagů.

en: Determines where the product is visible. <strong>Catalog only</strong> hides the product from search results, on the other hand <strong>Search only</strong> hides the product from the shops catalog. <strong>Hidden</strong> hides the product completely whereas <strong>Catalog & Search</strong> enables the product in all areas
cs_CZ: Určuje kde je produkt zobrazen. <strong>Pouze v katalogu</strong> skryje produkt ve výsledcích vyhledávání, na druhou stranu <strong>Pouze ve vyhledávání</strong> skryje produkt v katalogu produktů. <strong>Skrytý</strong> skryje produkt úplně a naopak <strong>Katalog & Vyhledávání</strong> jej zobrazí všude

en: Determines whether the catalog sort orderby is ascending or descending.
cs_CZ: Určuje zda budou produkty řazeny vzestupně nebo sestupně

en: Dimensions
cs_CZ: Rozměry

en: Dimensions Unit
cs_CZ: Jednotky rozměrů

en: Disable Jigoshop frontend.css
cs_CZ: Zakázat Jigoshop css styly

en: Disable bundled Fancybox
cs_CZ: Zakázat integrovaný Fancybox

en: Disable bundled Lightbox
cs_CZ: Zakázat integrovaný Lightbox

en: Discount
cs_CZ: Sleva

en: Discount coupon applied successfully.
cs_CZ: Slevový kupón byl aplikován úspěšně.

en: Discount:
cs_CZ: Výprodej:

en: Discount:
cs_CZ: Sleva:

en: Display a list of products currently onsale
cs_CZ: Zobrazí seznam aktuálně slevněných produktů

en: Display a list of your most recent product reviews
cs_CZ: Zobrazí seznam nejaktuálnějších recenzí produktu.

en: Display on product page
cs_CZ: Zobrazit na stránce produktů

en: Displays a handy login form for users
cs_CZ: Zobrazí příhlašovací formulář pro uživatele

en: Do not allow
cs_CZ: Nepovolit

en: Documentation
cs_CZ: Dokumentace

en: Documentation on
cs_CZ: Dokumentace na

en: Download Limit
cs_CZ: Limit stažení

en: Downloadable
cs_CZ: Ke stažení

en: Downloads
cs_CZ: Stažení

en: Draft
cs_CZ: Koncept

en: EU States
cs_CZ: Státy EU

en: EU VAT Number
cs_CZ: DIČ

en: EU VAT Number:
cs_CZ: DIČ:

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Edit Address Page
cs_CZ: Upravit stránku adresy

en: Edit Attribute
cs_CZ: Upravit attribut

en: Edit Coupon
cs_CZ: Upravit voucher

en: Edit My Address
cs_CZ: Upravit mou adresu

en: Edit Order
cs_CZ: Upravit objednávku

en: Edit Order status
cs_CZ: Upravit stav objednávky

en: Edit Product
cs_CZ: Upravit produkt

en: Edit Product Category
cs_CZ: Upravit Kategorie produktu

en: Edit Product Tag
cs_CZ: Upravit tag produktu

en: Edit Variation
cs_CZ: Upravit modifikaci

en: Email
cs_CZ: email

en: Email Address
cs_CZ: email

en: Email invoice
cs_CZ: e-faktury

en: Email you used during checkout.
cs_CZ: email použitý při registraci

en: Email:
cs_CZ: email:

en: Enable Bank Transfer
cs_CZ: Povolte bankovní převod

en: Enable Cash on Delivery
cs_CZ: Povolte platbu v hotovosti při převzetí

en: Enable Cheque Payment
cs_CZ: Povolit platbu v hotovosti

en: Enable Flat Rate
cs_CZ: Povolit paušální sazbu

en: Enable Free Shipping
cs_CZ: Povolit poštovné zdarma

en: Enable Google eCommerce
cs_CZ: Povolit Google eCommerce sledování

en: Enable PayPal Standard
cs_CZ: Povolit PayPal Standard

en: Enable PayPal sandbox
cs_CZ: Povolit PayPal sandbox

en: Enable SKU
cs_CZ: Povolte pole SKČ

en: Enable SKU field
cs_CZ: Povolte pole SKČ

en: Enable Sandbox
cs_CZ: Povolit Sandbox

en: Enable Shipping
cs_CZ: Povolit poštovné

en: Enable eCommerce Tracking
cs_CZ: Povolit eCommerce sledování

en: Enable local pickup
cs_CZ: Povolit osobní odběr

en: Enable product dimensions
cs_CZ: Povolte rozměry produktů

en: Enable product stock
cs_CZ: Povolte sklad produktů

en: Enable shipping calculator on cart
cs_CZ: Povolit výpočet poštovného na kartě nákupu

en: Enable tax calculation
cs_CZ: Povolit výpočet daně

en: Enable this option to feature this product
cs_CZ: Povolte tuto možnost pro stanovení produktu jako Top

en: Enable this option to show a banner at the top of every page stating this shop is currently in testing mode.
cs_CZ: Povolte tuto možnost pro zobrazení banneru s oznamením o testovacím modu v horní části každé stránky.

en: Enable weight
cs_CZ: Povolit pole váhy

en: Enable weight field
cs_CZ: Povolit pole váhy

en: Enabled
cs_CZ: Povoleno

en: Enabling this setting will allow users to checkout without registering or signing up. Otherwise, users must be signed in or must sign up to checkout.
cs_CZ: Pokud nastavíte Ano povolíte objednávku bez registrace či přihlášení. V opačném případě, se budou muset uživatelé registrovat nebo přihlásit pro dokončení objednávky.

en: Enabling this setting will display a "Return to Shop" button on the Cart page along with the "Continue to Checkout" button.
cs_CZ: Povolení této možnosti zobrazí tlačítko "Zpět do obchodu" na stránce košíku hned vedle tlačítka"Dokončit objednávku"

en: Enabling this setting will display a message at the bottom of the Checkout asking customers to verify all their informatioin is correctly entered before placing their Order.  This is useful in particular for Countries that have states to ensure the correct shipping state is selected.
cs_CZ: Povolení této možnosti zobrazí na konci objednávky zprávu, která vyžaduje zákazníkovo potvrzení o správnosti všech údajů v jeho objednávce, před jejím odesláním. Toto je užitečné pro obchodování se zeměmi, které mají ověření objednávky ze strany zákazníka uzákoněno.

en: Enabling this setting will display a message at the bottom of the Checkout informing the customer that EU VAT will not be removed until the Order is placed and only if they have provided a valid EU VAT Number.
cs_CZ: Povolení této možnosti zobrazí na konci objednávky zprávu, která informuje zákazníka, že DPH v EU nebude odstraněna dokud nebude objednávka vyřízena a pouze pokud uvedli platné DIČ.

en: Enabling this setting will force proper postcodes to be entered by a customer for a country.
cs_CZ: Povolením této možnosti bude vynuceno vložení odpovídajícího PSČ pro zákazníkem vybranou zemi.

en: Enabling this will allow Jigoshop to automatically decrease stock & warn you when supplies are low on the dashboard page
cs_CZ: Povolením této možnosti umožníte Jigoshopu snížení stavu skladu & varování o nízkém stavu skladu produktu na stránce nástěnky

en: End Date
cs_CZ: Konečné datum

en: Enforce login for downloads
cs_CZ: Vynutit přihlášení před stahováním

en: Enter a height value
cs_CZ: Vložte hodnotu pro výšku

en: Enter a length value
cs_CZ: Vložte hodnotu délky

en: Enter a regular price
cs_CZ: Vložte běžnou cenu

en: Enter a sale price
cs_CZ: Vložte výprodejovou cenu

en: Enter a stock value
cs_CZ: Vložte stav skladu

en: Enter a weight value
cs_CZ: Vložte hodnotu váhy

en: Enter a width value
cs_CZ: Vložte hodnotu pro šířku

en: Enter an amount e.g. 9.99.
cs_CZ: Vložte částku např. 9.99.

en: Enter your <a href='http://sharethis.com/account/'>ShareThis publisher ID</a> to show ShareThis on product pages.
cs_CZ: Vložte vaše <a href='http://sharethis.com/account/'>ShareThis publisher ID</a> pro zobrazení ShareThis na stránce produktů.

en: Enter your personal information as you want it to appear on the product.<br />
cs_CZ: Vložte své osobní informace tak jak chcete aby se zobrazily u produktu.<br />

en: Entering a price or percentage here will place your product on sale unless it is scheduled by clicking the schedule link
cs_CZ: Vložení částky nebo procent do tohoto pole zařadí produkt do slevy, aniž by byla plánována kliknutím na odkaz plánování

en: Error 404
cs_CZ: Chyba 404

en: Euro Member Countries
cs_CZ: Země evropské unie

en: Exclude
cs_CZ: Vyloučit

en: Exclude Categories
cs_CZ: Vyloučit kategorie

en: Exclude Products
cs_CZ: Vyloučit produkty

en: Expired
cs_CZ: Vypršela platnost

en: Extend Jigoshop with extra plugins and modules.
cs_CZ: Rozšiřte Jigoshop extra pluginy a moduly.

en: Extend Jigoshop with themes.
cs_CZ: Rozšiřte Jigoshop o témata

en: Extensions
cs_CZ: Rozšíření

en: External / Affiliate
cs_CZ: Externí / Partnerský

en: Failed
cs_CZ: selhalo

en: Featured
cs_CZ: Top produkty

en: Featured Products
cs_CZ: Top produkty

en: Featured products on your site
cs_CZ: Top produkty vašeho obchodu

en: Featured?
cs_CZ: Top produkt?

en: Featuring a product enables its display on the featured products shortcode & widget
cs_CZ: Zařazením produktu mezi top produkty, umožní jeho zobrazení pomocí shortkódu & widgetu

en: Fee excluding tax. Enter an amount, e.g. 2.50, or a percentage, e.g. 5%. Leave blank to disable.
cs_CZ: Poplatek bez daně. Napište částku např. 100 nebo procentuelní množství např. 5%. Nechte nevyplněno pro zakázání.

en: File Location
cs_CZ: Umístění souboru

en: File Path
cs_CZ: Cesta k souboru

en: File URL
cs_CZ: Adresa souboru

en: File not found. <a href="%s">Go to homepage &rarr;</a>
cs_CZ: Soubor nenalezen. <a href="%s">Vraťte se na domací stránku &rarr;</a>

en: Filter
cs_CZ: Filtr

en: Filter by Attributes
cs_CZ: Filtrovat dle vlastností

en: Filter by Price
cs_CZ: Filtrovat dle ceny

en: First Name
cs_CZ: Křestní jméno

en: Flat Rate
cs_CZ: Paušální sazba

en: Flat Rates
cs_CZ: Paušální sazby

en: Flat rates let you define a standard rate per item, or per order.
cs_CZ: Paušální sazby vám umožnňují nastavit standartní taxu na produkt nebo na objednávku.

en: Follow us on Twitter.
cs_CZ: Podívejte se na náš Twitter

en: For Yes: When the Out of Stock Threshold (above) is reached, the product visibility will be set to hidden so that it will not appear on the Catalog or Shop product lists.
cs_CZ: Pro ano: Pokud bude dosažen stav skladu (výše), viditelnost produktu bude přepnuta na skrytý, takže se nebude zobrazovat na stránce produktů nebo výpisu produktů obchodu.

en: For customers that have not completed the Checkout process or haven't paid for an Order after a period of time, this will reset the Order to On Hold allowing the Shop owner to take action.  WARNING: For the first use on an existing Shop this setting <em>can</em> generate a <strong>lot</strong> of email!
cs_CZ: U zákazníků, kteří nedokončili platební proces nebo po nějaký čas nezaplatili objednávku, změní hodnotu objednávky na vyřizuje se což umožní majiteli obchodu další akce. UPOZORNĚNÍ: Při prvním použití na již existujícím obchodu <em>může</em> toto nastavení vygenerovat <strong>velké</strong> množství emailů!

en: For more information
cs_CZ: Pro více informací

en: Force SSL on checkout
cs_CZ: Vynutit SSL při objednávce

en: Force payment on free
cs_CZ: Vynutit platbu pokud je součet 0

en: Force payment when free
cs_CZ: Vynutit platbu pokud je součet 0

en: Forcing SSL is recommended. This will load your checkout page with https://. An SSL certificate is <strong>required</strong> if you choose yes. Contact your hosting provider for more information on SSL Certs.
cs_CZ: Vynucení SSL je doporučeno. Vaše stránka objednávky tak bude načtena s https://. SSL certifikát je <strong>vyžadován</strong> pokud vyberete ano. Kontaktujte vaše providera pro více informací o SSL certifikátech.

en: Forgot it?
cs_CZ: Zapomněli jste to?

en: Forum
cs_CZ: Fórum

en: Found in your order confirmation email.
cs_CZ: Naleznete v emailu potvrzujícím objednávku

en: Free
cs_CZ: Zdarma

en: Free Shipping
cs_CZ: Poštovné zdarma

en: Free shipping
cs_CZ: Poštovné zdarma

en: Free!
cs_CZ: Zdarma!

en: From
cs_CZ: Od

en: From design to deployment Jigowatt delivers expert solutions to enterprise customers using Magento & WordPress open source platforms.
cs_CZ: Od grafiky po rozvržení představuje Jigowatt pokročilé rešení pro firemní zákazníky, kteří používají Magento & Wordpress.

