Hostinger Reach 1.0.0 - en to tr_TR translation catalogue (192 entries)

en: (no title)
tr_TR: (başlık yok)

en: Abandoned Carts
tr_TR: Terk Edilmiş Arabalar

en: Abandoned carts
tr_TR: Terk edilmiş arabalar

en: Active
tr_TR: Etkin

en: Add New Tag
tr_TR: Yeni Etiket Ekle

en: Add Tag
tr_TR: Etiket Ekle

en: Add form
tr_TR: Form ekle

en: Add form or plugin
tr_TR: Form veya eklenti ekle

en: Add form to start sending campaigns with Hostinger Reach
tr_TR: Hostinger Reach ile kampanya göndermeye başlamak için form ekleyin

en: Add new form
tr_TR: Yeni form ekle

en: Add or connect a form to start sending campaigns
tr_TR: Kampanya göndermeye başlamak için bir form ekleyin veya bağlayın

en: Adds a marketing consent checkbox at checkout and syncs contacts to Reach.
tr_TR: Ödeme sırasında bir pazarlama izni onay kutusu ekler ve kişileri Reach ile senkronize eder.

en: Any ideas or feedback to help us improve Hostinger Reach?
tr_TR: Hostinger Reach'i geliştirmemize yardımcı olacak herhangi bir fikriniz veya geri bildiriminiz var mı?

en: Attention:
tr_TR: Dikkat:

en: Auto-sync off
tr_TR: Otomatik senkronizasyon kapalı

en: Automation
tr_TR: Otomasyon

en: Average CTOR
tr_TR: Ortalama CTOR

en: Back
tr_TR: Geri

en: Background image for
tr_TR: Arka plan görüntüsü için

en: Banner background image for
tr_TR: Banner arka plan görüntüsü için

en: Campaigns
tr_TR: Kampanyalar

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Checkout
tr_TR: Ödeme

en: Click-to-open rate tells you what percent of opens resulted in a click too. A good CTOR is 6-17%, depending on your industry.
tr_TR: Tıklama-açma oranı, açılan mesajların yüzde kaçının tıklamayla sonuçlandığını gösterir. İyi bir CTOR, sektörünüze bağlı olarak %6-17'dir.

en: Collapse {pluginName} details
tr_TR: {pluginName} ayrıntılarını daralt

en: Collect contacts at checkout, send automated emails after purchases, and recover abandoned carts to drive more sales with Reach
tr_TR: Reach ile daha fazla satış yapmak için ödeme sırasında kişileri toplayın, satın alma işlemlerinden sonra otomatik e-postalar gönderin ve terk edilmiş sepetleri kurtarın

en: Coming soon
tr_TR: Çok yakında

en: Connect
tr_TR: Bağlan

en: Connect Hostinger Reach to start Email Marketing
tr_TR: E-posta Pazarlamasına başlamak için Hostinger Reach'e bağlanın

en: Connect Now
tr_TR: Şimdi Bağlan

en: Connect WooCommerce
tr_TR: WooCommerce'i Bağlayın

en: Connect WooCommerce to boost sales with email automations
tr_TR: E-posta otomasyonları ile satışları artırmak için WooCommerce'i bağlayın

en: Connect domain
tr_TR: Etki alanını bağlayın

en: Connect plugin
tr_TR: Eklentiyi bağlayın

en: Connect site
tr_TR: Siteye bağlan

en: Contacts
tr_TR: Kişiler

en: Contacts to Import
tr_TR: Aktarılacak Kişiler

en: Could not generate auth URL
tr_TR: Kimlik doğrulama URL’si oluşturulamadı

en: Create a new form or connect a plugin to grow your contact list and start sending campaigns with Reach.
tr_TR: Kişi listenizi büyütmek için yeni bir form oluşturun veya bir eklenti bağlayın ve Reach ile kampanyalar göndermeye başlayın.

en: Create campaign
tr_TR: Kampanya oluşturun

en: Create fully custom forms in Reach and easily embed them on your WordPress site using this plugin. Stay tuned!
tr_TR: Reach'te tamamen özel formlar oluşturun ve bu eklentiyi kullanarak bunları WordPress sitenize kolayca yerleştirin. Bizi izlemeye devam edin!