en: From:
cs_CZ: Od:

en: Gateway Options
cs_CZ: Nastavení bran

en: General
cs_CZ: Obecné

en: General Options
cs_CZ: Obecná nastavení

en: General Settings
cs_CZ: Obecná nastavení

en: General inventory options
cs_CZ: Základní nastavení inventáře

en: General shipping settings
cs_CZ: Obecná nastavení dopravy

en: General tax options
cs_CZ: Obecná nastavení daní

en: Get help from the community.
cs_CZ: Požádejte o pomoc komunitu.

en: Go to homepage &rarr;
cs_CZ: Zpět na úvodní stranu &rarr;

en: Good
cs_CZ: Dobré

en: Grand Total
cs_CZ: Celkový součet

en: Group & File
cs_CZ: Skupina & soubor

en: Grouped
cs_CZ: Skupinové

en: Grouped parent has no price
cs_CZ: Produkt nadřazený skupině nemá stanovenu cenu

en: Grouping
cs_CZ: Skupinové

en: Guest
cs_CZ: neregistrovaný

en: Handle stock for me
cs_CZ: Spravuj sklad za mě

en: Handling Fee
cs_CZ: Manipulační poplatek

en: Height
cs_CZ: Výška

en: Hello, <strong>%s</strong>. From your account dashboard you can view your recent orders, manage your shipping and billing addresses and <a href="%s">change your password</a>.
cs_CZ: Dobrý den <strong>%s</strong>. Na nástěnce svého účtu můžete vidět nedávné objednávky, upravovat doručovací i platební adresu a <a href="%s">změnit si heslo</a>.

en: Help extend Jigoshop.
cs_CZ: Pomozte rozšiřovat Jigoshop.

en: Hey %s!
cs_CZ: Hej %s!

en: Hi! It looks like you're in need of some help, this help section has been categorized by tabs & runs through quickly what each one does. If you need an extra hand please check out the links to the right
cs_CZ: Ahoj! Vypadá to, že potřebujete trošku pomoct. Sekce nápovědy je rozdělena do záložek, které vám rychlé ukaží co každá část dělá. Pokud to stále nebude stačit, projděte si odkazy vpravo

en: Hidden
cs_CZ: Skrytý

en: Hide
cs_CZ: Skrýt

en: Hide out of stock products
cs_CZ: Skrýt vyprodané produkty

en: I accept the
cs_CZ: Souhlasím s

en: ID/SKU
cs_CZ: ID/SKČ

en: IPN payment completed
cs_CZ: IPN platba dokončena

en: If a guest purchases a download, the guest can still download a link without logging in. We recommend disabling guest purchases if you enable this option.
cs_CZ: Pokud host objedná stažení, pak může host stahovat bez přihlášení. Pokud povolíte tuto možnost doporučujeme zakázat objednávky hostů.

en: If address line1 is not set, address line2 will not display even if you put a value in it. Setting your address will enable us to print it out on your invoice emails. Leave blank to disable.
cs_CZ: Pokud je 1. linka s adresou prázdná, adresa z linky 2 nebude zobrazena ani když do ní vložíte údaje. Vyplněním vaší adresy nám bude umožněno její vložení do fakturačních emailů. Ponechte prázdné pro vypnutí.

en: If prices include tax then tax calculations will work backwards.
cs_CZ: Pokud jsou ceny počítány s daní pak bude výpočet daně fungovat zpětně.

en: If product totals are free and shipping is also free (excluding taxes), this will force 0.01 to allow paypal to process payment. Shop owner is responsible for refunding customer.
cs_CZ: Pokud je součet ceny produktů 0 a je zdrama i poštovné (vyjma daně), bude vynucena částka 0.01 kvůli zpracování platební proceu Paypal. Vlastník obchodu je zodpovědný za vypořádání se se zákazníkem.

en: If turned off, this will also remove shipping address fields on the Checkout.
cs_CZ: Pokud je vypnuto, pak bude zasílací adresa odebrána také ze stránky platby.

en: If yes, taxes get applied after coupons. When no, taxes get applied before coupons.
cs_CZ: Pokud ano, daň bude uplatněna až po aplikaci voucheru. Pokud ne, bude daň uplatněna před aplikací voucheru.

en: If you are not calculating taxes then you can ignore all other tax options.
cs_CZ: Pokud nevypočítáváte daně, můžete ignorovat zbytek nastavení daní.

en: If you are not managing stock, turn it off here to disable it in admin and on the front-end.
cs_CZ: Pokud neprovádíte správu skladu, vypněte tuto možnost pro zakázaní správy skladu v administračním i webovém rozhraní.

en: If you are not managing stock, turn it off here to disable it in admin and on the front-end. You can manage stock on a per-item basis if you leave this option on.
cs_CZ: Pokud neprovádíte správu skladu, vypněte tuto možnost pro zakázaní správy skladu v administračním i webovém rozhraní. Pokud ponecháte povoleno můžete spravovat sklad produktů kus od kusu.

en: If you define a &#34;Terms&#34; page the customer will be asked to accept it before allowing them to place their order.
cs_CZ: Pokud specifikujete stánku &#34;Obchodních podmínek&#34; zákazník bude požádán aby s nimi souhlasil, než mu bude umožněno uskutečnit objednávku.

en: If you have entered an EU VAT Number, it will be looked up when you <strong>Place</strong> your Order and verified.  At that time <strong><em>Only</em></strong>, will VAT then be removed from the final Order and totals adjusted.  You may enter your EU VAT Number either with, or without, the 2 character EU country code in front.
cs_CZ: Pokud jste vložili vaše DIČ, bude ověřeno během <strong>dokončení</strong> objednávky. <strong><em>Pouze</em></strong> v tomto případě, bude DPH odečtena z finálního součtu objenávky. Můžete vložit vaše DIČ s nebo bez 2 znaků specifikujícíhc zemi EU.

en: If your checkout page does not ask for shipping details, or if you do not want to send shipping information to PayPal, set this option to no. If you enable this option PayPal may restrict where things can be sent, and will prevent some orders going through for your protection.
cs_CZ: Pokud vaše stránka potvrzení objednávky nevyžaduje od zákazníka doručovací údaje nebo pokud nechcete odesílat doručovací informace do PayPalu, nastavte tuto možnost na ne. Pokud tuto možnost povolíte může Paypal znemožnit odeslání a zakáže některé příkazy pro vaši bezpečnost.

en: Image Options
cs_CZ: Možnosti obrázku

en: Image Sizes
cs_CZ: Velikosti obrázků

en: Images
cs_CZ: Obrázky

en: In Stock
cs_CZ: Skladem

en: In addition to all these types there are also custom attributes which are created in the product creation screen, these attributes are mainly only used for one-off attributes
cs_CZ: Ve vztahu k těmto vlastnostem existují i volitelné vlastnosti, které jsou vytvářeny na stránce vytvoření produktu. Tyto vlasnosti jsou používány především jednorázově.

en: Include
cs_CZ: Zahrnout

en: Include Categories
cs_CZ: Zahrnout kategorie

en: Include Products
cs_CZ: Zahrnout produkty

en: Include extra theme styles with Jigoshop frontend.css
cs_CZ: Zahrnout extra styly tématu k  Jigoshop frontendcss stylům

en: Individual Use
cs_CZ: Pro osobní použití

en: Integration
cs_CZ: Integrace

en: Invalid coupon!
cs_CZ: Neplatný voucher!

en: Invalid downloads.
cs_CZ: Neplatná stažení.

en: Invalid email address.
cs_CZ: Nesprávná emailová adresa.

en: Invalid email/username.
cs_CZ: Nesprávný email/uživatelské jméno

en: Invalid order.
cs_CZ: Chybná objednávka

en: Invalid payment method.
cs_CZ: Nesprávný způsob platby.

en: Invalid shipping method.
cs_CZ: Neplatná metoda doručení.

en: Inventory
cs_CZ: Sklad

en: Inventory Management
cs_CZ: Správa skladu

en: Inventory Options
cs_CZ: Nastavení skladu

en: Invoice for Order %s
cs_CZ: Faktura k objednávce %s

en: Invoicing
cs_CZ: Fakturace

en: Is for variations
cs_CZ: Je pro modifikace

en: Item | Items
cs_CZ[0]: Položka
cs_CZ[1]: Položky

en: Item #%s stock increased from %s to %s.
cs_CZ: Sklad předmětu #%s navýšen z %s na %s.

en: Item #%s stock reduced from %s to %s.
cs_CZ: Stav skladu #%s snížen z %s na %s.

en: Item %s %s not found, skipping.
cs_CZ: Položka %s %s nenalezena, pokračuji dál.

en: Item Name
cs_CZ: Název objektu

en: Jigoshop Dashboard
cs_CZ: Nástěnka Jigoshopu

en: Jigoshop Project
cs_CZ: Projekt Jigoshop

en: Jigoshop Reports
cs_CZ: Zpravy Jigoshopu

en: Jigoshop email address
cs_CZ: Emailová adresa Jigoshopu.

en: Jigoshop is brought to you by&hellip;
cs_CZ: Jigoshop vám přináší &hellip;

en: Jigoshop on Github
cs_CZ: Náš Github

en: Jigoshop on WordPress.org
cs_CZ: Jigoshop na WordPress.org

en: Jigoshop: Best Sellers
cs_CZ: Jigoshop: Nejprodávanější produkty

en: Jigoshop: Cart
cs_CZ: Jigoshop: Košík

en: Jigoshop: Featured Products
cs_CZ: Jigoshop: Populární produkty

en: Jigoshop: Layered Nav
cs_CZ: Jigospop: Strukturovaná navigace

en: Jigoshop: Login
cs_CZ: Jigoshop: Přihlášení

en: Jigoshop: New Products
cs_CZ: Jigoshop: Nové produkty

en: Jigoshop: Price Filter
cs_CZ: Jigoshop: Cenový filtr

en: Jigoshop: Product Categories
cs_CZ: Jigoshop: Kategorie produktů

en: Jigoshop: Product Search
cs_CZ: Jigoshop: Vyhledávání produktů

en: Jigoshop: Product Tag Cloud
cs_CZ: Jigoshop: Mrak tagů produktů

en: Jigoshop: Products On-Sale
cs_CZ: Jigoshop: Slevněné produkty

en: Jigoshop: Random Products
cs_CZ: Jigoshop: Náhodné produkty

en: Jigoshop: Recent Reviews
cs_CZ: Jigoshop: Poslední recenze

en: Jigoshop: Recently Viewed
cs_CZ: Jigoshop: Naposledy prohlížené produkty

en: Jigoshop: Top Rated Products
cs_CZ: Jigoshop: Nejlépe hodnocené produkty

en: Join our growing developer community today, contribute to the jigoshop project via GitHub.
cs_CZ: Připojte se k naší rostoucí vývojářské komunitě ještě dnes, přispějte k vývoji projektu Jigoshop přes GitHub.

en: Kilograms
cs_CZ: Kilogramy

en: Label
cs_CZ: Popis

en: Large Image Height
cs_CZ: Výška velkého obrázku

en: Large Image Width
cs_CZ: Délka velkého obrázku

en: Large Images
cs_CZ: Velké obrázky

en: Last Name
cs_CZ: Příjmení

en: Latest News
cs_CZ: Nejnovější zprávy

en: Learn more about the Jigoshop plugin
cs_CZ: Zjistěte více o Jigoshop pluginu

en: Leave blank for unlimited
cs_CZ: Ponechte prazdné pro nestanovení limitů

en: Leave blank for unlimited re-downloads
cs_CZ: Ponechte prázdné pro povolení neomezeného počtu stažení.

en: Leave us a rating!
cs_CZ: Zanechte své hodnocení

en: Length
cs_CZ: Délka

en: Let the customer know that their order won't be shipping until you receive payment.
cs_CZ: Dejte zákazníkovi vědět, že zásilka bude odeslána až po přijetí platby.

en: List 1 per line. This is in addition to the default <em>Standard Rate</em>.
cs_CZ: Vypíše 1 na řádek. Toto je dodatek k výchozí <em>Standardní sazbě</em>.

en: List product and shipping tax classes here, e.g. Zero Tax, Reduced Rate.
cs_CZ: Seznam daňových tříd produktů a poštovného, např. Nulová daň, Snížená sazba.

en: Lists a random selection of products on your site.
cs_CZ: Vypíše náhodný výběr produktů z vaší stránky.

en: Lists the best selling products
cs_CZ: Vypíše nejprodávanější produkty

en: Local pickup
cs_CZ: Osobní odběr

en: Log into your Google Analytics account to find your ID. e.g. <code>UA-XXXXXXX-X</code>
cs_CZ: Přihlaste se ke svému Google Analytics účtu pro zjištění vašeho ID např. <code>UA-XXXXXXX-X</code>

en: Login
cs_CZ: Uživatelské jméno

en: Login &rarr;
cs_CZ: Přihlásit &rarr;

en: Logout
cs_CZ: Odhlásit

en: Lost Password?
cs_CZ: Zapoměli jste heslo?

en: Low Stock
cs_CZ: Nízký stav zásob

en: Low stock threshold
cs_CZ: Hranice nízkého stavu zásob

en: Manage Stock
cs_CZ: Spravovat sklad

en: Manage Stock?
cs_CZ: Spravovat sklad?

en: Manage stock
cs_CZ: Spravovat sklad

en: Managing Products
cs_CZ: Správa produktů

en: Manual stock reduction complete.
cs_CZ: Manuální redukce stavu skladu provedena.

en: Manual stock restore complete.
cs_CZ: Manuální obnova skladu provedena.

en: Manually check if a beta update is available.
cs_CZ: Zkontrolovat ručně zda nejsou dostupné beta aktualizace.

en: Manually reducing stock.
cs_CZ: Manuálně redukuji sklad.

en: Manually restoring stock.
cs_CZ: Obnovuji sklad na váš požadavek

en: Manually switch the stock status of the product between In Stock & Out of Stock
cs_CZ: Ručně přepněte stav produktu mezi Na skladě & Není skladem

en: Marks the attribute for variation. You must first mark your attributes for variation before adding any variations
cs_CZ: Označuje vlastnosti variant. Napřed musíte označit vlastnosti variant, před přidaním jakýchkoliv variant

en: Max
cs_CZ: Maximálně

en: Merchant API Key
cs_CZ: API klič obchodníka

en: Meta Name
cs_CZ: Meta název

en: Meta Value
cs_CZ: Meta hodnota

en: Method Title
cs_CZ: Název metody

en: Method available for
cs_CZ: Metoda dostupná pro

en: Min
cs_CZ: Minimum

en: Minimum Order Amount
cs_CZ: Minimální množství odběru

en: Misc. settings
cs_CZ: Rošířená nastavení

en: Missed schedule
cs_CZ: Zmeškaný plán

en: Monthly Report
cs_CZ: Měsíční prodeje

en: Most Sold
cs_CZ: Nejprodávanější

en: Move to Trash
cs_CZ: Odstranit do koše

en: Multiple Select
cs_CZ: Vícenásobný výběr

en: Multiselect
cs_CZ: Vícenásobný výběr

en: My Account
cs_CZ: Můj účet

en: My Account Page
cs_CZ: Stránka mého účtu

en: My Addresses
cs_CZ: Mé adresy

en: N/A
cs_CZ: nedostupné

en: Name
cs_CZ: Jméno

en: New
cs_CZ: Nový

en: New Coupon
cs_CZ: Nový voucher

en: New Order
cs_CZ: Nová objednávka

en: New Order status Name
cs_CZ: Jméno nového stavu objednávky

en: New Product
cs_CZ: Nový produkt

en: New Product Category Name
cs_CZ: Nový název kategorie produktů

en: New Product Tag Name
cs_CZ: Nové jméno tagu produktu

en: New Products
cs_CZ: Nové produkty

en: New Variation
cs_CZ: Nová modifikace

en: New password
cs_CZ: Nové heslo

en: New user?
cs_CZ: Nový uživatel?

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
cs_CZ: Další <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next Month &rarr;
cs_CZ: Následující měsíc  &rarr;

en: No
cs_CZ: Ne

en: No Button
cs_CZ: Žádné tlačítko

en: No Coupons found
cs_CZ: Žádné vouchery nebyly nalezeny

en: No Coupons found in trash
cs_CZ: V koši nejsou žádné vouchery

en: No Orders found
cs_CZ: Žádné objednávky nebyly nalezeny

en: No Orders found in trash
cs_CZ: V koši nejsou žádné objednávky

en: No Products found
cs_CZ: Žádné produkty nebyly nalezeny

en: No Products found in trash
cs_CZ: V koši nenalezeny žádné produkty

en: No Variations found
cs_CZ: Žádné modifikace nebyly nalezeny

en: No Variations found in trash
cs_CZ: V koši nebyly nalezeny žádné modifikace

en: No attributes currently exist.
cs_CZ: Žádné vlastnosti zatím nebyly vytvořeny.

en: No default
cs_CZ: Žádná výchozí hodnota

en: No exclusions
cs_CZ: Bez vyjímek

en: No items found.
cs_CZ: Žádné předměty nenalezeny.

en: No limit
cs_CZ: Bez omezení

en: No max
cs_CZ: Žádné maximum

en: No min
cs_CZ: Žádné minimum

en: No products are low in stock.
cs_CZ: Žádného zboží není nedostatek.

en: No products are out of stock.
cs_CZ: Žádný produkt není vyprodán

en: No products found which match your selection.
cs_CZ: Žádné produkty neodpovídají vašim vyhledávácím kriteriím

en: No products in the cart.
cs_CZ: Žádné produkty v košíku

en: No products in your cart match that coupon!
cs_CZ: Žádný produkt ve vašem košíku neodpovídá zadanému voucheru.

en: None
cs_CZ: Žádný

en: Not managed
cs_CZ: Beze správy

en: Not that bad
cs_CZ: Bez zásadních připomínek

en: Note:
cs_CZ: Poznámka:

en: Notes about your order.
cs_CZ: Poznámky ohledně vaší objednávky

en: Notes/Comments
cs_CZ: Poznámky/Komentáře

en: Notifications
cs_CZ: Upozornění

en: Notify on low stock
cs_CZ: Upozornit při nízkém stavu skladu

en: Notify on out of stock
cs_CZ: Upozornit při vyprodání

en: Number of decimals
cs_CZ: Počet desítek

en: Number of products to show:
cs_CZ: Počet zobrazených produktů:

en: Number of sales
cs_CZ: Počet obchodů

en: ORDER
cs_CZ: Objednávka

en: Off
cs_CZ: Vypnuto

en: On
cs_CZ: Zapnuto

en: On Sale Between
cs_CZ: Ve slevě mezi

en: On-Hold
cs_CZ: Čeká

en: Once youve set up your attribute with a name &amp; a type the final task is to create some options
cs_CZ: Po nastavení názvu &amp; typu vlastnosti zbývá už jen vytvořit nějaké možnosti

en: Online Label
cs_CZ: Online popis

en: Only beta plugin updates will be shown for Jigoshop. Beta updates will display normally in the Wordpress plugin manager.
cs_CZ: Budou zobrazovány pouze beta aktualizace Jigoshopu. Beta aktualizace budou normálně zobrazovány ve správci pluginů Wordpressu.

en: Only disable this if you are exclusively selling non-taxable items. If you are not calculating taxes then you can ignore all other tax options.
cs_CZ: Zakažte pouze pokud prodáváte pouze produkty nepodléhající dani. POkud nevypočítáváte daň pak můžete ignorovat ostatní nastavení daní.

en: Only enabled gateways will appear in this list.
cs_CZ: V seznamu se zobrazí pouze povolené platební brany.

en: Only set this to no if you are not shipping items, or items have shipping costs included. If you are not calculating shipping then you can ignore all other tax options.
cs_CZ: Nastavte "ne" pouze pouze pokud nezasíláte produkty nebo pokud mají produkty náklady na poštovné již započítány. Pokud započítáváte poštovné zvlášť, můžete všechna další nastavení daní ignorovat.

en: Only ship to billing address?
cs_CZ: Zasílat pouze na platební adresu?

en: Only turn this off if you are <strong>not</strong> shipping items, or items have shipping costs included.
cs_CZ: Vypněte pouze v případě, že <strong>nezasíláte</strong> produkty nebo pokud mají produkty náklady na poštovné již započítány.

en: Only turn this off if you are exclusively selling non-taxable items.
cs_CZ: Zaškrtněte ne pouze pokud obchodujete výhradně s výrobky jež nepodléhají dani.

en: Order
cs_CZ: Objednávka

en: Order %s
cs_CZ: Objednávka %s

en: Order %s which was made %s ago and has the status "%s"
cs_CZ: Objednávka č.%s, která byla učiněna %s je ve stavu "%s"

en: Order <mark>%s</mark> made on <mark>%s</mark>.
cs_CZ: Objednávka <mark>%s</mark> uskutečněna <mark>%s</mark>.

en: Order Actions
cs_CZ: Objednávkové akce

en: Order Complete
cs_CZ: Objednávka dokončena

en: Order Cost
cs_CZ: Cena objednávky

en: Order Data
cs_CZ: Údaje objednávky

en: Order Details
cs_CZ: Podrobnosti objednávky

en: Order ID
cs_CZ: ID objednávky

en: Order Item Meta
cs_CZ: Meta objednávkové položky

en: Order Items <small>&ndash; Note: if you edit quantities or remove items from the order you will need to manually change the item's stock levels.</small>
cs_CZ: Objednané položky <small>&ndash; Poznámka: pokud upravíte množství nebo odeberete položky z objednávky, budete muset ručně změnit množství skladových zásob položky.</small>

en: Order Notes
cs_CZ: Poznámky k objednávce

en: Order Received
cs_CZ: Objednávka přijata

en: Order Refunded
cs_CZ: Objednávka vrácena

en: Order Totals
cs_CZ: Celkový součet objednávky

en: Order cancelled by customer.
cs_CZ: Objednávka zrušena zákazníkem

en: Order draft updated.
cs_CZ: Náhled objednávky obnoven.

en: Order item stock reduced successfully.
cs_CZ: Stav skladu objednaného produktu úspěšně obnoven.

en: Order published.
cs_CZ: Objednávka zveřejněna.

en: Order status
cs_CZ: Stav objednávky

en: Order status changed from %s to %s.
cs_CZ: Stav objednávky se změnil z  %s na  %s.

en: Order status:
cs_CZ: Stav objednávky:

en: Order status: <mark class="%s">%s</mark>
cs_CZ: Stav objednávky: <mark class="%s">%s</mark>

en: Order statuses
cs_CZ: Stav objednávek

en: Order submitted.
cs_CZ: Objednávka odeslána.

en: Order subtotal
cs_CZ: Mezisoučet ceny objednávky

en: Order total max
cs_CZ: Maximální celkový součet objednávky

en: Order total min
cs_CZ: Minimální celkový součet objednávky

en: Order updated.
cs_CZ: Objednávka obnovena.

en: Order:
cs_CZ: Objednávka:

en: Orders
cs_CZ: Objednávky

en: Out of Stock
cs_CZ: Vyprodáno

en: Out of Stock/Backorders
cs_CZ: Vyprodáno/Objednáno

en: Out of stock threshold
cs_CZ: Hranice vyprodaného zboží

en: Outputs a price filter slider
cs_CZ: Výstupem je posuvník cenového rozpětí

en: Overview
cs_CZ: Přehled

en: Page
cs_CZ: Stránka

en: Page configurations
cs_CZ: Konfigurace stránky

en: Pages
cs_CZ: Stránky

en: Parent
cs_CZ: Nadřazená

en: Parent
cs_CZ: Nadřazená

en: Parent (no stock)
cs_CZ: Nadřazená položka (bez skladu)

en: Parent Coupon
cs_CZ: Nadřazený voucher

en: Parent Order status
cs_CZ: Nadřazený stav objednávky

en: Parent Order status:
cs_CZ: Nadřazený stav objednávky:

en: Parent Orders
cs_CZ: Nadžazené objednávky

en: Parent Product
cs_CZ: Mateřský produkt

en: Parent Product Category
cs_CZ: Mateřská kategorie produktu

en: Parent Product Category:
cs_CZ: Mateřská kategorie výrobku:

en: Parent Product Tag
cs_CZ: Nadřazený tag produktu

en: Parent Product Tag:
cs_CZ: Nadřazený tag produktu:

en: Parent Variation
cs_CZ: Nadřazená modifikace

en: Password
cs_CZ: Heslo

en: Password again
cs_CZ: Vložte znovu heslo

en: Password is required.
cs_CZ: Je vyžadováno heslo.

en: Passwords do not match.
cs_CZ: Heslo neodpovídá

en: Pay
cs_CZ: Platba

en: Pay Page
cs_CZ: Stránky platby

en: Pay for order
cs_CZ: Zaplatit objednávku

en: Pay via PayPal
cs_CZ: Platba přes PayPal

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account
cs_CZ: Plaťte přes PayPal, můžete zaplatit platební kartou, pokud nemáte PayPal účet.

en: PayPal Standard works by sending the user to <a href="https://www.paypal.com/">PayPal</a> to enter their payment information.
cs_CZ: PayPal Standart funguje tak, že přesměruje uživatele na <a href="https://www.paypal.com/">PayPal</a> pro vložení jejich platebních informací.

en: PayPal email address
cs_CZ: Emailová adresa pro PayPal

en: Payment %s via IPN.
cs_CZ: Platba %s přes IPN.

en: Payment Authorized
cs_CZ: Platba ověřena

en: Payment Gateways
cs_CZ: Platební brány

en: Payment Methods
cs_CZ: Způsoby platby

en: Payment method:
cs_CZ: Způsob platby:

en: Payment methods
cs_CZ: Způsoby platby:

en: Payment:
cs_CZ: Platba:

en: Pending
cs_CZ: Nevyřízeno

en: Per Item
cs_CZ: Na položku

en: Per Order
cs_CZ: Na objednávku

en: Per page
cs_CZ: Na stránku

en: Per row
cs_CZ: Na řádek

en: Perfect
cs_CZ: Perfektní

en: Permalinks
cs_CZ: Trvalé odkazy

en: Personal:
cs_CZ: Osobní:

en: Personalize
cs_CZ: Personalizace

en: Personalized Characters
cs_CZ: Personalizované znaky

en: Phone
cs_CZ: Telefon

en: Phone number
cs_CZ: Telefonní číslo

en: Please enable all of the Payment Gateways you wish to make available to your customers.
cs_CZ: Prosím vyberte všechny platební brány, které chcete povolit pro zákazníky.

en: Please enable all of the Shipping Methods you wish to make available to your customers.
cs_CZ: Prosím vyberte všechny metody doručování, které chcete povolit pro zákazníky.