en: Create template
tr_TR: Şablon oluştur

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Disconnect
tr_TR: Bağlantıyı Kes

en: Disconnect it to link this site instead.
tr_TR: Bunun yerine bu siteyi bağlamak için bağlantıyı kesin.

en: Disconnect plugin
tr_TR: Eklentinin bağlantısını kes

en: Disconnect plugin?
tr_TR: Eklentinin bağlantısını kesmek mi istiyorsunuz?

en: Disconnecting will stop new contacts from being collected. You can reconnect or use a different form anytime.
tr_TR: Bağlantıyı kesmek, yeni kişilerin toplanmasını durdurur. İstediğiniz zaman yeniden bağlayabilir veya farklı bir form kullanabilirsiniz.

en: Don't see your plugin?
tr_TR: Eklentinizi göremiyor musunuz?

en: E-Commerce
tr_TR: E-Ticaret

en: Easily add or connect existing forms, automate WooCommerce, and sync contacts to start building campaigns and grow your business.
tr_TR: Kampanyalar oluşturmaya başlamak ve işinizi büyütmek için mevcut formları kolayca ekleyin veya bağlayın, WooCommerce'i otomatikleştirin ve kişileri senkronize edin.

en: Edit form
tr_TR: Formu düzenle

en: Email
tr_TR: E-posta

en: Email marketing background with gradient design
tr_TR: Gradyan tasarımlı e-posta pazarlama arka planı

en: Email marketing illustration featuring envelopes and communication icons
tr_TR: Zarflar ve iletişim simgeleri içeren e-posta pazarlama illüstrasyonu

en: Email marketing that doesn't need an expert: Let AI write, design, and send your campaigns - your brand, your colors, applied automatically. No coding, no complexity.
tr_TR: Uzmana ihtiyaç duymayan e-posta pazarlaması: Bırakın yapay zeka kampanyalarınızı yazsın, tasarlasın ve göndersin - sizin markanız, sizin renkleriniz, otomatik olarak uygulansın. Kodlama yok, karmaşıklık yok.

en: Emails
tr_TR: E-postalar

en: Enter tag name and press Enter or click Add Tag
tr_TR: Etiket adını girin ve Enter tuşuna basın veya Etiket Ekle'ye tıklayın

en: Expand {pluginName} details
tr_TR: {pluginName} ayrıntılarını genişlet

en: FAQ
tr_TR: SSS

en: Form Builder
tr_TR: Form Oluşturucu

en: Form ID
tr_TR: Form Kimliği

en: Forms
tr_TR: Formlar

en: Forms syncing with Reach
tr_TR: Formların Reach ile senkronizasyonu

en: Go to Reach
tr_TR: Reach'e git

en: Go to plugin
tr_TR: Eklentiye git

en: Hostinger Reach is a Hostinger service that helps you create and send branded email campaigns in minutes with smart AI tools. Hostinger Reach WordPress Plugin allows you to connect and sync contacts from your favorite WordPress plugins into Reach.
tr_TR: Hostinger Reach, akıllı yapay zeka araçlarıyla dakikalar içinde markalı e-posta kampanyaları oluşturmanıza ve göndermenize yardımcı olan bir Hostinger hizmetidir. Hostinger Reach WordPress Eklentisi, favori WordPress eklentilerinizdeki kişileri Reach'e bağlamanıza ve senkronize etmenize olanak tanır.

en: Hostinger Reach is an AI-powered email marketing tool for small businesses and creators. It supports your entire email marketing journey—from building contact lists to sending campaigns and tracking results.
tr_TR: Hostinger Reach, küçük işletmeler ve içerik üreticileri için yapay zeka destekli bir e-posta pazarlama aracıdır. İletişim listeleri oluşturmaktan kampanya göndermeye ve sonuçları takip etmeye kadar e-posta pazarlama yolculuğunun her aşamasında sizi destekler.