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
cs_CZ: Prosím zadejte platné PSČ/ZIP.

en: Please enter an account password.
cs_CZ: Prosím vložte heslo k účtu.

en: Please enter an account username.
cs_CZ: Prosím vložte uživatelské jméno.

en: Please enter an attribute label.
cs_CZ: Prosím vložte název vlastnosti.

en: Please enter your PayPal email address; this is needed in order to take payment!
cs_CZ: Prosím zadejte emailovou adresu vašeho PayPal účtu; toto je třeba k uskutečnění platby!

en: Please enter your Sandbox Merchant email address for use as your sandbox storefront if you have enabled the PayPal sandbox.
cs_CZ: Prosím vložte vaši Sandbox obchodnickou emailovou adresu pro použití v sandbox storefront, pokud jste povolil PayPal sandbox.

en: Please enter your password.
cs_CZ: Prosím vložte vaše heslo.

en: Please enter your shipping destination and postal code to view shipping options and rates.
cs_CZ: Prosím vyplňte místo doručení a PSČ pro zobrazení sazeb a možností doručení.

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
cs_CZ: Prosím vyplňte požadované údaje pro zjištění platebních možností.

en: Please pay to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
cs_CZ: Prosím platbu proveďte na Jméno obchodu, Ulice obchodu, Stát /Země obchodu, PSČ obchodu.

en: Please rate the product.
cs_CZ: Prosím ohodnoťte produkt

en: Please send your cheque to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
cs_CZ: Prosím zašlete vaši platbu na Jméno obchodu, Adresa obchodu, Město obchodu, Stát/region obchodu, PSČ obchodu.

en: Please use the details below to transfer the payment for your order, once payment is received your order will be processed.
cs_CZ: Prosím použijte pokyny níže pro uskutečnění platby za vaši objednávku, jakmile bude platba přijata, bude vaše objednávka zpracována.

en: Please verify that all your information is correctly entered before placing your Order.
cs_CZ: Prosím ověřte zda jsou všechny vámi vložené informace správné předtím, než objdnávku potvrdíte.

en: Postcode
cs_CZ: PSČ/ZIP

en: Postcode/Zip
cs_CZ: PSČ/ZIP

en: Posted in
cs_CZ: Vloženo v

en: Posts tagged &ldquo;
cs_CZ: Příspěvky tagovány &ldquo;

en: Pounds
cs_CZ: Libry

en: Prepend options
cs_CZ: Možnosti předřazení

en: Prepend product permalinks with product category
cs_CZ: Předřadit trvalé odkazy kategorii produktu

en: Prepend product permalinks with shop base page
cs_CZ: Předřadit trvalé odkazy produktu hlavní (základní) stránce obchodu

en: Prepend shop categories / tags with base page
cs_CZ: Předřadit kategorie / tagy obchodu hlavní (základní) stránce

en: Prepend shop categories and tags with base page
cs_CZ: Předřadit kategorie / tagy obchodu hlavní (základní) stránce

en: Prevent other coupons
cs_CZ: Zabránit využití jiných voucheru

en: Prevent other coupons from being used while this one is applied to a cart.
cs_CZ: Zabránit použití jiných voucheru, když je již některý v nákupu použit.

en: Prevent other coupons from being used while this one is applied to the Cart.
cs_CZ: Zabránit použití jiných voucheru, když je již některý v nákupu použit.

en: Price
cs_CZ: Cena

en: Price Not Announced
cs_CZ: Cena nebyla stanovena

en: Price Separators
cs_CZ: Oddělovač desetiných míst v cenách

en: Price:
cs_CZ: Cena :

en: Pricing Options
cs_CZ: Cenové možnosti

en: Proceed to Checkout &rarr;
cs_CZ: Pokračovat k objednávce &rarr;

en: Processing
cs_CZ: Ve zpracování

en: Product
cs_CZ: Produkt

en: Product % Discount
cs_CZ: Sleva % na produkt

en: Product - %s - is now out of stock -- Canceling Order
cs_CZ: Produck - %s - již není skladem -- Ruším objednávku

en: Product Attributes
cs_CZ: Vlastnosti produktu

en: Product Backorder on Order %s
cs_CZ: Produkt dostupný na objednávku %s

en: Product Categories
cs_CZ: Kategorie produktů

en: Product Category
cs_CZ: Kategorie produktu

en: Product Data
cs_CZ: Informace o produktu

en: Product Discount
cs_CZ: Sleva produktu

en: Product Group
cs_CZ: Skupina produktů

en: Product Name
cs_CZ: Název produktu

en: Product Options
cs_CZ: Možnosti produktu

en: Product Post Order
cs_CZ: Řazení příspěvků produktů

en: Product SKU must be unique
cs_CZ: SKČ produktu musí být jedinečné

en: Product Search
cs_CZ: Vyhledávání produktu

en: Product Tag
cs_CZ: Tag produktu

en: Product Tags
cs_CZ: Tagy produktu

en: Product Title
cs_CZ: Název produktu

en: Product Type
cs_CZ: Druh produktu

en: Product URL
cs_CZ: Webová adresa produktu

en: Product category slug
cs_CZ: Popiska kategorie produktu

en: Product draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
cs_CZ: Koncept produktu aktualizován. <a target="_blank" href="%s">Náhled produktu</a>

en: Product fields
cs_CZ: Pole produktu

en: Product galleries and images as well as the Add Review form will open in a lightbox.
cs_CZ: Galerie a obrázky produktů stejně jako formulář pro přidání recenze se otevřou v Lightboxu.

en: Product low in stock
cs_CZ: Nedostatek produktů na skladě

en: Product no longer exists
cs_CZ: Produkt je již nedostupný

en: Product out of stock
cs_CZ: Produkt dočasně vyprodán

en: Product published. <a href="%s">View Product</a>
cs_CZ: Produkt publikován. <a href="%s">Zobrazit produkt</a>

en: Product restored to revision from %s
cs_CZ: Produkt obnoven zpět na revizi %s

en: Product saved.
cs_CZ: Produkt uložen.

en: Product scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview Product</a>
cs_CZ: Produkt naplánován pro: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Náhled produktu</a>

en: Product submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
cs_CZ: Produkt potvrzen. <a target="_blank" href="%s">Náhled produktu</a>

en: Product successfully added to your cart.
cs_CZ: Produkt byl úspěšně přidán do košíku.

en: Product tag slug
cs_CZ: Popiska tagu produktu

en: Product thumbnail images per row
cs_CZ: Náhledů obrázků produktu na řádek

en: Product updated.
cs_CZ: Produkt aktualizován.

en: Product updated. <a href="%s">View Product</a>
cs_CZ: Produkt aktualizován. <a href="%s">Zobrazit produkt</a>

en: Products
cs_CZ: Produkty

en: Products & Inventory
cs_CZ: Produkty & Inventář

en: Products &amp; Inventory
cs_CZ: Produkty &amp; Inventář

en: Products are categorized into types which determine what kind of shopping experience your customers will have. Simple products are the most common type & offer the standard view. For more info on product types please consult the documentation
cs_CZ: Produkty jsou rozřazeny dle typů, což určuje úroveň zážitku z nakupování vašich zákazníků. Jednoduché produkty jsou nejběžnější typ & nabízí standartní zobrazení. Pro více informací o typech produktů si prohlédněte dokumentaci

en: Products tagged &ldquo;
cs_CZ: Tagované produkty &ldquo;

en: Published
cs_CZ: Publikováno

en: Qty
cs_CZ: Množství

en: Quantity
cs_CZ: Množství

en: Quantity Sold
cs_CZ: Objem prodej (počet)

en: Quantity e.g. 2
cs_CZ: Množství např. 2

en: Random Products
cs_CZ: Náhodné produkty

en: Rate
cs_CZ: Sazba

en: Rate (%)
cs_CZ: Sazba (%)

en: Rate...
cs_CZ: Hodnoť

en: Rated %s out of 5
cs_CZ: Hodnoceno %s z 5

en: Rating
cs_CZ: Hodnocení

en: Rating by
cs_CZ: Hodnocení podle

en: Re-downloads Limit
cs_CZ: Limit opětovných stažení

en: Re-enter new password
cs_CZ: Napište znovu nové heslo

en: Receive priority, technical help from our dedicated support team.
cs_CZ: Požádejte o prioritní technickou pomoc od specializovaného týmu podpory.

en: Recent Orders
cs_CZ: Nedávné objednávky

en: Recent Reviews
cs_CZ: Poslední recenze

en: Recently Viewed Products
cs_CZ: Naposledy prohlížené produkty

en: Redirect to Cart
cs_CZ: Přesměrovat na košík

en: Redirect to Checkout
cs_CZ: Přesměrovat na objednávku

en: Reduce stock
cs_CZ: Snížit sklad

en: Reduced Rate%sZero Rate
cs_CZ: Snížená sazba%sNulová sazba

en: Refunded
cs_CZ: Vrácena

en: Regular Price
cs_CZ: Běžna cena

en: Regular Prices
cs_CZ: Běžné ceny

en: Related Products
cs_CZ: Související produkty

en: Remove
cs_CZ: Odebrat

en: Remove All Variations
cs_CZ: Odebrat všechny modifikace

en: Remove image
cs_CZ: Odebrat obrázek

en: Remove this attribute?
cs_CZ: Odebrat tuto vlastnost?

en: Remove this item.
cs_CZ: Odebrat tuto položku.

en: Remove this item? If you have previously reduced this item's stock, or this order was submitted by a customer, will need to manually restore the item's stock.
cs_CZ: Odebrat tuto položku? Pokud jste již dříve snižil množství položky ve skladu, nebo byla tato objednávka vložena zákazníkem, budete muset manuálně upravit stav skladu položky.

en: Reports
cs_CZ: Hlášení

en: Reset pending Orders
cs_CZ: Stornovat objednavky jež jsou ve zpracování

en: Restore stock
cs_CZ: Obnovit stav skladu

en: Restricts the number of redownloads a customer can use on that product. Once the limit is up they must re purchase the file
cs_CZ: Určuje počet stažení daného produktu pro zákazníka. Jakmile je limit dosažen, musí zákazník produkt znovu zakoupit

en: Retail Price
cs_CZ: Snížená cena

en: Retail Price:
cs_CZ: Výprodejová cena:

en: Return to homepage &rarr;
cs_CZ: Zpět na domácí stránku &rarr;

en: Reviews
cs_CZ: Komentářů

en: Right Now
cs_CZ: Právě teď

en: SHIPPING ADDRESS
cs_CZ: Doručovací adresa

en: SKU
cs_CZ: SKČ

en: Sale Price
cs_CZ: Cena po slevě

en: Sale Prices
cs_CZ: Výprodejové ceny

en: Sale!
cs_CZ: Sleva

en: Sales
cs_CZ: Obchody

en: Sales amount
cs_CZ: Objem obchodů

en: Sandbox email address
cs_CZ: Emailová adresa sandbox.

en: Save
cs_CZ: Uložit

en: Save %s Changes
cs_CZ: %s - Nastavení bylo aktualizováno

en: Save Address
cs_CZ: Uložit adresu

en: Save Attribute
cs_CZ: Uložit vlastnost

en: Save Order
cs_CZ: Uložit objednávku

en: Save Personalization
cs_CZ: Uložit personalizaci

en: Save changes
cs_CZ: Uložit změny

en: Schedule
cs_CZ: Vybrat termín

en: Scheduled
cs_CZ: Stanovit termín

en: Screen Content
cs_CZ: Obsah zobrazení

en: Search
cs_CZ: Hledej

en: Search
cs_CZ: Hledat

en: Search Coupons
cs_CZ: Hledat vouchery

en: Search Only
cs_CZ: Pouze vyhledávání

en: Search Order statuses
cs_CZ: Hledej dle stavu objednávky

en: Search Orders
cs_CZ: Hledej objednávky

en: Search Product Categories
cs_CZ: Hledání dle kategorie produktu

en: Search Product Tags
cs_CZ: Hledej tagy produktu

en: Search Products
cs_CZ: Hledat produkty

en: Search Results:
cs_CZ: Výsledky vyhledávání:

en: Search Variations
cs_CZ: Vyhledat modifikace

en: Search for products
cs_CZ: Vyhledávání v produktech

en: Search for:
cs_CZ: Vyhledávání:

en: Search results for &ldquo;
cs_CZ: Výsledky vyhledávání pro &ldquo;

en: Searching for Products
cs_CZ: Vyhledávání produktů

en: Select
cs_CZ: Vybrat

en: Select a state&hellip;
cs_CZ: Vyberte stát &hellip;

en: Send Jigoshop emails from
cs_CZ: Odesílat Jigoshop emaily z

en: Send shipping details to PayPal
cs_CZ: Odeslat detaily doručení na PayPal

en: Set All
cs_CZ: Nastavit vše

en: Set the height of the Single Product page large or Featured image.
cs_CZ: Stanovte výšku obrázku na stránce jednotlivých produktů a obrázku Top produktu.

en: Set the height of the catalog image for Shop, Categories, Tags, and Related Products.
cs_CZ: Stanovte výšku katalogového obrázku, která bude použita v obchodě, kategoriích, u tagů a u souvisejících produktů.

en: Set the height of the small image used in the Cart, Checkout, Orders and Widgets.
cs_CZ: Stanovte výšku malého obrázku, která bude použita v obchodě, na stránce platby, objednávkách a widgetech.

en: Set the height of the thumbnail image for Single Product page extra images.
cs_CZ: Stanovte výšku náhledového obrázku pro extra obrázky na stránce jednotlivých produktů.

en: Set the initial stock quantity for Jigoshop stock management. This can be adjusted when new shipments arrive & stock levels increase
cs_CZ: Nastavte základní stav skladu pro správu skladu Jigoshop. Tato může být upravena, když dorazí nová dodávka & stav skladu naroste

en: Set the required maximum subtotal for this coupon to be valid on an order.
cs_CZ: Stanovte požadovaný maximální mezisoučet pro umožnění použití tohoto voucheru v objenávce.

en: Set the required minimum subtotal for this coupon to be valid on an order.
cs_CZ: Stanovte požadovaný minimální mezisoučet pro umožnění použití tohoto voucheru v objenávce.

en: Set the required subtotal for this coupon to be valid on an order.
cs_CZ: Stanovte požadovaný minimální mezisoučet pro umožnění použití tohoto voucheru v objenávce.

en: Set the width of the Single Product page large or Featured image.
cs_CZ: Stanovte délku obrázku na stránce jednotlivých produktů a obrázku Top produktu.

en: Set the width of the catalog image for Shop, Categories, Tags, and Related Products.
cs_CZ: Stanovte délku katalogového obrázku, která bude použita v obchodě, kategoriích, u tagů a u souvisejících produktů.

en: Set the width of the small image used in the Cart, Checkout, Orders and Widgets.
cs_CZ: Stanovte délku malého obrázku, která bude použita v obchodě, na stránce platby, objednávkách a widgetech.

en: Set the width of the thumbnail image for Single Product page extra images.
cs_CZ: Stanovte délku náhledového obrázku pro extra obrázky na stránce jednotlivých produktů.

en: Set to yes to allow customers to view the amount of stock available for a product.
cs_CZ: Nastavte Ano pokud chcete aby zákazníci viděli množství produktů jež máte skladem.

en: Setting this to Yes will allow users to checkout without registering or signing up. Otherwise, users must be signed in or must sign up to checkout.
cs_CZ: Pokud nastavíte Ano povolíte objednávku bez registrace či přihlášení. V opačném případě, se budou muset uživatelé registrovat nebo přihlásit pro dokončení objednávky.

en: Setting your address will enable us to print it out on your invoice emails. Leave blank to disable.
cs_CZ: Vyplněním vaší adresy nám bude umožněno její vložení do fakturačních emailů. Ponechte prázdné pro vypnutí.

en: Setting your company email will enable us to print it out on your invoice emails. Leave blank to disable.
cs_CZ: Vyplněním vašeho firemního emailu nám bude umožněno jeho vložení do fakturačních emailů. Ponechte prázdné pro vypnutí.

en: Setting your company name will enable us to print it out on your invoice emails. Leave blank to disable.
cs_CZ: Vyplněním jména vaší firmy nám bude umožněn jeho vložení do fakturačních emailů. Ponechte prázdné pro vypnutí.

en: Setting your company phone number will enable us to print it out on your invoice emails. Leave blank to disable.
cs_CZ: Vyplněním vašeho firemního telefonního čísla nám bude umožněno jeho vložení do fakturačních emailů. Ponechte prázdné pro vypnutí.

en: Setting your tax number will enable us to print it out on your invoice emails. Leave blank to disable.
cs_CZ: Vyplněním vašeho IČ firmy nám bude umožněn jeho vložení do fakturačních emailů. Ponechte prázdné pro vypnutí.

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: ShareThis Publisher ID
cs_CZ: ID ShareThis systému

en: ShareThis is a small social sharing widget for posting links on popular sites such as Twitter and Facebook.
cs_CZ: ShareThis je malý widget sociálních sítí pro zveřejnění odkazů na oblíbené stránky, jako je Twitter a Facebook.

en: Ship to
cs_CZ: Zaslat (adresa)

en: Ship to billing address?
cs_CZ: Zaslat na platební adresu?

en: Shipping
cs_CZ: Poštovné

en: Shipping Address
cs_CZ: Doručovací adresa

en: Shipping Options
cs_CZ: Možnosti doručení

en: Shipping Tax:
cs_CZ: Daň na doručení

en: Shipping cost
cs_CZ: Cena poštovného

en: Shipping costs updated.
cs_CZ: Cena poštovného přepočítána

en: Shipping:
cs_CZ: Poštovné:

en: Shipping:
cs_CZ: Dopravné:

en: Shop
cs_CZ: Obchod

en: Shop Content
cs_CZ: Obsah obchodu

en: Shop Manager
cs_CZ: Manažer obchodu

en: Shop Options
cs_CZ: Možnosti obchodu

en: Shop page configuration
cs_CZ: Prohlížet konfiguraci stránek

en: Shop redirection page
cs_CZ: Stránka pro přesměrovaní na obchod

en: Shop, Categories, Tags, and Related Products.
cs_CZ: Obchod, kategorie, tagy a související produkty.

en: Shopping Cart for the sidebar
cs_CZ: Nákupní košík pro postranní panel

en: Shortcode to place on page: <code>[jigoshop_cart]</code>
cs_CZ: Shortcode pro umístění na stránku: <code>[jigoshop_cart]</code>

en: Shortcode to place on page: <code>[jigoshop_change_password]</code><br/>Default parent page: My Account
cs_CZ: Shortcode pro umístění na stránku:<code>[jigoshop_change_password]</code><br/>Výchozí nadřazená stránka: Můj účet

en: Shortcode to place on page: <code>[jigoshop_checkout]</code>
cs_CZ: Shortcode pro umístění na stránku: <code>[jigoshop_checkout]</code>

en: Shortcode to place on page: <code>[jigoshop_edit_address]</code><br/>Default parent page: My Account
cs_CZ: Shortcode pro umístění na stránku: <code>[jigoshop_edit_address]</code><br/>Výchozí nadřazená stránka: Můj účet

en: Shortcode to place on page: <code>[jigoshop_my_account]</code>
cs_CZ: Shortcode pro umístění na stránku: <code>[jigoshop_my_account]</code>

en: Shortcode to place on page: <code>[jigoshop_order_tracking]</code>
cs_CZ: Shortcode pro umístění na stránku: <code>[jigoshop_order_tracking]</code>

en: Shortcode to place on page: <code>[jigoshop_pay]</code><br/>Default parent page: Checkout
cs_CZ: Shortcode pro umístění na stránku: <code>[jigoshop_pay]</code><br/>Výchozí nadřazená stránka: Objednávka

en: Shortcode to place on page: <code>[jigoshop_thankyou]</code><br/>Default parent page: Checkout
cs_CZ: Shortcode pro umístění na stránku: <code>[jigoshop_thankyou]</code><br/>Výchozí nadřazená stránka: Objednávka

en: Shortcode to place on page: <code>[jigoshop_view_order]</code><br/>Default parent page: My Account
cs_CZ: Shortcode pro umístění na stránku:<code>[jigoshop_view_order]</code><br/>Výchozí nadřazená stránka: Můj účet

en: Should the subtotal be shown including or excluding tax on the frontend?
cs_CZ: Bude mezisoučet ve webovém rozhraní zobrazován s daní nebo bez daně?

en: Show
cs_CZ: Zobrazit

en: Show All
cs_CZ: Zobrazit vše

en: Show EU VAT reduction message
cs_CZ: Zobrazit zprávu o ponížení DPH v rámci EU.

en: Show all types
cs_CZ: Zobrazit vsechny typy

en: Show as dropdown
cs_CZ: Ukázat jako rozbalovací menu

en: Show hidden product variations
cs_CZ: Ukázat skryté variace produktů

en: Show hierarchy
cs_CZ: Ukázat hierarchii

en: Show login form
cs_CZ: Zobrazí přihlašovací formulář

en: Show product counts
cs_CZ: Zobrazit počty produktů

en: Show related products
cs_CZ: Zobrazit související produkty

en: Show stock amounts
cs_CZ: Ukazovat množství skladem

en: Show the Free Shipping method on checkout with this enabled.
cs_CZ: Zobrazit Poštovné zdarma během objednávky, když je toto povoleno.

en: Show the Free Shipping method on the Checkout with this enabled.
cs_CZ: Zobrazit Poštovné zdarma během objednávky, když je toto povoleno.

en: Show verify information message
cs_CZ: Zobrazit zprávu o ověření

en: Shows a custom attribute in a widget which lets you narrow down the list of shown products in categories.
cs_CZ: Zobrazuje vlastní atribut ve widget, který vám umožní zúžit seznam produktů uvedených v kategoriích.

en: Simple
cs_CZ: Jednoduchý

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the <em>Update Totals</em> button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
cs_CZ: Váš prohlížeč nepodporuje JavaScript, nebo je zakázán. Prosím klikněte před dokončením objednávky na <em>Obnovit součet</em>. Pokud tak neučiníte, mohou vám být účtovány jiné poplatky, než je uvedeno výše.

en: Single Product page extra images.
cs_CZ: Extra obrázky pro jednotlivé stránky produktu.

en: Single Product pages
cs_CZ: Jednotlivé stránky produktu

en: Slug
cs_CZ: Popisek

en: Slug displayed in product category URLs. Leave blank to use default "product-category"
cs_CZ: Popiska zobrazovana v URL kategorie produktu. Ponechte prázdné pro zachování výchozí "product-category"

en: Slug displayed in product tag URLs. Leave blank to use default "product-tag"
cs_CZ: Popiska zobrazovana v URL tagu produktu. Ponechte prázdné pro zachování výchozího "product-tag"

en: Slug for your attribute (optional).
cs_CZ: Krátký popis pro vaše vlastnosti (volitelné)

en: Slug variables
cs_CZ: Popisky variabilních

en: Sometimes you may want to sell past your stock levels, allowing backorders enables this. Notification to the customer can also be set which displays a message on the catalog screen when stocks are low
cs_CZ: Někdy se může stát, že budete chtít prodávat i když nemáte produkte skladem, což umožňuje povolení nákupu na objednávku. Můžete také nastavit upozornění o stavech skladu jednotlivých produktů pro zákazníky na stránce produktů.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
cs_CZ: Omlouváme se, ale zdá se že nakonfigurovány platby do vaší země. Prosím kontaktujte nás.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
cs_CZ: Omlouváme se, ale zdá se, že nejsou nastaveny platební možnosti pro váš stát. Prosím, kontaktujte nás, pokud potřebujete pomoc, nebo pokud preferujete osobní domluvu.

en: Sorry, the shop owner has disabled guest purchases.
cs_CZ: Omlouváme se, ale správce obchodu nepovoluje objednávky neregistrovaným zákazníkům

en: Sorry, we could not find that order id in our database. <a href="
cs_CZ: Omlouváme se, ale nemůžeme najít ID této objednávky v našem systému. <a href="

en: Sorry, we could not find that order id in our database. <a href="%s">Want to retry?</a></p>
cs_CZ: Omlouváme se, ale nemůžeme najít ID této objednávky v našem systému. <a href="%s">Chcete zkusit zadat ID znovu?</a></p>

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order.  We have %d available at this time. Please edit your cart and try again. We apologize for any inconvenience caused.
cs_CZ: Omlouváme se, ale bohužel nemáme dostatek "%s" skladem k uspokojení vaší objednávky. V současnosti máme pouze %d dostupných produktů. Prosím upravte svůj nákup a zkuste to znovu. Omlouváme se za jakékoliv způsobené obtíže.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order. Please edit your cart and try again. We apologize for any inconvenience caused.
cs_CZ: Omlouváme se, ale bohužel nemáme dostatek "%s" skladem k uspokojení vaší objednávky. Prosím upravte svůj nákup a zkuste to znovu. Omlouváme se za jakékoliv způsobené obtíže.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order. We only have %d available at this time. Please edit your cart and try again. We apologize for any inconvenience caused.
cs_CZ: Omlouváme se, ale bohužel nemáme dostatek "%s" skladem k uspokojení vaší objednávky. V současnosti máme pouze %d dostupných produktů. Prosím upravte svůj nákup a zkuste to znovu. Omlouváme se za jakékoliv způsobené obtíže.

en: Sorry, you have reached your download limit for this file. <a href="%s">Go to homepage &rarr;</a>
cs_CZ: Omlouváme se, ale dosáhl jste vašeho limitu stažení tohoto souboru. <a href="%s">Vraťte se na domací stránku &rarr;</a>

en: Sorry, you must agree to creating an account
cs_CZ: Omlouváme se, ale musíte souhlasit pro vytvoření účtu.

en: Sorry, your session has expired.
cs_CZ: Omlouváme se, ale platnost této stránky vypršela