en: Hostinger Reach is built for simplicity, speed, and results – no design or marketing experience needed. Unlike most email tools, at the core of Reach is its AI-powered template creator. Whether it is a product launch, special offer, or newsletter update, it instantly crafts a professional, mobile-friendly email. It not only writes the content for you; it also suggests the best layout for your message and saves your style settings so you're never starting from scratch.<br><br>Every template is customizable, so your emails reflect your brand's look, feel, and voice. And because the templates are built using proven best practices, they're optimized for readability, accessibility, and reader engagement.
tr_TR: Hostinger Reach, sadelik, hız ve sonuç odaklılık için tasarlandı, tasarım ya da pazarlama deneyimine ihtiyacınız yok. Çoğu e-posta aracından farklı olarak Reach’in merkezinde yapay zeka destekli şablon oluşturucu bulunur. İster bir ürün lansmanı, ister özel bir teklif, ister bülten güncellemesi olsun, anında profesyonel ve mobil uyumlu bir e-posta hazırlar. Sadece içeriği yazmakla kalmaz; aynı zamanda mesajınız için en iyi düzeni önerir ve stil ayarlarını kaydederek her seferinde sıfırdan başlamanızı engeller.<br><br>Her şablon özelleştirilebilir, böylece e-postalar markanızın görünümünü, tarzını ve sesini yansıtır. Ayrıca şablonlar, kanıtlanmış en iyi uygulamalarla oluşturulduğu için okunabilirlik, erişilebilirlik ve okuyucu etkileşimi açısından da optimize edilmiştir.

en: Hostinger Reach requires minimum PHP version of <b>%s</b>.
tr_TR: Hostinger Reach, en az <b>%s</b> PHP sürümünü gerektirir.

en: How are segments and tags created?
tr_TR: Segmentler ve etiketler nasıl oluşturulur?

en: How does contact syncing work?
tr_TR: Kişi senkronizasyonu nasıl çalışır?

en: How is Hostinger Reach different from other email marketing apps?
tr_TR: Hostinger Reach'in diğer e-posta pazarlama uygulamalarından farkı nedir?

en: How much does it cost to use Hostinger Reach?
tr_TR: Hostinger Reach'i kullanmanın maliyeti nedir?

en: How would you rate your experience with Hostinger Reach so far?
tr_TR: Hostinger Reach ile şimdiye kadarki deneyiminizi nasıl değerlendirirsiniz?

en: If the integration is interrupted, syncing pauses automatically. Once the connection is restored, syncing resumes, so you can continue collecting contacts without losing data.
tr_TR: Entegrasyon kesintiye uğrarsa, senkronizasyon otomatik olarak duraklar. Bağlantı yeniden kurulduğunda senkronizasyon devam eder, böylece veri kaybetmeden kişileri toplamaya devam edebilirsiniz.

en: If your store isn’t ready yet, complete the setup to start selling and collecting contacts
tr_TR: Mağazanız henüz hazır değilse, satış yapmaya ve kişi toplamaya başlamak için kurulumu tamamlayın

en: Import
tr_TR: İthalat

en: Import Contacts
tr_TR: Kişileri İçe Aktar

en: Import contacts
tr_TR: Kişileri içe aktarma

en: Import your existing contacts to Reach
tr_TR: Mevcut kişilerinizi Reach'e aktarın

en: Imported
tr_TR: İthal

en: Importing is not available for this integration
tr_TR: Bu entegrasyon için içe aktarma mevcut değildir

en: Importing...
tr_TR: İçe aktarılıyor...

en: Inactive
tr_TR: Etkin değil

en: Inline
tr_TR: Satır içi

en: Install
tr_TR: Kurulum

en: Install and connect
tr_TR: Kurun ve bağlayın

en: Installed plugins
tr_TR: Yüklü eklentiler

en: Integrate your WordPress site with Hostinger Reach.
tr_TR: WordPress sitenizi Hostinger Reach ile entegre edin.

en: Integrations
tr_TR: Entegrasyonlar

en: It may not be supported yet. You can upload contacts as a CSV or use another plugin
tr_TR: Henüz desteklenmiyor olabilir. Kişileri CSV olarak yükleyebilir veya başka bir eklenti kullanabilirsiniz

en: It was an error importing your contacts to Reach.
tr_TR: Kişilerinizi Reach ile senkronize ederken bir hata oluştu.

en: Layout
tr_TR: Düzen

en: Layout Settings
tr_TR: Düzen Ayarları

en: Learn more
tr_TR: Daha fazla bilgi

en: Make sure the people you contact expect your emails and are okay with receiving them.
tr_TR: İletişim kurduğunuz kişilerin e-postalarınızı beklediğinden ve almakta sakınca görmediğinden emin olun.