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s">Return to homepage &rarr;</a>
cs_CZ: Omlouváme se, ale platnost stránky vypršela. <a href="%s">Zpět na domácí stránku rarr;</a>

en: Sort Code
cs_CZ: Třídící kód

en: Sort Order
cs_CZ: Způsob třídění

en: Sort products in catalog by
cs_CZ: Třídit produkty v katalogu dle

en: Special Offers
cs_CZ: Speciální nabídky

en: Specific Countries
cs_CZ: Vybrané země

en: Specify the Grouped product to attach this product to. Before you can attach a product you must first create the grouped product
cs_CZ: Určuje ke kterému skupinovému produktu tento produkt náleží. Před přiřazením produktu musíte mit napřed vytvořen skupinový produkt

en: Specify the location of your downloadable asset. The file can be either stored locally & accessed using the Media Uploader or externally
cs_CZ: Určuje umístění vašich stažitelných souborů. Soubor může být uložen lokálně & a přístupný přes správce médií nebo externě

en: Specify the order in which these products appear in the grouping. Similar to post order for WordPress Posts
cs_CZ: Určuje pořadí ve kterém se budou produkty zobrazovat v rámci skupin. Podobně jako s pořadím příspěvků Wordpressu

en: Standard
cs_CZ: Standartní

en: Standard Rate
cs_CZ: Standartní sazba

en: Start Date
cs_CZ: Počáteční datum

en: State/County
cs_CZ: Stát/Země

en: State/Province
cs_CZ: Stát/Region

en: Status
cs_CZ: Stav

en: Stay on the same page
cs_CZ: Zůstat na stejné stránce

en: Stock
cs_CZ: Sklad

en: Stock Qty
cs_CZ: Množství na skladě

en: Stock Quantity
cs_CZ: Množství skladem

en: Stock Report
cs_CZ: Stav skladu

en: Stock Status
cs_CZ: Stav skladu

en: Stuck? Read the plugin's documentation.
cs_CZ: Problém? Přečtěte si dokumntaci pluginu.

en: Styles and scripts
cs_CZ: Styly a scripty

en: Submit Review
cs_CZ: Oeslat hodnocení

en: Subtotal
cs_CZ: Mezisoučet:

en: Subtotal:
cs_CZ: Mezisoučet:

en: Support
cs_CZ: Podpora

en: Support Forum
cs_CZ: Forum podpory

en: Switches where taxation rules are applied to the product. Selecting Shipping will only apply tax to the shipping cost of the product
cs_CZ: Přepíná mezi parvidly zdanění, které platí pro daný produkt. Vybraním poštovného bude daň aplikována pouze na náklady na zaslání předmětu

en: System Info
cs_CZ: Info o systému

en: System Information
cs_CZ: Systémové informace

en: Tagged as
cs_CZ: Taggováno jako

en: Tags
cs_CZ: Tagy

en: Take a tour of the plugin
cs_CZ: Nechte se provést pluginem

en: Tax
cs_CZ: Daň

en: Tax Classes
cs_CZ: Daňové třídy

en: Tax Options
cs_CZ: Nastavení daní

en: Tax Rate
cs_CZ: Daňová sazba

en: Tax Rate e.g. 20.0000
cs_CZ: Sazba daně např. 20.0000

en: Tax Registration Number
cs_CZ: IČ

en: Tax Status
cs_CZ: Stav daně

en: Tax rates
cs_CZ: Daňové sazby

en: Taxable
cs_CZ: Podléhá dani

en: Tel:
cs_CZ: Tel.:

en: Telephone:
cs_CZ: Telefon:

en: Terms Page
cs_CZ: Stránka podmínek použití

en: Thank you
cs_CZ: Děkujeme

en: Thank you for your Order %s. Unfortunately, the following item was found to be on backorder.
cs_CZ: Děkujeme za vaši objednávku %s. Bohužel, následující položka je k dostání pouze na objednávku.

en: Thank you for your order, please click the button below to pay with PayPal.
cs_CZ: Děkujeme za vaši objednávku, prosím klikněte na tlačítko níže pro platbu přes PayPal.

en: Thank you for your order. We are now redirecting you to PayPal to make payment.
cs_CZ: Děkujeme za vaši objednávku. Nyní probíhá přesměrování na PayPal pro usnadnění vaší platby.

en: Thank you, we are now processing your order. Your order's details are below:
cs_CZ: Děkujeme, již na vaší zakázce pracujeme. Detaily vaší zakázky můžete vidět níže:

en: Thanks Page
cs_CZ: Děkovná stránka

en: That attribute already exists, no additions were made.
cs_CZ: Tato vlastnost již existuje, žádné změny nebyly provedeny.

en: Thats really all there is to it, enjoy
cs_CZ: Tak a to je vše, užívejte

en: The Product could not be added to the cart.  Please try again.
cs_CZ: Produkt nelze přidat do košíku. Prosím zkuste to znovu.

en: The URL of the external product (eg. http://www.google.com)
cs_CZ: Adresa externího produktu (např. http://www.google.com)

en: The account name your account is registered to.
cs_CZ: Jméno na, které je registrován váš účet.

en: The best of the best on your site
cs_CZ: To nejlepší z nejlepšího na vaší stránce

en: The coupon '%s' is invalid with that payment method!
cs_CZ: Voucher '%s' je nepoužitelný s touto platební metodou!

en: The coupon code a customer enters on the cart or checkout page.
cs_CZ: Zakazník vloží kód voucheru na strance nákupu nebo na stránce objednávky.

en: The description is not prominent by default; however, some themes may display it
cs_CZ: Popis není dle nastavení nijak zvýrazňován, ale některá témata ho mohou zobrazovat.

en: The email address used to send all Jigoshop related emails, such as order confirmations and notices.  This may be different than your Company email address on "Shop Tab -> Invoicing".
cs_CZ: Email, který bude použit pro zasílání všech emailů Jigoshopu, jako potvrzení objednávek a upozornění. Může se lišit od vašeho firemního emailu uvedeného na "Záložka Obchod -> Fakturace".

en: The email used to send all Jigoshop related emails, such as order confirmations and notices.
cs_CZ: Email, který bude použit pro zasílání všech emailů Jigoshopu, jako potvrzení objednávek a upozornění.

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
cs_CZ: Následující adresy budou standartně použity na stránce objednávky.

en: The following items, from one or more extensions, have tried to add Jigoshop Settings in a manner that is no longer supported as of Jigoshop 1.3. (%s)
cs_CZ: Následující položky t jednoho nebo více rozšíření se pokusili oblivnit nastavení Jigoshopu způsobem, který již není podporován a to od verze jigoshop 1.3. (%s)

en: The label is how it appears on your site.
cs_CZ: Popis, který se bude zobrazovat na vaší stránce.

en: The most recent products on your site
cs_CZ: Nedávno přidané produkty

en: The name is how it appears on your site
cs_CZ: Název, který se bude zobrazovat na vaší stránce.

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the Place Order button at the bottom of the page.
cs_CZ: Součet objednávky byl obnoven. Prosím potvrďte svou objednávku stisknutím tlačítka "Potvrdit objednávku" níže na této stránce.

en: The “slug” is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens
cs_CZ: "Popisek" je pro adresu (URL) přátelská verze názvu. Obsahuje obvykle pouze mala pismena, číslice, pomlčky (rozdělovníky)

en: Themes
cs_CZ: Témata

en: There are no product reviews yet.
cs_CZ: Zatím žádné komentáře k tomuto produktu

en: There are no reviews yet, would you like to <a href="#review_form" class="inline show_review_form">submit yours</a>?
cs_CZ: Zatím nikdo produkt nehodnotil. Chcete tak <a href="#review_form" class="inline show_review_form">učinit vy</a>?

en: There is already an 'individual use' coupon on the Cart.  No other coupons can be added until it is removed.
cs_CZ: Již máte v nákupu použit 'samostatně použitelný' voucher. Žádné další vouchery nemohou být použit dokud nebude tento voucher odebrán.

en: These are countries that you are willing to ship to.
cs_CZ: Toto jsou země kam si přejete povolit zasílání.

en: This controls the description which the user sees during checkout.
cs_CZ: Toto ovlivňuje popis, který vidí uživatel během transakce.

en: This controls the display of the currency symbol and currency code.
cs_CZ: Toto ovlivňuje zobrazený symbol a kód měny.

en: This controls the title which the user sees during checkout.
cs_CZ: Toto kontroluje název, který uživatel vidí během objednávky.

en: This controls what currency prices are listed at in the catalog, and which currency PayPal, and other gateways, will take payments in. See the list of supported <a target='_new' href='%s'>PayPal currencies</a>.
cs_CZ: Tímto určíte, které měny budou zobrazeny v katalogu a zároveň ve kterých měnách bude PayPal a ostatní platební brány akceptovat platby. Prohlédněte si seznam <a target='_new' href='%s'>měn podporovaných PayPalem</a>.

en: This controls what currency the prices are listed with in the Catalog, and which currency PayPal, and other gateways, will take payments in.
cs_CZ: Tímto určíte, které měny budou zobrazeny v katalogu a zároveň ve kterých měnách bude PayPal a ostatní platební brány akceptovat platby.

en: This controls what unit you will define dimensions in.
cs_CZ: Specifikuje v jakých jednotkách budou definovány rozměry

en: This controls what unit you will define weights in.
cs_CZ: Toto umožňuje definovat jednotky ve kterých je udávána váha.

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
cs_CZ: Vítejte v našem obchodu, kontaktujte nás prosím pro více informací.

en: This is an 'individual use' coupon.  All other discount coupons have been removed.
cs_CZ: Toto je 'samostatně použitelný' voucher. Všechny ostatní slevové vouchery byly odebrány.

en: This is not your download link.
cs_CZ: Toto není váš odkaz na stažení.

en: This is the base country for your business. Tax rates will be based on this country.
cs_CZ: Toto je domovská země vašeho obchodu. Daňové sazby se budou vztahovat na tuto zemi.

en: This is the baseline price for your product & is what Jigoshop will always default to
cs_CZ: Toto je základní cena vašich produktů & bude pro Jigoshop nastavena vždy jako výchozí

en: This is where store orders are stored.
cs_CZ: Zde jsou uchovávány objednávky obchodu

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
cs_CZ: Zde můžete přidat nové vouchery pro zákazníky vašeho obchodu.

en: This is where you can add new products to your store.
cs_CZ: Zde můžete přidat nové produkty do vašeho obchodu.

en: This screen provides access to all of your products. You can customize the display of this screen to suit your workflow
cs_CZ: Tato obrazovka zprostředkovává přístup ke všem vašim produktům. Můžete přizpusobit zobrazení této stránky, aby vyhovovala vašemu portfoliu produktů

en: This sets the base page of your shop. You should not change this value once you have launched your site otherwise you risk breaking urls of other sites pointing to yours, etc.
cs_CZ: Tímto určujete základní stránku vašeho obchodu. Tato hodnota by neměla být měněna po spuštění webu. Riskovali byste tím nefunkčnost odkazů směřujících na vaši stránku atd.

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
cs_CZ: Nastavení oddělovače desítek u zobrazovaných cen.

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
cs_CZ: Toto určuje počet desítek, v zobrazovaných cenách.

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
cs_CZ: Nastavení oddělovače tisíců u zobrazovaných cen.

en: This will determine the type of button and the action it will use when clicked on the Shop and Category product listings.  You can also set it to use no button.
cs_CZ: Tímto určíte typ tlačítka a akci kterou vykoná při kliknutí ve výpisu produktů pro obchod a rubriky. Můžete také vypnout funkci tlačítka.

en: This will determine which gateway appears first in the Payment Methods list on the Checkout.
cs_CZ: Tímto určíte, která platební brána se při dokončení objednávky zobrazí jako první.

en: This will have no effect if "Only ship to billing address" is activated.
cs_CZ: Toto nastavení nebude mít žádný vliv pokud je "Zasílání pouze na doručovací adresu" aktivováno

en: This will have no effect if Calculate Taxes is turned off.
cs_CZ: Toto nebude mít žádný vliv pokud je vypnuta Kalkulace daní.

en: This will have no effect on the Cart, Checkout, Emails, or final Orders; prices are always shown with tax out.
cs_CZ: Toto nastavení nebude mít vliv na obchod, stránku platby, emaily nebo konečnou část objednávky; ceny jsou vždy zobrazovány bez daně.

en: This will load your checkout page with https://. An SSL certificate is <strong>required</strong> if you choose yes. Contact your hosting provider for more information on SSL Certs.
cs_CZ: VVaše stránka platby bude načtena s https://. SSL certifikát je <strong>vyžadován</strong> pokud vyberete ano. Kontaktujte vaše providera pro více informací o SSL certifikátech.

en: This will only apply to EU Union based Shops.
cs_CZ: Toto nastavení bude platné pouze pro obchody se sídlem v rámci evropské unie.

en: This will only apply to tags &amp; categories.<br/>Enabled: http://yoursite.com / product_category / YourCategory<br/>Disabled: http://yoursite.com / base_page / product_category / YourCategory
cs_CZ: Toto bude aplikováno pouze na tagy &amp; kategorií.<br/>Povoleno: http://vasweb.cz / kategorie_produktu / Vasekategorie<br/>Zakázáno: http://vasweb.cz / kategorie_produktu / Vasekategorie

en: This will only apply to the Shop, Category and Product pages.
cs_CZ: Toto nastavení bude platné pouze pro obchod a stránky kategorií a produktů.