en: Manage
tr_TR: Yönet

en: Manage automations
tr_TR: Otomasyonları yönetin

en: Manage plugin
tr_TR: Eklentiyi yönet

en: More plugins
tr_TR: Daha fazla eklenti

en: Name
tr_TR: İsim

en: New Tag Name
tr_TR: Yeni Etiket Adı

en: New contact form
tr_TR: Yeni iletişim formu

en: New page
tr_TR: Yeni sayfa

en: New subscribers
tr_TR: Yeni aboneler

en: Ninja Forms
tr_TR: Ninja Formları

en: No
tr_TR: Hayır

en: No forms found for this integration.
tr_TR: Bu entegrasyon için herhangi bir form bulunamadı.

en: No pages available. Create a new page to get started.
tr_TR: Mevcut sayfa yok. Başlamak için yeni bir sayfa oluşturun.

en: Not imported
tr_TR: İthal edilmemiştir

en: Not needed
tr_TR: Gerekli değil

en: Once you connect a form plugin you use on WordPress (such as Elementor or Contact Form 7), the plugin automatically forwards all the new form submissions and subscriber data to your Reach account, so your contacts are collected and updated without manual exports on each form submission
tr_TR: WordPress'te kullandığınız bir form eklentisini (Elementor veya Contact Form 7 gibi) bağladığınızda, eklenti tüm yeni form gönderimlerini ve abone verilerini otomatik olarak Reach hesabınıza iletir, böylece kişileriniz her form gönderiminde manuel olarak dışa aktarılmadan toplanır ve güncellenir

en: Partially imported
tr_TR: Kısmen ithal edildi

en: Plan & Limits
tr_TR: Plan ve Sınırlar

en: Plugin
tr_TR: Eklenti

en: Plugin connected successfully
tr_TR: Eklenti başarıyla bağlandı

en: Plugin disconnected successfully
tr_TR: Eklentinin bağlantısı başarıyla kesildi

en: Purchases
tr_TR: Satın Almalar

en: Reach Subscription Form
tr_TR: Reach Abonelik Formu

en: Reach automatically tags synced contacts using the form name and also creates a segment for easier targeting. If the form doesn’t have a title, it uses the form location title. As a final fallback, the tag title will be the plugin name.If you create a form using Hostinger Reach option, you can also assign multiple existing or new tags to subscribers. Each form will automatically generate its own segment in Reach dashboard, making it easy to send campaigns to specific audiences — and you can fully manage or create additional segments anytime in Reach.
tr_TR: Reach, form adını kullanarak senkronize edilen kişileri otomatik olarak etiketler ve ayrıca daha kolay hedefleme için bir segment oluşturur. Formun bir başlığı yoksa, form konumu başlığını kullanır. Hostinger Reach seçeneğini kullanarak bir form oluşturursanız, abonelere birden fazla mevcut veya yeni etiket de atayabilirsiniz. Her form, Reach kontrol panelinde otomatik olarak kendi segmentini oluşturarak belirli kitlelere kampanya göndermeyi kolaylaştırır ve Reach'te istediğiniz zaman ek segmentleri tamamen yönetebilir veya oluşturabilirsiniz.

en: Reach is already connected to another site.
tr_TR: Reach zaten başka bir siteye bağlı.

en: Reach offers a <b>free plan</b> for one year– perfect for getting started. Paid plans are based on how many unique contacts you aim to reach and how many emails you send monthly. As your audience grows, you can upgrade to a plan that fits your needs. Reach does not limit your contact list, so you don't need to worry about lost data and can consistently grow your audience.
tr_TR: Reach, başlamak için mükemmel olan bir yıllık <b>ücretsiz bir plan</b> sunar. Ücretli planlar, ulaşmak istediğiniz benzersiz kişi sayısına ve aylık gönderdiğiniz e-posta sayısına göre belirlenir. Kitleniz büyüdükçe, ihtiyaçlarınıza uygun bir plana geçiş yapabilirsiniz. Reach, kişi listenize herhangi bir sınırlama getirmez; böylece veri kaybı konusunda endişelenmeden kitlenizi düzenli olarak büyütebilirsiniz.

en: Remaining
tr_TR: Kalan

en: Review domain
tr_TR: İnceleme alanı

en: Segments
tr_TR: Segmentler

en: Select page
tr_TR: Sayfa seçin

en: Send newsletters with professionally designed templates, automate campaigns, and build AI-powered segments. With Hostinger Reach, growing your audience is easy.
tr_TR: Profesyonelce tasarlanmış şablonlarla haber bültenleri gönderin, kampanyaları otomatikleştirin ve yapay zeka destekli segmentler oluşturun. Hostinger Reach ile kitlenizi büyütmek çok kolay.

en: Sent
tr_TR: Gönderildi

en: Set up WooCommerce
tr_TR: WooCommerce'i Kurun

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Show Name
tr_TR: Adı Göster

en: Show Name Field?
tr_TR: Ad Alanı Gösterilsin mi?

en: Show Surname
tr_TR: Soyadı Göster

en: Show Surname Field?
tr_TR: Soyadı Alanı Gösterilsin mi?

en: Something went wrong
tr_TR: Bir şeyler ters gitti

en: Something went wrong. Please try again.
tr_TR: Bir şeyler ters gitti. Lütfen tekrar deneyin.

en: Status
tr_TR: Durum

en: Store Events
tr_TR: Mağaza Etkinlikleri

en: Subscribe
tr_TR: Abone Ol

en: Subscribe to our Newsletter
tr_TR: Bültenimize abone olun

en: Subscribe to our newsletter
tr_TR: Haber bültenimize abone olun

en: Subscribers
tr_TR: Aboneler

en: Subscription form is not available at the moment
tr_TR: Abonelik formu şu anda mevcut değil

en: Supported plugins
tr_TR: Desteklenen eklentiler

en: Sure Forms
tr_TR: Sure Formları

en: Surname
tr_TR: Soyad

en: Sync
tr_TR: Senkronize Et

en: Tags
tr_TR: Etiketler

en: Thanks for subscribing.
tr_TR: Abone olduğunuz için teşekkürler.

en: The selected contacts are being imported to Reach.
tr_TR: Seçilen kişiler Reach ile senkronize ediliyor.

en: This form has not an email field. Create an email field in the form to allow it to be synced with Reach
tr_TR: Bu formda bir e-posta alanı yok. Reach ile senkronize edilmesini sağlamak için formda bir e-posta alanı oluşturun

en: This form is a Reach native form inserted directly in your page. For disabling it remove the Form directly from the page using the editor.
tr_TR: Bu form, doğrudan sayfanıza eklenen bir Reach yerel formudur. Devre dışı bırakmak için düzenleyiciyi kullanarak Formu doğrudan sayfadan kaldırın.

en: This is a temporary domain. In order to connect WordPress to Reach you need to connect your domain.
tr_TR: Bu geçici bir alan adıdır. WordPress'i Reach'e bağlamak için alan adınızı bağlamanız gerekir.

en: This month
tr_TR: Bu ay

en: Thrive Leads
tr_TR: Thrive Potansiyel Müşteriler

en: Total subscribers
tr_TR: Toplam abone sayısı

en: Tracks abandoned carts so you can trigger email automations in Reach when enabled.
tr_TR: Terk edilmiş alışveriş sepetlerini izler, böylece etkinleştirildiğinde Reach'te e-posta otomasyonlarını tetikleyebilirsiniz.

en: Tracks purchases so you can trigger email automations in Reach when enabled.
tr_TR: Satın alımları izler, böylece etkinleştirildiğinde Reach'te e-posta otomasyonlarını tetikleyebilirsiniz.

en: Unique identifier for this form
tr_TR: Bu form için benzersiz tanımlayıcı

en: Unsubscribes
tr_TR: Abonelikten Çıkanlar

en: Upgrade
tr_TR: Yükseltme

en: Upload as CSV
tr_TR: CSV olarak yükle

en: View form
tr_TR: Formu görüntüle

en: View more supported plugins
tr_TR: Daha fazla desteklenen eklentiyi görüntüleyin

en: WS Form
tr_TR: WS Formu

en: Welcome to Reach
tr_TR: Reach'e Hoş Geldiniz

en: What happens if the connection breaks?
tr_TR: Bağlantı koparsa ne olur?

en: What is Hostinger Reach email marketing service?
tr_TR: Hostinger Reach e-posta pazarlama hizmeti nedir?