en: This will point users to the page you set for buttons like `Return to shop` or `Continue Shopping`.
cs_CZ: Toto nasměřuje zákazníky na stránku , kterou máte nastavenu pro tlačítka jako `Zpět do obchodu` nebo `Pokračujte v nákupu`.

en: Thousand separator
cs_CZ: Oddělovač tisíců

en: Thumbnail
cs_CZ: Náhledový obrázek

en: Thumbnail Image Height
cs_CZ: Výška náhledového obrázku

en: Thumbnail Image Width
cs_CZ: Délka náhledového obrázku

en: Thumbnail Images
cs_CZ: Náhledové obrázky

en: Times used: %s
cs_CZ: Použit %s krát

en: Tiny Image Height
cs_CZ: Výška drobného obrázku

en: Tiny Image Width
cs_CZ: Délka drobného obrázku

en: Tiny Images
cs_CZ: Drobné obrázky

en: Title
cs_CZ: Název

en: Title (Logged In):
cs_CZ: Nadpis (Přihlášen):

en: Title (Logged Out):
cs_CZ: Nadpis (Odhlášen):

en: Title:
cs_CZ: Název:

en: To
cs_CZ: Do

en: To avoid rounding errors, insert tax rates with 4 decimal places.
cs_CZ: Abyste se vyhnuli chybám při zaokrouhlování, vkládejte daňové sazby se 4 desetinnými místy.

en: To be picked up by:
cs_CZ: K vyzvednutí (kým):

en: To create an option click on the attribute name to the right of the screen, this should take you to a new screen. Once there simply add options the same as you would a category/tag
cs_CZ: Pro vytvoření možnosti klikněte do pravé části obrazky názvu vlastnosti, tím se dostanete na další obrazovku. Zde jednoduše vytvořte možnost stejně jako by jste vytvářeli rubriku/tag

en: To create variations you must first add & save your attributes for variation. Once this has been done you can then add & configure as many variations as there are combinations
cs_CZ: Pro vytvoření variant musíte napřed vytvořit a uložit vlastnosti variant. Jakmile toto jednou uděláte, budete moci vytvořit & a nakonfigurovat tolik variant, kolik je jen dostupných kominací

en: To show or hide the related products section on a single product page.
cs_CZ: Pro zobrazení či skrytí sekce souvisejících produktů na stránce jednotlivých produktů.

en: To track your order please enter your Order ID and email address in the boxes below and press return. This was given to you on your receipt and in the confirmation email you should have received.
cs_CZ: Pro sledování vaší objednávky vložte její ID do pole a stiskněte enter. ID jste obdržel při objednávce a je i v potvrzovacím emailu, který vám byl doručen.

en: To:
cs_CZ: Komu:

en: Toggle
cs_CZ: Přepnout

en: Top Earners
cs_CZ: Nejziskovější

en: Top Rated Products
cs_CZ: Nejlépe hodnocené produkty

en: Total
cs_CZ: Součet

en: Total New Customers
cs_CZ: Celkem nových zákazníků

en: Total Orders
cs_CZ: Celkem objednávek

en: Total Quantity
cs_CZ: Celkové množství

en: Total Sales
cs_CZ: Všechny prodeje

en: Total Tax:
cs_CZ: Celkem daň:

en: Total:
cs_CZ: Součet:

en: Total:
cs_CZ: Součet:

en: Totals
cs_CZ: Součet

en: Tour
cs_CZ: Intro

en: Track Order Page
cs_CZ: Stránka sledování zásilky

en: Track your order
cs_CZ: Sledujte svou objednávku

en: Track"
cs_CZ: Sledovat"

en: Turn on to enable the FuturePay sandbox for testing.
cs_CZ: Zapněte pro povolení Future Pay sandboxu pro testovací účely.

en: Turning off the SKU field will give products an SKU of their post id.
cs_CZ: Vypnutí pole SKČ přiřadí produktu SKČ totožné s ID příspěvku.

en: Type
cs_CZ: Typ

en: US States
cs_CZ: Státy USA

en: Unavailable
cs_CZ: Nedostupný

en: Uncheck All
cs_CZ: Zrušit veškerý výběr

en: Unit Price
cs_CZ: Jednotková cena

en: United States
cs_CZ: USA

en: United States Dollar
cs_CZ: Americký dollar

en: Unpublished
cs_CZ: Převedeno na koncept

en: Update
cs_CZ: Obnovit

en: Update Order status
cs_CZ: Aktualizovat stav objednávky

en: Update Product Category
cs_CZ: Aktualizace kategorie produktu

en: Update Product Tag
cs_CZ: Aktualizovat tag produktu

en: Update Shopping Cart
cs_CZ: Obnovit obsah košíku

en: Update Totals
cs_CZ: Obnovit součet

en: Update totals
cs_CZ: Obnovit součet

en: Upload a file
cs_CZ: Nahrát soubor

en: Upload/Add image
cs_CZ: Nahrát/Přidat obrázek

en: Usage Limit
cs_CZ: Limit použití

en: Usage limit
cs_CZ: Limit použití

en: Use No to set the image size by resizing the image proportionally (that is, without distorting it).<br />Use Yes to set the image size by hard cropping the image (either from the sides, or from the top and bottom).
cs_CZ: Zadejte Ne pro nastavení změny velikosti obrázku se zachováním proporcí (tzn., bez jeho zdeformování).<br />Zadejte Ano pro tvrdý ořez bez ohledu na poměr stran obrázku (ať už ze stran nebo zeshora či zespodu).

en: Use beta versions
cs_CZ: Použijte beta verzi

en: Used
cs_CZ: Stanoveno

en: Used Limit
cs_CZ: Stanovený limit

en: Useful Links
cs_CZ: Užitečné odkazy

en: Useful if or one of your plugin already loads the Fancybox script and css. But be careful, Jigoshop will still try to open product images using Fancybox.
cs_CZ: Výhodné pokud již některý z vašich pluginů načítá scripty a css styly Fancybox. Upozornění - Jigoshop se stále bude snažit otevřít obrázky produktů pomocí Fancybox.

en: Useful if you want to disable Jigoshop styles and theme it yourself via your theme.
cs_CZ: Užitečné pokud chcete zakázat stylování Jigoshop a upravit si vzhled dle svých představ ve svém tématu.

en: Useful if your theme or other plugin already loads our Lightbox script and css (prettyPhoto), or you want to use a different one.
cs_CZ: Užitečné pokud vaše šablona nebo jiný plugin již načítají náš Lightbox script a css styly (prettyPhoto) nebo když chcete použít jiný.

en: User:
cs_CZ: Uživatel:

en: Username
cs_CZ: Uživatelské jméno

en: Username is required.
cs_CZ: Vyžadováno uživatelské jméno.

en: Users will need to spend this amount to get free shipping. Leave blank to disable.
cs_CZ: Uživatel budou muset utratit tuto částku aby měli poštovné zdarma. Nechte prazdné pro zakázání.

en: Validate postal/zip codes
cs_CZ: Ověřit poštovní/směrovací čísla

en: Variable
cs_CZ: Variabilní

en: Variation
cs_CZ: Modifikace

en: Variation ID
cs_CZ: ID modifikace

en: Variations
cs_CZ: Modifikace

en: Variations are a very powerful aspect of Jigoshop, they allow customers to pick a specific variant of the product. For example a Shirt could come in sizes Small, Medium & Large each with varying stocks & pricing
cs_CZ: Varianty jsou velmi mocný prvek Jigoshopu, který umožní zakazníkům vybrat specifickou variantu produktu. Např. tričko může být ve velikosti S, M & L každé s jiným stavem skladu & cenou

en: Variations currently come in 3 different types, Simple, Downloadable & Virtual. These types behave much the same as their main product counter parts which enables you to create powerful combinations. For example when selling a book what format it arrives in (Printed or e-Book)
cs_CZ: VArianty jsou nyní dostupné ve třech různých typech, Jednoduché, Ke stáhnutí & Virtuální. Tyto typy se chovají velmi podobně jako jejich hlavní alternativy u produktů, což vám umožní vytvářet mocné kombinace. Např. při prodeji knihy můžete určovat v jakém formátu bude distribuována (tištěná nebo elektronikcá)

en: Very Poor
cs_CZ: Ubohé

en: View
cs_CZ: Prohlížet

en: View Cart &rarr;
cs_CZ: Prohlížet košík &rarr;

en: View Coupon
cs_CZ: Prohlížet voucher

en: View Coupons
cs_CZ: Prohlížet vouchery

en: View Order
cs_CZ: Prohlížet objednávku

en: View Order Page
cs_CZ: Prohlížet stránku objednávky

en: View Product
cs_CZ: Prohlédnout produkt

en: View Variation
cs_CZ: Prohlížet modifikaci

en: View all categories
cs_CZ: Zobrazit všechny kategorie produktů

en: View cart button:
cs_CZ: Zobrazit talčítko nákupu

en: Virtual
cs_CZ: Virtuální

en: Visibility
cs_CZ: Viditelnost

en: Voided
cs_CZ: Zrušená

en: Waiting for cash delivery
cs_CZ: Čekání na obdržení platby

en: Warning- This options panel may not work properly without javascript!
cs_CZ: Pozor - Tento panel možností nemusí fungovat správně bez povoleného javascriptu!

en: We are sorry.  We do not have enough "%s" to fill your request.
cs_CZ: Omlouváme se, ale bohužel nemáme dostatek "%s" k uspokojení vašeho požadavku.

en: We are sorry.  We do not have enough "%s" to fill your request.  You have %d of them in your Cart and we have %d available at this time.
cs_CZ: Omlouváme se. Nemáme dostatek "%s" skladem pro uspokojení vaší objednávky. Máte %d položek ve vašem košíku, ale my máme pouze %d položek skladem.

en: We are sorry.  We do not have enough "%s" to fill your request. There are only %d left in stock.
cs_CZ: Omlouváme se, ale bohužel nemáme dostatek "%s" k uspokojení vašeho požadavku. Máme pouze %d na skladě.

en: We were not able to create a Jigoshop database table during installation! (jigoshop_attribute_taxonomies)
cs_CZ: Nebyli jsme schopni vytvořit tabulky databáze Jigoshop během instalace! (jigoshop_attribute_taxonomies)

en: We were not able to create a Jigoshop database table during installation! (jigoshop_downloadable_product_permissions)
cs_CZ: Nebyli jsme schopni vytvořit tabulky databáze Jigoshop během instalace! (jigoshop_downloadable_product_permissions)

en: We were not able to create a Jigoshop database table during installation! (jigoshop_termmeta)
cs_CZ: Nebyli jsme schopni vytvořit tabulky databáze Jigoshop během instalace! (jigoshop_termmeta)

en: Weight
cs_CZ: Váha

en: Weight Unit
cs_CZ: Jednotka váhy

en: What’s the difference between categories and tags? Normally, tags are ad-hoc keywords that identify important information in your post (names, subjects, etc) that may or may not recur in other products, while categories are pre-determined sections. If you think of your site like a book, the categories are like the Table of Contents and the tags are like the terms in the index
cs_CZ: Jaký je rozdíl mezi rubrikamy a tagy? Za normálních okolností obsahují tagy důležité informace o klíčových slovech ve vašich příspěvcích (jména, předměty, atd.), které se např. nevyskytují u jiných produktů, zatímco rubriky jsou předdefinované sekce. Pokud byste o vašem webu přemýšleli jako o knize, pak by rubriky byly něco jako obsah knihy a tagy by představovaly slovník pojmů.

en: When activated, Shipping address fields will appear by default on the Checkout.
cs_CZ: Pokud je aktivní, pole zasílací adresy se dle výchozího nastavení na stránce platby zobrazí.

en: When activated, Shipping address fields will not appear on the Checkout.
cs_CZ: Pokud je aktivní, zasílací adresa se nezobrazí na stránce platby.

en: When adding a new category on this screen, you’ll fill in the following fields
cs_CZ: Při vytváření rubriky na této stránce vyplňnte následující pole

en: When adding a new tag on this screen, you’ll fill in the following fields
cs_CZ: Při vytváření tagu na této stránce vyplňnte následující pole

en: When using Bulk Edit, you can change the metadata (categories, author, etc.) for all selected products at once. To remove a product from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears
cs_CZ: Při využití hromadných úprav, můžete měnit metadata (kategorie, autora, atd.) pro všecny vybrané produkty zároveň. K odstranění produktu ze skupiny, pouze klikněte na x vedle jeho názvu v sekci hromadných úprav.

en: Which payment methods are allowed for this coupon to be effective?
cs_CZ: Jaké platební metody jsou povoleny z důvodu zachování efektivity pro tento voucher ?

en: Width
cs_CZ: Šířka

en: Will not appear until coupon is saved.  This is the front end code for use on the Cart.
cs_CZ: Neprojeví se dokud nebude voucher uložen. Toto je kód pro uživatelské zobrazení košíku pro použirí na webu.

en: With this option <em>on</em>, Jigoshop's default frontend.css will still load, and any extra bits found in 'theme/jigoshop/style.css' for over-rides will also be loaded.
cs_CZ: Pokud je ta možnost <em>zapnuta</em>, výchozí frontend.css styly Jigoshopu budou načteny a také budou přepsány jakýmkoliv styly které se nacházejí v 'theme/jigoshop/style.css'.

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: You are using
cs_CZ: Používáte

en: You can also edit or move multiple products to the trash at once. Select the products you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk Actions menu and click Apply
cs_CZ: Můžete také upravit nebo odstranit více produktů najednou. Vyberte produkty, které chcete spravovat použitím zaškrtávacích políček, poté vyberte akci, kterou si přejete vykonat v roletce Hromadných akcí a klikněte na Použít.

en: You can assign keywords to your products using <strong>tags</strong>. Unlike categories, tags have no hierarchy, meaning there’s no relationship from one tag to another
cs_CZ: Svým produktům můžete přiřadit klíčová slova pomocí <strong>tagů</strong>. Narozdíl od rubrik nemají tagy hierarchii, což znamená, že mezi jednotlivými tagy není žádný vztah

en: You can change the display of this screen using the Screen Options tab to set how many items are displayed per screen and to display/hide columns in the table
cs_CZ:  Můžete změnit styl zobrazení této obrazovky. V záložce možností zobrazení nastavte kolik položek má být zobrazeno na jedné obrazovce a skrytí/zobrazení sloupců tabulky

en: You can customize the display of this screen’s contents in a number of ways
cs_CZ: Můžete ovlivnit zobrazení obsahu této obrazovky více způsoby.

en: You can filter the list of products by status using the text links in the upper left to show All, Published, Draft, or Trashed products. The default view is to show all products
cs_CZ: Můžete filtrovat výpis produktů dle vašich požadavků za použití textových odkazů vlevo nahoře pro zobrazení Všech, Publikováných, Konceptů nebo Odstraněných produktů. Výchozí nastavení je zobrazení všech produktů.

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many products to list per screen using the Screen Options tab
cs_CZ: Můžete skrýt/zobrazit sloupcové zobrazení dle vašich potřeb a rozhodnout kolik produktů bude zobrazeno pomocí záložky Možnosti zobrazení

en: You can manage stock on a per-item basis if you leave this option on.
cs_CZ: Pokud tuto možnost ponecháte aktivní, můžete spravovat sklad položku po položce.

en: You can refine the list to show only products in a specific category, from a specific month, or by a specific type by using the dropdown menus above the products list. Click the Filter button after making your selection
cs_CZ: Můžete také vylepšit seznam zobrazených produktů, tak aby zobrazoval pouze produkty určité kategorie, určitého měsíce nebo určitého typu za použití rolovací nabídky nad seznamem produktů. Klikněte na tlačítko Filtrovat poté co upřesníte vaši volbu.

en: You can search for products by ID simply type ID: followed by the ID you want to search by into the search box
cs_CZ: Můžete vyhledávat produkty jednoduše dle jejich ID. Do vyhledávacého pole napište ID: a za ně ID produktu, který chcete najít

en: You can search for products by SKU simply type SKU: followed by the SKU you want to search by into the search box
cs_CZ: Můžete vyhledávat produkty jednoduše dle jejich SKČ. Do vyhledávacého pole napište SKČ: a za ně SKČ produktu, který chcete najít

en: You can search for products in a number of ways
cs_CZ: Můžete vyhledávat produkty více způsoby

en: You can use categories to define sections of your site and group related products
cs_CZ: Můžete použít rubriky pro definování sekcí vašeho webu a skupin podobných produktů

en: You cannot add this product to your cart because its price is not yet announced
cs_CZ: Nemůžete přidat tento produkt do košíku, protože jeho cena nebyla dosud stanovena

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
cs_CZ: Nemáte dostatečná práva k prohlížení této stránky.

en: You entered "%s" as the value for "%s" and it was not a valid email address.  It was not saved and the original is still in use.
cs_CZ: Vložil jste "%s" jako hodnotu pro "%s" a to není správný zápis emailové adresy. Nebyla uložena a stále je používana původní adresa.

en: You entered "%s" as the value for "%s" in "%s" and it was not a valid decimal number (may have leading negative sign, with optional decimal point, numbers 0-9).  It was not saved and the original is still in use.
cs_CZ: Vložil jste "%s" jako hodnotu pro "%s"  v "%s" a to není platná číslice (může obsahovat negativní znaménko nebo desetinou carku, akceptované hodnoty jsou cela čísla 0-9). Nebyla uložena a stále je používana původní hodnota.

en: You entered "%s" as the value for "%s" in "%s" and it was not a valid integer number (may have leading negative sign, numbers 0-9).  It was not saved and the original is still in use.
cs_CZ: Vložil jste "%s" jako hodnotu pro "%s" v "%s" a to není celé číslo (může obsahovat negativní znaménko, akceptované hodnoty jsou cela čísla 0-9). Nebylo uloženo a stále je používana původní hodnota.

en: You entered "%s" as the value for "%s" in "%s" and it was not a valid natural number (numbers 0-9).  It was not saved and the original is still in use.
cs_CZ: Vložil jste "%s" jako hodnotu pro "%s" v "%s" a to není přirozené číslo (akceptované hodnoty jsou cela čísla 0-9). Nebylo uloženo a stále je používana původní hodnota.

en: You have not set up a billing address yet.
cs_CZ: Nemáte nastavenu platební adresu.

en: You have not set up a shipping address yet.
cs_CZ: Nemáte nastavenu doručovací adresu.

en: You have received an order from
cs_CZ: Obdrželi jste objednávku od

en: You have taken too long. Please go back and refresh the page.
cs_CZ: Vypršela platnost stránky. Vraťte se prosím zpět a obnovte stránku.

en: You have taken too long. Please refresh the page and retry.
cs_CZ: Vypršel časový limit. Prosím, obnovte stránku a zkuste to znovu.

en: You may enter a maximum of %s characters.
cs_CZ: Můžete vložit maximálně %s znaků.

en: You may have already established your Billing and Shipping state, but please verify it is correctly set for your location as well as all the rest of your information before placing your Order.
cs_CZ: Je možné, že jste již nastavil vaše možnosti účtování a doručování, ale prosím zkontrolujte ještě jednou, zda jsou nastaveny správně pro vaši lokalitu, stejně jako zbytek informací, předtím než objednávku potvrdíte

en: You may only want to use attributes for filtering or variations. Enabling this will display the attribute & its values in the Additional Information tab of the product view
cs_CZ: Můžete použít vlastnosti pouze pro filtrování variant. Povolením této možnosti budou valstnosti & jejich hodnoty zobrazeny v záložce Dodatečné informace na stránce jednotlivých produktů.

en: You must accept our Terms &amp; Conditions.
cs_CZ: Musíte souhlasit s našimi obchodními podmínkami.

en: You must be logged in to download files.
cs_CZ: Musíte být přihlášen abyste mohl/a stahovat soubory.

en: You need to add some variations first
cs_CZ: Napřed musíte vytvořit nějaké modifikace

en: You will receive a notification as soon this threshold is hit (if notifications are turned on).
cs_CZ: Dostanete upozornění v okamžitě kdy bude dosažena tato mez (pokud jsou upozornění zapnuta)

en: Your <strong>Base Country / Region</strong> setting has been changed to the last state in the country. Please update accordingly
cs_CZ: Vaše nastavení <strong>Základní země / regionu</strong> bylo změněno na poslední stát země. Prosím proveďte odpovídající aktualizaci

en: Your Bank Account number.
cs_CZ: Číslo vašeho bankovního účtu.

en: Your Branch Identification Code. (BIC Number)
cs_CZ: Identifikační kód vaší pobočky. (číslo BIC)

en: Your IBAN number. (for International transfers)
cs_CZ: Vaše IBAN číslo. (pro mezinárodní převody)

en: Your Order
cs_CZ: Vaše objednávka

en: Your bank name for reference. e.g. HSBC
cs_CZ: Jméno vaší banky pro rozlišení např. ČSOB

en: Your branch Sort Code.
cs_CZ: Rozlišovací kód vaší pobočky.

en: Your cart is empty.
cs_CZ: Váš nákup je prázdný

en: Your comment is awaiting approval
cs_CZ: Vaše hodnocení čeká na schválení

en: Your database needs an update for Jigoshop. Please <strong>backup</strong> &amp; %s.
cs_CZ: Vaše databáze potřebuje aktualizaci. Prosím <strong>zazálohujte</strong> &amp; %s.

en: Your download link for this file is:
cs_CZ: Váš odkaz pro stažení souboru je:

en: Your most used product tags in cloud format
cs_CZ: Nejpoužívanější tagy produktů ve formátu "mraku"

en: Your order has already been paid for. Please contact us if you need assistance.
cs_CZ: Vaše objednávka již byla uhrazena. Prosím kontaktuje nás pokud potřebujete i nadále nějak poradit.

en: Your order has been refunded. Your order's details are below:
cs_CZ: Vaše objednávka byla vrácena. Detaily objednávky najdete níže:

en: Your order is complete. Your order's details are below:
cs_CZ: Vaše objednávka byla dokončena. Detaily vaší zakázky můžete vidět níže:

en: Your order is no longer pending and could not be cancelled. Please contact us if you need assistance.
cs_CZ: Vaše objednávka je již ve zpracování a nemůže být zrušena. Prosím kontaktujte nás pokud potřebujete pomoc.

en: Your order was cancelled.
cs_CZ: Vaše objednávka byla zrušena

en: Your server does not support fsockopen.
cs_CZ: Váš server nepodporuje fsockopen.

en: Your server supports fsockopen.
cs_CZ: Váš server podporuje fsockopen.

en: Your settings have been saved.
cs_CZ: Vaše nastavení byla uložena

en: Your subtotal does not match the <strong>maximum</strong> order total requirements of %.2f for coupon "%s" and it has been removed.
cs_CZ: Váš mezisoučet nedosahuje stanovenou <strong>maximální</strong> hodnotu objednávky %.2f  pro tento voucher  "%s" a ten byl proto odebrán.

en: Your subtotal does not match the <strong>minimum</strong> order total requirements of %.2f for coupon "%s" and it has been removed.
cs_CZ: Váš mezisoučet nedosahuje stanovenou <strong>mnimální</strong> hodnotu objednávky %.2f  pro tento voucher  "%s" a ten byl proto odebrán.

en: Your unique FuturePay Merchant Identifier is provided to you when you create a Merchant Account with FuturePay.
cs_CZ: Váš unikatní identifikátor obchodníka, který vám byl přidělen při založení účtu obchodníka na Future Pay.

en: [%s with ID of %d]
cs_CZ: [%s s ID z %d]

en: [%s with SKU of %s]
cs_CZ: [%s se SKČ %s]

en: [%s with product ID of %d]
cs_CZ: [%s s ID produktu z %d]

en: [%s] New Customer Order (%s)
cs_CZ: [%s] objednávka nového zákazníka (%s)

[ctx: author]
en: by %1$s
cs_CZ: od %1$s

en: backorders allowed
cs_CZ: objednávky povoleny

[ctx: breadcrumb]
en: Home
cs_CZ: Domů

en: cancelled
cs_CZ: zrušena

en: centimeters
cs_CZ: centimetry

en: click here to learn more about variable products
cs_CZ: klikněte zde pro více informací o variabilních produktech

en: completed
cs_CZ: dokončena

en: countries/states selected
cs_CZ: vybrané země/státy

en: estimated for: %s
cs_CZ: určeno pro: %s

en: failed
cs_CZ: selhalo

[ctx: hash before order number]
en: #
cs_CZ: ks

en: inches
cs_CZ: palce

en: is low in stock.
cs_CZ: dochází na skladě

en: is out of stock.
cs_CZ: Vyprodáno

en: is used for attributes which can only have <strong>one</strong> value. Note: this type can not be used for variations
cs_CZ: je použit pro vlastnosti, které mohou mít pouze <strong>jednu</strong> hodnotu. Poznámka: tento typ nemůže být použit pro variabilní produkty.

en: is used in situations where a product can belong to many but not all possible attributes, for example available colours. This attribute type can be used for variations
cs_CZ: je použit v situacích, ve kterých může produkt náležet mnoha, ale ne všem možným vlastnostem, např. dostupné barvy. Tento typ vlastnosti může být použit pro variabilní produkty.

en: is used when you do not know what options there are until it comes to creating a product
cs_CZ: je použit, pokud nevíte jakémožnosti bude produkt mít, než dojde k vytvoření produktu

[ctx: noun]
en: Your Review
cs_CZ: Vaše hodnocení

en: on-hold
cs_CZ: čeká

en: out of 5
cs_CZ: z 5

en: pending
cs_CZ: nevyřízeno

[ctx: price]
en: From:
cs_CZ: Od:

en: price excluding tax
cs_CZ: Cena bez daně

en: price including tax
cs_CZ: Cena s daní

en: processing
cs_CZ: ve zpracování

en: refunded
cs_CZ: vrácena

[ctx: shipping destination]
en: To:
cs_CZ: Kam:

[ctx: slug]
en: product
cs_CZ: Produkt

[ctx: slug]
en: product-category
cs_CZ: kategorie výrobků

[ctx: slug]
en: product-tag
cs_CZ: Tag produktu

en: state
cs_CZ: stát

en: terms &amp; conditions
cs_CZ: obchodními podmínkami

en: update now
cs_CZ: Aktualizovat nyní

[ctx: verb]
en: Select
cs_CZ: Vybrat

en: via
cs_CZ: ve

en: you@yourdomain.com
cs_CZ: vy@vašedoména.com

en: yyyy-mm-dd
cs_CZ: rrrr-mm-dd