en: What's the difference between Hostinger Reach and Hostinger Reach WordPress Plugin?
tr_TR: Hostinger Reach ve Hostinger Reach WordPress Eklentisi arasındaki fark nedir?

en: When syncing is off, collected Contacts will not be sent to Reach.
tr_TR: Senkronizasyon kapalıyken, toplanan Kişiler Reach'e gönderilmez.

en: Will contacts be added to my email list automatically?
tr_TR: Kişiler e-posta listeme otomatik olarak eklenecek mi?

en: WooCommerce Customers
tr_TR: WooCommerce Müşterileri

en: WooCommerce Plugin Connected
tr_TR: WooCommerce Eklentisi Bağlandı

en: Would you like to import contacts collected while sync was disabled?
tr_TR: Senkronizasyon devre dışıyken toplanan kişileri senkronize etmek ister misiniz?

en: Yes
tr_TR: Evet

en: Yes — new subscribers are added automatically based on your setup. Some integrations may also support importing previously collected contacts (historical data), depending on the plugin and connection flow. You’ll be able to review the available options during setup. You can manage subscriber settings like double opt-in, and adjust or organize segments directly in your Reach dashboard.
tr_TR: Evet - kurulumunuza bağlı olarak yeni aboneler otomatik olarak eklenir. Bazı entegrasyonlar, eklentiye ve bağlantı akışına bağlı olarak önceden toplanan kişilerin (geçmiş veriler) içe aktarılmasını da destekleyebilir. Kurulum sırasında mevcut seçenekleri gözden geçirebileceksiniz. Çift katılım gibi abone ayarlarını yönetebilir ve segmentleri doğrudan Reach kontrol panelinizde ayarlayabilir veya düzenleyebilirsiniz.

en: You are not connected to Hostinger Reach
tr_TR: Hostinger Reach'e bağlı değilsiniz

en: You are not connected to Hostinger Reach. To gain full access to this block, you need to connect your Hostinger Reach account.
tr_TR: Hostinger Reach'e bağlı değilsiniz. Bu bloğa tam erişim elde etmek için Hostinger Reach hesabınızı bağlamanız gerekir.

en: You are running <b>%s</b> PHP version.
tr_TR: <b>%s</b> PHP sürümünü çalıştırıyorsunuz.

en: You can import existing contacts into Reach now to use them for your email campaigns. New contacts will be synced automatically to Reach.
tr_TR: E-posta kampanyalarınızda kullanmak için mevcut kişileri şimdi Reach'e aktarabilirsiniz. Yeni kişiler otomatik olarak Reach ile senkronize edilecektir.

en: You have not selected any forms to import. Select which forms you want to import and then click on the Import button below.
tr_TR: Senkronize edilecek herhangi bir form seçmediniz. Senkronize etmek istediğiniz formları seçin ve ardından aşağıdaki Senkronize Et düğmesine tıklayın.

en: Your domain is not active. In order to connect WordPress to Reach you need to have an active domain.
tr_TR: Alan adınız etkin değil. WordPress'i Reach'e bağlamak için aktif bir alan adınızın olması gerekir.

en: Your form is ready. Go to Reach to complete setup and create templates.
tr_TR: Formunuz hazır. Kurulumu tamamlamak ve şablon oluşturmak için Reach'e gidin.

en: Your site is not connected to Reach. Connect to Reach and try again.
tr_TR: Siteniz Reach'e bağlı değil. Reach'e bağlanın ve tekrar deneyin.

en: are ready to import to Reach. Any new contacts you’ll collect with these forms will sync automatically.
tr_TR: reach ile senkronize edilmeye hazırdır. Bu formlarla toplayacağınız tüm yeni kişiler otomatik olarak senkronize edilecektir.

[ctx: block description]
en: Subscription form for Hostinger Reach
tr_TR: Hostinger Reach için abonelik formu

[ctx: block title]
en: Reach Subscription Form
tr_TR: Reach Abonelik Formu

en: contacts
tr_TR: kişiler

en: opens in new tab
tr_TR: yeni sekmede açılır

en: or connect a form plugin
tr_TR: veya bir form eklentisi bağlayın

en: usage statistics
tr_TR: kullanım istatistikleri
